Ileofemorálna trombóza dolných končatín je vážnou chorobou spojenou s narušením venózneho systému. Príčinou výskytu porušení sú trombotické hmoty, ktoré blokujú lúmen v oblasti lýtkových a bedrových kĺbov.

Na pozadí takýchto porúch sa znižuje prietok krvi do dolných žíl nohy a panvových orgánov, čo vedie k stagnácii, ako aj nadúvaniu. Tak začína gangréna nohy.

Pacient musí dostať včasnú liečbu, aby zabránil viacerým následkom vývoja ochorenia vrátane tromboembólie.

príčiny

Na pozadí zhoršeného prietoku krvi sa vyvinie patologický proces - trombóza, ak krv koaguluje a je príliš viskózna. Akékoľvek poškodenie žilových stien vedie k vývoju patologických procesov. Vznik patológie prispieva k viac ako jednému faktoru, môže byť niekoľko.

Príčiny vývoja patologických procesov sú:

 • v polohe v kľude, v ktorej pacient zostáva dlhý čas, napríklad po operácii alebo vážnom ochorení.
 • popôrodné obdobie;
 • tehotenstvo, pretože v tomto období maternica rastie a tlačí na panvové orgány;
 • účinky užívania hormonálnych liekov, ako sú antikoncepčné lieky;
 • popliteálna cysta;
 • iatrogénnych venóznych lézií;
 • retroperitoneálna fibróza;
 • zranenie hlbokých žíl v nohách;
 • bakteriálnej infekcie, má vždy negatívny účinok;
 • neoplazmy malígnej alebo benígnej povahy, ktoré sa objavili v panvových orgánoch.

Najčastejšou príčinou vzniku ileofemorálnej trombózy je venózna staza, ktorá sa vyskytuje počas tehotenstva a imobilizácie, ktorá sa dlhodobo pozoruje, a tiež na pozadí nedostatočnosti žilových chlopní.

To sú hlavné faktory, ktoré spôsobujú ileofemorálnu trombózu. Každé z nich je hrozbou, ale najväčšie riziko výskytu choroby sa vyskytuje pri kombinácii viacerých príčin.

Formy choroby

Existuje určitá klasifikácia foriem ileofemorálnej trombózy, každý typ ochorenia je sprevádzaný charakteristickými symptómami.

Flegmasia bielej bolesti

Typ ileofemorálnej trombózy, tiež nazývanej pseudoembolizmus, sa vyskytuje na pozadí spazmu femorálnej artérie vrátane jej vetvy. Patológia sa vyvíja náhle a je sprevádzaná takými príznakmi:

 1. Typická pulzujúca bolesť.
 2. Dolné končatiny sú necitlivé a chladné. Príznak je veľmi podobný prejavom arteriálnej embólie.
 3. Edém na nohách sa rýchlo zvyšuje a mení ich veľkosť.
 4. Citlivosť a funkcia motora prstov sú narušené.
 5. Pulzácia zo zadnej časti chodidla nie je zistiteľná.

Modrá bolestivá flegmatizácia

Forma ileofemorálnej trombózy, ktorá sa vyskytuje so všeobecným účinkom na hlboké žily nohy v oblasti femorálnej alebo iliačnej cievy.

Táto forma ochorenia je sprevádzaná určitými znakmi:

 1. Intenzívna bolesť
 2. Tesné opuchy, v dôsledku čoho sa noha zväčšuje.
 3. Koža sa stáva fialová a niekedy aj čierna.
 4. Vytvárajú sa veľké bubliny, v ktorých sa zhromažďuje sérová alebo krvná tekutina.
 5. Stláčanie opuchu tkaniva vedie k skutočnosti, že pulzácia na tepnách chýba.

Silný štádiu vývinu choroby sprevádza šok pacienta, navyše je telo pod vplyvom alkoholu. Vedomie pacienta je inhibované, dochádza k tachykardii, pozoruje sa vláknový pulz, kvapky tepien.

Indikátory telesnej teploty pri zvyšovaní. Venózna trombóza v oblasti mezenterickej tepny je sprevádzaná miernymi a nepresnými symptómami. Zriedkavo je pacient narušený intestinálnou obštrukciou dynamickej povahy, retenciou stolice, nadúvaním a spastickou bolesťou pozdĺž čreva.

Klinický obraz

Vývoj ileofemorálnej trombózy ľavej alebo pravej strany ovplyvňuje dolné končatiny, sprevádzané špecifickými príznakmi. Patria medzi ne:

 • Silný opuch, ktorý sa objaví na jednej alebo dvoch nohách.
 • Odfarbenie pokožky sa stáva modravým alebo fialovo-červeným odtieňom.
 • Hnedé bodky a ak ich stlačíte, nezmiznú.
 • Bolesť sa cíti v nohách a prenáša sa do slabín.
 • V prvej fáze vývinu choroby sa bolesť cíti slabo, ale vzhľadom na rastúcu patológiu sa zvyšuje.
 • Teplota tela stúpa.

S rozvojom ileofemorálnej trombózy popliteálnej žily má pacient pocit silnej bolesti a navyše jeho pohyby sú obmedzené.

Každý kvalifikovaný lekár môže povedať, čo to je - ileofemorálna trombóza. Doktor vie, ako diagnostikovať ochorenie, aké metódy liečby pomôžu zbaviť sa patológie. Bez pomoci špecialistu by ste sa s problémom nemali zaoberať, inak by ste mohli zhoršiť situáciu.

Okrem toho počas lekárskej prehliadky lekár zaznamená ďalšie príznaky, ktoré naznačujú vývoj trombózy dolných končatín. Veľkosť postihnutej nohy sa zvyšuje pri tvorbe opuchu, ktorý sa tiahne od nohy až po ticho. Zároveň ovplyvňuje gluteálnu oblasť.

Špecifický vzor sa môže pozorovať na povrchu nohy 3 dni po objavení sa prvých príznakov trombózy. Potom sa opuch znižuje po prechode krvi do horných žíl. Počas lekárskeho vyšetrenia a palpácie sa pacientovi prejavuje maximálna bolesť vo femorálnej žile, ako aj v slabín.

Diagnostické metódy

Okrem toho lekár vykonáva lekárske vyšetrenie, ďalej predpisuje dodatočné testy a štúdie. Patria medzi ne:

 • Duplexné ultrazvukové skenovanie plavidiel. Metóda umožňuje zistiť trombotické hmoty, ktorých hustota závisí od ich veku.
 • Vzostupná alebo klesajúca radiopaktická venografia. Tento postup je potrebný, ak existujú podozrenia na prítomnosť krvnej zrazeniny v inguinálnom záhybe. Diagnóza ochorenia môže byť ťažké, ak je prítomný plyn v čreve.
 • Štúdie s použitím fibrinogénu.
 • Rádionuklidový postup je predpísaný pacientom, ak majú individuálnu neznášanlivosť voči rádioaktívnym látkam.

Najjednoduchšou metódou diagnostiky ileofemorálnej trombózy vľavo alebo vpravo je kompresia dolnej končatiny špeciálnou manžetou, ktorá sa používa na meranie krvného tlaku. Ak sa ochorenie vyvinie, potom sa u pacienta objaví silná bolesť už pri 80-100 mmHg. Art.

terapia

Liečba tejto trombózy sa vykonáva rovnakými metódami ako pri iných formách ochorenia. Iba lekár môže predpísať účinnú a účinnú liečbu s použitím špeciálnych liekov. Spravidla sa ošetrenie vykonáva iba v stacionárnych podmienkach.

Pacientovi sú predpísané lieky, ako napríklad:

 • antikoagulanciá;
 • protidoštičkové činidlá;
 • protizápalové lieky.

Ak sa choroba práve začala rozvíjať, lekári predpisujú lieky, ktoré môžu trombus rozpustiť. Pri hrozbe tromboembólie vedú špecialisti preventívne opatrenia na zabránenie odbúravaniu krvnej zrazeniny, ktorá môže byť smrteľná a prechádza cez obehový systém.

Na prevenciu tromboembólie sa vložil filter cvá a bol ligovaný femorálny alebo nižší vena cava. Akútna ileofemorálna trombóza vyžaduje starostlivú prepravu pacienta na kliniku. Okrem toho, pred ukončením úplného vyšetrenia, musí pacient dodržať odporúčania lekára a lekára.

Ak nie je možné diagnostikovať ochorenie pomocou flebografie alebo ultrazvukového skenovania, pacientovi sú predpísané antikoagulanciá. Lieky sa užívajú v súlade s odpočinkom lôžok počas 10 dní. Akútna forma venóznej trombózy sa lieči nielen antikoagulanciami, ale aj inými liekmi, napríklad trombolytickými činidlami (fibrinolitikami) alebo antiagregačnými činidlami.

Vzhľadom na vitálne znaky pacienta a riziko tromboembolizmu môžu lekári predpisovať chirurgický zákrok. Ohrozenie žilovej gangrény alebo šírenie trombotického procesu vo vena cava tiež spôsobuje operáciu.

Preventívne opatrenia

Ileofemorálna flebotrombóza má následky, ak nezačnete liečbu včas. Odborníci odporúčajú, aby sa pacienti podrobili preventívnym vyšetreniam a vyšetreniam, aby sa čo najskôr zistil vývoj patologických procesov. S týmto prístupom existuje šanca nielen na prevenciu výskytu choroby, ale aj na vylúčenie možných následkov.

Jednoduché metódy prevencie:

 1. Úplná a vyvážená strava. Je potrebné jesť hlavne ovocie a zeleninu, obilniny, strukoviny, čerstvé zeleniny a ďalšie produkty užitočné pre telo.
 2. Je potrebné vzdať sa zlých návykov.
 3. Na čo najlepšie cvičenie. Šport normalizuje krvnú mikrocirkuláciu a zabraňuje tvorbe krvných zrazenín.
 4. Upravte čas práce a odpočívajte.
 5. Používajte kompresívne alebo elastické obväzy.

Vo všeobecnosti je prognóza priaznivá, ak pacient spĺňa všetky odporúčania ošetrujúceho lekára. Po prvých dňoch včasnej liečby sa človek bude cítiť lepšie.

S cieľom zabrániť tomu, aby lekári predpisovali svojim pacientom špeciálne lieky, medzi ktoré patrí heparín alebo warfarín, sú potrebné na zriedenie krvi.

Nedostatok vhodnej liečby v prípade ileofemorálnej trombózy vedie k závažným komplikáciám a následkom, ktoré môžu ohroziť život pacienta. Príslušnú konzultáciu a účinnú liečbu môže predpísať špecialista - flebológ. Odporúča sa odmietnuť populárne metódy v prospech liečby drog.

Ileofemorálna trombóza

Ileofemorálna trombóza je akútne ochorenie obehového systému, ochorenie ilických, femorálnych žíl. ICD 10 je zašifrovaná značkami I82.

Pretrvávajúce prerušenie prietoku krvi v systéme lícnych, femorálnych žíl spôsobuje tvorbu krvných zrazenín na ich stenách, ktoré bránia prietoku krvi ešte viac. Tento typ trombózy je identifikovaný ako samostatná nosologická jednotka v revidovanej Medzinárodnej klasifikácii chorôb 10 (ICD 10). Charakteristickým znakom je vysoké riziko vzniku pľúcnej embólie.

Všeobecné príznaky

Manifestácia patologického stavu - silné progresívne opuchy mäkkých tkanív femorálnej oblasti, dolných končatín vo všeobecnosti. Koža stehien, brucha nadobudne fialový, karmínový odtieň. Charakteristickým znakom je vzhľad brušnej kože, dolné končatiny malých škvŕn hnedo sfarbenej farby, ktoré zostávajú pod tlakom. Bolesť pokrýva oblasť slabín. Celková telesná teplota stúpa bez zjavného dôvodu. Antibiotická liečba neposkytuje pozitívny výsledok.

V akútnom období kurzu má ileofemorálna trombóza mierne odlišný klinický obraz. Zvláštnosť kliniky, liečba závisí od závažnosti ochorenia.

Lekári rozdelia proces na 2 hlavné etapy - prodromálne a výrazné.

Štádia predčasného výskytu

Hlavným klinickým príznakom štádia je bolesť rôznych lokalizácií. Často sa v dolnej časti brušnej steny obťažujú nepríjemné pocity.

Bolesť sa objavuje v bedrovej oblasti, v oblasti sacrum, nohy, náchylnej k patologickému procesu. Bolesť bolesť, lámanie. Teplota tela stúpa. Ak trombóza začína s dolnými končatinami, v priebehu ochorenia nemôže existovať žiadna fáza.

Stupeň ťažkých príznakov

Symptomatológia je reprezentovaná špecifickou triadou:

 1. Rast masívneho edému dolnej končatiny a dolnej časti brucha;
 2. Zmena farby pleti;
 3. Akútna bolesť v mieste zranenia.

Bolestivé pocity zahŕňajú femorálnu oblasť, lýtkové svaly a oblasť svalov. Bolesť má difúzny difúzny charakter, vysoký stupeň intenzity. Edémy sa stali masívnymi, pokrývajúcimi povrch končatín od podrážky až po záhyby. V závažných prípadoch opuch pokrýva oblasť hýždia.

Zranenie končatiny je sprevádzané silným pocitom roztrúsenosti, s gravitáciou - akumuláciou tekutiny v mäkkých tkanivách, stláčaním tepien. Pri spazme tepien sa vyvíja ischémia dolných končatín. Známky ischémie sú strata citlivosti kože, ostrá akútna bolesť, neschopnosť určiť pulzáciu tepien.

Farba kože má diagnostickú hodnotu, ovplyvňuje predpísanú liečbu.

Spazmus tepien spôsobený výrazným opuchom spôsobuje blednutie kože. Pacient sa sťažuje na neznesiteľnú ostrú bolesť.

Ak je odtok krvi z dolných končatín narušený, získajú kyanotický odtieň. Zranenie je sprevádzané zosilnením vaskulárneho vzoru na postihnutej strane.

Biele a modré flegmasy

Niekedy je ileofemorálna flebotrombóza akútna, počínajúc pulzujúcou bolesťou, znecitlivenosťou nohy, studenou pokožkou, ako je arteriálny tromboembolizmus. Edém sa rýchlo zvyšuje, nohy sa už nedokážu pohybovať, citlivosť na dotyk, lokálny pokles teploty. Zastaví sa impulz na hlavných tepnách dolných končatín.

Podmienka sa nazýva flegmatizácia bielej bolesti. Vyskytuje sa v dôsledku trombózy vetví hlbokých iliacových žíl, kŕče tepien.

Ak akútna trombóza postihuje všetky hlboké žily v panvovej oblasti, stehná, noha sa zvyšuje v objeme, tkanivá sú husté na dotyk. Povrch stehna je tmavo purpurový, takmer čierny, blistrujúci s obsahom seróz alebo krvi. Táto odroda sa nazýva modrá bolestivá flegmasia. Typická bolesť pri roztrhnutí, bez pulzácie tepien. Často stav končí koncom gangrény, chirurgická liečba.

Celkový stav pacienta je zriedkavo ovplyvnený. Ak sa vyskytla celková nevoľnosť - trombóza spôsobila komplikácie.

Konzervatívna terapia

V počiatočných štádiách trombózy je liečba zameraná na rozpustenie trombu.

Pacient je hospitalizovaný v polohe na ľavej strane. Preprava sa vykonáva starostlivo. Požadovaná oprava lôžka.

Ak nie je možné vykonať ultrazvuku, flebografiu, lekár predpíše antikoagulanciá bez výskumu. Laboratórne testovanie protrombínového indexu sa vykonáva každé tri dni.

V akútnej forme ochorenia sú pridelené:

 1. Anticoagulants.
 2. Fibrino-, trombolitiki.
 3. Antiagregačné činidlá.
 4. Protizápalové lieky proti bolesti.
 5. Širokospektrálne antibiotiká pri pripojení sekundárnej infekcie.
 6. Myotropická antispazmodika.

Jedna intravenózna infúzia s 5 000 IU heparínu sa podáva, infúzia kvapiek sa uskutočňuje rýchlosťou 1000 IU za hodinu. Denná dávka heparínu je až 40 000 IU. Liečba trvá 7 až 10 dní po pridaní zavedenia nepriamych antikoagulancií

Liečba ileofemorálnej trombózy s liekmi z trombolytickej skupiny má kontraindikácie, je predpísané v 10% prípadov. Vykonávanie tejto metódy je povolené v prvých 6 hodinách vývoja patológie, vyžaduje predbežné vyhlásenie o filtri cava.

Ako lokálny účinok na trombus sa prostredníctvom katétra vkladá špeciálny enzým, streptáza. Ultrazvukové vyšetrenia sa vyžadujú počas prvých troch dní.

Chirurgické metódy

Chirurgická chirurgia sa vyžaduje, ak existuje vysoké riziko závažných komplikácií.

Chirurgická excízia čerstvého trombu sa vykonáva retrográdnou metódou - vyžaduje ileofemorálnu flebotrombózu na ľavej strane. Operácia sa vykonáva cez malý otvor v ľavej femorálnej žile. Ak je správny venózny tlak silný, liečba nie je možná. Kontraindikácie - priľnavosť do lúmenu krvných ciev.

Odstránenie krvnej zrazeniny počas vývoja modrej flegmázy sa chirurgicky vykonáva, keď konzervatívna liečba je neúčinná. V 80% prípadov sa opäť objaví krvná zrazenina. Existuje vysoká pravdepodobnosť smrteľného výskytu trombektómie z pravého ramena ilickej žily. Operácia vľavo je zložitá kvôli starostlivosti o tepnu, čo je vysoké riziko krvácania.

Trombektómia s katétrom Fogarty nie je vždy účinná kvôli častým recidívam. Liečba je možná v prvom týždni vývoja patológie - krvná zrazenina nie je pevne pripevnená k stene cievy.

Aby sa zabránilo vývoju pľúcnej embólie, použite filtre v dutine femorálnej, ileálnej žily. Inštalujte pod renálne tepny. Sonda sa vloží cez kožu, kde je filter koagulovaný. Katéter sa môže vložiť do femorálnej žily z opačnej strany. Trombus nezvyšuje hladinu filtra v dôsledku intenzívneho prietoku krvi do renálnych artérií.

Ak nie je možné nastaviť filtre, prenáša sa nižšia vena cava. Pod miestom renálnej artérie je stena žily šitá kovovými svorkami.

Opatrenia majú kontraindikácie. Slúžia viac na to, aby zabránili vzniku recidivujúcej pľúcnej embólie alebo v prípade plávajúceho trombu, ktorý vytvára riziko embolizácie jednotlivých vetiev pľúcnej artérie.

O niekoľko dní neskôr je pacientovi povolené dávkovanie pohybu. Povinné používanie elastického obväzu dolných končatín.

Kto je náchylný na ileofemorálnu trombózu a ako ju liečiť

Príčiny choroby

Tvorba trombu je prirodzeným procesom pre ľudské telo, pretože to je krvné zrazeniny, ktoré upcháva poškodené cievy pre zranenia a rany. Avšak tento jav môže byť tiež škodlivý, ak sa vyskytuje v holistickej žilke alebo tepne, pretože lúmen pre prietok krvi sa značne zužuje. Ileofemorálna flebotrombóza sa môže vyskytnúť z niekoľkých dôvodov.

Po prvé, môže dôjsť k poškodeniu vnútorného povrchu cievnej steny, čo spôsobí, že sa stane drsnou. Postupne sa jednotlivé krvinky zachovajú týmito nepravidelnosťami, v dôsledku čoho vzniká trombus. Poškodenie steny cievy môže byť mechanické, alergické alebo infekčné. Častou príčinou je tromboflebitída - zápal spôsobený cievnymi ochoreniami, napríklad kŕčové žily.

Po druhé, zmena viskozity krvi, to znamená jeho "hrúbka", môže ovplyvniť tvorbu krvných zrazenín. Pre každú osobu existujú vlastné normálne indikátory zrážania, a čím vyššie sú, tým je pravdepodobnosť vzniku zrazenín. Viskozita krvi sa zvyšuje pod vplyvom vaskulárnych ochorení, ako aj vonkajších negatívnych faktorov.

Po tretie, spomalenie krvného obehu môže zohrávať svoju úlohu. V dôsledku toho nie všetko množstvo krvi prechádza cez venózne ventily a časť z nich sa pohybuje v opačnom smere, ale pri absencii potrebného tlaku dochádza k stagnácii. Čím dlhšie trvá poškodený krvný obeh, tým vyššia je pravdepodobnosť vzniku krvnej zrazeniny.

Okrem toho je možné identifikovať hlavné predisponujúce faktory ovplyvňujúce vývoj ileofemorálnej trombózy:

 • dlhodobý pobyt v polohe na chrbte s chorobami;
 • ťažké alebo časté zranenia dolných končatín;
 • infekčné choroby;
 • užívanie perorálnych kontraceptív;
 • DIC;
 • tehotenstva;
 • trombofília;
 • onkologické ochorenia;
 • poplitealné cysty;
 • Ormondova choroba;
 • iatrogénne poškodenie hlavných (hlbokých) žíl;
 • dlhodobé operácie na akomkoľvek orgáne vrátane úspešných.

Starší ľudia s oslabeným telom na pozadí chronických ochorení sú najviac náchylní na rozvoj ileofemorálnej trombózy, ale ochorenie sa môže prejaviť aj v detstve. Jednotlivé rizikové skupiny sú tiež pacienti s diabetes mellitus a ľudia trpiaci nadváhou.

Choroba je deťmi najľahšie tolerovaná, vo väčšine prípadov môže byť trvalo eliminovaná bez veľkých ťažkostí.

Klinický obraz

Liečba ileofemorálnej trombózy bude oveľa jednoduchšia a rýchlejšia, ak bude ochorenie diagnostikované v počiatočných štádiách. Avšak nie všetci pacienti idú na lekára, ak sú menšie ochorenia, odložiť ich až do okamihu, keď príznaky nebudú zrejmé.

Choroba je zriedkavo asymptomatická až do kritického okamihu, takže musíte počúvať signály, ktoré telo dáva.

Ileofemorálna trombóza sa môže prejaviť nasledovne:

 • bolesť z prednej alebo vnútornej časti stehna, v tele alebo v oblasti svalov, s jedinou nohou alebo obidvoma naraz;
 • silný opuch;
 • sčervenanie kože pri lokalizácii krvnej zrazeniny alebo po celej nohe, vznik modrastého nádychu;
 • tvorba tmavých škvŕn na koži, ktoré nezmiznú počas palpácie;
 • celkový alebo miestny nárast teploty.

V niektorých prípadoch sa ochorenie prejavuje atypicky: príznaky začínajú začiatkom ostrého, pulzujúceho bolesti, lokálneho poklesu teploty pozdĺž postihnutej žily a blednutia kože. Môže sa vyskytnúť aj znecitlivenosť konkrétnej oblasti alebo úplne celej nohy.

Postupne sa príznaky zvyšujú, existujú obmedzenia motorickej aktivity. Takýto klinický obraz je charakteristický pre biele bolestivé flegmasy - kombináciu trombózy hlavných žíl s kŕčmi tepien.

Existuje aj ďalšia možná forma ileofemorálnej trombózy - modrej bolestivej flegmasie. Na rozdiel od predchádzajúcej odrody sa vyznačuje modrou, fialovou alebo dokonca čiernou farbou kože. Môžu sa objaviť blistre, naplnené čírou tekutinou. Táto forma sa vyznačuje nesnesiteľnou bolesťou pri roztrhnutí. V závažných prípadoch môže modrá bolestivá flegmáza viesť k žilovej gangréne - úplnej blokáde všetkých ciest krvného obehu v žilách postihnutej končatiny.

Akútna ileofemorálna trombóza je rozdelená na dva fázy vývoja - prodromal a štádium výrazných klinických prejavov. V prvej fáze sa pozoruje tupá bolesť bolesti, a nie nevyhnutne v postihnutej oblasti, lokalizácia môže byť v dolnej časti brucha alebo v sacro-bedrovej oblasti. V druhom štádiu je charakteristický výskyt všetkých charakteristických symptómov - opuch, zmena farby kože a intenzívna bolesť. Okrem toho je možné zaznamenať pocit ťažkosti a bolesti nohy, ktoré môžu vyzařovať do oblasti zadku.

Okrem toho môže lekár zaznamenať ďalšie charakteristické príznaky ochorenia, napríklad výrazný vaskulárny obraz v postihnutej oblasti, zvyčajne sa objavujú 3 dni po nástupe choroby. Aj palpácia môže cítiť palpáciu.

Ileofemorálna flebotrombóza sa najčastejšie vyskytuje na ľavej strane, a preto sú príznaky charakteristické pre ľavú nohu.

Diagnostické opatrenia

Ak máte príznaky, ktoré môžu naznačovať ileofemorálnu trombózu, musíte sa obrátiť na vaskulárneho chirurga. Po prvé špecialista uskutoční ústny prieskum, počas ktorého zisťuje čas vzniku prvých príznakov, znakov patológie a všeobecnej anamnézy ochorenia pacienta. Potom sa uskutoční vyšetrenie obidvoch dolných končatín, začínajúc od nohy a končiaceho v oblasti tkaniva. S pomocou palpácie je lokalizácia trombu predurčená.

Pre diagnostiku je možné použiť jednoduchú metódu, ktorá zahŕňa použitie bežného tonometra. Jeho manžeta sa položí na holeň, potom sa aplikuje tlak. U zdravého človeka by sa nemali vyskytnúť ťažkosti pred dodaním 150-180 mm Hg. Pokiaľ ide o trombózu, bolesť je už zjavná v hodnote 80 mm Hg. Art.

Inštrumentálna diagnostika sa vykonáva pomocou nasledujúcich metód:

 1. Obojstranné skenovanie. Jedná sa o metódu, ktorá kombinuje štandardný ultrazvuk a Dopplerov, ktorý vám umožňuje získať farebný obraz pomocou trojrozmernej echografie. Ileofemorálna trombóza je indikovaná znížením lumenu žily, absenciou ventilov v obraze a zhutneným zabudovaním - samotným trombom.
 2. Radiografická flebografia. Štúdia bola vykonaná s použitím štandardného röntgenového prístroja, ale pacient bol predtým injikovaný kontrastným činidlom, ktoré zvyšuje jasnosť obrazu.
 3. Radionuklidová flebografia. Táto metóda je menej informatívna než radiopaktická venografia, preto sa používa iba v prípade neznášanlivosti na druhú. Do pacienta sa tiež vstrekne kontrastné činidlo, ale na diagnostiku sa používa zariadenie, ktoré vyžaruje rádiové vlny.

Na základe vyšetrenia, prieskumu a výsledkov inštrumentálnych štúdií môže lekár urobiť konečnú diagnózu, zvyčajne sa na to nevyžadujú laboratórne testy. Potom sa analyzujú predispozície a kontraindikácie pacienta a predpísaná vhodná liečba.

Liečebné metódy

Liečba pacienta s ileofemorálnou trombózou sa vykonáva v nemocnici pod dohľadom lekárov. V tomto prípade by sa doprava do nemocnice mala vykonávať výlučne v polohe na chrbte na nosidlách.

Vo väčšine prípadov, keď je choroba diagnostikovaná včas a neohrozuje život pacienta, dostatočne konzervatívna terapia, menej často sa predpíše chirurgický zákrok.

Základom konzervatívnej liečby by mali byť lieky z nasledujúcich skupín:

 1. Anticoagulants. Jedná sa o lieky, ktoré zmierňujú krv, zabraňujú jej zrážaniu a tvorbe krvných zrazenín. Najčastejšie sa používa heparín a jeho deriváty.
 2. Protidoštičkové látky. Prostriedky s podobným účinkom - zabraňujúce zrážaniu krvi. Doplňte účinok antikoagulancií.
 3. Antibiotiká. Lieky zamerané na elimináciu infekcie. Aplikujte len vtedy, ak existuje zápal trombóznej žily.
 4. Protizápalové lieky. Sú predpísané ako symptomatická liečba, pretože eliminujú bolesť a opuch.
 5. Spazmolytiká. Sú tiež symptomatické, zmierňujú kŕče a bolesť.

Ak konzervatívna terapia neprinesie očakávané výsledky alebo ak dôjde k zanedbanému stupňu ochorenia, ošetrujúci lekár môže predpísať chirurgickú liečbu. Môže sa použiť ako tradičná otvorená chirurgia a moderné metódy zastavenia ochorenia.

Ako otvorená operácia môže byť trombus odstránený cez katéter alebo úplné vyrezanie postihnutej žily s následnou obnovou obehovej siete. Môže sa tiež predpísať priame podávanie trombolytického liečiva na miesto krvnej zrazeniny cez katéter. Ďalším možným postupom je inštalácia filtru cava, zariadenia, ktoré zabraňuje krvnej zrazenine pohybovať sa cez obehový systém do životne dôležitých orgánov. Po tomto postupe sa vykoná štandardná konzervatívna liečba.

Hlavnou komplikáciou ileofemorálnej trombózy, ktorá ohrozuje život pacienta, je obštrukcia pľúcnej artérie (pľúcna embólia). Táto podmienka sa vyskytuje u polovice pacientov, ktorí boli liečení nesprávne alebo vôbec nepoužili terapeutické opatrenia. Pľúcna embólia sa môže v niektorých prípadoch vyskytnúť aj po inštalácii filtra cava, takže v každom prípade musíte dodržiavať lekársku liečbu predpísanú lekárom.

Preventívne opatrenia

Prevencia je dôležitá nielen pre tých pacientov, ktorí už mali ľavú alebo pravú ileofemorálnu trombózu, ale aj pre ľudí v rizikových skupinách. Po prvé, odporúča sa, aby váš životný štýl bol koncept "zdravého". Aby ste to urobili, stačí sa vzdať zlých návykov a športovať. Ako fyzická námaha môže byť normálna chôdza, jazda na bicykli, ranné cvičenia alebo jóga. To všetko slúži ako vynikajúci nástroj na normalizáciu stavu plavidiel.

Tiež by ste mali zmeniť stravu - opustiť mastné, vyprážané, slané, korenené a sladké jedlá, uprednostňujúce nízkotučné mäso, ovocie, zeleninu a iné zdravé potraviny. To nielen zlepší stav obehového systému, ale tiež schudnúť, ako aj zlepšiť celkový stav tela. Nebude to na mieste prispôsobiť spôsoby práce a odpočinku: aj keď si povolanie vyžaduje, aby bolo neustále v jednej pozícii, môžete vyňať pár minút na relaxáciu.

Nepredvídateľná ileofemorálna trombóza: ako nezabudnúť na prvé príznaky?

Ak krvná zrazenina blokuje lumen žíl stehennej a iliačnej cievy, dôjde k ileofemorálnej trombóze. Je charakterizovaný ťažkým priebehom: silná bolesť, opuch, modrá a červená koža, horúčka. Komplikácie môžu byť oddelenie krvnej zrazeniny a upchatie pľúcnej artérie. Na liečbu sa predpisuje antikoagulačná liečba a operácia krvných zrazenín.

Prečítajte si v tomto článku.

Príčiny ileofemorálnej trombózy

Pre výskyt hlbokej žilovej trombózy v ileofemorálnom (ileo-femorálnom) segmente je potrebná kombinácia troch hlavných faktorov, ktoré sa nazývajú Virchow Triad:

 • poškodenie vnútornej vrstvy žily (chemické, mechanické, infekčné alebo alergické účinky);
 • pomalý pohyb krvi (fyzická nečinnosť, predĺžený pobyt v sede - lety, výlety na autách, počítačová práca, imobilizácia po operáciách alebo zranenia);
 • zvýšená viskozita krvi - hormonálne lieky, zhubné nádory, intravaskulárny koagulačný syndróm, ochorenia krvi, dehydratácia.

Tvorba trombu začína poškodením vnútornej vrstvy. To vedie k vstupu do zóny poranenia látok, ktoré lepidlo krviniek. V žilách je blízko ventilu pripojený trombus, zatiaľ čo prvé 3-4 dni je táto fixácia slabá, môže sa pohybovať krvným obehom, čo spôsobuje tromboembolické komplikácie vo venóznych cievach, najnebezpečnejšou formou je pľúcna trombóza.

Symptómy vrátane akútnej fázy

Manifestácie akútnej venóznej trombózy sú spojené so zvýšeným krvným tlakom pod miestom blokovania, opuchu a zápalu okolitých tkanív, zvýšenou kapilárnou permeabilitou, lymfatickým odtokovým blokom a podráždením cievnych plexusov. Tieto procesy vedú k typickému klinickému obrazu:

 • oblúkové bolesti v nohe, ktoré sa stávajú silnejšími v sediacej alebo stojacej polohe pri snímaní postihnutej žily, zahŕňajú predné a vnútorné stehná, dolnú časť nohy, oblasť slabín;
 • opuch tkanív v ťažkej forme sa rozširuje na celú dolnú končatinu;
 • odfarbenie kože - modrá, sčervenanie, výskyt venózneho vzoru, bodové krvácanie, fialové škvrny;
 • zvýšenie teploty, najmä v noci.

Ochorenie sa vyskytuje v dvoch klinických formách. Prvý sa nazýva pseudo-embolic, biele bolestí bolesti. Príznaky sa náhle objavia a rýchlo rastú, noha je studená, bledá, necitlivá, opuch a zhoršená citlivosť tkanív sa rýchlo rozšíri, pulz na tepnách nôh sa nezistí, pohyblivosť prstov sa zníži.

Vývoj tejto formy ochorenia súvisí s kompresiou lumenu femorálnej artérie akumuláciou intersticiálnej tekutiny (edému).

Modrá bolestivá flegmáza sa vytvára s úplnou blokádou krvného obehu v hlbokých žilových cievach. Takáto trombóza je charakterizovaná bolesťou s roztrhnutím, významným zvýšením veľkosti dolnej končatiny v dôsledku edému. Koža sa stáva modrofialovou, časom sa získava čierny odtieň a na ňom sa objavujú priehľadné alebo krvavé bubliny.

Aké je nebezpečenstvo žilovej choroby

Blokovanie žilových ciev stehna a slabiny môže viesť k chronickej venóznej insuficiencii s pretrvávajúcim opuchom nôh, lymfóza a výskytom vredov alebo ekzému kože. Úplné zablokovanie toku krvi spôsobuje gangrénu nohy. U pacientov sa teplota zvyšuje, klesá tlak, impulz oslabuje a zrýchľuje, končatina sa stáva čiernou. Ak trombóza postihuje žily mesenterií, potom je silná bolesť brucha, činnosť čreva je inhibovaná.

Najnebezpečnejšou a najvážnejšou komplikáciou ochorenia je pľúcna tromboembólia. Časti krvných zrazenín blokujú pohyb krvi pľúcnou artériou, čo sprevádza akútne zlyhanie srdca a dýchacích ciest. Takéto stavy často končí smrťou. Keď je zablokovaná menšia pľúcna vetva, vzniká pneumónia myokardu.

Pozrite sa na video o trombóze, o dôvodoch jej vývoja a liečby:

Diagnostické metódy

Informatívna a jednoduchá metóda sa považuje za ultrazvukové skenovanie s duplexným skenovaním. Pomáha vyšetriť lumen žilových ciev dolnej končatiny, identifikovať miesto a stupeň ich blokády, vizualizovať krvnú zrazeninu a jej pripojenie k stene, aby zistil nebezpečnú plávajúcu krvnú zrazeninu, ktorá sa môže v krátkom čase vyskytnúť.

Zavretá žila sa stáva hustá, jej polomer sa zvyšuje a trombotické hmoty sa nachádzajú vo vnútri.

Ak sa ultrazvuk nepodarilo jasne vidieť trombus, je predpísaná flebografia.

Známky akútnej trombózy žíl sú:

 • nedostatok kontrastu v žilách (odpojenie nádoby);
 • chyby pri plnení;
 • balenie trombov (viditeľné pruhy kontrastu, podobné koľajniciam);
 • horná časť zrazeniny sa vznáša nad bodom blokovania alebo sa pohybuje ďalej pozdĺž nádoby;
 • nepriame príznaky - rozšírené popliteálne žily, predĺžené kontrastné oneskorenie.

Liečba ileofemorálnej trombózy

Lieková terapia pre akútne blokovanie žilových ciev prebieha v dvoch verziách:

 • enzýmy trombolýzy - streptokináza alebo urokináza, aktivácia;
 • lieky na spomalenie zrážania - heparín a warfarín a ich analógy.

Každá z týchto metód má výhody a nevýhody. Trombolytika výrazne znižujú riziko pľúcnej embólie, rýchlo eliminujú hlavné symptómy, zabraňujú zničeniu venóznych chlopní, žilovej a lymfatickej stagnácii. Ale sú oveľa pravdepodobnejšie, že antikoagulanciá spôsobia krvácanie. Okrem heparínu sa používajú analógy s nízkou molekulovou hmotnosťou - Fragmin, Clexane, Fraxiparin, ako aj nové sľubné lieky - Arixtra, Dabigatran.

Ak sa nájde plávajúci trombus (plávajúca zrazenina obklopená krvou zo všetkých strán), potom sa vykoná operácia, ktorá zabráni jej pohybu do systému pľúcnej cievy. Použite tieto metódy:

 • umiestnením filtru cava do dolnej dutej vény do vypúšťania obličkových vetiev, zachytáva krvné zrazeniny;
 • lokálna trombolýza - streptáza sa zavedie cez katéter do trombu najneskôr do 3 dní od začiatku tvorby zrazeniny;
 • (trombektómia) je zriedkavo predpísaná, pretože je často komplikovaná pľúcnou vaskulárnou trombózou alebo recidivujúcou žilovou blokádou.

Prevencia exacerbácie

Prevencia flebotrombózy je zvlášť dôležitá pre skupiny pacientov s vysokým rizikom tohto ochorenia: počas chirurgických zákrokov v gynekológii, onkológii a traumatológii, za prítomnosti závažných patologických stavov srdca a krvných ciev.

U takýchto pacientov je uvedené:

 • obmedzenie toku žilovej krvi pomocou elastických bandáží, nosenie stláčacieho tovaru;
 • urýchlenie venózneho odtoku pooperačnej pohybovej aktivity, liečebná gymnastika;
 • používanie liekov na riedenie krvi;
 • pneumatická kompresia so špeciálnymi manžetami namontovanými na stehnách a stehnách;
 • odmietnutie tesného oblečenia, spodného prádla a korzetov;
 • vylúčenie fajčenia a alkoholických nápojov, dodržiavanie odporúčaní pre pitný režim.

Musíte tiež zvážiť možnosť hlbokej žilovej trombózy, a to aj u zdravých ľudí, ktorí sa aktívne podieľajú na športovaní. Bolo zistené, že ak po vysokej intenzite fyzickej námahy (napríklad maratónu) ideme do dlhej statickej polohy (jazda v aute), potom to spôsobí pokles tónu a následné upchanie ciev.

Preto po súťaži musíte piť dostatok vody, nemusíte náhle zastaviť pohyb, vykonávať časté zahrievanie s núteným sedením.

Ileofemorálna trombóza sa vyskytuje, keď krvná zrazenina blokuje femorálne a iliakálne žily. Choroba sa vyskytuje pri silnej bolesti a opuchu, sprevádzané horúčkou a zmenou farby kože. Spôsobuje komplikácie vo forme tromboembolizmu systému pľúcnej artérie a gangrény dolných končatín.

Na diagnostiku je predpísaný ultrazvuk v režime duplexného skenovania, vyšetrenia na venografiu a rádioizotopy, tomografia. Liečba sa vykonáva pomocou trombolytik a antikoagulancií a používajú sa na odstránenie krvných zrazenín, na inštaláciu filtrov cava.

Ak spozorujete prvé príznaky krvnej zrazeniny, môžete predísť katastrofe. Aké sú príznaky krvnej zrazeniny v oblasti ramena, nohy, hlavy, srdca? Aké sú príznaky vznikajúceho vzdelania?

V dôsledku mnohých ochorení sa môže vyvinúť podkľúčová trombóza aj v dôsledku podráždenia. Dôvody pre jeho výskyt v tepnách, žilách sú veľmi rôznorodé. Príznaky sa objavujú ako modré tváre, bolesť. Akútna forma vyžaduje okamžitú liečbu.

Krvácanie z konečníka vydesí aj tie najtichšie. Tromboflebitída hemoroidálnych žíl a uzlín je ochorenie, ktoré je len mladšie. Ako identifikovať a liečiť tromboflebitídu žíl v konečníku?

Často hlboká žilová trombóza vážne ohrozuje život. Akútna trombóza si vyžaduje okamžitú liečbu. Príznaky na dolných končatinách, najmä nohy, nemožno okamžite diagnostikovať. Takisto nie je potrebná operácia.

Nie každý lekár bude s ľahkosťou odpovedať na rozlíšenie medzi trombózou a tromboflebitídou, flebotrombózou. Aký je zásadný rozdiel? Ktorý lekár sa má kontaktovať?

Zmeny v žilách často naznačujú patológiu. Avšak nielen vizuálna diagnostika tromboflebitídy dolných končatín umožňuje lekárovi diagnostikovať, ale aj krvné testy, hardvérové ​​metódy vyšetrenia.

Ak krvná zrazenina blokuje lumen žíl stehennej a iliačnej cievy, dôjde k ileofemorálnej trombóze. Je charakterizovaný ťažkým priebehom: silná bolesť, opuch, modrá a červená koža, horúčka. Komplikácie môžu byť oddelenie krvnej zrazeniny a upchatie pľúcnej artérie. Na liečbu sa predpisuje antikoagulačná liečba a operácia krvných zrazenín. Príčiny ileofemorálnej trombózy Pre výskyt [. ]

Veľmi nebezpečný plávajúci trombus je iný, pretože nesúvisí so stenou, ale voľne pláva cez žily dolnej vene cava v srdci. Na liečbu možno použiť rekanalizáciu.

Pri absencii adekvátnej liečby sa vyskytuje post-traumatická trombóza. Akútna forma lézie hlbokých ciev dolných končatín je nebezpečná oddelením krvnej zrazeniny. Čím skôr sa zistí zrazenina, tým väčšia je šanca na úspech v liečbe.

Obsahuje ileofemorálnu flebotrombózu

Ileofemorálna flebotrombóza vľavo alebo napravo je ochorenie, ktoré postihuje žilovú časť cievneho systému v dolných končatinách. Vývoj choroby je sprevádzaný blokovaním prietoku krvi v žilách iliakálnych a femorálnych segmentov. Trombotické hmoty blokujú normálny pohyb krvi cez cievy, táto choroba je nebezpečná, pretože je veľmi pravdepodobné, že v ťažkej forme vyvinie pľúcnu embóliu. Priebeh ochorenia je zvyčajne závažný.

Niekedy ochorenie postihuje deti. Ale v detstve sa väčšina pacientov bezpečne zbaví. Pravdepodobnosť úspešnej liečby je veľmi vysoká. Pľúcny tromboembolizmus ako komplikácia ileofemorálnej flebotrombózy u mladých pacientov je veľmi zriedkavý. Avšak komplikácie môžu byť v dospelosti veľmi vážne.

Príčiny patológie

Tak ako iné trombotické javy, choroba sa vyvíja kvôli poškodeniu stien krvných ciev, zhoršuje krvný obeh, spomaľuje tok krvi, zvyšuje zrážanlivosť krvi. Jeden z týchto faktorov alebo ich kombinácia môže viesť k trombóze.

Niektoré sprievodné faktory môžu vyvolať vývoj ochorenia u osoby, ktorá je predisponovaná k nemu:

 • dlhodobé dodržiavanie odpočinku lôžka;
 • trauma;
 • infekčné choroby bakteriálneho pôvodu;
 • DIC syndróm;
 • obdobie zotavenia po pôrode;
 • nádory v oblasti panvy (benígne aj malígne);
 • abdominálna aortálna, aneuryzma iliaca alebo femorálnej artérie;
 • tehotenstva;
 • popliteálna cysta;
 • retroperitoneálna fibróza;
 • iatrogénne poškodenie žíl.

Najpravdepodobnejším a najčastejšie sa vyskytujúcim rizikovým faktorom je vytvorenie podmienok, pri ktorých krv stagnuje v žilách. Navyše niektorí pacienti trpia vrodenými alebo získanými trombofilnými stavmi, ktoré sú jednou z hlavných príčin žilovej trombózy ileofemorálnej povahy. Pri kombinácii viacerých možných príčin sa významne zvyšuje pravdepodobnosť vzniku ochorenia.

Hlavné príznaky

Pacient si začína všimnúť také prejavy ochorenia:

 • silný opuch dolných končatín (oboje alebo len jeden);
 • získanie pokožky neobvyklého odtieňa: fialová alebo modrastá;
 • pokožka je pokrytá malými hnedými škvrnami, ktoré nezmiznú po stlačení;
 • bolesť lokalizovaná v jednej alebo obidvoch nohách, slabín, intenzita bolesti závisí od štádia ochorenia;
 • hypertermia.

Pri akútnom priebehu ochorenia sa príznaky môžu mierne líšiť. Jeho vlastnosti závisia od stupňa vývoja patologického procesu. Lekári rozlišujú 2 fázy ochorenia:

 1. Prodromálne. Jeho hlavným prejavom je bolesť rôznej lokalizácie. Často sa bolestivé pocity objavujú v dolnej časti brucha, v bedrovej oblasti a v svaloch, v nohe na strane, ktorá je ovplyvnená patologickými zmenami. Bolesti sú v prírode nudné bolesti. Pacienti so zvýšenou telesnou teplotou. Pri periférnych cestách vývoja táto fáza chýba.
 2. Stupeň výrazných klinických prejavov. V tomto štádiu sa symptomatický obraz skladá z trojice opuchov, výskytu neobvyklého sfarbenia kože a bolesti. Bolesť postihuje gastrocnemius sval, oblasť slabín, anteromediálne stehno. Sú rozptýlené a majú vysokú intenzitu. Edém je čoraz rozšírenejší. Postupne sa šíri po celej nohe: od slabín po chodidlo. V niektorých prípadoch dokonca ide na zadky. Takéto silné rozšírenie opuchu sprevádza pocit plnosti a ťažkosti. To je spôsobené tlakom, ktorý má opuchnuté tkanivo na tepnách. Výsledkom je kŕč, ktorý vedie k akútnej ischémii končatiny. Ischémia sa prejavuje v porušení citlivosti nôh, ostrých bolestiach, nedostatku schopnosti snímať pulz v tepnách.

Zmena farby kože počas trombózy môže mať veľmi širokú škálu farieb. Bledé sfarbenie sa vyskytuje v prípade kŕča tepien, ktoré sprevádzajú postihnuté žily. Pacient trpí silnou bolesťou. Cyanotická farba sa objavuje s takmer úplným narušením odtoku krvi cez femorálne a iliakálne žily. V tomto prípade je viditeľný vzor žíl na stehne.

Pacient má spravidla uspokojivý všeobecný stav. Zhoršenie celkového stavu a pohody naznačuje, že akútna ileofemorálna trombóza spôsobila komplikácie. Aby ste tomu zabránili, je potrebné vyhľadať lekársku pomoc, ak máte najmenšie príznaky podozrenia a úzkosti. To umožní čas na začatie liečby.

Liečba chorôb

Toto ochorenie sa odporúča na liečbu v nemocnici.

Lekár zvyčajne predpisuje lieky z nasledujúcich skupín:

 • protidoštičkové činidlá;
 • antikoagulanciá;
 • lieky na zmiernenie zápalu.

Ak by priebeh patologického procesu nemal čas na prekonanie počiatočného štádia, potom je možné použiť techniky, ktoré vedú k rozpusteniu trombu. Ak je trombus čiastočne pripojený na stenu cievy, ale zároveň je jeho druhá časť premytá krvným obehom v lúmene zo všetkých strán, potom je nevyhnutná prevencia tromboembólie. Za týmto účelom je inštalovaný filter cava, uskutoční sa plienenie dolnej dutej žily alebo sa uskutoční ligácia femorálnej žily.

V prípade akútnej trombózy musí byť pacient prepravovaný do nemocnice v polohe na chrbte. Je veľmi dôležité dodržiavať maximálnu opatrnosť. Pred prieskumom je veľmi dôležité dodržiavať odpočinok v posteli. Niekedy nie je možnosť uchýliť sa k účinným diagnostickým metódam. Bez výsledkov ultrazvuku a flebografie môže lekár predpísať antikoagulanciá a počas celej liečby pacient musí byť pod dozorom a v posteli.

V akútnej forme ochorenia sú predpísané nasledujúce lieky:

 • Činidlá proti doštičkám;
 • fibrinolytiká, trombolytiká;
 • antikoagulanciá.

Niekedy pacienti vyžadujú operáciu. Spravidla sa táto metóda liečby používa s vysokým rizikom komplikácií, ako je tromboembolizmus pľúcnej artérie, s rizikom žilovej gangrény alebo ak sa patologický proces rozšíri do dolnej dutej žily.

Niektorí pacienti musia prejsť retrográdnym odstránením krvnej zrazeniny. Spravidla sa táto metóda chirurgickej liečby používa na porážku ľavých iliacových žíl. Intervencie sa vykonávajú cez flebotrombický otvor vo femorálnej žile. Avšak so silným tlakom z pravého iliakálneho žily je postup nemožný. Okrem toho môžu intravaskulárne septy, ktoré vznikajú v dôsledku adhézie, prekážať operácii.

Pri absencii včasnej primeranej liečby môže choroba spôsobiť nebezpečné následky. Taká komplikácia ako tromboembolizmus pľúcnych artérií môže predstavovať hrozbu pre život. Preto je potrebné, aby každý pacient vyhľadal lekársku pomoc, keď sa objavia prvé alarmujúce príznaky.

Niektoré preventívne opatrenia zabraňujú rozvoju ochorenia a jeho komplikácií. Posilnenie ciev pomôže zmierniť výkon a správnu výživu. Dodržiavanie týchto jednoduchých zásad zabráni nebezpečnej chorobe.

Všetko o ileofemorálnej trombóze dolných končatín

dôvody

Hlavnou príčinou akútneho zápalu v dolných končatinách je oslabenie steny krvných ciev a porucha venóznych chlopní. Normálne ventily zabraňujú spätnému (smerom dole) prietoku krvi. V rozpore s ich štruktúrou dochádza k žilovému návratu a stagnácii. To spôsobuje upchatie krvných ciev a ďalej komplikuje vzostupný prúd. Výsledkom patologického procesu je nárast trombotických hmotností.

Podnet na rozvoj ileofemorálnej trombózy môže byť nasledujúci:

 • fyzická práca zameraná na pravidelné zdvíhanie bremien;

 • vzpieranie;
 • "Stála" práca;
 • pasívny životný štýl;
 • obezita;
 • tehotenstvo s prudkým zvýšením telesnej hmotnosti a skorým obdobím po pôrode;
 • dlhodobé užívanie hormónov a antikoncepčné pilulky;
 • dlhý odpočinok v posteli;
 • genetická dedičnosť trombózy;
 • veľká krvná strata;
 • benígnych a zhubných nádorov v panvovej oblasti.
 • Ileofemorálna trombóza obvykle postihuje jednu nohu. Veľmi zriedkavo sa zaznamenáva bilaterálny zápal dolných končatín. Riziko vzniku ochorenia sa zvyšuje, keď sa spojí niekoľko nepriaznivých faktorov.

  príznaky

  Treba pochopiť, že trombóza takýchto veľkých žíl ako je femorálna a iliaca je dlhý proces, preto prechádza od začiatku ochorenia k nástupu prvých symptómov veľa času.

  V skorom (prodromálnom) štádiu ileofemorálnej trombózy nemá bolesť jasnú lokalizáciu. Nepríjemné pocity sa objavujú v spodnej tretine brucha, dolnej časti chrbta a svrbenia, postihnutá noha sa napína a stane sa znecitlivená.

  Keď sa trombóza dostane do ďalšej fázy, príznaky sa stávajú výraznejšie:

  • syndróm bolestivých bolesti;
  • opuch dolnej končatiny od slabín po chodidlo;
  • farba kože sa mení - od bledých po karmínové alebo fialové s jasným vzorom žíl;
  • hnedé škvrny sa objavujú chaoticky na epidermis;
  • zvýšenie telesnej teploty;
  • narušená citlivosť postihnutej končatiny.

  V akútnom období ileofemorálnej trombózy je bolesť difúzna, pulzujúca, sprevádzaná kŕčmi a kŕčmi. Pacient sa sťažuje na nepríjemné pocity počas palpácie v svaloch a pozdĺž femorálnej žily. Pri kombinovanej lézbe iliacových a popliteálnych ciev je obmedzená pohyblivosť v kolennom kĺbe.

  Ak je v prodromálnej fáze ileofemorálnej trombózy, pacient cíti uspokojivý, potom keď sa dostane do akútnej fázy, jeho stav sa dramaticky zhoršuje. V tomto prípade je nevyhnutná urgentná hospitalizácia, pretože existuje riziko pre život.

  Ktorý lekár zaobchádza s ileofemorálnou trombózou?

  Ak sa objavia príznaky ileofemorálneho poškodenia hlbokých žíl, naliehavo vyhľadajte lekársku pomoc. V mestských klinikách sa s týmto problémom zaoberajú úzke špecialisti - cévní chirurgovia a flebológovia.

  Vo veľkých centrách existujú špeciálne kliniky, v ktorých sa ošetrujú a odporúčajú len pacienti s trombózou.

  diagnostika

  Diagnostické opatrenia pre ileofemorálnu trombózu začínajú vizuálnym vyšetrením pacienta. V akútnom štádiu sú symptómy hlbokého žilového zápalu také výrazné, že nie je možné ich nevšimnúť. Na začiatku ochorenia, keď sa obraz lézie ešte nevytvoril, špecialista vyhľadáva pomoc moderného zariadenia:

  1. Metóda duplexného skenovania je založená na získaní farebného obrazu postihnutých nádob. V špeciálnom režime sú na obrazovke viditeľné lúmeny prietoku krvi a akumulácia trombotických hmotností. Pri ileofemorálnej trombóze sú postihnuté žily zväčšené v priemere.
  2. Radiografická flébografia je založená na zavedení kontrastného činidla do ciev a sériu obrazov postihnutých končatín v rôznych polohách.
  3. Radionuklidová flebografia sa používa v prípadoch intolerancie na kontrastné štúdie s röntgenovým žiarením.
  4. Ultrazvuk hlbokých ciev pomáha zistiť lokalizáciu krvnej zrazeniny, jej veľkosť a tvar.
  5. Často pre výskum použité CT a MRI.

  Existuje ďalší, veľmi jednoduchý spôsob diagnostikovania ileofemorálnej trombózy, založenej na príznakoch Lowenbergovho syndrómu. Na strednej tretine tela uloží manžetové zariadenie na meranie tlaku a vstrekne sa vzduch. S označením 80-90 mm. Hg. Art. v lýtkových svaloch pacienta sa objavuje ostrá bolesť, zatiaľ čo zdravý človek necíti pocit nepríjemnosti 160-180 mm. Hg. Art.

  Po obdržaní výsledkov vyšetrenia lekár určí taktiku liečby ileofemorálnej trombózy. V závislosti od štádia ochorenia a rozsahu lézie môže byť konzervatívny alebo funkčný.

  liečba

  Pacienti v akútnej fáze ileofemorálnej trombózy sa preukázali, že zostanú v nemocnici. Doručenie pacienta do oddelenia sa vykonáva iba na nosítkach. V prípade zápalu veľkých žíl je nevyhnutné prísne odpočinok v lôžku až do obnovenia priechodu krvných ciev a diagnostického potvrdenia zriedenia krvi. Ak to chcete urobiť, dvakrát týždenne monitorujte úroveň IPT (protrombínový index).

  Keď sa stav normalizuje, pacient sa môže postupne dostať z postele a urobiť krátke prechádzky s elastickým obväzom.

  Konzervatívna terapia

  Liečba ileofemorálnej trombózy sa nelíši od boja proti iným vaskulárnym patologiám. Ovplyvniť proces zrážania krvi použitím nasledujúcich skupín liekov:

  • protidoštičkové látky - Dipyridamol, Aspirínové kardio, Trifluzal, Cardiomagnyl, Ticlopidine;
  • priame antikoagulanciá - Heparín, Clexan, Novoparín, Enoxarín, Fraxiparín, Flenox, Fragmin;
  • nepriame antikoagulanciá - Warfarin, Warfarex, Marevan, Xarelto, Pradaksa;
  • nesteroidné protizápalové lieky - diklofenak;
  • trombolytické látky - streptokináza, streptalizácia, urokináza, farmakináza, eberkináza.

  Počas symptomatickej terapie sa používajú bolesti a antispazmodiká.

  Antikoagulačná liečba sa uskutočňuje počas 10 dní. Keď je krvná zrazenina ohrozená pacientmi s ileofemorálnou trombózou, veľké cievy stehna sú zviazané, pliatka sa vykonáva a je inštalovaný filter cava.

  Trombolytická liečba je veľmi zriedkavá, pretože spôsobuje veľa komplikácií a nie je vždy možná. Okrem toho má byť tento postup vykonaný v prvý deň akútneho stavu. Ak je podozrenie na flebitídu, pacientovi sú predpísané antibiotiká.

  Je potrebné mať na pamäti, že všetky uvažované lieky majú kontraindikácie a nežiaduce reakcie, takže lekár by mal predpísať liečbu.

  fyzioterapia

  Fyzioterapia má dobrý účinok na ileofemorálnu trombózu. Najefektívnejšie postupy:

  • magnetická terapia;
  • UHF;
  • elektroforéza s liečivými látkami;
  • parafínové aplikácie.

  Fyzioterapia rýchlo zmierňuje opuch a eliminuje bolesť, normalizuje krvný obeh v postihnutej končatine a slúži ako dobrá prevencia recidivujúcej ileofemorálnej trombózy.

  Chirurgická liečba

  S neúčinnosťou konzervatívnej terapie a výskytom rizika pľúcnej embólie alebo vývoja gangrény je pacientovi predpísaná operácia na odstránenie trombózy - trombektómie. Postup je obmedzený, pretože vo viac ako polovici prípadov sa opäť vyvinie ileofemorálna patológia.

  Okrem toho je možný pľúcny tromboembolizmus a smrť, keď sa z hĺbky žily odoberie krvná zrazenina. Trombektómia ciev na ľavej strane spôsobuje ťažkosti v dôsledku blízkosti tepny a vysokého rizika zranenia.

  prevencia

  Aby sa zabránilo ileofemorálnej trombóze krvných ciev, je potrebné udržiavať mobilný životný štýl, plne sa stravovať, nezahŕňať ťažké športy a nadmerné zaťaženie. Pre ženy je dôležité vybrať si správne topánky a nechať sa uniesť s vysokými podpätkami.

  Osoby, ktoré sú ohrozené, by mali byť obzvlášť zodpovedné za opatrenia na prevenciu trombózy. Mali by:

  • nosiť vysokokvalitné kompresné odevy;
  • venotonika a koagulanty;
  • pravidelne používajte lokálne lieky, ktoré znižujú bolesť a opuch, zmierňujú ťažkosti v končatinách;
  • vyhnúť sa dlhému odpočinku v posteli a každodennému cvičeniu nohy.

  Ak sa ileofemorálna trombóza už začala rozvíjať, je potrebné dodržiavať rovnaké preventívne opatrenia, ako aj znížiť fyzickú námahu, vykonať antiagregačnú liečbu (prevencia tvorby krvných zrazenín) a antikoagulant (zmierňujúca krv).

  účinky

  Ak sa neuvoľníte čas na cievneho špecialistu a nezačne sa liečba ileofemorálneho zápalu, môžu sa vyvinúť nepríjemné komplikácie. Najhoršou z nich je pľúcna tromboembolizácia, ktorej miera úmrtia je veľmi vysoká. Nemenej nebezpečná a vlhká gangréna postihnutej končatiny, ktorá často vedie k amputácii.

  Pacienti, ktorí mali ileofemorálnu trombózu, dlho sa sťažujú na ťažkosti v nohách, bolesti, bolesti v oblúku rôznych lokalizácií. Nepohodlie sa zhoršuje zmenami počasia, v noci a po fyzickej námahe. Sú často zaznamenané znecitlivenie prstov, chilliness končatín a kŕče telových svalov.

  Aby sa zabránilo nepriaznivému vývoju trombózy ileofemorálneho typu, je potrebné čo najskôr konzultovať s lekárom. Ileofemorálna trombóza, hoci vážne ochorenie, je stále liečiteľná. Hlavná vec je začať načas.

  Okrem Toho Čítal O Plavidlách

  Šesť účinných spôsobov, ako zlepšiť cerebrálny obeh

  Z tohto článku sa dozviete, ako zlepšiť krvný obeh v mozgu, v akých prípadoch a na aký účel by sa malo urobiť. Keďže poškodenie krvného obehu ovplyvňuje mozog, existuje niekoľko účinných spôsobov, ako to zlepšiť.

  Aortoskleroz

  Aortoskleróza alebo ateroskleróza aorty je chronické ochorenie založené na zvýšení množstva spojivového tkaniva v stene aorty a tvorbe aterosklerotických plakov na nej.Možné príčiny aortálnej aterosklerózyPriame príčiny vývoja aterosklerotických lézií aorty a iných ciev ešte neboli identifikované.

  Úplná kontrola ochorenia a Budd-Chiariho syndróm

  Z tohto článku sa dozviete, akú patológiu nazývame Budd-Chiariov syndróm, aké nebezpečné je, ako sa syndróm líši od choroby Budd-Chiari. Príčiny a liečba.

  Rádioterapia pre cievne zdravie

  Príčinou vzniku mnohých chorôb môže byť vyčerpanie a oslabenie ciev. Porušenie ich funkcií vedie k stagnácii krvi v orgánoch, zhoršeniu prenosu tepla a iným procesom v tele.

  Čo zvyšuje ESR v krvi?

  Rýchlosť sedimentácie erytrocytov (ESR) je ukazovateľ, ktorý je stále dôležitý pre diagnózu organizmu. Definícia ESR sa aktívne používa na diagnostiku dospelých a detí. Takáto analýza sa odporúča užívať raz ročne a vo veku - raz za šesť mesiacov.

  Symptómy infarktu myokardu, prvé príznaky

  Infarkt myokardu je núdzový stav, najčastejšie spôsobený trombózou koronárnej artérie. Riziko smrti je obzvlášť veľké počas prvých 2 hodín od jeho nástupu. Najčastejšie sa rozvíja u mužov vo veku od 40 do 60 rokov.