V tomto článku: čo je cerebrálna ischémia, v ktorej možno pozorovať ochorenia, ako je to nebezpečné. Čo možno urobiť pre zotavenie.

Ischémia mozgu je patologický stav, v ktorom je nedostatočný prívod krvi, ktorý nezabezpečuje normálny metabolizmus v centrálnom nervovom systéme. Choroba vedie k nedostatočnému príjmu kyslíka (hypoxie) v mozgovom tkanive, kvôli ktorému môžu bunky zomrieť.

Vo väčšine prípadov je cerebrálna ischémia spojená s mozgovou príhodou, ale pozoruje sa aj pri iných ochoreniach. To je pomerne nebezpečný stav, ktorý môže spôsobiť smrť časti alebo celého mozgu. Prognóza závisí od príčiny choroby, ako aj od jej trvania a závažnosti. V niektorých prípadoch môže rýchle obnovenie zásobovania krvou dokončiť.

Neurológovia, neurochirurgovia a anesteziológovia sa zaoberajú problémom ischémie mozgu.

Druhy mozgovej ischémie

V závislosti od rozdelenia nedostatku krvných zásob prideľujte ohniskovú a globálnu cerebrálnu ischémiu.

 1. Ohnisková vzdialenosť nastáva, keď sa lúmen krvnej cievy prekrýva s trombom alebo embolom, čo spôsobuje zhoršenie prívodu krvi do určitej časti mozgu a objavuje sa nebezpečenstvo bunkovej smrti v tejto oblasti.
 2. Globálna mozgová ischémia - čo je to? Vyskytuje sa pri zastavení alebo prudkom zhoršení dodávky krvi do mozgu. Táto situácia sa pozoruje pri zástave srdca alebo pri výraznom znížení hladín krvného tlaku.

Príčiny patológie

Ohniskové a globálne patológie majú rôzne príčiny vzniku.

Príčiny ohniskovej cerebrálnej ischémie

Najbežnejšou príčinou je ateroskleróza - ochorenie, pri ktorom sa plaky vyskytujú vo vnútornej výstelke tepien, pozostávajúcej z tukov, cholesterolu, vápenatých solí a buniek. Keď sa nádoba vyložia na miesto aterosklerotického plaku, na tomto mieste sa tvorí trombus, ktorý blokuje lúmen tepny a vedie k vzniku ohniskovej ischémie v mozgu, ktorá je dodávaná postihnutou cievou.

Ďalšou častou príčinou je embólia, v ktorej sa mozgové tepny prekrývajú embólia - trombus vytvorený na inom mieste a uviaznutý v mozgových cievach krvou. Hlavnými zdrojmi embolov, ktoré vedú k očnej ischémii mozgu, sú karotické tepny a srdce.

Kardiálna arytmia (napríklad fibrilácia predsiení), ochorenie chlopní srdca, zápal vnútornej výstelky srdca (endotel), umelé chlopne a nádory v srdci môžu byť príčinou krvných zrazenín v srdci. V krčných tepnách sú tromby najčastejšie tvorené v dôsledku aterosklerotických lézií týchto ciev.

Takéto zrazeniny sa môžu rozpadnúť na častice a odtrhnúť sa od steny srdca alebo krčnej tepny, čo vedie k ich migrácii do mozgových ciev. Po dosiahnutí tepny s malým priemerom sa embólia uviazne vo svojom lúmeni a zastaví tok krvi cez ňu, čo spôsobí vznik ohniskovej ischémie.

Príčiny globálnej ischémie mozgu

Tento stav sa vyvíja v dôsledku úplného zastavenia alebo prudkého zhoršenia prietoku mozgu. Táto situácia sa môže vyskytnúť pri zástave srdca, prudkom poklesu krvného tlaku. Medzi príčiny zastavenia činnosti srdca patrí infarkt myokardu, koronárna choroba srdca, kardiomyopatia, vrodené a získané srdcové chyby a niektoré poruchy srdcového rytmu. Závažné alergické reakcie, strata krvi, bolestivý šok, akútna kardiovaskulárna insuficiencia, ťažké srdcové arytmie, sepsa (otravy krvi) a iné nebezpečné ochorenia môžu viesť k extrémnemu poklesu krvného tlaku.

Charakteristické príznaky

Príznaky ohniskovej ischémie závisia od toho, v ktorej oblasti mozgového krvného obehu dochádza k narušeniu.

 • Ak sú vetvy vnútornej krčnej tepny blokované, môžu spôsobiť príznaky ako slepota v jednom oku, slabosť v jednej nohe alebo rameni, slabosť v jednej polovici tela.
 • Ischémia v zadných oblastiach mozgu, ktorú poskytujú vetvy chrbtice, môže spôsobiť závraty, dvojité videnie a slabosť na oboch stranách tela.
 • Ďalšie príznaky zahŕňajú problémy s rečou, strata koordinácie.

Príznaky môžu byť mierne alebo závažné. V ťažkých prípadoch môžu pacienti aj s ohniskovým typom ochorenia vyvinúť poruchy vedomia. Trvanie príznakov sa môže meniť od niekoľkých sekúnd až po niekoľko hodín (s prechodným ischemickým záchvatom) alebo dokonca dlhšie (s vývojom cievnej mozgovej príhody). Pri nezvratnom poškodení mozgu môžu príznaky mŕtvice zostať navždy.

Globálna ischémia nemá žiadne fokálne príznaky. Ukončenie prívodu krvi do celého mozgu na viac ako 10 sekúnd vedie k strate vedomia a dlhšie ako niekoľko minút zvyčajne vedie k nezvratnému poškodeniu tkaniva. Je to kvôli nezvratnosti účinkov globálnej cerebrálnej ischémie, že identifikácia symptómov a liečby v čo najkratšom čase prináša tak veľký význam.

diagnostika

Ischémia je zvyčajne diagnostikovaná počas fyzického vyšetrenia a pomocou techník zobrazovania mozgu.

Dokonca aj v prítomnosti jasných príznakov ohniskovej ischémie je potrebné vykonať vyšetrenie mozgu, s ktorým sa snažia určiť:

 1. Existuje existujúci klinický obraz spôsobený ischémiou alebo krvácaním v mozgu?
 2. Akú časť mozgu utrpela?
 3. Ako závažný je stav?

V ideálnom prípade by každá osoba s príznakmi ischémie mala podstúpiť vyšetrenie mozgu do jednej hodiny od okamihu príchodu do nemocnice.

Skoré testovanie je obzvlášť dôležité pre pacientov, ktorí:

 • vhodné na liečbu liekov, ktoré rozpúšťajú krvné zrazeniny (trombolytiká);
 • už užívajú lieky, ktoré znižujú zrážanlivosť krvi;
 • mať poruchy vedomia.

Na vyšetrenie mozgu u pacientov s ischémiou sa používajú dve hlavné skenovacie metódy:

 1. Počítačová tomografia (CT) je skenovacia metóda založená na počítačovom spracovaní viacerých röntgenových obrazov, ktoré vám umožňujú vytvoriť detailný obraz mozgu a zistiť akékoľvek problémové oblasti. Niekedy počas tohto vyšetrenia na zvýšenie jeho diagnostických hodnôt sa do pacienta intravenózne injektuje špeciálny kontrast.

 • Magnetická rezonancia (MRI) je metóda skenovania mozgu, ktorá využíva silné magnetické polia a rádiové vlny na získanie detailných obrazov tkanív. Tento test sa zvyčajne používa u ľudí s zložitejšími príznakmi, ak veľkosť a pozícia lézie nie sú známe. Používa sa tiež u ľudí s prechodným ischemickým záchvatom. Tento typ vyšetrenia mozgu umožňuje podrobnejšie posúdenie jeho tkanív a detekciu malých alebo neobvyklých oblastí poškodenia. Rovnako ako u počítačovej tomografie, niektorí pacienti dostávajú kontrastné látky na zlepšenie diagnostických hodnôt MRI.

  Ďalšie vyšetrenie je zamerané na zistenie príčin ochorenia. Zahŕňa:

  • Ultrazvuk z karotických tepien - pomáha zistiť zúženie v cievach dodávajúcich mozog.
  • Echokardiografia je metóda ultrazvukového vyšetrenia srdca, ktorá umožňuje zhodnotiť jeho funkčnosť a veľkosť a tiež zistiť krvné zrazeniny.
  • Elektrokardiografia - umožňuje posúdiť elektrickú aktivitu srdcového svalu, identifikovať poruchy vodivosti a rytmu, ktoré môžu viesť k tvorbe krvných zrazenín v dutine srdca alebo spôsobiť globálnu ischémiu mozgu.
  • Angiografia mozgu - röntgenové vyšetrenie mozgových ciev po injekcii kontrastného činidla.
  • Krvné testy na stanovenie hladín cholesterolu a glukózy, indikátory zrážania krvi.

  liečba

  Liečba by mala byť zameraná na okamžité zlepšenie prietoku krvi v postihnutej oblasti. Toto platí pre očné a globálne formy ischémie.

  Liečba globálnej ischémie

  Na zlepšenie dodávania krvi do mozgu počas globálnej ischémie je potrebné odstrániť príčinu jej vývoja, tj obnoviť normálnu činnosť srdca a zvýšiť krvný tlak. K tomuto účelu sa počas srdcovej zástavby podáva srdcovo-pľúcna resuscitácia av prípade poklesu krvného tlaku sa príčiny tohto stavu eliminujú a lieky sa zavádzajú, aby sa zvýšila jeho hladina. Bez dosiahnutia týchto potrebných cieľov (obnovenie činnosti srdca a zvýšenie krvného tlaku), ďalšia liečba zameraná na boj s účinkami globálnej ischémie mozgu nemá zmysel.

  V závažných prípadoch sa u väčšiny pacientov objaví opuch mozgu. V takýchto prípadoch sa lieky používajú na zníženie intrakraniálneho tlaku, najčastejšie - lákajú.

  Ale veľa liekov, ktorým lekári a vedci pripisujú vlastnosti zlepšenia cerebrálnej cirkulácie a metabolizmu v mozgových bunkách (napríklad piracetam, cortexin, actovegin, ceraxon), nemôžu dokázať svoju účinnosť vo vedeckom výskume.

  Špecifická liečba ohniskovej ischémie

  Pri fokálnej cerebrálnej ischémii sa na liečbu bežne používa kombinácia liekov. Niektoré z nich sú predpísané ihneď po diagnostikovaní a len krátky čas, zatiaľ čo iné sa musia užívať veľmi dlho.

  Cieľom liečby je okamžité obnovenie prietoku krvi v postihnutej tepne. Ak začnete liečiť ischemickú mozgovú príhodu počas prvých 4,5 hodín od okamihu príznakov, môžete ušetriť niektoré z mozgových buniek a zlepšiť pacientovu neurologickú prognózu.

  Na obnovenie prietoku krvi v postihnutej mozgovej tepne platí:

  1. Trombolýza je liečebná metóda, ktorou doktori rozpúšťajú krvné zrazeniny, ktoré blokujú krvné cievy. Pre trombolýzu s ohniskovou ischémiou sa používajú špeciálne prípravky (trombolytika) - alteplaza (Aktilize), teneteplaza (Metilize). Pred zavedením týchto liekov je nevyhnutné vykonať CT vyšetrenie alebo MRI na potvrdenie diagnózy ischémie.

 • Trombektómia je minimálne invazívny chirurgický zákrok, s ktorým lekári odstraňujú trombus z postihnutej cievy. Táto metóda je účinná len na liečbu ischemických mŕtvice spôsobených krvnými zrazeninami vo veľkých tepnách mozgu.

  V prípade fokálnej ischémie spôsobenej zúžením aterosklerotického plaku krčnej tepny sa môže vykonať operácia na jej odstránenie. Táto operácia sa nazýva karotidová endarterektómia.

  Ďalšie lieky používané na prevenciu epizód fokálnej cerebrálnej ischémie v budúcnosti:

  • Protidoštičkové látky sú lieky, ktoré ovplyvňujú krvné doštičky, aby potlačili ich agregáciu (lepenie dohromady) a znížili riziko vzniku nových krvných zrazenín v cievach. Najznámejším liekom v tejto skupine je aspirín, predpísaný v nízkej dávke. Väčšina pacientov predpisuje tento liek na prevenciu ďalších epizód ochorenia. Okrem aspirínu je možné použiť aj klopidogrel a tikagrelor.
  • Antikoagulanciá sú lieky, ktoré zabraňujú tvorbe krvných zrazenín tým, že ovplyvňujú faktory koagulácie krvi. V akútnom období ischémie je predpísaná injekčná forma antikoagulancií - heparín, enoxaparín, dalteparín. Lieky na dlhodobé užívanie sú dostupné vo forme tabliet, zahŕňajú warfarín, dabigatran, rivaroxaban. Sú predpísané pacientom s poruchami srdcového rytmu (fibrilácia predsiení) a hlbokou žilovou trombózou.
  • Antihypertenzíva - lieky používané na zníženie vysokého krvného tlaku. Medzi nimi patria tiazidové diuretiká (indapamid, hydrochloridazid), inhibítory angiotenzín-konvertujúceho enzýmu (ramipril, perindopril), blokátory vápnikového kanála (amlodipín, felodipín).
  • Statíny - lieky, ktoré znižujú hladinu cholesterolu v krvi. Atorvastatín a rosuvastatín patria medzi ne.

  Rehabilitácia po cerebrálnej ischémii

  Ťažká cerebrálna ischémia môže spôsobiť dočasné alebo trvalé fyzické a emocionálne poškodenie osoby. Po akútnom období začína rehabilitácia, ktorá zahŕňa:

  1. Rečová terapia - odstrániť alebo zmierniť problémy s reprodukciou alebo porozumením konverzačného prejavu.
  2. Fyzioterapia - pomáha pacientovi obnoviť pohyb postihnutých končatín a koordináciu.
  3. Pracovná terapia - pomáha pacientovi zlepšiť schopnosť vykonávať každodenné úlohy, ktoré zahŕňajú kúpanie, varenie a jedenie, obliekanie, čítanie a písanie.
  4. Podpora od priateľov a príbuzných - poskytuje komfortné a priateľské prostredie, ktoré je veľmi dôležité pre úspešné zotavenie z ischémie mozgu.

  výhľad

  Prognóza závisí od závažnosti ochorenia, celkového zdravotného stavu a veku pacienta. Štatistiky ukazujú, že približne 75% pacientov prežíva rok po ischemickej mozgovej príhode.

  Ischémia mozgu: čo je to a ako sa s ním zaobchádzať?

  Na udržanie zdravia mozgu, ako všetky ostatné orgány, je potrebný kyslík. Ak dôjde k narušeniu ponuky krvi, prestane sa vyrovnávať s ich funkciami. Vytvára sa ischémia mozgu. Táto choroba sa v dlhodobom horizonte stáva chronickou a spôsobuje vážne následky - až po epilepsiu, paralýzu a mŕtvicu.

  dôvody

  Hlavným dôvodom vzniku mozgovej ischémie mozgu, lekári nazývajú aterosklerózu krvných ciev tela. Jeho vnútorné steny sú rýchlo zarastené mastnými usadeninami, ktoré začínajú ovplyvňovať celé telo. Cievne medzery sa zužujú a krvný obeh sa stáva ťažkým.

  Ischémia mozgu môže tiež spôsobiť rôzne kardiovaskulárne ochorenia, najmä ak sú sprevádzané chronickým zlyhaním srdca. Medzi tieto patológie rozlišujeme:

  poruchy srdcového rytmu;

  patológia venózneho systému;

  hypertenzia a hypotenzia;

  ochorenia obehového systému;

  Moderná medicína identifikuje dve patogenetické varianty priebehu chronickej ischémie, ktoré sa odlišujú v povahe a oblasti, v ktorej sa vyvíja najväčšie množstvo poškodenia. Lacunárny variant ochorenia sa vyskytuje v dôsledku oklúzie malých mozgových ciev. Rozptýlené záchvaty náhleho poklesu tlaku vedú k difúznej lézii.

  Môžu byť vyvolané nesprávnou liečbou hypertenzie alebo znížením srdcového výboja. Kašeľ, chirurgický zákrok, ortostatická hypotenzia v prítomnosti sprievodnej vegetatívno-vaskulárnej dystónie sa tiež stávajú provokujúcimi faktormi.

  Čoraz viac sa u novorodencov diagnostikuje mozgová ischémia. Rovnako ako u dospelých, u detí sa táto choroba vyvíja v dôsledku hladovania kyslíkom, ale je zvyčajne spôsobená faktormi spojenými s charakteristikami gravidity tehotenstva a pôrodného procesu:

  ťažká toxémia na konci tehotenstva;

  placenta previa alebo exfoliácia;

  porušenie uteroplacentárneho obehu;

  vrodené chyby kardiovaskulárneho systému;

  Klinické prejavy ochorenia

  Chronická mozgová ischémia je najčastejšou neurologickou chorobou, ktorej starší ľudia sú náchylnejší. Existuje veľa klinických prejavov patológie spojených s jej príčinou a lokalizáciou lézie. Rovnaká osoba často strieda obdobia výrazného zhoršenia aktivity mozgu a relatívnej pohody. Pozorované a takéto varianty ochorenia, pri ktorých sa ľudský stav neustále zhoršuje, čo vedie k úplnej demencii.

  Začiatok vývoja cerebrálnej ischémie je indikovaný nedostatkom pamäti, neprítomnosťou, podráždenosťou a problémami so spánkom v noci. Starší ľudia zvyčajne odpisujú tieto príznaky z dôvodu veku a jednoduchú únavu, takže sa potiahnu von, aby sa stretli s lekárom. V takýchto podmienkach postupuje hladovanie mozgu kyslíkom, čo vedie k zníženiu účinnosti.

  Zvlášť dôležité je včas diagnostikovať ischemickú chorobu mozgu u novorodencov, pretože v opačnom prípade bude vývoj dieťaťa ťažký, začne zaostávať za rovesníkmi. Rodičia by mali byť upozornení, ak dieťa:

  plače bez akéhokoľvek dôvodu a otriasť sa;

  má mramorovú farbu;

  má veľkú hlavu a zvýšený fontanel;

 • slabo siaha a ťažko prehltne.
 • Etapy mozgovej ischémie

  Lekári rozlišujú niekoľko stupňov cerebrálnej ischémie. Klasifikácia je založená na klinických prejavoch ochorenia a závažnosti neurologických porúch.

  Prvá fáza

  Choroba koronárnych artérií prvého stupňa je charakterizovaná:

  opakujúce sa bolesti hlavy;

  pocit ťažkosti v hlave;

  zhoršenie koncentrácie;

  Sťažnosti pacientov v počiatočnom štádiu cerebrálnej ischémie nie sú špecifické. Málokedy venujú pozornosť, ale je to zlé. Je dôležité konzultovať s lekárom na začiatku ischémie, pretože iba pri absencii neurologických porúch môže byť ochorenie úplne vyliečené.

  Druhá fáza

  Ako postupuje ischémia, vyvíjajú sa závažné odchýlky vo funkciách centrálneho nervového systému. Toto je indikované nasledujúcimi príznakmi:

  poškodenie veľkej pamäti;

  nedostatočná koordinácia pohybu;

  výkyvy nálady;

  V druhom štádiu ochorenia sa ohniskové lézie bielej hmoty prejavujú vo forme patologických reflexov a výrazných intelektuálnych porúch. Pacienti v tomto štádiu už nemôžu vykonávať duševnú prácu.

  Tretia etapa

  Po nástupe tretieho štádia ochorenia sa zaznamenajú závažné neurologické poruchy a príznaky poškodenia mozgu organického charakteru:

  celková invalidita;

  Pacienti v pokročilom štádiu ischémie môžu mať prakticky žiadne sťažnosti, ale to neznamená, že sa cítia dobre. Vzhľadom na rozvinutú demenciu u pacientov nie je možné jasne vysvetliť lekárovi, čo presne sa ich týka. Avšak skúsený neurológ môže ľahko urobiť správnu diagnózu, riadený charakteristickým klinickým obrazom choroby a výsledkami moderných výskumných metód.

  Ischemický záchvat

  Oddelene, odborníci rozlišujú takýto stav ako ischemický útok (v každodennom živote sa nazýva mikroúraz). Táto podmienka je sprevádzaná:

  paralýza polovice tela alebo špecifickej oblasti;

  záchvaty miestnej straty citlivosti;

  Ischemický záchvat sa zvyčajne uskutočňuje počas jedného dňa, inak sa diagnostikuje cievna mozgová príhoda.

  Ostrý znak

  Akútna ischémia mozgu je charakterizovaná léziou ohniskových orgánov. Toto ochorenie sa najčastejšie vyskytuje v dôsledku aterosklerózy. V dôsledku porúch metabolizmu tukov dochádza k pretrhnutiu cievnych plakov a ich obsahu. Vytvorené krvné zrazeniny blokujú prietok krvi, v dôsledku ktorého sa v zodpovedajúcej časti mozgu vyvíja nekróza, ktorá sa v medicíne nazýva mozgový infarkt. Súčasne sú pozorované závažné neurologické poruchy:

  necitlivosť a nehybnosť určitej časti tela;

 • neschopnosť samoobsluhy.
 • Ak lézia ovplyvňuje životne dôležité nervové centrá v mozgovom kmeň, smrť je možná.

  Komplikácie choroby

  Začaté formy mozgovej ischémie spôsobujú vážne následky. Vyjadrujú sa nielen v priebehu základnej choroby, ale aj vo výskyte nových patológií na pozadí:

  skleróza mozgových ciev;

  parestézia (poruchy citlivosti);

  Mŕtvica vedie k zmäkčeniu a smrti určitej časti mozgového tkaniva. Stratené nervové bunky doplňujú stonkou. Hoci lekári vyjadrujú konfliktné názory na túto techniku, praktizujú ju veľa moderných kliník.

  Encefalopatia sa vyznačuje organickým poškodením mozgu, ku ktorému dochádza bez zápalového procesu. V dôsledku degenerácie mozgového tkaniva sú neuróny a medzibunková látka zničené. Affection ovplyvňuje časť tela, ktorá je oproti miestu choroby. Pri zničení veľkého počtu neurónov môže dôjsť k paralýze končatín, kvôli ktorému bude človek úplne imobilizovaný.

  Parestézia je zvyčajne sprevádzaná pocitom naťahovania a brnenia, ktoré sa počas cvičenia zhoršujú. Keď je pacient vedomý, rozumie tomu, čo sa s ním deje, ale stráca reč.

  Ak začnete s ischemickou chorobou mozgu u dojčiat, potom môže dieťa vyvinúť mentálnu retardáciu, kvôli čomu bude pre neho ťažké učiť sa spolu so svojimi rovesníkmi. Preto je veľmi dôležité, aby žena počas tehotenstva pravidelne navštevovala gynekológa a dodržiavala všetky jeho odporúčania.

  Diagnostické metódy

  Diagnóza cerebrálnej ischémie je zložitá, pretože má veľa spoločného s Alzheimerovou chorobou, nádorom mozgu, Parkinsonovou chorobou, multifystálnou atrofiou a inými patologiami. Okrem toho sa prejavy ochorenia koronárnych artérií často mýlia typickými zmenami, ktoré sa vyskytujú u starších ľudí.

  Vo všeobecnosti je pre správnu diagnózu ochorenia dôležité, aby lekár dostal od príbuzných pacienta podrobné informácie o tom, aké zmeny nastali v jeho správaní a pohode. Pacient sám je zvyčajne spomalený a jeho myseľ je zmätená, preto nie je možné zostaviť kompletný klinický obraz len v jeho slovách.

  Na odstránenie chýb používajú neurologisti komplexnú diagnostiku s použitím rôznych metód výskumu. Po prvé, fyzické vyšetrenie pacienta. Na identifikáciu neurologického stavu neurológ posudzuje:

  Ischemická choroba mozgu: formy, prejavy, liečba, prevencia

  Fráza "mozgová ischémia" sa stala čoraz častejšou medzi zisteniami lekárov rôznych špecialít a pre mnohých z nás táto diagnóza nie je nová. Pri náraze významného počtu starších ľudí je mozgová ischémia vážnou hrozbou nielen pre normálny život, ale aj pre život pacienta. Táto podmienka vždy vyžaduje dôkladnú starostlivosť lekára a vymedzenie účinnej a včasnej liečby.

  Ischémia mozgu nie je ničím iným ako porušením jeho funkcie v dôsledku silnej hypoxie (hladovanie kyslíkom). Podľa štatistík počet prípadov jednej alebo druhej formy rastie z roka na rok napriek úspechom modernej farmakoterapie. Jeho akútne formy, ako je mozgový infarkt (mŕtvica), predstavujú vážne ohrozenie života pacientov.

  A dieťa nemôže byť ušetrené

  Cerebrálna ischémia sa môže vyskytnúť ako akútne, tak aj chronicky; najčastejšie sa získava, aj keď sa vyskytuje aj jeho vrodená forma - mozgová ischémia novorodenca. Takže aké sú tieto formy takého zákerného ochorenia?

  Cerebrálna ischémia novorodenca spočíva v narušení transportu kyslíka do mozgového tkaniva dieťaťa, čo sprevádza jeho hypoxia s možnými štrukturálnymi zmenami. Platí pravidlo, že dôvody, ktoré sa vyskytujú v priebehu tehotenstva (vývojové chyby plodu, zlé návyky nastávajúca matka, nepriaznivé faktory životného prostredia), alebo priamo pri pôrode (pôrodná trauma, šnúrka zachytenie, abnormality placenty a ďalšie.). Táto podmienka je ľahko diagnostikovaná pediatrickými neurológmi a neonatológmi.

  foto: mŕtvica (vľavo) a hypoxicko-ischemická encefalopatia (vpravo) u novorodenca

  Klinicky sa ochorenie prejavuje pri rôznych neurologických poruchách: nadmerná excitabilita alebo naopak inhibícia dieťaťa s miernou formou toku, výskyt záchvatov miernou formou. V prípade ťažkého priebehu s prejavmi organického poškodenia mozgu sú novorodenci umiestnení na jednotke intenzívnej starostlivosti pre dôkladné pozorovanie a liečbu. Avšak aj pri takejto diagnóze by mladá matka nemala byť vystrašená a panika: ľahké a stredne ťažké formy mozgovej ischémie u novorodencov dobre reagujú na vhodnú liečbu. Najčastejšie sa tieto novorodenci nelíšia od ostatných zdravých detí v čase prepustenia z materskej nemocnice.

  Nesolventnosť plavidiel a vysoký tlak

  Chronická cerebrálna ischémia sa zvyčajne vyskytuje medzi staršími obyvateľmi v rôznych krajinách. Ide o získaný stav, v ktorom sa vo substancii mozgu vyskytujú nezvratné degeneratívne zmeny. V súčasnosti je chronická cerebrálna ischémia vážnym problémom, pretože postihuje významný počet ľudí, vyžaduje dlhú a niekedy nákladnú liečbu a môže viesť k invalidite a dokonca k smrti v relatívne krátkom čase.

  Chronická cerebrálna ischémia sa považuje za polyetiologickú chorobu, avšak úloha cievneho faktora je nepochybná. Je známe, že jeho hlavnými príčinami sú ateroskleróza a arteriálna hypertenzia.

  Pri ateroskleróze tepien, ktoré dodávajú mozog, dochádza k hromadeniu tukových a proteínových hmot, ktoré sa nakoniec premenili na aterosklerotický plak a zúžili lúmen. V dôsledku takéhoto poškodenia krvných ciev mozgu je pohyb krvi cez neho narušený, čo vedie k hypoxii. Podobné zmeny sa vyskytujú pri koronárnych ochoreniach srdca, takže je zrejmé, prečo sa tieto zdanlivo takéto rôzne ochorenia navzájom doprevádzajú.

  Výskyt cerebrálnej ischémie

  U pacientov s arteriálnou hypertenziou sa na pozadí neustále sa meniaceho krvného tlaku prejavujú zmeny nielen vo veľkých arteriálnych kmeňoch, ale predovšetkým v arteriolách. Pri každej novej hypertenznej kríze v stenách malých artérií a arteriol sa objavujú tzv. Fibrinoidné zmeny, plazmové namáčanie s výsledkom v skleróze a hyalinóze. Inými slovami, s prudkým nárastom krvného tlaku sa cievne steny stávajú vylúčené a zničené, sú namočené s plazmatickými proteínmi a následnou proliferáciou spojivového tkaniva v nich. Nakoniec sa lúmen nádoby zužuje, roztiahnuteľnosť steny zmizne a prietok krvi sa preruší tak, ako sa to deje v ateroskleróze.

  Nie je žiadnym tajomstvom, že ateroskleróza a hypertenzia nemá vplyv len na veľkú časť obyvateľstva, niesť epidémiu, ale tiež pomerne často medzi sebou navzájom v sprievode jedného a toho istého pacienta, uvedenie do tandemovom významnému poškodeniu prívodu krvi do rôznych orgánov, a to predovšetkým mozog.

  Ďalšie príčiny cerebrálnej ischémie

  Ďalšie príčiny chronickej cerebrálnej ischémie zahŕňajú:

  Navyše, okrem zmien v krvných cievach, porušovanie systémovej hemodynamiky zohráva dôležitú úlohu v nasledujúcich prípadoch:

  • Koronárna choroba srdca;
  • Arytmie s tendenciou k tromboembolickým komplikáciám;
  • Poruchy koagulačných a antikoagulačných systémov krvi.

  Aké zmeny sa vyskytujú pri chronickej ischémii?

  Je známe, že nervové tkanivo je vysoko špecializované a komplexne organizované z hľadiska štruktúry a funkčnosti, a preto je mimoriadne citlivé na mierny nedostatok kyslíka. Pod vplyvom rôznych faktorov, ktorá ruší prietok krvi mozgom v mozgovom tkanive hypoxia nastane, zlomené zložité metabolické procesy aktivovanej peroxidáciou lipidov s tvorbou voľných radikálov, má toxický účinok na nervových buniek (neurónov). V dôsledku poškodenia neurónov ich degeneráciu a môže nastať smrť, sú mikroskopické ložiská nekrózy a demyelinizácia (strata nervových procesov šupke), s tým výsledkom, že mozog stane ako huba - tzv spongiosy.

  Vzhľadom na vývoj degeneratívnych zmien expandujú perivaskulárne priestory, nastáva glióza - rast gliových buniek (akýsi druh neurónov, ktorý má podpornú a trofickú funkciu). Glióza je podobná skleróze v iných orgánoch, ktorá tiež sprevádza chronickú hypoxiu. Takéto zmeny sú spravidla difúzne, ale ich závažnosť sa môže líšiť v rôznych častiach centrálneho nervového systému.

  Zvláštnosťou markerom chronických porúch prekrvenia mozgu, možno predpokladať, periventrikulárneho ischémiu, pri ktorej vákuu nervového tkaniva okolo komôr a subkortikálne bielej hmoty oblastiach javy demyelinizácia, gliózou a perivaskulárnej predĺženie (perivaskulárnej) medzery (leykoareoz).

  Video: prednáška o chronickej cerebrálnej ischémii

  Klinické prejavy

  Veľmi často sa stáva, že starší ľudia nepripisujú veľkú dôležitosť zmene v pamäti, pozornosti, vzhľadu absencie, odpisu týchto prejavov veku a únavy. Avšak, nebuďte tak neopatrný o svoje zdravie, pretože zdanlivo sú časté a mierne príznaky mozgovej ischémie môže byť prvým príznakom začínajúcej ochorenia, závažnosť klinických prejavov, z ktorých je priamo súvisí s vekom pacienta.

  Predpokladá sa, že chronická cerebrálna ischémia je najčastejším neurologickým syndrómom, najmä medzi staršími. Jeho klinické príznaky sú veľmi rôznorodé a premenlivé, čo je determinované príčinou, ktorá ich spôsobila, a prevládajúcou lokalizáciou lézie v mozgu. U rovnakého pacienta môžu byť obdobia zjavného poškodenia mozgovej aktivity nahradené relatívnou pohodou. Existujú však aj neustále sa rozvíjajúce formy kurzu, keď sa stav pacienta stále zhoršuje na úplnú demenciu (demenciu).

  S rastúcim stupňom

  Zvyčajne sa rozlišuje niekoľko stupňov závažnosti ochorenia koronárnych artérií v závislosti od klinických prejavov a hĺbky neurologických porúch.

  I stupeň

  Takže cerebrálna ischémia 1 stupňa má nasledujúce prejavy:

  • Časté bolesti hlavy, pocit ťažkosti v hlave;
  • Slabosť, únava;
  • Zhoršená pamäť, znížená schopnosť koncentrácie;
  • Porucha spánku;
  • Emocionálna labilita.

  Ako môžete vidieť, sťažnosti pacientov sú skôr nešpecifické a nie každý, kto má takéto príznaky, pôjde na lekára vôbec. Treba však poznamenať, že včasná liečba v počiatočnom štádiu, keď nie sú žiadne hrubé neurologické poruchy, môže nielen odstrániť jednotlivé príznaky, ale aj príznaky ochorenia ako celku.

  II stupeň

  Cerebrálna ischémia 2 stupne je sprevádzaná väčšími zmenami v činnosti nervového systému a prejavuje sa:

  • Poškodenie pamäti;
  • závraty;
  • Porušenie pohybu a nestabilita pri chôdzi.
  • Postihnutie.

  V tomto štádiu priebehu ochorenia sa príznaky ohniskového poškodenia mozgovej substancie objavujú vo forme rôznych patologických reflexov, ktoré vyjadrujú intelektuálne-duševné poruchy. Takíto pacienti nie sú schopní duševnej práce, rozvíjajú emocionálnu labilitu a kritika sa znižuje.

  III stupeň

  V tretej fáze priebehu ochorenia sú závažné neurologické poruchy, príznaky poškodenia organizmu mozgu. Pacienti môžu často mdieť, postihnuté, v niektorých prípadoch dochádza k strate schopnosti samoobsluhy.

  Treba poznamenať, že čím je poškodená funkcia mozgu, tým menej pacientov môže podať sťažnosť, ale to neznamená, že neexistujú žiadne. Často pacienti v stave demencie jednoducho nie sú schopní vyjadrovať sa a vyjadriť svoje sťažnosti lekárovi. Napriek tomu diagnóza chronickej cerebrálnej ischémie pre neurológa nie je zložitá kvôli charakteristickému klinickému obrazu a možnostiam inštrumentálnych metód výskumu.

  Ostrý znak

  Akútna ischémia mozgu je zvyčajne ohniskovej povahy a nazýva sa mozgovou príhodou. Medzi príčiny mozgovej mŕtvice patrí hlavná dôležitosť, ako v prípade chronickej ischémie, aterosklerózy a arteriálnej hypertenzie.

  V prípade aterosklerózy mozgových ciev môže dôjsť k pretrhnutiu plaku pri uvoľnení jeho obsahu a následnej trombóze. Výsledný trombus úplne blokuje pohyb krvi a v časti mozgu so zhoršeným prietokom krvi je nekróza - ischemická mozgová príhoda, ktorá sa správnejšie nazýva mozgovým infarktom.

  Takéto srdcové záchvaty sa prejavujú hlbokými neurologickými poruchami: zmiznutím citlivosti, motorickou funkciou v časti tela inervovanej z postihnutej oblasti mozgu, výskytom patologických reflexov, dysfunkciou mozgovej kôry so stratou prejavu, myslením, schopnosťou sebaobrany. V niektorých prípadoch, keď sú poškodené životne dôležité nervové centrá v kmeňovom mozgu, môže dôjsť k smrti v akútnom štádiu.

  Metódy diagnostiky mozgovej ischémie

  K dnešnému dňu existuje mnoho moderných a presných metód diagnostikovania cerebrálnej ischémie, nemali by sme však zanedbávať verejne dostupné, ako napríklad:

  1. Podrobný prieskum (v prípade vážneho stavu - rozhovor s príbuznými pacienta);
  2. Starostlivá zbierka sťažností pacientov, zistenie rodinnej a zdravotnej anamnézy choroby;
  3. Štúdium reflexných a citlivých funkcií.

  Medzi inštrumentálne metódy môžu byť informatívne:

  1. CT (počítačová tomografia) a magnetická rezonancia (magnetická rezonancia), umožňujúce zistiť ventrikulárnu dilatáciu, ohniská demyelinizácie a atrofické zmeny mozgovej kôry;
  2. Ultrazvukové vyšetrenie a dopplerovské vyšetrenie ciev umožňuje zistiť ich patologickú kľukatosť, vrodené anomálie a tiež stupeň poškodenia prietoku krvi cez ne.
  3. EEG (elektroencefalogram) v tomto prípade nebude mať patognomické znaky ochorenia.

  Ako sa vyrovnať, ako sa liečiť?

  Liečba cerebrálnej ischémie by mala byť zameraná nielen na elimináciu existujúcich ťažkostí, ale aj na zabránenie ďalšiemu progresii ochorenia s rozvojom jeho závažných alebo akútnych foriem.

  Pred predpisovaním niektorých liekov je potrebné čo najviac odstrániť existujúce rizikové faktory, normalizovať stravu a životný štýl pacienta. Je dôležité pacientovi vysvetliť nebezpečenstvo fajčenia, chronického stresu a emočného nadmerného tlaku, čo je možné len v počiatočnom štádiu ochorenia. V neskoršom období musíte hovoriť so svojimi príbuznými, lebo na ramenách sa starajú o chorých. A takí ľudia spravidla vyžadujú maximálnu pozornosť a trpezlivosť.

  Okrem korekcie metabolizmu lipidov a krvného tlaku je potrebné predpísať lieky, ktoré majú antioxidačnú aktivitu. V súčasnej dobe sa aktovin, piracetam a cerebrolyzín široko používajú, čo prispieva k rozšíreniu krvných ciev, ktoré dodávajú mozog, čím sa zlepšuje dodávanie krvi do nervového tkaniva. Okrem toho dobre známe vitamíny C a E majú tiež antioxidačný účinok. Piracetam má protidoštičkové vlastnosti, čím zlepšuje mikrocirkuláciu.

  Okrem vasodilatantov a antioxidačných liečiv, ak je to potrebné, sú predpísané anxiolytiká a antidepresíva, napríklad Grandaxine, ktorý eliminuje pocit úzkosti, strachu a emočného nadmerného tlaku.

  No, keď je v komplexnej terapii cerebrálnej ischémie, tam sú tiež pravidelné fyzikálne terapia cvičenie, plávanie a masáže. Vo väčšine prípadov sa pacientovi odporúča úplne zvážiť svoj životný štýl a stravu.

  Je dôležité si uvedomiť, že včasná liečba predpísaná kompetentným odborníkom nielen pomáha predchádzať zhoršeniu najzanedbanejších zmien v mozgovej aktivite, ale aj takých hrozivých prejavov porúch cerebrálnej cirkulácie, ako je mozgový infarkt a vaskulárna demencia.

  Ischemické poškodenie mozgu

  Ischemické poškodenie orgánov alebo tkanív, sú vzhľadom k ich úplné zastavenie alebo zníženie nej arteriálnej prietok krvi v dôsledku úplného alebo čiastočného manžetou (oklúzia) alebo zúženie tepien a arteriol, čo vedie k poškodeniu alebo dočasné dysfunkcia postihnutého orgánu. Ischémia mozgu a srdca sú dnes hlavnými príčinami postihnutia a úmrtnosti (s mŕtvicami lokalizovanými v mozgovom kmeni), ktoré spôsobujú vážne cerebrovaskulárne účinky, zhoršujúcu sa kvalitu života a v súvislosti s týmto mimoriadnym lekárskym a sociálnym významom vrátane včasnej diagnózy a adekvátnej liečbu.

  Etiologické a patogenetické faktory cerebrálnej ischémie

  Základom patogenézy mozgovej ischémie (mozgu alebo chrbtice) je akútne alebo chronické kyslíkové hladovanie neurónov a nedostatok živín nevyhnutných pre normálne fungovanie buniek, čo vedie k ich smrti.

  Existuje niekoľko skupín patogénnych faktorov, v dôsledku ktorých sa vyvíja mozgová ischémia:

  • morfologické zmeny ciev zásobujúcich mozog a miechu tkaniva - mozgové anomálie veľkých ciev okluzívny lézie (aterosklerotických lézií, zrazenín, dlhé spazmus), konfigurácia a tvary nádoby porúch (kongenitálna anomália steny, cievne malformácie, aneuryzma);
  • meniace geologické vlastnosti krvi a hemostázu systém - zvýšenej zrážanlivosti a agregáciu vytvorených prvkov so sklonom k ​​trombóze, zmeny v obsahu proteínových frakcií (dysproteinémia), meniace elektrolytu zloženie krvi (s ochorením obličiek, endokrinný choroby);
  • poruchy celkovej a cerebrálnej hemodynamiky, ktoré prispievajú k zníženiu prietoku mozgu (kardiovaskulárne ochorenia v štádiu dekompenzácie, ťažká anémia, toxické lézie);
  • vek a jednotlivé znaky metabolizmu neurónov s rôznymi reakciami na miestne obmedzenie mozgového krvného toku.

  Druhy ischemického poškodenia mozgu

  Bez ohľadu na príčinu ischemického poškodenia mozgových buniek je výsledkom sústredenia ohniskovej ischémie - ischemickej mozgovej príhody alebo progresívnej mozgovej dysfunkcie v dôsledku poškodenia nervových buniek počas predĺženého prívodu krvi do mozgu - chronickej cerebrálnej ischémie.

  Prechodné (prechodné) poruchy mozgovej cirkulácie, ktoré sa prejavujú ako symptómy predstáv, ktoré sa náhle vyskytnú:

  • silná bolesť hlavy;
  • závrat, tinitus;
  • slabosť ramena na jednej strane alebo v rameni a nohe;
  • poškodenie zraku (zvyčajne jednostranne) v polovici zorného poľa alebo do úplnej slepoty;
  • poruchy reči, ktoré sa prejavujú obtiažnosťou vyjadrovania myšlienky, nesprávnym používaním slov a / alebo nepochopiteľným prejavom;
  • prudké zníženie pamäte alebo narušenie orientácie v čase a seba.
  Tieto symptómy sú známkami porušenia krvného obehu mozgu a ich opakovanie počas dňa sa považuje za indikáciu hospitalizácie pacienta na špecializovanom oddelení a primeranú liečbu cerebrálnej ischémie.

  Nový nástroj na rehabilitáciu a prevenciu mŕtvice, ktorý má prekvapivo vysokú účinnosť - zbierka kláštora. Kolekcia kláštora naozaj pomáha riešiť následky mŕtvice. Okrem toho má čaj normálny krvný tlak.

  Príčiny a príznaky ischemického poškodenia mozgu

  Hlavným etiologickým faktorom vo vývoji chronickej cerebrálnej ischémie je kombinácia arteriálnej hypertenzie s aterosklerotickou léziou mozgových ciev. Cholesterolu plaky v ateroskleróze premenená trombov, vymazanie cievy, zatiaľ čo ulcerácie a doska izolácia časť sa oklúzie ciev a ischémie určitej oblasti mozgu alebo miechy s tvorbou ložísk a straty niektoré bunky v dôsledku akútnej anoxiu.

  Tiež spôsobuje rozvoj tejto patológie (v neprítomnosti esenciálna hypertenzia) u dospievajúcich a mladých pacientov sú senilná artériosklerózy, a zápalová dedičná angiopatia, amyloidní angiopatia, srdcová arytmia, trvalé migrény, dysproteinémia, hypotenzia, dedičné choroby, fajčenie a zneužívanie alkoholu. Dôležitou úlohou vo vývoji a progresii cerebrovaskulárnej nedostatočnosti u starších pacientov je koronárna srdcová choroba s chronickým zlyhaním srdca, ťažkými srdcovými arytmiami, diabetes mellitus a malígnymi nádormi.

  Patogenéza ischemického poškodenia mozgu

  mozgovej ischémie (Brain cerebrovaskulárna insuficiencia) - ochorenie charakterizované progresívnou mozgovej dysfunkcie spojenej s mozgovou prekrvenie insuficiencie predĺženej potrebujú včasnej diagnostiky a určenie rizikových faktorov v patogenetické procese progresie a spracovania na kompenzáciu nedostatku mikrocirkulácie.

  V dôsledku pomalého progresie cerebrovaskulárnych ochorení sa vytvárajú lézie malých tepien a / alebo veľkých arteriálnych kmeňov.

  Pri porážke arteriolov (tepny malého kalibru) vzniká ohnisková lézia alebo difúzne poškodenie mozgového tkaniva vo forme mikroinfarkcie a patologické zmeny veľkých artérií vedú k vzniku terénnych ischemických infarktov mozgu.

  Môžete sa zotaviť z mŕtvice doma. Nezabudnite piť raz denne.

  Komplikácie a liečba taktiky

  Najzávažnejšie lézie sú ischemickej lézie mozgového kmeňa, vzhľadom k tomu, že sú lokalizované všetky dôležité centrá - respiračné, vazomotorické a termoregulačné a obehové poruchy v regióne vyvíja život ohrozujúce podmienky - paralýza dýchania, kolaps alebo teplota reakcie centrálneho pôvodu.

  Liečba tejto patológie je založená na neuroprotekcii - obnovení poškodeného krvného obehu mozgu a potlačenie lokálneho zápalu (mikroinfarkcia).

  Etapy progresie cerebrálnej ischémie

  Ischémia mozgu je náchylná na pomalú progresiu, ktorá závisí od stupňa oklúzie alebo vazospazmu, vývoja kompenzačných mechanizmov tkanív a závažnosti porúch mikrocirkulácie v určitej časti mozgu.

  Hlavné štádia cerebrovaskulárnej nedostatočnosti sú:

  • počiatočná fáza (symptómy vo forme bolesti hlavy, závrat a strata pamäti sú mierne exprimované bez prítomnosti neurologických symptómov);
  • štádium subkompenzácie (príznaky postupujú, objavujú sa zmeny osobnosti - apatia, strata záujmov a neurologické syndrómy (vestibulárny, pyramídový a koordinátor));
  • hrubé neurologické poruchy spôsobené viacerými lakunárnymi a kortikálnymi infarktmi s vývojom vaskulárnej demencie.

  Liečba chronickej ischémie v akomkoľvek štádiu by mala byť zameraná na prevenciu ďalšieho rozvoja porúch dyscyrkulácie a zabránenie výskytu exacerbácií - prechodných ischemických záchvatov, cerebrovaskulárnych kríz a mozgových príhod (najmä v mozgovom kmeni).

  Dyscirkulatívna encefalopatia u starších pacientov

  Encefalopatia - nešpecifická syndróm, ktorý sa vyskytuje pri nedostatočnosti mozgového krvného zásobovania, vyvíja na pozadí involuční zmien neurónov, čo vedie k štrukturálnym zmenám v mozgových buniek tkaniva a výskyt fokálnych neurologických symptómov v progresívnych chronických ischemických procesoch s poškodením mozgových ciev úrovni mikrocirkulácie.

  Pod pojmom "encefalopatia" bol odstránený z MKN-10, kvôli overdiagnosis chorobe - diagnóza je nielen všetkým starším pacientom, ale aj pre cerebrovaskulárne ochorenia u ľudí stredného veku so štandardnou sadou "mozgových" sťažností.

  Pojem "vaskulárne encefalopatia" sa používa v domácej neurológia dnes ako syndróm v difúznych porúch funkcie mozgu u starších pacientov s cievnym ochorením mozgu s klinickými príznakmi a neurologické príznaky, ktorí nedosiahli stupňa demencie.

  Etiológia, klinický obraz a liečba dyscirkulatívnej encefalopatie

  Povinné kritériom je neprítomnosť klinických prejavov akútne vzplanutia choroby (mozgová mŕtvica), keď v kombinácii s hypoxickým cerebrovaskulárnych ochorení a degeneratívnych procesov v pozadí dysmetabolický involuční zmeny nervových buniek.

  V súčasnej dobe sa etiológie a klinický chronickej mozgovej ischémie v počiatočnej fáze a štátne subcompensation starší pacienti sú ekvivalentné pojmy vaskulárnej encefalopatie (štádium pred vývojom hrubých neurologických porúch).

  Liečba tejto patológie zahŕňa patogenetické aspekty vývoja a symptomatického prístupu a zameriava sa na liečbu hlavných ochorení pozadia (cerebrálna ateroskleróza a hypertenzné ochorenie) a zníženie ich progresie. Je tiež potrebné odstrániť rizikové faktory vývoja ischemických mŕtvice a edému mozgu, ktoré môžu spôsobiť poškodenie mozgového kmeňa pridaním život ohrozujúcich komplikácií.

  Ischemické lézie mozgových kmeňov

  Patologické procesy discirkulatornaya genéza v mozgovom kmeni vyskytujú ako prechodných ischemických porúch prekrvenia mozgu, a infarktu mozgového kmeňa v dôsledku oklúzia (upchatie) vertebrobazilárním cievneho systému na rôznych úrovniach zriedkavo pozorovalo krvácanie, vyvíja v dôsledku hypertenzie. Pri ischemickej lézie mozgového kmeňa charakteristického vzhľadu niekoľkých malých ložísk nekrózy, ktoré definujú polymorfizmus klinických príznakov - končatiny paréza v spojení s jadrovými hlavových nervov ako poruchy okohybných vyjadrené závraty, dyzartria, poruchy koordinácie a poruchy prehĺtania. Pri masívnej ischemickej mozgovej príhode sa v oblasti mozgového kmeňa objavuje paralýza respiračných a vazomotorických centier s fatálnym koncom.

  Prognóza ischemických lézií mozgu

  Včasná diagnóza a vymenovanie adekvátnej liečby prerušiť progresiu chronickej ischémie, ale závažného ochorenia, zhoršuje sprievodnými somatických ochorení (diabetes, arytmia, hypertenzia), pokles postihnutia pacienta a formovanie postihnutia pacienta. Spojenie komplikácie možné pri neskoršom spracovaní pacienta alebo ťažkých poranení mozgu s opuchom mozgového tkaniva z masívnej straty neurónov a mozgového kmeňa lézií objaví trvalé ochrnutie, v závislosti od stupňa a rozsahu poškodenia, areflexiou a trvalému porušovaniu prehĺtanie, dýchanie a panvových orgánov.

  Ischemické poruchy chrbtice

  miecha ischémia môže nastať ako akútna chrbticovej napájací pupočníkovej krvi porušenie (náhleho upchatie tepien zásobujúcich miechy), a chronických cerebrovaskulárnych ochorení (pre nádory brušnej a hrudnej dutiny, disku prietrž, vrodené chrbtice patológiou plavidiel, arteriosklerózy a artritídy).

  Nový nástroj na rehabilitáciu a prevenciu mŕtvice, ktorý má prekvapivo vysokú účinnosť - zbierka kláštora. Kolekcia kláštora naozaj pomáha riešiť následky mŕtvice. Okrem toho má čaj normálny krvný tlak.

  Prokurujúce faktory sú náhle pohyby, zranenia a hypotermia. Symptómy chronickej mozgovej mozgovej nedostatočnosti závisia od lokalizácie ischémie a prejavujú sa hlavne bolesťami chrbta, prerušovaným klaudikáciou, parestéziou, slabosťou v ramenách a / alebo nohách. Potom sa progresívne a pretrvávajúce porušovanie citlivosti a motoristickej sféry postupne rozvíjajú.

  Komplikácie ischémie miechy

  Dnes, pomerne často s ischemickými cerebrovaskulárnymi poruchami miechy, pacienti sa obracajú na manuálnych terapeutov, lieči sa s ľudskými liekmi, vyvolávajú progresiu ischémie, čo prispieva k rozvoju komplikácií. Neurologická komplikácia ischémie miechy je edém miechy s léziami mozgového kmeňa, somatickými sekundárnymi infekčnými a zápalovými ochoreniami močového traktu, oparu alebo sepsou (pri akútnej mozgovej príhode).

  Prognóza ischemických porúch miechy

  Prognóza ischemických porúch cerebrospinálneho krvného obehu závisí od jeho lokalizácie, druhu a rozsahu poškodenia mozgovej látky, prítomnosti komplikácií (opuch mozgu s poškodením kmeňa). Včasné liečenie so zastavením škodlivých účinkov hlavného etiologického faktora zlepšuje prognózu, ale pretrvávajúce porušovanie senzorickej a motorickej sféry často pretrváva. Dôsledky cerebrovaskulárnych ochorení miechy, v závislosti na úrovni lézie sa môžu objaviť progresívne svalovú slabosť v rukách a nohách (tetraparézy) alebo iba v nohách (nižšia paraparéza), trvalé zníženie citlivosti, zmeny v svalového tonusu a zhoršenie funkcie panvových orgánov (močenie a defekácie).

  Máte riziko, ak:

  • prežívajúce náhle bolesti hlavy, blikajúce muchy a závraty;
  • tlakové "skoky";
  • rýchlo sa cítite slabé a unavené;
  • naštvaný malými drobnosťami?

  To všetko sú predzvesťou mŕtvice! E. Malysheva: "V čase zaznamenané príznaky, rovnako ako prevencia v 80%, pomáha predchádzať mŕtvici a vyhnúť sa strašným následkom! Ak chcete chrániť seba a svojich blízkych, musíte si vziať penny nástroj. »PREČÍTAJTE VIAC. >>>

  Okrem Toho Čítal O Plavidlách

  Čo robiť s vredom s tromboflebitídou

  Vred v tromboflebitíde je zmena štruktúry kože dolných končatín, ktorá sa vyskytuje na pozadí porušenia prirodzenej cirkulácie krvi v cievnom lôžku. Medzi príčiny vedúce k patologickému stavu patria: diabetes mellitus, ateroskleróza, tromboflebitída, ischemická mozgová príhoda s léziou oblasti mozgu zodpovednou za normálny trofizmus kože.

  Príčiny a liečba rosacey na nos

  Kuperoz (telangiektázia) je rozšírenie malých subkutánnych ciev na tvár, v dôsledku čoho sa na pokožke brady alebo krídel nosa vytvára zreteľné červené oko. Aj keď stav tohto javu je zriedkavo škodlivý a bolestivý, výrazne kazí vzhľad osoby a prinúti ho, aby sa poradil s lekárom.

  Čo to znamená, ak je lipoproteín s vysokou hustotou (HDL) zvýšený?

  Čo je lipoproteín s vysokou hustotou?Lipoproteíny (sú to lipoproteíny) sú kombináciou tukov (lipidov) a bielkovín.Nasledujúca klasifikácia týchto zlúčenín:

  Trofické vredy dolných končatín

  Trofický vred je ochorenie charakterizované tvorbou defektov v koži alebo sliznici, ku ktorému dochádza po odmietnutí nekrotického tkaniva a vyznačuje sa pomalým priebehom, malou tendenciou k hojeniu a tendenciou k recidíve.

  otázky

  Otázka: Sú jadrové neutrofily - 0?Vitajte! Môj syn má 2 a pol roka. Dnes som dostal výsledok krvného testu. Neutrofily pásma - 0. Pred dvoma týždňami sme mali pľúcne SARS. Čo môže zobraziť výsledok analýzy?

  Prečo sú bazofily zvýšené v krvi, čo to znamená?

  Najmenšou skupinou leukocytov sú bazofily, ktoré v ľudskom tele vykonávajú mnoho funkcií.Obzvlášť nielen udržujú prietok krvi v malých cievach a poskytujú migračnú cestu k iným leukocytom v tkanive, ale tiež účinne ovplyvňujú rast nových kapilár.