Hypoxia mozgu je nedostatok kyslíka v jeho tkanivách. Rôzne faktory, vonkajšie i vnútorné, môžu v dospelom človeku spôsobiť hypoxiu mozgu. Kyslíkové hladovanie môže byť dôsledkom nedostatočného obsahu kyslíka vo vzduchu alebo dôsledkom narušenia systému dodávania do mozgu.

Bez kyslíka ľudské telo nemôže existovať. Jeho nedostatok ovplyvňuje všetky orgány bez výnimky. Najcitlivejšie na nedostatok kyslíka je mozog. Dokonca aj niekoľko sekúnd závažnej hypoxie stačí na to, aby mozgové bunky začali zomierať, a za päť minút sa človek jednoducho dostane do kómy. O 4 minúty neskôr dôjde k smrti mozgu. Preto by sa malo podceňovať nebezpečenstvo tohto patologického stavu.

V závislosti od rýchlosti výskytu a trvania hypoxického stavu existujú tri formy kŕčenia mozgu:

Blesková hypoxia, ktorá sa zvyšuje len o niekoľko sekúnd, ale nie viac ako jednu minútu. Zároveň sa ľudský stav rýchlo zhoršuje, často je smrteľný. Blesková hypoxia sa môže vyskytnúť, ak je lietadlo odtlakované, pretože letí v nadmorskej výške 11 000 m, alebo keď sa veľké tepny v tele prelomia.

Akútna hypoxia sa vyvíja v priebehu niekoľkých minút, nie však dlhšie ako hodinu. Dôvod takéhoto kyslíkového hladovania mozgu sa môže skrývať pri akútnom respiračnom zlyhaní alebo v dôsledku výraznej strate krvi.

Subakútna hypoxia sa zvyšuje počas niekoľkých hodín, nie však dlhšie ako jeden deň. V tomto prípade môže chronická srdcová alebo pľúcna insuficiencia, krvácanie do žíl atď. Viesť k hypoxii.

Chronická hypoxia mozgu sa rozvíja počas niekoľkých dní alebo dokonca mesiacov. Je to dôsledok rôznych chorôb, ako je chronická anémia.

V každom prípade je mozgová hypoxia stavom, ktorý pacientovi potrebuje núdzovú lekársku starostlivosť, pretože skôr alebo neskôr to povedie k jeho smrti.

Príčiny mozgovej hypoxie

Približne 20% z celkovej krvi, ktorá cirkuluje v tele, vstupuje do mozgu. Spolu s krvnými bunkami sa do orgánu dodáva kyslík a ďalšie užitočné látky, ktoré sú potrebné na udržanie jeho účinnosti.

Existujú endogénne a exogénne typy hypoxie. Dôvodom vzniku exogénneho hladovania mozgu kyslíkom je pokles koncentrácie kyslíka v prostredí, a to vo vzduchu, ktorý dýchame. Často sa podobná situácia vyskytuje pri horolezectve, preto sa takýto stav organizmu nazýva nadmorská výška alebo horská choroba. Prudký pokles barometrického tlaku môže tiež viesť k exogénnemu hladovaniu kyslíkom. Súčasne hovoria o vývoji dekompresnej choroby u ľudí.

Endogenné hladovanie kyslíkom je indikované, keď je znížená hladina kyslíka vo vzduchu a barometrický tlak zostáva normálny. Takáto situácia sa môže stať, keď je osoba v baniach, v studniach, v ponorke alebo počas operácie, ak sa vyskytnú chyby pri obsluhe prístroja zodpovedného za dodávku kyslíka pacientovi v anestézii.

Tiež môže dôjsť k vzniku hypoxie mozgu v patologických podmienkach tela. V tomto ohľade rozlišujeme:

Hypoxia mozgu, ktorá sa vyvíja na pozadí porúch v orgánoch dýchacieho systému.

Nasledujúce príčiny môžu viesť k respiračnej hypoxii mozgu:

Alveolárna hypoventilácia. Toto môže byť pozorované napríklad pri poruche dýchacích ciest na pozadí zápalového procesu v pľúcach, ak cudzorodé telo vstúpi do dýchacieho traktu v dôsledku spazmu dýchacieho traktu. Tiež hypoxia mozgu môže viesť k: pneumónii, pľúcnemu edému, pneumotoraxu, akumulácii exsudátu v pleurálnej dutine. Dôvodom miernej hypoxie mozgu je často narušenie pohyblivosti hrudníka, paralýza respiračných svalov, ako aj kŕče na pozadí tetanu alebo myasténie. Alveolárna hypoventilácia môže viesť k kyslíkovému hladovaniu mozgu v rozpore s procesmi regulácie dýchania, keď je respiračné centrum ovplyvnené patogénnymi faktormi. Medzi ďalšie dôvody patrí: krvácanie do dýchacej sústavy, prítomnosť nádoru v nich, poškodenie medulla oblongata, predávkovanie omamnými alebo hypnotickými liekmi, silná bolesť, ktorá sa vyskytuje u osoby pri vykonávaní respiračných pohybov.

Zlyhanie ventilačných a perfúznych spojení sa vyvíja v dôsledku porušenia dýchacích ciest v dôsledku bronchospazmu, pľúcneho emfyzému a pneumokrózy.

Nadmerná posun žilovej krvi, ktorá sa pozoruje pri vrodených anomáliách srdca.

Bránená difúzia kyslíka. Príčinou je emfyzém, azbestóza, pľúcna sarkoidóza, intersticiálny pľúcny edém.

Hypoxia, ktorá sa vyvíja na pozadí určitých ochorení obehového systému, ktoré vedú k nedostatočnému prívodu krvi do mozgového tkaniva. Dôvody sú: masívna krvná strata, dehydratácia tela spôsobená popáleninami alebo cholerou atď. Patria sem aj nezrovnalosti v práci srdcového svalu, napríklad infarkt myokardu alebo kardioskleróza, srdcová tamponáda, preťaženie srdca. Často sa môžu vyskytnúť faktory v rôznych kombináciách. Cirkulačná hypoxia mozgu sa rozvíja na pozadí závažných infekčných ochorení, ťažkých alergických reakcií, nerovnováhy elektrolytov pri užívaní glukokortikoidov so zvyšujúcou sa viskozitou krvi, s akútnym a chronickým zlyhaním srdca, s kolapsom atď.

Znížená kapacita kyslíka v krvi, ktorá vedie k rozvoju hypoxie mozgu, môže byť dôsledkom takých faktorov, ako je: závažná anémia s prudkým poklesom hladiny hemoglobínu v červených krvinkách. Toto sa často pozoruje pri ochoreniach, ako je tuberkulóza, peptický vred žalúdka a čriev, otravy hemolytickými jedmi, masívnymi popáleninami, maláriou, vystavením ionizujúcemu žiareniu a nedostatku vitamínov a železa z potravy.

Tkanivová hypoxia mozgu sa vyvinie v prípade, keď telesné tkanivá strácajú schopnosť absorbovať kyslík z krvi. Podobná situácia sa vyvíja na pozadí otravy kyanidom, pri predávkovaní barbiturátmi, antibiotikami a vystavením tekutine toxických látok rôzneho pôvodu. Tiež spôsobujú tkanivovú hypoxiu mozgu, ktorá je schopná nedostatku tiamínu, riboflavínu a ďalších vitamínov.

Hypoxia mozgu zmiešaného typu sa vyvíja, keď vedie k viacerým faktorom súčasne. Treba poznamenať, že akákoľvek závažná hypoxia sa vyskytuje zmiešaným spôsobom, napríklad s rôznymi typmi traumatického šoku alebo počas kómy.

Vlastnosti hypoxie mozgu a adaptačné reakcie tela

Závažnosť hypoxie v rôznych orgánoch a tkanivách sa môže meniť. Takže v prípade hroziacej situácie telo nezávisle prerozdelí krv takým spôsobom, že mozog je zásobovaný lepšie ako iné orgány a tkanivá. Tento proces sa nazýva centralizovaný obeh. Môže byť zahrnutá napríklad pri akútnej strate krvi.

Výsledkom tohto mechanizmu je, že mozog trpí hypoxiou menej ako periférnymi orgánmi, ako je pečeň alebo obličky, kde sa nezvratné zmeny nevyvíjajú tak vysoko.

Ako sa prejavuje hypoxia mozgu?

V závislosti od závažnosti porúch mozgu počas hypoxie sú:

Mierny stupeň To sa prejavuje takými príznakmi ako je: letargia, stupor, alebo naopak, človek sa stane nadmerne nadšený, prežíva eufóriu, stúpa arteriálny tlak, srdcový rytmus sa urýchľuje. Očné štrbiny sa stávajú nerovnomernou veľkosťou v dôsledku parézy tvárového nervu. Ak neodstránite patogénny faktor, ktorý ovplyvňuje hladovanie mozgu v dôsledku kysnutia, potom sa po niekoľkých hodinách alebo dňoch presunie do ďalšej fázy.

Stredný stupeň. Pacient udržiava parézu tvárového nervu, reflexe slizníc a reflexie šľachy sú najčastejšie znižované. Čas od času sa môžu objaviť záchvaty, ktoré začínajú od tvárovej časti a potom sa rozšíria do trupu a končatín. Úzkosť a psychomotorická agitácia sa zvýšili. Obete sa ťažko pohybuje vo vesmíre, jeho pamäť a iné kognitívne schopnosti sa zhoršujú.

Veľký stupeň. Pacient má hlbokú depresiu vedomia zo straty dobrovoľnej činnosti, ale reflexy zostávajú. Táto podmienka sa nazýva soporózna. Niekedy v tejto fáze človek padá do ťažkej kómy. Vyvíja kŕče horných a dolných končatín, objavujú sa reflexné a sacie reflexy a svalový tonus klesá. Môže sa vyskytnúť pretrvávajúci nárast teploty, zvýšené potenie a roztrhnutie.

Kritický stupeň, ktorý je život ohrozujúci. Tento stav je charakterizovaný hlbokou kóma, všetky štruktúry mozgu sú ovplyvnené. Koža pacienta je zima, nie je výraz tváre, očné gule sú nehybné, žiaci sú rozšírené, nereagujú na svetlo. Ústa zostávajú napoly otvorené, viečka sú zatvorené, koža je kyanotická. Srdce je slabé, cievny tonus sa znižuje. Ako hypoxia postupuje, funkcia mozgovej kôry sa stráca. Jeden človek zomrie, ak sa jeho život nepodporuje pomocou umelého dýchacieho prístroja a prostriedkov na tonizáciu kardiovaskulárnej aktivity.

Mali by sme oddelene opísať príznaky chronickej hypoxie mozgu, ktoré zahŕňajú:

Emocionálne-volebné poruchy.

Zhoršenie pamäte a pozornosti.

Najčastejšie sa ľudia stávajú lhostejnými voči všetkému, čo sa stane, menej často sa uspokojujú a sú v eufórii.

Pravidelné záchvaty nevoľnosti sú možné.

Nočný odpočinok je narušený a počas dňa človek zažíva záchvaty ospalosti. Zaspáva s ťažkosťami, povrchným spánkom, prerušovaným. Často má pacient strašidelné sny. Po noci sa človek cíti unavený a nie odpočíva.

Chronická hypoxia sa vyznačuje vegetatívnymi poruchami, vrátane: zvýšenej pulzácie v hlave, výskytu tinitu, častých epizód zatemnenia v očiach a pocitu tepla zaplaveného do hlavy. Palpitácie sa stávajú čoraz častejšími, môžu sa vyskytnúť bolesti v srdci a dýchavičnosť. Dokonca ani epizódy straty vedomia nie sú vylúčené.

Čo je nebezpečná hypoxia mozgu?

I mierna hypoxia mozgu je zdravotné riziko, ktoré vedie k patologickým zmenám, ktoré postihujú celé telo. Čím silnejšie je hladovanie kyslíkom, tým tvrdšie sú jeho účinky. Prognóza závisí od miery poškodenia mozgového tkaniva a dĺžky trvania hypoxie.

Ak sa človek dostal do kómy na krátku dobu, potom sú šance na plnohodnotnú rehabilitáciu dosť vysoké. Ak pacient nebol v kóme, zotaví sa ešte rýchlejšie (pod podmienkou poskytnutia primeranej a včasnej lekárskej starostlivosti).

Ak je človek dlhodobo v kóme, ale z neho vyšiel, takýto štát nemôže zostať bez následkov. Očakávaná dĺžka života týchto pacientov najčastejšie nepresahuje jeden rok. V rovnakej dobe, posteľové vredy tvoria ložiská, sú náchylnejšie k infekčným chorobám, ktorých patogény sa stávajú bakteriálnymi bakteriálnymi kmeňmi. Vyznačujú sa zvýšenou odolnosťou voči terapii. U imobilizovaných pacientov sa zvyšuje riziko vzniku krvných zrazenín v žilách.

Po utrpení klinickej smrti človek môže stratiť množstvo neurologických funkcií.

Predpoveď môže byť nasledovná:

Úplné obnovenie funkcií mozgu a normalizácia stavu sa môže vyskytnúť počas niekoľkých dní alebo mesiacov, ak mozgové tkanivo nie je zničené. Súčasne pacient pocíti asténny syndróm počas celého rehabilitačného obdobia. Niekedy po významnom zlepšení blaha môže dôjsť k sekundárnemu zhoršeniu, zatiaľ čo neurologické poruchy pretrvávajú.

Čiastočná obnova neurologických funkcií sa pozoruje, keď zomrú niektoré mozgové bunky. Rehabilitácia a návrat pacienta do bežného života je pomalý. Niektoré funkcie sa vôbec nedajú obnoviť.

Úplné zotavenie sa zriedka pozoruje, ale ak sa liečba vykoná správne, môže sa dosiahnuť udržateľná remisia.

Nie sú obnovené bunky mozgu po hypoxii, je však možné dosiahnuť normalizáciu telesného stavu. Mozog má schopnosť prevziať funkciu susedných buniek, ale čiastočne. Preto by pomoc pri hypoxii mala byť okamžitá. V opačnom prípade budú komplikácie a účinky kyslíkového hladovania mozgu kritické.

Diagnóza hypoxie mozgu

Na diagnostiku hypoxie mozgu sú možné nasledovné inštrumentálne a laboratórne metódy:

Odber vzoriek krvi na všeobecnú analýzu a analýzu plynov.

Encefalogram hlavy.

Vedenie reovasografie, ktorá poskytuje informácie o stave ciev mozgu.

Všeobecná alebo selektívna angiografia, ktorá umožňuje hodnotiť tok krvi v mozgu.

MRI je jednou z najviac informatívnych výskumných metód, ktorá poskytuje maximálne množstvo informácií o stave mozgu.

Kapnografia, ktorá umožňuje určiť množstvo oxidu uhličitého vo vzduchu vydychovanom človekom. Táto metóda umožňuje objasniť úlohu pľúc z hľadiska vývoja hypoxie v mozgu.

Okrem toho lekár posúdi stav pacienta, je potrebné určiť prítomnosť dýchavičnosti a tachykardiu. Rovnako dôležité je vyšetrenie pacienta, definícia reflexov a ďalšie symptómy, ktoré charakterizujú tento stav. Ak chcete objasniť dôvody, ktoré by mohli vyvolať hypoxiu, musíte zistiť, či pacient trpí ochorením vnútorných orgánov, či utrpel mozgovú príhodu atď.

Liečba hypoxie mozgu

Pretože cerebrálna hypoxia je najčastejšie spojená s množstvom faktorov, je potrebné vykonať komplexnú terapiu, ktorá závisí od príčiny, ktorá viedla k tomuto patologickému stavu.

Ak je hypoxia dôsledkom nedostatku kyslíka v inhalačnom vzduchu, človek by mal byť čo najskôr presunutý na dýchanie normálnym vzduchom. Za predpokladu, že mozgové bunky nie sú zničené, potom obnovenie nebude trvať veľa času a všetky funkčné poruchy budú odstránené. Niekedy sa ukazuje, že pacienti dodávajú 3-7% oxidu uhličitého do bežného kyslíka. Tým sa rozšíria cievy mozgu, stimulujú prácu dýchacieho centra.

Ak existuje cudzí predmet alebo iná prekážka v dýchacích cestách, môže byť potrebná tracheálna intubácia a tracheotómia. Pacient má postavenie, ktoré uľahčuje uvoľnenie dýchania.

Pri závažnom respiračnom zlyhaní alebo pri neprítomnosti dýchania je nevyhnutné pomocné alebo umelé dýchanie, ako aj umelé dýchanie. Kyslíková terapia by mala byť trvalá a dlhotrvajúca, kým už nebude potrebná.

Pre cirkulujúcu hypoxiu je potrebná krvná transfúzia, vymenovanie srdcových a hypertenzných liekov. V tomto prípade je dôležité normalizovať krvný obeh. Ak má pacient zástava srdca, vyžaduje nepriamu masáž, použitie defibrilátora. Lekár môže vstúpiť do adrenalínu, atropínu a prijať iné resuscitačné opatrenia. Všetky tieto činnosti by mali byť čo najrýchlejšie, takže je možné, že by sa mali vykonávať v sanitnom vozíku.

Na liečbu a prevenciu hypoxie mozgu je možné aplikovať lieky s antihypoxickým účinkom. Sú to narkotické a neuroleptické lieky, lieky na zníženie telesnej teploty atď. Niekedy môžu pomôcť glukokortikoidy.

Je nevyhnutné obnoviť rovnováhu medzi kyselinou a zásadou v tele, ale už sa to týka symptomatickej liečby. Zmiernenie kŕčov umožňuje Seduxen, ktorý sa podáva intravenózne. Ak to nepomôže, je indikované zavedenie svalových relaxancií.

Na elimináciu účinkov hypoxie v mozgu je možné použiť také lieky ako:

Čo je nebezpečná hypoxia u novorodencov?

Jednou z najčastejších patológií je hypoxia mozgu u novorodencov nedostatok kyslíka, ktorý sa môže pozorovať u plodu počas tehotenstva (chronická forma ochorenia) a môže sa vyskytnúť okamžite počas pôrodu (akútna forma ochorenia). Stáva sa, že takýto stav dieťaťa vedie k jeho postihnutiu a dokonca k smrti. Kvôli nedostatku kyslíka je narušená práca mnohých systémov malého tela a prvý utrpí centrálny nervový systém, srdce, pľúca, obličky alebo pečeň. Preto je dôležité urobiť všetko pre to, aby sa najprv zabránilo a potom sa s touto strašnou chorobou liečilo včas.

Príčiny hypoxie

Ak chcete zabrániť chorobe, musíte vedieť o dôvodoch, ktoré môžu spôsobiť takúto chorobu. Ak budúci matka môže byť chránená pred nimi, existuje šanca, že tento problém neovplyvní dieťa. Veľa faktorov skutočne závisí od správania a zdravia ženy. Prvé dve skupiny príčin vedú k chronickej forme ochorenia a ona sa ocitne počas tehotenstva. Druhá skupina faktorov vyvoláva akútnu formu hypoxie, ktorá je diagnostikovaná až po pôrode.

Zdravotné problémy budúcej matky:

 • ochorenia kardiovaskulárneho systému (ochorenie srdca, hypotenzia, hypertenzia, vegetatívno-vaskulárna dystónia);
 • bronchopulmonálne ochorenia;
 • anémia;
 • infekcia močového systému;
 • vekový prah nižší ako 18 rokov alebo viac ako 35 rokov;
 • nedodržiavanie denného režimu a správneho životného štýlu: častý stres, nedostatok spánku, nedostatok čerstvého vzduchu, zlá výživa;
 • zlé návyky (alkoholizmus, drogová závislosť, fajčenie);
 • narušenie endokrinného systému.

Patológia tehotenstva:

 • patológia placenty (abrupcia, skoré starnutie, previa);
 • toxikóza v posledných mesiacoch tehotenstva;
 • patológovia pupočníkovej šnúry (uzly, zapletenie);
 • skorý pôrod;
 • perenashivanie;
 • hrozba prerušenia;
 • plodný;
 • nízka voda / vysoká voda;
 • patológie vo vývoji plodu.

Problémy pri narodení:

Rozsiahly zoznam dôvodov poukazuje na to, že pri hypoxii novorodenca môže byť chyba matky, ktorá nedodržala lekárske predpisy pre normálny priebeh tehotenstva, a lekárov, ktorí sa neprofesionálne osvedčili pri narodení. V niektorých prípadoch dochádza k sútoku okolností, kde sa bolestivý organizmus matky nedokáže vyrovnať s takými náročnými procesmi ako je dojčenie a pôrod.

Hypoxia sa môže zistiť už počas tehotenstva (podrobnejšie si prečítajte predchádzajúci článok) a mali by sa prijať vhodné opatrenia na správnu liečbu dieťaťa. Diagnóza sa však veľmi často uskutočňuje po pôrode. Ako zistiť, či dieťa vyvíja nedostatok kyslíka?

Príznaky a príznaky

Hypoxia u novorodencov má najčastejšie výrazné príznaky, čo nie je náročné na presnú a správnu diagnózu bezprostredne po narodení dieťaťa. To umožňuje čas začať liečbu a zvládnuť túto chorobu. Hlavné príznaky hypoxie u novorodencov sú:

 • tachykardia (kontrakcia srdca sa vyskytuje so zvýšenou frekvenciou);
 • bradykardia (opačný indikátor je významný pokles frekvencie kontrakcie srdcového svalu);
 • arytmia (poruchy srdcového rytmu);
 • prítomnosť mekonia v amniotickej kvapaline;
 • srdcový šelest;
 • hypovolemia (malý objem krvi);
 • tvorba krvných zrazenín v cievach, ktoré spôsobujú krvácanie do tkaniva.

Lekári rozlišujú niekoľko stupňov hypoxie pomocou špeciálnej stupnice Apgar. Posúdi, ako plne fungujú systémy malého organizmu:

 1. 8-10 bodov - vynikajúci stav novorodenca, ktorému nie je ohrozená žiadna hypoxia;
 2. 7-6 bodov - hypoxia 1. stupňa, mierna forma ochorenia;
 3. 5-4 bodov - hypoxia 2. stupňa, stredná forma;
 4. 3-0 body - hypoxia 3. stupňa, ťažká forma.

Mierny stupeň sa vyznačuje postupným zlepšením stavu novorodenca okamžite, počas niekoľkých minút. Druhý stupeň môže vyžadovať niekoľko dní na úplné obnovenie normálnych funkcií malého organizmu. Tretí vyžaduje úplné ošetrenie, ktoré zahŕňa opatrenia na primárnu resuscitáciu a následnú starostlivosť.

Liečba hypoxie u dojčiat

Z postupnosti lekárskych činností a profesionality lekárov bude závisieť od ďalšieho zotavenia dieťaťa. Správna liečba hypoxie u novorodencov zahŕňa nasledujúci súbor opatrení:

 1. obnovenie normálneho dýchania: čistenie dýchacích ciest, ústnej a nosovej dutiny z hlienu;
 2. otepľovanie dieťaťa ohrievačmi a špeciálny stôl;
 3. používanie liekov na stimuláciu krvného obehu a obnovenie dýchania;
 4. používanie kyslíkovej masky, ak dýchanie dieťaťa nebolo možné obnoviť;
 5. v ťažkom stave sa dieťa umiestni do tlakovej komory.

Keď príznaky hypoxie u novorodencov zmiznú, uvoľní sa z nemocnice. Obdobie zotavenia si vyžaduje neustále pozorovanie nielen okresného pediatra, ale aj neuropatologa. Budeme musieť chrániť drobky pred najmenším stresom, pozorne sledovať jeho stravu a spánok. Často predpísaná terapeutická masáž, upokojujúce kúpele a aromaterapia.

V ťažkých formách liečba hypoxie u dojčiat zahŕňa podávanie liekov: sedatíva a stimulanty srdca a mozgovej aktivity. Pri oneskorenej detekcii choroby alebo oneskorenej liečby môže hypoxia viesť k závažným následkom pre zdravie dieťaťa.

Čo je nebezpečná hypoxia u novorodencov?

Najčastejšie účinky hypoxie u novorodencov závisia od stupňa ochorenia. Prvý prejde rýchlo, úplne bez ovplyvnenia zdravia dieťaťa. Druhý bude plný dočasných pomalých a depresívnych reflexov, ale tieto účinky čoskoro ustúpia a tiež nezanechajú stopu na zdravie dieťaťa. V treťom stupni možno pozorovať:

 • úzkosť;
 • porucha spánku;
 • svalové kŕče;
 • oneskorenie duševného a telesného vývoja;
 • poruchy v mozgu;
 • smrteľný výsledok.

Smrť s dnešnou úrovňou medicíny je výnimkou. Chronická a akútna hypoxia je dnes veľmi častým problémom, s ktorým doktori pomerne úspešne zvládli, úplne eliminovali alebo minimalizovali dôsledky.

Hypoxia u novorodencov je stav, ktorý vznikol v dôsledku nedostatočného dodávania kyslíka do tela dieťaťa, ktorý je charakterizovaný poruchami centrálneho nervového systému.

Kombinácia symptómov naznačujúcich hypoxiu sa môže vyskytnúť ako dôsledok patológií prenatálneho obdobia, pôrodu a popôrodného života dieťaťa. Dôsledky tohto stavu sú nebezpečné a vyžadujú včasnú liečbu.

Čo je to táto choroba hypoxia

Konkrétnejšie o tom, čo je hypoxia u novorodenca.

Kyslík je potrebný pre všetky orgány nielen dospelého, ale aj vnútromaternicovo sa vyvíjajúceho plodu, aby mohol plniť svoje funkcie. Nervový systém, najmä mozog, je obzvlášť citlivý na zníženie jeho hladiny.

V už narodenej osobe kyslík vstupuje do krvného obehu zo vzduchu, ktorý sa dostáva do pľúc pri dýchaní. Intrauterínny vývojový organizmus nemá schopnosť dýchať s pľúcami - kyslík vstupuje cez placentu z matky. Avšak mozog plodu sa rozvíja, je ešte citlivejší na obsah kyslíka v krvi, takže príroda našla spôsob ako kompenzovať jej pokles:

 1. frekvencia srdcových kontrakcií je oveľa vyššia ako frekvencia dospelého alebo dieťaťa staršieho ako 1 mesiac: to umožňuje kyslíku pretekať do mozgu, ak nie na 1 čas celého objemu, takže pre niekoľko kontrakcií po sebe po krátkom čase
 2. pri 1 kontrakcii srdce plodu a novorodenca tlačí relatívne viac krvi (čo znamená na kilogram jeho hmotnosti) do hlavného prúdu ako u dospelého
 3. plod má odlišný typ hemoglobínu od dospelého (stále je prítomný nejaký čas po narodení, nahradený molekulami dospelých): pridáva kyslík rýchlejšie a zanecháva ho rýchlejšie a prináša ho do tkanív
 4. existuje veľa správ medzi arteriálnou a žilovou vrstvou, v dôsledku čoho sa všetky orgány podávajú zmiešanú krv - počas hypoxie klesá tlak kyslíka v takej krvi menej, ako keby bol arteriálny.

Existujú aj ďalšie mechanizmy a stále existujú na nejaký čas u novorodenca.

Tak plod a novorodenec majú viac kompenzačných schopností. Ak je však dlhý čas málo alebo žiadny kyslík, alebo ak sa náhle (akútne) neprinesie, objavia sa neuróny mozgu: v niektorých jeho častiach dochádza k rozvoju ischémie, v iných prípadoch k krvácaniu. Mŕtve tkanivo je odstránené, drobné dutiny naplnené tekutinou - cysty - tvoria na svojich miestach.

V závislosti od častí mozgu, v ktorých dochádza k takejto nekróze, cystám alebo krvácaniu, a existujú rôzne príznaky. Tieto úseky sa nedajú obnoviť, takže liečba bude zameraná na plné zásobovanie iných častí mozgu kyslíkom - môžu sa dostať do funkcie mŕtvych častí. Príčiny hypoxie

Príčiny hypoxie sa dajú rozdeliť do niekoľkých skupín: patológia prenatálneho obdobia, pôrod, skoré popôrodné obdobie.

 • kŕče maternicových ciev v dôsledku užívania určitých liekov
 • fajčenie matky
 • preeklampsia alebo dlhodobé tehotenstvo, ktoré vedú k poškodeniu výmeny kyslíka placentou
 • kompresia aorty alebo dolnej dutej žily v tehotnej maternici, čo vedie k arteriálnej hypotenzii
 • predčasné odstránenie placenty
 • otravy materským oxidom uhoľnatým
 • infekcie placenty
 • srdcové chyby matky
 • intrauterinných infekcií
 • pracovných alebo životných podmienok počas tehotenstva
 • pneumónia, bronchitída alebo astma matky
 • antifosfolipidového syndrómu
 • konflikt rhesus
 • materskej anémie
 • zníženie alebo zvýšenie množstva plodovej vody
 • endokrinná patológia matky.

Spôsobuje vývoj pri pôrode

Vedie k hypoxii:

 • zníženie krvného tlaku v matke (krv poskytuje menej tlaku a je ťažšie prekonať placentu) v dôsledku spinálnej anestézie
 • nedostatok kyslíka v materskej krvi počas celkovej anestézie
 • predĺžená práca
 • poranenia hlavy pri pôrode (cefalématóm - jeden z príznakov zranenia)
 • predávkovanie oxytocínom, v dôsledku čoho sa maternica uvoľňuje, čím zabraňuje kyslíku dosiahnuť placentu normálne
 • uzliny pupočníkovej šnúry alebo stlačenie hlavy plodom.

Po narodení dieťaťa vzniká hypoxia spôsobená:

 • fetálna anémia: v dôsledku rozpadu červených krviniek (pri hemolytickej chorobe novorodenca) v dôsledku straty krvi
 • vrodené srdcové alebo pľúcne defekty u dieťaťa
 • šok v dôsledku masívnej straty krvi alebo krvácania do mozgu alebo nadobličiek
 • útlaku centrálneho nervového systému plodu pri predávkovaní liekov na anestéziu alebo pôrodné traumy.

Hypoxia môže byť chronická, keď kyslík neustále tečie menej. Dôvody sú: gestóza, patológia matky, intrauterinná infekcia, poruchy vnútorných orgánov dieťaťa atď. Patológia môže byť akútna, keď sa prívod kyslíka náhle zastaví. K tomu dochádza v dôsledku straty krvi, deštrukcie placenty, kompresie krku pupočnou šnúrou alebo stláčania samotnej pupočnej šnúry.

Akútna hypoxia je pre život dieťaťa nebezpečnejšia ako chronická, pretože môže spôsobiť smrť dieťaťa, ale ak bola pomoc poskytnutá rýchlo a správne, existuje väčšia pravdepodobnosť, že nenastali nezvratné zmeny v mozgu.

Ako sa prejavuje patológia

Virginia Apgar prichádza s hodnotením príznakov akútnej hypoxie ihneď po narodení, odvtedy neonatológovia zo všetkých krajín vyhodnotili narodené dieťa podľa určitých kritérií. O hypoxii u detí hovoria tieto ukazovatele:

 1. modravá koža v oblasti nasolabiálneho trojuholníka alebo končatín, bledá pokožka
 2. žiadne dýchanie alebo nepravidelný rytmus
 3. dieťa aktívne nepohne končatiny
 4. srdce trpí menej ako 100 úderov za minútu.

Tieto známky sa vyhodnocujú ihneď po narodení a po 5 minútach sa skóre zapisuje do mapy. Normálne by malo byť 8-10 bodov obidva krát. Ak je skóre 4-7 - hypoxia je mierna, ak je 0-3 - nazýva sa asfyxia a vyžaduje si urgentnú resuscitáciu.

Symptómy, ktoré naznačujú, že chronická intrauterinná hypoxia viedla k poruchám cirkulácie v mozgu dieťaťa (toto ochorenie sa nazýva perinatálne poškodenie mozgu) sú nasledujúce:

 • dlhotrvajúci nerozumný plač alebo nálady
 • nadmerná ospalosť novorodenca
 • pri spánku alebo po ostrom dotyku
 • bradavé tremor počas plače
 • rýchle zamrznutie pri zmene oblečenia
 • nepokojný spánok.

Perinatálna hypoxická encefalopatia je rozdelená na stupne:

 • 1. stupeň: dieťa je ospalé alebo rozrušené, ktoré prejde za 5-7 dní
 • Druhý stupeň: okrem ospalosti alebo agitácie, ktorá sa pozoruje dlhšie ako týždeň, dieťa kričí bez rozumu, odmieta chodiť po rukách, môže mať kŕče; rýchlo zamrzne
 • 3. stupeň: dieťa je oveľa viac ospalé, potom sa buď vyvinie kóma, alebo sa zhoršuje a rozvinie kŕče, ktoré sa dokonca ani nezastavia. V tomto prípade je potrebná resuscitačná starostlivosť.

Čo je nebezpečná hypoxia

Dôsledky hypoxického poškodenia mozgu sú nasledovné:

 • hydrocefalus (prejavuje sa okrem iného torticollis u novorodencov, keď sa dieťa pokúsi otočiť hlavu tak, aby bolesť v hlave bola menšia)
 • psychomotorická retardácia
 • hyperaktivita
 • vegetatívna vaskulárna dystónia
 • epilepsie
 • kraniálne nervové lézie
 • duševné poruchy.

Liečba akútnej hypoxie je:

 1. uvoľňovanie respiračného traktu z mekónium, hlienu
 2. Zabezpečenie toho, aby telo dieťaťa dostalo dostatok kyslíka s dýchaním masky alebo prístroja
 3. novorodenca sa zahreje
 4. ak je to potrebné, zahŕňajú zavedenie liekov, ktoré zvyšujú krvný tlak (s nízkym tlakom, dokonca aj krv s dostatočným množstvom kyslíka nevedie dobre do mozgu)
 5. ako nevyhnutnú transfúziu krvi alebo jej zložiek
 6. antikonvulzívna liečba
 7. lieky, ktoré zlepšujú zrážanie krvi
 8. Ďalšia liečba závisí od zmien sledovaných funkcií: dýchanie, srdcový tep a krvný tlak, sýtosť krvného kyslíka.

Ako liečiť hypoxické poškodenie mozgu v oneskorenom období - rozhoduje detský neurológ (neuropatológ). Zameriava sa na stav dieťaťa, na výsledky štúdií ako je elektroencefalogram, neurosonografia (ultrazvuk cez prameň). Môže menovať:

 • lieky, ktoré zlepšujú krvný obeh v mozgu: Vinpocetín, Vincamine
 • lieky, ktoré zlepšujú metabolické procesy v mozgu: Pantogam, Encephabol, Piracetam, Cerebrolysin
 • ak je to potrebné, predpísať lieky, ktoré odstraňujú nadbytočnú tekutinu z mozgu: Diakarb
 • v prípade potreby predpísať antikonvulzívnu liečbu
 • Opravuje súvisiace stavy, ktoré môžu narušiť kvalitu života dieťaťa (napríklad vesiculopustulózu).

Je nevyhnutné poskytnúť dieťaťu dobrú výživu, starostlivo sa oňho starať a poskytnúť mu potrebné ošetrenie. K dispozícii sú aj masáže. Dieťa je vyšetrované príbuznými špecialistami: oftalmológ, ortopéd, logopéd, psychoterapeut.

Hypoxia u novorodencov je teda vážnou a nebezpečnou patológiou. Môže byť okamžite viditeľná, ale s ľahšími štádiami, príznaky sa môžu objaviť neskôr a môžu byť mierne vyslovené. Pri včasnej primeranej liečbe sa výrazne zvýši pravdepodobnosť, že dieťa bude mať minimálne účinky.

Už sa vám páčilo?

Hypoxia u novorodencov nie je samostatná choroba, ale patologický stav, ktorý sa vyskytuje v dôsledku chorôb tehotnej ženy. V rozvíjajúcom sa dieťati vedie k nedostatku zásobovania tkanivom (najmä mozgu) kyslíkom. Táto patológia je pre dieťa dosť ťažké, môže mať dlhodobé a vážne následky pre jeho zdravie. Je veľmi dôležité identifikovať príznaky mozgovej hypoxie u novorodencov včas a prijať vhodné opatrenia, ako liečiť následky. Po prvé, očakávaná matka počas tehotenstva by mala sledovať prevenciu rozvoja tohto ochorenia.

Príčiny a faktory prispievajúce k výskytu hypoxie u novorodencov

Hlavné ochorenia, ktoré vyvolávajú vývoj tohto patologického syndrómu, sú:

 • gestóza (skorá a neskoro toxóza) tehotenstva;
 • endokrinné ochorenia (patológia štítnej žľazy, diabetes mellitus);
 • choroby dýchacieho systému očakávanej matky (tuberkulóza, pneumónia, bronchiálna astma);
 • hrozba ukončenia tehotenstva;
 • kardiovaskulárna patológia vedúca k problémom dýchacích ciest plodu (srdcové chyby);
 • mladý vek ženy (do 18 rokov);
 • tehotenstvo osôb starších ako 35 rokov;
 • nesprávny životný štýl - hypodynamia (sedavý život, sedavá práca), zlá výživa, nadváha, stresové skúsenosti, nedostatočný počet a trvanie prechádzok na čerstvom vzduchu;
 • anémia (anémia), leukémia;
 • syndrómy polyhydramnio a nízka voda;
 • patológia tehotenstva: predčasné alebo odložené, viacnásobné tehotenstvo, zapletenie dieťaťa pupočníkom;
 • konfliktné faktory rhesus;
 • intoxikácia drogami;
 • patologické stavy v pôde: placenta previa, pôrodná trauma, predčasné oddelenie placenty, slabosť práce.

Známky a príznaky

Dieťa narodené s hypoxiou mozgu, vo vzhľade vyniká medzi zdravými deťmi. Dýchanie dieťaťa je ťažké, žiadna aktivita. Spolu s letargiou sa určuje bledosť a cyanóza kože. V medicíne existuje špeciálna klasifikácia stupňov hladovania kyslíkom. Hypoxia novorodenca sa odhaduje na stupnici Apgar od 1 do 10 bodov. Určitý počet bodov hrá úlohu v prebiehajúcich lekárskych aktivitách.

 • Svetelná scéna zvyčajne trvá niekoľko dní, pokračuje bez akýchkoľvek osobitných následkov pre dieťa. Jeho rýchlosť dýchania je asi 100 za minútu alebo o málo menej, nie je jasne vyslovená cyanóza končatín. Namiesto toho, čo je bežné, je tlieskaný plač alebo jeho úplná neprítomnosť.
 • Štádium miernej závažnosti pokračuje s nepravidelným dychom menej ako 100 za minútu, srdcové zvuky dieťaťa sú trochu tlmené, s periódami arytmií, svalovým napätím a ohybom končatín, pravidelným trepaním na brade, ramenách a nohách. Baby chuť je znížená alebo chýba. Dotknutím sa dieťaťa spôsobuje, že sa potiahne a zmäkne. Hlasné a tvrdé zvuky vedú k rovnakému výsledku.
 • Silné štádium cerebrálnej hypoxie u novorodencov je charakterizované bledosťou, úplným nedostatkom chuti do jedla, prudkým znížením svalového tonusu a hluchými tónmi stredného veku, ťažkou arytmiou, poruchami všetkých orgánov a systémov dieťaťa. V tomto prípade je potrebná okamžitá lekárska pomoc, pretože existuje ohrozenie života dieťaťa a vznik vážnych následkov vrátane postihnutia.

Komplikácie ochorenia, čo je nebezpečná hypoxia u novorodencov

Mierny stupeň tohto ochorenia zvyčajne zmizne v priebehu niekoľkých hodín. Preventívne dieťa vyžaduje dodatočné monitorovanie neonatológom alebo pediatrom.

Priemerný stupeň má obvykle tlmiaci účinok na centrálny nervový systém a vyžaduje lekársku korekciu. Správne zaobchádzanie nemá žiadne následky. Dlhodobý nedostatok kyslíka bez pomoci môže viesť k invalidite.

Závažná hypoxia spôsobuje komplikácie mozgu a orgánom oveľa častejšie ako priemer. Jej liečba vyžaduje niekoľko týždňov v nemocnici, po ktorej nasleduje ambulantné pozorovanie až do úplného zotavenia. Nesprávna pomoc môže viesť k opuchu mozgu, intrakraniálnej krvácaní, poškodeniu obličiek, trombóze krvných ciev, šoku. V závažných prípadoch dochádza k úmrtiu. Medzi neskorými komplikáciami je potrebné poznamenať výskyt meningitídy, sepsy, hydrocefalu (edému mozgu), pneumónie, skupiny neurologických ochorení, ktoré vedú k životnému postihnutiu dieťaťa. Treba poznamenať, že včasná diagnóza a liečba cerebrálnej hypoxie u novorodencov nemá žiadne následky.
diagnostika

Na základe registrácie klinických údajov, hodnotenia stavu dieťaťa. Vzhľad, farba kože, správanie dieťaťa, reakcia na zvuky a svetlo, rýchlosť dýchania, srdcová frekvencia, rytmus, údaje z klinickej analýzy krvi (hemoglobín, farebný indikátor, leukocytový vzorec, hematokrit). Dôležité údaje o stave krvi v kyslom prostredí. Vykonáva sa diagnostická ultrazvuková dopplerografia cerebrálnej cirkulácie, ultrazvuk mozgu, CT sken (výpočtová tomografia), neurosonografia, NMR (nukleárna magnetická rezonancia).

Liečba hypoxie mozgu u novorodencov

Výber spôsobov a prostriedkov liečby závisí od stupňa hypoxie. Po diagnostike je veľmi dôležité čo najskôr prejsť na lekárske opatrenia. Hlavnou úlohou terapie je normalizovať funkciu dýchania. Dieťa by malo mať pokoj a prístup k čerstvému ​​a čistému vzduchu.

 • Pri miernom stupni mozgovej hypoxie u novorodencov je liečba fyzioterapeutickou aktivitou vykonávanou inštruktorom, ktorú dopĺňa špeciálna masáž. Pozitívny účinok má terapeutické cvičenie. Tiež je zobrazený teplý bylinný čaj s vývarmi a infúziami bylín, ktoré majú sedatívny (utišujúci) účinok. Užitočná aromaterapia s použitím olejov levandule, harmančeka, čajovníka.
 • Priemerná závažnosť hypoxie mozgu u novorodencov znamená ďalší príjem sedatív. Na zvýšenie účinku sú predpísané lieky, ktoré zlepšujú metabolické procesy v tkanivách (Pantogam, Piracetam) a cerebrálny obeh (Vinpocetín). Dieťa musí byť pod stálym dohľadom neonatológov.
 • Silné štádium hypoxie si vyžaduje aktívnejšie vykonávanie už uvedených opatrení a dodatočných postupov, ak je to potrebné. Keď sa svalové napätie a paroxyzmálne jerking, dieťa je predpísané lieky s antikonvulzívnymi vlastnosťami. V závažných prípadoch je zo zdravotných dôvodov možné použiť pre transfúziu krv pre dieťa. Ak sa objavia príznaky nadchádzajúceho mozgového edému, okamžité podávanie sa vyžaduje v primeraných dávkach Diabaru alebo iných liekov diuretickej skupiny. V žiadnom prípade nie je dôležité zabrániť vzniku hypoxie do štádia zadusenia, v ktorom sa dieťa uduje a môže zomrieť.

Liečba ľudových liečiv

Možnosti tradičnej medicíny pri liečbe cerebrálnej hypoxie u novorodencov sú obmedzené a ťažko používané. Do tohto problému by sa mal zaoberať len úradný liek.

Vedľajšie účinky

Nesprávne zvolené dávky liekov predpísané dieťaťu a nepozornosť kontraindikácií dostupných pre skupinu liekov môžu spôsobiť vedľajšie účinky.

Prevencia hypoxie mozgu u novorodencov

Prevencia tejto patológie závisí od očakávanej matky, jej správania, životného štýlu, zdravia a výživy. Pravidelné a dlhé prechádzky na čerstvom vzduchu zabraňujú vzniku hypoxie. Je potrebné opustiť zvyk fajčiť, ktorý je dnes rozšírený. Zvlášť dôležité je výkon špeciálnej gymnastiky pre tehotné ženy s cieľom normalizovať hormonálne pozadie. Normálna fyziologická funkcia žliaz vonkajšej a vnútornej sekrécie prispieva k správnej výmene plynu v tele matky a vyvíjajúceho sa plodu.

Plánované návštevy gynekológa umožňujú včasné zistenie možných ochorení počas tehotenstva a poskytujú včasnú liečbu tejto choroby.

Diéta, výživa

Racionálna výživa je preventívna. Jeho cieľom je odstrániť fakt trávenia pri vývoji a progresii chorôb, ktoré môžu viesť k vývoju hypoxie mozgu u novorodencov. Po prvé, je potrebné venovať pozornosť možnosti výskytu anémie u tehotnej ženy. Preto sa na účely profylaxie majú vo výžive prevládať mäsové výrobky (najmä teľacie), hovädzia pečeň, morská ryba, kurčatá a prepelice, červený a čierny kaviár a morské plody. Veľmi dôležité sú rôzne obilniny, fazuľa, fazuľa. Pri používaní zeleniny by mala byť preferovaná kapusta, zelená, sladká paprika. Požadované mliečne výrobky, tvaroh, je veľmi užitočné. Počas dňa je dobré jesť niekoľko vlašských orechov. Z ovocia v prvom rade je potrebné uprednostňovať granátové jablká a jablká. Z horúcich nápojov na špeciálnom mieste stojí bujón bokov.

Akútna a chronická hypoxia plodu - príznaky, dôsledky pre dieťa, liečba

Jedným z najpálčivejších problémov v pôrodníctve a neonatológii zostáva fetálna hypoxia počas tehotenstva. Podľa niektorých údajov sa jej frekvencia v počte narodených detí pohybuje medzi 4 a 6%, na druhej strane dosahuje 10,5%.

Patológia spojená s hypoxiou, tj nedostatok kyslíka, je nebezpečná nielen v prenatálnom období, ale ďalej vedie k závažným následkom u detí. V 63% patologických zmien v organizme, ktoré s ňou súvisia, sa prejavuje v prenatálnom období, v priemere 21% v intrapartálnom období a 5 až 6% v novorodeneckom období. Ako určiť fetálnu hypoxiu a je možné ju vyhnúť?

Čo je nebezpečná patológia?

Tento patologický stav, ktorý často komplikuje tehotenstvo a pôrod, je najčastejšou príčinou úmrtnosti plodu a chorobnosti v detskom veku.

Nedostatok kyslíka v rôznych obdobiach tehotenstva a pôrodu je charakterizovaný vývojom rôznych patológií a rôznych následkov. Napríklad počas záložkových telies môže spomaliť vývoj embrya a tvorbu vývojové chyby, pri tkanivové diferenciácie orgánov - oddialiť ďalšieho rozvoja patológie alebo poškodenia centrálneho nervového systému (60 - 80%), k porušeniu adaptačné mechanizmy plodu a novorodencov, zvýšenie výskytu týchto novorodencov.

Závažná intrauterinná hypoxia môže byť tiež príčinou úmrtnosti na pôrod alebo dojčenskej úmrtnosti v počiatočnom období po pôrode (23%), poškodenia alebo oneskorenia intelektuálneho a / alebo psychomotorického vývoja u novorodencov. Okrem toho odhaľujú lézie srdca a krvných ciev (78%), centrálne nervové (v 98% a viac) a močových (70%) systémoch, vážne ochorenia očí.

Čo je hypoxia plodu?

Pojem "fetálna hypoxia" sa používa na označenie komplexu zmien vo svojom tele vyplývajúcich z nedostatočného zásobovania kyslíkom orgánmi a tkanivami alebo nedostatočnou asimiláciou (využívaním) kyslíka týmito orgánmi.

Toto nie je nezávislé ochorenie alebo primárna nosologická forma, ale stav, ktorý je výsledkom patologických procesov inej povahy v systéme matka-placenta-plod a komplikuje vnútromaternicový vývoj týchto druhov.

Aj v prípade nekomplikovaného, ​​fyziologického priebehu tehotenstva je poskytovanie kyslíka plodu výrazne nižšie v porovnaní s dospelými. Ale kompenzačné adaptačné mechanizmy (zvýšenie srdcovej frekvencie, veľký minútový objem krvi, významná kyslíková kapacita krvi atď.) V akejkoľvek fáze vývoja zabezpečujú jeho odolnosť voči tomuto nedostatku, čo vedie k dodávke kyslíka v plnom súlade s jeho potrebami.

Porucha kompenzačných mechanizmov vedie k hypoxickému stavu, ktorý sa v závislosti od trvania rozdeľuje na:

 1. Chronická, ktorá sa dlhodobo vyvíja v dôsledku nedostatku kyslíka počas zložitého priebehu tehotenstva. Chronická intrauterinná hypoxia plodu je hlavne spojená s morfologickými a funkčnými zmenami placenty, ktoré sú zvyčajne dôsledkom prerušenia dodávok krvi v dôsledku zápalových, degeneratívnych a iných typov poškodenia.
 2. Subakútny, ktorý sa vyznačuje poklesom stupňa adaptačnej schopnosti plodu a vyvíja sa 1-2 dni pred nástupom pôrodu.
 3. Akútna, vzniká už pri pôrode. Akútna fetálna hypoxia sa veľmi zriedkavo vyvíja počas tehotenstva. Nepriaznivým faktorom z hľadiska prognózy je jeho často pozorovaný vývoj na pozadí už existujúcej chronickej hypoxie.

Príčiny a formy hypoxie

Myšlienka mnohých príčin a mechanizmov vývoja umožňuje pochopiť, ako sa vyhnúť plodovej hypoxii počas tehotenstva. Všetky kauzálne faktory sa bežne kombinujú do troch skupín:

 • choroby a poruchy tela tehotnej ženy vedúce k nedostatku kyslíka - patológia v kardiovaskulárnom a pľúcnom systéme, kompresia dolnej vena cava, otravy alebo intoxikácie tela, anémia, strata krvi alebo šok rôznych príčin, komplikácie tehotenstva alebo pôrodu sprevádzané nadmerným v ženskom tele oxidu uhličitého alebo nedostatku kyslíka;
 • poruchy plodu, placenty systému, rozvíja gestózou, predĺžené tehotenstvo, predčasného pôrodu, abnormálne placentárnu umiestnenie alebo trombóza placentárnych ciev, infarkt placenty, zlom mieste pupočnej šnúry alebo trombózy druhé, hypoxia plodu počas pôrodu vzhľadom k predčasnému uvoľneniu normálne umiestnená placenta abnormality generic aktivita, zapletenie pupočníkovej šnúry, napätie alebo strata z nej;
 • patológia u plodu - infekcia, prítomnosť vrodených malformácií, hemolytická choroba, anémia, predĺžená kompresia hlavy počas pôrodu.

Formy hypoxie v súlade s mechanizmami jej vývoja

Arteriálna hypoxemia

K čomu patria:

 • hypoxická reakcia spôsobená poruchou prívodu kyslíka do uteroplacentárneho prietoku krvi;
 • transplacentárny - výsledok obehových porúch v placentách alebo vo fetal-placentárnom systéme a poruchy funkcie výmeny plynov placenty.

hematický

Vzťahuje sa na anémiu spôsobenú strate krvi alebo hemolytickým syndrómom, ako aj zníženie stupňa afinity kyslíka na fetálny hemoglobín.

ischemická

Vývoj v súvislosti s:

 • nízky srdečný výkon s kardiálnymi a vaskulárnymi abnormalitami, nedostatočná kontraktilita srdcového svalu alebo ťažké srdcové arytmie;
 • zvýšená rezistencia v cievach (mechanická kompresia, trombóza maternicových artérií atď.), vrátane poruchy krvných vlastností.

zmiešaný

Ide o kombináciu dvoch alebo viacerých mechanizmov nedostatku kyslíka.

V praxi sú najbežnejšie arteriálne-hypoxemické a zmiešané formy.

Nedostatok kyslíka je hlavným faktorom mechanizmu vývoja metabolických porúch, fungovania orgánov a v dôsledku toho vývoja terminálneho stavu. Zníženie stupňa nasýtenia krvi v dôsledku kyslíka vedie k porušeniu jeho respiračných funkcií ak rozvoju kyslého prostredia. Zmenené podmienky sú príčinou porušenia a mnoho parametrov konštantnosti a samoregulácie vnútorného prostredia tela.

Spočiatku je univerzálna kompenzačná reakcia zameraná na ochranu životne dôležitých systémov a orgánov a zachovanie ich funkcií. K tomu dochádza prostredníctvom stimulácie hormón nadobličiek a zvýšenie uvoľňovania katecholamínov, čo má za následok zvýšenie fetálnej srdcovej frekvencie spočiatku pri hypoxii. Okrem toho je centralizácia krvného obehu vyvíja (redistribúciu krvi) v dôsledku vazospazmus v jednotlivých orgánov, ktoré nie sú zásadné (pľúca, črevá, slezina, obličky, koža).

To všetko prispieva k zlepšeniu krvného obehu v životne dôležitých orgánoch (srdce, mozog, nadobličkách, placentách) a následne k zvýšeniu prívodu kyslíka tým, že znižuje jeho dodanie do "menej dôležitých" orgánov a tkanív, čo vedie k rozvoju metabolickej acidózy V stredu).

Významný a predĺženej hypoxia spôsobuje vyčerpanie kompenzačných mechanizmov, inhibíciu funkcie nadobličiek kôry, zníženie zrážanlivosti hladiny katecholamínov a kortizolu. To spôsobuje zhoršenie funkcie endokrinné regulácie životne dôležitých centier, že znižuje tepovú frekvenciu a nižší krvný tlak, pomalý prietok krvi, krvný stázy v cievach a hromadenie to vo vrátnici.

Takéto porušenia sú sprevádzané zmenou viskozity krvi a jej tekutými vlastnosťami, mikrocirkulačnou poruchou, porušením výmeny plynu v nich, znížením pH, zvýšením priepustnosti steny malých ciev, opuchom tkanív atď.

Výrazné zmeny na macrodynamics a Microdynamic sprievode metabolickými poruchami, môže byť príčinou tkanivovej ischémie a dokonca nekróza, predovšetkým v mozgu, ako aj malá, niekedy masívne krvácanie v ňom a v iných orgánoch, funkčných porúch respiračného a kardiovaskulárnych centier mozgu a ďalšie

Účinky hypoxie u dieťaťa po narodení

Závažnosť a trvanie zachovania týchto účinkov závisí od stupňa a trvania hypoxie. V závislosti od svojej intenzity vydávajú:

 • mierny stupeň alebo funkčná hypoxia - dochádza iba k porušovaniu hemodynamickej povahy;
 • hlboké, čo je spojené s reverzibilným porušovaním všetkých typov metabolizmu;
 • závažné alebo deštruktívne, pri ktorých sa na bunkovej úrovni vyvíja nezvratné poškodenie.

Klinický obraz a diagnóza

Klinické príznaky a subjektívne symptómy fetálnej hypoxie počas tehotenstva sú veľmi zriedkavé a je pomerne ťažké ich rozpoznať. K tomu je potrebné počuť srdcový rytmus gynekológa stetoskopom.

V dôsledku toho môže dôjsť k počúvanie úderov srdca predpokladu existencie patologického stavu, kedy došlo k poruche (zvýšenie alebo naopak pokles) počet srdcových sťahov. V týchto prípadoch je potrebné vykonať dodatočné (inštrumentálne a diagnostické) štúdie.

Je možné určiť hypoxiu plodu nezávisle od tehotnej ženy?

Všeobecná myšlienka mechanizmov tohto stavu pomáha ženám pochopiť, že nedostatok príjmu alebo využitia kyslíka plodom nevyhnutne vedie k zmene povahy jeho fyzickej aktivity. Môžete to rozpoznať správnym hodnotením pocitov počas fetálnych pohybov.

Ako sa plod správa počas hypoxie?

V počiatočných štádiách patologického stavu zaznamenáva tehotná žena zvýšenie frekvencie a zvýšenie intenzity porúch. V prípade dlhotrvajúceho nedostatku kyslíka alebo jeho progresie sa stupeň motorickej aktivity znižuje až na úplné zastavenie porúch.

Zníženie počtu pohybov na 3 alebo menej na jednu hodinu je jasným príznakom hypoxického utrpenia a je priamym indikátorom okamžitého vedenia ďalšieho výskumu, aby sa rozhodlo o voľbe ďalšej taktiky tehotenstva.

Inštrumentálne a diagnostické známky hypoxie plodu v neskorších štádiách, niekedy v skoršom časovanie, sú označené týmito nepriamymi technikami, ako echografia, kardiotokografie drží dopplerometricheskogo štúdie prietok krvi v nádobách maternicovej-placentárnu fetálny systém, stanovenie plodu biofyzikálne profil, tlak kyslíka a uhlíka plyn, kyslá báza a kyselina mliečna v krvi žien, biochemické štúdie plodovej vody, hladiny niektorých hormónov t. d.

Najpresnejšie a informatívnejšie metódy v neskorom tehotenstve (v treťom trimestri) sú kardiotokografia, ultrazvukové skenovanie a dopplerometria.

Počiatočné známky kyslíka "hladovanie" počas kardiotokografie sú:

 • zvýšenie srdcovej frekvencie na 170 úderov za minútu alebo zníženie na 100 úderov;
 • zníženie stupňa variability srdcového rytmu (variabilita rytmu), čo je zvyčajne 5-25 úderov za minútu (čo naznačuje normálnu reguláciu srdcovej funkcie systémami sympatika a parasympatika);
 • krátkodobá monotónna povaha srdcovej frekvencie, ktorá nepredstavuje viac ako 50% zaznamenaného záznamu;
 • znížená reakcia na funkčné testovanie;
 • vyhodnotenie kardiotogramu v rozmedzí od 5 do 7 bodov.

Pri závažnom nedostatku kyslíka sa pozoruje:

 • významné (viac ako 170 úderov za minútu) tachykardiu alebo bradykardiu, ktorá je menej ako 100 úderov za minútu;
 • výrazné zníženie variability rytmu;
 • monotónnosť srdcovej frekvencie, ktorá je viac ako 50% záznamu;
 • paradoxná odpoveď na funkčné testy a neskorá (po 10-30 sekundách) reakcia vo forme zníženia srdcovej frekvencie plodu v reakcii na jeho pohyb (pri vykonávaní nestezivého testu);
 • kardiotogram skóre je 4 body alebo menej.

V diagnostike veľkého významu je Dopplerovská štúdia krvného obehu v cievach mozgu a aorty plodu. Táto metóda v skorších obdobiach v porovnaní s kardiotokografiou odhaľuje intrauterinnú hypoxiu u tehotných žien a umožňuje nám odporučiť neustále starostlivé sledovanie a liečbu.

Hypoxia pri narodení sa prejavuje aj zhoršenou srdcovou aktivitou. Najčastejšími diagnostickými metódami počas tohto obdobia sú auskultácia a kardiotokografia.

Diagnostické symptómy v prvej fáze pôrodu zahŕňajú:

 1. Počiatočné príznaky (bez ohľadu na prezentáciu) sú bradykardia, ktorá je asi 100 úderov za minútu, pravidelne sa objavuje monotónny srdcový rytmus, odpoveď na kontrakcie, ktorá sa prejavuje v oneskorenom znížení srdcového rytmu na 70 úderov.
 2. Zaznamenané príznaky sú bradykardia, dosahujúca 80 úderov za minútu s bolesťami hlavy alebo tachykardiou (až 200 úderov) s panvovou prezentáciou, pretrvávajúcimi arytmiami nezávisle od prezentácie a monotónnosťou srdcového rytmu. Navyše reakcie na kontrakcie, vyjadrené v dlhom oneskorenom znížení frekvencie rytmu vo forme komplexov v tvare W v prípade cefalickej prezentácie a kombinácie jej zvýšenia s poklesom (až 80 úderov za minútu) - s panvovou prezentáciou.

V druhej etape práce:

 1. Počiatočné príznaky sú bradykardia až do 90 úderov alebo zvýšenie frekvencie kontrakcií (tachykardia) až do 200 úderov za minútu, periodicky sa objavujúceho monotónneho srdcového rytmu, po pokusoch o oneskorené zníženie srdcovej frekvencie na 60 úderov za minútu.
 2. Vyjadrené príznaky - 80 bradykardiu alebo tachykardiu viac ako 190 úderov za minútu, stabilné monotónna rytmus arytmia neskôr a predĺžená spomalenie frekvencie (50 úderov) previa hlavy alebo puzdra záveru, s CEPHALIC - W v tvare komplexov.

Okrem toho prítomnosť mekónium v ​​plodovej vody hovorí aj v prospech hroziacej situácie (ale iba v prípade prezentácie hlavy). Môže to byť vo forme jednotlivých suspendovaných fragmentov (pri počiatočných príznakoch) alebo znečistenej emulzie (v ťažkých prípadoch). Jeho prítomnosť však môže byť výsledkom nielen akútnej hypoxie, ale aj dlhodobého alebo krátkodobého nedostatku kyslíka, ku ktorému došlo pred začiatkom pôrodu. Narodenie je možné bez asfyxie, ak sa hypoxické epizódy neopakujú.

Nepriaznivým znakom počas prvého a druhého obdobia pôrodu, na rozdiel od prenatálneho obdobia, je výskyt výraznej motorickej a respiračnej aktivity plodu, čo vedie k ťažkému syndrómu aspirácie.

Liečba a prevencia hypoxie plodu

Liečebný program pozostáva z korekcie terapie komorbidít (ak je k dispozícii), normalizácie krvného obehu v placentách, zlepšenia dodávania kyslíka a energetických zložiek plodu, opatrení na zvýšenie jeho adaptačnej kapacity a metabolických procesov a tiež zvyšovania odolnosti voči nedostatku kyslíka.

Priamo sa liečba fetálnej hypoxie uskutočňuje použitím metód a liekov, ktoré prispievajú k:

 1. Relax myometrium.
 2. Rozšírenie uteroplacentálnych ciev.
 3. Zlepšenie reologických charakteristík krvi.
 4. Stimulácia metabolizmu v myometriu a placentách.

Na tento účel je predpísaný odpočinok v posteli, žena dýcha so zmesou kyslíka a vzduchu 1 hodinu až dvakrát denne, užíva kokteil proteín-kyslík a hyperbarickú oxygenáciu, ak je prítomná tehotná kardiovaskulárna nedostatočnosť.

Používajú sa nasledujúce lieky: Sighetin, Efillin, Curantil, Trental, antikoagulanciá (heparín), metionín, kyselina listová, vysoké dávky vitamínu "B12", Kokarboxyláza, lipostabil, halosbín, antioxidanty (vitamíny" E "a" C ", kyselina glutámová).

Pri akútnej hypoxie, chronickej hypoxia na načasovanie 28-32 týždňov v neprítomnosti požadovaného výsledku liečby, zhoršenie kardiotokogrammy a biofyzikálne profil, prítomnosť oligohydramniu, vzhľad mekónia do amniotickej dodania tekutiny je znázornený stav núdze, bez ohľadu na tehotenstvo.

Generický obdobie, v rámci prípravy na chirurgické (cisársky rez), alebo pôrodná (perineo- alebo epiziotómia, kliešte, vakuumekstraktsiya, extrakcia na panvové koniec) rozlíšením rodov použité dýchanie zvlhčeného kyslíka, intravenózne podanie glukózy, aminofylín, cocarboxylase a askorbovej kyseliny sigetin,

Prevencia pozostáva z včasnej prenatálnej diagnostiky, liečby súvisiacich ochorení (kardiovaskulárnej a pľúcnej patológie, diabetes mellitus atď.), Detekcie, dôkladného vyšetrenia, včasnej hospitalizácie a liečby ohrozených žien.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Betablokátory pre hypertenziu

Jedna z najpopulárnejších a vysoko účinných farmakologických skupín pri liečbe esenciálnej a symptomatickej hypertenzie sa tradične považuje za beta-blokátory.Tieto lieky nielen pomáhajú účinne znižovať hladinu krvného tlaku, keď dosahujú zvýšené hladiny, ale tiež pomáhajú znížiť srdcovú frekvenciu v dostatočnom rozsahu.

Najlepšia mast pre tromboflebitídu dolných končatín

Tromboflebitída je venózna patológia sprevádzaná tvorbou krvných zrazenín na stenách krvných ciev.Tromboflebitída je komplikácia vyplývajúca z progresie kŕčových žíl.

Liečba tromboflebitídy s liekmi

Tromboflebitída je závažné, bežné ochorenie. Je charakterizovaná zápalom venóznych cievnych stien, zúžením žilového lúmenu, vznikom nebezpečnej krvnej zrazeniny - trombom.

Čo je ROE v krvnom teste

ROE v krvi je reakcia alebo rýchlosť sedimentácie erytrocytov.
Normálna ROI pre ženy viac ako pre mužov.Je to spôsobené fyziologickými procesmi ženského tela.
Zvýšenie rýchlosti je často spojené so zápalovým procesom a je jeho prvým znakom.

Dýchavičnosť pri chôdzi: príčiny a spôsoby liečby

Výskyt neustáleho dýchania pri chôdzi prináša veľa nepohodlia každému človeku. Koniec koncov, dýchavičnosť, ku ktorej dochádza počas nástupu dyspnoe, nepriaznivo ovplyvňuje fungovanie všetkých systémov a orgánov v ľudskom tele.

Preskúmanie telangiektázie (pavúkov): príčiny a liečba

Z tohto článku sa dozviete: čo je telangiektázia, prečo sa vyvíja, ako sa prejavuje a liečí. Ľudia, ktorí nesúvisia s liekmi, nazývajú tento syndróm vaskulárne hviezdičky.