Ischemická mozgová príhoda je skupina neurologických symptómov, ktoré sa vyvíjajú ako dôsledok akútneho porušenia cerebrálneho obehu a do 24 hodín vedú k smrti alebo pretrvávajú. Lekári Yusupovskogo nemocnice pre liečbu choroby s použitím inovatívnych metód liečby a najúčinnejšie lieky na zlepšenie prognózy a minimalizáciu reziduálnych účinkov. Všetky údaje o pacientoch sú zaznamenané v histórii ochorenia, čo je dokument, na základe ktorého odborníci analyzujú priebeh ochorenia a účinnosť liečby.

Pacienti s ischemickou mozgovou príhodou sa sťažujú na bolesti hlavy, závraty, nauzeu a vracanie. Môžu sa sťažovať na náhle poškodenie reči, zraku, sluchu. Hlavnou sťažnosťou je porušenie pohybov a koordinácia. Avšak po prijatí do nemocnice Jušupov kvôli závažnosti ochorenia nie všetci pacienti s akútnou mozgovou ischémiou môžu odpovedať na otázky. Neurológovia potom od pacientov, ktorí sprevádzajú pacienta do nemocnice, zistia, čo sťažujú pacientov, ktorí sú doma.

Anamnéza ischemickej mozgovej príhody

Dôležitou časťou histórie ischemickej mozgovej príhody pacienta je história ochorenia - ide o informácie o tom, ako sa pacient chorol, o tom, ako sa symptómy vyvinuli a aký druh liečby sa uskutočnil predtým, ako bol prijatý do neurologickej kliniky. Z histórie života sa lekári dozvedia o možných faktoroch, ktoré spôsobili ischemickú mozgovú príhodu:

 • fajčenie;
 • zneužívanie alkoholu;
 • ateroskleróza;
 • diabetes mellitus;
 • srdcové ochorenie sprevádzané poruchami rytmu;
 • vrodené alebo získané srdcové chyby.

Neurológovia skúmajú, či pacient mal v minulosti prechodné ischemické záchvaty. Tieto informácie pomáhajú robiť predbežnú diagnózu a rýchlo určiť najviac informatívne metódy vyšetrenia. V tejto dobe sa lekári nemocnice Yusupovskaya snažia zistiť, či ďalší príbuzní trpia chorobami mozgových ciev.

Potom sa uskutoční všeobecné vyšetrenie, počas ktorého sa pozornosť venuje pleti (v prípade ischemickej cievnej mozgovej príhody, tvár je červená). Potom vykonajte prieskum o systémoch:

 • respiračné orgány;
 • kardiovaskulárne;
 • kosť;
 • tráviaci, močový.

Všetky údaje sú zaznamenané v histórii ischemickej mozgovej príhody pacienta.

Symptómy ischemickej mozgovej príhody

Ďalej lekári kontrolujú prítomnosť neurologických symptómov ischemickej cievnej mozgovej príhody. V závislosti od povahy a závažnosti prejavov ischemickej mozgovej príhody existujú tri typy príznakov:

 • ostrý typ. Choroba začína objavením sa neurologických symptómov charakteristických pre ischemickú mŕtvicu s arytmiou;
 • vlniaci sa typ. V počiatočnom štádiu ochorenia sú neurologické symptómy ciliárne, s postupným nárastom o niekoľko hodín;
 • nádorový typ. Neurologické príznaky mozgovej ischémie sa dlhodobo zvyšujú. Takýto priebeh ochorenia nastáva, keď sú ovplyvnené hlavné cerebrálne tepny.

Lokálne príznaky ischemickej mozgovej príhody závisia od prietoku krvi v bazéne cerebrálnej artérie. Pri cerebrálnom infarkte v oblasti horných ramien strednej mozgovej tepny sa rozvíja paréza polovice tela oproti lokalizácii infarktu mozgu. Závažná neúplná paralýza polovičnej časti tela je charakteristická pre ischemickú mŕtvicu v krvnom riečisku striatálne-kapsulárnych artérií.

Záchvaty srdca v zásobníku krvi prednej mozgovej tepny sa prejavujú ako motorické poruchy, s oklúziou kortikálnych konárov sa vo väčšine prípadov vyvíja motorický deficit v oblasti nohy a celej dolnej končatiny a menej výrazná neúplná paralýza hornej končatiny s rozsiahlymi léziami tváre a jazyka. Keď je zadná cerebrálna artéria zablokovaná, oftalmológovia zistí poruchy zorného poľa u pacientov.

Po fyzickom vyšetrení lekári Yusupovskej nemocnice vykonávajú počítačovú tomografiu alebo zobrazenie magnetickou rezonanciou u pacientov s ischemickou cievnou mozgovou príhodou. Pomocou Dopplera objasňujú v zásobníku krvi, z ktorého tepny vznikol mozgový infarkt. Funkčná aktivita mozgových buniek sa študuje pomocou elektroencefalografie. Všetky výsledky prieskumu sú zaznamenané v histórii ochorenia.

Ischemická cievna mozgová príhoda vertebrobasilárneho povodia krvného zásobovania

Ischemická mozgová príhoda v bazéne vertebrobasilárneho krvného zásobenia je jedným z najťažších mozgových infarktov. Blokovanie jedinej perforujúcej vetvy bazilárnej artérie vedie k vzniku obmedzeného infarktu mozgového kmeňa, najmä v moste a strednom mozgu. Pri vyšetrovaní pacienta identifikujú neurologi príznaky poškodenia kraniálnych nervov na strane ischemického zaostrenia, motorického alebo senzorického postihnutia na opačnej strane tela. Oklúzia vertebrálnej artérie alebo jej hlavné prenikajúce vetvy, prechádzajúce z distálnych oblastí, môže viesť k vzniku laterálneho medulárneho syndrómu. Je charakterizovaná kombináciou periférnej paralýzy hypoglossálneho nervu a centrálnou hemiparézou končatín na opačnej strane.

Zavolajte na telefón a budete nahraný na stretnutie s neurológom. Profesori a lekári najvyššej kategórie, ktorí majú vedomosti a skúsenosti s liečbou pacientov s ischemickou mozgovou príhodou, pracujú v nemocnici v Yusupove. Neurológovia používajú najnovšie diagnostické metódy. Pacienti sú vyšetrení pomocou zariadení od popredných firiem v Európe a USA. Lieková terapia sa uskutočňuje podľa jednotlivých schém.

Ischemická mozgová mŕtvica - čo to je, príznaky, účinky, liečba a prognóza života

Ischemická cievna mozgová príhoda je patologický proces, ktorý sa prejavuje ako blokáda (kŕče, krvné zrazeniny, embolizácia atď.) Mozgových ciev a vedie k porušeniu jeho plnej krvi. Plavidlá zostávajú nedotknuté.

Ide o závažnú patológiu, ktorej miera úmrtí dosahuje 20% všetkých prípadov, približne 50-60% po mŕtvici má vážne postihujúce následky a len niekoľko z nich dokáže prežiť mozgový infarkt bez zvyškových účinkov.

Čo je ischemická mozgová príhoda?

Ischemická mozgová príhoda je akútne porušenie cerebrálnej cirkulácie, čo je dôsledok nedostatku krvného zásobenia, sprevádzaného nekrózou mozgu. Ďalším názvom pre ischemickú mozgovú príhodu - "mozgový infarkt", taktiež odráža podstatu patogenézy v mozgu.

Slovo ischémia znamená nedostatok prívodu krvi v špecifickej, lokalizovanej oblasti ľudského tkaniva alebo orgánu. Zdvih je definovaný ako nedostatočný krvný obeh v mozgu. Ak sa v jednej z ciev vyskytne prasknutie cievy alebo ischémia, mozgové bunky umierajú.

Zničenie tkanív sa postupne objavuje vo vlnách a proces sa nezastaví ani po obnovení normálneho prietoku krvi. Preto je veľmi dôležité poskytnúť obeti lekársku pomoc včas a rehabilitovať pacienta. Jedným z aspektov terapie je zabrániť vzniku komplikácií po cerebrálnom ischemickom infarkte.

Vlastnosti vývoja v rôznych vekových kategóriách:

 • Pomalý vývoj ochorenia je typický pre starších ľudí s ťažkou sklerózou. Majú príznaky, ktoré sa objavia, a potom zmiznú do týždňa. Prerušenie cerebrálneho krvného obehu sa môže objaviť náhle alebo má krátke obdobie prekurzorov.
 • Náhly vývoj je charakteristický pre mladých ľudí kvôli cievnej embólii. Symptómy sa objavujú na pozadí fyzickej námahy, silného kašľa pri operáciách na pľúcach počas dekompresných operácií pod vodou.

klasifikácia

Mozgové artérie sú rozdelené do dvoch cievnych bazénov: vertebrobasilar a karotid. Údery vertebrobasilárneho povodia zahŕňajú lézie v zadných cerebrálnych a bazilárnych artériách. Keď je prietok krvi narušený v systéme prednej alebo strednej mozgovej tepny, hovorí o mŕtvici karotidového bazénu.

Na strane lézie môže byť ischemická porážka ľavá alebo pravostranná.

Existuje klasifikácia podľa lézie:

 • Prechodný ischemický záchvat (TIA). Malá oblasť mozgu je ovplyvnená. Príznaky zmiznú do 24 hodín.
 • Malé obnovenie funkcií sa uskutoční do 21 dní.
 • Ischemická mozgová príhoda je progresívna - charakterizuje ju postupný vývoj súčasných ohniskových a mozgových príznakov, ku ktorým môže dôjsť v priebehu niekoľkých hodín alebo dní. Obnovenie funkcií po tom, ako k tomu dôjde v neúplnom objeme - pacient spravidla má niektoré neurologické príznaky minimálneho prejavu;
 • Celková (t.j. dokončená) ischemická mŕtvica implikuje mozgový infarkt s skutočným neúplným alebo stabilne regresujúcim deficitom.

Klasifikácia ischemickej cievnej mozgovej príhody má nasledujúce typy patológie:

 1. Aterotrombotiká sa zvyčajne vyskytujú počas nočného spánku. Môže sa vyvinúť pomaly a ovplyvňuje veľké a stredné cievy tým, že blokuje pohyb krvi s cholesterolovými plakmi.
 2. Kardioembolická forma. Začína to náhle. Najčastejšie sa vyskytuje v oblasti prívodu krvi do strednej tepny mozgu. Veľkosť lézie môže byť stredná alebo veľká.
 3. Lacunárna forma ischemickej cievnej mozgovej príhody. Malé perforované tepny sú ovplyvnené. Zdvih mozgu nie je okamžite vyvinutý. Rozmery lézií nepresahujú 15 mm.
 4. Ischemický typ spôsobený vzácnymi poruchami je ťažšie diagnostikovať. Príčinou mozgového infarktu môže byť zvýšené zrážanie krvi, patologické zmeny v stenách krvných ciev atď.
 5. Ischemické poškodenie mozgu nemusí mať príčiny. Táto podmienka sa vyznačuje buď prítomnosťou niekoľkých dôvodov vývoja ischemického poškodenia mozgu alebo nedostatočnou príležitosťou na určenie príčiny patológie.

Existuje tiež niekoľko období ischemickej cievnej mozgovej príhody:

 • najakútnejším obdobím sú prvé 3 dni. Z týchto prvých troch hodín sa podala definícia "terapeutického okienka", keď existuje možnosť použitia trombolytických liekov na systémové podávanie. V prípade regresie symptómov sa počas prvého dňa diagnostikuje prechodný ischemický záchvat;
 • akútne obdobie - až 4 týždne;
 • skoršie obdobie zotavenia - až šesť mesiacov;
 • oneskorené obdobie zotavenia - do 2 rokov;
 • doba zostatkových účinkov - po 2 rokoch.

dôvody

Východiskovým faktorom vzniku ischemickej cievnej mozgovej príhody je zastavenie prietoku krvi do určitej oblasti mozgu v dôsledku zhoršených prítokových artérií alebo zmien hemodynamiky, čo je jej zásadný rozdiel od hemoragickej cievnej mozgovej príhody pri pretrhnutí cievy a krvácaniu.

Tieto zdravotné štatistiky sú alarmujúce: tretina pacientov zomiera na ischemickú mozgovú príhodu v akútnom období, 40% objaví rozsiahly mozgový infarkt, 8 z desiatich ľudí zostáva hlboko postihnutých.

Problémom môže byť aj:

 • Srdcové chyby a krvné cievy;
 • Aneuryzma aorty;
 • koronárne arteriálne ochorenia;
 • Pokročilý vek;
 • Hormonálna antikoncepcia;
 • Jednostranné bolesti hlavy (migréna);
 • Zlé návyky;
 • Diabetes mellitus;
 • Zvýšená viskozita krvi;
 • Použitie trans-tukov.

Ak sa súčasne skombinuje niekoľko faktorov, je to vážny dôvod, prečo sa obávať svojho zdravia, byť mimoriadne pozorný a poznať najmenšie príznaky patológie.

U žien do 30 rokov a po 80 rokoch je riziko ischemickej cievnej mozgovej príhody významne vyššie ako u mužov rovnakého veku a od 30 do 80 rokov majú muži viac príčin vzniku mŕtvice. Toto tvrdenie sa týka rôznych vekových skupín, rodových skupín, ktoré nemajú chronické ochorenia v minulosti, bolo preukázané, že ovplyvňujú krvný obeh mozgu. Viacerí vedci preukázali vysokú rodinnú predispozíciu na infarkty mozgu.

Symptómy ischemickej mozgovej mŕtvice

Známky akútneho porušenia cerebrálneho obehu sú dôvodom pre to, aby osoba vyhľadala lekársku pomoc.

Určte príbuzných pacienta podľa jeho vzhľadu, správania, reakcie na podráždenie:

 • poruchy vedomia (od miernej retardácie až po kómu);
 • zníženie / strata citlivosti častí tela na bolesť;
 • zníženie / stratu motora, funkcie hlasu;
 • bolesť hlavy, vracanie.

Cholesterolový plak a trombus blokujú artériu pri ischemickej mŕtvici

Všeobecné mozgové symptómy ischemickej mozgovej príhody, ktoré môžu byť prezentované nasledovne, pomôžu podozriviť sa z akútnej vaskulárnej patológie a budú samozrejme závisieť od postihnutej oblasti a závažnosti ochorenia:

 • Často dochádza k strate vedomia, niekedy s krátkodobými kŕčmi;
 • Bolesť hlavy, bolesť v očiach a najmä pri pohybe očných lôpt;
 • Ohromený a dezorientovaný priestor;
 • Nevoľnosť a zvracanie.

Pri rozsiahlej ischemickej mozgovej príhode na pravej hemisfére mozgu sa pozoruje nasledujúci obraz:

 • čiastočné poškodenie pamäte. V tejto reči, ktorú spravuje ľavá hemisféra, môže byť normálna. Z tohto dôvodu môže byť diagnostika problému veľmi ťažké;
 • necitlivosť a paralýza tela sa dotýka výlučne ľavej strany;
 • tvárové svaly tváre budú paralyzované a na ľavej strane by nemali citlivosť;
 • duševný stav pacienta bude sprevádzaný letargiou a depresiou.

Nasledujúce príznaky sú charakteristické pre ľavostranný zdvih:

 • paralýza pravej strany tela rôznej závažnosti;
 • porušenie citlivosti na pravej strane tela;
 • poškodenie zraku, sluch, vôňu, až do úplnej straty schopnosti vnímať zodpovedajúce podnety. Pri ťažkých léziách môže porucha zablokovať obe strany;
 • nerovnováha a rovnováha pohybu;
 • poruchy reči.

V závislosti od stupňa porušenia cerebrálneho krvného obehu sú možné nasledujúce možnosti pre manifestáciu cievnej mozgovej príhody:

 • akútny nástup: rýchly výskyt neurologických symptómov a nedostatku, pacient môže jasne indikovať čas nástupu ochorenia. Takýto priebeh je charakteristický pre embolický variant mŕtvice (prítomnosť pacienta s fibriláciou predsiení);
 • zvlnený princíp: príznaky lézie blikajú, postupne sa zvyšujú v čase;
 • nádorový nástup: ischémia sa dlhodobo zvyšuje, čo ovplyvňuje veľké cievy mozgu, čo v konečnom dôsledku vedie k vyvinutému mŕtvolu s veľkým zameraním poškodenia mozgového tkaniva.

Znepokojujúce príznaky ischemickej cievnej mozgovej príhody:

 • náhlá necitlivosť končatín alebo akejkoľvek inej časti tela;
 • strata kontroly nad jeho telom - človek nedokáže pochopiť, čo sa s ním deje, kde je;
 • poruchy reči (nekoherentné slová, obeť nechápe reč, ktorá mu bola adresovaná);
 • rozmazané videnie, dvojité videnie, strata zraku;
 • skrútená tvár, klesanie rohov v ústach, ak sa žiada, aby sa obeť usmievala - zlyhá;
 • paralýza akejkoľvek končatiny - nie je možné zdvihnúť ani presunúť jednu ruku alebo nohu;
 • keď jazyk vyčnieva z úst, odchyľuje sa od stredu k boku;
 • mozgové poruchy - strata vedomia, kŕče, nevoľnosť, vracanie, bolesť hlavy.

Pre pacientov je prognóza ochorenia veľmi dôležitá, pretože následky mŕtvice nevyhnutne ovplyvňujú životnú úroveň a výkonnosť človeka. Vo väčšine prípadov majú pacienti pretrvávajúce neurologické poruchy, ako sú vestibulárne poruchy, zmeny v reči a paralýza.

Dôsledky pre chelvovec

Dôsledky ischemickej mŕtvice sú priamo závislé od veľkosti postihnutej oblasti mozgu a včasnosti starostlivosti. Ak je pomoc poskytovaná včas a predpísaná primeraná liečba, je možné obnoviť funkciu alebo aspoň čiastočne. Niekedy sa napriek predpísanej liečbe príznaky zvyšujú, čo môže viesť k vážnym následkom.

Rozlišujeme nasledujúce typy komplikácií:

 • infekčné komplikácie (vyskytujú sa v dôsledku dlhšieho pobytu v polohe lebky v komplexe pridaním infekcie, čo vedie k infekciám močového systému, zápalu pľúc, spánkom atď.);
 • hlboká žilová trombóza dolnej končatiny;
 • pľúcny tromboembolizmus;
 • opuch mozgu;
 • kognitívne poruchy;
 • porušenie defekácie, močenie;
 • epilepsia (vyvíja sa približne v 20% prípadov);
 • porucha motora (jednostranná, bilaterálna), silná slabosť a ochrnutie;
 • duševné poruchy (zmena nálady, podráždenosť, depresia atď.);
 • syndróm bolesti.

Dôsledky s rôznym poškodením mozgu: pravá a ľavá strana

Ľavá a pravá hemisféra ľudského mozgu

Dôsledky ischemickej cievnej mozgovej príhody na pravej strane mozgu. Okrem obvyklých porúch mozgovej príhody, asymetrie tváre, hypertonu na ľavej strane (zvrátený kútik pery), splošteného nasolabiálneho záhybu vpravo, paralýzy a parézy ľavej časti tela, existujú aj ďalšie znaky.

 • Strata pamäti pri nedávnych udalostiach, so zachovanými spomienkami na vzdialenú minulosť (napríklad z detstva).
 • Znepokojená koncentrácia pozornosti.
 • Zníženie reči.

Dôsledky ischemickej mozgovej príhody ľavej strany:

 • Vyjadrené mentálne abnormality - pacient nie je orientovaný v čase a priestore, nerozpozná milované osoby, funkcia je postavená ako zdravá osoba.

Najčastejšie príčiny smrti ischemickej cievnej mozgovej príhody počas prvého týždňa sú:

 • cerebrálny edém a dislokácia centra nekrózy mozgového kmeňa s poškodením dýchacích a kardiovaskulárnych centier, rozvoj kómy;
 • hemoragická transformácia mozgového infarktu s tvorbou sekundárneho krvácania;
 • sekundárna ischémia mozgového kmeňa s tvorbou infekčných ohniskov.

diagnostika

Včasná a presná diagnóza tejto choroby nám umožňuje poskytnúť náležitú pomoc v najakútnejšom období, začať primeranú liečbu a predchádzať závažným komplikáciám vrátane smrti.

Základné diagnostické metódy:

 1. Pri zhromažďovaní anamnézy je potrebné rozhodnúť o nástupe porúch cerebrálnej cirkulácie, určiť postupnosť a rýchlosť progresie týchto alebo iných symptómov. Náhly nástup neurologických príznakov je typický pre ischemickú mozgovú príhodu.
 2. Okrem toho by sa mala venovať pozornosť možným rizikovým faktorom pri ischemickej mozgovej príhode (diabetes mellitus, arteriálna hypertenzia, atriálna fibrilácia, ateroskleróza, hypercholesterolémia atď.),
 3. Laboratórne testy - biochemická analýza krvi, lipidové spektrum, koagulogram.
 4. Meranie krvného tlaku. EKG. MRI alebo CT mozgu môže určiť polohu lézie, jeho veľkosť a trvanie jej vzniku.
 5. V prípade potreby sa vykoná CT angiografia na identifikáciu presného miesta oklúzie cievy.

liečba

Ak je podozrenie na ischemickú cievnu mozgovú príhodu, pacient by mal byť hospitalizovaný v špecializovaných jednotkách. V prípade, že trvanie ochorenia je kratšie ako 6 hodín - na jednotke intenzívnej starostlivosti v tých istých oddeleniach. Doprava by sa mala vykonávať len vtedy, keď je hlavica pacienta zvýšená na 30 stupňov.

Veľmi dôležitým aspektom pri výbere metódy liečby je diferenciácia ischemickej a hemoragickej mŕtvice.

CT scan alebo MRI môže najlepšie pomôcť, iba tieto výskumné metódy poskytujú presné údaje o type mŕtvice. Pri absencii v nemocnici doktor vyhodnotí množstvo klinických syndrómov, vývoj ochorenia a množstvo ďalších diagnostických metód, napríklad lumbálnej punkcie, sa môže použiť na stanovenie presnej diagnózy.

Ak má pacient šťastie a lekár dokáže diagnostikovať mŕtvicu v prvých 60 minútach vývoja symptómov, potom bude predpísaná trombolytická liečba na rozpustenie krvnej zrazeniny, ktorá spôsobila cievnu mozgovú príhodu a obnovenie normálneho prietoku krvi v postihnutej cieve.

V tomto prípade budú účinky ischemickej cievnej mozgovej príhody pre pacienta minimálne a začne sa rýchlo zotavovať, jeho telesné funkcie sa začnú vrátiť do normálu.

Základná liečba zahŕňa činnosti, ktoré zabezpečujú udržanie vitálnych funkcií a prevenciu somatických ochorení, a to:

 1. Normalizácia vonkajšej respiračnej funkcie;
 2. Udržiavanie kardiovaskulárneho systému s korekciou krvného tlaku;
 3. Regulácia homeostázy (bilancia voda-sol, acidobázická rovnováha, hladina glukózy);
 4. Udržiavanie telesnej teploty pacienta, ktorá by nemala prekročiť 37,5 stupňov;
 5. Zníženie opuchov mozgu;
 6. Symptomatická liečba v závislosti od klinických prejavov;
 7. Prevencia pneumónie, uroinfekcie, vredy, trombóza dolných končatín a pľúcna embólia (pľúcna embólia), zlomeniny končatín a peptické vredy žalúdka a čriev.

V priebehu 3-6 hodín od začiatku cievnej mozgovej príhody je možná lekárska trombolýza. S úspešným vylúčením krvnej zrazeniny je možné obnoviť fungovanie životaschopných buniek nachádzajúcich sa v zóne tzv. Štýlu mŕtvice. Najbežnejšie trombolytické liečivo je Aktilize.

Riedenie trombu vyvolané liekmi má veľa kontraindikácií a je spojené s rizikom krvácania vrátane krvácania z mozgu a vývoja hemoragickej mozgovej príhody.

Hlavné lieky na liečbu ischemickej cievnej mozgovej príhody sú:

 • Antikoagulanciá - heparín, fragmín, nadroparín.
 • Riedidlá krvi - aspirín, kardiomagnyl.
 • Vasoaktívne lieky - pentoxifylín, vinpocetín, trental, sermion.
 • Antidoštičkové látky - Plavix, tiklid.
 • Angioprotektory - etamzilát, predajc.
 • Neurotrofia - piracetam, cerebrolyzín, nootropín, glycín.
 • Antioxidanty - vitamín E, vitamín C, mildronát.

Liečba ischemickej cievnej mozgovej príhody na pravej strane sa nelíši od liečby ľavej strany, ale v terapii by mal existovať individuálny prístup a rôzne kombinácie liekov, ktoré predpisuje len lekár.

rehabilitácia

Rehabilitácia po ischemickej mozgovej príhode zahŕňa súbor opatrení zameraných na návrat pacienta do bežného života. Na tento účel platí:

 • špeciálne prípravky
 • pacienti sú predpísaní strava jedlo,
 • Cvičenie,
 • masáže,
 • liečba bahnom
 • rôzne fyzioterapia.

Speechoví terapeuti a neurologickí odborníci, ktorí pomáhajú obnoviť funkciu reči pacienta pracujú s ľuďmi, ktorí mali ischemický záchvat.

Doba trvania, ako aj typy opatrení na obnovu, určuje lekár.

Prognóza života po ischemickej mŕtvici

Hlavnými faktormi ovplyvňujúcimi prognózu sú vek pacienta, poloha lézie, príčiny trombózy, forma patológie a počiatočná závažnosť poruchy. Výsledok situácie bude ovplyvnený včasnosťou lekárskej starostlivosti v nemocnici, primeranosťou predpisov, prítomnosťou chronických ochorení, duševnými poruchami, doplnením komplikácií neurologického typu, oneskorenou rehabilitáciou a recidivujúcou mozgovou príhodou.

Prognóza týkajúca sa stupňa obnovy poškodených funkcií sa zhoršuje:

 • s rozsiahlymi kmeňovými a hemisferickými infarktmi s pretrvávajúcou parézou a paralýzou, zhoršenou koordináciou pohybu, prehĺtaním a rečou;
 • v ťažkom stave všeobecnej hemodynamiky pri kardiovaskulárnych ochoreniach v štádiu dekompenzácie;
 • s obmedzenými možnosťami kolaterálneho obehu v dôsledku porážky oboch cievnych bazénov.

Prognóza obnovy sa zlepšuje:

 • s obmedzeným infarktom mozgu;
 • u mladých pacientov;
 • v uspokojivom stave srdca a krvných ciev;
 • s porážkou jednej extrakraniálnej nádoby.

Charakteristické predpovede pre ischemickú mŕtvicu

 1. Priaznivý výhľad. Po porážke stratí niektoré funkcie. Ale vďaka dobre definovanej rehabilitácii a včasnosti primárnej starostlivosti sa stratené funkcie postupne obnovujú.
 2. Priemer. Nie úplne priaznivá predpoveď môže byť spojená s ďalšími sprievodnými ochoreniami (diabetes, gastrointestinálna dysfunkcia, pneumónia). Preto je možné pozorovať, potom zlepšiť, potom zhoršiť stav človeka.
 3. Nepriaznivá prognóza života. Poškodenie mozgu sa vyskytuje vo veľkej oblasti. Nevylučuje možnosť recidívy, ktorá končí smrťou.

Nemalo by sa zabúdať, že prognóza rozsiahlej ischemickej cievnej mozgovej príhody v pravej hemisfére mozgu môže byť v každom jednotlivom prípade odlišná. Je potrebné vziať do úvahy viacero faktorov: rozsah rozsahu poškodenia tkaniva, prítomnosť alebo neprítomnosť iných ochorení a celková odolnosť tela voči chorobám.

Úmrtnosť z ischemickej mŕtvice je 1,23 prípadov na 1000 ľudí ročne. Približne 25% pacientov zomrie v prvom mesiaci. Treba poznamenať, že čím výraznejší je neurologický deficit v prvom mesiaci choroby, tým menšia je šanca na obnovu kvality života. V priebehu 5 rokov sa pozoruje relaps z ischemickej mozgovej príhody u tretiny pacientov.

urážka

Sťažnosti v čase prijatia, história života. Stav hlavných orgánov a systémov pacienta. Stanovenie klinickej diagnózy na základe vyšetrenia a predbežnej diagnostiky. Predpísaná liečba, prognóza života a zdravotného postihnutia pacienta.

Pošlite svoju dobrú prácu do vedomostnej základne je jednoduché. Použite nižšie uvedený formulár.

Študenti, študenti, mladí vedci, ktorí používajú vedomostnú základňu pri štúdiu a práci, vám budú veľmi vďační.

Moskovská štátna medicína-zubná

Hlavnou chorobou je recidivujúca mozgová mŕtvica v ľavom krčme karotídy 6. decembra 2008. Ateroskleróza mozgových ciev, hypertenzná choroba Článok III. Pravá mierna hemiparéza.

Súbežné ochorenia - ischemická choroba srdca, aterosklerotická kardiálna skleróza. Fibrilácia predsiení, trvalá forma. Duodenálny vred.

V čase prijatia sa pacient sťažoval na slabosť a zníženú citlivosť v pravom rameni a pravú nohu, narušenie prejavu

História tejto choroby

Podľa pacienta trpí hypertenznou chorobou asi 20 rokov s maximálnym zvýšením krvného tlaku o 180/100 a neustále užíva antihypertenzívne lieky. V auguste 2008 utrpela mozgový infarkt. 12/17/08 proti AD 170/90 sa zvýšili sťažnosti na slabosť a znecitlivenie v pravej a pravej nohe. Bol hospitalizovaný SMP v mestskej klinickej nemocnici №6

Stručné životopisné údaje - narodený v roku 1933 v Moskve

Pracovná história - v súčasnosti na dôchodku

Jedlo - pravidelné, mierne kalorické

Zlé návyky - nemá zlé návyky

Odložené ochorenia - hypertenzia, fibrilácia predsiení, duodenálny vred

Alergická anamnéza - neznášanlivosť na jedlo a drogy popiera

Dedičnosť - prítomnosť príbuzných rakoviny popiera

Súčasný stav pacienta

Celkový stav pacienta je mierny

Stav mysle jasný

Pozícia pacienta je aktívna

Koža je normálna farba, mierne vlhká, kožný turgor je znížený, nie sú žiadne patologické lézie

Kožné príchute - vlasy nie sú krehké, nie stenčené, nie sú pozorované fokálne alebo generalizované vypadávanie vlasov. Hrebene správnej formy, svetlo ružové, pozdĺžne alebo priečne pruhy chýbajú, nie sú pozorované krehké nechty

Viditeľné sliznice - viditeľné sliznice dutiny ústnej dutiny, hltan, svetlo-ružová spojivka, biele sklére, žiadne patologické zmeny a výraz cievnych vzorov

Podkožný tuk je mierne vyvinutý, nie je edém a pastoznost

Lymfatické uzliny - nie sú hmatateľné

Respiračný systém

Skúška hrudníka - tvar hrudníka je pravidelný, symetrický, hrudník je normostenický, nedeformuje sa

Dýchanie - dýchanie hrudníka, BH 16 za minútu, dýchanie cez nos, rytmická, stredná hĺbka

Palpácia - na palpácii neboli nájdené žiadne bolestivé miesta

Porovnávacie perkusie - jasný pľúcny zvuk je zaznamenaný nad symetrickými úsekmi.

Topografické perkusie - hranice pľúc v normálnom rozmedzí

Auskultácia - počas auskultúry je počuť vezikulárne dýchanie, rovnomerne vykonávané vo všetkých oddeleniach, chýbajúce sirézy vo všetkých oddeleniach

Cirkulačný systém

Skúmanie srdcovej oblasti - počas kontroly srdcovej oblasti neboli odhalené žiadne výčnelky a patologická pulzácia

Palpácia - apikálny impulz je lokalizovaný v interkostálnom priestore V pozdĺž ľavej strednej klavikulárnej línie

Perkusia - hranice relatívnej a absolútnej stupňovitosti srdca v normálnom rozsahu

Auskultácia - srdcová frekvencia 70 beatov / min, tlmené zvuky srdca, arytmické, bez šumu

Štúdium krvných ciev - pulz je rovnaký v oboch radiálnych tepnách, nepravidelný, 70 úderov za minútu, mierne napätie a plnenie, krvný tlak 130/80 mm Hg

Tráviaci systém

Orálna dutina - sliznice sú čisté, jazyk je svetlo ružový, vlhký, papilárna vrstva je stredne výrazná, nie sú žiadne ulcerácie

Žalúdok je správna forma, symetrická, zúčastňuje sa na dýchaní

Palpácia - brucho je mäkké, bezbolestné, bez peritoneálnych príznakov

Perkusia - na celom povrchu brucha sa zaznamená tympanický zvuk

Auskultácia - chýbajúci abdominálny trenie

Pečeň a žlčník

Obmedzenie dychu v správnom hypochondriu nie je. Pečeň a žlčník nie sú hmatateľné. Hranice pečene v normálnych medziach

Obmedzenie dychu v ľavom hypochondriu nie je. Slezina nie je hmatateľná

Systém močových orgánov

Žiadne dysurické javy

Palpácia - obličky a močový mechúr nie sú hmatateľné

Perkusia - ak nie sú identifikované bolestivé oblasti perkusie bedrovej oblasti, symptóm záchvatu je na oboch stranách negatívny

Vedomie je jasné, kontaktné, trochu zabránené, vyvážené správanie. Orientované v priestore, čase, prostredí

Neexistujú žiadne mozgové príznaky.

Skutočné meningeálne symptómy (stuhnutosť svalov na krku, postoj psa, príznaky Kerniga, horný, stredný a nižší Brudzinský) nie sú určené

Vyššie kortikálne funkcie

Pna pečenie - ťažká reč (motorická afázia). Pacient vyslovuje slová pomaly. Znížená slovná zásoba. Opakovaná reč je ťažká. Ťažko sa vyskytujú ťažké výrazy. Zvuky a jednotlivé slová sa opakujú správne. Pri popisovaní položiek si ľahko zapamätá ich mená. Položky správne. Chápem reč správne, ale pomaly

pamäť - pamäť pre čísla, mená, názvy položiek trochu znížené

Spárovaním - čuchový nerv

Vôňa sa zachováva, pachy sa rozlišujú. Nesprávne halucinácie nie

II pár - optický nerv

Zaznamenáva zníženie zrakovej ostrosti. Nepretrváva žiadna strata vizuálnych polí. Vnímanie farieb nie je narušené

III, IV, VI páry - okulomotor, blok, odklon nervov

Neexistuje žiadna diplopia. Očné otvory strednej veľkosti, symetrické na oboch stranách. Pohyb očných bulbov v plnom rozsahu. Strabizmus, nystagmus nie. Žiaci v správnej forme, zhodné na oboch stranách. Priama a priateľská reakcia žiakov na zachránené svetlo. Odpoveď žiakov na konvergenciu a ubytovanie nie je narušená.

V pár - trigeminálny nerv

V oblasti tváre nie sú žiadne bolesti a parestézie. Body výstupu vetví trigeminálneho nervu s palpáciou sú bezbolestné. Citlivosť v oblasti tváre sa zachováva v symetrických častiach. Bolesť, teplota a citlivosť na dotyk boli uložené. Žiadne problémy s chuťou

Pohyby mandibuly sa vykonávajú v plnom rozsahu. Pri otvorení úst nie je posun spodnej čeľuste. Tón mastiacich svalov sa zachoval. Funkcia masticotvorných svalov je symetricky rozvinutá. Neexistuje paréza a paralýza žuvacích svalov.

Trigeminálne reflexy

Konjunktiválne, rohovkové a mandibulárne reflexy - zachránené

VII pár - tvárový nerv

Oblička je symetrická. Pacient môže zúžiť oči, zamračiť sa, vrátiť sa na čelo a nafukovať tváre (symetricky). Loftalm č. Očné štrbiny sú symetrické. Pravá nasolabiálna zložka sa vyhladila. Usporiadanie rohov ústia je symetrické. Neexistujú žiadne fibrilárne a fascikulárne kŕče tvárových svalov. Nie sú pozorované hyperkinézy tváre (hemispáza, blefarospazmus, paraspasmus, tics). Nedochádza k roztrhnutiu a suchému oku

VIII pár - dverový kochleárny nerv

Závažnosť sluchu je znížená. Hluk, tinitus, zvukové halucinácie sa nedodržiavajú. Weberove testy, Rinne pozitívne. Vestibulárna ataxia a žiadny nystagmus. Príležitostné závraty

IX, X páry - glossopharyngeal, putovanie nervy

Pozícia mäkkého podnebia a uvula v pokoji a počas fonetizácie je symetrická. Formácia je zachovaná, nie je chrapľavosť. Prehltnutie nie je zlomené, nie je dysfágia. Na zadnej tretine jazyka nie sú žiadne poruchy chuti. Palatínový a hltanový reflex bol uložený

XI pár - dodatočný nerv

Pri palpácii nebola detegovaná atrofia a hypertrofia sternocleidomastoidu a trapeziformného svalu. Pohyb pri otáčaní hlavy je plný. Pacient zdvihne ramená a blížiace sa lopatky bez ťažkostí.

XII pár - hypoglossálny nerv

Poloha jazyka v ústach a pri vyčnievaní v stredovej čiare. Atrofia a fibrilárne záškuby jazyka nie sú prítomné. Pohyby jazyka sú úplne zachované. Žiadna jazyková atrofia

Pri skúmaní svalov končatín nebola zistená svalová atrofia, hypertrofia, fibrilárne a fascikulárne záchvaty. Aktívne pohyby v pravom hornom a dolnom okraji sú obmedzené, spomaľujú. Sila svalov ramena, predlaktia, ruky a prstov pravice je 3 body, ľavá ruka je 5 bodov. Sila svalov stehna, holennej svaloviny a nohy pravej nohy je 4 body, ľavá noha je 5 bodov. Pasívne pohyby končatín boli uložené. Na pravej strane spastického typu sa zvýšil svalový tón

Horný panel príjmu - pacient v stojacej polohe so zatvorenými očami nemôže dlho držať pravú ruku na horizontálnej úrovni

Dolný prívod tyče - pacient ležiaci s ohnutými nohami na kolenných kĺboch ​​nemôže byť dlho držaný v tejto polohe.

Chôdza nebola testovaná kvôli hemiparéze

V pozícii Romberga je vpravo ohromujúce. Pri chôdzi je ohromné ​​doprava. S prstom a prstom ukazujúcim vzorom sa vyskytla chyba vpravo. Test pätnej koleno nepracuje. Pri testovaní diadokokinézy dochádza pri pohybe k oneskoreniu pravou rukou. Vzor Babinskyho nevykonáva

Reflex zo šľachy bicepsového svalstva ramena, reflex zo šľachy tricepsového svalu ramena, kolenný trhák, Achilov reflex - sú vyvýšené na pravej strane. Patologické reflexe dolných končatín (Babinski reflex, Oppenheim reflex) sú negatívne. Patologické reflexe horných končatín (Rossolimov reflex, Bektefrev reflex) - negatívne

Žiadna bolesť a parestézia. Pri presadzovaní bolestivých bodov okcipitálneho nervu, nervu brachiálneho plexu (Erbovho bodu), na paravertebrálnych bodoch (pozdĺž interkostálnych nervov) sa bolesť nepozoruje. Bolesť v priebehu sedacieho a femorálneho nervu, keď sa tlačia na body bolesti, sa nezaznamenávajú. Bolesť, teplota a citlivosť na dotyk na končatinách sa znižujú na pravej strane. Príznak Neri (bolesť v dolnej časti chrbta pri ohýbaní hlavy) je negatívna. Symptóm Lasegy (bolesť chrbta pri zdvíhaní päty pacientov natiahnutých nôh, zmiznutie bolesti pri ohýbaní kolena) je negatívne. Sikarov príznak (bolesť v popliteálnej fosse pri ohýbaní alebo narovnávaní chodidla) je negatívna. Symptóm Wassermana (bolesť na prednej strane stehna s maximálnym rozšírením nataženej nohy u pacienta ležiaceho na žalúdku) je negatívna. Symptóm Strüumpelle-Matskevič (výskyt bolesti na prednej stehne pri ohýbaní dolnej končatiny u pacienta ležiaceho na žalúdku) je negatívny

Citlivosť kĺbov a svalov, pocit vibrácií, pocit tlaku a hmotnosti nie sú narušené.

Ťažké typy citlivosti

Stereognostická citlivosť, dvojrozmerná priestorová citlivosť, pocit lokalizácie podráždenia, kinestetická citlivosť nie sú narušené.

Vegetatívny nervový systém

Bolesti hlavy, mdloby, angioedém č. Pulzácia periférnych ciev sa zachránila. Koža je normálna farba, mierne vlhká. Neexistujú žiadne trofické kožné ochorenia (peeling, hyperkeratóza, vredy). Farba kosatcov je rovnomerná. Podkožná tuková vrstva je stredne výrazná, rovnomerne rozložená. Potenie alebo suchá pokožka nie je označená. Vlasy nie sú krehké, nie stenčené, ohnisková alebo generalizovaná vypadávanie vlasov sa nedodáva. Klinec správnej formy, svetlo ružová farba, pozdĺžne alebo priečne ryhy chýba. Červená dermografizácia je určená. Reflexná dermografizácia - červený pruh šírený 1 cm sa objaví, keď je koža podráždená zdvihom. Pilototorický reflex sa nerozpozná. Pri vykonávaní ortokinického testu neprekračuje zmena srdcového rytmu 10 úderov za minútu. Ashnerova reflexná sústava oka je normálna (spomaľuje srdcovú frekvenciu pri 8 úderoch za minútu). Hypersalivácia, xerostómia a xeroftalmia č

Topická diagnóza a jej odôvodnenie

Pacient má pravostrannú strednú hemiparézu so zvýšeným svalovým tonusom spastického typu s nárastom hlbokých reflexov, čo poukazuje na poškodenie centrálnych neurónov. Pacient má tiež centrálnu parézu správneho páru nervov V, čo naznačuje poškodenie vnútornej kapsuly na ľavej strane a vnútorná kapsula je zásobovaná vetvami strednej mozgovej tepny

Syndrómová diagnóza - mierna pravostranná hemiparéza, pravostranná hemigestézia, motorická afázia

Hlavnou chorobou je opakovaný mozgový infarkt v ľavom karoidnom kruhu 6. decembra 2008. Ateroskleróza mozgových ciev, hypertenzná choroba Článok III. Pravá mierna hemiparéza

Súbežné ochorenia - ischemická choroba srdca, aterosklerotická kardiálna skleróza. Fibrilácia predsiení, trvalá forma. Duodenálny vred

Ischemická mozgová mŕtvica

Ischemická mozgová príhoda je infarkt mozgu, vyvíja sa s výrazným poklesom cerebrálneho prietoku krvi.

Medzi chorobami, ktoré vedú k vzniku mozgového infarktu, je prvé miesto obsadené aterosklerózou, ktorá postihuje veľké mozgové cievy v krčnom alebo intrakraniálnych cievach alebo oboje.

Často existuje kombinácia aterosklerózy s hypertenziou alebo arteriálnou hypertenziou. Akútna ischemická cievna mozgová príhoda je stav, ktorý si vyžaduje okamžitú hospitalizáciu pacienta a primerané lekárske opatrenia.

Ischemická mŕtvica: čo to je?

Ischemická mozgová príhoda nastáva v dôsledku obštrukcie krvných ciev, ktoré dodávajú krv do mozgu. Hlavným predpokladom pre tento typ prekážky je vývoj tukových usadenín obklopujúcich steny ciev. Toto sa nazýva ateroskleróza.

Ischemická mŕtvica spôsobuje krvnú zrazeninu, ktorá sa môže tvoriť v krvnej cieve (trombóza) alebo niekde inde v krvnom systéme (embólia).

Definícia nosologickej formy ochorenia je založená na troch nezávislých patológiách charakterizujúcich lokálnu poruchu obehového systému, označovanú výrazmi "ischémia", "srdcový záchvat", "mŕtvica":

 • ischémia je nedostatok prívodu krvi v miestnej časti orgánu, tkanivo.
 • mŕtvica je porušenie prietoku krvi v mozgu počas ruptúry / ischémie jednej z ciev spolu s úmrtím mozgového tkaniva.

Pri ischemickej mozgovej príhode symptómy závisia od typu ochorenia:

 1. Aterotrombotický záchvat - vyskytuje sa v dôsledku aterosklerózy veľkej alebo strednej tepny, sa rozvíja postupne, najčastejšie sa vyskytuje v spánku;
 2. Lacunar - diabetes mellitus alebo hypertenzia môže spôsobiť porušenie krvného obehu v tepnách s malým priemerom.
 3. Kardioembolická forma - vyvíja sa ako výsledok čiastočnej alebo úplnej oklúzie strednej tepny mozgu s embolom, prichádza náhle počas bdelosti a embolie v iných orgánoch sa môže objaviť neskôr;
 4. Ischemické, spojené so zriedkavými príčinami - oddelenie arteriálnej steny, nadmerné zrážanie krvi, vaskulárna patológia (ne-aterosklerotická), hematologické ochorenia.
 5. Neznámy pôvod - charakterizovaný nemožnosťou určiť presné príčiny výskytu alebo prítomnosť viacerých príčin;

Z vyššie uvedeného možno konštatovať, že odpoveď na otázku "čo je ischemická mozgová príhoda" je jednoduchá - porušenie krvného obehu v jednej z oblastí mozgu v dôsledku zablokovania trombom alebo cholesterolovým povlakom.

Existuje päť hlavných období úplnej ischemickej mozgovej príhody:

 1. Najsilnejšie obdobie je prvé tri dni;
 2. Akútne obdobie je až 28 dní;
 3. Skoré obdobie zotavenia je až šesť mesiacov.
 4. Neskoré obdobie zotavenia - do dvoch rokov;
 5. Obdobie zostatkových účinkov je po dvoch rokoch.

Väčšina ischemických mozgových príhod začne náhle, rýchlo sa rozvíja a má za následok smrť mozgového tkaniva v priebehu niekoľkých minút až niekoľkých hodín.

Podľa postihnutej oblasti je mozgový infarkt rozdelený na:

 1. Ischemická pravostranná mŕtvica - dôsledky majú hlavne vplyv na motorické funkcie, ktoré sa neskôr neobnovia, psycho-emocionálne indikátory môžu byť blízke normálu;
 2. Mozgová ischemická ľavá strana - psycho-emotívna sféra a reč predovšetkým pôsobia ako dôsledky, motorické funkcie sú obnovené takmer úplne;
 3. Cerebellar - zhoršená koordinácia pohybov;
 4. Rozsiahle - vyskytuje sa v úplnej absencii krvného obehu vo veľkej oblasti mozgu, spôsobuje edém, najčastejšie vedie k úplnej paralýze s neschopnosťou zotaviť sa.

Patológia sa najčastejšie vyskytuje u starších ľudí, ale môže sa to stať aj v iných. Prognóza života je v každom prípade individuálna.

Pravá ischemická mozgová príhoda

Ischemická mŕtvica na pravej strane ovplyvňuje oblasti zodpovedné za motorickú aktivitu ľavej strany tela. Dôsledkom je paralýza celej ľavej strany.

Naopak, ak je ľavá hemisféra poškodená, pravá polovica tela zlyhá. Ischemická mŕtvica, pri ktorej je pravá strana postihnutá, môže tiež spôsobiť poškodenie reči.

Ľavostranné ischemické cievne mozgové príhody

Pri ischemickej mŕtvici na ľavej strane sú vážne narušené funkcie reči a schopnosť vnímať slová. Možné dôsledky - napríklad, ak je Brockovo centrum poškodené, pacient nemá možnosť urobiť a vnímať zložité vety, sú k dispozícii iba jednotlivé slová a jednoduché frázy.

stonka

Takýto typ mŕtvice ako ischémická mozgová príhoda je najnebezpečnejší. V mozgovom kmeni sú centrá, ktoré regulujú prácu najdôležitejších z hľadiska systémov podpory života - srdcového a respiračného. Leví podiel úmrtí sa vyskytuje v dôsledku infarktu mozgového kmeňa.

Symptómy ischemickej cievnej mozgovej príhody - nemožnosť navigácie v priestore, znížená koordinácia pohybu, závrat, nevoľnosť.

mozočka

Ischemická mozgová mozgová príhoda v počiatočnom štádiu je charakterizovaná zmenou koordinácie, nevoľnosťou, záchvatmi závratov, vracaním. Po dni začne mozoček tlačiť na mozog.

Svaly tváre môžu byť znecitlivené a človek sa dostane do kómy. Kóma s ischemickou cerebellar mŕtvicou je veľmi častá, vo väčšine prípadov sa takáto mŕtvica injektuje so smrťou pacienta.

Kód mkb 10

Podľa ICD-10 je mozgový infarkt kódovaný pod bodom I 63 s pridaním bodu a čísla po ňom na objasnenie typu mŕtvice. Okrem toho sa pri kódovaní takýchto chorôb pridáva písmeno "A" alebo "B" (latinčina), čo znamená:

 1. Mozgový infarkt na pozadí arteriálnej hypertenzie;
 2. Mozgový infarkt bez arteriálnej hypertenzie.

Symptómy ischemickej mozgovej príhody

V 80% prípadov sa pozorovali mŕtvosti v systéme strednej cerebrálnej artérie av 20% v iných mozgových cievach. Pri ischemickej mŕtvici sa príznaky zvyčajne objavujú náhle, v sekundách alebo minútach. Zriedkavo príznaky prídu postupne a zhoršujú sa počas niekoľkých hodín až dvoch dní.

Symptómy ischemickej cievnej mozgovej príhody závisia od toho, koľko mozgu je poškodené. Sú podobné príznakom pri prechodných ischemických záchvatoch, avšak zhoršená funkcia mozgu je ťažšia, prejavuje sa pre väčší počet funkcií, pre väčšiu oblasť tela a je zvyčajne charakterizovaná vytrvalosťou. Môže to byť sprevádzané kómou alebo ľahšou depresiou vedomia.

Napríklad, ak je nádoba, ktorá nesie krv do mozgu pozdĺž prednej časti krku, zablokovaná, dochádza k nasledujúcim poruchám:

 1. Slepota v jednom oku;
 2. Jedna z rúk alebo nôh jednej strany tela bude paralyzovaná alebo výrazne oslabená;
 3. Problémy v pochopení toho, čo hovoria ostatní, alebo neschopnosť nájsť slová v rozhovore.

A ak je plavidlo, ktoré prenáša krv do mozgu pozdĺž zadnej časti krku, zablokované, takéto porušenia môžu nastať:

 1. Dvojité oči;
 2. Slabosť na oboch stranách tela;
 3. Závrat a priestorová dezorientácia.

Ak spozorujete niektorý z týchto príznakov, nezabudnite zavolať sanitku. Čím skôr sa prijmú opatrenia, tým lepšia prognóza pre život a žalostné dôsledky.

Symptómy prechodných ischemických záchvatov (TIA)

Často predchádza ischemická mozgová príhoda a niekedy TIA je pokračovaním mozgovej príhody. Príznaky TIA sú podobné ohniskovým príznakom malého mŕtvice.

Hlavné rozdiely v TIA od mŕtvice sú zistené CT / MRI vyšetrením pomocou klinických metód:

 1. Neexistuje (nie je vizualizované) centrum infarktu mozgového tkaniva;
 2. Trvanie neurologických ohniskových príznakov nie je dlhšie ako 24 hodín.

Príznaky TIA sú potvrdené laboratórnymi, inštrumentálnymi štúdiami.

 1. Krv na určenie jeho reologických vlastností;
 2. Elektrokardiogram (EKG);
 3. Ultrazvuk - doppler ciev hlavy a krku;
 4. Echokardiografia (EchoCG) srdca - identifikácia reologických vlastností krvi v srdci a okolitých tkanivách.

Diagnóza ochorenia

Hlavné metódy diagnostiky ischemickej cievnej mozgovej príhody:

 1. Anamnéza, neurologické vyšetrenie, fyzické vyšetrenie pacienta. Identifikácia komorbidít, ktoré sú dôležité a ovplyvňujú vývoj ischemickej cievnej mozgovej príhody.
 2. Laboratórne testy - biochemická analýza krvi, lipidové spektrum, koagulogram.
 3. Meranie krvného tlaku.
 4. EKG.
 5. MRI alebo CT mozgu môže určiť polohu lézie, jeho veľkosť a trvanie jej vzniku. V prípade potreby sa vykoná CT angiografia na identifikáciu presného miesta oklúzie cievy.

Diferenciácia ischemickej cievnej mozgovej príhody je nevyhnutná z iných chorôb mozgu s podobnými klinickými príznakmi, z ktorých najčastejšie patrí nádor, infekčná lézia membrán, epilepsia, krvácanie.

Následky ischemickej mozgovej príhody

V prípade ischemickej cievnej mozgovej príhody môžu byť účinky veľmi rozdielne - od veľmi závažných, s rozsiahlou ischemickou mozgovou príhodou až po menej závažné, s mikroútokmi. Všetko závisí od umiestnenia a objemu krbu.

Pravdepodobné následky ischemickej cievnej mozgovej príhody:

 1. Duševné poruchy - mnoho pacientov, ktorí prežili mozgovú príhodu, sa rozvinú po depresii po mozgovej príhode Je to spôsobené tým, že človek už nemôže byť rovnaký ako predtým, obáva sa, že sa stane bremenom pre svoju rodinu, má strach z toho, že zostane zdravotne postihnutý. Môže sa objaviť aj zmena správania pacienta, môže sa stať agresívnym, strašným, neorganizovaným, môže byť bez námahy vystavený častým výkyvom nálady.
 2. Zhoršený pocit v končatinách a na tvári. Citlivosť je vždy obnovená dlhšia svalová sila v končatinách. Je to spôsobené tým, že nervové vlákna zodpovedné za citlivosť a vedenie zodpovedajúcich nervových impulzov sa obnovia oveľa pomalšie ako vlákna zodpovedné za pohyb.
 3. Zhoršená funkcia motora - silu v končatinách sa nemusí úplne zotaviť. Slabosť v nohe spôsobí, že pacient použije trstinu, slabosť v ruke spôsobí, že je ťažké vykonať nejaké domáce akcie, dokonca aj obliekanie a držanie lyžice.
 4. Dôsledky sa môžu prejaviť vo forme kognitívnych porúch - človek môže zabudnúť na veľa vecí, ktoré sú mu známe, telefónne čísla, meno, meno príbuzných, adresa, môže sa správať ako malé dieťa, podceňovať ťažkosti situácie, môže zamieňať čas a miesto, je umiestnený.
 5. Poruchy reči - nemusí byť u všetkých pacientov, ktorí mali ischemickú mozgovú príhodu. Je ťažké, aby pacient komunikoval so svojou rodinou, niekedy môže pacient hovoriť absolútne nekoherentnými slovami a vetami, niekedy môže byť len ťažké povedať niečo. Zriedkavo sa takéto porušenia vyskytujú pri pravostrannej ischemickej mozgovej príhode.
 6. Poruchy prehĺtania - pacient sa môže uškrtiť na tekutých aj pevných potravinách, čo môže viesť k aspiračnej pneumónii a potom k smrti.
 7. Koordinačné poruchy sa prejavujú v ohromení, keď chôdza, závraty, pád pri náhlych pohyboch a závrtoch.
 8. Epilepsia - až 10% pacientov po ischemickej mozgovej príhode môže trpieť epileptickými záchvatmi.

Prognóza života s ischemickou cievnou mozgovou príhodou

Prognóza výsledku ischemickej cievnej mozgovej príhody v starobe závisí od stupňa poškodenia mozgu a od včasnosti a systematického charakteru terapeutických opatrení. Čím bola poskytnutá skôr kvalifikovaná lekárska pomoc a vhodná motorická rehabilitácia, tým lepšie bude výsledok ochorenia.

Časový faktor zohráva obrovskú úlohu, na tom závisí šanca na zotavenie. Počas prvých 30 dní zomrie 15 až 25% pacientov. Úmrtnosť je vyššia u aterotrombotických a kardioembolických mŕtv a je len 2% v lacunar. Závažnosť a progresia cievnej mozgovej príhody sa často vyhodnocuje s použitím štandardizovaných meradiel, ako je mŕtvica v National Institute of Health (NIH).

Príčinou úmrtia v polovici prípadov je edém mozgu a dislokácia mozgových štruktúr spôsobená týmto ochorením, v iných prípadoch pneumónia, srdcové choroby, pľúcna embólia, zlyhanie obličiek alebo septikémia. Značný podiel (40%) úmrtí sa vyskytuje v prvých dvoch dňoch ochorenia a je spojený s rozsiahlym infarktom a edémom mozgu.

Z tých, ktorí prežili, má do konca mesiaca asi 60-70% pacientov s neurologickými poruchami. Šesť mesiacov po cievnej mozgovej príhode zostávajú invalidné neurologické poruchy u 40% pacientov, ktorí prežili, do konca roka - 30%. Čím významnejší je neurologický deficit na konci prvého mesiaca ochorenia, tým menej je pravdepodobné úplné zotavenie.

Obnova motorických funkcií je najvýznamnejšia v prvých troch mesiacoch po zdvihu, zatiaľ čo funkcia nohy je často obnovená lepšie ako funkcia ramena. Úplná absencia ručných pohybov do konca prvého mesiaca choroby je zlé prognostické znamenie. Rok po mŕtvici je nepravdepodobné ďalšie zotavenie neurologických funkcií. Pacienti s lakunárnou mozgovou príhodou majú lepšie zotavenie ako iné typy ischemickej cievnej mozgovej príhody.

Miera prežitia pacientov po ischemickej mozgovej príhode je približne 60-70% do konca prvého roku ochorenia, 50% - 5 rokov po mŕtvici, 25 - 10 rokov.

Zlé prognostické znaky prežitia počas prvých 5 rokov po mŕtvici zahŕňajú pokročilý vek pacienta, infarkt myokardu, fibriláciu predsiení a kongestívne srdcové zlyhanie pred mozgom. Opakovaná ischemická mozgová príhoda sa vyskytuje u približne 30% pacientov v období 5 rokov po prvej mŕtvici.

Rehabilitácia po ischemickej mozgovej príhode

Všetci pacienti po cievnej mozgovej príhode absolvujú nasledujúce štádia rehabilitácie: neurologické oddelenie, oddelenie neurorehabilitácie, liečba sanatórium a ambulantná dispenzarizácia.

Hlavné ciele rehabilitácie:

 1. Obnova porúch funkcií;
 2. Duševná a sociálna rehabilitácia;
 3. Prevencia komplikácií po mozgovej príhode.

V súlade s charakteristikami priebehu ochorenia sa postupne používajú nasledujúce režimy liečby u pacientov:

 1. Prísne odpočívanie lôžka - všetky aktívne pohyby sú vylúčené, všetky pohyby postele vykonávajú lekári. Ale už v tomto režime začína rehabilitácia - obracia sa, rubbingy - prevencia trofických porúch - záchvaty, dýchacie cvičenia.
 2. Mierne rozšírený lôžko - postupné rozširovanie schopností pacienta - nezávislé preradenie v posteli, aktívne a pasívne pohyby, presun do sediacej polohy. Postupne umožňovať jesť v sedacej polohe 1 denne, potom 2 a tak ďalej.
 3. Ward režim - s pomocou zdravotníckeho personálu alebo s podporou (berle, chodítka, palica...) sa môžete pohybovať v komore, vykonávať dostupné typy samoobslužných služieb (jedlo, umývanie, výmena oblečenia...).
 4. Voľný režim.

Trvanie režimov závisí od závažnosti mŕtvice a veľkosti neurologickej poruchy.

liečba

Základná liečba ischemickej cievnej mozgovej cievy je zameraná na udržanie vitálnych funkcií pacienta. Prijímajú sa opatrenia na normalizáciu respiračných a kardiovaskulárnych systémov.

V prítomnosti ischemickej choroby srdca sú pacientovi predpísané antianginózne lieky, ako aj činidlá zlepšujúce čerpaciu funkciu srdcových srdcových glykozidov, antioxidantov, liekov, ktoré normalizujú metabolizmus tkaniva. Špeciálne udalosti sa tiež konajú na ochranu mozgu pred štrukturálnymi zmenami a opuchom mozgu.

Špecifická liečba ischemickej cievnej mozgovej cievy má dva hlavné ciele: obnovenie krvného obehu v postihnutej oblasti, ako aj udržanie metabolizmu mozgového tkaniva a jeho ochrany pred štrukturálnym poškodením. Špecifická liečba ischemickej cievnej mozgovej príhody prináša lekárske, neliečivé, ako aj chirurgické liečebné metódy.

V prvých hodinách po nástupe choroby je zmysluplné uskutočňovať trombolytickú terapiu, ktorej podstata sa znižuje na lýzu krvnej zrazeniny a obnovenie prietoku krvi v postihnutej časti mozgu.

jedlo

Strava zahŕňa obmedzenia týkajúce sa konzumácie soli a cukru, tučných jedál, múky, údeného mäsa, nakladanej a konzervovanej zeleniny, vajec, kečupu a majonézy. Lekári odporúčajú pridať do stravy viac zeleniny a ovocia, bohatých na vlákninu, konzumovať polievky, varené podľa vegetariánskych receptov, mliečne výrobky. Obzvlášť výhodné sú tie z nich, ktoré majú draslík v ich zložení. Patria sem sušené marhule alebo marhule, citrusové plody, banány.

Jedlo by malo byť zlomkové, používané v malých dávkach päťkrát denne. Súčasne sa jedná o stravu po zdvihnutí s objemom kvapaliny nepresahujúcim jeden liter. Nezabúdajte však, že všetky kroky, ktoré ste vykonali, musia byť dohodnuté so svojím lekárom. Len odborníci v silách pomáhajú pacientovi zotaviť sa rýchlejšie a zotaviť sa z vážneho ochorenia.

prevencia

Prevencia ischemickej cievnej mozgovej cievy je zameraná na prevenciu výskytu mŕtvice a prevenciu komplikácií a reischemického záchvatu.

Je potrebné liečiť arteriálnu hypertenziu včas, vykonať vyšetrenie bolesti srdca, aby sa predišlo náhlemu zvýšeniu tlaku. Správna a úplná výživa, odvykanie od fajčenia a konzumácie alkoholu, zdravý životný štýl - hlavný faktor prevencie mozgového infarktu.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Cyanóza - príčiny a choroby

Čo je to cyanóza?Artery v orgánoch vstupujú do hemoglobínu v kombinácii s kyslíkom. Krv nasýtená kyslíkom má jasne červenú farbu. V bunkách je kyslík nahradený oxidom uhličitým, potom je krv zaslaná žilami do srdca a pľúc. "Použitá" krv si zachováva modrastý nádych, kým sa v pľúcach oxid uhličitý obsiahnutý v hemoglobíne znovu nahradí kyslíkom.

Čo sa stane počas zúženia mozgových ciev, symptómov a liečby patológie

Z tohto článku sa dozviete: čo sa nazýva zúženie mozgových ciev, liečba, symptómy, príčiny choroby. Mechanizmus vývoja patológie a diagnostických metód.

Dýchavičnosť

Dýchaním vedú odborníci k viditeľným poruchám v hĺbke a frekvencii dýchania, ktoré sprevádzajú subjektívny pocit nedostatku vzduchu v pľúcach. Tento príznak sa môže prejaviť ako počas cvičenia a stavu úplného odpočinku.

Sínusový rytmus srdca na EKG - čo to znamená a čo vie

Srdcová frekvencia, ktorá pochádza zo sínusového uzla a nie z iných oblastí, sa nazýva sínus. Je určená zdravým ľuďom a u niektorých pacientov trpiacich srdcovým ochorením.

Zväčšené žily na tvári

Rozšírenie žíl na tvár môže vyzerať ako takzvané cievne "hviezdy", len cievna sieť alebo kŕčové žily. Vo väčšine prípadov je to dôsledok krvnej dysfunkcie.Srdce dodáva krvi všetkým orgánom a tkanivám tela kyslíkom a živinami nevyhnutnými pre životnú činnosť.

ESR v krvi: norma u žien podľa veku (tabuľka)

Rýchlosť sedimentácie erytrocytov je biologický parameter, ktorý určuje pomer proteínov a krviniek. ESR je dôležitým parametrom celkového krvného testu, pretože ukazovatele sedimentácie sa menia v niektorých chorobách a špecifických podmienkach tela.