Infarkt myokardu je núdzový stav, najčastejšie spôsobený trombózou koronárnej artérie. Riziko smrti je obzvlášť veľké počas prvých 2 hodín od jeho nástupu. Najčastejšie sa rozvíja u mužov vo veku od 40 do 60 rokov. U žien sa príznaky infarktu vyskytujú približne jeden a pol až dvakrát menej.

Počas infarktu myokardu prietok krvi do špecifickej oblasti srdca je veľmi oslabený alebo úplne zastaví. Súčasne zasiahne postihnutá časť svalu, čo znamená, že jeho nekróza sa vyvíja. Smrť buniek sa začína po 20 až 40 minútach po ukončení prietoku krvi.

Infarkt myokardu, ktorého prvá pomoc by mala byť poskytnutá v prvých minútach symptómov, ktoré naznačujú tento stav, môže následne určiť pozitívny výsledok pre túto chorobu. Dnes táto patológia zostáva jednou z hlavných príčin úmrtia na kardiovaskulárne choroby.

Príčiny infarktu myokardu

Pri infarkte myokardu je jedna z koronárnych ciev upchatá trombom. Tým sa spustí proces nezvratných zmien v bunkách a po 3-6 hodinách od začiatku oklúzie zomrie srdcový sval v tejto oblasti.

Ochorenie sa môže vyskytnúť na pozadí ischemickej choroby srdca, arteriálnej hypertenzie, ako aj pri ateroskleróze. Hlavnými dôvodmi prispievajúcimi k výskytu infarktu myokardu sú: prejedanie, nezdravá strava, prebytočný tuk v potravinách zvierat, nedostatočná fyzická aktivita, hypertenzia, zlé návyky.

V závislosti od veľkosti zomrelého priestoru je izolovaný veľký a malý ohniskový infarkt. Ak nekróza zachytáva celú hrúbku myokardu, nazýva sa to transmurálna.

Príznaky srdcového záchvatu

Hlavným príznakom infarktu myokardu u mužov a žien je silná bolesť na hrudníku. Bolesť je taká vážna, že vôľa pacienta je úplne ochromená. Človek má myšlienku na blížiacu sa smrť.

Prvé príznaky infarktu:

 1. Šitie za hrudníkom je jedným z prvých príznakov infarktu. Táto bolesť je veľmi ostrý a vyzerá ako nôž. Môže trvať dlhšie ako 30 minút, niekedy niekoľko hodín. Bolesť je schopná ustúpiť v oblasti krku, ramena, chrbta a lopatky. To môže byť nielen konštantné, ale aj prerušované.
 2. Strach zo smrti. Tento nepríjemný pocit nie je taký zlý znak, pretože naznačuje normálny tón centrálneho nervového systému.
 3. Dyspnoe, bledosť, mdloby. Symptómy vznikajú zo skutočnosti, že srdce nie je schopné aktívne tlačiť krv do pľúc, kde je nasýtené kyslíkom. Mozog sa to snaží kompenzovať vysielaním dychových signálov.
 4. Ďalším dôležitým rysom infarktu myokardu je neprítomnosť zníženia alebo zastavenia bolesti v pokoji alebo pri užívaní nitroglycerínu (dokonca aj opakované).

Nie vždy sa táto choroba prejavuje takým klasickým obrazom. Atypické symptómy infarktu myokardu môžu byť pozorované, napríklad, namiesto bolesti na hrudníku môže osoba pocítiť jednoduché nepríjemné pocity a prerušenia srdca, bolesť môže úplne chýbať, ale bolesť brucha a dýchavičnosť (dyspnoe) môžu byť prítomné - tento obraz je atypický, je obzvlášť ťažké v diagnostike.

Hlavné rozdiely medzi bolesťou pri infarkte myokardu a angíne sú:

 • silná intenzita bolesti;
 • trvanie dlhšie ako 15 minút;
 • bolesť sa po užití nitroglycerínu nezastaví.

Príznaky srdcového záchvatu u žien

U žien je bolesť počas útoku lokalizovaná v hornej časti brucha, chrbta, krku, čeľuste. Stáva sa, že srdcový záchvat je veľmi podobný pálenie záhy. Veľmi často sa žena najprv zdá byť slabá, nevoľná, až potom je bolesť. Tieto typy príznakov infarktu myokardu často nevyvolávajú podozrenie u žien, takže existuje riziko, že sa vážne ochorenie nebude ignorovať.

Príznaky infarktu myokardu u mužov sú bližšie k klasickému súboru, čo umožňuje rýchlejšiu diagnostiku.

Infarkt myokardu: prvá pomoc

Za prítomnosti týchto príznakov sa musí naliehavo povoliť ambulancia a pred jej príchodom s 15 minútovým intervalom užívajte nitroglycerínové tablety v dávke 0,5 mg, ale nie viac ako trikrát, aby sa zabránilo prudkému poklesu tlaku. Nitroglycerín sa môže podávať len pri normálnych indikátoroch tlaku, s nízkym krvným tlakom je kontraindikovaný. Stojí tiež za žuvanie aspirínovej pilulky s dávkou 150 až 250 mg.

Pacient by mal byť umiestnený tak, aby horná časť tela bola o niečo vyššia ako dolná časť, čo zníži zaťaženie srdca. Odblokovanie alebo odlepenie oblečenia a poskytovanie čerstvého vzduchu, aby sa zabránilo udušeniu.

Pri absencii pulzov, dýchania a vedomia pacienta by sa mala položiť na podlahu a vykonať okamžité resuscitačné opatrenia, ako je umelé dýchanie a nepriama masáž srdca.

prevencia

 1. Mal by prestať fajčiť. Fajčiari zomierajú z infarktu dvakrát tak často.
 2. Ak sa zistí, že cholesterol je vyšší ako normálne, je lepšie obmedziť živočíšne tuky, ktoré sú bohaté na maslo, vaječný žĺtok, syr, tuk, pečeň. Uprednostňuje ovocie a zeleninu. Mlieko a tvaroh by mali byť odtučnené. Užitočné ryby, kuracie mäso.
 3. Vývoj srdcového infarktu prispieva k vysokému krvnému tlaku. V boji proti hypertenzii môžete zabrániť infarktu.
 4. Nadmerná hmotnosť zvyšuje zaťaženie srdca - vráťte ho späť do normálu.

Dôsledky infarktu myokardu

Dôsledky infarktu myokardu prevažne vznikajú pri rozsiahlom a hlbokom (transmurálnom) poškodení srdcového svalu.

 • arytmia je najčastejšou komplikáciou infarktu myokardu;
 • zlyhanie srdca;
 • hypertenzia;
 • aneuryzma srdca, ruptúra ​​interventrikulárneho septa;
 • recidivujúci (neustále sa opakujúci) bolestivý syndróm sa vyskytuje u približne 1/3 pacientov s infarktom myokardu.
 • bežeckého syndrómu.

Infarkt myokardu: aké to je, ako sa prejavuje, nebezpečné následky

Infarkt myokardu (MI) - čo to je a aké sú dôsledky? Toto je jedna z foriem IHD, pri ktorej sa akútne vyvinula nekróza svalového tkaniva srdca v dôsledku nedostatku krvného zásobovania.

Dnes je táto choroba jednou z hlavných príčin smrti. Závažné prípady s infarktom myokardu sú asi 40%. Vek 70% ľudí, ktorí utrpeli infarkt, je vo veku 55 až 65 rokov.

Útok srdca narúša celý kardiovaskulárny systém a ohrozuje ľudský život. V závislosti od toho, aký vplyv má myokard, môže to byť malý a veľký ohnisko.

Príčiny, rizikové faktory, etiológia a patogenéza

Infarkt sa vyskytuje kvôli obštrukcii prívodu krvi v koronárnej artérii. Hlavnou príčinou infarktu myokardu je vaskulárna ateroskleróza, ktorá spôsobila tromboembolizmus (95% prípadov). Plaky tvoria na cievach, ktoré zužujú ich lúmen a narúšajú tok krvi.

V iných prípadoch, pri absencii aterosklerózy, dochádza k dlhotrvajúcemu kŕčeniu nezmenenej koronárnej artérie. V zriedkavých prípadoch sa vyskytuje na pozadí iných patológií (endokarditída, arteritída atď.).

Riziko srdcového záchvatu sa významne zvyšuje za prítomnosti takýchto faktorov:

 • Vek po 45-50 rokoch.
 • Hypertenzia, pri ktorej myokard potrebuje viac kyslíka.
 • Predtým bol prenesený infarkt.
 • Obezita - ateroskleróza sa rozvíja intenzívnejšie pri porušení metabolizmu tukov. Osoba môže mať riziko diabetu, hypertenzie.
 • Fyzická nečinnosť. Vďaka nízkej mobilite dochádza k narušeniu metabolizmu, čo je jeden z faktorov akumulácie nadmernej hmotnosti.
 • Fajčenia. Pri vystavení nikotínu sa koronárne tepny zužujú, čo vedie k nedostatku kyslíka v srdcovom svale.
 • Diabetes mellitus. Keď hladina glukózy v krvi stúpa, trpia cievne steny a kvalita hemoglobínu. Jeho dopravná funkcia sa zhoršuje.

Nebezpečenstvo a komplikácie

Svaly myokardu, ktoré zažívajú hladovanie kyslíkom, začínajú zomrieť (nekróza). To spôsobuje akútny proces - srdcový záchvat. Má nezvratné účinky. Dotknutá oblasť je zjazvenia. Srdce už nemôže plne fungovať, ako predtým.

Choroba je nebezpečná kvôli jej nepredvídateľnosti. Jeho komplikácie sú ovplyvnené niekoľkými faktormi:

 • oblasť poškodenia myokardu;
 • umiestnenie lézie;
 • obdobie obnovenia krvného obehu v myokarde.

skoré:

 • porucha srdcového rytmu;
 • perikarditída a aneuryzma;
 • akútne zlyhanie srdca;
 • kardiogénny pľúcny edém;
 • hypertenzia;
 • prasknutie srdca.

neskoro:

 • post-infarktový syndróm alebo kardiálna skleróza;
 • neurotrofické poruchy;
 • nebakteriálnych trombotická endokarditída.

Komplikácie ovplyvňujú prácu celého organizmu. Rozsiahle srdcové záchvaty vedú k vzniku veľkej jazvy a rozvoju aneuryzmy aorty. Táto podmienka je život ohrozujúca.

Symptómy akútneho ataku

Aby bolo možné včas poskytnúť pomoc v prípade infarktu myokardu, je potrebné poznať zvláštnosti jej symptómov.

Keď sa pozoruje infarkt myokardu:

 • Zlepšená bolesť na hrudníku, ktorá sa vyznačuje zmenami v pocitoch. Spočiatku to môže byť tlačenie bolesti, ktoré sú nahradené rezaním a pálenie. Bolestivé záchvaty sa podávajú iným častiam tela (rameno, krk, rameno). Bolesť trvá najmenej 20 minút. Prijatie nitroglycerínu nedáva anestetický účinok.

 • S porážkou zadnej steny bolesti myokardu v brušnej dutine.
 • Tachykardia - srdcový tep sa potom môže zvýšiť, pulz môže úplne chýbať. Pri strate pulzu stráca pacient vedomie.
 • Dýchavičnosť - ak je nedostatok kyslíka, osoba sa udusí.
 • V atypických formách infarktu myokardu sa môžu vyskytnúť ďalšie príznaky:

  diagnostika

  Okrem rozpoznania MI prostredníctvom klinických prejavov existujú aj iné metódy diagnostiky ochorenia. Ak chcete potvrdiť diagnózu, vykonajte EKG a laboratórne testy. Atypické formy môžu byť detekované iba takými metódami.

  Elektrokardiogram označuje prítomnosť jazvy Q, ktorá poukazuje na nekrózu svalového tkaniva. Veľkosť zuba R klesá a segmenty ST z izolíny stúpajú.

  Zmeny v krvi:

  • leukocytóza;
  • zvýšenie ESR;
  • objavenie C-reaktívneho proteínu;
  • zvýšené hladiny fibrinogénu, kyseliny sialovej.

  MI sa musí odlišovať od chorôb, ktoré sú charakterizované bolesťou na hrudníku (akútna perikarditída, angína, pleuristika, interkostálna neuralgia atď.).

  Prvá pomoc pred príchodom lekára

  Prvým krokom je podať pacientovi nitroglycerín. Osoba musí byť umiestnená na rovnej ploche a jeho hlava musí byť hádzať späť. Ak nitroglycerín nefunguje, môžete vstúpiť injekciou dipyrónu alebo promedolu.

  Viac informácií o prvej pomoci pri infarkte myokardu je popísané na videu:

  Tacka liečby

  Ako liečiť infarkt myokardu, ktoré lieky a lieky zahŕňajú pri liečbe tejto komplikácie ochorenia koronárnych artérií? Poskytovanie lekárskej starostlivosti by malo byť postupné.

  • Predhospitálna etapa - poskytovanie núdzovej starostlivosti a prevoz do nemocnice.
  • Nemocnica - udržiavanie tela s drogami v nemocnici. Zahŕňa obnovenie srdcovej frekvencie, prevenciu a elimináciu krvných zrazenín atď.
  • Rehabilitačné činnosti.
  • Monitorovanie výskytu a ambulantná liečba.

  Pri akútnom záchvate je pacient nevyhnutne umiestnený v nemocnici. Na obnovenie prívodu krvi do lézie v prípade infarktu myokardu je predpísaná trombolytická liečba.

  Na tieto účely predpisujte:

  • heparín;
  • aspirín;
  • Plavix;
  • prasugrel;
  • Fraxiparin;
  • alteplázy;
  • Streptokinázou.

  Pre anestéziu určenú:

  • Promedolum;
  • morfín;
  • Fentanyl s droperidolom.

  Na normalizáciu srdcovej frekvencie sa injekčne podáva intravenózne 4,4% roztok magnézie. Antagonisty kalcia, nitráty, β-blokátory pomáhajú zlepšiť prívod krvi do srdcového svalu. S výrazným pocitom strachu a intenzívnym vzrušením sú predpísané sedatíva. Viac informácií o ošetrovateľskom procese počas tohto obdobia je tu popísané.

  S neúčinnosťou alebo neprípustnosťou užívania liekov sa vykonáva urgentná aorto-koronárna bypassová operácia. V niektorých prípadoch je to jediný spôsob, ako zachrániť život pacienta a obnoviť prívod krvi do myokardu.

  Súčasťou komplexnej liečby je prísne dodržiavanie odpočinku v posteli počas prvých 2 týždňov po útoku. Cvičenie by malo byť minimálne. Musíte začať chodiť s veľkou starostlivosťou. V nemocnici by mal byť pacient asi 3 týždne. Takýto režim by mali nasledovať tí, ktorí utrpeli IM na svojich nohách.

  výhľad

  Pokiaľ ide o prognózy, sú priamo závislé od rozsahu poškodenia srdcového svalu, ako aj od včasnosti a kvality núdzovej pomoci. Aj keď po akútnom infarkte nie sú žiadne závažné komplikácie, absolútne zotavenie nemožno zaručiť. Ak je oblasť poškodenia myokardu veľká, nebude schopná úplne sa zotaviť.

  V budúcnosti bude mať človek problémy s kardiovaskulárnym systémom. To vyžaduje neustále monitorovanie kardiológa. Podľa štatistík sa v priebehu roka po útoku vyskytne relaps v 20 až 40% prípadov. Aby ste tomu zabránili, musíte starostlivo dodržiavať všetky odporúčania špecialistov.

  Rehabilitácia po ochorení

  Rekonštrukčné postupy začínajú od prvých dní po IM. Ich cieľom je zabrániť vzniku komplikácií, obnoviť emočný stav človeka, zmobilizovať kompenzačné mechanizmy tela.

  Rehabilitácia by mala byť komplexná (kardiologická a fyzická). Rehabilitácia srdca je zameraná na minimalizáciu komplikácií. Pomáha pacientovi zotaviť sa a znížiť riziko opakovaného IM.

  Obnova trvá dlho. Osoba môže zostať zablokovaná až do 3 rokov a niekedy sa nevráti do práce. Zistite, kedy po infarkte poskytnite zdravotne postihnutú skupinu a na základe čoho.

  Po zvyšok svojho života musí človek užívať komplex liekov:

  • Aspirín (v prípade individuálnej neznášanlivosti - tiklopidín);
  • Beta blokátory;
  • Hypolipidemické činidlá;
  • Inhibítory angiotenzínu.

  Pod dohľadom špecialistu by ste mali postupne začať zaťažovať telo fyzickou námahou. Časom by sa intenzita a trvanie tried mala zvyšovať. Vďaka fyzickému cvičeniu sa zvyšuje hladina kyslíka v krvi, trénuje sa srdcový sval.

  Obnova po IM nie je možná bez správnej výživy. V strave pacienta by nemali byť vyprážané, mastné, korenené jedlá. Je potrebné obmedziť používanie soli. Vylúčte alkoholické nápoje, kávu, silný čaj.

  prevencia

  Preventívne opatrenia môžu byť primárne a sekundárne. Účelom primárnej prevencie je zabrániť sekundárnemu infarktu myokardu - zabrániť druhému záchvatu choroby.

  Nielen ľudia s ochoreniami kardiovaskulárneho systému, ale aj zdravými potrebujú prevenciu. Obzvlášť ohrozené sú ľudia s nadváhou trpiacimi cukrovkou, fajčiarmi, ako aj osobami staršími ako 50 rokov.

  Ako zabrániť infarktu myokardu:

  • Regulácia telesnej hmotnosti.
  • Pravidelne používajte na zlepšenie metabolizmu.
  • Vynechajte zlé návyky.
  • Monitorujte hladinu cholesterolu.
  • Pravidelne zmerajte krvný tlak. Ak sa pozoruje pretrvávajúca hypertenzia, je potrebné vykonať korekciu pomocou liekov.
  • Monitorujte hladiny cukru, aby ste okamžite zistili cukrovku.
  • Dodržujte zdravú výživu. Obmedzte konzumáciu potravín obsahujúcich cholesterol. Existuje viac zeleniny, ovocia, vlákniny.
  • So sklonom ku kardiovaskulárnym ochoreniam užívať lieky s aspirínom (Cardiomagnyl, Aspicore atď.). Dávkovanie má zvoliť lekár.

  Najlepšou ochranou proti chorobám je prevencia. Preto musíte viesť zdravý životný štýl, jesť správne, hrať šport a pravidelne monitorovať svoje zdravie.

  Infarkt myokardu

  Infarkt myokardu je stredom ischemickej nekrózy srdcového svalu, ktorý sa vyvíja v dôsledku akútneho porušenia koronárneho obehu. Klinicky sa prejavuje pálenie, stláčanie alebo stláčanie bolesti za hrudnou kosťou, rozšírenie na ľavú ruku, kosť, lopatka, čeľusť, dýchavičnosť, strach, studený pot. Vyvinutý infarkt myokardu slúži ako indikácia pre pohotovostnú hospitalizáciu v kardiologickej resuscitácii. Neposkytnutie včasnej pomoci môže byť smrteľné.

  Infarkt myokardu

  Infarkt myokardu je stredom ischemickej nekrózy srdcového svalu, ktorý sa vyvíja v dôsledku akútneho porušenia koronárneho obehu. Klinicky sa prejavuje pálenie, stláčanie alebo stláčanie bolesti za hrudnou kosťou, rozšírenie na ľavú ruku, kosť, lopatka, čeľusť, dýchavičnosť, strach, studený pot. Vyvinutý infarkt myokardu slúži ako indikácia pre pohotovostnú hospitalizáciu v kardiologickej resuscitácii. Neposkytnutie včasnej pomoci môže byť smrteľné.

  Vo veku 40 až 60 rokov je infarkt myokardu 3 až 5 krát častejšie pozorovaný u mužov v dôsledku výskytu aterosklerózy predtým (pred desiatimi rokmi pred ženami). Po 55-60 rokoch je výskyt u osôb obidvoch pohlaví asi rovnaký. Miera úmrtnosti pri infarkte myokardu je 30-35%. Štatisticky je 15-20% náhlych úmrtí spôsobených infarktom myokardu.

  Zhoršený prívod krvi do myokardu počas 15 až 20 minút alebo dlhšie vedie k vzniku ireverzibilných zmien srdcového svalu a srdcovej aktivity. Akútna ischémia spôsobuje smrť časti funkčných svalových buniek (nekrózu) a ich následnú náhradu vláknami spojivového tkaniva, to znamená vytvorenie post-infarktovej jazvy.

  V klinickom priebehu infarktu myokardu existuje päť období:

  • Obdobie 1 - preinfarkcia (prodromálna): zvýšenie a zvýšenie záchvatov angíny, môže trvať niekoľko hodín, dní, týždňov;
  • 2 - najakútnejšia: od vývoja ischémie po objavenie sa nekrózy myokardu trvá od 20 minút do 2 hodín;
  • 3 - akútna: od vzniku nekrózy po myomaláciu (enzymatické topenie nekrotického svalového tkaniva), trvanie od 2 do 14 dní;
  • Obdobie 4 - subakútna: počiatočné procesy organizácie jazvy, vývoj granulačného tkaniva na nekrotickom mieste, trvanie 4-8 týždňov;
  • 5 perióda - post-infarkt: zrelosť jazvy, adaptácia myokardu na nové podmienky fungovania.

  Príčiny infarktu myokardu

  Infarkt myokardu je akútna forma ochorenia koronárnych artérií. V 97-98% prípadov aterosklerotická lézia koronárnych artérií slúži ako základ pre rozvoj infarktu myokardu, čo spôsobuje zúženie ich lúmenu. Často akútna trombóza postihnutej oblasti cievy spája aterosklerózu tepien, čo spôsobuje úplné alebo čiastočné zastavenie prívodu krvi do zodpovedajúcej oblasti srdcového svalu. Trombóza prispieva k zvýšeniu viskozity krvi pozorovanej u pacientov s ochorením koronárnych artérií. V niektorých prípadoch dochádza k infarktu myokardu na pozadí spazmu vetvov koronárnych artérií.

  Vývoj infarktu myokardu je podporovaný diabetes mellitus, hypertenzným ochorením, obezitou, neuropsychickým napätím, závislosťou od alkoholu a fajčením. Silný fyzický alebo emocionálny stres na pozadí ochorenia koronárnych artérií a angíny môže vyvolať vývoj infarktu myokardu. Často sa objavuje infarkt myokardu v ľavej komore.

  Klasifikácia infarktu myokardu

  V súlade s veľkosťou ohniskových lézií srdcového svalu sa uvoľňuje infarkt myokardu:

  Podiel malého ohniskového infarktu myokardu predstavuje približne 20% klinických prípadov, ale často sa v srdcovom svalstve môžu prejaviť malé ložiská nekrózy, ktoré sa môžu premeniť na infarkt myokardu s veľkým ohniskom (u 30% pacientov). Na rozdiel od veľkých ohniskových infarktov, aneuryzma a prasknutie srdca sa nevyskytujú pri malých ohniskových infarkkách, ktoré sú menej často komplikované srdcovým zlyhaním, komorovou fibriláciou a tromboembolizmom.

  V závislosti od hĺbky nekrotického poškodenia srdcového svalu sa uvoľňuje infarkt myokardu:

  • transmurálny - s nekrózou celej hrúbky svalovej steny srdca (často s veľkým ohniskom)
  • intramural - s nekrózou v hrúbke myokardu
  • subendokardiálne - s nekrózou myokardu v oblasti susediacej s endokardom
  • subepikardiálne - s nekrózou myokardu v oblasti kontaktu s epikardom

  Podľa zmien zaznamenaných na EKG sú:

  • "Q-infarkt" - s tvorbou abnormálnej Q vlny, niekedy komorového QS komplexu (často s veľkým ohniskom transmurálneho infarktu myokardu)
  • "Nie Q-infarkt" - nie je sprevádzaný objavením sa vlny Q, prejavujúcej sa negatívnymi T-zubami (zvyčajne malý ohniskový infarkt myokardu)

  Podľa topografie a v závislosti od porážky niektorých vetv koronárnych artérií je infarkt myokardu rozdelený na:

  • pravá komora
  • ľavá komora: predné, bočné a zadné steny, medzikomorová septa

  Množstvo výskytu odlišuje infarkt myokardu:

  • primárny
  • opakuje sa (vyvíja sa do 8 týždňov po primárnom)
  • opakuje sa (vyvíja sa 8 týždňov po predchádzajúcom)

  Podľa vývoja komplikácií je infarkt myokardu rozdelený na:

  • komplikovaný
  • nekomplikované
  Z dôvodu prítomnosti a lokalizácie bolesti

  priradenie foriem infarktu myokardu:

  1. typické - s lokalizáciou bolesti za hrudnou kosťou alebo v prekordiálnej oblasti
  2. atypické - s atypickými prejavmi bolesti:
  • periférne: ľavostranné, ľavostranné, laryngofaryngeálne, mandibulárne, vynikajúce vertebrálne, gastralgické (brušné)
  • bezbolestný: kolapsový, astmatický, edematózny, arytmický, cerebrálny
  • slabý príznak (vymazaný)
  • kombinovaný

  V súlade s obdobím a dynamikou infarktu myokardu sa rozlišujú:

  • fáza ischémie (akútne obdobie)
  • stupeň nekrózy (akútne obdobie)
  • fáza organizácie (subakútne obdobie)
  • fáza cicakrizácie (obdobie po infarkte)

  Symptómy infarktu myokardu

  Preinfarkcia (prodromálna) perióda

  Približne 43% pacientov hlási náhly vývoj infarktu myokardu, zatiaľ čo vo väčšine pacientov sa pozoruje obdobie nestabilnej progresívnej angíny pektoris s rôznym trvaním.

  Najsilnejšie obdobie

  Typické prípady infarktu myokardu sú charakterizované extrémne intenzívnym bolestivým syndrómom s lokalizáciou bolesti v hrudníku a ožarovaním v ľavom ramene, krku, zuboch, uchu, klírensu, dolnej čeľusti, mezhlopatochnoy zóne. Povaha bolesti môže byť stlačenie, oblúk, pálenie, lisovanie, ostré ("dýka"). Čím väčšia je oblasť poškodenia myokardu, tým výraznejšia je bolesť.

  Bolestivý záchvat sa vyskytuje vo vlnách (niekedy sa zvyšuje, potom oslabuje), trvá od 30 minút do niekoľkých hodín a niekedy aj dní, ktoré nie sú zastavené opakovaným použitím nitroglycerínu. Bolesť je spojená s ťažkou slabosťou, agitáciou, strachom, dýchavičnosťou.

  Možno je atypický v najakútnejšom období infarktu myokardu.

  Infarkt myokardu

  Infarkt myokardu je núdzový stav, najčastejšie spôsobený trombózou koronárnej artérie. Riziko úmrtia je obzvlášť veľké počas prvých 2 hodín od jeho nástupu a veľmi rýchlo klesá, keď pacient vstúpi do jednotky intenzívnej starostlivosti a rozpustí sa trombus nazývaný trombolýza alebo koronárna angioplastika. Infarkt myokardu sa vyznačuje patologickou Q vlnou a bez nej. Spravidla je oblasť a hĺbka poškodenia väčšia v prvom prípade a riziko opätovného vývoja infarktu v druhom. Preto je vzdialená prognóza približne rovnaká.

  Príčiny infarktu myokardu

  Najčastejšie srdcový záchvat ovplyvňuje ľudí trpiacich nedostatkom telesnej aktivity na pozadí psycho-emocionálneho preťaženia. Ale môže zabíjať ľudí s dobrou fyzickou zdatnosťou, dokonca aj mladými. Hlavnými dôvodmi prispievajúcimi k výskytu infarktu myokardu sú: prejedanie, nezdravá strava, prebytočný tuk v potravinách zvierat, nedostatočná fyzická aktivita, hypertenzia, zlé návyky. Pravdepodobnosť vzniku srdcového infarktu u ľudí, ktorí vedú sedavý životný štýl, je niekoľkonásobne väčšia ako u fyzicky aktívnych ľudí.

  Srdce je svalnatý vak, ktorý ako čerpadlo čerpá krv cez seba. Avšak samotný srdcový sval sa dodáva s kyslíkom cez krvné cievy, ktoré sa k nemu pristupujú zvonku. A teraz, v dôsledku rôznych dôvodov, niektoré z týchto ciev sú ovplyvnené aterosklerózou a nemôžu už mať dostatok krvi. Vyskytuje sa ischemická choroba srdca. Pri infarkte myokardu príde krv do časti srdcového svalu náhle a úplne zastaví v dôsledku úplnej obštrukcie koronárnej artérie. To zvyčajne vedie k vzniku krvnej zrazeniny na aterosklerotickom plášti, menej často k záchvatu koronárnej artérie. Časť srdcového svalu, ktorá je zbavená potravy, zomrie. V latinčine je mŕtve tkanivo srdcový infarkt.

  Symptómy infarktu myokardu

  Najtypickejším prejavom infarktu myokardu je bolesť na hrudníku. Bolesť "dáva" na vnútorný povrch ľavej ruky, čo spôsobuje pocity brnenia v ľavej ruke, zápästí a prstoch. Ďalšími možnými oblasťami ožiarenia sú ramenný pás, krk, čeľusť, medzikružný priestor, väčšinou aj vľavo. Tak lokalizácia, ako aj ožarovanie bolesti sa nelíšia od záchvatu angíny pectoris.

  Bolesť pri infarkte myokardu je veľmi silná, je vnímaná ako dýka, roztrhnutie, pálenie, "počítanie v hrudníku". Niekedy je tento pocit taký neznesiteľný, že vás krečí. Rovnako ako pri angíne, nie bolesti, ale môže sa objaviť nepríjemné pocity v hrudníku: pocit silnej kompresie, tlak, pocit ťažkosti "vytiahnutý obručou, stlačený do neho, rozdrvený ťažkou doskou". Niektorí ľudia majú iba tupú bolesť, znecitlivenie zápästia v kombinácii s ťažkou a dlhotrvajúcou bolesťou na hrudníku alebo nepohodlie na hrudníku.

  Nástup anginálnej bolesti pri infarkte myokardu je náhly, často v noci alebo pred úsvitu. Bolesť sa rozvíja vo vlnách, pravidelne klesá, ale úplne sa nezastaví. Pri každej novej vlne sa bolesť alebo nepohodlie v hrudníku zvyšuje, rýchlo dosiahne maximum a potom ustúpi.

  Boletý záchvat alebo nepohodlie v hrudníku trvá viac ako 30 minút, niekedy niekoľko hodín. Dôležité je mať na pamäti, že na vznik infarktu myokardu je dostatočné trvanie anginálnej bolesti dlhšie ako 15 minút. Ďalším dôležitým rysom infarktu myokardu je neprítomnosť zníženia alebo zastavenia bolesti v pokoji alebo pri užívaní nitroglycerínu (dokonca aj opakované).

  Angína alebo infarkt myokardu

  Miesto výskytu bolesti pri angíne a infarkte myokardu je rovnaké. Hlavné rozdiely v bolesti pri infarkte myokardu sú:

  • silná intenzita bolesti;
  • trvanie dlhšie ako 15 minút;
  • bolesť sa po užití nitroglycerínu nezastaví.

  Atypické formy srdcového záchvatu

  Okrem typických ostrých bolesti pri roztrhnutí za hrudnou kosťou, ktoré sú charakteristické pre srdcový záchvat, existuje niekoľko ďalších foriem srdcového záchvatu, ktoré sa môžu maskovať ako iné ochorenia vnútorných orgánov alebo sa nemusia prejaviť. Takéto formy sa nazývajú atypické. Vstúpme do nich.

  Gastrointestinálny infarkt myokardu. Vykazuje sa ako silná bolesť v epigastrickej oblasti a pripomína exacerbáciu gastritídy. Často s palpáciou, t.j. palpácia brucha, výrazná bolestivosť a napätie svalov prednej brušnej steny. Spravidla tento typ ovplyvňuje dolné časti myokardu ľavej komory, susediace s membránou.

  Astmatický variant infarktu myokardu. Tento atypický typ infarktu a je veľmi podobný útoku bronchiálnej astmy. To sa prejavuje suchým kašľom, pocitom kongescie v hrudníku.

  Bezbolestný infarkt. To sa prejavuje zhoršením spánku alebo nálady, pocitom neurčitého nepohodlia v hrudníku (túžba po srdci) v kombinácii s výrazným potenie. Táto možnosť je zvyčajne typická v staršom a senilnom veku, najmä pri diabete mellitus. Tento variant nástupu infarktu myokardu je nepriaznivý, pretože ochorenie je závažnejšie.

  Faktory infarktu myokardu

  Rizikové faktory infarktu myokardu sú:

  1. vek, staršia osoba sa stane, riziko infarktu sa zvyšuje.
  2. predtým prenesený infarkt myokardu, najmä malý ohniskový, t.j. non-Q generatrix.
  3. diabetes mellitus je rizikovým faktorom infarktu myokardu, pretože zvýšené hladiny majú ďalší nepriaznivý účinok na srdcové cievy a hemoglobín, čo zhoršuje funkciu transportu kyslíka.
  4. fajčenie, riziko infarktu myokardu počas fajčenia, aktívny aj pasívny, len vdýchnutie tabakového dymu od fajčenia, sa zvyšuje o 3 a 1,5 krát. Tento faktor je navyše tak "žieravý", ktorý pretrváva počas nasledujúcich 3 rokov po tom, čo pacient prestane fajčiť.
  5. hypertenzia, zvýšený krvný tlak vyšší ako 139 a 89.
  6. vysoký cholesterol, prispieva k rozvoju aterosklerotických plakov na stenách tepien vrátane koronárnych.
  7. obezita alebo nadváha prispieva k zvýšeniu hladiny cholesterolu v krvi a v dôsledku toho dochádza k zhoršeniu prívodu krvi do srdca.

  Prevencia infarktu myokardu

  Metódy na prevenciu infarktu myokardu sú podobné prevencii koronárneho srdcového ochorenia.

  Pravdepodobnosť vzniku komplikácií infarktu myokardu

  Infarkt myokardu je v mnohých ohľadoch nebezpečný, jeho nepredvídateľnosť a komplikácie. Vývoj komplikácií infarktu myokardu závisí od niekoľkých dôležitých faktorov:

  1. poškodenie srdcového svalu, tým viac postihuje oblasť myokard, tým závažnejšie sú komplikácie;
  2. lokalizácia zóny poškodenia myokardu (predná, zadná, bočná stena ľavej komory atď.), infarkt myokardu sa vo väčšine prípadov vyskytuje v prednej septálnej oblasti ľavej komory so zachytávaním vrcholu. Menej často v oblasti spodnej a zadnej steny
  3. čas obnovy prietoku krvi v postihnutom srdcovom svale je veľmi dôležitý, skôr poskytovaná lekárska starostlivosť, tým menej škody budú.

  Komplikácie infarktu myokardu

  Komplikácie infarktu myokardu sa vyskytujú hlavne pri rozsiahlom a hlbokom (transmurálnom) poškodení srdcového svalu. Je známe, že srdcový záchvat je nekróza (nekróza) špecifickej oblasti myokardu. Súčasne sa svalové tkanivo so všetkými jeho vlastnými vlastnosťami (kontraktilita, excitabilita, vodivosť atď.) Premení na spojivové tkanivo, ktoré môže hrať iba úlohu "rámca". V dôsledku toho sa hrúbka steny srdca znižuje a veľkosť dutiny ľavej srdcovej komory srdca rastie, čo je sprevádzané poklesom jeho kontraktility.

  Hlavné komplikácie infarktu myokardu sú:

  • arytmia je najčastejšou komplikáciou infarktu myokardu. Najväčšie nebezpečenstvo predstavuje ventrikulárna tachykardia (typ arytmie, pri ktorej srdcia srdcovej srdca preberajú úlohu kardiostimulátora) a ventrikulárna fibrilácia (chaotické kontrakcie komorových stien). Treba však mať na pamäti, že akákoľvek hemodynamicky významná arytmia si vyžaduje liečbu.
  • zlyhanie srdca (zníženie kontraktility srdca) sa vyskytuje pri infarkte myokardu pomerne často. Zníženie kontraktilnej funkcie sa vyskytuje v pomere k veľkosti infarktu.
  • arteriálnej hypertenzie tým, že zvyšuje potrebu kyslíka v srdci a napätie v stene ľavej komory vedie k zvýšeniu infarkčnej zóny ak jej napnutiu.
  • mechanické komplikácie (aneuryzma srdca, ruptúra ​​septa) sa zvyčajne objavujú v prvom týždni infarktu myokardu a klinicky sa prejavujú náhlym zhoršením hemodynamiky. Úmrtnosť u takýchto pacientov je vysoká a často len naliehavá operácia môže zachrániť život.
  • recidivujúci (neustále sa opakujúci) bolestivý syndróm sa vyskytuje u približne 1/3 pacientov s infarktom myokardu, rozpustenie trombu neovplyvňuje jeho prevalenciu.
  • Dresslerov syndróm je komplex symptómov po infarkte, ktorý sa prejavuje ako zápal srdcového vrecka, vrecka s pľúcami a zápalových zmien v samotných pľúcach. Výskyt tohto syndrómu súvisí s tvorbou protilátok.
  • Každá z týchto komplikácií môže byť smrteľná.

  Diagnóza akútneho infarktu myokardu

  Akútny infarkt myokardu je diagnostikovaný na základe 3 hlavných kritérií:

  1. charakteristický klinický obraz - pri infarkte myokardu sa v oblasti srdca alebo za hrudnou kosťou vyskytuje ťažká bolesť, ktorá sa často roztrhne a vyžaruje sa do ľavej lopatky ramena, ramena, dolnej čeľuste. Bolesť trvá viac ako 30 minút, zatiaľ čo nitroglycerín neprechádza úplne a iba dlho sa neznižuje. Existuje pocit nedostatku vzduchu, môžete dostať studený pot, silnú slabosť, nízky krvný tlak, nevoľnosť, vracanie a pocit strachu. Predĺžená bolesť v srdci, ktorá trvá viac ako 20-30 minút a nezostane po užití nitroglycerínu, môže byť známkou infarktu myokardu. Zavolajte sanitku.
  2. charakteristické zmeny na elektrokardiograme (príznaky poškodenia určitých oblastí srdcového svalu). Toto je zvyčajne tvorba vln Q a nárast segmentov ST v záujmových vedeniach.
  3. charakteristické zmeny laboratórnych parametrov (zvýšenie krvnej hladiny kardiozpecifických markerov poškodenia buniek srdcového svalstva - kardiomyocyty).

  Núdzová starostlivosť o infarkt myokardu

  Ak je to prvý záchvat angíny v živote, musí sa zavolať ambulancia, ako aj:

  • bolesť na hrudníku alebo jej ekvivalenty sa zvyšujú alebo trvajú dlhšie ako 5 minút, najmä ak je to sprevádzané zhoršením dýchania, slabosti, vracania;
  • bolesť na hrudníku neprestala alebo sa zvýšila do 5 minút po resorpcii jednej tablety nitroglycerínu.

  Pomoc pred príchodom ambulancie na infarkt myokardu

  Čo treba urobiť, ak máte podozrenie na infarkt myokardu? Existuje niekoľko jednoduchých pravidiel, ktoré vám pomôžu zachrániť život inej osoby:

  • postavte pacienta, zdvihnite hlavu, znova podajte tabletku nitroglycerínu pod jazyk a v rozdrvenej forme (žuť) 1 tabletu aspirínu;
  • navyše užívajte 1 tabletu analginu alebo baralginu, 60 kvapiek Corvalolu alebo valokardínu, 2 tablety panangínu alebo orotátu draselného, ​​umiestnite horčicovú náplasť na oblasť srdca;
  • naliehavo zavolajte posádku sanitky ("03").

  Každý by mal byť schopný opätovne zaujať

  Šance na prežitie pacienta sú vyššie, staršie resuscitačné opatrenia sa začali (musia sa začať najneskôr jednu minútu po nástupe srdcovej katastrofy). Pravidlá pre hlavné resuscitačné opatrenia:

  Ak pacient nemá žiadne reakcie na vonkajšie podnety, okamžite prejdite na odsek 1 tohto predpisu.

  Spýtajte sa niekoho, napríklad susedov, aby zavolali sanitku.

  Opatrne baliť reanimované, zabezpečiť dýchacie cesty. Preto:

  • pacient musí byť položený na plochý tvrdý povrch a hlava by mala byť čo najviac hádzať späť.
  • na zlepšenie priechodnosti dýchacích ciest ústnej dutiny je potrebné odstrániť odnímateľné zubné protézy alebo iné cudzie telesá. V prípade zvracania otočte hlavu pacienta na stranu a odstráňte obsah z ústnej dutiny a hltana pomocou tampónu (alebo improvizovaných prostriedkov).
  1. Skontrolujte spontánne dýchanie.
  2. Ak nedošlo k spontánnemu dýchaniu, začnite umelé dýchanie. Pacient by mal ležať v postoji popísanom hore na chrbte a jeho hlava by mala byť prudko posunutá dozadu. Pose môže byť zabezpečené položením valčeka pod ramená. Môžete držať hlavu rukami. Spodná čeľusť by mala byť posunutá dopredu. Pacient sa zhlboka nadýchne, otvorí ústa, rýchlo ho priblíži k ústam pacienta a tesne pritlačí pery k ústam, spôsobí hlboké vydychovanie, t.j. ako by vháňal vzduch do pľúc a nafúkal ich. Ak chcete zabrániť tomu, aby vzduch prechádzal nosom reanimovaného pacienta, nasaďte si nos prstami. Potom sa pomocná osoba oprie a opäť sa zhlboka nadýchne. Počas tejto doby hrudník pacienta spadne - dochádza k pasívnemu výdechu. Potom pomáha opäť vháňa vzduch do úst pacienta. Z hygienických dôvodov môže byť tvár pacienta pokrytá šálou pred vyfukovaním vzduchu.
  3. Ak na krčnej tepne nie je pulz, umelá ventilácia pľúc musí byť kombinovaná s nepriamou masážou srdca. Pri nepriamej masáži položte ruky na seba tak, aby základňa dlaně na hrudnej kosti bola presne na stredovej línii a 2 prstoch nad xiphoidným procesom. Bez ohýbania paží a použitia vlastnej telesnej hmotnosti opatrne presuňte hrudník na chrbticu o 4-5 cm. Pri tomto posunutí nastáva kompresia hrudníka. Masírujte takým spôsobom, aby trvanie kompresií sa rovnalo intervalu medzi nimi. Frekvencia kompresie by mala byť približne 80 za minútu. V prestávkach nechajte ruky na hrudnej kosti pacienta. Ak ste resuscitating sám, po dokončení 15 kompresií hrudníka, urobiť dve rany vzduchu v rade. Potom opakujte nepriamu masáž v kombinácii s umelou ventiláciou pľúc.
  4. Nezabudnite neustále monitorovať účinnosť vašej resuscitácie. Resuscitácia je účinná vtedy, ak pacientka nadobudne ružovú kožu a sliznice, žiaci sa zúžia a objaví sa reakcia na svetlo, obnoví sa spontánne dýchanie alebo sa zlepší, pulz sa objaví na karotidovej tepne.
  5. Pokračujte v resuscitácii, až kým príde tím ambulancie.

  Liečba infarktu myokardu

  Hlavným cieľom liečby pacienta s akútnym infarktom myokardu je čo najrýchlejšie obnoviť a udržať krvný obeh postihnutej časti srdcového svalu. Pre tento moderný liek ponúka nasledujúce prostriedky:

  Aspirín (kyselina acetylsalicylová) - inhibuje krvné doštičky a zabraňuje tvorbe trombov.

  Plavix (Klopidogrel), tiež Tiklopidín a Prasugrel - tiež inhibujú tvorbu trombov krvných doštičiek, ale sú vynikajúce a silnejšie ako aspirín.

  Heparín, heparíny s nízkou molekulovou hmotnosťou (Lovenox, Fraxiparin), Bivalirudin - antikoagulanciá, ktoré ovplyvňujú krvnú zrážanlivosť a faktory vedúce k tvorbe a šíreniu krvných zrazenín.

  Trombolytiká (Streptokináza, Alteplaza, Reteplaza a TNK-aza) sú silné lieky, ktoré môžu rozpustiť už vytvorený trombus.

  Všetky vyššie uvedené skupiny liečiv sa používajú v kombinácii a sú nevyhnutné pri modernej liečbe pacienta s infarktom myokardu.

  Najlepším spôsobom obnovenia priechodnosti koronárnej artérie a obnovenia prietoku krvi do postihnutej oblasti myokardu je okamžitý postup koronárnej artériovej angioplastiky s možnou inštaláciou koronárneho stentu. Štúdie naznačujú, že v prvej hodine srdcového infarktu, ako aj v prípade, že nemožno ihneď vykonať agioplastiku, je potrebné použiť trombolytické liečivá a je uprednostňované.

  Ak všetky vyššie uvedené opatrenia nepomáhajú alebo nie sú nemožné - naliehavá operácia bypassu koronárnej artérie môže byť jediným spôsobom, ako zachrániť myokaditídu - obnoviť krvný obeh.

  Okrem hlavnej úlohy (obnovenie krvného obehu v postihnutej koronárnej artérii) má liečba pacienta s infarktom myokardu tieto ciele:

  Obmedzenie veľkosti infarktu sa dosiahne znížením dopytu po kyslíku myokardu s použitím betablokátorov (Metoprolol, Atenolol, Bisoprolol, Labetalol atď.); zníženie zaťaženia myokardu (enalapril, ramipril, lisinopril atď.).

  Kontrola bolesti (bolesť zvyčajne zmizne s obnovením krvného obehu) - nitroglycerín, narkotické analgetiká.

  Boj proti arytmiám: Lidokaín, Amiodarón - pre arytmie so zrýchleným rytmom; Atropín alebo dočasná stimulácia - so znížením rytmu.

  Udržiavanie normálnych parametrov života: krvný tlak, dýchanie, pulz, funkcia obličiek.

  Kritické sú prvých 24 hodín choroby. Ďalšia prognóza závisí od úspešnosti použitých opatrení, a teda od toho, koľko srdcového svalu "trpelo", ako aj od prítomnosti a stupňa "rizikových faktorov" kardiovaskulárnych ochorení.

  Je dôležité poznamenať, že s priaznivým priebehom a účinnou rýchlou liečbou pacienta s infarktom myokardu nie je potrebné prísne odpočinok na lôžku dlhšie ako 24 hodín. Navyše nadmerne dlhý odpočinok v posteli môže mať dodatočný negatívny vplyv na obnovu po infarkte.

  Aké sú príznaky diagnózy infarktu myokardu

  Infarkt myokardu sa nazýva akútna forma koronárneho srdcového ochorenia (CHD), pri ktorej dochádza k nekróze (smrti) srdcového svalu. Patogenéza sa vyskytuje, keď koronárne artérie nedodávajú kyslík do srdca v správnom množstve. Toto je veľmi vážna choroba, smrteľná.

  Keď srdcový záchvat v srdci je zlomený prietok krvi. IHD sa vyskytuje v akútnej forme a ak narušenie krvného obehu nie je rýchlo eliminované, postihnuté tkanivá srdca zomrú. Mŕtve bunky srdcového tkaniva sú nútené nahradiť bunkami z iných spojivových tkanív. Existuje silná bolesť na hrudníku. Ak prvé príznaky infarktu nepomáhajú, pacient môže zomrieť.

  Infarkt myokardu je príčinou smrti srdca v dôsledku nedostatku kyslíka v dôsledku zhoršeného zásobovania krvou.

  Prečo sa vyskytne srdcový záchvat

  Infarkt myokardu sa môže vyskytnúť z niekoľkých dôvodov:

  • trombóza koronárnych artérií, ktoré sa objavujú po pretrhnutí aterosklerotického plaku;
  • predĺžené tepny kŕče;
  • embólia;
  • obrovské zaťaženie srdca;
  • silný stres;
  • hypertenzia;
  • fajčenia.

  Podľa výskumu kardiológov sa patogenéza srdca u mužov vyskytuje oveľa častejšie ako u žien.

  K tomu dochádza, pretože v ženskom tele hormóny kontrolujú schopnosť koronárnych ciev expandovať a udržiavať hladinu cholesterolu na správnej úrovni. Najčastejšie sa infarkt po 60 rokoch zhoršuje, hoci každoročne tento prah klesá čoraz viac. Nástup menopauzy u žien ich zavádza do rizikovej zóny pre infarkt, pretože v tejto dobe je hladina hormónov výrazne znížená.

  Zmenou vášho životného štýlu a opätovným získaním váhy môžete znížiť riziko srdcových ochorení. U fajčiarov sa stav lodí zhoršuje, pretože sú ovplyvnené nikotínom.

  Každý domov by mal mať monitor krvného tlaku. Je potrebné neustále monitorovať hladinu tlaku a hladinu cukru v krvi, systematicky testované na cholesterol.

  Infarkt myokardu sa často vyskytuje ráno, keď srdce začne aktívne pracovať. V noci spočívala a zaťaženie bolo minimálne a ráno, najmä s ostrým prebudením a rýchlym prechodom na aktívne pohyby, sa srdcový rytmus zrýchľuje, rytmus srdca sa mení a vznikne pretrhnutie plaku.

  Ak sa pacient nedodá včas do zdravotníckeho zariadenia, pacient môže zomrieť alebo na mŕtvom tkanive srdca zostanú jazvy. Infarkt je klinická forma prvej manifestácie ischemickej choroby. Keďže krv netečie dobre, svaly v srdci postrádajú kyslík a jej tkanivá začnú zomierať.

  Ako sa srdcový záchvat vyvíja

  Infarkt myokardu nemusia prejavovať bolesť srdca, ktorá sa vyvíja veľmi dlho. Najprv sa objavia aterosklerotické plaky, po ktorých sa nezdravý životný štýl prispieva k rozvoju ochorení srdca.

  Zrazujú sa lipoproteíny s nízkou hustotou a spolu s nimi cholesterol tvoria pláty. Tento sediment sa hromadí pod stenami krvných ciev, klírens v nich klesá. A krvný obeh je narušený. Srdce musí vynaložiť veľké úsilie, aby krv presunulo do orgánov, čo znamená, že zaťaženie sa zvyšuje.

  Postupne sa počet plakov zvyšuje tak, že ich veľký arteriálny tlak alebo zvýšenie srdcovej frekvencie ich porušuje. Krvné zrazeniny tvoria krvnú zrazeninu. Začína sa pohybovať pod tlakom cez nádobu a dosiahne miesto, kde je priechod veľmi malý. Keď nie je schopný pokračovať, trombus upcháva nádobu, potraviny sa nedostanú do orgánov a ich tkanivá zomrú. Infarkt sa vyskytuje v koronárnej artérii.

  To všetko vysvetľuje, prečo boj o zdravie srdca by sa mal začať veľmi skoro, keď vás nič netrápi.

  Je potrebné zmeniť životný štýl, vylúčiť nekvalitné jedlá a dávať telu trochu fyzickej námahy počas sedavého života. Takže môžete znížiť riziko prejavu infarktu myokardu a iných život ohrozujúcich ochorení.

  Známky infarktu

  Ak chcete začať liečbu včas, musíte vedieť, ako sa manifestuje srdcový záchvat. Prvé známky mŕtvice a srdcového infarktu sú silné bolesti v hrudníku a vonku. Existuje pocit pálenia a stláčanie hrudníka. Často je bolesť podaná rôznym častiam ľavej strany tela: rameno, chrbát, rameno alebo krk. Symptómy srdcového infarktu: bolesť pretrváva aj v kľude a nedá sa odstrániť ani s niekoľkými tabletami nitroglycerínu.

  Existujú stále príznaky infarktu myokardu:

  • nevoľnosť a vracanie;
  • srdcový rytmus je narušený, dýchanie je ťažké;
  • koža sa stáva bledá, na ňom sa objaví studený pot;
  • objaví sa bolesť hlavy, môže dôjsť k strate vedomia, závratom;
  • pocit únavy aj po spánku, nespavosť, pocit strachu;
  • poruchy trávenia;
  • dlhodobé chrápanie s držaním dychu;
  • bolesť a krvácanie ďasien;
  • časté močenie v noci;
  • opuch dolných končatín.

  Pri infarkte myokardu sú príznaky odlišné a ak sa objavili prekurzory choroby, mali by ste okamžite zavolať sanitku. Ak sa tak nestane, môžu sa objaviť komplikácie:

  Klasifikácia infarktu myokardu

  Infarkt myokardu je klasifikovaný podľa niekoľkých kritérií.

  Prvá je podľa stupňov vývoja:

  • Fáza 1 - obdobie od začiatku útoku po smrť tkanív srdca prechádza z 15 minút na 2 hodiny.
  • 2. fáza - 2-10 dní od začiatku nekrózy.
  • 3. fáza - vzdelávanie v srdci jaziev, trvá 1-4 týždne.
  • Štádium 4 (obdobie po infarkte) na dokončenie adaptácie srdca a jeho práca v nových podmienkach trvá od 3 do 5 mesiacov.

  Druhou je veľkosť tkaniva srdca poškodeného krvou:

  • ak sa pozoruje infarkt myokardu, rozšírenie nekrózy v celej hrúbke myokardu sa považuje za veľký ohnisko;
  • ak je postihnutá iba malá časť, infarkt je malý.

  Tretia je hĺbka zničenia:

  • subendokardiálna (postihnutá vnútorná výstelka srdca);
  • subepikardia, keď je ovplyvnená vonkajšia srdcová membrána;
  • transmurálne s poškodením svalov srdca;
  • intramural - je ovplyvnená hrúbka myokardu.

  Symptómy srdcového záchvatu sú typické (s bolesťou v hrudníku a srdci) a atypické. Ako zistiť atypický infarkt? Keď sa prejaví:

  • brušná (nevoľnosť, vracanie a bolesť brucha, podobné žalúdočným ochoreniam);
  • arytmické (zlyhanie srdca);
  • astmatické (modré pery a nechty, udusenie);
  • cerebrálne (závraty, mdloby a silné bolesti hlavy);
  • edém (edém sa objavuje po celom tele);
  • bezbolestné (často sa vyskytujú u pacientov s diabetes mellitus, ktorí po fyzickej práci cítia len dýchavičnosť a ťažkú ​​únavu).

  Diagnóza infarktu myokardu

  Bolesť v infarkte myokardu je ťažké odstrániť a jej vzhľad poukazuje na potrebu nasledujúcich štúdií:

  • EKG (elektrokardiografia);
  • echokardiografické;
  • angiografia koronárnych ciev;
  • scintigrafia;
  • krvný test pre biochémiu.

  Akcie pri prvých príznakoch infarktu myokardu

  Prvé známky infarktu vyžadujú rýchlu výzvu na sanitku. A musíme okamžite začať vykonávať naliehavé opatrenia pre pacienta. Obeť by mala byť umiestnená, odstrániť nepríjemné oblečenie alebo ju rozobrať a poskytnúť prístup k vzduchu, ak je to možné, otvoriť okno. Ak sa objavia príznaky srdcového infarktu a mozgovej príhody, obeť sa podá nitroglycerínu, Corvalolu a 1 aspirínu. Pomáha to zmierniť bolesť a vyhnúť sa ďalším komplikáciám.

  Aspirín je potrebný na zabránenie tvorby nových krvných zrazenín v cievach. Pred tým, ako príde resuscitačný tím, musí byť vedľa pacienta niekto, aby mohol sledovať jeho stav. V prípade zastavenia srdca sa vykonáva nepriama masáž srdca a vetranie pľúc. V prvých sekundách je účinná silná rana do hrudníka.

  Pacienti v prvých dňoch ochorenia vykazujú prísny odpočinok v posteli. Zakázala akúkoľvek činnosť. Nemôžete chodiť, sedieť alebo vstať na 3 dni.

  Pacient musí byť pozorovaný u určitého špecialistu, užívať lieky, ktoré zmierňujú krv, aby sa zabránilo vzniku nových krvných zrazenín a srdce pomohlo získať potrebnú výživu cez prichádzajúcu krv.

  Kontraindikácie (tehotenstvo, dojčenie, žalúdočné vredy a iné) je potrebné zvážiť pred užitím lieku. Niektoré lieky súvisiace s antiagregačnými činidlami nemôžu byť užívané spoločne s liekom proti bolesti, pretože môže dôjsť k závažnému krvácaniu.

  Ako sa lieči liečba infarktu myokardu

  Pri liečbe nestabilnej angíny pectoris alebo pri kontraindikáciách liekov s kyselinou acetylsalicylovou používajte lieky s klopidogrelom.

  Ak sa objavili prekurzory srdcového záchvatu, je potrebné používať komplexy na posilnenie steny krvných ciev v liečbe, ktoré zvyšujú ich tón a elasticitu. Napríklad, liek Ginkgo biloba na posilnenie krvných ciev a zníženie ich priepustnosti. Pomáha zabezpečiť prevenciu srdcových ochorení a infarktu myokardu.

  Ak nastane bolesť, používajú sa analgetiká.

  Na zníženie zaťaženia srdca sa betablokátory používajú na zníženie potreby kyslíka v srdci. To vám umožní spomaliť bunkovú smrť, znížiť krvný tlak a znížiť srdcovú frekvenciu. Medzi tieto beta-blokátory patrí Concor a Gillock.

  Kvôli rozšíreniu priechodu v koronárnych cievach sa cez žilu vstrekujú nitráty.

  Predpísať lieky na liečbu hypertenzie (Monopril a Enalapril), aby sa srdce prispôsobilo patológii a znížilo sa krvný tlak.

  Je možné zastaviť rozvoj srdcových dysfunkcií a odstrániť prebytočnú tekutinu z tela pomocou diuretika Veroshpiron.

  Statíny (Lipostat, Apextatin, Simvor) - Znižujú tvorbu krvných zrazenín v cievach a neumožňujú pestovať to, čo už existuje.

  Na normalizáciu hladín cholesterolu sa používajú Omacor a Tribuslamine.

  Ak liek neposkytuje pozitívny účinok, používa sa chirurgický zákrok: bypass koronárnych artérií a koronárna angioplastika srdca. Z koronárnej cievy sa odstráni trombus, čím sa obnoví životaschopnosť myokardu alebo sa obmedzí nekróza srdcových tkanív.

  Rehabilitácia po infarkte myokardu

  Úplné zotavenie jednej liečby liekom bude malé. Budete potrebovať pomoc psychologa a uskutočniteľnú fyzickú námahu. Kardiológovia odporúčajú pacientom s infarktom v minulosti dodržiavať pravidlá:

  • nezvyšujte veľké záťaže;
  • cvičenie mierne, chodiť viac. Jednoduchá každodenná prechádzka vám umožní zbaviť sa dýchavičnosti a slabých pocitov počas niekoľkých mesiacov. Môžete plávať, tancovať, jazdiť na bicykli. Súčasne je potrebné sledovať impulz. Ak sa počas cvičenia zhorší stav pacienta, zníži sa zaťaženie;
  • musí sa vzdať fajčenia, alkoholu a kávy;
  • postupujte podľa strave, aby ste minimalizovali konzumáciu tučných a slaných jedál. Zvýšte množstvo vlákniny v strave, ryby, mliečne výrobky, ovocie a zeleninu. Musíte opustiť mliečne výrobky s vysokým obsahom tuku a výrobky obsahujúce veľa cholesterolu. Niekedy je možné piť malé množstvo suchého červeného vína;
  • sexuálny život je povolený, ale s minimálnou fyzickou námahou a konzultáciou s lekárom je žiaduca;
  • pacientov pravidelne monitoruje kardiológ.

  Obdobie zotavenia po infarkte myokardu sa považuje za úplné, ak pacient bez problémov (dýchavičnosť a bolesť) môže chodiť až do 4. poschodia. Po preskúmaní životného štýlu, režimu a stravovania sa pacienti nielen vrátia do plného života, ale tiež znižujú riziko recidivujúceho srdcového infarktu. Zotavenie sa môže vykonávať doma, v špecializovaných sanatóriách alebo rehabilitačných strediskách. Toto obdobie trvá v závislosti od závažnosti ochorenia od 6 mesiacov do 1 roka.

  Ako zabrániť infarktu myokardu

  Aby ste predišli infarktu myokardu, musíte dodržiavať tieto pravidlá:

  • monitorovanie hodnôt krvného tlaku;
  • pravidelne kontroluje hladinu cukru;
  • nezostávajte pod horúcim slnkom dlhú dobu, vyhýbajte sa prehriatiu a úpalu;
  • chodiť viac, ísť plávať, jazdiť na bicykli a dokonca tancovať;
  • prestať fajčiť, alkohol a kávu, nekonzumovať energetické nápoje, jesť správne a viesť zdravý životný štýl;
  • snažte sa udržať váhu normálne;
  • Nezačínajte chorobu, včas sa obráťte na špecialistov;
  • ak existujú alebo boli ochorenia srdca medzi blízkymi príbuznými, musíte vedieť, ako rozpoznať srdcový záchvat, vyhnúť sa tvrdej práci a zdvíhaniu nadmernej hmotnosti;
  • raz za rok odpočívať v horách alebo v mori.

  V každom prípade nemôžete urobiť samoliečbu. Aké lieky majú užívať, ak už sú príznaky infarktu myokardu, mali by to povedať ošetrujúcemu lekárovi. Predpísaný aj diétu a súbor fyzických cvičení pre každého pacienta individuálne.

  Okrem Toho Čítal O Plavidlách

  Príčiny koronárneho srdcového ochorenia: kto riskuje najviac

  Veľa ľudí s vekom prestáva pripísať dôležitosť bolestivým príznakom v oblasti srdca, pričom je považuje za prirodzený prejav starnutia organizmu.

  Komplexný prehľad aortálnej praskliny: príčiny, prvá pomoc, prognóza

  Z tohto článku sa dozviete: čo je porucha aorty, ktoré choroby ju vyvolávajú. Príznaky stratifikácie, šance na prežitie čiastočného alebo úplného pretrhnutia.

  Čo je to krvná zrazenina v srdci, ako je to nebezpečné a ako sa liečiť

  obsah

  Čo je nebezpečná krvná zrazenina v srdci. Príčiny, rizikové faktory a symptómy. Vlastnosti priebehu a nebezpečenstvo ochorenia.

  Dyspnoe pri bronchiálnej astme: hlavné typy a metódy liečby

  Bronchiálna astma je chronické ochorenie dýchacieho systému, v ktorom nielen priedušiek, ale aj pľúca sú upchaté s hlienom. Dyspnoe pri bronchiálnej astme je hlavným príznakom, ktorý vedie k narušeniu hĺbky a frekvencie dýchania.

  Sínusový rytmus srdca na EKG - čo to znamená a čo vie

  Srdcová frekvencia, ktorá pochádza zo sínusového uzla a nie z iných oblastí, sa nazýva sínus. Je určená zdravým ľuďom a u niektorých pacientov trpiacich srdcovým ochorením.

  Aký je rozdiel medzi systolickým tlakom a diastolickým

  Aký je rozdiel medzi horným a dolným arteriálnym tlakom (BP), nie je známy každému. Mnohí však vedia, že rýchlosť je 120/80 mm Hg. To znamená, že medzera medzi horným a dolným tlakom je 40 mm Hg.