Medzi cerebrovaskulárnymi ochoreniami môže byť aneuryzma považovaná za najnebezpečnejšiu. Vzhľadom na zmenu štruktúry cievy stráca svoju elasticitu, čo môže viesť k prasknutiu pri krvácaní do subarachnoidnej oblasti alebo do substancie mozgu. Aneuryzma mozgových ciev vedie k závažným poruchám obehu, k smrti. Novotvar v plazme sa postupne naplňuje krvou a zvyšuje sa jej veľkosť. Okrem pretrhnutia aneuryzmy predstavuje nebezpečenstvo deformácie cievy aj nebezpečenstvo. Konvexná oblasť môže tlačiť na mozgové tkanivo, nervy.

Aneuryzma má zvláštnu štruktúru, ktorá určuje vysoké riziko jej prasknutia. Prirodzená trojvrstvová štruktúra tepny sa zachováva len v krku formácie, táto časť je najtrvanlivejšia. V stenách vzdelávacieho orgánu je elastická membrána už rozbitá, nedostatok svalovej vrstvy. Najslabšou časťou aneuryzmy je kopula tvorená intimou cievy. Tu sa rozpadá a spôsobuje krvácanie.

Aneuryzma mozgu: typy

Rozlišujte aneuryzmu mozgu vo forme, veľkosti, typu. Formácie môžu byť v tvare vretena, kruhové, bočné, pozostávajú z niekoľkých komôr a jedného. V dôsledku rozšírenia určitej časti steny cievy sa vytvorí aneuryzma v tvare vretenka. Pre laterálnu aneuryzmu je charakteristická jej tvorba na stenách ciev.

Obrovské formácie sa zvyčajne nachádzajú v oblasti bifurkácie, v karotidovej tepne prechádzajúcej cez kavernózny sínus dosahujú 25 mm. Malé vzdelávanie má veľkosť do 3 mm. Riziko krvácania sa dramaticky zvyšuje so zvyšujúcou sa veľkosťou aneuryzmy.

Zvyčajne sa rozlišujú dva hlavné typy formácií v cievach mozgu: arteriálne a arteriovenózne.

Arteriálna aneuryzma

Keď sú steny arteriálnych ciev vybočené ako guľa alebo vak - to je arteriálna aneuryzma. Najčastejšie sa umiestnenie týchto útvarov stáva kruhom Willis v spodnej časti lebky. Práve tam sú tepny maximálne rozvetvené. Existuje niekoľko, jedno, obrovské, malé formácie.

Arteriovenózna aneuryzma

Keď sú žilové cievy mozgu dilatované a vytvárajú spleť, tvorba je arteriovenózna aneuryzma. Pri hlásení žilových a arteriálnych ciev sa môže vyvinúť tento typ aneuryzmy. V žilách je menej krvného tlaku ako v tepnách. Arteriálna krv sa uvoľňuje pod vysokým tlakom do žíl, v dôsledku čoho sa steny rozširujú, deformujú a objavujú sa aneuryzmy. Nervové tkanivo sa stlačí, pozoruje sa prívod krvi do mozgu.

Aneuryzma žily Galena

Zriedkavo aneuryzma žily Galena. Avšak jedna tretina arteriovenóznych malformácií u malých detí a novorodencov predstavuje túto anomáliu. Toto vzdelávanie je u chlapcov dvojnásobné. Projekcie tejto choroby sú nepriaznivé - úmrtie sa vyskytuje v 90% prípadov v detstve av neonatálnom období. Keď embolizácia zostáva vysoká úmrtnosť - až 78%. Symptomatológia chýba na polovici chorých detí. Môžu sa vyskytnúť príznaky srdcového zlyhania, hydrocefalus sa vyvíja.

Bagulárna aneuryzma

Okrúhle vrecko s krvou sa podobá sakrálnej aneuryzme vizuálne. Je pripojený k odbočke krvných ciev, hlavnej tepny s krkom. Tento typ aneuryzmy je najbežnejší. Vyvíja sa najčastejšie v základni mozgu. Obvykle sa vyskytuje u dospelých. Typická forma má malú veľkosť, menšiu ako 1 cm. Štruktúru vylučuje dno, telo a krk.

Symptómy ochorenia

Príznaky aneuryzmy závisia vo veľkej miere od oblasti plavidla, kde sa nachádza. Symptómy aneuryzmy:

 • slabosť;
 • nevoľnosť;
 • Rozmazané videnie;
 • svetloplachosť;
 • závraty;
 • Poškodenie reči;
 • Problémy s počutím;
 • Nepríjemnosť jednej strany tela, tváre;
 • bolesti hlavy;
 • Dvojité oči.

Je ľahšie identifikovať vzdelávanie v štádiu jeho pretrhnutia, keď sú znaky výraznejšie.

záchvatovitá bolesť hlavy

Lokálna bolesť hlavy s rôznou intenzitou, ktorá sa opakuje v jednej oblasti, je charakteristická pre mozgovú aneuryzmu. Pri porážke bazilárnej artérie sa bolesť vyskytuje v jednej polovici hlavy, keď je tvorba v zadnej mozgovej tepne, bolesť sa objavuje v chrámovej, okcipitálnej oblasti. Pre aneuryzmy prednej spojivovej a prednej mozgovej tepny je častá bolesť v čelnej orbitálnej oblasti.

Ďalšie znaky aneuryzmy

Existujú ďalšie príznaky aneuryzmy mozgu. Nasledujúce príznaky sú možné:

 1. Krutý hvízdavý zvuk v uchu;
 2. Strabizmus je pozorovaný;
 3. Strata sluchu jednostranná;
 4. Horný viečko klesá (fenomén ptózy);
 5. Žiak sa rozširuje;
 6. Zobrazí sa dvojité videnie.
 7. Náhla slabosť nohy;
 8. Pohľad je rozbitý: všetko sa stáva bahnitým, objekty sú deformované;
 9. Parezia tvárového nervu periférneho typu;
 10. Oblasti výhľadu sú skreslené alebo vypadávajú.

Vo všeobecnosti príznaky aneuryzmy môžu pripomínať príznaky mŕtvice, obehové poruchy.

Varovanie! Ak sa pozorujú aj jednotlivé príznaky aneuryzmy, je potrebné okamžite konzultovať s lekárom. Ak je stav vážny, je dôležité okamžite zavolať sanitku. Včasná liečba, chirurgia dokáže zvládnuť túto chorobu.

Príčiny mozgovej aneuryzmy

V súčasnosti sa vyvíja kompletná teória výskytu aneuryziem. Faktory, ktoré prispievajú k rozvoju formácií, sa však dostatočne podrobne skúmajú.

Najzávažnejšou príčinou vzniku aneuryzmy sú vrodené chyby prítomné vo svalovej vrstve mozgových artérií. Často sa objavujú v oblastiach silného ohýbania tepien, ich kĺbov. Existuje nedostatok kolagénu, ktorý spôsobuje abnormálne formácie. Tento faktor je dedičný.

Príčina vývinu aneuryzmy a hemodynamických porúch: nerovnomerný krvný tok, vysoký krvný tlak. S najväčšou silou sa to prejavuje v oblastiach, kde sa tepny rozvinú. Prietok krvi je zlomený, pôsobí tlak na už deformovanú stenu cievy, čo vedie k jej zriedeniu, prasknutiu.

Genetická porucha, ktorá spôsobuje poškodenie ciev, je patologický jav, keď sa žily a cievy v mozgu prekrývajú a narúšajú krvný obeh. Pri metastázovaní nádorov krku a hlavy dochádza k aneuryzému a malígnym novotvarom. Treba poznamenať niektoré ďalšie príčiny aneuryzmy:

 • fajčenie;
 • Užívanie drog, najmä kokaín;
 • Rôzne ochorenia cievneho systému ako celku;
 • ateroskleróza;
 • rakovina;
 • infekcie;
 • Vysoký krvný tlak;
 • Poranenie, poranenie hlavy.

Všetky tieto faktory ohrozujú obehový systém, krvné cievy, prispievajú k rozvoju aneuryzmy.

Porušenie aneuryzmy a jej dôsledky

Porušenie aneuryzmy na najtenšom mieste vedie k krvácaniu subarachnoidálneho typu alebo intracerebrálneho hematómu. Krv sa môže dostať do komôr mozgu, mozgového tkaniva. Vo 100% prípadov sa vyvinie cievny kŕč. Akútny okluzívny hydrocefalus mozgu sa pravdepodobne vyskytne počas uzatvorenia mozgomie mozgového traktu krvou nahromadenou v komorách, cerebrálnym edémom. Mozgová tkanivá reagujú na produkty rozpadu krvi, nekróza je charakteristická a jednotlivé oblasti mozgu prestávajú pracovať.

Keď sa aneuryzma pretrhne, dochádza k čiastočnej ochrnutiu, ťažkej nevoľnosti, bolesti hlavy a vracania. Vedomie je zmätené, pacient môže spadať do kómy. Existujú kŕče charakterizované ptózu a rôzne zrakové postihnutia.

Komplikácie po pretrhnutí aneuryzmy

Kvôli krvácaniu vyvolanému prasknutím aneuryzmy sa vyskytuje množstvo komplikácií. Existuje cerebrálny angiospazmus, je pravdepodobné opakované pretrhnutie aneuryzmy. Možno vývoj mozgovej ischémie, ktorý je smrteľný v 17% prípadov. Komplikácie sú podobné ako pri ischemickej hemoragickej mŕtvici. V niektorých prípadoch sa po prerušení vzdelávania vyvinie konvulzívny syndróm. Nasledujúce komplikácie sú pravdepodobné.

 1. Syndróm bolesti Po úderu sa môžu vyvinúť bolestivé záchvaty s rôznou intenzitou a trvaním. Pulzujúca a strieľajúca bolesť, pocit tepla je ťažko uľavený prostriedkami proti bolestiam.
 2. Kognitívne poruchy. Pacienti strácajú schopnosť spracovávať externé informácie a vnímať ich. Logika a jasnosť myslenia, pamäte a schopnosť plánovať, učiť sa, robiť rozhodnutia sú stratené.
 3. Psychologické poruchy. Depresia, kolísanie nálady, podráždenosť, nespavosť, úzkosť sú charakteristické.
 4. Obtiažnosť pri vyprázdňovaní a močení. Pacienti majú ťažkosti s močovým mechúrom, črevom a ich vyprázdňovaním.
 5. Zhoršené videnie Aneuryzma krčnej tepny sa vyznačuje zníženou zrakovou ostrosťou, strata oblasti vizuálneho poľa, dvojité videnie.
 6. Ťažké alebo zhoršené prehĺtanie. Táto komplikácia môže viesť k vniknutiu potravy do priedušnice a priedušiek a nie do pažeráka. Dehydratácia a zápcha sú pravdepodobné.
 7. Porušenie správania. Charakterizovaná emocionálnou labilitou, pomalou reakciou, agresiou alebo strachom.
 8. Poruchy vnímania. Pacient nie je schopný zdvihnúť predmet, nechápe, čo vidí pred ním.
 9. Problémy s rečou. Ťažké porozumenie a reprodukcia reči. Pacienti majú ťažkosti s počítaním, písaním, čítaním. Táto komplikácia je typická v prípade poškodenia ľavej hemisféry mozgu (na pravej strane).
 10. Pohybové poruchy. Existuje ochromenie, slabosť, chorý pohyb a ťažké prechádzky, zhoršená koordinácia. Niekedy dochádza k hemiplegii - poruchám pohybu jednej strany tela.

Po roztrhnutí aneuryzmy je dôležité včas začať liečbu a riadne organizovať následnú rehabilitáciu pacienta.

Operatívny zásah

Vo väčšine prípadov sa operácia považuje za najefektívnejšiu liečbu aneuryzmy. Vytvárajte orezávanie, posilňujte steny ciev, porušujte priepustnosť krvných ciev v mieste poškodenia špeciálnymi mikroskopickými špirálami.

výstrižok

Orezávanie sa vykonáva priamou operáciou. Operácia je otvorená intrakraniálne. Aneuryzma sa vypne z celkového prietoku krvi, pričom sa zachová priechodnosť nosiča a okolitých ciev. Odstránenie krvi v celom subarachnoidálnom priestore alebo drenáž intracerebrálneho hematómu je povinné.

Táto operácia sa v neurochirurgii uznáva ako jedna z najťažších. Hrdlo aneuryzmy by malo byť okamžite zablokované. Optimálny chirurgický prístup je vybraný, používajú sa moderné mikrochirurgické zariadenia a operačný mikroskop.

Posilnenie steny plavidla

Niekedy sa uchýlil k spôsobu posilnenia steny aneuryzmy. Ovplyvnená oblasť je obalená chirurgickou gázou, ktorá vyvoláva tvorbu špeciálnej kapsuly z spojivového tkaniva. Nevýhodou metódy je vysoká pravdepodobnosť krvácania v pooperačnom období.

Endovaskulárna chirurgia

Teraz je populárna metóda cieleného porušenia priechodnosti aneuryzmy. Požadovaná časť nádoby je umelo blokovaná použitím špeciálnych mikrovinutí. Priebeh susedných ciev sa starostlivo skúma, operácia je kontrolovaná angiografiou. Táto metóda je minimálne invazívna, široko používaná v Nemecku. Operácia nevyžaduje otvorenie lebky, menej traumatické.

Aneuryzma pred a po endovasálnom chirurgickom zákroku

Pooperačné komplikácie

Často sú pooperačné komplikácie. Sú zvyčajne spojené s vývojom mozgovej hypoxie, cievneho spazmu, najmä ak sa intervencia uskutočnila v akútnom období hemorágie v mozgu. Tiež komplikácie sú pozorované, keď sú poškodené steny aneuryziem. V niektorých prípadoch mikrosirálka prepichne stenu.

Kyslíkové hladovanie je charakteristické úplnou alebo čiastočnou obštrukciou cievy, ktorá nesie aneuryzmu. Teraz, vďaka moderným technikám, sa priestor plavidla umelo rozšíril a posilnil, aby zabezpečil potrebný prietok krvi v presne definovaných oblastiach.

Smrteľný výsledok je pravdepodobný, ak je aneuryzma obra, je v ťažkom štádiu vývoja. Je dôležité začať liečbu včas, vykonať operáciu bez toho, aby ste začali ochorenie. Úmrtnosť je minimálna, ak choroba nemala čas prejsť do akútnej fázy, operácia je priama. Jednotlivé úmrtia sú pravdepodobne kvôli individuálnym charakteristikám organizmu, ktoré priamo nesúvisia s chorobou, operáciou.

Neoperačná liečba

Napriek tomu, že hlavnou a radikálnou metódou na boj s chorobou je chirurgický zákrok, taktiež sa uskutočňuje konzervatívna liečba. Po prvé, je potrebné neustále pod dohľadom lekára. Každý pacient potrebuje individuálny prístup, musíte brať do úvahy jeho stav ako celok, všetky vlastnosti tela. Tento prístup je tiež dôležitý pri výbere chirurgického zákroku. Rôzne lieky sa používajú na prevenciu prasknutia aneuryzmy, na zlepšenie celkového stavu.

 • Antiemetiká a lieky proti bolesti. Sú potrebné na zmiernenie stavu pacienta.
 • Prípravky na stabilizáciu krvného tlaku. Najdôležitejšou vecou je zabezpečiť určitú pevnú prahovú hodnotu, nad ktorou sa tlak nezvýši. Rast krvného tlaku môže viesť k pretrhnutiu aneuryzmy, krvácaniu.
 • Antikonvulzívne lieky. Tieto lieky sú zvyčajne predpísané, pretože sa pravdepodobne vyskytnú záchvaty.
 • Blokátory kalciových kanálov. Prípravky predchádza mozgovým kŕčom, stabilizujú krvné cievy. Je potrebné používať lieky, aby krv nezastavila prístup k tým častiam mozgu, ktoré utrpeli v dôsledku vývinu aneuryzmy.

Je optimálne kombinovať konzervatívnu a chirurgickú liečbu, pretože mozgová aneuryzma potrebuje presne chirurgický zákrok na zníženie rizika prasknutia a prevencie smrti.

Prevencia mozgovej aneuryzmy

Po prvé, je potrebné venovať pozornosť faktoru dedičného prenosu ochorenia, predispozície k nemu. Prevencia mozgovej aneuryzmy je založená na včasnej diagnostike ochorenia, detekcii príznakov, vyšetrení, po ktorej je okamžite predpísaná vhodná liečba. Magnetická rezonančná tomografia a počítačová tomografia mozgu poskytujú dostatočne spoľahlivé výsledky. Vykonávajte aj angiografiu.

Osoba, ktorá už podozrieva prítomnosť tejto choroby, by sa mala udržiavať v osobitnom stave, a to nielen fyzicky, ale aj emocionálne. Je dôležité, aby sa nepredierali, vyhýbali sa prepracovaniu. Je potrebné vynaložiť úsilie na neustálu stabilizáciu emočného zázemia a nie na nadmerné vyčerpanie. Musíme zabudnúť na dôsledky, obavy, márne delikty a pochybnosti, musíme žiť v súčasnosti a užívať si každý deň.

Je dôležité znížiť riziko poškodenia ciev, zranenia hlavy na minimum. Je potrebné neustále monitorovať krvný tlak. Hlavnú úlohu zohráva včasná detekcia primárneho preventívneho krvácania. Ignorovanie príznakov aneuryzmy mozgu nemôže - musíte ihneď kontaktovať špecialistu.

Aneuryzma mozgových ciev

Aneuryzmy (dilatácie) mozgových ciev sú lokalizované výčnelky stien ciev, ktoré často vyzerajú ako malé vaky, takže sa nazývajú kruhové aneuryzmy. Priraďte úzku časť - krk, rovnako ako dno a telo.

Najčastejšia lokalizácia aneuryziem:

 • Mozgová časť a. carotis interna (vnútorná karotida) v oblasti výtoku z očnej alebo zadnej komunikujúcej tepny.
 • Na mieste výtoku prednej spojivovej tepny v predných mozgových tepnách.
 • V oblasti bifurkácie (delenia) strednej cerebrálnej artérie;
 • Hlavná (bazilárna) tepna v oblasti jej rozdelenia do zadnej mozgovej časti.

Aneuryzmy v 20% prípadov sú viacnásobné. Riziko vaskulárnej aneuryzmy sa vyskytuje u približne 1 z 10 000 ľudí. Zvýšený krvný tlak, drogová závislosť, fajčenie, zneužívanie alkoholu prispievajú k prasknutiu aneuryzmy.

Typy mozgovej aneuryzmy

 • Skutočná aneuryzma (plocha plavidla sa rozširuje rovnomerne).
 • Falošné aneuryzmy (tvorí sa hematóm, ktorý komunikuje s lumenom cievy).
 • Väčšina aneuryziem s malou veľkosťou je menšia ako 11 mm.
 • Zriedkavo dosahujú aneuryzmy priemer 11-25 mm - priemerná veľkosť.
 • Aneuryzma s priemerom väčším ako 25 mm sa nazýva obrie.

Podľa formulára existujú tri typy aneuryziem:

 • Bagulárna aneuryzma - zaoblená sála krvi, ktorá pripevňuje krk k tepne a možno aj na miesto vetvových ciev. Toto je najbežnejšia forma aneuryzmy mozgovej tepny. Častejšie sa tvoria u dospelých.
 • Bočná aneuryzma má vzhľad nádoru na stene cievy.
 • Aneuryzma v tvare vretenka (fusiformná) je difúzna expanzia steny cievy v značnej vzdialenosti.

Podľa klinického kurzu:

 • Asyptomatická aneuryzma (nespôsobuje príznaky a náhodne sa zistí).
 • Neexplasované aneuryzmy (príznaky kompresie mozgu a kraniálnych nervov).
 • Roztrhnutá aneuryzma (príznaky intrakraniálneho krvácania).

Príčiny mozgovej aneuryzmy

Základom pre vznik aneuryzmy je vrodená podradnosť arteriálnych stien. Pri vzniku zmien súvisiacich s vekom v stenách aneuryzmy dochádza k dystrofickým procesom. Začne sa postupne zmierňovať a aneuryzma sa zväčšuje. Výsledkom týchto zmien môže byť roztrhnutie aneuryzmy pri výskyte pacienta s intrakraniálnym (intrakraniálnym) krvácaním, ktorý ohrozuje život.

Poruchy arteriálnej steny:

 • defekty svalovej vrstvy;
 • poškodenie vnútornej elastickej membrány steny;
 • endoteliálna proliferácia;
 • poškodenie kolagénových vlákien nádoby;
 • zvyšuje tuhosť steny tepny a znižuje jej hrúbku.

Symptómy mozgovej aneuryzmy

Často sú cerebrálne vaskulárne aneuryzmy asymptomatické, kým nedosiahnu veľkú veľkosť alebo prasknutie. Malá aneuryzma, ktorá nemení veľkosť, nemá žiadne príznaky, ale veľké, rastúce aneuryzmy vyvíjajú tlak na nervy a tkanivá.

Symptómy mozgovej aneuryzmy:

 • Bolesť oka;
 • Slabosť, znecitlivenie, paralýza jednej strany tváre;
 • Rozmazané videnie, rozšírené žiaky.

Keď sa aneuryzma pretrhne, človek cíti veľmi silnú a náhlu bolesť hlavy, nevoľnosť, vracanie, dvojité videnie, stuhnutý krk a môže zomrieť. Pacienti často opisujú tento stav ako "najhoršiu bolesť hlavy v živote". V niektorých prípadoch má pacient signálovú známku alebo prekurzor pred roztrhnutím aneuryzmy: bolesti hlavy trvajúce niekoľko dní alebo týždňov pred útokom.

Ďalšie príznaky ruptúry aneuryzmy zahŕňajú: nevoľnosť, vracanie, silné bolesti hlavy, poklesnutie očných viečok, citlivosť na svetlo, duševné zmeny. Niektorí pacienti majú kŕče, strata vedomia, zriedka - kóma.

Diagnóza mozgovej aneuryzmy v Izraeli

 • Angiografia je rentgenová kontrastná skúška ciev. Angiogram vám umožňuje určiť stupeň zúženia alebo zničenia tepien alebo krvných ciev mozgu, hlavy, krku, ako aj identifikovať zmeny v žilách alebo tepnách, vrátane aneuryzmy. Používa sa na presné určenie polohy, veľkosti a tvaru mozgového nádoru, aneuryzmy alebo roztrhnutej cievy.
 • Počítačová tomografia (CT) je bezbolestná, neinvazívna diagnostická metóda, ktorá vám umožňuje zistiť prítomnosť aneuryzmy mozgových ciev a určiť, či došlo k krvácaniu v mozgu počas prasknutia.
 • CT angiografia poskytuje podrobnejší, jasný obraz ciev mozgu.
 • Magnetické rezonančné zobrazenie (MRI) sa vykonáva s ohľadom na podrobnejší obraz krvných ciev. Obrázky sa považujú za trojrozmerné alebo dvojrozmerné obrazy prierezov mozgu a ciev.
 • Ak je podozrenie na prasknutie aneuryzmy - analýza mozgovomiechovej tekutiny.

Liečba mozgovej aneuryzmy v Izraeli

 • Zobrazuje odpočinok v posteli.
 • Kontrola krvného tlaku (optimálna hladina 120-140 mm Hg.
 • Uvádzajú sa sedatívne a analgetické lieky: antagonisty vápnika (nimodipín), beta-blokátory.
 • Používajú sa lieky, ktoré rozširujú cievy, ktoré zlepšujú reologické vlastnosti krvi a zlepšujú cerebrálnu cirkuláciu.

Jedinou radikálnou metódou liečby je chirurgický zákrok, ktorého cieľom je "vypnúť" aneuryzmu z krvného obehu.

Chirurgická liečba. Hlavnou metódou liečby arteriálnych aneuryziem je priama intrakraniálna intervencia s vystavením poškodenej cievy "vypnutím" aneuryzmy z obehu. V súčasnosti sa endovasálna (intravaskulárna) metóda úspešne aplikuje.

 • Jednou z nepostrádateľných podmienok najmenej traumatického "vypnutia" je použitie mikrochirurgických techník, fronto-temporálny (pterionálny) prístup s resekciou (odstránením) prvkov sfénoidnej kosti.
 • Endovaskulárne "vypnutie" aneuryzmy: používajú sa špeciálne katétre s kazetami naplnenými polymérnym materiálom, pri dosiahnutí určitej hodnoty sa automaticky oddelí od katétra. Takéto operácie sa vykonávajú v reálnom čase pod fluoroskopiou. Balónik sa zavedie do dutiny aneuryzmy, upcháva sa len na jeho krk a aneuryzma je "vypnutá" tepnou. Je možné trombovať dutinu aneuryzmy pomocou platinového tenkého drôtu, ktorý sa zavedie cez katéter do jeho dutiny a tampónuje dutinu aneuryzmy.
 • Odstránenie hematómov. Intrakraniálne hematómy vyplývajúce z pretrhnutia aneuryzmy sa odstránia počas orezania aneuryzmy, t.j. hlavná operácia.

Liečba na klinikách "ASSUTA" a "HADASSA"

Máte záujem o liečbu v Izraeli?

Najväčšie profesionálne nemocnice v Izraeli - Assuta v Tel Avive a Hadassah v Jeruzaleme ponúkajú skutočnú príležitosť na získanie vysoko kvalitnej a prispôsobenej liečby pre vás od vynikajúcich špecialistov za rozumné ceny.

Pomáhame nájsť riešenie vašich zdravotných problémov, ako aj poskytnúť kompletné informácie o najlepších izraelských lekároch.

Koľko stojí liečba v Izraeli?

Náklady na liečbu zohrávajú kľúčovú úlohu pri rozhodovaní o cestovaní do Izraela.

Každý prípad je jedinečný, preto poskytujeme našim pacientom orientačné ceny za diagnostiku, rehabilitáciu a liečbu v nemocniciach a tiež hovoríme o tom, ako správne naplánovať výlet a ušetriť peniaze počas liečby v Izraeli.

Naším hlavným cieľom je dobre navrhnutý lekársky program za prijateľnú cenu.

Diagnóza fusymorfnej aneuryzmy pri MRI a CT vyšetrení

Čo je aneuryzma v tvare vretienka?

 • Supraklinovidny (mozgový) segment ICA.
 • Bazilárna artéria
 • Najcharakteristickejšia lokalizácia: Distálny segment vertebrálnej artérie
 • Dolihoektaziya
 • Rozšírená, prelisovaná a predĺžená nádoba
 • Absencia aneuryzmy krčného mozgu.
 • P1 segment zadnej cerebrálnej artérie
 • Vo väčšine prípadov sú na pozadí aterosklerotických vaskulárnych lézií vytvorené fusiformné (vretenovité) aneuryzmy.
 • Zriedkavo sa vytvárajú na pozadí imunosupresívnych stavov (HIV), s vírusovými infekciami (ovčie kiahne) alebo s kolagenózou.

Aký spôsob diagnostiky aneuryzmy si vybrať: MRI, CT, angiografia

Metóda výberu

Je informatívne, či MSCT mozgových ciev s fusymorfnou aneuryzmou

 • Dilatované tepny
 • Znaky marginálnej kalcifikácie.

Čo bude zobrazovať MRI obrazy mozgu počas aneuryzmy mozgu

 • Po vizualizácii v režime váženia T2 sa deteguje rozšírená tepna s uloženým streamingovým signálom.
 • Turbulentný prietok krvi stanovený MPA
 • Najinformatívnejšou diagnostickou metódou je T1 vážený zobrazovací režim s kontrastom.

Kedy sa vykonáva angiografia mozgových ciev?

 • Ohnisková aneurysmálna tepna ektázia
 • Absencia cervikálnej aneuryzmy.

Klinické prejavy

Typický obraz príznakov mozgovej aneuryzmy:

 • Zvyčajne sú identifikované známky TIA alebo mozgovej príhody
 • Znaky SAH sú menej často pozorované.

Zásady liečby mozgovej aneuryzmy

 • Vykonávanie endovaskulárnych zákrokov je často ťažké (kvôli absencii aneuryzmy krku)
 • V niektorých prípadoch, v závislosti od príznakov mozgovej aneuryzmy, môžu existovať náznaky remodelácie inštaláciou stentu.
 • V niektorých prípadoch môžu byť pokusy o uzavretie celej tepny.
 • V zriedkavých prípadoch môžu byť indikácie na vykonanie neurochirurgických zákrokov - operácie na prelomenie aneuryzmy mozgových ciev.

Aktuálne a predpoveď

 • Zvyčajne existuje tendencia progresie, prípadne s postihnutím alebo smrťou.

Fusiformná (v tvare vretena) aneuryzma. CSA, bočná (a) a zadná predná projekcia (b). V kavernóznom segmente ICA sa identifikuje fusiformná aneuryzma.

Čo by chcel ošetrujúci lekár vedieť?

 • Odstránenie iných typov liečiteľných aneuryziem mozgu
 • Posúdenie závažnosti cievnych lézií
 • Účinok masového vzdelávania v rôznych štruktúrach mozgu (najmä v kmeňovom mozgu).

Aké ochorenia majú príznaky podobné fusymorfnej aneuryzme

Dolichoectasia vertebrobasilar tepna

- Tendencia rozšírenia

Obrie aneuryzma

- Zvyčajne určuje krk aneuryzmy

Tipy a chyby

V niektorých prípadoch môže byť obraz fusiformnej (vretenovitého) aneuryzmy nesprávne interpretovaný ako dolichoectasia artérií vertebrobasilárneho systému alebo obrie aneuryzma.

Fusiformná aneuryzma je

ANEURISM - lokálne rozšírenie arteriálneho lúmenu v dôsledku zmeny alebo poškodenia jeho steny. Aneuryzma mozgových ciev sú hlavnou príčinou netraumatického subarachnoidálneho krvácania, čo spôsobuje až 85% všetkých prípadov intrakraniálneho krvácania.

Porušenie aneuryzmy sa najčastejšie vyskytuje vo veku od 30 do 50 rokov.

E. Moniz v roku 1927 vykonal prvú cerebrálnu angiografiu na subarachnoidné krvácanie a o 10 rokov neskôr W.E.Dendy prvýkrát vykonal úspešný chirurgický zákrok na pretrhnutie aneuryzmy.

V súčasnosti neexistuje jednotná teória pôvodu aneuryzmy. Väčšina autorov sa domnieva, že pôvod aneuryzmy závisí od dvoch dôvodov: prítomnosť degeneratívnych zmien v cievnej stene a faktory, ktoré ich spôsobujú.

 • defekt v svalovej vrstve;
 • poškodenie vnútornej elastickej membrány;
 • hyperplázia intimy a aterómu arteriálneho kmeňa;
 • poškodenie vlákien kolagénovej artérie;
 • kombinácia zvyšujúcej sa tuhosti steny tepny s poklesom jej hrúbky.

Hemodynamické faktory - aneuryzmy sa častejšie nachádzajú v oblasti oddelenia vetvy od tepny alebo v mieste artériových ohybov, pretože tieto miesta majú najväčší hemodynamický účinok.

Aneuryzmy sú často spojené s malformáciami alebo chorobami, ktoré vedú k
- arteriálna hypertenzia (dedičná arteriálna hypertenzia, aortálna koarkácia, polycystická choroba obličiek)
- poškodenie spojivového tkaniva (fibromuskulárna dysplázia, syndróm poškodenia spojivového tkaniva)
- zmeny cerebrálnej hemodynamiky (nádor mozgu, AVM, abnormálny vývoj arteriálneho kruhu veľkého mozgu)

Existuje veľa klasifikácií aneuryziem mozgu, z ktorých najbežnejšia je klasifikácia podľa tvaru, veľkosti a tepny, na ktorej sú umiestnené.

Klasifikácia aneuryzmy v tvare.
1. Bagulová (jedna alebo viackomorová).
2. Fusiform (fusiform).

Mozgová a angiografia - kruhová aneuryzma strednej cerebrálnej artérie

Cerebrálna angiografia - fusiformná expanzia bazilárnej artérie

Klasifikácia aneuryziem tepnou, na ktorej sú umiestnené.
1. Na predných mozgových - predných spojovacích tepnách (45%).
2. Na vnútornej karotidovej artérii (32%).
3. Na strednej cerebrálnej tepne (19%).
4. Na tepnách vertebro-bazilárneho systému (4%)
5. Viacnásobné aneuryzmy - na dvoch alebo viacerých tepnách (13%).

Klasifikácia aneuryziem podľa veľkosti.
1. Až do 3 mm - miliárd.
2. 4 - 15 mm - obvyklé.
3. 16 - 25 mm - veľké.
4. Viac ako 25 mm - obrie.

Aneuryzma sa skladá z krku, tela a dómu. Krk - má trojvrstvovú štruktúru cerebrálnej artérie, je to najtrvácnejšia časť aneuryzmy. Telo aneuryzmy je charakterizované absenciou trojvrstvovej cievnej steny (predovšetkým svalovej vrstvy) a nedostatočným rozvinutím elastickej membrány. Klenba aneuryzmy je reprezentovaná jednou vrstvou intimy, je najtenšia a krvácanie sa odtiaľ vyskytuje presne. V oblasti aneuryzmy dochádza takmer vždy k ateroskopickým zmenám a jej prasknutie sa často vyskytuje v mieste týchto zmien.

Riziko krvácania z nevybuchnutej aneuryzmy je v priebehu roka približne 1%, ale riziko opätovného krvácania z aneuryzmy sa výrazne zvyšuje av prvých dvoch týždňoch po 15 až 25%, v priebehu pol roka 50%.
S veľkými aneuryzmami sa riziko krvácania zvyšuje. Pri menej ako 5 mm aneuryzma krvácanie riziko je 2,5% v priebehu celého života, aneuryzma ruptúry váhe 6-10 mm, v 41% prípadov, zatiaľ čo veľkosti 11-15 mm v jej krvácanie sa vyskytuje u 87%. V prípade, že aneuryzma má rozmery 15 mm v priemere, je riziko krvácania sa znižuje pri tvorbe zrazenín s kravatu v jeho polosti.Risk smrti opakovaným ruptúrou výdute počas prvých týždňov po krvácaní bola 32% v druhom týždni - 43%, a počas prvého roka po krvácaní dosiahne 63% (v dôsledku opakujúcich sa krvácaní, ktoré sú zvyčajne oveľa ťažšie ako prvé).

Komplikácie, ktoré sa vyvíjajú v akútnom období ruptúry aneuryzmy, sú nasledovné:
1. Opakované krvácanie z aneuryzmy.
2. V cievnych kŕčoch, ktoré sa vyvíjajú v 100% prípadov (špička vývoja kŕčov pri 3-14 dňoch), sa v 64% prípadov vyvinie cerebrálna ischémia spôsobená angiospazmom.
3. Intracerebrálny hematóm - 22%.
4. Intraventrikulárne krvácanie - 14% V súčasnej dobe sú vedúci neurochirurgovia celého sveta naklonení k skorým operáciám na pretrhnutie mozgových aneuryziem. Tým je zabránené opätovné krvácanie, vaskulárne spazmy a hydrocefalus.

Prieskum pacientov s mozgovou aneuryzmou - pozri subarachnoidné krvácanie.

1. Chirurgické:
- orezanie aneuryzmy (otvorené zákroky),
- endovaskulárne intervencie

2. Konzervatívna.

Odstránenie aneuryzmy. Účelom intrakraniálneho (otvoreného) zásahu na aneuryzme je jeho vypnutie z krvného obehu, pričom sa zachová priechodnosť nosiča a okolitých ciev, čím sa odstráni krv zo subarachnoidálneho priestoru. Tieto operácie patria k najzložitejším operáciám v neurochirurgii.
Operácia by mala byť minimálne traumatická, čo je zabezpečené optimálnymi chirurgickými prístupmi, mikrochirurgickými technikami a súčasným orezávaním krku aneuryzmy. Na vykonanie operácie sa používa operačný mikroskop, špeciálny mikrochirurgický nástroj.

Aneuryzma mozgových ciev a ich liečba v Izraeli

HISTÓRIA. Úspešná liečba mozgových vydutín bolo vykonať VE.Moniz roku 1927 - vykonával prvý mozgovú angiografiu s subarachnoidálnom krvácaním a 10 rokov neskôr W.E.Dendy najprv vykonali úspešnú operáciu pre prasknutia výdute.

Príčiny mozgovej aneuryzmy

V súčasnosti neexistuje jednotná teória pôvodu aneuryzmy. Väčšina autorov sa domnieva, že pôvod aneuryzmy závisí od dvoch dôvodov: prítomnosť degeneratívnych zmien v cievnej stene a faktory, ktoré ich spôsobujú.

Poruchy arteriálnej steny, ktoré sú základom vzniku aneuryzmy:

- svalový defekt,
- poškodenie vnútornej elastickej membrány,
- intimálnu a aterómovú hyperpláziu arteriálneho kmeňa,
- poškodenie vlákien kolagénovej artérie,
- kombinácia zvyšujúcej sa tuhosti steny tepny s poklesom jej hrúbky.

Hemodynamické faktory - aneuryzmy sa častejšie nachádzajú v oblasti oddelenia vetvy od tepny alebo v mieste artériových ohybov, pretože tieto miesta majú najväčší hemodynamický účinok.

Aneuryzmy sú často spojené s malformáciami alebo chorobami, ktoré vedú k

- arteriálna hypertenzia (dedičná arteriálna hypertenzia, aortálna koarkácia, polycystická choroba obličiek)
- poškodenie spojivového tkaniva (fibromuskulárna dysplázia, syndróm poškodenia spojivového tkaniva)
- zmeny cerebrálnej hemodynamiky (nádor mozgu, AVM, abnormálny vývoj arteriálneho kruhu veľkého mozgu)

Klasifikácia aneuryziem.

Existuje veľa klasifikácií aneuryziem mozgu, z ktorých najbežnejšia je klasifikácia podľa tvaru, veľkosti a tepny, na ktorej sú umiestnené.

Klasifikácia aneuryzmy v tvare.

1. Bagulová (jedna alebo viackomorová).
2. Fusiform (fusiform).

ZD-KT angiografia - kruhová aneuryzma hlavných artériových vidlíc

3D-KT angiografia - fusiformná expanzia bazilárnej artérie

Klasifikácia aneuryziem tepnou, na ktorej sú umiestnené.

1. Na predných mozgových - predných spojovacích tepnách (45%).
2. Na vnútornej karotidovej artérii (32%).
3. Na strednej cerebrálnej tepne (19%).
4. Na tepnách vertebro-bazilárneho systému (4%)
5. Viacnásobné aneuryzmy - na dvoch alebo viacerých tepnách (13%).

Klasifikácia aneuryziem podľa veľkosti.

Štruktúra aneuryzmy.

Aneuryzma sa skladá z krku, tela a dómu. Krk - má trojvrstvovú štruktúru cerebrálnej artérie, je to najtrvácnejšia časť aneuryzmy. Telo aneuryzmy je charakterizované absenciou trojvrstvovej cievnej steny (predovšetkým svalovej vrstvy) a nedostatočným rozvinutím elastickej membrány. Klenba aneuryzmy je reprezentovaná jednou vrstvou intimy, je najtenšia a krvácanie sa odtiaľ vyskytuje presne. V oblasti aneuryzmy dochádza takmer vždy k ateroskopickým zmenám a jej prasknutie sa často vyskytuje v mieste týchto zmien.

Riziko krvácania z nevybuchnutej aneuryzmy je v priebehu roka približne 1%, ale riziko opätovného krvácania z aneuryzmy sa výrazne zvyšuje av prvých dvoch týždňoch po 15 až 25%, v priebehu pol roka 50%.
S veľkými aneuryzmami sa riziko krvácania zvyšuje. Pri menej ako 5 mm aneuryzma krvácanie riziko je 2,5% v priebehu celého života, aneuryzma ruptúry váhe 6-10 mm, v 41% prípadov, zatiaľ čo veľkosti 11-15 mm v jej krvácanie sa vyskytuje u 87%. V prípade, že aneuryzma má rozmery 15 mm v priemere, je riziko krvácania sa znižuje pri tvorbe zrazenín s kravatu v jeho polosti.Risk smrti opakovaným ruptúrou výdute počas prvých týždňov po krvácaní bola 32% v druhom týždni - 43%, a počas prvého roka po krvácaní dosiahne 63% (v dôsledku opakujúcich sa krvácaní, ktoré sú zvyčajne oveľa ťažšie ako prvé).

Komplikácie, ktoré sa vyvíjajú v akútnom období ruptúry aneuryzmy, sú nasledovné:

1. Opakované krvácanie z aneuryzmy.
2. V cievnych kŕčoch, ktoré sa vyvíjajú v 100% prípadov (špička vývoja kŕčov pri 3-14 dňoch), sa v 64% prípadov vyvinie cerebrálna ischémia spôsobená angiospazmom.
3. Intracerebrálny hematóm - 22%.
4. Intraventrikulárne krvácanie - 14% V súčasnej dobe sú vedúci neurochirurgovia celého sveta naklonení k skorým operáciám na pretrhnutie mozgových aneuryziem. Tým je zabránené opätovné krvácanie, vaskulárne spazmy a hydrocefalus.

Metódy liečby mozgových aneuryziem v Izraeli.

Odstránenie aneuryzmy. Účelom intrakraniálneho (otvoreného) zásahu na aneuryzme je jeho vypnutie z krvného obehu, pričom sa zachová priechodnosť nosiča a okolitých ciev, čím sa odstráni krv zo subarachnoidálneho priestoru. Tieto operácie patria k najzložitejším operáciám v neurochirurgii.
Operácia by mala byť minimálne traumatická, čo je zabezpečené optimálnymi chirurgickými prístupmi, mikrochirurgickými technikami a súčasným orezávaním krku aneuryzmy. Na vykonanie operácie sa používa operačný mikroskop, špeciálny mikrochirurgický nástroj.

Pri otvorenom zákroku, ktorý sa uskutočňuje v podmienkach špecializovaných oddelení veľkých centier, je úmrtnosť po operácii v akútnom období krvácania 8-16% a v chladnom období krvácania (1 mesiac po ňom) - nie viac ako 2-3%.

Endovaskulárne intervencie. Celkový "technický" úspech týchto operácií sa pohybuje v rozmedzí od 65% do 98% v závislosti od anatomickej a klinickej situácie. Počas týchto operácií sa vo vnútri cievy vykonávajú rôzne prostriedky na aneuryzmu (mikrovírus, balón atď. ktorá uzatvára aneuryzma, a preto je vypnutá z obehu.

Fusiformná aneuryzma je

* Skóre GCS - počet bodov na stupnici kómy v Glasgowe.

Tieto váhy majú pomerne úzku koreláciu.

V súčasnosti sa berú do úvahy nasledujúce kritériá výberu pacientov na operáciu v akútnom štádiu ruptúry aneuryzmy.

• Vo fáze I-P podľa Hupta a Hessa je operácia zobrazená bez ohľadu na obdobie, ktoré prešlo po krvácaní.

• V štádiu PI-IV podľa Hupta a Hessa sa hlavným kritériom pri určovaní indikácií na operáciu stane indikátor dynamiky angiospazmu: pacienti s miernym alebo regresívnym kŕčom môžu byť prevádzkované s veľmi priaznivým výsledkom. Odporúča sa vyhnúť sa chirurgickému zákroku u pacientov

Štádium IV so známkami zvýšeného alebo výrazného angiospazmu, pretože riziko život ohrozujúcich komplikácií je vyššie ako riziko opakovaného krvácania.

Najťažšie určiť indikácie na operáciu u pacientov so štádiom III v prítomnosti príznakov zvýšeného alebo výrazného angiospazmu.

Aktívna chirurgická taktika u týchto pacientov sa javí ako vhodnejšia, ale otázka indikácií na operáciu by sa mala riešiť pri zohľadnení všetkých faktorov v každom konkrétnom prípade.

• V štádiu V Hupta a Hessa je chirurgická intervencia indikovaná len u pacientov s veľkými intracerebrálnymi hematómami, ktoré spôsobujú dislokáciu mozgu. Operácia sa vykonáva zo zdravotných dôvodov a môže byť obmedzená len na odstránenie hematómu.

Pri masívnom intraventrikulárnom krvácaní je zobrazené uloženie vonkajšej komorovej drenáže.

Pri veľkých a obrovských aneuryzmoch s pseudotumoróznym priebehom indikácie pre operáciu závisia od klinického obrazu choroby, miesta a anatomických znakov aneuryzmy. Vek pacienta a prítomnosť sprievodných somatických ochorení majú tiež určitý význam.

Pri príležitostných aneuryzmech stále neexistuje jasný názor na platnosť chirurgických zákrokov. Predpokladá sa, že je potrebné pracovať na pacientoch s aneuryzmami väčšími ako 7 mm. Indikácie pre operáciu sú istejšie s rastúcou aneuryzma ako pozorovanie a familiárna predispozícia ku krvácaniu (krvácanie z prípadov aneurysmatických v blízkych príbuzných).

Princípy konzervatívnej liečby pacientov s arteriálnymi aneuryzmami v predoperačnom období

V chladnom období ochorenia sa pred operáciou nevyžaduje špeciálna liečba.

V akútnom období krvácania pred operáciou je nevyhnutné prísne odpočinok v lôžku, kontrola krvného tlaku, elektrolytické zloženie krvi a denná TCD. Liečba liekom je použitie sedatívnych, analgetických liekov, ak je to potrebné - antihypertenzívna a mierna diuretická liečba. Neodporúča sa predpisovať antifibrinolytiká, pretože nebránia opakovanému krvácaniu, ale zhoršujú ischemickú ischemickú reakciu mozgu a prispievajú k rozvoju aresorpčného hydrocefalusu. Liečba pacientov v štádiu III-V podľa Hupta a Hessu sa má vykonať v jednotkách intenzívnej starostlivosti alebo v jednotke intenzívnej starostlivosti. Centrálne žilovej katetrizácia sú nevyhnutné, a monitorovanie krvného tlaku (systolický tlak by mal byť vyšší ako 1, 20 až 150 mm Hg), srdcová frekvencia, rovnováhy tekutín a elektrolytov, krvné osmolarity, okysličenie krvi s včasné náprave porúch vyskytujúcich. Pri nedostatočnom dýchaní by mal byť pacient preradený na IBL. V mnohých klinikách sa pacienti so závažným stavom inštalujú do ventrikulárneho alebo subdurálneho meniča na monitorovanie intrakraniálneho tlaku a adekvátne na dehydratáciu (manitol). Na zabránenie angiospazmu sú blokátory vápnikového kanála (nimodipín) predpísané ako kontinuálna infúzia alebo tablety. Lieky sú účinnejšie, ak ich začnete používať pred rozvojom vazospazmu. S už rozvinutým spazmom ju blokátory kalciových kanálov neodstránia, ale výsledok ochorenia je o niečo lepší, čo môže byť spôsobené ich neuroprotektívnym účinkom. Pri vymenovaní blokátorov vápnika je potrebné mať na pamäti, že môžu viesť k významnému zníženiu krvného tlaku, najmä ak sú podávané intravenózne.

anestézie

Priame chirurgické zákroky pre aneuryzmy sa vykonávajú v celkovej anestézii.

Predoperačná príprava

Pri hodnotení pacienta pred operáciou, by mala byť venovaná zvláštna pozornosť stavu vody a elektrolytového metabolizmu, krvný tlak a stabilita objemu krvi, hypertermia, intrakraniálne hladiny tlaku a prítomnosti bazálnej mozgovej tepny kŕčov.

Hypovolemia v akútnom štádiu subarachnoidálneho krvácania sa zaznamenáva takmer v 50% prípadov, najčastejšie u pacientov v štádiu IV-V na stupnici Hunt a Hess. Zníženie cirkulujúceho objemu krvi prispieva k rozvoju alebo zhoršeniu cerebrálnej ischémie. Doplnenie cirkulujúceho krvného objemu sa uskutočňuje s kryštalidovými a koloidnými roztokmi. Kritériom prijateľného objemu cirkulujúcej krvi je centrálny venózny tlak najmenej 6-7 cm a hematokrit 30%.

U 50-100% pacientov v akútnom štádiu ruptúry aneuryzmy detekovať zmeny EKG (zvyčajne negatívne vlny T a depresia ST úseku. Je to v dôsledku uvoľnenia katecholamínov v akútnej subarachnoidálneho krvácania. EKG zmeny nie sú spojené so zvýšeným rizikom intraoperačnej komplikácií, nie sú považované za dôvod na zrušenie operácie.

Arteriálna hypertenzia je indikátorom lekárskej korekcie krvného tlaku nad 150 až 160 mm Hg. Pretože vysoký krvný tlak môže spôsobiť opätovné krvácanie z aneuryzmy. Znižovanie krvného tlaku by malo byť obmedzené, pretože prudký pokles môže zhoršiť cerebrálnu ischémiu, najmä v podmienkach intrakraniálnej hypertenzie a angiospazmu. Hypotenzívna liečba sa môže začať len normalizáciou cirkulujúceho objemu krvi. Treba sa vyhnúť používaniu diuretík a liekov s dlhodobým účinkom.

nesúci anestézia

Z anestetických metód rozšírených v Rusku sa kombinácia propofolu a fentanylu považuje za optimálnu pre operácie pre arteriálne aneuryzmy.

Je tiež možné vykonávať operácie za podmienok neuroleptickej algézie.

Hlavné úlohy anesteziológov počas operácie sú nasledovné.

• Kontrola a potrebná korekcia krvného tlaku - upozornenie na jeho vzostup v čase intubácie, dočasné zníženie, ak je to potrebné, pri uvoľnení aneuryzmy alebo krvácaní.

• Vytvorenie priaznivých podmienok pre operáciu (zabezpečenie uvoľnenia mozgu v rámci dostupných limitov).

• Ochrana mozgu pred ischémiou, najmä v prípadoch, keď je potrebné uchýliť sa k dočasnému odrezaniu artérií alebo kontrolovanej arteriálnej hypotenzii.

Predpoklad tieto úlohy - sledovanie hlavných funkcií organizmu a štáty mozgu: pulzná oximetria, EKG káblov 3, neinvazívne a invazívne krvný tlak Kapnografické merania, hodinovú diurézu register, meranie teploty centrálneho telesa.

Aby sa zabránilo prudkému zvýšeniu krvného tlaku v priebehu laryngoskopie a intubácii priedušnice po odstavení vedomia a 3 minúty pred intubácia podávali vysoké dávky opioidov (napr., Fentanyl 5-10 ug / kg), alebo použiť nižšiu dávku fentanylu (4 mg / kg) v kombinácii s nitroglycerínom infúziou (táto kombinácia sa môže použiť iba v neprítomnosti intrakraniálnej hypertenzie).

Na zabezpečenie dostatočnej perfúzie mozgu sa krvný tlak udržiava na hornej hranici normálu. Ak sa krvný tlak spočiatku zvýši na mierne vysoké hodnoty (systolický krvný tlak 150-160 mm Hg), potom sa nemá znížiť. Počas operácie môže byť potrebné výrazne znížiť alebo zvýšiť krvný tlak. Na zníženie krvného tlaku sa ako intravenózna infúzia používa nitroprusid sodný alebo nitroglycerín a tiež sa používa na podanie bolusu krátkodobo pôsobiacich anestetík (napríklad propofolu).

Najčastejšie je kontrolovaná arteriálna hypotenzia indikovaná na intraoperačné prerušenie aneuryzmy, kedy môže byť potrebné znížiť strednú hodnotu BP na 50 mmHg na krátku dobu. A ešte nižšie. Na zvýšenie krvného tlaku používali fenylefrín, efedrín a dopamín. Tieto prípravky sa tiež používajú na zvýšenie prietoku krvi v prípade dočasného cievneho orezania (v druhom prípade sa systolický krvný tlak zvyšuje o 20-25 mm Hg).

Na zníženie traumy zotrvania a zabezpečenie prístupu k aneuryzme v podmienkach cerebrálneho edému a intrakraniálnej hypertenzie je potrebné zabezpečiť relaxáciu mozgu. To sa dosiahne odtokom kvapaliny a zavedením manitolu. Počas bedrovej punkcie a inštalácie odtoku nie je možné súčasne odstrániť veľký objem cerebrospinálnej tekutiny, pretože to môže spôsobiť zníženie intrakraniálneho tlaku a prasknutie aneuryzmy. Inštalácia bedrovej drenáže je kontraindikovaná v intracerebrálnom hematóme veľkého objemu. Drenáž sa neotvorí, kým sa neuvoľní trvanlivosť. Ak chcete znížiť intrakraniálny tlak môže byť použitý 20% roztok Manni · TNT v dávke 0,5-2 g / kg podávanej počas 30 minút po dobu 1 hodiny pred rozrábke dura mater, aby nespôsobovali značné vibrácie · intrakraniálneho tlaku. Použitie manitolu je kontraindikované v osmolarite nad 320 mosmol / l.

Metódy intraoperačnej ochrany mozgu proti ischémii zahŕňajú strednú hypotermiu (33,5-34 ° C), použitie barbiturátov, udržiavanie krvného tlaku v hornej hranici normálu a zvýšenie o 20-30 mm Hg. nad pôvodným v čase dočasného orezania tepny, ktorá nesie aneuryzmu.

Po ukončení operácie sa pacient rýchlo prebudí. Pacienti s počiatočným ťažkým stavom (IV-V stupeň podľa Hunt a Hess), ako aj s komplikáciami počas operácie, zostávajú na ventilátore a prenesú na jednotku intenzívnej starostlivosti.

Prístup k aneuryzámom

K dispozícii v aneuryzme predných deliacich kruhov Tallinnu

Najrozšírenejší prístup k pterióniu, aplikovaný na aneuryzmy starostlivo navrhnutý M. Yasargilom. S prístupom je pravdepodobne široko otvorená medzera Silvius, čo výrazne znižuje potrebu trakcie mozgu.

Na prístup k aneuryzému prednej spojivovej tepny boli navrhnuté bifrontalové prístupy O. Pool) a predná inter-hemisféra O. Suzuki).

V aneuryzme karotid-oftalmologického segmentu je prístup pteriónu doplnený resekciou kostrových štruktúr lebkovej základne - predného šikmého procesu a strechy kanálu optického nervu. V niektorých prípadoch sa vyskytujú indikácie pre orbitozygomatický prístup.

K dispozícii v aneuryzme zadných delení kmeňa Mallisius a vertebrobasulárneho systému

Ak sa chcete priblížiť k aneuryzmám zadných delení kruhu Willisa a hornej tretiny bazilárnej tepny, spolu s pteriónom, použite časovú časť s disekciou tentorálnej dosky, ktorú opísal C h. Drake v roku 1961

Pre aneuryzmy strednej a proximálnej tretej bazilárnej artérie sa používajú predné a zadné transpyramidálne prístupy s extradurálnou resekciou zodpovedajúcich častí temporálnej kostnej pyramídy.

Aneuryzmy vertebrálnych artérií a ich vetvy sú vystavené pomocou paramedického alebo takzvaného extrémneho bočného (bočného) bočného prístupu.

Hlavné princípy orezania aneuryzmy

Ak chcete úspešne vypnúť aneuryzmu, musia byť splnené nasledujúce dôležité podmienky.

 • Vylučovanie v celej tepne, na ktorej je umiestnená aneuryzma. To umožňuje, ak je to potrebné, dočasne zastaviť prietok krvi v ňom uložením odnímateľných klipov.
 • Pridelenie aneuryzma by malo začať s cervikálnou časťou, kde je stenu aneuryzmy silnejšia. Vo väčšine prípadov to stačí na vypnutie aneuryzmy pomocou klipu pripevneného na krk.
 • Pri disekcii aneuryziem musia byť okolité zrasty oddelené akútnym spôsobom, aby sa zabránilo trakcii a prasknutiu aneuryzmy.
 • Pri izolácii aneuryziem ponorených do medulla (aneuryzmy predných spojivových a stredných mozgových artérií) je vhodné resekovať medulu susediacu s aneuryzmou a udržiavať na nej pijavú membránu, čo pomáha predchádzať prasknutiu aneuryzmy.
 • Pri prideľovaní aneuryziem so širokým krkom alebo s komplexnou konfiguráciou je vhodné, aby sa znížilo riziko prasknutia, a to dočasné orezanie ložiskovej tepny.

Dočasné orezávanie nadobličkových tepien

Počas operácií s aneuryzmami ah sa môže aplikovať dočasné orezanie ciev. Toto je najúčinnejšie opatrenie na zabránenie roztrhnutia aneuryzmy v rôznych štádiách jeho uvoľňovania a pri zastavení krvácania z prasknutého aneuryzmu. Pri dočasnom orezávaní sa používajú špeciálne sponky s mäkkou pružinou, ktoré prakticky nepoškodzujú stenu tepny, v prípade potreby je možné ju opakovane aplikovať (obrázok 19-16).

Obr. 19-16. Etapy odrezania aneuryzmy použitím dočasného orezania: a - dočasná spona na vnútornej krčnej tepne; b - tunelová svorka na krku aneuryzmy, dočasná spona na vnútornej karotidovej tepne; dočasný klip odstránený.

Aplikácia tejto metódy je možná len pri monitorovaní funkčného stavu mozgu prostredníctvom záznamu elektrickej aktivity. Ak sa objavia príznaky ischémie v oblasti dodávanej orezanou nádobou, musí sa odstrániť dočasná spona a musí sa obnoviť tok krvi cez plavidlo. Trvanie prípustného odstavenia prietoku krvi závisí od stavu zabezpečenia krvného obehu. Za teplo sa považuje bezpečné vypnutie tepny na dobu nie dlhšiu ako 5 minút.

Na orezanie aneuryzmy sa navrhuje veľké množstvo klipov a nástrojov na ich uloženie (držiaky klincov): klietky Yazergil, Suzuki, Drake atď. (Obrázky 19-17).

Obr. 19-17. Chirurgické nástroje používané na orezávanie aneuryziem: a - držiak na pištole; b - spony na dočasné orezávanie podporných nádob; in - permanentné "tunelové" spony; g - trvalé klipy rôznych konfigurácií; d - trvalé mikroskopické kliešte; e - držiak klieští.

Ide hlavne o pružinové spony vyrobené z nemagnetizovateľných kovov, ktoré umožňujú použitie MRI v pooperačnom období. Klipy sa líšia veľkosťou, stupňom zakrivenia, tlakovou silou. V každom prípade vyberte klip, ktorý je najvhodnejší na vypnutie aneuryzmy.

Považuje sa za optimálne vypnúť aneuryzma pomocou spony pripevneného k krku priamo na ložiskovú tepnu.

Ak máte aneuryzma so širokým krkom, niekedy musíte použiť niekoľko klipov (obrázky 19-18).

Obr. 19-18. Tri klipy (označené šípkami) na tele a krku veľkého aneuryzmu vnútornej krčnej tepny.

Veľkosť krčka maternice sa môže znížiť bipolárnou koaguláciou. v niektorých prípadoch je možné zastaviť krvný prietok v aneuryzme tým, že sa na ňu uloží spona.

Po odstránení aneuryzmy sa odporúča preraziť jeho stenu a odsať krv z dutiny. Pri zrútenej aneuryzme je ľahšie posúdiť účinnosť orezávania a uistiť sa, že boli uložené všetky cievy susediace s aneuryzmou. V prípade potreby môže byť zmenená poloha klipu.

Počas trombózy dutiny aneuryzmy nie je možné vykonať efektívne orezávanie, kým sa zrazenina neodstráni. Na dosiahnutie tohto cieľa dočasne vypnite prietok krvi v ložiskovej tepne, uložte na ňu spony proximálne a vzdialené od aneuryzmy. Otvorí sa dutina aneuryzmy, odstráni sa trombus a vykoná sa vystrihnutie zhrouceného aneuryzmu.

Ďalšie metódy priamej operácie na aneuryzme

Niektoré aneuryzmy, ako sú napríklad aneuryzmy, ktoré predstavujú difúznu expanziu tepny, nie je možné vypnúť z obehu orezaním. V týchto prípadoch môžete použiť tieto metódy, aby ste predišli ich pretrhnutiu.

 • Posilnenie steny aneuryzmy. Zvyčajne sa na tento účel používa časť chirurgickej gázy, v ktorej je aneuryzma zabalená. Gáza vyvolala vývoj okolo aneuryzmy silného spojivového tkaniva. Veľkou nevýhodou tejto metódy je skutočné riziko krvácania z aneuryzmy počas prvých pooperačných dní.
 • Vypnutie aneuryzmatickej tepny. Prerušenie prietoku krvi v cievke sa dá dosiahnuť proximálnym výstrižkom tepny alebo jej zachytením na obidve strany aneuryzmy (zachytenie pasce). Takéto operácie sa môžu uskutočňovať iba za podmienok vyvinutého kolaterálneho prietoku krvi, ktorý poskytuje úplnú perfúziu mozgu v oblasti vaskularizácie artérie, ktorá je vypnutá.

Niekedy na zlepšenie podmienok obehu kolaterálu sa vykonávajú ďalšie operácie - vytvárajú anastomózy medzi mozgovými cievami (vetvy strednej mozgovej tepny) a vetvami vonkajšej krčnej tepny. Moderná mikrochirurgická technika tiež umožňuje vytvárať anastomózy medzi mozgovými cievami, napríklad medzi prednými mozgovými tepnami.

Vlastnosti chirurgickej liečby aneuryziem rôznych lokalizácií

Aneuryzma vnútornej krčnej tepny a jej vetvy

V aneurysme karotickej tepny a jej vetvami je prístup k pteriónom považovaný za najlepší.

Najbežnejšie aneuryzmy vnútornej krčnej tepny sa nachádzajú v mieste zadnej komunikujúcej tepny. Vo väčšine prípadov majú výrazný krk, čo zjednodušuje ich vypnutie. Pri aplikácii klipu treba venovať mimoriadnu pozornosť tomu, že spolu s aneuryzmou nevypínajte susednú prednú vilovú tepnu vedľa neho.

Určité ťažkosti sú spôsobené vypnutím karotických aneuryziem v mieste orbitálnej artérie, pretože môžu byť pokryté optickým nervom rozšíreným na aneuryzme. V týchto prípadoch je pre lepšie odhalenie tepny a aneuryzmy vhodné resekci predného šikmého procesu a resekciu steny kanálu optického nervu.

V aneuryzme strednej cerebrálnej artérie, často umiestnenej v mieste rozdelenia tepny do hlavných vetví, operácia spravidla začína disekciou počiatočných delení sylvínovej trhliny a následným vyprázdnením karoidu najprv počiatočným rozdelením strednej cerebrálnej artérie.

Takáto sekvencia je dôležitá, pretože umožňuje pacientovi dočasne vystrihnúť výslednú tepnu, keď sa aneuryzma pretrhne. Roztrhané aneuryzmy strednej cerebrálnej artérie sú často sprevádzané tvorbou intracerebrálnych hematómov. Vyprázdnenie hematómu môže pomôcť odhaliť a vypnúť aneuryzmu.

Aneuryzmy prednej spojivovej tepny sa vyznačujú veľkým množstvom možností, v závislosti od vzťahu aneuryzmy k prednej spojivovej tepne, symetrie vývoja predných segmentov kruhu Willisa, smeru aneuryzmy.

Pri plánovaní prístupu (vrátane jeho časti) je mimoriadne dôležité preskúmať všetky tieto detaily s využitím schopností klasickej angiografie a MRI, CT angiografie. Pri orezaní aneuryzmy je potrebné venovať osobitnú pozornosť bezpečnosti vratnej tepny Gübner.

Aneuryzmy perikallosových artérií patria do skupiny relatívne zriedkavých aneuryziem. Ich rys - frekvencia tvorby intracerebrálnych hematómov a v porovnaní s aneuryzmami inej lokalizácie - vzácny vývoj pretrvávajúcich kŕčov bazálnych tepien. Pri aneurysmoch tejto lokalizácie je najviac oprávnený prístup medzi hemisférami a expozíciou v úvodných fázach segmentu aduktívneho tepny.

Aneuryzmy vertebrobasilárneho systému

Operácie zamerané na vypnutie aneuryziem tohto miesta sú zaradené do kategórie technicky najzložitejšie.

Hlavná skupina pozostáva z aneuryziem vidlice bazilárnej artérie. Pre prístup k aneuryzmám tejto lokalizácie sa používajú 2 hlavné prístupy - pterión a subvisual tranzitorný.

Pri pterionálnom prístupe sa v počiatočnom štádiu uskutočňuje príprava 6-dutinových častí sylvínskej trhliny s uvoľnením supraklinoidného segmentu vnútornej krčnej tepny. Chirurg pokračuje v ďalšom postupe k vidličke bazilárnej tepny, pozdĺž zadnej komunikujúcej tepny a okulomotorického nervu (posledný umiestnený na výstupe z mozgového kmeňa je umiestnený medzi počiatočnými úsekmi zadnej cerebrálnej a nadriadenej cerebelárnej artérie).

Pri nízkej polohe hlavnej bifurkácie artérie môže byť nevyhnutné odstrániť zadný šikmý proces.

Najdôležitejší moment operácie - výber krku aneuryzmy a uloženie klipov. Je mimoriadne dôležité, aby spolu s aneuryzmou neboli perforujúce tepny prechádzajúce z zadného ventrálneho povrchu počiatočných úsekov zadných cerebrálnych artérií. Najväčšia z perforačných artérií je striotalamická, jej poškodenie môže viesť k život ohrozujúcim komplikáciám.

Perforované tepny sa môžu tesne pripevniť a dokonca narastať spolu so stenou aneuryzmy. V ťažkých prípadoch je na účely vytvorenia podmienok pre dôkladnejšiu disekciu odôvodnené dočasné orezanie hlavného tepnového kmeňa.

Kanadský neurochirurg Charles Drake, ktorý mal najväčšie skúsenosti s liečbou vydutín vertebrobazilárního systému vystaviť rozdvojenie výdute a hornú tretinu hlavnej tepny v detailoch vypracovali subtentorial prístup s pitva tentorial pfikryvadly. V posledných rokoch bolo navrhnutých niekoľko základných prístupov s resekciou jednotlivých častí temporálnej kostnej pyramídy, čo výrazne rozšírilo možnosti vystavenia basiárnych aneuryziem, stavcov a ich vetví.

Aneuryzmy vertebrálnej artérie sú najčastejšie lokalizované v mieste výtoku zadnej spodnej mozočkovej tepny, oveľa menej často pri sútoku stavcov chrbtice.

Poloha aneuryzmy ústia zadnej spodnej mozočkovej tepny je extrémne premenlivá, čo zodpovedá variabilite spomalenia cievy z vertebrálnej artérie.

Hlavnou úlohou pri vypínaní aneuryziem tejto lokalizácie je zachovanie prietoku krvi v zadnej dolnej cerebelárnej tepne, pretože jej odstavenie vedie k ťažkým poruchám obehu v kmeňovom mozgu.

Pre prístup k aneuryzmom vertebrálnej artérie sa spravidla využíva paramedický prístup s čiastočnou resekciou ramena atlasu.

Ak nie je možné zachytiť hrdlo aneuryzmy, vykonajte operáciu PROK 'maximálne orezávanie chrbtice tepien pod výtokom dolnej chrbtovej mozočkovej tepny.

Veľké a obrovské aneuryzmy

Vypnutie veľkých (> 1 cm v priemere), a najmä obor (> 2,5 cm), vydutín obzvlášť ťažké, vzhľadom k častému nedostatok krčku aneuryzmou vypúšťanie funkčne dôležitých ciev a častým zrážanie dutiny. To všetko robí zrezanie takých aneuryziem ťažké a často nemožné.

Najbežnejšou lokalizáciou takýchto aneuryziem sú infraklinoidné a oftalmické časti vnútornej karotidovej artérie. Ak chcete vypnúť veľké a obrovské aneuryzmy, často je potrebné uchýliť sa k vypnutiu vedúcej tepny, ak existujú spoľahlivé príznaky primeraného kolaterálneho obehu.

Účinné orezávanie takýchto aneuryziem je často nemožné bez otvorenia dutiny aneuryzmy a odstránenia krvných zrazenín. Aby sa zachoval prietok krvi cez ložiskovú tepnu, niekedy je potrebné vytvoriť lumen cievy pomocou špeciálnych tunelových sponiek. V prípade obrovskej aneuryzmy vnútornej krčnej tepny možno v niektorých prípadoch úspešne použiť metódu orezania aneuryzmy za podmienok aspirácie krvi z aneuryzma samotného a z krčnej tepny. Na tento účel sa do vnútornej krčnej tepny vkladá katéter s dvojitým lúmenom zo strany krku, cez jeden kanál, z ktorého je balón umiestnený v karotidovej tepne na dočasnú oklúziu jeho lúmenu a cez druhý krv je odsávaná.

Jednoduchším riešením problému je vypnutie vnútorného balónika karotidovej artérie tesne pri aneuryzme. V prípade nedostatočnosti kolaterálnej cirkulácie sa medzi povrchovou temporálnou artériou a jednou z vetiev strednej cerebrálnej artérie predbežne vytvorí anastomóza.

V niektorých klinikách sa vypne obrie a niektoré ťažko dosiahnuteľné aneuryzmy, operácie sa vykonávajú na "suchom mozgu" v podmienkach hlbokej hypotermie a kardioplegie.

Obr. 19-19. Niekoľko vydutín mozgových ciev (označené šípkami): paraklinoidnaya aneuryzma carotis interna na pravej strane, supraclinoid aneuryzma carotis interna na pravej strane, dve vydutín strednej mozgovej tepny na ľavej strane (digitálne subtrakčná angiogram, priamu projekciu).

Operácia viacerých aneuryziem

Viaceré aneuryzmy sa vyskytujú v približne 30% prípadov (obrázok 19-19). Hlavnou úlohou je identifikovať aneuryzmu, ktorá spôsobila krvácanie.

Musí sa vypnúť z krvného obehu.

Možnosti modernej chirurgie umožňujú súčasne vypnúť niekoľko aneuryziem z jedného prístupu, ak majú jednostranné usporiadanie.

Navyše s použitím prístupu z pteriónom je možné vypnúť niektoré kontralaterálne aneuryzmy.

Ak to stav pacienta umožňuje, je vhodné vypnúť všetky aneuryzmy súčasne (z jedného alebo viacerých prístupov).

KOMPLIKÁCIE

Intraoperačné komplikácie

Intraoperačné roztrhnutie aneuryzmy je obzvlášť nebezpečné v počiatočných fázach operácie, keď chirurg nie je schopný vystaviť výslednú tepnu dočasnému orezaniu. Táto komplikácia môže zabrániť úspešnému dokončeniu operácie. Predchádzanie prasknutiu je plnohodnotný anestetický manažment a technicky úplná implementácia všetkých fáz operácie. Jednou z hlavných metód na zabránenie tejto najnebezpečnejšej komplikácie je použitie dočasného orezania adučnej tepny alebo dočasné zníženie krvného tlaku v čase oddelenia aneuryzmy.

Vypnite dôležité pre prívod krvi do mozgových ciev. Môže sa to vyskytnúť v dôsledku upnutia prvej tepny alebo jej vetiev pomocou spony (vrátane perforovaných artérií). Najnebezpečnejšie nútené odstavenie tepien, ak nie je možné zastaviť krvácanie z prasknutého aneuryzmu. Na intraoperačnú kontrolu nad priechodnosťou tepien susediacimi s aneuryzmou sa môže použiť intraoperačná dopplerografia.

Ak sa tepna dostane do spony, mala by sa, ak je to možné, odstrániť a znovu použiť (obrázok 19-20).

Obr. 19-20. Orezové výdute krk paraklinoidnoy pravej vnútornej krčnej tepny (BEA), a - v súlade s intraoperačnej TCD klip čeľuste uzavreté predné ciliárne artérie (PVA (šípka) b - po preskupení klipy jasne viditeľné miesto pôvodu prednú ciliárneho tepny (označené šípkami).

Pooperačné komplikácie

V ranom pooperačnom hlavných komplikácií spojených so zvýšením vazokonstrikcie, ischémie a edém mozgu u pacientov, operovaných v akútnej fáze krvácania (obr. 19-21), ako aj s rozvojom ischémia počas predĺženého dočasného strihanie tepien alebo vypnutý v priebehu operácie.

Obr. 19-21. Viacnásobné ložiská ischémie v bazénoch predných aj stredných cerebrálnych artérií v dôsledku výrazného difúzneho angiospazmu.

Spoľahlivé metódy na prevenciu a elimináciu vyvinutého angiospazmu v súčasnosti neexistujú. Po operácii pokračujte v podávaní nimodipínu až do 10 - 14 dňa po subarachnoidálnom krvácaní. Ak je aneuryzma vypnutá, môžete začať terapiu 3H, vrátane tvorby arteriálnej hypertenzie, hypervolémie a hemodilúcie. Na jeho realizáciu sa používajú vazopresory, kryštalofilné a koloidné roztoky.

Pri vykonávaní "terapie 3H" alebo jej prvkov by mali dodržiavať nasledujúce zásady.

 • Liečba sa vykonáva za podmienok monitorovania hlavných fyziologických indikátorov a indikátorov stavu cerebrovaskulárneho systému. Odporúča sa inštalovať katéter do pľúcnej tepny na určenie tlaku v ňom, aby sa zabránilo pľúcnemu edému.
 • Terapia "3H" sa neodporúča pre pacientov s ťažkým edémom mozgu.
 • Krvný tlak by sa mal postupne zvyšovať, maximálny systolický krvný tlak by nemal presiahnuť 240 mm Hg a centrálny venózny tlak - 8-12 cm vody.
 • Pri hemodilúcii je potrebné udržiavať hematokrit najmenej 30-35%.
 • Ak podľa TCD existujú známky vyriešenia angiospazmu, terapia by mala byť postupne prerušovaná.

Na liečbu symptomatického angiospazmu môže byť papaverín intraarteriálne podávaný v kombinácii s balónikovou angioplastikou. Počet pacientov, ktorým môže byť táto metóda aplikovaná, je približne 10% operovaných pacientov.

Na liečenie edému mozgu sa používa hlavne manitol, výhodne pod kontrolou intrakraniálneho tlaku pomocou senzora.

Na prevenciu a zníženie účinkov mozgovej ischémie sa odporúča používať antioxidanty a neuroprotektory.

Zhoršenie pacientov môže byť spôsobené oneskoreným rozvojom hydrocefalusu (obrázky 19-22). V takýchto prípadoch je potrebné vyriešiť problém vykonávania skontrolovej operácie na systéme tekutín.

Obr. 19-22. Post-hemoragický hydrocefalus.

ENDOVASKULÁRNE OPERÁCIE

Endovaskulárna liečba aneuryziem bola pôvodne vykonaná vyplnením dutiny aneuryzmy balónikom vloženým do neho. v posledných rokoch sa metóda oklúzie aneuryzmy pomocou oddeliteľných mikrospirálov rozšírila. V niektorých prípadoch s obrovskou aneuryzmou sa používa metóda proximálnej oklúzie nosnej nádoby s predbežnou štúdiou kolaterálneho krvného prietoku.

Vypnutie aneuryziem s odpojiteľnými mikrovinciami

Mikropirály pozostávajú z volfrámového alebo platinového drôtu. Majú iný priemer a dĺžku, ktoré sa vyberajú v závislosti od veľkosti aneuryzmy. Spirála spojená s tlačovým mechanizmom je dodávaná do aneuryzmy prostredníctvom predtým vloženého mikrokaletu, ktorého poloha je riadená angiografiou. Existujú 2 systémy oddeľovania špirály - elektrolytické a mechanické.

• V elektrolytickom systéme je cievka pevne pripevnená k tlačidlu a je od nej oddelená po zasunutí špirály do aneuryzmy elektrolytickými prostriedkami. V tomto systéme môžete pred oddelením mikrospirála zmeniť jeho polohu alebo ho nahradiť špirálou inej veľkosti.

• V mechanickom systéme je špirála spojená s tlačidlom pomocou špeciálneho uchopovacieho zariadenia a je sama oddelená v aneuryzme bezprostredne po opustení mikrokaletu.

Operácia sa vo väčšine prípadov uskutočňuje pri lokálnej anestézii a neuroleptickej algeziológii. Všeobecná anestézia sa používa u pacientov s psychomotorickou agitáciou.

Najskôr sa zavádza mikrosirál najväčšej veľkosti, aby sa vytvoril rámec I-tiranurismu. Na zavedenie centrálnej časti aneuryzmatického vrecka do kostry vytvorenej prvej mikrovírnej špirály sa zavádzajú kratšie mikrospirály. Keď je aneuryzma plná, postup je dokončený (obrázok 19-23).

Obr. 19-23. Vypnutie aneuryzmy bifurkácie hlavnej tepny pomocou špirál: a - ľavostranná vertebrálna angiografia v priamom projekte; b - kontrolujte ľavostrannú vertebrálnu angiografiu v priamom projekte (šípka indikuje mikrospirály v dutine aneuryzmy).

Mikrokatér sa pomaly odstraňuje z aneuryzmy. Kontrolná angiografia, ktorá umožňuje určiť úplnosť ukončenia aneuryzmy, sa uskutoční priamo po operácii a po 3 až 12 mesiacoch.

Hlavnou podmienkou pre použitie mikrovinutí, najmä mechanického systému, je prítomnosť úzkeho krku, ak je pomer veľkosti krku a dna aneuryzmy 1: 2. Optimálne veľkosť krku nepresahuje 4 mm.

Použitie špirál sa neodporúča pre malé a obrovské aneuryzmy, rovnako ako aneuryzmy so širokým krkom. Endovasálna oklúzia aneuryzmy je ťažká s ťažkým angiospazmom, najmä s aneuryzmami v prednej spojovacej tepne.

Endovaskulárny operácie s použitím cievky v vydutín sú najviac účelné reprezentovať väčšie zložitosti pre priamy chirurgický zákrok, najmä vydutín bazilárnej tepny u starších pacientov s výkonnostným stavom zaťažené u pacientov v akútnom období subarachnoidálneho krvácania, čo je podmienka, ktorá neumožňuje priamu intervenciu (IV- V etapa Hunt a Hess).

Úplná oklúzia dutiny aneuryzmy pomocou špirál (100%) sa dá dosiahnuť približne u 40% pacientov. V približne 15% prípadov úplné vypnutie aneuryzmy je menej ako 95% jeho objemu.

komplikácie

Intraoperačnej komplikácie spojené s vydutín prasknutie počas operácie, perforácia aneuryzma stena špirály tromboembolických mozgových tepien konárov z dutiny výdute, čiastočné alebo kompletné oklúziu cievy nesúce cievku s rozvojom mozgovej ischémie.

Pooperačné komplikácie po operácii priamo súvisí so zvýšením vazokonstrikcie a cerebrálnej ischémie počas operácií v akútnej období subarachnoidálneho krvácania a mozgovej ischémie v dôsledku intraoperačnej komplikácií.

Vo vzdialenej dobe prevádzky po opakovanom riziko krvácania z dôvodu neúplného aneuryzma. V tomto ohľade sa odporúča všetkým pacientom kontrolovať angiografické vyšetrenie 6 mesiacov po operácii av prípade potreby opätovný zásah.

Vo všeobecnosti je frekvencia komplikácií, keď je aneuryzma vypnutá špirálami, približne 10 až 15%.

Chirurgická liečba aneuryziem

Výsledok liečby pacientov s arteriálnymi aneuryzmami závisí predovšetkým od štádia vývoja ochorenia.

Pri priamej prevádzke v chladnom období prakticky chýba úmrtnosť.

Úmrtia a závažné komplikácie, ktoré vedú k invalidite, zaznamenaných prevažne u pacientov s veľkých a obrích vydutín a vydutín vertebrobazilárního panvy.

Pri liečbe pacientov s akútnymi klinikách pooperačné úmrtnosti v najlepších pohybuje medzi 10% a celkovej úmrtnosti pacientov za to, že operácia nebola vykonaná v spojení s vysokým rizikom je asi 20%. Posledná uvedená hodnota je však podstatne nižšia ako očakávaná úmrtnosť bez chirurgického zákroku.

Medzi prežívajúcimi pacientmi zostáva približne 7% postihnutých, ktorí potrebujú neustálu starostlivosť. Zároveň môže až 80% pacientov po operácii viesť k nezávislému životnému štýlu a približne 40% sa vráti do práce.

Pooperačná mortalita pri priamych a endovaskulárnych operáciách v akútnom štádiu je približne rovnaká a úroveň invalidity je mierne nižšia počas endovaskulárnych zákrokov.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Prečo žily žily?

Vyčnievanie žíl na rukách, najmä vo veľkom sexu, spôsobuje úzkosť a často dobre podložené nepokoje. Znížená citlivosť, opuch horných končatín sa často objavuje v dôsledku statického a dynamického zaťaženia.

Potrebujete piť cholesterol pilulky pre ujmu alebo prospech?

Sú statíny proti cholesterolu účinné a aké sú ich výhody a škodí?Statiny z cholesterolu, ktorých prínosy a škody stále spôsobujú veľa rozhovorov, sa naďalej používajú pomerne široko, najmä v ťažkých klinických prípadoch.

Komorová a supraventrikulárna tachykardia na ekg

Paroxysmálna tachykardiaParoxysmálna tachykardia (PT) je zrýchlený rytmus, ktorého zdrojom nie je sínusový uzol (normálny kardiostimulátor), ale zameranie excitácie, ktoré vzniklo v spodnej časti srdcového vodivého systému.

Cerebrálna angiodystónia - porušenie tónu mozgových ciev

Dôležitým ukazovateľom ľudského zdravia - tón. Skutočnosť, že je potrebné presne sledovať tento ukazovateľ, je známy mnohým, ale nie každý zoberie do úvahy skutočnosť, že tón nie je len v svaloch.

Závažná forma mozgovej príhody: prejavy, rizikové faktory, zásady liečby

Účinky mŕtvice sú rôzne. Prerušenie prietoku krvi v mozgových cievach môže mať za následok menšie poškodenie neurónov a následné zotavenie.

Predsieňová fibrilácia srdca

Srdce bude fungovať ako MOTOR!Zabudnete na tachykardiu, ak je pred spaním.Ľudské srdce vytvára a vedie elektrické impulzy prostredníctvom špeciálneho systému. Zvyčajne sa telo redukuje 60-80 krát za minútu s približne rovnakou frekvenciou.