1. Príčiny 2. Aký je rozdiel medzi cystom a pseudocystom? 3. Čo je subependymálny pseudocyst? 4. Signál pre rodičov 5. Čo ak je cysta nájdená v detstve? 6. Má bočná záležitosť - vpravo alebo vľavo? 7. Choroidná cysta

V prevažnej väčšine prípadov je cyst choroidného plexu náhodným nálezom, pretože sa vôbec nevykazuje. Najčastejšie takéto cysty spontánne vymiznú do konca prvého roka života. Keď je dieťa nájdené, malo by byť pravidelne vyšetrené v intervale 3 mesiacov až do veku 1 roka.

Prítomnosť cysty choroidného plexu u plodu môže slúžiť ako dôkaz, že počas tehotenstva boli ovplyvnené faktory ovplyvňujúce embryogenézu.

dôvody

V procese embryogenézy tvorba ciev predchádza tvorbe látky mozgu, tvorbe neurónov. Choroidálny plexus sa nachádza v komorách mozgu, jeho účelom je produkcia mozgovomiechovej tekutiny alebo cerebrospinálnej tekutiny. Vzniká z tkanív pia mater, obsahuje krvné cievy a nervové zakončenia, ktoré prenášajú informácie.

Plexus sa tvorí nasledovne: stena mozgového močového mechúra v mieste budúcej komory si zachováva jednovrstvovú štruktúru, ktorá sa nerozlišuje medzi nervovou tkanivou. Mimo neho prilieha k bohatému trhu. Postupne sa prepadá a preniká do mozgového močového mechúra. Rastú spolu, tvoria mnoho nových nádob, z ktorých sa vytvára plexus.

V priebehu 18 až 19 týždňov sa tvorí cievny plex v plodu. Počas tohto obdobia, počas ultrazvuku, môžu byť zistené prvé príznaky cyst, ktoré vyzerajú ako echo-negatívne útvary. Najčastejšie, od 20 do 24 týždňov, keď sa mozog aktívne formuje, veľkosť cysty klesá a úplne zmizne.

Vývin plodu je spojitý, dochádza k neustálej diferenciácii orgánov a tkanív. Ak sa však niečo stane "zlé", "nedostatok stavebného materiálu" sa nahradí cystom. Nahradenie je dočasné - narodí sa dieťa a v prvom roku života vzniknú potrebné štruktúrne jednotky.

Všetko, čo je potrebné od rodičov a lekárov, je kontrola procesu vývinu a vytvorenie optimálnych podmienok rastu pre dieťa. Stačí sa obávať, ak sa cysta zväčší a neklesne.

Aký je rozdiel medzi cystom a pseudocystom?

Domáci lekári používajú tieto pojmy ako synonymá. Existujú v skutočnosti rozdiely, ale sú morfologické, patria do štruktúry a majú malý vplyv na výsledok.

Cysta a pseudocysty sú dutiny naplnené tekutinou a v mozgu - alkohol. Vo vnútri cysty je obloženie epitelu, ale vnútri pseudocysty nie je. Tento rozdiel je možné zistiť len na vysoko presných zariadeniach s veľmi vysokým rozlíšením, s ktorými sú vybavené veľké zdravotnícke strediská. Spomínajúc cysty alebo pseudocysty, lekári znamenajú, že v mozgu sú dutiny.

Takže pseudocysty mozgu u novorodencov nevyžadujú samostatnú liečbu - je to malá injekčná liekovka s tekutinou vo vnútri. Takéto deti by sa mali pozorovať v dynamike neurológov.

Čo je subependymálny pseudocyst?

V mozgu je niekoľko komôr. Ide o dutiny pre cirkuláciu cerebrospinálnej tekutiny. Likér v nich sa zhromažďuje a premýva mozog. Ependyma je tenká membrána, ktorá zvnútra odvádza komory a spinálny kanál. Bunky tvoriace ependymu patria do neuroglie alebo pomocných nervových buniek, ktoré vykonávajú podpornú a trofickú funkciu nervovej tkaniva.

Signál pre rodičov

Štatistika uvádza, že cysty choroidálneho plexu sa vyskytujú v 1-2% prípadov. Ich spontánna resorpcia sa vyskytuje v 24. týždni v 90% prípadov. Ich veľkosť je považovaná za malú až do 5 mm.

Genetika sa vzťahuje na tieto formácie ako "mäkké" markery chromozomálnych abnormalít. To znamená, že dieťa môže mať dedičnú chromozomálnu vývojovú abnormalitu, ale nie nevyhnutne. Je potrebný pozornejší a dôkladnejší výskum pomocou metód genetickej diagnostiky.

V prípade zistenia iných abnormalít vo vývoji je žiaduce vykonať amniocentézu - punkciu prípravy plodovej vody, po ktorej nasleduje štúdia chromozómovej súpravy. Účinky chromozomálnych abnormalít sú nevyliečiteľné dedičné choroby a rodičia by si to mali uvedomovať.

Čo robiť, ak sa cysta nachádza v detstve?

V zásade poznamenať, že patológia nezasahuje do vývoja dieťaťa. Poškodená subependymálna oblasť naznačuje, že dieťa malo niekoľko epizód hypoxie v maternici alebo bolo infikované.

Cysta môže tiež nahradiť miesto krvácania do steny komory. Celkom bežnou príčinou - vírus herpes, je považovaný za jeden z dôvodov vzniku mozgových cýst. Príčinou poškodenia mozgu je ťažké pôrod. Hlavná vec - dieťa by nemalo zvýšiť veľkosť cysty a narušiť vývoj.

Monitorujú veľkosť cysty pomocou ultrazvuku, ktorý sa vykonáva v 3, 6, 9 a 12 mesiacoch. Obvykle do roka, často predtým, cysty zmiznú. Ďalšie kroky sú potrebné aj pre vývoj a celkový stav dieťaťa. Najmenšie oneskorenie vyžaduje pomoc a opravu.

Úzkosť by mala spôsobiť nasledujúce sťažnosti, čo naznačuje zvýšený intrakraniálny tlak, najmä ak sa objavia po prvýkrát:

 • neustály plač a plač;
 • všeobecná podráždenosť;
 • vracanie;
 • odmietanie k jedlu;
 • konvulzívne záchvaty.

Takéto podmienky sú zriedkavé, ale rodičovské povedomie je zárukou, že dieťa vyrastie zdravé. Zväčšená cysta okamžite mení správanie dieťaťa.

Má bočná záležitosť - vpravo alebo vľavo?

Prakticky nie. Cysta pravého choroidného plexu je tak málo nebezpečná ako vzdelanie vľavo. V polovici všetkých prípadov diagnózy boli cysty bilaterálne. To platí najmä pre subjekty nachádzajúce sa v plodoch. Sú chvíle, kedy sa mozgomie mozgu už vyrába a rast komory jednoducho "nemá čas". Potom sa miechová mokva zablokuje uprostred ciev, čo môže byť cysta. Takéto dutiny niekedy pretrvávajú až do dospelosti, a to bez toho, aby odviedli nič. Likér má v kontakte s vláknami plexu schopnosť výmeny látok.

Asymptomatické cysty, najmä tie, ktoré sa vyskytujú náhodne, nevyžadujú liečbu. Nemajú vplyv na činnosť nervového systému, motorické alebo mentálne funkcie.

Choroidálna cysta

Toto je jediné vzdelanie tohto druhu, ktoré si vyžaduje chirurgickú liečbu. Choroidný plexus sa nachádza pod veľkým fontanelom a jeho cysta zabraňuje uzavretiu fontaniku vo vhodnom čase. Za normálnych okolností by úplné zatvorenie fontanelu malo nastať do konca prvého roka života. Toto je termín, v mnohých deťoch sa končí o pol roka. Dieťa s porušením lehoty na zatvorenie fontanelu sa posiela na ultrazvukový sken, kde sa všetko nachádza.

Choroidálne cysty sa spontánne vyskytujú v menej ako polovici prípadov. Veľkosť tejto cysty je vždy pevná a dieťa trpí nadbytočným objemom vo vnútri lebky.

Deti môžu byť týmto narušené:

 • nedobrovoľné zášklby rúk a nôh;
 • konvulzívne reakcie na akékoľvek porušenie režimu alebo prechladnutie;
 • konštantná ospalosť alebo podráždenosť;
 • nedostatočná koordinácia pohybu;
 • bolesť hlavy;
 • zhoršenie zraku.

Vytiahne sa veľká pružina, pritlačenie na ňu dramaticky zvyšuje úzkosť dieťaťa alebo môže spôsobiť konvulzívny záchvat.

Odstránenie sa uskutočňuje po úplnej dôkladnej ultrazvukovej diagnostike (neurosonografia), MRI. Zaoberá sa odstraňovaním detských neurochirurgov. Diagnóza choroidálnej cysty nie je veta. S včasnou liečbou na pomoc chirurgia umožňuje úplne uzdraviť dieťa.

KistaPortal

Cysta je druh dutiny, v ktorej sú sústredené tekutiny, tukové usadeniny a iné výpotky. Klasifikácia vzdelávania sa vykonáva s prihliadnutím na miesto koncentrácie, príznaky a pôvod. Cysta choroidného plexu mozgu u plodu nie je anomáliou a nevyžaduje liečbu. Patológia je schopná pokračovať sama. Okrem toho vzdelávanie nemá škodlivý vplyv na zdravie a vývoj dieťaťa. Nebezpečenstvom cystickej dutiny je, keď pred touto patológiou predchádza infekčný zápal.

dôvody

Ľudský mozog obsahuje špeciálne vzdelanie. Ide o vaskulárny plexus, ktorého hlavným účelom je výroba intracerebrálnej tekutiny. Tvorba tohto plexu sa vyskytuje v počiatočnom štádiu vývoja plodu. Proti tomuto procesu sa intracerebrálna tekutina nesmie preniknúť do komôr mozgu, ale do priestoru medzi tkanivami. Výsledkom tohto procesu je tvorba zaoblených cyst, ktoré obsahujú intracerebrálnu tekutinu. Optimálny čas na formovanie zostáv zostáva 16-23 týždňov. Veľkosť cysty nepresahuje 2-3 mm.

Umiestnenie cievneho plexu

Predložený proces sa nevzťahuje na patológiu. Okrem toho je to celkom bežný proces vývoja ľudského mozgu. Existujú také cysty v 1-3% medzi všetkými tehotenstvami. Samy osebe sa riešia v období 25-27 týždňov. Ale existujú situácie, kedy zostanú nezmenené až do narodenia dieťaťa.

Cyst plodu

Cievna cysta mozgu v plode je prvým systémom tela, ktorého vývoj nastáva už 6 týždňov od okamihu počatia. Choroidný plexus neobsahuje nervové bunky. Ale sú poverení veľkou afinitou, pretože bez nich nie je možné ďalej vytvárať nervové bunky mozgu. Tieto útvary majú zložitú štruktúru. A ak existujú dve choroidné plexusy, potom to znamená, že dve hemisféry mozgu sa naplno rozvinú.

V plodoch sú cievne cysty malé a okrúhle dutiny, v ktorých je tekutina koncentrovaná. Miesto ich lokalizácie zostáva oblasťou mozgu, kde sa nachádzajú cievne plexy. Podobné vzdelávanie je možné nájsť na ovocí po dobu 14-22 týždňov. Ale do 28. týždňa sa cysty samy rozpustia a odídu. Potom sa mozog dieťaťa dostáva do štádia aktívneho vývoja a všetky jeho ukazovatele výkonnosti sa vrátia do normálu.

Cysty u novorodenca

U novorodencov sa tieto formácie vytvárajú počas obdobia vnútromaternicového vývoja. Spravidla sa vyskytujú v počiatočnom štádiu vývoja embryí, ale bližšie k 28 týždňom tehotenstva zmiznú samy. Ale príčina vývoja neskoršej tvorby choroidnej pleti u malých detí zostáva infekciou, ktorú materinské telo prekonalo počas nosenia dieťaťa.

Často na ovplyvnenie tvorby patologického procesu môže herpes. Viac informácií o tvorbe cysty ovplyvňujú podmienky, za ktorých sa narodilo pôrod. Spravidla sa prvý rok vzdelávania dieťaťa absorbuje. Aby sa zabránilo vzniku iných ochorení na pozadí tejto patológie, rodičia by mali byť zaregistrovaní u lekára a navštevovať ho každé 3 mesiace.

Ak sa cysty nevyriešia za rok, lekár by mal rozhodnúť, čo má robiť ďalej, pričom zohľadní výsledky diagnózy a individuálneho vývoja dieťaťa.

Cystický vaskulárny plexus u dospelých

Prezentovaná patológia u dospelých je zriedka diagnostikovaná. Môže byť vrodená alebo získaná v dôsledku mikroskopu. Pre diagnózu pacienta sa posiela CT a MRI z dvoch hemisfér. Terapia je obnoviteľná. Na tento účel sa používajú lieky, ktoré normalizujú prietok krvi a metabolické procesy.

Cievne cysty sa môžu vytvoriť v rôznych lalokoch mozgu. Môže to byť ľavá, pravá, obojstranná alebo pozostáva z niekoľkých guľôčok s intracerebrálnou tekutinou.

Choroidálna cysta

Tieto cysty choroidálneho plexu laterálnych komôr mozgu môžu spôsobiť lézie vľavo alebo napravo. Vplyv na vývoj patológie môže byť proces infekcie alebo nedostatku kyslíka, ktorý sa vyskytuje u dieťaťa počas pôrodu. Nasledujúce príznaky vás znepokojujú: bolesť v hlave, nervové zášklby rúk a nôh, kŕče.

subendymal

Tento typ novotvaru je prezentovaný vo forme malých bublín s intracerebrálnou tekutinou. Sú koncentrované pod mozgovou membránou. V dutinách sa tvorí cysta. Bubliny sa objavia, keď krv v malom množstve vstupuje do membrány. Vytvorené bunky hematómu sa ošetrujú špeciálnym účelom. Tak je krv nahradená intracerebrálnou tekutinou.

Tento druh patológie nepotrebuje lekársku intervenciu. Prechádza sama o sebe časom.

pavučinovitý

Tento typ cysty je koncentrovaný medzi tvrdou a mäkkou škrupinou. Neoplazma vzniká v dôsledku infekčnej choroby alebo ťažkého pôrodu. Ak bublina nerastie, pacient nepociťuje žiadne nepríjemné pocity. Ale keď cysta začína rásť, objavujú sa nasledujúce príznaky: bolesti hlavy, strata chuti do jedla, zlý spánok, letargia, vracanie, trasenie rúk a nôh.

Priebeh liečby spočíva v použití liekov zameraných na zastavenie klinického obrazu, normalizáciu odtoku mozgovej tekutiny a prevenciu edémov.

diagnostika

U detí možno patológiu detegovať ultrazvuk v mozgu. Jeho deti sú až rok. Tým sa zabráni vzniku cystickej tvorby a iných patologických stavov centrálneho nervového systému. Predpísaný ultrazvuk predčasne narodeným deťom, ako aj deti, ktoré utrpeli pôrodné traumy a hypoxiu. Vykonajte diagnostiku cez prednú fontanelu.

Liečba cystov choroidálneho plexu mozgu

Cievna cysta nepotrebuje terapiu, pretože telo je schopné s ňou pracovať nezávisle. Existujú však niektoré situácie, keď lekári predpísali postup liečby pacientom s farmakologickými liekmi. Vďaka nim sa im podarilo rýchlo rozpustiť novotvar. Neuropatológ sa zaoberá touto otázkou.

Liečba zahŕňa lieky ako Cinnarizine a Cavinton. Prvý liek má pozitívny účinok na cievy a kardiovaskulárny systém. Vďaka nemu sa normalizuje práca celého organizmu a všetky nechcené formácie sú zničené. Cavinton je liek, ktorý pomáha zvládnuť rôzne poruchy cerebrálneho obehu. Tieto lieky dobre znášajú organizmus a nevedú k vzniku vedľajších účinkov.

Pred použitím tejto alebo tej drogy musíte konzultovať s lekárom.

Ak vaskulárna cysta nebráni tomu, aby osoba mohla žiť plnoletá, potom nie je nutné užívať žiadne lieky. Lekár určí opakované ultrazvuky. Vykonajte to každé 3 mesiace. To umožní sledovať dynamiku vzdelávania až do úplného zmiznutia.

účinky

Samotná cievna cysta mozgu u novorodenca nepredstavuje nebezpečenstvo pre budúce zdravie. Avšak ich prítomnosť zvyšuje riziko chromozomálnych abnormalít u dieťaťa vrátane Edwardsovho syndrómu a Downovho syndrómu. Pri diagnostike týchto patológií sa často vyskytujú cystické neoplazmy.

prevencia

Preventívne opatrenia sú dosť jednoduché. Prvá vec, ako sa vyhnúť infekčným chorobám. Aby ste to mohli urobiť, nemôžete byť dlho v chlade ani na miestach, kde sa nachádzajú ohniská infekcie. Osobitná pozornosť by sa mala venovať imunite. Ak je slabá, aj pri slabej hypotermii dôjde k infekčnému procesu.

Ďalšia prevencia zahŕňa monitorovanie stavu ciev. Je potrebné vylúčiť negatívny vplyv na kardiovaskulárny systém. To by malo zahŕňať upustenie od alkoholických nápojov, potravín s vysokým obsahom kofeínu a fajčenia. Cvičenie má obrovský význam. Aby sa nádoby udržali normálne, je prijateľná minimálna fyzická aktivita. Žiadny stres a výrazné afektívne stavy.

Typicky sa vaskulárna cysta vyskytuje zo subjektívnych dôvodov, ktoré súvisia s vývojom a rastom dieťaťa. Tehotné ženy by mali byť pozorné voči svojmu zdraviu. Vývoj infekčného procesu v období nosenia dieťaťa zostáva neprijateľný, pretože je priamou cestou k rozvoju cievnej cysty.

Choroidný plexus

Plexus choroideus mozgových komôr (lat plexus choroideus, plexus chorioideus, syn:.. Cievnatka plexu horioidnoe plexus, ciliárne plexus epiteliálne vaskulárnej plexus) - klkov tvorba stavovcov mozgových komôr, mozgovomiechová mok je produkovaný. Plexus choroideus je derivát Pial obsahuje veľký počet krvných ciev a zakončenie zmyslových nervov.

Choroid plexus je prítomná vo všetkých častiach komory systému mozgu, s výnimkou strednej mozgovej vodovodu a tylový a čelných rohov postranných komôr.

štruktúra

Choroid plexus má charakteristický typ lalokovitý a pozostáva z vnútornej vrstvy cievnej potiahnuté kontinuálne vrstvou epiteliálnych buniek odvodených od komorovej ependymal.

Tvorba vaskulárny plexus dochádza takto: v priebehu embryogenézy mozgu, cerebrálna steny močového mechúra na príslušnom mieste netvoria nervový látku a zostáva vo forme jednovrstvové epiteliálnej výstelky (ependýmová bunka).

referencie

 • Umiestnenie choroidálneho plexu v mozgu. - Trojrozmerný model. Choroidný plexus je červeno sfarbený, bočné komory v ružovej, tretia a štvrtá komory v zelenom.
 • Vylučujúce bunky choroidného plexu (anglicky) - sekrečné bunky vaskulárneho plexu. Mikrofotografie.
 • Neuroembriológia: Choroidný plexus. - proces tvorby choroidálneho plexu. (Angl.)

Pozri tiež

 • Choroidná plexuská cysta
 • Papilomálny vaskulárny plexus

Nadácia Wikimedia. 2010.

Pozrite sa, aký je "choroidný plexus" v iných slovníkoch:

choroidálny plexus - (plexus chorioideus), pozri Choroidný plexus komôr mozgu... Veľký lekársky slovník

Choroidný plexus - Ultraštruktúra epitelu vaskulárneho plexu potkana. Johanson a kol., 2008 Vaskulárny plexus komory... Wikipedia

Huňaté plexus - choroidey plexus mozgových komôr (latinsky choroideus plexus, plexus chorioideus; syn:.. chorioideus plexus, plexus horioidnoe huňaté plexus epitelu vaskulárny plexus) huňaté formácie v komorách mozgu...... Wikipedia

Chorioideus plexus - choroidey plexus mozgových komôr (latinská choroideus plexus, plexus chorioideus; syn:.. chorioideus plexus, plexus horioidnoe huňaté plexus epitelu vaskulárny plexus) klkov formácie v komorách mozgu...... Wikipedia

plexus choroideus mozgových komôr - (plexus choroideus, PNA, plexus chorioideus, BNA, JNA, syn: klkov plexus epiteliálne vaskulárny plexus horioidnoe plexus.) klkov formácie v mozgových komorách a derivát Pial...... Veľký lekársky slovník

Choroidálnej plexus - mozgových komôr (plexus choroideus, PNA, plexus chorioideus, BNA, JNA, syn: klkov plexus epiteliálne vaskulárny plexus horioidnoe plexus.) Klkov formácie v mozgových komorách a derivát z mäkkého...... Medical Encyclopedia

Hematoencefalickou bariérou - vzťah mozgového tkaniva buniek a kapilárne 1. ependýmová bunka 2. Neurón axon 3. 4. 5. Schwannových buniek astrocyt 6... Wikipedia

Choroidálny plexus mozog, ktorý je

Metastázy v mozgu matky. Staršia generácia

Máma sa sťažovala na zábudlivosť, 81 rokov. Chápeme, že tento vek je teraz zmenou. Pred 2 dňami Malinka zhromažďovala na lúpež (lístok na liter 3 hodiny). Ona je hypertenzia, na zdravotné postihnutie. Preto hlava neustále bolí, nemali sme rád a nedokázali predpokladať, že to bolí zo všetkého súčasne. Mysleli si, že demencia súvisiaca s vekom začína, dokonca ju napísali na konzultáciu v PDN. A dnes urobili TG a videli metastázy a opuch mozgu, zatiaľ čo boli v nemocnici na týždeň. Vytvorte kvapky.

CT a MRI mozgu po mŕtvici: akú štúdiu.

Lymfatický systém.

Čo je lymfatická? Tekutina obsiahnutá v krvi (plazma) prechádza cez steny kapilár a preniká do tkanív. Teraz je to intersticiálna tekutina. Zasahuje do medzibunkových priestorov, vyživuje bunky a odstraňuje niektoré toxické produkty svojej životne dôležitej činnosti. Pri akumulácii intersticiálnych tekutín metabolických produktov - iónov, fragmentov lipidov, ktoré sa rozpadli, fragmenty zničených buniek. Časť intersticiálnej tekutiny sa zachytáva žilami, zvyšok sa vylučuje lymfatickým uzlom.

Neurosonografia: cysty. Tehotenstvo a pôrod

Nepísal som o tom hneď, bol som v dobrej nálade, aby som sa nevrátil domov. Nevedel som to príliš veľa na rok, tam neviem moc. Píšem svoje obľúbené konfu. V materskej nemocnici sme dostali ultrazvuk z mozgu (neurosonografia), zistilo sa niekoľko cystov (mierne rozšírenie bočných a III. Komôr, ich steny sú zapečatené, výrazná heterogenita cievnych plexusov, pseudocysty Sube, veľké nepravidelné cysty na oboch stranách, príznaky nezrelosti), Keď tehotná žena našla informácie, tak to.

Zvýšené komory mozgu u plodu.

Drahí rodičia, dobré popoludnie! S celým srdcom a slzami vás žiadam o pomoc! Volám sa Elena (38 rokov). Mám syna (13 rokov, diagnostikovaná mozgovou obrnou a všetky dôsledky.). Ale nie je to o ňom! Rozhodli sme sa zrodiť ďalšie dieťa! Príprava na to už dlho: prešla som všetkými lekármi, testami atď. - všetko v plnom rozsahu. Otehotneli, znovu analyzovali, premietali, ultrasonografiu a genetiku. IDEÁLNA PREGNANCY - do 7,5 mesiaca. A teraz, po dobu 33 týždňov, plodová hlava bola dianostirovalná.

Výsledky ultrazvuku: (.) ​​Tehotenstvo a pôrod

Rozrušená. Prišiel s ultrazvukom. Ruky klesli nevedia, čo robiť. Po ultrazvukovom vyšetrení má dieťa choroidný plex a 2 cysty v mozgu. Nič skutočne nepovedalo, že to bolo tak. Mám plytkú vodu a tón. Vo všeobecnosti chcem plakať. Dievčatá, kto bol Donova na odbornom ultrazvuku hodiť kontakt, ako sa zaregistrovať a koľko to stojí?

Liečba autizmu a mozgovej obrny: plasticita mozgu. Metóda Glenn Domana.

. Neurón sa skladá z bunkového tela a procesov - dendritov a axónov. Jeden neurón má niekoľko vetvených dendritov (vnímavú časť) a jeden axon (vysielajúca časť, dĺžka axónu môže dosiahnuť meter!). Neuróny sú v kontakte navzájom, takže informácie sú prenášané pozdĺž nervových ciest. Telá neurónov tvoria sivú hmotu mozgovej kôry a mozgovej hemisféry, ktoré riadia pohybovú aktivitu a sú zodpovedné za vnímanie, spracovanie a organizáciu senzorických signálov (vestibulárny, vizuálny, sluchový atď.) A duševnú činnosť (pamäť, emócie, reč). Mozog koordinuje a reguluje všetky vitálne funkcie tela, od nevedomých reakcií po stimuláciu k riešeniu zložitých problémov. Miecha prenáša informácie.
. Žiadna informácia nemôže ísť proti streamu - ide o jednosmerný prenos. Je nemožné dostať sa do mozgu cez zostupné cesty nervového systému, je tiež nemožné vyslať signál do orgánu cez vzostupné cesty. Zlyhanie v ktorejkoľvek časti tohto obvodu vedie k porušeniu v celom systéme. Ak dieťa poškodilo vzostupné cesty, signály neprechádzajú do mozgu, čo bráni jeho vývoju (mozog rastie pri použití). Nevyvinutý mozog nemôže poslať požadovaný signál do orgánov tela, resp. Motorické funkcie sa nevyvíjajú. Ak je poškodenie v zostupných cestách, nevyhnutné signály pozdĺž vzostupných ciest vstupujú do mozgu a spracovávajú ich správne, ale nemôžu tieto informácie postúpiť výkonnému orgánu. Z toho vyplýva, že všetky snahy p.

Hypertenzia-hydrocefalický syndróm.. Dieťa od narodenia.

. Prosím, niekto. (v 2 mesiacoch sme mali vysoký intrakraniálny tlak a hypertenzia a hydrocefalický syndróm) a príznaky vonkajšieho hydrocefalusu Teraz máme 3,5 mesiacov Nedávno sme mali tri kŕče 3 krát denne, Vedomie nie je stratené, ale malé oči sú vystrašené, neznesiteľné predstavenie.. Napili zmes citralu predtým. A teraz si vymenovali diakarb, asparkam a depakin. Rasteme, lovíme, obrátime sa na brucho, aj keď sme začali držať hlavu.

Kde je v Moskve dobrý neurológ? Ostatné deti

Vytvoril samostatnú tému. Celebrozilín sa rozhodol, že ešte nebude pichnúť, ale ukázať dievčaťu niekoľkým ďalším lekárom. Povedzte mi, komu?

psychoverbal vývojové oneskorenie. Ostatné deti

Dobrý deň, povedzte mi prosím, je možné pomôcť dieťaťu a kde môže pomôcť? Dieťa má oneskorenie v rozvoji psychoverbalu, a to máme skúšky. Denis sa narodil v čase, pri narodení, skóre Apg je 8-9 guľôčok, veľkosť hlavy je 36 cm, dojčená až do 8,5 mesiaca. Výsledky neurosonografie (nsg) za 2 mesiace: hemisférická polica 3 mm, ventrikulárny systém mozgu nie je rozšírený, ukazovatele predných rohov bočných komôr mozgu sú 32 mm, šírka predných rohov vľavo je 2 mm.

Povedz, je MRI. Ostatné deti

Dobré popoludnie, povedzte mi, kde získate MRI pre 6-mesačné dieťa? Ideme na DKB číslo 38, ale tam musíme zaplatiť 8 000 za všetko (mr + cievny režim + anestézia), môže byť lacnejšie kde? Ďakujeme vopred.

Nezrelý mozgový kôra.. Detská psychológia

Dobré po celú dobu! Žiadam o radu! Môj starší syn a ja ideme do školy v budúcom roku (bude 6.9), teraz chodí na prípravné kurzy. Učiteľ hovorí, a ja sám vidím, že pokrok je skvelý. Ale ja som ho odovzdal psychológovi na testovanie a povedala, že má nezrelú kôru. Vyjadruje sa v tom, že pre ňu je ťažké držať a rozdeľovať pozornosť. A keď "myslí silno" začnú váhanie v reči. Tiež hovorí, že proces dozrievania tejto veľmi kôry vec.

Oneskorenie myelinácie. Ostatné deti

Nedávno som veľmi dobre vysvetlil všetko o PVL, že sa chceli spýtať na ďalšiu časť našej diagnózy - "oneskorenie myelinizácie". Je to tak isto spojené s patológiou ciest? Dajte ssylochku dobré prosím!

poškodenie mozgu, nešpecifikované: čo je zviera.

Prešiel som až do zbierky papierov a teraz môžem odstrániť záver. Ja som tak vykopaný pri hľadaní, že som dokonca odišiel, odovzdám FWA a regionálnym operátorom. U detí chcem ísť a vidieť, diagnóza je "poškodenie mozgu, nešpecifikované". Zo slov RO je to skôr výsledok pôrodnej traumy. Z neznámych dôvodov sa dievča pri prvom narodení ponúklo, aby sa vyrovnalo s deťmi s hmotnosťou 3 kg a doručenie bolo veľmi ťažké. Bolo veľa diagnóz, deti boli dlho slabé a boli v nemocnici.

No, ja ohlásim späť)). Tehotenstvo a pôrod

Dievčatá, nezabudnite na kamery TK na ultrazvuku dieťa dal cysty choroidného plexu mozgu. V pondelok som bol v KDO 17 v materskej nemocnici, ultrazvuk sme nepotvrdili! Hurray)) lekár povedal, že všetko je v poriadku, placenta previa zostáva, ale to je nezmysel))) Hlavná vec s dieťaťom je dobrá. Dúfam, že placenta stúpa o niečo viac. Chcem povedať, že BWW 17 materskej nemocnice je nekonečná fronta, možno všade?))) Ale len výsmech tehotných žien.

Nepochopiteľné pre hlavu. Medicína a zdravie

Pomôžte mi vysvetliť to so mnou. Mám taký problém, nemám čas ísť na lekára, ale niečo sa mi stane na hlave. Biele škvrny sa objavujú pred mojimi očami, ako keby závoj bol pokrytý nejakými časťami a po nej prudké bolesti hlavy, kým nepijem lieky proti bolesti a potom by bolo lepšie, aby mi neotřásla hlavou, je to choré. A niekoľkokrát to bolo ešte, keď sa tieto miesta objavili, moja reč bola narušená, t. Zdá sa mi, že správne formulujem slová v mojej hlave, ale poviem to, čo je "beaberd", len súbor písmen, ale to bolo asi dva roky.

Micropolarizácia mozgu. Ostatné deti

Čítal som, že mikropolarizácia mozgu je účinnou metódou na korekciu porúch centrálneho nervového systému, vrátane dobrých výsledkov pre aktiváciu rečových zón. Nikto nepodstúpil takúto liečbu? Alebo možno niekto hovoril s tými, ktorí to urobili? Aké recenzie?

Kŕč krvných ciev v dieťati. Dieťa od narodenia do jedného roka

No, dnes sme šli na kliniku, boli na ultrazvuku, videli sme Svyatoslava "malý kŕč mozgových ciev" - podľa uzistky. Na záver napísali "ozveny angiospazmu". Na moju otázku, aký je dôvod, uziska odpovedal "predĺženie adaptačného obdobia, práve ste sa obrátil mesiac, možno to je." Zajtra sa objaví neuropatológ. Dobrá. Všetko sa samozrejme pýtam podrobne. Ale zažíva. Dieťa je mierne pokojné. Počas dňa spí nepokojne, zaspáva na hrudi, potom po 15-20 minútach.

Keď mozog potrebuje pomoc. Choroby kardiovaskulárneho systému

. Výsledné krvácanie stláča tkanivo, spôsobuje opuch - a oblasť mozgu zomiera. V prípade ischemickej cievnej mozgovej cievy plavidlo udržuje integritu, ale prietok krvi cez ňu sa zastaví v dôsledku spazmu alebo upchatia trombom, čo je krvná zrazenina, ktorá sa vytvorila na stene cievy ovplyvnenej aterosklerózou. Stres, kolísanie atmosférického tlaku, prepracovanie, zlé návyky: alkohol a fajčenie, prudké výkyvy hladiny cukru v krvi - tieto príčiny môžu spôsobiť dlhý kŕč mozgových ciev so všetkými atribútmi ischemickej cievnej mozgovej príhody. Na rozdiel od všeobecného presvedčenia, mŕtvica nie je jednorazová udalosť, ale proces, ktorý sa rozvíja v čase a priestore: od malých funkčných zmien až po nevratné štrukturálne poškodenie - nekrózu. Táto choroba je zákerná, pretože v prvých hodinách jej vývoja až do začiatku ochrnutia, straty reči alebo kómy, človek nemusí zažiť.

Povedz mi, prosím! Ostatné deti

Pomoc, pzhlsta, pochopte, čo sa deje! Viem, že existuje mnoho vedomostí. Syn má 5 rokov. Niekedy (zriedkavo) pri vysokých t (keď klesá) sa stane nasledovné: vo sne sa zrazu oči otvárajú, valcujú, celé telo sa stáva pomalé, dieťa nič nepočuje a nereaguje na nič. Dýchanie sa súčasne zastaví. Nemôžem povedať, že vôbec nedýcha (v tejto chvíli sa bojím, že prestane myslieť normálne :)), ale zdá sa, že ak dýcha, je to zriedkavé a nepravidelné. Ako dlho trvá.

reziduálna organická lézia centrálneho nervového systému.

Pre mladšie dievča je táto diagnóza v dokumente, na ktorý som sa pozrel. reziduálna organická lézia centrálneho nervového systému. starší mal (odstránil) rizikovú skupinu pre hepatitídu C (1 rok) a 3 roky - vírusovú hepatitídu A (tiež odstránenú). Išla som k bolesti, kde ten malý ležal s bolesťou v krku. Mala som dievča vonku a správala sa. Šiel som na učiteľku v škole, aby som zistil, ako veľmi študuje. Hovorí - pedagogické zanedbávanie. láskyplný, láskavý a nie agresívny. suché a aktívne. tu je fotka, napíšte na e-mail, ak.

Na EEG - epi-aktivita. Ostatné deti

Zdravím! Môj syn má 1 rok a 5 mesiacov. Momentálne máme diagnózu - poškodenie mozgu, nečinnosť vonkajšieho hydrocefalusu, vývojové oneskorenie v motorickom a psychickom. Syndróm autizmu a Sotosu. Syn sa nedávno postavil na nohy, chodil v postieľke a chodil trochu chodiť. Pred dvoma mesiacmi začali záchvaty. Útoky sa vždy vyskytujú vo sne. EEG vykazovala Epi-aktivitu. Začal si vziať depakínový sirup. Zatiaľ čo útoky neboli 5 dní. Moja otázka je, koľko som.

Na recepcii neurológa: pár slov o norme a patológii.

. Aké sú tieto prieskumy? Absolútne bezpečnou a spoľahlivou metódou je neurosonografia (ultrazvukové vyšetrenie mozgu cez veľkú pružinu). Táto štúdia pomôže nielen vidieť zmeny v štruktúre mozgu a príznaky zvýšeného intrakraniálneho tlaku, ale aj vyhodnotenie prietoku krvi hlavnými cievami mozgu. Ešte spoľahlivejšou metódou je nukleárna magnetická rezonancia mozgu (NMR), avšak táto štúdia sa uskutočňuje u detí s celkovou anestéziou, a preto sa uskutočňuje iba pre pomerne závažné indikácie. V tomto prípade je potrebná aj konzultácia s okulistom a neurochirurgom. "Úloha" pre rodičov K.

Kryogénna liečba benígnych cievnych nádorov.

. Gemangiokeratomy. Má vzhľad hustého žlto-ružového povlaku, náchylný na zápalové zmeny, niekedy mierne bolestivé. Veľkosť formácie sa pohybuje od 4 do 8 mm v priemere. Sturge-Weberov syndróm je kombináciou povrchového GA s kavernóznou HA kostí lebky a lebky. Klinicky sa prejavuje prítomnosťou slizníc HA na oblohe, ďasná, koža zodpovedajúcej časti tváre, časté kŕče, zvýšenie hornej čeľuste, oneskorenie v duševnom a fyzickom vývoji. U starších detí je krvácanie počas prsníkov, ktoré je patologicky pohyblivé, je zaznamenané palpáciou, sú ponorené hlboko do ďasien. Prognóza je nepriaznivá kvôli možnosti profúzneho krvácania alebo vývoja status epilepticus. Glomus-hemangióm B.

Hydrocefalus: nenechajte si ujsť čas! Zdravie dieťaťa do jedného roka

. V skutočnosti je základom tejto patológie vážne ochorenia, z ktorých jeden je hydrocefalus. Trochu anatómie a fyziológie Hydrocefalus (mozgový edém) (z gréckeho "hydro" - voda, "cephalon" - hlava) je stav sprevádzaný zvýšeným objemom komôr mozgu. V ľudskom mozgu existuje niekoľko vzájomne prepojených dutín vyplnených cerebrospinálnou tekutinou (cerebrospinálna tekutina). Tieto dutiny sa nazývajú komory. Komorový systém sa skladá z dvoch bočných komôr, ktoré sa spájajú so štrbinou tretej komory (III. Komorou), ktorá sa zasa spája so štvrtou komorou (IV komorou) cez tenký kanál (akvadukt Sylvius). Likér sa vyrába v choroidnom plexu komôr a voľne.
. Je jeho opačná absorpcia do krvného riečišťa. Liquor je číra, bezfarebná kvapalina, ktorá vyzerá veľmi podobne ako voda, obsahuje malé množstvo buniek, bielkovín a solí. U dieťaťa je množstvo tekutiny približne 50 ml, u dospievajúcich a dospelých až do 120 až 150 ml. Likér sa neustále vyrába a vstrebáva, denne cievne plexusy v mozgu produkujú až 500 ml cerebrospinálnej tekutiny. Akékoľvek narušenie systému tvorby alkoholu, cirkulácie tekutín a absorpcie mozgovomiechovej tekutiny vedie k jeho nadmernej akumulácii v dutinách mozgu, ktoré sa nazývajú hydrocefalus alebo mokrina. Typy hydrocefalov V prípadoch, keď cesta cerebrospinálnej tekutiny z laterálnych komôr do IV.

Diagnóza: "perinatálna encefalopatia"

. patia - "porušenie") je pojem, ktorý spája veľkú skupinu rôznych dôvodov a nešpecifikovaných podľa pôvodu, mozgové lézie, ktoré sa vyskytujú počas tehotenstva a pôrodu. AED sa môžu prejavovať rôznymi spôsobmi, napríklad syndrómom hyper-podráždenosti, keď sa zvyšuje podráždenosť dieťaťa, dochádza k zníženiu chuti do jedla, dieťa často počas kŕmenia vypije a odmieta kojenie, spí menej, zistí, že je ťažšie spať atď. Zriedkavejšie, ale aj závažnejšie prejavy perinatálnej encefalopatie.

Ďalšia bolesť. O chorobe

. Bolesť hlavy pre všetko sa niekedy stáva pre nás nielen konštantným, ale aj známym spoločníkom. Bez toho, aby sme o tom premýšľali, prehltli tabletku, vedený tým, že "migréna bola zdedená matkou", "vždy reagujem na počasie a zmenu atmosférického tlaku" a "nemôžeme sa dostať zo stresu v našich ťažkých časoch." Špecialisti nazývajú hypoxiu, hladovanie mozgovej kôry, jednu zo základných príčin bolesti hlavy. Ale čo spôsobuje toto porušenie? Problém je v krku. Často to nie je kŕč krvných ciev a nie problémy s atmosférickým alebo arteriálnym tlakom, ale pri banálnej osteochondróze. Krčné stavce a obojstranná oblasť reagujú na sedavý životný štýl väčšiny z nás s posunom a svalovými kŕčmi, ktoré vedú k zdureniu krvi.
. Alternatívne (najprv vľavo, potom na pravej strane) masírujte dlahy pod kosťami na zápästiach (20 sekúnd). Potom striedavo po dobu 20 sekúnd použite dutinu medzi indexom a strednými prstami. Počas 30 sekúnd masírujte bod umiestnený v strede solárneho plexu. Relaxujte brušné svaly po dobu 10-15 sekúnd, jemne stlačte, masírujte bod v strede pupka. Odstúpte od pupka približne 5 cm vpravo a vľavo - masáže týchto bodov súčasne s vibračnými pohybmi svetla. Odíďte z pupka zvisle smerom nadol na vzdialenosť dvoch zložených prstov a masírujte bod na 10 sekúnd. Zatvorte stále späť.

Príčiny generickej bolesti. Všetko o pôrode

. Takéto rozťahovanie tkanív, koncentrácia ženy na pokusy vedie k zníženiu citlivosti perineálnej kože. Šitie kože a svalov perinea je bolestivý postup, ktorý sa vykonáva na pozadí anestézie. Vnímanie bolesti a jej emocionálne sfarbenie je výsledkom aktivity mozgovej kôry. Prah bolesti, tolerancia bolesti a odpoveď na bolesť vo veľkej miere závisia od typu vyššej nervovej aktivity. Intenzita bolesti je ovplyvnená trvaním pôrodu, ako aj to, či prechádza hladko alebo s komplikáciami, veľkosťou a polohou plodu, silou maternicových kontrakcií, prítomnosťou predchádzajúcich pôrodov. Takže predĺžená práca, tieto alebo iné komplikácie, veľké ovocie spravidla zvyšujú intenzitu bolesti. Ale druhé narodenie je zvyčajne žena.

Bolesť pri pôrode. Bolesť pri pôrode

. Bolesť zbavujúca dýchanie Najúčinnejší spôsob, ako bolesť pri pôrode - špeciálne dýchacie techniky. Analgetický účinok dýchania je založený na nadmernej okysličovaní - presýteniu krvi s kyslíkom. Dýchacie centrum mozgu, ktoré registruje prebytok kyslíka v krvi matky, posiela impulz do hypofýzy - hlavnej hormonálnej žľazy tela, ktorý je zodpovedný za uvoľňovanie endorfínov. Tieto látky, nazývané "potešujúce hormóny", regulujú prah citlivosti osoby na bolesť. Čím viac endorfínov je vylučovaných, tým vyšší je prah bolesti; To je dôvod, prečo správne dýchanie kontrakcií a bolesti nezmierňuje nič horšie ako analgetiká. Respiračné techniky.

Anorganické lézie centrálneho nervového systému u detí.

Puzzle: výhody a nevýhody rôznych typov kompozitných obrázkov. Ako si vybrať puzzle pre dieťa.

Peloterapia alebo liečba bahnom. Alternatívna medicína

. Balenie aktivuje metabolizmus, zlepšuje zásobovanie tkanivami kyslíkom, ako aj plastovými a energetickými látkami. Mechanické účinky Po aplikácii bahna sa neuroreceptory kože aktivujú a vysielajú impulzy do mozgu. Informácie vstupujú do autonómneho nervového systému, ktorý je zodpovedný za cievny tón a fungovanie vnútorných orgánov. Zvýšený prietok krvi do oblasti aplikácie bahna a zvýšený tok lymfy a potenie. Spolu s potopom sa z tela intenzívne vylučujú soli a trosky, normalizuje sa drenáž intracelulárnej tekutiny, pokožka sa vyhladí, utiahne, str.

Intrakraniálny tlak. Časť 1. Zdravie dieťaťa do jedného roka.

. Takže, čo je ICP a odkiaľ pochádza? Čo je naliehavé a ako to všetko ide? V lebečnej dutine je mozog, je tu krv, existuje špeciálna tekutina nazývaná tekutina (synonymum je mozgovomiešna tekutina). Likér sa tvorí z krvi v špeciálnych cievnych plexochách, cirkuluje, premýva hlavu a chrbát mozgu, po ktorom sa opäť vstrebáva do krvi cez špeciálne žilové dutiny. Liquor vykonáva niekoľko dôležitých funkcií, bez toho, aby vykonávanie týchto funkcií je jednoducho nemožné normálne funkcie mozgu. Likér nehybne stojí, ale rovnako ako krv, pohybuje sa stále. Pre pohyb krvi sú plavidlá. Pre pohyb cerebrospinálnej tekutiny sú špeciálne anatomické dutiny - komory m.

"Kyslík hlad". Čo je hypoxia plodu?

. A predovšetkým, nervový systém trpí, pretože Teraz je všeobecne akceptované, že jedným z najviac kyslíkom závislých a preto aj najcitlivejších na škodlivé účinky hypoxie je nervové tkanivo, ktoré sa stáva pôvodným cieľom patologických účinkov nedostatku kyslíka. Hypoxia spomaľuje zrenie mozgových štruktúr v embryu už od 6 - 11 týždňov vývoja, spôsobuje porušenie štruktúry a fungovania ciev, spomaľuje zrenie hematoencefalickej bariéry. Táto bariéra je obranný mechanizmus centrálneho nervového systému - systém mozgových kapilár a akékoľvek poškodenie ohrozuje normálne fungovanie mozgu. Malá hypoxia zvyčajne neovplyvňuje zdravie nenarodeného dieťaťa. Závažná hypoxia sprevádza ischémia.

Periventrikulárna leukomalacia. Ostatné deti

Dlho som chcel pochopiť, čo to je, máme to v diagnóze, neurológ vysvetlil naraz, ale nejako to nie je úplne jasné: "patológia bielej hmoty" - tak čo a čo to konkrétne znamená. A tu na konferencii som narazil na frázu (Kati S.), že tá istá leukomalacia má za následok 70% prípadov mozgovej obrny a epi. No, máme ťažkú ​​mozgovú obrnu, ale na poslednom EEG dokonca nie je žiadna konvulzívna pripravenosť, aj keď bola a bola vážna. Preto sa pre mňa celkom zaujímalo, čo tento termín znamená v praxi. Be.

Známky nedokončenej myelinácie na MRI. Ostatné deti

O čom to hovorí? Ospravedlňujeme sa, že som chorý, len sa opýtajte žiadneho.

Choroidný plex mozgu

Cysty cievneho plexu mozgu

Cystový vaskulárny plex v novorodencoch je bežnejší ako u ľudí iných vekových kategórií. Je absorbovaná prevažnou väčšinou sama osebe a 99,9% prípadov neprináša veľkú škodu vývoju dieťaťa.

Obsah:

Táto diagnóza vystrašila rodičov, pretože jej meno je v súlade s názvom vážneho vzdelania - cievnej cysty. Ale ide o dve rôzne choroby s rôznymi prejavmi a dôsledkami.

Čo je to táto choroba?

Cysta je malá guľa s tekutinou vo vnútri. Táto forma sa môže objaviť na úplne odlišných miestach. Je to akýsi signál tela, že došlo k poruche.

Diagnóza cysty choroidného plexu u plodu nie je nezvyčajná. Do konca tretieho trimestra to najčastejšie rieši. V lekárskej praxi sa takéto cysty nepovažujú za patologický prejav.

Ak sa tento novotvar vyskytuje u dieťaťa, potom je s najväčšou pravdepodobnosťou výsledkom ťažkého tehotenstva alebo infekcie, ktoré utrpela matka počas jej dieťaťa.

Choroidný plexus je zbavený nervových zakončení. Ich hlavným cieľom je produkcia cerebrospinálnej tekutiny, tekutiny okolo miechy a mozgu.

Toto je prvý systém tela, ktorý sa objavuje v budúcom dieťati. S rýchlym tempom rastu a vývoja mozgu je pravdepodobné, že vyplní prázdne tekutiny. Takže tieto gule sú tvorené. Nemajú žiadny vplyv na mozog a jeho prácu.

Bez "partnera" nie je cysta choroidného plexu nebezpečná. Ale v kombinácii s inými patologickými zmenami sú možné negatívne dôsledky. Preto keď sa zistí, lekár predpíše rad vyšetrení na zistenie absencie iných patológií. Ak výsledky potvrdia prítomnosť iba cysty cievneho plexu, prognóza bude priaznivá.

Novotvar plodu

Táto anomália neovplyvňuje vývoj a blaho "puzozhitel". Ochorenie je zriedkavé, vyskytuje sa iba v 3% prípadov.

V 6. týždni sa začnú tvoriť cievne plexy dieťaťa. Je to dosť komplikovaný systém. Prítomnosť dvoch plexusov naznačuje, že obe hemisféry mozgu budú primerane rozvíjať.

Cysta choroidálneho plexu mozgu u plodu je diagnostikovaná v 14. a 22. týždni. Podľa štatistík sa 28. týždeň tehotenstva tento novotvar samovrúca. Ukazuje sa, že v čase, keď sa začne rozvíjať mozog dieťaťa, nič neovplyvňuje jeho fungovanie.

Choroba u novorodenca

Cysta choroidného plexu u novorodenca môže byť výsledkom vrodenej abnormality alebo pôrodnej traumy. Môže sa vyskytnúť na pozadí poruchy metabolizmu, nesprávnej cirkulácie, poranenia hlavy alebo meningitídy.

Všetky tieto faktory môžu viesť k nekróze tkaniva a v dôsledku toho k tvorbe bubliny s kvapalinou.

Mozgová tekutina v malých častiach tečie do choroidného plexu a je tam zachytená. Tak sa tvoria cysty. Dojčatá majú jednorazové a bilaterálne cysty.

Identifikácia ochorenia je možná len s diagnostickou štúdiou. Vyslovené príznaky chýbajú. Neexistujú žiadne ohrozenia vývoja alebo zdravia dieťaťa. Pseudocysty vo väčšine prípadov sa samy eliminujú do 1 roka.

Patológia cievneho plexu u dospelých

Takáto lézia v mozgu u dospelých je veľmi zriedkavá. Patológia choroidálneho plexu môže byť vrodená alebo vyplýva z mikroskopu.

Diagnóza ochorenia sa vykonáva pomocou počítačovej tomografie (CT) alebo magnetickej rezonancie (MRI) oboch hemisfér. Liečba je obnoviteľná. Liečba je obmedzená na vymenovanie liekov na normalizáciu prietoku krvi a metabolizmu.

Druhy ochorení

V plodoch sa môže vytvoriť pseudocyst na rôznych miestach mozgu. Stáva sa to:

 • pravý cievny plexus;
 • ľavý cievny plexus;
 • obojstranné;
 • pozostávajúce z niekoľkých guľôčok s alkoholom.

V lekárskej praxi sa vyskytujú nasledujúce formy tejto choroby:

 1. Choroidálna cysta.
 2. Subependymálna odroda.
 3. Arachnoidová lézia.

cievovky

Choroidálna cysta - nádor v choroidnom plexu pravostrannej alebo ľavej bočnej komory. Ak chcete vyvolať vznik tejto choroby, môžete infikovať alebo kyslík hladiť dieťa počas pôrodu.

S rastúcim vekom pacient môže mať:

 • bolesti hlavy;
 • neurologické zášklby končatín;
 • kŕče.

subendymal

Tento druh manifestácie sa prejavuje vo forme malých vezikúl s cerebrospinálnou tekutinou, ktoré sa objavujú pod výstelkou mozgu. Cysta sa tvorí v dutinách.

Poškodenie niekoľkých kapilár, ktoré sa získali počas pôrodu, môže spôsobiť bubliny, pretože v tomto momente krv v malom objeme spadá pod plášť. Výsledný hematóm je spracovaný "špeciálnymi bunkami". V dôsledku toho sa krv nahradí alkoholom.

Takáto cysta nevyžaduje lekárske zákroky. Spontánne zmizne s časom.

pavučinovitý

Tento druh sa nachádza medzi tvrdým povrchom a mäkkou škrupinou. Príčiny arachnoidnej cysty môžu byť:

 • infekčné ochorenie tehotnej ženy;
 • ťažké tehotenstvo;
 • ťažké pôrod.

Kým bublina nerastie, všetko je v poriadku, dieťa necíti žiadne nepohodlie. Ale ak cysta začala rásť, tento proces je sprevádzaný nasledujúcimi príznakmi:

 • Bolesti hlavy.
 • Zlá chuť.
 • Nespavosť.
 • Letargia.
 • Regurgitácia a zvracanie.
 • Pravidelné zášklby končatín.

Cieľom terapie je vylúčenie symptómov, stabilizácia odtoku mozgovej tekutiny a prevencia edémov.

Možné príčiny

Doteraz neboli príčiny výskytu cýst v oblasti choroidálneho plexu ešte úplne študované.

 • Otras mozgu.
 • Ischemická alebo hemoragická mŕtvica.
 • Úrazy spôsobené generickým procesom.
 • Microstroke.
 • Aneuryzma.

Ak choroba nastane po narodení, môže to byť spôsobené:

 • herpes;
 • krvácanie počas pôrodu;
 • infekčné ochorenie.

symptomatológie

Vyjadrené príznaky pri tejto chorobe chýbajú. Najzávažnejšie možné prejavy:

 • Prítomnosť hypertonicity u dojčiat.
 • Vysoký tlak v hlave.
 • Dysfunkcia orgánov sluchu a zraku.
 • Porucha pohybu.

Ak je cysta umiestnená takým spôsobom, že vytvára tlak na blízke tkanivá, ich práca je narušená. V takýchto prípadoch sú možné epileptické záchvaty. Na to musí byť veľkolepý a umiestnený na určitých miestach - centrách mozgu.

diagnostika

Najčastejšie sa táto choroba diagnostikuje u plodu až do 20 týždňov. Po prekonaní tejto vekovej hranice zmizne cyst choroidného plexu bez stopy. V niektorých prípadoch sa môže dieťa narodiť s touto chorobou.

Podľa štatistík po dosiahnutí veku 2 mesiacov sa dieťa zbaví tohto novotvaru. V ojedinelých prípadoch ochorenie zostáva u človeka po celý život bez toho, aby spôsobovalo významné poškodenie zdravia pacienta.

Ultrazvukový stroj sa používa na diagnostiku cystov u plodu a novorodenca. Výsledky štúdie sú zaznamenané a hlásené tehotnej žene.

Diagnóza mozgovej cysty novorodenca sa uskutočňuje pomocou echoalis, čiže pomocou ultrazvuku alebo neurosonografie. Rodičia sa nemusia obávať: tento postup je úplne bezbolestný a nebráni tomu dieťaťu.

Je to bezpečné a nemá žiadne kontraindikácie. Neobsahuje ani prípravné postupy.

Takže v štruktúre mozgu dochádza iba k deťom. Dôvodom je prítomnosť fontány u dieťaťa v tomto veku (oblasť hlavy, ktorá nie je pokrytá kostným tkanivom). Ultrazvuk prechádza cez to, zobrazuje príslušný obrázok na obrazovke. Stojí za zmienku, že všetky predčasne narodené deti narodené asfyxiou sú vystavené tomuto postupu.

Ak chcete zistiť, aký typ cysty sa vykonáva ďalší výskum. Na tento účel pomocou CT a MRI. Ak chcete zistiť príčinu ochorenia:

 1. Dopplerovská sonografia sa vykonáva.
 2. Skontrolujte stav srdca.
 3. Vykonajte krvný test.
 4. Zmerajte tlak.

Priebeh liečby

Na základe dosiahnutých výsledkov odborník rozhodne, aké opatrenia by mali byť prijaté. Špeciálna liečba tejto choroby chýba, pretože choroba je eliminovaná. V zriedkavých prípadoch je pacientovi predpísané lieky, ktoré urýchľujú resorpciu cysty. Priebeh takejto terapie zahŕňa:

 • Zinnarizina na posilnenie stien krvných ciev. Pomáha normalizovať stav tela a zbaviť sa bubliny kvapalinou.
 • Cavinton, ak bol narušený krvný obeh v mozgu.

Tieto lieky sú dobre tolerované a nemajú vážne vedľajšie účinky. Avšak bez vymenovania a konzultácie s ošetrujúcim lekárom by ste ich nemali užívať. Rovnako ako pri liečbe ochorení spojených s mozgovou aktivitou je dôležitá každá nuance.

V niektorých prípadoch sú preventívne vyšetrenia vymenované každé tri mesiace. Toto sa vykonáva na monitorovanie stavu pacienta.

Mám sa báť následkov?

Cysta choroidného plexu nepredstavuje hrozbu pre zdravie a život pacienta. Umiestnenie cysty neovplyvňuje priaznivý výsledok ochorenia. Nezáleží na tom, v ktorej komore sa "posadila" - vpravo alebo vľavo.

Toto je charakterizované charakteristikami ochorenia:

 1. Cysta je schopná bežať sama.
 2. Počas celého svojho života môže byť v "režime spánku".

Len v 0,1% prípadov môže začať rásť. Avšak v prevažnej väčšine prípadov cysta choroidného plexu vyrieši pred narodením dieťaťa alebo v detstve bez toho, aby mal osobitný vplyv na kvalitu života a vývoj.

Cysty u dojčiat

Cystická novotvary je dnes považovaný za dosť bežný patológie novorodencov, dojčiat a detí v prvom roku života s rôznou lokalizáciou - cysta mozgu, semenníkov a semenovodu, dermoid cysty, polycystických ochorenia obličiek a vaječníkov cysty sleziny a ďalších orgánov. Najčastejšie diagnostikované cystické útvary mozgu.

Cysta mozgu u dojčiat

Mozgová cysta sa často vyskytuje u detí od detstva. Vzhľad týchto typov benígne nádory spôsobené nesprávnou pokládkou a diferenciácie tkanív nervového systému, mozgových porúch obehu alebo anoxie neuróny centrálneho nervového systému v maternici. Časté cysty sa samy rozpúšťajú ešte pred narodením dieťaťa alebo v prvom roku jeho života. Identifikácia týchto patologických útvarov sa uskutočňuje pomocou ultrazvuku, preto ak sa predpokladá, že majú cysty, novorodenci sú diagnostikovaní v novorodeneckom období alebo v prvých mesiacoch života.

Väčšina druhov cystí nemá negatívny vplyv na mozgovú aktivitu a psychoemotional vývoj dieťaťa, ale s určitou lokalizáciou novotvaru môže dieťa prejaviť rôzne patologické príznaky neurologickej povahy:

 • bolesti hlavy, ktoré sa prejavujú ako úzkosť dieťaťa, bezvýznamný alebo monotónny výkrik, poruchy spánku;
 • letargia, adynamia;
 • problémy s videním;
 • sluchové postihnutie.

Po stanovení prítomnosti abnormálnych porastov (ultrazvuk, CT, MRI), je potrebné vidieť špecialista pre úplné preskúmanie destináciu - diagnostika nádorov určuje jeho lokalizácia, štruktúry a ďalšie ukazovatele, ktoré umožňujú rozhodnúť vhodnú liečbu. Pre deti s cystou, bez ohľadu na typ liečby, sa každý mesiac vykonávajú ultrazvukové vyšetrenia na sledovanie veľkosti nádoru.

Symptómy mozgovej cysty u dojčiat

Cév mozgu je kavitárny nádor, naplnený tekutinou, lokalizovaný v rôznych častiach mozgu. Znaky cystov u novorodencov závisia od umiestnenia, typu a veľkosti nádoru, ako aj od vývoja komplikácií:

 • hnisanie;
 • malígna degenerácia nádorových buniek;
 • zápalových procesov.

Malé cysty môžu byť asymptomatické, ale existuje niekoľko neurologických príznakov, ktoré môžu naznačovať prítomnosť mozgovej cysty:

 • pretrvávajúce bolesti hlavy, ktoré sa prejavujú ako úzkosť a plačú dieťa;
 • zhoršená koordinácia pohybov s oneskorenými neurologickými reakciami;
 • tremor končatín;
 • vypuklý fontanel;
 • porušenie citlivosti v končatinách (necitlivosť dieťaťa na bolesť);
 • hypo - alebo hypertonia jedného svalu alebo špecifickej svalovej skupiny;
 • poškodenie sluchu a zraku;
 • pretrvávajúca regurgitácia a zvracanie;
 • rôzne typy porúch spánku;
 • mentálna retardácia dieťaťa;
 • konvulzívny syndróm.

V 90% prípadov mozgové cysty zmiznú samy. Ale keď sa tvorí cysty po narodení alebo s aktívnym rastom vrodených cyst, je potrebná chirurgická intervencia, ktorá závisí od miesta a príznakov novotvaru. Obzvlášť nebezpečné pre zdravie a život dieťaťa sú cysty, ktoré majú veľké rozmery - môžu meniť svoju polohu, významne stlačiť okolité tkanivá a mať mechanický účinok na tkanivá a štruktúry mozgu. V dôsledku toho dieťa vyvíja konvulzívne záchvaty, ktoré spomaľujú jeho psycho-emocionálny vývoj a v niektorých prípadoch vedú k vzniku hemoragických mozgových príhod. S včasnou diagnózou a adekvátnou terapiou (liekom alebo chirurgickým zákrokom) u takmer všetkých novorodencov a dojčiat je prognóza cysty mozgu pozitívna.

Etiologické faktory vo vývoji mozgových cýst u dojčiat

Dôvody pre tvorbu cýst nervového systému u novorodencov, vo väčšine prípadov v súvislosti s mechanizmami jeho vzniku a rôznych patologických faktorov (vírusy, toxíny, lieky) pôsobiacimi na fetálnych mozgových buniek v maternici, veľký význam má genetickú predispozíciu k tvorbe nádorov.

Dnes sú tieto typy nádorov najčastejšie u novorodencov:

1) cyst choroidového plexu, ktorý sa objaví v dôsledku infekcie plodu vírusom herpes, je potrebná chirurgická liečba;

2) subependymálna (intracerebrálna) cysta sa vyvíja v dôsledku kyslíkového hladovania mozgových tkanív, ktorý je príčinou smrti neurónov a na ich mieste vzniká cystická neoplazma. Tento typ cysty bez včasnej chirurgickej intervencie môže spôsobiť významné poškodenie vývoja dieťaťa (mentálna retardácia, oneskorenie reči, zhoršenie zraku, vestibulárne poruchy);

3) arachnoidná cysta - tento typ nádoru je lokalizovaný medzi priestorami mozgu a môže sa vyvinúť v ktorejkoľvek časti mozgu plodu. Liečba arachnoidnej cysty sa uskutočňuje pomocou rôznych metód chirurgických zákrokov (endoskopická chirurgia, kraniotómia alebo chirurgický zákrok). Pri absencii operatívneho zásahu dieťa tvorí významné poruchy v neuropsychiatrickej sfére;

4) traumatické (získané) cysty - vzniknuté v dôsledku poranenia, stláčania alebo kontúzie počas pôrodu, s rozvojom intrakraniálneho krvácania a prispieva k rozvoju rôznych typov nádorov mozgu.

Cysty cievneho plexu u novorodenca

Cysta choroid plexus u dojčiat a detí - patologického nádor, ktorý sa objaví v maternici vzhľadom k cystickej porastov mozgových ciev v dôsledku negatívneho vplyvu patogénov vnútromaternicové infekcie (často pri infikovaných vírusom herpes alebo toxoplazmózy), zatiaľ čo nesie dieťa. Choroidné plexusy sú štruktúry, ktoré nemajú žiadne nervové zakončenia a hrajú obrovskú úlohu pri príprave krvi do mozgu plodu a jeho dozrievaní, ich aktívny vývoj začína od šiesteho týždňa vývoja dieťaťa. So skorou infekciou dieťaťa a vznikom cysty choroidálneho plexu sa tieto formácie často rozpúšťajú pred tehotenstvom - odborníci to pripisujú aktívnemu rastu a vývoju nervového systému plodu. Tiež tieto nádory nemajú vplyv na vývoj dieťaťa. Cysty strednej a veľkej veľkosti cievneho plexu sa stanovujú ultrazvukovým vyšetrením fetálneho vnútromaternicového vývojového týždňa. Ale tieto patologické novotvary vaskulárnych plexusov mozgu sa môžu u novorodencov objaviť už po pôrode masívnou infekciou plodu v neskorom tehotenstve alebo pri pôrode s postupnou realizáciou vnútromaternicovej infekcie. Cysta vaskulárny plexus u dojčiat označované ako "mäkké markery", ktoré sú úplne neškodné, a nemá vplyv na funkciu a vývoj mozgu, ale môže zvýšiť možnosť vzniku ďalších ochorení alebo poruchy spôsobiť funkčné systémy. Vo väčšine prípadov prechádzajú tieto nádory do prvého roka života dieťaťa bez stopy.

V súvislosti s rizikom vzniku rôznych ochorení iných orgánov je pri stanovovaní diagnózy cysty cievnych plexusov nevyhnutné povinné ultrazvukové sledovanie prítomnosti, lokalizácie a komorbidít. Dieťa je opätovne vyšetrené vo veku troch mesiacov, potom v šiestich mesiacoch a vo veku jedna. Pri absencii pozitívnej dynamiky resorbcie cysty sa ošetrujúci lekár na základe výsledkov výskumu a vývoja dieťaťa rozhodne o ďalšom pozorovaní alebo liečbe dieťaťa individuálne.

Subependymálna mozgová cysta u novorodenca

Subependymálna cysta sa považuje za vážnu patológiu, ktorá sa tvorí v mozgovom tkanive plodu alebo novorodenca kvôli výraznému hladovaniu mozgového tkaniva kyslíkom alebo v dôsledku krvácania do komôr mozgu počas poranení pôrodov. Často sa tento typ cystických novotvarov rozpúšťa sami, ale povinné monitorovanie (ultrazvuk mozgu) a špeciálny priebeh liečby sú potrebné.

Vo väčšine prípadov sa tento typ cysty nezvyšuje vo veľkosti a neovplyvňuje vývoj dieťaťa. Ale pri veľkých rozmeroch môže subependymálna cysta spôsobiť posun mozgového tkaniva, čo vedie k vzniku a progresii neurologických symptómov vyžadujúcich okamžitú chirurgickú liečbu.

Choroidálna cysta u novorodencov

Choroidálna cysta u novorodenca je cystická neoplazia choroidálneho plexu mozgu. Tento typ cysty sa môže vyvinúť v dôsledku zavedenia a progresie infekčného procesu v tele alebo traumatického poškodenia mozgu plodu počas tehotenstva alebo v dôsledku poranenia pôrodu. Choroidálne cysty sú predmetom povinného odstránenia kvôli skutočnosti, že pravdepodobnosť sebestrezorpcie tohto typu cysty je 45%.

Známky prítomnosti choroidálnej cysty u novorodencov sú:

 • svalové zášklby a / alebo konvulzívne reakcie;
 • neustále úzkosť dieťaťa alebo naopak výrazná ospalosť;
 • neustály plač kvôli vážnym bolestiam hlavy;
 • pretrvávajúca regurgitácia a vracanie;
 • nedostatok koordinácie pohybov.

Taktiež tento typ cysty môže výrazne spomaliť vývoj a tvorbu dieťaťa. Diagnóza tejto cystickej formácie sa uskutočňuje pomocou ultrazvuku (neuroseografia mozgu cez veľkú pružinu). Liečba je predpisovaná individuálne a vo väčšine prípadov chirurgicky v kombinácii s farmakoterapiou.

Arachnoidná cysta mozgu u dojčiat

Arachnoidová cysta u novorodenca sa považuje za vzácnu mozgovú abnormalitu, ktorá sa vyskytuje u 3% dojčiat.

Tento typ cysty je tenkostenná intrakraniálna formácia medzi arachnoidnou membránou a povrchom mozgu.

Existujú dva typy arachnoidných cystí:

 • primárne (vrodené novotvary), ktoré sú diagnostikované v neskorom tehotenstve alebo v prvých hodinách života dieťaťa;
 • sekundárne (získané) sa vyvíjajú v dôsledku zápalového procesu alebo chirurgického zákroku (tvorba cyst dochádza, keď sa odstráni iný typ nádoru alebo sa odstránia hematómy).

Najčastejšie sa tento typ cysty vyvíja u novorodencov.

Symptómy arachnoidných cyst u novorodenca sú: bolesti hlavy, vracanie, triaška končatín, kŕče.

Arachnoidová cysta vo väčšine prípadov má pozitívnu prognózu a včasná liečba neovplyvňuje vývoj dieťaťa.

Periventrikulárna cysta u dojčaťa

Perifentrikulárna cysta vzniká ako dôsledok bielej hmoty mozgu v dôsledku vzniku ložísk nekrózy a je jedným z typov hypoxicko-ischemického poškodenia mozgu, infekčných ochorení, abnormalít vývoja mozgu v maternici a počas pôrodu, ako aj najbežnejšou príčinou paralýzy u dojčiat.

Liečba periventrikulárnej cysty je veľmi zložitá a je určená individuálne, pričom sa kombinuje liečba a chirurgická liečba. Tento typ samotných cystov je extrémne zriedkavo vyriešený.

Subependymálna cysta u dojčaťa

Subendendymálna cysta u novorodenca sa vyvíja v dôsledku cirkulačnej nedostatočnosti v mozgových komorách, ktorá spôsobuje smrť buniek a tkanív a na ich mieste vzniká dutina a vzniká cystická forma nádorov.

Únik tohto typu cysty môže byť asymptomatický a neovplyvňuje vývoj dieťaťa, ale môže spôsobiť vývoj ďalších patologických procesov mozgu. Liečba subependymálnej cysty zahŕňa medikamentóznu terapiu, operáciu a dynamické pozorovanie neurológom.

Ďalšie miesta cysty u dojčiat

Ovariálna cysta u dojčiat

Táto patológia sa vyskytuje pomerne často u novorodencov, považuje sa za funkčný nádor a nevzťahuje sa na malígne nádory a tiež má tendenciu k samoregulácii bez nutnosti chirurgického zákroku. Liečba ovariálnych cýst vykonávaná rôznymi lekárskymi metódami. Rozdiel sa považuje za viacnásobné cysty (polycystická rakovina vaječníkov), ktoré negatívne ovplyvňujú hormóny dieťaťa alebo majú tendenciu premeniť sa na malígny nádor, ktorý sa rýchlo vyvíja a má agresívny rast.

Zhubné nádory vaječníkov u dojčiat sú mimoriadne zriedkavé.

Cysta spermatickej šnúry u dojčiat

Cysta spermatickej šnúry je nahromadenie tekutiny, keď nie je uzavretý vaginálny proces peritonea (v membránach spermatického kordu). Pokiaľ ide o funkčnosť, tento typ cysty sa podobá kvapkaniu semenníka a tiež sa zdá, že liečba tohto novotvaru s liečbou kvapkadla je chirurgická intervencia.

V priebehu vnútromaternicového vývoja sa plodová semennica sťahuje do miešku cez inguinálny kanál spolu s výrastkom peritonea. Tento proces sa zvyčajne vyrieši pred narodením dieťaťa, ale ak sú procesy spontánneho odstránenia narušené, vzniknú cystické neoplazmy spermickej šnúry, ktoré sú pri diagnostikovaní často zamieňané s inguinálnou herniou s podobnými príznakmi - zvýšením skrotu a opuchom v inguinálnej oblasti. Pri objavení sa týchto znakov u novorodencov by mali rodičia ihneď kontaktovať pediatrického urológa alebo lekára.

Cukrová vajíčka u dieťaťa

Testikulárne cysty u novorodencov sú benígne nádory, ktoré vyzerajú ako brušný nádor s tekutinou v oblasti epididymisu. Cysty majú hladkú, jemnú a dobre definovanú štruktúru. Je potrebné odlíšiť tento novotvar od kvapôčky semenníkov, hernií a varikokély.

Aktualizácia diagnózy sa vykonáva pomocou ultrazvukového a iného inštrumentálneho štúdia, vyšetrenia a histórie. Veľkosť cysty semenníka nepresahuje 1-2 cm a môže spôsobiť nepohodlie pre deti a poruchy močenia. Liečba cyst sa uskutočňuje chirurgickým zákrokom po roku pozorovania v súvislosti s pravdepodobnosťou sebestačnej resorpcie nádoru. Nedostatočná liečba cystov spermickej šnúry v dospelosti môže spôsobiť obštrukčné formy neplodnosti, erektilnej dysfunkcie a impotencie.

Cysty obličiek u dojčiat

Renálne cysty sú asymptomatické a neovplyvňujú funkciu obličiek. Cystická neoplazma sa určuje pomocou ultrazvukových vyšetrení obličiek, čo vám umožňuje presne určiť umiestnenie cysty a charakteristiky jeho krvného zásobovania.

Existuje niekoľko typov cystov obličiek u novorodencov:

 • jednostranné cysty vyplývajúce z rozvoja sprievodných ochorení obličiek;
 • kortikálne cysty (pri diagnostike tohto typu cysty na jednej obličke sa na druhej obličke často zistí nádor).

Okrem ultrazvukových vyšetrení na diagnostiku cystov u novorodencov sa vykonáva duplexná kontrola obličiek, čo umožňuje určiť malignitu procesu.

Liečba cystov obličiek sa vykonáva lekárskym ošetrením, v prvom roku života dieťaťa sa vyskytujú aj prípady samorezistencie.

Slezinová cysta u dojčiat

Cysta sleziny u novorodenca je definovaná ako dutina v parenchýme orgánu plneného tekutinou. Zároveň sa neodporúča chirurgické odstránenie tohto typu cysty - pravdepodobnosť straty orgánu je vysoká, a preto sa liečba uskutočňuje pomocou lekárskych metód.

Príčiny vývoja cysty sleziny sú determinované vrodenými poruchami embryogenézy. Niekedy sa falošné cysty vyvíjajú samostatne a nevyžadujú liečbu.

Cysty na jazyku u dojčaťa

Cysta v jazyku novorodenca určujú vývojové anomálie štítnej žľazy a vyskytuje sa dosť často.

Klinický obraz závisí od veľkosti nádoru a jeho lokalizácie v jazyku:

 • malé cysty sú definované ako nádor v jazyku bez klinických prejavov;
 • veľká cysta umiestnená vpredu často zasahuje do príjmu potravy, takže musí byť odstránená.

V prevažnej väčšine prípadov sa cysty v jazyku novorodenca vyriešia nezávisle v prvých mesiacoch života dieťaťa. S postupom cysty - spôsob liečby závisí od charakteristík štruktúry a lokalizácie cysty.

Hlavnou metódou chirurgickej intervencie cysty na jazyku je disekcia cystického novotvaru.

Cysty v ústach novorodenca

Cysta u novorodenca v ústnej dutine je genetická patológia spojená s rôznymi infekčnými procesmi v tele. V závislosti od miesta vylučujú cysty jazyku, palatínové a gynekologické cysty s histogenézou.

Diagnózu, určenie príčiny cysty a rozhodnutie o spôsoboch liečby vykonáva zubár. Na tento účel sa na určenie lokalizácie novotvaru používajú rôzne diagnostické metódy (rádiografia alebo ultrazvuk ústnej dutiny). Je dôležité vedieť, že 90% týchto cyst sa rozpúšťa v prvom roku života, preto je v absolútne nevyhnutnej miere používanie liekov a chirurgických zákrokov až do roka.

Palatínové cysty dieťa

Cysty na oblohe u novorodencov (Epsteinove perly) sa nepovažujú za patologický fenomén a sú pozorované takmer u všetkých detí v prvých týždňoch života a po prvom mesiaci života dieťaťa zmiznú.

Sú tvorené epiteliálnymi inklúziami, ktoré sa nachádzajú pozdĺž fúznej línie palatálnych platničiek a vyzerajú ako žltkasté alebo biele tuberkulózy v oblasti palatinálneho stehu. Palatínové cysty nevyžadujú liečbu.

Cysty na ďasná dieťaťa

Gingiválne cysty u dojčiat sa tvoria in utero z ektodermálneho ligamentu (dentálnej platničky), ktorá je základom pre tvorbu zubov, tak mliečnych, ako aj trvalých. Pozostatky dosky sú považované za príčiny vzniku malých gingiválnych nádorov a cyst. Novotvary lokalizované priamo na ďasná sa nazývajú Bon uzol a cysty, ktoré sa vyvíjajú pri procese alveolárneho hrebeňa, sa nazývajú gingiválne cysty.

Tieto cysty majú vzhľad malých guľôčok bielej alebo žlto sfarbenej farby, absolútne bezbolestné a nezvyšujú dieťa nepohodlie a nepohodlie. Rozpúšťajú sa v prvých týždňoch života dieťaťa alebo zmiznú úplne, keď sa objavia mliečne zuby.

Diagnóza cysty u dojčiat

Diagnóza novorodeneckých cystov vo väčšine prípadov závisí od prítomnosti symptómov a lokalizácie ochorenia (najmä v prítomnosti asymptomatických foriem).

Na diagnostiku mozgových cyst najčastejšie používajú ultrazvukové vyšetrenie mozgu (neurosonografia cez prameň novorodenca). Počítačová tomografia (CT) a magnetická rezonancia (magnetická rezonancia) majú vysokú presnosť.

Aj za prítomnosti cysty hlavy sa použije diagnóza pomocou Dopplerovho vyšetrenia mozgových ciev, vyšetrenie a meranie očného podvalu.

Ultrazvuk, punkcia a počítačová tomografia sa používajú na diagnostiku vaječníkov, spermií a testikulárnych cyst.

Cysty obličiek a sleziny sú diagnostikované palpáciou, ultrazvukom a počítačovou tomografiou.

Cysty ústnej dutiny sú určené vizuálnym vyšetrením (vyšetrenie zubára), röntgenom a ultrazvukom

Prognóza cysty u dojčiat

Prognóza cystických novotvarov u novorodencov je vo väčšine prípadov pozitívna kvôli spontánnej resorpcii mnohých druhov cystov v prvom roku života dieťaťa a nevadí mu dieťa. Ale nezabudnite na možné negatívne účinky cystov - hojenie, pretrhnutie stien, rýchly rast a stláčanie a klíčenie v blízkych orgánoch a štruktúrach, malígna degenerácia a progresia rakoviny. Preto pri diagnostike cystických novotvarov je potrebné neustále monitorovanie tohto patologického procesu a v niektorých prípadoch aj liečba drogami.

Choroidný plex mozgu

VASKULÁRNE prepojenie mozgu (plexus choroidei, plexus chorioidei) je tvorba ciev-epitelu umiestnená v komorách mozgu, ktoré sú derivátmi pia mater. Pia mater (pozri meningy) preniká do komôr mozgu (pozri) a podieľa sa na tvorbe S. s. (Obrázok 1).

obsah

Porovnávacia anatómia

Phylogenetický vývoj S. s. spojené s transformáciou mozgu, najmä jeho komôr. V rybách S., s. málo vyvinuté, sa vyskytujú v streche spoločnej dutiny komory predného mozgu, ako aj v streche komôr stredného a kosoštvorcového mozgu.

U obojživelníkov S. s. čiastočne zapustené do dutiny dvoch bočných komôr predného mozgu. S. str. Komory strednej (tretej komory) a kosoštvorcového mozgu (štvrtá komora) sú umiestnené v ich streche.

V nasledujúcich triedach stavovcov, počnúc plazmi, S. p. bočné komory sa zavádzajú do ich dutín a spájajú cez medzikomorové otvory S. p. tretej komory. Cievne bázy tretej a štvrtej komôrky tvoria záhyby s rozvinutou kapilárnou sieťou smerujúcou k dutine komôr. Zadná časť strechy štvrtej komory plazov je tenká stena, ktorou difunduje cerebrospinálna tekutina. U cicavcov sa zvyšuje prehnutie cievnej bázy tretej a štvrtej komory. S. str. viac rozvinuté.

embryogenézy

3. týždeň. embryonálny vývoj v dorzálnej doštičke (strešná platňa) neurálnej trubice je v epiteliu S. s. (epitelium plexus choroidei). Počas regionálnej diferenciácie prednej neurálnej trubice v 4. týždni. 3 mozgové vezikuly tvoria: predné, stredné a kosoštvorcové s vnútornými dutinami naplnenými mozgovomiechovou tekutinou. Stenu týchto dutín tvorí vrstva ependymálnych buniek. Krvné cievy s mäkkým krytom, ktoré vyrastú do ependymy, ju stlačia do dutiny bublín a vytvárajú záhyby ependymy, S. sa vkladajú do raže. Pred ostatnými (4. - 5. týždeň) S. štvrtá komora, potom (v 6-7 týždni.) - tretia komora a nakoniec v 7. - 9. týždni - bočné komory. Súčasne S. p. tretej komory, keď prechádza do podobnej formácie laterálnych komôr.

anatómia

Cievne základňa štvrtej komory (tela choroidea ventriculi Quart) je rozkladací Pial, ependýmová bunka vyfúkol spolu s štvrtej komory, a má tvar trojuholníkové dosky susediace s dolnou mozgovej plachty. Jeho základňa je smerovaná dopredu a nahor, vrchol je smerom k dolnému rohu kosočtverca a okraje sú smerom k bočným okrajom dolnej mozgovej plachty. Ona je spoločne so spodnou mozgovou plachtou späť strechy štvrtej komory. V cievnej báze dochádza k rozvinutiu krvných ciev a tvorbe S. s. štvrtá komora (plexus choroideus ventriculi quarti). V tomto plexu sa rozlišuje priemerná šikmá pozdĺžna časť ležiaca v štvrtej komore a pozdĺžna časť prechádzajúca do jej bočných vreciek. S. str. predná a zadná villózna vetva štvrtej komory tvoria štvrtú komoru (r. choroidei ventriculi štvrtina a st.). Predná villózna vetva štvrtej komory sa odchyľuje od prednej dolnej cerebelárnej tepny (a. Cerebelli inferior anterior) v blízkosti skratiek (flokulus) a rozvetvenie v cievnej báze vytvára S. s. bočné vrecko štvrtej komory. Zadná vilovitá vetva štvrtej komory sa odvíja od zadnej dolnej cerebelárnej tepny (a. Cerebelli inferior posterior) a konárov v strednej časti C. s. Výtok krvi zo S. s. štvrtá komora sa uskutočňuje pozdĺž niekoľkých žíl, ktoré prúdia do bazálnej alebo hlavnej mozgovej žily. Z S. p., Ktorý sa nachádza v oblasti bočné vrecká, krv prúdiaca žilách bočné vrecká štvrtej komory (w. Recessus lateralis ventriculi Quart) do stredného mozgu žily (v. Mesencephalicae).

Cievny základ tretej komory je tenká doska umiestnená pod mozgovou klenbou medzi pravým a ľavým talamom (viď.), Pričom to môže byť viditeľné po odstránení corpus callosum a klenby mozgu. Jeho tvar závisí od tvaru a veľkosti tretej komory. Vo vaskulárnej báze tejto komory sú 3 časti: stredný, uzavretý medzi mozgovými pásikmi talamu a dvoma bočnými, zakrývajúci horný povrch talamu; okrem toho sú pravé a ľavé okraje, horné a spodné listy. Horná časť uzatvára trojuholníkovú medzeru medzi nohami foriska mozgu, nižšia - priliehajúca k ependymu tretej komory. Spolu s ependymom tvorí cievna základňa strechu tretej komory. Za líniami cievnej základne sa rozbieha. Horná sa rozprestiera na telosový zväzok, oblúk a potom na hemisféra mozgu, kde je mäkká škrupina mozgu; spodná časť pokrýva horný povrch talamu. Z dolného listu na každej strane stredovej čiary sa do dutiny tretej komory vkladajú laloky, laloky a uzliny S. tretej komory. Predný plex sa blíži k ventrikulárnej foramine, ktorou sa spája s S. bočné komory.

V S. p. Tretia komora vetva vnútorné a vonkajšie zadné klkov vetvy (pánov. Choroidei posteriores med. A lat.) V zadnej mozgovej tepny (a. Cerebri po.) A klkov vetvy (rr. Choroidei ventriculi TERTIO) predné ciliárne artérie (a. Choroidea mravec)., Mediálne zadné vilovité vetvy (1-3) sa zvyčajne odchyľujú od postkomunikatívnej časti zadnej cerebrálnej artérie. Častejšia je jedna vetva s priemerom 0,4-0,8 mm. Sleduje mediálnu zadnú cerebrálnu artériu, obklopuje pedikúl mozgu, zapadá pod corpus callosum a vidličkami do cievnej bázy tretej komory, zúčastňuje sa formácie S. s. Prostredníctvom medventrikulárnych otvorov sa táto vetva anastomuje s laterálnou zadnou vilóznou vetvou. Klkov bočné zadná noha (1-3) vetví normálne zo zadnej časti mozgu a menej vynikajúce mozočku tepny (a. Cerebelli sup.), A je umiestnený pozdĺž talamus vankúš sa rozprestiera v cievach prostredníctvom postranných komôr. Jeden kmeň vetvy sa stretáva častejšie, kým v oblasti medzikomorových otvorov posielajú vetvy na cievny základ tretej komory. Villózne vetvy tretej komory, pochádzajúce z prednej villóznej artérie, anastomóza s zadnými vilóznymi ramenami zadnej cerebrálnej artérie. Výtok krvi z žíl S. S. tretia komora vykonáva niekoľko (3-5) tenkých žíl patriacich do zadnej skupiny prítokov vnútorných mozgových žíl (vv cerebri int.).

S. str. bočné komory (plexus choroidei ventriculorum lateralium) sú pokračovaním S. s. v tretej komore, v bočných komorách z mediálnych večierkov vystupuje rez, cez trhliny medzi talamusmi a oblúkom. Z dutiny každej komory S. p. je pokrytá vrstvou epitelu (lamina choroidea epithelialis), ktorá je pripevnená na jednej strane k oblúku a na druhej strane na pripevnenú platňu talamu (lamina affixa). Po oddelení S. s. o sa hrana oblúka nastavená pásku (Teni fornicis) a fimbriata hippokampu (fimbriata hippocampus), a pripojené k doske - vaskulárne páskou (Teni choroidea), k-raj thalame sa nachádza nad a siaha od interventrikulárních otvoru na spodnom konci húkačky. S. str. každá bočná komora je umiestnená v jej strednej časti a prechádza do dolnej (časovej) húkačky. S. str. predná villózna tepna je tvorená čiastočne vetvami strednej zadnej vilovej vetvy. Predná villózna artéria je zvyčajne vetva vnútornej karotidovej tepny (pozri), ale môže začať od stredných mozgových alebo zadných komunikujúcich artérií. Na ceste k bočnej komore dáva pobočky základnému jadru. Vienna S. p. bočnej komory tvorenej početnými komplikovanými kanálikmi. Medzi vilmi plexusového tkaniva existuje veľké množstvo žíl spojených medzi sebou anastomózami. Mnohé žily, najmä tie, ktoré čelia komorovej dutine, majú sínusové rozšírenie, tvoria slučky a polkruhy. Artery C. s. pletené žilami. Výtok krvi zo S. s. bočná komora sa vyskytuje v hornej a dolnej villóznej žilke (v. choroideae sup. a inf.). Horná viskózna žila je vytvorená z žíl S. S. v dolnom (časovom) hrudníku a strednej časti bočnej komory. Často spadá do thalamostrickej žily, zriedka do vnútornej mozgovej žily; tvorí anastomózu s nižšou vilovou žilou. Niekedy namiesto kmeňa hornej vilovej žily existuje množstvo malých žilov, ktoré prúdia priamo do vnútornej mozgovej žily. Dolná viskózna žila je vytvorená v strednej časti bočnej komory, prechádza cez prítoky cez S. s. v dolnom rohu a prúdi do bazálnej žily.

Vaskulárny základ a S. p. inervuje periarteriálny nervový plexus. n. N strany, ktoré sa tiahnu do vilóznych artérií a konárov od vnútorných karotidových a hlavných (bazilárnych, T.) tepien. Súčasne sú zdrojom sympatických vlákien horné krčné a stelátne uzliny sympatického kmeňa a parasympatický (viď Vegetatívny nervový systém) - vagusový nerv (pozri). Citlivá inervácia sa uskutočňuje vetvami trigeminálneho nervu (viď.), Tvoriac citlivé nervové zakončenia vo vaskulárnej báze a v cievach plexusov.

histológia

Choroidný plex je pokrytý jednou vrstvou kubického epitelu - vaskulárnymi epidimocytmi (ependymocyti choroidei). U plodov a novorodencov majú vaskulárne ependymocyty ciliy obklopené mikrovilmi. Podľa Scott (D.E. Scott) a kol. (1974), u dospelých sa na povrchu apikálnych buniek zachovávajú cilia. Podľa Tur-Chiniho a Ateho (J. Turchini, V. Ates, 1975) majú cilióny ependymocytov v ovocí stredné kanály, počet čiernych cilií môže dosiahnuť štyri. Vaskulárne ependymocyty sú spojené kontinuálnou zamykacou zónou (zonula occludens). V blízkosti základne bunky sa nachádza kruhové alebo oválne jadro. Cytoplazma buniek je granulárna v bazálnej časti, obsahuje veľa veľkých mitochondrií a pinocytózových vezikúl, lyzozómov a iných organel. Zložky sa tvoria na bazálnej strane vaskulárnych ependymocytov. Epitelové bunky sú umiestnené na spojivej vrstve pozostávajúcej z kolagénu a elastických vlákien, buniek spojivového tkaniva. Pod vrstvou spojivového tkaniva je vlastne S. p. Artery C. s. tvoria kapilárne podobné nádoby so širokou medzerou a stenou charakteristickou pre kapiláry (obrázok 2). Outgrowths, alebo villi, S. p. majú v strede centrálnu nádobu, steny k-rogo pozostávajú z endotelu; nádoba je obklopená vláknami spojivového tkaniva; vonkajší villus je pokrytý vaskulárnymi ependymómami. Podľa Miloratu (T. Mi-lhorat, 1976), bariéra medzi krvou S. p. a mozgovomiechového moku sa skladá zo sústavy úzkych otočnými väzbami spojovacích priľahlé epitelové bunky heterolytic systém pí-notsitoznyh cytoplazmy pľuzgieriky a lysozomy ependimotsitov systém a bunkové enzýmy spojené s aktívnou transport látok v oboch smeroch medzi plazme a CSF.

Funkčný význam

Základná podobnosť ultraštruktúry S. p. s takými epiteliálnymi štruktúrami, ako sú glomeruly, naznačuje, že funkcia S. s. spojených s produkciou a transportom mozgomorfologickej tekutiny (pozri). Weindl a Joint (A. Weindl, R. J. Joynt, 1972) nazývajú S. p. okololetrovy orgán. Okrem sekrečnej funkcie S. je dôležitá regulácia zloženia cerebrospinálnej tekutiny sacími mechanizmami ependymocytov. Pomocou mikrocinematografie s fázovým kontrastom sa zistilo, že rôzne častice, ktoré padajú na epiteliálnu výstelku C. s. Sú presunuté cibuľami a mikrovilmi do komorových otvorov. Pohyby cibule vytvárajú prúd mozgovomiechovej tekutiny, ktorý pomáha odstraňovať bunkové úlomky z povrchu choroidného plexu.

patológie

Patology S. p. najčastejšie sekundárne a kvôli ich porážke v meningitíde, tuberkulóze, hydrocefalii, syphalus a brušnej horúčke, šarlach, osýpkach, záškrtu atď. Vlastne patológia C. p. môže byť spojená s vývojom nádorov vychádzajúcich z prvkov ich tkaniva.

Najčastejšie S. s. sú postihnuté pri akútnej lymfocytárnej chorio-meningitíde (pozri lymfocytárnu choriomeningitídu). Súčasne je zaznamenaná expresia lymfocytárnej infiltrácie tkaniny S. tretej a štvrtej komory mozgu, významnej akumulácie cerebrospinálnej tekutiny v komorách mozgu a v subarachnoidnom priestore. Liečba je zameraná na základnú chorobu.

Pri tuberkulóznej meningitíde (pozri) je chorobný plexus podľa P. P. Erofeeva (1947) ovplyvnený v 73,68% a podľa Kmenta (82%). Vyskytujú sa rozsiahle perivaskulárne infiltráty prevažne lymfatického charakteru, deskvamácia a ťažká degenerácia epiteliálneho obloženia vĺn, zmeny v cievnych stenách až po fibrínovú nekrózu a niekedy aj tuberkulózne granulómy. Hron. tuberkulózna meningitída existujú javy s výraznou choroiditídou s tvorbou mnohých hľúz. Proces sa môže dokončiť s rozvojom gliózy (pozri).

Na hydrocefalus (pozri) na začiatku jeho vývoja v S. stránky. dochádza k kompenzačným adaptačným zmenám - klesá počet klonov, znižuje sa dystrofia epiteliálnych buniek, cievna sieť sa rekonštruuje. V budúcnosti sa postupne rozvíja atrofia choroidných plexusov, ktoré sa znižujú, stmavujú, sploštia, deformujú a často sa stávajú sotva viditeľnými pruhmi. Keď gistol. Štúdia určuje poškodenie vilí, často smrť epitelu, fibrózu spojivového tkaniva, sklerózu krvných ciev.

Pri ateroskleróze (pozri) v tepnách S. s. existujú usadeniny lipidov, vláknové zahusťovanie a hyperplázia vnútornej membrány. Vo veľkých arteriálnych kmeňoch, ktoré dodávajú S. stránky, môžu byť tiež rôzne aterosklerotické zmeny. S hypertenziou (pozri) v S. str. odhaľujú fenomény impregnácie plazmy a hyenózy arteriolov a vo veľkých tepnách - zhrubnutie stien a hyperplázie elastickej membrány.

S diabetes mellitus (pozri Diabetes mellitus) v bunkových prvkoch S. p. existuje vysoký obsah glykogénu s mnohými ďalšími ochoreniami - zahrnutím železa, striebra. Pri vystavení ionizujúcemu žiareniu a intoxikácii odhaľujú sklerotické zmeny stromy S. S., zvýšenie lipidových inklúzií a vakuolov v cytoplazme epiteliálnych buniek a nahromadenie lipidov v hlavnej intersticiálnej látke. S leukémiou (pozri) v S. S. st. určiť ohniská extramedulárnej hematopoézy (pozri).

Nádory S. s. sú veľmi zriedkavé. Podľa A. L. Polenova a I. S. Bab-China tvoria ca. 0,3-0,6% všetkých neoplaziem mozgu u dospelých a podľa G. P. Kornyansky až 2% u detí. Nádory sú lokalizované častejšie vo štvrtej alebo bočnej komore, menej často v tretej komore. Existujú benígne nádory - choroidný papilóm (pozri) a malígny - choroidný karcinóm. Meningovaskulárne alebo mezenchymálne nádory vychádzajúce z stromy S. S. sú oveľa menej časté. Medzi nimi sa odlišujú benígne - me-ningiyomu (viď), fibróm (pozri), angióm (pozri) - a malígny - sarkóm (pozri). Ešte zriedkavejšie sa vyskytujú dermoidné cysty (pozri Dermoid) a metastatické rakoviny S. s.

Hlavná v kliniku, obrázok na nádoroch S. stránky. bez ohľadu na ich polohu. Kalcifikácia je okluzívny syndróm (pozri). Pre nádor S. bočná komora je charakterizovaná absenciou určitého nevolu. Sim Ptomokompleks. Priebeh ochorenia je prerušený kvôli periodickému uzatvoreniu Monroeho otvoru nádorom (stredná apertúra IV ventrikuly, T.) V dôsledku toho sa vyvíja asymetrický hydrocefalus a u malých detí sa rozvíja asymetrická forma lebky.

S nádorom S. (pozri Amenorrhea), ospalosť, hypertermia (pozri Hypertermický syndróm), polydipsia (pozri), epileptické záchvaty typu Diencephalic (pozri Hypothalamic syndróm) a špeciálne hypertenzné útoky ako rigidita znižovania (pozri). Pre nádor S. štvrtá komora sa vyznačuje skorým vývojom okluzívneho syndrómu hydrocefalusu s ohniskovými symptómami zo spodnej časti štvrtej komory a mozočkovitého vermidu (pozri). Najtypickejšími príznakmi sú zvracanie, nútená poloha hlavy.

Diagnóza nádoru nachádzajúceho sa v dutine štvrtej komory sa uskutočňuje na základe klinov, údajov a výsledkov ďalších štúdií. Pri C. nádoroch. bočné a tretie komory sú rozhodujúce pri diagnostike rádiopatogénnych výskumných metód - ventrikulografia (viď.), angiografia (viď.), počítačová tomografia (pozri počítačová tomografia), gama encefalografia (pozri Encefalografia) a ventrikuloskopia. Spomedzi týchto metód je preferovaná výpočtová tomografia ako najinformatívnejšia a šetrnejšia metóda výskumu.

Liečba je rýchla. Pri malígnych nádoroch po operácii sa používa ožarovacia terapia (pozri). Ak nie je možné odstrániť nádor z dutiny tretej alebo štvrtej komory, vykonajú sa paliatívne operácie na odstránenie okluzívneho syndrómu. Prognóza je určená povahou nádoru a radikálnou povahou jeho odstránenia.

Bibliografia: Avtandilov G. G. Vaskulárny plex mozgu. (Morfológia, funkcia, patológia), Nalchik, 1962, bibliogr. A p e nt t A. A. Hydrocephalus a jeho chirurgická liečba, M., 1948; D. Bekov a S. S. Mikhailov, Atlas tepien a žíl ľudského mozgu, M., 1979; Bol na ostrove a h I. L. Vaskulárne plexusy mozgu pri infekčných ochoreniach, Bitter, 1936, bibliogr.; N. S. N. V otázke regenerácie vaskulárnych plexusov mozgu Arch. anat., gistol. a embriol, t. 35, c. 1, s. 68, 1958; Kapustina Ye V. Vývoj vaskulárnych plexusov v laterálnych komorách mozgu, tamtiež, zväzok 34, c. 2, s. 31, 1957; V architektúre Azo je architektúra choroidálneho plexu bočných komôr mozgu, ibid., zväzok 38, c. 5, s. 35, 1960; Na r a s približne vk-to a y E. B. Nádory mozgu a mozgu menubes, t. 2, strana. 672, M., 1958; Viacbodový sprievodca neurológie, ed. S. N. Davidenkova, zväzok 1, kniha. 2, s. 200, M., 1957, zväzok 3, kniha. 1, s. 238, zv. 2, s. 581, M., 1962; Základy praktickej neurochirurgie, ed. A. L. Polenová a I. S. Babchin, str. 143, 226, L., 1954; Smirnov LI Histogenéza, histológia a topografia nádorov mozgu, časť 1, M., 1951; L. I. Smirnov, 3 a L.-Bershtein, X. N. a Saven-ko, S. N. N. Na primárnych epiteliálnych nádoroch neuroektodermálneho pôvodu bol systém choroidálnych nádorov, Neuropath a psychiatria, zv. 1, s. 55, 1937; Dermietzel R. Die Darstellung eines komplexen Systémy endo-thelialer a perivaskularer Membrankontakte im Plexus chorioideus, Verh. Anat. Ges. (Jena), Bd 70, str. 461, 1976; Fujii, K., Lane k C. a. Rhoton A * L. Mikrofluorická anatómia choroidálnych artérií, štvrtá ventrikulárna a cerebelopontinová uhla, J. Neurosurg., V. 52, str. 504, 1980; Laurence, K. M. Patology of hydrocephalus, Ann. roy. Zb. Surg. Engl., V. 24, str. 388, 1959; Maillot, C., To o-ritke J.G. et Laude, M. La vascularisation de la toile choroidienne infe-riure chez l'homme, Arch. Anat. (Štrasburg), t. 59, str. 33, 1976; M i 1 h o-r a t T. H. Štruktúra a funkcia tvorby cerebrospinálnej tekutiny, Int. Rev. Cytol., V. 47, str. 225, 1976; Scott D. E. a. o. Ultraštruktúrna analýza ľudského cerebrálneho komorového systému, 3. Choroidný plexus, Cell. a. Tissue Res., Y. 150, str. 389, 1974; Turchini J. a Ates Y. S ohľadom na štruktúru štruktúry bodov, najmä na plexus choroides du fetus humain, Bull. Ass. Anat. (Nancy), t. 59, str. 794, 1975; Z a 1 k a E. Beitrage zur Pathohis-tologie des Plexus chorioideus, Virchows Arch. path. Anat., Bd 267, S. 379, 1928.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Čo je nižší infarkt myokardu

Infarkt je akútny stav, často komplikácia koronárnej choroby srdca. Je charakterizovaný nekonštantným prietokom krvi do srdca. A ak do 20 minút krv nedosiahne časť srdca, potom jej bunky zomrú.

Je glióza nebezpečná biela látka mozgu?

Choroby mozgu sú najnebezpečnejšie, pretože môžu poškodiť všetky orgány a systémy tela, zakázať mnohé z funkcií nervového systému a robiť osobu postihnutú. Glyóza bielej hmoty mozgu - choroba je veľmi závažná a vyžaduje okamžitú liečbu.

Nízka cukor baby

Glukóza je hlavným zdrojom energie pre správne fungovanie tela. Nízka hladina cukru v krvi u novorodenca môže viesť k nezvratným a nežiaducim komplikáciám pri absencii správnej a včasnej korekcie.

Aké sú príčiny krvácania z nosa u dospelého?

Ktokoľvek aspoň raz, ale musel sa vyrovnať s krvácaním z krvi. Ale nie každý vie, prečo krvácajú z nosa. Príčiny tohto javu u dospelých môžu byť veľmi odlišné: prepracovanie a únava, rany nosa, ako aj iné závažnejšie choroby.

Prehľad cerebrovaskulárneho ochorenia: príčiny, typy, symptómy a liečba

Z tohto článku sa dozviete: čo je cerebrovaskulárna choroba (skrátená CEC), jej príčiny a typy. Symptómy a spôsoby liečby.Cerebrovaskulárne ochorenie je ochorenie mozgu spôsobené postupnou progresívnou léziou mozgového tkaniva na pozadí chronických cerebrovaskulárnych nehôd.

Čo zvyšuje ESR v krvi?

Rýchlosť sedimentácie erytrocytov (ESR) je ukazovateľ, ktorý je stále dôležitý pre diagnózu organizmu. Definícia ESR sa aktívne používa na diagnostiku dospelých a detí. Takáto analýza sa odporúča užívať raz ročne a vo veku - raz za šesť mesiacov.