Ako viete, krv z pravej komory vstupuje do malého kruhu krvného obehu v pľúcach a obohacuje ho kyslíkom. A zľava sa dostáva do systémového obehu. Preto hypertrofia pravého ventrilu je priamo spojená s ochoreniami pľúc vrátane pľúcnej insuficiencie.

Z rôznych dôvodov vrátane zvýšenej fyzickej aktivity sa môžu svaly komôr zvýšiť. Tento stav sa nazýva komorová hypertrofia.

Hypertrofia pravostavej komory je patologický stav, v ktorom dochádza k nárastu myokardu, čo vedie k vzniku závažných ochorení. Zmena veľkosti srdca je spojená s rastom špecializovaných srdcových buniek - kardiomyocytov.

Hypertrofia nie je nezávislá choroba, ale je považovaná za príznak akýchkoľvek kardiovaskulárnych ochorení.

Zvyčajne dochádza k zmenám svalov srdca o 50-60 rokov. Hypertrofia sa zriedkavo pozoruje u mladých ľudí, ale je často diagnostikovaná u veľmi malých detí, vrátane novorodencov s vrodenými srdcovými chybami. Hypertrofia u novorodenca sa okamžite prejavuje formou rozsiahlej cyanózy tváre, prstov a iných oddelení. Niekedy je choroba iba fyziologická a prejavuje sa u detí v prípade zvýšenia záťaže srdca.

Je známe, že hypertrofia pravého srdca je oveľa menej častá ako ľavá. Zvyčajne má ľavá komora hmotnosť 3 krát nižšiu ako pravá. A aj po náraste pravice zostáva váha ľavej komory stále menšia.

Prečítajte si ďalej - príznaky endokarditídy. Ako diagnostikovať túto chorobu?

Táto správa (tu) spôsobuje perikarditídu.

1. Príčiny

Nasledujúce faktory ovplyvňujú zväčšenie veľkosti pravej komory:

 • vysoký krvný tlak v pľúcnej tepne (pľúcna hypertenzia) - stav charakterizovaný závraty a mdlobou, dýchavičnosť v pokojnom stave;
 • zúženie pľúcneho ventilu umiestneného na výstupe z pľúcnej tepny;
 • malformácie interventrikulárnej septa, pri ktorej dochádza k zmiešaniu krvi pravého a ľavého srdca (v takýchto prípadoch krv neobsahuje potrebné množstvo kyslíka a srdce kompenzuje tento nedostatok v dôsledku zvýšenia komorových kontrakcií - v dôsledku toho sa zvyšujú obe komory);
 • Fallotov tetrad, v ktorom sa vyskytujú 4 odchýlky od normálnych hodnôt: hypertrofia pravého ventrikulára, defekt komorovej septa, zúženie pľúcnej chlopne, pravá aortálna dislokácia (tiež nazývaná modrá), ako je charakterizovaná modrou farbou v mnohých častiach tela);
 • niektoré ochorenia pľúc (chronická pneumónia, bronchitída s chronickým štádiom, pneumoskleróza, pľúcny emfyzém).

2. Symptómy hypertrofie pravého ventrikulára

V počiatočných štádiách ochorenia je hypertrofia pravého srdca mierna, avšak v posledných štádiách je možné pozorovať nasledujúce symptómy:

 • pocit silnej bolesti v hrudníku, pocit ťažkosti a ťažkosti s dýchaním;
 • arytmie a poruchy srdcového tepu (tachykardia), ktoré pacienti charakterizujú ako druh flutteru v hrudi;
 • neočakávané záchvaty závratov, mdloby;
 • opuch dolných končatín.

Klinické prejavy hypertrofie pravého srdca sa tiež nazývajú "pľúcne srdce", ktorého štádiá sú chronické a akútne. Hlavnou príčinou pľúcneho srdca je pľúcna embólia, ktorá je mnohonásobná a masívna.

Akútny klinický obraz sa vyznačuje nedostatočnosťou pravej komory, dýchavičnosťou, tachykardiou a poklesom krvného tlaku. Často zlyhanie akútnej pravostrannej komory má za následok smrť pacienta.

Chronická forma nie je ďaleko od akútnej, kým nezačne dekompenzácia. Závažné prípady chronickej fázy často končí obštrukčnou chorobou pľúc chronickej formy.

3. Liečba

Hlavným cieľom liečby je priniesť veľkosť srdca do normálneho stavu na normálnu veľkosť. Sú poskytnuté nasledujúce štádiá liečby zamerané predovšetkým na odstránenie príčiny hypertrofie:

 • liečba drogami (eliminácia stenózy, normalizácia pľúc, liečba srdcových defektov);
 • úprava výživy a životného štýlu pacienta.

Okrem hlavného príjmu diuretík, beta-blokátorov a antagonistov kalciového kanála sú lieky predpísané aj na normalizáciu funkcie pľúc a na odstránenie stenózy pľúcnej chlopne. V niektorých prípadoch sa väčšina liekov bude musieť užívať počas celého života.

Terapia sa vykonáva pod pravidelným dohľadom špecialistov. Počas liečby systematicky kontrolujú prácu srdca, frekvenciu kontrakcie.

Pri absencii pozitívnej dynamiky liečby sa pacientovi odporúča chirurgická intervencia. V prípade progresie hypertrofie a rozvoja ochorenia srdca je predpísaný chirurgický zákrok. Operácia zahŕňa implantáciu umelého ventilu. Operácia sa vykonáva aj počas prvého roka života u detí, u ktorých bola diagnostikovaná hypertrofia.

V prípade, že bol identifikovaný zdroj srdcovej hypertrofie, liečba je zameraná na elimináciu základnej choroby. Samošetrenie v takýchto prípadoch je neprijateľné. Odporúča sa, aby plný ľudia a tí, ktorí pravidelne podstupujú fyzickú námahu, boli monitorovaní kardiológa.

4. Prípravy

Liečba hypertrofie liekom má užívať nasledujúce lieky:

 • pravidelné užívanie diuretík;
 • beta-blokátory (nezlučiteľné s fajčením a alkoholom);
 • antagonisty vápnikového kanála;
 • draselné a horčíkové prípravky;
 • antikoagulanciá;
 • minimálne dávky srdcových glykozidov;
 • lieky na zníženie krvného tlaku.

V závislosti od príčiny patológie sú predpísané nasledujúce lieky:

5. Ľudové metódy

Tradičné metódy liečby hypertrofie pravého ventrilu, kvôli nízkej účinnosti, málo aplikované. Ich použitie je možné len ako sedatíva a sedatíva, ako aj posilnenie srdcového svalu.

Populárna je rastlina ako konvalinka. Nasledujúce recepty sú známe:

 • Vezmite čerstvé kvety ľaliu a nalejte 96% alkoholu. Mala by byť infúzia 2 týždne, potom prefiltrovaná a užívať 20 kvapiek trikrát denne.
 • Nalejte veľkú lyžicu ľalia z údolia kvety s 300 ml vriacej vody, nechajte 1 hodinu. Potom napíšte a vezmite dve veľké lyžice každé dve hodiny.
 • Efektívne je zmes motherwort a konvalinky v údolí. Pripravte infúziu týchto rastlín a vezmite 3 až 4 krát denne.
 • Zmiešajte žihľavku a med v rôznych pomeroch. Trváte v temnej miestnosti až 14 dní, potom sa zahrejte vo vodnom kúpeli na kvapalný stav a napätie. Infúzia uložená v chladničke. Vezmite 4-5 krát denne.

6. Diéta

V strave sa odporúča nasýtiť produkty rastlinného pôvodu, jesť viac mliečnych výrobkov, chudé mäso a zrná. Mali by ste obmedziť soľ na minimum, odstrániť vyprážané, nakladané a údené jedlá z tabuľky. Odporúča sa obmedziť spotrebu sladkostí, pečiva, tukov živočíšneho pôvodu. Nahraďte vysoko sýtené sladké nápoje nekarbonátovanou alebo slabo sýtenou vodou.

Venujte pozornosť!

Redakcia odporúča históriu hypertrofie myokardu. Ako sa choroba rozvinula a akú klasifikáciu?

Článok (článok) o tom, ako liečiť hypertrofiu ľavej komory.

Odporúča sa tiež odstrániť zo stravy nápoje s obsahom kofeínu a odstrániť alkohol. Mali by ste jesť niekoľkokrát denne v malých porciách. Aby ste zabránili obezite, mali by ste kontrolovať svoju váhu.

7. Prevencia hypertrofie pravej komory

Prevencia hypertrofie pravej komory sa znižuje na splnenie nasledujúcich niekoľkých požiadaviek. Po prvé, je to prevencia vývoja flebotrombózy nohy:

 • diagnostika tejto patológie v najskorších štádiách a jej okamžitá liečba;
 • preventívne vyšetrenie špecialistom;
 • po chirurgickom zákroku sa odporúča aktívny pohyb diagnózy flebotrombózy u pacienta;
 • implementáciu všetkých odporúčaní lekára.

Pri chronických ochoreniach pľúc by mali:

 • chrániť pred hypotermiou a prievanmi;
 • nefajčiť, vrátane toho, aby ste neboli účastníkom pasívneho fajčenia;
 • liečiť chorobu v najskorších štádiách;
 • viesť aktívny životný štýl s adekvátne miernym zaťažením;
 • Vezmite kyslíkové koktaily.

Aby sa zabránilo, odporúča sa pravidelne robiť elektrokardiogram, vzdať sa zlých návykov a dodržiavať terapeutickú výživu. Mala by byť pravidelne kontrolovaná kardiológiou, podrobená vyšetreniu, dodržiavať všetky odporúčania a prijímať vhodné lieky.

Hypertrofia pravého srdca: príčiny, symptómy, liečba

Hypertrofia pravého srdca (HPV) je stav, pri ktorom dochádza k nárastu hrúbky steny a hromadenia myokardu v jednej z oblastí srdca, a to v pravej komore. Venózna krv z veľkých žilových kmeňov vstupuje do pravého predsiene a odtiaľ do pravej komory. Medzi sebou sú oddelené trikuspidálnym ventilom. S redukciou pravostnej komory vstúpi žilová krv do pľúcnej tepny a je obohatená v pľúcach kyslíkom. Potom vstúpi do ľavého srdca. V rôznych patologických stavoch sa rozšíri pravá komora (dilatácia) a zvyšuje sa jej hmota (hypertrofia).

Je dôležité poznať príznaky hypertrofie pravej komory a príčiny ochorenia, aby sa poradil s lekárom včas, aby sa predpisovala primeraná liečba.

Mechanizmy vývoja GPZH:

 • zhrubnutie vlákien srdcového svalu;
 • zvýšený krvný tlak v dutine pravej komory;
 • nedostatok kyslíka (hypoxia);
 • metabolických a štrukturálnych zmien myokardu;
 • zmena ventrikulárnej anatómie srdca.

Príčiny vývoja

Hlavným dôvodom pre rozvoj GPZH - nadmerné zaťaženie. Zdá sa, že keď dôjde k zvýšeniu krvného tlaku v pľúcnej cirkulácii (pľúcna tepna a jej konáre, pľúcne kapiláry, pľúcne žily), ako aj keď sa v určitých vrodených srdcových chybách vysunie krv do pravej komory.

U detí je vývoj GPZH primárne spojený s vrodenými srdcovými poruchami. GPZh sa vyvinie s významnou poruchou medzikomorovej septa. Ide o vrodené srdcové ochorenie, pri ktorom krv z ľavej komory počas jej kontrakcií je čiastočne vysunutá nie do aorty, ale cez otvor v medzikomorovej septa do pravej komory. V dôsledku toho je nútený pumpovať oveľa väčší objem krvi, ako by mal. Zároveň sa vyvíja zahustenie jeho stien. Ďalšie vrodené srdcové chyby, ktoré vedú k vzniku HPJ, sú defekt v predsieňovom septe, nedostatočnosti pľúcnych chlopní, Fallotov tetrad a ďalšie stavy, ktoré spôsobujú preťaženie pravej komory krvným objemom alebo tlakom v systéme pľúcnej artérie.

U dospelých je hlavnou príčinou HPH tzv. Pľúcne srdce. Pľúcne srdce sa vyskytuje pri ochoreniach, ktoré zabraňujú normálnemu dýchaniu. V dôsledku toho stúpa tlak v pľúcnej tepne, prahová komora je preťažená a zvyšuje sa. Príčiny pľúcnej hypertenzie a pľúcneho srdca:

 • ochorenia pľúc (bronchiálna astma, chronická bronchitída, pľúcny emfyzém, bronchiektázia, tuberkulóza a ďalšie);
 • choroby hrudníka (zakrivenie chrbtice, detská obrna a iné);
 • choroby pľúcnych ciev (trombóza a embólia, artritída, kompresia ciev s nádorom mediastínu a inými).

HPD u dospelých sa niekedy vyskytuje v dôsledku mitrálnej stenózy. Pri tejto chorobe je narušená funkcia ľavej komory, potom stúpa tlak v pľúcnych cievach a druhýkrát sa ovplyvňuje pravá komora. Únava trikuspidálnej chlopne tiež vedie k rozvoju GPZH. V tomto prípade časť krvi z pravej komory, keď je redukovaná, nevstupuje do pľúcnej tepny, ale späť do pravého predsieňa a opäť do pravej komory. Je nútený pumpovať veľké množstvo krvi a v dôsledku toho sa zvyšuje.

príznaky

Samotný GPZH nespôsobuje žiadne sťažnosti. Iba klinicky sa prejavujú jej príčiny (pľúcna hypertenzia) a komplikácie (srdcové zlyhanie).

Známky pľúcnej hypertenzie:

 • dýchavičnosť s malou námahou a pokojom, suchý kašeľ;
 • slabosť, apatia, závraty a mdloby;
 • búšenie srdca, opuch krčných žíl;
 • vykašliavanie krvi;
 • poruchy srdcového rytmu;
 • anginálna bolesť spojená s hladovaním kyslíka myokardu (lisovanie, stláčanie bolesti za hrudnou kosťou počas cvičenia, často sprevádzané studeným potom, prechod po užívaní nitroglycerínu).

Známky srdcového zlyhania spôsobené zníženou kontraktilitou rozšírenej pravostnej komory:

 • ťažkosť v správnom hypochondriu;
 • výskyt rozšírených žíl brušnej dutiny na koži;
 • opuch nôh a prednej brušnej steny.

Vrodené srdcové chyby u detí môžu sprevádzať cyanóza (modrá koža), dýchavičnosť a palpitácie, srdcové arytmie, retardácia a rozvoj.

diagnostika

Metódy diagnostiky GPZH:

 • elektrokardiografia: nie vždy odhaľuje GPZH, najmä v ranom štádiu;
 • echokardiografia alebo ultrazvukové vyšetrenie srdca: najinformatívnejšia metóda;
 • RTG hrudníka: môže poskytnúť ďalšie diagnostické informácie pre pľúcne srdce.

liečba

Samotná HPH nie je liečiteľná. Liečba chorôb, ktoré ju spôsobili. Spôsoby liečby bez liečiva zahŕňajú:

 1. Vylučovanie ťažkej fyzickej námahy a športu, najmä s ťažkou GPL.
 2. Celý oddych a spánok.
 3. Prevencia chrípky, ARVI, exacerbácie chronických pľúcnych ochorení.
 4. Podmienky na vysočine sa neodporúčajú.

Pľúcna hypertenzia a chronické pľúcne srdce často vyžadujú kontinuálny príjem kalciových antagonistov (nifedipín), použitie prostaglandínov a inhalácie oxidu dusnatého.

Srdcové defekty u detí a dospelých sú korigované chirurgickým zákrokom.

Zlyhanie obehu je liečené podľa príslušných protokolov.

Ktorý lekár sa má kontaktovať

Ak má elektrokardiogram alebo iná štúdia srdca pravostrannú komorovú hypertrofiu, poraďte sa s lekárom alebo kardiológa. Po ďalšom vyšetrení lekár predpíše liečbu príčin tohto ochorenia. Je pravdepodobné, že bude potrebná konzultácia s kardiologom, ortopédom (s zakrivením chrbtice), pulmonológa (s pľúcnym srdcom).

Hypertrofia pravého srdca

Hypertrofia pravého srdca je patologický stav spojený s nárastom myokardu, ktorý môže viesť k vzniku vážnych ochorení.

Zmena veľkosti srdcovej komory srdca je vo väčšej miere spojená s rastom kardiomyocytov (špecializovaných srdcových buniek) a je kombinovaná s rôznymi kardiovaskulárnymi ochoreniami.

Príčiny hypertrofie pravej komory

Príčinou nárastu veľkosti pravej komory môže byť vrodená alebo mitrálna stenóza srdca. Najčastejšie sa pozoruje hypertrofia pravého srdca:

 • U detí na pozadí rôznych vrodených chýb srdca;
 • U dospelých na pozadí chlopňovej choroby srdca a pľúcnych ochorení, ktoré sú komplikované poruchami srdca.

V závislosti od závažnosti ochorenia a charakteristických vlastností jeho vývoja možno pozorovať rôzne konfigurácie ochorenia. Medzi hlavné príčiny hypertrofie pravého srdca patria:

 • Pľúcna hypertenzia, ktorá spôsobuje zvýšenie tlaku v pľúcnej tepne. Toto je príčina nedostatku dychu, závrat a mdloby;
 • Fallotov tetrad, ktorý sa pozoruje u detí od narodenia a môže pokračovať v prvom roku života dieťaťa. Toto vrodené ochorenie srdca, ktoré spôsobuje syndróm modrého dieťaťa, sa vyznačuje zhoršeným odtokom krvi z pravej komory;
 • Stenóza pľúcnej chlopne, pri ktorej dochádza k narušeniu toku krvi z pravej komory do tepny;
 • Porucha medzikomorovej septa, v dôsledku ktorej dochádza k zmiešaniu krvi oboch oddelení. To spôsobuje nedostatok kyslíka, čo vedie k zvýšeniu práce všetkých častí srdca, vrátane pravej komory.

Medzi chorobami pľúc, ktoré môžu viesť k rozvoju tejto patológie, sú:

 • Fibróza a emfyzém;
 • Chronická bronchitída a zápal pľúc;
 • pľúcna fibróza;
 • Bronchiálna astma.

Symptómy hypertrofie pravého srdca

Hypertrofia pravého srdca je pomerne zriedkavá patológia srdca. Okrem toho sú na elektrokardiograme extrémne ťažko zistené príznaky hypertrofie pravej komory, pretože hmotnosť pravej komory je asi trikrát menšia ako hmotnosť ľavej strany, ktorej elektrická aktivita prevažuje.

Známky nárastu veľkosti pravej komory možno zistiť len s výrazným zvýšením jej hmotnosti. Na tomto základe sa rozlišujú nasledujúce typy hypertrofie pravého srdca:

 • Závažná hypertrofia, v ktorej pravá komora výrazne prevyšuje hmotnosť ľavej;
 • Stredná hypertrofia, pri ktorej je na pozadí zväčšenia veľkosti pravej komory v nej zaznamenaný pomalší proces vzrušenia v porovnaní s ľavou komorou;
 • Mierna hypertrofia, pri ktorej dochádza k miernemu zvýšeniu veľkosti pravej komory.

Počiatočné štádia vývoja hypertrofie pravej komory majú rozmazané symptómy av niektorých prípadoch prakticky chýbajú príznaky. Vzhľadom k tomu, že sa vyvinie patológia sprevádzaná trvalým nárastom veľkosti pravej komory, objavujú sa tieto príznaky:

 • Ťažké dýchanie, ktoré je spojené s ťažkosťami na hrudi a bolesti;
 • Náhle záchvaty závratov, ktoré môžu sprevádzať stratu vedomia;
 • Porucha srdcového rytmu, ktorá môže byť opísaná ako "srdce sa chveje v hrudi" alebo pocit, že niekoľko úderov je vynechaných;
 • Výrazný opuch nôh.

Liečba hypertrofie pravého srdca

Na pozadí hypertrofie pravého ventrikulára by terapia mala byť zameraná predovšetkým na jej príčinu, a to:

 • Na odstránenie pľúcnej stenózy;
 • Normalizovať prácu pľúc;
 • Na liečbu srdcových chýb.

Liečba hypertrofie pravej komory by mala zahŕňať aj symptomatickú terapiu zameranú na normalizáciu krvného tlaku a pulzu, udržiavanie práce srdcového svalu a jeho dodatočnej výživy.

Chirurgická liečba je spravidla indikovaná v prípadoch, keď zväčšenie pravej komory spôsobuje ochorenie srdca. Takéto operácie sa obvykle vykonávajú v prvom roku života dieťaťa po diagnostikovaní.

Informácie sú zovšeobecnené a poskytujú sa len na informačné účely. Pri prvých príznakoch ochorenia sa poraďte s lekárom. Samošetrenie je nebezpečné pre zdravie!

Hypertrofia pravého srdca srdca na EKG. Ako liečiť hypertrofiu pravej komory u dospelých a detí

Srdce je hlavným orgánom človeka. Ak jedna zo štyroch častí začne pracovať nesprávne, celé telo zlyhá. Pravostranná ventrikulárna hypertrofia je jednou z patologických stavov spojených so zvýšením myokardu. Táto chyba poukazuje na vznik vážnych komplikácií v práci pľúc a srdca.

Hypertrofia pravého srdca - čo je to

Srdcové úseky sa môžu z rôznych dôvodov zvýšiť. Podľa lekárskej definície je hypertrofia pravej komory nárastom myokardu alebo zhrubnutím cievnych stien. Zmena veľkosti znamená abnormálny rast srdcových buniek (kardiomyocyty). Rozdiel medzi hypertrofickým myokardom je, že cievy nemôžu živiť zarastený orgán. Z tohto dôvodu je jeho časť ischemická - nedostatok kyslíka a živín. Dilatácia pravej komory je jedným z typov ochorenia.

Existujú tri stupne hypertrofie:

 1. Mierny - mierny nárast. Má rovnaké rozmery ako ľavica.
 2. Stredné - procesy v tejto oblasti srdca sú pomalšie.
 3. Vyjadrené - pravá strana je 2-3 krát väčšia ako ľavá strana.

Hypertrofia pravicovej komory - príčiny

Najčastejšími príčinami hypertrofie pravého srdca sú spojené srdcové a pľúcne ochorenia. Môžu byť vrodené alebo získané. Vrodené poruchy sa nazývajú:

 1. Tetrad Fallot. Porucha ventilu, ktorá je diagnostikovaná u novorodencov. Ďalším názvom je "syndróm modrého dieťaťa": koža dieťaťa sa stáva modrou pri plaču.
 2. Pľúcna hypertenzia. Spôsobuje zvýšenie tlaku v pľúcnej tepne.
 3. Anomálie v štruktúre interventrikulárnej septa. Vedie k zmesi krvi srdca, telo nedostáva dostatok kyslíka.
 4. Stenóza mitrálnej chlopne. Spôsobuje porušenie odtoku krvi do tepny kvôli redukcii dierky.

Choroby, ktoré spôsobujú hypertrofiu myokardu v pravej komore, zahŕňajú:

 • fibróza, emfyzém;
 • bronchitída;
 • bronchiálna astma;
 • zápal pľúc;
 • chronická únava a stres;
 • zvýšenie telesnej hmotnosti;
 • kardiomyopatia;
 • vysoký krvný tlak.

Hypertrofia pravej komory u dieťaťa

Zvýšenie pravostnej srdcovej komory sa pozoruje viac v detstve. U detí bezprostredne po narodení je zaťaženie na pravej strane srdca väčšie ako na ľavej strane. Lekári volajú tento dôvod na zmenu fyziologického orgánu. Avšak vrodená hypertrofia pravej komory u detí je oveľa bežnejšia. Niektoré príznaky choroby sa nezobrazia okamžite. Priebežné sledovanie stavu dieťaťa, úplné vyšetrenie po pôrode pomáha pri správnej diagnostike a pri výbere presných metód liečby.

Známky hypertrofie pravého srdca na EKG

Prvé príznaky ochorenia sú nevýznamné, často ich pacient nezaznamenáva. Keď myokard rastie, príznaky sa objavujú ako:

 • závraty;
 • dýchavičnosť;
 • strata vedomia;
 • dýchavičnosť;
 • arytmie;
 • bolesti na hrudníku;
 • dýchavičnosť;
 • výstupy z nohy;
 • cyanóza kože;
 • prerušenia srdcového tepu.

Je to spôsobené tým, že srdce je nedostatočne zásobované kyslíkom, prejavy sú podobné ako srdcové zlyhanie. Lekár musí predpísať diagnostiku na moderných zariadeniach s cieľom určiť konečnú diagnózu:

 1. Elektrokardiografia znamená, že rytmus srdca sa prenáša na snímače a zaznamená sa na papier. Na EKG môže lekár alebo kardiológ správne dešifrovať príznaky hypertrofie pravej komory.
 2. Ultrazvuk srdca alebo echokardiografia presne zisťuje zmeny v štruktúre srdca. Metóda pomáha zistiť poruchy krvného toku, merať stupeň patológie.

Hypertrofia pravého srdca srdca na EKG je viditeľná, ak je jeho hmotnosť väčšia ako vľavo. Vyzerá to ako kmitanie vrcholov elektrokardiogramu. Kľúčové vlastnosti:

 1. Elektrická os je vychýlená doprava.
 2. Je pozorovaná ischémia subendokardiálnych vrstiev myokardu.
 3. V časti V1 sú viditeľné porušenia komplexu QRS. Potom vyzerá ako R alebo QR vlna.
 4. V oblasti V6 je komplex RS.
 5. V oblasti V1 existujú odchýlky od normy v segmente ST. Nachádza sa pod obrysom a má asymetrický tvar.

Hypertrofia pravého srdca - liečba

Liečba hypertrofie pravej komory by mala zahŕňať komplexnú terapiu na elimináciu súvisiacich ochorení. Lekár predpisuje lieky, ktoré pomáhajú normalizovať činnosť srdca a pľúc:

 • vitamíny s horčíkom a draslíkom;
 • blokátory, ktoré znižujú srdcovú frekvenciu;
 • diuretiká, ktoré odstraňujú vodu;
 • antikoagulanciá;
 • antagonistov kalciových kanálov, zodpovedných za frekvenciu srdcových kontrakcií;
 • lieky na zníženie tlaku;
 • sedatíva.

Na profylaxiu je predpísaná špeciálna strava. Pacient by mal vylúčiť výrobky s vysokým obsahom soli, pridať chudé mäso, ryby, ovocie, zeleninu. Chirurgický zákrok sa uplatňuje iba vtedy, ak sa výsledok zvýšenia už stane srdcovou poruchou. U malých detí sa táto operácia môže uskutočniť v prvom roku života.

Video: srdcová hypertrofia na EKG

Informácie uvedené v článku sú len informačné. Materiály výrobku nevyžadujú samošetrenie. Iba kvalifikovaný lekár môže diagnostikovať a poradiť o liečbe na základe individuálnych charakteristík konkrétneho pacienta.

Hypertrofia pravého srdca: príčiny, diagnóza a liečba

Naše srdce sa skladá zo štyroch častí a ak aspoň jeden z nich začne správne fungovať, naše telo je ohrozené. Hypertrofia pravého srdca môže spôsobiť nové ochorenia hlavného orgánu v tele.

Odborníci môžu odhaliť túto chybu, keď vykonali diagnostiku a vyšetrili pacienta. Takúto diagnózu môžu počuť obaja rodičia malých detí a starších ľudí. Rád by som vám povedal, prečo je tak dôležité hľadať pomoc kardiológovi včas.

Popis srdcovej hypertrofie

Ventrikulárna hypertrofia (inými slovami hypertrofia pravého srdca myokardu alebo hypertrofia pravého srdca) je stav srdca, v ktorom pravá komora prechádza zmenou veľkosti v dôsledku nárastu svalového tkaniva (srdcové vlákna) a to následne vedie k preťaženiu srdca.

Zvýšenie srdcovej komory sa vyskytuje u ľudí rôzneho veku, ale z väčšej časti sa diagnostikuje u detí. Stojí za zmienku, že hypertrofia srdca môže byť pozorovaná u novorodencov, pretože v prvých dňoch života zintenzívnila prácu srdca a je na pravej strane srdca.

Najčastejšie je však ventrikulárna hypertrofia patologická a môže naznačovať existenciu vrodenej srdcovej choroby.

Ako viete, ľudské srdce má štvorkomorovú a obe pravé časti srdca regulujú prácu pľúcneho obehu, nazývaného aj malé. A dve ľavé časti sú zodpovedné za prácu veľkého kruhu alebo systému. V normálnom stave srdca je krvný tlak v správnych oblastiach menší.

Ak má osoba vrodené srdcové chyby alebo nejakú poruchu srdca, porušuje sa toto pravidlo, čo vedie k preťaženiu srdcovej srdcovej komory, pretože má väčší prietok krvi, než by mala byť, a potom jej hypertrofia.

Zvýšenie pravostrannej strany srdca sa pozoruje u ľudí rôzneho veku. Najčastejšie sa táto diagnostika diagnostikuje u detí. Je to spôsobené skutočnosťou, že v prvých rokoch života telo dieťaťa rastie rýchlo, resp. Jeho srdce je vystavené zvýšenému stresu.

Keď je ochorenie akútne, indikuje prítomnosť vrodenej choroby srdca. Takúto diagnózu možno urobiť na EKG. Môže sa získať hypertrofia pravého srdca srdca. Tieto zmeny sú často spojené so zlým životným štýlom, podvýživou, stálým stresom.

Pravá komora sa zväčšuje, pretože je to ten, kto je zodpovedný za veľký prietok krvi, to znamená, že je vystavený väčšiemu zaťaženiu a za určitých okolností zlyhá rýchlejšie. Niektoré príznaky priamo naznačujú, že srdcový sval je preťažený a vyčerpaný, neschopný vyrovnať sa s množstvom práce, ktorú mu pridelil telo.

Často človek sám preťažuje srdce bez toho, aby o tom premýšľal. Výskyt hypertrofie môže viesť k problémom v práci srdca. Z tohto dôvodu dochádza k arytmii, to znamená, že srdcový tep nie je ani, ale chaotický, srdce bije niekedy rýchlejšie, potom pomalšie, bez ohľadu na ľudskú činnosť.

Ak začnú zmeny na jednom mieste, budú mať za následok zmeny v iných orgánoch. Keď došlo k zvýšeniu komory, dôjde k zmene štruktúry tepien. Zmení sa a prispôsobuje sa novému rytmu života.

Tepny sa vytvrdzujú a neprechádzajú niektorými látkami. Časom sa tieto látky hromadia a vytvárajú prekážky prechodu krvi. Existujú teda stagnácie, ktoré vedú k tvorbe krvných zrazenín.

Malá fyziológia

Je známe, že ľudské srdce má štyri komory: pozostáva z dvoch predsieň a dvoch komôr. Normálne sú všetky dutiny izolované od seba. Srdce je svalové čerpadlo, ktoré pôsobí v určitej postupnosti vďaka systému srdcového vedenia a kontraktilite myokardu. Pracovný cyklus vyzerá takto:

 • Ľavá komora hodí krv bohatú na kyslík do orgánov a tkanív - do veľkého obehu;
 • krv prechádzajúca menšou a menšou tepnou vstupuje do kapilárnej siete, kde dochádza k výmene plynu a mení farbu na tmavú, vstupuje do malých žíl, potom do veľkých žíl, ktoré prechádzajú do pravej predsiene;
 • z pravého predsiene, ktoré vykonáva funkciu žilovej "nádrže", tok tečie počas diastoly (relaxácie) do pravej komory;
 • pravá komora počas kontrakcie silno vrhá venóznu krv do pľúcnej tepny do pľúcneho obehu, ktorý sa nachádza v pľúcach na okysličovanie;
 • šarlátová krv bohatá na kyslík sa zhromažďuje v pľúcnych žilách a potom cez pľúcne žily do ľavej predsiene;
 • krv sa vysunie z ľavej predsiene do ľavej, najsilnejšej komory a teraz je pripravená opakovať celú cestu - kruhy cirkulácie krvi sú zatvorené.

Mnohí ľudia sa pýtajú: prečo je pľúcna tepna nazývaná tepnou, aj keď nesie žilovú krv a naopak pľúcne žily sa nazývajú žily, ale obsahujú jasnú šarlátovú arteriálnu krv? Odpoveď je veľmi jednoduchá: základom nomenklatúry nie je farba a zloženie krvi, ale charakter umiestnenia ciev: všetky cievy prúdiace do predsiení sú žily a všetky vznikajúce z komôr sú tepny.

Povedali sme to, aby sme si jasne uvedomili, že srdcový sval nefunguje ako jeden: ľavá komora dodáva celému telu kyslík a pravej komory posiela krv do pľúc.

Hlavné typy patológie

Samotná choroba je rozdelená na niekoľko typov, ktoré sa vyznačujú priebehom patológie, príznakov a symptómov.

Pozoruje sa, keď je hrana pravého okraja srdca mnohonásobne väčšia ako ľavá strana.

 • Choroba miernej závažnosti.

  Je to pozorované v prípade, že procesy prebiehajúce v pravej časti srdcového svalu sú pomalšie, zaostávajú za procesmi ľavej strany. Nemali by sa pozorovať asynchrónne práce.

  Nie je nič zlého s detekciou tejto choroby. Včasná a správna liečba pomôže zbaviť sa problému. Pri diagnostike sa mierne zvyšuje pravá plocha.

 • V počiatočných póroch nie sú žiadne príznaky. Preto je včasná diagnostika ťažká. Aby sa zabránilo latentnej forme ochorenia, je potrebné vykonať EKG raz ročne. Na identifikáciu prvých etáp patológie u detí sa intrauterinné CTG a EKG predpisujú po prvom roku života.

  Hypertrofia pravicovej komory - príčiny

  Príčiny hypertrofie myokardu v pravej komore sú získané alebo kongenitálne. V prvom prípade je reštrukturalizácia srdcového svalu zvyčajne výsledkom ochorení dýchacieho systému:

  • obštrukčná bronchitída;
  • bronchiálna astma;
  • pľúcna fibróza;
  • emfyzém;
  • polycystických;
  • tuberkulóza;
  • sarkoidóza;
  • bronchiektázie;
  • pneumokoniosa.

  Okrem toho môže dôjsť k primárnej zmene objemu hrudníka s rôznymi odchýlkami. Patria medzi ne:

  • porušenie štruktúry muskuloskeletálneho systému (skolióza, ankylozujúca spondylitída);
  • znížený neuromuskulárny prenos (detská obrna);
  • patológia pleury a bránice spojená s poranením alebo chirurgickým zákrokom;
  • ťažká obezita (Pickwickov syndróm).

  Primárna lézia pľúcnych ciev, ktorá vedie k hypertrofii, sa môže vyvinúť v dôsledku:

  • primárna pľúcna hypertenzia;
  • tromboembolické ložiská v tejto oblasti;
  • ateroskleróza artérií;
  • objemové vzdelávanie v oblasti mediastína.

  Zvýšenie hmotnosti pravej komory sa vyskytuje pri rôznych ochoreniach dýchacích a obehových systémov.

  Hypertrofia pravej komory u dojčiat je spojená s vrodenými srdcovými poruchami:

  1. Fallotov tetrad, čo vedie k zhoršenému vyprázdňovaniu pravej komory, v dôsledku čoho sa v ňom vyskytuje hypertenzia.
  2. Porušenie integrity interventrikulárneho septa. Súčasne je vyrovnaný tlak v pravej a ľavej časti srdca. To vedie k zníženiu okysličovania (okysličenia) krvi, ako aj k hypertrofii.
  3. Stenóza ventilov pľúcnej tepny, ktorá bráni pohybu krvi zo srdca do ciev pľúcneho obehu.
  4. Pľúcna hypertenzia súvisiaca so zvýšenou vaskulárnou rezistenciou.

  Pri vrodených malformáciách sa hypertrofia objavuje už v mladom veku.

  Rôzne bronchopulmonárne ochorenia sa môžu stať katalyzátormi rastu kardiomyocytov, čo vedie k progresii patológie:

  • fibróza;
  • emfyzém;
  • chronická obštrukčná bronchitída;
  • bronchiálna astma;
  • pneumokoniosa;
  • sarkoidóza;
  • zápal pľúc.

  Existujú aj príčiny hypertrofie pravej komory, ktorá nie je spojená s kardiovaskulárnymi alebo pľúcnymi ochoreniami:

  • abnormálne zvýšenie telesnej hmotnosti (obezita);
  • systematický a dlhotrvajúci stres plynúci do neurózy.

  Ďalším faktorom vyvolávajúcim vznik hypertrofie pravého srdca môže byť nadmerné nadšenie pre aeróbne cvičenie.

  V závislosti od pomeru veľkostí a hmotnosti pravostrannej a ľavej komory sú tri formy priebehu syndrómu HPH: mierne, mierne a ostré (akútne). Pri miernom HPV je veľkosť pravej komory mierne prevládajúca v ľavej časti, ich hmotnosť je takmer rovnaká.

  Pri priemernej forme HPV je zaznamenaný prebytok veľkosti a hmotnosti obidvoch komôr, pričom výrazná forma je rozdiel v týchto parametroch významný. Nedostatok terapeutických opatrení v akútnej forme priebehu pravostnej žalúdočnej hypertrofie môže viesť k smrti pacienta.

  Aj HPH syndróm je klasifikovaný podľa druhu výskytu:

  • (vrodené), keď je pravá ventrikulárna hypertrofia dieťaťa diagnostikovaná v prvých dňoch života. Patológia sa prejavuje ako dôsledok CHD (vrodené ochorenie srdca) a často sa diagnostikuje bezprostredne po pôrode rozsiahlou cyanózou (modrastým odtieňom kože) tváre alebo celého tela.
  • patologický (získaný) - syndróm zvyšovania pravostnej komory sa vyskytuje v dôsledku prenesených bronchopulmonárnych ochorení alebo fyzického preťaženia.

  Vlastnosti ochorenia u detí

  Ako dieťa rastie, zvyšuje sa jeho srdce. Ak dôjde k prekážke prietoku krvi cez cievy malého (respiračného) obehu, dôjde k zvýšeniu svalovej hmoty pravej komory. Podľa sklamaných štatistík je táto choroba omnoho bežnejšia u detí, čo súvisí s vrodenou povahou patológie.

  Pri dlhodobej hypertrofii nastáva sekundárna lézia pľúcnych ciev. Stávajú sa tuhšie a menej elastické, čo ešte viac zhoršuje priebeh ochorenia.

  Fyziologická hypertrofia pravých častí sa môže vyskytnúť v prvých dňoch života dieťaťa, pretože počas tohto obdobia dochádza k ostrému reorganizácii obehového systému. Častejšie však príčiny tohto patologického stavu u dojčiat sú nasledovné:

  • chyba v septe srdca;
  • porušenie odtoku krvi z dutiny pravej komory;
  • zvýšený stres na tieto časti srdca počas vývoja plodu;
  • stenóza pľúcnej artérie.

  V tomto prípade sa príznaky ochorenia nemusia prejaviť okamžite, ale po určitom čase. Je to spôsobené tým, že na začiatku je srdcová dysfunkcia kompenzovaná rôznymi ochrannými mechanizmami. S rozvojom dekompenzovaného stavu sa objavujú prvé príznaky, ale stav dieťaťa môže byť dosť vážny.

  V prípade podozrenia na zmeny v štruktúre myokardu je potrebné vykonať ultrazvuk srdca, keď je ešte v nemocnici. U detí je pravotočivá hypertrofia omnoho častejšia ako u dospelých.

  Fyziologická hypertrofia sa vyskytuje u detí v prvých dňoch života, patologických - pri rôznych vrodených defektoch srdca (transpozícia veľkých ciev, Fallotov tetrad, ventrikulárny septálny defekt a otvorený arteriálny kanál s vysokou pľúcnou hypertenziou atď.) Pri vrodených pľúcnych a pľúcnych ochoreniach (Wilsonov syndróm - Mikiti, lobárny emfyzém atď.), chronická karditída atď.

  A nakoniec, deti majú často akútne preťaženie pravej komory pri spálenom ochorení, akútnej pneumónii a iným stavom, ktoré často napodobňujú hypertrofiu myokardu pravého srdca. Diagnóza hypertrofie pravého srdca na EKG je v niektorých prípadoch obtiažna.

  Predovšetkým sa týka diferenciácie fyziologickej a patologickej hypertrofie u detí v prvých dňoch života. Ťažkosti tiež vznikajú pri diagnostike počiatočných štádií hypertrofie pravého ventrikulárneho systému u malých detí, u ktorých môže bez EMF dlhodobo dominovať EMF pravej komory.

  Významné ťažkosti sú spôsobené identifikáciou príznakov hypertrofie pravého srdca na EKG pri jasných symptómoch hypertrofie myokardu ľavej komory. Elektrokardiografické zmeny v hypertrofii pravostranného ventrikulárneho systému sú spojené so skutočnosťou, že prevláda pravostranný komorový EMF vektor a mení orientáciu celkového EMF napravo a dopredu s prebytkom svojho normálneho vekového potenciálu.

  Zároveň sa hypertrofia pravého srdca posúdi vychýlením vektora EMF dopredu (vedenie V3R, V1, V2) a doprava (vedie z končatín). Kombinácia týchto znakov robí diagnózu s najväčšou pravdepodobnosťou.

  Hypertrofia u novorodencov

  Najčastejšie sa tento syndróm vyskytuje u novorodencov v dôsledku problémov s vývojom a funkčnosťou srdca. Tento stav sa rozvíja aj v prvých dňoch života, keď je záťaž na tento orgán obzvlášť veľká (najmä na jeho pravom polčase.

  Hypertrofia pravého srdca srdca sa tiež rozvíja, keď je v septe porucha, ktorá oddeľuje komory. Zmieša krv, stáva sa nedostatočne nasýteným kyslíkom. Srdce, ktoré sa pokúša obnoviť normálny prietok krvi, zvyšuje záťaž na pravej komore.

  Hypertrofia je tiež možná kvôli Fallotovej tetrade, zúženiu pľúcnej chlopne. Ak zistíte akékoľvek príznaky, ktoré poukazujú na poruchu srdca, mali by ste ihneď ukázať dieťaťu odborníkovi.

  Príznaky GPZH

  V získanej forme je tento syndróm charakterizovaný absenciou špecifických symptómov, pomocou ktorých je možné určiť práve správnu žalúdočnú hypertrofiu.

  Symptómy hypertrofie pravej komory sú podobné prejavom mnohých iných ochorení av počiatočnom štádiu vývoja patológie sa prakticky nevyjadrujú, začínajúc skutočne obťažovať pacienta len s výrazným zvýšením veľkosti a hmotnosti myokardu pravej komory. Medzi tieto funkcie patria:

  • dlhotrvajúca bolesť v pravom hrudnom kĺbe, ostrý charakter;
  • dýchavičnosť;
  • závraty spojené so stratou orientácie v priestore a mdloby (v niektorých prípadoch);
  • porušenie srdcového rytmu;
  • opuch dolných končatín, ktorý sa stáva výraznejším na konci dňa.

  Hlavné klinické črty GPZH zahŕňajú zvýšenie frekvencie srdcových kontrakcií (tachykardia) a prudký pokles krvného tlaku. Klinický obraz hypertrofie pravého srdca môže byť tiež sprevádzaný "pľúcnym srdcom", ktorého príčinou je pľúcna embólia.

  Akútne pľúcne srdce sa vyznačuje akútnym zlyhávaním pravej komory, ťažkým dýchaním, nízkym krvným tlakom, tachykardiou. Najčastejšie akútne zlyhanie pravej komory je smrteľné.

  Chronická forma pľúcneho srdca má rovnaký klinický obraz ako akútne pľúcne srdce až do začiatku procesu dekompenzácie. V ťažkých formách chronického zlyhania pravého ventrikulárneho systému dochádza k chronickej obštrukčnej pľúcnej chorobe.

  Diagnostické metódy

  Presnú diagnózu možno vykonať až po celom rade diagnostických opatrení. Len potom môže začať liečba. Diagnóza je nasledovná:

  1. Lekárske vyšetrenie. Bez nej nemôže začať žiadna skúška.

  Zvyčajne ide o dôkladné lekárske vyšetrenie, ktoré môže naznačovať, že človek vyvíja hypertrofiu. Zvyčajne môže kardiológ so skúsenosťami a diagnózou takýchto pacientov ľahko počuť patologické šelesty v oblasti srdca pomocou jednoduchého počúvania.

 • Kardiografie. Hypertrofia pravého srdca na EKG je viditeľná kvôli početným špecifickým zmenám. Avšak na EKG lekár vidí len poruchu rytmu, ale nie zvýšenie veľkosti komory. V súlade s tým, a môže spôsobiť početné narušenie srdcového rytmu.
 • Starostlivá analýza histórie, zhromažďovanie sťažností môže naznačovať rozvoj tejto hypertrofie.
 • Echokardiografia je štúdium srdca pomocou ultrazvuku.

  Tento typ diagnózy pomáha špecialistovi určiť hrúbku steny komory a ďalšie parametre myokardu. Okrem toho môže echokardiografia presne určiť tlak v komore, čo zasa umožňuje diagnostikovať ochorenie.

 • Skúmanie srdca s kardiovasérom.
 • Určenie nepriaznivého vrodeného miesta pre chorobu.

  Tí, ktorí fajčia, pravidelne konzumujú alkoholické nápoje, nezaznamenávajú intenzitu fyzickej námahy a majú pravidelne kontrolovať lekára.

 • V prípade HPV sa patologické zmeny zaznamenávajú nielen v myokarde. Časom sa vyznačujú tým, že sa šíria do pľúcnych artérií a ciev, čo spôsobuje vývoj ďalších ochorení:

  • aortálna skleróza;
  • hypertenzia pľúcneho obehu;
  • Eysenmengerov syndróm (pretlak v pľúcnej tepne nad aortou).

  Včasná diagnostika HPZ môže nielen zabrániť vzniku týchto patologických stavov, ale tiež výrazne uľahčiť boj proti syndrómu ako celku. Potvrdenie alebo vyvrátenie prítomnosti pravého žalúdočnej hypertrofie je možné len vďaka kardiologickým prístrojom:

  • elektrokardiogram;
  • echokardiografia (ultrazvukové vyšetrenie štruktúry srdcového svalu).

  Elektrokardiogram ako metóda diagnostiky HPV je menej orientačný. Hypertrofia pravého srdca na EKG je vyjadrená iba pri zmene zubov kardiogramu, čo môže naznačovať iba zmenu veľkosti komory, nemožno tým určiť závažnosť patológie.

  Syndróm GPZH na elektrokardiografii "svieti" len pri priemerných a akútnych formách prúdu. Echokardiogram má omnoho väčšiu diagnostickú hodnotu. Táto výskumná metóda umožňuje určiť nielen prítomnosť zvýšenia pravostrannej komory, ale aj presné rozmery, ako aj diagnostiku porúch v štruktúre srdcového tkaniva.

  Echokardiografia ako metóda diagnostiky HPV je často kombinovaná s Dopplerom, čo vám umožňuje ďalej skúmať smer a rýchlosť toku krvi. Táto metóda výskumu umožňuje určiť správnu žalúdočnú hypertrofiu dokonca aj v miernej forme kurzu, vďaka čomu je možné zabrániť progresii rastu kardiomyocytov v srdcovom svale.

  EKG a príznaky patológie

  Na EKG je pravá ventrikulárna hypertrofia dobre definovaná. Každý funkčný diagnostikovaný lekár, kardiológ a terapeut pozná známky EKG pravostrannej hypertrofie, analyzujeme ich hlavné a my:

  1. Vo vedení V1 V2 III aVF zvýšenie výšky zuba R;
  2. Posun S-T je o niečo nižší ako izolín, negatívny alebo dvojitý hrudník T vo V1 V2 III aVF;
  3. Pravogram (EOS odmietol vpravo).

  Toto sú hlavné príznaky zvýšenia pravostrannej komory, ktorými možno podozrievať patológiu. Hypertrofia pravého srdca na EKG pre ľudí starších ako 30 rokov má nasledujúce diagnostické kritériá:

  • Odchýlka EOS vpravo je viac ako +110 stupňov;
  • Vysoké zuby R vo V1 (viac ako 7 mm), zuby S vo V1 menšie ako 2 mm, pomer R / S vo V1 je väčší ako jeden;
  • S-vlna vo V5 a V6 je väčšia alebo rovná 2 mm;
  • Komplexy qR typu vo V1.

  Ak existujú dve alebo viac týchto kritérií na EKG, môže sa prejaviť hypertrofia pravého komoru. Tiež doktori spomínajú na potvrdzujúce príznaky hypertrofie pravej komory, medzi ktoré patria:

  • zmeny v segmente S-T a T-vlnách podľa typu "preťaženia" vo vedení V1-V3,
  • rozšírenie pravého predsieňa.

  Princíp elektrokardiografie

  Pokiaľ ide o vlastnosti elektrokardiografie pre ochorenia kardiovaskulárneho systému, existuje veľa z nich. Najprv sa musíte zamerať na skutočnosť, že takéto vyšetrenie sa vykonáva v najpohodlnejšej pozícii pre pacienta.

  Dôležité vedieť! Počas skúšobného obdobia by mal byť pacient v uvoľnenom stave a pokojne a rovnomerne dýchať, pretože na to závisí elektrokardiografia. Na stanovenie EKG príznakov hypertrofie pravého srdca sa používa 12 žíl, na hrudník je pripojených 6 kusov a zvyšných 6 kusov je pripojených na končatiny pacienta.

  Niekedy sa používa elektrokardiografická technika doma, v tomto prípade sa používa iba 6 vetiev. Pri vykonávaní takejto diagnózy je dôležité pochopiť, že niekoľko faktorov ovplyvňuje jej výsledok:

  1. Stav pacienta.
  2. Správnosť dýchania pacienta.
  3. Počet použitých potenciálnych zákazníkov.
  4. Správnosť pripojenia každej vetvy.

  Aj keď je elektróda nesprávne pripojená, informácie o elektrokardiograme môžu byť nespolehlivé alebo neúplné. Pri vykonávaní takéhoto prieskumu sa hlavný dôraz kladie na srdcový rytmus, charakteristiky zubov T a ST, intervaly srdcového vedenia, elektrickej osi srdca a charakteristiky QRS.

  Ťažkosti pri diagnostikovaní hypertrofie pravého srdca

  EKG - univerzálna metóda, široko dostupná a veľmi populárna. Ale diagnóza hypertrofie pravého srdca len pomocou kardiogramu má nejaké nevýhody. Po prvé, na kardiograme je viditeľná už výrazná hypertrofia, s menšou hypertrofiou, zmeny na EKG budú zanedbateľné alebo vôbec nie.

  Okrem toho by ste nemali diagnostikovať hypertrofiu pravej komory na EKG, ak by sa vyskytli takéto stavy:

  • blokáda pravého ramena jeho zväzku,
  • Syndróm WPW
  • potvrdil spätný infarkt myokardu,
  • u detí môžu byť vyššie uvedené znaky EKG normálnym variantom,
  • posun prechodovej zóny doprava,
  • vlna R má vysokú amplitúdu vo V1 V2, ale pomer R / S vo V5 alebo V6 je väčší ako jeden,
  • dextropácia (srdce je zrkadlené v pravej časti hrudníka),
  • hypertrofická kardiomyopatia: prítomnosť vysokých R zubov vo V1 je možná s pomerom R / S väčším ako jeden.

  Pri diagnostikovaní hypertrofie pravej komory by šírka komplexu QRS mala byť menšia ako 0,12 s. Preto nie je možná presná diagnóza EKG pri BPNPG, Wolffovom syndróme Parkinson-White syndróm.

  liečba

  Hlavným cieľom liečby je priniesť veľkosť srdca do normálneho stavu na normálnu veľkosť. Sú poskytnuté nasledujúce štádiá liečby zamerané predovšetkým na odstránenie príčiny hypertrofie:

  • liečba drogami (eliminácia stenózy, normalizácia pľúc, liečba srdcových defektov);
  • úprava výživy a životného štýlu pacienta.

  Okrem hlavného príjmu diuretík, beta-blokátorov a antagonistov kalciového kanála sú lieky predpísané aj na normalizáciu funkcie pľúc a na odstránenie stenózy pľúcnej chlopne. V niektorých prípadoch sa väčšina liekov bude musieť užívať počas celého života.

  Terapia sa vykonáva pod pravidelným dohľadom špecialistov. Počas liečby systematicky kontrolujú prácu srdca, frekvenciu kontrakcie. Pri absencii pozitívnej dynamiky liečby sa pacientovi odporúča chirurgická intervencia.

  V prípade progresie hypertrofie a rozvoja ochorenia srdca je predpísaný chirurgický zákrok. Operácia zahŕňa implantáciu umelého ventilu. Operácia sa vykonáva aj počas prvého roka života u detí, u ktorých bola diagnostikovaná hypertrofia.

  V prípade, že bol identifikovaný zdroj srdcovej hypertrofie, liečba je zameraná na elimináciu základnej choroby. Samošetrenie v takýchto prípadoch je neprijateľné. Odporúča sa, aby plný ľudia a tí, ktorí pravidelne podstupujú fyzickú námahu, boli monitorovaní kardiológa.

  Iba po vykonaní diagnózy dokáže lekár rozhodnúť o stratégii liečby ventrikulárnej hyperfunkcie. Liečba je zameraná na odstránenie ochorenia, ktoré vyvolalo hypertrofiu. Existujú také spôsoby liečenia patológie:

  1. Etiotropné: používa sa na vrodené anomálie srdca. Liečba podľa tejto metódy je zameraná na oslabenie faktora vyvolávajúceho hypertrofiu.
  2. Patogenetické: aplikuje sa, ak je získaná hypertrofia pravej komory. Zameriava sa na aktiváciu imunitného systému, čím neutralizuje faktor spôsobujúci základné ochorenie.

  V prípade vrodených srdcových defektov je pacient počas prvého roka života preukázaný srdcový zákrok - náhrada abnormálneho ventilu s plnohodnotným syntetickým analógom. Ak príčinou zmeny parametrov komôr je ochorenie pľúc, potom je pacientovi predpísané:

  • bronchodilatátory (bronolitín): eliminujú bronchospazmus;
  • mukalytické lieky (bromhexín): zrieďte spút a podporte jeho uvoľňovanie z pľúc;
  • analeptika: stimulujú fungovanie dýchacích a obehových systémov.

  Ak má pacient problémy s krvným tlakom, lekár predpíše Eufillin. Toto liečivo sa používa na hypertenziu pľúcneho obehu, ako aj na srdcovú astmu a cievny kŕč. Avšak liečba Euphyllinom je zakázaná pri zlyhaní srdca, arytmií a zhoršenom koronárnom prietoku krvi.

  S menšou hypertrofiou lekár predpíše užívanie Nifedipínu, látky blokujúcej vápnikový kanál. Pre progresívnu hyperfunkciu sú predpísané nitrátové lieky:

  Všetky lieky sa majú užívať podľa schém predpísaných lekárom. Samotná výmena liekov a zmena ich dávkovania je neprijateľná! Ľudové metódy liečebnej patológie neexistujú.

  Všetci ľudia s hypertrofiou pravej komory by mal kardiológ aspoň raz do roka vidieť a podstúpiť všetky testy predpísané lekárom. Takýmto pacientom je preukázaný zdravý životný štýl: kontrola hmotnosti, vyhýbanie sa alkoholu a fajčenie.

  Liečba liečiv

  Liečba hypertrofie pravého ventrikulárneho tkaniva bude zahŕňať užívanie nasledujúcich skupín liekov:

  • Pravidelný príjem diuretík;
  • Betablokátory (lieky tejto farmakologickej skupiny sú nezlučiteľné s alkoholickými nápojmi a fajčením);
  • Antagonisty vápnikového kanála;
  • antikoagulanciá;
  • Prípravky horčíka a draslíka;
  • Použitie srdečných glykozidov je prijateľné v minimálnej dávke;
  • Lieky na zníženie krvného tlaku.

  Možné úloha vzťahujúce sa k normalizácii pľúcnej a odstraňovanie stenózy pľúcnej ventilu.

  V závislosti od príčiny patológie sú predpísané nasledujúce lieky:

  • analeptík;
  • bronholitin;
  • Brómhexín;
  • aminofylín;
  • nefidipin;
  • nitrosorbit;
  • nitroglycerín.

  V niektorých prípadoch môže byť potrebné užívať niektoré z vyššie uvedených liekov počas celého života. Ak nedôjde k žiadnej pozitívnej zmene alebo zlepšeniu, môže byť pacient naplánovaný na operáciu. Liečba sa odporúča pod pravidelným dohľadom lekára.

  Počas liečby systematicky fixujte prácu srdca, skontrolujte srdcovú frekvenciu. V takom prípade, ak je zvýšenie komory spojené s inou chorobou, je liečba zameraná na odstránenie príčiny.

  Pacienti by si mali byť vedomí nebezpečenstva samošetrenia a nemali by sa snažiť sám odobrať drogy. Ľudia trpiaci nadváhou, ako aj systematicky vystavení telesnému namáhaniu, odporúča pravidelné vyšetrenie kardiológa.

  Liečba ľudových liečiv

  Často sa liečba tejto choroby kombinuje s liečebnými terapiami ľudovými prostriedkami. Stojí za to, že tradičná medicína pôsobí ako adjuvantná liečba, mala by sa používať iba v kombinácii s hlavnou liečbou.

  Hlavnými receptami tradičnej medicíny sú infúzie a rôzne odvarky. Cesnak je dobre podporovaný myokardom. Je potrebné nakrájať cesnak a pridať do neho med (v rovnakých pomeroch), dať kapacitu na 7 dní na trochu tmavom mieste, pravidelne potriasť zmesou.

  Vezmite si tento liek jednu polievkovú lyžicu trikrát denne, tridsať minút pred jedlom. Neexistujú žiadne obmedzenia na používanie tejto zmesi liekov, je možné ju užívať po celý rok. Extrakt Hypericum má veľmi dobrý účinok pri liečbe hypertrofie pravej komory.

  Aby ste ju pripravili, budete potrebovať 100 gramov byliniek Hypericum, ktoré je potrebné naplniť dvoma litrami vody a pri nízkej teplote ohrievať v uzavretej nádobe počas desiatich minút. Potom nechajte trávu asi jednu hodinu. Po infúzii, napíšte a pridajte do nej 200 gramov medu, premiešajte a nalejte do fliaš.

  Použite infúziu bylinného tkaniva, jeden tretí pohár trikrát denne, tridsať minút pred jedlom. Liečivo sa má uchovávať v chladničke. Nezabudnite, že samotný tradičný liek nie je schopný liečiť hypertrofiu, môže pôsobiť len ako adjuvantná liečba.

  Pred začatím liečby ľudovými liekmi sa poraďte so svojím lekárom, možno máte akékoľvek kontraindikácie niektorých druhov bylín. Preto je lepšie začať liečbu ľudovými prostriedkami na základe odporúčania lekára.

  Tradičné metódy liečby hypertrofie pravého ventrilu, kvôli nízkej účinnosti, málo aplikované. Ich použitie je možné len ako sedatíva a sedatíva, ako aj posilnenie srdcového svalu. Populárna je rastlina ako konvalinka. Nasledujúce recepty sú známe:

  • Vezmite čerstvé kvety ľaliu a nalejte 96% alkoholu. Mala by byť infúzia 2 týždne, potom prefiltrovaná a užívať 20 kvapiek trikrát denne.
  • Nalejte veľkú lyžicu ľalia z údolia kvety s 300 ml vriacej vody, nechajte 1 hodinu. Potom napíšte a vezmite dve veľké lyžice každé dve hodiny.
  • Efektívne je zmes motherwort a konvalinky v údolí. Pripravte infúziu týchto rastlín a vezmite 3 až 4 krát denne.
  • Zmiešajte žihľavku a med v rôznych pomeroch. Trváte v temnej miestnosti až 14 dní, potom sa zahrejte vo vodnom kúpeli na kvapalný stav a napätie. Infúzia uložená v chladničke. Vezmite 4-5 krát denne.

  Komplikácie choroby

  V neskorších štádiách vývoja tejto choroby sa objavujú známky tzv. Pľúcneho srdca. Hlavné príznaky pľúcneho srdca sú:

  • výskyt ťažkej a náhlej bolesti v oblasti hrudníka;
  • prudký pokles tlaku (až po vznik príznakov kolapsového stavu);
  • opuch krčných žíl;
  • progresívne zvýšenie veľkosti pečene (tento proces je spojený s bolesťou v oblasti pravého hypochondria);
  • ostrú psychomotorickú agitáciu;
  • objavenie ostrého a patologického pulzu.

  V prípade pľúcnej embólie sa osoba rýchlo vyvíja príznaky šoku s výrazným pľúcnym edémom počas niekoľkých minút. Pri pľúcnom edéme sa objaví masívny výstup transudátu do pľúcneho tkaniva z kapilárnej oblasti.

  Akútna dyspnoe sa vyvíja v pokoji, človek cíti tlak na hrudník. Neskôr príde dusenie, cyanóza, ktorá je spojená s kašľom. V tretine všetkých prípadov pľúcnej tromboembolizmu môže dôjsť k náhlej smrti.

  Pri kompenzovanom pľúcnom srdci, ktoré je hlavným dôsledkom hypertrofie pravého ventrikulárneho systému, nie sú príznaky hlavnej poruchy výrazné. Niektorí pacienti môžu zaznamenať mierny zvlnenie v hornej časti brucha.

  Ale vo fáze dekompenzácie sa postupne vyvíjajú známky zlyhania ľavej komory. Zjavenie takejto dekompenzácie - silná dýchavičnosť, ktorá nezabudne ani v pokoji. Zlepšuje sa, ak osoba zmení pozíciu tela, a to najmä na ležatý.

  Ďalšie príznaky naznačujú, že človek vyvíja takzvané srdcové zlyhanie typu kongestívneho typu.

  prevencia

  Prevencia hypertrofie pravej komory sa znižuje na splnenie nasledujúcich niekoľkých požiadaviek. Po prvé, je to prevencia vývoja flebotrombózy nohy:

  • diagnostika tejto patológie v najskorších štádiách a jej okamžitá liečba;
  • preventívne vyšetrenie špecialistom;
  • po chirurgickom zákroku sa odporúča aktívny pohyb diagnózy flebotrombózy u pacienta;
  • implementáciu všetkých odporúčaní lekára.

  Pri chronických ochoreniach pľúc by mali:

  • chrániť pred hypotermiou a prievanmi;
  • nefajčiť, vrátane toho, aby ste neboli účastníkom pasívneho fajčenia;
  • liečiť chorobu v najskorších štádiách;
  • viesť aktívny životný štýl s adekvátne miernym zaťažením;
  • Vezmite kyslíkové koktaily.

  Aby sa zabránilo, odporúča sa pravidelne robiť elektrokardiogram, vzdať sa zlých návykov a dodržiavať terapeutickú výživu. Mala by byť pravidelne kontrolovaná kardiológiou, podrobená vyšetreniu, dodržiavať všetky odporúčania a prijímať vhodné lieky.

  Okrem Toho Čítal O Plavidlách

  Čo sú pásové neutrofily a ich rýchlosť v krvi

  Samozrejme, krvný test hrá významnú úlohu pri diagnostike ochorení. Znalosť účasti rôznych typov leukocytov v živote organizmu umožňuje identifikovať abnormality v čase a podozrivú patológiu.

  Prečo sú monocyty zvýšené v krvi, čo to znamená?

  Monocyty sú zrelé, veľké bielych krviniek obsahujúcich len jedno jadro. Tieto bunky patria medzi najaktívnejšie fagocyty v periférnej krvi. Ak krvný test ukázal, že monocyty sú zvýšené, máte monocytózu, znížená hladina sa nazýva monocytopénia.

  Diuretické bylinky z edému pri zlyhaní srdca

  Zlyhanie srdca: všetky symptómy a ďalšie liečenie ľudových liekovDruhy ochoreníNa liečbu hypertenzie naši čitatelia úspešne používajú ReCardio. Keď sme videli popularitu tohto nástroja, rozhodli sme sa ho ponúknuť.

  Regurgitácia srdcových chlopní: príznaky, stupne, diagnóza, liečba

  Termín "regurgitácia" je v každodennom živote často používaný lekármi rôznych špecializácií - kardiológov, praktických lekárov a funkčných diagnostikov.

  Prečo sú monocyty zvýšené v krvi, čo to znamená?

  Monocyty sú zrelé, veľké bielych krviniek obsahujúcich len jedno jadro. Tieto bunky patria medzi najaktívnejšie fagocyty v periférnej krvi. Ak krvný test ukázal, že monocyty sú zvýšené, máte monocytózu, znížená hladina sa nazýva monocytopénia.

  Krvácanie z očí: typy, príčiny, symptómy a liečba

  Z tohto článku sa dozviete, čo môže byť krvácanie do oka, príčiny jeho výskytu, symptómy a diagnostické metódy, čo robiť v tejto situácii.Krvácanie je prietok krvi mimo krvných ciev.