Ischemická mozgová príhoda je infarkt mozgu, vyvíja sa s výrazným poklesom cerebrálneho prietoku krvi.

Medzi chorobami, ktoré vedú k vzniku mozgového infarktu, je prvé miesto obsadené aterosklerózou, ktorá postihuje veľké mozgové cievy v krčnom alebo intrakraniálnych cievach alebo oboje.

Často existuje kombinácia aterosklerózy s hypertenziou alebo arteriálnou hypertenziou. Akútna ischemická cievna mozgová príhoda je stav, ktorý si vyžaduje okamžitú hospitalizáciu pacienta a primerané lekárske opatrenia.

Ischemická mŕtvica: čo to je?

Ischemická mozgová príhoda nastáva v dôsledku obštrukcie krvných ciev, ktoré dodávajú krv do mozgu. Hlavným predpokladom pre tento typ prekážky je vývoj tukových usadenín obklopujúcich steny ciev. Toto sa nazýva ateroskleróza.

Ischemická mŕtvica spôsobuje krvnú zrazeninu, ktorá sa môže tvoriť v krvnej cieve (trombóza) alebo niekde inde v krvnom systéme (embólia).

Definícia nosologickej formy ochorenia je založená na troch nezávislých patológiách charakterizujúcich lokálnu poruchu obehového systému, označovanú výrazmi "ischémia", "srdcový záchvat", "mŕtvica":

 • ischémia je nedostatok prívodu krvi v miestnej časti orgánu, tkanivo.
 • mŕtvica je porušenie prietoku krvi v mozgu počas ruptúry / ischémie jednej z ciev spolu s úmrtím mozgového tkaniva.

Pri ischemickej mozgovej príhode symptómy závisia od typu ochorenia:

 1. Aterotrombotický záchvat - vyskytuje sa v dôsledku aterosklerózy veľkej alebo strednej tepny, sa rozvíja postupne, najčastejšie sa vyskytuje v spánku;
 2. Lacunar - diabetes mellitus alebo hypertenzia môže spôsobiť porušenie krvného obehu v tepnách s malým priemerom.
 3. Kardioembolická forma - vyvíja sa ako výsledok čiastočnej alebo úplnej oklúzie strednej tepny mozgu s embolom, prichádza náhle počas bdelosti a embolie v iných orgánoch sa môže objaviť neskôr;
 4. Ischemické, spojené so zriedkavými príčinami - oddelenie arteriálnej steny, nadmerné zrážanie krvi, vaskulárna patológia (ne-aterosklerotická), hematologické ochorenia.
 5. Neznámy pôvod - charakterizovaný nemožnosťou určiť presné príčiny výskytu alebo prítomnosť viacerých príčin;

Z vyššie uvedeného možno konštatovať, že odpoveď na otázku "čo je ischemická mozgová príhoda" je jednoduchá - porušenie krvného obehu v jednej z oblastí mozgu v dôsledku zablokovania trombom alebo cholesterolovým povlakom.

Existuje päť hlavných období úplnej ischemickej mozgovej príhody:

 1. Najsilnejšie obdobie je prvé tri dni;
 2. Akútne obdobie je až 28 dní;
 3. Skoré obdobie zotavenia je až šesť mesiacov.
 4. Neskoré obdobie zotavenia - do dvoch rokov;
 5. Obdobie zostatkových účinkov je po dvoch rokoch.

Väčšina ischemických mozgových príhod začne náhle, rýchlo sa rozvíja a má za následok smrť mozgového tkaniva v priebehu niekoľkých minút až niekoľkých hodín.

Podľa postihnutej oblasti je mozgový infarkt rozdelený na:

 1. Ischemická pravostranná mŕtvica - dôsledky majú hlavne vplyv na motorické funkcie, ktoré sa neskôr neobnovia, psycho-emocionálne indikátory môžu byť blízke normálu;
 2. Mozgová ischemická ľavá strana - psycho-emotívna sféra a reč predovšetkým pôsobia ako dôsledky, motorické funkcie sú obnovené takmer úplne;
 3. Cerebellar - zhoršená koordinácia pohybov;
 4. Rozsiahle - vyskytuje sa v úplnej absencii krvného obehu vo veľkej oblasti mozgu, spôsobuje edém, najčastejšie vedie k úplnej paralýze s neschopnosťou zotaviť sa.

Patológia sa najčastejšie vyskytuje u starších ľudí, ale môže sa to stať aj v iných. Prognóza života je v každom prípade individuálna.

Pravá ischemická mozgová príhoda

Ischemická mŕtvica na pravej strane ovplyvňuje oblasti zodpovedné za motorickú aktivitu ľavej strany tela. Dôsledkom je paralýza celej ľavej strany.

Naopak, ak je ľavá hemisféra poškodená, pravá polovica tela zlyhá. Ischemická mŕtvica, pri ktorej je pravá strana postihnutá, môže tiež spôsobiť poškodenie reči.

Ľavostranné ischemické cievne mozgové príhody

Pri ischemickej mŕtvici na ľavej strane sú vážne narušené funkcie reči a schopnosť vnímať slová. Možné dôsledky - napríklad, ak je Brockovo centrum poškodené, pacient nemá možnosť urobiť a vnímať zložité vety, sú k dispozícii iba jednotlivé slová a jednoduché frázy.

stonka

Takýto typ mŕtvice ako ischémická mozgová príhoda je najnebezpečnejší. V mozgovom kmeni sú centrá, ktoré regulujú prácu najdôležitejších z hľadiska systémov podpory života - srdcového a respiračného. Leví podiel úmrtí sa vyskytuje v dôsledku infarktu mozgového kmeňa.

Symptómy ischemickej cievnej mozgovej príhody - nemožnosť navigácie v priestore, znížená koordinácia pohybu, závrat, nevoľnosť.

mozočka

Ischemická mozgová mozgová príhoda v počiatočnom štádiu je charakterizovaná zmenou koordinácie, nevoľnosťou, záchvatmi závratov, vracaním. Po dni začne mozoček tlačiť na mozog.

Svaly tváre môžu byť znecitlivené a človek sa dostane do kómy. Kóma s ischemickou cerebellar mŕtvicou je veľmi častá, vo väčšine prípadov sa takáto mŕtvica injektuje so smrťou pacienta.

Kód mkb 10

Podľa ICD-10 je mozgový infarkt kódovaný pod bodom I 63 s pridaním bodu a čísla po ňom na objasnenie typu mŕtvice. Okrem toho sa pri kódovaní takýchto chorôb pridáva písmeno "A" alebo "B" (latinčina), čo znamená:

 1. Mozgový infarkt na pozadí arteriálnej hypertenzie;
 2. Mozgový infarkt bez arteriálnej hypertenzie.

Symptómy ischemickej mozgovej príhody

V 80% prípadov sa pozorovali mŕtvosti v systéme strednej cerebrálnej artérie av 20% v iných mozgových cievach. Pri ischemickej mŕtvici sa príznaky zvyčajne objavujú náhle, v sekundách alebo minútach. Zriedkavo príznaky prídu postupne a zhoršujú sa počas niekoľkých hodín až dvoch dní.

Symptómy ischemickej cievnej mozgovej príhody závisia od toho, koľko mozgu je poškodené. Sú podobné príznakom pri prechodných ischemických záchvatoch, avšak zhoršená funkcia mozgu je ťažšia, prejavuje sa pre väčší počet funkcií, pre väčšiu oblasť tela a je zvyčajne charakterizovaná vytrvalosťou. Môže to byť sprevádzané kómou alebo ľahšou depresiou vedomia.

Napríklad, ak je nádoba, ktorá nesie krv do mozgu pozdĺž prednej časti krku, zablokovaná, dochádza k nasledujúcim poruchám:

 1. Slepota v jednom oku;
 2. Jedna z rúk alebo nôh jednej strany tela bude paralyzovaná alebo výrazne oslabená;
 3. Problémy v pochopení toho, čo hovoria ostatní, alebo neschopnosť nájsť slová v rozhovore.

A ak je plavidlo, ktoré prenáša krv do mozgu pozdĺž zadnej časti krku, zablokované, takéto porušenia môžu nastať:

 1. Dvojité oči;
 2. Slabosť na oboch stranách tela;
 3. Závrat a priestorová dezorientácia.

Ak spozorujete niektorý z týchto príznakov, nezabudnite zavolať sanitku. Čím skôr sa prijmú opatrenia, tým lepšia prognóza pre život a žalostné dôsledky.

Symptómy prechodných ischemických záchvatov (TIA)

Často predchádza ischemická mozgová príhoda a niekedy TIA je pokračovaním mozgovej príhody. Príznaky TIA sú podobné ohniskovým príznakom malého mŕtvice.

Hlavné rozdiely v TIA od mŕtvice sú zistené CT / MRI vyšetrením pomocou klinických metód:

 1. Neexistuje (nie je vizualizované) centrum infarktu mozgového tkaniva;
 2. Trvanie neurologických ohniskových príznakov nie je dlhšie ako 24 hodín.

Príznaky TIA sú potvrdené laboratórnymi, inštrumentálnymi štúdiami.

 1. Krv na určenie jeho reologických vlastností;
 2. Elektrokardiogram (EKG);
 3. Ultrazvuk - doppler ciev hlavy a krku;
 4. Echokardiografia (EchoCG) srdca - identifikácia reologických vlastností krvi v srdci a okolitých tkanivách.

Diagnóza ochorenia

Hlavné metódy diagnostiky ischemickej cievnej mozgovej príhody:

 1. Anamnéza, neurologické vyšetrenie, fyzické vyšetrenie pacienta. Identifikácia komorbidít, ktoré sú dôležité a ovplyvňujú vývoj ischemickej cievnej mozgovej príhody.
 2. Laboratórne testy - biochemická analýza krvi, lipidové spektrum, koagulogram.
 3. Meranie krvného tlaku.
 4. EKG.
 5. MRI alebo CT mozgu môže určiť polohu lézie, jeho veľkosť a trvanie jej vzniku. V prípade potreby sa vykoná CT angiografia na identifikáciu presného miesta oklúzie cievy.

Diferenciácia ischemickej cievnej mozgovej príhody je nevyhnutná z iných chorôb mozgu s podobnými klinickými príznakmi, z ktorých najčastejšie patrí nádor, infekčná lézia membrán, epilepsia, krvácanie.

Následky ischemickej mozgovej príhody

V prípade ischemickej cievnej mozgovej príhody môžu byť účinky veľmi rozdielne - od veľmi závažných, s rozsiahlou ischemickou mozgovou príhodou až po menej závažné, s mikroútokmi. Všetko závisí od umiestnenia a objemu krbu.

Pravdepodobné následky ischemickej cievnej mozgovej príhody:

 1. Duševné poruchy - mnoho pacientov, ktorí prežili mozgovú príhodu, sa rozvinú po depresii po mozgovej príhode Je to spôsobené tým, že človek už nemôže byť rovnaký ako predtým, obáva sa, že sa stane bremenom pre svoju rodinu, má strach z toho, že zostane zdravotne postihnutý. Môže sa objaviť aj zmena správania pacienta, môže sa stať agresívnym, strašným, neorganizovaným, môže byť bez námahy vystavený častým výkyvom nálady.
 2. Zhoršený pocit v končatinách a na tvári. Citlivosť je vždy obnovená dlhšia svalová sila v končatinách. Je to spôsobené tým, že nervové vlákna zodpovedné za citlivosť a vedenie zodpovedajúcich nervových impulzov sa obnovia oveľa pomalšie ako vlákna zodpovedné za pohyb.
 3. Zhoršená funkcia motora - silu v končatinách sa nemusí úplne zotaviť. Slabosť v nohe spôsobí, že pacient použije trstinu, slabosť v ruke spôsobí, že je ťažké vykonať nejaké domáce akcie, dokonca aj obliekanie a držanie lyžice.
 4. Dôsledky sa môžu prejaviť vo forme kognitívnych porúch - človek môže zabudnúť na veľa vecí, ktoré sú mu známe, telefónne čísla, meno, meno príbuzných, adresa, môže sa správať ako malé dieťa, podceňovať ťažkosti situácie, môže zamieňať čas a miesto, je umiestnený.
 5. Poruchy reči - nemusí byť u všetkých pacientov, ktorí mali ischemickú mozgovú príhodu. Je ťažké, aby pacient komunikoval so svojou rodinou, niekedy môže pacient hovoriť absolútne nekoherentnými slovami a vetami, niekedy môže byť len ťažké povedať niečo. Zriedkavo sa takéto porušenia vyskytujú pri pravostrannej ischemickej mozgovej príhode.
 6. Poruchy prehĺtania - pacient sa môže uškrtiť na tekutých aj pevných potravinách, čo môže viesť k aspiračnej pneumónii a potom k smrti.
 7. Koordinačné poruchy sa prejavujú v ohromení, keď chôdza, závraty, pád pri náhlych pohyboch a závrtoch.
 8. Epilepsia - až 10% pacientov po ischemickej mozgovej príhode môže trpieť epileptickými záchvatmi.

Prognóza života s ischemickou cievnou mozgovou príhodou

Prognóza výsledku ischemickej cievnej mozgovej príhody v starobe závisí od stupňa poškodenia mozgu a od včasnosti a systematického charakteru terapeutických opatrení. Čím bola poskytnutá skôr kvalifikovaná lekárska pomoc a vhodná motorická rehabilitácia, tým lepšie bude výsledok ochorenia.

Časový faktor zohráva obrovskú úlohu, na tom závisí šanca na zotavenie. Počas prvých 30 dní zomrie 15 až 25% pacientov. Úmrtnosť je vyššia u aterotrombotických a kardioembolických mŕtv a je len 2% v lacunar. Závažnosť a progresia cievnej mozgovej príhody sa často vyhodnocuje s použitím štandardizovaných meradiel, ako je mŕtvica v National Institute of Health (NIH).

Príčinou úmrtia v polovici prípadov je edém mozgu a dislokácia mozgových štruktúr spôsobená týmto ochorením, v iných prípadoch pneumónia, srdcové choroby, pľúcna embólia, zlyhanie obličiek alebo septikémia. Značný podiel (40%) úmrtí sa vyskytuje v prvých dvoch dňoch ochorenia a je spojený s rozsiahlym infarktom a edémom mozgu.

Z tých, ktorí prežili, má do konca mesiaca asi 60-70% pacientov s neurologickými poruchami. Šesť mesiacov po cievnej mozgovej príhode zostávajú invalidné neurologické poruchy u 40% pacientov, ktorí prežili, do konca roka - 30%. Čím významnejší je neurologický deficit na konci prvého mesiaca ochorenia, tým menej je pravdepodobné úplné zotavenie.

Obnova motorických funkcií je najvýznamnejšia v prvých troch mesiacoch po zdvihu, zatiaľ čo funkcia nohy je často obnovená lepšie ako funkcia ramena. Úplná absencia ručných pohybov do konca prvého mesiaca choroby je zlé prognostické znamenie. Rok po mŕtvici je nepravdepodobné ďalšie zotavenie neurologických funkcií. Pacienti s lakunárnou mozgovou príhodou majú lepšie zotavenie ako iné typy ischemickej cievnej mozgovej príhody.

Miera prežitia pacientov po ischemickej mozgovej príhode je približne 60-70% do konca prvého roku ochorenia, 50% - 5 rokov po mŕtvici, 25 - 10 rokov.

Zlé prognostické znaky prežitia počas prvých 5 rokov po mŕtvici zahŕňajú pokročilý vek pacienta, infarkt myokardu, fibriláciu predsiení a kongestívne srdcové zlyhanie pred mozgom. Opakovaná ischemická mozgová príhoda sa vyskytuje u približne 30% pacientov v období 5 rokov po prvej mŕtvici.

Rehabilitácia po ischemickej mozgovej príhode

Všetci pacienti po cievnej mozgovej príhode absolvujú nasledujúce štádia rehabilitácie: neurologické oddelenie, oddelenie neurorehabilitácie, liečba sanatórium a ambulantná dispenzarizácia.

Hlavné ciele rehabilitácie:

 1. Obnova porúch funkcií;
 2. Duševná a sociálna rehabilitácia;
 3. Prevencia komplikácií po mozgovej príhode.

V súlade s charakteristikami priebehu ochorenia sa postupne používajú nasledujúce režimy liečby u pacientov:

 1. Prísne odpočívanie lôžka - všetky aktívne pohyby sú vylúčené, všetky pohyby postele vykonávajú lekári. Ale už v tomto režime začína rehabilitácia - obracia sa, rubbingy - prevencia trofických porúch - záchvaty, dýchacie cvičenia.
 2. Mierne rozšírený lôžko - postupné rozširovanie schopností pacienta - nezávislé preradenie v posteli, aktívne a pasívne pohyby, presun do sediacej polohy. Postupne umožňovať jesť v sedacej polohe 1 denne, potom 2 a tak ďalej.
 3. Ward režim - s pomocou zdravotníckeho personálu alebo s podporou (berle, chodítka, palica...) sa môžete pohybovať v komore, vykonávať dostupné typy samoobslužných služieb (jedlo, umývanie, výmena oblečenia...).
 4. Voľný režim.

Trvanie režimov závisí od závažnosti mŕtvice a veľkosti neurologickej poruchy.

liečba

Základná liečba ischemickej cievnej mozgovej cievy je zameraná na udržanie vitálnych funkcií pacienta. Prijímajú sa opatrenia na normalizáciu respiračných a kardiovaskulárnych systémov.

V prítomnosti ischemickej choroby srdca sú pacientovi predpísané antianginózne lieky, ako aj činidlá zlepšujúce čerpaciu funkciu srdcových srdcových glykozidov, antioxidantov, liekov, ktoré normalizujú metabolizmus tkaniva. Špeciálne udalosti sa tiež konajú na ochranu mozgu pred štrukturálnymi zmenami a opuchom mozgu.

Špecifická liečba ischemickej cievnej mozgovej cievy má dva hlavné ciele: obnovenie krvného obehu v postihnutej oblasti, ako aj udržanie metabolizmu mozgového tkaniva a jeho ochrany pred štrukturálnym poškodením. Špecifická liečba ischemickej cievnej mozgovej príhody prináša lekárske, neliečivé, ako aj chirurgické liečebné metódy.

V prvých hodinách po nástupe choroby je zmysluplné uskutočňovať trombolytickú terapiu, ktorej podstata sa znižuje na lýzu krvnej zrazeniny a obnovenie prietoku krvi v postihnutej časti mozgu.

jedlo

Strava zahŕňa obmedzenia týkajúce sa konzumácie soli a cukru, tučných jedál, múky, údeného mäsa, nakladanej a konzervovanej zeleniny, vajec, kečupu a majonézy. Lekári odporúčajú pridať do stravy viac zeleniny a ovocia, bohatých na vlákninu, konzumovať polievky, varené podľa vegetariánskych receptov, mliečne výrobky. Obzvlášť výhodné sú tie z nich, ktoré majú draslík v ich zložení. Patria sem sušené marhule alebo marhule, citrusové plody, banány.

Jedlo by malo byť zlomkové, používané v malých dávkach päťkrát denne. Súčasne sa jedná o stravu po zdvihnutí s objemom kvapaliny nepresahujúcim jeden liter. Nezabúdajte však, že všetky kroky, ktoré ste vykonali, musia byť dohodnuté so svojím lekárom. Len odborníci v silách pomáhajú pacientovi zotaviť sa rýchlejšie a zotaviť sa z vážneho ochorenia.

prevencia

Prevencia ischemickej cievnej mozgovej cievy je zameraná na prevenciu výskytu mŕtvice a prevenciu komplikácií a reischemického záchvatu.

Je potrebné liečiť arteriálnu hypertenziu včas, vykonať vyšetrenie bolesti srdca, aby sa predišlo náhlemu zvýšeniu tlaku. Správna a úplná výživa, odvykanie od fajčenia a konzumácie alkoholu, zdravý životný štýl - hlavný faktor prevencie mozgového infarktu.

Ako liečiť mozgovú mŕtvicu

Mnoho ľudí na svete zomrie mozgovou mozgovou príhodou, patrí do kómy. Čo robiť, ak osoba trpí touto chorobou? Ako vyliečiť mozgovú mozgovú príhodu, ako odstrániť dôsledky a čo je prevencia? Viac informácií o tom, pretože bez rehabilitácie po mŕtvici je možné recidíva.

Liečba mozgovej mŕtvice

Ako liečiť cerebrálnu mozgovú príhodu? Po prvé, lekári sa snažia rôznymi spôsobmi odstrániť následky náhleho krvného obehu v oblasti mozgu. Bohužiaľ, často u pacientov s porušením muskuloskeletálneho systému. Pomôcť im môže byť terapeutická gymnastika, liečba v sanatóriu, vodné procedúry, simulátory, masérky. Požadované špeciálne lieky na zlepšenie cerebrálneho obehu. Po druhé, predchádzanie opätovnému útoku.

ischemická

Ide o ochorenie, pri ktorom dochádza k porušeniu prietoku krvi do mozgu, k poškodeniu nervových buniek v dôsledku nedostatku krvi. Liečba ischemickej cievnej mozgovej príhody v akútnom období sa má vykonávať iba v nemocnici. Výsledok ochorenia závisí od toho, ako rýchlo sa človek dostane do nemocnice. U ľudí, ktorí mali lacunárny záchvat, liečba po mozgovej príhode zahŕňa základnú a diferencovanú liečbu. Prvá sa vždy vykonáva, bez ohľadu na príčiny choroby, druhá je určená svojou povahou. Liečba zahŕňa:

 • užívanie vazoaktívnych, antimikrobiálnych liekov;
 • použitie blokátorov, ACE inhibítorov, diuretík;
 • antihypertenzívna liečba;
 • korekcia metabolických porúch;
 • terapeutické cvičenia.

hemoragická

Veľmi závažný typ mozgovej príhody, ktorý sa vyznačuje roztrhnutím krvných ciev a cerebrálnym krvácaním. Rozvíja sa v priebehu niekoľkých minút: konať, rýchlo sa liečiť. V opačnom prípade sú prognózy nepriaznivé - až 75% ľudí zostáva zdravotne postihnutých. Lekári navrhujú liečbu takejto cievnej mozgovej príhody nasledujúcimi spôsobmi:

 • chirurgická liečba;
 • intravenózne podávanie kmeňových buniek;
 • neuroprotekce;
 • užívanie antioxidantov, vazoaktívnych liečiv, osmotických diuretík, prípravkov vápnika;
 • antifibrinolytická liečba;
 • vdychovanie kyslíka parou alkoholu;
 • fyzikálna liečba;
 • fyzioterapia.

microstroke

Ide o nekrózu mozgového tkaniva v dôsledku krvnej zrazeniny alebo zúženia malej cievy. Výživa mozgu sa nezhoršuje mikroskopom, tkanivá nepodliehajú nekrotickým zmenám. Na obnovenie krvného obehu používajú lekári: antikoagulanciá, trombolytiká, neuroprotektory, vazoaktívne lieky, dezagreganty. Na zotavenie pacient potrebuje dýchacie cvičenia, fyzioterapiu, strave, fyzickú terapiu. Okrem toho môžete liečiť ľudové prostriedky.

Liečba mŕtvice

Choroba je špecifická, jednoducho neexistuje žiadna liečba. Existujú lieky po nástupu cievnej mozgovej príhody, ktoré pomáhajú zmierňovať dôsledky a liečiť komplikácie. Ak sa útok práve začína, lekári používajú lieky na zníženie zrážania krvi (trombolytiká), znižujú opuch mozgu. Keď je stav pacienta stabilizovaný, liečia sa liekmi, ktoré zlepšujú stav. Môže ísť o antispazmické, antihypertenzívne, vazotonické, dekongestanty. Výborné výsledky poskytujú liečbu kyslíkom, antioxidantmi.

Vasoaktívne lieky

Úplná liečba mŕtvice nie je možná bez užívania liekov v tejto skupine. Na zvýšenie zásobovania krvou v ischemickej oblasti sú potrebné vazoaktívne lieky. Jeden nápravný prostriedok je vždy priradený: kombinácia niekoľkých nevytvára a neprináša výsledky. Čo sa používa pri mŕtvici:

 1. CAVINTON. Keď vstúpi do krvi, liek okamžite prechádza do mozgu, lieči postihnutú oblasť, postihuje cievy a zvyšuje krvný obeh. Výsledkom je zlepšené metabolické procesy. Kavinton sa ponúka vo forme tabliet, roztokov na injekciu.
 2. Vinpocetín. Rozširuje krvné cievy mozgu, zlepšuje vlastnosti krvi, podporuje dodávanie kyslíka do postihnutých oblastí. Nemení krvný tlak, nezvyšuje srdcovú frekvenciu. Zavedená intravenózne.

antiagregačné lieky

Používa sa na zníženie viskozity krvi, zlepšenie jeho pohybu cez cievy, normalizácia prívodu krvi do mozgu. Spravidla sa predpisujú, ak pacient už mal ischemické záchvaty. Antiplateľové lieky sú predpísané v prvých hodinách útoku. Zoznam štandardných metód liečby cievnej mozgovej príhody zahŕňa:

 1. Dipyridamol. Liečba cievnej mozgovej príhody sa liečia vďaka zlepšeniu mikrocirkulácie, inhibícii krvných zrazenín, znižovaniu krvného tlaku, zisteniu nefunkčného vaskulárneho zábrany.
 2. Aspirin. Vďaka nemu sa zvyšuje schopnosť krvi rozpúšťať fibrínové vlákna a krváca. Priraďte 160-325 mg / deň počas prvých 2 dní po nástupe hlavných príznakov ochorenia.

Lieky z krvného zrážania

Antikoagulanciá sú vo väčšine prípadov nevyhnutné, pretože zabraňujú venóznemu tromboembolizmu, zabraňujú výskytu fibrínových vlákien a podporujú zastavenie rastu vzniknutých krvných zrazenín. Existujú priame (rýchle účinky) a nepriame (dlhodobé). Prvá skupina zahŕňa Heparin, druhá - Sinkumar, Neodikumarin. Viac o nich:

 1. Heparín. Prostriedok na inhibíciu procesu zrážania krvi, ktorý blokuje biosyntézu trombínu. Jeho príjem výrazne pomáha zlepšiť koronárny prietok krvi, aktivovať fibrinolytické vlastnosti krvi. Heparín pôsobí stručne, jeho účinok trvá nie viac ako 5 hodín. Účinnejšie pri podávaní intravenózne.
 2. Sinkumar. Po prijatí sa začne konať po 1-2 dňoch, má vlastnosť akumulácie. Prvý deň sa predpíše dávka 8-16 mg, druhá 4-12 mg, v treťom prípade 6 mg. Vezmite raz.

Lieky na zlepšenie cerebrálneho obehu

Táto skupina liekov je zameraná na dilatáciu ciev mozgu. Po aplikácii sa normalizuje prietok krvi do neurónov, eliminuje sa hypoxia mozgových buniek, aktivujú sa metabolické procesy. V mozgovej príhode sa úspešne používajú antagonisty vápnika (Cordipin, Odalat, Plendil, Anipamil, Calan a ďalší). Všetky z nich majú systémový vplyv na telo, preto sú vymenovaní po vyšetrení pacienta.

Starostlivosť o pacientov po mŕtvici

Hore ste sa naučili, ako liečiť mŕtvicu. Keď je pacient prepustený z nemocnice, potrebuje pomoc svojej rodiny, najmä ak je pohyb narušený a dochádza k paralýze. Je nevyhnutné, aby ležiaci pacienti robili masáže každé 3-4 hodiny, aby poskytli komplex cvičebnej terapie. Možno ho budete musieť nakŕmiť, pomôcť mu ísť na toaletu. Odporúčania pre starostlivosť po mŕtvici:

 1. Každých 2-3 hodiny musí byť osoba, ktorá utrpela cievnu mozgovú príhodu, otočená, aby sa zabránilo oparu.
 2. Každý deň je dôležité, aby ste pleť vyčistila dezinfekčným roztokom.
 3. Je potrebné prijať opatrenia na prevenciu kožných ochorení.
 4. V miestnosti, kde leží pacient, je potrebné udržiavať chladnú teplotu.
 5. Podávajte, zdvihnite hlavu alebo pohodlne sedia.
 6. Sledujte prácu čreva, ak je to potrebné, urobte klystýr.
 7. Ak sa pozoruje slinenie z ochrnutých polovíc úst, je potrebné zabezpečiť, aby bola tvár suchá, mazať pokožku ochranným krémom.
 8. Pri prvých príznakoch žilovej trombózy (na paralyzovanej strane sa objavuje edém), zápal pľúc (silná bolesť boku, horúčka), musíte kontaktovať lekára.

Ako liečiť mŕtvicu doma

Po stenách nemocnice musí pacient dodržiavať všetky predpisy lekára, postupovať podľa špeciálnej stravy, vykonávať akupunktúru. Môžu sa vyskytnúť kŕče, bolesť, závrat a každý symptóm sa bude musieť liečiť oddelene, napríklad použitím metód tradičného lekárstva. To všetko neznamená zrušenie predpísaných liekov. Ako liečiť ľudské mozgové príhody?

Môžete použiť niektoré liečivé byliny. Pozrite sa na niekoľko receptov:

 1. Odoberte sušený koreň Maryin (2 lyžičky), pridajte do nej vriacu vodu (200 g). Nechajte v 5 hod. Piť denne 2 polievkové lyžice. lžíce 3 krát.
 2. Zmiešajte 50 g drveného Sophora japonského imela, pridajte pol litra vodky, trvá mesiac.
 3. Zbierajte borovicové šišky v lete, nakrájajte ich a nalejte vodku na ne. Uchovávajte na tmavom mieste a začnite používať po 14 dňoch. Pijte každé ráno, 1 lyžica. lyžička 6-7 mesiacov.

Liečba pacientov s mozgovou príhodou

Liečba mozgovej mŕtvice je efektívnejšia, čím skôr sa začne. Existuje pojem terapeutického okienka (6 hodín), počas ktorého sa má predpísať liečba, zameraná na normalizáciu prietoku krvi v cievach mozgu a stimuláciu procesov obnovy postihnutých buniek. Oneskorenie poskytovania pomoci zhoršuje prognózu a znižuje pravdepodobnosť priaznivého výsledku.

Liečba mŕtvice v neurologickej nemocnici

Medzi oblasti liečby mŕtvice patria:

 • nediferencovaná terapia a špecifická, v závislosti od typu mŕtvice;
 • konzervatívnej a chirurgickej liečby.

Pokiaľ ide o moderné prístupy k liečbe, mali by sme sa zmieniť o liečbe kmeňovými bunkami. Táto metóda umožňuje obnovenie mŕtvych neurónov a opätovné získanie stratených funkcií.

Manifestácia mŕtvice

Podľa štatistík mŕtvice sa najčastejšie postihuje mužov starších ako 50 rokov. To samozrejme neznamená, že choroba sa nemôže vyskytnúť u mladých alebo u žien. Títo, aj keď menej často, sú tiež vystavení riziku mŕtvice. Mŕtvica u žien je závažnejšia, s vysokou pravdepodobnosťou smrti alebo invalidity. Šance na prežitie u mužov sú vyššie.

Mikroturzy (prechodné ischemické záchvaty) sa vyskytujú častejšie v mladom veku, hlavne u žien, hoci sa muži môžu stať obeťami TIA. Nebezpečenstvo týchto podmienok v nejasnosti symptómov. Ochorenie je často maskované, preto nie je vždy možné rozpoznať mŕtvicu v ňom. TIA prechádza bez stopy, ale zvyšuje pravdepodobnosť druhej mozgovej príhody, zvyčajne vedie k závažnejším následkom.

Prechodný ischemický záchvat je akútne prechodné porušenie cerebrálnej cirkulácie v ischemickom type

Hlavné príznaky mŕtvice sú:

 • Paralýza a paréza končatín.
 • Necitlivosť a parestézie.
 • Asymetria tváre
 • Poruchy reči
 • Zhoršenie zraku.
 • Nestabilná chôdza.
 • Kŕče.
 • Potlačenie vedomia.

Podľa týchto znakov je možné pochybovať o tom, že pacient mal porušenie prietoku krvi v cievach mozgu. Ako liečiť mŕtvicu? V rôznych fázach pomáhania pri ich úlohách a prístupoch k terapii. Hlavné ošetrenie sa vykonáva v nemocnici.

Prvá pomoc pri mŕtvici

Ak má muž alebo žena príznaky uvedené vyššie (jeden alebo viac), je to dôvod, prečo by ste mali premýšľať nad pravdepodobnosťou ich vývoja. Môžete sa ubezpečiť o svojich obavách použitím diagnostického testu, ktorý hodnotí funkčnosť mimických svalov a svalov končatín, zachovanie reči. Musí vykonávať jednoduché úlohy pre pacienta (úsmev, zdvihnite ruky, povedzte pár slov). Detekcia porušení v niektorom z uvedených parametrov spoľahlivo indikuje zdvih.

Boj proti mŕtvici počas fázy prvej pomoci zahŕňa opatrenia na udržanie vitálnych funkcií, predchádzanie rýchlemu vývoju mozgového edému a organizáciu transportu pacienta do nemocnice.

 • Pacient by mal dostať polovicu sedenia (zvýšený hlava a horné telo). Tým sa spomalí vývoj opuchov mozgu.
 • Pacient v stave v bezvedomí sa musí obrátiť k boku, aby sa postaral o dýchacie cesty.
 • Ak existuje dôkaz klinickej smrti, okamžite sa začne resuscitácia.
 • Pri vývoji záchvatov je potrebné dbať na to, aby pacient nebol zranený a nezabudol (na zabezpečenie priechodnosti dýchacieho traktu).

Hlavnou úlohou - rýchlo doručiť pacienta do nemocnice, takže ešte pred začiatkom mimoriadnych opatrení by ste mali zavolať sanitku.

Predhospitálna liečba

Všetci muži a ženy, ktorým bola diagnostikovaná mŕtvica, vyžadujú okamžitú hospitalizáciu. Preto po vykonaní potrebných núdzových opatrení musí lekár ambulancie rýchlo doručiť pacienta do nemocnice. Liečba mŕtvice v tomto štádiu je nasledovné:

 • Udržiavanie vitálnych funkcií: mechanické vetranie pri poruchách dýchania, stabilizácia krvného tlaku, resuscitácia v prípade klinickej smrti.
 • Pri vysokom krvnom tlaku u pacienta (nad 200/120 mmHg) je potrebné ho znížiť, ale nie o viac ako 20% z pôvodných údajov. Treba mať na pamäti, že pri ischemickej mŕtvici (a to sa stáva oveľa častejšie hemoragické), prudký pokles tlaku môže zhoršiť ischémiu, čím sa zvýši rozsah lézie.

Ak chcete znížiť krvný tlak v prvý deň po zdvihnutí, je potrebné pristupovať opatrne a individuálne

 • Pri nízkom krvnom tlaku (systolický menej ako 100 mm Hg) je potrebná infúzna terapia, ako aj použitie vazopresorov. Objem injekčných roztokov (dextranov, HES) by nemal presiahnuť 500 ml, ako v prípade hemoragickej mŕtvice, rýchle zvýšenie BCC zvýši krvácanie.
 • Už v tejto fáze sú neuroprotektory predpísané: Actovegin, Mexidol, Semax, Cerebrolysin.

Pacienti s mozgovou príhodou sa musia naliehavo doručiť do nemocnice. Intenzívna liečba, ktorá sa začala v počiatočnom období ochorenia, zvyšuje možnosť obnovenia mozgových buniek postihnutých mozgovou príhodou.

Aká je najnebezpečnejšia mŕtvica?

Najväčšou hrozbou pre život pacienta je poškodenie neurónov cerebellum a mozgového kmeňa. Posledná anatomická forma zahŕňa medullu, most. Pri porážke týchto štruktúr sú charakteristické symptómy porúch reči a prehĺtania, často je ovplyvnená narušená koordinácia pohybov, dýchanie, srdcová aktivita a termoregulácia.

Cerebellum a mozgový kmeň zaberajú zadnú lebečnú kosť

Vývoj cievnej mozgovej príhody je pravdepodobný u mužov i žien. Táto podmienka je mimoriadne nebezpečná, pretože životné centrá sa často podieľajú na patologickom procese. Poranenie mozgu vo forme stonky často končí smrťou. Ak chcete zachrániť život pacienta a zlepšiť prognózu, môžete okamžite začať intenzívnu liečbu.

Liečba porúch cerebrálnej cirkulácie sa uskutočňuje v jednotke intenzívnej starostlivosti. Keď nastane hematóm v určenej oblasti, rovnako ako dislokácia mozgových štruktúr, je potrebná chirurgická intervencia. Metódy liečby tohto typu mŕtvice by mali byť zamerané na obnovenie práce stredísk zodpovedných za životné funkcie. To stabilizuje stav a zvyšuje šancu pacienta na prežitie. Dôsledky stonky mozgu môžu byť veľmi závažné až do bodu úplnej paralýzy a vývoja podmienok, ktoré sú nezlučiteľné so životom.

Liečba v nemocnici

Bojová mŕtvica v nemocnici zahŕňa dve oblasti:

 1. Nediferencovaná (základná) terapia. Jeho metódy sú aplikovateľné na všetky druhy mŕtvice a sú zamerané na stabilizáciu stavu pacienta, udržanie vitálnych funkcií, boj proti komplikáciám a sprievodným ochoreniam a vytváranie podmienok pre normálne fungovanie mozgových buniek.
 2. Špecifická liečba. Jeho úlohou je liečba, ktorá zohľadňuje charakteristiky určitého typu mŕtvice.

Nezabudnite na prevenciu komplikácií, recidivujúcu mozgovú príhodu a rehabilitáciu.

Nediferencovaná liečba

Nediferencovaná terapia nezávisí od charakteru mŕtvice

Liečba cievnej mozgovej príhody znamená odstránenie príčiny narušeného prietoku krvi v cievach mozgu, vytvorenie podmienok na obnovenie životaschopných neurónov a odstránenie komplikácií sprevádzajúcich túto chorobu. Základná terapia je rovnaká pre mužov a ženy a je predpisovaná bez ohľadu na typ mŕtvice:

 • Zabezpečenie primeraného okysličovania. Pacienti s respiračnými poruchami sa prenesú do mechanickej ventilácie.
 • Stabilizácia hemodynamických parametrov. Zahŕňa to korekciu krvného tlaku a kontraktilitu myokardu.
 • Na klinike so zvyšujúcim sa mozgovým edémom sú predpísané lieky na uľahčenie odstránenia tekutiny z tela (manitol, furosemid), ako aj hormonálne lieky (dexametazón). V závažných prípadoch môže byť potrebná chirurgická dekompresia.
 • Neuroprotekce. Predpísanie liekov, ako je Cerebrolysin, Piracetam, Glycín, Nimodipín, Pentoxifylín, pomáha zlepšiť dodávanie krvi do neurónov a zabrániť smrti stále životaschopných mozgových buniek.
 • Symptomatická liečba: použitie antiemetických liekov, antikonvulzíva.
 • Boj proti mŕtvici musí zahŕňať aj preventívne opatrenia. Výskyt komplikácií, ako je hlboká žilová trombóza dolných končatín, zápal pľúc, spálenie zhoršuje prognózu. Choroba v tomto prípade je závažnejšia, pravdepodobnosť nepriaznivých výsledkov sa zvyšuje.

Miesta, kde sa najčastejšie vytvárajú odlesky

Liečba mužov a žien postihnutých mŕtvicou zahŕňa súbor opatrení zameraných na obnovenie toku krvi v mozgových cievach a vytvorenie podmienok pre obnovenie životaschopných neurónov.

Vlastnosti liečby ischemickej cievnej mozgovej príhody

Mozgový infarkt sa vyvíja v dôsledku zastavenia prívodu krvi do jednej alebo druhej oblasti mozgu, čo vedie k vzniku oblasti nekrózy. Tento variant mŕtvice je častejšie hemoragický, postihujúci mužov aj ženy. Hlavnou úlohou terapie je obnovenie adekvátneho prietoku krvi, a preto antiagregačná liečba má veľký význam pri liečbe ischemickej cievnej mozgovej príhody.

Keď infarkt mozgu predpísaný liek, ktorý znižuje viskozitu krvi, môže zničiť krvné zrazeniny, blokovať lúmen krvných ciev a obnoviť krvný obeh. Ak sa ochorenie podarilo zachytiť v počiatočných štádiách vývoja, trombolýza s použitím tkanivového aktivátora plazminogénu prináša dobré výsledky. Heparín a warfarín sú predpísané ako antikoagulanciá, predpísané sú kyselina acetylsalicylová (ASA), klopidogrel a zvončeky antiagregátov. Príjem liekov by mal pokračovať aj počas hospitalizácie, ako aj po vyčerpaní pacienta. Zlatým štandardom protidoštičkovej terapie je ASA.

Pomoc pri hemoragickej mŕtvici

Hlavná metóda liečby krvácania v mozgu - chirurgia. Konzervatívna terapia je indikovaná v prípade nemožnosti alebo neúmyselnosti operácie. Okrem nerozlíšených metód je pri hemoragickej mŕtvici dôležité použitie hemostatických látok (dikinón), ako aj posilnenie stien krvných ciev (askorutín).

Operácia je indikovaná pre hematómy veľkých veľkostí, najmä tie, ktoré sa nachádzajú v oblasti životne dôležitých centier, ktoré podporujú dislokáciu alebo stláčanie mozgových štruktúr, ako aj v prípade prekážok cirkulácie mozgovomiechovej tekutiny. Aby sa zachránili životy, operácia by sa mala vykonať čo najskôr. Pravdepodobnosť opakovaných krvácaní v prvých dňoch ochorenia je však vysoká, takže operácia počas tohto časového obdobia je nevhodná.

Chirurgická liečba hemoragickej mŕtvice

Kontraindikácie pre chirurgickú intervenciu sú:

 • Kóma.
 • Staroba.
 • Závažná sprievodná patológia.

Vykonávanie operácií za prítomnosti týchto stavov je nebezpečné, je možné, že pacient zomrie počas výkonu operácie.

Trvanie liečby

Dĺžka pobytu pacienta v nemocnici v súlade s normami starostlivosti nie je zvyčajne dlhšia ako mesiac. V prípade pozitívnej dynamiky a neprítomnosti porušenia životne dôležitých funkcií môže byť obdobie liečby tri týždne. Následná starostlivosť, prevencia dlhodobých účinkov a recidivujúca mozgová príhoda, rehabilitácia pokračuje po návrate pacienta domov.

Pozrime sa na to

Zavedenie nových metód neuroimagingu zmenilo prístupy k diagnóze mŕtvice a transformovalo taktiku jej liečby.

ONMK - nebezpečná choroba, ktorá postihuje mužov i ženy a je charakterizovaná smrťou neurónov v dôsledku zhoršenia toku krvi v cievach mozgu. Najväčším nebezpečenstvom je výskyt stonku, pretože v tomto prípade sú často ovplyvnené centrá zodpovedné za životné funkcie.

Ako poraziť mŕtvicu? Moderné prístupy k liečbe zahŕňajú odstránenie príčiny ochorenia a jej symptómov, prevenciu a liečbu následkov a komplikácií, ako aj úplnú rehabilitáciu a prevenciu recidivujúcej cievnej mozgovej príhody. Implementácia celého komplexu opatrení zvyšuje šance na prežitie a zlepšuje prognózu.

Ischemická mozgová mŕtvica - čo to je, príznaky, účinky, liečba a prognóza života

Ischemická cievna mozgová príhoda je patologický proces, ktorý sa prejavuje ako blokáda (kŕče, krvné zrazeniny, embolizácia atď.) Mozgových ciev a vedie k porušeniu jeho plnej krvi. Plavidlá zostávajú nedotknuté.

Ide o závažnú patológiu, ktorej miera úmrtí dosahuje 20% všetkých prípadov, približne 50-60% po mŕtvici má vážne postihujúce následky a len niekoľko z nich dokáže prežiť mozgový infarkt bez zvyškových účinkov.

Čo je ischemická mozgová príhoda?

Ischemická mozgová príhoda je akútne porušenie cerebrálnej cirkulácie, čo je dôsledok nedostatku krvného zásobenia, sprevádzaného nekrózou mozgu. Ďalším názvom pre ischemickú mozgovú príhodu - "mozgový infarkt", taktiež odráža podstatu patogenézy v mozgu.

Slovo ischémia znamená nedostatok prívodu krvi v špecifickej, lokalizovanej oblasti ľudského tkaniva alebo orgánu. Zdvih je definovaný ako nedostatočný krvný obeh v mozgu. Ak sa v jednej z ciev vyskytne prasknutie cievy alebo ischémia, mozgové bunky umierajú.

Zničenie tkanív sa postupne objavuje vo vlnách a proces sa nezastaví ani po obnovení normálneho prietoku krvi. Preto je veľmi dôležité poskytnúť obeti lekársku pomoc včas a rehabilitovať pacienta. Jedným z aspektov terapie je zabrániť vzniku komplikácií po cerebrálnom ischemickom infarkte.

Vlastnosti vývoja v rôznych vekových kategóriách:

 • Pomalý vývoj ochorenia je typický pre starších ľudí s ťažkou sklerózou. Majú príznaky, ktoré sa objavia, a potom zmiznú do týždňa. Prerušenie cerebrálneho krvného obehu sa môže objaviť náhle alebo má krátke obdobie prekurzorov.
 • Náhly vývoj je charakteristický pre mladých ľudí kvôli cievnej embólii. Symptómy sa objavujú na pozadí fyzickej námahy, silného kašľa pri operáciách na pľúcach počas dekompresných operácií pod vodou.

klasifikácia

Mozgové artérie sú rozdelené do dvoch cievnych bazénov: vertebrobasilar a karotid. Údery vertebrobasilárneho povodia zahŕňajú lézie v zadných cerebrálnych a bazilárnych artériách. Keď je prietok krvi narušený v systéme prednej alebo strednej mozgovej tepny, hovorí o mŕtvici karotidového bazénu.

Na strane lézie môže byť ischemická porážka ľavá alebo pravostranná.

Existuje klasifikácia podľa lézie:

 • Prechodný ischemický záchvat (TIA). Malá oblasť mozgu je ovplyvnená. Príznaky zmiznú do 24 hodín.
 • Malé obnovenie funkcií sa uskutoční do 21 dní.
 • Ischemická mozgová príhoda je progresívna - charakterizuje ju postupný vývoj súčasných ohniskových a mozgových príznakov, ku ktorým môže dôjsť v priebehu niekoľkých hodín alebo dní. Obnovenie funkcií po tom, ako k tomu dôjde v neúplnom objeme - pacient spravidla má niektoré neurologické príznaky minimálneho prejavu;
 • Celková (t.j. dokončená) ischemická mŕtvica implikuje mozgový infarkt s skutočným neúplným alebo stabilne regresujúcim deficitom.

Klasifikácia ischemickej cievnej mozgovej príhody má nasledujúce typy patológie:

 1. Aterotrombotiká sa zvyčajne vyskytujú počas nočného spánku. Môže sa vyvinúť pomaly a ovplyvňuje veľké a stredné cievy tým, že blokuje pohyb krvi s cholesterolovými plakmi.
 2. Kardioembolická forma. Začína to náhle. Najčastejšie sa vyskytuje v oblasti prívodu krvi do strednej tepny mozgu. Veľkosť lézie môže byť stredná alebo veľká.
 3. Lacunárna forma ischemickej cievnej mozgovej príhody. Malé perforované tepny sú ovplyvnené. Zdvih mozgu nie je okamžite vyvinutý. Rozmery lézií nepresahujú 15 mm.
 4. Ischemický typ spôsobený vzácnymi poruchami je ťažšie diagnostikovať. Príčinou mozgového infarktu môže byť zvýšené zrážanie krvi, patologické zmeny v stenách krvných ciev atď.
 5. Ischemické poškodenie mozgu nemusí mať príčiny. Táto podmienka sa vyznačuje buď prítomnosťou niekoľkých dôvodov vývoja ischemického poškodenia mozgu alebo nedostatočnou príležitosťou na určenie príčiny patológie.

Existuje tiež niekoľko období ischemickej cievnej mozgovej príhody:

 • najakútnejším obdobím sú prvé 3 dni. Z týchto prvých troch hodín sa podala definícia "terapeutického okienka", keď existuje možnosť použitia trombolytických liekov na systémové podávanie. V prípade regresie symptómov sa počas prvého dňa diagnostikuje prechodný ischemický záchvat;
 • akútne obdobie - až 4 týždne;
 • skoršie obdobie zotavenia - až šesť mesiacov;
 • oneskorené obdobie zotavenia - do 2 rokov;
 • doba zostatkových účinkov - po 2 rokoch.

dôvody

Východiskovým faktorom vzniku ischemickej cievnej mozgovej príhody je zastavenie prietoku krvi do určitej oblasti mozgu v dôsledku zhoršených prítokových artérií alebo zmien hemodynamiky, čo je jej zásadný rozdiel od hemoragickej cievnej mozgovej príhody pri pretrhnutí cievy a krvácaniu.

Tieto zdravotné štatistiky sú alarmujúce: tretina pacientov zomiera na ischemickú mozgovú príhodu v akútnom období, 40% objaví rozsiahly mozgový infarkt, 8 z desiatich ľudí zostáva hlboko postihnutých.

Problémom môže byť aj:

 • Srdcové chyby a krvné cievy;
 • Aneuryzma aorty;
 • koronárne arteriálne ochorenia;
 • Pokročilý vek;
 • Hormonálna antikoncepcia;
 • Jednostranné bolesti hlavy (migréna);
 • Zlé návyky;
 • Diabetes mellitus;
 • Zvýšená viskozita krvi;
 • Použitie trans-tukov.

Ak sa súčasne skombinuje niekoľko faktorov, je to vážny dôvod, prečo sa obávať svojho zdravia, byť mimoriadne pozorný a poznať najmenšie príznaky patológie.

U žien do 30 rokov a po 80 rokoch je riziko ischemickej cievnej mozgovej príhody významne vyššie ako u mužov rovnakého veku a od 30 do 80 rokov majú muži viac príčin vzniku mŕtvice. Toto tvrdenie sa týka rôznych vekových skupín, rodových skupín, ktoré nemajú chronické ochorenia v minulosti, bolo preukázané, že ovplyvňujú krvný obeh mozgu. Viacerí vedci preukázali vysokú rodinnú predispozíciu na infarkty mozgu.

Symptómy ischemickej mozgovej mŕtvice

Známky akútneho porušenia cerebrálneho obehu sú dôvodom pre to, aby osoba vyhľadala lekársku pomoc.

Určte príbuzných pacienta podľa jeho vzhľadu, správania, reakcie na podráždenie:

 • poruchy vedomia (od miernej retardácie až po kómu);
 • zníženie / strata citlivosti častí tela na bolesť;
 • zníženie / stratu motora, funkcie hlasu;
 • bolesť hlavy, vracanie.

Cholesterolový plak a trombus blokujú artériu pri ischemickej mŕtvici

Všeobecné mozgové symptómy ischemickej mozgovej príhody, ktoré môžu byť prezentované nasledovne, pomôžu podozriviť sa z akútnej vaskulárnej patológie a budú samozrejme závisieť od postihnutej oblasti a závažnosti ochorenia:

 • Často dochádza k strate vedomia, niekedy s krátkodobými kŕčmi;
 • Bolesť hlavy, bolesť v očiach a najmä pri pohybe očných lôpt;
 • Ohromený a dezorientovaný priestor;
 • Nevoľnosť a zvracanie.

Pri rozsiahlej ischemickej mozgovej príhode na pravej hemisfére mozgu sa pozoruje nasledujúci obraz:

 • čiastočné poškodenie pamäte. V tejto reči, ktorú spravuje ľavá hemisféra, môže byť normálna. Z tohto dôvodu môže byť diagnostika problému veľmi ťažké;
 • necitlivosť a paralýza tela sa dotýka výlučne ľavej strany;
 • tvárové svaly tváre budú paralyzované a na ľavej strane by nemali citlivosť;
 • duševný stav pacienta bude sprevádzaný letargiou a depresiou.

Nasledujúce príznaky sú charakteristické pre ľavostranný zdvih:

 • paralýza pravej strany tela rôznej závažnosti;
 • porušenie citlivosti na pravej strane tela;
 • poškodenie zraku, sluch, vôňu, až do úplnej straty schopnosti vnímať zodpovedajúce podnety. Pri ťažkých léziách môže porucha zablokovať obe strany;
 • nerovnováha a rovnováha pohybu;
 • poruchy reči.

V závislosti od stupňa porušenia cerebrálneho krvného obehu sú možné nasledujúce možnosti pre manifestáciu cievnej mozgovej príhody:

 • akútny nástup: rýchly výskyt neurologických symptómov a nedostatku, pacient môže jasne indikovať čas nástupu ochorenia. Takýto priebeh je charakteristický pre embolický variant mŕtvice (prítomnosť pacienta s fibriláciou predsiení);
 • zvlnený princíp: príznaky lézie blikajú, postupne sa zvyšujú v čase;
 • nádorový nástup: ischémia sa dlhodobo zvyšuje, čo ovplyvňuje veľké cievy mozgu, čo v konečnom dôsledku vedie k vyvinutému mŕtvolu s veľkým zameraním poškodenia mozgového tkaniva.

Znepokojujúce príznaky ischemickej cievnej mozgovej príhody:

 • náhlá necitlivosť končatín alebo akejkoľvek inej časti tela;
 • strata kontroly nad jeho telom - človek nedokáže pochopiť, čo sa s ním deje, kde je;
 • poruchy reči (nekoherentné slová, obeť nechápe reč, ktorá mu bola adresovaná);
 • rozmazané videnie, dvojité videnie, strata zraku;
 • skrútená tvár, klesanie rohov v ústach, ak sa žiada, aby sa obeť usmievala - zlyhá;
 • paralýza akejkoľvek končatiny - nie je možné zdvihnúť ani presunúť jednu ruku alebo nohu;
 • keď jazyk vyčnieva z úst, odchyľuje sa od stredu k boku;
 • mozgové poruchy - strata vedomia, kŕče, nevoľnosť, vracanie, bolesť hlavy.

Pre pacientov je prognóza ochorenia veľmi dôležitá, pretože následky mŕtvice nevyhnutne ovplyvňujú životnú úroveň a výkonnosť človeka. Vo väčšine prípadov majú pacienti pretrvávajúce neurologické poruchy, ako sú vestibulárne poruchy, zmeny v reči a paralýza.

Dôsledky pre chelvovec

Dôsledky ischemickej mŕtvice sú priamo závislé od veľkosti postihnutej oblasti mozgu a včasnosti starostlivosti. Ak je pomoc poskytovaná včas a predpísaná primeraná liečba, je možné obnoviť funkciu alebo aspoň čiastočne. Niekedy sa napriek predpísanej liečbe príznaky zvyšujú, čo môže viesť k vážnym následkom.

Rozlišujeme nasledujúce typy komplikácií:

 • infekčné komplikácie (vyskytujú sa v dôsledku dlhšieho pobytu v polohe lebky v komplexe pridaním infekcie, čo vedie k infekciám močového systému, zápalu pľúc, spánkom atď.);
 • hlboká žilová trombóza dolnej končatiny;
 • pľúcny tromboembolizmus;
 • opuch mozgu;
 • kognitívne poruchy;
 • porušenie defekácie, močenie;
 • epilepsia (vyvíja sa približne v 20% prípadov);
 • porucha motora (jednostranná, bilaterálna), silná slabosť a ochrnutie;
 • duševné poruchy (zmena nálady, podráždenosť, depresia atď.);
 • syndróm bolesti.

Dôsledky s rôznym poškodením mozgu: pravá a ľavá strana

Ľavá a pravá hemisféra ľudského mozgu

Dôsledky ischemickej cievnej mozgovej príhody na pravej strane mozgu. Okrem obvyklých porúch mozgovej príhody, asymetrie tváre, hypertonu na ľavej strane (zvrátený kútik pery), splošteného nasolabiálneho záhybu vpravo, paralýzy a parézy ľavej časti tela, existujú aj ďalšie znaky.

 • Strata pamäti pri nedávnych udalostiach, so zachovanými spomienkami na vzdialenú minulosť (napríklad z detstva).
 • Znepokojená koncentrácia pozornosti.
 • Zníženie reči.

Dôsledky ischemickej mozgovej príhody ľavej strany:

 • Vyjadrené mentálne abnormality - pacient nie je orientovaný v čase a priestore, nerozpozná milované osoby, funkcia je postavená ako zdravá osoba.

Najčastejšie príčiny smrti ischemickej cievnej mozgovej príhody počas prvého týždňa sú:

 • cerebrálny edém a dislokácia centra nekrózy mozgového kmeňa s poškodením dýchacích a kardiovaskulárnych centier, rozvoj kómy;
 • hemoragická transformácia mozgového infarktu s tvorbou sekundárneho krvácania;
 • sekundárna ischémia mozgového kmeňa s tvorbou infekčných ohniskov.

diagnostika

Včasná a presná diagnóza tejto choroby nám umožňuje poskytnúť náležitú pomoc v najakútnejšom období, začať primeranú liečbu a predchádzať závažným komplikáciám vrátane smrti.

Základné diagnostické metódy:

 1. Pri zhromažďovaní anamnézy je potrebné rozhodnúť o nástupe porúch cerebrálnej cirkulácie, určiť postupnosť a rýchlosť progresie týchto alebo iných symptómov. Náhly nástup neurologických príznakov je typický pre ischemickú mozgovú príhodu.
 2. Okrem toho by sa mala venovať pozornosť možným rizikovým faktorom pri ischemickej mozgovej príhode (diabetes mellitus, arteriálna hypertenzia, atriálna fibrilácia, ateroskleróza, hypercholesterolémia atď.),
 3. Laboratórne testy - biochemická analýza krvi, lipidové spektrum, koagulogram.
 4. Meranie krvného tlaku. EKG. MRI alebo CT mozgu môže určiť polohu lézie, jeho veľkosť a trvanie jej vzniku.
 5. V prípade potreby sa vykoná CT angiografia na identifikáciu presného miesta oklúzie cievy.

liečba

Ak je podozrenie na ischemickú cievnu mozgovú príhodu, pacient by mal byť hospitalizovaný v špecializovaných jednotkách. V prípade, že trvanie ochorenia je kratšie ako 6 hodín - na jednotke intenzívnej starostlivosti v tých istých oddeleniach. Doprava by sa mala vykonávať len vtedy, keď je hlavica pacienta zvýšená na 30 stupňov.

Veľmi dôležitým aspektom pri výbere metódy liečby je diferenciácia ischemickej a hemoragickej mŕtvice.

CT scan alebo MRI môže najlepšie pomôcť, iba tieto výskumné metódy poskytujú presné údaje o type mŕtvice. Pri absencii v nemocnici doktor vyhodnotí množstvo klinických syndrómov, vývoj ochorenia a množstvo ďalších diagnostických metód, napríklad lumbálnej punkcie, sa môže použiť na stanovenie presnej diagnózy.

Ak má pacient šťastie a lekár dokáže diagnostikovať mŕtvicu v prvých 60 minútach vývoja symptómov, potom bude predpísaná trombolytická liečba na rozpustenie krvnej zrazeniny, ktorá spôsobila cievnu mozgovú príhodu a obnovenie normálneho prietoku krvi v postihnutej cieve.

V tomto prípade budú účinky ischemickej cievnej mozgovej príhody pre pacienta minimálne a začne sa rýchlo zotavovať, jeho telesné funkcie sa začnú vrátiť do normálu.

Základná liečba zahŕňa činnosti, ktoré zabezpečujú udržanie vitálnych funkcií a prevenciu somatických ochorení, a to:

 1. Normalizácia vonkajšej respiračnej funkcie;
 2. Udržiavanie kardiovaskulárneho systému s korekciou krvného tlaku;
 3. Regulácia homeostázy (bilancia voda-sol, acidobázická rovnováha, hladina glukózy);
 4. Udržiavanie telesnej teploty pacienta, ktorá by nemala prekročiť 37,5 stupňov;
 5. Zníženie opuchov mozgu;
 6. Symptomatická liečba v závislosti od klinických prejavov;
 7. Prevencia pneumónie, uroinfekcie, vredy, trombóza dolných končatín a pľúcna embólia (pľúcna embólia), zlomeniny končatín a peptické vredy žalúdka a čriev.

V priebehu 3-6 hodín od začiatku cievnej mozgovej príhody je možná lekárska trombolýza. S úspešným vylúčením krvnej zrazeniny je možné obnoviť fungovanie životaschopných buniek nachádzajúcich sa v zóne tzv. Štýlu mŕtvice. Najbežnejšie trombolytické liečivo je Aktilize.

Riedenie trombu vyvolané liekmi má veľa kontraindikácií a je spojené s rizikom krvácania vrátane krvácania z mozgu a vývoja hemoragickej mozgovej príhody.

Hlavné lieky na liečbu ischemickej cievnej mozgovej príhody sú:

 • Antikoagulanciá - heparín, fragmín, nadroparín.
 • Riedidlá krvi - aspirín, kardiomagnyl.
 • Vasoaktívne lieky - pentoxifylín, vinpocetín, trental, sermion.
 • Antidoštičkové látky - Plavix, tiklid.
 • Angioprotektory - etamzilát, predajc.
 • Neurotrofia - piracetam, cerebrolyzín, nootropín, glycín.
 • Antioxidanty - vitamín E, vitamín C, mildronát.

Liečba ischemickej cievnej mozgovej príhody na pravej strane sa nelíši od liečby ľavej strany, ale v terapii by mal existovať individuálny prístup a rôzne kombinácie liekov, ktoré predpisuje len lekár.

rehabilitácia

Rehabilitácia po ischemickej mozgovej príhode zahŕňa súbor opatrení zameraných na návrat pacienta do bežného života. Na tento účel platí:

 • špeciálne prípravky
 • pacienti sú predpísaní strava jedlo,
 • Cvičenie,
 • masáže,
 • liečba bahnom
 • rôzne fyzioterapia.

Speechoví terapeuti a neurologickí odborníci, ktorí pomáhajú obnoviť funkciu reči pacienta pracujú s ľuďmi, ktorí mali ischemický záchvat.

Doba trvania, ako aj typy opatrení na obnovu, určuje lekár.

Prognóza života po ischemickej mŕtvici

Hlavnými faktormi ovplyvňujúcimi prognózu sú vek pacienta, poloha lézie, príčiny trombózy, forma patológie a počiatočná závažnosť poruchy. Výsledok situácie bude ovplyvnený včasnosťou lekárskej starostlivosti v nemocnici, primeranosťou predpisov, prítomnosťou chronických ochorení, duševnými poruchami, doplnením komplikácií neurologického typu, oneskorenou rehabilitáciou a recidivujúcou mozgovou príhodou.

Prognóza týkajúca sa stupňa obnovy poškodených funkcií sa zhoršuje:

 • s rozsiahlymi kmeňovými a hemisferickými infarktmi s pretrvávajúcou parézou a paralýzou, zhoršenou koordináciou pohybu, prehĺtaním a rečou;
 • v ťažkom stave všeobecnej hemodynamiky pri kardiovaskulárnych ochoreniach v štádiu dekompenzácie;
 • s obmedzenými možnosťami kolaterálneho obehu v dôsledku porážky oboch cievnych bazénov.

Prognóza obnovy sa zlepšuje:

 • s obmedzeným infarktom mozgu;
 • u mladých pacientov;
 • v uspokojivom stave srdca a krvných ciev;
 • s porážkou jednej extrakraniálnej nádoby.

Charakteristické predpovede pre ischemickú mŕtvicu

 1. Priaznivý výhľad. Po porážke stratí niektoré funkcie. Ale vďaka dobre definovanej rehabilitácii a včasnosti primárnej starostlivosti sa stratené funkcie postupne obnovujú.
 2. Priemer. Nie úplne priaznivá predpoveď môže byť spojená s ďalšími sprievodnými ochoreniami (diabetes, gastrointestinálna dysfunkcia, pneumónia). Preto je možné pozorovať, potom zlepšiť, potom zhoršiť stav človeka.
 3. Nepriaznivá prognóza života. Poškodenie mozgu sa vyskytuje vo veľkej oblasti. Nevylučuje možnosť recidívy, ktorá končí smrťou.

Nemalo by sa zabúdať, že prognóza rozsiahlej ischemickej cievnej mozgovej príhody v pravej hemisfére mozgu môže byť v každom jednotlivom prípade odlišná. Je potrebné vziať do úvahy viacero faktorov: rozsah rozsahu poškodenia tkaniva, prítomnosť alebo neprítomnosť iných ochorení a celková odolnosť tela voči chorobám.

Úmrtnosť z ischemickej mŕtvice je 1,23 prípadov na 1000 ľudí ročne. Približne 25% pacientov zomrie v prvom mesiaci. Treba poznamenať, že čím výraznejší je neurologický deficit v prvom mesiaci choroby, tým menšia je šanca na obnovu kvality života. V priebehu 5 rokov sa pozoruje relaps z ischemickej mozgovej príhody u tretiny pacientov.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Ďalší akord v srdci dieťaťa a dospelého: príčiny a liečba

Z tohto článku sa dozviete o takýchto anomáliách vývoja ako o ďalšom akord v srdci dieťaťa a či je to u dospelých. Ako závažné je to, ako sa môže prejaviť ochorenie.

Rozšírenie ľavej srdcovej komory srdca: čo to je, znaky, diagnóza a liečba

Myokard je najdôležitejšou svalovou vrstvou srdca. Je tvorená špeciálnymi bunkami - kardiomyocyty. Toto tkanivo je v predsieni a komorách, ale je zmenšené iným spôsobom.

Znížená hodnota ESR

Diagnóza patológie začína krvným testom. Definícia ESR je jej neoddeliteľnou súčasťou.Údaje o rýchlosti sedimentácie erytrocytov dávajú predstavu o tom, do akej miery ide ochorenie a pomáhajú mapovať spôsoby ďalšieho lekárskeho zákroku.

To, čo odlišuje cerebrálne vaskulárne REG medzi ostatnými štúdiami, je proces a dekódovanie reoencefalografie

Kvalita nášho života závisí od mnohých nuánov stavu tela. Jedna z nich je práca nášho mozgu.

Čo zvyšuje ESR v krvi?

Rýchlosť sedimentácie erytrocytov (ESR) je ukazovateľ, ktorý je stále dôležitý pre diagnózu organizmu. Definícia ESR sa aktívne používa na diagnostiku dospelých a detí. Takáto analýza sa odporúča užívať raz ročne a vo veku - raz za šesť mesiacov.

MCV krv

Výsledky všeobecného krvného testu naznačujú zloženie krvi a ďalšie indikátory, ktoré možno považovať za symptómy patológie alebo jej neprítomnosti. Veľká pozornosť sa venuje erytrocytom - červeným krvinkám, ktoré prenášajú kyslík a živiny v tele.