Z tohto článku sa dozviete, ako dôležitá je gymnastika po cievnej mozgovej príhode obnoviť stratené funkcie mozgu, ktoré cvičenie prispieva k obnoveniu pohybov v ochrnutých častiach tela.

Proces obnovy po mŕtvici môže byť dosť dlhý. Cvičenie je neoddeliteľnou súčasťou účinného rehabilitačného programu pre pacientov, ktorí trpia akútnymi poruchami mozgového obehu.

Lekári a vedci tvrdia, že najaktívnejšie zotavenie sa objaví v prvých šiestich mesiacoch po mŕtvici. Bohužiaľ, nie je možné, aby každý jednotlivec predpovedal, koľko obnoví jeho poškodené funkcie mozgu. V niektorých prípadoch sú nervové bunky dočasne poškodené, po chvíli môžu obnoviť funkčnosť. U ostatných pacientov sa mozog podarí reorganizovať svoju prácu a zmeniť svoje stratené funkcie na neporušené oblasti.

Podľa štatistík s riadne vykonanou rehabilitáciou po mŕtvici sa pozorujú nasledovné výsledky obnovenia poškodených funkcií:

 1. 10% ľudí, ktorí utrpeli mozgovú príhodu, sa úplne zotavilo.
 2. Pri 25% - zotavenie s malými porušeniami.
 3. 40% má stredne ťažké a závažné dysfunkcie, ktoré si vyžadujú osobitnú starostlivosť.
 4. Pri 10% - je potrebná stála starostlivosť.
 5. 15% pacientov zomrie krátko po mŕtvici.

Pri odmietaní vykonávania rehabilitačných aktivít, vrátane špeciálnych cvičení po mŕtvici, sa tieto ukazovatele značne zhoršujú.

Rehabilitácia by sa mala začať počas pobytu v nemocnici bezprostredne po tom, čo pacient môže vykonávať svoju činnosť. Po prepustení z nemocnice sa cvičenia zamerané na obnovu stratených funkcií vykonávajú v podmienkach špeciálnych rehabilitačných centier alebo doma.

Program tried sa zvyčajne skladá z rehabilitačných terapeutov, fyzioterapeutov, fyzioterapeutov alebo neurológov.

Aeróbne cvičenie

Aerobic cvičenie núti telo použiť kyslík na energiu. Sú veľmi užitočné pre udržanie zdravia u všetkých ľudí, vrátane pacientov, ktorí mali mŕtvicu.

Aeróbne cvičenia majú priaznivý účinok na srdce a pľúca, pomáhajú kontrolovať obsah tuku v tele, znižujú krvný tlak, zvyšujú výdrž a zlepšujú náladu.

Napriek tomu, že pacienti po mŕtvici majú často ťažkosti s pohybom končatín, je veľmi dôležité, aby boli aj naďalej fyzicky aktívni, najmä doma. Príklady aeróbnych cvičení sú:

 • chôdzu;
 • plávanie;
 • jazda na bicykli;
 • tanec;
 • záhradná starostlivosť alebo záhrada.

Každý pacient po mŕtvici by sa mal čo najlepšie pokúsiť udržať aeróbnu fyzickú aktivitu.

Gymnastika pre lepšiu koordináciu a rovnováhu

Tieto cvičenia fyzikálnej terapie pomáhajú znížiť riziko pádu, obnoviť rovnováhu a koordináciu pohybov.

Cvičenie pre koordináciu a rovnováhu:

Gymnastika pre telo

Fyzikálna liečba po cievnej mozgovej príhode zahŕňa gymnastiku pre telo, ktorá je nevyhnutná na zníženie rizika pádu, udržiavanie rovnováhy a udržanie stabilnej polohy tela.

Gymnastika pre nohy

Cvičenie na strečing

Tieto cvičenia pomáhajú predchádzať zraneniam, rozširujú rozsah pohybu, zlepšujú krvný obeh vo svaloch. Ak sedíte príliš dlho, máte viacero zdravotných problémov.

Gymnastika na rozťahovanie svalov nôh:

 1. Stojte na stenu a položte naň rovnané ruky na úrovni hrudníka. Potom ohnite lakte, opierajte celé telo dopredu a nechajte nohy zatlačené na podlahu. V tejto dobe musíte cítiť, ako sa svaly na zadnej časti dolnej časti nohy natiahnu. Potom zarovnajte ramená do lakťových kĺbov, začínajúc od povrchu steny a zoberte vertikálnu polohu.
 2. Ležať na chrbte. Potom použite svoju ruku na posun ľavej nohy vpravo na druhú stranu tela. Držte ho v tejto polohe na chvíľu a potom sa vráťte do východiskovej polohy. Opakujte tento pohyb s druhou nohou. Táto gymnastika uľahčuje stuhnutosť svalov dolnej časti chrbta.

Cvičenie na zlepšenie mobility

Cieľom týchto cvičení fyzioterapie je zlepšiť mobilitu postihnutej nohy v bedrových a kolenných kĺboch. príklady:

 • Ležať na chrbte, ohýbať kolená tak, že podošva je na podlahe. Držte nohy dohromady, nakláňajte ich jedným smerom, potom druhým. Tieto pohyby pomáhajú znížiť tuhosť kĺbov.
 • Ležiace na chrbte vytiahnite ľavé koleno k hrudi a jemne ho zatlačte rukami. Opakujte tento pohyb pravou končatinou. Táto gymnastika zlepšuje mobilitu v bedrových a kolenných kĺboch.

Cvičenie na obnovenie svalovej sily

Nasledujúce cvičenia sú užitočné pre obnovenie sily svalov postihnutej nohy:

 1. Chôdza je najjednoduchšia forma fyzickej aktivity, ktorá sa musí vykonať po mŕtvici. Ak nemôžete chodiť sami, skúste použiť walker alebo trstinu.
 2. Stláčanie nohy je alternatívou chôdze. Na toto cvičenie potrebujete špeciálny simulátor, v ktorom vďaka sile svalov dolných končatín zdvihnite určitú váhu.

Cvičenie nôh

Cvičenie na cvičenie pomáha pohodlne zotaviť sa po mŕtvici.

Paralýza po ľavej mŕtvici: liečba a prognóza zotavenia

Obnova po mozgovej príhode na ľavej strane mozgu je dlhý proces, ktorý vyžaduje zapojenie pacienta aj jeho príbuzných, pretože ich podpora a pomoc sú pre obeť veľmi dôležité.

Termín "mŕtvica" označuje akútne narušený prietok krvi v cievach, ktoré kŕmia mozog. Niekedy sa to nazýva apoplexická mozgová príhoda alebo akútna porucha cerebrálneho krvného obehu (mŕtvica).

Výsledkom je, že časť nervovej tkaničky zomrie a pacient má fokálne a cerebrálne neurologické príznaky. Prognóza závisí od veku pacienta, veľkosti miesta ischémie a jej polohy. Mŕtvica sa považuje za život ohrozujúcu podmienku, takže pacienti by mali byť čo najskôr prijatí do nemocnice, kde dostanú potrebnú liečbu a kde budú liečení.

Patologické procesy vedúce k mŕtvici

Najčastejšie sa vyskytuje ischemická mozgová príhoda u pacientov vo veku 60 - 80 rokov. Hemoragická možnosť je oveľa nebezpečnejšia a má vážnejšie dôsledky, ale je menej častá. Zároveň je miera úmrtnosti veľmi vysoká - mŕtvica je na druhom mieste v zozname najčastejších príčin úmrtia, druhá iba na infarkt. Starší pacienti majú zvyčajne nasledujúce komorbidity:

 • Infarkt myokardu.
 • Srdcové zlyhanie.
 • Ateroskleróza.
 • Hypertenzívna srdcová choroba.
 • Arytmia.
 • Diabetes mellitus.
 • Obezita.

Na základe týchto skutočností porušili reologické vlastnosti krvi, zvyšujú riziko vzniku trombov. Vedie to aj k dysfunkcii vaskulárneho endotelu, čo tiež zvyšuje riziko mŕtvice. Ateroskleróza samotná znižuje priechodnosť krvných ciev, navyše často krvné zrazeniny tvoria okolo lipidových plakov v lúmente tepien, ktoré sa nakoniec vypúšťajú a upchávajú malé cievy vrátane mozgu. Dôsledky sú katastrofálne.

To je zaujímavé! Nervové cesty, ktoré opúšťajú mozog, robia niekoľko krížov. Preto sa ľavostranná hemiparéza vyvíja s úderom na pravej hemisfére a naopak pravá polovica tela trpí porážkou ľavej hemisféry.

V tomto prípade pacient stráca nielen schopnosť pohybovať sa, ale citlivosť pokožky v oblastiach inervovaných postihnutou časťou mozgu. Necítia horúčku ani bolesť, aj keď sa v určitej fáze môžu naopak sťažovať na ťažké pálenie a brnenie v nich.

Lekárske udalosti

Ak máte podozrenie na mozgovú príhodu, musíte rýchlo reagovať. Pacient by mal mať ležaciu polohu a hlava by mala byť o niečo vyššia ako telo.

Venujte pozornosť! Je lepšie obrátiť tvár na stranu, pretože pacienti majú často zvracanie.

Nemali by ste pacientovi podávať žiadne drogy pred príchodom lekárov, pretože to môže narušiť niektoré symptómy a komplikovať diagnostiku.

Lekárske taktiky závisia od mnohých faktorov vrátane lokalizácie poškodenej oblasti, jej objemu, času, ktorý uplynul od nástupu ochorenia, komorbidity a stavu pacienta. V počiatočných štádiách je možné použiť činidlo na rozpustenie krvnej zrazeniny a obnovenie prietoku krvi, čo znižuje pravdepodobnosť ľavostrannej paralýzy tela.

Zároveň sa prijímajú opatrenia na udržanie normálneho dýchania a krvného obehu. Úroveň krvného tlaku, srdcovej frekvencie a respiračných pohybov sa normalizuje, acidobázická rovnováha a rovnováha vody a soli sa určuje a normalizuje. Aj v počiatočných štádiách sú lieky predpísané na zabezpečenie neuroprotekcie. Umožňujú znížiť závažnosť symptómov a niekedy zabrániť úplnej paralýze pacienta.

Dlhodobá predpoveď

Ďalšia prognóza závisí od umiestnenia a veľkosti poškodenej lézie, prítomnosti mozgového edému a komorbidít. Bohužiaľ približne 60-70% pacientov má poruchu motorickej funkcie, menej často paralýzu. Aby ste dosiahli čo najobsiahlejšiu obnovu osoby po mŕtvici, musíte zaujať zodpovedný postoj k liečebným a rehabilitačným opatreniam.

Dôležitým miestom je interdisciplinárny prístup. Niekoľko špecialistov, ako napríklad rečový terapeut, fyzioterapeut, profesionálny terapeut, masážny terapeut, rehabilitológ a neurológ, sa zaoberajú liečbou takýchto pacientov. Pacient musí:

 1. Obnovte schopnosť prehĺtať a hovoriť.
 2. Prispôsobte sa novým životným podmienkam, naučte sa slúžiť v každodennom živote.
 3. Maximálna funkcia obnovy motora v postihnutých končatinách.

Napriek tomu, že s ľavostrannou mozgovou príhodou zomrie celá časť nervového systému, mozog má schopnosť obnoviť stratené funkcie kvôli vytvoreniu nových neurónových spojení medzi prežívajúcimi bunkami. Nazýva sa to neuroplasticita a je založená na procese vytvárania nových informačných reťazcov. Rehabilitačné opatrenia sú zamerané na aktiváciu tohto procesu.

Preto, aby sa skrátila doba zotavenia a dosiahli najlepší výsledok, je potrebné vykonať pravidelné a starostlivo vybrané cvičebné programy. V skutočnosti sa človek opätovne učí potrebné zručnosti a súčasne rozvíja svalový systém. Je veľmi dôležité vykonať veľa opakovaní v každom cvičení, čo zlepší výsledky. V počiatočnom štádiu by režim mal byť intenzívny - cvičenia sa vykonávajú každých pár hodín, tento čas sa považuje za najvýhodnejšie pre efektívne vzdelávanie.

Okrem telesného tréningu sa pomocné techniky používajú aj vo forme liekov, gymnastiky a cvičení s pozitívnou spätnou väzbou.

To je dôležité! Dýchacie cvičenia sú veľmi užitočné, čo pomáha zabrániť vzniku stagnácie v pľúcach v dôsledku dlhodobej nehybnosti a stagnácie krvi.

V počiatočných štádiách rehabilitácie nie je možné s istotou povedať, či dôsledok cievnej mozgovej príhody je alebo zostane navždy. Potreba brať do úvahy načasovanie zotavenia. Ak sa funkcia motora paralyzovanej oblasti nevrátila v prvom mesiaci, tým menšie šance na jej ďalšie zlepšenie. Najvýznamnejšie výsledky možno dosiahnuť v prvých troch mesiacoch tried. Preto je v tomto čase starostlivo zvážený pacient s poškodením ľavej strany tela.

Cvičenia by mali pokračovať po tom, čo je pacient prepustený domov. Lekári poznamenávajú, že masáž postihnutých končatín má veľký význam. Okrem toho musíte zabezpečiť, aby osoba, ktorá utrpela mozgovú príhodu, nebola v jednej polohe a neustále pohybovala ruku a nohu, dokonca aj s pomocou. Tým sa zabráni vývoju odleskov. Postel týchto pacientov by mala byť plochá, čistá a suchá. Je užitočné pravidelne navštevovať fyzioterapeutické postupy.

Okrem toho musíte venovať čo najväčšiu pozornosť a psychologickú pomoc pacientom. Je potrebné pomôcť im prijať to, čo sa stalo, vytvoriť pozitívne a zapojiť sa do procesu rehabilitácie. To pomôže dosiahnuť oveľa väčšie výsledky v oživení, najmä doma. To tiež pomáha ľuďom pomôcť prekonávať depresiu, neurózu alebo iné psychologické účinky, ktoré často sprevádzajú pacientov s mozgovou príhodou.

Ak má človek mŕtvicu, ešte nie je trest. Obnova po zdvihom ľavej strany, aj keď je neúplná, je možné, aj keď je to náročný a zodpovedný proces. Na dosiahnutie lepšieho výsledku je potrebné skombinovať úsilie pacienta a jeho príbuzných s tímom odborníkov v oblasti rehabilitácie. Mal by sa pristupovať čo najskôr zodpovedne, pretože je to pravidelné a plne vykonané cvičenia, ktoré umožňujú mozgu znovu vytvoriť stratené neurónové spojenia.

Pacienti by nemali zúfatovať, pretože ak akútna perióda prešla bez komplikácií, najnebezpečnejšie skončilo. Podľa odporúčaní lekárov a správneho životného štýlu po mozgovej príhode sú rehabilitované a žijú dlhé roky.

Tí, ktorí sú blízko k vám, musia byť mimoriadne citliví a pamätajte, že táto etapa je ťažká nielen fyzicky, ale aj mentálne, emocionálne. Preto je potrebné porozumieť pacientovi, podeliť sa s ním o časť ťažkostí spojených s novou situáciou a čo najlepšie mu pomôcť v nových podmienkach.

Terapeutická gymnastika - potrebná sada cvičení po mŕtvici

Mŕtvica sa vyskytuje v rozpore s krvným obehom mozgu, čo vedie k smrti niektorých nervových buniek.

Výsledkom je, že ľudské telo stráca jednu alebo viac funkcií, za ktoré boli zodpovedné mŕtve bunky: paralýza, strata sluchu, zrak, poruchy reči.

Index rôznych fyzických porúch počas mŕtvice závisí od toho, kde sa vytvorilo zameranie už mŕtvych mozgových nervových buniek na ich veľkosť a polohu.

Každá oblasť mozgu je zodpovedná za rôzne funkcie tela, takže dochádza k ochrnutiu končatín v závislosti od toho, kde došlo k bunkovej smrti.

Dôsledky mozgovej príhody postihujú chorých aj všetkých členov rodiny. Po všetkom, čo sa stalo, po všetkých skúsenostiach a obavách o jeho život ako pacienta, príde čas na dočasný pokoj.

Rodná osoba je nažive - to je hlavná vec. A čo? Bude mať nepriaznivé účinky mozgovej príhody navždy?

Aby sa človek mohol zotaviť z cievnej mozgovej príhody, používajú sa lieky a rehabilitačné cvičenia.

Presunúť viac - žiť dlhšie

"Budete sa venovať fyzickej kultúre - zabudnete na choroby" - a ďalšiu masu ľudovej múdrosti, ktorá mimochodom odráža priaznivý účinok terapeutickej gymnastiky.

Koniec koncov, hlavnou úlohou po mŕtvici je obnovenie citlivosti a schopnosť pohybu končatín.

K tomu je potrebné vrátiť aktivitu tých mozgových buniek, ktoré sa nachádzajú v blízkosti lézie. A mali by ste tiež "nútiť" predtým neaktívne bunky na vykonávanie funkcií mŕtvych.

Všetky tieto akcie sa vykonávajú iba prostredníctvom rôznych fyzických cvičení a terapeutických cvičení.

Presne cvičebná terapia je základom rehabilitácie po mŕtvici.

Obnova stratených funkcií tela - na to sú zamerané všetky prostriedky a sily. Ak neexistujú žiadne kontraindikácie, prvé cvičenie sa môže začať už 5 dní po mŕtvici.

Gymnastické cvičenia a cvičebná terapia patria medzi najdostupnejšie a najúčinnejšie spôsoby, ako sa zotaviť.

Sada cvičení

V rekreačnej gymnastike nie je nič nadprirodzené. Môžeme povedať, že je to normálne nabíjanie. Ale aj tie najjednoduchšie cvičenia budú mať pozitívny účinok, pretože všetko dômyselné je jednoduché.

Priliehavá pozícia

Toto je prvý a najjednoduchší súbor cvikov vykonaných v akútnom období po ochorení, keď sú svaly fixované v ohnutom stave a pacienti nie sú schopní ich odbúrať.

Cieľom je znížiť tón a zvýšiť amplitúdu pohybu končatín po zdvihu:

 1. Cvičenie na ruky. Nie je to tak cvičenie, ako nútené narovnávanie končatín na zníženie kŕčov. Ohnite ohnutú končatinu z prstov na ruku a predlaktie a naneste obväz na tvrdý povrch (doska). Ruku nechajte v tejto polohe najmenej 30 minút.
 2. Očné svaly. Posúvajte oči hore a dole, vľavo a vpravo. Zatvorte oči a urobte kruhové pohyby v jednom a druhom smere. Ako odpočinok, blikajte oči po dobu 5-7 sekúnd. Urobte kruhové pohyby s otvorenými očami aj na každej strane. Uvoľnite svaly blikajúcimi oči.
 3. Svaly na krku. Opatrne otočte hlavu doľava a doprava, zatiaľ čo upevňujete oči pred sebou.
 4. Prsty. V ľubovoľnej komfortnej polohe 10-krát odbočte a odblokujte prsty. Cvičenie môžete vykonávať striedavo na každom ramene a súčasne s oboma rukami. Nad posteľou visí uterák vo forme slučky. Umiestnite pevnú ruku (alebo nohu) do slučky a jednoducho ju pohnite rôznou amplitúdou. Vytvorte slučku s priemerom približne 40 cm od nie príliš hrubého kaučuku s priemernou šírkou, zakryte ruku alebo nohu a akýkoľvek iný predmet (druhá ruka / noha, čelo, stolička atď.) A roztiahnite ďasno s boľavou končatinou.
 5. Kĺbové kĺby Celé telo je napnuté, paže ležia pozdĺž tela. Ohnite pravú ruku v lakte, položte ju na posteľ a ohnite ľavú ruku. Vykonajte cvičenie s každou rukou 10 krát. Zaveste stacionárnu ruku / nohu na robustnú handričku (plienku, uterák) a potom vykonajte všetky druhy cvičení: ohýbanie, unbend, pohyb do strany, otáčanie. Toto cvičenie sa vykonáva od 10 do 30 minút, pričom trvá 3 prestávky. Doba odpočinku - 2-4 minúty.
 6. Zložte kolená. Ležať na chrbte striedavo ohýbať kolená. Pokúste sa tak urobiť, aby ste úplne odtrhli nohy z postele, akoby ich posúvali. Vykonajte 10-krát každú nohu.
 7. "Vytiahnite ups". Ležať na chrbte, uchopte zadnú časť posteľu rukami. Urobiť "utiahnutie" narovnávanie ramien a narovnávanie nohy s natiahnutými prstami. Cvičenie pomaly šesťkrát.

Cvičenie v cvičení: súbor cvičení na obrázkoch

Ak pacient môže sedieť sám

Nasledujúce cvičenia sú navrhnuté tak, aby obnovili pohyb paží a nôh, posilnili chrbát a pripravili sa na chôdzu po mŕtvici. Všetky úlohy sa vykonávajú na 4 alebo 2 účtoch:

 1. Deflekčné číslo 1. I.p. - nakláňať sa späť na vankúš, je vhodné držať lôžko na oboch stranách rukami. Nohy vyťahovať dopredu. 1.2 - pomaly krčte, odmietajte hlavu a zhlboka sa nadýchnite. 3, 4 - pomaly sa vráťte k IP Vykonajte cvičenie 6 krát.
 2. Deformácia číslo 2. I.p. - sadnite si, nohy narovnáte, ruky spúšťané. Pomaly odoberte ruky, odhodte si hlavu a narovnajte chrbát a snažte sa znížiť lopatky. Upevnite polohu na 1-2 sekundy. Návrat k IP a opakujte ešte 4 krát.
 3. Otočte si nohy. ip - nohy natiahnuté, ruky držať na okraji lôžka. Cvičenie, ktoré treba robiť pomaly. 1 - mierne nadvihnite pravú nohu, 2 - pomaly ju spustite. 3 - zdvihnite ľavú nohu, 4 - vráťte sa do SP Opakujte mahi 4 krát pre každú nohu bez dýchania.
 4. ip - oprieť sa o vankúš, ruky vztýčené, nohy natiahnuté. 1.2 - ohýbať nohu na kolená a zapnúť ju rukami, pokúšať sa dotýkať kolena na hrudi. V tejto polohe zamknite, nakláňajte hlavu dopredu a vydychujte. 3.4 - zdvihnite hlavu, vyberte ruky a pomaly sa vráťte späť do SP Urobte to isté pre druhú nohu. Vykonajte cvičenia 4 krát.
 5. Motility ruky. V hlbokej miske položte položky rôznych tvarov a materiálov. Veľkosť by mala byť od malých po veľké, ale aby ste ju mohli držať v ruke. Ako "materiál" môžu byť: gombíky, kužele, vlašské orechy, fazuľa, ceruzky, cievky, plastové uzávery fliaš atď. Premiestniť všetky tieto položky z jednej misy do druhej s boľavou rukou a prenášať ich jeden po druhom.

Čo je cerebelárna ataxia a aké prejavy v správaní a činnostiach osoby, ktorú prináša. Podrobnejšie v materiáli.

Mnohí počuli o výhodách borovicových šištiek v mozgovej príhode. Ako variť borovicové kužele infúzie po mŕtvici - odporúčania a tipy?

Stála pozícia

Sada cvičení v stojacej polohe sa vykonáva, keď pacient cíti už istý a predchádzajúce cvičenie sediace a ľahké sú pre neho ľahké.

Dokonca aj táto gymnastika má svoje obmedzenia a je rozdelená na 2 komplexy: jednoduché a zvýšené zaťaženie.

Jednoduché fyzické cvičenia sa používajú, ak sa osoba po mŕtvici úplne neodstúpila:

 1. Popíjanie. ip - ruky dolu, nohy šírka ramena od seba. 1 - ruky zdvihnúť dlaňou, aby sa udierali. 2 - natiahnite v tejto polohe a vezmite si dych. 3 - položte ruky nadol snažiac sa opísať kruh, vydychovať. 4 - vráťte sa na ip Opakujte pomaly 6 krát.
 2. Otočí. ip - nohy odložili šírku ramien, ruky na opasku. 1 - otočte telo doprava, 2 - rozložte ruky na stranu a dajte si dych. 3.4 - návrat do SP a vydychovať. Podobne urobte cvičenie s otočením doľava. Vykonávajte cvičenia päťkrát v každom smere.
 3. Squats číslo 1. Ip. - ruky nadol, nohy oddelené. 1.2 - robiť drepy, snažiť sa odtrhnúť pätky od podlahy, skloniť telo mierne dopredu, otočiť ruky dozadu. Dej sa. 3.4 - pomaly sa vráťte do SP a vydychovať. Postupujte pomaly 6 krát.
 4. Squats číslo 2. Ip. - ruky sú spustené, nohy by mali byť nastavené na šírku ramena. Squat urobiť na 2 účtov. Hlboký dych. 1 - krčiť, ruky v bokoch, vydychovať. 2 - vráťte sa do SP Sedte sedemkrát.
 5. Svahy. ip - nohy oddelené, ruky položené na opasok. 1 - urobte stúpanie doľava a zdvihnite pravú ruku, vdychujte. 2 - vráťte sa na ip a vydychovať. Vytvorte svahy doprava a opakujte ich 4 krát v každom smere.
 6. Otočte si nohy. ip - ruky na páse. 1 - natiahnite jednu nohu dopredu, 2,7 - urobte kruhové zametanie s nohou. 8 - návrat k ip Štyrikrát sa posuňte na každú nohu.
 7. Výpady. ip - upevnite nohy na šírku ramien, položte ruky na pás. 1 - roztiahnite ľavú ruku dopredu. 2 - urobte správny nahý krok dopredu. 3 - zatvorte päste a položte ruky na ramená. 4 - vstať v ip Opakujte pravú a ľavú nohu. Cvičte pomaly 4 krát.
 8. Chôdza na mieste. Asi 20 sekúnd. chodíte na mieste, potom urobte nejaké cvičenia na obnovenie dýchania.

Komplex so zvýšeným zaťažením:

 1. Popíjanie. ip - nohy vo vzdialenosti 20-25 cm od seba, ramená sa znižujú. 1 - pripojte ruky k "zámku" a zdvihnite pred seba. 2 - zdvihnite pripojené ruky hore, oslovte ich. 3.4 - návrat do SP Opakujte piť 5 krát.
 2. "Mlyn". Noha spolu, jedna ruka hore a druhá dolu. Pre každý účet zmeniť pozíciu rúk až 10-krát.
 3. Mahi. ip - nohy 25 cm široké, jedna ruka držiaca stoličku, naspäť rovno. Pravá ruka drží stoličku vľavo v páse. Ľavá noha sa otočí sem a tam päťkrát. Urobte to isté pre pravú nohu a držte kreslo ľavou rukou.
 4. Svahy. ip - položte ruky na opasok, položte nohy na šírku ramien. Dych. 1.2 - vytvorte plytý dopredný ohyb a vydychujte. 3.4 - návrat do SP a zhlboka. Opakujte 10 naklonení.
 5. Jerking ruky Nohy nastavené na úrovni ramien, ramená ohnuté pred hrudníkom. 1.2 - trhanie s paží ohnutými na lakte. 3,4 - k trhaniu v smere rovných ramien. Vykonajte cvičenia 10 krát.
 6. Svahy. ip - nohy spolu, ramená ohnuté za hlavou. 1 - sklopte pravú nohu doprava v rovnakom smere. 2 - vráťte sa na ip Zopakujte svah s výpadom doľava. Vytvorte v každom smere 5 svahov.
 7. Drepy. Robte drepy v akomkoľvek tempe. V čase squatting by mala byť jedna ruka na páse a druhá za hlavou. Vykonajte 10 squatov, ktoré sa striedavo menia.
 8. Rotácia. Nohy sú od seba vzdialené na ramená. Ruky sú na páse. Urobte kruhové pohyby panvy v smere hodinových ručičiek. Potom v opačnom smere. Vykonajte 5-krát v každom smere.
 9. Otočí. Nohy mierne rozvedené, ruky položené na opasok. 1.2 - rozložte ruky do strán a odbočte vpravo, vdychujte. 3.4 - návrat do SP a dýchať. Otáčajte v každom smere 4 krát.
 10. Skákanie. Noha spolu, ruky na opasku. Vykonajte ľubovoľné skoky: môžete skákať bez oddelenia nohy, môžete od seba oddeliť nohy, striedavo môžete dať nohy dopredu. Skoky do 40 sekúnd.
 11. Svahy. Aby sa vyvinuli cielené, jemné pohyby, je potrebné od podlahy vyzdvihnúť rozptýlené predmety (zápasové pole).
 12. Jogging na mieste alebo okolo apartmánu asi 6 minút.
 13. Chôdza na mieste. Kľudné pešie a dýchacie cvičenia 6 minút.

Cvičenie, ktoré sa odporúča pacientom po mŕtvici doma, je jasne zobrazené na videu.

Dobre

Hoci fyzioterapia je pomerne jednoduchá, ale pre pacienta, ktorý sa po mŕtvici začne znovu učiť (učí nové bunky), môže sa táto záťaž zdať ťažká.

Aby bola fyzická kultúra prospešná a viedla k rýchlemu zotaveniu tela, je potrebné dodržať niekoľko pravidiel:

 1. Dodržujte odporúčania lekára. Len lekár môže predpisovať správny súbor cvičení, v závislosti od toho, ktoré časti mozgu boli ovplyvnené. Len lekár vám povie, aké zaťaženie sa môže použiť počas obdobia zotavenia.
 2. Nepreťažujte. pretože fyzická kultúra má čisto terapeutickú povahu, nemôžeme dovoliť únavu a preťaženie. Začnite najjednoduchšími cvičeniami, postupne zvyšujte prístupy a spájajte nové, zložitejšie. Cieľom tréningu nie je pumpovať svaly, ale robiť nové mozgové bunky správnym smerom.
 3. Zahrejte pokožku. Obzvlášť sa to týka pred spaním, neaktívnych pacientov. Počas tohto obdobia by prvé cvičenia mali pomáhať príbuzní. K tomu musíte mať aspoň nejaký druh masáže. Mala by byť pohladená, masírovať ruky a nohy v smere od nohy k bokom a od prstov k ramenám. To všetko je potrebné na zahriatie pokožky a prietok krvi.
 4. Dodržujte náladu pacienta. pretože Mnoho ľudí po mŕtvici dostane depresiu, cíti sa ako "bremeno" a nechce robiť žiadne cvičenia. Mala by jemne, ale vytrvalo požadovať a nasledovať, že všetko sa deje správne, neustále chváliť znovuzískanie a zaznamenávať jeho úspech.
 5. Pamätajte na konzistenciu. Terapeutická gymnastika by mala byť denne na 40-60 minút denne na sedenie. V prvej fáze by to malo byť 2 krát a potom 3 krát denne.
 6. Buďte trpezliví. Čas je najlepší liek. A v tomto prípade je toto tvrdenie 100% pravdivé. Koniec koncov, iba denný tréning počas niekoľkých týždňov prinesie pozitívny trend.

Tréneri na pomoc

Po zlepšení stavu pacienta môžete začať cvičiť na simulátoroch.

Umožňujú vám obnoviť rôzne skupiny svalov, posilniť oslabené tkanivá, obnoviť funkcie pohybu, zmierniť napätie vo svaloch.

Ovplyvňujú svaly s nastaviteľným zaťažením:

 1. Cvičiace bicykle (Manuped) sa používajú na urýchlenie procesu rehabilitácie po úderoch, potom je zotavenie rýchlejšie. Podstata simulátora - obnovenie činnosti niektorých končatín na úkor druhých s individuálnym prístupom ku každému pacientovi.
 2. Vertikalizátor - pre ľudí s pohybovými poruchami. Umožňuje vám vertikálnu polohu tela tých, ktorí sa nemôžu postaviť na vlastnú päsť. Takéto zariadenie podporuje človeka, vytiahne ho a pripravuje ho na "vzpriamené" miesto.
 3. Simulátor Lokomat je exoskeleton pre rehabilitáciu tých, ktorí stratili schopnosť pohybu. Toto zariadenie učí správne prechádzať.
 4. Simulátory aktívneho pasu sú navrhnuté tak, aby vyvíjali horné a dolné končatiny, koleno a bedrový kĺb.
 5. Mini-simulátory pre končatiny. Napríklad "Leg" je zariadenie na tréning nohy a "Bud" je zariadenie na cviku prstov.

Integrovaný prístup k liečbe

Napriek tomu, že terapia cvičením prináša najpozitívnejšie výsledky, bude účinnejšia pri masáži, ktorá zohráva dôležitú úlohu pri prevencii komplikácií.

Pre úplné zotavenie pacientov sa uplatnil integrovaný prístup k liečbe.

Preto sa uchýlia k pomoci rečovým terapeutom, obnovujú reč, okulistu - pomáhajú pri obnove videnia a ORL - na regeneráciu sluchu.

Ako sa obnovuje reč po mŕtvici a aké metódy a cvičenia sa používajú na to.

Na obnovenie psychologickej rehabilitácie v nemocniciach sa zúčastňuje psychológ, a doma - blízka osoba. Všetky tieto opatrenia pomôžu obnoviť obvyklý životný štýl.

Bez ohľadu na to, ako hrozná je choroba, mŕtvica nie je veta. Túžba po rýchlom zotavení, pomoc milovaným, denné školenie a sebavedomie dávajú príležitosť dokončiť zotavenie tela.

Cvičenie po mŕtvici: pokyny krok za krokom

Rehabilitácia po mŕtvici doma zahŕňa cvičenie, cvičenie (fyzikálna terapia), masáž a užívanie liekov.

Zoznam cvičení terapeutické cvičenie pre mozgovú príhodu vyberie lekár na základe stavu pacienta, ale môžete dať príkladné regeneračné komplexy, bezpečné vykonávať doma.

O výhodách cvičebnej terapie

Gymnastika po mŕtvici má veľa užitočných vlastností:

 • Fyzické cvičenia ukazujú, že zachovávajú pohyblivosť kĺbov a normalizujú svalový tonus (s zdvihom, motorová funkcia rúk a nôh klesá).
 • Zabraňuje tvorbe vredov v oblasti chodidiel, chrbta a tých miest, na ktorých je tlak najväčší.
 • Prispieva k obnoveniu práce kartáčov.
 • Pomáha zbaviť symptómy paralýzy obnovením funkcií končatín a tela.
 • Odstraňuje hypertonicitu svalov, normalizuje prácu postihnutých svalov.

Cvičenie po mŕtvici sa ukáže osobám, ktoré utrpeli toto hrozné ochorenie.

Obnovenie motorických funkcií doma

Inštruktor LFK Strelnikov Alexander Alexandrovich

Online lekcia s inštruktorom SKYPE

Pomoc pri výcviku s simulátorom doma

Rehabilitológ Levchuk Sergey Vyacheslavovich

Prípravné činnosti

Pred aplikáciou prostriedkov na cvičenie je potrebné pripraviť pacienta.

Ako to urobiť:

 • Je potrebné neustále meniť polohu pacienta na lôžku (každé 2-3 hodiny). Takéto činnosti sú potrebné na zabránenie krvnej stasi.
 • Potom s rovnakou periodicitou stojí za to robiť pasívne cvičenia: robiť pohyby s vonkajšou pomocou. Táto technika vám umožňuje zmierniť svalové napätie.
 • Potom pridajte dýchacie cvičenia. Normalizujú výmenu plynu, zlepšujú funkciu svalov.
 • Nakoniec prechádzajú na fyzické záťaže aktívneho typu. To zahŕňa chôdzu po mŕtvici. Poskytujú príležitosť vrátiť sa do normálnej formy a minimalizovať pravdepodobnosť následných relapsov ochorenia.

Komplexná rehabilitácia je plánovaná tak, aby fyzická liečba po mŕtvici bola posledným bodom udalosti. Ukazuje sa len pri stabilizácii pacienta.

Prekročenie je prísne zakázané. Keďže tento účinok bol zaznamenaný a vedľajšie účinky boli neprítomné, tréningy začínajú 1-2 prístupmi. Potom zvýšite číslo.

Ciele terapeutického nabíjania

Sada cvičení pre mŕtvicu je navrhnutá tak, aby dosiahla niekoľko cieľov:

 • Zabráňte tvorbe odpariek.
 • Zabráňte rozvoj kongestívnej pneumónie.
 • Odstráňte kŕče ľavej a pravej strany tela počas ťahov.
 • Zastavte rozvoj srdcového zlyhania, rovnako ako prevenciu atrofie postihnutých svalov.

V závažných prípadoch sa človek doslova musí znovu naučiť chodiť, používať domáce spotrebiče a samoobsluhy. Riešenie týchto úloh je určené na pomoc pri cvičení po mŕtvicu doma.

Pasívne zaťaženie

Pred vykonaním súboru pasívnych cvičení sa pacientovi podá masáž. Stručne povedané, vykonáva sa na základe nasledujúcich zásad:

 • Vykonali fyzický náraz s ľahkými kruhovými pohybmi.
 • Masáž sa vykonáva od horných častí (hlava, oblasť goliera). Potom choďte na nohy.
 • Vplyv na chrbát sa uskutočňuje s pohybmi pri rezaní.
 • Zvratné svaly sú postihnuté, začínajúc od stredu hrudníka a presúvajú sa do podpazuší.
 • Ruky a nohy sa masírujú v tejto sekvencii. Ruky: ramená, predlaktia, zápästia, prsty. Nohy: zadky, stehná, nohy, nohy, prsty.
 • Masáž začína na zdravú stranu (vľavo, ak je postihnuté právo a naopak).

Po masáži môžete začať terapeutickú terapiu doma.

cvičenie:

 • Vezmite zaoblený predmet a umiestnite ho do pacientovej ruky. Pomôžte držať objekt vo vašich rukách. Takéto cvičenia na jemné motorické zručnosti rúk by sa mali vykonávať častejšie, pomôžu obnoviť prácu ruky a prstov.
 • Ohnúť a narovnať nohy. Je potrebné vykonať pohyby tak, aby sa končatina sama vyrovnala, keď sa dostala na povrch lôžka. Dokonca aj v pasívnych cvičeniach je dôležitá účasť pacienta.
 • Stlačte a oddeľte prsty dotknutej ruky.
 • Zdvihnite a spustite ruky (pohyb padá na ramenný kĺb).

Existuje ďalšie cvičenie pasívneho typu. Noha alebo rameno by malo byť zavesené na uteráku alebo elastickom obväze. Teraz musíte robiť rotačné pohyby, rovnako ako posúvať končatinu doprava a doľava.

Pasívne cvičenia na regeneráciu po cievnej mozgovej príhode sú určené na prípravu pacienta na úplné cvičenie. Sú vykonávané 2-3 krát denne (spočiatku 2, potom 3). Trvanie - asi pol hodiny.

Duševné vzdelávanie

Liečba po hemoragickej mŕtvici (a ischemický "brat") musí byť komplexná a systematická. Preto nerobte bez psychickej námahy. Pomáhajú obnoviť poškodené neuróny, trénovať pamäť a obnoviť normálny proces myslenia. Pacienti po mŕtvici rozvinú afáziu. Duševné cvičenia pre mŕtvicu pomáhajú normalizovať funkcie reči.

Aktívna fyzická aktivita

Cvičenie v polohe sklonu

Ak chcete začať triedu v akútnom období.

 • Držte ručný diaľkový objekt umiestnený za ním (na zadnej strane lôžka). Na "jednom" účte, "vytiahnite", narovnávajte nohy a ruky čo najviac. Potom sa vráťte do pôvodnej pozície.
 • Snažte sa narovnať postihnutú ruku, začínajúc prstami a potom sa presúvate do rúk a predlaktia. Pomocou dlahy a elastického obväzu fixujte končatinu na podobnú pozíciu pol hodiny. Toto cvičenie vám umožňuje obnoviť funkciu rúk po zdvihu.
 • "Odstreďovanie". Vykonávané s námahou. Keď ležia na posteli, striedavo sa snažia ohýbať svoje kolená tak, aby nohy nešli z povrchu lôžka. Vykonáva sa 8-12 krát.
 • Otočte hlavy otočenia doľava a doprava. Cvičenie je nevyhnutné na zmiernenie hypertonicity krčných svalov.
 • Presne lež. Ruky vo švíkoch. Telo je uvoľnené. Podľa "jedného" účtu ohnite pravú ruku na lakte a zafixujte ju v tejto pozícii na sekundu alebo dve. Potom znížte končatinu na lôžku. Na skóre "dva", ohnite druhú ruku. Okrem horeuvedených cvičení pre ruky môžete vykonať komplikovanú verziu. Zaveste koniec bandážou a vykonajte všetky druhy pohybov: ohyb, predĺženie, rotačný pohyb.
 • Ohnite prsty do pästi a vyrovnajte sa. Po údere sa funkcia rúk dramaticky zhorší. Tým sa obnovia jemné motorické zručnosti a postupne sa prsty vrátia do normálu. Ak chcete obnoviť výkonové charakteristiky, je prípustné použiť rozširujúci krúžok.

Určená komplexná cvičebná terapia pre hypertenziu a cievnu mozgovú príhodu by sa mala vykonať s veľkou opatrnosťou. Vykonávanie týchto cvičení je však povolené v akútnom období choroby. Sú vhodné aj pre ľudí so zdravotným postihnutím.

Komplexy z posedenia

Na liečbu sa uchýlili triedy na konci akútneho obdobia. Komplexná cvičebná terapia na liečbu mŕtvice zahŕňa nasledujúce užitočné zaťaženia:

 • Presne sedieť. Odporúča sa použiť kreslo so zadnou časťou. Podľa účtu "jeden", dych a priniesť lopatky za zády. Na skóre "dva" sa vrátiť do pôvodnej pozície. Toto zaťaženie je určené na vytvorenie svalov ramenného pletenca.
 • Rotačné pohyby hlavy. 8-10 krát v každom smere. Pri vykonávaní je dôležité dodržiavať bezpečnostné opatrenia: je možná dislokácia alebo zlomenina krčných stavcov, pohyby sú pomalé a hladké. Zaťaženie sa považuje za súčasť vestibulárnej gymnastiky.
 • Vezmite stonku z lopaty alebo inej podobnej palice. Položte ju kolmo na podlahu a vytvorte otočný bod. Teraz musíte obojsmerne zdvihnúť "shell". Spoliehajúc sa na hokejku, aby sa pohyboval pohybom tam a späť, postupne zvyšoval amplitúdu. Dýchanie je rovnomerné, nemôže byť zničené. Po zdvihu je toto zaťaženie určené na odstránenie prebytočného svalového tonusu chrbta.
 • Ohyb a roztiahnutie prstov.
 • Posaďte sa na stoličku. Pokúste sa pomaly ohýbať späť, znížiť lopatky ramien a pohybovať rukami a smerom dozadu. "Stuck" v ohnutom stave po dobu 2-3 sekúnd.
 • Zoberte si sedenie na posteli. Nohy by mali voľne visieť. Swing dolné končatiny. Mal by začať pomalým tempom a postupne zvyšovať silu. Podobná cvičebná terapia po mŕtvici je potrebná na rozvoj dolných končatín.

Komplexy zo stojacej polohy

Tieto cvičenia sú ideálne pre srdce a krvné cievy, ale mali by sa vykonávať v neskorších štádiách rehabilitácie kvôli jeho zložitosti pre pacienta po ischemickej mozgovej príhode.

 • Postavte sa rovno. Nohy na úrovni ramien. Pri takejto cvičebnej terapii (lekárskej gymnastike) potrebujete ohnisko vo forme zadnej časti stoličky alebo niečo podobné. Podľa účtu "jeden" zvýšiť nohu, dal ju na stoličku. Vráťte sa na pôvodnú pozíciu. Na skóre dvoch, zdvihnite druhú nohu. Spustite 3-6 krát.
 • Podľa "jedného" účtu sú horné končatiny pomaly nad hlavou. Zostaňte v tejto polohe. Na počte "dva" sa vzdať. Nárast sa uskutočňuje pri inhalácii, spúšťanie rúk - na výdych. Takáto cvičebná terapia, ktorá je v rozpore s cerebrálnym obehom, je potrebná na rozvoj rúk po mŕtvici a normalizácii dýchania.
 • Falošné kroky. Nohy na úrovni ramien. Na účte "one" stlačte nohu dopredu, urobte falošný krok, na účte "dva", nastavte končatinu späť a na "tri" návrat do východiskovej pozície. Opakujte 5-7 krát pre každú končatinu, začínajúc zdravou.
 • Vyzdvihnúť tenisovú loptičku alebo iný zaoblený predmet. Preklopte to z ruky do ruky. Terapeutická gymnastika tohto druhu v mozgovej príhode pomáha obnoviť koordináciu. Je lepšie, keby sa toto zaťaženie vykonalo spolu s asistentom.
 • Popíjanie. Je potrebné, aby ste stáli na prstoch a dostali sa rukami, akoby ste chceli dosiahnuť strop.
 • Chôdza na jednom mieste (30 sekúnd-1 minúta).
 • Postavte sa Ruky na páse. Otočte otočením doprava, zrieďte horné končatiny. Opakujte opačným spôsobom.
 • Vytvorenie drep. Toto cvičenie na fyzickú liečbu ischemickej cievnej mozgovej príhody by sa malo vykonávať s opatrnosťou, pretože zvyšuje krvný tlak.
 • Postavte sa Ruky na páse. Nakloňte doľava a doprava.
 • Obedie nohy ako prvé.
 • Nohy na úrovni ramien. Zdvihnite pravú nohu. Do okrúhlych záhybov. Opakujte to isté s druhou nohou.

Tieto cvičenia po mŕtvici môžu byť vykonané doma, ale je lepšie, ak sú triedy pod vedením lekára, najmä ak je cvičenie predpísané pre chronické ochorenia kardiovaskulárneho systému.

Očný komplex

Cvičenie fyzikálnej terapie tiež dokazuje, že obnovuje okulomotorické funkcie s parézou nervov a svalov.

Komplex zahŕňa nasledujúce pohyby:

 • Doľava a doprava.
 • Hore a dole.
 • "Osem."
 • Intenzívna kompresia očných viečok.
 • Kruhy (prvý v smere hodinových ručičiek, potom proti smeru hodinových ručičiek).
 • Časté blikanie.

Ručné zaťaženie

Po poranení mozgu sú prsty prvé, ktoré trpia. Ak chcete obnoviť funkciu motora, zobrazí sa sada cvičení po cvičení.

Medzi ne patria:

 • Stláčaním prstov a následným uvoľnením.
 • Voľné končatiny (cviky, ako "mlyn" alebo "nožnice" v postavení).
 • Pohyblivé kefy v kruhu.
 • Ohýbanie ramien v lakťových kĺboch, po ktorých nasleduje predĺženie.
 • Zaťaženie ramenných kĺbov (hore a dole).

Zaťaženie nohy

Sada cvičení po mŕtvici nohy zahŕňa:

 • Ohyb a rozšírenie prstov.
 • Odpustenie nohy (pohyby začínajú bedrovými kĺbmi).
 • Ponorte ponožky na seba.
 • Ohybové rozšírenie dolných končatín v kolenách.

Tieto cvičebné komplexy nie sú kontraindikované pri kardiovaskulárnych ochoreniach.

Articulation complex

Nasledujúce komplexy cvičení logopedie sa odporúčajú:

Komplex 1

 • Vytiahnite jazýček dopredu. V tomto prípade by mala byť amplitúda pohybu maximálna.
 • Zmačkanie jazyka (perkusie sa pohybuje hore a dole).
 • Sklopenie rúk do tuby.
 • Alternatívne zakrúte horné a dolné pery.

Je tiež potrebné olizovať pery s najvyššou možnou amplitúdou, najprv v smere hodinových ručičiek, potom proti smeru hodinových ručičiek.

Komplex 2

 • Usmial sa a usmial sa na tvári 5-10 sekúnd.
 • Pokúste sa zvlhčiť jazyk do tuby.
 • Vykonajte kruhové pohyby s jazykom von.
 • Hovorte abecedu.
 • Povedzte jednoduché slová (mama, otec atď.).
 • Hovorte ťažké slová a jazykové zvraty (počas neskorej rehabilitácie).

Tieto cvičenia sú najúčinnejšie na obnovenie reči po mozgovej príhode. Rečová terapia odporúča tieto komplexy vykonávať 2-3 krát denne počas 15 až 30 minút.

Dýchacie cvičenia

Ťažké cvičenia sú kontraindikované, pretože riziko arteriálneho tlaku je vysoké. Podstatou jediného prípustného zaťaženia je rytmické dychy a výdychy, zmena frekvencie dýchacích pohybov, striedanie brušného dýchania s hrudníkom. Takéto dýchacie cvičenie s mozgovou mŕtvicou vyživuje bunky kyslíkom a obnovuje normálnu výmenu plynu. Inflácia balónov je možná.

tréneri

Simulátory na rehabilitáciu po mŕtvici robia proces obnovy rýchlejší a účinnejší.

Cvičenie po mŕtvici zahŕňa:

 • Cvičenie na bicykli. Cvičebný bicykel pomáha rýchlo obnoviť stratu motorickej funkcie, jemne trénuje kardiovaskulárny systém, zabraňuje opakovaniu akútnej ischémie mozgových štruktúr. Úloha cyklistického bicykla nie je obmedzená na toto. Prispieva k celkovému zlepšeniu organizmu prostredníctvom účinného aeróbneho cvičenia.
 • Mini-simulátory pre končatiny. Simulátor ruky po mŕtvici nazývanej "Bud". Cvičný stroj na nohy - "Sharp".
 • Verticalizer. Vhodný pre vestibulárnu gymnastiku. Dáva telo vertikálnu pozíciu, čo vám umožní pripraviť sa na "vzpriamené".
 • "Aktívne pasívne" simulátory. Bez nich to nemôže urobiť, ak ide o obnovu postihnutých končatín.
 • Simulátor Lokomat. V jeho jadre je to exoskeleton, ktorý učí pacienta opäť chodiť a uľahčuje proces pohybu.
 • Chôdza po mŕtvici. Potrebné naučiť sa opäť chodiť. Ich použitie je preukázané v rozpore s funkciami dolných končatín. Na mechanizme činnosti sú podobné bicykle a lokomotívy.

Simulátory na obnovenie životných funkcií po cievnej mozgovej príhode sú rôzne a musia byť vybrané lekárom.

Po údere je ľavá strana cviku paralyzovaná.

V poslednej dobe bola veľká potreba vedieť, ako liečiť cievnu mozgovú príhodu doma, a ochrnutie ľavej strany sa z roka na rok zvyšuje v dôsledku ľavostrannej mozgovej príhody. Tu stojí za zmienku problematika srdcového svalu a nervového systému. Ide o vážnu otázku, ktorá si vyžaduje náležitú pozornosť. Keď je ľavá strana paralyzovaná, v dôsledku ischemického poškodenia srdca je potrebné dlhodobé zotavenie. Takýto proces je celkom nepríjemný a vyžaduje si veľa trpezlivosti.

Aby sa paralýza nestala príčinou smrti, je potrebné zabrániť tomuto stavu. Aby to bolo možné, je potrebné diagnostikovať chorobu čo najskôr, aby sa začala liečba, ktorá sa zvyčajne vykonáva v kombinácii. Okrem toho proces obnovy vyžaduje obrovskú túžbu samotného pacienta a jeho pozitívny postoj.

Mŕtvica ovplyvňuje ľudský nervový systém. Je to spôsobené zhoršením prietoku krvi v mozgu. Ischemická mŕtvica spôsobuje ochrnutie ľavej strany tela. Funkcia tohto stavu môže byť považovaná za trombus alebo blokovanie krvných ciev. Ľudia s vysokým krvným tlakom zvyčajne trpia touto chorobou. Arytmia alebo ateroskleróza môže vyvolať takýto stav. Takže príčiny mŕtvice s následnou paralýzou ľavej strany môžu byť považované za také ochorenia a choroby ako:

 • hypertenzia;
 • arytmie;
 • ateroskleróza;
 • stres;
 • ostrý kŕč mozgových ciev;
 • krvné zrazeniny;
 • cievna oklúzia s cholesterolovými plakmi.

V druhej chorobe sa prejavuje závažná mŕtvica, ktorá má následky, ako je krvácanie z mozgu spôsobené prasknutím cievnych plexusov. Tento prejav je charakteristický pre tých, ktorí trpia arteriálnou hypertenziou. Pred vznikom krvácania sa vyskytuje silná bolesť hlavy, pri ktorej nedochádza k podaniu analgetík. Táto podmienka sa často prejavuje vo večerných hodinách, sprevádzaná roztrhnutím. Existuje porušenie schopnosti hovoriť, človek sa nemôže pohybovať, vízia je stratená alebo nudná. Potenie rastie, objaví sa pocit, pulz je prakticky nehmatný. Ischemická mozgová príhoda sa môže vyvinúť viac ako jeden deň.

Ak trvá niekoľko dní pretrvávajúce bolesti hlavy, znecitlivenie končatín, slabosť, nevoľnosť a vracanie, môže to byť aj prekurzor mŕtvice. Spravidla by mal takýto stav upozorniť pacienta alebo jeho príbuzných. Akonáhle sa objavia takéto príznaky, nemali by sa prijať žiadne nezávislé opatrenia na prevenciu kritických stavov. Je potrebná okamžitá lekárska pomoc.

symptomatológie

V takmer polovici prípadov dochádza k ľavostrannej hemiparéze. Symptómy sú nasledovné:

 • poškodenie reči;
 • problémy s vnímaním reality;
 • porušenie koordinácie a nezávislého spôsobu dopravy;
 • psychologické problémy;
 • depresie;
 • pacient nemôže písať, čítať;
 • strata pamäte.

Prečo paralyzuje ľavú stranu? Odpoveď spočíva v nasledujúcich znakoch poškodenia tela:

 • traumatický stav;
 • infekčné choroby;
 • metabolické poruchy;
 • rakovina;
 • vaskulárne ochorenie;
 • zlý životný štýl;
 • podvýživa;
 • vrodené abnormality;
 • nedostatok vitamínov, hlavne skupiny B.

Paralyzácia ľavej strany tela je najhorším následkom mŕtvice. Zabrániť stavu paralýzy je možné len vtedy, ak bol mŕtvica dostatočne pomalá, to znamená, že sa vyvinula na nejaký čas a zároveň bola sprevádzaná výraznými príznakmi. V tomto prípade je možné vyliečiť chorobu pred prejavom negatívnych následkov.

Je nesprávne veriť, že ochorenie môže postihnúť iba starých ľudí. Každý rok mŕtvica začína byť mladšia. Jeho prejav sa pozoruje v pomerne mladom počte obyvateľov. Čoraz viac mužov starších ako 30 rokov začína trpieť touto chorobou. Je to spôsobené moderným životným štýlom. Bohužiaľ, väčšina ľudí je neustále v stave stresu, podvýživy, nevie, ako normálne odpočívať. To vedie k vzniku prekurzorov mŕtvice.

Akonáhle sa objavia prvé známky mozgovej príhody, okamžite sa zavolá ambulancia. Niekoľko minút sa dá vyhrať. V tomto prípade bude prognóza priaznivá.

Prvá pomoc a rehabilitácia

Prvá vec, ktorú musíte urobiť, je venovať pozornosť schopnosti človeka hovoriť. Často prejavom mŕtvice je zvláštny úsmev na tvári osoby.

Druhá vec, ktorú musíte urobiť - zavolajte sanitku a povedzte, že človek má všetky známky mŕtvice. Aby ste nestratili čas, musíte dať osobu na chrbát, to uľahčí jeho stav.

Bohužiaľ, takmer nikto nedokáže zabrániť paralýze ľavej strany. Liečba sa vykonáva len v špeciálnej lekárskej inštitúcii pod prísnym dohľadom špecialistov. Je dôležité venovať pozornosť rehabilitačnému procesu, ktorý sa uskutoční doma. Tento proces môže byť oneskorený dlhé mesiace a dokonca roky.

Prvým pravidlom, ktoré treba dodržať, je odpočinok v posteli. Po ukončení liečby v nemocnici je potrebné zachovať vysokokvalitný vývoj postihnutej časti tela doma. Budeme sa musieť naučiť rešpektovať režim, normalizovať stravu, vykonávať cvičenie. Ak chcete obnoviť končatiny, vrátiť svoje funkcie motora, je potrebné urobiť každodennú gymnastiku s pacientom.

Zvyčajne si špecialista vyberie lekársku starostlivosť, ale v areáli je aj miesto pre ľudové lieky.

Podmienka osoby počas rehabilitácie neustále monitoruje okresný lekár. Obnova po mŕtvici bude vyžadovať dlhú dobu, rovnako ako veľa trpezlivosti zo strany príbuzných pacienta. Dobrá starostlivosť o týchto pacientov môže viesť k pozitívnej dynamike a úplnému zotaveniu paralyzovanej časti. Je dôležité, aby sa pacient sám snažil čo najskôr vrátiť do normálneho života.

Zaobchádzame s mozgovou príhodou domácich ľudových liekov

Je vhodné hovoriť o diéte. Počas tohto časového obdobia to musí byť zvláštne. Najlepšie je vyvážiť výživu mliečnych výrobkov a rastlinných produktov. Je optimálne ponúknuť pacientom plody, ovocie, tvaroh, kefír, cereálne obilniny.

Mäso a ryby sú vylúčené, kým sa zlepší všeobecný stav. V tejto dobe je dobré vykonať prevenciu avitaminózy. Pre tento dokonalý fit boky, hlohu, rybie kompóty. Vitamín C môže zlepšiť imunitu, ktorá umožňuje telu rýchlejšie sa zotaviť.

Jednoduchá strava pre ľudí s paralýzou je nutnosťou! Nezabudnite, že okolo pacienta by mala byť pozitívna atmosféra. Musí byť nakonfigurovaný pre rýchle zotavenie. Nemali by ste plakať o ochrnutých a ľutovať pre neho, mali by ste vyladiť osobu len pre to najlepšie.

Aby ste obnovili svaly rýchlejšie, musíte robiť každodennú gymnastiku. Vhodný súbor cvičení musí zvoliť ošetrujúci lekár. Počas troch týždňov po mŕtvici je potrebné pacientovi pretrepať horiace masti, aby sa obnovil tok krvi.

Byliny pomôžu urýchliť zotavenie. V ľudovej medicíne existuje mnoho spôsobov, ako obnoviť oveľa rýchlejšie.

 1. Marinový koreň. Sušená tráva vyliala vriacu vodu, trvá 5 hodín. Aby bolo telo v poriadku, musíte vypiť 2 polievkové lyžice denne.
 2. Shilajit. Zriediť liečivo vo vode. Piť tento nápoj by mal byť jeden deň na 1 pohár.
 3. Bay list. Infúzia bobkového listu rýchlo obnoví telo po mŕtvici. Infúzia sa vyrába zo zemných listov vavrínových, pridajte slnečnicový olej. Táto infúzia by mala mazať postihnuté miesta tela. Môže byť použitý ako masážny olej. Je potrebné trvať na takomto náprave týždeň
 4. Citrón a cesnak. Vezmite 100 gramov citróna a 100 gramov cesnaku. Všetko premiešajte. Trvať na 7 dní. Dajte zmes pacientovi dvakrát denne. Lepšie je užívať po jedle.

Všetky tieto nástroje pomôžu dokonale zvládnuť vážny stav pacienta, rýchlo ho postavia na nohy.

záver

Akonáhle sa objavia prvé príznaky mŕtvice, ktoré sa môžu začať rušiť dlho pred nástupom ochorenia, je potrebné konzultovať s odborníkom. Okamžitá liečba môže zabrániť mŕtvici.

Ak sa útok stane, potom je nevyhnutné venovať náležitú pozornosť procesu obnovy. Zvyčajne to trvá pomerne dlho. Ale s náležitou starostlivosťou sa môžete úplne vrátiť do normálneho života.

Koľko času sa obnoví po mŕtvici?

Pri riešení otázky doby obnovy po období mozgovej príhody neexistuje jediný indikátor. Všetko závisí od veľkosti a polohy lézie v mozgu, typu mozgovej príhody, od nástupu choroby až po priame poskytovanie špecializovanej lekárskej starostlivosti. Čím väčší je rozsah týchto ukazovateľov, tým horšie sú predpovede pre úplné zotavenie pacienta. Musíme pracovať s takýmito ľuďmi veľmi dlho, takmer na celý život, aspoň preto, aby sme nezhoršili existujúci neurologický deficit. Približné dátumy a predpovede môžu byť reprezentované vo forme takejto tabuľky.

Typ zdvihu a jej dôsledky

Trvanie obdobia spätného získania

Ischemická mozgová príhoda s minimálnym neurologickým deficitom (mierna paralýza končatín a tváre, zhoršená koordinácia, vízia, závrat)

Čiastočné zotavenie 1-2 mesiace

Úplné zotavenie 2-3 mesiace

Akýkoľvek typ mozgovej príhody s ťažkým neurologickým deficitom (hrubá paralýza končatín a tváre, pretrvávajúce poruchy diskoordinácie)

Čiastočná obnova s ​​možnosťou samoobsluhy 6 mesiacov.

Úplné zotavenie je zriedkavé a trvá roky.

Závažné masívne ischemické a hemoragické mŕtvice s pretrvávajúcim neurologickým deficitom (postihnutie v dôsledku ochrnutia jednej strany a iných defektov)

Čiastočné zotavenie so schopnosťou sedieť sami - 1-2 roky;

Úplné zotavenie nie je možné.

Z vyššie uvedenej tabuľky je zrejmé, že čím závažnejšia je mŕtvica, tým dlhšia by mala byť opätovná liečba. Pacienti, ktorí podstúpili ischemickú mŕtvicu, sa zotavia o niečo rýchlejšie ako po hemoragickej.

Za prítomnosti hrubého neurologického deficitu na pozadí akejkoľvek mozgovej príhody nie je vždy možné, aby sa človek úplne zotavil, čo je podmienené oslabením tých dôležitých zhlukov mozgových neurónov, ktorých funkcia nie je schopná prijať na susedných zdravých bunkách. Preto obdobie regenerácie po akejkoľvek mŕtvici nikdy nekončí. Je potrebné zapojiť sa do celoživotných rehabilitačných postupov, ako sú krátkodobé kurzy alebo denne. To nielen pomôže obnoviť stratené schopnosti, ale aj zabrániť novým úderom mŕtvice.

Nikdy by ste nemali stratiť srdce, bez ohľadu na to, aký druh mŕtvice bol odložený a napriek očividným predpovediam. Koniec koncov, životné prostredie každého človeka je odlišné, najmä vo vzťahu k mozgu. Iba stála samoštúdium môže plne pomôcť a zotaviť sa čo najskôr po mŕtvici.

Cvičenia na obnovenie z mŕtvice

Jednou z hlavných úloh obnovovacieho obdobia po zdvihu je obnovenie motorickej funkcie končatín. Je na nich, že neurologický deficit v tejto chorobe je viac uzavretý. Je potrebné začať s obnovou pohybov prakticky od prvého dňa po nástupe cievnej mozgovej príhody.

Všeobecné charakteristiky cvičení sú charakterizované týmito momentami:

Znížený svalový tonus a napätie. Každá mŕtvica spôsobuje paralýzu charakterizovanú hypertonicitou svalov a zvýšenou excitabilitou;

Vylepšená mikrocirkulácia. Mŕtvica narúša inerváciu všetkých tkanív. V dôsledku toho - porušenie ich krvných zásob;

Prevencia kontraktúry. Na pozadí dlhotrvajúceho neurologického deficitu a spastickej paralýzy dochádza k ďalšiemu zmrazeniu svalov v stave konštantného napätia;

Ochrana pokožky končatín pred spaním. Platí to najmä pre nohy. V miestach s najväčším tlakom a kontaktom, ktoré sú oblasťou päty, sú najčastejšie ložiská;

Obnovenie jemných pohybov. Patria medzi najdôležitejšie funkcie končatín, ktoré v skutočnosti charakterizujú úplné obnovenie nervového systému. Toto je najdôležitejšie vo vzťahu k rukám a horným končatám všeobecne.

Pred začatím akéhokoľvek cvičenia po cievnej mozgovej príhode sa odporúča konzultovať so svojím lekárom a ešte lepšie so špecialistom - rehabilitológa. Pomôže nielen vybrať ten správny súbor cvičení, ale tiež povedať o všetkých jemnostiach a fázach ich realizácie. Vo všeobecnosti stojí za poukázanie na túto funkciu: všetky cvičenia by sa mali začať od jednoduchších s postupným rozširovaním ich objemu v závislosti od funkčných schopností pacienta.

Na pozadí fyzikálnej terapie sa dokonca pacienti s rovnakým problémom a závažnosťou mŕtvice môžu zotaviť rôznymi spôsobmi. Preto nestojí za to, aby človek preťažil veľa. To je rovnako škodlivé ako nedostatok terapeutických cvičení vo všeobecnosti. Pred vykonaním akéhokoľvek súboru cvičení je lepšie zahriať tkanivá, ktorým bude ich činnosť smerovaná. Ak je to možné, na tento účel budú vhodné postupy s teplou vodou. V prípade kontraindikácií alebo iných dôvodov, pre ktoré nie je možné uskutočniť túto akciu, stačí ľahká masáž 15 minút tesne pred cvičeniami. V extrémnych prípadoch môžu byť postihnuté končatiny ohrievané pomocou vykurovacej podložky.

Pre všetkých pacientov po závažných mŕtviciach s ťažkým neurologickým deficitom musí im pomôcť niekto blízko, pretože sa s touto úlohou nemôžu vyrovnať sami. Je lepšie, ak sa komplex cvičenia vykoná 2-3 krát denne v podobe krátkych kurzov, ktoré trvajú asi jednu hodinu. Nemali by spôsobovať u pacienta ťažkú ​​únavu a nadmerné práce. Ak je nejaký, naznačuje nezlučiteľnosť záťaže a skutočné schopnosti pacienta v konkrétnom štádiu rehabilitácie a obdobia obnovy.

Prísny individuálny prístup s prísnym dodržiavaním všeobecných pravidiel fyzioterapeutických cvičení možno považovať za jediný správny krok smerom k rýchlemu zotaveniu pacientov po mŕtvici.

Cvičenie v posteli

Samozrejme, v tomto prípade je mimoriadne ťažké robiť niečo vo veľkom objeme, pretože funkčné schopnosti pacientov sú veľmi obmedzené. Preto je potrebné pomáhať ostatným okolo týchto pacientov, ľudí. Tento súbor cvičení by mali vykonávať všetky osoby v akútnom období po akejkoľvek mŕtvici, rovnako ako tie, ktoré majú ťažkú ​​spastickú paralýzu končatín s výrazným zvýšením svalového tonusu. Takíto pacienti nie sú schopní narovnať končatiny, pretože sú pevne fixované v ohnutom stave. Cvičenia by mali smerovať k zníženiu tónu a postupnému zvyšovaniu amplitúdy pohybov.

Typická gymnastika vyzerá takto:

Jednoduché predĺženie a ohyb prstov a rúk, predlaktia a lakte, nohy a kolená, pohyb končatín v ramenách a bedrových kĺboch;

Rotačný pohyb špecifikovaných segmentov. Vykonávajú tí, ktorí sa starajú o chorých. Musia napodobňovať pohyby, ktoré môže zdravý človek vykonávať;

Cvičenie na obnovenie ruky. Napínanie spazmodických končatín pomocou dlhých a iných zariadení. Je indikovaná pre pretrvávajúcu paralýzu. Za týmto účelom sa ohnutá končatina postupne odlepí od prstov a upevní sa obväzom na pevnú plochú platňu alebo iné zariadenie. Postupne sa vykonávajú rovnaké akcie s prekrývajúcimi sa časťami ramena (ruky a predlaktia). V tejto polohe je končatina fixovaná pol hodinu, ale môže byť dlhšia, ak pacient nespôsobuje nepríjemné pocity;

Uterák je zavesený nad posteľ. Nasledujúce cvičenie môžu byť vykonané jednotlivcami s obnovenou funkciou ruky. K tomu uchopia uterák a produkujú všetky možné pohyby (únos a addukcia, zvedanie a spúšťanie ramena, ohyb v lakte). Postupne sa uterák zdvihne vyššie a cvičenie je obmedzené vlastnou hmotnosťou pacienta;

Z pásika gumy s priemernou hrúbkou a šírkou je potrebné vytvoriť krúžok s priemerom 40 cm, pomocou tohto zariadenia môžete vykonať veľké množstvo cvičení. Je umiestnená medzi rukami, predlaktia, ruku a nohu, ruku a akýkoľvek predmet. Zároveň roztiahnite gumu riedením svojich koncov od seba;

Na odstránenie svalového spazmu dolnej končatiny v popliteálnej oblasti sa položí tvrdý valček, ktorého hrúbka sa postupne zvyšuje. Týmto spôsobom sa dosiahne naťahovanie svalov a zvýšenie objemu pohybov;

Posúvanie nôh cez členkový kĺb s ďalším ohybom-rozšírenie nohy v kolenných kĺboch ​​posunutím nohy pozdĺž lôžka;

Ležať v posteli, musíte jemne zdvihnúť ruky nad hlavou a pokúsiť sa chytiť chrbát. Potom sa neúplné vytiahnutia uskutočňujú pri súčasnom natiahnutí nôh a prstov (ako keby bol ťah);

Cvičenie pre oči. Obnovte funkčnosť pohybu očných bulbov a prispôsobenie zraku. Pre to musíte niekoľkokrát pohybovať s očami v rôznych smeroch. Kruhový pohyb. Opakujte postup s uzavretými viečkami;

Upevnenie pohľadu na jednom mieste, po ktorom nasleduje rotačné, kývacie a kruhové pohyby hlavy bez odpojenia od tohto bodu fixácie;

Cvičenie v sede

Sú zamerané na obnovenie cielených pohybov s rukami, posilnenie chrbta a prípravu nohy na chôdzu. Ich technikou je:

Pacient je umiestnený v sediacej polohe, ruky popadávajúce okraje lôžka. Počas inhalácie sa vykonáva spätný pohyb pri súčasnom natiahnutí tela v stave napätia. Pri výdychu by ste mali relaxovať. Cyklus pozostáva z 8 - 10 opakovaní;

Počiatočná poloha sedí na posteli, nohy na úrovni tela (neklesajú). Striedavo zdvihnite a znížte ľavú a potom pravú nohu niekoľkokrát;

Počiatočná pozícia sedí v posteli. Ruky sú vytiahnuté späť. Pri inhalovaní sa maximálna aproximácia lopatkových lopatiek voči sebe navzájom uskutočňuje so súčasným uvoľnením hlavy zozadu. Po výdychu nasleduje relaxácia;

Stála cvičenie

Zobrazuje sa po rozšírení režimu motora a čiastočnom zotavení pacienta. Ich hlavným cieľom je obnovenie jemných pohybov na maximálnu elimináciu neurologických porúch. Typické príklady sú tieto:

Zdvihnutie zápalkového poľa od podlahy alebo stola. Spĺňa účelné jemné pohyby.

Počiatočná poloha stojaca s rukami nadol. Pri vdychovaní zdvihnite ruky nad hlavu a súčasne si popíjajte a stojte na prstoch. Pri výdychu relaxujte a ohýbajte telo dolu a dole. Opakujte niekoľkokrát;

Ohýbanie rozšírenia ruky do pästi pomocou expandéra so súčasným únosom ramien z tela;

V stojacej polohe nohy ramennej šírky od seba, ramená zložené na páse. Torzo trupu sa vytvára zľava doprava, dopredu a dozadu;

Z predchádzajúcej štartovacej pozície vykonajte nôžky na cvičenie (striedavo sa pohybujú, ruky prechádzajú pred sebou na opačnú stranu;

Squat z počiatočnej pozície, zatiaľ čo stojí so spojenými nohami. Počas cvičenia je potrebné udržať si chrbát čo najrovnomernejšiu a nepokračovať od podlahy;

Počas cvičení súvisiacich s fázou obnovy jemných pohybov môžete pokračovať v gymnastike z predchádzajúcich fáz, najmä ak posilňuje svaly a rozširuje rozsah pohybov vo všeobecnosti. Fyzikálna terapia je povolená pomocou ľahkých činiek a silových cvičení.

Aby fyzická liečba bola skutočne obnoviteľná, musí sa stať súčasťou životného štýlu pacienta.

Zistila sa chyba v texte? Vyberte ho a niekoľko ďalších slov, stlačte klávesy Ctrl + Enter

Obnova reči po mŕtvici

Regeneračné procesy v mozgu vo vzťahu k funkcii reči sú oveľa pomalšie ako pri poruchách pohybu. Môžu trvať niekoľko rokov. Preto je potrebné neustále liečiť pacientov, počnúc prvým dňom obdobia zotavenia po stabilizácii celkového stavu. Hlavná úloha v tomto zložitom procese spočíva na samotných pacientoch a ich príbuzných. Iba pretrvávajúca túžba by ich mala viesť. Neprestaňte triedu napriek dlhej absencii výrazného účinku. Skôr alebo neskôr bude všetko úsilie odmenené postupným zlepšovaním reči.

Odporúčania pre cvičenia reštaurovania reči sú dosť jasné. Ich hlavným zameraním je pripojenie nervových buniek nachádzajúcich sa v oblasti postihnutého centra prejavu na výkon ich stratených funkcií. To možno dosiahnuť neustálym výcvikom rečovej funkcie a sluchu. Aby pacient znovu získal schopnosť hovoriť samostatne, musí počuť reč. Každý by mal s ním stále hovoriť. Týmto spôsobom bude môcť hrať zvuky.

Pokiaľ ide o priamu výslovnosť slov, v prípade úplnej straty schopností reči je potrebné začať výslovnosť jednotlivých zvukov a slabík. Preto je pacientovi povedané časť slova alebo frázy, bez toho, aby dokončil koncovky. Pacient sám sa musí vysloviť. Postupne by sa mal zvýšiť objem reprodukovaných slov. Poslednou etapou je opakovanie rýmov a zvratov jazyka.

Spievanie je prínosom pre rozvoj reči. Ak pacient počuje spievať a neskôr sa jeho príbuzní pokúsia spievať, potom sa mu podarí oveľa rýchlejšie ako obyčajná reč. Preto je potrebné zahrnúť túto metódu rehabilitácie pacientov po mŕtvici na obnovenie schopnosti reči.

Je veľmi dôležité obnoviť reč - obnoviť schopnosť vyslovovať zvuky. Koniec koncov, človek môže byť schopný hovoriť, ale kvôli dlhodobému narušeniu inervácie mimických a masticotvorných svalov dochádza k ich zvláštnemu tuhnutiu.

V takýchto prípadoch podliehajú aktívnemu rozvoju:

Skladanie rúk do rúrky;

Maximálny rozvoj jazykov;

Strihanie čeľustí striedavo medzi horným a spodným okrajom;

Olizovanie pier s jazykom v oboch smeroch (zľava doprava a naopak);

Obnova pamäte po zdvihu

Jednou z funkcií mozgu, ktorá je postihnutá mozgovou príhodou, je pamäť. Je veľmi dôležité pristupovať k procesom obnovy v tomto ohľade. Rovnako ako všetky ostatné schopnosti vyššej nervovej aktivity, musíte čo najskôr začať pracovať na nej. Toto zvyčajne zodpovedá obdobiu po odstránení priamej hrozby pre ľudský život a javov edému mozgu na pozadí poranenia mŕtvice.

Prvá vec, na ktorú lekári pracujú, je lekárska podpora postihnutých neurónov. Pacientom sú podávané intravenózne infúzie nootropík (lieky, ktoré zlepšujú metabolické procesy v mozgu a pamäti). Ich príjem musí pokračovať vo fáze ambulantnej liečby, ale vo forme tabliet. Medzi najčastejšie a najpodstatnejšie nootropické látky patrí piracetam, lucetam, nootropil, fezam, thiocetam. Všetky z nich sú dosť pomalé, takže je dôležité dodržiavať trvanie príjmu, ktoré by malo byť minimálne 3 mesiace. Po krátkej prestávke sa má liečba zopakovať.

Okrem korekcie liekov by sa mala vykonať funkčná rehabilitačná liečba. Zahŕňa nepretržitý tréning schopnosti mozgu zapamätať si. Tento proces je jedným z najdlhších zo všetkých typov rehabilitačnej liečby po cievnej mozgovej príhode a trvá mnoho mesiacov a dokonca rokov. Zahŕňa memorovanie a neustále opakovanie čísel, určitých slov, riek, najprv krátke a potom dlhšie. Tiež prospešné pre pamäť sú stolové hry a ďalšie aktivity s prvkami hry, keď je pacient súčasne odvedený od vonkajšieho sveta a je zameraný na konkrétnu činnosť.

Ako vytvoriť menu po mŕtvici?

Prípravky na regeneráciu po mŕtvici

Veľmi dôležité miesto v rehabilitačnej liečbe pacientov s mozgovou príhodou patrí do lekárskej liečby mozgovej dysfunkcie. Uistite sa, že dodržiavate svoj kurz s alternatívnymi obdobiami aktívnej liečby a prestávky medzi nimi. Je žiaduce injikovať intravenózne cerebroprotektory dvakrát ročne (lieky, ktoré zlepšujú zásobovanie krvou a mozgovú aktivitu).

Je dôležité mať na pamäti, že po krvácavých mŕtviciach by ste nemali užívať krvné látky. Nie je to len možné, ale je možné vyvolať recidívu mŕtvice. Všetky ostatné lieky sú predpísané bez rozdielu, bez ohľadu na typ mŕtvice.

Približná klasifikácia liekov na rehabilitáciu v období po mozgovej príhode je uvedená v tabuľke:

Zlepšenie prívodu krvi do mozgu

Lieky na báze aspirínu;

Zlepšenie metabolických procesov v mozgových bunkách

Kombinované fondy (pozostávajú z viacerých liekov)

Glycín - znižuje excitabilitu nervového systému;

Sirdalud - eliminuje svalové napätie, svalové kŕče a hypertonus;

Liečivé rastliny a bylinné čaje;

Antidepresíva (gidazepam, adaptol)

Pri liečení mozgu a jeho funkcií sa používa jednoznačne konzistentná taktická kroková terapia. Zahŕňa postupný príjem liekov, počínajúc intravenóznym podaním a končiac príjmom tabliet obsahujúcich identické účinné zložky. V tomto ohľade moderné farmaceutické spoločnosti, ktoré vyrábajú cereboprotektívne látky, vytvorili rôzne dávkové formy najbežnejších účinných látok. To umožňuje pacientom užívať ten istý liek, čo je obzvlášť dôležité, keď je ideálne prispôsobené pacientovi.

Predpísať alebo nahradiť lieky inými osobami by mal iba ošetrujúci lekár alebo špecialista, ktorý sleduje pacienta. Pacient a jeho rodina by mali prísne dodržiavať odporúčania a nemali by ujsť drogy v určenom čase.

* Existujú kontraindikácie, pred použitím by ste mali konzultovať s odborníkom

Autor článku: Sokov Andrey Vladimirovich, neurológ

Ciele fyzikálnej terapie cievnej mozgovej príhody:

 1. Znížený svalový tonus.
 2. Zlepšenie krvného obehu.
 3. Prevencia svalového spevnenia.
 4. Ochrana pred odlevom.
 5. Obnovenie pohybov až po najmenšie funkcie.

Príprava na cvičenie

Prvá fáza procesu obnovy doma v prípade rozsiahlej mŕtvice je náležitá starostlivosť o pacienta. Otočte ho do postele každé 2-3 hodiny. Tým sa zabráni výskytu vredov a stasu krvi.

Ďalším krokom je pasívne zaťaženie. Sestra alebo príbuzný pomáha vykonávať cvičenia. Pohyb obnovuje svalovú pamäť, stimuluje krvný obeh a pripravuje svaly na akciu. Triedy by mali zahŕňať všetky svalové skupiny.

Pasívne liečebné cvičenia

V zdravotníckej inštitúcii sa rehabilitácia uskutočňuje pomocou špeciálnych pomôcok. Doma môžete použiť elastický obväz, veľmi širokú šnúrku na prádlo, uterák a tak ďalej ako šrotové materiály.

Hlavným cieľom pasívneho typu cvičebnej terapie po cievnej mozgovej príhode je zníženie zvýšeného svalového tonusu.

Základné manipulácie pre paralyzované končatiny:

4. Rotačné pohyby v kolenách.

Rotujúce pohyby ramena (nohy) s postupným zvyšovaním amplitúdy ramenného kĺbu

Fixácia sekcií sa vykonáva postupne od malých po veľké

Cvičenie v sede

Keď pacient už môže sedieť, rozsah cvičení sa rozširuje. Triedy by sa mali konať trikrát denne.

Postupnosť cvičenia

 1. Tréning očných svalov. Vykonáva sa rovnakým spôsobom ako v polohe sklonu. Nakoniec je potrebné uvoľniť napätie, niekoľkokrát zatvárať oči a blikať.
 2. Nakláčajte a otočte hlavu. Beh za pomalým tempom.
 3. Cvičenie na ruky. Pokúste sa vykonať všetky pohyby symetricky s oboma končatinami.
  1. Zovretie a oddelenie prstov. Rozšírenie môžete použiť na zvýšenie zaťaženia.
  2. Rotujúce pohyby rúk.
  3. Sedte rovno. Ruky zavreté v zámku, ohýbať lakte pred hrudníkom, narovnať sa a natiahnuť. Opakujte aspoň päťkrát.
  4. V rovnakej polohe rozložte ruky na boky, pokúste sa spojiť lopatky a súčasne nakláňajte hlavu dozadu. Vykonajte 5-6 krát.
 4. Výcvik nohy.
  • I. p. - sedenie, pod zadným vankúšom. Ruku držte na okraji lôžka. Dýchať - ohýbať sa dopredu. Exhale - a. atď.
  • I. n. - to isté. Omotajte si ruky okolo členku a vytiahnite koleno k hrudi. Striedavo s každou nohou 3-4 krát;
  • I. s. - zasadnutie. Ruky držať na okraji lôžka. Striedavo zdvihnite nohy a zdvihnite ich z podpätkových lôžok.
 5. Vývoj jemných motorických zručností je potrebný, pretože v mozgovej kozmetickej mozgovej kozmetickej mozgovej sústave koexistujú motorické strediská zodpovedné za jemné pohyby.
 6. Ak chcete stimulovať reč počas obdobia zotavenia po mŕtvici, môžete použiť materiály na rozvoj jemných pohybových zručností u detí: rôzne šnurovanie, hádanky, návrhár s jemnými detailmi. Okrem terapeutického neurologického účinku dostáva pacient psychologickú úľavu. Ak je v rodine dieťa, takéto aktivity pomôžu pacientovi vybudovať dôverný vzťah s ním.

Stála cvičenie

Po stojacej polohe sa po rozšírení režimu motora vykoná gymnastika po zdvihu, keď je už možné prechádzky po dome. Úloha takýchto cvičení je maximálna eliminácia neurologických cvičení.

Typické príklady terapeutickej terapie doma

 1. Cvičenie "nožnice". Kríženie a chov narovnaných ramien pred hrudníkom.
 2. I. p. - stavba, ruky pozdĺž tela. Inhalať - zdvihnite ruky nad hlavu, postavte sa na prsty a prebývajte. Exhale - I. p.
 3. Stlačte kefu na päste a súčasne ich rozložte. Môžete zdvihnúť expandér.
 4. I. p. - státie, ruky na opasku. Svahy a otáčky trupu.
 5. Jedna ruka je odložená, druhá je držaná podporou. Alternatívne hojdačky.
 6. Zháňanie bez podpätkov z podlahy. Chrbát je plochý.
 7. Zdvíhanie malých predmetov z podlahy: box na zápas, tenisový loptičku alebo malú detskú kocku. Toto cvičenie pomáha vyriešiť cielené pohyby.

Obnova funkcie reči

Poškodenie mozgových buniek často vedie k ochrnutiu tvárových svalov. Špeciálne cvičenie po mŕtvici pomáha obnoviť schopnosť vyslovovať zvuky. Kvôli dlhodobému narušeniu inervácie zmiznú žuvacie svaly a tvárové svaly a stráca ich pracovnú kapacitu.

Cvičenie na rozvoj tvárových svalov:

 1. Sklopte rty pery, potiahnite ich.
 2. Široko od seba rty, pokiaľ ide o zvuk "s", zuby zuby.
 3. Zasuňte jazýček dopredu čo najďalej.
 4. Zložte spodný a horný pier niekoľkokrát.
 5. Olizujte pery jazyka zľava doprava a opačným smerom.

Cvičenie po cievnej mozgovej príhode pomáha minimalizovať negatívne účinky ochorenia a vrátiť sa do normálneho života.

Prvé príznaky: paralýza ľavej strany tela.

Patria medzi ne:

 • Odchýlky v práci tváre, posúvanie tvárových svalov - ľavý roh úst, očí atď.;
 • Úplná alebo čiastočná paralýza celej ľavej strany tela. Po poruche muskuloskeletálneho systému a niektorých vnútorných orgánov vľavo;
 • Bohužiaľ, nie je možné sledovať vývoj cievnej mozgovej príhody pacientovho prejavu, pretože za ňu je zodpovedná ľavá polovica mozgu;

Toto je príčinou neskorej diagnózy, ako dôsledok - oneskorené liečenie a rozvoj klinického obrazu.

 • Zhoršené vnímanie ľavej strany tela, veľkosť alebo vzdialenosť od ramien a končatín. Často existuje pocit, že časti tela nepatria - ruka, prsty alebo noha neposlúchajú pacienta;
 • Odmietnutie (paralýza) optického orgánu - ľavé oko;
 • Ťažkosti s počutím. Liečba je možná v každom prípade.
 • Pamätajte si, že v prvých troch hodinách po nástupe ischémie a ešte viac sa môže pomôcť pri hemoragickej mŕtvici pravej hemisféry až do úplného zotavenia. Dokonca aj po výskyte jedného z príznakov neodkladajte, ihneď sa obráťte na lekára.

  Čo iné je typické pri poruche ľavej strany?

  Ako si pamätáme, pravá hemisféra odmieta, ktorá okrem kontroly ľavej časti tela zodpovedá za abstraktné myslenie, tvorivosť, emócie a syntézu nahromadených informácií. Pre tieto vlastnosti môžete počas zdvihu nastaviť ďalšie znaky poruchy na ľavej strane:

  1. Pacient sa stane chýbajúcim po tom, čo sa stratí priestorová orientácia útoku.
  2. Manifestácia depresie a často neprimeraná agresivita. Na rozdiel od lézie ľavej hemisféry, v ktorej je pacient uspokojený, je neaktívny.
  3. Strata pamäti, čiastočná strata zraku, sluch, dotyk.
  4. Porušenie vnímania farieb.

  Treba pamätať na to, že priebeh ľavostranného zdvihu je pre ľavákov odlišný a porážka na pravej hemisfére nemusí mať podobné následky. V každom prípade je však potrebné liečenie.

  Rehabilitácia a liečba paralyzovanej ľavej strany

  Nebudeme spomenúť metódy liečby mŕtvice, tento materiál je prezentovaný na webovej stránke v ďalších sekciách. Máme záujem o prejavy komplikácií, pretože obnovenie motorických a kontrolných funkcií ľavej strany bude trvať veľa času. Tu sú niektoré základné pokyny:

  Cvičenie na obnovenie orientácie
  Po prvé, posteľ pacienta po mŕtvici by mala byť umiestnená tak, aby mohol vidieť miestnosť a partnera so zdravým pravým okom. Pokúste sa umiestniť všetky potrebné predmety do pohľadu v rovnakej vzdialenosti, napravo od pacienta. Je veľmi dôležité požiadať pacienta, aby nahlas zhodnotil svoje činy a vzdialenosť od objektov po tom, ako poskytol pripomienky o ich veľkostiach a iných charakteristikách. Je to verbálna komunikácia, ktorá v rozpore s pravým lalokom mozgu zostáva nedotknutá, pomôže nadviazať kontakt s vonkajším svetom.

  Cvičenie v polohe na chrbte
  Paralýza ľavej strany tela často vedie k odpočinku v posteli. A tu, zo strany príbuzných, je potrebné vykonávať preventívne a rehabilitačné cvičenia:

  1. Aby ste predišli deformáciám, zmeniť polohu pacienta na niekoľko hodín. Z paralyzovanej strany by mala byť sedenie alebo stojan pod lakťom, aby sa zabránilo deformácii, keď rameno visí v ramennom kĺbe.
  2. Ohybové rozšírenie ľavej ruky v lakte. Dávajte pozor na narovnávanie prstov.
  3. Situácia, ak sa vyskytla úplná paralýza: ruka s dlaniou nahor by mala byť posunutá do strany v pravom uhle a položená rovno na vankúš horizontálne.
  4. Rovnako s úplnou paralýzou: v podpazuší by sa mal upevniť valec, ktorý zachová prirodzenú polohu ramena a ramena. To isté pod kolenom, s ohybom uhol kolena 15-20 stupňov.

  Schéma obnovenia ťahu

  Po prvé, pacient by mal stráviť čo najviac času v posteli, ležiac ​​striedavo na zdravom a paralyzovanom mieste. Liečba zahŕňa vývoj pevných častí tela. Opatrne vyžaduje pasívne gymnastiku paralyzovaných končatín každé 3-4 hodiny.

  Nehýbte sa pri zahrievaní, všetky pohyby by mali byť čo najjemnejšie. Pacient musí tiež vykonávať dýchacie cvičenia.

  Postupne pomáhajte pacientovi sedieť vzpriamene. Musí sa naučiť sám, môžete použiť pomocné zábradlie, pásy atď. Ďalej buďte trpezliví: niekedy trvá niekoľko rokov, kým sa človek naučí stáť, pohybovať sa. Musíme dostať kočík, potom chodca, prútik. Vždy podporujte osobu z paralyzovanej strany. Všetko závisí od starostlivosti a pozornosti: správna liečba a včasná diagnostika úderov ľavej strany.

  Okrem Toho Čítal O Plavidlách

  Prípravky a ľudové prostriedky na čistenie a posilnenie mozgových ciev

  Choroby mozgových ciev (SGM) znepokojujú toľko ľudí. Podľa zdravotných údajov je asi 80% obyvateľstva vystavených riziku vzniku rôznych ochorení.

  Čo sa deje počas aortálnej koarkcie, príčiny, diagnózy a liečby

  Z tohto článku sa dozviete: aké ochorenie srdca sa nazýva aortálna koarktácia, obehové funkcie pri vrodených malformáciách. Príčiny výskytu a charakteristické príznaky, ako sa postupuje a vyvíja patológia.

  Prečo sú monocyty zvýšené v krvi, čo to znamená?

  Monocyty sú zrelé, veľké bielych krviniek obsahujúcich len jedno jadro. Tieto bunky patria medzi najaktívnejšie fagocyty v periférnej krvi. Ak krvný test ukázal, že monocyty sú zvýšené, máte monocytózu, znížená hladina sa nazýva monocytopénia.

  Čo je soe 40 pripojený?

  ESR je normálna u žien 2 - 20 mm / h, u mužov 1-15 mm / h, až do 20 a 15, ESR zrýchľuje na 60 rokov veku. Zvýšenie ESR až 40 mm.h je dôvodom pre diagnostické vyhľadávanie, pretože je to veľmi citlivý, ale nešpecifický test, čo naznačuje aktívny zápalový proces.

  Zvýšená ESR v krvi žien je normou a príčinou

  ROE - sedimentačná reakcia erytrocytovFenomén sedimentácie erytrocytov je známy už od dávnych čias. V súčasnosti zostáva definícia rýchlosti takéhoto usadzovania populárnou laboratórnou štúdiou prezentovanou v rámci všeobecného krvného testu (OAK).

  Srdcové ventily: ich štruktúra, typy a hodnota

  Srdce v priebehu života človeka pumpuje krv obohatená o kyslík, zabezpečuje jeho tok do všetkých vnútorných orgánov a tkanív ľudského tela.Jasnosť smeru prietoku krvi je mimoriadne dôležitá, srdcové chlopne to regulujú.