Stabilný primát v prípade tiesňových volaní má náhly ostrý skok v tlaku - útok hypertenzie. Tento nebezpečný stav si vyžaduje okamžitý lekársky zásah a nekontaktuje sa na klinike nasledujúci deň a ešte viac, hypertenzná kríza a samošetrenie sú nezlučiteľné!

Hypertenzná kríza - čo to je

Arteriálna hypertenzia sa často prejavuje ako vážna nebezpečná komplikácia, ktorá ohrozuje zdravie a funkciu človeka. Ako vzniká takýto kritický stav? Hypertenzívna kríza je útok náhleho nárastu systolického a diastolického tlaku. Spolu s poškodením funkcie niektorých orgánov (mozog, srdce, obličky). Tento fenomén sa vyskytuje častejšie v porovnaní s hypotonickým útokom.

Neexistuje presný východiskový štandard pre túto diagnózu, všetci pacienti majú svoje vlastné pracovné štandardy tlaku, z ktorých sa počíta počet ich nárastu a nástup príznakov. Je správnejšie brať do úvahy ostrý (za niekoľko hodín) zvýšenie krvného tlaku (BP) na osobnú výšky, sprevádzané problémami od bolesti hlavy až po zlyhanie neurologických a srdcových systémov - to je to, čo je kríza. Situácia môže byť vyvolaná vznikom dôvodov úplne inej povahy: stres, zmena počasia a klímy, alkohol, opustenie hypertenzívnych látok.

Hypertenzná kríza - klasifikácia

Podľa typu patogenézy existujú druhy kríz:

 • Eukinetic. Častým prípadom sa súčasne zvyšuje horný a dolný tlak. Komplikované poruchou ľavej komory srdca, ktorá je plná pľúcneho edému.
 • Hyperkinetická. Horný tlak stúpa rýchlo. Bolest pulzuje v hlave, pred mojimi očami sa objavujú "muchy", horúčka, slabosť v tele. Pacient je chorý a zvracia.
 • Objaví hypokinéza. Pomaly zvyšuje nižší tlak, zvyšuje bolesť hlavy a závraty. Existuje nevoľnosť, zvracanie.

Prítomnosť typu orgánových lézií môže spôsobiť nekomplikované a komplikované stavy:

 • Prvá možnosť je zvyčajná u hypertenzie I-II stupňa. Na pozadí rýchlo sa objavujúcich príznakov vysoký krvný tlak netrvá dlho, niekoľko hodín. Lieky účinne normalizujú stav tela, regulujú tlakové indikátory.
 • Druhá možnosť je charakteristická pre stupeň II-III. Kríza je komplikovaná hypertenznou encefalopatiou, čo vedie k dočasnej bolesti a bolesti hlavy, poruchám zraku. Postupne sa prejavujú prejavy, srdcová kríza alebo ischemická choroba, pľúcny edém, akútne zlyhanie obličiek, strata vedomia. Symptómy útoku môžu trvať dlhšie po normalizácii tlaku.

Hypertenzná kríza - príčiny

Pri exacerbácii spúšťacieho mechanizmu často pôsobí nepravidelne prijímať alebo odmietať predpísané lieky a nahradiť ich nekvalitnými prostriedkami. Ak chcete účinne liečiť tento problém je potrebné, dodržiavať schéma, osobne premyslené pre pacienta, s prihliadnutím na iné lieky prijaté. Treba mať na pamäti, že niektoré lieky - nesteroidy, estrogény, antidepresíva - oslabujú výsledok liekov na hypertenziu.

V etiológii sa okrem iných hlavných príčin hypertenznej krízy uvažuje:

 • psycho-emocionálne nervové napätie;
 • meteorologická závislosť;
 • zneužívanie alkoholu, kávy, fajčenia;
 • prebytok soli v potravinách;
 • nedostatok spánku;
 • hormonálne zmeny u žien;
 • choroby s príznakmi hypertenzie (obličiek, diabetes).

Kríza charakteristická pre hypertenziu sa môže prejaviť zdravým a spôsobiť, že trpíte bolesťou hlavy. Podľa medzinárodnej klasifikácie zdravia, kód ICD 10, choroba patrí k primárnej hypertenzii, ale môže byť v pozadí sekundárnych javov ochorenia. V patogenéze, v dôsledku porušenia cievnej regulácie, začína arteriálny kŕč, potom sa srdcový rytmus zúfalo, strach a panika. V dôsledku toho vzniká začarovaný kruh, reakcia prestáva byť samosprávou. Tlak spôsobuje ostrý skok, mnohé orgány spadajú do hypoxického stavu.

Hypertenzívna kríza - príznaky

Symptomatológia zhoršenia je rôznorodá, bolesť hlavy sa považuje za rozšírený príznak, najmä v počiatočných štádiách. Môžu sa začať cítiť závraty, objaví sa tinitus, nastupuje sa nevoľnosť. Bolesť je lokalizovaná v čele, occiput, v chrámoch, rastie s pohybom hlavy, je cítiť v očiach a môže byť charakterizovaná ako pulzujúci a lisovací. Ďalšie príznaky hypertenznej krízy:

 • náhly strach, úzkosť;
 • triaška;
 • sčervenanie, opuch tváre;
 • studené potenie;
 • Telové dúchanie sa chveje;
 • porucha zraku (zhoršená ostrosť, duchy, plášť, predná strana);
 • vracanie;
 • nedostatok vzduchu;
 • zvýšený srdcový tep.

Núdzová starostlivosť pri hypertenznej kríze

Keď sa objavia príznaky, prvá pomoc pri hypertenznej kríze sa robí v nasledujúcom poradí:

 1. Pokúste sa upokojiť a nie paniku.
 2. Uviažte alebo položte na vysoký vankúš.
 3. Uvoľnite oblečenie na krku.
 4. Zmerajte tlak a kontrolujte každú pol hodinu.
 5. Vytočte "03", zavolajte lekára.
 6. Užívajte predpísané antihypertenzívne lieky.
 7. Ak je bolesť hlavy závažná, odporúča sa diuretikum.
 8. Na upokojujúci nápoj Corvalol, valerián.
 9. Keď chladne teplé nohy, zabalte deku, alebo použite horčicovú omietku.
 10. Po núdzovej prehliadke lekárom môže byť nevyhnutná hospitalizácia, ktorá by sa nemala opustiť.

Liečba hypertenznej krízy

Zníženie krvného tlaku je potrebné postupne, aby sa zabránilo negatívnym účinkom na obličky a mozog. Stav by mal byť prerušený intravenózne klonidínom, nifedipínom, ktorý dosiahol pokles tlaku najviac o 25% v priebehu dvoch hodín. V najbližších šiestich hodinách je potrebné sledovať sťažnosti a znižovať krvný tlak na indikácie, v ktorých sa pacient cíti lepšie. Môže byť potrebná rozšírená diagnostika (auskultatívne zistiteľná aktivita iných orgánov).

Liečba hypertenznej krízy pokračuje v užívaní liekov mimo oddelenia intenzívnej nemocničnej starostlivosti, hoci spočiatku hospitalizácia nie je povinná pre všetkých, ale hlavne pre komplikované prípady. Prípady nekomplikovanej hyperkrízy sa po nevyhnutných injekciách (síran horečnatý) alebo pri užívaní lieku Captopril a Capoten tablety normalizujú ambulantne. Pacient sa naďalej zotavuje z hypertenznej krízy doma. Odstráňte fyzickú námahu, v kvapaline a soľ v limite stravovania. Potrebné je pohodlné psychologické prostredie.

Zastavenie hypertenznej krízy

Úlohou zatknutia hypertenznej krízy nie je normalizácia krvného tlaku, ale vylúčenie pacienta z nebezpečnej situácie, zníženie hypertenzie na 160-170 hornej a 90-100 nižšiu. Normalizácia sa odporúča pre tehotné ženy s toxikózou v poslednom trimestri a je možné pre dieťa alebo adolescenta s akútnou glomerulonefritídou. Základnými prostriedkami hyperkrízy sú Niprid, Nifedipine, sú podávané intravenózne pod kontrolou. Pri opuchoch spojte diuretiká.

Tlakové výstreky

Na normalizáciu tlakových lekárov kríza v ambulancii používa magnéziu. Musíme si uvedomiť, že táto droga je potrebná ako núdzová pomoc a nie konštantná terapeutická taktika! Stále existujú pacienti, ktorí často podstupujú takúto injekciu tlaku kvôli svojmu výraznému účinku - patria do rizikovej skupiny pre úmrtnosť. Zriedkavo, ak je magnézia predpísaná na nezávislé použitie.

Na klinike sa počas krízy podáva intravenózna injekcia:

 • Captopril, Klofelin, Lasix, Nifedilin - hladko regulujú krvný tlak;
 • Euphyllinum - uľahčuje dýchanie;
 • Relanium, Papaverine - zmierňuje svalový kŕč;
 • Nitroprussid sodný - na vyriešenie zlyhania ľavej komory srdca.

Ako odstrániť hypertenznú krízu doma

Ak z akéhokoľvek dôvodu nie je možné rýchle poskytovanie zdravotnej starostlivosti, hypertenzívni pacienti so skúsenosťami by mali mať injekčné striekačky a injekčné lieky na úľavu od útoku (krízy). Intramuskulárne injekcie Furosemidu, Dibazolu, Piracetamu, No-shpya av neprítomnosti ich zvyčajné pilulky na tlak pomáhajú odstrániť hypertenznú krízu doma. Ďalšie kroky:

 • Pacient potrebuje odblokovať obojok, ľahnúť si s hlavou nahor alebo si sadnúť.
 • Vyžaduje pokojný a čerstvý vzduch s tŕňom - ​​pripevnite na nohy výhrevnú podložku alebo horčicovú omietku.

Diéta pre hypertenznú krízu

V úlohe, ako sa zotaviť z hypertenznej krízy a vyliečiť chorobu s prejavmi záchvatov, diéta je dôležitým faktorom na zabránenie exacerbácii:

 • Výživa v hypertenzívnej kríze frakčná, 5-6 krát, kvapalina je obmedzená - nie viac ako jeden liter za deň.
 • Spotreba živočíšneho tuku, sacharidov, soli a výťažkov sa znižuje a potraviny bohaté na vlákninu, draslík, horčík a vitamíny sa zavádzajú do menu.
 • Jedlo je varené vo varenej forme.
 • Vypúšťanie (ovocie, kefír) sú potrebné na odstránenie nadbytočnej kvapaliny.

Obnova po hypertenznej kríze

Pri hypertenzii je žiaduce opustiť tabak a alkohol - mužov aj ženy. Obnova z hypertenznej krízy si vyžaduje zdravý životný štýl - cvičenie, plávanie, jazda na bicykli, lyžovanie, dokonca aj chôdza - to všetko má veľký vplyv na rehabilitáciu tela a všeobecnú prevenciu, ale nadmerné cvičenie bude musieť byť opustené. Úlohou pacienta počas krízy je vyhnúť sa stresovým situáciám, sledovať denný režim a kontrolovať tlak, ktorý by sa mal denne merať. Predpísané antihypertenzívne lieky sa musia aplikovať!

Komplikácie hypertenznej krízy

Dôsledky hypertenznej krízy sú vážne:

 • Porušenie mozgu hlavy, strata pamäti, zmätenosť vedomia.
 • Neurologické poruchy.
 • Srdcové zlyhanie je akútne a stagnuje.
 • Ischémia, infarkt myokardu.
 • Zmeny svalového tonusu, kŕče.
 • Aneuryzma aorty.

Čo s hypertenzívnou krízou?

Informácie uvedené v článku sú len informačné. Materiály výrobku nevyžadujú samošetrenie. Iba kvalifikovaný lekár môže diagnostikovať a poradiť o liečbe na základe individuálnych charakteristík konkrétneho pacienta.

Hypertenzívna kríza: liečba doma

Hypertenzívna kríza je nebezpečným stavom, s ktorým sa predtým alebo neskôr stretne každá hypertenzná osoba. Krízová kríza si vyžaduje núdzovú starostlivosť, pretože môže viesť k vzniku nebezpečných komplikácií v dôsledku poškodenia cieľových orgánov (srdca, mozog, obličky). Ak pacient pocíti, že sa blíži hypertenzná kríza, domáca liečba by sa mala vykonať okamžite.

Príznaky krízy

Kríza je nebezpečný stav, ktorý sa vyvíja v dôsledku náhleho skoku krvného tlaku. V tomto prípade nemá telo čas na reštrukturalizáciu alebo prispôsobenie zvýšenému tlaku krvi na stenách krvných ciev, ktoré sú plné narušenia práce najdôležitejších orgánov.

Pri hypertenznej kríze môže dôjsť k vzniku srdcového infarktu. Existujú dva druhy kríz - zložité a nekomplikované. Pri nekomplikovanej hypertenznej kríze je povolená domáca liečba, ak hypertenzný pacient dobre rozumie špecifikám svojej choroby a ak je kríza komplikovaná, je potrebná kvalifikovaná lekárska pomoc.

Podľa typu rozlišujeme vegetatívnu, srdcovú a generalizovanú krízu. Pri hypertenzii prvého a druhého stupňa sa pacienti často stretávajú s vegetatívnou krízou. Dôvody na vznik takejto krízy sú v psycho-emocionálnom stave pacienta.

Spúšťa sa na začiatok vegetatívnej krízy sú:

 • silný stres;
 • emocionálne skúsenosti;
 • dlhodobé narušenie nervového systému;
 • fyzické preťaženie;
 • užívanie alkoholu alebo kofeínu.

Hlavnou črtou takejto krízy je rýchly začiatok a rýchle riešenie. Kríza sa vyvíja za niekoľko minút na vrchole emočného vzrušenia a trvá nie viac ako tri hodiny. Špecifické príznaky:

 • horný tlak je vyšší ako 180 mm Hg, nižší tlak je asi 120 mm Hg;
 • silná podráždenosť;
 • závažné príznaky angíny pectoris;
 • návaly tepla;
 • rozmazané videnie (plášť, hmla, letí pred očami);
 • bledosť kože a zimnica, striedajúca sa so sčervenaním tváre a návalov tepla;
 • potenie.

S včasnou úľavou hypertenzívnej krízy vegetatívneho typu v domácnosti sa zotavenie objaví rýchlo. Správne poskytnutá prvá pomoc zabraňuje vzniku nebezpečných následkov pre zdravie pacienta.

Hypertenzívna kríza môže byť vyvolaná silným stresom.

Krízy druhého typu (srdcové, generalizované) sa vyznačujú zvýšeným rizikom pre cieľové orgány. Takéto zvýšenie krvného tlaku čelia ľudia, ktorí dlho žili s tretím stupňom hypertenzie. Tu funguje toto pravidlo: čím je normálny pracovný tlak hypertonického pacienta v kľude, tým ťažšie je kríza a tým vyššie riziko pre cieľové orgány.

Krízy druhého typu sa tiež nazývajú komplikované, pretože negatívne ovplyvňujú prácu srdca, mozgu, obličiek, orgánov zraku. Nedostatok včasnej pomoci v tomto prípade môže viesť k rozvoju infarktu myokardu, mozgovej mŕtvice alebo náhlej smrti srdca.

Znaky komplikovanej krízy:

 • pomalý vývoj s postupným zvyšovaním príznakov;
 • postupné zvyšovanie krvného tlaku na kritické hodnoty;
 • ťažké dýchanie;
 • bolesť na ľavej strane hrudníka (za hrudnou kosťou);
 • silná bolesť v zadnej časti hlavy;
 • závraty;
 • konvulzívne záchvaty;
 • lokálna zmena citlivosti pokožky (znecitlivenie, husacie koža);
 • pocit rastúcej úzkosti, záchvaty paniky;
 • rušenie reči, koordinácia pohybov.

Takáto kríza sa vyvíja pomaly. Symptómy sa postupne zvyšujú v priebehu troch až štyroch hodín a kriticky vysoký tlak môže trvať až niekoľko dní.

Pri kríze typu 1 nie je prvá pomoc doma zakázaná, ale odporúča sa, zatiaľ čo pri komplikovanej hypertenznej kríze by ste mali užívať liek odporúčaný lekárom na trvalú liečbu a zavolať na ambulanciu, ale nepokúšať sa samoliečiť.

Pri hypertenzívnej kríze musíte zavolať na sanitku, najmä ak máte podozrenie na komplikácie.

Núdzová pomoc

Algoritmus prvej pomoci pri hypertenznej kríze je nasledujúci.

 1. Po zistení zhoršenia zdravia je potrebné ísť spať. Pod dolným chrbtom by ste mali dať niekoľko valčekov alebo vankúšov. Ak sa kríza nachádza na verejnom mieste, nenechajte sa v rozpakoch inými, ale akceptujte rovnakú situáciu a požiadajte niekoho z ľudí, ktorí prechádzajú, aby okamžite zavolali sanitku. Táto poloha tela (sklopenie) znižuje zaťaženie srdca a uľahčuje krvný obeh.
 2. Uistite sa, že ste sa uklidnili, prechádzali z vlastného blahobytu na akýkoľvek objekt alebo akciu. Môžete robiť dychové cvičenia, ak pacient vlastní takéto techniky. Pomôže tiež niekoľko hlbokých dychov a výdychov (2 sekundy na inhalovanie, dve sekundy na výdych, dve sekundy na pauzu).
 3. Ak je pacient doma, mali by ste otvoriť okná široko, môžete usporiadať malý tah. To uľahčí dýchanie a pomôže upokojiť, najmä ak sa zameriavate na chladný vzduch a nie na svoj vlastný strach.
 4. Pri hypertenznej kríze je dôležité zastaviť nadchádzajúci panikatický záchvat. Je to jednoduchšie, ak sa niekto blíži k vám - stačí sa sústrediť na jeho slová.
 5. Užívanie drog nie je zakázané, ale musí byť vykonané správne. Prvým krokom je odobrať pilulky, ktoré pacientovi preukáže na trvalú liečbu. Najlepšie zo všetkých, pokiaľ ide o skupinu liekov ACE inhibítorov, napríklad kaptopril alebo jeho analógy. Antihypertenzíva zo skupiny blokátorov kalciových kanálov nie sú vhodné na krízové ​​situácie, pretože drasticky znižujú tlak, čo môže mať negatívne dôsledky. Lekári varujú - počas prvej hodiny krízy môže byť krvný tlak znížený o 20% oproti východiskovým hodnotám.
 6. Keď je bolesť v srdci umožnená prijímať granuláty nitroglycerínu v štandardnej dávke. V prípade arytmie, anginy pectoris a tachykardie je povolené 10 mg Anapriliny. Ak má liek účinkovať rýchlejšie, má sa užívať sublingválne (pod jazyk a čakať na rozpustenie).

Injekcie a injekcie liekov s hypotenzívnym účinkom doma sú zakázané. Takéto lieky rýchlo a okamžite znižujú krvný tlak. Injekcie sa môžu podávať len pod dohľadom zdravotníckeho personálu, ktorý upraví dávkovanie takým spôsobom, aby sa dosiahlo optimálne zníženie krvného tlaku a aby sa zabránilo úderu na cieľové orgány, ku ktorému dochádza pri rýchlom poklesu krvného tlaku.

Keď sme zistili, ako liečiť hypertenznú krízu doma, je dôležité si uvedomiť, že volanie sanitky do domu je nevyhnutné pre komplikovanú krízu a neúčinnosť samostatne podávaných liekov. Ak úľava nepríde hodinu po prvej pomoci, mali by ste ihneď zavolať tímu lekárov do domu. Zvýšenie dávky užívaných liekov je zakázané.

Injekcie dokážu rýchlo znížiť tlak - je to nebezpečné, takže ich nemôžete robiť sami doma

Ľudské prostriedky na krízu

Pre núdzovú pomoc pri hypertenznej kríze ľudové lieky neplatí. Je to spôsobené ich nízkou účinnosťou. Pri hypertenzii majú tradičné lieky terapeutický účinok len pri dlhodobom používaní. Napriek tomu môžete bezpečne užívať ľudové lieky doma, aby ste urýchlili zotavenie z hypertenznej krízy.

 1. Cesnak zlepšuje elasticitu krvných ciev a znižuje hladinu cholesterolu. Použitie cesnakovej tinktúry počas obdobia rehabilitácie po hypertenznej kríze doma pomôže nielen zlepšiť celkovú pohodu, ale aj vyhnúť sa druhému ostrému skoku tlaku. Cesnakovú tinktúru si môžete zakúpiť v lekárni alebo sa pripraviť. Ak to chcete urobiť, nakrájajte hlavu cesnaku a nalejte 250 ml čistého alkoholu. Náplasť sa má podávať tri týždne na tmavom mieste. Potom sa tinktúra užíva denne v čajovej lyžičke ráno a večer.
 2. Účinným ľudovým prostriedkom pre krízu je tepelný dopad. Toto je jediná metóda tradičnej medicíny, ktorá sa môže použiť ako núdzový prostriedok v čase blížiacej sa krízy spolu s užívaním liekov. K tomu je potrebné pripevniť ľad na chrámy a umiestniť ohrievače na nohy. Trvanie expozície je 15-20 minút.
 3. Priamo počas krízy môžete vypiť pohár vývaru zo zmesi koreňov Valerian a materskej šnúry. Takýto nástroj nezastaví krízu a normalizuje tlak, ale oslobodí sa od pocitu paniky a uľahčí priebeh krízy.
 4. Po trpí kríza, môžete mať hlohu na niekoľko dní. Tento nástroj normalizuje činnosť srdca, zlepšuje psycho-emocionálny stav a poskytuje rýchle zotavenie. Má sa užívať trikrát denne, 20 kvapiek. Odporúča sa piť lieky bezprostredne pred jedlom.

Okrem toho môžete užívať rastlinné diuretiká - infúziu alebo odvar z bokov, rastlinných čajov. Týmto sa zlepší pohoda po kríze a normalizuje krvný tlak odstránením prebytočnej tekutiny z tela.

Obnova po kríze

Osoba, ktorá trpí hypertenznou krízou, musí byť niekoľko dní v posteli. Ak chcete čo najskôr obnoviť krízu, musíte dodržiavať špeciálnu diétu bez soli, vyhnúť sa stresu a fyzickej námahe.

Vzhľadom na to, že kríza sa často vyskytuje na pozadí psycho-emocionálneho stresu, hypertenzívni pacienti by mali užívať rastlinné lieky na normalizáciu práce nervového systému. Bylinné čaje (harmanček, mäta, oregano, citrón) pomôžu zmierniť napätie a zlepšiť kvalitu spánku.

Pokiaľ je to možné, odporúčame prísť na prírodu niekoľko týždňov na rýchle zotavenie. Veľkým riešením by bolo navštíviť sanatórium alebo penzión v prírode.

Po zistení, čo treba urobiť pre boj s hypertenziou alebo hypertenziou a ako odstrániť hypertenznú krízu doma, odporúčame konzultovať so svojím lekárom o zmene režimu liečby takým spôsobom, aby sa zabránilo vzniku krízy v budúcnosti.

Prvá a prvá pomoc pri hypertenznej kríze - čo robiť a aké lieky užívať doma?

Hypertenzívna kríza (kríza) - je jedným z najbežnejších javov, ktorý je prevažne diagnostikovaný u starších ľudí. Charakterom tohto patologického procesu je jeho neočakávaný prejav. Osoba s hypertenznou chorobou môže byť chytená kdekoľvek, či už je to verejná doprava, práca alebo outdoorová rekreácia.

Vo väčšine prípadov vyprovokujú útok stresujúce situácie, emocionálne kŕče, ktoré narušujú nervový systém. V dôsledku toho sa vyvíja vaskulárna porucha, ktorá sa objavuje na pozadí mentálneho stresu.

Hypertenzívna kríza môže spôsobiť infarkt myokardu a mŕtvicu. Preto potrebujete vedieť, ako poskytnúť pacientovi prvú pomoc doma pred príchodom zdravotníka. Podrobný algoritmus opatrení pre komplikovanú a nekomplikovanú krízu bude popísaný nižšie.

Čo môže vyvolať hypertenznú krízu?

Takéto faktory môžu vyvolať útok prudkého nárastu krvného tlaku:

 1. Neurosy, stres, emočný stres a akékoľvek iné narušenie nervového systému.
 2. Dedičnosť (ak v rodine niekto diagnostikoval hypertenziu).
 3. Patológia štítnej žľazy.
 4. Hormonálne zlyhanie. U žien môže byť začiatkom menštruácie, predmenštruačným syndrómom, menopauzou.
 5. Nesprávna výživa. V prípade arteriálnej hypertenzie je pacientovi zakázané konzumovať niektoré produkty - kávu, soľ a tiež alkoholické nápoje. Zanedbanie tohto pravidla vedie k rozvoju útoku.
 6. Fajčenia.
 7. Posilnený fyzický tréning, veľké zaťaženie orgánov zraku a sluchu (hlasná hudba, jasné svetlo, silné vibrácie).
 8. Zmena poveternostných podmienok. V tomto prípade telo nedokáže rýchlo obnoviť.
 9. Exacerbácia existujúcich ochorení v chronickej forme.
 10. Osteochondróza hornej chrbtice.
 11. Renálne zlyhanie.
 12. Náhle zrušenie ("abstinenčný syndróm") alebo neochota užívať lieky na zníženie krvného tlaku predpísané lekárom.

Každý z týchto faktorov môže vyvolať hypertenznú krízu.

Aký je klinický obraz hypertenznej krízy?

Núdzová prvá pomoc by mala byť vybavená vzhľadom na takéto znaky:

 1. Vysoký krvný tlak. Stojí za zmienku, že príznaky krízy sa môžu vyskytnúť aj pri miernom zvýšení tlaku.
 2. Abnormality srdca - stenokardia (bolesť), palpitácie srdca.
 3. Cirkulačné poruchy v mozgu. Prejavil sa vo forme bolesti hlavy, závratov, zmätenosti, reči a zrakových porúch.
 4. Porušenia fungovania autonómneho nervového systému - úzkosť, strach, rýchle dýchanie, potenie, triaška, pocit nedostatku vzduchu, nával krvi do hlavy.
 5. Poškodenie sluchu, škvrny alebo "pohľad" pred očami.

Orgány, ktoré trpia, keď dôjde k útoku, sa nazývajú "ciele". Obličky, srdce, mozog, cievy sú najčastejšie postihnuté.

Cieľové orgány pri hypertenznej kríze

Dôležité: Vážne nebezpečenstvo pre zdravie pacienta s diagnózou "arteriálnej hypertenzie" spôsobuje komplikovanú krízu. V takom prípade by poskytovanie lekárskej starostlivosti malo byť do 1 hodiny. V opačnom prípade ohrozuje vývoj mozgovej príhody, hypertenznej encefalopatie, infarktu, krvácania v dôsledku dlhotrvajúceho porušovania činnosti mozgu, srdca, ciev a obličiek.

Núdzová starostlivosť pri hypertenznej kríze

Čo robiť doma, keď milovaný má príznaky útoku?

Prvá pomoc pri hypertenznej kríze

Tu je algoritmus prvej pomoci:

 1. Zavolajte na ambulančnú brigádu.
 2. Pozícia pacienta počas útoku je veľmi dôležitá. Mala by to byť ležaná (zvýšená hlava).
 3. Utíšte pacienta. Aby ste to urobili, dajte mu tinktúru valeriánskej, matčiny, zriedte 40 kvapiek Corvalolu v 50 ml vody (najmä ak je útok sprevádzaný záchvatom paniky).
 4. Otvorte všetky okná. Poskytnite svojmu blížnemu prístup k čerstvému ​​vzduchu.
 5. Pred príchodom lekárskeho asistenta sa meria krvný tlak každých 10 minút.
 6. Ak sa pacient sťažuje na bolesť na hrudníku pri vysokom tlaku, nitroglycerínová tableta sa umiestni pod jazyk.
 7. Zrušiť tlačidlá na oblečenie, ktoré drží dych.
 8. Zníženie tlaku pomôže štandardným tabletám, ktoré pacient urobil s hypertenziou.
 9. Poskytnite pacientovi úplný pokoj, vypnite svetlá, TV, rádio.
 10. Neukazujte, že ste nervózni, snažte sa byť pokojní.

Dôležité: Starostlivosť o pacientov je potrebná opatrne. V tejto kategórii ľudí sa často pozorujú sekundárne patológie, ktoré sa môžu zhoršiť pri užívaní určitých liekov.

Prvá pomoc pred krízou sprevádzaná tachykardiou (palpitácie srdca)

Liečba útoku by mala začať meraním srdcovej frekvencie. Pri útoku tachykardie je "ambulancia" nasledujúca liečba.

Známky hypertenznej krízy a prvej pomoci

Hypertenzívna kríza (GC) - fenomén taký bežný, že snáď nenájdete ľudí v metropole po štyridsiatich, ktorí nezažili všetky potešenia tohto nečakaného a smutného prekvapenia.

Osobitne neinformuje o svojom vzhľade a môže nájsť pacienta na akomkoľvek mieste - v minibuse, v práci, na pikniku av kaviarni. Predpoklady CC sú zvyčajne stresy, z ktorých nervový systém nie je schopný adekvátne opustiť. Jej reakcia vysvetľuje vývoj cievneho rozpadu na pozadí emočného preťaženia.

Nekonzistentné pracovné oddelenia autonómneho nervového systému (ANS) tvoria GC určitého typu. Na základe týchto zásad a postavili ich klasifikáciu.

Rizikové faktory spôsobujúce GK

Liečba HA spôsobuje jej typ, pretože musí ovplyvniť príčinu vývoja krízy. Jeho vzhľad je podporovaný zmenami centrálnych humorálnych a lokálnych (obličkových oblastí) mechanizmov spôsobených stratou schopnosti prispôsobiť sa namáhaniu, v ktorom má osobitnú úlohu správanie ciev.

Rizikové faktory, ktoré spúšťajú vývoj GC, môžu byť:

 • Poruchy nervového systému - situačné neurózy a podobné stavy;
 • Mentálne preťaženie, pravidelné stresové situácie;
 • Dedičná tendencia;
 • Endokrinné problémy;
 • Nerovnováha hormónov (PMS (premenštruačný syndróm), menopauza);
 • Akumulácia vody a soli v orgánoch v dôsledku nadmerného používania potravín nebezpečných pre hypertoniku;
 • Fajčenie a pitie v akejkoľvek forme a dávke;
 • Nadmerné namáhanie (emocionálne, fyzické, prepätie sluchu alebo zraku, silné vibrácie);
 • Geomagnetické búrky a prudká zmena počasia, ktorá neumožňuje telo rýchlo obnoviť;
 • Exacerbácia sprievodných chronických ochorení;
 • Zlyhanie obličiek;
 • Neoprávnené zrušenie alebo pravidelné používanie predpísaných antihypertenzív;
 • Osteochondróza krčných stavcov.

Každý z uvedených dôvodov je dostatočný na vyvolanie HA. V závislosti od toho, ktorá časť ANS bude v prvom rade zapojená, existujú dva typy ochorenia. Hypertenzná kríza bude mať príznaky v závislosti od jej typu.

Hlavné príznaky ochorenia

Hyperkinetický typ sa vyskytuje pri vysokom tóne sympatikového rozdelenia ANS. To je najčastejšie v mladom veku, najlepšie u mužov. Rozvíja okamžite a je charakterizovaný týmito znakmi:

 • Závažné zvýšenie krvného tlaku;
 • Všeobecné preexponovanie;
 • Zvýšené potenie;
 • tachykardia;
 • Bolesť v hlave, pulzujúca;
 • Bolestivé symptómy v srdci s pocitom, že sa pravidelne zastavuje;
 • Rušivé trenie;
 • Suchosť v ústach, krv spadajúca do tváre;
 • Po zastavení GC - časté nalievanie na toaletu s veľkým množstvom tekutiny.

GC prvého typu (nazývaný tiež srdcový, systolický) sa vyskytuje, keď dôjde k zvýšenému uvoľňovaniu krvi do srdca a zvýšeniu jeho kontrakcií, zatiaľ čo rezistencia ciev a objem krvi zostávajú rovnaké. Toto sa prejavuje formou zvýšenia tlaku (pulz, srdce). Dôsledky srdcového typu HA môžu skončiť:

 • Krvácanie alebo opuch mozgu;
 • Infarkt myokardu;
 • Porucha funkcie obličiek;
 • Poškodenie očí.

Hypokinetický typ sa rozvíja nepatrne, postupne, ale s istotou. Prekonáva ženy, ktoré počas menopauzy získali extra hmotnosť v dôsledku hormonálnych porúch. GK druhého typu posiela rady o svojom vzhľade za niekoľko dní. Symptómy hypertonickej krízy druhého typu:

 1. Ospalý stav, apatia.
 2. Klesajúca schopnosť pracovať a nálada.
 3. Závrat a slabosť.
 4. Bolesť v hlave oblúkovej postavy, keď existuje túžba potiahnuť hlavu ručníkom.
 5. Nevoľnosť a zvracanie nezbavujú všetky príznaky indispozície.
 6. Zníženie vylučovania moču, ktoré sa prejavuje opuchom tváre, ramien, nôh.
 7. Pád ostrosti zraku, tmavnutie očí.
 8. Koža je suchá a bledá.

Druhý typ (jeho ďalší názov je edematózny) riadi parasympatickú časť ANS. Je charakterizovaná znížením frekvencie kontrakcií srdca a uvoľňovania krvi so súčasným zvýšením jeho objemu a periférneho odporu. Symptómy GK na edematóznom type hovoria o jeho diastolickom pôvode. Pri vzniku akútneho zlyhania ľavej komory môžete hovoriť o komplikáciách CC.

Komplikácie GK

Komplikované (konvulzívne, mozgové) krízy sú liečené v neurológii. GK vo forme poruchy koronárneho a cerebrálneho krvného toku sprevádzaného kŕčmi sa môže s rovnakou pravdepodobnosťou vyvinúť z GK akéhokoľvek typu. Individuálny prístup v tomto prípade je potrebný nielen pri primárnej starostlivosti, ale aj pri následnej liečbe HA, pretože záchvatová kríza môže byť zaťažená tak závažnými ochoreniami, ako sú:

 • mŕtvice;
 • Infarkt myokardu;
 • arytmie;
 • Pľúcny edém alebo edém mozgu;
 • Renálna patológia.

Diagnostikujte stav na základe histórie, vekových charakteristík, klinických ukazovateľov a porovnávajte s hypertenziou príznakov, charakterizovaných:

 1. Glomerulonefritída (ochorenie obličiek).
 2. Nové výrastky nadobličiek, ktoré produkujú hormóny.
 3. Manifestácia traumatického poškodenia mozgu.
 4. Edém mozgu na pozadí vysokého tlaku.
 5. Dystónia s rôznymi prejavmi.
 6. Dôsledky užívania drog, ako je LSD, amfetamín alebo kokaín.

Komplikácie GC vo forme prietoku mozgu a jeho následky rýchlo vedú k smrti. Podľa zdravotníckych štatistík približne polovica pacientov s touto diagnózou zomiera počas troch rokov, ak majú problémy s obličkami alebo mŕtvicou. U 83% pacientov bolo zaznamenané poškodenie 1. cieľového orgánu, u 14% - 2, približne 3% malo zlyhanie viacerých orgánov.

GK príznaky

Po určení povahy HA sa pacientovi predpíše liečba v závislosti od jeho typu ochorenia. Najčastejšie sa však tieto cievne problémy vyskytujú neočakávane, keď človek nemá ani predstavu o probléme. Na rýchlu navigáciu je dôležité rozlišovať medzi príznakmi GC:

 • Náhle poklesy krvného tlaku;
 • Akútna bolesť v oblasti šije a parietálnej oblasti;
 • Nedostatok koordinácie, závraty, pohľad na "mušky" v očiach;
 • Bolesť v srdci, tachykardia;
 • Mdloby a únava;
 • Nedostatok kyslíka, dýchavičnosť;
 • krvácanie z nosa;
 • Nevoľnosť a zvracanie, ktoré nezmierňujú všetky ostatné príznaky;
 • Ospalosť a poruchy vedomia;
 • Psychomotorická nadmerná stimulácia.

Hypertenzívne krízové ​​symptómy a prvá pomoc sú štandardné a nesúvisia s ich typom.

Hypertenzná kríza: núdzová starostlivosť (algoritmus)

Núdzová starostlivosť o hypertenzívnu krízu sa preto nazýva núdzová prvá pomoc, pretože len okamžité a jasné činy druhých môžu zabrániť závažným komplikáciám.

 1. Okamžite zavolajte lekára alebo ambulanciu (je lepšie, ak to niekto urobí, a nie sám pacient).
 2. Použitie vankúšov na vytvorenie pohodlnej polohy pre obete - sklápanie.
 3. Uvoľnite obojok a iné oblečenie, ktoré dýchajú, pretože pacient nemá počas krízy dostatok vzduchu.
 4. Odvzdušňujte miestnosť, ktorá ste predtým pokryli pacienta prikrývkou tak, aby ste neprekryli.
 5. Pripevnite vykurovaciu podložku k nohám (urobí sa plastová fľaša s horúcou vodou). Na teľatá je možné umiestniť horčicové omietky.
 6. Ak postihnutá hypertenzná látka, dajte mu liek, ktorý zvyčajne trvá.
 7. Corvalol pomôže zmierniť napätie (20 kvapiek). Zvyčajne je útok sprevádzaný panickým strachom zo smrti.
 8. Pod jazykom môžete podať captopril a požiadať o rozpustenie pilulky.
 9. Ak sa pacient sťažuje na bolesť hlavy, príznak vysokého tlaku, tableta furosemidu vám pomôže.
 10. Ak máte po ruke nitroglycerín, obeť môžete položiť pod jazyk. Je dôležité mať na pamäti, že droga dramaticky znižuje tlak, tento stav sprevádza rastúce bolesti hlavy. Na neutralizáciu negatívneho vedľajšieho účinku nitroglycerínu sa niekedy užíva spolu s validolom.

Núdzová starostlivosť pri hypertenznej kríze by mala byť jasná a konzistentná.

Prvá pomoc pri hypertenznej kríze

Tieto opatrenia zamerané na zníženie krvného tlaku sú prvá pomoc. V prvej fáze je potrebné pacientovi pomôcť pred príchodom ambulancie. Je však nemožné nahradiť lekársku starostlivosť takýmito metódami. Pri hypertenzívnej kríze by prvá pomoc mala podliehať hlavnému príkazu medicíny "neškodí!". Po prvé, to súvisí s voľbou liekov, pretože nie všetky lieky, ktoré sa používajú na zmiernenie hypertenznej krízy, sú úplne bezpečné.

Napríklad ACE inhibítory, ako je captopril alebo enalapril, môžu spôsobiť angio-neurotický edém. Z vonkajšej strany sa reakcia podobá na alergiu, ale jej dôsledky sú oveľa nebezpečnejšie a nie sú dostatočne kontrolované.

Nezneužívajte a veľmi populárny nitroglycerín: ak krvný tlak nie je kritický, potom s prudkým poklesom lieku môže dôjsť k zrúteniu. Vazodilatačný účinok tohto liečiva je vhodný pre kardiovaskulárne problémy, preto je potrebné ho použiť na infarkt myokardu. Pred tým, ako pacientovi ponúknete liek, musíte pokojne posúdiť situáciu a urobiť správne rozhodnutie.

Zvláštna dôležitosť je adekvátna prvá pomoc pri hypertenznej kríze, ktorej algoritmus pôsobenia zahŕňa neustále monitorovanie tlaku každých 12 hodín. Pre presné stanovenie krvného tlaku na meranie je potrebné pre obe ruky, manžeta musí byť presne prispôsobená veľkosti. Pre porovnávaciu analýzu sa pulz kontroluje ako na ramenách, tak na nohách.

Pri samočinných meraniach tlaku 180/110 mm Hg. Art. hovoriť o blížiacej sa hypertenznej kríze, ak sa parametre opakujú po niekoľkých minútach pri opätovnom meraní.

Prvá pomoc pri hypertenznej kríze doma

Tím prvej pomoci by mal byť zapojený do zastavenia hypertenznej krízy s neustálym monitorovaním krvného tlaku. Nie je však vždy možné rýchlo využiť svoje služby. Je dobré, ak v susedstve žije zdravotnícky pracovník (aspoň sestra) a v domácej medicíne sú injekčné striekačky a injekcie, ktoré možno použiť na zastavenie útoku doma.

Takáto taktika veľmi pomáha pacientom s hypertenziou, ktorí sú dlho chorí a majú vždy na sklade lieky, ktoré môžu byť použité na zastavenie útoku na vlastnú päsť, "aby sa lekári znovu neobťažovali". V priebehu času sami získali určitú kompetenciu, preto poskytnutie núdzovej starostlivosti o hypertenznú krízu môže byť obmedzené na zavedenie komplexu liekov intramuskulárne:

 • Furosemid (nezabudnite, že je schopný odstrániť vápnik, draslík a ďalšie stopové prvky, takže jeho pravidelné používanie zahŕňa súčasné použitie panangínu);
 • Dibazol (s extrémne vysokým krvným tlakom je nebezpečný, pretože má tendenciu zvyšovať tlak skôr, než sa začne pomaly znižovať);
 • Magnézia kyseliny sírovej - intravenózna injekcia prináša pozitívny účinok, ale má sa robiť s mimoriadnou opatrnosťou alebo zveriť postup lekárovi;
 • Antispazmodiká, ako sú shpy, papaverine;
 • Vitamín B6.

V takejto situácii stačia vyššie uvedené opatrenia, je len dôležité vziať do úvahy, že prudký pokles krvného tlaku je nebezpečný nielen kvôli zlému zdravotnému stavu, ale zhoršuje tok krvi životne dôležitých orgánov, takže tlak môže byť znížený až o 25%!

Zastavenie hypertenznej krízy lekárom

Núdzové lekárske brigády vo svojej práci sa riadia protokolmi schválenými Ministerstvom zdravotníctva Ruskej federácie. Pre každú chorobu sa vytvoril vlastný algoritmus pre naliehavú lekársku starostlivosť. Podľa tejto zásady je dokončený kufor s nástrojmi a liekmi, ktorý lekári nazývajú "bayan".

Na núdzové zníženie krvného tlaku je styling doplnený o výrobky určené na pomalé a opatrné podávanie intravenózneho podania:

 1. Klofelin (hemitón).
 2. Ganglioblockery (benzohexonium)
 3. Furosemid (lasix) - liek je indikovaný na hypertenznú krízu s príznakmi mozgových porúch.
 4. Dibazol (v dospelosti je schopný dramaticky znížiť uvoľnenie krvi v srdci pred znížením krvného tlaku, predtým ho vyvoláva).
 5. Roztok síranu horečnatého (lieči encefalopatiu).

Liečba hypertenznej krízy

Náhle skoky krvného tlaku sa môžu vyskytnúť u pacientov s hypertenziou, ako aj u ľudí, ktorí netrpia hypertenziou kvôli stresu, chorobe a vplyvu nepriaznivých faktorov. Po prvýkrát vznikla kríza, odporúča sa liečiť v nemocnici, aby sme presne zistili príčiny, ktoré jej spôsobili.

Štandardy lôžkovej liečby

Hypertenzívne krízy sú dôsledkom stresu, ako aj náhleho zhoršenia hypertenzie. Sú v rozpore s funkciami mozgu, obličiek, autonómneho nervového systému a prietoku krvi v koronárnych cievach. Charakterizované rizikom vzniku takej hrozivej komplikácie, ako je pľúcny edém, infarkt myokardu, mŕtvica.

Príčiny kríz závisia od mnohých faktorov, od genetickej predispozície, životného štýlu, hormonálnych porúch, somatických ochorení, škodlivých pracovných podmienok, psycho-emocionálnych nepokojov. Hlavným faktorom je však progresívna arteriálna hypertenzia.

Krízy sa vyznačujú typmi (1, 2):

 1. Krátkodobé. Pľúca, ako rýchlo zastavil a prejsť za niekoľko hodín. Tlak stúpne na 180/110 mm Hg. Art. Bolest na krku a chrámoch, trasenie v tele, závraty, návaly tváre, pocit nevoľnosti, rýchly tep srdca, všeobecné rozrušenie.
 2. Odolný (ťažký). Môže trvať niekoľko dní. Existujú všetky príznaky, ako u typu 1, ale stále zvracanie, znecitlivenie a brnenie v tele, zmätok a stupor.

Diagnostika kríz rozdeľuje havarijné podmienky na 2 hlavné typy - zložité a nekomplikované. Môžete ich odoslať vo forme takejto tabuľky:

Indikácie pre hospitalizáciu sú komplikované krízy s poruchami rytmu a srdcového vedenia, hypertenznou encefalopatiou, prechodným ischemickým záchvatom, poškodením krvného obehu v mozgu, akútnou koronárnou poruchou alebo zlyhaním ľavej komory.

Pacienti s komplikáciami sú hospitalizovaní na kardiologickom alebo neurologickom oddelení v jednotke intenzívnej starostlivosti. Musia byť diagnostikovaní.

Pre nekomplikovanú krízu

POZOR! Nekomplikované krízy podliehajú hospitalizácii. Ak sa záchvat objavil prvýkrát, nie je zastavený v predhospitálnom štádiu, opakovaný do 2 dní - existuje riziko komplikácií srdca a krvných ciev.

Pacienti sú hospitalizovaní v oddelení terapie v mieste bydliska. Pred príchodom ambulancie a hospitalizácie v nemocnici musíte rýchlo pomôcť chorým všetkými prostriedkami a pokúsiť sa odstrániť hypertenznú krízu:

 1. Ak chcete odblokovať trápne oblečenie, vytvoriť prístup vzduchu, nastaviť pacienta tak, aby hlava bola vyššia ako dolné končatiny.
 2. Dajte jednu z liekov (Captopril, Nifedipine, Corinfar, Gipotiazid, Atenolol, nitroglycerín, Farmadipin, Anaprilin).
 3. Vložte "Validol" pod jazyk a odkvapkávajte 30 kvapiek "Valocardine", "Corvalol" alebo valerijskej tinktúry.
 4. Na svoje holene môžete umiestniť horčicové omietky.
 5. Morálne ubezpečte osobu a nenechávajte ju.

Liečba hypertenznej krízy sa vykonáva v závislosti od typu núdze. Lekár rozhodne, akú pomoc poskytne pacientovi a kde začať. Vybraná taktika a potrebná diagnostika.

Vyriešila sa otázka parenterálneho použitia zdravotníckych pomôcok (intravenózne, vo svaloch), v mieste (doma, v terapeutickom oddelení alebo v jednotke intenzívnej starostlivosti). Vyšetruje sa anamnéza a zisťujú sa príčiny krízy a vyberajú sa vhodné metódy na riadenie pacienta. Napríklad liečba tehotnej ženy a pacienta s mozgovou príhodou sa významne mení.

POZOR! Účelom liečebnej liečby je identifikácia možných príčin mimoriadnej udalosti, normalizácia pohody, podpora srdcových emisií, krvný obeh obličiek, prevencia a kontrola komplikácií, výber antihypertenzívnych liekov (vhodných pre konkrétneho pacienta) s prihliadnutím na nežiaduce reakcie.

Pre zložitú krízu

Fázy hospitalizácie pre krízu s komplikáciou sú nutná núdzová starostlivosť (po posúdení celkového stavu) a vykonávanie vyšetrení. Liečba komplikovanej hypertenznej krízy začína poskytovaním pomoci pacientovi aj v prednemocničnom štádiu.

Diagnostika zahŕňa vykonávanie takýchto potrebných činností:

 • Všeobecný krvný test (tu je dôležitý počet leukocytov, napríklad hemolýza označuje prítomnosť komplikovanej formy).
 • Biochemické krvné testy (nevyhnutné na vylúčenie uremie).
 • Rutinná analýza moču s komplikáciou bude vždy znamenať vyššiu proteinúriu a prítomnosť krvi.
 • Test "Express" - prítomnosť cukru v krvi (potrebné na zistenie hypoglykémie).
 • EKG - indikuje ischemické zmeny srdcovej aktivity.

Môžu tiež predpísať röntgenové vyšetrenie hrudníka (ukazuje stagnáciu pľúcneho obehu), počítačovú tomografiu (ak majú podozrenie na prítomnosť porúch mozgu obehového ústrojenstva).

POZOR! Prognóza môže byť pre pacienta nepriaznivá iba vtedy, ak nie je dostatočná liečba a v prípade neskoršej liečby lekárom. Prijímanie antihypertenzívnych liekov, ich profesionálny individuálny výber prispieva k ozdraveniu a nízke percento zlých výsledkov, dokonca aj v zložitom stave.

Antihypertenzíva pre komplikované hypertenzívne krízy:

 1. Krízy s neurologickými príznakmi. Sekundárne neurologické poruchy môžu nastať po normalizácii krvného tlaku.

Tactika: posúdenie celkového stavu, výber liekov, povinná konzultácia neuropatológov, počítačová tomografia. Pacient je v rámci jednotky intenzívnej starostlivosti pozorovaný, kým sa stav normalizuje. Sledovanie dychu, krvný obeh. Môže použiť tracheálnu intubáciu. Z antihypertenzív sa používa vnútrožilová kvapka "Nitroprusid sodný", "Labetalol", "Nitroglycerín", "Hydralazín" (s eklampsií u tehotných žien), "Phenoldapan" (nie pre glaukóm). Tieto lieky majú dlhodobý účinok.

 1. Zhubná forma. Je progresívny.

Taktika: hodnotenie stavu, vymenovanie "Nitroprusside", "Labetalola". Diuretiká sú zakázané. Krvný tlak je vyšší ako 181/106 a až 235/122 mm Hg. Art., Pretrvávajúci dlhšie ako 1 hodina - postúpenie na jednotku intenzívnej starostlivosti, liečba.

 1. Stratia aneuryzma aorty.


Taktika: diagnostika, okamžité zníženie krvného tlaku po posúdení stavu a vykonanie operácie v tvare A (proximálna); s B-formou (distálne) - užívanie drog a pozorovanie. Používa sa labetalol alebo nitroprusid.

 1. Zlyhanie ľavej komory a pľúcny edém.

Taktika: vyšetrenie, hodnotenie, použitie "Nitroprusid" ("nitroglycerín"), malé dávky diuretík ("Lasix", "Furasemid").

 1. Ischemické stavy myokardu.

Tactika: vyšetrenie, hodnotenie stavu, diagnostika pomocou diagnostiky EKG, použitie nitrátov, betablokátory. Pri neúčinnosti je predpísaný nitroprusid. Zároveň aplikujte antitrombotické lieky. Zriedkavo dochádza k reperfúzii myokardu. Použite "Obzidan" (z tachykardie), "Droperidol" (od bolesti), diuretiká.

Taktika: "Nitroprussid", "Labetalol", "Fentolamín", antagonisty vápnika, beta-blokátory v kombinácii s alfa-blokátormi.

Taktika: "Nitroprussid", "Labetalol", "Nitroglycerín" (ak bol obtokom).

Taktika: vyšetrenie, hodnotenie stavu, testy moču, použitie betablokátorov, diuretiká ("Furasemid", "Manila", "Lasixa"), kontrola činnosti obličiek.

POZOR! U gravidných žien s krízou sa intravenózne podávanie "síranu horečnatého" používa ako profylaxia alebo liečba konvulzívneho syndrómu.

Okrem hlavnej hypertenznej liečby je pacientovi predpísané symptomatické látky: na nevoľnosť a vracanie - metoklopromid; bolesť hlavy - akýkoľvek liek proti bolesti; vegetatívne poruchy - "diazepam". Iné antihypertenzíva, ako je Esmalol, Ebrantil alebo Urapidil, sa tiež používajú. Posledný liek pevne znižuje krvný tlak a nemá žiadne vedľajšie účinky. Táto vlastnosť sa používa s protokolmi správy pacientov s krízami v súlade s platnými normami.

Taktika liečby nekomplikovanej krízy

Liečba nekomplikovanej krízy je zameraná na zastavenie stavu, jeho stabilizáciu a podpornú liečbu. Udržanie sa v nemocnici nie je vždy potrebné - je možné liečiť hypertenznú krízu doma.

Doma si môžete užívať drogy vo vnútri s presným dávkovaním a kontrolou vypočítanou lekárom. Liečba v terapeutickom oddelení môže ponúknuť pacientovi na jeho žiadosť, ako aj s diagnózou hypertenzie, podstúpiť predpísanú liečbu.

Keď pacient vstúpi do nemocnice s hypertenzívnou krízou, liečba sa uskutoční v priebehu niekoľkých hodín, postupne sa zníži tlak. Dobrý výkon je dosiahnuť čísla až -20%. Antihypertenzívne lieky starostlivo vyberá ošetrujúci lekár, berúc do úvahy vek pacienta, stav tela, súvisiace choroby a sklon k alergii. Vyžaduje si monitorovanie krvného tlaku a jeho kontrolu, aby sa zabránilo vzniku stabilného hypotenzívneho stavu.

Ako liečiť nekomplikovanú formu patológie? Ako antihypertenzíva sú predpísané ACE inhibítory, Captopril (25 mg), klonidín (0,3 mg), Labetalol (100 mg), stimulant alfa-adrenoreceptora. Predpísané sú aj symptomatické lieky.

POZOR! V súčasnosti je použitie liekov, ako je "hydrochlorid drotaverínu" ("No-shpa") a "Papaverina", ktoré nemajú výrazný hypotenzívny účinok, neúčinné, a preto sa nepoužívajú na liečbu hypertenzných kríz. Všetky vyššie uvedené lieky sú nevyhnutné.

Etapy ambulantnej liečby

V ambulantnom prostredí, keď sa zastaví nekomplikovaná forma krízy, vychádza z týchto zásad:

 1. Terapeutické opatrenia sa vykonávajú po posúdení stavu pacienta; je predpísaná hypertenzná liečba.
 2. Tlak sa postupne znižuje do jednej hodiny, čím sa dosiahne zníženie výkonnosti na 25% počiatočných počtov útokov.
 3. Pomôžte zabrániť vzniku komplikácií srdca a krvných ciev.
 4. Exogénne a endogénne faktory sa eliminujú a znižujú.

Terapeutická liečba ambulantnej starostlivosti sa vykonáva s dávkou "Nifedipine" ("Kordaflex") až do 20 mg s betablokátorom "Propranolol" 10-20 mg s ACE inhibítorom "Captopril" až do 50 mg. Táto skupina liekov neustále znižuje vysoký krvný tlak počas 30 minút až 1 hodiny.

Štádiá a pravidlá sú poskytovanie núdzovej starostlivosti, diagnostika, výber antihypertenzívneho lieku (alebo nahradenie predtým predpísaného lieku), aplikovanie symptomatickej liečby, vylúčenie provokujúceho faktora, monitorovanie pacienta.

Pri ambulantnej liečbe možno použiť ľudové prostriedky vo forme zbierok rastlín, ktoré sa môžu použiť vo forme infúzií a odvarov.

POZOR! Ak pacient už pred začiatkom liečby užil akékoľvek antihypertenzívne lieky, lekár by mal túto skutočnosť vziať do úvahy a predpísať antihypertenzívny liek, berúc do úvahy interakciu s predtým prijatým liekom.

Život po hypertenznej kríze

Obnova pacienta po hypertenznej kríze sa uskutočňuje podľa štandardných metód, ktoré vykonáva terapeut a psychológ.

Rehabilitácia je pre telo nevyhnutná vzhľadom na skutočnosť, že po kríze (aj keď sa obnovil krvný tlak) môže mať osoba bolesť hlavy dlhú dobu a celkový blahobyt. Preto sa používajú liečebná terapia, rastlinná terapia a špeciálna diéta s výnimkou sacharidov. Telo tiež potrebuje veľa vody a neustále používa antihypertenzívne lieky, ktoré sú vybrané špeciálne pre každého pacienta.

Po hypertenznej kríze je terapeut a neuropatológ pozorovaný celkový stav pacienta. Po určitú dobu lekári odporúčajú zostať v posteli a potom začať miernu telesnú aktivitu, ktorá je potrebná na zlepšenie zásobovania tkanivami krvi a metabolizmu kyslíka. Malá gymnastika v dopoludňajších hodinách, plávanie, jazda na bicykli, päťhodinová chôdza telo.

Bylinná medicína je založená na diuretickom účinku bylinných čajov. Predpísané upokojenie, psychologická konzultácia (v dôsledku fóbií a bolesti hlavy). Pomoc a podpora blízkych ľudí, odstránenie stresových situácií, pozitívne každodenné aktivity a koníčky nebudú zbytočné.

Obnova pacienta by mala sprevádzať príjem vitaminových komplexov, najmä skupiny B (napríklad Neurovitan), ako aj preventívne opatrenia, ktoré posilnia telo a zabránia opakovaniu krízy. Odporúča sa vzdať sa zlých návykov (fajčenie, užívanie alkoholu alebo drog). Bude to užitočné liečba sanatória v rezorte. Zmena situácie, byť v zdravotnom stredisku, sledovanie lekára, čerstvého vzduchu a špeciálneho jedla pomôže obnoviť telo.

Pacienti by mali kontrolovať svoj tlak, sledovať režim odpočinku a práce, sledovať ich váhu, psycho-emocionálny stav (vyhnúť sa informačným neurózam), spať dosť, jesť zeleninu a ovocie, vylúčiť sladké, tučné a slané jedlá. Diéta môže zahŕňať: obilniny, ryby, hydinu, orechy, tvaroh, syry.

Ak osoba pracuje v noci - musíte zmeniť pracovný plán pre daný deň. Hlučnú prácu je lepšie nahradiť pokoj. Po konzultácii s lekárom je povolené používať homeopatické lieky, akupunktúru, relaxačné techniky, dýchacie cvičenia. Fyzioterapeutické metódy sa aplikujú (masáže, Vibroakustika prístroja "Vitafon"), balneoterapia, teplé kúpele na nohy.

Sauna môže navštíviť v 1 a 2 fázach choroby bez kríz. Pri tretej etape sú zakázané kúpele.

Splnenie všetkých pokynov lekára, opatrenia na posilnenie a obnovenie tela po hypertenznej kríze, zmeny životného štýlu pomôžu predísť nástupom podmienok vysokého krvného tlaku a bojovať proti hypertenzii. Pri hypertenznej kríze sa musíte poradiť s lekárom a podrobne preskúmať. Ťa žehnaj!

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Aký je tlak nameranej osoby?

Každá osoba, ktorá aspoň raz v živote merala krvný tlak, ale ľudia často nerozumejú tomu, čo to znamená toto číslo na tonometri. Tieto ukazovatele, ako aj pulzná frekvencia, sú dôležitými faktormi pri určovaní stavu tela.

Cholesterol - LDL

Vyhľadávanie abecedyČo je cholesterol - LDL?Cholesterol-LDL (lipoproteínový cholesterol s nízkou hustotou, LDL)Podiel lipoproteínov zahrnutých do transportu cholesterolu z pečene do iných tkanív.

Typy arachnoiditídy mozgu: znaky a príznaky

Zápal arachnoidu je autoimunitný proces. Vlastné komplexy imunitného systému vyvolávajú patologický proces. Klinické príznaky výraznej arachnoiditídy sú dostatočne typické na diagnózu neurologov.

Prečo sú monocyty zvýšené v krvi, čo to znamená?

Monocyty sú zrelé, veľké bielych krviniek obsahujúcich len jedno jadro. Tieto bunky patria medzi najaktívnejšie fagocyty v periférnej krvi. Ak krvný test ukázal, že monocyty sú zvýšené, máte monocytózu, znížená hladina sa nazýva monocytopénia.

Chôdza po mŕtvici

Poruchy pohybu sú najčastejšie komplikácie mŕtvice. Sú pozorované u viac ako 80% pacientov. Z nich je len 20% úplne obnovených. Účinnosť rehabilitácie závisí od aktuálnosti lekárskej starostlivosti na začiatku mozgovej príhody, ako aj od toho, ako rýchlo začala rehabilitačná liečba.

Náhle skoky krvného tlaku

Ostré skoky akýchkoľvek indikátorov v tele sú plné prechodných porúch alebo naznačujú skrytú patológiu. Krvný tlak u ľudí je udržiavaný a regulovaný komplexnými mechanizmami. Jeho zmena smerom k zvýšeniu alebo poklesu vážne ovplyvňuje krvný obeh.