Každý z nás aspoň raz v živote urobil krvný test. Cieľom stretnutia, spolu s ďalšími charakteristikami našej krvi, je stanoviť Ht, indikátor hematokritu. No, ak je to normálne, pretože vysoký aj nízky hematokrit naznačujú akékoľvek patológie v tele. Avšak odchýlka Ht v jednom alebo druhom smere neznamená, že subjekt má nevyliečiteľnú chorobu. Znamená to len, že musíte vykonať hlbšie preskúmanie a nájsť príčinu takýchto indikátorov krvnej analýzy.

Čo je hematokrit

Hematokrit (Ht) sa tiež nazýva číslo alebo hodnota hematokritu. Tento indikátor určuje, akú časť jednotkového objemu krvi predstavuje objem červených krviniek. Niekedy je počet Ht indikátorom toho, ktorá časť jednotkového objemu krvi je obsadená červenými krvinkami s leukocytmi a krvnými doštičkami. Vzhľadom na skutočnosť, že červené krvinky tvoria 99% týchto troch častíc, rozdiel medzi dvoma údajmi je veľmi malý. Hematokrit sa meria v percentách, menej často v mililitroch na liter. V druhom prípade sa ukazovateľ počíta s druhým desatinným miestom. Napríklad 35% = 0,35 = 350 ml červených krviniek na liter krvi.

Okrem krvného indexu sa hematokrit nazýva aj špeciálny merací prístroj - tenká sklenená trubica so stupnicou. Svojou pomocou sa meria hladina červených krviniek, leukocytov a krvných doštičiek v krvi.

Hodnoty hematokritu

Predpokladá sa, že priemerná hodnota normálneho hematokritu u mužov je v rozmedzí od 0,4 do 0,48 a u žien v rozmedzí od 0,36 do 0,46. Hoci niektorí lekári majú sklon veriť, že u mužov vo veku 15 rokov, čítaní Ht 0,35-0,5 a pre ženy (aj od 15 rokov) je 0,34-0,47 normou. Existuje tiež gradácia Ht vzhľadom na vek pacienta. Čím je osoba mladšia, tým nižšia je hodnota hematokritu. U novorodencov je hematokrit zvyčajne o 20 percent vyšší ako u dospelých. Toto sa považuje za normálne. Postupne sa u detí vyskytuje pokles hematokritu a asi o rok alebo dva sa jeho hodnota stáva mierne nižšou ako u dospelých. Okrem veku veľkosť erytrocytov ovplyvňuje aj hodnotu Ht. Existujú rôzne dôvody, kvôli ktorým sa úroveň červených krviniek zvyšuje alebo znižuje. Napríklad nedostatok železa spôsobuje zníženie veľkosti červených krviniek. V tomto prípade bude ich objem a následne hodnoty Ht nízke, ale ich celkový počet na jednotku objemu krvi môže byť normálny.

Potom sa hematokrit zvýšil

Analogicky s hemoglobínom niektorí pacienti majú tendenciu predpokladať, že iba znížený hematokrit je nebezpečný. Ak sa však jeho počet rovná alebo je vyšší ako 0,55, je potrebné vykonať ďalšie skúšky. Vysoká hladina červených krviniek v krvi vedie k jej zahusteniu a prispieva k tvorbe krvných zrazenín. Zvýšený hematokrit môže byť spôsobený rôznymi chorobami, ako sú: ochorenia hematopoetického systému; nádory v maternici; ochorenia nadobličiek; ochorenia pľúc a obličiek; rozsiahle popáleniny; zápal pobrušnice. U zdravých ľudí možno pozorovať takýto stav krvi:

- vysoko v horách, kde je atmosféra zriedkavá;

- v otvorených peciach alebo s dlhým pobytom v zóne s vysokými teplotami;

Príčiny nízkeho hematokritu

Nízky hematokrit môže byť spôsobený nasledujúcimi dôvodmi:

- rakovina kostnej drene;

- nadobudnutá alebo dedičná anémia;

- krvácanie, veľká strata krvi;

- patologická hemolýza (ruptúra ​​erytrocytov);

- umelá transplantácia srdcovej chlopne;

- poruchy reprodukčného systému hemoglobínu;

- hyperhydratácia (keď človek vezme veľa tekutých liekov intravenózne);

- chemické otravy (huby, kousky jedovatého hmyzu a hady a iné);

- nedostatok železa, vitamínu B12 alebo kyseliny listovej v tele;

- v posledných mesiacoch tehotenstva.

Čo je nebezpečný nízky hematokrit

Červené krvinky - červené krvinky - sú veľmi dôležité pre ľudský život, pretože sú dodávateľmi živín a kyslíka do všetkých buniek tela. Taktiež erytrocyty odoberajú oxid uhličitý z buniek. Ak je znížený hematokrit, to znamená, že objem červených krviniek na liter krvi je nižší ako norma, bunky ľudského tela zažívajú hladovanie kyslíkom, narušuje sa acidobázická rovnováha a poradie práce všetkých orgánov. Ak je Ht oveľa nižšia ako normálne, môže sa u pacienta objaviť všeobecná nevoľnosť, vysoká únava, dýchavičnosť a časté bolesti hlavy. Najčastejšou príčinou nízkeho hematokritu je anémia. Mnohí ľudia nie sú o takej diagnóze dostatočne závažní, pretože v počiatočnom štádiu nič neublíži. Avšak anémia (alebo dokonca povedať - anémia) je syndrómom mnohých chorôb. Tehotné ženy majú nízky hematokrit v dôsledku toho, že na tvorbu erytrocytov budúceho dieťaťa sa spotrebuje veľké množstvo železa. Jeho nedostatok matky vedie k zníženiu tvorby vlastných červených krviniek a v dôsledku toho k rozvoju anémie.

Čo robiť, ak je hematokrit vyšší alebo nižší ako normálne

Ak výsledky krvného testu ukázali, že hematokrit je nízky alebo vysoký, nemusíte paniku. Lekári určite vykonajú ďalšie vyšetrenia, aby zistili dôvod odchýlky od normy. V prípade potreby je predpísaná liečba, ale často, najmä pri nízkom hematokritu, je pacient povinný zorganizovať správnu výživu vrátane všetkých potrebných vitamínov, ako aj prehodnotiť svoj postoj k fajčeniu a alkoholu. Tehotné ženy, ktoré majú nízky Ht v dôsledku nedostatku železa, sú predpísané lieky obsahujúce tento prvok. Zvyčajne používanie liekov predpísaných lekárom úplne obnovuje hematokrit v krvi.

Hematokrit: koncept, normy v analýzach a odchýlkach - pokles a nárast

Je pochybné, že pacient, ktorý nedávno vykonal kompletný krvný test vykonaný v ten istý deň a vykonal automatický analyzátor, bude zaujímať takýto indikátor ako hematokrit. Ak lekári v rozhovore medzi sebou nebudú klesať o svoje hodnoty, alebo povedú pacientovi, či jeho úroveň nezodpovedá normám a spôsobuje úzkosť zo strany lekárov.

Hematokrit je pomer červených krviniek k celkovému objemu. Približná úroveň tohto indikátora sa dá pozorovať voľným okom, ak sa nechá usadiť krv, a potom odhadnúť oko, koľko percent je obsadených deponovanými erytrocytmi a koľko zostáva pre plazmu. Medzitým je táto technika uvedená len na účely vysvetlenia čitateľovi jednoduchým príkladom toho, čo je hematokrit, ale nie ako prostriedok na výpočet indexu sám osebe. Pri spontánnej sedimentácii erytrocytov je počet hematokrít takmer o 20% vyšší, takže táto technika sa nepoužíva v laboratórnych podmienkach. Percento červených krviniek v plnej krvi, frakčné vyjadrenie (litre v litroch) alebo násobené 0,01, výsledok získaný v percentách, nazývaný hematokrit, sa meria ručne pomocou potrebných zariadení alebo sa vypočíta v automatickom analyzátore.

Hematokritová norma pre pohlavie a vek

V normálnom stave obsahuje telo dospelého človeka približne 4,5 až 5 litrov krvi, čo predstavuje červená ťažká časť (hmotnosť červených krviniek) pri stojacom na dne a ľahko nažltnutá tekutina (plazma), ak sa krv užívala s antikoagulanciami. Užívaný do suchého taniera bez použitia antikoagulancií, krv tvorí fibrínovú zrazeninu s červenými krvinkami nalepenými na ňom a kvapalnou časťou je sérum, ktoré je transparentnejšie a líši sa od plazmy absenciou fibrinogénového proteínu v ňom. Kým krv nevychádza z krvného obehu, existuje vo forme plazmy s cirkulujúcimi prvkami v ňom (leukocyty, erytrocyty, krvné doštičky), faktory zrážanlivosti a iné proteíny. Sérum mnohých zložiek je nedostatočné.

Hmotnosť erytrocytov u mužov je približne 44 - 48% alebo 0,44 - 0,48 l / l. U žien je tento ukazovateľ samozrejme nižší (36 - 42%) a u novorodencov môže byť všeobecne vysoký - 54 - 68% (N - 0,44 - 0,62).

Toto je percento hematokritu, ktoré sa pre pohodlie vynásobí 0,01 a získajte hodnoty:

 • Hematokritové normy pre mužov: 0,44 - 0,48 (v niektorých zdrojoch až 0,52, čo je celkom možné, pretože krv mužov nie je aktualizovaná tak často, ako ženská krv);
 • Normy hematokritu pre ženy: 0,36 - 0,43, ale počas tehotenstva (od 20. týždňa) sa hematokrit znižuje;
 • U detí: novorodenci - 0,44 - 0,62, do 3 mesiacov - 0,32 - 0,44, do roka - 36 - 44 (ako u žien), do 10 rokov - 37 - závisí od pohlavia a zdravotného stavu.

Zmeny objemu hematokritu červených krviniek v jednom alebo druhom smere môžu naznačovať buď stupeň koncentrácie v krvi alebo rozsah, v ktorom je krv zriedená.

Keď sa zníži hematokrit...

Nie je ťažké odhadnúť, že hodnoty hematokritu priamo závisia od červených krviniek alebo skôr od ich veľkosti a množstva. Ak sa z nejakého dôvodu stanú veľmi veľké (hematokrit je zvýšený) alebo príliš málo (hematokrit je znížený) alebo ich veľkosť v dôsledku určitých okolností začína meniť v smere klesajúce alebo rastúce. Samozrejme, proporcionálne sa objem bunkovej časti krvi odchyľuje v príslušnom smere. Nízky hematokrit je indikovaný, ak jeho hladina klesne na 20-25%, čo naznačuje anémiu. Tieto zmeny sú spravidla spôsobené faktormi, ktoré sa podieľajú na tvorbe patologického procesu.

Dôvodom na zníženie hematokritu môže byť pokles hladiny červených krviniek (erytropénia), nadmerná akumulácia vody v tele, ktorá zriedi krv a mení percento červených krviniek a plazmy (hyperhydratáciu) alebo nadmerné zvýšenie koncentrácie bielkovín (hyperproteinémie), ktoré viažu a zadržujú vodu v tele. Takéto zmeny sa vyskytujú v nasledujúcich prípadoch:

 1. Strata krvi, ale ak sa cirkulujúci objem krvi (BCC) môže obnoviť relatívne rýchlo infúznymi roztokmi, trvá určitý čas, kým sa červené krvinky vrátia do normálu.
 2. V kostnej dreni je znížená tvorba červených krviniek (anémia, leukémia, liečba cytostatikami a protinádorovými liekmi, renálna paréza).
 3. Erytrocyty sú intenzívne zničené: hemolytické anémie sú dedičné a získané, otravy hemolytickými jedami (bledá hrozienka, soli ťažkých kovov), závažné infekcie (brušný týfus, malária).
 4. Intravenózne podávanie veľkého množstva tekutiny pacientom s poškodenou funkciou obličiek zvyšuje celkový objem krvi v normálnych erytrocytoch, prirodzene to vedie k tomu, že hematokrit sa zníži.
 5. Hematokrit je tiež znížený počas tehotenstva, najmä v druhej polovici, kvôli zvýšeniu plazmatického objemu s rovnakou hladinou červených krviniek.
 6. Anémia akéhokoľvek druhu a pôvodu.
 7. Hyperhydratácia: BCC sa zvyšuje, obsah erytrocytov zostáva nezmenený - hematokrit je znížený (intoxikácia vodou, obehové zlyhanie, znížené funkčné schopnosti vylučovacieho systému atď.).
 8. Hyperproteinemie. Je tvorená širokou škálou rôznych ťažkostí: zvracanie, hnačka, akútne infekcie, myelóm, Hodgkinov lymfóm, paraproteinemická hemoblastóza. Zvýšenie proteínu v krvi v konečnom dôsledku vedie k akumulácii tekutiny v tele a zvýšeniu BCC (červené krvinky zostávajú lámavé voči týmto zmenám).

Pre deti neexistujú žiadne samostatné príčiny nízkeho hematokritu, preto zníženie hladiny tohto indikátora u dieťaťa podlieha rovnakému právu ako dospelý, okrem toho, že telo dieťaťa je citlivejšie na takéto zmeny a ochorenie často prechádza o niečo ťažšie.

... Alebo inovované

Hlavným dôvodom zvýšenia hematokritu je zvýšenie počtu červených krviniek (hyperprodukcia v kostnej dreni) alebo zvýšenie ich veľkosti, čo vytvára ďalší objem.

Takže hematokrit je zvýšený pri všetkých chorobách a podmienkach spôsobených zmenami počtu alebo veľkosti červených krviniek:

 • Redistribučná a pravá erytrocytóza.
 • Erytrémia (polycytémia, Vaquezova choroba) je výsledkom zvýšenej produkcie červených krviniek. Choroba je sprevádzaná ťažkosťami v hlave, kardialgiou, nepríjemným brnenie v prstoch horných a dolných končatín, neprirodzené sčervenanie kože. Podobné príznaky možno pozorovať pri iných ochoreniach súvisiacich s tvorbou zvýšených červených krviniek.

sčervenanie dlaní s erytrémiou

Príčiny zvýšeného hematokritu relatívnej povahy môžu byť prechodné stavy:

 1. Obštrukcia čreva (pohybujúce sa v tekutine);
 2. Časté zvracanie;
 3. Hnisavá hnačka (zhrubnutie krvi);
 4. Hyperhidróza (intenzívne potenie);
 5. Burn disease;
 6. Zápal peritonea (peritonitída);
 7. Podhorské podmienky.

Je zrejmé, že analýza len pre hematokrit bez určenia počtu erytrocytov a ich morfologických vlastností pravdepodobne nebude uspokojovať potreby klinických lekárov pri diagnostike rôznych hematologických patológií, pretože test, i keď obsahuje všeobecné informácie, neodhaľuje príčinu nárastu alebo poklesu. Typicky je hematokrit jeden z ukazovateľov celkového krvného testu, kde sa dá porovnať s inými parametrami (červené krvinky, hemoglobín, ESR, farebný indikátor). Hematokrit môže byť však jedným z prvých signálov na vykonanie komplexného vyšetrenia pacienta s cieľom zistiť príčinu poklesu alebo zvýšenia indexu, alebo presnejšie choroby, ktorá bola na prvom mieste dobre zastretená.

Hematokrit sa zvyšuje alebo znižuje: čo to znamená a prečo sa to deje

Dôležitý po určení koncentrácie hemoglobínu v krvi je test hematokritu - spôsob získavania informácií o pomere červených krviniek k množstvu krvnej plazmy.

V niektorých prípadoch sa zvyšuje alebo znižuje, čo je mimo rámca normy. Zmena v rovnováhe sa niekedy považuje za prirodzenú zmenu v krvi, ale významné transformácie naznačujú chorobný stav tela.

Čo je hematokrit v krvnom teste, čo to znamená, ak sa jeho percento zvyšuje alebo znižuje a aké choroby to môže naznačovať?

Normu u detí a dospelých mužov a žien

Je možné sa dozvedieť o indikátoroch hematokritu po úplnom krvnom vyšetrení (zobrazené ako percento NST). Zdravý stav tela závisí od veku a pohlavia pacienta.

Veková skupina - deti:

 • novorodenci - 35-65
 • do 12 mesiacov - 32-40
 • z roku na jedenásť rokov - 32-41

Teenageri (12-17 rokov):

Veková skupina - dospelí:

 • ženy od 18 do 45 - 39 - 50 rokov
 • muži od 18 do 45 rokov - 34-45 rokov
 • muži starší ako 45 - 40-50 rokov
 • vek žien nad 45 - 35-46 rokov

Zmeny koncentrácie hematokritu u dospelých medzi 30% a 35% si vyžiadajú pozorovanie na klinike a dodržiavajú odporúčania na zmenu stravy na zvýšenie spotreby mäsa, pečene, ovocia a listovej zeleniny.

29% a 24% - stav pred chorobou, eliminovaný užívaním liekov so železom, vitamínom B a kyselinou listovou.

Zvýšený hematokrit

Vysoký hematokrit vedie k hrubšej krvi, čo zvyšuje riziko trombózy. môže dôjsť k zvýšeniu hematokritu v krvi v dôsledku nesprávneho životného štýlu a z iných dôvodov:

 • Dehydratácia. Pitie menej ako normálne vedie k nedostatku vlhkosti, resp. Znížené plazmatické koncentrácie menia krvný obraz. Aktívna dehydratácia sa prejavuje po hnačke, záchvaty zvracania, prehriatia, príliš aktívnych fyzických cvičení, ktoré vyvolávajú nadmerné potenie.
 • Hypoxia. Chronický nedostatok kyslíka vedie k aktívnemu vzhľadu nových krviniek - červených krviniek, ktoré slúžia na prepravu kyslíka do tkanív rôznych orgánov. Hypoxia je charakteristická pre ľudí, ktorí sú už dlho v upchatých priestoroch, fajčiarov a ľudí s diabetom.
 • Horské podmienky. Priamo spojená s hypoxiou spôsobenou tým, že sa nachádzate v horskej oblasti. Nízky obsah kyslíka v odvádzanom vzduchu vedie k nepríjemnému účinku - zvýšeniu tvorby červených krviniek. Horolezci a osoby nútené profesiou sú vo výške, odporúča sa vziať s kyslíkovými kazetami.

Indikátor v diagnostike kardiovaskulárnych ochorení

Zníženie počtu červených krviniek na normálne je pre "jadrá" mimoriadne dôležité.

Blokovanie lúmenu krvných ciev, tvorba krvných zrazenín v malých a veľkých tepnách bráni arteriálnemu prietoku a nebezpečne zaťažuje srdcový sval. Slabé srdce začne pracovať na opotrebovaní, čo vedie k zvýšenému riziku infarktu myokardu.

Tvorba arteriálnej trombózy (zvýšením počtu krvných doštičiek) spočiatku vedie k vzniku ischémie, po ktorej nasleduje proces smrti tkaniva indukovaným kyslícim hladom.

Srdcové zlyhanie, v dôsledku ktorého sa tekutina hromadí, vedie tiež k rovnakým výsledkom analýzy. Kritický obsah hematokritu sa považuje za viac ako 50-55% (vyžaduje sa hospitalizácia).

Vysoká hodnota pri identifikácii iných ochorení

Problémy s obličkami, predovšetkým hydronefrózou a polycystickou chorobou vedú k zvýšeniu kvantitatívnej hodnoty erytrocytov. Podobný účinok poskytuje nekontrolovaný (dlhodobý) príjem kortikosteroidov a diuretických liekov, ktoré stimulujú odstránenie tekutiny z tela.

Iné štáty:

 • prenesený stres;
 • poranenia kože (viac ako 10%);
 • ochorenia gastrointestinálneho traktu;
 • polycythemia;
 • ochorenia kostnej drene.

Pľúcne ochorenia - bronchiálna astma, obštrukčná bronchitída - bránia dodávke kyslíka do pľúc, takže proces tvorby krvi je posilnený.

Počas tehotenstva narušuje neskorá toxikóza obličky, čo zvyšuje obsah červených krviniek. Koagulácia krvi sa pozoruje bližšie k pôrodu - v druhej polovici tehotenstva: tak príroda pripravuje ženu na pôrod, často spojenú s hojnou stratou krvi.

Znížený obsah

Červené krvinky sa podieľajú na konštrukcii tela, vyživujú ho aminokyselinami a vykonávajú výmenu plynu. Zníženie počtu krviniek môže viesť k rôznym poruchám a problémovým stavom. Znížená úroveň by mala byť upozornená. Zvážte možné príčiny poklesu krvného hematokritu.

Srdcová patológia

Akékoľvek ochorenie srdca je ťažšie liečiť so znížením počtu červených krviniek, pretože srdcové problémy sa zhoršujú obštrukciou kyslíka do tkanív srdca. Na rozdiel od zvýšeného hematokritu nemá znížený počet červených krviniek taký deštruktívny účinok na srdce.

Pomer červených krviniek a hemoglobínu:

 • počiatočná fáza - 3.9-3 / 110-89
 • priemer - 3-2,5 / 89-50
 • ťažké - menej ako 1,5 / menej ako 40

Tieto ukazovatele tiež určujú stupeň anémie.

Nízky úrok z iných dôvodov

Znížený počet červených krviniek je často spojený so všeobecnou malátnosťou, neustálou túžbou ležať na odpočinok, všeobecným rozpadom. Najčastejšou poruchou krvácania hematokritu je anémia spôsobená znížením obsahu železa.

Príčiny poklesu červených krviniek:

 • krvná strata;
 • hyperhydratácia;
 • primárne nádory;
 • struma;
 • fajčenie a alkohol.

Dlhodobé lieky môžu tiež spôsobiť zriedenie krvi, napríklad časté užívanie aspirínu vedie k tomuto účinku.

Nepriaznivým faktorom je predĺžený odpočinok v lôžku, ako aj vysoký príjem vody (tiež spôsobený renálnou insuficienciou a intravenóznymi infúziami).

Prenosné infekčné ochorenia a chronické zápalové procesy rovnako majú znížený účinok na počet červených prvkov v krvi. Nielenže viditeľné - spôsobené zlomeninami a zraneniami - krvácanie, ale aj skryté, predovšetkým vnútorné, sú nebezpečné.

Cirhóza pečene, dezintegrácia nádorov, maternicové fibroidy, kŕčové žľazy v žilách, talasémia sú častými družicami neviditeľnej krvi.

Detské testy - na čo sa pripraviť

Novorodenci často vykazujú hyperprolaktinémiu, čo naznačuje zvýšenie proteínu v krvnej plazme. Spôsobuje to kŕmenie dieťaťa kozím alebo kravským mliekom (situácia: matka nedojčuje) s vysokým obsahom bielkovín. Ak chcete zvýšiť tendenciu krvi zahusťovať, mali by ste si kúpiť mlieko s nižším obsahom bielkovín.

Za vek 3 rokov dochádza k poklesu mentálnych schopností, únavy, dýchavičnosti, bledosti kože a rýchleho srdcového tepu. Medzi chorobami u detí sú všetky choroby charakteristické pre túto skupinu, ale nepríjemné podmienky sú tiež spôsobené triviálnym deficitom vitamínov.

Červená infekcia, ktorá je typickejšia u detí a dospievajúcich ako u dospelých, by mala byť eliminovaná užívaním anthelmintických liekov, po ktorých sa testy vrátia do normálu.

Zmeny v krvi počas tehotenstva

Žena vo fertilnom stave prežíva prírodné zvýšenie množstva krvi, v dôsledku čoho sa hematokrit mierne znižuje.

Po narodení sa všetky indikátory vrátia do normálu, v opačnom prípade sa neuspokojivé výsledky testov upravia prijatím prípravkov obsahujúcich železo.

Mimoriadne nízke miery vedú k malátnemu ochoreniu a pravdepodobnosti vzniku anémie. Koncentrácie erytrocytov nižšie ako 30% sú pre budúce dieťa nebezpečné, pretože plod začína pociťovať hladovanie kyslíkom.

Pozrime sa na to

Teraz viete, čo to znamená a aký je výsledok, keď je hematokrit nad alebo pod normou. Musíme si spomenúť niekoľko základných faktov:

 • U detí je zmena počtu červených krviniek častou fyziologickou normou.
 • U novorodencov je pomer prvkov v krvi výrazne vyšší ako u dospelých.
 • U mužov je hodnota hematokritu vyššia ako u žien.
 • Dlhodobé zníženie počtu červených krviniek vyžaduje konzultáciu s hematológom.
 • Hematokrit menej ako 13% vyžaduje urgentnú hospitalizáciu.

Buďte pozorní na vaše zdravie! Zaujímavosti súvisiace s videom:

Indikátory hematokritu v krvnom vyšetrení: čo to je a ako sa určuje

Kompletný krvný obraz sa považuje za univerzálny. Aj keď sa skúma niekoľko ukazovateľov, všetky sú základné. Patrí medzi ne hematokrit alebo index NST. Môže byť zvýšená alebo znížená.

V porovnaní s inými ukazovateľmi

Hematokrit označuje pomer tekutiny k bunkám, ktoré tvoria krv, menovite červené krvinky, leukocyty a krvné doštičky. Ďalší takzvaný pomer výlučne červených krviniek a tekutín. Rozdiel je malý, pretože červené krvinky - je 99% všetkých krviniek.

Pomocou všeobecného krvného testu sa môžete naučiť veľa, porozumieť zdravotnému stavu. Výsledky obsahujú súčasne informácie o počte erytrocytov a počte hematokritu. Takže môžete zistiť, či existujú abnormality v počte krvných doštičiek a leukocytov. Ak sa zistia nepresnosti, lekár môže predpísať ďalšie štúdie, určiť, čo sa presne stane s inými krvnými bunkami.

Hematokrit v analýzach sa môže študovať v porovnaní s výsledkami hemoglobínu, napríklad pri štúdiu príčin anémie alebo patologických zmien v schopnosti vytvárať krvné zrazeniny. Stáva sa ďalším zdrojom informácií o tom, ako je aktívna výmena kyslíka v tele, tvorba krvi. Po obdržaní výsledkov krvného testu, odovzdaných v smere alebo z vlastnej iniciatívy, určite stojí za to venovať pozornosť hct. S ním môžete vidieť, rozpoznať chorobu.

Rýchlosť hematokritu

Hoci sa norma považuje za relatívnu koncepciu, závisí od okolností, krvný test je daný za takých podmienok, keď je ľahké pozorovať patologické abnormality. On je odovzdaný na prázdny žalúdok, zdržať v predvečer príjem alkoholu. Ak je poskytnutá analýza hct, existujú podozrenia, že s týmto indikátorom je niečo nesprávne, odporúča sa, aby nefajčili, znižovali dávkovanie alebo dokonca sa úplne vzdali tohto zlozvyku - môže to ovplyvniť indikátor. Postupné poškodenie slizníc v pľúcach, ktoré sa nevyhnutne vyskytuje, ak osoba fajčí, nevyužíva prestávky na niekoľko mesiacov na zotavenie, znamená postupné zhoršovanie krvi.

Z hľadiska počtu hematokritu sa považuje za normálny nasledujúci pomer: približne 55 až 60% kvapaliny a 40 až 45% buniek.

V kvapalných rozpustených živinách. Bunky vykonávajú svoje špecifické funkcie. Červené krvinky transportujú kyslík, leukocyty chránia telo pred škodlivými látkami a cudzími mikroorganizmami, krvné doštičky podporujú hojenie poškodenia. Zdravá rovnováha buniek a tekutín je zárukou toho, že krv sa vyrovná s jej funkciami.

Je to dôležité! Rýchlosť hematokritu sa mení podľa pohlavia, veku. Pri výklade výsledkov by sa to malo brať do úvahy. Telesná hmotnosť je tiež dôležitá.

Pre novorodenca sa považuje za normálne číslo hematokritu 35% - 65%. Pre deti mladšie ako 1 rok sa počet 32-40% považuje za normálne. Sadzba pre deti vo veku od 1 do 11 rokov je 32-41. V dospievaní by sa malo číslo hematokritu pohybovať od 34 do 45. U žien od 18 do 45 by malo byť číslo po 39 - 50 po 45 - 35-46. U mužov vo veku 18 až 45 rokov je toto číslo 34-45, po 45 rokoch - 40-50.

Rýchlosť hematokritu závisí od zaťaženia, potrieb, aktivity, ktoré sa v priebehu rokov menia. Zvyšuje telesnú hmotnosť, objem krvi. Avšak novorodenec má oveľa vyššie číslo hematokritu ako dospelý, pretože pľúca nie sú silné.

Ukazovateľ nižšie ako normálne

Ak je hematokrit znížený v krvnom teste, mali by ste sa obrátiť na špecialistu o pomoc a mali by ste sa dohodnúť na lekárovi. Lieky sú s najväčšou pravdepodobnosťou predpísané, ak počet klesol na 30-35. V tomto prípade je však zmena výživy už relevantná. Je dôležité venovať väčšiu pozornosť blahobytu. Znížením na 29-24% sa urobia drastickejšie opatrenia. Ak je hladina pod 13% - to je dôvod pre hospitalizáciu, okamžitý zásah, intenzívnu starostlivosť. Počas tehotenstva môžu ženy zaznamenať výrazný pokles hladiny - až o 20%. Len lekár určí, či je normálne alebo nie je normálne. Mali by sa zvážiť ďalšie ukazovatele.

Ďalšie testy s inými sťažnosťami pomôžu rýchlo identifikovať príčiny zhoršenia zdravia, rast hematokritu. Dokonca aj vtedy, ak je zdravotný stav normálny a len výsledky všeobecnej krvnej skúšky, tento ukazovateľ je nepríjemný, je žiaduce pochopiť situáciu. Bude sa môcť vyhnúť komplikáciám, zlepšiť zdravie.

Je to dôležité! Odchýlka v smere redukcie, hovorí o porušovaní krvi, zničenie červených krviniek.

Ale aj na pozadí aktívnej krvotvorby môže byť hematokrit v analýzach aj pod štandardnými hodnotami.

Takže nízky hematokrit v krvi môže naznačovať vývoj anémie a reštrukturalizáciu tela, adaptáciu, že teraz potrebuje viac krvi.

Pochopte, že niečo nie je v poriadku s telom pre príznaky, ako je bledosť, dýchavičnosť, závrat, slabosť. Tieto príznaky sa môžu samozrejme spájať nielen so stavom krvi. Je potrebné merať tlak, pulz, venovať pozornosť práci srdca, obličiek, pečene, obohatiť každodennú stravu o produkty, ktoré sú užitočné pre tvorbu krvi. Ak chcete prejsť testy, poraďte sa s lekárom, ak sa zdravotný stav nezlepší počas týždňa, dva alebo viac.

Zvýšená úroveň

Krvná zrážavosť je nebezpečný stav. Riziko vzniku krvných zrazenín sa zvyšuje.

Samozrejme, nie je nič dobrého vo vysokej hladine hematokritu v krvi, aj keď je to súčasť mechanizmu prispôsobenia environmentálnym podmienkam - príliš nudné miestnosti, vzduch s nízkym obsahom kyslíka. Je známe, že zvieratá, niektoré druhy môžu pokojne spať v upchatých duniach. Zloženie krvi sa v nich mení rýchlejšie ako u ľudí. Ale je to tiež zvláštne pre človeka.

S nárastom počtu buniek v porovnaní s objemom tekutiny, stabilne vysokými rýchlosťami, koncentráciou živín sa znižuje, krvný obeh je obmedzený, steny krvných ciev môžu byť poškodené, poškodené. Kyslík nie je hladný, ale je možné pozorovať hypovitaminózu.

Zvýšenie hematokritu môže naznačovať, že osoba fajčí, má hypoxiu. Môže tiež naznačiť, že sa vrátil z dovolenky na vysočine. Teraz má v krvi veľa červených krviniek, hoci ich nie je potrebné a čoskoro ich prestane vyrábať vo veľkom množstve. Zvýšený hematokrit v testoch niekedy indikuje dehydratáciu.

U obéznej osoby by tento ukazovateľ mal byť vyšší, pretože objem krvi je väčší, úmerný telesnej hodnote. Na druhej strane odchýlky nemusia byť významné. V tukovom tkanive je krvný obeh pomalý. Objemy krvi mierne prevyšujú mieru.

Je to dôležité! Pri obezite je potrebný individuálny prístup. Odporúčame vám, aby ste pred vyvodením záverov kontaktovali špecialistu, aby ste sami vyložili výsledky.

To platí aj pre veľmi tenkých ľudí - v tele je menej krvi ako priemerná osoba s dobre vyvinutými svalmi.

Príznaky zhrubnutia krvi, zníženie objemu - hypertenzia, opuchnuté žily na pravej alebo ľavej strane tela, rýchla a silná necitlivosť časti tela pri spánku alebo spánku na boku. Napríklad, sedenie a sedenie môže byť ťažké niekoľko minút.

Preto zmena počtu hematokritu na väčšiu alebo menšiu stranu vždy ovplyvňuje blaho pacienta. Ale príznaky sú mierne. Človek najčastejšie nemôže povedať, že jeho krv je zhrubnutá, tkanivá nedostávajú vitamíny v plnom rozsahu. To isté platí pre skvapalňovanie - ťažké cítiť hladovanie kyslíkom. Na pozadí týchto zmien sa môžu vyvinúť choroby vnútorných orgánov a môžu sa zhoršiť chronické problémy. Pri pravidelných lekárskych vyšetreniach môžete včas prijímať informácie, monitorovať negatívne postupy.

Zdravý životný štýl znižuje riziko zhoršenia zdravia, ale záruka zdravia nie je. Dobré návyky, športové a iné aktivity urýchľujú proces hojenia. Správna výživa, odvykanie od fajčenia, pravidelný oddych, láska k vnútorným rastlinám - kľúč k úspechu, normálna tvorba krvi, číslo hematokritu.

hematokritu

Hematokrit je termín pre hustotu krvi. Normálne hodnoty a odchýlky od normy sú zistené počas klinickej klinickej analýzy krvi. Platné hodnoty sa môžu líšiť v niekoľkých parametroch vrátane vekovej kategórie a pohlavia.

Príčiny kolísania nahor alebo nadol môžu byť patologické aj fyziologické. Príčiny sa však budú líšiť v závislosti od priebehu poruchy.

Klinický obraz zahŕňa niekoľko charakteristických prejavov: závrat a bolesť hlavy, bledosť kože a nevoľnosť, poruchy srdcového rytmu, slabosť a rýchla únava.

Diagnóza je založená na údajoch z celkového krvného testu, ale stanovenie etiologického faktora si vyžiada širokú škálu laboratórnych a inštrumentálnych vyšetrení.

Liečba odchýlok od normálnych hodnôt sa uskutočňuje konzervatívnymi terapeutickými metódami. Je však nemožné úplne zbaviť sa problému bez odstránenia základnej choroby.

Platné hodnoty

Ako sme uviedli vyššie, miera hematokritu (označenie - NST) sa v takýchto faktoroch mierne líši:

 • podľa veku;
 • podľa pohlavia.

Nasledujúca tabuľka zobrazuje platné hodnoty:

Od 13 do 16 rokov

Dievčatá - od 33 do 43,5%

Chlapci - od 34,5 do 47,5%

Od 18 do 45 rokov - 39 - 50%

Viac ako 45 rokov - 35-46%

Od 18 do 45 rokov - 35-45%

Viac ako 45 rokov - 40-50%

Hematokrit v krvi žien v období pôrodu je 33-40%. Najnižšie počty sú pozorované od 33. týždňa vnútromaternicového vývoja plodu a okamžite sa uchovávajú až do pôrodnej aktivity.

etiológie

Vysoký hematokrit u dospelého alebo dieťaťa môže spôsobiť:

 • chronická hypoxia;
 • erytémia a peritonitída;
 • malígne novotvary akejkoľvek lokalizácie;
 • polykystické nadobličkové žľazy;
 • akýkoľvek priebeh anémie;
 • vnútorné krvácanie;
 • predávkovanie drog, najmä hormónov a glukokortikoidov;
 • chronické ochorenie srdca, obličiek alebo pečene;
 • emfyzém;
 • syndróm hypoventilácie;
 • rozsiahle horieť rany.

Treba poznamenať, že nie vždy patologický stav nastane na pozadí priebehu jednej z vyššie uvedených ochorení. Fyziologické zdroje sú prezentované:

 • tehotenstva;
 • zmeny atmosférického vzduchu, najmä jeho zloženie;
 • dlhotrvajúci vplyv nervového prepätia;
 • niektoré rysy práce, najmä tie, ktoré sú nútené pracovať vo výškach, sú ohrozené.

Čo sa týka takých odchýlok, ako je nízky hematokrit, stojí za to zdôrazniť medzi hlavnými príčinami:

 • rozsiahle vnútorné krvácanie;
 • onkológia;
 • ochorenia kardiovaskulárneho systému a obličiek;
 • chronické zápalové ochorenia;
 • hypoproteinémia a hemoblastóza;
 • patológie hematopoetického systému vrátane anémie;
 • vnútorné zranenia a krvácanie;
 • zlyhanie obličiek;
 • struma;
 • cirhóza pečene;
 • poranenia miechy;
 • predávkovanie liekmi - to je najčastejšie výsledok iracionálneho použitia cytostatiky.

Hematokrit pod normálom sa často vyvíja na pozadí takých neškodných príčin ako:

 • nedostatok železa v ľudskom tele;
 • jedli veľké množstvo soli s jedlom;
 • menštruácia a tehotenstvo;
 • požití veľkého množstva tekutiny;
 • podmienky, v ktorých osoba musí dlho zostať na pozícii na chrbte;
 • trvalé zneužívanie zlých návykov;
 • dlhé odmietanie k jedlu;
 • dodržiavanie príliš prísnych diét;
 • po pôrode.

Vo všeobecnosti sú dôvody pre dospelých a pre deti takmer rovnaké.

symptomatológie

Znížená alebo zvýšená miera u žien a mužov, okrem rôznych provokatárov, sa vyznačuje aj klinickými prejavmi. Jedinou spoločnou podmienkou je, že príznaky provokatívnej choroby prichádzajú do popredia, v dôsledku čoho môžu byť nešpecifické príznaky opísaného problému úplne nepovšimnuté. Z tohto dôvodu je pre pacientov veľmi dôležité vedieť, aké znaky charakterizujú odlišný hematokrit.

Ak sa hladina hematokritu v analýzach zvýši, klinická klinika sa sama spojí:

 • závažný alebo stredný závrat;
 • problémy s respiračnými funkciami;
 • necitlivosť horných a dolných končatín;
 • neustále pocit nevoľnosti bez zvracania;
 • neprimeraná slabosť a únava;
 • čiastočná strata orientácie v priestore, kvôli ktorému človek nemusí úplne pochopiť všetko, čo sa okolo neho deje.

Súčasne je možné zníženie hematokritu hct (termín takto označený) vyjadriť v nasledujúcich príznakoch:

 • všeobecná nevoľnosť a únava;
 • dýchavičnosť - sa objaví dokonca aj v pokoji;
 • zvýšenie srdcovej frekvencie;
 • významný pokles výkonnosti;
 • bolesti hlavy, ktoré sa vyskytujú nepretržite;
 • bledosť kože;
 • poškodenie vlasov - strácajú lesk a aktívne vypadávajú.

Pokles alebo zvýšenie hematokritu v detskej krvi bude mať podobnú kliniku. Treba však mať na pamäti, že v takejto kategórii pacientov sa každý patologický stav postupuje oveľa rýchlejšie ako u dospelých.

diagnostika

Hematokrit sa hodnotí na základe výsledkov všeobecnej klinickej analýzy hlavnej biologickej tekutiny, ktorá nemá žiadne kontraindikácie, a preto sa vykonáva aj u detí a tehotných žien. Navyše takýto laboratórny postup nevyžaduje absolútne žiadnu prípravu od pacienta.

Kompletný krvný obraz pre hematokrit pozostáva z nasledujúcich krokov:

 • zber biologického materiálu;
 • umiestnením krvi do sterilnej banky, ktorá je uzavretá vekom;
 • posunutím banky na odstredivku na hodinu a pol;
 • proces oddeľovania kvapaliny do jej zložiek;
 • interpretácia výsledkov - vykonáva hematológ;
 • prenos všetkých identifikovaných informácií ošetrujúcemu lekárovi, ktorý pacientovi určil takéto vyšetrenie.

Niekedy je možné získať nepravdivé výsledky.

To sa môže stať v takýchto prípadoch:

 • čerpať krv od osoby, ktorá ležala;
 • vykonávanie procedúry pre ženy počas menštruácie;
 • odstránenie materiálu z oblasti, kde sa nedávno uskutočnila intravenózna infúzia;
 • zriedenie krvi z liekov;
 • dlhotrvajúca kompresia žíl s turniketom.

Ak chcete zistiť skutočný dôvod, prečo sa hodnota hematokritu odlišuje od normy, klinik, ktorý vedie pacienta, musí:

 • prečítajte si históriu prípadov s cieľom nájsť možnú provokačovú chorobu;
 • zhromažďovanie a analýza histórie života s cieľom určiť vplyv neškodných faktorov;
 • dôkladné fyzické vyšetrenie pacienta;
 • meranie teploty, krvného tónu a srdcového tepu;
 • podrobný prieskum pacienta na zostavenie úplného symptomatického priebehu poruchy, čo môže tiež naznačovať hlavnú príčinu.

Individuálne sa vymenúvajú ďalšie laboratórne a inštrumentálne postupy, ako aj konzultácie s príslušnými odborníkmi.

liečba

Nízky alebo vysoký hematokrit v krvi sa upravuje použitím konzervatívnych terapeutických techník. Napriek skutočnosti, že režim liečby je individuálny pre každého pacienta, existuje niekoľko základných metód používaných pre všetkých, bez ohľadu na vek a pohlavie.

Medzi týchto klinických lekárov patria:

 • používanie liekov buď perorálne alebo intravenózne;
 • dlhodobý pobyt na čerstvom vzduchu;
 • pitie dostatočnej tekutiny;
 • racionalizácia každodennej rutiny;
 • dodržiavanie osobitných pravidiel výživy.

Ak dôjde k zvýšeniu hematokritu, je potrebné obohatiť stravu o potraviny, ktoré zvyšujú hladinu tekutiny v tele. V opačnom prípade, to znamená, keď sa zníži BST, základy by mali byť zložky obsahujúce železo.

Je veľmi dôležité mať na pamäti, že riešenie tohto problému nebude úplné bez eliminácie základnej choroby, ktorú možno dosiahnuť konzervatívnymi alebo chirurgickými metódami.

Prevencia a prognóza

Aby osoba, ktorá nemá problém s nízkym alebo zvýšeným hematokritom, je potrebné dodržiavať jednoduché, všeobecné pravidlá profylaxie, vrátane:

 • vedie aktívny životný štýl;
 • úplné odmietnutie závislostí;
 • plnú a vyváženú výživu;
 • pitie dostatku tekutín denne;
 • kontrola denných množstiev konzumovanej soli;
 • vyhýbanie sa stresovým situáciám;
 • dostávajú len tie lieky predpísané ošetrujúcim lekárom;
 • včasná diagnostika a liečba akejkoľvek choroby uvedenej v etiológii;
 • pravidelné preventívne vyšetrenie na klinike s povinnou návštevou všetkých lekárov.

Vysoký alebo podceňovaný hematokrit, za predpokladu, že liečba sa začne včas, má priaznivý výsledok a nepredstavuje hrozbu pre život pacienta. Úplné odmietnutie kvalifikovanej pomoci je šancou na vznik komplikácie hlavného ochorenia, to platí najmä pre deti a tehotné ženy.

Podmienečne normálny hematokrit, indikácie pre analýzu, nuansy

Krvný test umožňuje určiť hladinu leukocytov, erytrocytov, krvných doštičiek a zistiť informácie o hematokritu (NTS). Čo je hematokrit v krvnom teste, čo naznačuje jeho zníženú alebo zvýšenú hladinu?

Krvný hematokrit je pomer červených krviniek k jeho plazme, iný názov je viskozita krvi. Počet hematokritu závisí od vekovej kategórie a pohlavia pacienta. Zvýšenie alebo zníženie indexu indikuje vývoj patológií v tele.

Analýza indikácií a miera

Pri analýze krvného NST sa zistí hladina hemoglobínu, ktorá sa nutne počas gravidity udiala u žien. S ním môžete zistiť choroby, ktoré prispievajú k odchýlke indikátora od normy.

Existujú aj iné situácie, v ktorých je pridelená analýza:

 • Stanoví sa miera anémie - pozoruje sa zvýšenie hladiny. A polycytémia (vysoká hladina červených krviniek) - zvýšená hladina.
 • Účinnosť liečby chorôb, z ktorých sa mení celkový počet červených krviniek.
 • Určené potrebou transfúzie krvi alebo určením iného spôsobu liečby.
 • Stupeň dehydratácie.

Účel štúdie je potrebný, ak sa objavia nasledovné príznaky:

 • Pravidelný pocit slabosti a únavy.
 • Častá strata vedomia.
 • Bledosť kože.
 • Pocit nedostatku kyslíka, dýchavičnosť.
 • Zhoršená vizuálna funkcia.
 • Časté závraty a migréna.
 • Zväčšená slezina.
 • Pravidelné preplachovanie tváre.
 • Pocit suchosti v ústach, konštantná smäd.
 • Malé množstvo moču.

Hematokrit v krvi žien, u mužov a u detí je odlišný.

Rýchlosť samčích erytrocytov je 44-50%, u žien je to 36-42% alebo 0,36-0,42 l / l, u novorodenca je miera 54-68%, čo je výrazne vyššia ako u dospelého.

Pre pohodlnú analýzu je percentuálna hodnota vynásobená 0,01. Vypočítané číslo je nasledovné:

 • U detí sa sadzba mení podľa veku: dojčatá - 0,46 - 0,62, do jedného roku, 0,36 - 0,44, do 10 rokov - 0,37 - 0,44. Ďalej v normálnom zdravotnom stave dosahuje normu dospelého človeka.
 • U mužov je rýchlosť hematokritu v krvi 0,44-0,48 l / l (po 50 rokoch sa môže mierne zvýšiť).

Varovanie! U žien počas tehotenstva klesá hematokrit s 20-týždňovým obdobím.

Ako vypočítať hematokrit

analýza

Metóda stanovenia hematokritu je jednoduchá a vyskytuje sa v laboratóriu, krv sa odoberá z prsta. Pred testom sa antikoagulant umiestni do umývačky. Len potom môže byť umiestnená krv.

Potom sa skúmavka uzavrie gumovými uzávermi a umiestni sa do odstredivky počas 1 až 1,5 hodiny. Pri takejto krvnej skúške nie je potrebné dekódovanie, stačí si vziať čítanie.

Použitím označenia počtu hematokritov sa zistí priemerná veľkosť červených krviniek, výsledné číslo pre prenesenie do mililitrov sa vynásobí počtom 10 a vydelí sa počtom buniek, ktoré sa vypočítajú v jednom mikrolitri. Takéto výpočty by sa mali vykonať s anémiou a poruchami výmenného procesu hemoglobínu.

Hematokrit sa používa na stanovenie viskozity krvi. Obvykle trikrát vyššie ako voda.

Varovanie! Ak sa hodnota hematokritu zvýši na 60%, potom sa zvýši riziko vzniku krvných zrazenín.

Hematocrit sa znížil

Nasledujúce faktory prispievajú k zníženiu hematokritu NST:

 • Anémia - v organizme sa vyskytuje nedostatok Fe, počet erytrocytov klesá, pacient sa sťažuje na nedostatok sily, všeobecnú slabosť a ospalý stav.
 • Perióda tehotenstva - ktorá je podporovaná zvýšením objemu krvi, je po narodení dieťaťa obnovená.
 • Strata krvi - obnovenie objemu difúzie sa vykonáva, normy sa obnovujú s časom.
 • Nadmerný obsah vody v tele alebo určitých častiach tela (nadmerná hydratácia) - zvyšuje sa množstvo krvi a dochádza k intoxikácii vodou.

Poruchy hematokritu hct u detí nemajú žiadne špecifické príčiny, preto stav dieťaťa musí byť monitorovaný ošetrujúcim lekárom a rodičmi.

Tabuľka krvných noriem u dieťaťa

Zvýšený hematokrit

Ak sa hematokrit zvyšuje vo všeobecnom vyšetrení krvi, najčastejšie je príčinou zvýšeného počtu a veľkosti červených krviniek. To pomáha zvýšiť objem krvi.

Nasledujúce poruchy prispievajú k zvýšeniu hematokritu:

 • Polycythemia.
 • Erytrémia je nadmerná tvorba červených krviniek.
 • Kompenzácia srdca a krvných ciev pri dodávaní kyslíka do tkanív v abnormálnych podmienkach (vysoká nadmorská výška, nádory obličiek, pľúcna insuficiencia a ďalšie).

Niekedy môžu byť prechodné faktory príčinou:

 • Črevná obštrukcia.
 • Pravidelné vracanie.
 • Zvýšená viskozita krvi.
 • Posilnená práca potných žliaz.
 • Burns.
 • Zápal pobrušnice.
Čo je zodpovedné za porušenie hematokritu?

Hodnota hematokritu NST v krvných testoch bez identifikácie hladiny červených krviniek sa neuskutočňuje, pretože neumožňuje identifikovať príčinu patológie. Často sa odchýlka od normy hematokritu stáva príčinou kompletného vyšetrenia, ktoré umožňuje identifikovať patológie v počiatočných štádiách vývoja.

Krvné zmeny u detí

U detí sa často vyskytuje hyperprolaktinémia, čo znamená zvýšenie množstva proteínu. Vyskytuje sa pri kŕmení kravského a kozieho mlieka, ktoré je bohaté na bielkoviny. V takýchto situáciách, ak matka nemôže dojčiť, dieťa musí byť prevedené na umelé kŕmenie.

Je to dôležité! Pri nízkej hladine krviniek je dieťa bez kyslíka.

Po dosiahnutí troch rokov, často bez liečby, dochádza k zhoršeniu mentálnych schopností, rýchlej únave, rýchlemu kontrakcii srdcového svalu a bledosti pokožky. Je však potrebné pripomenúť, že tieto príznaky môžu spôsobiť nedostatok vitamínu.

Označuje výsledok štúdie

sčítanie

Keď vieme, čo je NST v krvnom teste a aké odchýlky od normy môžu viesť, treba sa naučiť nasledujúce skutočnosti:

Zmeny v úrovni NBT vo všeobecnej analýze krvi sú normálne. Navyše ich pomer by mal byť vyšší ako pomer dospelého obyvateľstva.

U mužov je rýchlosť hematokritu vyššia ako u žien.

Je to dôležité! V prípade odchýlok je potrebná konzultácia s hematológom. Pri ťažkých abnormalitách je potrebná hospitalizácia.

Keď je pri testovaní hematokritu nezvyčajná - to neznamená ochorenie. Vyznačuje sa však lekárske vyšetrenie.

Zníženie hematokritu: príčiny

✓ Článok overený lekárom

Hematokrit je množstvo, ktoré meria objem červených krviniek (erytrocytov, krvných doštičiek a leukocytov) a určuje schopnosť krvi prepravovať molekuly kyslíka. Hodnota hematokritu udáva, koľko hmotnosti červených krviniek zaberá z celkového množstva krvi, pretože viac ako 98% červených krviniek tvoria červené krvinky.

Zníženie hematokritu môže naznačovať vážne ochorenie, napríklad anémiu, takže v prípade výraznej odchýlky tohto ukazovateľa smerom nadol je potrebné zistiť príčinu. Ak to chcete urobiť, obráťte sa na miestneho lekára.

Zníženie hematokritu: príčiny

Hematokritová frekvencia závisí od veku

Normálne hodnoty hemogramu

Príčiny nízkeho hematokritu

Najčastejšie je pokles objemu červených krviniek v celkovej hmotnosti krvi spôsobený nedostatočným príjmom železa a poklesom syntézy hemoglobínu. Táto situácia je typická u žien, ktoré už dlhú dobu používajú prísne diéty, alebo si cvičí pôst. U detí môže dôjsť k nedostatku železa z niekoľkých dôvodov:

 • nevyvážená strava s nedostatočným príjmom výrobkov obsahujúcich železo (mäso, pohánka, šťava z granátového jablka, jablká);
 • zrýchlený rast;
 • porušenie absorpcie železa v dôsledku ochorení tráviaceho traktu.

Je to dôležité! Nízky hematokrit nie je nezávislou diagnózou, ale môže viesť k pretrvávajúcemu zníženiu imunity, zhoršeniu zrážanlivosti krvi a iným nebezpečným podmienkam, takže správna výživa v každom veku je hlavným zdravým životným štýlom.

Čo je hemokrit

Ďalším dôvodom zníženia hematokritu - veľká strata krvi. Môžu sa vyskytnúť s predĺženou a ťažkou menštruáciou (menoragia), vnútorným krvácaním, zraneniami a zlomeninami, ktoré sprevádzajú výrazné straty krvi. Krvácanie z maternice pri endometriálnej hyperplázii alebo endometrióze je takmer vždy sprevádzané poklesom hematokritu, takže počas tohto obdobia je dôležité dodržiavať odporúčania lekárov o výžive a režime.

Jedným z faktorov, ktoré môžu ovplyvniť hladinu červených krviniek a ich počet vo vzťahu k bežným zložkám krvi, je akumulácia tekutín a zriedenie krvi. Vlhkosť môže pretrvávať v tkanivách v dôsledku porušenia obličiek, zvýšenej spotreby soli a korenín, ako aj dlhodobého pobytu v polohe na chrbte. Pri ochoreniach vyžadujúcich odpočinok v posteli sa hematokrit zvyčajne znižuje.

Je to dôležité! Intravenózna infúzia liekov a roztokov môže spôsobiť nahromadenie kvapalných štruktúr. Prípravky na zriedenie krvi a profylaxiu trombózy tiež ovplyvňujú hladinu hematokritu, preto ak je pacientovi predpísaná liečba, je lepšie merať Ht po ukončení liečby.

Hematokrit v krvi

Aké choroby spôsobujú hematokrit?

Pokles Ht sa môže pozorovať aj pri rôznych ochoreniach. U dospelých môže byť príčinou patológie:

 • porušenie proteínovej štruktúry hemoglobínu;
 • genetické a autoimunitné ochorenia;
 • infekčné choroby, pri ktorých dochádza k akumulácii zvýšeného objemu tekutiny v tkanivách vnútorných orgánov a podkožného tuku;
 • malígne formy plazmatických buniek (myelóm);
 • nádory lymfatického tkaniva a hematopoetického systému (hemoblastóza).

U detí je znížený hematokrit pozorovaný s krvácaním, zníženou produkciou červených krviniek v mieche a vysokým obsahom bielkovinových zložiek krvných zložiek.

Venujte pozornosť! Falošne pozitívny výsledok pri stanovení hematokritu sa môže vyskytnúť po intravenóznych infúziách, menštruácii, predĺženom odpočinku v posteli alebo pri silnom zovretí žíl s lekárskym krúžkom.

Schéma na stanovenie hematokritu

Iné choroby

Počet červených krviniek sa môže znížiť s infekčnými ochoreniami vírusovej alebo bakteriálnej etiológie. Pri chronických zápalových procesoch (napríklad chronická cystitída alebo glomerulonefritída) bude nevyriešená norma veľmi dôležitá, takže je dôležité, aby sa urobil krvný test počas liečby a po ňom, aby sa zabezpečilo, že v tele neexistujú žiadne iné ložiská infekcie a žiadne skryté choroby. Podobný klinický obraz možno pozorovať pri iných ochoreniach, z ktorých niektoré majú vysoký proces úmrtnosti.

Cievne patológie

Ateroskleróza sa považuje za najčastejšiu chorobu, pri ktorej sa hematokrit znižuje. Ide o patológiu artérií, ktorá je chronická v prírode a prejavuje sa ukladaním cholesterolu do choroidu (vo vnútornej časti). Prerušenie metabolizmu lipidov, ktoré je často komplikáciou obezity, cukrovky a iných endokrinných ochorení, vedie k ateroskleróze.

Zníženie hematokritu je tiež charakteristické pre trombózu. Ide o chorobu, pri ktorej sa tvorí krvná zrazenina vo vnútri cievy a zasahuje do voľného prúdu krvi. Výsledkom je porušenie bunkovej výživy a akútnej hypoxie tkaniva. Niektoré typy trombózy (napríklad trombóza koronárnych artérií) vedú k výskytu smrteľných stavov, z ktorých hlavným je infarkt myokardu.

Norma krvného hematokritu

Je to dôležité! V niektorých prípadoch môže byť u pacientov s tromboflebitídou diagnostikovaný nižší hematokrit. V tejto patológii dochádza k zápalu žilových stien, ktorý je sprevádzaný tvorbou krvnej zrazeniny. Ak chcete potvrdiť diagnózu, musíte sa obrátiť na phlebologistu alebo vaskulárneho lekára a preskúmať.

Ochorenie obličiek

Patológie obličiek často vedú k poklesu hematokritu, pretože v rôznych formách zlyhania obličiek dochádza k zadržiavaniu tekutín v podkožnom tuku. Pokles Ht sa pozoroval u nasledujúcich ochorení:

 • pyelonefritída - lézie renálneho parenchýmu, obličkovej panvy a kalicha, sprevádzané zápalom;
 • glomerulonefritída - zápal renálnych glomerulov s autoimunitnou alebo infekčnou etiológiou;
 • stenóza (zúženie) renálnej artérie;
 • Polycystická choroba obličiek - ochorenie sprevádzané tvorbou cystí so seróznym obsahom v obličkových tkanivách.

Diafóza patológií obličiek zahŕňala nefrológ. Pri absencii úzkych špecialistov v lekárskej inštitúcii sa môžete obrátiť na okresného lekára, ktorý sa obráti na vedľajšie úrady.

Choroby pečene

Často sa zníži hematokrit, ak pacient má poškodenú funkciu pečene. Zoznam hlavných ochorení charakterizovaných poklesom počtu červených krviniek vo vzťahu k celkovej hmotnosti krvných zložiek:

 • hepatitída - zápal pečene prevažne vírusovej etiológie;
 • cirhóza je patológia pečene sprevádzaná smrťou hepatocytov (orgánových buniek) a tvorbou vláknitých oblastí na ich mieste;
 • tučná pečeň - chronické ochorenie, v ktorom sú pečeňové bunky nahradené tukovým tkanivom;
 • opisthorchiáza - forma helminthickej invázie, v ktorej sú pečeňom postihnuté červy-močiare.

Niekedy môže byť pečeň ovplyvnená vystavením škodlivým faktorom: zneužívaniu alkoholu a tabaku, sedavému životnému štýlu a hojnej výžive s vysokou energetickou hodnotou.

Video - Čo hovoria krvné testy

Upozornenie: rakovina!

Chronické zníženie hematokritu môže indikovať vývoj onkologického procesu. U žien v prevažnej väčšine prípadov sú diagnostikované zhubné nádory v prsných žľazách, ako aj v tele a krčka maternice. U mužov sa za najzraniteľnejšie považujú hrtan, pažerák, semenníky a skroút, prostata a pečeň. Je takmer nemožné rozpoznať rakovinu v počiatočných štádiách bez špeciálneho vyšetrenia, ale existujú určité príznaky, ktoré by mali upozorniť pacienta a stať sa dôvodom pre lekára. Patria medzi ne:

 • kolísanie teploty (od 35,8 ° do 37,5 °);
 • bledá pokožka;
 • rýchla strata hmotnosti pri zachovaní rovnakej telesnej aktivity a bežnej stravy;
 • pruritus a vyrážka nevysvetliteľnej etiológie.

Je to dôležité! Rádiu je možné diagnostikovať až po podrobnom vyšetrení. Ak výsledky krvného testu ukázali zníženie hematokritu, je potrebné opätovne znova po určitom čase znovu zopakovať. V prípade chronického poklesu hematokritu (tri analýzy v poradí) sa pacientovi podá konzultácia s onkológom.

Analýza hematokritu

Znížený hematokrit u tehotných žien

U gravidných žien môže byť percento červených krviniek v celkovom objeme krvi pod normálnou hodnotou. Tento jav sa považuje za normálny, pretože množstvo cirkulujúcej krvi sa počas tehotenstva zvyšuje, zatiaľ čo červené krvinky zostávajú na rovnakej úrovni.

Ďalším dôvodom zníženia hematokritu u tehotných žien je porucha obličiek, ktorá sa nedokáže vyrovnať s ich funkciou a nemôže odstrániť nadbytočnú tekutinu z tela. Výsledkom nedostatočnej funkcie obličiek je výskyt opuchov a zriedenia krvi v dôsledku nahromadenia tekutiny v tkanivách vnútorných orgánov a podkožného tukového tkaniva.

Je to dôležité! Napriek fyziologickým dôvodom zníženia hematokritu u tehotných žien nie je potrebné ľahko brať do úvahy výsledky laboratórneho výskumu. Niekedy je to hodnota hematokritu, ktorá umožňuje podozrenie na vážne abnormality počas tehotenstva a vývoja plodu, preto ak existujú nejaké pochybnosti, je potrebné konzultovať s odborníkom.

Kompletný krvný obraz počas tehotenstva

Zníženie hematokritu je vo väčšine prípadov spôsobené fyziologickými faktormi, ale len lekár môže vylúčiť možnosť vážnych ochorení. Ak sa výsledok krvného testu prejaví poklesom hodnoty hematokritu, je potrebné ho opätovne zobrať ešte 1-2 krát. V prípade chronickej odchýlky od normy sa pacientovi preukáže komplexné vyšetrenie vrátane vyšetrenia príslušných odborníkov, napríklad onkológ, hepatológ alebo flebológ.

Podobne ako tento článok?
Uložte, aby ste nestratili!

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Leukoencefalopatia cievnej genézy

Malá ohnisková leukoencefalopatia cievnej generácie je diagnóza, ktorú často robí mužský pacient, ktorý prekročil vekovú hranicu 55 rokov, ale nie každý vie, čo to je.

Hydrocefalus mozgu u dospelých: príčiny, príznaky, liečba

Hydrocefalus u dospelých ("kvapkanie mozgu") je patologický stav charakterizovaný nadmernou akumuláciou cerebrospinálnej tekutiny (CSF) v mozgovomiechových tekutinách v mozgu.

Príčiny dušnosti s pneumóniou

Dyspnoe s pneumóniou je častý výskyt, ktorý sa vyskytuje u 99% pacientov. Nebezpečenstvo tohto stavu nie je zjavné v počiatočných štádiách vývoja patológie, ale keď sa dyspnoe začína prejavovať v stave pokoja - to je dôvod, prečo sa ozve alarm.

Ako odstrániť kapiláry na tvári doma

Perfektne čistá, hladká a "porcelánová" tvár bola vždy, je a bude ideálnou, na ktorú sa usilujú všetky ženy. Tento ideál však nie je vždy dosiahnuteľný. Toto akné vyskočí z ničoho, alebo sa začnú objavovať vrásky.

Znaky trombu v nohe, príčiny a liečba patológie, prognóza

V tomto článku sa dozviete o výskyte krvnej zrazeniny v nohe: príznaky, prečo sa vyskytuje a aké liečby sa používajú. Komplikácie ochorenia a prognóza na celý život.

Normálna hodnota ESR pre ženy

Keď osoba prichádza na kliniku a sťažuje sa na akúkoľvek chorobu, najprv sa jej ponúka, aby vykonal všeobecný krvný test. Zahŕňa kontrolu takých dôležitých ukazovateľov krvi pacienta ako hemoglobínu, počet leukocytov, rýchlosť sedimentácie erytrocytov (ESR).