Hypertrofia ľavej komory je patológia srdca, v ktorej dochádza k zhrubnutiu stien, zvyšuje sa hmotnosť myokardu, čo pomáha znižovať schopnosť srdca posúvať krv. Aby bolo možné liečiť túto poruchu myokardu, je potrebné určiť, čo viedlo k vzniku hypertrofie ľavej komory (LVH), ako vznikol takýto stav srdca.

Skupina rizík

Výskyt hypertrofických porúch v ľavej komore (LV) závisí od pohlavia, veku, telesnej hmotnosti a sprievodného srdcového ochorenia. Táto patológia sa často vyskytuje u mužov s výraznou nadváhou, ktorí trpia hypertenziou.

Hypertenzia spôsobuje LVH v 70% prípadov. Riziko hypertrofie ľavej komory je zvýšenie rizika srdcového zlyhania, 3-krát ischémie, 5-krát arytmií, infarkt myokardu - 7-krát.

Dôležitým faktorom prispievajúcim k tvorbe myokardiálnej patológie je obezita. Jedným z ich vizuálnych ukazovateľov obezity je veľkosť pásu. Táto hodnota odráža množstvo vnútorného viscerálneho tuku. Ženský pás by nemal presiahnuť 88 cm, pánske - 102 cm.

Charakteristika hypertrofie LV

Zvýšenie hrúbky ľavej komory a jej hmotnosť sa môže vyskytnúť izolovane, ale častejšie sa spája s nárastom hrúbky medzikomorovej steny.

Hmotnostný index myokardu

Stupeň hypertrofie LV sa hodnotí použitím indexu hmotnosti ľavého ventrikulárneho myokardu. Výpočet LVMI sa robí podľa vzorca, ktorý zohľadňuje veľkosť LV, výšku, hmotnosť osoby.

Za normálnych okolností je u mužov LVMI v rozmedzí od 71 do 94 g / m 2, u žien - 64 - 89 g / m 2, ale pri raste myokardu sa zaznamenajú zmeny:

 • pľúca - hmotnostný index je 135 - 151 g / m 2;
 • mierny - od 152 do 172 g / m2;
 • ťažké - viac ako 173 g / m2.

Riziko nebezpečných komplikácií sa významne zvyšuje pri miernych zmenách myokardu ľavej komory, čo znamená, že kontrola hmotnosti je nevyhnutným opatrením na udržanie zdravia pri hypertrofii ľavej komory.

Typy hypertrofických zmien

Časté typy hypertrofie ľavej komory sú:

 • koncentric - hrúbka sa zvyšuje, ale objem dutiny sa nemení;
 • excentrická - hmotnosť komory sa zvyšuje, objem jej dutiny rastie, ale hrúbka steny je v normálnom rozmedzí;
 • hyperventrofia medzikomorovej septa.

V excentrickej hypertrofii ľavej komory sú steny zahustené, ale nestratia svoju elasticitu a obnovia sa pri znižovaní zaťaženia. S koncentrickou hypertrofiou strácajú steny elasticitu a zvýšenie hrúbky komôr vedie k poklesu jej dutiny, čo je zníženie srdcového výkonu.

Najbežnejší koncentrický typ hypertrofie ľavej komory, táto patológia zvyšuje riziko ischemickej choroby srdca, infarktu a stáva sa príčinou invalidity a invalidity v strednom veku.

Hrúbka myokardu

Normálna hrúbka steny LV u dospelého muža je 1-1,1 cm pre ženu 1 cm.

 1. Zvyšovanie ľavej komory v relaxačnom štádiu až do výšky 1,4 cm indikuje menšie zmeny myokardu.
 2. Hrúbka steny od 1,4 do 1,6 cm zodpovedá strednej hypertrofii.
 3. Hrubnutie LV 1,6 - 2 cm alebo viac naznačuje závažnú hypertrofiu.

Mierna a niekedy významná izolovaná hypertrofia ľavej komory môže spôsobiť mitrálnu nedostatočnosť. Tento typ poruchy sprevádza expanzia dutiny LV.

S príznakmi výrazného ochorenia mitrálnej chlopne vzniká stav, ktorý je nebezpečnou atrofiou ľavej srdcovej komory srdca - LV stráca svoju funkčnosť, preberá vzhľad doplnku, ktorý vytvára hrozbu pre tvorbu kardiosklerózy, srdcového zlyhania.

Symptómy atrofie sa postupne rozvíjajú, prejavujú sa dýchavičnosťou, edémom, spánkom počas dňa. Abnormality srdcového rytmu sa zistili na EKG a ultrazvukové vyšetrenie ukazuje prítomnosť jaziev, čo je zníženie veľkosti myokardu v porovnaní s normou.

dôvody

 • V 70% prípadov sa hypertrofia ľavej komory vyvíja s hypertenziou.
 • Riziko LVH sa zvyšuje s aortálnou stenózou, pri ktorej sa priemer aorty zužuje a ľavá komora musí vyvinúť veľké úsilie na vylúčenie krvi.
 • Príčinou rastu ľavej komory môže byť zvýšená fyzická aktivita srdca. Spôsobuje napätie ľavej komory cyklistiky, joggingu, lyžovania.
 • Závažná a závažná prognóza LVH spôsobená dystrofickou kardiomyopatiou.

Hypertrofická kardiomyopatia v 50% prípadov spôsobuje náhlu smrť u mladých športovcov. Táto patológia môže byť vrodená, charakterizovaná nerovnomernou hrúbkou rôznych častí steny ľavej komory a medzikomorovej septa.

Príčiny hypertrofie ľavej komory sú:

 • aktivácia sympatických nervov;
 • krvný obeh hormónov katecholamínov, aldosterónu, tyroxínu, inzulínu, rastového hormónu.

Významná úloha vo vývoji LVH patrí k dedičnému faktoru. Existuje familiárna predispozícia k hypertenzii a hypertrofickej proliferácii svalovej vrstvy LV.

Nebezpečenstvo pre stav myokardu je fajčenie. Nikotín zužuje periférne a koronárne krvné cievy, čo vedie k ischémii (nedostatok potravy a kyslíka) srdca, iných vnútorných orgánov a končatín.

Mechanizmus hypertrofických zmien

Ľavá komora, ako svaly kostrových svalov, ako odpoveď na rastúce zaťaženie, vlaky, svalové vlákna sa zväčšujú.

Pôvodne zosilnená stena poskytuje silnejšiu kontrakciu ľavej srdcovej komory srdca, ale v budúcnosti nie je nárast steny už kompenzačný, ale patologický.

Koronárne kapiláry nemôžu poskytnúť rozšírenú stenu ľavej komory s kyslíkom a časť svalových buniek je v stave ischémie. Hypertrofia ľavej komory vyvoláva porušenie koronárneho prietoku krvi a môže viesť k infarktu, ktorý je podporovaný stuhnutím krvných ciev.

Vzhľadom na ischémiu je výživa kardiomycetov zničená, niektoré sú nahradené spojivovým tkanivom. V hrúbke myokardu LV sa zvyšuje obsah fibrínu, čo znižuje schopnosť myokardu kontrahovať.

V priebehu času dochádza k rozvoju atrofie v ľavej komore v dôsledku chronickej ischémie - to je stav, pri ktorom sú kardiomycety vyčerpané, čo vedie k zníženiu hrúbky srdca.

U hypertrofovaného myokardu je potrebné poznamenať:

 • zníženie sily komorových kontrakcií;
 • zvýšenie trvania zníženia;
 • dilatácia - rozšírenie dutiny;
 • zníženie elasticity, ktorá zhoršuje komorovú výplň;
 • redukcia koronárnej rezervy - objem krvi, ktorý je komorou schopný dodatočne tlačiť pri naložení do krvného obehu.

Symptómy hypertrofie

Známky hypertrofie myokardu ľavej komory sú symptómy, ktoré sú bežné pri prejavoch hypertenzie, charakterizované:

 • opuch nôh, členkov;
 • tupé bolesti v srdci;
 • závrat, slabosť;
 • dýchavičnosť pri námahe;
 • tachykardiu s obvyklým zaťažením.

Keď závažná hypertrofia vyvíja stagnáciu v pľúcnom kruhu krvného obehu, dochádza k "srdcovej astme", dochádza k suchému kašľovému kašľu.

diagnostika

Hypertrofia myokardu LV sa diagnostikuje pomocou inštrumentálnych meraní pomocou:

 • elektrokardiografia - EKG;
 • echokardiografia - ultrazvuk srdca;
 • Röntgenové lúče;
 • počítačová tomografia.

elektrokardiogram

Charakteristické znaky LVHD sú zistené na EKG vo V 1-6 - to znamená, že elektródy sú aplikované na hrudnú oblasť a čísla 1-6 zodpovedajú polohám elektród.

Na charakterizáciu hypertrofie sa berie do úvahy smer elektrickej osi, ktorá sa konvenčne vykonáva cez srdce pozdĺž jej dĺžky. Pri hypertrofii ľavej komory je bežne označená normálna poloha osi alebo sú pozorované mierne odchýlky.

Známky hypertrofie myokardu v ľavej komore záznamu EKG sú nárast R a prehĺbenie S vlny.

Manifestácia hypertrofie v ľavej komore na páse EKG je:

 • zmeny v komplexe QRS:
  • šírka intervalu je viac ako 0,12 s;
  • vysoká amplitúda R s elektródami V5, V6;
  • abnormálna forma Q vlny pri absencii infarktu;
 • zmeny segmentu ST - zníženie krivky EKG v tejto oblasti s negatívnou vlnou T, v normálnej polohe srdcovej osi možno pozorovať nárast tohto segmentu a pozitívnu vlnu T.

Informatívna metóda diagnostiky LVH na EKG - pomocou indexu Sokolov-Lyon. Známkou hypertrofie je prebytok súčtu amplitúdy zubov S a R v hrudníku:

 • po 40 rokoch - viac ako 35 mm;
 • do 40 rokov - viac ako 45 mm.

Ultrazvuk srdca

Najinformatívnejšou metódou hodnotenia stupňa a typu hypertrofie LV je echokardiografia - ultrazvuk srdca. Táto diagnostická metóda je 5-10 krát viac informatívna ako EKG.

Echokardiografia umožňuje merať hrúbku steny myokardu v rôznych segmentoch srdcovej steny. Ultrazvuk srdca poukazuje na patológiu v počiatočnom štádiu poruchy, zatiaľ čo na EKG u 10 až 20% pacientov tento problém nie je zistený v počiatočnom štádiu.

liečba

Zníženie závažnosti hypertrofie ľavej komory sa dosahuje skorou diagnostikou príčin patológie a liečenia základnej srdcovej choroby alebo vnútorných orgánov, ktoré prispeli k vzniku tejto patológie.

Zoznam liekov, ktoré sa používajú na liečbu hypertrofie ľavej komory, zahŕňa inhibítory ACE, diuretiká - to vám umožňuje kontrolovať krvný tlak, ktorý zastavuje šírenie srdcovej steny.

Symptomatické lieky, ktoré zlepšujú stav srdcového svalu, sú:

 • Blokátory kanálov Ca ++ - Verapamil, Nifedipine, Diltiazem;
 • beta-blokátory - Sotalol, Atenolol,
 • ACE inhibítory na zníženie krvného tlaku - Enalapril, Diroton;
 • Sartany - blokátory angiotenzínového receptora na zníženie krvného tlaku s antiarytmickým účinkom - Losartan, Candesartan, Valsartan.

Predpokladom úspešnej liečby je diétne jedlo zamerané na zníženie a udržanie stabilnej telesnej hmotnosti. S touto patológiou je potrebné vylúčiť vyprážané, korenené, mastné potraviny, znížiť príjem soli.

výhľad

Úmrtnosť hypertrofie ľavej komory je 4-5%. Vysoké riziko u pacientov s kombinovanou hypertrofiou ľavej komory s myokardiálnou ischémiou, arytmiou a poruchami cerebrálneho obehu.

Pri absencii iných patologických stavov zo srdca, normálneho krvného tlaku, životnej prognózy v prípade hypertrofie LV je priaznivá.

Hypertrofia ľavej komory (LVH): príčiny, príznaky a diagnóza, ako sa liečiť, prognóza

Hypertrofia ľavej komory (LVH) je koncept, ktorý odráža zhrubnutie steny ľavej komory s alebo bez rozšírenia dutiny ľavej komory (LV). Takýto stav sa môže vyskytnúť z rôznych dôvodov, ale vo väčšine prípadov naznačuje patológiu srdcového svalu, niekedy dosť vážne. Nebezpečenstvo LVH spočíva v tom, že sa vyvinie skôr alebo neskôr chronické srdcové zlyhanie (CHF), pretože myokard nie je vždy schopný pracovať s takým zaťažením, aký sa vyskytuje v LVH.

Podľa štatistík je LVH bežnejšia u starších pacientov (viac ako 60 rokov), ale s niektorými srdcovými ochoreniami sa pozoruje u dospelých, v detstve a dokonca aj v novorodeneckom období.

Príčiny hypertrofie ľavej komory

1. "Športové srdce"

Tvorba hypertrofie steny ľavej komory srdca je variantom normy len v jednom prípade - u osoby, ktorá je dlhá a profesionálne zaoberajúca sa športom. Vzhľadom na skutočnosť, že komora ľavej komory vykonáva hlavnú prácu pri vylučovaní dostatočného množstva krvi pre celý organizmus a musí niesť väčší tlak ako iné komory. V prípade, že osoba trénuje dlhú dobu a tvrdo, jeho kostrové svaly vyžadujú väčší prietok krvi a ako sa svalová hmotnosť zvyšuje, stúpne množstvo stúpajúceho prietoku krvi do svalov. Inými slovami, ak na začiatku tréningu srdce iba pravidelne prežíva rastúce zaťaženie, potom po chvíli sa zaťaženie srdcového svalu stáva konštantné. LV myokard zvyšuje svoju váhu a steny ĽK sa stávajú silnejšími a silnejšími.

príklad športového srdca

Napriek tomu, že "športové srdce" je v princípe ukazovateľom dobrej kondície a vytrvalosti športovca, je veľmi dôležité nezabudnúť na to, kedy sa fyziologické LVH môže zmeniť na patologické LVH. V tomto ohľade športovci pozorujú športoví lekári, ktorí jasne vedia, v ktorom športovej LVH je prípustná av ktorej by nemala byť. Takže LVH je špeciálne vyvinutý u športovcov zapojených do cyklických športov (beh, plávanie, veslovanie, lyžovanie, chôdza, biatlón atď.). LVH sa mierne vyvíja u športovcov s rozvinutými silovými vlastnosťami (zápas, box, atď.). Ľudia, ktorí sa podieľajú na tímových športoch, normálne vyvinú LVH veľmi málo alebo vôbec nie.

2. Arteriálna hypertenzia

U pacientov s vysokým počtom krvných tlakov sa vytvára dlhý a pretrvávajúci kŕč periférnych artérií. Z tohto hľadiska má ľavá komora krv posilniť silou, ako pri normálnom krvnom tlaku. Tento mechanizmus je spôsobený zvýšením celkového periférneho cievneho odporu (OPS) a pri preťažení srdcového tlaku. Po niekoľkých rokoch sa steny LV zahustia, čo vedie k rýchlemu zhoršeniu srdcového svalu - CHF začína.

3. Ischemická choroba srdca

Pri ischémii trpí myokard dočasným alebo trvalým nedostatkom kyslíka. Prirodzene, svalové bunky bez dodatočných energetických substrátov nefungujú tak efektívne ako normálne, takže zvyšné kardiomyocyty musia pracovať s vyššou záťažou. Kompenzačné zhrubnutie srdcového svalu - hypertrofia sa postupne vytvára.

4. Kardiálna skleróza, myokardiálna dystrofia

Proliferácia spojivového (jazvnatého) tkaniva v myokarde sa môže vyskytnúť po infarkte srdca (po infarktovej kardiostikróze) alebo po zápalových procesoch (kardioskleróza po myokarditide). Myokardiálna dystrofia, inak známa ako vyčerpanie srdcového svalu, sa môže vyskytnúť v rôznych patologických stavoch - anémii, anorexii, otrave, infekcii, intoxikácii. Výsledkom opísaných postupov je, že časť buniek srdcového svalu prestáva vykonávať kontraktilnú funkciu a táto funkcia je prevzatá do zvyšných normálnych buniek. Opäť platí, že pre plnohodnotnú prácu potrebujú kompenzačné zhrubnutie.

5. Rozšírená kardiomyopatia

Toto ochorenie je charakterizované pretiahnutím srdcového svalu a zvýšením objemu srdcových komôr. Výsledkom je, že ľavá komora musí vytlačiť väčší objem krvi ako je normálne, čo si vyžaduje ďalšiu prácu. Existuje preťaženie srdca s objemom a vytvára sa hypertrofia myokardu.

6. Srdcové chyby

Kvôli narušeniu normálnej anatómie srdca dochádza buď k preťaženiu tlaku LV (v prípade aortálnej stenózy), alebo k preťaženiu objemu (v prípade nedostatočnosti aortálnej chlopne). V prípade porúch iných chlopní sa vyvinie skôr alebo neskôr hypertrofická kardiomyopatia ľavej komory.

7. idiopatická LVH

Táto forma LVH je indikovaná, ak počas úplného vyšetrenia pacienta nie sú identifikované príčiny ochorenia. Avšak v tejto forme LVH je možné hovoriť o genetických predpokladoch vzniku hypertrofickej kardiomyopatie.

8. Vrodená LVH

V tejto forme choroba začína v prenatálnom období a prejavuje sa v prvých mesiacoch po narodení dieťaťa. Základom tejto formy sú genetické poruchy, ktoré viedli k nesprávnemu fungovaniu buniek srdcového svalu.

9. Simultánna hypertrofia ľavej a pravej komory

Takáto kombinácia sa vyskytuje pri závažných srdcových chybách - pri pľúcnej stenóze, Fallotovej tetrade, defektu komorového septa atď.

Hypertrofia steny ľavej srdcovej komory srdca u detí

V detstve môže byť LVH vrodená alebo získaná. Získaná LVH je spôsobená hlavne poruchami srdca, kardiitídou, pľúcnou hypertenziou.

Príznaky u detí môžu byť odlišné. Novorodené dieťa môže byť letargické alebo, naopak, nepokojné a nahlas, zle prsia alebo fľašu zle, zatiaľ čo nasolabiálny trojuholník sa zmení na modrú, keď sania a kričí.

Staršie dieťa už môže hovoriť o svojich sťažnostiach. Obáva sa bolesti v oblasti srdca, únavy, letargie, bledosti, dýchavičnosti s miernym zaťažením.

Pediatrický kardiológ alebo kardiolog si vyberie taktiku liečby hypertrofie u detí po dôkladnom vyšetrení a pozorovaní dieťaťa.

Aké typy hypertrofie LV existujú?

V závislosti od charakteru zhrubnutia srdcového svalu je izolovaná koncentrácia LVH koncentrických a excentrických typov.

Sústredný typ (symetrická hypertrofia) vzniká vtedy, keď nastane rast zhrubnutého svalu bez zvýšenia dutiny samotnej srdcovej komory. V niektorých prípadoch môže dutina NK naopak klesať. Koncentrickú hypertrofiu ľavej komory je najcharakteristickejšia hypertenzná choroba.

Excentrická hypertrofia ľavej komory (asymetrická) zahŕňa nielen zahustenie a zvýšenie hmotnosti steny LV, ale aj rozšírenie dutiny. Tento typ je bežnejší v srdcových chybách, kardiomyopatii a ischémii myokardu.

V závislosti od hrúbky steny LV spôsobujú miernu a silnú hypertrofiu.

Okrem toho sa izoluje hypertrofia s obštrukciou a bez obštrukcie odchádzajúceho traktu LV. V prvom type hypertrofia tiež zadrží medzikomorovú septum, v dôsledku čoho oblasť LV bližšie k koreňu aorty nadobúda výrazné zúženie. Pri druhom prekrývaní v zóne prechodu LV na aortu sa nepozoruje. Druhá možnosť je výhodnejšia.

Je klinicky manifestovaná hypertrofia ľavej komory?

Ak hovoríme o príznakoch a akýchkoľvek špecifických príznakoch LVH, potom je potrebné objasniť rozsah, v akom došlo k zhrubnutiu svalovej steny srdca. V počiatočných štádiách sa LVH nemusí prejaviť a hlavné príznaky sa zaznamenajú zo strany základnej srdcovej choroby, napríklad bolesti hlavy s vysokým tlakom, bolesť na hrudi počas ischémie atď.

S rastúcou hmotnosťou myokardu sa objavujú ďalšie sťažnosti. Vzhľadom na to, že zhrubnuté oblasti srdcového svalu ľavej komory stláčajú koronárne tepny, rovnako ako zosilnený myokard vyžadujú väčšie množstvo kyslíka, nastáva bolesť na hrudníku typu angíny pectoris (pálenie, stláčanie).

V súvislosti s postupnou dekompenzáciou a poklesom rezerv myokardu dochádza k rozvoju srdcového zlyhania, ktoré sa prejavuje dýchavičnosťou, opuchom tváre a dolných končatín, ako aj poklesom tolerancie zvyčajnej telesnej aktivity.

Ak niektorý z opísaných príznakov, aj keď sú mierne a zriedkavo znepokojený, je stále potrebné konzultovať s lekárom, aby ste zistili príčiny tohto ochorenia. Skutočne, čím skôr sa diagnostikuje LVH, tým väčší je úspech liečby a tým nižšie riziko komplikácií.

Ako potvrdiť diagnózu?

Na podozrenie na hypertrofiu ľavej komory stačí vykonať štandardný elektrokardiogram. Hlavnými kritériami pre hypertrofiu ľavej komory na EKG sú porušenia repolarizačných procesov (niekedy až do ischémie) v hrudníku, ktoré vedú k skoseniu vzostupného alebo šikmého vyvýšenia segmentu ST v elektródach V5, V6, ST v III a aF vodiči a záporná T vlna, Elektrokardiogram navyše ľahko identifikuje napäťové signály - zvýšenie amplitúdy R vlny v ľavom hrudníku - I, aVL, V5 a V6.

V prípade, že má pacient príznaky hypertrofie myokardu a preťaženia srdcového svalu na LK, lekár ho predpíše na ďalšie vyšetrenie. Zlatým štandardom je ultrazvuk srdca alebo echokardioskopia. V EchoKS lekár ukáže stupeň hypertrofie, stav dutiny LV a tiež identifikuje možnú príčinu LVH. Normálna hrúbka steny nie je menšia než 10 mm u žien a menšia ako 11 mm u mužov.

Často zmeny v rozmeroch srdca môžu byť posúdené vykonaním bežných röntgenových vyšetrení hrudníka v dvoch projekciách. Pri hodnotení niektorých parametrov (pás srdca, srdcové oblúky atď.) Môže rádiológ podozrievať aj zmeny konfigurácie srdcových komôr a ich veľkostí.

Video: EKG príznaky hypertrofie ľavej komory a iných srdcových komôr

Je možné vyliečiť navždy hypertrofiu ľavej komory?

Liečba hypertrofie LV sa znižuje na elimináciu príčinných faktorov. Takže v prípade srdcových chýb jediným radikálnym liečením je chirurgická korekcia defektu.

Vo väčšine prípadov (hypertenzia, ischémia, kardiomyodystrofia atď.) Je potrebné liečiť hypertrofiu ľavej komory pomocou stáleho užívania liekov, ktoré nielen ovplyvňujú vývojové mechanizmy základného ochorenia, ale tiež chránia srdcové svaly pred prestavbou, to znamená, že majú kardioprotektívny účinok.

Také lieky ako enalapril, quadripril, lisinopril normalizujú krvný tlak. V procese dlhodobých rozsiahlych štúdií sa spoľahlivo dokázalo, že táto skupina liekov (inhibítory ACE) počas šiestich mesiacov od začiatku liečby vedie k normalizácii parametrov hrúbky steny LV.

Beta-blokátorové lieky (bisoprolol, carvedilol, nebivalol, metoprolol) nielenže znižujú srdcovú frekvenciu a "relaxujú" srdcový sval, ale tiež znižujú pre- a následné zaťaženie srdca.

Nitroglycerínové prípravky alebo dusičnany majú schopnosť dokonale rozširovať krvné cievy (vazodilatačný účinok), čo tiež významne znižuje zaťaženie srdcového svalu.

V prípade súbežnej patológie srdca a vývoja CHF sa užívajú diuretiká (indapamid, hypotiazid, diuver, atď.). Keď sa odoberú, objem cirkulujúcej krvi (BCC) klesá, čo vedie k zníženiu objemu srdca.

Akékoľvek liečenie, či už užívanie jedného z liekov (pre hypertenziu - monoterapiu) alebo niekoľko (pre ischémiu, aterosklerózu, CHF - komplexnú terapiu), je predpísané iba lekárom. Samošetrenie, ako aj samodiagnostika môžu spôsobiť nenapraviteľné poškodenie zdravia.

Keď už hovoríme o liečení LVH navždy, treba poznamenať, že patologické procesy v srdcovej svalovite sú reverzibilné len vtedy, keď je liečba predpísaná včas, v počiatočných štádiách ochorenia a lieky sa vykonávajú neustále a v niektorých prípadoch aj počas celého života.

Čo je nebezpečné LVH?

V prípade, že je diagnostikovaná malá hypertrofia LV v počiatočných štádiách a základná príčina ochorenia je prístupná na liečbu, úplná liečba hypertrofie má všetky šance na úspech. Avšak pri závažných ochoreniach srdca (rozsiahle infarkty, rozsiahla kardiosekróza, srdcové chyby) sa môžu objaviť komplikácie. U týchto pacientov môže dôjsť k infarktu a mŕtviciam. Dlhoročná hypertrofia vedie k najzávažnejším CHF, s napučaním po celom tele až po anasarca, s úplnou neznášanlivosťou bežného domáceho zaťaženia. Pacienti s ťažkým CHF sa zvyčajne nemôžu pohybovať po dome kvôli ťažkým dychom, nemôžu viazať šnúrky, pripraviť jedlo. V neskorších štádiách CHF pacient nemôže opustiť dom.

Prevencia nežiaducich účinkov je pravidelný lekársky dohľad s ultrazvukom srdca každých šesť mesiacov, rovnako ako pravidelné lieky.

výhľad

Prognóza LVH je určená chorobou, ktorá viedla k jej vzniku. Takže v prípade arteriálnej hypertenzie, úspešne korigovanej pomocou antihypertenzívnych liekov, prognóza je priaznivá, CHF sa vyvíja pomaly a človek žije celé desaťročia, jeho kvalita života netrpí. U osôb staršej vekovej skupiny s myokardiálnou ischémiou, ako aj s infarktom v anamnéze, nikto nemôže predpovedať vývoj CHF. Môže sa rozvíjať pomaly a pomerne rýchlo, čo vedie k postihnutiu pacienta a postihnutiu.

Hypertrofia ľavej komory - znaky na EKG. Liečba hypertrofie myokardu ľavej komory

LVH je špecifickou léziou srdca, v ktorej sa zvyšuje veľkosť a stáva sa náchylnejší na akékoľvek zmeny. Hypertrofia postihuje hlavne myokard - najsilnejší sval srdcovej steny, sťažuje jej znižovanie, čo vedie k zvýšenému riziku vzniku iných ochorení.

Čo je hypertrofia ľavej komory

Hypertrofia srdca, alebo inými slovami hypertrofická kardiomyopatia, je zhrubnutie steny ľavej srdcovej komory srdca, čo vedie k poruche aortálnej chlopne. Problém je častý u pacientov s hypertenziou, ako aj športovcov, ľudí, ktorí vedú sedavý životný štýl, alkoholických závislých a tých, ktorí zdedili tendenciu k patológii dedením.

Hypertenzia myokardu ľavej komory srdca patrí do triedy 9 na stupnici ICD 10 spolu s ďalšími ochoreniami obehového systému. Táto patológia je v podstate syndróm iných srdcových ochorení, ktorých nepriame príznaky sa prejavujú. Aby sa zabránilo možným problémom v budúcnosti, je potrebné intenzívne liečiť hypertrofovaný orgán včas, bezprostredne po zistení patológií.

Stupeň hypertrofie ľavej komory

V závislosti od príznakov LVH a veľkosti deformovanej svalovej tkanivy existuje niekoľko fáz vývoja ochorenia:

Mierna hypertrofia ľavej komory (LVH) sa vyskytuje ako dôsledok hypertenzie alebo iných srdcových ochorení. Tento nevýznamný nárast na prvý pohľad signalizuje preťaženie srdca a zvyšuje sa riziko ochorenia myokardu (srdcový záchvat, cievna mozgová príhoda) pre pacienta. Často výnosy bez akýchkoľvek znakov sa zisťujú iba pri analýze EKG. Ak je ľavá komora zväčšená, je potrebné liečiť ju s pomocou špecialistov, najlepšie zo všetkých - natrvalo.

Závažná LVH sa vyznačuje dystrofickými zmenami, v ktorých je mitrálna chlopňa umiestnená blízko povrchu septa a zasahuje do prietoku krvi, spôsobuje nadmerné svalové napätie a stres na ľavej komore.

Zväčšenie ľavej komory srdca - príčiny

Príčiny hypertrofie ľavej komory sa môžu meniť, medzi nimi chronické aj získané choroby rôznych častí tela:

 • hypertenzia;
 • obezita: vývoj choroby je veľmi nebezpečný u malých detí s nadváhou;
 • ischémia;
 • diabetes mellitus;
 • arytmie, aterosklerózy;
 • časté nadmerné cvičenie;
 • alkoholizmus, fajčenie;
 • vysoký krvný tlak;
 • pľúcne ochorenie;
 • aortálna stenóza;
 • porušenie mitrálnej chlopne;
 • stres, psychické choroby, nervové vyčerpanie.

Vývoj organizmu u dieťaťa môže viesť k porušeniu procesov repolarizácie myokardu a v dôsledku toho k nárastu steny komory. Ak vznikla takáto situácia, musí sa predchádzať a ďalej pozorovať natrvalo počas dospelosti a zabrániť progresii. Trvalé cvičenie môže prirodzene viesť k rozšíreniu srdca, zatiaľ čo práca spojená s posilňovaním je potenciálnou hrozbou systolického preťaženia, takže by ste mali racionalizovať vašu fyzickú aktivitu a sledovať vaše zdravie.

Ďalšou nepriamou príčinou je porucha spánku, pri ktorej človek prestane dýchať krátky čas. Je možné ju pozorovať u žien počas menopauzy alebo u starších ľudí a má za následok také rozšírenie priemeru srdcových ciev, rast priehradky a steny srdcových oddelení, vysoký krvný tlak, arytmia.

Známky hypertrofie ľavej komory

Príznaky kardiomyopatie nie sú vždy zrejmé, často ľudia nevedia o probléme. Ak počas tehotenstva plod vyvinul abnormálne, môže nastať vrodená chyba a hypertrofia ľavého srdca. Takéto prípady sa musia pozorovať od narodenia a vyhnúť sa komplikáciám. Ak však dochádza k prerušovaným prerušeniam srdcovej práce a človek cíti niektoré z týchto príznakov, môže sa stať, že komorové steny nie sú v poriadku. Príznaky tohto problému sú:

 • dýchavičnosť;
 • slabosť, únava;
 • bolesti na hrudníku;
 • nízky impulz;
 • opuch tváre popoludní;
 • narušený spánok: nespavosť alebo nadmerná ospalosť;
 • bolesť hlavy.

Typy hypertrofie ľavej komory

Typy hypertrofie ľavej komory sa líšia v závislosti od štruktúry zmien srdcových svalov. Stáva sa to: koncentrická a excentrická LVH, ventrikulárna dilatácia. Rozlišujte na základe echokardiografických parametrov (kardiogram) a hrúbky steny orgánu. Každý typ LVH nie je nezávislou chorobou, ale vzniká v dôsledku iných patológií v ľudskom tele.

Excentrická hypertrofia

Excentrická hypertrofia myokardu je charakterizovaná zvýšením srdca a objemu jeho komôr paralelne so stláčaním svalov ľavej komory. Vyvoláva sa prudké zvýšenie kardiomyocytov, ich priečna veľkosť sa nemení. Aj excentrická LVH hrozí spomalením pulzných respiračných komplikácií. Vyskytuje sa so srdcovou chorobou alebo po infarkte.

Koncentrickú hypertrofiu myokardu ľavej komory

Koncentrický prietok krvi sa vyskytuje v dôsledku hyperfunkcie myokardiocytov v dôsledku tlakového zaťaženia. Veľkosť dutiny sa nemení, niekedy sa dokonca zmenšuje. Veľkosť steny ľavej komory, celková hmotnosť myokardu a srdca sa zvyšuje. Koncentrická hypertrofia sa vyskytuje u hypertenzie, hypertenzie; je príčinou zníženej koronárnej rezervy.

Dilatácia ľavej komory

Dilatácia je expanzia ľavej srdcovej komory srdca, ku ktorej dochádza pri zmene myokardu alebo pri preťažení zdravých komôr. Ak sa srdce predlžuje, môže to byť aj prvý príznak LVH. Niekedy stenóza aorty vedie k dilatácii, keď zúžený ventil nemôže vykonávať svoju čerpaciu funkciu. Odložené ochorenia sú často príčinou expanzie srdca, v zriedkavých prípadoch sa môže vyskytnúť sama osebe ako vrodená patológia.

Hypertrofia ľavej komory: príčiny, liečba a dôsledky

Myokard je najsilnejšou svalovou vrstvou srdcovej steny, tvorenou kardiomyocytovými bunkami. Táto tkanivá sú prítomné v predsieni a komorách, ale kontrakty sa líšia rôznymi spôsobmi. Myokard je vybavený vodivým systémom, ktorý vysvetľuje dôslednú prácu oddelení srdca. Takáto patológia hypertrofie myokardu v ľavej komore sa považuje za dôsledok a predzvesť vážnych problémov kardiovaskulárneho systému. Táto choroba sa bude diskutovať v tejto publikácii.

Hypertrofia ľavej komory - čo je to?

Patológia sa môže vyvinúť, keď dôjde k proliferácii srdcovej steny. Vo väčšine prípadov to vedie k zmene veľkosti a tvaru srdca, ako aj k zahusteniu septa medzi komorami. Niekedy sa choroba dlhodobo nezobrazuje a človek o ňom nevie. Hypertrofia sa považuje za predchodcu vážnejších patologických ochorení srdca, preto je dôležité vedieť o rizikových faktoroch a dôsledkoch tejto patológie.

Príčiny hypertrofie ľavej komory

Hypertrofia ľavej komory myokardu sa vyskytuje v podmienkach, keď srdce prežíva pravidelné zaťaženie, ktoré spôsobujú, že pracuje intenzívnejšie ako zvyčajne. Napríklad, so zvýšeným krvným tlakom, svaly ľavej komory sú nútené silnejšie kontrahovať, aby ich neutralizovali. V dôsledku toho vedie k zvýšeniu svalového tkaniva, čo spôsobuje poruchu srdca. Faktory, ktoré môžu spôsobiť, že srdce pracuje s vyššou silou a napätím, sú nasledujúce.

arteriálnej hypertenzie

Hypertenzia zvyšuje pravdepodobnosť ventrikulárnej hypertrofie. Pri tomto ochorení systolický tlak (vyskytuje sa počas kontrakcie) presahuje značku 140 mm Hg. Art. A diastolický (v relaxačnej fáze) stúpa o viac ako 90 mm Hg. Mimochodom, obezita môže spôsobiť zvýšenie krvného tlaku a zvýšenú potrebu tela na kyslík a v dôsledku toho aj rast myokardu.

Srdcové chyby

Hypertrofia ľavej komory ľavej komory nie je taká zriedkavosť medzi detskými chorobami. Hlavnú úlohu zohrávajú vrodené srdcové chyby:

 • jedna komôrka namiesto dvoch;
 • koarktáciu alebo stenózu aorty;
 • defekt prepážky medzi dvoma komorami;
 • spoločný arteriálny kmeň;
 • hypoplázia ľavej komory a pľúcna atrézia;
 • atrézia trikuspidálnej chlopne.

Detekcia hypertrofie myokardu a srdcových patológií u plodu a u detí do 6 mesiacov je pomerne zložitá. Pre presnú diagnostiku sa používa hlavne metóda echokardiografie, zatiaľ čo na echokardiograme sa pozoruje hypertrofia myokardu a ďalšie charakteristické zmeny sprevádzajúce akékoľvek srdcové ochorenie.

 • stenóza aortálnej chlopne, ktorá je sprevádzaná zúžením ventilu, ktorý spája ľavú komoru s aortou a zasahuje do pohybu krvi z tejto veľkej krvnej cievy späť do srdca. Vývoj stenózy vyžaduje intenzívnu prácu komory na dodávanie krvi do aorty;
 • aortálnej nedostatočnosti, keď počas relaxácie komôr dochádza k spätnému toku krvi z aorty do ľavej komory v dôsledku nedostatočného uzatvorenia aortálnej chlopne.

Idiopatická hypertrofia / hypertrofická kardiomyopatia

Ide o pomaly sa rozširujúce zhrubnutie celého myokardu alebo jeho jednotlivých častí, ktoré dlhodobo nespôsobujú žiadne poruchy kontraktilnej aktivity srdca. Patológia je založená na genetickom predispozícii a hypertrofia myokardu môže byť sprevádzaná rastom fibrózneho tkaniva v jeho hrúbke a abnormálnej priestorovej orientácii myofibrilov, ktoré zabezpečujú kontrakciu svalových buniek.

Ak sú takéto zmeny v myokarde ľavej komory vyslovované a vyskytujú sa bez zjavného dôvodu, potom hovoríme o hypertrofickej kardiomyopatii, ktorá je tiež považovaná za faktor vzniku hypertrofie.

Nadmerné cvičenie

Intenzívne výkonové športy umožňujú srdcu prispôsobiť sa obrovskej fyzickej námahe. Pre niektorých to môže viesť k hypertrofii ľavej komory, kým sú rizikové vážení vzpriatelia a ľudia, ktorí sa zaoberajú ťažkou telesnou prácou.

Aké ďalšie poruchy môžu viesť k hypertrofii myokardu ľavej komory?

Nie je taká bežná ako hypertenzia, ale možnou a sprievodnou príčinou hypertrofie myokardu je spánková apnoe. Toto porušenie je spojené s nevedomým dýchaním vo sne na čas od 1 sekundy do 2-3 minút. Táto porucha sa vyskytuje u žien po menopauze a u mužov. Ako apnoe ovplyvňuje vývoj hypertrofie myokardu? Odborníci tvrdia, že toto je jeden z faktorov, ktoré zvyšujú krvný tlak, a po dlhej prestávke sa dramaticky zvyšuje záťaž na srdcový sval.

Liečba hypertrofie ľavej komory

Liečba chorôb sa primárne zameriava na základnú príčinu jej vývoja.

Odstránenie rizikových faktorov

Pre úspešnú liečbu je dôležité odstrániť tie faktory a návyky, ktoré zvyčajne vedú k vzniku ochorenia. Normalizácia krvného tlaku je prvým a najdôležitejším krokom. Kontrolujte pravidelne svojho lekára, kúpte si krvný tlak, aby ste mohli kontrolovať tlak. Pokúste sa odstrániť všetky druhy zdrojov stresu a úzkosti, pretože nadmerné kortizol a norepinefrín sú tiež rizikovými faktormi. Nemenej dôležitá v liečbe je považovaná za zdravý životný štýl a odstránenie zlých návykov.

Korekcia arteriálnej hypertenzie

Terapeutické opatrenia s vysokým krvným tlakom zahŕňajú zmeny liekov a životného štýlu. Niektoré lieky, ktoré sú zamerané na korekciu hypertenzie, môžu tiež zabrániť ďalšiemu zvýšeniu svalového tkaniva ľavej komory. Tu sú skupiny liekov predpísaných pre hypertenziu:

 1. ACE inhibítory (enzým konvertujúci angiotenzín) prispievajú k rozšíreniu krvných ciev, zníženiu krvného tlaku, normalizácii prietoku krvi a tým k znižovaniu zaťaženia srdca. Príklady produktov: enalapril (Vazotek), kaptopril (Capoten), lisinopril (Prinivil, Zestril). Lieky v tejto skupine v niektorých prípadoch spôsobujú dráždivý kašeľ, ale terapeutický účinok je často dôležitejší. Ak sú vedľajšie účinky závažné, lekár si môže zvoliť iné prostriedky.
 2. ARB alebo blokátory angiotenzínového receptora majú veľa vlastností ACE inhibítorov, ale nespôsobujú kašeľ pacientovi. Príklady nápravných opatrení: Losartan (Cozaar), Valsartan.
 3. Tiazidové diuretiká pomáhajú obličkám zbaviť sa nadbytku vody a sodíkových iónov, čím sa znižuje celkový objem krvi a krvný tlak.
 4. Beta-blokátory znižujú srdcovú frekvenciu, znižujú krvný tlak a zabraňujú niektorým škodlivým účinkom stresových hormónov - kortizolu a adrenalínu, ktoré nie sú hlavným faktorom, ale ovplyvňujú vývoj hypertenzie. Tieto lieky zahŕňajú bisoprolol, karvedilol, metoprolol, atenolol (Tenormin).
 5. Blokátory kalciového kanála zabraňujú vstupu vápnika do buniek srdcového tkaniva, znižujú kontraktilitu myokardu, uvoľňujú svalové tkanivo cievnych stien, vyvíjajú diuretický účinok a tým znižujú krvný tlak. Medzi nasledujúce antagonisty vápnika patria lieky: Nifedipín (Procardia), Verapamil (Calan, Cover, Veleran), Diltiazem (Cardisem, Tiazac).

Zdravý životný štýl

Zmeny životného štýlu pomôžu znížiť krvný tlak a zabrániť vzniku symptómov hypertrofie ľavej komory. Zvážte niektoré dôležité odporúčania:

 • Zbavte sa nadmernej hmotnosti. Strata len 3-5 kg ​​pomáha normalizovať krvný tlak a znižuje riziko hypertrofie myokardu;
 • obmedziť množstvo soli v strave, keďže jej prebytok nevyhnutne vedie k zvýšeniu tlaku;
 • nezneužívajte alkohol, nepijte ho v malom množstve a tiež sa zrieknite cigariet;
 • cvičenie pravidelne, pol hodiny alebo hodina miernej fyzickej aktivity každý deň posilňuje srdce, ale nestrachuje ju. Choďte pešo, beh, fitness alebo jógu častejšie. Ak sa venujete vzpieraniu, ako je posilňovanie alebo vaša práca súvisí s cvičením, poraďte sa s kardiológa, odporučí spôsob prevencie hypertenzie a hypertrofie myokardu.

účinky

Zväčšený sval stráca elasticitu, čo vedie k zvýšeniu tlaku v srdci a koronárnych artériách. Hypertrofia ľavej komory je plná takých komplikácií, ako je:

 • arytmia - porušenie srdcového rytmu;
 • ischemická choroba srdca, angina pectoris;
 • zlyhanie srdca, vyjadrené v neschopnosti srdca pumpovať požadované množstvo krvi;
 • prerušenie prívodu krvi do srdca - srdcový záchvat;
 • náhle zastavenie srdca.

Ako môžete vidieť, dôsledky tejto choroby sú veľmi závažné a nepredvídateľné. Všetky patológie spojené s kardiovaskulárnym systémom si vyžadujú veľkú pozornosť, pretože nečinnosť môže byť niekedy smrteľná.

Ktorý lekár sa má kontaktovať

Ak máte problémy so srdcom, musíte sa obrátiť na kardiológa. Na zistenie hypertrofie ľavej komory sa elektrokardiografia používa ako skríningová metóda a najdôležitejšou štúdiou je echokardiografia. Ak je tento príznak spojený so srdcovým ochorením, pacient je liecený srdcovým chirurgom.

Hypertrofia ľavej komory so zmenami myokardu

Ľudské telo sa vyznačuje schopnosťou rýchlo sa prispôsobiť rôznym zmenám v práci obehového systému. U väčšiny pacientov s hypertenziou dôjde v dôsledku pretrvávajúceho zvýšenia krvného tlaku k kompenzačnému nárastu ľavej komory, čo je spojené so stratou elasticity tkaniva so zoslabením srdcovej septa. Hypertrofia myokardu nie je samostatnou diagnózou, pretože je len bežným príznakom srdcových patológií, ktoré vyžadujú konštantnú aktiváciu kompenzačných mechanizmov z tela.

Príčiny a patogenéza

Pravidelné fyzické a hemodynamické napätie, ktoré núti srdce pracovať ťažšie ako zvyčajne, nakoniec vedie k zvýšeniu hmotnosti myokardu, najmä ľavej komory. Pri hypertenzii sú svalové vlákna nútené silnejšie kontrahovať, aby pôsobili proti tlaku v obehovom systéme. Srdcové vady, ako aj nadmerné fyzické námahy, majú podobný účinok.

Nasledujúce faktory môžu viesť k hypertrofii ľavej komory:

 • hypertenzia s pretrvávajúcim zvýšením krvného tlaku;
 • endokrinné patológie (diabetes, obezita);
 • poruchy vedenia a srdcového rytmu;
 • aterosklerotické vaskulárne zmeny;

Hypertrofia myokardu ľavej komory sa nazýva nadmerná a zvýšená svalová hmotnosť tejto steny srdca, čo vedie k zmene tvaru a veľkosti celého orgánu

 • ischemická choroba srdca;
 • aortálna stenóza;
 • chronický stres;
 • nedostatok pohybu;
 • pretrvávajúce preťaženie, nedostatok riadneho odpočinku;
 • porušenie periférneho obehu;
 • intenzívna telesná výchova;
 • systémové ochorenia spojivového a svalového tkaniva;
 • prítomnosť zlých návykov (fajčenie, alkohol).

Benígne GMLV je charakteristické pre mnohých športovcov, ktorí vytrvalo trénujú vytrvalosť. Menej častá je idiopatická kardiomyopatia, ktorej príčinou je genetická predispozícia.

Ľudia, ktorí prežili infarkt myokardu, majú väčšiu pravdepodobnosť podstúpenia hypertenzie s následnou kompenzáciou srdcovej aktivity zvýšením zdravých svalových vlákien srdca.

Známky hypertrofie ľavej komory

Pomalé a nerovnomerné zvýšenie srdcového svalu, ktoré sa môže v priebehu rokov vyvíjať, je často charakterizované rozmazaným klinickým obrazom. Mnoho ľudí sa po prvýkrát dozvie o prítomnosti ich LVV len počas rutinného vyšetrenia s podrobnou vizualizáciou srdcových komôr. Ďalšie možnosti miernej hypertrofie myokardu sú sprevádzané výraznými príznakmi, ktoré sú prezentované vo forme arytmií, angíny pectoris, dýchavičnosti, cyanózy.

Závažná hypertrofia ľavej komory je sprevádzaná dýchavičnosťou a bolesťou na hrudníku, ako aj palpitácie a prerušenia srdca

Medzi najčastejšie príznaky naznačujúce kompenzačné zvýšenie ľavej komory patria:

 • bolesť na hrudníku, ktorej patogenéza je spojená s kompresiou koronárnych ciev, čím sa kyslík dostáva do myokardu;
 • porucha srdcového rytmu, ktorá sa môže prirodzene líšiť u rôznych pacientov: niektorí pacienti majú jasnú tachykardiu, iní - zaznamenajú prerušenie činnosti srdca alebo fibrilácie predsiení;
 • pocit nedostatku kyslíka a rýchla únava sa stávajú častými spoločníkmi hypertrofie ľavej komory, pretože zvýšenie kontrakcií myokardu v dôsledku zvýšenia svalových vlákien vedie k chronickej únavě v dôsledku preťaženia obehového systému;
 • zmena krvného tlaku, ktorá sa najčastejšie skladá z pretrvávajúcej hypertenzie, môže byť výsledkom hypertrofie ľavej komory a jej skutočnej príčiny;
 • bolesť hlavy, ktorá sa vyskytuje na pozadí spazmu mozgových ciev, významne ovplyvňuje celkovú pohodu pacienta a ischémia mozgového tkaniva v priebehu času prispieva k rozvoju chronického závratu a zhoršenej zrakovej ostrosti.

Klinický obraz ochorenia závisí vo veľkej miere od príčiny hypertrofie myokardu. Ak hovoríme o renálnej hypertenzii, potom sa k vyššie uvedeným príznakom pridáva časté močenie a bolesť v bedrovej oblasti. Pri infarkte myokardu, ktorý spôsobil kompenzačné zvýšenie zdravých oblastí srdca, prevažujú srdcové arytmie a príznaky ischémie tkaniva.

Aj vo fáze dekompenzácie môže pacient zaznamenať epizódy srdcovej astmy, pretože myokard z ľavej komory nie je schopný pumpovať požadované množstvo krvi

Liečba a diagnostika

Vzhľadom na to, že nárast myokardu nie je nezávislou chorobou, je potrebné bojovať proti jeho prejavom výlučne odstránením skutočnej príčiny hypertrofie. Na zníženie zaťaženia preťaženého srdca sa používajú lieky rôznych farmakologických skupín vrátane komplexov vitamínov.

Pred liečbou musíte absolvovať dôkladnú diagnostiku, ktorá zahŕňa: sériu laboratórnych testov, štúdium biochemických markerov infarktu, elektrokardiografiu, ultrazvuk srdca.

Skupiny liekov na korekciu srdcovej aktivity pri hypertrofii myokardu ľavej komory:

 • beta-blokátory ("Atenolol", "Propranolol") - inhibujú účinok katecholamínov na myokard, čím znižujú krvný tlak a znižujú srdcovú frekvenciu;
 • ACE inhibítory - blokujú aktivitu enzýmu konvertujúceho angiotenzín, čo prispieva k náprave krvného tlaku v prípade renálnej arteriálnej hypertenzie (Captopril, Enalapril);
 • blokátory pomalých kalciových kanálov - inhibujú penetráciu iónov vápnika z extracelulárneho priestoru do srdcových buniek, čím významne znižujú zaťaženie myokardu ("Verapamil");
 • srdcové glykozidy (prípravky z digitalis, adonis, ľalie z údolia) a kardiotonika ("dopamín", "dobutamín") - prispievajú k normalizácii srdcových kontrakcií, znižujú svalové napätie, odstraňujú koronárny vazospazmus, vyrovnávajú frekvenciu a rytmus kontrakcií srdca;
 • Angioprotektory (rutín, troxerutín, vitamín C) - chránia cievy pred patogénnym účinkom voľných radikálov, robia ich odolnejšie voči ischémii, pomáhajú zlepšiť trofizmus s ďalšou obnovou oslabenej cievnej steny.

V závislosti od prítomnosti a oblasti postihnutých oblastí srdca, ukazovateľov krvného tlaku a celkového stavu tela sa zvolí primeraná liečba. V niektorých prípadoch môže byť dostatok liekov na zníženie zaťaženia myokardu a normalizáciu tlaku. Ťažké lézie srdca a koronárnych ciev sú chirurgicky korigované. Aby sa zabránilo hypertrofii ľavej komory v ľavej komore, mali by sa udržiavať dôsledná kontrola krvného tlaku, pravidelne navštevovať kardiológ a uchádzať sa o vhodný lekársky výskum.

Aké je nebezpečenstvo hypertrofie ľavej komory?

Ľavá komora je najväčšou komorou srdca. Má dôležitú úlohu pri organizácii krvného obehu. Zúženie svalov ľavej komory zabezpečuje prietok krvi vo veľkom kruhu. Intenzívne zaťaženie myokardu vedie k zvýšeniu jeho objemu. V dôsledku toho sa môže vyskytnúť hypertrofia myokardu ľavej komory (LVMH).

Táto patológia je bežným javom na elektrokardiograme. K dnešnému dňu sa zvyšuje počet prípadov hypertrofie u mladých ľudí. Navyše percento úmrtnosti u mladých z tejto choroby je oveľa vyššie ako u starších ľudí. Preto je potrebné vedieť príčiny a príznaky vývoja srdcovej abnormality pre jej včasné odhalenie a úspešnú prevenciu.

Čo je choroba?

Pod hypertrofiou ľavej komory rozumiem abnormálny stav srdca, ktorý sa vyznačuje zvýšenou hmotnosťou srdcového svalu. Často sa patológia deteguje náhodou počas EKG alebo ultrazvuku.

Po dlhú dobu môže byť asymptomatický a môže spôsobiť závažné ochorenie srdca. Bez náležitého a primeraného liečenia tento stav často vedie k zvýšenému riziku srdcových infarktov alebo mŕtvice, ktoré nakoniec skončia smrťou.

Svalové bunky srdca, nazývané kardiomyocyty, nemajú schopnosť rozdeliť, vznik hypertrofie myokardu nastáva v dôsledku zvýšenia počtu intracelulárnych štruktúr a objemu cytoplazmy. Dôsledkom toho je zmena veľkosti buniek srdcového svalu a zvýšenie hmotnosti myokardu.

Zvažovaná patológia je adaptívny proces, ktorý sa rozvíja v reakcii na všetky druhy porúch, ktoré bránia normálnej aktivite myokardu. Takéto podmienky prinútia srdcový sval kontrastovať s vyšším zaťažením.

Ktorý prispieva k posilneniu metabolických procesov, rastu bunkovej hmoty a objemu tkaniva myokardu.

V počiatočnom štádiu vývoja je analyzovaná choroba LV adaptačnej povahy a normálny krvný obeh je udržiavaný srdcom zvýšením hmotnosti tohto orgánu. Avšak v priebehu času sa inhibuje funkcia myokardu a hypertrofia sa nahradí atrofiou, čo je opačný fenomén. To znamená, že došlo k zníženiu veľkosti buniek.

Myokardiálna hypertrofia ľavej komory srdca sa vytvára nielen pri rôznych ochoreniach, ale aj u absolútne zdravých ľudí s intenzívnym cvičením. Väčšina športovcov, ktorí robia ťažkú ​​fyzickú prácu, trpí touto chorobou.

Existuje mnoho príkladov, keď takáto patológia prenikla do zlyhania srdca. Nadmerná fyzická námaha vedie k nebezpečným následkom. Pri vykonávaní tohto druhu činnosti je potrebné venovať náležitú pozornosť stavu srdcového svalu, aby sa predišlo vážnym komplikáciám.

Variety patológie

Rast svalových buniek srdca môže pokrývať celú komoru a nachádza sa na rôznych miestach. Vo väčšine prípadov je lokalizovaný na prepážke medzi komorami, aortálnym otvorom a spojom predsiene do ľavej komory. Podľa miesta, kde došlo k zvýšeniu svalovej hmoty, sú zaznamenané nasledujúce typy abnormálnych stavov:

 • Koncentrická hypertrofia ľavokomorového myokardu (tiež symetrická) vedie k rovnomernému zahusteniu srdcového svalu. Aby komora mohla tlačiť krv do otvoru hlavnej tepny, vrstva svalov sa postupne zvyšuje.
 • Excentrická hypertrofia sa vytvára väčšinou na medzikomorovej septe, v niektorých prípadoch je bočná stena ovplyvnená alebo v vrchole.

V závislosti od účinku na systémovú cirkuláciu je anomália rozdelená na:

 • Bez prekážok prietoku krvi v odtokovom trakte. V takejto situácii bude vplyv na systémový obeh minimálny. Koncentrická forma často nie je sprevádzaná obštrukciou, na rozdiel od asymetrickej odrody.
 • S prekážkou. Pri redukcii komory sa ústna časť aorty stlačí. Spolu s tým existuje ďalšia bariéra proti normálnemu prietoku krvi, ktorá vo väčšej miere zvyšuje hypertrofiu.

Klasifikácia hrúbky svalov:

 • mierna hypertrofia nastáva so zhrubnutím srdcového svalu viac ako 11 mm, ale menej ako 21 mm;
 • v miernej miere je hrúbka myokardu 21-25 mm;
 • závažná patológia ľavej komory je charakterizovaná zhrubnutím svalu v čase kontrakcie srdca viac ako 25 mm.

Mierne zmeny v myokarde ľavej komory nepredstavujú hrozbu pre život. Často pozorované u ľudí, ktorí sa venujú fyzickej práci alebo športu a vykonávajú intenzívne pracovné zaťaženie.

Dôvody zvýšenia objemu myokardu

Uvažovaná zmena srdcového svalu je z väčšej časti súčasným syndrómom rôznych chorôb srdca chronickej povahy. Príčiny hypertrofie LV sú čiastočne spôsobené genetickými poruchami, čo znamená, že anomália je zdedená. Medzi hlavné príčiny zmien myokardu patria:

 • závislosti;
 • obezita;
 • stenóza aortálnej chlopne;
 • chronický stres;
 • diabetes mellitus;
 • dlhotrvajúca intenzívna fyzická námaha;
 • hypertenzná kardiopatia;
 • esenciálna arteriálna hypertenzia.

Často sa patologický stav srdca vyskytuje na pozadí arteriálnej hypertenzie. Vo väčšine prípadov je nárast myokardu v objeme kvôli vplyvu vysokého tlaku.

Nadváha je tiež faktorom, ktorý indukuje tvorbu srdcovej patológie. Zväčšené telo potrebuje intenzívnejší krvný obeh, preto sa tvoria abnormálne zmeny srdcového svalu.

Srdcové defekty, ktoré bránia odtoku krvi z komôr, sú vrodenou predispozíciou na tvorbu patologických zmien myokardu. Je to s genetickými defektmi srdcového svalu, že hypertrofia LV je spojená s dieťaťom.

Klinické symptómy

Známky hypertrofie ľavého srdca nie sú vždy pozorované. Osoba si nemusí byť vedomá existencie takéhoto problému. Abnormálny vývoj plodu počas tehotenstva často vedie k vzniku malformácií a hypertrofie charakteristického orgánu.

Takéto prípady sa majú pozorovať od narodenia, aby sa predišlo vážnym komplikáciám.

Ak sa v srdci vyskytnú rôzne poruchy a osoba sa vyskytne s niektorým z nasledujúcich príznakov, existuje možnosť prítomnosti patologických stavov komôr.

Typické príznaky príslušnej anomálie:

 • zvýšená úroveň tlaku, zle podriadená lekárskej korekcii;
 • prerušenia srdcovej činnosti;
 • dýchavičnosť, opakujúce sa záchvaty dýchavičnosti, nerozumné, intenzívne kašeľ v ležiacej polohe;
 • stavov pred prehliadnutím;
 • opakované bolestivé záchvaty v srdci a za hrudnou kosťou;
 • tlaková nestabilita;
 • bolesti hlavy z nejasnej prírody, ospalosť, všeobecná slabosť;
 • porucha spánku;
 • opuch tváre a končatín večer;
 • modrý nasolabický trojuholník a nechtová doska.

Dokonca aj s malými príznakmi analyzovaného problému a zhoršením zdravia by sa malo okamžite vyhľadať lekársku pomoc pri ďalšej diagnostike a terapii.

Diagnostika problémov

Po prvé, diagnostické opatrenia sú zamerané na zistenie chorôb obehového systému. Iba ošetrujúci špecialista môže správne diagnostikovať a zhromažďovať históriu pacienta (informácie o prítomnosti dedičných ochorení, sťažnosti pacientov).

Prítomnosť endokrinných ochorení a vrodených malformácií v rodine zvyšuje pravdepodobnosť vzniku hypertrofie ľavého srdca. Pre podrobnejšiu diagnózu lekár predpisuje nasledujúce postupy:

 • laboratórne krvné testy (všeobecné a biochemické), štúdium hormonálneho stavu, analýza moču;
 • elektrokardiogram;
 • Röntgenové vyšetrenie hrudníka, ktoré určí zvýšenie v tieni srdca a tieň aorty;
 • denné sledovanie EKG;
 • Ultrazvuk srdca pred a po cvičení;
 • CT a MRI na presnejšie stanovenie srdcových ochorení a súvisiacich abnormálnych zmien;
 • Echokardiografia.

V niektorých prípadoch je priradená koronografia na posúdenie priechodnosti koronárnej artérie.

Tacka liečby

Liečba hypertrofie ľavého srdca je vplyv na príčinu vývoja patológie. Liečba modifikovaného tkaniva myokardu by mala byť pod dohľadom ošetrujúceho lekára. Hlavnou úlohou je znížiť veľkosť ľavej komory na normálnu hlasitosť.

V tejto situácii je potrebný integrovaný prístup k náprave problému. Okrem farmakoterapie by mal pacient zmeniť svoj každodenný životný štýl, aby liečba mohla pokračovať úspešnejšie.

Najprv musíte odstrániť závislosť. Znížte príjem soli, odstráňte mastné a vyprážané potraviny z dennej stravy.

Ak liečba liekmi nepriniesla očakávané výsledky, potom sa aplikuje chirurgická liečba. Nasledujúce chirurgické postupy sú uvedené:

 • Operácia Morrow, ktorá je čiastočným odstránením myokardu v oblasti prepážky medzi komorami;
 • náhrada alebo transplantácia aortálnej chlopne;
 • výmena mitrálnej chlopne;
 • inštalácia stentu do lumen koronárnych ciev;
 • oddelenie adhézií v ústach hlavnej tepny.

Keď liečba hypertrofie ľavého srdca neprinesie očakávané výsledky, zavedú kardiostimulátor. Jedná sa o zariadenie určené na obnovenie normálnej srdcovej frekvencie.

Všeobecne platí, že pre každého pacienta sa liečba zvažovanej patológie vyberie individuálne. Zohľadňujú sa všetky dostupné poruchy aktivity srdca, všeobecný stav a prítomnosť sprievodných abnormalít.

Treba poznamenať, že včasná detekovaná hypertrofia je jednoduchšia na opravu. Ak nemáte liečbu v počiatočnom štádiu, potom sa môžu vyskytnúť závažné komplikácie, a preto pri najmenšom prejave hypertrofie musíte vyhľadať pomoc od kardiológa. Špecialista určí primeranú a kompetentnú taktiku terapie, ktorá dá šancu na dlhý život.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Dostávajú sa do armády s prolapsom mitrálnej chlopne?

Vojenská služba nie je jednoduchá. Vyžaduje značné úsilie fyzicky aj emocionálne.Či už berú armádu s prolapsom mitrálnej chlopne, nikto okamžite nepovie.

Prečo sa na tele objavujú pomliaždeniny bez toho, čo majú robiť

Z tohto článku sa dozviete: prečo sa na tele objavujú modriny bez príčiny, aké ochorenia môžu spôsobiť tento problém. Čo s tým robiť.Príčiny modrín na tele (obsah článku):

Prečo sú monocyty zvýšené v krvi, čo to znamená?

Monocyty sú zrelé, veľké bielych krviniek obsahujúcich len jedno jadro. Tieto bunky patria medzi najaktívnejšie fagocyty v periférnej krvi. Ak krvný test ukázal, že monocyty sú zvýšené, máte monocytózu, znížená hladina sa nazýva monocytopénia.

Tlakové skoky - vysoké a nízke: príčiny a liečba

Z tohto článku sa dozviete: z akého tlaku sa skočí a čo toto porušenie naznačuje. Aké poruchy v tele spôsobujú drastické tlakové straty, čo treba urobiť na normalizáciu zmenených indexov.

Porušenie venózneho odtoku mozgu

Pri probléme s prívodom krvi do mozgu sa viac pozornosti venuje tepnám. Prinášajú kyslík, plastové materiály, ktoré vytvárajú energiu a vykonávajú neuróny svojich funkcií.

Prečo prasknuté kapiláry na nohách

Kapiláry v nohách sú vážnym predpokladom na premyslenie vášho zdravia. Najčastejšie takéto zmeny v krvných cievach sú počiatočnou formou kŕčových žíl. Ak ochorenie začnete, venózna krv bude neustále stagnovať a následne bude mať vysoké riziko zápalových procesov v žilách.