Trofický vred je ochorenie charakterizované tvorbou defektov v koži alebo sliznici, ku ktorému dochádza po odmietnutí nekrotického tkaniva a vyznačuje sa pomalým priebehom, malou tendenciou k hojeniu a tendenciou k recidíve.

Spravidla sa rozvíjajú na pozadí rôznych chorôb, vyznačujú sa pretrvávajúcim dlhým priebehom a ťažko sa liečia. Zotavenie závisí priamo od priebehu základnej choroby a možnosti kompenzácie porúch, ktoré viedli k nástupu patológie.

Takéto vredy sa dlho nezdravujú - viac ako 3 mesiace. Najčastejšie ovplyvňuje trofický vred dolné končatiny, takže liečba by sa mala začať, keď sa v počiatočnom štádiu zistia prvé príznaky.

príčiny

Zhoršený prísun krvi do oblasti kože vedie k rozvoju porúch mikrocirkulácie, nedostatku kyslíka a živín a hromadných metabolických porúch v tkanivách. Oblasť postihnutej pokožky je nekrotická, stáva sa citlivá na akékoľvek traumatické látky a pristúpenie k infekcii.

Rizikové faktory na vyvolanie výskytu trofických vredov nôh sú:

 1. Problémy s venóznym obehom: tromboflebitída, kŕčové žily dolných končatín atď. (Obe ochorenia prispievajú k stagnácii krvi v žilách, narúšajú výživu tkaniva a spôsobujú nekrózu), - v dolných tretinách nohy sa objavujú vredy;
 2. Zhoršenie arteriálneho obehu (najmä pri ateroskleróze, diabetes mellitus);
 3. Niektoré systémové ochorenia (vaskulitída);
 4. Akékoľvek mechanické poškodenie kože. Môže to byť nielen obvyklé zranenie domácnosti, ale aj popáleniny, omrzliny. Rovnaká oblasť zahŕňa vredy, ktoré sa tvoria u drogovo závislých po injekciách, rovnako ako účinky žiarenia;
 5. Otravy toxickými látkami (chróm, arzén);
 6. Kožné ochorenia, ako je chronická dermatitída, ekzém;
 7. Porušenie lokálneho krvného obehu počas dlhej nehybnosti v dôsledku zranenia alebo choroby (tvoria sa záchvaty).

Pri diagnostike je choroba veľmi dôležitá, čo spôsobilo vzdelanie, pretože taktika liečby trofických vredov na nohe a prognóza do značnej miery závisí od povahy základnej venóznej patológie.

Symptómy trofických vredov

Tvorba vredov na nohe spravidla predchádza celý súbor objektívnych a subjektívnych symptómov, čo naznačuje postupné narušenie žilovej cirkulácie v končatinách.

Pacienti vykazujú zvýšené opuchy a telesnú hmotnosť tela, zvýšené kŕče v svaloch lýtka, najmä v noci, pocit pálenia, "teplo" a niekedy aj svrbenie kože dolnej končatiny. Počas tohto obdobia sa v dolnej tretine nohy zvyšuje sieť mäkkých modrastých žíl malého priemeru. Na koži sa objavujú fialové alebo purpurové pigmentové škvrny, ktoré, zlúčené, tvoria rozsiahlu zónu hyperpigmentácie.

V počiatočnom štádiu je trofický vred umiestnený povrchovo, má vlhký tmavočervený povrch pokrytý škrabkou. V budúcnosti sa vred rozpína ​​a prehlbuje.

Jednotlivé vredy sa môžu zlúčiť navzájom a tvoria rozsiahle vady. Viaceré bežné trofické vredy môžu v niektorých prípadoch vytvoriť jediný povrch rany po celom obvode nohy. Proces sa rozširuje nielen v šírke, ale aj v hĺbke.

komplikácie

Trofický vred je veľmi nebezpečný pre svoje komplikácie, ktoré sú veľmi vážne a majú zlé vyhliadky. Ak nevenujeme pozornosť trofickým vredom na končatinách v čase a nezačneme proces liečby, môžu sa následne vyvinúť tieto nepríjemné procesy:

Povinná liečba trofických vredov nôh by mala byť vykonávaná pod dohľadom ošetrujúceho lekára bez akejkoľvek iniciatívy, len v tomto prípade môžete minimalizovať dôsledky.

prevencia

Hlavnou profylaktickou látkou na prevenciu výskytu trofických vredov je okamžité liečenie primárnych ochorení (obehové ochorenia a odtok lymfatických uzlín).

Je potrebné nielen uviesť drogy dovnútra, ale aj ich aplikovať zvonka. Lokálna expozícia pomôže zastaviť patologické procesy, liečiť existujúce vredy a zabrániť následnej deštrukcii tkanív.

Čo je to nebezpečné ochorenie?

Progresívny trofický vred môže nakoniec zaujať významné oblasti pokožky, čím sa zvýši hĺbka nekrotického účinku. Pyogenická infekcia, ktorá sa dostane dovnútra, môže vyvolať erysipézu, lymfadenitídu, lymfangitídu a septické komplikácie.

V budúcnosti sa pokročilé štádia trofických vredov môžu vyvinúť do plynovej gangrény, čo sa stáva príležitosťou pre naliehavú chirurgickú intervenciu. Dlhodobé nehojajúce rany vystavené agresívnym látkam - kyselina salicylová, decht, sa môžu vyvinúť na zhubné transformácie - rakovinu kože.

Liečba trofických vredov na nohe

V prítomnosti trofického vredu na nohe je jednou z hlavných etáp liečby identifikácia príčiny ochorenia. Na tento účel je potrebné konzultovať s lekármi ako flebológ, dermatológ, endokrinológ, kardiológ, cévní chirurg alebo praktický lekár.

Neskoré stavy ochorenia sa zvyčajne liečia v chirurgických nemocniciach. Okrem identifikácie a eliminácie príčin trofických vredov je však tiež potrebné zabudnúť na každodennú starostlivosť o postihnutú oblasť.

Ako liečiť trofický vred dolných končatín? Použite niekoľko možností v závislosti od zanedbania patologického procesu.

 1. Konzervatívna terapia, keď je pacientovi predpísané také lieky ako flebotonika, antibiotiká, antiagregačné lieky. Pomôžu vyliečiť väčšinu príznakov ochorenia. Nasledujúce lieky sú často predpisované pacientom: tokoferol, solkoseryl, Actovegil. Iba lekár môže predpisovať takúto liečbu.
 2. Miestna terapia, ktorá sa môže použiť na liečenie poškodenia tkaniva a kože. Pri cukrovke používajte masti obsahujúce antiseptiká a enzýmy. Tieto prostriedky liečia rany a poskytujú lokálnu anestéziu. Mastiam, ktoré zlepšujú krvný obeh, je zakázané umiestňovať na otvorený povrch trofický vred. Také masti ako Dioxycol, Levomekol, Kuriosin, Levosin majú účinok na hojenie rán. Masť sa aplikuje na kompresiu a či sa vyrábajú špeciálne obväzy.
 3. Chirurgický zákrok, ktorý sa vykonáva po hojení vredov. Počas toho sa obnoví prietok krvi v žilách v postihnutej oblasti. Takáto operácia zahŕňa bypass a flebektómiu.

Na liečbu rán pri použití týchto liekov: Chlórhexidín, Dioxidín, Eplan. Doma môžete použiť roztok furasilíny alebo manganistanu draselného.

Operatívny zásah

Chirurgická liečba trofických vredov dolných končatín je indikovaná na rozsiahle a závažné kožné lézie.

Operácia spočíva v odstránení vredu z okolitých neživotaschopných tkanív a následnom zatvorení vredu, v druhej fáze sa vykonáva operácia na žilách.

Existuje niekoľko rôznych chirurgických metód:

 1. Vákuová terapia, ktorá vám umožňuje rýchlo odstrániť hnis a zmierniť opuch, rovnako ako vytvoriť vlhké prostredie v rane, čo výrazne bráni rozvoju baktérií.
 2. Katetrizácia - vhodná na vredy, ktoré sa dlho nezdravujú.
 3. Perkutánne blikanie je vhodné na liečbu hypertenzných vredov. Jej podstatou je disociácia žilových arteriálnych fistulov.
 4. Virtuálna amputácia. Metatarsálna kosť a metatarsofalangeálny kĺb sú odrezané, ale anatomická integrita chodidla nie je narušená - ale sú odstránené ohniská infekcie kostí, čo umožňuje účinne bojovať proti neurotrofickému vredu.

S veľkosťou vredov menšou ako 10 cm2 je rana pokrytá vlastnými tkanivami, pričom deň potiahne o 2-3 mm, postupne prináša hrany a zatvára ich za 35 až 40 dní. Namiesto rany zostáva jazva, ktorá musí byť chránená pred možným zranením. Ak je oblasť lézie väčšia ako 10 cm2, pokožka sa aplikuje pomocou zdravého pokoženia pacienta.

Liečba

Priebeh liečby drog nevyhnutne sprevádza akúkoľvek operáciu. Liečba liekov je rozdelená do niekoľkých etáp, v závislosti od štádia patologického procesu.

V prvej fáze (štádium plačúceho vredu) sú v priebehu liečby liekom zahrnuté nasledujúce lieky:

 1. Širokospektrálne antibiotiká;
 2. NSAID, ktoré zahŕňajú ketoprofén, diklofenak atď.
 3. Antitrombotické činidlá na intravenóznu injekciu: pentoxifylín a reopoglukin;
 4. Antialergické lieky: tavegil, suprastin, atď.

Lokálna liečba v tomto štádiu je zameraná na vyčistenie vredov z mŕtveho epitelu a patogénov. Zahŕňa tieto postupy:

 1. Umývanie rany antiseptickými roztokmi: manganistan draselný, furatsilín, chlórhexidín, odvar z celandínu, sukcesie alebo harmanček;
 2. Použitie obväzov s liečivými masťami (dioxykol, levomikol, streptolavín atď.) A karbonát (špeciálne obväzy na sorpciu).

V ďalšom štádiu, ktorý sa vyznačuje počiatočnou fázou hojenia a tvorbou jaziev, sa pri liečbe - solkoseryl, actevigin, ebermin atď., Ako aj antioxidačné prípravky, ako je tolkoferón, používajú liečivé masti na trofické vredy.

Aj v tomto štádiu sú špeciálne navrhnuté pre tieto rany pokryté sviderm, geshispon, algimaf, algipor, allevin atď. Liečba exprimovaného povrchu sa vykonáva curiosinom. V záverečných fázach je lekárska liečba zameraná na odstránenie hlavného ochorenia, ktoré vyvolalo vznik trofických vredov.

Ako liečiť trofické vredy nôh doma

Prístup k liečbe trofických vredov podľa populárnych receptov je potrebné konzultovať so svojím lekárom.

Doma môžete použiť:

 1. Peroxid vodíka. Je potrebné, aby sa na vred samotný spustil peroxid, potom na tento priestor posypte streptokid. Okrem toho musíte dať utierku, ktorá je navlhčená na päťdesiat mililitrov vriacej vody. V tejto vode pridajte dve čajové lyžičky peroxidu. Potom zakryte kompresný balík a spojte ho vreckom. Zmeňte kompresiu niekoľkokrát denne. A streptotsid vylial, keď sa rana navlhne.
 2. Liečivý balzam pri liečbe trofických vredov pri diabete mellitus. Skladá sa z: 100 g jalovcového dechtu, dvoch vaječných žĺtkov, 1 lyžice ružového oleja a 1 čajovej lyžičky čisteného terpentínu. To všetko musí byť zmiešané. Terpentín vylejte na lúpež, inak sa vajíčko zhroutí. Tento balzam sa aplikuje na trofický vred a potom sa pokryje obväzom. Tento ľudový liek je dobrým antiseptikom.
 3. Prášok zo sušených listov Rúcho umyte roztokom rivanolu. Posypeme pripraveným práškom. Použiť obväz. Nasledujúce ráno znovu prášok opláchnite, ale opláchnite ranu. Čoskoro vred začne jazvať.
 4. Trofické vredy sa môžu liečiť antiseptikmi: umývať rany teplou vodou a mydlom na bielizeň, aplikovať antiseptikum a obväz. Tieto obväzy sa striedajú s aplikáciami z roztoku morského alebo soli (1 lyžica, 1 liter vody). Gáza by mala byť zložená do 4 vrstiev, zvlhčená vo fyziologickom roztoku, mierne stlačená a vložená na ranu, na vrchole stlačeného papiera, držať 3 hodiny. Postup sa opakuje dvakrát denne. Medzi aplikáciami prestávka 3-4 hodiny, v tomto čase udržiavať vredy otvorené. Čoskoro začnú klesať vo veľkosti, hrany sa stávajú šedou, čo znamená, že proces hojenia prebieha.
 5. Cesnakové obklady alebo obklady sa používajú na otvorené vredy. Vezmite si viacvrstvovú gázu alebo froté uterák, namočte cesnak do horúceho vývaru, vytlačte nadbytočnú tekutinu a ihneď naneste na boľavé miesto. Do obkladačky alebo kompresie vložte suchý flanelový obklad a vyhrievanú podložku alebo fľašu horúcej vody, aby ste ju udržali dlhšie teplejšie.
 6. Musíte miešať vaječný biel s medom tak, aby tieto zložky boli v rovnakom pomere. Porazte všetko a aplikujte na vredy vrátane žíl, ktoré ublížia. Potom zakryte zadnú stranu listov lopúcha. Mali by existovať tri vrstvy. Wrap celofán filmu a perebintyuyu bielizeň. Nechajte kompresiu na noc. Toto ošetrenie musíte vykonať päť až osemkrát.

Pamätajte si, že pri absencii včasnej a správnej liečby sa môžu vyvinúť komplikácie ako mikrobiálny ekzém, erysipela, periostitis, pyodermia, artróza členkového kĺbu atď. Preto nie je nutné používať len ľudové lieky, pričom zanedbávame tradičnú liečbu.

Masť na ošetrenie

Na liečbu tohto ochorenia môžete použiť aj rôzne masti, prírodné a zakúpené v lekárni. Účinne uzdravujú rany a majú protizápalový účinok masti arnickej, kosodreviny a pelargónie.

Často sa používa aj Višnevská masť. Z mastí, ktoré je možné kúpiť v lekárni, sa zvlášť zdôrazňujú dioxol, levomekol, ako aj streptoblaven a množstvo analógov.

Trofické vredy nohy

Trofické vredy nohy - ochorenie, ktoré postihuje kožný epitel, deformuje a vedie k silnému zápalovému procesu. Choroba poškodzuje kožné tkanivá, zanecháva jazvy a jazvy. Napriek vývoju modernej medicíny je liečba vredov v nohách považovaná za zložitý proces. Dôvodom je narušenie normálnej výživy buniek, znížená imunita a ochranné reakcie tela, strata schopnosti epitelu na sebaobranu.

Je ťažšie liečiť túto chorobu než jej zabrániť. Prevencia, vhodná liečba lekárom zostáva prioritným spôsobom ako zbaviť sa porušenia.

Príčiny trofických vredov nôh

Príčiny trofických vredov nohy sú veľa. Zahŕňa to nie vonkajšie, ale vnútorné poruchy v práci orgánov a systémov vrátane tvorby krvi. Organické príčiny vedú k vzniku ochorenia:

 • Venózna nedostatočnosť pri chronických ochoreniach;
 • Dôsledok tromboflebitídy;
 • Hypertenzia, nedostatočný arteriálny obeh;
 • Diabetes mellitus;
 • lymfedém;
 • ateroskleróza;
 • Infekčné choroby;
 • nedostatok pohybu;
 • Chronické ochorenia kože;
 • Rôzne poranenia kože;
 • Otravy silnými látkami;
 • Ložiská

Bežnou príčinou tejto choroby sú ťažkosti s žilami (podľa štatistiky, 70% prípadov), je potrebné, aby sa s ňou liečila flebológ.

Symptómy trofických vredov na nohe

Rozpoznanie trofického vredu je jednoduché. Vyzerá to ako otvorená rana na koži, ktorá môže vyčerpať a nezdravovať po mnoho týždňov. Spočiatku sa na nohe vytvorí hematóm modrej farby, na ňom sa objavia malé otvorené rany, ktoré môžu rýchlo krvácať, hnisať a postupovať. Niekedy rany spôsobujú nepríjemný zápach hniloby. Psychologicky a fyzicky podobné rany spôsobujú veľké nepohodlie. Uvádzame fyzické príznaky trofických vredov nohy:

 • Nastáva opuch lýkových svalov, pocit ťažkosti;
 • Nočné kŕče;
 • Svrbenie, pálenie kože na nohách;
 • Zjaví sa pigmentácia kože, ktorá sa rýchlo zvyšuje;
 • Zahustenie kože v mieste úrazu;
 • Bolesť inej povahy;
 • Na koži sa objavuje biela škvrnitosť (biela atrofia)
 • Početné vredy.

Spolu s trofickým vredom sa objavujú aj ďalšie kožné problémy, ktoré sa prejavujú v sepse. Ak pacient vidí zmeny v regresívnej povahe kože nohy, je dôležité neodkladať lekársku pomoc.

Typy trofických vredov nohy

Typy ochorení sa považujú za dôsledky ochorení nôh, zhoršený prietok krvi, čo vedie k nedostatočnej saturácii epiteliálnych buniek a ich rýchlemu vyhynutiu. Existujú typy trofických vredov:

 • Venózna (vyskytujú sa kvôli zhoršenému prietoku krvi);
 • Hypertenzíva (vytvorené na pozadí vysokého tlaku);
 • Infekčné (nedostatok hygieny, nízka imunita);
 • Neurotrofické (vzniknuté po ťažkých zraneniach hlavy a chrbtice);
 • Diabetická (vyskytujú sa na pozadí diabetu);
 • Arteriálna (ochorenie postihuje tepny).

Uvedené typy vredov odhaľujú odlišnú lokalizáciu a príčiny, ktoré určujú meno. Venózne trofické vredy nohy vznikajú v mieste ciev, väčšinou pod vnútornou stranou nohy. Môže sa objaviť ako komplikácia kŕčových žíl. Sú opísané štyri fázy komplikácií žilových vredov, ktoré vedú k vážnym následkom a vzniku ďalších ochorení. Neskôr môže liečba ochorenia (známe registrované prípady) viesť k infekcii krvi a smrti pacienta.

Komplexná liečba trofických vredov nôh

Na liečbu trofického vredu nohy sa vyžaduje komplex. Liečba chorôb zahŕňa množstvo metód v závislosti od individuálneho obrazu choroby pacienta. Pred terapeutickými postupmi je potrebné podrobiť sa diagnostickému vyšetreniu, ktoré vyžaduje čas a úsilie. Zahŕňa biochemickú analýzu krvi, cytológie a iné.

Keď ošetrujúci lekár vykoná presnú diagnózu, začne liečba. Liečba chorôb zahŕňa chirurgickú a lekársku metódu. Lekár predpisuje ďalšiu lokálnu metódu liečby zameranú na očistenie rany od purulentného obsahu a mŕtvych buniek pomocou špeciálnych gélov, masti, antiseptik. Prostriedky pomáhajú očistiť, dezinfikovať ranu, obnoviť a liečiť epitel.

 • Chirurgická liečba. Pomocou mŕtvych tkanív sa odstráni zápalové centrum. Chirurgická metóda zahŕňa vakuovú terapiu, metódu katetrizácie.
 • Kompresné obväzy. Každá fáza trofického vredu na nohe vyžaduje nosenie špeciálnych kompresných obväzov. Spôsob liečby veľkých otvorených rán je účinný. Dá sa zmeniť obväzy denne. Znižujú opuch nôh, normalizujú krvný obeh.
 • Fyzioterapia. Posilňuje liečbu ochorenia, zvyšuje účinnosť. Postupy zahŕňajú laser, magnetickú terapiu, ultrafialové žiarenie, bahennú terapiu, NO terapiu atď., V závislosti od typu vredov.
 • Radikálna metóda pre ťažké formy vredov, ktoré nie sú vhodné pre konvenčnú liečbu - kožný štep pacientov. Koža sa odoberie z zadku a stehien pacienta.

Liečba

Je dobré začať liečbu trofických vredov dolnej končatiny liekovou terapiou, ktorá predchádza chirurgickému zásahu. Použitie liekov je predpísané ako samostatná terapia ľahkých foriem trofických vredov. Farmakoterapia spravidla zahŕňa niekoľko fáz. Prvá etapa eliminuje infekciu, baktérie, je považovaná za očistu. V tomto štádiu sa bežne používajú antibiotiká, protizápalové lieky a antialergické lieky. Okrem toho pacient musí nezávisle čistiť rany z hnisu pomocou roztokov, tinktúr, antiseptik, ktoré predpíše lekár, aplikovať obväzy mastí.

V spojení s farmakoterapiou sa uskutočňuje postup čistenia krvi. Druhý stupeň sa vyznačuje procesom hojenia vredov a zjazvenia rán. Na liečbu trofických vredov na nohách vyžadujú špeciálne liečebné masti a gély (napríklad aktivigin, solkoseril), antioxidačné liečivá. TVrach vymenúva špeciálne nástroje a obloženie na odstránenie jaziev. Tretia etapa farmakoterapie je zameraná na odstránenie hlavnej príčiny ochorenia.

Liečba trofických vredov doma

Liečba vredov na nohách je náročná úloha a nemôže to byť bez tradičnej medicíny. Použitie ľudových prostriedkov pomáha obnoviť pokožku a rýchlu regeneráciu tkaniva. Dobrá antiseptická látka sa považuje za trávu z nechtíka, harmančeka, celandínu, sukcesie. Je potrebné pripraviť infúzie z bylín, umývať rany. V lekárni je možné kúpiť akékoľvek liečivé rastliny a poplatky.

 • Vred sa účinne ošetruje pomocou tinktúry propolisového alkoholu a alkoholu alebo vodky. Očistite očistenú ranu prostriedkami, naneste na pokožku masť Višnevskú masť alebo inú masť vrátane brezového dechtu.
 • Ak sa rana dlho nezdravuje, je potrebné aplikovať decht na gázovú obväz alebo bavlnenú podložku a na niekoľko dní ju aplikovať na vredy. Potom upravte obväz na novú. Postup na dosiahnutie pozitívneho výsledku.
 • Efektívne liečenie vredov s práškovými listami zubného kameňa je ľahké urobiť sami alebo si kúpiť v lekárni. Najskôr musíte vyčistiť ranu rivanolom (farmaceutický roztok), posypať práškom na vrch a aplikovať gázovú bandáž. Robiť v noci. Ráno opäť prať ranu práškom bez toho, aby ste ju predtým umyli. Procedúra sa vykonáva pred začiatkom zjazvenia.
 • Je prijateľné liečiť trofické vredy noh s tvarohom. Rúru umyte sérom, na vred, kúsok tvarohovej hmoty, kúsok pergamenového papiera a fixujte gázovým obväzom.
 • Dobrým liekom na ochorenie sa považujú frakcie ASD. Liečba liekov spája interný a externý príjem. Je potrebné zriediť 0,5 mg liečiva ASD-2 v 100 mg vody perorálne päť dní. Oddýchnite si tri dni. Liečivo ASD-3 sa aplikuje zvonka. Na prípravu masti bude potrebný liek a rastlinný olej v pomere 1:20. Pred aplikáciou masti sa musí rana dezinfikovať napríklad peroxidom vodíka. Aplikujte zmes.

Je potrebné liečiť trofický vred nohy, kým terapia nedosiahne pozitívny výsledok. Ochorenie má schopnosť relapsu, striktne dodržiavať odporúčania ošetrujúceho lekára.

Prihláste sa na aktualizácie

Kontakt s administratívou

Dnes je k dispozícii kompletná konzultácia.

len skúsený profesor cévnej chirurgie

lekári lekárskych vied

Stará cena 5 000 2 500 ₽ - 50%

Endovasálna laserová koagulácia žíl. 1. kategória obtiažnosti. vrátane anestézie (lokálna anestézia).

Stará cena 42 660 ₽ 35 550 ₽ - 20%

Kurz lymphopressotherapy 10 procedúr. Prijali kandidát na lekárske vedy Phlebologist

Stará cena 27 600 ₽ 23 000 ₽ - 20%

Recepciu vedie lekár najvyššej kategórie, prof. Komrakov. VO

Stará cena 3 500 ₽ Od 2970 ₽ - 30%

Jedna skleroterapia po celej dolnej končatine (penová skleroterapia, mikroskleroterérapia).

Stará cena 7 500 ₽ 6 750 ₽ propagácie

Kŕčové žily, krvné zrazeniny, chlopňová nedostatočnosť, edém v nohách

- To všetko je dôvodom na vykonanie ultrazvuku žíl dolných končatín

a konzultujte s phlebologistom.

Stará cena 2 000 ₽ 1 800 ₽ - 10%

Lymfo-tlaoterapia je indikovaná pre

edém dolných končatín, lymfóza.

Vykonáva sa aj v kozmetike.

Stará cena 18 000 ₽ 12 800 ₽ - 30%

Vredy na nohách

Kŕčové žily sa nedávno stali bežnou chorobou nielen medzi staršími obyvateľmi, ale pokrývajú aj mladšiu generáciu. Vyblednuté steny žíl a krvných ciev, ich zablokovanie a v dôsledku toho prejavy na povrchu kože, sa stávajú nepríjemným pohľadom. Ak však počas návštevy lekárskeho centra môže flébológ zastaviť počiatočnú fázu ochorenia. Správne zvolená liečba, nosenie kompresného spodného prádla a prevencia chorôb - to sú tri zlaté pravidlá zabraňujúce vzniku kŕčových žíl.

Čo je vred?

Trofický vred na nohách nohy je prejavom pretrvávajúcich nehojacích rany na dolných končatinách, ktoré postihujú krvné cievy a narúšajú krvný obeh. V dôsledku dlhotrvajúcich chronických kŕčových žíl vzniká vred v dôsledku vážnej komplikácie. Nebezpečenstvo vredov na nohách je zápalový proces, ktorý postihuje nielen hornú vrstvu kože, ale tiež prechádza hlbšie do šliach a kostí človeka. Môžu sa liečiť vredy na kŕčové žily, ale ak dlho ignorujete chorobu, existuje možnosť vážnych komplikácií, ktoré ohrozujú život človeka.

Príčiny vredov

Vred na nohách nohy nie je nezávislou chorobou. V dôsledku rôznych ochorení spojených s venóznou nedostatočnosťou sa vytvára stabilný proces ulcerácie. Na pochopenie vývoja tvorby rany na dolných končatinách je potrebné spomenúť priebeh kŕčových končatín. Symptómy kŕčových žíl sú nasledovné:


Vzhľadom na neustály pocit ťažkosti v nohách, dlhý pobyt vo vertikálnom stave, zmierňuje steny žíl a ciev. V priebehu času sa objaví ošklivý vzor prepletených krvných ciev. Koža chodidiel je veľmi suchá a svrbivá. Postupne začínajú malé žily a tvoria na povrchu pokožky veľké uzly modrej farby. Kužele z upchatých žíl sa rozšírili po dolnej časti nohy.

Liečba vredov

Liečba trofických vredov na dolných končatinách by sa mala vybrať komplexným spôsobom a postupovať z individuálneho priebehu ochorenia. Je veľmi dôležité určiť príčinu vzniku rany na nohách. Na diagnostikovanie vredov dolných končatín bude pacient musieť podstúpiť rôzne vyšetrenia a vyšetrenia. Po určení príčin ochorenia a presnej diagnóze sa zvolí spôsob liečby. Dnes medicína rozlišuje medzi dvoma hlavnými spôsobmi liečenia trofických vredov nôh. V závislosti od povahy ochorenia a rozsahu kožných lézií sa rozlišujú:


Pri všeobecnej liečbe vredov nohy sa vymenúva:

• liečba venotonickými liekmi, ktoré zlepšujú krvný obeh žily a podporujú rýchle hojenie rán;


Pred začatím liečby je potrebné určiť rozsah ochorenia. Toto zohráva dôležitú úlohu pri výbere metód liečby a výberu liekov. Lokálna liečba je zameraná na dlhodobé liečenie vredov. V prvej fáze liečby je potrebné vyčistiť povrch kože z mŕtvych buniek epitelu a rôznych patogénnych baktérií. Povrch pokožky je ošetrený antibakteriálnymi a antiseptickými činidlami, ako aj špeciálne vyvinutými liekmi. Ak používate masti a gély, pokryje sa len okraj rany bez toho, aby ste prešli na poškodenú oblasť pokožky. To umožní novej mladé pleti utiahnuť ranu a vytvoriť priaznivé podmienky pre jej hojenie.

Čo je trofický vred nohy a ako sa s ním zaobchádza?

Trofický vred je obmedzená léziou kože, ktorá poškodzuje jej vonkajší povrch. Keď sa tieto porušenia vyskytnú - malé rany, ktoré postupne začnú krvácať. Hlavnou príčinou choroby je podvýživa tkanív - preto sa používa termín "trofický". Vonkajšia vrstva začína byť odmietaná telom, vytvárajúc zápal a po uzdravení zostávajú jazvy. Zvážte, aký je trofický vred, aké sú metódy diagnostiky a liečby choroby.

etiológie

Trofický vred na nohe je spôsobený poruchou tkaniva - v prípade poruchy v lokálnom krvnom obehu. Ak je zdravá osoba, každá bunka dostávala dostatočné množstvo produktov na celý život, potom s poklesom prietoku krvi dochádza k nedostatku kyslíka. Aj v extracelulárnom priestore sa hromadia produkty rozpadu, ktoré majú ničivý účinok.

Medzi hlavné príčiny trofických vredov patria:

 • Na prvom mieste v ich formácii sú kŕčové žily - toto ochorenie tvorí stázu v žilách dolných končatín, čo zabraňuje prílivu novej časti krvi. Postupne sa v určitých oblastiach bunky vonkajšej a neskoršej z vnútorných vrstiev začnú zmierňovať;
 • Post-tromboflexický syndróm - mechanizmus vývoja je podobný ako predchádzajúci, ale pri PTFS je zrazenina, ktorá upcháva lumen cievy, príčinou stagnácie žíl;
 • Venózna nedostatočnosť - vedie k vzniku žilových vredov v nohách, keď sú na pozadí zníženého odtoku krvi poškodené bunky umiestnené pozdĺž žíl;
 • Ateroskleróza - patológia je sprevádzaná tvorbou plakov na vnútornej stene tepny. Výsledkom je zablokovanie toku arteriálnej krvi, vznikajú trofické poruchy. Niekedy je zistená aterosklerotická lézia žíl;
 • Niektoré genetické choroby - existujú odrody patológií, sprevádzané arteriálnou hypertenziou, ktoré nepriaznivo ovplyvňujú cievy. Často sú deformácie tepien alebo žíl, ktoré vedú k pomalšiemu prietoku krvi;
 • Ochorenia srdca - mnohé varianty defektov a funkčných abnormalít sú komplikované edémom končatín a vývojom trofických zmien v koži;
 • Infekcia - niektoré typy mikrobiálnych patogénov (vírusy, baktérie, huby), ktoré ovplyvňujú stav cievnej steny a zrážanie krvi, môžu byť tiež spúšťacími mechanizmami;
 • Patológie lymfatického systému - sprevádzané poruchami imunitného systému, po ktorých sa znižuje obranyschopnosť tela a vytvárajú vredy na nohách;
 • Poškodenie nervového tkaniva - mozog a miecha, ako aj nervové kmeňové tkanivá regulujú činnosť krvných ciev. S ich porážkou mikroorganizmami a niektorými zraneniami je narušená inervácia tepien a žíl, čo postupne vedie k miestnym trofickým poruchám;
 • Porážka pankreasu môže spôsobiť ochorenie, pretože sa často vyskytuje pri poškodení kože a ciev. Trofické vredy sa postupne rozvíjajú pri diabete mellitus;
 • Alergia - v takýchto podmienkach jej vlastná imunita napáda kožné bunky a spôsobuje ich smrť a odmietnutie telom;
 • Popáleniny a omrzliny - ak je pokožka vystavená silným tepelným účinkom, postupne sa vyskytuje smrť tkaniva, po ktorej nasleduje tvorba trofických vredov;
 • Onkológia - často nádory vedú k systémovým poruchám, ktoré sú komplikované poruchami obehu a tvorbou krvných zrazenín. Ak nádor komprimuje cievu, postupne sa vyvíja ischémia, čo je jeden zo spúšťacích mechanizmov poškodenia kože.

Všetky tieto príčiny vedú k vzniku vredov dvoma spôsobmi - tým, že ovplyvňujú tok krvi alebo stav krvi. Niektoré patológie vedú k obom typom porúch - v tomto prípade bude klinický priebeh vredu závažnejší.

Je mimoriadne nežiaduce plavat v mori a mokrý priestor poškodenia - voda hrá úlohu dráždivého a robí zranenie menej chránené pred infekciou.

Klinickí pracovníci identifikujú rizikové skupiny, ktoré môžu spôsobiť vredy na nohách:

 • Ľudia trpiaci kŕčovými žilami - podľa štatistiky v 70% prípadov táto patológia sprevádza trofické poruchy;
 • Nosenie tesnej topánky - stierať cievy a zabraňuje krvnému obehu v nohách;
 • Pracovné nebezpečenstvo - práca, pri ktorej dochádza k výkyvom teploty a vlhkosti, môže viesť k vzniku ochorenia;
 • Ak je pacientovi diagnostikovaná obezita - nadmerná hmotnosť preťažuje nohy a zvyčajne komplikuje ateroskleróza, trombóza, žilové alebo srdcové zlyhanie, čo vedie k opuchu a kongescii v žilách dolných končatín;
 • Fajčenie a alkohol - nepriaznivo ovplyvňujú stav krvi a cievnej steny, čo spôsobuje hypertenziu a aterosklerózu.

Rizikové skupiny naznačujú vývoj ochorenia u predisponovaných osôb, u zdravých osôb sa nevyskytujú trofické poruchy. Ale najčastejšie majú títo pacienti zníženie obranyschopnosti tela, takže stojí za to prijať opatrenia na zabránenie výskytu vredov na nohách.

Ako sa vyvinie patológia

Konštantné chemické procesy prebiehajú v bunkách, čo je základom ich životne dôležitých aktivít. Pre normálne fungovanie epitelu pokožky sú potrebné dve podmienky: dodanie kyslíka živinami do bunky a odstránenie rozkladných produktov. Hlavné funkcie zabezpečenia stálosti vnútorného prostredia tela sa vykonáva krvou - prepravuje potrebné látky a odstraňuje vyčerpané prvky.

Pod vplyvom príčin je narušený krvný obeh v nohách a objavujú sa trofické poruchy: bunky nedostávajú potrebné látky a odpadové produkty sa neodstraňujú. Tieto látky majú toxický účinok - otravujú bunky a spôsobujú ich smrť. Po prvé, povrchové vrstvy kože sú zničené, potom sa rana prehĺbi a začína proces odvrhovania tkaniva.

Najčastejšie sú vredy zaznamenávané na nohách a holeniach - tieto oblasti majú najmenšiu náhradnú cestu krvi. Rany na miestach, ktoré sú v neustálom kontakte s odevom alebo obuvou - na nohách alebo podpätkoch, ako aj na prstoch - sú obzvlášť nebezpečné.

Klinický obraz

Kód trofického vredu podľa ICD 10 zodpovedá šifre L 98.4 - nie je to však celá klasifikácia. V mnohých ochoreniach sa preto objavujú trofické komplikácie v diagnostike určitých ochorení, je indikované označenie hlavnej patológie, čo už predpokladá ulceratívnu komplikáciu.

Prvé príznaky trofického vredu sa objavia rýchlo, zvyčajne na pozadí všeobecných príznakov základnej patológie. Zvyčajne dochádza k obmedzenému sčervenaniu oblasti kože, ktorá poukazuje na výskyt zápalovej reakcie, a potom sa objaví neprirodzený lesk pokožky - poškodená oblasť sa začína mokrá a svrbia.

Niekoľko dní po vzniku defektu sa spájajú tieto príznaky:

 • Edém - hovorí o výskyte nekrózy - smrť miestnych tkanív;
 • Zvýšené krvácanie sa môže objaviť - krvácanie z kapiláry sa môže vyskytnúť dokonca aj z malého dotyku alebo trenia s odevom alebo obuvou;
 • Strata citlivosti v oblasti poškodenia - hovorí o bunkovej smrti a poruchách inervácie.

Spočiatku je veľkosť vredu malá - rádovo niekoľko centimetrov. Ako postupuje patológia, škvrna môže začať rásť vo veľkosti, ktorá zahŕňa susedné zdravé tkanivo. Ak sa neprijmú žiadne opatrenia, príznaky sa môžu zhoršiť výskytom hnisavých ohniskov v dolnej časti nohy alebo nohy, vývojom záchvatov, progresiou edému a objavením pocitu pálenia a podráždením v mieste defektu.

Mnohí sa obávajú kontrakcie vredov a tento strach je úplne oprávnený, ale len čiastočne. "Vyzdvihnúť" môžu byť patologické možnosti, ktoré vznikli na pozadí infekcie - ktoré sú spôsobené syfilisom, leishmaniou, malomocou atď. Ak nepoznáte typ patogénu, mali by ste sa vyhýbať hmatovému kontaktu s pacientom a jeho domácimi predmetmi.

Stage trophic vredy:

 • Exudácia - charakterizuje nástup zápalu a výskyt prvých defektov pokožky;
 • Reparácia - znižuje zápalové procesy a začína proces obnovy;
 • Epitelizácia - absentuje edém, rana sa ztiahne epitelom;
 • Jesenenie - náhrada oblasti poškodenia spojivovým tkanivom.

Symptómy prevažne závisia od typu ochorenia - prejavy patológie sú ovplyvnené typmi chorých ciev a príčinami patológie.

Venózny vred

Pri venóznych léziách sú najčastejšie pozorované trofické vredy dolnej končatiny. Tento typ poruchy indikuje porážku žíl - všetky príznaky ochorenia sa vyznačujú znížením odtoku krvi z nohy do srdca a výskytom kongescie v žilovom lôžku.

Hlavné príznaky ochorenia:

 • Prvým predchodcom patológie je zvyšujúci sa opuch nôh, najmä vo večerných hodinách. Do rána sa symptóm čiastočne alebo úplne eliminuje;
 • Existuje bolesť - zvyčajne depresívna alebo bolestivá v prírode, zhoršená v noci. Ak sa vyskytne tento príznak, mali by mať podozrenie na kŕčové žily;
 • Kŕče - zvyčajne sa objavujú v svalových telách aspoň v oblasti podrážky. Symptóm zvyčajne prebieha paralelne s nástupom bolesti alebo okamžite po nej;
 • Zatemnenie kože - vyvstáva v dôsledku nahromadenia pigmentu v bunkách. Zvyčajne tento symptóm indikuje závažnosť kurzu - čím je choroba výraznejšia, tým je tmavšia farba kože;
 • Keď sú červené krvinky zničené v postihnutej oblasti, rana začne krvácať a svrbieť a podráždenie susedných oblastí sa spája. Trofický vred sa často vyvíja so silným uvoľňovaním vlhkosti - pokožka nadobúda charakteristický lesk s jasným odtieňom;
 • S ťažkým priebehom ochorenia sa oblasť lézie nielen rozširuje, ale tiež prehlbuje - s účinkami hlbokých tkanív zvyšuje bolesť v nohách;

Ak nie je ošetrený vred, svalové svaly sú postupne ovplyvňované av ťažkých prípadoch kosti nohy. Najskôr na povrchu vlhkého trofického vredu sa pozorujú bezfarebné kvapôčky kvapaliny, ktoré po niekoľkých dňoch tmavia. Neskôr sa môže spojiť purulentná infekcia.

Arteriálny vred

Vo väčšine prípadov dochádza k rozvoju trofických vredov v artériách v dôsledku aterosklerózy - keď plaky blokujú lumen cievy a bránia prietoku krvi.

Hlavnými príznakmi tejto lézie sú:

 • Únava v nohách - najprv sa objaví počas cvičenia a potom v kľude. Tento príznak naznačuje nedostatočný tok krvi zo srdca k nohám;
 • Pacient sa obáva pravidelného krívania - v počiatočných fázach sa objaví po dlhej prechádzke a potom v pokoji;
 • Trofické vredy postihujú nohu, hlavne zadnú časť jej povrchu. Ako rana pokračuje, môže sa rozšíriť na plantárny povrch;
 • Štruktúra a štruktúra trofického vredu sa podobá na polkruh alebo ovál malého rozmeru so zaoblenými okrajmi. Okolo rany má koža charakteristickú žltú farbu s hustou konzistenciou;
 • Táto forma je charakterizovaná uvoľnením hnisu - čo indikuje pristúpenie infekčnej flóry.

Hypertenzívne vredy

Keď stúpa tlak krvi, často dochádza k poškodeniu ciev, čo vedie k trofickým poruchám. Často komplikácie sú také závažné, že môžu viesť k vredom. Táto podmienka má nasledovné príznaky:

 • Na koži sa objaví mierne červené zvýšenie;
 • Po niekoľkých dňoch začne nádor krvácať a degeneruje sa do vredov;
 • Väčšina rán sa nachádza v strednej časti nohy;
 • V počiatočných štádiách je bolesť zanedbateľná, ale neskôr sa výrazne zintenzívnila, čo spôsobilo utrpenie pacienta.

Dôležitým rozlišovacím bodom je, že vredy v hypertenzii sa vytvárajú súčasne na pravej a ľavej holene.

Diabetický vred

Vyskytuje sa na pozadí diabetu, výraznými príznakmi týchto trofických lézií sú:

 • Výskyt necitlivosti v končatinách, strata citlivosti;
 • Bolesť v noci;
 • Vredy sú umiestnené na zadnom povrchu prstov alebo v oblasti Naminov na nohách.

Neurotrofické vredy

Hlavnými príčinami ich výskytu sú zranenia mozgu alebo miechy, rovnako ako nervové kmeň. Výrazné vlastnosti:

 • Hlboké rany sa môžu dostať na povrch kosti alebo svalu;
 • Citlivosť v postihnutej oblasti je znížená;
 • Malá vonkajšia diera, ktorá sa rozširuje pod kožu.
 • Neurotrofické vredy sú charakterizované nepríjemným zápachom s hnisavými sekrétmi.

Pyogenické vredy

Vyvíjajte kvôli oslabeniu obranyschopnosti tela na pozadí neosobnej hygieny. Lieze sú malé, rozptýlené po celom povrchu nohy a chodidiel, ktoré postihujú najmä povrchové vrstvy kože.

komplikácie

Ak neuskutočníte liečbu trofických vredov, exacerbáciu klinického obrazu choroby a vývoj krvácania, malignity, ako aj prístup k infekcii. V závažných prípadoch sa môže vyvinúť gangréna alebo sepsa. Aby sa predišlo nežiaducim následkom, je potrebné včas vykonať liečbu, aby sa nezranila rana a chránila pred kontamináciou.

Uskutočnenie diagnózy

Diagnóza trofických vredov vyžaduje externé vyšetrenie lekárom a ultrazvukové vyšetrenie ciev. Ako ďalšiu metódu možno budete potrebovať MRI a rádiografické metódy používajúce kontrastné látky - aby ste určili hlavnú príčinu ochorenia.

Môžete urobiť prvé kroky pri identifikácii vredu, ak viete, ako to vyzerá:

 • Odporúčame vám zoznámiť sa s fotografiou počiatočného štádia trofického vredu na nohách - malé škvrny sčervenania sú označené zvonka, žltá farba kože okolo obvodu rany;
 • Ak pacient dlhodobo trpí patologickým stavom, dochádza k krvácaniu vredov, vyprázdneniu sivého exsudátu alebo hnisu. Môže to byť opuch kože, rovnako ako jazvy zo starých rán.

liečba

Teraz zisťujeme - ako liečiť trofické vredy na nohách. Po identifikácii patológie je dôležité čo najskôr začať liečbu - tento prístup zníži pravdepodobnosť komplikácií.

Ak máte podozrenie na vredy na nohách, mali by ste sa obrátiť na chirurga flébologa. Lekár sa špecializuje na cievne ochorenia a ich komplikácie.

Liečba

Používanie liekov je zamerané na zmiernenie bolestivého príznaku, ako aj na boj proti infekcii a urýchlenie procesu hojenia kože. Na toto sa používajú nasledujúce lieky:

 • Antitrombotické činidlá a flebotoniká (heparín, aspirín, prostaglandíny) - účinný spôsob zlepšenia toku krvi a normalizácie výživy tkanív;
 • Lieky, ktoré zlepšujú metabolické procesy v tkanivách (Actovegin, Ebermin, Sulfargin) - urýchľujú proces hojenia rán;
 • Liek na zmierňovanie bolesti (Nise, Indometacin) - odporúčaný príjem vo forme tabliet, lokálne použitie môže spôsobiť podráždenie;
 • Pri podozrení na infekciu sú indikované antibiotiká (Miramistin, Hexicon, Levometicin, Fuzidin). Najoptimálnejším je použitie masti na priame vystavenie patogénu.

Starší pacienti pravidelne uvažujú - ako liečiť trofické vredy v nohách u starších ľudí? Konzultácia s flebologom je povinná pre výber farmakoterapie, aj keď je jeden alebo dva vredy - lekár upraví najefektívnejšiu a bezpečnejšiu liečbu.

Fyzioterapia a kompresná liečba

Liečba trofických vredov dolných končatín pomocou fyzioterapie je zameraná na zlepšenie krvného obehu v nohách a hojenie kožných defektov. Na tento účel platí:

 • Magnetická terapia;
 • iontoforéza;
 • UHF;
 • okysličovanie;
 • Liečba nízkofrekvenčným laserom;
 • iontoforéza;
 • Wellness kúpele.

Na zníženie stagnácie krvi sa odporúča používať kompresívne pleteniny - obväzy, bandáže alebo pančuchy. Spodná bielizeň tlačí povrchové žily a spomaľuje postup patológie.

Ľudová medicína

Snáď liečba trofických vredov na nohe doma - jedným zo spôsobov je použitie ľudových prostriedkov:

 • Dobre liečí Višnevskiu masť, ktorá sa po ošetrení jódom alebo alkoholom aplikuje na miesto poranenia;
 • Môžete aplikovať sterilnú gázu brezovým dechtom počas 2-3 dní;
 • To pomáha Golden Cusp - listy musia byť rozdrvené na prášok a posypané na rany, kým nie sú úplne vyliečené.

Ľudové triky by sa mali používať len ako doplnok k hlavnej liečbe. Pred použitím odporúčaní sa odporúča konzultovať so svojím lekárom.

chirurgia

Pre liečbu sa môžu použiť aj operačné metódy - ale sú predpísané iba vtedy, ak zlyhajú konzervatívne opatrenia alebo ak oneskorenie môže viesť k závažným komplikáciám.

Typy chirurgických zákrokov:

 • Vákuový ťahový hnis z rany;
 • Katetrizácia veľkých lézií;
 • Zmeniť vetvy tepny a žily dodávajúce poškodenú oblasť.

prevencia

Aby sa zabránilo výskytu vredov, je potrebné dodržiavať odporúčania lekára, a to tak počas liečby, ako aj počas rehabilitácie. Pacient by mal poznať základné pravidlá prevencie ochorení - zahŕňajú vedenie farmakoterapie raz za šesť mesiacov, nosenie kompresného spodného prádla. Vyhnite sa fyzickému preťaženiu a zapojte sa do fyzickej terapie, ktorá zlepší krvný obeh, posilní vaše krvné cievy. Pri príprave komplexu je potrebné kontaktovať fyzioterapeuta.

Trofické vredy sa vyskytujú ako komplikácia cievnych ochorení dolných končatín. Patologické zmeny môžu zhoršiť hlavnú patológiu av ťažkých prípadoch komplikovať gangrénom alebo otravou krvou. Nie je potrebné oddialiť liečbu prvými prejavmi ochorenia, účinnosť konzervatívnej liečby je veľmi vysoká.

Trofické vredy nôh

Trofické vredy sú hlboko purulentno-nekrotické kožné lézie končatín, ktoré sa nezdravili viac ako 1,5 mesiaca. Častejšie postihuje nohu a dolnú časť nohy. Veľkosti vredov kolíšu v širokom rozmedzí: od 1 cm do priemeru až po povrch rany, ktorý zaberá celý povrch tela.

Táto patológia nie je nezávislou nosologickou formou. Vyvíja sa ako komplikácia niektorých chorôb, vyznačuje sa pretrvávajúcim priebehom a často sa vyliečia len chirurgicky.

dôvody

Vredy sa tvoria na pozadí hypoxie tkaniva spôsobenej zhoršenou mikrocirkuláciou, metabolizmom a inerváciou tkanív. Koža sa stáva veľmi zraniteľnou a dokonca aj povrchné mikrodamagie vedú k vzniku ťažko hojivého hlbokého defektu.

Vstup sekundárnej infekcie a stagnácia krvi prispieva k akumulácii toxínov v postihnutej oblasti, čo urýchľuje vývoj nekrózy a progresiu patológie.

Čo spôsobuje trofické vredy na nohách? Tieto poruchy sa môžu vyvinúť na pozadí nepriaznivých účinkov rôznych príčin.

Existujú vonkajšie faktory, ktoré môžu vyvolať tvorbu vredov. Patria sem nasledovné kožné lézie:

 • rany (poškriabanie, rezy, modriny);
 • omrzliny;
 • tepelné alebo chemické popáleniny;
 • chronické zápalové a alergické ochorenia kože (furunkulóza, ekzém, dermatitída);
 • rádioaktívne poškodenie kože;
 • podložky s predĺženou imobilitou pacienta.

Príčiny trofických vredov nôh môžu byť komplikáciami nasledujúcich ochorení:

 • chronická vaskulárna insuficiencia - kŕčové žily, tromboflebitída, poruchy arteriálneho krvného obehu v dôsledku stenotických procesov;
 • endokrinologická patológia - diabetes, obezita;
 • arteriálna hypertenzia;
 • lymfóza z akejkoľvek etiológie;
 • autoimunitné ochorenia;
 • stavov imunodeficiencie vrátane infekcie HIV;
 • CNS lézie - zranenia mozgu alebo miechy, mŕtvice, degeneratívne ochorenia nervového systému;
 • infekčná patológia (tuberkulóza, syfilis);
 • ochorenia krvi;
 • arzénu, chrómu a otravy ťažkými kovmi.

Odborníci často uvádzajú kombináciu vonkajších a vnútorných faktorov, ktoré viedli k vzniku trofických vredov.

príznaky

Ako začína trofický vred? Človek má sťažnosti na únavu pri chôdzi, pocit ťažkosti v nohách s malým námahom, zostávajúci v pokoji. Svrbenie kože, pocit pálenia, plazenie v oblasti chodidla alebo členku, kŕče v lýtkových svaloch, najmä v noci.

Po vyšetrení lekár objaví nasledujúce počiatočné príznaky trofického vredu:

 • pastovitosť mäkkých tkanív dolných končatín;
 • zhutnenie, hrubnutie kože postihnutej oblasti;
 • odfarbenie kože v postihnutej oblasti - rastúca šedivá alebo modrofialová škvrna, pripomínajúca lesklý hematóm;
 • zvýšená citlivosť v mieste tvorby vredov, akútna bolesť s ľahkým dotykom;
 • na pokožke sa môžu vyskytovať sekréty séra-sliznice.

S malým zranením, preťažením a nervovým vyčerpaním choroba postupuje rýchlo. V strede škvrny sa vytvorí miesto atrofie epidermis, belavý, krvavý výboj.

Symptómy trofických vredov uprostred ochorenia sú nasledovné:

 • výrazný opuch nohy alebo chodidla; viac o opuch nôh →
 • prítomnosť ulceróznej lézie, ktorá je náchylná na rýchle zvýšenie a prehĺbenie v neprítomnosti liečby;
 • krvavé purulentné vypúšťanie s nepríjemným zápachom;
 • vyrážavá bolesť v nohách, zhoršená námahou a noci, obmedzujúca fyzickú aktivitu;
 • porušenie celkového stavu (horúčka, zimnica, únava, chudoba).

Vredy sú klasifikované podľa príčiny ich vzniku.

Venózny trofický vred sa vyskytuje u 8 z 10 pacientov. Príčinou je stagnácia v dôsledku zhoršenia žilovej cirkulácie. Trofický vred nohy sa najčastejšie vytvára v dolnej tretine na vnútornom povrchu nohy.

arteriálnej

Pozadie vývoja patológie u 20% pacientov zmierňuje choroby artérií dolných končatín. Stenóza artérií vedie k ischémii a nekróze mäkkých tkanív nohy. Najprofocujúcejšími momentmi sú zranenia alebo hypotermia končatín, používanie nepohodlných obuvi.

Charakteristiky tohto typu trofických vredov: najčastejšie sa vyskytuje v starobe, človek má ťažkosti pri chôdzi po schodoch a pocit chladu v nohe.

Pri pohľade - studená noha. Najčastejšie sa vyskytujú malé rany s príznakmi hnisania v oblasti päty, palca a na vonkajšom povrchu nohy. Majú oválny tvar, husté hrany, koža okolo nich nadobúda žltý odtieň.

diabetik

Trofický vred nohy je častou komplikáciou diabetu. Typická lokalizácia - palec alebo zranenie na spodku podrážky. Vyvíja sa pri diabetickej angiopatii na pozadí prudkých výkyvov hladín glukózy v krvi.

Charakteristické znaky: znížená citlivosť nohy, zánik šľachových reflexov, rýchle zvýšenie veľkosti defektu, tendencia vzniku nekrózy, rezistencia na liečbu.

neurotrofní

Pri poškodení centrálneho nervového systému sú vredy umiestnené v oblasti päty, na podrážkach.

Vlastnosti neurotrofických vredov: malá veľkosť a značná hĺbka rany (až do kostí), hojné purulentné výtoky s nepríjemným zápachom v neprítomnosti bolesti.

hypertenzná

V súvislosti s dlhotrvajúcou arteriálnou hypertenziou sú zriedkavé, zvyčajne u starších žien.

Rozdiel v pomalom formovaní a naraz na dvoch nohách, syndróm vyjadrenej bolesti, vysoká frekvencia hnisavých komplikácií.

infekčné

Vytvorené na nohách s zanedbanými kožnými ochoreniami na pozadí nehygienických stavov a vrstvení sekundárnej purulentnej infekcie. Vlastnosti: polkruhový tvar, malá veľkosť a hĺbka.

Ktorý lekár zaobchádza s trofickými vredmi?

Trofické vredy na kŕčové žily sú liečené flebológmi a cévnými chirurgmi. Pacienti s prítomnosťou ulceróznych kožných defektov akejkoľvek etiológie podliehajú povinnej hospitalizácii, pretože účinná liečba trofických vredov je možná len v stacionárnych podmienkach. Vyžaduje komplexnú terapiu a dynamické pozorovanie.

Liečba trofických vredov doma je prípustná len vo veľmi skorom štádiu.

diagnostika

Trofický vred nohy sprevádza špecifické sťažnosti a má pri vyšetrovaní charakteristický vzhľad. Hlavnou úlohou špecialistov je zistiť príčinu ochorenia. Iba stanovením etiológie ulceratívnych lézií môžete priradiť primeranú terapiu.

Vykonajú sa tieto diagnostické opatrenia:

 1. Pozorné preberanie histórie a vyšetrenie praktickým lekárom, flebológom, angiosurgeom.
 2. Laboratórne metódy: všeobecné krvné a močové testy vrátane stanovenia hladiny glukózy, biochemická krvná analýza, imunogram, bakteriologická analýza ulceróznych sekrétov a biopsia získaných biomateriálov.
 3. Inštrumentálne metódy: reovasografia, angiografia so zavedením kontrastných látok, ultrazvuk ciev dolných končatín (Doppler, duplexný výskum).

liečba

Hlavné smery liečby sú účinky na základnú chorobu, boj proti sekundárnej infekcii, stimuláciu hojenia povrchu vredov.

Liečba žilových vredov závisí od nasledujúcich faktorov:

 • príčina výskytu a trvania lézie kože;
 • vek pacienta a prítomnosť sprievodných ochorení;
 • veľkosť a hĺbka defektu kože, rýchlosť rastu;
 • stav pokožky okolo vredov.

Ako vyliečiť trofický vred? Terapia je extrémne zložitá, zložitá a dlhá. Často sa považuje za prípravu na operáciu, keďže konzervatívne metódy nie sú veľmi účinné.

Ak je operácia kontraindikovaná u pacienta z nejakého dôvodu, cieľom terapie je zabrániť zvýšeniu a prehĺbeniu kožnej defekty.

V nemocnici je pacient s trofickým vredom vybavený opierkou lôžka, postihnutá končatina by mala byť vo vyvýšenej polohe, aby zlepšila cirkuláciu krvi a lymfy.

konzervatívny

Univerzálna liečba trofických vredov, ktorá je rovnako účinná pri všetkých typoch ochorení, nebola vyvinutá. Liečba trofických vredov na nohe zahŕňa užívanie liekov rôznych farmakologických skupín.

Ako liečiť trofické vredy na kŕčové žily? Špecialisti predpisujú komplexnú terapiu, ktorej cieľom je zastaviť zápal a nekrotizáciu tkanív, stimulovať proces hojenia.

Použité lieky z nasledujúcich skupín:

 1. Vasoaktívne lieky, vrátane flebotoník (Troxevasin, Detralex) a protidoštičkové látky (trombotické). Prispieť k rozšíreniu ciev, zlepšiť mikrocirkuláciu, posilniť steny žíl a znížiť žilovú staázu. Prečítajte si viac o Thrombosovom zadku a jeho analógoch →
 2. Infúzna terapia - roztoky hemodezu, reopolyglukín so symptómami intoxikácie.
 3. Decongestants. Aplikujte podľa prísnych údajov pravidelne pod dohľadom lekára. Po prijatí sa monitoruje obsah elektrolytov v krvi.
 4. Antibiotiká - s infekčnou etiológiou vredov alebo vrstvením sekundárnej infekcie. Je predpísaný po izolácii patogénneho agens z sekrécie vredov a stanovení jeho citlivosti na antibiotiká rôznych skupín.
 5. Protizápalové lieky - v prítomnosti purulentného výtoku, zápalovej reakcie okolitých tkanív a syndrómu výraznej bolesti.
 6. Hyposenzibilizujúce lieky znižujú sekréciu sekrécie povrchu vredov.

Rovnaké lieky v rôznych kombináciách sa používajú pri liečbe trofických vredov akejkoľvek etiológie.

V období regenerácie je predpísaná antioxidačná, metabolická a imunostimulačná liečba - injekcie mexidolu, aktovigínu, kyseliny askorbovej a vitamínov skupiny B.

Fyzioterapia sa používa na liečenie trofických vredov. UHF sa používa na zvýšenie protizápalových účinkov liekov, elektroforézy s roztokmi hojenia rán, protizápalových a cievnych liečiv. Praktické laserové ošetrenie, ktoré znižuje bolesť a zápal.

Počas obdobia regenerácie av pooperačnom období sa odporúča ultrafialové žiarenie, ozónová terapia, liečba bahnom, hyperbarická oxygenácia, výmena plazmy.

Liečba trofických vredov dolných končatín dopĺňa správnu výživu. Aby sa zabránilo nárastu opuchu v nohách, človek by mal jesť viac zeleniny a ovocia, kontrolovať množstvo spotrebovanej tekutiny a odstrániť slané, korenené, nakladané jedlá. U pacientov s diabetom jesť v súlade s odporúčaniami endokrinológa a pravidelne monitorovať hladinu glukózy v krvi.

Miestna terapia

Na čistenie rany z hnisu a mŕtveho tkaniva sa ošetrí dezinfekčnými prostriedkami.

Používajú sa tieto antiseptiká:

 • vodný roztok chlórhexidínu;
 • 3% roztok kyseliny boritej;
 • roztok manganistanu draselného s určitou koncentráciou;
 • Rivanol;
 • enzýmy.

Ako liečiť trofické vredy na nohách po ich očistení od hnisu? Na liečenie a urýchlenie zjazvenia kožných defektov sa používajú lekárske masti: Solcoseryl, Ebermin, Actovegin. Použitie špeciálnych obväzov a hubiek s antibakteriálnymi, antisecretorovými a hojivými účinkami na rany je účinné (Allevin, Algipor, Geshispon).

Je povinné použiť elastický obväz, ktorý sa podľa potreby niekoľkokrát nahradí. Nielenže chráni postihnutú oblasť pred penetráciou sekundárnej infekcie a poranenia, ale tiež pomáha znižovať nadýchanlivosť.

Chirurgická intervencia

Môžete konečne vyliečiť trofický vred nohy pomocou operácie. Aby bola operácia úspešná, je potrebné vykonať kompetentnú prípravu pacienta na nadchádzajúcu intervenciu, dosiahnuť zlepšenie pohody, stabilizáciu celkového stavu a začiatok hojenia rán.

V angiurgii boli vyvinuté nasledujúce metódy:

 • obtok pri vaskulárnych ochoreniach;
 • odstránenie cievneho miesta s kŕčovými uzlinami (flebektómia).

V prítomnosti veľkých hĺbkových a hlbokých vredov sa vykonáva transplantácia kožných chlopní.

Ľudové metódy

Otázka možnosti ambulantnej liečby trofických vredov rieši iba odborný ošetrujúci pacient. Pri krátkom trvaní ochorenia, malých jednorodených vredov, ktoré sú v štádiu regenerácie, môže pacient používať tradičné recepty ako doplnok k hlavnej terapii.

Ako liečiť trofické vredy doma? Očistia povrch rany z hnisových zvyškov, pretože spomaľujú hojenie. Na tento účel sa používajú vývary farmaceutického harmančeka, celandínu, sukcesie, nechtíka.

Po umytí vredu, so súhlasom lekára, aplikujte farmaceutické masti, ktoré pomáhajú zmierniť zápal a hojenie, vrátane masti Višnevského masti a ichtiolu.

Je možné liečiť ulceróznu poruchu šťavou z zlatých chlpov, urobiť obväz s masťou pripravenou na báze propolisu, kosodreviny, arniky. Aplikujte obklady s práškovými listami zubného kameňa, zlatých chĺpkov, vŕbovej kôry alebo dubu, ktoré môžete nechať cez noc.

Nemožno sa spoliehať len na tradičnú medicínu, odmietnutie komplexnej hospitalizácie môže viesť k život ohrozujúcim dôsledkom.

komplikácie

V pokročilých prípadoch a pri absencii aktívnej liečby sa objavuje niekoľko nebezpečných komplikácií:

 • vrstvenie sekundárnej infekcie, prípadne erysipela;
 • ochorenia kože (ekzém);
 • poškodenie osteo-artikulárneho systému (artritída, periostitis, kontrakcie);
 • vaskulárne poruchy (trombóza);
 • nádory kože (v extrémne zanedbaných prípadoch).

Čo je to nebezpečné ochorenie?

Vredy sú nebezpečné v dôsledku rýchlej progresie v závažných prípadoch základného ochorenia. Súčasne sa nielen zväčšujú, ale aj početné, môžu sa spojiť na obrovský povrch rany.

Táto patológia sa tiež vyznačuje nasledujúcimi vlastnosťami:

 • tendencia k opakovanému priebehu;
 • odolnosť voči všetkým metódam liečby s výnimkou chirurgického zákroku, ktorý môže mať kontraindikácie;
 • možnosť sepsy - vredy žilového pôvodu, gangréna - s diabetickými vredmi, osteomyelitída.

prevencia

Hlavným pravidlom je okamžite konzultovať lekára, ak máte akékoľvek zdravotné problémy. Po operácii, aby ste sa vyhli opakovaniu, je dôležité dodržiavať nasledujúce odporúčania:

 • každoročné liečenie sanatóriom v sanatóriách príslušného profilu;
 • zdravý životný štýl, vyvážená strava a kontrola hmotnosti;
 • odstránenie predĺžených statických zaťažení, prechladnutie nohy;
 • pravidelné používanie lekárskeho úpletu a elastického obväzu, najmä pri chôdzi;
 • konštantné monitorovanie hladín glukózy v krvi pri diabete mellitus;
 • používanie pohodlných topánok, barov a prúžkov na zníženie zaťaženia chodidiel;
 • samozrejme s komplexom vitamínov a minerálov odporúčaným lekárom na posilnenie imunitného systému, antitrombotických činidiel.

Vredy tvoria závažné komplikácie zanedbávaných ochorení. Stále postupujú, sú odolné voči terapii a často sa opakujú. Iba niektoré typy v počiatočných štádiách vývoja môžu byť liečené terapeutickými metódami. Nemožno vyliečiť doma bez použitia lekárskej starostlivosti.

Prognóza závisí od včasnej liečby, starostlivej implementácie lekárskych odporúčaní a liečby základnej choroby, proti ktorej sa objavil vred.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Rehabilitácia po žilovej skleroterapii

Ak dôsledne dodržiavate lekárske odporúčania po skleroterapii žíl dolných končatín, bude možné zabrániť negatívnym pooperačným účinkom a urýchliť zotavenie. Po ukončení procedúry je zobrazená rehabilitácia, ktorá sa uskutočňuje pod dohľadom lekára.

Statíny: ako konať, indikácie a kontraindikácie, kontrola liekov, čo nahradiť

Cholesterol alebo cholesterol je látka, ktorá v ľudskom tele vykonáva dôležité funkcie. Patria medzi ne: Účasť ako stavebný materiál v živote prakticky všetkých buniek tela, pretože molekuly cholesterolu sú zahrnuté v bunkovej membráne a poskytujú jej silu, flexibilitu a "plynulosť" Účasť na procese trávenia a tvorbe žlčových kyselín potrebných na rozklad a absorpciu tukov v gastrointestinálnom trakte, Účasť na tvorbe hormónov v tele - steroidné hormóny nadobličiek a pohlavných hormónov.<

Čo robiť, ak sa plameň v oku praskne, príčiny patológie

Z tohto článku sa dozviete: príčiny, prečo máte v oku vypuknuté plavidlo, ktoré môže mať vplyv na to. Potrebujem liečbu? čo sa stane s vami.Plná funkcia očnej sietnice je zabezpečená choroidom vo forme kapilárno-venóznej siete.

Nebezpečný tlak na ľudí

Zmeny ostrosti tlaku u ľudí môžu spôsobiť poškodenie tela: vysoký i nízky tlak sú pre človeka nebezpečné. Ale počet pacientov s hypertenziou je vyšší ako u hypotenzie - a stále sa zvyšuje.

Príznaky mŕtvice, prvé príznaky

Mŕtvica je deštruktívne narušenie normálneho zásobovania mozgu, čo spôsobuje smrť mozgového tkaniva kvôli nedostatku kyslíka a základných živín. Vyskytuje sa vtedy, keď sa zastaví alebo významne oslabuje prívod krvi do časti mozgu.

Prečo dieťa znížilo segmentované a bodové neutrofily: príčiny odchýlok v analýze krvi

Segmentové a bodové neutrofily v krvi sú zodpovedné za činnosť imunitného systému, kostnej drene. Pediatri vždy venujú pozornosť svojej hodnote pri hodnotení krvného testu.