Arteriálna hypertenzia (hypertenzia, AH) je ochorenie kardiovaskulárneho systému, v ktorom sa krvný tlak v tepnách systémového (veľkého) obehu stále zvyšuje. Pri vývoji ochorenia sú dôležité vnútorné (hormonálne, nervové systémy) a vonkajšie faktory (nadmerná konzumácia soli, alkoholu, fajčenia, obezity). Podrobnejšie, aký druh choroby je, zvážte ďalšie.

Čo je arteriálna hypertenzia

Arteriálna hypertenzia je stav, ktorý je určený pretrvávajúcim zvýšením systolického tlaku na 140 mm Hg. st a viac; a diastolický tlak je až 90 mm ortuť. Art. a ďalšie.

Takáto choroba ako arteriálna hypertenzia nastáva v dôsledku porúch v práci stredísk regulácie krvného tlaku. Ďalšou príčinou hypertenzie sú ochorenia vnútorných orgánov alebo systémov.

Takíto pacienti majú silnú bolesť hlavy (najmä ráno) v oblasti okcipitálnej časti, čo spôsobuje pocit ťažkosti a závraty hlavy. Okrem toho sa pacienti sťažujú na slabý spánok, znížený výkon a pamäť a charakteristickú podráždenosť. Niektorí pacienti sa sťažujú na bolesť v hrudi, ťažkosti s dýchaním po fyzickej práci a zhoršenie zraku.

Následne sa stúpne stúpanie tlaku, ovplyvňujú sa aorty, srdce, obličky, sietnica a mozog.

Arteriálna hypertenzia môže byť primárna alebo sekundárna (podľa ICD-10). Približne u jedného z desiatich hypertenzných pacientov je vysoký krvný tlak spôsobený léziou orgánu. V týchto prípadoch hovoria o sekundárnej alebo symptomatickej hypertenzii. Asi 90% pacientov trpí primárnou alebo esenciálnou hypertenziou.

Odborníci WHO odporúčajú ďalšiu klasifikáciu hypertenzie:

 • žiadne príznaky poškodenia vnútorných orgánov;
 • s objektívnymi znakmi poškodenia cieľových orgánov (pri krvných testoch, počas inštrumentálneho vyšetrenia);
 • so známkami poškodenia a prítomnosťou klinických prejavov (infarkt myokardu, prechodné porušenie cerebrálneho obehu, retinopatia sietnice).

primárny

Podstatou primárnej arteriálnej hypertenzie je neustále zvyšovanie krvného tlaku bez objasnenej príčiny. Primárne je nezávislé ochorenie. Vyvíja sa na pozadí ochorenia srdca a je najčastejšie nazývaná esenciálna hypertenzia.

Esenciálna hypertenzia (alebo hypertenzia) sa nevyvíja v dôsledku poškodenia niektorých orgánov. Následne vedie k poškodeniu cieľových orgánov.

Predpokladá sa, že ochorenie je založené na dedičných genetických poruchách, ako aj na poruchách regulácie vyššej nervovej aktivity spôsobenej konfliktnými situáciami v rodine av práci, stálom psychickom strese, zvýšenom pocitu zodpovednosti, ako aj nadváhe a pod.

Sekundárna arteriálna hypertenzia

Pokiaľ ide o sekundárnu formu, vyskytuje sa na pozadí ochorení iných vnútorných orgánov. Tento stav sa tiež nazýva syndróm hypertenzie alebo symptomatická hypertenzia.

V závislosti od príčiny ich výskytu sú rozdelené do nasledujúcich typov:

 • obličiek;
 • endokrinné;
 • hemodynamická;
 • lieky;
 • neurogénna.

Podstatou priebehu arteriálnej hypertenzie môže byť:

 • prechodné: nárast krvného tlaku sa pozoruje sporadicky, trvá niekoľko hodín až niekoľko dní, normalizuje bez použitia liekov;
 • Labile: tento typ hypertenzie patrí do počiatočného štádia hypertenzie. V skutočnosti to nie je choroba, ale skôr hraničný stav, pretože je charakterizovaná nevýznamnými a nestabilnými tlakovými rázmi. Stabilizuje sa nezávisle a nevyžaduje použitie liekov, ktoré znižujú krvný tlak.
 • Stabilná arteriálna hypertenzia. Trvalé zvýšenie tlaku, pri ktorom sa aplikuje závažná podporná liečba.
 • kritická: pacient má periodické hypertenzívne krízy;
 • Malígny: krvný tlak stúpa na vysoký počet, patológia postupuje rýchlo a môže viesť k vážnym komplikáciám a smrti pacienta.

dôvody

Krvný tlak stúpa s vekom. Asi dve tretiny ľudí starších ako 65 rokov trpí arteriálnou hypertenziou. Ľudia po 55 rokoch života s normálnym krvným tlakom majú 90% riziko vzniku hypertenzie v priebehu času. Vzhľadom na to, že sa u starších pacientov často vyskytuje zvýšenie krvného tlaku, takáto "hypertenzia súvisiaca s vekom" sa môže zdať prirodzená, ale zvýšenie krvného tlaku zvyšuje riziko komplikácií a úmrtnosti.

Zvýraznite najčastejšie príčiny hypertenzie:

 1. Ochorenie obličiek,
 2. Hypodynamia alebo nehybnosť.
 3. Muži sú starší ako 55 rokov, ženy sú staršie ako 60 rokov.
 4. Adrenálny nádor
 5. Vedľajšie účinky liekov
 6. Zvýšený tlak počas tehotenstva.
 7. Hypodynamia alebo nehybnosť.
 8. Diabetes mellitus v histórii.
 9. Zvýšený cholesterol v krvi (nad 6,5 mol / l).
 10. Zvýšený obsah soli v potravinách.
 11. Systematické zneužívanie alkoholických nápojov.

Prítomnosť jedného z týchto faktorov je dôvodom na začatie prevencie hypertenzie v blízkej budúcnosti. Zanedbanie týchto aktivít s vysokou pravdepodobnosťou povedie k vzniku patológie v priebehu niekoľkých rokov.

Určovanie príčin arteriálnej hypertenzie vyžaduje ultrazvuk, angiografiu, CT, MRI (obličky, nadobličky, srdce, mozog), biochemické parametre a krvné hormóny, monitorovanie krvného tlaku.

Symptómy arteriálnej hypertenzie

Zvyčajne pred vznikom rôznych komplikácií arteriálna hypertenzia často prebieha bez akýchkoľvek príznakov a jej jediným prejavom je zvýšenie krvného tlaku. Súčasne pacienti sotva sťažujú alebo nie sú špecifické, ale bolesť hlavy na zadnej strane hlavy alebo na čele je pravidelne zaznamenaná, niekedy závratá a hluk v ušiach sa môže cítiť.

Syndróm hypertenzie má nasledujúce príznaky:

 • Stlačenie bolesti hlavy, ktoré sa vyskytuje pravidelne;
 • Pískanie alebo tinitus;
 • Mdloby a závraty;
 • Nevoľnosť, vracanie;
 • "Mušky" v očiach;
 • Srdcové palpitácie;
 • Stlačenie bolesti v srdci;
 • Sčervenanie kože.

Opísané príznaky sú nešpecifické, preto nevyvolávajú podozrenie u pacienta.

Prvotné symptómy arteriálnej hypertenzie sa spravidla prejavujú po patologických zmenách vnútorných orgánov. Tieto príznaky majú prirodzenú povahu a závisia od oblasti lézie.

Nemožno povedať, že príznaky hypertenzie u mužov a žien sa výrazne líšia, ale v skutočnosti sú muži skutočne náchylnejší na túto chorobu, najmä vo vekovej skupine 40 až 55 rokov. To je čiastočne vysvetlené rozdielom vo fyziologickej štruktúre: muži, na rozdiel od žien, majú väčšiu telesnú hmotnosť a objem krvi cirkulujúci v cievach je oveľa vyšší, čo vytvára priaznivé podmienky pre vysoký krvný tlak.

Nebezpečnou komplikáciou artériovej hypertenzie je hypertenzná kríza, akútny stav charakterizovaný náhlym nárastom tlaku o 20-40 jednotiek. Táto podmienka často vyžaduje volanie ambulancie.

Známky, ktoré by mali určite venovať pozornosť

Aké znaky je potrebné venovať pozornosť a poradiť sa s lekárom alebo aspoň začať nezávisle merať tlak s tonometrom a zaznamenať ho do autodiagnostiky:

 • tupá bolesť na ľavej strane hrudníka;
 • poruchy srdcového rytmu;
 • bolesť v zadnej časti hlavy;
 • príležitostné závraty a tinitus;
 • rozmazané videnie, škvrny, "mušky" pred očami;
 • dýchavičnosť pri cvičení;
 • modrosť rúk a nôh;
 • opuch alebo opuch nôh;
 • záchvaty dusenia alebo hemoptýzy.

Stupeň arteriálnej hypertenzie: 1, 2, 3

Klinický obraz arteriálnej hypertenzie je ovplyvnený stupňom a typom ochorenia. Na posúdenie úrovne lézií vnútorných orgánov v dôsledku pretrvávajúceho zvýšeného krvného tlaku existuje špeciálna klasifikácia hypertenzie pozostávajúcej z troch stupňov.

hypertonické ochorenie

Hypertenzia je patológia kardiovaskulárneho aparátu, ktorá sa vyvíja v dôsledku dysfunkcie vyšších centier cievnej regulácie, neurohumorálnych a renálnych mechanizmov a vedie k arteriálnej hypertenzii, funkčným a organickým zmenám v srdci, centrálnom nervovom systéme a obličkách. Subjektívnymi prejavmi zvýšeného tlaku sú bolesti hlavy, tinitus, palpitácie, dýchavičnosť, bolesť v oblasti srdca, závoj pred očami atď. Skúmanie hypertenzie zahŕňa sledovanie krvného tlaku, EKG, echoCG, USDG tepien obličiek a krku, analýzu moču a biochemické indikátory v krvi. Pri potvrdení diagnózy sa vykoná výber farmakologickej liečby s prihliadnutím na všetky rizikové faktory.

hypertonické ochorenie

Hlavným prejavom hypertenzie je pretrvávajúci vysoký krvný tlak, t.j. krvný tlak, ktorý sa nevráti do normálnych hladín po náraste situácie v dôsledku psycho-emocionálnej alebo fyzickej námahy, ale klesá až po užití antihypertenzív. Podľa odporúčaní WHO je krvný tlak normálny, nepresahujúci 140/90 mm Hg. Art. Nadbytočný systolický index nad 140-160 mm Hg. Art. a diastolický - nad 90-95 mm Hg. Art., Fixovaný v stave odpočinku s dvojitým meraním počas dvoch lekárskych vyšetrení, sa považuje za hypertenziu.

Prevalencia hypertenzie u žien a mužov je približne rovnaká 10-20%, najčastejšie sa choroba vyvíja po dosiahnutí veku 40 rokov, hoci hypertenzia sa často vyskytuje aj u dospievajúcich. Hypertenzia podporuje rýchlejší rozvoj a závažný priebeh aterosklerózy a výskyt život ohrozujúcich komplikácií. Spolu s aterosklerózou je hypertenzia jednou z najčastejších príčin predčasnej úmrtnosti mladých ľudí v produktívnom veku.

Existuje primárna (nevyhnutná) arteriálna hypertenzia (alebo hypertenzia) a sekundárna (symptomatická) arteriálna hypertenzia. Symptomatická hypertenzia je od 5 do 10% prípadov hypertenzie. Sekundárna hypertenzia je prejavom základného ochorenia: ochorenia obličiek (glomerulonefritída, pyelonefritída, tuberkulóza, hydronefróza, nádory, stenózy renálnej tepny), štítnej žľazy (hypertyreóza), nadobličky (feochromocytóm, syndróm Cushingov, primárny hyperaldosteronizmus), koarktácia, alebo aortálnej ateroskleróza, atď.,

Primárna arteriálna hypertenzia sa vyvíja ako nezávislé chronické ochorenie a predstavuje až 90% prípadov arteriálnej hypertenzie. Pri hypertenzii je zvýšený tlak dôsledkom nerovnováhy v regulačnom systéme tela.

Mechanizmus vývoja hypertenzie

Základom patogenézy hypertenzie je zvýšenie objemu srdcového výkonu a rezistencia periférneho cievneho lôžka. V reakcii na stresový faktor sa vyskytujú poruchy regulácie periférneho cievneho tónu vyššími mozgovými centrami (hypotalamus a medulla). Na periférii je spazmus arteriol, vrátane obličiek, ktorý spôsobuje tvorbu dyskinetických a dyscyrkulatívnych syndrómov. Zvyšuje sa sekrécia neurohormónov systému renín-angiotenzín-aldosterón. Aldosterón, ktorý sa podieľa na metabolizme minerálov, spôsobuje retenciu vody a sodíka v krvnom riečisku, čo ďalej zvyšuje cirkuláciu krvi v cievach a zvyšuje krvný tlak.

Keď hypertenzia zvyšuje viskozitu krvi, čo spôsobuje zníženie rýchlosti krvného prietoku a metabolických procesov v tkanivách. Inertné steny krvných ciev sa zahustia a ich lúmen sa zužuje, čo zaisťuje vysokú úroveň celkového periférneho odporu krvných ciev a nevratnú arteriálnu hypertenziu. V dôsledku zvýšenej priepustnosti a plazmatickej impregnácie cievnych stien sa v budúcnosti objaví elastotická fibróza a arterioloskleróza, čo nakoniec vedie k sekundárnym zmenám v tkanivách orgánov: skleróza myokardu, hypertenzná encefalopatia a primárna nefroangioskleróza.

Stupeň poškodenia rôznych orgánov pri hypertenzii môže byť nerovnomerný, takže niekoľko klinických a anatomických variantov hypertenzie sa vyznačuje primárnou léziou ciev obličiek, srdca a mozgu.

Klasifikácia hypertenzie

Hypertenzia je klasifikovaná podľa viacerých znakov: príčiny zvýšenia krvného tlaku, poškodenie cieľových orgánov, hladina krvného tlaku, prietok atď. Podľa etiologického princípu existujú: základná (primárna) a sekundárna (symptomatická) arteriálna hypertenzia. Vzhľadom na povahu kurzu môže mať hypertenzia priaznivý (pomaly progresívny) alebo malígny (rýchlo progresívny) priebeh.

Najväčšou praktickou hodnotou je hladina a stabilita krvného tlaku. V závislosti od úrovne sú:

 • Optimálny krvný tlak - 115 mm Hg. Art.

Benígna, pomaly progresívna hypertenzia, v závislosti od poškodenia cieľového orgánu a vývoja súvisiacich (sprievodných) ochorení, prechádza troma fázami:

Stupeň I (mierna a stredná hypertenzia) - Krvný tlak je nestabilný, pohybuje sa v rozmedzí od 140/90 do 160-179 / 95-114 mm Hg počas dňa. Art, hypertenzné krízy sa vyskytujú zriedkavo, netečia. Nie sú známe príznaky organického poškodenia centrálneho nervového systému a vnútorných orgánov.

Stupeň II (ťažká hypertenzia) - HELL v rozsahu 180-209 / 115-124 mm Hg. Art., Typické hypertenzné krízy. Objektívne (fyzikálne, laboratórne, echokardiografické, elektrokardiografické, röntgenové) zaznamenali zúženie tepien sietnice, mikroalbuminúriu, zvýšený kreatinín v krvnej plazme, hypertrofiu ľavej komory, prechodnú cerebrálnu ischémiu.

Stupeň III (veľmi závažná hypertenzia) - HELL od 200-300 / 125-129 mm Hg. Art. a vyššie, závažné hypertenzné krízy sa často vyvíjajú. Poškodzujúci účinok hypertenzie spôsobuje účinky hypertenznej encefalopatie, zlyhania ľavej komory, vývoj cerebrálnej vaskulárnej trombózy, hemorágie a opuch nervového nervu, disekcia vaskulárnej aneuryzmy, nefroangioskleróza, zlyhanie obličiek atď.

Rizikové faktory pre rozvoj hypertenzie

Vedúca úloha vo vývoji hypertenzie je porušením regulačných činností vyšších častí centrálneho nervového systému, ktoré kontrolujú prácu vnútorných orgánov vrátane kardiovaskulárneho systému. Preto vývoj hypertenzie môže byť spôsobený častou opakovanou nervovou záťažou, dlhotrvajúcimi a násilnými poruchami a častými nervovými šokmi. Vznik hypertenzie prispieva k nadmernému stresu súvisiacemu s intelektuálnou aktivitou, prácou v noci, vplyvom vibrácií a hluku.

Rizikom pri rozvoji hypertenzie je zvýšený príjem soli, čo spôsobuje arteriálny kŕč a zadržiavanie tekutín. Bolo dokázané, že denná spotreba> 5 g soli značne zvyšuje riziko vzniku hypertenzie, najmä ak existuje genetická predispozícia.

Zriedkavosť, zhoršená hypertenziou, zohráva dôležitú úlohu v jej rozvoji v najbližšej rodine (rodičia, sestry, bratia). Pravdepodobnosť vzniku hypertenzie sa významne zvyšuje v prítomnosti hypertenzie u 2 alebo viacerých blízkych príbuzných.

Prispieť k rozvoju hypertenzie a vzájomne podporovať arteriálnu hypertenziu v kombinácii s ochoreniami nadobličiek, štítnej žľazy, obličiek, cukrovky, aterosklerózy, obezity, chronických infekcií (tonzilitída).

U žien sa riziko vzniku hypertenzie zvyšuje v menopauzálnom období z dôvodu hormonálnej nerovnováhy a exacerbácie emočných a nervových reakcií. 60% žien vyvinie hypertenziu v období menopauzy.

Vekový faktor a pohlavie určujú zvýšené riziko vzniku hypertenznej choroby u mužov. Vo veku 20-30 rokov sa hypertenzia vyvíja u 9,4% mužov, po 40 rokoch - 35% a po 60-65 rokoch - už v 50%. Vo vekovej skupine do 40 rokov je hypertenzia bežnejšia u mužov, v oblasti staršieho veku sa pomer zmení v prospech žien. Je to spôsobené vyššou mierou predčasnej úmrtnosti mužov v strednom veku z komplikácií hypertenzie, ako aj menopauzálnych zmien v ženskom tele. V súčasnosti sa hypertenzná choroba stále viac objavuje u ľudí mladšieho a dospelého veku.

Mimoriadne priaznivé pre vývoj hypertenzných ochorení, alkoholizmu a fajčenia, iracionálnu diétu, nadváhu, fyzickú nečinnosť, zlú ekológiu.

Symptómy hypertenzie

Varianty priebehu hypertenzie sú rôzne a závisia od úrovne nárastu krvného tlaku a od účasti cieľových orgánov. V raných fázach hypertenzie sa vyznačuje tým, neurotické poruchy: závraty, prechodné bolesti hlavy (často v zadnej časti hlavy) a hmotnosti v hlave, hučanie v ušiach, pulzácia v hlave, poruchy spánku, únavy, letargia, pocit slabosti, búšenie srdca, nevoľnosť.

V budúcnosti môže dýchavičnosť prichádzať s rýchlym chôdzou, behom, cvičením, lezením po schodoch. Krvný tlak je vyšší ako 140-160 / 90-95 mm Hg. (alebo 19-21 / 12 hPa). Existuje potenie, sčervenanie tváre, triaška podobná chladu, znecitlivenie prstov a rúk a typické sú nepríjemné dlhotrvajúce bolesti v oblasti srdca. Pri zadržiavaní tekutín sa pozoruje opuch rúk ("prsteňový príznak" - je ťažké odstrániť krúžok z prsta), tváre, otupenie očných viečok, stuhnutosť.

U pacientov s hypertenziou sa pred očami nachádza závoj, blikajúce muchy a blesk, čo súvisí so spazom krvných ciev v sietnici; dochádza k progresívnemu poklesu videnia, krvácanie do sietnice môže spôsobiť úplnú stratu videnia.

Komplikácie hypertenzie

Pri dlhodobom alebo malígnom priebehu hypertenzných ochorení sa vyvíja chronické poškodenie cieľov cieľových orgánov, ako je mozog, obličky, srdce, oči. cirkulácie nestabilita v týchto orgánoch na pozadí trvalo zvýšeným krvným tlakom sa môže spôsobiť vývoj angina pectoris, infarkt myokardu, hemoragickej alebo ischemická mŕtvica, srdcová astma, pľúcny edém, disekcia aorty, odlúčenie sietnice, urémia. Vývoj akútnych havarijných stavov na pozadí hypertenzných ochorení si vyžaduje zníženie krvného tlaku v prvých minútach a hodinách, pretože môže viesť k smrti pacienta.

Priebeh hypertenzie je často komplikovaný hypertenzívnymi krízami - pravidelným krátkodobým nárastom krvného tlaku. Vývoj krízy môže predchádzať emocionálne alebo fyzickej záťaži, strese, zmenou klimatických podmienok, a tak ďalej. D. V hypertenznej kríze pozorovať náhly vzostup krvného tlaku, ktorý môže trvať niekoľko hodín alebo dní, a musí byť sprevádzaný závraty, náhle bolesti hlavy, návaly tepla, búšenie srdca, vracanie, cardialgia, poškodenie zraku.

Pacienti počas hypertenznej krízy sú vystrašení, rozrušení alebo inhibície, ospalosť; s ťažkou krízou môže stratiť vedomie. Na pozadí hypertenznej krízy a existujúcich organických zmien v cievach sa môže často vyskytnúť infarkt myokardu, akútne poruchy cerebrálneho obehu, akútne zlyhanie ľavej komory.

Diagnóza hypertenzie

Skúmanie pacientov s podozrením na hypertenziu sleduje cieľ: potvrdiť stály nárast krvného tlaku, eliminovať sekundárnu arteriálnu hypertenziu, identifikovať prítomnosť a stupeň poškodenia cieľových orgánov, posúdiť stupeň arteriálnej hypertenzie a riziko vzniku komplikácií. Pri zberu histórie sa osobitná pozornosť venuje vystaveniu pacienta rizikovým faktorom hypertenzie, sťažností, zvýšenému krvnému tlaku, prítomnosti hypertenzných kríz a súvisiacich ochorení.

Informačné pre určenie prítomnosti a stupňa hypertenzie je dynamické meranie krvného tlaku. Ak chcete získať spoľahlivé indikátory krvného tlaku, musíte dodržiavať nasledujúce podmienky:

 • Meranie krvného tlaku sa uskutočňuje v príjemnom a pokojnom prostredí po 5-10-minútovej adaptácii pacienta. Odporúča sa vylúčiť používanie nosových a očných kvapiek (sympatomimetiká) 1 hodinu pred meraním, fajčenie, cvičenie, stravovanie, čaj a káva.
 • Pozícia pacienta - sedí, stojí alebo ležia, ruka je na rovnakej úrovni so srdcom. Manžeta je umiestnená na pleci, 2,5 cm nad bokom lakťa.
 • Pri prvej návšteve pacienta sa krvný tlak meria na obidvoch rukách a opakované merania sa uskutočňujú po 1-2 minútovom intervale. Pri asymetrii HELL> 5 mm Hg, následné merania by sa mali vykonať na ruke s vyššími rýchlosťami. V ostatných prípadoch sa krvný tlak zvyčajne meria na "nepracujúcom" mieste.

Ak sa ukazovatele krvného tlaku počas opakovaných meraní navzájom líšia, aritmetický priemer sa považuje za pravdivý (s výnimkou ukazovateľov minimálneho a maximálneho krvného tlaku). Pri hypertenzii je veľmi dôležitá sebakontrola krvného tlaku doma.

Laboratórne testy zahŕňajú klinické analýzy krvi a moču, biochemické stanovenie draslíka, glukózy, kreatinínu, celkového cholesterolu v krvi, triglyceridov, analýzy moču podľa Zimnického a Nechyporenka, Rebergovho testu.

Na elektrokardiografii v 12 vedeniach s hypertenziou sa určí hypertrofia ľavej komory. EKG údaje sa aktualizujú vykonaním echokardiografie. Oftalmoskopia s vyšetrením fundusu odhaľuje stupeň hypertenznej angioretinopatie. Ultrazvuk srdca je určený zvýšením ľavého srdca. Na stanovenie lézie cieľových orgánov sa vykonáva ultrazvuk brušnej dutiny, EEG, urografia, aortografia, CT skríženie obličiek a nadobličiek.

Liečba hypertenzie

Pri liečbe hypertenzie je dôležité nielen znížiť krvný tlak, ale aj korigovať a minimalizovať riziko komplikácií. Nemožno úplne vyliečiť hypertenziu, ale je realistické zastaviť jej vývoj a znížiť výskyt kríz.

Hypertenzia vyžaduje spoločné úsilie pacienta a lekára dosiahnuť spoločný cieľ. V akejkoľvek fáze hypertenzie je potrebné:

 • Postupujte podľa stravy so zvýšeným príjmom draslíka a horčíka, čo obmedzuje spotrebu soli;
 • Zastaviť alebo prísne obmedziť príjem alkoholu a fajčenie;
 • Zbavte sa nadmernej hmotnosti.
 • Zvýšte fyzickú aktivitu: je užitočné zapojiť sa do plávania, fyzioterapie, chôdze;
 • Systematicky a na dlhú dobu užívať predpísané lieky pod kontrolou krvného tlaku a dynamického pozorovania kardiológa.

Pri hypertenzii sú predpísané antihypertenzívne lieky, ktoré inhibujú vazomotorickú aktivitu a inhibujú syntézu norepinefrínu, diuretiká, β-blokátory, dezagreganty, hypolipidemické a hypoglykemické sedatíva. Výber farmakoterapie sa vykonáva striktne individuálne, berúc do úvahy celý rad rizikových faktorov, hladinu krvného tlaku, prítomnosť sprievodných ochorení a poškodenie cieľových orgánov.

Kritériom účinnosti liečby hypertenzie je dosiahnutie:

 • krátkodobé ciele: maximálne zníženie krvného tlaku na úroveň dobrej znášanlivosti;
 • strednodobé ciele: zabrániť vývoju alebo progresii zmien cieľových orgánov;
 • dlhodobé ciele: prevencia kardiovaskulárnych a iných komplikácií a predĺženie života pacienta.

Prognóza hypertenzie

Dlhodobé účinky hypertenzie sú určené fázou a charakterom (benígnym alebo malígnym) priebehu ochorenia. Závažná a rýchla progresia hypertenzie, hypertenzia štádia III so závažnou vaskulárnou léziou výrazne zvyšuje frekvenciu vaskulárnych komplikácií a zhoršuje prognózu.

Pri hypertenzii je riziko infarktu myokardu, mŕtvice, srdcového zlyhania a predčasnej smrti mimoriadne vysoké. Nepriaznivá hypertenzia sa vyskytuje u ľudí, ktorí sa ochorejú v mladom veku. Včasné systematické liečenie a kontrola krvného tlaku môže spomaliť progresiu hypertenzie.

Prevencia hypertenzie

Pre primárnu prevenciu hypertenzie je potrebné vylúčiť existujúce rizikové faktory. Užitočné mierne cvičenie, diéta s nízkym obsahom soli a hypocholesterolov, psychologická úľava, odmietanie zlých návykov. Je dôležité včasné zistenie hypertenznej choroby monitorovaním a vlastným monitorovaním krvného tlaku, registráciou pacientov, dodržiavaním individuálnej antihypertenzívnej liečby a udržiavaním optimálnych ukazovateľov krvného tlaku.

Hypertenzia: príčiny, liečba, prognóza, fázy a riziká

Hypertenzná choroba srdca (GB) je jednou z najčastejších ochorení kardiovaskulárneho systému, ktorá podľa približných údajov postihuje tretinu svetových obyvateľov. Vo veku 60-65 rokov má diagnóza hypertenzie viac ako polovicu populácie. Toto ochorenie sa nazýva "tichý zabijak", pretože jeho príznaky môžu byť dlhodobo neprítomné, zatiaľ čo zmeny v stenách krvných ciev začínajú už v asymptomatickom štádiu a opakovane zvyšujú riziko vaskulárnych nehôd.

V západnej literatúre sa choroba nazýva arteriálna hypertenzia (AH). Domáci špecialisti prijali túto formuláciu, hoci "hypertenzia" a "hypertenzia" sa stále používajú.

Veľkú pozornosť venuje problematike arteriálnej hypertenzie spôsobenej nielen klinickými prejavmi, ale aj komplikáciami v podobe akútnych vaskulárnych porúch v mozgu, srdci a obličkách. Ich prevencia je hlavnou úlohou liečby zameranej na udržanie normálnych hodnôt krvného tlaku (BP).

Dôležitým bodom je stanovenie rôznych rizikových faktorov, ako aj objasnenie ich úlohy v progresii ochorenia. V diagnóze sa zobrazuje pomer stupňa hypertenzie s existujúcimi rizikovými faktormi, čo zjednodušuje posúdenie stavu a prognózy pacienta.

Pre väčšinu pacientov čísla v diagnóze po "AG" nič nehovoria, aj keď je jasné, že čím vyšší je stupeň a rizikový index, tým horšia je prognóza a závažnejšia je patológia. V tomto článku sa budeme snažiť zistiť, prečo a prečo je jeden alebo druhý stupeň hypertenzie a aký je základ pre stanovenie rizika komplikácií.

Príčiny a rizikové faktory hypertenzie

Príčiny hypertenzie sú početné. Hovoríme o primárnej alebo nevyhnutnej hypertenzii, máme na mysli prípad, keď neexistuje žiadna konkrétna predchádzajúca choroba alebo patológia vnútorných orgánov. Inými slovami, takáto AG vzniká sama o sebe, zahŕňajúca iné orgány v patologickom procese. Primárna hypertenzia predstavuje viac ako 90% prípadov zvýšenia chronického tlaku.

Hlavnou príčinou primárnej hypertenzie je stres a psycho-emocionálne preťaženie, ktoré prispieva k narušeniu centrálnych mechanizmov regulácie tlaku v mozgu, následne trpia humorálnymi mechanizmami, postihujú cieľové orgány (obličky, srdce, sietnica).

Sekundárna hypertenzia je prejavom inej patológie, takže dôvod je vždy známy. Dopĺňa choroby obličiek, srdca, mozgu, endokrinných porúch a je druhoradým. Po vyliečení základnej choroby, hypertenzia tiež preč, takže riziko a rozsah v tomto prípade nemá zmysel určiť. Podiel symptomatickej hypertenzie nepredstavuje viac ako 10% prípadov.

Rizikové faktory pre GB sú tiež známe všetkým. Na klinikách sa vytvárajú školy hypertenzie, ktorých odborníci informujú verejnosť o nepriaznivých stavoch vedúcich k hypertenzii. Každá terapeutka alebo kardiológka pacientovi povedie o rizikách, ktoré už v prvom prípade pretrvávajú.

Medzi predispozície k hypertenzii sú najdôležitejšie:

 1. fajčenie;
 2. Nadmerná soľ v potravinách, nadmerné používanie kvapaliny;
 3. Nedostatok fyzickej aktivity;
 4. Zneužívanie alkoholu;
 5. Poruchy metabolizmu nadváhy a tuku;
 6. Chronické psycho-emocionálne a fyzické preťaženie.

Ak dokážeme vylúčiť uvedené faktory alebo sa aspoň pokúsiť znížiť ich vplyv na zdravie, potom sa nemôžu meniť také znaky ako pohlavie, vek, dedičnosť, a preto sa budeme musieť vyrovnať s nimi, ale nezabúdať na rastúce riziko.

Klasifikácia arteriálnej hypertenzie a stanovenie rizika

Klasifikácia hypertenzie zahŕňa štádium rozdelenia, stupeň ochorenia a úroveň rizika cievnych nehôd.

Štádium ochorenia závisí od klinických prejavov. rozlišujú:

 • Predklinické štádium, keď nie sú žiadne príznaky hypertenzie a pacient si neuvedomuje nárast tlaku;
 • Stupeň 1 hypertenzia, keď je tlak zvýšený, sú možné krízy, ale nie sú žiadne známky poškodenia cieľových orgánov;
 • Stupeň 2 je sprevádzaný léziou cieľových orgánov - myokard je hypertrofovaný, zmeny v sietnici sú viditeľné a obličky sú postihnuté;
 • V štádiu 3 sú možné cievne mozgové príhody, ischémia myokardu, abnormálne videnie, zmeny vo veľkých cievach (aneuryzma aorty, ateroskleróza).

Stupeň hypertenzie

Stanovenie stupňa GB je dôležité pri posudzovaní rizika a prognózy a vyskytuje sa na základe tlakových čísel. Musím povedať, že normálne hodnoty krvného tlaku majú aj iný klinický význam. Takže rýchlosť až do 120/80 mm Hg. Art. považuje sa za optimálne, tlak v rozmedzí 120 až 129 mm ortuti bude normálny. Art. systolický a 80-84 mm Hg. Art. diastolický. Tlakové hodnoty sú 130-139 / 85-89 mmHg. Art. stále ležia v normálnych hraniciach, ale približujú sa k hranici s patológiou, takže sa nazývajú "veľmi normálne" a pacientovi môže byť povedané, že má zvýšený normálny tlak. Tieto ukazovatele možno považovať za pre-patológiu, pretože tlak je len "niekoľko milimetrov" od zvýšeného.

Od okamihu, keď krvný tlak dosiahol 140/90 mm Hg. Art. Teraz už môžete hovoriť o prítomnosti tejto choroby. Z tohto indikátora sa určuje stupeň samotného hypertenzia:

 • 1 stupeň hypertenzie (GB alebo AH 1 st v diagnostike) znamená zvýšenie tlaku v rozsahu 140-159 / 90-99 mm Hg. Art.
 • Po stupni 2 GB nasledujú čísla 160-179 / 100-109 mm Hg. Art.
 • Pri tlaku 3 stupňov GB na 180/100 mm Hg. Art. a vyššie.

Stáva sa, že počet systolického tlaku sa zvyšuje na 140 mm Hg. Art. a vyššie a diastolický súčasne leží v normálnych hodnotách. V tomto prípade hovoríme o izolovanej systolickej forme hypertenzie. V ostatných prípadoch indikátory systolického a diastolického tlaku zodpovedajú rôznym stupňom ochorenia, potom lekár diagnostikuje vo väčšej miere, nezáleží na tom, sú vyvodené závery o systolickom alebo diastolickom tlaku.

Najpravdepodobnejšia diagnóza miery hypertenzie je možná s novo diagnostikovanou chorobou, keď ešte nebola vykonaná žiadna liečba a pacientka neužívala žiadne antihypertenzívne lieky. V procese liečby počet klesá, a ak je zrušený, naopak, môže sa dramaticky zvýšiť, takže už nie je možné primerane posúdiť stupeň.

Koncept rizika v diagnostike

Hypertenzia je nebezpečná pre jej komplikácie. Nie je tajomstvom, že drvivá väčšina pacientov zomrie alebo sa stane zdravotne postihnutým nie z dôvodu vysokého tlaku, ale z akútnych porušení, ktoré vedie.

Krvácanie do mozgu alebo ischemická nekróza, infarkt myokardu, zlyhanie obličiek - najnebezpečnejšie podmienky vyvolané vysokým krvným tlakom. V tomto ohľade je pre každého pacienta je určená po starostlivom kontrolného rizika, určený pre diagnostiku čísla 1, 2, 3, 4. To znamená, že diagnóza je založená na stupni hypertenzie a riziko cievnych komplikácií (napr Ar / GB 2 stupne, 4 riziko).

Kritériom stratifikácie rizika pre hypertonikov sú vonkajšie stavy, prítomnosť iných ochorení a metabolických porúch, zapojenie cieľových orgánov a súbežné zmeny orgánov a systémov.

Medzi hlavné rizikové faktory ovplyvňujúce prognózu patria:

 1. Vek pacienta je po 55 rokoch u mužov a 65 u žien;
 2. fajčenie;
 3. Porušenie metabolizmu lipidov (prebytok cholesterolu, lipoproteín s nízkou hustotou, pokles lipidových frakcií s vysokou hustotou);
 4. Prítomnosť kardiovaskulárnej patológie u kmeňových rodín mladších ako 65 rokov a 55 rokov v prípade ženského a mužského pohlavia;
 5. Nadváha, keď obvod brucha presahuje 102 cm u mužov a 88 cm u žien slabšej časti ľudstva.

Tieto faktory sa považujú za dôležité, ale mnohí pacienti s hypertenziou trpia cukrovkou, zhoršujú glukózovou toleranciou, vedú sedavý život, majú odchýlky od koagulačného systému v krvi vo forme zvýšenia koncentrácie fibrinogénu. Tieto faktory sa považujú za dodatočné a tiež zvyšujú pravdepodobnosť komplikácií.

cieľové orgány a účinky GB

cieľové orgány lézie sa vyznačujú AG z 2. stupňa a je dôležitým kritériom, ktoré určuje riziko, takže vyšetrenie pacienta zahŕňa EKG, ultrazvuk srdca určiť stupeň hypertrofiu svojich svalov, krvi a moču na ukazovateli funkcie obličiek (kreatinín, proteínu).

Po prvé, srdce trpí vysokým tlakom, ktorý tlačí krv do nádob s vyššou silou. Keď sa tepny a arterioly menia, keď ich steny strácajú elasticitu a spazmus lúmenov, záťaž na srdce sa postupne zvyšuje. Charakteristickým znakom, ktorý sa berie do úvahy pri stratifikácii rizika, je hypertrofia myokardu, ktorá môže byť podozrivá na EKG, ktorý sa má stanoviť ultrazvukom.

Zvýšenie kreatinínu v krvi a moči, výskyt albumínového proteínu v moči hovorí o účasti obličiek ako cieľového orgánu. Na pozadí hypertenzie dochádza k zahusteniu stien veľkých artérií, objavujú sa aterosklerotické plaky, ktoré môžu byť detegované ultrazvukom (karotidové, brachiocefalické tepny).

Tretia etapa hypertenzie nastáva s pridruženou patológiou, ktorá je spojená s hypertenziou. Medzi súvisiace choroby prognózy sú najdôležitejšie mŕtvice, prechodné ischemické záchvaty, srdcový záchvat a angína, nefropatia na pozadí diabetes, zlyhanie obličiek, retinopatia (poškodenie sietnice) v dôsledku hypertenzie.

Takže čitateľ pravdepodobne pochopí, ako môžete dokonca nezávisle určiť stupeň GB. Nie je to ťažké, stačí len na meranie tlaku. Potom môžete premýšľať o prítomnosti určitých rizikových faktorov, vezmite do úvahy vek, pohlavie, laboratórne parametre, EKG údaje, ultrazvuk atď. Vo všeobecnosti všetko uvedené vyššie.

Napríklad tlak pacienta zodpovedá hypertenzii 1 stupňa, ale súčasne utrpel mŕtvicu, čo znamená, že riziko bude maximálne 4, aj keď je mŕtvica jediným problémom ako hypertenzia. Ak tlak zodpovedá prvému alebo druhému stupňu a medzi rizikovými faktormi, fajčenie a vek možno pozorovať len na pozadí dobrého zdravia, potom riziko bude mierne - GB 1 polievková lyžica. (2 položky), riziko 2.

Pre jasnosť porozumenia, čo znamená indikátor rizika v diagnostike, môžete všetko umiestniť do malého stola. Stanovením stupňa a "počítaním" vyššie uvedených faktorov môžete určiť riziko vaskulárnych nehôd a komplikácií vysokého krvného tlaku pre konkrétneho pacienta. Číslo 1 znamená nízke riziko, 2 mierne, 3 vysoké, 4 veľmi vysoké riziko komplikácií.

Nízke riziko znamená, že pravdepodobnosť vzniku vaskulárnych nehôd nie je vyššia ako 15%, stredná - až 20%, vysoké riziko naznačuje vznik komplikácií u tretiny pacientov z tejto skupiny s veľmi vysokým rizikom komplikácií, viac ako 30% pacientov je náchylných.

Manifestácie a komplikácie GB

Manifestácia hypertenzie závisí od štádia ochorenia. Počas predklinického obdobia sa pacient cíti dobre a iba rozlíšenie tonometra hovorí o vývoji choroby.

Ako progresia zmien v krvných cievach a srdci sa príznaky prejavujú vo forme bolesti hlavy, slabosti, zníženej výkonnosti, periodického závratu, vizuálnych príznakov vo forme oslabenia ostrosti zraku, blikajúceho "muchy" pred vašimi očami. Všetky tieto príznaky nie sú vyjadrené so stabilným priebehom patológie, ale v čase vzniku hypertenznej krízy sa klinika stáva jasnejšou:

 • Ťažká bolesť hlavy;
 • Hluk, zvonenie v hlave alebo ušiach;
 • Zatemnenie očí;
 • Bolesť v srdci;
 • Dýchavičnosť;
 • Hyperémia tváre;
 • Vzrušenie a pocit strachu.

Hypertenzívne krízy sú vyvolané psycho-traumatickými situáciami, prepracovaním, stresom, kávou a alkoholom, takže pacienti so zavedenou diagnózou by sa mali vyhnúť takýmto vplyvom. Na pozadí hypertenznej krízy sa pravdepodobne zvyšuje pravdepodobnosť komplikácií vrátane život ohrozujúcich:

 1. Krvácanie alebo mozgový infarkt;
 2. Akútna hypertenzná encefalopatia, pravdepodobne s mozgovým edémom;
 3. Pľúcny edém;
 4. Akútne zlyhanie obličiek;
 5. Útok srdca.

Ako merať tlak?

Ak existuje dôvod domnievať sa, že vysoký krvný tlak, potom prvé, čo špecialista urobí, je odmerať. Až donedávna sa predpokladalo, že údaje o krvnom tlaku sa môžu zvyčajne líšiť v rôznych rukách, ale, ako ukázala prax, dokonca aj rozdiel 10 mm Hg. Art. môže dôjsť kvôli patológii periférnych ciev, preto by mal byť tlak na pravej a ľavej strane opatrný.

Ak chcete získať najspoľahlivejšie údaje, odporúčame trikrát merit 'tlak na každom rameni s malými časovými intervalmi a stanoviť každý dosiahnutý výsledok. Najpravdepodobnejšie sú u väčšiny pacientov najmenšie hodnoty, avšak v niektorých prípadoch sa tlak zvyšuje od merania až po meranie, čo nie vždy hovorí v prospech hypertenzie.

Široký výber a dostupnosť prístrojov na meranie tlaku umožňujú jeho ovládanie u širokého okruhu ľudí doma. Hypertenzívni pacienti majú zvyčajne monitor krvného tlaku doma, po ruke, takže ak sa cítia horšie, okamžite zmerajú krvný tlak. Je však potrebné poznamenať, že výskyt fluktuácií je možný aj u úplne zdravých jedincov bez hypertenzie, preto by sa jednorazový nadbytok normy nemal považovať za ochorenie a na stanovenie diagnózy hypertenzie musí byť tlak meraný v rôznych časoch, za rôznych podmienok a opakovane.

Pri diagnostike hypertenzie sa považujú za základné údaje počty krvného tlaku, údaje o elektrokardiografii a výsledky auskultácie srdca. Pri počúvaní je možné určiť šum, zosilnenie tónov a arytmiu. EKG bude počínajúc druhou fázou prejavovať príznaky stresu na ľavom srdci.

Liečba hypertenzie

Na korekciu zvýšeného tlaku boli vyvinuté liečebné režimy vrátane liekov rôznych skupín a rôznych mechanizmov účinku. Ich kombinácia a dávkovanie sú individuálne zvolené lekárom, berúc do úvahy reakciu na stupeň, komorbiditu, hypertenziu na konkrétnu drogu. Po stanovení diagnózy GB a pred začiatkom liečby liekom lekár navrhne opatrenia, ktoré nepredstavujú drogy, ktoré výrazne zvyšujú účinnosť farmakologických látok a niekedy umožňujú znížiť dávku liekov alebo aspoň niektoré z nich odmietnuť.

Najprv sa odporúča normalizovať režim, odstrániť napätie, zabezpečiť pohybovú aktivitu. Diéta je zameraná na zníženie príjmu soli a tekutín, čo eliminuje alkohol, kávu a nervovo stimulujúce nápoje a látky. Pri vysokej hmotnosti by ste mali obmedziť kalórie, vzdať tuk, múku, pečené a pikantné.

Nezdravotné opatrenia v počiatočnom štádiu hypertenzie môžu poskytnúť taký dobrý účinok, že potreba predpisovania liekov zmizne sama. Ak tieto opatrenia nefungujú, lekár predpíše vhodné lieky.

Účelom liečby hypertenzie je nielen zníženie ukazovateľov krvného tlaku, ale aj odstránenie jej príčiny pokiaľ možno.

Na liečbu hypertenzie sa tradične používajú antihypertenzíva nasledujúcich skupín:

Každoročne narastajúci zoznam liekov, ktoré znižujú tlak a zároveň sa stávajú účinnejšími a bezpečnejšími a majú menej nežiaducich reakcií. Na začiatku liečby je jedna medikácia predpísaná v minimálnej dávke, s neúčinnosťou ju možno zvýšiť. Pokiaľ ochorenie progreduje, tlak nedosahuje prijateľné hodnoty, potom sa do prvého liečiva pridá ďalšia z druhej skupiny. Klinické pozorovania ukazujú, že účinok je lepší pri kombinovanej terapii než pri podaní jediného liečiva v maximálnom množstve.

Pri výbere liečby je dôležité, aby sa znížilo riziko vzniku vaskulárnych komplikácií. Takže je zrejmé, že niektoré kombinácie majú výraznejší "ochranný" účinok na orgány, zatiaľ čo iné umožňujú lepšiu kontrolu tlaku. V takýchto prípadoch odborníci uprednostňujú kombináciu liekov, ktoré znižujú pravdepodobnosť komplikácií, dokonca aj vtedy, keď dôjde k určitým výkyvom krvného tlaku denne.

V niektorých prípadoch je potrebné brať do úvahy sprievodnú patológiu, ktorá robí svoje vlastné úpravy liečivých režimov hypertenzie. Napríklad u mužov s adenómom prostaty sú predpísané alfablokátory, ktoré sa neodporúčajú na pravidelné užívanie na zníženie tlaku u iných pacientov.

Najčastejšie sa používajú inhibítory ACE, blokátory kalciových kanálov, ktoré sú predpísané tak mladým, ako aj starším pacientom, s alebo bez sprievodných ochorení, diuretiká, sartány. Prípravky týchto skupín sú vhodné na počiatočnú liečbu, ktorá môže byť potom doplnená tretím liečivom s iným zložením.

ACE inhibítory (captopril, lisinopril) znižujú krvný tlak a zároveň majú ochranný účinok na obličky a myokard. Uprednostňujú sa u mladých pacientov, u žien užívajúcich hormonálnu antikoncepciu, u diabetikov u starších pacientov.

Diuretiká nie sú menej populárne. Účinne znížte krvný tlak hydrochlorotiazidu, chlortalidónu, torasemidu, amiloridu. Na zníženie vedľajších reakcií sa kombinujú s inhibítormi ACE, niekedy "v jednej tablete" (Enap, berlipril).

Beta-adrenergné blokátory (sotalol, propranolol, anaprilín) nie sú primárnou skupinou pre hypertenziu, ale sú účinné pri súbežnej srdcovej patológii - zlyhanie srdca, tachykardia, koronárna choroba.

Blokátory kalciového kanála sú často predpísané v kombinácii s inhibítorom ACE, sú zvlášť vhodné pre astmu v kombinácii s hypertenziou, pretože nespôsobujú bronchospazmus (riodipín, nifedipín, amlodipín).

Antagonisty angiotenzínového receptora (losartan, irbesartan) sú najpredpisnejšou skupinou liekov na hypertenziu. Účinne znižujú tlak, nevyvolávajú kašeľ, ako mnoho inhibítorov ACE. Ale v Amerike sú obzvlášť časté kvôli 40% zníženiu rizika Alzheimerovej choroby.

Pri liečbe hypertenzie je dôležité nielen vybrať účinný režim, ale aj dlhodobo užívať lieky, dokonca aj na celý život. Mnohí pacienti veria, že keď sa dosiahne normálna hladina tlaku, liečba sa môže zastaviť a pilulky sa ulovia v čase krízy. Je známe, že nesystematické používanie antihypertenzív je dokonca škodlivejšie pre zdravie ako úplná neprítomnosť liečby, preto je informovanie pacienta o trvaní liečby jednou z dôležitých úloh lekára.

Hypertenzné znenie - ako dešifrovať diagnózu

Pred desiatimi rokmi bola diagnóza hypertenzie s označením stupňa považovaná za úplne pochopiteľnú, úplnú a nevyžadovala žiadne dodatky. Dnes je takáto formulácia už považovaná za znak negramotnosti lekára.

Pacienti tiež nie sú nadšení týmito novými diagnózami: stupne, stupne, skupiny, riziká - všetci sú zmätení a niekedy desiví. Tento článok je určený pre pacientov i lekárov, ktorí nie sú odborníkmi na kardiológiu, ale sú nútení vedieť o najnovších choreografických inováciách.

Formulácia hypertenznej choroby - STAGE

Prvá časť diagnózy je jednoduchá: "Hypertenzia..." alebo "Arteriálna hypertenzia..." - v diagnostike je to isté. Všetko je veľmi jednoduché vysvetliť čokoľvek.

Štádium ochorenia je tradične indikované (I, II alebo III). "Hypertenzia I st. / II článok III.... "

Stupeň I znamená, že tlak pacienta bol len nedávno zistený a zatiaľ sa mu nepodarilo spôsobiť ujmu. Obvykle je to "začiatočník hypertonický" bez súvisiacich ochorení.

Stupeň II znamená, že zvýšený tlak existuje dlhý čas a v dôsledku toho došlo k určitému poškodeniu takzvaných cieľových orgánov: srdca, mozgu, sietnice a obličiek. Obyčajný orgán je zvyčajne uvedený v zátvorkách po fáze, hoci to nie je potrebné.

Štádium III znamená, že tlak viedol k rozvoju vaskulárnej katastrofy - srdcový záchvat, mŕtvica, odlúčenie sietnice atď.

Štádium choroby sa môže zmeniť len horšie, to znamená, že fáza II nemôže ísť do I. etapy a III - II. Viac informácií o stupňoch hypertenzie nájdete tu.

Formulácia hypertenznej choroby - STUPEŇ

Potom uveďte stupeň od 1 do 3

"Hypertenzia I st. / II čl. / III čl. 1/2/3 stupňov... "

Táto tabuľka vás pravdepodobne stretla:

Stupeň 1 - 140-159 / 90-99 mm Hg. Art.

Stupeň 2 - 160-179 / 100-119 mm Hg. Art.

Stupeň 3 - viac ako 180/120 mm Hg. Art.

A tu nie sú žiadne ťažkosti. Stupeň, na rozdiel od fázy, sa môže líšiť v oboch smeroch, v závislosti od toho, ako dobre je choroba liečiteľná. Viac informácií o stupni hypertenzie nájdete tu.

Formulácia hypertenznej choroby - RIZIKO

"Hypertenzia I st. / II čl. / III čl. 1/2/3 stupňa. Riziko je nízke / stredné / vysoké / veľmi vysoké... "

Určovanie rizika je náročnejšie, pretože vyžaduje, aby sa okrem údajov o tlakoch zohľadnili aj rizikové faktory. Je ťažké popísať všetky možné kombinácie, ale je dôležitejšie objasniť význam tohto registra na konci diagnózy.

Po prvé, pod rizikom rozumieť pravdepodobnosť vzniku infarktu alebo mozgovej príhody, čo môže viesť k smrti. Nebude to nikomu objavom, že by riziko srdcového záchvatu u 30 rokov bolo oveľa nižšie než u 65, vaskulárne nehody sú bežnejšie u diabetikov, fajčiarov, pacientov s poruchami metabolizmu cholesterolu a iných faktorov.

Preto pri hodnotení rizika lekár poukazuje na pacienta a upozorňuje na tie faktory, ktoré vyžadujú neodkladnú korekciu. Znenie "vysoko rizikové" alebo "veľmi vysoké riziko" dáva pacientom dodatočný stimul, aby sa postarali o svoje zdravie a doktor dokáže zobraziť výsledky, ak pacient nasleduje správny kurz.

Takže pomerne často po zmene životného štýlu a správne zvolenej liečbe môže byť "vysoké riziko" premenené na "nízke" a "veľmi vysoké" - "na mierne".

Stupeň srdcového zlyhania - HF

"Hypertenzia I st. / II čl. / III čl. 1/2/3 stupňa. Riziko je nízke / stredné / vysoké / veľmi vysoké. CH 0 / I / IIA / IIB / III "

Hypertenzívna srdcová choroba môže viesť k zlyhaniu srdca ako sama, tak nepriamo, čím sa stáva rizikovým faktorom infarktu myokardu.

CH 0 znamená neprítomnosť srdcového zlyhania.

CH I - znamená, že srdce je slabšie, než je potrebné, ale prejavy sú obmedzené na slabosť, únavu a miernu dýchavičnosť.

CH IIA - existujú príznaky, že srdce nečerpá krv tak, ako by malo, v dôsledku toho dochádza k akumulácii tekutiny v pľúcach (malý obeh) alebo v žalúdku, opuch pečene a nôh (obeh).

CH IIB - akumulácia tekutiny sa pozoruje súčasne vo veľkých a malých kruhoch krvného obehu.

CH III je konečná fáza srdcového zlyhania, ktorá nie je liečiteľná, prognóza je veľmi slabá. Stupeň srdcového zlyhania sa môže iba zhoršiť.

Tu je znenie "hypertenzia" v očiach lekára. Pokúsili sme sa rozdeliť všetky časti tejto diagnózy tak, aby ste lepšie pochopili zmysel tohto jednoduchého, ale komplikovaného znenia, pojmov.

Kritériá pre diagnostiku hypertenzie

Hypertenzia je chronické ochorenie kardiovaskulárneho systému, ktorého hlavným prejavom je zvýšenie krvného tlaku, ktoré nie je spojené s žiadnou patológiou vnútorných orgánov.

Arteriálna hypertenzia (AH) je syndróm pretrvávajúceho zvýšenia krvného tlaku. Je to primárna, alebo základná (GB) a sekundárna (symptomatická). Primárna hypertenzia je nezávislá patológia, sekundárna - dôsledok inej choroby.

Často je hypertenzia asymptomatická a je náhodne detekovaná počas pravidelného vyšetrenia. Vo väčšine prípadov je však nárast tlaku sprevádzaný bolesťami hlavy, ťažkosťou v okcipitálnej a časovej oblasti, závratmi, tinitusom, blikajúcimi "muchami", "závojom" pred očami, bolesťou a ťažkosťami v srdci a za hrudnou kosťou, palpitácie, prerušenia a dýchavičnosť pri chôdzi, krvácanie z nosa. Rýchla únava, znížený výkon, oslabená pamäť, podráždenosť a poruchy spánku môžu tiež naznačovať zvýšenie krvného tlaku.

Keď sa objavia tieto príznaky, krvný tlak sa musí urgentne merať. Ak je zvýšená, okamžite kontaktujte svojho praktického lekára alebo kardiológa. Čím skôr sa diagnostikuje a čím skôr začne liečba, tým lepšia je prognóza ochorenia.

Často je artériová hypertenzia asymptomatická a prejavuje sa buď hypertenznou krízou alebo v štádiu komplikácií. Preto tlak musí nasledovať všetky. Ľudia, ktorí sú náchylní na ich nárast, náchylní na rizikové faktory rozvoja hypertenzie a prežívajú príznaky, by mali byť obzvlášť opatrní a z času na čas merať krvný tlak. Zvyšok je dostatok ročného monitorovania počas obdobia klinického vyšetrenia.

GB - jedna z najbežnejších ochorení. Je ťažké úplne vyliečiť, ale niekedy je to možné v počiatočných fázach. Včasný prístup k lekárovi a správny výber terapie pomôže podstatne spomaliť priebeh ochorenia a vznik komplikácií. Sú to komplikácie GB a nebezpečné. Ovplyvňuje cieľové orgány: srdce, obličky, mozog, oči a často vedie k chronickému zlyhaniu obličiek, zníženiu a strate zraku, koronárnym ochoreniam srdca, a infarktu myokardu, ischemickej a hemoragickej mŕtvice.

Spravidla GB postupuje pomaly, dobre reaguje na liečbu, zmeny v cieľových orgánoch sa postupne rozvíjajú a komplikácie sa nevyskytujú ihneď. Existuje však aj rýchly alebo malígny priebeh choroby. Je charakterizovaná vysokými hodnotami krvného tlaku, odolnosťou voči terapii, pomerne rýchlym poškodením cieľových orgánov a výskytom komplikácií. Prognóza malígnej hypertenzie je veľmi vážna.

V závislosti od poškodenia cieľových orgánov existujú tri stupne hypertenzie.

V prvej fáze príznaky chýbajú.

Na druhom mieste - aspoň jeden z nich je odhalený:

 • v srdci: hypertrofia ľavej komory;
 • zvýšený obsah proteínov v moči (mikroalbuminúria, proteinúria) a / alebo zvýšená hladina kreatinínu v krvi (kreatinínémia);
 • zmeny v cievach srdca: ultrazvuk alebo rádiografické príznaky aterosklerotického plaku v aorte, koronárnych artériách;
 • retinálna vazokonstrikcia;
 • v obličkách: znížený prietok krvi a rýchlosť glomerulárnej filtrácie.

V tretej fáze dochádza k výrazným klinickým prejavom poškodenia cieľových orgánov.

 1. Pre mozog - ischemickú a hemoragickú mŕtvicu, prechodný ischemický záchvat (akútne porušenie cerebrálnej cirkulácie), hypertenzívna encefalopatia (pomaly progresívne poškodenie mozgu spôsobené poruchou cerebrálnej cirkulácie spôsobenou dlhotrvajúcou arteriálnou hypertenziou).
 2. Pre srdce - infarkt myokardu, angína, kongestívne zlyhanie srdca.
 3. Pre obličky - zlyhanie obličiek.
 4. Pre sietnicu, krvácanie (výtok krvi z ciev v dôsledku porušenia priepustnosti ich steny) alebo exsudáty (serózne, hnisavé, fibrínové alebo krvavé tekutiny, ktoré unikajú z malých krvných ciev do tkaniva alebo dutiny tela počas zápalu), opuch optickej bradavky na základnom začiatku optického nervu vyplývajúceho zo zvýšenia intrakraniálneho tlaku).

Stupeň arteriálnej hypertenzie závisí od hladiny krvného tlaku.

Hypertenzia je najčastejšou kardiovaskulárnou chorobou, ktorej symptómy po 60-65 rokoch trpia väčšinou obyvateľstva. Diagnóza má niekoľko názvov, vrátane hypertenzie (GB), arteriálnej hypertenzie (AH). Ochorenie je chronické, hlavnou úlohou každého pacienta je používať lekárske a iné než liekové metódy na vylúčenie exacerbácií a predĺženie obdobia remisie (vymiznutie príznakov).

Čo je hypertenzia

Arteriálna hypertenzia je trvalý nárast indexu krvného tlaku nad prípustnou hladinou (v rozmedzí od 140/90 mmHg) pod vplyvom provokačných faktorov. Taká diagnóza sa nazýva "tichý vrah". Patologický proces trvá dlho v asymptomatickej forme, ale počas záchvatu sa výrazne zvyšuje riziko mŕtvice, infarktu myokardu a iných nebezpečných ochorení. Potenciálne komplikácie GB môžu ohroziť život pacienta, takže choroba potrebuje včasnú diagnózu a primeranú liečbu.

Hypertenzia sa vyvíja v dôsledku dysfunkcie vyšších centier neurohumorálnej regulácie, obličiek a ciev. Pri absencii včasnej liečby vedie patologický proces k organickým a funkčným poruchám srdca, orgánov centrálneho nervového systému a obličiek. Nesprávne zvolená liečba môže viesť k progresii ochorenia so zvýšeným bolestivým syndrómom.

Klasifikácia hypertenzie

V roku 2003 bola zadefinovaná jednotná klasifikácia hypertenzie podľa závažnosti ochorenia. Rozhodujúcim faktorom v takomto rozdelení sa považuje skutočný indikátor krvného tlaku určený tonometrom v konkrétnom klinickom prípade. Dokonca aj hypertenzia je klasifikovaná podľa pôvodu (primárne, sekundárne), štádiá (prechodné, stabilné, sklerotické) a riziková úroveň kardiovaskulárnych ochorení. Táto klasifikácia zjednodušuje diagnostiku, pomáha presnejšie určiť liečebný režim pre každého pacienta s hypertenziou.

Stupeň arteriálnej hypertenzie

So zvyšujúcim sa krvným tlakom (BP) existuje podozrenie, že arteriálna hypertenzia prebieha, najmä ak nie je možné vyriešiť tento problém so zdravím metód, ktoré nie sú liekom. Je dôležité vedieť, že optimálny ukazovateľ krvného tlaku - 120/80 mm Hg. Art., Normálne - 120-129 mm Hg. Art. (systolický tlak - MAP) a 80-84 mm Hg. Art. (diastolický - DBP), vysoko normálny - 130-139 mm. Hg. Art. (SAD) a 85-89 mm. Hg. Art. (DBP). Odchýlka od týchto údajov ukazuje vážne patologické stavy tela. Lekári prideľujú 3 stupne GB:

 1. Hypertenzia 1 stupeň (mierne) sa vyznačuje nestabilným tlakom, ktorý sa niekoľko dní pohybuje od 140/90 do 159/99 mm Hg. Riziko vzniku hypertenznej krízy je minimálne, neexistujú žiadne príznaky organického poškodenia vnútorných orgánov a centrálneho nervového systému. Aby sa potlačil bolestivý záchvat, okrem užívania liekov potrebuje pacient správny oddych, okrem stresových situácií. Obzvlášť užitočné sú pozitívne emócie, prechádzky na čerstvom vzduchu.
 2. Arteriálna hypertenzia 2 stupne sa rýchlo rozvíja. Krvný tlak sa pohybuje od 160/100 do 179/109 mm Hg. Art., Existujú príznaky hypertenznej krízy (studený pot, "husacia" koža, sčervenanie tváre). Pacient sa obáva migrény, závratov, chabého spánku, dýchavičnosti. Klinické prejavy hypertenzie: prechodná cerebrálna ischémia (znížený prietok krvi v orgáne), zvýšenie kreatinínu v krvi, zúženie artérií sietnice, hypertrofia (zväčšenie veľkosti) ľavej komory, mikroalbuminúria (detekcia proteínu v analýze moču). Normalizovať stav bez liečby zlyhá.
 3. Hypertenzia o 3 stupne (závažná) je sprevádzaná prudkým poklesom zrakovej ostrosti, chabou pamäťou, údermi tachykardie (zvýšená srdcová frekvencia). Vyskytuje sa hypertenzná kríza. Indikátor krvného tlaku - od 180/110 mm Hg. Art. a vyššie. Medzi možné komplikácie patrí hypertenzná encefalopatia, cerebrálna trombóza a aneuryzma (abnormálna expanzia cievy), zlyhanie srdcového a zlyhania ľavej komory, krvácanie (modriny) a edém zrakového nervu. Patologické zmeny sú nezvratné.

Stupeň kardiovaskulárneho rizika

Aby sa predpovedala pravdepodobnosť komplikácií s progresívnou hypertenziou, prvým krokom je určenie indexu kardiovaskulárneho rizika. Vyžaduje to odborné poradenstvo, komplexnú diagnostiku. Zohľadňuje sa stupeň hypertenzie, okolnosti vyvolávajúce relaps (fyziologické a patologické). Bežné rizikové faktory sú:

 • fajčenie, iné zlé návyky;
 • zvýšený cholesterol v krvi;
 • sedavý životný štýl;
 • obezita vrátane brušnej (väčšina tuku je uložená v bruchu);
 • vek (ženy nad 65 rokov, muži nad 55 rokov);
 • indikátor nalačno cukru 5,6-7,0 mmol / l;
 • zhoršená glukózová tolerancia, stanovená pomocou špeciálneho testu;
 • prítomnosť príbuzných chorôb kardiovaskulárneho systému;
 • mužského pohlavia.

Pacient má vysoký stupeň kardiovaskulárneho rizika, ak okrem hypertenzie existujú aj súčasné chronické ochorenia:

 • diabetes mellitus;
 • zlyhanie srdca;
 • porušovanie metabolizmu lipidov (tukov);
 • bronchiálna astma;
 • rozsiahla poškodenie sietnice;
 • ischemická choroba srdca;
 • štádium 4 zlyhania obličiek;
 • utrpel mŕtvicu;
 • cerebrovaskulárne ochorenia (poškodenie mozgových ciev);
 • príznaky obliterujúcich ochorení periférnych artérií dolných končatín (ateroskleróza);
 • poškodenie iných vnútorných orgánov.

V štúdiách arteriálnej hypertenzie (hypertenzie) sú tieto fakty alarmujúce:

 • frekvencia šírenia vysokého krvného tlaku u dospelých podľa rôznych autorov sa pohybuje od 8 do 20%;
 • až 40% ľudí si neuvedomuje, že sú hypertenzné, majú príznaky hypertenzie alebo sú príliš slabé alebo úplne chýbajú.

Čo má človek pocit zvýšeného tlaku v počiatočnom štádiu?

Symptómy arteriálnej hypertenzie sú determinované príčinami ochorenia a stupňom klinického priebehu. 9 z 10 hypertenzných pacientov je diagnostikovaných s pravou (esenciálnou) hypertenziou a 10% má následky iných ochorení. Pred začiatkom liečby je potrebná diferenciálna diagnostika, pretože môže byť účinná iba liečba základnej choroby.

V prvej (labilnej fáze) známky hypertenzie nie sú konštantné. Sú vyvolané zvýšenou nervovou záťažou, stresom a zmenami počasia. Choroba neumožňuje plavidlám prispôsobiť sa podmienkam. Preto sa objavujú príznaky preťaženia:

 • bolesti hlavy v oblasti koruny a krku;
 • závraty;
 • krátke zatemnenie v očiach;
 • bolesť v srdci je veľmi podobná angíne (drvenie ožarovaním na rameno);
 • búšenie srdca, pocity prerušenia rytmu;
 • pocit nedostatku dychu.

Po vyšetrení lekár vidí bledého pacienta, zaznamenáva zvýšenú podráždenosť, podráždenosť. Rýchlosť pulzu presahuje normu, extrasystoly sú možné. Krvný tlak na úrovni hornej hranice normálu alebo mierne vyšší (150/90 - 160/90).

Stav pacienta je normalizovaný po užití sedatív, antispazmikík, odvykania od fajčenia. Ovládanie vlastných emócií vám umožní zvládnuť situáciu a predísť hypertenzii. V práci musíte opustiť nočné posuny, prácu na ruch.

Aké sú zjavné klinické príznaky ochorenia?

V druhom (stredne závažnom) štádiu ochorenia sú pacienti spravidla vedomí zvýšeného tlaku, dostávajú odporúčanú liečbu. Nie všetci dodržiavajú odporúčania lekára o režime a strave. Po požití koikátnych potravín, alkoholu, tekutín a úzkosti sú možné hypertenzné krízy.
Meranie ukazuje nárast diastolického tlaku.

Známky hypertenzie sú pridané neurologické poruchy, čo naznačuje vaskulárnu insuficienciu mozgu:

 • zníženie sily a citlivosti v ramenách a nohách (znecitlivenie, "plazivé husi");
 • rozmazané videnie (tmavnutie očí);
 • svalový tremor;
 • bolesti v srdci sú častejšie narušené, spojené s fyzickým alebo nervovým stresom;
 • spánkové vzorce sú narušené;
 • možné opuchnutie končatín;
 • dýchavičnosť sa prejavuje pri pokuse rýchlo chodiť.

Krvný tlak v tomto štádiu je liečiteľný, ale nemusí klesnúť na normálne.

V tretej fáze sa zvýšený tlak spája s príznakmi srdcového zlyhania, patológia renálneho krvného obehu a mozog. Tieto 3 orgány sa považujú za "ciele", pre ktoré hypertenzný stav "hity".

Pacienti trpia infarktom myokardu, mozgovou príhodou.

 • bolesti hlavy a skrátenie dychu takmer konštantné;
 • porucha srdcového rytmu sa prejavuje častými prerušeniami;
 • videnie je výrazne narušené;
 • narušuje "hluk v ušiach";
 • dýchavičnosť nastáva v pokoji, paroxyzmálna v noci;
 • bolesť srdca nezávisí od námahy;
 • nespavosť narúša celodenný režim;
 • pacient trpí napätie, podráždenosť;
 • sú možné prechodné poruchy pevnosti a pohyby nohy a ramien;
 • hypertenzná encefalopatia sa prejavuje zmenami vedomia, opakovaným porušovaním cerebrálnej cirkulácie, fokálnymi symptómami.

Závažnosť zvlneného priebehu hypertenzie závisí od adaptačných schopností organizmu. Zhoubná forma ochorenia je odlišná:

 • rýchly rozvoj;
 • intenzívne príznaky;
 • čísla s veľmi vysokým tlakom;
 • zlá odpoveď na liek;
 • povinné poškodenie vnútorných orgánov a vývoj komplikácií.

Ako urobiť diagnózu

Diagnóza hypertenzie je založená na identifikácii vysokého krvného tlaku v pokoji (150/90 mm Hg. Meranie sa vykonáva najmenej trikrát. Čísla sú fixované na oboch rukách. Často sa tieto informácie vyskytujú počas bežnej prehliadky a pre pacienta sú prekvapením.

Všetka symptomatická hypertenzia je rozdelená do 4 skupín:

 1. súvisiace s vrodeným alebo získaným ochorením obličiek;
 2. spôsobené poruchami renálnych artérií;
 3. účinky zmien veľkých arteriálnych a koronárnych ciev srdca;
 4. neurogénnej a endokrinnej hypertenzie.

Renálna hypertenzia je častejšie spojená s chronickou glomerulonefritídou alebo pyelonefritídou. Pacient sa môže dozvedieť o odloženom bolestiach hrdla, zhoršenom močení u žien po nefropatii počas tehotenstva. Pacient znepokojený:

 • bolesť v dolnej časti chrbta (s kolikou vyžarujúcou do slabín);
 • príležitostne horúčka s zimnicami;
 • opuch tváre;
 • bolesť počas močenia.

Hypertenzia spojená s vaskulárnymi léziami môže byť navrhnutá pre zhubné ochorenie, nerovnomerný tlak na ruky a nejasná bolesť brucha. V typických prípadoch môže lekár počuť charakteristický vaskulárny šelest nad brušnou aortou.

S adrenálnymi nádormi (feochromocytóm) sa veľké množstvo adrenalínu uvoľňuje do krvi. Typicky sa vyznačuje náhlym prudkým nárastom tlaku na pozadí dobrého zdravia.

Druhá možnosť: neustále zvyšovanie tlaku s častými krízami.

Klinické krízy sa líšia od tých, ktoré sú charakteristické pre hypertenziu:

 • pocit strachu u pacientov;
 • ťažká bledosť;
 • zhoršené videnie a sluch;
 • silná smäd;
 • studený pot;
 • výskyt "husí" kože;
 • zvýšený výkon moču;
 • zvýšený tlak po hltaní obličiek.

Krvné testy ukazujú zvýšenie glukózy, leukocytózy.

Diagnostické kritériá

Neprítomnosť klinických a laboratórnych príznakov symptomatickej hypertenzie umožňuje urobiť diagnózu "hypertenzie". Problémy s diagnózou vznikajú z neskorého zistenia ochorenia, keď zmeny obličiek sú následky vysokého krvného tlaku.

V močových testoch sa kontroluje proteín, cukor, počet leukocytov, prítomnosť červených krviniek a rýchlosť filtrácie.

Zvýšená močovina, kreatinín naznačuje vývoj renálneho zlyhania.

Ultrazvuk obličiek umožňuje identifikovať patológiu obličkového tkaniva a nadobličiek.

EKG potvrdzuje preťaženie a hypertrofiu ľavej komory, odhaľuje poruchy rytmu.

Moderná medicína má za úlohu včasné zistenie hypertenzie a začiatok liečby. To významne zníži úmrtnosť z takých závažných patologických stavov, ako je infarkt myokardu, mŕtvica.

Choroba, pri ktorej dochádza k stálemu nárastu počtu krvného tlaku, sa nazýva hypertenzia. symptómy v tejto patológii sú rôzne v závislosti od štádia ochorenia, stupňa zvýšenia krvného tlaku a poškodenia cieľových orgánov. Na to, aby sme prechádzali komplexným klinickým obrazom hypertenzie, skúmame všetky možné príznaky, identifikovať medzi nimi subjektívne (podľa pacienta), cieľ (údaje z vyšetrenia pacienta a ďalšie metódy vyšetrenia) a príznaky poškodenia cieľových orgánov.

Subjektívne symptómy arteriálnej hypertenzie

V tomto článku sa nebudeme zaoberať možných variantov na vysoký krvný tlak a odstrániť svoje dôvody podrobne (alebo predispozíciou), a okamžite pristúpiť ku klinickým prejavom primárnej alebo esenciálnej hypertenzie, v ktorých zlyhanie srdca, cievy a komplexné porušenie BP regulačné mechanizmy pôsobiace ako hlavný patogénny faktor.

Aké sú sťažnosti pacienta? Na klinickom obrázku dominujú príznaky neurologickej povahy. Pacient zaznamenáva časté a pretrvávajúce bolesti hlavy, ktoré sa vyznačujú lokalizáciou v oblasti čelných a okcipitálnych lalokov. Závraty a iné prejavy sú často narušené vestibulárnym aparátom. Časté sú sťažnosti na pocit "blikania" pred očami, možný tinitus, periodické poruchy spánku, návaly kože v tvári a zvýšené potenie.

Na strane srdca sa bolesť stáva dominantným príznakom: bolesť sa môže vyskytnúť na vrchole fyzického alebo emočného stresu a môže sa objaviť aj bez zjavného dôvodu. Bolesť nie je lisovacia, kompresná (typická pre angínu), ale bolestivá alebo akútna, nie trvalá, nie vždy má jasnú lokalizáciu. Pri diagnostike arteriálnej hypertenzie nie sú príznaky obmedzené na bolesť, ale zahŕňajú srdcový rytmus, dýchavičnosť na vrchole fyzickej námahy a poruchy srdcového rytmu. Posledný príznak nie je povinný a chýba u mnohých pacientov.

Arteriálna hypertenzia - objektívne príznaky

Ale ako sa dá urobiť taká vážna diagnóza na základe len subjektívnych sťažností, ktoré môže urobiť dobrá polovica populácie, ktorá je náchylná k hypochondriakálnym náladám? Ľudia sú podozriví a neurózy a moderné životné okolnosti vedú k bolestiam hlavy a dýchavičnosti a bez zvyšovania krvného tlaku. Na diagnostiku arteriálnej hypertenzie týchto príznakov nestačí a hlavným diagnostickým kritériom je určenie pretrvávajúceho zvýšenia krvného tlaku (nad 140 a 90 mm Hg).

Až po opakovanom meraní krvného tlaku sa zaznamenal pretrvávajúci nadbytok vyššie uvedených indikátorov, môžeme hovoriť o hypertenzii. Existujú však aj iné objektívne znaky. Druhým najdôležitejším diagnostickým kritériom je hypertrofia ľavej komory. V podmienkach zvýšeného tlaku srdcový sval neustále pracuje s dvojitým zaťažením, čo spôsobuje kompenzačné zvýšenie počtu kardiomyocytov a ich veľkosť - vzniká hypertrofia. Klinicky sa to prejavuje posunom ľavej hranice srdca (určenej perkusom) smerom von, zvyšuje apikálny (srdcový) tlak, cez phonendoscope lekár počuje zosilnenie druhého srdcového tónu nad aortou a je celkom jednoduché určiť zvýšenú intenzitu pulzu na veľkých tepnách.

Tieto údaje už stačia na potvrdenie diagnózy arteriálnej hypertenzie. Príznaky sú už vyjadrené v prvej fáze ochorenia a vzhľadom na skutočnosť, že pacienti zriedka spadajú do špecialistov v raných štádiách ochorenia, lekár zvyčajne vidí pred sebou komplexný klinický obraz.

Ako potvrdiť diagnostiku pomocou ďalších metód?

Najprv príde na záchranu elektrokardiografia. Na EKG je možné jasne identifikovať príznaky nárastu ľavej komory - elektrická os srdca je odmietnutá doľava, čo sa prejavuje zvýšením amplitúdy R vlny (centrálny zub) v prvom olovu, v ľavej hrudnej a rozšírenej olovo aVL. EKG dáta je možné potvrdiť pomocou echokardiografie (ultrazvuk srdca), ktorý ľahko odhaľuje zhrubnutie myokardu ľavej komory a dilatáciu jeho dutiny (v neskorších štádiách). Tieto informácie môžu poskytnúť aj röntgenové vyšetrenie.

Symptómy poškodenia cieľových orgánov

Keď je hypertenzia dosť skoro (v 2. fáze), dochádza k poškodeniu cievnych ciev: poškodenie ciev sietnice vedie k zhoršeniu zraku (hypertenzívna retinopatia). Prerušenie cievneho mozgu je sprevádzané epizódami cerebrálnej cirkulácie a časom vedie k hypertenznej encefalopatii (demencii). Obličky veľmi trpia - nefropatia, ktorá sa vyvíja na pozadí vysokého krvného tlaku, skôr či neskôr vedie k tomu, že tkanivá tela nedokážu zvládnuť svoje funkcie a spája sa renálna insuficiencia.

Ako vidíte, arteriálna hypertenzia je plná nielen bolesti hlavy a prechodného poškodenia vizuálneho analyzátora. V priebehu času vedie patológia k nezvratným následkom a k zlyhaniu viacerých orgánov a to je priamym ohrozením života pacienta.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Malý rozdiel medzi systolickým a diastolickým tlakom

Z tohto článku sa dozviete, aké zdravotné problémy môžu povedať malý rozdiel medzi horným a dolným tlakom. Aké sú príznaky, diagnóza a liečba tohto stavu.

Prečo sú neutrofily zvýšené u dospelých, čo to znamená?

Neutrofily sú najpočetnejšou súčasťou bielych krviniek, ktorých úlohou je chrániť ľudské telo pred rôznymi infekciami. Vznikajú v kostnej dreni.Akonáhle nepriateľské patogénne mikroorganizmy vstúpia do tela, neutrofily s nimi okamžite interagujú: pohlcujú a trávia, v dôsledku čoho aj oni zomrú (táto schopnosť sa nazýva fagocytóza).

Kŕčové žily v panve - symptómy a liečba u žien

Kŕčové žily v panve u žien sú vyvolané takým javom, ako je opätovné vstreknutie krvi cez vaječníkovú žilu, ktoré sa vyskytujú na pozadí stláčania krvných ciev.

Kŕčové žily na labiach: príčiny, symptómy, liečba

Kŕčové žily - ochorenie, ktoré postihuje najmä krvné cievy nohy a prejavuje ich únavu, opuch a bolesť. Porušenie venóznej cirkulácie v panve vedie k rozvoju kŕčových žíl pohlavných orgánov.

Čo je LDL cholesterol

Ľudská krv obsahuje veľké množstvo zložiek. Jedným z nich je LDL cholesterol. Zohráva významnú úlohu v metabolizme tukov, konštrukcii bunkových membrán a produkcii hormónov. Preto jeho odchýlka od normálnej koncentrácie môže byť plná zdravotných problémov.

Hypotenzia (nízky tlak): príznaky, príčiny, neutralizácia patológie

Hypotenzia (hypotenzia) je porušením krvného tlaku v cievach. Hypotenzia je porucha tlaku v tepnách. Tlak závisí od tepovej frekvencie.