Aneuryzma je atypická expanzia cievy, ktorá sa najčastejšie tvorí v aorte. Miesto, kde sa táto patológia objavuje, je spravidla oblasťou oslabenej steny cievy, ktorá sa navyše ešte rozširuje pod vplyvom vysokého krvného tlaku.

Ak nie sú diagnostikované aneuryzmy v počiatočných štádiách a nepodliehajú liečbe, môže sa vyskytnúť ich roztrhnutie, čo vedie k rozsiahlemu vnútornému krvácaniu a často k smrti.

Okrem rizika roztrhnutia aneuryzmy je patológia nebezpečná, pretože krvný tok je poškodený v poškodenej nádobe a často to vedie k tvorbe krvných zrazenín - krvných zrazenín, čo vedie aj k vážnym zdravotným problémom.

Aneuryzmy sa môžu tvoriť v ktorejkoľvek časti aorty, ale najbežnejšia je patologická zmena v brušnej oblasti.

dôvody

Najčastejšou príčinou aneuryzmy brušnej aorty (asi 80% všetkých prípadov) je ateroskleróza.

Aj príčiny aneuryzmy brušnej aorty sú:

 • dedičný faktor;
 • niektoré genetické ochorenia spojivového tkaniva;
 • trauma aorty;
 • zápalové ochorenia tepien;
 • plesňové infekcie spojené s HIV / AIDS, syfilis, rovnako ako s operatívnymi metódami liečby srdcových chlopní.

symptomatológie

Stáva sa, že veľkosť aneuryzmy je malá a zostane tak dlho. Aneuryzmy brušnej aorty obvykle rastú pomaly a spravidla je choroba asymptomatická.

Zriedkavo sa ochorenie dá identifikovať v počiatočnom štádiu iba na základe symptómov - detekcia patológie sa vyskytuje počas vyšetrení súvisiacich s inými ochoreniami. Avšak príznaky vzdelávania sú stále niekedy prítomné a je dôležité ich rozpoznať.

primárny

Typickým klinickým príznakom aneuryzmy brušnej aorty je bolesť na ľavej strane brucha alebo mesogaster. Bolesť môže byť konštantná alebo sa vyskytuje sporadicky.

Ďalšie príznaky:

 • zvlnenie okolo pupku;
 • pocit ťažkosti v žalúdku;
 • narušenie zažívacieho systému (zápcha, plynatosť, nevoľnosť atď.).

progresívne

S rastom aneuryzmy, odborníci zaznamenali vznik progresívnych symptómov, ktoré zahŕňajú:

 • Urologický syndróm, ktorý sa prejavuje poruchami močenia, prítomnosť krvi v moči. Symptómy sa vyvíjajú v dôsledku kompresie močovodu alebo vytesnenia obličiek.
 • Isioradikulárny komplex symptómov, ktorý je charakterizovaný bolesťou v bedrovej oblasti, má zhoršené motorické schopnosti a citlivosť v nohách. Podobný stav je spojený s tlakom na stavce alebo nervovými koreňmi miechového kanála.
 • Ischémia dolných končatín, ktorá sa prejavuje krutosťou, trofickými poruchami.

Známky prasknutia

Symptómy ruptúry aneuryzmy brušnej aorty, ktorá si vyžaduje okamžitú liečbu, sa prejavujú nasledovne:

 • ostrú bolesť v brušnej a bedrovej oblasti;
 • akútna vaskulárna nedostatočnosť (kolaps);
 • ťažké pulzácie v bruchu.

Porušenie aneuryzmy môže byť nasmerované za peritoneum do voľnej dutiny peritonea do močového mechúra, dvanástnika alebo dolnej dutej žily. To všetko sa prejavuje rôznymi spôsobmi:

 • Retroperitoneálna ruptura. Tento typ zlomeniny sa vyznačuje silnou pretrvávajúcou bolesťou, ktorá môže vyzařovať do stehna, slabín a perinea. Niekedy je bolesť v srdci.
 • Preniknúť do peritonea. Takáto patológia sa vyznačuje masívnou akumuláciou krvi v tejto dutine, čo vedie k rýchlemu vývoju hemoragického šoku - bledosť kože, výkonnosť studeného potu, silná slabosť, rýchly vláknitý pulz, hypotenzia. Riešenie aneuryzmy smerujúce na túto oblasť často vedie k smrti pacienta.
 • Gap v dvanástniku. Gastrointestinálne krvácanie, krvavé vracanie a čierne kvapalné stolice sú charakteristické pre tento typ prasknutia. Tento variant prasknutia je veľmi ťažké odlíšiť od gastrointestinálneho krvácania spôsobeného radom iných dôvodov.
 • Roztrhnutie do hornej dutej vény. Tento vývoj choroby sprevádza tachykardia, ťažká slabosť, dýchavičnosť. Tiež je tento stav charakterizovaný opuchom nohy. Bolesť brucha a dolnej časti chrbta, pulzujúci novotvar v peritoneu sa postupne rozvíja, čo vedie k akútnemu zlyhaniu srdca.

Viac informácií o ochorení nájdete v videu:

Nie menej nebezpečné a aneuryzma vnútornej krčnej tepny. Všetky podrobnosti o tom nájdete tu. A o potenciálnej diagnóze "cerebrálnej vaskulárnej aneuryzmy", prečítajte si v tomto článku.

Kedy kontaktovať špecialistu?

Ak je prítomný niektorý z primárnych príznakov aneuryzmy brušnej aorty, je nevyhnutná konzultácia s odborníkom.

Ľudia staršej vekovej skupiny (60 rokov a starší), a najmä pacienti s rizikovými faktormi na rozvoj patológie, by mali pravidelne navštevovať lekára a podrobiť sa potrebnej skúške na určenie prítomnosti aneuryzmy.

Fajčiari vo veku od 65 do 75 rokov musia podstúpiť každý raz ultrazvukové vyšetrenie brušných orgánov. Takýto prieskum sa vykonáva a muži s rodinnou anamnézou patológie.

diagnostika

Je možné potvrdiť alebo poprieť prítomnosť aneuryzmy brušnej aorty absolvovaním špeciálnych štúdií:

 • Röntgenové lúče;
 • Ultrazvuk brušných orgánov;
 • CT aorty;
 • MRI aorty.

Diferenciálna diagnostika je metóda, ktorou sú vylúčené všetky pravdepodobné ochorenia, ktoré nie sú vhodné na symptómy alebo iné faktory. V dôsledku toho sa diagnóza zníži na jednu možnú chorobu. Je ťažké diagnostikovať ochorenie, najmä ak je asymptomatické alebo ak prevažujú príznaky zo strany orgánov peritonea a retroperitoneálneho priestoru.

Liečebné metódy

Liečba tejto choroby neexistuje. V podstate sa vykonáva chirurgická intervencia, ale ak aneuryzma dosiahne malé rozmery (až 6 mm), kurz je asymptomatický (alebo príznaky neinterferujú s plným životom), pacientovi môže byť ponúknutá metóda "aktívneho čakania". Táto metóda spočíva v pravidelnom správaní ultrazvuku a kontrole stavu pacienta.

Dôvodom operácie je aneuryzma väčšia ako 6 cm alebo rýchlosť rastu viac ako 5 mm za šesť mesiacov. Operácia sa uskutočňuje v prípadoch, keď aneuryzma začala krvácať, ako aj pri výrazných bolestivých syndrómoch a progresívnych príznakoch.

K dispozícii sú 2 spôsoby ovládania.

Tradičná prevádzka

Pri tejto operácii je pacientka pod všeobecnou anestézou. Chirurg vykoná rez od urogenitálneho procesu hrudnej k pupku.

Poškodená oblasť nádoby sa vyrezáva a na jej miesto sa implantuje umelá protéza (štep).

Procedúra trvá 3-5 hodín. Termín pooperačného pobytu v nemocnici je asi týždeň.

Endovaskulárna metóda

Počas endovaskulárneho zákroku sa implantuje na mieste poranenia špeciálne zariadenie (stent-štep), ktoré pomáha obnoviť štruktúru aorty a prietok krvi v ňom.

Postup sa obvykle vykonáva pomocou epidurálnej anestézie. Chirurg urobí malú punkciu v oblasti slabín, cez ktorú pomocou špeciálneho katétra prenesie stent-štep do aneuryzmy. Po uvedení zariadenia na určené miesto chirurg otvorí a umiestni ho do oblasti aneuryzmy. Po otvorení stentového štepu sa vytvorí kanál, cez ktorý dochádza k normálnemu toku krvi.

So zrejmými výhodami metódy nie je vhodný pre každého pacienta. Napríklad zavedenie transplantovaného stentu sa nemôže uskutočniť u pacientov s patologickými ochoreniami artérií a niektorých orgánov. Treba poznamenať, že účinok postupu môže byť krátkodobý, čo vedie k potrebe opätovnej prevádzky.

predpovede

Je zrejmé, že prognóza je nepriaznivá. Počas 36 mesiacov od okamihu roztrhnutia aneuryzmy umierajú takmer všetci pacienti. Pri malých aneuryzmoch brušnej aorty je miera prežitia v prvom roku 75% a už v priebehu 5 rokov - 50%. Ak je aneuryzma väčšia ako 6 cm, hodnoty sa znížia na 50% a 6%.

Aneuryzma brušnej aorty je zákerné a nepredvídateľné ochorenie. Nie je možné predpovedať rast aneuryzmy, preto je dôležité konzultovať špecialistu pri prvých symptómoch a podstúpiť pravidelné lekárske vyšetrenie.

Aneuryzma brušnej aorty - veľký prehľad o ochorení

Z tohto článku sa dozviete: čo je aneuryzma brušnej aorty a ako je to nebezpečné. Príčiny, ako sa táto choroba prejavuje a je diagnostikovaná, ako je možné ju vyliečiť a čo je na to potrebné.

Pri aneuryzme brušnej aorty dochádza k nadmernému zvýšeniu priemeru a expanzii lúmenu najväčšej cievy tela (aorta) umiestnenej v brušnej časti. Stenu zmenenej brušnej aorty, od ktorej prechádzajú tepny, ktoré prenesú krv do vnútorných orgánov, sa stáva tenšou a oslabenou. Výsledkom týchto zmien - hrozba spontánneho prasknutie s ťažkým krvácaním, obehové poruchy brucha Toto poverenie patológie, aj keď pomerne zriedkavé (chorý nie viac ako 1% populácie), ale je to veľmi nebezpečné (viac ako 90% pacientov s aortálnou aneuryzma zomiera jeho komplikáciami).

Zákernosť ochorenia v asymptomatickom priebehu - roky abdominálnej aortálnej aneuryzmy sa neprejavuje a nachádza sa náhodne pri vyšetreniach na rôzne ochorenia. Iba 30% pacientov chodí k lekárom o skorých menej závažných ťažkostiach spôsobených touto patológiou (bolesť, pulzujúci nádor v bruchu). Viac ako 40% pacientov v núdzovej objednávke je hospitalizovaných v nemocnici v ťažkom, život ohrozujúcom stave kvôli náhlej závažnej komplikácii aneuryzmy aorty - prasknutia alebo disekcie.

Cievne lekári a chirurgovia srdca sa podieľajú na liečbe ochorenia. Jedinou možnosťou úspešnej terapie je chirurgický zákrok nahradenia modifikovanej oblasti aorty umelou protézou. Ale dokonca aj na chvíľu (mesiace, roky, desaťročia) alebo čiastočne utrpí pacienta z tohto problému kvôli vysokému riziku pooperačných komplikácií a potrebe celoživotného podávania liekov.

Čo je abdominálna aorta

Aorta je prvou nádobou, do ktorej srdce hodí krv. To sa tiahne vo forme veľkej rúrkovej formácie s priemerom 1,5-2 cm až 2,5-3 cm cez hrudník, vychádzajúc z aortko-srdcového spoja a celá brušná dutina na úroveň kĺbového spojenia chrbtice s panvou. Je to najväčšie a najvýznamnejšie plavidlo tela.

Anatomicky dôležité je rozdeliť aortu do dvoch častí: hrudníka a brucha. Prvý sa nachádza v hrudníku nad úrovňou membrány (svalové prúžky, ktoré dýchajú a oddeľujú brušnú a hrudnú dutinu). Brušná oblasť je umiestnená pod membránou. Odtiaľ odchádzajú tepny, ktoré dodávajú krv do žalúdka, malého a hrubého čreva, pečene, sleziny, pankreasu a obličiek. Abdominálna aorta končí po rozdelení na pravú a ľavú častú iliačnú tepnu, ktorá prináša krv do dolných končatín a panvových orgánov.

Čo sa stane s ochorením a aké je jeho nebezpečenstvo?

Aneuryzmy brušnej aorty sú nasledovné patologické zmeny v tejto cieve:

 • Z vonkajšieho hľadiska to vyzerá ako expanzia, vyčnievanie, zväčšenie celkového priemeru a vnútorného lumenu aortálnej oblasti v porovnaní s prekrývajúcimi a podkladovými časťami.
 • Nachádza sa pod bránicou (v ktoromkoľvek segmente od membrány až po úroveň oddelenia) pozdĺž brušnej dutiny - v brušnej oblasti.
 • Je charakterizovaná stenčením, oslabením steny cievy v oblasti výčnelku.

Všetky tieto patologické zmeny sú veľmi nebezpečné z dôvodu:

 • veľmi vysoký arteriálny tlak v aorte, ktorý vzniká v čase vylučovania krvi zo srdca;
 • neschopnosť slabej steny vydržať krvný tlak;
 • zničenie aorty v oblasti aneuryzmy;
 • hrozba stratifikácie alebo pretrhnutia aneuryzmy, ktoré sprevádzajú ťažké vnútorné krvácanie;
 • zhoršený prívod krvi do vnútorných orgánov v dôsledku zablokovania tepien umiestnených v expanznej zóne.

Existujú diskusie medzi špecialistami ohľadne kritérií na stanovenie diagnózy aneuryzmy brušnej aorty. Ak sa predtým predpokladalo, že iba rozšírenie o viac ako 3 cm je spoľahlivým príznakom ochorenia, nedávne štúdie preukázali relatívnu spoľahlivosť týchto informácií. Je to spôsobené tým, že je potrebné zohľadniť mnoho ďalších faktorov:

 • pohlavie - u mužov je brušná aortálna v priemere o 0,5 cm širšia než u žien;
 • vek - s vekom sa vyskytuje pravidelné rozšírenie brušnej aorty (v priemere o 20%) v dôsledku oslabenia jej steny a zvýšeného arteriálneho tlaku;
 • oblasť brušnej aorty - najspodnejšie časti majú zvyčajne priemer 0,3-0,5 cm ako horné časti.

Preto rozšírenie aorty v brušnej oblasti o viac ako 3 cm - správny, ale nie jediný príznak tejto choroby. Je to spôsobené tým, že zdravé aorty by za žiadnych okolností nemali mať väčší priemer. V súvislosti s variabilitou veľkosti normálneho priemeru aorty sa odborníci odvolávajú na aneuryzmy s rovnomernou expanziou menšou ako 3 cm, ak nejaké existujú:

 • zvýšenie priemeru brušnej oblasti pod úrovňou vypúšťania renálnych artérií o viac ako 50% v porovnaní s úsekom nad týmito cievami;
 • akékoľvek vreteno-tvarované predĺženie o 0,5 cm väčšie ako priemer normálnej aorty;
 • ohnisková obmedzená expanzia vo forme vreckovitého výčnelku akejkoľvek veľkosti a dĺžky.

Druhy aneuryzmy aorty

Podľa lokalizácie aneuryzmy brušnej aorty je dôležité rozdeliť na dva typy:

 1. Nachádzajú sa nad úrovňou vylučovania renálnych artérií - sú veľmi nebezpečné, pretože postihujú všetky veľké tepny zásobujúce vnútorné orgány. Preto je ťažké ich fungovať.
 2. Nachádza sa pod renálnymi artériami - menej nebezpečné, keďže postihujú iba aortu, čo uľahčuje operáciu.

Formou a tvarom brušnej aneuryzmy sú:

 1. Ohniskové (obmedzené, sacculate) - majú formu obmedzeného výčnelku všetkých stien, alebo jedného z nich (úsek dlhý niekoľko centimetrov), ktorý je jasne oddelený od nadľahlých a spodných častí normálneho priemeru.
 2. Difúzna (celková, rozšírená, fusiformná) - dĺžka výčnelku zaberá celú alebo väčšinu brušnej aorty vo forme všeobecnej expanzie bez jasných hraníc - celá aorta je rovnomerne roztiahnutá.

Malá aneuryzma

Odborníci identifikujú skupinu malých aneuryziem aorty - akékoľvek rozšírenia s priemerom až do 5 cm, čo je spôsobené tým, že sa často odporúčajú, aby boli skôr monitorované než operované. Ak dôjde k rýchlemu nárastu veľkosti o viac ako 0,5 cm za 6 mesiacov, indikuje to riziko prasknutia. Takéto aneuryzmy vyžadujú chirurgickú liečbu napriek malej veľkosti. Podľa štatistík sú rozdelené rovnako často v porovnaní s veľkými aneuryzmami, ale počet pooperačných komplikácií a zlyhaní je oveľa nižší.

Príčiny ochorenia

Existujú štyri hlavné dôvody vývoja aneuryzmy brušnej aorty:

 1. ateroskleróza;
 2. genetické a vrodené faktory;
 3. zápalové procesy v aorte;
 4. zranenia a škody.

1. Úloha aterosklerózy

Ateroskleróza je hlavnou príčinou 80-85% aneuryziem. Cholesterolové plaky v aorte a spodných častiach - tepny dolných končatín zničia cievnu stenu, znižujú jej silu, prispievajú k tvorbe krvných zrazenín, zvyšujú krvný tlak v aorte. Na tomto pozadí sa vytvorí jeho rozpínanie alebo výčnelok. Je zrejmé, že pri ateroskleróze sa objavujú hlavne vretenovité aneuryzmy, ktoré sú náchylné k postupnej stratifikácii.

2. Hodnota genetických a vrodených faktorov

Dokázal dedičný vzťah brušnej aortálnej aneuryzmy u mužov medzi príbuznými prvej línie (rodičia-deti). Ak má otec túto chorobu, pravdepodobnosť výskytu syna je asi 50%. Je to spôsobené poruchami genetického materiálu, štruktúrou génov a anomáliami (mutáciami) chromozómov. V istom momente narúšajú prácu enzýmových systémov zodpovedných za výrobu látok, ktoré sú základom pre silu steny aorty.

Vrodené znaky štruktúry krvných ciev vo forme abnormálnych kontrakcií, rozšírenia, angiodysplázie (porušenie vetvenia, štruktúra steny) môžu tiež spôsobiť vznik aneuryzmy. Stáva sa to u Marfanovho syndrómu a fibromuskulárnej dysplázie arteriálnej aorty.

3. Zápalové procesy

V závislosti od príčin abdominálnej aorty môže byť aneuryzma bez zápalu (aterosklerotická, genetická, traumatická) a zápalová. Príčinou a mechanizmom vzniku druhej je pomalý chronický zápalový proces.

Môže sa vyskytnúť tak priamo v stene aorty, ako aj v okolitom tukovom tkanive. V prvom prípade sa aneuryzma vyskytuje v dôsledku zničenia cievnej steny zápalom a nahradenie normálnych tkanív slabými cicavčiemi. V druhej je aorta opäť zapojená do zápalu, preťahuje sa v rôznych smeroch a expanduje v dôsledku tvorby hustých adhézií medzi ňou a okolitými tkanivami.

Zápalový proces je možný pri:

 • Aortoartritída - autoimunitný proces, zrútenie imunity, pri ktorom imunitné bunky zničia stenu aorty a vnímajú jej tkanivá ako cudzie.
 • Syfilis a tuberkulóza. Takéto aneuryzmy sa nazývajú špecifické infekčné. Vyskytujú sa počas dlhej existencie týchto chorôb (roky, desaťročia).
 • Akékoľvek infekcie (črevá, herpes, cytomegalovírus, chlamydia). Stáva sa to veľmi zriedkavo (nie viac ako 1-2%) v prípade individuálnej precitlivenosti na špecifický patogén, ako aj pri imunodeficiencii.

4. Aké zranenia spôsobujú aneuryzmu

Priame traumatické poškodenie steny brušnej aorty je možné s:

 • uzavreté zranenia a rany brucha (streľba, nôž), ktoré ovplyvňujú aortu;
 • vykonávanie otvorených operácií na retroperitoneálnych orgánoch;
 • endovaskulárne (intraluminálne) intervencie a aortálne manipulácie.

Všetky tieto faktory oslabujú stenu cievy, čo môže ďalej spôsobiť aneuryzmálne rozšírenie v poškodenej oblasti.

Význam rizikových faktorov

Faktory, ktoré samy o sebe nemôžu spôsobiť aneuryzma, ale zhoršujú jej priebeh - to sú rizikové faktory:

 • mužské pohlavie;
 • vek od 50 do 75 rokov;
 • ťažká arteriálna hypertenzia (zvýšený tlak);
 • fajčenie a zneužívanie alkoholu;
 • obezity a cukrovky.

Charakteristické príznaky

V tabuľke sú uvedené typické symptómy a možné varianty aneuryzmy brušnej aorty:

Štruktúra a parametre brušnej aorty

Abdominálna aorta je jednou z najdôležitejších artérií, ktorá podáva krvnú štruktúru brušnej dutiny a dolných končatín. Poskytuje vetvy, vyplňuje črevá, močové a pohlavné systémy. Cievna stena sa skladá z troch voľne zvarovaných vrstiev, ktoré môžu spôsobiť takú nebezpečnú patológiu ako aneuryzma. Väčšina ochorení brušnej aorty spôsobuje oklúziu (zúženie) alebo trombózu, ktorá vedie k ischemickým léziám zodpovedajúcich orgánov a preto vyžaduje chirurgickú liečbu.

Čo je brušná aorta a kde sa nachádza?

Ako je známe, najväčšia ľudská tepna - aorta - pozostáva z niekoľkých častí. Väčšina z nich sa nachádza v hrudníku. Len jedna časť (abdominálna alebo brušná) prechádza do brušnej dutiny pod membránou. Celý čas je umiestnený pred chrbticou a vyživuje celú dolnú polovicu tela arteriálnou krvou.

Anatómia brušnej aorty

Topograficky táto plavidlo začína na úrovni 12. hrudného končatiny, čím opúšťa aortálne otvorenie membrány. V brušnej dutine je aorta presunutá pred chrbticou, mierne vľavo od stredovej čiary. V celej nádobe sa získajú viacnásobné vetvy, ktoré napájajú štruktúru brušnej dutiny.

Veľkosť brušnej aorty je normálna:

 • dĺžka - od 13 do 15 cm;
 • priemer - 18-20 mm.

Abdominálna aorta končí na úrovni 4. alebo 5. bedrového stavca, v bifurkačnom bode (t.j. bifurkácia), kde sa rozkladá do pravých a ľavých iliakálnych artérií.

Za brušnou aortou je chrbtica, vpredu - koreň mesentery tenkého čreva, pankreasu a dvanástnika. Na pravej strane je dolná vena cava a na ľavej strane - ľavica nadobličiek a obličiek.

Vetvy brušnej časti sú rozdelené na parietálnu (vyživujúcu brušnú stenu) a viscerálne (zásobujú vnútorné orgány).

Prvá skupina zahŕňa takéto spárované tepny:

 • spodná membrána;
 • lumbálna (4 na každej strane);
 • nepárový sakrálny.

Viscerálne pobočky sú spárované a nepárové.

Pre páry patria:

 • stredný adrenal;
 • renálne (obličkové);
 • testikulárne (u žien - vaječníkov), ktoré dodávajú krv do genitálií.
 • celiakický kmeň, ktorý dáva pobočky do pečene, žalúdka, sleziny;
 • horné a dolné mezenterické, kŕmenie všetkých častí čreva.

Na fotografii môžete vidieť rozloženie odchádzajúcich pobočiek:

Mikroskopická štruktúra

Podobne ako celá aorta sa brušná časť vzťahuje na elastické tepny, ktorých stena pozostáva z troch funkčných membrán:

 1. Intima - vnútorná vrstva, ktorá vykonáva ochrannú, výživnú a regulačnú funkciu. Obal je reprezentovaný epiteliálnymi bunkami - endoteliocytmi, ktoré sú najviac vystavené patologickým účinkom, vrátane depozície lipidov, čo je príčinou aterosklerózy.
 2. Médium je stredná vrstva, ktorá poskytuje mechanickú pevnosť a ťahové vlastnosti nádoby na udržanie konštantného tlaku. Plášť pozostáva z spojivového tkaniva obsahujúceho elastické a kolagénové vlákna.
 3. Adventín - vonkajšia škrupina poskytuje ochrannú funkciu. Prezentované bunkami spojivového tkaniva, ale hustšími, aby vytvorili vysokú pevnosť. Okrem toho obsahuje nervové vlákna a kapiláry (tzv. Vasa vasorum).

Uvedené vrstvy nie sú veľmi tesne spojené, čo môže spôsobiť stratifikačné aneuryzmy.

Akú funkciu a úlohy vykonáva?

Táto nádoba je veľmi dôležitá, pretože zásobuje celú brušnú dutinu a dolné končatiny krvou a živinami bohatými na kyslík. V skutočnosti takáto aorta plne zabezpečuje fungovanie zažívacieho a urogenitálneho systému tela, pretože choroby ciev môžu viesť k narušeniu fungovania príslušných orgánov.

Navyše táto nádoba hrá tiež významnú úlohu pri udržiavaní normálneho krvného tlaku vďaka svojim elastickým vlastnostiam. V čase kontrakcie srdca sa veľká časť krvi tiahne stenou a zároveň sa uvoľňuje a vráti sa do svojej pôvodnej polohy. Tento mechanizmus zabraňuje príliš veľkej medzere medzi indikátormi systolického a diastolického krvného tlaku.

Stav stien aorty výrazne ovplyvňuje prietok krvi. Normálne by sa mal pozorovať laminárny (alebo lineárny) prietok krvi. Avšak, ak existujú výčnelky (alebo naopak, vrecká, výklenky), objavuje sa turbulencia, ktorá spôsobuje turbulentný (chaotický) prúd. Má veľkú treciu silu, ktorá spomaľuje rýchlosť a vedie k narušeniu hemodynamiky a perfúzie (zásobovania krvou) tkanív.

Najčastejšie patologické stavy a ich komplikácie

Kardiovaskulárne choroby patria medzi tri hlavné príčiny smrti. Skupina porúch zahŕňa aortálne ochorenia vrátane brušnej časti.

Existujú také ochorenia brušnej aorty:

 1. Najčastejšou chorobou, ktorá sa vyskytuje v dôsledku zníženého metabolizmu lipidov, je ateroskleróza obliterans. Je charakterizovaná depozíciou komplexov proteínového tuku vo vnútornej membráne (intima) tepny a rastu spojivového tkaniva. Z tohto dôvodu klesá elasticita cievy, tvoria sa plaky, ktoré zužujú lúmen a bránia pohybu krvi. Na pozadí podobnej patológie sa môžu vyskytnúť tromboembolické komplikácie (najčastejšie infarkt mezenterických artérií) a renovaskulárna hypertenzia. Na liečbu použitej farmakoterapie (lieky proti cholesterolu), diéty.
 2. Aneuryzma - táto diagnóza sa robí, ak je lokálne zvýšenie priemeru cievy viac ako dvakrát zistené. Najčastejšie sa vyskytuje v dôsledku hypertenzie. Súčasne sa zhoršuje prietok krvi, tvoria sa krvné zrazeniny. Je charakterizovaná bolesťou, pulzujúcou v bruchu. Liečba patológie - plánovaná alebo núdzová chirurgia.
 3. Disekujúca aneuryzma sa vyznačuje ruptúrou intimy, ktorá spôsobuje tok krvi medzi vrstvami steny, čo spôsobuje ich ďalšiu separáciu a tvorbu patologických dutín. Je považovaná za najnebezpečnejšiu formu, pretože existuje veľmi vysoká pravdepodobnosť úplného prelomu a smrti pacienta.
 4. Arteriovenózna aneuryzma - zvyčajne sa vyskytuje v dôsledku poškodenia, v dôsledku čoho sa vytvára patologické spojenie medzi tepnou a žilami a dochádza k vylučovaniu krvi z aorty. To vedie k výraznému preťaženiu pravej komory. V dôsledku toho dochádza k rozvoju srdcového zlyhania a žilovej kongescie.
 5. Aortitída je zápalové ochorenie steny tepien spôsobené bakteriálnou alebo vírusovou infekciou, autoimunitnou agresiou. Ide o bežnú príčinu aneuryzmy a tromboembolizmu.
 6. Nešpecifická aortoartritída (Takayasuova choroba) je autoimunitné zápalové ochorenie, v dôsledku čoho je stena cievy sklerotizovaná a perfúzia dolnej končatiny sa zhoršuje. Jednou z komplikácií tejto patológie je vazorená hypertenzia. V začiatočných štádiách sa aplikuje konzervatívna liečba (glukokortikosteroidy, symptomatická liečba) a v budúcnosti sa môže vyžadovať operácia.
 7. Lericheov syndróm je ochorenie, ktoré sa vyznačuje oklúziou (zúžením) lúmenu distálnej brušnej aorty a jej vetvy. To vedie k ischémii príslušných orgánov. Najčastejšie sa stáva komplikáciou stenóznych patologických stavov, ako je ateroskleróza alebo nešpecifická aortoartritída. Ďalšou príčinou môžu byť vrodené chyby. Klasickými príznakmi sú prerušované klaudikácie, nedostatok pulzácie periférnych artérií a erektilná dysfunkcia.
 8. Srdcový záchvat mezenterických artérií je jednou z najnebezpečnejších komplikácií, ktorá je charakterizovaná ischémiou viscerálneho peritonea a čriev v dôsledku upchatia cievy trombom. Kardiovaskulárne choroby, vrodené a získané defekty a poruchy rytmu vedú k patológii. Výsledkom je tkanivová nekróza a peritonitída. Úmrtnosť je až 60%.

zistenie

Ako súčasť najväčšej tepny ľudského tela - aorty, jeho brušná časť hrá významnú úlohu pri zabezpečovaní normálneho fungovania cievneho systému. Navyše plavidlo dodáva krv do dôležitých štruktúr: črevá, močové orgány a dolné končatiny. Vylučovanie ochorení brušnej aorty vedie k nedostatočnej perfúzii vyššie uvedených orgánov ak vzniku ischemických zmien, ktoré môžu viesť k úplnej alebo čiastočnej strate funkcie.

Abdominálna aorta

Abdominálna aorta. Všeobecné charakteristiky

Abdominálna aorta je pokračovaním hrudnej aorty. Nachádza sa na úrovni predného povrchu dolných chrbtových stavcov, na ľavej strane strednej čiary. Aborta brucha začína v stavci XII a dosahuje lumbálny obratlok IV-V, po ktorom sa rozvinie na dve ilické tepny. Súčasne z miesta rozdelenia v smere malého panvového listu zostáva nepárová stredná sakrálna artéria.

Okrem toho má aortu vetvy, ktoré sú známe ako parietálne a vnútorné vetvy brušnej aorty.

Pobočky brušnej aorty

Mnohé vetvy aorty umožňujú kŕmiť krv najbližšie k jej orgánom. Pobočky sú rozdelené do skupín. Nástenné ramená zahŕňajú:

 • Dolná membránová tepna. Je to veľká spárovaná nádoba zodpovedná za prívod krvi do dolnej časti membrány a nadobličiek;
 • Bedrové tepny, ktoré sú 2 páry veľkých ciev. Dodávajú krv do svalov brucha, chrbta a kože, vlákniny a miechy.

K vnútorným cievam aorty sú spárované skupiny vetví a nepárové. Spárované sú tepny opísané nižšie:

 • Priemerná nadledvina. Dodáva krvi do nadobličiek;
 • Renálna. Nachádza sa na zadnej časti dolnej dutej žily. Priblíženie brány obličiek dáva vetvu v podobe dolnej nadobličkovej tepny, ktorá kŕmi nadobličkou.

Nezapojené vnútorné vetvy brušnej aorty sú nasledovné:

 • Celiakálny kmeň, ktorý je nádobou o dĺžke 1 až 2 cm, sa odchyľuje od aorty okolo XII stavca. Je rozdelená na tri iné tepny: a) ľavá pankreas zásobujúci krv do tela žalúdka, rovnako ako dávať 12 vetiev kŕmiť pažeráka; b) spoločná pečeň, pozostávajúca z dvoch tepien (samotná pečeň, dodávajúca krv do žlčníka a pečene a gastroduodenálnej, ktorá podáva pankreas, dvanástnik a (cez gastro-epiploickú vetvu) žalúdočnej steny a väčší omentum); c) slezina, kŕmenie sleziny, steny žalúdka, čiastočne pankreasu;
 • Horný mezenterický. Vzniká v oblasti II bedrového stavca, prechádza predným povrchom dvanástnika a potom sa rozdeľuje na niekoľko vetví v blízkosti ilickej fossy. Vetvy naopak podávajú pankreas, jejunum, slepé, hrubé črevo a ileum;
 • Nižšie mezenterické. Táto tepna pochádza z oblasti tretieho bedrového stavca a poskytuje niekoľko vetiev, ktoré dodávajú krv do hrubého čreva a konečníka.

Choroby brušnej aorty

Najčastejšie choroby postihujúce brušnú aortu sú opísané nižšie:

1. Ateroskleróza brušnej aorty. Dutina cievy ovplyvnená týmto ochorením je pokrytá lipoproteínmi, ktoré spomaľujú prietok krvi. Je možný ďalší rast spojivového tkaniva, ktorý je nahradený aterosklerotickými plakmi. Symptómy aterosklerózy brušnej aorty zahŕňajú paroxyzmálnu bolesť brucha, nadúvanie, nadúvanie a zápchu. Bolesť môže trvať až 3 hodiny (vo vážnych prípadoch). Najčastejšie sa ich intenzita znižuje pri užívaní antispazmických liekov, ale neskôr môže spôsobiť hnačku, ktorej frekvencia dosahuje 3 krát denne. Zároveň sa vo výkaloch často nachádza nestrávené zvyšky potravín. Pri miernych prípadoch aterosklerózy brušnej aorty sú útoky obmedzené na neistú bolesť brucha alebo pravého hypochondria, výskyt pichania a zápchy;

2. Aneuryzma brušnej aorty je rozšírenie cievy v časti, kde je stenu najviac oslabená. Súčasne sa brušná aorta považuje za najzraniteľnejšie plavidlo, pretože až tri štvrtiny všetkých chorôb tejto povahy sa vyskytujú v aortálnej oblasti brušnej oblasti. Nedostatok včasnej liečby môže viesť k pretrhnutiu brušnej aorty a krvácaniu, vrátane smrteľných. Ďalším nebezpečenstvom pri aneurysme je vznik krvnej zrazeniny, ktorá je spojená s porušením prietoku krvi v postihnutej cieve. Preto je dôležité včas venovať pozornosť skorým príznakom ochorenia: výskyt pulzujúcej tvorby v brušnej dutine, výskyt silných bolestí v bedrovej oblasti, vracanie av niektorých prípadoch zmena farby moču a blednutie končatín. Obzvlášť pacienti s arteriálnou hypertenziou, zápalovými procesmi steny aorty, vrodenými chorobami spojivového tkaniva a tiež infikovanými infekčnými ochoreniami, ktoré spôsobujú poškodenie steny krvných ciev, sú najviac náchylné na výskyt aneuryzmy vo všeobecnosti a prasknutie brušnej aorty. Existuje vysoké riziko vzniku aterosklerózy u ľudí starších ako 60 rokov, u fajčiarov a tiež u pacientov s vysokým krvným tlakom.

Vlastnosti brušnej aorty a jej chorôb

Najprv musíte pochopiť, čo je abdominálna aorta a kde sa nachádza. Toto je pokračovanie hrudnej aorty. Spolu vytvárajú najväčší uzol na veľkom kruhu obehového systému. Slúži na zabezpečenie všetkých orgánov brušnej dutiny a siete nádob, ktoré sú k nej pripojené živinami a potrebným množstvom kyslíka.

Choroby aorty môžu byť smrteľné.

Vlastnosti a normy

Ľudská anatómia je považovaná za komplexnú, ale veľmi zaujímavú vedu. Keď vieme, za čo zodpovedá každé oddelenie a orgán, ako funguje naše telo, je ľahšie monitorovať naše zdravie a reagovať na akékoľvek zmeny včas. Môžeme byť postihnutí mnohými chorobami, ktoré môžu zvládnuť len kvalifikovaní odborníci. Často sa stretávame s ochorením orgánov a plavidiel, ktoré sú s nimi priamo spojené. Jednou z nich je abdominálna aorta (BA). Normálna časť tejto tepny má priemer 2 až 3 centimetre. Dĺžka nepresahuje 13 cm. BA sa nachádza v oblasti 7. chrbtice hrudnej oblasti. Odtiaľ pochádza a napája brušné orgány, ktoré sa nachádzajú v blízkosti. Končia v zóne 4. bedrového stavca, po ktorom sa rozvetvenie uskutočňuje dvomi smermi.

Každá osoba môže mať svoje vlastné charakteristiky a štruktúru, čo vedie k BA niekedy v oblasti 3. alebo 5. bedrového stavca. Štruktúra umožňuje, aby bola aorta chránená pred všetkými druhmi poškodenia, pretože je umiestnená na vnútornej strane ľudskej chrbtice. Nájdete ju trochu vľavo od mediálnej línie. Horná časť je pokrytá vláknami a lymfatickým typom, čo zaručuje ochranu pred poškodením. Aorta umiestnená v priamom smere v ranom veku sa postupne mení a získava zakrivený tvar.

Vedľa osoby BA má:

 • žily ľavej obličky;
 • dolná vena cava;
 • pankreasu;
 • slezinová žila;
 • mezenterický plexus;
 • bedrové časti ľavých sympatických kmeňov;
 • horné korene mezenéria čreva (tenké).

Táto aorta je priamo zapojená do tráviaceho procesu, pretože poskytuje živiny väčšine orgánov, ktoré sú zodpovedné za trávenie. V normálnom stave sa vyznačuje pravidelným valcovým tvarom a pri rezaní je priemer 2-3 cm. Akékoľvek rozšírenie, zmena a odchýlka od normy je impulzom pre vyšetrenie a komplexnú diagnostiku. Porušenie správnej formy vedie k vývoju patológií. Detekcia modifikovanej brušnej aorty naznačuje vývoj potenciálne nebezpečných ochorení vnútorných orgánov a systémov. Je potrebné zvážiť najčastejšie choroby vyvolané porušovaním štruktúry brušnej aorty.

Spoločné ochorenia

Zmenený priemer brušnej aorty, jej zväčšené alebo zmenšené rozmery môžu vyvolať vývoj mnohých patologických procesov. Každý blízky orgán je potenciálne ohrozený. Dôležité je hľadať pomoc včas na chorobu, podrobiť sa ultrazvukovému vyšetreniu, to znamená ultrazvukovému vyšetreniu brucha a dôsledne dodržiavať odporúčania ošetrujúceho lekára. Choroby sú odlišné, pretože príznaky každého z nich sú ich vlastné. Je dôležité, aby ľudia monitorovali svoje zdravie a rýchlo reagovali na nezvyčajné a nepríjemné zdravie. Útok bolesti brucha (bolesť žalúdka) nie je vždy znakom banálneho trávenia alebo otravy jedlom.

Najbežnejšie patologické stavy brušnej aorty zahŕňajú:

 • aneuryzma;
 • ateroskleróza alebo trombotické procesy;
 • nešpecifický typ aorty.

Pri vykonávaní ultrazvuku brušnej aorty musíte venovať pozornosť jej stavu. Môžu sa vyskytnúť niektoré atypické zmeny, ktoré poukazujú na vývoj potenciálne nebezpečných chorôb.

 1. Offset. Posunutie v porovnaní s normálnym stavom BA je možné so skoliózou, tvorbou retroperitoneálneho nádoru alebo ochorením para-aortálnych lymfatických uzlín. Niekedy sa tento stav podobá prejavu aneuryzmy, ktorý je pre pacientov a lekárov zavádzajúci. Bude potrebná dôkladná kontrola. Za týmto účelom sa skúma pulzácia brušnej aorty. Lymfatické uzliny alebo iné štruktúry budú vizuálne zobrazené okolo alebo za BA. Ak sa pri ultrazvukovom vyšetrení brušnej aorty zistilo, že prierez sa zvýšil na 5 centimetrov alebo viac, bolo by potrebné urgentné zákroky. Existuje veľká pravdepodobnosť medzery.
 2. Zúženie. Akékoľvek miestne obmedzenia si vyžadujú zvýšenú pozornosť. Musia byť vizualizované abdominálnym ultrazvukom v dvoch rôznych rovinách. Pomáha určiť úroveň prevalencie patologického procesu. Zúženie sa môže pozorovať po celej dĺžke BA. To potenciálne vedie k trombóze.

Pred uskutočnením konečnej diagnózy pre pacienta sa vykoná komplexné vyšetrenie a identifikuje sa rozsah a povaha zmien BA po celej dĺžke. Iba potom môže liečba začať. Teraz prejdeme chorobami charakteristickými pre zmeny brušnej aorty.

aneuryzma

Ľudia majú často aneuryzmu BA. Toto je rozšírenie aorty v oblasti, ktorá sa nachádza medzi dolnými vetvami a aortou hrudného typu. Zväčšená oblasť je charakterizovaná tenšími stenami v porovnaní s inými oblasťami, pretože sa stáva najzraniteľnejším miestom. Spočiatku sa aneuryzma nevyjadruje, čo núti ľudí, aby hľadali pomoc. Ale ak sa situácia zhoršuje vonkajšími a vnútornými faktormi, začnú sa objavovať negatívne dôsledky. Sú vyjadrené ako príznaky. Keď aneuryzma čelí človeku:

 • záchvaty nevoľnosti bez objektívnych dôvodov;
 • dávenie:
 • zmena bežnej farby moču;
 • nedostatok krvného zásobovania paží a nôh;
 • manifestácia nádorov v brušnej dutine, ktorá je intenzívne pulzujúca;
 • bolesť v bedrovej oblasti.

Každý znak sa objavuje v rôznych stupňoch intenzity. To často indikuje vývoj aneuryzmy BA. Preto je potrebné rýchlo pripraviť na návštevu kliniky a ultrazvuku brušnej aorty. Príprava a samotná štúdia pomocou ultrazvuku poskytujú niekoľko odtieňov.

 1. Pripraviť sa na štúdium musí byť vopred. Procedúra sa vykonáva na prázdny žalúdok, takže posledné jedlo a ultrazvuk by mali byť aspoň 6 - 7 hodín.
 2. Niekoľko dní pred týmto postupom prestanete jesť potraviny a nápoje, ktoré môžu spôsobiť zvýšenú tvorbu plynu v črevách. Vylučte tiež všetok tuk, škodlivé a dlho stráviteľné.
 3. 24 - 48 hodín pred ultrazvukovým vyšetrením brušnej aorty užívajte lekára predpísané lieky, ktoré stimulujú redukciu procesov tvorby plynu. To platí najmä pre ľudí, ktorí majú plynatosť.
 4. Príprava pred prípravou. Pred začatím procedúry je lepšie jesť alebo niečo jesť, nehoj žuvačku ani dym. To umožní čo najefektívnejšie vyšetrenie a presnú diagnózu.

Bubenická dutina musí byť vhodne pripravená na vyšetrovacie postupy. Ak nebudete dodržiavať odporúčania, lekár nebude mať jasný obraz. To nepriaznivo ovplyvní možnú diagnózu a určenie primeranej liečby. Zväčšená oblasť BA nemôže vydržať nadmerný tlak krvi, stráca svoju elasticitu a praskne. Riziko roztrhnutia sa zvyšuje s fyzickým, dokonca aj malým fyzickým námahom. Keď dôjde k prasknutiu, veľké množstvo krvi vstupuje do brušnej dutiny. Nie je vždy možné zachrániť osobu aj v prípade chirurgického zákroku. Potenciálnou komplikáciou aneuryzmy je aj tvorba krvných zrazenín v oblasti opuchu aorty. Ak sa krvná zrazenina rozpadne a začne sa pohybovať cez obehový systém, môže to mať za následok srdcový záchvat a smrť človeka.

Nie každý má predispozíciu na aneuryzmy. Rizikové skupiny sú:

 • ktorí trpia hypertenziou;
 • ľudia s patologickým stavom spojivového tkaniva;
 • alkoholikov a fajčiarov;
 • ktoré spôsobili zápal steny aorty.

Ďalším rizikovým faktorom pre aneuryzma BA je vek. Čím starší je človek, tým vyššia je pravdepodobnosť takejto patológie. Ale s tým nemôžeme nič robiť. Musíme sa snažiť udržať zdravý životný štýl, opustiť škodlivé návyky a zapojiť sa do prevencie chorôb.

ateroskleróza

Tento proces je spôsobený tvorbou lipidových povlakov na povrchoch vnútorných stien BA. V dôsledku vnútorného zúženia lumen dochádza k narušeniu prietoku krvi cez túto oblasť. Nezabudnite, akú dôležitosť má táto aortka pri poskytovaní krvi:

Rozvíjajúca sa trombóza brušnej aorty, to jest jej postupná blokáda, sa prejavuje formou zhoršeného zažívacieho procesu. Medzi hlavné príznaky patrí:

 • zápcha (aj pri správnej a vyváženej výžive sa nedá vyhnúť);
 • silné nadúvanie a plynatosť;
 • bolesť brucha;
 • hnačka;
 • pravidelné bičovanie;
 • dostať sa do stolice nie je plne trávené jedlo;
 • záchvaty bolesti brucha.

Ak choroba prešla do ťažkých štádií, bolesť brucha bude trvať niekoľko hodín. To je jasný dôvod okamžite kontaktovať odborníkov. Odložením vyšetrenia na klinike, obmedzením bolesti a pokusom zastaviť ho pomocou anestetík môžete vyvolať nástup nezvratných procesov. Ignorovanie príznakov AD aterosklerózy chronickými intestinálnymi patológiami, ktoré sú takmer žiadnou šancou zbaviť sa, končí. Ateroskleróza postihujúca brušnú aortu je účinná a úspešná liečba. Veľa závisí od toho, ako rýchlo sa rozhodnete ísť na lekára, vykonať prieskum a začať komplexné riešenie problému. Čím dlhšie sa pokúšate samoliečiť alebo jednoducho ignorujete zjavné príznaky, tým vyššia je pravdepodobnosť zhoršenia vášho stavu a vyvolanie smrteľných procesov v tele.

aortitis

Nešpecifická forma aorty je porušenie BA funkcií vo forme rozšírenia zóny medzi dolnými končatinami a hrudnou aortou. Na akejkoľvek časti BA môžu potenciálne vzniknúť rozšírenia tubulárneho typu, asymetrické rozšírenia a stenóza. Stenóza má za následok expanziu a transformáciu na aneuryzmy BA. Na diagnostiku porušenia v čase je potrebné vykonať dva typy vyšetrení:

 1. Ultrazvuk. Pomocou ultrazvuku alebo ultrazvuku môžete sledovať pravdepodobné odchýlky od štandardných indikátorov aorty. Pre ľudí s tendenciou k takýmto ochoreniam sa odporúča navštíviť ultrazvukový priestor dvakrát ročne. To vám umožní sledovať dynamiku zmien a rýchlo ich reagovať.
 2. Aortography. Ide o alternatívu k echografii, pretože neexistuje jasný obraz o tom, čo sa deje v tele pacienta.

Štúdie a súčasné štatistiky naznačujú vysoký sklon žien do veku 35 rokov k rozvoju nešpecifickej aortitídy. Oveľa menej často choroba postihuje pediatrických pacientov. Ale u mužov nebol odhalený ani jeden prípad ochorenia aorty. Ak máte nejaké príznaky, ktoré potenciálne naznačujú niektorú z uvedených ochorení BA, nezabudnite konzultovať s odborníkom. Najlepším nástrojom na potvrdenie alebo vyvrátenie diagnózy bude ultrazvuk. Ultrazvuk poskytuje odpovede na otázky týkajúce sa konkrétneho postihnutého plavidla, charakteru zmien a úrovne odchýlok od normy.

Okrem ultrazvuku sa väčšinou predpisujú štúdie na štúdium charakteristických vlastností cievnych plátov. Postup nie je najviac príjemný a môže spôsobiť bolestivé pocity, ale má vysoký stupeň účinnosti. Trvá asi 30 minút, ale po vyšetrení dostanete presnú diagnózu a spolu so svojím lekárom budete môcť vybrať optimálnu stratégiu liečby. Porážka brušnej aorty spôsobuje nebezpečné patológie, ktoré nemožno ignorovať. Akékoľvek prejavy nepohodlia, ktoré nemajú logické vysvetlenie vo forme otravy alebo poruchy trávenia, sú závažným dôvodom na konzultáciu s lekárom a vyšetrenie. Čím skôr sa podarí zistiť zmeny, tým menej negatívne dôsledky prinesú.

Zostaňte zdraví! Prihláste sa na naše webové stránky, povedzte o tom svojim priateľom, nechajte pripomienky a položte si otázky!

Abdominálna aorta.

Abdominálna aorta (abdominálna aorta), pars abdominalis aortae (aorta abdominalis), je pokračovaním hrudnej aorty. Začína na úrovni XII hrudného končatiny a dosahuje IV - V bedrový stav. Tu je brušná aorta rozdelená na dve bežné iliakálne tepny, aa. ostatných komunít. Toto rozdelenie sa nazýva bifurkácia aorty, bifurcatio aortica. Z bifurkácie smerom dolu smerom nadol sa nachádza tenká vetva, ktorá leží na prednej ploche sábra - strednej sakrálnej artérie, a. sacralis mediana.


Z brušnej časti aorty sú dva typy ramien: blízka a vnútorná.

Abdominálna aorta je umiestnená retroperitoneálne. V hornej časti je jeho povrch priľahlý, krížený, telo pankreasu a dve žily: slezinná žila ležiaca pozdĺž horného okraja pankreasu, v. lienalis a ľavá obličková žila, v. renalis sinistra, idúc za žľazou. Pod telom pankreasu pred aortou je dolná časť dvanástnika a pod ním - začiatok mezenteriálneho koreňa tenkého čreva. Vpravo od aorty leží nižšia vena cava, v. kava inferior; za začiatočnou časťou brušnej aorty je cisterna hrudného kanálika, cisterna chyli, - počiatočná časť hrudného kanálika, ductus thoracicus.

Parížske vetvy.

1. Spodná membránová tepna, a. frenica inferior, je pomerne silná párová tepna. Odchyľuje sa od predného povrchu počiatočnej časti brušnej aorty na úrovni XII hrudného stavca a smeruje k spodnému povrchu šľachy membrány, kde odvádza predné a zadné ramená, ktoré ju dodávajú. V hrúbke membrány sa pravá a ľavá tepna anastomujú medzi sebou a s vetvami z hrudnej aorty. Pravá tepna prechádza za dolnú vena cava, vľavo za pažerák.

Podľa jeho priebehu uvoľňuje tepna 5-7 suprarenálnych artérií, aa. superrenales superiores. Sú to tenké vetvy, ktoré sa odchyľujú od počiatočnej časti dolnej membránovej tepny a dodávajú krv do nadobličiek. Na ceste od nich niekoľko malých konárov odbočuje do dolných častí pažeráka a peritonea.


2. bedrové tepny, aa. svietidlá sú 4 spárované tepny. Odchod z zadnej steny brušnej aorty na úrovni tela bedrových stavcov I-IV. Nasmerované priečne, v bočnom smere, s dvoma hornými tepnami prechádzajú za nohy membrány, spodné dve - za veľkým bedrovým svalom.

Všetky bedrovej tepny anastomujú medzi sebou a s hornou a dolnou epigastrickou artériou, dodávajúc sval rectus abdominis. V priebehu týchto ciev poskytujú početné vetvy do subkutánneho tkaniva a do kože; v oblasti bielej línie tu a tam narazia s opačnými tepnami rovnakého mena. Okrem toho, bedrovej tepny anastomóza s medzistavovými tepnami, aa. intercostales, iliopsoas, a. iliolumbalis, hlboká tepna okolo ilickej kosti, a. circumflexa ilium profunda a lepšia gluteálna artéria, a. lepšie lepšie.

Dosahujúc priečny proces stavcov, každá lumbálna tepna dáva chrbticu vetvu, r. dorsalis. Potom sa bedrová artéria dostáva za štvorcovým svalom bedier a dodáva ju do krvi; potom ide na prednú stenu brucha, prechádza medzi priečnymi a vnútornými šikmými brušnými svalmi a dosahuje sval rectus abdominis.

Chrbticová vetva smeruje do zadnej časti tela do svalov chrbta a kože bedrovej oblasti. Po ceste dáva malú vetvu do miechy - chrbticu, r. spinalis, ktorý vstupuje do miechového kanála cez medzistavcové foramen, ktorý dodáva miechu a jej membrány.


3. Stredná sakrálna artéria, a. sacralis mediana, je priamym pokračovaním brušnej aorty. Začína od zadnej časti svojho povrchu, mierne nad aortálnou bifurkáciou, teda na úrovni bedrovej stavby. Jedná sa o tenkú nádobu, ktorá prechádza zhora nadol do stredu panvového povrchu sacrumu a končí na chvostovej kosti v telo kocky, glomus coccygeum.

Zo strednej sakrálnej tepny v priebehu jej vetiev:

a) nižšia bederná tepna, a. lumbalis imae, parný kúpeľ, odlieta v oblasti bedrového obratloveka a dodáva ilioparausum krvou. Na svojej ceste sa artéria vzdáva chrbticovej vetvy, ktorá sa podieľa na prívode krvi do hlbokých svalov chrbta a miechy;

b) bočné sakrálne vetvy, rr. sakrálne pozdĺžne, odchádzajú z hlavného kmeňa na úrovni oboch stavcov a rozvetvujú sa na prednom povrchu kruhu, anastomózu s podobnými vetvami z bočných sakrálnych artérií (vetvy vnútorných ilícnych artérií).

Zo spodnej časti strednej sakrálnej artérie je niekoľko vetví, ktoré dodávajú krv do spodných častí konečníka a voľné vlákno okolo neho.

Interné pobočky

I. Celiakálny kmeň trunku celiacus je krátka nádoba s dĺžkou 1 až 2 cm, ktorá sa pohybuje od predného povrchu aorty na úrovni horného okraja tela lumbálneho stavca alebo spodného okraja tela XII hrudného stavca, kde brušná aorta opúšťa otvor aorty. Arteriálna tepna prechádza dopredu a je okamžite rozdelená na tri ramená: ľavú žalúdočnú artériu, a. gastricasinistra, spoločná hepatálna artéria, a. hepatica communis a slezinnej tepny, a. splenica (lienalis).


1. Ľavá žalúdočná artéria, a. gastrica sinistra, menšia z týchto troch tepien. Mierne stúpa a doľava; ísť až do srdcovej časti žalúdka, dáva niekoľko vetví smerom k pažeráku - pažerákové vetvy, rr. pažerákov, ktoré anastomujú s rovnakými vetvami z hrudnej aorty a zostupujú na pravú stranu pozdĺž menšieho zakrivenia žalúdka a anastomujú sa pravou žalúdočnou artériou a. gastrická dextra (zo spoločnej hepatickej artérie). Na svojej ceste pozdĺž nižšieho zakrivenia odišla ľavá žalúdočná tepna do prednej a zadnej steny žalúdka malé vetvy.

2. Spoločná pečeňová artéria, a. hepatica communis, silnejšia vetva, má dĺžku až 4 cm, odvráti sa od celiakie, prechádza pravým pediklom bránice, horným okrajom pankreasu zľava doprava a vstupuje do hrúbky omentu, ktorá sa delí na dve vetvy - vlastné pečeňové a gastroduodenálne tepny.

1) Vlastná hepatálna artéria, a. hepatica propria, odchádzajúci od hlavného kmeňa, ide do brány pečene v hrúbke hepato-duodenálneho väzba, vľavo od bežného žlčového kanálika a trochu v prednej časti portálnej žily, v. portae. Priblíženie brán do pečene je vlastná hepatálna tepna rozdelená na ľavú a pravú vetvu, zatiaľ čo artéria žlčníka odchádza z pravej vetvy a. cystica.

Pravá žalúdočná artéria, a. gastrická dextra, - tenká vetva, ktorá sa pohybuje od svojej vlastnej hepatickej artérie, niekedy zo spoločnej hepatickej artérie. Prechádza zhora nadol do menšieho zakrivenia žalúdka, pozdĺž ktorého prechádza zľava doľava a anastomózy s a. gastrica sinistra. Pravá žalúdočná artéria prináša množstvo vetví, ktoré dodávajú predné a zadné steny žalúdka.

Na bráne pečene je pravá vetva, r. dexter, vlastná hepatická tepna vysiela do kaudálneho laloku artériu kaudálneho laloku, a. lobi caudati a tepny do zodpovedajúcich segmentov pravého laloku pečene: do predného segmentu - tepny predného segmentu, a. segmenti anterioris a zadného segmentu - artérie zadného segmentu, a. segmenti posterioris.

Ľavá vetva, r. zlovestný, robí nasledujúce tepny: tepna kaudálneho laloku, a. lobi caudati a tepny stredného a bočného segmentu ľavého laloku pečene, a. segmenti medialis et a. segmenti lateralis. Navyše, nepravidelná stredná vetva, r, opúšťa ľavú vetvu (menej často z pravej vetvy). intermedius, dodávajúc štvorcový lalok pečene.

2) Gastroduodenálna artéria, a. gastroduodenalis, - pomerne silný kmeň. Je vedená z bežnej hepatickej artérie smerom dole, za pylorickou časťou žalúdka a prekrýva ju zhora nadol. Niekedy nad touto tepnou odchádza nadduodenálna tepna, a. supraduodenalis, ktorý pretína predný povrch hlavy pankreasu.

Nasledujúce vetvy sa odchyľujú od gastroduodenálnej tepny:

a) zadná nadradená pankreatoduodenálna artéria, a. pancreaticoduodenalis superior posterior, prechádza na zadnej ploche pankreasovej hlavy a pri poklese dáva pankreatické vetvy pozdĺž jej priebehu, rr. pankreatici a duodenálne vetvy, rr. duodenales. Na spodnom okraji horizontálnej časti dvanástnika artéria anastomózuje s dolnou pankreatoduodenálnou tepnou, a. pancreaticoduodenalis inferior (vetva nadradenej mezenterickej tepny, a. mesenterica superior);

b) predná nadradená pankreatoduodenálna artéria, a. pancreaticoduodenalis superior anterior, umiestnený oblúkovitý na prednej ploche pankreasovej hlavy a stredný okraj klesajúcej časti dvanástnika, zaslaný nadol, dávajúci dvanástorové vetvy, rr. duodenales a pankreatické vetvy, rr. pancreatici. Na dolnom okraji horizontálnej časti dvanástnikových anastomóz s dolnou pankreatoduodenálnou tepnou a. pankreatoduodenalis inferior (vetva nadradenej mezenterickej tepny).

c) pravá gastro-epiploidná artéria, a. gastroepiploica dextra, je pokračovaním gastroduodenálnej tepny. Zaslaná doľava pozdĺž väčšieho zakrivenia žalúdka medzi listami väčšieho omentum posiela vetvy na prednú a zadnú stenu žalúdka - žalúdočné vetvy, rr. gastrici, rovnako ako omental rastliny, rr. epiploici k veľkému omentum. V oblasti väčšieho zakrivenia anastomózy s ľavou gastro-epiploidnou tepnou, a. gastroepiploica sinistra (vetva slezinovej tepny, a. splenica);

d) postoididoidálne artérie, aa. retroduodenales, sú správne terminálne vetvy gastroduodenálnej tepny. Obklopujú predný povrch pravého okraja pankreasovej hlavy.


3. Splenicová artéria, a. splenica, je najsilnejší z vetví vychádzajúcich z celiakie. Tepna ide doľava a spolu so ženou rovnakého mena sa nachádza za horným okrajom pankreasu. Dosiahnutie chvosta pankreasu vstupuje do gastro-slezinných väzov a rozdeľuje sa do terminálnych konárov, smerujúcich k slezine.

Slezinná tepna dáva pobočky, ktoré dodávajú pankreas, žalúdok a väčšie omentum.

1) Pankreatické vetvy, rr. pankreatici, odchýliť sa od slezinovej tepny pozdĺž celej jej dĺžky a vstúpiť do žľazového parenchýmu. Sú reprezentované týmito tepnami:

a) chrbticová pankreatická artéria, a. pancreatica dorsalis by mala byť smerom nadol podľa strednej časti zadného povrchu tela pankreasu a na jeho spodnom okraji prechádza do dolnej pankreatickej tepny a. pancreatica nižšia dodáva spodný povrch pankreasu;

b) veľká pankreatická artéria, a. pancreatica magna, odklon od hlavného trupu alebo z dorzálnej pankreasovej tepny, ide doprava a ide pozdĺž zadnej plochy tela a pankreasovej hlavy. Spojuje sa s anastomózou medzi zadnou hornou a dolnou pankreatoduodenálnou tepnou;

c) kaudálnej pankreatickej artérie, a. kaude pancreatis, je jedným z koncových ramien slezinnej tepny, ktorá dodáva chvost pankreasu.

2) Splenicové vetvy, rr. splenici, iba 4 - 6, sú terminálne vetvy slezinovej tepny a prechádzajú cez bránu do slezinového parenchýmu.

3) Krátke žalúdočné tepny, aa. gastricae breves, vo forme 3-7 malých kmeňov odchádza z koncovej časti slezinovej tepny a v hrúbke gastro-splenic ligament ísť na dno žalúdka, anastomosing s inými žalúdočnými tepnami.

4) ľavá gastro-epiploidná artéria, a. gastroepiploica sinistra, začína od slezinnej tepny v mieste, kde sa od nej odchyľujú terminálne vetvy do sleziny, a ide pred pankreasom. Po dosiahnutí väčšieho zakrivenia žalúdka smeruje pozdĺž to zľava doprava, ležiace medzi listami väčšieho omentu. Na okraji ľavej a strednej tretiny väčšieho zakrivenia anastomózy s pravou gastro-epiploidnou tepnou (z a. Gastroduodenalis). V jeho priebehu, tepna pošle rad vetvičiek na prednej a zadnej steny žalúdka - žalúdočné žily, rr. žalúdočných žalúdkov a na väčších omentačných ramínkach, rr. epiploici.


5) Zadná žalúdočná artéria, a. gastrická zadná, prerušovaná, zabezpečuje dodávanie krvi do zadnej steny žalúdka, bližšie k srdcovej časti.

II. Vynikajúca mezenterická tepna, a. mesenterica superior, je veľká nádoba, ktorá začína od predného povrchu aorty, mierne pod celkovým kmeňom (1 - 3 cm) za pankreasom.


Vychádzajúc zo spodného okraja žľazy, vyššia mezenterická tepna klesá a doprava. Spolu s hornou mezenterickou žilou, ktorá sa nachádza na jeho pravej strane, prechádza pozdĺž predného povrchu horizontálnej (vzostupnej) časti dvanástnika a prechádza cez hneď napravo od dvanástnikového vredu. Dosiahnutím koreňa mezenteru tenkého čreva preniká zvršok mezenterickej tepny medzi jej listy, vytvárajúc oblúk s výčnelkom doľava a dosahuje pravú iliačnú fusu.

V jeho priebehu poskytuje vynikajúca mezenterická tepna tieto vetvy: do tenkého čreva (s výnimkou hornej časti dvanástnika), do céka s vermiformným procesom, vzostupne a čiastočne k priečnemu hrubému črevu.

Nasledujúce tepny sa odchyľujú od hornej mezenterickej tepny.

1. Dolná pankreatoduodenálna artéria, a. pancreaticoduodenalis inferior (niekedy nie je jednotný), pochádza z pravého okraja počiatočnej časti nadradenej mezenterickej artérie. Rozdelená na prednú vetvu, r. predná a zadná vetva, r. ktoré sú nasmerované dole a doprava pozdĺž predného povrchu pankreasu, ohýbať sa okolo hlavy na hranici s dvanástnikom. Dáva pobočky do pankreasu a dvanástnika; anastomózy s prednými a zadnými hornými pankreatoduodenálnymi tepnami a s ramenami a. gastroduodenalis.

2. Scabies artery, aa. Celky jejunales, celkovo 7 až 8, odlietajú jeden po druhom od konvexnej časti nadradenej mezenterickej tepny a sú posielané medzi listy mezenterií na slučky jejunu. Na svojej ceste je každá vetva rozdelená na dva kmeňové kosti, ktoré sa anastomujú s rovnakými kmeňmi, tvorené rozdelením susedných črevných artérií.

3. Ilio-intestinálne artérie, aa. ilea, v množstve 5 až 6, ako aj predchádzajúce, sú nasmerované na slučky ilea a sú rozdelené na dva kmeňové anastomózy so susednými intestinálnymi tepnami. Takéto anastomózy intestinálnych artérií majú vzhľad oblúkov. Z týchto oblúkov sa odchyľujú nové vetvy, ktoré sa tiež delia a vytvárajú oblúky druhého rádu (o niečo menšej veľkosti). Z oblúkov druhého poriadku sa tepny znova odchyľujú, čo pri rozdelení tvorí oblúky tretieho poriadku atď. Z posledného, ​​najvzdialenejšieho radu oblúkov priame vetvy idú priamo na steny slučiek tenkého čreva. Okrem črevných slučiek tieto oblúky poskytujú malé vetvy, ktoré zásobujú mezenterické lymfatické uzliny.

4. Iliko-hrubá tepna, a. ileocolica, odklon od lebečnej polovice nadradenej mezenterickej tepny. Vpravo a nadol pod parietálnym peritoneom zadnej steny brušnej dutiny smerom ku koncu ileómu a céka, tepna je rozdelená na vetvy, ktoré dodávajú cékum, začiatok hrubého čreva a koncový ileum.

Z ileo-kolonovej tepny opúšťa rad vetiev:

a) vzostupná tepna smeruje doprava k stúpajúcemu hrubému črevu, stúpa pozdĺž jej stredného okraja a anastomóza (tvorí oblúk) z pravého intestinálneho tepna hrubého čreva, a. colica dextra. Stĺpcové črevá, rr. colici, ktoré dodávajú stúpajúce hrubé črevo a horný cecum;

b) predné a zadné očné malé tepny, aa. cecales anterior a posterior, poslané na zodpovedajúci povrch céka. Pokračujú a. ileocolica, pristupujú k ileocekálnemu uhla, kde sa spájajú s koncovými ramenami ilea a črevných artérií a vytvárajú oblúk, z ktorého sa odbočky odchyľujú k céku a koncový ileum, ileo-intestinálne vetvy, rr. ileales;

c) tepna vermiformného procesu, aa. apendikulári, odklon od zadnej blokovej tepny medzi vrstvami mezenteru vermiformného procesu; prívod krvi do prílohy.

5. Pravá hrubá artéria. a. colica dextra, odchádza na pravej strane hornej mezenterickej tepny v hornej tretine na úrovni koreňa mezenteriálu priečneho čreva a smeruje takmer priečne vpravo k mediálnemu okraju stúpajúceho hrubého čreva. Bez dosiahnutia stúpajúceho hrubého čreva je rozdelený na vzostupné a klesajúce vetvy. Zostupná vetva je pripojená k vetve a. ileocolica a vzostupná vetva anastomoses s pravou vetvou a. kolika médiá. Z oblúkov tvorených týmito anastomózami sa vetvy rozširujú na stenu stúpajúceho hrubého čreva, na pravý ohyb hrubého čreva a na priečny črevo.


6. Priemerná hrubá artéria, a. kolika média, odklon od počiatočnej časti nadradenej mezenterickej tepny, smeruje dopredu a doprava medzi listy mezenteru priečneho hrubého čreva a je rozdelená na dne odbočky: vpravo aj vľavo.

Pravá vetva je pripojená k vzostupnej vetve a. colica dextra, ľavá vetva prechádza pozdĺž mezenterického okraja priečneho hrubého čreva a anastomóz so vzostupnou vetvou a. colica sinistra, ktorá sa odchyľuje od dolnej mezenterickej tepny. Spojením týmto spôsobom s ramenami susedných tepien tvorí stredná črevná artéria arteria. Z vetiev uvedených oblúkov sa vytvárajú oblúky druhého a tretieho rádu, ktoré dávajú priamym ramenám steny priečneho hrubého čreva do pravého a ľavého ohybu hrubého čreva.

III. Dolná mezenterická artéria, a. mesenterica inferior, odchádza od predného povrchu brušnej aorty na úrovni spodného okraja tretieho bedrového stavca. Aréna prechádza za peritoneum doľava a dole a je rozdelená na tri vetvy.


1. Ľavá črevná artéria v čreve, a. colica sinistra, leží retroperitoneálne v ľavom mezenterickom sínuse pred ľavým močom a ľavou semenníkovou (ovariálnou) tepnou. testicularis (ovarica) sinistra; rozdelené na vzostupné a klesajúce vetvy. Vzostupná vetva anastomuje s ľavou vetvou strednej kolonovej tepny, tvoriacou oblúk; prívod krvi na ľavú stranu priečneho čreva a ľavú ohybnosť hrubého čreva. Zostupná vetva sa spája s sigmoid-intestinálnou tepnou a dodáva zostupnú hrubú čreva.

2. Sigmoid-intestinálna artéria, a. sigmoidea (niekedy niekoľko), ide najprv dole, retroperitoneálne a potom medzi listy mezenteriu sigmoidnej hrubého čreva; anastomózy s vetvami ľavej črevnej tepny hrubého čreva a hornej rektálnej artérie, tvoriace oblúky, z ktorých sú vetvy dodávajúce sigmoidnú hrubú čiaru.

3. Horná rektálna artéria, a. rectalis superior, je koncová vetva dolnej mezenterickej tepny; nadol, rozdelený na dve časti. Jedna vetva anastomuje s vetvou sigmoidnej artérie a dodáva spodné časti sigmoidnej hrubého čreva. Druhá vetva je poslaná do panvovej dutiny, prechádza prednou stranou a. iliaca communis sinistra a leží v mezenteriu panvového úseku sigmoidálnej hrubého čreva, je rozdelená na pravú a ľavú vetvu, ktorá dodáva ampulku konečníka. V črevnej stene sa tiež anastomujú so strednou rektálnou artériou. rektálne médium, vetva vnútornej iliačnej artérie, a. iliaca interna.

IV. Stredná nadobličková tepna, a. adrenalínové médiá, parná miestnosť, odklon od bočnej steny hornej aorty, mierne pod miestom výtoku mezenterickej tepny. Je smerovaný priečne von, prechádza drieku membrány a približuje sa nadobličkovej žľaze, v parenchýme, ktorou sa anastomuje s vetvami horných a dolných nadobličiek.


V. Renálna artéria, a. renalis, - spárovaná veľká tepna. Začína sa od bočnej steny aorty na úrovni II bedrových stavcov, takmer v pravom uhle k aorte, 1-2 cm pod vypúšťaním nadradenej mezenterickej tepny. Pravá renálna artéria je o niečo dlhšia ako ľavá, pretože aorta leží vľavo od strednej čiary; smerujúca smerom k obličkám, je umiestnená za dolnou vena cava.

Nedosiahnutím brány obličiek sa každá renálna tepna vzdáva malej dolnej nadledvovej tepny, a. superrenalis inferior, ktorý po preniknutí do parenchýmu nadobličky tvorí anastomózy s vetvami strednej a hornej nadledvovej tepny.

V oblasti brány obličiek je renálna tepna rozdelená na predné a zadné vetvy.

Predná vetva, r. vpred, vstupuje do renálnej brány, prechádza pred renálnou panvou a pobočkami, posiela tepny do štyroch segmentov obličiek: tepna horného segmentu, a. segmenti superioris, - na vrchol; tepna horného predného segmentu, a. segmenti anterior superioris, - na hornú prednú časť; tepna spodného predného segmentu, a. segmenti anterior inferioris, - na dolnú prednú a tepnu dolného segmentu, a. segmenti inferioris, - dole. Zadná vetva, r. renálna tepna prechádza za renálnou panvou a smeruje do zadného segmentu, čo spôsobuje uretrálnu vetvu, r. Ureterikus, ktorý sa môže odkloniť od samotnej renálnej tepny, je rozdelený na zadné a predné vetvy.


VI. Testikulárna artéria, a. testikulárna, parná miestnosť, tenké, listy (niekedy pravý a ľavý spoločný kmeň) z predného povrchu brušnej aorty, mierne pod renálnou artériou. Poslaná a bočná, vedie pozdĺž veľkého bedrového svalu, prechádza močom na svojej ceste a nad oblúkovitou líniou - vonkajšou iliacou artériou. Na ceste dáva vetvy do tukových kapsúl obličiek a do močovodu - ureterické vetvy, rr. ureterici. Potom ide do hlbokého inguinálneho prstenca a pristúpi sa k vas deferens, prechádza cez inguinálny kanál do šourka a rozbije sa do niekoľkých malých vetví, ktoré vstupujú do parenchýmu semenníka a jeho prívesku, vetvy epididymis, rr. epididymales.

Vo svojom priebehu anastomózy s a. cremasterica (pobočka a. epigastrica inferior a s. ductus deferentis (pobočka a. iliaca interna).

U žien je zodpovedajúcou vačkovou artériou vaječná artéria, a. ovarika, robí rad uretrálnych konárov, rr. ureterici a potom prechádza medzi listy širokého väzenia maternice pozdĺž jeho voľného okraja a dáva vetvičky do vajcovodu - tubulárne vetvy, rr. tuby a brána vaječníkov. Terminálna vetva vaječníkovej tepny anastomózuje s vaječníkovou vetvou maternice.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Spazmus mozgových ciev: príčiny, symptómy a liečba

Kŕč mozgových ciev je ochorenie, ktoré sa vyznačuje zúžením lumenu medzi stenami krvných ciev. Ak skôr starší ľudia trpia touto chorobou, teraz z dôvodu intenzívneho tempa života, vyskytuje sa aj u relatívne mladých ľudí.

Prečo je hematokrit zvýšený v krvi, čo to znamená?

Počty erytrocytov, leukocytov a krvných doštičiek pre celkový objem krvi v tele sa nazývajú hematokrit.Tento ukazovateľ je obyčajne zobrazený ako percento, menej často - ako zlomkové číslo.

Encefalopatia zložitého vzniku: všetky dôležité informácie o ochorení

Encefalopatia je poškodenie mozgu spojené s neustálej smrti nervových buniek v dôsledku nedostatočného prívodu kyslíka do orgánu. Typ patológie so zložitou geneziou je charakterizovaný skutočnosťou, že existuje len málo alebo žiadny dôvod na jej vývoj.

Vysoký nižší tlak: čo to znamená, dôvody, ako znížiť

Z tohto článku sa dozviete: čo znamená vysoký nižší tlak? Prečo sa zvyšuje, charakteristické príznaky a čo s tým robiť.
Krvný tlak (skrátený ako AD) je kritériom pre zdravie nielen kardiovaskulárneho systému, ale aj celého tela.

Prečo sa hematokrit znižuje v krvi, čo to znamená?

Hematokrit je indikátor, ktorý určuje obsah červených krviniek (červených krviniek) v celkovom objeme. Zmerané v percentách. Určené všeobecným krvným testom.

Tabuľka noriem ESR u detí podľa veku, príčiny zvýšených a znížených parametrov v krvi: dekódovanie výsledkov

Prijímajú výsledky krvného testu dieťaťa a rodičia chcú čo najskôr získať dešifrovanie a zistiť, či je všetko v poriadku s dieťaťom.