Cholesterol je organická látka, ktorú každý potrebuje. V ľuďoch je známy ako cholesterol. Látka sa podieľa na výrobe rôznych steroidných hormónov.

Cholesterol nie je rozpustný vo vode, preto sa nedokáže pohybovať v krvnom obehu sám. Súčasne je cholesterol nevyhnutný pre všetky bunky tela. Preto pre jeho dodanie do štruktúrnych a funkčných jednotiek ľudského tela existujú špeciálne komplexné zlúčeniny nazývané lipoproteíny (lipoproteíny). Tieto zlúčeniny kombinujú alfa-aminokyseliny a lipidy. Existujú štyri kategórie týchto komplexov: holimikróny, lipoproteíny s veľmi nízkou (VLDL), nízkou (LDL) a vysokou hustotou (HDL). Tento článok sa zameriava na HDL.

HDL - čo je to?

HDL je stanovená skratka pre alfa lipoproteíny. Existuje niekoľko ďalších názvov a označení tohto komplexu: HDL, HDL cholesterol, alfa-cholesterol. Táto zlúčenina je najvýraznejší proteínový komplex. 55% jeho zloženia sú aminokyseliny a 30% sú komplexné lipidy.

Triacylglycerid a cholesterol sú v nich pomerne malé - iba 30% ich celkového obsahu v plazme. Táto jemná hmota je pre telo mimoriadne potrebná a nachádza sa takmer vo všetkých orgánoch. Populárne je tento komplex známy ako "dobrý" cholesterol alebo alfa-cholesterol - jediná zlúčenina vyrábaná pečeňou a obličkami.

Funkcie HDL v tele

Hlavnou úlohou, ktorú vykonávajú lipoproteíny s vysokou hustotou, je odstrániť zbytočné nahromadenie tuku zo sád buniek. Sú to tí, ktorí nedovolia, aby lipidy usadili na cievnych stenách. Komplex transportuje adipocyty z lymfatických tkanív a orgánov do pečene, kde sú odstránené z tela vo forme cholických kyselín. Látka reguluje syntézu kombinácie hormónov stimuláciou nadobličiek. Aj HDL reguluje duševný a emočný stav človeka, zabraňuje výskytu depresie.

Prípustné normy a metódy diagnostiky

V plazme existuje určité množstvo HDL cholesterolu, odchýlka od ktorej môže naznačovať rôzne ochorenia. Napríklad zvýšené hladiny môžu indikovať chronické ochorenie tepien, akútne alebo dlhodobé poškodenie myokardu. Nízka frekvencia môže byť spojená s ochorením pečene, hladom, anémiou, šokom. Uspokojivé ukazovatele pre mužov a ženy v určitom veku sú uvedené v tabuľke:

Po určení množstva HDL v krvi je možné odhadnúť pravdepodobnosť ukladania cholesterolu na steny tepien, srdcové choroby, na kontrolu účinku diéty s nízkym obsahom tukov.

Na meranie obsahu alfa-cholesterolu sa vykoná biochemický krvný test, ktorého základmi sú:

 • profylaktické účely u dospelých alebo detí s dedičnou predispozíciou k chorobám srdca a krvných ciev;
 • vysoká hladina celkového cholesterolu;
 • hypertenzia;
 • poruchy spojené s vychytávaním glukózy;
 • obezita;
 • poruchy metabolizmu lipidov;
 • akútne alebo chronické poškodenie myokardu, rozšírenie aortálnej oblasti;
 • šesť mesiacov po nekróze orgánu alebo akútneho porušenia cerebrálneho obehu;
 • mesiac po začatí stravovania alebo liečbe rôznymi liekmi na zníženie obsahu tuku.

Pre výskum uskutočnil zber venóznej krvi. Aby bola analýza spoľahlivá, je potrebné dodržiavať nasledujúce odporúčania:

 • Pred analýzou nejedzte potravu 10-12 hodín;
 • v deň pred štúdiom musíte dodržiavať diétu s nízkym obsahom tukov, eliminovať používanie alkoholických nápojov;
 • Nechajte fajčiť hodinu pred analýzou.
 • Nevystavujte sa emocionálnemu stresu tridsať minút pred analýzou.
 • Nevykonávajte ďalšie testy v ten istý deň.

Nie je možné priamo určiť množstvo HDL, preto sa používa chemická reakcia s prídavkom kyseliny fosforovolfrámovej a chloridu horečnatého. V dôsledku toho sa vyzrážajú VLDL a LPN. Po oddelení nehomogénnych systémov zostane HDL v supernatante. Na identifikáciu možnosti vývoja rôznych patológií sa aterogénny koeficient vypočíta pomocou špecifického vzorca, ktorého hodnota by nemala presiahnuť tri jednotky. Aterogénny koeficient 3-4 znamená, že existuje malá pravdepodobnosť vzniku ochorenia chronickej artérie, hodnota koeficientu viac ako 4 naznačuje vysokú pravdepodobnosť.

Moderné metódy výskumu sú pre zdravotníckych pracovníkov neškodné a ľahko sa im podarí. Patria sem metódy používajúce jednosmerný prúd, ktoré umožňujú oddelenie lipoproteínov alebo lipidogram, ktoré presne ukazujú počet rôznych typov tukov a tukových látok.

Existujú určité faktory, ktoré ovplyvňujú výsledok štúdie:

 1. Užívanie určitých liekov (diuretiká, progestíny, betablokátory atď.).
 2. Infekčné ochorenia alebo nedávne operácie.
 3. Ostrá strata hmotnosti.
 4. Diéta bohatá na sacharidy.
 5. Laboratórna chyba (predčasná analýza).

V prípade podozrenia na vplyv vonkajšieho faktora na výsledky sa odporúča reanalyzovať

Odchýlky od normy

Akékoľvek nezrovnalosti s normou by sa nemali ignorovať, pretože to môže naznačovať prítomnosť rôznych chorôb. Vážne odchýlky môžu slúžiť ako hlavný dôvod na zmenu štruktúry srdca a koronárnej choroby srdca.

Pod prijateľnou úrovňou

Ak sú PAP znížené, znamená to, že ukazovatele získané v štúdii sú výrazne nižšie ako norma, ktorá zodpovedá medzinárodným štandardom. To môže naznačovať, že v tele je narušený metabolizmus lipidov a tvoria sa usadeniny na stenách nádob. Znížené dávky HDL tiež naznačujú vysokú pravdepodobnosť vzniku a vývoja chronického poškodenia myokardu. Neskôr bez vhodnej liečby môže byť situácia zhoršená vážnejšími abnormalitami, nekrózou orgánov a akútnymi poruchami krvného zásobovania mozgu.

Dôvodom na zníženie HDL môžu byť niektoré chronické ochorenia, ako sú:

 • diabetes mellitus;
 • obezita;
 • nefrotický syndróm;
 • potravinová alergia alebo celiakálna enteropatia;
 • nedostatok hormónov štítnej žľazy;
 • problémy s pečeňou.

S týmito ochoreniami dochádza k zmenám metabolizmu a k zníženiu hladiny "dobrého" cholesterolu. Okrem dlhodobých ochorení môžu byť "tvrdé" diéty, zvýšený stres tela a dlhotrvajúci nedostatok pokoja dôvodom na zníženie HDL.

Nad normálne

Ak je hladina HDL v plazme zvýšená - to znamená, že je pravdepodobné, že u pacientov vznikne ochorenie srdca a krvných ciev. Silné zvýšené hladiny alfa-cholesterolu však nie vždy naznačujú niečo dobré. Niekedy môže naznačovať nasledujúce patológie:

 • fibrózne a nekrotické zmeny tkanív a buniek pečene;
 • primárna cholangitída;
 • dlhodobá intoxikácia vrátane chronickej závislosti od alkoholu.

Preto ak výsledky analýzy nezodpovedajú ustanovenej norme, je potrebné vylúčiť vývoj týchto ochorení.

Ako zvýšiť hladinu cholesterolu?

Často sa ľudia snažia zvýšiť obsah "dobrého" cholesterolu. Zvážte niekoľko spôsobov, ako zvýšiť HDL. Keďže množstvo cholesterolu v tele priamo závisí od metabolizmu bielkovín a sacharidov, prvá vec, ktorú môžete urobiť, je zmena vášho životného štýlu, napríklad vykonajte nasledujúce kroky:

 • ak máte navyše kilo, musíte schudnúť úpravou stravy a pridaním cvičenia;
 • znížiť živočíšne tuky tým, že ich nahradia rastlinnými tukami;
 • zbaviť sa zlých návykov.

Ak chcete zvýšiť HDL, môžete začať užívať vitamíny skupiny PP, C. Existuje skupina liekov, ktorá môže zvýšiť hladinu HDL. Tieto lieky sa nazývajú zníženie hladiny lipidov. Patria medzi ne:

Terapia s akýmkoľvek liekom môže začať len s povolením lekára. Navyše môžu byť niektoré lieky opustené, pretože sú schopné znížiť hladinu HDL. Tieto lieky zahŕňajú doping, beta-blokátory, benzodiazepíny.

V ľudovej medicíne existujú aj recepty na stabilizáciu hladín cholesterolu. Je bohatá na recepty na odvar a šťavy, ktoré pomáhajú očistiť pečeň a normalizovať svoju prácu.

Napríklad sa odporúča odobrať odvar z ostružiny trikrát denne. Ak chcete pripraviť dennú dávku, nalejte lyžicu ostružiny so sklenenou vriacou vodou a nechajte na štyridsať minút. Tento nápoj pomáha znižovať hladinu "zlého" cholesterolu a zvyšuje "dobrý". Tento recept nie je vhodný pre ľudí s individuálnou neznášanlivosťou na ostružiny.

Obsah cholesterolu v krvnej plazme má významný vplyv na ľudské zdravie. Na stanovenie jeho množstva sa vykonáva laboratórna diagnostika. Životný štýl, strava, tradičné a tradičné lieky môžu ovplyvniť jeho výkonnosť. V prípade odchýlok od normy je potrebné konzultovať špecialistu, pretože to môže naznačovať vývoj rôznych závažných ochorení.

Cholesterol HDL

V ľudskom tele, cholesterol (tiež známy ako cholesterol) hrá dôležitú úlohu v metabolizme, nachádza sa v štruktúre mnohých buniek tela. Existujú však "dobré" a "zlé" časti tohto prvku, ktoré ovplyvňujú ľudské zdravie rôznymi spôsobmi. S nárastom množstva cholesterolu v krvi zvyšuje riziko srdcového infarktu, mozgovej príhody.

Čo je lipoproteín s vysokou hustotou

Väčšina látky sa tvorí v pečeni (približne 80%), zvyšný podiel pochádza z príjmu potravy. Cholesterol sa podieľa na tvorbe hormónov, žlčových kyselín, bunkových membrán. Samotný prvok je zle rozpustný v kvapaline, takže pre jeho prepravu tvorí bielkovinový obal, ktorý sa skladá z apolipoproteínov (špeciálny proteín).

Táto zlúčenina sa nazýva lipoproteín. Niekoľko typov to cirkuluje cez ľudské plavidlá, ktoré sa ukázali byť odlišné kvôli rôznym pomerom prvkov, ktoré tvoria:

 • VLDL je lipoproteín s veľmi nízkou hustotou;
 • LDL - nízka hladina lipoproteínov;
 • HDL - vysoká hustota lipoproteínov.

Tieto obsahujú malý cholesterol, tvoria takmer časť proteínov. Hlavnou funkciou HDL-cholesterolu je transport prebytočného cholesterolu do pečene na spracovanie. Tento typ látky sa nazýva dobrý, predstavuje 30% cholesterolu v krvi. Prebytok lipoproteínov s nízkou hustotou na vysokej úrovni spôsobuje tvorbu cholesterolových plakov, ktoré po nahromadení v tepnách a žilách vedú k infarktu, mŕtvici.

Krvný test na cholesterol

Na stanovenie hladiny cholesterolu je potrebné vykonať biochemický krvný test, ktorý určuje obsah HDL a LDL. Pridelené výskumu v zložení lipogramu. Odporúča sa, aby sa všetkým osobám starším ako 20 rokov aspoň raz za 5 rokov. Ak je pacientovi predpísaná strava s nízkym obsahom tukov, lieky, krv by mala byť častejšie venovaná na analýzu, aby sa monitorovala účinnosť liečby.

Ako to urobiť

Krvný test na celkový cholesterol vyžaduje určitú prípravu pred dodaním. Ak chcete získať správne ukazovatele, musíte dodržiavať tieto pravidlá:

 • plot by mal byť ráno;
 • obmedziť tučné jedlá 2-3 dni pred procedúrou;
 • posledné jedlo by malo byť 8 hodín pred testom;
 • vyhnúť sa fyzickej námahe, emočnému nadmernému tlaku;
 • Pred analýzou prestať fajčiť najmenej 30 minút.

odpis

Výsledky testov ukazujú celkové množstvo cholesterolu v krvi, obsah triglyceridov, ktorý ovplyvňuje lipidové procesy a HDL, LDL. Možno povedať, že pomer zlého a dobrého cholesterolu určuje pravdepodobnosť vzniku vaskulárnych ochorení. Táto hodnota sa nazýva aterogénny index alebo koeficient. V opačnom prípade existuje konkrétny zoznam ukazovateľov hladiny LDL a HDL v krvi žien, mužov rôzneho veku:

LDL cholesterol, mmol / l

HDL cholesterol, mmol / l

Aterogénny koeficient sa zvýšil

Takýto záver pri dešifrovaní naznačuje pravdepodobnosť vzniku ochorenia srdca, cholesterolové plaky, zúženie lumen krvných ciev, čo vedie k mŕtvici, infarktu. V tomto prípade má "dobrý" cholesterol prednosť pred "dobrým". Ak chcete vypočítať koeficient aterogénnosti, musíte odpočítať z celkového množstva HDL cholesterolu a výsledok opäť rozdeliť na úroveň HDL. Príčinou vývoja zvýšenej miery sa stáva:

 • závažné ochorenie pečene;
 • dedičnosť;
 • zlyhanie obličiek (chronické);
 • diabetes bez liečby;
 • cholestáza;
 • zápal obličiek v chronickej forme, ktorý vedie k nefrotickému syndrómu.

Aterogénny koeficient poklesol

To je dobrá správa, v tomto prípade je riziko vzniku cholesterolu, blokády, srdcový infarkt alebo mŕtvica extrémne nízka. Táto skutočnosť nemá žiadnu diagnostickú hodnotu a znamená, že existuje zvýšený HDL cholesterol, ktorý nepredstavuje žiadne nebezpečenstvo pre ľudské zdravie. Počas liečby sa vždy snažia znížiť aterogénny index na normálne alebo znížiť.

Norma HDL

Normálny ukazovateľ vo vzťahu k dobrému cholesterolu nie je správna formulácia. Prijateľná úroveň tejto frakcie sa líši od prípadu k prípadu a určuje sa individuálne pre osobu. Pravdepodobnosť vzniku ochorení kardiovaskulárneho systému je ovplyvnená mnohými faktormi, ktoré by sa mali študovať individuálne pre každého pacienta. Nízky HDL cholesterol presne spôsobuje riziko aterosklerózy. Podľa všeobecných štatistík je možné odhadnúť riziko vývoja u dospelých týmito ukazovateľmi:

 1. Vysoká pravdepodobnosť rozvoja aterosklerózy u mužov s 10 mmol / l, u žien - 1,3 mmol / l, bez zohľadnenia príbuzných faktorov.
 2. Priemerná pravdepodobnosť aterosklerózy bude u mužov 1,0 - 1,3 mmol / l a u žien - 1,3 - 1,5 mmol / l.
 3. Malá pravdepodobnosť aterosklerózy u ľudí bude 1,55 mmol / l.

Ako zvýšiť dobrý cholesterol, ak je HDL znížená

V rôznych obdobiach môže osoba mať iné percento HDL cholesterolu. Preto jeden krvný obraz nie je indikáciou "normálneho" množstva cholesterolu. To naznačuje potrebu pravidelne kontrolovať hladinu látky so strachom z nárastu. Zmeny sa môžu vyskytnúť počas krátkeho obdobia, ktoré sa nazývajú - kolísanie metabolizmu cholesterolu. Na zvýšenie miery PAP by sa mali:

 • vylučujú kortikosteroidy, anabolické steroidy, androgény;
 • vyhnúť sa stresovým situáciám;
 • statíny, fibráty, cholestyramín, fenobarbital, inzulín, estrogén.

Získajte viac informácií o LDL - čo to je, ako urobiť analýzu.

Video o zlom a dobrom cholesterole

Informácie uvedené v článku sú len informačné. Materiály výrobku nevyžadujú samošetrenie. Iba kvalifikovaný lekár môže diagnostikovať a poradiť o liečbe na základe individuálnych charakteristík konkrétneho pacienta.

Lipoproteíny s vysokou hustotou - HDL: čo to je, norma, ako zlepšiť výkonnosť

HDL sa nazýva dobrý, dobrý cholesterol. Na rozdiel od lipoproteínov s nízkou hustotou majú tieto častice anti-aterogénne vlastnosti. Zvýšené množstvo HDL v krvi znižuje pravdepodobnosť aterosklerotických plakov a kardiovaskulárnych ochorení.

HDL - čo je to

Lipoproteíny s vysokou hustotou sú častice podobné disku. Majú malý priemer 8-11 nm, hustú štruktúru. HDL cholesterol obsahuje veľké množstvo bielkovín, jeho jadro pozostáva z:

 • proteín - 50%;
 • fosfolipidy - 25%;
 • cholesterolové estery - 16%;
 • triglyceroly - 5%;
 • cholesterol bez cholesterolu - 4%.

LDL dodáva cholesterol produkovaný pečeňou do tkanív a orgánov. Tam sa venuje vytváraniu bunkových membrán. Jeho pozostatky zhromažďujú lipoproteíny s vysokou hustotou. V priebehu procesu sa mení ich tvar: disk sa stáva loptou. Zrelé lipoproteíny transportujú cholesterol do pečene, kde sa spracúvajú, a potom sa vylučujú z tela žlčovými kyselinami.

Vysoká hladina HDL významne znižuje riziko aterosklerózy, srdcového infarktu, mŕtvice a ischémie vnútorných orgánov.

Príprava na dodávanie lipidového profilu

Obsah HDL cholesterolu v krvi sa stanoví pomocou biochemickej analýzy - lipidogramov. Na zabezpečenie spoľahlivých výsledkov odporúčame dodržiavať nasledujúce odporúčania:

 • Krv na výskum sa užíva ráno od 8 do 10 hodín.
 • 12 hodín predtým, než sa test nemôže jesť, môžete piť obyčajnú vodu.
 • Jeden deň pred štúdiom by nemali hladovať, alebo naopak, prejedať, konzumovať produkty obsahujúce alkohol: kefír, kvass.
 • Ak pacient užíva lieky, vitamíny, diétne doplnky, malo by to byť oznámené lekárovi pred začatím liečby. Možno mu odporučí úplné prerušenie užívania liekov 2-3 dni pred analýzou alebo odloženie štúdie. Silne narúša výsledky lipidového profilu anabolické, hormonálne kontraceptíva, nesteroidné protizápalové lieky.
 • Je nežiaduce fajčiť bezprostredne pred testom.
 • 15 minút pred procedúrou je žiaduce relaxovať, upokojiť sa, obnoviť dýchanie.

Čo ovplyvňuje výsledky analýz HDL? Cvičenie, stres, nespavosť a extrémny odpočinok, ktoré pacient trpí v predvečer procedúry, môžu ovplyvniť presnosť údajov. Pod vplyvom týchto faktorov sa hladina cholesterolu môže zvýšiť o 10-40%.

Analýza HDL predpisuje:

 • Každý rok - ľudia trpiaci diabetes mellitus akéhokoľvek typu, utrpeli srdcový infarkt, mŕtvicu, koronárnu chorobu srdca, aterosklerózu.
 • 1 raz za 2-3 roky výskumu sa vykonáva s genetickou predispozíciou na aterosklerózu, ochorenie srdca.
 • 1 raz za 5 rokov sa odporúča vykonať analýzu u osôb starších ako 20 rokov s cieľom včasného zistenia vaskulárnej aterosklerózy, chorôb srdcového aparátu.
 • 1 raz za 1-2 roky, je žiaduce kontrolovať metabolizmus lipidov so zvýšeným celkovým cholesterolom, nestabilným krvným tlakom, chronickou hypertenziou a obezitou.
 • Po 2-3 mesiacoch od začiatku konzervatívnej alebo liečebnej liečby sa uskutočňuje lipidový profil na overenie účinnosti predpísanej liečby.

Norma HDL

Pri HDL sa limity normy stanovujú s prihliadnutím na pohlavie a vek pacienta. Koncentrácia látky sa meria v miligramoch na deciliter (mg / dl) alebo v milimoloch na liter (mmol / l).

Norm HDL mmol / l

Rýchlosť HDL v krvi, mg / dl

Na premenu mg / dl na mmol / l sa použije faktor 18,1.

Nedostatok HDL vedie k prevahe LDL. Tukové plaky menia krvné cievy, zužujú ich lúmen, zhoršujú cirkuláciu, zvyšujú pravdepodobnosť vzniku nebezpečných komplikácií:

 • Zúžené cievy zhoršujú zásobovanie srdcového svalu krvou. Strata živín, kyslík. Zobrazí sa angína. Postup choroby vedie k infarktu.
 • Porážka aterosklerotických plakov karotickej tepny, malých alebo veľkých ciev mozgu narúša prietok krvi. V dôsledku toho dochádza k zhoršeniu pamäte, k zmene správania, k nárastu rizika mŕtvice.
 • Ateroskleróza ciev v nohách vedie k krívaniu a výskytu trofických vredov.
 • Cholesterolové plaky, ktoré zasiahli veľké tepny obličiek, spôsobili stenózu a trombózu pľúc.

Príčiny kolísania hladiny HDL

Zvyšovanie koncentrácie lipoproteínu s vysokou hustotou sa zriedka deteguje. Predpokladá sa, že čím viac cholesterolu v tejto frakcii je obsiahnutý v krvi, tým nižšie riziko aterosklerózy, srdcového ochorenia.

Ak je HDL významne zvýšená, existujú vážne poruchy metabolizmu lipidov, príčiny sú:

 • genetické choroby;
 • chronická hepatitída, cirhóza pečene;
 • akútna alebo chronická intoxikácia pečene.

Na potvrdenie diagnózy sa vykoná diagnostika, liečba sa začne po zistení ochorenia. Neexistujú žiadne špecifické opatrenia alebo lieky, ktoré umelo znižujú hladinu užitočného cholesterolu v krvi.

Prípady, keď je znížená hladina HDL, sú bežnejšie v lekárskej praxi. Odchýlky od normy spôsobujú chronické ochorenia a faktory trávenia:

 • celiakia, hyperlipidémia;
 • dysfunkcie pečene, obličiek, štítnej žľazy, spôsobujúce hormonálne poruchy;
 • Nadmerný príjem potravy z exogénneho cholesterolu;
 • fajčenie;
 • akútnych infekčných ochorení.

Nízke hodnoty HDL môžu naznačovať aterosklerotickú vaskulárnu léziu, odrážajúc stupeň rizika vzniku ochorenia koronárnych artérií.

Na posúdenie možných rizík sa berie do úvahy pomer lipoproteínu s vysokou hustotou a celkového cholesterolu.

V analýze ukazovateľov HDL sa odhaľujú možné riziká kardiovaskulárnych ochorení:

 • Nízka - pravdepodobnosť aterosklerotických vaskulárnych lézií, rozvoj angíny, ischémia je minimálna. Vysoká koncentrácia dobrého cholesterolu poskytuje ochranu pred kardiovaskulárnymi patológiami.
 • Médium - vyžaduje monitorovanie metabolizmu lipidov, meranie hladiny apolipoproteínu B.
 • Maximálne prípustné - charakterizované nízkymi hladinami dobrého cholesterolu, môže sa predísť vývoju aterosklerózy a jej komplikácií.
 • Vysoko nízky HDL pri zvýšených hladinách celkového cholesterolu indikuje prebytok LDL, VLDL, triglyceridov. Tento stav ohrozuje srdce, krvné cievy, zvyšuje pravdepodobnosť vzniku cukrovky v dôsledku necitlivosti na inzulín.
 • Nebezpečné - znamená, že pacient už má aterosklerózu. Takéto abnormálne nízke miery môžu naznačovať zriedkavé genetické mutácie v metabolizme lipidov, napríklad Tangierovu chorobu.

Treba dodať, že počas výskumu boli identifikované celé skupiny jedincov s nízkymi hladinami užitočných lipoproteínov. Toto však nebolo spojené s akýmkoľvek rizikom kardiovaskulárnych ochorení.

Ako zvýšiť dobrý cholesterol

Hlavnú úlohu pri zlepšovaní ukazovateľov zdravého cholesterolu zohráva zdravý životný štýl:

 • Ukončenie fajčenia spôsobuje zvýšenie HDL o 10% počas mesiaca.
 • Zvýšená fyzická aktivita tiež zvyšuje hladinu dobrých lipoproteínov. Plávanie, jogu, chôdza, beh, gymnastika ráno obnovujú svalový tonus, zlepšujú krvný obeh, obohacujú krv s kyslíkom.
 • Vyvážená diéta s nízkym obsahom cukru pomáha udržiavať dobrú hladinu cholesterolu. Pri nedostatku HDL by malo menu obsahovať viac produktov obsahujúcich polynenasýtené tuky: morské ryby, rastlinné oleje, orechy, ovocie a zeleninu. Nezabudnite na veveričky. Poskytujú telo potrebnú energiu. Dostatok bielkovín a minimálne množstvo tuku obsahuje diétne mäso: kuracie, morčacie, králičie.
 • Diéta môže pomôcť obnoviť normálny pomer HDL a LDL cholesterolu. Jedenie 3-5 krát denne v malých častiach zlepšuje trávenie, tvorbu žlčových kyselín a urýchľuje odstraňovanie toxínov a trosiek z tela.
 • S obezitou, metabolické poruchy, zníženie zlého cholesterolu a zvýšenie hladiny prospešných lipoproteínov pomôžu vyhnúť sa rýchlym sacharidom: sladkosti, cukrovinky, rýchle občerstvenie, pečivo.

Diéta sa odporúča dodržiavať aspoň 2-3 mesiace. Pacient musí byť opätovne testovaný na HDL, LDL, celkový cholesterol. Ak sa údaje nezmenia, predpíšte špeciálne lieky:

 • Fibráty zvyšujú HDL tým, že znižujú škodlivý cholesterol v periférnych tkanivách. Aktívne látky obnovujú metabolizmus lipidov, zlepšujú krvné cievy.
 • Niacín (kyselina nikotínová) je hlavným prvkom mnohých redoxných reakcií a metabolizmu lipidov. Vo veľkom množstve sa zvyšuje koncentrácia užitočného cholesterolu. Tento efekt sa zobrazí niekoľko dní po začiatku príjmu.
 • Statíny na zvýšenie hladiny cholesterolu sú predpísané spolu s fibrátmi. Ich použitie je relevantné pre abnormálne nízke hladiny HDL, keď je hypolipidémia spôsobená genetickými poruchami.
 • Polykonazol (BAA) sa používa ako prísada do potravín. Znižuje celkový cholesterol, LDL, zvyšuje koncentráciu lipoproteínu s vysokou hustotou. Úroveň triglyceridov nie je ovplyvnená.

Odstránenie rizikových faktorov, odmietanie zlých návykov, dodržiavanie odporúčaní obnovuje výmenu tuku, spomaľuje vývoj aterosklerózy, zlepšuje stav pacienta. Kvalita života pacienta sa nezmenila a hrozba kardiovaskulárnych komplikácií sa stala minimálnou.

Zvýšené hladiny HDL v krvi

Lipoproteíny s vysokou hustotou cirkulujú v krvnej plazme. Ich hlavná vlastnosť je anti-aterogénna. Práve tieto lipoproteíny chránia cievy pred depozitami aterosklerotických plakov na ich stenách. Pre túto vlastnosť sa (HDL) nazývajú dobrý cholesterol, pretože tiež odstraňujú prebytok cholesterolu a prepravujú ho do pečene. Niektorí pacienti sa obávajú, že podľa výsledkov krvných testov je HDL cholesterol zvýšený. To platí najmä pre ľudí s problémami v kardiovaskulárnom systéme, najmä s vysokým rizikom vzniku aterosklerózy.

HDL poskytuje spracovanie a vylučovanie tukov z tela, takže sa nazývajú dobrý cholesterol

Tiež sa odhaduje LDL a celkový cholesterol. Je dôležité vedieť na úkor toho, aké frakcie lipoproteínov sú zvýšené hladiny cholesterolu alebo z toho, čo sa skladá z jeho normálnych hodnôt.

Na stanovenie hodnoty cholesterolu a lipoproteínov s rôznou hustotou sa krv zoberie z žily ráno na prázdny žalúdok. Podľa výsledkov laboratórnych testov sa vytvára lipidogram, ktorý obsahuje koncentráciu celkového cholesterolu v krvi, lipoproteínov s vysokou, nízkou a veľmi nízkou hustotou, ako aj triglyceridov. Všetky ukazovatele sa analyzujú najprv nezávisle od seba a potom v agregáte.

Rozdiely HDL, LDL a VLDL

Na pochopenie tejto témy je potrebné najprv zistiť, aká je ateroskleróza. Vedecky je to vaskulárne ochorenie spôsobené porušením metabolizmu lipidov a proteínov, ktoré sprevádza nahromadenie cholesterolu a určité frakcie lipoproteínov v lúmeni ciev vo forme ateromatóznych plakov. Jednoducho povedané, je to depozícia cholesterolu a niektorých ďalších látok v stene cievy, čo znižuje jeho priepustnosť. V dôsledku toho sa prietok krvi zhoršuje. Dokončené zablokovanie. V tomto prípade krv nevstúpi do orgánu alebo končatiny a vznikne nekróza - smrť.

Depozície cholesterolu a lipidov v stenách krvných ciev vedú k ateroskleróze.

Všetky lipoproteíny sú guľovité formácie s rôznou hustotou, ktoré voľne cirkulujú v krvi. Lipidy s veľmi nízkou hustotou sú také veľké (prirodzene, podľa veľkosti buniek), že nie sú schopné preniknúť cez steny krvných ciev. Nedosahuje sa akumulácia a nevyvoláva vyššie opísanú aterosklerózu. Je však potrebné pripomenúť, že ak sú vychované, potom je možný rozvoj pankreatitídy - ochorenia pankreasu.

Iba lipidy s nízkou hustotou sú schopné prenikať do steny cievy. Navyše, ak tkanivá tkaniva potrebujú, lipidy prechádzajú tepnou ďalej, ako sa hovorí, "na adresu". Ak to nie je potrebné a koncentrácia v krvi je vysoká, LDL prenikne cez stenu a zostane v nej. Ďalej sa vyskytujú nežiaduce oxidačné procesy, ktoré spôsobujú aterosklerózu.

HDL je najmenší z uvedených lipidov. Ich výhodou spočíva v tom, že môžu ľahko preniknúť do steny cievy alebo ľahko ju nechať. Okrem toho majú antioxidačný účinok, ktorý inhibuje proces premeny lipidov s nízkou hustotou na aterosklerotické plaky.

LDL cholesterol sa považuje za "zlé", pretože keď je hojný, plaky sa objavujú v stenách krvných ciev, čo môže obmedziť pohyb krvi cez cievy, čo môže spôsobiť aterosklerózu a významne zvýšiť riziko srdcových ochorení (ischemická choroba, srdcový infarkt) a mŕtvice.

Teraz je jasné, prečo sa lipidy s vysokou hustotou zvyčajne nazývajú dobrý alebo užitočný cholesterol. Takisto je jasné, prečo stojí za to vyhodnotiť nielen celkový cholesterol, ale aj jeho podiel.

Nepoužívajte však paniku pri čítaní vyššie uvedeného mechanizmu. To neznamená, že sa v plavidlách stále vytvárajú plaky a ich následné zablokovanie je len otázkou času. Normálne fungujú mechanizmy regulácie lipidov. Iba s vekom, s prítomnosťou nesprávneho životného štýlu alebo s rôznymi patológiami, je tento proces narušený. Akumulácia sa nevyskytuje súčasne, za niekoľko minút alebo hodín, ale skôr dlhú dobu. Ale neodkladajte liečbu.

Dôvody zvýšenia a zníženia HDL

Je bezpečné povedať, že nižšia hladina týchto lipoproteínov je nebezpečnejšia ako vysoká. Ak sa v krvnom teste zvýšil HDL, ich zvýšenie sa považuje za ochranu pred aterosklerózou, anti-aterogénnym faktorom. Nepochybne za určitých okolností môžu byť nadhodnotené údaje tohto indikátora obavy, pretože príliš veľký počet lipoproteínov s vysokou hustotou stráca svoje ochranné vlastnosti.

Zvýšená HDL nie je nebezpečná!

Dôvody na zvýšenie hladiny tejto frakcie lipoproteínov sú nasledujúce:

 • Genetické mutácie, ktoré vedú k nadprodukcii alebo zníženiu dobrého cholesterolu.
 • Chronický alkoholizmus, najmä v štádiu cirhózy pečene.
 • Primárna biliárna cirhóza.
 • Hypertyreóza.
 • Užívanie niektorých liekov: inzulín, glukokortikoidy.
 • Familiálna hyperalfiopoproteinémia. Nie je sprevádzané žiadnymi príznakmi, neobťažuje sa pacienta, je zistené ako náhodný nález.
 • Možno zvýšenie počtu žien, ktoré sa chystajú stať matkou. Platí to najmä v neskorých štádiách tehotenstva, keď sa indikátor takmer zdvojnásobí.

Vysoký cholesterol v tehotenstve je spôsobený tým, že telo má zvýšený metabolizmus lipidov a syntézu hormónov nadobličiek

Príčiny nízkej HDL:

 • Diabetes mellitus.
 • Hyperlipoproteinémia typu IV.
 • Choroby obličiek a pečene.
 • Akútne vírusové a bakteriálne infekcie.

Malo by byť zrejmé, že jeden ukazovateľ HDL nie je dôkazom toho, či stav tela. Môže sa brať do úvahy len v porovnaní s hladinou celkového cholesterolu a LDL.

Toto sa prejavuje predovšetkým v takzvanom aterogénnom koeficiente. Vypočíta sa podľa nasledujúceho vzorca: cholesterol s vysokou hustotou sa odpočíta od celkového cholesterolu a výsledná hodnota sa opäť rozdelí na HDL. Výsledný koeficient sa porovnáva s normálnymi hodnotami. V priemere by nemal byť vyšší ako 2,5-3,5 pre mužov (v závislosti od veku) a nie vyšší ako 2,2 pre ženy. Čím vyšší je koeficient - tým vyššie je riziko koronárnej choroby srdca. Zahrnutím jednoduchej matematickej logiky možno rozumieť, že čím vyšší je celkový cholesterol a menej lipoproteínov, tým väčší koeficient sa zvýši; a naopak. To opäť dokazuje ochrannú funkciu proteidov s vysokou hustotou. Preto ak sú zvýšené hladiny cholesterolu aj HDL, znamená to, že koeficient bude vo všeobecnosti nízky, ale stojí za to premýšľať nad znížením cholesterolu v krvi. V prípade zvýšenej HDL - to znamená, že nie je dôvod na obavy.

Nie je možné zosúladiť proteíny s vysokou a nízkou hustotou prostredníctvom akéhokoľvek koeficientu. Sú hodnotené nezávisle od seba.

Čo je možné urobiť

Ak dôvody na zvýšenie lipoproteínu s vysokou hustotou zostávajú neznáme a máte obavy o vaše zdravie, mali by ste navštíviť svojho lekára. To platí, ak je krv darovaná napríklad ako súčasť klinického vyšetrenia alebo z akéhokoľvek iného dôvodu, ktorý nie je priamo spojený s konzultáciou s lekárom o problémoch s kardiovaskulárnym systémom.

Nebojte sa, ak Vám lekár predpíše ďalšie metódy vyšetrenia. Sú potrebné len na komplexné štúdium príčin zmien krvných parametrov.

Dva týždne pred štúdiom je potrebné zrušiť lieky, ktoré znižujú hladinu lipidov v krvi, ak nestanovíte cieľ, ktorý by v analýze stanovil účinok liečby týmito liekmi.

Odporúčania lekára budú obsahovať niektoré jednoduché, ale veľmi dôležité poznámky. Na začiatok by ste mali obmedziť príjem tukov, najmä nasýtených, obsiahnutých v masle, tuku, jahňacom tuku, margaríne a množstve ďalších produktov. Mali by byť nahradené polynenasýtenými tukami, medzi ktoré patrí olivový olej, lososové ryby a iné. Za prítomnosti nadbytočnej váhy je potrebné ju stratiť. To sa dosiahne úpravou výživy a zvyšovaním telesnej aktivity. Pokúste sa prestať piť príliš veľa a prestať fajčiť.

Tieto odporúčania by sa mali vykonávať u tých ľudí, ktorí majú normálny krvný obraz, ale nechcú v budúcnosti komplikácie.

Ak sú indikátory značne nad rámec prípustných noriem, možno predpísať liekovú terapiu. Jeho účinnosť bude však niekoľkonásobne vyššia aj v súlade s vyššie uvedenými odporúčaniami.

Zvyšovanie hladiny cholesterolu v krvi, ako aj jeho jednotlivé frakcie sa na prvý pohľad môže javiť ako nebezpečné. Ale nebojte sa pred časom panika.

Čo je "zlý" a "dobrý" cholesterol

Cholesterol je jednou z najdôležitejších látok pre akékoľvek živé tvory patriace do zvieracej ríše. Tento mastný jednosýtny alkohol je jedným z prirodzených medziproduktov metabolických procesov.

Súčasne je to cholesterol, ktorý sa považuje za jedného z "vinníkov" aterosklerózy a niektorých ďalších chorôb. Po objavení úlohy tejto látky v patofyziologických procesoch ho napadli kardiológovia, odborníci na výživu a lekári niektorých iných špecialít. V skutočnosti všetko nie je tak jednoduché a nie jednoznačné, problém nie je v cholesterole ako takom, ale v jeho množstve a schopnosti tela správne asimilovať túto látku.

Čo je cholesterol a odkiaľ pochádza

Asi 80% potreby tejto látky poskytuje samotné telo, cholesterol je syntetizovaný v pečeni. Zvyšok tela sa dostáva z potravy živočíšneho pôvodu. Vstupuje do krvi ako zložité komplexné zlúčeniny a je zahrnutá v mnohých procesoch, najmä:

 • Rast a reprodukcia buniek ako jednej zo zložiek bunkových membrán a intracelulárnych štruktúr;
 • Hormonová syntéza;
 • Prepravu látok s antioxidačnou aktivitou a vitamínov rozpustných v tukoch;
 • Syntéza žlčových kyselín.

Čo je "zlý" a "dobrý" cholesterol

Cholesterol je nerozpustný vo vode, preto tvorí komplexné komplexy lipoproteínov pre transport do cieľových orgánov. Komplex má sférický tvar a pozostáva z esterov cholesterolu a triglyceridov, potiahnutých molekulami proteínov.

Existuje niekoľko typov lipoproteínových komplexov v krvi, ktoré sa líšia v zložení a iných fyzikálno-chemických vlastnostiach. Jednou z kľúčových charakteristík komplexu lipoproteínov je hustota. Na tomto základe sú komplexy rozdelené na cholesterol "zlé" a "dobré".

Komplexy lipoproteínov s nízkou hustotou sú skrátené ako LDL a konvenčne sa nazývajú "zlý" cholesterol. Lipoproteíny s vysokou hustotou alebo HDL sa nazývajú "dobré".

V skutočnosti je LDL a HDL cholesterol životne dôležitý pre udržanie fungovania tela.

"Zlý" cholesterol

Ako súčasť LDL táto zlúčenina pochádza z pečene do cieľových orgánov, kde je súčasťou procesu syntézy. LDL sú prekurzormi mnohých hormónov vrátane pohlavných hormónov. Potreba tela na ľahko dostupný cholesterol je vyššia, takže podiel LDL predstavuje viac ako 60% celkového cholesterolu prítomného v krvi. Obsah derivátov cholesterolu v nich dosahuje 50%. Pri pohybe v krvnom riečisku sa môžu poškodiť voľné komplexy a estery cholesterolu, ktoré sa nachádzajú mimo proteínový obal, sa ukladajú na stenách krvných ciev.

Pri nadmernom prietoku LDL do krvi nemajú bunky čas úplne absorbovať a proces tvorby usadenín na stenách krvných ciev sa urýchli. Vytvárajú sa aterosklerotické pláty. Zužovanie lúmenu krvných ciev s časom sa prejavuje vaskulárnou insuficienciou, ischémiou v postihnutej oblasti. Ak je plaketa zničená, je možné úplné prekrytie lúmenu cievy - trombóza alebo tromboembolizmus.

"Dobrý" cholesterol

"Dobrí" ľudia nazývajú komplexy s vysokou hustotou cholesterolu, HDL. Tieto zlúčeniny prenášajú cholesterol do pečene, kde sa používajú na syntézu žlčových kyselín a vylučujú sa z tela. Obsah cholesterolu v komplexoch je až 30%. U ľudí s normálnym obsahom tejto frakcie krvných lipidov je riziko infarktu myokardu znížené takmer na nulu. Pri cestovaní po krvnom obehu HDL cholesterolu sa nadbytočný cholesterol absorbuje zo steny, podľa niektorých zdrojov dokonca aj z vytvorených plakov. Ak je znížený HDL cholesterol, telo sa nedokáže vyrovnať s čistením stien krvných ciev, cholesterol sa naďalej hromadí a vznikne ateroskleróza.

Zároveň by sa malo chápať, že názvy "zlý" a "dobrý" cholesterol sú viac ako bežné. Čo je to - cholesterol HDL? V skutočnosti ide o jeden z konečných štádií metabolizmu lipidov, "stavebných zvyškov", ktoré by pred použitím mali robiť telo dobrú službu. Nahradenie všetkého "zlého" cholesterolu dobrým - je nemožné a nebezpečné. Hlavná vec nie je toľko absolútnych ukazovateľov LDL a HDL cholesterolu, ale ich rovnováhy.

Normálny cholesterol v krvi

"Zlý" a "dobrý" cholesterol sú zlúčeniny, ktoré nie sú zameniteľné, musia byť prítomné v tele vždy, súčasne av určitom pomere. Odchýlka od normy smerom k zvýšeniu alebo zníženiu obsahu ľubovoľnej frakcie cholesterolu alebo akejkoľvek jeho frakcie naznačuje prítomnosť závažných problémov v tele alebo potenciálnu hrozbu ich výskytu v dohľadnej budúcnosti.

Približné normy cholesterolu:

 • Celkovo - menej ako 5,2 mmol / l
 • Triglyceridy - nie viac ako 2 mmol / l;
 • LDL - do 3,5 mmol / l
 • HDL - viac ako 1,0 mmol / l

Koncept noriem je skôr ľubovoľný. Úroveň cholesterolu závisí od pohlavia, veku, prítomnosti endokrinných a iných chronických ochorení, dedičných znakov metabolizmu lipidov. Tento ukazovateľ je ovplyvnený stresom, fyziologickými zmenami sezónnej povahy. Jednotná miera sa môže mierne líšiť od priemeru, za prítomnosti určitých ochorení a iných rizikových faktorov je potrebné prísnejšie kontrolovať hladiny cholesterolu.

Lekár informuje o jednotlivých normách a prípustných limitoch pre každého pacienta. Poskytne odporúčania na účinné zníženie hladiny cholesterolu a v prípade potreby predpíše liečbu.

Ako normalizovať cholesterol

Po prvé, lekári odporúčajú dodržiavať špeciálnu diétu. Výrobky obsahujúce trans-tuky sú vylúčené zo stravy, spotreba živočíšnych tukov a cukríkov je obmedzená. Mastné mäso je najlepšie nahradené mastnými morskými rybami, ktoré obsahujú omega-3 a omega-6 polynenasýtené mastné kyseliny.

Okrem toho sa odporúča zvýšiť fyzickú aktivitu a zbaviť sa nadmernej hmotnosti. Veľmi dôležitým preventívnym opatrením je vyhnúť sa tabaku a alkoholu.

V prípade potreby lekár predpíše lieky. Priebeh liečby zahŕňa:

 • statíny;
 • Lieky viažuce žlčové kyseliny;
 • Kyselina fibrínová;
 • Vitamíny skupiny B, vitamín E, omega-3 mastné kyseliny, kyselina listová.

Samošetrenie je prísne zakázané, iba lekár predpíše všetky lieky, berúc do úvahy všetky znaky stavu pacienta.

Lipoproteíny s vysokou hustotou (HDL) - čo je to

Niekedy sa pri skúmaní lipidového spektra zistí, že hladina HDL je zvýšená alebo znížená: čo to znamená? V našom prehľade budeme analyzovať, aké rozdiely existujú medzi lipoproteínmi s vysokou a nízkou hustotou, aký je dôvod pre odchýlky v prvej analýze od normy a aké metódy na jej zvýšenie existujú.

Dobrý a zlý cholesterol

Cholesterol je tuková látka v ľudskom tele, ktorá je známa. O poškodení tejto organickej zlúčeniny existuje veľa lekárskeho výskumu. Všetky z nich spájajú zvýšené hladiny cholesterolu v krvi a také hrozné ochorenie, ako je ateroskleróza.

Ateroskleróza je dnes jednou z najčastejších ochorení u žien po 50 rokoch a u mužov po 40 rokoch. V posledných rokoch sa patológia vyskytuje u mladých ľudí a dokonca aj v detstve.

Ateroskleróza je charakterizovaná tvorbou depozít cholesterolu - aterosklerotických plakov na vnútornej stene ciev, ktoré významne zúžia lumen tepien a spôsobujú narušenie krvného zásobovania vnútorných orgánov. Najprv trpia systémy, ktoré neustále vykonávajú veľké množstvo práce a potrebujú pravidelnú dodávku kyslíka a živín - kardiovaskulárne a nervózne.

Bežné komplikácie aterosklerózy sú:

 • dyscirkulatívna encefalopatia;
 • ONMK na ischemickom type - mozgová mŕtvica;
 • ischemická choroba srdca, bolesť na angine pectoris;
 • akútny infarkt myokardu;
 • poruchy obehu v cievach obličiek, dolných končatín.

Je známe, že hlavnou úlohou pri tvorbe ochorenia je zvýšený cholesterol. Ak chcete pochopiť, ako sa vyvíja ateroskleróza, musíte sa dozvedieť viac o biochémii tejto organickej zlúčeniny v tele.

Cholesterol - látka tukovej štruktúry podľa chemickej klasifikácie týkajúcej sa mastných alkoholov. Pri spomenutí jeho škodlivých účinkov na telo nezabudnite na dôležité biologické funkcie, ktoré táto látka vykonáva:

 • posilňuje cytoplazmatickú membránu každej bunky ľudského tela, zvyšuje jej pružnosť a trvanlivosť;
 • reguluje priepustnosť bunkových stien, zabraňuje prenikaniu niektorých toxických látok a lytických jedov do cytoplazmy;
 • časť produkcie nadobličiek - glukokortikosteroidy, mineralokortikoidy, pohlavné hormóny;
 • zúčastnených na syntéze žlčových kyselín a vitamínu D v pečeňových bunkách.

Väčšina cholesterolu (približne 80%) sa v tele produkuje hepatocytmi a iba 20% pochádza z potravy.

Rastlinné bunky nasýtených lipidov neobsahujú, takže všetok exogénny cholesterol v tele vstúpi do zloženia živočíšnych tukov - mäsa, rýb, hydiny, mlieka a mliečnych výrobkov, vajec.

Endogénny (vlastný) cholesterol sa syntetizuje v pečeňových bunkách. Je nerozpustný vo vode, a preto je transportovaný do cieľových buniek špeciálnymi nosičmi proteínov, apolipoproteínmi. Biochemická zlúčenina cholesterolu a apolipoproteínu sa nazýva lipoproteín (lipoproteín, LP). V závislosti od veľkosti a funkcie sú všetky disky LP rozdelené na:

 1. Lipoproteíny s veľmi nízkou hustotou (VLDL, VLDL) sú najväčšou frakciou cholesterolu pozostávajúcej hlavne z triglyceridov. Ich priemer môže dosiahnuť 80 nm.
 2. Lipoproteíny s nízkou hustotou (LDL, LDL) sú proteínové tukové častice pozostávajúce z molekuly apolipoproteínu a veľkého množstva cholesterolu. Priemerný priemer je 18-26 nm.
 3. Lipoproteíny s vysokou hustotou (HDL, HDL) sú najmenšie frakcie cholesterolu, ktorého priemer častíc nepresahuje 10-11 nm. Objem proteínovej zložky v kompozícii výrazne presahuje množstvo tuku.

Lipoproteíny s veľmi nízkou a nízkou hustotou (najmä LDL) sú aterogénne frakcie cholesterolu. Tieto objemné a veľké častice sa ťažko pohybujú cez periférne cievy a môžu počas transportu do cieľových orgánov "stratiť" niektoré tukové molekuly. Takéto lipidy sú uložené na povrchu vnútornej steny krvných ciev, zosilnené spojivovým tkanivom a potom kalcinátmi a tvoria zrelý aterosklerotický plak. Pre schopnosť vyvolávať vývoj aterosklerózy sa LDL a VLDL nazývajú "zlý" cholesterol.

Lipoproteíny s vysokou hustotou sú naopak schopné čistiť nádoby z tukových usadenín, ktoré sa hromadia na ich povrchu. Malé a hnusné, zachytávajú lipidové častice a transportujú ich do hepatocytov na ďalšie spracovanie na žlčové kyseliny a vylučovanie z tela cez gastrointestinálny trakt. Pre túto schopnosť sa HDL cholesterol nazýva "dobrý".

Preto nie je celý cholesterol v tele zle. Možnosť vzniku aterosklerózy u každého konkrétneho pacienta je indikovaná nielen ukazovateľom OX (celkový cholesterol) v krvnom teste, ale aj pomerom medzi LDL a HDL. Čím vyššia je podiel prvej a nižšej - druhej, tým je pravdepodobnejší vývoj dyslipidémie a tvorba aterosklerotických plakov na stenách krvných ciev. Inverzný vzťah je tiež platný: zvýšený index HDL sa môže považovať za nízke riziko aterosklerózy.

Ako sa pripraviť na analýzu

Krvný test sa môže vykonať ako súčasť lipidového profilu - komplexné vyšetrenie metabolizmu telesného tuku alebo nezávisle. Aby bol výsledok testu čo najspoľahlivejší, mali by pacienti dodržiavať nasledujúce pokyny:

 1. Lipoproteíny s vysokou hustotou sa skúmajú striktne na prázdny žalúdok v ranných hodinách (približne od 8:00 do 10:00).
 2. Posledné jedlo by malo byť 10-12 hodín pred dodaním biomateriálu.
 3. 2-3 dni pred vyšetrením odstráňte zo stravy všetky mastné vyprážané potraviny.
 4. Ak užívate akékoľvek lieky (vrátane vitamínov a biologických doplnkov), povedzte to svojmu lekárovi. Možno vám odporučí, aby ste tablety nepil pilulky 2-3 dni pred štúdiom. Antibiotiká, hormóny, vitamíny, omega-3, NSAID, glukokortikoidy atď. Sú obzvlášť ovplyvnené výsledkami testov.
 5. Nefajčte najmenej 30 minút pred testom.
 6. Pred vstupom do miestnosti na odber krvi sedieť na 5-10 minút v uvoľnenej atmosfére a snažte sa byť nervózny.

Krv sa zvyčajne odoberá z žily, aby sa určila hladina lipoproteínu s vysokou hustotou. Samotný postup trvá jednu až tri minúty a výsledok analýzy bude pripravený nasledujúci deň (niekedy po niekoľkých hodinách). Spolu s údajmi získanými na analytickom formulári sú zvyčajne uvedené referenčné (normálne) hodnoty prijaté v tomto laboratóriu. Toto sa robí pre jednoduché dešifrovanie diagnostického testu.

Lekári odporúčajú pravidelne darovať krv na stanovenie celkového cholesterolu u všetkých mužov a žien, ktoré dosiahli vek 25-35 rokov. Dokonca aj pri normálnom lipidovom profile sa má test opakovať každých 5 rokov.

Normy HDL

A aká by mala byť hladina lipoproteínov s vysokou hustotou u zdravého človeka? Norma u tejto skupiny zlomkov cholesterolu u žien a mužov môže byť odlišná. Štandardné hodnoty lipidového profilu sú uvedené v nasledujúcej tabuľke.

Podľa výskumného centra NICE zníženie hladiny lipoproteínov s vysokou hustotou o 5 mg / dl zvyšuje riziko vzniku akútnej vaskulárnej katastrofy (srdcový záchvat, mŕtvica) o 25%.

Na hodnotenie rizika aterosklerózy, ako aj jej akútnych a chronických komplikácií je dôležité vziať do úvahy pomer lipoproteínov s vysokou hustotou k celkovému cholesterolu.

Ak je HDL znížená z dôvodu vysokej hladiny aterogénnych lipidov, pacient pravdepodobne už má aterosklerózu. Čím výraznejšia dyslipidémia, tým aktívnejšia je tvorba cholesterolových plakov v tele.

Čo znamená zvýšenie hodnoty

Zdvíhanie nie je diagnostikované tak často. Faktom je, že maximálna koncentrácia tejto frakcie cholesterolu neexistuje: čím viac lipoproteínov s vysokou hustotou v tele, tým nižšie je riziko aterosklerózy.

Vo výnimočných prípadoch sa pozoruje hrubé porušenie metabolizmu tukov a HDL cholesterol sa výrazne zvyšuje. Možné príčiny tejto choroby sú:

 • dedičná dyslipidémia;
 • chronická hepatitída;
 • cirhózne zmeny v pečeni;
 • chronická intoxikácia;
 • alkoholizmus.

V tomto prípade je dôležité začať liečbu základnej choroby. Nie sú vyvinuté špecifické opatrenia na zníženie hladiny HDL v medicíne. Práve táto frakcia cholesterolu je schopná odstrániť krvné cievy z plakov a zabezpečuje prevenciu aterosklerózy.

Čo to znamená nižšiu hodnotu

Nízke hladiny HDL v tele sú oveľa bežnejšie ako vysoké. Takáto analýza odchýlky od normy môže byť spôsobená:

 • diabetes, hypotyreóza a iné hormonálne poruchy;
 • chronické ochorenia pečene: hepatitída, cirhóza, rakovina;
 • ochorenie obličiek;
 • dedičná (geneticky stanovená) hyperlipoproteidémia typu IV;
 • akútne infekčné procesy;
 • nadmerný príjem aterogénnych frakcií cholesterolu spolu s jedlom.

Súčasne je dôležité odstrániť existujúce príčiny a, ak je to možné, zvýšiť koncentráciu príjmu cholesterolu na správnu úroveň. Ako to urobiť, uvažujeme v nižšie uvedenej časti.

Ako zvýšiť HDL

Je možné zvýšiť obsah lipoproteínov s vysokou hustotou v krvi, ak vykonáte súbor opatrení zameraných na úpravu stravy, životného štýlu a normalizáciu telesnej hmotnosti. Ak bola dyslipidémia spôsobená akýmikoľvek ochoreniami vnútorných orgánov, mali by sa tieto príčiny, ak je to možné, vylúčiť.

Oprava životného štýlu

Životný štýl je prvou vecou, ​​ktorú musíte venovať pacientom s nízkym HDL. Dodržujte odporúčania lekárov:

 1. Odstráňte zlé návyky zo svojho života. Cigaretový nikotín má škodlivý účinok na vnútornú stenu krvných ciev a prispieva k ukladaniu cholesterolu na jeho povrchu. Zneužívanie alkoholu negatívne ovplyvňuje metabolizmus a ničí pečeňové bunky, kde sa normálne tvoria lipoproteíny. Odmietanie fajčenia a alkoholu zvýši hladinu HDL o 12-15% a zníži aterogénne lipoproteíny o 10-20%.
 2. Bojujte nadváhou. Obezita v medicíne sa nazýva patologický stav, pri ktorom BMI (relatívna hodnota vyjadrujúca pomer hmotnosti a výšky pacienta) presahuje 30. Nadváha nie je len dodatočným zaťažením srdca a krvných ciev, ale tiež jedným z dôvodov zvýšenia celkového cholesterolu v dôsledku jeho aterogénnych frakcií. Zníženie kompenzácie LDL a VLDL vedie k normalizácii hladín lipoproteínov s vysokou hustotou. Bolo preukázané, že strata hmotnosti 3 kg vedie k zvýšeniu HDL pri dávke 1 mg / dl.
 3. Zapojte sa do športu schváleného lekárom. Je lepšie, ak sa bude plavat, chôdza, pilates, jóga, tanec. Vo forme fyzickej aktivity by sa malo pristupovať so všetkou zodpovednosťou. Mal by priniesť pozitívne emócie pacientovi a nezvyšovať zaťaženie srdca a krvných ciev. S ťažkou somatickou patológiou by mala byť činnosť pacienta postupne rozširovaná, aby sa telesná organizácia prispôsobila každodennému zvyšovaniu zaťaženia.

A, samozrejme, pravidelne navštevujte lekára. Spolupráca s terapeutom pomôže rýchlejšie a efektívnejšie normalizovať narušený metabolizmus. Neprehliadajte návštevy predpísané terapeutom, podstupujte testy na spektre lipidov raz za 3-6 mesiace a skúmajte cievy srdca a mozgu v prípade príznakov nedostatočného prívodu krvi do týchto orgánov.

Terapeutická diéta

Výživa je tiež dôležitá pri dyslipidémii. Zásady terapeutickej diéty, ktoré umožňujú zvýšiť hladinu HDL, zahŕňajú:

 1. Výživa čiastočne (až 6 krát denne), v malých porciách.
 2. Denný príjem jedla by mal byť dostatočný na doplnenie nákladov na energiu, ale nie nadmerný. Priemerná hodnota je na úrovni 2300-2500 kcal.
 3. Celkové množstvo tuku, ktoré vstupuje do tela počas celého dňa, by nemalo presiahnuť 25-30% celkového kalorazu. Z nich väčšina doporučených dôrazov na nenasýtené tuky (nízke hladiny cholesterolu).
 4. Vylúčenie výrobkov s najvyšším možným obsahom "zlého" cholesterolu: tuku, hovädzieho loja; droby: mozog, obličky; syry v starobe; margarín, olej na varenie.
 5. Obmedzenie výrobkov obsahujúcich LDL. Napríklad mäso a hydina s cholesterolovou diétou sa odporúča jesť nie viac ako 2-3 krát týždenne. Je lepšie ho nahradiť vysokokvalitnými rastlinnými proteínmi - sójou, fazuľou.
 6. Dostatočný príjem vlákniny. Ovocie a zelenina by mali byť základom pacientov s aterosklerózou. Majú priaznivý účinok na činnosť gastrointestinálneho traktu a nepriamo ovplyvňujú zvýšenie produkcie HDL v pečeni.
 7. Zahrnutie do dennej výživy otrúb: ovsené vločky, raž, atď.
 8. Zahrnutie do stravy potravín, ktoré zvyšujú hladinu HDL: mastné morské ryby, orechy, prírodné rastlinné oleje - olivový, slnečnicový, tekvicový, atď.

HDL je možné zvýšiť pomocou doplnkov stravy obsahujúcich omega-3 - polynenasýtené mastné kyseliny bohaté na "exogénny" dobrý cholesterol.

Podľa štatistík približne 25% svetovej populácie nad 40 rokov trpí aterosklerózou. Miera výskytu medzi mladými ľuďmi vo veku 25 až 30 rokov ročne rastie. Prerušenie metabolizmu tukov v tele je vážnym problémom, ktorý si vyžaduje integrovaný prístup a včasnú liečbu. A zmeny v HDL v analýze by nemali zostať bez odbornej pozornosti.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Znaky trombu v nohe, príčiny a liečba patológie, prognóza

V tomto článku sa dozviete o výskyte krvnej zrazeniny v nohe: príznaky, prečo sa vyskytuje a aké liečby sa používajú. Komplikácie ochorenia a prognóza na celý život.

Hypertrofia ľavej komory srdca na EKG

Skrivenosť voči vlastnému zdraviu je dôležitým charakteristickým rysom, ktorý včas pomôže vyvolať túto chorobu, a pristúpiť k včasnej liečbe v počiatočnej fáze bezprostredne po vyšetrení.

Koronárne ochorenie srdca: čo to je a ako sa s ňou liečiť

Poruchy srdca výrazne komplikujú život, menia svoj obvyklý rytmus. Patria medzi ne aj ischemická choroba srdca - patológia, ktorej oneskorená liečba je postihnutá postihnutím alebo dokonca smrťou.

Normálny tlak a pulz osoby podľa veku: tabuľka, abnormality

Z tohto článku sa dozviete: aký tlak je normálny v rôznych vekových kategóriách. Ak sa odchýlka od normy považuje za patológiu a kedy - nie.

Anatómia funkcie dolných vena cava

Obehový systém ľudského tela má zložitú štruktúru. Dôležitou súčasťou je žily, ktoré sú určené na zber odpadovej krvi. Najväčšou z nich je nižšia vena cava.Porušenie jej práce môže viesť k vážnym zdravotným následkom.

Symptómy infarktu myokardu, prvé príznaky

Infarkt myokardu je núdzový stav, najčastejšie spôsobený trombózou koronárnej artérie. Riziko smrti je obzvlášť veľké počas prvých 2 hodín od jeho nástupu. Najčastejšie sa rozvíja u mužov vo veku od 40 do 60 rokov.