Hydrocefalus u dospelých ("kvapkanie mozgu") je patologický stav charakterizovaný nadmernou akumuláciou cerebrospinálnej tekutiny (CSF) v mozgovomiechových tekutinách v mozgu. Hydrocefalus môže byť nezávislou nosologickou jednotkou a môže byť výsledkom rôznych chorôb mozgu. Vyžaduje povinné kvalifikované ošetrenie, pretože dlhodobá existencia choroby môže viesť k invalidite a dokonca k smrti.

Choroba u detí sa výrazne líši od prejavov ochorenia v dospelom veku vzhľadom na skutočnosť, že v detskom organizme sa mozog práve stále formuje. Tento článok skúma príčiny, príznaky a liečbu mozgového hydrocefalu u dospelých.

dôvody

Každá osoba v mozgu má špeciálne priestory obsahujúce špeciálnu kvapalinu - cerebrospinálnu tekutinu. Vo vnútri samotného mozgu je systém komôr mozgu komunikujúci navzájom, mimo mozgu je subarachnoidný priestor s cisternami mozgu. Alkohol má veľmi dôležité funkcie: chráni mozog pred otrasmi, vibráciami a infekčnými faktormi (vďaka protilátkam, ktoré sú v ňom obsiahnuté), vyživuje mozog, podieľa sa na regulácii krvného obehu v obmedzenom priestore mozgu a lebky a poskytuje homeostázu vďaka optimálnemu intrakraniálnemu tlaku.

Objem alkoholu u dospelých je 120-150 ml, aktualizuje sa niekoľkokrát denne. Produkcia cerebrospinálnej tekutiny sa vyskytuje v choroidovom plexu komôr mozgu. Z bočných komôr mozgu (obsahujúcich približne 25 ml) vstúpi mozgovomiešna tekutina cez otvor Monroe do tretej komory, ktorej objem je 5 ml. Z tretej komory sa cerebrospinálna tekutina presúva na štvrtý (tiež obsahuje 5 ml) pozdĺž sylvínskeho akvaduktu (akvadukt mozgu). V dolnej časti štvrtej komory sú otvory: stredný nepárový Magendie a dve postranné Lyushka. Prostredníctvom týchto otvorov vstúpi cerebrospinálna tekutina do subarachnoidálneho priestoru mozgu (umiestneného medzi mäkkými a arachnoidnými membránami mozgu). Na základnom povrchu mozgu sa rozširuje subarachnoidný priestor a tvorí niekoľko cisterien: dutiny naplnené tekutinou. Z nádrží vstúpi cerebrospinálna tekutina na vonkajší (konvexitálny) povrch mozgu, akoby ho "premývala" zo všetkých strán.

Absorpcia (resorpcia) cerebrospinálnej tekutiny sa vyskytuje v žilovom systéme mozgu cez arachnoidné bunky a villy. Akumulácia chvostov okolo žilových dutín sa nazýva pachyónové granulácie. Časť tekutiny sa absorbuje do lymfatického systému na úrovni membrán nervov.

Teda cerebrospinálna tekutina produkovaná v cievnych plexoch vnútri mozgu, premýva ju zo všetkých strán a potom sa vstrebáva do venózneho systému, tento proces je spojitý. Takže cirkulácia je normálna, množstvo tekutiny vyrobené za deň sa rovná množstvu absorbovaného. Ak sa v ktoromkoľvek štádiu vyskytnú "problémy" - buď s výrobkom, alebo s absorpciou, dôjde k vzniku hydrocefalu.

Príčiny hydrocefalusu môžu byť:

 • infekčné ochorenia mozgu a jeho membrán - meningitída, encefalitída, ventrikulitída;
 • mozgový nádor alebo lokalizácia stonky, ako aj komory mozgu);
 • vaskulárna patológia mozgu vrátane subarachnoidálnych a intraventrikulárnych hemorágií v dôsledku prasknutia aneuryziem, arteriovenóznych malformácií;
 • encefalopatie (alkoholické, toxické atď.);
 • poranenia mozgu a posttraumatické stavy;
 • malformácie nervového systému (napríklad Dandy-Walkerov syndróm, stenóza sylvianského akvaduktu).

Druhy hydrocefalusu

Hydrocefalus môže byť vrodený a získaný. Vrodené, zvyčajne sa prejavuje v detstve.

V závislosti od mechanizmu vývoja existujú:

 • uzavretý (okluzívny, nekomunikujúci) hydrocefalus - ak je príčinou porušenie prúdu kvapaliny kvôli prekrytiu (bloku) dráh CSF. Často krvná zrazenina narúša normálny tok cerebrospinálnej tekutiny (v dôsledku intraventrikulárneho krvácania), časť nádoru alebo hrotu;
 • otvorený (hlásený, nerozpúšťajúci) hydrocefalus - je založený na zhoršenom vstrebávaní do žilového systému mozgu na úrovni arachnoidných vil, buniek, pachyonových granulácií, žilových dutín;
 • hypersekrečný hydrocefalus - s nadmernou tvorbou mozgovomiechovej tekutiny choroidálnym plexom komôr;
 • vonkajší (zmiešaný, ex-vakuový) hydrocefalus - ak je obsah CSF zvýšený tak v komorách mozgu, ako aj v subarachnoidnom priestore. V posledných rokoch táto forma prestáva byť pripísaná hydrocefalu, pretože príčinou zvýšenia obsahu CSF je atrofia mozgového tkaniva a zníženie samotného mozgu a nie porušenie cirkulácie mozgovomiechovej tekutiny.

V závislosti od hladiny intrakraniálneho tlaku môže byť hydrocefalus:

 • hypertenzívne - s rastúcim tlakom mozgovomiechovej tekutiny;
 • normotenzívne - pri normálnom tlaku;
 • hypotenzívne - so zníženým tlakom cerebrospinálnej tekutiny.

V čase výskytu vysielania:

 • akútny hydrocefalus - vývojový čas procesu je až 3 dni;
 • subakútny progresívny program - sa rozvíja do jedného mesiaca (niektorí autori považujú za obdobie 21 dní);
 • chronické - od 3 týždňov do 6 mesiacov a viac.

príznaky

Klinický obraz závisí od obdobia tvorby hydrocefalusu a od úrovne tlaku mozgovomiechovej tekutiny, od mechanizmu vývoja.

Pri akútnom a subakútnom okluzívnom hydrocefaláte sa človek sťažuje na bolesti hlavy, výraznejšie ráno (najmä po spánku), sprevádzané nevoľnosťou a niekedy aj vracaním, ktoré prinášajú úľavu. Na oči sú vnútorné pocity tlaku, pocit pálenia, v očiach "piesok", bolesť vyklenutá. Je možné vstreknutie cievneho skléru.

Pri zvyšovaní tlaku v lúhu sa spája ospalosť, čo je zlé prognostické znamenie, pretože naznačuje nárast symptómov a ohrozuje stratu vedomia.
Možno zhoršenie videnia, pocit "hmly" pred očami. V podklade identifikovali stagnujúce disky optických nervov.
Ak pacient včas nepožiada o lekársku pomoc, pokračujúce zvýšenie obsahu mozgovomiechovej tekutiny a intrakraniálneho tlaku povedie k rozvoju syndrómu dislokácie - život ohrozujúceho stavu. To sa prejavuje rýchlym potlačovaním vedomia až po kómu, parézu pohľadu smerom hore, rozchádzajúce sa šklbanie, depresia reflexov. Tieto symptómy sú charakteristické pre kompresiu stredného mozgu. Keď je medulla oblongata stlačená, prejavujú sa príznaky poruchy prehĺtania, hlas sa mení (pred stratou vedomia) a potom sa inhibuje činnosť srdca a dýchanie, čo vedie k smrti pacienta.

Chronický hydrocefalus je častejšie spojený s normálnym alebo mierne zvýšeným intrakraniálnym tlakom. Rozvíja sa postupne, mesiace po príčinnom faktore. Spočiatku je narušený cyklický model spánku, objavuje sa nespavosť alebo ospalosť. Pamäť sa zhoršuje, letargia, objavuje sa únava. Všeobecná asténia je charakteristická. Po progresii ochorenia sa poruchy duševných porúch (kognitívnych) zhoršujú v rozvinutých prípadoch až do rozsahu demencie. Pacienti sa nedokážu udržať a správať sa neadekvátne.

Druhým typickým príznakom chronického hydrocefalusu je zhoršená chôdza. Spočiatku sa chôdza mení - stáva sa pomalým, nestabilným. Potom nastáva neistota, keď stojíte, obtiažnosť začiatku pohybu. Pri ležaní alebo sedení môže pacient napodobňovať chôdzu, jazdu na bicykli, ale vo vzpriamenej polohe sa táto schopnosť okamžite stratila. Chôdza sa stane "magnetickou" - pacient je nalepený na podlahu a pohybuje sa vpred, robí malé kroky miešania na široko rozmiestnených nohách a vyznačuje čas na mieste. Tieto zmeny sa označujú ako "chôdza apraxia". Svalový tonus sa zvyšuje, v pokročilých prípadoch sa znižuje svalová sila a objavuje sa pareza v nohách. Poruchy rovnováhy majú tendenciu k pokroku dokonca aj vtedy, keď nie sú schopní stáť alebo sedieť sami.

Často sa pacienti s chronickým hydrocefalom sťažujú na časté močenie, najmä v noci. Nevyhnutná nutkanie na močenie, vyžadujúce okamžité vyprázdňovanie a potom sa močová inkontinencia postupne spojí.

diagnostika

Hlavnou úlohou pri stanovení diagnózy patrí počítačová tomografia (CT) a magnetická rezonancia (MRI). Tieto metódy nám umožňujú určiť tvar a veľkosť komôr, subarachnoidného priestoru, mozgových cisterien.

Rádiografia cisterien základne mozgu nám umožňuje odhadnúť smer prúdu cerebrospinálnej tekutiny a objasniť typ hydrocefalusu.

Je možné vykonať testovú diagnostickú bedrovú punkciu s vylúčením 30-50 ml CSF, čo je sprevádzané dočasným zlepšením stavu. Je to spôsobené obnovením dodávania krvi do ischemického mozgového tkaniva na pozadí poklesu intrakraniálneho tlaku. Toto slúži ako priaznivé prognostické znamenie pri predpovedaní chirurgického zákroku hydrocefalusu. Mali by ste vedieť, že pri akútnom hydrocefaluse je lumbálna punkcia kontraindikovaná kvôli vysokému riziku penetrácie mozgového kmeňa a vzniku syndrómu dislokácie.

liečba

Počiatočné štádia hydrocefalusu sa môžu liečiť liekmi. Ak to chcete urobiť, použite nasledovné lieky:

 • na zníženie intrakraniálneho tlaku a na odstránenie nadbytočnej tekutiny (za predpokladu, že je uložený výtok mozgovomiechovej tekutiny) - diakáb (acetazolamid), manitol a manitol v kombinácii s furosemidom alebo lasixom. Korekcia hladiny draslíka v tele je pri tejto liečbe povinná, preto sa používa aspartam (panangín);
 • Cavinton (Vinpocetín), Actovegin (Solcoseryl), Gliatilin, Cholín, Cortexin, Cerebrolysin, Semax, Mecoplant atď. Zlepšujú výživu mozgového tkaniva.

Klinicky vyvinutý hydrocefalus podlieha operatívnej liečbe, liečebné metódy zlepšujú stav na krátky čas.

Akútny hydrocefalus ako život ohrozujúci stav vyžaduje okamžitú neurochirurgickú liečbu. Spočíva v trepaningu lebky a uložení vonkajšieho odtoku, aby sa zabezpečil odtok nadbytočnej tekutiny. Toto sa nazýva vonkajšia komorová drenáž. Okrem toho je možné prostredníctvom drenážneho systému injikovať lieky, ktoré odstraňujú krvné zrazeniny (pretože intraventrikulárne krvácanie je jednou z najčastejších príčin akútneho hydrocefalusu).

Chronický hydrocefalus vyžaduje operácie posunu likéru. Tento typ chirurgického zákroku spočíva v odobratí prebytočnej mozgovomiechovej tekutiny v prírodných dutinách ľudského tela s použitím komplexného systému katétrov a ventilov (dutina brucha, panvová dutina, atrium atď.): Ventrikuloperitoneálny, ventrikulatriálny, cystoperitoneálny bypass. V dutinách tela existuje neobmedzená absorpcia prebytku tekutiny. Tieto operácie sú celkom traumatizujúce, ale pri správnom vykonávaní umožňujú pacientom zotavenie, prácu a sociálnu rehabilitáciu.

K dnešnému dňu sa dostala do popredia menej traumatická neuroendoskopická technika medzi invazívnymi metódami liečby. Vďaka vysokým nákladom na samotnú operáciu je stále častejšie vykonávaná v zahraničí. Táto metóda sa nazýva tak: endoskopická ventrikulocytómia dna tretej komory. Operácia trvá len 20 minút. S touto metódou liečby sa chirurgický nástroj s neuroendoskopom (kamerou) na konci zavedie do komôr mozgu. Fotoaparát vám umožňuje zobraziť obraz pomocou projektora a presne riadiť všetky manipulácie.V dolnej časti tretej komory sa vytvorí ďalší otvor, ktorý sa pripája k cisternám mozgového základu, čím sa eliminuje príčina hydrocefalusu. Tým sa obnoví fyziologická cerebrospinálna tekutina medzi komorami a cisternami.

účinky

Hydrocefalus je nebezpečné ochorenie, ktoré ignoruje príznaky, ktoré sú postihnuté postihnutím alebo dokonca hrozbou pre život. Faktom je, že zmeny, ku ktorým dochádza v mozgu ako dôsledok dlhej existencie hydrocefalusu, sú nezvratné.

Neskoré zaobchádzanie sa môže stať tragédiou pre osobu: zdravotné postihnutie a sociálny význam. Duševné poruchy, problémy s pohybom, poruchy močenia, znížené videnie, sluch, epileptické záchvaty - zoznam možných účinkov hydrocefalusu, ak neodkladne začnete liečbu. Preto pri najmenšom podozrení na hydrocefalus by ste mali vyhľadávať kvalifikovanú lekársku pomoc.

TVC, program "Lekári" na tému "Hydrocefál"

Hydrocefalus mozgu u dospelých

Ivan Drozdov 10/02/2017 3 Komentáre

Hydrocefalus (edém mozgu) je ochorenie, pri ktorom sa v častiach mozgu nahromadia veľké množstvá cerebrospinálnej tekutiny. Príčinou tohto ochorenia je dysfunkcia produkcie alebo odtoku mozgovomiechovej tekutiny z mozgových štruktúr. Dieťa náchylné na deti a dospelých. Hydrocefalus mozgu u dospelých je ťažší ako u dieťaťa, lebo kraničné kosti v oblasti fontanely sa nepohybujú od seba a tekutina začne tlačiť na okolité mozgové tkanivo. Hydrocefalus sa často vyskytuje ako komplikácia iných patologických stavov ovplyvňujúcich nervový a cievny systém, štruktúry mozgu. Podľa ICD 10 hydrocefalus v časti "Iné poruchy nervového systému" je zvýraznený samostatným kódom G91, v ktorom sú typy ochorenia opísané v odsekoch 0-9.

Symptómy hydrocefalusu

Znaky mozgového edému sa značne líšia v závislosti od formy, v ktorej sa ochorenie vyvíja. Akútna forma patológie sa vyznačuje rýchlym zvýšením ICP a výskytom nasledujúcich príznakov:

 • Bolesť hlavy - vyklenutie a stlačenie pocitov, ktoré prechádzajú do orbitálnej oblasti, narúšajú hlavne ráno hneď po prebudení. Po krátkej dobe bdelosti sa ich intenzita znižuje.
 • Nauzea - ​​sa objavuje spolu s bolesťami hlavy hlavne ráno.
 • Zvracanie - nie je spojené s jedlom, po jej útoku na pacienta sa stáva jednoduchšie.
 • Vizuálne poruchy - pocit pálenia v oči, vzhľad zakaleného závoja.
 • Ospalosť je znakom veľkej akumulácie tekutín, rýchlym vývojom intrakraniálnej hypertenzie a pravdepodobnosťou ostrého výskytu mnohých neurologických príznakov.
 • Znaky premiestnenia mozgových štruktúr vzhľadom k osi mozgového kmeňa - poruchy okulomotorických funkcií, neprirodzená poloha hlavy, zhoršenie dýchania, depresia vedomia až po vznik kómy.
 • Epilepsie.

Pri chronickom vývoji hydrocefalusu u dospelých sa príznaky objavujú postupne av menej výraznej forme. Najčastejšie má pacient:

 1. Príznaky demencie - zmätenosť, poruchy spánku, strata pamäti a procesy myslenia, znížená schopnosť samoobsluhy v každodennom živote.
 2. Apraxia chôdza - porušenie chôdze pri chôdzi (trasenie, neistota, neprirodzené veľké kroky), zatiaľ čo v polohe na chrbte, pacient dôverne demonštruje motorické funkcie simulujúce jazdu na bicykli alebo chôdzu.
 3. Porušenie močenia a akt defekácie - prejavujúce sa v pokročilých prípadoch vo forme inkontinencie moču a stolice.
 4. Pretrvávajúca svalová slabosť, letargia.
 5. Nerovnováha - v neskoršom štádiu sa prejavuje v neschopnosti pacienta pohybovať sa alebo sedieť nezávisle.

Je dôležité včas rozlíšiť mozgový hydrocefalus u dospelého podľa opísaných symptómov z iných patológií a poraďte sa s lekárom.

Príčiny hydrocefalusu

Tekutá kvapalina, ktorá sa vytvára cievnymi plexusmi mozgu, vyplachuje jej štruktúru a vstrebáva sa do žilovej tkaniva. Obvykle sa tento proces uskutočňuje kontinuálne a množstvo vyrobenej a nasávanej kvapaliny je rovnaké. Ak je niektorá z opísaných funkcií porušená, v mozgových štruktúrach dochádza k nadmernej akumulácii cerebrospinálnej tekutiny, ktorá je hlavnou príčinou hydrocefalusu.

Hydrocefalus mozgu u dospelých sa môže vyskytnúť na pozadí nasledujúcich patologických stavov:

 • Akútne abnormality v systéme krvného zásobenia mozgu spôsobené trombózou, hemoragickými alebo ischemickými mŕtvicami, prasknutie aneuryzmy, subarachnoidálne alebo intraventrikulárne krvácanie.
 • Vývoj infekcií a zápalových procesov ovplyvňujúcich centrálny nervový systém, štruktúru a výstelku mozgu - meningitídu, ventrikulitídu, encefalitídu, tuberkulózu.
 • Encefalopatia je toxická, posttraumatická, alkoholická a iné, spôsobuje chronickú hypoxiu mozgu a jej následnú atrofiu.
 • Nádory rôznych etiológií, ktoré rastú v bunkách komôr, mozgových kmeňov a tkanív s blízkymi stonkami.
 • Intrakraniálne poranenia, ktoré spôsobujú opuch mozgových štruktúr a prasknutie krvných ciev, ako aj posttraumatické komplikácie.
 • Komplikácie po chirurgickom zákroku vo forme mozgového edému a stlačenia mozgovomiechovej tekutiny a krvných zásobných kanálov.
 • Vzácne genetické anomálie a defekty centrálneho nervového systému - Bickers-Adams, Dandy-Walker syndrómy.

Ak je prítomná aspoň jedna z opísaných ochorení, pacient by mal brať do úvahy riziko vzniku hydrocefalusu ako komplikácie av prípade výskytu charakteristických symptómov okamžite nahlásiť ošetrujúcemu lekárovi.

Druhy hydrocefalov

Dospelý hydrocefalus sa takmer vždy pripisuje získaným ochoreniam. V závislosti od charakteristík, povahy pôvodu a vývoja je rozdelený na tieto typy:

Popíšte svoj problém s nami alebo zdieľajte svoje životné skúsenosti s liečbou choroby, alebo požiadajte o radu! Povedzte nám o sebe priamo tu na stránke. Váš problém sa nebude ignorovať a vaša skúsenosť pomôže niekomu! Napíšte >>

 1. Podľa povahy pôvodu:
 • Otvorená (vonkajšia) - kvôli zlému vstrebávaniu tekutiny do steny žilových ciev, prebytok sa hromadí v subarachnoidnom priestore, zatiaľ čo v častiach komôr mozgu sa nedodržiavajú porušenia. Tento typ poklesu sa vyskytuje zriedkavo, jeho postup vedie k postupnému poklesu objemu mozgu a atrofii mozgového tkaniva.
 • Uzavretá (vnútorná) - kvapalná tekutina sa nahromadzuje v častiach komôr. Príčinou tohto procesu je narušenie jeho odtoku cez kanály na vedenie lúhu spôsobené zápalovým procesom, trombózou a rastom nádoru.
 • Hypersekrétoria - vyskytuje sa pri nadmernom produkovaní mozgovomiechovej tekutiny.
 • Zmiešané - až donedávna bol tento typ hydrocefalusu diagnostikovaný s akumuláciou tekutín súčasne v komorách mozgu a subarachnoidného priestoru. Dnes je primárnou príčinou tohto ochorenia mozgová atrofia a akumulácia tekutín je dôsledkom, takže tento typ patológie sa nevzťahuje na hydrocefalus.
 1. Pokiaľ ide o intrakraniálny tlak:
 • Hypotenzívny tlak je znížený.
 • Hypertenzívne - indikátory tlaku CSF sa zvýšili.
 • Normotenzný - intrakraniálny tlak je normálny.
 1. Podľa tempa vývoja:
 • Akútny - rýchly vývoj patológie, obdobie od prvých symptómov až po hlboké poškodenie mozgových štruktúr je 3-4 dni.
 • Subakútna - ochorenie sa rozvíja v priebehu jedného mesiaca.
 • Chronické - charakterizované miernymi príznakmi, obdobie vývoja je 6 mesiacov alebo viac.

Každá forma hydrocefalusu sa prejavuje vo forme určitých symptómov, ktorých prítomnosť pomáha lekárom v procese ďalšej diagnostiky pri správnej diagnóze.

diagnostika

Nie je možné diagnostikovať mozgový hydrocefalus u dospelých výhradne vizuálnymi príznakmi alebo symptómami, keďže ochorenie sa neobjavuje zvonku a zlé zdravie môže byť spôsobené inými patologickými stavmi.

Pred diagnózou hydrocefalusu lekár predpíše súbor štúdií pozostávajúcich z nasledujúcich metód:

 1. Skúmanie odborníkmi - zahŕňa zhromažďovanie informácií o príznakoch a chorobách, ktoré spôsobujú výskyt odtoku mozgov; vykonanie testov na posúdenie miery poškodenia mozgových štruktúr a zníženie ich funkčnosti.
 2. Počítačová tomografia - študovať veľkosť a tvar komôr, mozgu, subarachnoidného priestoru a kostí lebky, určiť ich veľkosť a tvar, prítomnosť nádorov.
 3. Zobrazovanie magnetickou rezonanciou - identifikácia tekutiny v štruktúrach mozgu, určuje formu a závažnosť hydrocefalusu, čo umožní predbežný záver o príčine vývoja patológie.
 4. Rádiografia alebo angiografia s použitím kontrastnej látky - určenie stavu ciev, stupeň ztenčenia ich stien.
 5. Cystografia sa vykonáva na identifikáciu formy hydrocefalu a na objasnenie smeru pohybu mozgovomiechovej tekutiny.
 6. Echoencefalografia je ultrazvukové vyšetrenie mozgových štruktúr na prítomnosť patologických zmien, ktoré sa v nich vyskytujú.
 7. Lumbálna punkcia - prívod kvapalnej tekutiny sa uskutočňuje na stanovenie intrakraniálneho tlaku, na štúdium jeho zloženia podľa stupňa zahustenia a prítomnosti zápalových procesov.
 8. Oftalmoskopia - sa vykonáva ako sprievodná štúdia na zistenie zrakových porúch a ich príčin.

Ak výsledky skúmaného vyšetrenia potvrdia prítomnosť tekutiny v štruktúrach mozgu, lekár diagnostikuje hydrocefalus a predpisuje liečbu v závislosti od jeho tvaru.

Liečba hydrocefalusom

Pri malom a strednom nahromadení tekutiny v mozgu sa pacientovi odporúčajú lieky.

Ak cerebrospinálna tekutina vytvára príliš vysoký tlak a život pacienta je v nebezpečenstve, musí naliehavo vykonať operáciu.

Keď je hydrocefalus dôležitý na zníženie tlaku cerebrospinálnej tekutiny na mozog. K tomu sa v priebehu liečby predpisuje lekár nasledujúce lieky:

 • Diuretiká (Diakarb, Glimarit) - na odstránenie nadbytočnej tekutiny z tela.
 • Vasoaktívne lieky (Glevenol, síran horečnatý) - zlepšiť krvný obeh a obnoviť cievny tonus.
 • Liečivá proti bolesti (Ketoprofen, Nimesil), tablety proti migréne (Sumatriptan, Immren) - na zmiernenie bolestivých záchvatov a množstvo neurologických príznakov.
 • Glukokortikosteroidy (prednizolón, betametazón) - v ťažkom stave ako imunosupresívum a prostriedky na neutralizáciu toxínov.
 • Barbituráty (fenobarbital) - sedatíva, ktoré inhibujú centrálny nervový systém.

Liečba môže znížiť množstvo tekutiny v štruktúrach mozgu a zmierniť príznaky, ale úplná liečba s jej pomocou je nemožná. V akútnych a pokročilých prípadoch, ak existuje vysoké riziko kómy alebo smrti, pacient prechádza neurochirurgickou intervenciou. V závislosti od indikácií a stavu pacienta s hydrocefalom mozgu u dospelých sa vykonávajú tieto typy operácií:

 1. Posunovanie je odstránenie cerebrospinálnej tekutiny špeciálnym nástrojom zo štruktúr mozgu v dutine tela, ktoré prirodzene absorbujú tekutinu bez obštrukcie. Existujú typy obtokov:
 • ventrikulo-peritoneálny - výtok tekutiny do brušnej dutiny;
 • ventrikulárna atria - na oddelení pravého predsiene;
 • ventriculo-cisternia - v zadnej časti hlavy, časť veľkej nádrže.
 1. Endoskopia - tekutina je vyvedená cez špeciálny katéter zasunutý do otvoru v lebke.
 2. Ventrikulárna drenáž je otvorená chirurgia zahŕňajúca inštaláciu vonkajšieho drenážneho systému. Tento typ zásahu je indikovaný v prípadoch, keď nie je možné vykonať iné typy operácií. Pri jeho vykonávaní existuje vysoké riziko komplikácií.

Dôsledky hydrocefalusu

Prognóza lekárov pri diagnostike dospelého mozgového hydrocefalu závisí od formy a zanedbávania choroby. Detekcia patológie v počiatočnom štádiu zvyšuje pravdepodobnosť udržania zdravia, ako aj vlastnú orientáciu pacienta v každodennom živote a spoločnosti. Aby ste to urobili, pri prvých príznakoch ochorenia sa musíte poradiť s lekárom, pravidelne vyšetrovať a podstupovať odporúčané kurzy liečby a rehabilitácie.

Hydrocefalus v pokročilom štádiu ohrozuje pacienta so závažnými komplikáciami a neuspokojivou prognózou lekárov. Dôvodom sú nezvratné procesy v mozgovom tkanive, ktoré sa vyskytujú pri predĺženom tlaku CSF na jeho štruktúru. Dôsledky spustenia hydrocefalu zahŕňajú:

 • znížený svalový tonus končatín;
 • poškodenie sluchu a zraku;
 • duševné poruchy, prejavujúce sa znížením myslenia, pamäti, koncentrácie;
 • poruchy dýchacích a srdcových systémov;
 • nerovnováha vody a soli;
 • nedostatok koordinácie;
 • výskyt epileptických záchvatov;
 • príznaky demencie.

Za prítomnosti popísaných komplikácií a ich vážnej závažnosti je pacientovi priradené postihnutie, ktorého skupina závisí od toho, ako dobre sa orientuje v spoločnosti a živote.

Neváhajte a položte svoje otázky priamo tu na stránke. Budeme vám odpovedať! Spýtajte sa na otázku >>

Ak choroba postupuje rýchlo alebo mozog má takmer úplne stratenú funkčnosť v dôsledku atrofie jej tkanív, potom je vysoká pravdepodobnosť kómy a smrti.

Čo je hydrocefalus? Liečba choroby

Hydrocefalus hlavy dospelých je také porušenie odtoku mozgovomiechovej tekutiny, ktorý vedie k stagnácii mozgového tkaniva a môže byť vrodený aj získaný. Alkohol alebo cerebrospinálna tekutina je tekutina, ktorá cirkuluje v komorách mozgu, ako aj v cestách mozgovomiechového moku a v subarachnoidných dutinách miechy a mozgu.

Čo je hydrocefalus? Ide o veľmi vážnu a život ohrozujúcu chorobu, ktorá môže viesť k narušeniu kognitívnych, ako aj motorických funkcií tela a pri absencii včasnej liečby, smrti pacienta. Preto je nevyhnutné, aby bol pacientovi vykonaná moderná a včasná diagnóza, ktorá vylučuje prítomnosť podobných alebo súvisiacich ochorení.

Podrobný opis choroby

Mozog je zložitá štruktúra, ktorá pozostáva nielen z bielej a šedej hmoty, ale obsahuje aj obrovské množstvo kanálov a komôr, ktoré navzájom spolupracujú. Priestory týchto komôr a kanálov sú naplnené mozgovou mozgovou tekutinou, ktorá vykonáva veľa užitočných a potrebných pre životné funkcie. Medzi tieto funkcie patria:

 1. Ochrana mozgu pred poškodením spôsobeným mechanickými prostriedkami. Cerebrospinálna tekutina vyplní dutinu komôr a je druhom tlmiča nárazov pri vonkajších vplyvoch, čo pomáha minimalizovať zranenia a poškodenie mozgu.
 2. Dopravná funkcia Užitočné látky potrebné na to, aby mozog pracoval normálne, sú obsiahnuté v mozgovomiechovej tekutine, ktorá ich nesie.
 3. Bakteriologická a antivírusová ochrana. Zloženie cerebrospinálnej tekutiny obsahuje špeciálne látky, ktoré neutralizujú patogénne baktérie a vírusy, ktoré sú príčinou mnohých ochorení, ako zabránenie vzniku ochorení mozgu.
 4. Podpora normálneho intrakraniálneho tlaku, ktorý umožňuje mozgu dodávať a dodávať do krvi tkanivá.

Vnútorný hydrocefalus - patológia je určená nárastom komôr a stredných nepárových ciest. Táto formulácia sa často vyskytuje pri interpretácii nálezov MRI.

Externý hydrocefalus mozgu sa vzťahuje na "obvod" a periférny priestor.

Funkčná práca vnútorného tela

Cerebrospinálna tekutina premýva mozog, prechádza všetkými svojimi komorami a kanálmi počas dňa a živiny obsiahnuté v ňom sú nasávané cez špeciálne vily, rovnako ako bunky arachnoidnej dutiny, kde sa vykonáva absorpcia do venóznej krvi. Počas dňa produkuje osoba približne 200 ml mozgovomiechovej tekutiny a rovnaké množstvo sa absorbuje. Ak neexistujú žiadne patologické stavy mozgu, potom v jeden deň dôjde k absolútnej výmene mozgovomiechovej tekutiny, čo je nevyhnutné pre to, aby mozog mohol vykonávať všetky jeho funkcie vrátane ochranného mozgu. Mozkový hydrocefalus u dospelých sa môže vyskytnúť ako komplikácia iných ochorení toho istého orgánu. Akumulácia cerebrospinálnej tekutiny v mozgovom tkanive má dva hlavné dôvody - ak sa produkuje vo väčších množstvách, ako je potrebné, alebo v rozpore s jej odtokom. Existujú však prípady, kedy má človek oba typy narušení naraz, ale je to veľmi zriedkavé. S mozgovým hydrocefalom je narušená normálna funkcia ciev a tkanív orgánu, čo prispieva k vzniku ireverzibilných patologických procesov, a ak sa táto choroba nelieči, môže to mať za následok veľmi vážne následky a dokonca smrť.

Príčiny ochorenia

Získaná forma ochorenia je oveľa bežnejšia ako vrodená a toto ochorenie sa môže vyskytnúť v akomkoľvek veku. Avšak mozgový hydrocefalus u dospelých sa v mnohých ohľadoch líši od identickej choroby v detstve.

Najčastejšie príčiny jeho výskytu sú:

 1. Mŕtvica hemoragickej alebo ischemickej povahy. Počas cievnej mozgovej príhody sa mozgové cievy upchávajú krvnými zrazeninami, čo prispieva k tvorbe stagnujúceho mozgovomieňového moku v ňom.
 2. Zhubné nádory, ktoré sa nachádzajú vo vnútri mozgu. Takéto nádory, ktoré vznikajú vo vnútri komôr mozgu alebo v dutine jeho kmeňa, môžu spôsobiť porušenie odtoku mozgovomiechovej tekutiny.
 3. Rôzne poruchy obehu. Patria sem posttraumatická encefalopatia, poruchy vyvolané zneužívaním alkoholu a chronické hladovanie kyslíkom.
 4. Infekčné choroby mozgu. Medzi ne patrí meningokoková infekcia, encefalitída, infekcia tuberkulózneho bacilu, ventrikulitída a iné.
 5. Krvácania z rôznych častí mozgu, ktoré vznikajú ako po tom, čo človek dostal kraniocerebrálne poškodenie, tak aj non-traumatické genézy.

Variety patológie

Ak neberiete do úvahy hlavné rozdelenie na vrodené a získané typy mozgového hydrocefalu, stále existujú určité klasifikácie v závislosti od mechanizmu ochorenia, hladiny intrakraniálneho tlaku a času výskytu, keď každá z odrôd má špecifické príznaky.

Podľa mechanizmu vývoja ochorenia sa rozlišujú nasledovné typy ochorení:

 1. Uzavretý hydrocefalus, ktorý sa vyvíja po blokovaní kanálikov, ktoré vedú mozgomie mozgu. Podobný typ ochorenia nastáva po vzniku krvných zrazenín, rôznych zrastov a nádorov mozgu.
 2. Otvorený hydrocefalus, charakterizovaný akumuláciou cerebrospinálnej tekutiny v subarachnoidnej dutine. Táto forma ochorenia sa najčastejšie vyskytuje, keď dochádza k porušeniu absorpcie mozgovomiechovej tekutiny arachnoidnými vilmi.
 3. Hypersecretorický hydrocefalus, ktorý je charakterizovaný skutočnosťou, že cerebrospinálna tekutina sa vyrába v príliš veľkých množstvách a nemá čas na to, aby bola odstránená z dutín mozgu prirodzeným spôsobom.
 4. Zmiešaný (vonkajší hydrocefalus a vnútorný) je najnebezpečnejším typom ochorenia, pri ktorom sa cerebrospinálna tekutina hromadí vo veľkých množstvách v mozgových komorách a v arachnoidnej dutine. Vývoj tejto formy ochorenia môže naznačovať atrofiu mozgového tkaniva, keď mozog postupne klesá v objeme a množstvo produkovanej miechovej tekutiny sa neznižuje a spôsobuje jej stagnáciu.

Čo je hydrocefalus? Pre jasnejší obraz budeme pokračovať ďalej v koncepčných kategóriách choroby.

Klasifikácia typov hydrocefalusov spojených so zmenami hladín intrakraniálneho tlaku

Tieto typy sa môžu tiež líšiť v príznakoch, pretože môžu spôsobiť rôzne dysfunkcie mozgu:

 1. Hypertenzný hydrocefalus, ktorý sa vyvinie so zvýšeným tlakom mozgovomiechovej tekutiny. Príčinou tohto javu môže byť výskyt rôznych novotvarov alebo cýst na zadnej strane lebečnej kosti. Vývoj tejto patológie je možný aj v patologických podmienkach najspodnejšej lebečnej kosti. Toto ochorenie sa prejavuje vo forme silnej bolesti na krku alebo na čele, vracania, nevoľnosti, ktoré sú výsledkom akumulácie tekutín v mozgu. Okrem toho môže dôjsť k opuchu optických nervov, zhoršených reflexov, ako aj pomalých pohybov. Výrazne znížil úroveň inteligencie osoby trpiacej touto chorobou.
 2. Normotenzný hydrocefalus je charakterizovaný skutočnosťou, že intrakraniálny tlak je v normálnych medziach. Príčinou tohto porušenia sú rôzne zápalové procesy postihujúce mozog, ako aj ich komplikácie, traumatické poranenia alebo krvácanie v subarachnoidnej dutine. Močová tekutina súčasne sa hromadí v dutinách mozgu a vyvíja nadbytočný tlak na bielu hmotu. Príznakmi tejto poruchy sú zmeny chôdze človeka, problémy s močením, znížená inteligencia a časté migrény.
 3. Hypotenzívny hydrocefalus, pri ktorom je znížený tlak mozgovomiechovej tekutiny.

Klasifikácia určuje metódy používané na liečbu mozgového hydrocefalu, ako aj potrebu rýchleho riešenia tohto problému:

 1. Akútna forma, ktorá sa vyznačuje rýchlym priebehom ochorenia. Zároveň prechádza len niekoľko dní od počiatočného štádia po akútnu dobu ochorenia. Táto forma hydrocefalusu vyžaduje okamžitý chirurgický zákrok, pretože nie je možné zachrániť pacienta inými opatreniami, pretože sa neustále rozvíjajú nezvratné dôsledky. Príznakmi tejto poruchy sú ranné bolesti hlavy vo forme migrény, ťažkej nevoľnosti a zvracania. Pacient má depresiu vo vedomí, zvýšenú ospalosť a v neskorších štádiách vzniku ochorenia - zhoršenie zraku, ktoré sa prejavuje ako opuch optických nervov.
 2. Subakútna forma, pri ktorej dochádza k vývoju ochorenia v priebehu niekoľkých týždňov. Liečba tejto poruchy sa najčastejšie uskutočňuje rýchlo, avšak je možná aj liečba drogami.
 3. Chronická forma - mierny hydrocefál, v ktorom sa ochorenie vyvíja dlhší čas - od jedného mesiaca po šesť mesiacov. V prípade takéhoto porušenia je predpísané lekárske ošetrenie v prípadoch, keď nevyvolávajú terapeutický výsledok, mali by sa použiť invazívne chirurgické metódy. Chronická forma ochorenia sa odlišuje od akútnych a subakutívnych foriem, takže sa často stáva, že odborníci ich zmiňujú s neurologickými poruchami a môžu predpisovať nesprávnu liečbu. Napriek tomu jej špecifické príznaky, ktoré zahŕňajú nočnú aktivitu pacienta, dennú ospalosť, letargiu, apatie, pomáhajú odhaliť túto chorobu. V priebehu času sa pacient môže vyvinúť zhoršenú pamäť a neskoršie štádia vývoja tejto choroby sa prejavujú výraznými poruchami kognitívnych funkcií tela.

Čo je hydrocefalus? Aby sme sa pokúsili plne pochopiť túto otázku, budeme pokračovať v teoretickej štúdii.

Symptómy charakterizujúce vývoj hydrocefalusu

Okrem hlavných príznakov tejto choroby existuje mnoho špecifických. Patria medzi ne:

- zvýšená ospalosť a únava;

"Dropsy" u novorodencov

S hydrocefalom mozgu u detí prvého roka života dochádza k nárastu hlavy, zníženiu očí, zvýrazneniu žilovej siete, rozšíreniu lebkových stehov, zvýšeniu fontanely. Okrem toho často znižuje videnie, ktoré môže byť spojené s atrofiou optických nervov, spastickými poruchami na nohách a mentálnou retardáciou. Po 15 rokoch u detí nie je mozgový hydrocefalus sprevádzaný nárastom objemu hlavy a má symptómy charakteristické pre dospelých pacientov.

Diagnóza ochorenia

Pri diagnostike hydrocefalusu je nevyhnutným opatrením röntgenové vyšetrenie, ktorého výsledky sa menia v závislosti od veku pacienta: v mozgu hydrocefalus u dospelých dochádza k deštrukcii tureckého sedla, k zvýšeniu komôr mozgu a k atrofii mozgovej hmoty. Zároveň je potrebné správne zistiť príčinu porušenia odtoku mozgovomiechovej tekutiny, najmä ak sú príčinou tohto porušenia niektoré neoplazmy mozgu.

Diagnóza je stanovená na základe dôkladnej štúdie príznakov každého jednotlivého pacienta. Napríklad akumulácia tekutiny, hlavne v subarachnoidnom priestore, je charakteristická miernym vonkajším hydrocefalom.

Pokiaľ ide o potrebné diagnostické štúdie, pacient musí podstúpiť reláciu magnetickej rezonancie a počítačovej tomografie, ako aj výskum, ako je neurosonografia. Neurosonografia je diagnostická metóda založená na použití ultrazvuku. Táto štúdia si nevyžaduje špeciálnu prípravu, ako aj anestéziu a môže sa vykonávať aj niekoľkokrát denne. Informačný obsah tejto štúdie je veľmi vysoký, najmä ak sa štúdia uskutočňuje vo vzťahu k malým deťom, ktoré majú otvorený prameň. Počítačová tomografia je diagnostická metóda založená na použití röntgenového žiarenia a je vysoko informatívnou metódou. Má však určité nevýhody, ktoré zahŕňajú zvýšené zaťaženie žiarením na tele, ako aj potrebu anestézie na vykonanie tejto štúdie pre deti. Mimochodom, mierny vonkajší hydrocefalus mozgu môže byť výsledkom iných ochorení, preto je potrebná vysokokvalitná diagnóza.

Magnetická rezonančná terapia je metóda, pri ktorej sa diagnostika ochorenia uskutočňuje prostredníctvom silného magnetického poľa, ktorého negatívny vplyv na ľudské telo je málo skúmaný. Pri vykonávaní tejto štúdie potrebujú malé deti aj anestéziu.

Okrem toho sa takéto diagnostické metódy používajú ako:

- Ultrazvuk mozgu;

- u detí meranie obvodu hlavy pravidelným spôsobom;

- myelografia s kontrastným činidlom;

- vykonanie špeciálnych testov, ktoré pomáhajú určiť rýchlosť produkcie mozgovomiechovej tekutiny, ako aj odolnosť resorpcie;

- hľadanie infekčných príčin ochorenia - vykonaním sérologických metód výskumu;

- prepichnutie bedier - vzorka Kvekkenshtedt, Stukkey, Pussep.

Čo je hydrocefalus a môže ho sprevádzať iné ochorenie?

Potreba správnej diagnózy

Predtým, ako uskutočníte diferenciálnu diagnózu ochorenia na pacienta, je potrebné rozhodnúť o charaktere ochorenia v konkrétnom prípade: buď je príčinou symptómov, alebo je dôsledkom vývoja inej poruchy. Je to nevyhnutné na to, aby bolo možné správne a včas rozhodnúť, aby sa táto choroba mohla ďalej liečiť. Napríklad ochorenia, ako je Pickova choroba alebo Alzheimerova choroba, môžu spôsobiť atrofiu mozgu, ktorá je charakteristická pre vonkajší hydrocefalus. To vedie k zvýšeniu priestoru pre kvapaliny (vnútorné a vonkajšie). Takto sa tieto choroby môžu prehliadať, čo naznačuje vývoj mozgového hydrocefalu u pacienta. Z toho môžeme konštatovať, že diagnóza "hydrocefalusu" nastáva len vtedy, keď vnútorné chrbtice sa rozširujú v rozpore s aktivitou periférnych štruktúr.

Liečba hydrocefalusom

Po absolvovaní kompletného diagnostického vyšetrenia pacienta, ktorý potvrdil prítomnosť tejto choroby a jeho závažnosti, vzniká hlavná otázka pred ošetrujúcim lekárom: metódy liečby hydrocefalusu, na ktorých závisí nielen zdravotný stav, ale aj život pacienta.

Otvorený hydrocefalus sa zvyčajne ošetruje konzervatívnymi metódami. Hlavným liekom používaným pri liečbe tejto choroby je Diacarb. Jeho pôsobenie je založené na skutočnosti, že okrem diuretického účinku, ktorý znižuje množstvo tekutiny v tele, je inhibovaná produkcia miechovej tekutiny. Dávka lieku je 30-50 mg / kg hmotnosti, ak hovoríme o hydrocefálovej bolesti hlavy u dieťaťa. maximálna dávka je však 100 mg / kg, ale táto dávka sa nemá používať dlhšie ako sedem dní.

Ak konzervatívna liečba neprinesie pozitívne výsledky, potom pacient potrebuje operáciu, čo je obzvlášť dôležité pre pacientov s okluzívnym hydrocefalom.

Chirurgická liečba tejto choroby sa spravidla uskutočňuje v podmienkach neurochirurgických oddelení zdravotníckych zariadení. V prípadoch, keď bol v oblasti mozgu zistený nádor, ktorý zabraňuje odtoku mozgovomiechovej tekutiny, je chirurgický zákrok zameraný na odstránenie podobného nádoru a na obnovenie priechodnosti ciest mozgovomiešnenej tekutiny. Ak je príčinou tejto prekážky malformácia alebo adhézia kanála po utrpení zranení alebo zápalových procesov, odborníci by sa mali uchýliť k operatívnym manipuláciám pri likvidácii alkoholu. Takáto operácia je podobná protetike potrubia mozgovomiešnenej tekutiny. Je charakterizovaná tým, že pacientovi počas chirurgického zákroku sú implantované potrebné drenážne rúrky, ktoré sú vybavené ventilmi na udržanie normálneho intrakraniálneho tlaku. Výtok mozgovomiechovej tekutiny, ak sa vykonáva v rôznych dutinách tela. Najbežnejšou metódou je organizácia odtoku mozgovomiechovej tekutiny do brušnej dutiny, avšak tekutina môže prúdiť do atria alebo do pleurálnej dutiny. V tomto prípade sa výber spôsobov vedenia drenážnych rúr určuje individuálne.

Nevýhody operácií posunu tekutín sú to, že život pacienta závisí od fungovania takého systému, operácia sa musí opakovať a niekedy veľmi často. Odmietnutie systému na posun alkoholu, infekciu a migráciu niektorých častí výhybiek sú tiež nevýhodami tohto spôsobu chirurgickej liečby mozgového hydrocefalu.

Najnovším vývojom v oblasti liečby hydrocefalu je neuroendoskopický typ chirurgie. Základom tejto metódy je vytvorenie novej, ďalšej dierky v systéme odtoku mozgovomiešnenej tekutiny z mozgu, aby sa vytvorilo riešenie na stiahnutie tekutiny, ktorá sa vyrába pomocou špeciálnych nových nástrojov. Takýto otvor je spravidla vytvorený v spodnej časti tretej komory mozgu.

V neuroendoskopickej chirurgii je trauma do mozgu minimalizovaná a výhodou je, že po jej vykonaní sa normalizujú prírodné procesy odtoku a obehu cerebrospinálnej tekutiny v mozgu a cudzie telesá implantujú do ľudského tela, Jediným obmedzením je detský vek - až 6 mesiacov.

Preto môžeme konštatovať, že mozgový hydrocefalus je mimoriadne závažné, rýchlo progresívne ochorenie, ktoré si vyžaduje okamžitú liečbu. Aby však táto liečba nebola zbytočná, pacienti s hydrocefalom vyžadujú vysokokvalitné diagnostické vyšetrenie, ktoré bude zahŕňať širokú škálu najrôznejších moderných metód.

Hydrocefalus mozgu u dospelých

Mozgový hydrocefalus je vážna patológia charakterizovaná akumuláciou cerebrospinálnej tekutiny v hlave. Najčastejšie sa rozvíja u malých detí, ale dospelí nie sú výnimkou. Ich kvapkanie sa považuje za získané a žiadne vonkajšie príznaky toho nie sú viditeľné.

Ak čas nezjaví chorobu, potom môže človek dokonca zomrieť. Účinnosť hydrocefalóznej terapie závisí od toho, kedy bola detekovaná. Tekutina sa hromadí v subarachnoidných oddeleniach, ako aj v komorovom systéme.

Čo je to?

Hydrocefalus (kvapkanie) mozgu - choroba, pri ktorej dochádza k zvýšeniu objemu komôr mozgu. Hlavnou príčinou tohto patologického stavu je nadmerná produkcia CSF a jej akumulácia v oblasti dutín mozgu. Dropsy sa vyskytujú prevažne u detí novorodenca, ale môžu byť charakteristické aj pre staršie vekové skupiny.

Faktory choroby

Niektoré z najčastejších príčin mozgového hydrocefalu u dospelých sú:

 1. Prenesená ischemická alebo hemoragická mŕtvica;
 2. Vrodený hydrocefalus
 3. Nádor (nádor);
 4. Infekčné ochorenia (meningitída, encefalitída);
 5. Traumatické poškodenie mozgu;
 6. Vaskulárna patológia;
 7. Alkoholické, toxické a iné encefalopatie;
 8. Intraventrikulárne krvácanie. Navyše nezáleží na tom, či krvácanie bolo spôsobené zranením alebo nie;
 9. Porušenie centrálneho nervového systému.

Najčastejšie sa choroba vyskytuje u dojčiat, ale tiež sa u dospelých vyskytuje. V súčasnosti štúdie ukazujú, že prakticky akékoľvek porušenie centrálneho nervového systému môže spôsobiť hydrocefalus.

Vnútorný alebo uzavretý hydrocefalus

Tento typ hydrocefalusu je podobný predchádzajúcemu typu, avšak v tomto prípade je pozorované veľké množstvo mozgovomiechovej tekutiny len vo vnútri komôr. Príčina neokluzívnej formy je zablokovanie dráh vedúcich lúhu v dôsledku procesu zápalových adhézií a príčinou môže byť intraventrikulárne krvácanie alebo nádor.

V prípade akéhokoľvek poškodenia alebo blokovania interventrikulárneho výskytu sa môže vyskytnúť asymetrický hydrocefalus mozgu. Rastúci nárast komôr spôsobuje smrť mozgového tkaniva, čo vedie k splošteniu záhybov.

Vonkajší alebo otvorený hydrocefalus

Tento typ ochorenia sa prejavuje v dôsledku nadmerného obsahu cerebrospinálnej tekutiny v SAH. Treba však poznamenať, že cerebrospinálna tekutina je priamo v komorách mozgu normálna. Dôvodom na vznik tejto formy je ateroskleróza, hypertenzia a traumatické poškodenie mozgu.

Táto forma je charakterizovaná absenciou rôznych symptómov, menovite príznakov ako je bolesť hlavy alebo zvýšený krvný tlak. Treba tiež poznamenať, že v tomto prípade sa často vyvíja latentný hydrocefalus, v dôsledku čoho sa objem mozgu môže znateľne znížiť a voľný priestor môže byť naplnený mozgovomiešnenou tekutinou.

zmiešaný

Z názvu je zrejmé, že cerebrospinálna tekutina vyplňuje obidve komory mozgu a subarachnoidný priestor. Vyskytuje sa častejšie u starších ľudí v dôsledku nedostatočnej stability krčných stavcov, hypertenzie a aterosklerózy.

Symptómy hydrocefalusu

Pri akútnom rozvoji okluzívneho hydrocefalusu u dospelých sú symptómy spôsobené príznakmi zvýšeného intrakraniálneho tlaku:

 1. Nauzea a vracanie sú tiež pozorované ráno, po zvracaní, bolesti hlavy sú niekedy uvoľnené.
 2. Bolesť hlavy sa vyskytuje predovšetkým ráno pri prebudení, čo sa vysvetľuje ďalším zvýšením intrakraniálneho tlaku počas spánku.
 3. Symptómy axiálnej dislokácie mozgu - rýchla depresia vedomia pacienta až po hlboké kómy, zatiaľ čo pacient zaujme nútenú polohu hlavy, objavujú sa ochorenia okulomotoriky. Ak nastane kompresia medulla oblongata, prejavy hydrocefalu sa prejavujú inhibíciou kardiovaskulárnej aktivity a dýchania, ktoré môžu byť smrteľné.
 4. Ospalosť je jedným z najnebezpečnejších príznakov zvýšeného intrakraniálneho tlaku, ak sa objaví ospalosť, znamená to, že sa blíži rýchle a pomerne prudké zhoršenie neurologických symptómov.
 5. Stagnácia diskov z optického nervu - porušenie axoplazmatického prúdu v optickom nervu a zvýšenie tlaku v subarachnoidnom priestore okolo neho vedie k poškodeniu zraku.

Ak sa tvorí chronický hydrocefalus, symptómy a klinický obraz sa významne líšia od akútneho hydrocefalusu u dospelých: Demencia - najčastejšie sa objavujú prvé symptómy 15-20 dní po poranení, krvácaní, meningitíde alebo inej chorobe:

 1. Zníženie všeobecnej aktivity pacienta sa stáva inertným, ľahostajným, ľahostajným, inertným.
 2. Človek zamieňa deň s nocou, to znamená, že deň je ospalý a nočná nespavosť.
 3. Pamäť je narušená - v prvom rade, toto zníženie v krátkodobej numerickej pamäte, osoba súčasne nesprávne názov mesiac, dátum, zabudne na jeho vek.
 4. V neskorších pokročilých štádiách choroby sa môžu rozvinúť hrubé mentálne-intelektuálne poruchy, keď človek nie je schopný slúžiť sám sebe, otázky, ktoré mu boli položené, nemusí odpovedať alebo odpovedať na jednu slabiku, neprimeraný, dlho myslieť, aby urobil pauzy medzi slovami.

Apraxia chôdze je takýto syndróm, keď človek v náchylnej polohe môže ľahko ukázať, ako chodiť alebo jazdiť na bicykli, a keď vstane, nemôže chodiť normálne, chodí so svojimi nohami široko od seba, sa zmení, šmúhy.

Močová inkontinencia nie je vždy symptómom a je neskorým a nekonzistentným znakom hydrocefalusu u dospelých.

diagnostika

V súčasnosti sa na potvrdenie a identifikáciu príčiny hydrocefalusu používajú tieto metódy inštrumentálneho výskumu:

 1. Vyšetrenie očného fundusu oftalmológa. Ak sú optické nervy opuchnuté, znamená to zvýšenie intrakraniálneho tlaku, čo môže byť znakom hydrocefalusu.
 2. Meranie obvodu hlavy pomocou centimetrovej pásky (ak sa hlava dieťaťa zvýši o viac ako 1,5 cm za mesiac, znamená to hydrocefalus, zvýšenie veľkosti hlavy u dospelého ľubovoľnou hodnotou znamená hydrocefalus).
 3. Magnetické rezonančné zobrazenie (MRI) - je "zlatým štandardom" v diagnostike hydrocefalusu. Metóda umožňuje nielen diagnostikovať hydrocefalus, ale aj identifikovať jeho príčiny a existujúce poškodenie štruktúry mozgového tkaniva. Podľa výsledkov MRI sú kritériami pre hydrocefalus interventrikulárny index viac ako 0,5 a periventrikulárny edém.
 4. Ultrazvuk lebky (neurosonografia - NSG). Metóda sa používa iba u detí prvého roka života, v ktorých je možné vyšetriť mozog otvorenou pružinou. Keďže u detí starších ako jeden rok a dospelých je fontanelle zarastená a kosti lebky sú príliš husté, metóda NSG nie je pre nich vhodná. Táto metóda je veľmi približná a nepresná, takže jej výsledky možno považovať za základ pre MRI a nie za diagnostiku hydrocefalusu.
 5. Echoencefalografia (EEG) a reoencefalografia (REG) sú neinformačné metódy, ktoré sa však používajú na "diagnostiku" hydrocefalu. Výsledky štúdií REG a EEG môžu byť úplne ignorované pri rozhodovaní, či osoba má hydrocefalus, alebo nie.
 6. Počítačová tomografia (CT) je metóda podobná MRI, ale oveľa menej presná, preto sa používa pomerne zriedkavo.

Aby bolo možné presne identifikovať alebo odmietnuť podozrenie na hydrocefalus, je potrebné vyhodnotiť príznaky, vykonať vyšetrenie MRI a preskúmať podklad oka. Ak všetky štúdie poskytnú výsledok "pre" hydrocefalus, potom sa podozrenie na prítomnosť ochorenia považuje za potvrdené. Ak údaje z ktorejkoľvek z týchto troch štúdií neuvádzajú "pre" hydrocefalus, potom osoba nemá túto chorobu a existujúce príznaky boli vyvolané inou patológiou, ktorá sa musí identifikovať.

Liečba hydrocefalusom

Počiatočné štádia hydrocefalusu sa môžu liečiť liekmi. Ak to chcete urobiť, použite nasledovné lieky:

 • na zníženie intrakraniálneho tlaku a na odstránenie nadbytočnej tekutiny (za predpokladu, že je uložený výtok mozgovomiechovej tekutiny) - diakáb (acetazolamid), manitol a manitol v kombinácii s furosemidom alebo lasixom. Korekcia hladiny draslíka v tele je pri tejto liečbe povinná, preto sa používa aspartam (panangín);
 • Cavinton (Vinpocetín), Actovegin (Solcoseryl), Gliatilin, Cholín, Cortexin, Cerebrolysin, Semax, Mecoplant atď. Zlepšujú výživu mozgového tkaniva.

Klinicky vyvinutý hydrocefalus podlieha operatívnej liečbe, liečebné metódy zlepšujú stav na krátky čas.

Chronický hydrocefalus vyžaduje operácie posunu likéru. Tento typ chirurgického zákroku spočíva v odobratí prebytočnej mozgovomiechovej tekutiny v prírodných dutinách ľudského tela s použitím komplexného systému katétrov a ventilov (dutina brucha, panvová dutina, atrium atď.): Ventrikuloperitoneálny, ventrikulatriálny, cystoperitoneálny bypass. V dutinách tela existuje neobmedzená absorpcia prebytku tekutiny. Tieto operácie sú celkom traumatizujúce, ale pri správnom vykonávaní umožňujú pacientom zotavenie, prácu a sociálnu rehabilitáciu.

Akútny hydrocefalus ako život ohrozujúci stav vyžaduje okamžitú neurochirurgickú liečbu. Spočíva v trepaningu lebky a uložení vonkajšieho odtoku, aby sa zabezpečil odtok nadbytočnej tekutiny. Toto sa nazýva vonkajšia komorová drenáž. Okrem toho je možné prostredníctvom drenážneho systému injikovať lieky, ktoré odstraňujú krvné zrazeniny (pretože intraventrikulárne krvácanie je jednou z najčastejších príčin akútneho hydrocefalusu).

K dnešnému dňu sa dostala do popredia menej traumatická neuroendoskopická technika medzi invazívnymi metódami liečby. Vďaka vysokým nákladom na samotnú operáciu je stále častejšie vykonávaná v zahraničí. Táto metóda sa nazýva tak: endoskopická ventrikulocytómia dna tretej komory. Operácia trvá len 20 minút. S touto metódou liečby sa chirurgický nástroj s neuroendoskopom (kamerou) na konci zavedie do komôr mozgu.

Fotoaparát umožňuje zobraziť obraz pomocou projektora a presne riadiť všetky manipulácie. V spodnej časti tretej komory sa vytvorí ďalší otvor, ktorý sa spája s cisternami základne mozgu, čo je dôvod na odstránenie hydrocefalusu. Tým sa obnoví fyziologická cerebrospinálna tekutina medzi komorami a cisternami.

Komplikácie choroby

Pacienti podliehajúci včasnej diagnóze, ktorí podstupujú terapiu, môžu žiť bez zložitých komplikácií až do konca života.

V niektorých prípadoch dochádza k poruchám reči. Pri inštalácii môže dôjsť k problémom s narušením spojky alebo infekcie, čo znamená opätovnú inštaláciu. V obzvlášť ťažkých a zanedbaných prípadoch je invalidita možná u dospelých s hydrocefalom.

výhľad

Prognóza tejto choroby závisí od pôvodnej príčiny a času stráveného na diagnóze a určenia vhodnej liečby. Možno existujú určité obmedzenia ďalšieho života. V niektorých prípadoch je možné prejavenie dysfunkcie rečového prístroja.

Je zrejmé, že liečba hydrocefalusu u dospelých pacientov by mala byť symptomatická, to znamená zabezpečiť účinok na základnú chorobu a jej príznaky. Terapeutické opatrenia, ktoré sú priamo zamerané na klinické prejavy konkrétnej patológie, sú už opísané v častiach našej webovej stránky. Napriek tomu však naozaj chcem varovať pacientov a najmä ich príbuzných o nevhodnosti samošetrenia:

Iba neurológ je schopný zabrániť progresii patologického procesu a zhoršenie závažnosti ochorenia, pretože má potrebné vedomosti a kvalifikáciu.

Pokiaľ ide o deti, vyžaduje si osobitnú pozornosť a zodpovednosť a lekári a samozrejme aj rodičia. Treba mať na pamäti, že včasná diagnóza a včasná liečba môže poskytnúť dieťaťu normálny vývoj a plný život. Nemôžete sa vzdať za žiadnych okolností, musíte použiť všetky metódy navrhnuté v modernej medicíne. A choroba bude porazená!

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Raynaudova choroba: príčiny, symptómy a liečba, prognóza

Raynaudova choroba - ochorenie, pri ktorom je narušená arteriálna prívod krvi do rúk alebo chodidiel. Ochorenie je paroxysmálne a zvyčajne postihuje horné končatiny symetricky.

Keď nie je dostatok vzduchu - príčiny dýchavičnosti a ako s nimi zaobchádzať

Dyspnoe - toto je lekárske meno pre túto chorobu.Takmer každý z nás pozná pocit nedostatku vzduchu, keď beží alebo šplhá po schodoch do piateho poschodia.

Stenóza renálnej artérie: príznaky a liečba

Pojem "stenóza renálnej artérie" znamená zúženie lúmenu v porovnaní s priemerom tejto tepny u zdravého človeka. To vedie k zníženiu perfúzie obličiek a vzniku chronických ochorení obličiek u ľudí, ktoré sú charakterizované poklesom glomerulárnej filtrácie, hypertenzie a zvýšenej nefrosklerózy.

Vitamíny a iné spôsoby posilnenia stien krvných ciev a žíl

Špatný životný štýl, veľké zaťaženie na tele, ako aj zmeny súvisiace s vekom určite ovplyvnia ľudský cievny systém. Plavidlá sú krehké, prietok krvi je narušený, čo v konečnom dôsledku vedie k rôznym ochoreniam.

Posilnenie mozgových ciev: gymnastika, prípravky, vytvrdzovanie

Z tohto článku sa dozviete: je možné posilniť cievy mozgu a predchádzať chorobám súvisiacim s ich krehkosťou? Ako posilniť krvné cievy mozgu?

Tromboflebitída dolných končatín

Tromboflebitída dolných končatín je zápal žily s tvorbou krvnej zrazeniny, ktorá spomaľuje prietok krvi. Choroba má veľmi vážne dôsledky, niekedy vedie k smrti.Tromboflebitída sa ticho a nepozorovane prelína, zväčšuje ako malý problém s nohami (mierna bolesť, mierne opuch, sčervenanie).