Kardiálna choroba dolných končatín je veľmi bežná patológia. Podľa štatistík viac ako polovica svetovej populácie trpí rôznymi stupňami kŕčových žíl. Choroba prináša nielen estetické nepohodlie, ale aj negatívne prejavy ako bolesť, opuch, ťažké trofické zmeny. V takýchto prípadoch je flebektómia (venektómia) jediným spôsobom, ako sa zbaviť tejto choroby raz a navždy.

Operácie na odstránenie žíl začali koncom 19. storočia, ale tieto zásahy boli veľmi traumatizujúce, sprevádzané komplikáciami a neuspokojivým kozmetickým výsledkom. Dnes je v arzenále chirurgov moderná mikrochirurgická technika a metódy flebektómie sú čoraz šetrnejšie, bez straty ich účinnosti.

Flebektómia sa vykonáva pomocou malých rezov, ktoré za sebou zanechávajú sotva viditeľné jazvy. Operácia je menej traumatická, bezpečná a môže sa vykonávať aj ambulantne, v závislosti na technike, ktorú chirurg vyberá podľa priebehu ochorenia.

Intervencie na žilách vyžadujú rozsiahle skúsenosti, trpezlivosť a náročnú prácu chirurga, takže operácie tohto druhu sú vykonávané výhradne v špecializovaných nemocniciach, kde je k dispozícii príslušné vybavenie a pracujú vysoko kvalitné flebológovia.

Výber spôsobu odstránenia žíl závisí od štádia ochorenia, od celkového stavu pacienta av prípadoch zásahov v oblasti špičkových technológií - aj od solventnosti pacienta, pretože nie sú k dispozícii všetky metódy flebektómie ako voľná liečba.

Indikácie a typy operácií na nádobách na nohy

Chirurgická liečba ochorenia žilového systému ramien je zvyšok v prírode a je používaný v prípadoch, keď iné metódy neprinášajú žiadne výsledky. Hlavnou indikáciou pre odstránenie žily nôh je kŕčové žily, ktoré môžu byť sprevádzané:

 • Rozšírenie lúmenov krvných ciev o viac ako 1 cm;
 • Tvorba trofických vredov na pozadí kŕčových žíl;
 • Edém a bolesť v končatinách, dokonca aj bez zreteľného rozšírenia saphenóznych žíl.

Operácia sa zvyčajne vykonáva podľa plánu, ale ak existuje riziko krvácania alebo už vzniknuté prasknutie kŕčových uzlín, je indikovaná urgentná chirurgická liečba.

Existujú podmienky, v ktorých môže byť konvenčná flebektómia kontraindikovaná. Preto sa nemôže uskutočňovať u tehotných žien a dojčiacich matiek, ak je koža nohy ovplyvnená infekčným zápalovým procesom, s rozšírenou hlbokou a povrchnou trombózou žíl, a tiež vtedy, ak nie je možné poskytnúť adekvátny kompresný a motorický režim v pooperačnom období. Závažná sprievodná patológia zo strany vnútorných orgánov môže byť kontraindikovaná z dôvodu potreby všeobecnej anestézie.

Účelom operácie na ochorenie kŕčových žíl je nielen eliminácia zmenených cievnych ochorení a dosiahnutie dobrého kozmetického výsledku, ale aj obštrukcia prietoku krvi v žilách, ako aj vytvorenie podmienok, kedy je nemožné reflux, to znamená spätný pohyb venóznej krvi. Iba desatina venóznej krvi končatín preteká cez saphenózne žily, takže odstránenie týchto ciev je bezpečné a nevedie k poruchám obehu.

Príprava na operáciu

Príprava na nadchádzajúcu flébektómiu začína ešte pred hospitalizáciou. Pacient bude musieť podstúpiť sériu vyšetrení a navštíviť rôznych odborníkov. Tradične pred zákrokom je potrebné odovzdať krvné a močové testy, vykonať testy na zrážanie krvi, fluorografiu, kardiogram. Okrem toho sa bude vyžadovať skríning infekcie HIV, syfilis, hepatitída, krvný typ a faktor rhesus.

Tieto postupy je možné vykonať vo Vašej klinike v mieste bydliska 7-10 dní pred určeným dátumom hospitalizácie. Keď sú testy hotové, pacient je poslaný terapeutovi, ktorý rozhoduje o bezpečnosti a možnosti chirurgického zákroku, pretože niektoré choroby vnútorných orgánov sa môžu stať vážnou prekážkou intervencie. Ak sú všetky orgány v poriadku, riziko je vylúčené, potom terapeut dáva svoj súhlas na operáciu.

Po príchode do nemocnice je pacient vyšetrený chirurgom, ktorý hovorí anesteziológovi, ktorý si zvolí spôsob úľavy od bolesti. Pre objasnenie rozsahu a štádia ochorenia je potrebný duplexný test žily.

V predvečer operácie musíte urobiť sprchu, oholenie vlasov z oblasti končatín a slabín. Posledné požitie potravín a tekutín je povolené najneskôr do 18 hodín pred zásahom. Pred celkovou anestézou môže byť potrebná čistiaca klyzma, najmä u starších pacientov so zhoršenou funkciou čriev.

Keď sú dokončené všetky prípravné štádiá, chirurg označí zóny postihnutých ciev a pacient sa prepraví do operačnej miestnosti, kde ho stretne anesteziológ. Je možná celková anestézia alebo spinálna anestézia. Druhá možnosť je lepšie tolerovaná a pacient si môže byť vedomý počas celej operácie (ak je to žiaduce).

Dokonca aj v predoperačnom období je vhodné vybrať si dobrú elastickú bandáž alebo špeciálne pleteniny, pretože pacient bude musieť použiť až mesiac po flebektómii a výsledok liečby závisí od kvality kompresie.

Technika flebektómie

Flebektómia je zameraná na odstránenie povrchových žíl a zahŕňa niekoľko fáz, z ktorých každý môže byť nezávislou operáciou. Okrem toho sa jednotlivé chirurgické zákroky úspešne nahradia minimálne invazívnymi postupmi vrátane laserovej koagulácie, zavedenia sklerotizantov a účinkov rádiových frekvencií.

Kombinovaná flebektómia vyžaduje hospitalizáciu pacienta a vykonáva sa pod celkovou anestézou alebo epidurálnou anestézou. Rušenie trvá asi dve hodiny a na konci všetkých sekciach prekrývajú sedadlá kozmetické švy. Predpokladom angioplastika je elastická bandáž, čo lekár asistent je stále na operačnom sále. Tým sa zabráni hematómom a krvácaniu v pooperačnom období.

Ak je niektorý z fáz kombinovanej operácie nahradený minimálne invazívnou technikou, neuskutoční sa hospitalizácia ani sa nevyžaduje všeobecná anestézia. Postup je vykonávaný ambulantne pod miestnou anestéziou. Prípady rozšírených kŕčových žíl obvykle vyžadujú klasickú flebektómiu v súlade so všetkými fázami operácie. Intervencia je jedným z tých high-tech a výsledok je do značnej miery určený skúsenosťami a skúsenosťami flebologistov.

Kombinovaná flébektómia pozostáva z niekoľkých fáz:

 1. Krossektomie.
 2. Stripping.
 3. Oblúkové perforujúce nádoby.
 4. Miniflebektomiya.

Spravidla sa najskôr vykoná krížová operácia, ale môže to byť aj konečná možnosť liečby, keď existuje riziko rozšírenia krvných zrazenín do hlbokej žilovej sústavy. Operácia pozostáva z obviazania a prekríženia saphenóznej žily v mieste jej vstupu do hlbokých žíl. Táto manipulácia dosiahne zastavenie prietoku krvi cez kŕčové žily a spätný výtok krvi (reflux). V priebehu krížovej ektómie sa v inguinálnej oblasti alebo v poplitealnej fosíse urobí rez, v závislosti od miesta lézie a konečného cieľa postupu.

Príkladom kombinovanej flebektómie, ktorá zvyčajne zahŕňa krížovú sektómiu

Krížovú resekciu je možné nahradiť laserovými alebo rádiofrekvenčnými účinkami, ktorých výhody sú považované za menej traumatické a možnosť ambulantného nastavenia. Tieto postupy nie sú sprevádzané rezmi a neznamenajú celkovú anestéziu.

Odstránenie sa stáva druhým stupňom kombinovanej flebektómie. Po prekonaní saphenóznych žíl je potrebné ich odstrániť. Predoperačný ultrazvuk vám umožňuje presne určiť oblasť lézie žily a u väčšiny pacientov je to len bedrový kĺb, takže sa môžete obmedziť na odstránenie len časti saphenóznej žily (krátke odizolovanie) bez toho, aby ste ohrozili radikálnosť a účinnosť liečby.

Odizolovanie sa vykonáva pomocou rôznych nástrojov a techník, ktoré určujú typ manipulácie:

 • S pomocou sondy Babcock;
 • Invágácia Odizolovanie;
 • Kriostripping;
 • Odstránenie kódu PIN.

flebektómii stripov

Odstránenie žily s sonikou babcock je najefektívnejšou a zároveň najtraumatickejšou metódou. Babcockova sonda je vybavená predĺžením a rezným prvkom na konci, ktorý pri presune zariadenia cez žilu odreže z okolitých tkanív, perforovaných žíl a lymfatických ciev.

Po krížovej ektómii dochádza k rezu do slabín a druhý chirurg urobí oblasť členku alebo hornej časti tela. Sonda Beboccus môže byť vložená do ľubovoľného otvoru, ktorý dosiahne opačný koniec cievy a je pripevnený k nej, potom chirurg vytiahne sondu smerom k sebe a vytiahne žilu von.

Invázenie sa odstraňuje rovnakým spôsobom, ale rozdiel je v použití sondy bez rezacieho prvku. Koniec prístroja je pripevnený k nádobe, lebo doktor sám ťahá sondu, žila sa otočí zvnútra von a je vytiahnutá do rany. Metóda je menej traumatická, pretože okolité štruktúry nie sú poškodené a žila je od nich jednoducho oddelená.

Odstraňovanie PIN je ešte šetrnejšou modifikáciou venektómie, keď chirurg potrebuje iba jeden rez, ktorý je už prítomný po krížovej kostre. Zo strany druhého konca žily sa urobí punkcia, ktorou sa sonda odstráni a spojí sa s niťou do steny cievy. Potom je žila obrátená a odstránená.

Cryostriping je moderný spôsob odstraňovania nôh žily, ale je pomerne zriedka používaný kvôli potrebe používať drahé zariadenia. Jeho podstata spočíva v zavedení sondy, ktorej koniec zmrzne, keď sa dosiahne distálny segment žily, v dôsledku čoho sa nádoba prilepí k zariadeniu a potom sa žila obráti obvyklým spôsobom. Výhody tejto manipulácie spočívajú v tom, že nie je potrebná žiadna ďalšia incízia ani prepichnutie v oblasti členku a keď sa studená aparatúra prechádza cez žilu, perforanty sú zúžené, čo spôsobuje významné zníženie rizika hematómov a krvácania.

Podobne ako krížová sektómia môže byť táto fáza kombinovanej flebektómie nahradená minimálne invazívnymi variantmi (laserom, rádiofrekvenčnou obliteráciou), o ktorej budeme diskutovať neskôr.

Po krížovej ektómii a extrakcii hlavných kmeňov saphenóznych žíl by sa mali viazať perforujúce cievy, pozdĺž ktorých môže pokračovať krvný tok. Je plný recidív, hematómov a krvácania. S malým objemom poškodenia sú tieto žily naviazané bez toho, aby roztrhli svalovú fasciu, čo je najmenej traumatické. Ak sa požaduje obliekať veľké množstvo plavidiel, chirurg je nútený uchýliť sa k disekcii fascie, čo dáva trvalý výsledok, ale má slabý kozmetický účinok.

Na zníženie operačného poškodenia sa používa endoskopická technika venektómie, pomocou ktorej sú žily ligované s malými rezmi. Endoskopická ligácia je veľmi estetická, ale vyžaduje nákladné vybavenie a vysokú kvalifikáciu flebologa, takže postup nie je lacný a nie je vždy dostupný v konvenčných nemocniciach.

Konečná fáza kombinovanej flebektómie sa stáva miniflebektómiou. Táto operácia môže byť tiež použitá v samostatnej forme, ak sa pacient chce zbaviť jednotlivých kŕčových žíl, čo prináša subjektívne kozmetické nepohodlie.

Po predchádzajúcom označovaní oblasti operácie chirurg urobí malú punkciu, len 1-2 mm, cez ktorú preberá žilu a vetruje ju na svorku. Intervencia je menej traumatická, nevyžaduje stehy a umožňuje odstránenie viditeľných malých oblastí ciev, viditeľných okom.

Operácia nezanecháva jazvu a pacient bude s výsledkom veľmi spokojný. Mimochodom, keď recenzie miniflebektómie sú mimoriadne pozitívne medzi spravodlivým sexom, ktorí chcú odstrániť aj malé plavidlá, ktoré poškodzujú vzhľad nohy. Schopnosť manipulovať s lokálnou anestézou ju sprístupňuje tým pacientom, ktorí majú strach z celkovej anestézie alebo majú určité kontraindikácie. Okrem odstránenia ciev na nohách je možné použiť miniflebektómiu na lokalizáciu patológie na tvári, rukách a nohách, ale takéto ošetrenie bude vyžadovať ešte väčšiu laboratóriu a skúsenosti chirurga.

Minimálne invazívne a moderné metódy odstraňovania kŕčových žíl zahŕňajú použitie laseru, vysokofrekvenčných rádiových vĺn a sklerotizujúcich. Tieto metódy sa používajú ambulantne, hlavne v počiatočných štádiách kŕčových žíl a prakticky nemajú žiadne kontraindikácie. Ako už bolo spomenuté vyššie, môžu nahradiť jednotlivé štádiá klasickej flebektómie, pričom poskytujú dobrý kozmetický výsledok s rovnakou mierou účinnosti. Minimálne invazívne postupy sa vykonávajú pod kontrolou ultrazvuku.

Endovasálna laserová flebektómia pozostáva z zavedenia svetelného vodiča do lumen cievy, cez ktorý sa laserový lúč privádza do žily. Vyhrievanie spôsobuje spájanie steny ciev a sklerózu. Punkcia v projekcii postihnutej cievy nevyžaduje stehy, ale táto metóda je sotva možné odstrániť obrovské konglomeráty kŕčových žíl, takže ak chcete vykonať liečbu s "malou krvou", mali by ste premýšľať nad touto možnosťou flebektómie, keď sa choroba nestane nekontrolovateľnou.

Zariadenie novej generácie na miniflebektómiu demonštruje schopnosť odstrániť žily a dokonca aj bez prerazení. Stačí, aby lekár držal manipulátor nad cievnym kmeňom, ktorý zmizne tesne pred očami. Samozrejme, táto možnosť liečby je použiteľná na malé viditeľné cievy, ale môže doplniť klasickú operáciu, aby sa dosiahla krásna podoba končatín.

Rádiofrekvenčná ablácia kŕčových žíl je podobná laserovej koagulácii, ale je založená na použití rádiových vĺn. Špeciálny vodič sa pohybuje pozdĺž žily, čo spôsobuje zahrievanie a priľnavosť jeho stien, to znamená, že princíp je rovnaký ako pri ošetrení laserom.

Čo robiť a čo sa má vyhnúť po flebektómii

Pooperačné obdobie obvykle prebieha priaznivo. Po kombinovanej flebektómii zostáva pacient v nemocnici jeden až dva týždne, po ktorom odstráni stehy. Kozmetické stehy je možné odstrániť do konca prvého týždňa po liečbe. Medzi možné komplikácie patrí krvácanie a hematóm, hojenie pooperačných rán. Ak sú lymfatické cievy poškodené, dochádza k opuchu a lymfóze.

Po flebektómii rehabilitácia zahŕňa vykonávanie jednoduchých pohybov nôh, ktoré je možné vykonať aj počas ležania v posteli. Možné ľahké masážne končatiny. Pre prevenciu komplikácií sú predpísané venotoniká podľa indikácií - antikoagulanciá, s pocitmi bolesti - analgetiká. Sprcha, kúpele a najmä sauny a bazény budú musieť byť nejaký čas opustené. Dokonca aj po odstránení stehov by sa mal pacient vyhýbať horúcim kúpeľom.

Po dobu jedného mesiaca po odstránení žíl je potrebné nosiť kompresné pančuchy alebo elastické bandáže okolo hodiny. Nie je dovolené ich odobrať ani na chvíľu, takže počas tohto obdobia sa pacient nebude môcť úplne umyť. Po mesiaci sa kompresia ukladá iba na deň a v noci môžete odstrániť pančuchy (obväzy) a sprchovať.

Po flebektómii sa odporúčania znižujú na nosenie kompresného spodného prádla a primeranú fyzickú aktivitu. Ide o dve hlavné podmienky úspešnej liečby. Môžete vstať a chodiť, a dokonca musí byť ďalší deň po operácii. Včasná aktivácia je účinným opatrením na prevenciu trombózy a ďalších pooperačných komplikácií.

Po dosiahnutí hlavného cieľa - odstránenie kŕčových žíl, nesmiete zabudnúť na životný štýl, ktorý zabraňuje zdvíhaniu, dlhému pobytu v sediacej alebo stojacej polohe. Ak je podľa charakteru služby pacient dlhší čas stáť alebo sedieť, potom ak nie je možné zmeniť prácu, musíte na oboch nohách striedavo meniť záťaž, pravidelne vstávať a chodiť.

Vo všeobecnosti je zotavenie po flebektómii pomerne jednoduché a pacienti sú takmer vždy veľmi spokojní s výsledkom, čo dokazuje množstvo pozitívnej spätnej väzby a vďaka lekárom. Po ošetrení nohy už nie sú bolestivé a bobtnajú a kozmetický účinok je tak dobrý, že dámy sa vrátia do šiat a vysokých podpätkov.

Avšak v niektorých prípadoch môžu byť dojmy z liečby zničené vedľajšími účinkami anestézie (napríklad silná bolesť hlavy). Navyše niektoré z negatívnych recenzií súvisia s nedostatkom kvalifikácie a skúseností lekára, takže pri výbere kliniky by ste mali byť veľmi opatrní.

Chirurgia na odstránenie žíl patria medzi špičkové technológie, ktoré často vyžadujú veľmi drahé zariadenia a vysokokvalitný chirurg, takže ich náklady môžu vážne zasiahnuť pacientovu peňaženku. Zatiaľ čo sú zachované kvóty na tradičnú flebektómiu, liečba v systéme OMS je stále možná, ale v takomto prípade môže pacient čeliť čakacej listine na liečbu a nebude môcť vybrať ošetrujúceho lekára. Operácie high-tech sa vykonávajú iba za poplatok.

Platenú liečbu je možné vykonávať vo verejných inštitúciách aj v súkromných klinikách. V priemere flebektómia stojí 25 až 30 tisíc, ale možno drahšie, v závislosti od úrovne kliniky a regálií flebologa. Laserová koagulácia, ktorá sa vykonáva len na základe platenia, je ešte drahšia - asi 30 - 35 tisíc. Keď ceny miniflebektómií sú cenovo dostupnejšie: liečba bude stáť asi 10-12 tisíc rubľov.

Čo je flebektómia žíl v nohách

Väčšina obyvateľov zemskej planéty čelila problému kŕčových žíl v nohách v jednom alebo druhom stupni. Počiatočné štádiá tejto choroby sú prístupné konzervatívnemu lekárskemu ošetreniu, pričom v závažnejších formách je potrebná chirurgická intervencia. Flebektómia žíl dolnej končatiny - operácia na odstránenie časti postihnutých ciev. Ako sa má liečiť a čo treba urobiť v pooperačnom období? Poďme to prísť na to.

Čo je to flebektómia dolných končatín?

Stručne povedané, flebektómiou je odstránenie žíl poškodených kŕčovými žilami. Účelom takejto operácie je vylúčenie rozšírenej žily, ktorá je pod kožou, takže krvný obeh "automaticky" je presmerovaný telom "obchádzajú" inými tepnami. Treba poznamenať, že len 10% krvi preteká cez povrchové (subkutánne) žily v nohách, zvyšok cirkuluje hlavnými žilovými cievami, ktoré sú umiestnené vo vnútri tkanív. Flebektómia žíl dolnej končatiny preto nie je náročná operácia a po odstránení postihnutej oblasti sa prietok krvi upravuje na iné cievy.

Ako sa operácia vykonáva?

Uchádzať do žilovej flebektómie pre kŕčové žily, keď boli všetky možnosti konzervatívnej liečby neúspešné. V prípade chirurgického zákroku sa používa všeobecná, spinálna alebo lokálna anestézia, jeho voľba závisí od všeobecnej anamnézy ochorenia. Dnes existuje pomerne málo typov flebektómie, v rámci ktorých sa aktívne využíva vývoj modernej vedeckej medicíny.

Kombinovaná flebektómia

V prípadoch s pokročilými formami kŕčových žíl sa používa kombinovaná flebektómia, ktorá zahŕňa použitie viacerých metód chirurgického zákroku súčasne. Takáto operácia môže zahŕňať:

 • hlboká žilová excízia;
 • extrakcia kovových sond;
 • čiastočné odstránenie postihnutých oblastí;
 • laserové leštenie pavúkov.

Komplexný postup pomáha obnoviť tok krvi a pomáha zbaviť sa viditeľnej kozmetickej poruchy.

Miniflebektomiya

Metóda nazvaná stripping sa nazýva aj miniflebektómia. Tento typ zásahu zahŕňa odstránenie postihnutých oblastí žily v častiach. Za týmto účelom sa na koži urobia prepichy, potom sa zavádzajú nite, uzol sa utiahne. Potom, čo uchopia striptérku, vytiahnu časť postihnutej žily jedným prerazením. Ďalšie manipulácie pokračujú až do úplného odstránenia chorého úseku cievy.

sklerotizácia

Metóda je založená na zavedení špeciálnej látky - sklerotizujúcej látky do postihnutej žily. Vďaka nemu je chorá časť cievy navzájom zviazaná z vnútra a tvorí jazvnaté tkanivo. Vzhľadom na nedostatok výživy buniek, táto časť zomrie, prietok krvi v nej sa zastaví. Takéto postupy sa vykonávajú výlučne na malých žilách a často sú zamerané na odstránenie vonkajších estetických chýb. Scleroteropia nemá trvalý účinok a musí sa zopakovať po 4-5 rokoch.

Ďalšie moderné metódy chirurgickej liečby kŕčových žíl

Laserová terapia sa považuje za progresívnu a široko používanú. Produkuje sa punkciou kože. Prostredníctvom otvoru v nádobe sa do nádoby zavádza laserový svetelný vodič, ktorý ho spaľuje zvnútra a vonkajšie steny žily sú navzájom spojené.

Menej obyčajné, ale modernejšie je možné nazvať - ​​rádiové zničenie. Predstavuje zavedenie vyhrievaného jednorazového katétra do postihnutej nádoby, ktorá v krátkom čase prispieva k nekróze žíl dolných končatín.

Pooperačná rehabilitácia

Zvážte kroky, ktoré sú potrebné po dokončení flébektómie: pooperačné obdobie, odporúčania v domácej starostlivosti a adaptácia - pacient musí počas rehabilitácie prekonať všetko. Ako prechádza každé obdobie, závisí vo veľkej miere od zložitosti operácie, od veku pacienta, od individuálnych charakteristík ľudského venózneho systému.

Pooperačné obdobie začína u všetkých pacientov rovnako. Niekoľko hodín po operácii potrebujete vykonať ľahké cvičenia, ktoré sú zamerané na zdvihnutie nohy nad ležiace telo. Je to nevyhnutné na zlepšenie venózneho krvného obehu, pretože hlavný systém prietoku krvi sa musí vyrovnať so zvýšeným zaťažením, ktoré sa objaví po odstránení častí subkutánnych ciev poškodených kŕčovými žilami.

Ďalej rehabilitácia zahŕňa otáčanie a ohýbanie bolavých končatín a minimalizovanie rizika recidívy a zrýchlenie zotavenia v pooperačnom období, je predpísané nepretržité používanie kompresného bielizne. Prirodzene, pacienti majú otázku: koľko nosiť kompresné pančuchy po flebektómii? Odpovieme: celodenné nosenie trvá v priemere asi mesiac po 2-3 mesiacoch, až kým nezmizne žilová nedostatočnosť, musíte nosiť kompresné pančuchy počas dňa.

Čo robiť po flebektómii doma - lekárske odporúčania

Tak ako pri iných chirurgických zákrokoch, je potrebné po flebektómii dodržiavať určité pravidlá týkajúce sa ozdravenia, prevencie a minimalizácie recidív. Vzhľadom na to, že pooperačné stehy sa cicatrizujú niekoľko mesiacov, odporúčajú sa pacienti po flebektómii:

 • Pri umývaní nepoužívajte hrubý žinenok. Spočiatku nemôžete poškriabať a trieť okolo švov. Na boľavú nohu je možné umývať 8 až 9 dní po operácii.
 • Odoberajte horúce procedúry (zbytočne horúce kúpele, kúpele), pretože spôsobujú rozširovanie krvných ciev.
 • Obmedzte zaťaženie nohy. Vedú mierny životný štýl.
 • Vykonajte cvičenia pre nohy. Musí obsahovať cvičenia na normalizáciu krvného obehu.
 • Dodržujte špeciálnu výživu, jesť potraviny, ktoré zmierňujú krv a posilňujú cievne steny.
 • Ovládajte svoju hmotnosť a veľa prechádzok.
 • Zabudnite na zlé návyky.

Možné komplikácie

Po návrate domov môže mať pacient nasledujúce komplikácie:

 • hematómy v oblastiach, kde nebola vykonaná operácia;
 • hnisavý zápalový proces na kĺboch;
 • znížiť citlivosť operovanej nohy spolu so zmenou farby kože;
 • blokáda alebo trombóza žíl, príznakom tohto procesu je bolesť v operovanej končatine so zvýšeným napučiavaním.

Po zistení takýchto prejavov je potrebné konzultovať špecialistov. Realizácia všetkých odporúčaní lekára v pooperačnom období minimalizuje vznik komplikácií.

Flebektómia žíl dolnej končatiny

Flebektómia je jednou z radikálnych metód liečby kŕčových žíl. Tento postup sa ponúka pacientom v neskorších štádiách ochorenia, ako aj v prípadoch, keď všetky ostatné metódy neposkytli pozitívny výsledok. Technika tejto techniky bola vyvinutá v 19. storočí. Do tej doby bola jedinou spásou z kŕčových žíl úzkym obväzom nôh, ktoré bohužiaľ dali len krátkodobý účinok.

Čo je to flebektómia?

Operácia zahŕňa odstránenie vysoko modifikovaných ochorení žíl. Zvyčajne sú subkutánne cievy vystavené patológii, pretože hlboké sú viac prispôsobené záťaži. Preto sa najčastejšie zbavujte povrchových útvarov.

Flebektómia bola prvýkrát vykonaná v 19. storočí. Avšak výsledky získané počas odstránenia cievnych vetiev neboli uspokojivé: defekty kože, syndróm bolesti, edém pretrvával. Okrem toho existuje vysoké riziko infekcie mäkkých tkanív, ktoré prispeli k rozvoju komplikácií.

Pred a po operácii.

Odvtedy sa prakticky všetko zmenilo v cievnej chirurgii a flebológii: od intervenčnej techniky po prístroje a prípravky. Preto sú moderné metódy liečby pomerne účinné.

Po flebektómii krvný obeh mierne mení smer. Obeh sa uskutočňuje na zábranách a hlbokých žilách. Z tohto dôvodu je dôležitým bodom následná prevencia kŕčových žíl, pretože zaťaženie zvyšných ciev sa výrazne zvyšuje.

Základné metódy

Medzi operácie na odstránenie žíl vyniká 3 hlavné:

1. Klasická venektómia. Zahŕňa použitie rezov pozdĺž žily, inštaláciu špeciálnej sondy vo svete a následné odstránenie cievy. V tomto prípade bolo miesto, kde bola žila poškodená, zviazaná. Operácia je celkom traumatická, vyžaduje použitie anestézie, ako aj dlhé obdobie zotavenia. Z výhod tejto metódy stojí za zmienku vysoká účinnosť a schopnosť ošetrujúcich lekárov sledovať pacienta po zákroku, pretože venektómia predpokladá pobyt pacienta v nemocnici.

Odstránenie kŕčových žíl.

2. Laserové odstránenie žíl. Ide o modernejší spôsob ovplyvňovania kŕčových žíl. Táto technika je založená na zavedení špeciálneho zariadenia do lumen žily a dodávky laserových lúčov do neho, ktoré majú škodlivý účinok na steny cievneho kmeňa. Ako postupuje katéter, lúmen je "zapečatený" pozdĺž dĺžky.

Najskôr sa zúži žila a potom sa jej steny nahradia spojivovým tkanivom. Výhody metódy zahŕňajú krátke rehabilitačné obdobie, bez potreby anestézie, bezbolestnosť a pomerne rýchle vylúčenie pacienta z nemocnice. Medzi nevýhody patria vysoké náklady na procedúru, možnosť recidívy choroby. Laserová chirurgia je okrem toho možná len v prípade malých chýb.

3. Kombinovaná flebektómia. Mechanizmus tejto metódy je urobiť malý rez s skalpelom vo femorálnej oblasti. Ďalej je vyhľadávanie a priesečník hlavnej žily. Do oblasti získaného defektu sa zavádza svetelný vodič, steny cievy sa spracovávajú pomocou laserových lúčov. Aby sa zabránilo krvácaniu, je žila viazaná.

Kombinovaná flebektómia má niekoľko výhod, medzi ktorými je možné rozlíšiť nízku invazívnosť, malý počet komplikácií, kratšiu dobu rehabilitácie (v porovnaní s otvorenou intervenciou). Medzi nevýhody patrí potreba epidurálnej anestézie a prítomnosť pooperačnej rany.

Na určenie metódy, ktorá je pre pacienta najvhodnejšia, bude na základe údajov o rozsahu ochorenia schopný len ošetrujúci lekár prítomnosť súvisiacich komplikácií a bude vedený aj technickým vybavením inštitúcie.

Kombinovaná flebektómia: pred, počas a po operácii.

svedectvo

Zvyčajne chirurgický zákrok ako metóda liečenia kŕčových žíl je pacient po neúspešnej liečbe a kompresnej terapii. Existujú však aj iné dôvody pre hľadanie cievneho chirurga. Patria medzi ne:

 • závažné kŕčové žily;
 • prítomnosť tromboflebitídy ultrazvukom;
 • nehojacie trofické vredy;
 • porušenie prietoku krvi v cievach;
 • pretrvávajúca bolesť a ťažkosť v dolných končatinách;
 • jasne vyčnievajúce, opuchnuté žily;
 • pocit pálenia sa šíri po veľkých nádobách.

Kto by nemal mať operáciu?

Za určitých okolností je operácia vylúčená. Tieto situácie zahŕňajú:

 • extrémny stupeň kŕčových žíl na končatinách;
 • niektoré zmeny v práci srdca;
 • dekompenzované stavy a exacerbácie chronických ochorení;
 • priebeh akútneho infekčného procesu;
 • tehotenstvo (najmä druhá polovica termínu);
 • počet patologických ochorení kože v mieste zamýšľaného zásahu (erysipel, pyodermia, ekzém);
 • staroba pacienta.

Prečo sa neskončiť flebektómia v neskorších štádiách kŕčových žíl dolných končatín? Väčšina plavidiel sa v tomto štádiu spravidla zúčastňuje na patologickom procese. Preto je prognóza po operácii v tomto prípade veľmi pochybná.

Ako sa pripraviť na chirurgickú liečbu?

Pred vykonaním flebektómie ošetrujúci lekár predpisuje množstvo vyšetrení, ktoré zahŕňajú všeobecné vyšetrenia krvi a moču, podrobný biochemický test, stanovenie funkcie hemostázy, testy na HIV, hepatitídu, syfilis, tuberkulózu, krvný typ a rhesus.

Uistite sa, že ste vykonali kardiogram, po ktorom nasleduje konzultácia s kardiológa alebo terapeutom. V niektorých prípadoch môže byť potrebný aj ultrazvuk srdca.

Táto odborná príprava je zvyčajne plánovaná trvajúca približne jeden týždeň a je vykonávaná ambulantne na klinike v mieste bydliska. Keď sa zhromaždia všetky výsledky vyšetrenia, pacient opätovne vyšetrí flébológ a ultrazvuk na dolných končatinách. Už v oddelení hovorí anesteziológ s pacientom, určuje možné riziká počas operácie a vyberá príslušnú anesteziologickú príručku.

Pacient musí vysvetliť pravidlá prípravy tesne pred zásahom:

 • holenie nohy a slabín v deň operácie;
 • Odmietnutie jedla a vody od 18:00 v predvečer intervencie;
 • ak je naplánovaná celková anestézia, bude potrebná čistiaca klyzma.

Pri plánovaní kombinovanej flebektómie alebo klasickej verzie odstránenia krvných ciev lekár vykoná označenie údajných rezov veľkej saphenóznej žily s markerom. Potom je pacient poslaný do operačnej miestnosti.

Etapy liečby

Existujú 4 hlavné štádiá kombinovanej flebektómie. Každému z nich vždy predchádza zavedenie pacienta v anestézii. V závislosti od situácie sa odporúča všeobecná alebo epidurálna anestézia. Ak je však štádium nahradené minimálne invazívnou technikou, môže sa použiť lokálna anestézia.

1. Priesečník a ligácia veľkej žilnej žily. Vykonáva sa na mieste, kde sa plavidlo spája s hlbokými vetvami. Klasickou možnosťou pre incíziu je oblasť slabín alebo popliteal. Použitie skalpelu možno nahradiť vystavením laserovým alebo rádiofrekvenčným lúčom.

2. Tzv. "Stripping" - druhá fáza chirurgického zákroku. Spočíva v odstránení časti alebo celej dĺžky cievneho kmeňa. Táto manipulácia môže byť vykonávaná rôznymi technikmi: sondou Babcock, invágáciou, kryostriptovaním, odstraňovaním PIN. V každom z týchto prípadov sa použije sonda na odstránenie lézie, ktoré oddeľuje cievu od okolitých mäkkých tkanív, iných žíl a lymfatických vetví. Keď je nádoba úplne prázdna, odstráni ju cez kožu.

3. Na prevenciu recidív, vývoja hematómov a krvácania by sa poškodené tkanivá mali liečiť metódou ligácie, pretože počas druhého štádia sú poškodené vetvy perforovaných žíl. Aby sa dosiahol uspokojivý kozmetický účinok, je dôležitá aplikácia endoskopickej metódy šitia.

4. Poslednou etapou flebektómie je odstránenie menších cievnych vetiev, ktoré sú priesvitné pokožkou a vedú len k viditeľným chybám. Chirurg určuje oblasť zásahu, prepichne priechod žily, spojí ho s nástrojom a odstráni ho.

Po zákroku sa ošetrujú pooperačné rany, aplikujú sa kozmetické stehy a aseptické obväzy. Nezabudnite vytvoriť elastickú bandáž nohy.

Flebektómia pre kŕčové žily: metódy, priebeh operácie, následky, rehabilitácia

Dokonca aj starí Egypťania pred mnohými tisíckami rokov považovali chorobu krvných ciev noh strašných a nevyliečiteľných. Videli, že "hadovité konvoly" na nohách vedú k otvoreným ranám a nakoniec k nevyhnutnej smrti. Židia a Gréci považovali za jedinú, hoci dočasnú, spásu z tejto choroby - vytvorenie kompresie pomocou hubiek a pásikov. Dokonca aj diagnóza a liečba krvných ciev vychádzala z nezávislého smeru chirurgického zákroku, ale už dlhý čas sa nikto neodvážil vykonávať flebektómiu pri formovaní uzlín zo saphenóznych žíl nohy.

Tromboflebitída, kŕčové žily, trombóza boli jednou z desiatich najčastejších ochorení, z ktorých ľudstvo zomrelo. Napokon príčiny týchto ochorení nie sú vždy determinované pracovnými podmienkami alebo životom pacienta. Existuje názor odborníkov, že strata elasticity žíl a ich schopnosť znížiť môže byť zdedená, ale nielen od priamych príbuzných. Toto ochorenie môže byť vyvolané amatérskymi stravami, nedostatočnými vláknami, nesprávne vybranými šatami, ktoré môžu pritiahnuť prietok krvi do panvy a dokonca aj zvyk sedieť nohu nohou.

Vzhľadom na to, že chronická žilová choroba postihuje až 50% ľudí žijúcich na Zemi. A to sú len oficiálne štatistiky, berúc do úvahy návštevy lekárov. A koľko z tých, ktorí považujú únavu v nohách, kŕče a "hviezdičky" za dočasný jav! V rozvinutých krajinách, kde 25% pracujúcej populácie potrebuje neustále monitorovanie flebologom, sa cievna chirurgia stala poslednou radikálnou metódou boja za zdravie nohy pacienta.

Operácia, ktorá je stará 100 rokov

Príklad typickej kombinovanej flebektómie s pokročilou varixitou s odstránením veľkej saphenóznej žily

Flebektómia ako lekársky výraz sa objavila na hranici 19. a 20. storočia a znamenala chirurgickú intervenciu na odstránenie žíl postihnutých závažnými kŕčovými žilami, keď ani medikácia, ani kompresná liečba nezastavili vývoj ochorenia. Prvé operácie nastavili prioritnú úlohu radikálnej excízie chorých ciev so všetkými kŕčovými uzlinami, boli vykonané v nemocnici pod spinálnou anestézou. Široký kožný rez od stehna po tíbiu bol veľmi traumatický a nebezpečný v pooperačnom období, keď sa zvýšilo riziko komplikácií.

Flebektómia v Babcocku

Skutočným prielomom pri vykonávaní operácií pre kŕčové žily bola metóda amerického chirurga Bebcocka, ktorý bol v praxi testovaný v roku 1908. Flebektómia podľa Babcock spočíva v subkutánnom vytiahnutí žíl pomocou sondy z tvrdého kovu, Exerase, ako sa vtedy nazýval tento postup. Za týmto účelom boli urobené dve malé rezy, ktorými bola ligovaná žila - krížová sektómia a nakoniec - vytiahnutím postihnutej oblasti s hákom sondy. Vo vylepšenej forme s technickým vybavením sa teraz používa tento spôsob operácie na odstránenie kŕčových žíl.

Operácia Narath

Naflebektómia sa vykonáva aj pomocou lekárskej sondy, ale krátkymi rezmi (1 až 6 cm) na stehne a spodnej časti nohy sa postihnutá nádoba odstráni v samostatných častiach pomocou tunelovania, niekedy pomocou perkutánneho blikania postihnutých oblastí katgutom. Túžba cievnych chirurgov získať kozmetický účinok z operácie neustále viedla k zlepšeniu pracovných nástrojov.

Otvorenie Mullera

V niektorých prípadoch sa zlepšenie chirurgických nástrojov vyskytlo pri rozmaroch, ako napríklad v švajčiarskom dermatológovi Rolu Mullerovi, keď sa mu v rukách zlomili chirurgické pinzety. Muller začal používať úzky, špicatý skalpel a veľkú ihlu na mikropenetráciu v ovládanej oblasti. Tak sa objavila metóda miniflebektómie.

Flebektómia Mullera sa vykonáva na ambulantnej báze s použitím lokálnej anestézie, a to ako v malých oblastiach saphenóznej žily, tak vo veľkých cievach. Keď miniflebektómiu nie je potrebné šitie, stačí utiahnuť okraje prepichov s omietkou. Je to veľmi pekná, skoro šperková práca. Metóda môže byť prezentovaná nezávisle alebo čiastočne s veľkým objemom prevádzky. Umožňuje výrazne skrátiť dobu zotavenia pacienta a prináša vynikajúci kozmetický výsledok. Preto je metóda Muller tak v dopyte v odvetví medicínskej krásy.

Moderné metódy flebektómie

V súčasnosti s dokonalým diagnostickým systémom je možné vybrať pre každého pacienta individuálnu techniku ​​chirurgického zákroku alebo ich kombináciu v záujme predpovedaného výsledku. Úlohou kombinovanej flebektómie je normalizovať tok krvi, aby sa zabránilo riziku nevratných patológií.

Po prvé, je vykonané ultrazvukové duplexné vyšetrenie žíl s súčasným označením postihnutých oblastí a (podľa potreby) flebografia - diagnostika s použitím kontrastnej látky. Biochemické analýzy moču a krvi poskytujú významné informácie o stave žíl pacienta, čo má pozitívny vplyv na dôsledky flebektómie.

Odstránenie žily pomocou háku

Okrem miniflebektómie, ktorá už bola diskutovaná vyššie, v arzenáli cvičiteľov vaskulárnej medicíny existuje niekoľko ďalších chirurgických metód na odstránenie postihnutých žíl. V kombinovanej flebektómii chirurg identifikuje niekoľko po sebe nasledujúcich fáz, založených na výsledkoch vyšetrenia. Preto sa najefektívnejšie využíva znalosť jednotlivých charakteristík prevádzkovanej osoby.

stripping

Použitie krátkeho stripovacieho chirurgického zákroku na kŕčové žily umožňuje odstrániť iba postihnutú oblasť žily. Vzhľadom na to, že sa vykonáva aj punkciou v koži, možno jej pripísať miniplebektómii so všetkými výhodami tejto metódy.

Flebektómia stripov

Laserová flebektómia

Laserová flebektómia je nové slovo v tejto oblasti vaskulárnej medicíny, keď sa operácia vykonáva bez chirurgických nástrojov v dôsledku laserovej koagulácie vo vnútri cievy. Počas operácie sa do žily zavádza laserový indikátor svetla pod lokálnym anestetikom v žilách pod kontrolou Dopplerovej sonografie. Vypálenie žilových stien, ktoré produkuje laserový impulz, vedie k jej nadmernému rastu. Miesto vstupu - prepichnite minimálnu veľkosť, zapečatené špeciálnou omietkou. V skutočnosti sa laserová flebektómia ako laserová terapia pre kŕčové žily stáva alternatívou chirurgickej intervencie v našej prezentácii.

Laserová flebektómia (laserová koagulácia)

Obmedzenie rádiofrekvenčnej frekvencie

Ešte presnejší účinok na steny krvných ciev je zariadenie na rádiofrekvenčné zničenie (RW). Na tento účel sa používajú jednorazové katétre a teplota ohrevu a extrakcie sa monitoruje spätnou väzbou. Týmto postupom sa minimalizuje bolesť, umožní sa vykonať v jednom kroku celý objem rekonštrukcie žily na obidvoch nohách, rýchle zotavenie po flebektómii a dokonale sa odporúča z hľadiska estetického výsledku.

Proces rádiofrekvenčnej obliterácie postihnutých žíl

Video: príprava a priebeh operácie

Čo stojí za to vedieť cítiť ozbrojené?

Ktoré prípady potrebujú flebektómiu?

Zrejmé indikácie pre flebektómiu sú:

 • Vizuálne určenie vzoru saphenóznych žíl, ktoré sa objavujú nafúknuté.
 • Pokrytie kŕčových žíl do kolena a vyššie.
 • Stagnácia krvi v nohách pri stoji.
 • Pocit únavy v nohách a ich neustály opuch.
 • Výskyt nehravých (trofických) vredov na nohách, ktoré sa nedajú liečiť.
 • Konštantná bolesť v nohách.
 • Pocity horíka cez tepny žíl.
 • Varikotromboflebitída typu II, III a IV.

Čí je prevádzka zakázaná?

Kontraindikácie na operáciu sú:

 1. Trvalé zvýšenie krvného tlaku, hypertenzia.
 2. Ischémia srdca.
 3. Neprerušené infekčné procesy.
 4. Starší vek, znížená imunita.
 5. Neskoré termíny tehotenstva (II - III trimester).
 6. Zápalové procesy v nohách, ako sú erysipély, ekzémy atď.

Diabetes mellitus, mozgová príhoda, srdcový záchvat, hypertenzia v priebehu flebektómie av pooperačnom období, ktoré nie sú diagnostikované včas, môžu vyvolať tromboembolizmus, zlyhanie obličiek a dokonca aj gangrénu u pacienta!

Flebektómia je ďalšou fázou liečby kŕčových žíl. Pre mnohých sa stáva náhle narastajúcim problémom, pretože obdobie lekárskej konzervatívnej liečby bolo zmeškané z dôvodu nedostatočnej pozornosti ich neustáleho ochorenia a zhovievavosti pri posudzovaní závažnosti ochorenia. Ak ste vedený populárnou múdrosťou o starostlivosti o utopujúceho človeka, potom je dôležité mať špeciálne vedomosti o kŕčových žilách, aby ste zabránili rozvoju tejto zákernej choroby.

Video: Je operácia vždy potrebná?

Čo sa nepáči kŕčové žily? Odporúčania pred a po flebektómii

 • Správna výživa, bohatá na pektíny a vlákninu, bez prejedania.
 • Predvoľby schodiskový výťah.
 • Jazda na bicykli.
 • Plávanie v ľubovoľnej nádrži.
 • Preferencie pohodlnej obuvi.
 • Kategorické odmietnutie fajčenia.
 • Regulácia hmotnosti.
 • Bylinné koktaily ako napríklad akácia, ľubovník bodkovaný a žihľava.

Ale ak ste ešte trpeli flebektómia a potom sa nevzdávajte týchto pravidiel. Dodržujte odporúčania po tom, čo je flebektómia nevyhnutná na zabránenie návratu choroby. Chôdza vo vzduchu, cvičenia fyzickej terapie, kontrastná sprcha, dobre premyslená strava, kompresné spodné prádlo, zvýšená poloha nohy počas pokoja a užívanie flebotropných prípravkov sa musia stať normou života prevádzkovaného pacienta. V opačnom prípade ho očakávajú nepríjemné a ťažko odstrániteľné komplikácie.

Možné komplikácie operácie

Komplikácie flebektómie sa môžu vyskytnúť okamžite po operácii alebo po nejakom čase. Komplikácie pooperačného obdobia zahŕňajú:

 1. Znížená citlivosť, keď sú poškodené nervy pokožky.
 2. Znečistenie v členku alebo vnútornom povrchu dolnej končatiny.
 3. Narušenie na mieste hematómu.
 4. Krvácanie.
 5. Vznik nových kŕčových žíl nad jazvou alebo ďaleko od rezov.
 6. Zlomeniny a sfarbenie oblasti kože (s laserovou flebektómii).
 7. Mierna citlivosť chirurgických miest.

Preto sú pacienti po rehabilitácii po flebektómii predpísaný hydroprocesálny postup až 9 dní, masáž a cvičebná terapia (gymnastika po flebektómii), ktoré nakoniec normalizujú venózny odtok a zabraňujú tvorbe nových krvných zrazenín. Odporúča sa užívať veno-tonické prípravky na ďalšie 2 mesiace, nosiť kompresné spodné prádlo a pozorovať ich ošetrujúci lekár.

Je flebektómia platená služba?

Flebektómia je dnes bežným typom pomoci pre ľudí s kŕčovými žilami. Vykonávajú to štátne kliniky s oddeleniami cievnej chirurgie a strediskami plastickej chirurgie, ktorých prioritou je riešenie estetických problémov.

Táto oblasť lekárstva je veľmi dobre vybavená diagnostickým a prevádzkovým vybavením, praktizujú ho vysokokvalifikovaní odborníci, považuje sa za zdrojovo náročné, čo samozrejme ovplyvňuje náklady na zdravotnícke služby tohto druhu.

Súčet nákladov na pacienta tvorí metóda flebektómie, predikcia jej pooperačných stôp, udržiavanie v predoperačnom období, vrátane diagnostiky a pooperačných, vrátane rehabilitácie.

Existujú rozdiely v nákladoch na tento typ operácie a podľa oblasti, v ktorej sa vykonávajú. Takže v moskovských klinikách sa odhadovaná cena flebektómie pohybuje od 15 000 v bežnom cievnom centre až po 270000 rubľov za služby VIP kliniky. V Petrohrade je priemerný cenový rozsah stále nižší a tieto služby sú už ponúkané za 3900 - 38000 rubľov. Keďže sú v podstate špičkové technológie, operácie na odstránenie kŕčových žíl na dolných končatinách stále nepodliehajú federálnym kvótam poskytovaným občanom Ruskej federácie.

Vždy je užitočné počúvať názor iného.

Zlé, bohužiaľ, sa dlho pamätá a stav získanej ľahkosti a zdravia sa zdá byť taký prirodzený, že odráža oveľa menej.

Preto je medzi niekoľkými prehľadmi pacientov na internete, liečených v dôsledku flebektómie, jednomyseľné, že:

 • "Už dlho som sa neodvážil";
 • "Naučila som sa o laserovej flebektómii ako o menej traumatickom";
 • "Operácia bola rýchla a bezbolestná, v dobrovoľnej atmosfére hovorili lekári o tom, čo sa deje a žartovalo";
 • "Dostal som svetlý sprievodca ako suvenír!"
 • "Po hodine a pol som išiel domov. Na nohách! "
 • "Prvé dni boli bolesť, opotrebované kompresné úplety";
 • "Robil som to všetko v lete, čo som nikdy predtým nemal. Povedali mi, že takéto operácie v lete neumožňujú. "

Takže ak pracujete ako kaderníctvo, barman, učiteľ, čašník alebo chirurg, ako pri prenášaní nadmerného zaťaženia, vynechajte pohárik vína alebo dym na častých večierkoch, užívajte hormonálne prípravky alebo antikoncepčné prostriedky bez lekárskeho predpisu, držte sa nepretržite pri stole alebo pracovnom stole premýšľať o probléme s kŕčovými žilkami a ich následkami! Preskúmajte svoje nepríjemné nohy na slnku, pozorujte modriny, hviezdy a fialové žily, ktoré vidíte na nich - možno je čas konať ešte skôr, než bude príliš neskoro?

Aká je operácia flebektómie dolných končatín?

Flebektómia žíl dolnej končatiny je jedným z typov chirurgického zákroku postihnutých ciev v nohách. Najčastejšie sa tento typ operácie používa na kŕčové žily, keď konzervatívna liečba nedáva požadovaný výsledok. Ak sa pacient na pozadí liekov obáva silných bolesti, pocit ťažkosti, trhanie v nohách a nohách, opuchy a kožné lézie - operácia je predpísaná flebektómia.

Po vykonaní operácie

Flebektómia je chirurgické odstránenie postihnutých žíl na obnovenie krvného obehu. Pri niektorých ochoreniach sa znižuje venózny tonus, čo zvyšuje objem vaskulárneho lôžka a vedie k poklesu tlaku v žilách končatín - srdce musí kompenzovať väčší tlak na pumpovanie krvi.

Lieky sa používajú na odstránenie príznakov patológie - ak sú neúčinné, používa sa venektómia, v ktorej sa odstráni žila, čím sa uvoľní tlak. Výsledkom je zlepšenie odtoku krvi a normalizácia krvného obehu.

Flebektómia je indikovaná v nasledujúcich prípadoch:

 • S tromboflebitídou povrchových žíl - ak je patológia v akútnych alebo chronických štádiách a prispieva k zablokovaniu cievy. Keď sa krvné zrazeniny usadí na stenu žily, vytvárajú prekážku prietoku krvi a narušujú miestny obeh. Ak sa zrazenina nemôže rozpustiť, je flebektómia nevyhnutná;
 • S kŕčovými žilami - patológia je charakterizovaná rozšírením saphenóznych žíl, čo postupne vedie k stagnácii krvi. V počiatočných štádiách je účinná liečba, v pokročilých štádiách je zobrazené odstránenie kŕčových žíl;
 • Rozsiahle kŕčové žily - ak ochorenie postihuje väčšinu ciev a výrazne zhoršuje stav pacienta, indikuje sa kombinovaná flebektómia vo veľkej miske saphenóznej žily. Podľa tejto metódy sa uskutočňuje ligácia veľkých postihnutých nádob, ktoré prúdi do nej, čo prispieva k stabilizácii tlaku;
 • Ulcerózne lézie kože a mäkkých tkanív - ak pacient má takéto komplikácie po kŕčových žilách, ako je výskyt poranení a krvácanie - operácia flebektómie je naliehavá. Chirurgický zákrok sa zvyčajne vykonáva na perforujúcich žilách;
 • Rozšírenie lumen veľkej saphenóznej žily - ak priemer plavidla presahuje maximálnu prípustnú veľkosť, je potrebná jedna z možností flebektómie. V opačnom prípade sa môžu vyskytnúť nežiaduce dôsledky vo forme ťažkého edému nôh a vývoja vaskulárnej insuficiencie. Najčastejšie sa vytvára šitím a zúžením lúmenu;
 • Venózna nedostatočnosť - v tejto patológii nie je lúmen žíl rozbitý, ale objavuje sa nedostatočnosť ventilu. Výsledkom je, že krv úplne neopúšťa krvný obeh a začne stagnovať. V tomto prípade je najlepšou technikou flebektómia a korekcia ventilov pomocou špeciálnych pružín, ktoré znižujú ich vzdialenosť.

Hlavnými indikáciami pre operáciu sú varikózna choroba a jej komplikácie, ako aj nedostatočnosť venóznych chlopní. Keď vaskulárne poškodenie vedie k nedostatočnosti miestneho krvného toku, odstránenie alebo ligácia postihnutých žíl je nevyhnutnou podmienkou pri liečbe týchto patologických stavov.

V ktorých prípadoch je operácia kontraindikovaná

Phlebectomy je moderná metóda liečby, ktorá vám umožňuje zbaviť sa patológie už mnoho rokov. Existujú však štáty, v ktorých je operácia zakázaná - zvyčajne ide o choroby, ktoré vedú k systémovým komplikáciám, ktoré môžu viesť k vážnym následkom.

Tieto kontraindikácie zahŕňajú:

 • Trombóza alebo tromboflebitída hlbokých žíl v akýchkoľvek fázach - ak sú vnútorné cievy zablokované zrazeninami, dochádza k prekážke v pohybe krvi. Kompenzačný krvný obeh cez povrchové žily. Ak zablokujete hlavné podkožné cesty - môžu sa vyvinúť život ohrozujúce dôsledky;
 • Zápalové reakcie v nohách - po operácii sa zápal rozvíja aj v zdravých tkanivách. Ak vykonáte operáciu na zápalových miestach - negatívna reakcia sa niekoľkokrát zväčší;
 • Infekcia - v tomto prípade sa zvyšuje riziko sepsy alebo šírenia mikróbov do okolitých tkanív;
 • Choroby srdca a krvných ciev - v prípade arteriálnej hypertenzie alebo nedostatočného prívodu krvi do srdcového tkaniva sa môžu vyskytnúť exacerbácie chorôb, ktoré sa môžu stať hrozbou pre zdravie alebo život pacienta;
 • Tehotenstvo je mimoriadne nebezpečný stav v druhej polovici obdobia, keď zásah do vnútorného prostredia tela môže spôsobiť potrat;
 • Vek je viac ako 65 rokov - čím starší človek je, tým ťažšie je pre všetky druhy operácií. V starobe sa znižuje odpor tela, čo môže viesť k vývoju možných komplikácií po flebektómii.

Ak je pacient v rizikových skupinách, neznamená to, že postup nie je možný. Flebektómia sa delí na niekoľko typov operácií, ktoré sa líšia v technike vedenia a stupni chirurgickej intervencie. Pri výbere typu korekcie sa poraďte so špecialistom - ak tento druh liečby nie je možný, existuje možnosť predpísať účinnú konzervatívnu liečbu.

Odrody prevádzky

Klasická flebektómia zahŕňa odstránenie postihnutej žily, čo vedie k zlepšeniu lokálneho krvného obehu. Podľa techniky vedenia sa rozlišuje niekoľko typov operácií - výber korekčnej metódy závisí od typu ciev, ktoré vyžadujú chirurgický zákrok, ako aj od stavu pacienta. V súvislosti s univerzálnosťou metódy sa táto metóda liečby nazýva aj kombinovaná flebektómia.

Existujú nasledujúce typy operácií:

 • Krížová sektómia - esencia metódy spočíva v priesečníku sútoku povrchovej žily do hĺbky v hornej časti stehna. Rezy sa zvyčajne robia v oblasti záhybu, takže zostávajúce jazvy zostávajú takmer nepostrehnuteľné. Cena za tento druh liečby je 7-10 tisíc rubľov, relapsy sa vyskytujú v 30% prípadov;
 • Saphenektómia je typ operácie nazývanej Babbockova flebektómia. Podľa tejto metódy sa odstránia veľké žilové kmeňové bunky - lekár nájde hlavný kanál, do jeho dutiny sa vloží špeciálna sonda a nádoba sa odstráni malými rezmi v oblasti slabín a chodidla. Občas sa vyskytujú recidívy, keď sú spustené patologické možnosti, priemerná cena operácie je 30 až 40 tisíc rubľov;
 • Odizolovanie je odstránenie malých žíl špeciálnou sondou. Niekoľko prepichnutí z oboch koncov žily stačí na dokončenie postupu. Tam je podobná operácia - Madelebung phlebectomy, ktorá vyžaduje špeciálne nástroje. Cena za túto korekciu je 20 tisíc rubľov, exacerbácie patológie sú pozorované v 30-35% prípadov;
 • Miniflebektómia - pre postup sa používajú punkčné prepichnutia, ktorými sa odstránia kapiláry alebo žily malého rázu. Táto technika je najpopulárnejšia pri liečbe pavúkov na nohách. Je všeobecne známy ako Mulberova flebektómia, ktorá stojí 40 až 50 tisíc rubľov. Relapsy sú zriedkavé;
 • Flebektómia so skleroterapiou - na rozdiel od miniflebektómie sa do žily vstrekuje špeciálna látka na rozpustenie jej steny. V prípade potreby sa veľké lode extrahujú jedným z vyššie uvedených spôsobov. Cena operácie sa pohybuje od 25 do 30 tisíc rubľov;
 • Laserová flebektómia je samostatný typ operácie, ktorú kliniky izolujú od klasickej flebektómie. Na odstránenie ciev sa používa špeciálny nízkofrekvenčný laser, ktorý spôsobuje zrážanie a lepenie vnútorného obloženia žily. Postupne sa steny uvoľňujú a plavidlo sa vypne z celkového prietoku krvi. Po ošetrení malých žíl sa ich odstránenie nevyžaduje. Liečba je veľmi drahá - cena sa pohybuje od 40 do 60 tisíc rubľov pre obe nohy.

Zo všetkých kombinovaných techník flebektómie je laserová koagulácia najoptimálnejšia. Nevyžaduje špeciálny tréning, korekcia je tolerovaná čo najľahšie a riziko komplikácií a kozmetických porúch sa vyskytuje veľmi zriedkavo. Nevýhody zahŕňajú len vysoké náklady na postup.

Alternatívou k liečbe laserom je rádiofrekvenčná ablácia žíl, v ktorej sa do postihnutých ciev zavádza špeciálny katéter, ktorý vyžaruje rádiofrekvenčné oscilácie. Postupne klesajú cievne steny a vytvárajú vlákna spojivového tkaniva.

Príprava na operáciu

Pred výberom korekčnej metódy musí pacient podstúpiť lekárske vyšetrenie na identifikáciu ochorení, ktoré môžu byť kontraindikáciami operácie. Je tiež dôležité objasniť závažnosť základnej patológie, ktorá spôsobila, že pacient konzultoval špecialistu.

Na tento účel sa priraďujú tieto skúšobné metódy:

 • Ultrazvukové vyšetrenie krvných ciev - je potrebné určiť progresiu kŕčových žíl alebo nedostatočnosť ventilov, ako aj identifikovať žily, ktoré vyžadujú odstránenie;
 • Testy krvi a moču - ukazuje stav krviniek, ktorý môže po operácii spôsobiť trombózu a iné závažné komplikácie. Výsledky možno posúdiť na základe prítomnosti infekčných ochorení, ako aj anémie - čo môže spôsobiť zložitosť postupu;
 • Prechod EKG je potrebný na posúdenie kvality práce srdca, ktorá predstavuje hlavnú záťaž pre obehové ochorenia.

Ak je pacient starší ako 40 rokov, musí konzultovať praktického lekára - lekár preskúma a zhodnotí všeobecný stav pacienta. Okrem týchto bodov je súčasťou prípravného programu na ošetrovanie fleektómie návšteva anesteziológky na vykonanie testu kompatibility s anestéziou. V deň pred operáciou pacient vstúpi do nemocnice, podpíše potrebné dokumenty a dostane potrebnú lekársku pomoc.

Pri vykonávaní laserovej flebektómie malých ciev je postup prípravy na operáciu omnoho jednoduchší - pacient je testovaný na zjednodušený program, hospitalizácia sa nevyžaduje.

Technika

Kombinovaná flebektómia žíl dolnej končatiny sa uskutočňuje pri lokálnej anestézii - celková anestézia sa používa len vtedy, keď sú odstránené veľké kmeňové kosti a podľa lekárskeho predpisu. Procedúra sa vykonáva hlavne v polohe na ľavej strane - to zaručuje maximálnu svalovú relaxáciu, čo umožňuje lekárovi vykonať všetky potrebné manipulácie. Ako nástroj sa používajú lekárske sondy, ktoré fixujú žilu a háčiky - určené na ich odstránenie.

Priebeh operácie na odstránenie žíl dolných končatín:

 • Pacient je umiestnený na operačnom stole, operačná oblasť je zbavená oblečenia;
 • Doktor označuje umiestnenie žily - je to nevyhnutné pre správne zavedenie lekárskych nástrojov;
 • V ďalšom kroku sa uskutoční lokálna anestézia, po ktorej trvá niekoľko minút pred tým, ako liek nadobudne účinnosť. Obvykle sa používa klasický novokaín, ktorý sa podáva intravenózne. Rozloženie na plavidlo tvorí charakteristický vzor, ​​ktorý je viditeľný cez kožu;
 • Aby sa zabránilo infekcii, operatívne pole je ošetrené antiseptikom, pretrhnutia sú vykonané v určitých vzdialenostiach potrebných na odstránenie častí žily pomocou háčikov. Frekvenciu intervalov odhaduje lekár na základe pevnosti spojenia cievy s okolitými tkanivami, ako aj na základe závažnosti patologických zmien;
 • Potom sa do otvorov vloží sonda a špeciálne háčiky, aby sa odstránil fragment žily. Krvácanie sa nezastaví, pretože je eliminované tamponádou s vlastnými tkanivami na pozadí slabého krvného tlaku;
 • Na konci opakovaného antiseptika sa švy prekrývajú.

Procedúra trvá v priemere 1,5-2 hodiny. Po operácii je odpočinok na lôžku zobrazený niekoľko dní. Pacient je pod dohľadom ošetrujúceho lekára a musí sa riadiť všetkými potrebnými odporúčaniami - úspech rehabilitácie po flébektómii závisí od toho.

Ak sa po liečbe bolesť nohy začala obťažovať, objavili sa opuchy a príznaky zápalu, okamžite vyhľadajte lekársku pomoc!

Účinnosť operácie

Pre zrozumiteľnosť, účinnosť vykonanej flebektómie pozrieť fotografiu pred a po operácii:

 • Pred operatívnou liečbou sa pokožka nohy zdala vydatná, s modrou farbou, na povrchových cievnych hviezdach a opuchnutých žilách. Dosky na nechty krehké, bledé s modrým odtieňom;
 • Po flebektómii sú v oblasti predchádzajúcej cievy malé rany, mierne opuchnuté. Koža je ľahká, bez príznakov cyanózy.

Postupne sa po korekcii regeneruje krvný obeh, pokožka a nechty nadobúdajú zdravú farbu. Namiesto prepichov zostávajú malé jasné škvrny, ktoré postupne zmiznú.

Názory pacientov

Mnohí sa tejto operácii okamžite nedohodnú, pretože postup je invazívny. Liečba je však veľmi účinná - o čom svedčia aj recenzie flebektómie:

Trpím kŕčovými žilami od raného veku. Už som si spomenula všetky venotoniky, ktoré som skúšal v živote. Klasická flebektómia so skleroterapia mi pomohla úplne zbaviť choroby - podstúpila som operáciu celkom ľahko, rýchlo som sa uzdravila. Teraz užívam drogy len s preventívnym účelom.

Natalia, 29 rokov, Penza.

Už dlho som trápil vaskulárne hviezdy - dlho som bol trýznený, maskovaný, som navštívil solárium. Nedávno som urobila laserovú koaguláciu a som veľmi potešený - postup je bezbolestný, efekt je super! Odporúčam.

Tatiana, 37 rokov, Irkutsk.

Flebektómia - nový typ korekcie účinkov kŕčových žíl. Pomocou tejto metódy sú postihnuté žily úplne odstránené a stav pacienta je stabilizovaný. Moderné techniky dokážu dosiahnuť vysoké výsledky a znížiť riziko komplikácií.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Čo zvyšuje ESR v krvi?

Rýchlosť sedimentácie erytrocytov (ESR) je ukazovateľ, ktorý je stále dôležitý pre diagnózu organizmu. Definícia ESR sa aktívne používa na diagnostiku dospelých a detí. Takáto analýza sa odporúča užívať raz ročne a vo veku - raz za šesť mesiacov.

Rehabilitácia po stentovaní: komplikácie, diéta a psychologické zotavenie

Ateroskleróza je zhromažďovanie tukových látok vo forme plátov a plakov na stenách tepien, čím sa zužujú cievy, ktoré zásobujú srdce krvou.

Systolický a diastolický tlak: popis, normálne hodnoty, odchýlky

Z tohto článku sa dozviete, aké sú typy krvného tlaku, ktoré z jeho odrôd je dôležitejšie - systolický alebo diastolický tlak. Prečo sa odlíšia oddelene, aká je ich norma a ako to dokazujú odchýlky.

Krvný obeh

Krvný obeh je pohyb krvi cievnym systémom (cez tepny, kapiláry, žily).Krvný obeh zabezpečuje výmenu plynu medzi telesnými tkanivami a vonkajším prostredím, metabolizmus, humorálnu reguláciu metabolizmu, ako aj prenos tepla generovaného v tele.

Aké červené body sa objavia na tvári a môžu sa odstrániť?

Mám sa poradiť s lekárom, keď sú na tvári podivné škvrny alebo škvrny na koži? Ako sa hovorí populárne príslovie, Boh vás chráni a najlepším riešením nie je snažiť sa odhadnúť príčinu problému sami, ale navštíviť špecialistu.

Plavidlá na rukách: možné príčiny, liečba krehkosti a krehkosť kapilár

Krehkosť a krehkosť krvných ciev v dôsledku straty elasticity cievnej steny. Pacienti prasknú krvné cievy na rukách kvôli malým poraneniam alebo spontánne.