Vypočutie v ordinácii lekára neznáme slovo "hyperplázia" by nemalo zúfalstvo. Nie je tak strašidelné, ak pochopíte príčinu ochorenia a čas začať liečbu.

Čo to je a prečo sa to zdalo?

Hyperplázia znamená, že v ľubovoľnom tkanive tela (nemá nič spoločné s nádorom) alebo orgánom sa počet buniek zvýšil, čo viedlo k zvýšeniu objemu tvorby alebo orgánu.

Po takomto vysvetlení je rozumné položiť si otázku o dôvodoch takýchto zmien. Ale odpovedať jednoznačne na neho nie je ľahké, pretože existuje veľa dôvodov. Stimuly na rast buniek môžu slúžiť ako stimulátory rastu tkaniva, akékoľvek antigénne stimuly, rôzne onkogénne látky, chirurgické zákroky na odstránenie celého orgánu alebo jeho časti.

Ak hovoríme o príznakoch fyziologickej hyperplázie, bude to asi násobenie epitelu prsnej žľazy počas tehotenstva. Existuje aj taká vec, ako je glandulárna hyperplázia, ku ktorej dochádza pred nástupom menštruácie. Len lekár dokáže pochopiť všetky jemnosti a našou úlohou je poskytnúť všeobecné predstavy o tejto chorobe. Pretože aj keď sa to týka benígnych nádorov, stále existuje šanca, že proces degenerácie do zhubnej formy môže začať.

Ak hovoríme o hyperplázii žliaz, potom existuje niekoľko typov proliferácie - proliferácie buniek, ktoré spôsobujú proliferáciu tkaniva, ktoré sú determinované stupňom poškodenia. Napríklad epiteliálna stratifikácia môže mať cytologickú atypiu alebo sa nenašla. Pozrite sa, či existuje invazívny rast - penetrácia buniek do okolitého tkaniva, s hyperpláziou, nebola pozorovaná.

S rastúcou hrúbkou endometria - vnútornej sliznice maternice, hovoríme o endometriálnej hyperplázii.

Anémia, niektoré z jej foriem, môže spôsobiť reprodukciu zložiek myeloidného (hematopoetického) tkaniva. Infekčné choroby niekedy slúžia ako príčina hyperplastických procesov v lymforetickom tkanive, ktoré tvoria lymfatické uzliny, slezinu.

Medzi nami ženy

Hoci je názov choroby jeden, spoločný pre všetkých, existujú však niektoré zvláštnosti. Preto je lepšie viesť túto konverzáciu.

Sliznica maternice ženy sa nazýva endometrium. Hyperplázia, jej rast, sa týkajú benígnych procesov. Nárast endometrie sa vyskytuje mesačne, keď sa pod účinnosťou estrogénu pripravuje na prijatie oplodneného vajíčka. Pri absencii počatia sa nadmerné endometrium odmieta, čo sa prejavuje menštruačným krvácaním. Ak je proces narušený, sliznica začína rásť silnejšie. Rozsah hrúbky endometria a druh choroby závisí od toho.

Keď hyperplázia žlčových ciest narušuje lumen medzi žľazami endometria. Ale tkanivo má jednotnú štruktúru, hrúbka endometria nie je väčšia ako 1,5 cm.

Ak sa cysty nachádzajú medzi tkanivami, diagnóza už znie ako glandulárna-cystická hyperplázia.

Pri atypickej forme ochorenia je charakteristická štrukturálna zmena tkanív, sliznica rastie na 3 cm, tento stav maternice sa tiež nazýva adenomatóza.

Fokálna hyperplázia znamená, že v endometriu sa ako samostatné ohniská vytvorili polypy. Sú tiež rozdelené na žľaza, vláknité a adenomatózne. V strede hyperplázie môže byť hrúbka endometria až 6 cm.

Čo ohrozuje každý typ ochorenia? Atypická hyperplázia a ohnisko sú nebezpečné z hľadiska transformácie na malígny nádor. Pokiaľ ide o glandulárnu a cystickú hyperpláziu endometria, lekári ich považujú za benígne a nie sú náchylné k znovuzrodeniu.

Prvým signálom, že hyperplázia endometria sa môže objaviť, je porušenie menštruačného cyklu. Menštruácia má bolestivú povahu, najčastejšie prechádza ako krvavé krvácanie. Niekedy amenorrhea - ich absencia až šesť mesiacov a viac. Vo všeobecnosti hyperplázia endometria predovšetkým hovorí o hormonálnych poruchách, ktorých následkom môže byť množstvo ďalších ochorení, ako je endometrióza, ochorenie vaječníkov polycystických buniek, neplodnosť.

Existuje niekoľko možností liečby hyperplázie, závisí to od jej typu, od množstva tkaniva a od veku pacienta. V reprodukčnom veku je liečba konzervatívna: terapia s použitím hormonálnych liekov. Pri správnej liečbe sa zastaví rast endometria. Ak však hyperplázia dosiahla významnú veľkosť alebo spôsobí relaps, potom sa musíte obrátiť na lekárov.

Sprievodcovia tejto choroby sú často endokrinné poruchy - cukrovka, obezita. Ženy nad 50 rokov, ktoré majú nadváhu a majú hypertenziu, sú náchylné na túto chorobu.

Aj muži trpia

Po dosiahnutí veku 50 rokov s benígnou prostatickou hyperpláziou (adenómom) prostaty, približne 85% mužov príde k urológovi. Toto ochorenie naznačuje, že v prostate sa objavil uzlík alebo niekoľko z nich, rastú, stláčajú močovú rúru a spôsobujú problémy s močením. Čím viac buniek rastie, tým závažnejší je problém.

Príčina ochorenia sa nazýva hormonálne zmeny, tzv. Mužská menopauza. Neexistujú však presné údaje o tom, koľko sexuálnej aktivity, sexuálnej orientácie, zlých návykov, zápalových ochorení pohlavných orgánov ovplyvňuje výskyt adenómu.

Symptómy hyperplázie u mužov sa primárne prejavujú vo forme problémov s močením - nedochádza k úplnému vyprázdneniu močového mechúra. Ďalej je všetko komplikované viac: pomalý prúd, časté túžby v noci, zatiaľ čo brušné svaly musia byť napäté. Oneskorenie návštevy lekára sa môže zmeniť na množstvo problémov - chronické zlyhanie obličiek, močovú inkontinenciu. Potom sledujte komplikácie v podobe cystitídy, hematúrie (krv v moči), urolitiázy a mnohých ďalších.

Ak proces nie je zastavený, liečba sa nezačne, výsledok môže byť skôr smutný: uretróza sa úplne zovrie. Iba suprapubická punkcia pomôže zmierniť stav pacienta.

Liečba hyperplázie adenómu závisí od stupňa ochorenia. Lieky môžu pomôcť len v počiatočných fázach, keď je močový mechúr úplne prázdny.

Nespracovné metódy, najmä použitie katétra, sa používajú, keď človek nemôže byť prevádzkovaný zo zdravotných dôvodov.

Najefektívnejšia metóda liečby hyperplázie zostáva operácia. Ak ochorenie nefunguje, odporúča sa transrektálna resekcia - adenóm sa odstráni cez močovú rúru. Takáto operácia je šetrnejšia ako brušná.

Vo všeobecnosti by som chcel povedať, že jeden článok nezahŕňa všetky nuansy a príznaky hyperplázie. Cieľom bolo poskytnúť všeobecné informácie o ňom, aby sa ukázalo, že diagnóza vykonaná v ranom štádiu dáva každú šancu na úplné vyliečenie.

Ako je hypoplázia mozgových tepien nebezpečná pre ľudí?

Správy sú vždy šokované správou, že v mladom veku niekto zomrel na mozgovú príhodu, je absolútne zdravý a silný. Dôvodom náhleho blokovania cievy je abnormálny pokles lumenu. Dôvodom nie sú cholesterolové plaky, ale hypoplázia cerebrálnej artérie - patologické zúženie cerebrospinálnych ciev alebo mozgových tepien. Najčastejšie sa anomália nachádza v cieve, ktorá vedie k prietoku krvi do mozgu v pravej polovici tela. Toto ochorenie sa pozoruje u 80% starších ľudí, pretože k vrodenej poruche sa pridávajú zmeny v krvných cievach súvisiace s vekom. Hyperplázia pravých vertebrálnych artérií, čo to je a ako sa to prejavuje? Kedy hypoplázia mozgu vedie k stenóze, zvyšuje riziko vaskulárnej ischémie a mozgovej príhody? Aký je rozdiel medzi hypopláziou pravých a ľavých stavcov, mozgových ciev? Ako sa prejavuje hypoplázia mozgovej artérie?

Pravostranná a ľavá vertebrálna cievka patrí do vertebrobasilárnej krvi, ktorá zabezpečuje prenos 15 až 30% objemu krvi. Zvyšných 70-85% patrí do krčnej tepny. Hypoplázia mozgu úplne nevyživuje krv takých častí, ako je mozoček, trup a okcipitálne laloky. To vedie k zhoršeniu zdravia a rozvoju kardiovaskulárnych ochorení.

Štruktúra vertebrálnej artérie

Vertebrálne cievy, pravé a ľavé, prechádzajú priečnymi procesmi krčných stavcov a do lebky cez okcipitálne foramen. Tam sú spojené s bazilárnym kanálom, ktorý zabezpečuje prenos 15 až 30% objemu krvi. Potom, pod hemisférami mozgu, sa opäť rozvetvujú a tvoria kruh Willis. Z hlavných tepien mozgu odchádzajú početné vetvy, kŕmenie všetkých častí mozgu. Krčné žily umiestnené na krku odoberajú krv z hlavy.

Ako sa choroba prejavuje?

mozoček

Nádory mozgu tvoria začarovaný kruh. Ak má úsek úzky lumen alebo nepravidelné usporiadanie, kruh Willis sa stáva otvoreným, čo vedie k vývoju rôznych život ohrozujúcich chorôb. Hypoplázia vertebrálnych artérií alebo PA má negatívny vplyv na kŕmenie cerebellum, má nasledujúce prejavy:

 • závraty sa vyskytujú;
 • koordinácia pohybu je narušená;
 • rukopis sa zhoršuje;
 • jemné motorické zručnosti (šijacie gombíky, pletenie, modelovanie) trpia.

Brainový kmeň

V kmeňovom mozgu je oddelenie zodpovedné za termoreguláciu, pohyb svalov na tvári, blikanie, výrazy tváre, prehĺtanie jedla. Hypoplázia mozgovej tepny, ktorá zasahuje do normálneho krvného zásobenia trupu, spôsobuje konštantné alebo časté zvonenie alebo bzučanie v ušiach, časté mdloby a závraty, bolesti hlavy, reč spomaľuje, mimika je pomalá, prehĺtanie je ťažké.

Occipitálne laloky

Patológia mozgových ciev, ktoré kŕmia okcipitálne laloky, sa prejavuje prudkým zhoršením videnia, výskytom závoja pred očami, halucináciami.

Spoločné prejavy

Hypoplázia mozgu má bežné symptómy: znecitlivenie ramena, skoky v krvnom tlaku, slabosť rúk a nôh. Migréna, ktorá má nejasnú etymológiu, náhle záchvaty paniky, ktoré terapeut nemôže vysvetliť, hypoplazia je často za týmito príznakmi skrytá. Preto sa u vyššie uvedených prejavov oplatí okamžite obrátiť na terapeuta.

Príčiny vývoja

Hypoplázia mozgovej tepny má vrodenú, menej obyčajne získanú povahu pôvodu. V prvom prípade je úzky arteriálny lúmen výsledkom intoxikácie ženy počas tehotenstva. Fajčenie a alkohol, infekčné choroby (rubeola, chrípka), lieky a jedovaté otravy, ako aj stres a depresia vedú k nesprávnemu pokladaniu stavcov. Symptómy hypoplázie pravých vertebrálnych artérií sa často pozorujú u dieťaťa po tom, čo pupočná šnúra je zabalená okolo krku v maternici, aj keď je problém vyriešený v čase. V embryách a novorodencoch nie je možné diagnostikovať patológiu, prejavuje sa v dospelosti, častejšie na pozadí iných kardiovaskulárnych ochorení.

Získaná vaskulárna porucha je vzácna, len ako dôsledok mechanického poškodenia stavcov a osteochondrózy krčnej chrbtice. Zúženie lúmenu krčnej tepny je charakteristické po poraneniach krku súvisiacich s poškodením krčných stavcov alebo dlhodobým opotrebovaním špeciálneho fixačného prostriedku.

Hypoplázia ľavej vertebrálnej artérie

Hypoplázia pravej vertebrálnej artérie je diagnostikovaná častejšie ako podobná patológia ľavostrannej cievnej cesty. Hypoplázia ľavej chrbtice je diagnostikovaná u každých 10 pacientov, ktorí sa sťažovali lekárovi. Patológia spočíva v nedostatočnom rozvoji alebo zúžení lúmenu na 1 až 1,5 mm (normálne má priemer 2-4,5 mm). Špecifickosť ľavostrannej hypoplázie je krvácanie v krku, čo spôsobuje silnú bolesť v krčnej oblasti s prudkým nárastom tlaku.

Pravá vertebrálna nádoba kompenzuje zlý prietok krvi a problém sa prejavuje až o niekoľko rokov neskôr. Diagnóza je tiež zložitá a veľmi časté príznaky, ktoré charakterizujú hypopláziu ľavej stavcovskej tepny. Ospalosť, zhoršená koordinácia pohybov, tlakové rázy, záchvaty cefalgie, nauzea sú podobné prejavom iných ochorení, napríklad vaskulárnej dystónie (VVD), aterosklerózy alebo nádoru na mozgu.

Hypoplázia cerebrálnej artérie nepredstavuje hrozbu pre život, ale výrazne zhoršuje kvalitu života. Po diagnostikovaní je väčšina pacientov predpísaná vazodilatancia, ktorá zvyšuje lumen tepny a normalizuje tok krvi. Avšak dlhodobé používanie vazodilatátorov (vazodilatancií) vedie k nežiaducim vedľajším účinkom (tachykardia, potenie, nazálna kongescia), takže liečba sa vykonáva v priebehu. Ak hypoplázia vertebrálnej artérie na ľavej strane ohrozuje mŕtvicu alebo srdcový záchvat, pacientovi je predpísaná angioplastika - injekciou kovovej sieťoviny do miesta, kde je lúmen zúžený, ktorý podporuje steny cievy a zabezpečuje plný prietok krvi.

Hypoplázia pravej vertebrálnej artérie

Známky hypoplázie pravého vertebrálneho tepna sa ľahko zamieňajú s bežnou nepríjemnosťou a únavou, pretože sú podobné emocionálnej poruche. Ľavá vertebrálna nádoba je 1,5-2 krát širšia ako pravá, takže aj v prípade zúženosti lúmenu nie je anomália tak nápadná. Z tohto dôvodu je hypoplázia pravej vertebrálnej artérie oveľa bežnejšia ako hypoplázia ľavých stavcov chrbtice. Patológia je vyjadrená predovšetkým v porušení emočného pozadia, pretože je narušené kŕmenie okcipitálnej časti mozgu zodpovednej za emócie a víziu. Charakteristické príznaky zlého prívodu krvi do okcipitálnych lalokov sa ľahko zamieňajú so sezónnou depresiou: neprimeraná nespavosť ustupuje k nekontrolovateľnej ospalosti, meteorologickej závislosti, apatii a letargie.

Hyperplázia pravých vertebrálnych artérií je vrodená patológia a zriedkavo sa získava. V niektorých prípadoch neovplyvňuje kvalitu života, ale niekedy spôsobuje vážne zdravotné problémy. Často príznaky hypoplázie pravých vertebrálnych artérií pripomínajú symptómy mozgového nádoru:

 • pacient má mdlobu;
 • koordinačné problémy;
 • krátkodobá nerovnováha pri odchode z postele.

Vazodilatanciá používané pri ľavostrannej arteriálnej hypopláze sa nepoužívajú na liečbu pravostrannej patológie. Namiesto toho lekári predpisujú lieky proti zriedeniu krvi. Hypoplázia pravých vertebrálnych artérií je nebezpečná, pretože trombus vytvorený v úzkom priesaku cievy zablokuje priechod krvi a vedie k mŕtvici. Prípravky Cardiomagnyl, Caviton, tiklopidín, warfarín odolávajú trombóze a prispievajú k zvýšeniu elasticity krvných ciev.

Keď je ovplyvnená vertebrálno-bazilárna artéria

Pravá a ľavá vertebrálna cievka, ktorá sa dostane do lebky, je spojená s jednou tepnou. Hlavným dôvodom zúženia lúmenu je hypoplázia vertebrálnej artérie. Vedie k rozvoju vážneho ochorenia ─ vertebrálne - bazilárnej nedostatočnosti. Patológia má vážne dôsledky a ohrozuje ischemickú mŕtvicu. Trombus, ktorý úplne prekrýva úzky lúmen, vedie k zastaveniu prietoku krvi a cievnej mozgovej príhode.

Hypoplázia vertebrálnej artérie sa obvykle vyvíja na pozadí cervikálnej osteochondrózy. Existuje dokonca aj špeciálny pojem "syndróm veže v Pise": stane sa to turistom, ktorí vidia pamiatky, hádzať späť svoju hlavu. Zadná spojovacia tepna je stlačená a osoba prežíva príznaky:

 • závraty s nevoľnosťou;
 • znížená citlivosť rúk a nôh;
 • dvojité videnie;
 • porušovanie koordinácie.

Liečba zúženosti stavcov je vykonávaná v neurologickom oddelení, pretože choroba v pokročilých prípadoch je smrteľná.

Ochorenie pravého priečneho sínusu

Pravý priečny sínus je kolektor žíl, ktorý spája vnútorné a vonkajšie cievy mozgu. Ide o reverznú absorpciu cerebrospinálnej tekutiny z dutín meningí. Z priečneho sínusu vstupuje krv do jugulárnych žíl, ktoré odvádzajú krv z vnútrobunkového priestoru. Hypoplázia pravého priečneho sínusu vedie k zníženiu lumenu žily, čo je naopak hrozbou hemoragického mozgového infarktu.
Ľavá priečna sínusová choroba
Hypoplázia ľavého priečneho sínusu komplikuje videnie. Ľavý priečny sínus leží symetricky vpravo, nachádzajúci sa v priečnom svršku lebky. V prípade porušenia odtoku krvi dochádza k opuchu hlavy zrakového nervu. Pacient sa sťažuje na bolesti hlavy, závraty a únavu, ale ide o prudký pokles ostrosti zraku, ktorý naznačuje, že pacient má hypopláziu ľavého priečneho sínusu.

Ohrozená intrakraniálne

Intrakraniálne cievy sa nachádzajú v dutine lebkových a kostných kanálov. Medzi cievy a tepny v intrakraniálnom segmente patria všetky mozgové tepny, obe vertebrálne tepny, ktoré tvoria kruh Willis, ako aj hlavnú cievu, označovanú ako priamy sínus. Hypoplázia intrakraniálnej pravice vertebrálnej artérie sa prejavuje vo forme silnej bolesti a krčenia pri otáčaní krku, bolesti v očiach, ktoré sú často podobné príznakom krčnej osteochondrózy. Počas ochorenia dochádza k stlačeniu ciev krku, pacient má nedostatok výživy mozgu. Okrem cievnej liečby je pacientovi predpísaná masáž, návšteva terapeutickej gymnastiky. Šport má veľký význam pri liečbe a prevencii tejto choroby.

Keď je dieťa choré

U detí je niekedy diagnostikovaná hypoplázia pravých obličiek (alebo ľavej). Ide o kongenitálnu patológiu, ktorá sa nikdy nezískala. Vyjadruje sa znížením veľkosti tela v dôsledku zníženého počtu nefrónov ─ buňiek budov obličiek. Telo prestane fungovať, ale jeho účinnosť klesá. Druhá zdravá oblička preberá väčšinu záťaže, čo neovplyvňuje zdravotný stav. Hypoplázia pravých obličiek je bežnejšia u dievčat ako u chlapcov. Ak sa choroba zistí, ale neznižuje kvalitu života, nepotrebuje liečbu. Mimoriadne nebezpečnejšia je bilaterálna renálna nedostatočnosť, ktorá vedie k invalidite.

Corpus callosum mozgu

Hypoplázia corpus callosum u dieťaťa je najnebezpečnejšou chorobou spočívajúcou v absencii corpus callosum - oddelenia, v ktorom dochádza k akumulácii nervových vlákien, ktoré vykonávajú nervovú interakciu medzi pravou a ľavou hemisférou mozgu. Táto choroba nie je získaná, ale iba vrodená. Je diagnostikovaná ako v prenatálnom období vývoja, tak do 2 rokov od okamihu narodenia. V 70 až 75% prípadov má nedostatočné rozvinutie corpus callosum u dieťaťa v dôsledku zdravotného postihnutia, schizofrénie a konvulzívnych záchvatov. Príčiny ochorenia ešte neboli objasnené, ale intoxikácia budúcej matky počas tehotenstva sa považuje za nepriaznivé faktory.

účinky

Hypoplázia mozgových tepien má vážne dôsledky, dokonca smrť. Ďalšie príbuzné prejavy ochorenia zahŕňajú:

 • zvyšuje riziko aneuryzmy a mozgovej príhody u dospelých;
 • hypertenzia sa vyvíja;
 • existujú kvapky krvného tlaku;
 • celkový blahobyt sa zhoršuje;
 • kvalita života pacienta trpí.

Prevencia hypoplázie

Keďže hypoplázia mozgovej tepny je vrodená, prevencia sa vykonáva v čase, keď žena očakáva dieťa. Pred tehotenstvom potrebuje vyliečiť infekcie, vyhýbať sa otravám, prechádzať z ekologicky nepriaznivého regiónu, dávať pozor na žiarenie a ionizované žiarenie, vyhýbať sa pádom a zraneniam brucha počas tehotenstva a nemôže užívať liek bez konzultácie s lekárom.

Odporúča sa aj profylaktická liečba ľudových liekov, ktoré môžu zlepšiť elasticitu krvných ciev. Každý deň musíte jesť potraviny, ktoré zabraňujú rozvoju aterosklerózy: olivový olej, citrón, bylinný čaj z mäty, citrónový balzam a hloh. Pravidelne prejdite do prírody, vyčistite telo toxínov, postupujte podľa nízkokalorickej stravy.

Druhy a liečba cerebrálnej vaskulárnej hypoplázie

Hypoplázia mozgu vedie k porušeniu intrakraniálneho krvného obehu. Ide o kongenitálnu patológiu, ktorá ovplyvňuje ľavú a pravú vertebrálnu artériu. Prvé prejavy sa môžu prejaviť v strednom veku, ale existujú prípady, kedy sa príznaky hypoplázie objavia predtým. Všetko závisí od jednotlivých charakteristík organizmu.

Druhy hypoplázie

Mozog najčastejšie postihuje vaskulárnu patológiu. Hypoplázia sa nepovažuje za výnimku. Tento termín sa nazýva nedostatočná tvorba tkaniva. Choroba môže mať získaný alebo vrodený pôvod. Hypoplázia mozgu má najčastejšie vrodený pôvod.

Normálny prívod krvi všetkým orgánom sa vytvára na úkor kruhu Willisa. Skladá sa z veľkých chrbtových tepien s ľavým a pravým ramenom. V normálnych podmienkach sa tieto tepny rozvíjajú rovnomerne. Krv sa dodáva do lebky podkľúčovou tepnou, ktorá má rozvetvenie. Preto je mozgová hypoplázia rozdelená na ľavostrannú, pravostrannú a bilaterálnu. Patológia postupne spôsobuje vyčerpanie a dysfunkciu orgánu. Aby sa problém vyriešil, je často potrebné podstúpiť naliehavú chirurgickú liečbu, počas ktorej sa obnoví prietok krvi.

Porážka pravého tepna

V dôsledku porúch vnútromaternicového vývoja dochádza k hypoplázii pravej vertebrálnej artérie. Patologický proces sa môže vyskytnúť, ak žena počas tehotenstva podlieha ožiareniu, vystavuje sa dlhodobému priamemu slnečnému žiareniu, navštívi sauny, údený alebo konzumovaný alkohol. Prenášaná ružienka alebo chrípka môže tiež nepriaznivo ovplyvniť priebeh tehotenstva a vývoj plodu.

Pacient zaznamená porušenia už v dospelosti. Postupne stále viac trpí:

 • bolesti hlavy a závrat;
 • zvýšenie tlaku v tepnách;
 • ospalosť;
 • emočné poruchy, ktoré sa prejavujú náhlymi zmenami nálady, depresiou, apatiou;
 • znecitlivenie.

Na zlepšenie stavu tela nie je potrebné používať terapeutické techniky, telo postupne kompenzuje zásobovanie krvou. Existujú však prípady, kedy vzniknú podmienky, ktoré vyžadujú naliehavú pomoc špecialistov. Tento stav sa môže zhoršiť v dôsledku sprievodných vaskulárnych ochorení. Napríklad pri ateroskleróze dochádza k zúženiu lumenov krvných ciev, čo ďalej zhoršuje už poškodený krvný obeh. Ľudia trpia meteo citlivosťou a nespavosťou.

Konzervatívne metódy na zlepšenie zdravia pacienta nemôžu. Ale niekedy môžu lekári predpisovať lieky na vaskulárnu dilatáciu. Vo väčšine prípadov je pri takejto diagnóze indikovaná chirurgická intervencia.

Lesion ľavej tepny

Táto forma hypoplázie sa začína prejavovať v prítomnosti sprievodných vaskulárnych ochorení. V počiatočných štádiách ochorenia nie je možné pozorovať. Patologický proces môže v priebehu rokov postupovať a nič nevyrábať. Zhoršený krvný obeh vedie k neprístupným plavidlám a poškodeniu ischemických orgánov, avšak vďaka adaptačným mechanizmom sa symptómy vyhladia a ťažké poruchy v tele nie sú pozorované.

Prvé štádiá vývoja patológie sa nemusia zistiť, aj keď je osoba pravidelne vyšetrovaná. Iba pod vplyvom vekových zmien v tele sa začína prejavovať hypoplázia. Preto je veľmi dôležité venovať pozornosť všetkým symptómom.

Po prvé hypoplázia tepny začína prejavovať bolesť v krčnej chrbtici. Neexistuje žiadne ďalšie zhoršenie blahobytu, a preto sú problémy s diagnózou. Zúženie hľadania problému pomáha postupne zužovať pobočky veľkých plavidiel. Teda sa telo snaží kompenzovať nedostatok vývoja artérií chrbtice. Ak sa vaskulárna obštrukcia zhorší, potom účinok tohto javu nebude.

Pri ľavostrannej hypoplázii dochádza k zvýšeniu krvného tlaku. Hypertenzia sa v tomto prípade považuje za sekundárne ochorenie, ktoré sa vyskytuje preto, lebo sa telo snaží prispôsobiť takému obehu.

Hlavné príčiny a dôsledky patológie

Vývoj patológie sa vyskytuje v prenatálnom období. Preto v procese plánovania tehotenstva majú rodičia brať do úvahy, že veľa faktorov môže spôsobiť chorobu, z ktorej by mala byť žena, ak je to možné, počas tehotenstva.

Prerušenie vývoja vertebrálnej artérie v budúcnosti môže byť dôsledkom:

 • zranenia a zranenia tehotnej ženy;
 • vystavenia žiareniu alebo ionizujúcemu žiareniu;
 • genetickú citlivosť na vaskulárne patológie.

Ak žena počas fajčenia fajčí, konzumuje alkohol alebo drogy, zvyšuje sa riziko hypoplázie u dieťaťa niekoľkokrát.

V medicíne existujú prípady, keď osoba vyvinula hypopláziu bez príčiny. Tento jav je ťažké vysvetliť a lekári doteraz nemôžu presne určiť všetky provokujúce faktory.

Patologický proces sa môže rozvinúť rýchlejšie v dôsledku:

 • dislokácia krčných stavcov. To spôsobuje deformáciu chrbtového kanála;
 • stláčanie artérie ramenami kostí pri osteochondróze;
 • osifikácia, ktorá sa rozšírila na stavcovú a okcipitálnu membránu;
 • trombóza hypoplastickej artérie;
 • aterosklerotických zmien v cievach.

Patológia môže prebiehať v latentnej forme, až kým sa prejaví zmenami súvisiacimi s vekom alebo pod vplyvom vyššie uvedených faktorov. Veľmi často s poruchami obehu spôsobujú nesprávnu diagnózu s podobnými prejavmi.

Patologické zmeny vedú k porušeniu kostného kanála a prúdenia tepny do tela. Mozgové tkanivo nedostáva dostatok krvi a súčasne kyslík s živinami, čo negatívne ovplyvňuje jeho prácu. Neexistujú presné informácie o všetkých dôsledkoch ochorenia. Je známe, že najčastejšie v dôsledku hypoplázie sa sluch a zrak zhoršujú, únava sa zvyšuje a výkon sa znižuje a bolesti hlavy sa často vyskytujú.

Symptómy hypoplázie

Patológia môže prejaviť veľké množstvo príznakov. Každý pacient cíti porušenie rôznymi spôsobmi. V niektorých prípadoch je bolestivý syndróm a nedostatočná tvorba chrbticových artérií výraznejší, zatiaľ čo v iných je to menej.

Diagnóza sa často robí počas rutinného vyšetrenia. Ochorenie je charakterizované rozmazaným klinickým obrazom. Jeho symptómy sú pomerne ťažké odlíšiť od iných patológií.

Arteriálnu hypopláziu možno podozrievať prítomnosťou:

 1. Bolesti hlavy s rôznou intenzitou.
 2. Časté a bezpodmienečné závraty.
 3. Nervová dysfunkcia.
 4. Skreslené vnímanie priestoru.
 5. Časté skoky krvného tlaku.
 6. Porušenie jemných pohybov.
 7. Znížená citlivosť, najmä v končatinách.
 8. Pohybové poruchy.
 9. Vizuálne halucinácie.
 10. Nepríjemná chôdza.
 11. Poruchy koordinácie. Pacient sa často stretáva s objektmi, padá, cíti sa ako na kolotoče.

Starnutie tela zvyšuje prejavy hypoplázie.

Ako diagnostikovať

Určenie prítomnosti abnormalít v počiatočných štádiách ochorenia je pomerne zložité. Ak sa obávate o najmenšie prejavy tejto choroby, potrebujete navštíviť neurológov. Špecialista preskúma pacienta, požiada o sťažnosti a plánuje vyšetrenia. Diagnóza hypoplázie je založená na výsledkoch inštrumentálnych štúdií. Bez zbytočného odkladu musí pacient prejsť:

 • ultrazvukové vyšetrenie krčných a hlavových ciev. Postup umožňuje získať presný obraz ciev, ako aj posúdiť stav toku krvi;
 • tomografiu hlavy s kontrastným činidlom. Kontrastná látka sa vstrekuje do ciev a pomocou magnetickej rezonancie alebo CT skenera sa získa informácie o ich stave;
 • angiografia. Toto röntgenové vyšetrenie, ktoré umožňuje získať podrobné informácie o stave vertebrálnej artérie.

Až po týchto štúdiách môže presne potvrdiť prítomnosť arteriálnej hypoplázie.

Liečebné metódy

Pravá alebo ľavostranná hypoplázia tepny trpí veľa ľudí. Približne desať percent svetovej populácie bolo s týmto problémom diagnostikované. Telo väčšiny pacientov má silné kompenzačné mechanizmy, takže patologický proces môže trvať dlhú dobu bez závažných komplikácií.

Prvé prejavy ochorenia každý pozoruje inak v závislosti od jednotlivých charakteristík organizmu. Pod vplyvom emočného a fyzického stresu, podvýživy a zlých návykov môže dôjsť k ateroskleróze, ktorá postupne znižuje účinnosť kompenzačných mechanizmov tela.

V závislosti od štádia vývoja patologického procesu sa môžu použiť konzervačné alebo chirurgické metódy liečby. Niektorí sa pokúsia vyrovnať s problémom pomocou tradičnej medicíny.

Liečba liečiv

Lieky na liečbu hypoplázie sa používajú pri absencii výrazných porúch. Pacientom sú predpísané lieky na zlepšenie krvného obehu, stimuláciu metabolických procesov v mozgovom tkanive a zvýšenie prietoku krvi do mozgu. Táto metóda úplne nevyrieši problém, ale zabráni vzniku ischemických porúch. Vo väčšine prípadov sa liečba používa s použitím Actovegin, Trental, Cerakson, Vinpocetine, Cinnarizine, Thiocetam, Cerebrolysin a antikoagulanciá.

Predpísať liečivo by mal iba ošetrujúci lekár, berúc do úvahy charakteristiku choroby a všeobecný stav pacienta.

Operatívny zásah

Operáciu je možné vykonávať iba v podmienkach ohrozujúcich život pacienta. Takáto liečba je predpísaná núdzovým spôsobom pri absencii schopnosti normalizovať krvný obeh v mozgu inými spôsobmi. Tento postup vykonávajú neurochirurgovia. Moderní odborníci radšej vykonávajú endovaskulárnu chirurgiu.

V priebehu postupu je lúmen zúženej vertebrálnej artérie rozšírený špeciálnym stentom. Toto zariadenie prispieva k rozšíreniu oblasti plavidla, ktorá trpí patologickým procesom. Operácia pomáha obnoviť normálny krvný obeh. Procedúra má podobnosti s angiografiou, takže ju možno vykonať spolu s touto diagnostickou metódou.

Ľudové opravné prostriedky

Pomocou ľudových prostriedkov môžete minimalizovať negatívny vplyv súvisiacich ochorení. Nevylučujú hypopláziu, ale pomôžu zlepšiť krvný obeh a znížia riziko komplikácií.

Najlepším efektom je použitie:

 • olivový olej. Aby ste predišli porušovaniu počas dňa, potrebujete použiť asi tri lyžice oleja;
 • med. S touto zložkou existuje veľa receptov. Je kombinovaná s citrónovou šťavou, rastlinným olejom a denne sa vyprázdňuje na prázdny žalúdok;
 • zemiaková šťava. Zemiaková struska strúhaná a vytlačená zo šťavy. Spotrebuje sa každý deň;
 • Sophora japončina. Lusky rastliny sú jemne nasekané a v množstve jednej pohári zmiešané s 500 g vodky. Náradie by malo stáť tri týždne, potom sa bude užívať v polievkovej lyžici ráno, popoludní a večer;
 • kôprové semeno. Pomáhajú eliminovať bolesti hlavy;
 • cesnak. Hlava cesnaku sa zmieša s 0,5 litrom čistej vody a citrónovou kôrou. Liečivo sa má podávať niekoľko dní, po ktorom sa môže použiť na zlepšenie blaha;
 • bujón melissa. Jeho použitie pomáha eliminovať závrat a tinitus.

Alternatívna medicína spôsobuje nedôveru u mnohých ľudí, ale správne používanie liekov pomáha zmierniť priebeh ochorenia. Na tieto účely môžu využiť aj masáže, akupunktúru, špeciálne gymnastické cvičenia.

Cerebrovaskulárne ochorenia: symptómy a liečba

Príčinou ťažkej patológie nervového systému sú najčastejšie zúžené alebo dilatované mozgové cievy. Ak je ochorenie zistené včas, môže sa odstrániť.

Príznaky a liečba súvisia so stupňom zanedbania problému. Dnes sa používajú moderné metódy konzervatívnej a chirurgickej liečby.

Príčiny cerebrálnej vazokonstrikcie

Počiatočné príznaky zúžených tepien a žíl u dospelých a detí sú bolesti hlavy. Ak to nebudete venovať pozornosť, choroba bude postupovať, čo povedie k závažným následkom - mŕtvici, roztrhnutiu aneuryzmy, infarktu. V medicíne sa uvažuje o niekoľkých ochoreniach sprevádzaných vazokonstrikciou.

Cerebrálna artérioskleróza

Najčastejším problémom sú aterosklerotické plaky na vnútorných stenách, ktoré stláčajú krvné cievy. Zvýšenie celkového cholesterolu v krvi o viac ako 6,5 mmol / l vedie k ukladaniu tuku a zníženiu elasticity stien.

Pod vplyvom zaťaženia vo vnútornej vrstve tepien a ciev sa vytvárajú mikrotrhlinky, z ktorých uniká krv. Počas koagulácie vzniknú krvné zrazeniny. Spolu s plakmi zablokujú lumen ciev, čo spôsobuje obštrukciu. V niektorých prípadoch sú tepny a žily úplne upchaté tukovými depozitmi, čo je dôvod, prečo sa objavuje porušenie cerebrálnej cirkulácie.

Tip! Ak pacient s vysokým cholesterolom sťažuje na bolesti hlavy, mali by ste sa poradiť s neurológom.

vysoký tlak

Základom ochorenia je kŕč tepien a žíl. Tlak urýchľuje kmeňové cievy a spôsobuje mikrotrauma. Najťažšou vecou sú kapiláry s tenkými stenami. Tepny a žily mozgu sú vystavené mechanickým vibráciám, ktoré vedú k čiastočnej deštrukcii svalových vrstiev krvných ciev.

Cervikálna osteochondróza

Dystrofické zmeny na stavcoch sú sprevádzané stláčaním tepien, ktoré prechádzajú krkom. Prostredníctvom úzkych ciev krvi sa sotva pohybuje do mozgu, čo spôsobuje hypoxiu nervových buniek.

Vasokonstrikcia u detí

Patológia tepien a žíl hlavy sa pozoruje aj u detí, ale oveľa menej často. Príčiny zúženia krvných ciev - nedostatok fyzickej aktivity, mentálny stres, zlá strava. U detí je ochorenie spôsobené vrodenou hypopláziou obehového systému, ochorením obličiek a srdca.

Je to dôležité! Dlhodobá vazokonstrikcia u detí vytvára dyscirkulatívnu encefalopatiu. Rovnako ako u dospelých, môže to viesť k mŕtvici. Ak sa dieťa často sťažuje na bolesti hlavy, malo by sa vyšetriť.

Symptómy kontrakcie

Keď je nádoba upchatá trombom a plakmi, dochádza k akútnemu narušeniu cerebrálnej cirkulácie - ischemickej mozgovej príhode. Chronická forma ochorenia po dlhú dobu sprevádzaná bolesťami hlavy. Zúžené cievy do mozgu dostávajú nedostatočné množstvo kyslíka a živín. V chronickom priebehu sa zúženie krvných ciev vyvíja pomaly a komplex znakov sa rozširuje.

Existujú tri štádiá choroby:

 1. V prvej fáze sa nevyskytujú žiadne príznaky alebo sa objavujú nepatrné bolesti hlavy, ktoré sa pripisujú nadmernej práci.
 2. V druhej fáze sa všeobecný stav zhoršuje. Pacient sa rýchlo unaví. Vyskytuje sa emočná labilita (nestabilita nálady). Výsledkom sú hádky s ľuďmi okolo nich. Intenzita bolesti hlavy sa časom zvyšuje a útoky sa stávajú častejšie. Zmenená chôdza sa spája - stáva sa miešaním alebo mletím.
 3. V štádiu 3 sú všetky príznaky zúženia tepien a žíl ešte výraznejšie. Nedostatočná výživa mozgu ovplyvňuje intelektuálne schopnosti. Pamäť sa znižuje, koncentrácia pozornosti sa zhoršuje. Prvé príznaky demencie sa objavujú. Koordinácia pohybov je narušená, takže pacienti sa pokúšajú pomaly pohybovať. A dokonca aj s neistou prechádzkou sa človek zakopne a stratí rovnováhu. Takéto príznaky sú vážnym dôvodom na konzultáciu s lekárom!

Vzhľadom na to, že symptómy sa objavujú postupne, pacient im nedáva správnu dôležitosť, čím spúšťa chorobu. Ale ten, ktorý okamžite odišiel k lekárovi, zastavil progresiu, pričom problém nevyvolal na mŕtvicu, srdcový infarkt alebo demenciu.

Ľudové metódy

V domácnosti je možné využiť liečbu len na odporúčanie lekára po vyšetrení.

Varovanie! Phytopreparácie, hoci sa používajú, ale len v počiatočnom štádiu medzi kurzami liekov alebo na odstránenie reziduálnych účinkov mŕtvice.

Rastliny tiež nemôžu nahradiť preventívne opatrenia - vyváženú stravu, fyzickú aktivitu. So zavedenou diagnózou pomáhajú tradičné metódy liečby rozšírenie ciev:

 1. Do skloviny alebo skloviny sa umiestni 1 polievková lyžica. l. suché ovocie alebo kvety z hlohu. Na sklo nalejte vriacu vodu a nechajte 20 minút na vodnom kúpeli. Kapacita je pevne pokrytá vekom. Za týchto podmienok sa vytvoria éterické oleje, ktoré majú terapeutický účinok. Infúzia trvá 1 polievková lyžica. l. trikrát denne.
 2. 20 g listov s nakrájanou lieskovou kôrou naliať pohár vriacej vody. Zmes sa nechá 40 minút v termose. Po filtrovaní použite 1 lyžičku. l. 3 krát denne.
 3. Ak chcete vyrobiť cesnakovú tinktúru, nakrájajte 1 hlavu a citrón v mixéri. Pridajte 3 šálky vody. Trvať 3 dni. Vezmite 50 g trikrát denne po jedle. Zložky nevarú na alkohol. Kombinácia produktov dráždi žalúdok.
 4. Na liečbu vazokonstrikcie pomáha tinktúra Hypericumu. Nalejte 1 polievková lyžica. l. suché rastliny pohár vriacej vody. Roztok nechajte vo vodnom kúpeli pod tesným vekom 15 minút. Po namáhaní piť 1/3 šálku pred jedlom po dobu 2 týždňov.
 5. Borovicové šištičky zabraňujú rastu cholesterolu. Zvýšte tvorbu vazodilatancií. Na prípravu infúzie použite 5 kužeľov na 1 šálku alkoholu. Roztok sa infúziou v tmavom pokožke počas 2 týždňov. Vezmite 1 lyžičku. s čajom trikrát denne po dobu jedného mesiaca.

Ľudové lieky, aj keď sú neškodné, môžu byť škodlivé, ak sa používajú samostatne.

Tip! Niektorí ľudia používajúci liečivé rastliny na začiatku ochorenia chýbajú drahocenný čas na tradičnú liečbu. Výsledkom neúspešného experimentu je, že patológia prechádza do zanedbanej podoby. Dôsledkom samošetrenia je vaskulárna demencia (demencia), mŕtvica.

Liečba

Lieky na kontrakciu mozgových ciev sa používajú dlho. Pri komplexnej liečbe sú predpísané látky s odlišným mechanizmom účinku.

Zoznam liečivých skupín, ktoré rozširujú plavidlá:

 1. Statíny regulujú lipidové zloženie krvi. Zníženie cholesterolu, zastavenie progresie sklerózy, zničenie plakov mozgových ciev. Na tento účel sú menovaní Atorvastatín, Mefakos, Aktalipid.
 2. Nootropika rozširujú lumen cév, čo ovplyvňuje tón tepien a žíl. Použité tablety piracetam, papaverín, zlepšujú prietok krvi.
 3. Fibráty sa tiež používajú na zníženie cholesterolu. Výber spadá na lieky nazývané Atromid, Clofibrate.
 4. Pri hypertenzii sa liečba uskutočňuje s kalciovými antagonistami, diuretikami, sartánmi.
 5. Kombinovaná liečba zahŕňa multivitamínové prípravky obsahujúce makrolutrien selénu.

Lieky sú vybrané primárne na ovplyvnenie príčiny ochorenia. V prípade potreby sú ako symptomatické látky predpísané trankvilizéry a antidepresíva.

angiodystonia

Funkčné zúženie mozgových ciev sa nazýva mozgový angiodystón. Choroba sa vyskytuje v dôsledku zvýšeného tonusu tepien a žíl. Podľa etiológie a patogenézy sa rozlišuje primárna (neurogénna) a sekundárna (symptomatická) dystonia, ktorej príčinou je patológia iných orgánov. V dôsledku nesprávnej štruktúry svalovej vrstvy je narušená adaptačná schopnosť tepien a žíl. Prietok krvi je narušený lokálne alebo systémovo. Príčiny zhoršenia vaskulárneho tónu:

 • dysfunkcia vaječníkov;
 • patológia hypofýzy, nadobličiek;
 • ochorenie štítnej žľazy;
 • infekcie - syfilis, tuberkulóza, herpes;
 • dysfunkcia autonómneho nervového systému;
 • zranenia hlavy v histórii.

Choroba sa vyskytuje vo forme krízy alebo trvalej chronickej formy. Navyše hladina krvného tlaku neovplyvňuje priebeh patológie.

Známky angiodystónie

Je charakterizovaná pulzujúcimi, bolestivými, nudnými bolesťami v oblasti koruny, chrámov alebo okciputu. Pacienti majú širokú škálu sťažností:

 • závraty;
 • necitlivosť ramien, nohy;
 • tlakové rázy;
 • zníženie pracovnej kapacity;
 • vizuálne halucinácie;
 • tmavnutie očí;
 • bodavá bolesť v srdci;
 • pomalý alebo rýchly impulz;
 • slabý stav.

Pre vaskulárnu dystóniu mozgu je najcharakteristickejšia rýchla únava, ťažkosti so zaspávaním alebo ospalosťou.

Neexistuje žiadny definitívny liečebný režim pre túto chorobu. Predpísané lieky na posilnenie cievnej steny zlepšujú krvný obeh. Výber liekov závisí od základnej choroby. Aktívny životný štýl pomáha vyliečiť túto chorobu.

Prevencia spočíva v pozorovaní správneho režimu spánku a odpočinku. Na zlepšenie krvného obehu sa odporúča vykonávať cvičenia alebo vykonávať denné polhodinové prechádzky na čerstvom vzduchu.

Rozšírené plavidlá

Aneuryzma je jednou z najnebezpečnejších chorôb mozgu. Patológia je lokálna expanzia tepny alebo žily vo forme vrecka naplneného krvou. V podstate ide o výčnelok vrstiev nádob. Najčastejšou lokalizáciou je základňa lebky.

Je to dôležité! Nebezpečenstvo aneuryzmy - vysoká pravdepodobnosť prasknutia tenkej steny. Intrakraniálny výčnelok často vedie k krvácaniu.

Nádor umiestnený v hlave sa nachádza v genetickej patológii spojivového tkaniva, polycystickom ochorení obličiek. Malé aneuryzmy sa neroztrhnu

Príčiny získanej choroby - trauma alebo poranenie hlavy, infekcia, nádory. Hypertenzia, koarktácia aorty prispieva k jej tvorbe. Ale častejšie sa objavuje aneuryzma v rozpore s syntézou kolagénu. Je to jeho nedostatok, ktorý tvorí slabé steny tepien a žíl.

Symptómy aneuryzmy

Pri dilatovaných cievach sa objavuje bolesť v časti hlavy, kde sa nachádza nádor. Aneuryzma sa časom zvyšuje, kompresia nervových štruktúr. Formovaná lézia je sprevádzaná príznakmi poškodenia mozgovej cirkulácie.

 • bolesť v očnej oblasti;
 • rozšírili žiakov;
 • paralýza, necitlivosť, slabosť svalov na polovicu;
 • rozmazané videnie;
 • precitlivenosť na svetlo;
 • zníženie očného viečka na jednej strane (ptóza), ako na fotografii.

Ďalšie príznaky - nevoľnosť, zvracanie. Zmena duševného stavu človeka. V závažných prípadoch sa objavujú kómy a kŕče.

liečba

Pacienti s malou aneuryzmou by mali navštíviť lekára neurochirurga, ktorý sleduje dynamiku rastu. Ak existujú hroziace príznaky, je predpísaná komplexná liečba. Výber terapeutickej metódy závisí od umiestnenia, veku, pravdepodobnosti prasknutia. Aplikujte chirurgickú metódu - orezávanie a uzáver aneuryzmy. Použije sa menej traumatická alternatívna metóda - intravaskulárna embólia.

Mozková hyperplázia

Táto patológia je tiež známa ako hemangióm. Choroba sa vyvíja v embryonálnom období v dôsledku hypoxie plodu. Hyperplázia je nádor, ktorý rastie zo steny tepien alebo žíl. Odlišuje sa od ostatných formácií tým, že prechádza obráteným vývojom. Ako dieťa rastie, hemangióm tiež narastá. Zároveň prechádza fázami vývoja zobrazenými na obrázkoch.

Etapy vývoja nádoru:

 1. Počiatočná fáza vo forme fialovo-červenej škvrny, ktorá vyčnieva nad pokožkou, sa zistí pri narodení dieťaťa.
 2. Stupeň aktívneho rastu až do veku 2 - 3 mesiacov s výraznou oblasťou poškodenia tkaniva.
 3. Involúcia začína na 6-8 mesiacov. V strede nádoru sa znižuje veľkosť jasnej škvrny, ktorá sa rozširuje na okraj.
 4. Obdobie výrazného spätného vývoja sa vyskytuje vo väčšine prípadov, ale môže byť oneskorené až do veku 9 rokov. Po regresii namiesto hemangiómu zostáva oblasť pozostávajúca z tukového alebo vláknitého tkaniva.

Deti s hyperpláziou podliehajú dynamickému pozorovaniu lekára a rodičov. Stupeň aktívneho rastu nádoru môže byť život ohrozujúci. Hyperplázia v oblasti očí, nosa, ucha je nebezpečná.

Počas obdobia rastu sa ošetrenie uskutočňuje s propranololom. Ak sa objavia príznaky inklúzie, kozmetická chirurgia sa vykonáva na cievach mozgu. Tiež používa laserovú úpravu s farbivami na novú technológiu. V posledných rokoch sa používa fototerapia.

Časté alebo dlhotrvajúce bolesti hlavy sú vážnym dôvodom na to, aby ste chodili k neurológovi. Použitie liekov proti bolesti alebo samoliečenia nevylučuje a zhoršuje problém. Včasná diagnóza umožní lekárovi uložiť pacienta z invalidného vozíka alebo ho zachrániť pred smrťou.

Cievne choroby mozgu. Všetko môže začať bolesťou hlavy.

Lev Manvelov, kandidát lekárskych vied,
MUDr. Albert Kadykov
"Veda a život" č. 2, 2007

Bolesť hlavy, hluk a závrat, poruchy pamäti, únava, znížený výkon - tieto príznaky sa vyskytujú nielen u starších ľudí, ale aj u ľudí stredného až mladého veku. Často pacienti a niektorí lekári nie sú s takými sťažnosťami veľmi vážni. Medzitým môžu naznačovať chronickú cerebrovaskulárnu insuficienciu.

Krvné zásobenie mozgu

Pre normálnu prevádzku mozgu vyžaduje veľké množstvo energie. Živiny a kyslík sa dodávajú do buniek nervového tkaniva krvným obehom. Príroda sa postarala o vytvorenie vysokého stupňa spoľahlivosti prívodu krvi do mozgu. Poskytuje ju štyri silné hlavné tepny: dve ospalé a dve chrbtice. Na základňu mozgu tvoria pobočky týchto ciev bludný kruh, nazývaný Willisian po anglickom lekárovi a anatómovi Thomasovi Williamovi XVII storočia, ktorý ho prvýkrát opísal. Z tohto dôvodu je nedostatok zásobovania krvou v jednom z hlavných plavidiel kompenzovaný na úkor iných. Stáva sa tiež, že aj pri závažných poruchách krvného toku v troch zo štyroch hlavných ciev sa osoba sťažuje iba na mierne zhoršenie zdravia - kompenzačné schopnosti mozgu sú také veľké. Skvelé, ale bohužiaľ nie nekonečné. Človek sa podarí "uvoľniť" tieto dokonalé kompenzačné mechanizmy vytvorené prírodou. Všetko začína najčastejšou sťažnosťou na bolesť hlavy, závraty, stratu pamäti a únavu.

Po určitom čase sa u pacienta objavia závažnejšie neurologické príznaky, ktoré naznačujú viacnásobné poškodenie mozgu. Dôvodom je chronická cerebrovaskulárna insuficiencia alebo "dyscirkulatívna encefalopatia". Tento termín bol navrhnutý v roku 1971 známymi domácimi vedcami, ktorí pracovali vo Výskumnom ústavu neurologie Ruskej akadémie lekárskych vied, akademikom ruskej akadémie lekárskych vied Ye.V. Schmidt a kandidát lekárskych vied G.A. Maksudov, a on znamená zmeny v mozgu spojené s poruchou krvného zásobovania.

Hlavnými príčinami vzniku a vývoja dyscirkulatívnej encefalopatie sú arteriálna hypertenzia a ateroskleróza.

Viac ako 40% dospelých obyvateľov Ruska trpí hypertenziou. Chorí muži a ženy, starí ľudia a mladí ľudia. Iba v 5% prípadov je príčina hypertenzie jasná. Môže to byť zlyhanie obličiek, poruchy endokrinného systému, ateroskleróza a niektoré ďalšie ochorenia. V 95% prípadov príčina hypertenzie zostáva nevysvetliteľná, a preto sa nazýva podstatná (doslova samotná hypertenzia). Pri hypertenzívnych ochoreniach sa steny ciev zhutňujú, vytvárajú sa lokálne zúženia (stenóza) a krútenie. To všetko vedie k poruchám obehu, vrátane prívodu krvi do mozgu. Niekedy príde k oklúzii - úplné uzatvorenie lumen cievy.

Na rozdiel od hypertenzie je príčina aterosklerózy známa - je to narušenie metabolizmu lipidov. U pacientov s aterosklerózou v krvi sa zvyšuje hladina tukových látok - cholesterolu, lipoproteínov s nízkou hustotou, triglyceridov, ktoré sa ukladajú na stenách krvných ciev a vytvárajú lipidové škvrny. Potom škvrny rastú do tzv. Plakov. Kvôli ukladaniu vápenatých solí sa plaky zhutňujú a nakoniec zužujú alebo dokonca uzatvárajú lumen ciev. Potom začnú kaziť, ich častice - embólie vstupujú do krvného obehu a niekedy upchávajú iné malé a veľké cievy.

Osteochondróza príležitostne prispieva k rozvoju dyscirkulatívnej encefalopatie, pretože v tejto chorobe môže byť v dôsledku deformácie medzistavcových diskov upchatá vertebrálna tepna dodávajúca krv do mozgu.

Poruchy krvného zásobenia vedú k postupnej smrti neurónov v rôznych častiach mozgu a pacient má neurologické príznaky. Dyscirkulatívna encefalopatia je najcharakteristickejšia pre poruchy emočnej osobnosti. Na začiatku ochorenia sú zaznamenané asténne stavy: všeobecná slabosť, podráždenosť, slabý spánok. Astenie často sprevádza depresia. Postupne sa začínajú objavovať také bolestivé vlastnosti osobnosti ako egocentrizmu, pravidelne sa rozvíjajúce iracionálne vzrušenie, ktoré sa môže vysloviť a prejaviť nevhodným správaním. Pri ďalšom vývoji choroby sa emočná reaktivita znižuje a postupne sa mení na otupenosť a apatie.

Po začatí ochorenia dochádza k trvalému vývoju ochorenia, hoci v jeho priebehu možno pozorovať ostré periodické zhoršenie (paroxysmálne počas) a obdobia pomalého zvyšovania príznakov ochorenia.

Nemali by sme zabúdať na to, že dyscirkulatívna encefalopatia zvyšuje riziko mnohých závažných ochorení mozgu a predovšetkým mŕtvice - akútne poškodenie krvného obehu v mozgu (Manvelov A., kandidát lekárskych vied, Kadykov A., lekár lekárskych vied. "Mŕtvica je sociálny problém a lekárske "//" Veda a život "2002, č. 5.). V Rusku sa zaznamenávajú mŕtvice viac ako 400 tisíc ľudí ročne. Z nich 35% zomrie v prvých troch týždňoch choroby a iba polovica pacientov prekonala ročný míľnik. Nemalo by vylúčiť možnosť epileptických záchvatov na pozadí vývoja dyscirkulatívnej encefalopatie.

Druhy chronického krvného zásobenia mozgu

Existujú tri hlavné typy porúch cerebrálnej cirkulácie.

Pri Binswangerovej chorobe dochádza k difúznemu poškodeniu vnútorných štruktúr mozgu, takzvanej bielej hmoty v dôsledku zahustenia stien a zúženia dutiny malých tepien. Viaceré malé lézie sú oblasti mŕtvych neurónov. U pacientov s poruchami cirkadiánnych (denných) kolísaní tlaku: v noci buď príliš prudko klesá, alebo naopak zvyšuje, aj keď tlak v noci by mal mierne klesať. Jedným z hlavných príznakov choroby je porucha spánku. Pacient nespí dobre alebo spí s častými prebúdzaniami. Ďalšími typickými príznakmi sú pomalá progresia porúch pamäti a inteligencie, vrátane demencie (demencie); rastúce poruchy chôdze, močenia a pohybov čriev. Je známe, že Binswangerova choroba sa môže vyskytnúť aj v relatívne mladom veku - až 35 rokov.

Pre iný typ dyscirkulatívnej encefalopatie - tzv. Multiinfarktové stavy - charakterizované viacerými malými infarktami mozgu (mikroskopmi). To znamená, že nekróza sa vyskytuje v určitej oblasti mozgu kvôli upchatiu cievy. Zároveň sú ovplyvnené povrchové štruktúry (sivá hmota) a hlboké (biela) mozgová štruktúra.

Hlavným dôvodom vzniku multiinfarktových stavov je zúženie a spevnenie intracerebrálnych artérií v arteriálnej hypertenzii. Ďalšou častou príčinou je ochorenie srdca s fibriláciou predsiení. U takýchto pacientov sa tvoria krvné zrazeniny v dutinách srdca - krvné zrazeniny, ktoré môžu upchať krvné cievy mozgu. Zrážanie krvi tiež prispieva k tvorbe krvných zrazenín. Ďalším dôvodom vzniku multiinfarktových stavov je aterosklerotická lézia intracerebrálnych artérií.

Dyscyrkulačná ecefalopatia sa tiež rozvíja pri porážke hlavných (karotidových a chrbticových) artérií, ktoré nie sú vo vnútri mozgu, ale poskytujú tok krvi do mozgu. Lieky môžu mať inú povahu a spôsobujú - trombózu, stenózu, ohyby a excesy rôznych etiológií.

Existujú tri štádia dyscirkulatívnej encefalopatie. Trvanie každého z nich môže byť odlišné. Veľa závisí od stupňa hypertenzie alebo aterosklerózy, životného štýlu, návykov, dedičnosti, komorbidít atď. V počiatočnom štádiu ochorenia sa ľudia často sťažujú na bolesti hlavy, závrat, hluk v hlave, strata pamäti (neprofesionálna) a výkon. Pacienti sú neprítomní, podráždení a podráždení, ich nálada je často depresívna. Pre nich je zvyčajne ťažké prejsť z jedného druhu činnosti na druhú.

V ďalšom štádiu ochorenia prebiehajú poruchy pamäti vrátane profesionálnych. Rozsah záujmov sa zužuje, vníma sa viskozita myslenia (opakovanie určitého problému), nevinnosť, intelekt trpí, osobnosť sa mení. Títo pacienti sa vyznačujú dennou ospalosťou a chabým nočným spánkom. Neurologické symptómy sa zhoršujú, pohyby sa spomaľujú, ich koordinácia je narušená, objavujú sa mierne poruchy reči, ustupujú pri chôdzi a účinnosť sa výrazne znižuje.

V poslednom štádiu ochorenia spôsobujú hrubé zmeny v mozgovom tkanive ešte výraznejšie neurologické príznaky, duševné poruchy až po demenciu (demenciu). Pacienti úplne strácajú svoju schopnosť pracovať, prestávajú rozpoznávať svojich blízkych, vykonávajú neadekvátne činy, môžu sa stratiť po prechode.

Diagnóza encefalopatie

Pri skúmaní prevažnej väčšiny pacientov s dyscirkulatívnou encefalopatiou sú identifikované charakteristické ochorenia alebo fyziologické znaky a návyky. Medzi tieto rizikové faktory patria:

 • arteriálna hypertenzia (arteriálny tlak 140/90 mmHg a viac);
 • ochorenia srdca (ischemická choroba, reumatické lézie, porucha srdcového rytmu atď.);
 • diabetes mellitus;
 • nadváhou;
 • sedavý životný štýl;
 • hypercholesterolémia (celkový cholesterol vyšší ako 6,2 mmol / l);
 • dlhotrvajúce a časté neuropsychologické prepätia (stresy);
 • zaťažená dedičnosť kardiovaskulárnych ochorení (mŕtvica, infarkt myokardu alebo hypertenzia v najbližšej rodine);
 • fajčenie;
 • zneužívanie alkoholu.

U mužov s rýchlo sa rozvíjajúcou dyscirkulatívnou encefalopatiou sa zvyčajne vyskytuje psycho-emocionálna nadmerná strata, sedavý životný štýl, zneužívanie alkoholu, absencia pravidelnej liečby a prítomnosť dvoch alebo viacerých sprievodných ochorení. U žien okrem týchto faktorov nadváha často vedie k nepriaznivému priebehu ochorenia.

Ak majú pacienti s arteriálnou hypertenziou a aterosklerózou (alebo inými rizikovými skupinami) sťažnosti na bolesť hlavy, závrat, znížený výkon, poruchy pamäti, potom môže byť podozrenie na počiatočnú fázu dyscirkulatívnej encefalopatie. Pacienti s takýmito symptómami by mali predovšetkým neustále monitorovať krvný tlak, podstúpiť elektrokardiografickú štúdiu, vykonať všeobecné krvné a močové testy, krvné testy na cukor a lipidy. Psychologický výskum, ktorým sa hodnotí stav pamäti, intelektu, pozornosti a reči, nie je prekážkou.

Aj menšie nešpecifické zmeny na elektrokardiograme môžu byť prekurzormi kardiovaskulárnych ochorení, ktoré sa prejavujú v poškodení krvného obehu v mozgu. Mimochodom, normálne elektrokardiogramy alebo echokardiogramy nevylučujú prítomnosť ochorenia, keďže zmeny môžu byť viditeľné iba v čase ischémie (anémie) myokardu alebo pri nákaze angíny. Dôležitá informácia je daná elektrokardiogramom počas cvičenia. Denné sledovanie srdca tiež odhaľuje abnormality.

Pre diagnostiku je dôležitá informácia o stave fundusu (zadnej stene oka), ktorých bunky sú priamo spojené s neurónmi mozgu. Zmeny v krvných cievach a nervových bunkách fundusu nám umožňujú posúdiť porušenie štruktúry mozgového tkaniva. U pacientov s dyscirkulatívnou encefalopatiou sa často zníži sluch, rušivý reflex a pocit pachu sú narušené. Preto, aby sa diagnostikovala, je potrebné vykonať neonurologickú štúdiu, ktorá odhaľuje porušenie vestibulárneho aparátu, sluch, čuchové a chuťové vnímanie.

Užitočné informácie poskytujú štúdiu reologických vlastností krvi - jej tekutosti. Hlavným faktorom ovplyvňujúcim kvapalné vlastnosti krvi a stupeň jeho nasýtenia kyslíkom je hematokrit - pomer červených krviniek k plazme. Jeho zvýšenie prispieva k zvýšeniu viskozity krvi ak zhoršeniu krvného obehu. Existuje priame spojenie medzi vysokým hematokritom a mozgovým infarktom.

Po vykonaní predbežných štúdií sa pacient zvyčajne odvoláva na rentgenové vyšetrenie mozgových ciev - angiografia. Angiografia považuje lekári za "zlatý štandard", s ktorým porovnávajú výsledky iných výskumných metód. Po zavedení špeciálneho kontrastného činidla sa získajú röntgenové obrazy mozgových ciev. Angiografia poskytuje informácie o trvaní a postupnosti plnenia krvných ciev na zavedených "obtokových" cestách krvného obehu pri oklúzii alebo zúžení krvných ciev mozgu. Výsledky štúdie sú dôležité pri rozhodovaní o uskutočniteľnosti operácie.

Elektroencefalografia - stará a veľmi bežná metóda štúdia mozgu, založená na registrácii elektrických potenciálov. Zmeny v encefalograme naznačujú organické zmeny mozgového tkaniva, preto v počiatočnom štádiu ochorenia s dyscirkulatívnou encefalopatiou encefalografia neodhalí žiadne abnormality.

Skutočnou revolúciou v oblasti výskumu mozgu vznikla metóda výpočtovej tomografie, ktorá spája dosiahnuté výsledky v oblasti rádiografie a počítačového spracovania údajov. S ním nemôžete získať nepriame, ale priame údaje o štruktúrach mozgu a ich zmenách. Metóda umožňuje určiť polohu a veľkosť lézií mozgu a ich povahu.

Nedávno sa použili metódy magnetickej rezonancie na diagnostiku cirkulačných porúch mozgu: nukleárna magnetická rezonancia, zobrazovanie magnetickou rezonanciou a magnetická rezonančná angiografia. Jadrová magnetická rezonancia poskytuje informácie o fyzikálno-chemických vlastnostiach mozgových štruktúr, aby sa odlíšili zdravé tkanivá od tých, ktoré sa menia. Zobrazovanie pomocou magnetickej rezonancie umožňuje získať obrazy mozgu, určiť umiestnenie, veľkosť, tvar a počet ohniskov, preskúmať tok mozgu. Magnetická rezonančná angiografia je modifikácia zobrazovania magnetickou rezonanciou. Môže sa použiť na vyšetrenie pasáže a "kalibra" extrakraniálnych a intrakraniálnych artérií a žíl.

V súčasnej dobe boli vytvorené a úspešne použité veľmi informatívne metódy na získanie trojrozmerného obrazu mozgových štruktúr: počítačovú tomografiu s jedinou fotónovou emisiou a pozitrónovú emisnú tomografiu.

Ultrazvukové metódy sa široko používajú na vyšetrenie pacientov nielen v nemocniciach, ale aj v ambulantných zariadeniach: Dopplerovská sonografia a echotomografia, duplexné skenovanie a transcraniálna dopplerovská sonografia. Dopplerovský ultrazvuk sa používa na identifikáciu lézií karotickej a vertebrálnej artérie. Poskytuje vám možnosť získať informácie o profile toku krvi v cievach. Pri duplexnom skenovaní umožňuje farebný kontrast prúdov jasnejšie rozlíšiť medzi pohyblivými (krvnými) a nehybnými (stenami ciev) objektov. Hlavné lézie krvných ciev zistené metódou transkraniálnej dopplerovej sonografie sú blokády, stenóza, kŕče a aneuryzmy. Najkomplexnejšie informácie o stave cievneho systému mozgu je možné získať porovnaním údajov z rôznych metód ultrazvuku. Nedávno bola zavedená nová metóda ultrazvukových diagnóz - transcraniálna sonografia s farebným Dopplerovským kódovaním. S ním môžete "vidieť" štruktúru mozgu skrze kosti lebky.

Liečba dyscirkulatívnej encefalopatie

Lekári už dlho vedia tzv. Zákon polovice, založený na výsledkoch veľkých epidemiologických štúdií. Podstatou toho je, že polovica pacientov nevie o svojej chorobe a o tých, ktorí vedia, polovica nie je liečená. Z tých, ktorí sú liečení, polovica užíva lieky nepravidelne, to znamená, že sa liečia neúčinne. Preto liečbu podáva len približne 12% pacientov. Takýto depresívny obraz sa formuje, pretože, ako povedal francúzsky spisovateľ Francois de Larochefoucou, "postrádame postavy, aby sme riadne dodržiavali diktáty rozumu".

Zatiaľ je známe, že arteriálna hypertenzia a dyscyrkulatívna encefalopatia spôsobená touto hypertenziou sú celkom dobre liečiteľné. Výskumné programy v oblasti arteriálnej hypertenzie, ktoré sa uskutočnili v našej krajine aj v zahraničí, ukázali, že môžu znížiť výskyt mozgovej príhody o 45-50% za päť rokov. Ak by program boja proti hypertenzii pracoval v rozsahu celej ruskej zdravotnej starostlivosti, potom by za päť rokov bolo možné zachrániť životy viac ako dvoch miliónov ľudí, ktorí zomreli z mŕtvice. A to neberie do úvahy stratu pacientov s inými léziami mozgu, srdca, obličiek, očí a iných orgánov spôsobených hypertenziou.

Podľa odporúčaní Svetovej zdravotníckej organizácie a Medzinárodnej spoločnosti pre hypertenziu by jej liečba mala byť založená na dvoch princípoch:

 1. Na zníženie možnosti nežiaducich účinkov je hypotenzné liečivo predpísané v minimálnych dávkach a pri nedostatočnom znížení krvného tlaku sa dávka zvyšuje.
 2. Na dosiahnutie maximálneho účinku sa používajú kombinácie liekov (nízka dávka druhého sa pridáva do malej dávky jednej).

Pacienti s obehovou encefalopatiou na pozadí ťažkej hypertenzie by nemali usilovať o zníženie krvného tlaku na normálnu hodnotu (pod 140/90 mmHg), pretože to môže viesť k zhoršeniu dodávania krvi do mozgu; stačí ho znížiť o 10-15% pôvodnej úrovne.

Okrem liečby liekov pacientov s hypertenziou je potrebné dodržiavať jednoduché pravidlá: obmedziť používanie soli (až 5 g denne - 0,5 čajovej lyžičky); po dlhú dobu, takmer po celý život, užívať protidoštičkové lieky (lieky, ktoré zabraňujú tvorbe krvných zrazenín); berte vitamíny a komplexy vitamínov obsahujúcich kyselinu askorbovú (vitamín C), pyridoxín (vitamín B)6) a kyselina nikotínová (vitamín PP).

Pri dyscirkulatívnej encefalopatii v dôsledku aterosklerózy má liečba svoje vlastné vlastnosti a znamená nízku kalóriovú výživu (do 2600-2700 kcal denne) s obmedzením živočíšnych tukov. Pri pretrvávajúcich indikáciách celkovej hladiny cholesterolu v krvi (vyššej ako 6,2 mmol / l), ktorá pretrváva najmenej šesť mesiacov na pozadí prísnej stravy, sú predpisované lieky na zníženie hladiny cholesterolu (statíny).

Kombinovaná antiagregačná a antikoagulačná liečba sa používa na prevenciu progresie multiinfarktových stavov mozgu. Antikoagulanciá (lieky, ktoré znižujú zrážanlivosť krvi) sa vyberajú v súlade s indikátormi krvného zrážania a protrombínu a odporúčajú sa užívať po celý život. Je potrebné sledovať hladinu protrombínovej krvi raz za dva týždne. Pacienti, ktorí užívajú antikoagulanciá, musia informovať lekára o akýchkoľvek príznakoch krvácania.

Okrem liečby zameranej na riešenie príčin dyscirkulatívnej encefalopatie sú pacientom predpísaná symptomatická terapia zameraná na zníženie závažnosti symptómov. Na prevenciu porúch pamäti a zníženej inteligencie používajú lieky, ktoré zlepšujú metabolizmus v mozgu. V prípade pohybových porúch sa odporúča terapeutická gymnastika, masáž a iné metódy rehabilitačnej liečby. Keď závraty predpísané cievne lieky a látky, ktoré ovplyvňujú autonómny nervový systém.

Často sa dyscirkulatívna encefalopatia prejavuje vo forme astén-depresívneho syndrómu. So svojimi príznakmi predpisujú lekári psychoterapiu, psychologickú pomoc, farmakoterapiu: antidepresíva, sedatíva. Ale predovšetkým by sa mala dbať na vytvorenie priateľskej atmosféry v rodine av práci. Koniec koncov, vynikajúci lekár stredoveku Paracelsus poznamenal: "Najlepší liek na choroby je dobrá nálada."

U pacientov s hrubým zúžením veľkých ciev hlavy (viac ako 70%) sa vyriešila otázka chirurgického zákroku. Týka sa to troch typov operácií: stentovanie (rozšírenie lúmenu ciev pomocou špeciálneho rámca - stent), rekonštrukcia cievneho systému (spojenie rôznych ciev, vytvorenie vetvy) alebo odstránenie časti cievy a jej nahradenie protézou.

Na prevenciu dyscyrkulatívnej encefalopatie nemá zdravý životný štýl žiadny význam: dodržiavanie pracovných režimov, diéta s obmedzenou soľou, kvapalina (do 1-1,2 litra za deň), výrobky obsahujúce živočíšne tuky (tučné mäso, pečeň, kyslá smotana, maslo, vajcia atď.) a vysokokalorické potraviny. Vysokokalorické potraviny iné ako tuky zahŕňajú alkohol a cukrovinky. Je dobré, že v strave dominuje zelenina a ovocie. Mali by ste jesť aspoň štyrikrát denne a rozdávať potravu obsahom kalórií nasledovne: raňajky pred prácou - 30%, druhá raňajky - 20%, obed - 40%, večera - 10%. Večera sa odporúča najneskôr dve hodiny pred spaním. Interval medzi večerou a raňajkami by nemal presiahnuť desať hodín.

Pacienti musia sledovať hmotnosť, ale mali by sa postupne znižovať. Osoba, ktorá má sedavý životný štýl, má v priemere 2000-2500 kcal denne. Ak žena znižuje príjem kalórií na 1200-1500 kcal a človeka na 1500-1800 kcal, potom za týždeň stratí 0,5-1 kg. Táto miera straty hmotnosti sa považuje za optimálnu. Dobrý preventívny účinok spôsobuje zvýšenie telesnej aktivity. Tréning zvyšuje odolnosť kardiovaskulárneho systému voči fyzickému stresu, čo sa prejavuje poklesom srdcovej frekvencie a krvného tlaku. V dôsledku toho sa nálada zlepšuje, sebavedomie sa prejavuje, depresia, strach, bolesti hlavy, závrat a poruchy spánku sa znižujú alebo úplne zaniknú. Pacienti sa stávajú fyzicky silnejšími, trvácnejšími. Výrazné zlepšenie sa zaznamenáva počas tried 3 až 4 krát týždenne počas 30 až 45 minút. Avšak aj po krátkych tréningoch (každých 15-20 minút) sa pacient zlepší.

Fyzikálna liečba by sa mala vykonávať pravidelne, s postupným zvyšovaním zaťaženia. Intenzita cvičenia sa vypočíta pomocou maximálnej srdcovej frekvencie (od 220 sa odčíta vek pacienta v rokoch). Pre pacientov, ktorí vedú sedavý životný štýl a nie trpia koronárnou chorobou srdca, vyberte takú intenzitu telesného cvičenia, pri ktorej je srdcová frekvencia 60-75% maxima. Samozrejme, pred začatím fyzickej terapie sa musíte poradiť so svojím lekárom.

Pacienti v I. a II. Štádiu dyscirkulatívnej encefalopatie sú liečení sanatorium-resort. Lepšie je, ak ide o sanatórium kardiovaskulárneho typu v známom prostredí.

Včasná diagnostikovaná dyscirkulatívna encefalopatia a správne zvolená komplexná liečba predlžujú aktívny, plnohodnotný život.

Autori sú vďační zamestnancom Výskumného ústavu neurologie ruskej akadémie lekárskych vied R.N. Konovalovu, MA Kravchenko, A.V. Kadykov za jeho pomoc pri ilustrácii tohto článku.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Znaky trombu v nohe, príčiny a liečba patológie, prognóza

V tomto článku sa dozviete o výskyte krvnej zrazeniny v nohe: príznaky, prečo sa vyskytuje a aké liečby sa používajú. Komplikácie ochorenia a prognóza na celý život.

Preskúmanie metód testovania mozgových a krčných ciev

Z tohto článku sa dozviete, ako skontrolovať cievy mozgu a krku, keď potrebujete prejsť vyšetreniami, ako prechádzajú a ako dlho trvajú. Kto môže tieto postupy odporučiť.

Prečo sú neutrofily znižované v krvi, čo to znamená?

Neutrofily sú najväčšou skupinou bielych krviniek, ktoré chránia telo pred mnohými infekciami. Tento typ bielych krviniek sa tvorí v kostnej dreni. Penetrujúc do tkanív ľudského tela, neutrofily ničia patogénne a cudzie mikroorganizmy metódou ich fagocytózy.

Cerebrálna angiodystónia - porušenie tónu mozgových ciev

Dôležitým ukazovateľom ľudského zdravia - tón. Skutočnosť, že je potrebné presne sledovať tento ukazovateľ, je známy mnohým, ale nie každý zoberie do úvahy skutočnosť, že tón nie je len v svaloch.

Dieťa má zvýšené monocyty v krvi.

Monocyty sa nazývajú jedným z typov krvných buniek, ktoré patria k leukocytom. Ich prítomnosť v krvi dieťaťa je dôležitá na ochranu tela dieťaťa pred nádorovými bunkami, mikróbmi a parazitmi, ako aj na odstránenie mŕtveho tkaniva.

Povieme, ako čistiť nádoby doma

Krvné cievy sú najdôležitejšou súčasťou ľudského tela. Predstavujú druh potrubia, ktoré je "položené" v celom ľudskom tele z mozgu na špičky prstov. Krvné cievy sa prepravujú do všetkých častí tela cez nádoby pod vysokým tlakom.