Z tohto článku sa dozviete: prečo s chirurgickým zákrokom na varikokéli je jedinou metódou liečby, typy chirurgických zákrokov na túto chorobu. Indikácie a kontraindikácie pre ne, ich výhody a nevýhody.

Varikokéla je patológia, v ktorej sa žily varlat dilatujú vo forme uzlov, krútia a preliatia sa krvou. Dôvodom je nárast tlaku v systémoch semenníkov v dôsledku spätného refluxu krvi (refluxu) z väčších žíl (renálna, dolná dutina), do ktorých spadajú.

Kliknite na fotografiu na zväčšenie

Operácia vám umožňuje prerušiť tento reflux spájaním, prekrížením alebo odstránením rozšírených žíl. Takýto zásah úplne eliminuje problémy a dôsledky spojené s varikokéli a vracia človeka do plného zdravotného stavu. Liečba nie je komplikovaná a je vykonávaná urológmi alebo chirurgmi vo všetkých urologických a chirurgických nemocniciach.

Prečo je jedinou cestou von

Príčiny a mechanizmy vývoja varikokély majú čisto mechanickú povahu - postihnutá semenná (spermatická) žila nie je schopná zabezpečiť odtok žilovej krvi zo semenu v dôsledku:

 • poškodenia ventilov nachádzajúcich sa v lúmene a zodpovedných za zabezpečenie toho, aby sa krv pohybovala len v jednom smere - od semenníka až po väčšie žily;
 • prítomnosť obštrukcie alebo zvýšenie tlaku (venózna hypertenzia) v tých veľkých žilách, do ktorých spadajú spermatické rúrky, čo v nich brzdí prietok krvi a spôsobuje žilovú stagnáciu;
 • slabosť a chabosť stien cievy.

To všetko vedie k tomu, že krv nie len netečie zo semenníka, ale sa nahromadí vo venóznych plexoch spôsobených spätným refluxom (refluxom) z veľkých cievnych kmeňov. V podmienkach venózneho nadbytku stráca citlivá tkanivá pohlavných orgánov normálnu štruktúru, schopnosť produkovať vysokokvalitnú semennú tekutinu a hormóny.

Mechanizmus krvného obehu v zdravých a kŕčových žilách. Kliknite na fotografiu na zväčšenie

Vzhľadom na to, že kŕčové žily varlata nie sú cievami, ktoré prepravujú krv, ale patologickým úložným priestorom, jediným riešením je prelomiť ich zlomyseľné spojenie, ktoré odstráni reflux a krvnú stasu. Toto je účel operácie varikokély. Zahŕňa izoláciu, ligáciu, priesečník alebo úplné odstránenie hlavnej stonky spermatických žíl nad úrovňou ich rozvetvenia do malých vetiev, ktoré medzi sebou vytvárajú prepojenia.

Preto sa eliminuje patologická stagnácia krvi v cievach a testikulárnych tkanivách bez toho, aby to malo vplyv na krvný obeh. Venózny odtok z miešku sa vyskytne v systéme iných ciev, pretože spermatická žila je hlavná, ale nie jediná cesta k prietoku krvi. Navyše, v podmienkach stagnácie a zvýšeného tlaku v semennej žilke, sú ďal- šie odtokové cesty v čase operácie už dobre vytvorené a budú pokračovať v tvorbe v pooperačnom období.

Chirurgická liečba v prípade 80-85% sa vykonáva pre ľavostrannú varikokélu. Je to spôsobené tým, že ľavá semenná žila prúdi do obličiek a do pravej do dolnej dutej žily. Vzhľadom na anatomickú polohu, uhol vetvenia a ďalšie vlastnosti ľavej obličkovej cievy sa zvyšuje tlak v nich. Preto pravostranná lokalizácia varikokély prevažuje nad ľavou stranou.

Porovnávacia schéma štruktúry zdravých testikulárnych žíl a postihnutej varikokély

Typy operácií, indikácie a kontraindikácie

Existujú dva hlavné typy chirurgickej liečby varikokély:

 1. Classic - prostredníctvom rezu (operácia Ivanisavic). Prevádzka Ivanisevič. Kliknite na fotografiu na zväčšenie
 2. Minimálne invazívne - cez prerazenie (endoskopické, mikrochirurgické a endovaskulárne).

Endovaskulárna chirurgia na odstránenie varikokély. Kliknite na fotografiu na zväčšenie

Cieľ všetkých metód je rovnaký - odstrániť výtok cez testikulárnu žilu a zablokovať jej lúmen. Existujú rôzne spôsoby, ako dosiahnuť tento cieľ.

Tabuľka popisuje vlastnosti klasických a miniinvazívnych (šetriacich) operácií:

Typy operácií pre varikokélu u mužov: aké sú, koľko stojí, prognóza a dôsledky

Varikokéla je patológia spojená s kŕčovými žilami, ktoré sa vyskytujú u mužského miešku. Zvyčajne sa choroba objavuje u teenagerov. Je schopný niečo rozdávať počas svojho života. Ale niekedy existujú situácie, kedy varikokéla spôsobuje bolesť v semenníkoch a môže spôsobiť neplodnosť. Jediný spôsob, ako sa zbaviť patológie, je operácia na odstránenie varikokély.

Kedy sa operácia uskutočňuje?

Existujú 4 stupne varikokély:

 1. Testikulárne kŕčové žily možno zistiť len počas ultrazvukových vyšetrení.
 2. Predĺžené žily sa môžu cítiť, keď je človek v stojacej polohe.
 1. Počas palpácie, bez ohľadu na polohu pacienta, doktor jasne zmyslí zväčšené žily.
 2. Známky varikokély (rozšírené žily) možno vidieť aj voľným okom.

V posledných štádiách patológie človek začína postupne znižovať spermatogénne funkcie, čo môže spôsobiť neplodnosť. Varikokéla je predpísaná pre:

 • Identifikujte všetky abnormality v procese tvorby spermií. Spermogram môže vykazovať pokles počtu spermií, zníženie aktivity, prítomnosť hnisu alebo krvi v ejakuláte.
 • Ak v priebehu jedného roka alebo dlhšie, za predpokladu pravidelného sexuálneho života, pár nevníma a otehotnie.
 • Človek sa sťažuje na bolesť. To sa môže vyskytnúť v druhej alebo tretej fáze patológie. Spočiatku je bolesť zanedbateľná a vyskytuje sa čas od času. Časom sa nepohodlie zvyšuje a objavuje sa počas chôdze alebo počas fyzickej námahy. Lekári najčastejšie diagnostikujú ochorenie na ľavom semenníku, takže bolesť sa často vyskytuje vľavo.

Terapeutka Elena Vasilyevna Malysheva a nemecký kardiológ Shaevich Gandelman hovoria o tejto chorobe viac:

 • Muž sa môže sťažovať na to, ako vyzerá jeho miešok.
 • Zmenšuje sa veľkosť semenníka.
 • Dropsy semenník.

Niekedy je chirurgia predpísaná aj u mužov, ktorých symptómy úplne chýbajú. Predpokladá sa, že včasná chirurgická intervencia poskytuje príležitosť zabrániť vzniku neplodnosti. Hoci niektorí tvrdia, že ide o zbytočné riziko, uprednostňujú monitorovanie stavu žíl pomocou ultrazvuku.

Postup sa spravidla nevykonáva počas puberty dieťaťa. Ako ukazujú štatistiky, ak sa zákrok uskutočňuje v dospelom veku, pravdepodobnosť relapsu, keď sa patológia objaví opäť, je výrazne znížená.

Urológ Iskander Ilfakovič Abdullin hovorí o operáciách vykonávaných na liečenie choroby:

Pri stláčaní žíl sa môže vyvinúť "sekundárna varikokéla". Príčinou môžu byť cysty a iné nádory. V tomto prípade má pacient bolesť v bedrách tupého alebo bodavého charakteru, krv sa objavuje v moči. V tomto prípade pacient vyžaduje liečbu základnej choroby, ktorá vyvolala sekundárnu varikokélu.

kontraindikácie

Každý zásah má svoje vlastné kontraindikácie. Otvorené operácie nemožno vykonať pomocou:

 1. Aktívny zápalový proces.
 2. Detekcia cirhózy pečene, diabetes mellitus alebo iných dekompenzných ochorení.

Endoskopická chirurgia nemôže byť vykonaná u muža, ktorý okrem vyššie uvedených patológií mal v minulosti operáciu brucha. Po takýchto zásahoch sa klinický obraz patológie môže zmeniť. Okrem toho sa zvyšuje riziko lekárskej chyby.

Kalenie žíl má takéto kontraindikácie:

 • Detekcia anastomóz medzi cévami. V tomto prípade existuje riziko penetrácie lieku do zdravých ciev.
 • Zvýšený tlak v žilách panvy.
 • Štruktúra ciev má drobivý charakter, čo znemožňuje zavedenie sondy do ich dutiny.

Prípravné obdobie

Približne 1 týždeň pred zamýšľanou operáciou by mal človek absolvovať komplexné vyšetrenie:

 1. Rozložený krvný obraz.
 2. Analýza moču
 3. Screening na HIV a hepatitídu.
 1. X-ray pľúc.
 2. Elektrokardiogram pre pacientov starších ako 30 rokov.
 3. Ultrazvuk šourka.

Ak sa zistí akékoľvek abnormality, lekár môže predpísať ďalšie diagnostické metódy.

Priamo v deň procedúry pacient nemôže piť alebo jesť. Muž musí vykonať hygienické postupy (sprchovať, oholenie holej). Ak má pacient akékoľvek chronické ochorenia, ktoré vyžadujú liečbu, mal by najskôr prediskutovať to so svojím lekárom.

Chirurgické postupy

Na základe metódy prístupu počas operácie s varikokéli existujú dva typy zásahu:

 • Pri excízii reokulačnej anastamózy.
 • Zachovanie jej integrity.

Prvá metóda je účinnejšia.

Existujú 4 spôsoby zasiahnutia:

 1. Otvorená prevádzka (podľa Ivanisevič, Marmara alebo Palomo).
 2. Embolizácia varikokély (endovaskulárna skleroterapia).

Chirurgia Marmara

 1. Laparoskopická chirurgia varikokély.
 2. Postup laserom.

Varicocele Marmara

Technika operácie Marmara pre varikokélu je minimálne invazívna. Pre jeho realizáciu chirurg používa špeciálny mikroskop. Zvyčajne sa mikrochirurgická chirurgia pre varikokélu uskutočňuje pri lokálnej anestézii. V tomto prípade sa u pacienta objaví mierne brnenie alebo iné pocity na mieste operácie. Ale aj operácia Marmara môže nastať v celkovej anestézii.

Viac informácií o operácii na Marmare povedal lekár urolog-androlog Nikolai Soloviev:

Mikroskopický rez je vedený priamo vedľa ilium. Preto bude pooperačná steha neviditeľná. Cez chirurgický zákrok chirurg prepája žilu. O týždeň neskôr sú stehy odstránené. Marmarova operácia pre varikokélu je čo najpresnejšia, takže prakticky neexistuje riziko náhodného poškodenia ciev a artérií.

Prevádzka varikokély Ivanisevič

V priebehu zákroku je lekárska lakovaná dilatačná žila. Lymfatické uzliny nie sú ovplyvnené. Ivaníševičova operácia s varikokéli sa vykonáva hlavne v celkovej anestézii.

Dĺžka rezu vykonaného chirurgom je asi 5 až 10 cm. Keď dosiahne cievny plexus, lekár starostlivo oddeľuje lymfatické cievy a zachytáva žilu s disektorom. Potom je ligovaná.

sklerotizácia

Röntgenová endovaskulárna chirurgia pre varikokélu sa považuje za najmenej invazívnu metódu. Podstatou tohto postupu je zavedenie špeciálnej látky do žily, ktorá lepí jej steny. Výhodou tejto metódy je, že pacient nemusí zostať v nemocnici.

Počas lekárskej scleroterapie lekár urobí punkciu femorálnej žily, do ktorej je vložená špeciálna sonda, pomocou ktorej sa hodnotí stav ciev a vstrekne sa adhezívna látka (3% roztok trombovaru).

Etapy skleroterapie

Na posúdenie výsledku sa do ciev vstrekne kontrastné činidlo. Ak sa problematická žila nezobrazí, doktor dospeje k záveru, že tu nie je krv, preto bola operácia vykonaná úspešne. Iba potom môže byť sonda odstránená. Zameriavajú sa na embolizáciu varikokély iba v počiatočných štádiách vývoja patológie, keď zmeny žily ešte nie sú významné.

Laparoskopia s varikokélou

Vo väčšine prípadov sa laparoskopia s varikokéli uskutočňuje pri lokálnej anestézii. Po prvé, chirurg urobí punkciu s priemerom 5 mm v oblasti pupka, cez ktorú je vložená trubica s trojuholníkovou ihlou vo vnútri. Na zvýšenie priestoru pre manipuláciu lekárom sa vstrekuje plyn do peritoneálnej dutiny.

Video zobrazuje laparoskopickú varikokélovú operáciu:

Pomocou laparoskopu lekár dosiahne poškodenú žilu a obväz. Potom sa peritoneum šiť. Koľko pacienta bude musieť zostať v nemocnici po laparoskopii závisí od zvolenej anestézie. Ak bola operácia vykonaná v miestnej anestézii, potom sa druhý deň bude môcť vrátiť domov. Ak bola použitá celková anestézia, muž bude musieť stráviť 3 až 7 dní v nemocnici.

Na posúdenie kvality postupu lekár používa dopplerografiu alebo ultrazvuk.

Laserová koagulácia

Postupom je poškodenie poškodenej oblasti žily laserom. Na manipuláciu sa používa intravaskulárny endoskop. Po intervencii je žila vylúčená z celkového krvného toku. Anestézia pre laserovú chirurgiu sa nevyžaduje.

Ako dlho trvá operácia varikokély?

Trvanie postupu závisí od zvolenej chirurgickej techniky. Spravidla je priemerná dĺžka trvania operácie 30 až 60 minút. V náročných prípadoch môže trvať až 3 hodiny.

Neoperačná liečba varikokély

Liečba bez použitia chirurgických metód je možná len vtedy, ak je potrebné korigovať hormóny alebo normalizovať fungovanie semenníkov. Nechirurgická liečba predpísaná pre starších ľudí a dospievajúcich mladších ako 18 rokov. Za týmto účelom vyberajú venotonické lieky a antioxidanty. Hlavným cieľom tejto liečby je zabrániť progresii patológie. Kompletná liečba varikokély doma nie je možná.

Prednáška o liečbe patológie bez operácie číta imunológ Georgiy Alexandrovič Ermakov:

výhľad

Vo väčšine prípadov je prognóza po operácii pozitívna. Riziko relapsu s použitím minimálne invazívnych techník nepresahuje 2% s použitím Ivanisovičovej techniky - 9%.

U približne polovice mužov po operácii sa výsledky spermiogramu vrátia do normálu.

Obdobie rehabilitácie

Na obnovenie spermatogenézy budú pacientovi predpísané nasledujúce lieky:

 • Komplexy vitamínov a minerálov.
 • Doplnky obsahujúce zinok a selén.
 • Hormonálne lieky. Hormonoterapia sa môže predpisovať a podávať len pod dohľadom ošetrujúceho lekára.
 • Masť na báze antibiotika sa používa na vyčistenie šitia po chirurgickom zákroku, čo pomôže predchádzať infekcii rany.
 • Painkillers ("Ketanol" atď.). Je to spôsobené tým, že mnohí pacienti sa sťažujú, že po operácii varikokéla ubližuje ľavému semenníkovi.

Počas prvých 2 dní po zákroku by mal pacient:

 1. Uistite sa, že rana je suchá. Na zmiernenie bolesti je možné na toto miesto aplikovať chlad.
 2. Dodržiavajte odpočinok v posteli a minimalizujte motorickú aktivitu.
 3. Na podporu semenníkov používajte špeciálny obväz.

Bandáž pre semenníky

Počas pooperačného obdobia (do 2 týždňov) by človek mal odmietnuť:

 • Pohlavie (vrátane masturbácie je zakázané).
 • Šport a vykonávanie akejkoľvek fyzickej aktivity.
 • kúpeľ príjem.
 • Používanie alkoholu.

Ak po 2 týždňoch človek neobťažuje bolesť alebo iné nepohodlie, je možné obnoviť sexuálny život. Operácia nevedie k porušeniu erektilnej funkcie alebo k zníženiu sexuálneho vzrušenia. Čas potrebný na obnovenie varikokély po chirurgickom zákroku závisí od typu anestézie používanej počas postupu a od celkového stavu človeka.

Možné komplikácie

Niekedy muži hlásia takéto komplikácie po operácii s varikokélou:

 1. Zápal, ktorý sa vyznačuje príznakmi charakteristickými pre tento proces. Na liečbu lekár predpíše protizápalovú liečbu.
 2. Bolestivosť neurologickej povahy. Príčinou pocitov sa stáva poškodenie nervových zakončení. Táto podmienka je ťažko liečiteľná.
 3. Lymfóza alebo lymfatický edém, ktorý je spojený s poškodením lymfatických ciev počas operácie. Ak chcete túto situáciu napraviť, lekár mu poradí, aby nosil špeciálnu podpornú obväz.
 4. Hydrocele, vrátane bilaterálnych. Patológia sa vyskytuje v dôsledku poškodenia lymfatických ciev.

Viac informácií o príčinách, symptómoch a liečbe hydrocele uvádza lekár urolog-androlog Alexej Mikhailovič Kornienko:

 1. Po chirurgickom zákroku sa varikokély rozšírili na semenníky alebo naopak klesali. Tento dôsledok sa považuje za veľmi závažný, pretože môže byť spojený s poškodením tepny.
 2. Poškodenie črevnej steny alebo močového kanála. Podľa recenzií pacientov sa to môže stať po laparoskopickej operácii, ktorá bola spôsobená neskúseným chirurgom.
 3. Trombóza.
 4. Relapse.

Koľko je operácia varikokély?

Náklady na operáciu s varikokéli sa môžu líšiť v závislosti od regiónu a vybranej kliniky. V Moskve, pre otvorenú prevádzku bude musieť zaplatiť z 8 tisíc rubľov. V regiónoch bude rovnaká operácia stáť od 5 tisíc rubľov.

Približne to isté je spôsob tvrdnutia.

Ďalšie informácie o pooperačnom období nájdete na videu:

Laparoskopická chirurgia stojí v priemere 15-25 tisíc rubľov. Náklady na operáciu varikokély v Marmarskej bude stáť pacienta 20-30 tisíc rubľov.

Podľa recenzií pacientov je operácia na odstránenie varikokély dobre znášaná. Je možné mať deti po operácii po varikokéli? Chirurgia pre pacientov s takouto diagnózou sa vo väčšine prípadov stáva jedinou príležitosťou stať sa otcom.

Liečba varikokély - chirurgia a jej následky

Existujú choroby, ktoré sú neodmysliteľné len v silnej polovici ľudstva. Prevažná väčšina tejto patológie reprodukčného systému, z ktorých jedna je varikokéla. To samozrejme nie je najhoršia mužská choroba, ale bohužiaľ nemá účinné klinické metódy liečby a často vedie k neplodnosti.
obsah:

História a príčiny varikokély

Patológia žíl (ich kŕčová dilatácia), ktorá sa nachádza v miešku a obklopuje semenníky, sa nazýva varikokéla.

Žily sú rúrky, ktorými sa krv vracia do srdca z tkanív tela. Na zabránenie prietoku krvi v opačnom smere sú žily vybavené jednocestnými ventilmi. Keď z akéhokoľvek dôvodu prestane vykonávať svoje funkcie, dôjde k protiprúdu. Krv sa nahromadzuje v žilách (najmä keď stoja) a šíria sa. Toto sa nazýva kŕčové žily.

Semenníky sú obklopené celým systémom malých žíl (vnúiformný plexus). Z nich krv vstupuje do semennej žily (väčšia) a odtiaľ do žily renálneho (ľavého semenníka) alebo dolnej dutiny (pravostranná).

Tlak v renálnej žile je oveľa vyšší ako v dolnej dutej vene. Táto skutočnosť vysvetľuje, prečo sú žily ľavého semenníka postihnuté predovšetkým kŕčovými žilami.
Varikokéla sa stáva častou príčinou mužskej neplodnosti. Je to spôsobené tým, že krv sa nahromadzuje v dilatačných žilách, čo zvyšuje teplotu semenníka. V dôsledku toho je ich funkcia narušená (spermatogenéza). Spermia sa produkuje menej a sú neaktívne.

Táto choroba má niekoľko príčin. V závislosti od diagnostikovanej etiológie: primárna (idiopatická) a sekundárna (symptomatická) varikokéla.

Idiopatická varikokéla je najčastejšie spôsobená genetickou predispozíciou a prejavuje sa u adolescentov počas puberty.

V súčasnosti existuje zvýšená tvorba reprodukčného systému, čo si vyžaduje zvýšenie krvného zásobovania. Zvýšený prietok krvi spôsobuje, že žily pracujú so zvýšeným zaťažením. Ak sú v ňom nejaké abnormality, dôjde k poruche, ktorá vedie k kŕčové žily plexu maternice.

Príčina vzniku primárnej varikokély môže byť:

 • nedostatočne vyvinuté, slabé alebo neprítomné ventily testikulárnej žily
 • porušenie vnútromaternicového vývoja počas tvorby venózneho systému
 • patológia žilového tkaniva v stene
 • preloženie semennej žily s artériou

Symptomatická varikokéla je sprievodným procesom pre niektoré patológie panvového úseku:

 • prolapsu obličiek;
 • zranenia pohlavných orgánov a bedrovej oblasti;
 • tvorba hernie;
 • nádory s lokalizáciou v panvovej oblasti;
 • trombóza obličkových žíl;
 • jazvy v tkanive obklopujúcej obličkovú žilu;
 • účinky chirurgických zákrokov.

Všetky tieto poruchy spôsobujú stláčanie alebo zúženie žily, v dôsledku čoho sa tlak v ňom zvyšuje (hypertenzia). To vyvoláva opačný prietok krvi z obličkovej žily cez semenník do plexu maternice. Krv sa tu nahromadí, stagnuje a spôsobuje dilatáciu krvných ciev.

Situáciu zhoršuje skutočnosť, že dlhotrvajúca dilatácia žíl vedie k poruche zdravých ventilov. Rozťahujú, oslabujú a normálne prestávajú fungovať.

Symptómy a diagnóza varikokély

Varikokéla je jednou z najčastejších chorôb, ktorá núti človeka navštíviť lekára. Je to spôsobené tým, že nemá výrazné príznaky, neovplyvňuje účinnosť a prakticky nespôsobuje nepríjemnosti.

V niektorých prípadoch môže dôjsť k ťažkostiam v oblasti tkaniva, ktorá sa zvyšuje pri zvýšenej fyzickej námahe alebo počas sexuálneho vzrušenia. Z vizuálneho hľadiska sa choroba prejavuje miernym nárastom v miešaní a znížením semenníka. Niekedy, najmä keď stojíte, môžete vidieť mriežku zdurených žíl.

Malé bolesti sa vyskytujú veľmi zriedkavo. Môžu mať ťahanie alebo šľahanie. Bolesť je lokalizovaná v semenníkovi alebo v slabinách a je spojená s dlhším chôdzou alebo fyzickou námahou. Úplne klesajú alebo úplne zmiznú, keď sú v horizontálnej polohe.

Vo väčšine prípadov varikokéli objavujú lekári počas plánovaných vyšetrení adolescentov. Obzvlášť často sa to prejavuje počas prechodu lekárskej prehliadky predtým, ako bola do armády pripravená.

U dospelých mužov je choroba diagnostikovaná najmä vtedy, keď sa odvoláva na lekára za údajnú neplodnosť alebo rakovinu obličiek a retroperitoneálny priestor.

Počas počiatočného vyšetrenia pacienta sa uskutoční rozhovor a zistí sa dĺžka ochorenia a okolnosti jeho vývoja. Skúška palpácie sa vykonáva v dvoch polohách: vertikálne a horizontálne. Povinným prvkom inšpekcie je vzorka Valsavy (palpácia počas napínania).

Podľa výsledkov úvodného vyšetrenia sú predpísané niektoré dodatočné vyšetrenia:

 • laboratórne testy moču, krvi;
 • spermogram (test na ejakuláciu);
 • Ultrazvukové miešanie;
 • doplerografii;
 • termometria.

Ak existuje podozrenie na sekundárnu varikokélu, môže byť nevyhnutný renálny ultrazvuk, magnetická rezonancia alebo počítačová tomografia.
Niektoré okolnosti, ktoré nie sú priamymi príčinami varikokély, môžu podnietiť jeho vývoj.

Patria medzi ne:

 • Anatomické zmeny v panvovej oblasti spôsobujú zvýšenie tlaku v žilách. Je to spôsobené inflexiou semennej žily alebo jej zovretie inými cievkami.
 • Niekedy sa krvný tlak v žilách zvyšuje v dôsledku chronickej zápchy. Napätie svalov lisu pri zdvíhaní závažia má podobný vplyv na tlak v nádobách.
 • Nadváha a obezita často vedú k zvýšeniu intraabdominálneho tlaku. To spôsobuje dlhodobé napínanie žilových stien a nedostatočnosť (sekundárne) ich ventilov.
 • Časté a nadmerné používanie alkoholických nápojov nepriaznivo ovplyvňuje kardiovaskulárny systém.
 • Používanie rôznych liekov, ktoré spôsobujú excitáciu pohlavných orgánov, stimuluje prietok krvi k nim. To vedie k rozšíreniu žíl v semenníkov a stagnácii v nich.

Muži, ktorí majú ľudí s varikokéli alebo kŕčovými žilami medzi blízkymi príbuznými, sú ohrození. Mali by venovať osobitnú pozornosť stavu ich zdravia a vyhnúť sa situáciám, ktoré tieto choroby vyvolávajú.

Chirurgická liečba - typy operácií pre varikokélu

V prípade symptomatickej varikokély je liečbou odstránená základná choroba.
Pri primárnej varikokéli je jedinou účinnou metódou liečby operácia. Je to spôsobené neschopnosťou eliminovať genetickú patológiu konzervatívnym spôsobom.

Dospelí muži s deťmi alebo ochotní získať potomkovia sa môžu zdržať operácie, ak ochorenie nespôsobuje významné nepríjemnosti. Toto rozhodnutie nebude mať žiadny vplyv na sexuálny život.

Dospievajúci a muži, ktorí plánujú rozmnožovanie, sú potrebné chirurgické zákroky. To je jediný spôsob, ako sa vyhnúť prípadnej neplodnosti.

Moderná medicína ponúka niekoľko metód chirurgie. Najobľúbenejšie sú:

 • Operácia Ivansevič;
 • Operácia Marmara;
 • laparoskopia (endoskopia);
 • mikrochirurgická operácia.

Všetky typy operácií je možné rozdeliť na dva typy.

Prvý typ zahŕňa: laparoskopiu, operáciu Ivancevichov (5-palcový rez v iliacovej oblasti) a Marmara (rez v oblasti svalov). Odlišujú sa od seba len v spôsobe, akým sa vykonávajú, na mieste a spôsobe vniknutia do tela pacienta a šírky rezu.

Laparoskopia je najmenej traumatickým zo všetkých typov operácií pre varikokélu. Endoskop s mikrokamerou sa vloží do tela pacienta (pomocou mikroskopických rezov). Lekár vykonáva ligáciu (výstrižok) žíl, vedený obrazom na monitore. Toto je jediná operácia, počas ktorej eliminujú bilaterálnu varikokélu v jednom kroku.

Podstatou takýchto operácií je ligácia, prienik, blokovanie alebo orezávanie všetkých žilov, ktoré prešli kŕčovou expanziou.

Po chirurgickom zákroku sa venózny prietok krvi v semenníkoch úplne zastaví. Výsledkom je, že telo zažíva silný stres a začína hľadať iné spôsoby odtoku krvi. Zvyčajne sa stanú povrchnými cievami miešku.

Operácie prvého typu sú nízke traumatické a nevyžadujú dlhý pobyt v nemocnici. Ďalšou výhodou je ich pomerne nízka cena.
Nevýhody zahŕňajú: nefyziologické a veľké percento relapsov ochorenia.

Nefyziologické je zastavenie krvného toku a jeho nedostatok počas jedného týždňa. To je, koľko času telo trávi pri objave alternatívnych spôsobov odtoku krvi. Počas tohto obdobia sa bolesť objavuje v semenníkovi.

Ak sú počas operácie postihnuté lymfatické cievy, dôjde k stagnácii lymfy a kvapkania varlata. Poškodenie spermiálneho kanála povedie k atrofii semenníkov.

Relapsy sa objavujú v 10 - 40%. Závisí to od typu operácie (s laparoskopiou menej) a od kvality implementácie. Ak počas chirurgického zákroku pretrváva aspoň jedna vetva testikulárnej žily, choroba sa čoskoro obnoví.

Druhý typ zahŕňa mikrochirurgickú operáciu, ktorá zahŕňa úplné odstránenie žíl v semenníkov a ich následné obnovenie pomocou plastov.
V tomto prípade sa krvný obeh obnoví ihneď po operácii. Úplné odstránenie rozšírených žíl vylučuje recidíva choroby.

Tento typ chirurgického zákroku sa vykonáva v celkovej anestézii a vyžaduje dlhšiu regeneráciu. Zložitosť operácie zvyšuje náklady a zvyšuje čas.

Pri sledovaní videa sa dozviete o varcocele.

Výber konkrétnej metódy chirurgického zákroku vykonáva lekár a závisí od prejavu ochorenia a finančných možností pacienta.
Ak niekto tvrdí, že vie, ako sa zbaviť varikokély bez operácie, lži. Dnes takéto metódy neexistujú.

Varikokéla - moderné typy operácií a liečby

Operácia varikokély je liečba kŕčových žíl v šourku alebo v semenných tubulách u mužov, ktorá môže byť iba chirurgická. Operácia varikokély je ľahko tolerovaná a zriedka spôsobuje komplikácie. Mnoho pacientov pred chirurgickým zákrokom sa zaujíma o to, ako varikcela vyzerá na fotografii pred a po operácii.

Toto ochorenie sa často vyskytuje u dospievajúcich a nemusí sa prejavovať v žiadnom prípade počas celého života. V niektorých prípadoch pacient vykazuje symptómy, ako je bolesť v semenníkovi, neplodnosť, výskyt hrboľatosti na miešku, v dôsledku čoho ovplyvňuje žilu semenníkov. Muž cíti nepohodlie a bolesť po strese. Po rozšírení spermatického šnúra sa vyskytuje varikéla varlat.

Chirurgická intervencia sa považuje za hlavnú liečbu varikokély. Existujú tri typy chirurgického zákroku - endovaskulárna skleroterapia, laparoskopia, otvorená chirurgia. Vývojová fáza varikokély a spôsob, akým sa postup vykonáva, ovplyvňujú jej náklady.

Operácia s varikokéliou je ľahko tolerovaná a prakticky nespôsobuje komplikácie, ale nástrojové vniknutie do tela počas operácie vždy spôsobuje mnohé obavy nielen o priebehu samotnej operácie a vlastných pocitoch pacienta, ale aj o budúcich vyhliadkach - rehabilitačnom období a možnosti úplného zotavenia.

Dnes existuje asi 120 rôznych operácií pre varikokélu. Hlavným účelom operácií pre varikokélu je zabrániť neplodnosti vyplývajúcej z venóznej stázy a následným sklerotickým zmenám v semenníku. Ako ďalšie ciele zvážte odstránenie bolesti a kozmetických porúch.

Intervencie sa vykonávajú u dospelých aj detí starších ako 9 rokov. Operácie varikokély sa vykonávajú za podmienok andrologického oddelenia v celkovej anestézii alebo lokálnej anestézii. Možno použiť tradičný otvorený prístup aj minimálne invazívne techniky. Dĺžka hospitalizácie závisí od typu operácie pre varikokélu a od stavu pacienta.

Dospievajúca operácia sa neodporúča dovŕšiť vek 18 rokov, aj keď je patológia zistená v skoršom štádiu. Existuje riziko komplikácie - hypoplázia semenníkov, takže operácia je oneskorená až do vyspelosti reprodukčného systému.

Dôsledky chirurgického zákroku sú nezvratné, hoci v počiatočnej fáze patológie vyvolávajú nezvratné zmeny. So skorou manipuláciou s vysokou pravdepodobnosťou recidívy choroby. Podporná lieková terapia je predpísaná pacientovi pred pubertou.

Podľa štatistík je varikokéla bežnou patológiou. Klinické a subklinické formy tejto choroby sú zistené u 16% mužov. Patológia sa môže vyskytnúť u dospelých aj detí v detstve.

Prevalencia varikokély viedla k vzniku veľkého počtu chirurgických techník zameraných na elimináciu tejto patológie. Operácie varikokély sa vykonávajú pomocou retroperitoneálneho, inguinálneho a inguinálneho prístupu. V niektorých prípadoch sa používajú optické zariadenia a špeciálne nástroje na zníženie počtu recidív, skorých a neskorých komplikácií.

Zoznam najbežnejších operácií pre varikokélu využívajúci otvorený prístup zahŕňa operáciu Ivanissevič, operáciu Palomo a operáciu Marmaru. Spolu s uvedenými intervenciami v modernej andrológii sa široko používa laparoskopická excízia semennej žily. V posledných rokoch sa mikrochirurgická revaskularizácia semenníkov stala čoraz populárnejšou.

História a príčiny varikokély

Patológia žíl (ich kŕčová dilatácia), ktorá sa nachádza v miešku a obklopuje semenníky, sa nazýva varikokéla. Žily sú rúrky, ktorými sa krv vracia do srdca z tkanív tela. Na zabránenie prietoku krvi v opačnom smere sú žily vybavené jednocestnými ventilmi.

Keď z akéhokoľvek dôvodu prestane vykonávať svoje funkcie, dôjde k protiprúdu. Krv sa nahromadzuje v žilách (najmä keď stoja) a šíria sa. Toto sa nazýva kŕčové žily.

Semenníky sú obklopené celým systémom malých žíl (vnúiformný plexus). Z nich krv vstupuje do semennej žily (väčšia) a odtiaľ do žily renálneho (ľavého semenníka) alebo dolnej dutiny (pravostranná). Tlak v renálnej žile je oveľa vyšší ako v dolnej dutej vene. Táto skutočnosť vysvetľuje, prečo sú žily ľavého semenníka postihnuté predovšetkým kŕčovými žilami.

Varikokéla sa stáva častou príčinou mužskej neplodnosti. Je to spôsobené tým, že krv sa nahromadzuje v dilatačných žilách, čo zvyšuje teplotu semenníka. V dôsledku toho je ich funkcia narušená (spermatogenéza). Spermia sa produkuje menej a sú neaktívne.

Táto choroba má niekoľko príčin. V závislosti od diagnostikovanej etiológie: primárna (idiopatická) a sekundárna (symptomatická) varikokéla. Idiopatická varikokéla je najčastejšie spôsobená genetickou predispozíciou a prejavuje sa u adolescentov počas puberty.

V súčasnosti existuje zvýšená tvorba reprodukčného systému, čo si vyžaduje zvýšenie krvného zásobovania. Zvýšený prietok krvi spôsobuje, že žily pracujú so zvýšeným zaťažením. Ak sú v ňom nejaké abnormality, dôjde k poruche, ktorá vedie k kŕčové žily plexu maternice.

Etapy ochorenia a indikácie na operáciu

Existuje 4 stupne rozvoja varikokély:

 • Kardiálna dilatácia sa určí iba pomocou ultrazvuku;
 • Žily pterygia sú palpované v stojacej polohe;
 • Pri palpácii v akejkoľvek polohe môže lekár diagnostikovať túto chorobu;
 • Žily sú viditeľné voľným okom.

Zníženie spermatogénnej funkcie, ktoré môže nakoniec viesť k neplodnosti, zvyčajne začína iba v neskorších štádiách ochorenia.

Operácia varikokély: aké typy operácií existujú a ako sa vykonávajú

Varikokéla semenníka (kŕčové žily) s kvapkadlom má špecifickú konfiguráciu - plexus maternice. Varikokéla je najčastejšou príčinou mužskej neplodnosti. V 95% prípadov je možné vysledovať rozšírenie ľavej semennej žily, pretože odtok krvi zo systému ľavej renálnej artérie do semennej žily sa vykonáva v pravom uhle, čo vytvára vysoký tlak na systém žilových chlopní. Zvýšený hydrostatický tlak prekonáva odpor ventilového zariadenia, preto je vľavo stagnácia žilového testikulárneho systému.

Štatistika uvádza, že varikokéla je bežnou chorobou. Približne 16% mužov na tejto planéte trpí, ale je zistené len u pacientov, ktorí sa obrátia na odborníkov kvôli neplodnosti.

V patológii nie sú žiadne výrazné príznaky, preto by ste mali starostlivo počúvať zdravie. Jediným prejavom patológie môže byť trápenie bolesti v miešku po cvičení, chôdzi, zdvíhanie závažia.

Indikácie pre operáciu s varikokélou:

 1. Zovretie rozšírením o 2 stupne;
 2. Hypogonadizmus so zvýšením v jednej semennici oproti inej o 20%;
 3. Dropsy s poruchou spermatogenézy;
 4. Relaps po predchádzajúcej operácii;
 5. Neplodnosť.

Taktika a rozsah chirurgického zákroku určuje chirurg po dôkladnom vyšetrení pacienta. Pred zásahom musí byť identifikovaná poškodená žila a dokázaná povaha stagnujúcich zmien.

Varicocele typy operácií u mužov:

 • Laserová koagulácia sa vykonáva laserom. Intervencia sa uskutočňuje intravaskulárnym endoskopom. Pomocou technológie z optických vlákien sa miesto poškodenia koaguluje. Pomocou laserových lúčov je poškodená žila vypnutá z celkového krvného obehu. Manipulácia sa vykonáva bez anestézie;
 • Endovaskulárna embolizácia sa vykonáva pomocou tenkého endoskopu (hrúbky asi 2 mm), keď sa kontrastujú varikózne uzliny cez femorálnu žilu. Potom sa sklerotizujúce liečivo prilepí na miesta poranenia, pričom sa prilepí lumen ciev.

Vyššie uvedené operácie sa týkajú množstva intravaskulárnych. Sú menej traumatické, ale sú vykonávané len vtedy, keď nie je možné okamžite odstrániť kŕčovú žilu, pretože sú sprevádzané veľkým množstvom komplikácií.

Operáciu varikokélu možno vykonať v nasledujúcich prípadoch:

 1. Pacient má bolesť. Začnú sa prejavovať v štádiu 2-3 ochorenia, najprv zanedbateľné. Nepríjemné pocity sa zvyšujú pri chôdzi po fyzickej námahe. Poznámka. Vo veľkej väčšine prípadov sa vyvíja varikokéla ľavej semenníka, takže bolesť má najčastejšie rovnakú lokalizáciu;
 2. Semenník začína sa zmenšovať vo veľkosti;
 3. Identifikované porušenia tvorby spermií. V priebehu štúdie sa zistilo, že počet spermií v semennej tekutine sa znížil, ich pohyblivosť sa znížila a prítomnosť krvi alebo hnisu bola prítomná;
 4. Pacient nie je spokojný s výskytom miešku.

Ak chýbajú príznaky, môže sa odporučiť aj operácia pre varikokélu. Niektorí lekári veria, že operácia vykonaná včas zabráni sterilite. Iní sa domnievajú, že ide o neodôvodnené riziko a odporučili obmedzenie pozorovania prostredníctvom pravidelných vyšetrení a ultrazvuku.

Je to dôležité! Operácia varikokély do veku 18 rokov sa zvyčajne nevykonáva. Podľa štatistík je recidíva po operácii omnoho menej bežná v dospelosti - opätovný vývoj varikokély. Preto je lepšie ju implementovať po puberte.

Kompresia žíl môže viesť k vývoju takzvanej "sekundárnej varikokély". Vyskytuje sa v dôsledku nádoru, cysty alebo inej formy. V tomto prípade sa pacient obáva horúčky, krvi v moči, nudné alebo bodavé bolesti v bedrovej oblasti. Pri sekundárnej varikokéle je potrebné odstrániť príčinu ochorenia, operácia na skrátenie žíl sa nevyžaduje, kým sa neukáže výsledky liečby základnej patológie.

Náklady na operáciu s varikokélou

Operácia varikokély nie je zahrnutá do zoznamu asistenčných služieb high-tech, pre ktoré sú pridelené finančné prostriedky. Na webových stránkach niektorých kliník je uvedené, že spolupracujú s CHI a VHI, avšak v prvom prípade je len zľava, že klient, ktorý o ne požiadal, môže dostať alebo vrátiť časť vynaložených peňazí.

Náklady na operáciu závisia od zvolenej metodiky a regiónu. V provinčných mestách centrálneho Ruska sa cena za otvorenú chirurgiu začína od 5 000 rubľov, v Moskve - od 8 000 do 10 000 rubľov. Približne to bude stáť tvrdnutie.

Mikrochirurgická intervencia (Marmara) bude stáť najmenej 20 000 - 30 000 rubľov. Laparoskopická chirurgia bude o niečo lacnejšia - 15 000 - 25 000 rubľov. Ceny sú založené na miestnej anestézii, ak pacient preferuje celkovú anestéziu, budete musieť zaplatiť za ne samostatne - 7 000 - 10 000 rubľov.

 1. Operácia Ivanissevič - od 4 000 do 115 000 rubľov;
 2. Laparoskopická excízia testikulárnej žily - od 5000 do 1 88500 rubľov;
 3. Operácia Marmara - od 11 100 do 2 46600 rubľov;
 4. Embolizácia varikokély - z 12 850 do 46 000 rubľov;
 5. Operácia Palomo - od 16800 do 108100 rubľov.

Je potrebná operácia varikokély? Ak mladý muž chce zachovať alebo obnoviť svoju hnojivú funkciu, nemôže to urobiť bez chirurgického zákroku. Operáciu nemožno vykonať, ak je problém otcovstva pre muža v súčasnosti a v budúcnosti irelevantný.

Indikácie pre operáciu s varikokélou

Včasné operácie s varikokélou na semenníkoch prispievajú k eliminácii negatívnych podmienok dozrievania spermií. Vykonáva sa na chirurgickej klinike. V závislosti od spôsobu chirurgického zákroku, ktorý si zvolí lekár, môžu byť vykonané v celkovej anestézii alebo lokálnej anestézii.

Keď sú indikácie varikokély na operáciu obmedzené na prítomnosť varikokély, ktorá je sprevádzaná dysfunkciou spermatogenézy, ťahaním bolesti v oblasti svalov a pozdĺž spermiálnej šnúry, a to buď pri športových a zdvíhajúcich sa váhach alebo konštantných a zvýšením miešania. Tieto znaky zodpovedajú 1 a 2 stupňom choroby. Operáciu možno vykonať až do 18 rokov, ak sa objavia príznaky atrofie semenníkov.

Príprava na operáciu

10 dní pred navrhovaným postupom musia pacienti podrobiť určitému výskumu:

 • rozbor moču;
 • Elektrokardiogram (môže byť podávaný všetkým pacientom alebo len mužom starším ako 30 rokov);
 • Test hepatitídy B a C, HIV;
 • Krvný test (celkový, na skupinu a Rh faktor, zrážanie, obsah cukru);
 • X-ray pľúc.

Okrem toho lekár zvyčajne predpisuje ultrazvukový miech alebo ultrazvuk pomocou metódy Dopplera (s použitím kontrastnej látky), aby získal úplnejší klinický obraz. Ďalšie štúdie sú možné v závislosti od stavu pacienta.

Ráno pred operáciou sa musíte vzdať jedla a vody a vziať si hygienickú sprchu. Pubis a brucho musia byť čisté. Prijímanie liekov na chronické ochorenia (diabetes, hypertenzia, bronchitída atď.) By sa malo koordinovať s lekárom.

Operácia varikokély - druhy

Ako sa vykonáva varikokéla? Pre operáciu na varikokéli existuje niekoľko typov chirurgických zákrokov - klasických a moderných. Patria medzi ne:

 1. Operácia Ivanissevič;
 2. Operácia Marmara;
 3. Laparoskopická chirurgia;
 4. Operácia Palomo;
 5. Mikrochirurgická metóda.

Každý z týchto typov má svoje vlastné indikácie a kontraindikácie, svoje vlastné výhody a nevýhody.

Operácia Ivanissevič

Video operácia Ivanisevič s varikokélou

Ivanisevičova operácia je dlhoročnou štandardnou technikou pre operáciu varikokély, ktorú budúci lekári ešte stále študujú ako študent, a preto je z kategórie "mast hev" v súbore odborných zručností akéhokoľvek chirurga urológa. Ako sa vykonáva varikokéla? Jeho podstata spočíva v obviazaní testikulárnej žily v retroperitoneálnom priestore, čo vedie k úplnému zablokovaniu prívodu krvi v nej.

Aké sú jeho výhody? Operácie na varikotse cez Ivanissevych sú vykonávané tak pre dospelých, ako aj pre deti, ktoré potrebujú. Intervencia sa uskutočňuje pri lokálnej anestézii, ktorá chráni kardiovaskulárny systém pacientov pred nadmerným zaťažením. Operácia nevyžaduje použitie špeciálneho zariadenia, takže je k dispozícii pacientom bežných nemocníc a nielen drahým súkromným klinikám.

Tento typ chirurgickej liečby varikokély je jednoduchý a účinný, a preto sa úspešne používa už viac ako polstoročie. Existujú však aj jeho nevýhody - a veľmi významné: týkajú sa pooperačného obdobia, v ktorom mnohí pacienti vyvíjajú hydrocele (kvapkanie semenníka), ako aj opätovné rozšírenie žíl (recidívy varikokély). Okrem toho, aj keď je zriedkavé, je možné dosiahnuť atrofiu semenníkov, čo je jeden z najnepriaznivejších následkov tejto chirurgickej techniky.

Obličky sú obzvlášť časté u detí: vyvíjajú sa v menej ako polovici prípadov. Je to dôsledkom toho, že po ligácii semennej tŕnovej steny zostávajú z neho malé nádoby, ako aj zabezpečenia - dodatočné vetvy dodávajúce krv, ktoré je prakticky nemožné ručne obliekať, pretože chirurgovi často nie sú viditeľné. Následne podstupujú opakované kŕčové žily, čo opäť vedie k rozvoju varikokély.

Prevádzka Marmara

Video prevádzka Marmara s varikokélou

Tento typ intervencie zahŕňa mikroprístup a nízky stupeň invazívnosti. Vykonáva sa pod kontrolou mikroskopu. Výber anestézie je do značnej miery závislý od želania pacienta, vo väčšine prípadov je dostatočná lokálna anestézia, pri ktorej sú možné malé bolestivé pocity alebo mravčenie, teplo.

Chirurg urobí rez v pubite, čo najbližšie k ilium, čo spôsobí, že steh po operácii neviditeľný (bude umiestnený pod horným okrajom bielizne). Lekár vyčistí celistvé a subkutánne tkanivá, vylučuje semenný kanál a liguje žilu. Tkaniny sú šité. Stehy sa odstránia v deň 7. Ako prebieha operácia Marmara? Je charakterizovaná vysokou presnosťou, ktorá znižuje riziko poškodenia tepien alebo lymfatických ciev.

Laparoskopická chirurgia

Video laparoskopická chirurgia varikokély

Používa sa všeobecná alebo lokálna (častejšia) anestézia. Epidurálna anestézia sa niekedy používa (do chrbtice sa vkladá prostriedok na zmiernenie bolesti). Po začiatku anestézie chirurg prepichne pupok o priemere asi 5 mm. Zavádza trokar - trojuholníkovú ihlu pripojenú na tubu. Plyn sa vstrekuje do brušnej dutiny, aby sa vytvoril priestor pre chirurgické zákroky.

Ako sa vykonáva varikokéla? Do otvoru sa vloží laparoskop - trubica pripojená na svietidlo a kameru. Umožňuje lekárovi sledovať priebeh operácie. Pod kontrolou laparoskopu sa uskutočnia ďalšie dve päťmiliometrové prerazenie - v oblasti iliakálneho a nad maternicou a zavedenie trokarov do nich. Pre lepšiu vizualizáciu je pacient naklonený doprava o 15-20 °. Doktor prerezáva peritoneum pomocou špicatých nožníc.

Nasleduje sekrécia artérií a lymfatických ciev. To je potrebné, aby počas operácie netrpeli. Rozšírené žily sú ligované. Peritoneum je šiť. Na prerazenie sa aplikuje aseptický obväz. Termín hospitalizácie závisí od zvolenej anestézie.

Po lokálnej anestézii môžete ísť domov v deň operácie alebo v ďalšom. Po celkovej anestézii sa výtok vyskytne 3-7 dní po zákroku. Účinnosť operácie sa hodnotí pomocou ultrazvuku alebo Dopplera.

Operácia Palomo

Tento typ zásahu sa podobá predchádzajúcemu. Incifikácia je však vyššia, čo poskytuje lepší prehľad pre chirurga. Pri tomto prístupe je riziko recidívy nižšie, ale pravdepodobnosť rezania tepny dodávajúcej krv do semenného kanálu je vyššia.

Je to malá nádoba, ktorá sa blíži k pleteniu pterygiu, a preto je počas chirurgického zákroku často poškodená. Existuje tiež riziko zasiahnutia lymfatických kanálov, najmä u detí. To môže viesť k vážnym komplikáciám.

Mikrochirurgická technika

Video mikrochirurgia varikokéla

Mikrochirurgická technika varikokélových chirurgických zákrokov je považovaná za najlepšiu zo všetkých existujúcich metód liečby kŕčových žíl spermií. Jeho účelom je nahradiť pacientovu testikulárnu žilu za zdravú - za týmto účelom sa používa epigastrická cieva, ktorá je šitá na miesto vzdialenej časti spermatickej žily tvorbou cievnej fistuly - anastomózy.

Výhodou metódy je jeho fyziológia, malý počet prípadov opakovaného vývoja kŕčových žíl, krátka doba pobytu na chirurgickom oddelení a rovnaká krátka rehabilitácia. To je spôsobené nielen tým, že obnovenie krvného obehu v operovanom semenníku nastane okamžite a nie o niekoľko dní neskôr, ako u iných typov operácií na varikokéle.

Samotný význam takéhoto zásahu spočíva v úplnej normalizácii prietoku krvi v semenníku a nie v jednoduchej bandáži postihnutej žily a jej vetvy, a preto počet negatívnych dôsledkov je malý.

Komplikácie mikrochirurgickej intervencie zahŕňajú náhodné poškodenie nervových zakončení v inguinálnom kanáliku, krvácanie a infekčný zápal operovaných oblastí, ale tieto účinky sú veľmi zriedkavé. Nevykonávajú mikrochirurgické operácie na varikokéli u pacientov s onkológiou a ťažkými kardiovaskulárnymi ochoreniami, diabetes mellitus.

Obdobie zotavenia je pomerne rýchle: druhý alebo tretí deň sú pacienti prepustení z nemocnice a stehy sa odstránia po 8-10 dňoch. Hlavnou nevýhodou mikrochirurgickej intervencie pre varikokélu sú jej vysoké náklady: náklady na operáciu sa pohybujú od 40 do 90 tisíc rubľov. To súvisí nielen s potrebou používať drahé optiky, špeciálne nástroje, ale aj s tým, že takéto operácie môžu vykonávať len špeciálne vyškolení chirurgovia s príslušnou kvalifikáciou.

Aký druh chirurgického zákroku si vyberiete je záležitosťou, o ktorej rozhodne pacient aj ošetrujúci lekár: pacient chce, aby operácia varikokéli bola lacná a účinná, je špecialista nútený myslieť nielen na pacientovu solventnosť ako na čisto medicínske veci - vek, sprievodné patológie, pravdepodobnosť komplikácií. Preto je rozumné počúvať názor lekára, ak odporúča nie jednoduchú operáciu Ivanisevič, ale laparoskopiu alebo mikrochirurgickú liečbu: s najväčšou pravdepodobnosťou má odborník dobré dôvody na takúto voľbu.

Liečba varikokély bez operácie

Liečba varikokély bez operácie je možná, ale len s cieľom normalizovať činnosť vaječníkov, korigovať narušené hormonálne pozadie. Ovariálna kvapka je sprevádzaná porušením spermatogenézy a neplodnosti. U starších mužov bez výrazného symptómu je nerozumné odstrániť rozšírené žily semenníkov, pretože chirurgicky vrátená reprodukčná funkcia nie je racionálnym krokom. Domáci pacienti užívajú antioxidanty a venotoniku (flebodia), aby zabránili deštrukcii testikulárneho tkaniva, zachovali tón žilovej steny.

Konzervatívna liečba varikokély bez operácie sa vykonáva pre mladých ľudí do veku 18 rokov. Iba po vzniku reprodukčnej sféry sa uskutočňuje kvapkacia terapia. Pred zrenia reprodukčných orgánov sa chirurgia na genitáliách nevykonáva, pretože po procedúre dochádza často k porušeniu tvorby semenníkov a spomaľuje ich rast. Úloha konzervatívnej liečby v tomto prípade je zabrániť progresii ochorenia.

Liečba varikokély u mužov bez chirurgického zákroku sa môže vykonávať doma s ľudovými prostriedkami len vtedy, ak osoba odmietla manipulovať. Tento prístup nie je racionálny, pretože je nemožné dosiahnuť obnovenie tónu varikóznej žily konzervatívnymi metódami. Existujú prípady náboženského presvedčenia týkajúce sa manipulácie s genitáliami, takže niektorí pacienti odmietajú tento postup.

Ako dlho trvá operácia varikokély? Môže to závisieť od postupu, ktorý musíte dodržiavať. Ale ako obvykle, každá jednoduchá operácia trvá asi 30-50 minút, v niektorých prípadoch je to od 1 hodiny do 3 hodín.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Moderná diagnostika IRR u dospelých a detí

Presná diagnóza IRR je otázka, ktorej odpoveď nie je len lekár hľadá, ale aj pacient sa teší. V 21. storočí je všadeprítomnosť šírenia tohto syndrómu taká veľká, že postihuje nielen dospelých, ale aj deti v primárnej školskej vekovej skupine.

Príčiny vysokého ESR v krvi

Ako je známe, v priebehu všeobecného alebo profylaktického vyšetrenia sa vyžaduje krvný test. Vyšetruje mnoho rôznych významov. Medzi ne patrí aj rýchlosť sedimentácie erytrocytov.

Mužské kŕčové žily pre semenníky - koniec života alebo ľahko fixovateľný problém?

Testikulárne kŕčové žily sú patologickým stavom, v ktorom sa vyskytujú kŕčové žily v spermickej šnúre človeka.Liečba môže byť pomerne ľahká, najmä včasné postúpenie špecialistovi.

Aké sú hlavné príčiny silnej krvi u žien a mužov a aké liečenie je potrebné?

Príčiny a liečba hrubé krvi je témou, ktorá je pre mnohých pacientov dôležitá. Obehový systém vykonáva najdôležitejšiu životnú funkciu - dodáva živiny a kyslík do všetkých orgánov a tkanív.

Sínusová arytmia srdca: čo to je, príznaky, liečba, možné komplikácie

Z tohto článku sa dozviete, ako a prečo vzniká sínusová arytmia a aké symptómy sú pre ňu charakteristické. Ako sa lieči patológia a čo treba urobiť, aby sa zabránilo vzniku arytmií.

Čo je glióza cievneho vzniku a ako to ohrozuje

Glyóza vaskulárnej genézy sa považuje za proces nahradenia deformovaných alebo stratených neurónov spôsobených rôznymi léziami tkanív centrálneho nervového systému do gliových buniek (neuroglia).