Cerebrovaskulárna nedostatočnosť (iné názvy: cerebrovaskulárny syndróm, cerebrovaskulárne ochorenie, CVD) je skupina abnormalít mozgových ciev, u ktorých je krvný obeh v cievach tohto orgánu chronicky poškodený. To vedie k narušeniu dodávok kyslíka a živín do mozgového tkaniva (ischémia mozgu).

Pojem "cerebrovaskulárny syndróm" zahŕňa celú skupinu vaskulárnych patológií, v dôsledku ktorých sa objavuje cerebrálna ischémia. Ich charakteristiky sú uvedené v tabuľke:

Ak sa objavia príznaky choroby, obráťte sa okamžite na kardiológa, pretože centrum je veľmi nebezpečné ochorenie. Dlhodobý nedostatok kyslíka a živín vedie k rôznym chorobám mozgu, o ktorých sa dozviete neskôr v článku.

Príčiny ochorenia

Ohrozené osoby

Rizikom sú:

 • tí, ktorí fajčia a / alebo pijú alkohol, drogovo závislých;
 • kancelárskych pracovníkov, ktorí sa nezúčastňujú na športe;
 • diabetici;
 • osoby nad 60 rokov.

Príčiny rôznych patológií mozgových ciev

Symptómy cerebrovaskulárnej nedostatočnosti

Prvá fáza

Prvá fáza syndrómu prechádza týmito príznakmi:

 • časté bolesti hlavy
 • závraty,
 • ospalosť,
 • znížený výkon
 • letargia,
 • zábudlivosť a rozptyľovanie.
Symptómy prvej fázy cerebrovaskulárnej nedostatočnosti

Len málo ľudí s výskytom týchto príznakov sa stretne s lekárom. A márne! Ak zistíte ochorenie v tomto štádiu - môžete sa zbaviť symptómov bez toho, aby ste sa uchýlili k operáciám, a vyhnúť sa komplikáciám.

Druhá fáza

Keď progresia cerebrovaskulárnej nedostatočnosti nastane:

 • bolesti hlavy horšie;
 • existuje tinitus;
 • zhoršenie videnia;
 • sú mdloby.

Ak sa ochorenie presunie do druhej fázy - ihneď sa poraďte s lekárom, pretože už v tomto štádiu sa môžu vyvinúť nebezpečné komplikácie, o čom budete čítať nižšie.

Ak nezačnete liečbu ochorenia, objavia sa psycho-emočné poruchy. Môže to byť dramatické výkyvy nálady, neprimeraná reakcia na stresové situácie, rôzne neurózy a psychóza, fóbie, obsedantné stavy. Často sa v takejto situácii pacientka zameriava iba na psychoterapeuta, ktorý sa zaoberá problémami duševného zdravia bez toho, aby vedel, aký je pravý dôvod ich výskytu. Preto, ak neurose alebo psychózu predchádzali príznaky opísané v dvoch predchádzajúcich zoznamoch - okrem psychoterapeuta, kontaktujte kardiológa, ktorý vykoná komplexnú diagnostiku mozgových ciev.

Aj v druhej fáze sa objavujú poruchy pohybového systému. Môžu sa objaviť klesajúce chôdze, triaška v končatinách.

Ďalšia progresia patológie

Ak v tomto štádiu nevykonáte správnu liečbu patológie, zosilnia sa negatívne symptómy psychiky:

 • schopnosť učiť sa klesá;
 • zhoršuje dlhodobú a krátkodobú pamäť;
 • emocionálna reakcia na udalosti, ku ktorým dochádza, sa stratila;
 • znížená schopnosť logického myslenia;
 • narušená orientácia vo vesmíre.
 • narastajú aj poruchy a koordinácia pohybov.

To všetko vedie k úplnému postihnutiu pacienta.

Komplikácie cerebrovaskulárneho syndrómu

Choroba často vedie k komplikáciám, pretože pacienti v počiatočnom štádiu jednoducho nechodia k lekárovi.

demencie

V poslednej fáze choroba vedie k duševnej demencii. Ako sa rozvíjajú psychoemočné symptómy, rozvíjajú sa silné poruchy logického, kritického a imaginatívneho myslenia, dochádza k oslabeniu krátkodobej a dlhodobej pamäte, narušuje sa reč, ako aj schopnosť vnímať a analyzovať vizuálne a sluchové informácie, kvôli čomu prakticky zmizne orientácia vo vesmíre.

urážka

V ktoromkoľvek štádiu progresie cerebrovaskulárneho syndrómu sa môžu vyskytnúť dva typy mŕtvice:

Vyskytuje sa v dôsledku silného a dlhotrvajúceho nedostatku kyslíka a živín. Časť mozgového tkaniva zomrie. Cerebrálna cievna oklúzia s cholesterolovými plakmi alebo krvnými zrazeninami vedie k ischemickej mozgovej príhode.

Symptómy patológie: silná bolesť hlavy, nevoľnosť, vracanie, závrat, bolesť očí, nepríjemnosť sluchu, pocit tepla, smäd, potenie, možné mdloby a kŕče. Poruchy môžu nastať aj pri operácii ktorejkoľvek časti tela v závislosti od miesta postihnutého miesta. Niekedy sa vyvíja kóma.

Mŕtvica, ktorá vznikla v dôsledku CVD, bez ohľadu na jej typ, sa môže nazvať cerebrovaskulárnou mozgovou príhodou.

Prechodný ischemický záchvat

Ďalšou možnou komplikáciou je prechodný ischemický záchvat (iné názvy: TIA, mikroútrak). Toto je akútny pokles prívodu krvi do oblasti mozgu. Vyskytuje sa na pozadí cerebrovaskulárnych patológií.

Známky: paralýza jednej časti tela, znížená citlivosť. Symptómy zmiznú samy osebe a pretrvávajú dlhšie ako jeden deň, takže TIA sa nazýva mikroskop.

Napriek rýchlemu priebehu choroby ho nepodceňujte, pretože podľa štatistík približne 40% pacientov s TIA utrpelo mŕtvicu do 5 rokov po mikroskopickej úprave.

Diagnóza cerebrovaskulárnej nedostatočnosti

Ak sa objavia prvé príznaky, poraďte sa so svojím kardiológa. Predpíše tieto diagnostické postupy:

duplexné vyšetrenie ciev krku a hlavy;

MRI alebo CT vyšetrenie mozgu.

liečba

Všetky patologické príznaky vyvolávajúce dlhodobú liečbu vyžadujú dlhodobú liečbu (často celoživotné). Vo väčšine prípadov sa drogy musia užívať po celý život. Ak dodržiavate všetky odporúčania lekárov, môžete sa úplne zbaviť negatívnych symptómov a predchádzať život ohrozujúcim komplikáciám.

Najčastejšie sa na liečbu ochorenia používajú lieky, ale v prípade akútnej trombózy alebo úplného zablokovania cievy s plakmi môže lekár rozhodnúť o potrebe operácie.

Chronické cerebrovaskulárne ochorenie: príčiny, symptómy a liečba

Mnoho ochorení súvisí s poruchami cerebrálnej cirkulácie, nazývanými cerebrovaskulárne. Sú akútne a chronické. Prvým z nich sú mŕtvica a prechodné ischemické záchvaty. Chronické formy sú reprezentované vaskulárnou demenciou a dyscirkulatívnou encefalopatiou.

Charakteristika problémov

Cerebrovaskulárne ochorenie je patologický stav charakterizovaný organickými zmenami mozgového tkaniva. Sú spôsobené problémami s krvou. Z tohto dôvodu mozgové bunky nedostávajú dostatok kyslíka a iných živín. Toto všetko spôsobuje takéto zmeny, v dôsledku ktorých sa objavujú kognitívne poruchy alebo sa môže vyvinúť aj závažná komplikácia, ako je mozgová príhoda.

Základom problémov vo väčšine prípadov sú difúzne alebo multifokálne lézie mozgu. Vyjadrujú sa psychické, neuropsychiatrické alebo neurologické poruchy, ktoré charakterizujú cerebrovaskulárne ochorenie. Dyscirkulatívna encefalopatia v súčasnosti chýba v medzinárodnej klasifikácii chorôb, ktoré vznikli v dôsledku 10. revízie (ICD 10), hoci v Rusku sa táto diagnóza najčastejšie používa na označenie chronických problémov s cirkuláciou mozgu.

Príčiny ochorenia

Faktory, ktoré vedú k zhoršeniu dodávania krvi do mozgu, odborníci sú podmienene rozdelení do dvoch skupín. Najčastejšou príčinou problémov sú aterosklerotické lézie hlavných krvných ciev tela. Na ich stenách sa vytvárajú cholesterolové plaky, čím sa zníži ich vôľa. Preto všetky orgány s vekom prestali dostávať potrebné množstvo kyslíka a ďalších potrebných látok vrátane glukózy. To vedie k vývoju zmien v nich a k tomu, že v priebehu času možno diagnostikovať chronické cerebrovaskulárne ochorenie.

Druhou príčinou týchto problémov sú zápalové procesy v mozgových cievach nazývané vaskulitída.

Riziková skupina zahŕňa všetkých ľudí, ktorí sú náchylní na vývoj ochorenia, ako je ateroskleróza. Jedná sa o pacientov s cukrovkou, fajčiarmi, rovnako ako o tých, ktorí majú nadváhu.

Typy patológií

Cerebrovaskulárne ochorenie je skupina diagnóz spojených pod jedným menom. V závislosti od prípadných porušení a stupňa závažnosti problémov sa rozlišujú:

- oklúzia a stenóza mozgových ciev;

- ischemická alebo hemoragická mŕtvica;

- prechodný ischemický záchvat;

- trombóza žilového sínusu;

Ak poznáte medzinárodnú klasifikáciu, je ľahké zistiť, čo môžu lekári znamenať, keď hovoria, že pacient má cerebrovaskulárne ochorenie. Kód ICD 10 pre túto skupinu je I60-I69.

Lekárske klasifikácie

Stačí, aby špecialisti vedeli, či je táto choroba prisudzovaná, aby pochopili, čo diagnostikuje pacient. Preto, aby všetci pochopili, že pacient má chronické cerebrovaskulárne ochorenie, ICD priradila kód patológie I67. Kódy I60-I66 sa používajú na označenie ostrých foriem. Pod nimi sú nasledujúce patológie:

 • I60 - tu sú kombinované subarachnoidné krvácania;
 • I61 - intracerebrálne krvácanie;
 • I62 - iné intrakraniálne netraumatické výpotky;
 • I63 - mozgové infarkty;
 • I64 - mŕtvice, nešpecifikované ako infarkt alebo krvácanie;
 • I65-I66 - prípady oklúzie a stenózy mozgových a precerebrálnych artérií, ktoré nevedú k infarktu mozgu, ale v situáciách, keď došlo k smrteľnému výsledku, sú nahradené kódom I63.

Kategória I69 zahŕňa tie dôsledky cerebrovaskulárnych ochorení, ktoré viedli k smrti.

Je potrebné zaregistrovať diagnostikované ochorenia podľa pravidiel stanovených v ICD 10. Cerebrovaskulárne ochorenie, ktorého trvanie nie je dlhšie ako 30 dní, možno priradiť do kategórie I60-I66. Všetky dôsledky ochorenia by mali byť uvedené nielen pod všeobecným kódom, ale mali by byť špecificky identifikované. Napríklad, ak sa vyskytla paralýza, encefalopatia alebo iné prejavy cerebrovaskulárneho ochorenia, malo by to byť uvedené.

symptomatológie

Informácie o kódovaní ICD 10 sa vyžadujú len pre zdravotnícky personál. Je oveľa dôležitejšie, aby pacienti zistili, ktoré symptómy musíte venovať pozornosť a kedy ísť lekárovi. Takže je dôležité vedieť, že cerebrovaskulárne ochorenie v počiatočných štádiách sa nemusí prejaviť. Ale symptómy sa stávajú výraznejšími s progresiou patológie.

Medzi nimi najčastejšie:

- závraty, hluk a bolesť hlavy;

- necitlivosť končatín, znížená citlivosť v nich;

- periodické zhoršenie zraku;

- krátkodobá strata vedomia.

V najhorších prípadoch dochádza k prechodným ischemickým záchvatom a mŕtviciam. Tieto stavy spôsobujú významné narušenie prívodu krvi do mozgu, čo spôsobuje smrť nervových buniek.

Definícia choroby

Aby bolo možné diagnostikovať cerebrovaskulárne ochorenie, je potrebné konzultovať s lekárom včas. Štatistiky potvrdzujú, že v počiatočných štádiách ochorenia sa málo ľudí obráti na lekárov. Mnohí vinia svoje ochorenia za nepriaznivé počasie, nedostatok vitamínov, nadmerné práce. V dôsledku toho sa pacienti dostávajú do nemocníc s mŕtvicami a ischemickými záchvatmi. To sa dá predísť, ak sa včas objaví cerebrovaskulárne ochorenie. Liečba predpísaná bezodkladne nielen zmierňuje stav pacienta, ale aj znižuje riziko akútnych porúch cirkulácie v mozgu.

Diagnóza ochorenia je nasledovná. Najprv musíte prejsť biochemický a kompletný krvný obraz. Určia, či existuje riziko aterosklerotických zmien v cievach. Okrem testov je tiež dobré urobiť ultrazvukovú diagnostiku. Pomocou duplexného a trojitého skenovania je možné spoľahlivo posúdiť stav plavidiel.

Použitím takejto rádiopasnej metódy výskumu, ako je angiografia, je možné identifikovať oblasti zúženia a zablokovania krvných ciev. Pomocou EEG je možné posúdiť, ako funguje mozog. Počas tohto postupu sa zaznamenávajú zmeny v elektrickej aktivite.

Najspoľahlivejšie a najpresnejšie metódy sú CT, MRI alebo scintigrafia. Všetky tieto štúdie sú špičkové technológie. Poskytujú dodatočné informácie o štruktúrach centrálneho nervového systému.

terapia

Ak ste mali diagnostikované cerebrovaskulárne ochorenie mozgu, nemôžete nechať tento problém zaujať. Tento stav vyžaduje liečbu, inak sa nemožno vyhnúť komplikáciám. Je však potrebné pochopiť, že pre úplnú terapiu je potrebné, aby sa pacient sám oživil. Zlepšenie stavu je možné len vtedy, ak pacient zmení svoj životný štýl, stratí nadváhu, prestane fajčiť a alkohol.

Okrem toho je potrebné konzultovať so svojím lekárom a zistiť, aký druh liečby bude optimálny. V mnohých prípadoch stojí konzervatívne metódy. Avšak v niektorých situáciách je žiaduce, aby sa uskutočnil včasný chirurgický zákrok, ktorý by eliminoval oblasti vazokonstrikcie, ktoré sa zásobujú centrálnym nervovým systémom.

Konzervatívna liečba

Pri chronických problémoch s dodávaním krvi do mozgu sa často používajú konvenčné liečebné postupy. Sú zamerané na zníženie koncentrácie cholesterolu v krvi, udržanie krvného tlaku a zlepšenie zásobovania tkanivami krvou. Akceptovanie liekov predpísaných lekárom v kombinácii s korekciou výživy a životného štýlu vo všeobecnosti umožňuje udržiavať mozog na požadovanej úrovni dlhú dobu.

Na liečbu predpísané protidoštičkové, nootropické, vazodilatančné, hypotenzívne, lieky znižujúce hladinu cholesterolu. Rovnako paralelne odporúčame antioxidanty a multivitamínové komplexy.

Použité lieky

Preto sme zistili, prečo je pre odborníkov veľmi dôležité vedieť, aký je kód, ktorý uvažujeme. Cerebrovaskulárne ochorenie je dôsledkom mnohých ochorení. Preto by mala byť terapia zameraná predovšetkým na ich odstránenie.

Takže v prípade mnohonásobného kardioembómu a stavu s viacerými infarktmi, koagulopatie a agniopatie je potrebné použitie antiagregátov. Medzi najobľúbenejšie z nich patrí pravidelná kyselina acetylsalicylová, ktorá je predpísaná v dávke 1 mg na kg hmotnosti pacienta. Môže sa tiež odporučiť užívanie takých liekov ako "Klopidogrel" alebo "Dipyridamol" v dávke 150 až 200 mg denne. Aj v takýchto situáciách predpíšte antikoagulanciá, ako je nástroj "Warfarín".

Neurologické abnormality sa liečia použitím nootropických liekov, neurotransmiterov a aminokyselín. Také lieky ako glycín, neuromidín, cerebrolyzín, Actovegin môžu byť predpísané. Keď je šum v ušiach a závraty často predpísaný "Betahistin" v dávke 24 mg dvakrát denne.

Pacientov trpiacich tlakovými rázmi je dôležité normalizovať ich. Medzi predpísanými vazoaktívnymi liekmi, ako sú napríklad Vinpocetín, sú populácie pentoxifyllínu.

Nasledujúce lieky sú často predpísané: "Halidor", "Omaron", "Cholitilin", "Donepizil", "Piracetam", "Perineva".

Operačné metódy

Tradičné chirurgické techniky môžu uľahčiť ischémiu mozgu. Na tento účel sa v súčasnosti vykonávajú iba röntgenové endovaskulárne a mikrochirurgické intervencie.

V niektorých prípadoch sa odporúča balóniková angioplastika. Toto je postup, počas ktorého sa do nádoby vloží špeciálny balónik a nafúkne sa tam. To prispieva k rozšíreniu lúmenu a normalizácii prietoku krvi. Po takomto zákroku - aby sa zabránilo prilepeniu alebo opätovnému zúženiu tepny - je žiaduce, aby sa stentovanie uskutočnilo. Toto je postup, počas ktorého je implantát oka umiestnený do lumen cievy, ktorý je zodpovedný za udržiavanie jeho steny v sploštenom stave.

Ak bola diagnostikovaná cerebrovaskulárna choroba, môže sa vykonať endarterektómia. Jedná sa o mikrochirurgickú operáciu, počas ktorej sú všetky usadeniny cholesterolu odstránené z lumen cievy. Potom sa obnoví jeho integrita.

Ľudové metódy

Aj keď nie ste zástancom alternatívnej medicíny, cerebrovaskulárne ochorenie je problém, ktorý je lepšie prístupný liečbe integrovaným prístupom. Dokonca aj lekári tvrdia, že je nemožné normalizovať stav človeka bez zvýšenia telesnej aktivity, normalizácie výživy, odvykania od fajčenia a iných zlých návykov.

Okrem toho je možné paralelne s hlavnou terapiou používať aj národné recepty. Napríklad mnohí odporúčajú rozomelúť v mlynčeku na mäso alebo v mixéri 2 pomaranče a citróny spolu s kožou, ale bez kamienkov. Vo výslednej suspenzii musíte pridať ½ šálky medu, miešať a nechať na deň pri izbovej teplote. Potom je potrebné, aby zmes bola umiestnená v chladničke a 2 polievkové lyžice. l. až trikrát denne. Môžete ju piť zeleným čajom.

Chronická cerebrovaskulárna nedostatočnosť

Chronické cerebrovaskulárne ochorenie patrí do skupiny ochorení cievnej oblasti mozgu, v ktorých dochádza k stabilnej zmene v procese krvného obehu. Patologická porucha vyvoláva poruchy v dodávke kyslíka a nevyhnutných prvkov do tkanív.

Patológia dostala vlastný kód v systéme ICD - I67.8.

Príčiny patológie a rizikových skupín

Chronická cerebrovaskulárna insuficiencia je vyvolaná mnohými zdrojmi. Odborníci rozdeľujú predpoklady na vytvorenie problému do základných a ďalších typov.

Hlavnými primárnymi zdrojmi ochorenia sú:

 • aterosklerotické poškodenie arteriálnych tepien mozgu;
 • diabetes mellitus, najmä v štádiu dekompenzácie;
 • dna.

Medzi ďalšie faktory patrí populácia ohrozená problémami vzdelávania:

 • zneužívanie alkoholických nápojov s nízkym obsahom alkoholu;
 • trpiacich chronickou závislosťou od nikotínu;
 • závislých na tučných potravinách - s tvorbou nadváhy;
 • so zníženou fyzickou a motorickou aktivitou;
 • s dedičnými predpokladmi;
 • s chronickými zápalovými ochoreniami;
 • trpiacich osteochondrózou krčnej chrbtice;
 • s odchýlkami v práci kardiovaskulárneho oddelenia rôzneho pôvodu;
 • so zvýšenou rýchlosťou zrážanlivosti krvi;
 • s rôznymi zraneniami;
 • po chemickej otravy;
 • pričom je v stave neustáleho stresu - narušeného psycho-emocionálneho prostredia.

Etapy vývoja ochorenia a charakteristické príznaky

Centrum je rozdelené odborníkmi na niekoľko stupňov vývoja.

Prvá etapa má svoje vlastné klinické prejavy:

 • časté bolesti hlavy;
 • príležitostné závraty;
 • pretrvávajúca ospalosť;
 • znížený výkon;
 • konštantná letargia a apatia;
 • zvýšené zmätok a zábudlivosť.

Výskyt symptomatických príznakov pre väčšinu pacientov nie je dôvodom na návštevu špecializovanej konzultácie. Včasné hľadanie odbornej pomoci pomáha predchádzať vzniku komplikácií a zabraňuje potrebe operácie.

Druhá fáza CEH nastane, keď sa patologický proces ďalej rozvíja a je vyjadrený:

 • zvýšená bolesť v hlave;
 • periodický vonkajší tinitus;
 • znížená zraková ostrosť;
 • mdloba a krátkodobé bezvedomie.

Nedostatok primeranej terapie vedie k psycho-emocionálnym poruchám, ktoré sa prejavujú:

 • výkyvy nálady;
 • neštandardná reakcia na stresové situácie;
 • rôzne psychózy a neurózy;
 • fóbie;
 • obsedantné stavy.

Problém je charakterizovaný porušením funkčnosti motorového zariadenia. Pacient má neistú chôdzu, nedobrovoľné chvenie horných a dolných končatín.

Ďalší vývoj ochorenia prispieva k zmenám v mentálnom stave:

 • znížená schopnosť učiť sa;
 • zhoršenie krátkodobej a dlhodobej pamäti;
 • emočná labilita - lhostejnosť voči všetkým udalostiam prechádzajúcim okolo pacienta;
 • strata schopnosti logického myslenia;
 • porušovanie orientácie vo vesmíre.

CCVN sa môže stať zdrojom zdravotného postihnutia a ďalšieho postihnutia.

Diagnostika HTsVN

Pri kontakte s miestnym polyklinikom je pacient poslaný na konzultáciu s kardiológom. Po zozbieraní anamnestických údajov a objasnení symptomatických prejavov pacient pošle pacienta na niekoľko diagnostických štúdií:

 • Duplexné ultrazvuk - na posúdenie stavu krvných ciev krku a hlavy;
 • klinické krvné testy - hľadanie skrytých zápalových procesov alebo iných chorôb;
 • angiografia - technika vám umožňuje odhaliť problémové oblasti krvného riečiska;
 • MRI - identifikácia minulých zmien v tkanivách a diaľniciach mozgu.

Liečebné metódy

Patologické abnormality vyžadujú dlhý priebeh terapie až po celoživotné stretnutie. Ak sa prísne dodržiavajú všetky odporúčania, je možné zabrániť komplikáciám a potlačiť negatívny klinický obraz choroby.

Vo väčšine variantov sa terapia uskutočňuje konzervatívnym spôsobom, v závažných prípadoch sa predpisuje chirurgický zákrok - v prípade akútnej trombózy alebo arteriálny kanál je blokovaný aterosklerotickým plakom.

Podávanie liekov predpokladá použitie nasledujúcich farmakologických podskupín:

 • blokátory kalciového kanála - určené na zlepšenie krvného obehu v mozgovom tkanive, zabraňujú tvorbe krvných zrazenín - Corinfar, Cinnarizine, Dilzem, Cardil;
 • antihypoxické lieky - umožňujúce zvýšiť odolnosť tela pred hladkým kyslíkom - imidazol, ketoprofén, amtizol, gutimín;
 • antioxidačné látky - potrebné na posilnenie cievnych stien, zabraňujúce vzniku aterosklerotických rastov a krvných zrazenín - Actovegin, Cerebrolysin;
 • metabolické lieky - slúžiace na stabilizáciu metabolických procesov - Cavinton, Sermion;
 • antikoagulanciá - umožňujú znížiť hladinu zrážania krvi, varujú pred výskytom krvných zrazenín - fenilínom, heparínom;
 • protidoštičkové činidlá - umožňujú zastaviť lepenie trombocytov - Curantil, kyselina acetylsalicylová, trombotický Assom;
 • statíny - umožňujú znížiť množstvo cholesterolu prítomného v krvnom riečisku, aby sa zabránilo tvorbe aterosklerotických plakov - Lipostat, lovastatín;
 • vazodilatačné liečivá - prostriedky potrebné na zvýšenie priemeru cievneho lumenu - Pentoxifylline, Trental;
 • nootropík - s ich pomocou potláčajú hlavné symptomatické prejavy cerebrovaskulárnej insuficiencie - glycín, fenobutum, piracetam.

Možné komplikácie a následky

Dlhodobé ignorovanie klinických príznakov, odmietnutie odbornej pomoci a slepá viera v alternatívnu medicínu často vedú k vzniku rôznych komplikácií. Nebezpečenstvo tejto choroby spočíva v neschopnosti zastaviť ďalšiu progresiu ochorenia a výskyt negatívnych následkov:

 • ischemická a hemoragická mŕtvica;
 • epilepsia s častými záchvatmi;
 • demencie alebo demencie.

Nestabilita obehového krvného obehu spôsobuje v niektorých častiach mozgu kyslíkové hladovanie a ireverzibilné procesy. Výsledkom porážky sú:

 • poruchy jemných pohybových schopností;
 • čiastočné alebo úplné zmiznutie reči;
 • problémy s koordináciou pohybov;
 • odchýlky v pamäti a duševnej činnosti.

strata schopnosti pracovať sa stáva zhromaždením patologického procesu - pacient už nie je schopný robiť nezávislé rozhodnutia. Bez lekárskej korekcie choroba postupuje k encefalopatii. Ochorenie sa vytvára pri poškodení hlavných arteriálnych línií, výsledkom sú nezvratné dôsledky.

Preventívne opatrenia

Ak chcete zabrániť vzniku ochorenia alebo zabrániť jej znovuzrodeniu do ďalšieho stupňa, odborníci vám odporúčajú dodržiavať určité odporúčania:

 • prechod na vyváženú stravu s výnimkou potravín obohatených o cholesterol, odmietnutie všetkého tuku, slané, údené, vyprážané, múka a sladké, zaradenie zeleniny, bylín a ovocia do menu;
 • zvýšenie motorickej aktivity - každodenné prechádzky pešo, pravidelné tréningy;
 • stabilizácia telesnej hmotnosti - pomocou diéty a cvičenia;
 • vylúčenie všetkých typov závislosti - od alkoholu, alkoholu, drog, tabakových výrobkov;
 • konštantné merania a monitorovanie ukazovateľov krvného tlaku;
 • vyhýbanie sa nadmernej fyzickej aktivite;
 • povinné absolvovanie preventívnych ročných inšpekcií;
 • liečba súčasných ochorení - kardiovaskulárna, štítna žľaza, pečeň, obličky, infekčné ochorenia.

výhľad

Šance na návrat k normálnemu životu závisia od rýchlosti, ktorou pacient navštívi zdravotnícke zariadenie. Začaté formy ochorenia vedú k potrebe celoživotnej udržiavacej liečby, v ťažkých prípadoch - chirurgickej intervencii.

Mnohí pacienti prídu na konzultáciu v posledných štádiách ochorenia, keď sú všetky dôsledky nezvratné. Pozitívna prognóza je zaznamenaná vertebrobasilárnou formou - je stále možné vrátiť všetky vzniknuté komplexné anomálie na predchádzajúcu úroveň.

Cerebrovaskulárne ochorenie: formy, príčiny, symptómy, diagnóza, ako sa liečiť

Cerebrovaskulárne ochorenie (CVD) je patológia mozgových ciev vedúca k ischémii, hypoxii a narušeniu rôznych funkcií tela. Pod vplyvom nepriaznivých exogénnych a endogénnych faktorov sú mozgové cievy poškodené a cerebrálny obeh je narušený.

Cerebrovaskulárne ochorenie vedie k vzniku dyscirkulatívnej encefalopatie - ochorenia, ktoré predstavuje progresívne organické poškodenie mozgu, ktoré je výsledkom chronickej vaskulárnej insuficiencie. Táto patológia bola považovaná za problém starších ľudí. V súčasnosti je cerebrovaskulárna nedostatočnosť "mladšia": ochorenie sa čoraz viac vyskytuje u ľudí mladších ako 40 rokov. To súvisí s udržaním nezdravého životného štýlu, chudobnej ekológie, zlej výživy.

Cerebrovaskulárne ochorenie je v súčasnosti významným zdravotným problémom. Zostáva treťou v štruktúre celkovej úmrtnosti po ischemickej chorobe srdca a onkofatológii. CVD - príčina mŕtvice a dlhodobej invalidity.

úmrtnosti zo sveta

klasifikácia

Cerebrovaskulárne ochorenia - ochorenia obehového systému, ktoré zahŕňajú:

 • Hemoragické a ischemické mŕtvice.
 • Chronická dyscirkulatívna patológia mozgu - oklúzia a vazospazmus, arteritída, aneuryzma.
 • Intrakraniálne krvácanie.
 • Hypertenzívne cerebrovaskulárne ochorenia - aterosklerotická a hypertenzná encefalopatia.

etiológie

Hlavné etiologické faktory ochorenia:

 1. Aterosklerotická lézia mozgových ciev vedie k ukladaniu cholesterolu, tvorbe plakov, ich zúženiu a upchatiu a ďalej k porušeniu dodávania mozgovej krvi, trofizmu mozgu a duševným procesom.
 2. Dysfunkcia koagulačného systému krvi, trombóza a tromboembolizmus často spôsobujú poruchu mozgovej mikrocirkulácie.
 3. Kŕč arteriálnej steny na pozadí chronickej arteriálnej hypertenzie znižuje cerebrálny prietok krvi.
 4. Vaskulitída narúša prívod krvi do mozgu.
 5. Osteochondróza môže viesť k vertebro-bazilárnej nedostatočnosti a prechodným poruchám mozgovej cirkulácie.

Porušenie priechodnosti mozgových tepien v dôsledku trombózy, aterosklerózy, spazmu (a) a prasknutia krvných ciev s krvácaním v mozgu (b) - hlavné príčiny CVD

Faktory, ktoré vyvolávajú vývoj patológie:

 • Diabetes mellitus
 • Pokročilý vek
 • Hypercholesterolémia, dyslipidémia,
 • obezita,
 • hypertenzia,
 • ischemická choroba srdca,
 • stres,
 • Traumatické poranenie mozgu
 • Dlhodobé užívanie perorálnych kontraceptív
 • fajčenie,
 • Sedavý životný štýl
 • Dedičnosť.

symptomatológie

Cerebrovaskulárne ochorenie v počiatočnom štádiu jeho vývoja sa prejavuje nasledujúcimi klinickými príznakmi:

 1. Znížený výkon, zvýšená únava;
 2. Podráždenosť, zlá nálada, emočná nestabilita;
 3. Nadmerná zmätok;
 4. nespavosť;
 5. Pocit horúceho;
 6. Sucho v ústach;
 7. slabosť;
 8. Srdcové palpitácie.

V budúcnosti sa ako hypoxia mozgu zvyšujú nebezpečné poruchy a objavujú sa závažnejšie príznaky: zhoršenie schopnosti sústrediť sa, porucha pamäti, zhoršené myslenie, logika, koordinácia, neustále bolesti hlavy a znížená duševná výkonnosť.

Pacienti vyvíjajú depresiu, znižujú inteligenciu, rozvíjajú neurózy a psychózu, fóbie a strach, vyzerajú na seba-stred, výbušnosť a slabosť. Pacienti sa stávajú náchylní na hypochondriu a nemajú istotu. V závažných prípadoch sa objavujú kŕče, triaška, nestabilita chôdze, narušená reč, pohyby a citlivosť v končatinách, fyziologické reflexie zmiznú, ovplyvňujú sa orgány zraku.

Ďalšie zvýšenie morfologických zmien v mozgovom tkanive vedie k vzniku výraznejších a viditeľnejších syndrómov - mozgovej krízy a mŕtvice, parézy a paralýzy končatín, porúch panvy, dysfágie, núteného smiechu a plaču.

Tieto klinické príznaky, ktoré sa vyskytujú u pacientov počas dňa, poukazujú na akútne porušenie cerebrálnej cirkulácie - cerebrovaskulárnej mozgovej príhody. Ak zmiznú v kratšom čase, podozrenie na prechodný ischemický záchvat.

Existujú tri stupne cerebrovaskulárnych porúch:

 • TsVB prvého stupňa pokračuje nepostrehnuteľne. Jeho príznaky sú veľmi podobné príznakom iných ochorení alebo zranení.
 • Druhý stupeň sa prejavuje duševnými poruchami. Choroba je ukazovateľom na účely zdravotného postihnutia, ale pacient sám slúži.
 • Tretí stupeň - prechodná patológia vo fáze vaskulárnej demencie. Pacient sa nedokáže pohybovať a pohybovať vo vesmíre, potrebuje pomoc a starostlivosť o ľudí okolo seba. Chovanie takýchto pacientov by malo byť monitorované.

Najčastejšie komplikácie CVD sú: mŕtvica, prechodný ischemický záchvat, demencia, cerebrovaskulárna kóma.

diagnostika

Diagnóza a liečba cerebrovaskulárnej patológie zahŕňala neuropatológov a vaskulárnych chirurgov. Vyberajú taktiku liečby v súlade s charakteristikami priebehu ochorenia, celkovým stavom pacienta a prítomnosťou sprievodných ochorení.

Všeobecné vyšetrenie pacientov s CSD zahŕňa:

 1. Krvný test
 2. Biochemický krvný test,
 3. Stanovenie protrombínového indexu,
 4. Sérologická reakcia na syfilis,
 5. EKG,
 6. rozbor moču,
 7. RTG hrudníka.

Metódy navrhnuté na vykonanie úplnej a komplexnej inštrumentálnej diagnostiky cerebrovaskulárnych ochorení:

 • Duplexná alebo triplexová angioskopia je určená na primárnu diagnózu CVD. Je to najbezpečnejšia, najrýchlejšia a najlacnejšia. Preskúmajte tak, že postihnuté cievy môžu byť opakovane a bez poškodenia zdravia.
 • Angiografia je metóda kontrastného rádiografického vyšetrenia krvných ciev, ktorá umožňuje určiť ich funkčný stav, prítomnosť patologického procesu a jeho dĺžku. Cerebrálna angiografia sa vykonáva po injekcii kontrastného činidla do krvi. Umožňuje pacientovi určiť prítomnosť trombózy, aterosklerotického poškodenia a vazokonstrikcie, onkofatológiu, hematóm a aneuryzmu.
 • Scintigrafia mozgu je jednoduchá a neinvazívna metóda výskumu, ktorá nemá takmer žiadne kontraindikácie a nespôsobuje komplikácie. Jadrové skenovanie je veľmi citlivý a informatívny spôsob diagnostikovania cerebrovaskulárnej príhody. Do žily sa vstrekuje rádioaktívny farmakologický liek a skenuje sa 15 minút. Tento čas stačí na to, aby sa rádioizotop šíril po celom tele a hromadil sa v chorom tkanive. Indikátor obsahuje radiačnú dávku, ktorá je pre telo neškodná.
 • Transkraniálny Dopplerovský ultrazvuk je ultrazvukové vyšetrenie mozgových ciev, ktoré meria rýchlosť prietoku krvi a identifikuje hemodynamické poruchy.
 • Rovnako dôležitá pri diagnostike CVD je MRI a CT.

liečba

Nie je možné nezávisle identifikovať a liečiť cerebrovaskulárne ochorenie. Iba skúsený vysokokvalifikovaný špecialista po preskúmaní sťažností pacienta a po jeho úplnom vyšetrení predpíše príslušnú liečbu. Primeraná a včasná liečba zlepší kvalitu života pacienta a zníži riziko vzniku život ohrozujúceho stavu - mŕtvica.

Hlavným účelom liečenia choroby je odstránenie porúch mozgových funkcií. Ak chcete úplne zbaviť cerebrovaskulárnych ochorení, je potrebné určiť a odstrániť ich príčinu. Okrem predpisovania liekov poskytujú odborníci dôležité odporúčania pre pacientov: zmeniť váš životný štýl, schudnúť, nefajčiť a nepijete alkohol, správne a vyvážené jedlo.

Liečba

Komplexná liečba cerebrovaskulárnych ochorení sa zvyčajne vykonáva v neurologickom oddelení. Špecialisti najprv eliminujú rizikové faktory: predpisujú antisklerotické, hypotenzívne, hypoglykemické lieky. Iba po korekcii bazálneho metabolizmu pokračujú v priamom liečení patológie.

Špecifická liečba

Hlavné skupiny liekov, ktoré zlepšujú cerebrálny obeh a sú určené na liečbu chronickej cerebrovaskulárnej insuficiencie:

 1. Blokátory kalciového kanála zlepšujú tok mozgu, znižujú rýchlosť impulzov, inhibujú adhéziu krvných doštičiek a zlepšujú zloženie krvi. Lieky založené na nifedipíne rozširujú krvné cievy mozgu - "Corinfar", "Cardipin", prípravky z diltiazemovej skupiny "Dilzem", "Cardil". Medzi blokátory kalciového kanála patrí aj Cinnarizine a jeho deriváty, Verapamil.
 2. Antioxidanty. Cerebrolyzín je silný antioxidant predpísaný pre cerebrovaskulárne ochorenie, mozgovú príhodu a encefalopatiu. Okrem toho sa často používa "Cerebrocurin", "Actovegin".
 3. Antigipoksant predpísaný na lézie krvných ciev mozgu - "Ketoprofen", "Imidazol", "Mecaprin".
 4. Metabolické látky - "Kavinton", "Sermion", "Vinpocetín", "Tanakan".
 5. Priame antikoagulanciá - Heparín, Fraxiparín a nepriame - Fenilín, Sinkumar, Warfarín.
 6. Antidoštičková terapia - "kyselina acetylsalicylová", "Curantil".
 7. Lieky s hypocholesterolemickým účinkom, statíny - Lovastatín, Lipostat, Probucol, Tykveol.
 8. Nootropické lieky - Omaron, Piracetam, Pantogam, Glycín, Phenibut.
 9. Lieky, ktoré dilatujú mozgové cievy - "Pentoxifylline", "Trental", "Agapurin".
 10. Antispasmodiká - Papaverin, Eufillin, Dibazol.

Primárna liečba

Základná liečba CVD spočíva v normalizácii funkcie vonkajšieho dýchania, kardiovaskulárneho systému, udržiavania homeostázy a neuroprotekcie.

 • Aby ste to urobili, sanitujte dýchacie cesty, intubujte tracheu a vykonajte umelé dýchanie.
 • Keď sa objavia príznaky srdcového zlyhania a pľúcneho edému, používajú sa Lasix a Pentamín.
 • Antiarytmická liečba je indikovaná u pacientov so srdcovými arytmiami. Zvyčajne predpisujú antianginózne lieky, srdcové glykozidy - "Strofantin", "Korglikon", antioxidanty.
 • "Seduxen", "Haloperidol", "Dimedrol", "Sodný oxybutyrát" pomôžu zastaviť vegetatívne funkcie.
 • Na boj s edémom mozgu sa používajú osmotické diuretiká - manitol, furosemid.
 • Na stabilizáciu krvného tlaku predpíšte "Atenolol", "Enalapril", "Nifedipín", "Dibazol".
 • Korekcia metabolických porúch sa vykonáva vyplnením objemu extracelulárnej tekutiny pomocou Ringerových roztokov, plazmy, glukózy.
 • Symptomatická liečba zahŕňa antikonvulzívne a psychotropné lieky, svalové relaxancie, analgetiká - "Analgin", "Ketorol", "Promedol".

Hyperbarická oxygenácia je fyzioterapeutická metóda liečby, ktorá zabezpečuje nasýtenie krvi do kyslíka a jeho vstup do postihnutého mozgového tkaniva. Pacient je v špeciálnej komore a dýcha čistý kyslík. Hyperbarická oxygenácia eliminuje kyslíkový dlh tkanív a obnovuje aeróbnu glykolýzu. Tento postup zlepšuje kvalitu života pacientov, znižuje príznaky patológie a zabraňuje vzniku závažných komplikácií.

Chirurgická liečba

Ťažké formy patológie, ktoré sa zle podliehajú lekárskej korekcii, vyžadujú chirurgickú intervenciu. Pacienti odstránia krvné zrazeniny a aterosklerotické plaky z artérií, zvyšujú lumen ciev s katétrom a balónikom, vložia stenty do tepien, ktoré podporujú otvorenie lumen cievy.

Cerebrovaskulárne ochorenia podliehajú chirurgickej liečbe: arteriálne aneuryzmy a intracerebrálne krvácanie.

Ľudová medicína

Najbežnejšie spôsoby tradičnej medicíny používané pri liečbe cerebrovaskulárnych ochorení:

 • Korenie pivonky sa suší, rozdrví a vyleje vriacou vodou. Trvalo na hodinu, filter a 5 krát denne na lyžicu.
 • Mäso 2 pomaranče a 2 citróny v mlynčeku na mäso, zmiešajte hmotu s tekutým medom a premiešajte. Trvať na studenom dni a potom si vezmite lyžičku 3 krát denne.
 • Ihly z borovice sa nalejú do vriacej vody, naliehajú a pridávajú do vývaru pol krehký citrón. Vezmite drogu na prázdny žalúdok po dobu 3 mesiacov.
 • Tinktúra celandínu užívaná na prázdny žalúdok trikrát denne počas 2 týždňov.

Tradičná medicína je dobrým doplnkom k hlavnej patologickej liečbe.

Prevencia a prognóza

Opatrenia na prevenciu vývoja cerebrovaskulárnych ochorení:

 1. Normalizácia krvného tlaku,
 2. Včasná liečba komorbidít,
 3. Boj so zlými návykmi,
 4. Urobiť ľahké cvičenie,
 5. Správna výživa
 6. Optimalizácia práce a odpočinku,
 7. Korekcia hmotnosti.

Na profylaktické účely sú pacientom predpísané lieky, ktoré zlepšujú cerebrálnu cirkuláciu a potláčajú zrážanie krvi.

Ak sa choroba liečí rýchlo a správne, je možné nielen zlepšiť kvalitu života pacienta, ale aj znížiť riziko mŕtvice a iných závažných komplikácií.

Poškodenie mozgu v dôsledku porúch obehu - cerebrovaskulárna nedostatočnosť: aké je riziko patológie?

Poškodenie mozgu počas poklesu krvného zásobenia sa nazýva cerebrovaskulárna nedostatočnosť. V chronickom procese sa rozvinie dyscyrkulatívna encefalopatia a akútne poškodenie sa prejavuje ischemickou mozgovou príhodou alebo prechodným záchvatom. U pacientov sú zaznamenané zmeny v emocionálnej sfére, motorické a senzorické poruchy a pokles kognitívnych funkcií mozgu.

Na liečbu použitej komplexnej farmakoterapie a chirurgickej obnovy toku krvi.

Prečítajte si v tomto článku.

Príčiny cerebrovaskulárnej nedostatočnosti

Hlavným faktorom vývoja patológie je aterosklerotická lézia artérií, najmä v kombinácii s hypertenziou.

Ischémia mozgu vedie aj k:

 • ochorenie srdca so zlyhaním kontraktility;
 • poruchy rytmu (trvalé a paroxyzmálne) so zníženým srdcovým výdajom;
 • abnormálna štruktúra ciev, ktoré dodávajú mozog (skryté až do začiatku aterosklerózy alebo hypertenzie);
 • porušenie venózneho odtoku;
 • kompresia krvných ciev zvonku (osteochondróza, nádor, aneuryzma, hypertrofia svalov);
 • nízky krvný tlak;
 • ukladanie amyloidných proteínov;
 • diabetická angiopatia;
 • autoimunitné ochorenia s vaskulárnymi léziami;
 • ochorenia krvi.

A tu viac o cerebrálnej ateroskleróze mozgových ciev.

Mechanizmus rozvoja

V dôsledku nedostatočného prietoku krvi do mozgu dochádza k rozvoju hladiska kyslíka a narušenej produkcie energie v bunkách. Mozgová tkanivá sú najcitlivejšie na hypoxiu, bunky zomrú rýchlo a tvoria ohniská zriedenia (leucoareóza) alebo nekróza (infarkt).

Pri chronickej ischémii sú najčastejšie postihnuté hlboké a subkortikálne zóny. To porušuje vzťah medzi kôrou a subkortexom, existuje fenomén separácie, ktorý je dôvodom poklesu schopnosti:

 • znalostí,
 • mastering a analýzu informácií
 • skladovanie,
 • emotívna regulácia
 • koordinácia pohybov.

V závislosti od miesta a rozľahlosti zóny nekrózy sa fokálne a mozgové symptómy objavujú vo forme:

 • paralýza končatín, svaly tváre;
 • strata prejavu, citlivosť;
 • zhoršenie zraku;
 • nevoľnosť, vracanie;
 • narušenie vedomia.

Je dôležité poznamenať, že mŕtvica a dyscirkulatívna encefalopatia prispievajú k pretrvávajúcej invalidite pacientov, často spôsobujúcu ich smrť.

Symptómy poškodenia mozgu

Cerebrovaskulárna nedostatočnosť sa vyznačuje stagingom procesu ischémie, progresívnym priebehom, výskytom neurologických porúch.

Počiatočná fáza

V počiatočných štádiách cerebrálnej ischémie sa prejavy nelíšia v špecifickosti. Väčšina pacientov má depresiu, zatiaľ čo je charakteristické, že ju samotní pacienti nerealizujú ako depresívny stav, ale pokračuje pod rúškom mnohých rôznych sťažností týkajúcich sa:

 • bolesť hlavy alebo bolesť srdca;
 • hučanie v ušiach;
 • poruchy spánku;
 • ťažkosti s pozornosťou;
 • bolesť kĺbov a svalov;
 • únava.

Skúmanie súčasne neodhalí objektívne zmeny vo vnútorných orgánoch alebo v muskuloskeletálnom systéme. Zhoršenie stavu nastáva pri malej traumatickej situácii alebo bez zjavného dôvodu. Príznaky porušenia emocionálnej sféry zahŕňajú:

 • nálady,
 • úzkosť,
 • podráždenosť,
 • plačlivosť,
 • agresivita.

Na začiatku ochorenia sa objavuje typická manifestácia cerebrálnej ischémie - strata pamäti. Súčasne je väčšinou narušená reprodukcia súčasných udalostí a zachované sú spomienky na minulý život. Pacienti majú ťažkosti s vypracovaním plánov, organizáciou práce, pomalým myslením. Pohybové poruchy spočiatku zahŕňajú závraty a nerovnosť pri chôdzi, menej často sú sprevádzané nevoľnosťou pri ostrých zákrutách hlavy.

Podrobný klinický obraz

Keď sa prívod krvi do mozgu zhoršuje, kognitívne (kognitívne) poruchy postupujú:

 • pamäť a pozornosť sa zhoršujú;
 • znížená inteligencia;
 • duševná práca sa prevádza s ťažkosťami;
 • neexistuje kritika jeho stavu a správania;
 • pacient preceňuje svoje schopnosti a schopnosti;
 • Orientácia v priestore a čase sa stráca.

Významné porušenia myslenia a zmysluplných činov, osobných charakteristík a správania sa spájajú do pojmu demencia (získaná demencia). Vyskytuje sa vo fáze výrazného ischemického poškodenia mozgu, vedie k strate pracovných zručností a následne k problémom so samoobsluhou.

Pacienti v neskorších štádiách ochorenia sú apatití, strácajú záujem o ostatných, akúkoľvek aktivitu, udalosti, predchádzajúce koníčky. Chôdza spomaľuje, zvyčajne kroky sú malé a miešajú sa, padajú.

V záverečnej fáze dochádza k patologickým reflexom, ťažkým poruchám funkcie reči, traseniu a slabostiam v oblasti ramien a nôh, poruchám prehĺtania, mimovoľnému močeniu a konvulzívnemu syndrómu.

Pozrite si video o porušení cerebrálneho obehu:

Akútne a chronické formy

Pri ischemickom poškodení mozgu je charakteristické, že akútny a chronický priebeh kurzu sa môže navzájom striedať. Ischemická mŕtvica a prechodný záchvat sa často vyskytujú na pozadí encefalopatie. Prudké poškodenie krvného obehu spôsobuje zmeny v mozgu, iba časť z nich končí v akútnom období.

Väčšina neurologických prejavov zostáva dlhý čas alebo po zvyšok života. Chodia do chronickej cerebrovaskulárnej nedostatočnosti.

Doba po mozgovej príhode je charakterizovaná takými procesmi v mozgu:

 • poškodená krvno-mozgová bariéra;
 • je narušená mikrocirkulácia;
 • znižuje ochrannú funkciu imunitného systému;
 • vyčerpaná schopnosť odolávať poškodeniu buniek (ochrana proti antioxidantom);
 • cievny endotel nevylučuje tvorbu nových plakov cholesterolu a prvý expanduje;
 • dochádza k zvýšenému zrážaniu krvi;
 • existujú sekundárne metabolické poruchy.

Komplikácie cerebrovaskulárnej nedostatočnosti

Pri chronických poruchách cerebrálnej hemodynamiky sa demencia spravidla neustále rozvíja. Lieková terapia môže tento proces zastaviť, ale nedôjde k úplnému návratu k predchádzajúcim mentálnym schopnostiam. Strata schopnosti samoobsluhy, nedobrovoľné vylučovanie moču a výkalov, rozvoj záchvatov a zápal pľúc u pacientov na opaľovaní spôsobuje pretrvávajúce porušovanie životne dôležitých funkcií.

Medzi príčiny úmrtia pacientov patrí aj pľúcna embólia, závažné srdcové zlyhanie, akútne zápalové procesy v pľúcach a obličkách. Po zotavení často pretrvávajú neurologické poruchy - nezmyselná reč, zhoršený pohyb, znížená citlivosť.

Štátne diagnostické metódy

Dôležitou úlohou pri určovaní príčiny porúch mozgovej cirkulácie patrí objasnenie ochorení pozadia - arteriálna hypertenzia, diabetes mellitus, infarkt myokardu v minulosti, angína, vaskulárne lézie dolných končatín. Sťažnosti pacientov sú zvyčajne nespecifické alebo neodrážajú skutočný obraz choroby.

Počas lekárskej prehliadky sa venuje pozornosť pulzácii ciev krku a končatín, tlaku na oboch rukách a nohách a počúvaní srdca.

Na potvrdenie diagnózy cerebrovaskulárnej insuficiencie je predpísaná laboratórna a inštrumentálna diagnostika:

 • krvný test - celkový, koagulogram, glukóza, lipidové spektrum;
 • indikátory imunologickej a akútnej fázy pre podozrenie na autoimunitné ochorenia;
 • EKG, EchoCG na zistenie ochorenia srdca, zdroj tvorby trombov;
 • oftalmoskopia odráža stav ciev v angiopatii na diabetický, aterosklerotický alebo hypertenzný pôvod;
 • radiografia krčnej chrbtice, ultrazvuk v duplexnom alebo triplexovom režime pomáha zistiť príčinu zníženého prietoku krvi do mozgu (kompresia s osteochondrózou, trombusom, cholesterolovým plakom);
 • MRI, CT (samostatne alebo v kombinácii s kontrastom) pomáhajú skúmať štruktúru krvných ciev, určiť vývojové anomálie, aneuryzmy, prítomnosť obtokovej cesty pre podávanie mozgových buniek.

Liečba patológie

Na dosiahnutie udržateľného výsledku je potrebný súčasný vplyv na príčinu nedostatočnosti toku mozgu, inhibíciu bunkovej deštrukcie, prevenciu mozgovej príhody alebo jej recidívy, liečenie súvisiacich ochorení.

Antihypertenzíva

Dokázate, ak udržujete krvný tlak pri 140-150 / 90-95 mm Hg. V článku sa postupne obnovuje reakcia steny tepien na obsah kyslíka v krvi, čo vedie k normalizácii výživy mozgu.

Lieky, ktoré majú hypotenzívny účinok, chránia zostávajúce bunky pred poškodením počas mozgovej príhody a encefalopatie a zabraňujú akútnym stavom. Je dôležité aplikovať tieto lieky čo najskôr pred časom, kedy dôjde k oddeleniu kortikálnej a subkortikálnej časti mozgu.

Takisto by ste nemali dovoliť náhle zmeny tlaku, pretože hypotenzia prispieva k zhoršeniu ischémie. U pacientov s cerebrovaskulárnou chorobou sú najlepšou alternatívou ACE inhibítory (Prestarium, Prenes) a antagonisty receptora angiotenzínu (Tevet).

Tieto lieky majú tendenciu zlepšovať kognitívne funkcie mozgu a predchádzať demencii. Majú pozitívny vplyv na stav pacientov so súbežným srdcovým a renálnym zlyhaním, chránia cievy pred poškodením.

Opravné prostriedky pre aterosklerózu

Na pozadí dietetických potravín s obmedzením živočíšnych tukov (bravčové mäso, pripravené potraviny, olej na varenie), trans mastných kyselín (margarín), vrátane najmenej 400 gramov zeleniny a ovocia v strave, sa predpisujú lieky.

Majú nasledujúce činnosti:

 • znížiť hladinu cholesterolu;
 • zlepšiť stav vnútornej vrstvy tepien;
 • normalizovať viskozitu krvi;
 • zastaviť tvorbu plakov;
 • mať antioxidačný účinok;
 • spomaliť ukladanie amyloidu v mozgu.

Tieto vlastnosti sú maximálne obsiahnuté v skupine statínov, medzi ktorými sú Simgal, Atoris Roxer a ich analógy.

Lieky rôznych skupín

Pre komplexnú liečbu tiež predpísané:

 • protidoštičkové látky (Aspirín, Plavix, Curantil, Thyclid);
 • antioxidanty (vitamíny C a E, Mildronate, Actovegin);
 • vazoprotektory (Bilobil, Cavinton, Instenon, Sermion);
 • nootropiká (lucetam, somazín, encephabol);
 • stimulanty metabolizmu (Cerebrolysin, Cortexin, Glycine, Semax).

Ak existujú blokády v karotidových tepnách, vykoná sa chirurgické odstránenie plaku (karotidová endarterektómia), stent alebo protéza.

Preventívne opatrenia

Aby ste predišli poruchám cirkulácie v mozgu, potrebujete:

 • kontrolu krvného tlaku, cholesterolu a glukózy v krvi;
 • zbaviť sa nadmernej hmotnosti, závislosti od fajčenia a alkoholu;
 • dodržiavajte odporúčania týkajúce sa výživy a liekov;
 • denne najmenej 30 minút na pridelenie na odmerané cvičenia (chôdza, plávanie, gymnastika);
 • trénovať svoju pamäť (čítanie, riešenie krížoviek, učebné piesne, básne, cudzie jazyky).

A tu viac o mozgovej hypertenznej kríze.

Cerebrovaskulárna nedostatočnosť je najčastejšie spojená s aterosklerózou a hypertenziou. Môže sa vyskytnúť akútna forma - mozgová príhoda alebo prechodný záchvat a chronická obehová encefalopatia. Prvé príznaky nešpecifických porúch, s progresiou cerebrálnej ischémie, sa rozvíjajú demenciou.

Liečba je zameraná na prevenciu primárnej alebo rekurentnej mozgovej príhody a na inhibíciu deštrukcie neurónov. Ak to chcete urobiť, predpísajte lieky a chirurgické zákroky na obnovenie priechodnosti tepien.

Vertebrobasilárna nedostatočnosť sa vyskytuje u ľudí starších ako aj u detí. Symptómy prítomnosti syndrómu - čiastočná strata zraku, závrat, zvracanie a iné. Môže sa vyvinúť do chronickej formy a bez liečby vedie k mŕtvici.

Borovicové šišky pre nádoby sú niekedy predpísané samotnými lekármi. Čistenie a ošetrenie odvarom, tinktúra pomôže stabilizovať stav, zlepšiť výkonnosť. Ako je proces zberu a varenia?

Ak je liek určený ako Vazonat, žiadosť je zameraná na obnovenie a zlepšenie krvného obehu. V každom prípade sa dávka vyberie. Niekedy používajú športovci a jeho analógy.

Mozgová hypertenzná kríza sa môže vyskytnúť v dôsledku stresu, nedostatočnej liečby hypertenzie a mnohých ďalších príčin. Je cievny, hypertenzívny. Príznaky sa prejavujú silnou bolesťou hlavy, slabosťou. Dôsledky sú mozgová príhoda, opuch mozgu.

Mozgová arterioskleróza mozgových ciev ohrozuje životy pacientov. Pod jeho vplyvom sa človek mení aj v charaktere. Čo robiť

Pri poruchách obehu sa môže vyskytnúť prechodný ischemický záchvat. Jeho príčiny spočívajú predovšetkým v aterosklerotických depozitoch. Pacient potrebuje naliehavú pomoc a liečbu, inak účinky prechodného mozgového záchvatu môžu byť nezvratné.

Hlavnými príčinami ischémie sú tvorba plakov, krvných zrazenín alebo embolov. Mechanizmus vývoja cerebrálnej ischémie, cerebrálneho myokardu je spojený s upchatiou tepny, ktorá kŕmi orgánom. V niektorých prípadoch je dôsledkom smrti.

Vyjadrenie esenciálnej hypertenzie vo vysokom monitorovaní krvného tlaku. Diagnóza ukáže jej vzhľad - primárny alebo sekundárny, ako aj stupeň progresie. Liečba sa vykonáva s drogami a zmenami životného štýlu. Aký je rozdiel medzi základnou a renovaskulárnou hypertenziou?

Drogová liečba cievnej mozgovej príhody je predpísaná na zmiernenie závažných prejavov ochorenia. Pri hemoragickom poškodení mozgu alebo ischemickom pomáhajú zabrániť progresii a zvýšeniu príznakov.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Choroid: Funkcie a choroby

Normálne fungovanie ciev v očiach je úplne závislé od krvného obehu. Je to krv, ktorá nasýti orgánmi kyslíkom a živinami. Po prvé, je potrebné pre nervové tkanivá tela, vrátane sietnice.

zvýšená rýchlosť sedimentácie erytrocytov

Na vykonanie počiatočnej diagnózy je povinný krvný test ESR - rýchlosť sedimentácie erytrocytov.Táto štúdia pomáha určiť len ďalšiu lekársku činnosť. Koniec koncov, bez ohľadu na výsledky analýzy, nie sú spoľahlivým znakom patológií.

Cievne choroby kĺbov: príznaky a liečba

Jednou z najčastejších príčin smrti v našej dobe sú ochorenia kardiovaskulárneho systému. A medzi nimi, najmä cievne ochorenia dolných končatín.Všetky z nich sú v mnohých ohľadoch podobné, ale najdôležitejšia a najzložitejšia podobnosť je, že môžu byť takmer bezchybné po dlhú dobu.

Čo zvyšuje ESR v krvi?

Rýchlosť sedimentácie erytrocytov (ESR) je ukazovateľ, ktorý je stále dôležitý pre diagnózu organizmu. Definícia ESR sa aktívne používa na diagnostiku dospelých a detí. Takáto analýza sa odporúča užívať raz ročne a vo veku - raz za šesť mesiacov.

Zrážanie krvi podľa Sukhareva

Sukharev krvná zrazenina je pomerne jednoduchý diagnostický laboratórny test, ktorý sa preukázal ako u dospelých aj detí. Existuje oficiálne stanovená doba zrážania touto metódou.

Demyelinizácia mozgu

Demyelinizačný proces je patologický stav, pri ktorom dochádza k deštrukcii myelínu bielej hmoty centrálneho alebo periférneho nervového systému. Myelín je nahradený vláknitým tkanivom, čo vedie k narušeniu prenosu impulzov pozdĺž vodivých ciest mozgu.