Ileofemorálna trombóza dolných končatín je vážnou chorobou spojenou s narušením venózneho systému. Príčinou výskytu porušení sú trombotické hmoty, ktoré blokujú lúmen v oblasti lýtkových a bedrových kĺbov.

Na pozadí takýchto porúch sa znižuje prietok krvi do dolných žíl nohy a panvových orgánov, čo vedie k stagnácii, ako aj nadúvaniu. Tak začína gangréna nohy.

Pacient musí dostať včasnú liečbu, aby zabránil viacerým následkom vývoja ochorenia vrátane tromboembólie.

príčiny

Na pozadí zhoršeného prietoku krvi sa vyvinie patologický proces - trombóza, ak krv koaguluje a je príliš viskózna. Akékoľvek poškodenie žilových stien vedie k vývoju patologických procesov. Vznik patológie prispieva k viac ako jednému faktoru, môže byť niekoľko.

Príčiny vývoja patologických procesov sú:

 • v polohe v kľude, v ktorej pacient zostáva dlhý čas, napríklad po operácii alebo vážnom ochorení.
 • popôrodné obdobie;
 • tehotenstvo, pretože v tomto období maternica rastie a tlačí na panvové orgány;
 • účinky užívania hormonálnych liekov, ako sú antikoncepčné lieky;
 • popliteálna cysta;
 • iatrogénnych venóznych lézií;
 • retroperitoneálna fibróza;
 • zranenie hlbokých žíl v nohách;
 • bakteriálnej infekcie, má vždy negatívny účinok;
 • neoplazmy malígnej alebo benígnej povahy, ktoré sa objavili v panvových orgánoch.

Najčastejšou príčinou vzniku ileofemorálnej trombózy je venózna staza, ktorá sa vyskytuje počas tehotenstva a imobilizácie, ktorá sa dlhodobo pozoruje, a tiež na pozadí nedostatočnosti žilových chlopní.

To sú hlavné faktory, ktoré spôsobujú ileofemorálnu trombózu. Každé z nich je hrozbou, ale najväčšie riziko výskytu choroby sa vyskytuje pri kombinácii viacerých príčin.

Formy choroby

Existuje určitá klasifikácia foriem ileofemorálnej trombózy, každý typ ochorenia je sprevádzaný charakteristickými symptómami.

Flegmasia bielej bolesti

Typ ileofemorálnej trombózy, tiež nazývanej pseudoembolizmus, sa vyskytuje na pozadí spazmu femorálnej artérie vrátane jej vetvy. Patológia sa vyvíja náhle a je sprevádzaná takými príznakmi:

 1. Typická pulzujúca bolesť.
 2. Dolné končatiny sú necitlivé a chladné. Príznak je veľmi podobný prejavom arteriálnej embólie.
 3. Edém na nohách sa rýchlo zvyšuje a mení ich veľkosť.
 4. Citlivosť a funkcia motora prstov sú narušené.
 5. Pulzácia zo zadnej časti chodidla nie je zistiteľná.

Modrá bolestivá flegmatizácia

Forma ileofemorálnej trombózy, ktorá sa vyskytuje so všeobecným účinkom na hlboké žily nohy v oblasti femorálnej alebo iliačnej cievy.

Táto forma ochorenia je sprevádzaná určitými znakmi:

 1. Intenzívna bolesť
 2. Tesné opuchy, v dôsledku čoho sa noha zväčšuje.
 3. Koža sa stáva fialová a niekedy aj čierna.
 4. Vytvárajú sa veľké bubliny, v ktorých sa zhromažďuje sérová alebo krvná tekutina.
 5. Stláčanie opuchu tkaniva vedie k skutočnosti, že pulzácia na tepnách chýba.

Silný štádiu vývinu choroby sprevádza šok pacienta, navyše je telo pod vplyvom alkoholu. Vedomie pacienta je inhibované, dochádza k tachykardii, pozoruje sa vláknový pulz, kvapky tepien.

Indikátory telesnej teploty pri zvyšovaní. Venózna trombóza v oblasti mezenterickej tepny je sprevádzaná miernymi a nepresnými symptómami. Zriedkavo je pacient narušený intestinálnou obštrukciou dynamickej povahy, retenciou stolice, nadúvaním a spastickou bolesťou pozdĺž čreva.

Klinický obraz

Vývoj ileofemorálnej trombózy ľavej alebo pravej strany ovplyvňuje dolné končatiny, sprevádzané špecifickými príznakmi. Patria medzi ne:

 • Silný opuch, ktorý sa objaví na jednej alebo dvoch nohách.
 • Odfarbenie pokožky sa stáva modravým alebo fialovo-červeným odtieňom.
 • Hnedé bodky a ak ich stlačíte, nezmiznú.
 • Bolesť sa cíti v nohách a prenáša sa do slabín.
 • V prvej fáze vývinu choroby sa bolesť cíti slabo, ale vzhľadom na rastúcu patológiu sa zvyšuje.
 • Teplota tela stúpa.

S rozvojom ileofemorálnej trombózy popliteálnej žily má pacient pocit silnej bolesti a navyše jeho pohyby sú obmedzené.

Každý kvalifikovaný lekár môže povedať, čo to je - ileofemorálna trombóza. Doktor vie, ako diagnostikovať ochorenie, aké metódy liečby pomôžu zbaviť sa patológie. Bez pomoci špecialistu by ste sa s problémom nemali zaoberať, inak by ste mohli zhoršiť situáciu.

Okrem toho počas lekárskej prehliadky lekár zaznamená ďalšie príznaky, ktoré naznačujú vývoj trombózy dolných končatín. Veľkosť postihnutej nohy sa zvyšuje pri tvorbe opuchu, ktorý sa tiahne od nohy až po ticho. Zároveň ovplyvňuje gluteálnu oblasť.

Špecifický vzor sa môže pozorovať na povrchu nohy 3 dni po objavení sa prvých príznakov trombózy. Potom sa opuch znižuje po prechode krvi do horných žíl. Počas lekárskeho vyšetrenia a palpácie sa pacientovi prejavuje maximálna bolesť vo femorálnej žile, ako aj v slabín.

Diagnostické metódy

Okrem toho lekár vykonáva lekárske vyšetrenie, ďalej predpisuje dodatočné testy a štúdie. Patria medzi ne:

 • Duplexné ultrazvukové skenovanie plavidiel. Metóda umožňuje zistiť trombotické hmoty, ktorých hustota závisí od ich veku.
 • Vzostupná alebo klesajúca radiopaktická venografia. Tento postup je potrebný, ak existujú podozrenia na prítomnosť krvnej zrazeniny v inguinálnom záhybe. Diagnóza ochorenia môže byť ťažké, ak je prítomný plyn v čreve.
 • Štúdie s použitím fibrinogénu.
 • Rádionuklidový postup je predpísaný pacientom, ak majú individuálnu neznášanlivosť voči rádioaktívnym látkam.

Najjednoduchšou metódou diagnostiky ileofemorálnej trombózy vľavo alebo vpravo je kompresia dolnej končatiny špeciálnou manžetou, ktorá sa používa na meranie krvného tlaku. Ak sa ochorenie vyvinie, potom sa u pacienta objaví silná bolesť už pri 80-100 mmHg. Art.

terapia

Liečba tejto trombózy sa vykonáva rovnakými metódami ako pri iných formách ochorenia. Iba lekár môže predpísať účinnú a účinnú liečbu s použitím špeciálnych liekov. Spravidla sa ošetrenie vykonáva iba v stacionárnych podmienkach.

Pacientovi sú predpísané lieky, ako napríklad:

 • antikoagulanciá;
 • protidoštičkové činidlá;
 • protizápalové lieky.

Ak sa choroba práve začala rozvíjať, lekári predpisujú lieky, ktoré môžu trombus rozpustiť. Pri hrozbe tromboembólie vedú špecialisti preventívne opatrenia na zabránenie odbúravaniu krvnej zrazeniny, ktorá môže byť smrteľná a prechádza cez obehový systém.

Na prevenciu tromboembólie sa vložil filter cvá a bol ligovaný femorálny alebo nižší vena cava. Akútna ileofemorálna trombóza vyžaduje starostlivú prepravu pacienta na kliniku. Okrem toho, pred ukončením úplného vyšetrenia, musí pacient dodržať odporúčania lekára a lekára.

Ak nie je možné diagnostikovať ochorenie pomocou flebografie alebo ultrazvukového skenovania, pacientovi sú predpísané antikoagulanciá. Lieky sa užívajú v súlade s odpočinkom lôžok počas 10 dní. Akútna forma venóznej trombózy sa lieči nielen antikoagulanciami, ale aj inými liekmi, napríklad trombolytickými činidlami (fibrinolitikami) alebo antiagregačnými činidlami.

Vzhľadom na vitálne znaky pacienta a riziko tromboembolizmu môžu lekári predpisovať chirurgický zákrok. Ohrozenie žilovej gangrény alebo šírenie trombotického procesu vo vena cava tiež spôsobuje operáciu.

Preventívne opatrenia

Ileofemorálna flebotrombóza má následky, ak nezačnete liečbu včas. Odborníci odporúčajú, aby sa pacienti podrobili preventívnym vyšetreniam a vyšetreniam, aby sa čo najskôr zistil vývoj patologických procesov. S týmto prístupom existuje šanca nielen na prevenciu výskytu choroby, ale aj na vylúčenie možných následkov.

Jednoduché metódy prevencie:

 1. Úplná a vyvážená strava. Je potrebné jesť hlavne ovocie a zeleninu, obilniny, strukoviny, čerstvé zeleniny a ďalšie produkty užitočné pre telo.
 2. Je potrebné vzdať sa zlých návykov.
 3. Na čo najlepšie cvičenie. Šport normalizuje krvnú mikrocirkuláciu a zabraňuje tvorbe krvných zrazenín.
 4. Upravte čas práce a odpočívajte.
 5. Používajte kompresívne alebo elastické obväzy.

Vo všeobecnosti je prognóza priaznivá, ak pacient spĺňa všetky odporúčania ošetrujúceho lekára. Po prvých dňoch včasnej liečby sa človek bude cítiť lepšie.

S cieľom zabrániť tomu, aby lekári predpisovali svojim pacientom špeciálne lieky, medzi ktoré patrí heparín alebo warfarín, sú potrebné na zriedenie krvi.

Nedostatok vhodnej liečby v prípade ileofemorálnej trombózy vedie k závažným komplikáciám a následkom, ktoré môžu ohroziť život pacienta. Príslušnú konzultáciu a účinnú liečbu môže predpísať špecialista - flebológ. Odporúča sa odmietnuť populárne metódy v prospech liečby drog.

Ileofemorálna trombóza

Ileofemorálna trombóza je akútne ochorenie obehového systému, ochorenie ilických, femorálnych žíl. ICD 10 je zašifrovaná značkami I82.

Pretrvávajúce prerušenie prietoku krvi v systéme lícnych, femorálnych žíl spôsobuje tvorbu krvných zrazenín na ich stenách, ktoré bránia prietoku krvi ešte viac. Tento typ trombózy je identifikovaný ako samostatná nosologická jednotka v revidovanej Medzinárodnej klasifikácii chorôb 10 (ICD 10). Charakteristickým znakom je vysoké riziko vzniku pľúcnej embólie.

Všeobecné príznaky

Manifestácia patologického stavu - silné progresívne opuchy mäkkých tkanív femorálnej oblasti, dolných končatín vo všeobecnosti. Koža stehien, brucha nadobudne fialový, karmínový odtieň. Charakteristickým znakom je vzhľad brušnej kože, dolné končatiny malých škvŕn hnedo sfarbenej farby, ktoré zostávajú pod tlakom. Bolesť pokrýva oblasť slabín. Celková telesná teplota stúpa bez zjavného dôvodu. Antibiotická liečba neposkytuje pozitívny výsledok.

V akútnom období kurzu má ileofemorálna trombóza mierne odlišný klinický obraz. Zvláštnosť kliniky, liečba závisí od závažnosti ochorenia.

Lekári rozdelia proces na 2 hlavné etapy - prodromálne a výrazné.

Štádia predčasného výskytu

Hlavným klinickým príznakom štádia je bolesť rôznych lokalizácií. Často sa v dolnej časti brušnej steny obťažujú nepríjemné pocity.

Bolesť sa objavuje v bedrovej oblasti, v oblasti sacrum, nohy, náchylnej k patologickému procesu. Bolesť bolesť, lámanie. Teplota tela stúpa. Ak trombóza začína s dolnými končatinami, v priebehu ochorenia nemôže existovať žiadna fáza.

Stupeň ťažkých príznakov

Symptomatológia je reprezentovaná špecifickou triadou:

 1. Rast masívneho edému dolnej končatiny a dolnej časti brucha;
 2. Zmena farby pleti;
 3. Akútna bolesť v mieste zranenia.

Bolestivé pocity zahŕňajú femorálnu oblasť, lýtkové svaly a oblasť svalov. Bolesť má difúzny difúzny charakter, vysoký stupeň intenzity. Edémy sa stali masívnymi, pokrývajúcimi povrch končatín od podrážky až po záhyby. V závažných prípadoch opuch pokrýva oblasť hýždia.

Zranenie končatiny je sprevádzané silným pocitom roztrúsenosti, s gravitáciou - akumuláciou tekutiny v mäkkých tkanivách, stláčaním tepien. Pri spazme tepien sa vyvíja ischémia dolných končatín. Známky ischémie sú strata citlivosti kože, ostrá akútna bolesť, neschopnosť určiť pulzáciu tepien.

Farba kože má diagnostickú hodnotu, ovplyvňuje predpísanú liečbu.

Spazmus tepien spôsobený výrazným opuchom spôsobuje blednutie kože. Pacient sa sťažuje na neznesiteľnú ostrú bolesť.

Ak je odtok krvi z dolných končatín narušený, získajú kyanotický odtieň. Zranenie je sprevádzané zosilnením vaskulárneho vzoru na postihnutej strane.

Biele a modré flegmasy

Niekedy je ileofemorálna flebotrombóza akútna, počínajúc pulzujúcou bolesťou, znecitlivenosťou nohy, studenou pokožkou, ako je arteriálny tromboembolizmus. Edém sa rýchlo zvyšuje, nohy sa už nedokážu pohybovať, citlivosť na dotyk, lokálny pokles teploty. Zastaví sa impulz na hlavných tepnách dolných končatín.

Podmienka sa nazýva flegmatizácia bielej bolesti. Vyskytuje sa v dôsledku trombózy vetví hlbokých iliacových žíl, kŕče tepien.

Ak akútna trombóza postihuje všetky hlboké žily v panvovej oblasti, stehná, noha sa zvyšuje v objeme, tkanivá sú husté na dotyk. Povrch stehna je tmavo purpurový, takmer čierny, blistrujúci s obsahom seróz alebo krvi. Táto odroda sa nazýva modrá bolestivá flegmasia. Typická bolesť pri roztrhnutí, bez pulzácie tepien. Často stav končí koncom gangrény, chirurgická liečba.

Celkový stav pacienta je zriedkavo ovplyvnený. Ak sa vyskytla celková nevoľnosť - trombóza spôsobila komplikácie.

Konzervatívna terapia

V počiatočných štádiách trombózy je liečba zameraná na rozpustenie trombu.

Pacient je hospitalizovaný v polohe na ľavej strane. Preprava sa vykonáva starostlivo. Požadovaná oprava lôžka.

Ak nie je možné vykonať ultrazvuku, flebografiu, lekár predpíše antikoagulanciá bez výskumu. Laboratórne testovanie protrombínového indexu sa vykonáva každé tri dni.

V akútnej forme ochorenia sú pridelené:

 1. Anticoagulants.
 2. Fibrino-, trombolitiki.
 3. Antiagregačné činidlá.
 4. Protizápalové lieky proti bolesti.
 5. Širokospektrálne antibiotiká pri pripojení sekundárnej infekcie.
 6. Myotropická antispazmodika.

Jedna intravenózna infúzia s 5 000 IU heparínu sa podáva, infúzia kvapiek sa uskutočňuje rýchlosťou 1000 IU za hodinu. Denná dávka heparínu je až 40 000 IU. Liečba trvá 7 až 10 dní po pridaní zavedenia nepriamych antikoagulancií

Liečba ileofemorálnej trombózy s liekmi z trombolytickej skupiny má kontraindikácie, je predpísané v 10% prípadov. Vykonávanie tejto metódy je povolené v prvých 6 hodinách vývoja patológie, vyžaduje predbežné vyhlásenie o filtri cava.

Ako lokálny účinok na trombus sa prostredníctvom katétra vkladá špeciálny enzým, streptáza. Ultrazvukové vyšetrenia sa vyžadujú počas prvých troch dní.

Chirurgické metódy

Chirurgická chirurgia sa vyžaduje, ak existuje vysoké riziko závažných komplikácií.

Chirurgická excízia čerstvého trombu sa vykonáva retrográdnou metódou - vyžaduje ileofemorálnu flebotrombózu na ľavej strane. Operácia sa vykonáva cez malý otvor v ľavej femorálnej žile. Ak je správny venózny tlak silný, liečba nie je možná. Kontraindikácie - priľnavosť do lúmenu krvných ciev.

Odstránenie krvnej zrazeniny počas vývoja modrej flegmázy sa chirurgicky vykonáva, keď konzervatívna liečba je neúčinná. V 80% prípadov sa opäť objaví krvná zrazenina. Existuje vysoká pravdepodobnosť smrteľného výskytu trombektómie z pravého ramena ilickej žily. Operácia vľavo je zložitá kvôli starostlivosti o tepnu, čo je vysoké riziko krvácania.

Trombektómia s katétrom Fogarty nie je vždy účinná kvôli častým recidívam. Liečba je možná v prvom týždni vývoja patológie - krvná zrazenina nie je pevne pripevnená k stene cievy.

Aby sa zabránilo vývoju pľúcnej embólie, použite filtre v dutine femorálnej, ileálnej žily. Inštalujte pod renálne tepny. Sonda sa vloží cez kožu, kde je filter koagulovaný. Katéter sa môže vložiť do femorálnej žily z opačnej strany. Trombus nezvyšuje hladinu filtra v dôsledku intenzívneho prietoku krvi do renálnych artérií.

Ak nie je možné nastaviť filtre, prenáša sa nižšia vena cava. Pod miestom renálnej artérie je stena žily šitá kovovými svorkami.

Opatrenia majú kontraindikácie. Slúžia viac na to, aby zabránili vzniku recidivujúcej pľúcnej embólie alebo v prípade plávajúceho trombu, ktorý vytvára riziko embolizácie jednotlivých vetiev pľúcnej artérie.

O niekoľko dní neskôr je pacientovi povolené dávkovanie pohybu. Povinné používanie elastického obväzu dolných končatín.

Ileofemorálna trombóza dolných končatín - vlastnosti diagnostiky a liečby

Ileofemorálna trombóza je patologický proces charakterizovaný zablokovaním lúmenu žíl na úrovni iliakálnych a femorálnych ciev s trombom.

Krvná zrazenina interferuje s prietokom krvi do dolných častí nohy, v dôsledku čoho dochádza k klinickým prejavom ochorenia. Najčastejšie ileofemorálna trombóza postihuje starších pacientov, ktorí majú kardiovaskulárne choroby, cukrovku, obezitu, starších ľudí a onkologických pacientov.

Ileofemorálna trombóza dolných končatín sa často vyskytuje pri ťažkých zraneniach počas traumatických a dlhodobých operácií u tehotných žien pred a po pôrode.

Môže tiež komplikovať infekčné a purulentné ochorenia. Všetky vyššie uvedené stavy sú rizikovými faktormi pre trombotické komplikácie.

Musíte vedieť, či Vám boli predpísané lieky Anavenol - návod na použitie, indikácie a kontraindikácie, prehľady lekárov a pacientov a ďalšie užitočné informácie.

Príčiny tejto choroby

Pri rozvoji ileofemorálnej trombózy zohráva veľmi dôležitú úlohu zmena vnútornej steny cievy na postihnutej končatine. V dôsledku poškodenia dochádza k uvoľňovaniu látok zodpovedných za zápalový proces a aktiváciu krvných doštičiek.

To všetko prispieva k aktivácii krvných doštičiek a vzniku zrážania krvi. Miesto poškodenia vnútornej steny postihnutej nádoby sa stáva miestom akumulácie krvných doštičiek, čo je dôvod, prečo vzniká krvná zrazenina.

Uvedený dôvod spolu s určitými faktormi spôsobuje ileofemorálnu trombózu.

Táto podmienka sa môže vyskytnúť v takýchto situáciách:

 1. Napríklad v priebehu operácie, keď je človek stále, s dolnými končatinami priloženými k pracovnému stolu, dochádza k stagnácii krvi v krvi, čo prispieva k tvorbe krvnej zrazeniny.
 2. Dlhý spánok lôžka tiež prispieva k stagnácii krvi v dolných končatinách. Ak dôjde k poraneniu, poškodenie cievnej steny, čo je provokujúcim faktorom trombózy.
 3. Na pozadí infekčných ochorení často dochádza k poškodeniu cievnej steny patogénnymi mikroorganizmami. Predpokladá sa, že antikoncepčné prostriedky prispievajú k rozvoju trombózy.
 4. U ľudí trpiacich rakovinou dochádza k zvýšeniu aktivity koagulačného systému v dôsledku zvýšenia rizika vzniku krvných zrazenín.

Vrodené alebo získané choroby krvného systému, ako je trombofília, sú možné. Všetky tieto faktory oddelene alebo celkovo spôsobujú tvorbu krvnej zrazeniny s následným zablokovaním veľkých ciev dolnej končatiny.

Klinický obraz

Keď nastane ileofemorálna trombóza, pacient je narušený bolesťou lokalizovanou na prednej vnútornej ploche stehna, v lýtkových svaloch, niekedy v oblasti slabín.

Končatina sa zvyšuje a edém sa šíri z nohy do slabín, niekedy s prechodom do zadku. Farba končatiny sa mení od bledých po modrasté. Palpácia pozdĺž hlavných žíl stehna a v slabinách je určená bolesťou.

Niekedy sa nákaza náhle objaví, začína akútnou pulzujúcou bolesťou v končatine, jej ochladením a necitlivosťou.

Rýchlo sa zvyšuje edém, pohyby prstov sú obmedzené, dochádza k poklesu citlivosti a kožnej teploty dolných končatín, pulzácia artérií chodidla oslabuje alebo úplne zmizne.

Táto forma ileofemorálnej trombózy sa nazýva "pseudo-embolická" alebo biela bolestná flegma, jej výskyt je spojený s kombináciou hlbokej žilovej trombózy s výrazným spazom tepien končatiny pacienta.

Keď nastane bežná trombóza všetkých hlbokých žíl dolnej končatiny a panvy, dôjde k ostrému zvýšeniu končatiny v objeme, stane sa opuchnuté a husté.

Koža sa vyznačuje fialovou alebo takmer čiernou farbou. Na ňom sa objavujú bubliny naplnené kvapalinou. Táto klinická forma sa nazýva modrá bolestivá flegmasia.

Je charakterizovaný výskytom silnej bolesti pri roztrhnutí, absencie pulzácie periférnych artérií.

V priebehu ileofemorálnej trombózy existujú dva fázy:

 1. Štádia predčasného výskytu. Je charakterizovaná bolesťami rôznej lokalizácie, bolestivého alebo matného charakteru, horúčky.
 2. Stupeň výrazných klinických prejavov. Charakterizované výskytom klasickej triády príznakov: farba, opuch a bolesť.

Diagnostické techniky

Diagnóza ileofemorálnej trombózy je založená na klinickom zobrazení ochorenia a údajoch z inštrumentálnych vyšetrovacích metód.

Najjednoduchší a najbezpečnejší spôsob detekcie trombózy a dosť účinný je ultrazvukové duplexné skenovanie.

Pomocou tohto typu štúdie môžete vidieť lumen plavidla, objasniť stupeň zníženia lumen žily, rovnako ako určiť rozsah krvnej zrazeniny a jeho pohyblivosti.

Pri úplnom zablokovaní lumen cievy s krvnou zrazeninou nedôjde k prietoku krvi a pri čiastočnom uzatvorení bude viditeľný tok trombu s kontrastným činidlom pozdĺž úzkych zvyšných častí lúmenu žily.

Duplexné skenovanie sa používa na diferenciálnu diagnostiku ileofemorálnej venóznej trombózy s edémom dolných končatín v dôsledku iných ochorení.

Tiež pre diagnostiku trombózy pomocou flebografie. Táto výskumná metóda zahŕňa použitie röntgenového zariadenia na určenie prítomnosti krvnej zrazeniny v dutine cievy.

Vykonajte tento postup so zavedením špeciálneho kontrastu v cieve, ktorý umožní vyhodnotiť pohyb krvi. Niekedy sa v ťažkých prípadoch pre diferenciálnu diagnostiku používa magnetická rezonančná flébografia.

procedúry

Liečba ileofemorálnej trombózy, ako aj ďalšia hlboká žilová trombóza sa vykonáva v nemocničnom prostredí.

Zvyčajne používajte konzervatívnu terapiu, oveľa menej chirurgia. Pre väčšinu pacientov je liečivom pri liečbe ileofemorálnej trombózy heparín.

Existuje špeciálny postup liečby heparínom, ktorého vysoká účinnosť bola dokázaná mnohými klinickými štúdiami v mnohých zdravotníckych zariadeniach.

Konzervatívna liečba sa vykonáva komplexne v kombinácii so skorou aktiváciou pacientov. Odporúča sa zdvihnúť koniec lôžka pod uhlom 15-20 stupňov.

Pacienti preukázali zhodu s odpočinkom lôžok iba v počiatočnom štádiu ochorenia v prípade bolesti a opuchu postihnutej končatiny.

Pri zmierňovaní bolesti a znižovaní opuchu sa odporúča označiť súbor špeciálnych gymnastických cvičení, ktoré pomáhajú zlepšiť venózny odtok. Tieto triedy sú nevyhnutne kontrolované metodikom fyzioterapie.

Operatívny zásah

Medzi prevádzkové metódy liečby patria:

 • odstránenie krvnej zrazeniny použitím Fogartyho katétra;
 • posunovacích operácií.

Komplikácie trombózy

Najčastejšou a hroznou komplikáciou akejkoľvek trombózy žíl dolných končatín, vrátane ileofemorálnej trombózy, je pľúcna embólia.

Pri nesprávnej liečbe trombózy u 50% pacientov existuje riziko embolizácie pľúcnej artérie v priebehu troch mesiacov. Pre jeho prevenciu sú špeciálne filtry cava často inštalované v dolnej vene cava.

Ich tvar sa podobá dáždniku, v ktorom sú pre prechod krvi zvláštne otvory.

Správne zvolená a vykonaná liečba akútnej hlbokej žilovej trombózy dolných končatín s použitím antikoagulancií pomáha znižovať riziko šírenia trombov a výskyt pľúcnej embólie na 5% a menej.

Tipy na prevenciu

Prevencia ileofemorálnej trombózy je veľmi dôležitá, pretože umožňuje pacientom zbaviť sa život ohrozujúcich komplikácií tejto choroby.

Stupeň potreby profylaktických opatrení trombózy je zvlášť vysoký u pacientov so zvýšeným rizikom. Patria medzi ne staršie osoby, pacienti s rakovinou a ťažké kardiovaskulárne ochorenia, ľudia trpiaci obezitou.

Preventívne opatrenia sú zvyčajne zamerané na zabránenie výskytu venóznej stázy, a to zrýchlením prietoku krvi. To sa dosiahne obväzom nohavíc elastickými obväzmi.

Pri stláčaní povrchových žíl s bandážami sa prietok krvi v hlbokých žilách zrýchľuje, čím sa zabráni tvorbe krvných zrazenín. Odporúča sa aj primeraný spôsob činnosti.

zistenie

Ileofemorálna trombóza je veľmi vážnou hrozbou pre ľudské zdravie, ale je liečiteľná, obzvlášť včasná. Preto sa nemôžete vzdať. Potrebujete konzultovať s lekárom a dodržiavať jeho odporúčania na liečbu.

Ileofemorálna trombóza

Ileofemorálna trombóza je zablokovanie hlbokých femorálnych a iliacových žíl krvnou zrazeninou. Choroba je rozdelená do samostatnej nosologickej formy, pretože má vážny priebeh a priamo ohrozuje život človeka. Ileofemorálna trombóza je často komplikovaná pľúcnym tromboembolizmom. Preto sa pri odhaľovaní príznakov patológie musí pacientovi poskytnúť pohotovostná lekárska starostlivosť.

Ľavá končatina trpí 3-4 krát častejšie z ileofemorálnej trombózy ako pravá končatina.

Príčiny ileofemorálnej trombózy

Príčiny ileofemorálnej trombózy sa môžu meniť, medzi nimi sú:

Zranenia žíl a mäkkých tkanív dolných končatín.

Zavedenie bakteriálnej infekcie v tele.

Dlhé oddychové postele, napríklad po operácii alebo na pozadí závažného ochorenia.

Obdobie po narodení dieťaťa.

Prítomnosť malígneho nádoru v tele. Zvláštnym nebezpečenstvom v súvislosti s trombózou sú nádory umiestnené v oblasti panvy: rakovina sigmoidného hrubého čreva, obličky, nadobličiek, krčka maternice a retroperitoneálny sarkóm.

Aneuryzma brušnej aorty, femorálnej alebo iliačnej artérie.

Prítomnosť popliteálnej cystickej neoplazie.

Akékoľvek hnisavé procesy, ktoré sú lokalizované v panvovej oblasti, vo svojich bunkových priestoroch a orgánoch.

Iatrogénna lézia žíl.

Najčastejšie ileofemorálna trombóza je vzostupná patológia, ktorá vzniká v poplitealnom alebo femorálnom segmente.

Symptómy ileofemorálnej trombózy

Priebeh ochorenia je rozdelený na dve fázy: prodromálna a akútna (štádium výrazných symptómov).

Nasledujúce príznaky sú charakteristické pre prodromálnu fázu:

Zvýšenie telesnej teploty na subfabrilu.

Bolesť v kruhu a spodnej časti chrbta, v dolnej časti brucha, v nohách. Obzvlášť silná bolesť bude z postihnutej cievy.

Bolesti vznikajú neočakávane u osoby, sú v prírode nudné a bolestivé.

Niekedy bolesť nastáva len pri chôdzi.

Akútny stupeň ochorenia je vyjadrený nasledujúcimi príznakmi:

Zvýšené bolesti, ktoré sú veľmi intenzívne, pokrývajú svalstvo, stehno a svalstvo gastrocnemia.

Výskyt pocitu ťažkosti v končatinách. Pacienti naznačujú, že ich noha praskne zvnútra.

Výskyt edému, ktorý sa tiahne po celej nohe, začína od nohy a končí končatinou. Možné opuch hýždia.

Edémové tkanivá vyvíjajú silný tlak na cievy, čo vedie k ich spazmu. Toto sa prejavuje pri akútnej podvýžive dolnej končatiny, pri ostrých bolestiach, pri zhoršovaní citlivosti.

Koža mení svoju farbu. Niekedy sa vyskytuje výrazná bledosť dolných končatín (biela bolestivá flegmasia) a niekedy sa vyskytuje cyanóza (modrá bolestivá flegmáza). Biela flegmazia je dôsledkom arteriálneho kŕče a modrá flegmasa sa vyvíja s úplným zablokovaním prietoku krvi vo femorálnej a iliacovej žile.

V oblasti tkaniva žily začínajú "vidieť cez" silne cez kožu, vaskulárny vzor sa zvyšuje.

Celkový stav pacienta sa výrazne zhoršuje, ak sa objavia závažné komplikácie: trombóza dolnej vena cava, pľúcna embólia, venózna gangréna, flegma.

Zadné svaly končatín reagujú bolesťou pri pokuse o palpáciu. V bezprostrednej blízkosti veľkých ciev môžu byť zistené bolestivé infiltráty.

Lymfatické uzliny v oblasti svalov rastú a sú bolestivé.

Človek nemôže vykonávať aktívne pohyby dolnej končatiny. Pasívne pohyby spôsobujú bolesť.

Samostatne je potrebné poznamenať, že bledá flegmáza je mimoriadne závažná komplikácia ileofemorálnej trombózy. Často končí smrťou pacienta. Na pozadí pretrvávajúcich arteriálnych kŕčov sa kolaps vyvíja s čiastočnou alebo úplnou stratou vedomia, prudkým poklesom tlaku, zvýšením telesnej teploty až o 40 stupňov. Veľkosť nohy sa zvyšuje 2-krát, pokožka je studená na dotyk, pulz na nohách nie je cítiť.

Ak sa vám podarí zachrániť život pacienta, dôsledky bielej flegmasy ho dlho znepokojujú. Toto sa prejavuje v dystrofii svalových vlákien dolných končatín, ktoré sa vyvíjajú na pozadí dlhotrvajúceho edému. Kĺby stratia svoju bývalú mobilitu, aktívne pohyby nôh budú ostré obmedzené.

Modrá flegmáza sa vyznačuje úplným blokovaním všetkých hlavných a pomocných žilových ciest stehna a dolnej končatiny. Noha sa zväčšuje o 2 krát, koža sa stáva modrastou farbou, pokrytá subkutánnym krvácaním, svaly sú napäté. Telesná teplota sa súčasne zvýši na 40 stupňov, môže sa vyvinúť šok s dýchavičnosťou, tachykardiou a stratou vedomia.

Ak môže byť pacient uložený, potom po 2-3 dňoch začína tkanivo nôh podliehať nekróze, na ňom sa objavujú bublinky s tekutinou, citlivosť úplne chýba. Ďalšie príznaky hemolytickej žltačky sa spoja. Po dobu 4-7 dní sa tkanivá prstov podrobia nekróze a potom pacient vyvinie gangrénu nohy. Počas tohto obdobia je asi 45% všetkých zdravotných záznamov smrteľných.

diagnostika

Diagnóza ochorenia začína vyšetrením pacienta. Podľa charakteristického súboru symptómov doktor dokáže predpokladať ileofemorálnu trombózu.

Potvrdenie diagnózy pomocou nasledujúcich inštrumentálnych metód:

Duplexné alebo trojité skenovanie.

Skenujte s označeným fibrinogénom.

Nezabudnite rozlišovať medzi ileofemorálna trombóza a erysipela, renálne a srdcové zlyhanie, radikulitída, artritída, burzitída.

Liečba ileofemorálnej trombózy

Bez výnimky sú všetci pacienti so stanovenou diagnózou ileofemorálnej trombózy nevyhnutne hospitalizovaní v angiosurgickej nemocnici. Pacient je nutné prepraviť v polohe na chrbte. Až do okamihu lekárskej starostlivosti musí dodržiavať najprísnejšie odpočinok v posteli. Ak nie je príležitosť vykonať kvalitatívne vyšetrenie obete, potom sa predpíšu antikoagulanciá, fibrinolytiká a trombolytiká až na 10 dní.

Všeobecné usmernenia pre liečbu pacientov s akútnou ileofemorálnou trombózou:

Antikoagulanciá: heparín s nízkou molekulovou hmotnosťou, logiparín, fraxiparín.

Odstránenie bolesti, odstránenie pacienta zo šoku.

Odstránenie kŕčov z ciev, normalizácia hemodynamiky.

Prípravky na trombolýzu: Streptokináza alebo urokináza. Treba však mať na pamäti, že používanie trombolytických liekov je vždy spojené s rizikom krvácania a smrti pacienta. Preto sú lieky na trombolýzu predpísané len pacientom mladším ako 50 rokov, ktorí prekonali akútnu trombózu najneskôr 7 dní pred tým, ako odišli na lekára. Súčasne by pacienti mali mať nainštalované filtre s cava, inak je vysoká pravdepodobnosť, že sa malé množstvo trombu rozšíri cez krvný obeh a vývoj pľúcnej embólie.

Aktivátory fibrinolýzy: Complamin, Theonikol, kyselina nikotínová (intravenózne podanie), pyrogénne (intramuskulárne podanie).

Normalizácia reologických krvných parametrov sa vykonáva pomocou Trental, Eufillin, Actovegin atď.

Ak sa objaví zápal, indikuje sa predpisovanie antibiotík.

Chirurgia pri ileofemorálnej trombóze je predpísaná iba pre dôležité indikácie: ak je pacient diagnostikovaný s plávajúcimi trombami, ktoré predstavujú hrozbu pre pľúcnu embóliu alebo s rozvojom komplikácií trombózy. Patria sem: embolínna trombóza, vysoké riziko vzniku gangrény na pozadí modrej flegmy, stúpajúcu trombózu.

Existujú aj relatívne indikácie pre operáciu, medzi ktoré patria:

Nedostatok účinku liečby liekom počas 2-3 dní.

Trvanie trombózy je dlhšie ako 8 dní.

Trombektómia je primárnou metódou operácie pri ileofemorálnej trombóze. Treba mať na pamäti, že konzervatívnou terapiou v modrých flegmoch nie je zbytočné v 100% prípadov. Prognóza modrej flegmasy je do značnej miery determinovaná tým, ako sa včas uskutočnila chirurgická procedúra (pred vznikom gangrény). Súčasne je pacientom indikovaná radikálna trobektómia. Riziko pľúcnej embólie sa zvyšuje, keď sa vykoná trombektómia na pravom ľalúdkovom žile.

Prevencia ileofemorálnej trombózy

Dôsledky ileofemorálnej trombózy sú ťažšie, neskôr sa liečba začala. Preto lekári dôrazne odporúčajú, aby pacienti s rizikovými skupinami absolvovali pravidelné vyšetrenia a preventívne vyšetrenia. Tým sa zabráni vzniku ochorenia alebo sa predíde závažným komplikáciám pre zdravie a život. Musí sa vždy pamätať na to, že trombóza danej lokalizácie v počiatočných štádiách jej formovania je celkom skrytá.

Opatrenia na prevenciu trombózy:

Vyvážená strava. V ponuke sa musia nachádzať ovocie, zelenina, byliny, fazuľa, morské plody.

Odmietanie zlých návykov.

Stredná fyzická aktivita.

Dostatok času na spánok.

Ak už raz došlo k ileofemorálnej trombóze, mal by sa riadiť všetkými lekárskymi odporúčaniami, predpísať lieky na zmierňovanie krvi, nosiť elastické pančuchy atď.

Neodmierajte inštaláciu filtrov cava. Tieto zariadenia sú tvarované ako dáždnik, ktorý má otvory pre prechod krvi. Filter sa zavedie do dolnej dutiny vajca vo svojom infrarenálnom segmente. Rozvíja sa iba vtedy, keď dosiahne svoj cieľ. V budúcnosti sa pri opakovanom výskyte trombózy tento filter vyhne vývoju pľúcnej embólie a zachráni život pacienta.

Nepredvídateľná ileofemorálna trombóza: ako nezabudnúť na prvé príznaky?

Ak krvná zrazenina blokuje lumen žíl stehennej a iliačnej cievy, dôjde k ileofemorálnej trombóze. Je charakterizovaný ťažkým priebehom: silná bolesť, opuch, modrá a červená koža, horúčka. Komplikácie môžu byť oddelenie krvnej zrazeniny a upchatie pľúcnej artérie. Na liečbu sa predpisuje antikoagulačná liečba a operácia krvných zrazenín.

Prečítajte si v tomto článku.

Príčiny ileofemorálnej trombózy

Pre výskyt hlbokej žilovej trombózy v ileofemorálnom (ileo-femorálnom) segmente je potrebná kombinácia troch hlavných faktorov, ktoré sa nazývajú Virchow Triad:

 • poškodenie vnútornej vrstvy žily (chemické, mechanické, infekčné alebo alergické účinky);
 • pomalý pohyb krvi (fyzická nečinnosť, predĺžený pobyt v sede - lety, výlety na autách, počítačová práca, imobilizácia po operáciách alebo zranenia);
 • zvýšená viskozita krvi - hormonálne lieky, zhubné nádory, intravaskulárny koagulačný syndróm, ochorenia krvi, dehydratácia.

Tvorba trombu začína poškodením vnútornej vrstvy. To vedie k vstupu do zóny poranenia látok, ktoré lepidlo krviniek. V žilách je blízko ventilu pripojený trombus, zatiaľ čo prvé 3-4 dni je táto fixácia slabá, môže sa pohybovať krvným obehom, čo spôsobuje tromboembolické komplikácie vo venóznych cievach, najnebezpečnejšou formou je pľúcna trombóza.

Symptómy vrátane akútnej fázy

Manifestácie akútnej venóznej trombózy sú spojené so zvýšeným krvným tlakom pod miestom blokovania, opuchu a zápalu okolitých tkanív, zvýšenou kapilárnou permeabilitou, lymfatickým odtokovým blokom a podráždením cievnych plexusov. Tieto procesy vedú k typickému klinickému obrazu:

 • oblúkové bolesti v nohe, ktoré sa stávajú silnejšími v sediacej alebo stojacej polohe pri snímaní postihnutej žily, zahŕňajú predné a vnútorné stehná, dolnú časť nohy, oblasť slabín;
 • opuch tkanív v ťažkej forme sa rozširuje na celú dolnú končatinu;
 • odfarbenie kože - modrá, sčervenanie, výskyt venózneho vzoru, bodové krvácanie, fialové škvrny;
 • zvýšenie teploty, najmä v noci.

Ochorenie sa vyskytuje v dvoch klinických formách. Prvý sa nazýva pseudo-embolic, biele bolestí bolesti. Príznaky sa náhle objavia a rýchlo rastú, noha je studená, bledá, necitlivá, opuch a zhoršená citlivosť tkanív sa rýchlo rozšíri, pulz na tepnách nôh sa nezistí, pohyblivosť prstov sa zníži.

Vývoj tejto formy ochorenia súvisí s kompresiou lumenu femorálnej artérie akumuláciou intersticiálnej tekutiny (edému).

Modrá bolestivá flegmáza sa vytvára s úplnou blokádou krvného obehu v hlbokých žilových cievach. Takáto trombóza je charakterizovaná bolesťou s roztrhnutím, významným zvýšením veľkosti dolnej končatiny v dôsledku edému. Koža sa stáva modrofialovou, časom sa získava čierny odtieň a na ňom sa objavujú priehľadné alebo krvavé bubliny.

Aké je nebezpečenstvo žilovej choroby

Blokovanie žilových ciev stehna a slabiny môže viesť k chronickej venóznej insuficiencii s pretrvávajúcim opuchom nôh, lymfóza a výskytom vredov alebo ekzému kože. Úplné zablokovanie toku krvi spôsobuje gangrénu nohy. U pacientov sa teplota zvyšuje, klesá tlak, impulz oslabuje a zrýchľuje, končatina sa stáva čiernou. Ak trombóza postihuje žily mesenterií, potom je silná bolesť brucha, činnosť čreva je inhibovaná.

Najnebezpečnejšou a najvážnejšou komplikáciou ochorenia je pľúcna tromboembólia. Časti krvných zrazenín blokujú pohyb krvi pľúcnou artériou, čo sprevádza akútne zlyhanie srdca a dýchacích ciest. Takéto stavy často končí smrťou. Keď je zablokovaná menšia pľúcna vetva, vzniká pneumónia myokardu.

Pozrite sa na video o trombóze, o dôvodoch jej vývoja a liečby:

Diagnostické metódy

Informatívna a jednoduchá metóda sa považuje za ultrazvukové skenovanie s duplexným skenovaním. Pomáha vyšetriť lumen žilových ciev dolnej končatiny, identifikovať miesto a stupeň ich blokády, vizualizovať krvnú zrazeninu a jej pripojenie k stene, aby zistil nebezpečnú plávajúcu krvnú zrazeninu, ktorá sa môže v krátkom čase vyskytnúť.

Zavretá žila sa stáva hustá, jej polomer sa zvyšuje a trombotické hmoty sa nachádzajú vo vnútri.

Ak sa ultrazvuk nepodarilo jasne vidieť trombus, je predpísaná flebografia.

Známky akútnej trombózy žíl sú:

 • nedostatok kontrastu v žilách (odpojenie nádoby);
 • chyby pri plnení;
 • balenie trombov (viditeľné pruhy kontrastu, podobné koľajniciam);
 • horná časť zrazeniny sa vznáša nad bodom blokovania alebo sa pohybuje ďalej pozdĺž nádoby;
 • nepriame príznaky - rozšírené popliteálne žily, predĺžené kontrastné oneskorenie.

Liečba ileofemorálnej trombózy

Lieková terapia pre akútne blokovanie žilových ciev prebieha v dvoch verziách:

 • enzýmy trombolýzy - streptokináza alebo urokináza, aktivácia;
 • lieky na spomalenie zrážania - heparín a warfarín a ich analógy.

Každá z týchto metód má výhody a nevýhody. Trombolytika výrazne znižujú riziko pľúcnej embólie, rýchlo eliminujú hlavné symptómy, zabraňujú zničeniu venóznych chlopní, žilovej a lymfatickej stagnácii. Ale sú oveľa pravdepodobnejšie, že antikoagulanciá spôsobia krvácanie. Okrem heparínu sa používajú analógy s nízkou molekulovou hmotnosťou - Fragmin, Clexane, Fraxiparin, ako aj nové sľubné lieky - Arixtra, Dabigatran.

Ak sa nájde plávajúci trombus (plávajúca zrazenina obklopená krvou zo všetkých strán), potom sa vykoná operácia, ktorá zabráni jej pohybu do systému pľúcnej cievy. Použite tieto metódy:

 • umiestnením filtru cava do dolnej dutej vény do vypúšťania obličkových vetiev, zachytáva krvné zrazeniny;
 • lokálna trombolýza - streptáza sa zavedie cez katéter do trombu najneskôr do 3 dní od začiatku tvorby zrazeniny;
 • (trombektómia) je zriedkavo predpísaná, pretože je často komplikovaná pľúcnou vaskulárnou trombózou alebo recidivujúcou žilovou blokádou.

Prevencia exacerbácie

Prevencia flebotrombózy je zvlášť dôležitá pre skupiny pacientov s vysokým rizikom tohto ochorenia: počas chirurgických zákrokov v gynekológii, onkológii a traumatológii, za prítomnosti závažných patologických stavov srdca a krvných ciev.

U takýchto pacientov je uvedené:

 • obmedzenie toku žilovej krvi pomocou elastických bandáží, nosenie stláčacieho tovaru;
 • urýchlenie venózneho odtoku pooperačnej pohybovej aktivity, liečebná gymnastika;
 • používanie liekov na riedenie krvi;
 • pneumatická kompresia so špeciálnymi manžetami namontovanými na stehnách a stehnách;
 • odmietnutie tesného oblečenia, spodného prádla a korzetov;
 • vylúčenie fajčenia a alkoholických nápojov, dodržiavanie odporúčaní pre pitný režim.

Musíte tiež zvážiť možnosť hlbokej žilovej trombózy, a to aj u zdravých ľudí, ktorí sa aktívne podieľajú na športovaní. Bolo zistené, že ak po vysokej intenzite fyzickej námahy (napríklad maratónu) ideme do dlhej statickej polohy (jazda v aute), potom to spôsobí pokles tónu a následné upchanie ciev.

Preto po súťaži musíte piť dostatok vody, nemusíte náhle zastaviť pohyb, vykonávať časté zahrievanie s núteným sedením.

Ileofemorálna trombóza sa vyskytuje, keď krvná zrazenina blokuje femorálne a iliakálne žily. Choroba sa vyskytuje pri silnej bolesti a opuchu, sprevádzané horúčkou a zmenou farby kože. Spôsobuje komplikácie vo forme tromboembolizmu systému pľúcnej artérie a gangrény dolných končatín.

Na diagnostiku je predpísaný ultrazvuk v režime duplexného skenovania, vyšetrenia na venografiu a rádioizotopy, tomografia. Liečba sa vykonáva pomocou trombolytik a antikoagulancií a používajú sa na odstránenie krvných zrazenín, na inštaláciu filtrov cava.

Ak spozorujete prvé príznaky krvnej zrazeniny, môžete predísť katastrofe. Aké sú príznaky krvnej zrazeniny v oblasti ramena, nohy, hlavy, srdca? Aké sú príznaky vznikajúceho vzdelania?

V dôsledku mnohých ochorení sa môže vyvinúť podkľúčová trombóza aj v dôsledku podráždenia. Dôvody pre jeho výskyt v tepnách, žilách sú veľmi rôznorodé. Príznaky sa objavujú ako modré tváre, bolesť. Akútna forma vyžaduje okamžitú liečbu.

Krvácanie z konečníka vydesí aj tie najtichšie. Tromboflebitída hemoroidálnych žíl a uzlín je ochorenie, ktoré je len mladšie. Ako identifikovať a liečiť tromboflebitídu žíl v konečníku?

Často hlboká žilová trombóza vážne ohrozuje život. Akútna trombóza si vyžaduje okamžitú liečbu. Príznaky na dolných končatinách, najmä nohy, nemožno okamžite diagnostikovať. Takisto nie je potrebná operácia.

Nie každý lekár bude s ľahkosťou odpovedať na rozlíšenie medzi trombózou a tromboflebitídou, flebotrombózou. Aký je zásadný rozdiel? Ktorý lekár sa má kontaktovať?

Zmeny v žilách často naznačujú patológiu. Avšak nielen vizuálna diagnostika tromboflebitídy dolných končatín umožňuje lekárovi diagnostikovať, ale aj krvné testy, hardvérové ​​metódy vyšetrenia.

Ak krvná zrazenina blokuje lumen žíl stehennej a iliačnej cievy, dôjde k ileofemorálnej trombóze. Je charakterizovaný ťažkým priebehom: silná bolesť, opuch, modrá a červená koža, horúčka. Komplikácie môžu byť oddelenie krvnej zrazeniny a upchatie pľúcnej artérie. Na liečbu sa predpisuje antikoagulačná liečba a operácia krvných zrazenín. Príčiny ileofemorálnej trombózy Pre výskyt [. ]

Veľmi nebezpečný plávajúci trombus je iný, pretože nesúvisí so stenou, ale voľne pláva cez žily dolnej vene cava v srdci. Na liečbu možno použiť rekanalizáciu.

Pri absencii adekvátnej liečby sa vyskytuje post-traumatická trombóza. Akútna forma lézie hlbokých ciev dolných končatín je nebezpečná oddelením krvnej zrazeniny. Čím skôr sa zistí zrazenina, tým väčšia je šanca na úspech v liečbe.

Ileofemorálna trombóza

✓ Článok overený lekárom

Trombóza je nebezpečná choroba, ktorá môže viesť k vážnym následkom a dokonca k smrti. Existuje niekoľko foriem choroby, ktoré sa navzájom líšia mechanizmom vzdelávania a klinickými znakmi. Ileofemorálna trombóza je typom tejto patológie, ktorá je charakterizovaná ťažkým priebehom a vysokým rizikom vzniku pľúcnej embólie. Ako rozpoznať ileofemorálnu trombózu v počiatočných štádiách a vyliečiť túto chorobu?

Ileofemorálna trombóza - príčiny, symptómy, štádia, liečba

Príčiny ileofemorálnej trombózy

Mechanizmus trombózy je nasledujúci: tvoria sa krvné zrazeniny v žilách nohy - krvné zrazeniny a bunky vnútornej výstelky tepien. Poškodenie stien žily vedie k uvoľneniu látok, ktoré prispievajú k lepeniu krvných doštičiek, čo vedie k tvorbe krvnej zrazeniny. Po určitom čase začne zápal membrány v mieste jej vzniku a trombus sa spája na stenu žily. Pri ileofemorálnej trombóze sa krvná zrazenina vyskytuje vo femorálnej tepne a lýzovej žile, ktoré patria medzi najväčšie v tele.

Príčiny tohto javu zahŕňajú:

 • dlhodobý pobyt v ležiacej polohe;
 • úrazy na končatinách;
 • poruchy krvácania a preťaženie krvi;
 • bakteriálne infekcie;
 • hormonálne lieky;
 • pred a po pôrode;
 • hnisavé septické a zápalové procesy;
 • benígne a malígne nádory v panve;
 • cukrovka, obezita.

Ileofemorálna trombóza femorálnej žily

Najčastejšie je vývoj ochorenia vyvolaný hormonálnymi zmenami, ktoré sa vyskytujú v tele počas gravidity dieťaťa, ako aj prudkým nárastom telesnej hmotnosti počas tehotenstva, po ktorom nasledujú krvácavé poruchy na druhom mieste. Zvlášť nebezpečné je kombinácia niekoľkých vyššie uvedených faktorov - v tomto prípade je riziko výskytu ochorenia maximálne.

Ileofemorálna trombóza dolných končatín

Symptómy ileofemorálnej trombózy

S rozvojom ileofemorálnej trombózy môžu pacienti zaznamenať nasledujúce príznaky:

 • výrazný opuch dolných končatín;
 • sčervenanie alebo modrá pokožka;
 • vzhľad na koži charakteristických hnedých škvŕn, ktoré nezmiznú pri lisovaní;
 • bolesť v nohách a slabinách;
 • horúčka, všeobecná nevoľnosť.

Medzi hlavné príznaky patrí zmena farby, opuch a bolesť v dolných končatinách.

Klinické prejavy ochorenia závisia od jeho štádia - táto forma trombózy sa rozvíja v dvoch fázach, z ktorých každá sa vyznačuje vlastnými príznakmi.

Tabuľka. Symptómy rôznych štádií ochorenia.

Stupeň závažných klinických príznakov

Je to dôležité! Hlavným príznakom ochorenia je zmena farby kože - končatina sa stáva bledou, má modrastý nádych a výrazný venózny vzor a pulz v tepnách dolných končatín nie je počuť. Celkový stav pacienta sa spravidla nemení, ak trombóza nie je sprevádzaná komplikáciami.

Akútne ochorenie obehového ústrojenstva

Diagnóza ileofemorálnej trombózy

Vo väčšine prípadov sa symptómy ochorenia u pacientov vyskytujú v neskorších štádiách ochorenia, keď telo už nie je schopné kompenzovať poškodenie krvného obehu. Z tohto dôvodu je trombóza diagnostikovaná dostatočne neskoro, keď začnú dôležité zmeny v tkanivách a tepnách. Diagnóza sa robí na základe sťažností pacienta, anamnézy, externého vyšetrenia a mnohých laboratórnych a hardvérových štúdií: duplexné vaskulárne skenovanie, kontrastná alebo radionuklidová flebografia, MRI.

 1. Obojstranné skenovanie. Táto technika je založená na ultrazvukovom vyšetrení, ktoré umožňuje posúdiť stav krvných ciev a prietok krvi, ako aj získať informácie o zmenách v cievnych stenách, zužovaní alebo rozširovaní lúmenu, zablokovaní, prítomnosti aterosklerotických plátov atď.

Duplexné cievne skenovanie

MRI dolných končatín

Okrem toho môže byť ochorenie identifikované pomocou fyziologických testov - Lovenbergovho testu, Homansovho príznaku alebo Shperlingu. Skúška Lovenbergu napríklad spočíva v tom, že manžeta sa nanesie na dolnú časť nohy pacienta na meranie tlaku a vzduch sa čerpá na 130-160 mm ortuťovej kolóny - v prítomnosti trombózy človek cíti bolesť v svale gastrocnemia. Okrem toho sa predpisuje biochemický a kompletný krvný obraz, test krvnej zrážanlivosti a iné laboratórne diagnostické metódy.

Symptóm Mojžiša a Homanov

Čo je nebezpečná trombóza?

Ileofemorálna trombóza je najnebezpečnejšou formou ochorenia, pretože okrem krvácania nesie so sebou zvýšené riziko blokovania pľúcnej žily a smrti. Ak sa ochorenie vyvíja akútne, začína sa silnou bolesťou, zmenou farby končatiny a výskytom bublín s kvapalinou na koži, existuje možnosť šoku a žilovej gangrény.

Prognóza pre pacientov závisí od stupňa vaskulárnej lézie, klinických prejavov ochorenia a účinnosti predpísanej liečby. Pri včasnej liečbe sa žilová permeabilita obnoví u 70% pacientov šesť mesiacov po začiatku liečby. Ak bola choroba diagnostikovaná neskoro a terapeutické metódy sú neúčinné, môže sa vyvinúť chronická forma venóznej nedostatočnosti.

Chronická žilová insuficiencia

Liečba ileofemorálnej trombózy

Terapeutická schéma na liečbu ochorenia závisí od stupňa vaskulárnej lézie a od individuálnych charakteristík pacienta. V prvých štádiách ileofemorálnej trombózy je predpísaná konzervatívna liečba s hlbokými léziami, je potrebná chirurgická intervencia.

Liečba liečiv

Konzervatívna liečba choroby zahŕňa použitie troch skupín liekov: protizápalové lieky, protidoštičkové látky a antikoagulanciá.

 1. Protizápalové lieky. Lieky v tejto kategórii sa používajú na odstránenie zápalu, možnej infekcie a bolesti. Najbežnejšie používané nesteroidné protizápalové lieky vo forme tabliet alebo masti: "Iburofen", "Ketón", "Diklofenak", "Troxerutín".

Dĺžka liečby závisí od klinického účinku a môže trvať niekoľko týždňov až niekoľko mesiacov. Konzervatívna terapia v počiatočných štádiách ileofemorálnej trombózy poskytuje dobré výsledky a znižuje pravdepodobnosť úmrtia pri obštrukcii pľúcnej žily od 50% do 10%.

Chirurgická liečba

Chirurgická liečba na trombózu sa používa vtedy, keď choroba prešla do druhej fázy alebo s neúčinnosťou konzervatívnej liečby. Najbežnejšou chirurgickou intervenciou je inštalácia špeciálnych filtrov v dolnej časti dolnej končatiny - majú tvar dáždnika s otvormi na odtok krvi. Ak sa filter nemôže implantovať, vykoná sa postup rozdelenia žily pomocou stehov, čím sa vytvoria nové cesty pre prietok krvi.

Počas prvých troch dní po vzniku trombu sa môže vykonať regionálna trombolýza - zavedenie enzýmu nazývaného Streptase na miesto trombu cez katéter, v dôsledku čoho sa trombus resorbuje. V ťažkých prípadoch, keď sú silné bolesti, opuch a výrazná cyanóza končatiny, je chirurgicky odstránená krvná zrazenina. Takýto chirurgický zákrok sa používa v zriedkavých prípadoch, pretože u 80% pacientov sa znova vytvára krvná zrazenina a samotný postup je ohrozený krvácaním a smrťou v dôsledku zablokovania pľúcnej artérie.

Endovaskulárna trombektómia katétru (POS) z dolnej dutej žily a ilickej žily

Liečba ľudových liečiv

Ileofemorálna trombóza je nebezpečná choroba, ktorá môže viesť k závažným komplikáciám, a preto sa samošetrenie vôbec neodporúča. Ľudové lieky sa používajú iba v počiatočných štádiách liečby a v spojení s terapeutickými metódami predpísanými lekárom. Najčastejšie sa na boj proti tejto chorobe používajú odvary liečivých rastlín, ktoré majú antikoagulačný a protizápalový účinok.

 1. Žihľavy. Polievková lyžica rozdrvených listov rastliny naliať pohár vriacej vody, nechajte na hodinu, filtrovať a vychladnúť. Vypustite odvar trikrát denne pred jedlom, trvanie liečby závisí od závažnosti príznakov a účinku liečby.

Je to dôležité! Vysoká účinnosť pri ileofemorálnej trombóze má kúpeľ s prídavkom odvarov a infúzií dubovej kôry, gaštanu konského, mäty, bažiny a močiarnej supenity. Je dôležité, aby voda v kúpeli nebola horúca, pretože hrozí vznik krvácania a teplo - nie viac ako 37 stupňov.

Prevencia ileofemorálnej trombózy

Prevencia chorôb spočíva v udržiavaní zdravého životného štýlu, vyváženej strave, vynechaní zlozvykov a kontrole vlastnej váhy. To platí najmä počas tehotenstva - hmotnosť sa musí získať postupne a v prípade bolesti a opuchu dolných končatín noste špeciálne kompresné pančuchy. Táto terapeutická bielizeň, ktorá stláča povrchové žily, aktivuje krvný obeh a zabraňuje tvorbe krvných zrazenín. Navyše by ste mali odstrániť zvyk sedieť s prekríženými nohami, klásť alebo kľačať, aby ste sa zapojili do ľahkej fyzickej aktivity.

Kompresné antiembolické (nemocničné) pančuchy

S tendenciou k trombóze a prevencii recidívy choroby je potrebné pravidelne analyzovať protrombínový index, piť drogy zo skupiny koagulantov a prostriedky, ktoré posilňujú cievne steny.

Analýza protrombinového indexu (PTI)

Ileofemorálna trombóza je vážne ochorenie, ktoré môže viesť k život ohrozujúcim komplikáciám a vyústiť do smrti pacienta. Aby sa zabránilo smutným dôsledkom, je potrebné starostlivo sledovať stav žíl, najmä za prítomnosti rizikových faktorov trombózy, dodržiavať lekárske odporúčania a preventívne opatrenia.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Cievne choroby mozgu a nervového systému - nebezpečné a nepredvídateľné

V súvislosti so všeobecným "starnutím" planéty a nárastom počtu ľudí v senilnom a staršom veku sú medzi populáciou stále dôležitejšie vaskulárne ochorenia mozgu.

Príčiny a črty liečby kalcifikácie aortálnych chlopní

Kalcifikácia aorty je ochorenie v oblasti kardiológie, ktoré je ťažké rozpoznať v živote. Často je človek diagnostikovaný reumatizmus, čo je chyba. Iba kompetentný súbor diagnostických opatrení, ktorý zahŕňa röntgenové lúče a ultrazvuk, môže odhaliť skutočnú chorobu.

Čo diagnostikuje PMH srdca

PMK je abnormalita rozvoja srdca, ktorá je charakterizovaná tlačením ventilov do dutiny ľavej predsiene v čase kontrakcie ľavej komory. Táto patológia nemá výrazné príznaky.Lekárske indikácieUvažované ochorenie srdca nie je dobre pochopené.

Hemangióm na koži dieťaťa: čo to je, príčiny vzhľadu a liečby

chorobaprevencialiečbaKaždé desiate dieťa sa narodilo s jedným alebo viacerými bodmi na rôznych miestach tela. Tieto červené haló môžu mať jasnú podobu alebo rozmazané hranice, ale sú zjednotené svojou povahou - vaskulárnym novotvarom.

Čo zvyšuje ESR v krvi?

Rýchlosť sedimentácie erytrocytov (ESR) je ukazovateľ, ktorý je stále dôležitý pre diagnózu organizmu. Definícia ESR sa aktívne používa na diagnostiku dospelých a detí. Takáto analýza sa odporúča užívať raz ročne a vo veku - raz za šesť mesiacov.

Nejúčinnejšie lieky na kŕčové žily - zoznam tabliet, krémov a masti

Kŕčové žily sú rozšírené a naplnené krvou. To prispieva k vzniku bolesti. Aby ste sa cítili lepšie, mali by ste prijať účinné opatrenia.