Medzi ukazovateľmi stanovenými v analýze krvi dieťaťa nie sú pre rodičov úplne jasné. Jeden z nich môže byť nazývaný hematokrit, ktorý je v analýze označený skratkou Htc.

Čo je to?

Hematokrit je indikátor indikujúci pomer krvných buniek k plazme. Je vyjadrená ako percento a znamená, koľko celkovej krvi je obsadené bunkami. Aj keď hematokrit zohľadňuje počet všetkých krvných buniek, pre tento ukazovateľ sú najdôležitejšie červené krvinky, pretože sú najpočetnejšími bunkami v krvnom riečisku.

Na základe tohto indikátora je možné odhadnúť, aký je hustý krv. Ak sa zvýši alebo zníži percentuálny podiel krvných buniek, ihneď sa zobrazí na hodnote hematokritu a umožní lekárovi presnejšie stanoviť diagnózu a neodkladne predpisovať liečbu.

Ako určiť hematokrit

Hematokrit je jedným z ukazovateľov klinického (tiež nazývaného všeobecným) krvným testom. Na stanovenie hematokritu sa krv umiestnila do odstredivky a potom sa tvarované elementy usadili, pričom na vrchu zostala vrstva priehľadnej plazmy. Predtým laboratórni pracovníci tento údaj vypočítali ručne, ale teraz je hematokrit automaticky určený vo väčšine laboratórií.

Tabuľka normálnych indikátorov

Hodnota hematokritu je odlišná pre deti rôzneho veku. V novorodených krvinkách je viac ako plazma, ale do konca prvého týždňa života sa porovnáva pomer, po ktorom začína prevažovať tekutá časť krvi.

Normálny hematokrit bude mať nasledujúce údaje:

Novorodenca

Od 5. dňa života

Od 10. dňa života

U dojčiat starších ako jeden mesiac

U detí starších ako jeden rok

Od veku 5 rokov

U detí starších ako 10 rokov

Od veku 15 rokov

Zmeny hematokritu

Nad normálne

Hematokrit sa môže zvýšiť u dieťaťa v dôsledku jedného z týchto dvoch procesov:

 1. Počet tvarovaných prvkov sa stáva viac.
 2. Plazmový objem klesá.

U detí je zvýšenie hematokritu najčastejšie spôsobené dehydratáciou, ktorá môže byť spôsobená horúčkou, črevnou infekciou, nedostatkom pitia, prehriatím a cvičením. Aby sa kompenzovala strata tekutiny, telo preberá plazmu, takže percento krviniek v krvi je väčšie ako normálne.

Ďalšou častou príčinou vysokého hematokritu je chronický nedostatok kyslíka. Môže vyvolať pľúcne ochorenia, srdcové chyby, cukrovku, pobyt v horách. V tele dieťaťa s hypoxiou sa aktivuje tvorba červených krviniek, čo ovplyvňuje hematokrit.

Okrem toho je zvýšený hematokrit diagnostikovaný:

 • Polycythemia.
 • Dlhodobé užívanie glukokortikoidov.
 • Používanie diuretík.
 • Burns.
 • Krvácanie.
 • Leukémie.
 • Poranenie.
 • Zápal pobrušnice.
 • Choroby, pri ktorých dochádza k zhoršeniu koagulácie krvi.
 • Ochorenie obličiek.

Hlavným rizikom zvyšovania hematokritu je zhoršenie podpory silnejšej krvi cievami a tvorba zrazenín, ktoré prekrývajú malé cievy a zhoršujú činnosť vnútorných orgánov. Preto, ak je číslo o 10-12% vyššie ako horná hranica normy, nemala by zostať bez pozornosti lekára.

Pediatr vyhodnotí ďalšie údaje z krvného testu a odkáže dieťa na ďalšie vyšetrenia a potom predpíše liečbu, v dôsledku čoho sa hematokrit vráti do normálneho stavu.

Nižšie ako normálne

Zníženie hematokritu môže byť spôsobené rôznymi dôvodmi, medzi ktoré patrí nedostatočná tvorba krviniek a ich zvýšená deštrukcia a zvýšenie objemu krvi a jej zriedenie. Základom poklesu tohto ukazovateľa sú aj dva procesy. U dieťaťa sa buď zvyšuje množstvo plazmy, alebo klesá počet krvných buniek.

Najčastejšie príčiny nízkeho hematokritu u detí sú:

 • Edém spôsobený renálnou dysfunkciou.
 • Akútne krvácanie.
 • Anémia vyvolaná nedostatkom vitamínov B9 a B12 alebo nedostatkom železa.
 • Hemolytická anémia.
 • Aplastická anémia.
 • Hyperproteínémia spôsobená kŕmením kojencov s kozím alebo kravským mliekom.

Po zistení podceneného hematokritu u dieťaťa je dôležité navyše vyšetriť malého pacienta, aby sa zistilo, čo vyvolalo takéto zmeny. Ak dôjde k poklesu hematokritu pod 20-25%, ohrozuje dieťa s hladkým kyslíkom a narušením vnútorných orgánov, najmä mozgu.

V závislosti od príčiny akcie na zvýšenie hematokritu na normálne hodnoty sa budú líšiť:

 • Ak má dieťa edém, mali by ste skontrolovať prácu obličiek a určiť lieky na liečbu diuretík.
 • Pri nedostatku chudokrvnosti je dôležité vyplniť výživové nedostatky. Ak hovoríme o nedostatku železa, dieťa je predpísané liekom s týmto prvkom. Pri nedostatku vitamínov lekár predpíše lieky, ktoré ich dieťa dostane v správnom množstve.
 • V prípade akútneho krvácania je dieťa hospitalizované. Ak je stav ťažký, hmota erytrocytov alebo iné krvné produkty sa začnú preniesť na dieťa.
 • Ak lekár predpokladá aplastickú anémiu, dieťa bude poslané na špeciálne vyšetrenia, ktoré určujú stav kostnej drene.
 • Ak zvyšujete množstvo bielkovín v krvi, mali by ste skontrolovať výživu dieťaťa. Dojčenie alebo dojčenská výživa s optimálnym obsahom bielkovín sa odporúča pre deti do jedného roka.

Viac informácií o všeobecnej analýze krvi nájdete v preklade Dr. Komarovského.

Čo znamená zvýšený a znížený hematokrit u detí?

Nie je pochýb o tom, že bezpečnosť a zdravie dieťaťa pre všetkých rodičov sú prioritami. Ale nie všetci počuli o hematokritu a vedia, čo to znamená tento krvný index. Medzitým už na začiatku 20. storočia veľký liečiteľ metropolitný Seraphim Chichagov povedal, že všetky choroby pochádzajú z porúch obehu a zlej kvality krvi.

obsah

Hematokrit je indikátor, ktorý určuje počet červených krviniek (červených krviniek) v krvi. Táto norma sa meria ako percento objemu krvi, ktoré sa odoberie pri vykonávaní všeobecnej analýzy. Parametre GM diagnostikovali vhodnosť krvi na transport kyslíka.

Rýchlosť hematokritu

Percento hematokritu v laboratóriách vybavených modernými technológiami sa určuje automaticky. A pred dvadsiatimi rokmi sa pre túto analýzu vyžadovali odstredivky a sklenené skúmavky s odstupňovanou stupnicou (podľa toho sa vypočítalo množstvo GM).

Hypoxia - jeden z dôvodov odchýlky hematokritu u novorodencov

V roku 1997 doktor lekárskych vied, profesor, akademik ruskej akadémie medicínskych vied Alexander Moiseevich Wayne definoval normy pre GM indikátory u zdravých detí. Toto pravidlo priamo závisí od veku dieťaťa:

 • Novorodenci - 51 ± 9%;
 • 1 mesiac - 43 ± 12%;
 • 6 mesiacov - 35 ± 6%;
 • 1 rok - 36 ± 3%;
 • Od 2 do 6 rokov - 37 ± 3%;
 • Od 6 do 12 rokov - 40 ± 5%;
 • Od 12 do 18 rokov - 42 ± 6%.

Zvýšené deti hematokrit

Existujú dva hlavné mechanizmy, v dôsledku ktorých došlo k zvýšeniu GM. Prvý je spôsobený tým, že počet rovnorodých prvkov sa zvyšuje vzhľadom na plazmu. Druhým je to, keď klesne plazmatické číslo v porovnaní s jednotnými prvkami. Znaky týchto mechanizmov budú navyše odlišné.

Hypoxia (nedostatok kyslíka) - táto diagnóza je výsledkom prvého mechanizmu. Predpokladmi pre jeho diagnózu sú: ochorenia dýchacieho traktu, stresové stavy, nedostatok vody alebo kyslíka v generickom období. Za takýchto nepriaznivých podmienok zvyšuje telo tvorbu červených krviniek na zvýšenie hemoglobínu.

Sčervenanie kože je príznakom hypoxie. To sa zvyčajne pozoruje u novorodencov. Tento stav u dojčiat prechádza adaptáciou po prenatálnom období. Ak je hematokrit dieťaťa zvýšený v dôsledku hypoxie, nemožno ho považovať za patológiu a takéto deti nepotrebujú liečbu.

Ochorenia krvi (koagulačná abnormalita) - táto diagnóza je spojená so zvýšenou krvnou hustotou a zrážaním. V tomto prípade, ako aj počas hypoxie, funguje prvý mechanizmus na zvýšenie GM.

Diagnóza dehydratácie (dehydratácia tela) je spôsobená pôsobením druhého mechanizmu. Hlavnými príčinami dehydratácie sú všetky druhy infekčných ochorení (najmä súvisiacich s gastrointestinálnym traktom) a popáleniny rôzneho stupňa závažnosti.

Nemôžete dovoliť dehydratáciu, pretože to vedie k zvýšenému hematokritu

nástup príznakov

Hlavné príznaky ochorenia:

 • bledá pokožka;
 • suchá koža;
 • neustály pocit smädu.

Je to dôležité! Ak sa zaznamená pokles telesnej hmotnosti (viac ako 3%), je potrebné okamžite ísť na lekára, pretože to je už dôvod, ktorý ohrozuje život dieťaťa.

Ak je dehydratácia mierna, opatrenia na stabilizáciu hematokritu je možné užívať doma. Ich podstatou spočíva v tom, že podľa určitých pravidiel dostávajú elektrolytické riešenia. Pitie pacientov sa má podávať často, ale v malých množstvách: 2-3 sliznice každých 15-20 minút počas dňa. Okrem toho musí byť močenie dieťaťa starostlivo kontrolované. Strata kvapaliny by nemala presiahnuť 80% spotreby. V klinickom prostredí sa uskutočňuje infúzna terapia na obnovenie rovnováhy tekutín (nastavenie kvapiek).

Elektrolytový roztok pre deti

Nízky hematokrit

Mechanizmy na zavedenie nízkeho hematokritu sú polárne mechanizmy zvýšenia. V prvom prípade klesá počet jednotných prvkov na pozadí normálneho množstva plazmy. Druhým je zvýšenie objemu plazmy normálnym počtom jednotných prvkov.

Hyperhydratácia (vyvolaná prvým mechanizmom) je reverzná dehydratácia spojená s prebytkom tekutiny v tele, zvyčajne v dôsledku poruchy funkcie obličiek. Keď je hematokrit znížený u dieťaťa s hyperhydratáciou, symptómy sa prejavujú vo forme edému. Môžu byť vizualizované na tvári a končatinách dieťaťa.

Je dôležité. V prípadoch, keď je opuchy vyjadrené implicitne, liečba môže byť vykonaná doma: voda dieťa s rôznymi diuretickými poplatkami za 7-14 dní. Rovnako ako pri dehydratácii, kontrolujte objem močenia.

Bledosť kože s anémiou môže naznačovať zníženú hladinu GM

Anémia je choroba spojená s prácou prvého mechanizmu. Existujú rôzne typy anémie. Najbežnejšie sú:

 • Nedostatok - súvisí s nedostatkom vitamínov a stopových prvkov v tele. Ak chcete obnoviť rovnováhu, odporúča sa absolvovať kurz multivitamínov a na predpis lekára - vitamínov B12, prípravkov obsahujúcich železo a kyseliny listovej.
 • Post-hemoragická - nie je typická pre deti, nastáva kvôli krvácaniu na pozadí vznikajúcich komplikácií v pooperačnom období. Zaobchádza sa výlučne v stacionárnych podmienkach.
 • Aplastické - najmä charakteristické pre detstvo. Príčiny vývoja sú spojené s nesprávnym fungovaním kostnej drene. Diagnóza vyšetrení pediatra na základe všeobecného krvného testu.
 • Hyperproteínémia je ochorenie vyvolané druhým mechanizmom, pri ktorom sa nízka GM aktivuje pri kŕmení detí s kozím alebo kravským mliekom. Množstvo bielkovín v tomto mlieku je výrazne vyššie ako v materskom mlieku. Hlavným odporúčaním pre stabilizáciu GM v takýchto prípadoch je prevod dieťaťa do dojčenia alebo mliečnych receptúr s nízkym obsahom bielkovín.

Ak má dieťa vyššie uvedené príznaky, kontaktujte pediatra. Po všeobecnom krvnom teste a diagnostike predpíše liečbu.

Hematokrit v analýze krvi dieťaťa: normy, príčiny zvýšených a znížených hodnôt

Krvný test na hematokrit je ďalší dôležitý ukazovateľ, ktorým lekári určujú zdravie dieťaťa a prítomnosť bolestivých procesov. Štúdia pomáha identifikovať odchýlky od normy pomeru červených krviniek k množstvu plazmy v smere zvýšenia alebo poklesu. Drobné výkyvy sa považujú za prípustné, ak je váha významne narušená, lekár na základe ukazovateľov diagnostikuje určitú chorobu.

Okrem štandardných testov dieťa kontroluje hladinu červených krviniek v krvi, čo umožňuje diagnostikovať choroby

Ako sa vykonáva hematokrit?

Na výpočet počtu hematokritu sa krv odobratá z dieťaťa odošle do špeciálnej skúmavky s oddeleniami nanesenými na jej stenu, vloží sa do centrifúgy a spracuje sa jeden a pol hodiny. Spôsob odstreďovania umožňuje oddelenie erytrocytov od plazmy: ťažké prvky, vrátane erytrocytov, klesajú na dno cievy, zatiaľ čo plazma zostáva na vrchu.

Z vizuálneho hľadiska sa pomer červených krviniek k plazme stanovuje stupnicou na skúmavke. Hematologické analyzátory sa používajú na presné výpočty hematokritu. Výsledný Ht vyjadruje počet červených krviniek, čo im neposkytuje hodnotenie kvality, ale tieto informácie stačia na to, aby lekári presne diagnostikovali. Vyjadrite hodnotu Ht v percentách a píšte vo forme zlomkov - liter / liter.

Vekové normy hematokritu u detí

Kompletný krvný obraz udáva hladinu hemoglobínu, hematokritu a iných krvných charakteristík (odporúčame si prečítať: čo má mať hemoglobín u novorodenca?). Pri hodnotení číselnej hodnoty červených krviniek, s cieľom stanovenia zníženého alebo zvýšeného hematokritu, lekári začínajú z normatívneho ukazovateľa charakteristického pre zdravé novorodenca. Okrem toho lekári odvodili normu pre každé vekové obdobie detstva od narodenia do dospelosti.

Pre zrozumiteľnosť sme kombinovali všetky číselné hodnoty normy v samostatnej tabuľke, ktorá vyzerá takto:

Čo vyzerá ako odchýlka od normy?

Odborníci považujú abnormality vo forme zníženia alebo zvýšenia za znak bolestivých patológií alebo fyziologických charakteristík dieťaťa. Vysoká hodnota Ht znamená zvýšenie počtu tvarovaných prvkov, ktoré spôsobujú, že krv je viskózna a silná. Prítomnosť krvi v takom stave vyvoláva tvorbu krvných zrazenín. Avšak prebytok normy o 10 až 12% u dojčiat a detí mladších ako jeden rok sa pripisuje fyziologickému faktoru, ktorý nespôsobuje obavy. Obraz vyzerá rušivo, ak je hematokrit po dieťati zvýšený u dieťaťa.

Hematokrit je znížený - to znamená, že objem krvných buniek klesol a sú zodpovedné za dodávku živín a kyslíka do orgánov. Vyskytuje sa porucha acidobázickej rovnováhy, čo vedie k hladeniu kyslíka, čo negatívne ovplyvňuje celkový stav dieťaťa. Vyskytuje sa slabosť, srdce sa urýchľuje, koža je bledá, dýchavica je prítomná.

Prečo sa hematokrit zvyšuje?

Zvýšenie Ht je priamo spojené s hyperprodukciou kostnej drene (zvýšenie počtu alebo veľkosti červených krviniek). Dôvodom zvýšenej koncentrácie buniek je oblasť patologických zmien, ku ktorým dochádza v tele malého pacienta. Proces sa však nevyskytuje vždy kvôli patologickým poruchám v tele.

Hlavné faktory zvyšovania

Povinné zvýšenie Ht dostaneme s bolestivými procesmi, ktoré ovplyvňujú rast počtu a veľkosti červených krviniek. Hlavnými faktormi vysokého hematokritu u detí môžu byť:

 1. Pravá a redistribučná erytrocytóza.
 2. Nadmerná reprodukcia červených krviniek alebo erytémia (Vaquezova choroba, polycytémia). Vyzerá to nepríjemne brnenie v prstoch a prstoch, ťažkosti v hlave, náhle sčervenanie kože, kardialgia. Podobné príznaky sprevádzajú choroby spôsobujúce zvýšenie veľkosti červených krviniek.
 3. Kompenzačná reakcia kardiovaskulárneho systému na určité faktory: pľúcna insuficiencia, vysoká nadmorská výška, patológia obličiek, "modré" srdcové chyby.
Zvýšený hematokrit môže byť spojený s vážnymi ochoreniami, vrátane srdcových ochorení.

Relatívne dôvody

Nadchádzajúce procesy môžu vyvolať zvýšenie hladiny Ht. Lekári sa na ne odvolávajú:

 • časté záchvaty zvracania;
 • hnačka s bohatou povahou spôsobujúca krvné zrazeniny;
 • črevná obštrukcia, v ktorej sa do nej dostáva tekutina;
 • zvýšené potenie (hyperhidróza);
 • zápal pobrušnice;
 • zdedené a získané ochorenie obličiek;
 • patológia vytvorená v respiračných orgánoch;
 • leukémie;
 • popáleniny a zranenia;
 • erythremia;
 • asymptomatická deprivácia kyslíka;
 • dlhodobého užívania určitých liekov (napríklad glukokortikosteroidov).

Čo ovplyvňuje pokles Ht?

Pokles hematokritu sa zaznamenáva, ak je jeho hladina jednoznačne nízka, to znamená, že klesne na 25%. Po zistení, že hematokrit je znížený, lekár predpíše ďalšie vyšetrenie malému pacientovi, aby zistil príčinu.

Anémia je najčastejšou príčinou poklesu hematokritu u dieťaťa.

Spravidla je zníženie Ht následkom akumulácie nadbytočnej tekutiny, v dôsledku ktorej dochádza k zriedeniu krvi a percentuálnej hladiny erytrocytov a plazmových zmien (nadmerná hydrolýza), pokles hemoglobínu (pozri tiež: ako liečiť vysoký hemoglobín u dieťaťa?). Príčinou môže byť hyperproteinémia (nadmerná koncentrácia proteínu). Takéto zmeny sú spôsobené:

 1. Ťažká strata krvi.
 2. Porušenie tvorby červených krviniek v kostnej dreni v smere zníženia ich počtu alebo veľkosti.
 3. Dedičná alebo získaná hemolytická anémia, týfusová horúčka, malária, hemolytické jedy, pri ktorých dochádza k rýchlej deštrukcii erytrocytov.
 4. Intravenózna injekcia veľkého množstva tekutiny v rozpore s renálnymi funkciami, čo vedie k zvýšeniu objemu krvi.
 5. Rôzne typy anémie.
 6. Hyperhydratácia - zriedenie krvi v dôsledku porúch vylučovania, nedostatočný krvný obeh, intoxikácia vodou.
 7. Zvýšenie hladiny bielkovín v krvi (hyperproteinémia). Vyskytuje sa s častým zvracaním, akútnymi infekciami, hnačkou, paraproteinemickou hemoblastózou, Hodgkinovým lymfómom, myelómom.

Bežnou príčinou poklesu hematokritu je anémia. Dieťa musí byť monitorované lekárom a musí byť stanovená správna výživa. Lekár môže navrhnúť použitie liekov, ktoré zvyšujú Ht.

Prečo je možná falošná analýza?

Niektoré faktory, ktoré sa vyskytujú v čase odberu vzoriek krvi, môžu skresľovať výsledok analýzy, čo ukazuje na zvýšenie alebo zníženie hematokritu. Napríklad, ak sa krv odoberie po závažnej strate krvi alebo pred jej podaním intravenóznou infúziou lieku, ktorý vylučuje krv. Falošný indikátor sa ukáže pri analýze dieťaťa, ktoré už dlho stojí v ležiacej polohe. Úroveň Ht bude nižšia aj vtedy, keď je žila dlhší. Ak má lekár pochybnosti, je naplánovaná druhá analýza.

Je potrebné vziať do úvahy skutočnosť, že hematokrit neslúži ako základ pre stanovenie diagnózy, ale iba varuje, že v tele dieťaťa existuje patológia alebo existuje riziko vzniku akejkoľvek choroby. Konečný verdikt lekára sa oznamuje až po preskúmaní všetkých testov a v prípade hematokritu sa berie do úvahy jeho spojenie s hladinou hemoglobínu. Ak sa zistí zníženie alebo zvýšenie hematokritu, rodičia by mali vykonať dôkladné vyšetrenie dieťaťa s cieľom začať liečbu včas.

Čo robiť, ak dieťa znížilo hematokrit?

Mnohí rodičia čelia skutočnosti, že dieťa znížilo hematokrit, a nevie, čo to je a čo s tým robiť. Číslo hematokritu (hematokrit) je množstvo charakterizujúce pomer počtu červených krviniek k objemu krvnej plazmy (kvapalná časť). U dospelých je táto hodnota konštantná a u detí sa mení s vekom alebo pod vplyvom rôznych faktorov. Hematokrit sa stanoví centrifugáciou krvi odobratej na analýzu.

Aké hodnoty sa považujú za podceňované?

Normálne hodnoty hematokritu v závislosti od veku sú uvedené v tabuľke:

Ak je číslo nižšie ako uvedené, hematokrit sa považuje za nedostatočný.

To naznačuje vplyv rôznych faktorov: hormonálne zmeny, patológie atď.

Nebezpečenstvá a následky stavu

Známky a príznaky

Dieťa trpiace na anémiu je bledá, trpí nedostatkom dychu a slabosťou, rýchlo sa unaví a nie je schopná vykonávať fyzickú alebo duševnú prácu, ktorá je vhodná pre zdravých rovesníkov. Okrem toho sa môže vyskytnúť trasenie rúk, silná dýchavičnosť a zvýšený srdcový tep.

Čo sa deje v tele?

S nízkym hematokritom v tele začne kyslík hladenie orgánov a tkanív, ktoré najviac potrebujú kyslík. Mozog trpí najprv, zomrie veľa nervových buniek. To vysvetľuje zábudlivosť a problémy s koncentráciou pozornosti u dieťaťa.

Aj srdcové svaly, korene vlasov, kostrové svaly a iné orgány trpia. Telo sa snaží kompenzovať nedostatok kyslíka zvýšením dýchania a srdcového tepu.

Neváhajte a položte svoje otázky na personál hematológ priamo na stránkach v komentároch. Budeme odpovedať, položte otázku >>

Rizikové skupiny

Nie všetky deti sú rovnako náchylné na ochorenia vedúce k zníženiu koncentrácie červených krviniek. Je pravdepodobné, že hematokrit sa u dieťaťa zníži:

 • S genetickými chorobami.
 • Počas chemoterapie.
 • Život v regiónoch s nepriaznivou environmentálnou situáciou.
 • Pacient má ochorenie krvi alebo pečene vedúce k smrti červených krviniek.
 • U detí, ktoré prežili zranenia, popáleniny, chirurgické zákroky.
 • Deti, ktorých strava nemá dostatok vitamínov zo skupín B a C.

Ako sa vykonáva analýza a za čo?

Na analýzu sa odoberie krv z prsta, ktorá sa naleje do skúmavky a odstreďuje sa.

Metóda odstreďovania umožňuje oddeliť krvné bunky (vrátane červených krviniek, ktoré sa usadzujú na dne) a potom určiť pomer objemu odrazenej plazmy a deponovaných erytrocytov.

Čo môže ovplyvniť výsledok analýzy?

Každá choroba alebo patologický stav môže mať vplyv na výsledok, napríklad:

 • Helminthické invázie;
 • Za studena alebo chrípky;
 • Dôsledky úrazu;
 • Otrava jedlom;
 • Nedostatok vitamínu;
 • Hormonálne zmeny spôsobené nástupom puberty;
Zároveň môžu byť odchýlky buď jedným alebo druhým.

dôvody

Rodičia si kladú otázku: ak je hematokrit znížený u dieťaťa, čo to znamená? Ak chcete odpovedať, musíte zvážiť dôvody zníženia tohto indikátora:

 • Krvácanie. Smrť červených krviniek môže byť spôsobená vnútorným aj vonkajším krvácaním v dôsledku poranenia alebo choroby (napríklad rakovina, urolitiáza, hemofília atď.).
 • Fanatická strava bez rady lekára. Platí to najmä pre dospievajúce dievčatá a deti z vegetariánskych rodín.
 • Predĺžená hypodynamia (bez pohybu), napríklad v dôsledku dodržiavania odpočinku lôžka.
 • Choroby krvotvorných orgánov.
 • Genetické mutácie (kosáčikovitá anémia).
 • Zvýšené bielkoviny v krvi spôsobené rakovinou.
 • Retencia tekutín v tele v prípade ochorení obličiek, infekcií, infúznej terapie atď.

liečba

Hematokrit je veľmi dôležitý na to, aby sa udržal pod kontrolou, pretože ukazuje jednu z najdôležitejších vlastností krvi - počet červených krviniek v ňom a tým aj schopnosť prenášať kyslík.

Ak dieťa znížilo hematokrit, môže predpísať tieto lieky:

 • Vitamíny B9 (kyselina listová) a B12.
 • Prípravky železa a výživové doplnky.

Odporúča sa tiež zmeniť stravu:

 1. konzumácia viacerých potravín obsahujúcich železo (bravčová pečeň, jablká, hovädzie mäso atď.),
 2. zelené fazuľky a hrášok,
 3. pohánka a ovsené vločky,
 4. vajec,
 5. jahody,
 6. kakao,
 7. sušené marhule a mrkva.

Pri prehltnutí - obmedzenie príjmu vody a soli.

Treba mať na pamäti, že len profesionálny lekár môže určiť príčinu zníženia hematokritu a predpísať primeranú liečbu.

Samoliečenie môže uškodiť nevyhnutne viesť k začatiu ochorenia, čo viedlo k zníženiu počtu červených krviniek, čo môže v budúcnosti vážne ovplyvniť zdravie dieťaťa.

Iné metódy

Zvýšenie hematokritu prispieva k:

 • Cvičenie a aktívny životný štýl.
 • Jedenie granátových jabĺk, mäsa, jabĺk atď.
 • Spotreba potravín bohatých na kyselinu askorbovú (citrusy, divoká ruža, čierne ríbezle).

prevencia

Najlepšou prevenciou nízkeho hematokritu je udržiavanie zdravého životného štýlu, správna výživa dieťaťa (pre deti, konzumácia krmív pre zvieratá), včasná liečba chorôb.

záver

Znížený hematokrit v krvi dieťaťa znamená, že počet červených krviniek je nižší ako normálny.

Dôvodom môže byť nedostatočne intenzívna práca krvotvorných orgánov a masívna smrť erytrocytov.

Je to spôsobené infekciami, nádormi, avitaminózou a mnohými ďalšími dôvodmi, ktoré môže presne zistiť iba špecialista.

Hematokrit u dieťaťa má nízky obsah krvi

Podľa výsledkov celkového krvného testu môžete určiť množstvo ukazovateľov vrátane zistenia, že hematokrit je znížený u dieťaťa alebo zvýšený.

Táto analýza je dôležitá predovšetkým na kontrolu krvného toku a prevenciu krvných zrazenín.

Hematokrit závisí od veku, pohlavia a niektorých fyziologických charakteristík organizmu. Ak je indikátor znížený, je dôležité nájsť príčiny a stabilizovať hladinu červených krviniek.

Norma pre hematokrit pre deti

Akonáhle sa narodí dieťa, jeho analýzy sa skúmajú s cieľom vylúčiť vrodené patológie alebo choroby, ktoré vznikli.

Pre rodičov je dôležité pochopiť, že zloženie krvi u dieťaťa 2 mesiacov nemôže byť rovnaké ako zloženie dospelého. Bežne by sa mali všetky ukazovatele zvýšiť.

V priebehu času sa detské telo prispôsobí svetu okolo neho a pomer buniek sa mení. V prípade detského hematokritu je sadzba pre novorodenca 44-62%.

Toto je veľmi vysoký percentuálny podiel v porovnaní s výsledkami dospelých. Ale keď je hematokrit znížený u dieťaťa po narodení, môžu to byť vážne problémy.

Za 2-3 mesiace klesá hladina erytrocytov na 32 - 44% a bližšie k roku dosahuje 36 - 44%.

Takéto ukazovatele sa považujú za normálne, ale každé dieťa je jedinečné, takže malé odchýlky nie sú nevyhnutne dôvodom na obavy.

Toto môže byť jednoducho znakom určitého organizmu a nemôže spôsobiť zhoršenie.

Počas prvých 8 až 10 rokov by nemal byť hematokrit významne znížený alebo zvýšený. Norma je výsledkom 37 - 44%.

Zmeny začínajú, keď dieťa vstúpi do puberty. U dievčat po nástupe menštruácie sa obsah červených krviniek zníži (34-44%) v porovnaní s chlapcami (35-45%).

Počas tohto obdobia je dôležité sledovať hematokrit tak, aby kardiovaskulárny systém fungoval správne a krv nie je príliš silná.

Ako viete, práve počas dospievania dochádza k zvýšenému zaťaženiu srdca, ktoré môže spôsobiť rôzne patológie v dospelosti.

Prečo sa hematokrit u detí znižuje?

Ak sa hladina červených krviniek zníži na 25% alebo menej, potom to naznačuje, že krv je riedená viac ako je potrebné, alebo krvná strata sa vyskytuje v tele.

Aby sme pochopili, aké sú dôvody zníženia hematokritu a čo to znamená, dieťa sa opäť rozhodne pre analýzu.

Medzi najčastejšie príčiny nízkeho hematokritu patria:

 • poruchy kostnej drene, ktoré vedú k nedostatočnej tvorbe červených krviniek;
 • hyperproteinémia - zvýšenie obsahu bielkovín v krvi dieťaťa;
 • hyperhydratácia - fyziologický znak tela, v ktorom je krv príliš tekutá;
 • anémia rôznej úrovne zložitosti a pôvodu;
 • krvácanie spôsobené traumou alebo chorobou;
 • ochorenia krvi, čo zvyšuje rýchlosť rozpadu červených krviniek;
 • zlyhanie obličiek a niektoré infekčné choroby;
 • problémy s pečeňou alebo rakoviny.

Znížený hematokrit u dieťaťa môže byť spôsobený dlhším odpočinkom v posteli, nedostatočnou fyzickou aktivitou alebo diétou: podvýživa a dlhodobé pôst.

Nízky hematokrit sám o sebe neznamená vždy problémy. Jeho ukazovatele spravidla korelujú s hladinou hemoglobínu.

To vám umožní presnejšie určiť príčiny nízkeho hematokritu a predpísať vhodnú liečbu.

Budete mať falošný výsledok, ak krv nebol správne zhromaždený na analýzu.

Príjem liekov, liečené choroby alebo poranenia, ktoré spôsobujú stratu krvi, sú dôvody, ktoré spôsobujú zmeny ukazovateľov.

Takéto výsledky analýzy len komplikujú diagnostiku a zasahujú do liečby.

Samostatná skupina pozostáva z detí, ktoré sú príliš vysoké a podhodnotené. Majú záťaž na srdce viac ako zvyšok a často telo nedostáva živiny v dostatočnom množstve.

Pre takéto dieťa by mala byť kontrola hematokritu posilnená oboma rodičmi a lekármi.

Čo ak sú hladiny červených krviniek znižované?

Ak je hematokrit u detí znížený, potom nie je taký nebezpečný ako zvyšovanie, ale liečba je stále potrebná.

Pre dieťa je zloženie krvi indikátorom vývoja a náchylnosti k chorobám, závisí to od mnohých faktorov.

Po prvé, mali by ste venovať pozornosť stravovaniu dieťaťa a súboru výrobkov, ktoré používa.

V strave musia byť prítomné zložky obsahujúce železo. Potraviny ako mäso, pečeň, orechy, vajcia a jablká môžu doplniť zásoby železa a obohatiť telo o ďalšie živiny.

Pre deti, ktoré znížili hematokrit aj hemoglobín, je užitočné použiť hematogén. Je to sladké, takže na dlhú dobu presvedčiť drobenku jesť taký "cukrík" nebude musieť.

Ale predtým je lepšie konzultovať s lekárom, pretože hematogén je droga a jeho nadmerné užívanie môže poškodiť dieťa.

Pre deti do 2 rokov, ktoré sú dojčené, koncentrácia červených krviniek závisí od výživy matky.

Ak nie je v mlieku dostatok železa, krvný hematokrit sa zníži. Správne a včasné kŕmenie je tiež dôležité.

Vo veku jeden a pol alebo dva roky musí dieťa jesť mäsové a mliečne pokrmy a stráviť veľa času na čerstvom vzduchu.

Nanešťastie niekedy nie je hematokrit u dieťaťa znížený v dôsledku nesprávnej stravy. Dôvod môže byť skrytý pri patologických ochoreniach a ochoreniach.

Samozrejme, patológia je ťažšie eliminovať. Najdôležitejšou vecou je diagnostika včas a začatie liečby čo najskôr.

S najväčšou pravdepodobnosťou budú potrebné ďalšie testy a diagnostika celého organizmu. Pre rodičov je dôležité, aby neboli panike a starostlivo dodržiavali odporúčania lekárov.

Nízky hematokrit u dieťaťa, najmä do 2 rokov, neznamená vždy chorobu. Jeho hladina sa musí zvážiť spoločne s hladinou hemoglobínu.

Pri vývine dieťaťa dochádza k nárastu rastu, v ktorom sa počet červených krviniek zníži.

U malých detí, najmä počas prvých 2 - 3 mesiacov, nemal byť hematokrit znížený. Naopak, prekračuje údaje dospelých.

Musí sa vykonávať pravidelná analýza kontroly zloženia krvi, od ktorej závisí správne fungovanie celého organizmu.

Hematokrit: normy a patológie u detí

Najdôležitejšou vecou v živote človeka je zdravie a zdravie dieťaťa je pre rodičov dvojaké. Tento článok vám povie, čo je hematokrit, aké sú normy tohto krvného indikátora pre deti rôzneho veku a tiež odpovedať na otázky o znížení a zvýšenom hematokritu.

Čo ukazuje

Hematokrit je indikátor, ktorý určuje obsah červených krviniek (červených krviniek) v celkovom objeme. Zmerané v percentách. Určené všeobecným krvným testom. Hematokrit určuje schopnosť krvi preniesť kyslík do tkanív tela. V súčasnosti sú laboratóriá vybavené automatizovanou technológiou, ktorá nezávisle určuje hladinu hematokritu v krvi. Avšak pred 10 až 15 rokmi laboratóriá museli centrifúgovať špeciálnu sklenenú skúmavku s krvou a potom, čo boli vytvorené prvky uložené na dne a plazma obsadila hornú časť trubice, určite hladinu hematokritu v odstupňovanej stupnici.

Video: čo sú ukazovatele vo všeobecnej analýze krvi

Pravidlá pre deti rôzneho veku

Uveďme v tabuľke ukazovatele normálnej hladiny hematokritu, ktoré stanovil A. Wayne v roku 1997 pre zdravé deti rôzneho veku.

Zvýšený hematokrit

Zvýšený hematokrit sa normálne zistí u novorodencov. Hematokrit sa zvyšuje podľa dvoch hlavných mechanizmov: nárast vytvorených prvkov vzhľadom na plazmu a zníženie množstva krvnej plazmy vo vzťahu k vytvoreným prvkom. Vonkajšie sa tieto mechanizmy prejavujú rôznymi spôsobmi. Pozrime sa na hlavné situácie zvýšenia hematokritu a jeho vonkajšie prejavy.

Zvýšený hematokrit je možný v niekoľkých prípadoch.

hypoxia

U detí sú najčastejšie príčiny hypoxie - nedostatok kyslíka - dlhá bezvodá perióda počas pôrodu, ako aj choroby orgánov dýchacej sústavy. V takejto stresovej situácii bez kyslíka začne telo produkovať viac červených krviniek, aby sa zvýšil hemoglobín, takže sa hematokrit zvyšuje. Mechanizmus zvyšovania je, že obsah krvných buniek sa zvyšuje s pomerne konštantným množstvom plazmy (kvapalná časť) krvi. Vonkajšie sa často prejavuje začervenaním kože.

Spravidla sa takýto stav vyskytuje v novorodeneckom období a je normálny: dieťa prechádza adaptáciou po prenatálnom období. V tomto prípade sa zvýšenie hematokritu nevzťahuje na patológiu a nevyžaduje liečbu.

dehydratácia

Najčastejšou príčinou dehydratácie (dehydratácia tela) sú akútne črevné infekcie, choroby gastrointestinálneho traktu a popáleniny. V tejto situácii je mechanizmus zvyšovania hematokritu priamo oproti hypoxii: s pomerne konštantným počtom vytvorených prvkov sa stráca krvná plazma (kvapalná časť) a hematokrit sa zvyšuje.

 • bledosť;
 • suchá koža;
 • úbytok hmotnosti;
 • pocit smädu.

Dehydratácia môže byť rozhodujúca pre život dieťaťa, hlavný indikátor - strata telesnej hmotnosti o viac ako 3%, v takom prípade by ste mali okamžite konzultovať s lekárom.

Ak je dehydratácia mierna, potom sa liečba v domácnosti bude skladať zo spájkovania elektrolytovými roztokmi (napríklad na základe Regidronu). Je nevyhnutné dodržiavať určité pravidlá - pitie by malo byť často, ale v malom množstve. Nie je potrebné "naliat" jeden liter tekutiny za hodinu do dieťaťa, čo nespôsobí nič iné ako vracanie. Ale niekoľko sliziek každých 10-15 minút počas dňa a dobrý spánok pomôže vrátiť dieťa do dobrého zdravotného stavu. Je tiež potrebné pozorne sledovať močenie, dieťa by nemalo stratiť viac ako 80% tekutiny, ktorú pijete. Keď dehydratuje, dieťa stráca viac kvapaliny, než spotrebuje. V klinických podmienkach sa vykonáva infúzna terapia (kvapkadlá) na obnovu stratenej tekutiny.

Ochorenia krvi

Hematokrit sa tiež môže zvýšiť v prípade porúch koagulácie - pri ochoreniach krvi, ktoré sú spojené so zvýšením koagulability a hrúbky. Mechanizmus zlepšenia hematokritu je nárast krvných buniek vzhľadom na plazmu. Koagulačná abnormalita sa zvyčajne diagnostikuje, keď sa objaví krvácanie alebo vyrážka, v tomto prípade dôjde k potvrdeniu zvýšeného hematokritu počas potvrdenia diagnózy.

Nízky hematokrit

Mechanizmus nízkeho hematokritu je obrátený: hematokrit sa zníži v prípadoch, keď počet vytvorených prvkov klesne s normálnym množstvom plazmy alebo keď sa objem plazmy zvýši vo vzťahu k normálnemu počtu vytvorených prvkov. Externé prejavy nízkeho hematokritu môžu byť odlišné. Existuje tiež niekoľko dôvodov na zníženie hematokritu.

hyperhydratácia

Toto je opak dehydratácie, keď je v tele prebytok tekutiny. Najčastejšou príčinou v detstve je nesprávna funkcia obličiek.

Najčastejším prejavom je edém. Otok môže byť zistený ako na tvári, tak na nohách. Okrem toho dieťa môže odhaliť skrytý edém - tzv. Symptóm "gumičiek", keď ponožky vo večerných hodinách zanechávajú výrazné depresie na koži.

Mechanizmus zníženia hematokritu je spojený so zvýšením objemu krvnej plazmy s normálnym počtom červených krviniek. Doma môžete vykonať fytoterapiu: dajte dieťaťu rôzne diuretické nápoje na pitie počas 1-2 týždňov, ale iba v prípade, že edém nie je veľmi výrazný a dieťa sa neobťažuje. Rovnako ako v prípade dehydratácie je potrebné monitorovať močenie.

anémia

Anémia môže byť rôzneho druhu. Najčastejšie sú tieto.

 1. Nedostatok (nedostatok železa, nedostatok folikov, nedostatok vitamínu B12). Sú spojené s nedostatkom stopových prvkov v tele, čo vedie k zníženiu počtu krvných buniek, a tým k poklesu hematokritu. Liečba spočíva v obnovení rovnováhy vitamínov a minerálov v tele. Niekedy stačí piť 1-2 kurzy multivitamínov, ale ak je známa presná povaha anémie, predpísané sú železo, kyselina listová alebo vitamín B12.
 2. Post-hemoragická anémia - vyplývajúca z krvácania. Obyčajne nie sú typické pre detstvo, ale môžu vzniknúť ako komplikácie po chirurgických zákrokoch. Ošetrujú sa výlučne v nemocnici pod prísnym dohľadom lekárov. Najefektívnejšou liečbou je transfúzia krvných zložiek, hmoty erytrocytov a / alebo čerstvej zmrazenej plazmy.
 3. Aplastická anémia. Tento typ je pre deti najviac charakteristický. V dôsledku zhoršenej funkcie kostnej drene sa tvorba krvných teliesok znižuje na pozadí pomerne konštantného množstva plazmy, teda poklesu hematokritu. Sú zistené pri pravidelných vyšetreniach pediatra a všeobecným krvným testom.

albuminosis

Toto zvýšené množstvo bielkovín v krvnej plazme, bielkoviny, ako to bolo, priťahuje medzibunkovú tekutinu do krvného riečišťa, klesá krvná hustota a hematokrit sa znižuje. To je často prípad kŕmenia detí s kravským alebo kozím mliekom, v ktorých je obsah proteínov výrazne vyšší ako v materskom mlieku. Preto bude najvhodnejšou liečbou určenie dojčenia. V situáciách, keď nie je možné dojčiť, by ste mali vyhľadávať nízkoproteínové zloženie.

Aj keď hematokrit nie je hlavným indikátorom pri všeobecnej analýze krvi, zmena jeho normálnych hodnôt bude slúžiť ako indikátor toho, že v organizme sa niečo pokazí. Ak máte obavy o stav dieťaťa, napríklad má bledú pokožku alebo naopak je začervenanie, dieťa často požiada o nápoj alebo si všimnete opuchu - obráťte sa na svojho pediatra. Lekár predpíše kompletný krvný obraz, ktorý ukáže, či existuje nejaký dôvod na obavy. Ťa žehnaj!

Čo by mal byť hematokrit u detí

Hematokrit je tvarované elementy v krvi, ktoré sú zodpovedné za cirkuláciu kyslíka v tele. Odchýlka hematokritu môže naznačovať prítomnosť ochorenia u dieťaťa a dospelých. Zvlášť starostlivo je potrebné analyzovať hematokrit u detí mladších ako jeden, dva a tri roky, aby sa zabránilo rozvoju patológie v rýchlo rastúcom mladom organizme.

norma

Rýchlosť hematokritu u detí pod 1, 2 a 3 roky sa mení podľa veku.

Normálna tabuľka hematokritu v krvnom teste

Napríklad hematokrit u detí:

 • u novorodencov 43-63%;
 • dieťa mladšie ako 36-44%;
 • u detí vo veku 2-3 až 10 rokov sa pohybuje od 37 do 44%.

odchýlky

Keď je hematokrit v detskom krvnom vyšetrení zvýšený, jasne sa to prejavuje. Krv dieťaťa sa stáva veľmi viskóznym a hrubým, čo je spôsobené nárastom počtu jednotných prvkov vzhľadom na celkový objem krvnej tekutiny.

Tu by ste mali venovať pozornosť veku dieťaťa. Ak u detí mladších ako jeden rok dôjde k zvýšeniu hematokritu o 10 až 12%, potom sa nič netrápi, je spojené s fyziológiou dieťaťa. Je to ďalší prípad, keď odchýlka indikátorov prebieha u dieťaťa staršieho ako 1 rok, čo môže naznačovať vývoj rôznych chorôb.

Do jedného roka sa abnormality hematokritu u detí považujú za normálne.

Príčiny zvýšeného krvného hematokritu u detí:

 • Nedávne zranenia a popáleniny (keď zvyšujú objem červených krviniek v krvi na nasýtenie tela kyslíkom, pretože s dobrým nasýtenim sa proces regenerácie uskutočňuje niekoľkokrát rýchlejšie).
 • Choroby dýchacej sústavy.
 • Črevná obštrukcia.
 • Leukémia krv.
 • V niektorých prípadoch sú dlhodobé lieky a oveľa viac.

Nízke skóre

Znížený hematokrit u dieťaťa je ďalším dôvodom pre nové vyšetrenia.

Porušenie abnormálneho hematokritu:

 • Prvým faktorom je hrubé krvácanie. Keď dôjde k strate krvi, celý hematokrit sa dostane na svoje miesto, pomôže pri hojení buniek a zastaví krvácanie.
 • Druhým dôvodom je veľké množstvo krvi v tele. Červené krvinky v tele majú určitý počet a pri silnom toku krvi sú rozdelené na objem.
 • Zvýšené hladiny bielkovín v krvi.

Najčastejšie u detí, nízky hematokrit naznačuje anémiu. Uistite sa, že dieťa umiestnite pod dohľad lekára, ktorý môže správne predpisovať liečbu, maľovať denný režim a diétu, aby sa predišlo najhorším následkom.

Nízky hematokrit môže indikovať anémiu

analýza

Úroveň červených krviniek v krvi sa vypočítava počas celého krvného obrazu.

Test hematokritu sa uskutočňuje nasledovne:

 • Krv sa umiestni do skúmavky.
 • Potom sa centrifuguje 1,5 až 2 hodiny.

Výsledkom je, že krvná plazma zostáva na vrchu, zatiaľ čo tvarované elementy usadzujú na dne trubice.

Pomocou proporcionality je teda možné určiť, koľko červených krviniek zaberá v porovnaní s krvnou plazmou. V modernom svete existuje niekoľko analyzátorov, ktoré automaticky produkujú výsledok a presnejšie, než si dokážete vypočítať. Bohužiaľ, taký krvný test na hematokrit u dieťaťa ukazuje iba kvantitatívnu zložku a nie kvalitatívnu, ale napriek tomu veľmi informatívnu.

odpis

Pri dešifrovaní analýzy hematokritu sa zaznamenávanie výsledkov uskutočňuje buď kvantitatívne alebo v percentách vo forme literu / liter. Napríklad 1,5 litra / 4,5 litra alebo 36% / 100%. Všetko je jednoducho jednoduché.

Odchýlka hematokritu od normy nemusí nutne indikovať patologické stavy u dieťaťa. Tento indikátor môže byť iba jedným zo symptómov vývoja patológií, ale nie je dôvodom diagnostiky.

Hematokrit u detí

Jedným z dôležitých ukazovateľov zahrnutých v klinickej analýze krvného hematokritu (Ht). Tento parameter vám umožňuje odhadnúť množstvo červených krviniek v detskej krvi. Červené krvinky vykonávajú dôležitú funkciu v tele - zásobujú tkanivá kyslíkom a živinami. To je možné vďaka schopnosti prítomného hemoglobínu v erytrocytov viazať sa na molekuly kyslíka v pľúcach, ich transport do orgánov a uvoľnenie buniek a potom prevedenie oxidu uhličitého v pľúcach. Ak je hematokrit znížený alebo zvýšený, je možné, že v organizme sa vyvinie patológia. S týmto parametrom dokáže lekár nielen podozrenie na ochorenie, ale tiež určuje jeho závažnosť.

Ako sa vykonáva analýza?

Hodnota hematokritu sa vypočíta v čase úplného krvného obrazu. K tomu sa krv umiestni do špeciálnej skúmavky, ktorá sa nazýva hematokrit, a odstreďuje sa jeden a pol hodiny. Výsledkom je, že ťažšie tvarované prvky, z ktorých väčšina sú červené krvinky, sa usadia na dne trubice, zatiaľ čo plazma zostáva na vrchu.

Pomocou aplikovaných divízií môžete určiť, koľko červených krviniek zaberá vo vzťahu k plazme. V moderných laboratóriách sa počítanie hematokritu vykonáva pomocou hematologických analyzátorov, ktoré poskytujú presnejší výsledok. Napriek tomu, že ukazovateľ Ht poskytuje kvantitatívne, ale nie kvalitatívne hodnotenie červených krviniek, táto analýza je považovaná za dosť informatívnu. Vyjadruje sa najčastejšie v percentách, niekedy sa zaznamenáva ako zlomok - liter / liter.

Normy u detí

Rýchlosť hematokritu sa mení s vekom dieťaťa:

 • u novorodencov by mala byť jeho úroveň 44 až 62%;
 • do 3 mesiacov - od 32 do 44%;
 • od 3 mesiacov do roka - od 36 do 44%;
 • od roku do 10 rokov - od 37 do 44%.

Odchýlky od normy

Ak je Ht u detí zvýšená, potom sa krv stáva hustšou a viskóznejšou zvýšením počtu vytvorených prvkov vzhľadom na objem kvapalnej časti. Táto podmienka je nebezpečná, pretože existuje pravdepodobnosť vzniku krvných zrazenín. Ak je miera prekročená o 10-12% u dieťaťa mladšieho ako jeden rok, spravidla sa to vzťahuje na fyziológiu a nemalo by to spôsobovať obavy. Ďalšia vec, ak je vysoká úroveň pozorovaná u dieťaťa staršieho ako jeden rok.

S nižším hematokritom u detí objem červených krviniek, ktoré dodávajú kyslíku a živiny orgánom, nedosahuje normu. V tomto ohľade je acidobázická rovnováha narušená v tele dieťaťa, bunky sú kyslíkom zbavené. V dôsledku toho sa zhoršuje zdravotný stav, a to slabosť, rýchla únava, časté srdcové zlyhanie, dýchavičnosť, bledosť kože.

Príčiny vysokého ht

Hematokrit môže byť pri analýze zvýšený, ak dieťa nepije pred darovaním krvi, ako aj v prípade dehydratácie tela pri vracaní alebo keď teplota tela stúpa. Zvýšená Ht môže byť spojená s patologickými procesmi, pri ktorých sa zvyšuje koncentrácia červených krviniek v krvi dieťaťa. Medzi ne patria:

 • vrodené a získané ochorenia obličiek: novotvary, polycystóza, hydronefróza;
 • patológia dýchacieho systému;
 • zranenia a popáleniny;
 • srdcové choroby;
 • leukémie;
 • zápal pobrušnice;
 • erythremia;
 • intestinálna obštrukcia;
 • nedostatok kyslíka, ktorý prebieha bez symptómov;
 • dlhodobé užívanie určitých liekov (hlavne glukokortikosteroidov).

Príčiny nízkej ht

Hematokrit sa považuje za znížený, ak klesol na 25%. Nízka hladina tohto indikátora v krvnom teste u detí je dôvodom na ďalšie vyšetrenie na určenie príčiny. Vo väčšine prípadov je pokles spôsobený nasledujúcimi patológiami:

 • pomalá tvorba červených krviniek v kostnej dreni;
 • zvýšená miera rozpadu červených krviniek;
 • hyperproteinémie alebo zvýšených hladín proteínov v krvi;
 • hyperhydratácia alebo kvapalná krv;
 • anémia;
 • veľký objem krvi;
 • akútne krvácanie.

Najčastejšie u detí je hematokrit znížený s anémiou. V takom prípade musíte byť sledovaný lekárom, ktorý vám pomôže vytvoriť správnu výživu a v prípade potreby predpísať lieky na zvýšenie Ht. Jedzte viac potravín, ktoré sú bohaté na železo: jablká, mäso, pečeň, vajcia, orechy. Lekári odporúčajú používať hematogén, ktorý si môžete kúpiť v akejkoľvek lekárni.

Na záver

Odchýlka od normy hematokritu v testoch u detí nie vždy naznačuje patológiu a nie je základom pre stanovenie diagnózy. Tento indikátor môže naznačovať len možný vývoj ochorení a mal by sa vždy brať do úvahy v spojení s takým parametrom ako je hemoglobín. Ak je hematokrit znížený alebo zvýšený - je to dôvod na vyšetrenie dieťaťa, identifikáciu ochorenia a začatie včasnej liečby.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Čo je blokáda AV: príčiny, diagnóza a liečba

Z tohto článku sa dozviete: čo je blokáda AV, ako liečba a prognóza závisia od závažnosti života, ako dlho je implantovaný kardiostimulátor, ako udržať srdce doma.

Rehabilitačné obdobie po chirurgickom zákroku na kŕčové žily: ako sa najlepšie obnoviť po odstránení?

Chirurgia pre kŕčové žily je zložitý proces, ktorý si vyžaduje prípravu a dlhodobé zotavenie.Aby bol rehabilitačný čas úspešný a bez komplikácií, je dôležité, aby ste starostlivo dodržiavali predpisy ošetrujúceho lekára, dodržiavali vyváženú stravu a úplne eliminovali zlé návyky.

Prehľad angíny pektoris (angíny pectoris): príčiny, symptómy a liečba

Z tohto článku sa dozviete: čo je angina pectoris, aké sú príčiny jej vývoja, ako sa manifestuje choroba a aké metódy diagnostiky a liečby sa v nej používajú.

Ukazovatele ESR v krvi pri rakovine

Onkologické ochorenia sú charakterizované prítomnosťou malígnych novotvarov v rôznych orgánoch. Vznikajú ako výsledok transformácie zdravých buniek do nádorových buniek a potom sa začnú rýchlo deliť.

Čo je MCD obličiek (urolitiáza diatéza)

Diatéza urolitiázy nie je izolovaná v samostatnej chorobe. Možno ju opísať ako hraničnú hranicu, počas ktorej telo akumuluje kyselinu močovú.Urolitiáza diatéza môže vyvolať rad chorôb, ako je dna, urolitiáza atď.

Monocyty v krvi

Monocyty (MONO) sú bunky obehového systému, ktoré patria do série leukocytov. Sú najväčšími predstaviteľmi rodiny leukocytov.Tvorba týchto bunkových prvkov sa vyskytuje v bunkách kostnej drene, odkiaľ vstupujú do krvi.