Počty erytrocytov, leukocytov a krvných doštičiek pre celkový objem krvi v tele sa nazývajú hematokrit.

Tento ukazovateľ je obyčajne zobrazený ako percento, menej často - ako zlomkové číslo. Definícia tohto indikátora poskytuje možnosť vidieť prítomnosť akejkoľvek choroby a stupeň jej vývoja.

Hlavným dôvodom zvýšenia hematokritu je zvýšenie počtu červených krviniek (hyperprodukcia v kostnej dreni) alebo zvýšenie ich veľkosti, čo vytvára ďalší objem. Čo to znamená a aké príčinné faktory prispievajú k tomu, čo v tomto článku zvažujeme.

Norma pre hematokrit

Pre analýzu je potrebné odobrať vzorky krvi. Biologický materiál sa umiestni do sterilnej banky a potom sa nádoba uzavrie a odošle do odstredivky. Tu je krv podrobená postupu separácie na jej časti. Za týmto účelom je v centrifúge počas jednej a pol hodiny a počas tejto doby sú všetky zložky navzájom oddelené.

Normálne hodnoty hematokritu závisia od pohlavia osoby a jeho veku:

 • dospelý muž - 40-48%;
 • dospelá žena - 36-46%;
 • novorodenec - až 60%;
 • deti do 13 rokov - až 38-40%.

Ak analýzy ukazujú, že norma pre ženy a mužov je zlomená a je vyššia ako 0,55, má pacient zvýšený hematokrit. Vzhľadom na vysokú koncentráciu leukocytov, erytrocytov a krvných doštičiek v krvi sa zvyšuje viskozita krvi, čo spôsobuje tvorbu a rast krvných zrazenín v cievach.

Znaky

Prvý "zvon" s hematokritom nad normálnou frekvenciou je častý závrat. Vysoký počet erytrocytov je schopný viazať a prenášať viac kyslíka, čo vedie k miernemu, ale trvalému otravovaniu - hyperoxii.

S progresiou choroby otravy preberajú ťažšie formy, spôsobujú nevoľnosť, stav miernej omráčenia, necitlivosť končatín a ťažkosti s dýchaním.

Príčiny zvýšeného hematokritu

Prečo je hematokrit zvýšený v krvi dospelých, čo to znamená? Dôvody zvýšenia hematokritu môžu byť patologické aj fyziologické, ktoré nie sú spojené s určitými ochoreniami.

Telo sa vždy usiluje udržiavať rovnováhu vnútorných procesov, preto pri odchýlkach od fyziologických noriem sa aktivujú kompenzačné mechanizmy. Zvýšenie krvného hematokritu je jednou z kvantitatívnych charakteristík fyziologického "prispôsobenia" organizmu novým životným podmienkam.

Takže zvážte najčastejšie príčiny zvýšeného hematokritu u dospelých:

 1. Výsledkom dehydratácie alebo dehydratácie. V tomto prípade množstvo cirkulujúcej krvi v kanáli klesá v dôsledku poklesu objemu plazmy. To sa môže stať s vracaním, hnačkou, prehriatím, nadmerným potenením a nedostatočným príjmom tekutín. V tomto prípade je telo nútené odobrať vodu z krvného riečišťa. Preto sa pomer objemu erytrocytovej frakcie k celkovému objemu mení, krv sa stáva hustšou znížením množstva plazmy.
 2. Choroby, ktoré znižujú množstvo plazmy v krvi. Neovplyvňujú samotný počet krvných prvkov, ale popáleniny v druhom stupni napríklad vytvárajú bubliny, v ktorých sa plazma nahromadí. Odoberá sa z krvi a zvyšuje hematokrit znížením druhého čísla indikátora. Táto skupina tiež zahŕňa akútne prejavy ochorení, ako je peritonitída, trombóza alebo diabetes.
 3. Hypoxia v chronickej forme. V tomto stave majú bunky a tkanivá ľudského tela nedostatok kyslíka. Patológia je často zistená u ľudí, ktorí fajčia alebo majú cukrovku. Červené krvinky pozostávajú z hemoglobínu, ktorý je zodpovedný za pohyb kyslíka, jeho prepravu do buniek, odstránenie oxidu uhličitého z tela. Počas hypoxie, ktorá je prítomná v chronickej forme a vznikla z objektívnych dôvodov, sa telo snaží eliminovať problém nedostatku kyslíka prostredníctvom zvýšenej syntézy červených krviniek. Zvýšenie hematokritu nastáva práve vďaka zvýšenej tvorbe červených krviniek.
 4. Dlhodobé lieky: glukokortikoidy a iné hormonálne lieky sú v tomto ohľade obzvlášť nebezpečné. Diuretiká majú podobný účinok.
 5. Získanie popálenia kože. Okrem toho, čím väčšia je plocha kožných lézií, tým je vyšší hematokrit zaznamenaný pri analýze krvi. To sa dá ľahko vysvetliť mobilizáciou všetkých krvných zložiek na boj proti infekciám a baktériám prenikajúcim cez popáleniny, ako aj potrebe zrýchleného procesu regenerácie tkanív.
 6. Ochorenie obličiek. Hydronefróza, ktorá znižuje schopnosť tela absorbovať vodu alebo novotvary polycystických, sprevádzané zvýšeným uvoľňovaním erytropoetínu - hormónu zodpovedného za tvorbu červených krviniek.
 7. Anémia, pri ktorej je organizmus nedostatok vitamínu B12 a železa.
 8. Krvná choroba, predovšetkým - leukémia.
 9. Vývoj peritonitídy v tele.
 10. Polycystická látka v akútnych alebo chronických formách.
 11. Rýchly vývoj v organizme erytémie.

Je zrejmé, že analýza len pre hematokrit bez určenia počtu erytrocytov a ich morfologických vlastností pravdepodobne nebude uspokojovať potreby klinických lekárov pri diagnostike rôznych hematologických patológií, pretože test, i keď obsahuje všeobecné informácie, neodhaľuje príčinu nárastu alebo poklesu.

Preto, keď táto hodnota prekročí normu, môže hovoriť o fyziologických procesoch v tele aj o chorobách. Vysoký hematokrit hovorí o hrubom krvi, čo znamená, že existuje nebezpečenstvo trombózy.

Čo môže ovplyvniť rýchlosť hematokritu?

Zvýšenie, rovnako ako pokles hematokritu, nemusí nevyhnutne súvisieť iba s ochoreniami alebo vonkajšími vplyvmi vo forme poranenia alebo popálenia. Existujú aspoň dva ďalšie faktory, ktoré ovplyvňujú zvýšenie hematokritu.

 1. Pre tých, ktorí fajčia, sa hematokrit zväčšuje prostredníctvom hladovania tkaniva kyslíkom a ich červené krvinky sa produkujú na zvýšenej úrovni.
 2. Ľudia, ktorí sú nútení pracovať alebo neustále zostať na vrchole, sa tiež vyznačujú zvýšeným hematokritom v krvi. To platí pre horolezcov alebo obyvateľov vysokohorských oblastí. Tento faktor je veľmi podobný predchádzajúcemu faktoru, pretože človek nedostáva dostatok kyslíka - jeho koncentrácia sa znižuje, keď je odnesený z nadmorskej výšky.
 3. Zvýšené hladiny Ht sú charakteristické pre športovcov používajúcich anabolické steroidy na získanie svalovej hmoty.
 4. U novorodencov je hematokrit vždy zvýšený.

Preto je veľmi dôležité preniesť analýzu na hematokrit, aby sa včas identifikovala vývoj určitých patológií.

Čo robiť so zvýšeným hematokritom?

Úspešnou liečbou a stabilizáciou hladiny hematokritu je odstránenie základnej príčiny. V niektorých prípadoch nie je možné použiť špeciálne metódy, stačí začať dýchať vzduch obohatený o kyslík, prestať fajčiť, piť dostatok vody a normalizovať váš životný štýl. So silným zvýšením hematokritu je tiež potrebné poradiť sa s lekárom na predpisovanie krvných riedidiel - antikoagulancií.

Stojí za zmienku, že ak sa hematokrit zvyšuje, zvyšuje sa viskozita krvi. To vedie k určitým dôsledkom. Riziko vzniku krvných zrazenín, ktoré následne blokujú arteriálny prietok krvi, sa zvyšuje. To môže viesť k infarktu, ischemickej mozgovej príhode, gangréne alebo smrti, v závislosti od polohy trombu.

Získali sme najužitočnejšie informácie o tom, čo znamená "zvýšený hematokrit v krvi", takže teraz môžete mať prvú predstavu o výsledkoch vášho celkového krvného obrazu. Ponechajte komentáre a zdieľajte užitočné informácie so svojimi blízkymi.

účinky

Zvýšenie hematokritu priamo súvisí so zvýšením viskozity krvi.

Hrubá krv je náchylná na tvorbu zrazenín, ktoré sa zhromaždili v určitej miere, tvoria už krvnú zrazeninu. Malé krvné zrazeniny začnú blokovať tok krvi v tenkých kapilárnych cievach, čím zablokujú silu na prvé malé oblasti tkaniva. Človek môže cítiť taký prekrývajúci sa v podobe necitlivosti, napríklad prstov, prstov, ako aj smrti malých častí tkaniva.

Ale veľké krvné zrazeniny môžu v prvom rade spôsobiť veľké srdcové problémy, dokonca aj smrť.
Cesta z tejto situácie je zriedenie krvi. Toto je dobre známe odporúčanie.

Čo znamená vysoký hematokrit

Hematokrit je indikátor celkového krvného testu, ktorý je určený hladinou buniek leukocytov, erytrocytov a tiež krvných doštičiek. Avšak väčšina hematokritu v krvi tvoria červené krvinky, ktoré ukazujú, ako je krv schopná preniesť kyslík do celého tela. Hematokrit môže byť zvýšený z mnohých chorôb a ochorení človeka, nie je tak ľahké pochopiť situáciu.

Ak je tento ukazovateľ vyšší ako normálne, môže to znamenať dočasné odchýlky v ľudskom zdraví, ktoré nie sú nebezpečné, a v niektorých prípadoch zvýšený hematokrit v krvi znamená, že existuje vážna patológia, ktorá si vyžaduje okamžitú diagnózu a liečbu.

Sadzby a odchýlky

Na stanovenie takého indikátora stavu tela je potrebné odobrať krv od pacienta, po ktorom je odoslaný do špeciálnej odstredivky. V tomto prístroji sa biologický materiál rozdelí na jeho zložky, čo trvá asi dve hodiny.

Neexistuje jediný normálny indikátor hematokritu, líši sa v závislosti od niektorých faktorov, veku a pohlavia osoby.

Dospelá žena

Dospelý človek

Deti a mládež do 14 rokov

Pri zvýšenej koncentrácii erytrocytových buniek, leukocytov a krvných doštičiek sa viskozita krvi významne zvyšuje, hrozí mu osoba s trombózou žíl. V každom prípade, ak má pacient výrazne zvýšený hematokrit, lekár je povinný určiť príčiny stavu tejto osoby.

Prečo sa môže stať

Čo to znamená, ak je hematokrit zvýšený, ako zistiť príčinu a pochopiť príznaky tohto ochorenia? Lekári rozdeľujú príčiny zvýšenia tohto ukazovateľa na fyziologické, ktoré nemajú žiadnu súvislosť s chorobou a patologické, vyplývajúce z akejkoľvek ľudskej choroby.

Telo, ktoré porušuje určité dôležité procesy, sa snaží nezávisle stabilizovať situáciu vrátane určitých mechanizmov, ktoré kompenzujú vzniknutú poruchu. Ak je hematokrit v krvnom teste vyšší ako normálne, potom sa telo snaží naladiť sa na prácu v zmenených životných podmienkach.

Najbežnejšie príčiny sú:

 1. Choroby, ktoré znižujú celkové množstvo krvnej plazmy. Tieto stavy zahŕňajú popáleniny druhého stupňa, ktoré sa prejavujú pľuzgiermi, v ktorých dochádza k akumulácii plazmy. Okrem iného existujú aj niektoré choroby, ktoré sa môžu prejaviť týmto spôsobom. Tento diabetes, žilová trombóza, peritonitída.
 2. Dehydratácia. Tento dôvod zvýšeného hematokritu u dospelých je dosť bežný. Celkový objem krvi cirkulujúci v tele sa znižuje, pretože množstvo plazmy v tejto biologickej tekutine klesá. Takýto klinický obraz sa môže vyvinúť na pozadí hnačky, ťažkého vracania, nadmerného potenia, prehriatia alebo neustáleho nedostatku tekutiny. Takéto faktory vedú k zmenám pomeru celkového objemu a frakcie erytrocytov, čo vedie k zvýšeniu krvnej hustoty.
 3. Chronická hypoxia. S touto chorobou trpia všetky oblasti tela konštantným nedostatkom kyslíka. Tento stav sa často vyskytuje u fajčiarov alebo u ľudí s cukrovkou. Zloženie červených krviniek zahŕňa hemoglobín, ktorý je prvkom schopným preniesť kyslík do celého tela a tiež odstrániť oxid uhličitý z tela. Ak má človek hypoxiu s chronickým priebehom, telo sa snaží sám vyriešiť problém s hladom kyslíka, energicky produkuje červené krvinky. Hematokrit sa v tomto prípade zvýši v dôsledku zvýšenej syntézy červených krviniek.
 4. Dlhodobé kurzy užívania určitých liekov. Existujú určité lieky, ktoré ovplyvňujú najmä hladinu hematokritu a zvyšujú ho. Medzi takéto lieky patria glukokortikoidy a iné hormonálne lieky, ako aj takmer všetky diuretiká.
 5. Ochorenia obličiek. Akýkoľvek novotvar na obličkách, rovnako ako polycystická choroba, má vplyv na sekréciu erytropoetínu a zvyšuje ho. Erytropoetín je hormón zodpovedný za syntézu červených krviniek. Okrem toho hydronefróza - ochorenie, ktoré znižuje schopnosť tela absorbovať tekutinu, tiež často spôsobuje zvýšenie hematokritu v krvi. U žien sa tieto ochorenia vyskytujú oveľa častejšie ako u mužov kvôli zvláštnosti štruktúry urogenitálneho systému.
 6. Leukémia je ochorenie krvi.
 7. Anémia, pri ktorej sa v tele zistí závažný nedostatok železa a vitamínu B12.
 8. Zápal pobrušnice.
 9. Erythremia.
 10. Patológia pľúc. Ak má človek ochorenie tohto orgánu, potom je objem absorbovaného kyslíka výrazne znížený, pľúca ho nemôžu absorbovať v dostatočnom množstve. Telo sa pokúša prispôsobiť sa tejto situácii, pričom silne produkuje červené krvinky.
 11. Trvalé ľudské bývanie v horských oblastiach. Telo je pravidelne kompenzované za nedostatok kyslíka zvýšením produkcie červených krviniek.
 12. Dedičný faktor. Niekedy lekári identifikujú abnormality v interakcii kyslíka a hemoglobínu u pacienta, čo sa prejavuje zvýšením hematokritu.

Obr (úplný krvný obraz) môže zobrazovať iba hladinu hematokritu a dôvody na jeho zvýšenie alebo zníženie zostávajú nejasné. Na určenie povahy patológie, ktorá ovplyvnila indikátor tejto zložky krvi, je potrebné vykonať niekoľko testov.

Je dôležité venovať pozornosť všetkým sťažnostiam pacienta, môže povedať lekárovi, v ktorej oblasti tela je patológia skrytá.

Ďalšie dôvody zvýšenia:

 1. Strata krvi ženami počas menštruácie.
 2. Nadmerná spotreba alkoholických nápojov.
 3. Dlhé lety na kontinentoch.
 4. Horské horolezectvo alebo turistika.
 5. Dlhý odpočinok v posteli u starších ľudí.
 6. Nadmerný prírastok hmotnosti.
 7. Pravidelný stres a depresia.
 8. Pasívne fajčenie, najmä u detí.
 9. Terapeutické aktivity vykonávané v komore.
 10. Toxické otravy tela.

Ak je hematokrit dieťaťa zvýšený, príčiny takejto poruchy by sa mali hľadať v patologických procesoch tela. Etiológia vývoja takého stavu u dieťaťa a dospelého je rovnaká.

Treba však mať na pamäti, že u detí mladších ako 1 rok môže byť tento ukazovateľ krvi zvyčajne zvýšený o 12%, čo je často dôsledkom určitých fyziologických procesov v tele.

Keď dieťa dosiahne vek 1 roka, tento ukazovateľ krvi sa stabilizuje samostatne. Zvyčajne lekári nevenujú pozornosť takýmto odchýlkam KLA, ale ak zvýšenie tejto zložky krvi zostane po tom, ako dieťa dosiahne 1 rok, potom by sa mal nájsť dôvod.

Tehotné ženy sú pacienti, ktorí vyžadujú osobitné sledovanie výsledkov testov. Úroveň hematokritu u takýchto žien by mala byť normálne mierne znížená. Ak dôjde k zvýšeniu tohto indikátora, ošetrujúci lekár by mal vyhľadávať príčinu.

Príčiny zvýšenia počtu tehotných žien:

 • nadmerná konzumácia slaných potravín;
 • vracanie, ktoré sa často pozoruje pri toxikóze;
 • užívanie liekov obsahujúcich železo;
 • preeklampsia, ktorá sa objavila na pozadí porúch kardiovaskulárneho systému.

V prípade zvýšenia hematokritu u tehotných žien až do 40% je to priame ohrozenie života plodu spôsobené vážnou dehydratáciou tela matky.

Treba mať na pamäti, že hrubá krv môže spôsobiť nebezpečné choroby a podmienky, takže lekár predpíše lieky zriedením.

Ako sa môže prejaviť

Symptomatológia vysokého hematokritu závisí od patológie, ktorá spôsobila takúto odchýlku. Táto podmienka sa sama o sebe sama o sebe nemôže prejaviť, len niekedy človek cíti malú indispozíciu.

 • závrat - od miernej až po závažnú;
 • ťažkosti s dýchaním;
 • nevoľnosť;
 • necitlivosť nôh a paží;
 • čiastočná strata orientácie vo vesmíre, nedostatok pochopenia toho, čo sa deje.

Okrem toho môže zvýšená viskozita krvi vykazovať aj niektoré príznaky. Ak sa vec dostaví ďaleko a vznikli krvné zrazeniny, mali by ste okamžite začať liečbu, situácia sa stala vážnou.

Ako nebezpečný je stav, ako ho liečiť

Okrem liečby samotných ochorení, ktoré sa stali príčinou zvýšeného hematokritu, lekári nevyhnutne určujú hustotu krvi. Jedným z najvážnejších dôsledkov takéhoto stavu sú komplikácie, ktoré sú spôsobené zvýšením viskozity tohto biologického materiálu.

 • Útok srdca.
 • Gangréna končatín, ktorá môže viesť k amputácii nohy alebo ramena.
 • Porucha dýchania akútny priebeh.
 • Ischemická mozgová príhoda.

Lekári budú predpisovať lieky na prevenciu vzniku takých závažných následkov zvýšeného hematokritu.

Niekedy takí pacienti nepotrebujú liečbu, stačí normalizovať ich životný štýl a úroveň tohto krvného indexu sa sama zníži. Chôdza na čerstvom vzduchu, správna výživa a vyhýbanie sa zlým zvykom pomôže stabilizovať hladinu hematokritu.

jedlo

Nesmieme zabudnúť na špeciálnu diétu, ktorú musia dodržiavať všetci pacienti s takýmto krvným testom. Výrobky by mali podporovať zriedenie krvi.

Aké produkty sú užitočné:

 • akékoľvek zelené;
 • fermentované mliečne výrobky;
 • slnečnicové semená;
 • rastlinné oleje (slnečnica, kukurica);
 • orechy;
 • paradajky;
 • mrkva;
 • tekvica;
 • rybie pečene.

Nesmieme zabudnúť na posilnenie cievnych stien, pričom je potrebná zvýšená viskozita. Okrem špeciálnych liekov predpísaných lekárom musíte jesť určité potraviny. Omega-3 mastné kyseliny pomáhajú obnoviť a posilniť steny tepien, takže je potrebné zvýšiť spotrebu mastných rýb.

Obmedzenie výživy je vylúčenie zo stravy červených odrôd mäsa, ako aj maximálne zníženie príjmu potravy s vysokým obsahom živočíšneho tuku.

Okrem toho je potrebné vziať do úvahy, že všetky jedlá musia byť dusené alebo pečené, nie je nič, čo jesť vyprážané.

Zvlášť dôležité pre každého človeka s vysokým hematokritom je dodržiavanie režimu pitnej vody. Je potrebné piť asi 2 litre vody pre každú osobu denne, dokonca úplne zdravé.

A ak má pacient takú odchýlku v krvnom teste, znamená to, že spotreba vody sa jednoducho musí zvýšiť na 1,5-2 litra denne, čo pomôže predchádzať vzniku krvných zrazenín a všetkých ochorení spojených so zvýšením viskozity krvi.

Veľmi zaujímavá skutočnosť je, že pri užívaní UAC u športovcov je určenie hematokritu jedným z dôkazov o používaní dopingových liekov, ak je tento ukazovateľ uvedený nad normou.

Lekári nepovažujú zníženie hladiny tejto látky v krvi zo strany lekárov za vážnu odchýlku v zdraví, ďalšie vyšetrenie sa nevyžaduje u takého pacienta.

S nárastom hematokritu u dospelého človeka musíte túto skutočnosť venovať maximálnu pozornosť. Tento stav nemožno ignorovať, pretože v niektorých prípadoch tento zvýšený indikátor signalizuje vážne nebezpečenstvo. Krvný test detí často vykazuje vysoký hematokrit, ale len lekár dokáže zistiť, či je to norma pre dieťa av ktorých prípadoch ide o indikátor patológie.

Hematokrit sa zvyšuje alebo znižuje: čo to znamená a prečo sa to deje

Dôležitý po určení koncentrácie hemoglobínu v krvi je test hematokritu - spôsob získavania informácií o pomere červených krviniek k množstvu krvnej plazmy.

V niektorých prípadoch sa zvyšuje alebo znižuje, čo je mimo rámca normy. Zmena v rovnováhe sa niekedy považuje za prirodzenú zmenu v krvi, ale významné transformácie naznačujú chorobný stav tela.

Čo je hematokrit v krvnom teste, čo to znamená, ak sa jeho percento zvyšuje alebo znižuje a aké choroby to môže naznačovať?

Normu u detí a dospelých mužov a žien

Je možné sa dozvedieť o indikátoroch hematokritu po úplnom krvnom vyšetrení (zobrazené ako percento NST). Zdravý stav tela závisí od veku a pohlavia pacienta.

Veková skupina - deti:

 • novorodenci - 35-65
 • do 12 mesiacov - 32-40
 • z roku na jedenásť rokov - 32-41

Teenageri (12-17 rokov):

Veková skupina - dospelí:

 • ženy od 18 do 45 - 39 - 50 rokov
 • muži od 18 do 45 rokov - 34-45 rokov
 • muži starší ako 45 - 40-50 rokov
 • vek žien nad 45 - 35-46 rokov

Zmeny koncentrácie hematokritu u dospelých medzi 30% a 35% si vyžiadajú pozorovanie na klinike a dodržiavajú odporúčania na zmenu stravy na zvýšenie spotreby mäsa, pečene, ovocia a listovej zeleniny.

29% a 24% - stav pred chorobou, eliminovaný užívaním liekov so železom, vitamínom B a kyselinou listovou.

Zvýšený hematokrit

Vysoký hematokrit vedie k hrubšej krvi, čo zvyšuje riziko trombózy. môže dôjsť k zvýšeniu hematokritu v krvi v dôsledku nesprávneho životného štýlu a z iných dôvodov:

 • Dehydratácia. Pitie menej ako normálne vedie k nedostatku vlhkosti, resp. Znížené plazmatické koncentrácie menia krvný obraz. Aktívna dehydratácia sa prejavuje po hnačke, záchvaty zvracania, prehriatia, príliš aktívnych fyzických cvičení, ktoré vyvolávajú nadmerné potenie.
 • Hypoxia. Chronický nedostatok kyslíka vedie k aktívnemu vzhľadu nových krviniek - červených krviniek, ktoré slúžia na prepravu kyslíka do tkanív rôznych orgánov. Hypoxia je charakteristická pre ľudí, ktorí sú už dlho v upchatých priestoroch, fajčiarov a ľudí s diabetom.
 • Horské podmienky. Priamo spojená s hypoxiou spôsobenou tým, že sa nachádzate v horskej oblasti. Nízky obsah kyslíka v odvádzanom vzduchu vedie k nepríjemnému účinku - zvýšeniu tvorby červených krviniek. Horolezci a osoby nútené profesiou sú vo výške, odporúča sa vziať s kyslíkovými kazetami.

Indikátor v diagnostike kardiovaskulárnych ochorení

Zníženie počtu červených krviniek na normálne je pre "jadrá" mimoriadne dôležité.

Blokovanie lúmenu krvných ciev, tvorba krvných zrazenín v malých a veľkých tepnách bráni arteriálnemu prietoku a nebezpečne zaťažuje srdcový sval. Slabé srdce začne pracovať na opotrebovaní, čo vedie k zvýšenému riziku infarktu myokardu.

Tvorba arteriálnej trombózy (zvýšením počtu krvných doštičiek) spočiatku vedie k vzniku ischémie, po ktorej nasleduje proces smrti tkaniva indukovaným kyslícim hladom.

Srdcové zlyhanie, v dôsledku ktorého sa tekutina hromadí, vedie tiež k rovnakým výsledkom analýzy. Kritický obsah hematokritu sa považuje za viac ako 50-55% (vyžaduje sa hospitalizácia).

Vysoká hodnota pri identifikácii iných ochorení

Problémy s obličkami, predovšetkým hydronefrózou a polycystickou chorobou vedú k zvýšeniu kvantitatívnej hodnoty erytrocytov. Podobný účinok poskytuje nekontrolovaný (dlhodobý) príjem kortikosteroidov a diuretických liekov, ktoré stimulujú odstránenie tekutiny z tela.

Iné štáty:

 • prenesený stres;
 • poranenia kože (viac ako 10%);
 • ochorenia gastrointestinálneho traktu;
 • polycythemia;
 • ochorenia kostnej drene.

Pľúcne ochorenia - bronchiálna astma, obštrukčná bronchitída - bránia dodávke kyslíka do pľúc, takže proces tvorby krvi je posilnený.

Počas tehotenstva narušuje neskorá toxikóza obličky, čo zvyšuje obsah červených krviniek. Koagulácia krvi sa pozoruje bližšie k pôrodu - v druhej polovici tehotenstva: tak príroda pripravuje ženu na pôrod, často spojenú s hojnou stratou krvi.

Znížený obsah

Červené krvinky sa podieľajú na konštrukcii tela, vyživujú ho aminokyselinami a vykonávajú výmenu plynu. Zníženie počtu krviniek môže viesť k rôznym poruchám a problémovým stavom. Znížená úroveň by mala byť upozornená. Zvážte možné príčiny poklesu krvného hematokritu.

Srdcová patológia

Akékoľvek ochorenie srdca je ťažšie liečiť so znížením počtu červených krviniek, pretože srdcové problémy sa zhoršujú obštrukciou kyslíka do tkanív srdca. Na rozdiel od zvýšeného hematokritu nemá znížený počet červených krviniek taký deštruktívny účinok na srdce.

Pomer červených krviniek a hemoglobínu:

 • počiatočná fáza - 3.9-3 / 110-89
 • priemer - 3-2,5 / 89-50
 • ťažké - menej ako 1,5 / menej ako 40

Tieto ukazovatele tiež určujú stupeň anémie.

Nízky úrok z iných dôvodov

Znížený počet červených krviniek je často spojený so všeobecnou malátnosťou, neustálou túžbou ležať na odpočinok, všeobecným rozpadom. Najčastejšou poruchou krvácania hematokritu je anémia spôsobená znížením obsahu železa.

Príčiny poklesu červených krviniek:

 • krvná strata;
 • hyperhydratácia;
 • primárne nádory;
 • struma;
 • fajčenie a alkohol.

Dlhodobé lieky môžu tiež spôsobiť zriedenie krvi, napríklad časté užívanie aspirínu vedie k tomuto účinku.

Nepriaznivým faktorom je predĺžený odpočinok v lôžku, ako aj vysoký príjem vody (tiež spôsobený renálnou insuficienciou a intravenóznymi infúziami).

Prenosné infekčné ochorenia a chronické zápalové procesy rovnako majú znížený účinok na počet červených prvkov v krvi. Nielenže viditeľné - spôsobené zlomeninami a zraneniami - krvácanie, ale aj skryté, predovšetkým vnútorné, sú nebezpečné.

Cirhóza pečene, dezintegrácia nádorov, maternicové fibroidy, kŕčové žľazy v žilách, talasémia sú častými družicami neviditeľnej krvi.

Detské testy - na čo sa pripraviť

Novorodenci často vykazujú hyperprolaktinémiu, čo naznačuje zvýšenie proteínu v krvnej plazme. Spôsobuje to kŕmenie dieťaťa kozím alebo kravským mliekom (situácia: matka nedojčuje) s vysokým obsahom bielkovín. Ak chcete zvýšiť tendenciu krvi zahusťovať, mali by ste si kúpiť mlieko s nižším obsahom bielkovín.

Za vek 3 rokov dochádza k poklesu mentálnych schopností, únavy, dýchavičnosti, bledosti kože a rýchleho srdcového tepu. Medzi chorobami u detí sú všetky choroby charakteristické pre túto skupinu, ale nepríjemné podmienky sú tiež spôsobené triviálnym deficitom vitamínov.

Červená infekcia, ktorá je typickejšia u detí a dospievajúcich ako u dospelých, by mala byť eliminovaná užívaním anthelmintických liekov, po ktorých sa testy vrátia do normálu.

Zmeny v krvi počas tehotenstva

Žena vo fertilnom stave prežíva prírodné zvýšenie množstva krvi, v dôsledku čoho sa hematokrit mierne znižuje.

Po narodení sa všetky indikátory vrátia do normálu, v opačnom prípade sa neuspokojivé výsledky testov upravia prijatím prípravkov obsahujúcich železo.

Mimoriadne nízke miery vedú k malátnemu ochoreniu a pravdepodobnosti vzniku anémie. Koncentrácie erytrocytov nižšie ako 30% sú pre budúce dieťa nebezpečné, pretože plod začína pociťovať hladovanie kyslíkom.

Pozrime sa na to

Teraz viete, čo to znamená a aký je výsledok, keď je hematokrit nad alebo pod normou. Musíme si spomenúť niekoľko základných faktov:

 • U detí je zmena počtu červených krviniek častou fyziologickou normou.
 • U novorodencov je pomer prvkov v krvi výrazne vyšší ako u dospelých.
 • U mužov je hodnota hematokritu vyššia ako u žien.
 • Dlhodobé zníženie počtu červených krviniek vyžaduje konzultáciu s hematológom.
 • Hematokrit menej ako 13% vyžaduje urgentnú hospitalizáciu.

Buďte pozorní na vaše zdravie! Zaujímavosti súvisiace s videom:

Čo znamená vysoký hematokrit?

Zvážte prípad, keď po obdržaní výsledkov všeobecnej krvnej skúšky zistíte, že váš hematokrit je zvýšený a musíte sa s touto situáciou vyrovnať. Samozrejme, lekár povie nejaké slová, ale vy musíte pochopiť, čo prišlo. Jednoznačne je jasné, že ak sa hematokrit zvyšuje v krvi, vzniká nejaký patologický proces, ktorý inicioval tento nárast.

Vysoký hematokrit znamená, že percento červených krviniek v krvi osoby je nad hornou hranicou normálu (prečítajte si hematokrit v článku tu) vek, pohlavie alebo konkrétny stav tejto osoby (napríklad tehotenstvo alebo život vo vysokohorskej oblasti). Zvýšený hematokrit môže byť dočasný aj dlhodobý. Všetko závisí od dôvodu zvýšenia.

Hematokrit sa zvýšil v krvi. Čo to znamená u dospelých

Tu sú ďalšie dôvody pre zvýšenie hematokritu:

 • Dehydratácia. Tento dôvod sa uvádza ako najbežnejší. Keď objem kvapaliny v krvi klesá, objem červených krviniek sa umelo zvyšuje. s dostatočným príjmom tekutín sa hodnota hematokritu vráti na svoju normálnu hodnotu;
 • Pľúcne ochorenie. V prípade problémov s pľúcami osoba, ktorá dýcha, nie je schopná absorbovať dostatok kyslíka. Tento nedostatok sa pokúša kompenzovať tým, že produkuje viac červených krviniek;
 • Vrodená choroba srdca. Pri niektorých ochoreniach srdca sa medzi dvoma stranami objavuje abnormálne spojenie, čo vedie k zníženiu hladiny kyslíka v krvi. Tento orgán sa pokúša kompenzovať tento pokles tým, že produkuje viac červených krviniek;
 • Nádor obličiek. Choroba, ktorá spôsobuje, že obličky produkujú nadbytok erytropoetínu;
 • fajčenie;
 • Ubytovanie v horských oblastiach vo vysokých nadmorských výškach (náhrada za zníženie kyslíka zo vzduchu);
 • Genetické príčiny (abnormality v interakcii hemoglobínu a kyslíka).

Čo je polycytémia?

Keďže zvýšený hematokrit vo väčšine prípadov naznačuje polycytémiu, vezmeme do úvahy jeho podstatu podrobnejšie. Ale najprv fakty:

 • Polycytémia znamená zvýšenie objemu červených krviniek.
 • Polycytémia sa delí na dve hlavné kategórie: primárne a sekundárne.
 • Polycytémia môže byť spojená so sekundárnymi príčinami, ako je chronická hypoxia alebo rakovina, ktorá môže uvoľňovať erytropoetín.
 • Pravá polycytémia sa vyvíja v dôsledku abnormálne zvýšenej produkcie červených krviniek v kostnej dreni.
 • Liečba sekundárnej polycytémie závisí od základnej choroby.

Ak je to jednoduché, potom je polycytémia podmienkami, za ktorých sa zvyšuje počet cirkulujúcich červených krviniek v krvi. Ľudia s polycytémiou majú zvýšenie hematokritu, hemoglobínu alebo červených krviniek nad normálne hranice.

Rozdelenie polycytémie do kategórií sa vyskytuje z nasledujúcich dôvodov:

 • Primárna polycytémia: v tejto kategórii dochádza k nárastu počtu červených krviniek v dôsledku vrodených problémov pri tvorbe červených krviniek.
 • Sekundárna polycytémia: v tejto kategórii sa erytrocytóza zvyčajne vyskytuje v reakcii na iné faktory alebo základné podmienky, ktoré prispievajú k tvorbe červených krviniek.
  Produkcia červených krviniek (erytropoéza) sa vyskytuje v kostnej dreni prostredníctvom komplexnej sekvencie krokov, ktorá je prísne regulovaná. Hlavným regulátorom produkcie červených krviniek je hormón erytropoetín (EPO). Tento hormón je vylučovaný hlavne obličkami, hoci asi 10% môže byť produkovaný aj pečeňou.

Aké sú príčiny primárnej polycytémie?

Primárna polycytémia je spôsobená získanými alebo dedičnými genetickými mutáciami, ktoré spôsobujú abnormálne vysoké hladiny červených krviniek. Zvlášť poznamenaná je pravá polycytémia, ktorá je pomerne zriedkavá. Táto vetva je zvyčajne spojená so zvýšeným počtom bielych krviniek (leukocytóza) a počtom krvných doštičiek (trombocytóza). Zároveň sa slezina zväčší.
(splenomegália) a nízka hladina erytropoetínu.

Až donedávna nebol presný mechanizmus polycytémie dobre študovaný. V roku 2005 boli objavené genetické mutácie génu JAK2, ktorý je zodpovedný za väčšinu prípadov polycytémie. Predpokladá sa, že tieto mutácie zvyšujú citlivosť červených krviniek na prekurzory erytropoetínu a tým zvyšujú tvorbu červených krviniek.

Aké sú bežné príčiny sekundárnej polycytémie?

Chronická hypoxia

Všeobecné podmienky spôsobujúce chronickú hypoxiu sú chronické ochorenia pľúc, ako sú:

 • emfyzém a chronická bronchitída, ktoré sú spoločne známe ako chronická obštrukčná choroba pľúc (COPD) alebo hypoventilačný syndróm;
 • chronické ochorenie srdca (kongestívne zlyhanie srdca alebo abnormálny prietok krvi z pravej strany na ľavú stranu srdca);
 • spánkového apnoe;
 • pľúcna hypertenzia.

Tento stav sa môže vyskytnúť po transplantácii obličiek alebo zúžením renálnych artérií (krvných ciev dodávajúcich obličky).

Erytropoetín vylučovaný nádorom

Niektoré nádory môžu produkovať zvýšené množstvo erytropoetínu. Najčastejšími nádormi sú:

 • rakovina pečene (hepatocelulárny karcinóm),
 • rakovina obličiek (rakovina obličkových buniek)
 • adenóm adenómu (adenokarcinóm),
 • rakovina maternice.

Existuje aj zriedkavý genetický stav, ktorý sa nazýva čuvashová polycytémia, ktorá spôsobuje zvýšenú aktivitu génu zodpovedného za produkciu erytropoetínu.

Liečba polycytémie

Hlavné možnosti cytoredukcie (liečba polycytamie) zahŕňajú:

 • interferón;
 • hydroxykarbamid (predtým známy ako hydroxymočovina);
 • anagrelid;
 • rádioaktívny fosfor;
 • busulfán.

Rozhodnutie o použití cytotoxických liekov a výber látky závisí od rizikovej skupiny, ktorému pacientka spadne.

Riziko je určené faktormi, ako je vek, predchádzajúca anamnéza trombózy, prítomnosť iných faktorov, ako je hypertenzia a diabetes, a hladina krvného obrazu.

A ak sa u detí nájde zvýšený hematokrit?

Preto by sa rodičia nemali obávať. Ďalšie zvýšenie sadzby prirodzene by vás malo povzbudiť k tomu, aby ste sa poradili s lekárom na objasnenie.

To, čo je pre nás nebezpečný, zvyšuje hematokrit

Zvýšenie hematokritu priamo súvisí so zvýšením viskozity krvi. Hrubá krv je náchylná na tvorbu zrazenín, ktoré sa zhromaždili v určitej miere, tvoria už krvnú zrazeninu. Malé krvné zrazeniny začnú blokovať tok krvi v tenkých kapilárnych cievach, čím zablokujú silu na prvé malé oblasti tkaniva. Človek môže cítiť taký prekrývajúci sa v podobe necitlivosti, napríklad prstov, prstov, ako aj smrti malých častí tkaniva.

Cesta z tejto situácie je zriedenie krvi. Toto je dobre známe odporúčanie.

Hematokrit zvýšil to, čo je

Takýto laboratórny indikátor ako hematokrit sa často používa pri diagnostike anémie, závažnosti dehydratácie, straty krvi a jej náhrady. Odráža objem, percento krvi najpočetnejšie vytvorených prvkov - erytrocytov vzhľadom na plazmu. Definícia hematokritu je uvedená v povinnom zozname štúdií pre všeobecný krvný test.

Určenie hematokritu: čo to je a ako sa vykonáva?

Na stanovenie hematokritu sa zvyčajne odoberá 100 ml krvi a vypočíta sa percento červených krviniek. Analýzu je možné rozdeliť na niekoľko fáz:

 1. Materiál sa používa na výskum - robí sa ráno prázdnym žalúdkom, krv sa odoberie z prsta, je možné z žily a prenesie sa do skúmavky.
 2. Po prvé, skúšaný materiál by mal byť zmiešaný s anti-osvetľujúcou zložkou - spravidla sa používajú prípravky na báze citrátu sodného.
 3. Metóda je založená na oddelení červených krviniek a plazmy centrifugáciou v špeciálnej hematokritickej skúmavke. Toto sa dá nazvať ďalšou etapou analýzy.
 4. Na výstupe v skúmavke sa vytvoria štyri vrstvy: najnižšia je erytrocytová vrstva, ktorú potrebujeme, tenký tmavý pás červených krviniek s obnoveným hemoglobínom je na vrchu, ktorý je tiež braný do úvahy pri počítaní hematokritu, ihneď potom, čo ide o vrstvu leukocytov a krvných doštičiek, najvyšší rad je obsadený,
 5. Prvé dve vrstvy tvoria tú časť objemu, na úrovni ktorej je značka v stupnici stupnice stanovená na 100. Napríklad, ak je hematokrit na úrovni 45%, znamená to, že objem červených krviniek na 100 ml krvi je 45 ml.

Normálne hodnoty hematokritu pre dospelých sú v rozmedzí 40-48% u mužov, 36-42% u žien.

V moderných diagnostických laboratóriách na určenie indikátorov celkového krvného testu existujú špeciálne prístroje - hematologické analyzátory, ktorých účinnosť a presnosť nie sú horšie a dokonca prevyšujú staré "manuálne" metódy. Rýchlosť hematokritu, keď sa počíta v automatizovaných systémoch, sa môže merať v litroch na liter. A potom 45% bude zodpovedať 0,45 l / l. V výsledkoch analýzy môže byť indikátor označený skratkami ako Ht, Hct, PCV.

Príčiny zvýšenia hematokritu u dospelých

Zvýšené percento červených krviniek vedie vždy k takémuto stavu, ako je zhrubnutie krvi - zvýšenie jeho viskozity. Rôzne patológie a faktory, ktoré nesúvisia s chorobami, môžu viesť k tomu. Hematokrit sa môže použiť na diagnostické účely alebo na sledovanie liečby.

Choroby charakterizované hematokritom

Niektoré choroby je možné kombinovať do všeobecných skupín podľa mechanizmov zvyšovania indikátora:

 1. Prvým z nich treba pripísať tie patológie, ktoré prispievajú k zníženiu koncentrácie kvapalnej časti krvi alebo plazmy v dôsledku nedostatočného príjmu tekutiny do tela alebo jeho nadmernej straty. Jednoduchšie, hlavným mechanizmom je banálna dehydratácia. Toto sa pozoruje pri takých patologických ochoreniach, ako je diabetes mellitus, rozsiahle hlboké popáleniny, vážna toxóza počas tehotenstva a rôzne gastrointestinálne poruchy sprevádzané hnačkou a vracaním.
 2. Druhá skupina tiež vedie k zahusteniu krvi v dôsledku nedostatku tekutiny v krvnom riečisku. Ale zatiaľ čo celkový obsah vody v tele môže zostať v normálnom rozsahu. Tento stav sa pozoruje pri peritonitíde (zápal peritonea) a srdcovom zlyhaní. To je dôsledkom vývoja pôsobivého opuchu vrátane nahromadenia tekutiny v brušnej dutine - ascitu. Zhromažďuje sa v tkanivách a dutinách, ale v krvnom riečisku sa nachádza v nedostatočnom množstve.
 3. Tretia skupina môže zahŕňať ochorenia obličiek a iných orgánov zodpovedných za reguláciu močovej funkcie, ktoré vedú k nadmernému odstraňovaniu vody z moču. Príkladom je diabetes insipidus. Choroba je spojená so zníženou aktivitou hypotalamu - časti mozgu zodpovednej za neuroendokrinnú reguláciu. Keď uvoľní nedostatok hormónu vazopresínu (ktorý zvyšuje reabsorpciu vody v tubuloch obličiek), nadmerné množstvo tekutiny sa začne vylučovať močom.
 4. Ďalším mechanizmom zvyšovania viskozity krvi je zvýšená produkcia červených krviniek. To sa môže spájať so zvýšenou sekréciou hormónu obličiek erytropoetínom, ktorý stimuluje tvorbu červených krviniek a patológie kostnej drene - miesto, kde dochádza k ich zrenia - erytropoézu. Chronické ochorenia pľúc v dôsledku dlhodobého nedostatočného prívodu kyslíka do krvného obehu, ako je emfyzém alebo COPD (chronická obštrukčná choroba pľúc), môžu viesť k ich zvýšeniu. Tento stav je tiež možné pozorovať pri dlhodobom podávaní glukokortikoidov (stimulácia erytropoézy).
 5. Malígne nádory ovplyvňujúce funkciu kostnej drene.

Možno dospieť k záveru, že hodnoty hematokritu sú úzko spojené s bilanciou vody a soli a systémami, ktoré regulujú obsah červených krviniek v krvi.

Fyziologické príčiny

Existuje mnoho ďalších faktorov, ktoré ovplyvňujú viskozitu krvi a hematokrit. Mnohé z nich nevyžadujú špeciálnu liečbu - s určitou úpravou životného štýlu a odstránením nepriaznivej príčiny sa čísla rýchlo vrátia do normálu. Fyziologické zvýšenie hodnôt hematokritu u dospelých môže mať za následok:

 • nadmerné potenie bez doplňovania rezervy tekutín, napríklad pri zvýšenej fyzickej námahe;
 • dlhotrvajúci nedostatok kyslíka v krvi môže byť pozorovaný pri fajčení - telo kompenzuje zvýšenú produkciu červených krviniek, ako v prípade pľúcnych ochorení;
 • dlhotrvajúci nedostatočný príjem vody;
 • z rovnakých dôvodov ako u ľudí liečených steroidnými hormónmi môžu športovci, ktorí používajú hormonálne výživové doplnky, zaznamenať zvýšenie hematokritu;
 • účinky chronických stresových faktorov môžu spôsobiť zmeny celkového krvného obrazu vrátane zvýšenia viskozity krvi a hematokritu;
 • byť v horách viac ako niekoľko dní: rovnaký kompenzačný mechanizmus je aktivovaný kvôli zvláštnosti vzduchu vo veľkých výškach - má nižšiu koncentráciu kyslíka.

Zaujímavé je, že obyvatelia vysočiny v zásade majú zvýšené hodnoty hematokritu, zatiaľ čo z väčšej časti nemajú žiadne nepohodlie.

Taktika na zníženie hematokritu

Ak hovoríme o spôsoboch liečby a prevencii ochorení, pri ktorých dochádza k zvýšeniu hematokritu u dospelých, je potrebné najprv povedať o kontrole rovnováhy vody a soli v tele. Aby ste to dosiahli, musíte dodržiavať režim pitnej vody a znížiť užívanie diuretických výrobkov, medzi ktoré patrí:

 • káva;
 • alkoholické nápoje;
 • repa, tekvica, vodné melóny a melóny;
 • čučoriedky a brusnice;
 • kefír a tvaroh, najmä v kombinácii so zeleninou.

Podľa najnovších údajov sa pri zvýšenej viskozite krvi odporúča zahrnúť grapefruit do stravy. Je spojená s prítomnosťou flavonoidu (vitamínu P) vo svojom zložení. Normalizuje vlastnosti erytrocytových membrán, čím znižuje ich agregáciu a tým i stupeň viskozity krvi.

Ako liečebná terapia pre choroby, ktoré spôsobujú zvýšenie hematokritu, okrem odstránenia hlavnej príčiny patológie sú predpísané nasledujúce skupiny látok:

 • protidoštičkové činidlá;
 • antikoagulanciá;
 • v niektorých prípadoch sa používajú cytostatiká.

Indikátor sa používa aj na overenie správnosti a účinnosti krvnej substitučnej liečby, diagnostiky závažnosti straty krvi.

Treba mať na pamäti, že užívanie akýchkoľvek liekov sa môže vykonať až po konzultácii s odborníkom as príslušnými stretnutiami.

Hematokrit je zvýšený u dospelého, čo to znamená?

Hematokrit je laboratórny ukazovateľ charakterizujúci percento hmotnosti červených krviniek obsiahnutých v krvi na celkový objem. Hematokrit sa zvyčajne vyjadruje ako percento, pretože je to najpohodlnejšia forma záznamu. Všeobecne akceptované označenie tohto indikátora v krvi je skratka Ht.

Hematokrit charakterizuje viskóznu krv pacienta, aký je pomer jeho kvapalnej časti (plazmy) a vytvorených prvkov. Tento ukazovateľ je veľmi dôležitý na posúdenie reologických vlastností krvi. Aký je nárast hematokritu u dospelých, zvážime v tomto článku.

Normálny hematokrit

Hematokrit je ukazovateľ, ktorého hodnota je zvyčajne konštantná pre každú osobu. U žien je percento krvných buniek a celkový objem približne 47%. U mužov je toto číslo mierne vyššie, rovná sa 54%. Rozdiel vo fyziologických normách je vysvetlený skutočnosťou, že muži typicky majú hladiny červených krviniek vyššie ako ženy.

Hematokrit u detí sa líši od hodnôt typických pre dospelých. Vysvetľuje to skutočnosť, že počas dozrievania dieťaťa jeho telo neustále prechádza zmenami, z ktorých mnohé ovplyvňujú aj krvný systém.

Pomer krvných buniek a plazmy sa neustále mení. Takže pri narodení sa hematokrit u dieťaťa môže pohybovať medzi 44-62%. V prvých troch mesiacoch života tento počet výrazne klesá - na 30-40%. Potom je až do roka stanovená na 36%. Hematokrit 37% sa považuje za normu pre dieťa od 1 do 10 rokov.

Preto iba dieťa do troch mesiacov bude mať normálny vysoký hematokrit (viac ako 44%). Neskôr je fyziologická úroveň indikátora ešte nižšia ako u dospelých (36-37%).

Stojí za to venovať pozornosť pri analýze výsledkov dieťaťa - pre ne nie je vždy normálne to, čo sa považuje za prahovú úroveň pre dospelého. Hematokrit nesmie byť vyšší ako tieto hodnoty, pretože zvyšuje viskozitu krvi a existuje riziko vzniku trombov.

Fyziologické zvýšenie hematokritu

V niektorých situáciách môže byť zvýšený hematokrit spôsobený nie procesom patologického procesu, ale normálnou reakciou ľudského tela na faktor. Takáto zmena zloženia krvi je fyziologická, to znamená, že nevyžaduje liečbu. Obvykle je krátkodobý a nakoniec jednoducho zmizne bez stopy.

Zvýšenie hematokritu je možné v nasledujúcich situáciách:

 • So silnou dehydratáciou. Plazma vychádza z krvného riečiska, v dôsledku čoho sa výrazne zvyšuje percento vytvorených prvkov. Môže to byť spôsobené závažným vracaním, hnačkou, prehriatím tela, zvýšeným poteniačom.
 • Zvýšený hematokrit u novorodencov. Ušetril v prvých troch mesiacoch života.
 • S cukrovkou. Toto ochorenie s predĺženým priebehom vedie k vzniku chronickej hypoxie (nedostatočná dodávka kyslíka do tkanív). Výsledkom je, že kostná dreň aktivuje tvorbu červených krviniek, aby sa zabezpečilo dodávanie dodatočného kyslíka do tkanív. To kompenzuje prítomnosť hypoxie.
 • Pri fajčení. Podobne ako s diabetom, fajčenie vedie k nedostatočnej dodávke kyslíka do tkanív, takže organizmus aktívne zvyšuje obsah červených krviniek v krvnom riečisku, čo vedie k zvýšeniu hematokritu.
 • Pri pobyte v horách. Vo vysokej nadmorskej výške je vzduch zriedkavý, to znamená, že keď človek dýcha, menej kyslíka sa dodáva do pľúc ako obvykle. Tento nedostatok je podobne kompenzovaný - zvýšením obsahu červených krviniek v krvi, ktorý ovplyvňuje hematokrit.

Niekedy je možné zvýšenie hematokritu u športovcov. Pri silných zaťaženiach, ktoré spôsobujú veľké zaťaženie dýchacieho systému (beh, lyžovanie, cyklistika), dochádza k kompenzačnému zvýšeniu počtu červených krviniek.

Abnormálny hematokrit

Podľa pôvodu môžu byť všetky patológie spôsobujúce zvýšenie hematokritu rozdelené do troch hlavných skupín:

 1. Patológie, pri ktorých klesá objem krvnej plazmy;
 2. Ochorenia, ktoré stimulujú tvorbu červených krviniek izoláciou erytropoetínu;
 3. Zhubné novotvary krvi sprevádzané zvýšenou tvorbou buniek a ich uvoľňovaním do krvného obehu.

Prvá skupina patológií zahŕňa nasledujúce ochorenia:

1. peritonitída (zápalové poškodenie peritonea pokrývajúce vnútorné orgány brucha);

2. ťažké popáleniny (z hĺbky 10% alebo z 15% povrchu);

3. Obštrukcia dýchacích ciest spojená s emfyzémom alebo chronickou bronchitídou;

4. Pacient má chronické zlyhanie srdca;

5. Ascites (edém, ktorý sa nachádza v brušnej dutine v pečeni);

6. V tehotenstve - neskorá toxikóza;

7. Diabetes mellitus závislý od inzulínu.

Skupina chorôb, ktoré vyvolávajú produkciu erytropoetínu, zahŕňa nasledujúce patológie:

1. Chronická ischémia obličiek, ktorá sa môže vyskytnúť u celej skupiny ochorení (hydronefróza, polycystická choroba, rôzne typy nádorov, traumatický orgánový šok);

2. silný stres;

3. anémia vrátane nedostatku železa, listov a B12;

4. erytémia, vzniknutá v dôsledku prerušenia červenej kostnej drene.

Zvýšená produkcia erytropoetínu a následné zvýšenie hematokritu môžu byť tiež spôsobené dlhodobým užívaním určitých liekov. Najčastejšie sa spúšťa menovaním glukokortikosteroidov - hormonálnych liekov, ktoré majú širokú škálu vedľajších účinkov, medzi ktoré patrí účinok na tvorbu krvi.

Známky zvýšenia hematokritu u dospelých

So zvýšeným hematokritom sa môže objaviť niekoľko symptómov, ktoré umožňujú podozrenie na zvýšenie viskozity krvi a súvisiace komplikácie. Pacient má takzvaný hyperoxiálny syndróm vďaka tomu, že veľké množstvo červených krviniek prináša do tkaniva príliš veľa kyslíka. Pacient sa bude sťažovať na:

 • závraty;
 • Jednoduchá dezorientácia;
 • nevoľnosť;
 • Zriedkavo - vracanie;
 • Necitlivosť, brnenie v končatinách, najmä v prstoch;
 • Poruchy dýchacieho ústrojenstva - pocit nedostatku dychu (skrátenie dychu).

Najnebezpečnejší stav tolerujú tehotné ženy. V tomto prípade je potrebné urýchlene normalizovať obsah červených krviniek vhodnou liečbou. K tomu musíte konzultovať lekára, akonáhle môže určiť príčinu ochorenia a určiť účinné metódy liečby.

liečba

Najväčším rizikom s hematokritom je zvýšené riziko tvorby trombu v cievach. Vzhľadom na zvýšenie viskozity krvi sa jeho rýchlosť spomaľuje, tvarové prvky sa navzájom spájajú a vytvárajú sa krvné zrazeniny, tromby. Môžu migrovať cez cievy a blokovať malé tepny a kapiláry. Zároveň začína akútna ischémia v tkanivách, ktoré im dodávajú krv, čo môže viesť k vážnym následkom.

Preto keď je zistený zvýšený hematokrit, je potrebné liečiť ho núdzovo. Za týmto účelom je pacientovi predpísaná infúzna terapia - zavedenie intravenózne veľkých objemov liekov na náhradu krvi (napríklad reopolyglukín v objeme 500 ml). Tieto nástroje sú analógmi ľudskej prírodnej plazmy. Zrieďujú tvarované elementy, ich koncentrácia sa znižuje a hematokrit sa znižuje, a tým aj viskozita krvi.

Na prevenciu trombózy sa predpisujú protidoštičkové látky. Zabraňujú prilepeniu tvarovaných prvkov medzi sebou a zabraňujú koagulácii krvi. Aspirín a zvončeky sa najčastejšie používajú na tento účel.

Po obnovení normálnych reologických vlastností krvi vedú lekári etiologickú liečbu - liečbu zameranú na odstránenie príčiny nárastu hematokritu. Pre každú z vyššie uvedených ochorení existuje špecifická liečba, ktorá je priradená pacientovi po diagnóze.

Zvýšenie hematokritu je teda vážnou poruchou v obehovom systéme pacienta, ktorý je vystavený riziku vážnych komplikácií, najmä vzniku krvných zrazenín. Preto je dôležité začať liečbu tohto príznaku včas.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Čo zvyšuje ESR v krvi?

Rýchlosť sedimentácie erytrocytov (ESR) je ukazovateľ, ktorý je stále dôležitý pre diagnózu organizmu. Definícia ESR sa aktívne používa na diagnostiku dospelých a detí. Takáto analýza sa odporúča užívať raz ročne a vo veku - raz za šesť mesiacov.

Prečo sú žily viditeľné na dlani?

Krvné cievy na rukách s intenzívnym zaťažením sa stávajú jasné, viditeľné. Ale prečo sú žily viditeľné na dlani? Stojí to za to znepokojenie alebo je to fyziologická norma?

Čo zvyšuje ESR v krvi?

Rýchlosť sedimentácie erytrocytov (ESR) je ukazovateľ, ktorý je stále dôležitý pre diagnózu organizmu. Definícia ESR sa aktívne používa na diagnostiku dospelých a detí. Takáto analýza sa odporúča užívať raz ročne a vo veku - raz za šesť mesiacov.

Prečo sa vyskytuje arytmia srdca a ako s ňou bojovať?

Čo je arytmia srdca? Ide o patologický stav, v ktorom je narušená frekvencia, rytmus a sekvencia excitácie a kontrakcie orgánu. Inými slovami, ak sa srdcový rytmus líši od normálneho sínusu, tento stav sa môže nazvať arytmia.

Čo je bigeminia, príčiny, diagnóza a liečba

Z tohto článku sa dozviete: čo je bigeminy, príčiny tejto poruchy srdcového rytmu. Príznaky a liečba.Bigemninia je variantou srdcovej arytmie (správne striedanie extrasystolov a normálnych komplexov), pri ktorých je každá normálna mozgová príhoda sprevádzaná extrasystolom - predčasným kontrakciou srdcového svalu.

Čo to znamená, ak je tymolový krvný test zvýšený?

obsah

Ako pochopiť skutočnosť, že tymolový test sa zvyšuje, dôvody? Môže to nejako ovplyvniť všeobecný zdravotný stav a vo všeobecnosti to, čo to je? Tymolový test - súčasť biochemickej analýzy krvi.