Hydrocefalus u dospelých ("kvapkanie mozgu") je patologický stav charakterizovaný nadmernou akumuláciou cerebrospinálnej tekutiny (CSF) v mozgovomiechových tekutinách v mozgu. Hydrocefalus môže byť nezávislou nosologickou jednotkou a môže byť výsledkom rôznych chorôb mozgu. Vyžaduje povinné kvalifikované ošetrenie, pretože dlhodobá existencia choroby môže viesť k invalidite a dokonca k smrti.

Choroba u detí sa výrazne líši od prejavov ochorenia v dospelom veku vzhľadom na skutočnosť, že v detskom organizme sa mozog práve stále formuje. Tento článok skúma príčiny, príznaky a liečbu mozgového hydrocefalu u dospelých.

dôvody

Každá osoba v mozgu má špeciálne priestory obsahujúce špeciálnu kvapalinu - cerebrospinálnu tekutinu. Vo vnútri samotného mozgu je systém komôr mozgu komunikujúci navzájom, mimo mozgu je subarachnoidný priestor s cisternami mozgu. Alkohol má veľmi dôležité funkcie: chráni mozog pred otrasmi, vibráciami a infekčnými faktormi (vďaka protilátkam, ktoré sú v ňom obsiahnuté), vyživuje mozog, podieľa sa na regulácii krvného obehu v obmedzenom priestore mozgu a lebky a poskytuje homeostázu vďaka optimálnemu intrakraniálnemu tlaku.

Objem alkoholu u dospelých je 120-150 ml, aktualizuje sa niekoľkokrát denne. Produkcia cerebrospinálnej tekutiny sa vyskytuje v choroidovom plexu komôr mozgu. Z bočných komôr mozgu (obsahujúcich približne 25 ml) vstúpi mozgovomiešna tekutina cez otvor Monroe do tretej komory, ktorej objem je 5 ml. Z tretej komory sa cerebrospinálna tekutina presúva na štvrtý (tiež obsahuje 5 ml) pozdĺž sylvínskeho akvaduktu (akvadukt mozgu). V dolnej časti štvrtej komory sú otvory: stredný nepárový Magendie a dve postranné Lyushka. Prostredníctvom týchto otvorov vstúpi cerebrospinálna tekutina do subarachnoidálneho priestoru mozgu (umiestneného medzi mäkkými a arachnoidnými membránami mozgu). Na základnom povrchu mozgu sa rozširuje subarachnoidný priestor a tvorí niekoľko cisterien: dutiny naplnené tekutinou. Z nádrží vstúpi cerebrospinálna tekutina na vonkajší (konvexitálny) povrch mozgu, akoby ho "premývala" zo všetkých strán.

Absorpcia (resorpcia) cerebrospinálnej tekutiny sa vyskytuje v žilovom systéme mozgu cez arachnoidné bunky a villy. Akumulácia chvostov okolo žilových dutín sa nazýva pachyónové granulácie. Časť tekutiny sa absorbuje do lymfatického systému na úrovni membrán nervov.

Teda cerebrospinálna tekutina produkovaná v cievnych plexoch vnútri mozgu, premýva ju zo všetkých strán a potom sa vstrebáva do venózneho systému, tento proces je spojitý. Takže cirkulácia je normálna, množstvo tekutiny vyrobené za deň sa rovná množstvu absorbovaného. Ak sa v ktoromkoľvek štádiu vyskytnú "problémy" - buď s výrobkom, alebo s absorpciou, dôjde k vzniku hydrocefalu.

Príčiny hydrocefalusu môžu byť:

 • infekčné ochorenia mozgu a jeho membrán - meningitída, encefalitída, ventrikulitída;
 • mozgový nádor alebo lokalizácia stonky, ako aj komory mozgu);
 • vaskulárna patológia mozgu vrátane subarachnoidálnych a intraventrikulárnych hemorágií v dôsledku prasknutia aneuryziem, arteriovenóznych malformácií;
 • encefalopatie (alkoholické, toxické atď.);
 • poranenia mozgu a posttraumatické stavy;
 • malformácie nervového systému (napríklad Dandy-Walkerov syndróm, stenóza sylvianského akvaduktu).

Druhy hydrocefalusu

Hydrocefalus môže byť vrodený a získaný. Vrodené, zvyčajne sa prejavuje v detstve.

V závislosti od mechanizmu vývoja existujú:

 • uzavretý (okluzívny, nekomunikujúci) hydrocefalus - ak je príčinou porušenie prúdu kvapaliny kvôli prekrytiu (bloku) dráh CSF. Často krvná zrazenina narúša normálny tok cerebrospinálnej tekutiny (v dôsledku intraventrikulárneho krvácania), časť nádoru alebo hrotu;
 • otvorený (hlásený, nerozpúšťajúci) hydrocefalus - je založený na zhoršenom vstrebávaní do žilového systému mozgu na úrovni arachnoidných vil, buniek, pachyonových granulácií, žilových dutín;
 • hypersekrečný hydrocefalus - s nadmernou tvorbou mozgovomiechovej tekutiny choroidálnym plexom komôr;
 • vonkajší (zmiešaný, ex-vakuový) hydrocefalus - ak je obsah CSF zvýšený tak v komorách mozgu, ako aj v subarachnoidnom priestore. V posledných rokoch táto forma prestáva byť pripísaná hydrocefalu, pretože príčinou zvýšenia obsahu CSF je atrofia mozgového tkaniva a zníženie samotného mozgu a nie porušenie cirkulácie mozgovomiechovej tekutiny.

V závislosti od hladiny intrakraniálneho tlaku môže byť hydrocefalus:

 • hypertenzívne - s rastúcim tlakom mozgovomiechovej tekutiny;
 • normotenzívne - pri normálnom tlaku;
 • hypotenzívne - so zníženým tlakom cerebrospinálnej tekutiny.

V čase výskytu vysielania:

 • akútny hydrocefalus - vývojový čas procesu je až 3 dni;
 • subakútny progresívny program - sa rozvíja do jedného mesiaca (niektorí autori považujú za obdobie 21 dní);
 • chronické - od 3 týždňov do 6 mesiacov a viac.

príznaky

Klinický obraz závisí od obdobia tvorby hydrocefalusu a od úrovne tlaku mozgovomiechovej tekutiny, od mechanizmu vývoja.

Pri akútnom a subakútnom okluzívnom hydrocefaláte sa človek sťažuje na bolesti hlavy, výraznejšie ráno (najmä po spánku), sprevádzané nevoľnosťou a niekedy aj vracaním, ktoré prinášajú úľavu. Na oči sú vnútorné pocity tlaku, pocit pálenia, v očiach "piesok", bolesť vyklenutá. Je možné vstreknutie cievneho skléru.

Pri zvyšovaní tlaku v lúhu sa spája ospalosť, čo je zlé prognostické znamenie, pretože naznačuje nárast symptómov a ohrozuje stratu vedomia.
Možno zhoršenie videnia, pocit "hmly" pred očami. V podklade identifikovali stagnujúce disky optických nervov.
Ak pacient včas nepožiada o lekársku pomoc, pokračujúce zvýšenie obsahu mozgovomiechovej tekutiny a intrakraniálneho tlaku povedie k rozvoju syndrómu dislokácie - život ohrozujúceho stavu. To sa prejavuje rýchlym potlačovaním vedomia až po kómu, parézu pohľadu smerom hore, rozchádzajúce sa šklbanie, depresia reflexov. Tieto symptómy sú charakteristické pre kompresiu stredného mozgu. Keď je medulla oblongata stlačená, prejavujú sa príznaky poruchy prehĺtania, hlas sa mení (pred stratou vedomia) a potom sa inhibuje činnosť srdca a dýchanie, čo vedie k smrti pacienta.

Chronický hydrocefalus je častejšie spojený s normálnym alebo mierne zvýšeným intrakraniálnym tlakom. Rozvíja sa postupne, mesiace po príčinnom faktore. Spočiatku je narušený cyklický model spánku, objavuje sa nespavosť alebo ospalosť. Pamäť sa zhoršuje, letargia, objavuje sa únava. Všeobecná asténia je charakteristická. Po progresii ochorenia sa poruchy duševných porúch (kognitívnych) zhoršujú v rozvinutých prípadoch až do rozsahu demencie. Pacienti sa nedokážu udržať a správať sa neadekvátne.

Druhým typickým príznakom chronického hydrocefalusu je zhoršená chôdza. Spočiatku sa chôdza mení - stáva sa pomalým, nestabilným. Potom nastáva neistota, keď stojíte, obtiažnosť začiatku pohybu. Pri ležaní alebo sedení môže pacient napodobňovať chôdzu, jazdu na bicykli, ale vo vzpriamenej polohe sa táto schopnosť okamžite stratila. Chôdza sa stane "magnetickou" - pacient je nalepený na podlahu a pohybuje sa vpred, robí malé kroky miešania na široko rozmiestnených nohách a vyznačuje čas na mieste. Tieto zmeny sa označujú ako "chôdza apraxia". Svalový tonus sa zvyšuje, v pokročilých prípadoch sa znižuje svalová sila a objavuje sa pareza v nohách. Poruchy rovnováhy majú tendenciu k pokroku dokonca aj vtedy, keď nie sú schopní stáť alebo sedieť sami.

Často sa pacienti s chronickým hydrocefalom sťažujú na časté močenie, najmä v noci. Nevyhnutná nutkanie na močenie, vyžadujúce okamžité vyprázdňovanie a potom sa močová inkontinencia postupne spojí.

diagnostika

Hlavnou úlohou pri stanovení diagnózy patrí počítačová tomografia (CT) a magnetická rezonancia (MRI). Tieto metódy nám umožňujú určiť tvar a veľkosť komôr, subarachnoidného priestoru, mozgových cisterien.

Rádiografia cisterien základne mozgu nám umožňuje odhadnúť smer prúdu cerebrospinálnej tekutiny a objasniť typ hydrocefalusu.

Je možné vykonať testovú diagnostickú bedrovú punkciu s vylúčením 30-50 ml CSF, čo je sprevádzané dočasným zlepšením stavu. Je to spôsobené obnovením dodávania krvi do ischemického mozgového tkaniva na pozadí poklesu intrakraniálneho tlaku. Toto slúži ako priaznivé prognostické znamenie pri predpovedaní chirurgického zákroku hydrocefalusu. Mali by ste vedieť, že pri akútnom hydrocefaluse je lumbálna punkcia kontraindikovaná kvôli vysokému riziku penetrácie mozgového kmeňa a vzniku syndrómu dislokácie.

liečba

Počiatočné štádia hydrocefalusu sa môžu liečiť liekmi. Ak to chcete urobiť, použite nasledovné lieky:

 • na zníženie intrakraniálneho tlaku a na odstránenie nadbytočnej tekutiny (za predpokladu, že je uložený výtok mozgovomiechovej tekutiny) - diakáb (acetazolamid), manitol a manitol v kombinácii s furosemidom alebo lasixom. Korekcia hladiny draslíka v tele je pri tejto liečbe povinná, preto sa používa aspartam (panangín);
 • Cavinton (Vinpocetín), Actovegin (Solcoseryl), Gliatilin, Cholín, Cortexin, Cerebrolysin, Semax, Mecoplant atď. Zlepšujú výživu mozgového tkaniva.

Klinicky vyvinutý hydrocefalus podlieha operatívnej liečbe, liečebné metódy zlepšujú stav na krátky čas.

Akútny hydrocefalus ako život ohrozujúci stav vyžaduje okamžitú neurochirurgickú liečbu. Spočíva v trepaningu lebky a uložení vonkajšieho odtoku, aby sa zabezpečil odtok nadbytočnej tekutiny. Toto sa nazýva vonkajšia komorová drenáž. Okrem toho je možné prostredníctvom drenážneho systému injikovať lieky, ktoré odstraňujú krvné zrazeniny (pretože intraventrikulárne krvácanie je jednou z najčastejších príčin akútneho hydrocefalusu).

Chronický hydrocefalus vyžaduje operácie posunu likéru. Tento typ chirurgického zákroku spočíva v odobratí prebytočnej mozgovomiechovej tekutiny v prírodných dutinách ľudského tela s použitím komplexného systému katétrov a ventilov (dutina brucha, panvová dutina, atrium atď.): Ventrikuloperitoneálny, ventrikulatriálny, cystoperitoneálny bypass. V dutinách tela existuje neobmedzená absorpcia prebytku tekutiny. Tieto operácie sú celkom traumatizujúce, ale pri správnom vykonávaní umožňujú pacientom zotavenie, prácu a sociálnu rehabilitáciu.

K dnešnému dňu sa dostala do popredia menej traumatická neuroendoskopická technika medzi invazívnymi metódami liečby. Vďaka vysokým nákladom na samotnú operáciu je stále častejšie vykonávaná v zahraničí. Táto metóda sa nazýva tak: endoskopická ventrikulocytómia dna tretej komory. Operácia trvá len 20 minút. S touto metódou liečby sa chirurgický nástroj s neuroendoskopom (kamerou) na konci zavedie do komôr mozgu. Fotoaparát vám umožňuje zobraziť obraz pomocou projektora a presne riadiť všetky manipulácie.V dolnej časti tretej komory sa vytvorí ďalší otvor, ktorý sa pripája k cisternám mozgového základu, čím sa eliminuje príčina hydrocefalusu. Tým sa obnoví fyziologická cerebrospinálna tekutina medzi komorami a cisternami.

účinky

Hydrocefalus je nebezpečné ochorenie, ktoré ignoruje príznaky, ktoré sú postihnuté postihnutím alebo dokonca hrozbou pre život. Faktom je, že zmeny, ku ktorým dochádza v mozgu ako dôsledok dlhej existencie hydrocefalusu, sú nezvratné.

Neskoré zaobchádzanie sa môže stať tragédiou pre osobu: zdravotné postihnutie a sociálny význam. Duševné poruchy, problémy s pohybom, poruchy močenia, znížené videnie, sluch, epileptické záchvaty - zoznam možných účinkov hydrocefalusu, ak neodkladne začnete liečbu. Preto pri najmenšom podozrení na hydrocefalus by ste mali vyhľadávať kvalifikovanú lekársku pomoc.

TVC, program "Lekári" na tému "Hydrocefál"

Hydrocefalus mozgu u dospelých

Ivan Drozdov 10/02/2017 3 Komentáre

Hydrocefalus (edém mozgu) je ochorenie, pri ktorom sa v častiach mozgu nahromadia veľké množstvá cerebrospinálnej tekutiny. Príčinou tohto ochorenia je dysfunkcia produkcie alebo odtoku mozgovomiechovej tekutiny z mozgových štruktúr. Dieťa náchylné na deti a dospelých. Hydrocefalus mozgu u dospelých je ťažší ako u dieťaťa, lebo kraničné kosti v oblasti fontanely sa nepohybujú od seba a tekutina začne tlačiť na okolité mozgové tkanivo. Hydrocefalus sa často vyskytuje ako komplikácia iných patologických stavov ovplyvňujúcich nervový a cievny systém, štruktúry mozgu. Podľa ICD 10 hydrocefalus v časti "Iné poruchy nervového systému" je zvýraznený samostatným kódom G91, v ktorom sú typy ochorenia opísané v odsekoch 0-9.

Symptómy hydrocefalusu

Znaky mozgového edému sa značne líšia v závislosti od formy, v ktorej sa ochorenie vyvíja. Akútna forma patológie sa vyznačuje rýchlym zvýšením ICP a výskytom nasledujúcich príznakov:

 • Bolesť hlavy - vyklenutie a stlačenie pocitov, ktoré prechádzajú do orbitálnej oblasti, narúšajú hlavne ráno hneď po prebudení. Po krátkej dobe bdelosti sa ich intenzita znižuje.
 • Nauzea - ​​sa objavuje spolu s bolesťami hlavy hlavne ráno.
 • Zvracanie - nie je spojené s jedlom, po jej útoku na pacienta sa stáva jednoduchšie.
 • Vizuálne poruchy - pocit pálenia v oči, vzhľad zakaleného závoja.
 • Ospalosť je znakom veľkej akumulácie tekutín, rýchlym vývojom intrakraniálnej hypertenzie a pravdepodobnosťou ostrého výskytu mnohých neurologických príznakov.
 • Znaky premiestnenia mozgových štruktúr vzhľadom k osi mozgového kmeňa - poruchy okulomotorických funkcií, neprirodzená poloha hlavy, zhoršenie dýchania, depresia vedomia až po vznik kómy.
 • Epilepsie.

Pri chronickom vývoji hydrocefalusu u dospelých sa príznaky objavujú postupne av menej výraznej forme. Najčastejšie má pacient:

 1. Príznaky demencie - zmätenosť, poruchy spánku, strata pamäti a procesy myslenia, znížená schopnosť samoobsluhy v každodennom živote.
 2. Apraxia chôdza - porušenie chôdze pri chôdzi (trasenie, neistota, neprirodzené veľké kroky), zatiaľ čo v polohe na chrbte, pacient dôverne demonštruje motorické funkcie simulujúce jazdu na bicykli alebo chôdzu.
 3. Porušenie močenia a akt defekácie - prejavujúce sa v pokročilých prípadoch vo forme inkontinencie moču a stolice.
 4. Pretrvávajúca svalová slabosť, letargia.
 5. Nerovnováha - v neskoršom štádiu sa prejavuje v neschopnosti pacienta pohybovať sa alebo sedieť nezávisle.

Je dôležité včas rozlíšiť mozgový hydrocefalus u dospelého podľa opísaných symptómov z iných patológií a poraďte sa s lekárom.

Príčiny hydrocefalusu

Tekutá kvapalina, ktorá sa vytvára cievnymi plexusmi mozgu, vyplachuje jej štruktúru a vstrebáva sa do žilovej tkaniva. Obvykle sa tento proces uskutočňuje kontinuálne a množstvo vyrobenej a nasávanej kvapaliny je rovnaké. Ak je niektorá z opísaných funkcií porušená, v mozgových štruktúrach dochádza k nadmernej akumulácii cerebrospinálnej tekutiny, ktorá je hlavnou príčinou hydrocefalusu.

Hydrocefalus mozgu u dospelých sa môže vyskytnúť na pozadí nasledujúcich patologických stavov:

 • Akútne abnormality v systéme krvného zásobenia mozgu spôsobené trombózou, hemoragickými alebo ischemickými mŕtvicami, prasknutie aneuryzmy, subarachnoidálne alebo intraventrikulárne krvácanie.
 • Vývoj infekcií a zápalových procesov ovplyvňujúcich centrálny nervový systém, štruktúru a výstelku mozgu - meningitídu, ventrikulitídu, encefalitídu, tuberkulózu.
 • Encefalopatia je toxická, posttraumatická, alkoholická a iné, spôsobuje chronickú hypoxiu mozgu a jej následnú atrofiu.
 • Nádory rôznych etiológií, ktoré rastú v bunkách komôr, mozgových kmeňov a tkanív s blízkymi stonkami.
 • Intrakraniálne poranenia, ktoré spôsobujú opuch mozgových štruktúr a prasknutie krvných ciev, ako aj posttraumatické komplikácie.
 • Komplikácie po chirurgickom zákroku vo forme mozgového edému a stlačenia mozgovomiechovej tekutiny a krvných zásobných kanálov.
 • Vzácne genetické anomálie a defekty centrálneho nervového systému - Bickers-Adams, Dandy-Walker syndrómy.

Ak je prítomná aspoň jedna z opísaných ochorení, pacient by mal brať do úvahy riziko vzniku hydrocefalusu ako komplikácie av prípade výskytu charakteristických symptómov okamžite nahlásiť ošetrujúcemu lekárovi.

Druhy hydrocefalov

Dospelý hydrocefalus sa takmer vždy pripisuje získaným ochoreniam. V závislosti od charakteristík, povahy pôvodu a vývoja je rozdelený na tieto typy:

Popíšte svoj problém s nami alebo zdieľajte svoje životné skúsenosti s liečbou choroby, alebo požiadajte o radu! Povedzte nám o sebe priamo tu na stránke. Váš problém sa nebude ignorovať a vaša skúsenosť pomôže niekomu! Napíšte >>

 1. Podľa povahy pôvodu:
 • Otvorená (vonkajšia) - kvôli zlému vstrebávaniu tekutiny do steny žilových ciev, prebytok sa hromadí v subarachnoidnom priestore, zatiaľ čo v častiach komôr mozgu sa nedodržiavajú porušenia. Tento typ poklesu sa vyskytuje zriedkavo, jeho postup vedie k postupnému poklesu objemu mozgu a atrofii mozgového tkaniva.
 • Uzavretá (vnútorná) - kvapalná tekutina sa nahromadzuje v častiach komôr. Príčinou tohto procesu je narušenie jeho odtoku cez kanály na vedenie lúhu spôsobené zápalovým procesom, trombózou a rastom nádoru.
 • Hypersekrétoria - vyskytuje sa pri nadmernom produkovaní mozgovomiechovej tekutiny.
 • Zmiešané - až donedávna bol tento typ hydrocefalusu diagnostikovaný s akumuláciou tekutín súčasne v komorách mozgu a subarachnoidného priestoru. Dnes je primárnou príčinou tohto ochorenia mozgová atrofia a akumulácia tekutín je dôsledkom, takže tento typ patológie sa nevzťahuje na hydrocefalus.
 1. Pokiaľ ide o intrakraniálny tlak:
 • Hypotenzívny tlak je znížený.
 • Hypertenzívne - indikátory tlaku CSF sa zvýšili.
 • Normotenzný - intrakraniálny tlak je normálny.
 1. Podľa tempa vývoja:
 • Akútny - rýchly vývoj patológie, obdobie od prvých symptómov až po hlboké poškodenie mozgových štruktúr je 3-4 dni.
 • Subakútna - ochorenie sa rozvíja v priebehu jedného mesiaca.
 • Chronické - charakterizované miernymi príznakmi, obdobie vývoja je 6 mesiacov alebo viac.

Každá forma hydrocefalusu sa prejavuje vo forme určitých symptómov, ktorých prítomnosť pomáha lekárom v procese ďalšej diagnostiky pri správnej diagnóze.

diagnostika

Nie je možné diagnostikovať mozgový hydrocefalus u dospelých výhradne vizuálnymi príznakmi alebo symptómami, keďže ochorenie sa neobjavuje zvonku a zlé zdravie môže byť spôsobené inými patologickými stavmi.

Pred diagnózou hydrocefalusu lekár predpíše súbor štúdií pozostávajúcich z nasledujúcich metód:

 1. Skúmanie odborníkmi - zahŕňa zhromažďovanie informácií o príznakoch a chorobách, ktoré spôsobujú výskyt odtoku mozgov; vykonanie testov na posúdenie miery poškodenia mozgových štruktúr a zníženie ich funkčnosti.
 2. Počítačová tomografia - študovať veľkosť a tvar komôr, mozgu, subarachnoidného priestoru a kostí lebky, určiť ich veľkosť a tvar, prítomnosť nádorov.
 3. Zobrazovanie magnetickou rezonanciou - identifikácia tekutiny v štruktúrach mozgu, určuje formu a závažnosť hydrocefalusu, čo umožní predbežný záver o príčine vývoja patológie.
 4. Rádiografia alebo angiografia s použitím kontrastnej látky - určenie stavu ciev, stupeň ztenčenia ich stien.
 5. Cystografia sa vykonáva na identifikáciu formy hydrocefalu a na objasnenie smeru pohybu mozgovomiechovej tekutiny.
 6. Echoencefalografia je ultrazvukové vyšetrenie mozgových štruktúr na prítomnosť patologických zmien, ktoré sa v nich vyskytujú.
 7. Lumbálna punkcia - prívod kvapalnej tekutiny sa uskutočňuje na stanovenie intrakraniálneho tlaku, na štúdium jeho zloženia podľa stupňa zahustenia a prítomnosti zápalových procesov.
 8. Oftalmoskopia - sa vykonáva ako sprievodná štúdia na zistenie zrakových porúch a ich príčin.

Ak výsledky skúmaného vyšetrenia potvrdia prítomnosť tekutiny v štruktúrach mozgu, lekár diagnostikuje hydrocefalus a predpisuje liečbu v závislosti od jeho tvaru.

Liečba hydrocefalusom

Pri malom a strednom nahromadení tekutiny v mozgu sa pacientovi odporúčajú lieky.

Ak cerebrospinálna tekutina vytvára príliš vysoký tlak a život pacienta je v nebezpečenstve, musí naliehavo vykonať operáciu.

Keď je hydrocefalus dôležitý na zníženie tlaku cerebrospinálnej tekutiny na mozog. K tomu sa v priebehu liečby predpisuje lekár nasledujúce lieky:

 • Diuretiká (Diakarb, Glimarit) - na odstránenie nadbytočnej tekutiny z tela.
 • Vasoaktívne lieky (Glevenol, síran horečnatý) - zlepšiť krvný obeh a obnoviť cievny tonus.
 • Liečivá proti bolesti (Ketoprofen, Nimesil), tablety proti migréne (Sumatriptan, Immren) - na zmiernenie bolestivých záchvatov a množstvo neurologických príznakov.
 • Glukokortikosteroidy (prednizolón, betametazón) - v ťažkom stave ako imunosupresívum a prostriedky na neutralizáciu toxínov.
 • Barbituráty (fenobarbital) - sedatíva, ktoré inhibujú centrálny nervový systém.

Liečba môže znížiť množstvo tekutiny v štruktúrach mozgu a zmierniť príznaky, ale úplná liečba s jej pomocou je nemožná. V akútnych a pokročilých prípadoch, ak existuje vysoké riziko kómy alebo smrti, pacient prechádza neurochirurgickou intervenciou. V závislosti od indikácií a stavu pacienta s hydrocefalom mozgu u dospelých sa vykonávajú tieto typy operácií:

 1. Posunovanie je odstránenie cerebrospinálnej tekutiny špeciálnym nástrojom zo štruktúr mozgu v dutine tela, ktoré prirodzene absorbujú tekutinu bez obštrukcie. Existujú typy obtokov:
 • ventrikulo-peritoneálny - výtok tekutiny do brušnej dutiny;
 • ventrikulárna atria - na oddelení pravého predsiene;
 • ventriculo-cisternia - v zadnej časti hlavy, časť veľkej nádrže.
 1. Endoskopia - tekutina je vyvedená cez špeciálny katéter zasunutý do otvoru v lebke.
 2. Ventrikulárna drenáž je otvorená chirurgia zahŕňajúca inštaláciu vonkajšieho drenážneho systému. Tento typ zásahu je indikovaný v prípadoch, keď nie je možné vykonať iné typy operácií. Pri jeho vykonávaní existuje vysoké riziko komplikácií.

Dôsledky hydrocefalusu

Prognóza lekárov pri diagnostike dospelého mozgového hydrocefalu závisí od formy a zanedbávania choroby. Detekcia patológie v počiatočnom štádiu zvyšuje pravdepodobnosť udržania zdravia, ako aj vlastnú orientáciu pacienta v každodennom živote a spoločnosti. Aby ste to urobili, pri prvých príznakoch ochorenia sa musíte poradiť s lekárom, pravidelne vyšetrovať a podstupovať odporúčané kurzy liečby a rehabilitácie.

Hydrocefalus v pokročilom štádiu ohrozuje pacienta so závažnými komplikáciami a neuspokojivou prognózou lekárov. Dôvodom sú nezvratné procesy v mozgovom tkanive, ktoré sa vyskytujú pri predĺženom tlaku CSF na jeho štruktúru. Dôsledky spustenia hydrocefalu zahŕňajú:

 • znížený svalový tonus končatín;
 • poškodenie sluchu a zraku;
 • duševné poruchy, prejavujúce sa znížením myslenia, pamäti, koncentrácie;
 • poruchy dýchacích a srdcových systémov;
 • nerovnováha vody a soli;
 • nedostatok koordinácie;
 • výskyt epileptických záchvatov;
 • príznaky demencie.

Za prítomnosti popísaných komplikácií a ich vážnej závažnosti je pacientovi priradené postihnutie, ktorého skupina závisí od toho, ako dobre sa orientuje v spoločnosti a živote.

Neváhajte a položte svoje otázky priamo tu na stránke. Budeme vám odpovedať! Spýtajte sa na otázku >>

Ak choroba postupuje rýchlo alebo mozog má takmer úplne stratenú funkčnosť v dôsledku atrofie jej tkanív, potom je vysoká pravdepodobnosť kómy a smrti.

Hydrocefalus mozgu u dospelých

Dropsy mozgu alebo hydrocefalus - choroba, ktorá postihuje nielen malé deti, ale aj dospelých. Je to veľmi nebezpečné a môže viesť k veľmi vážnym následkom. Bude vám užitočné vedieť, aké špecifické príznaky má hydrocefalus a aké sú metódy liečby ochorenia.

Čo je drobnosť mozgu u dospelých

Hydrocefalus je ochorenie, pri ktorom sa mozgovo-močová tekutina hromadí v hlave. Toto nie je bežná voda, ale alkohol. Ak majú deti opuchy, zvyčajne sú vrodené, v ktorých je zväčšená hlava, ako je vidieť na fotografii, potom sa u dospelých objavuje v dôsledku chorôb v minulosti. Choroba je veľmi ťažké zistiť a niektorí dokonca zomrú. Účinnosť liečby mozgového hydrocefalu u dospelého závisí úplne od rozsahu, v akom bol detekovaný. Každý typ kvapkadla má svoje vlastné charakteristické prejavy.

Symptómy a príznaky hydrocefalusu

Priraďte externý, interný a zmiešaný typ kvapky. V tomto prípade sa tento druh považuje za najnebezpečnejšie. Zmiešaný hydrocefalus zahŕňa zníženie mozgu, pri ktorom dochádza k akumulácii tekutiny v komorovom priestore aj v subarachnoidoch. Ak je mierna, potom pacient nemá takmer žiadne sťažnosti a môže s ňou žiť veľmi dlho. V závažnejších prípadoch je vývoj hydroencefalopatie u dospelých nasledovný:

 1. Bolesti hlavy. Takmer neprejde, ale ráno je silnejší ako v iných obdobiach.
 2. Nevoľnosť. Rovnako ako bolesti hlavy, je obzvlášť akútne v ranných hodinách.
 3. Ospalosť. Tento príznak signalizuje, že hydrocefalus sprevádza ďalšie neurologické poruchy.
 4. Poruchy reči, problémy s pamäťou.

vonkajšie

Toto je neokluzívna substitúcia hydrocefalus. Subarachnoidný priestor sa rozširuje a v ňom sa nahromadí tekutina. Dospelí s touto chorobou majú nasledujúce príznaky:

 • neustály pocit únavy;
 • nevoľnosť, vracanie;
 • menšie poškodenie zraku;
 • potenie;
 • dvojité videnie;
 • zmeny sexuálneho správania;
 • zhoršená chôdza.

interný

Ak má dospelý trivitrikulárny okluzívny hydrocefalus, v ktorom CSF vyplní priestory komôr, môže trpieť:

 • zvýšený intrakraniálny tlak;
 • nevoľnosť, vracanie;
 • závažné bolesti hlavy;
 • problémy s videním, sluchom.

Príčiny hydrocefalusu u dospelých

Obrovské množstvo faktorov môže spôsobiť pokles mozgu. Choroba sa vyskytuje v dôsledku:

 • utrpel mŕtvicu;
 • infekčné choroby mozgu a membrán (meningitída, encefalitída, ventrikulitída, tuberkulóza);
 • nádorov;
 • vaskulárne patológie, vrátane rušenia aneuryzmy;
 • poranenia hlavy a posttraumatické stavy (normotenzný hydrocefalus);
 • poruchy nervového systému;
 • zhoršená produkcia, obeh, absorpcia CSF;
 • nízka mozgová hustota.

liečba

Brain hydrocefalus u dospelých je diagnostikovaný nasledujúcimi metódami:

 1. MR. Pomáha nielen zaistiť správnosť diagnózy, ale aj určiť jej príčiny.
 2. Počítačová tomografia.
 3. Cisternography. Na stanovenie typu hydrocefalusu sa používa diagnóza.
 4. Neuropsychologické vyšetrenie.
 5. Röntgen s kontrastným činidlom.

Ak sa v dôsledku jednej alebo viacerých z týchto štúdií potvrdila prognóza, uplatňujú sa tieto metódy:

 1. Liečba. Možnosť vhodná, ak je hydrocefalus mierny. Dospelým pacientom sú predpísané lieky, ktoré znižujú intrakraniálny tlak (Lasix, Manitol), diuretiká. V priebehu terapie sa aplikuje aj ľahká terapeutická masáž. To všetko pomôže stabilizovať stav dospelého pacienta, ale nie vyliečiť, ale dosiahnuť subkompenzovaný stupeň.
 2. Posun mozgu. Nie je k dispozícii pre chronickú hydroencefaliu, zápal, problémy s videním, ale je účinná v asymetrickej forme. Dospelý pacient sa umiestni do drenážneho systému, cez ktorý preteká mozgomorfná tekutina do iných priestorov tela. Operácia vo väčšine prípadov prináša pozitívny výsledok. Po chvíli sa dospelý vráti do normálneho života. Pravidelne potrebujete sekundárnu inštaláciu skratu.
 3. Endoskopia. Účinná so zmiešaným, substitučným symetrickým hydrocefalom. Endoskopická chirurgia sa vykonáva s mikroobjektívmi. S ich pomocou odstraňujú tekutinu a príčinu, ktorá narušuje jej cirkuláciu, napríklad nádor.
 4. Ľudové opravné prostriedky. Účinné iba na potlačenie symptómov, ktoré prejavujú hydrocefalický syndróm. Odporúča sa používať diuretické bylinné odtučneniny (oregano, borovica, petržlen), jalovcové bobule, liehovinové korenie kalamusu.
 5. Strave. V prípade mozgového hydrocefalusu u dospelých je potrebné dodržiavať pravidlá výživy zamerané na zlepšenie výmeny vody a soli. Je potrebné kategoricky opustiť výrobky, kvôli ktorému teleso akumuluje tekutinu. Jedná sa o čerstvý chlieb, tučné mäso a hydinu, údené mäso, klobásy, sladkosti. Namiesto toho musíte jesť viac čerstvej zeleniny a ovocia, obilnín. Jedlá sú najlepšie naparované.

Dôsledky tejto choroby

Choroba je liečiteľná s včasnou detekciou a výberom správnej metódy terapie. Avšak u dospelého nie je vždy tak rýchlo. Ak sa hydrocefalus nelieči, stav sa zhorší a symptómy budú pokračovať. V dôsledku toho dospelá osoba čelí úplnej demencii. V závažných prípadoch je hydrocefalus smrteľný.

Video hydrocefalus

Informácie uvedené v článku sú len informačné. Materiály výrobku nevyžadujú samošetrenie. Iba kvalifikovaný lekár môže diagnostikovať a poradiť o liečbe na základe individuálnych charakteristík konkrétneho pacienta.

Čo je mozgový hydrocefalus u dospelých?

Mozkový hydrocefalus u dospelých je ochorenie, pri ktorom sa veľké objemy cerebrospinálnej tekutiny nahromadia v dôsledku narušenia odtoku alebo produkcie mozgovomiechovej tekutiny. Patológia sa získava, vzniká v dôsledku chorôb v minulosti a je ťažšia, lebo kraničné kosti rastú spoločne v oblasti prameňa a nepohybujú sa s akumuláciou tekutiny.

Hydrocefalus sa môže získať po objavení sa po vážnom ochorení.

Druhy a formy mozgového hydrocefalu

Kód pre hydrocefalus je ICD 10 - G 91,0 - G 91,9 (v závislosti od typu ochorenia). Klasifikácia je dôsledkom viacerých faktorov, rozlišuje sa niekoľko typov akumulácie kvapalín:

Charakter vzhľadu

Podľa typu pôvodu je hydrocefalus:

 1. Otvorená - nadbytočná tekutina sa hromadí v subarachnoidnom priestore kvôli zhoršeniu jeho absorpcie do steny žilových ciev. Pri opísanom type patológie nie sú žiadne poruchy v komorových oblastiach mozgu. Externá forma je zriedkavá, s progresiou vedie k atrofii a zníženiu veľkosti mozgu.
 2. Uzavretá - tekutina sa nahromadzuje v komorách mozgu kvôli porušeniu odtoku cez kanály vedúce lúh. Vo vnútornej forme je príčinou zhoršenia odberu tekutín spôsobená tvorbou krvných zrazenín alebo rastom nádorov.
 3. Neokluzívna - cerebrospinálna tekutina vyplní voľný priestor mozgovej štruktúry, ktorá vznikla v dôsledku atrofie mozgu.
 4. Hypotrofická - vyskytuje sa v prípade podvýživy mozgového tkaniva.
 5. Hypersekretory - vyvíja sa pri nadmernej tvorbe mozgovomiešnenej tekutiny.
 6. Atrofická - vzniká z traumatických poranení mozgu. Je charakterizovaný symetrickým nárastom veľkosti komôr, ako aj poklesom objemu šedej a bielej hmoty.
 7. Zmiešaná - tekutina súčasne sa hromadí v komore a subarachnoidnom priestore, dochádza k zníženiu objemu mozgu. So strednou zmenou veľkosti pacienta môže žiť dlho bez vážnych sťažností.

Hydrocefalus môže mať rôzne typy - môže byť vrodený aj získaný

Preskúmajte informácie o každom type choroby a pozrite si podrobné fotografie na internete.

Údaje o intrakraniálnom tlaku

Čo sa týka ICP, hydrocefalus je:

 • hypotenzívny - tlak je pod normálnou hodnotou;
 • hypertenzívny - indikátor tlaku kvapaliny je príliš vysoký;
 • normotenzívny - tlak je normálny.

Vývojová miera

Existuje niekoľko mier rozvoja ochorenia:

 • akútne - počiatočné príznaky ochorenia sú nahradené vážnymi léziami mozgových štruktúr za 2-4 dni;
 • subakútna - priemerná dĺžka trvania ochorenia je jeden mesiac;
 • chronické - charakterizované miernymi negatívnymi symptómami, trvanie vývoja - od 6 mesiacov.

Príčiny choroby

Akumulácia tekutiny v mozgu nastáva v prítomnosti nasledujúcich patológií:

 1. Poruchy prívodu krvi do mozgu vyvolané trombózou, mŕtvicou, krvácaním alebo prasknutím aneuryzmy.
 2. Šírenie zápalu a infekcií v tele, ktoré majú negatívny vplyv na činnosť centrálneho nervového systému. Patria sem tuberkulóza, meningitída, encefalitída, ventrikulitída.
 3. Všetky typy encefalopatie, ktoré spôsobujú hypoxiu chronického typu mozgu a jeho atrofiu.
 4. Poranenia lebky a komplikácie po chirurgickom zákroku, čo vedie k opuchu mozgu a prasknutiu krvných ciev.
 5. Mozgové nádory
 6. Porušenie výroby alebo absorpcie alkoholu.

Hydrocefalus je spôsobený nádorom mozgu a mnohými ďalšími problémami súvisiacimi s mozgovou aktivitou.

Príznaky a príznaky ochorenia u dospelých

Dropsy mozgu majú rôzne príznaky, ktoré priamo závisia od formy ochorenia.

Hydrocefalus mozgu u dospelých: príznaky, diagnóza a liečba

Každodenný život človeka je taký rozmanitý a plný mnohých udalostí, ktoré prispievajú k prepracovaniu, nedostatku spánku, stresovým zážitkom alebo vysokému krvnému tlaku. Často to spôsobuje bolesti hlavy. Takéto javy nie sú nezvyčajné a rýchlo prechádzajú, ak to určite nie je hydrocefalus.

Ľudský mozog je systém. Neustále potreba cirkulujúcej kvapaliny (tekutiny) potrebnej na vykonávanie mnohých dôležitých funkcií. Centrálny nervový systém obsahuje približne 160 mililitrov takejto tekutiny, čo je podstatne menej v porovnaní s objemom krvi.

V priebehu dňa sa alkohol vyrába v množstve 0,6 mililitrov. Súčasne by sa jeho absorpcia mala uskutočňovať v blízkosti žilových dutín dura mater mozgu. Keď je rovnováha narušená, môžete pozorovať vývoj hydrocefalusu alebo iným spôsobom poklesnúť.

V modernej medicíne je táto patológia nezávislou chorobou, v dôsledku ktorej začína plynúť nahromadená cerebrospinálna tekutina. V dôsledku toho dochádza k porušeniu jeho pohybu pozdĺž línií.

Príčiny ochorenia

Najčastejšie a najdôležitejšie príčiny hydrocefalusu zahŕňajú nasledujúce ochorenia:

 • ischemická alebo hemoragická mŕtvica;
 • alkoholizmus;
 • post-traumatická a chronická hypoxia;
 • rakovina mozgu;
 • meningitída;
 • tuberkulóza;
 • ventriculitis;
 • intraventrikulárne krvácanie, ktoré prispieva k vzniku aneuryzmy mozgu.

Klasifikácia a charakteristické symptómy

V závislosti od času výskytu je hydrocefalus rozdelený na:

 • vrodená - diagnóza je možná aj v období prenatálneho vývoja;
 • získané - vzniká z kraniocerebrálnych poranení alebo zápalových procesov, ktoré priamo postihujú mozog.

Podľa charakteristík vývoja patológie sú tieto typy:

 • otvorená - deštrukcia niektorých častí mozgu, čo vedie k nedostatočnému prenikaniu mozgovomiechovej tekutiny do krvného obehu;
 • zatvorená - charakterizovaná skutočnosťou, že kvapalina sa začína nesprávne šíriť kvôli prekážkam, ktoré vznikajú v dôsledku chybných zmien, čo vedie k tvorbe krvných zrazenín alebo dokonca k nádorom;
 • atrofická - látky sú nahradené miechovou tekutinou;
 • hypersekrécia - existuje nadbytočný objem cerebrospirálnej tekutiny.

V závislosti od miesta lokalizácie cerebrospinálnej tekutiny sa mozgová kvapka rozdelí na:

 • mierna vnútorná - tvorba tekutiny sa vyskytuje v komorovom priestore;
 • mierne vyslovene - sa môže vyskytnúť ako nezávislé ochorenie alebo môže pôsobiť ako symptóm akejkoľvek inej patológie;
 • mierna vonkajšia lokalizácia nadmerného CSF ​​sa vyskytuje v subarachnoidnom priestore;
 • zmiešaná náhrada - tvorba cerebrospinálnej tekutiny sa pozoruje nielen vo ventrikulárnom priestore, ale aj v oblasti pod membránami mozgu;
 • náhradné externé - vyskytuje u novorodencov, lokalizácia sa vyskytuje v čelnom laloku;
 • vonkajšie vyslovené - jeden z druhov kvapiek vonkajšej formy.

Podľa stupňa vývinu choroby je zaradený do takých foriem ako:

 • regresie;
 • progresívne;
 • stabilizovaný.

Treba poznamenať, že vývoj hydrocefalu môže byť akútny a chronický. To určuje hlavné príznaky patológie.

Acute dropsy má všetky štandardné vlastnosti, ktoré sprevádzajú vysoký intrakraniálny tlak:

 • silné bolesti hlavy ráno;
 • stagnácia diskov z optického nervu, ktorá je spojená so zhoršeným prúdom v nervových systémoch, čo spôsobuje zvýšený tlak, čo vedie k poškodeniu zraku;
 • axiálna dislokácia mozgu - je vyjadrená stratou vedomia, hlava nadobudne nútenú pozíciu, dochádza k očné motorické poruchy; prípady utláčanej práce srdca a orgánov dýchacieho systému, ktoré sú smrteľné, nie sú vylúčené;
 • záchvaty nevoľnosti a vracania ráno, po tom, čo jeho bolesti hlavy zaniknú;
 • stav ospalosti - je jedným z nebezpečných znakov, čo naznačuje možný vývoj vážnejšej neurologickej poruchy.

V chronickej forme hydrocefalusu sa príznaky významne líšia od akútnych a prejavujú sa v nasledujúcich prejavoch:

 1. Apraxia chodí. Tento syndróm je charakterizovaný touto podmienkou, keď pacient v náchylnej polohe ľahko ukazuje, ako chodiť alebo jazdiť na bicykli správne, ale keď sa snaží chodiť, nemôže to robiť normálne. Pri pohybe nohy široko od seba sa hoja a premiešava;
 2. Demencie. Vo väčšine prípadov sa prvé známky ochorenia začínajú objavovať po 15-20 dňoch od okamihu zranenia, vzniku meningitídy alebo inej choroby: pacient je zmätený medzi dňom a nocou; znížená aktivita; existuje ľahostajnosť, nedostatok iniciatívy voči všetkému, čo sa deje; pamäť sa zhoršuje, predovšetkým číselne, keď pacient nemôže ani pomenovať svoj vek; neskoršia fáza má pravdepodobnosť vývinu duševných porúch;
 3. Močová inkontinencia. Tento príznak sa nemusí objaviť vo všetkých prípadoch.

Zmeny v pozadí nie sú dodržané.

Diagnostické metódy

Počítačová tomografia (CT) a magnetická rezonancia (MRI) sú jedny z najúspešnejších štúdií v diagnostike mŕtveho mozgu. Tieto metódy pomáhajú určiť tvar a veľkosť komôr, cisterien mozgu a subarachnoidného priestoru.

Určiť smer toku cerebrospinálnej tekutiny a objasniť typ ochorenia pomocou röntgenových lúčov cisterny mozgovej bázy.

V niektorých prípadoch je možné predpísať testovanú bedrovú punkciu, v dôsledku čoho sa odstráni asi 50 mililitrov tekutiny, čo prispieva k dočasnému zlepšeniu stavu. To sa vysvetľuje skutočnosťou, že prívod krvi do ischemických tkanív sa obnoví na pozadí zníženého tlaku. Je to celkom priaznivá prognóza pre chirurgickú liečbu.

Liečba hydrocefalusu mozgu u dospelých

Po prvé, pred určením terapeutických opatrení je potrebné identifikovať hlavnú príčinu vývoja mozgového hydrocefalu. S patológiou nádorového charakteru je predovšetkým samotná tvorba nádoru eliminovaná. Pri výbere typu liečby by odborník mal byť založený na indikáciách, ako sú:

 • štádiu vývoja ochorenia;
 • patogenézy;
 • veková kategória pacienta;
 • hladina tlaku v alkohole a mnoho ďalších.

Ak je choroba v počiatočnom štádiu tvorby, nie je vylúčené použitie liekov. Treba však pamätať na to, že lieky nemusia odstrániť patologický proces, ale iba spomaliť jeho vývoj.

Ďalšie metódy liečby zahŕňajú:

 • rehabilitácia;
 • masáže;
 • mikrokurenčná reflexológia;
 • liečby s liekmi.

Hlavným cieľom neurochirurgickej operácie je vytvoriť umelý spôsob, ako uľahčiť odstránenie nadbytočnej tekutiny v oblastiach, kde bude mať voľné sanie.

Na tieto účely sa používa metóda posunu, ktorá zahŕňa tri zložky:

 • ventilačný kráter - jeho inštalácia sa vykonáva v oblasti bočných komôr mozgu;
 • ventil - reguluje odtok tekutiny;
 • periférny katéter - je inštalovaný v oblasti, ktorej úlohou je absorbovať odtok.

V modernej medicíne existuje taká metóda ako endoskopia. Jeho hlavným cieľom je vytvoriť spôsoby odtoku mozgovomiechovej tekutiny z komôr do cisterien mozgu, kde sa nasáva tekutina. Táto metóda v porovnaní s posunom má niektoré výhody, pretože eliminuje prítomnosť cudzích telies v tele, prispieva k menšiemu zraneniu a znižuje riziko nežiaducich účinkov.

Pre viac informácií o tom, ako sa operácia vykonáva pomocou metódy endoskopie pre túto chorobu, povedal lekár - neurochirurg a pozerá video:

Komplikácie choroby

Hydrocefalus je dostatočne nebezpečná choroba, ktorá nezohľadňuje príznaky jeho prejavu. Ignorovanie liečby patológie, môžete vyvolať zdravotné postihnutie alebo dokonca ohrozenie života.

S oneskorením liečby sa stráca schopnosť pracovať a dôležitosť človeka. Poruchy duševnej aktivity, problémy s pohybom a močením, rozmazané videnie, záchvaty epilepsie - to všetko sú možné komplikácie, ktoré sú spôsobené oneskorenými apelmi na lekársku pomoc.

Najväčším nebezpečenstvom je vývoj mozgového edému, ktorý sa vyznačuje postupnou stratou vedomia, ktorá je sprevádzaná ospalosťou, jednostrannou dilatáciou žiakov, horúčkou a pyramídovou nedostatočnosťou.

Chronický hydrocefalus u dospelých má priaznivejšiu prognózu s náležitým a včasným začiatkom liečby.

Účinné lieky na migrénu.

Ľudské lieky na vysoký krvný tlak sú uvedené v tomto článku.

Prevencia patológie

Prevencia, aby sa zabránilo rozvoju poklesu mozgu, obsahuje tieto odporúčania:

 • zabrániť infekcii počas tehotenstva;
 • včasná liečba vírusových ochorení, ktoré môžu byť komplikované neuroinfekciami;
 • podstúpili ultrazvukovú skríningovú štúdiu na zistenie hydrocefalu;
 • počas pôrodu používajte iba tie lieky, ktoré nemajú negatívny vplyv na plod.

Malo by sa pamätať na to, že ochorenie, ako je mozgový hydrocefalus, je pomerne nebezpečné, môže spôsobiť nezvratné zmeny v mozgu alebo dokonca smrteľné.

Iba včasná diagnostika ochorenia a správne zvolená liečba môže pacient vrátiť do normálneho, normálneho životného štýlu.

Vnútorný hydrocefalus mozgu: ako žiť s týmto problémom

V posledných rokoch sa počet ľudí trpiacich rôznymi ochoreniami nervového systému rýchlo zvyšuje. Medzi nimi sú v prvom rade patologické zmeny mozgu a najmä vnútorné hydrocefalus. V tomto stave nie je len výrazná vonkajšia deformácia kostí lebky, ale aj významné vnútorné zmeny, ktoré sa prejavujú pri narušení normálnej životnej činnosti. Choroba sa môže vyskytnúť u detí i dospelých, čo je extrémne nebezpečné. To je dôvod, prečo je potrebné vedieť pod akými symptómami vyhľadávať lekársku pomoc.

Určenie vnútorného hydrocefalu mozgu

Podobné ochorenie, inak známe ako kvapkanie, je patologický stav, v ktorom sa tekutina nahromadzuje vo vnútri komôr mozgu, čo spôsobuje, že sa naťahujú, zväčšujú a deformujú lebku. Hydrocefalus tohto typu sa vyskytuje u jednej zo stoviek narodených detí. U dospelých sa diagnostikuje kvapkanie niekoľkokrát menej.

Keď sa vnútorný hydrocefalus zvyšuje v objeme komôr mozgu

Ľudský mozog je mäkká forma, ktorá leží v lebke. Má tri mušle: tuhé, arachnoidné a cievne. Je to posledný, ktorý obsahuje plexus artérií a žíl, ktoré v priebehu svojho fungovania vylučujú mozgovomiešnatefnú tekutinu - CSF. Cirkuluje nepretržite medzi bočnou, treťou a štvrtou komorou mozgu, čo sú malé duté štruktúry. Za normálnych podmienok sa kvapalina kontinuálne vstrebáva do krvného obehu a využíva ju v tele. Pri rozpadu mozgu je tento proces narušený, čo prispieva k vývoju hlavných príznakov.

Existuje aj vonkajšia forma hydrocefalusu. Pri tejto chorobe sa nadbytočná tekutina hromadí pod pevnou a arachnoidnou membránou mozgu a nie v komorách.

Aké druhy ochorení existujú?

Klasifikácia ochorenia podľa mechanizmu vývoja:

 • otvorená (neokluzívna, komunikujúca) je sprevádzaná porušením obehu mozgovomiechovej tekutiny a jej vstrebávaním do krvi;
 • uzavretá (okluzívna, nekomunikujúca) sa vyskytuje vtedy, keď dôjde k ťažkému odtoku mozgovomiechového moku z dôvodu mechanickej prekážky (nádor, cysta).

Odrody choroby týkajúce sa charakteru toku:

 • akútne - prudké zvýšenie klinických príznakov o niekoľko dní alebo hodín;
 • subakútna - trvá až týždeň;
 • chronické - existuje viac ako tri mesiace.

Klasifikácia z dôvodov:

 • vrodené (diagnostikované u detí počas obdobia embryonálneho vývoja);
 • získané (vyskytuje sa počas života).

Formy ochorenia v závislosti od povahy postihnutých oblastí:

 • monoventrikulárna (jedna komora je zapojená);
 • periventrikulárne (dve alebo viaceré komory sú rozšírené);
 • (substancia mozgu sa postupne nahrádza alkoholom).

Odrody hydrocefalu deformáciou lebky:

 • symetrické;
 • asymetrická.

Triedenie podľa závažnosti:

 • svetlo (zvýšenie mozgu o 5-10%);
 • mierne (o 11 - 15%);
 • závažné (16% alebo viac).

Prečo sa u dospelých a detí vyvíja vnútorný hydrocefalus?

U detí je hydrocefalus v 90% prípadov vrodený. To môže byť spôsobené vývojovými abnormalitami, ktoré sú vystavené počas rastu dieťaťa v materskom organizme. Existujú nasledujúce skupiny faktorov, ktoré vyvolávajú tvorbu vrodených vnútorných hydrocefalov:

 • zneužívanie alkoholu, nikotínu, liekov;
 • infekcia chrípkou, rubeola, osýpky, ovčie kiahne, príušnice;
 • zapletanie šnúry;
 • genetické patológie a mutácie.

Dôvody vývoja získaného poklesu u dospelých a starších detí:

 • poranenia mozgu (šok, otras mozgu);
 • mŕtvica - krvácanie z mäkkého tkaniva;
 • infekčné ochorenia (meningitída, syfilis, cytomegalovírus);
 • malígnych alebo benígnych lézií.

Video: Doktor hovorí o výskyte a príznakoch ochorenia

Ako sa choroba prejavuje v rôznych vekových skupinách

Všetky formy vnútorného hydrocefalusu majú pomerne typický klinický obraz, ktorý je spojený s akumuláciou nadbytočnej tekutiny v komorách mozgu. Dospelí a staršie deti sa sťažujú na rastúce neznesiteľné bolesti hlavy v oblasti obliekania a utláčania v okcipitálnej a čelnej oblasti, na vrchole ktorých sa vyskytujú nevoľnosť a vracanie. Nepríjemné pocity sa zhoršujú po spánku alebo dlhého pobytu v postoji s hlavou nadol. S nárastom edému dochádza ku kompresii sluchových a optických nervov, čo je sprevádzané zhoršenou citlivosťou očí a citlivosťou na zvuky. Chôdza pacientov sa stáva neistou a neistou, často klesá a dostáva rôzne zranenia.

Pri chronickom a dlhodobom priebehu ochorenia sa vyvíja strata citlivosti horných a dolných končatín. Pacienti nemôžu pohybovať rukami ani nohami, nereagujú na teplo ani bolestivé podnety. Súbežne s tým sa zvyšuje svalový tonus: dlho sú v spastickom stave, čo často vedie k poruchám dýchania. Pacienti postupne strácajú svoje jemné motorické zručnosti, písanie a čítanie. Takéto zmeny ovplyvňujú aj psychiku: pacienti sú podráždení, slzní, často spadajú do melancholického alebo depresívneho stavu. Často dochádza k striedaniu výbuchov hnevu a agresie s záchvatmi apatia a odlúčenia.

U detí sú kosti lebky s nárastom veľkosti mozgu schopné pohybovať sa od seba, čo vedie k ťažkej deformácii. Pod kožou môžete vidieť prekrvenie a opuchnuté žily, ktoré sa pri tlačení ľahko cítia. Deti s takouto diagnózou sú v ich neuropsychologickom vývoji dosť ďaleko od svojich rovesníkov. Oni neskôr začnú sedieť, chodiť, prevrátiť a hovoriť. Pri dlhodobej tlakovej tekutine tvorí mozog určitý stupeň mentálnej retardácie.

Hydrocefalus u dieťaťa sprevádza zvýšenie a deformácia lebky

Metódy detekcie hydrocefalusu u obete

Často údaje o externom vyšetrení nestačia na potvrdenie prítomnosti kvapkania. Musí sa odlišovať od iných ochorení s podobným klinickým obrazom: nádory, kontúny, krvácania a infekčné ochorenia (meningitída, meningoencefalitída).

Lekári sa často musia vysporiadať s tým, že jeden pacient má niekoľko patológií naraz. Podieľal som sa na liečbe dieťaťa, ktoré sa na pozadí už existujúceho hydrocefalusu vyvinulo zápal meningídy - meningitída. Chlapec sa sťažoval na vážne bolesti hlavy, zatiaľ čo mal aj vyrážku po celom povrchu tela, čo tlačilo lekárov, aby najskôr urobili inú diagnózu. Po uskutočnených štúdiách sa zistila prítomnosť vnútorného hydrocefalusu a začala sa špecifická liečba.

Metódy diagnostiky edému u detí a dospelých:

 1. Zobrazovanie pomocou magnetickej rezonancie. Pomocou špeciálneho zariadenia sa séria snímok mozgu vytvára v rôznych rovinách a výčnelkoch. Vďaka počítaču sa skombinujú do jedného spoločného trojrozmerného obrazu, kde môžete vidieť všetky existujúce patológie. Hydrocefalus sa vyznačuje zvýšenou veľkosťou komôr a deformáciou mozgu. MRI s hydrocefalom ukazuje expanziu komôr mozgu
 2. Echoencefalografia je ultrazvuková technika. S tým môžu lekári sledovať nárast intrakraniálneho tlaku, ako aj detegovať tok cirkulujúcej tekutiny. Keď klesá mozog, dochádza k posunu jeho štruktúr vzhľadom na stredovú čiaru. Echoencefalografia je bezbolestná metóda, počas ktorej je pacient umiestnený na špeciálnu čiapočku

Ako liečiť vnútorný hydrocefalus

Liečba podobnej choroby je dosť dlhý a náročný proces. S malým poškodením mozgu lekári odporúčajú začať s osobitnou diétou s obmedzením stolovej soli, ako aj s určitými liekmi. V niektorých prípadoch terapeutické cvičenia, manuálna terapia a fyzioterapia pomôžu zlepšiť cirkuláciu tekutiny v komorách. V prípade závažnejšieho a malígneho priebehu ochorenia je potrebné vykonať operatívnu intervenciu.

Pri liečbe rôznych foriem vnútorného hydrocefalu používajte rovnaké metódy a prostriedky. Len trvanie kurzu sa môže mierne líšiť.

Hlavné ciele liečby poklesu mozgu:

 • zníženie množstva cirkulujúcej kvapaliny;
 • zníženie intrakraniálneho tlaku;
 • prevencia vzniku infekčných komplikácií;
 • prevencia deformácie hlavy.

Tabuľka: farmaceutické prípravky používané na liečenie tejto choroby

 • močovina;
 • Lasix;
 • furosemid;
 • Uregei;
 • Oksodolin;
 • indapamid;
 • Arifon;
 • amilorid;
 • aminofylín;
 • aminofylín;
 • Klopamid.
 • CAVINTON;
 • Vinpocetín;
 • Trentalu;
 • pentoxifylín;
 • vitamín E;
 • cinnarizine;
 • Nikotinát xantinolu;
 • Aktovegin.
 • aspirín;
 • Thromboth ACC;
 • Dipirilamol;
 • zvonkohra;
 • ridogrelu;
 • Dazoksiben;
 • persantin;
 • anturan;
 • tiklid;
 • Plavix;
 • ReoPro.
 • heparín;
 • Fraxiparin;
 • lepirudínom;
 • Clexane;
 • Refludan;
 • Sinkumar;
 • neodikumarin;
 • Acenokumarol.
 • morfín;
 • omnopon;
 • ketorol;
 • Tramal;
 • tramadol;
 • ketorolac;
 • diclofenac;
 • pentazocín;
 • Leksir;
 • kodeín;
 • Butorfanol.

Fotogaléria: lieky na liečbu chorôb

Chirurgické problémy liečby

Jedným z najúčinnejších spôsobov, ako bojovať proti poklesu mozgu, je chirurgia. Asi 90% všetkých pacientov potrebuje chirurgickú liečbu tohto problému. Hlavné údaje o operácii sú:

 • neustále zvyšujúci intrakraniálny tlak;
 • pretrvávajúce bolesti hlavy sprevádzané nevoľnosťou a vracaním;
 • progresívne poškodenie sluchu a zraku;
 • deformácia lebky;
 • mentálna retardácia.

Chirurgická liečba sa nevykonáva, ak je pacient v pomerne vážnom stave a nemôže podstúpiť podobný postup bez vážneho poškodenia zdravia. Zároveň lekári stabilizujú svoj zdravotný stav niekoľko týždňov pomocou konzervatívnej terapie.

Podstatou operácie je odstránenie nadbytočnej tekutiny z komôr mozgu v prirodzených medzerách tela. Môže sa však zlúčiť do pravého srdca alebo do brušnej dutiny (najlepšia možnosť na liečbu hydrocefalu u detí). Po anestézii urobí lekár na vybranom mieste špeciálny rez. Kôra a fólia spojivového tkaniva sa postupne rozrezávajú a chirurg následne odstráni zasahujúcu kostnú dosku pomocou vŕtačky. Špeciálna trubica je vložená cez ranu do mozgu, ktorá je vložená do komôrky a pôsobí ako odklonový systém. Druhý koniec lekára je znížený do brušnej dutiny alebo pravého srdca. Takáto operácia je pomerne náročná a trvá najmenej 5-7 hodín. Po šití rany na koži sa pacient prenesie na jednotku intenzívnej starostlivosti a intenzívnu starostlivosť niekoľko dní. Tam jeho stav monitorujú lekárske sestry a lekári.

Fotogaléria: fázy operácie

Nutričné ​​poradenstvo pre pacientov s edémom mozgu

Len málo ľudí vie, že potraviny konzumované človekom zohrávajú dôležitú úlohu v procese hojenia. Niektoré produkty, vzhľadom na ich vysoký obsah soli a chemické prísady s látkami zvyšujúcimi chuť, môžu zachytiť nadbytočnú tekutinu v tele, čo negatívne ovplyvňuje stav mozgu. Preto je potrebné striktne dodržiavať odporúčania lekára. Všetky potraviny by sa mali pripraviť dusením, pečením alebo varením: vyprážané a údené produkty by mali byť vyňaté z potravy.

Čo by sa malo zlikvidovať na prvom mieste:

 • čipy a sušienky;
 • francúzske hranolky;
 • rýchle občerstvenie (hamburgery, klobásy v cestách, nugety, cibuľové krúžky);
 • sýtené nápoje (fanta, pepsi, cola);
 • balené šťavy s pridaným cukrom;
 • morské plody (chobotnice, slávky, krevety);
 • konzervované potraviny;
 • čokoláda, marmeláda, cukrík;
 • káva;
 • glazované a roztavené tvarohové hmoty;
 • domáce uhorky.

Fotogaléria: nezdravé jedlá

Čo treba pridať do stravy:

 • čerstvé bobule, ovocie, zelenina a zelenina;
 • chudé mäso a ryby;
 • chudé polievky;
 • orechy;
 • med;
 • zelený čaj;
 • mlieko a mliečne výrobky (syr, kefír, tvaroh, ryaženka);
 • celozrnný chlieb;
 • ovsené vločky cookies.

Fotogaléria: zdravé jedlo

Pomocné techniky používané vo vnútorných hydrocefaloch

Na zlepšenie dodávania krvi do mäkkých tkanív a na posilnenie svalovej štruktúry tela je potrebné pravidelne cvičiť. Ťažké cvičenie je kontraindikované u pacientov s edémom mozgu, ale ľahká gymnastika podporuje rýchlejšie hojenie. Môžete to urobiť ako v telocvični s trénerom, tak doma.

 1. Položte nohy na šírku ramien a ruky na opasok. Jemne zatlačte bradu dopredu a vráťte ju späť. Musíte opakovať cvičenie aspoň dvadsaťkrát.
 2. Položte si ruku do lakťa za chrbtom a skúste to dostať s druhou rukou. Ak sa vám podarí uzamknúť zámok, držte ho v tomto stave najmenej pätnásť sekúnd. Cvičenie by sa malo opakovať desaťkrát.
 3. Položte nohy širšie než ramená, roztiahnite si ruky pred sebou. Ohnúť postupne a pokúšať sa dotýkať členky svojimi prstami. Odporúčaný počet opakovaní je 15. Pamätajte, že pohyby by mali byť hladké. Ak trpíte bolesťami hlavy, je lepšie opustiť toto cvičenie.

Video: gymnastika pre krk a chrbtové svaly

V posledných rokoch sa rýchlo získala popularita používania ručnej terapie na liečbu detí a dospelých s vnútorným hydrocefalom. Táto metóda umožňuje ovplyvňovať ľudské telo stlačením špeciálnych bodov, plynulým posunom kostí a kĺbov. Tento typ liečby možno porovnať s pomerne ťažkou masážou, ktorá stimuluje cirkuláciu tekutiny v komorách mozgu. Manuálna terapia pomáha posilňovať svaly krku a chrbtice a umožňuje im vyrovnať sa s nárastom objemu a hmotnosti lebky.

Pri takomto ošetrení by sa mal podieľať iba lekár s príslušnou kvalifikáciou.

Tabuľka: použitie fyzioterapie

Ľudové opravné prostriedky ako dodatočné ošetrenie

Ako viete, rastliny a bylinky majú liečivé vlastnosti, ktoré vám umožňujú efektívne riešiť mnohé ochorenia. Keď je mozgová kvapka tiež prípustná na použitie ako pomôcka. Nezabudnite, že v žiadnom prípade by ste nemali opustiť tradičnú liečbu (užívanie liekov alebo chirurgických zákrokov). Ľudové recepty pomáhajú zbaviť sa iba príznakov choroby, ale neovplyvňujú jej príčinu. Preto odmietnutie tradičnej terapie môže viesť k nežiaducim následkom.

Ak vy alebo vaše dieťa máte tendenciu alergickým reakciám, musíte najprv otestovať akékoľvek odvar alebo infúziu. Pijte jednu čajovú lyžičku lieku a počkajte 10-15 minút. Pri kašli, bolesti v krku, dýchavičnosti, opuchu alebo vyrážky sa uistite, že ste užili antihistaminikum (Tavegil, Claritin, Loratadine, Dimedrol), aby ste sa zbavili svojich príznakov.

Aké recepty sa používajú na zníženie príznakov vnútorného hydrocefalusu:

 1. 40 g rozdrveného bahna kalamus, nalejte 500 ml vodky alebo alkoholu. Omotajte nádobu do uteráka a umiestnite na chladné a teplé miesto na týždeň. Po uplynutí tejto doby musíte pred každým jedlom urobiť infúziu troch lyžičiek (ale nie viac ako štyrikrát denne). Táto rastlina pomáha udržiavať hladinu intrakraniálneho tlaku dlhú dobu v normálnom rozsahu. Odporúča sa podstúpiť liečbu najmenej tri mesiace na dosiahnutie požadovaného výsledku.
 2. Varejte dve polievkové lyžice jarnej adonis v pohári vriacej vody a zakryte taniškom. Po ochladení vypite výslednú infúziu pred raňajkami. Adonis má mierny diuretický účinok a pomáha bojovať nielen s opuchom mäkkých tkanív, ale aj nadbytkom tekutiny, ktorý cirkuluje v mozgu. Neodporúča sa používať túto metódu viac ako dva až trikrát týždenne: existuje riziko dehydratácie.
 3. Zmiešajte jednu čajovú lyžičku medveďa s rovnakým množstvom kôprových semien. Vložte ich do panvice s čistou vodou a varte pol hodiny. Po ochladení je potrebné pred každým jedlom vypiť jednu pohár. Bearberry a kôprom pomáhajú odstrániť prebytočnú tekutinu, ako aj pozitívny vplyv na obehový systém, zabraňujúc vzniku krvných zrazenín. Odporúča sa podstúpiť liečbu pozostávajúcu z dvadsiatich procedúr.

Fotogaléria: ľudové prostriedky používané ako dodatočná technika

Vlastnosti liečby vnútorného hydrocefalu u detí

Vývoj takejto choroby u detí je veľmi rýchly. To je dôvod, prečo lekári začnú liečbu chirurgickým zákrokom, čo je technika, ktorá je podobná ako u dospelých. Po znížení intrakraniálneho tlaku a stabilizácii stavu pacienta je prijateľné použitie farmakoterapie. Všetky farmaceutické prípravky používané na ozdravenie detí sa líšia len dávkami.

V mojej praxi som narazil na jedinečný prípad liečby vnútorného hydrocefalu u štyroch rokov. V jednej zo zahraničných nemocníc lekári odmietli vykonať operáciu kvôli závažnosti stavu pacienta, pomocou fyzioterapeutických postupov na obnovenie cerebrálnej cirkulácie a zlepšenie odtoku tekutín. V kombinácii s diuretikami mali požadovaný účinok, čo malo za následok, že stav malého pacienta sa neustále zlepšoval. Po jej stabilizácii bola vykonaná chirurgická intervencia, ktorá dieťaťu umožnila zabudnúť na existenciu podobného problému.

Predpovede na liečbu ochorenia a možné komplikácie

Vnútorný hydrocefalus je pomerne závažné ochorenie, ktoré často prechádza bez stopy pre človeka. Aj pri včasnej liečbe existuje riziko vzniku dlhodobých nepriaznivých ochorení. Je známe, že starší pacienti majú väčšiu pravdepodobnosť, že trpia rôznymi komplikáciami vnútorného hydrocefalusu, zatiaľ čo dieťa do 15 rokov má šancu na úplné vyliečenie. Pacienti s cukrovkou, hypertenziou a rôznymi poruchami obehu sa zotavujú oveľa pomalšie ako všetky ostatné.

Obrovskú úlohu v liečbe zohráva správanie samotného pacienta a jeho postoj k jeho vlastnému zdraviu. Stalo sa mi, že sa zúčastňujem pozorovania človeka, ktorý bol diagnostikovaný s hydrocefalom v úplnom počiatočnom štádiu. Pacient dlho zneužíval alkohol, fajčil cigarety a užíval narkotiká, čo bolo príčinou tejto choroby. Po vyšetrení lekári dôrazne odporúčali, aby sa vzdal zlých návykov v prospech svojho zdravia. Po prepustení z nemocnice muž udržal diétu a nasledoval odporúčania dva týždne, po ktorom sa vrátil do normálneho života. Po mesiaci a pol vstúpil do jednotky intenzívnej starostlivosti a intenzívnej starostlivosti s nezvratnými zmenami v mozgu, ktoré spôsobili smrť.

Aké komplikácie a negatívne účinky sa môžu vyskytnúť u pacientov s vnútorným hydrocefalom:

 • vstup sekundárnej infekcie (zápal meningí, výskyt purulentných ložísk typu abscesov);
 • ťažká deformácia lebky a hlavy;
 • slabé svaly krku;
 • demencia, významné oneskorenie v psycho-emocionálnom vývoji rovesníkov;
 • poruchy močenia;
 • úplná alebo čiastočná strata videnia kvôli tlaku tekutiny z optických nervov;
 • nedostatok sluchu a zápachu;
 • nedostatok koordinácie - pacient sa nemôže pohybovať samostatne, udržiavať rovnováhu, neustále klesá a je zranený;
 • epileptické a konvulzívne záchvaty - náhle kontrakcie rôznych svalových skupín sprevádzané stratou vedomia a pamäti;
 • problémy s čítaním, písaním, vnímaním reči;
 • mdloby;
 • vývoj mŕtvice - krvácanie v podstate mozgu;
 • paralýza alebo pareza - nehybnosť jednej alebo oboch polovíc tela.

Fotogaléria: možné komplikácie hydrocefalusu

Ako zabrániť vzniku ochorenia

V súčasnej dobe v domácej i zahraničnej medicíne aktívne smeruje smer prevencie rôznych ochorení. Dlho sa ukázalo, že s náležitým investovaním do tohto kanála sa počet pacientov s ochoreniami nervového systému zníži niekoľko desiatokkrát. Na účely verejnej prevencie v nemocniciach, nemocniciach, klinikách a ambulanciách sú vytvorené špeciálne priestory pre primárnu diagnostiku, kde doktor dokáže posúdiť stav obete a predpokladať, že má vnútorný hydrocefalus, ako aj rôzne zranenia a malformácie. Predpokladá sa, že táto technika vám umožní identifikovať až 90% všetkých existujúcich patológií nervového systému.

Nie každý človek môže okamžite konzultovať s lekárom. V ťažko dostupných oblastiach Ruska je pomerne ťažké získať včasnú pomoc od neurologa, a preto bol vynájdený nasledujúci konzultačný systém: železnica pridelila špeciálny lekársky vlak, ktorý šiel za šesť mesiacov na vzdialené miesta. Stala som sa na tejto udalosti ako asistentka lekára. Od počiatku rána pacienti navštívili rôzne miestnosti a absolvovali potrebné testy. Približne 10% z nich uviedlo počiatočné známky vnútorného hydrocefalusu mozgu a 4% mali potvrdenú diagnózu. Viac ako polovica všetkých obetí boli deti. Po vyšetrení neurologa a absolvovaní potrebných testov boli týmto pacientom poskytnuté pokyny pre hospitalizáciu v najbližších veľkých nemocniciach, ktoré boli neskôr podrobené operáciám na elimináciu akumulácie tekutín.

Odporúčania na prevenciu vnútorného hydrocefalusu:

 1. Dajte seba a vaše deti všetky očkovania, ktoré potrebujete. Očkovanie je najspoľahlivejší spôsob, ako vytvoriť aktívnu imunitu. Len málo ľudí vie, ale väčšina prípadov vnútorného hydrocefalusu je priamo spojená s vystavením patogénom. Môžete sa chrániť pred vírusmi a baktériami pomocou očkovania. Vakcína obsahuje inaktivované baktérie, ktoré nepoškodzujú ľudské telo, ale keď prichádzajú do priameho kontaktu s chorobou, poskytujú adekvátnu odpoveď tela. Môžete zistiť plán očkovania a pozrieť si svoju kartu od miestneho praktického lekára alebo pediatra. Očkovanie je najlepší spôsob, ako vytvoriť aktívnu imunitu proti mnohým chorobám.
 2. Pri nebezpečných stavebných prácach, pri jazde na motocykloch a pri hraní niektorých športov používajte ochranu. Kvalitná prilba alebo prilba v momente nárazu zaberá na seba veľké zaťaženie, čo môže výrazne znížiť pravdepodobnosť zranenia. Preto je nevyhnutné si vybrať pre seba vysokokvalitnú a modernú ochranu. To možno vykonať v najbližšom špecializovanom športe alebo stavebnom obchode.
 3. Ak sa u Vás vyvinie akékoľvek infekčné ochorenie, snažte sa zostať doma. Kontakt s agresívnym prostredím v kombinácii s nepriaznivými poveternostnými podmienkami (chlad, teplo, vysoká vlhkosť) môže spôsobiť zhoršenie a zovšeobecnenie procesu. V tomto prípade bakteriálne alebo vírusové mikroorganizmy vstupujú do krvi a môžu migrovať do mozgu, čo povedie k rozvoju vnútorného hydrocefalusu. Aby sa zabránilo takejto komplikácii, je potrebné absolvovať celý kurz terapie, odmietnuť navštíviť prácu alebo študovať.
 4. Pravidelne podstupujú všeobecné vyšetrenie, aspoň raz za šesť mesiacov, vyšetrením moču a krvou. Väčšina prípadov vnútorného hydrocefalusu je viditeľná v najskorších štádiách vývoja, keď klinické príznaky sú mierne. Pri včasnej liečbe budú výsledky liečby oveľa efektívnejšie. To je dôvod, prečo musíte neustále monitorovať svoje zdravie, monitorovať krvný tlak a nezabúdať na zjavné príznaky (bolesť hlavy, nevoľnosť), ktoré Vás dlho trpia.

Vnútorný hydrocefalus je pomerne vážne poškodenie nervového systému, ktorého predčasné liečenie môže viesť nielen k strate duševných schopností, ale aj k smrti a postihnutiu pacienta. Preto lekári odporúčajú, aby sa pri prvých podozreniach objavili okamžité rady. Včasná liečba vnútorného hydrocefalusu pomôže vyhnúť sa operácii. A tiež nezabudnite na pravidlá individuálnej prevencie: iba týmto spôsobom môžete zabrániť vzniku rôznych komplikácií.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Trombolýza pri ischemickej mozgovej príhode - popis, indikácie a typy procedúry, technika, komplikácie

Zhoršená cerebrálna cirkulácia je ischemická v prírode - je zastavenie krvného toku cez mozgové cievy v dôsledku zablokovania lúmenu alebo spazmu.

Cerebrálna ischémia: príčiny, symptómy a liečba. Chronická mozgová ischémia

Pri návrate k lekárovi sa často sťažujú na únavu, poruchy pamäti, bolesti hlavy, zlú náladu, nespavosť. Lekári počujú denne o týchto príznakoch.

Krvný test na močovinu a kreatinín

Zanechajte komentár 58,878Biochemický krvný test na močovinu a kreatinín, predpísaný lekárom, je ďalším spôsobom na zistenie metabolických porúch v ľudskom tele. Močovina a kreatinín sú prvými a najdôležitejšími indikátormi počiatočných a kritických štádií ochorení obličiek, poruchy funkcie pečene a svalovej dystrofie.

Varikokéla je skrytý zdravotný problém, ktorý vyžaduje osobitnú pozornosť.

Varikokéla je jednou z bežných odrôd kŕčových žíl, ktorá ovplyvňuje spermatické šnúry. Príznaky tejto choroby sa vyskytujú u 10-15% mužskej populácie vo veku 12 až 25 rokov.

Draslík šetriace diuretiká

Zanechajte komentár 33,557Diuretiká, ktoré si uchovávajú draslík v ľudskom tele, sa nazývajú draslík šetriace diuretiká. Liečivá pôsobia na distálny tubus nefronu, ktorý prispieva k zadržaniu draslíka - dôležitý prvok vitálnej aktivity, ktorý je potrebný pre normálne fungovanie celého organizmu.

SHEIA.RU

Malý priemer vertebrálnych tepien: norma, čo to je Norma priemeru vertebrálnych artériíVertebrálne tepny vykonávajú funkciu dodávania krvi do zadných oblastí mozgu. Nosia živiny do dôležitých častí mozgu.