Arteriálna hypertenzia (hypertenzia, AH) je ochorenie kardiovaskulárneho systému, v ktorom sa krvný tlak v tepnách systémového (veľkého) obehu stále zvyšuje. Pri vývoji ochorenia sú dôležité vnútorné (hormonálne, nervové systémy) a vonkajšie faktory (nadmerná konzumácia soli, alkoholu, fajčenia, obezity). Podrobnejšie, aký druh choroby je, zvážte ďalšie.

Čo je arteriálna hypertenzia

Arteriálna hypertenzia je stav, ktorý je určený pretrvávajúcim zvýšením systolického tlaku na 140 mm Hg. st a viac; a diastolický tlak je až 90 mm ortuť. Art. a ďalšie.

Takáto choroba ako arteriálna hypertenzia nastáva v dôsledku porúch v práci stredísk regulácie krvného tlaku. Ďalšou príčinou hypertenzie sú ochorenia vnútorných orgánov alebo systémov.

Takíto pacienti majú silnú bolesť hlavy (najmä ráno) v oblasti okcipitálnej časti, čo spôsobuje pocit ťažkosti a závraty hlavy. Okrem toho sa pacienti sťažujú na slabý spánok, znížený výkon a pamäť a charakteristickú podráždenosť. Niektorí pacienti sa sťažujú na bolesť v hrudi, ťažkosti s dýchaním po fyzickej práci a zhoršenie zraku.

Následne sa stúpne stúpanie tlaku, ovplyvňujú sa aorty, srdce, obličky, sietnica a mozog.

Arteriálna hypertenzia môže byť primárna alebo sekundárna (podľa ICD-10). Približne u jedného z desiatich hypertenzných pacientov je vysoký krvný tlak spôsobený léziou orgánu. V týchto prípadoch hovoria o sekundárnej alebo symptomatickej hypertenzii. Asi 90% pacientov trpí primárnou alebo esenciálnou hypertenziou.

Odborníci WHO odporúčajú ďalšiu klasifikáciu hypertenzie:

 • žiadne príznaky poškodenia vnútorných orgánov;
 • s objektívnymi znakmi poškodenia cieľových orgánov (pri krvných testoch, počas inštrumentálneho vyšetrenia);
 • so známkami poškodenia a prítomnosťou klinických prejavov (infarkt myokardu, prechodné porušenie cerebrálneho obehu, retinopatia sietnice).

primárny

Podstatou primárnej arteriálnej hypertenzie je neustále zvyšovanie krvného tlaku bez objasnenej príčiny. Primárne je nezávislé ochorenie. Vyvíja sa na pozadí ochorenia srdca a je najčastejšie nazývaná esenciálna hypertenzia.

Esenciálna hypertenzia (alebo hypertenzia) sa nevyvíja v dôsledku poškodenia niektorých orgánov. Následne vedie k poškodeniu cieľových orgánov.

Predpokladá sa, že ochorenie je založené na dedičných genetických poruchách, ako aj na poruchách regulácie vyššej nervovej aktivity spôsobenej konfliktnými situáciami v rodine av práci, stálom psychickom strese, zvýšenom pocitu zodpovednosti, ako aj nadváhe a pod.

Sekundárna arteriálna hypertenzia

Pokiaľ ide o sekundárnu formu, vyskytuje sa na pozadí ochorení iných vnútorných orgánov. Tento stav sa tiež nazýva syndróm hypertenzie alebo symptomatická hypertenzia.

V závislosti od príčiny ich výskytu sú rozdelené do nasledujúcich typov:

 • obličiek;
 • endokrinné;
 • hemodynamická;
 • lieky;
 • neurogénna.

Podstatou priebehu arteriálnej hypertenzie môže byť:

 • prechodné: nárast krvného tlaku sa pozoruje sporadicky, trvá niekoľko hodín až niekoľko dní, normalizuje bez použitia liekov;
 • Labile: tento typ hypertenzie patrí do počiatočného štádia hypertenzie. V skutočnosti to nie je choroba, ale skôr hraničný stav, pretože je charakterizovaná nevýznamnými a nestabilnými tlakovými rázmi. Stabilizuje sa nezávisle a nevyžaduje použitie liekov, ktoré znižujú krvný tlak.
 • Stabilná arteriálna hypertenzia. Trvalé zvýšenie tlaku, pri ktorom sa aplikuje závažná podporná liečba.
 • kritická: pacient má periodické hypertenzívne krízy;
 • Malígny: krvný tlak stúpa na vysoký počet, patológia postupuje rýchlo a môže viesť k vážnym komplikáciám a smrti pacienta.

dôvody

Krvný tlak stúpa s vekom. Asi dve tretiny ľudí starších ako 65 rokov trpí arteriálnou hypertenziou. Ľudia po 55 rokoch života s normálnym krvným tlakom majú 90% riziko vzniku hypertenzie v priebehu času. Vzhľadom na to, že sa u starších pacientov často vyskytuje zvýšenie krvného tlaku, takáto "hypertenzia súvisiaca s vekom" sa môže zdať prirodzená, ale zvýšenie krvného tlaku zvyšuje riziko komplikácií a úmrtnosti.

Zvýraznite najčastejšie príčiny hypertenzie:

 1. Ochorenie obličiek,
 2. Hypodynamia alebo nehybnosť.
 3. Muži sú starší ako 55 rokov, ženy sú staršie ako 60 rokov.
 4. Adrenálny nádor
 5. Vedľajšie účinky liekov
 6. Zvýšený tlak počas tehotenstva.
 7. Hypodynamia alebo nehybnosť.
 8. Diabetes mellitus v histórii.
 9. Zvýšený cholesterol v krvi (nad 6,5 mol / l).
 10. Zvýšený obsah soli v potravinách.
 11. Systematické zneužívanie alkoholických nápojov.

Prítomnosť jedného z týchto faktorov je dôvodom na začatie prevencie hypertenzie v blízkej budúcnosti. Zanedbanie týchto aktivít s vysokou pravdepodobnosťou povedie k vzniku patológie v priebehu niekoľkých rokov.

Určovanie príčin arteriálnej hypertenzie vyžaduje ultrazvuk, angiografiu, CT, MRI (obličky, nadobličky, srdce, mozog), biochemické parametre a krvné hormóny, monitorovanie krvného tlaku.

Symptómy arteriálnej hypertenzie

Zvyčajne pred vznikom rôznych komplikácií arteriálna hypertenzia často prebieha bez akýchkoľvek príznakov a jej jediným prejavom je zvýšenie krvného tlaku. Súčasne pacienti sotva sťažujú alebo nie sú špecifické, ale bolesť hlavy na zadnej strane hlavy alebo na čele je pravidelne zaznamenaná, niekedy závratá a hluk v ušiach sa môže cítiť.

Syndróm hypertenzie má nasledujúce príznaky:

 • Stlačenie bolesti hlavy, ktoré sa vyskytuje pravidelne;
 • Pískanie alebo tinitus;
 • Mdloby a závraty;
 • Nevoľnosť, vracanie;
 • "Mušky" v očiach;
 • Srdcové palpitácie;
 • Stlačenie bolesti v srdci;
 • Sčervenanie kože.

Opísané príznaky sú nešpecifické, preto nevyvolávajú podozrenie u pacienta.

Prvotné symptómy arteriálnej hypertenzie sa spravidla prejavujú po patologických zmenách vnútorných orgánov. Tieto príznaky majú prirodzenú povahu a závisia od oblasti lézie.

Nemožno povedať, že príznaky hypertenzie u mužov a žien sa výrazne líšia, ale v skutočnosti sú muži skutočne náchylnejší na túto chorobu, najmä vo vekovej skupine 40 až 55 rokov. To je čiastočne vysvetlené rozdielom vo fyziologickej štruktúre: muži, na rozdiel od žien, majú väčšiu telesnú hmotnosť a objem krvi cirkulujúci v cievach je oveľa vyšší, čo vytvára priaznivé podmienky pre vysoký krvný tlak.

Nebezpečnou komplikáciou artériovej hypertenzie je hypertenzná kríza, akútny stav charakterizovaný náhlym nárastom tlaku o 20-40 jednotiek. Táto podmienka často vyžaduje volanie ambulancie.

Známky, ktoré by mali určite venovať pozornosť

Aké znaky je potrebné venovať pozornosť a poradiť sa s lekárom alebo aspoň začať nezávisle merať tlak s tonometrom a zaznamenať ho do autodiagnostiky:

 • tupá bolesť na ľavej strane hrudníka;
 • poruchy srdcového rytmu;
 • bolesť v zadnej časti hlavy;
 • príležitostné závraty a tinitus;
 • rozmazané videnie, škvrny, "mušky" pred očami;
 • dýchavičnosť pri cvičení;
 • modrosť rúk a nôh;
 • opuch alebo opuch nôh;
 • záchvaty dusenia alebo hemoptýzy.

Stupeň arteriálnej hypertenzie: 1, 2, 3

Klinický obraz arteriálnej hypertenzie je ovplyvnený stupňom a typom ochorenia. Na posúdenie úrovne lézií vnútorných orgánov v dôsledku pretrvávajúceho zvýšeného krvného tlaku existuje špeciálna klasifikácia hypertenzie pozostávajúcej z troch stupňov.

Hypertenzia - aké sú príznaky, liečba u dospelých

Arteriálna hypertenzia (AH, hypertenzia) je jedným z najdôležitejších sociálno-ekonomických a zdravotných problémov našej doby. Je to spôsobené nielen širokým rozšírením tejto choroby medzi rôznymi vekovými skupinami obyvateľstva, ale aj vysokou mierou závažných komplikácií, postihnutia a úmrtnosti na arteriálnu hypertenziu pri absencii včasnej liečby.

Ľudia náchylní na zvýšené hodnoty tlaku sa odporúčajú vykonať merania na oboch rukách. Nedávne štúdie ukázali, že arteriálna hypertenzia môže byť potvrdená, keď rozdiel v indikáciách na rôznych rukách je 10-15 mm Hg. Táto funkcia (rozdiel v indikáciách) má pravdepodobnosť určenia hypertenzie až do 96%.

Aké je nebezpečenstvo hypertenzie

Napriek tomu, že v súčasnosti existuje veľký počet antihypertenzív, ktoré dokážu udržiavať krvný tlak na adekvátnej úrovni, frekvencia výskytu hypertenzívnych kríz a komplikácií ako srdcový (HF) a zlyhanie obličiek (PN), regurgitácia na aortálnej a mitrálnej chlopni, aneuryzma srdca a aortu, MI (infarkty), mŕtvica atď. u pacientov s hypertenziou zostáva extrémne vysoká.

Je to v prvom rade dôsledkom skutočnosti, že mnohí pacienti nechcú systematicky užívať antihypertenzívnu liečbu, keďže hypertenzná kríza, ktorá sa v ňom vyvinula, bola izolovaná a toto sa nestane znovu.

Podľa štatistík pacientov, ktorí si uvedomujú, že majú arteriálnu hypertenziu, iba 40% žien a 35% mužov dostáva liečbu drogami. Zároveň iba 15% žien a približne päť percent mužov dosahuje potrebnú úroveň tlaku kvôli systematickému príjmu antihypertenzívnej liečby, monitorovaniu ukazovateľov krvného tlaku a pravidelným návštevám lekára a dodržiavaniu jeho odporúčaní.

Spomínajú na mnohých spolupracovníkov, ktorí boli odvezení sanitkou s hypertenzívnou krízou, ich príbuzní, ktorí sa neustále sťažujú na vysoký tlak atď. Preto veľa ľudí verí, že s moderným intenzívnym rytmom života po štyridsiatich rokoch je hypertenzia samozrejmosťou a mala by sa zaobchádzať len s hypertenzívnou krízou.

Takýto postoj k zdraviu človeka viedol k tomu, že asi 40% mortality spôsobenej patológiami CVD v Rusku súvisí s hypertenziou a jej akútnymi (krízami, mŕtvicami, srdcovými záchvatmi atď.) Alebo chronickými (HF a HI atď.). komplikácie.

Najčastejšie závažné komplikácie, ktoré sa vyvíjajú kvôli krízam s hypertenziou, sú:

 • mŕtvica (asi tridsať percent pacientov);
 • pľúcny edém (dvadsaťtri percent);
 • hypertenzná encefalopatia (16%);
 • akútne srdcové zlyhanie (štrnásť percent);
 • cerebrálne krvácanie (päť percent prípadov);
 • disekcia aneuryzmy aorty (2,5%) atď.

Komplexná liečba, zodpovedný prístup k zdraviu, systematické podávanie liekov proti arteriálnej hypertenzii a kontrola vlastného tlaku umožňujú znížiť tieto strašidelné postavy na minimum.

Hypertenzia - čo je to

Spravidla platí, že u ľudí, ktorí nedostávajú liečbu antihypertenzívami, diagnóza hypertenzie znamená zvýšenie krvného tlaku nad 140 mm Hg. pre indikátory systolického a viac ako deväťdesiat mm Hg pre indikátory DBP (diastolický).

Hypertenzia - klasifikácia

Pre pohodlie existuje niekoľko rozdelení stupňov arteriálnej hypertenzie. Ak chcete rozdeliť krvný tlak na normálny, normálny zvýšený krvný tlak a hypertenziu, aplikujte klasifikáciu podľa percentilov (normálne hodnoty podľa veku, výšky a pohlavia, ktoré sa vypočítajú pomocou štandardizovaných tabuliek).

Podľa klasifikácie percentilu môže byť tlak:

 • normálne, v ktorých sú systolické a diastolické indikátory vyššie ako desiaty, ale nižšie ako deväťdesiaty percentil rozdelenia normálnych ukazovateľov krvného tlaku, berúc do úvahy vek, výšku a hmotnosť pacienta;
 • vysoký normál, v ktorom ukazovatele krvného tlaku nad deväťdesiatym, ale pod deväťdesiatpäť percentil. Alebo pacient má zvýšenie krvného tlaku nad 120/80 mm Hg, aj keď tieto hodnoty sú uvedené v tabuľke pod devätnástym percentilom;
 • klasifikovaná ako arteriálna hypertenzia. Táto diagnóza sa robí pri zvýšení priemerných systolických a / alebo diastolických (počítaných po troch nezávislých meraniach krvného tlaku) indikátorov nad deväťdesiatpäťpercentným percentilom.

Tiež arteriálna hypertenzia je z dôvodov vysokého krvného tlaku rozdelená na:

 • primárne alebo nevyhnutné. Takáto AH je nezávislá patológia, preto je táto diagnóza vykonaná až po vylúčení všetkých ostatných príčin arteriálnej hypertenzie. Základná AH je klasifikovaná ako hypertenzia (hypertenzia);
 • sekundárne a symptomatické. Sekundárna arteriálna hypertenzia sa nazýva zvýšený tlak spôsobený prítomnosťou ochorenia na pozadí (adrenálny nádor, glomerulonefritída, aortálna koarktacia atď.) Sprevádzaný SAH (syndróm hypertenzie).

Je potrebné rozlišovať SAH a hypertenziu.

Hypertenzia však môže viesť k vývoju patológií (HF, regurgitácia mitrálnej a aortálnej chlopne, zlyhanie obličiek atď.), Čo v budúcnosti značne komplikuje priebeh hypertenzie (tj vznikne bludný kruh).

Syndróm arteriálnej hypertenzie sa vyznačuje zvýšeným krvným tlakom na pozadí existujúcej patológie. Preto hypertenzívny syndróm môže byť obličkový (obličkový), cerebrálny, endokrinný, hemodynamický, atď. charakteru.

Symptomatická hypertenzia sa môže vyvinúť u pacientov s patologickými stavmi obličiek (glomerulonefritída, pyelonefritída), abnormálny vývoj renálnych artérií, endokrinné patológie (symptómová hypertenzia sa môže vyvinúť na pozadí akromegálie, difúzneho toxického ropného gélu, feochromocytov atď.).

Stupeň arteriálnej hypertenzie

Treba mať na pamäti, že táto klasifikácia znamená postupnú progresiu hypertenzie. To znamená, že arteriálna hypertenzia 1 stupňa, podľa klasifikácie (GAD od 140 do 159) pre pacienta s novým zvýšeným krvným tlakom, môže byť klasifikovaná ako hypertenzná kríza.

Etapy hypertenzie v závislosti od prítomnosti lézií OM (cieľových orgánov)

Podľa stupňa poškodenia OM počas hypertenzie sa rozlišuje:

 • Etapa 1, v ktorej neexistujú dôkazy na podporu poškodenia OM;
 • Stupeň 2, sprevádzaný objavením sa objektívnych, laboratórne potvrdených príznakov mierneho poškodenia OM. Druhý stupeň hypertenzie môže sprevádzať vývoj:
  • Hypertrofia LV (ľavá komora),
  • generalizovaná stenóza retinálnych ciev, zhrubnutie steny krčnej tepny, vývoj aterosklerotických plakov v ich lúmene,
  • poškodenie obličiek a vznik mikroalbuminúrie, ako aj zvýšené (mierne) hladiny kreatinínu v krvi.

 • Stupeň 3. V tomto štádiu sa zaznamená významné poškodenie OM, čo vedie k narušeniu funkcií orgánov. Tretí stupeň hypertenzie môže byť sprevádzaný léziou:
  • s rozvojom srdcového zlyhania alebo akútneho koronárneho syndrómu a infarktu myokardu;
  • mozgu, s výskytom mozgových príhod, prechodných záchvatov ischémie (TIA), cerebrálneho krvácania, akútnej hypertenznej encefalopatie, ťažkej vaskulárnej demencie;
  • podklad oka, čo vedie k krvácaniu sietnice a poškodeniu optického nervu;
  • obličky sprevádzané tvorbou zlyhania obličiek;
  • ciev, čo vedie k vzniku oklúzií v periférnom cievnom lôžku a / alebo disekcii aorty.

Klasifikácia podľa kardiovaskulárneho rizika

Okrem hlavných klasifikácií arteriálnej hypertenzie a hypertenzie (hypertenzia) diagnostika zohľadňuje rizikové faktory ovplyvňujúce rýchlosť progresie ochorenia a vývoj poškodenia OM.

Všetky rizikové faktory sú rozdelené do 4 kategórií (nízke, stredné, vysoké a veľmi vysoké). Každá kategória určuje riziko ťažkých komplikácií kardiovaskulárneho systému u pacienta s arteriálnou hypertenziou v priebehu desiatich rokov od času diagnózy.

Rizikové faktory pre arteriálnu hypertenziu alebo jej zhoršenie zahŕňajú:

 • dlhé fajčenie;
 • prítomnosť rodinnej anamnézy (čo znamená prítomnosť prípadov včasného kardiovaskulárneho ochorenia u blízkych príbuzných);
 • pacient má lipidovú nerovnováhu a / alebo aterosklerózu;
 • (pre mužov rizikový faktor pre hypertenziu je starší ako 55 rokov a pre ženy staršie ako 65 rokov):
 • pacient má porušenie glukózovej tolerancie, normálnej obezity alebo abdominálnej obezity (zvýšenie pasu o sto dva centimetre pre mužov a viac ako osemdesiat osem pre ženy).

Rizikové faktory pre zlú prognózu (závažný priebeh a rozvoj komplikácií) zahŕňajú:

 • Prítomnosť OM lézií (to zahŕňa hypertrofiu LV, aterosklerotickú léziu steny krčnej tepny, mikroalbuminúriu a zníženie rýchlosti glomerulárnej filtrácie (GFR), zvýšenie PV frekvencie (pulzná vlna) na veľkých tepnách nad 10 metrov za sekundu).
 • Prítomnosť hypertenzie u pacienta so súbežnými patologickými patologiami, ktoré môžu ovplyvniť prognózu (všimnite si, že pacient má v minulosti mozgovú príhodu a srdcové záchvaty, ischemickú chorobu srdca, chronické zlyhanie obličiek alebo CHF, diabetes mellitus (DM) a diabetickú retinopatiu a nefropatiu.

Vývoj izolovanej systolickej hypertenzie

Pre ISAH je charakteristický iba nárast systolického krvného tlaku s normálnym alebo dokonca miernym zníženým diastolickým tlakom (čím je DBP nižšia, tým horšia je prognóza a tým väčšie riziko komplikácií). V štruktúre príčin hypertenzie u starších pacientov predstavuje ISAH takmer deväťdesiat percent všetkých prípadov.

Pre hypertenziu sú "biele plášte alebo kancelárie" charakterizované nárastom tlaku iba v stresovej situácii pre pacienta (výlet lekárovi, volanie úradu pri práci (verzia kancelárie hypertenzie) atď.).

Príčiny symptomatickej hypertenzie

Symptomatická hypertenzia sa môže vyvinúť v dôsledku:

 • ochorenie obličiek (pyelóza a glomerulonefritída);
 • abnormálny vývoj renálnych artérií a orgánov močovej sústavy;
 • lézie prednálnych ciev na pozadí aterosklerózy, trombózy, autoimunitných patológií, vaskulitídy, kompresie krvných ciev nádorom atď.;
 • získané a vrodené srdcové chyby;
 • poruchy rytmu a lézie vodivého srdcového systému;
 • Patologické stavy CNS (centrálny nervový systém);
 • TBI (traumatické poškodenie mozgu);
 • mozgové nádory;
 • nádory v nadobličkách (feochromocytóm);
 • infekcie postihujúce výstelku mozgu (meningitída);
 • užívanie liekov s hypertenzívnymi účinkami;
 • patológia štítnej žľazy atď.

Hypertenzia - príznaky

Hlavným rizikom hypertenzie je to, že prvé prejavy ochorenia sú spravidla nespecifické a nekompetentné. Pacienti môžu byť narušený:

 • zvýšená únava
 • bolesť v hlave,
 • prechodné vizuálne dysfunkcie (blikanie farebných škvŕn, diplopia, narušenie jasnosti vnímania atď.),
 • tachykardia,
 • nie výrazná bolesť v hrudníku,
 • pocit narušenia srdca.

Špecifické symptómy arteriálnej hypertenzie budú závisieť od poškodenia OM. To znamená, že s rozvojom pacientov s HF sa budú sťažovať na ťažkú ​​slabosť a dýchavičnosť s fyzickou aktivitou, bolesť za hrudnou kosťou. Porušenie mozgovej cirkulácie sa prejaví bolesťami hlavy, závratmi, poruchou motorickej koordinácie, poruchami reči a zraku, mdlobou atď.

Vznik hypertenzívnych kríz bude sprevádzaný:

 • ťažké bolesti hlavy
 • vizuálne dysfunkcie
 • zvonka fontána (nie je uvoľnená),
 • tachykardia,
 • bolestivý syndróm typu angíny pectoris,
 • nadmerné potenie
 • dýchavičnosť atď.

diagnostika

Diagnostické opatrenia nevyhnutne zahŕňajú:

 • preskúmanie sťažností a anamnéza choroby;
 • úplné vyšetrenie pacienta;
 • auskultácia srdca a veľkých nádob;
 • meranie tlaku na oboch ramenách a nohách;
 • hodnotenie laboratórnych parametrov (OAK, OAM, stanovenie denného proteínu v moči, lipilogram, koagulogram, biochémia, glukóza v krvi atď.);
 • (ultrazvuková diagnostika obličiek, nadobličiek, štítnej žľazy atď., sonografická dopplerovská sonografia, rádiografické vyšetrenie orgánov hrudnej dutiny, elektrokardiogram, echokardiogram, diagnostika očných fundusov atď.).

Hypertenzia - liečba

Základné princípy liečby hypertenzie:

Celá terapia sa vykonáva v závislosti od závažnosti ochorenia, príčin jeho vývoja a prítomnosti OM lézií.

Hlavná taktika liečby:

Tacka liečby v závislosti od rizikových faktorov:

Všetky liečebné postupy sú predpísané výlučne ošetrujúcim lekárom. Výber základných liekov, ich dávkovanie a trvanie liečby bude závisieť od závažnosti ochorenia a od veku pacienta.

Hlavné lieky používané na liečbu hypertenzie sú:

 • diuretiká (furosemid, amilorid, spirolaktón);
 • beta-blokátory (atenolol, meoprolol, propranolol) a blokátory kalciových kanálov (amlodipín, nifedipín);
 • ACE inhibítory (použitie kaptoprilu, enalaprilu, ramiprilu je indikované);
 • činidlá schopné blokovať receptory angiotenzínu (prípravky obsahujúce losartan, valsartan).

Okrem toho je možné priradiť:

 • prípravky na korekciu lipidovej rovnováhy (hypolipidemické látky),
 • Vitamíny B,
 • antioxidanty
 • antikoagulanciá a protidoštičkové látky,
 • lieky, ktoré zlepšujú metabolický proces v tkanivách.

Vykonáva sa aj symptomatická liečba zameraná na korigovanie vyvinutých komplikácií (liečba patologických stavov srdca a obličiek, korekcia porúch obehu v GM (mozog) atď.).

So symptomatickou hypertenziou bude základom liečby odstránenie základnej choroby, ktorá spôsobila zvýšenie krvného tlaku.

Emocionálnym pacientom so zvýšenou excitabilitou nervového systému sa môžu odporučiť sedatíva alebo trankvilizéry.

Prognóza ochorenia

S primeranou a systematickou liečbou je prognóza ochorenia priaznivá. Najdôležitejšiu úlohu pri liečbe hypertenzie zohráva nálada pacienta a jeho jasné pochopenie potreby na opravu životného štýlu, dodržiavanie odporúčaní lekára a užívanie predpísaných liekov.

Režimy liečby arteriálnej hypertenzie

Liečba hypertenzie. Moderné názory na liečbu arteriálnej hypertenzie.

Pri liečbe hypertenzie existujú dva prístupy: farmakoterapia a použitie iných liekov na zníženie tlaku.

Liečba hypertenzie bez liekov

Ak starostlivo preštudujete tabuľku "Stratifikácia rizika u pacientov s arteriálnou hypertenziou", môžete vidieť, že riziko vážnych komplikácií, ako sú infarkty alebo mŕtvica, je ovplyvnené nielen stupňom zvýšenia krvného tlaku, ale aj mnohými ďalšími faktormi, ako je fajčenie, obezita, sedavý obraz života.

Preto je veľmi dôležité, aby pacienti trpiaci esenciálnou hypertenziou zmenili svoj životný štýl: prestať fajčiť. začať sledovať stravu, rovnako ako zdvihnúť fyzické záťaže, ktoré sú optimálne pre pacienta.

Malo by byť zrejmé, že zmeny životného štýlu zlepšujú prognózu arteriálnej hypertenzie a iných kardiovaskulárnych ochorení do miery, ktorá nie je menšia ako krvný tlak, ktorý je ideálne kontrolovaný pomocou liekov.

Odvykanie od fajčenia

Takže priemerná dĺžka života fajčiara je v priemere o 10 až 13 rokov nižšia než u nefajčiarov, pričom kardiovaskulárne choroby a onkológia sa stávajú hlavnými príčinami smrti.

Keď prestanete fajčiť, riziko vzniku alebo zhoršenia srdcových a cievnych ochorení klesá v priebehu dvoch rokov na úroveň nefajčiarov.

diéty

Dodržiavanie nízkokalorickej diéty s použitím veľkého množstva rastlinných potravín (zelenina, ovocie, zelenina) zníži váhu pacientov. Je známe, že každých 10 kilogramov nadváhy zvyšuje krvný tlak o 10 mm Hg.

Okrem toho vylúčenie z produktov obsahujúcich cholesterol v potravinách zníži hladinu cholesterolu v krvi, ktorej vysoká hladina, ako je zrejmé z tabuľky, je tiež jedným z rizikových faktorov.

Ukázalo sa, že obmedzenie soli na 4-5 gramov denne znižuje krvný tlak, pretože množstvo tekutiny v krvi klesá s klesajúcim obsahom soli.

Navyše strata hmotnosti (najmä obvod pasu) a obmedzenie sladkostí zníži riziko vzniku cukrovky, čo výrazne zhoršuje prognózu pacientov s arteriálnou hypertenziou. Ale aj u pacientov s cukrovkou môže strata hmotnosti viesť k normalizácii krvnej glukózy.

Fyzická aktivita

Cvičenie je tiež veľmi dôležité pre pacientov s hypertenziou. Keď fyzická aktivita znižuje tón sympatického nervového systému: znižuje koncentráciu adrenalínu, noradrenalínu, ktorý má vazokonstrikčný účinok a zvyšuje kontrakcie srdca. A ako viete, je nerovnováha regulácie srdcového výstupu a vaskulárnej rezistencie na krvný tok, ktorá spôsobuje zvýšenie krvného tlaku. Navyše s miernym zaťažením vykonávaným 3-4 krát týždenne sa vycvičujú kardiovaskulárne a respiračné systémy: zlepšuje sa zásobovanie krvou a dodávanie kyslíka do srdca a cieľových orgánov. Okrem toho fyzická aktivita spojená s diétou vedie k úbytku hmotnosti.

Je potrebné poznamenať, že u pacientov s nízkym a stredne ťažkým rizikom kardiovaskulárnych komplikácií začína liečba hypertenzie začiatkom niekoľkých týždňov alebo dokonca mesiacov (s nízkym rizikom) non-farmakoterapie, ktorej cieľom je zníženie objemu brucha (u mužov menej ako 102, u žien menej 88 cm) a odstránenie rizikových faktorov. Ak neexistuje žiadna dynamika na pozadí takejto liečby, pridajú sa tabletové lieky.

U pacientov s vysokým a veľmi vysokým rizikom je podľa tabuľky stratifikácie rizika lieková terapia predpísaná v okamihu, keď je najskôr diagnostikovaná hypertenzia.

Liečba hypertenzie.

Schéma výberu liečby pre pacientov s hypertenziou môže byť formulovaná v niekoľkých dielach:

 • Pacienti s nízkou a stredne rizikovou terapiou začínajú vymenovaním jediného lieku, ktorý znižuje tlak.
 • Pacienti s vysokým a veľmi vysokým rizikom kardiovaskulárnych komplikácií sa odporúča predpisovať dve lieky v malej dávke.
 • Ak nie je dosiahnutý cieľový arteriálny tlak (minimálne pod 140/90 mm Hg, ideálne 120/80 a nižšie) u pacientov s nízkym a stredným rizikom, je potrebné buď zvýšiť dávku lieku, ktorý dostávajú, alebo začať podávať liečivo iným skupín v malej dávke. V prípade opakovaného zlyhania sa odporúča liečba dvoma liekmi rôznych skupín v malých dávkach.
 • Ak sa nedosiahnu cieľové hodnoty krvného tlaku u pacientov s vysokým a veľmi vysokým rizikom, môžete zvýšiť dávku liekov prijatých pacientom alebo pridať tretiu drogu z inej skupiny do liečby.
 • Ak sa pri znižovaní krvného tlaku na 140/90 alebo pod stav pacienta zhoršuje, je potrebné ponechať lieky v tejto dávke, kým sa telo nestane zvykom na nové hodnoty krvného tlaku, potom pokračuje v znižovaní krvného tlaku na cieľové hodnoty - 110 / 70-120 / 80 mm Hg

Skupiny liekov na liečbu arteriálnej hypertenzie:

Výber liekov, ich kombinácie a dávkovanie musí vykonať lekár a je potrebné vziať do úvahy prítomnosť sprievodných ochorení a rizikových faktorov u pacienta.

Nasledujúce sú hlavné šesť skupín liekov na liečbu hypertenzie, ako aj absolútne kontraindikácie liekov v každej skupine.

 • Inhibítory enzýmu konvertujúceho angiotenzín - inhibítory ACE: enalapril (Enap, Enam, Renitec, Berlipril), lisinopril (Diroton), ramipril (Tritatse®, Amprlan®), fosinopril (Fozikard, Monopril) a iné. Lieky v tejto skupine sú kontraindikované pri vysokej hladine draslíka v krvi, tehotenstve, bilaterálnej stenóze (zúžení) renálnych ciev, angioedému.
 • Blokátory receptora angiotenzínu 1 - ARB: valsartan (Diovan, Valsakor®, Walz), losartan (Cozaar, Lozap, Lorista), irbesartan (Aprovel®), kandesartan (Atakand, Kandekor). Kontraindikácie sú rovnaké ako u ACE inhibítorov.
 • beta-adrenoblokátory - β-AB: nebivolol (Nebilet), bisoprolol (Concor), metoprolol (Egilok®, Betalok®). Prípravky tejto skupiny sa nemôžu používať u pacientov s atrioventrikulárnym blokom 2 a 3 stupňami bronchiálnej astmy.
 • Antagonisty kalcia - AK. Dihydropyridín: nifedipín (Cordaflex®, Corinfar®, Cordipin®, Nifecard®), amlodipín (Norvask®, Tenox®, Normodipin®, Amlotop). Ne-dihydropyridín: Verapamil, Diltiazem.

POZOR! Antagonisty vápnikového kanála nehydropyridínu sú kontraindikované pri chronickom srdcovom zlyhaní a atrioventrikulárnej blokáde o 2-3 stupne.

 • Diuretiká (diuretiká). Tiazid: hydrochlorotiazid (Hypotiazid), indapamid (Arifon, Indap). Slučka: spironolaktón (Veroshpiron).

POZOR! Diuretikum zo skupiny antagonistov aldosterónu (Veroshpiron) je kontraindikované pri chronickom zlyhaní obličiek a vysokej hladine draslíka v krvi.

 • Inhibítory renínu. Ide o novú skupinu liekov, ktoré sa ukázali dobre v klinických štúdiách. Jediným inhibítorom renínu registrovaného v Rusku je v súčasnosti Aliskiren (Rasilez).

Účinné kombinácie liekov, ktoré znižujú tlak

Keďže pacienti majú často predpisovať dve, a niekedy viac liekov, ktoré majú hypotenzívny účinok (znižujúci tlak), sú najúčinnejšie a najbezpečnejšie kombinácie nižšie uvedené.

 • ACE inhibítor + diuretikum;
 • IAPF + AK;
 • ARB + ​​diuretikum;
 • BRA + AK;
 • AK + diuretikum;
 • AK dihydropyridín (nifedipín, amlodipín atď.) + Β-AB;
 • ß-AB + diuretikum:;
 • β-ΑΒ + α-AB: karvedilol (Dilatrend®, Acridilol®)

Iracionálna kombinácia antihypertenzívnych liekov

Použitie dvoch liekov rovnakej skupiny, ako aj nižšie uvedených kombinácií liekov je neprijateľné, pretože lieky v takýchto kombináciách zvyšujú vedľajšie účinky, ale nepotvrdzujú pozitívne účinky navzájom.

 • Inhibítory ACE + draslík šetriace diuretikum (Veroshpiron);
 • ß-AB + ne-dihydropyridín AK (Verapamil, Diltiazem);
 • β-АБ + príprava centrálnej akcie.

Kombinácia liekov, ktoré sa nenachádzajú v žiadnom zo zoznamov, patrí do skupiny medziproduktov: ich použitie je možné, ale je potrebné mať na pamäti, že existujú účinnejšie kombinácie antihypertenzív.

Páčilo sa (0) (0)

Č. 7. Prípravy centrálneho účinku na liečbu hypertenzie.

Publikované: 4. februára 2013 v kategórii Kardiológia a EKG

Čítate sériu článkov o antihypertenzívnych (antihypertenzívnych) liekoch. Ak chcete získať holistický pohľad na túto tému, začnite od začiatku: prehľad antihypertenzívnych liekov pôsobiacich na nervový systém.

Vasomotorické (vazomotorické) centrum je umiestnené v medulla oblongata (to je najnižšia časť mozgu). Má dve oddelenia - presor a depressor. ktoré zvyšujú a znižujú krvný tlak, resp. pôsobia cez nervové centrá sympatického nervového systému v mieche. Fyziológia vasomotorického centra a regulácia vaskulárneho tónu sú tu popísané: http://www.bibliotekar.ru/447/117.htm (text z učebnice o normálnej fyziológii pre lekárske inštitúcie vysokoškolského vzdelávania).

Cievne centrum je pre nás dôležité, pretože existuje skupina liekov pôsobiacich na jeho receptory a tým aj zníženie krvného tlaku.

Mozgové rezy.

Klasifikácia centrálne pôsobiacich liekov

Pre lieky, ktoré ovplyvňujú najmä sympatickú aktivitu v mozgu. zahŕňajú:

 • klonidín (klonidín),
 • moxonidín (fiziotenz),
 • metyldopa (môže byť použitý u tehotných žien),
 • guanfacin,
 • guanabenz.

Neexistuje žiadny metylldopa, guanfacin a guanabenza pri vyhľadávaní drogérií v Moskve a Bielorusku. ale predávajú sa klonidín (prísne na predpis) a moxonidín.

Centrálna zložka účinku je tiež prítomná v blokátoroch serotonínových receptorov. o nich - v ďalšej časti.

Klonidín (klonidín)

Klonid (klonidín) inhibuje sekréciu katecholamínov nadobličkami a stimuluje alfa2 -adrenoreceptory a I1 -imidazolínových receptorov vazomotorického centra. Znižuje krvný tlak (v dôsledku vaskulárnej relaxácie) a srdcovej frekvencie (srdcová frekvencia). Clophelin má tiež sedatívny a analgetický účinok.

Schéma regulácie srdcovej aktivity a krvného tlaku.

V kardiológii sa klonidín používa hlavne na liečbu hypertenzívnych kríz. Táto droga zbožňuje zločincov a. starých babičiek. Útočníci radi pridať klonidín do alkoholu a keď obeť "vystrihne" a zaspáva zdravo, okrádajte spolužiakov (nikdy nepijte alkohol na ceste s neznámymi ľuďmi!). To je jeden z dôvodov, prečo sa klonidín (klonidín) dlho uvoľňuje v lekárňach výlučne na lekársky predpis.

Obľúbenosť klonidínu ako lieku na arteriálnu hypertenziu medzi babičkami "krehké ženy" (ktorí nemôžu žiť bez užívania klonidínu ako fajčiarov bez cigarety) je spôsobená niekoľkými dôvodmi:

 1. vysokú účinnosť lieku. Miestni lekári ju predpisujú na liečbu hypertenzívnych kríz, ako aj na zúfalstvo, keď iné lieky nie sú dostatočne účinné alebo si nemôžu dovoliť pacienta, ale niečo sa musí liečiť. Clopheline znižuje tlak aj pri neúčinnosti iných prostriedkov. Postupne starší ľudia vyvíjajú duševnú a dokonca aj fyzickú závislosť od tejto drogy.
 • hypnotický (sedatívny) účinok. Nemôžu zaspať bez obľúbeného lieku. Sedatívne lieky sú všeobecne obľúbené u ľudí, predtým som o Corvalole podrobne napísal.
 • analgetický účinok je dôležitý, najmä v starobe, keď "všetko bolí".
 • široký terapeutický rozsah (to je široký rozsah bezpečných dávok). Napríklad maximálna denná dávka je 1,2 až 2,4 mg, čo je až 8 až 16 tabliet 0,15 mg. Niekoľko piluliek na tlak môže byť v takom množstve beztrestne.
 • nízke náklady na drogu. Clopheline je jedným z najlacnejších liekov, ktorý má pre chudobného dôchodcu prvoradý význam.
 • Clophelin sa odporúča len na liečbu hypertenzívnych kríz. na pravidelné užívanie 2-3 krát denne, je nežiaduce, pretože sú možné rýchle výrazné výkyvy hladín krvného tlaku počas dňa, čo môže byť pre plavidlá nebezpečné. Hlavné vedľajšie účinky. sucho v ústach, závraty a letargia (nie pre vodičov), môže sa vyvinúť depresia (klonidín by sa mal zrušiť).

  Ortostatická hypotenzia (zníženie krvného tlaku vo vzpriamenej polohe tela) nespôsobuje klonidín.

  Najnebezpečnejším vedľajším účinkom klonidínu je abstinenčný syndróm. Babičky "klofelinschitsy" vezme veľa tabletky denne, čím prinesie priemerný denný príjem na vysoké denné dávky. Ale keďže liek je čisto predpisovaný, šesťmesačná dodávka klonidínu doma nebude fungovať. Ak je v miestnych lekárňach z nejakého dôvodu, dochádza k prerušeniu dodávok klonidínu. u týchto pacientov sa začína ťažké stiahnutie. Rovnako ako pri záchvate. V krvi absencia klonidín už neinhibuje uvoľňovanie katecholamínov v krvi a neznižuje krvný tlak. Pacienti sa obávajú vzrušenia, nespavosti, bolesti hlavy, palpitácie a veľmi vysokého krvného tlaku. Liečba spočíva v zavedení klonidínu, alfa-blokátorov a beta-blokátorov.

  Pamätať! Pravidelný príjem klonidínu by sa nemal náhle zastaviť. Je nevyhnutné drog postupne zrušiť. nahradením a- a β-adrenergných blokátorov.

  Moxonidín (fiziotenz)

  Moxonidín je moderný sľubný liek, ktorý možno stručne nazvať "zdokonaleným klonidínom". Moxonidín patrí do druhej generácie látok pôsobiacich na centrálny nervový systém. Liečivo pôsobí na rovnaké receptory ako klonidín (klonidín), ale účinok na I1 Imidazolínové receptory sú oveľa výraznejšie ako účinky na alfa2-adrenoreceptory. Vďaka stimulácii som1 -(adrenalín, norepinefrín, dopamín) je inhibovaná, čo znižuje krvný tlak (krvný tlak). Moxonidín dlhodobo udržuje nízku hladinu adrenalínu v krvi. V niektorých prípadoch, podobne ako v prípade klonidínu, v prvej hodine po požití, pred poklesom krvného tlaku možno pozorovať zvýšenie o 10%, čo je spôsobené stimuláciou alfa1 a alfa2-adrenergných receptorov.

  V klinických štúdiách znížil moxonidín systolický (horný) tlak o 25-30 mmHg. Art. a diastolický (nižší) tlak 15-20 mm bez vývoja rezistencie na liečivo počas dvojročnej liečby. Účinnosť liečby bola porovnateľná s beta-blokátorom atenololu a ACE inhibítormi captopril a enalapril.

  Antihypertenzívny účinok Moxonidínu trvá 24 hodín, liek sa užíva 1 krát denne. Moxonidín nezvyšuje hladinu cukru a lipidov v krvi, jeho účinok nezávisí od telesnej hmotnosti, pohlavia alebo veku. Moxonidín znižuje LVH (hypertrofiu ľavej komory), čo umožňuje srdcu žiť dlhšie.

  Vysoká antihypertenzná účinnosť moxonidínu umožnila jeho použitie pri komplexnej liečbe pacientov s CHF (chronické zlyhanie srdca) s funkčnou triedou II-IV, ale výsledky štúdie MOXCON (1999) boli depresívne. Po 4 mesiacoch liečby sa klinická štúdia predčasne prerušila kvôli vysokej úmrtnosti v experimentálnej skupine v porovnaní s kontrolnou skupinou (5,3% oproti 3,1%). Celková úmrtnosť sa zvýšila v dôsledku zvýšenia frekvencie náhlej smrti, zlyhania srdca a akútneho infarktu myokardu.

  Moxonidín spôsobuje menej vedľajších účinkov ako klonidín. hoci sú veľmi podobné. V porovnávacej 6-týždňovej prierezovej štúdii moxonidínu s klonidínom (každý pacient dostával obe porovnávané lieky v náhodnej sekvencii) vedľajšie účinky viedli k prerušeniu liečby u 10% pacientov užívajúcich klonidín a iba u 1,6% pacientov. užívanie moxonidínu. Častejšie, sucho v ústach, bolesti hlavy, závrat, únava alebo ospalosť.

  Abstinenčný syndróm bol pozorovaný v prvý deň po prerušení liečby u 14% tých, ktorí dostali klonidín a iba u 6% pacientov, ktorí dostávali moxonidín.

  Ukazuje sa teda:

  • Klonidín je lacný, ale má veľa vedľajších účinkov,
  • Moxonidín je oveľa drahší, ale užíva sa jedenkrát denne a je lepšie tolerovaný. Môže byť predpísané, ak lieky iných skupín nie sú dostatočne účinné alebo kontraindikované.

  Záver. ak to finančná situácia dovoľuje medzi klonidínom a moxonidínom na kontinuálne podávanie, je lepšie si vybrať tento druh (1 krát denne). Klofelin sa užíva iba v prípade hypertenzných kríz, nie je to droga pre každý deň.

  Liečba hypertenzie

  Aké metódy sa používajú na liečbu hypertenzie? Ktoré prípady hypertenzie vyžadujú hospitalizáciu?

  Liečba hypertenzie bez liečiv

  • Nízkokalorická strava (najmä pri nadváhe). Pri znížení nadváhy dochádza k poklesu krvného tlaku.
  • Obmedzenie príjmu soli na 4-6 g denne. To zvyšuje citlivosť na antihypertenzívnu liečbu. Existujú "náhrady soli" (prípravky na báze potašu - sanasol).
  • Zahrnutie do stravy potravín bohatých na horčík (strukoviny, proso, ovsené vločky).
  • Zvýšená pohybová aktivita (gymnastika, dávkovanie chôdze).
  • Relaxačná terapia, autogénne tréningy, akupunktúra, elektrické.
  • Odstránenie nebezpečenstiev (fajčenie, konzumácia alkoholu, užívanie hormonálnej antikoncepcie).
  • Zamestnávanie pacientov pri zohľadnení choroby (okrem nočnej práce atď.).

  Liečba bez liekov sa vykonáva s miernou formou arteriálnej hypertenzie. Ak po 4 týždňoch takejto liečby zostane diastolický tlak 100 mm Hg. Art. a hore, potom prejdite na liečebnú terapiu. Ak je diastolický tlak pod 100 mmHg. Art. Táto nefarmakologická liečba trvá až 2 mesiace.

  U pacientov s ochorením v anamnéze s hypertrofiou ľavej komory sa liečba liekom začala skôr alebo v kombinácii s neliečkovou liečbou.

  Liečba hypertenzie liekom

  Existuje veľa antihypertenzív. Pri výbere lieku sa vezme do úvahy veľa faktorov (pohlavie pacienta, možné komplikácie).

  • Napríklad lieky centrálneho účinku, ktoré blokujú sympatické vplyvy (klonidín, dopegit, alfa-metyl-DOPA).
  • U žien v menopauze, keď je nízka aktivita renínu, relatívny hyperaldosteronizmus, pokles hladiny progesterónu, hyper-luminiscenčné stavy sú často zaznamenané, vzniká "edematózna" hypertenzná kríza. V tejto situácii je diuretikum (saluretikum) liek voľby.
  • Existujú silné lieky - ganglioblokátory, ktoré sa používajú pri úprave hypertenznej krízy alebo iných antihypertenzívnych liečiv pri liečbe malígnej hypertenzie. Ganglioblokátory sa nemôžu používať u starších ľudí, ktorí sú náchylní na ortostatickú hypotenziu. Zavedením týchto liekov musí byť pacient istý čas v horizontálnej polohe.
  • Betablokátory poskytujú hypotenzívny účinok znížením minútového objemu srdcovej a plazmatickej reninovej aktivity. U mladých ľudí sú to drogy podľa výberu.
  • Antagonisti kalcia sú predpísaní na kombináciu hypertenzie s ischemickou chorobou srdca.
  • Blokátory alfa-adrenoreceptorov.
  • Vazodilatanciá (napríklad minoxidil). Používajú sa okrem hlavnej terapie.
  • Inhibítory enzýmu konvertujúceho angiotenzín (inhibítory ACE). Tieto lieky sa používajú vo všetkých formách hypertenzie.

  Pri predpisovaní liekov sa berie do úvahy stav cieľových orgánov (srdce, obličky, mozog).

  Napríklad použitie beta-blokátorov u pacientov s renálnou insuficienciou nie je znázornené, pretože zhoršuje renálny prietok krvi.

  Nie je potrebné usilovať sa o rýchle zníženie krvného tlaku, pretože to môže viesť k zhoršeniu blahobytu pacienta. Preto je liek predpísaný, počnúc malými dávkami.

  Režim terapie arteriálnej hypertenzie

  Existuje schéma na liečbu arteriálnej hypertenzie: v prvej fáze sa používajú betablokátory alebo diuretiká; v druhom štádiu "beta-blokátory + diuretiká" je možné pripojiť ACE inhibítor; v prípade ťažkej hypertenzie sa vykonáva komplexná liečba (možno operácia).

  Hypertenzná kríza sa často vyvíja s nedodržaním odporúčaní liečby. Pri krízach sú najčastejšie predpisované lieky: klophelín, nifedipín, kaptopril.

  Symptómy, rozsah a liečba hypertenzie

  Čo je hypertenzia?

  Arteriálna hypertenzia je ochorenie kardiovaskulárneho systému, v ktorom sa krvný tlak v tepnách systémového (veľkého) obehu stále zvyšuje.

  Krvný tlak je rozdelený na systolický a diastolický:

  Systolický. Po prvé, horná hodnota je určená hladinou krvného tlaku v čase kompresie srdca a tlačením krvi z tepny. Tento indikátor závisí od sily, s ktorou srdce kontrahuje, od odolnosti stien krvných ciev a od frekvencie kontrakcií.

  Diastolický. Na druhom, nižšom počte krvný tlak sa určí v okamihu, kedy sa srdcový sval uvoľní. Indikuje úroveň odolnosti periférnych ciev.

  Normálne sa indikátory krvného tlaku neustále menia. Sú fyziologicky závislí od veku, pohlavia a stavu osoby. Počas spánku sa tlak znižuje, fyzická námaha alebo stres vedie k jeho zvýšeniu.

  Priemerný normálny krvný tlak u dvadsaťročnej osoby je 120/75 mm Hg. Článok, štyridsaťdesiat - 130/80, viac ako päťdesiat - 135/84. Pri pretrvávajúcich počtoch 140/90 hovoríme o arteriálnej hypertenzii.

  Štatistiky ukazujú, že táto choroba postihuje približne 20-30% dospelej populácie. Vzhľadom na vek sa miera prevalencie neúnosne zvyšuje a vo veku 65 rokov trpí touto chorobou už 50-65 percent starších.

  Lekári volajú hypertenziu "tichý vrah", pretože choroba ticho, ale neúprosne ovplyvňuje prácu takmer všetkých najdôležitejších ľudských orgánov.

  Symptómy arteriálnej hypertenzie

  Symptómy arteriálnej hypertenzie zahŕňajú:

  Závrat, pocit ťažkosti v hlave alebo v zásuvkách;

  Bolesť bolestí v zadnej časti hlavy, v čelných a časových častiach vyžarujúcich sa na obežnej dráhe;

  Pocit pulzu v hlave;

  Blikanie vrcholov alebo muchov pred očami;

  Sčervenanie a tvár;

  Opuch tváre po spánku, najmä v očných viečkach;

  Brnenie alebo necitlivosť v prstoch;

  Vnútorné napätie a úzkosť;

  Tendencia podráždenosti;

  Znížený celkový výkon;

  Príčiny a rizikové faktory arteriálnej hypertenzie

  Medzi hlavné rizikové faktory pre hypertenziu patria:

  Paul. Najvyššia citlivosť na vývoj ochorenia sa pozoruje u mužov vo veku 35 až 50 rokov. U žien sa riziko hypertenzie významne zvyšuje po menopauze.

  Age. Zvýšený krvný tlak často postihuje ľudí starších ako 35 rokov. Navyše, čím starší človek sa stáva, tým vyšší je jeho krvný tlak.

  Dedičnosť. Pokiaľ príbuzní prvej línie (rodičia, bratia a sestry, starí rodičia) trpia touto chorobou, potom riziko jej vývoja je veľmi vysoké. Podstatne narastá, ak dva alebo viac príbuzných má zvýšený tlak.

  Stres a zvýšený psycho-emocionálny stres. V stresových situáciách sa uvoľňuje adrenalín, pod jeho vplyvom srdce bije rýchlejšie a pumpuje krv väčším objemom, čím sa zvyšuje tlak. Keď je človek v takomto stave dlhší čas, zvýšené zaťaženie vedie k opotrebovaniu ciev a zvýšený krvný tlak sa mení na chronickú.

  Pitný alkohol. Závislosť na dennej spotrebe silného alkoholu zvyšuje tlak na 5 mm Hg. Art. každý rok.

  Fajčenia. Tabakový dym, ktorý sa dostáva do krvi, vyvoláva spazmus krvných ciev. Poškodenie stien tepien spôsobuje nielen nikotín, ale aj iné zložky, ktoré sú v ňom obsiahnuté. Aterosklerotické plaky sa objavujú na mieste poškodenia tepien.

  Ateroskleróza. Nadbytočný cholesterol, ako aj fajčenie vedú k strate arteriálnej elasticity. Aterosklerotické plaky interferujú s voľným obehom krvi, pretože zužujú lumen krvných ciev, čím zvyšujú krvný tlak a podnecujú k rozvoju aterosklerózy. Tieto ochorenia sú vzájomne súvisiace rizikové faktory.

  Zvýšená spotreba soli. Moderní ľudia konzumujú spolu s jedlom oveľa viac soli ako ľudské telo. Nadbytok sodíka spôsobuje spazmus tepien, zachováva tekutinu v tele, čo vedie k rozvoju hypertenzie.

  Obezita. U obéznych ľudí je krvný tlak vyšší ako u ľudí s normálnou hmotnosťou. Hojný obsah živočíšnych tukov v strave spôsobuje aterosklerózu. Nedostatok telesnej aktivity a nadmerná konzumácia slaných potravín vedie k rozvoju hypertenzie. Je známe, že na každý ďalší kilogram sú k dispozícii 2 jednotky merania krvného tlaku.

  Fyzická nečinnosť. Sedavý životný štýl zvyšuje riziko vzniku hypertenzie o 20 až 50%. Srdce, ktoré nie je zvyknuté na bremeno, sa s ňou vyrovnáva oveľa horšie. Okrem toho sa metabolizmus spomaľuje. Nedostatok fyzickej aktivity vážne oslabuje nervový systém a ľudské telo ako celok. Všetky tieto faktory sú príčinou hypertenzie.

  Stupeň arteriálnej hypertenzie

  Klinický obraz hypertenzie je ovplyvnený štádiom a typom ochorenia. Na posúdenie úrovne lézií vnútorných orgánov v dôsledku pretrvávajúceho zvýšeného krvného tlaku existuje špeciálna klasifikácia hypertenzie pozostávajúcej z troch stupňov.

  Hypertenzia 1 stupeň

  Nezobrazujú sa prejavy zmien v cieľových orgánoch. Ide o "miernu" formu hypertenzie, ktorá sa vyznačuje pravidelným nárastom krvného tlaku a nezávislým návratom na normálnu úroveň. Tlakové skoky sprevádzajú mierne bolesti hlavy, niekedy poruchy spánku a únavu počas duševnej práce.

  Systolický tlak sa pohybuje od 140 do 159 mm Hg. Art., Diastolický - 90-99.

  Arteriálna hypertenzia 2 stupne

  "Stredná" forma. V tejto fáze je už možné sledovať objektívne lézie niektorých orgánov.

  lokalizované alebo rozšírené zúženie koronárnych ciev a artérií, prítomnosť aterosklerotických plátov;

  hypertrofia (zvýšenie) ľavej srdcovej komory srdca;

  chronické zlyhanie obličiek;

  vazokonstrikcia sietnice.

  S týmto stupňom remisie sú zriedkavé, neustále držia vysoké parametre krvného tlaku. Indikátory horného tlaku (SBP) - od 160 do 179 mm Hg. Art., Nižšia (DBP) - 100-109.

  Arteriálna hypertenzia 3 stupne

  Toto je závažná forma ochorenia. Je charakterizovaná poruchou zásobovania orgánmi krvou a v dôsledku toho je sprevádzaná nasledujúcimi klinickými prejavmi:

  na strane kardiovaskulárneho systému: zlyhanie srdca, angina pectoris, rozvoj infarktu myokardu, upchaté tepny, oddelenie aortálnej steny;

  retina: opuch hlavy z optického nervu, krvácanie;

  mozog: prechodné poruchy mozgovej cirkulácie, mŕtvica, vaskulárna demencia, hypertenzná encefalopatia;

  oblička: zlyhanie obličiek.

  Mnohé z vyššie uvedených prejavov môžu byť smrteľné. Pri hypertenzii III stupňa je horný tlak stabilný pri 180 a vyšších, nižších - od 110 mm Hg. Art.

  Typy arteriálnej hypertenzie

  Okrem vyššie uvedenej klasifikácie podľa hladiny krvného tlaku na základe diferenčných parametrov lekári rozdeľujú arteriálnu hypertenziu na typy podľa pôvodu.

  Primárna arteriálna hypertenzia

  Príčiny tohto typu ochorenia ešte neboli objasnené. Avšak táto forma sa pozoruje u 95% ľudí trpiacich zvýšeným krvným tlakom. Jedinou spoľahlivou informáciou je, že dedičnosť hrá dôležitú úlohu vo vývoji primárnej hypertenzie. Genetika tvrdí, že ľudský genetický kód obsahuje viac ako 20 kombinácií, ktoré prispievajú k rozvoju hypertenzie.

  Na druhej strane primárna arteriálna hypertenzia je rozdelená do niekoľkých foriem:

  Hyperadrenergic. Táto forma sa pozoruje u približne 15 percent prípadov skorej hypertenzie a často u mladých ľudí. Vyplýva to z uvoľnenia adrenalínu a norepinefrínu v krvi.

  Charakteristickými príznakmi sú zmena farby tváre (osoba môže byť bledá alebo červená), pocit pulzu v hlave, triaška a úzkosť. Pulz v pokoji - od 90 do 95 úderov za minútu. Ak sa tlak nevráti do normálu, môže nasledovať hypertenzná kríza.

  Giporeninovaya. Vyskytuje sa u starších ľudí. Vysoké hladiny aldosterónu - adrenálneho hormónu, ktorý inhibuje sodík a telesnú tekutinu v kombinácii s renínovou aktivitou (zložkou regulujúcou krvný tlak) v krvnej plazme, vytvárajú priaznivé podmienky na rozvoj tohto typu hypertenzie. Externý prejav choroby je charakteristický "renálny vzhľad". Pacienti by sa mali zdržať konzumácie slaných potravín a silného pitia.

  Giperreninnaya. Táto forma ovplyvňuje ľudí s hypertenziou a rýchlo sa rozvíja. Výskyt je 15-20 percent a často sú to mladí muži. Rozlišuje sa v silnom prúde, sú typické výrazné skoky v arteriálnom tlaku. ZÁHRADA môže dosiahnuť 230, DBP - 130 mm Hg. Art. S nárastom krvného tlaku má pacient pocit závraty, intenzívnu bolesť hlavy, nevoľnosť a zvracanie. Nedostatok liečby ochorenia môže spôsobiť aterosklerózu renálnych artérií.

  Sekundárna arteriálna hypertenzia

  Tento typ sa nazýva symptomatická hypertenzia, pretože sa vyvíja s léziami tretích strán systémov a orgánov zodpovedných za reguláciu krvného tlaku. Je možné identifikovať príčinu jeho výskytu. V skutočnosti je táto forma hypertenzie komplikáciou inej choroby, ktorá sťažuje liečbu.

  Sekundárna hypertenzia je tiež rozdelená do rôznych foriem, v závislosti na chorobe spôsobenej hypertenziou:

  Renálne (renovaskulárne). Zúženie renálnej artérie znižuje krvný obeh v obličkách, v dôsledku toho syntetizujú látky, ktoré zvyšujú krvný tlak.

  Dôvody zúženia tepny sú: ateroskleróza brušnej aorty, aterosklerotické plaky renálnej artérie a zápal jej steny, upchatie trombom, trauma, stláčací hematóm alebo nádor. Vrodená dysplázia renálnej artérie nie je vylúčená. Renálna hypertenzia sa môže vyvinúť na pozadí glomerulonefritídy, amyloidózy alebo pyelonefritídy obličiek.

  So všetkou komplexnosťou ochorenia sa človek môže cítiť úplne normálne a nestratiť výkon aj pri veľmi vysokom krvnom tlaku. Pacienti poznamenávajú, že tlakovým skokom predchádza charakteristická bolesť chrbta. Táto forma je ťažko liečiteľná, aby sa zvládla choroba, je nevyhnutné vyliečiť primárnu chorobu.

  Endokrinné. Podľa názvu sa vyskytuje v ochoreniach endokrinného systému, medzi ktorými sú: feochromocytóm - nádorová choroba, v ktorej je nádor lokalizovaný v nadobličkách. Je pomerne zriedkavé, ale spôsobuje veľmi ťažkú ​​formu hypertenzie. Je charakterizovaný ako ostrý skok v krvnom tlaku a pretrvávajúci vysoký krvný tlak. Pacienti sa sťažujú na zhoršenie zraku, bolesti hlavy a rýchly tep srdca.

  Ďalšou príčinou endokrinnej formy hypertenzie je syndróm Conn. To sa prejavuje hyperpláziou alebo nádorom nadobličkovej kôry a je charakterizované nadmernou sekréciou aldosterónu, ktorá je zodpovedná za funkciu obličiek. Choroba vyvoláva zvýšenie krvného tlaku, sprevádzané bolesťami hlavy, znecitlivenosťou rôznych častí tela, slabosťou. Práca obličiek je postupne narušená.

  Itsenko-Cushingov syndróm. Choroba sa vyvíja v dôsledku vysokého obsahu glukokortikoidných hormónov produkovaných kôrou nadobličiek. Tiež sprevádzaný zvýšeným krvným tlakom.

  Hemodynamicky. Môže sa prejaviť v neskoršej fáze srdcového zlyhania a vrodeného čiastočného zúženia (koarkácie) aorty. Súčasne sa výrazne zvyšuje krvný tlak v cievach prechádzajúcich z aorty nad zužujúcou oblasťou a nižšie sa znižuje.

  Neurogénna. Dôvod - aterosklerotické lézie krvných ciev mozgu a mozgových nádorov, encefalitída, encefalopatia.

  Dávkovanie. Niektoré lieky, ktoré sa užívajú pravidelne, majú vedľajšie účinky. Na tomto pozadí sa môže vyvinúť hypertenzia. Vývoj tejto formy sekundárnej hypertenzie sa dá vyhnúť, ak sa nedoplatíte sama a starostlivo si prečítajte návod na použitie.

  Základná arteriálna hypertenzia

  Tento druh sa môže kombinovať s primárnou hypertenziou, pretože jeho jediným klinickým znakom je predĺžený a trvalý vysoký krvný tlak v tepnách. Diagnóza s výnimkou všetkých foriem sekundárnej hypertenzie.

  Hypertenzia je založená na dysfunkcii rôznych systémov ľudského tela, ktoré ovplyvňujú reguláciu vaskulárneho tónu. Výsledkom tohto účinku je spazmus tepien, zmena vaskulárneho tónu a zvýšenie krvného tlaku. Nedostatok liečby vedie k skleróze artérií, čo zvyšuje odolnosť krvného tlaku. Výsledkom je, že orgány a tkanivá dostávajú menej výživy, čo vedie k narušeniu ich funkcií a morfologickým zmenám. V rôznych obdobiach priebehu hypertenzie sa tieto zmeny prejavujú, ale predovšetkým sa vždy dotýkajú srdca a krvných ciev.

  Ochorenie sa nakoniec tvorí, keď dôjde k vyčerpaniu depresívnej funkcie obličiek.

  Pľúcna arteriálna hypertenzia

  Tento typ hypertenzie je veľmi zriedkavý, frekvencia prípadov - 15-25 ľudí na jeden milión. Príčinou choroby je vysoký krvný tlak v pľúcnych tepnách, ktoré spájajú srdce a pľúca.

  Prostredníctvom pľúcnych artérií pochádza krv obsahujúca nízky podiel kyslíka z pravého srdca srdca (vpravo vpravo) na malé cievy a tepny v pľúcach. Tu je nasýtený kyslíkom a je poslaný späť, až teraz do ľavej komory a odtiaľ sa rozptýli do ľudského tela.

  V PAH krv nemá schopnosť voľne cirkulovať cez cievy v dôsledku ich zužovania, zvyšovania hrúbky a hmotnosti, opuchu cievnych stien spôsobených zápalom a tvorby zrazenín. Táto porucha vedie k poškodeniu srdca, pľúc a ďalších orgánov.

  Na druhej strane LAS je tiež rozdelený do nasledujúcich typov:

  Dedičný typ. Príčinou ochorenia sú genetické problémy.

  Idiopatickej. Pôvod takéhoto typu LAS ešte nebol stanovený.

  Associate. Choroba sa vyvíja na pozadí iných ochorení, ako je HIV, ochorenie pečene. Môžu sa vyskytnúť kvôli zneužitiu rôznych piluliek na normalizáciu telesnej hmotnosti, liekov (amfetamínov, kokaínu).

  Pretrvávajúci vysoký krvný tlak výrazne zvyšuje zaťaženie srdca, postihnuté cievy zasahujú do normálnej cirkulácie, čo môže v konečnom dôsledku spôsobiť zastavenie pravého srdca srdca.

  Labilná hypertenzia

  Tento typ hypertenzie sa pripisuje počiatočnému štádiu hypertenzie. V skutočnosti to nie je choroba, ale skôr hraničný stav, pretože je charakterizovaná nevýznamnými a nestabilnými tlakovými rázmi. Stabilizuje sa nezávisle a nevyžaduje použitie liekov, ktoré znižujú krvný tlak.

  V zásade sa ľudia s labilnou hypertenziou považujú za úplne zdravých (za predpokladu, že tlak sa vráti do normálu bez zásahov), ale musia pozorne sledovať stav, pretože krvný tlak stále nie je stabilný. Okrem toho tento typ môže byť prekurzorom sekundárnej formy hypertenzie.

  Diagnóza arteriálnej hypertenzie

  Diagnóza hypertenzie je založená na troch hlavných metódach:

  Prvým je meranie krvného tlaku;

  Druhým je fyzické vyšetrenie. Komplexné vyšetrenie, ktoré sa podáva priamo lekárovi. Patria sem: palpácia, auskultácia (počúvanie zvukov, ktoré doprevádzajú prácu rôznych orgánov), perkusie (klepanie na rôzne časti tela s následnou analýzou zvuku), rutinná kontrola;

  Teraz pristúpime k popisu všetkých diagnostických opatrení pre podozrenie na hypertenziu:

  Kontrola krvného tlaku. Prvá vec, ktorú lekár urobí, je meranie krvného tlaku. Nemá zmysel popísať metódu merania tlaku pomocou tonometra. Táto technika vyžaduje špeciálne školenie a amatérsky prístup prinesie deformované výsledky. Pripomíname však, že prípustné limity krvného tlaku pre dospelého sa pohybujú medzi 120-140 - horný tlak, 80-90 - nižší.

  U ľudí s "nestabilným" nervovým systémom sa indikátory krvného tlaku zvyšujú pri najmenšom emočnom výbuchu. Pri návšteve lekára je možné pozorovať syndróm "bielych vrstiev", to znamená, že pri kontrolnom meraní krvného tlaku dochádza k nárastu tlaku. Príčinou takýchto skokov je stres, nie je to choroba, ale takáto reakcia môže spôsobiť poruchu srdca a obličiek. V tomto ohľade lekár meria tlak niekoľkokrát a za rôznych podmienok.

  Inšpekcia. Objasňuje sa výška, hmotnosť, index telesnej hmotnosti, príznaky symptomatickej hypertenzie.

  História medicíny. S pacientovým rozhovorom s lekárom začína zvyčajne každá návšteva lekára. Úlohou špecialistu je zistiť, od človeka choroby, s ktorými trpel predtým a má v súčasnosti. Analyzovať rizikové faktory a posúdiť životný štýl (ak človek fajčí, ako jedie, či má vysoký cholesterol alebo má diabetes), či príbuzní v prvej línii trpia hypertenziou.

  Fyzikálne vyšetrenie. Po prvé, lekár skúma srdce, aby identifikoval zvuky, zmeny tónov a prítomnosť nezvyčajných zvukov pomocou phonendoskopu. Na základe týchto údajov je možné vyvodiť predbežné závery o zmenách srdcového tkaniva v dôsledku zvýšeného krvného tlaku. A tiež odstránenie zlozvykov.

  Biochemická analýza krvi. Výsledky štúdie umožňujú určiť hladinu cukru, lipoproteínov a cholesterolu, na základe čoho možno dospieť k záveru, že pacient je náchylný na aterosklerózu.

  EKG. Elektrokardiogram je nepostrádateľná diagnostická metóda, ktorá umožňuje zistiť srdcové arytmie. Okrem toho výsledky echokardiogramu môžu určiť prítomnosť hypertrofie steny ľavej strany srdca, charakteristickej pre hypertenziu.

  Ultrazvuk srdca. Pomocou echokardiografie dostáva lekár potrebné informácie o prítomnosti zmien a defektov srdca, funkcii a stave ventilov.

  Röntgenové vyšetrenie. V diagnostike hypertenzie pomocou arteriografie, ako aj aortografia. Táto metóda umožňuje preskúmať arteriálne steny a ich lúmen, vylúčiť prítomnosť aterosklerotických plakov, vrodené zúženie aorty (koarktácia).

  Doppler. Ultrazvukové vyšetrenie na stanovenie intenzity prietoku krvi cez tepny a žily. Pri diagnostikovaní arteriálnej hypertenzie sa lekár zaujíma predovšetkým o stav mozgových a karotických tepien. Ultrazvuk sa najčastejšie používa na tento účel, pretože je úplne bezpečný a po jeho použití nie sú žiadne komplikácie.

  Ultrazvuk štítnej žľazy. Spolu s touto štúdiou potrebuje lekár výsledky krvného testu na obsah hormónov produkovaných štítnou žľazou. Na základe výsledkov bude lekár schopný určiť, akú úlohu zohráva štítna žľaza vo vývoji hypertenzie.

  Ultrazvuk obličiek. Štúdia poskytuje príležitosť na posúdenie stavu obličiek a obličkových ciev.

  Liečba hypertenzie

  Nežiaduca liečba je predpísaná všetkým pacientom s hypertenziou, pretože zvyšuje účinok farmakoterapie a významne znižuje potrebu užívania antihypertenzív.

  Po prvé, je založená na zmene životného štýlu pacienta trpiaceho arteriálnou hypertenziou. Odporúča sa odmietnuť:

  fajčenie, ak pacient fajčí;

  konzumácia alkoholu alebo zníženie ich príjmu: muži do 20-30 gramov etanolu denne, ženy do 10-20 rokov;

  zvýšená konzumácia soli z potravy, musí sa znížiť na 5 gramov denne, pokiaľ možno menej;

  použitie prípravkov obsahujúcich draslík, horčík alebo vápnik. Často sa používajú na zníženie vysokého krvného tlaku.

  Okrem toho lekár dôrazne odporúča:

  pacientov s nadváhou na normalizáciu telesnej hmotnosti, pre ktoré je niekedy lepšie obrátiť sa na odborníka na výživu na prípravu stravy, ktorá vám umožní jesť vyváženú stravu;

  zvýšiť telesnú aktivitu, pravidelne vykonávať cvičenia;

  Zaviesť viac ovocia a zeleniny do výživovej stravy a zároveň znížiť spotrebu potravín bohatých na nasýtené mastné kyseliny.

  Pri "vysokých" a "veľmi vysokých" rizikách kardiovaskulárnych komplikácií lekár ihneď začne užívať farmakoterapiu. Špecialista bude brať do úvahy indikácie, prítomnosť a závažnosť kontraindikácií, ako aj náklady na drogy na ich vymenovanie.

  Spravidla sa lieky používajú s denným trvaním účinku, čo umožňuje predpísať jednorazový, dvojnásobný príjem. Aby sa zabránilo vedľajším účinkom, lieky začínajú s minimálnou dávkou.

  Uvádzame hlavné liekové hypertenzívne látky:

  Celkovo existuje šesť skupín hypertonikov, ktoré sa v súčasnosti používajú. Medzi nimi, beta-blokátory a tiazidové diuretiká vedú v účinnosti.

  Opäť liečba liekom, v tomto prípade by sa mali začať tiazidové diuretiká s malými dávkami. Ak nie je pozorovaný účinok príjmu, alebo pacient neudržiava liečivo zle, sú predpísané minimálne dávky betablokátorov.

  Tiazidové diuretiká sú umiestnené ako:

  lieky prvej línie na liečbu hypertenzie;

  optimálna dávka je minimálne účinná.

  Diuretiká sú predpísané pre:

  hypertenzia u starších osôb;

  vysoké koronárne riziko;

  Užívanie diuretík je kontraindikované pre dnu a v niektorých prípadoch počas tehotenstva.

  Indikácie pre použitie beta-adrenoblokátorov:

  kombinácia angíny pektoris s hypertenziou a infarktom myokardu;

  prítomnosť zvýšeného koronárneho rizika;

  Liek je kontraindikovaný:

  zmiernenie vaskulárnych ochorení;

  chronickej obštrukčnej choroby pľúc.

  V liečebnej terapii hypertenzie lekári používajú kombináciu liekov, ktorých vymenovanie je považované za racionálne. Okrem toho možno podľa indikácií priradiť:

  anti-trombotická liečba - na prevenciu mŕtvice, infarktu myokardu a cievnej smrti;

  užívanie liekov znižujúcich hladinu lipidov v prítomnosti viacerých rizikových faktorov;

  kombinovanej liečby. Predpísaná je pri absencii účinku, ktorý sa očakáva od použitia monoterapie.

  Prevencia arteriálnej hypertenzie

  AH je jednoduchšie zabrániť, než vyliečiť. Preto stojí za to premýšľať o preventívnych opatreniach v mládeži. To je obzvlášť dôležité pre ľudí s príbuznými s hypertenziou.

  Prevencia hypertenzie je navrhnutá tak, aby eliminovala faktory, ktoré zvyšujú riziko rozvoja tohto strašného ochorenia. Po prvé, je potrebné zbaviť sa škodlivých závislostí a zmeniť svoj životný štýl smerom k zvýšeniu fyzickej aktivity. Šport, jogging a prechádzky na čerstvom vzduchu, pravidelné plávanie v bazéne, vodná aerobik významne znižuje riziko vzniku hypertenzie. Vaše srdce bude postupne zvyknúť na stres, zlepšiť krvný obeh, kvôli ktorému vnútorné orgány dostanú výživu, zlepšia metabolizmus.

  Okrem toho je potrebné chrániť sa pred stresom, dobre, a ak nemôžete, potom sa aspoň naučte, ako na ne reagovať s podielom zdravého skepticizmu.

  Ak je to možné, zakúpte moderné zariadenia na monitorovanie krvného tlaku a srdcovej frekvencie. Dokonca aj keď neviete, čo je vysoký krvný tlak, ako prevencia by ste ju mali pravidelne merať. Pretože počiatočný (labilný) štádium hypertenzie môže byť asymptomatický.

  Ľudia vo veku nad 40 rokov by mali každoročne absolvovať preventívne vyšetrenia kardiológov a praktických lekárov.

  Okrem Toho Čítal O Plavidlách

  , ,,1,,,, ,,.,,.

  Ako čistiť nádoby a príčiny ich zablokovania

  Zanesenie krvných ciev rôznych druhov trosky nie je pre človeka dobré. V tomto stave je telo náchylnejšie na cievne a srdcové ochorenia. Tiež mozog často trpí.

  Srdcový ventil sa blíži ku koncu

  Srdcový ventil nie je blízko ku koncu? Existuje niekoľko dôvodov, prečo sa srdcová chlopňa úplne nezavrie. Často určovanie príčiny pomáha určiť a predpísať najefektívnejší priebeh liečby.

  Ďalšie akordy v dutine ľavej komory: príčiny a liečba

  V tomto článku sa dozviete: extra akord ľavej komory - čo to je, čo je plné prítomnosti takejto anomálie vývoja srdca. Bude tiež zvážené metódy diagnostiky, potreba liečby a pravidlá života človeka s touto patológiou.

  Preskúmanie metód testovania mozgových a krčných ciev

  Z tohto článku sa dozviete, ako skontrolovať cievy mozgu a krku, keď potrebujete prejsť vyšetreniami, ako prechádzajú a ako dlho trvajú. Kto môže tieto postupy odporučiť.

  Sada cvičení a dychové cvičenia pre zlyhanie srdca

  obsah

  Podmienka nazývaná zlyhanie srdca je veľmi nebezpečná komplikácia mnohých chorôb, ako sú: srdcové chyby, infekcie srdca, ischémia srdca, dedičné zmeny, zlé návyky (alkohol, fajčenie tabaku), cukrovka a ďalšie.