Z tohto článku sa dozviete: čo je pravá predsieňová hypertrofia, aký je mechanizmus jej vývoja. Typy hypertrofie, príčiny výskytu a charakteristické príznaky. Rozlišujúce znaky hypertrofie pravého predsiene na EKG, liečba a prognóza.

Hypertrofia (zhrubnutie steny komory) pravého predsiene nie je srdcová choroba, ale charakteristický symptóm, výsledok kardiovaskulárnych patológií alebo pravidelná fyzická námaha (norma pre profesionálnych športovcov).

Na pozadí niektorých patologických procesov (trikuspidálna stenóza, zvýšenie tlaku v pľúcnych tepnách) sa plnenie a tlak v pravom predsieni stáva nadmerným. Aby sa zabezpečil normálny prietok krvi a aby sa fotoaparát chránil pred roztrhnutím, myokard vytvára vrstvy (zahusťuje), zvyšuje sa intenzita a frekvencia predsieňových kontrakcií.

V dôsledku toho sa u pacienta objaví arytmia, v pľúcach sú charakteristické príznaky žilovej kongescie - kašeľ, dýchavičnosť podobná astmatike.

Patológia sa vždy objavuje na pozadí ochorení (pľúcnych, kardiovaskulárnych), porúch krvného toku vo veľkom alebo malom kruhu krvného obehu (s výnimkou pracovnej hypertrofie - zhrubnutie vrstvy myokardu ako odozvy na pravidelnú fyzickú aktivitu, srdce atléta).

Môže sa úplne vyliečiť, ak dôjde k vylúčeniu príčiny hypertrofie v čase (napríklad trikuspidálna stenóza, pľúcne ochorenie), klesá s hrúbkou svalovej steny, obnoví sa srdcová funkcia (sťahovanie predsiení sa znižuje, srdcový rytmus sa normalizuje).

Ak nemôže dôjsť k odstráneniu príčiny, môže sa takéto zhrubnutie skomplikovať, kým:

 • poruchy srdcového rytmu (supraventrikulárny extrasystol);
 • tvorba pľúcneho srdca (dysfunkcia pravej komory v dôsledku patológií v pľúcnych cievach);
 • stagnácia (venózna insuficiencia);
 • fatálne v dôsledku pľúcnej embólie.

Liečba v patológii predpísaná kardiológom.

Mechanizmus vývoja a typy hypertrofie pravého predsiene

Ak existujú malformácie trikuspidálnej chlopne (to je trikuspidálna prepážka medzi pravou predsieňou a komorou), otvor, cez ktorý krv zvyčajne volne prúdi z predsiene do komory, sa výrazne zužuje alebo sa neuzavrie dostatočne. To narúša intracardiický krvný prietok:

 • po naplnení komôr v čase diastoly (relaxácia) zostáva extra časť krvi v átriu;
 • tlačí na steny myokardu silnejšie ako s bežnou náplňou a vyvoláva ich zhrubnutie.

V patológii v malom kruhu krvného obehu (pri pľúcnych ochoreniach) stúpa tlak krvi v pľúcnych cievach a v pravej komore (z neho začína malý alebo pľúcny kruh krvného obehu). Tento proces zabraňuje voľnému toku požadovaného objemu krvi z predsiene do komory, časť z nej zostáva v komore, zvyšuje tlak na steny predsiene a vyvoláva proliferáciu svalovej vrstvy myokardu.

Schéma malých a veľkých kruhov krvného obehu. Svalová vrstva myokardu. Kliknite na fotografiu na zväčšenie

Najčastejšie sa hypertrofia pravého predsiene vyvíja na pozadí kardiovaskulárnych porúch, ale niekedy sa stáva výsledkom pravidelnej fyzickej námahy alebo nekrózy myokardu.

V závislosti od faktora, v dôsledku ktorého došlo k zahusteniu stien komory, sú:

 1. Regeneračná hypertrofia spôsobená zjazveniami v mieste nekrózy (po infarkte). Predsieňový myokard sa rozrastá okolo jazvy a snaží sa obnoviť bunkovú funkciu (držanie a rezanie).
 2. Nahradenie ako spôsob srdcového svalu na kompenzáciu nedostatkov obehu pod vplyvom rôznych patológií a negatívnych faktorov.
 3. Pracovná forma, ktorá sa vyvíja pod vplyvom pravidelných fyzických aktivít (odborná príprava) ako ochranný mechanizmus pre zvýšenie srdcovej frekvencie, hyperventiláciu pľúc, zvýšenie čerpaného objemu krvi atď.

Pracovná hypertrofia je charakteristická nielen pre športovcov, ale aj pre ľudí s ťažkou telesnou prácou (baníkov).

Hypertrofia pravého srdca: príčiny, príznaky, diagnóza, liečba, prognóza

Pravá komora je srdcová komora, ktorá vykonáva funkciu prenosu krvi z dutiny pravého predsiene do úst pľúcneho kmeňa. Tento prietok krvi obsahuje takmer žiadny kyslík, ale v červených krvinkách je veľké množstvo oxidu uhličitého. Potom je tok venóznej krvi nasmerovaný do ciev umiestnených v pľúcnom tkanive, odkiaľ to prúdi späť do srdca (do dutiny ľavej predsiene). Pravá komora sa teda podieľa na tvorbe malého kruhu krvného obehu.

Hypertrofia pravého srdca je vždy patologický stav, na rozdiel od zhrubnutia ľavej komory, ktorá sa často vyskytuje u športovcov av tomto prípade je fyziologická. Termín "hypertrofia" znamená zvýšenie hmotnosti a hrúbky srdcového svalu, inými slovami hypertrofované znamená veľké, zvýšené. Hypertrofia pravej komory nastáva, keď je preťažená tlakom alebo objemom.

 • V prvom prípade krv ťažko prechádza do pľúcnych ciev v dôsledku zvýšeného krvného tlaku v nich, čo sťažuje svaly pravej komory krčiť krv ako za normálnych podmienok.
 • V druhom prípade dochádza k ďalšiemu vypúšťaniu krvi do dutiny pravej komory, v dôsledku čoho je komora steny pretiahnutá zvýšeným objemom krvi.

V obidvoch prípadoch musí pravá komora vynaložiť väčšiu záťaž ako predtým, takže srdcový sval zvyšuje svoju hmotnosť. Vyskytuje sa hypertrofia srdca pravého srdca srdca. Hypertrofia prednej steny pravej komory je bežnejšia.

Hypertrofia prostaty je nebezpečná, pretože skôr alebo neskôr srdcový sval nebude schopný pracovať za podmienok vysokého zaťaženia a pacient začne vyvíjať chronické srdcové zlyhanie.

Mechanizmus tvorby pankreatickej hypertrofie v bronchopulmonálnej patológii je spôsobený zvýšenou pľúcnou hypertenziou. V dôsledku toho dochádza k preťaženiu tlaku pankreasu. Vývoj pľúcnej hypertenzie alebo zvýšenie krvného tlaku v lúmenu pľúcnych artérií naopak vyplýva zo zníženia elasticity pľúcneho tkaniva.

Príčiny hypertrofie pravej komory

1. Pľúcne srdce

Vzhľadom na skutočnosť, že hlavné zaťaženie pre pravú komoru je vytvorené respiračnými orgánmi, alebo skôr cievami lokalizovanými v pľúcnom tkanive, môže sa v patológii pľúc vyvinúť hypertrofia.

Hlavné ochorenia, ktoré môžu spôsobiť pľúcne srdce, sú nasledovné:

 • Bronchiálna astma, najmä dlhodobá, s predĺženými exacerbáciami vyskytujúcimi sa pri ťažkých a ťažko liečiteľných záchvatoch. Často hormonálna závislosť pri bronchiálnej astme vedie k tvorbe pľúcneho srdca.
 • CHOCHP (chronické obštrukčné pľúcne ochorenie) s častými exacerbáciami chronickej obštrukčnej bronchitídy. Častejšie sa vyvíja u fajčiarov a u osôb s pracovným rizikom pieskovacie zariadenie, pracovníci plynárenského priemyslu a iné).
 • BEB (bronchiektázická choroba) s častými zápalovými procesmi v zmenených oblastiach pľúcneho tkaniva - pri bronchiektázii.
 • Cystická fibróza - ochorenie, ktoré postihuje tráviaci systém (nedostatok pankreatických enzýmov), rovnako ako dýchacie orgány s častým hnisavých zápal priedušiek a pľúc v dôsledku porušenia vypúšťania silných, viskózny hlien v lumenu priedušiek a pľúcnych mechúrikov.
 • Častá recidivujúca pneumónia.

rozvoj pankreatickej hypertrofie pri pľúcnej hypertenzii

2. Vrodené srdcové chyby

V prípade, že srdcová chyba je závažná, napríklad Fallotov tetrad, očakávaná dĺžka života pacienta je malá a bez operácie deti zomreli v prvom roku života. Dôvodom je skutočnosť, že hypertrofia srdcových komôr dieťaťa rýchlo rastie a srdcové zlyhanie sa rýchlo zvyšuje.

pankreatická hypertrofia pri vrodenej malformácii - Fallotov tetrad

V prípade iných srdcových vád, ako je napríklad pľúcna stenóza alebo trikuspidálnej hypertrofia ventilu sa vyvíja pomaly, a dekompenzácia srdcového zlyhania môže dôjsť v priebehu niekoľkých mesiacov alebo rokov. Mechanizmus vývoja hypertrofia pravej komory v dátových chyby spôsobené pravej komory preťaženie tlaku (keď je komora ťažko tlačiť požadovaný objem krvi v zúžených lumen pľúcnej trupu) alebo zväzku (v prípade, časť krvi trikuspidální chlopňa sa každé kontrakcie je hodená späť do dutiny pravej predsiene, a každý nasledujúci oveľa väčší objem krvi sa presunie cez kontrakciu do pravej komory).

pankreatickej hypertrofii pri pľúcnej stenóze

Podobne ako v tomto prípade sa mechanizmus vzniku hypertrofie vytvára aj vtedy, keď dochádza k defektom predsieňového alebo medzikomorového septa.

3. Získané srdcové chyby

Najčastejšie sa vyvinie pankreatická hypertrofia v prípade nedostatočnosti trikuspidálnej chlopne (opísanej v predchádzajúcom odseku) alebo stenózy ľavého atrioventrikulárneho otvoru (mitrálna chlopňa). V poslednom prípade sa druhý vývoji hypertrofia prostaty, hypertrofická ako prvý ľavej predsiene, a až potom, vzhľadom k stagnácii krvných ciev v pľúcach, čím sa zvyšuje hrúbka komory steny pravé.

Ako sa klinicky manifestuje hypertrofia pravého srdca?

Hypertrofia prostaty sa nie vždy prejavuje akýmikoľvek príznakmi, a preto v počiatočných štádiách môže byť v prípade miernej hypertrofie rozpoznateľná iba pomocou dodatočného vyšetrenia. Najčastejšie má pacient známky základného ochorenia, napríklad záchvaty bronchiálnej astmy alebo kliniku pneumónie. Keďže však pacient prechádza na hypertrofiu a rast chronickej nedostatočnosti pravého ventrikulárneho systému, pacient môže mať nasledujúce príznaky hypertrofie pravého srdca:

 1. Suchý kašeľ, niekedy s hemoptýzou,
 2. Znížená znášanlivosť normálnej fyzickej aktivity v dôsledku paroxyzmálnej dyspnoe,
 3. Zvýšená únava, znížený výkon,
 4. Pocit srdcových palpitácií a prerušení srdcovej činnosti, často spôsobených srdcovými arytmiami (extrasystol, fibrilácia predsiení),
 5. Bolesť v srdci anginózne typu (tiesnivé bolesti na hrudníku, pálenie v srdci), spojené s nedostatkom kyslíka buniek rozšírenú srdcový sval, ktorý vyvoláva ischémiu pravej komory.

Vzhľadom k tomu, progresie srdcového zlyhania pravého srdca klinických príznakov pacientových dopravných zápch na krvného obehu - opuchy nôh a chodidiel, niekedy branie vyhlásil, kým opuch rozšíril po celom tele (anasarca); bolesť v pravom hypochondriu vďaka tomu, že krv stagnuje v pečeni a prekrýva svoju kapsulu; dilatačné žily v prednej brušnej stene a pulzujúce jugulárne žily; kŕčové žily pažeráka (až po krvácanie z pažerákovej steny) s rozvojom srdcovej cirhózy.

Ako rozpoznať hypertrofiu pankreasu v počiatočných štádiách?

Bohužiaľ, je takmer nemožné rozpoznať klinicky a elektrokardiogram v počiatočných štádiách hypertrofie pravého srdca. Existuje však niekoľko kritérií EKG, podľa ktorých možno podozrenie na hypertrofiu u pacientov s existujúcimi príčinnými ochoreniami.

V závislosti od toho, koľko pravej komory sa zvyšuje v porovnaní s ľavou, existujú tri formy hypertrofie pravej komory na EKG:

 • Pravá komora je hypertrofovaná, ale oveľa menšia ako ľavá (mierna hypertrofia);
 • Pravá komora je hypertrofovaná, ale nepresahuje hmotnosť ľavej komory;
 • Pravá komora je oveľa väčšia ako hmotnosť ľavej (silnej hypertrofie).

Každá z foriem sa prejavuje zmenou ventrikulárneho QRST komplexu v pravom (V1V2) a ľavom (V5V6) hrudnom vedení. Čím výraznejšia je hypertrofia, tým vyššia je R-vlna vpravo a hlbšia S-vlna v ľavej časti vedie. EKG zvyčajne vykazuje "nárast" R-vlny z vedenia V1 na V4. Pri pankreatickej hypertrofii tento rast nenastane. Okrem toho vo V1 komorový komplex má formu qR a vo V6 formu rS alebo RS.

Napriek tomu, že pri použití EKG je možné určiť len výraznú hypertrofiu pankreasu, existuje ďalšia veľmi informatívna diagnostická metóda. umožňujúce vizuálne posúdiť hrúbku stien, hmotnosť a objem pravej komory. Táto metóda je ultrazvuk srdca alebo echokardioskopia. Pomocou ultrazvuku srdca je možné v počiatočnom štádiu spoľahlivo stanoviť hypertrofiu pankreasu. Medzi ukazovatele hypertrofie patrí zvýšenie steny pankreasu o viac ako 5 mm, zahustenie interventrikulárnej septa viac ako 1,1 cm a zvýšenie diastolickej veľkosti (v pokoji) o viac ako 2,05 cm.

Okrem EKG a ultrazvuku musí pacient s podozrením na hypertrofiu pankreasu mať röntgenové vyšetrenie hrudníka, ktoré môže poskytnúť informácie o veľkosti srdca a najmä jeho pravom okraji.

Video: EKG príznaky hypertrofie pravej komory a iných srdcových komôr

Je možné vyliečiť navždy pankreatickú hypertrofiu?

Pri liečbe pankreatickej hypertrofie je potrebné pochopiť nasledujúci bod - je ľahšie zabrániť vzniku hypertrofie ako liečbe jej komplikácií. To je dôvod, prečo každý pacient s patologickým stavom bronchopulmonálneho systému alebo srdcovým ochorením vyžaduje úspešnú liečbu základnej choroby. Preto, v prípade bronchiálnej astmy, pacient má dostať základnú terapiu (pravidelný príjem takýchto inhalačných liekov, ako je lieh, Foradil Combi, Seretide a iní predpísané lekárom). Kľúčom k úspešnej liečbe pneumónie a prevencii jeho recidívy je dobre zvolená antibakteriálna liečba, berúc do úvahy kultúru spúta a jej citlivosť na antibiotiká. V prípade CHOCHP by mal pacient čo najskôr vylúčiť škodlivé účinky tabaku a škodlivé výrobné faktory na priedušky.

Pacienti so srdcovými poruchami potrebujú svoju chirurgickú korekciu, ak si srdcový chirurg určil indikácie na operáciu počas denného vyšetrenia.

Pri vzniku závažnej hypertrofie a rozvoja chronického srdcového zlyhania sa pacientovi preukáže dlhodobý alebo konštantný príjem nasledujúcich liekov:

 1. Diuretikum (furosemid, indapamid, veroshpiron) - prostredníctvom nárazu na renálne tubuly odstráni "nadbytočnú" tekutinu z tela, čo uľahčuje srdcu pracovať na čerpaní krvi.
 2. ACE inhibítory (enam, diroton, prestárium, perineva) - významne spomaľujú procesy remodelácie myokardu a spomaľujú progresiu hypertrofie srdcového svalu.
 3. Prípravky nitroglycerínu (monochinkwe, nitrosorbid) znižujú tonus pľúcnych žíl, čím sa znižuje predpätie srdcového svalu.
 4. Inhibítory kalciového kanála (verapamil, amlodipín) pomáhajú uvoľniť srdcové svalstvo a znižovať srdcovú frekvenciu, čo má priaznivý vplyv na kontraktilitu myokardu.

V každom prípade také nuansy, ako je povaha, množstvo a kombinácia liekov, ako aj frekvencia a trvanie ich podávania určuje iba ošetrujúci lekár po úplnom vyšetrení pacienta.

Bohužiaľ, hypertrofia prostaty sa nevráti späť, ale teraz je možné zabrániť jej rýchlemu rastu, ako aj dekompenzácii srdcového zlyhania pomocou liečby takmer vo všetkých prípadoch za predpokladu, že základná choroba je úspešne liečená.

Vlastnosti hypertrofie pravej komory u detí

Tento stav v detstve je najčastejšie spôsobený vrodenými srdcovými defektmi, ako je tetradovstvo Fallot, vrodená stenóza pľúcneho ústia a idiopatická pľúcna hypertenzia. V čase pôrodu sa môže už tvoriť zhrubnutie steny pankreasu, ale častejšie sa rozvinie v prvých mesiacoch života. Klinická hypertrofia pankreasu sa prejavuje cyanózou, opuchom krčných žíl, letargiou alebo naopak prejavom úzkosti dieťaťa. Okrem toho dieťa vyslovuje dýchavičnosť a modrú pokožku pri nasávaní prsníka alebo fľaše, rovnako ako s fyzickou aktivitou alebo úzkosťou, s plačom.

Liečba hypertrofie u novorodencov sa vykonáva prísne pod kontrolou pediatrického kardiologa a kardiologa, ktorý určuje načasovanie a taktiku chirurgickej intervencie v prípade defektu.

Sú možné komplikácie?

Komplikácie hypertrofie sa môžu vyskytnúť u každého pacienta, ale častejšie sú spôsobené progresiou základnej choroby (akútne respiračné zlyhanie, astmatický stav, dekompenzácia srdcových ochorení).

Ak hovoríme o dôsledkoch hypertrofie prostaty, treba poznamenať, že ak nie je liečená, dochádza k postupnému, ale stabilnému progresiu chronického zlyhania srdcovej pravicovej komory, ktorá v počiatočných štádiách prejavuje venóznu krvnú stasu v orgánoch väčšej cirkulácie (pečeň, obličky, mozog, koža), ale s progresiou stagnácie krvi a pľúc, ako aj výraznými dystrofickými zmenami vo všetkých orgánoch a tkanivách. Dystrofia vedie k úplnému narušeniu funkcie orgánov a osoba bez liečby môže zomrieť.

V tomto ohľade môžeme predpokladať, že prognóza je nepriaznivá v dôsledku neprítomnosti liečby hypertrofie a základnej choroby, čo bolo dôvodom na to. S včasnou diagnózou hypertrofie a primeranou liečbou kauzálneho ochorenia sa prognóza zlepšuje a zvyšuje sa trvanie a kvalita života.

Hypertrofia myokardu pravého srdca na EKG

• Najprv správny typ EKG hovorí o hypertrofii pravej komory (RV), t.j. hlboký zub S v úlohe I a vysoký zub R na II. a III. Spolu s týmito príznakmi sa tiež zaznamenala depresia segmentu ST a negatívnej vlny T.

• Tiež sa vyznačuje vysokou vlnou R vo vedení V1, ako aj výraznou depresiou ST segmentu a negatívnou vlnou T.

• Vo vedeniach V5 a V6 platí opak: malá vlna R a hlboká S-vlna.

• Známky hypertrofie pravostavej komory (RV) sú často zistené u pacientov s pľúcnym srdcom, vrodených a získaných defektov sprevádzaných pľúcnou hypertenziou, ako aj pri stenóze pľúcnej artérie.

Pri hypertrofii pravej komory (RV) nie je hlavný vektor EMF nasmerovaný zvyčajne - vľavo a dolu, ale napravo, zatiaľ čo sa zvyšuje, t.j. vektor je vo všeobecnosti nasmerovaný doprava, dole a dopredu, a preto vo vedeniach, do ktorých je premietaná prostata, sú EKG zmeny najzreteľnejšie.

Pri hypertrofii pravostrannej komory (RV) sa elektrokardiografický vzor výrazne líši od normálneho EKG. Na diagnostiku postupujte rovnako ako pri interpretácii EKG u pacientov s hypertrofiou LV.

Vektorogram srdca v horizontálnej rovine pri normálnej a hypertrofii pravej komory (RV).
Vľavo: Vektorová QRS slučka, vľavo proti smeru hodinových ručičiek (normálny obrázok). Zuby R a T vo vedení V6 sú normálne.
Pravá časť: Vektorová slučka komplexu QRS smeruje doprava a dopredu. Otočte doprava. Vektorová slučka vlny T je nezhodná.
Vysoká vlna R a negatívna vlna T vo vedení V1. Malá vlna R a hlboká S vlna vo vedení V6.

Najskôr sa skúma EKG v končatinách. Ak sa zistia príznaky pankreatickej hypertrofie, pokračujte analýzou EKG a inými vedeniami. Čím viac znamení a čím jasnejšie sú, tým je väčšia istota, že môžete diagnostikovať.

V končatinách sa zaznamená EKG správneho typu, t.j. elektrická os srdca je vychýlená vpravo alebo má vertikálnu polohu. Vo vedení I je zaznamenaná nízka vlna R a v II a III vedie - vysoká. Bežne nie je narušený proces repolarizácie. Pri pankreatickej hypertrofii je vlna T v prvom vstupe pozitívna, ale v druhej a tretej línii je často negatívna. Mnohí pacienti majú aj depresiu segmentu ST.

Ako už bolo uvedené, u detí správny typ EKG odráža ich fyziologické charakteristiky a nie je známkou hypertrofie pravého srdca (RV). Preto ak sa zistí správny typ EKG u dieťaťa bez príznakov pankreatickej hypertrofie, nedochádza k žiadnym zmenám, ako je depresia ST segmentu a negatívna vlna T v II a III vedeniach charakteristických pre hypertrofiu.

Avšak ak dospelý pacient má EKG správneho typu, existuje hlboká S vlna v olovom I a vysoká pozitívna R vlna v I a III vedie a navyše je zaznamenaná depresia ST segmentu a negatívna T vlna, potom je potrebné spozorovať hypertrofiu RV. V prípade hypertrofie s ďalšou EKG analýzou je často možné identifikovať vysokú R-vlnu v aVR vedení.

Pri analýze EKG zaznamenaného v hrudných vodičoch (v horizontálnej rovine) má olovo V1, na rozdiel od normálu, výrazné zmeny. Takže zvyčajne vo vedení V1 je zaznamenaná malá r vlna a hlboká S. Výška zubov r v tomto oku sa zvyčajne ukáže na 2-3 mm. Pri pankreatickej hypertrofii je R-vlna vo vode V1 oveľa vyššia (jej výška presahuje 7 mm, s R / S> 1) a trochu sa rozširuje.

Existuje tiež jasná depresia segmentu ST a negatívna vlna T. Čím vyššia je vlna R vo vedení V1, tým výraznejšia hypertrofia pravostavej komory (RV). Tieto zmeny sú spôsobené skutočnosťou, že hlavný vektor EMF v horizontálnej rovine je smerovaný doprava a dopredu, t.j. na vedenie V1. Čas vnútornej odchýlky (BBO) vo vedení V1 sa často predlžuje (> 0,03).

Ak sa pozriete zo strany ľavej komory (LV), presnejšie povedané, V5 a V6 vedú, potom je hlavný EMF vektor odvádzaný od nich, a preto je malá R vlna, ale veľmi hlboká S vlna je zaznamenaná.

Pri ťažkej hypertrofii pravostavej komory (RV), ako pri hypertrofii LV opísanej vyššie, niekedy sú zaznamenané sekundárne preťaženia a zvýšenie veľkosti PP. V takýchto prípadoch je na EKG zaznamenaná aj pravá predsieňová vlna R.

Hypertrofia pravého ventrikulu (RV) sa pozoruje u pacientov s chronickým pľúcnym srdcom spôsobeným napríklad emfyzémovou bronchitídou alebo s akútnym pľúcnym srdcom, napríklad pri pľúcnej embólii.
Okrem toho sa pri rôznych srdcových chybách pozoruje hypertrofia pravého srdca (ventrikulárna hypertrofia), ako je mitrálna stenóza, komplikovaná pľúcnou hypertenziou, ťažká stenóza pľúcnej artérie, Fallo triada a tetrad a Eisenmengerov syndróm (vrodené srdcové ochorenie, a interventrikulárna septum, strata krvi z pravej strany doľava a pľúcna hypertenzia).

EKG príznaky hypertrofie pravého srdca (PJ)

a) Lebka vedie:
• Typ pravého EKG
• Uhol a, tvorený vektorom komplexu QRS> + 110 °
• RI TII> TIII
• Pravá predsieňová vlna P
• aVR: R> 0,5 MB a / alebo R / 5> 1

b) Hrudný kábel:
• Vr4: Vysoká R, R> 0,5 mB a R / S> 1
• V1: Vysoká R, R> 0,7 mB a / alebo R / S> 1
• V1: malé S, S 0,03 s alebo 0,07 s, ak je R 'hrot
• V5 a V6: malé R a hlboké S, S> 0,7 mV
• RV1 + SV6> 1,05 mB
• Pravá predsieňová vlna P

Hypertrofia pravého srdca (RV):
• Typ pravého EKG
• Vysoká vlna R vo vedení V1 (> 0,7 mV a / alebo R / S> 1)
• Vysoká vlna R vo vedení aVR (> 0.5 mV a / alebo R / S> 1)
• Hlboké prúdy S vo vodičoch V5 a V6> 0,7 mV
• Choroby: chronické pľúcne srdce, srdcové chyby spojené s pľúcnou hypertenziou.

Hypertrofia pravého srdca (RV) s recidivujúcou pľúcnou embóliou.
EKG pacienta je 48 rokov. Tlak (systolický) v pľúcnej tepne je 110 mm Hg. Správny typ EKG s depresiou segmentu ST a zápornou T vlnou v II a III vedie, vysoká R vlna v elektróde V1 a V2 a hlboká S vlna v elektróde V5 a V6, pravý predsieňový zub P, čo naznačuje hypertrofiu pravého srdca (RV).

EKG. Hypertrofia pravého srdca

Obzvlášť zvedavý čitateľ, ktorý chce podrobnejšie porozumieť elektrofyzikálnym procesom vyskytujúcim sa v myokarde hypertrofovaného srdcového svalu, to môže urobiť sám osebe, analogicky s odôvodnením uvedeným na strane "Stimulácia myokardu", pričom musí mať na pamäti pravou komorovú hypertrofiu pravého srdca sval produkuje silnejší EMF a celkový vektor sa posunie na pravú stranu. Je však potrebné vziať do úvahy skutočnosť, že normálna hmotnosť ľavej komory je približne 3 krát väčšia ako hmotnosť pravej komory. Na tomto základe existujú tri varianty hypertrofie pravého srdca:

 1. výrazná hypertrofia pravej komory - pravá komora je väčšia ako ľavá;
 2. hypertrofia pravého srdca - pravostranná komora je hypertrofovaná, ale jej hmotnosť je menšia ako ľavá komora, avšak excitačné procesy v nej prebiehajú pomalšie - dlhšie ako v ľavej komore;
 3. mierna hypertrofia pravostavej komory - pravostranná komora je hypertrofovaná, ale jej hmotnosť je oveľa nižšia ako hmotnosť ľavej komory.

Tabuľka na pravej strane zobrazuje EKG (v 12 príkazech) dvoch pacientov: zdravá osoba a pacient s diagnostikovanou "silnou hypertrofiou pravej komory" (dôvod: EOS odchýlka vpravo, dominantná R vlnaV1; inverzia zubu T pri správnom priradení hrudníka V1, V2). Rýchlosť pásky EKG je 25 mm / s (1 článok horizontálne = 0,04 s).

Charakteristické znaky EKG s výraznou hypertrofiou pravej komory, keď je jej hmotnosť väčšia ako hmotnosť ľavej komory:

 • pri priraďovaní V1 komplex QRS má formu qR alebo R - vlna q je spojená s excitáciou hypertrofovanej pravice polovice interventrikulárneho septa; R-vlna - s excitáciou hypertrofovanej pravej komory;
 • vo vedení V6 komplex QRS má formu rS, RS (menej často Rs) - vlna r (R) je spojená s excitáciou pravého poldu interventrikulárnej septa a počiatočnou excitáciou ľavej komory; S (s) zub - s depolarizáciou hypertrofovanej pravej komory;
 • čím viac hypertrofuje pravú komoru, tým vyššia je RV1 a hlbšie sV6;
 • Segmentu STV1 umiestnený pod obrysom, vlna TV1 negatívna asymetria;
 • Segmentu STV6 umiestnený nad obrysom, T vlnaV6 pozitívne.

Charakteristické znaky EKG pri hypertrofii pravej komory, keď je jej hmotnosť menšia ako hmotnosť ľavej komory, ale stimulácia v nej prebieha pomaly:

 • v priradení V1 komplex QRS má formu rsR 'alebo rSR' - r-vlna je spojená s excitáciou ľavej polovice interventrikulárnej septa a počiatočnou excitáciou pravej komory; zub S (s) je spôsobený excitáciou ľavej komory; vysoká vlna R sa zaznamenáva počas konečného budenia pravej komory;
 • pri priradení V6 komplex QRS má typ qRS - q zub je spojený s vzrušením ľavej polovice interventrikulárnej časti; R vlna spôsobená excitáciou ľavej komory; vysoká vlna S sa zaznamenáva počas poslednej excitácie pravej komory;
 • čím je hypertrofia pravicovej komory pravdepodobnejšia, tým vyššia je RV1, hlbšie sV6 a menej amplitúdy sV1, RV6.

Charakteristické znaky EKG u miernej hypertrofie ľavej komory, keď je pravá komora výrazne menšia než ľavá:

 • vo vedení V1 komplex QRS má formu rS, RS alebo Rs (RV1> SV1; RV1= SV1 alebo rV1 s r rV5, V6) alebo RS (RV6= SV6) s výraznou hypertrofiou pravej komory. Pri menej závažnej hypertrofii - Rs (RV5, V6> sV5, V6).

Hypertrofia pravého srdca na EKG

Hypertrofia pravostavej komory (GPZH) sa vyvíja na pozadí rôznych vrodených patologických ochorení srdca a môže byť diagnostikovaná u novorodencov. A u dospelých sa táto patológia objavuje po pľúcnych ochoreniach, ktoré komplikujú srdcový sval a môžu tiež naznačovať získané srdcové chyby.

Okrem toho existuje aj ďalšia patológia - hypertrofia pravého predsiene. Rovnako ako zväčšenie pravostrannej komory, patrí do zriedkavých patológií a je ťažké ho odhaliť aj pri elektrokardiograme. Napriek tomu zo skúseného kardiológa GPZH a hypertrofia pravého predsiene na EKG nezmiznú.

Hypertrofia pravého srdca

Počas EKG v zdravom stave prevláda signál z ľavej komory, ktorý sa považuje za silnejší. Je to spôsobené skutočnosťou, že normálna hmotnosť pravej komory je jedna tretina hmotnosti ľavice, pričom signály, z ktorých zvyčajne prevažujú v elektrokardiografických parametroch. Ale obrázok je úplne iný, keď je na EKG hypertrofia pravého srdca.

V kardiologickej praxi existujú tri typy HPZ:

 1. Výrazná svalová hmotnosť pankreasu výrazne prevyšuje tento indikátor v komore, z ktorej začína veľký krvný obeh.
 2. Klasická hypertrofia - pravá komora je zväčšená, ale jej závažnosť je nižšia ako v ľavej komore, zatiaľ čo proces vzrušenia v nej je dlhší.
 3. Stredný HPV - dochádza k vizuálnemu zvýšeniu pankreasu, jeho hmotnosť však zostáva nižšia ako u LV.

Keď je ľavá strana srdca preťažená - môže negatívne ovplyvniť prácu celého orgánu, ale akútne preťaženie pravých častí je ešte závažnejším príznakom. Fyziologické schopnosti pravého srdcového úseku sú determinované jeho prácou len s malým (pľúcnym) obehom a tam sú relatívne malé zaťaženia.

Ak dôjde k zúženiu pľúcnej tepny v rôznych častiach tela alebo ak sa zo susednej časti zníži ďalší objem krvi, potom tlak malého kruhu zvyšuje krvný obeh a pravá srdcová komora srdca je značne zaťažená. Nie je prispôsobený zvýšenému zaťaženiu, takže musí zvýšiť veľkosť a zvýšiť hmotnosť. Toto môže byť východiskovým bodom vzhľadu GPZH.

Známky hypertrofie na EKG

Aby sa kardiogram stal zrozumiteľnejším, musíte najprv porozumieť konvenciám:

 • P je označenie zubov, ktoré sú zodpovedné za predsieňovú systolu;
 • Q, R, S - to sú indikátory komorovej systoly;
 • T - indikuje relaxačný signál v komorách srdca (repolarizácia myokardu);
 • V - označenie hrudníka;
 • EOS je elektrická os (pozícia) srdca.

Malý GPZH významne neovplyvňuje indexy elektrokardiogramu, pretože s takou odchýlkou ​​od normy sa pomer hmotností komôr prakticky nezmení a parametre LV budú dominovať na EKG. Pri významnom GPZH na EKG zmeny sú jasne vyjadrené - priemerný celkový vektor QRS a všetky QRS slučky sú posunuté doprava a dopredu z normálnej polohy.

Hlavné príznaky hypertrofie pravého srdca na EKG:

 1. Pri prvom a druhom pravom údere v hrudníku trvanie vnútornej odchýlky trvá najmenej 0,03 sekundy.
 2. V pravostrannom III štandardnom vedení, v aVF (monopolárne) a V1 a V2, sa pozoruje zväčšenie rozsahu oscilácie P vlny.
 3. Odsadenie segmentu elektrokardiogramu medzi koncom komplexu QRS a začiatkom vlny T pod čiarou, ktorá sa tvorí v kľudovej fáze.
 4. Pravá noha Jeho zväzku prechádza úplnou alebo čiastočnou blokádou.
 5. Zub R má veľkú amplitúdu pridelenia hrudníka III viac než v I. Inými slovami, gramogram je pozorovaný.
 6. EOS je vertikálny (v rozsahu od +70 do +90 stupňov) alebo polorovný.
 7. Rovnaká amplitúda zubov R a S je na oboch stranách obrysu na štvrtom a piatich hrudných vedeniach.

Pri miernej hypertrofii pravej komory, ak jej závažnosť nepresahuje ľavú, sú na EKG pozorované nasledujúce príznaky: rozsah oscilácií R-vlny v pravom prsnom hrdle sa zvyšuje a podobný proces ovplyvňuje zuby S v elektródach charakteristických pre ľavú časť myokardu. Kombinácia QRS v prvom prsnom hrudníku vyzerá ako RS alebo Rs, a v šiestej komore - qRS alebo qRs.

S ostrým HPZ, keď jeho hmotnosť podstatne prevláda nad ľavú, zmení sa smer celého vektora excitácie. Za normálnych okolností by mala byť smerovaná zľava doprava a v tomto prípade ide zľava doprava. Elektrická os pravého srdca je neskoro.

V prípade hypertrofie pravého predsieňa sa zväčšuje šírka a výška vrcholu excitácie. Bežne, excitácia pravého predsiene predchádza excitácii ľavej predsiene a vyhynutie sa vyskytuje rovnakým spôsobom. Normálna predsieňová excitácia je premietaná ako kladná alebo vzostupná vlna P v štandardných elektródach. V prípade GLP sa excitácia ľavej predsiene vyskytuje po excitácii pravice, ale zhasne takmer súčasne.

Manifestácia hypertrofie

HPZ v počiatočnom štádiu má pomerne rozmazaný symptomatický obraz a v niektorých prípadoch symptómy nie sú vôbec rozpoznané. Avšak s výrazným prejavom patológie možno pozorovať nasledujúci obraz:

 • pacienti sa sťažujú na bolesť a stláčanie v hrudníku, zatiaľ čo dýchanie je ťažké;
 • koordinácia pohybov je narušená, dochádza k záchvatom závratov, čo vedie k dočasnej strate vedomia;
 • dochádza k ochoreniu srdcového rytmu, pacienti si všimnú "výkyvy" a prerušenia srdcovej činnosti, akoby boli zmeškané niektoré cievne mozgové príhody;
 • ťažké dýchacie ťažkosti, dokonca aj v uvoľnenom stave;
 • opuch v dolných končatinách, ktorý sa vo večerných hodinách stáva výraznejším;
 • stabilné poruchy a apatia;
 • ťažká nespavosť alebo ospalosť.

U detí sa tento stav niekedy považuje za prirodzený prejav fyziológie na pozadí zvýšeného tlaku na pravú polovicu srdca. Ale častejšie sa takáto odchýlka stáva výsledkom vrodených anomálií vývoja srdca a je diagnostikovaná u novorodencov. Takéto dieťa má výraznú cyanózu kože.

HPV a LVH môžu predchádzať rozvoju vážnych srdcových ochorení spojených so zvýšením srdcového svalu. Táto patológia je charakterizovaná skutočnosťou, že pruhovaná srdcová tkanivo rastie, ale vnútorné rozmery komôr zostávajú nezmenené. Ide o vážnu odchýlku od normy a je neprijateľné, aby sme tento problém ponechali bez pozornosti. Aby sa predišlo ďalším nežiaducim udalostiam, je naliehavo potrebné vyhľadať lekársku pomoc.

Čo je hypertrofia myokardu a nebezpečenstvo ochorenia?

V modernom svete sú najčastejšie srdcové a kardiovaskulárne ochorenia. Hypertrofia myokardu je patologický nárast veľkosti srdca, čo vo väčšine prípadov sťažuje výkon funkcie. Táto patológia sa vyvíja pomaly a je chronická.

Srdce je schopné dlhodobo kompenzovať svoju prácu a len vyčerpávajúce vyčerpáva. V niektorých kategóriách obyvateľstva je nárast myokardu normou, napríklad u profesionálnych športovcov, ľudí s ťažkou fyzickou prácou. Dôvodom je potreba pumpovať veľké objemy krvi na zabezpečenie kyslíka v celom tele. V tomto prípade sa všetky štruktúry srdca zvyšujú proporcionálne.

Pri nerovnomernom hypertrofii myokardu s nedostatočným srdcovým výdajom, predsieňovou fibriláciou a prítomnosťou sťažností by sa mal tento proces považovať za patologický.

Špecifiká a klasifikácia porušení

Tvar a veľkosť srdca sú individuálne a závisia od ústavy, životného štýlu, pohlavia, veku. Jedná sa o svalový orgán, ktorý má štyri komory - 2 komory a 2 predsiene. Stena má trojvrstvovú štruktúru - endotelovú vrstvu, myokard, vrstvu spojivového tkaniva.

Myokard je vrstva vysoko špecializovaných priečne zviazaných svalových tkanív, husto nasýtených kapilárami a nervovými vláknami. Srdcové bunky nie sú schopné jednoduchého rozdelenia, zvyšujú sa objemom kvôli akumulácii rôznych látok v cytoplazme.

Štruktúra srdcových stien

Kardiomyocyty obsahujú veľké množstvo kontraktilných proteínov - troponíny, myozín, tropomyozín a ďalšie. Ak je porušená syntéza, štruktúra a usporiadanie vlákien je narušené a funkcie sa znižujú.

Existuje niekoľko klasifikácií srdcovej hypertrofie. Podľa formulára:

 1. Asymetrické - nerovnomerné zhrubnutie steny jednej alebo viacerých dutín, napríklad vrchol, interventrikulárna septa, hypertrofia prednej alebo zadnej steny jednej z komôr, hypertrofia predsiení.
 2. Symetrické - rovnaké zhrubnutie svalovej vrstvy vo všetkých oddeleniach.

V čase výskytu:

 1. Získal.
 2. Vrodená.
Zhrubnutie steny ľavej komory

Sú tiež izolované koncentrická a excentrická hypertrofia. V prvom prípade je pomer hrúbky steny dutín srdca a ich objem narušený. V druhej forme dochádza k výraznejšej expanzii srdcových komôr s miernym zvýšením svalovej vrstvy.

V závislosti od zhoršeného prietoku krvi sa rozlišujú obštrukčné a neinvazívne formy. Existuje tiež klasifikácia podľa hrúbky myokardu. Normálne tento indikátor s echokardiografiou nie je väčší ako 15 mm. S miernym stupňom sa steny zahustia na 20 mm, v priemere 20-25 mm, závažná hypertrofia - viac ako 25 mm.

Na základe charakteristík klinického priebehu sa rozlišuje niekoľko stupňov vývoja hypertrofie myokardu:

 • Kompenzované. Osoba nevykazuje aktívne ťažkosti, nedochádza k poruchám krvného toku.
 • Subcompensated. Sťažnosti sa objavujú počas rýchlej chôdze, pracovná kapacita klesá, tlak v dutine ľavej komory stúpa na 36 mm Hg.
 • Dekompenzovaná. Je tu pocit dýchavičnosti, nedostatok vzduchu, pri bolestiach za hrudnou kosťou, keď robíte zvyčajnú prácu. Tlak v LV - 37 - 44.
 • Vyjadril. Stav ohrozujúci život, výrazné príznaky aj pri chôdzi. Tlak v dutine srdca stúpa nad 75.

Príčiny a príznaky lézií v rôznych častiach srdca

Hypertrofia myokardu je spôsobená rôznymi príčinami a prejavuje sa rôznymi symptómami, často má genetickú predispozíciu alebo je sekundárna.

Ľavá komora

Toto je najväčšia srdcová komora, krv je z nej zvrhnutá do aorty, aby sa zabezpečilo fungovanie všetkých vnútorných orgánov. Pri hypertenzii, stenóze trikuspidálnej chlopne, obezite, fyzickej námahe sa zvyšujú náklady na energiu pri svalovej kontrakcii, pretože musí byť prekonaný väčší tlak.

Keď je trikuspidálna chlopňa umiestnená medzi ľavou predsieňou a komorou nedostatočná, počas obdobia uvoľnenia srdca je komora preťažená veľkým množstvom krvi.

Telo začína kompenzovať svoju funkciu zvýšením svalovej vrstvy. Zlepšená práca s týmto svalom je tiež potrebná pre stres, emocionálnu nestabilitu, nedostatočný odpočinok, pretože počet kontrakcií srdca sa zvyšuje, resp. Viac energie sa vynaloží.

Hlavným príznakom je výskyt bolesti za hrudnou kosťou počas fyzického a emočného stresu, lisovania alebo stláčania prírody. Jadrom tohto príznaku je nedostatočná dodávka kyslíka do kardiomyocytov, v dôsledku zúženia kapilár, pričom sa znižuje zosilnený sval.

Často je prejavom hypertrofie ľavej komory arytmia. Človek cíti zastavenie srdca, ktoré je potom nahradené rýchlym a intenzívnym srdcom.

Tento stav je sprevádzaný závratmi, tmavnutím v očiach v dôsledku nedostatočného prietoku krvi do mozgu. Ďalšie príznaky zahŕňajú dýchavičnosť, zvýšený tlak a poruchy vo všeobecnom stave tela.

Ľavé predsiene

Hypertrofia ľavej predsiene môže nastať v dôsledku progresie zlyhania ľavej komory a môže byť nezávislou patológiou. Medzi najčastejšie príčiny výskytu patrí hypertenzia a obezita.

Keď stenóza mitrálnej chlopne vyžaduje veľké množstvo energie na vyplnenie ľavej komory. V prípade nedostatočnosti trikuspidálnej chlopne je časť krvi vrátená späť do átria počas kontrakcie. Zvyškový objem krvi sa zachováva v predsieni, čím sa zvyšuje záťaž.

Zvýšenie steny ľavej predsiene na EKG

Po dlhú dobu nemusí byť patologický proces sprevádzaný klinickými príznakmi, srdce používa kompenzačné mechanizmy. Jednou z hlavných sťažností hypertrofie PL je dýchavičnosť.

V počiatočných štádiách sa vyskytuje pri zvýšenej fyzickej námahe, rýchlo prechádza odpočinkom. Potom môže byť komplikované kašeľou, hemoptýzou, astmatickými záchvatmi. Takmer vždy existuje angína, arytmia. Všetky tieto prejavy výrazne znižujú kvalitu života.

Pravá komora

Hypertrofia pravého ventrilu je vždy patológia, veľmi často sa vyskytuje ako prejav iných porúch kardiovaskulárneho systému. Vo všeobecnej populácii je pomerne zriedkavé, častejšie kongenitálne a vyskytuje sa u detí.

Najčastejšou príčinou sú vrodené malformácie (Fallotov tetrad, defekt komorovej septa, stenóza mitrálnej chlopne), valvulárne lézie pri infekčných, autoimunitných ochoreniach (systémový lupus erythematosus, reumatizmus).

Tiež nárast pravého srdca sa pozoruje, keď:

 • hypertenzia pľúcneho obehu;
 • chronická obštrukčná bronchitída;
 • bronchiálna astma;
 • pľúcna cystická fibróza;
 • pľúcna fibróza;
 • emfyzém;
 • tuberkulóza.

Vyslovené sťažnosti zvyčajne chýbajú. Možno sa objaví edém dolných končatín, dýchavičnosť, kašeľ. Hypertrofia prostaty je častejšie diagnostikovaná náhodou.

Pravé predsiene

Hypertrofia pravého predsieňa je vždy príznakom existujúcich porúch. Najčastejšie sa vyskytuje so zvýšeným tlakom v pľúcnych cievach, s hypertenziou, vrodenou chorobou srdca, chronickými ochoreniami dýchacieho systému. Príznaky nie sú špecifické.

diagnostika

Nezávislá diagnóza nie je možná. Diagnóza hypertrofických zmien srdca zahŕňa niekoľko fáz. Pri prvom prijatí môže lekár, ktorý používa objektívne metódy výskumu, naznačovať choroby.

Použitím perkusie (poklepaním prstami na prednej strane hrudníka) určuje tvar a veľkosť srdca, hodnotí ich vek a stavbu tela. Pri palpácii cíti bolestivý srdcový tep medzi rebrami. Auskultácia môže byť určená rôznymi zvuky, posilňovaním tónov srdca.

Na potvrdenie diagnózy sa vyžaduje vykonanie inštrumentálnych štúdií. Najjednoduchšie je EKG. Táto metóda umožňuje určiť prítomnosť porúch srdcového rytmu, odchýlku elektrického vektora, zhrubnutie myokardu. S rastom svalovej vrstvy nemajú bunky vedenia a krvné cievy čas na rozvoj.

V dôsledku toho je potrebný dlhší čas na excitovanie a prechod elektrického impulzu. Pri registrácii elektrokardiogramu to vyzerá ako vysoké komorové komplexy. Vektor elektrickej aktivity srdca sa posunie smerom k hypertrofovanej časti.

Presnejšie sú tieto kritériá:

 • Sokolov-Lyonov index. Je definovaná ako súčet amplitúdy zubov SV1 a RV5. Prevýšenie hodnoty 46 mm s pravdepodobnosťou 100% indikuje prítomnosť hypertrofie LV. U osôb starších ako 40 rokov bez ohľadu na pohlavie by sa horná hranica normy mala považovať za 36 mm.
 • Index Cornellovho napätia. Pre jeho výpočet je potrebné určiť súčet amplitúd R-vlny vo vedení aVL a S vo V3. Hodnota väčšia ako 22 mm s pravdepodobnosťou 95% indikuje prítomnosť hypertrofie.

Je ťažšie určiť prítomnosť hypertrofie pravého predsiene na EKG, neexistujú žiadne špecifické príznaky. Nepriamo jej prítomnosť naznačuje:

 1. Blokáda pravého ramena zväzku Jeho, jeho vetvy.
 2. Ostrý posun vektora elektromotorickej sily srdca doprava.
 3. Zvýšenie amplitúdy vĺn na pravej strane vedie.

Výskyt hypertrofie PP je indikovaný výskytom špicatého vlnenia P s vysokou amplitúdou, poklesu výšky S v pravých hrudných vodičoch. Rozdelenie P vlny indikuje ne-súčasnú stimuláciu predsiení a je považované za znak hypertrofie LP.

Diagnostiku je možné potvrdiť výsledkami ultrazvuku. Pri echokardiografii sa odhaduje hrúbka steny všetkých dutín a medzikvulárnej septum. Vypočítajte objem krvi a jej pohyb ventilovým zariadením. Ak je echokokulárne viditeľné oblasti so zhoršenou kontraktilitou, určite tlak v každej časti srdca a krvných ciev.

Liečba a prognóza

Po potvrdení diagnózy inštrumentálnych metód "hypertrofie srdca" by liečba mala začať. Jedným z kľúčov k jeho účinnosti bude optimalizácia spôsobu fyzickej aktivity a výživy zameraná na odstránenie takých príčin, ako je fyzická nečinnosť, ateroskleróza, obezita a stres.

Lieková terapia je symptomatická:

 • V tých prípadoch, keď sú abnormality v práci srdca spôsobené hypertenziou, sú predpísané antihypertenzívne lieky. Najbežnejšie skupiny sú ACE inhibítory (Captopril, Enalapril) a beta-blokátory (Metoprolol, Atenolol).
 • Ak je to potrebné, predpisujte statíny na zníženie hladiny cholesterolu a liečbu aterosklerózy (atorvastatín, lovastatín).
 • Keď sa objaví edém, používajú sa diuretiká rastlinného pôvodu alebo syntetické (Furosemidem, Veroshpiron).
 • Úroveň draslíka a sodíka v krvi by sa mala monitorovať, aby sa zabránilo fibrilácii predsiení (Cardiomagnyl).

Pri nedostatkoch často využívajú chirurgické zákroky s reumatizmom - na hormonálnu, imunosupresívnu liečbu.

Prognóza včasného začiatku liečby je pozitívna. Je takmer vždy možné dosiahnuť kompenzáciu srdcovej funkcie, zmiznutie všetkých symptómov ochorenia a návrat k bežnému spôsobu života človeka.

Hypertrofia pravého srdca srdca na EKG. Ako liečiť hypertrofiu pravej komory u dospelých a detí

Srdce je hlavným orgánom človeka. Ak jedna zo štyroch častí začne pracovať nesprávne, celé telo zlyhá. Pravostranná ventrikulárna hypertrofia je jednou z patologických stavov spojených so zvýšením myokardu. Táto chyba poukazuje na vznik vážnych komplikácií v práci pľúc a srdca.

Hypertrofia pravého srdca - čo je to

Srdcové úseky sa môžu z rôznych dôvodov zvýšiť. Podľa lekárskej definície je hypertrofia pravej komory nárastom myokardu alebo zhrubnutím cievnych stien. Zmena veľkosti znamená abnormálny rast srdcových buniek (kardiomyocyty). Rozdiel medzi hypertrofickým myokardom je, že cievy nemôžu živiť zarastený orgán. Z tohto dôvodu je jeho časť ischemická - nedostatok kyslíka a živín. Dilatácia pravej komory je jedným z typov ochorenia.

Existujú tri stupne hypertrofie:

 1. Mierny - mierny nárast. Má rovnaké rozmery ako ľavica.
 2. Stredné - procesy v tejto oblasti srdca sú pomalšie.
 3. Vyjadrené - pravá strana je 2-3 krát väčšia ako ľavá strana.

Hypertrofia pravicovej komory - príčiny

Najčastejšími príčinami hypertrofie pravého srdca sú spojené srdcové a pľúcne ochorenia. Môžu byť vrodené alebo získané. Vrodené poruchy sa nazývajú:

 1. Tetrad Fallot. Porucha ventilu, ktorá je diagnostikovaná u novorodencov. Ďalším názvom je "syndróm modrého dieťaťa": koža dieťaťa sa stáva modrou pri plaču.
 2. Pľúcna hypertenzia. Spôsobuje zvýšenie tlaku v pľúcnej tepne.
 3. Anomálie v štruktúre interventrikulárnej septa. Vedie k zmesi krvi srdca, telo nedostáva dostatok kyslíka.
 4. Stenóza mitrálnej chlopne. Spôsobuje porušenie odtoku krvi do tepny kvôli redukcii dierky.

Choroby, ktoré spôsobujú hypertrofiu myokardu v pravej komore, zahŕňajú:

 • fibróza, emfyzém;
 • bronchitída;
 • bronchiálna astma;
 • zápal pľúc;
 • chronická únava a stres;
 • zvýšenie telesnej hmotnosti;
 • kardiomyopatia;
 • vysoký krvný tlak.

Hypertrofia pravej komory u dieťaťa

Zvýšenie pravostnej srdcovej komory sa pozoruje viac v detstve. U detí bezprostredne po narodení je zaťaženie na pravej strane srdca väčšie ako na ľavej strane. Lekári volajú tento dôvod na zmenu fyziologického orgánu. Avšak vrodená hypertrofia pravej komory u detí je oveľa bežnejšia. Niektoré príznaky choroby sa nezobrazia okamžite. Priebežné sledovanie stavu dieťaťa, úplné vyšetrenie po pôrode pomáha pri správnej diagnostike a pri výbere presných metód liečby.

Známky hypertrofie pravého srdca na EKG

Prvé príznaky ochorenia sú nevýznamné, často ich pacient nezaznamenáva. Keď myokard rastie, príznaky sa objavujú ako:

 • závraty;
 • dýchavičnosť;
 • strata vedomia;
 • dýchavičnosť;
 • arytmie;
 • bolesti na hrudníku;
 • dýchavičnosť;
 • výstupy z nohy;
 • cyanóza kože;
 • prerušenia srdcového tepu.

Je to spôsobené tým, že srdce je nedostatočne zásobované kyslíkom, prejavy sú podobné ako srdcové zlyhanie. Lekár musí predpísať diagnostiku na moderných zariadeniach s cieľom určiť konečnú diagnózu:

 1. Elektrokardiografia znamená, že rytmus srdca sa prenáša na snímače a zaznamená sa na papier. Na EKG môže lekár alebo kardiológ správne dešifrovať príznaky hypertrofie pravej komory.
 2. Ultrazvuk srdca alebo echokardiografia presne zisťuje zmeny v štruktúre srdca. Metóda pomáha zistiť poruchy krvného toku, merať stupeň patológie.

Hypertrofia pravého srdca srdca na EKG je viditeľná, ak je jeho hmotnosť väčšia ako vľavo. Vyzerá to ako kmitanie vrcholov elektrokardiogramu. Kľúčové vlastnosti:

 1. Elektrická os je vychýlená doprava.
 2. Je pozorovaná ischémia subendokardiálnych vrstiev myokardu.
 3. V časti V1 sú viditeľné porušenia komplexu QRS. Potom vyzerá ako R alebo QR vlna.
 4. V oblasti V6 je komplex RS.
 5. V oblasti V1 existujú odchýlky od normy v segmente ST. Nachádza sa pod obrysom a má asymetrický tvar.

Hypertrofia pravého srdca - liečba

Liečba hypertrofie pravej komory by mala zahŕňať komplexnú terapiu na elimináciu súvisiacich ochorení. Lekár predpisuje lieky, ktoré pomáhajú normalizovať činnosť srdca a pľúc:

 • vitamíny s horčíkom a draslíkom;
 • blokátory, ktoré znižujú srdcovú frekvenciu;
 • diuretiká, ktoré odstraňujú vodu;
 • antikoagulanciá;
 • antagonistov kalciových kanálov, zodpovedných za frekvenciu srdcových kontrakcií;
 • lieky na zníženie tlaku;
 • sedatíva.

Na profylaxiu je predpísaná špeciálna strava. Pacient by mal vylúčiť výrobky s vysokým obsahom soli, pridať chudé mäso, ryby, ovocie, zeleninu. Chirurgický zákrok sa uplatňuje iba vtedy, ak sa výsledok zvýšenia už stane srdcovou poruchou. U malých detí sa táto operácia môže uskutočniť v prvom roku života.

Video: srdcová hypertrofia na EKG

Informácie uvedené v článku sú len informačné. Materiály výrobku nevyžadujú samošetrenie. Iba kvalifikovaný lekár môže diagnostikovať a poradiť o liečbe na základe individuálnych charakteristík konkrétneho pacienta.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Krv z očí (Hemolacria)

Hemolacria je zriedkavé ochorenie sprevádzané krvavými slzami. Prvé informácie o ňom sa začali objavovať v 16. storočí. V tých dňoch spôsobila krv z očí najťažšie emócie u ľudí.Hemolakri ako prejav hormonálnych porúchV gynekológii existuje taká vec ako endometrióza.

Prečo sa na tele objavujú pomliaždeniny bez toho, čo majú robiť

Z tohto článku sa dozviete: prečo sa na tele objavujú modriny bez príčiny, aké ochorenia môžu spôsobiť tento problém. Čo s tým robiť.Príčiny modrín na tele (obsah článku):

Aneuryzma mozgových ciev

Aneuryzmy mozgových ciev sú abnormálne lokálne výčnelky múrov arteriálnych ciev mozgu. V nádorovom priebehu mozgová vaskulárna aneuryzma napodobňuje kliniku masívnej lézie s poškodením optického, trigeminálneho a okulomotorického nervu.

Hlavná vec týkajúca sa srdcovej sklerózy srdca: podstaty ochorenia, typov, diagnózy a liečby

Z tohto článku sa dozviete, aké zmeny srdca spôsobujú kardiostikrózu, prečo sa vyskytuje, koľko symptómov narušuje stav pacientov.

Najlepšie ľudové lieky na kŕčové žily v nohách

Z tohto článku sa dozviete, aké ľudové lieky môžu dopĺňať liečbu kŕčových žíl v nohách. Ako pripraviť lieky z prírodných zložiek. Ako ich aplikovať.Kŕčové žily sa objavujú v dôsledku poklesu tónu žíl, zníženia ich elasticity a poruchy ciev.

Fallo Tetrada Charakteristika: čo to je, príčiny a liečba

Z tohto článku sa dozviete: čo sa nazýva notebook Fallot, ktoré vady spájajú s touto vrodenou chybou. Čo spôsobuje vzhľad tetradov, charakteristické symptómy patológie.