Ľudské oko neustále potrebuje kyslík a živiny. Táto funkcia v našom tele je vykonávaná choroidom. Predná časť choroidu (dúhovky a ciliárneho tela) a zadná časť, ktorá je zodpovedná za dodávanie krvi do sietnice a skléry, sú oddelené. Uveitída je skupina ochorení spravidla spôsobená infekčnými faktormi, ktoré postihujú cievnu membránu nášho viditeľného orgánu.

Predpísať správne lieky na liečbu uveitídy oka, musíte sa poradiť s oftalmológom. Na určenie lokalizácie a závažnosti ochorenia sa používa biomikroskopia, refraktometria, oftalmoskopia a mnoho ďalších metód a zariadení. Zozbieral tiež históriu pacientov a ich sťažnosti.

Hlavné príznaky uveitídy sú nasledovné:

 • - sčervenanie očí
 • - pocit ťažkosti
 • - znížená zraková ostrosť
 • - slzenie
 • - strach z jasného svetla
 • - bolesť v zadnej časti oka (objavuje sa, keď je optický nerv zapojený do patologického procesu)

Lieky na uveitídy

Liečba uveitídy oka závisí od príčiny, ktorá spôsobila alebo vyvolala chorobu. Príčinným činidlom môže byť vírus, baktéria, tuberkulózny bacil, chlamydia. Niekedy sa uveitída prejavuje ako sekundárna choroba pri reumatoidnej artritíde alebo tuberkulóze. V zriedkavých prípadoch nie je možné určiť príčinu patológie. Terapia je zameraná hlavne na odstránenie príčiny ochorenia.

Hlavné skupiny liekov na liečbu uveitídy:

 • 1) Antibiotiká
 • 2) steroidy
 • 3) Antivírusové látky
 • 4) cytostatiká

Liečba prednej a zadnej uveitídy

Spravidla je ľahšie diagnostikovať ako chrbát. V akútnej fáze je znázornené podávanie antibakteriálnych kvapiek na spojivkový vak, ako aj hormóny a glukokortikoidy. Proti zápalové liečivá sa tiež topicky aplikujú. Liečba zadnej uveitídy je takmer rovnaká.

Hlavné lieky používané na liečbu uveitídy oka sú antibiotiká, ktoré potláčajú zápal. Používajú sa tetracyklíny, makrolidy (napríklad klaritromycín), fluorochinolóny a iné širokospektrálne lieky.

Lokálne používané kvapky na liečbu uveitídy. Okrem antibakteriálnych roztokov sa používajú cyklopentolát, dexametazón, sodná soľ diklofenaku, hydrobromid gomatropínu. Hlavnými skupinami liekov na instiláciu sú glukokortikoidy, adrenomimetiká, anticholinergiká, NSAID.

Pre pohodlie pacienta sa používajú mydriatiká (atropín, tropikamid).

Vo forme intramuskulárnych injekcií alebo tabliet sa predpisujú antibiotiká a rôzne antivírusové lieky - cykloferón, polyoxidonium, arbidol atď. V prípadoch komplikácií sa uveitída lieči cytostatikami, ktoré potláčajú imunitnú odpoveď tela - metotrexát a 6-merkaptopurín (zriedkavo) a cyklosporín, ktorý má benígnejší účinok.

Liečba reumatoidnej uveitídy

Spravované v spojení s reumatológom. Hlavným cieľom je liečiť základnú chorobu alebo odstrániť jej prejavy. Glukokortikoidy a mydriatika sú predpísané lokálne. Protizápalové lieky sa používajú systémovo.

Lieky na liečbu chronickej uveitídy

Liečba pomalé (chronickej) uveitídy je dlhšia a vyžaduje použitie celého komplexu liekov. Najskôr sa určí základné ochorenie, ktoré mohlo zapríčiniť výskyt zápalových reakcií. Po stanovení diagnózy sa všetko úsilie zameriava na liečbu tejto patológie. Tiež je znázornené odstránenie ložísk infekcie - zuby zubaté, choré mandle. Na potlačenie alergických reakcií používajte lieky, ako je salicylamid, butadión, difenhydramín.

Pri liečbe uveitídy sa používajú širokospektrálne antibiotiká a antivirotiká. Tiež používané imunoterapie a protizápalové lieky. Lokálne predpísaný fibrinolyzín a iné lieky, ktoré prispievajú k vyriešeniu zápalu. Ak má patologický proces vplyv na základné štruktúry oka, možno budete potrebovať laserovú liečbu.

Po akútnej fáze choroby sú predpísané elektroforézne kurzy na prevenciu adhézie.

Je dôležité. Správnu liečbu uveitídy môže predpisovať iba kvalifikovaný lekár. Nikdy nepredpisujte lieky sami!

Naša klinika zhromaždila unikátne oftalmologické zariadenie, aby správne diagnostikovala a predpísala správnu liečbu. Príjem podáva vysoko kvalifikovaný oftalmológ s rozsiahlymi praktickými skúsenosťami.

Uveit, čo to je? Príčiny a liečba

Uveitída je zápalové ochorenie choroidov. Jeho príčiny, prejavy sú také rozmanité, že stovky stránok nemusia stačiť na to, aby ich popísali, dokonca existujú aj oftalmológovia, ktorí sa špecializujú len na diagnostiku a liečbu tejto patológie.

Predná a zadná časť choroidu sa dodáva z rôznych zdrojov, preto sú najbežnejšie izolované lézie ich štruktúr. Inervácia je tiež iná (dúhovka a ciliárne telo sú trigeminálny nerv a choroid nemá žiadnu citlivú inerváciu), čo spôsobuje významný rozdiel v symptómoch.

Choroba môže postihnúť pacientov bez ohľadu na pohlavie a vek a je jednou z hlavných príčin slepoty (asi 10% všetkých prípadov) na svete. Podľa rôznych zdrojov je incidencia 17-52 prípadov na 100 tisíc ľudí ročne a prevalencia je 115-204 na 100 tisíc.Priemerný vek pacientov je 40 rokov.

Čo je to?

Uveitída je všeobecný termín pre zápalové ochorenie choroidov očnej bulvy. Preložená z gréckeho "uvea" - "hrozna", pretože vzhľad choroid sa podobá banda hrozna.

príčiny

Vo väčšine prípadov je uveitída vyvolaná takouto príčinou - infekciou, ktorá sa dostáva do oka cez prietok krvi, ktorá sa prenáša z iného infikovaného orgánu alebo z otrasov z očí. Môžu existovať rôzne baktérie a vírusy. Baktérie prenikajú zvonku a vírusy a iné mikroorganizmy sa prepravujú cez krvný obeh.

Nebudeme však vylučovať iné príčiny uveitídy:

 1. Podchladenie.
 2. Nízka odolnosť.
 3. Choroby krvi.
 4. Reiterov syndróm.
 5. Alergická reakcia na potraviny alebo lieky.
 6. Metabolické poruchy alebo hormonálne poruchy: diabetes, menopauza.
 7. Zranenie oka, ak sa do neho dostane cudzí predmet, piercingové objekty alebo popáleniny.
 8. Infekčné alebo chronické ochorenia: glomerulonefritída, psoriáza, roztrúsená skleróza, reumatizmus, ulceratívna kolitída, reumatoidná artritída atď.
 9. Ďalšie ochorenia očí: skleritída, odlúčenie sietnice, zápal spojiviek, keratitída, blefaritída atď.

klasifikácia

V medicíne existuje definitívna klasifikácia choroby. Všetko závisí od polohy jeho lokalizácie:

 1. Periférne. S touto chorobou zápal postihuje ciliárne telo, choroid, sklovca a sietnicu.
 2. Predná. Typ ochorenia, ktorý sa vyskytuje oveľa častejšie ako iné. Spolu s léziou dúhovky a ciliárneho tela.
 3. Zadné. Zápalový optický nerv, choroid, sietnica.
 4. Keď je zápal v priebehu choroidov očnej bulvy, tento typ ochorenia sa nazýva panveitída.

Pokiaľ ide o trvanie procesu, dochádza k akútnemu ochoreniu, ak sa príznaky zhoršujú. Chronická uveitída je diagnostikovaná, ak patológia znepokojuje pacienta viac ako 6 týždňov.

Príznaky uevita

V závislosti od toho, kde sa vyvíja zápalový proces, sú tiež determinované príznaky uveitídy (pozri foto). Navyše záleží na tom, koľko ľudské telo dokáže odolávať pôvodcom ochorenia, v akej fáze vývoja je. V závislosti od týchto faktorov môžu byť príznaky ochorenia zhoršené, majú určitú sekvenciu.

Periférna uveitída sa vyskytuje pri nasledujúcich príznakoch:

 • obe oči sú často symetricky ovplyvnené,
 • čelný pohľad,
 • rozmazané videnie.

Zadná uveitída sa vyznačuje oneskoreným nástupom symptómov. Sú charakterizované:

 • rozmazané videnie
 • skreslenie objektov
 • plávajúce body pred očami,
 • znížená zraková ostrosť.

Predná uveitída je charakterizovaná nasledujúcimi príznakmi:

 • chronické roztrhnutie,
 • zúženie žiaka
 • bolestivosť
 • červené oči,
 • svetloplachosť,
 • znížená zraková ostrosť
 • zvýšený vnútroočný tlak.

V chronickom priebehu predošlej uveitídy sú príznaky zriedkavé alebo mierne: len mierne sčervenanie a plávajúce body pred očami.

diagnostika

Pri diagnostike dôležitej úlohy, ktorú zohráva história pacienta a informácie o jeho imunologickom stave. Pomocou oftalmologického vyšetrenia je špecifikovaná lokalizácia zápalu v choroidoch.

Etiológia uveitídy oka je určená kožnými testami na bakteriálne alergény (streptokok, stafylokok alebo toxoplazmín). Pri diagnostike tuberkulóznej etiológie sa rozhodujúcim príznakom uveitídy stáva kombinovaná lézia spojivky oka a výskyt špecifického akné na koži pacienta - fikén.

Systémové zápalové procesy v tele, ako aj prítomnosť infekcií pri diagnostikovaní uveitídy oka sú potvrdené analýzou krvného séra pacienta.

Ako vypadá uveitída: foto

Nižšie uvedená fotografia ukazuje, ako sa choroba prejavuje u dospelých.

komplikácie

Závažné komplikácie uveitídy zahŕňajú hlbokú a nenahraditeľnú stratu videnia, najmä ak bola uveitída nerozpoznaná alebo bola predpísaná nesprávna liečba. Medzi najčastejšie komplikácie patrí aj katarakta, glaukóm, odlúčenie sietnice, optická nervová hlava alebo dúhovka a edém cytoidnej makuly (najčastejšou príčinou zhoršenia zraku u pacientov).

Liečba uveitídy oka

Liečba uveitídy je komplexná, spočíva v použití systémových a lokálnych antimikrobiálnych, vazodilatujúcich, imunostimulačných, desenzibilizujúcich liekov, enzýmov, fyzioterapeutických metód, hirudoterapie, tradičnej medicíny. Zvyčajne sú pacientom predpísané lieky v nasledujúcich dávkových formách: očné kvapky, masti, injekcie.

Pri liečení prednej a zadnej uveitídy sa používa:

 1. Liečba vitamínmi.
 2. Antihistaminiká - "Clemastin", "Claritin", "Suprastin".
 3. Vírusová uveitída je liečená antivírusovými liekmi - "Acyclovir", "Zovirax" v kombinácii s "Cycloferon", "Viferon". Predpísané sú na topické podanie vo forme intravitreálnych injekcií, ako aj na perorálne podávanie.
 4. Širokospektrálne antibakteriálne činidlá zo skupiny makrolidov, cefalosporínov a fluorochinolónov. Lieky sa podávajú subkonjunktivne, intravenózne, intramuskulárne, intravitreálne. Výber lieku závisí od typu patogénu. Za týmto účelom vykonajte mikrobiologické vyšetrenie oddeliteľných očí na mikroflóre a stanovenie citlivosti vybraného mikróbu na antibiotiká.
 5. Imunosupresíva sú predpísané pre neúčinnosť protizápalovej liečby. Lieky v tejto skupine inhibujú imunitné reakcie - "cyklosporín", "metotrexát".
 6. Protizápalové lieky zo skupiny NSAID, glukokortikoidy, cytostatiká. Pacienti predpísali očné kvapky s prednizónom alebo dexametazónom, 2 kvapky postihnutého oka každé 4 hodiny - "Prenatsid", "Deksoftan", "Deksapos". Vnútorné užívanie "Indometacin", "Ibuprofen", "Movalis", "Butadion".
 7. Fibrinolytické lieky majú vyriešujúci účinok - "Lidaza", "Gemaza", "Wobenzym".
 8. Aby sa zabránilo tvorbe adhézií, používajú sa očné kvapky Tropicamid, Cyclopenolate, Irifrin, Atropine. Mydriatiká uvoľňujú spazmus ciliárneho svalu.

Liečba uveitídy je zameraná na rýchlu resorpciu zápalových infiltrátov, najmä pri pomalých procesoch. Ak vynecháte prvé príznaky ochorenia, zmení sa nielen farba dúhovky, rozvinie sa jej dystrofia a všetko sa skončí rozpadom.

Ľudové opravné prostriedky

Pri liečbe uveitídy môžete použiť niektoré metódy tradičnej medicíny po prerokovaní možnosti takej liečby s lekárom:

 1. Môžete použiť drvený koreň Althea. K tomu, 3-4 lyžice koreňa Althea naliať pohár vody pri izbovej teplote. Musíte na ňu trvať 8 hodín a potom ju používať na pleťové vody.
 2. Pomáha uveita odvar z heřmánku, šípky, nechtíka alebo šalvie. Ak chcete variť, budete potrebovať 3 lyžice byliniek a pohár vriacej vody. Zmes sa má infúzi asi hodinu. Potom by ste ju mali napnúť a opláchnuť týmito oči.
 3. Aj aloe môže pomôcť. Môžete použiť šťavu z aloe na instiláciu do očí a zriediť ju v studenej vriacej vode v pomere 1 k 10. Môžete urobiť infúziu suchých listov aloe.

Spravidla sú ľudské lieky doplnkové možnosti liečby, ktoré sa používajú v kombinácii. Iba včasná a adekvátna liečba akútneho zápalu v očnej vode prináša dobrú prognózu, čiže zaisťuje, že pacient sa zotaví. Trvá maximálne 6 týždňov. Ak je to však chronická forma, existuje riziko recidívy, ako aj exacerbácie uveitídy ako hlavného ochorenia. Liečba v tomto prípade bude ťažšia a prognóza je horšia.

Chirurgická liečba

Chirurgický zákrok je potrebný, ak sa choroba vyskytne so závažnými komplikáciami. Spravidla operácia zahŕňa určité kroky:

 • chirurg znižuje adhézie, ktoré spájajú plášť a šošovku;
 • odstraňuje sklovca, glaukóm alebo kataraktu;
 • odstráni očné bulvy;
 • pomocou laserového zariadenia, pripevňuje sietnicu.

Každý pacient by mal vedieť, že chirurgický zákrok nie vždy skončí s pozitívnym výsledkom. Špecialista na to varuje. Po chirurgickom zákroku existuje riziko exacerbácie zápalového procesu. Preto je dôležité včas určiť chorobu, diagnostikovať ju, predpísať účinnú liečbu.

uveitída

Uveitída je všeobecný pojem označujúci zápal rôznych častí choroidov (dúhovka, ciliárne telo, choroid). Uveitída sa vyznačuje sčervenaním, podráždením a bolesťami očí, zvýšenou fotosenzitivitou, rozmazaným zrakom, roztrhnutím a výskytom plávajúcich škvŕn pred očami. Oftalmologická diagnostika uveitídy zahŕňa visometriu a perimetriu, biomikroskopiu, oftalmoskopiu, meranie vnútroočného tlaku, retinografiu, ultrazvuk oka, optickú koherentnú tomografiu a elektroretinografiu. Liečba uveitídy sa vykonáva s prihliadnutím na etiológiu; všeobecnými princípmi sú vymenovanie lokálnych (vo forme očných mastí a kvapiek, injekcií) a systémovej farmakoterapie, chirurgickej liečby komplikácií uveitídy.

uveitída

Uveitída alebo zápal uveálneho traktu sa vyskytuje v oftalmológii v 30 až 57% prípadov zápalových lézií oka. Uveální (vaskulárne) oko škrupina anatomicky reprezentovaný clona (IRIS), ciliárne alebo ciliárne teleso (corpus ciliare) a cievnatku (chorioidey) - choroidálnej leží pod sietnicou. Preto hlavné formy uveitídy sú iritis, cyklit, iridocyklitída, choroiditída, chorioretinitída atď. V 25-30% prípadov uveitída vedie k slabému videniu alebo slepote.

Vysoká prevalencia uveitídy je spojená s rozsiahlou vaskulárnou sieťou oka a pomalým prietokom krvi v uveálnych pasážach. Táto funkcia do určitej miery prispieva k oneskoreniu choroidov rôznych mikroorganizmov, ktoré za určitých podmienok môžu spôsobiť zápalové procesy. Ďalším dôležitým znakom uveálneho traktu je oddelené dodávanie krvi do jeho predného úseku, reprezentovaného dúhovkou a ciliárnym telom a zadnou časťou, choroidom. Štruktúry predného úseku sú dodávané krvou zadnými dlhými a prednými ciliárnymi artériami a choroid je dodávaný so zadnými krátkymi ciliárnymi artériami. Preto porucha prednej a zadnej časti uveálneho traktu prebieha vo väčšine prípadov oddelene. Inervácia choroidálnych divízií oka je tiež odlišná: dúhovka a ciliárne telo hojne inervujú ciliárne vlákna prvej vetvy nervu trojklaného nervu; choroid nemá žiadnu citlivú inerváciu. Tieto vlastnosti ovplyvňujú výskyt a vývoj uveitídy.

Klasifikácia uveitídy

Anatomicky je uveitída rozdelená na prednú, strednú, zadnú a zovšeobecnenú. Predná uveitída je reprezentovaná iritidou, predným cyklitom, iridocyklitídou; stredný (stredný) - parsplanite, zadná cykliť, periférna uveitída; zadné - choroiditída, retinitída, chorioretinitída, neuroveveitída.

Dúhovka a ciliárne telo sa podieľajú na prednej uveitíde - táto lokalizácia ochorenia sa vyskytuje najčastejšie. Pri mediálnej uveitíde je postihnuté ciliárne telo a choroid, telo sklovca a sietnica. Zadná uveitída sa vyskytuje s účinkom choroidu, sietnice a optického nervu. So zapojením všetkých častí choroidu sa vyvinie panuveitída - generalizovaná forma uveitídy.

Charakter zápalového procesu uveitídy môže byť serózny, fibrinoplastický, purulentný, hemoragický, zmiešaný.

V závislosti od etiológie môže byť uveitída primárna a sekundárna, exogénna alebo endogénna. Primárna uveitída je spojená s bežnými chorobami tela, sekundárne - priamo s patológiou viditeľného orgánu.

Podľa charakteristík klinického priebehu je uveitída klasifikovaná ako akútna, chronická a chronická recidívna; berúc do úvahy morfologický obraz - granulomatózny (fokálny metastatický) a nergulomatózny (difúzny toxicko-alergický).

Príčiny uveitídy

Kauzálnymi a spúšťacími faktormi uveitídy sú infekcie, alergické reakcie, systémové a syndrómové ochorenia, poranenia, metabolické poruchy a hormonálna regulácia.

Najväčšiu skupinu tvorí infekčná uveitída - nachádzajú sa v 43,5% prípadov. Infekčné činidlá pre uveitídu sú najčastejšie mycobacterium tuberculosis, streptokok, toxoplazma, treponema bledá, cytomegalovírus, herpes vírus, huby. Takáto uveitída je zvyčajne spojená s infekciou v krvnom obehu z akéhokoľvek infekčného zamerania a vyvíja sa s tuberkulózou, syfilisom, vírusovými ochoreniami, sínusitídou, tonzilitídou, zubným kazom, sepsou atď.

Pri vývoji alergickej uveitídy je úloha zvýšenej špecifickej citlivosti na environmentálne faktory - alergie na lieky a potraviny, senná nádcha atď. Sérová uveitída sa často objavuje pri zavádzaní rôznych sér a vakcín.

Uveitída po traumatickom vzniku vzniká po popálení očí v dôsledku penetračného alebo kontaminačného poškodenia očnej gule a pri kontakte s cudzími telesami.

Vývoj uveitída môže prispieť k metabolické poruchy a hormonálne dysfunkcie (diabetes, menopauza a t. D.), ochorenia krvného systému, ochorenia orgánov View (odlúčenie sietnice, keratitída, konjunktivitída, blefaritída, sklerity perforácii vredu rohovky), a ďalšie. Patologických stavov telo.

Príznaky uveitídy

Príznaky uveitídy sa môžu líšiť v závislosti od miesta zápalu, patogénnosti mikroflóry a všeobecnej reaktivity organizmu.

V akútnej forme dochádza k predošlej uveitíde s bolesťou, sčervenaním a podráždením očných bulbov, roztrhnutím, fotofóbiou, zúžením žiaka, zhoršením videnia. Perikorneálna injekcia nadobudne fialový odtieň, často zvýšenie vnútroočného tlaku. Pri chronickej predošlej uveitíde je priebeh často asymptomatický alebo s miernymi príznakmi - mierne sčervenanie očí, "plávajúce" bodky pred očami.

Zrážanie rohovky (akumulácia buniek na rohovkovom endotelu) a bunková reakcia vo vlhkosti prednej komory, zistená počas biomikroskopie, je indikátorom aktivity prednej uveitídy. Komplikácie prednej uveitídy môžu byť zadná synechia (adhézie medzi dúhovkou a kapsulou šošovky), glaukóm, katarakta, keratopatia, makulárny edém a zápalové membrány očnej bulvy.

Pri periférnej uveitíde dochádza k poškodeniu oboch očí, k opaľovaniu pred očami, k poklesu centrálneho videnia. Zadná uveitída sa prejavuje pocitom rozmazania videnia, skreslenia objektov a "plávajúcich" bodov pred očami, poklesu ostrosti zraku. Pri zadnej uveitíde sa môže objaviť makulárny edém, ischémia makuly, oklúzia retinálnych ciev, oddelenie sietnice a optická neuropatia.

Najzávažnejšou formou ochorenia je bežný iridocyklochlorid. Spravidla sa táto forma uveitídy vyskytuje na pozadí sepsy a je často sprevádzaná vývojom endoftalmitídy alebo panoftalmitídy.

Pri uveitíde spojenej s Vogta-Koyanagi-Haradovým syndrómom sú pozorované bolesti hlavy, neurosenzorická strata sluchu, psychóza, vitiligo, alopécia. Pri sarkoidóze sa okrem očných prejavov zvyčajne zvyšuje lymfatické uzliny, slzotvorné a slinné žľazy, dýchavičnosť, kašeľ. Spojenie uveitídy so systémovými ochoreniami môže byť indikované erytémom nodosum, vaskulitídou, kožnou vyrážkou, artritídou.

Diagnóza uveitídy

Oftalmologické vyšetrenie uveitídy zahŕňa vonkajšie vyšetrenie oka (stav kože očných viečok, spojivka), visometria, perimetria, štúdium pupilárnej reakcie. Pretože uveitída sa môže vyskytnúť pri hypo- alebo hypertenzii, je potrebné merať vnútroočný tlak (tonometria).

Pomocou biomikroskopie sa zisťujú oblasti svalovej dystrofie, precipitáty, bunková reakcia, zadná synechia, zadné kapsulárne katarakty atď. Gonioskopia uveitídy odhaľuje exsudát, predná synechia, neovaskularizáciu dúhovky a uhol prednej komory.

V procese oftalmoskopie sa zistí prítomnosť ohniskových zmien v oku, opuchu sietnice a optického disku, oddelenie sietnice. Ak nie je možné vykonať oftalmoskopiu (v prípade opacifikácie optických médií), rovnako ako očné ultrazvuk sa používa na odhad oblasti oddeleného sietnice.

Pre diferenciálnu diagnostiku zadnej uveitídy sú uvedené stanovenie neovaskularizácie choroidu a sietnice, opuchového edému a optického disku, angiografia sietnicových ciev, optická koherentná tomografia makuly a optického disku, laserová skenovacia tomografia sietnice.

Dôležité diagnostické informácie pre uveitídy rôznych lokalizácií môžu poskytnúť reoftalmografiu, elektroretinografiu. Vysvetľujúca inštrumentálna diagnostika zahŕňa paracentézu prednej komory, biopsiu sklovca a chorioretín.

Z laboratórnych štúdií s uveitídou sa podľa indikácií vykoná RPR test, detekcia protilátok proti mykoplazme, ureaplazme, chlamydií, toxoplazmom, cytomegalovírusom, herpes atď., Stanovenie CIC, C-reaktívneho proteínu, reumatoidného faktora atď.

Liečba uveitídy

Uveitída je liečená oftalmológom za účasti iných odborníkov. Keď uveitída vyžaduje skorú diferenciálnu diagnostiku, včasné podávanie etiotropnej a patogenetickej liečby, korektívnu a náhradnú imunoterapiu. Liečba uveitídou je zameraná na prevenciu komplikácií, ktoré môžu viesť k strate zraku. Súčasne je potrebné liečenie ochorenia, ktoré spôsobilo vznik uveitídy.

Základom liečby uveitídy je vymenovanie mydriatických, steroidných, systémových imunosupresívnych liečiv; s uveitídou infekčnej etiológie - antimikrobiálne a antivírusové látky so systémovými ochoreniami - NSAID, cytostatiká, s alergickými léziami - antihistaminiká.

Instilácie mydriatických látok (tropikamid, cyklopentolát, fenylefrín, atropín) môžu odstrániť spazmus ciliárneho svalu, zabrániť tvorbe zadných synechií alebo odstrániť už vytvorené adhézie.

Hlavným spojením pri liečbe uveitídy je používanie steroidov topicky (vo forme vpichov v spojivkovom vaku, pri použití masti, subkonjunktiválnych, parabulbových, subtenónnych a intravitreálnych injekcií), ako aj systémovo. Pri uveitíde sa používa prednizón, betametazón, dexametazón. Pri absencii terapeutického účinku steroidnej liečby je indikovaný predpis na imunosupresívne lieky.

So zvýšeným VOP sa používajú vhodné očné kvapky, vykoná sa hirudoterapia. Po zániku závažnosti uveitídy je predpísaná elektroforéza alebo fonofóza s enzýmami.

V prípade nepriaznivého výsledku uveitídy a vývoja komplikácií môže byť potrebná disekcia predných a zadných synechií dúhovky, chirurgická liečba sklovitých opacií, glaukóm, katarakta, oddelenie sietnice. V prípade iridocyklochloridózy sa vitriektómiu často využíva a ak nie je možné zachrániť oko, oko je vykorenené.

Predpoveď a prevencia uveitídy

Komplexná a včasná liečba akútnej prednej uveitídy zvyčajne vedie k zotaveniu po 3-6 týždňoch. Chronická uveitída je náchylná k relapsu v dôsledku exacerbácie vedúcej choroby. Komplikovaná uveitída môže viesť k tvorbe zadných synechií, rozvoju glaukómu so zatvoreným uhlom, kataraktu, degenerácii a infarktu sietnice, edému optického disku, oddeleniu sietnice. V dôsledku centrálnej chorioretinitídy alebo atrofických zmien v sietnici je zraková ostrosť výrazne znížená.

Prevencia uveitídy vyžaduje včasnú liečbu očných ochorení a všeobecných ochorení, vylúčenie intraoperačných a domácich zranení očí, alergizáciu tela atď.

Uveitída (zápal choroidov): príčiny, formy, znaky, liečba

Uveitída (nesprávne uevit) je zápalová patológia rôznych častí uveálneho traktu (choroid), prejavujúca sa bolesťou v očích, precitlivenosť na svetlo, rozmazané videnie, chronické roztrhnutie. Termín "uvea" v preklade z antického gréckeho jazyka znamená "hrozno". Cievna membrána má zložitú štruktúru a nachádza sa medzi bieliacou a sietnicou, pripomínajúc vo vzhľade banda hrozna.

Štruktúra uveálnej membrány má tri úseky: dúhovka, ciliárne telo a choroid, ktoré sa nachádzajú pod sietnicou a vyčnievajú von.

Choroid má v ľudskom organizme množstvo dôležitých funkcií:

 • Reguluje tok slnečného žiarenia, čím chráni oči pred nadmerným svetlom;

štruktúra choroidu

Dodáva živiny do buniek sietnice;

 • Zobrazuje produkty rozpadu z oblasti očnej gule;
 • Podieľa sa na ubytovanie očí;
 • Vyvíja vnútroočnú tekutinu;
 • Optimalizuje úroveň vnútroočného tlaku.
 • Vykonáva funkciu termostatu.
 • Najzákladnejšou a najdôležitejšou funkciou uveálnej membrány pre organizmus je dodávanie krvi do očí. Predné a zadné krátke a dlhé ciliárne tepny zabezpečujú prietok krvi do rôznych štruktúr vizuálneho analyzátora. Všetky tri časti krvného zásobovania z rôznych zdrojov sú ovplyvnené samostatne.

  Choroidálne rezy sú tiež inervované rôznymi spôsobmi. Vetvenie cievnej siete oka a pomalý prietok krvi sú faktory prispievajúce k oneskoreniu mikróbov a rozvoju patológie. Tieto anatomické a fyziologické vlastnosti ovplyvňujú výskyt uveitídy a zabezpečujú ich väčšiu prevalenciu.

  V prípade dysfunkcie choroidu je práca vizuálneho analyzátora narušená. Zápalové ochorenia uveálneho traktu tvoria asi 50% všetkých očných patológií. Približne 30% uveitídy vedie k prudkému poklesu ostrosti zraku alebo k jeho úplnej strate. Muži trpia uveitídou častejšie ako ženy.

  rôznych foriem a prejavov očných lézií

  Hlavné morfologické formy patológie:

  1. Predošlá uveitída je častejšia. Sú reprezentované nasledujúcimi nosologiami - iritis, cyklit, iridocyclitis.
  2. Zadná uveitída - choroiditída.
  3. Stredná uveitída.
  4. Periférna uveitída.
  5. Difúzna uveitída - porážka všetkých častí uveálneho traktu. Všeobecná forma patológie sa nazýva iridocyklochloroiditída alebo panuitída.

  Liečba uveitídy je etiologická, pozostávajúca z použitia lokálnych dávkových foriem vo forme očných masti, kvapiek, injekcií a systémovej farmakoterapie. Ak sa pacienti s uveitídou neodkladne obrátia k oftalmológovi a nepodstúpia primeranú liečbu, vyvinú ťažké komplikácie: katarakty, sekundárny glaukóm, opuch a oddelenie sietnice, zvýšenie šošovky žiakovi.

  Uveitída - choroba, ktorej výsledok je priamo závislý od času detekcie a prístupu k lekárovi. Aby sa patológia nezmenila na stratu videnia, liečba by sa mala začať čo najskôr. Ak sčervenanie oka neprejde niekoľkými dňami za sebou, je potrebné navštíviť očného lekára.

  etiológie

  Príčiny uveitídy sú rôzne. Vzhľadom na etiologické faktory sa rozlišujú tieto typy ochorení:

  • Infekčná uveitída sa vyvíja v dôsledku poškodenia choroidov oka patogénnymi mikróbmi. Je rozdelená na bakteriálnu, vírusovú, parazitickú, hubovú. Medzi baktériami sú pôvodcami uveitídy streptokoky, stafylokoky, toxoplazmy, chlamydy, tuberkulózny bacil, brucella, leptospira, treponema bledá a niektoré ďalšie. Vírusy, ktoré spôsobujú zápal v uveálnom trakte - cytomegalovírus, herpes vírus, ovčie kiahne, HIV, adenovírusy a iné. Infekčné látky prenikajú do krvného riečišťa v prítomnosti ohnisiek chronickej infekcie v tele - kazu, tonzilitídy, sínusitídy, ako aj počas generalizácie infekčného procesu - sepsa, syfilis, tuberkulóza.
  • Neinfekčné uveitída je sekundárna patológie, ktorá sa vyvíja na pozadí systémových autoimunitných ochorení - reumatická horúčka, spondylitídy, spondyloartropatie, systémový lupus erythematosus, juvenilnej idiopatickej artritídy, ulceróznej kolitídy, ankylozujúcej spondylitídy, Crohnovej choroby, intersticiálna nefritída, polychondritida, glomerulonefritídy a ďalších spojivových tkanív.
  • Traumatické poškodenie očí, popáleniny a cudzie telesá vedie k vzniku uveitídy.
  • Poškodenie očí chemikáliami.
  • Idiopatická uveitída - s neznámou etiológiou.
  • Geneticky spôsobená uveitída.
  • Uveitída tváre sennej nádchy, alergie na potraviny alebo lieky.
  • Hormonálne nerovnováhy a metabolické poruchy sú faktory prispievajúce k rozvoju uveitídy. U osôb s cukrovkou a niektorými inými endokrinopatiami je ochorenie oveľa bežnejšie. Menopauzálne ženy sú tiež ohrozené uveitídou.
  • Uveitída sa najčastejšie rozvíja u osôb s anamnézou iných ochorení oka.

  U detí a starších pacientov je uveitída oka zvyčajne infekčná. V tomto prípade sú často provokujúce faktory alergie a psychický stres.

  Zápalové miesta v uveálnom púzdre sú infiltráty podobajúce sa vatovým priestorom s fuzzy kontúry žltej, šedej alebo červenej farby. Po liečbe a zmiznutí príznakov zápalu zranenia zmiznú bez stopy alebo sa vytvorí jazva, priesvitná cez skléru a ktorá má vzhľad bielej oblasti s jasnými obrysmi a nádobami pozdĺž obvodu.

  symptomatológie

  Závažnosť a rozmanitosť klinických symptómov uveitídy je určená lokalizáciou patologického zamerania, celkovou rezistenciou organizmu a virulenciou mikróbov.

  Predná uveitída

  Predná uveitída má najvýraznejšie prejavy

  Predná uveitída je jednostranné ochorenie, ktoré začína akútne a je sprevádzané zmenou farby dúhovky. Hlavnými príznakmi ochorenia sú: bolesť očí, fotofóbia, rozmazané videnie, "hmla" alebo "závoj" pred očami, hyperémia, hojné roztrhnutie, ťažkosti, pichanie a nepríjemné pocity v očiach, znížená citlivosť na rohovku. V tejto forme patológie je žiak úzky, prakticky nereagujúci na svetlo a má nepravidelný tvar. Na rohovke sa vytvárajú zrazeniny, čo predstavuje akumuláciu lymfocytov, plazmových buniek, pigmentov, ktoré plávajú v komorovej vlhkosti. Akútny proces trvá v priemere 1,5-2 mesiacov. Na jeseň av zime sa ochorenie často opakuje.

  Predná reumatoidná sérová uveitída má chronický priebeh a vymazaný klinický obraz. Ochorenie je zriedkavé a prejavuje sa tvorbou precipitátov rohovky, zadných komínov dúhovky, deštrukciou ciliárneho telesa, zakalením šošovky. Reumatoidná uveitída je charakterizovaná dlhým priebehom, ťažko liečiteľná a často komplikovaná vývojom sekundárnej očnej patológie.

  Periférna uveitída

  Pri periférnej uveitíde sú obe oči často symetricky ovplyvnené, pred očami sa objavujú "muchy", zraková ostrosť sa zhoršuje. Toto je najťažšia forma patológie v diagnostickom vzťahu, pretože zameranie zápalu sa nachádza v oblasti, ktorú je ťažké študovať s použitím štandardných oftalmologických metód. U detí a mladých ľudí je obzvlášť ťažká periférna uveitída.

  Zadná uveitída

  Zadná uveitída má mierne príznaky, ktoré sa objavujú neskoro a nezhoršujú všeobecný stav pacientov. Súčasne chýba bolesť a hyperemia, vízia postupne klesá, blikajúce body sa objavujú pred očami. Choroba začína bez povšimnutia: pacienti sa objavujú blikaním a blikajú pred očami, tvar predmetov je skreslený, vízia je zakalená. Majú ťažkosti s čítaním, zhoršuje sa videnie za súmraku, narušuje vnímanie farieb. Bunky sa nachádzajú v sklovci a na sére sú biele a žlté usadeniny. Zadná uveitída je komplikovaná ischémiou makuly, makulárnym edémom, oddelením sietnice, retinálnou vaskulitídou.

  Chronický priebeh akejkoľvek formy uveitídy je charakterizovaný zriedkavým nástupom miernych symptómov. Pacienti majú mierne zčervenalé oči a pred očami sa objavujú plávajúce body. V ťažkých prípadoch sa vyvinie úplná slepota, glaukóm, katarakta, zápal membrány očnej bulvy.

  Iridotsiklohorioidit

  Iridocyklochaloiditída - najťažšia forma patológie spôsobená zápalom celého cievneho traktu oka. Ochorenie sa prejavuje akoukoľvek kombináciou symptómov opísaných vyššie. Ide o zriedkavé a hrozné ochorenie, ktoré je dôsledkom hematogénnej infekcie uveálneho traktu, toxického poškodenia alebo ťažkej alergizácie organizmu.

  diagnostika

  Diagnózu a liečbu uveitídy vykonávajú oční lekári. Skúmajú oči, kontrolujú ostrosť zraku, určujú vizuálne polia, vykonávajú tonometriu.

  Hlavné diagnostické metódy na detekciu uveitídy u pacientov:

  1. biomikroskopie,
  2. gonioskopie,
  3. očné pozadie,
  4. Ultrazvuk oka,
  5. Retinálna fluorescenčná angiografia,
  6. sonografia,
  7. rheoophthalmography,
  8. Elektroretinografia,
  9. Paracentéza prednej komory
  10. Vitreálna a chorioretínová biopsia.

  liečba

  Liečba uveitídy je komplexná, spočíva v použití systémových a lokálnych antimikrobiálnych, vazodilatujúcich, imunostimulačných, desenzibilizujúcich liekov, enzýmov, fyzioterapeutických metód, hirudoterapie, tradičnej medicíny. Zvyčajne sú pacientom predpísané lieky v nasledujúcich dávkových formách: očné kvapky, masti, injekcie.

  Tradičná liečba

  Liečba uveitídy je zameraná na rýchlu resorpciu zápalových infiltrátov, najmä pri pomalých procesoch. Ak vynecháte prvé príznaky ochorenia, zmení sa nielen farba dúhovky, rozvinie sa jej dystrofia a všetko sa skončí rozpadom.

  Pri liečení prednej a zadnej uveitídy sa používa:

  • Širokospektrálne antibakteriálne činidlá zo skupiny makrolidov, cefalosporínov a fluorochinolónov. Lieky sa podávajú subkonjunktivne, intravenózne, intramuskulárne, intravitreálne. Výber lieku závisí od typu patogénu. Za týmto účelom vykonajte mikrobiologické vyšetrenie oddeliteľných očí na mikroflóre a stanovenie citlivosti vybraného mikróbu na antibiotiká.
  • Vírusová uveitída je liečená antivírusovými liekmi - "Acyclovir", "Zovirax" v kombinácii s "Cycloferon", "Viferon". Predpísané sú na topické podanie vo forme intravitreálnych injekcií, ako aj na perorálne podávanie.
  • Protizápalové lieky zo skupiny NSAID, glukokortikoidy, cytostatiká. Pacienti predpísali očné kvapky s prednizónom alebo dexametazónom, 2 kvapky postihnutého oka každé 4 hodiny - "Prenatsid", "Deksoftan", "Deksapos". Vnútorné užívanie "Indometacin", "Ibuprofen", "Movalis", "Butadion".
  • Imunosupresíva sú predpísané pre neúčinnosť protizápalovej liečby. Lieky v tejto skupine inhibujú imunitné reakcie - "cyklosporín", "metotrexát".
  • Aby sa zabránilo tvorbe adhézií, používajú sa očné kvapky Tropicamid, Cyclopenolate, Irifrin, Atropine. Mydriatiká uvoľňujú spazmus ciliárneho svalu.
  • Fibrinolytické lieky majú vyriešujúci účinok - "Lidaza", "Gemaza", "Wobenzym".
  • Antihistaminiká - "Clemastin", "Claritin", "Suprastin".
  • Liečba vitamínmi.

  Chirurgická liečba uveitídy je indikovaná v ťažkých prípadoch alebo v prítomnosti komplikácií. Operatívnym spôsobom sa odrežú adhézie medzi dúhovkou a šošovkou, sklíčka sa telo sklovca, glaukóm, katarakta, očná hmlovina odstránia, sietnica je spájaná laserom. Výsledky týchto operácií nie sú vždy priaznivé. Možná exacerbácia zápalového procesu.

  Fyzioterapia sa uskutočňuje po striedaní akútnych zápalových príhod. Najefektívnejšími fyzioterapeutickými metódami sú elektroforéza, fonofóza, vákuová impulzná masáž očí, infatrapia, ultrafialové ožarovanie alebo laserové ožarovanie krvi, laserová koagulácia, fototerapia, kryoterapia.

  Ľudová medicína

  Najefektívnejšie a najpopulárnejšie metódy tradičnej medicíny, ktoré môžu doplniť hlavnú liečbu (po konzultácii s lekárom!):

  • Bylinné odvar sa používa na umývanie očí.
  • Aloe šťava sa zriedi ochladenou vriacou vodou v pomere 1:10 a vpich do očí.
  • Krémy z drveného koreňa Althey pomáhajú urýchliť proces liečby uveitídy.
  • Oči sa ošetrujú denne s čerstvo pripraveným svetlo ružovým roztokom manganistanu draselného. Je to dobrý antiseptik používaný v rôznych oblastiach medicíny.

  Prevencia uveitídy je dodržiavať hygienu očí, predchádzať všeobecnej hypotermii, zraneniam, únavu, liečiť alergie a rôzne patológie tela. Akékoľvek ochorenie oka by sa malo liečiť čo najskôr, aby sa nevyvolával vývoj vážnejších procesov.

  Uveitída očí ako kombinácia chorôb choroidov

  Uveitída sa nazýva celá skupina očných chorôb spojených so zápalom v choroidoch (iný názov je uveálny trakt).

  Cievnu alebo uveálnu membránu predstavujú tri zložky: dúhovka (v latinskej dúhovke), ciliárne telo alebo ciliárne telo (v latinskom corpus ciliare) a choroidná správna cievna membrána (v latinskom chorioloidee).

  V závislosti od miesta zápalu sa rozlišujú nasledujúce formy uveitídy: cyklit, iritis, iridocyklitída, chorioretinitída, choroiditída atď. Hlavné nebezpečenstvo tejto skupiny ochorení je možné následky v podobe slepoty alebo slabého videnia.

  Výskyt tejto choroby prispieva k skutočnosti, že vaskulárna sieť oka je veľmi častá a tok krvi v uveálnych kanáloch je spomalený, čo môže viesť k oneskoreniu mikroorganizmov v choroidoch.

  Za určitých podmienok môžu tieto mikroorganizmy spôsobiť zápal. Výskyt a vývoj zápalu je ovplyvnený aj ďalšími znakmi choroidov, najmä odlišným prívodom krvi a inerváciou jeho rôznych štruktúr:

  • predná časť (dúhovka a ciliárne telo) je dodávaná krvou cez predné ciliárne a zadné dlhé tepny a je inervovaná ciliárnymi vláknami prvej vetvy trojklaného nervu;
  • zadná časť (choroid) je zásobovaná krvou zadnými krátkymi ciliárnymi artériami a je charakterizovaná absenciou citlivej inervácie.

  Tieto vlastnosti určujú samostatnú léziu prednej a zadnej časti uveálneho traktu. Môže trpieť jedno alebo druhé oddelenie.

  Druhy ochorení

  1. Anatomickým princípom je uveitída rozdelená na predné, stredné (alebo stredné, periférne), zadné a zovšeobecnené formy.
   • Predná uveitída: iritída, predný cyklit, iridocyklitída. Zápal sa vyskytuje v tele duhovky a sklovca. Táto lokalizácia zápalu je najbežnejšia.
   • Stredná uveitída: zadný cyklus, pars-planit. Je postihnuté ciliárne telo, sietnica, choroid a sklovca.
   • Zadná uveitída: choroiditída, chorioretinitída, retinitída, neuroveveitída. Choroid, sietnica a optický nerv sú ovplyvnené.
   • Generalizovaná uveitída - panuveit. Tento typ ochorenia sa vyvíja, ak sú ovplyvnené všetky časti choroidu.
  2. Uveitída je charakterizovaná inou povahou zápalového procesu, a preto sa rozlišujú nasledujúce formy:
   • serózna,
   • hnisavý,
   • fibrinózní-plast,
   • hemoragické,
   • zmiešaná uveitída.
  3. Z dôvodu výskytu je uveitída rozdelená na endogénnu (infekcia je a šíri sa vnútri tela) a exogénna (infekcia sa zavádza z vonkajšej strany v dôsledku zranení, popálenín, operácií). Primárne (ak iný ochorenie očí predchádza ochoreniu) a sekundárna uveitída (vyskytujú sa ako komplikácia po iných očných ochoreniach, ako je napríklad skleritída alebo vred rohovky) sa tiež rozlišujú.
  4. Podľa morfologických znakov sa izoluje granulomatózny (fokálny metastatický zápal) a ne-granulomatózna uveitída (difúzny infekčno-alergický zápal).
  5. V závislosti od priebehu ochorenia sa rozlišujú akútne (trvajúce nie dlhšie ako tri mesiace), chronické (dlho nezostávajú dlhšie, trvajú dlhšie ako tri mesiace) a recidivujúca uveitída (po zotavení, zápal sa objaví).

  Príčiny ochorenia

  Uveitída sa môže vyskytnúť v dôsledku infekcií, alergických reakcií, metabolických porúch, hypotermie, zníženej imunity, zranení, bežných ochorení tela.

  Najčastejšie (takmer polovica prípadov) je infekčná uveitída. Mycobacterium tuberculosis, Toxoplasma, Streptococcus, Treponema, vírus herpes, huby môžu spôsobiť infekciu. Infekcia v choroidoch môže pochádzať z akéhokoľvek zdroja vírusových ochorení, tuberkulózy, syfilisu, zubného kazu, tonzilitídy atď.

  Alergická uveitída sa vyskytuje na pozadí alergií na potraviny a drogy.

  Uveitída sa môže vyskytnúť, ak máte nasledujúce ochorenia: reumatoidnú artritídu, reumatizmus, psoriázu, ulceratívnu kolitídu, roztrúsenú sklerózu, glomerulonefritídu atď.

  Uveitída traumatického charakteru sa môže vyskytnúť v dôsledku popálenín očí, penetračného poškodenia oka, prieniku cudzieho telesa do neho.

  Uveitída sa môže vyvinúť na pozadí hormonálnej dysfunkcie a metabolických porúch (s menopauzou, diabetom atď.), Krvných ochorení, ochorení orgánov zraku (skleritída, blefaritída, keratitída, konjunktivitída, odlúčenie sietnice atď.).

  Symptómy ochorenia

  Príznaky každej formy uveitídy sú rôzne.

  Pokračujeme v analýze očných ochorení - príznaky a liečba glaukómu! Prehľad účinných metód diagnostiky a liečby.

  Prečítajte si (článok) o tom, ako správne liečiť lenivé oko u dospelých.

  Predná uveitída je charakterizovaná nasledujúcimi príznakmi:

  V chronickom priebehu predošlej uveitídy sú príznaky zriedkavé alebo mierne: len mierne sčervenanie a plávajúce body pred očami.

  Periférna uveitída sa vyskytuje pri nasledujúcich príznakoch:

  • obe oči sú často symetricky ovplyvnené,
  • "Mušky" pred očami,
  • rozmazané videnie.

  Zadná uveitída sa vyznačuje oneskoreným nástupom symptómov. Sú charakterizované:

  • rozmazané videnie
  • skreslenie objektov
  • plávajúce body pred očami,
  • znížená zraková ostrosť.

  Diagnóza ochorenia

  Včasná diagnostika uveitídy je veľmi dôležitá, pretože ak sa neliečia, môžu sa vyvinúť nebezpečné očné patológie, ktoré môžu viesť k úplnej slepote.

  Očné vyšetrenie na podozrenie na uveitídu môže zahŕňať:

  • rutinné externé vyšetrenie
  • vizuálna kontrola ostrosti
  • zorné pole,
  • tonometria (metóda merania vnútroočného tlaku),
  • pupilárny test,
  • biomikroskopia (kontrola pomocou špeciálnej štrbiny),
  • gonioskopia (na skúmanie uhla prednej komory oka),
  • oftalmoskopia (štúdium fundusu),
  • Ultrazvuk oka,
  • angiografia sietnicových ciev,
  • tomografia rôznych štruktúr oka (vrátane štruktúry hlavy zrakového nervu),
  • reoftalmografia (meranie rýchlosti prúdenia krvi v očných cievach).

  Ak sú príčinou uveitídy iné ochorenia tela, je potrebné súčasne vykonať laboratórnu a funkčnú diagnostiku a liečbu týchto ochorení.

  Liečba choroby

  Oftalmológ predpísal liečbu uveitídy v závislosti od typu a príčiny ochorenia. Terapia v tomto prípade je zameraná na prevenciu komplikácií, ktoré môžu viesť k strate zraku.

  Na liečbu uveitídy používajte:

  • mydriatiká (atropín, cyklopentol atď.) eliminujú spazmus ciliárneho svalu, zabraňujú vzniku alebo pretrhnutiu už vytvorených adhézií.
  • používanie steroidov topicky (masti, injekcie) a systémovo. Na tento účel používajte betametazón, dexametazón, prednizón. Ak steroidy nepomáhajú, predpisujte imunosupresívne lieky.
  • očné kvapky na zníženie vysokého vnútroočného tlaku,
  • antihistaminiká na alergie,
  • antivírusových a antimikrobiálnych látok v prítomnosti infekcií.

  Pri včasnej liečbe mierne formy uveitídy zmiznú za 3-6 týždňov.

  V závažných prípadoch s výraznou deštrukciou sklovca potrebuje chirurgickú liečbu uveitídy. V prípade iridocykloriózy (alebo panuveitídy) sa môže vykonať vitreoektómia (chirurgické odstránenie sklovitého tela) a ak už nie je možné zachrániť oko, oko sa vypituje (odstránia sa všetky vnútorné štruktúry oka).

  Liečba choroby ľudovými metódami

  Pri liečbe uveitídy môžete použiť niektoré metódy tradičnej medicíny po prerokovaní možnosti takej liečby s lekárom:

  • Pomáha uveita odvar z heřmánku, šípky, nechtíka alebo šalvie. Ak chcete variť, budete potrebovať 3 lyžice byliniek a pohár vriacej vody. Zmes sa má infúzi asi hodinu. Potom by ste ju mali napnúť a opláchnuť týmito oči.
  • Aj aloe môže pomôcť. Môžete použiť šťavu z aloe na instiláciu do očí a zriediť ju v studenej vriacej vode v pomere 1 k 10. Môžete urobiť infúziu suchých listov aloe.
  • Môžete použiť drvený koreň Althea. K tomu, 3-4 lyžice koreňa Althea naliať pohár vody pri izbovej teplote. Musíte na ňu trvať 8 hodín a potom ju používať na pleťové vody.

  Prečítajte si z dôvodov, prečo sa vaše oči môžu svrbieť. Prehľad choroby, ktorej hlavným príznakom sú svrbiace oči.

  V spravodajstve o tom, ako liečiť otupené oči.

  Prevencia ochorení

  Na prevenciu chorôb je potrebné dodržiavať hygienu očí, vyhýbať sa hypotermii, poraneniu očí, nadmernému pôsobeniu, rozvoju alergií a okamžite liečiť rôzne choroby tela. Ak sa vyskytne ochorenie oka, malo by sa okamžite liečiť tak, aby nevyvolávalo vážnejšie ochorenia.

  Pomohol článok článok? Možno pomôže aj vašim priateľom! Kliknite na jedno z tlačidiel:

  Uveitída oči - aké ochorenie, fotografie, príčiny, symptómy a liečba

  Uveitída je všeobecný pojem označujúci zápal rôznych častí choroidov (dúhovka, ciliárne telo, choroid). Hlavným faktorom, ktorý prispieva k rozvoju uveitídy, je určité spomalenie prietoku krvi v očnom uveálnom trakte. Podrobnejšie o tom, čo je toto očné ochorenie, aké symptómy sú preň charakteristické, ako aj spôsoby liečby - sa pozrieme na tento článok.

  Uveitis: Čo je to?

  Uveitída je skupina ochorení charakterizovaných čiastočným alebo úplným zápalom chorioidu. Vo väčšine prípadov človek vyvíja infekčný zápal spôsobený násobením baktérií alebo vírusov (herpetická uveitída). Avšak u niektorých pacientov vzniká alergická alebo toxická uveitída.

  Čo je choroid? Toto je stredná škrupina oka, prepichnutá krvnými cievami, ktoré dodávajú krvi do sietnice. Usporiadajte nádoby v choroidoch v určitom poradí. Vo vonkajšej časti sú najväčšie cievy a na vnútornom okraji so sietnicou je kapilárna vrstva. Choroid oka vykonáva určité funkcie, z ktorých najdôležitejšie je zabezpečenie potrebnej energie pre štyri vrstvy sietnice umiestnené vonku. V týchto vrstvách sú fotovoltaické články, ktoré sú dôležité pre videnie - prúty a kužele.

  Zdravotná štatistika je taká, že v 25% klinických prípadov je toto ochorenie spôsobené znížením vizuálnej funkcie alebo dokonca slepotou. V priemere je uveitída diagnostikovaná u jednej osoby z 3 000 (údaje za 12 mesiacov).

  Hlavné morfologické formy patológie:

  • Predošlá uveitída je častejšia. Sú reprezentované nasledujúcimi nosologiami - iritis, cyklit, iridocyclitis.
  • Zadná uveitída - choroiditída.
  • Stredná uveitída.
  • Periférna uveitída.
  • Difúzna uveitída - porážka všetkých častí uveálneho traktu. Všeobecná forma patológie sa nazýva iridocyklochloroiditída alebo panuitída.

  Povaha toku uveitídy je rozdelená na:

  • ostré;
  • chronická (choroba vstúpi do chronického štádia, ak symptómy uveitídy pacienta trvajú 6 alebo viac týždňov);
  • recidivujúce.

  dôvody

  Kauzálnymi a spúšťacími faktormi uveitídy sú infekcie, alergické reakcie, systémové a syndrómové ochorenia, poranenia, metabolické poruchy a hormonálna regulácia. Najbežnejšie sú infekčná uveitída. Tento typ ochorenia je spôsobený bakteriálnym alebo vírusovým infekčným činidlom.

  Najčastejšie sa uveitída vyvíja v dôsledku prenikania nasledujúcich infekčných agens do uveálneho traktu:

  U detí a starších pacientov je uveitída oka zvyčajne infekčná. V tomto prípade sú často provokujúce faktory alergie a psychický stres.

  Príznaky uveitídy

  V závislosti od týchto faktorov môžu byť príznaky ochorenia zhoršené, majú určitú sekvenciu. Medzi hlavné príznaky uveitídy patrí:

  • vzhľad hmloviny v očiach;
  • zhoršenie videnia;
  • pacient cíti ťažkosti v očiach;
  • objaví sa začervenanie;
  • pacient trpí bolesťou;
  • žiaci sú úzka, reakcia na svetlo je slabá;
  • v dôsledku zvýšenia vnútroočného tlaku dochádza k akútnej bolesti;
  • pacient sa vyhne svetlu, pretože prináša nepohodlie;
  • slzy vystupujú;
  • v ťažkých prípadoch môže byť pacient úplne slepý.

  Kardinálnou známkou patológie, ktorá sa objavuje, je zvyčajne zúžení žiaka, rozmazanie vzoru dúhovky a zmena jeho farby (modrá dúhovka sa môže znečistiť zelenou a hnedé oči sa zrútia).

  • svetloplachosť,
  • zvýšené odtrhnutie,
  • červené oči, niekedy s fialovým nádychom,
  • znížené videnie.

  Ak ho pacient skontroloval s pozitívnymi alebo negatívnymi okuliarmi, zistí sa, že zraková ostrosť sa nezlepší.

  V závislosti od povahy zápalu vyžarujú:

  • serózna uveitída;
  • fibrinopurulent doska;
  • hnisavý;
  • hemoragické;
  • zmiešané.

  Pri uveitíde spojenej s Vogt-Koyanagi-Haradovým syndrómom sa pozoruje:

  • bolesti hlavy
  • neurosenzorická strata sluchu,
  • psychózy,
  • vitiligo,
  • alopécia.

  Pri sarkoidóze sa okrem očných prejavov zvyčajne uvádza:

  • opuchnuté lymfatické uzliny
  • slzotvorné a slinné žľazy,
  • dýchavičnosť
  • kašeľ.

  U detí sa uveitída často vyskytuje len z dôvodu poranenia očí. Na druhom mieste sa vyskytuje v dôsledku alergickej reakcie, metabolických ochorení alebo infekčného šírenia. Príznaky tu možno vysledovať rovnako ako u dospelých.

  komplikácie

  Čím rýchlejšie ide pacient k lekárovi, tým skôr odborník určí príčiny zápalového procesu v oblasti choroidov očnej bulvy. Ak sa uveitída nezaobchádza včas, môže to mať nepríjemné dôsledky:

  • Čiastočná alebo úplná strata videnia
  • šedý zákal
  • Oddelenie sietnice
  • vaskulitída
  • glaukóm
  • Panuveit
  • Poškodenie optického nervu
  • Strata očí

  diagnostika

  Akonáhle sa objavia prvé známky uveitídy, okamžite sa poraďte s lekárom. Na diagnostiku takej vážnej patológie sprevádzanej zápalom používajú odborníci moderné zariadenia.

  Hlavné diagnostické metódy na detekciu uveitídy u pacientov:

  • biomikroskopie,
  • gonioskopie,
  • očné pozadie,
  • Ultrazvuk oka,
  • Retinálna fluorescenčná angiografia,
  • sonografia,
  • rheoophthalmography,
  • Elektroretinografia,
  • Paracentéza prednej komory
  • Vitreálna a chorioretínová biopsia.

  Liečba uveitídy oka

  Hlavnou úlohou pri liečbe uveitídy je zabrániť vzniku komplikácií, ktoré ohrozujú stratu zraku a liečbu ochorenia, ktoré je základom patologických zmien (pokiaľ je to možné).

  Na liečbu uveitídy používajte:

  • mydriatiká (atropín, cyklopentol atď.) eliminujú spazmus ciliárneho svalu, zabraňujú vzniku alebo pretrhnutiu už vytvorených adhézií.
  • používanie steroidov topicky (masti, injekcie) a systémovo. Na tento účel používajte betametazón, dexametazón, prednizón. Ak steroidy nepomáhajú, predpisujte imunosupresívne lieky.
  • očné kvapky na zníženie vysokého vnútroočného tlaku,
  • antihistaminiká na alergie,
  • antivírusových a antimikrobiálnych látok v prítomnosti infekcií.

  Lekársky predpis závisí od pôvodcu uveitídy:

  • Syfilitické: doxycyklín, tetracyklín, erytromycín, benzylpenicilínové zlúčeniny.
  • Leptospiróza: gamaglobulíny, doxycilín, amoxicilín, sulfón.
  • Uveitída spôsobená parazitnou aktivitou: liečba pozostáva z tiabenzénu a mebentazolu.
  • Brucella: lieky sulfonamid, tetracyklín, aminoglykozidová skupina.
  • Tuberkulóza: izoniazid, rifampicín.
  • Uveitída spôsobená toxoplazmózou: lieky pyrimetamín, sulfadimezín, kyselina listová.
  • Ochorenie spôsobené herpesom: acyklovir, valacyklovir.

  Na resorpciu vytvorených infiltrátov (oblasti, v ktorých sa nahromadila krv a lymfatický uzáver) sa predpisujú také farmakologické látky ako Lidaza alebo Gemaza. Z antihistaminikárnych liekov sa zvyčajne vymenúva "Suprastin" alebo "Claritin".

  Chirurgická liečba uveitídy je indikovaná v ťažkých prípadoch alebo v prítomnosti komplikácií. Operatívnym spôsobom sa odrežú adhézie medzi dúhovkou a šošovkou, sklíčka sa telo sklovca, glaukóm, katarakta, očná hmlovina odstránia, sietnica je spájaná laserom. Výsledky týchto operácií nie sú vždy priaznivé. Možná exacerbácia zápalového procesu.

  Komplexná a včasná liečba akútnej prednej uveitídy zvyčajne vedie k zotaveniu po 3-6 týždňoch. Chronická uveitída je náchylná k relapsu v dôsledku exacerbácie vedúcej choroby.

  prevencia

  Na prevenciu uveitídy je potrebné dodržiavať hygienu očí, zabrániť infekcii, traume, hypotermii. Je tiež dôležité rýchlo liečiť alergické ochorenia, aby sa zabránilo neinfekčnej uveitíde. Je tiež potrebné identifikovať a liečiť chronické infekčné ochorenia, ktoré môžu byť potenciálnym zdrojom infekcie očí.

  Dôležitou súčasťou profylaxie sú pravidelné návštevy očného lekára. Deti a dospelí majú byť vyšetrení aspoň raz ročne.

  Okrem Toho Čítal O Plavidlách

  Čo sú pásové neutrofily a ich rýchlosť v krvi

  Samozrejme, krvný test hrá významnú úlohu pri diagnostike ochorení. Znalosť účasti rôznych typov leukocytov v živote organizmu umožňuje identifikovať abnormality v čase a podozrivú patológiu.

  Krvný tlak: norma podľa vekovej tabuľky

  Každá zmena parametrov krvného tlaku sa odráža vo všeobecnom blahobyte osoby. Ak sú však odchýlky významné, účinky na zdravie môžu byť vážne. A hoci existuje tabuľka noriem krvného tlaku podľa veku, aby sa situácia zvládla, je tiež potrebné porozumieť, ktoré patológie viedli k zmene indexov tonometra.

  Aký je rozdiel medzi antikoagulanciami a antiagregačnými látkami?

  Existuje množstvo liekov, ktoré sú určené na riedenie krvi. Všetky tieto lieky možno rozdeliť do dvoch typov: antikoagulanciá a činidlá proti krvným doštičkám.

  Uveitída oči - aké ochorenie, fotografie, príčiny, symptómy a liečba

  Uveitída je všeobecný pojem označujúci zápal rôznych častí choroidov (dúhovka, ciliárne telo, choroid). Hlavným faktorom, ktorý prispieva k rozvoju uveitídy, je určité spomalenie prietoku krvi v očnom uveálnom trakte.

  Periférna vaskulárna rezistencia

  Pod periférnym vaskulárnym odporom rozumieme odolnosť proti krvnému toku vytvorenému cievami. Srdce ako orgánové čerpadlo musí prekonať túto rezistenciu, aby nútilo krv do kapilár a vrátilo ho späť do srdca.

  Príčiny, symptómy a liečba reumatizmu srdca

  Z tohto článku sa dozviete, čo je reumatizmus srdca, prečo sa to vyvíja. Aké komplikácie je plné? Symptómy ochorenia, diagnostické metódy, metódy liečby.Ďalším názvom pre reumatické ochorenie srdca je reumatické ochorenie srdca.