Veľkým problémom modernity a výsledkom večného zamestnania obyvateľstva, najmä žien, bol častý výskyt detí s ohniskovými léziami kože červenej alebo vínnej farby. Najčastejšie táto choroba - hemangióm - sa vyskytuje u detí a ide úplne o obdobie puberty. Avšak z mnohých dôvodov (najmä kvôli zlým podmienkam prostredia a stálému stresu) sa novotvar môže objaviť aj u dospelých.

Všeobecné informácie

Hemangióm (hemangióm) je benígny nádor, najčastejšie zastúpený prerasteným cievnym tkanivom. Má vzhľad materského znamienka jasne červenej, karmínovej, vína alebo modrej farby rôznych tvarov na povrchu kože. Môže mať hladké alebo rozmazané okraje, ako aj hladký alebo nerovný povrch.

Spravidla nespôsobuje pacientom žiadne nepríjemnosti. Avšak pri umiestnení na miesta tela, ktoré sú vystavené konštantnému treniu (nohy, podbrušnice, slabá oblasť) alebo tlaku, takéto formácie môžu krvácať alebo byť doplnené vredmi, čím vytvárajú určité nepríjemné pocity.

Najčastejšie sa na tvári a hlave nachádzajú hemangiómy, nachádzajú sa však aj v iných častiach tela a vnútri tela. Ak je hemangióm umiestnený na kosti alebo vnútorné orgány, môže byť náhodne zistený počas všeobecnej kontroly.

príčiny

Neexistujú žiadne spoľahlivé informácie o faktoroch, ktoré vyvolávajú chorobu, vedci našli len stabilnú štatistickú závislosť. Samotný hemangióm je kolekcia ciev, ktoré sú náchylné k nadmernému rastu. Cévní systém je položený okolo 6 týždňov tehotenstva a najväčšie riziko takýchto nádorov je u detí, ktorých matky mali počas tohto obdobia akútne respiračné infekcie a učinili agresívne lieky na ich liečbu.

Žiaľ, žena sa často dozvie o tehotenstve v období 10-12 týždňov, a preto sa percento detí s touto chorobou neustále zvyšuje. Je potrebné poznamenať, že riziko nádoru u dievčat 3-4 krát (a podľa niektorých údajov, 5-6) viac ako chlapci. Je to spôsobené tým, že aktívny rast krvných ciev je ovplyvnený ženskými hormónmi.

Špecialisti predložili niekoľko hypotéz o tom, prečo sa objavujú hemangiómy:

 1. Teória "zavádzajúcich buniek". Najrozumnejšia a podporovaná verzia štatistiky, ktorá je založená na skutočnosti, že vývoj cievnych buniek z mezenchým bol z nejakého dôvodu narušený. Spočiatku v prvej fáze tvorby obehového systému sa položia kapiláry, ktoré sa potom pretransformujú na žily a tepny. Pri vytváraní siete krvných ciev v orgánoch a okolo nich môžu zostať nepoužité bunky kapilárneho tkaniva. V normálnom stave postupne vymiznú pred narodením. Avšak v niektorých prípadoch mechanizmus zlyhá, čo vedie k tomu, že malé cievy nezmiznú, ale začnú rásť a dosiahnu štádium nádorovitých útvarov. To je dôvod, prečo sa najčastejšie vyskytujú hemangiómy u detí ihneď po narodení alebo sa vyvinú v prvých mesiacoch života. Predčasne narodené deti, ktorých rastový hormón sa produkuje niekoľkokrát intenzívnejšie, sú vo vysoko rizikovej skupine.
 2. Fissurálna (štrbinová) teória. Na základe častého umiestnenia hemangiómov v ústach, oči a ušiach. Výskyt nádoru je spojený so zhoršením vývoja týchto orgánov z vaskulárnych a nervových tkanív stanovených v siedmom týždni. Tento názor však nevysvetľuje výskyt nádorov v iných oblastiach pokožky, pod kožou a na vnútorných orgánoch.
 3. Teória placenty. Zástancovia tejto hypotézy naznačujú, že endotelové bunky placenty vstupujú do fetálneho krvného obehu. Počas vývoja dieťaťa imunitný systém matky neumožňuje rast tkaniva, ale po narodení sa začne cievny rast s tvorbou hemangiómov.

Mechanizmus rastu cievneho nádoru

Aj keď nie je dôvod, prečo sa objavujú krtky, je určený mechanizmus ich tvorby od nedostatočne vyvinutých kapilárnych buniek embrya. Jediným faktorom, ktorý stimuluje rast plodových cievnych buniek, je hypoxia tkaniva. Prirodzený spôsob, ako organizmus získať viac kyslíka, je zvýšiť počet spôsobov, ako ho dodávať, to znamená kapiláry.

Preto je zvýraznená skupina rizikových faktorov najčastejšie spojených s hypoxiou plodu, ktorá zvyšuje riziko rozvoja hemangiómu:

 1. Viacnásobné tehotenstvo. Vývoj niekoľkých embryí zvyšuje riziko hemangiómu.
 2. Intoxikácie.
 3. Vek matky. Čím staršia žena, tým väčšia je pravdepodobnosť rôznych anomálií u dieťaťa, vrátane hemangiómov.
 4. Placentálna nedostatočnosť. V prípade porušenia štruktúry placenty alebo jej funkcií je narušená dodávka plodu s kyslíkom a ďalšími prospešnými stopovými prvkami.
 5. Trauma počas pôrodu. Rôzne zranenia počas pôrodu, dlhé alebo rýchle doručenie, najmä rodný kanál a veľkosť dieťaťa môžu viesť k hypoxii. V takýchto prípadoch hemangióm často postihuje pokožku hlavy a / alebo tvár.
 6. Eklampsia. Prudká zmena krvného tlaku matky až po stratu vedomia a záchvaty tiež vedie k hypoxii plodu.
 7. Fajčenie počas tehotenstva. Proces fajčenia nahrádza časť inhalovaného kyslíka dymom a následne klesá množstvo kyslíka, ktoré dostáva dieťa.
 8. Nezrelosť. Špeciálna látka, povrchovo aktívna látka, ktorá zabezpečuje pľúcne dýchanie dieťaťa, sa hromadí v dostatočných množstvách iba o 36 týždňov. Preto predčasne narodené deti majú vysoké riziko hypoxie tkaniva.

Štádium choroby

Najčastejšie lekári v diagnostike tejto choroby u detí vyberajú čakajúcu taktiku. Vývoj hemangiómov má niekoľko jasných znakov a prínosov v niekoľkých fázach:

 1. Obdobie intenzívneho rastu. Objaví sa ihneď po narodení a zmizne do konca prvého roka života. Nádor rastie vo všetkých smeroch: jeho plocha sa zvyšuje, rovnako ako hĺbka lézie. Proces prebieha v rôznych rýchlostiach od sotva viditeľných po katastrofálne (niekoľko milimetrov za deň). Počas tohto obdobia boli možné komplikácie vo forme krvácania, ulcerácie a poškodenia vnútorných orgánov.
 2. Obdobie stinkingu. Aktívna produkcia rastového hormónu sa zastaví asi o rok. Zároveň sa rast vaskulárnych novotvarov spomaľuje alebo úplne zastaví. Ďalší rast pokračuje v pomere k rastu dieťaťa na 5-6 rokov.
 3. Obdobie spätného vývoja. Po určitom čase môže dôjsť k regresnému obdobiu. Vyjadruje sa zmenou farby na menej jasnú. V priebehu času je kapilárne tkanivo úplne nahradené kožou v prípadoch s malým hemangiómom alebo tkanivom jazvy, ak je lézia veľká a postihuje hlboké vrstvy kože. Tento proces sa pozoruje v približne 2% prípadov.

Druhy hemangiómov

Z časti je práve veľká rozmanitosť hemangiómov, ktorá spôsobuje ťažkosti pri systematizácii. Existuje niekoľko klasifikácií, ktorých rozdelenie závisí od umiestnenia nádorov a tkanív, ktoré sa podieľajú na ich štruktúre. Sú úzko prepojené, takže sú paralelne zvažované a pri diagnostikovaní uvádzajú členstvo v oboch triedach.

Klasifikácia podľa lokalizácie nádoru je založená na mieste, kde sa hlavná liečebná lézia nachádza:

 1. Kožné hemangiómy. Majú hladké kontúry a slabo nerovný povrch. Ovplyvnite kožu a čiastočne podkožný tuk. Rastú, spravidla zvyšujú svoju plochu, ale môžu tiež preniknúť do dermis.
 2. Podkožné. Na povrchu sú vyjadrené tuberkulou červenkasto-modravej farby, má nerovnomerné, neurčité okraje. Po stlačení sa ubúdajú a stávajú sa bledšími. Počas plaču môže dieťa z krvného toku a dokonca prasknúť.
 3. Hemangiómy vnútorných orgánov (parenchymálne). Ovplyvňuje vnútorné orgány, najmä tie, v ktorých dochádza k zvýšenému zásobovaniu krvi, ako sú pečeň a obličky. Môžu ovplyvniť semenníky a nadobličkové žľazy, žalúdok a ďalšie orgány brušnej dutiny.
 4. Poranenia svalovo-kostrového systému. Vystupujte vďaka rozšíreniu cievneho tkaniva v kostiach a svaloch. Sú tiež ohrozené límce a kĺby.

Okrem toho sa tvorba nádorov líši v štruktúre. Rozdiel v štruktúre a polohe často určuje stupeň nebezpečenstva tohto neškodného, ​​na prvý pohľad novotvarov:

 1. Kapilárne (jednoduché alebo ploché) hemangiómy. Pravidlo sa vzťahuje na dermálnu formu. Sú vyjadrené v raste kapilárnej siete, majú hladké kontúry, hladký povrch mierne stúpa nad zvyšok kože. Často má vaskulárna škvrna vzhľad hviezdičky: centrálne miesto s radiálne rozbiehavými malými rozšírenými nádobami.
 2. Kavernózne. Na ich štruktúre sa podieľajú plavidlá (jaskyne) naplnené krvou. Výraznejšie na tele v dôsledku tuberosity, ale s podkožným umiestnením môže byť takmer nerozlíšiteľné od kapiláry.
 3. Kombinovať. Nádory vrátane kapilárnych a kavernóznych útvarov. Spravidla ovplyvňujú veľké plochy kože (až 10 centimetrov štvorcových).
 4. Rámatický hemangióm. Vzácny typ nádoru, ktorý je tvorený plexusmi sploštených ciev na pokožke hlavy a je komplikovaný fistulami.
 5. Zmiešaný typ. Hemangiómy môžu sprevádzať rastu nervových tkanív, leukocytov, krvných zrazenín atď. Vzhľad a konzistencia nádoru sa môže meniť s typom prevládajúcich tkanív.

Možné komplikácie

Hlavným nebezpečenstvom akéhokoľvek hemangiómu je jeho rýchly rast s klíčením vo vnútorných orgánoch. To môže poškodiť ich fungovanie. Prudké zvýšenie veľkosti kavernózneho hemangiómu v pečeni môže napríklad viesť k rozsiahlemu krvácaniu v brušnej dutine. Dôsledky sú pre pacienta často smrteľné.

Vývoj hemangiómu často prebieha bez alarmujúcich príznakov a jednoduché kožné alebo subkutánne krky vytvárajú estetické nepríjemnosti.

Avšak blízkosť k očkám alebo ušným svalom môže viesť k dysfunkcii týchto orgánov: odlúčenie sietnice, ničenie ušného bubienka, takže sa okamžite uzdravia, keď sa zistí.

Komplikácie hemangiómov tiež krvácajú, výskyt vredov a trhlín v koži okolo nádoru. S rýchlym rastom majú stláčajúci, niekedy deštruktívny účinok na tkanivá orgánov vedľa ktorých sú lokalizované. Napríklad novotvar nachádzajúci sa v oblasti krku počas klíčenia do hĺbky môže stláčať tracheu, čo sťažuje dýchanie.

Závažný nárast hemangiómov na kostiach, najmä chrbtice, môže viesť k porušeniu motorických funkcií tela.

Poškodenie miechy vyvoláva systémovú poruchu panvových orgánov a čriev. Symptómy takéhoto hemangiómu sú:

 • svalová atrofia nohy;
 • inkontinencia výkalov a moču;
 • vredy na chodidlách;
 • paréza svalov nôh.

Ďalšou dôležitou komplikáciou v priebehu tejto choroby je pridanie infekcií.

Časté krvácanie a kožné ochorenia prispievajú k zavedeniu škodlivej mikroflóry, ktorá nepriaznivo ovplyvňuje ľudské zdravie vo všeobecnosti.

Diagnostické metódy

Charakteristickým znakom hemangiómov je to, že ide o benígne formácie, ktoré prakticky nek degenerujú do zhubných alebo rakovinových. Rozsiahly rast trvá pol roka od okamihu objavenia sa, potom vybledne a nádory postupne zmiznú a úplne sa zmenia o 10-15 rokov.

Vývoj hemangiómu by mal monitorovať špecialista. Chirurg sa zvyčajne zaoberá diagnostikou, ale v závislosti od zložitosti kurzu môže byť zapojený aj onkológ, dermatológ, špecialista na infekčnú chorobu a terapeuta. Z diagnostických metód sa odlišujú laboratórne a inštrumentálne.

Prvá skupina štúdií je založená na štúdii krvného obrazu. Ak sa hemangióm môže vyvinúť anémiu a trombocytopéniu. Obe ochorenia súvisia s absorpciou krvných zrazenín hemangiómom a možným krvácaním. Avšak zloženie krvi nemôže úplne odrážať súčasný stav a vývoj hemangiómu. Medzi laboratórnymi metódami existuje niekoľko oblastí:

 • termometria;
 • termografia;
 • ultrazvukové vyšetrenie;
 • počítačová tomografia;
 • zobrazovanie pomocou magnetickej rezonancie;
 • angiografia;
 • biopsia.

Termometria a termografia sú založené na skutočnosti, že oblasť, v ktorej sa nádoby rozširujú, má zvýšený prísun krvi, čo znamená, že na snímkach budú viditeľné tepelné anomálie. Navyše zvýšená halo okolo samotných hemangiómov, vnútorných orgánov a kostí ukáže skutočnú veľkosť nádoru.

Ultrazvuk ako diagnostická metóda je najviac informatívny, pretože je založený na rozdielnej echogénnosti tkanív v ľudskom tele. Kapilárny hemangióm sa bude exprimovať v ohniskách so zvýšenou echogenicitou. Je prázdny a preto dobre odráža zvuk. Cavernózna štruktúra naplnená krvou má naopak zníženú echogénnosť, pretože krv má väčšiu schopnosť odrážať zvukové vlny. Na týchto fotografiách budú viditeľné oválne útvary do veľkosti 1 cm.

Počítačová tomografia a MRI majú množstvo kontraindikácií vrátane veku detí. Avšak ak hemangióm ohrozuje prácu životne dôležitých orgánov, takéto štúdie sú naliehavo potrebné na presnejšiu lokalizáciu a umožnia chirurgovi vykonať čo najmenej traumatickú operáciu na odstránenie zarastených ciev.

Angiografia sa vykonáva v spojení s MRI a má aj kontraindikácie. Špeciálne kontrastné činidlo sa vstrekuje do žily alebo tepny, z ktorej sa podáva hemangióm, ktorý farbí krv a mení zobrazenie ciev na snímkach. Pomocou tohto postupu sa hodnotí oblasť distribúcie abnormálne expandovaných nádob. Štúdia je sprevádzaná rizikom roztrhnutia krvných ciev a silnou alergickou reakciou, takže je v ťažkých prípadoch predpísaná, keď úspech operácie závisí od toho, ako presne určujú hranice nádoru.

Biopsia pozostáva zo zberu živého tkaniva nádoru, aby sa študovala ich štruktúra a bunková kompozícia. Keďže ide o chirurgický, hoci presný účinok, môže byť komplikovaný krvácaním a diagnóza môže byť potvrdená aj bez tejto štúdie. Výnimkou sú zmiešané hemangiómy, keď hrozí nebezpečenstvo vzniku malígneho ochorenia.

Spôsoby zníženia a odstránenia

Keďže zoznam komplikácií s rýchlym rastom hemangiómov je pomerne rozsiahly, vyvinula sa niekoľko metód na riešenie rozšírených ciev. Existujú oba chirurgické metódy a kozmetické účinky.

Fyzické postupy

Hemangiómy, ktoré sa nachádzajú hlboko a postihujú vnútorné orgány, sú odstránené chirurgickým zákrokom. Avšak pri veľmi veľkých veľkostiach sa cievne útvary menia fyzikálnymi účinkami. Môže to byť laserová kaučuk (najmä v očiach a ušiach).

V prípadoch, keď obyčajný krtek poskytuje iba estetické nepohodlie a má malú plochu, môže byť odstránený bez chirurgického zásahu. K tomu použite laserovú terapiu alebo kryochirurgiu.

Kryodestrukcia je založená na vystavení tekutému dusíku, zatiaľ čo postihnuté tkanivá zomrú bez zjazvenia. Môže sa použiť aj skleroterapia založená na schopnosti niektorých chemikálií upchať a zničiť cievnu tkanivu.

Medzi fyzikálnymi metódami je tiež rozlíšená elektrokoagulácia. Predstavuje zničenie vaskulárneho tkaniva vystavením vysokofrekvenčným impulzom elektrického prúdu. Jasnou výhodou metódy je praktická absencia krvácania.

Úzka rádioterapia zameraná na ožarovanie je založená na ožiarení postihnutých ciev pomocou usmernených röntgenových lúčov, čo vedie k smrti cievneho tkaniva. Táto metóda je charakterizovaná nepriaznivými účinkami na telo prostredníctvom žiarenia, preto sa nepoužíva na liečbu hemangiómu u detí a nepoužíva sa ako samostatná terapia.

Liečba liečiv

Okrem vonkajších fyzikálnych vplyvov je možná zničenie nádoru zvnútra. Existujú lieky, ktoré spomaľujú rast vaskulárnych nádorov a znižujú ich. Účinok liekov nie je taký účinný ako fyzické postupy, preto sa používa ako doplnková metóda v predoperačnom období.

Účinok liekov blokuje rast vaskulárnych tkanív a ich následnú deštrukciu.

Stimulácia hormonálnych steroidov je zameraná na zúženie kapilár, ich exsanguináciu a umieranie tvorbou jazvového tkaniva. Osvedčené finančné prostriedky zamerané na zastavenie alebo spomalenie bunkového rozdelenia.

Hemangióm sa môže vyskytnúť aj u dospelých. Je dôležité monitorovať nádory, pretože s nimi nesú určité nebezpečenstvo. Existuje riziko vzniku sekundárnych hemangiómov na nohách (najmä na vnútornej strane stehna a dolnej časti nohy) aj po odstránení nádoru v mladšom veku.

Cievne hemangióm: príznaky, príčiny, spôsob liečby

Cievny hemangióm je nádor, ktorý vyrastá z tkanív krvných ciev. Táto forma je klasifikovaná ako nádorový proces, ktorý nesúvisí s onkologickým poškodením. Príčina prejavu ochorenia často spočíva v kongenitálnych venóznych abnormalitách.

Takéto formácie budú schopné lokalizovať na rôznych miestach definície cievnej siete. Charakteristickou črtou tohto formovania je rýchly rast. Po operácii sa môže znova objaviť patológia. Patológia môže byť zistená u detí a dospelých rôzneho veku.

Moderní vedci doteraz nedokázali identifikovať skutočnú príčinu vývoja tejto choroby. Páky rastu nádoru z krvných ciev ešte neboli stanovené.

Často je takáto forma zistená u detí v novorodeneckom období. Hemangióm sa v tomto prípade stáva výraznou príčinou vzrušenia.

Angio klasifikácia

Najprv sa angiómy môžu rozdeliť do dvoch veľkých skupín v závislosti od typu ciev, ktoré sa podieľajú na patologickom procese:

Nádory môžu byť:

Terminológia "vaskulárna rakovina" je nesprávna, pretože angióm je nádor mäkkého tkaniva, ktorý môže byť klasifikovaný ako sarkóm.

Hemangiómy môžu byť kapilárne, arteriálne, kavernózne a venózne - každý druh je podrobne popísaný v nasledujúcej tabuľke.

Vo vzhľade je to kopcovitá oblasť kože tmavofarebnej farby.

povrch

V každodennom živote sa ľudia najčastejšie stretávajú s prejavmi povrchných hemangiómov.

Videá v tomto článku predstavia pacientov s rôznymi typmi patológie.

Varovanie! Benígna povaha nádoru to robí v bezpečí, ale pre ľudí, ktorí sledujú ich vzhľad, takáto forma môže byť veľa úzkosti, za predpokladu, že hemangióm sa môže vyskytnúť na akejkoľvek časti tela.

Veľmi často sa tvorba zisťuje u malých detí alebo v novorodeneckom období.

Vo vzhľade môžu byť nádory malé červené bodky s nasledujúcou lokalizáciou:

 • oko;
 • uši;
 • oblasť krku;
 • chlpatý skalp;
 • pery.

Treba zdôrazniť, že patológia u dievčat sa odhaľuje 3-4 krát častejšie ako u chlapcov. Táto skutočnosť naznačuje prítomnosť sexuálnej predispozície.

Rodičia by mali venovať pozornosť akýmkoľvek, dokonca aj malým zmenám. Zvláštne nebezpečenstvo pre deti spočíva v tom, že takéto vzdelávanie má tendenciu rásť rýchlo a šíriť sa do ďalších rozsiahlejších oblastí.

Varovanie! Takýto patologický proces môže byť sprevádzaný nekrózou tkaniva, ulceráciou sprevádzanou krvácaním a šírením zápalových procesov.

Napriek úplnej bezbolestnosti a neškodnosti sa tento typ nádoru prejavuje výraznou kozmetickou poruchou, ktorú je ťažké odstrániť.

Identifikácia hemangiómu u detí nie je zložitá. Výrazným príznakom patológie je zníženie vzdelania vo veľkosti pri stláčaní okolitého tkaniva. Kryt dostane biely odtieň.

Po odstránení aplikovaného zaťaženia sa formácia naplní krvou a jej farba sa obnoví. Výraznou črtou je absencia bolestivých prejavov.

Varovanie! V medicíne sú známe prípady eliminácie hemangiómu bez operácie, pretože mnohí rodičia odmietajú operáciu.

Skutočne, pravdepodobnosť samovoľnej eliminácie vzdelania, keď vyrastá, a vývoj dieťaťa je prítomný. Existujú prípady, kedy zmizol sám, kým dieťa nedosiahlo päť rokov veku.

Nemôžete sa zmiasť s najlepším výsledkom. Potreba chirurgického zákroku určuje ošetrujúci lekár. Excízia je nevyhnutným opatrením v prípadoch, keď hemangióm spôsobuje, že dieťa má problémy s každodenným životom.

Osobitná pozornosť by sa mala venovať liečbe útvarov, ktoré sa nachádzajú na miestach neustáleho kontaktu s odevom a pokožkou:

Veľmi často rodičia sú opatrní pri vykonávaní chirurgických zákrokov v ranom veku, argumentujúc tým, že formácia zmizne, keď dospeli. Len lekár bude schopný poskytnúť odhadovaný odhad pravdepodobnosti eliminácie a predpokladať výsledok patológie.

Fakt! Intervencia vykonaná v ranom veku výrazne znižuje pravdepodobnosť výskytu povrchných deformít kože vo forme jaziev.

Príčiny a liečba vaskulárneho hemangiómu u detí a dospelých

Nádor, ktorý vyrastá z tkanív krvných ciev, sa nazýva cievny hemangióm. Táto forma sa týka nádorových procesov, ktoré nemajú rakovinový charakter. Patológia je spôsobená kongenitálnymi venóznymi abnormalitami. Miesto umiestnenia môže byť ľubovoľne podmienené prítomnosťou cievnej siete. Nádor rýchlo rastie a po chirurgickom odstránení sa môže znovu vytvoriť. Nachádza sa u dospelých aj u detí.

Hemangióm je benígny novotvar, ktorý sa nestane rakovinovým. Veľkosti nádoru sa pohybujú od jedného milimetra do niekoľkých centimetrov. Nekontrolovaný rast môže viesť k vlastnej propagácii patológie na susedných tkanivách a orgánoch. Vznik veľmi nebezpečných krvácaní.

Vyvolávacie faktory

Nie sú k dispozícii presné informácie o príčinách tohto javu v súčasnosti vo vede. Napriek tomu existuje značný počet predpokladov, ktoré sa snažia vysvetliť mechanizmy výskytu nádorových procesov. Dokázala absenciu spojenia medzi mutáciou a vývojom nádorov.

Vírus alebo infekcia v začiatku tehotenstva môže spôsobiť hemangióm

Tradične príčina hemangiómu sa nazýva vírusový infekčný faktor, ktorý sa odohral v prvom trimestri gravidity. Počas tohto obdobia vzniká obehový systém, ale v dôsledku vplyvu vírusov sa rozvíjajú rôzne hemangiómy. To je dôvod pre vznik vaskulárneho nádoru u dojčiat a malých detí. U dospelých môžu byť takéto poruchy aktivované v dôsledku traumy a procesov tvorby trombogénu.

odrody hemangiómov

 1. Pleť. Nachádza sa v povrchových vrstvách epidermis. Podobné nádory patria k neškodným hemangiálnym typom, preto sa zvyčajne neodstraňujú. Výnimkou môžu byť prípady, keď sa blíži okuliare alebo ušnice. Rozkrok je tiež nepriaznivým miestom. V týchto prípadoch je indikované odstránenie, inak hrozí riziko dysfunkcie priľahlých orgánov.
 2. Svalov a kostí. Rastú na chrbte, v svalových tkanivách, kĺboch. Takéto formácie majú závažnejšie dôsledky, ale nevyžadujú okamžité odstránenie. Rozhodnutie o operácii sa zvyčajne vykonáva iba vtedy, ak majú deti problémy s tvorbou skeletu.
 3. Parenchýmu. Miesto lokalizácie je semenník, močový mechúr, pečeňové tkanivo, nadobličky, obličky, mozog alebo pankreas. Takéto formácie vyžadujú okamžité odstránenie kvôli riziku vzniku intraorganických lézií alebo krvácaniu.

Hemangióm môže byť tiež klasifikovaný podľa histologickej štruktúry podľa morfologických znakov: jednoduchý (kapilárny), kombinovaný, žilový alebo zmiešaný.

Okrem toho môžu byť hemangiómy senilné a infantilné. Druhý typ sa dá nájsť u dojčiat, najmä u dievčat, zvyčajne na krku alebo v uchu. Vonkajšie to vyzerá ako načervenalý bod, ktorý môže zmiznúť sám o sebe približne 7 - 9 rokov. Senilné (senilné) hemangiómy majú vzhľad modro-červených tuberkul, ktoré sa môžu mýliť za krtky.

Čo sú hemangiómy?

V závislosti od typu plavidiel sa hemangiómy delia na niekoľko typov.

kapilárnej

Tento formulár je veľmi častý. Je charakterizovaná miestom s malou hĺbkou v horných vrstvách epitelu. Štruktúra je kolekciou veľkého množstva kapilár tkaných spolu. Riziko prenikania klíčenia je vysoké. Takéto útvary sú umiestnené hlavne na krku a hlave. Môžu sa rozšíriť na veľké plochy, vďaka čomu sa komplexy vyvíjajú okolo dospelých pacientov.

zapadnutý

Tvorba, ktorá sa objavuje v podkožnom tkanive. Na rozdiel od kapilárnej formy sa rodí z väčších plavidiel. Má vzhľad fialového opuchu, ktorý je tvorený z kolekcie žíl. Môže rásť, výlučne v podkožnom tkanive, zriedkavo ovplyvňuje svaly a vnútorné orgány. Najčastejšie sa takýto nádor nachádza na zadku a stehnách, môže byť difúzny alebo obmedzený.

Prvý typ hemangiómov má rozmazané okraje alebo zaberajú veľkú plochu vo forme zhlukov tvarov rôznych veľkostí. Obmedzený nádor má jasný obrys a je vymedzený z iných zón.

kombinovaný

Jedná sa o druh kavernózno-kapilárnej zmesi umiestnenej v subkutánnych vrstvách. Takýto nádor je u dospelých bežnejší.

Racemóza (rozvetvená)

Docela vzácny druh. Nachádza sa zvyčajne na končatinách a vlasovej časti hlavy. Pozostáva z lezenia alebo prepojenia krvných ciev. Odborníci zvyčajne považujú túto formáciu za kavernózny hemangióm.

zmiešaný

Tento nádor je tvorený vaskulárnymi, nervovými, lymfatickými a spojivovými tkanivami. Klinická charakteristika je založená na type prevažujúceho tkaniva.

Venózna (opuch senilných pier, žilníc)

Zvyčajne sa zistí, že u dospelých pacientov, najmä u starších osôb, sa nachádza na tvári. Vedci sa domnievajú, že príčinou vývoja novotvarov je UV žiarenie. Ide o mäkkú tmavočervenú alebo modravú papuli s malým priemerom. Nachádza sa spravidla na dolnom peru. Žiadne nepríjemné pocity, s výnimkou kozmetických, nádor nedosahuje.

Príznaky hemangiómu

Kožný hemangióm sa môže nachádzať na ľubovoľnej časti tela. Zvyčajne má podobu mierneho nárastu akéhokoľvek odtieňa. Ak dojde k infiltrácii, na koži sa objavia rôzne patologické zmeny kvôli nedostatočnému prívodu krvi do tkaniva. Môže ísť o zvýšenie chĺpkov, vredov, nadmerného potenia a mikrotrhlín.

Okolité tkanivá sa mierne napučiavajú, bolesť je. Tvrdá textúra naznačuje, že sa nádor nerozvinul na malígny. Mäkká štruktúra je dôkazom rastu hemangiómu v blízkej budúcnosti.

Je oveľa ťažšie identifikovať hemangióm pečene a iných vnútorných orgánov. Jeho vzhľad zostáva dlho neobsadený a vyvíja bez príznakov. Vzdelanie na pečeň alebo žlčník je spravidla možné zistiť iba pomocou ultrazvuku a MRI. Obvykle sa vyskytuje u dospelých pacientov, častejšie u žien od 35 rokov.

Okrem pečene môže hemangióm ovplyvniť aj obličky, mozog, chrbticu. V prípade lokalizácie v mozgu pacienta dochádza často k nevoľnosti, vracaniu, únave, bolesti hlavy. Hemangiómy pečene a obličiek sa počas gravidity aktívne zvyšujú, lekár musí túto skutočnosť zohľadniť.

Liečebná terapia

Liečba detí a dospelých zahŕňa rovnaký princíp, ktorý sa môže líšiť len v mieste a vlastnostiach vzdelávania. Potreba liečby nie je vždy prítomná, ale iba v tých prípadoch, keď je riziko vážnych komplikácií vysoké. Spravidla sa hemangiómy eliminujú nezávisle, najmä u detí.

Liečba je predpísaná v prípade:

 • ak sa nádor nachádza v blízkosti očí a nepriaznivo ovplyvňuje videnie;
 • objavili sa ulcerácie;
 • nádor je v dýchacom systéme.

Samotná liečba môže byť chirurgická a konzervatívna. V druhom prípade sú predpisované lieky, ktoré sú založené na Propranolole alebo Timolole, cytostatikách, kortikosteroidoch. Okrem toho sa používajú tlakové pásy. Liečba operačnou metódou zahŕňa použitie lasera, metódu kryogestrukcie, lieky na skleroterapiu, ako aj klasickú chirurgickú excíziu.

Hemangióm u detí často odchádza sama o sebe do veku 7 rokov, alebo dokonca skôr. Preto s najväčšou pravdepodobnosťou vám lekár poradí, aby ste si vybrali taktiku čakania. Chirurgická liečba je predpísaná iba v prípade rýchleho rastu nádoru.

Venózny hemangióm

Nevus, ktorý pozostáva z patologicky vytvoreného cievneho tkaniva, sa nazýva cievny hemangióm. Neoplasm benignej povahy, ak sa zmenila jeho veľkosť a chová sa nezvyčajne, mali by ste to venovať pozornosť a ísť na stretnutie s lekárom. Aké typy vaskulárneho hemangiómu sa vyskytujú, aký lekár by sa mal konzultovať, keď sa vzdelávanie začalo správať nešpecificky a aké liečenie pomôže zbaviť sa vaskulárnej patológie a predchádzať recidíve?

Príčiny a rizikové faktory

Zatiaľ neexistujú presné dôvody, ktoré by mohli ovplyvniť zlyhanie tvorby plavidiel. Lekári naznačujú, že jedným z významných faktorov, ktoré by mohli ovplyvniť vývoj patológie, je zlyhanie tvorby krvných ciev počas obdobia vnútromaternicového vývoja, keď žena mala ťažké vírusové ochorenie alebo v prvom trimestri užívala nelegálne lieky, keď všetky vitálne dôležité orgány a systémy. U dospelého človeka môže dôjsť k vzniku hemangiómu v dôsledku poškodenia kože alebo tvorby krvných zrazenín v cievnej dutine.

Odrody vaskulárneho hemangiómu

Ratsemoznaya

Formácia skladajúca sa z nádob, ktoré sa krútia a prepletajú. Táto kožná patológia je zriedkavá, lekári nazývajú takú formáciu ako racemický hemangióm. Bežným lokalizačným miestom je koža bokov a hýždí. Takýto hemangióm rastie len v hornej vrstve dermy, nevyskytuje sa na vnútorných orgánoch a svalových tkanivách.

kapilárnej

Typ vaskulárneho nevusu, ktorý sa vyskytuje najčastejšie. Nachádza sa v hornej vrstve dermis a pozostáva z veľkého počtu kapilár. Za nepriaznivých okolností môže kapilárny hemangióm rásť do hlbších vrstiev kože, čo ovplyvňuje svalovú vrstvu a vnútorné orgány. Hlavným miestom lokalizácie je hlava a krk. Ak nádor rastie na veľkú veľkosť, keď je v kontakte s vonkajšími stimulmi, ľahko sa poškodí a krváca. Hoci nádor nie je náchylný na degeneráciu do rakoviny, je to rovnaké, s častou traumou sa odporúča zbaviť sa.

Žilový hemangióm je viac náchylný na starších ľudí, a to najmä v dôsledku starnutia tela a akumulácie toxínov v tele. Späť na obsah

Venózny nádor

Venózny hemangióm je najčastejšie u starších pacientov, preto sa táto forma nazýva opuch senilných pier. Lekári sa domnievajú, že hlavnou príčinou týchto nádorov je nadmerná expozícia ultrafialovým žiarením. Vzdelanie vyzerá ako okrúhla, mäkká, tmavá papula s priemerom najviac 10 mm. Hlavným miestom je oblasť okolo dolného pery. Vzdelávanie nie je náchylné k malígnej degenerácii, neprináša bolesť a nepohodlie.

kombinovaný

Kombinovaný hemangióm sa skladá z kapilárno-kavernóznej zmesi, ktorá sa nachádza pod kožnými tkanivami a epidermálnou vrstvou. Spoločným miestom lokalizácie sú kosti lebky, čelné kosti alebo koža. Kombinovaný hemangióm sa u detí nevyskytuje, dospelí trpia vaskulárnou patológiou.

zmiešaný

Zloženie takéhoto nevusu je vaskulárne, nervové, lymfatické a spojivové tkanivá. Varianty zmiešaného hemangiómu - hemlinfangióm, angioneuroma, angiofibróm. Varianty sa líšia, v ktorých prevažuje tkanivo v nádore. Ak sa takýto nádor objaví na koži dieťaťa, stojí za to pozorovať jeho správanie. Vo väčšine prípadov, keď dieťa starne, zmiešaný hemangióm zmizne bez špeciálnej liečby. Ak sa však nádor správa podozrivo, mali by ste sa poradiť s lekárom.

zapadnutý

Novotvar sa nachádza v subkutánnej vrstve vlákna, pozostáva z veľkých ciev žilového pôvodu. Nádor má fialovú farbu, vyzerá ako patologický opuch nepravidelného tvaru. Vzdelávanie zakrvá len v podkožných tkanivách, na vnútorných orgánoch a svalových tkanivách. Hlavné miesto lokalizácie - zadok a stehná.

Symptómy patológie

Hemangióm sa môže tvoriť kdekoľvek na tele. Vzdelanie má ružovú alebo červenú farbu, mierne stúpa nad hladinou kože. Ak je nevus poškodený, vyvíja sa nadmerné krvácanie, ktoré niekedy nie je možné zastaviť pomocou bežných metód. Ak je štruktúra novotvaru pevná, potom hemangióm nedegeneruje do rakoviny kože a mäkká štruktúra naznačuje, že nevus bude stále rásť.

Ak sa hemangióm vytvorí na vnútorných orgánoch, táto patológia môže byť nebezpečná pre ľudský život. Napríklad, ak dôjde k poškodeniu veľkého hemangiómu pečene, objaví sa vnútorné krvácanie a ak sa patológia nezistí včas, situácia bude smrteľná. Neoplazmus môže ovplyvniť obličky, mozog, kostné tkanivo. Keď sa nachádza v mozgu, človek sa obáva bolesti hlavy a závratov, zhoršeného videnia a sluchu, dezorientácie vo vesmíre, zhoršenia všeobecného blaha.

Diagnóza vaskulárnych hemangiómov sa uskutočňuje rôznymi metódami podľa odporúčania dermatológa alebo chirurga. Späť na obsah

Diagnostické postupy

Diagnostické postupy sú jednoduché a pozostávajú z primárneho vyšetrenia pacienta v kancelárii dermatológa. Lekár hodnotí objem hemangiómu, stupeň jeho klíčenia v hlbokých tkanivách, či existujú podozrivé znaky. Na určenie hĺbky šírenia nádoru, charakteristiky jeho vývoja a umiestnenia a stupeň dodávania krvi je priradený ultrazvuk. Ak je nádor rozsiahly, umiestnený hlboko, vykoná sa angiografická štúdia. Pri lokalizácii vaskulárneho nevusu na tkanivách vnútorných orgánov je predpísaná MRI alebo CT diagnóza. Aby sa vylúčila malígna etiológia, odoberajú sa vzorky novorodenca na histologické vyšetrenie. Keď je diagnóza potvrdená a lekár identifikuje hemangióm, liečba je predpísaná.

Liečebné metódy

Keď je vaskulárny nevus v stabilnej polohe, neublíži sa, neobťažuje sa a nie je zranený pri kontakte s vonkajšími stimulmi, nevyžaduje sa žiadna lekárska alebo chirurgická liečba. Lekár vám poradí, aby pozoroval formáciu, chrániť pred mechanickým poškodením, nevystavovať agresívnemu slnečnému žiareniu. Ak sa nevus správa podozrivo alebo sa nachádza na mieste, kde je neustále zranený, odporúča sa zbaviť sa novotvaru, kým nie sú žiadne nebezpečné komplikácie.

Liečba liečiv

Počas liečby liekmi na odstránenie hemangiómov sa odporúča použiť liek "Propranolol", ktorý prispieva k spazmu cievy umiestneného vo vnútri hemangiómu. Výsledkom tohto účinku je, že nevus zvyčajne prestáva byť dodávaný s krvou a zomrie časom. Tento liek má vedľajší účinok, je kontraindikovaný u ľudí, ktorí trpia astmatickým zadusením. Preto pred tým, ako začnete s výberom optimálneho lieku, je potrebné varovať lekára o ďalších súvisiacich ochoreniach.

Pri liečbe cievnych hemangiómov sa často predpisuje propranolol.

Ďalším spôsobom liečby liekov je injekcia etylalkoholu do tela hemangiómu. Výsledkom takýchto manipulácií je, že materské znamienko už nie je normálne dodávané s krvou, tkanivá zomrú a časom zmizne novotvar. Je však potrebné pripomenúť, že žiadne intradermálne injekcie nemožno použiť doma nezávisle, pretože situácia môže skončiť smrťou.

Čo je hemangióm, príznaky a liečba benígneho nádoru

Benígne nádory hemangiómu sa vyskytujú u detí alebo po 30-40 rokoch. Infantilné hemangiómy zriedkakedy vyžadujú liečbu. Nádory u dospelých sa môžu tvoriť na orgánoch.

Čo je hemangióm

Hemangióm je benígna cievna tvorba mäkkých tkanív, ktorá je kožná, subkutánna a intramuskulárna. Dosiahne až 1% všetkých benígnych nádorov, vyskytuje sa u ľudí starších ako 30 rokov. Existujú dva typy nádorov:

 • povrch (kapilárne);
 • hlboký (kavernózny hemangióm).

Intramuskulárne nádory sa často nachádzajú v tkanivách dolných končatín. Najčastejšie predstavujú izolované formácie. Výnimkou je vzácna difúzna forma, ktorá zvyčajne postihuje jednu ruku alebo nohu. Ochorenie je spôsobené poruchou tvorby segmentov cievneho systému. Hormóny môžu ovplyvniť tkanivovú moduláciu. U dospelých sa hemangiómy objavujú v 20% prípadov po traume a u dojčiat v dôsledku ťažkého pôrodu.

Hemangiómy u novorodencov

Infantilné hemangiómy (IH) sú benígne nádory, ktoré sa vyvíjajú ako dôsledok rozdelenia buniek lemujúcich krvné cievy. Približne 5% detí má určité prejavy vaskulárnych lézií. Nasledujúce vzorky nádorov boli odhalené:

 1. Viac časté u predčasne narodených detí s nízkou pôrodnou hmotnosťou - približne 20% z kategórie novorodencov.
 2. Najčastejšie sa vyskytujú u žien, v hlave a krku, menej často na tele a končatinách.

Anomálie sú tak časté, že neonatológ môže urobiť diagnózu bez porady s chirurgom. Ak existujú pochybnosti o diferenciácii nádoru, vykonajte biopsiu.

Príčiny nádorov

Vedci ešte neidentifikovali faktory vzniku vaskulárnych nádorov. Štúdie potvrdzujú účinok signalizácie estrogénu na tvorbu patológie. V roku 2007 sa ukázalo, že zvýšené hladiny ženského hormónu môžu stimulovať proliferáciu tkanív. Ďalšia teória naznačuje vplyv placentárnej cirkulačnej nedostatočnosti na vaskulárnu podporu fetálnej dermy. Genetické štúdie vyvracajú vplyv materského organizmu na sklon k infantilným hemangiómom.

Ako vyzerá hemangióm

Znaky hemangiómu sú rôznorodé v závislosti od typu, umiestnenia a veku výskytu. Najčastejšie pri narodení nie je nádor viditeľný, ale na jeho mieste sú zmeny:

 • cievna sieť;
 • Koža má červenú značku, ktorá sa podobá modrínam.

Vývoj sa začína 2 týždne po narodení a najrýchlejší je obdobie prvých 3 až 6 mesiacov života. Pediatri a rodičia sa obávajú, že proliferácia tkanív môže ovplyvniť susedné štruktúry. Tvorba nádorov sa po 6 mesiacoch spomaľuje, ale častejšie sa zvyšuje na jeden rok. Po 12 mesiacoch sa nádory dostanú do fázy indukcie - kompresie a vyblednutia.

Nádorové bunky sú nahradené tukmi a tkanivami jazvy. Po prvé, infantilný hemangióm z jasne ružovej odtiene sa stáva sivou, zmäkčuje a má formu pokožky. Involúcia trvá roky a končí približne 7-10 rokov. Asi 50% detí nevykazuje stopy na mieste anomálie. Po hemangióme, tenkej alebo zhutnenej koži môže zostať závesný záhyb, zvyšková hmotnosť tuku alebo deformácia štruktúr pod novotvarom. Niekedy v nosovej alebo ušnej dutine je poškodená chrupka umiestnená pod nádorom.

Medzi hlavné komplikácie pre novorodencov patrí:

 1. Vývoj vredov v dôsledku zničenia a otvorenia nádoru. Koža je poškodená a oslabená v dôsledku porúch obehu, zriedenia. Drobné zranenia a vlhkosť odhaľujú pokožku. Často sa tvoria vredy v oblasti plienky. Použitie krému a prášku zabraňuje poškodeniu hemangiómu. Nezabudnite kontaktovať lekára za radu.
 2. Anatomické problémy súvisiace s možnosťou deformácie tenkých štruktúr v hlave a krku. Cavernózny hemangióm na viečkach, nosa, perách a ušiach môže natrvalo poškodiť chrupavku, pigmentáciu alebo kvalitu kože, čo vedie k deformácii týchto štruktúr. Veľký nádor môže interferovať s videním. Mozog kojencov nedostane celý oko z oka a bude ignorovať informácie v budúcnosti, čo povedie k amblyopii. Preto sa v niektorých prípadoch odporúča liečba v počiatočnom štádiu. Kompresia očnej gule môže spôsobiť astigmatizmus. Umiestnenie v oblasti brady a krku môže blokovať dýchacie cesty.

Približne 20% detí má viac ako jeden hemangióm na tele, ale veľmi zriedkavo ich počet presahuje päť. Úzkosť spočíva v tom, že nádory sa nachádzajú na vnútorných orgánoch. Najčastejšie postihuje pečeň a jej rast vyvoláva napätie v susedných tkanivách - žalúdku, srdci.

PNASE-syndróm znamená kombináciu abnormálneho vývoja zadnej časti mozgu (P), hemangiómu (N), patológie mozgových ciev (A), srdcových defektov (C) a aortálnej koarkácie. Takmer 9 z 10 pacientov so syndrómom je ženská. Deti so sprievodnou anomáliou majú zvýšené riziko mŕtvice.

Hlavné typy hemangiómov

Na histologickej báze sa rozlišujú nasledujúce typy nádorov:

 • kavernózna - pozostáva z mnohých dilatovaných nádob;
 • kapilára - pozostáva z malých ciev, pripomínajúcich kapiláry;
 • arteriovenózny - pozostáva z dysplastických zrodených tepien a žíl, má vzhľad partia.

Často existujú zmiešané typy nádorov. Cavernózny hemangióm, na rozdiel od kapilára, sa nachádza vo vrstvách podkožného tkaniva a je schopný rastu do svalov a orgánov.

Mikroskopia ukazuje akumuláciu tenkostenných endoteliálnych ciev. Krvné cievy sú oddelené tenkým spojivovým tkanivom a tvoria sa krvné zrazeniny v lúmenoch. Pre diferenciálnu diagnostiku malígnych nádorov sa použil histochemický marker Glutl.

Benígny nádor sa klasifikuje podľa počtu prvkov, podľa toho, kde sa nachádza hemangióm a veku pacienta. Existujú oddelené typy cievnych nádorov:

 1. Povrchom je nadmerný rast a zhrubnutie kožných buniek. Existujú jediné a viaceré miesta. V niektorých prípadoch si vyžaduje chirurgickú liečbu.
 2. Neonatálna hemangiomatóza - prítomnosť niekoľkých kapilárnych hemangiómov pri narodení alebo vzniku počas prvých týždňov života. Ak je ovplyvnená iba koža, patológia sa nazýva benígna, erupčná neonatálna hemangiomatóza - formácie nakoniec prechádzajú nezávisle. Ak sú ovplyvnené orgány (pečeň, mozog, oči), potom ide o difúznu neonatálnu hemangiomatózu. Výsledok závisí od umiestnenia nádoru. Novorodenca s viacerými hemangiómami na koži sa má dôkladne vyšetriť na poškodenie vnútorných orgánov.
 3. Ulcerogénna hemangiomatóza je zriedkavá porucha spojená s viacerými ložiskami, ktoré tvoria vredy a vedú k vážnemu poškodeniu tkaniva.
 4. Získaná násobná hemangiomatóza - veľké množstvo nádorov sa objavuje v detstve alebo dospelosti na koži a vnútorných orgánoch, najmä na kostiach, mozgu a pečeni. Nádory pretrvávajú dlhú dobu, ale nemajú žiadne príznaky.

Casabaha-Merrittov syndróm (hemangióm-trombocytopénia) je zriedkavá komplikácia, ktorá spôsobuje rýchle zvýšenie poškodenia ciev. Infantilné hemangiómy to zriedka spôsobujú.

Interné hemangiómy

Ľudia s viacerými hemangiómmi na koži by mali byť testovaní na interné nádory. Väčšina pacientov s vnútornými formáciami nemá žiadne vonkajšie príznaky, ako sa vyskytujú v dospelosti.

Najčastejšie sa v pečeni nachádza vaskulárny nádor, ale malý hemangióm nespôsobuje žiadne príznaky. Tvorba väčšieho ako 4 cm v priemere vedie k nepohodlie a pocitu plnosti žalúdka. Menej často sa spúšťa strata hmotnosti, nevoľnosť a dyspepsia.

Cievne novotvary sa zriedkavo vyskytujú v mozgu:

 1. Hemangioblastóm predstavuje 2% všetkých intrakraniálnych lézií. Častejšie sú tvorené v dolných častiach: trup a cerebellum. Ide o pomaly rastúce nádory, ktoré sa tvoria z buniek, ktoré tvoria vnútornú vrstvu krvných ciev.
 2. Hemangiopericyty sú menej časté a vytvárajú sa v membránach mozgu alebo miechy.

V praxi sú lekári konfrontovaní s hemangiómmi pečene a mozgu, pretože najčastejšie sú informácie o diagnóze a liečbe. Nádory sú detegované náhodnými vyšetreniami MRI. Formácie na pažeráku sú extrémne zriedkavé: z 20-tisíc pitev boli zistené iba tri takéto prípady.

Väčšina orgánových hemangiómov, nájdených náhodou, nevyžaduje zásah. Chirurgicky sa nádory odstránia, ak stláčajú priľahlé orgány a tkanivá.

Špeciálne formy hemangiómov

Rýchlo sa rozvíjajúce hemangiómy (RICH) neboli dlhodobo rozlíšené od infantilných nezrelých nádorov. Teraz existujú jasné kritériá na základe rozdielnych klinických, histologických a imunofenotypických znakov. Kruhové alebo oválne, solitárne, povrchové alebo infiltrované cievne nádory sa často nachádzajú v blízkosti kĺbov na končatinách, na koži lebky, na čele alebo okolo ucha.

Nádory sa vyvíjajú in utero, nemajú postnatálny rast. Úplná invázia nastane približne za rok. Hemangiómy tohto typu na pokožke hlavy pochádzajú z subperiosteálnej oblasti a môžu vyvolať poruchy spojené s kosťami. Povrch nádoru je mäkký alebo telangiectaktický a odtiene sú od ružovej až po fialovú. Okolo nádoru sa koža stáva chabou a v strede sa vytvára lineárna jazva. Po regresii existujú dva typy komplikácií: lipoatrofia s bledým modrastým kožou alebo teleangiectatickým plakom.

Na diagnostiku sa použil farebný Dopplerov ultrazvuk. Ak sú klinické a rádiologické údaje nejednoznačné, vykoná sa biopsia novorodenca. Patologické štúdie ukazujú veľké a husté bunkové segmenty, oblasti fibrózy a oblasti nepravidelných tvarov ciev. Je potrebná diferenciálna diagnostika s angiómami, infantilnou myofibromatózou, rhabdosarkómami.

Antenatálna diagnóza RICH počas prenatálneho ultrazvuku je možná v 3. trimestri a niekedy od 20. týždňa tehotenstva. Genetické konzultácie sa nevykonávajú.

Často je nádor ponechaný pod dohľadom ukončenia spontánnej involúcie. Pre reziduálne účinky sa používa lipofilling a chirurgická resekcia. Niekedy sa používa liečba kortikosteroidmi.

Spinálne hemangiómy

Hemangióm sa považuje za detskú chorobu. Avšak cievne nádory v kostiach sa vyvíjajú po 50 rokoch. Najčastejšie sa objavujú v strednej alebo dolnej časti chrbta - hrudník a beder. Iba 5% pacientov s spinálnym hemangiómom má príznaky. Nádory sú náhodne zistené počas radiografie a MRI chrbtice pri iných otázkach: bolesť chrbta, ktorá sa cíti na koži. Príznaky zahŕňajú necitlivosť a slabosť.

MRI alebo počítačová tomografia je potrebná na presnú diagnózu spinálnych lézií na zistenie poškodenia nervov, miechy alebo miechového kanála, ako aj kompresiu samotnej miechy.

Liečba sa vykonáva, ak nádor spôsobuje bolesť a ovplyvňuje pohyb. V zriedkavých prípadoch môže novotvar spôsobiť paralýzu. Liečba chrbticových hemangiómov zahŕňa:

 • embolizácia - minimálne invazívny postup blokuje prietok krvi do nádoru;
 • etanolové injekcie podporujú koaguláciu krvi v nádore, aby sa zabránilo krvácaniu;
 • radiačná terapia je zameraná na deštrukciu nádorových buniek;
 • Pri úplnom poškodení segmentu sa používa chirurgický zákrok na odstránenie chrbtice (vertebraktómia) alebo chrbtice (laminektómia).

Možnosti liečby hemangiómov

Jediný malý hemangióm zvyčajne nevyžaduje liečbu, pretože prechádza na vlastné. Je nevyhnutné liečiť cievne nádory, ktoré spôsobujú poškodenie alebo vredy. Existuje niekoľko možností liečby:

 1. Kortikosteroidy sa injekčne podajú do hemangiómu, aby sa znížil ich rast a zmiernil sa zápal.
 2. Beta-blokátory vo forme krémov sa aplikujú niekoľkokrát denne počas 6-12 mesiacov na malé povrchové hemangiómy. Liek nemá žiadne kontraindikácie. Blokátory beta-adrenoreceptorov vo forme tabliet sa používajú aj u detí.
 3. Na odstránenie hemangiómu sa používa laserová terapia. V závažných prípadoch chirurg pôsobí na cievy laserom na zníženie sčervenania a zrýchlenie procesu regenerácie tkaniva.
 4. Bekaplermínový gél sa používa na liečenie vredov na povrchových hemangiómoch kože, ale neovplyvňuje nádor. Nástroj sa často nepoužíva kvôli zvýšenému riziku degenerácie buniek.
 5. Chirurgický zásah je potrebný pri veľkých formáciách v citlivých oblastiach, ako sú oči, nos, hrdlo.

Interné hemangiómy vyžadujú liečbu s významným množstvom, ktoré narúša funkciu orgánov alebo spôsobuje bolesť. Chirurgické odstránenie nádoru, orgánu ako celku alebo jeho časti alebo embolizácia artérie, ktorá dodáva novotvar, sa používa.

Betablokátory pri liečbe detských hemangiómov potláčajú krvné cievy, inhibujú ich rast, stimulujú smrť nádorových buniek a na ich nádorové nádory by sa mali používať v proliferačnej fáze. Liečivá pôsobia na beta-adrenergné receptory, ktoré sa presne exprimujú počas obdobia rastu nádoru.

V domácej praxi medzi betablokátormi používali propranolol. Deti s vaskulárnymi prejavmi sú predpísané dávky 1-3 mg na kilogram telesnej hmotnosti za deň. Vedľajším účinkom beta blokátora je porucha spánku, pokles tlaku a slabosť u dieťaťa.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Hypertenzívny typ s REG: možné príčiny a interpretácia

Rheoencefalografia (REG) je moderná metóda hodnotenia stavu mozgu, založená na elektrických vlastnostiach nervovej tkaniva. Tento postup umožňuje lekárovi identifikovať abnormality v práci centrálneho nervového systému u pacienta a najprv posúdiť vaskulárny tonus a aktivitu krvného toku v ňom.

Krvný test na viskozitu, ako sa nazýva

Krvný test na viskozituKrv pozostáva z dvoch častí - jednotných prvkov a plazmy. Plazma je kvapalná časť a tvarované prvky sú krvné bunky, ktoré okrem svojich hlavných funkcií taktiež robia silnú krv.

Hypertrofia ľavej komory

Ľavá srdcová komora srdca (LV) hrá zásadnú úlohu pri organizácii prietoku krvi. Tu začína veľká obeh. Krv, nasýtená kyslíkom a živinami, sa z neho uvoľní do aorty - silnej arteriálnej línie, ktorá napája celé telo.

Bradykardia srdca u detí

Podľa lekárov sa začína rozvíjať bradykardia dieťaťa, ak jeho srdce robí menej ako 100 úderov za minútu. Zhoršený pulz vedie k tomu, že telo dieťaťa v dôsledku pomalého čerpania krvi myokardom nedostane požadované množstvo kyslíka, čo určite ovplyvní jeho vývoj a zdravie.

Koľko rokov žije po CABG: odporúčania v pooperačnom období

Čo je operácia bypassu srdca a prečo je taká operácia nevyhnutná, nie všetci ľudia, ktorí idú na túto operáciu, vedia. Hlavným cieľom operácie srdcového bypassu je zlepšiť prívod krvi do myokardu a znížiť riziko srdcového infarktu.

Aké sú príznaky koronárnej choroby srdca u mužov

Znaky koronárnej choroby u mužov sú často skryté: človek nemusí mať podozrenie, že sa vyvinie patológia. Musíte byť pozorní na svoje vlastné zdravie, dávajte pozor na signály tela.