Kŕčové žily v panve u žien sú vyvolané takým javom, ako je opätovné vstreknutie krvi cez vaječníkovú žilu, ktoré sa vyskytujú na pozadí stláčania krvných ciev.

Spúšťačom na vznik ochorenia je tehotenstvo, konkrétne hormonálne zmeny pozorované počas tohto obdobia a rastúci tlak maternice na panvové cievy.

Tento typ kŕčových žíl prejavuje dlhá a intenzívna bolesť brucha, ktorá sa zvyčajne objavuje po neustálej ťažkej fyzickej námahe alebo pred menštruáciou.

dôvody

Prečo sa objavujú kŕčové žily v panve a čo to je? Vo väčšine prípadov je ochorenie diagnostikované u žien a najčastejšie sa táto choroba vyskytuje u pacientov vo veku 25 až 45 rokov.

Veľmi často sa takíto pacienti najskôr pokúsia samočinne vyliečiť kŕčové žily - ľudové lieky, ktoré sa používajú bez menovania a odborné poradenstvo môže viesť k nežiaducim vedľajším účinkom, takže stále musíte kontaktovať flébologa.

Faktory, ktoré vyvolávajú vývoj tejto choroby, zahŕňajú:

 1. Sedavý životný štýl.
 2. Nesnesiteľné telesné námahy.
 3. Problémy hormonálnej povahy.
 4. Zápalové ochorenia panvových orgánov.
 5. Vrodené abnormality cievnych stien - nedostatočné rozvinutie, aplasticita, slabosť.
 6. Sexuálne problémy - anorgasmia, bolesť a nepohodlie počas pohlavného styku, s psychologickou povahou výskytu, často praktizujú prerušený pohlavný styk.

Kŕčové žily panvy sú veľmi podobné stavu kŕčových žíl v nohách. V oboch prípadoch trpia ventily v žilách, ktoré pomáhajú prietoku krvi do srdca. Funkcia ventilu je narušená, aby sa zabránilo spätnému toku krvi. Keď sú ventily zničené, dochádza k stagnácii krvi v krvných žilách. Žily, ktoré sa plnia krvou, sa tiahnu a zvyšujú ešte väčšiu stagnáciu. Syndróm panvového venózneho preťaženia sa rozvíja hlavne v blízkosti maternice, vajíčkovodov, vulvy a dokonca aj pošvy.

Symptómy kŕčových žíl v panve

Prítomnosť varixovej panvy u žien môže naznačovať množstvo príznakov. Najdôležitejšie z nich sú neprimerané bolesti v dolnej časti brucha, panvovej oblasti, často ide do bedrovej oblasti alebo perinea. Tiež ženy môžu byť obťažované mukóznym výtokom v hojnej forme z pohlavných orgánov, najmä v druhej polovici menštruačnej fázy.

Okrem hlavných, existujú aj iné, rovnako dôležité symptómy varikóznych panvových orgánov u žien:

 1. Bolestivú menštruáciu. Výskyt bolesti počas menštruácie.
 2. V niektorých prípadoch je narušená funkcia procreation.
 3. Bolestivé ožarovanie do zón sakru a spodnej časti chrbta, ako aj do oblasti slabín.
 4. Vnímateľný priebeh takzvaných premenštruačných syndrómov.
 5. Výskyt bolesti krízy (v dôsledku psychoemotional stres, fyzické vyčerpanie, hypotermia).
 6. Fenomén dyspareunia (výskyt nepríjemných pocitov v oblasti vulvy alebo vagíny, a to ako počas intimity, tak aj na konci).
 7. Výskyt bolesti v brušnej dutine po dlhšom namáhaní (statický aj dynamický).

Vzhľadom na tieto príznaky by ste mali okamžite konzultovať s odborníkom. Keďže táto choroba môže mať mnoho nepríjemných následkov:

 • narušili orgány reprodukčného systému;
 • kŕčové žily môžu byť kontraindikáciou prirodzeného pôrodu;
 • existuje pocit úzkosti a podráždenosti;
 • existuje strach zo sexuálnych vzťahov.

Je tiež potrebné poznamenať, že vyššie uvedené príznaky môžu byť vyjadrené odlišne (slabšie alebo silnejšie), niektoré ženy majú všetky príznaky ochorenia a niektoré z nich majú 1-2.

diagnostika

Ak chcete urobiť správnu diagnózu, žena prejde úplnou komplexnou skúškou.

Keď sa pacient sťažuje na bolesť vyplývajúcu z nejasného dôvodu, lekár najskôr určuje všetky faktory, ktoré spôsobili bolesť. Starostlivo skontrolujte nohy pacienta. Takže môžete zistiť vzhľad kŕčových žíl. Vo zvláštnych prípadoch konzultácia s vaskulárnym lekárom.

 1. Laparoskopia. Identifikujte kŕčové žily vo vaječníkoch.
 2. Ultrazvuk systému žíl. Štúdia umožňuje vidieť rozšírenie žíl, ich pretrhnutie.
 3. Dopplerovská sonografia. Zisťuje pokles systolickej rýchlosti žíl maternice a vaječníkov.
 4. Selektívna ovariograf. Najpresnejšie štúdium. Vykonáva sa zavedením kontrastu cez femorálne a podkľúčové žily.
 5. Počítačová tomografia. Umožňuje vylúčiť patológiu, identifikovať kŕčové žily v maternici a vaječníkoch, aby sa na obrazovke ukázala ich prerušovanosť a rozšírenie.

Použitie takýchto metód umožňuje presnejšie určiť symptómy ochorenia.

stupňa

Na štandardizáciu diagnózy a na pokus o diferenciálny prístup k liečbe A.E.Volkov klasifikoval kŕčové žily varixov v závislosti od priemeru dilatačných ciev a lokalizácie žilovej ektázie.

Existujú 3 stupne tejto choroby:

 • Stupeň 1 - priemer žily až do 5 mm (akýkoľvek žilový plexus panvy), "shtoporobny" priebeh cievy;
 • Stupeň 2 - priemer žily 6 - 10 mm s celkovým typom kŕčových žíl, voľná ektázia ovariálneho plexu (pl.pampiniformis ovarii), BP parametrických žíl (pl.uterovaginalis), BP oblúkového plexu maternice;
 • Stupeň 3 - priemer žily> 10 mm s celkovým typom BP alebo typom parametrickej lokalizácie.

V závislosti od závažnosti patologického procesu v panve je možné použiť konzervatívne liečebné metódy a chirurgické zákroky.

Liečba kŕčových žíl varixov

Ak je žena diagnostikovaná s panvovými kŕčovými žilami, liečba je zameraná na dosiahnutie týchto cieľov:

 1. Ukončenie spätného prietoku krvi cez žily vaječníkov.
 2. Normalizácia tónu žíl, čím sa zlepší prívod krvi do tkaniva.
 3. Odstránenie príznakov: bolesť, krvácanie a tak ďalej.

Terapia VRVMT zahŕňa dve hlavné zložky a:

 1. Liečba kurzu počas exacerbácie.
 2. Konštantné používanie fyzikálnej terapie na prevenciu relapsov.

Pri kŕčových žilách panvy 1 alebo 2 stupne sa spravidla používajú konzervatívne metódy liečby (venotonika, nešpecifické protizápalové lieky, fyzikálna liečba). Konzervatívna liečba syndrómu malého panvového venózneho plethora je symptomatická, vrátane normalizácie pracovných a kľudových podmienok s výnimkou výraznej fyzickej námahy a dlhodobého pobytu vo vzpriamenej polohe.

Malo by byť zrejmé, že aj liečba najvyššej kvality neumožňuje úplné vyliečenie kŕčových žiliek panvy. Avšak adekvátna liečba vám umožňuje zbaviť sa väčšiny klinických prejavov a významne zlepšiť stav pacienta.

Konzervatívna liečba

Vzhľadom na vnútorné umiestnenie chorých žíl, lieky sú predpisované perorálne, nie je možné použiť žilové gély a masti. Používajú sa tieto prostriedky:

 1. Diosmin (detralex, flebodia) - odstrániť zvýšenú elasticitu krvných ciev, znížiť ich priepustnosť, zabrániť krehkosti;
 2. Extrakt z konského kaštanu (escuzan) - na zmiernenie nadýchnutia a zápalu;
 3. Troxerutín (troksevazín) - zlepšuje odtok krvi z poškodených krvných ciev, zlepšuje tón žíl, zmierňuje opuchy a zápaly;
 4. Vitamín C (askorutin) - posilniť steny ciev.

Odborníci odporúčajú kombinovať farmakoterapiu s fyzikálnou terapiou a nosiť špeciálne kompresné spodné prádlo. Zvláštna potreba kompresného bielizne sa vyskytuje počas tehotenstva.

Chirurgická intervencia

Chirurgia je extrémne opatrenie, ktoré sa uplatňuje vtedy, keď je ochorenie veľmi zanedbané a existuje predispozícia k BP žíl. Chirurgické zákroky sa vyberajú v závislosti od umiestnenia hlavných porušení a stanovujú tieto postupy:

 • ligácia vaječníkovej žily;
 • ligácia pohlavnej žily (často v kombinácii s periférnou miniflebektómiou);
 • Operácia Troyanova-Trendelenburg (krížová ektómia) - v prípade poškodenia žíl dolných končatín.

V prípade potreby chirurgického zákroku je výber vhodných opatrení veľmi individuálny, pretože všetko závisí od lokalizácie kŕčových žíl.

cvičenie

Terapeutické cvičenie pre kŕčové žily panvy pozostáva z nasledujúcich cvičení:

 1. Zo stojacej pozície, s rovnobežnými nohami, vstúpte na prsty a nižšie. Opakujte až 30-krát.
 2. Zo stojacej polohy sú podpätky kombinované, ponožky od seba. Zvyšovať na ponožkách a klesať na 30 krát.
 3. Stojte rovno, odtiahnite si pätky a zarovnajte ponožky. Stúpte na ponožky až 30 krát.
 4. Vytvorte "bicykel" a "breza", pozorujte úplné narovnanie nohy.

Cvičenia je možné vykonávať kdekoľvek. Ak chcete, môžete nahradiť, pridať alebo odtiahnuť akékoľvek cvičenia, najdôležitejšie je uistiť sa, že telo nie je preťažené. Fyzikálna liečba by sa mala kombinovať s nosením kompresného pančuchového tovaru.

Ľudové opravné prostriedky

Najobľúbenejšie a najznámejšie ľudové prostriedky:

 1. Infúzia čajovej huby (chaga).
 2. Tinktúra plodu gaštanu konského pre orálnu aplikáciu.
 3. Liečba pijavicami, ktoré sú umiestnené v oblasti kmeňa a kokyxu.
 4. Infúzia koreňového koreňového alebo trávového zberu na koreň púpavy. Má žilový účinok.

Významná úloha pri liečbe kŕčových žíl a výživy - výživa by mala byť vyvážená a obsahovať dostatočné množstvo živočíšnych bielkovín a rastlinných vlákien.

prevencia

Tiež nasledujte niekoľko jednoduchých odporúčaní, ktoré budú slúžiť nielen ako profylaxia pre VRVMT, ale tiež zlepšiť celkový stav tela:

 1. Noste špeciálne lekárske pančuchy.
 2. Denné dýchacie cvičenia.
 3. Vezmite si kontrastnú sprchu so zameraním na boky, perineum, dolné brucho.
 4. Počas sediacej alebo stojacej práce, urobte prestávky, chodte 5-10 minút každých 1-2 hodín.
 5. Pridajte do stravy viac zeleniny obsahujúce vlákninu a rastlinný olej. Vyhýbajte sa pikantným, slaným a potravinám, ktoré môžu spôsobiť zápchu.

účinky

Najčastejšie komplikácie tejto choroby sú:

 • ochorenia maternice a zápalových prídavných látok;
 • ochorenie močového mechúra;
 • krvácanie z maternice.

V podmienkach poškodenia venózneho odtoku existuje riziko vzniku trombózy panvovej žily. Frekvencia tohto typu komplikácií však nepresahuje 3-5%.

Kŕčové žily panvy

Kŕčové žily panvy - ektázia ciev žílového systému panvy, čo vedie k zhoršenému prietoku krvi z vnútorných a vonkajších pohlavných orgánov. Vykazuje viditeľné rozšírenie perineálnych a vulválnych žíl spolu s lokálnym edémom, pocit ťažkosti a bolesti pri oblúkoch, krvácanie. Charakterizovaná bolesťou panvy, dysmenoreou, dyspareúniou a ďalšími príznakmi. Kŕčové žily malej panvy sú diagnostikované gynekologickým vyšetrením a ultrazvukom s DDC, flebografiou, CT vyšetrením, laparoskopiou. Liečba syndrómu môže byť konzervatívna (s venotonikou, cvičebnou terapiou) alebo chirurgickou (sklerooblitrácia / embolizácia gonadálnych žíl, flebektómia atď.).

Kŕčové žily panvy

Kŕčové kŕčové panvy (VRVMT) - ochorenie panvových žíl spojených s porušením ich architektoniky a stagnáciou venóznej krvi v panve. V literatúre sa tiež označujú panvové kŕčové žily pojmy "syndróm panvovej venóznej plethory", "ženy varikokély" a "chronický syndróm panvovej bolesti". Prevaha kŕčových žíl v panve sa zvyšuje v pomere k veku: od 19,4% u dievčat mladších ako 17 až 80% u perimenopauzálnych žien. Najčastejšia patológia panvových žíl je diagnostikovaná v reprodukčnom období u pacientov vo vekovej skupine 25-45 rokov. V prevažnej väčšine prípadov (80%) dochádza k ovplyvneniu varixov ovariálnych žíl a je extrémne zriedkavá (1%) pozorovaná v žilách širokého väzu maternice. Podľa moderných lekárskych prístupov by sa liečba ARVMT nemala uskutočňovať tak z gynekologickej polohy, ale predovšetkým z pozície flebológie.

Spôsobuje VRVMT

Patologická základňa kŕčových žíl v panve je považovaná za dyspláziu spojivového tkaniva, ktorá sa vyskytuje u 35% zdravých ľudí. Tento stav je vrodený a vyznačuje sa znížením obsahu určitých typov kolagénu, čo spôsobuje pokles pevnosti spojivového tkaniva vrátane zložky cievnej steny. Extrémnym prejavom takejto patológie môže byť nedostatočná deformácia alebo absencia akejkoľvek morfologickej zložky cievnej steny. Systémové poškodenie spojivového tkaniva je dôsledkom častej kombinácie VRVMT s kŕčovými žilkami dolných končatín a hemoroidmi. Okrem dysplázie spojivového tkaniva majú pohlavné hormóny (hlavne progesterón), PID, panvové žilové trombózy určitý "oslabujúci" účinok na tón panvového žilového systému u žien.

Faktory, ktoré zvyšujú riziko kŕčových žíl v panve, sú ťažké cvičenie; práca spojená s núteným dlhodobým stáním alebo sedením; tehotenstvo a pôrod, zranenia panvy, nedostatok orgazmu u ženy. V prípade gynekologických ochorení, endometriózy, prolapsu vagíny a maternice, nádorov maternice a vaječníkov, retroflexie maternice atď. Majú najvýznamnejší vplyv na vývoj VRVMT. Nie je vylúčená úloha hormonálnej antikoncepcie a hormonálnej substitučnej liečby.

Klasifikácia VRVMT

Kŕčové žily v panve sa môžu prejaviť v dvoch formách: kŕčové žily vulvy a perinea a syndróm venózneho nadbytku. Vo viac ako polovici prípadov obidve tieto formy podmieňujú a podporujú priebeh každého iného. Izolované kŕčové a perineálne kŕčové žily často vychádzajú z refluxu krvi cez saphenofemorálnu fistulu, s poškodením vonkajšej pohlavnej žily a prítokom veľkej saphenóznej žily. Vyskytuje sa u 30% tehotných žien, po pôrode zostáva u 2-10% žien. Hlavným spúšťacím faktorom pre kŕčové žily perinea a vulvy je tlak rastúcej maternice na ilickej a dolnej vene cava. Patologickým predpokladom pre kŕčové žily v pánve je krvný reflux cez ovariálnu žilu.

Existujú 3 stupne závažnosti kŕčových žíl v panve, pričom sa berie do úvahy priemer a lokalizácia žilovej ektázie:

Stupeň 1 - dilatačné nádoby majú priemer až do 0,5 cm a skrútený zdvih; lézia môže ovplyvniť ľubovoľné panvové venózne plexy;

2 stupne dilatačné nádoby majú priemer 0,6-1 cm; lézia môže byť úplná alebo ovplyvňuje vaječníkový plexus alebo parametrické žily alebo oblúkové žily myometria;

Stupeň 3 - rozšírené cievy majú priemer viac ako 1 cm pre celkovú alebo kmeňovú varixovú charakteristiku (parametrická lokalizácia).

Symptómy VRVMT

Základom klinického obrazu vulválnych a perineálnych kŕčových žíl je viditeľná expanzia žilových ciev v tejto oblasti. Subjektívne sťažnosti môžu zahŕňať pocity svrbenia, nepohodlia, ťažkosti a bolesti v oblúku v oblasti vonkajších genitálií. Pri vyšetrení sa môže zistiť edém pohlavných rúk. Pridanie spontánneho alebo posttraumatického krvácania, ktoré je často vyvolané pohlavným stykom alebo pôrodom, je možné. Vzhľadom na zriedenie žilovej steny a vysoký tlak v kŕčových žilách je zastavenie takéhoto krvácania spojené s určitými ťažkosťami. Ďalšou komplikáciou kŕčových žíl tejto lokalizácie môže byť akútna tromboflebitída v perineálnych žilách. V tomto prípade dochádza k intenzívnej bolesti, hyperémii a opuchu kože perinea. Kŕčové žily sa stávajú tesné a bolestivé na dotyk. Vyskytuje sa hypertermický syndróm - zvýšenie telesnej teploty na 37,5-38,0 ° C.

Iná forma malých panvových kŕčových žíl - syndróm venózneho plethora - môže produkovať polymorfný klinický obraz a preto sa často mýlia s gynekologickou zápalovou patológiou, kolitídou, cystitídou, ischiasou a podobne. Najstálejším príznakom je bolesť v dolnej časti brucha, majú inú intenzitu, charakter a ožiarenie. Pacienti častejšie opisujú svoje pocity ako bolesti bolesti prechádzajúce do lumbosakrálnej oblasti, slabín alebo perinea. Takmer polovica žien s kŕčovými žilami v oblasti panvy hlási zvýšenie bolesti v druhej fáze menštruačného cyklu. Často sa bolesť spúšťa pohlavným stykom, predĺženým sedením alebo stálym, cvičením. Pre syndróm venózneho nadbytku panvy je typická prítomnosť výrazného premenštruačného syndrómu, algomenorea, dyspareunia, dysurických porúch.

Diagnostika VRVMT

Diagnóza kŕčových žiliek panvy pozostáva zo štandardného gynekologického vyšetrenia, ultrazvukového skenovania OMT a žíl dolných končatín, panvovej flebografie, CT panvy, laparoskopie. Na vyšetrenie pacientov s podozrením na VRVMT by mal byť zapojený gynekológ a flebológ.

Preskúmanie vonkajších genitálií odhaľuje rozšírené povrchové žily v vulve a perineu; s vaginálnym vyšetrením je stanovená cyanóza vaginálnych stien, bolesť na palpácii brucha. Potvrďte, že VRVMT umožňuje sonografiu panvových orgánov, pričom najviac informatívnym je kombinovaný ultrazvuk TA + TV. Štúdia nielen umožňuje identifikovať organickú patológiu, ale aj pomocou režimu TsDK na detekciu konglomerátov kŕčových žíl s pozmeneným prietokom krvi, patologického refluxu krvi. Podľa ultrazvuku krvných ciev je určená znížením špičkovej rýchlosti toku krvi v maternicových, vaječníkových a vnútorných žľazových žilách. Ako súčasť hodnotenia flebologického stavu pacienta sa odporúča vykonať ultrazvukové angioskopenie žíl dolnej končatiny.

Za účelom štúdia lokalizácie a prevalencie kŕčových žíl v panve, stav ventilových systémov a venóznych anastomóz, ako aj detekcia krvných zrazenín sa uskutočňuje transmukózna flebografia. Pri syndróme venózneho nadbytku môže byť indikovaná selektívna ovariografia, čo naznačuje zavedenie kontrastu priamo do ovariálnych žíl. S izolovanou kŕčovou kŕčovou kŕčovou chlopňou sa používa varikóza - kontrastuje žily perinea. V súčasnej dobe CT vyšetrenie panvových orgánov, ktoré nie je v porovnaní s nimi v diagnostickom význame, prichádza na nahrádzanie rádioaktívneho vyšetrenia. V rámci diferenciálnej diagnostiky, ako aj s nedostatočným informačným obsahom uvedených metód sa používa diagnostická laparoskopia.

Liečba VRVMT

Počas tehotenstva je možná iba symptomatická liečba panvových kŕčových žíl. Odporúča sa používať kompresné pančuchy, pričom na odporúčanie vaskulárneho chirurga sa podáva flebotonikum (diosmín, hesperidín). Fleboskleróza perikálnych kŕčových žíl sa môže uskutočniť v II - III trimestri. Ak v dôsledku kŕčových žíl existuje vysoké riziko krvácania počas nezávislej práce, volí sa v prospech operatívneho doručenia.

Konzervatívna taktika môže byť účinná pri VGVMT 1-2 stupne. Vzdelávanie venoaktívnych a antiagregantných liečiv, NSAIDs, triedy fyzikálnej terapie, zvýšená kontrastná sprcha, normalizácia pracovných podmienok a fyzickej aktivity, výber kompresného punčochového oblečenia a ďalšie opatrenia môžu spomaliť progresiu kŕčových žíl a výrazne zlepšiť blahobyt. Keď dôjde k dysfunkčnému krvácaniu z maternice, je predpísaná hemostatická liečba. V niektorých prípadoch môže pacient potrebovať pomoc psychoterapeuta.

Syndróm nekontrolovateľnej bolesti, ako aj kŕčové žily v panve 3. stupňa sú indikáciami pre chirurgickú liečbu patológie. Moderné metódy minimálne invazívnej chirurgie zahŕňajú sklerooblitráciu alebo embolizáciu ovariálnych žíl, ktoré sa vykonávajú pod angiografickou kontrolou. Počas zákroku sa do lúmenu cievy zavedie sklerozant pod lokálnou anestézou alebo sa vytvorí embolizačná cievka, ktorá vedie k obliterácii / uzatvoreniu gonádovej žily. Možnou alternatívou je resekcia vaječníkových žíl s laparotomickým alebo retroperitoneálnym prístupom alebo ich endoskopickým orezávaním. Ak je príčinou VRVMT retroflexia maternice, je to plastový vaginálny prístroj.

Pomocou izolovanej vulválnej a perineálnej kŕčovej žily sa môže vykonať miniflebektómia alebo flebektómia v perineu. Operácia je často doplnená resekciou malých alebo veľkých pyskov. V prípade kombinácie kŕčových žíl perinea a dolných končatín je indikovaná krížová sektómia.

Prevencia VRVMT

Preventívne opatrenia zamerané na zníženie rizika vzniku a progresie kievových kŕčových žíl sa znižujú hlavne na normalizáciu životného štýlu. V tejto sérii vedúcu úlohu patrí odstránenie dlhodobej statickej a ťažkej fyzickej námahy, korekcia stravy (vrátane veľkého množstva ovocia a zeleniny), upustenie od alkoholu a fajčenie. Pri počiatočných príznakoch kŕčových žíl, terapeutickej a respiračnej gymnastiky, nosenia kompresného punčochového materiálu sa odporúčajú preventívne a antirepresívne kurzy konzervatívnej liečby. V tomto prípade je možné dosiahnuť dlhodobú remisiu a zlepšiť kvalitu života pacientov.

Kŕčové žily varixov: počas tehotenstva, po a pred

Snívanie zdravého a krásneho dieťaťa a plánovanie prvého tehotenstva sa mladé ženy často snažia zistiť, čo je "napísané v jej rodine". To všetko je lepšie sa učiť od matky, najmä preto, že nadchádzajúce tehotenstvo je vzrušujúce. Dcéry vo veľkej miere opakujú svoju matku, najmä pokiaľ ide o problémy žien, a nemajú ich preto, lebo myšlienky sú podstatné, ale preto, že všetko je stanovené na úrovni génov, proti ktorým, ako vieme, neexistujú žiadne zbrane. Takže s kŕčovými žilami. A bez ohľadu na to, čo. Prenasledovanie ženského tela môže mať aj kŕčové žily a varixy maternice, čo nie je lepšie, pretože nie je vždy viditeľné a nie je veľmi dostupné.

Všetky orgány malej panvy sú vystavené kŕčové žily a vzhľadom na to, že toto miesto je obsadené pohlavnými orgánmi u žien, je zrejmé, že takéto patologické stavy sa často vyskytujú. Pre panvové orgány sú cievy, ktoré idú zo spodu, to znamená od dolných končatín a bičovanie zberajú krv z pupiek, vagíny, perinea, vulvy, maternice a príveskov. Žilová nádoba je schopná rozšíriť sa na ľubovoľnej časti a presnejšie tam, kde bude dostávať ďalšie zaťaženie.

Vývin kŕčových žíl okrem hereditárnosti je výrazne ovplyvnený hormonálnym stavom, ktorý sa počas menštruačného cyklu mení aj počas tehotenstva a menopauzy.

Počas tehotenstva začne hormón progesterón aktívne pôsobiť, čo prispieva k udržaniu a akumulácii tekutiny v tkanivách a zvýšeniu objemu cirkulujúceho krvného obrazu (BCC). BCC naopak vytvorí dodatočný tlak na steny krvných ciev.

V klimakterickom období hrajú okrem hormonálnych účinkov aj gynekologickú anamnézu a súvisiace chronické ochorenia významnú úlohu pri tvorbe patologických procesov.

Tehotenstvo - šťastie a smútok

Tehotenstvo odhaľuje veľa skrytých patologických stavov, vrátane panvových kŕčových žíl, zatiaľ čo pri každom tehotenstve sa situácia zhorší. V priebehu tehotenstva vzrastá objem cirkulujúcej krvi, čo je prirodzené, pretože je potrebné jej kŕmiť do maternice, čo sa zväčšuje. Tvorba a činnosť placenty si vyžaduje plný prísun kyslíka a živín, ktoré sa budú používať na rast a vývoj plodu. Zvyšujúca sa maternica začína hľadať miesto v panve na úkor iných orgánov, utláčať a stláčať cievy.

Kvôli aktivácii hormonálneho zázemia vstupuje do krvného obehu veľké množstvo ženských pohlavných hormónov, čo vedie k uvoľneniu stien žilových ciev, čo vedie k patologickej expanzii žíl. V takejto situácii ventily v žilách neposkytujú úplnú stratu krvi, pretože nemôžu úplne uzavrieť dutinu rozšírenej nádoby. Krv zostáva a stagnuje, keď nadmerný krvný tlak na steny ciev vedie k zvýšeniu priepustnosti týchto krvných ciev.

Navyše tehotná maternica nielenže krváca, dáva ju preč a výtok z nej počas tehotenstva sa zvyšuje takmer dvakrát. Vzhľadom na to, že žilové cievy hlavného reprodukčného orgánu sú tiež vybavené ventilmi, ktoré v dôsledku okolností alebo vrodených znakov nie sú schopné zabezpečiť úplné uzavretie žilovej cievy, krv stagnuje a žily sa dilatujú. Takto sa vyvíjajú kŕčové žily v maternici, kde môžu byť príčiny varicozity maternice reprezentované nasledovne:

 1. Vrodené anomálie štruktúry chlopňového aparátu maternicových žilových ciev;
 2. Genetická predispozícia;
 3. Hormonálne zmeny súvisiace s tehotenstvom;
 4. Zvýšený prietok krvi v maternici;
 5. Chronické zápalové ochorenia;
 6. Umelé ukončenie tehotenstva, potratov a pôrodov v dejinách;
 7. Preťaženie vaječníkov v žilách.

Vzhľadom na skutočnosť, že maternica patrí do panvových orgánov, je možné pridať predpoklady pre výskyt kŕčových žíl, charakteristických pre celú panvu:

 • Zvyšovanie veľkosti maternice;
 • Rýchly nárast hmotnosti;
 • Potravinová ústavná obezita a iné typy spojené s endokrinnými ochoreniami;
 • Fyzická aktivita;
 • Sediaca práca a hypodynamia;
 • Zlé návyky (fajčenie).

Porušovateľ pre vývoj kŕčových žíl počas tehotenstva v svalovine, ktorý sa vydutia tmavomodrými neatraktívnymi uzlami a vytvára hrozivý nepríjemný pocit pre ženu, je často tehotná maternica. Preteká iliakálne žily, čo vedie k ich kŕčovému dilatácii, ktoré sa tiahne do oblasti veľkých pyskov, vagíny, perinea, vulvy a čriev. Vyššie uvedené faktory v tejto situácii budú mať tiež negatívny vplyv a budú príčinou kŕčových žíl v panve.

Viditeľné a neviditeľné varixy

Príznaky panvových kŕčových žíl môžu mať jas, keď sú rozšírené žily vonkajších pohlavných orgánov, čo však naznačuje stagnáciu v celej oblasti panvy. Rozšírené plavidlá a uzly v nich sú v takýchto prípadoch dobre definované vizuálne. Avšak rozširovanie vnútorných žíl je nebezpečnejšie pre zdravie a predstavuje väčšiu hrozbu pre priebeh tehotenstva a popôrodného obdobia. Kŕčová vagina hrozí pretrhnutím žíl počas napínania a / alebo počas defekácie, čo spôsobí krvácanie a vznik anémie.

Vzhľadom na nedostatok klinického obrazu v prípadoch stagnácie v panve je prvým diagnostikom ochorenia ultrazvukové vyšetrenie panvových orgánov pomocou vaginálnej sondy. Týmto spôsobom je možné zistiť rozšírené žily a uzliny v maternici, vaječníkoch, vulve, vagíne a iných neprístupných miestach, ktorých jediným prejavom môžu byť bolestivé pocity v dolnej časti brucha.

Pravdepodobne najpôsobivejšie príznaky sprevádzajú kŕčové žily počas tehotenstva:

 1. "Hviezdičky" a uzly, ktoré vedú k deformácii jedného alebo dvoch pier;
 2. Suchá koža, pigmentové škvrny v mieste poranenia;
 3. Bolestivé svrbenie a bolesť;
 4. Strata výkonu, zníženie nálady.

Avšak ak je venózna kongescia v panve obmedzená spravidla na jemnú liečbu (elastické obväzy, pančuchy, terapeutický gymnast), hlavne preto, že počas tehotenstva nie sú dokázané ani minimálne invazívne metódy, potom vulvárna varikóza vyžaduje okamžité opatrenia, ktoré je veľmi žiaduce predchádzať tehotenstva. Je to spôsobené tým, že neošetrené vulválne kŕčové žily môžu spôsobiť rozsiahle krvácanie v dôsledku pretrhnutia žilovej cievy. Kŕčové žily vulvy sa majú liečiť rádiofrekvenčnou a laserovou koaguláciou alebo radikálnou flebektómii. Počas obdobia tehotenstva je preto nemožné, aby sa obmedzili na predpisovanie kompresných úpletov a cvičebnej terapie a ako posledná možnosť sa môžu odporučiť venotonické lieky s minimálnym vedľajším účinkom.

Ohrozenie normálneho tehotenstva

Kŕčové žily dolných končatín sú veľmi často kombinované s vaginálnymi kŕčovými žilami, čo naznačuje prítomnosť stagnácie v panve a postihnutie žilového aparátu iných orgánov ženského genitálneho traktu všeobecne a maternice najmä v patologickom procese. Poškodenie maternicových ciev môže mať negatívne dôsledky a ohrozuje plod a normálnu graviditu, preto kŕčové žily počas tehotenstva nadobúdajú osobitné postavenie, kde dominujú žilové cievy dolných končatín. Koniec koncov, všetko začína s nimi a malá panva je zapojená do procesu.

Zdá sa neuveriteľné povedať, že kŕčové žily môžu zabrániť tehotenstvu a spôsobiť neplodnosť, ale napriek tomu to je. Okrem toho rozšírenie žíl pred tehotenstvom alebo počas nej často vytvára bariéru pre normálnu implantáciu embrya a porušuje správnu formáciu placenty.

Mýty o kŕčových žilách

O všetkých bežných a chronických ochoreniach v ľuďoch sú legendy a mýty, kde varicozity nie sú výnimkou. Skôr pravidlo. Niektoré ubezpečenia oklamajú pacientov s flebológiami, s ktorými prichádzajú k lekárovi, kde sa pokúšajú podávať návrhy na liečebný režim a diverzifikovať ho. Alebo sa úspešne vyrovnávajú s relapsom prostredníctvom laserovej koagulácie alebo flebektómie, začínajú veriť, že kŕčové žily sú preč a teraz je všetko možné. Mýty a zamietnutia:

Mýtus číslo 1: Kŕčové žily - choroba, ktorá postihuje iba nohy.

Vyhlásenie, že plavidlá, ktoré sú nad srdcom, nepodliehajú expanzii, nemá žiadny základ. Kŕčové žily môžu byť prítomné vo všetkých žilových cievach. Samozrejme, žily ramenného pletenca sú menej náchylné na tento patologický proces, vzhľadom na skutočne vysokú pozíciu a významnú fyzickú aktivitu (bez toho, aby sme si to ani všimli, budeme používať naše ruky neustále). A spravidla, ak sa kŕčové žily dostali do rúk, potom sa "usadil" v nohách a v malej panve dávno.

Mýtus číslo 2: kŕčové žily sa môžu liečiť naraz

Hovorí sa, že "niekto, niekde, nejaký" liek, chirurgická metóda alebo ľudová liečba vyliečili kŕčové žily. Výraz "vyliečiť kŕčové žily" môže byť použitý iba v jednom prípade: nemôžete vyliečiť kŕčové žily, môže sa mu to zabrániť, nezabúdať na deň, ale môžete ho tiež zastaviť po celú dobu. S kŕčovými žilami musíte neustále viesť nezmieriteľný boj a potom ustúpiť. Na chvíľu... Ale akonáhle si človek dovolí uvoľniť sa, opakovanie varixov bude priamo.

Mýtus číslo 3: Ženský gynekológ ošetruje kŕčové žily.

Niektorí ľudia veria, že kŕčové žily panvových orgánov sú gynekologické choroby. Ale čo povedať, ak to niektorí lekári sú istí. Ale kŕčové žily sú chorobou žilových ciev a nezáleží na tom, kde sa nachádzajú. Budú sa zaoberať s flebologom (vaskulárnym chirurgom). Avšak gynekológ je zvyčajne prvý, kto vie o keratóznej dilatácii vykonaním ultrazvukovej diagnostiky panvových orgánov a až potom posiela pacienta flébologovi. Tehotná žena je súčasne pozorovaná jedným a druhým špecialistom.

Video: kŕčové žily a tehotenstvo

Zvlášť o kŕčových žilách panvy a dolných končatín by mali byť známe mladým ženám, ktoré si všimli dedičnú predispozíciu k patologickej expanzii žilových ciev. Prevencia vrátane používania tradičného lekárstva, gymnastiky, chôdze, plávania a správnej výživy pomôže zabrániť rozvoju patologického procesu a zabezpečiť narodenie zdravého dieťaťa. A možno aj niekoľko, ak sa máma stará o svoje zdravie vopred a správne sa pripravuje na radostnú udalosť.

Kŕčové žily varixov - symptómy a liečba

Podľa zdravotnej štatistiky veľa žien strednej vekovej skupiny trpí bolesťou v dolnom bruchu. Často je takéto znamenie spojené so zlyhaním normálneho krvného obehu. Táto patológia sa pozoruje za prítomnosti mnohých gynekologických ochorení, medzi ktorými sú žíllivé kŕčové žily u žien. Cievne problémy sú veľmi časté ochorenie. Kŕčové žily v oblasti panvy sú hlavne zistené u žien vo veku 25 až 50 rokov.

Čo je panvové varixy

Kŕčové žily v panve u žien sú vystavené každému orgánu panvovej oblasti. V tejto časti tela je reprodukčný systém, takže sa často vysvetľuje častá tvorba venóznych patológií. Zvyšuje sa veľkosť ciev v malej panve. Žily komprimujú nervové zakončenia a spúšťajú bolestivý syndróm. Venózna choroba sa klasifikuje podľa foriem a etáp.

Formy a stupne choroby

Kŕčové žily sú rozdelené do nasledujúcich foriem:

 1. Primárna variácia kŕčových žíl: zvýšenie krvných ciev v panve. Dôvod - porucha ventilu 2 typy: získané alebo vrodené.
 2. Sekundárna forma zhrubnutia panvovej žily je diagnostikovaná len v prítomnosti patológií v gynekológii (endometrióza, nádory, polycystická).

Kŕčové kŕčky panvy sa postupne vyvíjajú. Existujú tri etapy vo vývoji porušenia krvného obehu v panvových orgánoch:

 1. Žily orgánov v oblasti panvy expandujú na priemer 5 mm.
 2. Pre druhú fázu zväčšenia žily je charakteristická prítomnosť žíl, ktoré "rastú" na desať milimetrov. Obklopujú vaječník na ľavej strane.
 3. Tretia etapa kŕčových žíl - priemer ciev je väčší ako 10 mm. Zaznamená sa žilové zvýšenie pravého ovária. V priemere sa blíži doľava.

Prečo sú rozšírené panvové žily

Varické panvové orgány sa vyskytujú u žien z mnohých dôvodov. Hlavnými predpokladmi výskytu porúch obehu sa považujú obštrukcia žíl alebo zhoršenie prietoku krvi do vaječníkov. Často dochádza k zablokovaniu venózneho kmeňa. Blokovanie vedie k vytvoreniu alternatívnej cesty krvného obehu. Varikózna dilatácia žíl je tiež spôsobená týmito faktormi:

 • ťažké cvičenie;
 • opakované tehotenstvo a práca;
 • dlhotrvajúca sedavá pracovná činnosť tiež vedie k tvorbe kŕčových žíl;
 • rôzne gynekologické ochorenia: zápal vaječníkov, zadné ohyb v maternici, endometrióza a chronické ochorenia vrátane;
 • poruchy v menštruačnom cykle;
 • kŕčová dilatácia je spôsobená vysokými hladinami estrogénu;
 • ochrana pred tehotenstvom s PAP (prerušený úkon), žena nedosiahne orgazmus;
 • kŕčové žily panvových orgánov môžu byť spustené liečbou liekmi obsahujúcimi hormóny.

Panvové kŕčové žily počas tehotenstva

Problémy s venóznou cirkuláciou v panvovej oblasti u tehotných žien nie sú nezvyčajné. Vyskytujú sa v dôsledku dedičnej predispozície v procese hormonálnej úpravy. Ďalším "pushom" pre rozšírenie kŕčových žíl môže slúžiť ako rysy ženského tela. Okrem hlavných príčin VRVMT počas tehotenstva existuje niekoľko ďalších faktorov:

 • zvýšený vnútorný tlak v žilách v dôsledku zvyšujúceho sa tlaku;
 • rast dieťaťa a následkom expanzie maternice
 • venózna dilatácia nastáva v dôsledku nízkej fyzickej aktivity, ktorá je charakteristická pre mnohé tehotné ženy.

Známky kŕčových žíl

Kŕčové žily v panve sú charakterizované špecifickými príznakmi. Časté príznaky nástupu vaskulárnej dilatácie u žien sú:

 1. Ťažká prerušovaná alebo konštantná bolesť. Často sa stáva intenzívnejšou počas menopauzy alebo po ovulácii.
 2. Vaginálny výtok: bezfarebný alebo slabo biely.
 3. Porušenie menštruačného cyklu tiež naznačuje zhrubnutie žilových orgánov v kŕčových žilách.
 4. Zvýšená citlivosť kože v perineu, citlivosť vaginálnej sliznice.
 5. Bolesť v poslednom období tehotenstva, počas sexu alebo v blízkej dobe.
 6. Závažnosť, tlak na panvovú oblasť je ďalším možným príznakom ochorenia kiahne.
 7. V prítomnosti kŕčových žíl je mierne opuch vagíny, vulvy.

diagnostika

Rozpoznanie prejavu ochorenia kiahne nastáva pomocou niekoľkých techník. Diagnostické opatrenia varikóznych panvových orgánov sú zamerané na dve úlohy:

Kŕčové žily v panve: liečba a prevencia

Kŕčové žily na ženách sú najčastejšie spojené s ťažkosťami v nohách, s rozšírenými žilami v teliatách a nepohodliemi pri sedení alebo chôdzi po dlhú dobu. Len málo ľudí vie, že kŕčové žily sú tiež v panve, čo spôsobuje značný nepríjemný pocit z dobrého pohlavia a výrazne obmedzuje ich kvalitu života.

V tomto článku sa pozrieme na chorobu, hovoríme o liečbe a, čo je najdôležitejšie, o prevencii tejto choroby.

Niektoré informácie o chorobe

Kŕčové žily varixov u žien (VRVMT) - komplexný zdravotný problém. Bola opísaná veľa prípadov úspešnej liečby tohto chronického ochorenia. VRVMT však často nie je diagnostikovaný. Pri tejto chorobe je pravdepodobnosť vzniku diagnostických chýb veľká, najmä v počiatočnom štádiu.

VRVMT spôsobené dvoma hlavnými dôvodmi:
1. Obštrukcia žíl panvových orgánov (vaječníkov, vajíčok, maternice), čo spôsobuje zvýšenie tlaku v podkladových oblastiach a ich rozšírenie.
2. Zastrešenie veľkých žilových kmeňov, v ktorých sa s ich rozširovaním vyvíja rozsiahla sieť "obtokových" (zabezpečených) žilných odtokových ciest.

VRVMT s vekom je čoraz bežnejší. Takže to možno nájsť u 20% dievčat vo veku 17 rokov. U perimenopauzálnych žien (45 - 50 rokov) je frekvencia výskytu VRVMT už 80%.
80% všetkých prípadov VRVMT - kŕčové žily. Veľmi zriedkavo (1%) sa vyskytujú kŕčové žily širokého väzu maternice.

Príčiny a mechanizmy choroby

Základom VRVMT - dysplázie spojivového tkaniva. Toto je porušenie štruktúry a funkcie spojivového tkaniva v tele. Vyjadruje sa slabosťou prvkov, ktoré spájajú bunky vo všetkých tkanivách. Jedným z dôsledkov dysplázie spojivového tkaniva je slabosť cievnych stien, najmä v cievach s malým množstvom svalového tkaniva, to znamená v žilách. Dôvodom na vznik dysplázie spojivového tkaniva sa považujú nepriaznivé účinky plodu počas tehotenstva, znečistenie životného prostredia.
VRVMT sa vyskytuje v dôsledku týchto provokačných faktorov:
- dlhodobý pobyt v stálych alebo sediacich funkciách počas profesionálnych činností; ťažká fyzická práca;
- časté používanie prerušeného pohlavného styku ako metódy antikoncepcie, anorgasmie;
- časté tehotenstvo a pôrod;
- Mnoho gynekologických ochorení, napríklad endometrióza, salpingitída, ochorenia vaječníkov, opierka maternice (retroflexio);
- porušenie menštruačného cyklu, zvýšené hladiny estrogénu; Je možné, že hormonálna substitučná terapia a hormonálna antikoncepcia zohrávajú určitú negatívnu úlohu.

Symptómy ochorenia

Najčastejším príznakom VRVMT je chronická bolesť brucha. Najčastejšie sa bojí, ťahajú, "dávajú" do oblasti dolnej časti chrbta a slabín. U polovice pacientov sa bolesť zosilňuje pred menštruáciou. Bolesť môže byť vyvolaná dlhým pobytom v sediacej alebo stojacej, ťažkej fyzickej námahe. Niekedy je príčinou zvýšenej bolesti sexuálny styk.

Mnoho žien zaznamenáva zvýšené sekrécie z genitálneho traktu bez akéhokoľvek dôvodu. Bolestné obdobia sú charakteristické, predmenštruačný syndróm je vyjadrený.

Bolestivosť perinea je jedným z prejavov VRVMT. Môžu sa objaviť poruchy močenia.

Pri vyšetrení môžete vidieť kŕčové žily na bokoch, hýždeniech, perineu.

Diagnostické metódy

Hlavnou metódou diagnostiky VRVMT je ultrazvuková Dopplerovská žila panvy. V tejto štúdii sú žily vizualizované ultrazvukom. Obrazovka zobrazuje rozšírené, prekrvené žily panvy a znižuje rýchlosť prietoku krvi v nich. Určené príznaky dysfunkcie venóznych chlopní.
Informatívnou diagnostickou metódou pre VRVMT je perematochnaya flebografia. Ide o štúdiu žíl súvisiacich s naplnením kontrastnou látkou, ktorá je zreteľne viditeľná na snímke. Výsledkom je séria obrázkov žíl, kde sú viditeľné kolaterály, dilatačné žily, miesta trombózy a stav ventilov. Metóda je kontraindikovaná v prípadoch intolerancie jódom (časť kontrastu) a tehotenstva.
V prípade podozrenia na laparoskopiu VRVMT sa vykonáva: vyšetrenie panvovej dutiny pomocou endoskopu cez malú punkciu v brušnej stene.

Najviac informatívna štúdia sa považuje za selektívnu ovariografiu: rentgenové vyšetrenie žíl z vaječníkov s použitím kontrastu.

Na účely diferenciálnej diagnostiky s inými ochoreniami panvových orgánov je možné vykonať počítačovú tomografiu.

Je potrebné vykonať diferenciálnu diagnostiku s chorobami, ako je zápal prídavných látok, endometrióza, prolaps maternice, pooperačná neuropatia, zápal hrubého čreva alebo močového mechúra, ischias, patológia bedrových kĺbov.

liečba

Terapia VRVMT má za cieľ dosiahnuť tieto ciele:
1. Ukončenie spätného prietoku krvi cez žily vaječníkov.
2. Normalizácia tónu žíl, čím sa zlepší prívod krvi do tkanív.
3. Odstránenie príznakov: bolesť, krvácanie a tak ďalej.

Liečba VRVMT zahŕňa dve hlavné zložky:
1. Liečba kurzu počas exacerbácie.
2. Neustále používanie fyzikálnej terapie na prevenciu recidívy.

Pri liečbe liekmi hlavnou úlohou sú venotonické lieky (zlepšenie tónu žíl) v kombinácii s angiogregantmi (zabraňujúc tvorbe krvných zrazenín v žilách). Pentoxifylín je tiež indikovaný.

Moderná venotonická droga je "Phlebodia 600" (diosmín). Môže byť predpísané v období II - III trimester tehotenstva. Diosmin znižuje rozťažnosť žíl, znižuje závažnosť stagnácie krvi v nich, zlepšuje tok lymfy a pomáha zmierniť opuch. Normalizuje mikrocirkuláciu v tkanivách a zlepšuje ich zásobovanie krvou. Phlebodia 600 má tiež protizápalový účinok.

Užívajte tento liek na 1 tabletu ráno na prázdny žalúdok s priebehom až 4 mesiacov.

S neúčinnosťou opakovaných kurzov venotonických liekov je možná chirurgická liečba.
Najlepšou metódou je umelá blokáda (embolizácia) ovariálnych žíl. Vykonáva sa pomocou špeciálneho sklerotizujúceho činidla, ktoré sa vkladá tenkým katétrom pod röntgenovou kontrolou. Takýto zásah je menej traumatický a účinný.
Ak takýto zásah nie je možný, vykoná sa chirurgické odstránenie postihnutých žíl.
Symptomatická liečba je príjem nesteroidných protizápalových liekov na bolestivý syndróm.

Ľudové opravné prostriedky

Najobľúbenejšie ľudové lieky na kŕčové žily sú konský gaštan, koreň púpavy, kombucha (chaga). Pripravované rôznymi spôsobmi infúzie a farmaceutické tinktúry týchto fondov normalizujú žilový tón. Môžu sa použiť na liečbu kŕčových žíl nielen dolných končatín, ale aj malých panví.

prevencia

1. Normalizácia pracovných podmienok s výnimkou dlhodobého pobytu na sediacom alebo stojacom mieste. Priemyselná gymnastika, pravidelné prestávky v práci. Vylúčenie ťažkej fyzickej námahy, zdvíhania.
2. Normalizácia stoličky, zbavenie sa zápchy. V strave by mala byť viac vlákniny a rastlinného oleja. Odstránenie alkoholu a fajčenie. Výnimka z ponuky pikantných a slaných potravín.
3. Denná stúpajúca kontrastná sprcha v oblasti rozkroku.
4. Cvičenie v polohe sklonu so zdvihnutými nohami ("bicykel", "breza", "nožnice").
5. Dýchacie cvičenia: pomalé dýchanie s účasťou brušných svalov.
6. Nosenie špeciálnej lekárskej pančuchy kompresnej triedy II.
7. Profylaktický príjem venotonických liekov 3-4 krát za rok.

Efektívna liečba sa rozpozná v prípadoch, keď príznaky ochorenia prestanú, venózny odtok sa zlepšuje podľa inštrumentálnych štúdií a kvalita života pacienta sa zlepšuje.

Ktorý lekár sa má kontaktovať

Ak je už stanovená diagnóza, je lepšie, aby sa s ním zaobchádzalo s flébologom - špecialistom na žilové ochorenia. Ak žena nevie príčinu neustálej bolesti v dolnej časti brucha, odporúča sa, aby sa gynekológ poradil. V prípade ťažkostí sa preskúma neuroológ, urológ. Dôležité pri rozpoznávaní choroby sú kvalifikácie lekára radiačnej a ultrazvukovej diagnostiky. V liečbe sa zúčastňuje fyzioterapeut, fyzioterapeut, odborník na výživu a v niektorých prípadoch aj cévní chirurg.

Kŕčové žily maternice

Kŕčové žily maternice a panvy nie sú zriedkavými diagnózami v gynekologickej praxi. Choroba je najčastejšie zaznamenaná u žien starších ako 35 rokov, ale predpoklady pre kŕčové žily vychádzajú dlho pred klinickými prejavmi. Existuje genetická predispozícia na kŕčové žily v maternici. Navyše patológia nikdy neprebieha izolovane, ovplyvňujúca iba prietok krvi maternice, okrem ciev maternice, žily dolných končatín a konečníka sú nevyhnutne zahrnuté v procese. Stupeň manifestácie a načasovania prejavu ochorenia je z veľkej časti určený prítomnosťou obezity, fyzickej nečinnosti, indexov lipidovej krvi, endokrinných porúch. Veľmi často sa prvé príznaky kŕčových žíl maternice objavia počas tehotenstva od 16. - 18. týždňa.

Diagnóza kŕčových žíl maternice nie je ťažké. Patologické rozšírené žily sú dobre zobrazené na dopplerovskom skenovaní pomocou ultrazvuku. Ťažkosti sa špecificky týkajú odhalenia choroby, pretože nie vždy žena navštevuje gynekológa s charakteristickými sťažnosťami a nie vždy ženská lekárka podozrieva problémy s jej žilami. Pacienti sa môžu spojiť s chirurgom, gastroenterológom, neurológom. Často bolesť, neschopnosť udržiavať normálny sexuálny život vedie ženu dokonca aj k psychoterapeutovi. Pacienti s varikózou maternice sú často zložité a konfliktné.

Neexistujú žiadne špecifické príznaky varikóznej dilatácie, preto je ťažké včas identifikovať patológiu.

Kŕčové žily sú nebezpečné nasledovne:

 • postupný vývoj obehového zlyhania vaječníkov, čo vedie k zníženiu ich funkcií;
 • menštruačná dysfunkcia;
 • anovulácia;
 • syndróm chronickej bolesti;
 • trombóza žilových ciev maternice, vaječníkov, malá panva;
 • tromboembolizmus.

Fyzické a morálne utrpenie, ktoré žena má kŕčové žily, môže viesť k strate schopnosti pracovať a nemožnosti vykonávania jej bežných každodenných úloh a funkcií.

dôvody

V súčasnosti nie je jasná skutočná príčina ochorenia. Odborníci identifikujú množstvo faktorov, ktoré vedú k rozvoju kŕčových žíl maternice. Tieto provokujúce faktory negatívne ovplyvňujú prietok krvi v žilách maternice a malú panvu.

Hlavné príčiny kŕčových žíl sú:

 • ťažká fyzická práca;
 • pracovné nebezpečenstvo - dlhé sedenie alebo státie;
 • znaky sexuálnej aktivity - absencia orgazmu, prerušený pohlavný styk, vzácne sexuálne vzťahy;
 • dlhodobé užívanie perorálnych kontraceptív a glukokortikoidov;
 • tehotenstvo.

V srdci vyššie uvedených dôvodov vývoja kŕčových žíl je predispozíciou k patológii venóznej steny, dysplázie spojivového tkaniva.

Existuje niekoľko typov chorôb, pri ktorých sa môžu vyvinúť aj kŕčové žily:

 • endometrióza;
 • nádory tela maternice a vaječníkov vrátane cyst;
 • ohyb maternice až po konečník (retroflekcia).

Počas tehotenstva je diagnostikovaná choroba u 30% žien. Hlavnými dôvodmi sú:

 • zvýšenie produkcie pohlavných hormónov a následné porušenie tónu, elasticita žilovej steny a kŕčové žily;
 • stláčaním rastúceho plodu dolnej vény a žalúdočných žíl.

Na pozadí kompresie hlavných ciev, ktoré vykonávajú venózny odtok z maternice a prídavných látok, krv začína "hľadať" ďalšie spôsoby prúdu. Takto sa vytvárajú kolaterály - cieľom sú cierové cesty pre venózny odtok krvi a vaječníkov. Okrem ovariálnych žíl sa v procese zúčastňuje aj perineum a vonkajšie pohlavné orgány, ktoré sa objavia počas externého vyšetrenia už v druhom trimestri.

U niektorých žien po pôrode sa stav žilových stien vráti do normálu a progresia ochorenia nastáva len s účinkom iných provokatérov. Ale v niektorých situáciách môže byť rozšírenie žíl z vaječníkov počas tehotenstva spúšťačom pre následný vývoj ochorenia a po pôrode.

patogenézy

Odborníci identifikujú dva hlavné smery vývoja ochorenia:

Primárnym mechanizmom je priama patológia chlopní žíl tela maternice a malá panva. Porucha ventilov, najmä vaječníkov, vedie k neustálemu návratu krvi do venózneho plexu. Značne zvýšili tlak. Nedostatok ventilového zariadenia môže byť získaný aj vrodený.

Základom vrodenej patológie žíl maternice a panvy je tvorba anastomóz (spojov) medzi hlavnými žilovými cievami pohlavného a močového systému v období prenatálneho vývoja. Hemodynamické poruchy sa začínajú prejavovať počas puberty. Ale príznaky kŕčových žíl sa objavujú o niekoľko rokov neskôr.

Pri vykonávaní ultrazvuku s dopplerovským vyšetrením panvovej a maternicovej žily u dievčat s vrodenými abnormalitami cievneho žilového lôžka sú zaznamenané nasledujúce anomálie:

 • prstencovú renálnu žilu;
 • zdvojnásobenie renálnych žíl;
 • klesajúca renálna žila;
 • zúženie vaječníkov.

Sekundárna kŕčová dilatácia sa vyskytuje na pozadí provokatívnych a negatívnych faktorov.

Prítomnosť porúch krvného prietoku vedie k napínaniu vláknitého prstenca vo ventilovej oblasti - stráca svoju funkciu.

Krv v kŕčových žilách maternice a prídavných látok sa pohybuje retrográdne a turbulentne - prietok krvi sa vyznačuje spätným prúdom a turbulenciou. To vedie k ešte väčšiemu poškodeniu ventilov. V normálnej zdravej žilke vzrastá krv v dôsledku fungovania ventilového zariadenia, čo bráni tomu, aby sa vrátil späť. Dostatočný tón a elasticita žíl ich neumožňuje natiahnuť. Pri rozšírení kŕčových teliesok dochádza k zmene spojivového tkaniva v žilách. Kolagénové a elastínové vlákna sú uvoľnené, čo je nižšie v bunkovom zložení. To vedie k zníženiu tónu a kŕčových žíl.

Pri kŕčových žilách maternice v dôsledku nemožnosti normálneho odtoku krvi sú nevyhnutné predpoklady na jeho zhrubnutie, tvorbu krvnej zrazeniny a patologická žilová stena prispieva k ich priľnavosti. Zvýšenie veľkosti trombov, úplné zablokovanie lumenov kŕčových žíl v maternici a vaječníkoch. Toto vytvára akútnu trombózu. Tkanivá v oblasti zastavenia odtoku krvi podliehajú nekrotickým zmenám. Okrem toho môže krvná zrazenina odtrhnúť, stúpať a blokovať žilu.

Najnebezpečnejšou komplikáciou panvových varixov je pľúcna embólia, ktorá je často smrteľná.

príznaky

Prvé príznaky kŕčových žíl v maternici sa začínajú objavovať s výraznými zmenami.

Existujú dva varianty priebehu kŕčových žíl a panvy.

 1. Kŕčové žily vulvy a perinea.
 2. Syndróm veľkého množstva panvových žíl.

Symptómy ochorenia sú:

 • bolesti, ktoré sú väčšinou nudné a bolestivé v dolnom bruchu;
 • bolesť dáva nohu, stehno, rozkrok;
 • pocit ťažkosti a tlaku pod žalúdkom;
 • nepohodlie a ťažkosti vo vagíne;
 • bolesť v dolnej časti chrbta počas dlhšieho pobytu;
 • bolesť počas pohlavného styku;
 • zvýšená bolesť počas cvičenia, hypotermia, nachladnutie;
 • výraznejšia bolesť v druhej fáze cyklu;
 • jasné PMS a algomenorea;
 • zmeny počas močenia: zvýšené, ťažké, nepohodlie.

V endometrióze sa pred menštruáciou objavuje bolesť, ktorá je jedným z rozdielov od kŕčových žíl maternice.

S dlhým priebehom ochorenia bola označená podráždenosť, reakcie podobné neurose, úzkosť.

Pokyny pre diagnostiku a liečbu

Diagnóza kŕčových žíl varix zahŕňa niekoľko po sebe nasledujúcich krokov:

 • externé vyšetrenie vonkajších pohlavných orgánov a konečníka;
 • Ultrazvuk s dopplerovským vyšetrením maternice a panvy, vaginálny aj transabdominálny;
 • CT a MRI.

Počas kontroly boli označené kŕčové žily hýždia a vonkajších pohlavných orgánov, hemoroidy.

V rámci vykonávania ultrazvuku žíl maternice je pacient požiadaný, aby rýchlo a čo najviac dýchal vzduch pri uzatváraní nosa a úst (manéver Valsalvy). Intrahoratický a intraabdominálny tlak sa zvyšuje a žily expandujú, ak je prítomná ich kŕčová dilatácia, potom po vypršaní zostávajú po určitý čas zväčšené v priemere. Pri vykonávaní ultrazvuku s dopplerovským skenovaním v prospech primárnej varixovej dilatácie je indikovaný pozitívnym testom Valsalva - zvýšenie priemeru o viac ako 2 mm. V prípade vývoja varixu s endometriózou je vzorka nádoru negatívna.

Pre podozrenie na trombózu sa používa multispirálna CT a MRI.

Zásady liečby sú nasledovné:

 • liečba drog zameraná na zlepšenie cievneho tonu maternice, obnovenie elasticity, zriedenie krvi;
 • operácia zahŕňajúca odstránenie kŕčových žíl maternice alebo ich blokádu;
 • profylaktické podporné opatrenia.

Medzi lieky, ktoré sa úspešne používajú na liečbu kŕčových žíl v maternici, sa odlišujú Diosmines - Detraleks, Venarus, Phlebodia, ako aj lieky na zriedenie krvi: Clexan, Fraxiparin, Curantil, Detromb, Plavix a iné. Ako dodatočné prostriedky, ktoré pozitívne ovplyvňujú cievnu stenu, produkujú rutinné a vitamín C.

Jednou zo sľubných metód chirurgického zákroku kŕčových žíl je embólia postihnutej cievy. Operácia sa vykonáva pri lokálnej anestézii. Do femorálnej žily sa zavedie katéter a pod röntgenovou kontrolou sa zablokujú expandované cievy. Okrem toho sa vykonáva laparoskopické odstránenie varixov.

Ako súčasť podpornej liečby bude užitočná diéta bohatá na flavonoidy: modré a fialové ovocie a zelenina (baklažán, červená cibuľa, čučoriedky, čučoriedky, hrozno, čierne chokeberry). Hirudoterapia je široko používaná, vďaka čomu sa okrem zriedenia krvi v maternici a vagíne eliminuje venózna kongescia. Kurzy kurzy leeching sú pridelené individuálne.

Počas tehotenstva sa kŕčové žily liečia diosmínmi, prostriedkami na zmierňovanie krvi a tiež aktívne aplikujú špeciálnu gymnastiku a cvičebnú terapiu.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Dôležitou odpoveďou tela je tachykardia srdca: čo je a ako ju liečiť

Tachykardia je stav, pri ktorom sa normálna srdcová frekvencia zvyšuje, čo môže symbolizovať odpoveď tela na stres, prekračujúcu bežnú frekvenciu cvičenia alebo zvýšenú telesnú teplotu z rôznych dôvodov.

Lericheov syndróm: príčiny, znaky, diagnóza, ako sa liečiť, chirurgický zákrok

Lericheov syndróm je nebezpečná patológia, ku ktorej dochádza vtedy, keď sú tepny aorto-ilickej oblasti blokované. V minulosti táto choroba zvyčajne trápila mužov 50-60 rokov, ale v poslednej dobe s touto chorobou v zdravotníckych zariadeniach je stále viac možné stretávať sa s mladými ľuďmi.

Regurgitácia trikuspidálnej chlopne

Trikuspidálna regurgitácia, podobne ako mnohé iné patologické ochorenia srdca, dnes narastá. Zistite, že porušenie srdcovej chlopne môže byť ešte pred narodením dieťaťa počas ultrazvuku.

Cerebrálna vaskulárna aneuryzma: symptómy a liečba

Aneuryzma mozgových ciev - hlavné príznaky: Sonitus bolesť hlavy slabosť kŕče závrat Zníženie reči Koordinácia pohybu Bolesť oka Dvojité oči Necitlivosť tváre znepokojovať fotofóbia Strata sluchu Znížená vízia Poruchy moču úzkosť Paralýza tvárových svalov na jednej strane Citlivosť na šum Zvýšenie jedného žiakaAneuryzma mozgových ciev (tiež nazývaná intrakraniálna aneuryzma) je reprezentovaná ako malá abnormálna forma v cievach mozgu.

Čo robiť, ak sa plameň v oku praskne, príčiny patológie

Z tohto článku sa dozviete: príčiny, prečo máte v oku vypuknuté plavidlo, ktoré môže mať vplyv na to. Potrebujem liečbu? čo sa stane s vami.Plná funkcia očnej sietnice je zabezpečená choroidom vo forme kapilárno-venóznej siete.

Ako sa vykonáva cerebrálna cievna encefalografia?

Rheoencefalografia je metódou neinvazívnej štúdie mozgových ciev, ktorá sa bežne používa v medicíne. Jedná sa o úplne bezbolestnú diagnostickú metódu, ktorá nemá chirurgický zákrok a je úplne bezpečná pre ľudí.