Mnoho ľudí na svete zomrie mozgovou mozgovou príhodou, patrí do kómy. Čo robiť, ak osoba trpí touto chorobou? Ako vyliečiť mozgovú mozgovú príhodu, ako odstrániť dôsledky a čo je prevencia? Viac informácií o tom, pretože bez rehabilitácie po mŕtvici je možné recidíva.

Liečba mozgovej mŕtvice

Ako liečiť cerebrálnu mozgovú príhodu? Po prvé, lekári sa snažia rôznymi spôsobmi odstrániť následky náhleho krvného obehu v oblasti mozgu. Bohužiaľ, často u pacientov s porušením muskuloskeletálneho systému. Pomôcť im môže byť terapeutická gymnastika, liečba v sanatóriu, vodné procedúry, simulátory, masérky. Požadované špeciálne lieky na zlepšenie cerebrálneho obehu. Po druhé, predchádzanie opätovnému útoku.

ischemická

Ide o ochorenie, pri ktorom dochádza k porušeniu prietoku krvi do mozgu, k poškodeniu nervových buniek v dôsledku nedostatku krvi. Liečba ischemickej cievnej mozgovej príhody v akútnom období sa má vykonávať iba v nemocnici. Výsledok ochorenia závisí od toho, ako rýchlo sa človek dostane do nemocnice. U ľudí, ktorí mali lacunárny záchvat, liečba po mozgovej príhode zahŕňa základnú a diferencovanú liečbu. Prvá sa vždy vykonáva, bez ohľadu na príčiny choroby, druhá je určená svojou povahou. Liečba zahŕňa:

 • užívanie vazoaktívnych, antimikrobiálnych liekov;
 • použitie blokátorov, ACE inhibítorov, diuretík;
 • antihypertenzívna liečba;
 • korekcia metabolických porúch;
 • terapeutické cvičenia.

hemoragická

Veľmi závažný typ mozgovej príhody, ktorý sa vyznačuje roztrhnutím krvných ciev a cerebrálnym krvácaním. Rozvíja sa v priebehu niekoľkých minút: konať, rýchlo sa liečiť. V opačnom prípade sú prognózy nepriaznivé - až 75% ľudí zostáva zdravotne postihnutých. Lekári navrhujú liečbu takejto cievnej mozgovej príhody nasledujúcimi spôsobmi:

 • chirurgická liečba;
 • intravenózne podávanie kmeňových buniek;
 • neuroprotekce;
 • užívanie antioxidantov, vazoaktívnych liečiv, osmotických diuretík, prípravkov vápnika;
 • antifibrinolytická liečba;
 • vdychovanie kyslíka parou alkoholu;
 • fyzikálna liečba;
 • fyzioterapia.

microstroke

Ide o nekrózu mozgového tkaniva v dôsledku krvnej zrazeniny alebo zúženia malej cievy. Výživa mozgu sa nezhoršuje mikroskopom, tkanivá nepodliehajú nekrotickým zmenám. Na obnovenie krvného obehu používajú lekári: antikoagulanciá, trombolytiká, neuroprotektory, vazoaktívne lieky, dezagreganty. Na zotavenie pacient potrebuje dýchacie cvičenia, fyzioterapiu, strave, fyzickú terapiu. Okrem toho môžete liečiť ľudové prostriedky.

Liečba mŕtvice

Choroba je špecifická, jednoducho neexistuje žiadna liečba. Existujú lieky po nástupu cievnej mozgovej príhody, ktoré pomáhajú zmierňovať dôsledky a liečiť komplikácie. Ak sa útok práve začína, lekári používajú lieky na zníženie zrážania krvi (trombolytiká), znižujú opuch mozgu. Keď je stav pacienta stabilizovaný, liečia sa liekmi, ktoré zlepšujú stav. Môže ísť o antispazmické, antihypertenzívne, vazotonické, dekongestanty. Výborné výsledky poskytujú liečbu kyslíkom, antioxidantmi.

Vasoaktívne lieky

Úplná liečba mŕtvice nie je možná bez užívania liekov v tejto skupine. Na zvýšenie zásobovania krvou v ischemickej oblasti sú potrebné vazoaktívne lieky. Jeden nápravný prostriedok je vždy priradený: kombinácia niekoľkých nevytvára a neprináša výsledky. Čo sa používa pri mŕtvici:

 1. CAVINTON. Keď vstúpi do krvi, liek okamžite prechádza do mozgu, lieči postihnutú oblasť, postihuje cievy a zvyšuje krvný obeh. Výsledkom je zlepšené metabolické procesy. Kavinton sa ponúka vo forme tabliet, roztokov na injekciu.
 2. Vinpocetín. Rozširuje krvné cievy mozgu, zlepšuje vlastnosti krvi, podporuje dodávanie kyslíka do postihnutých oblastí. Nemení krvný tlak, nezvyšuje srdcovú frekvenciu. Zavedená intravenózne.

antiagregačné lieky

Používa sa na zníženie viskozity krvi, zlepšenie jeho pohybu cez cievy, normalizácia prívodu krvi do mozgu. Spravidla sa predpisujú, ak pacient už mal ischemické záchvaty. Antiplateľové lieky sú predpísané v prvých hodinách útoku. Zoznam štandardných metód liečby cievnej mozgovej príhody zahŕňa:

 1. Dipyridamol. Liečba cievnej mozgovej príhody sa liečia vďaka zlepšeniu mikrocirkulácie, inhibícii krvných zrazenín, znižovaniu krvného tlaku, zisteniu nefunkčného vaskulárneho zábrany.
 2. Aspirin. Vďaka nemu sa zvyšuje schopnosť krvi rozpúšťať fibrínové vlákna a krváca. Priraďte 160-325 mg / deň počas prvých 2 dní po nástupe hlavných príznakov ochorenia.

Lieky z krvného zrážania

Antikoagulanciá sú vo väčšine prípadov nevyhnutné, pretože zabraňujú venóznemu tromboembolizmu, zabraňujú výskytu fibrínových vlákien a podporujú zastavenie rastu vzniknutých krvných zrazenín. Existujú priame (rýchle účinky) a nepriame (dlhodobé). Prvá skupina zahŕňa Heparin, druhá - Sinkumar, Neodikumarin. Viac o nich:

 1. Heparín. Prostriedok na inhibíciu procesu zrážania krvi, ktorý blokuje biosyntézu trombínu. Jeho príjem výrazne pomáha zlepšiť koronárny prietok krvi, aktivovať fibrinolytické vlastnosti krvi. Heparín pôsobí stručne, jeho účinok trvá nie viac ako 5 hodín. Účinnejšie pri podávaní intravenózne.
 2. Sinkumar. Po prijatí sa začne konať po 1-2 dňoch, má vlastnosť akumulácie. Prvý deň sa predpíše dávka 8-16 mg, druhá 4-12 mg, v treťom prípade 6 mg. Vezmite raz.

Lieky na zlepšenie cerebrálneho obehu

Táto skupina liekov je zameraná na dilatáciu ciev mozgu. Po aplikácii sa normalizuje prietok krvi do neurónov, eliminuje sa hypoxia mozgových buniek, aktivujú sa metabolické procesy. V mozgovej príhode sa úspešne používajú antagonisty vápnika (Cordipin, Odalat, Plendil, Anipamil, Calan a ďalší). Všetky z nich majú systémový vplyv na telo, preto sú vymenovaní po vyšetrení pacienta.

Starostlivosť o pacientov po mŕtvici

Hore ste sa naučili, ako liečiť mŕtvicu. Keď je pacient prepustený z nemocnice, potrebuje pomoc svojej rodiny, najmä ak je pohyb narušený a dochádza k paralýze. Je nevyhnutné, aby ležiaci pacienti robili masáže každé 3-4 hodiny, aby poskytli komplex cvičebnej terapie. Možno ho budete musieť nakŕmiť, pomôcť mu ísť na toaletu. Odporúčania pre starostlivosť po mŕtvici:

 1. Každých 2-3 hodiny musí byť osoba, ktorá utrpela cievnu mozgovú príhodu, otočená, aby sa zabránilo oparu.
 2. Každý deň je dôležité, aby ste pleť vyčistila dezinfekčným roztokom.
 3. Je potrebné prijať opatrenia na prevenciu kožných ochorení.
 4. V miestnosti, kde leží pacient, je potrebné udržiavať chladnú teplotu.
 5. Podávajte, zdvihnite hlavu alebo pohodlne sedia.
 6. Sledujte prácu čreva, ak je to potrebné, urobte klystýr.
 7. Ak sa pozoruje slinenie z ochrnutých polovíc úst, je potrebné zabezpečiť, aby bola tvár suchá, mazať pokožku ochranným krémom.
 8. Pri prvých príznakoch žilovej trombózy (na paralyzovanej strane sa objavuje edém), zápal pľúc (silná bolesť boku, horúčka), musíte kontaktovať lekára.

Ako liečiť mŕtvicu doma

Po stenách nemocnice musí pacient dodržiavať všetky predpisy lekára, postupovať podľa špeciálnej stravy, vykonávať akupunktúru. Môžu sa vyskytnúť kŕče, bolesť, závrat a každý symptóm sa bude musieť liečiť oddelene, napríklad použitím metód tradičného lekárstva. To všetko neznamená zrušenie predpísaných liekov. Ako liečiť ľudské mozgové príhody?

Môžete použiť niektoré liečivé byliny. Pozrite sa na niekoľko receptov:

 1. Odoberte sušený koreň Maryin (2 lyžičky), pridajte do nej vriacu vodu (200 g). Nechajte v 5 hod. Piť denne 2 polievkové lyžice. lžíce 3 krát.
 2. Zmiešajte 50 g drveného Sophora japonského imela, pridajte pol litra vodky, trvá mesiac.
 3. Zbierajte borovicové šišky v lete, nakrájajte ich a nalejte vodku na ne. Uchovávajte na tmavom mieste a začnite používať po 14 dňoch. Pijte každé ráno, 1 lyžica. lyžička 6-7 mesiacov.

Drogová terapia pre mŕtvicu

Mŕtvica sa vyvíja v dôsledku akútnej cerebrovaskulárnej nedostatočnosti. Je ischemická a hemoragická. Liečba mozgovej mŕtvice v akútnom období sa vykonáva na klinike neurologickej nemocnice Yusupovskogo. Lekári vykonávajú komplexnú terapiu s modernými liekmi, ktoré majú vysokú účinnosť a minimálne vedľajšie účinky.

V rehabilitačnej klinike nemocnice Yusupov pacienti po mŕtvici obnovia stratené alebo znížené funkcie. Tím neurologov, kardiológov, rehabilitológov a fyzioterapeutov využíva moderné techniky na skrátenie času rehabilitácie. Liečba mozgovej cievnej mozgovej príhody s ľudskými liekmi je prijateľná iba ako adjuvantná liečba.

Neurológovia v nemocnici Yusupov začínajú liečiť mŕtvicu ihneď po vstupe pacienta do neurologickej kliniky. Ak ho začnete od prvých hodín ochorenia a uskutočníte skorú rehabilitáciu pacienta, pravdepodobne sa zníži pravdepodobnosť poškodenia životných funkcií a stupeň invalidity. Nediferencovaná terapia ischemickej cievnej mozgovej príhody podporuje základné vitálne funkcie tela. Zahŕňa:

 • zabezpečenie dostatočného dýchania;
 • udržiavanie adekvátneho prekrvenia;
 • zníženie opuchu mozgu;
 • kontrola a korekcia porúch vody a elektrolytov;
 • prevenciu a liečbu pľúcnej embólie a pneumónie.

Vzhľadom na to, že 70% ischemických mozgových príhod je spôsobených trombózou alebo tromboembolizmom cerebrálnych artérií, pacienti, ktorí boli prijatí do nemocnice do 3 až 6 hodín od nástupu ochorenia, neurologisti Yusupovskej nemocnice dostávajú trombolytickú liečbu ako diferenciálnu liečbu. Na prevenciu ďalších krvných zrazenín a reembolizmu sú predpísané priame antikoagulanciá (heparín sodný, supraparín vápnika, enoxaparín sodný) a protidoštičkové látky (lieky, ktoré inhibujú lepenie doštičiek). Aby sa zabránilo smrti životaschopných neurónov umiestnených vedľa ischemického zaostrenia, prípravky sa používajú na zlepšenie funkcie nervových buniek a dodávania krvi do nervového tkaniva.

Pacienti s hemoragickou mozgovou príhodou, s cieľom znížiť riziko opätovného krvácania, znížiť opuch mozgu a udržať potrebnú úroveň krvného zásobenia mozgu, neurológovia vykonávajú činnosti zamerané na stabilizáciu krvného tlaku. Pri prebytku systolického tlaku 180 mm hg. a diastolický 105 mm Hg. je predpísaná symptomatická antihypertenzívna liečba (alfa, beta-blokátor labetalol a ACE inhibítory captopril a enalaprilát). Taktiež pre zavedenie nitroglycerínu cez kožu aplikujte prípravok na glyceryltrinitrát a nitroplast. Neprijateľné liečenie mŕtvice v akútnom období ľudových liekov. Dokonca aj najefektívnejšie z hľadiska liečiv a bylín ľudových liečiteľov neprinesie významné výhody.

Liečba účinkov mozgových prírodných liekov

Po mŕtvici majú pacienti stále jednostranné pohybové poruchy vo forme hemiparézy a hemiparitídy, poruchy reči a zraku, senzorické poruchy, dysfágiu (poruchu prehĺtania). Špecialisti nemocnice Yusupov začínajú pracovať na obnovení stratených funkcií u pacientov od prvých dní vstupu do kliniky. Zabraňuje tak vzniku tuhosti kĺbov a aktivuje neuróny okolo patologického zamerania.

Liečba účinkov mŕtvice sa vykonáva v klinickej rehabilitačnej nemocnici Yusupovskoy. Rehabilitačné terapeutky používajú mechanické a robotické simulátory, vykonávajú rôzne inovatívne typy masáže, používajú akupunktúru. Okrem liečby s pozíciou, ktorá bráni vývoju predčasných kontraktov a normalizuje stretch reflex a denné pasívne a pasívne aktívne cvičenia s pomalým tempom, sa používajú špeciálne prístroje na zabránenie vzniku kontrakcií, zníženie hyperaktivity stretchových reflexov a zlepšenie kontroly funkcie motora. Ľudské lieky po zdvihu, lekári neodporúčajú použitie.

Na klinike rehabilitačnej nemocnice v Yusupove sa kinesitherapy používa na liečbu pacientov po mozgovej príhode, formou liečebnej gymnastiky vrátane liečby postoja, aktívnych a pasívnych pohybov a neurofyziologických techník, pri ktorých je cvičebný program založený na neuromuskulárnych "rekvalifikačných" programoch. Fyzioterapeuti nemocnice Yusupov používajú procedúry na rehabilitáciu pacientov po cievnej mozgovej príhode zameranej na zníženie svalového kŕče. Ak chcete trénovať chôdzu na bežiacom páse, používajú sa špeciálne pásy, ktoré umožňujú čiastočne znížiť telesnú hmotnosť pacienta. Počas trvania sa neustále monitorovanie krvného tlaku a frekvencie pulzu vykonáva pomocou počítačových programov.

Liečitelia ponúkajú nasledujúce liečenie po mozgovej príhode s ľudovými prostriedkami:

 • nakrájame polovicu citrónu, jemne nakrájame a miešame s ihličnatým vývarom. Predložte odvar, aby ste pacientovi poskytli pol hodiny sklenku hodinu pred jedlom dvakrát denne ako antioxidant;
 • stlačená tráva šťava palina zmiešaná s medom na polovicu, dať čajovú lyžičku, ale nie viac ako 6 gramov naraz. Obnovuje duševné schopnosti a má utišujúci účinok;
 • 1 polievková lyžica. jemne nasekané bylinkové rastliny nalijeme pohár vriacej vody. Trvať 15 minút a podajte ako liek pacientovi po zdvihnutí 2 lyžice. dvakrát denne pred jedlom.

Z paralýzy, ktorá sa vyvinula po mŕtvici, podľa lekárov pomáha ľudová masť. Vyrába sa takto: suché bobkové listy by mali byť rozdrvené na prášok, pridajte 6 čajových lyžičiek borovicových ihiel, jednu čajovú lyžičku smrekových ihličiek a 12 čajových lyžičiek masla. Masť sa musí trieť do paralyzovanej končatiny dvakrát denne. Existuje ďalšia možnosť na liečbu účinkov mozgovej príhody s ľudovými prostriedkami vo forme masti na bobkový list, ktorý je rozdrvený a naliaty na olivový olej, ktorý je nakreslený na dva mesiace. Potom sa infúzia filtrovala, varila a pretrepala do paralyzovaných končatín.

Liečitelia ponúkajú komplexný recept na liečbu mŕtvice. Rovnako je potrebné brať rovnaké časti kvetov fialiek, plantej, lipových kvetení a ihličia modrého, pridať čakanku a žihľavku a vylejeť 5 g zmesi s litrom vriacej vody. Tekutina sa musí ochladiť, namáhať a piť 50 ml každé 2 hodiny.

Ako netradičný spôsob liečby po cievnej mozgovej príhode je pre paralyzovaných pacientov predpísaný paralyzovaný biely pacient. Metódy liečenia populárnych receptov, ktoré sú na ňom založené, sa všeobecne nazývajú "paralýza-tráva". Vytvorte tinktúru bylín, zriedte 25 kvapiek v šálke vody, dajte pacientovi ráno a večer po jedle.

Ak vy alebo ľudia blízky vám trpeli mozgovou príhodou, zavolajte a dohodnite si schôdzku s neurológom. Po konzultácii budete podstúpený rehabilitačný kurz na klinike nemocnice Yusupov podľa individuálneho plánu, ktorý vám pomôže rýchlo obnoviť stratené alebo zhoršené funkcie.

Ako a čo liečiť mŕtvicu. Aké sú následky po mozgovej príhode?

Jednou z vážnych ochorení, ktoré často vznikajú pri hypertenzii, ako aj pri ateroskleróze mozgových ciev, je mŕtvica. Liečba tejto choroby, ak je úspešná, môže predĺžiť životnú aktivitu človeka. Nebezpečenstvo mŕtvice je vysoká pravdepodobnosť negatívnych následkov, pretože pomerne často výsledkom je postihnutie osoby.

Medzi staršími ľuďmi je to mŕtvica, ktorá sa stáva najčastejšie hlásenou príčinou smrti.

Mŕtvica sa vyznačuje akútnym poškodením krvného obehu v mozgovej kôre, čo vedie k poškodeniu a smrti nervových buniek.

Mŕtvica je rad ďalších patologických stavov, vrátane:

 • Krvácanie mozgu;
 • Mozkový infarkt;
 • Subarachnoidné krvácanie.

Existujú dva typy tahov:

Nie sú rozlíšené len podľa ich pôvodu, ale každá z nich sa zaobchádza podľa inej schémy.

Charakteristickým rytom ischemickej cievnej mozgovej príhody je narušenie prívodu krvi do určitých oblastí mozgovej kôry v dôsledku zablokovania tepny s trombom alebo aterosklerotickým plakom.

Hemoragická mŕtvica nastáva, keď sa tepna pretrhne a následné krvácanie. Príčinou tohto typu ochorenia je medzera vo zväčšenej časti tepny v dôsledku vrodenej abnormality cievy, ktorá sa nazýva aneuryzma alebo prasknutie tepny, pre ktoré môže byť vysoký krvný tlak pozadie.

Druhy ťahov

Pre akýkoľvek typ mozgovej príhody sú potrebné naliehavé opatrenia, lekárska pomoc a liečba. Klinický obraz krvácania sa rozvíja tak rýchlo, že schopnosť liečiť ochorenie je časovo obmedzená. Iba včasné poskytnutie kvalifikovanej asistencie môže byť poškodenie mozgu minimalizované, čo zabráni nástupu komplikácií v budúcnosti.

Etapy liečby

Aby bolo možné vedieť, ako liečiť cievnu mozgovú príhodu, je potrebné predstaviť postupnosť hlavných etáp tohto procesu, ktorá pozostáva z:

 • Núdzová starostlivosť;
 • Lôžková liečba;
 • Rehabilitácia alebo sanatórium.
na obsah ↑

Známky mŕtvice

Aby človek včas rozpoznal symptómy nebezpečného ochorenia, je potrebné ich pevne pamätať.

Známky mŕtvice sú:

 • Náhla slabosť;
 • Paralýza alebo čiastočná strnulosť svalov na tvári alebo končatinách (najčastejšie iba na jednej strane);
 • Poruchy reči;
 • Rozmazané videnie;
 • Výskyt silného a ostrého bolesti hlavy;
 • závraty;
 • Strata rovnováhy a koordinácie, poruchy chôdze.

Mŕtvica často človeka prekvapuje a v tejto chvíli je veľmi dôležité, aby ľudia okolo neho pozorovali a poskytovali prvú pomoc.

Keď si všimli, že na ulici, ktorá sa nechce prirodzene správať, nemožno myslieť, že je opitý skôr, ako sa uskutoční test mŕtvice podľa nasledujúceho plánu:

 1. Ponúknuť pomoc, z ktorej osoba s najväčšou pravdepodobnosťou odmietne a nepochopí, čo sa s ňou deje. Prvé podozrenie na mozgovú príhodu by sa v tomto prípade malo objaviť, ak je to ťažké.
 2. Požiadajte sa, aby ste sa usmievali, starostlivo posúdili polohu rohov na perách vzhľadom na seba a líniu úsmevu, ktorá v prípade mŕtvice bude viac ako skrútený úsmev.
 3. Potrebujte ruky, skontrolujte si silu handshake alebo požiadať o zdvihnutie oboch rúk. So slabým trasením ruky alebo spontánnym spúšťaním jednej z rúk z pozície nahor môžete konečne presvedčiť o vývoji cievnej mozgovej príhody a potrebe urýchlenej hospitalizácie.
na obsah ↑

Činnosti pred príchodom záchrannej služby

Ak existuje podozrenie na mozgovú príhodu, ktorú môže človek kedykoľvek chytiť - doma alebo na ulici, mali by sa čo najskôr vykonať tieto kroky:

 • Dajte pacienta na chrbát, snažte sa jeho hlavu nedotknúť;
 • Poskytnite voľný prístup k čerstvému ​​vzduchu, ktorého zdrojom môže byť otvorené okno alebo ventilátor. S rovnakým účelom je potrebné vylúčiť akékoľvek stlačenie tela z tesného kravatu alebo goliera, pásu;
 • Ak pacient ukáže príznaky zvracania, musíte otočiť hlavu akýmkoľvek smerom, aby ste predišli vracaniu v oblasti priedušiek;
 • Ak je k dispozícii, pomôže chladný kompresný nástavec, položený na hlavu alebo fľašu s teplou vodou s ľadom;
 • Pacient, ak je vedomý, môže byť požiadaný o jeho hypertenziu a dať mu pilulku pod jeho jazyk (hypertenzní pacienti majú často správne lieky vo vreckách);
 • Predbežné meranie krvného tlaku je jednou z užitočných akcií, ktoré je možné vykonať so špeciálnym zariadením na dosah ruky.
 • Postup rozptýlenia, ktorý sa dá vykonať doma, je umiestniť horčicové omietky do oblasti tela na nohách.
na obsah ↑

Pomoc a prvé kroky lekárov

V prvých minútach po príchode na miesto zranenej osoby z cievnej mozgovej príhody odborníci od tímu ambulancií odhadujú závažnosť stavu pacienta. Ich hlavnou úlohou je prepravu pacienta do nemocnice vybavenej jednotkou intenzívnej starostlivosti.

Počas prepravy sa vyrábajú tieto položky:

 • Meranie krvného tlaku;
 • Zadajte lieky, ktoré opravia prácu srdca a dýchacích ciest.

Neprepravuje sa pacient, ktorý:

 • Boli nájdené v stave kómy;
 • Ak majú poruchy obehu v mozgu v terminálnych stavoch rôznych patológií vnútorných orgánov alebo nádorov.

Pacienti s podobnými abnormalitami dostanú symptomatickú starostlivosť, po ktorej sa hovor presunie na kliniku.

Na ktorom oddelení sa podáva mozgová príhoda?

Po hospitalizácii pacienta liečba mozgovej mŕtvice v nemocnici začína jej umiestnením do jednotky intenzívnej starostlivosti alebo intenzívnej starostlivosti. To vyžaduje prítomnosť príslušnej jednotky na klinike vybavenej špeciálnym vybavením a kvalifikovaným personálom.

Vyšetrenie pacientov vykonáva neurológ. Neurochirurgická konzultácia sa môže vyžadovať. Schéma liečby, ako aj v ktorom oddelení sa pacient nachádza, určí lekár v závislosti od typu a závažnosti ochorenia. Hlavné úlohy nemocnice závisia od typu ochorenia.

Ústavná liečba. Drogy.

Liečba hemoragickej cievnej mozgovej príhody.

Na liečbu mozgu počas vývoja hemoragickej cievnej mozgovej príhody má liečba zahŕňať niekoľko špecifických úloh, medzi ktoré patrí:

 • Odstránenie edému v mozgovom tkanive;
 • Znížený intrakraniálny a krvný tlak;
 • Liečba zameraná na zvýšenie zrážanlivosti krvi a hustoty cievnej steny.

Pri všetkých činnostiach lekárskeho personálu sa pozoruje určitá pozícia pacienta v posteli. Ak to chcete urobiť, použite funkčné lôžko s vyvýšenou čelo. Ľad je umiestnený na hlave pacienta a ohrieva ohrievače na nohách. Relaxácia svalov pomôže zaistiť vytvorenie popliteálneho ohybu. S rovnakým účelom môžete položiť valec pod kolená.

Liečba liečiv zahŕňa použitie nasledujúcich liekov na intravenózne použitie kvapiek:

 • Sulfátová magnézia;
 • Dibazol;
 • chlórpromazín;
 • Pentamin.

V súvislosti so zvýšeným rizikom znižovania zrážanlivosti krvi sa môžu podávať lieky na aktiváciu trombózy v cievach. Tento typ liečby sa má vykonať pod kontrolou laboratórneho krvného testu na koagulogram.

Počas prvých 2-3 dní sú predpísané:

 • Chlorid vápenatý;
 • Menadion;
 • Kyselina aminokaprónová.

V prípadoch, keď sa na tretí deň po mŕtvici vyskytnú výrazné príznaky aterosklerózy a subarachnoidálneho krvácania, môžu byť pridelené proteolytické enzýmy:

Ich príjem sa môže odporučiť kombináciou malých dávok heparínu, aby sa zabránilo nežiaducemu tromboembolizmu.

Jedným z účinných moderných nástrojov používaných pri liečbe mozgovej mŕtvice je Etamsilat. Umožňuje vám zastaviť stratu krvi, zlepšiť mikrocirkuláciu v poškodených oblastiach mozgu, normalizovať vaskulárnu permeabilitu. Zároveň slúži ako vynikajúci antioxidant.

Ak cerebrálny edém má výrazné meningeálne symptómy, je potrebné vykonať opatrnosť pri chrbtici, pri ktorej sa extrahuje tekutina v malom množstve.

Liečba ischemickej cievnej mozgovej príhody

Pri druhom type mozgovej mŕtvice budú akcie špecialistov zamerané na riešenie nasledujúcich úloh:

 • Zlepšenie zásobovania tkanivami krvou;
 • Tvorba zvýšenej odolnosti voči nedostatku kyslíka;
 • Zavedenie liekov na zlepšenie metabolizmu v prežívajúcich bunkách.

Poloha pacienta v posteli by mala byť pohodlná, ale jeho hlava nie je zdvihnutá tak vysoko, ako by sa mala robiť s hemoragickou mŕtvicou.

Pri ischemickej mŕtvici musí liečba nutne zahŕňať prostriedky, ktoré dilatujú krvné cievy. Väčšinou sa používajú kolaterály, ktoré sú pomocnými kapiláriami, ktoré môžu čiastočne nahradiť prírodné.

Na tento účel sa používajú nasledujúce látky vo forme roztokov na intravenóznu infúziu kvapiek:

 • aminofylín;
 • No-kúpele;
 • papaverín;
 • Kyselina nikotínová;
 • Komplamin.

Použité lieky na zlepšenie hemodilúcie - Reopoliglyukin, ktorý umožňuje zlepšiť zásobovanie krvou spôsobom, ktorý znižuje zrážanlivosť krvi.

Lekársky monitorovanie a liečba zahŕňa starostlivé meranie objemu vstreknutej tekutiny, ktorá môže v nadmernom množstve predstavovať riziko zvýšeného edému tkaniva. Opatrnosť tiež vyžaduje používanie diuretík, najmä ak je hypertenzia.

Antikoagulanciá sa používajú súčasne s fibrinolytickými látkami. Technika mozgovej terapie používa dôležitý pojem "zlatá hodina". Slúži ako indikátor maximálnej účinnosti podávania lieku na zníženie zrážanlivosti krvi, ako aj na predvídanie ochorenia.

Vzhľadom na príliš dlhú prepravu na kliniku je ťažké stanoviť rozdiel medzi rôznymi typmi mozgovej príhody a poskytnúť riadnu pomoc pri liečbe a jej optimálny čas sa stratí.

Prvý deň sa ischemická cievna mozgová príhoda liečí podaním roztoku fibrinolysínu heparínom.

Po tomto režime liečby zahŕňa:

 • Intramuskulárne podávanie heparínu;
 • Po 3-5 dňoch sa odporúča prechod na fenilín a dikumarín.

Pri liečbe mladých pacientov a ľudí stredného veku používajú pentoxifylín, ktorý pomáha zlepšiť krvnú hustotu.

Starší pacienti sú predpísaní na liečbu:

 • Parmidin;
 • Nikotinát xantinolu;
 • Anaprilín (s existujúcou tachykardiou);
 • Cavinton, Tsinnarizin (umožňujú zlepšiť tón krvných ciev).

Liek bol stanovený, že pri ischemickej mozgovej príhode kombinované užívanie lieku Curantila a aspirínu pomôže znížiť riziko opätovného vývoja patológie.

Arousal syndróm u pacienta môže byť liečený predpisovaním barbiturátov. Zlyhanie metabolizmu sa má liečiť liekmi triedy metabolitov (Piracetam, Aminalon, Cerebrolysin), ktoré tiež prispievajú k zvýšeniu rezistencie buniek k nedostatku kyslíka.

Chirurgické metódy

Niekedy je možné poraziť cievnu mozgovú príhodu pomocou chirurgického zákroku. Ak má pacient hemoragickú cievnu mozgovú príhodu, chirurgické metódy liečby sa môžu použiť iba vtedy, ak sú mladí alebo stredný vek a ak boli diagnostikované laterálne hematómy a krvácanie do mozočka.

Indikácie pre operáciu sú:

 • Nemožnosť odstrániť edém mozgu inými prostriedkami;
 • Výskyt príznakov stláčajúceho hematómu;
 • Podozrenie na krvácanie v oblasti mozgového kmeňa alebo hemisféry.

Najlepší čas na operáciu je 1-2 dni. Hematóm sa otvorí a odstráni. Ak sa zistí roztrhnutie aneuryzmy mozgu, vytvorte ligáciu cievy.

V zriedkavých prípadoch sa používajú chirurgické liečby ischémie. Indikácie pre chirurgickú operáciu sú diagnostika zúženia karotických, vertebrálnych alebo podkľúčových artérií, ktoré spôsobujú patológiu.

Starostlivosť o pacienta

Aby sa zotavil z cievnej mozgovej príhody, je veľmi dôležité zabezpečiť správnu starostlivosť o pacienta.

Opatrenia starostlivosti počas hospitalizácie zahŕňajú:

 • Špecifická strava, ktorá zahŕňa šťavy, tekuté vysokokalorické jedlá;
 • V komatóznom stave je napájanie dodávané sondou;
 • Prevencia stagnácie v pľúcach a vredoch, pri ktorých sa pacient prechádza každé 2-3 hodiny, je v oblasti sakrom umiestnený gumový kruh a pod pätami sú tesné krúžky;
 • Sledujte čistotu posteľnej bielizne, nedovoľte vysokú vlhkosť;
 • Koža sa má ošetriť slabým roztokom mangánu, gáfrového alkoholu alebo solkoserylovej masti;
 • Spracovanie ústnej dutiny produkovanej kyselinou boritou;
 • Na odstránenie moču sa používa katéter, laxatíva sa používa na zápchu a klystír sa umiestni.
na obsah ↑

rehabilitácia

Bezpečne eliminovať účinky mŕtvice môže byť s dobre organizovanou rehabilitáciou.

Pomoc pacientom, ktorí prežili mozgovú mŕtvicu, by mala zahŕňať tieto opatrenia a opatrenia:

 • Starostlivá masáž končatín od druhého týždňa choroby;
 • Terapeutické cvičenie, ktoré prispieva k obnoveniu motorických funkcií s postupným zvyšovaním intenzity.
 • Kinesitherapia, rozvíjanie malých ručných pohybov, pomoc pacientom pri starostlivosti o dieťa v nových podmienkach;
 • Úprava vody zameraná na preťahovanie svalov, kyslíkových kúpeľov, hydromasáž.

S riadne prijatými lekárskymi opatreniami na cievnu mozgovú príhodu a dobre organizovanou rehabilitáciou sa až 70% ľudí s mozgovou mozgovou príhodou vráti do nezávislého života. Najlepšie obdobie na rehabilitačné opatrenia a pomoc sú prvé tri roky, počas ktorých musíte byť trpezliví a vieru v úspech.

Liečba mozgovej príhody s liekmi a ľudovými prostriedkami

Akútna cerebrovaskulárnej insuficiencie (cievna mozgová príhoda, mozgový infarkt - to je názov rovnakou chorobou) - nebezpečné ochorenie, ktoré často vedie k smrti alebo ťažkej postihnutia pacienta.

Liečba týchto pacientov sa vykonáva iba v oddelení neurologické jednotke intenzívnej starostlivosti, ale prvý (prvá pomoc), by sa mala poskytovať v prednemocničnej fáze, a často túto úlohu spadá na bedrá ľudí, ktorí nemajú vzťah k medicíne.

Rovnako ako rehabilitácia sa prvé štádiá uskutočňujú v špecializovaných lekárskych zariadeniach a potom je pacient prepustený domov pod dohľadom miestneho lekára a jeho príbuzných. Je na ich úsilí a starostlivosti, ako aj na sile vôle pacienta, že prognóza týkajúca sa ďalšieho ozdravenia závisí.

V závislosti od ich patogenetických mechanizmov sú cievne mozgové príhody ischemické a hemoragické. Ak v prvom prípade dôjde k poškodeniu nervového tkaniva v dôsledku zlyhania obehu, v druhom prípade sa krvácanie pozoruje v cieve, ktorá dodáva určitú časť mozgu. Táto funkcia určuje taktiku riadenia pacienta - algoritmus starostlivosti o mŕtvicu v každom z citovaných prípadov bude úplne iný. Prvá pomoc pri cievnej mozgovej príhode nemá žiadne osobitné rozdiely a profilovú terapiu možno predpísať až po vykonaní sady diagnostických opatrení.

Upozorňujeme, že liečba akéhokoľvek typu mŕtvice je predpísaná iba neurológom alebo terapeutom. Dokonca aj terapie, ktoré majú byť vykonávané doma a v kancelárii, lekár vybraný čisto na individuálnej báze, a tí ľudia, ktorí nie sú zbehlý v medicíne, by nemal v žiadnom prípade zasahovať do súčasnej liečbe. Ich jedinou funkciou je neustále monitorovanie systematického užívania liekov pacientom.

Venujte pozornosť inej funkcii - článok uvádza len skupiny liekov a niektoré mená. Taktika manažmentu pacienta, ako aj frekvencia liečby môže určiť iba ošetrujúceho lekára.

Ciele a štádiá liečby

Celá liečba mŕtvice sa dá rozdeliť na niekoľko fáz:

 1. Pomoc v prednemocničnej fáze. Často sa to musí robiť ešte predtým, ako príde sanitná brigáda, tak ako sa v súčasnej situácii počíta takmer každú minútu. Plnenie tejto úlohy je uskutočniteľné aj pre ľudí, ktorí nie sú spriaznení s lekárskymi postupmi. Cieľom všetkého je kontrolovať životné funkcie človeka (pulz, dýchanie, hladina krvného tlaku) av prípade potreby aplikovať antihypertenzívne lieky alebo iniciovať resuscitáciu. Účelom tejto fázy je priviesť pacienta do nemocnice jednotky intenzívnej starostlivosti a intenzívnej starostlivosti. Je potrebné zdôrazniť dôležitosť poskytovania lekárskej starostlivosti v predhospitálnom štádiu. Bez ohľadu na to, ktorá strana mozgu pologule zasiahlo (povedzme prebiehať aj v oblasti nekrózy pravej spánkovej gyrus, ktorá sa vyznačuje tým, najzávažnejšie), stále sa riadneho a včasného plnenia intervenčné prognózy bude oveľa optimistickejší.
 2. Núdzové liečenie v podmienkach všeobecnej (ideálne kardiologickej) resuscitácie. V prípade diagnózy osoby s akútnym ischemickým zlyhaním bude hlavná zložka liečby trombolytická. Vzhľadom na zavedenie liekov, ktoré prispievajú k rozpusteniu krvných zrazenín, je často možné v čo najkratšom čase obnoviť krvný obeh ischemickej oblasti. Niekedy sa tieto lieky podávajú aj počas prechodného ischemického záchvatu. Potom sa vo všeobecnosti možno vyhnúť organickému poškodeniu.
 3. Rehabilitácia v podmienkach oddelenia neurologie a potom v špeciálnom centre. Tento súbor opatrení je zameraný na zastavenie neurologických symptómov, ako aj na obnovenie základných životných zručností pacienta, ktoré potrebuje pre sebaobranu. Zahŕňa chôdzu a artikuláciu (reč) a jemné motorické zručnosti. Komplex fyzikálnej terapie, fyzioterapie s použitím rôznych techník. V skutočnosti pacient začína život od nuly - učí sa čítať, písať, hovoriť, chodiť, pripomína základné informácie (meno, priezvisko, vek, mená príbuzných atď.).
 4. Ambulantná liečba. Po dokončení rehabilitačného kurzu je pacientovi vyslaný domov na ošetrenie pod dohľadom okresného praktického lekára a neuropatologa. Účelom tejto fázy je ďalej stabilizovať stav pacienta a zabrániť opätovnému výskytu akútneho zlyhania obehu. Ambulantná osoba, mŕtvice, užívanie drog, ktorých činnosť je zameraná na stabilizáciu krvného tlaku (inhibítory ACE, beta-blokátory a diuretiká), ako aj lieky, ktorých činnosť je zameraná na zlepšenie trofismus nervového tkaniva (piracetam a aktovegin). Inými slovami, po kardiovaskulárnej katastrofe dochádza k ďalšiemu zotaveniu pacienta.

Typy zdvihu

V závislosti od patogenetického mechanizmu môžu byť zdvihy rozdelené na dva typy:

 1. Ischemická nekróza sa vyskytuje v určitej oblasti mozgu v dôsledku toho, že nedostáva krv s živinami a kyslíkom potrebnými na metabolizmus.
 2. Hemoragická - nekróza sa vyskytuje rovnakým spôsobom, ale v tejto situácii bude spojená s krvácaním. Tento typ akútnej cerebrovaskulárnej nedostatočnosti je zvyčajne rozdelený na dva poddruhy - subarachnoidálne krvácanie a samotnú cievnu mozgovú príhodu. V prvom prípade dochádza k strate mozgovej kôry a podkôrových štruktúr (inými slovami, je tu hematóm, subarachnoidálne priestor), a klasický hemoragickej mŕtvice dochádza poraziť mozgového parenchýmu (krvácanie sa nachádza v predĺženej mieche, mostíku alebo v mozočku).

Prechodný ischemický záchvat nie je samotný mŕtvica. Áno, výskyt tejto choroby vedie k tomu, že existuje silná bolesť hlavy a bez ohľadu na vek pacienta, ale nedochádza k vytvoreniu centra nekrózy.

To znamená, že problém je patofyziologický, nie histologický, čo znamená, že jeho liečba bude jednoduchšia. Napriek tomu bude potrebné hospitalizácia v mestskej klinickej nemocnici (mestská klinická nemocnica).

Čo je najzaujímavejšie, táto choroba sa veľmi často pozoruje u mladých ľudí - dokonca aj po 21, chlapci a dievčatá (väčšinou trpiaci IRR) sa dostávajú do neurologického oddelenia s takouto diagnózou. Typický obraz - človek sa stal nervózny, závraty, tlak sa zvýšil a on klesol, ale nie sú žiadne známky mŕtvice na CT vyšetrení. Záver - má TIA, prechodný ischemický záchvat.

Ischemická mozgová príhoda (mozgový infarkt)

V tomto prípade je predpisovanie liekov opodstatnené, ktorého pôsobenie je zamerané na normalizáciu prietoku krvi rozdelením krvných zrazenín, čím sa uzavrie nádoba, ktorá dodáva krv do určitej časti mozgu. Ďalšou rovnako dôležitou oblasťou terapie je neuroprotekcia. Najčastejšie používaným neuroprotektorom je Actovegin, ktorý pomáha pri opravách oblastí postihnutých nekrotickým procesom.

Hemoragická mŕtvica (intracerebrálny hematóm)

V tomto prípade existuje nebezpečná choroba, ktorá kladie ďalšiu životnosť pacienta pod veľkú otázku. Na liečbu sa používajú hemostatiká (dikinón, etamzilát, kyselina aminokapronová) a diuretiká (slučka a osmotikum). Prvé lieky pomáhajú spomaliť krvný obeh v oblasti hematómu a tieto pomáhajú pri odstraňovaní tekutiny z tela. Vyšetrenie tohto typu zdvihu je veľmi ťažké, najmä ak je zdvih na ľavej strane. Aby sa to stalo, bude stačiť roztrhnúť malé plavidlo.

S najväčšou pravdepodobnosťou bude pacient ležať až do konca svojho života a žiadny liek mu nepomôže vrátiť sa do svojho bývalého života, nebude to schopný vyliečiť.

Prechodný ischemický záchvat (TIA) alebo mikroútrak

Pri absencii zamerania nekrózy sa odporúča predpisovať lieky, ktoré môžu zmierniť cievny kŕč a intervertebrálnu bolesť v cervikálnej oblasti (ak existujú) - kombinácia NSAID a antispazmikík je najvhodnejšia. Okrem toho je opodstatnená metóda akupunktúry a prevencia recidívy.

Prvé príznaky a symptómy

Bez ohľadu na to, či má osoba mŕtvicu - pravostrannú alebo ľavostrannú, budú charakteristické nasledujúce príznaky:

 1. zvýšený krvný tlak;
 2. porušovanie vedomia a reči;
 3. napodobňovať deformácie.

Ich trvanie sa môže meniť a je veľmi dôležité rozpoznať začiatok nástupu ochorenia.

Odporúčanie - venujte pozornosť psychickým poruchám, pretože sú kontraindikáciou zavedenia určitých liekov.

Je to dôležité!

Typické prejavy prekurzorov mŕtvice - záchvaty očí, bolesti hlavy (pocit, že sa ihla prilepí do mozgu). Tieto príznaky sa môžu objaviť doma v období úplného pokoja. Ich trvanie môže byť niekedy vypočítané v minútach, po ktorých nastane kardiovaskulárna príhoda. Je veľmi dôležité zaviesť intenzívnu liečbu už vo fáze prekurzorov. V mnohých prípadoch včasné poskytnutie prvej pomoci umožnilo zastaviť prejav tejto choroby vo fáze prechodného ischemického záchvatu. Je zrejmé, že operácia nebola vykonaná v tomto prípade a akútne obdobie bolo oveľa mäkšie.

Prvá pomoc a dodávka do nemocnice

Ak vidíte, že osoba stratila svoju reč a mala slabosť, potom existuje možnosť, že plavidlo, ktoré dodáva krv do mozgu, prasklo. Bude potrebné urýchlene urobiť nasledovné:

 1. Určte pulz, hladinu krvného tlaku a frekvenciu respiračných pohybov;
 2. V prípade potreby začnite nepriamu masáž srdca a umelé dýchanie;
 3. Nezabudnite dať človeku pozíciu, v ktorej bude jeho hlava vyhodená naspäť a otočená na jeho strane - to vylučuje pravdepodobnosť aspirácie zvracania;
 4. Musíte zadať síran horečnatý 25%, aby sa znížil krvný tlak.

Venujte pozornosť!

Dôležitým bodom je prijať pacienta s podozrením na mŕtvicu takmer v každej nemocnici, ktorej profil je prijímanie naliehavých pacientov, ktorí potrebujú naliehavú lekársku starostlivosť (inými slovami, priamy boj o život človeka). Faktom je, že pri mozgovej príhode sa začnú ťažké poruchy bunkového metabolizmu a uvoľní sa atómový kyslík a vodík, ktorý v prípade absencie špecializovanej lekárskej starostlivosti môže v čo najkratšom čase viesť k smrti pacienta. Preto, ak existuje aj najmenšia príležitosť poskytnúť lekársky dohľad, mal by byť použitý. Potom bude možné presmerovať osobu na druhú úroveň a liečiť v špecializovanej nemocnici.

diagnostika

Posúdenie objektívneho stavu pacienta na určenie závažnosti jeho stavu. Potom sa vykonajú ďalšie metódy vyšetrenia (CT alebo MRI), ktoré pomôžu určiť lokalizáciu zdroja zápalového procesu.

Liečba cievnej mozgovej príhody nemožno začať bez presnej definície rozsahu lézie - terapia priamo závisí od nej.

Ústavná liečba

Pacient je pripojený k ventilátoru a monitoruje sa stav vitálnych funkcií. Potom sa odstránia patogenetické mechanizmy vývoja cievnej mozgovej príhody - ide buď o lýzu krvných zrazenín, alebo o vylúčenie krvácania, v závislosti od typu mozgovej príhody, ktorú pacient vyvinul.

Niekedy v zriedkavých prípadoch pomôže iba operácia. PDF by mal byť už neskôr. V počiatočnom štádiu môže byť potrebné obnoviť normálny prietok krvi do mozgových ciev. Prvý stupeň v tomto prípade môže iba zmierniť stav pacienta, ale je možné vylúčiť príznaky a vyriešiť tento problém len v naliehavom prípade. Za týmto účelom sa chirurgicky odstráni trombus.

Zotavenie po mŕtvici (rehabilitácia)

Pri vypúšťaní z ústavnej ambulancie neurologickej jednotky intenzívnej starostlivosti začína rehabilitačná fáza. Dokonca aj v prípade, že došlo k rozsiahlej mŕtvici, je stále potrebné obnoviť aspoň životné funkcie pacienta, čo mu pomôže slúžiť. Rehabilitácia zahŕňa nasledujúce kroky:

 1. Liečba centrálnej nervovej sústavy, srdca a krvných ciev v odbore neurológov;
 2. Fyzioterapia a cvičebná terapia v rehabilitačnom centre;
 3. Liečba liekov na ambulantnej báze.

Je to dôležité!

Osvedčenou konzervatívnou liečbou pacientov s akútnou cerebrovaskulárnou insuficienciou je magnetická terapia a ozónová terapia. Ich implementácia vám umožňuje eliminovať následky mozgovej príhody, ku ktorej došlo u mnohých pacientov, ale na to pacient bude musieť byť pridelený do špecializovaného rehabilitačného centra, čo je pomerne drahé potešenie.

Liečba kŕčov

Aby sa zabránilo výskytu záchvatov, je potrebné užívať lieky - antikonvulzíva (depakín, finlepsín), ale podávajú sa len na lekársky predpis. Vo všeobecnosti je výskyt záchvatov nepriaznivým znakom prognostického plánu, a preto je lepšie vrátiť takýchto pacientov do nemocnice na vyšetrenie.

Liečba bolesti hlavy

Ak je pacient závrat, potom je pre neho najlepšie podávať lieky Vertinex alebo Arlevert. Ovplyvňujú vestibulárny aparát a neovplyvňujú nervový systém.

Zhoršené močenie

Uistite sa, že užívate diuretiká. Ideálnou možnosťou je kombinácia slučky (torasemid) a draslík šetriaceho (veroshpiron) diuretika.

Bojujte proti odlesňovaniu

Použitie linimentu sa odporúča - bepten pre dospelých, levomekol, ako aj ichthyolovú masť. Ležiaci pacient by nemal byť v jednej pozícii dlhšie ako 4 hodiny - vysoká kvalita starostlivosti bude najlepšou prevenciou pred spaním.

ostatné

Treba dbať na obnovenie artikulácie. Často, ak je poškodená ľavá strana mozgu (alebo s niektorými zraneniami, aj miecha je ovplyvnená), dochádza k spomaleniu alebo úplnej strate schopnosti hovoriť.

Z tohto dôvodu obdobie obnovy znamená úpravu funkcie reči (liečba mŕtvice sa často neberie do úvahy). K tomu je potrebné, aby bol pacient denne hospitalizovaný s rečovým terapeutom.

Používanie ľudových prostriedkov

Toto ošetrenie je možné len vo fáze rehabilitácie doma. Súbežne s tradičným liečebným postupom sa používajú nasledujúce fytopreparáty.

To je zaujímavé!

Jeden zo šarlatanov, ktorí svojím "dielami" spôsobili veľa škody, je "profesor" Neumyvakin - v skutočnosti táto osoba nikdy nemala a nemá nič spoločné s medicínskou činnosťou a pracuje ako obyčajný novinár po celý svoj život a v "žltej tlači" ". Podľa jeho "teórie", všetky choroby, ktoré človek má, sa dá ľahko prekonať použitím peroxidu vodíka (vrátane akútneho obdobia mŕtvice). Údajne peroxid akokoľvek "zázračne" ovplyvňuje chrbticu, čo vám umožní čo najskôr opraviť situáciu. V skutočnosti peroxid vodíka, rovnako ako nádherné jedlo s potravinovými doplnkami, nepomôže pri mŕtvici. Homeopatia je podobným podvodom - nie je to medicína, ale paramedicínska oblasť, ktorá nemá žiadnu dôkazovú základňu.

Imelo a sophora

Pri paralyzovaní pacienta a odstránení účinkov mŕtvice sa odporúča použiť tento liek vyrobený z imela a Sophory. Tu je recept:

 1. vezmite 100 g bylín z oboch rastlín;
 2. nalejte 1 liter vriacej vody a trvajte na deň;
 3. piť 1 pohár raz denne.

Tinktura bieleho kríža

Pre domácu liečbu ischemickej cievnej mozgovej príhody (ale nie pre havarijné stavy) a neurologickej insuficiencie sa odporúča použiť tinktúru bielej perestupnej, ktorá sa obyčajne nazýva "ihlou". Pripravte ho nasledovne:

 1. Vleje sa 200 g trávy s 400 ml etylalkoholu 96%.
 2. Výsledná kompozícia sa infúzi počas dňa.
 3. Vezmite čajovú lyžičku dvakrát denne.

Celandín proti mŕtvici

Neurológia môže byť aj za prítomnosti pacientovho postihnutia a paralýzy liečená jednoduchými ľudovými prostriedkami (samozrejme v spojení s predpísanými kardiologickými liekmi, aby nedošlo k zástave srdca). Prípravok tinandínu v alkohole v pomere 1 až 10, ktorý sa užíva 5 až dvakrát denne, je týždenný.

Borovicové kužele proti zdvihu

Indikácia na použitie tohto lieku je eliminácia účinkov mozgového infarktu. Phytopreparácia nemôže úplne pomôcť zbaviť sa, ale je základom pomôcť vo všeobecnom procese obnovy.

Na prípravu bude stačiť, aby sa 10-15 borovicových šištičiek a nalejte 1 litrom vriacej vody. Po prefiltrovaní infúzie sa bude musieť opiť trikrát denne.

ostatné

Bez ohľadu na to, v akom štádiu rehabilitácie sa pacient nachádza, prejde nielen telesná výchova, ale aj fyzické procedúry s použitím špeciálnych prípravkov (ako je lidaza a bischofit).

Použitie elektroforézy s týmito činidlami po chirurgickom ošetrení je obzvlášť účinné.

Prognózy a prevencia

Na prekonanie takej choroby, ako je akútna cerebrovaskulárna insuficiencia (alebo skôr jej následky), je potrebné zabezpečiť účinnú prevenciu nástupu hypertenzných kríz. Na prekonanie ochorenia možno len pri systematickom podávaní liekov - tento prístup je platný v prípade mŕtvice.

Inými slovami, pacient bude musieť užívať antihypertenzívne lieky - ACE inhibítory, beta-blokátory a diuretiká. Terapeut alebo kardiológ už vyberie liečbu.

Ďalšou komplikáciou, ktorá je bežná u pacientov s mozgovou príhodou, je depresia. Na jeho úľavu sa ukazuje, že používa glycín, sedaksen alebo sedavit (v kombinácii s nootropikami).

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Spôsoby čistenia mozgových ciev: 5 účinných ľudových prostriedkov

Zdravie je neoceniteľný darček, o ktorý sa treba postarať. A nie od choroby po chorobu, ale neustále! Všetci chceme žiť dlhý šťastný život, že?

Núdzová starostlivosť o extrasystoly, lieky, liečebné režimy

Liečba liečby extrasystolických arytmií napriek veľkému počtu antiarytmických liekov nie vždy má účinok. Existujú však určité úspechy. Napríklad pokles úmrtnosti pri infarkte myokardu na 17-18% v najlepších domácich a zahraničných klinikách je primárne spojený s úspešnou liečbou arytmií vo všeobecnosti, vrátane extrasystolických arytmií.

Prolaps mitrálnej chlopne (MVP) 1 stupeň: čo to je, symptómy a liečba

Z tohto článku sa dozviete: čo je prolaps mitrálnej chlopne 1 stupeň, jej príčiny a príznaky. Liečba a prognóza ochorenia.Prolaps mitrálnej chlopne (skrátená PMK) je najčastejšou kongenitálnou alebo získanou patológiou štruktúry chlopňového aparátu srdca.

Akútny koronárny syndróm

Akútneho koronárneho syndrómu - je akákoľvek skupina klinické príznaky alebo symptómy infarktu myokardu (srdcový sval bunkovej smrti v dôsledku krvného obehu poruchy v tejto oblasti), alebo nestabilná angina pectoris (variant akútna ischémia myokardu, závažnosti a trvanie, ktoré nie je dostačujúce pre rozvoj infarktu myokardu).

Preťaženie ľavej predsiene: prvá pomoc a príznaky

V ľavej predsieni krv prechádza cez duté žily a prejde veľkým kruhom krvného obehu. Potom sa krv presunie do pravých oblastí srdca. V niektorých prípadoch však môžete pozorovať dysfunkciu niektorých oddelení.

Prípravky na čistenie nádob

Dobrý deň, milí čitatelia! V článku sa dozvieme o príprave na čistenie nádob: predstavíme skupiny liekov, dáme klasifikáciu podľa rozsahu použitia, predstavíme ich účinné. Aplikujúc naše odporúčania, môžete zlepšiť telo bez práce a dodatočných nákladov.