Termín "spinálna mŕtvica" znamená jeden z typov myelopatie. Ochorenie je charakterizované poškodením krvného obehu miechy, ktorý následne spôsobuje dysfunkciu miechy.

Táto patológia je pomerne zriedkavá. Podľa štatistík, medzi všetkými mŕtvicami, tento typ predstavuje len jedno percento.

Z tohto však patológia nie je menej nebezpečná. Mŕtvica môže byť ischemická a hemoragická. Je dôležité pochopiť, že ide o veľmi vážnu chorobu, ktorá si vyžaduje okamžitú hospitalizáciu a predĺženú liečbu.

Ignorovaná mŕtvica mŕtvice je plná vážnych následkov a môže spôsobiť postihnutie.

Čo spôsobilo túto chorobu?

Existuje značné množstvo príčin tejto choroby. Vedúce - sklerotické zmeny v aorte a cievach, ktoré vyvolávajú podvýživu miechy.

Okrem toho sa môže choroba vyskytnúť v dôsledku:

 • prítomnosť intervertebrálnej hernie alebo novotvaru, ktorá stláča cievy a spôsobuje tak poruchu obehu;
 • chirurgia, najmä spinálna anestézia;
 • poškodenie miechových ciest;
 • prítomnosť zápalových procesov;
 • srdcový záchvat, mŕtvica a iné ochorenia kardiovaskulárneho systému, ktoré môžu byť sprevádzané poruchami obehu;
 • trombocytopénia alebo hemofília, kŕčové žily chrbtice;
 • diagnostické postupy na chrbtici;
 • rozšírené lymfatické uzliny umiestnené v peritoneu a hrudníku.

Príznaky mŕtvice miechy

Choroba sa môže prejaviť rôznymi spôsobmi. Príznaky závisia od miesta a oblasti lézie. Často sú prekurzory choroby zamieňané s inými ochoreniami, napríklad radikulitídou alebo zápalom obličiek, z ktorých mnohí vyhľadávajú pomoc špecialistu v nesprávnom čase.

Priebeh choroby je pomerne dlhý a takmer nepostrehnuteľný. Možno existujú sťažnosti na výskyt akútnej intenzívnej bolesti chrbta, ktorý sa často pripisuje opakovaniu ischiasu.

Miechová mŕtvica sa vyznačuje nasledujúcimi príznakmi:

 1. Necitlivosť dolných končatín. Pacient prestane cítiť tvrdý povrch, kufor a nohy zrejme nevyhovujú.
 2. Strata citlivosti. Osoba necíti kvapky kvapiek, dôjde k výraznému zníženiu prahu bolesti.
 3. Poruchy fungovania panvových orgánov. V tejto patológii sú močový mechúr a obličky vážne postihnuté. Niekedy je choroba sprevádzaná inkontinenciou výkalov a moču.
 4. Trofické poruchy.
 5. Akútna a intenzívna bolesť chrbtice.

Uskutočnenie diagnózy

Iba špecialista môže identifikovať patológiu. Pri stanovovaní diagnózy sa musia brať do úvahy sťažnosti pacienta, vonkajšie prejavy, napríklad prerušované klaudikácie.

Okrem toho je naplánovaných niekoľko špeciálnych štúdií:

Ako vyzerá mozgová mozgová príhoda na MRI?

Vlastnosti liečby

Terapia, ako už bolo uvedené, by malo byť včasné. Pri akútnom priebehu ochorenia musí pacient dodržať odpočinok v posteli.

Liečba bude závisieť od príčiny mozgovej mŕtvice. Spočiatku bolo predpísané používať lieky, ktoré pomáhajú obnoviť činnosť srdca a krvný tlak, ako aj normalizáciu metabolických procesov.

Okrem toho je predpísané stretnutie:

 • prostriedky na posilnenie cievnej steny;
 • angioprotectors;
 • neuroprotektívne činidlá;
 • antikoagulanciá a protidoštičkové látky;
 • vazoaktívne lieky;
 • decongestants;
 • nesteroidné protizápalové liečivá;
 • prostriedky podporujúce zlepšenie neuromuskulárnej vodivosti.

Ak je to potrebné, môžu predpisovať lieky na riedenie krvi, elimináciu nadýchnutia a urýchlenie regenerácie nervového tkaniva. Okrem toho je dôležitým miestom liečby spinálnej mozgovej príhody fyzioterapia.

Choroba pomerne rýchlo vyvoláva výskyt vredov a pneumónie. Je to spôsobené porušením krvného obehu. Starostlivosť o pacientov musí byť dôkladná. Vykonávanie terapeutickej masáže, častá výmena posteľnej bielizne, upevnenie pacienta v rôznych pozíciách (s cieľom zabrániť vylomeniu) sú povinné postupy.

Ak je príčinou vzniku mŕtvice mozgovej poranenia poranenie chrbtice, hernie alebo nádor, spravidla je predpísaný chirurgický zákrok. Ak sú poruchy fungovania panvových orgánov, monitorujte pravidelné vyprázdňovanie čriev. Potrava pacienta by mala byť ľahká, výživná a vyvážená. Ak chcete jesť, mal by byť malý, ale často.

V prítomnosti takejto patológie, ako je osteochondróza, je predpísané opotrebovanie korzety. Trvanie liečby bude závisieť od príčiny vývoja, závažnosti a oblasti lézie.

Obdobie rehabilitácie

Rekonvalescencia po ošetrení miechy je vykonávaná doma pod dohľadom špecialistu a povinných pravidelných vyšetrení.

Hlavné oblasti rehabilitačného obdobia zahŕňajú:

 • eliminovanie účinkov mŕtvice;
 • obnovenie mobility postihnutej oblasti.

Takmer vo všetkých prípadoch sa pre rehabilitačné obdobie ustanovuje skupina osôb so zdravotným postihnutím. S cieľom obnoviť mobilitu postihnutej oblasti predpísané použitie:

 • fyzikálna liečba;
 • masáže;
 • elektrické;
 • magnetická terapia;
 • ultraphonophoresis;
 • elektroforéza;
 • sirovodík a kúpele oxidu uhličitého;
 • parafínové a ozokeritové aplikácie.

Po utrpení choroby sa väčšina ľudí musí pohybovať pomocou ďalších prostriedkov na podporu: špeciálne kliešte a palice. Mnohí tiež menovali na sebe ortopedické topánky.

Kvalitná a komplexná rehabilitácia sa vráti do plného života.

Dôsledky a prognóza

Účinky mozgovej mŕtvice sa môžu meniť. S malou léziou, včasným lekárskym ošetrením alebo chirurgickým zákrokom sa zaznamenáva stopercentné zotavenie.

Avšak aj pri úplnom zotavovaní by sa v žiadnom prípade nemali zanedbávať následné a profylaktické liečebné kurzy.

Bohužiaľ, prognóza nie je vo všetkých prípadoch priaznivá. Bez ohľadu na prijaté opatrenia a terapiu môže mať pacient poruchy motora, panvy a zmyslov. Takéto porušenia môžu spôsobiť postihnutie.

Medzi hlavné komplikácie miechy patrí:

 1. Parezia jednej alebo dvoch dolných končatín. Svalová slabosť pretrváva, čo je dôvodom ťažkostí vlastného pohybu a samoobsluhy.
 2. Významné zníženie citlivosti na dotyk, bolesť a teplotu.
 3. Poruchy panvových orgánov a čriev. Pacient nie je schopný kontrolovať močenie a defekáciu.

Ľahšie varovať, než liečiť

Je dôležité pochopiť, že vývoj takejto patológie, ako je mŕtvica, je jednoduchšie zabrániť, než vyliečiť. Ako už bolo uvedené, liečba choroby je časovo náročná a rehabilitačné obdobie môže v niektorých prípadoch trvať dlhšie ako jeden rok.

Aby ste predišli výskytu choroby, pokúste sa dodržiavať nasledujúce odporúčania:

 • včas liečiť také patológie ako osteochondróza a ateroskleróza;
 • vyhnúť sa rôznym poraneniam chrbtice;
 • jesť vpravo: minimalizujte konzumáciu mastných, vyprážaných, pikantných, slaných jedál;
 • viesť aktívny životný štýl;
 • chodiť viac;
 • vzdať sa zlých návykov: zneužívanie alkoholu, fajčenie;
 • podstúpiť lekársku prehliadku aspoň raz ročne.

Rovnako dôležité je sledovať krvný tlak a udržiavať ho normálne. Pamätajte, že vaše zdravie je len vo vašich rukách a iba vy môžete zabrániť vzniku takejto nebezpečnej choroby ako mŕtvica. Starajte sa o seba a prijmite preventívne opatrenia na prevenciu patológie.

Mŕtvica mŕtvice

Špicová mŕtvica je akútne porušenie cerebrospinálnej cirkulácie s rozvojom ischémie / krvácania. To sa prejavuje akútne sa vyskytujúcimi motorickými poruchami centrálneho a periférneho typu, poklesom rôznych typov citlivosti a poruchou funkcie panvových orgánov. Diagnóza je stanovená na základe klinických údajov, výsledkov tomografie, angiografie, analýzy mozgovomiechovej tekutiny, elektroneuromyografie. Konzervatívna terapia sa vykonáva rozdielne v závislosti od typu mŕtvice. Na odstránenie krvnej zrazeniny, aneuryzmy a obnovenie integrity cievy je potrebná operácia.

Mŕtvica mŕtvice

Spinálna (spinálna) mŕtvica sa vyskytuje oveľa menej často ako poruchy cerebrálneho obehu. Dôvod je jasný vzhľadom na hmotnostný pomer miechy a mozgu, ktorý je približne 1:47. Medzi všetkými akútnymi poruchami hemodynamiky centrálneho nervového systému dochádza k výskytu miechy v 1 až 1,5% prípadov. Najčastejšie sa diagnostikuje choroba vo veku 30-70 rokov. Ľudia a ženy trpia rovnako často. Prevažná väčšina úderov miechy je ischemická. Najväčší počet lézií zodpovedá bedrovej, dolnej hrudnej časti chrbtice.

Príčiny mŕtvice

Hlavnými príčinami akútnych porúch cerebrospinálneho krvného obehu sú tromboembolizmus, kompresia, dlhotrvajúci kŕč, prasknutie ciev, ktoré zabezpečujú zásobovanie krvným obehom. Provokatívne etiofaktory vaskulárnej katastrofy sú početné a rôznorodé. Univerzálnosť etiológie bola dôvodom na oddelenie faktorov spôsobujúcich spinálnu mŕtvicu do dvoch hlavných skupín.

Primárne vaskulárne lézie:

 • Anomálie cievnych ciev: arteriovenózne malformácie, aneuryzmy, excesy. Existuje pomerne zriedkavé. Vytvárajú prekážky spomaľujúce krv. Riedenie cievnej steny v oblasti aneuryzmy spôsobuje jej deformácie vývinom hemoragickej mozgovej príhody.
 • Zmeny v cievnej stene: ateroskleróza, amyloidóza, kŕčové žily, vaskulitída. Ateroskleróza aorty a spinálnej artérie je najčastejšou príčinou ischemickej mozgovej príhody. Zlyhanie krvného zásobenia nastáva v dôsledku zníženia lumenu artérií v dôsledku tvorby aterosklerotických plakov a masív, ktoré sú blokované cievami, ktoré sú oddelené od plaku.
 • Poškodenie krvných ciev. Roztrhnutie cievy je možné pri poškodení chrbtice, pri poškodení cievnej steny fragmentom spôsobeným zlomeninou chrbtice. Iatrogénne poranenia, ktoré sú komplikáciou lumbálnej punkcie, spinálnej anestézie a chirurgických zákrokov v chrbtici, sú veľmi zriedkavé.

Sekundárne hemodynamické poruchy:

 • Patológia chrbtice: malformácie chrbtice, osteochondróza, spondylitída, intervertebrálna hernia, spondylolistáza. Zmena vzájomnej anatomickej polohy štruktúr chrbtice v dôsledku anomálie, posunutie stavcov spôsobuje stlačenie chrbtových ciev. Osteofyty, hernia disku tiež spôsobujú stlačenie susedných ciev.
 • Nádory miechy a chrbtice. Ako novotvorba rastie, tlak sa aplikuje na cievy prechádzajúce a znižuje ich lúmen. Zhubné nádory môžu napadnúť steny krvných ciev, spôsobiť ich zriedenie, ničenie, čo vedie k krvácaniu.
 • Porážka chrbtice: arachnoiditída, meningitída. Zápalový proces prechádza do cievnych ciev. Vaskulitída vedie k zvýšeniu priepustnosti, porušeniu elasticity, tvorbe trombotických usadenín v oblasti postihnutej oblasti cievnej steny.
 • Krvné ochorenia: hemofília, leukémia, koagulopatia, trombocytémia. Spolu s porušením reologických vlastností krvi, hemostatických mechanizmov. Hemoragická miechová mŕtvica sa vyskytuje v dôsledku krvácania so sebemenšími vaskulárnymi léziami, ischemickými - v dôsledku zvýšenej trombózy.

V mnohých prípadoch sa mozgová mŕtvica vyvíja v dôsledku realizácie niekoľkých dôvodov naraz. Pravdepodobnosť patológie sa zvyšuje za prítomnosti prispievajúcich okolností. Najvýznamnejšími predisponujúcimi faktormi sú arteriálna hypertenzia, obezita, hyperlipidémia, hypodynamia, fajčenie.

patogenézy

Krčné, horné hrudné segmenty miechy sú dodávané systémom chrbticových artérií pochádzajúcich z podkľúčovej tepny. Prívod krvi zo štvrtého hrudného segmentu do sakrálnej oblasti, vrátane, je zabezpečený medzikostálnymi, bedrovými, sakrálnymi cievami prechádzajúcimi z aorty. Vnútorná iliaca artéria zabezpečuje krvný obeh v regióne cauda equina. Plavidlá vhodné pre miechy v zložení miechových koreňov vedú k radikulomedulárnym artériám, ktorých počet sa pohybuje od 5 do 16. Radikulárne a medulárne cievy tvoria početné anastomózy tvoriace prednú spinálnu artériu pozdĺž predného povrchu mozgu - 2 posteriórne. Variabilita počtu a umiestnenia radikulomedulárnych artérií spôsobuje ťažkosti pri určovaní lokalizácie vaskulárneho problému.

Miestne porušenie prechodu krvi do cievy (v dôsledku zablokovania, kompresie, kŕče, prasknutia) spôsobuje hypoxiu (hladovanie kyslíkom), dysmetabolizmus neurónov v oblasti krvného zásobovania, tvorba hemoragickej zóny. Pri akútnom vývoji tieto ochorenia nemajú čas na kompenzáciu kolaterálnou cirkuláciou, metabolickou reštrukturalizáciou. Výsledkom je dysfunkcia neurónov oblasti miechy. Vzniká zóna ischémie / hemoragie, ktorá sa následne transformuje do zóny nekrózy (neuronálna smrť) s tvorbou ireverzibilného neurologického deficitu.

klasifikácia

Mŕtvica môže mať niekoľko etiopatogenetických variantov. Pochopenie mechanizmov vývoja, ktoré tvoria základ konkrétneho prípadu ochorenia, má zásadný význam v klinickej neurológii. V tejto súvislosti je hlavná klasifikácia chrbtových mŕtvice založená na patogenetickom princípe a zahŕňa tri typy mŕtvice:

 • Ischemický (srdcový záchvat). Spôsobené kŕčmi, obliteráciou, stláčaním jednej / niekoľkých tepien dodávajúcich miechu s tvorbou ischemickej oblasti v podstate miechy.
 • Hemoragická. Vyskytuje sa v dôsledku prasknutia, poškodenia steny cievy. Krvácanie v parenchýme miechy sa nazýva hematomelium, v plášti - hemoroidy.
 • Zmiešané. Krvácanie sprevádza reflexný vaskulárny kŕč so vznikom sekundárnej ischemickej zóny.

Preto morpho-patogenetické mechanizmy vývoja ochorenia v jeho priebehu sú rozdelené do štyroch období:

 • Prechodné stupne. Charakterizovaná ischemickou mozgovou príhodou. Zjavné prechodné epizódy bolesti chrbta, motorické, senzorické poruchy.
 • Miera zdvihu (mŕtvica v priebehu) - obdobie progresie patologických zmien: rozšírenie ischémie, pokračovanie krvácania. Klinicky sprevádzané nárastom symptómov.
 • Stupeň obrátenia vývoja. Terapeutické opatrenia zastavujú progresiu, začínajú obnovenie funkcie prežívajúcich neurónov. Postupne znižuje závažnosť neurologického deficitu.
 • Zvyškové efekty etapy. Je spôsobené neúplným obnovením stratených funkcií v dôsledku masovej smrti neurónov. Zvyškové príznaky po mozgovej príhode sú pretrvávajúce po celý život.

Symptómy mŕtvice

Symptómy sa náhle objavia počas niekoľkých minút, menej často - hodín. Ischemická miechová mŕtvica má v niektorých prípadoch prodromálnu periódu vo forme epizód prerušovanej klaudikácie, parestézie, recidivujúce bolesti v chrbtici, symptómy ischiatiky, prechodné panvové poruchy. Na začiatku ochorenia je možný postupný nárast symptómov. Bolestivý syndróm nie je typický, naopak, porážka zmyslových oblastí miechy vedie k vymiznutiu bolesti, ktorá sa zaznamenala v období prekurzorov.

K prejavu hematómie dochádza po poškodení chrbtice, pri fyzickej námahe, sprevádzanú zvýšenou telesnou teplotou. Typická akútna bolesť dýku v chrbtici, vyžarujúca sa po boku, často trpí šindľami. Hemoroidy pokračujú s podráždením meningov, rozšírenie procesu na membrány mozgu spôsobuje výskyt mozgových príznakov: cefalgia, závrat, nevoľnosť, depresia vedomia.

Spinálna mŕtvica je charakterizovaná veľkým polymorfizmom klinického obrazu. Neurologický deficit závisí od polohy, rozsahu procesu pozdĺž priemeru miechy a jeho dĺžky. Pohybové poruchy sú charakterizované flecidnou periférnou parézou na úrovni lézie, centrálnou spastickou parézou pod postihnutým segmentom. Periférna paréza je sprevádzaná svalovou hypotóniou, hyporeflexiou, ktorá následne vedie k svalovej atrofii. So strednou parézou je možný spastický svalový hyperton, hyperreflexia a tvorba kontrastov. Lokalizácia postihnutej oblasti v cervikálnych segmentoch sa prejavuje zriedkavou parézou horných končatín a spastickou nižšou, v hrudnej časti strednou dolnou paraparéziou, v lumbosakrálnom - periférnou paraparézou.

Senzorické poruchy sa vyskytujú pod úrovňou lézie v závislosti od lokalizácie zamerania zdvihu cez miechu. Pri rozsiahlej mozgovej príhode s patologickými zmenami, stratou všetkých typov citlivosti, poruchami panvy a bilaterálnym motorickým deficitom sa pozoruje po celom priečnom reze. Zapojenie polovice priemeru vedie k rozvoju syndrómu Brown-Sekar: motorické poruchy, strata hlbokej citlivosti, heterotermálna - narušenie povrchu (bolesť, teplota) vnímanie sa zisťuje homolaterálne.

Pri porážke ventrálnej polovičky (katastrofa v prednej spinálnej tepne) sú motorické poruchy sprevádzané stratou bolesti, retenciou moču, výkalmi. Hmatové, svalovo-artikulárne vnímanie zachránené. Dorsálna mozgová príhoda (patológia zadnej spinálnej artérie) sa zriedka pozoruje, prejavuje sa Williamsonov syndróm: spastická paréza, citlivá ataxia, segmentálna hypestézia, strata vibračnej citlivosti dolných končatín. Izolovaná lézia predného rohu je charakterizovaná prítomnosťou iba jednostrannej periférnej parézy.

komplikácie

Mŕtvica je charakterizovaná motorickými poruchami, ktoré sa bez vhodnej liečby transformujú na trvalé obmedzenia motorickej funkcie. Pacienti strácajú schopnosť voľného pohybu, so spastickou parézou, situácia sa zhoršuje vývojom spoločných kontraktúr. V prípade výraznej tetraparézy sú pacienti na lôžku. Imobilita je nebezpečná v dôsledku vývoja spánku, kongestívnej pneumónie. Poruchy panvy sú komplikované vzostupnou infekciou močových ciest: uretritída, cystitída, pyelonefritída. Pridanie infekčných komplikácií môže viesť k sepse s hrozbou smrti.

diagnostika

Diagnostické opatrenia začínajú anamnézou. Prítomnosť štádia prekurzorov, akútny / subakútny začiatok, záležitosť vývoja príznakov. Deficit motorov / senzorov identifikovaný počas neurologického vyšetrenia umožňuje neurológovi navrhnúť aktuálnu diagnózu, ale rozmanitosť možností individuálneho dodávania krvnej krvi znemožňuje určiť polohu cievnej oklúzie alebo prasknutia. Na objasnenie diagnózy sa vykonali inštrumentálne štúdie:

 • Spinálna tomografia. Počítačová tomografia môže určiť posun, poškodenie stavcov, prítomnosť fragmentov, osteofytov, zúženie medzistavcovej medzery. MRI chrbtice lepšie vizualizuje miechu, umožňuje diagnostikovať intervertebrálnu herniu, kompresiu miechového kanála, spinálny nádor, hematóm.
 • Lumbálna punkcia. U 30% pacientov štúdia mozgovomiechovej tekutiny neodhalí abnormality. U väčšiny pacientov vo vývojovom štádiu patológie sa pozoruje zvýšenie koncentrácie proteínu až na 3 g / l, pleocytóza 30 až 150 buniek v 1 ul. Hemoragický variant je sprevádzaný výskytom červených krviniek v tekutom roztoku.
 • Spinálna angiografia. Vedené na identifikáciu aneuryziem, malformácií, trombózy, kompresie cievy zvonku. Jednoduchšia, ale menej informatívna štúdia o spinálnom krvnom obehu v hrudnej a bedrovej oblasti je USDG aorty a jej vetvy.
 • Electroneuromyography. Je potrebná na detekciu klinicky nediagnostikovanej poruchy inervácie jednotlivých svalov.

Na určenie kauzálnej patológie pozadia, podľa indikácií, terapeut, kardiológ, endokrinológ, hematológ konzultovať, vyšetriť krv na cukor, hladiny lipoproteínu, cholesterol, urobte koagulogram. Diferenciálna diagnostika sa uskutočňuje s akútnou myelitídou, nádorom miechy, infekčnou myelopatiou, syringomyelii, epidurálnym abscesom. Diferenciácia hemoragickej a ischemickej povahy mŕtvice je dôležitá pre určenie taktiky liečby.

Liečba miechy

Táto choroba si vyžaduje naliehavé lekárske opatrenia. Včasné zahájenie liečby vám umožní zastaviť expanzia chrbtice, aby sa zabránilo smrti neurónov. Vykonáva sa komplexná konzervatívna liečba zodpovedajúca typu mŕtvice:

 • Nešpecifická liečba. Určený bez ohľadu na typ cievnej mozgovej príhody, je zameraný na zníženie edému, udržiavanie metabolizmu neurónov, zvýšenie odolnosti tkanív chrbtice na hypoxiu a prevenciu komplikácií. Vykonáva sa diuretikum (furosemid), neuroprotektory, antioxidanty, vitamíny skupiny B.
 • Špecifická liečba ischémie. Zlepšenie krvného obehu ischemickej zóny sa dosahuje použitím vazodilatátorov, disagregačných činidiel zvyšujúcich mikrocirkuláciu. Pri tromboembolizme sú indikované antikoagulanciá: heparín, nadroparín.
 • Špecifická liečba krvácania. Spočíva v použití hemostatických liečiv: vikasol, epsilonamino-kaproová kyselina. Okrem toho sú angioprotektory určené na posilnenie steny krvných ciev.

V prípade pretrhnutia cievy, kompresie nádoru, tromboembolizmu, je možná chirurgická liečba. Operácie vykonávajú neurochirurgovia, vaskulárni lekári na núdzovom základe. Zoznam prípadných chirurgických zákrokov zahŕňa:

 • Rekonštrukčné cievne operácie: tromboembolikómia, stentovanie postihnutej cievy, uzáver / orezávanie defektu cievnej steny.
 • Eliminácia angiodysplázie: excízia malformácie, ligácia / spevnenie aduktorových ciev, resekcia aneuryzmy.
 • Eliminácia kompresie: odstránenie extra- / intramedulárneho spinálneho nádoru, herniálna discektómia, fixácia chrbtice.

V období obnovy využívajú rehabilitační terapeuti celý arzenál nástrojov na čo najrýchlejšie obnovenie stratených neurologických funkcií. Určené terapeutické cvičenia, masáže, fyzioterapia. Elektrostimulácia prispieva k zlepšeniu vodivosti nervových vlákien a elektrostimulácia močového mechúra obnovuje dobrovoľnú kontrolu funkcie moču.

Prognóza a prevencia

Spinálna mŕtvica nie je tak život ohrozujúca ako cerebrálna. Smrteľný výsledok je možný pri malígnych nádoroch, ťažkom somatickom pozadí, pri pristúpení sekundárnej infekcie. Včasná liečba prispieva k rýchlej regresii príznakov. Rozľahlosť postihnutej oblasti, neskorší začiatok liečby, komorbidita spôsobuje neúplné zotavenie, postihnutie pacienta v dôsledku pretrvávajúcej reziduálnej parezy, panvovej, citlivých porúch. Prevencia chorôb je založená na včasnej liečbe cievnych ochorení, detekcii a odstránení malformácií, liečbe medzistavcových hernií a prevencii poranení chrbtice. Veľký význam má odstránenie predisponujúcich faktorov: udržanie aktívneho životného štýlu, normalizácia hmotnosti, vyvážená výživa, odvykanie od fajčenia.

Mŕtvica mŕtvice

Miechová mŕtvica je vážne neuralgické ochorenie sprevádzané zhoršeným spinálnym obehom. Pri zdvihu je práca pacientovej miechy narušená a spôsobuje jej poškodenie. Toto ochorenie je pomerne zriedkavé: podľa štatistík to trvá nie viac ako 1% medzi všetkými typmi mŕtvice. Existujú dva typy mŕtvice - hemoragické (sprevádzané poškodením steny cievy), ako aj ischemické, v ktorých sa zastavuje prietok krvi do postihnutej oblasti.

Prečo

Ak chcete vyvolať vývoj patológie môžu problémy nielen s chrbticou, ale aj s krvnými cievami, ktoré ju kŕmia. Existuje veľa kauzálnych faktorov rozdelených na niekoľko hlavných skupín.

Primárne lézie krvných ciev vzniknuté na pozadí ochorení samotných ciev:

 • infarktu myokardu, aterosklerózy, hypertenzie a iných somatických patológií;
 • systémová vaskulitída;
 • vývoj trombózy, embólie, kŕčové žily a iné cievne ochorenia.

Sekundárne cievne lézie spojené s výskytom vonkajších procesov:

 • vývoj patologických stavov chrbtovej membrány, ako je leptopachimenitída a arachnoiditída;
 • malígne a benígne lézie;
 • ochorenia chrbtice (lordóza, hernia, osteochondróza atď.).

Ďalšie faktory, ktoré spúšťajú spinálnu mŕtvicu:

 • poruchy krvi;
 • vývoj zápalových procesov;
 • narušenie endokrinného systému;
 • vykonávanie diagnostických činností na chrbtici;
 • mechanické poškodenie chrbta v dôsledku zranenia alebo chirurgického zákroku.

Venujte pozornosť! Kombinácia niekoľkých provokačných faktorov zvyšuje riziko mŕtvice. Takéto faktory zahŕňajú aj zneužívanie alkoholu, prehriatie tela, zvýšené zaťaženie chrbtice a fyzické preťaženie (najmä pri silových športoch).

Charakteristické príznaky

V závislosti od polohy lézie sa príznaky chrbtice môžu líšiť. Spravidla pred objavením sa výrazného klinického obrazu je pacient konfrontovaný s príznakmi - prekurzormi mŕtvice (bolesť chrbta a dolných končatín, nestabilná klaudikácia v nohách).

Pri absencii včasnej diagnózy a terapie dochádza k mŕtvici. Medzi bežné príznaky tejto choroby patrí:

 • znížená citlivosť pokožky na chrbte;
 • bolestivý syndróm;
 • porušenie panvových orgánov, ktoré sú vyjadrené vo forme fekálnej inkontinencie;
 • celková slabosť tela;
 • pravidelné klaudikácie;
 • paralýza končatín a znížená citlivosť svalového tkaniva (pacient prestane reagovať na horúčku, rôzne zranenia atď.).

Existuje niekoľko komplexov symptómov, ktoré sa kombinujú do syndrómov. Umožňujú lekárom nájsť výskyt mŕtvice a určiť postihnuté cievy. Takéto symptomatické komplexy zahŕňajú nasledujúce syndrómy:

 • amyotrofická laterálna skleróza;
 • Brown-Sequard;
 • centredulárna ischémia;
 • arteriálna ischémia;
 • premena;
 • predná ischemická obrna.

Všetky vyššie uvedené syndrómy spájajú bežné príznaky, ktorých vzhľad je potrebné čo najskôr vyhľadať lekársku pomoc.

Prvá pomoc

Ak dôjde k najmenšiemu podozreniu na spinálnu mozgovú príhodu, prvá vec, ktorú musíte urobiť, je zavolať tím ambulancie. Ale pred príchodom lekárov musí byť pacientovi poskytnutá prvá pomoc. Za týmto účelom položte pacienta na chrbát, najlepšie na tvrdý povrch. Všetka ďalšia preprava sa musí uskutočniť v tejto polohe.

Tip! Nesprávne diagnostikovaná alebo oneskorená liečba cievnej mozgovej príhody môže viesť k strate schopnosti pacienta pracovať alebo dokonca k invalidite. Preto je dôležitá včasná diagnóza.

Diagnostické funkcie

Po vstupe pacienta do nemocnice sa uskutoční neurologické vyšetrenie na kontrolu hemodynamiky, teda na štúdium pohybu krvi v postihnutých cievach. Po podrobnom vyšetrení môže lekár predpísať ďalšie laboratórne vyšetrenia vrátane:

 • koagulogram (krvný test na zrážanie);
 • krvný test elektrolytov;
 • biochemická analýza bielkovín, cholesterolu, lipidov a hladín cukru;
 • meranie rýchlosti sedimentácie erytrocytov (ESR);
 • kompletný krvný obraz.

Okrem pacientov predpísaných inštrumentálnych diagnostických metód, z ktorých najúčinnejšie by mali byť:

 • röntgenové vyšetrenie;
 • elektrokardiogram;
 • ultrazvukové duplexné vyšetrenie brachiocefalických artérií;
 • CT a MRI;
 • angiografia ciev.

Na základe výsledkov vykonaných testov a procedúr bude lekár schopný presne stanoviť diagnózu a predpísať vhodný priebeh liečby. Čím skôr sa začne liečba, tým väčšia je šanca na úspešné a rýchle zotavenie.

Liečebné metódy

Existuje niekoľko spôsobov liečby, ktoré sa používajú pri diagnostike chrbtice. Najefektívnejšie sú liečebná terapia, použitie fyzioterapie a chirurgia. Zvážte každú z týchto metód samostatne.

Farmaceutické lieky

Ihneď po príchode lekári dávajú pacientovi nejaké lieky. Predovšetkým je to diuretikum, ktorého cieľom je eliminovať alebo zmierniť opuch tkanív. Medzi tieto lieky patrí Lasix a Furosemid. Optimálna dávka je od 80 ml na injekciu. Potom v nemocnici sú pacientom predpísané lieky na zlepšenie metabolických procesov a krvného obehu v oblasti chrbta ("Metamax", "Mildronate", "Actovegin" atď.).

Na obnovenie postihnutého nervového tkaniva sa v prípade spinálnej mozgovej príhody používa Vinpocetín a Cerebrolyzín. Dávkovanie a trvanie terapeutického postupu určuje lekár. Toto sa robí s prihliadnutím na vek pacienta a jeho celkový stav. Antikoagulancia sa používa na zníženie rizika tvorby krvných zrazenín a na aktiváciu procesu zriedenia krvi. Ale aplikovať "Fraxiparin", "Heparin" a iné prostriedky zo skupiny antikoagulancií je možné len pri diagnostike ischemickej mozgovej príhody. Keď sú tieto lieky hemoragické zakázané.

Na doplnenie vyššie uvedených silných liečiv môžu byť biogénne stimulanty a svalové relaxanciá, napríklad "Baclofen" alebo "Mydocalm". Ak dôjde k závažným komplikáciám, lekár môže dávku zvýšiť alebo naopak znížiť, ak závažnosť symptómov patológie klesá.

fyzioterapia

Fyzioterapeutické postupy môžu byť použité na zvýšenie terapeutického účinku spolu s lekárskym ošetrením. Nižšie sú najčastejšie.

Tabuľka. Fyzioterapia pre mŕtvicu.

Venujte pozornosť! V prípade exacerbácie príznakov môžu lekári predpisovať nosenie špeciálneho ortopedického korzetu. To uľahčí stav pacienta a zmierni bolesť. Pri výbere korzetu musíte brať do úvahy všetky odporúčania ošetrujúceho lekára.

Operatívny zásah

Pri neúčinnosti konzervatívnych metód liečby môže byť pacientovi predpísaný chirurgický zákrok. Operácia sa spravidla uskutočňuje pri diagnostike hemoragickej mŕtvice. V tomto prípade chirurg chirurgicky šteje krvné cievy a tým obnovuje ich priechodnosť. Ak je takáto potreba, môže byť liečená hlavná patológia, ktorá vyvolala porušenie krvného obehu.

Možné komplikácie

Všetky typy mŕtvice sú nebezpečné svojou vlastnou cestou, pretože môžu viesť k určitým následkom a komplikáciám. Ale aby ste sa im vyhli, je potrebné dodržiavať všetky pokyny lekára. Ako ukazuje prax, úroveň komplikácií spinálnej mozgovej príhody závisí priamo od veľkosti patologického zamerania. Napríklad, ak je hlasitosť malá, často je obnovenie úplné. V opačnom prípade musíte byť počas liečby veľmi opatrní. Najbežnejšie účinky mozgovej mŕtvice zahŕňajú:

 • atrofia svalového vlákna;
 • pravidelné alebo konštantné krívanie;
 • znížená potencia;
 • dysfunkcia močového systému;
 • znížil celkový svalový tonus;
 • čiastočná alebo úplná paralýza tela;
 • porušenie muskuloskeletálneho systému;
 • postihnutia.

Väčšinu z vyššie uvedených komplikácií možno vyhnúť, ak je pacientovi poskytnutá včasná lekárska starostlivosť. Preto nie je možné ignorovať príznaky mŕtvice.

Preventívne opatrenia

Mnoho ochorení sa dá ľahšie predchádzať než liečiť. Toto pravidlo platí pre mozgovú mŕtvicu, pretože liečba tejto patológie je časovo náročná a trvanie obdobia zotavenia môže byť v zriedkavých prípadoch niekoľko rokov. Ak chcete zabrániť alebo znížiť riziko mŕtvice, musíte postupovať niekoľkými jednoduchými pravidlami.

Prevencia mŕtvice miechy musí spĺňať nasledujúce odporúčania:

 • vedie aktívny životný štýl. Denné prechádzky, návšteva bazénu - to všetko pomáha posilniť svalový systém. Takéto bremená sú obzvlášť užitočné pre ľudí, ktorí majú sedavú prácu;
 • rovnomerné rozloženie zaťaženia na chrbtici (pri zdvíhaní závažia je potrebné sledovať polohu tela, aby sa predišlo poraneniu);

Aby ste v budúcnosti zabránili vzniku mŕtvice, je potrebné sledovať vaše zdravie a udržiavať normálny krvný tlak. Preto merajte tlak niekoľkokrát týždenne.

Mŕtvica: príčiny, symptómy a liečba

Mŕtvica je mierna porucha cirkulácie v mieche. Táto patológia je oveľa menej bežná ako poškodenie krvného obehu v mozgu, ale to nie je menej nebezpečné. Špicová mŕtvica je ischemická a hemoragická. Ide o vážnu chorobu, ktorá vyžaduje povinnú a čo najskoršiu hospitalizáciu, pomerne dlhú liečbu. Pri absencii lekárskej starostlivosti môže mozgová mŕtvica viesť k invalidite a invalidite.

S cieľom konzultovať špecialistu včas a začať včas liečiť spinálnu mozgovú príhodu je mimoriadne dôležité poznať príznaky ochorenia a predstaviť si príčiny vývoja tejto patológie.

Všeobecné informácie o prívode krvi do miechy

Prívod krvi do miechy sa uskutočňuje z dvoch bazénov: chrbtice a podkožia. Zápalový subklavný bazén vyživuje miechu v horných častiach: krčka maternice a hrudník až po Th3 (tretí prsný segment). Dodávanie aortálnej krvi do hrudných segmentov od Th4 a nižších, bedrových, sacrococcygeálnych segmentov. Z vertebrálnej tepny, podkľúčovej tepny a aorty sa rozširujú koreňovo-spinálne tepny, ktoré tvoria prednú spinálnu tepnu a dve zadné chrbtice tečúce pozdĺž celej miechy.

Prívod krvi do miechy je veľmi variabilný, počet spinálnych a spinálnych artérií sa pohybuje od 5 do 16. Najväčšia predná koreňová spinálna tepna (až do priemeru 2 mm) sa nazýva zhrubnutie bedrovej tepny alebo Adamkevichova tepna. Vypnutie vedie k vývoju charakteristického klinického obrazu s vážnymi príznakmi. V tretine prípadov jedna Adamkevichova tepna podáva celú spodnú časť miechy, počínajúc 8-10h hrudnou časťou. V niektorých prípadoch okrem zhrubnutia bedrovej tepny existujú: malá tepna, ktorá vstupuje s jedným z dolných hrudných koreňov a tepna, ktorá vstupuje do bedrového alebo sakrálneho koreňa a dodáva kužeľ a epikón miechy - Depro-Gotteronovu tepnu.

Systém prednej spinálnej artérie vaskularizuje 4/5 priemeru miechy: predné a bočné rohy, základy zadných rohov, klarkové piliere, bočné a predné piliere a ventrálne úseky zadných stĺpikov. Zadné chrbtové tepny dodávajú zadné stĺpy a vrchol zadných rohov. Medzi systémami sú anastomózy (prirodzené spojenie orgánov).

Znalosť angioarchitektúry (štruktúry) miechy je potrebná na pochopenie mechanizmov porúch obehu a klinickej diagnózy.

dôvody

Existuje veľa dôvodov, ktoré môžu viesť k porušeniu prietoku krvného obehu. Väčšina pacientov vyvoláva ischemické poškodenie mozgu (myeloizémia) a len zriedkavo krvácanie (hematómia).

Všetky dôvody možno klasifikovať nasledovne.
Primárne cievne lézie: ak je základom patológie samotnej cievy.

 • Somatická choroba - ateroskleróza, hypertenzia, akútne srdcové zlyhanie, infarkt myokardu atď.
 • Vaskulárna patológia a vaskulárne malformácie - aneuryzmy, stenózy, trombóza, embolizmy, ohyby a slučky ciev, kŕčové žily;
 • Vaskulitída - infekčno-alergická, so syfilisom, infekciou HIV.

Sekundárne cievne lézie: ak sú vaskularizované procesom zvonku.

 • Choroby chrbtice - osteochondróza, spondylolistáza, tuberkulózna spondylitída, vrodená synostóza;
 • Choroby membrán miechy - arachnoiditída, leptopachimenitída;
 • Nádory miechy a chrbtice.

Ďalšie dôvody.

 • Úrazy (vrátane chirurgických zákrokov - radikulotómia s priesečníkom koreňovej spinálnej tepny, aortálna plastika);
 • Choroby krvi;
 • Endokrinné choroby.

Samozrejme, u mnohých pacientov sa súčasne pozoruje niekoľko faktorov vývoja ochorenia, čo zvyšuje riziko výskytu tohto ochorenia. Bez ohľadu na dôvod, ktorý nie je zdrojom porúch obehového ústrojenstva, dôjde k mozgovému tkanivu, ktoré nie je kŕmené ani zničené v dôsledku namáčania (krvácania) krvi. Klinicky sa to prejavuje v poruche funkcie postihnutej oblasti, na ktorej je založená neurologická diagnóza.

príznaky

Mŕtvica môže mať dva typy:

 • ischémie - miechový infarkt;
 • krvácanie - krvácanie v hrúbke mozgu sa nazýva hematóm, krvácanie pod podšívkou mozgu - hemoroidy, epidurálny hematóm.

Ischemický miechový mozgový príraz

Rovnako často sa rozvíja u mužov a u žien. Často táto choroba postihuje ľudí starších ako 50 rokov, pretože hlavnou príčinou je patologická choroba.

V priebehu niekoľkých fáz:

 1. V štádiu vzdialených a blízkych prekurzorov - niekoľko dní, týždne pred pacientom je infarkt, motorické poruchy vo forme krátkodobej a prechodnej slabosti v nohách alebo ramenách začínajú pacientovi trápiť (záleží to na tom, ktorá plavidlo je ovplyvnená bazénom stavcov alebo aorty). Citlivé poruchy sa nachádzajú aj v týchto končatinách: necitlivosť, plazenie, chilliness, pocit pálenia, jednoducho nepríjemné pocity vo svaloch. Niekedy môže dôjsť k imperatívnemu močeniu, oneskoreniu alebo zvýšenému močeniu. Môže nastať bolesť v chrbtici, prechod na hornú alebo dolnú končatinu, spojená s podvýživou senzorických koreňov a membrán miechy. S rozvojom mozgovej príhody zmizne bolesť, čo je spojené s prerušením prechodu bolestivých impulzov v postihnutej oblasti. Predvídateľné faktory sú často identifikované: užívanie alkoholu, fyzické preťaženie, prehriatie, náhle pohyby v chrbtici.
 2. Stupeň vývoja srdcového záchvatu - v priebehu niekoľkých minút alebo hodín sa v končatinách vyvíja ťažká svalová slabosť (paréza), citlivosť v týchto končatinách sa stráca, prejavuje sa výrazná dysfunkcia panvových orgánov. Bolestivý syndróm prestáva (príčiny sú opísané vyššie). V čase mozgovej príhody sú možné príznaky poškodenia mozgu (reflex): bolesť hlavy, závraty, mdloby, nevoľnosť a všeobecná slabosť. Klinika poškodenia konkrétnej oblasti mozgu závisí od umiestnenia postihnutej nádoby.
 3. Stupeň stabilizácie a opačný vývoj - príznaky prestávajú rásť a klesať na pozadí primeranej liečby.
 4. Stupeň reziduálnych účinkov - reziduálne účinky mŕtvice.

V závislosti od toho, ktorá časť mozgu je ovplyvnená, rozlišujeme nasledujúce klinické syndrómy:

 • s porážkou prednej spinálnej tepny v najvyšších častiach - tetrapareza (všetky 4 končatiny) spastického typu, porušenie bolesti a citlivosti na teplotu vo všetkých končatinách, príznaky poškodenia 5. a 12. párov lebečných nervov;
 • s porážkou prednej spinálnej tepny v oblasti horných cervikálnych segmentov - rovnako ako v predchádzajúcom odseku, ale bez porážky kraniálnych nervov;
 • s porážkou prednej spinálnej tepny v oblasti priesečníka pyramíd - krížová hemiplegia: paréza ramena na strane stredu a nohy na opačnej strane;
 • Syndróm opálskeho subbulbára - na strane lézie parézy končatín, narušenie citlivosti na tvár, ataxia a niekedy aj syndróm Claude-Bernard-Horner (ptóza, mióza, enophthalmos). Na opačnej strane - porušenie povrchovej citlivosti na končatiny a kmeň;
 • syndróm amyotrofickej laterálnej sklerózy - periférna alebo zmiešaná paréza horných končatín, spastické dolné končatiny, mimovoľné zášklby svalov ramena;
 • Syndróm osobnosti a Turnera - silná bolesť v horných ramenách, po ktorej nasleduje paralýza. S rozvojom paralýzy sa bolesť zmizne;
 • syndróm prednej ischemickej obrny - periférna paréza jednej alebo oboch rúk;
 • ischemický syndróm pseudosyringomyelie - segmentálne poruchy povrchovej citlivosti a miernej svalovej parézy;
 • ischemický syndróm okrajovej oblasti predných a laterálnych kordov - spastická paréza končatín, cerebelárna ataxia, mierny pokles citlivosti;
 • syndróm poškodenia hornej dodatočnej koreňovej spinálnej tepny (stredné hrudné segmenty) - spastická paréza nohy, zhoršená bolesť a citlivosť na teplotu z úrovne bradaviek a nižšie, zhoršené močenie podľa typu oneskorenia;
 • Brown-Sekara syndróm - paréza v jednej končatine alebo v jednej polovici tela (napr. V pravej ruke a nohe), zhoršená bolesť a teplotná citlivosť na druhej strane;
 • Patológia Adamkevichovho tepna - paréza oboch končatín, porušenie všetkých typov citlivosti z dolných hrudných segmentov, dysfunkcia panvových orgánov. Tkanivové vredy sa rýchlo rozvíjajú;
 • paralyzačný syndróm ischiasie - s porážkou dolnej doplnkovej koreňovej spinálnej tepny (Depro-Gotteron artery). Obvykle sa vyvíja na pozadí dlhej lumbosakrálnej radikulitídy. Prejavil sa v podobe paralýzy svalov nohy s visiacimi nohami. Bolesť s vývojom parezie zmizne. Tiež pozorované porušenia citlivosti s úrovňou bedrového alebo sakrálneho segmentu. Pri pohľade na ne nezisťujú Achilov reflexy;
 • syndróm lézie kužeľa (dolné sakrálne segmenty) - nedochádza k paralýze. Existujú poruchy panvových orgánov - inkontinencia moču a výkalov. Pacienti necítia nutkanie, necítia prechod moču a výkalov;
 • patológia zadnej spinálnej tepny (Williamsonov syndróm) - narušenie hlbokej citlivosti na končatinách (s citlivou ataxiou) a strednej parézy v rovnakých končatinách.

Veľká variabilita štruktúry cievneho systému miechy spôsobuje ťažkosti s diagnostikou lézie, ale príslušný špecialista bude vždy schopný správne diagnostikovať.

Miechová hemoragická mŕtvica

Pri krvácaní do hrúbky substancie miechy (hematómia) sa v trupu vyskytuje akútna bolesť opasku so súčasným rozvojom ochrnutia v jednej alebo viacerých končatinách. Paralýzy sú často periférne (pomalé). V týchto končatinách dochádza k porušeniu citlivosti na bolesť a teplotu. Pri masívnom krvácaní sa môže vyvinúť tetraparéza so zhoršenou citlivosťou a funkciou panvových orgánov. Kombinácia klinických príznakov môže byť veľmi odlišná, ako pri ischemickej mozgovej príhode. Veľkosť hematómu hrá dôležitú úlohu: malé môžu byť vyriešené, bez akýchkoľvek známok liečby; veľké vždy majú zvyškové účinky.

Hemoragické - iný typ hemoragickej mozgovej príhody, celkom zriedkavé. V tomto prípade dochádza k krvácaniu do subarachnoidálneho priestoru miechy. Najčastejšou príčinou je pretrhnutie abnormálnej cievy (aneuryzma, malformácia), miechy alebo poranenia chrbtice. Po provokačnom faktore sa vyvinie syndróm výraznej bolesti pozdĺž chrbtice alebo šindľov. Bolesť môže byť streľba, pulzovanie, "dýka", trvá niekoľko dní alebo dokonca týždňov. V čase krvácania sa môžu vyskytnúť cerebrálne symptómy: bolesť hlavy, nevoľnosť, vracanie, závraty, poruchy vedomia typu omráčenia. Vyskytujú sa niektoré príznaky podráždenia meningí: Kernigov príznak je výraznejší, ale vôbec nie je tu žiadny stuhnutý krk. Príznaky poškodenia miechy chýbajú úplne, alebo sa objavia neskôr a sú mierne výrazné.

Epidurálny hematóm sa vyznačuje ostrými lokálnymi bolesťami v chrbtici v kombinácii s radikulárnou bolesťou a pomalým zvyšovaním príznakov kompresie miechy. Lokálna bolesť je rovnakého typu, náchylná k recidíve, remisie z niekoľkých dní až niekoľkých týždňov.

liečba

Taktika liečby sa určuje individuálne po presnej diagnostike povahy a lokalizácie procesu. Napríklad, ak sa príčinou mŕtvice vyslovila osteochondróza s herniovaným diskom, vaskulárnou anomáliou alebo nádorom, potom stojí za zváženie možnosti chirurgického zákroku.

Na liečbu ischemickej mozgovej príhody miechy sa používa:

 • antikoagulanciá a protidoštičkové látky - heparín, fraxiparín, aspirín, plavix, klopidogrel, zvončeky (dipyridamol), trental;
 • vazoaktívne lieky - cavinton, pentoxifylín, oxybral, nicergolín, instenón, enelbín, xantinol nikotinát;
 • venotonika - troksevazin, escuzan, cyklo-3-fort
 • neuroprotektory - Actovegin, Tanakan, Cerebrolyzín, Cytochróm C, Nootropil, Riboxin;
 • angioprotektory - askorutín, kalcium-dobesilát, troxerutín;
 • hemodilúcia - čerstvá zmrazená plazma, dextrany s nízkou molekulovou hmotnosťou (reopliglyukín, reomakrodex);
 • dekongestanty - diuretiká (furosemid, lasix), L-lyzín-escinát;
 • nesteroidné protizápalové lieky - diklofenak, celebrex, nimesulid, ibuprofen;
 • neuromuskulárne vodivé zlepšovače - neuromidín;
 • na zníženie svalového tonusu - mydokalm, baclofen;
 • vitamíny skupiny B - neyarubín, milgamma.

Okrem toho sa používajú (v závislosti od príčiny mŕtvice): imobilizácia postihnutého chrbtice, trakcia, medicínske blokády, masáže, cvičebná terapia, fyzioterapeutické metódy.

Konzervatívnou liečbou hemoragickej cievnej mozgovej príhody je použitie:

 • lieky, ktoré posilňujú cievnu stenu, pomáhajú predchádzať opakovaniu krvácania - dikín (etylsilát sodný), kontakal, gordoky, kyselina aminokapronová;
 • lieky na prevenciu vazospazmu - nimotop, verapamil;
 • neuroprotektory a angioprotektéry.

S neúčinnosťou konzervatívnej liečby av prípadoch poranení miechy, nádorových útvarov, ktoré stláčajú mozog, je indikovaná chirurgická liečba neurochirurga.

Zvláštnu úlohu pri liečbe spinálnych mŕtv úloha zohráva prevencia pľúc, zápalu pľúc a urogenitálnych infekcií, ktoré často komplikujú túto chorobu s nedostatočnou starostlivosťou o pacienta.

Aby ste predišli oparu, je potrebné sledovať čistotu spodnej bielizne, otrite telo kafrovým alkoholom, praštite pokožku práškom a otočte pacienta každých 1 až 1,5 hodiny. Môžete použiť špeciálne prístroje na zabránenie spánku - gumové kruhové krúžky.

Ak nie je možné močiť, vykoná sa katetrizácia močového mechúra, v prípade inkontinencie sa použijú pisoáry. Genitálie musia byť udržiavané čisté, aby sa zabránilo vzostupnej infekcii.

Aby sa zabránilo vzniku pneumónie, je potrebné vykonávať dýchacie cvičenia každú hodinu po dobu 5 minút (zatiaľ čo sa pozoruje odpočinok na lôžku). V budúcnosti pri rozširovaní režimu je potrebná dávka fyzickej aktivity.

účinky

Dôsledky mŕtvice môžu byť veľmi odlišné. Pri nevýznamných ohniskách, včasnej lekárskej terapii alebo chirurgickej liečbe je možné 100% obnovenie, ale pacient by mal absolvovať pravidelné sledovanie a preventívne liečebné kurzy. Menej priaznivý výsledok je možný aj vtedy, keď aj napriek liečbe zostáva pacient s motorickými, senzorickými a panvovými poruchami. Takéto porušenia môžu viesť k postihnutiu:

 • paréza končatín (jedna alebo niekoľko) - zostáva slabosť svalov, čo sťažuje pohybovanie sa samostatne a samostatne;
 • Oblasti hypoestézie alebo anestézie - na kmeň alebo končatiny, citlivosť je znížená alebo chýba. Môže to byť ako bolesť, teplota, taktilná citlivosť a komplexnejšie typy citlivosti, ako je zmysel lokalizácie, stereognóza (rozpoznanie objektov dotykom so zatvorenými očami), dvojrozmerný priestorový pocit (schopnosť rozpoznať písmená so zatvorenými očami na tele). ) atď. Pre niektorých pacientov to môže slúžiť ako dôvod invalidity - švadlenka alebo hudobník nemôžu vykonávať profesionálne zručnosti v neprítomnosti citlivosti v rukách;
 • poruchy močenia a defekácie - tento problém je pre pacientov obzvlášť bolestivý, pretože má vplyv na intímnu sféru človeka. Môže existovať rôzna miera a povaha porušenia: močová inkontinencia, neustále vylučovanie moču po kvapke, pravidelné nekontrolované močenie, potreba tlačiť na močenie, fekálna inkontinencia.

zotavenie

Zotavenie z mozgovej mŕtvice môže trvať dlho. Je najaktívnejší v prvých 6 mesiacoch. Po prvé, takí pacienti potrebujú psychosociálnu adaptáciu, pretože spinálna mŕtvica dramaticky mení svoj obvyklý spôsob života. Zotavenie z mozgovej mŕtvice je dlhý a namáhavý proces, niekedy trvá niekoľko rokov, kým sa obnovia stratené funkcie. Vysokokvalitné rehabilitačné opatrenia po hospitalizácii však umožňujú väčšine pacientov vrátiť sa do plnohodnotného života.

rehabilitácia

Počas obdobia zotavenia sa pacientovi podá opakované liečebné kúry (aspoň raz za šesť mesiacov).

Dôležitá úloha patrí kinezioterapii - fyzikálnej terapii. V období, keď pacient sám nemôže pohybovať svoje končatiny, ide o pasívnu gymnastiku. Ak sú dobrovoľné pohyby možné, ide o špeciálny súbor cvičení statickej a dynamickej povahy (najlepšie vyvinutý rehabilitolom individuálne pre konkrétneho pacienta).

Mnoho pacientov sa musí naučiť pohybovať pomocou ďalších nástrojov - vychádzkových palíc, chodcov a špeciálneho Longuetu. V niektorých prípadoch možno budete potrebovať ortopedické topánky.

Veľmi dobrý efekt v období zotavenia má masáž. Opakované kurzy zvyšujú výkonnosť. Spolu s masážou je možné použiť aj akupunktúru.

Pri svalovej slabosti je zobrazená elektrostimulácia. Medzi inými metódami fyzioterapie, magnetickej terapie, sínusových modulovaných prúdov (s pareziou), fonoforézy a elektroforézy, podvodnej masáže so sprchou, sýte so sírovodíkom a oxidom uhličitým, parafínových a ozokeritických aplikácií.
Pracovná terapia a odborné poradenstvo sú súčasťou komplexu rehabilitačných opatrení.

Samozrejme, najkomplexnejší súbor nápravných opatrení sa realizuje s kúpeľnou liečbou.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Trombocytopénia: Symptómy a liečba

Trombocytopénia - hlavné príznaky: Červené škvrny na koži Zdurené lymfatické uzliny zvýšená teplota Zdurené lymfatické uzliny v krku Malé krvácanie na koži a slizniciach Modré škvrny na kožiOchorenie, ktoré spôsobuje pokles počtu krvných doštičiek v krvi, sa nazýva trombocytopénia.

Protrombín Kvik zvýšil to, čo to znamená

Kvantov protrombín: prepis, normálne hodnotyŠtúdia protrombínu je určená lekárom s cieľom určiť, ako rýchlo krvné zrazeniny. Protrombín od firmy Kvik veľmi často umožňuje identifikovať vážnu patológiu v tele.

Nedostatok trikuspidálnej chlopne 2 stupne: čo to je?

Získaná chlopňová choroba srdca je ochorenie nazývané trikuspidálna insuficiencia, trikuspidálna regurgitácia, pri ktorej dochádza k funkčnému poškodeniu srdcového ventilu.

Pilulky srdcovej choroby: patologické srdce, klasifikácia, príčiny a liečba

Dyspnoe (dyspnoe) je pocit, že človek nemá pri dýchaní vzduch. Prejavuje sa pri častých, hlbších a nepravidelných dychoch, výdychoch.

Je glióza nebezpečná biela látka mozgu?

Choroby mozgu sú najnebezpečnejšie, pretože môžu poškodiť všetky orgány a systémy tela, zakázať mnohé z funkcií nervového systému a robiť osobu postihnutú. Glyóza bielej hmoty mozgu - choroba je veľmi závažná a vyžaduje okamžitú liečbu.

Čo je ROE v krvnom teste

ROE v krvi je reakcia alebo rýchlosť sedimentácie erytrocytov.
Normálna ROI pre ženy viac ako pre mužov.Je to spôsobené fyziologickými procesmi ženského tela.
Zvýšenie rýchlosti je často spojené so zápalovým procesom a je jeho prvým znakom.