Cysta je druh dutiny, v ktorej sú sústredené tekutiny, tukové usadeniny a iné výpotky. Klasifikácia vzdelávania sa vykonáva s prihliadnutím na miesto koncentrácie, príznaky a pôvod. Cysta choroidného plexu mozgu u plodu nie je anomáliou a nevyžaduje liečbu. Patológia je schopná pokračovať sama. Okrem toho vzdelávanie nemá škodlivý vplyv na zdravie a vývoj dieťaťa. Nebezpečenstvom cystickej dutiny je, keď pred touto patológiou predchádza infekčný zápal.

dôvody

Ľudský mozog obsahuje špeciálne vzdelanie. Ide o vaskulárny plexus, ktorého hlavným účelom je výroba intracerebrálnej tekutiny. Tvorba tohto plexu sa vyskytuje v počiatočnom štádiu vývoja plodu. Proti tomuto procesu sa intracerebrálna tekutina nesmie preniknúť do komôr mozgu, ale do priestoru medzi tkanivami. Výsledkom tohto procesu je tvorba zaoblených cyst, ktoré obsahujú intracerebrálnu tekutinu. Optimálny čas na formovanie zostáv zostáva 16-23 týždňov. Veľkosť cysty nepresahuje 2-3 mm.

Umiestnenie cievneho plexu

Predložený proces sa nevzťahuje na patológiu. Okrem toho je to celkom bežný proces vývoja ľudského mozgu. Existujú také cysty v 1-3% medzi všetkými tehotenstvami. Samy osebe sa riešia v období 25-27 týždňov. Ale existujú situácie, kedy zostanú nezmenené až do narodenia dieťaťa.

Cyst plodu

Cievna cysta mozgu v plode je prvým systémom tela, ktorého vývoj nastáva už 6 týždňov od okamihu počatia. Choroidný plexus neobsahuje nervové bunky. Ale sú poverení veľkou afinitou, pretože bez nich nie je možné ďalej vytvárať nervové bunky mozgu. Tieto útvary majú zložitú štruktúru. A ak existujú dve choroidné plexusy, potom to znamená, že dve hemisféry mozgu sa naplno rozvinú.

V plodoch sú cievne cysty malé a okrúhle dutiny, v ktorých je tekutina koncentrovaná. Miesto ich lokalizácie zostáva oblasťou mozgu, kde sa nachádzajú cievne plexy. Podobné vzdelávanie je možné nájsť na ovocí po dobu 14-22 týždňov. Ale do 28. týždňa sa cysty samy rozpustia a odídu. Potom sa mozog dieťaťa dostáva do štádia aktívneho vývoja a všetky jeho ukazovatele výkonnosti sa vrátia do normálu.

Cysty u novorodenca

U novorodencov sa tieto formácie vytvárajú počas obdobia vnútromaternicového vývoja. Spravidla sa vyskytujú v počiatočnom štádiu vývoja embryí, ale bližšie k 28 týždňom tehotenstva zmiznú samy. Ale príčina vývoja neskoršej tvorby choroidnej pleti u malých detí zostáva infekciou, ktorú materinské telo prekonalo počas nosenia dieťaťa.

Často na ovplyvnenie tvorby patologického procesu môže herpes. Viac informácií o tvorbe cysty ovplyvňujú podmienky, za ktorých sa narodilo pôrod. Spravidla sa prvý rok vzdelávania dieťaťa absorbuje. Aby sa zabránilo vzniku iných ochorení na pozadí tejto patológie, rodičia by mali byť zaregistrovaní u lekára a navštevovať ho každé 3 mesiace.

Ak sa cysty nevyriešia za rok, lekár by mal rozhodnúť, čo má robiť ďalej, pričom zohľadní výsledky diagnózy a individuálneho vývoja dieťaťa.

Cystický vaskulárny plexus u dospelých

Prezentovaná patológia u dospelých je zriedka diagnostikovaná. Môže byť vrodená alebo získaná v dôsledku mikroskopu. Pre diagnózu pacienta sa posiela CT a MRI z dvoch hemisfér. Terapia je obnoviteľná. Na tento účel sa používajú lieky, ktoré normalizujú prietok krvi a metabolické procesy.

Cievne cysty sa môžu vytvoriť v rôznych lalokoch mozgu. Môže to byť ľavá, pravá, obojstranná alebo pozostáva z niekoľkých guľôčok s intracerebrálnou tekutinou.

Choroidálna cysta

Tieto cysty choroidálneho plexu laterálnych komôr mozgu môžu spôsobiť lézie vľavo alebo napravo. Vplyv na vývoj patológie môže byť proces infekcie alebo nedostatku kyslíka, ktorý sa vyskytuje u dieťaťa počas pôrodu. Nasledujúce príznaky vás znepokojujú: bolesť v hlave, nervové zášklby rúk a nôh, kŕče.

subendymal

Tento typ novotvaru je prezentovaný vo forme malých bublín s intracerebrálnou tekutinou. Sú koncentrované pod mozgovou membránou. V dutinách sa tvorí cysta. Bubliny sa objavia, keď krv v malom množstve vstupuje do membrány. Vytvorené bunky hematómu sa ošetrujú špeciálnym účelom. Tak je krv nahradená intracerebrálnou tekutinou.

Tento druh patológie nepotrebuje lekársku intervenciu. Prechádza sama o sebe časom.

pavučinovitý

Tento typ cysty je koncentrovaný medzi tvrdou a mäkkou škrupinou. Neoplazma vzniká v dôsledku infekčnej choroby alebo ťažkého pôrodu. Ak bublina nerastie, pacient nepociťuje žiadne nepríjemné pocity. Ale keď cysta začína rásť, objavujú sa nasledujúce príznaky: bolesti hlavy, strata chuti do jedla, zlý spánok, letargia, vracanie, trasenie rúk a nôh.

Priebeh liečby spočíva v použití liekov zameraných na zastavenie klinického obrazu, normalizáciu odtoku mozgovej tekutiny a prevenciu edémov.

diagnostika

U detí možno patológiu detegovať ultrazvuk v mozgu. Jeho deti sú až rok. Tým sa zabráni vzniku cystickej tvorby a iných patologických stavov centrálneho nervového systému. Predpísaný ultrazvuk predčasne narodeným deťom, ako aj deti, ktoré utrpeli pôrodné traumy a hypoxiu. Vykonajte diagnostiku cez prednú fontanelu.

Liečba cystov choroidálneho plexu mozgu

Cievna cysta nepotrebuje terapiu, pretože telo je schopné s ňou pracovať nezávisle. Existujú však niektoré situácie, keď lekári predpísali postup liečby pacientom s farmakologickými liekmi. Vďaka nim sa im podarilo rýchlo rozpustiť novotvar. Neuropatológ sa zaoberá touto otázkou.

Liečba zahŕňa lieky ako Cinnarizine a Cavinton. Prvý liek má pozitívny účinok na cievy a kardiovaskulárny systém. Vďaka nemu sa normalizuje práca celého organizmu a všetky nechcené formácie sú zničené. Cavinton je liek, ktorý pomáha zvládnuť rôzne poruchy cerebrálneho obehu. Tieto lieky dobre znášajú organizmus a nevedú k vzniku vedľajších účinkov.

Pred použitím tejto alebo tej drogy musíte konzultovať s lekárom.

Ak vaskulárna cysta nebráni tomu, aby osoba mohla žiť plnoletá, potom nie je nutné užívať žiadne lieky. Lekár určí opakované ultrazvuky. Vykonajte to každé 3 mesiace. To umožní sledovať dynamiku vzdelávania až do úplného zmiznutia.

účinky

Samotná cievna cysta mozgu u novorodenca nepredstavuje nebezpečenstvo pre budúce zdravie. Avšak ich prítomnosť zvyšuje riziko chromozomálnych abnormalít u dieťaťa vrátane Edwardsovho syndrómu a Downovho syndrómu. Pri diagnostike týchto patológií sa často vyskytujú cystické neoplazmy.

prevencia

Preventívne opatrenia sú dosť jednoduché. Prvá vec, ako sa vyhnúť infekčným chorobám. Aby ste to mohli urobiť, nemôžete byť dlho v chlade ani na miestach, kde sa nachádzajú ohniská infekcie. Osobitná pozornosť by sa mala venovať imunite. Ak je slabá, aj pri slabej hypotermii dôjde k infekčnému procesu.

Ďalšia prevencia zahŕňa monitorovanie stavu ciev. Je potrebné vylúčiť negatívny vplyv na kardiovaskulárny systém. To by malo zahŕňať upustenie od alkoholických nápojov, potravín s vysokým obsahom kofeínu a fajčenia. Cvičenie má obrovský význam. Aby sa nádoby udržali normálne, je prijateľná minimálna fyzická aktivita. Žiadny stres a výrazné afektívne stavy.

Typicky sa vaskulárna cysta vyskytuje zo subjektívnych dôvodov, ktoré súvisia s vývojom a rastom dieťaťa. Tehotné ženy by mali byť pozorné voči svojmu zdraviu. Vývoj infekčného procesu v období nosenia dieťaťa zostáva neprijateľný, pretože je priamou cestou k rozvoju cievnej cysty.

Cysty cievneho plexu mozgu u novorodenca

V perinatálnej praxi je často diagnostikovaná cyst choroidového plexu u novorodenca. Najčastejšie nie je samotná cystická forma, ktorá má negatívny vplyv na telo dieťaťa, ale choroby, ktoré vyvolali jeho vzhľad. Preto je dôležité podstúpiť diagnózu a určiť príčinu patológie. Vzhľadom na lokalizáciu nádorov, ich veľkosť a štruktúru, lekár predpísal liečbu, ktorá pomôže zbaviť sa cysty alebo zastaviť ich rast.

Čo je cysta cievneho plexu

Cysta je bublina naplnená kvapalinou (CSF) s jasne definovanými hranicami. Steny močového mechúra môžu pozostávať z arachnoidného tkaniva, gliových alebo epidermálnych buniek. Najčastejšie sú cystické formy benígne a nemajú negatívny vplyv na mozog. Prerušenie cerebrálneho krvného obehu a patologickej práce nervových buniek je možné, ak cystická sáčka rýchlo rastie a stláča okolité tkanivo.

V lúme choroidného plexu vo fetálnom mozgu sa môže vytvoriť bublina s tekutinou. Tvorba nádorov v období 14 až 22 týždňov tehotenstva sa považuje za normálne.

Mechanizmus tvorby cystov a ich príčin

Cystické útvary sa môžu vytvoriť v plodu v maternici a tiež sa vyskytnú po narodení dieťaťa.

zárodok

Cysty choroidálneho plexu mozgu v plodoch sa zistili pred siedmym mesiacom tehotenstva. Choroidný plexus je dvojicový systém, ktorý sa tvorí v komorách mozgu plodu. Predpokladá vývoj nervového systému. Pár vaskulárnych plexusov naznačuje, že dieťa následne vytvorí ľavú a pravú hemisféru mozgu. Samotné cievne plexy nemajú nervové bunky, produkujú len mozgovú miechu, ktorá vyživuje mozog.

Cerebrospinálna tekutina sa môže zhromažďovať medzi plexusmi, vytvárajúc bubliny. Akumulácia cerebrospinálnej tekutiny neovplyvňuje vývoj plodu, nemá negatívny vplyv na telo. Ak cystická sáčka neklesne, ale zostáva v dutine hlavy, nezjavuje sa symptomaticky, u dospelého človeka môže byť neoplazmus detegovaný iba v MRI, CT skenovaní.

V 90% prípadov mozgová cysta u plodu nepoškodí telo a vyrieši sa do 28. týždňa tehotenstva.

Niektorí genetici veria, že vzhľad cystickej viskóznej plexusovej formy naznačuje, že plod je náchylný na genetické mutácie. Samotný novotvar nie je príčinou týchto mutácií, ale iba indikuje možný vývoj genetického defektu. Odborníci identifikujú najčastejšie patológie, ktoré možno diagnostikovať u detí - Edwardsov syndróm a Downov syndróm.

Jedná sa o zlyhanie rozdelenia chromozómov (nie rozdiel 18. párov, prítomnosť ďalšieho chromozómu), čo vedie k tvorbe bublín vo vaskulárnych plexoch plodu.

Dieťa

Cysta choroidného plexu u novorodenca sa spravidla rozvíja pod vplyvom rôznych infekčných ochorení. Cystické lézie v vĺzových plexusoch môžu vzniknúť po 28 týždňoch tehotenstva pod vplyvom negatívnych faktorov. Patria medzi ne:

 • Herpes vírus, ktorý udrel telo matky.
 • Akútne infekčné ochorenia.
 • Prerušenie prietoku krvi.
 • Predĺžená hypoxia plodu.
 • Trauma pri pôrode.

Často tieto cysty neovplyvňujú fungovanie mozgu. Liečba je predpísaná len vtedy, ak cystický mechúr rastie, čo spôsobí poruchu v mozgu.

Druhy cyst a ich umiestnenie v tele novorodenca

Nasledujúce typy cyst môžu byť diagnostikované v tele dieťaťa:

cievovky

Choroidálna cysta nie je ničím iným ako typom novotvaru choroidného alebo choroidného plexu 3-4 komôr u novorodenca. Vývoj patológie je vyvolaný infekčnými ochoreniami, kŕčom dieťaťa pri pôrode.

S rastom novotvaru u novorodencov, bolesti hlavy, zášklby končatín sú zaznamenané kŕče.

subendymal

Povaha vývoja patológie je nasledovná: pod membránou obloženia mozgovej dutiny sa môžu vytvoriť malé dutiny, bubliny naplnené mozgovomiešnenou tekutinou. Možnou príčinou výskytu je poškodenie steny malých ciev, ktoré sa vyvíja, keď dieťa prechádza cez pôrodný kanál. Najčastejšie nie sú poškodené viac ako 2-3 kapiláry. Zároveň sa v malom množstve pod plášťom naleje krv.

Hematómy sú spracované špeciálnymi bunkami a krv je nahradená tekutinou. V dôsledku toho sa objavujú cystické vrecká, ktoré sa pri bežnom vývine dieťaťa časom rozpadajú a rozpúšťajú.

Predpokladá sa, že subependymálna cysta u novorodenca nevyžaduje špeciálnu liečbu. Navyše vzhľadom na takmer 100% sebauživú dynamiku neurologov ani nepovažuje za nevyhnutné, aby boli takí pacienti opätovne vyšetrení.

pavučinovitý

Vrodená arachnoidná cysta mozgu - bublina arachnoidných membrán, naplnená mozgovou tekutinou. Medzi hornými tvrdými a spodnými mäkkými mušľami dochádza k novotvarom. Problémové faktory: infekčné choroby u matky, zložité tehotenstvo, traumatické doručenie.

Keď sa arachnoidný cystický vak nevyrába, jeho prítomnosť v dutine hlavy neprináša dieťatiu nepríjemný pocit. S nárastom nádoru sa začne tlak na meningy. Pacient poznamenal:

 • Bolesti hlavy.
 • Regurgitácia, zvracanie.
 • Strata chuti do jedla
 • Letargia.
 • Nevoľný spánok
 • Kŕče, trhanie končatín.

Liečba s tým zahŕňa odstránenie príznakov, ako aj prevenciu edému mozgového tkaniva, normalizáciu odtoku cerebrospinálnej tekutiny.

Vzhľad cystických útvarov je možný aj na iných orgánoch dieťaťa. Špecialisti diagnostikujú nasledujúce typy:

 • Periventiculárna cysta mozgu u plodu.
 • Spermatický kábel.
 • Renálna.
 • Sublingválne a.
 • Vaječník.

Liečba sa v prípade potreby vykonáva len pod dohľadom lekára, pretože iba špecialista môže presne stanoviť diagnózu a vybrať potrebné lieky.

Známky rastu cystov u novorodencov

Ak vzniká cystická tvorba choroidového plexu v tkanivách mozgu dieťaťa, ktorá sa predtým neabsorbovala, najčastejšie nevykazuje žiadne príznaky. Dieťa môže vykazovať príznaky poškodenia mozgových štruktúr, ak sa cystické vrece objaví neskôr a jeho výskyt je vyvolaný infekciou alebo traumou.

Veľké tlačenie cysty na mozgové tkanivo. Navyše, kvôli povahe štruktúry, tvorba coroidnej cystiky vyvoláva zvýšenú produkciu cerebrospinálnej tekutiny. Tak sa zvýši tlak dieťaťa vo vnútri hlavy a objavia sa znaky hydrocefalu.

Symptómy vyvolané rastúcou vaskulárnou cystou mozgu u novorodencov:

 • Hypertenus, hypotonické končatiny.
 • Nauzea, hojná regurgitácia, zvracanie.
 • Neschopnosť koordinovať pohyby.
 • Škúlenie.
 • Konvulzívne záchvaty.

Choré dieťa s bolesťou hlavy, často kričí. Dojčatový spánok je narušený, môže to byť rozmarný, plačúci a zároveň lámavý, apatiatický.

diagnostika

Primárna diagnóza sa vykonáva v utero - s prvým ultrazvukom. Lekár môže naznačiť výskyt cystických útvarov v choroidných plexách a pokračovať v ďalšom pozorovaní patológie len vtedy, ak cystická sáčka po 28 týždňoch gravidity nezostane sama o sebe.

Neurosonografia sa uskutočňuje na novorodencoch - ultrazvukové vyšetrenie cez nezriedenú pružinu. Postup v mnohých materských nemocniciach je povinný, práve počas tejto štúdie môže špecialista zaznamenať výskyt novotvaru a odporučiť opätovné vyšetrenie po 3, 6 mesiacoch, aby sa zistilo, či cysta rastie alebo zostáva nezmenená.

Lekár môže byť informovaný o tom, že dieťa má jednostrannú formáciu - v pravej alebo ľavej komore. Tiež ultrazvuk možno vidieť bilaterálne vzdelávanie, keď cysty cievneho plexu mozgu ovplyvňujú ľavú a pravú komoru.

Iné typy vyšetrení, ako je zobrazovanie magnetickou rezonanciou a počítačová tomografia, sa deťmi mladšími ako jeden rok nevykonávajú, pretože ich potreba vzniká až vtedy, keď sa objavia výrazné príznaky poškodenia mozgu.

Vlastnosti liečby

Pretože prognóza tvorby cystickej vaskulárnej plexusky je väčšinou pozitívna, najčastejšie sa dieťaťu neposkytuje žiadna liečba. Lieková terapia je indikovaná pre malých pacientov len vtedy, ak cysty v lebečnej dutine rýchlo rastú, čo spôsobuje zvýšenie intrakraniálneho tlaku, zhoršený cerebrálny obeh, prenos nervových impulzov.

Najčastejšie príčinou patologického rastu cystickej vaku pri infekčnej chorobe, preto je infekcia predovšetkým eliminovaná liekmi. Pre tieto účely sú indikované antivírusové, antibakteriálne lieky.

Na liečbu cystov choroidálneho plexu bočných komôr mozgu v plodoch môže byť antivírusová liečba indikovaná pre tehotnú ženu na prevenciu rastu cystickej tvorby. Predtým je potrebná analýza na určenie toho, či tehotná žena má infekčnú chorobu.

Liečba novorodenca, u ktorého rastie cystická nádcha, je predpisovaná lekárom. Neurológ sa zároveň sústreďuje na príznaky, údaje o teste a ultrazvuku.

 • Pri závažných bolestiach hlavy sú predpisované lieky, ktoré normalizujú cerebrálnu cirkuláciu (Cavinton, Magne B6).
 • Na zníženie intrakraniálneho tlaku - diuretiká.
 • Ak dieťa trpí konvulzívnymi záchvatmi, musí užívať antikonvulzíva (Depakine Chrono).
 • Ak je spánok narušený, pozoruje sa úzkosť, sedatívum (glycín) sa môže uvoľniť dieťaťu.

Chirurgický zákrok sa vykonáva iba v prípade ťažkých patológií - roztrhnutie cysty, hnisavosť, klíčenie do iných tkanív.

Možná profylaxia

V zásade sú preventívne opatrenia na prevenciu vývoja patológie závislé od tehotnej ženy. Potrebuje zabrániť všeobecnému prechladeniu tela, oblečeniu v závislosti od počasia, odmietaniu navštíviť miesta veľkého množstva ľudí, kde sa môže dostať kiahne alebo inej infekčnej chorobe.

Aby sa zabránilo výskytu cysty choroidného plexu mozgu u novorodenca, očakávaná matka by mala dodržiavať zdravý životný štýl, jesť správne a zlepšovať imunitu. Všetko ostatné závisí od prírody.

Je cystický vaskulárny plex nebezpečný pre novorodenca?

1. Príčiny 2. Aký je rozdiel medzi cystom a pseudocystom? 3. Čo je subependymálny pseudocyst? 4. Signál pre rodičov 5. Čo ak je cysta nájdená v detstve? 6. Má bočná záležitosť - vpravo alebo vľavo? 7. Choroidná cysta

V prevažnej väčšine prípadov je cyst choroidného plexu náhodným nálezom, pretože sa vôbec nevykazuje. Najčastejšie takéto cysty spontánne vymiznú do konca prvého roka života. Keď je dieťa nájdené, malo by byť pravidelne vyšetrené v intervale 3 mesiacov až do veku 1 roka.

Prítomnosť cysty choroidného plexu u plodu môže slúžiť ako dôkaz, že počas tehotenstva boli ovplyvnené faktory ovplyvňujúce embryogenézu.

dôvody

V procese embryogenézy tvorba ciev predchádza tvorbe látky mozgu, tvorbe neurónov. Choroidálny plexus sa nachádza v komorách mozgu, jeho účelom je produkcia mozgovomiechovej tekutiny alebo cerebrospinálnej tekutiny. Vzniká z tkanív pia mater, obsahuje krvné cievy a nervové zakončenia, ktoré prenášajú informácie.

Plexus sa tvorí nasledovne: stena mozgového močového mechúra v mieste budúcej komory si zachováva jednovrstvovú štruktúru, ktorá sa nerozlišuje medzi nervovou tkanivou. Mimo neho prilieha k bohatému trhu. Postupne sa prepadá a preniká do mozgového močového mechúra. Rastú spolu, tvoria mnoho nových nádob, z ktorých sa vytvára plexus.

V priebehu 18 až 19 týždňov sa tvorí cievny plex v plodu. Počas tohto obdobia, počas ultrazvuku, môžu byť zistené prvé príznaky cyst, ktoré vyzerajú ako echo-negatívne útvary. Najčastejšie, od 20 do 24 týždňov, keď sa mozog aktívne formuje, veľkosť cysty klesá a úplne zmizne.

Vývin plodu je spojitý, dochádza k neustálej diferenciácii orgánov a tkanív. Ak sa však niečo stane "zlé", "nedostatok stavebného materiálu" sa nahradí cystom. Nahradenie je dočasné - narodí sa dieťa a v prvom roku života vzniknú potrebné štruktúrne jednotky.

Všetko, čo je potrebné od rodičov a lekárov, je kontrola procesu vývinu a vytvorenie optimálnych podmienok rastu pre dieťa. Stačí sa obávať, ak sa cysta zväčší a neklesne.

Aký je rozdiel medzi cystom a pseudocystom?

Domáci lekári používajú tieto pojmy ako synonymá. Existujú v skutočnosti rozdiely, ale sú morfologické, patria do štruktúry a majú malý vplyv na výsledok.

Cysta a pseudocysty sú dutiny naplnené tekutinou a v mozgu - alkohol. Vo vnútri cysty je obloženie epitelu, ale vnútri pseudocysty nie je. Tento rozdiel je možné zistiť len na vysoko presných zariadeniach s veľmi vysokým rozlíšením, s ktorými sú vybavené veľké zdravotnícke strediská. Spomínajúc cysty alebo pseudocysty, lekári znamenajú, že v mozgu sú dutiny.

Takže pseudocysty mozgu u novorodencov nevyžadujú samostatnú liečbu - je to malá injekčná liekovka s tekutinou vo vnútri. Takéto deti by sa mali pozorovať v dynamike neurológov.

Čo je subependymálny pseudocyst?

V mozgu je niekoľko komôr. Ide o dutiny pre cirkuláciu cerebrospinálnej tekutiny. Likér v nich sa zhromažďuje a premýva mozog. Ependyma je tenká membrána, ktorá zvnútra odvádza komory a spinálny kanál. Bunky tvoriace ependymu patria do neuroglie alebo pomocných nervových buniek, ktoré vykonávajú podpornú a trofickú funkciu nervovej tkaniva.

Signál pre rodičov

Štatistika uvádza, že cysty choroidálneho plexu sa vyskytujú v 1-2% prípadov. Ich spontánna resorpcia sa vyskytuje v 24. týždni v 90% prípadov. Ich veľkosť je považovaná za malú až do 5 mm.

Genetika sa vzťahuje na tieto formácie ako "mäkké" markery chromozomálnych abnormalít. To znamená, že dieťa môže mať dedičnú chromozomálnu vývojovú abnormalitu, ale nie nevyhnutne. Je potrebný pozornejší a dôkladnejší výskum pomocou metód genetickej diagnostiky.

V prípade zistenia iných abnormalít vo vývoji je žiaduce vykonať amniocentézu - punkciu prípravy plodovej vody, po ktorej nasleduje štúdia chromozómovej súpravy. Účinky chromozomálnych abnormalít sú nevyliečiteľné dedičné choroby a rodičia by si to mali uvedomovať.

Čo robiť, ak sa cysta nachádza v detstve?

V zásade poznamenať, že patológia nezasahuje do vývoja dieťaťa. Poškodená subependymálna oblasť naznačuje, že dieťa malo niekoľko epizód hypoxie v maternici alebo bolo infikované.

Cysta môže tiež nahradiť miesto krvácania do steny komory. Celkom bežnou príčinou - vírus herpes, je považovaný za jeden z dôvodov vzniku mozgových cýst. Príčinou poškodenia mozgu je ťažké pôrod. Hlavná vec - dieťa by nemalo zvýšiť veľkosť cysty a narušiť vývoj.

Monitorujú veľkosť cysty pomocou ultrazvuku, ktorý sa vykonáva v 3, 6, 9 a 12 mesiacoch. Obvykle do roka, často predtým, cysty zmiznú. Ďalšie kroky sú potrebné aj pre vývoj a celkový stav dieťaťa. Najmenšie oneskorenie vyžaduje pomoc a opravu.

Úzkosť by mala spôsobiť nasledujúce sťažnosti, čo naznačuje zvýšený intrakraniálny tlak, najmä ak sa objavia po prvýkrát:

 • neustály plač a plač;
 • všeobecná podráždenosť;
 • vracanie;
 • odmietanie k jedlu;
 • konvulzívne záchvaty.

Takéto podmienky sú zriedkavé, ale rodičovské povedomie je zárukou, že dieťa vyrastie zdravé. Zväčšená cysta okamžite mení správanie dieťaťa.

Má bočná záležitosť - vpravo alebo vľavo?

Prakticky nie. Cysta pravého choroidného plexu je tak málo nebezpečná ako vzdelanie vľavo. V polovici všetkých prípadov diagnózy boli cysty bilaterálne. To platí najmä pre subjekty nachádzajúce sa v plodoch. Sú chvíle, kedy sa mozgomie mozgu už vyrába a rast komory jednoducho "nemá čas". Potom sa miechová mokva zablokuje uprostred ciev, čo môže byť cysta. Takéto dutiny niekedy pretrvávajú až do dospelosti, a to bez toho, aby odviedli nič. Likér má v kontakte s vláknami plexu schopnosť výmeny látok.

Asymptomatické cysty, najmä tie, ktoré sa vyskytujú náhodne, nevyžadujú liečbu. Nemajú vplyv na činnosť nervového systému, motorické alebo mentálne funkcie.

Choroidálna cysta

Toto je jediné vzdelanie tohto druhu, ktoré si vyžaduje chirurgickú liečbu. Choroidný plexus sa nachádza pod veľkým fontanelom a jeho cysta zabraňuje uzavretiu fontaniku vo vhodnom čase. Za normálnych okolností by úplné zatvorenie fontanelu malo nastať do konca prvého roka života. Toto je termín, v mnohých deťoch sa končí o pol roka. Dieťa s porušením lehoty na zatvorenie fontanelu sa posiela na ultrazvukový sken, kde sa všetko nachádza.

Choroidálne cysty sa spontánne vyskytujú v menej ako polovici prípadov. Veľkosť tejto cysty je vždy pevná a dieťa trpí nadbytočným objemom vo vnútri lebky.

Deti môžu byť týmto narušené:

 • nedobrovoľné zášklby rúk a nôh;
 • konvulzívne reakcie na akékoľvek porušenie režimu alebo prechladnutie;
 • konštantná ospalosť alebo podráždenosť;
 • nedostatočná koordinácia pohybu;
 • bolesť hlavy;
 • zhoršenie zraku.

Vytiahne sa veľká pružina, pritlačenie na ňu dramaticky zvyšuje úzkosť dieťaťa alebo môže spôsobiť konvulzívny záchvat.

Odstránenie sa uskutočňuje po úplnej dôkladnej ultrazvukovej diagnostike (neurosonografia), MRI. Zaoberá sa odstraňovaním detských neurochirurgov. Diagnóza choroidálnej cysty nie je veta. S včasnou liečbou na pomoc chirurgia umožňuje úplne uzdraviť dieťa.

Choroidný plex mozgu

VASKULÁRNE prepojenie mozgu (plexus choroidei, plexus chorioidei) je tvorba ciev-epitelu umiestnená v komorách mozgu, ktoré sú derivátmi pia mater. Pia mater (pozri meningy) preniká do komôr mozgu (pozri) a podieľa sa na tvorbe S. s. (Obrázok 1).

obsah

Porovnávacia anatómia

Phylogenetický vývoj S. s. spojené s transformáciou mozgu, najmä jeho komôr. V rybách S., s. málo vyvinuté, sa vyskytujú v streche spoločnej dutiny komory predného mozgu, ako aj v streche komôr stredného a kosoštvorcového mozgu.

U obojživelníkov S. s. čiastočne zapustené do dutiny dvoch bočných komôr predného mozgu. S. str. Komory strednej (tretej komory) a kosoštvorcového mozgu (štvrtá komora) sú umiestnené v ich streche.

V nasledujúcich triedach stavovcov, počnúc plazmi, S. p. bočné komory sa zavádzajú do ich dutín a spájajú cez medzikomorové otvory S. p. tretej komory. Cievne bázy tretej a štvrtej komôrky tvoria záhyby s rozvinutou kapilárnou sieťou smerujúcou k dutine komôr. Zadná časť strechy štvrtej komory plazov je tenká stena, ktorou difunduje cerebrospinálna tekutina. U cicavcov sa zvyšuje prehnutie cievnej bázy tretej a štvrtej komory. S. str. viac rozvinuté.

embryogenézy

3. týždeň. embryonálny vývoj v dorzálnej doštičke (strešná platňa) neurálnej trubice je v epiteliu S. s. (epitelium plexus choroidei). Počas regionálnej diferenciácie prednej neurálnej trubice v 4. týždni. 3 mozgové vezikuly tvoria: predné, stredné a kosoštvorcové s vnútornými dutinami naplnenými mozgovomiechovou tekutinou. Stenu týchto dutín tvorí vrstva ependymálnych buniek. Krvné cievy s mäkkým krytom, ktoré vyrastú do ependymy, ju stlačia do dutiny bublín a vytvárajú záhyby ependymy, S. sa vkladajú do raže. Pred ostatnými (4. - 5. týždeň) S. štvrtá komora, potom (v 6-7 týždni.) - tretia komora a nakoniec v 7. - 9. týždni - bočné komory. Súčasne S. p. tretej komory, keď prechádza do podobnej formácie laterálnych komôr.

anatómia

Cievne základňa štvrtej komory (tela choroidea ventriculi Quart) je rozkladací Pial, ependýmová bunka vyfúkol spolu s štvrtej komory, a má tvar trojuholníkové dosky susediace s dolnou mozgovej plachty. Jeho základňa je smerovaná dopredu a nahor, vrchol je smerom k dolnému rohu kosočtverca a okraje sú smerom k bočným okrajom dolnej mozgovej plachty. Ona je spoločne so spodnou mozgovou plachtou späť strechy štvrtej komory. V cievnej báze dochádza k rozvinutiu krvných ciev a tvorbe S. s. štvrtá komora (plexus choroideus ventriculi quarti). V tomto plexu sa rozlišuje priemerná šikmá pozdĺžna časť ležiaca v štvrtej komore a pozdĺžna časť prechádzajúca do jej bočných vreciek. S. str. predná a zadná villózna vetva štvrtej komory tvoria štvrtú komoru (r. choroidei ventriculi štvrtina a st.). Predná villózna vetva štvrtej komory sa odchyľuje od prednej dolnej cerebelárnej tepny (a. Cerebelli inferior anterior) v blízkosti skratiek (flokulus) a rozvetvenie v cievnej báze vytvára S. s. bočné vrecko štvrtej komory. Zadná vilovitá vetva štvrtej komory sa odvíja od zadnej dolnej cerebelárnej tepny (a. Cerebelli inferior posterior) a konárov v strednej časti C. s. Výtok krvi zo S. s. štvrtá komora sa uskutočňuje pozdĺž niekoľkých žíl, ktoré prúdia do bazálnej alebo hlavnej mozgovej žily. Z S. p., Ktorý sa nachádza v oblasti bočné vrecká, krv prúdiaca žilách bočné vrecká štvrtej komory (w. Recessus lateralis ventriculi Quart) do stredného mozgu žily (v. Mesencephalicae).

Cievny základ tretej komory je tenká doska umiestnená pod mozgovou klenbou medzi pravým a ľavým talamom (viď.), Pričom to môže byť viditeľné po odstránení corpus callosum a klenby mozgu. Jeho tvar závisí od tvaru a veľkosti tretej komory. Vo vaskulárnej báze tejto komory sú 3 časti: stredný, uzavretý medzi mozgovými pásikmi talamu a dvoma bočnými, zakrývajúci horný povrch talamu; okrem toho sú pravé a ľavé okraje, horné a spodné listy. Horná časť uzatvára trojuholníkovú medzeru medzi nohami foriska mozgu, nižšia - priliehajúca k ependymu tretej komory. Spolu s ependymom tvorí cievna základňa strechu tretej komory. Za líniami cievnej základne sa rozbieha. Horná sa rozprestiera na telosový zväzok, oblúk a potom na hemisféra mozgu, kde je mäkká škrupina mozgu; spodná časť pokrýva horný povrch talamu. Z dolného listu na každej strane stredovej čiary sa do dutiny tretej komory vkladajú laloky, laloky a uzliny S. tretej komory. Predný plex sa blíži k ventrikulárnej foramine, ktorou sa spája s S. bočné komory.

V S. p. Tretia komora vetva vnútorné a vonkajšie zadné klkov vetvy (pánov. Choroidei posteriores med. A lat.) V zadnej mozgovej tepny (a. Cerebri po.) A klkov vetvy (rr. Choroidei ventriculi TERTIO) predné ciliárne artérie (a. Choroidea mravec)., Mediálne zadné vilovité vetvy (1-3) sa zvyčajne odchyľujú od postkomunikatívnej časti zadnej cerebrálnej artérie. Častejšia je jedna vetva s priemerom 0,4-0,8 mm. Sleduje mediálnu zadnú cerebrálnu artériu, obklopuje pedikúl mozgu, zapadá pod corpus callosum a vidličkami do cievnej bázy tretej komory, zúčastňuje sa formácie S. s. Prostredníctvom medventrikulárnych otvorov sa táto vetva anastomuje s laterálnou zadnou vilóznou vetvou. Klkov bočné zadná noha (1-3) vetví normálne zo zadnej časti mozgu a menej vynikajúce mozočku tepny (a. Cerebelli sup.), A je umiestnený pozdĺž talamus vankúš sa rozprestiera v cievach prostredníctvom postranných komôr. Jeden kmeň vetvy sa stretáva častejšie, kým v oblasti medzikomorových otvorov posielajú vetvy na cievny základ tretej komory. Villózne vetvy tretej komory, pochádzajúce z prednej villóznej artérie, anastomóza s zadnými vilóznymi ramenami zadnej cerebrálnej artérie. Výtok krvi z žíl S. S. tretia komora vykonáva niekoľko (3-5) tenkých žíl patriacich do zadnej skupiny prítokov vnútorných mozgových žíl (vv cerebri int.).

S. str. bočné komory (plexus choroidei ventriculorum lateralium) sú pokračovaním S. s. v tretej komore, v bočných komorách z mediálnych večierkov vystupuje rez, cez trhliny medzi talamusmi a oblúkom. Z dutiny každej komory S. p. je pokrytá vrstvou epitelu (lamina choroidea epithelialis), ktorá je pripevnená na jednej strane k oblúku a na druhej strane na pripevnenú platňu talamu (lamina affixa). Po oddelení S. s. o sa hrana oblúka nastavená pásku (Teni fornicis) a fimbriata hippokampu (fimbriata hippocampus), a pripojené k doske - vaskulárne páskou (Teni choroidea), k-raj thalame sa nachádza nad a siaha od interventrikulárních otvoru na spodnom konci húkačky. S. str. každá bočná komora je umiestnená v jej strednej časti a prechádza do dolnej (časovej) húkačky. S. str. predná villózna tepna je tvorená čiastočne vetvami strednej zadnej vilovej vetvy. Predná villózna artéria je zvyčajne vetva vnútornej karotidovej tepny (pozri), ale môže začať od stredných mozgových alebo zadných komunikujúcich artérií. Na ceste k bočnej komore dáva pobočky základnému jadru. Vienna S. p. bočnej komory tvorenej početnými komplikovanými kanálikmi. Medzi vilmi plexusového tkaniva existuje veľké množstvo žíl spojených medzi sebou anastomózami. Mnohé žily, najmä tie, ktoré čelia komorovej dutine, majú sínusové rozšírenie, tvoria slučky a polkruhy. Artery C. s. pletené žilami. Výtok krvi zo S. s. bočná komora sa vyskytuje v hornej a dolnej villóznej žilke (v. choroideae sup. a inf.). Horná viskózna žila je vytvorená z žíl S. S. v dolnom (časovom) hrudníku a strednej časti bočnej komory. Často spadá do thalamostrickej žily, zriedka do vnútornej mozgovej žily; tvorí anastomózu s nižšou vilovou žilou. Niekedy namiesto kmeňa hornej vilovej žily existuje množstvo malých žilov, ktoré prúdia priamo do vnútornej mozgovej žily. Dolná viskózna žila je vytvorená v strednej časti bočnej komory, prechádza cez prítoky cez S. s. v dolnom rohu a prúdi do bazálnej žily.

Vaskulárny základ a S. p. inervuje periarteriálny nervový plexus. n. N strany, ktoré sa tiahnu do vilóznych artérií a konárov od vnútorných karotidových a hlavných (bazilárnych, T.) tepien. Súčasne sú zdrojom sympatických vlákien horné krčné a stelátne uzliny sympatického kmeňa a parasympatický (viď Vegetatívny nervový systém) - vagusový nerv (pozri). Citlivá inervácia sa uskutočňuje vetvami trigeminálneho nervu (viď.), Tvoriac citlivé nervové zakončenia vo vaskulárnej báze a v cievach plexusov.

histológia

Choroidný plex je pokrytý jednou vrstvou kubického epitelu - vaskulárnymi epidimocytmi (ependymocyti choroidei). U plodov a novorodencov majú vaskulárne ependymocyty ciliy obklopené mikrovilmi. Podľa Scott (D.E. Scott) a kol. (1974), u dospelých sa na povrchu apikálnych buniek zachovávajú cilia. Podľa Tur-Chiniho a Ateho (J. Turchini, V. Ates, 1975) majú cilióny ependymocytov v ovocí stredné kanály, počet čiernych cilií môže dosiahnuť štyri. Vaskulárne ependymocyty sú spojené kontinuálnou zamykacou zónou (zonula occludens). V blízkosti základne bunky sa nachádza kruhové alebo oválne jadro. Cytoplazma buniek je granulárna v bazálnej časti, obsahuje veľa veľkých mitochondrií a pinocytózových vezikúl, lyzozómov a iných organel. Zložky sa tvoria na bazálnej strane vaskulárnych ependymocytov. Epitelové bunky sú umiestnené na spojivej vrstve pozostávajúcej z kolagénu a elastických vlákien, buniek spojivového tkaniva. Pod vrstvou spojivového tkaniva je vlastne S. p. Artery C. s. tvoria kapilárne podobné nádoby so širokou medzerou a stenou charakteristickou pre kapiláry (obrázok 2). Outgrowths, alebo villi, S. p. majú v strede centrálnu nádobu, steny k-rogo pozostávajú z endotelu; nádoba je obklopená vláknami spojivového tkaniva; vonkajší villus je pokrytý vaskulárnymi ependymómami. Podľa Miloratu (T. Mi-lhorat, 1976), bariéra medzi krvou S. p. a mozgovomiechového moku sa skladá zo sústavy úzkych otočnými väzbami spojovacích priľahlé epitelové bunky heterolytic systém pí-notsitoznyh cytoplazmy pľuzgieriky a lysozomy ependimotsitov systém a bunkové enzýmy spojené s aktívnou transport látok v oboch smeroch medzi plazme a CSF.

U novorodencov a malých detí je epiteliálny obal S. významne rozvinuté v nasledujúcich prípadoch; stále tenšie. V súvislosti so všeobecným rastom mozgu a S. p. krvné cievy v nich sa krútia a samotný plex sa stáva zvratný. Vily sú zvlášť výrazné v mladom veku. V starobe sa počet vil a ich veľkosť znižuje. Čím starší človek je, tým výraznejšia je kŕčovitosť žilových plexusov vrátane malých, tým viac sa tvoria žilové slučky a dilatácie žíl.

Funkčný význam

Základná podobnosť ultraštruktúry S. p. s takými epiteliálnymi štruktúrami, ako sú glomeruly, naznačuje, že funkcia S. s. spojených s produkciou a transportom mozgomorfologickej tekutiny (pozri). Weindl a Joint (A. Weindl, R. J. Joynt, 1972) nazývajú S. p. okololetrovy orgán. Okrem sekrečnej funkcie S. je dôležitá regulácia zloženia cerebrospinálnej tekutiny sacími mechanizmami ependymocytov. Pomocou mikrocinematografie s fázovým kontrastom sa zistilo, že rôzne častice, ktoré padajú na epiteliálnu výstelku C. s. Sú presunuté cibuľami a mikrovilmi do komorových otvorov. Pohyby cibule vytvárajú prúd mozgovomiechovej tekutiny, ktorý pomáha odstraňovať bunkové úlomky z povrchu choroidného plexu.

patológie

Patology S. p. najčastejšie sekundárne a kvôli ich porážke v meningitíde, tuberkulóze, hydrocefalii, syphalus a brušnej horúčke, šarlach, osýpkach, záškrtu atď. Vlastne patológia C. p. môže byť spojená s vývojom nádorov vychádzajúcich z prvkov ich tkaniva.

Najčastejšie S. s. sú postihnuté pri akútnej lymfocytárnej chorio-meningitíde (pozri lymfocytárnu choriomeningitídu). Súčasne je zaznamenaná expresia lymfocytárnej infiltrácie tkaniny S. tretej a štvrtej komory mozgu, významnej akumulácie cerebrospinálnej tekutiny v komorách mozgu a v subarachnoidnom priestore. Liečba je zameraná na základnú chorobu.

Pri tuberkulóznej meningitíde (pozri) je chorobný plexus podľa P. P. Erofeeva (1947) ovplyvnený v 73,68% a podľa Kmenta (82%). Vyskytujú sa rozsiahle perivaskulárne infiltráty prevažne lymfatického charakteru, deskvamácia a ťažká degenerácia epiteliálneho obloženia vĺn, zmeny v cievnych stenách až po fibrínovú nekrózu a niekedy aj tuberkulózne granulómy. Hron. tuberkulózna meningitída existujú javy s výraznou choroiditídou s tvorbou mnohých hľúz. Proces sa môže dokončiť s rozvojom gliózy (pozri).

Na hydrocefalus (pozri) na začiatku jeho vývoja v S. stránky. dochádza k kompenzačným adaptačným zmenám - klesá počet klonov, znižuje sa dystrofia epiteliálnych buniek, cievna sieť sa rekonštruuje. V budúcnosti sa postupne rozvíja atrofia choroidných plexusov, ktoré sa znižujú, stmavujú, sploštia, deformujú a často sa stávajú sotva viditeľnými pruhmi. Keď gistol. Štúdia určuje poškodenie vilí, často smrť epitelu, fibrózu spojivového tkaniva, sklerózu krvných ciev.

Pri ateroskleróze (pozri) v tepnách S. s. existujú usadeniny lipidov, vláknové zahusťovanie a hyperplázia vnútornej membrány. Vo veľkých arteriálnych kmeňoch, ktoré dodávajú S. stránky, môžu byť tiež rôzne aterosklerotické zmeny. S hypertenziou (pozri) v S. str. odhaľujú fenomény impregnácie plazmy a hyenózy arteriolov a vo veľkých tepnách - zhrubnutie stien a hyperplázie elastickej membrány.

S diabetes mellitus (pozri Diabetes mellitus) v bunkových prvkoch S. p. existuje vysoký obsah glykogénu s mnohými ďalšími ochoreniami - zahrnutím železa, striebra. Pri vystavení ionizujúcemu žiareniu a intoxikácii odhaľujú sklerotické zmeny stromy S. S., zvýšenie lipidových inklúzií a vakuolov v cytoplazme epiteliálnych buniek a nahromadenie lipidov v hlavnej intersticiálnej látke. S leukémiou (pozri) v S. S. st. určiť ohniská extramedulárnej hematopoézy (pozri).

Nádory S. s. sú veľmi zriedkavé. Podľa A. L. Polenova a I. S. Bab-China tvoria ca. 0,3-0,6% všetkých neoplaziem mozgu u dospelých a podľa G. P. Kornyansky až 2% u detí. Nádory sú lokalizované častejšie vo štvrtej alebo bočnej komore, menej často v tretej komore. Existujú benígne nádory - choroidný papilóm (pozri) a malígny - choroidný karcinóm. Meningovaskulárne alebo mezenchymálne nádory vychádzajúce z stromy S. S. sú oveľa menej časté. Medzi nimi sa odlišujú benígne - me-ningiyomu (viď), fibróm (pozri), angióm (pozri) - a malígny - sarkóm (pozri). Ešte zriedkavejšie sa vyskytujú dermoidné cysty (pozri Dermoid) a metastatické rakoviny S. s.

Hlavná v kliniku, obrázok na nádoroch S. stránky. bez ohľadu na ich polohu. Kalcifikácia je okluzívny syndróm (pozri). Pre nádor S. bočná komora je charakterizovaná absenciou určitého nevolu. Sim Ptomokompleks. Priebeh ochorenia je prerušený kvôli periodickému uzatvoreniu Monroeho otvoru nádorom (stredná apertúra IV ventrikuly, T.) V dôsledku toho sa vyvíja asymetrický hydrocefalus a u malých detí sa rozvíja asymetrická forma lebky.

S nádorom S. (pozri Amenorrhea), ospalosť, hypertermia (pozri Hypertermický syndróm), polydipsia (pozri), epileptické záchvaty typu Diencephalic (pozri Hypothalamic syndróm) a špeciálne hypertenzné útoky ako rigidita znižovania (pozri). Pre nádor S. štvrtá komora sa vyznačuje skorým vývojom okluzívneho syndrómu hydrocefalusu s ohniskovými symptómami zo spodnej časti štvrtej komory a mozočkovitého vermidu (pozri). Najtypickejšími príznakmi sú zvracanie, nútená poloha hlavy.

Diagnóza nádoru nachádzajúceho sa v dutine štvrtej komory sa uskutočňuje na základe klinov, údajov a výsledkov ďalších štúdií. Pri C. nádoroch. bočné a tretie komory sú rozhodujúce pri diagnostike rádiopatogénnych výskumných metód - ventrikulografia (viď.), angiografia (viď.), počítačová tomografia (pozri počítačová tomografia), gama encefalografia (pozri Encefalografia) a ventrikuloskopia. Spomedzi týchto metód je preferovaná výpočtová tomografia ako najinformatívnejšia a šetrnejšia metóda výskumu.

Liečba je rýchla. Pri malígnych nádoroch po operácii sa používa ožarovacia terapia (pozri). Ak nie je možné odstrániť nádor z dutiny tretej alebo štvrtej komory, vykonajú sa paliatívne operácie na odstránenie okluzívneho syndrómu. Prognóza je určená povahou nádoru a radikálnou povahou jeho odstránenia.


Bibliografia: Avtandilov G. G. Vaskulárny plex mozgu. (Morfológia, funkcia, patológia), Nalchik, 1962, bibliogr. A p e nt t A. A. Hydrocephalus a jeho chirurgická liečba, M., 1948; D. Bekov a S. S. Mikhailov, Atlas tepien a žíl ľudského mozgu, M., 1979; Bol na ostrove a h I. L. Vaskulárne plexusy mozgu pri infekčných ochoreniach, Bitter, 1936, bibliogr.; N. S. N. V otázke regenerácie vaskulárnych plexusov mozgu Arch. anat., gistol. a embriol, t. 35, c. 1, s. 68, 1958; Kapustina Ye V. Vývoj vaskulárnych plexusov v laterálnych komorách mozgu, tamtiež, zväzok 34, c. 2, s. 31, 1957; V architektúre Azo je architektúra choroidálneho plexu bočných komôr mozgu, ibid., zväzok 38, c. 5, s. 35, 1960; Na r a s približne vk-to a y E. B. Nádory mozgu a mozgu menubes, t. 2, strana. 672, M., 1958; Viacbodový sprievodca neurológie, ed. S. N. Davidenkova, zväzok 1, kniha. 2, s. 200, M., 1957, zväzok 3, kniha. 1, s. 238, zv. 2, s. 581, M., 1962; Základy praktickej neurochirurgie, ed. A. L. Polenová a I. S. Babchin, str. 143, 226, L., 1954; Smirnov LI Histogenéza, histológia a topografia nádorov mozgu, časť 1, M., 1951; L. I. Smirnov, 3 a L.-Bershtein, X. N. a Saven-ko, S. N. N. Na primárnych epiteliálnych nádoroch neuroektodermálneho pôvodu bol systém choroidálnych nádorov, Neuropath a psychiatria, zv. 1, s. 55, 1937; Dermietzel R. Die Darstellung eines komplexen Systémy endo-thelialer a perivaskularer Membrankontakte im Plexus chorioideus, Verh. Anat. Ges. (Jena), Bd 70, str. 461, 1976; Fujii, K., Lane k C. a. Rhoton A * L. Mikrofluorická anatómia choroidálnych artérií, štvrtá ventrikulárna a cerebelopontinová uhla, J. Neurosurg., V. 52, str. 504, 1980; Laurence, K. M. Patology of hydrocephalus, Ann. roy. Zb. Surg. Engl., V. 24, str. 388, 1959; Maillot, C., To o-ritke J.G. et Laude, M. La vascularisation de la toile choroidienne infe-riure chez l'homme, Arch. Anat. (Štrasburg), t. 59, str. 33, 1976; M i 1 h o-r a t T. H. Štruktúra a funkcia tvorby cerebrospinálnej tekutiny, Int. Rev. Cytol., V. 47, str. 225, 1976; Scott D. E. a. o. Ultraštruktúrna analýza ľudského cerebrálneho komorového systému, 3. Choroidný plexus, Cell. a. Tissue Res., Y. 150, str. 389, 1974; Turchini J. a Ates Y. S ohľadom na štruktúru štruktúry bodov, najmä na plexus choroides du fetus humain, Bull. Ass. Anat. (Nancy), t. 59, str. 794, 1975; Z a 1 k a E. Beitrage zur Pathohis-tologie des Plexus chorioideus, Virchows Arch. path. Anat., Bd 267, S. 379, 1928.

Cysty cievneho plexu mozgu

Cystový vaskulárny plex v novorodencoch je bežnejší ako u ľudí iných vekových kategórií. Je absorbovaná prevažnou väčšinou sama osebe a 99,9% prípadov neprináša veľkú škodu vývoju dieťaťa.

Táto diagnóza vystrašila rodičov, pretože jej meno je v súlade s názvom vážneho vzdelania - cievnej cysty. Ale ide o dve rôzne choroby s rôznymi prejavmi a dôsledkami.

Čo je to táto choroba?

Cysta je malá guľa s tekutinou vo vnútri. Táto forma sa môže objaviť na úplne odlišných miestach. Je to akýsi signál tela, že došlo k poruche.

Diagnóza cysty choroidného plexu u plodu nie je nezvyčajná. Do konca tretieho trimestra to najčastejšie rieši. V lekárskej praxi sa takéto cysty nepovažujú za patologický prejav.

Ak sa tento novotvar vyskytuje u dieťaťa, potom je s najväčšou pravdepodobnosťou výsledkom ťažkého tehotenstva alebo infekcie, ktoré utrpela matka počas jej dieťaťa.

Choroidný plexus je zbavený nervových zakončení. Ich hlavným cieľom je produkcia cerebrospinálnej tekutiny, tekutiny okolo miechy a mozgu.

Toto je prvý systém tela, ktorý sa objavuje v budúcom dieťati. S rýchlym tempom rastu a vývoja mozgu je pravdepodobné, že vyplní prázdne tekutiny. Takže tieto gule sú tvorené. Nemajú žiadny vplyv na mozog a jeho prácu.

Bez "partnera" nie je cysta choroidného plexu nebezpečná. Ale v kombinácii s inými patologickými zmenami sú možné negatívne dôsledky. Preto keď sa zistí, lekár predpíše rad vyšetrení na zistenie absencie iných patológií. Ak výsledky potvrdia prítomnosť iba cysty cievneho plexu, prognóza bude priaznivá.

Novotvar plodu

Táto anomália neovplyvňuje vývoj a blaho "puzozhitel". Ochorenie je zriedkavé, vyskytuje sa iba v 3% prípadov.

V 6. týždni sa začnú tvoriť cievne plexy dieťaťa. Je to dosť komplikovaný systém. Prítomnosť dvoch plexusov naznačuje, že obe hemisféry mozgu budú primerane rozvíjať.

Cysta choroidálneho plexu mozgu u plodu je diagnostikovaná v 14. a 22. týždni. Podľa štatistík sa 28. týždeň tehotenstva tento novotvar samovrúca. Ukazuje sa, že v čase, keď sa začne rozvíjať mozog dieťaťa, nič neovplyvňuje jeho fungovanie.

Choroba u novorodenca

Cysta choroidného plexu u novorodenca môže byť výsledkom vrodenej abnormality alebo pôrodnej traumy. Môže sa vyskytnúť na pozadí poruchy metabolizmu, nesprávnej cirkulácie, poranenia hlavy alebo meningitídy.

Všetky tieto faktory môžu viesť k nekróze tkaniva a v dôsledku toho k tvorbe bubliny s kvapalinou.

Mozgová tekutina v malých častiach tečie do choroidného plexu a je tam zachytená. Tak sa tvoria cysty. Dojčatá majú jednorazové a bilaterálne cysty.

Identifikácia ochorenia je možná len s diagnostickou štúdiou. Vyslovené príznaky chýbajú. Neexistujú žiadne ohrozenia vývoja alebo zdravia dieťaťa. Pseudocysty vo väčšine prípadov sa samy eliminujú do 1 roka.

Patológia cievneho plexu u dospelých

Takáto lézia v mozgu u dospelých je veľmi zriedkavá. Patológia choroidálneho plexu môže byť vrodená alebo vyplýva z mikroskopu.

Diagnóza ochorenia sa vykonáva pomocou počítačovej tomografie (CT) alebo magnetickej rezonancie (MRI) oboch hemisfér. Liečba je obnoviteľná. Liečba je obmedzená na vymenovanie liekov na normalizáciu prietoku krvi a metabolizmu.

Druhy ochorení

V plodoch sa môže vytvoriť pseudocyst na rôznych miestach mozgu. Stáva sa to:

 • pravý cievny plexus;
 • ľavý cievny plexus;
 • obojstranné;
 • pozostávajúce z niekoľkých guľôčok s alkoholom.

V lekárskej praxi sa vyskytujú nasledujúce formy tejto choroby:

 1. Choroidálna cysta.
 2. Subependymálna odroda.
 3. Arachnoidová lézia.

cievovky

Choroidálna cysta - nádor v choroidnom plexu pravostrannej alebo ľavej bočnej komory. Ak chcete vyvolať vznik tejto choroby, môžete infikovať alebo kyslík hladiť dieťa počas pôrodu.

S rastúcim vekom pacient môže mať:

 • bolesti hlavy;
 • neurologické zášklby končatín;
 • kŕče.

subendymal

Tento druh manifestácie sa prejavuje vo forme malých vezikúl s cerebrospinálnou tekutinou, ktoré sa objavujú pod výstelkou mozgu. Cysta sa tvorí v dutinách.

Poškodenie niekoľkých kapilár, ktoré sa získali počas pôrodu, môže spôsobiť bubliny, pretože v tomto momente krv v malom objeme spadá pod plášť. Výsledný hematóm je spracovaný "špeciálnymi bunkami". V dôsledku toho sa krv nahradí alkoholom.

Takáto cysta nevyžaduje lekárske zákroky. Spontánne zmizne s časom.

pavučinovitý

Tento druh sa nachádza medzi tvrdým povrchom a mäkkou škrupinou. Príčiny arachnoidnej cysty môžu byť:

 • infekčné ochorenie tehotnej ženy;
 • ťažké tehotenstvo;
 • ťažké pôrod.

Kým bublina nerastie, všetko je v poriadku, dieťa necíti žiadne nepohodlie. Ale ak cysta začala rásť, tento proces je sprevádzaný nasledujúcimi príznakmi:

 • Bolesti hlavy.
 • Zlá chuť.
 • Nespavosť.
 • Letargia.
 • Regurgitácia a zvracanie.
 • Pravidelné zášklby končatín.

Cieľom terapie je vylúčenie symptómov, stabilizácia odtoku mozgovej tekutiny a prevencia edémov.

Možné príčiny

Doteraz neboli príčiny výskytu cýst v oblasti choroidálneho plexu ešte úplne študované.

Toto ochorenie môže byť vrodenou anomáliou, ale prejavuje sa len v dospelosti. V tomto prípade môže byť základom výskytu ochorenia:

 • Otras mozgu.
 • Ischemická alebo hemoragická mŕtvica.
 • Úrazy spôsobené generickým procesom.
 • Microstroke.
 • Aneuryzma.

Ak choroba nastane po narodení, môže to byť spôsobené:

 • herpes;
 • krvácanie počas pôrodu;
 • infekčné ochorenie.

symptomatológie

Vyjadrené príznaky pri tejto chorobe chýbajú. Najzávažnejšie možné prejavy:

 • Prítomnosť hypertonicity u dojčiat.
 • Vysoký tlak v hlave.
 • Dysfunkcia orgánov sluchu a zraku.
 • Porucha pohybu.

Ak je cysta umiestnená takým spôsobom, že vytvára tlak na blízke tkanivá, ich práca je narušená. V takýchto prípadoch sú možné epileptické záchvaty. Na to musí byť veľkolepý a umiestnený na určitých miestach - centrách mozgu.

diagnostika

Najčastejšie sa táto choroba diagnostikuje u plodu až do 20 týždňov. Po prekonaní tejto vekovej hranice zmizne cyst choroidného plexu bez stopy. V niektorých prípadoch sa môže dieťa narodiť s touto chorobou.

Podľa štatistík po dosiahnutí veku 2 mesiacov sa dieťa zbaví tohto novotvaru. V ojedinelých prípadoch ochorenie zostáva u človeka po celý život bez toho, aby spôsobovalo významné poškodenie zdravia pacienta.

Ultrazvukový stroj sa používa na diagnostiku cystov u plodu a novorodenca. Výsledky štúdie sú zaznamenané a hlásené tehotnej žene.

Diagnóza mozgovej cysty novorodenca sa uskutočňuje pomocou echoalis, čiže pomocou ultrazvuku alebo neurosonografie. Rodičia sa nemusia obávať: tento postup je úplne bezbolestný a nebráni tomu dieťaťu.

Je to bezpečné a nemá žiadne kontraindikácie. Neobsahuje ani prípravné postupy.

Takže v štruktúre mozgu dochádza iba k deťom. Dôvodom je prítomnosť fontány u dieťaťa v tomto veku (oblasť hlavy, ktorá nie je pokrytá kostným tkanivom). Ultrazvuk prechádza cez to, zobrazuje príslušný obrázok na obrazovke. Stojí za zmienku, že všetky predčasne narodené deti narodené asfyxiou sú vystavené tomuto postupu.

Ak chcete zistiť, aký typ cysty sa vykonáva ďalší výskum. Na tento účel pomocou CT a MRI. Ak chcete zistiť príčinu ochorenia:

 1. Dopplerovská sonografia sa vykonáva.
 2. Skontrolujte stav srdca.
 3. Vykonajte krvný test.
 4. Zmerajte tlak.

Priebeh liečby

Na základe dosiahnutých výsledkov odborník rozhodne, aké opatrenia by mali byť prijaté. Špeciálna liečba tejto choroby chýba, pretože choroba je eliminovaná. V zriedkavých prípadoch je pacientovi predpísané lieky, ktoré urýchľujú resorpciu cysty. Priebeh takejto terapie zahŕňa:

 • Zinnarizina na posilnenie stien krvných ciev. Pomáha normalizovať stav tela a zbaviť sa bubliny kvapalinou.
 • Cavinton, ak bol narušený krvný obeh v mozgu.

Tieto lieky sú dobre tolerované a nemajú vážne vedľajšie účinky. Avšak bez vymenovania a konzultácie s ošetrujúcim lekárom by ste ich nemali užívať. Rovnako ako pri liečbe ochorení spojených s mozgovou aktivitou je dôležitá každá nuance.

V niektorých prípadoch sú preventívne vyšetrenia vymenované každé tri mesiace. Toto sa vykonáva na monitorovanie stavu pacienta.

Mám sa báť následkov?

Cysta choroidného plexu nepredstavuje hrozbu pre zdravie a život pacienta. Umiestnenie cysty neovplyvňuje priaznivý výsledok ochorenia. Nezáleží na tom, v ktorej komore sa "posadila" - vpravo alebo vľavo.

Toto je charakterizované charakteristikami ochorenia:

 1. Cysta je schopná bežať sama.
 2. Počas celého svojho života môže byť v "režime spánku".

Len v 0,1% prípadov môže začať rásť. Avšak v prevažnej väčšine prípadov cysta choroidného plexu vyrieši pred narodením dieťaťa alebo v detstve bez toho, aby mal osobitný vplyv na kvalitu života a vývoj.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Čo je blokáda AV: príčiny, diagnóza a liečba

Z tohto článku sa dozviete: čo je blokáda AV, ako liečba a prognóza závisia od závažnosti života, ako dlho je implantovaný kardiostimulátor, ako udržať srdce doma.

Hypotenzia - aké sú príznaky, príčiny, liečba a prevencia hypotonického ochorenia

Hypotenzia alebo, správnejšie, hypotenzia je stav, keď je krvný tlak neustále pod indikátormi považovanými za zdravé, zatiaľ čo sa vyvíja celý komplex rôznych symptómov, osoba trpí vážnou indispozíciou.

Príčiny, príznaky prolapsu mitrálnej chlopne, či je potrebná liečba

Z tohto článku sa dozviete: charakteristickú patológiu prolapsu mitrálnej chlopne, jej príčiny, klasifikáciu podľa závažnosti. Hlavné príznaky, metódy liečby, ako to môže byť nebezpečné, možné obmedzenia pre pacientov a prognózu pre budúcnosť.

Ako zmierniť angínu pectoris doma: príznaky, prvá pomoc

Akútna bolesť v hrudníku je častým spoločníkom koronárnej choroby srdca a aterosklerotických lézií koronárnych ciev. Hlavným dôvodom tejto choroby je rozdiel medzi potrebou kyslíka v myokarde a jeho skutočným množstvom kardiomyocytov krvou.

Kruhový infarkt myokardu: príčiny, symptómy, prvá pomoc, prevencia

Čo je kruhový infarkt myokardu?Infarkt myokardu (akútna ischemická choroba srdca) je ohnisková nekróza srdcového svalu, ktorá sa vyvíja s nedostatkom krvného obehu.

Kotvenie v krvi


Ľudská krv je dôležitou súčasťou tela, ktorá vykonáva nielen trofickú (nutričnú) funkciu, ale aj hlavnú zložku ľudského imunitného systému. Vďaka bunkám imunitného systému, ktoré sa produkujú v kostnej dreni a vstupujú do krvi, môže telo odolávať baktériám, vírusom a prvokom.