Arteriálna hypertenzia, dokonca aj teraz, keď sú zavedené najnovšie technológie v modernej medicíne, je jednou z najbežnejších. Podľa štatistík trpí touto chorobou tretina celkovej dospelej populácie. Táto choroba si vyžaduje osobitnú liečbu a neustále sledovanie. V opačnom prípade hrozí nebezpečenstvo komplikácií, z ktorých jedna je hypertenzná kríza (GC).

Prečo potrebujete lekársku pomoc?

Naliehavá starostlivosť o hypertenznú krízu by mala byť poskytnutá čo najskôr, pretože šance na závažné komplikácie, ako je infarkt myokardu alebo mozgová príhoda a iné lézie vnútorných orgánov, sú vysoké. Poskytnúť prvú pomoc v takýchto situáciách môžu samotní pacienti alebo ich príbuzní. Pacienti s hypertenziou by si mali byť vedomí svojej choroby čo najviac. Najprv by mal pacient a jeho príbuzní pochopiť, aké symptómy sú charakteristické pre GK.

Hypertenzívna kríza. Prvá pomoc Príznaky. liečba

Hypertenzívna kríza - prudký nárast krvného tlaku. Môže dosiahnuť veľmi vysoké hodnoty, napríklad až do 240/120 mm Hg. Art. a ešte vyššie. V tomto prípade pacient trpí náhlym zhoršením zdravia. Zdá sa, že:

 • Bolesti hlavy.
 • Tinnitus.
 • Nevoľnosť a zvracanie.
 • Hyperémia (začervenanie) tváre.
 • Tremor končatín.
 • Sucho v ústach.
 • Palpitácie srdca (tachykardia).
 • Vizuálne poruchy (blikanie múch alebo závoj pred očami).

Ak zaznamenáte tieto príznaky, je potrebná núdzová starostlivosť pri hypertenznej kríze.

dôvody

Často sa hypertenzná kríza vyvíja u pacientov trpiacich chorobami, ktoré sú sprevádzané vysokým krvným tlakom (TK). Ale môžu nastať bez predchádzajúceho pretrvávajúceho nárastu.

Nasledujúce choroby alebo stavy môžu prispieť k rozvoju GK:

 • hypertenzia;
 • menopauza u žien;
 • aterosklerotická choroba aorty;
 • ochorenie obličiek (pyelonefritída, glomerulonefritída, nefroptóza);
 • systémové choroby, ako je lupus erythematosus a iné;
 • nefropatia počas tehotenstva;
 • feochromocytóm;
 • Isenko-Cushingova choroba.

V takýchto štátoch môžu akékoľvek silné emócie alebo skúsenosti, fyzické preťaženie alebo meteorologické faktory, konzumácia alkoholu alebo nadmerná konzumácia slaných potravín spôsobiť krízu.

Napriek takýmto rôznym príčinám je bežná v tejto situácii prítomnosť dysregulácie vaskulárneho tónu a arteriálnej hypertenzie.

Hypertenzívna kríza. Clinic. Prvá pomoc

Klinický obraz pri hypertenznej kríze sa môže mierne líšiť v závislosti od jeho formy. Existujú tri hlavné formy:

 1. Neurovegetatívne.
 2. Voda-soľ, alebo edematous.
 3. Kŕčovitý.

Naliehavá pomoc pri hypertenznej kríze, akákoľvek z týchto foriem by mala byť poskytnutá naliehavo.

Neurovegetatívna forma

Táto forma GC je najčastejšie vyvolaná náhlym emočným nadmerným vzrušením, v ktorom dochádza k ostrému uvoľňovaniu adrenalínu. Pacienti dobre vyjadrili úzkosť. Vyskytla sa hyperémia (začervenanie) tváre a krku, tras (chvenie) rúk, sucho v ústach. Mozgové príznaky, ako napríklad silná bolesť hlavy, tinitus, závrat, sú spojené. Môže to byť rozmazané videnie a zrak pred očami alebo závojom. Odhalila silnú tachykardiu. Po odstránení útoku má pacient zvýšené močenie s oddelením veľkého množstva jasného ľahkého moču. Trvanie tejto formy HA sa môže pohybovať od jednej hodiny do piatich. Spravidla táto forma HA nepredstavuje nebezpečenstvo pre život.

Forma vody a soli

Táto forma HA je najčastejšie u žien, ktoré majú nadváhu. Príčinou vzniku útoku je porušenie systému renín-angiotenzín-aldosterón, ktorý je zodpovedný za tok krvi obličiek, objem cirkulácie krvi a rovnováhu vody a soli. Pacienti s edematóznou formou HA sú apatitívni, inhibovaní, nedostatočne orientovaní v priestore a čase, koža je bledá, opuch tváre a prstov. Pred nástupom útoku môžu nastať prerušenia srdcového rytmu, slabosť svalov a zníženie diurézy. Hypertenzívna kríza tejto formy môže trvať niekoľko hodín až dní. Ak je poskytnutá núdzová starostlivosť v čase hypertenznej krízy, má priaznivý priebeh.

Konvulzívna forma

Toto je najnebezpečnejšia forma HA, nazývaná tiež akútna arteriálna encefalopatia. Je to nebezpečná pre jeho komplikácie: opuch mozgu, vývoj intracerebrálneho alebo subarachnoidálneho krvácania, pareza. Takíto pacienti majú tonické alebo klonické kŕče, po ktorých nasleduje strata vedomia. Táto podmienka môže trvať až tri dni. Ak nie je včas poskytnutá núdzová starostlivosť pre hypertenznú krízu tohto typu, pacient môže zomrieť. Po odstránení útoku u pacientov s amnéziou je často pozorovaný.

Prvá pomoc Akčný algoritmus

Zistili sme, že závažnou komplikáciou artériovej hypertenzie a iných patologických stavov je hypertenzná kríza. Núdzová pomoc - postupnosť opatrení, ktoré je potrebné vykonať jasne - musí byť rýchlo vyriešená. Po prvé, príbuzní alebo priatelia by mali požiadať o naliehavú starostlivosť. Postupnosť ďalších krokov je nasledovná:

 • Pokiaľ je to možné, musíte človeka upokojiť, najmä ak je veľmi nadšený. Emocionálny stres prispieva len k zvýšeniu krvného tlaku.
 • Navrhnite pacienta, aby sa posadil do postele. Pozícia tela - polovica sedenia.
 • Otvorte okno. Mal by sa poskytnúť primeraný čerstvý vzduch. Odtiahnite golier oblečenia. Dýchanie pacienta by malo byť rovnomerné. Je potrebné pripomenúť mu, aby dýchal hlboko a rovnomerne.
 • Dajte antihypertenzíva, ktoré neustále trvá.
 • Pod jazyk pacienta vložte jednu z núdzových pomôcok na zníženie krvného tlaku: "Copoten", "Captopril", "Corinfar", "Nifedipín", "Kordaflex". Ak medicínsky tím nedorazí za pol hodinu a pacient sa nezlepšil, môžete medikáciu zopakovať. Takéto prostriedky núdzového zníženia krvného tlaku nemôžu byť dané viac ako dvakrát.
 • Môžete ponúknuť pacientovú tinktúru valeriánov, motherwort alebo "Corvalol".
 • Ak sa obáva bolesti za hrudnou kosťou, podajte nitroglycerínovú pilulku pod jazykom.
 • Ak má človek chlad, pokryte ho teplou vodou alebo plastovými fľaštičkami s teplou vodou a zakryte koberec.

Ďalej budú pôsobiť lekári. Niekedy pri diagnostikovaní hypertenznej krízy je dostatočná núdzová starostlivosť - algoritmus opatrení prijatých rodinou a zdravotníckymi pracovníkmi, ktorí prišli na výzvu, a hospitalizácia sa nevyžaduje.

Nemocný doma. Čo robiť

Ak je pacient doma sám, musí najprv užívať hypotenzívnu látku a potom otvoriť dvere. Toto sa deje tak, že tím, ktorý prišiel na výzvu, sa mohol dostať do domu, ak sa pacient zhorší, a potom mu pomôcť. Po otvorení zámku predných dverí musí pacient vytočiť číslo "03" a zavolať lekárom.

Lekárska pomoc

Ak má pacient hypertenznú krízu, núdzová pomoc zdravotnej sestry pozostáva z intravenózneho podávania lieku Dibazol a diuretík. S nekomplikovaným GK to niekedy postačuje.

V prípade tachykardie, beta-blokátory poskytujú pozitívnu dynamiku, to sú Obzidan, Inderal, Rausaledil. Tieto lieky sa môžu podávať intravenózne aj intramuskulárne.

Okrem toho musí pacient podať liekom Corinfar alebo Nifedipine hypotenzívny liek pod jazyk.

Ak je hypertenzná kríza komplikovaná, pohotovostná starostlivosť je poskytovaná lekármi v jednotke intenzívnej starostlivosti. Niekedy je GK komplikovaná príznakmi akútneho zlyhania ľavej komory. Gangliobloktorov v kombinácii s diuretikami má dobrý účinok.

S rozvojom akútnej koronárnej nedostatočnosti je pacient umiestnený aj na jednotke intenzívnej starostlivosti a sú injikované lieky Sustac, Nitrosorbit, Nitrong a analgetiká. Ak nie je bolesť uvoľnená, môžu sa predpísať lieky.

Najhoršími komplikáciami HA sú vývoj infarktu myokardu, angíny pektoris a cievnej mozgovej príhody. V týchto prípadoch sa pacient ošetrí v jednotke intenzívnej starostlivosti a jednotke intenzívnej starostlivosti.

Lieky pre HA

Pri diagnostikovaní hypertenznej krízy sa štandardná pomoc v zásade prejavuje pomocou určitých skupín liekov. Cieľom liečby je zníženie krvného tlaku na zvyčajné počty pacienta. Je potrebné mať na pamäti, že tento pokles by mal byť pomalý, pretože s rýchlym pádom môže pacient vyvolať kolaps.

 • Betablokátory dilatujú arteriálny lúmen a zmierňujú tachykardiu. Prípravy: "Anaprilin", "Inderal", "Metoprolol", "Obzidan", "Labetolol", "Atenolol".
 • ACE inhibítory majú vplyv na systém renín-angiotenzín-aldosterón (používajú sa na zníženie tlaku). Prípravy: "Enam", "Enap".
 • Liek "Clofelin" sa používa s opatrnosťou. S jeho prijatie môže mať prudký pokles krvného tlaku.
 • Svalové relaxanty - uvoľňujú steny tepien v dôsledku zníženého krvného tlaku. Prípravy: Dibazol a ďalšie.
 • Blokátory kalciového kanála sú predpísané pre arytmie. Prípravky: Cordipin, Normodipin.
 • Diuretiká odstraňujú nadbytočnú tekutinu. Prípravy: "Furosemid", "Lasix".
 • Nitráty rozširujú arteriálny lúmen. Prípravy: "Nitroprusside" a ďalšie.

Vďaka včasnej zdravotnej starostlivosti je prognóza pre HA priaznivá. Smrtiace prípady sa zvyčajne vyskytujú s ťažkými komplikáciami, ako je pľúcny edém, mŕtvica, zlyhanie srdca, infarkt myokardu.

Ak chcete zabrániť GC, mali by ste pravidelne monitorovať krvný tlak, systematicky užívať predpísané antihypertenzívne lieky a dodržiavať odporúčania kardiológa a nesmiete sa preťažovať fyzickou námahou, pokiaľ je to možné, vylúčiť fajčenie a alkohol a obmedziť príjem soli.

Hyper krízy prvej pomoci

Akútne zlyhanie srdca

Akútne srdcové zlyhanie je nebezpečné ochorenie, ktoré nielenže výrazne komplikuje život človeka, ale môže tiež viesť k jeho náhlej smrti. Včasná liečba môže zmierniť jej vplyv, ale je dôležité identifikovať patológiu včas a kompetentne poskytnúť prvú pomoc.

príznaky

Srdcové zlyhanie - porušenie funkcií obehu a čerpania krvi. Srdce sa nedokáže vyrovnať s jeho úlohou a bunky nemajú kyslík. Ak sa látka nachádza v zlom stave ciev, pravdepodobne dôjde k akútnej kardiovaskulárnej insuficiencii.

Znaky prejavu vo veľkej miere závisia od typu a charakteru ochorenia. Najprv sa rozlišuje akútne a chronické srdcové zlyhanie. V prvom prípade sa zhoršenie náhle prejaví a najčastejšie sa stáva dôsledkom exacerbácie primárnych ochorení. V chronickej forme sa príznaky hromadia a vedú k dysfunkcii v dôsledku prítomnosti dlhodobých problémov s kardiovaskulárnym systémom.

Pri akútnom zlyhaní srdca v ľavej komore sú príznaky nasledovné:

 • dýchavičnosť;
 • sipot;
 • uvoľnenie peny z úst a nosa;
 • kašeľ;
 • kongescie v orgánoch.

Pravá ventrikulárna forma kardiovaskulárnej nedostatočnosti má takéto prejavy:

 • opuch;
 • koža žltosť;
 • zväčšená pečeň;
 • bledosť prstov a uší;
 • opuch žíl v krku;
 • výmeny plynov.

S celkovou léziou oboch komôr charakterizovaných rýchlym zhoršením stavu človeka, ktorý často končí smrťou.

dôvody

Srdcové zlyhanie je najčastejšie sekundárne ochorenie. Preto je pre účinnú liečbu potrebné identifikovať hlavnú príčinu, ktorá vyvolala narušenie fungovania CAS.

Príčiny akútneho srdcového zlyhania sú nasledovné:

 • rôzne ochorenia kardiovaskulárneho systému (srdcová tamponáda, hypertrofia myokardu, hypertenzná kríza, srdcový záchvat, myokarditída atď.);
 • mŕtvice;
 • arytmie;
 • pľúcne ochorenie;
 • pľúcna embólia;
 • poškodenie mozgu;
 • infekcie;
 • diabetes;
 • alkoholizmus;
 • vážna toxicita pre telo;
 • úrazy elektrickým prúdom;
 • operatívnych zásahov.

Bohužiaľ existujú prípady akútneho srdcového zlyhania u detí. Najčastejšími príčinami sú vrodené abnormality alebo toxické poškodenie tela. Čím skôr sa začne liečba, tým viac možností je obnovenie fungovania kardiovaskulárneho systému a uľahčenie života dieťaťu.

Prvá pomoc

Príčinou smrti pri akútnom zlyhaní srdca je často nedostatok včasnej a kompetentnej pomoci pred príchodom lekárov. Jeho prejavy rastú tak rýchlo, že človek doslova vybledne pred očami a smrť sa môže objaviť do jednej hodiny od chvíle, keď sa objavia prvé symptómy zhoršenia.

Prvá pomoc pri akútnom zlyhaní srdca:

 1. Nastavte pacienta do pohodlnej polohy, položte si pod hlavičku vankúš a okamžite zavolajte sanitku.
 2. Otvorte košeľu a otvorte okná, aby ste zvýšili tok čerstvého vzduchu.
 3. So zjavnou bolesťou srdca musíte užívať nitroglycerín.
 4. Ak je tlak podstatne vyšší ako normálne, má sa znížiť liekom.
 5. Pred príchodom lekárov monitorujte stav pacienta. Ak sú končatiny modrasté, pretrepte ich a masírujte. Môžete si zariadiť teplý kúpeľ na nohy.

S príznakmi srdcového zlyhania bez lekárskeho predpisu nie je možné dať osobe žiadne lieky na srdcové stimulátory, pretože to môže spôsobiť zastavenie srdca.

diagnostika

Pre úspešnú liečbu je potrebné identifikovať príznaky akútneho srdcového zlyhania a objasniť diagnózu, čiže určiť typ ochorenia. Aby to bolo veľa výskumu.

Prvým z nich je prieskum pacienta na zistenie konkrétnych zdravotných ťažkostí. Zároveň sú objasnené niektoré aspekty osobitostí života (choroby, zlé návyky, životný štýl, stres), ako aj prítomnosť kardiovaskulárnych ochorení v príbuzných. Potom lekár skúma pacienta a identifikuje ďalšie príznaky.

Priradený krvný test vrátane biochemických, močových biomarkerov. Na vizuálne štúdium srdcového rytmu a monitorovanie stavu tela sa uskutočňujú nasledujúce štúdie: EKG, EchoCG, MRI.

Okrem toho môžu byť priradené závažnejšie diagnostické postupy. Patria sem: katetrizácia pľúcnej artérie, koronárna angiografia, multispirálna CT srdca s kontrastom, rádiografia hrudných orgánov.

liečba

Dôležitým faktorom pre úspešný výsledok pri liečbe akútneho srdcového zlyhania je núdzová starostlivosť. Po potlačení náhleho záchvatu by ste mali okamžite kontaktovať nemocnicu o pomoc.

Liečba akútneho zlyhania srdca závisí vo veľkej miere od typu patológie. Vo všeobecnosti možno celý rozsah činností rozdeliť na niekoľko častí. Predovšetkým predpisované lieky týchto skupín: srdcové glykozidy, vazodilatanciá a inhibítory enzýmu konvertujúceho angiotenzín, nitráty, diuretiká, blokátory B, antikoagulanciá, ktoré zlepšujú metabolizmus myokardu.

Vo väčšine prípadov je predpísaná kyslíková terapia na obnovenie normálnej výživy buniek. S akumuláciou tekutiny v brušnej dutine je prepichnutie.

Okrem toho je predpísaná špeciálna strava, ktorá obmedzuje spotrebu slaných, mastných a korenených jedál. Diéta by mala byť ľahká, rýchlo stráviteľná a výživná. Mala by nasýtiť telo vitamínmi na urýchlenie rehabilitácie. Fyzický a psycho-emocionálny stres by sa mal obmedziť na minimum.

Je potrebné liečiť primárnu chorobu. Pri závažných chybách srdca alebo iných orgánov môže byť potrebná operácia. Takéto udalosti však môžu predĺžiť život pacienta a toto je najdôležitejšia vec.

Aby sa znížilo riziko vzniku patológie, je potrebné upraviť výživu, pridať mierne cvičenia a pravidelne sa podrobiť vyšetreniu na klinike, najmä po 35 rokoch. Takéto preventívne opatrenia prispejú k celkovému zlepšeniu a posilneniu tela.

Ošetrovateľská starostlivosť o hypertenznú krízu

 • 1 Aké sú zodpovednosti?
 • 2 Etapy ošetrovateľskej starostlivosti pri hypertenznej kríze
  • 2.1 Núdzová pomoc
 • 3 Ako sa používa história?
 • 4 Plán terapeutických opatrení
  • 4.1 Zmena plánu
 • 5 Komunikácia s pacientom a príbuznými

Hypertenzívna kríza je patologický stav, počas ktorého sa rýchlo zvyšujú indexy krvného tlaku, čo je nebezpečné pre ľudské zdravie a život. Preto správne poskytnutá prvá pomoc ovplyvňuje ďalšie zotavenie pacienta a zabraňuje nebezpečným komplikáciám. Ošetrovateľská starostlivosť o hypertenznú krízu zahŕňa mnoho štádií, ale hlavnou vecou je optimálne poskytnutie núdzovej starostlivosti v konkrétnom prípade.

Aké sú zodpovednosti?

Ošetrovateľská starostlivosť o hypertenznú krízu je zámerne organizovaná zdravotná starostlivosť pre konkrétneho pacienta. Medzi povinnosti zdravotnej sestry patria takéto algoritmy:

 • poskytovanie prvej pomoci počas zmierňovania hypertenznej krízy;
 • neustále monitorovanie pacienta;
 • poskytnutie komfortných podmienok vedúcich k oživeniu pacienta;
 • pomoc pri vykonávaní lekárskych opatrení predpísaných lekárom;
 • vypracovanie špeciálnej stravy;
 • poradenstvo pacienta vo veciach domáceho charakteru;
 • vyučovanie osobnej starostlivosti o pacienta pri zohľadnení nových okolností;
 • dostupnú informáciu o pacientovi a jeho rodine o špecifikách choroby a komplikáciách, o príznakoch nástupu a o tom, ako ich zastaviť.

Späť na obsah

Etapy ošetrovateľskej starostlivosti pri hypertenznej kríze

Ošetrovateľský proces zahŕňajúci starostlivosť o pacienta je rozdelený do nasledujúcich fáz:

Späť na obsah

Prvá pomoc

Závažné závraty sú príznakom hypertenznej krízy.

Pri hypertenzívnej kríze sa objavujú nasledovné príznaky:

 • rýchle zvýšenie krvného tlaku;
 • rastúca migréna;
 • pocit letargie a slabosti;
 • závraty;
 • zimnica a triaška v tele;
 • záchvaty nevoľnosti a zvracania;
 • bolesť v hrudníku;
 • vzhľad múch pred očami;
 • sčervenanie kože tváre a krku.

Výskyt takýchto príznakov u človeka hovorí o nástupe hypertenznej krízy, v dôsledku čoho sa vyžaduje zásah lekára. Preto je zodpovednosťou sestry zavolať lekára a poskytnúť núdzovú starostlivosť, ktorá pozostáva z nasledujúcich činností:

 • Položte pacienta do polovice sedenia.
 • Omotajte nohy teplou prikrývkou. Teľacie svaly sa môžu ohrievať pomocou vykurovacieho alebo horčicového oteru.
 • Poskytnite pacientovi mimoriadnu časť liekov predpísaných lekárom na zníženie tlaku. A tiež podľa svedectva uveďte "Corvalol", "Valocordin", "Clofelin" a diuretiká.
 • Pri ťažkej bolesti srdca používajte nitrolitriptín.
 • Psychologicky podporovať pacienta.

Späť na obsah

Ako sa deje história?

Tacka zdravotnej sestry za anamnézu vyzerá ako podrobná štúdia sťažností pacienta. Ich starostlivá štúdia prispieva k správnej diagnóze a určuje následné činnosti lekára. Aby sme vytvorili presný obraz o patológii, špecifikujeme obdobie nástupu ochorenia (prvá detekcia vysokého tlaku) a to, čo ho vyvolalo. Aj počas zbierania anamnézy sa venuje pozornosť dedičnému faktoru ochorenia a spôsobu života pacienta (strava, fyzická aktivita, povolanie, rodinný stav a iné momenty).

Späť na obsah

Liečebný plán

Ošetrovateľská starostlivosť pre pacienta s hypertenziou spočíva v znížení krvného tlaku v priebehu času.

Organizácia ošetrovateľskej starostlivosti o hypertenziu zahŕňa vypracovanie plánu terapeutických opatrení:

 • Cielenie je pokles krvného tlaku v závislosti od stavu pacienta a príznakov choroby.
 • Stanovenie konečných termínov na splnenie úloh krátkodobej (núdzovej) a dlhodobej povahy vrátane rehabilitačného kurzu po prepustení pacienta z lekárskej inštitúcie a nezávislej úľavy na hypertenznej kríze.

Plánovanie lekárskej starostlivosti počas patologického stavu zohľadňuje takéto opatrenia:

 • zavolajte lekára;
 • zabránenie stavu paniky u pacienta;
 • sledovacia pozícia pacienta;
 • stanovenie impulzov, ukazovateľov krvného tlaku, frekvencie dýchania a srdcovej frekvencie, ukazovateľov telesnej teploty;
 • príprava nástrojov na lekárske úkony (injekčné striekačky, plátky, systémy na kvapkanie injekcií liekov atď.).

Späť na obsah

Zmena plánu

Nedostatok pozitívnej dynamiky v priebehu terapeutických opatrení je dôvodom na zmenu plánu. Všetky zmeny sú dohodnuté s ošetrujúcim lekárom a zaznamenané. Plán sa považuje za optimálny pre konkrétny prípad s takýmito výsledkami:

 1. Počas hypertenznej krízy sa počet sťažností znižuje a ukazovatele krvného tlaku postupne klesajú.
 2. Počas následnej liečby majú profylaktické opatrenia prospešný účinok na pacienta a urýchľujú jeho zotavenie.

Späť na obsah

Komunikácia s pacientom a príbuznými

Liečba hypertenzných ochorení je dlhá. Ošetrovateľská starostlivosť zahŕňa prevenciu a prevenciu nebezpečných účinkov hypertenzie. Sestra oznamuje a vysvetľuje pacientovi a jeho príbuzným pravidelné sledovanie krvného tlaku, dodržiavanie pravidiel stravovania a režim. Rovnako ako ošetrovateľská zodpovednosť zahŕňa aj zoznámenie pacienta a jeho vnútorného kruhu so všetkými znakmi a možnými dôsledkami patologického procesu, učenie pravidiel starostlivosti počas a po hypertenznej kríze.

Hypertenzná kríza: príznaky a prvá pomoc

Hypertenzívna kríza nie je márne pripísaná život ohrozujúcim podmienkam, pretože táto nebezpečná komplikácia arteriálnej hypertenzie môže viesť k závažným komplikáciám. Infarkt myokardu, ruptúra ​​aorty, hemoragická alebo ischemická mozgová príhoda, pľúcny edém, akútne zlyhanie obličiek, edém mozgu, vznik arytmií alebo eklampsie u tehotných žien - tieto možné dôsledky prudkého zvýšenia krvného tlaku môžu byť smrteľné.

Podľa štatistík viac ako 3% pacientov v pohotovostných oddeleniach hľadá lekársku starostlivosť kvôli hypertenznej kríze. Určujú pretrvávajúci vzťah medzi včasnosťou núdzovej starostlivosti prvej pomoci a počtom komplikácií tohto nebezpečného stavu.

Rôzne dôvody môžu viesť k rozvoju hypertenznej krízy. Ide o patológiu srdca a krvných ciev, obličiek, mozgu, endokrinných žliaz alebo zlé návyky, zmeny počasia so zmenami v atmosférickom tlaku, psycho-emocionálny stres, únava a predčasné lieky predpísané lekárom. Dôležitú úlohu pri identifikácii prekrvenia krvného tlaku zohráva nesprávne organizovaný prístup k eliminácii bolesti hlavy a kontrole krvného tlaku.

V našom článku vám predstavíme symptómy a pravidlá prvej pomoci pri hypertenznej kríze. Tieto vedomosti vám pomôžu včas identifikovať túto závažnú komplikáciu arteriálnej hypertenzie a poskytnúť správnu pomoc sebe alebo vášmu blízkej osobe. Podľa väčšiny lekárov musí každý z nás mať tieto zručnosti. To pomôže predchádzať vzniku závažných komplikácií vedúcich k dlhodobej invalidite alebo smrti pacienta.

príznaky

Bolesť hlavy je jedným z prvých príznakov hypertenznej krízy.

Hlavné príznaky rozvoja hypertenznej krízy sú:

 • kŕčovité zvýšenie krvného tlaku;
 • intenzívna bolesť v parietálnej alebo okcipitálnej oblasti hlavy;
 • rýchle dýchanie;
 • pocit nedostatku dychu;
 • blikajúce "lietať" pred mojimi očami;
 • závraty;
 • zmeny vedomia alebo ospalosť;
 • nauzea alebo zvracanie neprimerané pri požití;
 • poruchy chôdze.

Závažnosť príznakov hypertenznej krízy je rôzna a závisí od typu tohto stavu.

Hypertenzívna kríza môže byť:

 • hyperkinetické (typ I) - často sa rozvíja v počiatočných štádiách arteriálnej hypertenzie a je spôsobené nárastom tónu sympatického rozdelenia autonómneho nervového systému, dochádza v priebehu niekoľkých minút a je častejšie pozorovaný u mužov;
 • hypokinetický (typ II) - často sa rozvíja v neskorších štádiách arteriálnej hypertenzie a je spôsobený nárastom tónu parasympatického rozdelenia autonómneho nervového systému, vyskytuje sa v priebehu niekoľkých hodín alebo dní a je častejšie pozorovaný u žien.

Symptómy hyperkinetickej krízy:

 • významný nárast normálnych ukazovateľov krvného tlaku;
 • búšenie srdca;
 • všeobecné vzrušenie;
 • chvenie končatín;
 • potenie;
 • bolesti hlavy sprevádzané pulzáciou;
 • bolesti v srdci sprevádzané pocitmi "vyblednutia srdca";
 • sucho v ústach;
 • sčervenanie tváre;
 • časté a hojné močenie po odstránení útoku.

Symptómy hypokinetickej krízy:

 • letargia;
 • apatia a únava;
 • ospalosť;
 • vysoký krvný tlak;
 • bolesti hlavy vyklenutia prírody;
 • nevoľnosť a vracanie;
 • závraty;
 • opuch tváre;
 • opuch rúk a nôh;
 • výrazné zníženie množstva uvoľneného moču;
 • bledosť a suchosť kože;
 • rozmazané videnie.

Na rozdiel od prevládajúcej verejnej mienky, hypertenzná kríza neznamená určité hodnoty krvného tlaku. Sú vždy individuálne a závisia tak od štádia arteriálnej hypertenzie, ako aj od indikátorov takzvaného "pracovného tlaku", pri ktorom sa človek cíti normálne.

Prvá pomoc

Včasná starostlivosť o pacienta s hypertenzívnou krízou pomáha predchádzať nežiaducim následkom tohto stavu.

Napriek rôznym typom hypertenznej krízy je núdzová starostlivosť s nárastom krvného tlaku rovnaká. Algoritmus jeho vykresľovania je nasledujúci:

 1. Je vhodné umiestniť pacienta do polovice sedenia pomocou vankúšov alebo improvizovaných prostriedkov.
 2. Zavolajte lekára. Ak sa u pacienta objaví hypertenzívna kríza po prvýkrát, je potrebné zavolať ambulanciu na pohotovostnú hospitalizáciu.
 3. Utečte pacienta. Ak sa pacient nedokáže sám uklidniť, nech mu vezme tinktúru Valerian, matka, Carvalol alebo Valokardin.
 4. Poskytnite pacientovi voľné dýchanie a uvoľnite ho z odevu, ktorý bráni dýchaciemu pohybu. Zabezpečte čerstvý vzduch a optimálnu teplotu. Požiadajte pacienta, aby si zhlboka nadechol a vydychoval.
 5. Ak je to možné, zmerajte krvný tlak. Opakujte merania každých 20 minút.
 6. Ak pacient užíva nejaký antihypertenzívny liek odporúčaný lekárom na odstránenie krízy, potom ho nechajte vziať. Ak nie sú k dispozícii žiadne takéto schôdzky, podajte Captopril (Kapoten) 0,25 mg sublingválne alebo 10 mg Nifedipínu sublingválne. Ak po 30 minútach nie sú žiadne známky zníženia krvného tlaku, potom sa má liek opakovať ešte raz. Pri neprítomnosti účinku a po podaní opakovanej dávky lieku je potrebné zavolať sanitku.
 7. Prilepte na hlavu studený kompresný alebo ľadový balík a teplú vykurovaciu vložku na nohy. Namiesto vykurovacej podložky môžete na zadnej časti krku a lýtkových svalov umiestniť horčicové omietky.
 8. Pri výskyte bolesti v srdci môže byť pacientovi podaný nitroglycerín a Validol pod jazykom. Treba mať na pamäti, že užívanie nitroglycerínu môže spôsobiť prudký pokles krvného tlaku, a preto sa má užívať len s Validolom, ktorý eliminuje tento vedľajší účinok.
 9. Pri bolesti hlavy, ktorá naznačuje nárast intrakraniálneho tlaku, môže byť pacientovi podaná tableta Lasix alebo Furosemid.

Pamätať! Skôr ako začnete užívať liek, musíte starostlivo zvážiť a zhodnotiť stav pacienta. Pomocou toho môžete pomôcť operátorom, ktorí prijmú volanie sanitnej brigády.

Čo robiť po zastavení hypertenznej krízy?

Po normalizácii krvného tlaku je potrebné vysvetliť pacientovi, že úplná stabilizácia stavu nastane po 5 až 7 dňoch. Počas tohto obdobia by ste mali dodržiavať množstvo obmedzení a pravidiel, ktoré zabránia druhému skoku v krvnom tlaku. Ich zoznam obsahuje nasledujúce odporúčania:

 1. Včas, aby sa antihypertenzívne lieky odporúčané lekárom.
 2. Pravidelne monitorujte ukazovatele krvného tlaku a zaznamenávajte ich výsledky do špeciálneho "hypertonického denníka".
 3. Opustite fyzickú námahu a nevykonávajte náhle pohyby.
 4. Opustenie ranných jázd a iných fyzických cvičení.
 5. Vylúčte prehliadanie videozáznamov a televíznych programov, ktoré prispievajú k mentálnemu preťaženiu.
 6. Obmedzte príjem soli a kvapaliny.
 7. Nepredávajte.
 8. Vyhnite sa konfliktom a iným stresovým situáciám.
 9. Zastavte pitie a fajčite.

Nekomplikovaná hypertenzná kríza môže byť liečená v domácom a ambulantnom prostredí. V iných situáciách by mal byť pacient hospitalizovaný na komplexné vyšetrenie, odstránenie komplikácií a vymenovanie farmakoterapie.

Gubkinsky televízny a rozhlasový výbor, video na tému "Hypertenzívna kríza":


Pozrite si toto video na YouTube

Nový liek proti hypertenzii V posledných 10 rokoch nie je vynájdená ani jedna zásadne nová antihypertenzívna droga. Úsilie vývojárov je zamerané na zlepšenie...

Hypertenzia: čo je to? Arteriálna hypertenzia je stav, pri ktorom sa pretrvávajúce zvýšenie krvného tlaku určuje na úroveň 140/90 mm Hg. Art. Toto p...

Esenciálne hypertenzia: lieky používané v tehotenstve... V tomto článku sa zameriame na zásady protidrogovej liečby hypertenzie (vysoký krvný tlak) u tehotných žien, u t...

Hypertenzívna kríza - príznaky. Núdzová prvá pomoc pri hypertenznej kríze - akčný algoritmus

Stabilný primát v prípade tiesňových volaní má náhly ostrý skok v tlaku - útok hypertenzie. Tento nebezpečný stav si vyžaduje okamžitý lekársky zásah a nekontaktuje sa na klinike nasledujúci deň a ešte viac, hypertenzná kríza a samošetrenie sú nezlučiteľné!

Hypertenzná kríza - čo to je

Arteriálna hypertenzia sa často prejavuje ako vážna nebezpečná komplikácia, ktorá ohrozuje zdravie a funkciu človeka. Ako vzniká takýto kritický stav? Hypertenzívna kríza je útok náhleho nárastu systolického a diastolického tlaku. Spolu s poškodením funkcie niektorých orgánov (mozog, srdce, obličky). Tento fenomén sa vyskytuje častejšie v porovnaní s hypotonickým útokom.

Neexistuje presný východiskový štandard pre túto diagnózu, všetci pacienti majú svoje vlastné pracovné štandardy tlaku, z ktorých sa počíta počet ich nárastu a nástup príznakov. Je správnejšie brať do úvahy ostrý (za niekoľko hodín) zvýšenie krvného tlaku (BP) na osobnú výšky, sprevádzané problémami od bolesti hlavy až po zlyhanie neurologických a srdcových systémov - to je to, čo je kríza. Situácia môže byť vyvolaná vznikom dôvodov úplne inej povahy: stres, zmena počasia a klímy, alkohol, opustenie hypertenzívnych látok.

Hypertenzná kríza - klasifikácia

Podľa typu patogenézy existujú druhy kríz:

 • Eukinetic. Častým prípadom sa súčasne zvyšuje horný a dolný tlak. Komplikované poruchou ľavej komory srdca, ktorá je plná pľúcneho edému.
 • Hyperkinetická. Horný tlak stúpa rýchlo. Bolest pulzuje v hlave, pred mojimi očami sa objavujú "muchy", horúčka, slabosť v tele. Pacient je chorý a zvracia.
 • Objaví hypokinéza. Pomaly zvyšuje nižší tlak, zvyšuje bolesť hlavy a závraty. Existuje nevoľnosť, zvracanie.

Prítomnosť typu orgánových lézií môže spôsobiť nekomplikované a komplikované stavy:

 • Prvá možnosť je zvyčajná u hypertenzie I-II stupňa. Na pozadí rýchlo sa objavujúcich príznakov vysoký krvný tlak netrvá dlho, niekoľko hodín. Lieky účinne normalizujú stav tela, regulujú tlakové indikátory.
 • Druhá možnosť je charakteristická pre stupeň II-III. Kríza je komplikovaná hypertenznou encefalopatiou, čo vedie k dočasnej bolesti a bolesti hlavy, poruchám zraku. Postupne sa prejavujú prejavy, srdcová kríza alebo ischemická choroba, pľúcny edém, akútne zlyhanie obličiek, strata vedomia. Symptómy útoku môžu trvať dlhšie po normalizácii tlaku.

Hypertenzná kríza - príčiny

Pri exacerbácii spúšťacieho mechanizmu často pôsobí nepravidelne prijímať alebo odmietať predpísané lieky a nahradiť ich nekvalitnými prostriedkami. Ak chcete účinne liečiť tento problém je potrebné, dodržiavať schéma, osobne premyslené pre pacienta, s prihliadnutím na iné lieky prijaté. Treba mať na pamäti, že niektoré lieky - nesteroidy, estrogény, antidepresíva - oslabujú výsledok liekov na hypertenziu.

V etiológii sa okrem iných hlavných príčin hypertenznej krízy uvažuje:

 • psycho-emocionálne nervové napätie;
 • meteorologická závislosť;
 • zneužívanie alkoholu, kávy, fajčenia;
 • prebytok soli v potravinách;
 • nedostatok spánku;
 • hormonálne zmeny u žien;
 • choroby s príznakmi hypertenzie (obličiek, diabetes).

Kríza charakteristická pre hypertenziu sa môže prejaviť zdravým a spôsobiť, že trpíte bolesťou hlavy. Podľa medzinárodnej klasifikácie zdravia, kód ICD 10, choroba patrí k primárnej hypertenzii, ale môže byť v pozadí sekundárnych javov ochorenia. V patogenéze, v dôsledku porušenia cievnej regulácie, začína arteriálny kŕč, potom sa srdcový rytmus zúfalo, strach a panika. V dôsledku toho vzniká začarovaný kruh, reakcia prestáva byť samosprávou. Tlak spôsobuje ostrý skok, mnohé orgány spadajú do hypoxického stavu.

Hypertenzívna kríza - príznaky

Symptomatológia zhoršenia je rôznorodá, bolesť hlavy sa považuje za rozšírený príznak, najmä v počiatočných štádiách. Môžu sa začať cítiť závraty, objaví sa tinitus, nastupuje sa nevoľnosť. Bolesť je lokalizovaná v čele, occiput, v chrámoch, rastie s pohybom hlavy, je cítiť v očiach a môže byť charakterizovaná ako pulzujúci a lisovací. Ďalšie príznaky hypertenznej krízy:

 • náhly strach, úzkosť;
 • triaška;
 • sčervenanie, opuch tváre;
 • studené potenie;
 • Telové dúchanie sa chveje;
 • porucha zraku (zhoršená ostrosť, duchy, plášť, predná strana);
 • vracanie;
 • nedostatok vzduchu;
 • zvýšený srdcový tep.

Núdzová starostlivosť pri hypertenznej kríze

Keď sa objavia príznaky, prvá pomoc pri hypertenznej kríze sa robí v nasledujúcom poradí:

 1. Pokúste sa upokojiť a nie paniku.
 2. Uviažte alebo položte na vysoký vankúš.
 3. Uvoľnite oblečenie na krku.
 4. Zmerajte tlak a kontrolujte každú pol hodinu.
 5. Vytočte "03", zavolajte lekára.
 6. Užívajte predpísané antihypertenzívne lieky.
 7. Ak je bolesť hlavy závažná, odporúča sa diuretikum.
 8. Na upokojujúci nápoj Corvalol, valerián.
 9. Keď chladne teplé nohy, zabalte deku, alebo použite horčicovú omietku.
 10. Po núdzovej prehliadke lekárom môže byť nevyhnutná hospitalizácia, ktorá by sa nemala opustiť.

Liečba hypertenznej krízy

Zníženie krvného tlaku je potrebné postupne, aby sa zabránilo negatívnym účinkom na obličky a mozog. Stav by mal byť prerušený intravenózne klonidínom, nifedipínom, ktorý dosiahol pokles tlaku najviac o 25% v priebehu dvoch hodín. V najbližších šiestich hodinách je potrebné sledovať sťažnosti a znižovať krvný tlak na indikácie, v ktorých sa pacient cíti lepšie. Môže byť potrebná rozšírená diagnostika (auskultatívne zistiteľná aktivita iných orgánov).

Liečba hypertenznej krízy pokračuje v užívaní liekov mimo oddelenia intenzívnej nemocničnej starostlivosti, hoci spočiatku hospitalizácia nie je povinná pre všetkých, ale hlavne pre komplikované prípady. Prípady nekomplikovanej hyperkrízy sa po nevyhnutných injekciách (síran horečnatý) alebo pri užívaní lieku Captopril a Capoten tablety normalizujú ambulantne. Pacient sa naďalej zotavuje z hypertenznej krízy doma. Odstráňte fyzickú námahu, v kvapaline a soľ v limite stravovania. Potrebné je pohodlné psychologické prostredie.

Zastavenie hypertenznej krízy

Úlohou zatknutia hypertenznej krízy nie je normalizácia krvného tlaku, ale vylúčenie pacienta z nebezpečnej situácie, zníženie hypertenzie na 160-170 hornej a 90-100 nižšiu. Normalizácia sa odporúča pre tehotné ženy s toxikózou v poslednom trimestri a je možné pre dieťa alebo adolescenta s akútnou glomerulonefritídou. Základnými prostriedkami hyperkrízy sú Niprid, Nifedipine, sú podávané intravenózne pod kontrolou. Pri opuchoch spojte diuretiká.

Tlakové výstreky

Na normalizáciu tlakových lekárov kríza v ambulancii používa magnéziu. Musíme si uvedomiť, že táto droga je potrebná ako núdzová pomoc a nie konštantná terapeutická taktika! Stále existujú pacienti, ktorí často podstupujú takúto injekciu tlaku kvôli svojmu výraznému účinku - patria do rizikovej skupiny pre úmrtnosť. Zriedkavo, ak je magnézia predpísaná na nezávislé použitie.

Na klinike sa počas krízy podáva intravenózna injekcia:

 • Captopril, Klofelin, Lasix, Nifedilin - hladko regulujú krvný tlak;
 • Euphyllinum - uľahčuje dýchanie;
 • Relanium, Papaverine - zmierňuje svalový kŕč;
 • Nitroprussid sodný - na vyriešenie zlyhania ľavej komory srdca.

Ako odstrániť hypertenznú krízu doma

Ak z akéhokoľvek dôvodu nie je možné rýchle poskytovanie zdravotnej starostlivosti, hypertenzívni pacienti so skúsenosťami by mali mať injekčné striekačky a injekčné lieky na úľavu od útoku (krízy). Intramuskulárne injekcie Furosemidu, Dibazolu, Piracetamu, No-shpya av neprítomnosti ich zvyčajné pilulky na tlak pomáhajú odstrániť hypertenznú krízu doma. Ďalšie kroky:

 • Pacient potrebuje odblokovať obojok, ľahnúť si s hlavou nahor alebo si sadnúť.
 • Vyžaduje pokojný a čerstvý vzduch s tŕňom - ​​pripevnite na nohy výhrevnú podložku alebo horčicovú omietku.

Diéta pre hypertenznú krízu

V úlohe, ako sa zotaviť z hypertenznej krízy a vyliečiť chorobu s prejavmi záchvatov, diéta je dôležitým faktorom na zabránenie exacerbácii:

 • Výživa v hypertenzívnej kríze frakčná, 5-6 krát, kvapalina je obmedzená - nie viac ako jeden liter za deň.
 • Spotreba živočíšneho tuku, sacharidov, soli a výťažkov sa znižuje a potraviny bohaté na vlákninu, draslík, horčík a vitamíny sa zavádzajú do menu.
 • Jedlo je varené vo varenej forme.
 • Vypúšťanie (ovocie, kefír) sú potrebné na odstránenie nadbytočnej kvapaliny.

Obnova po hypertenznej kríze

Pri hypertenzii je žiaduce opustiť tabak a alkohol - mužov aj ženy. Obnova z hypertenznej krízy si vyžaduje zdravý životný štýl - cvičenie, plávanie, jazda na bicykli, lyžovanie, dokonca aj chôdza - to všetko má veľký vplyv na rehabilitáciu tela a všeobecnú prevenciu, ale nadmerné cvičenie bude musieť byť opustené. Úlohou pacienta počas krízy je vyhnúť sa stresovým situáciám, sledovať denný režim a kontrolovať tlak, ktorý by sa mal denne merať. Predpísané antihypertenzívne lieky sa musia aplikovať!

Komplikácie hypertenznej krízy

Dôsledky hypertenznej krízy sú vážne:

 • Porušenie mozgu hlavy, strata pamäti, zmätenosť vedomia.
 • Neurologické poruchy.
 • Srdcové zlyhanie je akútne a stagnuje.
 • Ischémia, infarkt myokardu.
 • Zmeny svalového tonusu, kŕče.
 • Aneuryzma aorty.

Čo s hypertenzívnou krízou?

Informácie uvedené v článku sú len informačné. Materiály výrobku nevyžadujú samošetrenie. Iba kvalifikovaný lekár môže diagnostikovať a poradiť o liečbe na základe individuálnych charakteristík konkrétneho pacienta.

Prvá a prvá pomoc pri hypertenznej kríze - čo robiť a aké lieky užívať doma?

Hypertenzívna kríza (kríza) - je jedným z najbežnejších javov, ktorý je prevažne diagnostikovaný u starších ľudí. Charakterom tohto patologického procesu je jeho neočakávaný prejav. Osoba s hypertenznou chorobou môže byť chytená kdekoľvek, či už je to verejná doprava, práca alebo outdoorová rekreácia.

Vo väčšine prípadov vyprovokujú útok stresujúce situácie, emocionálne kŕče, ktoré narušujú nervový systém. V dôsledku toho sa vyvíja vaskulárna porucha, ktorá sa objavuje na pozadí mentálneho stresu.

Hypertenzívna kríza môže spôsobiť infarkt myokardu a mŕtvicu. Preto potrebujete vedieť, ako poskytnúť pacientovi prvú pomoc doma pred príchodom zdravotníka. Podrobný algoritmus opatrení pre komplikovanú a nekomplikovanú krízu bude popísaný nižšie.

Čo môže vyvolať hypertenznú krízu?

Takéto faktory môžu vyvolať útok prudkého nárastu krvného tlaku:

 1. Neurosy, stres, emočný stres a akékoľvek iné narušenie nervového systému.
 2. Dedičnosť (ak v rodine niekto diagnostikoval hypertenziu).
 3. Patológia štítnej žľazy.
 4. Hormonálne zlyhanie. U žien môže byť začiatkom menštruácie, predmenštruačným syndrómom, menopauzou.
 5. Nesprávna výživa. V prípade arteriálnej hypertenzie je pacientovi zakázané konzumovať niektoré produkty - kávu, soľ a tiež alkoholické nápoje. Zanedbanie tohto pravidla vedie k rozvoju útoku.
 6. Fajčenia.
 7. Posilnený fyzický tréning, veľké zaťaženie orgánov zraku a sluchu (hlasná hudba, jasné svetlo, silné vibrácie).
 8. Zmena poveternostných podmienok. V tomto prípade telo nedokáže rýchlo obnoviť.
 9. Exacerbácia existujúcich ochorení v chronickej forme.
 10. Osteochondróza hornej chrbtice.
 11. Renálne zlyhanie.
 12. Náhle zrušenie ("abstinenčný syndróm") alebo neochota užívať lieky na zníženie krvného tlaku predpísané lekárom.

Každý z týchto faktorov môže vyvolať hypertenznú krízu.

Aký je klinický obraz hypertenznej krízy?

Núdzová prvá pomoc by mala byť vybavená vzhľadom na takéto znaky:

 1. Vysoký krvný tlak. Stojí za zmienku, že príznaky krízy sa môžu vyskytnúť aj pri miernom zvýšení tlaku.
 2. Abnormality srdca - stenokardia (bolesť), palpitácie srdca.
 3. Cirkulačné poruchy v mozgu. Prejavil sa vo forme bolesti hlavy, závratov, zmätenosti, reči a zrakových porúch.
 4. Porušenia fungovania autonómneho nervového systému - úzkosť, strach, rýchle dýchanie, potenie, triaška, pocit nedostatku vzduchu, nával krvi do hlavy.
 5. Poškodenie sluchu, škvrny alebo "pohľad" pred očami.

Orgány, ktoré trpia, keď dôjde k útoku, sa nazývajú "ciele". Obličky, srdce, mozog, cievy sú najčastejšie postihnuté.

Cieľové orgány pri hypertenznej kríze

Dôležité: Vážne nebezpečenstvo pre zdravie pacienta s diagnózou "arteriálnej hypertenzie" spôsobuje komplikovanú krízu. V takom prípade by poskytovanie lekárskej starostlivosti malo byť do 1 hodiny. V opačnom prípade ohrozuje vývoj mozgovej príhody, hypertenznej encefalopatie, infarktu, krvácania v dôsledku dlhotrvajúceho porušovania činnosti mozgu, srdca, ciev a obličiek.

Núdzová starostlivosť pri hypertenznej kríze

Čo robiť doma, keď milovaný má príznaky útoku?

Prvá pomoc pri hypertenznej kríze

Tu je algoritmus prvej pomoci:

 1. Zavolajte na ambulančnú brigádu.
 2. Pozícia pacienta počas útoku je veľmi dôležitá. Mala by to byť ležaná (zvýšená hlava).
 3. Utíšte pacienta. Aby ste to urobili, dajte mu tinktúru valeriánskej, matčiny, zriedte 40 kvapiek Corvalolu v 50 ml vody (najmä ak je útok sprevádzaný záchvatom paniky).
 4. Otvorte všetky okná. Poskytnite svojmu blížnemu prístup k čerstvému ​​vzduchu.
 5. Pred príchodom lekárskeho asistenta sa meria krvný tlak každých 10 minút.
 6. Ak sa pacient sťažuje na bolesť na hrudníku pri vysokom tlaku, nitroglycerínová tableta sa umiestni pod jazyk.
 7. Zrušiť tlačidlá na oblečenie, ktoré drží dych.
 8. Zníženie tlaku pomôže štandardným tabletám, ktoré pacient urobil s hypertenziou.
 9. Poskytnite pacientovi úplný pokoj, vypnite svetlá, TV, rádio.
 10. Neukazujte, že ste nervózni, snažte sa byť pokojní.

Dôležité: Starostlivosť o pacientov je potrebná opatrne. V tejto kategórii ľudí sa často pozorujú sekundárne patológie, ktoré sa môžu zhoršiť pri užívaní určitých liekov.

Prvá pomoc pred krízou sprevádzaná tachykardiou (palpitácie srdca)

Liečba útoku by mala začať meraním srdcovej frekvencie. Pri útoku tachykardie je "ambulancia" nasledujúca liečba.

Hypertenzívna kríza

Hypertenzívna kríza je núdzový stav, ktorý je spôsobený nadmerným zvýšením krvného tlaku a ktorý sa prejavuje v klinickom zobrazení lézie špecifického cieľového orgánu. Keď je nevyhnutné urýchlene znížiť krvný tlak, aby sa zabránilo poškodeniu orgánov tretej strany. Takýto patologický stav je jednou z najbežnejších príčin, ktoré sa bežne nazývajú lekárske ambulancie. V západnej Európe za posledných dvadsať rokov došlo k poklesu výskytu hypertenzných kríz u pacientov s arteriálnou hypertenziou. Dôvodom je zlepšenie riadenia arteriálnej hypertenzie a nárast včasnej diagnostiky tejto choroby.

Príčiny hypertenznej krízy

Príčiny kríz pri hypertenzii sa líšia. Hypertenznú krízu prebiehať v prítomnosti vyvinutí hypertenzie akéhokoľvek pôvodu (hypertenzná choroba a symptomatickou hypertenzie u rôznych typov), ale aj s rýchlym vysadení liekov, ktoré znižujú krvný tlak (antihypertenzíva). Táto podmienka sa tiež nazýva "abstinenčný syndróm".

Príčiny, ktoré prispievajú k vzniku hypertenzívnych kríz:

Hypertenzná kríza vo féochromocytóme je dôsledkom zvýšenia krvných katecholamínov. Vyskytuje sa aj pri akútnej glomerulonefritíde.

Ak dôjde k Cohn syndróm aldosterón sekrécie, čo vedie k zvýšenej vylučovanie draslíka a podporuje prerozdeľovanie v tele elektrolytu, čo vedie k hromadeniu sodíka a zvýšenie periférnej vaskulárnej rezistencie príp.

Občas hypertenzná kríza sa vyvíja v dôsledku reflexnej mechanizmus reakcie v reakcii na nedostatok kyslíka (hypoxia) alebo mozgovej ischémie (ganglioblokatorov aplikácie, použitím sympatomimetík, antihypertenzíva tiež zrušiť).

Riziko hypertenzných kríz sa vyskytuje pri akútnom poškodení niektorých cieľových orgánov. Poruchy regionálneho krvného obehu sú zistené vo forme akútnej hypertenznej encefalopatie, akútnej koronárnej insuficiencie, mŕtvice a akútneho srdcového zlyhania. Poškodenie cieľových orgánov sa vyskytuje tak na vrchole krízy, ako aj v dôsledku prudkého poklesu arteriálneho tlaku, najmä u starších ľudí.

Určite tri mechanizmy na rozvoj hypertenznej krízy:
- zvýšenie krvného tlaku s nadmernou reakciou vasokonstrikčných cerebrálnych ciev;
- porušenie miestneho cerebrálneho obehu;
hypotonické krízy.

Príznaky hypertenznej krízy

Hlavným príznakom krízy hypertonických k prudkému zvýšeniu krvného tlaku, ktoré sa prejavuje významný nárast obehu mozgu a obličiek, z dôvodu, ktorý podstatne zvyšuje riziko závažných komplikácií kardiovaskulárnych (infarkt myokardu, cievne mozgové príhody, krvácanie, subarachnoidálne, aneuryzmy aorty Pitevné, akútneho zlyhania obličiek, pľúcny edém, akútna koronárna nedostatočnosť atď.).

Vývoj hypertenznú krízu sa prejavuje: nervózny vzrušenie, strach, úzkosť, búšenie srdca, studený pot, cítila dýchavičnosť, triaška, husia koža, začervenanie tváre.

Z dôvodu poškodenia cerebrálneho krvného obehu sa objavujú nevoľnosť, závrat, zvracanie, rozmazané videnie.
Príznaky hypertenzných kríz sú veľmi rozdielne. Zatiaľ je najčastejší symptóm, ktorý sa vyskytuje v skorých štádiách vývoja krízy, to je bolesť hlavy, ktorá môže byť tiež sprevádzaný vracanie, nevoľnosť, závraty, hučanie v ušiach. Zvyčajne sa táto bolesť hlavy zvyšuje s kýchaním, pohybom hlavy, pohybom čriev. Okrem toho je sprevádzaná aj bolesťami očí počas pohybu očí a fotofóbia.

V prípade, že zhubný obrat vo vývoji esenciálnej hypertenzie bolesti hlavy dochádza v dôsledku výrazného zvýšenia krvného tlaku a vnútrolebečného tlaku, mozgového edému mozgu a sprevádza nevoľnosť, rozmazané videnie.
Ďalším bežným prejavom hypertenzívnych kríz je závrat - zdá sa, že okolité objekty sa "otáčajú". Závrat sú dva varianty: 1), závrat, ktorá sa vyskytuje a je zvýšená zmenou polohy hlavy, 2), závrat, ktorá sa objaví, bez ohľadu na ustanovenia hlavy a nie je sprevádzaný zmyslom pohybu.

Pomoc s hypertenzívnou krízou

Prvá pomoc pri hypertenzívnej kríze:

V závislosti od zložitosti stavu pacienta musíte zavolať na sanitku.

Položte pacienta do polovice sedenia (napr. Na stoličke), odložte, položte malý vankúš pod hlavu.

Osoba, ktorá trpí arteriálnou hypertenziou, by mala vopred porozprávať so svojím lekárom o tom, aké lieky má užívať na zmiernenie hypertenznej krízy. Zvyčajne môže byť Kapoten (½-1 tableta pod jazykom až do úplného vstrebania) alebo Corinfar (1 tableta pod jazykom, kým sa úplne nezabudne).

Je tiež užitočné prijať sedatívum (Valocordin, Corvalol).

Je potrebné stanoviť hodnoty arteriálneho tlaku a pulzu. Nemôžete nechať pacienta bez dozoru. Nasledujúcemu lekárovi poskytne pacientovi nasledujúcu lekársku pomoc.

Ak nie je možné zmierniť hypertenznú krízu, alebo ak sú komplikácie alebo ak vznikli po prvýkrát, takýto pacient potrebuje urgentnú hospitalizáciu v kardiologickej nemocnici.

Pri zatýkaní najčastejšie používanej hypertenznej krízy:

- klonidín (liek na zníženie krvného tlaku), perorálne 0,2 mg a potom 0,1 mg každú hodinu, kým klesne tlak; metódou intravenóznej kvapkania 1 ml 0,01% v 10 ml 0,9% chloridu sodného.

- Nifedipín (blokátor kalciových kanálov, rozširuje koronárne a periférne cievy a uvoľňuje hladké svalstvo) až 5 v tabuľke 10 mg. žuť, a potom vložiť do jazyka alebo prehltnúť; s opatrnosťou pri hypertenznej encefalopatii, zlyhaní srdca s pľúcnym edémom, opuchom hlavy zrakového nervu.

- Nitroprusid sodný (vazodilatátora) intravenózne vo forme kvapôčok v dávke 0.25-10 mg / kg za minútu po dávkovaní sa zvýši na 0,5 mg / kg za minútu a každých 5 minút. Bude tiež dôležitý pri súčasnom vývine hypertenznej encefalopatie, zlyhania obličiek s disekciou aortálnej aneuryzmy. Ak nedôjde k žiadnemu výraznému účinku do 10 minút po dosiahnutí maximálnej dávky, podávanie sa zastaví.

- diazoxid (priamy vazodilatátora) 50 mg až 150 mg iv bolus počas 10-30 sekúnd alebo pomalej injekcie 15 mg do 30 mg za minútu po dobu 20-30 minút. Môžu sa vyskytnúť vedľajšie účinky, ako sú: tachykardia, arteriálna hypertenzia, nauzea, angína, edém, vracanie.

- kaptopril (ACE inhibítor) 25-50 mg pod pohanmi.

- Labetalol (beta-blokátor) 20-80 mg intravenózny bolus každých 10-15 minút alebo 50-300 mg kvapkanie pri 0,5-2 mg za minútu. Odporúča sa pre encefalopatiu, zlyhanie obličiek.

- Fentolamín (alfa adrenergný blokátor) 5-15 mg raz intravenózne injekčne podaný s hypertenzívnou krízou, ktorá je spojená s feochromocytómom.

- enalapril (inhibítor ACF) intravenóznou injekciou počas 5 minút každých 6 hodín v dávke 0,625-1,25 mg, ktoré sa zriedia v 50 ml 5% roztoku glukózy alebo vo fyziologickom roztoku; pri hypertenznej kríze u pacientov s exacerbáciou ischemickej choroby srdca, encefalopatiou, chronickým kongestívnym zlyhaním srdca.

Pri zatýkaní hypertenzívnej krízy sa liečivá uvedené vyššie môžu používať v kombinácii s inými a v kombinácii s inými antihypertenzívami, najmä s ß-blokátormi a diuretikami.

Liečba hypertenznej krízy

Pri hypertenzívnej kríze s komplikáciami môže akékoľvek oneskorenie liečby viesť k nezvratným následkom. Pacient je hospitalizovaný na jednotke intenzívnej starostlivosti a okamžite pokračuje v intravenóznom podaní jedného z liekov uvedených nižšie.

Lieky na zavedenie hypertenzívnych komplikovaných kríz

Hypertenzívna krízová núdzová starostlivosť

Pri hypertenznej kríze je núdzová starostlivosť poskytnutá s cieľom dosiahnuť zníženie krvného tlaku u osoby čo najskôr, inak sa nedá vyhnúť nezvratnému poškodeniu vnútorných orgánov.

Preto sa odporúča používanie nasledujúcich liekov vždy, keď potrebujete zmierniť hypertenznú krízu v prípade núdze: buď Corinfar alebo Capoten s hornou časťou (systolický krvný tlak viac ako 200 mm Hg alebo Clofelin je sublingválny, účinok nastáva po pol hodine.) Keď sa krvný tlak zníženie o dvadsaťpäť percent, nie je potrebné ho rýchlejšie znižovať, vyššie uvedené opatrenia budú stačiť, ale ak s použitím týchto liekov stav pacienta nezlepšuje sa alebo sa zhoršuje, naopak je potrebné ihneď zavolať lekársku ambulanciu.Včasná liečba lekárom a výzva na naliehavú lekársku starostlivosť pri hypertenznej kríze zabezpečí efektívnu liečbu a vyhnú sa nenapraviteľným následkom.

Volanie 03 na volanie pohotovostnej lekárskej pomoci je nevyhnutné formulovať (jasne) dispečerovi symptómy pacienta a ukazovatele jeho arteriálneho tlaku. V zásade možno zabrániť hospitalizácii za predpokladu, že hypertenzná kríza u pacienta nie je komplikovaná poškodením vnútorných orgánov. Ale musíte tiež byť pripravený na to, že hospitalizácia môže byť potrebná v prípade vzniku hypertenznej krízy.

Pred príchodom sanitky je potrebné:

Pacient s epizódou hypertenznej krízy v posteli by mal mať niekoľko ďalších vankúšov, čím mu poskytne polovicu sedenia tela. Toto veľmi dôležité opatrenie je nevyhnutné na zabránenie udušeniu alebo dýchavičnosti a často sa môže vyskytnúť počas hypertenznej krízy.

Ak je osoba už v ambulantnej liečbe hypertenzie, musí užívať dávku (mimoriadne) svojho antihypertenzného lieku. Liečba bude najlepšie pracovať lepšie, ak sa užíva sublingválne, tak ako to povedať, resorpciou pod jazykom.

Nevyhnutne sa snaží znížiť tlak arteriálnych indexov o 30 mm ortuť v priebehu pol hodiny a 50 mm. ortuti do jednej hodiny po počiatočnom krvnom tlaku. Keď bolo možné dosiahnuť dobrý pokles, nemali by ste podnikať ďalšie metódy zníženia krvného tlaku. Je tiež veľmi nebezpečné "krčiť" krvný tlak na normálnu úroveň veľmi prudko, pretože to môže viesť k poruchám cerebrálnej cirkulácie, niekedy aj nezvratným.

Môžete tiež užívať sedatívne lieky, napríklad Valokardin, na dosiahnutie normalizácie vzrušeného emočného stavu pacienta, ktorý mu pomôže zbaviť sa strachu, paniky a úzkosti.

Osoba s hypertenzívnou krízou pred príchodom lekára by nemala užívať všetky rôzne lieky bez naliehavej potreby. Toto je mimoriadne zbytočné riziko. Bolo by správnejšie čakať na príchod tímu pre záchrannú ambulanciu, ktorá vyberie najvhodnejšiu drogu a bude ju schopná vstreknúť. Rovnaký tím lekárov, ak je to potrebné, môže rozhodnúť o hospitalizácii pacienta v nemocnici alebo rozhodnúť o jeho ambulantnej liečbe, čiže doma. Po zmiernení hypertenznej krízy je potrebné poradiť sa s kardiológa alebo praktickým lekárom, aby mohol nájsť najlepšie hypotenzívne činidlo na adekvátnu liečbu hypertenzie.

Po hypertenznej kríze

Dôsledky hypertenznej krízy môžu byť skutočne desivé. Môžu to byť nezvratné zmeny vo vnútorných orgánoch a systémoch, ktoré v budúcnosti nevyhnutne ovplyvňujú kvalitu života pacienta. Aby sme mohli normálne žiť v budúcnosti po útoku na hypertenznú krízu, je potrebné pozorovať prevenciu.

Prevencia hypertenzných kríz je povinným komplexným opatrením, obsahuje nasledovné:

1. Nepretržité monitorovanie krvného tlaku. Je potrebné stanoviť, že bez ohľadu na celkový zdravotný stav je potrebné merať arteriálny tlak niekoľkokrát denne.

2. Lieky na zníženie krvného tlaku, predpísané ošetrujúcim lekárom, na celý život. Ak sa uchýlite k takejto terapii, rovnako ako raz za mesiac nezabudnite navštíviť svojho lekára, hypertenzné krízy vo väčšine prípadov možno zabrániť.

3. Ak je to potrebné, mali by ste sa snažiť vyhnúť všetkým druhom stresových situácií. K tomu môžete využiť aj niektoré psychoterapeutické metódy (napríklad hypnózu alebo autogénny tréning). Je potrebné zahrnúť fyzickú aktivitu do svojej každodennej rutiny.

4. Je úplne nevyhnutné vylúčiť nikotín a alkohol z vášho životného štýlu. Práve s ich zneužívaním dochádza k ostrému a pretrvávajúcemu kŕčeniu krvných ciev, ktorého dôsledky môžu byť veľmi tragické.

5. Je potrebné starostlivo kontrolovať hmotnosť, pretože pacienti s obezitou spravidla majú zvýšenú hladinu cukru v krvi, ktorá počas hypertenznej krízy hrozí vážnymi komplikáciami.

6. Potravinové úpravy hypertenznej krízy je tiež potrebné upraviť. Je prísne zakázané používať stolovú soľ, pretože v nej je sodík, ktorý si zachováva vodu v tele. Lieky na hypertenzné krízy produkujú účinok čo možno najefektívnejšie, ak je diéta bez hypertonických kríz bez soli. Preto je dôležité dodržiavať primeranú racionálnu výživu pri hypertenznej kríze.

Prevencia hypertenzných kríz v poradí nevyhnutnosti nie je potrebná bez kontroly nad množstvom spotrebovanej tekutiny. Pretože arteriálny tlak počas nadmernej hypertenznej krízy je vysoký, kvapaliny by sa nemali vypiť viac ako jeden a pol litra denne. Nápoje obsahujúce sodík by sa mali úplne vylúčiť. Strava s hypertenzívnou krízou by mala byť predpísaná ošetrujúcim lekárom alebo v najlepšom prípade výživou.

Obnova po hypertenznej kríze sa robí v poradí povinného a podľa individuálneho programu pre každého konkrétneho pacienta.

Ak je pacient už na stabilnom odpočinku v lôžku, začnite vykonávať rehabilitačné fyzické aktivity, ktoré sú navrhnuté na riešenie nasledujúcich úloh:

- vyváženie neuropsychologického stavu pacienta;

- nie ostrý výcvik na fyzické zaťaženie ľudského tela;

- zníženie počtu tónov;

- zlepšenie kvality cievneho systému srdca

Obnova po utrpení hypertenznej krízy nevyhnutne zahŕňa individuálne a skupinové triedy medicínskej fyzickej kultúry.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Krvácanie mozgu: typy, prejavy, príčiny a dôsledky

Intrarerebrálne krvácanie je život ohrozujúci stav charakterizovaný vyliatím krvi z mozgových ciev do tkaniva alebo komôr. U dospelých starších ako 45-50 rokov je hemoragická mŕtvica (tiež nazývaná krvácanie z mozgu) tvorí 15-20% všetkých prípadov mŕtvice (akútna cerebrovaskulárna príhoda).

Revaskularizácia myokardu: cieľ, spôsoby - tradičné a moderné, ako sa vykonávajú

Revaskularizácia myokardu je skupina operácií, ktoré umožňujú obnoviť koronárny krvný obeh počas ischémie srdcového svalu.

Prečo sú žily opuchnuté a bolestivé v ramenách: príčiny a liečba

Oteklé žily v pažích nie sú vôbec smrteľné ochorenie. Vo väčšine prípadov to neovplyvňuje ľudské zdravie. Len príležitostne to môže byť znakom vážnych problémov s plavidlami.

Ak je obsah bazofilov v krvi zvýšený, čo to znamená?

Obsah bazofilov v ľudskej krvi je pomerne nízky, ale napriek tomu vykonávajú dôležité úlohy pre telo. Tieto malé telá sú typom bielych krviniek, ktoré vylučujú biologicky aktívne látky počas zápalových a alergických procesov.

Zvýšený protrombín - čo to znamená?

Protrombín je proteín, ktorý sa vyrába v pečeni a je prekurzorom trombínu (ktorý stimuluje tvorbu krvných zrazenín). Protrombín je jedným z najdôležitejších indikátorov krvnej zrážanlivosti.

Kompletná revízia kŕčových žíl v nohách: príčiny, liečba, prognóza

Z tohto článku sa dozviete: čo sú kŕčové žily na nohách, aké sú hlavné vonkajšie príznaky patológie. Príčiny, symptómy a možné komplikácie.