Z tohto článku zistíte, kto je predpísaný embolizácia maternice, čo je postup, ako sa vykonáva. Príprava na operáciu, pooperačné obdobie, možné komplikácie a ďalší život. Kontraindikácie.

Embolizácia maternice (EMA) je minimálne invazívny chirurgický zákrok používaný v maternicovom myomu (benígny nádor) a ťažkom krvácaní z maternice.

Pri tomto postupe sa katéter zavádza do tepien, ktoré dodávajú krv do uzlín fibroidov, a na ich zablokovanie sa injektuje špeciálny prípravok. Takto nádor zastaví prívod krvi a v budúcnosti znižuje veľkosť. Rovnaký postup vám umožňuje zastaviť ťažké krvácanie.

Prideľuje operáciu gynekológa, vedie endovaskulárny chirurg.

Indikácie a kontraindikácie pre

Embolizácia maternice sa používa v maternicovom myóme ako alternatíve k odstráneniu fibroidov (nádorov).

Tento postup môže byť tiež použitý ako prípravok na odstránenie fibroidov, aby sa zabránilo možným chirurgickým komplikáciám spojeným s krvácaním.

Hlavnou výhodou EMA je schopnosť zachrániť maternicu. Nevýhodou v porovnaní s hysterektómii (odstránenie orgánu) - riziko recidívy zostáva.

Príprava na operáciu

Predtým ako začnete s postupom, mali by ste dokončiť priebeh liečby hormonálnymi liekmi vrátane tých, ktoré lekár predpísal na boj s myómom. Prijatie hormonálnych liekov znižuje účinnosť operácie.

Pokiaľ ide o iné lieky (vrátane liečby kardiovaskulárnych ochorení), povedzte nám o ich prijatí k lekárovi. Mnohé z nich budú musieť byť zrušené 3-10 dní pred operáciou.

Analýzy, ktorých výsledky musia byť na dosah ruky:

V deň operácie je lepšie nechávať raňajky. Pred operáciou môžete piť vodu až 1-2 hodiny.

Podstata postupu a jeho implementácia

Pacient je hospitalizovaný deň pred embolizáciou.

Pol hodiny pred zákrokom môže urobiť upokojujúcu injekciu, ak žena psychicky ťažká pretrváva lekárske postupy.

Operácia sa vykonáva pri lokálnej anestézii.

 1. Lekár vloží do stehennej tepny katétrom s priemerom 1,5 mm cez punkciu alebo malý rez.
 2. Do katétra je vložený kontrastný prostriedok, ktorý vám umožňuje riadiť proces vykonávania operácie pomocou röntgenových lúčov.
 3. Cez katéter do tepien, ktoré dodávajú krvným uzlom fibromy, je injekčne podaný špeciálny prípravok, ktorý ich blokuje. Takto nádor zastaví prívod krvi a v budúcnosti znižuje veľkosť.

Celý proces trvá od 20 do 90 minút, v závislosti od jednotlivých charakteristík obehového systému žien.

Proces embolizácie maternice

Pooperačné obdobie, možné komplikácie

Budete v nemocnici 2-3 dni po embolizácii maternicových fibroidov.

Bezprostredne po operácii sa na stehno aplikuje tlak na obočie, aby sa zabránilo rozsiahlemu hematómu a krvácaniu v mieste artériovej punkcie. Odložte ho po 3 hodinách.

Na prevenciu komplikácií (primárne súvisiacich s prepichnutím stehennej tepny) po dobu 12 hodín po chirurgickom zákroku, sledujte opierku lôžka a neohýbajte nohu v bedrovom kĺbe.

Vedľajšie účinky chirurgického zákroku, ktoré sa vyskytujú v normálnych podmienkach a obťažujú väčšinu pacientov:

 • bolesť brucha v bruchu;
 • zvýšená telesná teplota;
 • nedostatočný výtok z vagíny;
 • poruchy močenia;
 • nevoľnosť, vracanie.

Oni zvyčajne prejdú do 1-4 dní. Na odstránenie bolesti je pacientovi predpísané analgetiká, ak je to potrebné. Všetky ostatné vedľajšie účinky sa môžu odstrániť aj symptomatickou liečbou.

Nebezpečné komplikácie sa vyskytujú v nie viac ako 1% prípadov. Ide o infekčné choroby maternice, ischémiu maternice (nedostatočnosť krvného obehu maternice), krvácanie z femorálnej artérie, trombóza femorálnej artérie.

Ďalší život

Žena sa môže vrátiť do práce a do každodenného života do týždňa po operácii.

Po 7 dní po embolizácii maternicových fibroidov sa neodporúča fyzická aktivita a zdvíhanie hmotnosti (viac ako 3 kg). Aj v tejto dobe sa nemôžete zúčastniť masážnych procedúr, bazéna, sauny, kúpať sa, plávať v rybníkoch, opaľovať sa, vrátane solária.

Pre ďalší život (po 7-10 dňoch) EMA nekladie žiadne obmedzenia. Môžete robiť fyzické cvičenie, pracovať na svojej staršej práci, mať sex a dokonca mať dieťa v budúcnosti bez ďalších kontraindikácií v tehotenstve alebo pri pôrode.

Účinok na menštruačný cyklus

Treba poznamenať, že u väčšiny žien, ktoré prešli chirurgickým zákrokom, krvácanie počas kritických dní nebola taká hojná.

U 3% pacientov, ktorí sú operovaní 3 až 6 mesiacov po zákroku, je menštruácia nepravidelná, menej často - chýba.

V ojedinelých prípadoch sa pacientom starším ako 40 rokov skoro po ukončení procedúry objavuje menopauza. Avšak vzťah medzi menopauzou a embolizáciou maternicovej artérie nebol študovaný.

možnosť tvorenia

V medicíne existuje veľa prípadov, keď žena, ktorá prešla EMA, úspešne ošetrovala a zrodila zdravé deti.

Existuje tiež dôkaz, že ženy, ktoré predtým absolvovali EMA, mali závažné komplikácie tehotenstva: zvýšenie placenty, predčasné oddelenie placenty, predčasné pôrode, intrauterinná smrť plodu.

Avšak priame prepojenie medzi týmito prípadmi a skutočnosťou, že žena utrpela EMA, nebola stanovená.

Účinok embolizácie maternice na ďalšie tehotenstvo a pôrod sa stále skúma.

Výhody a nevýhody EMA v porovnaní s odstránením maternice

V porovnaní s odstránením maternice má EMA nasledujúce výhody:

 • neexistuje riziko komplikácií, ako je peritonitída, divergencia švíkov;
 • kratšie obdobie na zotavenie (týždeň v porovnaní s 3 mesiacmi po hysterektómii);
 • príležitosť, ak chcete mať týždeň po operácii sex;
 • zachovanie tela, a teda aj možnosť dojčenia v budúcnosti.

Hlavnou nevýhodou je nižšia účinnosť. Po odstránení maternice je riziko recidívy nulové. Ale po EMA sa rekurentný nádor objaví u 7,5% pacientov v prvom roku a u 15-20% počas neskoršieho života.

Predpoveď, riziko recidívy

Pokiaľ ide o komplikácie, prognóza po operácii je priaznivá. Nebezpečné účinky sa vyskytujú v menej ako 1% prípadov.

Tiež operácia neohrozuje budúci život žien, takže sa dá nazvať bezpečným.

Vykonáva sa bez použitia celkovej anestézie a bez rezov (používa sa iba prepichnutie femorálnej tepny). To sú aj nepochybné výhody.

Operácia prináša dobré výsledky. V závislosti od veľkosti uzlov myomu sa buď znížia o viac ako 50% alebo zmiznú.

Príznaky prestávajú obťažovať ženu v 95% prípadov.

Embolizácia maternice: o bezpečnosti postupu a pravdepodobných komplikáciách

Embolizácia maternicových artérií je špičková technológia liečby neoplastických a iných ochorení ženského reprodukčného systému. Podstatou postupu je zámerné vyvolanie úplnej oklúzie lúmenu tepny, ktorá podáva štruktúru nádoru (častejšie myóm). Na účely liečby sa používajú malé guličky absorbovateľného polyméru, naplnené fyziologickým roztokom, tzv. Embolie. Ako čas prebieha, rozpúšťajú sa do fagocytárnych buniek. Existuje zlúčenie lumen tepny a porušenie miestneho prietoku krvi, skutočná embolizácia. Trofilita nádoru je zlomená, dochádza k jeho vymieraniu.

Komplikácie po postupe sú možné, ale vyskytujú sa v 1% prípadov. Niektoré zdroje hovoria o ešte menších počtoch. Kombinácia terapeutickej účinnosti a bezpečnosti spôsobuje, že embolizácia maternice je jedinou alternatívnou metódou liečby mnohých gynekologických patológií. Vrátane fibroidov.

Viac informácií o zásadách fungovania EMA, indikáciách a kontraindikáciách nájdete v našom samostatnom prehľade.

Nežiaduce účinky

Komplikácie po embolizácii maternicových artérií sú rôznorodé.

Syndróm bolesti

Prečo sa vyskytuje?

Ťažká bolesť po EMA je najčastejšou podmienkou. Je opísaný mnohými autormi. Hovoríme o výraznej intenzite prejavu, samotní pacienti porovnávajú povahu nepohodlia s pracovnými bolesťami. Dôsledok je fyziologického charakteru a je spojený s miestnym porušením hemodynamiky a následkom kŕče štruktúr maternicového svalu.

Čo robiť

Je potrebné kontaktovať kliniku, kde bol postup vykonaný. Je žiaduce, aby špecialista vykonal zákrok. Ako predpísal lekár, používajú sa analgetiká na báze metamizolu sodného a silnejších, antispazmoidných, svalových relaxancií (s veľkou opatrnosťou). Špecifické názvy liekov vyberá špecialista.

Nedostatok pooperačnej analgézie poukazuje na nedostatok kvalifikácie nemocničného personálu.

Menštruačné poruchy

dôvody

Zmena charakteru menštruácie po embolizácii je dôsledkom zhoršeného krvného obehu v maternicových štruktúrach. Telo potrebuje čas na reštrukturalizáciu novým spôsobom. Frekvencia komplikácií nepresahuje 10%. Vo väčšine situácií zostáva cyklus nezmenený. V prípade používania zastaralých embolizačných technológií je možné oneskorenie 1-6 mesiacov.

Ako sa to prejavuje?

Ihneď po zásahu do fibroidov dochádza k miernemu vylučovaniu sexuálnych pasáží: množstvo vypúšťania nepresahuje 20-50 ml. Exsudát má zmiešaný, serózny a krvavý charakter. V určenom čase sa menštruácia nevyskytuje alebo je charakterizovaná malým objemom odchádzajúcej krvi (sekundárna hypomorea). Možné predĺženie cyklu (opsomenorea).

Ako sa problém vyriešil?

Cyklické procesy sa obnovia sami. Nevyžaduje sa žiadna špecifická liečba. V prípade EMA u pacienta staršieho ako 45-50 rokov nemôže menštruácia začať. Embolizácia maternice urychlí nástup menopauzy.

Narodenie uzlom myómu

Aké sú dôvody?

Vylučovanie alebo narodenie fibroidov po EMA možno vopred predpovedať na základe výsledkov ultrazvukových vyšetrení maternicových štruktúr. Submukózne formácie sa "narodia" častejšie. Dôvodom smrti fibroidov. Ide o proces prirodzenej evakuácie cudzieho predmetu zo sexuálnych pasáží. V súčasnosti nie je zvážená komplikácia zrodenia uzla. Naopak, je to požadovaný výsledok postupu. Následné vyhostenie bude mať len v prípade negramotných ďalších aktivít chirurga.

Ako rozpoznať?

Pre charakteristické symptómy:

 • slabosť;
 • intenzívna bolesť v dolnej časti brucha (projekcia maternice) ťahového, kŕčovitého charakteru;
 • zníženie hladín krvného tlaku, ktoré možno znížiť na kritické úrovne;
 • pocení bez zjavného dôvodu;
 • bledosť kože;
 • krvácanie rôzneho stupňa intenzity od sexuálnych pasáží;
 • tachykardia (zvýšenie srdcovej frekvencie).

Aká pomoc je potrebná?

Pri narodení, fibroidy, chirurgická liečba. Vyžaduje sa zrušenie vzdelania. Dôsledky negramotných špecializovaných činností sú nepredvídateľné: tkanivová nekróza, šok, sekundárna neplodnosť.

O taktike liečby objavujúceho sa myómového uzla a manažmentu pacientov po operácii nájdete na tejto stránke.

Pokračujúci rast fibroidov

Prečo sa vyskytuje?

Pri správne vykonávanej embolizácii sa nepretrváva rast. Vývoj neoplastického procesu je spôsobený nedostatočnými skúsenosťami operujúceho chirurga: je možné, že došlo k intenzívnejšej vaskularizácii, ako sa predtým predpokladalo. Prietok krvi je narušený, ale nie úplne: nádor sa kŕmi na úkor iných ciev. Preto sa pred zákrokom odporúča zobrazenie pomocou magnetickej rezonancie.

Ako rozpoznať?

Podľa výsledkov bežnej ultrazvukovej diagnostiky. Pokračujúci rast je určený veľkosťou neoplázie, jej štruktúry, lokalizácie.

Čo robiť

Mali by ste sa obrátiť na chirurga, ktorý vykonal operáciu (alebo iný špecialista), aby ste sa rozhodli, či sa postup opakuje alebo si vyberiete iné metódy terapeutickej liečby. S neúčinnosťou embolizácie maternice alebo nemožnosťou opätovnej operácie sa uchýlila k excízii fibrózneho tkaniva.

Akútna nekróza maternicových štruktúr

Nekróza maternice po embolizácii maternicových artérií bola opísaná na konci 90. rokov, začiatkom 00. rokov. Hovor o izolovaných prípadoch. Súvisí s komplikáciou výberu materiálov s nízkou kvalitou na intervenciu, nízkou kvalifikáciou zamestnancov. V súčasnosti takéto účinky nie sú možné. Toto nie je nič iné ako mýtus, ktorý sa šíri prostredníctvom neznalosti pacientov v celej sieti. Lekári, ktorí nedostatočne informujú pacientov o mechanizme postupu, sú tiež vinní. Vascularizácia maternice je dostatočná a nie je obmedzená na jednu tepnu.

Výstup vzdelávania myómov v brušnej dutine

Ide o myomy, ktoré rastú na dlhej nohe mimo štruktúry maternice. Toto nie je nič iné ako mýtus. Je distribuovaný samotnými lekármi, ktorí dostatočne nerozumie mechanizmu terapeutického účinku embolizácie maternice. V priebehu rokov praxe neexistuje takýto prípad. V tomto prípade sa nič nemôže obávať.

Zvýšenie telesnej hmotnosti

Prečo je to pozorované?

Z určitých dôvodov nie je nainštalovaný prírastok hmotnosti. Nie je tiež jasné, či existuje priama príčinná súvislosť medzi embolizáciou a špecifikovaným účinkom. Predpokladá sa, že v štruktúre rovnováhy estrogénu a progesterónu existuje hormonálna nerovnováha. Zápasy sú možné.

Ako sa vyrovnať so štátom?

Konzultácia s endokrinológiou a podľa náznakov sa vyžaduje odborník na výživu. Vykonala štúdiu o koncentrácii účinných látok v hypofýze, štítnej žľaze, estrogéne, ultrazvukovú diagnostiku brušnej dutiny a malú panvu. Úroveň transportného glykoproteínu HSPG sa tiež skúma na identifikáciu možných ochorení na strane pohlavných žliaz, pečene a pankreasu. Optimalizácia stravy, pitný režim a spôsob fyzickej aktivity je zobrazená.

Infekčné účinky

Aké sú dôvody?

Infekčné komplikácie embolizácie maternice sú vylúčené pri správnej príprave na operáciu a kvalifikovaných lekárskych zákrokoch. Pravdepodobnosť infekcie je ovplyvnená súčasnými zápalovými procesmi, ktoré sa môžu po procedúre zhoršiť. Extrémnou formou procesu je peritonitída alebo zápal peritonea. Vo väčšine prípadov dochádza k iatrogénnemu účinku (lekár je vinný z nedostatočného informovania pacienta alebo umožnenia operácie, ak existujú kontraindikácie).

Ako rozpoznať?

Pre typické príznaky. Medzi ne patria:

 • bolesti v dolnej časti brucha, lisovanie, ťahanie;
 • vypúšťanie zo sexuálnych pasáží krvavým, sérovým alebo purulentným charakterom;
 • ťažkosťou v žalúdku;
 • zvýšenie telesnej teploty (hypertermia pri febrilnej hladine);
 • nevoľnosť;
 • bolesť hlavy;
 • závraty;
 • prejavy celkovej intoxikácie tela (slabosť, ospalosť, znížený výkon, pocit slabosti, telo "vatnost").

Pri pripojení k peritoneálnemu procesu sa pridáva neznesiteľná bolesť difúznej, difúznej povahy, nauzea, nezdravé zvracanie, ktoré neprináša úľavu, nútené postavenie tela (na boku, nohy ohnuté k žalúdku), zmätenosť, potenie, mdloba, sopor, kóma.

Čo robiť

Zavolajte sanitku na riešenie otázky dopravy do gynekologickej alebo chirurgickej nemocnice.

krvácajúce

Po celkovom embolizácii krvácanie nemôže byť. Tepna je zablokovaná. Pri negramotných činnostiach operačného chirurga sa môže pretrhnúť nádoba s intenzívnym výlevom krvi. Situácia sa považuje za naliehavú a vyžaduje okamžitú intervenciu na hematokázu a ukončenie štruktúry krvného zásobovania. V opačnom prípade smrť je možná. Pravdepodobnosť takéhoto scenára je minimálna, nič sa nemusí báť.

Ovariálna embolizácia

Je možné emboli vstúpiť do vaječníkov? Takáto situácia je v podstate nemožná, ak operáciu vykoná skúsený lekár na operačnej sále.

Arteriálna embolizácia v myomu maternice: indikácie, postup, výsledok

Reprodukčná medicína je veľmi chúlostivá oblasť. Ovplyvňuje najcennejšiu vec v živote ženy - schopnosť znášať a porodiť zdravé dieťa. A metódy, ktoré sa používajú v tejto oblasti medicíny, sú tiež známe svojou jemnosťou, pretože ich hlavným cieľom je vznik nového života, ako aj príprava ženského tela na túto udalosť a jej uvedenie do normálneho fungovania. Bohužiaľ, malo by sa povedať, že v súčasnom svete sa počet žien trpiacich chorobami reprodukčných orgánov, ako je zápal, vznik nádorov rôznych etiológií, neplodnosť, každoročne zvyšuje. A najčastejším nádorom u žien sú maternicové fibroidy. Práve s touto chorobou je taká metóda liečby ako embolizácia maternice (EMA) vyzvaná k boju, o ktorej sa bude diskutovať neskôr.

Čo sú maternicové fibroidy?

Myóm je benígny novotvar, ktorý sa vyskytuje na úrovni maternice. Zvyčajne to vyzerá ako uzol nepravidelného tvaru tkaný z vlákien hladkých svalov v rozmedzí od niekoľkých milimetrov do niekoľkých centimetrov. Najčastejšie je hlavným príznakom tohto ochorenia krvácanie z maternice, ako aj pocit tlaku v dolnej časti brucha, ktorý sa mení na bolesť, ktorá preťahuje. Menej často sa príznakmi fibroidov môžu byť neplodnosť a narušenie močového mechúra. Treba poznamenať, že prevalencia tohto typu novotvarov je veľmi vysoká - podľa odborníkov sa fibroidy vyskytujú u každých 2-4 žien v reprodukčnom veku (od 16 do 45 rokov).

Zaujímavý fakt: najväčšie fibroidy zaznamenané na svete vážili 63 kilogramov.

Metóda embolizácie maternice: čo je a kedy sa používa?

Všeobecne sa vaskulárna embolizácia maternice používa v nasledujúcich prípadoch:

 • Maternicové fibroidy v štádiu rastu, ak nie sú žiadne patológie krčka maternice, vaječníkov, rovnako ako u pacientov, u ktorých bola diagnostikovaná neplodnosť na pozadí fibroidov.
 • Krvácanie z maternice, ktoré ohrozuje život žien.

Hlavným faktorom pri určovaní tejto techniky ako hlavnej terapie je túžba pacienta mať deti v budúcnosti, zachovať integritu maternice, ako aj výskyt fobie pred operáciou. Nie je nezvyčajné, aby embolizácia maternice bola použitá bezprostredne pred operáciou na odstránenie fibroidov, aby sa znížilo riziko krvácania.

V našej krajine sa takýto postup považuje za radikálne novú metódu boja s myómom. Po celom svete sa však od 70-tych rokov úspešne aplikovala, spočiatku - na odstránenie maternicového krvácania počas chirurgického zákroku a neskôr ako nezávislého spôsobu liečby. Od roku 1996 bol tento postup povolený v Spojených štátoch a od roku 1998 bol zaradený do zoznamu povolených endovaskulárnych zákrokov Ministerstva zdravotníctva Ruskej federácie.

Aká je podstata endovaskulárnej embolizácie tepien maternice? Táto metóda je spôsobená jej účinnosťou v dôsledku zastavenia prívodu krvi do nádoru, v dôsledku čoho sa fibromy znižujú a potom je možné ich úplné zmiznutie. Navyše po aplikácii embolizácie žena nestráca schopnosť niesť deti, obnoví normálny menštruačný cyklus a má schopnosť mať plný sexuálny život. Táto technika sa považuje za inovatívnu na pozadí predtým používanej jedinej metódy boja s maternicovým myómom odstránením počas operácie. Keď embolizácia tepien maternice nedochádza k cudziemu zavedeniu tela, nevzťahuje sa na celkovú anestéziu. Táto metóda sa považuje za nízku agresívnu a jemnú voči ženskému telu. Do roku 1998 sa v našej krajine považovala myóm za liečebný výlučne chirurgickým zákrokom. Často táto operácia zahŕňala odstránenie nádoru spolu s maternicou a vaječníkmi, v dôsledku čoho už nebolo možné pokračovať v zákroku.

Ako sú embolizované maternicové fibroidy?

Vo fáze prípravy sa od pacientov vyžaduje, aby podstúpili ultrazvukové vyšetrenie panvových orgánov. Zhromažďuje sa aj hlien krčka maternice. To je nevyhnutné na vylúčenie pravdepodobnosti rakovinových nádorov, zápalových procesov v panvových orgánoch, pri ktorých sa táto metóda neodporúča. Ďalej cez punkciu v inguinálnom záhybe, ako pri akejkoľvek procedúre angioplastiky, sa do femorálnej artérie vloží tubus. Tento postup nie je príliš bolestivý, a preto sa vykonáva v miestnej anestézii. Potom doktor, ktorý riadi proces zavedenia pomocou röntgenového žiarenia, vedie katéter do maternice, kde sa začína rozvetvovať a dodáva fibromy krvi.

Na potvrdenie správneho umiestnenia katétra a na potvrdenie fibroidov sa vykonáva arteriogram - do katétra sa vkladá kontrastná látka, viditeľná pod röntgenovým lúčom. Ak je všetko vykonané správne, chirurg začne vkladať malé častice želatínovej hubky alebo plastových prípravkov, ako je polyvinylalkohol alebo polyuretánová pena, cez katéter do tepny. Keď vstúpia do úzkych ciev, tieto častice ich blokujú, v dôsledku čoho krv nevstupuje do nádorového tkaniva. Na úplnú oklúziu fibroidov sa uskutočňuje podobný postup v oboch femorálnych tepnách. Potom sa vykoná ďalší kontrolný arteriogram, aby sa úplne vylúčila možnosť prívodu krvi do novotvaru. Na miesto punkcie sa aplikuje sterilné obväzy po dobu 12 hodín, po ktorej sa považuje embolizácia maternicových fibroidov za kompletnú.

Video: 3D animácia embolizačného procesu

Obnova po postupe

Úplné zotavenie po tomto postupe trvá asi dva týždne. Hospitalizácia počas tohto obdobia sa však nevyžaduje - mnoho žien opustí čepeľ v deň operácie. Z charakteristík starostlivosti o pacienta počas rehabilitačného obdobia je potrebné udržiavať odpočinok na lôžku po dobu 6-7 dní, užívať lieky proti bolesti, aby sa zabránilo bolesti a aby sa regulovala telesná teplota, aby sa sledoval možný zápalový proces. V tomto prípade môže lekár predpísať aj protizápalové lieky. Pre úspešnú rehabilitáciu po endovaskulárnej embolizácii experti odporúčajú, aby pacienti dodržiavali nasledujúce pravidlá:

 1. Zvýšenie príjmu tekutín v prvom týždni po zablokovaní;
 2. Vyhnite sa užívaniu aspirínu a iných liekov na zriedenie krvi;
 3. Odmietajte kúpať sa a navštívte kúpeľ alebo saunu niekoľko dní po ukončení procedúry.
 4. Pacienti preukázali úplný fyzický a sexuálny oddych v priebehu niekoľkých týždňov;
 5. Je potrebné upustiť od používania hygienických tampónov v prvých troch mesiacoch po embolizácii.

Video: správa z prevádzkového perinatálneho centra

Výhody používania embolizácie

 • Účinnosť tejto metódy dosahuje 95%.
 • V dôsledku embolizácie nezostali žiadne viditeľné stopy: žiadne škvrny ani jazvy.
 • Po zavedení lieku je opakovanie fibroidov mimoriadne nepravdepodobné, na rozdiel od operačnej metódy liečby.
 • Všeobecná anestézia sa nepoužíva a v dôsledku toho sa nevyžaduje dlhé a bolestivé zotavenie po ukončení anestézie.
 • Nemocničný pobyt na embolizáciu maternicových artérií je malý - zvyčajne nie viac ako dva dni.
 • Tento postup je preukázaný mnohým kategóriám ľudí, ktorí majú zakázané chirurgické zákroky.
 • Po embolizácii sa plne zachováva schopnosť niesť deti.

Kontraindikácie postupu

A aj táto metóda má svoje obmedzenia. Kontraindikácie pre embolizáciu sú nasledujúce:

 1. Submukózne fibroidy,
 2. Zápalový proces v panvových orgánoch;
 3. tehotenstva;
 4. Prítomnosť alergických reakcií na lieky používané na anestéziu.

Komplikácie po endovaskulárnej embolizácii

Vo všeobecnosti je riziko komplikácií akéhokoľvek druhu po takejto liečbe veľmi nízke. V priemere to nie je viac ako 1%. Komplikácie z embolizácie maternicových ciev môžu byť nasledovné:

 • Porušenie toku menštruačného cyklu šesť mesiacov po ukončení procedúry;
 • Výskyt zápalového procesu počas prvých dní po injekcii;
 • V submukóznom type fibroidov je možný vznik nových uzlov;
 • Veľmi zriedkavým typom komplikácií môže byť perforácia maternice.

V prípade komplikácií je pravdepodobné, že pacient môže potrebovať operáciu na odstránenie fibroidov na dokončenie liečby, ale pravdepodobnosť je nízka a predstavuje 1 prípad na 1000 procedúr.

Kde a kým sa vykonáva embolizácia?

Po opisovaní takejto zázračnej metódy sa mnohé ženy môžu pýtať: kde sa uskutočňuje embolizácia? Pretože táto metóda vyžaduje pomerne drahé vybavenie, vrátane angiografických prístrojov, ktoré stojí asi 1 milión amerických dolárov, nie všetky kliniky môžu vykonávať embolizáciu maternicových artérií. Vyžaduje tiež špeciálnu RTG operačnú miestnosť, ktorá nie je všade. Obmedzenie vykonávania takéhoto zásahu tiež ukladá malý počet kvalifikovaných odborníkov, ktorí môžu tento postup vykonávať. Oni sa nazývajú endovaskulárni chirurgovia a sú špecialistami, ktorí sa priamo podieľajú na vykonávaní operácií na krvných cievach prostredníctvom subkutánnych prepichnutí. Keďže smer endovaskulárnej chirurgie je relatívne nový v medicíne, počet tých, ktorí majú prax pri vykonávaní takýchto operácií, je veľmi malý. Ak potrebujete podstúpiť embolizáciu maternicových artérií, pacient by sa mal najskôr poradiť so svojím gynekológom a potom sa obrátiť na odbornú kliniku, kde vykonávajú tento postup. V Rusku sú najčastejšie súkromné ​​zdravotnícke reprodukčné centrá.

Cenová otázka a názory ľudí

Mali by ste byť pripravení na skutočnosť, že cena embolizácie maternice vás bude nepríjemne prekvapiť. Často prekračuje značku 100 000 rubľov na úplné vykonanie postupu. Dôvodom je najmä vyššie uvedené drahé zariadenie, ako aj relatívna novosť postupu a vysoké náklady na injekčné lieky a epidurálnu anestéziu. Okrem toho, podľa pacientov týchto kliník, embolizácia nevedie vždy k úplnej deštrukcii fibroidov. Často tento postup jednoducho zastaví svoj rast a prispieva k určitému poklesu uzlov. Tiež takmer všetci pacienti, ktorí opustili spätnú väzbu na metódu, sa sťažovali na silnú bolesť počas rehabilitačného obdobia. Ako je zrejmé z vyššie uvedeného, ​​takýto nový spôsob liečenia maternicových fibroidov ako embolizácie maternicových artérií má tak svojich podporovateľov, ako aj protivníkov v radoch, lekároch a pacientoch. Výhody tejto techniky oproti chirurgickej metóde riešenia problému spočívajú v jej nízkej morbidite pre organizmus, rýchlosti postupu a relatívne krátkej dobe zotavenia. Významnou nevýhodou je veľmi vysoká cena takejto intervencie, ako aj malý počet kvalifikovaných endovaskulárnych chirurgov, ktorí môžu embolizovať bez komplikácií a negatívnych dôsledkov pre zdravie pacienta. Preto pri riešení dilemy, ktorou metódou je potrebné odstrániť fibroidy, musíte starostlivo zvážiť výhody a nevýhody každej metódy predtým, ako sa rozhodnete uchýliť sa k embolizácii tepien alebo k operácii na odstránenie fibroidov. Treba však mať na pamäti, že po endovaskulárnej embolizácii nie je možné len chirurgický zákrok, ale je menej pravdepodobné, že spôsobí krvácanie, takže ak môžete, môžete túto metódu určite vyskúšať, pretože sa často používal na celom svete ako predoperačný prípravok pacienti.

Bezpečnosť EMA

Komplikácie sú v akejkoľvek činnosti, dokonca ani v žiadnom prípade spojené s liekmi. Vezmite napríklad proces žehlenia bielizne: môžete vytiahnuť žehličku a zlomiť prsty, spáliť, zničiť oblečenie. Alebo zabudnite vypnúť žehličku, ktorá by mohla skončiť v ohni v byte. Z tohto hľadiska je žehlenie pomerne nebezpečné zamestnanie, v dôsledku čoho je možné ochromiť a zostať bez vlastníctva.

Každá lekárska manipulácia má riziko komplikácií, dokonca aj intramuskulárna injekcia je nebezpečná. Vzhľadom na komplikácie postupu by mali byť rozdelené do niekoľkých skupín:

 • Komplikácie, ktoré sa môžu vyskytnúť, keď je lekár nekvalifikovaný (málo skúseností alebo "krútené ruky").
 • Komplikácie, ktoré možno kategorizovať ako "nehodu". Sú mimoriadne zriedkavé, spojené s individuálnou reakciou tela a nie je možné ich predvídať ani predchádzať.
 • Komplikácie, ktoré sa vyskytujú s určitou frekvenciou. Spravidla nie sú nebezpečné a ľahko sa opravia.

V skutočnosti embolizácia maternice je jedným z najbezpečnejších postupov v medicíne. Je charakterizovaná výrazne nižšou frekvenciou a rôznorodosťou komplikácií ako pri chirurgickej liečbe maternicových fibroidov. A to je v skutočnosti prípad.

Informácie o komplikáciách súvisiacich s embolizáciou maternice môžete rozdeliť do štyroch skupín:

 1. Skutočné komplikácie, ktoré môžu vzniknúť počas EMA.
 2. Vymyslené komplikácie - to sú komplikácie, ktoré sa nikdy nestali, ale niektorí zaujatí lekári často o nich hovoria.
 3. Komplikácie zaznamenané v ojedinelých prípadoch.
 4. Komplikácie, ktoré sa vyskytli na samom začiatku používania tejto techniky, ale v súčasnosti sa s nimi nerozoznávajú, keďže boli vyvinuté opatrenia na ich predchádzanie.

Krvné zásobenie panvových orgánov

Všetko nepochopiteľné na prvom mieste spôsobuje strach a obavy. Na rozdiel od chirurgického zákroku, kde je všetko viac alebo menej jasné a známe - anestézia, rez, odstránenie, šitie - proces embolizácie je ťažko pochopiteľný nielen pre pacientov, ale aj pre gynekológov.

Pre mnohých existuje rovnaké znamenie medzi procesom zastavenia prívodu krvi orgánu a nekrózou tohto orgánu. Ak ťaháte ruku káblom, potom za pár hodín vaša ruka zomrie. Ale rameno nemá dodatočné tepny, ktoré by jej mohli dodávať krv, obísť to, čo bolo pripevnené šnúrou.

V tele existujú orgány, ktoré nemajú dodatočné zásobovanie krvou okrem hlavnej tepny tohto orgánu a prekrytie tejto jedinej tepny bude vždy viesť k nekróze. Súčasne existujú orgány, ktorých zásobovanie krvou je pomerne náročné a nie je obmedzené na hlavné kmene. Väčšina orgánov nachádzajúcich sa v malej panve má niekoľko zdrojov krvného zásobovania a zastavenie prietoku krvi jednou z tepien nemá vplyv na stav orgánu ako celku a jeho fungovanie.

Maternica je práve taký orgán. Okrem maternicových tepien maternica dodáva ovariálne tepny a tepny zo širokého väzu maternice. Ligácia obidvoch maternicových artérií nikdy neviedla k nekróze maternice. Táto metóda sa používa po mnoho desaťročí v prípade vývoja hojného krvácania z maternice.

Od začiatku dvadsiateho storočia sa používa technika obliekania väčších panvových artérií na krvácanie, z ktorých pochádza niekoľko veľkých artérií, vrátane vajíčok, a to nevedie k nekróze orgánov. Inými slovami, viac ako sto rokov v medicíne sa široko používa ligácia veľkých tepien v malom panve bez akýchkoľvek následkov, zatiaľ čo embolizácia orgánov je selektívny postup, ktorý nespĺňa úplne 100% zastavenie dodávky krvi, ale uzatvorenie prevažne abnormálnej vaskulárnej siete, výsledok uzlov je maternicové fibroidy.

Nekróza maternice

Nekróza maternice počas embolizácie maternicových artérií v moderných podmienkach nie je možná. Všetky izolované prípady nekrózy maternice po embolizácii maternicových artérií, ktoré boli opísané na konci 90. rokov - začiatku roka 2000, boli spojené s chybami v postupe. V týchto rokoch sa používali rôzne embolizujúce látky, ktoré nie sú vždy vhodné vo veľkosti a charakteristikách materiálu. Situácia bola zhoršená nie vždy správnou prípravou pacientov, nesprávnou interpretáciou klinických prejavov vzniku myómového uzla atď. Ale aj v týchto rokoch sa vyskytli len málo, extrémne zriedkavé hlásenia o nekróze maternice. Teraz nie sú žiadne takéto správy.

Je úplne prirodzené, že na začiatku aplikácie techniky existuje veľa komplikácií. Následne sa tieto komplikácie nevyskytujú, keďže sa stávajú jasnými dôvodmi ich vzhľadu. Vyvíjajú sa odporúčania, metóda a nástroje sa modernizujú. Napríklad, je ťažké porovnať, ako bola laparoskopia vykonaná pred 10 rokmi s tým, ako sa teraz vykonáva. V priebehu času všetko prešlo značnými zmenami - od nástrojov až po samotnú technológiu na vykonávanie takýchto operácií, a musíme pripustiť, že na začiatku používania laparoskopie bolo niekoľko komplikácií, ako pri embolizácii maternicových artérií v tých istých rokoch. Teraz sa tieto komplikácie ani nezabudnú.

Takže dôležité závery:

 1. Neschopnosť porozumieť mechanizmu embolizácie maternicovej artérie vytvára obozretný postoj k tejto metóde liečby a vzniku mnohých mýtov.
 2. Komplikácie embolizácie, opísané v prvých rokoch vzniku EMA, sa stále považujú za relevantné napriek významnej modifikácii tejto techniky.

Skutočné komplikácie počas embolizácie

Ak správne pripravíte pacientov na EMA, používajte len emboly a nástroje špeciálne navrhnuté pre tento postup, ak má lekár rozsiahle skúsenosti s embolizáciou a po procedúre, je pacient správne zvládnutý - najväčšou komplikáciou môže byť... iba modrina v mieste punkcie femorálnej artérie. Všetky ostatné komplikácie opísané pre EMA nie sú možné. Samozrejme, s výnimkou komplikácií kategórie "nehoda".

Nekróza maternice po EMA nie je možná, pretože sa používa čiastočná a selektívna embolizácia vetv maternicových artérií dodávajúcich myomatózne uzliny pomocou špeciálnej embólie určitej veľkosti. Teraz je dobre známe, že malé emboly a ich nadmerné podávanie môžu spôsobiť nekrózu vnútorných vrstiev maternice. Podobne sú všetky neštandardné emboly nepredvídateľné pri ich distribúcii v cievnom lôžku maternice a môžu spôsobiť poškodenie myometria a endometria. Ďalším možným faktorom je neúplné chápanie "koncového bodu" embolizácie chirurgom, to znamená, keď je potrebné zastaviť zavedenie embolií. Je teda jasné, že všetko závisí od toho, kto, ako a ako embolizuje maternicové artérie.

Infekcia a peritonitída

Infekčné komplikácie vrátane peritonitídy sú tiež nemožné, ak sa dodržiavajú pravidlá na prípravu pacienta. Je zrejmé, že ak má pacient zápalový proces, nespadá na embolizáciu maternicových fibroidov, kým nie je vylúčený zápal. Okrem toho program prípravy na procedúru zahŕňa profylaktické antibiotiká. Antibiotiká sa podávajú bezprostredne pred podaním a po 5 dňoch. To znamená, že možnosť vzniku zápalového procesu sa často prekrýva. Porušenia, odchýlky od štandardu riadenia pacientov s EMA môžu skutočne viesť k vzniku infekčných komplikácií.

Narodenie fibroidov po embolizácii

Často infekčné komplikácie embolizácie nazývajú proces rozpadu myomatóznych uzlín umiestnených na hranici s maternicovou dutinou alebo priamo v dutine, po ktorých nasleduje ich vylúčenie vo forme purulentno-nekrotických sekrétov. Tento jav sprevádza obraz zápalového procesu (ktorý sa vyskytuje v maternici), ale nie je komplikáciou. Na začiatku vzniku tejto metódy sa tento fenomén na konci 90. rokov považoval za komplikáciu. Proces vyhostenia, alebo narodenie myómového uzla (to je to, čo sa nazýva teraz), je udalosť, ktorá je jedným z cieľov embolizácie. Teraz to nie je komplikácia, naopak vyhostenie je jedným z najpriaznivejších výsledkov EMA. Narodenie myómového uzla sa nevyskytuje u všetkých pacientov - závisí to od umiestnenia uzlov vzhľadom na stenu maternice. Proces vzniku myómového uzla je plne kontrolovaný stav, ktorý si vyžaduje špecifický protokol na údržbu. Nakoniec je pacient úplne uvoľnený z maternicových fibroidov. Samozrejme, lekári, ktorí nie sú oboznámení s týmito nuancami, môžu túto podmienku vnímať ako komplikáciu, ale opäť sa už nepovažujú za komplikáciu a považujú sa za najpriaznivejší výsledok postupu.

Embolizácia vaječníkov a susedných orgánov

Embolizácia susedných orgánov alebo embolií na iné miesta, s výnimkou maternice a myomatóznych uzlín, je technicky nemožné, ak postup vykoná skúsený chirurg. Aby bolo toto jasné a zrejmé, stojí za to podrobnejšie vysvetliť spôsob embolizácie do tepny. Videá tohto procesu si môžete pozrieť tu.

Arterie sú cievy, ktoré prenášajú krv zo srdca pod tlakom v priemere 120 mmHg. Článok, to znamená, že tlak je dostatočne silný. Zo srdca pochádza aorta, najväčšia arteriálna cievna časť ľudského tela, potom sa od aorty odvíjajú tepny menšieho kalibru. Bližšie k orgánu, kalibra tepien stále klesá, tepny vetva vnútri tela na menšie a menšie (ako koruna stromu), sa stanú arterioly a potom kapiláry. Svetlo kapiláry je tak malé, že sotva stláča jednu červenú krvinku. Z kapilár vznikli žilky, ktoré sa zhromažďujú v žilách, zväčšené v priemere a potom pretekajú do vena cava, z ktorej vstupujú do srdca. Toto vysvetlenie zariadenia ľudského cievneho systému je nevyhnutné, aby ste pochopili, čo chirurg urobí počas embolizácie maternicových artérií.

Pomocou špeciálneho tenkého (menej ako 1,5 milimetrového) a veľmi flexibilného katétra pod kontrolou angiografického prístroja, ktorý vám umožňuje vidieť vnútorné štruktúry v oblasti röntgenových lúčov, röntgenový chirurg vedie katéter do úst maternice.

Ako dokáže lekár, že už dosiahol maternicu?

Počas svojho pohybu cez cievy chirurg injikuje cez katéter látku s rádioaktívnym žiarením. Táto látka prechádza cez tepnu s prietokom krvi a farbami celej siete. Teraz chirurg vidí, kde bude niesť katéter a kde sa nachádza jedna tepna. Tepny majú veľmi charakteristické rozdiely od seba a rôzne úrovne vypúšťania z veľkých nádob.

Keď sa do maternicovej artérie vloží katéter, opäť sa zavedie kontrastné činidlo, ktoré zafarbí celú vaskulatúru maternice vrátane charakteristických ciev myomatóznych uzlín. Môžete vidieť všetko, do najmenších vetiev. Pretože katéter už bol vložený do tepny maternice, farbiaca je len sieť maternice. Plavidlá, ktoré kŕmia iné orgány, nie sú zafarbené.

Zavedenie embólie do maternicových artérií

Potom, čo sa ubezpečí, že katéter je umiestnený presne v tepne maternice, chirurg pomaly a diskrétne vloží embólie (malé guličky určitej veľkosti). Tieto krvné toky sa ponáhľajú len do siete maternice a nikde ďalej, pretože ich reverzné pohyby (proti prietoku krvi) sú nemožné - predstavte si turbulentnú horskú rieku, pozdĺž ktorej ste nechali loď dovnútra - nemôže plavať proti prúdu a "aktuálna" v tepne je mnohokrát silnejšia než v najrýchlejšej horskej riečke. Loptičky sa nemôžu dostať do inej cievnej siete, pretože maternicová arteriálna sieť nemá kontakt s inými orgánmi.

Je tiež nemožné embolizovať iné orgány počas tohto postupu, rovnako ako napríklad na čerpacej stanici a vkladanie pištole do krku nádrže vášho auta, náhodne vyplniť auto vedľa nej. Veľmi živý príklad, ktorý dokazuje, že ak je v maternicovej tepne inštalovaný katéter ako emblémová embolia, embólie ako benzín bude prúdiť len do tela maternice (nádrž vášho auta) a nebude sa dostať do inej tepny (nádrž ďalšieho vozidla). Ak chcete embolizovať ďalší orgán, je potrebné odstrániť katéter z maternice a vložiť ho do ďalšej. Znovu, tepny sú od seba tak odlišné, že je nemožné ich zamieňať.

Teraz o emboloch, ktoré sa zavádzajú počas embolizácie. Predstavte si, že máte dva druhy otvorov - veľké, niekoľkonásobne väčšie ako priemery guľôčok a malé, ktorých veľkosť je aspoň dvakrát menšia ako veľké otvory. V tejto guľôčke pomaly nalejte guľôčky. Samozrejme, gule sa ponorí do veľkých otvorov a nebudú schopné preniknúť do malých. To je to, čo sa deje v maternici. Zdravá maternica sa dodáva z:

 • maternicové artérie,
 • vaječníkové tepny,
 • tepny širokého väzu maternice.

Všetky tieto zdroje krvného zásobenia vnútri maternice tvoria arteriálnu sieť s viacerými ramenami na úrovni arteriolov s malým priemerom.

Keď sa myómové uzly začínajú rozrastať v maternici, vo väčšine prípadov vytvárajú vaskulárnu sieť z maternicových artérií. Je veľmi zriedkavé, ak má uzol dodatočný prívod krvi z ovariálnej artérie. Urodené myómové uzly tvoria svoju sieť nesprávne - niekoľko veľkých tepien prúdi do uzla, v ktorom je rozdelená na menšie tepny. Vzhľadom k tomu, že myomové uzly potrebujú viac krvi ako maternica v kľude, tepny prechádzajúce z maternice do uzlov sa zväčšujú. Ak sa porovná s cestou: veľké ulice (tepny myomatóznych uzlín) a veľa úzkych priekopov do lodeníc (cievy dodávajúce maternicu) pochádzajú z veľkej diaľnice (maternice).

Embolie, ktoré sa používajú na embolizáciu maternicových artérií, majú priemer, ktorý je podstatne väčší ako arterioly, ktoré dodávajú maternicové tkanivo (nezabudnite na analógiu s cievkou), ale o niečo menšie ako priemer tepien, ktoré idú do myomatóznych uzlín. Ďalej jednoduchá fyzikálna situácia: chirurg pomaly zavádza suspenzie embolov do lúmenu maternice - embólia s hlavným prúdom sa ponáhľa cez veľké tepny, kde je odpor voči prietoku krvi menší, to znamená smerom k myomatóznym uzlaam a lúmen týchto ciev je zaklinený. K tomu dochádza, pretože v uzle sa priemer tepny znižuje a embólia sa zastaví v lúmene. Prívod krvi do uzlového tkaniva sa zastaví. Embólia sa nemôže pohybovať kamkoľvek, ísť von, pohybovať sa, dostať sa na iné miesto - tlak krvi v tepnách (120 mmHg) ju tlačí a potom sa nemôže pohybovať ďalej, pretože veľkosť to neumožňuje. Príklad: futbalová lopta chytená v potrubí v nádrži sa nedá "odčerpať" z vášho kohútika v kúpeľni.

Ak by embolizácia bola použitá na malé embólie, potom by padali do malých tepien zásobujúcich maternicu, to by tesne utesnili malú cievnu sieť a to by viedlo k vážnemu poškodeniu tkaniva.

Faktom je, že ak je vaskulatúra maternice tvorená malými tepnami voľná (v nej nie je embolia), krv z maternice sa jednoducho prestala vtekať do tela a táto sieť sa naplní krvou z iných zdrojov krvi maternice (ako keby sa na rieke vytvorila priehrada, voda sa zhromažďuje a vytvára plytké kanály pozdĺž malých drážok (to znamená, že drážky a kanály musia byť voľné).

Preto je veľká väčšina embolov s prietokom krvi poslaná smerom k veľkým nádobám, ktoré kŕmia myomatózne uzliny, a zastaví tok krvi. Časť embolie stále zasahuje do toku krvi z maternicových artérií do vaskulatúry maternice, ale vaskulatúra maternice je voľná (pretože embólie je väčšia v priemere a nemôže byť utesnená). Táto sieť je naplnená krvou z iných zdrojov (ovariálna tepna, široká väzba maternice) a za niekoľko týždňov sa obnoví prívod krvi z maternice tepny (obchádzanie "priehrady"). V myomatóznych uzloch nie je takéto zotavenie možné, pretože ich systém krvného zásobovania je zlý a neexistujú žiadne mechanizmy na obnovenie cievnej siete.

Čo sa stane s embolmi, ktoré zostávajú v maternici?

Najprv musíme objasniť, že embolia (tu budeme hovoriť len o najnovšej generácii embolií, ktoré boli vytvorené špeciálne na vykonávanie EMA) sú malé guľaté guľôčky (kvapôčky), ktorých škrupina je reprezentovaná špeciálnym polymérom, ktorý neporadí s telom. Vo vnútri lopty sa naplní normálny fyziologický roztok. Veľkosť guľôčok je 500-700 mikrónov, čo je veľkosť zrna piesku. Hlavnou úlohou embólie je zastaviť prietok krvi v tepne, zasekávať jej lúmen a zabezpečiť to po určitú dobu. Akonáhle krv narazí na prekážku v ceste, začína proces trombózy, to znamená, že krvná zrazenina sa tvorí na tomto mieste v cieve, založená na embolii. Potom sa trombus nahradí spojivovým tkanivom, pričom lumen plavidla rastie. Po určitom čase sa embólová stena rozpúšťa so špeciálnymi bunkami - fagocyty (tieto bunky rozpúšťajú materiál šitia, s ktorým šité tkanivá počas operácií) a embolus zmizne. Pretože slovo "trombus" znie vyššie, je potrebné objasniť.

Často sa nás naši pacienti pýtajú: a tieto krvné zrazeniny sa nezlomia a nebudú lietať na iné miesto? Hore už bolo povedané: niečo môže "vypadnúť a lietať" len vo veľkých žilách, pretože krv v nich sa pohybuje smerom k zvyšovaniu priemeru nádob (od úzkych po široký a ďalej do srdca). V tepnách naopak od širokej nádoby po úzku a ďalej od kapiláry, inými slovami, lopata, ktorá spadla zo zásobníka do rúrky, klinuje lúmen s ďalším poklesom priemeru potrubia a nemôže sa vrátiť do zásobníka, pretože je pod tlakom z vody. Trombus nemôže byť roztrieštený a skĺznuť s malými úlomkami. Pri procese tvorby trombu sa nahradí nielen trombus, ale aj celá nádoba s spojivovým tkanivom, a preto sa stáva prázdnym a zarasteným.

Takže je jasné:

 • emboly sa presne injikujú do maternice;
 • majú veľkosť, ktorá neuzatvára vaskulárnu sieť maternice;
 • emboli zastaviť tok krvi a zostať v prázdnych cievach, ako plnenie v zube;
 • krvné zrazeniny vytvorené v maternicových cievach sa nemôžu dostať kdekoľvek.

Zhoršená reprodukčná funkcia a vývoj včasnej menopauzy sa taktiež v súčasnosti nevyskytujú - určite pri dodržaní všetkých moderných požiadaviek na postup.

EMA: mýty a realita

Najčastejšie s ohľadom na embolizáciu možno počuť nasledovné informácie: počas embolizácie sa embólia dostane do vaječníkov, čo narúša ich prácu a vedie to k vzniku predčasnej menopauzy. Tiež hovoria, že počas postupu pacient dostane veľkú dávku röntgenového žiarenia. No, ďalším mýtom je, že po embolizácii sa mukózna membrána maternice nekrotizuje, čo sa prejavuje v neprítomnosti menštruácie.

Poďme pochopiť v poradí.

V období vytvárania embolickej metódy bola injekčne aplikovaná priamo z otvoru maternice, bez toho aby bola dôležitá dôležitosť jednej dôležitej nuansy. Uterinná artéria má spojenie s vaječníkovou artériou, ale ako sa ukázalo, existuje niekoľko variantov takýchto spojení, presnejšie troch a každá žena má jednu z týchto anatomických variantov štruktúry tepien. Pre väčšinu žien, maternicové tepna je spájaná s ovariálnej takým spôsobom, že zavedené embólia nemôže preniknúť vaječníkov tepny, ako tepny vzájomne prepojené pomocou pripojenia vetiev s priemerom menším ako je priemer embólia, čo znamená, že nemôžu tam dostať. V iných variantoch štruktúry týchto artérií sa embólia môže uvoľňovať, ale môže sa mu zabrániť jednoduchou zmenou procesu embolizácie (existuje špeciálna technika, ktorá zabraňuje vstupu embólie do ovariálnej artérie). V súčasnosti je vyhodnotenie typu ovariálnej anastomózy (takzvaného vaskulárneho spojenia) rutinným postupom pred embolizáciou. Je to nemožné objasniť vopred, ale je jasné, že v priebehu procedúry, keď chirurg nainštaluje katéter do maternice a vstrekuje kontrastný prostriedok - to poškodí celú vaskulárnu sieť maternice a uvidí, aký typ anastomózy je prítomný v tomto prípade. Ak chirurg zistí, že existuje anastomóza, do ktorej môže embolia klesnúť, vykonajú sa špeciálne akcie, ktoré umožňujú vloženie embólie na obchádzanie tejto anastomózy. Moderné údaje o prítomnosti viacerých typov anastomóz medzi maternicovými a vaječníkovými tepnami a vyvinutý spôsob zavedenia embolií do rôznych typov týchto anastomóz umožnili vylúčiť náhodný vstup embólie do vaječníkov. Je zrejmé, že ak chirurg nie je oboznámený s týmito odtieňmi, pravdepodobnosť poškodenia vaječníkov počas EMA je.

V roku 2011 sa objavili dodatočné dôkazy o bezpečnosti EMA pre funkciu vaječníkov.

Tu sú publikácie našich amerických kolegov z kliniky Georgetown University, ktorí presvedčivo dokázali v pevných klinických skúsenostiach, že v prípade úplnej embolizácie vaječníkových artérií nie sú žiadne príznaky ovariálnej dysfunkcie. Abstrakt je pripojený nižšie.

J Vasc Interv Radiol. May 2011, 22 (5): 710-715.e1.
Príznaky menopauzy a menopauzy po embolizácii vaječníkov: porovnanie s kontrolami embolizácie maternice.
Hu NN, Kaw D, McCullough MF, Nsouli-Maktabi H, Spies JB.
Radiologická klinika, Fakultná nemocnica Georgetown, 3800 Priehrada Rd. NW, CG 201, Washington, DC 20007-2113, USA.

abstraktné
CIEĽ:
Určiť účinok symptómov embolizácie vaječníkov (OAE) a embolizácie maternice (UAE) u leiomyómov maternice.

MATERIÁLY A METÓDY:
Jedno-stredový prípad-kontrolná štúdia pre pod. V období od mája 2004 do júla 2009 77 pacientov absolvovalo jednostranné alebo dvojstranné OAE počas procedúr v Spojených arabských emirátoch. Identifikované podľa veku a rasy. Dotazníky skúmali menštruačný cyklus, pravidelnosť, nástup menopauzy, hormóny a validovaný dotazník menopauzálnych symptómov. Zaznamenali sa záznamy o základných klinických a procedurálnych údajoch. Počet prípadov sa nezmenil.

výsledky:
Zo 154 pacientov odpovedalo na MRS (65%) 51 prípadov subjektov a 49 kontrolných subjektov. Subjekty pacientov mali väčšie objemy nádorov (medián, 129,3 cm (3) vs 69,3 cm (3) u kontrolných subjektov, P = 0,0252) a dlhších časov fluoroskopie (priemer 20,5 min.

Význam publikácie spočíva v tom, že aj keď zámerne embolizujete ovariálne tepny, funkcia vaječníkov netrpí.

Embolizácia a röntgenová expozícia

Rentgenová dávka je viac mýtom než skutočnou komplikáciou. Počas embolizácie maternicovej artérie sa používa špeciálny typ röntgenového žiarenia - je mäkší ako ten, ktorý sa rutinne používa pri bežných obrázkoch. Napríklad, keď urobíte obraz hrudníka, intenzita žiarenia sa dá porovnať so silným svetlom, ktoré vás nasmeruje z svetlometu. To je potrebné vidieť jasne všetky tkanivá a kosti. Teraz si predstavte, že na vás dopadá ten istý reflektor, ale už cez uzávery - svetlo prechádza do miestnosti, ale je rozptýlené a tmavé. Je to druh - mäkké a difúzne - žiarenie, ktoré sa používa počas EMA. Umožňuje vám vidieť iba potrebné postupy: cievy, katétre, kontrastné látky.

Celkový čas žiarenia počas procedúry zriedka prekračuje 2 až 3 minúty (samozrejme, ak postup vykonáva skúsený lekár). Ukazuje sa, že 2-3 minúty takého rozptýleného žiarenia v skutočnosti zodpovedajú jednému röntgenovému hrudníku.

Tu môžete tvrdiť, že ožiarenie je zamerané na ovariálnu oblasť a to môže byť nebezpečné. V skutočnosti to nie je. V gynekológii sa po mnoho desaťročí používa metóda kontroly priechodnosti vajíčkovodov, ktorá je priradená pacientom trpiacim neplodnosťou. Počas tohto postupu sa do dutiny dutiny injikuje kontrastné činidlo, vykonajú sa dva plné röntgenové snímky oblasti prídavného zariadenia, aby sa vyhodnotil priechod tejto látky cez tubusy a jej prenikanie do brušnej dutiny. Rádiové zaťaženie týchto dvoch snímok zodpovedá v priemere tomu, ktoré sa používa počas EMA. Pripomeňme, že takéto obrázky sú určené pre ženy, ktoré plánujú tehotenstvo. Takže dávka röntgenového žiarenia počas embolizácie je minimálna a úplne bezpečná.

Embolizácia a nekróza maternice

Vo všeobecnosti sme sa už zaoberali touto otázkou, ale opäť pripomíname. Ak vstúpite do embólie maternice s malým priemerom a vo veľkých množstvách, je možné "uzavrieť" malú vaskulatúru maternice, čo v skutočnosti môže viesť k nekróze jednotlivých vrstiev maternice vrátane príčiny atrofie endometria. Embolizácia sa vykonáva embólia dostatočne veľká, čo vedie k prerušeniu dodávky krvi do myómu uzlov, ale nemá vplyv na maternicovej vaskulárnej siete, ktorá je následne naplnená krvou z iných tepien zásobujúcich maternicu, a neskôr - maternicovej tepny pomocou rozvoja obtokových plavidiel.

Oddelenie myómového uzla v brušnej dutine

Toto je ďalšia mytologická komplikácia. Hovoríme o myomových uzloch "na noži", ktoré rastú mimo maternice na tenkej základni. Takéto uzly sa nazývajú subserózne na tenkom základe. Faktom je, že niektorí lekári postupujú len z vlastného uváženia za predpokladu, že ak sú embolizácia maternicových artérií, ak sú prítomné takéto uzly, noha tohto uzla je nekrózna a uzol sa "oddelí" od maternice a spadne do brušnej dutiny, čo bude vyžadovať urgentnú chirurgickú liečbu. Takýto prípad nebol v skutočnosti opísaný v celej histórii EMA. Okrem toho sa v roku 2006 uskutočnila samostatná štúdia: skupina pacientov s takýmito uzlinami bola vykonaná s EMA a vyhodnotené boli dlhodobé výsledky. Ako výsledok sa ukázalo, že uzliny nie sú oddelené od maternice a nie sú žiadne zvláštnosti vo výsledkoch EMA a stave pacientov po postupe. Takže táto komplikácia je mýtus.

abstrakcie:
J Vasc Interv Radiol. 2009 Sep 20 (9): 1172-5. Epub 2009 júl 29.

Bezpečnosť a účinnosť embolizácie maternice u pacientov s pedunkulovanými fibroidmi.
Smeets AJ, Nijenhuis RJ, Boekkooi PF, Vervest HA, van Rooij WJ, de Vries J, Lohle PN.

zdroj
Katedra rádiológie, St. Elisabeth Ziekenhuis, Hilvarenbeekseweg 60, 5022 GC Tilburg, Holandsko. [email protected]
abstraktné
CIEĽ:
Posúdenie komplikácií a výsledkov embolizácie maternice (UAE) u pacientov s veľkou skupinou pacientov s jedným centrom.

MATERIÁLY A METÓDY:
Od 29 a 2008 bolo identifikovaných 29 žien s 31 pedunkulovanými fibroidmi. Magnetická rezonančná snímka získaná po 3 mesiacoch bola použitá na výpočet fibrózy a maternice. Dva pozorovatelia hodnotili celkový percentuálny infarkt a infarkt pedunkulovaného fibridu. Boli sledované komplikácie (priemerne 33 mesiacov, rozsah, 10-78 mesiacov) s použitím dotazníka.

výsledky:
Zníženie objemu fibrínu maternice a pedunkulácie bolo 37% a 33%. Inline priemer bol 0,3 cm (95% interval spoľahlivosti [CI]: 0,18, 0,52 cm) alebo 13% od počiatočného priemeru. Zvýšenie pôdy nebolo ovplyvnené Spojenými leteckými spoločnosťami. Priemerný pedunkulovaný fibrózny infarkt a priemerná celková miera infarktu boli 87% a 92% v prípade pozorovateľa 1 a 88% a 92% u pozorovateľa 2 s dobrou variabilitou interbserveru. Všetky ženy boli hlásené (0%, 95% CI: 0,0% -13,9%).

záver:

V tejto malej sérii pedunkulovaných subseróznych fibroidov liečených UAE nedošlo k žiadnym komplikáciám. Pedunkulované fibroidy môžu byť bezpečné a účinné. PMID: 19640736 [PubMed - indexované pre MEDLINE]

Nesnesiteľná bolesť po embolizácii

Aj toto sa dá pripísať komplikáciám embolizácie maternice, v každom prípade sa často hovorí o tomto postupe. Ak nevykonáte úľavu od bolesti, bolesť po tomto postupe je veľmi silná, niektorí ju porovnávajú s bolesťou v práci. Z tohto dôvodu je vykonanie primeranej úľavy od bolesti najdôležitejšou úlohou, s ktorou sme sa naučili dobre zvládnuť.

Tajomstvo nášho prístupu spočíva v tom, že zabraňujeme vzniku bolesti a nie boja proti bolesti, ktorá už vznikla. V tomto prípade môžete dať dobrý príklad požiaru: ak oheň už vybuchol, oheň bude trvať dlhší čas a proces horenia bude aktívny, a ak bude strom ošetrený prostriedkom, ktorý zabráni požiaru, môže sa dúhať, ale nebude tam veľký požiar. Je to rovnaké pri bolesti - pri profylaktickej anestézii, pri predčasnom nasýtení tela s liekom proti bolesti, sa injekčne aplikuje veľa analgetík bezprostredne pred procedúrou a v čase jej ukončenia. To vedie k tomu, že bolesť sa nemôže vyvinúť v plnej sile, a ak pacient trpí bolesťou, sú tolerovateľné a nespôsobujú výrazné nepohodlie.

Bohužiaľ, tento prístup sa používa iba v našej klinike, takže stále môžete nájsť spätnú väzbu od pacientov, ktorí podstúpili embolizáciu maternicových artérií v iných klinikách, kde popísali, že zažili strašnú bolesť, z ktorej "som chcel vyliezť múru".

Aktívna bolesť po EMA spravidla trvá 6-8 hodín. Po vyprázdnení môže žalúdok ublížiť ďalších 3-5 dní, ale intenzita týchto bolesti je podstatne nižšia a sú dobre odstránené predpísanými liekmi. Príbehy, že ženy trpia bolesťou mesiacov - beletria. V našej praxi sme sa s tým nestretli a je pomerne ťažké predstaviť si mechanizmus výskytu takého dlhodobého syndrómu bolesti.

Syndróm bolestivých bolesti po embolizácii maternice je v minulosti komplikáciou. V súčasnosti naši pacienti už tento problém nespĺňajú.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Chôdza po zdvihu - funkcie obnovy

Akútna cerebrovaskulárna insuficiencia (cerebrálny infarkt, mŕtvica) je patologický stav charakterizovaný nekrózou CNS nervových buniek.Táto podmienka vedie nielen k narušeniu vyššej nervovej aktivity, ale aj k rôznym somatickým poruchám, vrátane problémov s pohybom.

Všetko sa dozvedáme o hypertenznom hydrocefalickom syndróme

Hydrocefalus je stav s charakteristickou nadmernou produkciou tekutiny, ktorá sa nahromadzuje v komorách mozgu a pod jeho mušľami.Hypertenzia je stav, v ktorom dochádza k zvýšeniu tlaku vo vnútri lebky.

ESR u detí

Rýchlosť sedimentácie erytrocytov (ESR) - tento ukazovateľ je zahrnutý vo všeobecnom (klinickom) krvnom teste. ESR ukazuje, ako rýchlo sa červené krvinky držia spolu. Na určenie ESR môžete použiť obe žilovú aj kapilárnu krv.

Príčiny a liečba nízkotlakového, charakteristických symptómov

Z tohto článku sa dozviete, aké indikátory krvného tlaku by mali byť vnímané ako nízky tlak, prečo sa to stane a čo ohrozuje. Ako môžete zvýšiť tlak na normálne počty.

Ako zastaviť krv z nosa doma

Krvácanie z nosa sa delí na dva typy: predné a zadné. Prvý variant nastane, keď sú malé kapiláry poškodené z oblasti Kisselbach. Dôvodom druhého je prasknutie veľkej nádoby umiestnenej v strednej alebo zadnej časti nosa.

Krvácanie z očí: typy, príčiny, symptómy a liečba

Z tohto článku sa dozviete, čo môže byť krvácanie do oka, príčiny jeho výskytu, symptómy a diagnostické metódy, čo robiť v tejto situácii.Krvácanie je prietok krvi mimo krvných ciev.