Portálna hypertenzia je syndróm, ktorý sa vyvíja v dôsledku narušeného prietoku krvi a zvýšeného krvného tlaku v bazéne portálnej žily. Portálna hypertenzia je charakterizovaná príznakmi dyspepsie, kŕčových žíl žalúdka a žalúdka, splenomegálie, ascites a gastrointestinálne krvácanie. Pri diagnostike portálnej hypertenzie sú najdôležitejšie röntgenové metódy (röntgenové vyšetrenie pažeráka a žalúdka, kavografia, portografia, mezenterikografia, splenoportografia, celiakia), perkutánna splenomanometria, endoskopia, ultrazvuk a iné. mezentericko-kavalová anastomóza).

Portálna hypertenzia

Podľa portálnej hypertenzie (portálnej hypertenzie), odkazuje na patologický príznak v dôsledku zvýšenia hydrostatického tlaku v portálnej žile a žily spojené s poruchou žilovej prietok krvi rôznej etiológie a lokalizácie (na úrovni kapilár alebo veľkých žíl portálu panvy, pečeňových žíl, dolnej dutej žily). Portálna hypertenzia môže komplikovať priebeh mnohých ochorení v gastroenterológii, vaskulárnej chirurgii, kardiológii, hematológii.

Príčiny portálnej hypertenzie

Etiologické faktory vedúce k rozvoju portálnej hypertenzie sú rôzne. Hlavnou príčinou je masívne poškodenie pečeňového parenchýmu v dôsledku ochorení pečene: akútna a chronická hepatitída, cirhóza, pečeňové nádory, parazitárne infekcie (schistosomóza). Portálnej hypertenzie sa môže vyvinúť v patológii spôsobenej extra- alebo intrahepatálna cholestáza, sekundárne biliárna cirhóza, primárna biliárna cirhóza, a nádory pečene choledochu žlčových ciest žlčové kamene, rakovina pankreasu, hlavy intraoperačnej poškodenie alebo podviazanie žlčovodu. Toxické poškodenie pečene zohráva určitú úlohu v prípade otravy hepatotropnými jedmi (drogy, huby atď.).

Trombóza, vrodená atrézia, kompresia tumoru alebo portálna stenóza môžu viesť k rozvoju portálnej hypertenzie; trombóza pečeňových žíl v Budd-Chiariovom syndróme; zvýšenie tlaku v pravých častiach srdca s reštriktívnou kardiomyopatiou, konstrikčnou perikarditídou. V niektorých prípadoch môže byť rozvoj portálnej hypertenzie spojený s kritickými stavmi počas operácií, zranenia, rozsiahle popáleniny, DIC, sepsa.

Priamymi rozlišovacími faktormi, ktoré vedú k rozvoju klinického obrazu portálnej hypertenzie, sú často infekcie, gastrointestinálne krvácanie, masívna liečba trankvilizérmi, diuretikami, zneužívaním alkoholu, prebytkom živočíšnych bielkovín v potrave a chirurgickým zákrokom.

Klasifikácia portálnej hypertenzie

V závislosti na oblasti vysokého krvného tlaku v portálnej žile prevalencia rozlíšiť celkom (pokrývajúci celú portálneho systému cievach) a segmentové portálnej hypertenzii (obmedzený porušenie sleziny žilovej prietok krvi pri zachovaní normálny prietok krvi a tlak v portáli a mezenteriálnych žily).

Podľa lokalizácie venózneho bloku sa izoluje predhepatická, intrahepatická, posthepatická a zmiešaná portálna hypertenzia. Rôzne formy portálnej hypertenzie majú svoje príčiny. Vývoj prehepatickej portálnej hypertenzie (3-4%) je teda spojený so zhoršeným prietokom krvi v portáli a splenickými žilami v dôsledku ich trombózy, stenózy, kompresie atď.

V štruktúre intrahepatálnej portálnej hypertenzie (85-90%) existujú presinusoidné, sínusové a postsynusoidálne bloky. V prvom prípade dochádza k prekážke intrahepatickej krvné kapiláry pred-sínusoíd (nachádza sa v sarkoidózy, schistosomiáza, Alveococcosis, cirhóza, syndróm polycystických, nádory, nodulárna transformácia pečene); v druhej v samotných hepatických sinusochách (príčiny sú nádory, hepatitída, cirhóza pečene); v treťom štádiu - sinusoidy mimo pečene (vyvíja sa pri alkoholovom ochorení pečene, fibróze, cirhóze, veno-okluzívnom ochorení pečene).

Posthepatická portálna hypertenzia (10 až 12%) je spôsobená Budd-Chiariho syndrómom, konstrikčnou perikarditídou, trombózou a stlačením dolnej dutej žily a inými príčinami. V zmiešanej forme portálnej hypertenzie dochádza k narušeniu prietoku krvi, a to ako v extrahepatálnych žilách, tak v samotnej pečeni, napríklad v prípade cirhózy pečene a trombózy portálnej žily.

Základné patogenetické mechanizmy jednať portál prítomnosť hypertenzie prekážok výtokové portálnej krvi, zvýšenie portálneho prietoku krvi, zvýšené konáre odpor portálu a pečeňové žily, portálnej prietok krvi skrze súrodencov systému (potrtokavalnyh anastomóza) v centrálnej žily.

V klinickom priebehu portálnej hypertenzie možno rozlíšiť 4 fázy:

 • počiatočné (funkčné)
 • mierna (kompenzovaná) - mierna splenomegália, mierne kŕčové žily žalúdka, absentum
 • závažné (dekompenzované) - výrazné hemoragické, edematózne-ascitické syndrómy, splenomegália
 • portálna hypertenzia, komplikovaná krvácaním z kŕčových žíl pažeráka, žalúdka, konečníka, spontánna peritonitída, zlyhanie pečene.

Symptómy portálnej hypertenzie

Najskoršie klinické prejavy portálnej hypertenzie sú dyspeptické príznaky: nadúvanie, nestabilné stolice, pocit plnosti, nevoľnosť, stratu chuti do jedla, bolesť v nadbrušku, pravý horný kvadrant, bedrové oblasť. Existuje vzhľad slabosti a únavy, strata hmotnosti, vývoj žltačky.

Niekedy sa splenomegália stáva prvým znakom portálnej hypertenzie, ktorej závažnosť závisí od úrovne obštrukcie a od množstva tlaku v portálovom systéme. Súčasne sa veľkosť sleziny zmenšuje po gastrointestinálnom krvácaní a znížení tlaku v portálovej žilovej nádrži. Splenomegália môžu byť kombinované s hypersplenismem - syndróm charakterizovaný anémia, trombocytopénia, leukopénia a rozvojových v dôsledku zvýšenej deštrukcie a čiastočné ukladanie v slezine krvných buniek.

Ascites s portálnou hypertenziou sa vyznačuje pretrvávajúcim priebehom a odolnosťou voči terapii. Súčasne sa pozoruje nárast brušného objemu, opuch členkov a pri kontrole brucha je viditeľná sieť rozšírených žíl prednej brušnej steny vo forme "hlavy medúzy".

Charakteristické a nebezpečné prejavy portálnej hypertenzie sú krvácanie z kŕčových žíl pažeráka, žalúdka a konečníka. Gastrointestinálne krvácanie sa vyvíja náhle, je hojné v prírode, náchylné k relapsom a rýchlo vedie k rozvoju post-hemoragickej anémie. Pri krvácaní z pažeráka a žalúdka sa objaví krvavé vracanie, melena; s hemoroidným krvácaním - uvoľňovanie červenej krvi z konečníka. Krvácanie s portálnou hypertenziou môže byť vyvolané ranami sliznice, nárastom intraabdominálneho tlaku, poklesom zrážanlivosti krvi atď.

Diagnóza portálnej hypertenzie

Identifikácia portálnej hypertenzie umožňuje dôkladné štúdium histórie a klinického obrazu, ako aj vykonanie súboru inštrumentálnych štúdií. Pri vyšetrovaní pacienta venujte pozornosť prítomnosti znakov kolaterálneho krvného obehu: dilatácia brušnej steny, prítomnosť zviazaných ciev pri pupku, ascites, hemoroidy, paraumbilická kýla atď.

Výtlak laboratórna diagnostika v portálnej hypertenzie štúdia zahŕňa klinická analýza krvi a moču, koagulácia, biochemické ukazovatele protilátky proti hepatitíde typu vírusov, séra imunoglobulínu (IgA, IgM, IgG).

V komplexe röntgenovej diagnostiky sa používa kavografia, portografia, angiografia mezenterických ciev, splenoportografia, celiaografia. Tieto štúdie nám umožňujú zistiť mieru zablokovania portálneho prietoku krvi, posúdiť možnosti zavedenia vaskulárnych anastomóz. Stav prietoku pečene v pečeni sa môže stanoviť statickou scintigrafiou pečene.

Na detekciu splenomegálie, hepatomegálie, ascitu je potrebný abdominálny ultrazvuk. Pomocou dopplerometrie pečeňových ciev sa odhaduje veľkosť portálu, sleziny a horných mezenterických žíl, ktoré možno rozšíriť posúdením prítomnosti portálnej hypertenzie. Za účelom zaznamenania tlaku v portálovom systéme sa využíva perkutánna splenomanometria. Pri portálnej hypertenzii môže tlak v slezinovej žilke dosiahnuť 500 mm vody. Art., Zatiaľ čo v norme to nie je viac ako 120 mm vody. Art.

Vyšetrenie pacientov s portálnou hypertenziou zabezpečuje povinné vedenie ezofagoskopie, FGDS, sigmoidoskopie, umožňujúce odhaliť kŕčové žily v gastrointestinálnom trakte. Niekedy namiesto endoskopie sa vykonávajú röntgenové snímky žalúdka a žalúdka. Biopsia pečene a diagnostická laparoskopia sa uchýlia, ak je to potrebné, na získanie morfologických výsledkov potvrdzujúcich ochorenie vedúce k portálnej hypertenzii.

Liečba portálnej hypertenzie

Terapeutické metódy liečby portálnej hypertenzie možno aplikovať iba v štádiu funkčných zmien intrahepatálnej hemodynamiky. Pri liečení portálnej hypertenzie použitých nitráty (nitroglycerín, isosorbidových), beta-blokátory (atenolol, propranolol), inhibítory ACE (enalapril, fosinopril), glykosaminoglykánová (sulodexidu), a ďalšie. V akútnych vyvinuli krvácanie z varixov pažeráka alebo žalúdka uchýlila k ich endoskopická ligácia alebo spevnenie. Pri neúčinnosti konzervatívnych zásahov je indikované blikajúce kŕčové žily zmenené cez sliznicu.

Hlavnými indikáciami pre chirurgickú liečbu portálnej hypertenzie sú gastrointestinálne krvácanie, ascites, hypersplenizmus. Operácia spočíva v tom, ktorým portokaválnou cievne anastomózy, umožňuje vytvárať obtokového anastomózy medzi portálnej žily a jeho prítoky (superior mezenterických, sleziny žily) a dolnej dutej žily alebo obličkovej žily. V závislosti od tvaru portálových operácií hypertenzie môže byť vykonaná priamo portokaválnou bypass mesocaval selektívne splenorenální bypass transyugulyarnogo intrahepatálna Portosystémová zníženie skrat sleziny arteriálnej krvný tok, splenektómia.

Paliatívne opatrenia pre dekompenzovanú alebo komplikovanú portálnu hypertenziu môžu zahŕňať drenáž dutiny brušnej, laparocentézu.

Prognóza portálnej hypertenzie

Prognóza portálnej hypertenzie v dôsledku povahy a priebehu základnej choroby. Pri intrahepatálnej forme portálnej hypertenzie je výsledok vo väčšine prípadov nepriaznivý: smrť pacientov nastáva pri masívnom gastrointestinálnom krvácaní a zlyhaní pečene. Extrahepatálna portálna hypertenzia má blahodárnejší priebeh. Umiestnenie cievnych portocaválnych anastomóz môže predĺžiť život niekedy o 10-15 rokov.

Biliárna hypertenzia alebo hypertenzia žlčových kanálikov: príznaky, diagnostika a liečba

Regulácia odtoku žlče sa vykonáva špeciálnymi kanálikmi a zvierkami, ktoré sú žlčovými systémami. Porušenie odtoku žlče v dôsledku patológie tohto systému vedie k zmenám prietoku krvi. Toto ochorenie, známe ako biliárna hypertenzia, sa vyznačuje zvýšeným tlakom v cievach žlčových ciest.

Biliárna hypertenzia: znaky choroby

Biliárna hypertenzia sa nedá porovnať s arteriálnou hypertenziou, pretože ochorenie je lokalizované v biliárnom systéme a prejavuje sa ako porušenie brušných orgánov.

Biliárna hypertenzia je priamym dôsledkom stagnácie žlče, v dôsledku čoho je krvný tok tohto systému narušený. Hypertenzia žlče sa vyvíja v dôsledku zvýšenia tlaku v portálnej žile, ktorá za normálnych podmienok nepresahuje 10 mm Hg. Krv sa dodáva do pečene cez túto veľkú žilu, zatiaľ čo ¾ prívodu krvi do pečene prechádza portálovou žilou. Zmeny krvného tlaku v tejto žilke sa tiež často označujú ako portálna hypertenzia.

Biliárna hypertenzia je zvýšenie krvného tlaku v portálnej žile o 20% normy a vyššie. Preto sa diagnostika uskutočňuje v prípade, že tlak v portálnej žilke prekročí 12 mm Hg.

Umiestnenie portálu (portálu) žily

Podľa závažnosti porúch je biliárna hypertenzia rozdelená na segmentálnu a celkovú. Je nazývaná segmentálna hypertenzia, pri ktorej dochádza k narušeniu prietoku krvi v slezinovej žile. Pri celkovej hypertenzii chápe poruchy krvného obehu v celom biliárnom systéme.

Podľa charakteru choroby vyžarujú:

 • počiatočná alebo kompenzačná fáza, pri ktorej je diagnostikovaná funkčná porucha;
 • miernej formy ochorenia (štádium subkompenzácie) s výskytom výrazných príznakov poškodenia funkcie pečene;
 • závažná hypertenzia (stupeň dekompenzácie), ktorá sa vyznačuje akútnymi príznakmi a závažným poškodením žlčového systému.

Závažná biliárna hypertenzia je veľmi nebezpečná choroba. Môže viesť k vzniku ťažkých komplikácií vrátane vnútorného krvácania a abnormálnych funkcií pečene. Závažná biliárna hypertenzia je tiež nebezpečná pre rozvoj akútneho zlyhania pečene.

Príčiny tejto choroby

Hypertenzia pečene, hypertenzia žlčníka alebo biliárna hypertenzia sú všetky názvy pre rovnakú chorobu. Lekári vedia veľa dôvodov na rozvoj syndrómu biliárnej hypertenzie - od nedostatku vitamínov až po chronické ochorenia orgánov tráviaceho systému.

Hypertenzia, charakterizovaná zmenami krvného tlaku v dôsledku stagnácie žlče v dráhach žlčovodov, môže byť spôsobená:

 • vírusová hepatitída;
 • závažná toxicita pečene;
 • dlhodobá liečba určitými liekmi;
 • obštrukcia žlčových ciest;
 • chronická venózna kongescia v pečeni.

Choroby žlčových ciest a pankreasu vrátane obštrukcie žlčových ciest vedú k zhoršenému odtoku tohto enzýmu, zvýšenému stresu na pečeň, zmenám v normálnom prietoku žlčových ciest a rozvoju hypertenzie. Ochorenie môže byť dôsledkom neoplastických nádorov žlčových ciest, ochorenia žlčových ciest. Závažná intoxikácia pečene v dôsledku alkoholu, liekov alebo určitých liekov vrátane glukokortikosteroidov môže tiež spôsobiť hypertenziu.

Lieky, ktoré nepriaznivo ovplyvňujú funkciu pečene, sú antidepresíva, cytostatiká, glukokortikosteroidy, betablokátory. Dlhodobá liečba týmito liekmi vedie k porušeniu pečene, zvýšenému krvnému tlaku v portálnej žilke a vzniku biliárnej hypertenzie.

Mnoho liekov má negatívny vplyv na pečeň.

Existujú prípady, kedy sa biliárna hypertenzia vyvinula po utrpení parazitických invázií.

Rizikové faktory rozvoja tejto formy hypertenzie zahŕňajú aj ťažké endokrinné a neurologické poruchy, chronické ochorenia gastrointestinálneho traktu - gastritída, peptický vred, duodenitída.

Symptómy biliárnej hypertenzie

Choroba sa vyvíja pomaly a dlho trvá bez špecifických príznakov. Výskyt závažných príznakov a príznakov biliárnej hypertenzie naznačuje nedostatok kompenzačných schopností tela a objavuje sa vo fáze subkompenzácie.

Špecifické príznaky ochorenia:

 • žltačka;
 • svrbenie epidermy a slizníc;
 • horúčka;
 • ascites;
 • bolestivý syndróm v pravom hypochondriu;
 • epigastrická bolesť.

V počiatočných štádiách vývinu ochorenia sa zaznamenávajú zvýšené nadúvanie a poruchy trávenia. V slezine môže byť bolesť, pacienti sa často sťažujú na poruchy stolice.

Po progresii choroby začínajúc od druhého štádia ochorenia príznaky abnormálnych funkcií pečene spájajú príznaky. Charakterizuje ju žltosť epidermis, sliznice úst a očné bulvy. Tento príznak naznačuje výrazné porušenie toku žlče.

Zvýšený tlak v portálnej žile vedie k akumulácii tekutiny v brušnej dutine. Tento jav sa nazýva ascites.

Závažná biliárna hypertenzia je sprevádzaná príznakmi všeobecnej povahy - horúčka, konštantná únava, dyspeptické poruchy. V priebehu času dochádza k nárastu veľkosti sleziny a pečene, kŕčových žíl prednej steny brucha, žalúdka a konečníka.

Poškodenie pečene zvonka sa prejavilo nažltnutím očí a kože

Diagnóza ochorenia

Biliárna hypertenzia má tendenciu rýchlo postupovať. Závažné formy ochorenia sa liečia len chirurgickými metódami. Včasný prístup k lekárovi a presná diagnostika patológie pomôže predchádzať vzniku nebezpečných komplikácií.

Pre diagnostiku sú potrebné nasledujúce laboratórne a prístrojové testy:

 • všeobecný a biochemický krvný test;
 • analýza moču;
 • ultrazvukové vyšetrenie brušnej dutiny;
 • MRI a CT abdominálnych orgánov.

Ak je podozrenie na biliárnu hypertenziu, vyžaduje sa zobrazovanie magnetickou rezonanciou a CT vyšetrenie orgánov brušnej dutiny. To vám umožňuje vylúčiť nádorové nádory ako jednu z pravdepodobných príčin porušenia odtoku žlče a zvýšeného tlaku v portálnej žile.

Uvedený komplex štúdií umožňuje posúdiť stupeň zvýšenia brušných orgánov, odhaliť kŕčové žily a súvisiace poruchy.

Zobrazovanie magnetickou rezonanciou a ultrazvuk (ultrazvuk) môže vylúčiť prítomnosť kameňa, čo môže spôsobiť biliárnu hypertenziu.

Liečebné metódy

V počiatočnom štádiu ochorenia, keď sú pozorované funkčné poruchy brušných orgánov v dôsledku zvýšeného tlaku v portálnej žile, sa uskutočňuje farmakoterapia.

Liečba biliárnej hypertenzie pozostáva z liekov v nasledujúcich skupinách:

 • beta-blokátory;
 • nitráty;
 • Inhibítory ACE;
 • glikoaminoglikany.

Okrem toho je predpísaná symptomatická liečba v závislosti od príčin ochorenia. Odstránenie koreňových príčin hypertenzie, ktoré môže byť cholecystitída, hepatitída, autoimunitné poruchy alebo intoxikácia, môže zastaviť progresiu ochorenia. Na normalizáciu prietoku krvi sa predpisujú betablokátory (Anaprilin, Atenolol). ACE inhibítory sa vyberajú individuálne pre každého pacienta, berúc do úvahy stupeň funkčných porúch pečene. Počas liečby sa uistite, že užívate hepatoprotektory.

Chirurgická liečba sa vykonáva v prítomnosti mechanických prekážok krvného obehu v pečeni. Je predpísaný na ascites a vnútorné krvácanie na pozadí biliárnej hypertenzie. V prítomnosti polypov, kameňov alebo iných neoplaziem v žlčových kanáloch sa nevyhnutne ukazuje odstránenie.

Prognóza závisí od toho, ako rýchlo sa začne liečba. Počiatočná fáza biliárnej hypertenzie je pomerne úspešne liečená liekmi.

Špecifická prevencia biliárnej hypertenzie neexistuje. Keďže ochorenie sa často vyvíja na pozadí patológií pečene, žlčníka a žlčových ciest, včasná liečba týchto porúch je najefektívnejším preventívnym opatrením.

Syndrómu hypertenzie portálu

Pečeň je jedným z najtrvalejších orgánov u ľudí: má veľa ťažkých testov - chýb v strave, zlé návyky, dlhodobé lieky, ale jeho kompenzačné schopnosti sú také veľké, že pečeň dokáže zvládnuť všetky choroby mnoho rokov bez významných škôd.

Možnosti pečene sú skvelé, ale nie neobmedzené. Keď kvôli rozvinutým patologickým stavom v ceste prietoku krvi v cievach existujú rôzne prekážky, znamená to zvýšenie tlaku v nich. Tento stav je známy ako portálna hypertenzia - život ohrozujúci stav.

Anatómia otázok

Prostredníctvom pečene prechádza portálová žila - veľká nádoba, cez ktorú preteká krv zo sleziny, žalúdka, čriev a pankreasu. Je to spojenie troch žíl - hornej a dolnej mezenterickej a slezinovej. Dĺžka tohto žilového kmeňa je asi osem centimetrov a priemer je asi jeden a pol.

Normálny krvný tlak v portálnej žile sa pohybuje od 7 do 10 mm. Hg. avšak pri niektorých ochoreniach sa zvyšuje na 12-20 milimetrov: takto vzniká portálna hypertenzia - komplexný syndróm pozostávajúci z niekoľkých špecifických príznakov.

Typy hypertenzie

Existuje prehepatická, intrahepatická a extrahepatálna hypertenzia: vyššie uvedená klasifikácia sa prijíma kvôli rozdielom v lokalizácii patológie.

Prehepatická portálna hypertenzia sa vyskytuje u pacientov s abnormálnym vývojom dolnej dutej žily alebo jeho trombóza, ako aj pri trombóze pečeňových žíl. Budd-Chiariov syndróm je ďalším názvom pre tento variant patológie.

Intrahepatálna forma syndrómu portálnej hypertenzie je výsledkom chronických ochorení pečene - hepatitídy a cirhózy.

Extrahepatálna forma hypertenzie nastáva v dôsledku chronických zápalových procesov v tkanivách, nádoroch a cirhóze. Taktiež vrodená obštrukcia portálnej žily môže byť príčinou zvýšeného tlaku.

Klinické prejavy a symptómy

Manifestácia syndrómu je rôznorodá a závisí od umiestnenia patológie a štádia vývoja.

Symptómy počiatočnej fázy

Počiatočný (kompenzovaný) stupeň portálnej hypertenzie sa nemusí prejaviť vôbec, alebo by mal byť vo forme porúch trávenia. Pacienti sa sťažujú na:

 • Nadúvanie a plynatosť;
 • Belching a nevoľnosť;
 • Bolestivosť v epigastrickej oblasti;
 • Porušenie stolice (hnačka).

Nie sú žiadne abnormality v biochemických pečeňových testoch, aj keď portálna hypertenzia dosiahne významné počty.

Vyjadrenia čiastočnej kompenzácie

Bez liečby sa syndróm prejavuje zvýšením dyspeptických symptómov, zatiaľ čo vyšetrenie odhaľuje mierne kŕčové žily v dolnom pažeráku a kardiach, ako aj mierne zvýšenie sleziny.

Klinika a príznaky dekompenzovanej hypertenzie

Toto je posledná fáza, v ktorej sa syndróm prejavuje v najťažších podmienkach:

 • Ťažká anémia;
 • Ascites (brušná kvapka);
 • Prudké zvýšenie pečene a sleziny;
 • Krvácanie z ciev žalúdka a pažeráka;
 • Javy encefalopatie.

Laboratórne dekompenzovaná forma portálnej hypertenzie je potvrdená trombocytopéniou a zmenami v biochemických vzorkách - vysokými hodnotami pečeňových aminotransferáz (ALaT a AS-T) a bilirubínom.

Čo sa stane v cirhóze pečene

Cirhóza je závažná hepatálna patológia, ktorá sa rozvíja z mnohých dôvodov: u dospelých zohráva vedúcu úlohu alkohol a omamné látky. Tiež cirhóza pečene začína v dôsledku dlhodobého podávania viacerých liekov alebo infekčnej lézie pri hepatitíde rôzneho pôvodu.

Portálový hypertenzný syndróm je jednou z najhorších komplikácií cirhózy, keď sa pri hrubom porušovaní štruktúry pečene javia prekážky v jej obehu. Tieto prekážky v kombinácii so zvýšeným prietokom krvi v pečeňovej tepne vedú k zvýšeniu tlaku portálnej žily na 20-30 mm. Hg. Art.

Telo, ktoré sa snaží zabrániť roztrhnutiu cievy, spúšťa systém cirkulácie krvného obehu prostredníctvom anastomóz - portálovej správy s nižšou vena cava.

Pod tlakom krvi sa steny ciev pažeráka, kardia a iných častí gastrointestinálneho traktu oslabujú a varikózne uzliny sa tvoria na najzraniteľnejších miestach. Roztrhnutie uzlov je plné silného krvácania, ktoré sa často stáva príčinou smrti pacientov.

Etapy a prejavy

Počiatočná fáza syndrómu v cirhóze pečene je charakterizovaná dyspeptickými poruchami, bolesťou v ľavej a pravej hypochondrii, nepohodou v epigastrickej oblasti a pocitom ťažkosti v žalúdku po jedle. Pichliavanie, nestabilná stolica, nevoľnosť sú tiež medzi prvými príznakmi ochorenia.

Pacienti sa sťažujú na nedostatok chuti do jedla, únavu, ospalosť a apatie.

Vzhľadom na to, že táto sada pocitov je celkom typická pre iné choroby gastrointestinálneho traktu, otravu jedlom, pacienti sa nehýbajú pri pohľade na lekára a špecialistov s inými sťažnosťami:

 • Čierny fetid fetid
 • Zvracanie červenej krvi alebo melény (zrazenina krvi)
 • Exacerbácia alebo prvé prejavy hemoroidov

Koža takýchto pacientov vysušuje a získava zemitý odtieň. Na ňom nájdeme malé trhliny v podobe tenkého pavučiny alebo hviezd. V oblasti pupka sú viditeľné veľké nádoby na navíjanie - "hlava medúzy".

Ascites (opuch brucha) sa spája v neskorších štádiách ochorenia, ale je nejaký čas prechodný, pretože je ľahko zastavený vhodnou liečebnou terapiou. V budúcnosti vyžaduje abdominálna kvapka chirurgické odstránenie tekutiny z brušnej dutiny, čo často vedie k vzniku peritonitídy a smrti pacientov.

Často v počiatočnom štádiu portálnej hypertenzie sa u pacientov vyskytuje hypersplenizmus, špeciálny syndróm charakterizovaný výrazným znížením počtu niektorých krvných buniek - krvných doštičiek a leukocytov. Hypersplenizmus je priamym dôsledkom zväčšenej sleziny - splenomegálie, ktorá vždy sprevádza portálnu hypertenziu.

Neurologické poruchy

Portálna hypertenzia sprevádzaná krvácaním z kŕčových žíl v pažeráku, žalúdku a črevách vedie k absorpcii veľkého množstva toxínov z čriev. Spôsobujú intoxikáciu mozgu, čo vedie k vzniku príznakov encefalopatie v dekompenzovanej fáze.

Obvykle sú klasifikované nasledovne:

 • Stupeň I - pacienti zaznamenajú slabosť, únavu, ospalosť, trasenie prstov a rúk;
 • Stupeň II - strata schopnosti orientovať sa na mieste a v čase, zatiaľ čo hlasový kontakt s pacientom je zachovaný;
 • Trieda III - k neschopnosti navigovať v priestore a čase, pridáva sa neprítomnosť hlasového kontaktu, ale reakcia na bolesť pretrváva;
 • Stupeň IV - sú kŕče v reakcii na podráždenie bolesti.

Diagnóza syndrómu

Portálová hypertenzia je diagnostikovaná na základe lekárskych vyšetrení, laboratórnych vyšetrení, ako aj pomocou inštrumentálnych a endoskopických metód.

Esofagogastroskopická metóda je najjednoduchšia a najdostupnejšia metóda na detekciu vaskulárnej patológie v žalúdku a pažeráku. Počas tohto postupu špecialista identifikuje rozšírené žily v týchto častiach gastrointestinálneho traktu, čo sa stáva absolútnym kritériom pre diagnózu syndrómu portálnej hypertenzie.

Ak je prvý stupeň rozšírenia žíl s priemerom 3 mm, druhý stupeň je určený zvýšením priemeru nádob na 5 mm. O treťom stupni sa hovorí, keď lúmen v žilách žalúdka a pažeráka presahuje 5 mm.

Endoskopické vyšetrenie vám umožňuje presne určiť nielen stupeň dilatácie ciev, ale aj predvídať pravdepodobnosť krvácania z nich.

Predchodcovia krvácania sú:

 • Zvýšenie priemeru ciev žalúdka a pažeráka o viac ako 5 mm;
 • Napätie kŕčových uzlín;
 • Oblasti vaskulopatie na sliznici;
 • Dilatácia (rozšírenie) pažeráka.

Diferenciálna diagnostika

Napriek zjavnosti prejavov portálového hypertenzného syndrómu a vysokých diagnostických schopností moderného zdravotníckeho zariadenia majú odborníci niekedy ťažkosti s identifikáciou tejto vaskulárnej patológie.

Tento problém sa vyskytuje v prípadoch, keď hlavným príznakom, s ktorým pacient vstupuje do nemocnice, zostáva pretrvávajúci ascites.

Aká je potreba diferencovať syndróm portálnej hypertenzie? Zvyčajne pacienti vyžadujú ďalšie konzultácie úzkych špecialistov s cieľom vylúčiť choroby podobné z hľadiska súboru príznakov:

 • Stlačenie perikarditídy;
 • Asciálny syndróm pri tuberkulóze;
 • Zastarané ovariálne cysty u žien, často imitujúce ascites;

Zväčšená slezina, ktorá je vždy prítomná v systéme portálnej hypertenzie, môže byť znakom úplne odlišných stavov - krvných ochorení, ale určenie endoskopie stien žalúdka a pažeráka dáva všetko na svoje miesto: diagnóza portálnej hypertenzie je úplne odstránená, ak vyšetrenie neodhalí zmeny v cievach.

Prognóza a liečba

Prognóza priebehu a výsledku syndrómu portálnej hypertenzie závisí od základnej choroby: napríklad ak sa cirhóza pečene stáva príčinou zvýšeného tlaku v portálnej žile, ďalší vývoj udalostí je určený závažnosťou stupňa zlyhania pečene.

Liečba portálnej hypertenzie sa vykonáva konzervatívne a chirurgicky. Liečba je účinná iba v počiatočných štádiách ochorenia a zahŕňa priebeh vazopresínu a jeho analógov na zníženie tlaku v portálnej žile.

Epizódy krvácania sa zastavia pomocou špeciálnej sondy, ktorá stláča krvácajúcu nádobu. Používa sa aj skleroterapia - zavedenie špeciálnej zlúčeniny, ktorá sklerotizuje žily pažeráka v intervaloch 2 až 4 dni. Účinnosť tejto metódy je asi 80 percent.

Pri absencii účinku konzervatívnej liečby sa vykonávajú chirurgické zákroky, ktorých účelom je:

 • Vytváranie nových spôsobov odtoku krvi;
 • Znížený prietok krvi v portálovom systéme;
 • Odstránenie tekutiny z brušnej dutiny s ascitom;
 • Blokovanie spojenia medzi žilami pažeráka a žalúdka;
 • Urýchlenie regeneračných procesov v pečeňových tkanivách a zlepšenie prietoku krvi v nich.

Operácie sa nevykonávajú u starších pacientov, tehotných žien a za prítomnosti ťažkých komorbidít.

Ako a prečo sa to deje

Portálová hypertenzia je veľmi "dospelá" diagnóza, ale takisto je dávaná deťom, hoci v nich je veľmi zriedkavá choroba.

Hlavným dôvodom vzniku takejto závažnej vaskulárnej patológie u detí je vrodená anomália portálnej žily. Nedávno experti hovoria o účinku umbilikálnej sepsy prenesenej v novorodeneckom období. Medzi možné príčiny vzniku portálnej hypertenzie u detí sa tiež hovorí omfalitída - infekčný zápal dna pupočnej rany, ktorý sa rozvíja v prvých dvoch týždňoch života dieťaťa kvôli nedodržaniu pravidiel a frekvencie liečby pupku.

Klinika a symptómy

Ochorenie sa prejavuje rôznymi spôsobmi: veľa závisí od závažnosti patologických zmien v portálnej žile.

Mierna portálna hypertenzia u detí sa pozoruje s mierne výraznou venóznou anomáliou a je charakterizovaná miernymi symptómami, náhodne zistenými pri vyšetrení zväčšenej sleziny alebo zmenami krvného testu (leukopénia).

Mierna portálna hypertenzia je diagnostikovaná v ranom detstve a prejavuje sa výrazným zvýšením sleziny. Môže sa taktiež otvoriť krvácanie zo žalúdka a pažeráka.

Závažná forma portálnej hypertenzie sa vyskytuje v novorodeneckom období, keď má dieťa:

 • Serózny alebo serózny výtok z pupočnej rany v dôsledku omfalitídy;
 • Zvýšené brucho;
 • Porušovanie stolice, výkalov zmiešaných so zeleninou;
 • Znížená chuť do jedla.

Tieto deti vyvolajú skoré žalúdočné krvácanie, ako aj krvácanie z pažeráka. Pozorované ascites a splenomegália. Funkciou brušnej kvapky u malých detí možno považovať skutočnosť, že nie je podávaná medikácia.

Je zrejmé, že rastúci organizmus čiastočne kompenzuje existujúci defekt portálnej žily, pretože ascites postupne zmiznú a poruchy dyspepsie sa vyhladzujú.

U detí s portálnou hypertenziou pretrváva znížená chuť do jedla. Žalúdok a slezina zostávajú výrazne zväčšené, ale najzávažnejšie problémy spôsobujú krvácanie z pažeráka a žalúdka.

Počas krvácania z otvorenia sa deti sťažujú na slabosť, závrat, nevoľnosť. Ak je krvná strata významná, môže to byť krátka slabosť. Ďalšie príznaky zahŕňajú tachykardiu, zvracanie krvi.

liečba

Liečba portálnej hypertenzie v detstve sa vykonáva konzervatívnymi a chirurgickými metódami.

Konzervatívna liečba je predpísaná na zníženie tlaku v portálnej žilke a tiež na zmiernenie vnútorného krvácania, ktoré bolo a zostalo hlavným a najnebezpečnejším prejavom ochorenia. Liečba sa uskutočňuje v konvenčnej chirurgii alebo v špecializovanej nemocnici.

Operácie sa zobrazujú v prípadoch, kedy krvácanie nie je možné zastaviť konzervatívnymi metódami, ako aj vtedy, keď sa opätovne objaví po reliéfe. Chirurgická liečba sa vykonáva u detí vo veku od troch do siedmich rokov, niekedy dokonca aj u ročných pacientov.

Pacienti sa podrobia núdzovému posunu portokavalu. Táto forma operácie má niekoľko výhod oproti všetkým metódam zastavenia náhleho krvácania, ktoré boli použité predtým: umožňuje vyhnúť sa dlhodobému pôstu, rozvoju anémie, zníženiu cirkulujúceho objemu krvi (hypovolemii) a mnohým ďalším vážnym následkom.

Ďalším nesporným prírastkom portokaválneho posunu je neprítomnosť opakovaného krvácania v budúcnosti a potreba opakovaných operácií.

Existujú tiež chirurgické metódy liečby portálnej hypertenzie u detí, ktorých použitie umožňuje vyliečiť pacientov ešte pred objavením prvého krvácania z pažeráka a žalúdka, čo významne znižuje riziko úmrtia detí alebo ich ďalšieho postihnutia.

Portálna hypertenzia: faktory výskytu, znaky, priebeh, eliminácia

Portálna hypertenzia (zvýšenie krvného tlaku v portálnej žilke) vzniká vtedy, keď sa v krvnej bariére objaví krvná bariéra z portálového bazénu - nižšia, vnútri alebo nad pečeňou. Tlak v portálovom systéme je približne 7 mm Hg. pilier, s nárastom o viac ako 12 - 20 mm sa rozvíja stagnácia v zavádzaní žilových ciev, rozširujú sa. Tenké žilové steny, na rozdiel od tepien, nemajú svalovú časť: ľahko sa rozťahujú a roztrhnu. S cirhózou pečene v takmer 90% prípadov sa tvoria varikózne dilatácie v pažeráku, žalúdku, črevách, žalúdku a pažeráku. Tretina je komplikovaná závažným krvácaním, až 50% - smrť po prvej krvnej strate.

Topografia cievneho lôžka

schémy brušnej krvi

Portálna žila (portálna žila, latinský portál Vena) - zhromažďuje žilovú krv z takmer všetkých orgánov umiestnených v brušnej dutine: nižšia 1/3 pažeráka, sleziny a čriev, pankreas, žalúdok. Výnimkou je spodná tretina konečníka (lat. Rectum), kde krvný obeh krvi prechádza hemoroidálnym plexom. Ďalej portálna žila prúdi do pečene, rozdeľuje sa na niekoľko vetví a potom sa rozpadá na najmenšie žily - cievy s mikroskopicky tenkými stenami.

Potom prechádza venózna krv cez pečeňové bunky (hepatocyty), kde s pomocou enzýmov dochádza k "čisteniu" toxických látok, používajú sa staré krvinky. Proces odtoku smeruje k zväčšeniu ciev, v dôsledku čoho sa všetci zhromažďujú do jednej žilovej žily, ktorá sa dostáva do dolnej dutej žily (vena cava inferior) a cez ne prechádza krv do pravej srdcovej komory srdca.

Systém portálnej žily komunikuje s dolnou vena cava a obchádza pečeň a vytvára porto-kaval a recto-kavalové anastomózy - druh "alternatívnej cesty", ktorá pôsobí počas vývoja syndrómu portálnej hypertenzie. Venózne anastomózy sa otvárajú len v prípade zvýšenia tlaku (hypertenzie) v systéme portálnej žily, čo pomáha znižovať krv a znižovať zaťaženie pečene. Ako dočasný jav sa stáva so zraneniami brucha a normálne, napríklad s bežnou zápchou.

Príčiny syndrómu hypertenzie portálu (PG)

Úroveň lokalizácie odtokového bloku: môže byť pod pečeňou, vnútri alebo nad - v oblasti vena cava. Bola prijatá klasifikácia z dôvodov (etiológie) ochorenia, pričom portálna hypertenzia sa rozdelila na tri skupiny.

 1. Vysoká (adhepatická) blokácia prietoku krvi je častejšia pri trombóze žilných žíl (Chiariova choroba) a nižšia vena cava nad nimi (Budd-Chiariho syndróm), zúženie lumen vena cava inf. v prípade kompresie nádorom alebo tkanivom jazvy. Zápal perikardu (vrecko na srdce) s "lepením" jeho letákov (konstrikčná perikarditída) môže spôsobiť zvýšený tlak vo vena cava a brániť odtoku pečene.
 2. Prekrvenie krvného toku vnútri pečene - pečeňovej formy PG, sa pozoruje v dôsledku cirhózy, chronického zápalu pečene, rastu nádoru a viacerých adhézií po poranení alebo operácii. Toxické látky (arzén, meď, vinylchlorid, alkohol) zničia hepatocyty, rovnako ako cytotoxické lieky (metotrexát, azatioprín), zvyšujú odolnosť voči prietoku krvi.
  Pečeňové bunky sú prekvapivo životaschopné a môžu sa zotaviť samostatne: dokonca aj vtedy, ak je celá frakcia zničená, zostávajúca časť orgánu rastie a jeho funkcia je úplne normalizovaná. Ďalšia vec - konštantná intoxikácia, chronický zápal alebo systémová choroba (napríklad reumatizmus). Vo finále vedú k nahradeniu aktívneho tkaniva spojivovým tkanivom, vytvárajúc fibrózu a prakticky vylučujú pečeň z krvného riečiska.
 3. Abnormality pečene (extrahepatálna blokáda) môžu byť zápal v brušnej dutine, čo vedie k stlačeniu alebo úplnému prekrytiu pobočiek portálnej žily; vrodené malformácie žíl a komplikácie po neúspešných operáciách pečene a žlčových ciest. Izolovaná v.portae trombóza sa často pozoruje u detí ako dôsledok intraabdominálnej infekcie (alebo pupočnej sepsy) novorodenca alebo bez ohľadu na vek v infekčných ochoreniach tráviaceho systému.

Symptómy a vývoj problému

Primárne príznaky a patogenéza PG sú spojené s ochorením, ktoré sa stalo hlavnou príčinou nárastu tlaku v portálnej žile. Ako postup prebieha, objavujú sa klinické príznaky, ktoré sú rovnaké pre všetky formy syndrómu hepatálnej hypertenzie:

 • Zväčšená slezina (splenomegália), znížený počet krvných doštičiek, červené krvinky a bielych krviniek, zhoršené zrážanie krvi (hypersplenizmus);
 • Kŕčové žily žalúdka, pažeráka a konečníka;
 • Venózne krvácanie a zvýšená anémia;
 • Ascites (tekutina v brušnej dutine);

Klinické štádia PG:

 1. Štádium je predklinické - pacienti sa cítia ťažko priamo pod rebrami, žalúdok sa rozširuje a má pocit nevoľnosti.
 2. Závažné príznaky: bolesti v hornej časti brucha a pod rebrami vpravo, zvýšená nerovnováha tráviaceho systému, pečeň a slezina.
 3. Všetky príznaky PG sú prítomné, dochádza k ascitu, ale zatiaľ nie je krvácanie.
 4. Stupeň s komplikáciami, vrátane vážneho krvácania.

príznaky významnej portálnej hypertenzie

Pre-hepatická forma často začína v detstve, prechádza pomerne jemne, prognóza je pozitívna. Anatomicky je portálna žila nahradená cavernómom (konglomerát tenkých a dilatovaných ciev), komplikácie sú časté - krvácanie z žíl dolnej tretiny pažeráka, prekrytie lumenu portálnej žily, zmeny v zrážaní krvi.

V prípade pečeňovej PG sa cirhózou pečene stáva hlavný príznak. Dynamika závisí od úrovne aktivity, príčiny hypertenzie. Primárne a opakované krvácanie je charakteristické, v prítomnosti ascitu. Žltomosť kože a slizníc naznačuje hlboké problémy s funkciou pečene a prechod na zlyhanie pečene. Prvé známky žltej farby sú lepšie viditeľné pod jazykom, na dlaniach.

Nadmerná forma PG syndrómu je spojená hlavne s Chiariovou chorobou (alebo s Budd-Chiariho syndrómom). Vždy - akútny nástup: náhla veľmi silná bolesť v hornej časti brucha (epigastrická oblasť) a hypochondrium vpravo, pečeň sa rýchlo zvyšuje (hepatomegália), stúpa telesná teplota, spojuje sa s ascitmi. Príčinou smrti je krvácanie a akútne zlyhanie pečene.

Príčiny krvácania

Tlak v systéme portálnej žily je vyšší ako v dutých žilách: zvyčajne je to 175 - 200 mm vodného stĺpca. Pri blokovaní rýchlosť prietoku krvi sa spomaľuje a tlak sa môže zvýšiť až na 230 - 600 mm. Zvýšenie venózneho tlaku (s cirhózou pečene a extrahepatálneho PG) súvisí so stupňom vývoja blokov a tvorbou porto-kaválnych žilových ciest.

Významné kategórie anastomóz, v konečnom dôsledku vedú k lokálnej dilatácii a krvácaniu žily:

 • Medzi žalúdkom a pažerákom (gastroezofageálnym) podajte kŕčové žily dolnej tretiny pažeráka a časti žalúdka. Krvácanie z nich je najnebezpečnejším, v takmer polovici prípadov - smrteľné.
 • Medzi paraumbilickou a dolnou vena cava. Hypodermické žily na bruchu, ktoré sa odkláňajú od pupka po boky, vyzerajú ako hltaví hady: nazývajú sa "hlavou medúzy" (caput medusae). To sa týka hrdinky gréckych mýtov - Medusa Gorgon, ktorá mala na hlave živé hady namiesto vlasov. Symptóm charakteristický pre cirhózu pečene.
 • Medzi hemoroidálnym plexom (dolná tretina konečníka) a dolná vena cava tvoria lokálne kŕčové žily (hemoroidy).
 • Príčiny splenomegálie: stagnácia krvi v bazéne vena portae vedie k zvýšenému vypĺňaniu sleziny krvou a k zvýšeniu jej veľkosti. Zvyčajne obsahuje slezinu 30-50 ml krvi, pričom splenomegália je vyššia ako 500 ml.

Ascites (nahromadenie tekutiny v brušnej dutine): pozorované hlavne v pečeni PG, spojené so zníženou hladinou albumínu (proteínová frakcia) v plazme, funkčné poruchy pečene a oneskorené vylučovanie sodíkových iónov cez obličky.

Komplikácie portálnej hypertenzie

Krvácanie z kŕčových žíl, prejavy:

 1. Zvracanie krvnej červenej bez predchádzajúceho pocitu bolesti - pri krvácaní z pažeráka.
 2. Zvracanie, farba "kávy" - krvácanie z žalúdočných žíl alebo únik (z pažeráka) s ťažkým krvácaním. Kyselina chlorovodíková, ktorá je obsiahnutá v žalúdočnej šťave, ovplyvňuje hemoglobín, čo mu dáva hnedú farbu.
 3. Melena - fekálne čierne, urážlivé.
 4. Vylučovanie červenej krvi s výkalmi - krvácanie z hemoroidov konečníka.

Hepatálna encefalopatia je komplex porúch nervového systému s časom ireverzibilným. Dôsledok dekompenzovanej portálnej hypertenzie sa pozoruje pri cirhóze pečene a pri akútnom zlyhaní pečene. Dôvod - v toxických dusíkatých látkach, sú zvyčajne deaktivované pečeňovými enzýmami. Klinické štádia podľa symptómov zodpovedajú závažnosti ochorenia:

 • Problémy súvisia s poruchami spánku (nespavosť), je ťažké koncentrovať pacienta. Nálada je nerovnomerná, tendencia k depresii a podráždenosti, prejav úzkosti v najmenších príčinách.
 • Konštantná ospalosť, reakcia na okolie je obmedzená, pohyby sú pomalé a neochotné. Pacient je dezorientovaný v čase a priestore - nemôže zavolať aktuálny dátum a určiť, kde je. Správanie je situácii neprimerané, nepredvídateľné.
 • Vedomie je zmätené, nerozpozná druhých, zhoršuje pamäť (amnézia). Hnev, bláznivé nápady.
 • Kóma - strata vedomia, v budúcnosti - smrť.

Bronchiálna aspirácia - vdýchnutie zvracania a krvi; môže dôjsť k udušeniu v dôsledku prekrytia priedušných otvorov alebo aspiračnej pneumónie (zápal pľúc) a bronchitídy.
Renálne zlyhanie - v dôsledku rozšírenia stagnácie krvi a toxického poškodenia obličiek s dusíkatými metabolickými produktmi.
Systémové infekcie - sepsa (všeobecná infekcia krvi), zápal čriev, zápal pľúc, peritonitída.

Hepatorenálny syndróm s portálnou hypertenziou

Známky hepatorenálneho syndrómu:

 1. Pocit slabosti, nedostatok sily, perverznosť chute (dysgeúzia)
 2. Znížený výkon moču počas dňa - menej ako 500 ml
 3. Údaje o vyšetrení pacientov: zmeny tvaru prstov a prstov - "paličky", klenuté klince a podobné ako "hodinky", žltačka žalúdka, červené škvrny na dlaniach, celé hviezdy "expandovaných subkutánnych kapilár, xanthelasma - žltkasté zhluky pod kožou a sliznicami.
 4. Ascites, rozšírenie saphenóznych žíl na bruchu ("Medusa je hlava"), kýla okolo pupku, výrazné opuch nôh a paží.
 5. Zväčšená pečeň, slezina.
 6. U mužov dochádza k rastu mliečnych žliaz (gynekomastia).

Diagnostické opatrenia

 • Diagnóza podľa všeobecného krvného testu: pokles hladiny hemoglobínu a železa je indikátorom celkovej straty krvi počas krvácania; málo červených krviniek, bielych krviniek a krvných doštičiek je prejavom hypersplenizmu.
 • Biochemické krvné testy: detekcia enzýmov, ktoré sa zvyčajne nachádzajú iba v pečeňových bunkách, je dôkazom deštrukcie hepatocytov. Markery vírusových protilátok - pri vírusovej hepatitíde, autoprotilátky - pri systémových reumatických ochoreniach.
 • Ezofagografia: Röntgenové vyšetrenie pažeráka s použitím kontrastnej látky (síran bárnatý) vo vnútri.
 • Gastroduodenoskopia: použitím flexibilného prístroja s optikou - gastroskopom, vloženým cez pažerák do žalúdka, eróziou a vredmi sa zisťujú kŕčové žily.
 • Rektoranoskopia: vizuálne vyšetrenie konečníka, viditeľné hemoroidy.
 • Ultrazvukové vyšetrenie: na ultrazvukové sklerotické zmeny pečene sú určené, priemery portálu a slezinných žíl sa vyhodnocujú, diagnostikuje sa trombóza portálneho systému.
 • Angiopatia a venografia: do ciev sa injikuje kontrastné činidlo, potom sa odoberie séria röntgenových lúčov. Keď kontrast postupuje, zmeny v topografii a vzore kontúr tepien a žíl, prítomnosť trombózy sa stáva viditeľnou.

liečba

Aktivity lekárov pri liečbe portálnej hypertenzie na klinike sú primárne zamerané na elimináciu život ohrozujúcich komplikácií (krvácanie, ascites, hepatálna encefalopatia). Po druhé sa zaoberajú hlavnými ochoreniami, ktoré vyvolali stagnáciu v systéme portálnych žíl. Hlavnými úlohami je zníženie venózneho tlaku, zastavenie a prevencia krvácania, kompenzácia objemu krvi, normalizácia systému zrážania krvi a liečba zlyhania pečene.

V počiatočných štádiách portálnej hypertenzie sa liečia konzervatívne. Chirurgická liečba sa stáva hlavnou etapou s vážnymi príznakmi a komplikáciami. Núdzové zákroky sa vykonávajú s ťažkým krvácaním z pažeráka a žalúdka a voliteľné operácie sa vykonávajú u pacientov s 2-3 stupňami žiliek, ascites a splenomegáliou s príznakmi hypersplenizmu.

Kontraindikácie k chirurgickému zákroku: pokročilý vek, neskoré štádia tuberkulózy, dekompenzované ochorenia vnútorných orgánov, tehotenstvo, zhubné nádory. Dočasné kontraindikácie: aktívny zápal pečene, akútna tromboflebitída systému portálnej žily.

 1. Lieky propranolol, somatostatín, terlipresín (znižujú pravdepodobnosť krvácania na polovicu) v kombinácii s ligáciou kŕčových žíl alebo skleroterapia. Somatostatín môže znížiť prietok krvi obličkami a narušiť rovnováhu medzi vodou a soľou.
 2. Endoskopická skleroterapia - zavedenie pomocou endoskopu (gastrozkopu) somatostatínu do zmenených žíl pažeráka, žalúdka. Výsledkom je zablokovanie lumen žíl a "lepenie" (stieranie) ich stien. Účinnosť je vysoká - 80% prípadov, metóda odkazuje na "zlatý štandard" liečby.
 3. Tamponáda (vnútorná kompresia) pažeráka: sonda s balónikovou manžetou sa vloží do žalúdka, balón sa nafúkne, stláča rozšírené cievy v žalúdku a spodnú tretinu pažeráka, krvácanie sa zastaví. Dĺžka trvania kompresie nie je dlhšia ako jeden deň, inak sa môžu objaviť defekty stien (lôžok) orgánov, komplikácie - pretrhnutie vrstiev a rozvoj peritonitídy.
 4. Endoskopická ligácia žily (pažerák a žalúdok) s elastickými krúžkami (doping). Efektívnosť 80%, ale praktické vykonávanie je ťažké v prípade pokračujúceho krvácania. Dobrá prevencia recidivujúceho krvácania.
 5. Operácia na liečbu kŕčových žíl: len v prípade stabilizácie stavu pacienta a normálnej funkcie pečene, s neúčinnosťou terapeutických a endoskopických metód. Po chirurgickej liečbe klesá výskyt hepatorenálneho syndrómu, ascitu a peritonitídy (zápal peritonea).
 6. Transplantácia pečene: indikácie - iba v prípade cirhózy pečene, po dvoch prípadoch krvácania s potrebou transfúzie krvi.

Prognóza závisí od priebehu základnej choroby, ktorá spôsobila portálnu hypertenziu, stupeň vývoja zlyhania pečene a účinnosť liečebných metód zvolených lekárom.

Čo je portálna hypertenzia pečene a jej liečba

Cirkotické procesy v pečeni vedú k ireverzibilným zmenám v tkanive orgánu. Prognóza tejto choroby závisí vo veľkej miere od výskytu a ďalšieho vývoja komplikácií. Syndróm spôsobujúci závažnejší priebeh cirhózy je portálna hypertenzia. Táto definícia sa týka kombinácie príznakov v dôsledku zvýšenia tlaku v portálovom žilovom systéme. Zhoršený prietok krvi tiež negatívne ovplyvňuje priechodnosť menších vnútorných ciev v pečeni, ako aj prácu všetkých ostatných telesných systémov.

Mechanizmus ochorenia

Mechanizmus, ktorým sa prejavuje portálna hypertenzia, nebol v súčasnosti úplne študovaný. Hlavným impulzom, ktorý dáva impulz vývoju patológie, je zvýšenie odolnosti voči prietoku krvi v portálovej (alebo portálovej) žile. Tento proces je spojený s patologickými zmenami, ktoré sa vyskytujú priamo v pečeni.

Z tohto dôvodu sa predpokladá, že hlavným faktorom ovplyvňujúcim vývoj portálnej hypertenzie je nevyliečiteľné ochorenie cirhózy.

V tejto patológii sa spojivové tkanivo vyrába v pečeni namiesto jeho funkčných buniek. To vedie k zlyhaniu pečene. V portálnej žilke sa tlak výrazne zvyšuje.

Portálová žila je venózny kmeň, zatiaľ čo je dosť veľká. Jeho rozmery sú významné pre vnútorné orgány: priemer presahuje 1,5 cm a dĺžka dosahuje 8 cm. Táto nádoba je tvorená sútokom troch žíl s menšou veľkosťou. Tento kmeň dostáva krv z nepárových vnútorných orgánov v pečeni: žalúdok, pankreas, slezina a črevá.

Akonáhle je v pečeni, portálna žila sa rozdelí na dve vetvy. Ďalej, plavidlá, ktoré majú menšie svetlo, až do interlobulárneho, sa od seba odvíjajú. Tak vzniká systém brány. Krv prichádzajúca na veľké a potom do malých ciev nakoniec dosiahne hepatocyty (bunky pečene). Keď k tomu dôjde, vylučuje sa zo zvyšných metabolických produktov a toxínov.

Portálový pečeňový systém

Potom (po prechode cez hepatocyty) sa cievy opäť zväčšujú. Tvorba pečeňových žíl. Pripájajú sa k dolnej vene cava, cez ktorú krv vstupuje do srdca. Navyše, ak sa v ktorejkoľvek z týchto oblastí objaví prekážka, tlak v nádobách sa zvyšuje. Portálová hypertenzia sa vyvíja. Prekážka sa môže vyskytnúť na rôznych miestach.

Pri cirhóze sa pečeňové tkanivo nahradí spojivovým tkanivom. Tvorba falošných rezov, ako aj regeneračných uzlov. Súčasne sa objavuje mnoho oblastí, ktoré prerušujú kapilárnu sieť. Pečeňové cievy prechádzajú krvou cez telo s ťažkosťami. Jeho prítok do tela sa stáva vyšším ako odtok z neho. Tlak v portálnej žilke sa zvýši.

Na odstránenie krvi sa v tomto prípade používajú portálové anastamózy. Sú u všetkých ľudí, ale u zdravého človeka nie sú použité. Anastamózy sú komunikačné kanály medzi nádobami. Takže z portálového venózneho kmeňa sa časť krvi vypúšťa do žily (hornej aj dolnej), ale to nestačí na normálnu funkciu orgánu.

Príčiny a prejavy patológie

Príčiny syndrómu portálnej hypertenzie sú rozdelené do dvoch typov: etiologické a rozlišujúce. Prvé z nich sú:

 1. Patológie pečene spojené s poškodením orgánových funkcií. Môže to byť parazitárna lézia, chronická hepatitída a nádor.
 2. Poruchy žlčovej výmeny rôznej povahy. Tieto ochorenia zahŕňajú nádory žlčových ciest, primárnu biliárnu cirhózu, prítomnosť kameňov alebo zápal v žlčníku, ako aj zovretie a poškodenie žlčovodov počas chirurgického zákroku.
 3. Intoxikácia orgánmi. Môže to zahŕňať otravu alkoholom, hubami alebo drogami.
 4. Poranenia, popáleniny, rôzne srdcové a cievne lézie.
 5. Byť kriticky chorý kvôli sepse, chirurgii alebo zraneniu.
Formy portálnej hypertenzie

Samostatne pridelené rozlišovacie faktory. Poskytujú impulz k prejavu klinických príznakov poruchy portálneho krvného obehu. Permisívne faktory zahŕňajú krvácanie v gastrointestinálnom trakte a pažeráku, zneužívanie určitých liekov (sedatíva alebo trankvilizéry) a alkohol, diuretická liečba, infekcie, chirurgické zákroky a veľké množstvá živočíšnych bielkovín.

Existujú určité štádiá, podľa ktorých sa objavuje vývoj patológie:

 1. Počiatočná fáza. Symptómy vlastné v počiatočnom štádiu syndrómu sa práve začínajú objavovať. Pacient sa obáva slabosti, plynatosti, zápchy alebo hnačky, zhoršuje chuť do jedla, čo vedie k strate hmotnosti. Existuje však pocit neustáleho preplnenia v žalúdku. Pravidelne, nevoľnosť sprevádzaná emetickým nutkaním. V správnom hypochondriu a žalúdku sú bolesti. Zjavené žlté sklére, rovnako ako pokožka.

Klinické štádia portálnej hypertenzie

 • Stredná (kompenzovaná) fáza. Existuje nárast sleziny a kŕčových žíl pažeráka. Akumulácia voľnej tekutiny v peritoneálnej dutine sa ešte nedeje.
 • Najzávažnejšia fáza sa nazýva dekompenzovaná. Zvyšuje sa nielen slezina, ale aj pečeň. Vo peritoneu sa začína hromadiť voľná tekutina. Výslovná fáza portálnej hypertenzie je komplikovaná otvoreným krvácaním. Je to spôsobené príliš rozšírenými žilami. Prejavuje sa extrémne nebezpečné pre život zlyhania pečene pacienta.
 • Klasifikácia a diagnostika

  V portálnej žile sú dva typy narušeného prietoku krvi, ktoré závisia od zóny pokrytej syndrómom:

  • keď je okrem portálu ovplyvnený celý vaskulárny systém - celková hypertenzia;
  • keď porušenie ovplyvnilo len miesto vaskulárnej siete - segmentový pohľad na syndróm.

  Prekážka prechodu krvi sa môže vyskytnúť na rôznych miestach v porovnaní s pečeňou. V závislosti od toho sa odlišujú aj rôzne formy patológie:

  Pre presnú diagnózu "portálnej hypertenzie" lekár starostlivo skúma klinický obraz, ktorý sa prejavil u pacienta, zhromažďuje históriu a predpisuje všetky potrebné testy a výskumy. Na zistenie tejto choroby sú spravidla potrebné nasledujúce metódy:

  • Konzultačný špecialista. Lekár posudzuje vzhľad pacienta a vykonáva palpáciu brušnej dutiny. Musí pochopiť, či tam je voľná tekutina. Lekár odhalí bolesť, prítomnosť paraumbilickej kýrie alebo uzlíkov pri vyšetrení peritonea. Skúma bolest očí, kožu, dlane a nohy.
  • Vykonávanie KLA. V prítomnosti portálnej hypertenzie bude mať analýza znížený počet erytrocytov a leukocytov, ako aj zníženú hladinu erytrocytov.
  • Vedenie biochemickej analýzy krvi. V prítomnosti ochorenia takáto analýza ukáže zmeny v mnohých ukazovateľoch.
  • Ultrazvuk pečene s portálnou hypertenziou

  US. Táto metóda sa považuje za najviac informatívnu pri identifikácii patológie. Pomocou ultrazvuku sa zistila zmena veľkosti sleziny, pečene. Umožňuje zistiť ascites, cirhózu, ako aj určiť veľkosť portálnych žíl. Ak je ich priemer 15 mm alebo viac, je bezpečné povedať, že ide o portálnu hypertenziu.

  Často je potrebné vykonať ultrazvuk s Dopplerom. Táto štúdia vám umožňuje vidieť smer, objem a rýchlosť toku krvi v cievach.

 • Fibroezofagoduodenoskopiya. Ide o endoskopické vyšetrenie pažeráka, žalúdka a dvanástnika. Dokáže rozpoznať kŕčové žily.
 • Kolonoskopia. Detekuje rozšírené hemoroidné žily.
 • Röntgen s kontrastom. Bežne používaným kontrastným činidlom je síran bárnatý.
 • CT a MRI. Tieto štúdie poskytujú kompletné informácie o tvare, veľkosti a štruktúre orgánov.
 • Splenomanometriya. Slezina je prepichnutá tam, kde je vložený Waldmanov aparát. Umožňuje vám merať krvný tlak (ak dôjde k porušeniu prietoku krvi v portálnej žilke, bude to vyššie ako 250).
 • Angiografia. Vykonávané pomocou kontrastu. Zároveň sa odoberajú röntgenové lúče.
 • Ako pomôcť?

  Liečba portálnej hypertenzie by mala byť komplexná a mala by zahŕňať liečbu základnej choroby. Existujú metódy liekov a iných liekov. Prvé sú rozdelené na dva typy: konzervatívne, chirurgické. Bez drog - zahŕňajú dodržiavanie stravy a výživy a udržiavanie zdravého životného štýlu.

  Základom terapie choroby je konzervatívna liečba. Zahŕňa použitie nasledujúcich liekov:

  • Dusičnany (nitroglycerín). Ide o lieky, ktoré podporujú uvoľnenie periférnych žíl. Zároveň sa v systéme periférnych ciev zachováva väčší objem krvi ako pred užitím liekov. Pomáha to znížiť prietok krvi do portálnej žily.
  • Beta-blokátory (nifedipín, amlodipín). Tieto lieky tiež znižujú tlak v systéme portálnych žíl. Regulujú objem krvi, ktorý sa uvoľňuje srdcom. Užívanie liekov znižuje frekvenciu aj silu kontrakcií srdcového svalu.
  • Oktreotid. Je to analóg hormónu somatostatínu, zatiaľ čo liek predlžuje čas pôsobenia. Prispieva k zúženiu arteriálnych ciev, ktoré tvoria objem prietoku krvi v portálovom systéme.
  • Vasopresín je najúčinnejší pri zúžení tepien. Avšak liek má veľmi vážne vedľajšie účinky. V tomto ohľade sa používajú jeho analógy - Terpressin a Glipressin.
  • Pri krvácaní z portálnych ciev sú antibiotiká predpísané na odstránenie infekčných komplikácií. Ciprofloxacín a cefalosporíny (Zaviceft) sú najčastejšie používané.

  Kŕčové žily sú hlavnou hrozbou. Možný vývoj krvácania z portálnych žíl. S takými komplikáciami alebo neschopnosťou zbaviť sa ascites diuretikami sa prijímajú mimoriadne opatrenia. Môže sa použiť skleroterapia. Toto je "zlatý štandard" endoskopickej starostlivosti. V tomto prípade sa používa špeciálna látka, ktorá "lepí" steny portálových nádob.

  Ďalšie použité endoskopické metódy sú blikajúce alebo dopujúce. Niekedy s krvácaním z portálu sa používa tamponáda kŕčových žíl - kompresia ciev pomocou balónovej sondy. Táto kompresná metóda je obmedzená na 12 hodín. Pri dlhšom používaní môžu byť ťažké komplikácie. Je nevyhnutné, aby sa počas liečby portálnej hypertenzie s krvácaním použila hmotnosť alebo plazma červených krviniek. Na náhradu krvi je možné použiť náhrady plazmy.

  Dôsledky a preventívne opatrenia

  Najzávažnejšie príznaky, ktoré charakterizujú syndróm portálnej hypertenzie, možno považovať za vnútorné krvácanie. Predpovedanie, kedy sa objavia, je nemožné ani pri použití najnovších medicínskych zariadení. Vyzerajú náhle a majú bohatý charakter. To vedie k nedostatku železa v ľudskom tele.

  Krvácanie z vnútorného portálu, ktoré vzniklo v pažeráku alebo v žalúdku, môže byť identifikované vracaním s krvavými inklúziami. Ak je zdrojom nádoby konečníka, potom sa takýto nebezpečný znak prejavuje farbou výkalov. V stolici sa objaví šarlátová krv.

  Ďalšou komplikáciou portálnej hypertenzie je zníženie počtu bielych krviniek - bielych krviniek. Zodpovedajú za charakteristiky zrážanlivosti krvi. Ak dôjde v dôsledku porušenia portálovej cirkulácie k ascitu, ktorá sa vyznačuje akumuláciou voľnej tekutiny v peritoneu, zvyšuje sa objem brušnej oblasti, členky sa zväčšujú.

  Ak je portálny krvný prietok narušený, môže sa vyskytnúť symptóm, ako je "hlava medúzy". V tomto prípade existuje sieť roztiahnutých modrých žíl, ktoré sa odkláňajú od pupka po stranách. Vzniká charakteristický vzor. Ascites sa vyznačuje vysokou odolnosťou voči akýmkoľvek metódam liečby.

  S chorobami, ako je cirhóza a portálna hypertenzia, ľudia môžu žiť viac ako desať rokov. Musíte však dodržiavať určité pravidlá a obmedzenia. Predovšetkým je potrebné upustiť od používania alkoholických nápojov. Výživa musí byť výlučne stravná.

  Ak má pacient ascitu, potom je portálna hypertenzia nepriaznivá. Zvyčajne s takýmto súvisiacim ochorením žije najviac päť rokov. V tomto prípade by pacienti mali byť obmedzovaní od stresu a ťažkých nákladov. Pacientom s porušením portálneho krvného toku je predpísaný odpočinok v posteli, pretože akékoľvek náhle pohyby môžu vyvolať pretrhnutie kŕčových uzlín.

  Pri chirurgickej liečbe porúch portálneho krvného toku je riziko smrti pacienta pomerne vysoké. V záverečnej fáze cirhózy, ktorá je komplikovaná nielen porušením obehu portálu, ale aj ascitom, pacienti prežijú iba v 30% prípadov. Pri takýchto chorobách môže transplantácia pečene, či už plná alebo čiastočná, predĺžiť život pacienta na ďalší rok.

  Ak je porušenie portálového krvného obehu sprevádzané hepatitídou, potom transplantát nemôže byť vykonaný vôbec, pretože vírusové bunky ľahko infikujú nové tkanivá.

  Lekári odporúčajú pravidelné vyšetrenia, aby sa znížilo riziko portálnej hypertenzie. Súčasné rady lekárov zahŕňajú správnu výživu, používanie alkoholu len v miernych množstvách (je lepšie úplne vylúčiť) a použitie venotonických liekov na prevenciu.

  Zdravé jedlo

  Menu na porušenie portálového krvného obehu, ako v normálnej cirhóze, by malo byť založené na správnom pomere použitých produktov. Rýchly tuk s cukry by nemal byť väčší ako 5%. Ryby, mäso, mliečne výrobky a morské produkty - 20%, obilniny - 40%. Zvyšných 35% je ovocie a zelenina.

  Nemôžete jesť šťavy, margarín, cukrovinky, sýtené nápoje a sladkosti. Všetky jedlá musia obsahovať vitamíny, stopové prvky a rastlinné vlákna. Musíme jesť viac bobúľ a zelených. Strava zahŕňa päť šesť-časové jedlo. Posledná doba by mala byť 2 hodiny pred spaním.

  U pacientov so zhoršeným portálnym krvným prietokom pečene sa odporúča sledovať diétu č. 5. Umožňuje šetriť pečeň, podporovať jej správne fungovanie, ako aj zlepšiť sekréciu žlče.

  Diéta pre portálovú hypertenziu zahŕňa takéto pravidlá:

  1. Možno použitie pšenice, raže, semená chleba. Z múky sa tiež povoľujú sušené sušienky alebo oblátkové sušienky. Je potrebné vylúčiť z menu čerstvý chlieb, popolce vyprážané a maslo, rovnako ako šálku pečiva.
  2. Polievky by mali byť zeleninové, mliečne s pridaním obilnín alebo cestovín. Zeleninu nemožno vyprážať. Nepoužívajte mäso alebo huby, rovnako ako ryby na polievku. Je potrebné vylúčiť použitie okroshka a zelenej kapustovej polievky.
  3. Mäsové a rybie pokrmy by mali byť chudé, bez kože. Môžete jesť hovädzie a kuracie, jahňacie alebo králičie mäso. Mali by byť varené, pečené v rúre. Môžete tiež jesť mliečne klobásy. Odporúčané zelné kotúče a nízkotučný pilaf. Z rýb je žiaduce variť karbonátky.

  Hlavné vlastnosti stravy Tabuľka č. 5

 • Z mliečnych výrobkov pre menu je žiaduce zahrnúť mlieko, jogurt alebo nízkotučné jogurt. Smotana s nízkym obsahom tuku sa môže použiť ako korenie. Je potrebné jesť viac syrového tvarohu. Môžete z neho robiť pečivo, pudingy a línecké knedle. Nepoužívajte mastné mliečne výrobky a syry.
 • Rýže, ovsené vločky a pohánka sa odporúčajú. Môžete variť pilaf s pridaním sušeného ovocia a pudingov. Doporučujeme tiež cestoviny. Nemôžete jesť strukoviny.
 • Šaláty z rôznych morských plodov, zeleniny alebo ovocia sa používajú ako predjedlá. Môžete jesť vinaigrette, plnené ryby, diétne klobásy. Konzervované jedlá, špenát, zelená cibuľa, nakladaná zelenina a cesnak sú zakázané.
 • Je zakázané jesť čokoládu a zmrzlinu, horčica a korenie, čiernu kávu, kakao.
 • Recenzie pacientov

  Pacienti a odborníci svedčia o závažnosti priebehu a ťažkostiach spojených s liečbou portálnej hypertenzie:

  Nikolaj Ivanovič, Tver: "Diagnóza cirhózy je z dôvodu asymptomatického obdobia ťažká a mnohí ľudia počas tohto obdobia stále jedia s vyprážaným alkoholom a pijú alkohol, čo spôsobuje vážne poškodenie už poškodeného orgánu. Zo skúseností mojej rodiny môžem povedať nasledujúce. Alkohol by mal byť úplne vylúčený. Môj otec bol malý piják. On bol diagnostikovaný s cirhózou.

  Prestal piť, jedol to, čo bolo predpísané a splnil všetky predpisy na jeden rok. Ale ako on sám povedal, unavil sa tým, že žije podľa pravidiel, a bol závislý na vodke. Stalo sa to jednoduché a zábavné. Zábava však netrvalo dlho. O šesť mesiacov neskôr bola diagnostikovaná portálna hypertenzia, potom opuch brucha. Zostalo šesť mesiacov. Ale žiť podľa pravidiel, môže dlho trvať. Ten muž bol dobrý. "

  Cirhóza je nevyliečiteľná patológia. Prognóza sa ešte viac zhorší pridaním portálnej hypertenzie. Avšak konzervatívna liečba a chirurgický zákrok v spojení s diétou a opraveným životným štýlom môže predĺžiť život pacienta už niekoľko rokov, aj keď je porušený portálny krvný tok. To si vyžaduje, aby pacient sám žil a splnil všetky lekárske predpisy.

  Okrem Toho Čítal O Plavidlách

  arachnoiditis

  Arachnoiditída je autoimunitná zápalová lézia arachnoidnej membrány mozgu, čo vedie k tvorbe adhézií a cystov v nej. Arachnoiditída prejavujú klinicky alkohol vysokému krvnému tlaku, neurasthenic alebo astenické syndrómu a fokálnej príznaky (strata hlavových nervov, pyramidálních ochorenie, cerebelárne poruchy), v závislosti na prevládajúce procesu lokalizácie.

  Lieky na liečbu mozgových ciev: 8 liekov v tabletách a kapsulách

  V tomto článku sa dozviete, aké prípravky pre mozgové cievy sa používajú v klinickej praxi. Indikácie použitia tejto skupiny liekov, mechanizmy účinku a pravidlá správy.

  Zvýšená ESR krvi u detí: faktory, príčiny, črty

  Všeobecná klinická analýza je najjednoduchšia a najinformatívnejšia metóda diagnostiky rôznych ochorení.Rýchlosť sedimentácie erytrocytov alebo ESR je jedným z hlavných indikátorov kompletného krvného obrazu.

  Cerebrálna vaskulitída mozgu, príznaky

  Mozgová vaskulitída mozgu sa vyvíja v dôsledku zápalu krvných ciev centrálneho orgánu nervového systému. V lekárskej praxi rozlišujeme medzi primárnymi a sekundárnymi formami ochorenia.

  Hypertenzia: príčiny, liečba, prognóza, fázy a riziká

  Hypertenzná choroba srdca (GB) je jednou z najčastejších ochorení kardiovaskulárneho systému, ktorá podľa približných údajov postihuje tretinu svetových obyvateľov.

  Čo ukazuje USDG plavidiel hlavy a krku - video o postupe a interpretácii výsledkov

  UZDG je typ ultrazvuku, s ktorým môžete identifikovať porušenia v krvnom riečisku krvných ciev a v reálnom čase vidieť, aké sú jeho indikátory v troch formách: