Úplná výmena plynu je základom normálneho fungovania celého ľudského tela. Výmenou plynu sa rozumie obohatenie krvi s kyslíkom a odstránenie oxidu uhličitého v kapilárach pľúcnych alveol. Ak sú tieto procesy narušené, vzniká hyperkapnia - nadmerné množstvo oxidu uhličitého v krvi a hypoxémia - zhoršená arteriálna nasýtenosť kyslíkom.

Hlavnou príčinou zmien v zložení krvného plynu je respiračné zlyhanie. Toto je skôr syndróm ako špecifická choroba. Dysfunkcia dýchania sa môže vyskytnúť pri mnohých chorobách, je jedným z klinických prejavov konkrétnej patológie.

Druhy respiračného zlyhania

Pľúca človeka pozostávajú z veľkého počtu slepých koncoviek (alveol), kde vdýchnutie vstupuje do atmosférického vzduchu. Prostredníctvom steny týchto alveolov sa kyslík a oxid uhličitý vymieňajú medzi telom a prostredím.

Schéma výmeny plynov v pľúcach a tkanivách

Z fyziologického hľadiska je dýchanie nielen v mechanických procesoch inhalácie a výdychu. Má 3 hlavné komponenty:

 1. Transport kyslíka cez alveoly pľúc do krvného obehu po inhalácii.
 2. Presúvanie kyslíka z krvi do tkanív a orgánov.
 3. Odstránenie oxidu uhličitého z krvi do alveol a potom do okolia.

Porušenie jedného z vyššie uvedených postupov spôsobuje respiračné zlyhanie, ktorého prejavom môže byť hyperkapnia alebo hypoxémia.

Existujú dva typy poruchy dýchania:

 1. Hypoxická. Je charakterizovaná znížením napätia kyslíka v arteriálnej krvi (arteriálna hypoxémia) s normálnym alebo nízkym (hypocapnia) obsahom oxidu uhličitého. Toto je najčastejší typ, znamená takmer celú pľúcnu patológiu spojenú s kolapsom (zhroucenie) alveol a nahromadením tekutiny v pľúcach.
 2. Hypercapnik: vysoký obsah oxidu uhličitého je spôsobený jeho nedostatočnou elimináciou (elimináciou). Arteriálna hypoxémia môže byť tiež spojená. Poruchy dýchania a hyperkapnia sú často spojené s predávkovaním liekmi, neuromuskulárnymi ochoreniami (napr. Amyotrofickou laterálnou sklerózou), ťažkou astmou a inými obštrukčnými patológiami.

Príčiny problémov s dýchaním

Mnoho chorôb spôsobuje príznaky zlyhania dýchania.

Hlavné príčiny respiračného zlyhania

Základom patologického procesu pri respiračnom zlyhaní 1. typu je porušenie transportu kyslíka cez stenu alveolov do krvi. Je to spôsobené zápalovým edémom, akumuláciou tekutín alebo kolapsom alveol. Zoznam vzoriek chorôb, u ktorých je hypoxémia častejšia (zlyhanie typu 1):

 1. Pneumónia - to sú bežné, zanedbané zápalové procesy, keď je veľké množstvo pľúcneho tkaniva zapojené do ochorenia.
 2. Pľúcny edém - akumulácia tekutiny v dutine alveol. Môže sa vyskytnúť v dôsledku zlyhania srdca, toxických látok, nadmernej tekutiny v tele.
 3. Pneumotorax - penetrácia vzduchu do priestoru medzi listami pleury (výstelka pľúc). Spôsobuje stlačenie a zrútenie pľúc. Príčiny - poranenie, zlomenina rebier, prasknutie pľúcneho tkaniva.
 4. Pľúcna embólia - blokáda krvných zrazenín, ktorá zasahuje do prietoku krvi na obohatenie kyslíka.
 5. Pľúcna fibróza je skupina zdedených a získaných chorôb, pri ktorých sa steny alveolov zahustia a začnú byť zjazvené spojivovým tkanivom. To zabraňuje normálnemu vstupu kyslíka zo vzduchu a objavuje sa hypoxémia.

Respiračné zlyhanie 2. typu, ktorého hlavným patologickým spojením je hyperkapnia, môže byť spôsobené nasledujúcimi ochoreniami:

 1. Závažná astma: existuje silný kŕč priedušiek, vydychovanie je narušené. Nasleduje nedostatočné odstránenie oxidu uhličitého z tela. Výsledkom je hyperkapnia.
 2. Chronická obštrukčná choroba pľúc - sa vyskytuje u fajčiarov so skúsenosťami. Zúženie dýchacích ciest je nezvratné, čo tiež narušuje normálny výdych.
 3. Predávkovanie omamných látok silne inhibuje dýchacie centrum v mozgu. V závažných prípadoch vedie k zadržaniu dýchania a k smrti.
 4. Neuromuskulárne ochorenia, myasténia, detská obrna, zranenia mozgu a miechy. Základom patologického procesu je porušenie prenosu motorického impulzu z nervového systému do svalov. Pri zapojení respiračných svalov (membrána, interkostálne svaly) sú problémy s dýchaním.

Toto nie je úplný zoznam chorôb, ktoré spôsobujú hypoxémiu a hyperkapniu. Mnoho patologických procesov v pokročilom štádiu môže spôsobiť problémy s dýchaním.

Externé prejavy

Samostatne, zvýraznenie príznakov hyperkapnie alebo nedostatku kyslíka je takmer nemožné. Koniec koncov, tieto procesy neprebiehajú izolovane. Poruchy dýchania sú závažná patológia, ktorá sa môže vyvinúť veľmi rýchlo alebo naopak, postupne vedie k pretrvávajúcim poruchám zdravia.

Vzor prietoku plynu v hyperkapnií

Klinika respiračného zlyhania:

 1. Rýchle dýchanie - dýchavičnosť alebo jeho zníženie (s neuromuskulárnou patológiou), pocit nedostatku vzduchu, úzkosť, strach zo smrti.
 2. Cyanóza - modrastá farba kože a slizníc indikuje hladovanie kyslíka, dochádza k hypoxémii.
 3. Hyperkapnia stimuluje veľa receptorov v tele a spôsobuje vzrušenie, časté dýchacie ťažkosti.
 4. Nútená polosedačka v posteli hovorí aj o problémoch s dýchaním.

Symptómy sú doplnené prejavmi základnej choroby. Môže to byť horúčka s pneumóniou, dýchavičnosť s bronchiálnou astmou. Ak čas neposkytuje pomoc, deprivácia kyslíka a hyperkapnia spôsobujú metabolické poruchy, acidózu a stratu vedomia. Mozgové bunky (neuróny) sú schopné bez kyslíka fungovať 6-10 minút, potom sa vyskytne ich nezvratná smrť. To znamená, že účinky respiračného zlyhania môžu byť veľmi závažné a nenapraviteľné.

Lekárske udalosti

Liečba by mala byť zameraná na boj proti základnej chorobe. Súbežne sa prijímajú opatrenia na zastavenie takých prejavov respiračného zlyhania ako hypoxia a hyperkapnia. Liečba je vždy hospitalizovaná, závažné prípady podliehajú terapii v intenzívnej starostlivosti a resuscitácii.

Jedinou terapeutickou možnosťou pre ťažké respiračné problémy je protetika respiračných funkcií pomocou zariadenia na umelé pľúcne vetranie. Ak niekto z vašej rodiny alebo príbuzných podlieha tejto terapeutickej manipulácii, nemali by ste zúfatovať. Často ide o dočasné opatrenie, ktoré pomáha osobe s dýchaním stabilizovať základnú chorobu. Napríklad, pokiaľ nie je liečená pneumónia alebo pľúcny edém prechádza.

Moderné ventilátory majú mnoho režimov, vrátane inteligentných. Resuscitujúci lekár má vždy možnosť vybrať optimálny režim, aby sa symptómy odstránili.

Problémy s dýchaním, v súčasnosti nie sú neobvyklé. Zdravý životný štýl, zastavenie fajčenia, neustále sledovanie a liečba existujúcich ochorení pomáhajú vyhnúť sa tejto strašnej komplikácii.

Hyperkapnia a hypoxémia: príznaky, výskyt, diagnóza, ako sa má liečiť

Mnohokrát sme počuli, aké škodlivé by sme mali byť v miestnosti so zvýšeným obsahom oxidu uhličitého a ako dôležitý je normálny obsah kyslíka vo vzduchu, ktorý dýchame. Všetci však vieme, že kyslík v tele musí plynúť hladko av dostatočnom množstve, inak zníženie kyslíka v krvi (hypoxémia) a nahromadenie oxidu uhličitého (hyperkapnia) vedú k vzniku stavu nazývaného hypoxia. A keďže sa objavuje hypoxia, je už zrejmé, že hyperkapnia a hypoxémia tiež nezostali, takže sú považované za univerzálne príznaky respiračného zlyhania (DN).

Existujú dve formy akútneho respiračného zlyhania: hyperkalcik, vzhľadom na zvýšené hladiny oxidu uhličitého a hypoxemickú formu ODN, keď vzniknú problémy kvôli nízkej okysličovaniu arteriálnej krvi. Pri akútnom respiračnom zlyhaní sú obidve typické: zvýšená koncentrácia oxidu uhličitého, nízky obsah kyslíka, tj hyperkapnia a hypoxémia, ale stále je potrebné ich od seba oddeliť a rozlišovať pri výbere liečebných metód, v zásade a podobne, ale môžu mať svoje vlastné charakteristiky.

Sväté miesto nie je nikdy prázdne

Hyperkapnia - zvýšené hladiny oxidu uhličitého (CO2) v krvi, hypoxémia - zníženie obsahu kyslíka (O.2) ibid. Ako a prečo sa to deje?

Je známe, že prepravu kyslíka z pľúc s arteriálnou krvou vykonávajú červené krvinky (erytrocyty), kde je kyslík vo väzbe (ale nie veľmi odolný) s chromoproteínom (hemoglobínom). Hemoglobín (Hb), nesúci kyslík do tkanív (oxyhemoglobín), pri príchode na miesto určenia dáva O2 a obnoví sa hemoglobín (deoxyhemoglobín), schopný pripevniť k sebe rovnaký kyslík, oxid uhličitý, vodu. Ale pretože v tkanivách už čaká na oxid uhličitý, ktorý sa musí preniesť do pľúc s venóznou krvou na odstránenie z tela, hemoglobín to prevezme a zmení sa na karbohemoglobín (HbCO2) - tiež krehké spojenie. Karbogemoglobín v pľúcach sa rozpadá na Hb, ktorý sa môže kombinovať s kyslíkom, ktorý vstúpil počas inhalácie, a oxid uhličitý, ktorý má byť počas výdychu odstránený z tela.

Tieto reakcie môžu byť schematicky prezentované ako chemické reakcie, ktoré si čitateľ môže pamätať zo školských hodín:

 • Hb (v červených krvinkách) + O2 (prichádza pri vdychovaní vzduchu) → HbO2 - reakcia prebieha v pľúcach, výsledná zlúčenina sa odošle do tkaniva;
 • HBO2 → Hb (deoxyhemoglobín) + O2 - v tkanivách, ktoré dostávajú kyslík na dýchanie;
 • Hb + CO2 (odpad z tkaniva) → HbCO2 (karbohemoglobín) - v tkanivách sa vytvorený karbohemoglobín posiela do malého kruhu na výmenu plynu a obohacovanie kyslíkom;
 • HbSO2 (z tkanív) → do pľúc: Hb (bez tvorby kyslíka) + CO2↑ (odstránený výdychom);
 • Hb + O2 (z inhalovaného vzduchu) - nový cyklus.

Je však potrebné poznamenať, že všetko sa ukáže tak dobre, keď je dostatok kyslíka, nie je nadmerný oxid uhličitý, všetko je v poriadku s pľúcami - telo dýcha čistý vzduch, tkanivá dostanú všetko, čo potrebujú, kyslíkové hladovanie nie je skúsené, vzniká v procese výmeny plynu2 bezpečne opúšťa telo. Z diagramu je zrejmé, že obnovený hemoglobín (Hb), bez silných spojení, je vždy pripravený na pripojenie ktorejkoľvek z komponentov (narazí naň, pripojí sa). Ak je v pľúcach v tom čase menej kyslíka, ako môže mať hemoglobín (hypoxémia) a oxid uhličitý je viac ako dosť (hyperkapnia), potom to bude trvať (CO2) a bude niesť namiesto očakávaného kyslíka tkanivá s arteriálnou krvou (arteriálnou hypoxémiou). Znížená okysličovanie tkaniva je priama cesta k rozvoju hypoxie, tj kyslíkového hladovania tkaniva.

Je zrejmé, že je ťažké oddeliť symptómy, ako je hypoxia, hyperkapnia a hypoxémia - sú základom vývoja akútneho respiračného zlyhania a určujú klinický obraz ARF.

Zavrieť väzby

Rôzne kauzálne faktory môžu priniesť tkanivo k hladovaniu kyslíkom, avšak vzhľadom na nerozpustné spojenie medzi hypoxiou, hyperkapniou a hypoxémiou by sa tieto kategórie mali posudzovať bez toho, aby sa rozdelili, potom čitateľ pochopí, čo sa z nej vyskytuje.

Takže hypoxia podľa jej pôvodu je rozdelená do dvoch skupín:

Exogénna hypoxia - hladovanie kyslíkom v dôsledku poklesu parciálneho tlaku2 vo vzduchu, ktorý dýchame, a teda nedostatočnej nasýtenosti arteriálnej krvi kyslíkom (menej ako 96% je hypoxémia). Táto forma hypoxie je známa milovníkom lietania vo vysokých nadmorských výškach, dobývaním vysokých hôr, ako aj jednotlivcom, ktorých povolanie je spojené s rôznymi systémami, ktoré poskytujú dýchanie v neobvyklých podmienkach (potápanie, tlaková komora) alebo ľudia, ktorí sa nachádzajú v zóne silného znečistenia ovzdušia škodlivého pre ľudí. plynné látky.

 • Hypoxia spojená s patologickými stavmi dýchacieho systému a krvného systému je rozdelená na 4 poddruhy:
  1. Respiračná hypoxia, ktorá vzniká v dôsledku alveolárnej hypoventilácie, ku ktorej dochádza za rôznych okolností: poranenia hrudníka, obštrukcia dýchacieho traktu, zníženie pľúcneho povrchu, vykonávanie respiračnej aktivity, depresia dýchacieho centra, napríklad lieky, zápalové procesy a pľúcny edém. Ide o rôzne ochorenia dýchacích orgánov: pneumónia, emfyzém, pneumoklerózu, COPD (chronické obštrukčné pľúcne ochorenie), ako aj poškodenie dýchacieho systému agresívnymi jedmi: fosgén, amoniak, silné anorganické kyseliny (kyselina chlorovodíková, kyselina sírová) atď.
  2. Obehová forma, ktorá je založená na akútnom a chronickom zlyhaní obehového systému (vrodené srdcové chyby, pri ktorých žilová krv vstupuje do ľavého srdcového obehu bez vstupu do pľúcneho obehu, napríklad keď je otvorené oválne okno);
  3. Tkanivový variant hypoxie, ktorý v prípade otravy inhibuje prenos kyslíka do tkaniva, pretože kvôli potlačeniu funkčnej aktivity respiračných enzýmov už ho neprijíma a neabsorbuje;
  4. Hemická (krvná) hypoxia je dôsledkom zníženia cirkulujúcej krvi červených krviniek (erytrocytov) alebo poklesu hladiny červeného pigmentu (hemoglobínu), ktorý viaže kyslík. Táto forma je zvyčajne charakteristická pre rôzne druhy anemických stavov (akútna strata krvi, anémia s nedostatkom železa, hemolytická anémia).
 • Silná forma hypoxie sa dá ľahko rozlíšiť pomocou príznakov ako je cyanóza, rýchly tep srdca, zníženie krvného tlaku, kŕče a strata vedomia, ktoré sú plné rýchleho rozvoja kardiovaskulárneho zlyhania, ktoré, ak nie okamžite odstráni príčinu, môže tiež rýchlo viesť k smrti pacienta,

  Nadmerná akumulácia robí tento plyn škodlivý pre telo.

  Základom pre vznik hyperkapnie je porušenie pomeru medzi alveolárnou ventiláciou a akumuláciou CO.2 v tkanivách a v krvi (HbCO2) (ukazovateľ tejto akumulácie - PaSO2, ktoré by normálne nemali prekročiť 45 mm. Hg. v.).

  Nasledujúce okolnosti vedú k hyperkapnií:

  • Poruchy vetrania spôsobené patologickým stavom dýchacích orgánov (obštrukcia) alebo poruchy, ktoré pacient vytvoril pri pokuse o zníženie dychového objemu v dôsledku hĺbky dýchania, pretože inhalácia spôsobuje ďalšiu bolesť (poranenia hrudníka, abdominálna chirurgia atď.);
  • Inhibícia respiračného centra a dysregulácia v dôsledku toho (trauma, nádor, edém mozgu, deštruktívne zmeny v tkanivách GM, otravy niektorými liekmi);
  • Oslabenie svalového tonusu hrudníka v dôsledku patologických zmien.

  Príčiny hyperkapnie preto zahŕňajú:

  1. COPD;
  2. acidóza;
  3. Infekcie bronchopulmonálneho systému;
  4. ateroskleróza;
  5. Profesionálne činnosti (pekári, výrobcovia ocele, potápači);
  6. Znečistenie ovzdušia, dlhodobý pobyt v neventilovaných priestoroch, fajčenie, vrátane pasívnych.

  obrázok: úroveň oxidu uhličitého v miestnosti a vplyv človeka

  Príznaky zvýšenia hladín oxidu uhličitého v krvi:

  1. Zvyšuje sa srdcová frekvencia;
  2. Problém spočíva v spánku v noci, ale v ospalosti počas dňa;
  3. Závrat a bolesť hlavy;
  4. Zvracanie, niekedy príde k zvracaniu;
  5. Zvýšený intrakraniálny tlak môže vyvolať edém GM;
  6. Zvýšený krvný tlak;
  7. Ťažké dýchanie (skrátenie dychu);
  8. Bolesť na hrudníku.

  Pri rýchlom náraste obsahu oxidu uhličitého v krvi vzniká nebezpečenstvo vzniku hyperkalikrického kómu, ktorý naopak hrozí, že zastaví dýchanie a činnosť srdca.

  Faktory, ktoré inhibujú okysličovanie

  Základom hypoxémie je arteriálna porucha nasýtenia kyslíkom v pľúcach. Je možné dozvedieť sa, že krv v pľúcach nie je okysličená takýmto indikátorom ako čiastočné napätie kyslíka (PaO2), ktorých hodnoty by normálne nemali klesnúť pod 80 mm. Hg. Art.

  Dôvody zníženia okysličenia krvi sú:

  • Alveolárna hypoventilácia vyplývajúca z vplyvu rôznych faktorov, najmä nedostatku kyslíka vo vzduchu, ktorý dýchame, čo vedie k jeho poklesu v alveolách a vedie k vzniku exogénnej hypoxie;
  • Porucha pomeru ventilácie a perfúzie vyplývajúca z chronických ochorení pľúc je najčastejším príčinným faktorom pri vzniku hypoxémie a respiračnej hypoxie;
  • Posúvanie z pravej strany doľava v dôsledku porušenia krvného obehu a venóznej krvi okamžite do ľavého srdca bez návštev pľúc (srdcové chyby) s rozvojom obehovej hypoxie;
  • Porušenie difúznych schopností alveolárno-kapilárnej membrány.

  Aby čitateľ dokázal predstaviť úlohu vzťahu ventilácie a perfúzie a význam difúznych schopností alveolárno-kapilárnej membrány, mala by sa objasniť podstata týchto konceptov.

  Čo sa deje v pľúcach?

  V pľúcach osoby dochádza k výmene plynu prostredníctvom vetrania a prietoku krvi cez malý okruh, avšak ventilácia a perfúzia sa nevyskytujú rovnako. Napríklad oddelené zóny sú ventilované, ale nie sú vybavené krvou, to znamená, že sa nezúčastňujú výmeny plynov, alebo naopak, prietok krvi je zachovaný v niektorých oblastiach, ale nie sú vetrané a sú tiež vylúčené z procesu výmeny plynov (alveoly vrchných pľúc). Rozšírenie oblastí, ktoré nie sú zapojené do výmeny plynov (nedostatok perfúzie), vedie k hypoxémii, ktorá neskôr spôsobí hyperkapniu.

  Zhoršený pľúcny prietok krvi je výsledkom rôznych patologických stavov životne dôležitých orgánov a predovšetkým obehovej sústavy, ktoré sa stávajú príčinou hypoxémie:

  príklad vývoja hypoxémie v pľúcnej embólii

  Pľúcna hypertenzia;

 • Akútna strata krvi;
 • dehydratácia;
 • Stav šoku rôzneho pôvodu;
 • DIC s tvorbou mikrotribov v krvnom obehu;
 • TELA (malé pobočky);
 • Patologické stavy s poškodením steny pľúcnych ciev (vaskulitída).
 • Difúzna schopnosť alveolárno-kapilárnej membrány môže v závislosti od mnohých parametrov meniť jej hodnoty (zvýšenie a zníženie) v závislosti od okolností (kompenzačné adaptačné mechanizmy pri zaťažení, zmena polohy tela atď.). U ľudí dospelých mladých ľudí (viac ako 20 rokov) klesá prirodzene, čo sa považuje za fyziologický proces. Nadmerný pokles tohto ukazovateľa sa pozoruje pri ochoreniach dýchacích ciest (pneumónia, edém, COPD, emfyzém), ktoré významne znižujú difúznu schopnosť AKM (plyny nemôžu prekonať dlhé cesty vytvorené v dôsledku patologických zmien a prietok krvi je narušený kvôli poklesu počtu kapilár), V dôsledku takýchto porúch sa začína prejavovať hlavné príznaky hypoxie, hypoxémie a hyperkapnie, čo naznačuje vývoj respiračného zlyhania.

  Známky poklesu Oh2 v krvi

  Znaky zníženého kyslíka sa môžu rýchlo prejaviť (klesá koncentrácia kyslíka, ale telo sa snaží kompenzovať stratu na vlastnú päsť) alebo zaostáva (na pozadí chronickej patológie hlavných systémov na podporu života, ktorých kompenzačné schopnosti už skončili).

  • Cyanóza kože (cyanóza). Farba kože určuje závažnosť stavu, preto s nízkym stupňom hypoxémie, cyanóza zvyčajne nedosiahne, ale bledosť sa napriek tomu vyskytuje;
  • Srdcové palpitácie (tachykardia) - srdce sa snaží kompenzovať nedostatok kyslíka;
  • Zníženie krvného tlaku (hypotenzia);
  • Mäknutie ak rao2 klesá na veľmi nízke hodnoty (menej ako 30 mm ortuti)

  Zníženie koncentrácie kyslíka v krvi samozrejme vedie k utrpeniu v mozgu s poruchou pamäti, oslabením koncentrácie, poruchami spánku (spánkovou apnoe a jej následkami) a rozvojom chronického únavového syndrómu.

  Mierny rozdiel v liečbe

  Hyperkapnia a hypoxémia sú navzájom tak úzko spojené, že liečenie môže porozumieť iba špecialista, ktorý môže vykonávať liečbu pod kontrolou laboratórnych parametrov zloženia krvného plynu. Bežné pri liečbe týchto stavov sú:

  1. Vdychovanie kyslíka (kyslíková terapia), často plynová zmes obohatená kyslíkom (dávky a metódy sú vybrané lekárom pri zohľadnení príčiny, typu hypoxie, závažnosti ochorenia);
  2. IVL (umelá pľúcna ventilácia) - v závažných prípadoch pri absencii vedomia u pacienta (kóma);
  3. Podľa indikácií - antibiotiká, lieky, ktoré rozširujú priedušky, expektoranty, diuretiká.
  4. V závislosti od stavu pacienta - cvičebná terapia, masáž hrudníka.

  Pri liečbe hypoxie spôsobenej znížením koncentrácie kyslíka alebo zvýšením obsahu oxidu uhličitého by sme nemali zabúdať na príčiny týchto stavov. Pokiaľ je to možné, pokúste sa ich odstrániť alebo aspoň minimalizovať vplyv negatívnych faktorov.

  Hlavné syndrómy akútneho respiračného zlyhania

  Patogenéza akútneho respiračného zlyhania je dôsledkom vývoja kyslíkového hladovania tela v dôsledku alveolárnych ventilačných porúch, difúzie plynov cez alveolárne membrány a rovnomerné rozdelenie kyslíka do orgánov a systémov. Klinicky sa prejavuje takými syndrómmi akútneho respiračného zlyhania ako hypoxia, hyperkapnia, hypoxémia. Veľmi dôležitá v patogenéze ODN je významné zvýšenie spotreby energie na uskutočnenie dýchania.

  Hypoxia - stav, ktorý sa vyvinie so zníženou okysličovaním tkanív. Integrálnym indikátorom na stanovenie závažnosti hypoxie je stanovenie parciálneho tlaku kyslíka v arteriálnej krvi.

  Hypoxické stavy týkajúce sa etiológie sú rozdelené do dvoch skupín:

  1. Hypoxia spôsobená znížením parciálneho tlaku vo vzduchu, ktorý dýchame, je exogénna hypoxia.
  2. Hypoxia v patológii, ktorá porušuje zásobovanie tkanivami kyslíkom (pri normálnom parciálnom tlaku vdychovaného vzduchu):
   • hypoxia dýchacích ciest, ktorá je založená na alveolárnej hypoventilácii: porušenie priechodnosti horných dýchacích ciest, zníženie respiračného povrchu pľúc, trauma hrudníka, centrálna respiračná depresia, zápal / pľúcny edém.
   • obehová hypoxia sa vyskytuje na pozadí akútneho / chronického zlyhania obehu.
   • hypoxia tkaniva spôsobená špecifickou otravou, čo vedie k narušeniu absorpcie kyslíka na úrovni tkaniva.
   • hemická hypoxia je spôsobená výrazným znížením hmotnosti erytrocytov alebo znížením obsahu hemoglobínu v erytrocytoch.

  Akýkoľvek hypoxia rýchlo vedie k vzniku poruchy obehu, bez okamžitého vylúčenia príčin, silná hypoxia vedie k smrti v priebehu niekoľkých minút.

  V srdci hyperkapnie je nesúlad medzi alveolárnou ventiláciou a nadmernou akumuláciou oxidu uhličitého v krvi a tkanivách. Integrálnym indikátorom hyperkalciového syndrómu je zvýšenie parciálneho tlaku oxidu uhličitého v arteriálnej krvi.

  • obštrukčných a obmedzujúcich respiračných porúch;
  • poruchy regulácie dýchania centrálnej generácie;
  • patologické zníženie tónu dýchacích svalov hrudníka.

  Hyperkapnia sa klinicky prejavuje vývojom hypopénie a výskytom porúch respiračného rytmu, prudko sa zvyšuje bronchiálna sekrécia a srdcová frekvencia a krvný tlak to kompenzujú. Pri nedostatku adekvátnej liečby sa objaví kóma a hrozí jej zastavenie dýchania alebo srdcovej aktivity.

  V srdci hypoxémie je porušenie okysličovania arteriálnej krvi v pľúcach. Integrálnym indikátorom hypoxemického syndrómu je znížená hladina čiastočného kyslíkového napätia v arteriálnej krvi.

  • hypoventilácia alveolov akejkoľvek etiológie;
  • zmeny pomeru ventilácie a perfúzie v pľúcach;
  • posunutie v pľúcach krvi a porušenie difúznej kapacity alveolárno-kapilárnej membrány.

  Forma akútneho respiračného zlyhania, pri ktorej arteriálna krv nie je okysličená, je dostatočne nazývaná hypoxemická. Ak je ODN charakterizovaný nárastom oxidu uhličitého v krvi a tkanivách, potom sa nazýva hyperkapnik. S ONE je vždy prítomná hypoxémia a hyperkapnia, je však potrebné rozlišovať medzi týmito formami v dôsledku rôznych prístupov k liečbe.

  Vedúce príznaky v respiračnej patológii

  Akékoľvek dýchacie problémy môžu viesť k nedostatočnej saturácii krvi kyslíkom (hypoxémia) a zvýšeniu napätia oxidu uhličitého v ňom (hyperkapnia).

  Preto sú hypoxémia a hyperkapnia hlavnými príznakmi v akejkoľvek patológii dýchacieho systému.

  Napätie kyslíka v krvi je hlavným faktorom, ktorý zabezpečuje prenos kyslíka do tkanív.

  Oxid uhličitý má stimulačný účinok na centrálny nervový systém so zodpovedajúcim sympatickým-nadobličkovým systémom, tachykardiou a hypertenziou.

  Najčastejšími komplikáciami anestézie sú hypoxické (respiračné), hypoxemické (hemicálne) a obehové hypoxie.

  Respiračná hypoxia. Medzi hlavné klinické príznaky respiračnej hypoxie patrí centrálna cyanóza, zvýšenie srdcového výkonu a srdcová frekvencia, zvýšenie a potom pokles krvného tlaku v poslednom štádiu, strata vedomia, rozšírené žiačky, kŕče a zastavenie činnosti srdca.

  Diagnóza tejto hypoxie počas celkovej anestézie môže byť zložitá, pretože cyanóza sa nevyskytuje pri anémii, keď je množstvo hemoglobínu získané menej ako 50 - 60 g · l -1, počas chirurgického zákroku nie je možné zistiť stratu vedomia a kŕče nie sú možné pri svalových relaxanciách. Diferenciálny diagnostický klinický príznak - príznak "bielych škvŕn" pri stlačení na lôžku nechtov.

  Hypoxická hypoxia. Pri hypoxickej forme hypoxie sa po ukončení tlaku na nechtové lôžko veľmi rýchlo stáva cyanotická biela škvrna.

  Cirkulačná hypoxia. Pri cirkulačnej hypoxii sa škvrna na nechtovej posteli najskôr stáva ružovou, až potom kyanotickou.

  Hypoxémia a hyperkapnia

  Hyperkapnia je klinicky sprevádzaná nárastom srdcovej frekvencie a minútového objemu srdca, arteriálneho tlaku, zvýšeného potenia, slinovania a bronchorey, purpurovo-červenej kože a viditeľných slizníc.

  Prítomnosť a závažnosť komplikácií, ako je hypoxémia alebo hyperkapnia, sa môže stanoviť skúmaním napätia krvných plynov.

  Laboratórne znaky arteriálnej hypoxémie - znížené napätie kyslíka (Paach2) až do 80 mm Hg. Art. a menej, arteriálna hyperkapnia - zvýšenie napätia oxidu uhličitého (PaCO2) do 45 mm Hg. Art. a ďalšie.

  Keďže hypoxémia a hyperkapnia počas celkovej anestézie spôsobujú zmeny v kardiovaskulárnom a respiračnom systéme, celková anestézia mení reakciu obehového systému na hypoxémiu a hyperkapniu. Závažná hyperkapnia a hypoxémia sú nebezpečné podmienky pre život človeka. Na pozadí hyperkapnie a hypoxémie sa rôzne reflexy prudko zvyšujú a niekedy dokonca narúšajú, zatiaľ čo podráždenie reflexných zón môže viesť k kolaptoidným reakciám a dokonca k reflexii zastavenia srdca.

  Hlavné príčiny hypoxémie. Hypoxémia počas celkovej anestézie môže viesť k:

  1. zníženie alebo úplnú neprítomnosť kyslíka v inhalovanom vzduchu (náhle zastavenie centralizovaného prívodu kyslíka, nedostatok kyslíka vo valci, neúplne otvorený ventil valca, dokonca aj s kyslíkom v neho, nekvalifikovaná manipulácia so zariadením a poruchy ventilátora atď.);

  Vývoj hypoxémie je podporovaný predĺženými operáciami, obezitou, pokročilým vekom pacienta a súvisiacimi ochoreniami pľúc.

  Hlavné príčiny hyperkapnie. Hyperkapnia počas celkovej anestézie môže viesť k:

  1. zvýšená koncentrácia inhalačného oxidu uhličitého v prípade náhodného použitia oxidu uhličitého alebo porušenie ventilového systému obvodu anestézie a tiež recirkuláciu vdychovaných plynov pri podmienkach polopevných a uzavretých dýchacích okruhov s nízkou kvalitou absorbéra chemického absorbéra oxidu uhličitého;

  Liečba hypoxémiou

  Hypoxia sa vyznačuje zníženým obsahom kyslíka buď v celom organizme, alebo v jednotlivých orgánoch a tkanivách. Hypoxia je spojená s ďalšími dvoma ochoreniami: hypoxémiou a hyperkapniou. Často sú prekurzormi hypoxie.

  Hypoxémia sa vyskytuje s nedostatkom kyslíka a hyperkapnia - s prebytkom oxidu uhličitého. V skutočnosti sú hypoxémia a hyperkapnia navzájom spojené, ale zvyčajne sú rozdelené z hľadiska liečebných metód.

  Proces choroby

  Mechanizmus hypoxie a hypoxémie je nasledujúci:

  • vzduch vstupuje do tela cez pľúca;
  • absorbuje do krvi, spája sa s červenými krvinkami a prepravuje ich do všetkých tkanív a systémov tela;
  • v orgánoch a tkanivách sa kyslík odpojí od červených krviniek;
  • erytrocyty odoberajú oxid uhličitý z orgánov, vrátia ho do pľúc, kde sú vyberané počas výstupu;
  • keď je narušená výmena plynu, červené krvinky dostávajú kyslík nie vo všetkom objeme, ktorý je k dispozícii na prepravu, orgány akumulujú oxid uhličitý, dochádza k nerovnováhe. A pretože kyslík je potrebný pre všetky orgány ľudského tela, účinok jeho nedostatku sa rozšíri aj na celé telo: reakcia zo srdca, mozgu, končatín začína.

  Hypoxia sa delí na dva typy: exogénne a endogénne. Prvá je tvorená pod vplyvom environmentálnych faktorov, druhá kvôli porušeniu vnútorného fungovania tela. Preto sú typy hypoxie rozdelené a jej príčiny.

  Pre exogénnu hypoxiu je príčinou vplyv na životné prostredie:

  • znečistená atmosféra;
  • nedostatok kyslíka v dôsledku nedostatočného vetrania v miestnosti;
  • dlhodobý pobyt v uzavretých priestoroch (baňa, potápanie alebo používanie plynovej masky).

  Faktor ovplyvňujúci každého je mestský smog. Rovnako ako príčina je chybný anestetický a dýchací prístroj.

  Endogénna hypoxia má širší zoznam dôvodov:

  • prítomnosť ochorení respiračných orgánov - pneumónia, pneumotorax, hemotorax, emfyzém, sarkoidóza;
  • penetrácia cudzích teliesok do priedušiek;
  • Asfyxia - hladovanie kyslíkom spôsobené edémom, prienik cudzích predmetov do dýchacích ciest;
  • srdcové choroby;
  • poškodenie respiračného centra alebo nervového systému v dôsledku poškodenia mozgu, nádorov;
  • dýchavičnosť spôsobená zlomeninou hrudníka;
  • anémia - anémia, zníženie koncentrácie hemoglobínu v krvi;
  • akútna strata krvi.

  Klasifikácia chorôb

  Existuje niekoľko typov hypoxie, ktoré medzi sebou líšia rýchlosť vývoja a priebehu:

  • fulminantná hypoxia nie dlhšie ako 2-3 minúty a nevyhnutne vedie k smrti;
  • akútna - niekoľko desiatok minút alebo niekoľko hodín;
  • subakútny - najviac 3-5 hodín;
  • chronické vyvíjanie počas niekoľkých týždňov, mesiacov alebo rokov.

  Symptomatológia je charakteristická pre akútne, subakútne a chronické formy:

  • ospalosť;
  • vysoká únava;
  • bolesť hlavy a závrat;
  • inhibovaná reakcia;
  • poruchy a zakalenie vedomia;
  • mimovoľné vypúšťanie moču a výkalov;
  • nevoľnosť;
  • vracanie;
  • kŕče;
  • porucha pohybu.

  diagnostika

  Diagnóza sa často používa na porušenie vonkajšieho dýchania spôsobené napríklad anestéziou alebo umelou pľúcnou ventiláciou.

  V tomto prípade sa používa pulzná oximetria. Jeho cieľom je stanoviť stupeň nasýtenia arteriálnej krvi kyslíkom. Za normálnych okolností je nasýtenie 95%.

  liečba

  Hypoxia je komplexné ochorenie spojené so znížením množstva kyslíka v krvi a zvýšením množstva oxidu uhličitého.

  Z tohto dôvodu by liečba hypoxie mala byť tiež komplexom terapeutických opatrení zameraných na jednej strane na odstránenie faktora, ktorý spôsobil ochorenie, a na druhej strane k udržaniu úrovne prívodu kyslíka do buniek.

  Hyperbarická oxygenácia sa používa na dodávanie buniek kyslíkom. Spočíva v tom, že kyslík je umelo dodávaný do tela vysokým tlakom.

  Súčasne sa kyslík rozpúšťa v krvi bez väzby na červené krvinky, čo dovoľuje organizmu dodávať kyslík, a to aj vtedy, ak je znížená transportná kapacita červených krviniek. Táto metóda je univerzálna a používa sa pri liečbe všetkých typov hypoxie.

  Ak človek stratil veľa krvi, má aj hypoxiu. V tejto situácii sa používa transfúzia krvi.

  hyperkapnia

  Hyperkapnia je úzko spojená s hypoxémiou a hypoxiou. Hyperkapnia - porušenie výmeny plynov v tele. Proces sa posúva smerom k zvýšeniu množstva oxidu uhličitého.

  Príčiny hyperkapnie sú:

  • acidóza;
  • bronchopulmonálna infekcia;
  • ateroskleróza;
  • znečistený vzduch v nebezpečnej výrobe;
  • upchatá izba s veľkými davmi.

  Diagnostika sa vykonáva metódou aerotonometrie, ktorá spočíva v zisťovaní úrovne napätia plynov v krvi, ako aj v štúdiu indikátorov stavu acidobázy.

  Príznaky a príznaky hyperkapnie sú:

  • vysoká frekvencia kontrakcií srdcového svalu;
  • nespavosť v noci, denná ospalosť;
  • závraty a bolesti hlavy;
  • nevoľnosť a vracanie;
  • zvýšený tlak v lebke s rizikom opuchu mozgu;
  • vysoký krvný tlak;
  • dýchavičnosť;
  • bolesti na hrudníku.

  Technika prvej pomoci

  Prvá pomoc je prijať alebo odstrániť obeť z miesta s vysokým obsahom oxidu uhličitého, v ťažkých prípadoch - intubovať.

  Liečba pozostáva zo súboru opatrení vrátane konštantného čistenia dýchacieho traktu z viskóznych sekrétov, kvapkadla s fyziologickým roztokom, ktorý zriedi bronchiálnu sekréciu a odstraňuje ju, ako aj zlepšuje prietok krvi:

  • zvlhčovanie inhalovaného vzduchu;
  • intravenózne podanie alkalických roztokov, ktoré eliminujú respiračnú acidózu;
  • používanie bronchodilatancií, respiračných stimulantov, zlepšenie alveolárnej ventilácie pľúc.

  Diuretiká sa používajú aj preto, lebo zlepšujú rozťažnosť pľúc.

  supervenosity

  Príčiny hypoxémie sú:

  • zníženie množstva kyslíka vo vzduchu, ktorý dýchame. Dôvody sú rôzne: požiar, únik plynu, výstup do hôr, malá vyčerpaná miestnosť;
  • patológia pľúc, čo vedie k zníženiu vetrania. Takéto patológie sa vyskytujú pri poranení hrudníka, bronchiálnej obštrukcii, pneumónii, pneumoskleróze, depresii dýchacieho centra (alkohol, drogy, fajčenie);
  • patológia srdca s výtokom krvi z pravej strany doľava: venózna krv bez obohatenia kyslíkom sa zmieša s obohateným arteriálom. Výsledkom je, že telo nemôže dostať dostatok kyslíka;
  • porušenie difúzie - tok kyslíka z krvi do tkaniva. Vyskytuje sa u zdravých ľudí vystavených intenzívnej fyzickej námahe. Ak je difúzia narušená, prietok krvi sa urýchľuje, čo má za následok, že červené krvinky nemajú čas na to, aby všetok kyslík dostali do orgánov tela;
  • anémia - táto porucha znižuje počet červených krviniek v krvi. Hemoglobín je jediným nosičom kyslíka, preto zníženie množstva hemoglobínu vedie k nedostatku kyslíka.

  Rovnako ako rizikové faktory hypoxémie sú:

  • slabá dedičnosť s prítomnosťou ochorení vedúcich k hypoxémii;
  • fajčenie;
  • srdcové ochorenie akéhokoľvek druhu;
  • systémový lupus erythematosus;
  • ochorenia krvi (hemoragická vaskulitída a lymfóm);
  • poklesu teploty a tlaku.

  diagnostika

  Pri diagnostikovaní sa používajú inštrumentálne metódy a metódy objektívneho posúdenia stavu pacienta (vonkajšie príznaky sú rovnaké). Z použitých nástrojových metód:

  • pulzná oximetria;
  • stanovenie zloženia elektrolytov v krvi, úroveň tlmivých systémov - pre chronickú hypoxémiu sa vyznačuje akumuláciou kyslých produktov;
  • hypoxický test na úroveň parciálneho tlaku kyslíka po inhalácii kyslíka;
  • klinický krvný test - stanovuje hladinu hemoglobínu, pomáha eliminovať anémiu;
  • Röntgenové vyšetrenie na potvrdenie alebo vylúčenie pľúcnej patológie;
  • elektrokardiogram na určenie prítomnosti srdcových chýb.

  Príznaky a príznaky hypoxémie sú rozdelené do dvoch typov: skoré a neskoro. Prvým je prejav skutočnosti, že telo sa snaží kompenzovať nedostatok kyslíka. Posledné mená zahŕňajú prejavy skutočnosti, že kompenzačné sily organizmu vysušili.

  Skoré príznaky zahŕňajú:

  • rýchle dýchanie;
  • rozšírené plavidlá;
  • tachykardia;
  • pokles krvného tlaku;
  • slabosť;
  • ospalosť;
  • apatia;
  • bledosť;
  • závraty.

  Podľa neskorých známok lekárov:

  • modrá koža;
  • dýchavičnosť;
  • zvýšený tlak v cievach pľúc - príznaky zlyhania dýchania;
  • konštantná tachykardia, opuchnuté nohy - kardiovaskulárne zlyhanie;
  • zlý spánok, poruchy pamäti, mdloby, úzkosť, tremor - porucha mozgu.

  liečba

  Podobne ako v prípade hypoxie je liečba hypoxémie zameraná na obojsmerné zotavenie: udržiavanie potrebnej úrovne kyslíka a odstránenie príčiny spôsobujúcej jeho nedostatok.

  Oddelene sa liečí mierna a závažná hypoxia - je potrebné, aby bol pacient v nemocnici. Je predpísaný dlhý odpočinok, odpočinok a spánok. Ak sa počas choroby objavia komplikácie, vykonávajú tracheálnu intubáciu a pripojia pacienta k respirátoru.

  Novorodenca

  Ak sa u novorodenca vyskytne hypoxémia, lekári vykonávajú reorganizáciu horných dýchacích ciest, intubáciu a pripojenie k respirátorom. Po vykonaní nasledujúcich manipulácií:

  • umiestnite dieťa do inkubátora, kde je stály prísun mokrého a teplého kyslíka;
  • neustále monitorovať hladinu červených krviniek a hemoglobínu, vykonávať biochemické analýzy;
  • monitorovanie stupňa aktivity dýchania a kardiovaskulárneho systému;
  • infúzna terapia s použitím solných roztokov a roztokov glukózy.

  Veľký vplyv na výskyt hypoxémie u novorodenca má zdravie svojej matky. Preto, aby sa znížilo nebezpečenstvo pre život dieťaťa, mali by byť všetky ženy vyšetrené predtým, než začnú byť tehotné: hypoxia môže byť smrteľná.

  Príznaky sa v tomto prípade zhodujú s príznakmi pozorovanými u dospelých, s výnimkou jednej veci - plod sa začína správať nedostatočne: možno zistiť zníženie motorickej aktivity a matka má bolesti v dolnej časti brucha.

  Ak sa tak stane, tehotná žena by mala byť hospitalizovaná, aby doktor mohol pomocou ultrazvuku určiť stav dieťaťa. Okrem ultrazvuku sa používa dopplerometria, ktorej cieľom je zistiť porušenie krvného zásobenia placenty a pupočníkovej šnúry. Dopplerometria sa uskutočňuje po uplynutí 18 týždňov.

  Lieky sa široko používajú na liečbu hypoxémie:

  • antihypoxické lieky - obnovujú procesy znižovania kyslíka v tkanivách;
  • antikoagulanciá - na prevenciu pľúcnej tromboembólie;
  • lieky na zníženie tlaku v malom kruhu krvného obehu, aby sa zmiernilo riziko pľúcneho edému;
  • infúzna terapia, ktorá spočíva v tom, že roztoky solí, roztoky glukózy, reopolitglucínu sa vstrekujú do tela;
  • vitamínová terapia používajúca kyselinu askorbovú, vitamíny B

  Rôzne ľudové lieky sa široko používajú na liečbu hypoxémie. Patria sem horserus a poľné prasiatko. Sú užitočné, pretože obsahujú flavonoidy, karotenoidy, vazodilatátory, antispazmodické vlastnosti.

  Arteriálny typ ochorenia

  Arteriálna hypoxémia je anomália procesu saturácie venóznej krvi s potrebným množstvom kyslíka. Vyskytuje sa to dosť často počas posledných dvoch desaťročí. Choroba je ťažké liečiť a ťažko sa jej predchádzať.

  Prirodzene, arteriálna hypoxémia sa vyskytuje z týchto dôvodov:

  • výskyt hypoventilácie;
  • skok v množstve kyslíka v mieste pobytu osoby;
  • operácia bypassu pľúc;
  • objavenie hypoventilácie v určitých oblastiach pľúc;
  • zlyhanie difúzie čistého vzduchu z alveolov do pľúcnych kapilár krvi.

  Výskyt akéhokoľvek faktora vedie k vývoju patológie. Súčasne, ak je osoba v aktívnej fáze (vykonáva fyzickú aktivitu), stav sa zhoršuje a objavujú sa chronické symptómy ochorenia.

  Arteriálna hypoxémia nepriaznivo ovplyvňuje tehotenstvo a pôrod. Ak má matka dramatickú zmenu obsahu kyslíka v tele alebo tkanivách, má to vplyv na stav placenty a dieťaťa. V niektorých prípadoch tento typ porušenia znamená smrť dieťaťa.

  Preto tehotná žena musí sledovať stav pľúc. Nasledujúce zvyky musia byť uvedené do vášho životného rytmu:

  • po dobu najmenej 30 minút trvať trikrát denne;
  • pravidelne vetranie miestnosti aj v chladnej sezóne (matky by mali opustiť miestnosť počas obdobia vysielania);
  • Nepoužívajte horúcu sprchu alebo parný kúpeľ.

  A tiež je potrebné prehodnotiť vlastné jedlo, ktoré má zvýšené množstvo zeleniny a ovocia. Zdravé, ľahké jedlo pomôže nasýtiť telo užitočnými látkami.

  prevencia

  Hyperkapnia a hypoxémia môžu spôsobiť zlyhanie dýchania - oveľa nebezpečnejšie a vážnejšie ochorenie. Poruchy dýchania sú v akútnej a chronickej forme.

  Akútny pohľad, vzhľadom na rýchlosť jeho výskytu, neumožňuje telu mať čas na prispôsobenie, a preto choroba pokračuje s veľkými ťažkosťami a možnosť smrteľného výsledku.

  Chronické respiračné zlyhanie sa rozvíja počas niekoľkých mesiacov alebo rokov. Preto sa telo dokáže prispôsobiť, čo zvyšuje počet červených krviniek v krvi a srdcovú frekvenciu.

  Okrem ochorenia existuje riziko sekundárnej infekcie v dýchacom trakte, čo môže byť smrteľné.

  Aby sa zabránilo výskytu vyššie uvedených chorôb, mali by byť zapojené do neustálej prevencie. Lekári identifikujú niekoľko spôsobov, ako zabrániť:

  • prestať fajčiť;
  • Je potrebné riešiť anaeróbne cvičenia, ako je plávanie, beh, cyklistika. To odstraňuje škodlivé látky z tela a tiež obnovuje hormóny a prináša ich do normálneho stavu. Počas anaeróbneho cvičenia sú pľúca vetrané, prietok krvi sa zlepšuje a prietok kyslíka sa zvyšuje. Veľa ochorení je spojené s nedostatočnou motorickou aktivitou;
  • by sa mali pozrieť na respiračnú gymnastiku. Stimuluje procesy výmeny plynov a vedie k tomu, že hemoglobín v krvi absorbuje kyslík lepšie, rovnako ako záver s uplynutím veľkého množstva oxidu uhličitého;
  • je potrebné pridať do bytu rastliny - absorbujú oxid uhličitý a emitujú kyslík, čo kompenzuje nedostatok čistého vzduchu vo veľkých mestách;
  • je potrebné prideliť čas na prechádzky v parku, kde je viac kyslíka;
  • zvýšenie výživy počet stopových prvkov, ktoré sú užitočné pre krvný obeh (ginkgo bilob alebo bežné vitamíny);
  • pravidelne podstupujú úplné lekárske vyšetrenie - umožní identifikovať patologické stavy spojené s orgánmi dýchacieho systému alebo srdca v počiatočných štádiách a zabráni vzniku hypoxémie do zanedbaného stavu;
  • stojí za preskúmanie histórie prípadov príbuzných - ak majú pľúcne choroby, anémiu alebo iné ochorenia zo zoznamu vyššie, zvyšuje sa pravdepodobnosť patológie.

  Hypoxémia je komplexná choroba, ale lekári sa dokážu vyrovnať so svojimi prejavmi, ak sa človek obráti na pomoc včas. Úprava návykov a zásad života významne ovplyvňuje priebeh hypoxémie.

  Nenechajte si ujsť príznaky choroby, na prvom projekte stojí za to kontaktovať špecialistov. Celé vyšetrenie pomôže znižovať prejavy hypoxémie už v prvých dňoch.

  Hyperkapnia a hypoxémia - účinky a liečba

  Hypoxémia je zníženie hladiny kyslíka v krvi. Hyperkapnia je nahromadenie oxidu uhličitého v krvi. Obe tieto podmienky sa vyvíjajú pod podmienkou, že vo vzduchu, ktorý dýchame, nie je dostatok kyslíka. Ak sa jeho hladina neobnoví na normálnu úroveň, hypoxémia a hyperkapnia spôsobia hypoxiu. Tieto dve stavy sa považujú za hlavné príznaky, ktoré poukazujú na vývoj respiračného zlyhania.

  V akútnej forme môže byť respiračné zlyhanie hyperkalikulárne a hypoxemické. V prvom prípade sa objaví respiračné zlyhanie s nárastom hladiny oxidu uhličitého v krvi a v druhom prípade to vedie k nedostatočnej dodávke krvi s kyslíkom. Často sa u osoby s akútnym respiračným zlyhaním pozoruje aj hyperkapnia a hypoxémia, ale pre lekára je dôležité určiť, ktorý stav prevažuje, pretože taktika pacienta závisí od toho.

  Patogenéza hyperkapnie a hypoxémie

  Takže ak je hladina oxidu uhličitého v krvi zvýšená, hyperkapnia sa u človeka diagnostikuje. Pri znížení obsahu kyslíka v krvi sa hovorí o hypoxémii.

  Kyslík, ktorý vstupuje do pľúc spolu s inhalačným vzduchom, sa prenáša cez telo pomocou červených krviniek a viaže sa na hemoglobín. Hemoglobín, ktorý prenáša kyslík do tkanív, sa nazýva oxyhemoglobín. Keď dosiahne svoj cieľ, oxyhemoglobín uvoľňuje kyslík, po ktorom sa stáva deoxyhemoglobín, ktorý môže znovu pripevniť kyslík, oxid uhličitý alebo vodu. Avšak normálne v tkanivách, kde hemoglobín dodal kyslík, ho už čaká oxid uhličitý. Zoberie ho a odstraňuje z tkanív do pľúc, ktoré počas výdechu uvoľňujú telo oxidu uhličitého. Hemoglobín, ktorý nesie oxid uhličitý, sa nazýva karbohemoglobín.

  Ak považujeme tento proces za diagram, bude to vyzerať takto:

  Hb v červených krvinkách + O2 zo vzduchu = HbO2 (táto reakcia sa vyskytuje v pľúcach, z ktorých je hemoglobín obohatený kyslíkom zaslaný do tkanív).

  HbO2> Hb + O2, kým oxyhemoglobín dodáva tkanivám kyslík.

  Hb + C02 (deoxyhemoglobín odoberá oxid uhličitý z tkanív) = HbCO2 (tento karohemoglobín je poslaný späť do pľúc, aby sa zbavil oxidu uhličitého).

  HbCO2 z tkanív sa rozpadá v pľúcach na Hb a C02. V tomto prípade sa odstránil CO2 a Hb prevezme novú molekulu O2, aby znova dodala kyslík do tkanív.

  Cyklus sa opakuje znova.

  HbO2 - nestabilný oxyhemoglobín.

  CO2 je oxid uhličitý.

  HbO2 - nestabilný karbohemoglobín.

  Táto reakcia výmeny kyslíka a oxidu uhličitého nastáva pod podmienkou, že osoba vdychuje čistý vzduch, v tomto prípade tkanivá nemajú kyslík hlad. Je však známe, že obnovený hemoglobín môže na seba pripevniť akúkoľvek molekulu, pretože nemá silné väzby. Jednoducho povedané, prikladá akýkoľvek komponent, ktorému narazí. Ak je v pľúcach málo molekúl kyslíka, hemoglobín bude mať molekuly oxidu uhličitého a pošle ich do tkanív spolu s arteriálnou krvou. Výsledkom je, že človek vyvíja hypoxiu, t.j. hladovanie kyslíkom.

  Hypoxia, hypoxémia a hyperkapnia sú tri symptómy, ktoré sú charakteristické pre akútne respiračné zlyhanie.

  Príčiny nedostatku kyslíka z tela

  Mnoho faktorov môže vyvolať hypoxiu.

  Avšak v závislosti od povahy jeho pôvodu existujú dva typy hypoxických reakcií:

  Hypoxia exogénna. Zatiaľ čo sa hypoxia vyvíja v dôsledku toho, že hladina kyslíka v inhalovanom vzduchu je nízka. Preto ľudská krv nie je nasýtená O2, čo vedie k hladeniu tkanív kyslíkom. Exogénna hypoxia sa vyvíja u ľudí, ktorí lietajú vo vysokých nadmorských výškach, horolezcov, dobyvateľov horských vrcholov, potápačov. Exogénna hypoxia sa vyvíja aj u všetkých osôb, ktoré inhalajú vzduch škodlivými inklúziami.

  Hypoxia, ktorá sa vyvíja na pozadí rôznych patológií dýchacieho systému alebo obehového systému.

  Takáto hypoxia je rozdelená na 4 poddruhy:

  Respiračná hypoxia, ktorá sa prejavuje porušením funkcie vonkajšieho dýchania. Súčasne je skutočný objem vetrania alveolov za jednotku času nižší ako telesná potreba. Respiračná hypoxia je spôsobená poraneniami hrudníka, poruchami dýchacích ciest, poklesom pracovného povrchu pľúcneho tkaniva, inhibíciou respiračného centra (pri užívaní liekov, pri pľúcnom edéme, pri zápale pľúcneho tkaniva). Respiračná hypoxia môže byť výsledkom ochorení, ako je pneumónia, emfyzém, pneumoskleróza a chronická obštrukčná choroba pľúc. Môže sa vyvinúť aj na pozadí otravy tela toxickými látkami.

  Cirkulačná forma hypoxie, ktorá sa vyvíja na pozadí akútnej alebo chronickej nedostatočnosti obehového systému. Vrodené srdcové chyby, ako napríklad otvorené oválne okienko, môžu viesť k takýmto poruchám.

  Tkanivová hypoxia sa vyvíja v prípade otravy. V tomto prípade tkanivá jednoducho odmietajú prijať kyslík, ktorý pochádza z krvi.

  Hypoxia krvi, ktorá sa vyvíja na pozadí poklesu hladiny červených krviniek alebo hemoglobínu v krvi. Najbežnejšou príčinou je anémia, ktorá je dôsledkom akútnej straty krvi alebo iných patologických stavov.

  Závažná hypoxia je indikovaná príznakmi ako sú: cyanóza kože, tachykardia, pokles krvného tlaku, kŕče, mdloby. S ťažkou hypoxiou pacient rýchlo rastie príznaky srdcového zlyhania. Ak obeť neposkytne núdzovú pomoc, zomrie.

  Príčiny a príznaky hyperkapnie

  Pri hyperkapnií sa oxid uhličitý hromadí v tkanivách tela a v krvi. Index takejto akumulácie je PaC02. Úroveň tohto indikátora by nemala presiahnuť 45 mm. Hg. Art.

  Príčiny hyperkapnie sú nasledovné:

  Zhoršená ventilácia pľúc v dôsledku obštrukcie dýchacích ciest. Niekedy človek úmyselne dýcha menej hlboko, napríklad ak zažíva bolesť počas dýchania (v prípade traumy hrudníka, počas operácií na peritoneálnych orgánoch atď.).

  Poruchy fungovania dýchacieho centra, ktoré ovplyvňujú reguláciu respiračných funkcií. To sa môže vyskytnúť pri poranení mozgu, s jeho deštruktívnymi léziami, pri otravách liekom.

  Slabý svalový tonus hrudníka, ktorý sa deje v rôznych patologických stavoch.

  Takže hlavné patológie, ktoré môžu spôsobiť hyperkapniu, sú:

  Chronická obštrukčná choroba pľúc.

  Infekčné ochorenia dýchacieho systému.

  Tiež príčinou hyperkapnie môže byť charakteristika profesionálnej činnosti človeka. Takže pekári, potápači, oceliari často trpia. Nadmerná akumulácia oxidu uhličitého v tkanivách av krvi môže viesť k nepriaznivým podmienkam prostredia v oblasti, kde žije osoba, vdychovanie tabakového dymu a dlhý čas vysielania v nevetraných miestnostiach.

  Nasledujúce príznaky naznačujú hyperkapniu:

  Ťažkosti so zaspávaním. Denná ospalosť.

  Zvýšený intrakraniálny tlak až po opuch mozgu.

  Bolesť v hrudi.

  Ak hladina oxidu uhličitého v krvi výrazne prekročí prípustné hranice normy, môže sa vyvinúť hyperkalniková kóma. Je to nebezpečenstvo zlyhaním srdca a dýchaním.

  Príčiny a príznaky hypoxémie

  Hypoxémia sa vyvíja pod podmienkou, že arteriálna krv nie je nasýtená kyslíkom v pľúcach. Takýto indikátor ako PaO2 indikuje hladinu kyslíka v krvi. Jeho normálna úroveň je 80 mm. Hg. Článok, ale nie menej.

  Alveolárna hypoventilácia, ktorá sa najčastejšie objavuje, keď nie je vo vzduchu dostatok kyslíka. Môžu však existovať aj iné dôvody.

  Porušenie ventilačno-perfúznych väzieb, ktoré sa pozoruje pri rôznych ochoreniach pľúc.

  Posúvanie z pravej strany doľava, keď žilová krv vstupuje do ľavej predsiene a obchádza pľúca. Príčina tohto ochorenia sa často stáva jednou alebo inou srdcovou poruchou.

  Porucha difúzie v alveolárno-kapilárnej membráne.

  Príčiny poškodenia vetrania a perfúznych spojení v pľúcach a difúzna kapacita alveolárno-kapilárnej membrány

  Výmena plynov v pľúcach je zabezpečená vetraním pľúc a prietokom krvi v malom kruhu. Avšak perfúzia a vetranie sa vyskytujú v rôznych pomeroch. Niektoré časti pľúc sú preto lepšie vetrané, ale nie sú dodávané s krvou. V niektorých oblastiach, naopak, krv aktívne prichádza, ale nie je tam žiadna ventilácia, napríklad to je pozorované v alveoli vrcholov pľúc. Ak existuje veľa takýchto oblastí, ktoré sa zúčastňujú na výmene plynu, ale nie sú kúpené dostatočne v krvi, potom to znamená hypoxémia a potom hyperkapnia. Takéto vzťahy sa nazývajú ventilácia a perfúzia.

  Porušenie tohto pomeru možno pozorovať v nasledujúcich prípadoch:

  Ostrý krvný úbytok vo veľkých objemoch.

  Šok rôzneho pôvodu.

  DIC syndróm s tvorbou malých krvných zrazenín v krvnom obehu.

  Pľúcna embólia.

  Difúzna kapacita alveolárno-kapilárnej membrány sa môže zvýšiť a znížiť v závislosti od konkrétnych okolností. Napríklad, aký je intenzita kompenzačných adaptačných mechanizmov v konkrétnej osobe počas fyzickej aktivity, so zmenou pozície tela atď. Rozpustná schopnosť alveolárno-kapilárnej membrány začína u ľudí po 20 rokoch klesať, čo je fyziologická norma pre každého človeka. Jeho významné zníženie sa pozoruje pri patologických ochoreniach dýchacích orgánov, napríklad pri zápale pľúc, emfyzému alebo obštrukčnej pľúcnej chorobe. To všetko sa stáva predpokladom vzniku hypoxémie, hyperkapnie a hypoxie.

  Známky hypoxémie

  Hypoxémia sa môže rýchlo alebo postupne zvyšovať.

  Jeho príznaky sú:

  Cyanóza kože. Čím intenzívnejšia je, tým nižšia je hladina kyslíka v krvi. Ak je hypoxémia slabá, cyanóza kože sa nerozvíja, len osoba vyzerá bledšie než zvyčajne.

  Tachykardia alebo palpitácie srdca je kompenzačný mechanizmus organizmu, ktorý sa tak snaží kompenzovať nedostatok kyslíka.

  Pokles krvného tlaku.

  Lupa, ktorá sa vyvíja, keď PaO2 klesne na 30 mm. Hg. Art.

  Nedostatočný obsah kyslíka v krvi vedie k vzniku chronického únavového syndrómu, zhoršenia pamäti a pozornosti, porúch spánku, nočného chrápania atď.

  Liečba hyperkapnie a hypoxémie: aký je rozdiel?

  Tieto dve podmienky majú silný vzťah, iba špecialista môže diagnostikovať prevalenciu patologického procesu. Za týmto účelom bude musieť vykonať plynový krvný test.

  Všeobecné zásady liečby sú:

  Vedenie kyslíkovej terapie, to znamená dodávania kyslíka do dýchacích ciest. Jeho dávkovanie sa upravuje individuálne.

  Vykonajte umelé dýchanie. Tento postup je indikovaný v ťažkých podmienkach, keď je človek v bezvedomí alebo v kóme.

  Vedenie antibakteriálnej liečby, vymenovanie liekov, ktoré prispievajú k rozšíreniu priedušiek, vymenovanie diuretík a mukolytikov.

  Ak je stav pacienta uspokojivý, môže sa mu zobraziť masáž hrudníka, terapeutické cvičenia.

  Nezabudnite stavať na príčine, ktorá viedla k hyperkapnií alebo hypoxémii. Iba týmto spôsobom bude možné vybrať skutočne účinnú terapiu a znížiť negatívny vplyv týchto stavov na telo.

  Okrem Toho Čítal O Plavidlách

  Čo je angina pectoris a ako ju liečiť?

  Angína je z starovekého gréčtina premenená ako strnulé srdce (staré meno je angina pectoris) a je to klinický syndróm, v ktorom pacient cíti ťažkosti na hrudníku spôsobené nedostatočným prívodom krvi do srdca.

  Konštantné bolesti hlavy a ich príčiny

  Ivan Drozdov 23. augusta 2017 0 Komentáre Bolesť hlavy nie je len vyčerpávajúci pocit nepohodlia, ktorý narúša plnú existenciu človeka, ale aj špecifický príznak, ktorý poukazuje na vývoj alebo prítomnosť vážnych ochorení mozgu.

  Zvýšená ESR v krvi dieťaťa

  Zvýšená vo výsledkoch štúdie ESR naznačuje zápalový proces u dieťaťa a stupeň zvýšenia tohto ukazovateľa odráža závažnosť ochorenia. Krvný test na určenie rýchlosti / odozvy sedimentácie erytrocytov (ESR, ROE) je predpísaný deťom s horúčkou, príznakmi infekčnej choroby, sťažnosťami na slabosť, zhoršením pohody.

  Krvný test na zrážanie: prečo by ste to mali preniesť

  Svetový deň trombózy sa oslavuje 13. októbra. Internetový portál "Kuban 24" zistil, prečo je dôležité nečakať na špeciálny deň, ale ísť a skontrolovať krv.

  Pneumónia po infarkte myokardu

  Kvadropril: návod na použitie, ceny a analógovKeď sa objaví arteriálna hypertenzia, pacientovi sú predpísané špeciálne lieky, ktoré znižujú tlak (inhibítory ACE). Najlepšou drogou v tejto skupine je Quadropril.

  Hydrocefalus mozgu u dospelých

  Ivan Drozdov 10/02/2017 3 Komentáre Hydrocefalus (edém mozgu) je ochorenie, pri ktorom sa v častiach mozgu nahromadia veľké množstvá cerebrospinálnej tekutiny. Príčinou tohto ochorenia je dysfunkcia produkcie alebo odtoku mozgovomiechovej tekutiny z mozgových štruktúr.