Hematokrit je indikátor, ktorý určuje obsah červených krviniek (červených krviniek) v celkovom objeme. Zmerané v percentách. Určené všeobecným krvným testom. Hematokrit určuje schopnosť krvi preniesť kyslík do tkanív tela.

U dospelých naznačuje nižší hematokrit, že existuje riziko anémie. Pri znížení hematokritu je povinná mimoriadna opatrnosť a pozornosť zdravia - dôvody sú nejednoznačné.

Na správnu diagnózu sa vykonávajú špeciálne testy na stanovenie percenta červených krviniek na objem plazmy. Sú schopní poskytnúť informácie odborníkom na presné určenie príčin nízkeho hematokritu.

norma

Predtým, ako hovoríme o znížení hladiny hematokritu v krvi, je potrebné poznať štandardné hodnoty indikátora na základe pohlavia a veku pacienta.

Hematokritové dávky pre:

 • novorodenec - 44-62%;
 • dieťa prvého roka života - 36-44%;
 • deti do desiatich rokov - 37-44%;
 • dospelí muži - 40-52%;
 • dospelé ženy - 30-46%.
 • u väčšiny žien je hematokrit počas tehotenstva znížený - to je normálny dôsledok zvýšenia celkového objemu krvi.

Keďže nízka hladina hematokritu hovorí o anémii, je prirodzené, že príčinou anémie sú faktory, ktoré tento ukazovateľ znižujú. Všetky faktory, ktoré prispievajú k rozvoju anémie, budú tiež dôvody poklesu hematokritu v krvi u dospelých.

Čo znamená hematokrit?

Nedostatok červených krviniek ovplyvňuje celkový stav tela. S nízkym hematokritom u dospelých je všeobecná nevoľnosť, vysoká únava, dýchavičnosť, blednutie kože, časté srdcové zlyhanie, bolesti hlavy, vypadávanie vlasov.

To je spôsobené tým, že červené krvinky dodávajú živiny a kyslík do každej bunky pri zachytávaní oxidu uhličitého. S nízkym hematokritom sa objem erytrocytov na liter krvi stáva menší ako normálny, preto ľudské bunky zažívajú hladovanie kyslíka. Zároveň je narušená rovnováha medzi kyselinou a bázou a spôsob fungovania každého z orgánov.

Znaky

Symptómy nízkeho hematokritu sú:

Tieto príznaky sú zreteľne vyslovene počas tehotenstva a akútnej anémie. Na potvrdenie diagnózy je však potrebné vykonať krvný test.

Príčiny nízkeho hematokritu

Prečo sa dospelý hematokrit znižuje a čo to znamená? Ako bolo uvedené vyššie, anémia môže spôsobiť nízky hematokrit. Táto choroba sa vyskytuje, keď je nedostatok červených krviniek. Preto každá funkcia alebo akcia na zníženie priemernej dĺžky života môže priamo hovoriť o výskyte anémie.

Okrem anémie sa vyskytuje aj nízky hematokrit:

 • s veľmi silnou stratou krvi;
 • počas tehotenstva;
 • sa môže pozorovať pri dlhodobom pobyte v polohe v sklone.
 • ak sa červené krvinky tvoria pomaly;
 • ak sa zvýši objem krvi;
 • v procese pôstu alebo nezdravého jedla;
 • v prípadoch rýchlej likvidácie červených krviniek;
 • ak je skvapalnená krv.

Tiež pokles hematokritu v krvi pod normou sa pozoroval u nasledujúcich ochorení:

 • rakovina kostnej drene, malígne nádory, čo vedie k zníženej tvorbe červených krviniek;
 • ochorenie obličiek (stenóza renálnej artérie, zlyhanie obličiek, polycystické ochorenie obličiek);
 • chronické zápalové procesy;
 • anémia, pri ktorej sa zníži počet červených krviniek;
 • ochorenia krvných ciev alebo pečene.

Všetky údaje s nízkym hematokritom sú vážnym dôvodom na vykonanie úplného vyšetrenia. Ale nie je potrebné sa obávať v predstihu. Pomocou prieskumov môžete identifikovať príčinu ochorenia a čo presne môže spôsobiť pokles hematokritu. Keď je hladina hematokritu normálna a ukáže sa analýza, potom si môžete byť istý, že všetko je s vami normálne.

Hematokrit počas tehotenstva

U žien počas tehotenstva môže byť hematokrit pod normálnou hodnotou. To vyplýva zo skutočnosti, že objem krvi sa zvyšuje na úkor plazmy. Počas tohto obdobia môže byť toto číslo 33% a toto sa považuje za normálne.

Čo s nízkým hematokritom

U dospelých je hlavným princípom liečby nízkeho hematokritu odstránenie príčin, ktoré spôsobili, že klesli pod normál. Ak je anémia príčinou nízkeho hematokritu, v mnohých prípadoch stačí, aby pacient zmenil stravu, aby postupne zvyšoval hladinu červených krviniek a hemoglobínu v krvi.

Na to sa odporúča jesť viac potravín bohatých na železo, ako sú kurčatá, sušené ovocie, fazuľa, vajcia, červené mäso, droby (najmä pečeň), morské plody, zelenina. Okrem toho by sa mal zvýšiť príjem vitamínu C, pretože zlepšuje vstrebávanie železa. V niektorých prípadoch lekár môže na liečbu anémie odporučiť doplnenie doplnkami železa.

Nízky hematokrit: príčiny a možné dôsledky

Krv je kvapalné spojivové tkanivo. Jeho hlavnou funkciou je zabezpečiť vnútorným orgánom živiny a kyslík. Táto kvapalina cirkuluje v celom tele vďaka rozvinutej sieti kapilár.

Krv pozostáva z plazmy a niekoľkých variantov priľahlých prvkov. Každý patologický proces sa priamo odráža v kvalitatívnom zložení kvapalnej formy spojivového tkaniva. Keď sa človek ochoreje, lekár na začiatku predpisuje kompletný krvný obraz. Jedným z najdôležitejších parametrov je hematokrit. Ak je tento indikátor znížený, čo to znamená? Hovoríme.

korpuskulárnej objem

Pod touto hodnotou sa bežne rozumie jeden z parametrov krvného testu. Jeho podstatou je kvantitatívne posúdenie určitých zložiek kvapalného spojivového tkaniva, berúc do úvahy vzťah medzi sebou.

Termín hematokrit sa zriedka používa v lekárskej oblasti. Najčastejšie sa nahrádza "hematokritom". V skutočnosti tento prístup k otázke nie je celkom správny. Posledný termín sa nazýva označená skúmavka, pomocou ktorej laboratórny technik hodnotí hodnotu hematokritu.

Napriek tomu sa dostal tak tesne do praxe, že sa oboznámil so zdravotníckymi pracovníkmi a bežnými občanmi.

Dôležitou súčasťou krvi je plazma. Obsahuje krvné doštičky, červené krvinky a bielych krviniek. V tomto prípade má červené krvinky najviac. Napríklad ukazovateľ 5 biliónov týchto teliesok sa považuje za normálne v krvi zdravého človeka.

Základ počtu hematokritu vedcov navrhol, aby pomer červených krviniek k všetkým ostatným prvkom.

Stanovenie hematokritu

Ak chcete zistiť tento údaj, musíte prejsť rutinným krvným testom. Materiál sa odoberie na ďalšie vyšetrenie z žily. Do krvi sa najskôr pridá antikoagulancia (interferuje s koagulačným procesom) a potom sa umiestni do odstredivky.

V tomto prístroji sa trubica otáča až do rýchlostných limitov. Ako viete, všetky zložky krvi sú charakterizované rôznymi hmotnosťami. Preto v centrifúge stačí jednoducho ich rozdeliť a určiť objem každej zložky.

Po dokončení postupu na označenie na skúmavke môže technik ľahko vyhodnotiť parametre červených krviniek. Vzhľadom na to, že tieto prvky sú väčšie, obsadia väčšinu banky nižšie. Za nimi zostanú leukocyty a krvné doštičky a plazma zostane na vrchole.

Ak chcete tento indikátor určiť čo najpresnejšie, vytvorí sa 100% značka na tubus a do neho sa vloží 100 ml materiálu. Výsledná hodnota by sa mala považovať za číslo hematokritu.

Norma pre deti a dospelých

Číslo hematokritu, rovnako ako mnoho iných parametrov krvi, sa líši po celý život človeka. To nie je prekvapujúce, pretože telo rastie a objem kvapalného spojivového tkaniva sa neustále zvyšuje. Súčasne sa počet jednotných prvkov nezvyšuje v priamom pomere.

 • Najvyššie parametre hematokritu sa pozorujú u novorodencov a sú približne 60%. Dieťa v 1 roku bude toto číslo nižšie, približne 38%.
 • V období dospievania sa znova vyskytujú zmeny. Za toto obdobie sa považuje norma 50%. Ide o takzvaný dolný prah normatívnej hodnoty.
 • U dospelého muža sa hematokrit môže pohybovať od 49 do 54% a u žien od 33 do 47%.

Zmena uvedených parametrov je dôvodom pre lekára. Niekedy tento príznak poukazuje na malý zdravotný problém, ale častejšie to signalizuje vážnu patológiu.

Prečo je hematokrit pod normálnou hodnotou?

Nedostatok červených krviniek vždy negatívne ovplyvňuje funkciu tela. S touto poruchou človek neustále sťažuje na únavu a nevoľnosť. Jeho koža môže byť bledá, objavujú sa bolesti hlavy a srdce sa urýchľuje. Vo veľkom pohlavnom styku sa táto porucha zvyčajne prejavuje nadmerným vypadávaním vlasov.

Aký je opísaný klinický obraz spôsobený? Červené krvinky sú zodpovedné za dodávanie kyslíka a živín do buniek. Po úspešnej preprave prijímajú oxid uhličitý.

Ak je hematokrit znížený, objem erytrocytov na 1 liter krvi je výrazne znížený. Ako výsledok, bunky tela začnú mať nedostatok kyslíka, čo nevyhnutne ovplyvňuje fungovanie celého tela.

Hematokrit je pomer veľkostí vyjadrený v percentách. Závisí to iba na dvoch parametroch: počte červených krviniek a objemu kvapalnej plazmy. Akékoľvek zmeny týchto parametrov môžu spôsobiť pokles hematokritu. Medzi hlavné príčiny poklesu ukazovateľov hovoria lekári:

 • klesajúci počet červených krviniek;
 • zníženie počtu červených krviniek;
 • postupná akumulácia tekutiny v tele;
 • zvýšenie počtu bielkovín, ktoré zabraňujú prebytku tekutiny opúšťať telo.

Tieto poruchy sú považované za bezprostredné príčiny, prečo môže byť v krvi nízky hematokrit. Tento problém je však niekedy vyvolaný inými, už závažnejšími faktormi.

Choroby sprevádzané poklesom hematokritu

Medzi patologickými procesmi, ktoré vytvárajú priaznivé podmienky na zníženie počtu hematokritu, experti identifikujú nasledovné:

 1. Významná strata krvi v dôsledku dopravnej nehody alebo vážneho zranenia.
 2. Veľmi rýchla deštrukcia červených krviniek v dôsledku infekčných procesov alebo intoxikácie jedmi.
 3. Patológia nádoru spolu s dlhodobou liečbou.
 4. Chronické zápalové ochorenia.
 5. Hodgkinov lymfóm.
 6. Anémia rôznych etiológií.

Nízky hematokrit je veľmi často pozorovaný u ľudí, ktorí diétujú alebo obmedzujú stravu. S vývojom tohto typu poruchy u malého dieťaťa príčiny najčastejšie zostávajú rovnaké. Avšak kvôli väčšej citlivosti mladého tela môže byť porušenie náročné.

Falošné výsledky

Falošným hematokritom je obvyklé porozumieť takému výsledku testu, v ktorom je hladina hematokritu definovaná ako nízka, ale samotná osoba je absolútne zdravá. Prečo je to možné?

Tento klinický obraz je zvyčajne výsledkom zriedenia krvi. V zriedkavých prípadoch sa znížené sadzby objavia, ak bol materiál odobratý v horizontálnej polohe. Lekár spravidla odporúča opakovať testy a prísť znova na recepciu.

Porušenie funkcií u tehotných žien

Po počatí dieťaťa začne žena začať podstupovať obrovské zmeny, čím sa pripravuje na novú funkciu. Samozrejme, to sa odráža v základných ukazovateľoch krvi. Napríklad objem plazmy sa postupne zvyšuje a počet hematokritu mierne klesá. Tento pomer považujú lekári za variant normy.

Ak je hematokrit v priebehu tehotenstva výrazne znížený, žena môže vyvinúť anémiu. To zase negatívne ovplyvňuje fungovanie celého organizmu.

Srdce začína prežívať obrovské zaťaženie, nasledované obličkami a pečeňou. Stav tehotnej ženy sa môže prudko zhoršiť. Ženy sa zvyčajne sťažujú na slabosť, vážne bolesti hlavy alebo zvýšenie krvného tlaku. Potvrdenie anémie alebo identifikácia inej poruchy bez pomoci lekára nestačí.

Vlastnosti poruchy u mladých pacientov

Výskyt hematokritu u detí sa značne líši od miery hematokritu u dospelých. S vekom sa zníži percento červených krviniek. Napríklad u detí je toto číslo približne 44-62% a u jedného ročného dieťaťa je to 37%.

Čo môže byť spôsobené nízkou úrovňou? Tento krvný index je zriedka spojený s vážnymi chorobami. Na určenie skutočnej príčiny poruchy sa bude vyžadovať kompletné diagnostické vyšetrenie. Iba doktor pozná patológiu.

Medzi najčastejšie dôvody, prečo je hematokrit znížený u dojčiat, pediatri rozlišujú:

 • nadmerne pomalá tvorba červených krviniek;
 • krvácanie;
 • anémia;
 • vysoká miera rozpadu erytrocytov;
 • veľké množstvo krvi v tele.

Rovnako ako u gravidných žien, nízky hematokrit u mladých pacientov je najčastejšie spôsobený vývojom anémie. Tento indikátor môžete zmeniť, ak radikálne prehodnotíte stravu omrviniek. Zvyčajne pediatri odporúčajú meniť stravu s vajíčkami, jablkami, orechy, väčšinou červeným mäsom.

So zníženým hematokritom u detí odborníci tiež odporúčajú hematogén. Je to nielen chutná pochúťka, ktorá sa predáva takmer vo všetkých lekárskych reťazcoch, ale je tiež dobrým profylaktickým agentom.

V obzvlášť závažných prípadoch, keď je korekcia diéty neúčinná, môže byť dieťaťu predpísané lieky. Výber liekov závisí od základnej príčiny ochorenia. Špecifický nástroj a jeho dávkovanie sú vybrané individuálne.

Ďalším spôsobom boja proti poruche je vymenovanie komplexov vitamínov. Moderné farmakologické spoločnosti vyrábajú tento druh liekov vo veľkom množstve, takže aj skúsení rodičia sa môžu zapletať do tejto rozmanitosti. A v tejto veci nemôže urobiť bez konzultácie s pediatrmi.

Lekár predpíše konkrétnu drogu na základe celkového klinického obrazu, potrieb dieťaťa a výsledkov jeho testov.

Odporúčaná terapia

Špecifická liečba tejto poruchy nebola vyvinutá. Liečba je predpisovaná lekárom až po úplnom vyšetrení tela. Najčastejšie sa zameriava na odstránenie základnej príčiny choroby.

Napríklad v prípade anémie sú predpísané železné doplnky a sú uvedené nutričné ​​odporúčania. Infekčné procesy v tele vyžadujú zničenie hlavného patogénu pomocou antibakteriálnych liekov.

Preto neexistujú terapie pre nízky hematokrit. Moderná medicína ponúka riešenie výhradne s hlavnou príčinou poruchy.

Spôsoby prevencie poruchy

Aby sa zabránilo zdravotným problémom spôsobeným poruchou funkcie obehového systému, lekári odporúčajú dodržiavať nasledujúce pravidlá:

 • Opustiť všetky závislosti. Dokonca aj malá konzumácia alkoholu alebo fajčenie 1-2 cigarety denne môže negatívne ovplyvniť prácu celého organizmu.
 • Je potrebné sledovať dennú diétu. Vyvážená strava (stravovanie tukov, bielkovín a uhľohydrátov v správnom pomere) je kľúčom k nedostatku zdravotných problémov. Tiež by ste mali upustiť od "potravinového odpadu" a rýchleho občerstvenia.
 • Je mimoriadne dôležité zapojiť sa do realizovateľných športov. Ak nemôžete ísť do telocvične, tento druh cvičenia možno nahradiť každodennou prechádzkou.
 • Pravidelne musíte vyšetriť lekár. Včasná detekcia zdravotných problémov vám umožní okamžite začať liečbu.

Dodržiavanie takýchto jednoduchých pravidiel pomáha zabudnúť na drogy a pilulky, na fronte sa pozrie na lekára.

Hematokrit: koncept, normy v analýzach a odchýlkach - pokles a nárast

Je pochybné, že pacient, ktorý nedávno vykonal kompletný krvný test vykonaný v ten istý deň a vykonal automatický analyzátor, bude zaujímať takýto indikátor ako hematokrit. Ak lekári v rozhovore medzi sebou nebudú klesať o svoje hodnoty, alebo povedú pacientovi, či jeho úroveň nezodpovedá normám a spôsobuje úzkosť zo strany lekárov.

Hematokrit je pomer červených krviniek k celkovému objemu. Približná úroveň tohto indikátora sa dá pozorovať voľným okom, ak sa nechá usadiť krv, a potom odhadnúť oko, koľko percent je obsadených deponovanými erytrocytmi a koľko zostáva pre plazmu. Medzitým je táto technika uvedená len na účely vysvetlenia čitateľovi jednoduchým príkladom toho, čo je hematokrit, ale nie ako prostriedok na výpočet indexu sám osebe. Pri spontánnej sedimentácii erytrocytov je počet hematokrít takmer o 20% vyšší, takže táto technika sa nepoužíva v laboratórnych podmienkach. Percento červených krviniek v plnej krvi, frakčné vyjadrenie (litre v litroch) alebo násobené 0,01, výsledok získaný v percentách, nazývaný hematokrit, sa meria ručne pomocou potrebných zariadení alebo sa vypočíta v automatickom analyzátore.

Hematokritová norma pre pohlavie a vek

V normálnom stave obsahuje telo dospelého človeka približne 4,5 až 5 litrov krvi, čo predstavuje červená ťažká časť (hmotnosť červených krviniek) pri stojacom na dne a ľahko nažltnutá tekutina (plazma), ak sa krv užívala s antikoagulanciami. Užívaný do suchého taniera bez použitia antikoagulancií, krv tvorí fibrínovú zrazeninu s červenými krvinkami nalepenými na ňom a kvapalnou časťou je sérum, ktoré je transparentnejšie a líši sa od plazmy absenciou fibrinogénového proteínu v ňom. Kým krv nevychádza z krvného obehu, existuje vo forme plazmy s cirkulujúcimi prvkami v ňom (leukocyty, erytrocyty, krvné doštičky), faktory zrážanlivosti a iné proteíny. Sérum mnohých zložiek je nedostatočné.

Hmotnosť erytrocytov u mužov je približne 44 - 48% alebo 0,44 - 0,48 l / l. U žien je tento ukazovateľ samozrejme nižší (36 - 42%) a u novorodencov môže byť všeobecne vysoký - 54 - 68% (N - 0,44 - 0,62).

Toto je percento hematokritu, ktoré sa pre pohodlie vynásobí 0,01 a získajte hodnoty:

 • Hematokritové normy pre mužov: 0,44 - 0,48 (v niektorých zdrojoch až 0,52, čo je celkom možné, pretože krv mužov nie je aktualizovaná tak často, ako ženská krv);
 • Normy hematokritu pre ženy: 0,36 - 0,43, ale počas tehotenstva (od 20. týždňa) sa hematokrit znižuje;
 • U detí: novorodenci - 0,44 - 0,62, do 3 mesiacov - 0,32 - 0,44, do roka - 36 - 44 (ako u žien), do 10 rokov - 37 - závisí od pohlavia a zdravotného stavu.

Zmeny objemu hematokritu červených krviniek v jednom alebo druhom smere môžu naznačovať buď stupeň koncentrácie v krvi alebo rozsah, v ktorom je krv zriedená.

Keď sa zníži hematokrit...

Nie je ťažké odhadnúť, že hodnoty hematokritu priamo závisia od červených krviniek alebo skôr od ich veľkosti a množstva. Ak sa z nejakého dôvodu stanú veľmi veľké (hematokrit je zvýšený) alebo príliš málo (hematokrit je znížený) alebo ich veľkosť v dôsledku určitých okolností začína meniť v smere klesajúce alebo rastúce. Samozrejme, proporcionálne sa objem bunkovej časti krvi odchyľuje v príslušnom smere. Nízky hematokrit je indikovaný, ak jeho hladina klesne na 20-25%, čo naznačuje anémiu. Tieto zmeny sú spravidla spôsobené faktormi, ktoré sa podieľajú na tvorbe patologického procesu.

Dôvodom na zníženie hematokritu môže byť pokles hladiny červených krviniek (erytropénia), nadmerná akumulácia vody v tele, ktorá zriedi krv a mení percento červených krviniek a plazmy (hyperhydratáciu) alebo nadmerné zvýšenie koncentrácie bielkovín (hyperproteinémie), ktoré viažu a zadržujú vodu v tele. Takéto zmeny sa vyskytujú v nasledujúcich prípadoch:

 1. Strata krvi, ale ak sa cirkulujúci objem krvi (BCC) môže obnoviť relatívne rýchlo infúznymi roztokmi, trvá určitý čas, kým sa červené krvinky vrátia do normálu.
 2. V kostnej dreni je znížená tvorba červených krviniek (anémia, leukémia, liečba cytostatikami a protinádorovými liekmi, renálna paréza).
 3. Erytrocyty sú intenzívne zničené: hemolytické anémie sú dedičné a získané, otravy hemolytickými jedami (bledá hrozienka, soli ťažkých kovov), závažné infekcie (brušný týfus, malária).
 4. Intravenózne podávanie veľkého množstva tekutiny pacientom s poškodenou funkciou obličiek zvyšuje celkový objem krvi v normálnych erytrocytoch, prirodzene to vedie k tomu, že hematokrit sa zníži.
 5. Hematokrit je tiež znížený počas tehotenstva, najmä v druhej polovici, kvôli zvýšeniu plazmatického objemu s rovnakou hladinou červených krviniek.
 6. Anémia akéhokoľvek druhu a pôvodu.
 7. Hyperhydratácia: BCC sa zvyšuje, obsah erytrocytov zostáva nezmenený - hematokrit je znížený (intoxikácia vodou, obehové zlyhanie, znížené funkčné schopnosti vylučovacieho systému atď.).
 8. Hyperproteinemie. Je tvorená širokou škálou rôznych ťažkostí: zvracanie, hnačka, akútne infekcie, myelóm, Hodgkinov lymfóm, paraproteinemická hemoblastóza. Zvýšenie proteínu v krvi v konečnom dôsledku vedie k akumulácii tekutiny v tele a zvýšeniu BCC (červené krvinky zostávajú lámavé voči týmto zmenám).

Pre deti neexistujú žiadne samostatné príčiny nízkeho hematokritu, preto zníženie hladiny tohto indikátora u dieťaťa podlieha rovnakému právu ako dospelý, okrem toho, že telo dieťaťa je citlivejšie na takéto zmeny a ochorenie často prechádza o niečo ťažšie.

... Alebo inovované

Hlavným dôvodom zvýšenia hematokritu je zvýšenie počtu červených krviniek (hyperprodukcia v kostnej dreni) alebo zvýšenie ich veľkosti, čo vytvára ďalší objem.

Takže hematokrit je zvýšený pri všetkých chorobách a podmienkach spôsobených zmenami počtu alebo veľkosti červených krviniek:

 • Redistribučná a pravá erytrocytóza.
 • Erytrémia (polycytémia, Vaquezova choroba) je výsledkom zvýšenej produkcie červených krviniek. Choroba je sprevádzaná ťažkosťami v hlave, kardialgiou, nepríjemným brnenie v prstoch horných a dolných končatín, neprirodzené sčervenanie kože. Podobné príznaky možno pozorovať pri iných ochoreniach súvisiacich s tvorbou zvýšených červených krviniek.

sčervenanie dlaní s erytrémiou

Príčiny zvýšeného hematokritu relatívnej povahy môžu byť prechodné stavy:

 1. Obštrukcia čreva (pohybujúce sa v tekutine);
 2. Časté zvracanie;
 3. Hnisavá hnačka (zhrubnutie krvi);
 4. Hyperhidróza (intenzívne potenie);
 5. Burn disease;
 6. Zápal peritonea (peritonitída);
 7. Podhorské podmienky.

Je zrejmé, že analýza len pre hematokrit bez určenia počtu erytrocytov a ich morfologických vlastností pravdepodobne nebude uspokojovať potreby klinických lekárov pri diagnostike rôznych hematologických patológií, pretože test, i keď obsahuje všeobecné informácie, neodhaľuje príčinu nárastu alebo poklesu. Typicky je hematokrit jeden z ukazovateľov celkového krvného testu, kde sa dá porovnať s inými parametrami (červené krvinky, hemoglobín, ESR, farebný indikátor). Hematokrit môže byť však jedným z prvých signálov na vykonanie komplexného vyšetrenia pacienta s cieľom zistiť príčinu poklesu alebo zvýšenia indexu, alebo presnejšie choroby, ktorá bola na prvom mieste dobre zastretená.

Zníženie hematokritu: príčiny

✓ Článok overený lekárom

Hematokrit je množstvo, ktoré meria objem červených krviniek (erytrocytov, krvných doštičiek a leukocytov) a určuje schopnosť krvi prepravovať molekuly kyslíka. Hodnota hematokritu udáva, koľko hmotnosti červených krviniek zaberá z celkového množstva krvi, pretože viac ako 98% červených krviniek tvoria červené krvinky.

Zníženie hematokritu môže naznačovať vážne ochorenie, napríklad anémiu, takže v prípade výraznej odchýlky tohto ukazovateľa smerom nadol je potrebné zistiť príčinu. Ak to chcete urobiť, obráťte sa na miestneho lekára.

Zníženie hematokritu: príčiny

Hematokritová frekvencia závisí od veku

Normálne hodnoty hemogramu

Príčiny nízkeho hematokritu

Najčastejšie je pokles objemu červených krviniek v celkovej hmotnosti krvi spôsobený nedostatočným príjmom železa a poklesom syntézy hemoglobínu. Táto situácia je typická u žien, ktoré už dlhú dobu používajú prísne diéty, alebo si cvičí pôst. U detí môže dôjsť k nedostatku železa z niekoľkých dôvodov:

 • nevyvážená strava s nedostatočným príjmom výrobkov obsahujúcich železo (mäso, pohánka, šťava z granátového jablka, jablká);
 • zrýchlený rast;
 • porušenie absorpcie železa v dôsledku ochorení tráviaceho traktu.

Je to dôležité! Nízky hematokrit nie je nezávislou diagnózou, ale môže viesť k pretrvávajúcemu zníženiu imunity, zhoršeniu zrážanlivosti krvi a iným nebezpečným podmienkam, takže správna výživa v každom veku je hlavným zdravým životným štýlom.

Čo je hemokrit

Ďalším dôvodom zníženia hematokritu - veľká strata krvi. Môžu sa vyskytnúť s predĺženou a ťažkou menštruáciou (menoragia), vnútorným krvácaním, zraneniami a zlomeninami, ktoré sprevádzajú výrazné straty krvi. Krvácanie z maternice pri endometriálnej hyperplázii alebo endometrióze je takmer vždy sprevádzané poklesom hematokritu, takže počas tohto obdobia je dôležité dodržiavať odporúčania lekárov o výžive a režime.

Jedným z faktorov, ktoré môžu ovplyvniť hladinu červených krviniek a ich počet vo vzťahu k bežným zložkám krvi, je akumulácia tekutín a zriedenie krvi. Vlhkosť môže pretrvávať v tkanivách v dôsledku porušenia obličiek, zvýšenej spotreby soli a korenín, ako aj dlhodobého pobytu v polohe na chrbte. Pri ochoreniach vyžadujúcich odpočinok v posteli sa hematokrit zvyčajne znižuje.

Je to dôležité! Intravenózna infúzia liekov a roztokov môže spôsobiť nahromadenie kvapalných štruktúr. Prípravky na zriedenie krvi a profylaxiu trombózy tiež ovplyvňujú hladinu hematokritu, preto ak je pacientovi predpísaná liečba, je lepšie merať Ht po ukončení liečby.

Hematokrit v krvi

Aké choroby spôsobujú hematokrit?

Pokles Ht sa môže pozorovať aj pri rôznych ochoreniach. U dospelých môže byť príčinou patológie:

 • porušenie proteínovej štruktúry hemoglobínu;
 • genetické a autoimunitné ochorenia;
 • infekčné choroby, pri ktorých dochádza k akumulácii zvýšeného objemu tekutiny v tkanivách vnútorných orgánov a podkožného tuku;
 • malígne formy plazmatických buniek (myelóm);
 • nádory lymfatického tkaniva a hematopoetického systému (hemoblastóza).

U detí je znížený hematokrit pozorovaný s krvácaním, zníženou produkciou červených krviniek v mieche a vysokým obsahom bielkovinových zložiek krvných zložiek.

Venujte pozornosť! Falošne pozitívny výsledok pri stanovení hematokritu sa môže vyskytnúť po intravenóznych infúziách, menštruácii, predĺženom odpočinku v posteli alebo pri silnom zovretí žíl s lekárskym krúžkom.

Schéma na stanovenie hematokritu

Iné choroby

Počet červených krviniek sa môže znížiť s infekčnými ochoreniami vírusovej alebo bakteriálnej etiológie. Pri chronických zápalových procesoch (napríklad chronická cystitída alebo glomerulonefritída) bude nevyriešená norma veľmi dôležitá, takže je dôležité, aby sa urobil krvný test počas liečby a po ňom, aby sa zabezpečilo, že v tele neexistujú žiadne iné ložiská infekcie a žiadne skryté choroby. Podobný klinický obraz možno pozorovať pri iných ochoreniach, z ktorých niektoré majú vysoký proces úmrtnosti.

Cievne patológie

Ateroskleróza sa považuje za najčastejšiu chorobu, pri ktorej sa hematokrit znižuje. Ide o patológiu artérií, ktorá je chronická v prírode a prejavuje sa ukladaním cholesterolu do choroidu (vo vnútornej časti). Prerušenie metabolizmu lipidov, ktoré je často komplikáciou obezity, cukrovky a iných endokrinných ochorení, vedie k ateroskleróze.

Zníženie hematokritu je tiež charakteristické pre trombózu. Ide o chorobu, pri ktorej sa tvorí krvná zrazenina vo vnútri cievy a zasahuje do voľného prúdu krvi. Výsledkom je porušenie bunkovej výživy a akútnej hypoxie tkaniva. Niektoré typy trombózy (napríklad trombóza koronárnych artérií) vedú k výskytu smrteľných stavov, z ktorých hlavným je infarkt myokardu.

Norma krvného hematokritu

Je to dôležité! V niektorých prípadoch môže byť u pacientov s tromboflebitídou diagnostikovaný nižší hematokrit. V tejto patológii dochádza k zápalu žilových stien, ktorý je sprevádzaný tvorbou krvnej zrazeniny. Ak chcete potvrdiť diagnózu, musíte sa obrátiť na phlebologistu alebo vaskulárneho lekára a preskúmať.

Ochorenie obličiek

Patológie obličiek často vedú k poklesu hematokritu, pretože v rôznych formách zlyhania obličiek dochádza k zadržiavaniu tekutín v podkožnom tuku. Pokles Ht sa pozoroval u nasledujúcich ochorení:

 • pyelonefritída - lézie renálneho parenchýmu, obličkovej panvy a kalicha, sprevádzané zápalom;
 • glomerulonefritída - zápal renálnych glomerulov s autoimunitnou alebo infekčnou etiológiou;
 • stenóza (zúženie) renálnej artérie;
 • Polycystická choroba obličiek - ochorenie sprevádzané tvorbou cystí so seróznym obsahom v obličkových tkanivách.

Diafóza patológií obličiek zahŕňala nefrológ. Pri absencii úzkych špecialistov v lekárskej inštitúcii sa môžete obrátiť na okresného lekára, ktorý sa obráti na vedľajšie úrady.

Choroby pečene

Často sa zníži hematokrit, ak pacient má poškodenú funkciu pečene. Zoznam hlavných ochorení charakterizovaných poklesom počtu červených krviniek vo vzťahu k celkovej hmotnosti krvných zložiek:

 • hepatitída - zápal pečene prevažne vírusovej etiológie;
 • cirhóza je patológia pečene sprevádzaná smrťou hepatocytov (orgánových buniek) a tvorbou vláknitých oblastí na ich mieste;
 • tučná pečeň - chronické ochorenie, v ktorom sú pečeňové bunky nahradené tukovým tkanivom;
 • opisthorchiáza - forma helminthickej invázie, v ktorej sú pečeňom postihnuté červy-močiare.

Niekedy môže byť pečeň ovplyvnená vystavením škodlivým faktorom: zneužívaniu alkoholu a tabaku, sedavému životnému štýlu a hojnej výžive s vysokou energetickou hodnotou.

Video - Čo hovoria krvné testy

Upozornenie: rakovina!

Chronické zníženie hematokritu môže indikovať vývoj onkologického procesu. U žien v prevažnej väčšine prípadov sú diagnostikované zhubné nádory v prsných žľazách, ako aj v tele a krčka maternice. U mužov sa za najzraniteľnejšie považujú hrtan, pažerák, semenníky a skroút, prostata a pečeň. Je takmer nemožné rozpoznať rakovinu v počiatočných štádiách bez špeciálneho vyšetrenia, ale existujú určité príznaky, ktoré by mali upozorniť pacienta a stať sa dôvodom pre lekára. Patria medzi ne:

 • kolísanie teploty (od 35,8 ° do 37,5 °);
 • bledá pokožka;
 • rýchla strata hmotnosti pri zachovaní rovnakej telesnej aktivity a bežnej stravy;
 • pruritus a vyrážka nevysvetliteľnej etiológie.

Je to dôležité! Rádiu je možné diagnostikovať až po podrobnom vyšetrení. Ak výsledky krvného testu ukázali zníženie hematokritu, je potrebné opätovne znova po určitom čase znovu zopakovať. V prípade chronického poklesu hematokritu (tri analýzy v poradí) sa pacientovi podá konzultácia s onkológom.

Analýza hematokritu

Znížený hematokrit u tehotných žien

U gravidných žien môže byť percento červených krviniek v celkovom objeme krvi pod normálnou hodnotou. Tento jav sa považuje za normálny, pretože množstvo cirkulujúcej krvi sa počas tehotenstva zvyšuje, zatiaľ čo červené krvinky zostávajú na rovnakej úrovni.

Ďalším dôvodom zníženia hematokritu u tehotných žien je porucha obličiek, ktorá sa nedokáže vyrovnať s ich funkciou a nemôže odstrániť nadbytočnú tekutinu z tela. Výsledkom nedostatočnej funkcie obličiek je výskyt opuchov a zriedenia krvi v dôsledku nahromadenia tekutiny v tkanivách vnútorných orgánov a podkožného tukového tkaniva.

Je to dôležité! Napriek fyziologickým dôvodom zníženia hematokritu u tehotných žien nie je potrebné ľahko brať do úvahy výsledky laboratórneho výskumu. Niekedy je to hodnota hematokritu, ktorá umožňuje podozrenie na vážne abnormality počas tehotenstva a vývoja plodu, preto ak existujú nejaké pochybnosti, je potrebné konzultovať s odborníkom.

Kompletný krvný obraz počas tehotenstva

Zníženie hematokritu je vo väčšine prípadov spôsobené fyziologickými faktormi, ale len lekár môže vylúčiť možnosť vážnych ochorení. Ak sa výsledok krvného testu prejaví poklesom hodnoty hematokritu, je potrebné ho opätovne zobrať ešte 1-2 krát. V prípade chronickej odchýlky od normy sa pacientovi preukáže komplexné vyšetrenie vrátane vyšetrenia príslušných odborníkov, napríklad onkológ, hepatológ alebo flebológ.

Podobne ako tento článok?
Uložte, aby ste nestratili!

Čo spôsobuje príčinu nízkeho hematokritu

Niekedy je na vykonanie správnej diagnózy potrebné vykonať špeciálne laboratórne testy na stanovenie pomeru červených krviniek k celkovému objemu krvi. Percento hct môže indikovať, koľko objemu plazmy spadá na špecifický tvarový prvok prietoku krvi. Ak chcete lepšie pochopiť, čo to znamená zníženie hematokritu, budete musieť odhaliť definíciu samotného pojmu.

Koncept hematokritu

Hematokrit (Ht) je ukazovateľ, ktorý odhaľuje počet tvarovaných zložiek, ako sú červené krvinky, krvné doštičky a bielych krviniek v percentách v krvnom riečisku. Spravidla ide o číselnú hodnotu červených krviniek vo vzťahu k celkovému objemu plazmatickej tekutiny, ktorá sa vypočíta detekciou hct v krvnom teste. Pretože červené krvinky tvoria 99% celkového počtu všetkých krviniek.

Hematokrit sa získava pri použití špeciálnych pomôcok:

 1. Hematokrit je dvojica skrátených kalibrovaných kapilár zo skla na stojane. Proces určovania sa uskutočňuje vyplnením sklenených kapilár s krvou pacienta a antikoagulantom. A následné odstredenie kompozície na získanie stĺpca červených krviniek so stabilnou hodnotou. Výsledok získaný počas štúdie je indikovaný vo forme zlomkového indikátora, kde objem tvarovaných častíc pôsobí ako čitateľ a plazmatický objem je menovateľ.
 2. Konduktomer, ktorý je metrom vodivých vlastností krvi, určuje elektrická stabilita červených krviniek.
 3. Nomogramy, čo je stupnica označená zodpovedajúcimi hodnotami hematokritu a čítaním saturácie hemoglobínu. Hodnota hematokritu sa vypočíta takto stanovenou koncentráciou hemoglobínu.

Prostredníctvom detekcie hematokritu sa zisťuje schopnosť červených krviniek transportovať kyslík do orgánov, tkanív a systémov tela. Informácie získané z diagnostiky krvi umožňujú lekárovi určiť zdravotný stav pacienta. A tiež rozpoznať príčiny nízkeho hematokritu.

Prečo klesá hematokrit

Pokles hematokritu nastáva s nedostatkom plazmy červených krviniek. Anémiou nedostatku železa zvyčajne vedie k takýmto odchýlkam. Ale nie vždy, len kvôli nedostatku železa, hematokrit je znížený.

Tieto dôsledky môžu viesť k:

 • krvná strata;
 • tehotenstva;
 • zvýšenie množstva krvi;
 • zriedenie krvi;
 • rýchla smrť červených krviniek;
 • oneskorená tvorba červených krviniek;
 • hladovanie alebo podvýživa;
 • rôznych chorôb.

Ak sú štúdie preukázané nízkym hematokritom, je to dôležitý dôvod na vykonanie ďalšieho vyšetrenia. Bude potrebné vytvoriť spoľahlivé príčiny hematokritu. Keďže zdrojom problému môže byť neškodná chyba v strave a vývoj vážneho ochorenia, ktoré možno vyliečiť len v počiatočných fázach.

Symptómy nízkeho hematokritu

Treba mať na pamäti, že nedostatočný počet červených krviniek, ktoré tvoria základ krvi, vždy ovplyvňuje zdravie a celkový stav ľudského tela.

Pred zistením nižšieho hematokritu v krvi môže osoba cítiť všeobecnú nevoľnosť.

To je spôsobené tým, že nedostatok červených krviniek vedie k hladovaniu kyslíkom. Pretože to sú červené krvinky, ktoré majú dôležité poslanie dodávať živiny a kyslík do každej bunky v tele. A okrem toho a vrátiť vyčerpaný oxid uhličitý späť do pľúc na odstránenie.

Známky s nízkym hematokritom:

 • Cítil som unavený
 • Pocit vzduchu.
 • Bledosť kože.
 • Strata vlasov
 • Srdcové palpitácie.
 • Bolesti hlavy.

Keď sa v laboratórnych testoch ukáže hematokrit pod normálnou hodnotou, nie je potrebné paniky. Po prvé, je potrebné vylúčiť spoločný faktor, často zníženie hematokritu, - to je neúplná strava a v dôsledku toho nedostatok železa a iných dôležitých živín. Ak je výživa v poriadku a v blízkej budúcnosti nedošlo k žiadnej strate krvi, tehotenstva u žien, potom je zmysluplné dokončiť prieskum na zistenie špecifickej príčiny hematokritu.

Rýchlosť hematokritu

Zvlášť dôležité je sledovanie hematokritu u dieťaťa, pretože jeho telo sa práve vytvára. A vývoj celého organizmu závisí od stavu krvi. Dieťa sa môže narodiť s odchýlkou ​​od počtu hematokritu - to znamená, že v maternici alebo počas narodenia trpel hypoxiou. A ako viete, nedostatok kyslíka, najmä u dojčiat, môže viesť k nezvratným dôsledkom.

Deti majú hematokritovú hodnotu:

 • novorodenec 34-64%;
 • až do roka 34-43%;
 • z roka na päť rokov 33-40%;
 • od šiestich do dvanástich rokov 34-43%;
 • medzi dvanástimi a sedemnástimi rokmi, 35-45% chlapcov a 34-44% dievčat.

Nepatrný rozdiel v hematokritu v dospievaní u chlapcov a dievčat je spôsobený nástupom menštruačného cyklu v ženskom tele.

Nízky hematokrit, príčiny a liečba nízkeho hematokritu

Čo je hematokrit, je meracie číslo časti krvného objemu, ktorá sa môže vyskytnúť v bunkových zložkách. Hlavnými zložkami krvi sú krvné doštičky, leukocyty a červené krvinky. Krv sa v podstate skladá z červených krviniek. Hematokrit je vzťah červených krviniek k celkovému množstvu krvi. Hematokrit sa meria pomocou špeciálneho zariadenia - špeciálnej banky s označenými oddeleniami. Pre túto krv sa naleje, potom sa umiestni do špeciálnej centrifúgy.

Potom sa červené krvinky začínajú usadzovať pomocou gravitácie. U mužov je 54% (40-48) hematokrit považovaných za normálne a až u 47% u žien (36-42 rokov). U detí hodnota hematokritu závisí od vekovej kategórie - u novorodencov 44-62%; u 3-mesačného dieťaťa až do 44%; u dieťaťa vo veku 10 rokov - 37 - 44 %.Pravý hematokrit sa môže vyskytnúť počas tehotenstva, často nízka hladina hematokritu je príznakom takých ochorení, ako je hyperhydratácia a hyperproteinémia.

Kedy sa vyskytuje nízky hematokrit?

1. S veľmi silnou stratou krvi.

Počas tehotenstva.

3. Ak sa červené krvinky tvoria pomaly.

5. Ak sa zvýši objem krvi.

6. V prípadoch rýchleho ničenia červených krviniek v krvi.

7. Ak je krv zriedená.

Hematokrit ukazuje, koľko krvi sa nachádza v červených krvinkách. Červené krvinky, krvné doštičky a bielych krviniek sú stavebnými kameňmi celkového objemu krvných zložiek.

Po vykonaní výsledku hematokritu možno vidieť, že je presne uvedený v pomere percentuálnych zložiek formy a celkového objemu krvných teliesok. Veľmi zriedkavo môže byť hematokrit označený v litroch na liter.

Pacienti majú liečiť nízky hematokrit s mimoriadnou opatrnosťou, pretože takýto výsledok hovorí o zdravotných problémoch. Takúto analýzu možno vykonať v rôznych diagnostických inštitúciách a klinikách.

Príčiny nízkeho hematokritu

1. Veľmi často takáto analýza poukazuje na anémiu u pacienta, to znamená, že ľudské telo nemá dostatok červených krvných teliesok. Ak sa začnú zmenšovať, objaví sa anémia.

2. Hematokrit sa znižuje v dôsledku chronických zápalových procesov.

3. Nízky hematokrit môže tiež naznačovať výskyt malígneho nádoru.

4. Hematokrit často klesá, ak osoba hladuje alebo má nedostatočnú diétu.

5. Ležal dlho, nemôže sa pohybovať.

6. Nízky hematokrit v dôsledku ochorenia obličiek a srdca. Kvôli týmto chorobám začína narastať objem cirkulujúcej plazmy, hematokrit začína klesať.

Všetky údaje s nízkym hematokritom sú vážnym dôvodom na vykonanie úplného vyšetrenia. Ale nie je potrebné sa obávať v predstihu. Pomocou prieskumov môžete identifikovať príčinu ochorenia a čo presne môže spôsobiť pokles hematokritu. Keď je hematokrit normálny a zobrazí sa analýza, potom si môžete byť istý, že všetko je s vami normálne.

Liečba hematokritu

Ak je nízky hematokrit v dôsledku anémie, musíte venovať pozornosť svojej strave - jesť orechy, jablká, vajcia, pečeň, mäso čo najviac. Pamätajte, že jedlo by malo obsahovať čo najviac železa. Hematogén pomáha veľmi dobre. Dokáže úplne napraviť anémiu, pomáha špeciálne predpisovaným liekom a všetkým nástrojom, vitamínom obsahujúcim železo. Často sa tieto lieky injikujú do žily v tabletách av roztoku.

Liečba spočíva vo vyriešení problému, ktorý spôsobil pokles hematokritu. V závislosti od choroby sú predpísané nevyhnutné lieky na obnovenie krvi.

Hematokrit môže byť zvýšený v prípadoch, keď sa počet červených krviniek začína zvyšovať v krvi. Táto nerovnováha je spojená s takýmito ochoreniami:

1. Ak sa v obličkách objavia nové prírastky (zvýšenie erytropoetínu).

3. Vývoj hypoxie inej povahy (najčastejšie sa tento problém vyskytuje, keď sa človek začne prispôsobovať horským oblastiam).

4. V dôsledku krvnej leukémie.

5. Po veľmi ťažkých popáleninách.

6. S rozvojom eritremii.

7. Po užití glukokortikosteroidov.

8. Pri peritonitíde.

Znížený hematokrit je menej častý ako zvýšený hematokrit. Veľmi často ľudia, ktorí fajčia, sú vystavení riziku zvýšeného hematokritu kvôli nedostatku kyslíka v ich telách. Z tohto dôvodu sa červené krvinky vyrábajú vo veľkých množstvách. Patria sem horolezci, ktorí tiež často postrádajú kyslík.

Falošne znížený hematokrit

1. Keď je pacient ležiaci.

2. Ak používate veľmi dlhý zväzok svalov.

3. Ak je krv skvapalnená, tak sa to stane, ak sa test vykoná na rovnakom mieste ako injekcia.

Nízky hematokrit u gravidných žien

Hematokrit je indikátor, ktorý opisuje, koľko hemoglobínu je v krvi. Keď je žena tehotná, môže zvýšiť počet červených krviniek, ktoré sú obsiahnuté v krvnej plazme, vzhľadom na skutočnosť, že objem plazmy tiež začína rásť.
Keď žena navštívia gynekológa, musí zobrať hematokrit. V prípadoch nízkeho hematokritu vzniká žena silnú anémiu. Ak v poslednom trimestri nie sú patológie a anomálie, hematokrit žien sa vráti do normálu, to znamená, že sa zvyšuje.

Samozrejme, keď je žena tehotná, začnú sa vyskytovať veľmi vážne zmeny v jej obehovom systéme. Pôrod môže spôsobiť stratu veľkého množstva krvi. Ak má žena nízky hematokrit a počas pôrodu, s najväčšou pravdepodobnosťou bude potrebná transfúzia, aby nebol ohrozený život ženy.

Preto je veľmi dôležité neustále monitorovať hladinu hematokritu, môže to výrazne ovplyvniť stav vášho tela. Pamätajte si, že ak je nízky hematokrit už odchýlkou ​​od normy, ktorá poukazuje na vývoj vážnych ochorení - anémia, krvnú stratu, rakovinu. Pretože je veľmi dôležité obrátiť sa na odborníka, ktorý vám pomôže zistiť skutočnú príčinu vášho nízkeho hematokritu.

Prečo je zníženie hematokritu v krvi a ako ho zvýšiť

Hematokrít znížil: čo to znamená?

Ako začať, čo je hematokrit? Ide o podmienený indikátor, ktorý sa odvodzuje určením pomeru počtu tvarovaných častíc - krvných doštičiek, leukocytov a červených krviniek k celkovému množstvu krvi v žilových a arteriálnych cievach. Drvivý počet častíc je erytrocyty, preto sa uvažuje, že hematokrit (Nst) je indikátorom počtu erytrocytov na objem krvi (považuje sa aj v litroch).

Teraz o erytrocytoch: zodpovednosť týchto krvných častíc zahŕňa dodávku kyslíka do krvi a odstránenie oxidu uhličitého z neho. Určitý (normálny) počet z nich sa s touto úlohou vyrovnáva. Preto ak sa erytrocyty zmenšujú, potom sa zníži hematokrit, čo znamená, že sa môžu vyvinúť rôzne patológie.

Z tohto dôvodu si táto téma vyžaduje osobitnú pozornosť a dôkladnú štúdiu, pretože môže dôjsť k mnohým dôvodom k poklesu. Na určenie jeho úrovne sú pridelené špeciálne laboratórne testy, diagnostika sa vykonáva s použitím výsledkov diagnózy.

Ako vykonať krvný test na obsah ↑

Aký je normálny hematokrit u mužov a žien, rovnako ako u detí

Ak chcete viesť tému nízkych sadzieb, musíte najprv pochopiť indikátory normy.

Priemerná hladina Nst je 0,45 l / liter (450 ml) - to je 40-45 percent z celkovej krvi.

Priemerné percento sa však líši od normy pre mužov, ženy a deti a záleží tiež od ich veku.

 1. U detí:
 • Novorodenci - 44-62%;
 • Grudnichkov - 36-44%;
 • Od 2 do 5 rokov - 32-41%;
 • Od 6 do 11 rokov - 33-44%.
 1. U dospelých mužov:
 • Od 18 do 45 rokov - 39 - 49%;
 • Po 45 rokoch - 40-50%.
 1. U žien:
 • Od 18 do 45 rokov - 35-45%;
 • Po 45 rokoch - 35 - 47%;
 • Samostatne pre ženu počas tehotenstva - hematokrit je zvyčajne pod normálnou hodnotou kvôli zvýšeniu celkového množstva krvi.

Keďže nízka Nst varuje pred vznikom anémie, znamená to, že faktory ovplyvňujúce výskyt anémie ovplyvnia aj hematokrit.

Čo znižuje hematokrit?

Erytrocyty sú do určitej miery zodpovedné za stav celého organizmu, pretože poskytujú každú bunku kyslíku a tieto elipsoidné telieska sú tiež povinné odoberať oxid uhličitý z buniek.

Ale keď je narušená dodávka buniek (s poklesom počtu červených krviniek a ich neschopnosťou vyrovnať sa s úlohou), vzniká hypoxia, čo následne vedie k narušeniu rovnováhy medzi kyselinou a bázou a dysfunkcii každého jednotlivého orgánu.

Nízke krvné hladiny spôsobujú:

 • Únava a nevoľnosť;
 • Srdcové palpitácie a tachypénia;
 • Bolesti hlavy a vypadávanie vlasov;
 • Mramorovanie kože.

Tieto údaje sú veľmi často znížené, ak je žena tehotná, ale s cieľom potvrdiť diagnózu anémie, musíte prejsť na ďalšie vyšetrenie a predložiť príslušnú analýzu.

Príčiny nízkeho hematokritu

Anémia sa môže vyvinúť v dôsledku nedostatku počtu krvných telies podľa schémy ml / liter v takýchto prípadoch:

 • Počas tehotenstva (najmä v druhej polovici termínu);
 • Počas krvnej straty, vrátane menštruácie, po poraneniach, gynekologických ochoreniach, zlomeninách a vnútornom krvácaní;
 • Ak je naopak objem krvi zvýšený vzhľadom na počet erytrocytov (akumulácia tekutín alebo nadmerná hydratácia môže byť spojená s intravenóznymi infúziami alebo infekčnými infekciami);
 • Ak je krv veľmi tenká;
 • Tí, ktorí sa zaoberajú hladom, sú na tvrdej vyčerpávajúcej strave alebo podvyživení;
 • V dôsledku pomalšej tvorby červených krviniek a nízkeho hemoglobínu v krvi;
 • S hyperproteinémiou (s mnohopočetným myelómom);
 • S dysfunkciou pečene;
 • Ak beriete biologický materiál na analýzu od osoby, ktorá je v horizontálnej polohe, alebo ak je osoba vážne chorá a je nútená dlho ležať.

Obrovské množstvo faktorov ovplyvňuje hladinu hematokritu - aj ľudia žijúci v rôznych výškach v porovnaní s hladinou mora budú mať odlišné počty HCT. Veľké percento červených krviniek - u ľudí, polycytémia (zvýšená Nst), a ak je veľmi nízka - potom anémia.

Aké ochorenie sa môže vyvinúť s poklesom výkonnosti:

 • Vaskulárna a hepatálna patológia;
 • Nefropatia (s polycystickou chorobou obličiek, stenózou renálnej artérie, zlyhaním obličiek);
 • Anémia (zníženie hladiny krviniek);
 • Chronické zápalové patologické procesy;
 • Rakovina v oblasti kostnej drene, nebezpečné nádory (rakovina).

Všetky tieto ochorenia sú veľmi nebezpečné pre ľudský život a zdravie, ale je možné sa im vyhnúť, ak vykonáte vyšetrenie včas: prejdite analýzu a zistite, čo presne ovplyvnilo vaše telo a znížilo hladinu krviniek.

Falošné výsledky

Toto sa môže vyskytnúť, keď sa krv odoberá na mieste, kde bola ruka dlho upnutá (napríklad pomocou šnúry) alebo osoba už predtým užívala liek, ktorý poškodil jeho krv. Taktiež podhodnotená úroveň v analýze ukáže, či boli infúzie urobené do žily, alebo osoba ležala, keď vzala kvapalinu na analýzu.

Ako sa test vykonáva v laboratóriu a krv vstupuje do skúmavky? Priamo v deň odberu sa zvyčajne pripravila taká skúmavka, ktorá bola ošetrená látkou, ktorá nedovoľuje zrážaniu krvi, pretože inak to nebude fungovať na získanie analýzy.

Vzorka sa odošle do laboratória, kde je umiestnený špeciálny prístroj, v ktorom sú trubice umiestnené a otáčané odstredivou silou (dochádza k odstreďovaniu). Potom sa oddelí krv: menej hustá (plazma, ktorej hlavnou časťou je 90% voda, 8% - bielkovina a 2% hormóny) a hustší (bielych buniek alebo krvných doštičiek menej ako 1% krvné telieska - 45%) - ide dole (usadzuje sa dole).

A potom sa počas diagnózy krvných buniek určí počet (alebo percentuálny podiel) hematokritu (rovná sa objemu červených krviniek vydelený celkovým objemom krvi).

Aká je hladina hematokritu u tehotných žien?

Ako už bolo spomenuté, u týchto tehotných žien sa toto číslo znižuje. Tento pokles je spôsobený prudkým nárastom množstva plazmy (až o 33 percent), čo sa v tejto situácii považuje za normálne a nevyžaduje si ďalšie ošetrenie. Pretože na konci tehotenstva sa index HCT obnoví a vráti sa do normálu. Ale monitorovať jej výskyt u tehotných žien musí byť obzvlášť opatrný, pretože sa môže prejaviť vo forme anémie spôsobenej nedostatkom železa, ktorá je spojená s nadmernou hydratáciou.

Obzvlášť nízke hladiny HCT počas tehotenstva možno pozorovať v prípadoch:

 • Závažná toxóza;
 • Tehotenstvo ženy vo veľmi mladom veku;
 • Tehotenstvo s viacerými druhmi ovocia;
 • Re-tehotenstvo po veľmi krátkom čase;
 • Nedostatok železa v potravinách;
 • Ak bola žena diagnostikovaná anémia pred otehotnením.

Anémia nepriaznivo ovplyvňuje ženu, spôsobuje krvácanie, predčasné pôrode a popôrodnú depresiu, ale ešte viac poškodzuje plod, pretože jeho vývoj sa môže vyskytnúť s patologickými stavmi:

 • Porodenie podváhy;
 • Vadný (pomalý) fyzický vývoj;
 • Vrodená anémia;
 • Patológie nervového systému a mozgu.

Stojí za zmienku, že ak je v materskom tele zaznamenaný aj nízky indikátor vitamínu B12, potom sa dieťa môže narodiť s patologickými stavmi centrálneho nervového systému.

Čo je za HCT zodpovedné u detí?

Zníženie hematokritu je možné:

 • Kvôli zníženiu rýchlosti tvorby červených krviniek v kostnej dreni;
 • Vzhľadom na nadmerné množstvo cirkulujúcej krvi cez tepny a žily;
 • S vnútorným a vonkajším krvácaním;
 • Vzhľadom na zvýšené hladiny celkového proteínu;
 • V dôsledku zrýchlenej hemolýzy červených krviniek.
Hypoxia - nízky obsah kyslíka v tele alebo v jednotlivých orgánoch a tkanivách

HCT u detí najčastejšie poukazuje na vývoj anémie, pretože musíte diétne napraviť výživu dieťaťa, plnohodnotne, pretože dieťa bude pomalé, rýchlo sa unaví a stratí záujem o všetko.

Kto je ohrozený hematokritom?

Takéto kategórie ľudí najviac podliehajú rizikám:

 • Tehotné ženy v druhom a treťom trimestri, ako aj ženy v práci;
 • Ľudia, ktorí majú problémy so srdcom, krvnými cievami, pečeňou a obličkami;
 • Deti, ktoré hladujú alebo chýbajú železom v ich jedle;
 • Deti, ktoré dramaticky stiahli rast a nedostatok výživy;
 • Ľudia, ktorí sú pripútaní na lôžko a dlho sú v horizontálnej polohe;
 • Ľudia sú závislí od tabaku.
na obsah ↑

Liečba abnormalít hematokritu

Ak chcete vrátiť indikátor späť do normálu, musíte revidovať stravu a začať používať tie produkty, ktoré "vedia", ako zvýšiť hematokrit:

 • Výrobky obohatené železom (vajcia, fazuľa, sušené ovocie, hovädzia pečeň, zelenina, červené a kurací mäso a morské plody);
 • Potraviny bohaté na vitamín C (ríbezle, rakytník, šípka, karfiol a červená kapusta, brokolica, živé plody, jahody, paradajky) - zlepšuje vstrebávanie železa telom;
 • Potravinové doplnky so železom - ak je osoba tiež alergická na vyššie uvedené výrobky alebo na vitamín C.
Ak je príčinou nízkeho hematokritu anémia, je potrebné jesť potraviny bohaté na železo.

Pokiaľ ide o tehotné ženy, aby sa zabránilo vzniku abnormalít plodu, je pripisovaný kurz s injekciami komplexov železa a vitamínov.

Video - stanovenie hematokritu

zistenie

Zníženie hematokritu samo osebe neznamená špecifickú chorobu. To je len potvrdenie skutočnosti, že nízka hladina červených krviniek môže byť príčinou vzniku anémie, ktorá na druhej strane sprevádza rôzne ľudské ochorenia.

Symptómy spôsobené anémiou (únava, dýchavičnosť, bolesť hlavy, tachykardia) s kyslícim hladovaním buniek narušujú normálne fungovanie každého orgánu.

Takže sa otestujte, otestujte včas a nenechajte choroba zničiť váš život.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Cholesterol lpnp - miera obsahu v krvi. Ako testovať cholesterol

Látka, ako je cholesterol, chráni intracelulárne štruktúry pred účinkami voľných radikálov. Deštruktívne účinky týchto druhov môžu viesť k ochoreniam.

Fytálna choroidná plexusová cysta: diagnostika a účinky

Po podaní ultrazvuku sa tehotné ženy niekedy veľmi bojí, keď dostanú stanovisko lekára, v ktorom sa uvádza, že v plodoch sa nachádza cysta choroidálneho plexu mozgu.

Hrubá krv: príčiny a liečba

Každý vie, že prevencia patologických stavov kardiovaskulárneho systému môže zabrániť mnohým nebezpečným ochoreniam, ale na taký dôležitý bod, ako ukazovatele viskozity krvi, venuje malú pozornosť.

Rýchlosť segmentovaných neutrofilov v krvi a príčiny ich porušenia

Štúdie krvných leukocytov odhalili ich odrody, ktoré sa líšia nielen afinitou k sfarbeniu a vzhľadu, ale vykonávajú aj rôzne úlohy. Segmentové neutrofily - najväčšia skupina buniek medzi leukocytmi.

Hemoragický šok

Stav šoku sa vyskytuje v prípade ostrého narušenia obvyklého krvného obehu. Ide o vážnu stresovú reakciu organizmu, ktorá sa nedokáže vyrovnať so správou životne dôležitých systémov. Hemoragický šok spôsobuje náhlu stratu krvi.

Všetko o syndróme vertebrobasilárneho arteriálneho systému

Nie všetci poznajú syndróm vertebrobasilárneho arteriálneho systému a nie veľa ľudí vie, že má iné meno - "G45.0". Čo je to táto choroba? Aké sú jej príznaky?