Ischemická mozgová príhoda je infarkt mozgu, vyvíja sa s výrazným poklesom cerebrálneho prietoku krvi.

Medzi chorobami, ktoré vedú k vzniku mozgového infarktu, je prvé miesto obsadené aterosklerózou, ktorá postihuje veľké mozgové cievy v krčnom alebo intrakraniálnych cievach alebo oboje.

Často existuje kombinácia aterosklerózy s hypertenziou alebo arteriálnou hypertenziou. Akútna ischemická cievna mozgová príhoda je stav, ktorý si vyžaduje okamžitú hospitalizáciu pacienta a primerané lekárske opatrenia.

Ischemická mŕtvica: čo to je?

Ischemická mozgová príhoda nastáva v dôsledku obštrukcie krvných ciev, ktoré dodávajú krv do mozgu. Hlavným predpokladom pre tento typ prekážky je vývoj tukových usadenín obklopujúcich steny ciev. Toto sa nazýva ateroskleróza.

Ischemická mŕtvica spôsobuje krvnú zrazeninu, ktorá sa môže tvoriť v krvnej cieve (trombóza) alebo niekde inde v krvnom systéme (embólia).

Definícia nosologickej formy ochorenia je založená na troch nezávislých patológiách charakterizujúcich lokálnu poruchu obehového systému, označovanú výrazmi "ischémia", "srdcový záchvat", "mŕtvica":

 • ischémia je nedostatok prívodu krvi v miestnej časti orgánu, tkanivo.
 • mŕtvica je porušenie prietoku krvi v mozgu počas ruptúry / ischémie jednej z ciev spolu s úmrtím mozgového tkaniva.

Pri ischemickej mozgovej príhode symptómy závisia od typu ochorenia:

 1. Aterotrombotický záchvat - vyskytuje sa v dôsledku aterosklerózy veľkej alebo strednej tepny, sa rozvíja postupne, najčastejšie sa vyskytuje v spánku;
 2. Lacunar - diabetes mellitus alebo hypertenzia môže spôsobiť porušenie krvného obehu v tepnách s malým priemerom.
 3. Kardioembolická forma - vyvíja sa ako výsledok čiastočnej alebo úplnej oklúzie strednej tepny mozgu s embolom, prichádza náhle počas bdelosti a embolie v iných orgánoch sa môže objaviť neskôr;
 4. Ischemické, spojené so zriedkavými príčinami - oddelenie arteriálnej steny, nadmerné zrážanie krvi, vaskulárna patológia (ne-aterosklerotická), hematologické ochorenia.
 5. Neznámy pôvod - charakterizovaný nemožnosťou určiť presné príčiny výskytu alebo prítomnosť viacerých príčin;

Z vyššie uvedeného možno konštatovať, že odpoveď na otázku "čo je ischemická mozgová príhoda" je jednoduchá - porušenie krvného obehu v jednej z oblastí mozgu v dôsledku zablokovania trombom alebo cholesterolovým povlakom.

Existuje päť hlavných období úplnej ischemickej mozgovej príhody:

 1. Najsilnejšie obdobie je prvé tri dni;
 2. Akútne obdobie je až 28 dní;
 3. Skoré obdobie zotavenia je až šesť mesiacov.
 4. Neskoré obdobie zotavenia - do dvoch rokov;
 5. Obdobie zostatkových účinkov je po dvoch rokoch.

Väčšina ischemických mozgových príhod začne náhle, rýchlo sa rozvíja a má za následok smrť mozgového tkaniva v priebehu niekoľkých minút až niekoľkých hodín.

Podľa postihnutej oblasti je mozgový infarkt rozdelený na:

 1. Ischemická pravostranná mŕtvica - dôsledky majú hlavne vplyv na motorické funkcie, ktoré sa neskôr neobnovia, psycho-emocionálne indikátory môžu byť blízke normálu;
 2. Mozgová ischemická ľavá strana - psycho-emotívna sféra a reč predovšetkým pôsobia ako dôsledky, motorické funkcie sú obnovené takmer úplne;
 3. Cerebellar - zhoršená koordinácia pohybov;
 4. Rozsiahle - vyskytuje sa v úplnej absencii krvného obehu vo veľkej oblasti mozgu, spôsobuje edém, najčastejšie vedie k úplnej paralýze s neschopnosťou zotaviť sa.

Patológia sa najčastejšie vyskytuje u starších ľudí, ale môže sa to stať aj v iných. Prognóza života je v každom prípade individuálna.

Pravá ischemická mozgová príhoda

Ischemická mŕtvica na pravej strane ovplyvňuje oblasti zodpovedné za motorickú aktivitu ľavej strany tela. Dôsledkom je paralýza celej ľavej strany.

Naopak, ak je ľavá hemisféra poškodená, pravá polovica tela zlyhá. Ischemická mŕtvica, pri ktorej je pravá strana postihnutá, môže tiež spôsobiť poškodenie reči.

Ľavostranné ischemické cievne mozgové príhody

Pri ischemickej mŕtvici na ľavej strane sú vážne narušené funkcie reči a schopnosť vnímať slová. Možné dôsledky - napríklad, ak je Brockovo centrum poškodené, pacient nemá možnosť urobiť a vnímať zložité vety, sú k dispozícii iba jednotlivé slová a jednoduché frázy.

stonka

Takýto typ mŕtvice ako ischémická mozgová príhoda je najnebezpečnejší. V mozgovom kmeni sú centrá, ktoré regulujú prácu najdôležitejších z hľadiska systémov podpory života - srdcového a respiračného. Leví podiel úmrtí sa vyskytuje v dôsledku infarktu mozgového kmeňa.

Symptómy ischemickej cievnej mozgovej príhody - nemožnosť navigácie v priestore, znížená koordinácia pohybu, závrat, nevoľnosť.

mozočka

Ischemická mozgová mozgová príhoda v počiatočnom štádiu je charakterizovaná zmenou koordinácie, nevoľnosťou, záchvatmi závratov, vracaním. Po dni začne mozoček tlačiť na mozog.

Svaly tváre môžu byť znecitlivené a človek sa dostane do kómy. Kóma s ischemickou cerebellar mŕtvicou je veľmi častá, vo väčšine prípadov sa takáto mŕtvica injektuje so smrťou pacienta.

Kód mkb 10

Podľa ICD-10 je mozgový infarkt kódovaný pod bodom I 63 s pridaním bodu a čísla po ňom na objasnenie typu mŕtvice. Okrem toho sa pri kódovaní takýchto chorôb pridáva písmeno "A" alebo "B" (latinčina), čo znamená:

 1. Mozgový infarkt na pozadí arteriálnej hypertenzie;
 2. Mozgový infarkt bez arteriálnej hypertenzie.

Symptómy ischemickej mozgovej príhody

V 80% prípadov sa pozorovali mŕtvosti v systéme strednej cerebrálnej artérie av 20% v iných mozgových cievach. Pri ischemickej mŕtvici sa príznaky zvyčajne objavujú náhle, v sekundách alebo minútach. Zriedkavo príznaky prídu postupne a zhoršujú sa počas niekoľkých hodín až dvoch dní.

Symptómy ischemickej cievnej mozgovej príhody závisia od toho, koľko mozgu je poškodené. Sú podobné príznakom pri prechodných ischemických záchvatoch, avšak zhoršená funkcia mozgu je ťažšia, prejavuje sa pre väčší počet funkcií, pre väčšiu oblasť tela a je zvyčajne charakterizovaná vytrvalosťou. Môže to byť sprevádzané kómou alebo ľahšou depresiou vedomia.

Napríklad, ak je nádoba, ktorá nesie krv do mozgu pozdĺž prednej časti krku, zablokovaná, dochádza k nasledujúcim poruchám:

 1. Slepota v jednom oku;
 2. Jedna z rúk alebo nôh jednej strany tela bude paralyzovaná alebo výrazne oslabená;
 3. Problémy v pochopení toho, čo hovoria ostatní, alebo neschopnosť nájsť slová v rozhovore.

A ak je plavidlo, ktoré prenáša krv do mozgu pozdĺž zadnej časti krku, zablokované, takéto porušenia môžu nastať:

 1. Dvojité oči;
 2. Slabosť na oboch stranách tela;
 3. Závrat a priestorová dezorientácia.

Ak spozorujete niektorý z týchto príznakov, nezabudnite zavolať sanitku. Čím skôr sa prijmú opatrenia, tým lepšia prognóza pre život a žalostné dôsledky.

Symptómy prechodných ischemických záchvatov (TIA)

Často predchádza ischemická mozgová príhoda a niekedy TIA je pokračovaním mozgovej príhody. Príznaky TIA sú podobné ohniskovým príznakom malého mŕtvice.

Hlavné rozdiely v TIA od mŕtvice sú zistené CT / MRI vyšetrením pomocou klinických metód:

 1. Neexistuje (nie je vizualizované) centrum infarktu mozgového tkaniva;
 2. Trvanie neurologických ohniskových príznakov nie je dlhšie ako 24 hodín.

Príznaky TIA sú potvrdené laboratórnymi, inštrumentálnymi štúdiami.

 1. Krv na určenie jeho reologických vlastností;
 2. Elektrokardiogram (EKG);
 3. Ultrazvuk - doppler ciev hlavy a krku;
 4. Echokardiografia (EchoCG) srdca - identifikácia reologických vlastností krvi v srdci a okolitých tkanivách.

Diagnóza ochorenia

Hlavné metódy diagnostiky ischemickej cievnej mozgovej príhody:

 1. Anamnéza, neurologické vyšetrenie, fyzické vyšetrenie pacienta. Identifikácia komorbidít, ktoré sú dôležité a ovplyvňujú vývoj ischemickej cievnej mozgovej príhody.
 2. Laboratórne testy - biochemická analýza krvi, lipidové spektrum, koagulogram.
 3. Meranie krvného tlaku.
 4. EKG.
 5. MRI alebo CT mozgu môže určiť polohu lézie, jeho veľkosť a trvanie jej vzniku. V prípade potreby sa vykoná CT angiografia na identifikáciu presného miesta oklúzie cievy.

Diferenciácia ischemickej cievnej mozgovej príhody je nevyhnutná z iných chorôb mozgu s podobnými klinickými príznakmi, z ktorých najčastejšie patrí nádor, infekčná lézia membrán, epilepsia, krvácanie.

Následky ischemickej mozgovej príhody

V prípade ischemickej cievnej mozgovej príhody môžu byť účinky veľmi rozdielne - od veľmi závažných, s rozsiahlou ischemickou mozgovou príhodou až po menej závažné, s mikroútokmi. Všetko závisí od umiestnenia a objemu krbu.

Pravdepodobné následky ischemickej cievnej mozgovej príhody:

 1. Duševné poruchy - mnoho pacientov, ktorí prežili mozgovú príhodu, sa rozvinú po depresii po mozgovej príhode Je to spôsobené tým, že človek už nemôže byť rovnaký ako predtým, obáva sa, že sa stane bremenom pre svoju rodinu, má strach z toho, že zostane zdravotne postihnutý. Môže sa objaviť aj zmena správania pacienta, môže sa stať agresívnym, strašným, neorganizovaným, môže byť bez námahy vystavený častým výkyvom nálady.
 2. Zhoršený pocit v končatinách a na tvári. Citlivosť je vždy obnovená dlhšia svalová sila v končatinách. Je to spôsobené tým, že nervové vlákna zodpovedné za citlivosť a vedenie zodpovedajúcich nervových impulzov sa obnovia oveľa pomalšie ako vlákna zodpovedné za pohyb.
 3. Zhoršená funkcia motora - silu v končatinách sa nemusí úplne zotaviť. Slabosť v nohe spôsobí, že pacient použije trstinu, slabosť v ruke spôsobí, že je ťažké vykonať nejaké domáce akcie, dokonca aj obliekanie a držanie lyžice.
 4. Dôsledky sa môžu prejaviť vo forme kognitívnych porúch - človek môže zabudnúť na veľa vecí, ktoré sú mu známe, telefónne čísla, meno, meno príbuzných, adresa, môže sa správať ako malé dieťa, podceňovať ťažkosti situácie, môže zamieňať čas a miesto, je umiestnený.
 5. Poruchy reči - nemusí byť u všetkých pacientov, ktorí mali ischemickú mozgovú príhodu. Je ťažké, aby pacient komunikoval so svojou rodinou, niekedy môže pacient hovoriť absolútne nekoherentnými slovami a vetami, niekedy môže byť len ťažké povedať niečo. Zriedkavo sa takéto porušenia vyskytujú pri pravostrannej ischemickej mozgovej príhode.
 6. Poruchy prehĺtania - pacient sa môže uškrtiť na tekutých aj pevných potravinách, čo môže viesť k aspiračnej pneumónii a potom k smrti.
 7. Koordinačné poruchy sa prejavujú v ohromení, keď chôdza, závraty, pád pri náhlych pohyboch a závrtoch.
 8. Epilepsia - až 10% pacientov po ischemickej mozgovej príhode môže trpieť epileptickými záchvatmi.

Prognóza života s ischemickou cievnou mozgovou príhodou

Prognóza výsledku ischemickej cievnej mozgovej príhody v starobe závisí od stupňa poškodenia mozgu a od včasnosti a systematického charakteru terapeutických opatrení. Čím bola poskytnutá skôr kvalifikovaná lekárska pomoc a vhodná motorická rehabilitácia, tým lepšie bude výsledok ochorenia.

Časový faktor zohráva obrovskú úlohu, na tom závisí šanca na zotavenie. Počas prvých 30 dní zomrie 15 až 25% pacientov. Úmrtnosť je vyššia u aterotrombotických a kardioembolických mŕtv a je len 2% v lacunar. Závažnosť a progresia cievnej mozgovej príhody sa často vyhodnocuje s použitím štandardizovaných meradiel, ako je mŕtvica v National Institute of Health (NIH).

Príčinou úmrtia v polovici prípadov je edém mozgu a dislokácia mozgových štruktúr spôsobená týmto ochorením, v iných prípadoch pneumónia, srdcové choroby, pľúcna embólia, zlyhanie obličiek alebo septikémia. Značný podiel (40%) úmrtí sa vyskytuje v prvých dvoch dňoch ochorenia a je spojený s rozsiahlym infarktom a edémom mozgu.

Z tých, ktorí prežili, má do konca mesiaca asi 60-70% pacientov s neurologickými poruchami. Šesť mesiacov po cievnej mozgovej príhode zostávajú invalidné neurologické poruchy u 40% pacientov, ktorí prežili, do konca roka - 30%. Čím významnejší je neurologický deficit na konci prvého mesiaca ochorenia, tým menej je pravdepodobné úplné zotavenie.

Obnova motorických funkcií je najvýznamnejšia v prvých troch mesiacoch po zdvihu, zatiaľ čo funkcia nohy je často obnovená lepšie ako funkcia ramena. Úplná absencia ručných pohybov do konca prvého mesiaca choroby je zlé prognostické znamenie. Rok po mŕtvici je nepravdepodobné ďalšie zotavenie neurologických funkcií. Pacienti s lakunárnou mozgovou príhodou majú lepšie zotavenie ako iné typy ischemickej cievnej mozgovej príhody.

Miera prežitia pacientov po ischemickej mozgovej príhode je približne 60-70% do konca prvého roku ochorenia, 50% - 5 rokov po mŕtvici, 25 - 10 rokov.

Zlé prognostické znaky prežitia počas prvých 5 rokov po mŕtvici zahŕňajú pokročilý vek pacienta, infarkt myokardu, fibriláciu predsiení a kongestívne srdcové zlyhanie pred mozgom. Opakovaná ischemická mozgová príhoda sa vyskytuje u približne 30% pacientov v období 5 rokov po prvej mŕtvici.

Rehabilitácia po ischemickej mozgovej príhode

Všetci pacienti po cievnej mozgovej príhode absolvujú nasledujúce štádia rehabilitácie: neurologické oddelenie, oddelenie neurorehabilitácie, liečba sanatórium a ambulantná dispenzarizácia.

Hlavné ciele rehabilitácie:

 1. Obnova porúch funkcií;
 2. Duševná a sociálna rehabilitácia;
 3. Prevencia komplikácií po mozgovej príhode.

V súlade s charakteristikami priebehu ochorenia sa postupne používajú nasledujúce režimy liečby u pacientov:

 1. Prísne odpočívanie lôžka - všetky aktívne pohyby sú vylúčené, všetky pohyby postele vykonávajú lekári. Ale už v tomto režime začína rehabilitácia - obracia sa, rubbingy - prevencia trofických porúch - záchvaty, dýchacie cvičenia.
 2. Mierne rozšírený lôžko - postupné rozširovanie schopností pacienta - nezávislé preradenie v posteli, aktívne a pasívne pohyby, presun do sediacej polohy. Postupne umožňovať jesť v sedacej polohe 1 denne, potom 2 a tak ďalej.
 3. Ward režim - s pomocou zdravotníckeho personálu alebo s podporou (berle, chodítka, palica...) sa môžete pohybovať v komore, vykonávať dostupné typy samoobslužných služieb (jedlo, umývanie, výmena oblečenia...).
 4. Voľný režim.

Trvanie režimov závisí od závažnosti mŕtvice a veľkosti neurologickej poruchy.

liečba

Základná liečba ischemickej cievnej mozgovej cievy je zameraná na udržanie vitálnych funkcií pacienta. Prijímajú sa opatrenia na normalizáciu respiračných a kardiovaskulárnych systémov.

V prítomnosti ischemickej choroby srdca sú pacientovi predpísané antianginózne lieky, ako aj činidlá zlepšujúce čerpaciu funkciu srdcových srdcových glykozidov, antioxidantov, liekov, ktoré normalizujú metabolizmus tkaniva. Špeciálne udalosti sa tiež konajú na ochranu mozgu pred štrukturálnymi zmenami a opuchom mozgu.

Špecifická liečba ischemickej cievnej mozgovej cievy má dva hlavné ciele: obnovenie krvného obehu v postihnutej oblasti, ako aj udržanie metabolizmu mozgového tkaniva a jeho ochrany pred štrukturálnym poškodením. Špecifická liečba ischemickej cievnej mozgovej príhody prináša lekárske, neliečivé, ako aj chirurgické liečebné metódy.

V prvých hodinách po nástupe choroby je zmysluplné uskutočňovať trombolytickú terapiu, ktorej podstata sa znižuje na lýzu krvnej zrazeniny a obnovenie prietoku krvi v postihnutej časti mozgu.

jedlo

Strava zahŕňa obmedzenia týkajúce sa konzumácie soli a cukru, tučných jedál, múky, údeného mäsa, nakladanej a konzervovanej zeleniny, vajec, kečupu a majonézy. Lekári odporúčajú pridať do stravy viac zeleniny a ovocia, bohatých na vlákninu, konzumovať polievky, varené podľa vegetariánskych receptov, mliečne výrobky. Obzvlášť výhodné sú tie z nich, ktoré majú draslík v ich zložení. Patria sem sušené marhule alebo marhule, citrusové plody, banány.

Jedlo by malo byť zlomkové, používané v malých dávkach päťkrát denne. Súčasne sa jedná o stravu po zdvihnutí s objemom kvapaliny nepresahujúcim jeden liter. Nezabúdajte však, že všetky kroky, ktoré ste vykonali, musia byť dohodnuté so svojím lekárom. Len odborníci v silách pomáhajú pacientovi zotaviť sa rýchlejšie a zotaviť sa z vážneho ochorenia.

prevencia

Prevencia ischemickej cievnej mozgovej cievy je zameraná na prevenciu výskytu mŕtvice a prevenciu komplikácií a reischemického záchvatu.

Je potrebné liečiť arteriálnu hypertenziu včas, vykonať vyšetrenie bolesti srdca, aby sa predišlo náhlemu zvýšeniu tlaku. Správna a úplná výživa, odvykanie od fajčenia a konzumácie alkoholu, zdravý životný štýl - hlavný faktor prevencie mozgového infarktu.

Mozgová krvná zrazenina v mozgu čo robiť

v mŕtvom bode 42014 zobrazení

Mŕtvica mozgu je akútne poškodenie krvného obehu v mozgu, čo vedie k poškodeniu a smrti nervových buniek. Mŕtvica nastane, ak je krvná cieva v mozgu buď blokovaná (plakom, trombusom je ischemická mozgová príhoda), alebo je rozbitá (hemoragická mŕtvica). Keď časť nervových buniek zomrie, telo stratí jednu z funkcií, za ktoré mŕtve bunky zodpovedajú: paralýza, strata reči a iné závažné poruchy. Čím väčšia je oblasť nekrózy v mozgu, tým závažnejšie sú následky mŕtvice.

príznaky

Príznaky mozgovej mŕtvice z hroziacej mozgovej katastrofy sú rôznorodé. Existujú však tri hlavné príznaky indikujúce akútnu cerebrovaskulárnu príhodu.

 • Obeť sa nemôže priamo usmievať. Spravidla je úsmev asymetrický, roh pier sa dá znížiť.
 • Nemožno hovoriť normálne. Reč je pomalá a nezmyselná.
 • Slabosť v ruke a nohe na postihnutej strane. Ruky nemôžu narastať. Prítomnosť týchto troch symptómov vyžaduje naliehavý tiesňový hovor.

Útok má spravidla prekurzor, takzvaný ischemický záchvat. Jeho klinické prejavy by mali alarmovať:

 • poškodenie reči;
 • bezproblémová intenzívna bolesť hlavy;
 • rôzna závažnosť poškodenia motora v oblasti ramena alebo nohy;
 • ostrý závraty;
 • mdloby.

Príznaky mŕtvice môžu byť rozdelené do dvoch kategórií: mozgová a ohnisková.

1. Mozgové príznaky

 • silná bolesť hlavy sprevádzaná nevoľnosťou alebo vracaním;
 • vzhľad ospalosti, pre niektoré je opačný efekt charakteristický - silné vzrušenie;
 • porucha a strata vedomia;
 • závraty;
 • stratu orientácie v priestore alebo čase;
 • búšenie srdca;
 • pocením a pocitom horúčavy.

2. Ohniskové príznaky

Symptómy budú závisieť od toho, ktorá časť mozgu je zbavená normálnej krvi. Každá oblasť mozgu je zodpovedná za určitú činnosť, preto sa porušenie ponuky krvi do rôznych oblastí mozgu prejaví rôznymi príznakmi - nerovnováhou, videním, rečou. Strata koordinácie môže byť sprevádzaná závratmi a vracaním.

Ischemická mozgová príhoda je považovaná za najnebezpečnejšiu, pretože často v počiatočných štádiách neexistuje výrazná symptomatológia. Môže sa prejaviť napríklad v podobe bolesti hlavy, závratov a nevoľnosti, potom zmizne. Hemoragická mŕtvica má výrazné príznaky a už v začiatočných fázach sa cíti ťažké bolesti hlavy, strata vedomia, vracanie, zakalenie rozumu.

Existuje takzvané prechodné porušenie cerebrálnej cirkulácie, ktoré sa tiež nazýva mikroskop. Je charakterizovaná dramatickou zmenou ľudského zdravia - je to porucha reči, čiastočná alebo úplná slepota, slabosť končatín. Mikroskopie spôsobuje dočasné poškodenie ľudského zdravia, ktoré sa obnoví po určitom čase (niekoľko minút alebo hodín). Normálna pohoda človeka však netrvá dlho a v takýchto prípadoch sa vyžaduje hospitalizácia, pretože tento patologický stav je predchodcom skutočnej mozgovej príhody.

Výživa po mozgovej mŕtvici tu

dôvody

Príčiny mŕtvice mozgu sa líšia podľa typu.

Pri hemoragickej mozgovej mozgovej príhode dochádza k celistvosti tepny v dôsledku mnohých faktorov:

 • aneuryzmatické rozšírenie a zriedenie steny tepny;
 • vrodená patológia krvného riečiska, nazývaná arteriovenózna malformácia;
 • zápalové a traumatické poškodenie vnútorného obloženia.

Dôležitú úlohu zohráva zvýšený tlak v systéme cerebrálneho krvného toku.

U pacientov s ischemickou mozgovou príhodou v 90% prípadov je ochorenie spojené s aterosklerózou. Situácia sa zhoršuje tvorbou krvnej zrazeniny na poškodenom povrchu vnútorného obloženia, ako aj vaskulárnym kŕčom. V ojedinelých prípadoch tromboembolizmus z dutín srdca alebo žíl dolných končatín pôsobí ako príčina ischemického poškodenia mozgu.

Rizikové faktory pre mozgovú príhodu sú takmer rovnaké ako pri všetkých kardiovaskulárnych ochoreniach. Patria medzi ne:

 • fajčenie;
 • vek nad 45 rokov;
 • mužské pohlavie;
 • zvýšený tlak;
 • ateroskleróza;
 • dedičnosť;
 • nadváhou.

Prvé znaky

Štatistiky k dnešnému dňu ukazujú, že mŕtvica sa vyskytuje vo väčšine prípadov ráno alebo v noci v dôsledku stresu alebo fyzickej námahy. Príznaky mŕtvice sa môžu v rôznych prípadoch líšiť v závislosti od prítomnosti krvácania, miesta vzniku krvnej zrazeniny a závažnosti poranenia.

Prvé príznaky mozgovej mŕtvice:

 • svaly tváre, ramien alebo nôh na jednej strane tela začínajú znecitliť;
 • reč sa stáva nekoherentnou alebo nezmyselnou;
 • videnie jedného alebo dvoch očí prudko klesá;
 • existuje nekoordinovanosť pohybu, začína sa cítiť závratne a existuje neistá chôdza;
 • tlak prudko stúpa;
 • pleť sa stáva červená, pulz sa spomaľuje, dýchanie sa stáva rýchle, teplota stúpa;
 • v zriedkavých prípadoch môže osoba spadať do kómy;
 • je zmätok;
 • ospalosť.

Povaha ochorenia závisí od toho, kde v mozgu došlo k prasknutiu cievy. V prípade poškodenia ľavej hemisféry môžu vzniknúť problémy s logickým myslením a účasť parietálnej časti na patologickom procese spôsobuje pocit znecitlivenia a brnenia, v dôsledku čoho môže byť narušená myšlienka vzťahu medzi veľkosťou tela. Vývoj mŕtvice v zadnej časti hlavy vedie k zhoršeniu videnia až po jeho úplnú stratu, v dôsledku čoho pacient nemôže rozpoznať objekt, hoci ho vidí.

účinky

Existujú rôzne druhy následkov po mŕtvici. Každý typ ochorenia vedie k rôznym komplikáciám, pretože mozog je komplexný orgán, ktorý kontroluje rôzne funkcie tela. Kvôli nepreniknutiu krvi do určitých oblastí mozgu môžu niektoré časti tela prestať fungovať správne.

Ľudia, ktorí trpia ischemickou alebo hemoragickou mozgovou príhodou, môžu mať také spoločné účinky ako slabosť, motorické poruchy alebo paralýza, poruchy reči a prehĺtania, poruchy poznávania, problémy s vnímaním a určité poruchy správania. Okrem toho sa môžu u pacientov vyskytnúť poruchy defekácie a močenia, psychické poruchy, epilepsia a bolestivý syndróm.

Treba poznamenať, že následky po tejto chorobe sú dosť početné a rozmanité. Existujú tiež také dôsledky mŕtvice ako afázia, čo predstavuje silné zhoršenie schopnosti používať slová na vyjadrenie myšlienok. Afazia je jeden z najbežnejších účinkov, ktorý sa pozoruje u väčšiny ľudí, ktorí utrpeli mozgovú príhodu. Afázia sa môže prejaviť nasledovne:

 • ťažkosti vyjadrujúce vnútorné túžby;
 • ťažkosti s porozumením reči druhých;
 • ťažkosti s čítaním alebo písaním.

Existujú rôzne druhy a formy afázie, ktoré sú charakterizované rôznymi poruchami a prejavmi:

 • Afázia Wernicke je charakterizovaná vážnymi poruchami vnímania, ktoré môžu byť spôsobené stratu porozumenia audio časti reči.
 • Afázia Broca sa vyznačuje rôznymi problémami s tvorbou fráz a viet.
 • Rozsiahla afázia je pomerne častá a častá dôsledok mŕtvice, ktorá sa vyznačuje určitými poruchami. V prípade rozsiahlej afázie pacient, ktorý utrpel mozgovú mŕtvicu, nie je schopný vypracovať vety alebo ich prijať. Okrem toho môže pacient pocítiť nesúvislý prejav a zriedkavé porozumenie niektorých jednotlivých slov. Tiež puncom rozsiahlej afázie je takmer úplný nedostatok komunikácie.

diagnostika

Stanovenie správnej diagnózy a zistenie presnej polohy cievnej mozgovej príhody, ako aj objemu poškodeného tkaniva umožňujú vybrať správnu taktiku liečby a vyhnúť sa závažnejším následkom. Okrem rozhovoru a vyšetrenia pacienta sú potrebné špeciálne vyšetrenia, ako mozgu, tak srdca a krvných ciev.

Počítačová tomografia (CT) je prístroj, ktorý využíva röntgenové lúče na vytvorenie jasného a detailného trojrozmerného obrazu mozgu. Táto štúdia je predpísaná ihneď po vzniku akéhokoľvek podozrenia na mozgovú príhodu. Počítačová tomografia môže preukázať prítomnosť krvácania v mozgu alebo množstvo poškodenia spôsobeného mŕtvicou.

Magnetická rezonancia (MRI) je zariadenie, ktoré využíva silné magnetické pole na získanie veľmi jasného a veľmi detailného trojrozmerného obrazu štruktúr mozgu. Táto štúdia môže byť priradená namiesto počítačovej tomografie alebo ako prídavok k nej. MRI umožňuje zobraziť zmeny v mozgovom tkanive, ako aj objem poškodených buniek spôsobených mŕtvicou.

Dopplerovou štúdiou karotických tepien je ultrazvuková štúdia karotických tepien, ktoré sú hlavnou tepnou, ktorá prenáša krv do vášho mozgu. Štúdia umožňuje vidieť stav tepien, menovite vidieť vaskulárnu léziu s aterosklerotickými plakmi, ak existujú.

Transcraniálna štúdia Dopplera je ultrazvukové vyšetrenie krvných ciev mozgu, ktoré poskytuje informácie o prietoku krvi v týchto cievach, ako aj ich poškodenie mastných plakov, ak nejaké existujú.

Magnetická rezonančná angiografia je podobná magnetickej rezonancii, iba v tejto štúdii sa viac pozornosti venuje cievnemu mozgu. Táto štúdia poskytuje informácie o prítomnosti a lokalizácii krvnej zrazeniny, ak existujú, a tiež poskytuje údaje o prietoku krvi v týchto cievach.

Cerebrálna angiografia - tento postup spočíva v zavedení špeciálneho kontrastného činidla do mozgových ciev a potom pomocou röntgenového žiarenia získame obrazy ciev. Táto štúdia poskytuje veľmi cenné údaje o prítomnosti a lokalizácii krvných zrazenín, aneuryzmy a akýchkoľvek vaskulárnych defektov. Táto štúdia je náročnejšia, na rozdiel od CT a MRI, ale je pre tieto účely oveľa informatívnejšia.

Elektrokardiogram (EKG) - je jedným z najjednoduchších štúdií srdca, ale veľmi informatívny. Používa sa v tomto prípade na zistenie akýchkoľvek srdcových arytmií (srdcových arytmií), ktoré môžu spôsobiť mŕtvicu.

Kardiálny echokardiogram (Echo-KG) - ultrazvukové vyšetrenie srdca. Umožňuje zistiť akékoľvek nezrovnalosti v práci srdca a tiež zistiť chyby v srdcových chlopniach, ktoré môžu spôsobiť krvné zrazeniny alebo krvné zrazeniny, čo môže spôsobiť mŕtvicu.

Elektroencefalogram (EEG) - štúdium činnosti mozgu. Jedná sa o meranie elektrickej aktivity mozgu pomocou elektród pripojených k hlave. Táto štúdia je predpísaná, ak si váš lekár myslí, že ste mali mozgovú príhodu.

Koagulogram je krvný test, ktorý určuje rýchlosť krvácania krvi. Táto analýza sa vykonáva na stanovenie abnormalít, ktoré môžu spôsobiť krvácanie alebo trombózu. Taktiež sa táto analýza vykonáva na kontrolu dávky liekov na zriedenie krvi.

Biochemická analýza krvi - táto analýza je potrebná na stanovenie dibázických indikátorov:

 • Krvná glukóza je nevyhnutná na stanovenie presnej diagnózy, pretože veľmi veľké alebo veľmi malé množstvo glukózy v krvi môže vyvolať vývoj symptómov podobných mŕtvici. A tiež na diagnostiku cukrovky.
 • Krvné lipidy - táto analýza je potrebná na stanovenie obsahu cholesterolu a lipoproteínov s vysokou hustotou, čo môže byť jednou z príčin mŕtvice.

prevencia

Prevencia porúch cerebrálnej cirkulácie má ovplyvniť faktory vedúce k tomuto stavu:

 1. Prevencia aterosklerózy. Dietné, pravidelné sledovanie hladín cholesterolu v krvi, užívanie liekov na zníženie lipidov predpísaných lekárom, v prípade odhalenia porúch metabolizmu lipidov, je potrebné
 2. Pravidelné cvičenie je potrebné, aby sa zabránilo vzniku obezity, cukrovky typu 2 a hypertenzie.
 3. Odvykanie od fajčenia. Je známe, že fajčenie zvyšuje riziko vzniku kardiovaskulárnych ochorení a rozvoja aterosklerózy, ktorá najčastejšie vedie k mŕtviciam.
 4. Kontrola, prevencia a liečba chorôb, ako je hypertenzia, diabetes mellitus, krvné choroby vedúce k tvorbe krvných zrazenín.
 5. Bojujte proti stresu. Je vedecky dokázané, že stresové stavy zvyšujú riziko vzniku mozgovej príhody niekoľkokrát.

Bohužiaľ nie sme schopní ovplyvniť niektoré faktory, ktoré zvyšujú riziko katastrof spôsobených mozgom. Patria sem vek nad 55 rokov, dedičná predispozícia, pohlavie mužov.

rehabilitácia

Trvanie striktnej lôžkovej periódy po porušení cerebrálneho obehu závisí od jej typu a závažnosti stavu pacienta. Pri ischemickej mozgovej príhode a uspokojivom stave pacienta môže lekár umožniť pacientovi rozšíriť režim o 3-5 dní po mŕtvici a po hemoragickej mozgovej príhode sa pacient môže po 1-2 týždňoch posadiť na posteľ. Najdlhšia doba lôžka je potrebná pre subarachnoidné krvácanie spôsobené prasknutím aneuryzmy cievy. V tomto prípade pacientovi nie je dovolené rozšíriť režim o 1 až 1,5 mesiaca.

V tejto chvíli je však nemožné zostať neaktívne. Fyzikálna terapia je jednou z hlavných metód obnovenia stratových pohybov postihnutých končatín. Je potrebné vykonávať dennú liečebnú gymnastiku, masáž, fyzioterapiu, akupunktúru, pacienta v posteli. Zvyčajne vám lekár umožňuje začať ľahkú gymnastiku 2-3 dni po mŕtvici. Najmenej 4 krát denne sa pasívne pohyby končatín pacienta majú vykonať do 15-20 minút. Pohyby končatín sa vykonávajú pomaly, opatrne, najprv so zdravými končatinami a potom imobilizované. To pomôže zabrániť vzniku zápalových procesov a kontraktúr v kĺboch ​​postihnutých končatín, ako aj svalovej atrofie. Dôležité je aj dýchacie cvičenia zamerané na zabránenie vzniku zápchy v pľúcach.

Existuje taká vec ako "polohovanie", čo znamená špeciálne pokladanie postihnutých končatín. Je tiež nevyhnutné, aby sa zabránilo vývoju kontraktov svalov. Paralyzovaná ruka je odložená, predlaktie je predĺžené a zošité, ruky a prsty musia mať maximálnu polohu. Táto poloha kefy musí byť upevnená dlhým alebo pieskovým vakom. Paralyzovaná noha musí byť narovnaná, malá poduška by mala byť umiestnená pod koleno a chodidlo by malo byť mierne preniknuté. Zdravotnícky personál v nemocnici vždy vysvetlí a ukáže príbuzným, ako správne položiť svoje imobilizované končatiny.

Akonáhle sa aktívne pohyby objavia v končatinách, je potrebné pomôcť pacientovi rozvinúť ich. S povolením lekára sa pacientov režim postupne rozširuje, spočiatku je dovolené dať pacienta do postele, zavesiť nohy z postele. O niečo neskôr sa pacient môže postaviť na podporu, sedieť pri stole, začať sa učiť chodiť pomocou špeciálnych podporných zariadení a používať invalidný vozík. Intenzita záťaže sa postupne a veľmi opatrne zvyšuje, je dôležité nedovoliť pacientovi, aby padol.

Po priaznivom priebehu obdobia zotavenia po 1 až 1,5 mesiaci po mŕtvici sa pacient začína naučiť chodiť samostatne s pomocou chodítka, trojčlennej berličky a zákruty. Po prvé, potrebuje pomoc dvoch ľudí, ktorí môžu pacientovi podporiť. Zaťaženie postihnutej nohy by malo byť postupné. Počas chôdze musí byť pažba upevnená v šálke, jej spadnutie pozdĺž tela je neprijateľné. Malé ručné pohyby sa obnovujú pomocou sochárstva, kociek, "trnulých" loptičiek a ďalších rôznych predmetov pre rozvoj jemných motorických zručností.

Na korekciu porúch reči sú potrebné triedy s rečovým terapeutom. Pacient musí hovoriť, vyslovovať zväzky jazyka, opakovať to, čo počul a dokonca spievať.

V skorom období zotavovania pacienti často potrebujú pomoc psychoterapeuta, pretože nálada u pacientov je depresívna, mnohí neveria v úspech terapie a rehabilitačných aktivít a odmietajú zúčastniť sa na liečbe.

Skoré obdobie zotavenia je najdôležitejšie pri rehabilitácii pacientov s mozgovou príhodou. V nasledujúcich obdobiach sa uskutočňuje najmä sociálna adaptácia pacientov a udržanie dosiahnutých výsledkov.

Pravdepodobnosť smrti

Každoročne sa na svete diagnostikuje 5 až 6 miliónov úderov, v Rusku je až 450 tisíc úderov. Z tohto dôvodu zomrie 29% mužov a 39% žien. 3,2 osoby sa stali invalidnými na 10 tisíc. Počas prvého mesiaca zomrie až 35% a do konca roka až 50%. Opakované zdvihy sú nebezpečné. V prvom roku sa relaps vyvíja v 5% až 25%, v priebehu troch rokov, na 20%, v priebehu piatich rokov od 20 do 40% chorých. Najväčšie riziko mozgovej príhody po 65 rokoch je výskyt až 90% všetkých prípadov mŕtvice. V tom istom veku bol najvyšší počet úmrtí. Až 80% tahov sa rozvíja podľa typu ischemických patológií mozgu s mierou úmrtnosti až 37%. U 20% pacientov s hemoragickou mozgovou príhodou je úmrtnosť až 82%.

Dôvodom vysokej úmrtnosti z mozgovej mŕtvice v Rusku je rýchle starnutie obyvateľstva, neskorá dodávka do lekárskej inštitúcie, zlé vzdelávacie práce na prevencii mozgovej príhody. Štatistika posledných rokov dokazuje, že 39,5% osôb s rizikom mŕtvice nepredstavuje svoje nebezpečenstvo.

Mŕtvica sa vyskytuje zriedkavo bez predchádzajúcich príznakov - počiatočných prejavov nedostatočného dodávania krvi do mozgu (NPNM) vo forme prechodných záchvatov alebo hypertenzívnych kríz alebo u rizikových jedincov. Ľudia s hypertenziou, poruchami srdcového rytmu, chronickým stresom, históriou chronických ochorení, fajčením, tendenciou agregácie krviniek a nadváhou sú ohrozené.

Na ľavej strane

Zlyhanie ľavého mozgu je bežnejšie ako mŕtvica vpravo-mozgu, predstavuje 57% všetkých klinických prípadov ochorenia. A keďže ľavá hemisféra vykonáva rečové a logické funkcie, potom s mŕtvicou na ľavej strane, okrem paralyzácie na pravej strane tela, prvým porušením sú jazykové a rečové problémy:

 • Poruchy reči, tlmené a fuzzy výslovnosti, nedostatok porozumenia počuteľného prejavu, človek môže hovoriť iba s rozbitými slovami alebo sériou zvukov.
 • Pri ľavostrannom pohybe môže byť pravá strana tváre paralyzovaná alebo môže dôjsť k paralýze ruky alebo nohy pravou rukou.
 • Človek nemôže normálne čítať, písať, artikulácia je porušená
 • Dochádza k strate hlasovej pamäte
 • Postupne sa človek zatvára, akoby sa stiahol do seba, pretože komunikácia s ostatnými je obmedzená.

Čo je mozgový infarkt

Mozgový infarkt má iný názov - ischemická mozgová príhoda (mbk-10 kód 163). Toto ochorenie je spôsobené zhoršením alebo zhoršením prietoku krvi do mozgu. Odchýlky od normy sa vyskytujú v prípade, keď krv začína prúdiť do jednej z častí mozgu v nedostatočnom množstve.

Stav človeka v takom momente je veľmi kritický, pretože mnohé z postihnutých oblastí mozgu spôsobujú prudké zhoršenie práce rôznych funkcií v tele. Nemôžu sa vrátiť do normálneho stavu, pretože mozgové zlúčeniny zomrú navždy vo veľmi krátkom čase.

Za zlých podmienok krvného obehu, ktoré trvajú viac ako sedem minút, môžu byť časti mozgovej kôry úplne odpojené od fungovania, čo následne povedie k najvážnejším následkom.

 • Všetky informácie na stránke sú len informačné a nepredstavujú manuál pre akciu!
 • Len doktor vám môže poskytnúť presnú diagnózu!
 • Naliehavo vás žiadame, aby ste sa neuchovávali, ale aby ste sa zaregistrovali u špecialistov!
 • Zdravie pre vás a vašu rodinu!

Hlavné dôvody pre typy

Mravcový infarkt sa spravidla vyskytuje u ľudí, ktorých vek je blízko päťdesiatich rokov, avšak existujú prípady, keď sa vyskytuje u mladšej generácie.

Hlavné príčiny vedúce k tejto chorobe sú:

 • narušenie krvného systému;
 • hypertenzia;
 • akútny infarkt.

Niekedy sa stáva, že hlavným dôvodom môže byť akákoľvek z vyššie uvedených ochorení.

Etiopatogenetické podtypy

Ischemický infarkt má päť etiopatogenetických subtypov:

V zóne, kde sa nachádza atorosklerotický plak, je nádoba úplne upchaná. Podobný stav sa vyskytuje aj pri hypertenzii.

Najčastejšie sa tento typ mŕtvice vyskytuje vo sne alebo ráno. V tomto prípade môže byť mozog ovplyvnený rôznymi stupňami.

Existujú dve možnosti rozvoja udalostí:

 • príznaky sa objavujú veľmi rýchlo vo forme vertiga;
 • stav človeka sa pomaly zhoršuje, nečinnosť v takejto situácii môže viesť k najhoršiemu prípadu - smrti.

Môže sa vyskytnúť, ak sa osoba nachádza v jednej z týchto podmienok:

 • trpí arytmiami;
 • má náhradu za umelú srdcovú chlopňu;
 • neustále pod stresom;
 • v dôsledku intenzívnej aktivity.

Dôvodom na to môže byť:

 • diabetes typu 2;
 • ochorenia srdca.

Táto choroba trvá dlhšie ako mesiac a nemusí byť viditeľná ani pri štúdiu elektrických polí srdca pomocou elektrokardiogramu.

Zvyčajne sa taká choroba vyskytuje u starších ľudí trpiacich chorobou nazývanou ateroskleróza cievneho systému.

V nich tlak môže prudko klesnúť v dôsledku rýchlej zmeny v polohe tela (napríklad ak osoba stúpa alebo sedí náhle). Útoky môžu byť rýchle aj pomalé.

Hlavné príčiny tejto choroby sú:

 • vaskulárna patológia;
 • nedostatočný prietok krvi;
 • ochorenia srdca.
 • dochádza k porušeniu zrážania krvi, čo vedie k nedostatočnosti celkového krvného obehu;
 • najčastejšie je výskyt a vývoj takejto choroby spôsobený nesprávnym príjmom diuretických a antikoncepčných liekov, ako aj častým používaním alkoholu a nápojov obsahujúcich kofeín.

Ovplyvnená vaskulárna miska

Ischemická mozgová príhoda sa môže vyskytnúť v karotidovom bazéne.

Existujú tri rôzne zóny jeho útvarov:

 • spravidla je vystavený aterosklerotickému procesu;
 • najčastejšie v oblasti karotidovej bifurkácie dochádza k trombóze;
 • môže sa tiež objaviť oklúzia vo vonkajšej karotidovej artérii, ale toto je pomerne zriedkavé;
 • Blokovanie jednej tepny v krku však nemôže zapríčiniť infarkt mozgu.

V tomto stave môže osoba prejaviť nasledujúce príznaky:

 • zníženie citlivosti pokožky v určitých oblastiach tela;
 • závraty;
 • nevoľnosť a vracanie;
 • dezorientácia;
 • poškodenie sluchu a reči;
 • zníženie pamäťových funkcií;
 • paralýza nôh alebo tela;
 • porušenie uchopenia reflexom;
 • zadržanie moču.
 • tento druh sa veľmi systematicky pozoruje u mladých i starších ľudí;
 • ak sa v tejto tepne vyskytne oklúzia, potom dôjde k infarktu, následne sa vyvolá výskyt hemiplegie;
 • ak je ovplyvnená len ľavostranná tepna, dochádza k afázii;
 • ak pravou stranou, potom anosognóziou.

Tento typ mozgovej mŕtvice sa môže vyskytnúť aj v vertebrobasilaróne.

Je rozdelená do piatich oblastí:

 • s akútnou oklúziou nastáva okamžitá strata vedomia a vyvíja sa tetrapareza;
 • najhorší výsledok je, keď dôjde k kritickému poškodeniu častí tepovej tepny;
 • u pacientov je najťažšie obdobie medzi troma a šiestimi dňami.

Hlavné príznaky mozgovej mozgovej príhody sú:

 • svalová hypotónia;
 • nedostatok koordinácie;
 • závraty;
 • zvracanie.

Indikatívne príznaky sú:

 • strata motorických reflexov a závratov;
 • porušenie funkcií krátkodobej a dlhodobej pamäti;
 • strata sily a orientácie, ospalosť a zvýšený krvný tlak;
 • porušenie psychologického stavu, ako aj dlhá depresia.

Klasifikácia krvných zásob postihnutými oblasťami

V závislosti od oblastí krvného zásobenia je mozgový infarkt rozdelený do nasledujúcich typov:

Symptómy ochorenia

Je dôležité povedať, že pomalé pridanie príznakov, najmä neurologických, je charakteristické pre mozgový infarkt. Stáva sa, že najprv sa príznaky rýchlo objavia a postupne odídu a naopak.

Toto je druh vlnových príznakov choroby. Počas akútneho priebehu ochorenia človek necíti bolesť, pretože takéto receptory jednoducho chýbajú v ľudskom mozgu.

Väčšina symptómov už bola uvedená v popisoch typov ochorenia.

Popis rozsiahleho mozgového infarktu nájdete nižšie.

Napriek tomu je potrebné spomenúť klasické príznaky, ktorými sa určuje táto choroba:

 • Komplikácia motorickej činnosti. V tomto prípade je pre človeka ťažké robiť pohyby s jeho končatinami a telom ako celkom.
 • Zhoršenie alebo úplná strata reči. Zároveň sa u žien nestráca kvôli tomu, že obe hemisféry v nich majú svoju vlastnú rečovú sekciu.
 • Rozšírenie žiaka v postihnutej strane.
 • Poškodenie sluchu.
 • Ospalosť.
 • Bledosť.
 • Ostré tlakové rázy.
 • Rýchly impulz.

diagnostika

Diagnostické opatrenia zahŕňajú nasledujúce postupy:

Liečba mozgového infarktu

Hlavným cieľom liečby je obnoviť tok krvi cez mozgové tepny.

To sa dá dosiahnuť týmito metódami:

 • ochorenie pečene;
 • urémia;
 • vredy sprevádzané obdobiami exacerbácie;
 • diatéza.
 • Karotidová endarterektómia. Ide o operáciu, pri ktorej lekár odstraňuje vnútornú stenu karotickej tepny postihnutú trombom.
 • Existuje aj ďalšia operácia - stenting. Vyrába sa v prípadoch, keď sa po prvej operácii môžu objaviť komplikácie.

Okrem toho je dôležité okamžite konzultovať lekára, keď sa vyskytnú prvé príznaky ochorenia, a nie samotná liečba, pretože to môže len zhoršiť stav človeka. Okamžitá lekárska starostlivosť je polovica úspechu pri liečbe pacienta.

rehabilitácia

Hlavnou úlohou pri rehabilitácii ľudí trpiacich cerebrálnou ischemickou cievnou mozgovou príhodou v nemocničnom štádiu a po vypustení je obnovenie všetkých poškodených funkcií, ako aj prevencia a liečba komplikácií, ktoré zahŕňajú:

 • strata prejavu;
 • čiastočná strata sluchu;
 • zhoršenie reflexov;
 • tvorba tlakových vredov;
 • zhoršenie fungovania muskuloskeletálneho systému (vznik ťažkostí v procese chôdze);
 • zápal pľúc;
 • venózna tromboembólia;
 • strata schopností sebaobrany.

Povinné opatrenia, ktoré sú zahrnuté v rehabilitačnom zozname, zahŕňajú:

 • Diéta po cerebrálnom infarkte. Zahŕňa úplné odmietnutie mastných, vyprážaných a slaných jedál. Minimalizuje spotrebu múky a sladké. Základom stravy by mali byť obilniny a bielkoviny (vajcia, tvaroh, kefír), zelenina, byliny a ovocie.
 • Psychologická kondícia.
 • Prevencia recidivujúceho mozgového infarktu, ktorá je vyjadrená dodržiavaním zdravého životného štýlu, minimalizáciou stresu a fyzickej námahy, ako aj užívaním predpísaných liekov.

menštruácia

Všeobecný proces rehabilitácie po mozgových príhodách sa vykonáva individuálne podľa programov plánovaných pre každého pacienta. Každá z nich závisí od veku pacienta, prítomnosti komplikácií, povahy ochorenia a obdobia jeho výskytu, ako aj prítomnosti sprievodných ochorení.

Všetky obdobia, ktoré nastúpia do rehabilitácie po tejto chorobe, sa dajú rozdeliť do štyroch samostatných etáp:

Ischemická mŕtvica: dôsledky a prognóza

Znalosť vlastností vývoja, symptómov a metód prvej pomoci pri mŕtvici je možné vyhnúť sa vážnym následkom, ktoré často vedú k postihnutiu, kóme a smrti. Tiež so základnými informáciami môžete vybrať najvhodnejší spôsob obnovy a liečby s minimálnym časom a námahou.

Stručne o mŕtvici

Mŕtvica je choroba, ktorá vedie k zablokovaniu, trombóze a krvácaniu z aneuryzmy v mozgovej dutine. V dôsledku toho sa neuróny a nervové bunky začína hladovať bez kyslíka a potom dochádza k nekróze tkaniva. Za týmto účelom stačí traumatické poškodenie mozgu, skok v tlaku, veľké stresové stavy alebo vaskulárna patológia. Preto sa v závislosti od koreňových príčin rozlišujú miesta ohniska a priebeh ochorenia, hemoragické, ischemické, spinálne, subarachnoidálne a mikroskopické. Všetky z nich vedú k úplnej alebo čiastočnej strate motorických a duševných schopností.

Aké sú vlastnosti ischemickej cievnej mozgovej príhody?

Zvláštnosťou ischemickej cievnej mozgovej príhody je to, že jej symptómy sa postupne rozvíjajú so zvyšovaním napätia a smrti nervových buniek. To sa deje na pozadí tvorby krvných zrazenín a blokád v cievach miechy alebo mozgu. Obvykle proces trvá asi tri až štyri hodiny, ale stane sa, že to trvá len pár dní. V tomto prípade sa môže u pacienta stretnúť v rozprávaní, pri chôdzi poškodiť alebo zhoršenú koordináciu pohybov. Nikto na to nevenuje pozornosť, najmä ak prejavy zmiznú po niekoľkých hodinách. A márne, pretože aj to môže znamenať porušenie činnosti mozgu. Pokiaľ ide o dôsledky, úmrtnosť sa vyskytuje iba v 30% prípadov, zatiaľ čo účinky miernych a miernych prípadov sa musia liečiť pre viac ako 40% obetí.

Faktory ovplyvňujúce dôsledky

Existuje niekoľko faktorov, ktoré určujú závažnosť následkov a ďalšie vyhliadky na liečbu. Ide o vek, oblasť pacienta, rýchlosť starostlivosti, typ mŕtvice a prítomnosť chronických ochorení. Starší ľudia čelia čiastočnej strate určitých príležitostí, stanú sa zdravotne postihnutými alebo trpia mozgovým edémom. Podobné vyhliadky môžu čakať na novorodenca alebo tehotné dievčatá v čase narodenia dieťaťa.

vek

Nie je tajomstvom nikomu, že s vekom sa naše telo stáva čoraz ťažšie bojovať proti infekciám, stresom a chorobám. Mŕtvica nie je výnimkou a často sú to dôchodcovia (ľudia nad 50 rokov), ktorí trpia najťažšími následkami mŕtvice v podobe paralýzy, parézy, straty citlivosti a schopnosti hovoriť. Dôvodom je hypertenzia, nedostatok bunkovej obnovy a prítomnosť mnohých chronických ochorení.

Lokalizácia ohniska

Nemenej dôležité je aj umiestnenie ohniskových zápalov. Rovnako ako pri porážke malého mozgu a ľavej hemisféry sú postihnuté všetky psycho-emočné procesy, pacient je ohrozený demenciou, stratou pamäti a neurologickými poruchami. Trvalo to oveľa dlhšie, než vyliečiť to všetko, než porážkou pravého hemisféra, ktorá je zodpovedná za motorické funkcie.

Celkový počet prenesených mozgových katastrof

Ak hovoríme o frekvencii a opakovaní útokov, čím viac sa vyskytujú, tým väčšie je riziko, že sa pokazí opuch mozgu, kóma, postihnutie a smrť zakaždým. Koniec koncov, s novou mozgovou príhodou bude mozgová kôra postihnutá hlbšie a dokonca aj mikroútrak môže viesť k demencii, zmäteniu a inhibícii. A to nie je možné vyliečiť ani s liekom a rehabilitáciou. Často recidivujúca mŕtvica sa stáva posledným alebo najnebezpečnejším, čo naznačuje potrebu prevencie.

Povaha mŕtvice

V závislosti od príčiny a predpokladov môže dôjsť k rozdielom v zložitosti dôsledkov. Pri traumatických poraneniach mozgu sa vytvárajú aneuryzma, prasknutie krvných ciev, ktoré často spôsobuje opuch mozgu a narušenie motorickej aktivity. Ak hovoríme o hypertenzii alebo cukrovke, vedú k ischémii kvôli zlej vaskulárnej permeabilite a zníženej elasticite.

Čo spôsobuje ischemickú mŕtvicu?

Dôsledky ischemickej mozgovej mŕtvice môžu ovplyvniť nielen psycho-emočné funkcie, ale aj motorické procesy, kognitívne funkcie, víziu a neurológiu. Preto čas na obnovu môže vyžadovať rôzne veci a rehabilitačný kurz je iný a rozvíja sa individuálne.

Štandardné abnormality pri ischemickej mozgovej príhode sa týkajú:

 • strata videnia a rozprávanie
 • problémy s pamäťou
 • necitlivosť a stratu pocitu
 • strata koordinácie
 • paralýza
 • syndróm centrálnej bolesti

Pohybové poruchy

Pohybové poruchy sú vyjadrené v paralýze, nedostatočnej citlivosti, necitlivosti a zlej koordinácii pohybov. K tomu dochádza z dôvodu porážky pravého hemisféra mozgu, v komplexe môžu byť bolesť a trofické poruchy. Liečba následkov trvá najmenej dva až tri mesiace na území špecializovaných rehabilitačných centier. Zvyčajne pacient nemôže robiť bez gymnastiky, plávania, masáže, liekov, simulátorov a fyzioterapeutov.

Poruchy citlivosti

Citlivosť pacientov zmizne v dôsledku poškodenia nervových zakončení, čo sa týka miernej závažnosti následkov. Symptomatológia zvyčajne prechádza v priebehu piatich až desiatich dní pomocou jednoduchej gymnastiky, masáže, reflexoterapie a užívania liekov.

Porážka malého mozgu

Pri porážke malého mozgu existuje množstvo porúch, ktoré súvisia s ataxiou končatín, tremormi, hyperopiou, oneskoreným prejavom, svalovou hypotenziou a problémami pri písaní slov. Takéto rôzne dôsledky sú diktované skutočnosťou, že mozoček je stredom nervového systému, ktorý sa nachádza pod veľkou pologuľou mozgu. Tento príznak môže prejsť nie skôr ako za niekoľko mesiacov s vylepšenou rehabilitáciou.

Zhoršenie zraku

V tomto prípade sú postihnuté očné bulvy a hlavný optický nerv, takže jednorazová návšteva okuliarov nestačí na obnovenie. Pacient typicky trpí difúznym videním, rozmazanými obrazmi, stratou schopnosti odlíšiť medzi odtieňmi a úplnou stratu videnia. Liečba trvá asi tri mesiace. Niekedy je potrebná operácia, niekedy len laserový resurfacing, kvapky a očná gymnastika. Pre väčšinu starších ľudí je vízia výrazne znížená a nevracia sa úplne.

Kognitívne poruchy

Kognitívne poruchy sú spojené s poškodením ľavej hemisféry mozgu, ktorá je zodpovedná za duševné a psycho-emočné procesy. Pacient môže mať stratu pamäti, znížený výkon, nedostatok pochopenia toho, čo sa deje, rýchla duševná únava, depresia a dokonca aj rozvoj duševných porúch. Liečba takýchto odchýlok si vyžaduje takmer toľko času, kedy je nemožné robiť bez toho, aby ste užívali antidepresíva a pomohli psychológovi.

Pneumónia po mŕtvici

Pneumónia po mŕtvici sa vyvíja tak často ako iné zápalové procesy a infekcie mozgu. K tomu dochádza z dôvodu všeobecného oslabenia tela a nízkej imunity. Zvyčajne sa prejavuje pneumónia druhý alebo tretí deň po napadnutí a vyžaduje okamžitú liečbu. Ak nie je tento problém riešený, potom je pravdepodobnosť opakovaného zdvihu vysoká. Pneumónia sa vyvíja v dôsledku problémov s dýchaním, nahromadenia toxínov a zhoršeného krvného obehu. Preto je väčšina pacientov nútená užívať neurostimulátory, látky znižujúce krv a antibiotiká.

Bedsores po mŕtvici

Lôžka po cievnej mozgovej príhode sa u pacientov v lôžku alebo u pacientov, ktorí trpia paralýzou, parézou a necitlivosťou končatín. Táto trofická porucha sa vyvíja na pozadí slabého krvného obehu, stagnácie a nízkeho svalového tonusu. Preto je dôležité neustále masírovať a brúsiť, vkladať hemostatické látky, vykonávať gymnastiku a ísť do bazéna. Ak sa nezaoberáte tlakovými vredy v čase, potom v budúcnosti začne nekróza tkanív a kĺbov, čo spôsobuje infekciu krvi a amputáciu.

Dehydratácia po mŕtvici

Mnoho pacientov s mŕtvicou trpí dehydratáciou. To platí najmä pre pacientov s chronickým ochorením obličiek alebo pečene. Ak nevykonáte rovnováhu vody a elektrolytov, môže sa vyvinúť ešte viac neurologických a kognitívnych účinkov a porúch. Je však tiež dôležité, aby sa nepreháňalo, pretože voda sa počas tohto obdobia rýchlo nahromadí v pľúcach, zle sa vylučuje a zabraňuje vstupu kyslíka do mozgových buniek. Preto po mozgovej príhode by sa mal pacientovi podať čo najviac tekutiny alebo by sa mali zaviesť špeciálne fyziologické látky kvapkaním, ale v vypočítanej dávke.

Trombóza po mŕtvici

Pacienti často tvoria krvnú zrazeninu a roztrhajú sa v oblasti pľúcnej tepny, čo vedie k zástave srdca alebo kóme. K tomu dochádza z dôvodu minimálnej mobility pacienta, zníženej aktivity a slabého svalového tonusu. Trombóza sa zvyčajne vyskytuje nepostrehnuteľne, aj keď pacient môže mať mierny opuch dolných končatín a zmenu tónu pleti. Aby sa tomu zabránilo, je dôležité vykonávať masáže, vykonávať minimálne cvičenia a pokúšať sa samostatne pohybovať.

Dôsledky u starších ľudí

Dôsledky ischemickej cievnej mozgovej príhody u starších pacientov sú najťažšie a najnebezpečnejšie medzi všetkými kategóriami ľudí, pretože starnutie, prítomnosť iných ochorení a spomalenie telesných funkcií sú ďalšími faktormi pre vývoj mozgového edému, kómu a dokonca aj smrti. Tiež starší ľudia čelia strate schopnosti rozprávať a vidieť čiastočne necitlivosť rúk, opuch nôh, problémy s pamäťou, tvorbu aneuryzmy a srdcový záchvat, výskyt zápalových procesov v mozgu a demenciu. Väčšina prejavov sa môže liečiť len čiastočne a opakovaná mŕtvica sa stane poslednou, čo vedie k smrti. V priemere je riziko úmrtia po mŕtvici v starobe viac ako 60%.

Príčiny smrti

Často sa smrť vyskytuje v dôsledku toho, že pacient nepodal žiadosť o liečbu včas, mŕtvica bola diagnostikovaná príliš neskoro a sanitka nemohla rýchlo zastaviť útok. Mnoho úderov mikroútokov a ischemických záchvatov vedie k postupnému, ale hlboko zakoreneným léziám nervových buniek a akútna fáza sa neočakávane vyskytuje. Počas tohto obdobia sa môže pozorovať cerebrálne krvácanie, opuch a kóma. A potom čas nevedomia nie je v rukách pacienta. Ak hovoríme o aneuryzme a roztrhnutí krvných ciev, potom je takéto krvácanie ťažké zastaviť a to vedie k zomretiu väčšiny buniek. Preto je dôležité konzultovať s lekárom včas, a to aj pri výskyte menej závažných príznakov. Ak začne akútna fáza, zavolajte sanitku a pokúste sa poskytnúť prvú pomoc.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Čo je sklerálne krvácanie?

Krvácanie do žalúdka je pomerne bežný jav a spravidla nepredstavuje vážne nebezpečenstvo pre ľudské zdravie. Existujú však výnimky z akéhokoľvek pravidla a ak by príčina tohto javu nebola bežným zranením očí, ale vážnejšou patológiou, mali by sa okamžite prijať opatrenia na zistenie a okamžitú liečbu.

Aneuryzma brušnej aorty - čo je to a ako sa liečiť?

Aneuryzma brušnej aorty je čiastočná lokálna expanzia aortálneho lumenu v peritoneálnej oblasti, ktorej príčinou môže byť vrodená anomálna štruktúra steny krvných ciev alebo ich patologické zmeny.

Zvýšená ESR v krvi dieťaťa

Zvýšená vo výsledkoch štúdie ESR naznačuje zápalový proces u dieťaťa a stupeň zvýšenia tohto ukazovateľa odráža závažnosť ochorenia. Krvný test na určenie rýchlosti / odozvy sedimentácie erytrocytov (ESR, ROE) je predpísaný deťom s horúčkou, príznakmi infekčnej choroby, sťažnosťami na slabosť, zhoršením pohody.

Prolaps mitrálnej chlopne - moderná diagnostika a najlepšia liečba srdcových ochorení

Prolaps mitrálnej chlopne je patológia, ktorá sa v prevažnej väčšine prípadov vyskytuje náhodne počas ultrazvuku srdca.

Výživa pre aneuryzmu

Všeobecný opis choroby

Aneuryzma je pomerne časté ochorenie, ktoré je charakterizované prečnievaním steny tepny vďaka jej zriedeniu alebo rozťahovaniu. Aneuryzma žily je tiež bežná. V medicíne existujú štyri formy ochorenia:

Koronárne ochorenie srdca: čo to je a ako sa s ňou liečiť

Poruchy srdca výrazne komplikujú život, menia svoj obvyklý rytmus. Patria medzi ne aj ischemická choroba srdca - patológia, ktorej oneskorená liečba je postihnutá postihnutím alebo dokonca smrťou.