Infarkt myokardu je núdzový stav, najčastejšie spôsobený trombózou koronárnej artérie. Riziko smrti je obzvlášť veľké počas prvých 2 hodín od jeho nástupu. Najčastejšie sa rozvíja u mužov vo veku od 40 do 60 rokov. U žien sa príznaky infarktu vyskytujú približne jeden a pol až dvakrát menej.

Počas infarktu myokardu prietok krvi do špecifickej oblasti srdca je veľmi oslabený alebo úplne zastaví. Súčasne zasiahne postihnutá časť svalu, čo znamená, že jeho nekróza sa vyvíja. Smrť buniek sa začína po 20 až 40 minútach po ukončení prietoku krvi.

Infarkt myokardu, ktorého prvá pomoc by mala byť poskytnutá v prvých minútach symptómov, ktoré naznačujú tento stav, môže následne určiť pozitívny výsledok pre túto chorobu. Dnes táto patológia zostáva jednou z hlavných príčin úmrtia na kardiovaskulárne choroby.

Príčiny infarktu myokardu

Pri infarkte myokardu je jedna z koronárnych ciev upchatá trombom. Tým sa spustí proces nezvratných zmien v bunkách a po 3-6 hodinách od začiatku oklúzie zomrie srdcový sval v tejto oblasti.

Ochorenie sa môže vyskytnúť na pozadí ischemickej choroby srdca, arteriálnej hypertenzie, ako aj pri ateroskleróze. Hlavnými dôvodmi prispievajúcimi k výskytu infarktu myokardu sú: prejedanie, nezdravá strava, prebytočný tuk v potravinách zvierat, nedostatočná fyzická aktivita, hypertenzia, zlé návyky.

V závislosti od veľkosti zomrelého priestoru je izolovaný veľký a malý ohniskový infarkt. Ak nekróza zachytáva celú hrúbku myokardu, nazýva sa to transmurálna.

Príznaky srdcového záchvatu

Hlavným príznakom infarktu myokardu u mužov a žien je silná bolesť na hrudníku. Bolesť je taká vážna, že vôľa pacienta je úplne ochromená. Človek má myšlienku na blížiacu sa smrť.

Prvé príznaky infarktu:

 1. Šitie za hrudníkom je jedným z prvých príznakov infarktu. Táto bolesť je veľmi ostrý a vyzerá ako nôž. Môže trvať dlhšie ako 30 minút, niekedy niekoľko hodín. Bolesť je schopná ustúpiť v oblasti krku, ramena, chrbta a lopatky. To môže byť nielen konštantné, ale aj prerušované.
 2. Strach zo smrti. Tento nepríjemný pocit nie je taký zlý znak, pretože naznačuje normálny tón centrálneho nervového systému.
 3. Dyspnoe, bledosť, mdloby. Symptómy vznikajú zo skutočnosti, že srdce nie je schopné aktívne tlačiť krv do pľúc, kde je nasýtené kyslíkom. Mozog sa to snaží kompenzovať vysielaním dychových signálov.
 4. Ďalším dôležitým rysom infarktu myokardu je neprítomnosť zníženia alebo zastavenia bolesti v pokoji alebo pri užívaní nitroglycerínu (dokonca aj opakované).

Nie vždy sa táto choroba prejavuje takým klasickým obrazom. Atypické symptómy infarktu myokardu môžu byť pozorované, napríklad, namiesto bolesti na hrudníku môže osoba pocítiť jednoduché nepríjemné pocity a prerušenia srdca, bolesť môže úplne chýbať, ale bolesť brucha a dýchavičnosť (dyspnoe) môžu byť prítomné - tento obraz je atypický, je obzvlášť ťažké v diagnostike.

Hlavné rozdiely medzi bolesťou pri infarkte myokardu a angíne sú:

 • silná intenzita bolesti;
 • trvanie dlhšie ako 15 minút;
 • bolesť sa po užití nitroglycerínu nezastaví.

Príznaky srdcového záchvatu u žien

U žien je bolesť počas útoku lokalizovaná v hornej časti brucha, chrbta, krku, čeľuste. Stáva sa, že srdcový záchvat je veľmi podobný pálenie záhy. Veľmi často sa žena najprv zdá byť slabá, nevoľná, až potom je bolesť. Tieto typy príznakov infarktu myokardu často nevyvolávajú podozrenie u žien, takže existuje riziko, že sa vážne ochorenie nebude ignorovať.

Príznaky infarktu myokardu u mužov sú bližšie k klasickému súboru, čo umožňuje rýchlejšiu diagnostiku.

Infarkt myokardu: prvá pomoc

Za prítomnosti týchto príznakov sa musí naliehavo povoliť ambulancia a pred jej príchodom s 15 minútovým intervalom užívajte nitroglycerínové tablety v dávke 0,5 mg, ale nie viac ako trikrát, aby sa zabránilo prudkému poklesu tlaku. Nitroglycerín sa môže podávať len pri normálnych indikátoroch tlaku, s nízkym krvným tlakom je kontraindikovaný. Stojí tiež za žuvanie aspirínovej pilulky s dávkou 150 až 250 mg.

Pacient by mal byť umiestnený tak, aby horná časť tela bola o niečo vyššia ako dolná časť, čo zníži zaťaženie srdca. Odblokovanie alebo odlepenie oblečenia a poskytovanie čerstvého vzduchu, aby sa zabránilo udušeniu.

Pri absencii pulzov, dýchania a vedomia pacienta by sa mala položiť na podlahu a vykonať okamžité resuscitačné opatrenia, ako je umelé dýchanie a nepriama masáž srdca.

prevencia

 1. Mal by prestať fajčiť. Fajčiari zomierajú z infarktu dvakrát tak často.
 2. Ak sa zistí, že cholesterol je vyšší ako normálne, je lepšie obmedziť živočíšne tuky, ktoré sú bohaté na maslo, vaječný žĺtok, syr, tuk, pečeň. Uprednostňuje ovocie a zeleninu. Mlieko a tvaroh by mali byť odtučnené. Užitočné ryby, kuracie mäso.
 3. Vývoj srdcového infarktu prispieva k vysokému krvnému tlaku. V boji proti hypertenzii môžete zabrániť infarktu.
 4. Nadmerná hmotnosť zvyšuje zaťaženie srdca - vráťte ho späť do normálu.

Dôsledky infarktu myokardu

Dôsledky infarktu myokardu prevažne vznikajú pri rozsiahlom a hlbokom (transmurálnom) poškodení srdcového svalu.

 • arytmia je najčastejšou komplikáciou infarktu myokardu;
 • zlyhanie srdca;
 • hypertenzia;
 • aneuryzma srdca, ruptúra ​​interventrikulárneho septa;
 • recidivujúci (neustále sa opakujúci) bolestivý syndróm sa vyskytuje u približne 1/3 pacientov s infarktom myokardu.
 • bežeckého syndrómu.

Čo spôsobuje infarkt: zistite faktory, ktoré spôsobili útok

Infarkt je paroxysmálny patologický proces, pri ktorom je narušený krvný obeh v srdcovom svale. To sa odráža v práci kardiovaskulárneho systému a celého tela. Ak neexistuje včasná pomoc, infarkt vedie k smrti pacienta.

Popis patológie

Každý vie o nebezpečenstve srdcového záchvatu k životu a zdraviu, ale nie každý vie, aká choroba je. Infarkt je akútne poškodenie, proti ktorému sa zastavuje normálny prietok krvi v cievach, ktoré zásobujú srdcový sval s krvou - myokardom. Patológia sa vyvíja hlavne v dôsledku tvorby trombu cholesterolu vo vnútri koronárnej artérie. Zabraňuje správnej výživy tkanív krvou, čo je dôvod, prečo vzniká atrofia.

Napriek tomu, že srdcový záchvat je paroxysmálna patológia, jeho vývoj trvá dlho. Môže trvať niekoľko rokov pred nástupom akútnej fázy, v závislosti od faktorov ovplyvňujúcich telo.

Nebezpečenstvo srdcového záchvatu pre život spočíva v tom, že pri takejto chorobe sa úplná práca srdca zastaví, čo zastaví prívod krvi do mozgového tkaniva. Tvorba nekrotických ohniskov sa vyskytuje v priebehu 5 minút po vzniku infarktu. Nedostatok pomoci vedie k nezvratným zmenám v mozgu, tkanivá zomierajú, v dôsledku čoho prestanú fungovať organické procesy, ktoré sú životne dôležité pre človeka.

Zároveň tkanivo zomrie vo vnútri myokardu. Ovplyvnené bunky nie sú obnovené a nie sú schopné viesť nervové impulzy potrebné na monitorovanie činnosti srdca. Vďaka včasnému lekárskemu zásahu dosiahli, že krbové kachle zostávajú bezvýznamné.

V závislosti od závažnosti sa rozlišuje malá ohnisková a veľkoobrazová forma patológie. V prvom prípade je nekrotické miesto nepreniknuteľné, povrchné, to znamená, že nepreniká do srdcového svalu. Táto patológia sa prenáša oveľa jednoduchšie a po liečbe sa srdce takmer úplne obnoví.

Vážne nebezpečenstvo pre zdravie je veľké ohnisko infarktu. Stred nekrózy prechádza cez srdcovú stenu, vytvára sa tkanivo jazvy, ktoré nevykonáva žiadne dôležité funkcie pre orgán. Po veľkých ohniskách srdcového infarktu existuje vysoká pravdepodobnosť komplikácií a preto pacient musí neustále užívať lieky, ktoré uľahčujú prácu srdca.

Takže srdcový záchvat je definovaný ako ťažké akútne ochorenie, pri ktorom je narušený krvný obeh v srdcovom svale.

Príčiny infarktu

Vývoj srdcového záchvatu môže byť spojený s vplyvom mnohých patologických faktorov. Moderní kardiológovia potvrdzujú skutočnosť, že výskyt tejto choroby je z veľkej časti spôsobený nesprávnym životným štýlom.

Hlavné dôvody sú nasledujúce:

 • Nízka mobilita Predĺžená hypodynamia vedie k oslabeniu srdcového svalu. Tkaniny sa stávajú citlivejšími na negatívne účinky. Vývoj stresových situácií alebo potreba zvýšenej fyzickej aktivity, ku ktorému srdce nie je pripravené, vedie k rozvoju atrofických procesov v myokarde, ktoré ďalej vyvolávajú infarkt.
 • Emocionálne poruchy. Konštantný dopad stresu na telo môže byť dôsledkom individuálnych charakteristík psychózy pacienta, byť spojený s jeho každodennou profesionálnou činnosťou. Systematické emocionálne preťaženie vedie k narušeniu srdca a zvyšuje riziko vzniku akútnych patologických stavov.

nadváha

Keď hovoríme o tom, čo spôsobuje infarkt, treba poznamenať, že existuje veľa príčin a faktorov, ktoré vyvolávajú chorobu, ale vo väčšine prípadov sa rozvíja kvôli nezdravému životnému štýlu a nedostatku včasnej liečby menej nebezpečných chorôb zdravia.

Útok srdca

Závažnosť a dĺžka infarktu závisí od toho, ktorá oblasť bola ovplyvnená a ako je rozsiahla. Podstatné je stav koronárnych ciev, povaha a aktuálnosť poskytovaných terapeutických opatrení.

V prvej fáze srdcového infarktu je zaznamenaný akútny priebeh. Obdobie trvá v priemere až 10 dní s veľkým ohniskom. Táto fáza je najťažšia, pretože v súčasnosti vzniká nekrotické zameranie, určujú sa jej hranice a začína postupný proces výmeny jazvového tkaniva.

Percento smrteľných prípadov v akútnom štádiu je najväčšie. Existuje vysoká pravdepodobnosť komplikácií. Väčšina fyziologických parametrov sa odchyľuje od normy a obnovuje sa bližšie ku koncu desaťdňového obdobia. Počas tohto obdobia je pacient v jednotke intenzívnej starostlivosti pod neustálym dohľadom.

Ďalšia fáza je subakútna. Trvá v priemere až do 30. dňa po nástupe akútneho infarktu. Počas tohto obdobia sa proces zjazvenia tkanív aktívne pokračuje. Stav pacienta sa postupne zlepšuje a normalizujú sa fyziologické ukazovatele. Režim sa postupne rozširuje, pacient sa môže pohybovať a vykonávať najjednoduchšie gymnastické cvičenia.

Riziko komplikácií v subakútnom štádiu je zachované, ale je výrazne znížené. Pravdepodobnosť smrteľného výsledku je takmer úplne vylúčená. Najčastejšie dochádza k vzniku komplikácií v dôsledku nedodržania odporúčaní predpísaných kardiológiou pacientom.

Subakútna fáza v neprítomnosti patologických procesov vstúpi do štádia zjazvenia. Trvanie sa pohybuje od 8 týždňov do 4 mesiacov v závislosti od individuálnych charakteristík pacienta. Počas tohto obdobia hojenie nekrotických ohniskov. Stav pacienta je úplne normalizovaný a počas diagnostického vyšetrenia je zaznamenaná dobre definovaná jazva.

Vo všeobecnosti existujú tri stupne infarktu, charakterizované závažnosťou priebehu a potenciálnym nebezpečenstvom pre pacienta.

Klinický obraz

Charakter prejavov, ktoré sa vyskytujú na pozadí infarktu, závisí od mnohých faktorov. V niektorých prípadoch s malou ohniskovou léziou pacient nemá žiadne výrazné znaky. Pacientka trpí infarktom bez toho, aby o tom vedel, čo môže v budúcnosti spôsobiť vážne komplikácie. Celková nepríjemnosť, bolesť hlavy a zvýšená únavnosť vznikajúca v prípade miernych infarktov pacientovi často nezaznamenávajú, ani sa nesprávne nedopustia inej choroby.

Častejšie sú príznaky infarktu vyslovované a intenzívne. Hlavným príznakom srdcového infarktu je prudká bolesť v oblasti hrudníka, na ľavej strane. Bolestivý syndróm sa často šíri do lopatky, krčných svalov, ramena a ramena. Bolesť je charakterizovaná ako horiace, piercing.

Bolesť na pozadí srdcového infarktu trvá v priemere 20 minút. Pri užívaní liekov alebo keď je pacient v kľude, bolesť nie je uvoľnená. Toto je hlavný rozdiel medzi srdcový záchvat a stenokardiálnym záchvatom. Pri angíne pektoris trvá bolestivý záchvat menej a je eliminovaný pri užívaní nitroglycerínu.

Bežné príznaky srdcového príznaku:

 • dýchavičnosť
 • zvýšená srdcová frekvencia
 • arytmie
 • úzkosť a starosti
 • motorická stimulácia
 • desudation
 • zvýšený tlak

Tieto symptómy sú charakteristické pre typickú formu infarktu, ale rozlišuje sa niekoľko typov atypických infarktov.

Formy atypického infarktu:

 1. Brucha. Patológia je sprevádzaná ťažkými príznakmi zažívacieho systému. Pacient má bolesť brucha, ťažkú ​​nevoľnosť a pravidelné zvracanie.
 2. Astmatický záchvat. Sprevádzané príznakmi charakteristickými pre bronchiálnu astmu. Patria k nim problémy s dýchaním, dusenie, pískanie pri vdychovaní alebo vydychovaní, silný kašeľ. Tiež výrazná bolesť v hrudníku.
 3. Brain. Ochorenie sa vyznačuje symptómami vyplývajúcimi z mŕtvice. Často pacienti zomierajú, dochádza k paralýze rôznych svalových skupín a kŕče sa vyskytujú.
 4. Arytmická forma. Rozlišuje ťažkú ​​srdcovú arytmiu. Frekvencia kontrakcií sa spravidla zvyšuje. Zároveň sú jasne označené obdobia vyblednutia.
 5. Bezbolestné. Srdcový záchvat nie je sprevádzaný silnou bolesťou. Existujú však symptómy vo forme zvýšeného potenia, svalovej slabosti, skrátenia dychu, vysokého krvného tlaku.

Všeobecne je srdcový záchvat sprevádzaný rôznymi príznakmi av zriedkavých prípadoch je asymptomatický.

Diagnostické postupy

Pre úspešné liečenie je mimoriadne dôležité včas zistiť infarkt. Pri prvých príznakoch musí pacient zavolať sanitku. Bohužiaľ nie je možné diagnostikovať infarkt založený výlučne na charakteristických prejavoch. Symptómy, ktoré sa objavia počas srdcového infarktu, sa často vyskytujú v iných patologických ochoreniach.

Symptómy a prvé príznaky infarktu myokardu

Srdce je pre život životne dôležitým orgánom, ktorého zlyhanie vedie k okamžitej smrti. Z tohto dôvodu je srdcová choroba prvou zo všetkých príčin úmrtí u ľudí. A najstrašnejším srdcovým ochorením je infarkt myokardu. Medzitým sa príznaky tejto choroby vo väčšine prípadov môžu rozpoznať vopred. Ale vždy pozorne počúvame vaše telo?

Opis choroby

Infarkt je nekróza (zomiera) určitej časti srdcového svalu. Vo väčšine prípadov je príčinou smrti srdcových vlákien nedostatok krvi. A dodávanie krvi do srdca je narušené vďaka tomu, že jeho cievy (tzv. Koronárne cievy) nedokážu dodávať do tkaniva kyslík a živiny.

Príčinou dysfunkcie koronárnych ciev vo väčšine prípadov je ateroskleróza, omnoho menej embólia alebo kŕče. Bez ohľadu na príčinu, lumen plavidla zužuje toľko, že v ňom cirkuluje krv. Svaly cítia nedostatok kyslíka. Ale srdce potrebuje oveľa viac kyslíka ako akýkoľvek iný sval, pretože je vždy v prevádzke. Ak takýto stav trvá dostatočne dlho (15-20 minút), potom časť svalového tkaniva môže zomrieť.

Nekróza svalového tkaniva v ktorejkoľvek inej časti tela je tiež dosť nepríjemná. Vo väčšine prípadov však neohrozuje život, hoci vedie k silnej bolesti, zápalu a zníženiu motorických funkcií tela. Je to úplne iná vec, ak sa taká vec stane v srdci. Jeho práca je okamžite narušená. Výsledkom je narušenie krvného zásobovania celého organizmu. To môže viesť k hladkému kyslíku a uduseniu, poškodeniu mozgu. Pri závažných srdcových infarkách sa môže vyskytnúť aj srdcové zlyhanie.

Ak sa srdce vyrovná s ťažkosťami a pokračuje v práci, jeho funkcie už nebudú rovnaké ako predtým. Zmeny srdca spôsobené infarktom sú preto nezvratné. Ovplyvnený povrch srdcového svalu je pokrytý spojivovým tkanivom jazvy, ktorý nemá funkčné zaťaženie a kontraktilita srdca klesá. Elektrické impulzy, ktoré stimulujú kontrakciu srdca, už nie sú také dobré. To znamená, že kvalita ľudského života sa zhoršuje.

Hlavné dočasné štádia vývoja infarktu:

 • Najostrejší - menej ako 2 hodiny od začiatku;
 • Akútne - až 10 dní od začiatku;
 • Subakútna - 10-45 dní od začiatku;
 • Stupeň zjazvenia - 1, 5-6 mesiacov od začiatku.

Tiež srdcový záchvat môže ovplyvniť ako samostatné časti srdcového svalu a pokryť jeho významné oblasti (transmurálny alebo Q-infarkt). Subendokardiálny infarkt ovplyvňuje vnútornú výstelku srdca, subepikardiálnu - vonkajšiu. Ak srdcový záchvat nie je rozsiahly, potom najčastejšie postihuje ľavú komoru srdca. Tiež oblasť nekrózy môže byť lokalizovaná v rôznych častiach komory - bočnej, prednej a zadnej stene, ako aj v medzikomorovej septa.

Ak sa srdcový záchvat stane osobne raz, pravdepodobnosť srdcového infarktu sa výrazne zvýši. Občasný srdcový záchvat je srdcový záchvat, ktorý sa vyvinie do 2 mesiacov po prvom. Infarkt, ktorý sa vyskytol 2 mesiace po prvom, sa nazýva recidívou.

Vek a pohlavie

Srdcový záchvat sa považuje za chorobu starších mužov. To však zďaleka nie je. Napriek tomu, že infarkt sa vyskytuje prevažne u ľudí starších ako 50 rokov, mladí ľudia nie sú imunní. Nedávno došlo k významnému zníženiu nižšieho vekového prahu choroby. Všeobecne platí, že 60% ľudí starších ako 65 rokov trpí infarktom najmenej raz v živote.

Treba tiež poznamenať, že muži trpia srdcový záchvat častejšie ako ženy (3-5 krát). Je to spôsobené tým, že ženské pohlavné hormóny majú intenzívnejší ochranný účinok na srdcové cievy ako mužské pohlavné hormóny. Preto sa ateroskleróza koronárnych ciev u žien vyvíja v priemere o 10 rokov neskôr ako u mužov a srdcový záchvat u žien pred menopauzou je relatívna rarita. Po 45 rokoch však počet pohlavných hormónov u žien začne prudko klesať, čo vedie k zvýšenému riziku srdcového infarktu. Všeobecne platí, že u žien vo veku 55 - 60 rokov je pravdepodobnosť srdcového infarktu rovnaká ako u mužov.

Bohužiaľ, niektoré ženy nie sú pripravené na stretnutie s novou pohromou. Musí sa priznať, že mnohí predstavitelia silnejšieho sexu trpia zvýšenými podozrivosťami a sotva niečo, čo trpí v srdci, okamžite bežia k lekárovi. Toto správanie je pre ženy menej typické a prah bolesti pre ženy, ktoré porodili, je zvyčajne veľmi vysoký. Mnoho žien, ktoré sa zaoberajú domácimi domácimi prácami a rodinou, dlhodobo nezaznamenávajú nebezpečné príznaky alebo ich nepripisujú vaskulárnej dystónii, únave atď.

Faktory prispievajúce k vzniku infarktu

Náš život vo väčšine prípadov neprispieva k zdraviu kardiovaskulárneho systému. Dôvodom je neustály stres, nezdravá strava a sedavý životný štýl. Ale najväčší vplyv na vývoj koronárnych ochorení srdca a zvýšenie rizika srdcového infarktu majú zlé návyky: fajčenie a nadmerné pitie.

Čo ešte prispieva k výskytu infarktu:

 • zvýšený cholesterol v krvi
 • diabetes mellitus
 • arteriálna hypertenzia
 • hormonálne poruchy (najmä nedostatok hormónov štítnej žľazy),
 • nadváhu
 • stafylokokové a streptokokové infekcie,
 • pasívne fajčenie
 • reumatizmus srdca,
 • nadmerné cvičenie
 • stresu, depresie a neurózy.

Aké príznaky môžu naznačovať srdcové zlyhanie, ktoré môže viesť k infarktu:

 • chrápanie, apnoe;
 • opuch nôh, chodidiel a rúk;
 • krvácanie ďasien, periodontálne ochorenie;
 • arytmie;
 • bolesť v ľavom ramene;
 • dýchavičnosť, najmä po cvičení;
 • časté bolesti hlavy;
 • časté nočné močenie.

Všetky tieto príznaky môžu byť dôkazom preinfarkčného stavu organizmu.

Príznaky infarktu

Tak, ako rozpoznať chorobu v čase? Našťastie kardiovaskulárne katastrofy zriedkavo nastanú rovnako ako v pozadí rozkvitajúceho zdravia. Takmer vždy, taká hrozná choroba ako srdcový záchvat, sprevádzané pomerne zjavnými znakmi, ktoré musíte dokázať rozpoznať.

Hlavným rizikovým faktorom, pri ktorom je pravdepodobnosť srdcového infarktu veľmi vysoká, je koronárna choroba srdca (CHD). Vyskytuje sa prevažne v starobe a je vyjadrená v upchávaní koronárnych ciev aterosklerotickými plakmi vytvorenými z lipoproteínu s nízkou hustotou. Z tohto dôvodu je dôležité monitorovať hladinu "zlého" cholesterolu v krvi.

Zúženie lúmenu koronárnych ciev vedie k zvýšeniu zaťaženia srdca, ktoré ďalej vyčerpáva svoje zdroje. V určitom okamihu, napríklad so zvýšeným srdcovým srdcom, sa môže plaketa pretrhnúť a zvyčajne to vedie k arteriálnej trombóze. A všetky tkanivá, do ktorých táto tepna dodáva krv, začnú zomierať.

Kým sa nevyskytne srdcový záchvat, ischemická choroba sa prejavuje vo forme recidivujúcej bolesti v hrudníku, predovšetkým po intenzívnej fyzickej námahe. Vo väčšine prípadov používanie vazodilatátorov, ako je nitroglycerín, pomáha zmierniť záchvaty CHD. Avšak v prípade, že zlyhá, môže to znamenať, že nastane aktívna smrť buniek myokardu.

Charakteristické príznaky infarktu zahŕňajú:

 • akútna bolesť na ľavej strane hrudníka;
 • dýchavičnosť;
 • slabosť, závrat, lepkavý pot;
 • pocit strachu, záchvaty paniky;
 • srdcové arytmie (extrasystoly, atriálna fibrilácia).

Niekedy môže pacient tiež zažiť:

 • nevoľnosť a vracanie;
 • pokles krvného tlaku;
 • bledosť kože, najmä na tvári;
 • kašeľ
 • poruchy reči a koordinácia pohybov, vízia.

Mali by sme povedať pár slov o bolesti. Bolesť počas infarktu má horiaci, bodavý alebo kontraktačný charakter. Má mimoriadne vysokú intenzitu. Mnoho ľudí, ktorí utrpeli infarkt tvrdia, že táto bolesť je najsilnejšia zo všetkého, čo zažili v ich živote. Bolesť v infarkte myokardu nie je zastavená nielen s nitroglycerínom, ale niekedy aj s pomocou analgetík. Okrem toho sa bolesť zvyčajne pozoruje dlhý čas, niekoľko desiatok minút. Bolesť môže mať rekurentnú povahu, potom sa ustúpi, potom sa znova objaví.

V niektorých prípadoch môže bolesť prejsť do ramena, do žalúdka. Môže sa objaviť aj príznaky pripomínajúce žalúdočné kŕče, záchvat peptického vredu, najmä ak je ovplyvnená zadná stena myokardu.

Útok srdca sa najčastejšie objavuje ráno, bližšie k úsvitu. To je spôsobené tým, že v noci srdce nefunguje v takom intenzívnom režime ako v priebehu dňa a ráno vzostup súvisí s uvoľňovaním hormónov do krvného obehu, čo stimuluje jeho aktivitu. Preto sú v ranných hodinách s najväčšou pravdepodobnosťou také javy ako zvýšený krvný tlak, palpitácie srdca, arytmie a v dôsledku toho ruptúry aterosklerotických plakov. To však neznamená, že infarkt nemôže prekonať osobu v inom čase dňa.

Stupeň prejavu príznakov infarktu je zvyčajne priamo úmerný rozsahu lézie srdcového svalu. Intenzita príznakov je tiež ovplyvnená komorbiditami. Pri malých léziách (tzv. Mikroinfarkách) nemusí pacient pocítiť žiadne vážne ťažkosti alebo pripisovať nepríjemným symptómom prechladnutie, únavu. V tomto prípade hovoria, že pacient utrpel srdcový záchvat "na nohách". Často mikroinfarkty môžu byť detegované na EKG vykonanom pri inej príležitosti.

Atypické formy infarktu

Tieto formy sa ťažko rozpoznávajú, pretože sa môžu zhodovať s príznakmi iných ochorení.

Symptómy a prvé príznaky pozorované počas atypického infarktu môžu byť zoskupené do niekoľkých typov. V závislosti od toho, ktorá skupina symptómov prevažuje, môže byť infarkt rozdelený do niekoľkých typov:

 • brucha,
 • arytmické,
 • cerebrálnej,
 • astmatik,
 • kollaptoidnye,
 • edematózne,
 • bezbolestné.

Pri brušnom type infarktu príznaky pripomínajú symptómy porúch gastrointestinálneho traktu mnohými spôsobmi - nevoľnosť, nadúvanie, preplnenie v žalúdku, vracanie. S aritmickým typom sa objavujú srdcové arytmie. S mozgovými poruchami nervového systému sú najrozumnejšie - závraty, bolesti hlavy, poruchy reči a vedomia, mdloby. Keď astmatický pacient v prvom rade trpí dýchavičnosťou a nedostatkom vzduchu. V prípade kolapsového variantu má pacient silný pokles tlaku, tmavnutie očí, závrat a strata vedomia je možná. Keď sa edematózny typ vyznačuje dýchavičnosťou, slabosťou, výskytom edému v končatinách, pečeňou sa zvyšuje.

Bezbolestná varianta srdcového záchvatu je zriedkavá, ale stále nie je vylúčená. Najčastejšie je tento typ ochorenia náchylný na diabetikov. Faktom je, že diabetes ovplyvňuje nielen krvné cievy srdca, ale aj nervy. Preto pacienti s cukrovkou počas srdcového infarktu cítia len krátku a miernu bolesť na hrudníku, ktorá sa im javí ako nebezpečná.

Známky srdcového záchvatu ženy

U žien a mužov sa väčšina príznakov srdcového infarktu zhoduje. Ale existujú určité rozdiely. Najmä rôzne príznaky sa môžu vyskytovať s rôznou frekvenciou u rôznych pohlaví. Príznaky srdcového záchvatu u žien sú viac atypické v prírode, to znamená, že ženy nemusia zažívať intenzívnu bolesť v oblasti srdca. Namiesto toho sa môže objaviť bolesť v ľavej ruke, pod lopatkou, bolesť v ľavom ramennom kĺbe, hornej časti hrudníka, dokonca aj v hrdle a spodnej čeľusti.

Čo robiť, keď sa príznaky objavia?

Ak sa u pacienta objavia symptómy opísané vyššie, mal by okamžite požiadať o pomoc v núdzi! Čím skôr je poskytnutá pomoc na infarkt, tým väčšia je pravdepodobnosť, že výsledok ochorenia nebude smrteľný a že infarkt bude mať menej dôsledkov.

Je nevyhnutné okamžite prevziať polohu ležiaceho alebo ležiaceho. Je neprijateľné ísť alebo robiť nejaké podnikanie s infarktom. Nielen to spôsobuje ťažké napätie na srdce, ale tiež zvyšuje pravdepodobnosť, že človek stratí hlavu a stratí seba a spôsobí zranenie. Musíte tiež užívať tri tablety nitroglycerínu 0,5 mg (aj keď to nepomôže zmierňovať bolesť) v intervale 15 minút. Avšak predtým by sa malo merať tlak. Ak je systolický (horný) tlak príliš nízky, pod 100 mm, nemal by sa užívať nitroglycerín.

Odporúča sa tiež užívať sedatíva - validol alebo Corvalol. Mali by ste tiež užívať aspirínovú pilulku (pokiaľ pacient nemá závažný peptický vred). Aspirín sa musí žuvať, ale nitroglycerín a valdeol sa nemôžu prehltnúť - mali by sa držať pod jazykom, kým sa úplne nezabudnú.

Ak pacient nie je sám, druhá osoba by mu mala pomôcť vo všetkom - dať lieky, upokojiť ho, prípadne ho položiť na posteľ, otvoriť okno, aby zabezpečil čerstvý vzduch v miestnosti. A pamätajte si, že je potrebné počkať na príchod lekára, aj keď sa pacient zrazu cítil lepšie. Malo by sa pamätať na to, že poskytnutie lekárskej pomoci poskytnutej pacientovi záviselo od jeho života a ďalšieho zotavenia z toho, ako správny a rýchly bol.

Diagnóza infarktu

Žiadny lekár nemôže diagnostikovať "infarkt" iba na základe príbehu pacienta o jeho príznakoch a pocitoch. Preto je potrebné určiť ochorenie pomocou rôznych diagnostických metód, z ktorých hlavným je kardiogram. Na EKG sú vo väčšine prípadov viditeľné patologické javy vyskytujúce sa v srdcovom svale, ktoré sa odrážajú vo forme zmien v zuboch a intervaloch. Často sú na diagnostiku srdcového infarktu, ultrazvuku (ultrazvuk), koronárnej angiografie, scintigrafie. Veľmi dôležité sú aj zmeny v zložení enzýmov v krvnom sére - zvýšenie množstva myoglobínu, kreatínfosfokinázy a trolonínu.

Liečba srdcového infarktu sa vykonáva iba v nemocnici. Po skončení liečby sa pacient rehabilituje, aby sa zabránilo výskytu opakovaných infarktov a stabilizácia jeho stavu.

Komplikácie infarktu

Krvný záchvat je nebezpečný predovšetkým zástavou srdca a klinickou smrťou. Samozrejme, ak sa to nestane v stenách zdravotníckeho zariadenia, ale doma, potom človek nemá prakticky žiadnu šancu na prežitie. Existujú aj ďalšie komplikácie, ktoré môže spôsobiť srdcový záchvat. Toto je:

 • pľúcny edém
 • pretrvávajúce poruchy srdcového rytmu
 • poškodenie mozgu
 • žalúdočný a dvanástnikový vred,
 • aneuryzma srdca,
 • kardiogénny šok,
 • zdvih
 • mentálne abnormality.

Približne každý desiaty pacient zomrie na infarkt. Tu však treba mať na pamäti, že väčšina mŕtvych nedostala primeranú lekársku starostlivosť. Celkovo sa 80% ľudí, ktorí mali srdcový záchvat, vráti do normálu. To poukazuje na to, aké dôležité je včas rozpoznať príznaky a príznaky tejto choroby.

prevencia

Vo viac ako polovici prípadov je srdcový záchvat vyvrcholením postupne sa rozvíjajúceho koronárneho ochorenia srdca. To znamená, že liečba ischemickej choroby môže významne znížiť pravdepodobnosť infarktu.

Pri prevencii infarktu a iných závažných ochorení kardiovaskulárneho systému je potrebné venovať veľkú pozornosť výžive. Diéta by mala obsahovať veľké množstvo vitamínov a rastlinných vlákien. Súčasne by mala byť spotreba mastného mäsa, trans-tukov minimalizovaná. Aj v strave by mali byť prítomné rybie pokrmy obsahujúce veľké množstvo omega-3 tukov.

Medzi najdôležitejšie metódy, ktoré pomôžu vyhnúť infarktu, sú:

 • úbytok hmotnosti;
 • fyzická aktivita, ktorá umožňuje bojovať s hypodynamiou;
 • kontrola hladín cholesterolu a cukru v krvi;
 • kontrola krvného tlaku.

Infarkt myokardu - príznaky, prvé príznaky toho, čo to je, následky a prevencia infarktu

Čo je to? Infarkt je jednou z foriem koronárneho ochorenia srdca, čo je nekróza srdcového svalu spôsobená náhlym zastavením koronárneho krvného prietoku v dôsledku ochorenia koronárnych artérií. Choroba je hlavnou príčinou úmrtí dospelého obyvateľstva rozvinutých krajín. Frekvencia infarktu myokardu je priamo závislá od pohlavia a veku osoby: muži sú chorí asi 5-krát častejšie ako ženy a 70% všetkých chorých je vo veku 55 až 65 rokov.

Čo je srdcový záchvat?

Infarkt myokardu je nekróza srdcového svalu spôsobená poruchami obehu - kritickým znížením prietoku krvi koronárnymi cievami.

Riziko úmrtia je obzvlášť veľké počas prvých 2 hodín od jeho nástupu a veľmi rýchlo klesá, keď pacient vstúpi do jednotky intenzívnej starostlivosti a rozpustí sa trombus nazývaný trombolýza alebo koronárna angioplastika.

 1. S rozsiahlou oblasťou nekrózy väčšina pacientov zomrie, polovica - pred príchodom do nemocnice. 1/3 prežívajúcich pacientov zomrie na opakované infarkty, ktoré sa vyskytujú v období od niekoľkých dní do roka, ako aj na komplikácie choroby.
 2. Priemerná miera úmrtnosti je asi 30-35%, z čoho 15% predstavuje náhlu srdcovú smrť.
 3. Kardiológovia poznamenávajú, že u mužskej populácie sa srdcový záchvat vyskytuje oveľa častejšie, pretože v ženskom tele, estrogény kontrolujú hladinu cholesterolu v krvi. Ak bol priemerný vek infarktu skorší ako 55-60 rokov, teraz je relatívne mladší. Prípady patológie sú diagnostikované aj u mladých ľudí.

Obdobia vývoja

V klinickom priebehu infarktu myokardu existuje päť období:

 • Obdobie 1 - preinfarkcia (prodromálna): zvýšenie a zvýšenie záchvatov angíny, môže trvať niekoľko hodín, dní, týždňov;
 • 2 - najakútnejšia: od vývoja ischémie po objavenie sa nekrózy myokardu trvá od 20 minút do 2 hodín;
 • 3 - akútna: od vzniku nekrózy po myomaláciu (enzymatické topenie nekrotického svalového tkaniva), trvanie od 2 do 14 dní;
 • Obdobie 4 - subakútna: počiatočné procesy organizácie jazvy, vývoj granulačného tkaniva na nekrotickom mieste, trvanie 4-8 týždňov;
 • 5 perióda - post-infarkt: zrelosť jazvy, adaptácia myokardu na nové podmienky fungovania.

Dôležité je mať na pamäti: ak bolesti srdca vás obťažujú desať až dvadsať minút a dokonca menej ako polhodinu a po odnímaní dusičnanov neprídete, nemali by ste znášať bolesť, musíte zavolať na pohotovosť!

klasifikácia

Ak vezmeme do úvahy štádiá choroby, rozlišujú sa štyri, z ktorých každá sa vyznačuje vlastnými vlastnosťami. Veľkosť postihnutej oblasti sa tiež uvažuje v klasifikácii. rozlišujú:

 • Infarkt s veľkým ohniskom, keď nekróza tkaniva zachytí celú hrúbku myokardu.
 • Malé ohnisko, postihnuté malou časťou.

Podľa lokality existujú:

 • Útok srdca na pravú komoru.
 • Ľavá komora.
 • Interventrikulárna septa.
 • Bočná stena.
 • Zadná stena.
 • Predná stena komory.

Môže sa vyskytnúť srdcový záchvat s komplikáciami a bez nich, takže kardiológovia vylučujú:

 • Komplikovaný infarkt.
 • Nekomplikované.

Množstvom vývoja:

 • primárny
 • opakujú sa (až dva mesiace po primárnom infarkte);
 • (opakuje sa po dvoch alebo viacerých mesiacoch po primárnom podaní).

Lokalizáciou syndrómu bolesti:

 • typická forma (s retrosternálnou bolesťou);
 • atypické formy infarktu myokardu (všetky ostatné formy sú brušné, cerebrálne, astmatické, bezbolestné, arytmické).

Existujú tri hlavné obdobia srdcového infarktu.

Počas infarktu myokardu existujú tri hlavné obdobia. Trvanie každého z nich závisí od oblasti lézie, funkčnosti ciev, ktoré kŕmia srdcovým svalom, súvisiacich komplikácií, správnosti terapeutických opatrení, dodržiavania odporúčaných režimov pacientom.

Prvé príznaky infarktu u dospelých

Niektorí sú oboznámení s takou chorobou, ako je srdcový záchvat - príznaky, prvé príznaky nemožno zamieňať s inými ochoreniami. Pri tejto chorobe je ovplyvnený srdcový sval, ktorý je často spôsobený porušením krvného zásobenia v dôsledku zablokovania aterosklerotických plátov jednej z srdcových tepien. Zomierajú postihnuté svaly a vzniká nekróza. Bunky začnú zomierať 20 minút po zastavení prietoku krvi.

Mali by ste sa naučiť a zapamätať si prvé príznaky infarktu myokardu:

 1. hrudná kosť a srdce začínajú ťažko ublížiť - možno celý povrch hrudníka, bolesť je naliehavá, môže byť podaná ľavej ruke, chrbtici, ramennej čeľuste, čeľusti;
 2. bolesť trvá dlhšie ako 20-30 minút, opakuje sa, tj opakuje sa v prírode (potom ustúpi, potom pokračuje);
 3. bolesti nie sú uvoľnené nitroglycerínom;
 4. telo (čelo, hrudník, chrbát) zdokonalené studeným, lepkavým potu;
 5. existuje pocit "nedostatku vzduchu" (človek sa začína dusiť a v dôsledku toho - panika);
 6. prudká slabosť sa cíti (je ťažké zdvihnúť ruku, príliš lenivý piť pilulku, túžba ležať bez toho, aby vystúpila).

Ak je prítomný v prípade indispozície, najmenej jeden a ešte viac takýchto príznakov, znamená to, že existuje podozrenie na infarkt myokardu! Je naliehavé zavolať nula-tri, popísať tieto príznaky a čakať na brigáda lekárov!

dôvody

Hlavnou a najčastejšou príčinou infarktu myokardu je porušenie prietoku krvi v koronárnych tepnách, ktoré zásobujú srdcový sval s krvou a následne s kyslíkom.

Najčastejšie sa toto porušenie vyskytuje na pozadí aterosklerózy tepien, v ktorej sa tvoria aterosklerotické plaky na stenách krvných ciev.

Ak sa srdcový záchvat vyvíja, príčiny môžu byť rôzne, ale hlavnou vecou je zastavenie prietoku krvi do určitých oblastí srdcového svalu. To sa najčastejšie vyskytuje v dôsledku:

 • Ateroskleróza koronárnych artérií, v dôsledku čoho steny ciev stratia svoju elasticitu, lúmen sa zužuje aterosklerotickými plakmi.
 • Kŕč koronárnych ciev, ktorý sa môže vyskytnúť napríklad na pozadí stresu, alebo účinky iných vonkajších faktorov.
 • Trombóza artérií, ak plaketa vypadne a prietok krvi sa dostáva do srdca.

Najčastejšie srdcový záchvat ovplyvňuje ľudí trpiacich nedostatkom telesnej aktivity na pozadí psycho-emocionálneho preťaženia. Ale môže zabíjať ľudí s dobrou fyzickou zdatnosťou, dokonca aj mladými.

Hlavné dôvody prispievajúce k výskytu infarktu myokardu sú:

 • prejedanie, nezdravá strava, nadbytok živočíšnych tukov v potravinách;
 • nedostatok fyzickej aktivity
 • hypertenzia,
 • zlé návyky.

Pravdepodobnosť vzniku srdcového infarktu u ľudí, ktorí vedú sedavý životný štýl, je niekoľkonásobne väčšia ako u fyzicky aktívnych ľudí.

Symptómy infarktu myokardu u dospelých

Príznaky infarktu myokardu sú celkom charakteristické a spravidla umožňujú podozrenie, že je s vysokou pravdepodobnosťou aj v období pred infarktom vývoja ochorenia. Pacienti preto trpia dlhšími a intenzívnejšími bolesťami na hrudníku, ktoré sú horšie pri liečbe nitroglycerínom a niekedy vôbec neprídu.

Môže sa objaviť dýchavičnosť, potenie, rôzne arytmie a dokonca nevoľnosť. Zároveň pacienti trpia ešte ťažším fyzickým námahom.

Na rozdiel od záchvatu stenokardie trvá bolesť pri infarkte myokardu viac ako 30 minút a nezastaví sa v pokoji alebo opakovanom podaní nitroglycerínu.

Treba poznamenať, že aj v prípadoch, keď bolestivý útok trvá dlhšie ako 15 minút a prijaté opatrenia sú neúčinné, je potrebné okamžite zavolať záchrannú službu.

Aké sú príznaky infarktu myokardu v akútnom období? Typický priebeh patológie zahŕňa nasledujúci komplex symptómov:

 • Ťažká bolesť v hrudníku - piercing, rezanie, bodnutie, oblúk, pálenie
 • Ožarovanie bolesti na krku, ľavej oblasti ramena, ramena, krčnej kosti, ucha, čeľuste, medzi lopatkami
 • Strach zo smrti, panika
 • Dýchavičnosť
 • Slabosť, niekedy strata vedomia
 • Pallor, studený pot
 • Modrý nasolabový trojuholník
 • Zvýšenie tlaku, potom - jeho pokles
 • Arytmia, tachykardia

Atypické formy infarktu myokardu:

 • Brucha. Symptómy napodobňujú chirurgické ochorenie brušnej dutiny - bolesť brucha, opuch, nevoľnosť, slzenie.
 • Astmatický záchvat. Charakterizované nedostatkom dychu, porušením výdychu, akrocyanózou (modré pery, okraje uší, nechty).
 • Mozgová. Na prvom mieste prichádzajú poruchy mozgu - závrat, zmätenosť, bolesť hlavy.
 • Arytmické. Existujú útoky so zvýšenou srdcovou frekvenciou, mimoriadne kontrakcie (extrasystoly).
 • Edematózna forma. Vznikne periférny opuch mäkkých tkanív.

Pri atypických formách infarktu myokardu môže byť bolesť oveľa menej výrazná ako pri typickom, bezbolestný priebeh ochorenia.

Ak sa vyskytnú príznaky, musí sa naliehať na ambulanciu. Nitroglycerínové tablety (0,5 mg) sa môžu užívať v intervale 15 minút pred príchodom, ale nie viac ako trikrát, aby nedošlo k prudkému poklesu tlaku. Rizikom sú najmä starší ľudia, aktívni fajčiari.

diagnostika

Pri príznakoch pripomínajúcich infarkt myokardu by ste mali zavolať sanitku. Pacient s infarktom je liečený kardiológa, vykonáva aj rehabilitáciu a následnú liečbu po ochorení. Ak stenting alebo posunovanie je potrebné, sú vykonané srdcom chirurg.

Pri vyšetrení pacienta, bledosť pokožky sú príznaky potenia zreteľné, cyanóza (cyanóza) je možná.

Veľa informácií bude poskytovať také metódy objektívnych výskumov, ako je palpácia (palpácia) a auskultácia (počúvanie). Takže palpácia môže odhaliť:

 • Pulzácia v oblasti vrcholu srdca, prekordiálna zóna;
 • Zvýšená srdcová frekvencia až 90 - 100 úderov za minútu.

Po príchode ambulancie pacient spravidla vykoná naliehavý elektrokardiogram, podľa ktorého je možné určiť vývoj infarktu. Zároveň lekári zhromažďujú anamnézu a analyzujú čas začiatku záchvatu, jeho trvanie, intenzitu bolesti, jej lokalizáciu, ožarovanie atď.

Okrem toho nepriame príznaky srdcového infarktu môžu byť akútna blokáda zväzku Jeho zväzku. Tiež diagnóza infarktu myokardu je založená na detekcii markerov poškodenia svalového tkaniva srdca.

Dnes je najpresvedčivejší (explicitný) marker tohto typu považovaný za indikátor troponínu v krvi, ktorý sa významne zvýši po vzniku opísanej patológie.

Hladiny troponínu môžu prudko stúpať počas prvých piatich hodín po nástupe infarktu a môžu zostať až na dvanásť dní. Okrem toho, lekári môžu predpísať echokardiografiu na zistenie patológie.

Najdôležitejšie diagnostické príznaky infarktu myokardu sú:

 • syndróm predĺženej bolesti (viac ako 30 minút), ktorý nie je inhibovaný nitroglycerínom;
 • charakteristické zmeny na elektrokardiograme;
 • zmeny vo všeobecnom vyšetrení krvného obrazu: zvýšenie ESR, leukocytóza;
 • abnormálne biochemické parametre (výskyt C-reaktívneho proteínu, zvýšené hladiny fibrinogénu, kyseliny sialovej);
 • prítomnosť markerov smrti buniek myokardu v krvi (ck, LDH, troponín).

Diferenciálna diagnostika typickej formy ochorenia nepredstavuje žiadne ťažkosti.

Prvá pomoc pri infarkte

Núdzová lekárska starostlivosť o infarkt myokardu zahŕňa:

1. Sedte alebo položte osobu v pohodlnej polohe, uvoľnite trup z pevného oblečenia. Poskytnite bezplatný prístup k vzduchu.

2. Nechajte obeť vypiť tieto nápravné opatrenia:

 • pilulka "nitroglycerín", so silnými útokmi 2 kusov;
 • kvapky "Corvalol" - 30-40 kvapiek;
 • Tableta s kyselinou acetylsalicylovou ("Aspirín").

Tieto finančné prostriedky pomáhajú zmierniť útok infarktu a minimalizujú množstvo možných komplikácií. Okrem toho, aspirín zabraňuje tvorbe nových krvných zrazenín v krvných cievach.

liečba

Pri infarkte myokardu je indikovaná núdzová hospitalizácia pre kardiologickú resuscitáciu. V akútnom období je pacientovi predpísaný odpočinok v posteli a duševný odpočinok, čiastočná výživa, obmedzený objem a obsah kalórií. V subakútnom období sa pacient prenesie z resuscitácie do kardiologického oddelenia, kde liečba infarktu myokardu pokračuje a režim sa postupne rozširuje.

lieky

Pri akútnom záchvate je pacient nevyhnutne umiestnený v nemocnici. Na obnovenie prívodu krvi do lézie v prípade infarktu myokardu je predpísaná trombolytická liečba. Vďaka trombolýze sa plaky v tepnách myokardu rozpúšťajú, prietok krvi sa obnoví. Ich príjem je žiaduci začať v prvých 6 hodinách po infarkte myokardu. Toto minimalizuje riziko nepriaznivého výsledku ochorenia.

Taktika liečby a prvej pomoci počas útoku:

 • heparín;
 • aspirín;
 • Plavix;
 • prasugrel;
 • Fraxiparin;
 • alteplázy;
 • Streptokinázou.

Pre anestéziu určenú:

 • Promedolum;
 • morfín;
 • Fentanyl s droperidolom.

Po skončení hospitalizácie by mal pacient pokračovať v liečbe liekmi. Je potrebné:

 • udržiavať nízky cholesterol v krvi;
 • obnovenie ukazovateľov krvného tlaku;
 • prevencia krvných zrazenín;
 • boj proti edému;
 • obnoviť normálnu hladinu cukru v krvi.

Zoznam liekov je individuálny pre každú osobu, v závislosti od rozsiahlosti infarktu myokardu a počiatočnej úrovne zdravia. V tomto prípade by mal byť pacient informovaný o dávkovaní všetkých predpísaných liekov a ich vedľajších účinkov.

jedlo

Diéta na infarkt myokardu je zameraná na zníženie telesnej hmotnosti, a preto má nízky obsah kalórií. Vylúčené produkty s vysokým obsahom purínov, pretože stimulujú nervový a kardiovaskulárny systém, čo vedie k porušeniu krvného obehu a funkcie obličiek a zhoršuje stav pacienta.

Zoznam zakázaných produktov po infarkte:

 • chlieb a výrobky z múky: čerstvý chlieb, vdolky, pečivo z rôznych druhov cesta, cestoviny;
 • tučné mäso a ryby, bohaté vývary a polievky z nich, všetky druhy hydiny, s výnimkou kuracieho, smaženého a grilovaného mäsa;
 • sádlo, jedlé oleje, droby, studené občerstvenie (slanosť a údené mäso, kaviár), guláš;
 • konzervované potraviny, klobásy, solená a nakladaná zelenina a huby;
 • vaječné žĺtky;
 • cukrovinky s tukovou smotanou, cukor je obmedzený;
 • fazuľa, špenát, kapusta, reďkovka, reďkovka, cibuľa, cesnak, šťovík;
 • mastné mliečne výrobky (celé nevarené mlieko, maslo, smotana, tvaroh, pikantné, slané a tučné syry);
 • káva, kakao, silný čaj;
 • čokoládová džem;
 • korenie: horčica, chren, paprika;
 • hroznová šťava, paradajková šťava, sýtené nápoje.

V akútnom období ochorenia je uvedená nasledujúca výživa:

 • kaša na vode,
 • zeleninové a ovocné pyré,
 • polievkové polievky
 • nápoje (šťavy, čaj, kompóty),
 • nízkotučné hovädzie mäso atď.

Obmedzte príjem soli a kvapaliny. Od 4. týždňa po záchvate srdcového infarktu je predpísaná výživa, ktorá je obohatená draslíkom. Takýto stopový prvok môže výrazne zlepšiť odtok všetkej nadbytočnej tekutiny z tela, čím sa zvyšuje redukčná schopnosť myokardu. Potraviny bohaté na draslík: sušené slivky, sušené marhule, dátumy.

Chirurgická liečba

Okrem liečebnej terapie sa niekedy používajú chirurgické metódy na liečbu srdcového infarktu a jeho komplikácií. Takéto opatrenia sa využívajú pri špeciálnych indikáciách.

Čo spôsobuje srdcový záchvat

Čo je srdcový záchvat? Prečo sa srdcový záchvat deje?

Infarkt v latinčine je "smrť". A nekróza časti srdcového tkaniva sa môže vyskytnúť, ak sa krvný tok zastaví. Tento prítok je narušený, ak dôjde k prekážke v krvi. Aterosklerotické pláty, ktoré sa tvoria na stenách krvných ciev, sú takou prekážkou. Preto hlavným ochorením, ktoré vedie k infarktu, je ateroskleróza, pri ktorej sú krvné cievy poškodené a modifikované (deformované) a tvoria aterosklerotické plaky v koronárnych (srdcových) tepnách.

Príčiny aterosklerózy sú predovšetkým: fajčenie (nepriaznivý stav krvných ciev), obezita, konzumácia tučných potravín, sedavý životný štýl, vysoký krvný tlak, zvýšená hladina cukru v krvi, pokročilý vek.

Vytvorené plaky, pozostávajúce zo zmesi tukov (predovšetkým cholesterolu) a vápnika, zúžili lumen tepny. Keď sa zúženie tepny v dôsledku výskytu plakov objaví pomaly v priebehu rokov, telo sa podarí pripraviť na prekrytie hlavnej tepny a v čase jej zablokovania sa vytvoria cesty cirkulujúceho krvného toku. Ale plaky môžu byť vytvorené v krátkom čase.

V "živote" aterosklerotického plaku sa rozlišuje nezrelé obdobie a doba zrelosti. Počas obdobia splatnosti sa hustota dosky podobá kameňu: mäkký obsah je nahradený vápenatými soľami. Následne dochádza k ulcerácii aterosklerotických plátov, začína sa zrútiť. Takýto aterosklerotický povlak sa nazýva nestabilný. Malé kúsky zničeného jadra plaku sa prenášajú krvným obehom, čo vedie k možnému zablokovaniu malých ciev. Najčastejšie však dochádza k zablokovaniu v dôsledku tvorby krvnej zrazeniny. Trombus vzniká, keď telo posiela špeciálne krvné bunky - krvné doštičky na odstránenie "nehody" do roztrhnutého plaku. Krvné doštičky "uzatvárajú" zničený kráter plaku a prípadne tvoria trombus. Ak krvná zrazenina blokuje arteriálny lúmen o 60-70%, potom sa vyskytujú epizódy hladovania kyslíkom, teda angíny pectoris. Prítomnosť anginy pectoris sa označuje ako preinfarkcia, pretože lumen chorého tepny môže byť kedykoľvek úplne zablokovaný a potom sa objaví infarkt myokardu.

Príznaky infarktu

Ak chcete vyvolať infarkt, môžete: tvrdá práca, nadmerné vzrušenie, kocovina, angína. Stáva sa, že pacienti predčasne idú na lekára, odoberajú ťažkosti na hrudi, nepohodlie a pocit nedostatku vzduchu pre iné choroby. Ale starostlivosť poskytovaná pacientom v štádiu ešte nevyvinutého infarktu myokardu je lacnejšia a účinnejšia.

Môžete nakresliť typický portrét pacienta s podozrením na infarkt myokardu: muž vo veku 50 až 60 rokov, ktorý sužuje tupé bolesti (často ich obviňuje z osteochondrózy). V zriedkavých prípadoch sa srdcový záchvat vyvíja bez bolesti. Zvyčajne počas srdcového infarktu človek zažíva silnú bolesť za hrudnou kosťou - pálenie, lisovanie, trhanie, ktoré sa môže podať v ľavej ruke, rameni, pod lopatkou, v dolnej čeľusti, sprevádzané strachom zo smrti, dýchavičnosťou, všeobecnou slabosťou, studeným lepivým potom.

Prvá pomoc pri infarkte

Ak má osoba uvedené príznaky, zavolajte sanitku na 03 (z mobilu - 030). Odpoveď na otázky dispečera jasne, získané informácie mu umožnia koordinovať činnosť najbližšej ambulancie.

Pred príchodom sanitky položte pacienta a utiahnite. Odevy vrchnej časti odevu. Otvorte okno alebo okno. Dajte pacientovi tabletu nitroglycerínu pod jazykom (ak sa bolesť nezbaví, potom sa to môže opakovať až 3-4 krát v intervaloch 5 až 10 minút), 1/2 tablety aspirínu, tableta validolu. Potom môžete dať obeti 30 - 40 kvapiek Corvalol, Valocordin alebo Valerian.

S rastúcou dychovou dýchavičnosťou, mokré ryhy, zvuk z diaľky (znak pľúcneho edému), opatrne zdvihnite pacienta na polovicu sedenia, môžete pod jeho chrbát položiť rolované šaty alebo vankúše.

Preprava pacienta do nemocnice sa uskutočňuje na nosítkach.

Pri oneskorenej cirkulácii sa stratí "zlatá hodina", t.j. to vzácny čas, kedy pacient môže ešte vykonať postup na rozpustenie krvnej zrazeniny v blokovanej tepne (trombolýza).

Príčiny infarktu

Ľudia trpiaci hypertenziou (pretrvávajúci nárast krvného tlaku), infarkt myokardu a mŕtvice sa vyskytujú trikrát častejšie než tí, ktorí nemajú túto chorobu, pretože hypertenzia vyvíja aterosklerózu. Podľa odporúčaní WHO je krvný tlak normálny, nepresahujúci 140/90 mm Hg. Art.

Vznik hypertenzie, okrem dedičného faktora, prispieva k predĺženiu stresu, zlej výžive, najmä nedostatku draslíka v tele, obezite.

Hypertenzívni pacienti musia užívať predpísané lieky denne a počas celého života. Moderné lieky pomáhajú stabilizovať hladinu krvného tlaku a čo je najdôležitejšie, zabrániť jeho poklesom, pretože každý rozdiel môže viesť k tragédii. Nie je možné nezávisle zrušiť liečbu, dokonca aj vtedy, ak tlak zostane dlhší čas na normálnej úrovni.

Tí, ktorí utrpeli srdcový záchvat, by sa mali vyhnúť stresovým situáciám, nepreťažovať vaše telo prácou a jedlom, mať dostatok spánku, nefajčiť, zneužívať alkohol.

Rizikové faktory koronárneho srdcového ochorenia (koronárne ochorenie srdca), pri ktorých je narušené dodávanie krvi do srdca, čo môže viesť k infarktu, sú rozdelené na simulované a nemodulované. Simulované - to je to, čo môžeme ovplyvniť: vzdať sa zlých návykov, užívať odporúčané lieky, dodržiavať diétu, kontrolovať krvný tlak, hladinu cukru a cholesterolu. Nemodulované faktory - tie, ktoré nemôžeme ovplyvniť: pohlavie, vek, genetická predispozícia.

Ako vidíte, môžeme ovplyvniť značný počet rizikových faktorov srdcových ochorení.

Mimochodom, vždy sa poraďte s lekárom o výbere liekov. Takže v niektorých prípadoch sú potrebné 3-4 drogy, zatiaľ čo v iných je to dosť. Všetko je striktne individuálne.

Rehabilitácia po infarkte

Už v prvom týždni po infarkte sa pacient otočil v posteli a začal s ním praktizovať fyzickú terapiu. Optimálne zaťaženie určuje lekár. Včasná fyzikálna aktivita zabraňuje komplikáciám - kongestívnej pneumónii, deformáciám.

Ak sa rozhodnete obnoviť v sanatóriu, potom je najlepšie to urobiť v klimatickej zóne, v ktorej žijete. Ohromujúca zmena klímy je plná dôsledkov.

Približne 80 percent pacientov, ktorí sa u nich dostali infarkt, sa vráti do práce.

Po štyroch až šiestich týždňoch po infarkte sa človek môže vrátiť do intímneho života, pretože predtým diskutoval taký jemný predmet s ošetrujúcim lekárom a používal jeho rozumné rady.

Po infarkte nie je problém, akým je napríklad zadržiavanie stolice, menej časté. V tomto prípade môžete užívať preháňadlá, aplikovať mikroklysy, ale vo všeobecnosti najdôležitejšou vecou je správne formulovať diétu a kŕmiť čiastočne (až 5 - 6 krát denne). Znížte príjem soli, cukru, živočíšnych tukov a chleba. Pravidelne usporiadajte dni pôstu (zemiaky, tvaroh, jablká atď.). Jedzte viac ovocia a zeleniny. Kvapky, morské ryby, kvasné mliečne jogurty sú užitočné.

V období zotavovania sa človek často mení nálada, záujem o život sa stráca, podráždenosť, strach sa objavuje a depresia sa vyvíja. Zvyčajne s časom (asi po 2 až 6 mesiacoch) to všetko zmizne. Ak však okrem nestabilnej nálady sa objavia príznaky ako nespavosť, ťažkosti so zaspávaním alebo naopak zvýšená ospalosť, anorexia, výrazná únava, letargia, apatia alebo zúfalstvo, mali by ste sa poradiť s lekárom.

Po prepustení pacienta z nemocnice musí prísť na kliniku doktor-kardiológ v blízkej budúcnosti (v prípade jeho neprítomnosti - miestnemu terapeutovi). Počas prvého roka musíte navštíviť lekára aspoň raz za tri mesiace. Raz za rok musíte prejsť (predbežne registrovať) príjem kontroly v poradenskom oddelení cievneho centra.

Mali by ste byť opatrní pri akýchkoľvek infekciách. Pred zubným zákrokom alebo operáciou sú profylaktické antibiotiká prijateľné.

Spočiatku sa zobrazujú pešie túry po dobu 5 až 10 minút. Postupne sa tento čas zvyšuje a počas jedného a pol mesiaca rehabilitačného obdobia dosahujú dostatočne dlhé prechádzky. Potom sa pridávajú fyzické cvičenia zamerané na zvýšenie vytrvalosti srdca a obohatenie o kyslík: plávanie, jazda na bicykli, chôdza na bežiacom páse.

Opis choroby

Zvyčajne ľudia počujú o ochorení, ako je infarkt myokardu (alebo, ako sa to nazýva častejšie, infarkt myokardu). Ide o nebezpečnú chorobu, ktorá je často smrteľná. O tomto možno možno všetci veľmi dobre vedia. Skúsenosti, stres, iné emocionálne preťaženie sú hlavnými príčinami infarktu.

Tieto štatistiky každoročne hovoria, aký nebezpečný je tento stav. Z celkového počtu pacientov s akútnym infarktom prežíva iba 50% hospitalizácie. Jedna tretina ľudí, ktorým sa podarilo hospitalizovať, zomiera na komplikáciách v nemocnici. Infarkt je naliehavý stav, riziko umierania dosiahne svoj vrchol počas prvých dvoch hodín po nástupe nekrózy. Po resuscitačných opatreniach sa toto riziko výrazne zníži.

Infarkt myokardu sa častejšie objavuje u mužov vo veku 35-60 rokov. U mladých žien je ochorenie zriedkavé. Je to spôsobené dobrou bezpečnosťou pohlavných hormónov v krvných cievach. Avšak ženy si musia pamätať, že s nástupom menopauzy, skôr ako muži, sú pravdepodobnejšie podrobené nekróze tkaniva v dôsledku vaskulárnej patológie. Bohužiaľ ide o infarkt myokardu - hlavnú príčinu invalidity v dospelosti a miera úmrtnosti u všetkých pacientov s ochorením je približne 12%.

V skutočnosti je toto ochorenie pomerne bežné a môže postihnúť nielen srdcový sval: takáto nekróza sa môže vyvinúť v akomkoľvek orgáne ľudského tela.

 • Mŕtvica alebo mozgový infarkt je nekróza časti mozgového tkaniva v dôsledku trombózy alebo deštrukcie jedného z mozgových ciev. "Infarkt mozgu" - ďalší populárny výraz medzi obyvateľmi. Zvyčajne choroba postihuje osoby staršie ako 50 rokov.
 • Infarkt pľúc sa vyskytuje v dôsledku zablokovania jednej z vetiev pľúcnej artérie. Je to tretí zo všetkých patológií tohto typu.
 • O niečo menej bežný srdcový záchvat obličiek, sleziny a črevného infarktu.

Patológia je smrť častí živých tkanív tela. Infarkt postihuje nielen špecifickú oblasť orgánových tkanív, ale tiež prispieva k významnému porušovaniu funkcií, ktoré tento orgán vykonáva.

Späť na obsah

príčiny

Tkanivá ľudského tela neustále udržiavajú normálny metabolizmus a zabezpečujú ich životné funkcie. Pre ich normálne fungovanie sa vyžadujú každú sekundu živiny ako aj kyslík. Akékoľvek porušenie, dokonca aj krátke, vyvoláva okamžité narušenie tkanivového metabolizmu, v dôsledku čoho sú bunky orgánu zničené a dochádza k nekróze tkaniva (nekróza).

V patológii rôznych lokalizácií dochádza k lokálnemu narušeniu krvného obehu: postihnuté je plavidlo. To sa môže stať, ak je krvná cieva zablokovaná trombom alebo embolom (zlomený trombus, kúsky poškodeného tkaniva, cholesterol atď.), A tiež keď je zlomenina alebo ostré stlačenie. Najčastejšou príčinou srdcového infarktu sú trombóza a embólia arteriálnych ciev. Najdôležitejšou úlohou pri výskyte nekrózy sú výhradne cievne ochorenia: ateroskleróza, venózna trombóza atď.

Hlavné dôvody prispievajúce k prejavu tohto stavu sú:

 • prejedanie
 • chudobná strava
 • významný prebytok v potravinách živočíšnych tukov,
 • nízka motorická aktivita
 • hypertenzia,
 • zlé návyky.

Pravdepodobnosť infarktu u ľudí, ktorí vedú sedavý životný štýl, je oveľa vyššia ako u aktívnych.

Ateroskleróza ako hlavná príčina infarktu je prítomná takmer v každom ľudskom tele. Ide o proces charakterizovaný ukladaním určitých tukov do steny tepny, napríklad cholesterolu, ak ich príliš veľa v krvi. Miesto, kde sa tukujú lipidy (tuky), sa nazývajú plaky a sú najzraniteľnejšími časťami plavidiel. V určitom bode môže stenu tepny prasknúť kvôli plaku a telo okamžite reaguje na takéto poškodenie a pokúša sa liečiť ranu krvnou zrazeninou. Ak tvorba krvnej zrazeniny nezasahuje, rozširuje sa, zatvára lúmen tepny. Prúdenie krvi sa zastaví a vzniká nekróza. Inými slovami, infarkt myokardu.

Prvé príznaky srdcového záchvatu sa môžu objaviť v dôsledku rôznych životných okolností alebo faktorov, ktoré prispievajú k rozvoju ochorenia:

 • muži od 35 rokov;
 • ženy nad 50 rokov;
 • genetická predispozícia (ischemická choroba srdca, mŕtvica v príbuzných);
 • prebytok cholesterolu v krvi;
 • fajčenie (hlavný rizikový faktor);
 • nadváhou;
 • vysoký krvný tlak;
 • diabetes.

Ak je prítomný najmenej jeden z vyššie uvedených faktorov, riziko vzniku patológie sa niekoľkokrát zvyšuje. Čo sa týka ich veľkosti, srdcové záchvaty sú rozdelené na veľké ohniská, v ktorých sa tkanivová nekróza rozvíja po celej hrúbke srdcového svalu a malých ohniskových. Najnebezpečnejšími sú infarkty s veľkým ohniskom, ktoré postihujú prednú stenu myokardu. Infarkt zadnej alebo bočnej steny, najmä malého ohniska, nemá za následok žiadne osobitné následky, a preto nie je tak nebezpečný.

Späť na obsah

Symptómy ochorenia

Znaky srdcového záchvatu u mužov a žien sa nelíšia. Moderná medicína rozlišuje medzi piatimi obdobiami infarktu myokardu a jeho prírodnými symptómami.

 1. Preinfarction. Rozvíja sa v období od niekoľkých minút do jedného a pol mesiaca. Zvyčajne toto obdobie sprevádza časté záchvaty nestabilnej angíny pectoris (tzv. Angína pectoris, ktorá sa vyznačuje pocitom zadržania a bolesťou v hrudi). Hlavná vec tu - čas začať liečbu.
 2. Sharp. Vyvíja sa v priebehu 10 dní, počas ktorých je oblasť nekrózy nahradená spojivovým tkanivom a vzniká jazva. Často počas tohto obdobia dochádza k zvýšeniu telesnej teploty.
 3. Subakútnej. Trvá približne 50 dní a vyznačuje sa konečnou formáciou (zhutnením) jazvy.
 4. Po infarkte. Trvá šesť mesiacov. Stav pacienta je stabilizovaný. Obdobím je nebezpečná pravdepodobnosť sekundárneho vývoja infarktu myokardu, ako aj vznik angíny alebo zlyhania srdca.
 5. Najostrejší. Zvyčajne sa vyskytuje neočakávane. Je to veľmi dôležité, pretože v tomto štádiu sú odlišné formy vývoja choroby. Existuje niekoľko takýchto foriem.
 • Forma je bolestivá. Táto možnosť sa najčastejšie pozoruje, pretože trvá 90% všetkých životov. Prvými znakmi srdcového záchvatu sú silné bolesti rôznych druhov (pálenie, lisovanie, zúženie, bolesť v oblúku). Bolestivý syndróm sa stáva silnejším, vyzařuje sa do ľavej ruky, ramena, lopatky, klírensovej kosti, ľavej dolnej čeľuste. Trvanie útoku sa mení od niekoľkých minút až troch dní. Súčasne pacienti zvyčajne cítia strach a sú pokrytý studeným potom. Koža tváre získava vínový odtieň alebo naopak bledá.
 • Astmatický tvar. Tento variant ochorenia sa vyznačuje prejavom dýchavičnosti alebo akútneho zlyhania srdca (srdcová astma alebo pľúcny edém). To sa často prejavuje u starších pacientov a u ľudí, ktorí mali druhý infarkt myokardu.
 • Brušná forma. Abdominálna variácia vývoja patológie sa vyznačuje výskytom brušnej bolesti. Často dochádza k nevoľnosti a / alebo vracaniu, sprevádzané nadúvaním.
 • Arytmická forma. Je charakterizovaný ako silný nárast rytmu a nízka srdcová frekvencia. Táto možnosť často vyvoláva stratu vedomia.
 • Mozgová (mozgová) forma infarktu myokardu. Zvyčajne nie je žiadna bolesť v srdci, ale kvôli zhoršeniu prívodu krvi do mozgu, bolesti hlavy, závratov a niekedy zhoršenia zraku. Môže sa vyskytnúť paralýza.

Neliečená infarkte schopná vyvolať akútne zlyhanie srdca, kardiogénny šok, infarkt myokardu, abnormálny srdcový rytmus, a iným nebezpečným situáciám.

Späť na obsah

Diagnóza ochorenia

Diagnóza a liečba infarktu sa vyžaduje ihneď, pretože ide o nebezpečný stav, ktorý môže byť smrteľný. Ak špecialista odhalí príznaky srdcového infarktu, pacient by mal byť hospitalizovaný a opätovne vyšetrený na objasnenie diagnózy.

 • Elektrokardiografia môže odhaliť lézie srdcového svalu, ako aj umiestnenie a veľkosť nekrózy. EKG pri infarkte myokardu je prvou štúdiou, z ktorej začína vyšetrenie.
 • Detekcia krvných enzýmov (LDH, AST, ALT) a troponínov. S rozvojom srdcového záchvatu v krvi pacienta je možné nájsť tieto enzýmy, ktoré indikujú ochorenie.
 • Ďalšie metódy diagnostiky infarktu sa používajú, keď lekár potrebuje informácie o znakoch choroby.

Späť na obsah

Liečba chorôb

Vzhľadom na skutočnosť, že ide o pomerne nebezpečnú chorobu, prvá pomoc pri srdcovej infekcii je zavolať stroj do lekárskeho tímu. Je potrebné ju vyvolať, keď sa prvýkrát v živote objaví záchvat angíny pectoris a ak:

 • bolesť v hrudníku sa významne zvyšuje alebo trvá dlhšie ako 5 minút, najmä ak sú tieto faktory sprevádzané všeobecnou slabosťou, zhoršením dýchania, vracaním;
 • po resorpcii nitroglycerínu sa syndróm bolesti nezastavil ani nezvýšil.

Algoritmus núdzovej akcie je nasledujúci:

 • pacient musí byť položený, hlava je zdvihnutá a tabliet tablety nitroglycerínu a aspirínu, ktoré sa majú žuť;
 • ANALGIN inj vziať prášok, alebo Corvalolum Valocordin v množstve 60 kvapiek alebo 2 tablety Pananginum orotát draselný, dať asistenta v srdci;
 • okamžite zavolajte sanitku.

Núdzová starostlivosť o infarkt myokardu vo všetkých prípadoch ochorenia hrá kľúčovú úlohu pri následnej liečbe. Tradičné spracovanie sa vykonáva za podmienok resuscitačné: analgézia, prevencii vzniku krvných zrazenín, podporu srdca pri srdcovom zlyhaní, stabilizačné toku, atď Niekedy sa používa chirurgická metóda je obnovenie arteriálna konštantná a behom sú prvý pár hodín podávať prípravky, schopné rozpustiť novo vytvorený trombus a obnovenie prietoku krvi v tepne., čím sa zabráni výskytu krvných zrazenín.

Často sa používajú beta-blokátory, ktoré môžu významne znížiť potrebu kyslíka myokardu, čím sa znižuje riziko smrti buniek srdcového svalu. Môžu tiež znížiť zaťaženie srdca. Známky srdcového záchvatu sa účinne a úspešne liečia invazívnou terapiou, ktorá sa používa v prípade zlyhania lekárskej liečby. Metódy invázie zahŕňajú koronárnu balónikovú angioplastiku, ale častejšie sa odborníci uchýlia k chirurgii bypassu koronárnej artérie.

Rehabilitácia po infarkte je komplexný, ale povinný mechanizmus. Po prvé, odpočinok v posteli je potrebný tri až štyri dni po srdcovom infarkte, pretože srdce nemusí počas tohto obdobia trpieť ani malými záťažami. Potom môžete sedieť a oveľa neskôr - vstať a chodiť. Obnova začína po infarkte. Obdobie rehabilitácie trvá pol roka a lieky predpísané lekárom budú potrebné na zvyšok vášho života. Ale správna výživa po infarkte - diéta po infarkte myokardu - dá ľuďom trpiacim na chorobu príležitosť žiť celý život.

Infarkt výrazne zmeniť obvyklý priebeh života, rehabilitácia po infarkte myokardu - je nielen výživu a stravu, ale aj opustenie všetkých zlých návykov, pravidelné monitorovanie krvného tlaku a mnoho ďalších vecí.

Späť na obsah

Liečba ľudových liečiv

Po prvé, musíte mať na pamäti, že akútny infarkt myokardu je nebezpečným ochorením. Ber to vážne. Výťažky, infúzie a odvarky pripravené s pomocou ľudových prostriedkov môžu iba doplniť alebo krátko kompenzovať tradičnú liečbu. Avšak tieto nástroje sú dosť účinné a schopné pomôcť osobe v boji proti tejto chorobe.

 • Varte 200 g ovsa v 1 litri vody. Odstráňte z tepla, keď sa polovica pôvodného objemu vody v nádrži odparí a potom sa napne. Vezmite si pol šálky niekoľkokrát denne.
 • Použite infúzie, kompóty, odvar a čerstvé ovocie irgi. Rastlina stimuluje kardiovaskulárny systém, posilňuje jemné cievy v mozgu, zlepšuje jej pružnosť, normalizuje spánok a má priaznivý účinok na telo. Recept je veľmi užitočný na prevenciu infarktu a aterosklerózy.
 • Piť pol pohára čerstvej mrkvovej šťavy zmiešaných s 5 g rastlinného oleja niekoľkokrát denne. Známky infarktu myokardu sú dobre ošetrené touto metódou.
 • Výživa po infarkte myokardu by mala byť mierna a mala by zahŕňať použitie sušených marhúľ, hrozienok a vlašských orechov. Vezmite 200 g z každej zložky, rozomlejte s mlynčekom na mäso a premiešajte s pohárom medu. Výsledná sladká zmes sa počas jedla vezme 10 g.

Späť na obsah

1 Príčiny patológie

Vo väčšine prípadov je tento patologický stav spojený s cholesterolovými plakmi spojenými s prekrývajúcim sa lumenom koronárnej artérie. Menej časté príčiny sú cievne kŕče, trombóza, komplikácie chirurgických zákrokov. Medzi provokujúce faktory patrí nezdravá strava a staroba. Časom strácajú steny krvných ciev svoju elasticitu a začnú sa rozpadávať. Telo sa snaží tieto škody zbaviť a uzavrie trhliny cholesterolom. Zhromažďujú sa v niektorých oblastiach krvných ciev a blokujú lúmen.

Vysoký krvný tlak má negatívny vplyv na koronárnu artériu, čo spôsobuje jej zúženie. Homocysteín je aminokyselina, ktorá sa hromadí počas procesu starnutia tela a poškodzuje steny krvných ciev. Nie menej nebezpečné je fajčenie, ktoré má ničivý účinok na všetky bunky. Živočíšne tuky spôsobujú zvýšenie množstva cholesterolu, preto rizikové faktory zahŕňajú spotrebu tučného mäsa. Navyše nadváha zvyšuje zaťaženie kardiovaskulárneho systému a narúša metabolické procesy.

Pre normálne fungovanie srdca je potrebný mierny výkon. Preto premýšľajte nad tým, čo spôsobuje infarkt, mali by ste si spomenúť na nebezpečenstvo sedavého životného štýlu. Psycho-emocionálne preťaženie prispieva k vazospazmu, takže môžu byť tiež pripísané provokujúcim faktorom.

Mechanizmus vývoja choroby

Vo väčšine prípadov dochádza k úmrtiu časti srdcového svalu na pozadí koronárneho ochorenia. Pod ischémiou sa rozumie nedostatočný prísun krvi do srdcového svalu. Hlavnými príznakmi ochorenia sú bolesť za hrudnou kosťou, ku ktorej dochádza počas telesnej námahy, ako aj rýchle srdcové zlyhanie. Pri ďalšom vývoji CHD dôjde k infarktu. Útok sa obvykle vyskytuje v noci a môže sa vyskytnúť počas psycho-emocionálneho preťaženia počas dňa. V prvých minútach sú akútne bolesti angiotik. Postupne intenzita nepohodlia klesá, toto obdobie trvá niekoľko hodín. Celý tento čas srdcový sval zažíva nedostatok kyslíka a výživové nedostatky.

V závislosti od stavu ciev, veku a životného štýlu osoby sa poškodenie myokardu prejaví 30-60 minút po nástupe bolesti. Smrť tkaniva sa pozoruje 3 dni po nástupe útoku. 4. deň sa veľkosť lézie znižuje, získa jasné hranice. Časť buniek sa obnoví, ale srdce naďalej trpí ischémiou. V ďalšom štádiu začína proces zjazvenia tkanív - objavujú sa fibroblasty a kolagénové vlákna. Toto obdobie trvá od 1 do 4 mesiacov.

3 prvé znaky

Hlavným príznakom začiatočného záchvatu je akútna bolesť na hrudníku. Každá nová vlna je intenzívnejšia. Pri užívaní nitroglycerínu nepríjemňuje diskomfort. Bolesť sa deje na ľavú ruku, krk a spodnú čeľusť. Krvný tlak počas útoku klesá, človek zažíva slabosť a úzkosť. V závažných prípadoch dochádza k strate vedomia, nedostatku dýchania a pulzu. Diagnóza srdcového záchvatu sa vykonáva pomocou EKG. Externé prejavy infarktu myokardu sú podobné symptómom stenokardie, akútnej koronárnej insuficiencie a perikarditídy. Bolesť pri infarkte myokardu je bežnejšia a narastá. Nepríjemné pocity s anginou po ukončení užívania nitroglycerínu zmiznú. Bolesť v koronárnej nedostatočnosti má kratšie trvanie.

4 Spôsoby liečby

Chirurgický zákrok v takýchto prípadoch nie je vždy potrebný. Jeho potreba sa určuje individuálne. Absolútne indikácie na operáciu sa považujú za významné patologické zmeny vyskytujúce sa v koronárnej artérii. Účelom chirurgického zákroku je zabrániť opätovnému infarktu a nie liečbe toho, čo sa už stalo. Pri včasnom prijatí pacienta do zdravotníckeho zariadenia sa uskutoční núdzová operácia na zníženie veľkosti zdroja nekrózy. Obnova prívodu krvi sa uskutočňuje niekoľkými spôsobmi. Angioplastika je minimálne invazívny chirurgický zákrok na rozšírenie dutiny ciev. Použitím katétra sa balónik zavádza do obehového systému, ktorý sa rozširuje a zvyšuje lumen koronárnej artérie.

Stent je technikou, ktorá sa môže použiť v kombinácii s angioplastikou. Stent sa dodá do postihnutej oblasti pomocou balónika. Keď sa aplikuje vzduch, zariadenie sa otvorí a vytvorí nosnú konštrukciu. Koronárny bypass je najefektívnejším spôsobom liečby koronárnych ochorení srdca. Postihnutá oblasť koronárnej artérie je nahradená autograftom. Lieková terapia je zameraná na zmiernenie bolesti, zvýšenie uvoľňovania adrenalínu, čo prispieva k zvýšeniu srdcovej frekvencie.

Antikoagulanciá sa používajú aj v neprítomnosti krvných zrazenín. Obnovujú prietok krvi a zvyšujú množstvo živín vstupujúcich do myokardu. Používanie týchto liekov znižuje riziko komplikácií. Počas obdobia zotavenia by ste mali dodržiavať špeciálnu diétu. Z potravy by mali byť vylúčené mastné a vyprážané potraviny, údené mäso, strukoviny a bohaté výrobky. Mala by sa konzumovať čo najviac z čerstvej zeleniny a ovocia, mliečnych výrobkov, obilnín. Riziko úmrtia pri infarkte myokardu je 30-50%. Zvyšuje sa v prítomnosti tachykardie, stenózy koronárnej artérie alebo ventrikulárnej fibrilácie.

Čo sa stane počas infarktu

Ranná smrť buniek vždy pochádza z výživových nedostatkov. Aby sa naše srdce zmiešalo, potrebuje kyslík, energiu (približne 80 kcal denne) a stopové prvky. Toto všetko sa prepravuje cez naše telo pomocou krvi. Samotný myokard, aj napriek tomu, že pumpuje krv v celom tele, je oddelený od hlavného krvného prietoku vnútornou stenou srdca.

Potravinový myokard sa vyskytuje "individuálne". Táto funkcia sa vykonáva rozvetvenou krvnou cievou - koronárnou artériou. Prechádza cez srdcový sval zhora nadol a kŕmi ho rôznymi oblasťami. Zároveň sa znižuje jeho hrúbka smerom dole. V dôsledku toho sa komorový myokard podáva najtenšie cievy.

Aby mohol myokard fungovať normálne, lumen (priepustnosť) koronárnej artérie musí poskytnúť dostatočný prietok krvi s kyslíkom a prospešnými látkami. Zúženie dutiny cievy vedie k nedostatočnému stavu myokardu.

Na určitý čas môže srdcový sval kompenzovať nedostatok výživy. Začaté stenózy (zúženie cievy) bez liečby však bude pokračovať a postupne povedie k takmer úplnému prekrytiu toku krvi do oddelenej oblasti myokardu. Keď nedostanete výživu, táto oblasť začne umierať, čo je infarkt myokardu.

Ak proces nevedie k smrti, tvorí sa spojivové tkanivo v mieste nekrózy myokardu - takzvaná jazva, ktorá pri zaberaní objemu srdca nevykonáva žiadne funkcie.

Príčiny a rizikové faktory

Približne 98% infarktu myokardu je spôsobené zúžením lumenu koronárnej artérie v dôsledku aterosklerotickej zmeny v cieve - banálnej "cholesterolovej plakke".

Zvyšných 2% všetkých infarktov má svoje vlastné príčiny:

 • Kŕč koronárnej cievy
 • Trombóza koronárnych artérií
 • Komplikácie po operácii koronárnej artérie

Rizikové faktory zahŕňajú:

 • Vysoký cholesterol

S vekom sa začnú poškodzovať steny našich lodí. Telo má systém na opravu týchto porúch: "rozmazáva" trhliny v cievach s cholesterolom. Ak má človek vysoký cholesterol, potom sa tento "zlý" cholesterol zhromažďuje na stenách krvných ciev v miestach rozmazaných trhlín. Agregácia cholesterolu vo forme "plaku" v priebehu času blokuje koronárnu artériu.

 • Vysoký krvný tlak

Vedie k zvýšenému traumu na steny ciev a vyvoláva proces aterosklerózy, ako je opísané vyššie.

 • Zvýšená hladina homocysteínu

Homocysteín je aminokyselina, ktorá sa hromadí v tele s vekom a poškodzuje vnútornú stenu cievy. Vedie k ateroskleróze a trombóze.

Tabakový dym poškodzuje krvné cievy, a to aj zvyšovaním hladín homocysteínu.

Zlyhanie výmeny cukru má deštruktívny účinok na všetky bunky tela vrátane cievnych.

Degenerácia cievneho systému - zmena veku.

Muži trpia infekciami častejšie.

 • Jedenie potravín živočíšneho pôvodu

Živočíšne tuky spôsobujú zvýšenie hladín cholesterolu a spôsobujú jeho ukladanie na stenách krvných ciev.

 • Nadváha alebo obezita

Vytvára dodatočné zaťaženie cievneho systému a nepriaznivo ovplyvňuje všetky metabolické procesy v tele.

 • Sedavý životný štýl

Aby naše srdce fungovalo dobre a nezažilo nedostatok výživy, musí byť pravidelne v stresovom stave. Cvičenie trénuje srdcový sval.

Psychický stres môže spôsobiť cievne kŕče a spolu so všeobecným oslabením zdravia spôsobeným sedavým životným štýlom môže byť ďalším rizikovým faktorom.

Obdobia srdcového infarktu

1. Ischemická choroba srdca (CHD).

V prevažnej väčšine prípadov sa srdcový záchvat nevyvíja náhle a je dôsledkom ochorenia koronárnych artérií. Výraz "ischémia" označuje nedostatok prívodu krvi do orgánov.

CHD sa vyznačuje opakujúcimi sa bolesťami na hrudníku, ktoré sa vyskytujú najmä počas pohybu, fyzického a emočného stresu, čo spôsobuje, že srdce rýchlejšie porazilo a preto vyžadovalo väčšiu silu srdcového svalu.

Pokrok ochorenia koronárnych artérií zvyšuje riziko náhleho infarktu.

2. Obdobie angio bolesti

Typicky sa srdcový záchvat stáva v noci alebo v dopoludňajších hodinách, ale môže sa vyskytnúť aj počas dňa, napríklad z emočného stresu. Prvých pätnásť minút bolesti na hrudi v tvare vlny sa nazývajú angiotiká. Môžu byť akútne neznesiteľné alebo bolestivé. Útok bolesti dosiahne maximum, potom intenzita klesá, po ktorej útok získava novú silu.

Obdobie angiotickej bolesti môže trvať 15 minút, ale môže trvať až niekoľko hodín. Celý tento čas myokard trpí nedostatkom krvného obehu, a tak signalizuje, aby osoba konala.

3. Poškodenie myokardu

V závislosti od stavu ciev, fyzickej aktivity osoby, veku a iných individuálnych faktorov dochádza k poškodeniu myokardiálnych buniek do 30 minút po nástupe angiotickej bolesti. Nekróza myokardu nastáva do 3 dní od začiatku srdcového infarktu.

4. resorpčná fáza

Počnúc štvrtým dňom sa škoda znižuje. Okraje srdcového záchvatu sú jasnejšie. Bunky vonkajšej časti lézie sa obnovia, ale trpia ischémiou.

5. Žuvanie

V druhom týždni sa fibroplasty a kolagénové vlákna tvoria na okraji centra nekrózy, ktoré tvoria základ budúceho spojivového tkaniva. Konečná formácia jazvy trvá až 4 mesiace.

príznaky

 • Bolesť na hrudníku (ostré prepichnutie, ťažké stlačenie alebo lisovanie).
 • Wave-podobný charakter bolesti: každá následná vlna v jeho bolesti prevyšuje predchádzajúcu.
 • Bolesť takmer neprechádza z užívania nitroglycerínu.
 • Bolesť sa rozširuje na krk a spodnú čeľusť, na ľavú ruku, spojí rebrá a späť.
 • Zníženie krvného tlaku.
 • Nerovnomerné prerušované dýchanie, pocit nedostatku vzduchu.
 • Závrat, slabosť, nepokoj, úzkosť.
 • Nevoľnosť, zvracanie.
 • Zvýšené potenie.
 • Strata vedomia, nedostatok dychu, pulz a srdcový tep.

Diagnostika a diferenciálna diagnostika

Diagnostika infarktu sa vykonáva:

 • podľa vzhľadu,
 • na základe kardiogramu,
 • podľa laboratórnej analýzy krvi na hladiny kardiomyocytov.

Externé symptómy srdcového záchvatu sú veľmi podobné bolestiam, ktoré sprevádzajú tri kardiovaskulárne ochorenia:

 • angina pectoris,
 • akútna koronárna nedostatočnosť
 • zápal osrdcovníka.

Na rozdiel od stenokardie je bolesť počas infarktu menej definovaná, rozsiahlejšia a má rastúci charakter. Navyše, nitroglycerín uvoľňuje tahy.

Bolesť vyplývajúca z akútnej koronárnej nedostatočnosti neprechádza z nitroglycerínu, ktorý pripomína bolesť pri infarkte. Ale ich trvanie je iné: infarkt môže trvať niekoľko hodín s koronárnou nedostatočnosťou - nie viac ako hodinu. Zmeny svalov po infarkte sú nezvratné. Pri koronárnej nedostatočnosti sa srdcový sval obnoví po 3 dňoch.

Perikarditída bolesti, aj keď môžu byť pulzujúce a zvlnené ako srdcový záchvat, ale nie sú progresívne.

V lekárskej praxi sa považuje za potrebné odlíšiť srdcový záchvat od takých ochorení, ktoré sa podobajú na niektoré symptómy, ako sú:

 • Pľúcna embólia

Často bolesť dáva na pravej strane. Vyznačuje sa nedostatkom dychu, astmou, dýchavičnosťou a hlukom v pľúcach (pľúcny infarkt).

Atypická bolesť, ktorá sa vyskytuje prudko bez predchádzajúcich prejavov. Bolesť migruje až do pása a nohy.

Po jedle sa objavujú šindle. Jedným z kľúčových príznakov je časté zvracanie.

Hluk v pľúcach, horúčka.

 • Herniated disk a iné ochorenia chrbtice

Bolesť závisí od polohy tela a vykonaných pohybov.

Zdá sa, že po jedle ovplyvňuje pravú stranu hrudníka.

Liečba a prognóza

chirurgia

Chirurgická intervencia na infarkt nie je vždy potrebná. Jeho realizovateľnosť je určená v každom prípade. Hlavným znakom chirurgického zákroku je progresívne zúženie lumenu koronárnej artérie. Vykonáva sa viac na zlepšenie celkovej prognózy ako na liečbu infarktu, ktorý už prebehol.

V niektorých prípadoch môže byť s včasným prijatím pacienta do nemocnice vykonaná núdzová operácia na zníženie srdcovej nekrózy srdcového svalu.

Na obnovenie prívodu krvi do myokardu sa používajú tri metódy:

 • Koronárna angioplastika
 • Koronárne stentovanie
 • Bypass koronárnej artérie

Angioplastika je názov súboru minimálne invazívnych techník, vďaka čomu je lumen plazmy expandovaný bez otvorenej operácie. Jedným z najbežnejších typov angioplastiky je použitie balónika, ktorý sa pomocou špeciálneho katétra vloží do krvného riečišťa, ktorý sa dodá do miesta konstrikcie. Tu v balóne je malá časť vzduchu. Výsledkom mechanickej expanzie stien koronárnej artérie je, že existujúca tabuľka cholesterolu je "rozmazaná" pozdĺž steny, čím sa zvyšuje priepustnosť cievy.

Použitie angioplastiky na infarkt má svoje obmedzenia. Nevykonáva sa na hlavnom kmeňu koronárnej artérie, ani na hlavnej tepne, ktorá dodáva zvyšok neporušeného myokardu.

Stentovanie je nezávislý spôsob, ktorý môže tiež doplniť angiopaltiká na stabilizáciu cievy. Kovová konštrukcia - stent - v zloženom stave, umiestnený na balónik, sa prenáša cez krvný obeh do miesta stenózy. Keď sa vzduch dodáva balóniku, otvorí sa stent, čím vznikne nosná konštrukcia rámu pre nádobu. Potom sa z krvného riečišťa zavedie katéter s balónikom. Dnes existujú stenty, ktoré sa v priebehu času môžu rozpustiť.

Napriek účinnosti stentovania má aj niektoré nevýhody, medzi ktorými je potrebné poznamenať:

 • Možnosť traumy na kovový rám nádoby.
 • Potreba užívania antikoagulancií, aby sa zabránilo prilepeniu krvných buniek k stentu.

Operácia bypassu koronárnej artérie je otvorená operácia, ktorá sa stala klasickým spôsobom radikálnej liečby ischémie srdca. Koronárna artéria v mieste poškodenia je nahradená tzv. Transplantovanou časťou zdravého ciev pacienta.

liečenie

Je to mimoriadne dôležité, pretože bolesť vedie k zvýšeniu hladiny adrenalínu, zvyšuje srdcový rytmus a v dôsledku toho zvyšuje potrebu myokardu v strave, čo nemôže byť primerané v dôsledku zúženia koronárnej artérie.

Vzhľadom na skutočnosť, že nitroglycerín pri infarkte je neúčinný, na zmiernenie akútnej bolesti sa používajú analgetiká vrátane intravenózneho podávania:

Na zníženie negatívnych účinkov používaných analgetík antihistaminiká a neuroleptiká:

2. Antikoagulanciá a trombolytiká

Dokonca aj pri absencii krvnej zrazeniny, zriedenie krvi s liekmi proti trombóze zlepšuje jeho prechod cez cievy a môže zvýšiť prívod krvi do myokardu. Okrem toho antikoagulanciá zabraňujú vzniku tromboembolických komplikácií. Ide predovšetkým o:

V kombinácii s antikoagulanciami používajú látky, ktoré zničia existujúce krvné zrazeniny:

Môžu sa podávať v komplexe, napríklad s heparínom.

3. Zníženie zaťaženia myokardu

Ak chcete odstrániť silný vzrušený stav, použite:

Používajte aj nástroje zo série dusičnanov:

 • nitroglycerín
 • Izosorbid dinitrát
 • Isosorbid mononitrát

Výživa a diéta

Diéta na infarkt vyžaduje ľahkú diétu so zníženými kalóriami.

Vylúčené z diéty:

 • Akékoľvek tučné jedlá (vrátane mastných vývarov)
 • Všetky smažené, údené, pečené
 • pulz
 • Výrobky z múky
 • syr
 • marinády
 • káva
 • cukor
 • alkohol

V strave je obmedzená na:

Základom stravovania by malo byť:

 • Kasha
 • Zelenina (dusená a čerstvá)
 • Ovocie (môže byť zbytočné)
 • med
 • Šťavy, kompóty

výhľad

Pravdepodobnosť náhlej smrti pri infarkte je medzi 30% a 50% všetkých prípadov.

Ak osoba prežila počas prvého dňa, potom sa v prvom roku objaví náhla smrť u 5% pacientov.

Riziko úmrtia sa výrazne zvyšuje:

 • S pokračujúcou stenózou koronárnej artérie.
 • U skupiny pacientov s tachykardiou a ventrikulárnou fibriláciou (arytmiami), ktoré sa vyskytli po infarkte.
 • So značnou degradáciou funkcie ľavej komory a znížením prietoku krvi na 40% alebo menej.

Pri absencii komplikácií, včasnej liečby, zmien životného štýlu človek, ktorý mal srdcový infarkt, má dobrú prognózu a môže žiť viac ako desať rokov.

Niektorí kardiológovia vykonávajú špeciálny test, submaximálny cvičebný test, pred vypustením pacientov s infarktom myokardu. Účelom testu je určiť odpoveď srdcového svalu na fyzickú aktivitu. Táto technika vám umožňuje poskytnúť pomerne realistickú prognózu a okrem toho vybrať potrebnú úroveň fyzickej aktivity.

Treba mať na pamäti, že aterosklerotické cievne ochorenie nemá v tele jasne definovanú lokalizáciu. Ischémia myokardu môže byť predzvesťou ďalšej ischémie (napríklad končatiny, mozog, iné vnútorné orgány).

Núdzová starostlivosť o srdcový záchvat

Ak je pacient vedomý

Ak máte v hrudníku ostrú bolesť, musíte vykonať nasledujúce kroky:

 1. Zavolajte sanitku.
 2. Umiestnite osobu do vodorovnej polohy s mierne zdvihnutou hlavou.
 3. Dajte 1 tabletu nitroglycerínu (absorbovanú pod jazykom).
 4. Zriediť 40-50 kvapiek Corvalolu v malom množstve vody a podať ho pacientovi.
 5. Dajte 1 tabletu aspirínu v práškovej forme a 2 tablety dipyrónu.

Úzkosť a vzrušenie pacienta môžu proces zhoršiť. Preto by osoba vedľa by mala inšpirovať sebavedomie a pokoj. Lepšie je hovoriť s pacientom a odvrátiť ho od bolesti.

Ak je pacient v bezvedomí

Ak osoba stratí vedomie v dôsledku srdcového infarktu, je nevyhnutné okamžite, bez čakania na jednu minútu, začať poskytovať prvú pomoc.

Postupnosť krokov je nasledovná:

 1. Zavolajte sanitku.
 2. Položte človeka do vodorovnej polohy a pod jeho ramená položte navijaciu plochu, valec alebo malý vankúš. Hlava v rovnakom čase predpokladá mierne prevrátenú pozíciu. Týmto spôsobom je možné zabezpečiť lepší prúdenie vzduchu dýchacími cestami.
 3. Skontrolujte dýchanie a pulz.
 4. Ak chýba nezávislé dýchanie, robime umelé, bez toho, aby sme zmenili postoj človeka. Je potrebné urobiť tak, aby jazyk neblokoval tok vzduchu, použite pravidelnú lyžicu na zníženie jazyka z oblohy. Nosenie pacienta je upnuté. Osoba, ktorá poskytuje resuscitáciu, si zhlboka dýcha a potom vydychuje časť vzduchu do úst pacienta s námahou a vyvoláva umelý dych. Exhalácia pacienta sa prirodzene vyskytuje pod vplyvom gravitácie hrudníka a tlaku membrány. Opakujte cyklus, kým pacient nemá svoj vlastný dych, alebo kým príde sanitka.
 5. Ak okrem dýchania nie je ani pulz, umelé dýchanie je spojené s nepriamou masážou srdca. Pre tento pacient je položený na plochý tvrdý povrch, napríklad na podlahe. Pod ramenami a hlavou nič neklaďte. Hlava by mala byť v mierne prevrátenej polohe, spodná čeľusť je posunutá dopredu. Resuscitátor umiestni dlani nad sebou na úrovni srdca. Lisovanie sa vykonáva prudko s puzdrom bez ohybu ramien. V tomto prípade by sa mala hrudník pacienta posunúť o 4 cm na stranu a dole. Po dvoch stlačeních nastane prestávka, ktorá sa rovná trvaniu kompresie. Potom sa cyklus opakuje. Po 15 lisoch sa uskutoční 2 dych z úst do úst. Potom sa vrátia k masáži srdca. A tak ďalej. Resuscitácia by sa mala vykonať intenzívne - približne 80 lisov za minútu -, kým lekári neprišli.

rehabilitácia

Rehabilitácia po infarkte zahŕňa nasledujúce prvky:

 • Fyzická aktivita (cvičenie, denné prechádzky na čerstvom vzduchu a iné aktivity, v závislosti od veku a zdravia).
 • Odmietnutie cigariet.
 • Potraviny s nízkym obsahom živočíšneho tuku, bez soli a cukru.
 • Privedenie telesnej hmotnosti späť do normálu.
 • Nižší cholesterol.
 • Liečba cukrovky.
 • Lekárska podporná liečba (antikoagulanciá, betablokátory).

Pozostalí z infarktu by si mali uvedomiť, že príčinou ich choroby je nesprávny životný štýl. Ak budú naďalej viesť, potom sa v priebehu času vyvinie ischémia všetkých orgánov vrátane srdca, čo nepriaznivo ovplyvní kvalitu života a zvýši riziko recidivujúceho srdcového infarktu.

Dôsledky a komplikácie

Včasné rozpoznanie srdcového infarktu a poskytnutie primeranej lekárskej starostlivosti vo väčšine prípadov zaručuje absenciu komplikácií.

V praxi však nie všetci idú do nemocnice včas. Nasledujúce komplikácie sú najčastejšie.

1. Zhoršenie kontraktility srdca.

Pravdepodobnosť výskytu srdcového zlyhania je úmerná veľkosti nekrózy myokardu. Výsledkom poklesu užitočného svalu je kontraktilná funkcia srdca, pričom sa zachová rovnaké zaťaženie, čo vedie k rýchlejšiemu opotrebovaniu svalov a vzniku ďalších príznakov a syndrómov.

2. Tachykardia a chaotická kontrakcia (fibrilácia) komôr.

Arytmia je najčastejšou komplikáciou po infarkte. Vyžaduje udržiavaciu liečbu.

3. Trvalá bolesť.

Často sa zistili komplikácie, ktoré sprevádzali približne 30% pacientov, ktorí mali srdcový infarkt. Bolestivé pocity predstavujú dodatočné zaťaženie srdca a komplikujú rehabilitáciu. Lieková terapia je indikovaná.

4. Zmena mechaniky srdca.

Tieto komplikácie sú zriedkavé a zahŕňajú také štrukturálne zmeny ako medzera v septe medzi komorami, aneuryzmy. Mechanické defekty srdca vyžadujú chirurgickú intervenciu.

5. Dresslerov syndróm.

Vzácny komplex príznakov založený na autoimunitnej reakcii tela, ktorý vedie k pleuríze a perikarditíde. Je indikovaná hormonálna liečba.

Preventívne opatrenia

Najlepšou prevenciou srdcového infarktu je udržiavanie zdravého životného štýlu.

1. Činnosť a mobilita.

Na včasné rozpoznanie ischémie koronárnych artérií a na prevenciu srdcového infarktu je potrebné denné ľahké fyzické vyvíjanie, napríklad rýchle chôdza. Lekári v rôznych krajinách súhlasia s tým, že denné aeróbne cvičenie (tj čerstvý vzduch) počas 2 hodín je optimálne pre zdravie.

Nezabudnite na ranné cvičenia. Je užitočné diverzifikovať život iných fyzických aktivít: plávanie, joga alebo stolný tenis.

2. Odmietnutie cigariet.

Fajčenie obmedzuje krvné cievy, vrátane koronárnych, čím zvyšuje riziko infarktu. Navyše tabakový dym má deštruktívny účinok na stovky procesov, ktoré sa vyskytujú v tele.

3. Jedlo bez cholesterolu.

Nič nie je dôležitejšie ako to, čo jeme. To je úplne pravda pre prevenciu všetkých kardiovaskulárnych ochorení.

Vylúčte alebo aspoň minimalizujte potraviny s vysokým obsahom živočíšnych tukov: tučné mäso a ryby, syry, tukové syry, vajcia, maslo.

Zvýšte prítomnosť zeleniny, ovocia, orechov, rastlinných olejov v strave.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Raynaudova choroba: príčiny, symptómy a liečba, prognóza

Raynaudova choroba - ochorenie, pri ktorom je narušená arteriálna prívod krvi do rúk alebo chodidiel. Ochorenie je paroxysmálne a zvyčajne postihuje horné končatiny symetricky.

Hodnota hematokritu je

HEMATOCRITICKÉ ČÍSLO (rozdeľte, rozložte, rozdeľte grécku, haima, haimat (os) krv) je objemový pomer vytvorených krvných a plazmových prvkov. G. h. Poskytuje predstavu o celkovom objeme erytrocytov, charakterizuje stupeň hemokoncentrácie a hemodilúcia (pozri) pre rôzne ochorenia a je jedným z ukazovateľov stupňa závažnosti patolického procesu.

Prečo sú žily na rukách, diagnóza, čo robiť

Z tohto článku sa dozviete: žily v náručí, aké sú dôvody. Je to normálne alebo patologické? Aké sú spôsoby riešenia tohto problému?Žily na ramenách sú viditeľné alebo vyčnievajú, keď majú veľký priemer a sú umiestnené priamo pod kožou.

Trombóza subklavickej žily

Trombóza podkľúčovej žily, ktorá vzniká spontánne alebo po fyzickej námahe u mladého zdravého človeka, je známa ako Paget-Schretterov syndróm, pod menom autorov, ktorí samostatne uverejnili popis svojich prvých prípadov pred viac ako storočím.

Prehľad angíny pektoris (angíny pectoris): príčiny, symptómy a liečba

Z tohto článku sa dozviete: čo je angina pectoris, aké sú príčiny jej vývoja, ako sa manifestuje choroba a aké metódy diagnostiky a liečby sa v nej používajú.

Lieky na liečbu mozgových ciev: 8 liekov v tabletách a kapsulách

V tomto článku sa dozviete, aké prípravky pre mozgové cievy sa používajú v klinickej praxi. Indikácie použitia tejto skupiny liekov, mechanizmy účinku a pravidlá správy.