Počty erytrocytov, leukocytov a krvných doštičiek pre celkový objem krvi v tele sa nazývajú hematokrit.

Tento ukazovateľ je obyčajne zobrazený ako percento, menej často - ako zlomkové číslo. Definícia tohto indikátora poskytuje možnosť vidieť prítomnosť akejkoľvek choroby a stupeň jej vývoja.

Hlavným dôvodom zvýšenia hematokritu je zvýšenie počtu červených krviniek (hyperprodukcia v kostnej dreni) alebo zvýšenie ich veľkosti, čo vytvára ďalší objem. Čo to znamená a aké príčinné faktory prispievajú k tomu, čo v tomto článku zvažujeme.

Norma pre hematokrit

Pre analýzu je potrebné odobrať vzorky krvi. Biologický materiál sa umiestni do sterilnej banky a potom sa nádoba uzavrie a odošle do odstredivky. Tu je krv podrobená postupu separácie na jej časti. Za týmto účelom je v centrifúge počas jednej a pol hodiny a počas tejto doby sú všetky zložky navzájom oddelené.

Normálne hodnoty hematokritu závisia od pohlavia osoby a jeho veku:

 • dospelý muž - 40-48%;
 • dospelá žena - 36-46%;
 • novorodenec - až 60%;
 • deti do 13 rokov - až 38-40%.

Ak analýzy ukazujú, že norma pre ženy a mužov je zlomená a je vyššia ako 0,55, má pacient zvýšený hematokrit. Vzhľadom na vysokú koncentráciu leukocytov, erytrocytov a krvných doštičiek v krvi sa zvyšuje viskozita krvi, čo spôsobuje tvorbu a rast krvných zrazenín v cievach.

Znaky

Prvý "zvon" s hematokritom nad normálnou frekvenciou je častý závrat. Vysoký počet erytrocytov je schopný viazať a prenášať viac kyslíka, čo vedie k miernemu, ale trvalému otravovaniu - hyperoxii.

S progresiou choroby otravy preberajú ťažšie formy, spôsobujú nevoľnosť, stav miernej omráčenia, necitlivosť končatín a ťažkosti s dýchaním.

Príčiny zvýšeného hematokritu

Prečo je hematokrit zvýšený v krvi dospelých, čo to znamená? Dôvody zvýšenia hematokritu môžu byť patologické aj fyziologické, ktoré nie sú spojené s určitými ochoreniami.

Telo sa vždy usiluje udržiavať rovnováhu vnútorných procesov, preto pri odchýlkach od fyziologických noriem sa aktivujú kompenzačné mechanizmy. Zvýšenie krvného hematokritu je jednou z kvantitatívnych charakteristík fyziologického "prispôsobenia" organizmu novým životným podmienkam.

Takže zvážte najčastejšie príčiny zvýšeného hematokritu u dospelých:

 1. Výsledkom dehydratácie alebo dehydratácie. V tomto prípade množstvo cirkulujúcej krvi v kanáli klesá v dôsledku poklesu objemu plazmy. To sa môže stať s vracaním, hnačkou, prehriatím, nadmerným potenením a nedostatočným príjmom tekutín. V tomto prípade je telo nútené odobrať vodu z krvného riečišťa. Preto sa pomer objemu erytrocytovej frakcie k celkovému objemu mení, krv sa stáva hustšou znížením množstva plazmy.
 2. Choroby, ktoré znižujú množstvo plazmy v krvi. Neovplyvňujú samotný počet krvných prvkov, ale popáleniny v druhom stupni napríklad vytvárajú bubliny, v ktorých sa plazma nahromadí. Odoberá sa z krvi a zvyšuje hematokrit znížením druhého čísla indikátora. Táto skupina tiež zahŕňa akútne prejavy ochorení, ako je peritonitída, trombóza alebo diabetes.
 3. Hypoxia v chronickej forme. V tomto stave majú bunky a tkanivá ľudského tela nedostatok kyslíka. Patológia je často zistená u ľudí, ktorí fajčia alebo majú cukrovku. Červené krvinky pozostávajú z hemoglobínu, ktorý je zodpovedný za pohyb kyslíka, jeho prepravu do buniek, odstránenie oxidu uhličitého z tela. Počas hypoxie, ktorá je prítomná v chronickej forme a vznikla z objektívnych dôvodov, sa telo snaží eliminovať problém nedostatku kyslíka prostredníctvom zvýšenej syntézy červených krviniek. Zvýšenie hematokritu nastáva práve vďaka zvýšenej tvorbe červených krviniek.
 4. Dlhodobé lieky: glukokortikoidy a iné hormonálne lieky sú v tomto ohľade obzvlášť nebezpečné. Diuretiká majú podobný účinok.
 5. Získanie popálenia kože. Okrem toho, čím väčšia je plocha kožných lézií, tým je vyšší hematokrit zaznamenaný pri analýze krvi. To sa dá ľahko vysvetliť mobilizáciou všetkých krvných zložiek na boj proti infekciám a baktériám prenikajúcim cez popáleniny, ako aj potrebe zrýchleného procesu regenerácie tkanív.
 6. Ochorenie obličiek. Hydronefróza, ktorá znižuje schopnosť tela absorbovať vodu alebo novotvary polycystických, sprevádzané zvýšeným uvoľňovaním erytropoetínu - hormónu zodpovedného za tvorbu červených krviniek.
 7. Anémia, pri ktorej je organizmus nedostatok vitamínu B12 a železa.
 8. Krvná choroba, predovšetkým - leukémia.
 9. Vývoj peritonitídy v tele.
 10. Polycystická látka v akútnych alebo chronických formách.
 11. Rýchly vývoj v organizme erytémie.

Je zrejmé, že analýza len pre hematokrit bez určenia počtu erytrocytov a ich morfologických vlastností pravdepodobne nebude uspokojovať potreby klinických lekárov pri diagnostike rôznych hematologických patológií, pretože test, i keď obsahuje všeobecné informácie, neodhaľuje príčinu nárastu alebo poklesu.

Preto, keď táto hodnota prekročí normu, môže hovoriť o fyziologických procesoch v tele aj o chorobách. Vysoký hematokrit hovorí o hrubom krvi, čo znamená, že existuje nebezpečenstvo trombózy.

Čo môže ovplyvniť rýchlosť hematokritu?

Zvýšenie, rovnako ako pokles hematokritu, nemusí nevyhnutne súvisieť iba s ochoreniami alebo vonkajšími vplyvmi vo forme poranenia alebo popálenia. Existujú aspoň dva ďalšie faktory, ktoré ovplyvňujú zvýšenie hematokritu.

 1. Pre tých, ktorí fajčia, sa hematokrit zväčšuje prostredníctvom hladovania tkaniva kyslíkom a ich červené krvinky sa produkujú na zvýšenej úrovni.
 2. Ľudia, ktorí sú nútení pracovať alebo neustále zostať na vrchole, sa tiež vyznačujú zvýšeným hematokritom v krvi. To platí pre horolezcov alebo obyvateľov vysokohorských oblastí. Tento faktor je veľmi podobný predchádzajúcemu faktoru, pretože človek nedostáva dostatok kyslíka - jeho koncentrácia sa znižuje, keď je odnesený z nadmorskej výšky.
 3. Zvýšené hladiny Ht sú charakteristické pre športovcov používajúcich anabolické steroidy na získanie svalovej hmoty.
 4. U novorodencov je hematokrit vždy zvýšený.

Preto je veľmi dôležité preniesť analýzu na hematokrit, aby sa včas identifikovala vývoj určitých patológií.

Čo robiť so zvýšeným hematokritom?

Úspešnou liečbou a stabilizáciou hladiny hematokritu je odstránenie základnej príčiny. V niektorých prípadoch nie je možné použiť špeciálne metódy, stačí začať dýchať vzduch obohatený o kyslík, prestať fajčiť, piť dostatok vody a normalizovať váš životný štýl. So silným zvýšením hematokritu je tiež potrebné poradiť sa s lekárom na predpisovanie krvných riedidiel - antikoagulancií.

Stojí za zmienku, že ak sa hematokrit zvyšuje, zvyšuje sa viskozita krvi. To vedie k určitým dôsledkom. Riziko vzniku krvných zrazenín, ktoré následne blokujú arteriálny prietok krvi, sa zvyšuje. To môže viesť k infarktu, ischemickej mozgovej príhode, gangréne alebo smrti, v závislosti od polohy trombu.

Získali sme najužitočnejšie informácie o tom, čo znamená "zvýšený hematokrit v krvi", takže teraz môžete mať prvú predstavu o výsledkoch vášho celkového krvného obrazu. Ponechajte komentáre a zdieľajte užitočné informácie so svojimi blízkymi.

účinky

Zvýšenie hematokritu priamo súvisí so zvýšením viskozity krvi.

Hrubá krv je náchylná na tvorbu zrazenín, ktoré sa zhromaždili v určitej miere, tvoria už krvnú zrazeninu. Malé krvné zrazeniny začnú blokovať tok krvi v tenkých kapilárnych cievach, čím zablokujú silu na prvé malé oblasti tkaniva. Človek môže cítiť taký prekrývajúci sa v podobe necitlivosti, napríklad prstov, prstov, ako aj smrti malých častí tkaniva.

Ale veľké krvné zrazeniny môžu v prvom rade spôsobiť veľké srdcové problémy, dokonca aj smrť.
Cesta z tejto situácie je zriedenie krvi. Toto je dobre známe odporúčanie.

Hematokrit nízky a vysoký. Príčiny abnormality

Každý z nás aspoň raz v živote urobil krvný test. Cieľom stretnutia, spolu s ďalšími charakteristikami našej krvi, je stanoviť Ht, indikátor hematokritu. No, ak je to normálne, pretože vysoký aj nízky hematokrit naznačujú akékoľvek patológie v tele. Avšak odchýlka Ht v jednom alebo druhom smere neznamená, že subjekt má nevyliečiteľnú chorobu. Znamená to len, že musíte vykonať hlbšie preskúmanie a nájsť príčinu takýchto indikátorov krvnej analýzy.

Čo je hematokrit

Hematokrit (Ht) sa tiež nazýva číslo alebo hodnota hematokritu. Tento indikátor určuje, akú časť jednotkového objemu krvi predstavuje objem červených krviniek. Niekedy je počet Ht indikátorom toho, ktorá časť jednotkového objemu krvi je obsadená červenými krvinkami s leukocytmi a krvnými doštičkami. Vzhľadom na skutočnosť, že červené krvinky tvoria 99% týchto troch častíc, rozdiel medzi dvoma údajmi je veľmi malý. Hematokrit sa meria v percentách, menej často v mililitroch na liter. V druhom prípade sa ukazovateľ počíta s druhým desatinným miestom. Napríklad 35% = 0,35 = 350 ml červených krviniek na liter krvi.

Okrem krvného indexu sa hematokrit nazýva aj špeciálny merací prístroj - tenká sklenená trubica so stupnicou. Svojou pomocou sa meria hladina červených krviniek, leukocytov a krvných doštičiek v krvi.

Hodnoty hematokritu

Predpokladá sa, že priemerná hodnota normálneho hematokritu u mužov je v rozmedzí od 0,4 do 0,48 a u žien v rozmedzí od 0,36 do 0,46. Hoci niektorí lekári majú sklon veriť, že u mužov vo veku 15 rokov, čítaní Ht 0,35-0,5 a pre ženy (aj od 15 rokov) je 0,34-0,47 normou. Existuje tiež gradácia Ht vzhľadom na vek pacienta. Čím je osoba mladšia, tým nižšia je hodnota hematokritu. U novorodencov je hematokrit zvyčajne o 20 percent vyšší ako u dospelých. Toto sa považuje za normálne. Postupne sa u detí vyskytuje pokles hematokritu a asi o rok alebo dva sa jeho hodnota stáva mierne nižšou ako u dospelých. Okrem veku veľkosť erytrocytov ovplyvňuje aj hodnotu Ht. Existujú rôzne dôvody, kvôli ktorým sa úroveň červených krviniek zvyšuje alebo znižuje. Napríklad nedostatok železa spôsobuje zníženie veľkosti červených krviniek. V tomto prípade bude ich objem a následne hodnoty Ht nízke, ale ich celkový počet na jednotku objemu krvi môže byť normálny.

Potom sa hematokrit zvýšil

Analogicky s hemoglobínom niektorí pacienti majú tendenciu predpokladať, že iba znížený hematokrit je nebezpečný. Ak sa však jeho počet rovná alebo je vyšší ako 0,55, je potrebné vykonať ďalšie skúšky. Vysoká hladina červených krviniek v krvi vedie k jej zahusteniu a prispieva k tvorbe krvných zrazenín. Zvýšený hematokrit môže byť spôsobený rôznymi chorobami, ako sú: ochorenia hematopoetického systému; nádory v maternici; ochorenia nadobličiek; ochorenia pľúc a obličiek; rozsiahle popáleniny; zápal pobrušnice. U zdravých ľudí možno pozorovať takýto stav krvi:

- vysoko v horách, kde je atmosféra zriedkavá;

- v otvorených peciach alebo s dlhým pobytom v zóne s vysokými teplotami;

Príčiny nízkeho hematokritu

Nízky hematokrit môže byť spôsobený nasledujúcimi dôvodmi:

- rakovina kostnej drene;

- nadobudnutá alebo dedičná anémia;

- krvácanie, veľká strata krvi;

- patologická hemolýza (ruptúra ​​erytrocytov);

- umelá transplantácia srdcovej chlopne;

- poruchy reprodukčného systému hemoglobínu;

- hyperhydratácia (keď človek vezme veľa tekutých liekov intravenózne);

- chemické otravy (huby, kousky jedovatého hmyzu a hady a iné);

- nedostatok železa, vitamínu B12 alebo kyseliny listovej v tele;

- v posledných mesiacoch tehotenstva.

Čo je nebezpečný nízky hematokrit

Červené krvinky - červené krvinky - sú veľmi dôležité pre ľudský život, pretože sú dodávateľmi živín a kyslíka do všetkých buniek tela. Taktiež erytrocyty odoberajú oxid uhličitý z buniek. Ak je znížený hematokrit, to znamená, že objem červených krviniek na liter krvi je nižší ako norma, bunky ľudského tela zažívajú hladovanie kyslíkom, narušuje sa acidobázická rovnováha a poradie práce všetkých orgánov. Ak je Ht oveľa nižšia ako normálne, môže sa u pacienta objaviť všeobecná nevoľnosť, vysoká únava, dýchavičnosť a časté bolesti hlavy. Najčastejšou príčinou nízkeho hematokritu je anémia. Mnohí ľudia nie sú o takej diagnóze dostatočne závažní, pretože v počiatočnom štádiu nič neublíži. Avšak anémia (alebo dokonca povedať - anémia) je syndrómom mnohých chorôb. Tehotné ženy majú nízky hematokrit v dôsledku toho, že na tvorbu erytrocytov budúceho dieťaťa sa spotrebuje veľké množstvo železa. Jeho nedostatok matky vedie k zníženiu tvorby vlastných červených krviniek a v dôsledku toho k rozvoju anémie.

Čo robiť, ak je hematokrit vyšší alebo nižší ako normálne

Ak výsledky krvného testu ukázali, že hematokrit je nízky alebo vysoký, nemusíte paniku. Lekári určite vykonajú ďalšie vyšetrenia, aby zistili dôvod odchýlky od normy. V prípade potreby je predpísaná liečba, ale často, najmä pri nízkom hematokritu, je pacient povinný zorganizovať správnu výživu vrátane všetkých potrebných vitamínov, ako aj prehodnotiť svoj postoj k fajčeniu a alkoholu. Tehotné ženy, ktoré majú nízky Ht v dôsledku nedostatku železa, sú predpísané lieky obsahujúce tento prvok. Zvyčajne používanie liekov predpísaných lekárom úplne obnovuje hematokrit v krvi.

Hematokrit sa zvyšuje alebo znižuje: čo to znamená a prečo sa to deje

Dôležitý po určení koncentrácie hemoglobínu v krvi je test hematokritu - spôsob získavania informácií o pomere červených krviniek k množstvu krvnej plazmy.

V niektorých prípadoch sa zvyšuje alebo znižuje, čo je mimo rámca normy. Zmena v rovnováhe sa niekedy považuje za prirodzenú zmenu v krvi, ale významné transformácie naznačujú chorobný stav tela.

Čo je hematokrit v krvnom teste, čo to znamená, ak sa jeho percento zvyšuje alebo znižuje a aké choroby to môže naznačovať?

Normu u detí a dospelých mužov a žien

Je možné sa dozvedieť o indikátoroch hematokritu po úplnom krvnom vyšetrení (zobrazené ako percento NST). Zdravý stav tela závisí od veku a pohlavia pacienta.

Veková skupina - deti:

 • novorodenci - 35-65
 • do 12 mesiacov - 32-40
 • z roku na jedenásť rokov - 32-41

Teenageri (12-17 rokov):

Veková skupina - dospelí:

 • ženy od 18 do 45 - 39 - 50 rokov
 • muži od 18 do 45 rokov - 34-45 rokov
 • muži starší ako 45 - 40-50 rokov
 • vek žien nad 45 - 35-46 rokov

Zmeny koncentrácie hematokritu u dospelých medzi 30% a 35% si vyžiadajú pozorovanie na klinike a dodržiavajú odporúčania na zmenu stravy na zvýšenie spotreby mäsa, pečene, ovocia a listovej zeleniny.

29% a 24% - stav pred chorobou, eliminovaný užívaním liekov so železom, vitamínom B a kyselinou listovou.

Zvýšený hematokrit

Vysoký hematokrit vedie k hrubšej krvi, čo zvyšuje riziko trombózy. môže dôjsť k zvýšeniu hematokritu v krvi v dôsledku nesprávneho životného štýlu a z iných dôvodov:

 • Dehydratácia. Pitie menej ako normálne vedie k nedostatku vlhkosti, resp. Znížené plazmatické koncentrácie menia krvný obraz. Aktívna dehydratácia sa prejavuje po hnačke, záchvaty zvracania, prehriatia, príliš aktívnych fyzických cvičení, ktoré vyvolávajú nadmerné potenie.
 • Hypoxia. Chronický nedostatok kyslíka vedie k aktívnemu vzhľadu nových krviniek - červených krviniek, ktoré slúžia na prepravu kyslíka do tkanív rôznych orgánov. Hypoxia je charakteristická pre ľudí, ktorí sú už dlho v upchatých priestoroch, fajčiarov a ľudí s diabetom.
 • Horské podmienky. Priamo spojená s hypoxiou spôsobenou tým, že sa nachádzate v horskej oblasti. Nízky obsah kyslíka v odvádzanom vzduchu vedie k nepríjemnému účinku - zvýšeniu tvorby červených krviniek. Horolezci a osoby nútené profesiou sú vo výške, odporúča sa vziať s kyslíkovými kazetami.

Indikátor v diagnostike kardiovaskulárnych ochorení

Zníženie počtu červených krviniek na normálne je pre "jadrá" mimoriadne dôležité.

Blokovanie lúmenu krvných ciev, tvorba krvných zrazenín v malých a veľkých tepnách bráni arteriálnemu prietoku a nebezpečne zaťažuje srdcový sval. Slabé srdce začne pracovať na opotrebovaní, čo vedie k zvýšenému riziku infarktu myokardu.

Tvorba arteriálnej trombózy (zvýšením počtu krvných doštičiek) spočiatku vedie k vzniku ischémie, po ktorej nasleduje proces smrti tkaniva indukovaným kyslícim hladom.

Srdcové zlyhanie, v dôsledku ktorého sa tekutina hromadí, vedie tiež k rovnakým výsledkom analýzy. Kritický obsah hematokritu sa považuje za viac ako 50-55% (vyžaduje sa hospitalizácia).

Vysoká hodnota pri identifikácii iných ochorení

Problémy s obličkami, predovšetkým hydronefrózou a polycystickou chorobou vedú k zvýšeniu kvantitatívnej hodnoty erytrocytov. Podobný účinok poskytuje nekontrolovaný (dlhodobý) príjem kortikosteroidov a diuretických liekov, ktoré stimulujú odstránenie tekutiny z tela.

Iné štáty:

 • prenesený stres;
 • poranenia kože (viac ako 10%);
 • ochorenia gastrointestinálneho traktu;
 • polycythemia;
 • ochorenia kostnej drene.

Pľúcne ochorenia - bronchiálna astma, obštrukčná bronchitída - bránia dodávke kyslíka do pľúc, takže proces tvorby krvi je posilnený.

Počas tehotenstva narušuje neskorá toxikóza obličky, čo zvyšuje obsah červených krviniek. Koagulácia krvi sa pozoruje bližšie k pôrodu - v druhej polovici tehotenstva: tak príroda pripravuje ženu na pôrod, často spojenú s hojnou stratou krvi.

Znížený obsah

Červené krvinky sa podieľajú na konštrukcii tela, vyživujú ho aminokyselinami a vykonávajú výmenu plynu. Zníženie počtu krviniek môže viesť k rôznym poruchám a problémovým stavom. Znížená úroveň by mala byť upozornená. Zvážte možné príčiny poklesu krvného hematokritu.

Srdcová patológia

Akékoľvek ochorenie srdca je ťažšie liečiť so znížením počtu červených krviniek, pretože srdcové problémy sa zhoršujú obštrukciou kyslíka do tkanív srdca. Na rozdiel od zvýšeného hematokritu nemá znížený počet červených krviniek taký deštruktívny účinok na srdce.

Pomer červených krviniek a hemoglobínu:

 • počiatočná fáza - 3.9-3 / 110-89
 • priemer - 3-2,5 / 89-50
 • ťažké - menej ako 1,5 / menej ako 40

Tieto ukazovatele tiež určujú stupeň anémie.

Nízky úrok z iných dôvodov

Znížený počet červených krviniek je často spojený so všeobecnou malátnosťou, neustálou túžbou ležať na odpočinok, všeobecným rozpadom. Najčastejšou poruchou krvácania hematokritu je anémia spôsobená znížením obsahu železa.

Príčiny poklesu červených krviniek:

 • krvná strata;
 • hyperhydratácia;
 • primárne nádory;
 • struma;
 • fajčenie a alkohol.

Dlhodobé lieky môžu tiež spôsobiť zriedenie krvi, napríklad časté užívanie aspirínu vedie k tomuto účinku.

Nepriaznivým faktorom je predĺžený odpočinok v lôžku, ako aj vysoký príjem vody (tiež spôsobený renálnou insuficienciou a intravenóznymi infúziami).

Prenosné infekčné ochorenia a chronické zápalové procesy rovnako majú znížený účinok na počet červených prvkov v krvi. Nielenže viditeľné - spôsobené zlomeninami a zraneniami - krvácanie, ale aj skryté, predovšetkým vnútorné, sú nebezpečné.

Cirhóza pečene, dezintegrácia nádorov, maternicové fibroidy, kŕčové žľazy v žilách, talasémia sú častými družicami neviditeľnej krvi.

Detské testy - na čo sa pripraviť

Novorodenci často vykazujú hyperprolaktinémiu, čo naznačuje zvýšenie proteínu v krvnej plazme. Spôsobuje to kŕmenie dieťaťa kozím alebo kravským mliekom (situácia: matka nedojčuje) s vysokým obsahom bielkovín. Ak chcete zvýšiť tendenciu krvi zahusťovať, mali by ste si kúpiť mlieko s nižším obsahom bielkovín.

Za vek 3 rokov dochádza k poklesu mentálnych schopností, únavy, dýchavičnosti, bledosti kože a rýchleho srdcového tepu. Medzi chorobami u detí sú všetky choroby charakteristické pre túto skupinu, ale nepríjemné podmienky sú tiež spôsobené triviálnym deficitom vitamínov.

Červená infekcia, ktorá je typickejšia u detí a dospievajúcich ako u dospelých, by mala byť eliminovaná užívaním anthelmintických liekov, po ktorých sa testy vrátia do normálu.

Zmeny v krvi počas tehotenstva

Žena vo fertilnom stave prežíva prírodné zvýšenie množstva krvi, v dôsledku čoho sa hematokrit mierne znižuje.

Po narodení sa všetky indikátory vrátia do normálu, v opačnom prípade sa neuspokojivé výsledky testov upravia prijatím prípravkov obsahujúcich železo.

Mimoriadne nízke miery vedú k malátnemu ochoreniu a pravdepodobnosti vzniku anémie. Koncentrácie erytrocytov nižšie ako 30% sú pre budúce dieťa nebezpečné, pretože plod začína pociťovať hladovanie kyslíkom.

Pozrime sa na to

Teraz viete, čo to znamená a aký je výsledok, keď je hematokrit nad alebo pod normou. Musíme si spomenúť niekoľko základných faktov:

 • U detí je zmena počtu červených krviniek častou fyziologickou normou.
 • U novorodencov je pomer prvkov v krvi výrazne vyšší ako u dospelých.
 • U mužov je hodnota hematokritu vyššia ako u žien.
 • Dlhodobé zníženie počtu červených krviniek vyžaduje konzultáciu s hematológom.
 • Hematokrit menej ako 13% vyžaduje urgentnú hospitalizáciu.

Buďte pozorní na vaše zdravie! Zaujímavosti súvisiace s videom:

Hematokrit: koncept, normy v analýzach a odchýlkach - pokles a nárast

Je pochybné, že pacient, ktorý nedávno vykonal kompletný krvný test vykonaný v ten istý deň a vykonal automatický analyzátor, bude zaujímať takýto indikátor ako hematokrit. Ak lekári v rozhovore medzi sebou nebudú klesať o svoje hodnoty, alebo povedú pacientovi, či jeho úroveň nezodpovedá normám a spôsobuje úzkosť zo strany lekárov.

Hematokrit je pomer červených krviniek k celkovému objemu. Približná úroveň tohto indikátora sa dá pozorovať voľným okom, ak sa nechá usadiť krv, a potom odhadnúť oko, koľko percent je obsadených deponovanými erytrocytmi a koľko zostáva pre plazmu. Medzitým je táto technika uvedená len na účely vysvetlenia čitateľovi jednoduchým príkladom toho, čo je hematokrit, ale nie ako prostriedok na výpočet indexu sám osebe. Pri spontánnej sedimentácii erytrocytov je počet hematokrít takmer o 20% vyšší, takže táto technika sa nepoužíva v laboratórnych podmienkach. Percento červených krviniek v plnej krvi, frakčné vyjadrenie (litre v litroch) alebo násobené 0,01, výsledok získaný v percentách, nazývaný hematokrit, sa meria ručne pomocou potrebných zariadení alebo sa vypočíta v automatickom analyzátore.

Hematokritová norma pre pohlavie a vek

V normálnom stave obsahuje telo dospelého človeka približne 4,5 až 5 litrov krvi, čo predstavuje červená ťažká časť (hmotnosť červených krviniek) pri stojacom na dne a ľahko nažltnutá tekutina (plazma), ak sa krv užívala s antikoagulanciami. Užívaný do suchého taniera bez použitia antikoagulancií, krv tvorí fibrínovú zrazeninu s červenými krvinkami nalepenými na ňom a kvapalnou časťou je sérum, ktoré je transparentnejšie a líši sa od plazmy absenciou fibrinogénového proteínu v ňom. Kým krv nevychádza z krvného obehu, existuje vo forme plazmy s cirkulujúcimi prvkami v ňom (leukocyty, erytrocyty, krvné doštičky), faktory zrážanlivosti a iné proteíny. Sérum mnohých zložiek je nedostatočné.

Hmotnosť erytrocytov u mužov je približne 44 - 48% alebo 0,44 - 0,48 l / l. U žien je tento ukazovateľ samozrejme nižší (36 - 42%) a u novorodencov môže byť všeobecne vysoký - 54 - 68% (N - 0,44 - 0,62).

Toto je percento hematokritu, ktoré sa pre pohodlie vynásobí 0,01 a získajte hodnoty:

 • Hematokritové normy pre mužov: 0,44 - 0,48 (v niektorých zdrojoch až 0,52, čo je celkom možné, pretože krv mužov nie je aktualizovaná tak často, ako ženská krv);
 • Normy hematokritu pre ženy: 0,36 - 0,43, ale počas tehotenstva (od 20. týždňa) sa hematokrit znižuje;
 • U detí: novorodenci - 0,44 - 0,62, do 3 mesiacov - 0,32 - 0,44, do roka - 36 - 44 (ako u žien), do 10 rokov - 37 - závisí od pohlavia a zdravotného stavu.

Zmeny objemu hematokritu červených krviniek v jednom alebo druhom smere môžu naznačovať buď stupeň koncentrácie v krvi alebo rozsah, v ktorom je krv zriedená.

Keď sa zníži hematokrit...

Nie je ťažké odhadnúť, že hodnoty hematokritu priamo závisia od červených krviniek alebo skôr od ich veľkosti a množstva. Ak sa z nejakého dôvodu stanú veľmi veľké (hematokrit je zvýšený) alebo príliš málo (hematokrit je znížený) alebo ich veľkosť v dôsledku určitých okolností začína meniť v smere klesajúce alebo rastúce. Samozrejme, proporcionálne sa objem bunkovej časti krvi odchyľuje v príslušnom smere. Nízky hematokrit je indikovaný, ak jeho hladina klesne na 20-25%, čo naznačuje anémiu. Tieto zmeny sú spravidla spôsobené faktormi, ktoré sa podieľajú na tvorbe patologického procesu.

Dôvodom na zníženie hematokritu môže byť pokles hladiny červených krviniek (erytropénia), nadmerná akumulácia vody v tele, ktorá zriedi krv a mení percento červených krviniek a plazmy (hyperhydratáciu) alebo nadmerné zvýšenie koncentrácie bielkovín (hyperproteinémie), ktoré viažu a zadržujú vodu v tele. Takéto zmeny sa vyskytujú v nasledujúcich prípadoch:

 1. Strata krvi, ale ak sa cirkulujúci objem krvi (BCC) môže obnoviť relatívne rýchlo infúznymi roztokmi, trvá určitý čas, kým sa červené krvinky vrátia do normálu.
 2. V kostnej dreni je znížená tvorba červených krviniek (anémia, leukémia, liečba cytostatikami a protinádorovými liekmi, renálna paréza).
 3. Erytrocyty sú intenzívne zničené: hemolytické anémie sú dedičné a získané, otravy hemolytickými jedami (bledá hrozienka, soli ťažkých kovov), závažné infekcie (brušný týfus, malária).
 4. Intravenózne podávanie veľkého množstva tekutiny pacientom s poškodenou funkciou obličiek zvyšuje celkový objem krvi v normálnych erytrocytoch, prirodzene to vedie k tomu, že hematokrit sa zníži.
 5. Hematokrit je tiež znížený počas tehotenstva, najmä v druhej polovici, kvôli zvýšeniu plazmatického objemu s rovnakou hladinou červených krviniek.
 6. Anémia akéhokoľvek druhu a pôvodu.
 7. Hyperhydratácia: BCC sa zvyšuje, obsah erytrocytov zostáva nezmenený - hematokrit je znížený (intoxikácia vodou, obehové zlyhanie, znížené funkčné schopnosti vylučovacieho systému atď.).
 8. Hyperproteinemie. Je tvorená širokou škálou rôznych ťažkostí: zvracanie, hnačka, akútne infekcie, myelóm, Hodgkinov lymfóm, paraproteinemická hemoblastóza. Zvýšenie proteínu v krvi v konečnom dôsledku vedie k akumulácii tekutiny v tele a zvýšeniu BCC (červené krvinky zostávajú lámavé voči týmto zmenám).

Pre deti neexistujú žiadne samostatné príčiny nízkeho hematokritu, preto zníženie hladiny tohto indikátora u dieťaťa podlieha rovnakému právu ako dospelý, okrem toho, že telo dieťaťa je citlivejšie na takéto zmeny a ochorenie často prechádza o niečo ťažšie.

... Alebo inovované

Hlavným dôvodom zvýšenia hematokritu je zvýšenie počtu červených krviniek (hyperprodukcia v kostnej dreni) alebo zvýšenie ich veľkosti, čo vytvára ďalší objem.

Takže hematokrit je zvýšený pri všetkých chorobách a podmienkach spôsobených zmenami počtu alebo veľkosti červených krviniek:

 • Redistribučná a pravá erytrocytóza.
 • Erytrémia (polycytémia, Vaquezova choroba) je výsledkom zvýšenej produkcie červených krviniek. Choroba je sprevádzaná ťažkosťami v hlave, kardialgiou, nepríjemným brnenie v prstoch horných a dolných končatín, neprirodzené sčervenanie kože. Podobné príznaky možno pozorovať pri iných ochoreniach súvisiacich s tvorbou zvýšených červených krviniek.

sčervenanie dlaní s erytrémiou

Príčiny zvýšeného hematokritu relatívnej povahy môžu byť prechodné stavy:

 1. Obštrukcia čreva (pohybujúce sa v tekutine);
 2. Časté zvracanie;
 3. Hnisavá hnačka (zhrubnutie krvi);
 4. Hyperhidróza (intenzívne potenie);
 5. Burn disease;
 6. Zápal peritonea (peritonitída);
 7. Podhorské podmienky.

Je zrejmé, že analýza len pre hematokrit bez určenia počtu erytrocytov a ich morfologických vlastností pravdepodobne nebude uspokojovať potreby klinických lekárov pri diagnostike rôznych hematologických patológií, pretože test, i keď obsahuje všeobecné informácie, neodhaľuje príčinu nárastu alebo poklesu. Typicky je hematokrit jeden z ukazovateľov celkového krvného testu, kde sa dá porovnať s inými parametrami (červené krvinky, hemoglobín, ESR, farebný indikátor). Hematokrit môže byť však jedným z prvých signálov na vykonanie komplexného vyšetrenia pacienta s cieľom zistiť príčinu poklesu alebo zvýšenia indexu, alebo presnejšie choroby, ktorá bola na prvom mieste dobre zastretená.

Hematokrit ht zvýšený

Takýto laboratórny indikátor ako hematokrit sa často používa pri diagnostike anémie, závažnosti dehydratácie, straty krvi a jej náhrady. Odráža objem, percento krvi najpočetnejšie vytvorených prvkov - erytrocytov vzhľadom na plazmu. Definícia hematokritu je uvedená v povinnom zozname štúdií pre všeobecný krvný test.

Určenie hematokritu: čo to je a ako sa vykonáva?

Na stanovenie hematokritu sa zvyčajne odoberá 100 ml krvi a vypočíta sa percento červených krviniek. Analýzu je možné rozdeliť na niekoľko fáz:

 1. Materiál sa používa na výskum - robí sa ráno prázdnym žalúdkom, krv sa odoberie z prsta, je možné z žily a prenesie sa do skúmavky.
 2. Po prvé, skúšaný materiál by mal byť zmiešaný s anti-osvetľujúcou zložkou - spravidla sa používajú prípravky na báze citrátu sodného.
 3. Metóda je založená na oddelení červených krviniek a plazmy centrifugáciou v špeciálnej hematokritickej skúmavke. Toto sa dá nazvať ďalšou etapou analýzy.
 4. Na výstupe v skúmavke sa vytvoria štyri vrstvy: najnižšia je erytrocytová vrstva, ktorú potrebujeme, tenký tmavý pás červených krviniek s obnoveným hemoglobínom je na vrchu, ktorý je tiež braný do úvahy pri počítaní hematokritu, ihneď potom, čo ide o vrstvu leukocytov a krvných doštičiek, najvyšší rad je obsadený,
 5. Prvé dve vrstvy tvoria tú časť objemu, na úrovni ktorej je značka v stupnici stupnice stanovená na 100. Napríklad, ak je hematokrit na úrovni 45%, znamená to, že objem červených krviniek na 100 ml krvi je 45 ml.

Normálne hodnoty hematokritu pre dospelých sú v rozmedzí 40-48% u mužov, 36-42% u žien.

V moderných diagnostických laboratóriách na určenie indikátorov celkového krvného testu existujú špeciálne prístroje - hematologické analyzátory, ktorých účinnosť a presnosť nie sú horšie a dokonca prevyšujú staré "manuálne" metódy. Rýchlosť hematokritu, keď sa počíta v automatizovaných systémoch, sa môže merať v litroch na liter. A potom 45% bude zodpovedať 0,45 l / l. V výsledkoch analýzy môže byť indikátor označený skratkami ako Ht, Hct, PCV.

Príčiny zvýšenia hematokritu u dospelých

Zvýšené percento červených krviniek vedie vždy k takémuto stavu, ako je zhrubnutie krvi - zvýšenie jeho viskozity. Rôzne patológie a faktory, ktoré nesúvisia s chorobami, môžu viesť k tomu. Hematokrit sa môže použiť na diagnostické účely alebo na sledovanie liečby.

Choroby charakterizované hematokritom

Niektoré choroby je možné kombinovať do všeobecných skupín podľa mechanizmov zvyšovania indikátora:

 1. Prvým z nich treba pripísať tie patológie, ktoré prispievajú k zníženiu koncentrácie kvapalnej časti krvi alebo plazmy v dôsledku nedostatočného príjmu tekutiny do tela alebo jeho nadmernej straty. Jednoduchšie, hlavným mechanizmom je banálna dehydratácia. Toto sa pozoruje pri takých patologických ochoreniach, ako je diabetes mellitus, rozsiahle hlboké popáleniny, vážna toxóza počas tehotenstva a rôzne gastrointestinálne poruchy sprevádzané hnačkou a vracaním.
 2. Druhá skupina tiež vedie k zahusteniu krvi v dôsledku nedostatku tekutiny v krvnom riečisku. Ale zatiaľ čo celkový obsah vody v tele môže zostať v normálnom rozsahu. Tento stav sa pozoruje pri peritonitíde (zápal peritonea) a srdcovom zlyhaní. To je dôsledkom vývoja pôsobivého opuchu vrátane nahromadenia tekutiny v brušnej dutine - ascitu. Zhromažďuje sa v tkanivách a dutinách, ale v krvnom riečisku sa nachádza v nedostatočnom množstve.
 3. Tretia skupina môže zahŕňať ochorenia obličiek a iných orgánov zodpovedných za reguláciu močovej funkcie, ktoré vedú k nadmernému odstraňovaniu vody z moču. Príkladom je diabetes insipidus. Choroba je spojená so zníženou aktivitou hypotalamu - časti mozgu zodpovednej za neuroendokrinnú reguláciu. Keď uvoľní nedostatok hormónu vazopresínu (ktorý zvyšuje reabsorpciu vody v tubuloch obličiek), nadmerné množstvo tekutiny sa začne vylučovať močom.
 4. Ďalším mechanizmom zvyšovania viskozity krvi je zvýšená produkcia červených krviniek. To sa môže spájať so zvýšenou sekréciou hormónu obličiek erytropoetínom, ktorý stimuluje tvorbu červených krviniek a patológie kostnej drene - miesto, kde dochádza k ich zrenia - erytropoézu. Chronické ochorenia pľúc v dôsledku dlhodobého nedostatočného prívodu kyslíka do krvného obehu, ako je emfyzém alebo COPD (chronická obštrukčná choroba pľúc), môžu viesť k ich zvýšeniu. Tento stav je tiež možné pozorovať pri dlhodobom podávaní glukokortikoidov (stimulácia erytropoézy).
 5. Malígne nádory ovplyvňujúce funkciu kostnej drene.

Možno dospieť k záveru, že hodnoty hematokritu sú úzko spojené s bilanciou vody a soli a systémami, ktoré regulujú obsah červených krviniek v krvi.

Fyziologické príčiny

Existuje mnoho ďalších faktorov, ktoré ovplyvňujú viskozitu krvi a hematokrit. Mnohé z nich nevyžadujú špeciálnu liečbu - s určitou úpravou životného štýlu a odstránením nepriaznivej príčiny sa čísla rýchlo vrátia do normálu. Fyziologické zvýšenie hodnôt hematokritu u dospelých môže mať za následok:

 • nadmerné potenie bez doplňovania rezervy tekutín, napríklad pri zvýšenej fyzickej námahe;
 • dlhotrvajúci nedostatok kyslíka v krvi môže byť pozorovaný pri fajčení - telo kompenzuje zvýšenú produkciu červených krviniek, ako v prípade pľúcnych ochorení;
 • dlhotrvajúci nedostatočný príjem vody;
 • z rovnakých dôvodov ako u ľudí liečených steroidnými hormónmi môžu športovci, ktorí používajú hormonálne výživové doplnky, zaznamenať zvýšenie hematokritu;
 • účinky chronických stresových faktorov môžu spôsobiť zmeny celkového krvného obrazu vrátane zvýšenia viskozity krvi a hematokritu;
 • byť v horách viac ako niekoľko dní: rovnaký kompenzačný mechanizmus je aktivovaný kvôli zvláštnosti vzduchu vo veľkých výškach - má nižšiu koncentráciu kyslíka.

Zaujímavé je, že obyvatelia vysočiny v zásade majú zvýšené hodnoty hematokritu, zatiaľ čo z väčšej časti nemajú žiadne nepohodlie.

Taktika na zníženie hematokritu

Ak hovoríme o spôsoboch liečby a prevencii ochorení, pri ktorých dochádza k zvýšeniu hematokritu u dospelých, je potrebné najprv povedať o kontrole rovnováhy vody a soli v tele. Aby ste to dosiahli, musíte dodržiavať režim pitnej vody a znížiť užívanie diuretických výrobkov, medzi ktoré patrí:

 • káva;
 • alkoholické nápoje;
 • repa, tekvica, vodné melóny a melóny;
 • čučoriedky a brusnice;
 • kefír a tvaroh, najmä v kombinácii so zeleninou.

Podľa najnovších údajov sa pri zvýšenej viskozite krvi odporúča zahrnúť grapefruit do stravy. Je spojená s prítomnosťou flavonoidu (vitamínu P) vo svojom zložení. Normalizuje vlastnosti erytrocytových membrán, čím znižuje ich agregáciu a tým i stupeň viskozity krvi.

Ako liečebná terapia pre choroby, ktoré spôsobujú zvýšenie hematokritu, okrem odstránenia hlavnej príčiny patológie sú predpísané nasledujúce skupiny látok:

 • protidoštičkové činidlá;
 • antikoagulanciá;
 • v niektorých prípadoch sa používajú cytostatiká.

Indikátor sa používa aj na overenie správnosti a účinnosti krvnej substitučnej liečby, diagnostiky závažnosti straty krvi.

Treba mať na pamäti, že užívanie akýchkoľvek liekov sa môže vykonať až po konzultácii s odborníkom as príslušnými stretnutiami.

Zvýšený hematokrit: príčiny a nebezpečenstvo

Hematokrit je zlomok celkového objemu krvi, ktorý sa dostáva do červených krviniek. Zvýšený hematokrit v krvi môže byť dôkazom patologických procesov, ktoré sa vyskytujú v tele. Niekedy sú tieto procesy dočasné, v iných klinických situáciách sú výsledkom vážnych systémových ochorení.

Diagnóza hematokritu sa vykonáva na klinike so špeciálnym zariadením, v ktorom sa krv odstreďuje. Diagnóza tohto indikátora, ktorá je označená v lekárskom jazyku ako "Hct" (z latinského hematokritu), sa vykonáva ako súčasť všeobecného krvného testu. Určenie objemu červených krviniek sa odoberá z žily.

Príčiny vysokého hematokritu

Fyziologické príčiny zvýšeného hematokritu v krvi nie sú vždy priamo spojené s určitými ochoreniami. Niekedy sa telo jednoducho pokúša zachovať vnútornú homeostázu - rovnováhu fyziologických procesov, dosiahnutú spustením regulačných kompenzačných mechanizmov. V niektorých prípadoch je zvýšenie hematokritu kvantitatívnou charakteristikou fyziologického ladenia organizmu v zmenených vonkajších alebo vnútorných podmienkach.

Najčastejšie patologické príčiny zvýšeného hematokritu sú:

 • Dehydratácia.

Stav dehydratácie vedie k zníženiu celkového objemu krvi, ktorý cirkuluje v tele. To sa dosiahne znížením množstva plazmy. Dehydratácia môže byť dôsledkom elementárneho nedostatku vody (človek z nejakého dôvodu spotrebuje menej tekutín, ako je potrebné pre plné fungovanie tela). Niekedy je dehydratácia výsledkom nadmernej straty vody pri prehriatí, hnačke, záchvatoch zvracania, intenzívneho potenia. Nedostatok vody v bunkách a tkanivách je kompenzovaný telom tým, že tekutina z krvného riečišťa. Súčasne sa pomer erytrocytov a kvapalnej zložky krvi mení, hematokrit sa zvyšuje.

 • Chronická hypoxia (nedostatok kyslíka v tkanivách a bunkách).

  Táto patológia sa často pozoruje u fajčiarov alebo u ľudí s diabetom. Červené krvinky obsahujú hemoglobín, ktorý transportuje kyslík do buniek a odstraňuje CO2. Pri chronickej hypoxii spôsobenej objektívnymi dôvodmi sa telo snaží kompenzovať nedostatok kyslíka a zvyšuje syntézu červených krviniek. V tejto klinickej situácii je vysoký hematokrit spojený so zvýšením počtu červených krviniek: celkový objem krvi sa nemení.

 • Zmena zloženia atmosférického vzduchu.

  Prežitie v horách niekoľko dní vedie k zvýšeniu počtu červených krviniek v krvi. Vo výške vzduchu obsahuje menej kyslíka, čo vedie k vzniku hypoxie a spusteniu vyrovnávacieho procesu - zvýšenie produkcie červených krviniek kostnou dreňou a inými ľudskými krvotvornými orgánmi. Primárna erytémia (polycytémia) je zhubným ochorením krvotvorných orgánov spojených s transformáciou kmeňových buniek.

 • Nádory obličiek a nadobličiek, polycystická alebo hydronefróza obličiek.
 • Dlhé nekontrolované lieky.

  Obzvlášť nebezpečné z tohto hľadiska sú glukokortikoidy a iné hormonálne lieky. Diuretiká majú podobný účinok.

 • Traumatické poranenia, popáleniny, vnútorné rany a krvácanie, peritonitída.
 • Anemické stavy spojené s nedostatkom železa alebo vitamínu B12.
 • Chronický stres.
 • Niekedy je hematokrit bočným príznakom akútnych alebo chronických zápalových procesov v tele. Nie vždy, ale často dosť, je pozorovaný zvýšený počet erytrocytov u pacientov s diabetes mellitus alebo u tehotných žien 2-3 mesiace s oneskorenou toxikózou.

  Hematokrit môže byť tiež spôsobený ascitmi, hojným a abnormálnym nahromadením tekutiny v brušnej dutine.

  Zvýšený hematokrit u dieťaťa

  V detstve môže byť nárast o 10-12% normy počtu červených krviniek spôsobený normálnymi fyziologickými procesmi. Keď dieťa dosiahne vek 1 roka, hematokrit sa sám stabilizuje na úroveň normy. Takéto procesy by nemali spôsobovať obavy rodičov alebo pediatrov, musíte začať znepokojovať, ak abnormálny počet červených krviniek pretrváva po roku.

  Dôvody významného prebytku počtu erytrocytov v krvnej plazme u detí môžu byť rovnaké ako u dospelých: traumatické poranenia, respiračné ochorenie, srdcová patológia. Niekedy je situácia, keď je hematokrit u dieťaťa zvýšený, dôkazom rôznych ochorení obličiek vrodenej a získanej povahy.

  Zvýšený hematokrit: čo to konkrétne znamená pre zdravie človeka a zdravie? Vysoký Ht sa prejavuje zvýšením viskozity krvi: taká krv prúdi pomalšie cez cievy, stáva sa viskóznou, čo vedie k zvýšenému riziku trombózy.

  Uzavretie lúmenu krvných ciev je vážnou hrozbou pre ľudské zdravie. Niekedy krvné zrazeniny spôsobia náhlu smrť. Po prvé, malé krvné zrazeniny prekrývajú najmenšie kapiláry, čo spôsobuje periférne poruchy (necitlivosť, brnenie v končatinách, nekróza tkaniva), potom príde obrat veľkých ciev.

  Trombóza veľkých artérií môže spôsobiť:

  • Útok srdca.
  • Ischemická mozgová príhoda.
  • Gangréna končatiny a následná amputácia.
  • Akútne respiračné zlyhanie.

  Vzhľadom na riziko týchto komplikácií by mala byť zrazená krv "zriedená" na úroveň hematokritu. Liečebné účinky sú predpísané lekárom v závislosti od aktuálnej klinickej situácie.

  Niekedy sa ako terapeutické opatrenie predpísa krvný obeh (do 500 ml denne) a náhrada krvi špeciálnymi roztokmi, ktoré znižujú jeho viskozitu.

  V ostatných prípadoch sa liečia primárne ochorenia. Niekedy je fajčenie prísne zakázané pacientom spolu s diétou s obmedzeným množstvom červeného mäsa a akýchkoľvek iných výrobkov s vysokým obsahom živočíšnych tukov. Zvýšený príjem tekutín je tiež predpísaný.

  Príčiny zvýšeného hematokritu

  Diagnóza hematokritu (Ht) sa vykonáva ako súčasť všeobecného krvného testu, z ktorého sa odoberá krv z žily. Zvýšenie Ht súvisí so zvýšením viskozity krvi: s Ht 60-70%, krv sa stáva viskóznou, prechádza pomalšie cez cievy, riziko trombózy sa zvyšuje.

  dôvody

  Fyziologické príčiny zvýšenia hematokritu nie sú spojené s určitými ochoreniami. Telo sa vždy usiluje udržiavať rovnováhu vnútorných procesov, preto pri odchýlkach od fyziologických noriem sa aktivujú kompenzačné mechanizmy. Zvýšený hematokrit je jednou z kvantitatívnych charakteristík fyziologického "prispôsobenia" organizmu novým podmienkam života.

  1. U novorodencov je v krvi veľa veľkých červených krviniek, hematokrit sa môže pohybovať medzi 44 - 62%, ale toto je norma. Po troch mesiacoch klesá hematokrit na 32-44% a od 1 roka je to 31-40%.
  2. Dehydratácia vedie k zníženiu cirkulujúceho objemu krvi (BCC) v dôsledku zníženia množstva plazmy. Pozorované s nedostatočnou spotrebou vody alebo jej stratami (s hnačkou a častými záchvatmi zvracania, zvýšené potenie a predĺžené prehriatie). Tvárou v tvár nedostatku vody, telo "vezme" to z cievnej lôžka. Pomer erytrocytov a kvapalnej časti krvi sa mení, hematokrit sa zvyšuje.
  3. Chronický nedostatok kyslíka v tkanivách - hypoxia - sa pozoruje u fajčiarov. Proteínový hemoglobín, ktorý sa nachádza v červených krvinkách, prenáša kyslík a odstraňuje oxid uhličitý; počas hypoxie sa telo snaží kompenzovať nedostatok kyslíka a zvyšuje produkciu červených krviniek. V tomto prípade je zvýšený hematokrit spojený iba s nárastom počtu červených krviniek a BCC sa nemení.
  4. Kompenzačné zvýšenie počtu červených krviniek sa vždy vyskytuje po 2-3 dňoch v horách. Vo výške vzduchu obsahuje menej kyslíka, dochádza k hypoxii a kompenzačný proces sa aktivuje - počet červených krviniek stúpa, hematokrit sa zvyšuje.
  • Zvýšený hematokrit a súčasné zvýšenie syntézy erytropoetínu, ktorý stimuluje zrenie erytrocytov, môže byť jedným zo znakov:
  • ischémia obličiek spojená s nádorom, polycystická, hydronefróza alebo traumatický šok;
  • anemické stavy - s nedostatkom železa, folát, Vit. B12;
  • skutočná erytémia spojená s ochorením kostnej drene;
  • pri liečbe hormónov (glukokortikoidov);
  • pod stresom.
 • Zvýšenie v dôsledku poklesu objemu plazmy s normálnym alebo miernym znížením počtu červených krviniek a normálnym obsahom hemoglobínu:

  • pri porážke viac ako 15% tela s povrchovými popáleninami alebo 10% hlbokým;
  • peritonitída - zápal peritonea;
  • chronické srdcové zlyhanie s tvorbou edému a ascitu - nahromadenie niekoľkých litrov tekutiny v brušnej dutine;
  • pľúcna nedostatočnosť pri chronickej obštrukčnej chorobe;
  • diabetes mellitus;
  • neskorá toxikóza tehotných žien.
 • Príznaky, liečba

  S nárastom hematokritu sa viskozita krvi vždy zvyšuje. Existuje skutočné nebezpečenstvo vzniku krvných zrazenín a upchatie lúmenu krvných ciev bez ohľadu na ich priemer. Prvá, ktorá sa prekrýva s krvnými zrazeninami najmenších kapilár, prichádza na prelome väčších ciev.

  Krvné zrazeniny môžu blokovať arteriálny prietok krvi:

  • v koronárnych tepnách, ktoré sú zodpovedné za dodávanie krvi do srdca a spôsobujú infarkt myokardu;
  • v pľúcnej artérii - trombóza v 40-70% končí smrteľná;
  • v tepnách mozgu sa vyvíja ischemická mozgová príhoda;
  • trombóza ciev nohy môže vyvolať gangrénu.
  1. S výrazným zvýšením počtu červených krviniek - erytémia - uvoľníme až 500 ml krvi každý druhý deň, nahradíme ho roztokmi (reopolyglucínom) a tým znižujeme viskozitu. Postupy pokračujú až do relatívnej normalizácie ukazovateľov (hematokrit 46-47%, hemoglobín 140-150 g / l).
  2. Erytrocyteferéza - odstránenie červených krviniek mimoriadnou ("mimo tela") korekciou krvi pomocou špeciálneho prístroja.
  3. Predpísajú antiagreganciu - látky, ktoré neumožňujú zoskupenie buniek a antikoagulanciá, ktoré znižujú aktivitu zrážania krvi. Najznámejšie dezagreganty - zvončeky a aspirín, tento sa používa v malých dávkach (denne až do 300 mg).

  Liečba zmien v krvi, pri ktorých je zvýšený hematokrit, vzhľadom na príčinu ochorenia, je etiologický účinok. Ak je to možné, odstráňte "koreň zla", ale v niektorých prípadoch to nie je realistické. Fyziologický nárast hematokritu je z etiologického hľadiska veľmi jednoduchý: jednoducho choďte z hôr do roviny, prestať fajčiť a normalizovať stravu, piť dostatok vody a vyhnúť sa poruchám v črevách.

  Prečítajte si, aké hodnoty hemoglobínu sa v tomto článku považujú za normálne u žien.

  • hematokrit je len jedným z ukazovateľov a jeho správna interpretácia je spojená s analýzou iných parametrov krvi;
  • zvýšený hematokrit môže byť spôsobený chorobou alebo fyziologickou reakciou prakticky zdravého organizmu;
  • zvýšenie Ht znamená zvýšenie viskozity krvi a riziko trombózy;
  • Na liečbu chorôb spojených so zvýšeným Ht sa používa symptomatický a etiologický prístup.

  Okrem Toho Čítal O Plavidlách

  Dyscirkulatívna encefalopatia - symptómy a liečba DEP 1 stupňa

  Dyscirkulatívna encefalopatia 1 stupeň je ochorenie spojené so zlým obehom mozgu, čo môže viesť k nežiaducim následkom.DEP s 1 stupňom je pomerne bežnou chorobou a to nie je prekvapujúce, pretože podľa lekárskych údajov trpí táto choroba každý druhý obyvateľ Ruska.

  Symptómy infarktu myokardu, prvé príznaky

  Infarkt myokardu je núdzový stav, najčastejšie spôsobený trombózou koronárnej artérie. Riziko smrti je obzvlášť veľké počas prvých 2 hodín od jeho nástupu. Najčastejšie sa rozvíja u mužov vo veku od 40 do 60 rokov.

  Lipidový profil: dekódovanie biochemickej analýzy HDL, noriem a patológie

  Existuje názor, že cholesterol v ľudskom tele je pomerne škodlivá látka. Mnoho informačných zdrojov odporúča neustále znižovať toto číslo v ľudskom tele.

  Syndróm vertebro-bazilárneho arteriálneho systému - príčiny, symptómy, liečba a prevencia

  Nestabilná chôdza, časté závraty - signál obehových porúch v tepnách, ktoré kŕmia mozog. Takéto príznaky znamenajú vývoj vertebro-basilar syndrómu.

  Prečo sú monocyty zvýšené v krvi, čo to znamená?

  Monocyty sú zrelé, veľké bielych krviniek obsahujúcich len jedno jadro. Tieto bunky patria medzi najaktívnejšie fagocyty v periférnej krvi. Ak krvný test ukázal, že monocyty sú zvýšené, máte monocytózu, znížená hladina sa nazýva monocytopénia.

  Koronárna angiografia: sú jej dôsledky tak nebezpečné?

  Medicína sa neustále pohybuje dopredu. Tie metódy, ktoré pred niekoľkými rokmi boli k dispozícii iba obmedzenému okruhu ľudí s prístupom do zdravotníckych zariadení v zahraničí, sa postupne začínajú zavádzať do domácej medicíny.