Z tohto článku sa dozviete, prečo sa vykonáva flebektómia, aké metódy odstránenia žily a aké sú určené na liečbu. Či existujú kontraindikácie pre operáciu a možné komplikácie, ako aj to, či táto operácia zaručuje oslobodenie od choroby.

Operácia na odstránenie kŕčových žíl v nohách sa nazýva flebektómia. Jeho cieľom je obnovenie normálneho prietoku krvi cez hlboké žily končatín.

Používajú sa tieto typy intervencií:

 1. Kombinovaná prevádzka.
 2. Laserová koagulácia.
 3. Zničenie rádiovej frekvencie.

Neskôr o nich budeme hovoriť v článku.

Táto operácia je vykonávaná cévným chirurgom alebo iným spôsobom flebologom. Lekár tejto špeciality predpíše potrebné vyšetrenie a určí, či existujú náznaky chirurgického zákroku. Počas počiatočných štádií ochorenia tento lekár vykoná zákrok v podmienkach kliniky pod lokálnou anestézou. V závažných prípadoch sa odporúča hospitalizácia a chirurgická operácia nemocnice.

Laserová koagulácia je typ flebektómie, v ktorej sa do žily vkladá laserová LED.

Metódy flebektómie

kombinovaný

Klasická metóda intervencie, ktorá zahŕňa 4 fázy:

 1. Krížová sektómia - ligácia a priesečník veľkej alebo malej saphenóznej žily v oblasti spadajúcej do hlbokej žily. To vedie k zastaveniu prietoku krvi.
 2. Odizolovanie - odstránenie kmeňa chorého žíl.
 3. Obliekanie perforujúcich žíl je obväz nádoby, ktoré spájajú hlboké a povrchové žily. Obvaz je potrebný, aby sa zabránilo vypúšťaniu krvi do povrchového systému.
 4. Miniflebektómia - priame odstránenie oblastí kŕčových žíl a žíl cez malé punkovanie jediného kože.

V počiatočných štádiách ochorenia možno niektoré štádiá použiť ako nezávislé metódy liečby a niektoré štádiá môžu byť nahradené minimálne invazívnymi intervenciami pomocou laserovej alebo rádiofrekvenčnej ablácie - uzatváranie lúmenu žily zahriatím jeho steny a vytváraním mikroburnu. Tieto dve metódy sú minimálne invazívne, pretože sa na koži urobí malý rez, aby sa elektróda zaviedla do cievy a samotné žily sa neodstránili od nohy.

Klasická flebektómia. Kliknite na fotografiu na zväčšenie

Laserová koagulácia

Pri lokálnej anestézii sa uskutoční vedenie laserového svetla do požadovanej nádoby, ktorá produkuje riadené popáleniny žilou. To spôsobuje ich nadmerný rast. Po operácii zostanú nohy krásne (bez jaziev a jaziev), pooperačná doba zotavenia je krátka.

Obmedzenie rádiofrekvenčnej frekvencie

Metóda je založená na presnom vplyve tepelnej energie na steny žíl. Do nádoby sa vloží jednorazový katéter, jeho teplota ohrevu a rýchlosť extrakcie sa neustále monitorujú. Pod svojim vplyvom sa lúmen zmenenej žily spoja a bolesť je minimálna. Súčasne je možné vykonávať celý rozsah operácie na dvoch nohách.

Proces rádiofrekvenčnej obliterácie

Indikácie a kontraindikácie pre chirurgickú liečbu

Príprava na operáciu

Flebektómia sa vykonáva po špeciálnom duplexnom ultrazvukovom vyšetrení žíl (umožňuje vám vidieť a vyšetrovať krvný obeh), aby ste určili rozsah zásahu a pravdepodobnosť použitia minimálne invazívnych metód. Štandardné predoperačné vyšetrenie zahŕňa:

 1. Analýzy - celková krv a moč, biochemický, hemostasiogram, štúdia o HIV, hepatitíde a syfilis.
 2. Konzultácia s terapeutom a EKG na určenie kontraindikácií liečby.

Predvolené kompresné odevy, ktoré sú výhodnejšie ako elastické obväzy, pretože vytvárajú rovnomerný tlak s požadovanou silou.

Okamžite pred operáciou musí pacient oholiť nohy. Pri plánovaní anestézie vykonajte čistiaci klystýr. Intervencia sa vykonáva striktne na prázdny žalúdok, pred pacientom v postavení je pacient označený miestami zmenených žíl.

Priebeh klasickej flebektómie

Operáciu môžete vykonať pod celkovou anestézou (pri aplikácii anestetika do miechového kanála a pacient stráca citlivosť na bolesť pod úrovňou pasu, ale zostáva vedomý). V každom prípade je telo pacienta fixované tak, aby sa nepoškodilo náhlym pohybom počas zásahu: je viazané na stôl so stužkami cez telo.

 1. Vykonajte krížovú resekciu. Použitie krížovej sektúry ako nezávislej operácie je možné v prípade núdze, napríklad v prípade trombózy povrchových žíl, aby sa zabránilo hlbokej trombóze.
 2. Odstránenie sa vykonáva niekoľkými spôsobmi:
  • Babcockova sonda, keď cez incíziu zostávajúcu z predchádzajúcej fázy, sa do žily zavedie kovové lano na koniec žily, ktorá sa má odstrániť. Taktiež vykonajte druhý rez do konca sondy za patologickou žilou. Na konci sondy sa nachádza oliva s reznou plochou. Lekár pomaly ťahá rukoväť, žila sa odreže z okolitého tkaniva a vytiahne. Toto je najtraumatickejšia metóda.
  • S invágacnou sondou sa žila tiež vytiahne, ale akoby bola obrátená dovnútra von. Sonda sa vloží do horného rezu a prostredníctvom spodného rezu sa fixuje na žilu. Potom sa tkanivo cievy oddelí pôsobením ťahového pohybu a žila sa postupne ukáže ako paženie.
  • Odstránenie kódu PIN je podobné predchádzajúcej metóde, ale na prvú fázu to stačí.
  • Cryostripping sa uskutočňuje pomocou špeciálneho kryoprómu, ktorý spôsobí zmrznutie konca žily a je opačne a vytiahnutý z nohy, rovnako ako pri invaginačnej metóde. Alternatívou tohto odstraňovania je rádiofrekvencia a odstránenie laserovej žily.
 3. Obväzové perforujúce žily. Je potrebné, aby sa zabránilo vypúšťaniu krvi z hlbokých žíl na povrch a ako príprava na ďalšiu fázu. Vykonáva sa subfascially alebo suprafascially (to znamená, že fasciálna membrána pokrývajúca svaly je rozdelená (ak je subfascially) alebo nie (ak je suprafascially).
 4. Miniflebektómia sa môže použiť v počiatočnom štádiu ochorenia ako samostatná operácia, ak existuje jedna zmenená žila. Pre ňu sa vykonávajú prerazenia na oblasti označené pred operáciou, kŕčová žila alebo uzol je zahnutý a pretína sa a potom sa odstráni.

Klasická flebektómia sa vykonáva počas hospitalizácie. Ak sú intervenčné štádiá nahradené minimálne invazívnym - rádiofrekvenčným alebo laserovým ošetrením - potom sa vykonávajú ambulantne pod lokálnou anestézou.

Jednou z možností flebektómie

Pooperačné obdobie

Bezprostredne po operácii môžete pohybovať nohami a ohýbať ich. Nasledujúci deň sa odporúča nosiť kompresné pančuchy alebo pančuchy. Musia sa nosiť nepretržite po celý mesiac. Potom - nosiť iba počas dňa, lekár predpísaný termín individuálne.

Počas prvých dvoch dní sa vykonáva anestézia s narkotickými analgetikami, predpisujú sa flebotoniká (Phlebodia). Profylaxia trombózy sa vykonáva s protidoštičkovými látkami - liekmi, ktoré znižujú zrážanlivosť krvi, napríklad aspirínom v malej dávke. Podľa indikácií predpísaných antibiotík.

Vysoko špecializovaná strava sa nevyžaduje.

Obvazky sa vykonávajú 1, 3 a 6 dní po operácii. V nemocnici po chirurgickom zákroku je pacient až 7 dní, pred vypustením po dobu 6 až 7 dní odstráni stehy. V poplitealskej oblasti sa to robí neskôr - 10-12 dní. Po návrate domov je zakázané vziať horúce kúpele a ísť do kúpeľa, odporúča sa prestať fajčiť, kontrolovať svoju váhu. Musíte jesť správne, dávkovať cvičenie, nosiť pohodlné topánky. Veľmi užitočné plávanie, jazda na bicykli.

Po zmiznutí príznakov žilovej nedostatočnosti sa môžete poradiť so svojím lekárom o rozhodnutí o znížení triedy kompresie bielizne alebo jej odmietnutí nosiť.

V pooperačnom období je dôležité predpísať antitrombotický liek, napríklad klopidogrel

Možné komplikácie a príčiny relapsu

Invazívnosť operácie alebo porušenie techniky môže viesť k nasledujúcim komplikáciám:

 • Hematómy - akumulácia krvi v dutinách v mieste veľkých kmeňov alebo uzlín. Prevencia tejto komplikácie - dobrá hemostáza - ligácia ciev, aby sa vylúčilo krvácanie počas operácie a kompresia s bielizňou alebo bandážami po nej.
 • Krvácanie je možné v prvý deň malých subkutánnych ciev.
 • Infekcia rany.
 • Lymforea a lymfokéla (tvorba dutín vyplnených lymfom).
 • Zhoršená citlivosť pokožky pri poškodení nervov.

Trombóza hlbokých žíl alebo tromboembolizmus v súčasnej fáze vývoja operácie je extrémne zriedkavá.

Väčšina pooperačných komplikácií ide sama o sebe. S rozvojom infekcie je potrebné odstrániť stehy a použiť topické antibakteriálne látky. Antibiotiká sú predpísané pacientom z rizikových skupín už počas chirurgického zákroku a po ňom: sú to osoby pokročilého veku s komorbiditou, cukrovkou a imunodeficienciou.

Poškodenie lymfatických ciev spôsobuje lymfórium - únik lymfy. Takáto komplikácia je možná pri hrubom zaobchádzaní s tkanivami počas krížovej sektúry v inguinálnej oblasti. Liečba sa uskutočňuje konzervatívne v prípade lymforee, vyprázdňovania punkciou alebo otvorenej rany v lymfokéle - akumuláciou lymfy v dutine.

Znížená citlivosť na vnútornej strane nohy a nôh, výskyt parestézie - pocit "plazivých husacích bokov" je spojený s traumou nervov v bezprostrednej blízkosti saphenóznych žíl. Tento stav sa vyvíja v 25% prípadov pri vykonávaní stripov.

Vývoj relapsu je možný aj napriek použitiu špičkových metód intervencie. Dôvody sú nasledovné:

 • porušenie procedúry operácie alebo štrukturálne znaky nevedú k zablokovaniu žíl;
 • v žilách s normálnymi výsledkami operácie došlo k rekanalizácii - obnovenie lumen cievy;
 • inguinálny reflux, keď dobrá obliterácia (fúzia lumenu) hlavnej žily viedla k vypúšťaniu krvi na úrovni prítoku v inguinálnej oblasti.

Z dlhodobého hľadiska môže byť flebektómia komplikovaná relapsom v 10-20% prípadov.

Flebektómia: koho sa prejavuje, typov a správania, rehabilitácie

Kardiálna choroba dolných končatín je veľmi bežná patológia. Podľa štatistík viac ako polovica svetovej populácie trpí rôznymi stupňami kŕčových žíl. Choroba prináša nielen estetické nepohodlie, ale aj negatívne prejavy ako bolesť, opuch, ťažké trofické zmeny. V takýchto prípadoch je flebektómia (venektómia) jediným spôsobom, ako sa zbaviť tejto choroby raz a navždy.

Operácie na odstránenie žíl začali koncom 19. storočia, ale tieto zásahy boli veľmi traumatizujúce, sprevádzané komplikáciami a neuspokojivým kozmetickým výsledkom. Dnes je v arzenále chirurgov moderná mikrochirurgická technika a metódy flebektómie sú čoraz šetrnejšie, bez straty ich účinnosti.

Flebektómia sa vykonáva pomocou malých rezov, ktoré za sebou zanechávajú sotva viditeľné jazvy. Operácia je menej traumatická, bezpečná a môže sa vykonávať aj ambulantne, v závislosti na technike, ktorú chirurg vyberá podľa priebehu ochorenia.

Intervencie na žilách vyžadujú rozsiahle skúsenosti, trpezlivosť a náročnú prácu chirurga, takže operácie tohto druhu sú vykonávané výhradne v špecializovaných nemocniciach, kde je k dispozícii príslušné vybavenie a pracujú vysoko kvalitné flebológovia.

Výber spôsobu odstránenia žíl závisí od štádia ochorenia, od celkového stavu pacienta av prípadoch zásahov v oblasti špičkových technológií - aj od solventnosti pacienta, pretože nie sú k dispozícii všetky metódy flebektómie ako voľná liečba.

Indikácie a typy operácií na nádobách na nohy

Chirurgická liečba ochorenia žilového systému ramien je zvyšok v prírode a je používaný v prípadoch, keď iné metódy neprinášajú žiadne výsledky. Hlavnou indikáciou pre odstránenie žily nôh je kŕčové žily, ktoré môžu byť sprevádzané:

 • Rozšírenie lúmenov krvných ciev o viac ako 1 cm;
 • Tvorba trofických vredov na pozadí kŕčových žíl;
 • Edém a bolesť v končatinách, dokonca aj bez zreteľného rozšírenia saphenóznych žíl.

Operácia sa zvyčajne vykonáva podľa plánu, ale ak existuje riziko krvácania alebo už vzniknuté prasknutie kŕčových uzlín, je indikovaná urgentná chirurgická liečba.

Existujú podmienky, v ktorých môže byť konvenčná flebektómia kontraindikovaná. Preto sa nemôže uskutočňovať u tehotných žien a dojčiacich matiek, ak je koža nohy ovplyvnená infekčným zápalovým procesom, s rozšírenou hlbokou a povrchnou trombózou žíl, a tiež vtedy, ak nie je možné poskytnúť adekvátny kompresný a motorický režim v pooperačnom období. Závažná sprievodná patológia zo strany vnútorných orgánov môže byť kontraindikovaná z dôvodu potreby všeobecnej anestézie.

Účelom operácie na ochorenie kŕčových žíl je nielen eliminácia zmenených cievnych ochorení a dosiahnutie dobrého kozmetického výsledku, ale aj obštrukcia prietoku krvi v žilách, ako aj vytvorenie podmienok, kedy je nemožné reflux, to znamená spätný pohyb venóznej krvi. Iba desatina venóznej krvi končatín preteká cez saphenózne žily, takže odstránenie týchto ciev je bezpečné a nevedie k poruchám obehu.

Príprava na operáciu

Príprava na nadchádzajúcu flébektómiu začína ešte pred hospitalizáciou. Pacient bude musieť podstúpiť sériu vyšetrení a navštíviť rôznych odborníkov. Tradične pred zákrokom je potrebné odovzdať krvné a močové testy, vykonať testy na zrážanie krvi, fluorografiu, kardiogram. Okrem toho sa bude vyžadovať skríning infekcie HIV, syfilis, hepatitída, krvný typ a faktor rhesus.

Tieto postupy je možné vykonať vo Vašej klinike v mieste bydliska 7-10 dní pred určeným dátumom hospitalizácie. Keď sú testy hotové, pacient je poslaný terapeutovi, ktorý rozhoduje o bezpečnosti a možnosti chirurgického zákroku, pretože niektoré choroby vnútorných orgánov sa môžu stať vážnou prekážkou intervencie. Ak sú všetky orgány v poriadku, riziko je vylúčené, potom terapeut dáva svoj súhlas na operáciu.

Po príchode do nemocnice je pacient vyšetrený chirurgom, ktorý hovorí anesteziológovi, ktorý si zvolí spôsob úľavy od bolesti. Pre objasnenie rozsahu a štádia ochorenia je potrebný duplexný test žily.

V predvečer operácie musíte urobiť sprchu, oholenie vlasov z oblasti končatín a slabín. Posledné požitie potravín a tekutín je povolené najneskôr do 18 hodín pred zásahom. Pred celkovou anestézou môže byť potrebná čistiaca klyzma, najmä u starších pacientov so zhoršenou funkciou čriev.

Keď sú dokončené všetky prípravné štádiá, chirurg označí zóny postihnutých ciev a pacient sa prepraví do operačnej miestnosti, kde ho stretne anesteziológ. Je možná celková anestézia alebo spinálna anestézia. Druhá možnosť je lepšie tolerovaná a pacient si môže byť vedomý počas celej operácie (ak je to žiaduce).

Dokonca aj v predoperačnom období je vhodné vybrať si dobrú elastickú bandáž alebo špeciálne pleteniny, pretože pacient bude musieť použiť až mesiac po flebektómii a výsledok liečby závisí od kvality kompresie.

Technika flebektómie

Flebektómia je zameraná na odstránenie povrchových žíl a zahŕňa niekoľko fáz, z ktorých každý môže byť nezávislou operáciou. Okrem toho sa jednotlivé chirurgické zákroky úspešne nahradia minimálne invazívnymi postupmi vrátane laserovej koagulácie, zavedenia sklerotizantov a účinkov rádiových frekvencií.

Kombinovaná flebektómia vyžaduje hospitalizáciu pacienta a vykonáva sa pod celkovou anestézou alebo epidurálnou anestézou. Rušenie trvá asi dve hodiny a na konci všetkých sekciach prekrývajú sedadlá kozmetické švy. Predpokladom angioplastika je elastická bandáž, čo lekár asistent je stále na operačnom sále. Tým sa zabráni hematómom a krvácaniu v pooperačnom období.

Ak je niektorý z fáz kombinovanej operácie nahradený minimálne invazívnou technikou, neuskutoční sa hospitalizácia ani sa nevyžaduje všeobecná anestézia. Postup je vykonávaný ambulantne pod miestnou anestéziou. Prípady rozšírených kŕčových žíl obvykle vyžadujú klasickú flebektómiu v súlade so všetkými fázami operácie. Intervencia je jedným z tých high-tech a výsledok je do značnej miery určený skúsenosťami a skúsenosťami flebologistov.

Kombinovaná flébektómia pozostáva z niekoľkých fáz:

 1. Krossektomie.
 2. Stripping.
 3. Oblúkové perforujúce nádoby.
 4. Miniflebektomiya.

Spravidla sa najskôr vykoná krížová operácia, ale môže to byť aj konečná možnosť liečby, keď existuje riziko rozšírenia krvných zrazenín do hlbokej žilovej sústavy. Operácia pozostáva z obviazania a prekríženia saphenóznej žily v mieste jej vstupu do hlbokých žíl. Táto manipulácia dosiahne zastavenie prietoku krvi cez kŕčové žily a spätný výtok krvi (reflux). V priebehu krížovej ektómie sa v inguinálnej oblasti alebo v poplitealnej fosíse urobí rez, v závislosti od miesta lézie a konečného cieľa postupu.

Príkladom kombinovanej flebektómie, ktorá zvyčajne zahŕňa krížovú sektómiu

Krížovú resekciu je možné nahradiť laserovými alebo rádiofrekvenčnými účinkami, ktorých výhody sú považované za menej traumatické a možnosť ambulantného nastavenia. Tieto postupy nie sú sprevádzané rezmi a neznamenajú celkovú anestéziu.

Odstránenie sa stáva druhým stupňom kombinovanej flebektómie. Po prekonaní saphenóznych žíl je potrebné ich odstrániť. Predoperačný ultrazvuk vám umožňuje presne určiť oblasť lézie žily a u väčšiny pacientov je to len bedrový kĺb, takže sa môžete obmedziť na odstránenie len časti saphenóznej žily (krátke odizolovanie) bez toho, aby ste ohrozili radikálnosť a účinnosť liečby.

Odizolovanie sa vykonáva pomocou rôznych nástrojov a techník, ktoré určujú typ manipulácie:

 • S pomocou sondy Babcock;
 • Invágácia Odizolovanie;
 • Kriostripping;
 • Odstránenie kódu PIN.

flebektómii stripov

Odstránenie žily s sonikou babcock je najefektívnejšou a zároveň najtraumatickejšou metódou. Babcockova sonda je vybavená predĺžením a rezným prvkom na konci, ktorý pri presune zariadenia cez žilu odreže z okolitých tkanív, perforovaných žíl a lymfatických ciev.

Po krížovej ektómii dochádza k rezu do slabín a druhý chirurg urobí oblasť členku alebo hornej časti tela. Sonda Beboccus môže byť vložená do ľubovoľného otvoru, ktorý dosiahne opačný koniec cievy a je pripevnený k nej, potom chirurg vytiahne sondu smerom k sebe a vytiahne žilu von.

Invázenie sa odstraňuje rovnakým spôsobom, ale rozdiel je v použití sondy bez rezacieho prvku. Koniec prístroja je pripevnený k nádobe, lebo doktor sám ťahá sondu, žila sa otočí zvnútra von a je vytiahnutá do rany. Metóda je menej traumatická, pretože okolité štruktúry nie sú poškodené a žila je od nich jednoducho oddelená.

Odstraňovanie PIN je ešte šetrnejšou modifikáciou venektómie, keď chirurg potrebuje iba jeden rez, ktorý je už prítomný po krížovej kostre. Zo strany druhého konca žily sa urobí punkcia, ktorou sa sonda odstráni a spojí sa s niťou do steny cievy. Potom je žila obrátená a odstránená.

Cryostriping je moderný spôsob odstraňovania nôh žily, ale je pomerne zriedka používaný kvôli potrebe používať drahé zariadenia. Jeho podstata spočíva v zavedení sondy, ktorej koniec zmrzne, keď sa dosiahne distálny segment žily, v dôsledku čoho sa nádoba prilepí k zariadeniu a potom sa žila obráti obvyklým spôsobom. Výhody tejto manipulácie spočívajú v tom, že nie je potrebná žiadna ďalšia incízia ani prepichnutie v oblasti členku a keď sa studená aparatúra prechádza cez žilu, perforanty sú zúžené, čo spôsobuje významné zníženie rizika hematómov a krvácania.

Podobne ako krížová sektómia môže byť táto fáza kombinovanej flebektómie nahradená minimálne invazívnymi variantmi (laserom, rádiofrekvenčnou obliteráciou), o ktorej budeme diskutovať neskôr.

Po krížovej ektómii a extrakcii hlavných kmeňov saphenóznych žíl by sa mali viazať perforujúce cievy, pozdĺž ktorých môže pokračovať krvný tok. Je plný recidív, hematómov a krvácania. S malým objemom poškodenia sú tieto žily naviazané bez toho, aby roztrhli svalovú fasciu, čo je najmenej traumatické. Ak sa požaduje obliekať veľké množstvo plavidiel, chirurg je nútený uchýliť sa k disekcii fascie, čo dáva trvalý výsledok, ale má slabý kozmetický účinok.

Na zníženie operačného poškodenia sa používa endoskopická technika venektómie, pomocou ktorej sú žily ligované s malými rezmi. Endoskopická ligácia je veľmi estetická, ale vyžaduje nákladné vybavenie a vysokú kvalifikáciu flebologa, takže postup nie je lacný a nie je vždy dostupný v konvenčných nemocniciach.

Konečná fáza kombinovanej flebektómie sa stáva miniflebektómiou. Táto operácia môže byť tiež použitá v samostatnej forme, ak sa pacient chce zbaviť jednotlivých kŕčových žíl, čo prináša subjektívne kozmetické nepohodlie.

Po predchádzajúcom označovaní oblasti operácie chirurg urobí malú punkciu, len 1-2 mm, cez ktorú preberá žilu a vetruje ju na svorku. Intervencia je menej traumatická, nevyžaduje stehy a umožňuje odstránenie viditeľných malých oblastí ciev, viditeľných okom.

Operácia nezanecháva jazvu a pacient bude s výsledkom veľmi spokojný. Mimochodom, keď recenzie miniflebektómie sú mimoriadne pozitívne medzi spravodlivým sexom, ktorí chcú odstrániť aj malé plavidlá, ktoré poškodzujú vzhľad nohy. Schopnosť manipulovať s lokálnou anestézou ju sprístupňuje tým pacientom, ktorí majú strach z celkovej anestézie alebo majú určité kontraindikácie. Okrem odstránenia ciev na nohách je možné použiť miniflebektómiu na lokalizáciu patológie na tvári, rukách a nohách, ale takéto ošetrenie bude vyžadovať ešte väčšiu laboratóriu a skúsenosti chirurga.

Minimálne invazívne a moderné metódy odstraňovania kŕčových žíl zahŕňajú použitie laseru, vysokofrekvenčných rádiových vĺn a sklerotizujúcich. Tieto metódy sa používajú ambulantne, hlavne v počiatočných štádiách kŕčových žíl a prakticky nemajú žiadne kontraindikácie. Ako už bolo spomenuté vyššie, môžu nahradiť jednotlivé štádiá klasickej flebektómie, pričom poskytujú dobrý kozmetický výsledok s rovnakou mierou účinnosti. Minimálne invazívne postupy sa vykonávajú pod kontrolou ultrazvuku.

Endovasálna laserová flebektómia pozostáva z zavedenia svetelného vodiča do lumen cievy, cez ktorý sa laserový lúč privádza do žily. Vyhrievanie spôsobuje spájanie steny ciev a sklerózu. Punkcia v projekcii postihnutej cievy nevyžaduje stehy, ale táto metóda je sotva možné odstrániť obrovské konglomeráty kŕčových žíl, takže ak chcete vykonať liečbu s "malou krvou", mali by ste premýšľať nad touto možnosťou flebektómie, keď sa choroba nestane nekontrolovateľnou.

Zariadenie novej generácie na miniflebektómiu demonštruje schopnosť odstrániť žily a dokonca aj bez prerazení. Stačí, aby lekár držal manipulátor nad cievnym kmeňom, ktorý zmizne tesne pred očami. Samozrejme, táto možnosť liečby je použiteľná na malé viditeľné cievy, ale môže doplniť klasickú operáciu, aby sa dosiahla krásna podoba končatín.

Rádiofrekvenčná ablácia kŕčových žíl je podobná laserovej koagulácii, ale je založená na použití rádiových vĺn. Špeciálny vodič sa pohybuje pozdĺž žily, čo spôsobuje zahrievanie a priľnavosť jeho stien, to znamená, že princíp je rovnaký ako pri ošetrení laserom.

Čo robiť a čo sa má vyhnúť po flebektómii

Pooperačné obdobie obvykle prebieha priaznivo. Po kombinovanej flebektómii zostáva pacient v nemocnici jeden až dva týždne, po ktorom odstráni stehy. Kozmetické stehy je možné odstrániť do konca prvého týždňa po liečbe. Medzi možné komplikácie patrí krvácanie a hematóm, hojenie pooperačných rán. Ak sú lymfatické cievy poškodené, dochádza k opuchu a lymfóze.

Po flebektómii rehabilitácia zahŕňa vykonávanie jednoduchých pohybov nôh, ktoré je možné vykonať aj počas ležania v posteli. Možné ľahké masážne končatiny. Pre prevenciu komplikácií sú predpísané venotoniká podľa indikácií - antikoagulanciá, s pocitmi bolesti - analgetiká. Sprcha, kúpele a najmä sauny a bazény budú musieť byť nejaký čas opustené. Dokonca aj po odstránení stehov by sa mal pacient vyhýbať horúcim kúpeľom.

Po dobu jedného mesiaca po odstránení žíl je potrebné nosiť kompresné pančuchy alebo elastické bandáže okolo hodiny. Nie je dovolené ich odobrať ani na chvíľu, takže počas tohto obdobia sa pacient nebude môcť úplne umyť. Po mesiaci sa kompresia ukladá iba na deň a v noci môžete odstrániť pančuchy (obväzy) a sprchovať.

Po flebektómii sa odporúčania znižujú na nosenie kompresného spodného prádla a primeranú fyzickú aktivitu. Ide o dve hlavné podmienky úspešnej liečby. Môžete vstať a chodiť, a dokonca musí byť ďalší deň po operácii. Včasná aktivácia je účinným opatrením na prevenciu trombózy a ďalších pooperačných komplikácií.

Po dosiahnutí hlavného cieľa - odstránenie kŕčových žíl, nesmiete zabudnúť na životný štýl, ktorý zabraňuje zdvíhaniu, dlhému pobytu v sediacej alebo stojacej polohe. Ak je podľa charakteru služby pacient dlhší čas stáť alebo sedieť, potom ak nie je možné zmeniť prácu, musíte na oboch nohách striedavo meniť záťaž, pravidelne vstávať a chodiť.

Vo všeobecnosti je zotavenie po flebektómii pomerne jednoduché a pacienti sú takmer vždy veľmi spokojní s výsledkom, čo dokazuje množstvo pozitívnej spätnej väzby a vďaka lekárom. Po ošetrení nohy už nie sú bolestivé a bobtnajú a kozmetický účinok je tak dobrý, že dámy sa vrátia do šiat a vysokých podpätkov.

Avšak v niektorých prípadoch môžu byť dojmy z liečby zničené vedľajšími účinkami anestézie (napríklad silná bolesť hlavy). Navyše niektoré z negatívnych recenzií súvisia s nedostatkom kvalifikácie a skúseností lekára, takže pri výbere kliniky by ste mali byť veľmi opatrní.

Chirurgia na odstránenie žíl patria medzi špičkové technológie, ktoré často vyžadujú veľmi drahé zariadenia a vysokokvalitný chirurg, takže ich náklady môžu vážne zasiahnuť pacientovu peňaženku. Zatiaľ čo sú zachované kvóty na tradičnú flebektómiu, liečba v systéme OMS je stále možná, ale v takomto prípade môže pacient čeliť čakacej listine na liečbu a nebude môcť vybrať ošetrujúceho lekára. Operácie high-tech sa vykonávajú iba za poplatok.

Platenú liečbu je možné vykonávať vo verejných inštitúciách aj v súkromných klinikách. V priemere flebektómia stojí 25 až 30 tisíc, ale možno drahšie, v závislosti od úrovne kliniky a regálií flebologa. Laserová koagulácia, ktorá sa vykonáva len na základe platenia, je ešte drahšia - asi 30 - 35 tisíc. Keď ceny miniflebektómií sú cenovo dostupnejšie: liečba bude stáť asi 10-12 tisíc rubľov.

Čo je to flebektómia?

Čo je to flebektómia?

Flebektómia je operácia, ktorej cieľom je odstrániť choré, kŕčové žily dolných končatín. Existuje niekoľko spôsobov, ako to urobiť.

 • Flebektómia na Babcocku zahŕňa vytiahnutie postihnutej oblasti saphenóznej žily kovovým háčikom.
 • Modifikácia farybiotómie podľa Narath zahŕňa odstránenie žily v častiach pomocou malých kožných rezov (až do 6 cm).
 • Müllerova flebektómia je najpopulárnejšia v kozmeteológii, keď je potrebné odstrániť malé žily bez inkázie kože (mikroflebektómia).
 • Laserová flebektómia, keď nie je rez aplikovaná na kožu, a ošetrenie sa vykonáva laserom a vymazaním (uzáverom lumenu) cievy.
 • V súčasnosti sa kombinovaná flebektómia stáva čoraz bežnejšou, keď sa v rôznych kombináciách používa niekoľko druhov. Priebeh každej operácie je určený pre pacienta individuálne, berúc do úvahy všetky znaky priebehu ochorenia.

Priebeh operácie na odstránenie žíl

Pred každou flebektómii je povinné ultrazvukové vyšetrenie žíl dolných končatín (duplexné vyšetrenie). Pomáha určovať hranice postihnutých oblastí žíl, ako aj identifikovať miesta výrezov a segmenty plavidiel, ktoré sa plánujú odstrániť. Hlavné štádiá flebektómie (s možnými odchýlkami):

 1. Krížová sektúra je ligácia (ligácia) a priesečník jednej z veľkých subkutánnych žíl (veľký proximálny alebo malý distálny). Táto fáza zahŕňa incítovanie kože v oblasti inguinálneho záhybu, ligáciu cievy a jej priesečník. Niekedy stačí pretínať len veľkú saphenóznu žilu, zatiaľ čo malá zostáva neporušená. Toto sa určí počas ultrazvuku. Je možný variant alternatívnej metódy krížovej ektómie - laserová obliterácia. Umožňuje vykonávať operáciu pod lokálnou anestézou, nezahŕňa incíziu tkaniva a nezanecháva jazvy. Táto metóda je však menej účinná, môže sa objaviť recidíva kiahňovej choroby a navyše laserová terapia je oveľa drahšia ako klasická krížová noktómia.
 2. Odstránenie je vlastne odstránenie žíl. Iný kožný rez je vytvorený v hornej tretine nohy alebo v členku (v závislosti od ktorej časti žily sa má odstrániť). Potom sa sonda vloží do kŕčovej žily, prenesená pozdĺž žily do ďalšieho rezu, hlava sondy je pripevnená niťou do žily. Potom je sonda vytiahnutá a s ňou zasiahnutá žila. V čase, keď sonda ťahá žilu, je oddelená od okolitých tkanív a prítokov menších žíl. Táto fáza je veľmi traumatická, po komplikáciách sa môžu pozorovať vo forme opuchu dolných končatín a bolesti pri chôdzi.
 3. Obliekanie (viazanie) perforovaných žíl. Spájajú povrchné žily s hlbokými žilami a prechádzajú cez vlastnú fasciu nohy. Ligácia týchto ciev je nevyhnutná, pretože nemajú svoje vlastné ventily a tým, že opúšťajú tieto žily v rozvinutom stave, sa môže dosiahnuť recidíva kŕčových žíl. Ak je to potrebné, obliekanie veľkých perforantov stráca na pokožke ďalšie rezy s priemerom 2 cm.
 4. Miniflebektómiou je konečná fáza, ktorá zahŕňa odstránenie malých uzlín alebo malých kŕčových žíl cez prerazenie kože. Tieto prepichnutia nevyžadujú šitie a nezanechávajú stopy.

Odporúčania po flebektómii

Pooperačné obdobie pre každého pacienta sa môže líšiť. Pre niektorých to bude dlhá, niekedy sa môžu vyskytnúť komplikácie vo forme krvácania, strata citlivosti na dolných končatinách, výskyt necitlivosti, hnisavosť v oblasti jaziev (pridaním infekcie) a bolesť. Pre niektorých, obdobie po operácii prejde bez povšimnutia a bezbolestne. Existuje niekoľko odporúčaní, ktoré pomôžu pri odložení pooperačného obdobia najľahšie:

 • Štartovacie pohyby (flexia, predĺženie) v dolných končatinách od prvých hodín po operácii. Môžete zdvihnúť koniec lôžka na zlepšenie prietoku krvi v žilách. Pamätajte si, že krvný stas je priamym spôsobom vzniku krvných zrazenín.
 • Použite kompresné obväzy alebo pančuchy deň po operácii a začnite chodiť.
 • Od prvých dní po chirurgickom zákroku je pacientovi umožnené vykonať terapeutickú masáž dolných končatín a fyzickú terapiu. Tieto cvičenia zahŕňajú kruhové pohyby v oblasti členkových kĺbov, pohyby ohybu a predĺženie v kolenných kĺboch. Môžete tiež zdvihnúť dolné končatiny jeden po druhom a stlačiť koleno ohnuté nohy na hrudník. To všetko stimuluje svalovú kontrakciu a zlepší funkciu žíl. Koniec koncov, ak spomenieme anatómiu, žily dolných končatín nemajú ventily a blízke svaly pomáhajú prietoku krvi jedným smerom. Ale človek by nemal byť horlivý s fyzickými aktivitami, a je lepšie odložiť aerobik, fitness, gymnastiku alebo jogging.
 • Odporúča sa nepoužívať horúce kúpele niekoľko týždňov po flébektómii.
 • Dvakrát za mesiac sa odporúča vykonať preventívnu kompresiu žíl.

Flebektómia pre kŕčové žily: metódy, priebeh operácie, následky, rehabilitácia

Dokonca aj starí Egypťania pred mnohými tisíckami rokov považovali chorobu krvných ciev noh strašných a nevyliečiteľných. Videli, že "hadovité konvoly" na nohách vedú k otvoreným ranám a nakoniec k nevyhnutnej smrti. Židia a Gréci považovali za jedinú, hoci dočasnú, spásu z tejto choroby - vytvorenie kompresie pomocou hubiek a pásikov. Dokonca aj diagnóza a liečba krvných ciev vychádzala z nezávislého smeru chirurgického zákroku, ale už dlhý čas sa nikto neodvážil vykonávať flebektómiu pri formovaní uzlín zo saphenóznych žíl nohy.

Tromboflebitída, kŕčové žily, trombóza boli jednou z desiatich najčastejších ochorení, z ktorých ľudstvo zomrelo. Napokon príčiny týchto ochorení nie sú vždy determinované pracovnými podmienkami alebo životom pacienta. Existuje názor odborníkov, že strata elasticity žíl a ich schopnosť znížiť môže byť zdedená, ale nielen od priamych príbuzných. Toto ochorenie môže byť vyvolané amatérskymi stravami, nedostatočnými vláknami, nesprávne vybranými šatami, ktoré môžu pritiahnuť prietok krvi do panvy a dokonca aj zvyk sedieť nohu nohou.

Vzhľadom na to, že chronická žilová choroba postihuje až 50% ľudí žijúcich na Zemi. A to sú len oficiálne štatistiky, berúc do úvahy návštevy lekárov. A koľko z tých, ktorí považujú únavu v nohách, kŕče a "hviezdičky" za dočasný jav! V rozvinutých krajinách, kde 25% pracujúcej populácie potrebuje neustále monitorovanie flebologom, sa cievna chirurgia stala poslednou radikálnou metódou boja za zdravie nohy pacienta.

Operácia, ktorá je stará 100 rokov

Príklad typickej kombinovanej flebektómie s pokročilou varixitou s odstránením veľkej saphenóznej žily

Flebektómia ako lekársky výraz sa objavila na hranici 19. a 20. storočia a znamenala chirurgickú intervenciu na odstránenie žíl postihnutých závažnými kŕčovými žilami, keď ani medikácia, ani kompresná liečba nezastavili vývoj ochorenia. Prvé operácie nastavili prioritnú úlohu radikálnej excízie chorých ciev so všetkými kŕčovými uzlinami, boli vykonané v nemocnici pod spinálnou anestézou. Široký kožný rez od stehna po tíbiu bol veľmi traumatický a nebezpečný v pooperačnom období, keď sa zvýšilo riziko komplikácií.

Flebektómia v Babcocku

Skutočným prielomom pri vykonávaní operácií pre kŕčové žily bola metóda amerického chirurga Bebcocka, ktorý bol v praxi testovaný v roku 1908. Flebektómia podľa Babcock spočíva v subkutánnom vytiahnutí žíl pomocou sondy z tvrdého kovu, Exerase, ako sa vtedy nazýval tento postup. Za týmto účelom boli urobené dve malé rezy, ktorými bola ligovaná žila - krížová sektómia a nakoniec - vytiahnutím postihnutej oblasti s hákom sondy. Vo vylepšenej forme s technickým vybavením sa teraz používa tento spôsob operácie na odstránenie kŕčových žíl.

Operácia Narath

Naflebektómia sa vykonáva aj pomocou lekárskej sondy, ale krátkymi rezmi (1 až 6 cm) na stehne a spodnej časti nohy sa postihnutá nádoba odstráni v samostatných častiach pomocou tunelovania, niekedy pomocou perkutánneho blikania postihnutých oblastí katgutom. Túžba cievnych chirurgov získať kozmetický účinok z operácie neustále viedla k zlepšeniu pracovných nástrojov.

Otvorenie Mullera

V niektorých prípadoch sa zlepšenie chirurgických nástrojov vyskytlo pri rozmaroch, ako napríklad v švajčiarskom dermatológovi Rolu Mullerovi, keď sa mu v rukách zlomili chirurgické pinzety. Muller začal používať úzky, špicatý skalpel a veľkú ihlu na mikropenetráciu v ovládanej oblasti. Tak sa objavila metóda miniflebektómie.

Flebektómia Mullera sa vykonáva na ambulantnej báze s použitím lokálnej anestézie, a to ako v malých oblastiach saphenóznej žily, tak vo veľkých cievach. Keď miniflebektómiu nie je potrebné šitie, stačí utiahnuť okraje prepichov s omietkou. Je to veľmi pekná, skoro šperková práca. Metóda môže byť prezentovaná nezávisle alebo čiastočne s veľkým objemom prevádzky. Umožňuje výrazne skrátiť dobu zotavenia pacienta a prináša vynikajúci kozmetický výsledok. Preto je metóda Muller tak v dopyte v odvetví medicínskej krásy.

Moderné metódy flebektómie

V súčasnosti s dokonalým diagnostickým systémom je možné vybrať pre každého pacienta individuálnu techniku ​​chirurgického zákroku alebo ich kombináciu v záujme predpovedaného výsledku. Úlohou kombinovanej flebektómie je normalizovať tok krvi, aby sa zabránilo riziku nevratných patológií.

Po prvé, je vykonané ultrazvukové duplexné vyšetrenie žíl s súčasným označením postihnutých oblastí a (podľa potreby) flebografia - diagnostika s použitím kontrastnej látky. Biochemické analýzy moču a krvi poskytujú významné informácie o stave žíl pacienta, čo má pozitívny vplyv na dôsledky flebektómie.

Odstránenie žily pomocou háku

Okrem miniflebektómie, ktorá už bola diskutovaná vyššie, v arzenáli cvičiteľov vaskulárnej medicíny existuje niekoľko ďalších chirurgických metód na odstránenie postihnutých žíl. V kombinovanej flebektómii chirurg identifikuje niekoľko po sebe nasledujúcich fáz, založených na výsledkoch vyšetrenia. Preto sa najefektívnejšie využíva znalosť jednotlivých charakteristík prevádzkovanej osoby.

stripping

Použitie krátkeho stripovacieho chirurgického zákroku na kŕčové žily umožňuje odstrániť iba postihnutú oblasť žily. Vzhľadom na to, že sa vykonáva aj punkciou v koži, možno jej pripísať miniplebektómii so všetkými výhodami tejto metódy.

Flebektómia stripov

Laserová flebektómia

Laserová flebektómia je nové slovo v tejto oblasti vaskulárnej medicíny, keď sa operácia vykonáva bez chirurgických nástrojov v dôsledku laserovej koagulácie vo vnútri cievy. Počas operácie sa do žily zavádza laserový indikátor svetla pod lokálnym anestetikom v žilách pod kontrolou Dopplerovej sonografie. Vypálenie žilových stien, ktoré produkuje laserový impulz, vedie k jej nadmernému rastu. Miesto vstupu - prepichnite minimálnu veľkosť, zapečatené špeciálnou omietkou. V skutočnosti sa laserová flebektómia ako laserová terapia pre kŕčové žily stáva alternatívou chirurgickej intervencie v našej prezentácii.

Laserová flebektómia (laserová koagulácia)

Obmedzenie rádiofrekvenčnej frekvencie

Ešte presnejší účinok na steny krvných ciev je zariadenie na rádiofrekvenčné zničenie (RW). Na tento účel sa používajú jednorazové katétre a teplota ohrevu a extrakcie sa monitoruje spätnou väzbou. Týmto postupom sa minimalizuje bolesť, umožní sa vykonať v jednom kroku celý objem rekonštrukcie žily na obidvoch nohách, rýchle zotavenie po flebektómii a dokonale sa odporúča z hľadiska estetického výsledku.

Proces rádiofrekvenčnej obliterácie postihnutých žíl

Video: príprava a priebeh operácie

Čo stojí za to vedieť cítiť ozbrojené?

Ktoré prípady potrebujú flebektómiu?

Zrejmé indikácie pre flebektómiu sú:

 • Vizuálne určenie vzoru saphenóznych žíl, ktoré sa objavujú nafúknuté.
 • Pokrytie kŕčových žíl do kolena a vyššie.
 • Stagnácia krvi v nohách pri stoji.
 • Pocit únavy v nohách a ich neustály opuch.
 • Výskyt nehravých (trofických) vredov na nohách, ktoré sa nedajú liečiť.
 • Konštantná bolesť v nohách.
 • Pocity horíka cez tepny žíl.
 • Varikotromboflebitída typu II, III a IV.

Čí je prevádzka zakázaná?

Kontraindikácie na operáciu sú:

 1. Trvalé zvýšenie krvného tlaku, hypertenzia.
 2. Ischémia srdca.
 3. Neprerušené infekčné procesy.
 4. Starší vek, znížená imunita.
 5. Neskoré termíny tehotenstva (II - III trimester).
 6. Zápalové procesy v nohách, ako sú erysipély, ekzémy atď.

Diabetes mellitus, mozgová príhoda, srdcový záchvat, hypertenzia v priebehu flebektómie av pooperačnom období, ktoré nie sú diagnostikované včas, môžu vyvolať tromboembolizmus, zlyhanie obličiek a dokonca aj gangrénu u pacienta!

Flebektómia je ďalšou fázou liečby kŕčových žíl. Pre mnohých sa stáva náhle narastajúcim problémom, pretože obdobie lekárskej konzervatívnej liečby bolo zmeškané z dôvodu nedostatočnej pozornosti ich neustáleho ochorenia a zhovievavosti pri posudzovaní závažnosti ochorenia. Ak ste vedený populárnou múdrosťou o starostlivosti o utopujúceho človeka, potom je dôležité mať špeciálne vedomosti o kŕčových žilách, aby ste zabránili rozvoju tejto zákernej choroby.

Video: Je operácia vždy potrebná?

Čo sa nepáči kŕčové žily? Odporúčania pred a po flebektómii

 • Správna výživa, bohatá na pektíny a vlákninu, bez prejedania.
 • Predvoľby schodiskový výťah.
 • Jazda na bicykli.
 • Plávanie v ľubovoľnej nádrži.
 • Preferencie pohodlnej obuvi.
 • Kategorické odmietnutie fajčenia.
 • Regulácia hmotnosti.
 • Bylinné koktaily ako napríklad akácia, ľubovník bodkovaný a žihľava.

Ale ak ste ešte trpeli flebektómia a potom sa nevzdávajte týchto pravidiel. Dodržujte odporúčania po tom, čo je flebektómia nevyhnutná na zabránenie návratu choroby. Chôdza vo vzduchu, cvičenia fyzickej terapie, kontrastná sprcha, dobre premyslená strava, kompresné spodné prádlo, zvýšená poloha nohy počas pokoja a užívanie flebotropných prípravkov sa musia stať normou života prevádzkovaného pacienta. V opačnom prípade ho očakávajú nepríjemné a ťažko odstrániteľné komplikácie.

Možné komplikácie operácie

Komplikácie flebektómie sa môžu vyskytnúť okamžite po operácii alebo po nejakom čase. Komplikácie pooperačného obdobia zahŕňajú:

 1. Znížená citlivosť, keď sú poškodené nervy pokožky.
 2. Znečistenie v členku alebo vnútornom povrchu dolnej končatiny.
 3. Narušenie na mieste hematómu.
 4. Krvácanie.
 5. Vznik nových kŕčových žíl nad jazvou alebo ďaleko od rezov.
 6. Zlomeniny a sfarbenie oblasti kože (s laserovou flebektómii).
 7. Mierna citlivosť chirurgických miest.

Preto sú pacienti po rehabilitácii po flebektómii predpísaný hydroprocesálny postup až 9 dní, masáž a cvičebná terapia (gymnastika po flebektómii), ktoré nakoniec normalizujú venózny odtok a zabraňujú tvorbe nových krvných zrazenín. Odporúča sa užívať veno-tonické prípravky na ďalšie 2 mesiace, nosiť kompresné spodné prádlo a pozorovať ich ošetrujúci lekár.

Je flebektómia platená služba?

Flebektómia je dnes bežným typom pomoci pre ľudí s kŕčovými žilami. Vykonávajú to štátne kliniky s oddeleniami cievnej chirurgie a strediskami plastickej chirurgie, ktorých prioritou je riešenie estetických problémov.

Táto oblasť lekárstva je veľmi dobre vybavená diagnostickým a prevádzkovým vybavením, praktizujú ho vysokokvalifikovaní odborníci, považuje sa za zdrojovo náročné, čo samozrejme ovplyvňuje náklady na zdravotnícke služby tohto druhu.

Súčet nákladov na pacienta tvorí metóda flebektómie, predikcia jej pooperačných stôp, udržiavanie v predoperačnom období, vrátane diagnostiky a pooperačných, vrátane rehabilitácie.

Existujú rozdiely v nákladoch na tento typ operácie a podľa oblasti, v ktorej sa vykonávajú. Takže v moskovských klinikách sa odhadovaná cena flebektómie pohybuje od 15 000 v bežnom cievnom centre až po 270000 rubľov za služby VIP kliniky. V Petrohrade je priemerný cenový rozsah stále nižší a tieto služby sú už ponúkané za 3900 - 38000 rubľov. Keďže sú v podstate špičkové technológie, operácie na odstránenie kŕčových žíl na dolných končatinách stále nepodliehajú federálnym kvótam poskytovaným občanom Ruskej federácie.

Vždy je užitočné počúvať názor iného.

Zlé, bohužiaľ, sa dlho pamätá a stav získanej ľahkosti a zdravia sa zdá byť taký prirodzený, že odráža oveľa menej.

Preto je medzi niekoľkými prehľadmi pacientov na internete, liečených v dôsledku flebektómie, jednomyseľné, že:

 • "Už dlho som sa neodvážil";
 • "Naučila som sa o laserovej flebektómii ako o menej traumatickom";
 • "Operácia bola rýchla a bezbolestná, v dobrovoľnej atmosfére hovorili lekári o tom, čo sa deje a žartovalo";
 • "Dostal som svetlý sprievodca ako suvenír!"
 • "Po hodine a pol som išiel domov. Na nohách! "
 • "Prvé dni boli bolesť, opotrebované kompresné úplety";
 • "Robil som to všetko v lete, čo som nikdy predtým nemal. Povedali mi, že takéto operácie v lete neumožňujú. "

Takže ak pracujete ako kaderníctvo, barman, učiteľ, čašník alebo chirurg, ako pri prenášaní nadmerného zaťaženia, vynechajte pohárik vína alebo dym na častých večierkoch, užívajte hormonálne prípravky alebo antikoncepčné prostriedky bez lekárskeho predpisu, držte sa nepretržite pri stole alebo pracovnom stole premýšľať o probléme s kŕčovými žilkami a ich následkami! Preskúmajte svoje nepríjemné nohy na slnku, pozorujte modriny, hviezdy a fialové žily, ktoré vidíte na nich - možno je čas konať ešte skôr, než bude príliš neskoro?

Čo je to Phlebectomy a prečo je to potrebné pre každého

Podobne ako akýkoľvek lekársky výraz, ktorý má presný a jednoznačný preklad, otázka "Čo je to flebektómia?" Môžete odpovedať rovnakým spôsobom - ide o operáciu na odstránenie žíl. Mali by sa odstrániť iba saphenózne žily, pričom kŕčové ochorenie sa zmenilo. Telo sa dokáže vyhnúť bez nich a vytvoriť nové spôsoby odtoku hlbokých žilových kmeňov.

Hlboké žily, veľké cievy, samozrejme, nemožno odstrániť, pretože nesú po flebektómii zvýšené zaťaženie. Zdravé, nezmenené viery, samozrejme, nie sú ani odstránené.

Podobne ako pri akomkoľvek chirurgickom zákroku má flebektómia indikáciu na jeho zavedenie. A čím rýchlejšie sa vykonáva, tým lepší je výsledok operácie.

Nemali by ste zamieňať dve pojmy: flebektómia a endovaskulárna laserová koagulácia. V prvom prípade je žila mechanicky odstránená z tela a druhá zostáva, ale prestáva plniť svoju funkciu.

Prečo je to operácia?

Flebektómia má tieto ciele:

 • mechanické odstránenie žilovej cievy poškodenej kŕčovými žilami;
 • zlepšenie krvného obehu v hlbokých žilách;
 • urýchlenie prietoku krvi a zlepšenie tkanivového trofizmu.

Indikácie pre chirurgickú liečbu

 • chronická žilová nedostatočnosť dolných končatín s poškodeným odtokom;
 • s výrazným rozšírením, prerušovanosťou a prevalenciou kŕčových žíl;
 • so zvyšujúcimi sa klinickými príznakmi (únava, zvýšený opuch, ťažká noha);
 • riziko vzniku trofických vredov, iné výrazné trofické poruchy;
 • neúčinnosť konzervatívnej liečby;
 • flebitída a tromboflebitída, s kŕčovými kiahňami, iba vo fáze ťažkej remisie.

Kontraindikácie k flebektómii

 • Ak sa zistí varikózne tesnenia, ktoré obsahujú trombotické hmoty (trombóza vrátane histórie);
 • zápalový proces v akútnom štádiu chirurgickej intervencie (príznaky flebitis, tromboflebitída, hnisavé trofické vredy);
 • neschopnosť vytvoriť dlhé stlačenie (kompresiu) po operácii pomocou korektívnej bielizne (napríklad s rozsiahlymi plochami rany);
 • neschopnosť vytvoriť funkčné zaťaženie svalov (nevykonávajte operáciu u pacientov v posteli);
 • akútne a chronické sprievodné závažné infekčné choroby;
 • zhoubných novotvarov;
 • zlyhanie viacerých orgánov, dekompenzované kardiovaskulárne a renálne zlyhanie;
 • závažné formy diabetickej angiopatie, nefropatie, prítomnosť diabetickej nohy;
 • tehotenstvo.

Mám robiť flebektómiu pre obezitu? Relatívnymi kontraindikáciami sú laktácia, nadváha, nepresahujúca 1 stupeň obezity.

Príprava na chirurgickú flebektómiu

Príprava pacienta na operáciu je veľmi jednoduchá, nevyžaduje žiadne zložité zručnosti. Ak to chcete urobiť:

 • povedzte lekárovi o liekoch, o zraneniach, operáciách;
 • hlásiť všetky alergické reakcie na lieky;
 • hovoriť o tolerancii anestézie.

Potom by ste mali starostlivo oholiť nohu v stanovených medziach, urobiť sprchu, umyť sa, starostlivo preskúmať kožu: ak sa v budúcej oblasti operácie vyskytnú pustule a ak sú zistené, oznámte to okamžite svojmu lekárovi.

V prípade, že sa plánuje operácia pod celkovou anestézou, odporúča sa obmedziť na jedlo v predošlej noci a ráno po čistení klystýru nie je nič nemožné.

Intervenčný kurz

Existuje toľko odrôd flebektómie, ktoré boli vyvinuté v priebehu rokov. Najčastejšie používaná kombinačná technika spočíva v tom, že počas niekoľkých operácií, ktoré sú etapami jednej veľkej operácie, sa vykonáva niekoľko "malých operácií".

Priebeh operácie flebektómie kombinovaným spôsobom je nasledovný:

Pred operáciou pod kontrolou ultrazvuku sú označené kožné výčnelky všetkých hlavných žíl, ktoré sa majú odstrániť.

Po preukázanej anestézii (epidurálna anestézia s uchovaním vedomia alebo pod celkovou anestézou) sa na chirurgickom poli vykonávajú nasledujúce kroky:

 • Krossektomie. V oblasti slabostí je vytvorený rez, vo vnútri ktorého je ústie veľkej saphenovej žily, jej ústa a prítoky sú zviazané a pretína. Význam tejto fázy spočíva v obväzovaní všetkých prítokov.
 • Odstránenie tejto žily. V anglickom jazyku je táto fáza označovaná ako "striping". Túto žilu môžete odstrániť len na stehne, alebo úplne - od nohy až po slabín.

Pre atraumatické odstránenie sa sonda s tlačidlom na konci vloží do kmeňa žily, ktorá sa zobrazí na dolnej časti nohy. Potom je niť zviazaná, s ktorou chirurg "zasekne" žilu a vytiahne ju cez rez v priebehu niekoľkých sekúnd. V skutočnosti sa tento popis číta oveľa dlhšie ako žila, ktorú skúša skúsená ruka. Význam tejto fázy je odstránenie zmenenej žily.

 • Potom sa vykonajú ďalšie malé rezy a uskutoční sa ektómia prítokov saphenóznych žíl, ktoré prešli kŕčovými zmenami, aby sa eliminoval reflux;
 • V poslednej fáze sú perforujúce žily ligované (ktoré prepájajú hlboké a povrchové žily) v prípade ich menejcennosti, aby sa zabránilo horizontálnemu prietoku krvi. Tieto dve etapy možno kombinovať do jednej - miniflebektómie

Ako dlho trvá flebektómia? Podľa plánu operačného dňa je v každej fáze operácie stanovená až hodina času, v závislosti od anatomického umiestnenia a počtu vtokových žíl. Preto je priemerná doba trvania zásahu približne 3 hodiny.

Udržiavanie pacienta v pooperačnom období

Prvý deň pacient po operácii, ako pri akomkoľvek chirurgickom zákroku, ukáže bolesť, odpočinok v posteli. Potom musí byť pacient aktivovaný. Liečebné postupy a menovania sú nasledovné:

 • Anestézia pokračuje (v prípade potreby sa podávajú NSAID), pri silnej bolesti sa môže podávať tramadol;
 • Antibakteriálna liečba (cefalosporíny tretej generácie - Claforan) sa vykonáva preventívne v prípade zásahu do fázy remisie tromboflebitídy, aby sa zabránilo exacerbácii;
 • Antikoagulanciá a dezagreganty sú predpísané na zlepšenie reologických vlastností krvi a prevenciu trombózy. Použili sa nízkomolekulové dextrány heparínu (fraxiparín), dipyridamolu, aspirínu.
 • Vymenovanie flebotoniky (venotoniky) - Phlebodia, Detralex - s cieľom vyhnúť sa edému, ako aj zlepšiť funkciu lymfatickej drenáže.
 • Kompresné pančuchy sú zobrazené v prvých dňoch pooperačného obdobia. Pôvodne používané nemocničné (nemocničné) pleteniny.

Obvykle je dĺžka pobytu v nemocnici 5-8 dní a stehy sa odstránia na 10 - 12 dní. Po ukončení vyšetrenia určuje ošetrujúci lekár - flebológ triedu kompresie, ktorú pacient potrebuje. Odporúčania v pooperačnom období flebektómie, aj keď sú v nemocnici, sú zamerané na skoré uzdravenie a prevenciu trombózy.

Liečba

Rehabilitácia po flebektómii pozostáva z liečebných, fyzioterapeutických a aktivačných opatrení:

 • Každodenné sledovanie opotrebenia spodnej bielizne sa zaznamenáva nepretržite a následne sa nahradí denným časom;
 • Vedené kurzy liečby drogami (flebotonika, dezagreganty);
 • Je potrebná zmena životného štýlu (najmä odvykanie od fajčenia).
 • Postupné zvyšovanie zaťaženia, chodenie až 2 - 3 hodiny denne;
 • Je zakázané navštevovať termálne procedúry: parné kúpele, kúpele, horúce sprchy;
 • Dlhé státie na nohách je vylúčené. Ak sa plánuje športové stretnutie, odporúča sa vylúčiť športové športy a tiež zdvíhanie.

Iba vtedy, keď sú pozorované všetky odporúčania ošetrujúceho lekára, zotavenie z flebektómie bude pokračovať pokojne a bez komplikácií.

výsledok

Ak sa operácia flebektómie vykonala podľa indikácií, pri absencii zápalu a trofických porúch, potom ak pozorujete pooperačné obdobie a podstupujete včasné rehabilitačné opatrenia, vylepšuje sa vzhľad (estetické vnímanie), končatiny, trofizmus sa zhoršuje, opuch znižuje (foto pred a po).

Komplikácie chirurgie

Počas operácie flebektómie sa môžu objaviť komplikácie spojené s akýmkoľvek zásahom do ciev, a to:

 • Krvácanie, najmä v počiatočnom pooperačnom období. Často sa spájajú s vymenovaním antikoagulancií a prestávajú s úpravou dávky;
 • Podkožné hematómy a masívne podliatiny. Sú to dôsledky zranení malých plavidiel, ktoré sú nevyhnutné.
 • V prípade infekčných procesov, ktoré boli nedostatočné, kompenzované pred operáciou, môžu sa vyskytnúť lokálne infiltráty.
 • Pri ťažkej lymfóze sa môže pozorovať lymforea - to znamená proces úniku lymfy cez chirurgické rezy. Pravidelne dochádza k predpisovaniu flebotoniky s lymfotropickým účinkom.
 • V prípade poškodenia citlivých nervových nervov, ktoré prenášajú citlivé pocity z kože nohy a chodidla, môže dôjsť k znecitliveniu kože príslušných oblastí.
 • Zriedkavou komplikáciou sú trombotické komplikácie, ako aj embólia. Spravidla sa pri správnom predoperačnom výbere a dobrej inštrumentálnej diagnostike trombózy nevyskytuje.

O nákladoch na operáciu

Náklady na flebektómiu v Moskve je v priemere asi 30 tisíc rubľov, ktorá sa pohybuje od 20 do 40 tisíc, v závislosti od objemu predoperačného vyšetrenia, kvalifikácie chirurga a podmienok pooperačného obdobia.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Prehľad blokátorov kalciových kanálov: všeobecný opis, typy drogovej skupiny

V tomto článku sa dozviete o blokátoroch kalciových kanálov a zoznamoch týchto liekov, pre ktoré sú predpísané ochorenia. Rôzne skupiny týchto liekov, rozdiely medzi nimi, ich mechanizmus účinku.

Znížená hodnota ESR

Diagnóza patológie začína krvným testom. Definícia ESR je jej neoddeliteľnou súčasťou.Údaje o rýchlosti sedimentácie erytrocytov dávajú predstavu o tom, do akej miery ide ochorenie a pomáhajú mapovať spôsoby ďalšieho lekárskeho zákroku.

Liečba angíny pectoris doma

Lekári z dobrého dôvodu nazývali angínu za jeden z najčastejších skorých prejavov koronárnej choroby srdca. Toto sa zvyčajne stáva prejavom aterosklerózy srdcových ciev. U ľudí sa táto choroba niekedy nazýva "angina pectoris".

ESR v krvi: norma u žien podľa veku (tabuľka)

Rýchlosť sedimentácie erytrocytov je biologický parameter, ktorý určuje pomer proteínov a krviniek. ESR je dôležitým parametrom celkového krvného testu, pretože ukazovatele sedimentácie sa menia v niektorých chorobách a špecifických podmienkach tela.

Ako liečiť trombózu?

Trombóza nie je choroba, ale patologický mechanizmus prispievajúci k určitým ochoreniam. Jeho podstatou je zvýšená schopnosť tela tvoriť trombotické hmoty v cievach. Najnebezpečnejšie miesta sú spojené s pomalým prietokom krvi.

Klinické odporúčania (protokoly) na poskytovanie núdzovej lekárskej starostlivosti pri akútnom koronárnom syndróme bez elevácie segmentu ST (ACS bSTST)

Akútny koronárny syndróm - akákoľvek skupina klinických príznakov alebo symptómov, ktoré umožňujú podozrenie na infarkt myokardu alebo nestabilnú angínu pectoris.