Jednou zo závažných ochorení obehového systému, ktoré často postihujú ľudí v strednom veku, sú kŕčové žily dolných končatín, ktorých symptómy by každý mal vedieť. Je potrebné podrobne pochopiť, ako je možné v skorých štádiách identifikovať ochorenie, aby sa liečba začala rýchlo.

Príčiny a príznaky kŕčových žíl hlboké nohy

Kŕčové žily sú patologický proces zakrivenia a rozšírenia žíl, v dôsledku čoho sa ich steny stávajú tenké a nodulárne, čo zasahuje do normálneho prietoku krvi.

Hlavné príčiny kŕčových žíl na nohách by sa mali zvážiť:

 • telesnej aktivity;
 • genetická predispozícia;
 • dlhodobé užívanie hormonálnych liekov;
 • tehotenstva;
 • rôzne poruchy fungovania ventilov venózneho systému;
 • hlboká žilová trombóza;
 • operácia na nohách atď.

Vnútorné kŕčové žily v počiatočnom štádiu môžu nastať:

 • pocit slabosti, únava v nohách po dlhom čase alebo chôdze;
 • mierne podnebie mäkkých tkanív dolných končatín.

Tieto príznaky kŕčových žíl sa zvyčajne objavujú na konci dňa a zmiznú po dlhom odpočinku a spánku. Je dôležité venovať im pozornosť a okamžite vidieť flebológov.

Pri bežných formách kŕčových žíl v nohách pacienta sa príznaky týkajú:

 • výskyt silnej bolesti v dolných končatinách, zvyčajne večer a v noci;
 • konštantná ťažkosť a opuch dolných končatín;
 • nárast bolesti v nohách;
 • nočné a svalové kŕče;
 • získanie modrastého odtieňa kože nohy;
 • jasný výčnelok chorých žíl na nohách, stehnách, nohách pod záťažou.

Ak sa nelieči, choroba postupuje. Postupne deformácia svalovej štruktúry nohy, negatívne zmeny kostnej hmoty. Trofické vredy sa objavujú v mediálnom malleolu kvôli poruche výživy pokožky, čo vedie k gangréne. Nebezpečnou komplikáciou kŕčových žíl je vytvorenie trombu so smrteľnou hrozbou jeho odlúčenia.

Liečba kŕčových žíl

V závislosti od závažnosti ochorenia a času lekára sa používajú rôzne metódy liečby kŕčových žíl nohy:

 • kompresná terapia;
 • liečba drogami;
 • sklerotizácia;
 • chirurgická intervencia.

Základom kompresnej terapie je použitie špeciálnych úpletov, elastických bandáží na normalizáciu tlaku v nohách a zachovanie ich anatomického tvaru.

Ďalšou metódou na liečenie kŕčových žíl je skleroterapia. Spodná línia má zablokovať postihnutú žilu injekciou do nej špeciálnych látok, ktoré špecificky spôsobujú vnútorné chemické popáleniny. Následne sa steny žíl zhromaždia a rastú navzájom a krvný tok cez iné cievy. Na tento účel sa teraz používajú sklerozaanty: Thrombovar, Ethoxisclerol a Fibro-Wayne.

Predpokladom na liečbu touto metódou je ďalšia bandáž nohy alebo použitie kompresných pančúch počas 3 mesiacov.

Pre kŕčové žily sa používa lieková terapia:

 1. Phlebotonics sa používa na posilnenie cievnych stien: Detralex, Anavenol, Glevenol.
 2. Venotoniká sú vhodné na riedenie krvi a zbavenie sa krvných zrazenín: Troxevasin, Heparin, Fibrinolytic.
 3. Na boj proti tvorbe voľných radikálov sa používal vitamín E - tokoferol acetát.

Podľa predpisu ošetrujúceho lekára môžu byť použité iné lieky individuálne.

V závažných prípadoch je pri liečbe kŕčových žíl, keď existuje riziko vzniku flebitídy, trombózy alebo tromboflebitídy, nevyhnutná chirurgická intervencia. Jeho účelom je odstrániť postihnuté oblasti žíl a obnoviť normálny krvný obeh v nohe.

Spolu s klasickými metódami vedenia operácií na postihnutých žilách sa nedávno používali šetriace chirurgické zákroky:

 • odizolovanie;
 • microphlebectomy;
 • endochirurgické;
 • laserová koagulácia atď.

Voľba metódy na liečbu kŕčových žíl závisí od formy a štádia ochorenia, od prítomnosti sprievodných ochorení, od stupňa prejavu, od existujúcich komplikácií a od iných faktorov.

Preventívne opatrenia

Aby ste predišli varikóznym žilám dolných končatín u rizikových ľudí, musíte dodržiavať niektoré pokyny. Základom každodenného života by malo byť:

 • mierne cvičenie;
 • správna výživa;
 • včasné používanie kompresných odevov;
 • dodržiavanie viacerých obmedzení.

Skutočné striedanie malej fyzickej námahy a správneho odpočinku je kľúčom k zdravým nohám. Cvičenie ako cyklistika, chôdza, plávanie, jogging, tanec sú povolené. Počas pokoja je dôležité zabezpečiť, aby nohy boli pravidelne nad hlavou. V tomto prípade dochádza k odtoku krvi zo spodnej časti tela, ktorý bráni kŕčové žily v nohách.

Dôležitým miestom na prevenciu kŕčových žíl je správna výživa. Mal by byť plný a rôznorodý, ale bez nadmernej konzumácie tukov a sacharidov. Je potrebné sledovať vašu váhu a zabrániť výskytu ďalších kilogramov. Denný príjem vody by mal byť približne 2 litre.

Ľudia, ktorí sú predispozíciami na kŕčové žily, by sa mali vyhýbať dlhodobému vystaveniu slnku, návšteva kúpeľa a sauny je nežiaduca. Dámske topánky na každý deň by mali mať nízku, stabilnú pätu a úzke vysoko podpätkové topánky by sa mali nechať na dovolenke.

Záver k téme

Ak teda máte podozrenie na kŕčové žily v nohách, mali by ste ihneď konzultovať s flebologom a podstúpiť liečbu.

Hlboké žily v nohách

Rovnako ako v hornej končatine sú žily dolnej končatiny rozdelené na hlboké a povrchové alebo subkutánne, ktoré prechádzajú nezávisle od tepien.

Hlboké žily nohy a nohy sú dvojité a sprevádzajú rovnaké tepny. V. poplitea, pozostávajúci zo všetkých hlbokých žíl nohy, je jediný kmeň nachádzajúci sa v poplitealnej fossine posterior a trochu laterally z tepny rovnakého mena. V. femoralis je osamelý, spočiatku umiestnený laterálne z tepny rovnakého mena, potom postupne prechádza na zadnú plochu tepny a ešte vyššie - na svoj stredný povrch a prechádza v tejto polohe pod inguinálnym väzivom v lacuna vasorum. Prídavky v. femoralis všetky dvojité.

Zo subkutánnych žíl dolnej končatiny sú dva kmene najväčšie: v. saphena magna a v. saphena parva. Vena saphena magna, veľká saphenózna žila, pochádza z dorzálnej plochy nohy z rete venosum dorsale pedis a arcus venosus dorsalis pedis. Po príchode niekoľkých prítokov zo strany nohy smeruje nahor pozdĺž mediálnej strany nohy a stehna. V hornej tretine stehna sa ohýba na anteromediálnom povrchu a leží na širokej fascii a prechádza do hiatus saphenus. V tomto mieste v. saphena magna sa pripojí k femorálnej žile, ktorá sa rozprestiera cez dolný roh okraja polmesiaca. Docela často v. Saphena magna je zdvojnásobená a oba jej kmeň môžu prúdiť oddelene do femorálnej žily. Z ďalších podkožných prítokov femorálnej žily, epigastrica superficialis, v. circumflexa ilium superficialis, vv. pudendae externae, ktoré sprevádzajú tie isté tepny. Prúdia čiastočne priamo do femorálnej žily, časť vo v. saphena magna pri jeho sútoku s hiatus saphenus. V. saphena parva, malá saphenózna žila, začína na bočnej strane chrbtového povrchu nohy, ohýba sa okolo dna a zadnej časti bočného členku a stúpa ďalej pozdĺž chrbta tíbie; najprv ide pozdĺž bočnej hrany Achilovej šľachy a ďalej hore v strede zadnej časti spodného ramena, drážka medzi hlavami m. oblasť žalúdka. Dosiahnutie dolného rohu popliteálnej fossy, v. saphena parva prúdi do popliteálnej žily. V. saphena parva je spojená pobočkami s v. saphena magna.

Známky a liečba hlbokých varixov

Znaky hlbokých kŕčových žíl naznačujú vážnu patológiu. Samy o sebe hlboké žily hrajú významnú úlohu v obehovom systéme a porušenie ich priechodnosti môže spôsobiť nebezpečné komplikácie. Symptómy kŕčových žíl poskytujú celkom charakteristické prejavy, ktoré umožňujú včasné zistenie choroby. Na druhej strane, včasné a účinné liečenie eliminuje komplikácie a relapsy.

Esencia patológie

Kŕčové žily (alebo presnejšie kŕčové žily) sú progresívne ochorenia spôsobené ireverzibilnou deformáciou žíl v dôsledku ich rozšírenia, predĺženia ciev a stenotického riedenia s tvorbou uzlín v léziách. Mechanizmus poranenia je najčastejšie spojený so zhoršenou funkciou venózneho ventilového systému.

Kŕčové žily sú považované za pomerne bežnú patológiu. Najčastejšie sú pozorované kŕčové žily, ale najnebezpečnejším je vplyv na prácu celého obehového systému kŕčových žíl. Tieto žily poskytujú takmer 90% celkového prietoku krvi do srdca. Medzi hlboké cievy patrí veľká a malá tíbia, chrbát (nohy a chodidlá), popliteal, gastrocnemius, soleus, hlboké a bežné femorálne žily.

Normálny krvný prietok krvi smeruje hore, pre ktoré sú zahrnuté 3 hlavné faktory: arteriálny krvný tlak (najmenší účinok); svalové kontrakcie dolných končatín, pracujúce ako pumpa; žilové ventily blokujúce spätný tok. Hlavná príčina vývoja patológie sa považuje za poruchu ventilov, ktorá vedie k refluxu krvi. Známky chlopňovej dysfunkcie sú spojené so zhoršenou fyziologickou rovnováhou medzi svalovými bunkami, kolagénom a elastickými stenotickými tkanivami. Pri tvorbe takéhoto mechanizmu sú často viny dedičnými faktormi, ale môžu to byť aj provokatívne dôvody.

V dôsledku spätného toku krvný žilový tok získava chaotický charakter, objavujú sa stagnujúce zóny, v ktorých sa vnútorný tlak prudko zvyšuje. Pod vplyvom nadmerného zaťaženia sa žily rozširujú, čo vedie k zriedeniu a predĺženiu tkanív stien. Keď osoba dlho zostane na nohách, takzvané svalové čerpadlo zachytilo dodatočný tlak, čo zhoršuje situáciu.

Príčiny patológie

Progatívne príčiny kŕčových žíl môžu byť faktory, ktoré zvyšujú tlak vo venóznom lumen a faktory, ktoré narušujú funkciu ventilového systému. Takéto provokujúce dôvody zahŕňajú:

 • arteriálna hypertenzia;
 • patológie neuroendokrinnej povahy, mechanické obštrukcie krvného obehu;
 • alergický proces, narušený imunitný systém;
 • hemodynamické poruchy;
 • dedičných a vekových faktorov;
 • hormonálna nerovnováha;
 • tehotenstva;
 • dlhodobé vystavenie extrémnym teplotám (prehriatie alebo prechladnutie).

Jednou z bežných príčin je práca spojená s dlhou chôdzou alebo stáť na nohách. Situácia je komplikovaná v prítomnosti nadmernej telesnej hmotnosti, čo zvyšuje zaťaženie nohy. Kŕčové žily môžu byť komplikáciou celulitídy a dermatitídy.

Manifestácia patológie

Aby bolo možné poskytnúť liečbu patológie, ktorá nie je spojená s chirurgickým zákrokom, je dôležité rozpoznať rozšírenie rozšírenia už v počiatočnom štádiu vývoja. Počiatočné príznaky kŕčových žíl vyjadrujú takéto prejavy:

 • výskyt opuchu mäkkých tkanív končatín do konca pracovného dňa, ktorý sa prejavuje najmä na nohách, členkoch a spodných nohách;
 • pocit ťažkosti oblasti gastrocnemia po dlhšej chôdzi alebo postavení (môže sa vyskytnúť aj po dlhšom sedení v rovnakej polohe).

Počiatočné symptómy zvyčajne vymiznú po dobrom odpočinku, ktorý ich upúta pozornosť, aj keď je v štádiu prejavu týchto príznakov, že liečba musí začať.

Vývoj patológie vedie k vzniku mnohých charakteristických symptómov ochorenia. Medzi hlavné príznaky patrí:

 • citlivú bolesť v svaloch tela, na sebe bolestný charakter;
 • miestny pocit pálenia a ťažkosti;
 • suchá koža dolných končatín;
 • vekové škvrny a uťahovanie kože;
 • kŕče v teliách v noci;
 • pavúkové žily;
 • dilatácia žíl až po vytvorenie vonkajšieho výbežku vo forme zväzku hrozna
 • malé výrazy s dlhým uzdravovaním.

Okrem vzniku venóznych uzlín vedie patológia k nezvratnej dysfunkcii venóznych chlopní. Pri absencii účinnej liečby kŕčových žíl v pokročilom štádiu sa môže objaviť deformita svalových tkanív nôh, zmena štruktúry kože a kostí v postihnutej oblasti. Môžu sa objaviť bolestivé, dlhotrvajúce trofické vredy. Veľmi nebezpečným komplikujúcim faktorom je tvorba krvných zrazenín, čo prispieva k vzniku stagnujúcich zón a pomalého prietoku krvi.

Kŕčové žily môžu postihnúť nielen žily dolných končatín. V niektorých prípadoch sú zaznamenané kŕčové žily žalúdka, pažeráka, malá panva, semenníky a spermatická šnúra. Kŕčové kŕčové panvy - jedna z príčin hemoroidov a kŕčové žily v genitálnej oblasti môžu skončiť s neplodnosťou.

Zásady liečby patológie

Cieľom liečby kŕčových žíl možno považovať za elimináciu stagnujúcich zón (žilové uzliny), normalizáciu prietoku krvi v žilách, obnovenie výkonu venóznych chlopní, normalizáciu tlaku v žilách.

V procese vzniku ochorenia majú cievy nezvratnú deformáciu, čo vylučuje ich obnovenie terapeutickými metódami.

Spôsob liečenia patológie závisí od rozsahu lézie.

V počiatočnom štádiu, keď nádoby ešte nedostali významnú deformáciu, sa používa kompresia a lieková terapia. Cieľom liečby v tejto fáze je normalizácia krvného obehu, aby sa odstránili stagnujúce zóny. Kompresná terapia je zabezpečená nosením špeciálneho pleteného spodného prádla: pančuchy, pančuchy, pančuchy. Liečba liekov je zameraná na posilnenie žilových stien - venotonických liekov. Nasledujúce lieky sú najviac používané na ovplyvnenie hlbokých žíl: Ginkor-fort, Anvenol, Detralex, Flebodia-600.

S rozvojom tejto choroby je potrebné odstrániť postihnutú oblasť. V tomto štádiu existujú 2 hlavné spôsoby: skleroterapia a chirurgická liečba. Skleroterapia je neinvazívny spôsob účinku, ktorý spočíva v blokovaní postihnutých ciev. Špeciálna sklerotizujúca kompozícia sa zavádza do žilového lúmenu a prilepí stenu a blokuje poškodenú žilu. V tomto prípade má krv schopnosť normálne sa pohybovať v priľahlých zdravých cievach. Napriek skutočnosti, že táto metóda nie je chirurgická operácia, vykoná sa v anestézii.

Chirurgická liečba je radikál, ale najspoľahlivejšia metóda liečby závažných lézií krvných ciev. Operácia pozostáva z odstránenia postihnutej oblasti žily.

Ľudové opravné prostriedky

Liečba kŕčových žíl hlbokých žíl sa môže vykonávať pomocou ľudových liečiv na báze rastlinného pôvodu. Takéto liečenie je tiež vhodné na koordináciu s lekárom. Doporučené odporúčané recepty:

 1. Výťažok z kolekcie: brezová kôra, kôň z gaštanu a dubovej kôry (3 lyžice každej), poľná prasnicu, islandský mach (2 lyžice), astragalus, korenie ostružinového (90-100 g) Koreňový rebier (2 lyžice) sa naplní vriacou vodou (500 ml) a varí sa počas 6-7 minút. Používa sa na 90-100 ml 3-4 krát denne.
 2. Vývar: chmeľové šištičky sa rozdrvia a naplnia vodou rýchlosťou 1 lyžica. l. 250 ml vody. Zredukuje sa vo vodnom kúpeli počas 14 - 17 minút. Používa sa ako kompresia.

Kŕčové žily hlbokých žíl sú nebezpečné choroby, pretože ovplyvňujú veľmi dôležité krvné cesty. Takáto choroba sa musí identifikovať v najskorších štádiách, kedy je možné liečiť konzervatívnou metódou. V opačnom prípade sa budete musieť uchýliť k operácii.

Žily dolnej končatiny

Žilový systém ľudských dolných končatín je reprezentovaný troma systémami: perforujúcim systémom žíl, povrchovými a hlbokými systémami.

Perforujúce žily

Hlavnou funkciou perforácie žíl je spojenie povrchových a hlbokých žíl dolných končatín. Dostali svoje meno kvôli tomu, že perforujú (prenikajú) anatomické priečky (fascia a svaly).

Väčšina z nich je vybavená supravasciálnymi ventilmi, cez ktoré krv prechádza od povrchových žíl až po hlboké. Približne polovica komunikačných žíl nohy nemá žiadne ventily, preto krv z chodidla prúdi z hlbokých žíl až po povrch a naopak. Všetko závisí od fyziologických podmienok odtoku a funkčného zaťaženia.

Povrchové žily dolných končatín

Povrchový žilový systém pochádza z dolných končatín z venóznych plexusov prstov, ktoré tvoria žilovú sieť zadnej časti chodidla a zadnej oblúkovej plochy chodidla. Od tejto strany začínajú bočné a stredné regionálne žily, prechádzajúce v malých a veľkých saphenóznych žilách. Planárna žilová sieť sa spája s dorzálnym venóznym oblúkom nohy, s metatarsom a hlbokými žilami prstov.

Veľká saphenózna žila je najdlhšia žila v tele, ktorá obsahuje 5 až 10 párov ventilov. Jeho priemer v normálnom stave je 3-5 mm. Veľká žila začína pred stredným členkom nohy a stúpa sa do inguinálneho záhybu, kde sa spája s femorálnou žilou. Niekedy môže byť veľká žila na dolnej časti nohy a stehna reprezentovaná niekoľkými kmeňmi.

Malá saphenózna žila pochádza z zadnej časti bočného členku a stúpa sa do popliteálnej žily. Niekedy sa malá žila zdvihne nad popliteálnu fusu a spája sa s femorálnou, hlbokou žilou stehna alebo veľkou žilnou žilou. Preto pred operáciou musí lekár presne určiť presné umiestnenie prítoku malého žíl do hlbokej žily, aby urobil cielenú incíziu priamo nad píšťalou.

Femorálna kolena je konštantný prítok malej žily a prúdi do veľkej žilnej žily. Veľké množstvo saphenóznych a kožných žíl preteká do malej žily, hlavne v dolnej tretine nohy.

Hlboké žily dolných končatín

Viac ako 90% krvi preteká cez hlboké žily. Hlboké žily dolných končatín začínajú v zadnej časti chodidla z metatarzálnych žíl, odkiaľ krv preteká do predných žíl tibie. Zadné a predné tíbové žily sa spájajú na úrovni tretiny holennej kosti, tvoria popliteálnu žilu, ktorá stúpa nad a vstupuje do femorálno-popliteálneho kanála, ktorý sa už nazýva femorálna žila. Nad hrudníkom sa femorálna žila pripája k vonkajšej iliacovej žilke a smeruje do srdca.

Choroby žíl dolných končatín

Medzi najčastejšie choroby dolných končatín patria:

 • Kŕčové žily;
 • Tromboflebitída povrchových žíl;
 • Trombóza žíl dolných končatín.

Kŕčové žily sa nazývajú patologický stav povrchových ciev systému malých alebo veľkých saphenóznych žíl spôsobených chlopňovou nedostatočnosťou alebo ektázii žíl. Spravidla sa choroba vyvíja po dvadsiatich rokoch, hlavne u žien. Predpokladá sa, že existuje genetická predispozícia pre kŕčové žily.

Kardiostimulácia môže byť získaná (stúpajúca fáza) alebo dedičná (klesajúca fáza). Okrem toho existujú primárne a sekundárne kŕčové žily. V prvom prípade nie je narušená funkcia hlbokých žilových ciev, v druhom prípade sa ochorenie vyznačuje hlbokou žilovou oklúziou alebo nedostatočnosťou ventilov.

Podľa klinických príznakov existujú tri stupne kŕčových žíl:

 • Fáza kompenzácie. Na nohách sú spletité kŕčové žily bez ďalších príznakov. V tomto štádiu ochorenia pacienti zvyčajne nevyhľadávajú lekársku pomoc.
 • Fáza subkompenzácie. Okrem rozšírenia rozšírenia sa pacienti sťažujú na prechodný opuch v členkoch a chodidlách, pastoznost, pocit roztrhnutia svalov na nohe, únava, kŕče v svaloch tela (väčšinou v noci).
 • Fáza dekompenzácie. Okrem uvedených príznakov majú pacienti ekzémovú dermatitídu a pruritus. S bežnou formou kŕčových žíl sa môžu objaviť trofické vredy a silná pigmentácia kože, ktorá je dôsledkom malých bodových krvácaní a ložísk hemosiderínu.

Tromboflebitída povrchových žíl je komplikáciou kŕčových žíl dolných končatín. Etiológia tejto choroby nebola dostatočne skúmaná. Flebitída sa môže vyvinúť nezávisle a viesť k venóznej trombóze, alebo choroba vzniká v dôsledku infekcie a spája primárnu trombózu povrchových žíl.

Vzostupná tromboflebitída veľkej saphenóznej žily je obzvlášť nebezpečná, takže existuje nebezpečenstvo, že plávajúca časť krvnej zrazeniny vstupuje do vonkajšej iliacovej žily alebo hlbokej žily stehna, čo môže spôsobiť tromboembolizmus v cievach pľúcnej tepny.

Trombóza hlbokých žíl je pomerne nebezpečná choroba a je život ohrozujúca. Trombóza hlavných žíl bedra a panvy často pochádza z hlbokých žíl dolných končatín.

Nasledujúce príčiny vývoja trombózy žíl dolných končatín sa odlišujú:

 • Bakteriálna infekcia;
 • Nadmerné fyzické námahy alebo poranenie;
 • Dlhý odpočinok v posteli (napríklad v prípade neurologických, terapeutických alebo chirurgických ochorení);
 • Užívanie antikoncepčných piluliek;
 • Popôrodné obdobie;
 • DIC syndróm;
 • Onkologické ochorenia, najmä rakovina žalúdka, pľúc a pankreasu.

Hlboká žilová trombóza je sprevádzaná opuchom nohy alebo celej nohy, u pacientov pocit konštantnej ťažkosti v nohách. Koža sa stane lesklou chorobou, ktorou sa zjavne prejavuje vzor safénnych žíl. Charakteristická je tiež šírenie bolesti pozdĺž vnútorného povrchu stehna, spodnej časti nohy, nohy a tiež bolesť v dolnej časti nohy počas dorzálnej flexie nohy. Navyše klinické príznaky trombózy hlbokých žíl dolných končatín sú pozorované len v 50% prípadov, zvyšné 50% nemusia spôsobovať viditeľné príznaky.

Čo robiť, ak sa obťažuje bolesťou v žilách v nohe

Pravidelný pocit tiahnutia žíl v nohách je veľmi častým faktorom. Príčinou tohto javu vo väčšine prípadov je porušenie intravenózneho krvného toku v oblasti gastrocnemia.

Bolesť v žilách pre cievne ochorenia má zvyčajne hnusný alebo ťahový charakter, môže to byť dosť vážne alebo len mierne pripomínať.

Ale v každom prípade bolesť v žilách nohy je ostrým signálom na skutočnosť, že by ste mali okamžite kontaktovať vaskulárneho chirurga, aby ste zistili jeho etiológiu a získali odporúčania na liečbu.

V tomto článku sa bude diskutovať o tom, čo môže byť hlavným faktorom výskytu bolesti u teľat, čo má pacient urobiť na obnovenie tela a aké liečebné metódy sú najúčinnejšie.

Zoznam chorôb

Plavidlá a kapiláry sú zvláštne "kanály", ktoré dodávajú všetkým orgánom tela krv. Preto akékoľvek žilové patológie neznámeho pôvodu predstavujú vážne riziko pre zdravie a život pacienta.

Hlavnými faktormi bolesti na nohe môžu byť:

Kŕčové žily

Bolesti s kŕčovými žilami majú príznaky ťahania, objavujú sa kvôli krvácaniu v gastrocnemiach, závažným žilovým deformáciám, strate elasticity stien krvných ciev. Existuje nebezpečenstvo trombózy, vývoj trofických vredov.

Faktory kŕčových žíl:

 • Hypodynamický životný štýl.
 • Tehotenstvo.
 • Nadmerná telesná hmotnosť.
 • Nosenie blízkej a nepohodlnej obuvi, vysoké podpätky.
 • Práca spojená s konštantným stojacim postavením alebo naopak so statickou polohou na pracovnej stoličke.
 • Dedičný faktor.

Hlavné príznaky kŕčových žíl sú nasledovné: opuch, bolesť v žilách, zmena farby a štruktúry kože, výskyt pálenia, slzenie a svrbenie.

Vredy trofickej etiológie sa objavujú v závažnejších etapách.

Tromboflebitída hlbokých žíl

Tvorba trombu v žilách, ktoré sa nachádzajú hlboko vo svalovej vrstve. Ak hrozí hlboké žilky, pocíti bolesť bolesti, ako keby niekto roztiahol mäkké tkanivá nohy a koža nad nidus sa stane načervenalá a zvýšená bolesť.


V pokročilých štádiách ochorenia sa koža stáva nasýteným modrastým odtieňom.

Väčšina mužov trpí tromboflebitídou tohto typu.

Tromboflebitída v saphenóznych žilách

Hlavnými príznakmi ochorenia sú opuchnutie nôh a chodidiel, teliatá bolesť, pocit rozptylu a pálenie zápalu.

Takéto symptómy sa vyskytujú v neprítomnosti včasnej liečby ochorenia kiahne, ako aj iných faktorov, ktoré prispievajú k infekcii a bežnej chlade. Noha ťahá do lýtka av popliteálnej časti, dochádza k opuchu, bolesti na koži, žilové uzliny.

Syndróm postflebitickej etiológie

Vyskytuje sa v dôsledku CVI v tandeme s komplikáciami tromboflebitídy hlbokých žilových ciev. V prvej fáze je pacient narušený rýchlou únavou nôh, opuchom, ktorý prechádza po odpočinku a venóznymi uzlinami.

Druhý stupeň sa vyznačuje chronickým edémom, zmenou farby kože a jej štruktúry smerom k suchu a zhutneniu. Je to spôsobené patologickým rozšírením spojivového tkaniva, ktoré môže v budúcnosti viesť k skleróze kože a podkožného tkaniva.

Treťou etapou je výskyt kongestívnej dermatitídy, celulitídy, trofických vredov.

trombóza

Vo väčšine prípadov sa vyskytujú ako dôsledok dlhodobej fyzickej nečinnosti, napríklad so všeobecnou paralýzou, ochorenia, ktoré naznačujú konštantný odpočinok lôžka.

Nástup choroby je ťažké zistiť, pretože takmer úplné asymptomatické. Neskôr sa pozorujú nasledujúce faktory: bolesť pri hmatnom vyšetrení a ohýbaní kolenného kĺbu: opuch, deformácia povrchových ciev, noha sa stáva horúcou, teplota v mieste lokalizácie sa zvyšuje.

Ako sa vyrovnať s bolesťou

Mnohí pacienti sa spýtajú lekárov na otázku: Mám žily v nohách, čo mám robiť? Po prvé, lekár predpíše súbor diagnostických opatrení na stanovenie presnej diagnózy a predpisovania liečby.

Nasleduje niekoľko odporúčaní na boj proti ochoreniam, ktoré sú zvyčajne zložité, pretože neexistuje dostatok liekov na liečbu samotných drog.

Zvyčajne opatrenia na elimináciu príznakov venóznych patológií zahŕňajú nasledujúce predpisy:

 1. Špeciálna strava.
 2. Bojujte proti nebezpečným návykom.
 3. Komplexné lekárske lieky.
 4. Denné použitie kompresného spodného prádla.
 5. Radikálne chirurgické metódy.
 6. Ľudové spôsoby.

Úlohou liečby je eliminovať príznaky ochorenia, zabrániť ich šíreniu, zastaviť riziko komplikácií.

Správna výživa

Hlavnými cieľmi prispôsobenia výživy sú: zníženie viskozity krvi a boj s extra kilo.

Ako viete, nadváha spôsobuje zvýšenie zaťaženia gastrocnemia a teda aj žíl nachádzajúcich sa v dolných končatinách. Nadmerná krvná hustota, ku ktorej dochádza v prípade ochorenia kiahne, spôsobuje stagnáciu tela nohy a deformáciu ciev.

Pacient by mal úplne prehodnotiť stravu, opustiť nadmerne slané jedlá, údené mäso, pikantné marinády, konzervované potraviny, tučné jedlá. Ale mali by ste piť čo najviac - prispieva to k zriedeniu krvi.

Predpokladajme, že vo vašej strave dominujú produkty obsahujúce vitamín E: vajcia, rastlinné oleje, klíčené semená. Výborný nástroj pre zdravie žíl - vitamín C, obsiahnutý v citrusových plodoch, jahodách, paradajkách, čiernych ríbezle.

Jedzte viac morských plodov, obsahujú kriedu a jód, ktoré posilňujú žilové steny.

Škodlivé závislosti

Alkohol a tabak - dovolenka v minulosti. Ak sa vyčerpajú žily v nohách s kŕčovými žilami a tromboflebitídou, zlé návyky iba zhoršia vaskulárne deformácie, zhoršia štruktúru žilových stien a povedú k zhrubnutiu krvi.

Kompresný úplet

Toto opatrenie je súbežné a podporuje pri komplexnej liečbe kŕčových žíl. Kompresné spodné prádlo pomáha:

 • Ak chcete obmedziť ďalšie rozšírenie žíl, prerozdeľte krvné toky z chorých ciev na zdravé.
 • Normalizácia prietoku krvi a zásobovanie mäkkou tkanivou.
 • Zabráňte hrozbe trombózy.
 • Na zníženie opuchu a bolesti, ťažkosti v nohách, aby utišili napnuté žily.

lieky

Pri odstraňovaní ochorenia kiahne a tromboflebitídy sa činidlá používajú ako na vonkajšie, tak na vnútorné použitie, zamerané na posilnenie žilových stien, normalizáciu cievnej a kapilárnej cirkulácie, elimináciu napučania a zápalu a prevenciu progresie patológie.

Spravidla sú lieky predpísané pre žilové pacientky v nasledujúcich spektrach účinku:

 1. Venotonics, ktoré prispievajú k posilneniu stien žíl, ich tónovanie "Detraleks", "Flebodia 600", "Flebof".
 2. Lieky na zmierňovanie krvi sú lieky založené na heparíne a kyseline acetylsalicylovej.
 3. Anti-trombotické lieky nazývané antikoagulanciá: Clexan, Heparin, Fraxiparin.
 4. Prostriedky proti intravenóznemu zápalu - "Diklofenak".

Chirurgická intervencia

Minimálnymi invazívnymi metódami liečenia chorých žíl sú:

 • Laserová a rádiofrekvenčná koagulácia, keď laserové lúče alebo rádiofrekvenčné vlny smerujú do chorých žíl, čo prispieva k ich spájkovaniu a odstraňovaniu.
 • Skleroterapia, pri ktorej sa vstrekne do žily pomocou ihly sklerozačný prostriedok, čo spôsobí prerastanie cievy spojivovým tkanivom a jeho odstránenie z obehového systému.

Klasické chirurgické metódy zahŕňajú:

 1. Mikroflebektómiu, pri ktorej je mikročast žíl vytiahnutá a odstránená rezom na koži.
 2. Klasická flebektómia zahŕňajúca úplné odstránenie žilovej cievy.

Ľudové metódy

Takéto metódy sú známe značné množstvo. Môže to byť ako vonkajší prostriedok: obklady, brúsenie, masť a rôzne tinktúry na použitie vo vnútri.

Fondy založené na gaštane, jablčnom octu, žihľave, materskej a nevlastnej matke s kŕčovými žilami sú veľmi populárne.

záver

Ak sa vyskytujú pravidelné pocity, ktoré vytiahnu nohu, opuch, ťažkosť, zvýšená únava na dolných končatinách, ignorovanie týchto príznakov je neprijateľné.

Musíte okamžite navštíviť lekára - phlebologistu. Iba on bude schopný preukázať spoľahlivý dôvod, prečo sa objavila bolesť v nohách, aká je fáza rozvoja ochorenia, čo treba urobiť, aby sa liečba stala čo najefektívnejšou.

Ošetrite svoje nohy správnou starostlivosťou. Nezabudnite: rýchlosť zotavenia závisí od pacienta! Ťa žehnaj!

Liečba kŕčových žíl dolných končatín

Ako sa brániť hlbokej žilovej varicóze

Kŕčové žily dolných končatín sa najčastejšie vyskytujú u ľudí, ktorí sa zaoberajú sedavou prácou po 40 rokoch života. Vývoj kŕčových žíl je spojený so stratou elasticity žilových chlopní. V dôsledku vyvrtnutí ventilov je narušený smer prietoku krvi a krv v žilách je možná. Okrem zhoršeného prietoku krvi vyvolávajú kŕčové žily sprievodné ochorenia. Ide o trombózu, zúženie vnútorného priemeru žíl, flebitídu, vývoj artériosklerózy.

Symptómy hlbokých kŕčových žíl dolných končatín - ťažkosti v nohách, ťahanie bolesti lýtkových svalov, zmena chôdze na ťažšie a menej výrazné stúpanie na chodidle počas chôdze. Chôdza sa stáva slonom, pretože pohyb nohy a vysoká nadmorská výška chodidla spôsobujú silnú bolesť.

Nezabudnite venovať pozornosť, ak nohy bolejú, rovnako ako po ťažkom zaťažení, ale bez zaťaženia.

Ak bolesť v nohách nezostane niekoľko dní, určite to signalizuje problémy s plavidlami. S opuchom, pocitom ťažkosti v nohách, kŕčmi počas spánku je nevyhnutné okamžite konzultovať s lekárom a začať liečbu. Nemalo by to byť obmedzené na masti a gély "z unavených nôh", bez ohľadu na to, aké zázraky sľubujú reklamu. Potrebujete komplexnú liečbu celého kardiovaskulárneho systému.

Diagnostika problémov s hlbokými žilami

Kŕčové žily sa ťažko rozpoznávajú v počiatočnom štádiu. Vonkajšie žily umiestnené pod kožou začínajú vyčnievať a deformovať, čo je viditeľné pre oko. Prvými príznakmi kŕčových žíl vonkajších žíl sú pavučie žily na koži, potom žily žily viditeľné. Bolestivé pocity z rozšírenia varixov sa objavujú len pri silnej expanzii, keď sa žily už nemôžu vrátiť k normálnemu objemu samostatne a začnú vyčnievať nad kožu.

V závažných prípadoch kŕčové žily vyčnievajú napučané zhluky a môžu byť dokonca viditeľné aj pod oblečením. Pre tón žíl sa odporúča používať špeciálny kompresný odev, ktorý neumožňuje silné napučanie žíl. V kombinácii so špeciálnymi liekmi a prostriedkami s venóznym tonikom to môže spôsobiť, že opuchnuté cievy sa vrátia do normálnej veľkosti a obnovia elasticitu.

Hlboké žily sú obklopené svalovými tkanivami zo všetkých strán, ich deformácia je viditeľná iba na ultrazvuku. Vizuálne rozpoznať nebezpečenstvo a začať užívať vhodné lieky je nemožné.

Samozrejme, hlboké žily sú lepšie chránené vďaka umiestneniu vnútri svalových polí, ktoré vykonávajú funkcie kompresie. Kŕčové žily sú primárne náchylné na vonkajšie žily, ktoré nemajú túto podporu. V dôsledku sťaženej diagnózy je liečba kŕčových žíl dolných končatín oveľa zložitejšia.

Liečba kŕčových žíl dolných končatín

Bohužiaľ, varicosity hlbokých žíl sú už zanedbávanou chorobou. V počiatočnej fáze je diagnostika vo väčšine prípadov takmer nemožná. Lekár môže náhodne diagnostikovať problémy s hlbokými nádobami, ak absolvujete ročnú komplexnú skúšku.

Pri zistení problémov s tlakom a vyšetrením obehového systému môžu byť pred začatím bolesti a zjavnými príznakmi zistené implicitné príznaky kŕčových žíl dolných končatín.

Ak máte rutinné vyšetrenie zdravia zamestnancov pri práci, nenechávajte si to bezstarostné a skúste dôkladne preskúmať, naozaj pomáha identifikovať ťažko diagnostikovateľné choroby v počiatočných fázach. Skúsený lekár bude venovať pozornosť problémom s tlakom a predpísať lieky na prevenciu vzniku ochorení žíl.

Lieky na hlboké kŕčové žily

 • Pri nebezpečenstve zápalu žíl sú predpísané špeciálne protizápalové lieky. Ako napríklad indometacín alebo diklofenak.
 • Lieky na zmierňovanie krvi pomáhajú obnoviť normálny krvný obeh. Trenal, Venolife - najčastejšie predpisované lieky tejto skupiny. V extrémnych prípadoch, napríklad po požití alkoholu, bude vhodný aspirín alebo kyselina jantárová vhodný na riedenie krvi.
 • Na posilnenie steny krvných ciev a na obnovenie elasticity je možné použiť angioprotektívne lieky. Medzi takéto prostriedky patrí známy Askorutin, Eskuzan, Venarus, Troxevasin.
 • Dodatočné lieky proti bolesti sú v prípade potreby predpísané lekárom. Nezávisle vybrať prostriedok na zmiernenie bolesti kiahní sa neodporúča.

Kompresie, odvarky, ľudové prostriedky

Na liečbu kŕčových žíl vnútorných žíl dolných končatín sa používajú ľudové prostriedky. Jedná sa o odvar z kopriel a obkladov na nohách z listov kopytníkov, tinktúry z hlohu, masky z hliny a chodidla s morskou soľou. Používajte ľudové prostriedky výhradne na radu lekára.

Prevencia kŕčových žíl

 1. Kompresné spodné prádlo. Vzťahuje sa na konzervatívne metódy liečby. Veľmi tesné a elastické pančuchy, pančuchy alebo legíny stláčajú nohy, vykonávajú funkcie kompresie a neumožňujú krvi stagnovať v nohách. Zdravotné kompresné spodné prádlo tiež vykonáva mikromasážne funkcie. Len tesné legíny nebudú užitočné. Kompresné bielizeň sa nosí na nohách zdvihnutých vysoko v polohe na chrbte. Preto je stanovená minimálna úroveň opuchy. Pri chorobách hlbokých žíl poskytuje kompresné spodné prádlo dobré výsledky v kombinácii s liekmi na zlepšenie tónu žíl.
 2. Nalievanie studenej vody na nohy, popúšťanie. Spánok je možné pripísať preventívnym a terapeutickým opatreniam expozície. Okrem tuhnutia, sprcha so studenou vodou výrazne zvyšuje tón krvných ciev a prispieva k liečbe hlbokých kŕčových žíl dolných končatín.

Ako zabrániť vzniku kŕčových žíl dolných končatín

Predovšetkým je potrebné dať srdce do poriadku. Kŕčové žily nie sú hlavným ochorením, ale sú vždy sprievodné s ochoreniami kardiovaskulárneho systému. Aby sa zabránilo vzniku kŕčových žíl, odporúča sa venovať pozornosť stavu srdcového svalu. Ale s prejavmi kŕčových žíl - vyžaduje samoliečbu.

 • Prestaň fajčiť a alkohol. Tieto zlé návyky veľmi negatívne ovplyvňujú stav ciev, vrátane hlbokých žíl. Je to fajčenie, ktoré prispieva k spazmu hlbokých žíl, čo vedie k kŕčové žily. Účinok fajčenia na kŕčové žily je často podceňovaný, pretože sa táto choroba neprejavuje v ťažkých štádiách. Použitie nikotínu naozaj spôsobuje hlboké kŕčové žily, arteriosklerózu a vedie k amputácii končatín. Zmeny v hemoroidoch sú tiež prejavom kŕčových žíl. Na rozdiel od povrchových hemoroidov, ktoré sú ľahko liečiteľné, fajčenie prispieva k rozvoju hlbokých foriem hemoroidov, ktoré sa nevyjadrujú až do vymiznutia hemoroidov. Liečba takýchto hemoroidov je zložitá kvôli veľkej oblasti lézie a množstvu zápalových uzlín.
 • Alkohol prispieva k tvorbe krvných zrazenín a tvorbe krvných zrazenín. Pri ťažkých formách kŕčových žíl je potrebné piť špeciálne riedidlá krvi. Pitný alkohol môže spôsobiť, že liečba je úplne zbytočná.
 • Ak je zvýšená odborná príprava s použitím potravinárskych prídavných látok veľmi žiaduca na opustenie chemických steroidov a umelých svalových stimulantov. Steroidy dávajú silné zaťaženie srdca, ktoré pri dodatočnom zaťažení vedie k hlbokému rozšíreniu dolných končatín a dokonca žilám na rukách, malým panvovým žilám atď. Celý venózny systém je vystavený nadmernému zaťaženiu a kŕčové žily sa môžu vyskytovať kdekoľvek na mieste. Môžu sa vyskytnúť problémy s mozgovými cievami, mŕtvica, upchatie mozgových žíl, zmeny v psychike a správanie. Kŕčové žily dolných končatín po použití steroidov by mali presvedčiť vás o škodlivosti potravinárskych prídavných látok.
 • Zbavte sa piva. Pivo - nápoj, ktorý nie je možné piť poháre. Pijú ju v litroch a majú tendenciu k kŕčové žily, množstvo tekutín vedie k vzniku ochorenia.
 • Nepite veľa vody v noci. Nedostatok aktivity a akumulácia tekutín nevyhnutne vedie k edému.

Kŕčové žily dolných končatín - zákerné a skryté nebezpečné ochorenie, ktoré postihuje viac ako 50% ľudí stredného veku a viac ako 80% starších ľudí. Je potrebné dbať na zdravie žíl a kardiovaskulárneho systému vopred, aby sa Vaše nohy zdokonalili čo najdlhšie a vaša chôdza ľahká.

Kompletná revízia kŕčových žíl v nohách: príčiny, liečba, prognóza

Z tohto článku sa dozviete: čo sú kŕčové žily na nohách, aké sú hlavné vonkajšie príznaky patológie. Príčiny, symptómy a možné komplikácie. Metódy liečby chorôb.

Kŕčové žily v nohách sa nazývajú chronická vaskulárna patológia, v dôsledku čoho sa rozvinú deformity (predĺženie, expanzia) krvných ciev a nedostatočnosť intravaskulárnych chlopní.

Kliknite na fotografiu na zväčšenie

Čo sa deje v patológii? Normálny prísun krvi do končatín poskytuje celý systém krvných ciev (hlboké a povrchné). Krv zo srdca do končatín prichádza bez ťažkostí (zhora nadol), reverzný prúd (od spodu nahor) poskytuje kontrakciu srdca a systém žilových chlopní, ktorý "blokuje" tekutinu medzi kontrakciami, čím zabraňuje pohybu v opačnom smere.

Z rôznych dôvodov (dedičná predispozícia, nadváha počas tehotenstva, hormonálna porucha), žilové steny sú natiahnuté, deformované, strácajú elasticitu, lumen cievy sa na tomto mieste zvyšuje. To vedie k nedostatočnému uzatvoreniu blízkych ventilov, k zhoršeniu prietoku krvi, k strate krvi. Kvôli stagnácii sa deformácia v priebehu času zhoršuje, vytvára sa kŕčový uzol, slučka, ohyb povrchových žíl nohy.

V počiatočných štádiách je patológia asymptomatická alebo vylučuje takzvaný retikulárny vzor (vo forme jemného oka), modrofialové vaskulárne hviezdičky, zreteľne viditeľné cez kožu. Pri takýchto prejavoch sa choroba považuje za neškodnú, nezhoršuje prognózu, nekomplikuje život pacienta.

Neskoré štádia kŕčových žíl v nohách sú nebezpečné pre komplikácie. Kvôli porušeniu priepustnosti cievnej steny a vzniku prekážok v ceste prietoku krvi sa začnú tvoriť krvné zrazeniny v poškodených žilách, ktoré nakoniec zatvoria dutinu cievy. Vyvoláva sa tromboflebitída (zápal cievy zablokovaný trombom), naruší sa prívod krvi do okolitých tkanív, čo vedie k nekróze kožných oblastí a tvorbe trofických vredov. V tomto štádiu choroba výrazne obmedzuje lokomotorickú aktivitu pacienta a dočasne zhoršuje kvalitu života (trofický vred sa uzdravuje asi 3 mesiace).

Kŕčové žily nie je možné úplne vyliečiť. Chirurgické metódy môžu dosiahnuť dlhotrvajúci účinok a zmiznutie povrchových deformovaných žíl, ale v priebehu času sa ochorenie môže objaviť (v 80% prípadov sa to stane).

Pacienti s kŕčovými žilami na nohách sú liečení a pod dohľadom flebológov, ktorí podstupujú angiosurgeon.

Niekoľko slov o mechanizme vývoja patológie

Kŕčové žily sa objavujú nielen kvôli slabosti cievnych stien a nedostatočnosti venóznych chlopní. Tretia aktívna väzba v systéme krvného pohybu od dolnej časti (od končatín po srdce) je svalové kontrakcie nohy a stehien, alebo svalové čerpadlo.

Zvyčajne tieto kontrakcie mierne stláčajú krvné cievy a zabezpečujú pohyb krvi cez cievy od dolnej končatiny a stehna až po malú panvu.

Keď svaly sú oslabené alebo uvoľnené (hypodynamia, sedavý životný štýl), svalové čerpadlo nefunguje efektívne, prietok krvi do malej panvy spomaľuje, tlak v hlbokých cievach sa zvyšuje a pod jeho vplyvom krv vstupuje do systému povrchových žíl.

Spolu s chlopňovou nedostatočnosťou a slabosťou cievnych stien oslabenie svalového čerpadla vytvára priaznivé podmienky pre rozvoj kŕčových žíl.

Príčiny patológie

Hlavné príčiny kŕčových žíl v nohách:

 1. Dedičné predispozície.
 2. Slabosť cievnych stien a ventilových prístrojov.

Nasledujúce choroby a stavy prispievajú k oslabeniu cievnej steny a chlopňovej nedostatočnosti:

 • hormonálne zmeny (počas tehotenstva, menopauzy);
 • zdvíhanie;
 • zaťaženie dolných končatín v dôsledku obezity (s obezitou);
 • nedostatok pohybu;
 • chronické zápalové procesy (pyelonefritída, reumatizmus);
 • chronické ochorenie pečene (hepatitída, cirhóza);
 • metabolické poruchy (hyperlipidémia);
 • poranenia a kompresie (kompresie) dolných končatín;
 • užívanie hormonálnej antikoncepcie;
 • zvýšený intraabdominálny tlak (nádor brušných orgánov).

Faktory, ktoré zvyšujú pravdepodobnosť kŕčových žíl, sú vek (u 60% choroby sa objavuje po 45 rokoch) a pohlavie (u mužov je 2 krát menej ako u žien).

Charakteristické príznaky

Varikozita v nohách má niekoľko charakteristických vonkajších znakov.

Žily dolnej končatiny

V oblasti dolných končatín sú rozlíšené povrchové žily ležiace v podkožnom tkanive a hlboké sprievodné tepny.

Povrchové žily

Povrchové žily dolnej končatiny, vv. superficiales členov inferioris, anastomóza s hlbokými žilami dolnej končatiny, vv. profundae členov inferioris, najväčší z nich obsahuje ventily.

V oblasti nohy vytvárajú subkutánne žily (obr. 833, 834) hustú sieť, ktorá je rozdelená do plantárnej žilovej siete, rete venosum plantare a chrbticovej venóznej siete chodidla, rete venosum dorsale pedis.

Na plantárnej ploche nohy dostáva rete venosum plantare odviazané žily zo siete povrchových plantárnych digitálnych žíl, vv. digitales plantares a medzibunkové žily, vv. ako aj iné žily podrážky, ktoré tvoria oblúky rôznych veľkostí.

Podkožné venózne plantárne oblúky a povrchové žily na periférii nohy široko anastomózne s žilami prebiehajúcimi pozdĺž bočných a stredných okrajov nohy a tvoriacimi časť kožnej zadnej časti žilovej siete chodidla a tiež prechádzať do oblasti päty nohy a potom do žíl nohy. V oblasti okrajov nohy prechádzajú povrchové žilové siete do bočnej okrajovej žily, v. marginalis lateralis, ktorý prechádza do malej saphenóznej žily a strednej regionálnej žily, v. marginalis medialis, čo spôsobilo vznik veľkej saphenóznej žily. Povrchové žilové anastomóza s hlbokými žilami.

Na zadnej časti nohy v oblasti každého prsta je dobre vyvinutý venózny plexus lôžka na nechty. Žily, ktoré vypúšťajú krv z týchto plexusov, idú pozdĺž okrajov dorzu prstov - to sú chrbtové prsné žily nohy, vv. Digitales dorsales pedis. Anastomujú medzi sebou a žilami plantárneho povrchu prstov a tvoria na úrovni distálnych koncov metatarzálnych kostí dorzálny venózny oblúk nohy arcus venosus dorsalis pedis. Tento oblúk je súčasťou pokožky žilovej siete zadnej nohy. Na zvyšku zadnej nohy zo siete stojí dorzálne metatarzálne nožičky, vv. metatarsales dorsales pedis, medzi ktorými sú pomerne veľké žily, ktoré prechádzajú pozdĺžnymi a strednými okrajmi nohy. Tieto žily zhromažďujú krv z chrbta a tiež z plantárnych žilových sietí nohy a vedú priamo do dvoch veľkých saphenóznych žíl dolnej končatiny: strednú žilu do veľkej saphenóznej žily nohy a laterálnu žilu do malej saphenóznej žily.

1. Veľká saphenous žila, v. saphena magna (obrázok 835, pozri obrázok 831, 833, 834, 841) je vytvorená z chrbtovej žilovej siete nohy a tvorí sa ako nezávislá nádoba pozdĺž stredového okraja nohy. Je to priame pokračovanie strednej regionálnej žily.

Nadmerne prechádza pozdĺž predného okraja stredného členku k holeni a nasleduje v podkožnom tkanive pozdĺž stredného okraja holennej kosti. Po ceste trvá niekoľko povrchných žíl nohy. Po dosiahnutí kolena sa žila ohýba okolo stredného kondylu vzadu a prechádza na anteromediálny povrch stehna. Po proximálnej časti je v oblasti subkutánnej trhliny prepichnutá povrchová fascia širokého obvodu stehna a prúdi do v. femoralis. Veľká saphenózna žila má niekoľko ventilov.

Na stehne v. saphena magna akceptuje početné žily zbierajúce krv na prednej strane stehna a ďalšiu saphenovú žilu, v. saphena accessoria, ktorá sa vytvára z kožných žíl mediálneho povrchu stehna.

2. Malá saphenózna žila, v. saphena parva (pozri obrázok 834, 841) vychádza z bočnej časti podkožnej dorsálnej žilovej siete chodidla, ktorá sa tvorí pozdĺž jeho bočného okraja a je pokračovaním bočnej okrajovej žily. Potom sa ohýba okolo zadnej časti bočného členku a hore sa dostáva do zadnej časti holennej kosti, kde najprv beží pozdĺž bočnej hrany pätovej šľachy a potom uprostred zadnej časti holennej kosti. Na svojej ceste malá saphenózna žila, užívajúca množstvo saphenóznych žíl bočných a zadných plôch dolnej končatiny, sa rozsiahlo anastomuje s hlbokými žilami. Uprostred zadnej plochy holennej kosti (nad teľa) prechádza medzi listy fascie tibie, ide spolu s mediálnym kožným nervom tela, n. cutaneus surae medialis, medzi hlavami svalu gastrocnemius. Po dosiahnutí poplitealskej fossy prechádza žila pod fasciu, vstupuje do hĺbky fosílie a prúdi do popliteálnej žily. Malá saphenózna žila má niekoľko ventilov.

V. saphena magna a v. saphena parva medzi sebou široko anastomózne.

Hlboké žily

Obr. 836. Žily a tepny chodidla, vpravo. (Planárny povrch.) (Povrchové svaly sú čiastočne odstránené.)

Hlboké žily dolnej končatiny, vv. profundae členov inferioris, s rovnakým názvom s tepnami, ktoré sprevádzajú (obrázok 836). Začnite na plantárnej ploche nohy na bokoch každého prsta pomocou plantárnych digitálnych žíl, vv. digitales plantares, sprievodné tepny s rovnakým názvom. Zlúčením tieto žily tvoria plantárne metatarzálne žily, v. metatarsales plantares. Protobiálne žily sa od nich odkláňajú, v. perforanty, ktoré prenikajú do zadnej časti chodidla, kde sa anastomujú s hlbokými a povrchnými žilami.

Proximal, vv. metatarzálne rastliny prúdia do plantárnej artérie, arcus venosus plantaris. Z tohto oblúka preteká krv cez laterálne plantárne žily, ktoré sprevádzajú tepnu s rovnakým názvom. Postranné plantárne žily sú spojené s mediálnymi plantárnymi žilami a tvoria zadné tibiálne žily. Z plantárneho venózneho oblúka pretečie krv cez hlboko vyliečené žily cez prvú interosseous metatarzálnu medzeru v smere žíl zadnej nohy.

Začiatok hlbokých žíl zadnej nohy sú zadné plus pupienky, vv. metatarsales dorsales pedis, ktoré spadajú do zadnej časti maternice, arcus venosus dorsalis pedis. Z tohto oblúka prúdi krv do predných tíbových žíl, vv. tibiales anteriores.

1. Zadné tíbové žily, vv. tibiales posteriores (obrázok 837, 838) spárované. Vysielajú sa proximálne a prichádzajú na tepnu s rovnakým názvom a prijímajú na svojej ceste množstvo žíl vychádzajúcich z kostí, svalov a fascie zadnej plochy holennej kosti, vrátane pomerne veľkých fibulárnych žíl, vv. fibulare (peroneae). V hornej tretine nohy sa zadné tibiálne žily spájajú s prednými tíbovými žilami a tvoria popliteálnu žilu, v. poplitea.

2. Predné tíbové žily, vv. (pozri obrázok 831, 837), ktoré vznikli ako dôsledok fúzie zadných metatarzálnych žíl nohy. Pri pohľade na dolnú časť nohy sú žily nasmerované smerom nahor po celej tepne a prenikajú cez interoséznu membránu do zadnej časti dolnej časti nohy a zúčastňujú sa na vytváraní popliteálnej žily.

Chrbtové metatarzálne žily nohy, ktoré sa anastomujú žilami plantárneho povrchu pomocou sondovacích žíl, dostanú krv nielen z týchto žíl, ale hlavne z malých žilových ciev hrotov prstov, ktoré sa zlúčia, tvoria vv. metatarsales dorsales pedis.

3. Popliteal žila, v. poplitea (obr.839, viď obrázok 838), keď vstúpil do poplitealnej fossy, je bočný a zadný k popliteálnej artérii, tibiálny nerv prechádza povrchnejšie a laterálne, n. tibialis. Nasledujúca po tepne hore popliteálna žila prechádza popliteálnou fusou a vstupuje do adduktorového kanála, kde sa nazýva femorálna žila, v. femoralis.

Popliteal žila dostáva malé žily kolena, vv. geniculares, z kĺbov a svalov oblasti, rovnako ako malá saphenous žily.

4. femorálna žila, v. femoralis (obrázok 840, pozri obrázok 831), niekedy parný kúpeľ, doprevádza rovnakú tepnu v adhezívnom kanáli a potom vo femorálnom trojuholníku, prechádza pod inguinálnym väzbom v cievnych medzerách, kde prechádza do v. iliaca externa.

V adhezívnom kanáli je femorálna žila umiestnená za a trochu laterálne od femorálnej artérie, v strednej tretine femuru za ňou a vo vaskulárnej medzere do tepny.

Femorálna žila dostáva množstvo hlbokých žíl, ktoré sprevádzajú tepny s rovnakým názvom. Zhromažďujú krv z venóznych plexusov svalov predného povrchu stehna, sprevádzajú stehennú tepnu zo zodpovedajúcej strany a anastomujú medzi sebou a prúdia do hornej tretiny stehna do femorálnej žily.

1) Hlboká žila stehna, v. profunda femoris, najčastejšie ide s jedným sudom, má niekoľko ventilov. Nasledujúce párové žily prúdia do nej: a) piercing žily, vv. perforantes, prejdite po rovnakých arteriách. Na zadnej strane veľkých aferentných svalov anastomóza medzi sebou, ako aj s v. glutea inferior, v. circumflex medialis femoris, v. poplitea; b) stredné a bočné žily obopínajúce stehnovú kosť, č. circumflexa mediales a laterales femoris. Posledné z nich sprevádzajú tie isté tepny a anastomózu medzi sebou as vv. perforantes, vv. gluteae inferiores, v. obturatoria.

Okrem týchto žíl dostáva femorálna žila aj niekoľko žilových žíl. Takmer všetci sa približujú k femorálnej žile v oblasti subkutánnej trhliny.

2) Povrchová epigastrická žila, v. epigastrica superficialis (obrázok 841), sprevádza tepnu s rovnakým názvom, zbiera krv zo spodných častí prednej brušnej steny a prúdi do v. femoralis alebo v. saphena magna. Anastomóza s v. toracoepigastrica (toky do v. axillaris), vv. epigastricae superiores et inferiores, v. paraumbilicales, rovnako ako s rovnakou bočnou žilou opačnej strany.

3) povrchová žila, obklopujúca ilium, v. Cirkusflexa superficialis ilium, sprevádzajúci rovnakú tepnu, prechádza pozdĺž inguinálneho väzu a prúdi do femorálnej žily.

4) vonkajšie genitálne žily, vv. pudendae externae, sprevádzajú tie isté tepny. Sú to v skutočnosti pokračovanie predných scrotal žíl, vv. (u žien - predná labialna žila, vv. labiales anteriores) a povrchová žilová penilná žila, v. dorsalis superficialis penis (u žien, povrchná chrbtová žila klitorisu, v. dorsalis superficialis clitoridis).

5) Veľká saphenózna žila, v. saphena magna, je najväčšou zo všetkých žilných žíl. Zapadá do femorálnej žily. Zhromažďuje krv z anteromediálneho povrchu dolnej končatiny (pozri časť "Povrchové žily").

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Vložte do ľavej komory

Na EKG sú príznaky hypertrofie ľavej komory: transkriptHypertrofia nie je choroba, ale syndróm, to znamená, že je to začiatok poruchy srdca. Toto je proces, ktorý vedie k zvýšeniu veľkosti srdca.

Prečo sú neutrofily znižované v krvi, čo to znamená?

Neutrofily sú najväčšou skupinou bielych krviniek, ktoré chránia telo pred mnohými infekciami. Tento typ bielych krviniek sa tvorí v kostnej dreni. Penetrujúc do tkanív ľudského tela, neutrofily ničia patogénne a cudzie mikroorganizmy metódou ich fagocytózy.

Čo znamená zvýšený a znížený hematokrit u detí?

Nie je pochýb o tom, že bezpečnosť a zdravie dieťaťa pre všetkých rodičov sú prioritami. Ale nie všetci počuli o hematokritu a vedia, čo to znamená tento krvný index.

Systolický a diastolický tlak

Krvný tlak človeka môže byť rozdelený na hornú a dolnú. Môže sa líšiť v závislosti od zaťaženia obehového systému. Prečo sa zvyšuje diastolický a systolický tlak krvi?Preťaženie v obehovom systéme nastáva v dôsledku toho, že tlak pohybujúcej sa tekutiny v krvných cievach prevyšuje atmosférický tlak.

Krv ESR norma u mužov, žien a detí: Tabuľka

Test na sedimentáciu erytrocytov (ESR) je v medicíne celého sveta akceptovaný ako povinný pri vykonávaní všeobecného krvného testu.Vykonáva sa pri diagnostike akýchkoľvek ochorení, ako aj počas lekárskych vyšetrení a preventívnych vyšetrení.

Ischemická mozgová mŕtvica

Ischemická mozgová príhoda je infarkt mozgu, vyvíja sa s výrazným poklesom cerebrálneho prietoku krvi.Medzi chorobami, ktoré vedú k vzniku mozgového infarktu, je prvé miesto obsadené aterosklerózou, ktorá postihuje veľké mozgové cievy v krčnom alebo intrakraniálnych cievach alebo oboje.