Z tohto článku sa dozviete, aký je útok na angínu, čo ju spôsobuje, jej charakteristické symptómy a rozdiel od iných patologických stavov. Ako odstrániť útok a zabrániť jeho výskytu v budúcnosti.

Keď nastane záchvat angíny, patologické zúženie koronárnych artérií sa vyskytuje o 50% alebo viac. Tento stav vedie k nedostatku kyslíka v srdci, ktorý sa vyznačuje určitými príznakmi (bolesť, pocit pálenia, tlak za hrudnou kosťou) a hrozí komplikáciou - infarktom myokardu.

Útok na angínu môže viesť k infarktu myokardu

Útok možno úplne odstrániť pri užívaní nitroglycerínu, ale to neovplyvní príčinu problému - je to len dočasné riešenie. Po odstránení príznakov je nevyhnutné, aby ste poradili s odborníkom - kardiológa - na ďalšiu liečbu.

Príčiny angíny

Angina pectoris sa môže vyskytnúť z troch dôvodov:

 1. ako dôsledok aterosklerózy - zúženie lumen ciev vďaka usadzovaniu aterosklerotických plátov);
 2. tromboembolizmus - akútna blokáda krvnej cievy s krvnou zrazeninou;
 3. kŕč - náhle viacnásobné zúženie lumen ciev.

Prokurujúcimi faktormi môže byť akýkoľvek stav, v ktorom sa činnosť srdca zvyšuje:

 • fyzická aktivita;
 • stresový stres;
 • podchladenie;
 • prehrievanie;
 • konzumácia alkoholu;
 • bohaté a korenené jedlá.
 • obezita;
 • vek (častejšie u starších ľudí);
 • fajčenie;
 • zvýšené zrážanie krvi;
 • nedostatok fyzickej aktivity;
 • vysoký krvný tlak;
 • diabetes mellitus;
 • vysoký cholesterol;
 • vrodené anomálie srdca a krvných ciev;
 • dedičnosť.

Ochorenia pľúc a žalúdka môžu byť tiež príčinou patológie kvôli zhoršeniu prívodu kyslíka do srdca.

Príznaky angína

 • bolesť za hrudnou kosťou, v žalúdku, v lopatke, ľavej ruke, ramená, dolnej čeľusti;
 • pocit pálenia;
 • vznik dýchavičnosti - rýchle a ťažké dýchanie, pocity nedostatku vzduchu;
 • závraty;
 • zvýšené potenie;
 • slabosť;
 • pocit panickej a úzkosti.

Niektorí ľudia nemusia počas útoku mať žiadne príznaky: to sú ženy, pacienti s diabetom a starší ľudia. U mužov je takýto útok stenokardie s bolesťou pravdepodobnejší.

Syndróm bolesti (komplex symptómov) môže mať odlišnú lokalizáciu, trvanie a intenzitu:

 • V oblasti hrudnej kosti v hornej oblasti;
 • dáva spodnú časť do oblasti brucha (v tomto prípade je útok jednoducho zamenený s exacerbáciou peptického vredu alebo gastritídy);
 • rameno;
 • lopata;
 • ruka;
 • klavikuly na ľavej strane tela;
 • (zriedka) bolesť spôsobuje dolnú čeľusť alebo ušnú lalok;
 • možný prejav syndrómu a pravá strana.

Vlastnosti útoku v závislosti od typu angíny

Pri rôznych typoch angíny sa symptómy problému líšia:

Pri nestabilnej angíne, ktorej závažnosť je rozdelená do 4 tried, záchvaty majú tiež svoje vlastné charakteristiky.

Diferenciálna diagnostika (na rozdiel od iných patológií)

Keďže záchvat angíny na základe bolesti je podobný niektorým ochoreniam, na poskytnutie kompetentnej pomoci je potrebné vykonať diferenciálnu diagnostiku.

Porovnanie angíny s inými patologickými stavmi:

Prvá pomoc (odstránenie útoku) a liečba

Ak sa vám stane útok, potom musíte byť schopní dať si prvú pomoc v núdzi.

 1. Je potrebné sedieť, zastaviť akúkoľvek činnosť, zavolať sanitku.
 2. Ak je to možné, rozbalte oblečenie alebo odstráňte hornú časť. Odporúčame odblokovať pás, podprsenku, odviazať kravatu.
 3. Nalaďte nitroglycerín (1 tabletu) pod jazyk.
 4. Ak po 5-8 minútach príznaky stále pretrvávajú, potom môžete dať ďalšie.
 5. Dávajte pozor na pulz a tlak: ak stúpa, musíte vypiť vhodnú drogu.

V prípade, že problém prekonal každú osobu, ktorá sa nachádza vo vašom okolí, mali by ste mu poskytnúť rovnakú naliehavú pomoc.

Najčastejšie nitroglycerín úplne zmierňuje príznaky a človek sa môže pohybovať nezávisle, ale to neznamená, že sa problém nestane znovu.

Ako taká neexistuje žiadna liečba útoku - je to jednoducho odstránená. A keďže záchvat stenokardie nie je nezávislou chorobou, ale syndrómom (komplexom symptómov) iných patológií, potom je po odstránení útoku nitroglycerínom potrebná ďalšia liečba hlavnej problémovej patológie.

prevencia

Aby sa zabránilo výskytu mŕtvice, je potrebné vylúčiť tie faktory, ktoré k nim vedú, najmä v prítomnosti predispozície k chorobám kardiovaskulárneho systému. Samozrejme, nemožno zabrániť vplyvu takého faktora, akým je vek alebo pohlavie, ale je v našich silách pomôcť sami seba - chrániť sa pred budúcimi problémami. Pre to potrebujete:

 • zbaviť sa zlých návykov;
 • jesť správne;
 • bojovať proti nadmernej hmotnosti;
 • byť fyzicky aktívny;
 • včas podstupujú preventívne vyšetrenie, merajú hladinu cholesterolu a hladinu cukru v krvi.

Prognóza zdravia

Jednoznačná predpoveď pre zdravie po úprave angíny pektoru pre všetkých pacientov nebude fungovať. Priebeh choroby je individuálny a závisí od podmienok a životného štýlu osoby. Preto v jednom prípade s dodržaním preventívnych opatrení niekto nebude mať žiadne záchvaty a v druhom prípade môže dôjsť k komplikáciám alebo tragickému výsledku.

V súčasnosti je angina podstatne mladšia. Známky anginy pectoris sa vyskytujú u ľudí mladších ako 45-50 rokov (a dokonca u adolescentov). Je dôležité včas dieťaťu vysvetliť nebezpečné dôsledky zlých návykov a dôležitosť športu, zdravého stravovania a optimistického pohľadu na životné situácie. Koniec koncov, zdravý prístup k životu je najlepšou prevenciou srdcových chorôb.

Útok na anginu pectoris

Angina pectoris je stav, ktorý sa vyskytuje pri koronárnej chorobe srdca ako dôsledok aterosklerotického blokovania plakov tepien, ktoré dodávajú krv do srdcového svalu, a prejavuje sa záchvatmi bolesti v oblasti srdca. Výskyt útokov bolesti závisí od stupňa zúženie koronárnych tepien - zúženie menšie, tým menšie sú záchvaty a naopak, napríklad v závažnej stupeň zúženie (75%), bolesť, porucha niekoľkokrát denne. Angína sa objavuje častejšie po 45 rokoch u mužov a 50 rokoch u žien, ale niekedy sa môže vyskytnúť u ľudí mladšieho veku.

Príznaky angína

Hlavným prejavom angíny pektoris je bolesť v oblasti srdca, ku ktorej dochádza počas fyzickej námahy, napríklad pri lezení po schodoch, behu, chôdzi alebo tréningu v telocvični. Tiež útok môže byť vyvolaný ťažkým bremenom po výdatnom jedle, tým, že zanechá teplo miestnosti na studený, so silným emocionálnym zážitkom. U pacientov s vysokou funkčnou triedou (IV FC) sa bolesť vyskytuje niekoľkokrát denne, keď sa vykonávajú bežné činnosti v domácnosti (pri čistení zubov, pri príprave jedla, viazaní šnúrkami) alebo v pokoji.

Spravidla sú v povahe pálivá bolesť, lisovanie, lisovanie, je umiestnený za hrudnou kosťou, v hrudníku, môže byť cítil v ľavej lopatky, paže, čeľuste, krku, môžu mať charakter obopína alebo poskytnúť iba v nadbrušku (solar plexus oblasť). Typicky útok trvá asi dve minúty alebo dlhšie, ale nie viac ako 15 minút. Bolesť prechádza sama od počiatku alebo užíva nitroglycerín pod jazykom.

Okrem bolesti môže byť útok sprevádzaný strachom zo smrti, potenia, celková slabosť, závrat, dýchavičnosť, so zvýšeným krvným tlakom - bolesť hlavy v okcipitálnej oblasti, nauzea.

Niekedy u mladých mužov sa ťažké bolesti v srdci vyskytujú náhle vo sne, v noci alebo skoro ráno. Sú spôsobené spazmom krvných ciev, ktoré kŕmia srdce, a nie sú nevyhnutne spojené s aterosklerózou. Tento typ angíny pectoris sa nazýva vazospastická, alebo Prinzmetallova angína pectoris.

Ak sa vyššie uvedené sťažnosti týkajú pacienta dlhšie ako 15 minút a bolesť nie je zastavená užívaním nitroglycerínu, a to ešte viac, ak je sprevádzané všeobecným vážnym stavom, môže to znamenať rozvoj akútneho infarktu myokardu.

Pacient môže niekedy trpieť bolesťou v srdci, akým je nepohodlie spôsobené chorobami iných orgánov. Napríklad pri ochoreniach pažeráka, žalúdka, pankreasu dochádza k horeniu v hrudníku a bolesti v ľavom hypochondriu, ale tieto príznaky pravdepodobne súvisia s príjmom potravy a nie s cvičením. Keď medzirebrové neuralgia spôsobená chrbtice osteochondróza, bolesť má charakter prenikavý, fotografovanie, pacient nemôže zhlboka nadýchol - k posilneniu bolesti v medzirebrových svalov, ktorý sa nevyskytuje v anginy pectoris. Pri ochoreniach pleury (podšívka, ktorá pokrýva pľúca) má bolesť viac ako dýchanie ako cvičenie. Ale v každom prípade len lekár bude môcť správne posúdiť povahu bolesti, navrhnúť, akú chorobu spôsobia, priradiť potrebné skúšobné metódy. Pacientka by mala zase informovať lekára o podmienkach výskytu bolesti (spojenie so stresom, stresom, jedlom atď.),

Prvá pomoc pri nákaze na anginu pectoris

V prípade bolesti v oblasti srdca je potrebné vykonať nasledujúce kroky:

- otvorte okno, odblokujte golier košele a dodajte čerstvý vzduch
- meranie krvného tlaku, počítanie impulzu
- v prípade potreby zavolajte na ambulanciu volaním "03" alebo z mobilného telefónu "112"
- zobrať polovicu sedenie s nohami dole, aby sa znížil tok krvi do srdca a zaťaženie srdcového svalu
- so zníženým tlakom zaujme polohu ležania
- užívajte nitroglycerínovú tabletu alebo jednorazovú dávku nitromínu, nitrospray, ak za tri minúty nie je úľava, užívajte liek dvakrát viac s intervalom troch minút
- nemá žiadny vplyv na nitroglycerínu prípadne infarktu myokardu, a preto je nutné, aby žuť tablety aspirínu alebo ďalšie antikoagulačný činidlá, predpísané skôr (aspikor aspirín Cardio cardiomagnil, trombotickú Ass) na zabránenie ďalšej tvorby trombu v koronárnej tepne
- pre pacientov s tabletami s Prinzmetallovou angínou pod jazykom Corinfar alebo tablety s amlodipínom sú často účinnejšie ako nitroglycerín

Kedy by som mal zavolať sanitku?

Ak v čase záchvatu stenokardie sa objavia aj tie najmenšie pochybnosti v pacientovom všeobecnom stave pacienta, jeho tím pre ambulancie musí byť vyzvaný čo najskôr. Naliehavá lekárska konzultácia je navyše potrebná v prípade, že sa prvýkrát v živote objavil záchvat bolesti srdca a / alebo je sprevádzaný nasledujúcimi príznakmi:

- silná bolesť srdca, ktorá neprechádza počas užívania nitroglycerínu počas 15 minút alebo dlhšie
- bolesť sprevádzaná nevoľnosťou, vracaním
- pocit, všeobecná slabosť
- došlo k závažnému bledému alebo modravému zafarbeniu kože (cyanóza)
- je zvýšený alebo znížený krvný tlak, strata vedomia
- záchvat sa vyvinul do ôsmich týždňov po infarkte myokardu
- Útoky na anginu pectoris za posledný mesiac sú charakterizované silnejším priebehom a nízkou účinnosťou nitroglycerínu

Ak pacient dlhodobo trpí koronárnym ochorením srdca a akútny stenocardický záchvat pokračuje ako obvykle (bez vážnej slabosti, prudko zníženého krvného tlaku, nitroglycerínu je účinný), nie je potrebné zavolať ambulanciu a urgentnú hospitalizáciu. ambulancie.

Angina Attack: Známky a úľavu od bolesti doma

Angina pectoris je fenomén, ktorý sa vyskytuje počas ischémie srdca v dôsledku aterosklerotického ochorenia. V skutočnosti je to jeden z príznakov ochorenia koronárnych artérií. Cholesterolové plaky blokujú cievy, ktoré podávajú sval srdca, čo je príčinou bolesti v srdci.

Čím je lúmen krvných ciev zužujúci, tým častejšie dochádza k stenocardickým záchvatom. So zúžením artérií o 75% alebo viac sa môže tento stav vyskytnúť niekoľkokrát denne.

Väčšina ľudí trpí po veku 45 rokov. Útok sa prejavuje náhle ostrými bolesťami v oblasti hrudníka.

Útoky stenokardie sa môžu vyskytnúť aj so zahustenim srdcového svalu, závažnou anémiou a zhoršenou funkciou srdcových chlopní.

Príznaky u mužov a žien

Hlavným príznakom záchvatu z angíny je náhla bolesť v hrudi, zatiaľ čo ľudia tento stav líšia. Niektorí sa sťažujú na horiacu a bolestivú bolesť s odrazom v ľavej ruke.

Iní cítia bolesť vyklenutie, vyzařujúca pod lopatkou alebo v oblasti žalúdka, krku, hrdla. Útok zvyčajne trvá nie viac ako 15 minút a prechádza sám alebo po užití nitroglycerínu. Ak tento stav pretrváva, môže to znamenať, že došlo k akútnemu infarktu myokardu.

Najčastejšie sa stenokardia prejavuje v:

 • rýchla chôdza;
 • schodiská pre lezenie;
 • vzrušenie;
 • chill out;

Angína sa môže prejaviť aj v kľude, napríklad počas nočného spánku. K tomu dochádza v dôsledku kŕčov koronárnych ciev, ktoré prechádzajú pozdĺž povrchu srdca. Táto forma angíny pektoris sa nazýva "zostatková angína pectoris", ktorá sa považuje za závažnejší prejav choroby.

Podobná bolesť sa môže vyskytnúť aj pri neuróze, chondroze hornej chrbtice, srdcové chyby, pľúcne ochorenia alebo gastrointestinálny trakt s infarktom myokardu.

Počas záchvatov sa môžu vyskytnúť nešpecifické príznaky angíny pektoris: nauzea, vracanie, svalová slabosť, zvýšené potenie, závrat, panika.

Ťažká náhla bolesť srdca sa môže objaviť u mladých mužov skoro ráno alebo v noci. Spazmus ciev, ktoré kŕmia srdcový sval, nie je vždy výsledkom aterosklerózy. Takáto angina pectoris sa nazýva vazospastická alebo Prinzmetallova angína pectoris.

U žien je menej pravdepodobné, že utrpia dýchavičnosť alebo bolesť, čo sa prejaví na ruke. Často sa stretávajú s pocitmi v podobe pulzácie alebo brnenia, nevoľnosti a bolesti v bruchu. Najčastejšie sťažnosti u mužov sú ostré bolesti v srdci s odrazom pod lopatkou alebo v rameni.

Prvá pomoc: čo robiť, aké lieky treba užívať

Povieme vám podrobne o algoritme účinku na poskytnutie núdzovej prvej pomoci pri angíne pectoris.

Ak sa pri fyzickej aktivite vyskytne záchvat, je dôležité prestať, ak je to možné, ľahnúť alebo sedieť. Takýto odpočinok často pomáha zmierňovať príznaky. Pri prvom príznaku angíny je najlepšie užívať nitroglycerín, ktorý pomáha dostatočne rýchlo.

Ak príznak bolesti nezmizne do dvoch minút, liek sa má zopakovať. Pri absencii výsledku je potrebné požiadať o lekársku pomoc, pretože infarkt myokardu je možný.

Ak máte bolesti hlavy, môžete piť analgetiku. Ak sa pulz výrazne zvýši a dosiahne 110 úderov za minútu alebo viac, musíte si vziať anaprilín.

Ak sa záchvat objavil v pokoji, pacient by mal sedieť tak, aby jeho nohy boli spustené. Potrebujete uvoľniť golier, otvoriť okno a použiť nitroglycerín. najčastejšie vyžadujú lekársku pomoc.

Je nevyhnutné, aby ste vyhľadali lekársku pomoc, ak:

 • zhoršenie sa vyskytlo v priebehu dvoch mesiacov od nástupu infarktu myokardu;
 • príznaky sú sprevádzané vracaním;
 • bolesť neprechádza po nitroglyceríne počas 15 minút;
 • objavila sa modrá koža;
 • došlo k strate vedomia;
 • zvýšený alebo znížený krvný tlak;
 • každý ďalší útok za mesiac sa stáva ťažším a účinnosť nitroglycerínu sa znižuje.

Pri bežnom priebehu útoku a dlhodobej chorobe s ischémiou srdca, ak sú všetky prijaté opatrenia účinné, nie je potrebná núdzová starostlivosť a núdzová hospitalizácia.

Prediskutujeme všetky znaky mŕtvice - príčiny, príznaky, včasnú diagnostiku a liečbu nebezpečnej choroby.

Čo je sínusová arytmia srdca u adolescentov a ako sa prejavuje v tomto veku? Prečítajte si všetky podrobnosti tu.

Môžete zistiť, aké komorové predčasné údery sú a aké nebezpečné je z tejto recenzovanej publikácie.

Liečba

Hlavnou úlohou núdzových lekárov je rozpoznať útok, odstrániť ohrozenie života, zistiť vývoj infarktu myokardu a liečbu drogami.

Po prvé lekár počúva sťažnosti a diagnostikuje symptómy bolesti, monitoruje krvný tlak, EKG. Ak pacient toleruje nitroglycerín, vykoná sa manéver Valsalvy, masáž modrej karotickej zóny. Pacientovi je tiež podávaný Corvalol, každý s 30 kvapkami.

Pri absencii výsledku sa podáva heparín, kyslíková terapia, neurolepoanalgézia, pacientovi sa podáva ½ tablety aspirínu na žuvanie.

Ak sa pozoruje útlm dýchania, injekčne sa injekčne podá roztok naloxónu. Seduxen sa používa ako sedatívum. Pri odhalení extrasystolov sa pomaly vstrekuje lidokaín.

Čo je s týmto problémom nežiaduce

Niektorí ľudia, ktorí cítia len bolesť za hrudnou kosťou, ihneď volajú po núdzovej pomoci. V takýchto prípadoch je lepšie nespomínať, ale snažiť sa pomôcť sami seba. Často je odpočinok dosť na úľavu od útoku.

Ak po niekoľkých minútach bolesť neprešla, potrebujete nitroglycerín pod jazyk. Ak po 5 minútach nedôjde k žiadnemu účinku, užite ďalšie tablety. Ak po týchto opatreniach nezmizne bolesť, mali by ste požiadať o lekársku pomoc.

Niektorí, naopak, zanedbávajú lekársku starostlivosť a čakajú na sebaobsluhu bolesti srdca, odmietajúc dokonca aj od liekov. Takýto postoj je plný zhoršenia a ohrozenia života.

Viac informácií o ochorení z videí používateľa Malysheva:

Čo znamená masívna mŕtvica, následky, šance na prežitie po jeho útoku. Povieme vám všetko o nebezpečnom ochorení.

Koľko cerebrálnej cievnej mozgovej príhody môže ublížiť, prognózu liečby a očakávanú dĺžku života, taktiku núdzovej liečby - zistite všetky podrobnosti!

Čo môže byť nebezpečná ischemická mozgová príhoda a ako sa prejavuje? Tu sú všetky podrobnosti.

prevencia

Aby ste zabránili angíne, je dôležité dodržiavať základné pravidlá a predovšetkým správny životný štýl. Aby ste to urobili, mali by ste sa vzdať alkoholu a fajčiť. V strave by sa nemali používať potraviny s vysokým obsahom cholesterolu. Regulácia hmotnosti je tiež potrebná.

Dôležitým bodom je minimalizácia stresu a úzkosti. Ak už boli útoky už predtým, musíte nosiť nitroglycerín a poznať pravidlá jeho používania. Po konzultácii s lekárom môžete absolvovať kurzy liekov obsahujúcich aspirín.

Angína útočí tak často

Angina Attack: Známky a úľavu od bolesti doma

Príznaky u mužov a žien

Hlavným príznakom záchvatu z angíny je náhla bolesť v hrudi, zatiaľ čo ľudia tento stav líšia. Niektorí sa sťažujú na horiacu a bolestivú bolesť s odrazom v ľavej ruke.

Iní cítia bolesť vyklenutie, vyzařujúca pod lopatkou alebo v oblasti žalúdka, krku, hrdla. Útok zvyčajne trvá nie viac ako 15 minút a prechádza sám alebo po užití nitroglycerínu. Ak tento stav pretrváva, môže to znamenať, že došlo k akútnemu infarktu myokardu.

Najčastejšie sa stenokardia prejavuje v:

 • rýchla chôdza;
 • schodiská pre lezenie;
 • vzrušenie;
 • chill out;

Angína sa môže prejaviť aj v kľude, napríklad počas nočného spánku. K tomu dochádza v dôsledku kŕčov koronárnych ciev, ktoré prechádzajú pozdĺž povrchu srdca. Táto forma angíny pektoris sa nazýva "zostatková angína pectoris", ktorá sa považuje za závažnejší prejav choroby.

Podobná bolesť sa môže vyskytnúť aj pri neuróze, chondroze hornej chrbtice, srdcové chyby, pľúcne ochorenia alebo gastrointestinálny trakt s infarktom myokardu.

Počas záchvatov sa môžu vyskytnúť nešpecifické príznaky angíny pektoris: nauzea, vracanie, svalová slabosť, zvýšené potenie, závrat, panika.

Ťažká náhla bolesť srdca sa môže objaviť u mladých mužov skoro ráno alebo v noci. Spazmus ciev, ktoré kŕmia srdcový sval, nie je vždy výsledkom aterosklerózy. Takáto angina pectoris sa nazýva vazospastická alebo Prinzmetallova angína pectoris.

U žien je menej pravdepodobné, že utrpia dýchavičnosť alebo bolesť, čo sa prejaví na ruke. Často sa stretávajú s pocitmi v podobe pulzácie alebo brnenia, nevoľnosti a bolesti v bruchu. Najčastejšie sťažnosti u mužov sú ostré bolesti v srdci s odrazom pod lopatkou alebo v rameni.

Prvá pomoc: čo robiť, aké lieky treba užívať

Povieme vám podrobne o algoritme účinku na poskytnutie núdzovej prvej pomoci pri angíne pectoris.

Ak sa pri fyzickej aktivite vyskytne záchvat, je dôležité prestať, ak je to možné, ľahnúť alebo sedieť. Takýto odpočinok často pomáha zmierňovať príznaky. Pri prvom príznaku angíny je najlepšie užívať nitroglycerín, ktorý pomáha dostatočne rýchlo.

Ak príznak bolesti nezmizne do dvoch minút, liek sa má zopakovať. Pri absencii výsledku je potrebné požiadať o lekársku pomoc, pretože infarkt myokardu je možný.

Ak máte bolesti hlavy, môžete piť analgetiku. Ak sa pulz výrazne zvýši a dosiahne 110 úderov za minútu alebo viac, musíte si vziať anaprilín.

Ak sa záchvat objavil v pokoji, pacient by mal sedieť tak, aby jeho nohy boli spustené. Potrebujete uvoľniť golier, otvoriť okno a použiť nitroglycerín. najčastejšie vyžadujú lekársku pomoc.

Je nevyhnutné, aby ste vyhľadali lekársku pomoc, ak:

 • zhoršenie sa vyskytlo v priebehu dvoch mesiacov od nástupu infarktu myokardu;
 • príznaky sú sprevádzané vracaním;
 • bolesť neprechádza po nitroglyceríne počas 15 minút;
 • objavila sa modrá koža;
 • došlo k strate vedomia;
 • zvýšený alebo znížený krvný tlak;
 • každý ďalší útok za mesiac sa stáva ťažším a účinnosť nitroglycerínu sa znižuje.

Pri bežnom priebehu útoku a dlhodobej chorobe s ischémiou srdca, ak sú všetky prijaté opatrenia účinné, nie je potrebná núdzová starostlivosť a núdzová hospitalizácia.

Liečba

Hlavnou úlohou núdzových lekárov je rozpoznať útok, odstrániť ohrozenie života, zistiť vývoj infarktu myokardu a lieky.

Po prvé lekár počúva sťažnosti a diagnostikuje symptómy bolesti, monitoruje krvný tlak, EKG. Ak pacient toleruje nitroglycerín, vykoná sa manéver Valsalvy, masáž modrej karotickej zóny. Pacientovi je tiež podávaný Corvalol, každý s 30 kvapkami.

Pri absencii výsledku sa podáva heparín, kyslíková terapia, neurolepoanalgézia, pacientovi sa podáva ½ tablety aspirínu na žuvanie.

Ak sa pozoruje útlm dýchania, injekčne sa injekčne podá roztok naloxónu. Seduxen sa používa ako sedatívum. Pri odhalení extrasystolov sa pomaly vstrekuje lidokaín.

Čo je s týmto problémom nežiaduce

Niektorí ľudia, ktorí cítia len bolesť za hrudnou kosťou, ihneď volajú po núdzovej pomoci. V takýchto prípadoch je lepšie nespomínať, ale snažiť sa pomôcť sami seba. Často je odpočinok dosť na úľavu od útoku.

Ak po niekoľkých minútach bolesť neprešla, potrebujete nitroglycerín pod jazyk. Ak po 5 minútach nedôjde k žiadnemu účinku, užite ďalšie tablety. Ak po týchto opatreniach nezmizne bolesť, mali by ste požiadať o lekársku pomoc.

Niektorí, naopak, zanedbávajú lekársku starostlivosť a čakajú na sebaobsluhu bolesti srdca, odmietajúc dokonca aj od liekov. Takýto postoj je plný zhoršenia a ohrozenia života.

Viac informácií o ochorení z videí používateľa Malysheva:

prevencia

Aby ste zabránili angíne, je dôležité dodržiavať základné pravidlá a predovšetkým správny životný štýl. Aby ste to urobili, mali by ste sa vzdať alkoholu a fajčiť. V strave by sa nemali používať potraviny s vysokým obsahom cholesterolu. Regulácia hmotnosti je tiež potrebná.

Dôležitým bodom je minimalizácia stresu a úzkosti. Ak už boli útoky už predtým, musíte nosiť nitroglycerín a poznať pravidlá jeho používania. Po konzultácii s lekárom môžete absolvovať kurzy liekov obsahujúcich aspirín.

Concor: návod na použitie

Concor je populárny liek na liečbu hypertenzie, koronárnej choroby srdca, angíny pektoris a chronického srdcového zlyhania. Ide o originálnu vysokokvalitnú liečivo, ktorej aktívnou zložkou je bisoprolol. Nižšie nájdete návod na použitie napísaný v prístupnom jazyku. Prečítajte si pokyny na použitie, kontraindikácie, vedľajšie účinky. Naučte sa, ako užívať Concor - pred alebo po jedle, ráno alebo večer, aký by mal byť pulz a tlak, ako bezpečne zrušiť príjem. Článok poskytuje podrobné odpovede na 19 otázok, ktoré často kladú pacienti. Rozumieť rozdielu medzi tabletami Concor a Concor Cor. Článok tiež poskytuje zoznam lacných analógov týchto liekov.

Návod na použitie


 • Ischemická choroba srdca

 • Angina pectoris

 • Infarkt myokardu

Pozri tiež video o liečbe ochorenia koronárnych artérií a angíny.


 • bisoprolol

 • korunkový

 • PRESTARIUM

 • Lozap

Ako užívať Concor

Užívajte Concor len na lekársky predpis a dávkovanie, ktoré určí. Nepredpisujte tento liek sami a nepokúšajte sa upraviť dávkovanie sami. Možno v priebehu času sa lekár rozhodne znížiť alebo zvýšiť dávku lieku. Je potrebné pravidelne navštevovať lekára raz za niekoľko týždňov na opakované vyšetrenia a konzultácie. Concor sa musí užívať každý deň bez ohľadu na indikátory Vášho zdravia a krvného tlaku.

Neprestaňte užívať tento liek kvôli tomu, že sa váš krvný tlak vrátil do normálu. U pacientov, ktorí svojvoľne zrušia liečbu, môže dôjsť k hypertenznej kríze, infarktu, mŕtvici alebo dekompenzácii srdcového zlyhania. To môže viesť k invalidite alebo smrti. Ak chcete znížiť dávkovanie alebo zrušiť akékoľvek lieky - prediskutujte to so svojím lekárom. Kým nedostanete jeho súhlas, dodržujte rovnaký denný režim piluliek.

Liek Concor sa môže užívať pred jedlom alebo po nej podľa želania. Jedenie nemá vplyv na rýchlosť vstrebávania a účinok tohto lieku. Snažte sa užívať tlakové tabletky každý deň súčasne. Concor potrebuje veľa času, možno dokonca aj pre život. Tento liek nie je návykový a nemá nepriaznivý vplyv na metabolizmus. Začína sa konať nie skôr ako 1-2 týždne denného príjmu, preto nie je vhodný pre situácie, keď je potrebná núdzová starostlivosť.

Môžem brať Concor večer, v noci?

Concor môže trvať aj v noci, no stále je lepšie to robiť ráno. Vo väčšine pacientov tlak stúpa nie ráno alebo popoludní, ale smerom k večeru. Tablety bisoprololu začnú pôsobiť nie okamžite, ale len niekoľko hodín po požití. Liečivo, ktoré užívate v prvom polroku, bude konať v plnej sile už večer.

Ak váš krvný tlak vyskočil večer, bolesť v hlave, máte pocit nevoľnosti alebo sa objavili ďalšie príznaky hypertenznej krízy, potom je príliš neskoro, aby ste mohli užívať Concor. Potrebujeme aj iné lieky, ktoré účinkujú rýchlejšie. Štúdia článok "Hypertenzívna kríza: núdzová starostlivosť" a robte to, čo je v ňom napísané.

Niekedy existujú pacienti, ktorých tlak sa skáče za úsvitu a ráno, a nie večer, rovnako ako všetci ostatní. Možno, že denné sledovanie krvného tlaku ukázalo, že patríte k takým zriedkavým ľuďom. V tomto prípade je pre vás lepšie, aby ste užívali Concor vo večerných hodinách alebo v noci.

Je možné rozdeliť pilulku na polovicu?

Tabliet Concor sa dá rozdeliť na polovicu, ale nemôžete rozkrojiť a žuť. Tablety nerozdeľujte na 4 časti. Ak potrebujete užívať bisoprolol 1,25 mg denne na srdcové zlyhanie, zakúpte tablety Concor Cor a rozdeľte ich na polovicu. Pri hypertenzii sa neodporúča užívať 1,25 mg bisoprololu denne, dokonca aj pri iných tabletkách na tlak. Táto dávka sa považuje za príliš nízku. Je nepravdepodobné, že vás ochráni pred infarktom myokardu a inými dôsledkami hypertenzie.

Môžem piť Concor za nízkeho tlaku?

Prestaňte užívať Concor, ak váš "horný" systolický tlak klesne pod 100 mm Hg. cítite závrat a slabosť v dôsledku hypotenzie. Ak "horný" systolický tlak zostáva nad 100 mm Hg. Art. a vy sa cítite dobre - pokračujte v užívaní lieku. Keď navštívite svojho lekára, opýtajte sa, či by ste mali znížiť dávkovanie liekov na hypertenziu. Ale neprestávajte ich bez povolenia.

Aký by mal byť pulz pri užívaní tohto lieku?

Je potrebné usilovať sa o to, aby pulz v kľude bol 55-60 úderov za minútu. Pri takejto pulzovej frekvencii máte najnižšie riziko úmrtia na infarkt myokardu alebo dekompenzované zlyhanie srdca. Príslušný lekár najskôr predpíše Concor v nízkej dávke na denný príjem a potom postupne zvyšuje dávkovanie, kým pacientov impulz v pokojnom stave nedosiahne stanovené cieľové hodnoty. Samozrejme, je možné dávku bisoprololu zvýšiť iba vtedy, ak je pacient dobre tolerovaný týmto liekom. Nemali by ste dosiahnuť optimálnu srdcovú frekvenciu za cenu ťažkých vedľajších účinkov lieku.

Ako zrušiť spoločnosť Concor?

Concorde musí byť pomaly a opatrne zrušený, inak môže dôjsť k významnému zvýšeniu "odskoku" krvného tlaku, pulzových skokov a porúch srdcového rytmu. Príliš rýchle zrušenie je smrteľné, plné infarktu alebo mozgovej príhody. Po prvé, musíte mierne znížiť dennú dávku, potom niekoľko dní sledovať ich zdravie a pulz. Ak je všetko v poriadku, stále znížte dávku. A postupne úplne prestane užívať tento liek. Počkajte aspoň 3 dni alebo dokonca týždeň pred ďalším znížením dávky. Jeden deň nestačí.

Bohužiaľ, neexistuje žiadna schéma na odstránenie tabliet Concor a iných prípravkov bisoprololu. Zahraničné webové stránky napíšu, že zrušenie by malo trvať aspoň jeden týždeň. Pokaždé, keď môžete znížiť dávku 1,25 mg alebo dvakrát. Ak nechcete riskovať, použite schému 5 mg - 3,75 mg - 2,5 mg - 1,25 mg - 0. Rýchlejšia a rizikovejšia možnosť: 5 mg - 2,5 mg - 0. Diskutujte o zrušení beta-blokátora lekár, ktorý dohliada na mnohých pacientov a má dostatok skúseností.

Concor: analógov

Analógmi lieku Concor sú iné lieky, ktorých aktívnou zložkou je bisoprolol. Sú to ruské (najlacnejšie), ako aj zahraničné, drahšie. Concor je originálny liek, ktorý sa považuje za najvyššiu kvalitu medzi prípravkami bisoprololu. Tieto tablety nemajú najnižšiu, ale nie veľmi vysokú cenu. Sú k dispozícii aj pre dôchodcov. Ak pôjdete na analógy, ušetríte malý objem peňazí každý mesiac. To môže zhoršiť účinnosť liečby a zvýšiť vedľajšie účinky. Keďže tablety Concor sú dostupné, môžete bezpečne užiť originálny liek.

Známy ruský kardiológ v súkromnom rozhovore kategoricky neodporúčal užívať lieky na hypertenziu a kardiovaskulárne ochorenia v Rusku av krajinách SNŠ. Viac informácií nájdete tu. V lekárskych časopisoch nájdete veľa článkov, ktoré dokazujú, že Biprol a ďalšie ruské náprotivky nepomáhajú nič horšie ako pôvodný liek Concor. Verte, že tieto články by nemali byť, pretože sú všetky publikované za peniaze. Ak máme prijať analogy, je lepšie vybrať tablety zahraničnej výroby.

Lieky uvedené v tejto tabuľke nie sú nevyhnutne k dispozícii v tej istej krajine, v ktorej je registrovaný ich výrobca. Mnohé farmaceutické spoločnosti presúvajú výrobu na územie Ruskej federácie a krajín SNŠ. To nepriaznivo ovplyvňuje kvalitu liekov. Pred zakúpením v lekárni určite krajinu pôvodu lieku čiarovým kódom na balení.

Analógy lieku Concor Cor sú tablety 2,5 mg bisoprololu. Vyrábajú ich domáce aj zahraničné spoločnosti. Avšak v porovnaní s konvenčnými tabletami Concor je menej takýchto liekov. Pretože ich trh je oveľa menší. V časti "Indikácie na použitie" si prečítajte, že liek Concor Cor je určený len na chronické srdcové zlyhanie. A na liečbu hypertenzie sa dávka účinnej látky v týchto tabletách považuje za príliš nízke.

Conkor AM obsahuje súčasne dve účinné látky v každej tablete - bisoprolol a amlodipín. Je niekedy predpísané pre hypertenziu. V čase prípravy článku neboli žiadne analógy tohto lieku. Liek Concor AM sa neodporúča na liečbu srdcového zlyhania, pretože je príliš silný.

Najčastejšie otázky a odpovede

Nasledujú odpovede na otázky, ktoré sa často objavujú u pacientov o lieku Concor, jeho kompatibilite s inými liekmi na hypertenziu a kardiovaskulárne ochorenia.

Bisoprolol alebo Concor: čo je lepšie? Aké sú rozdiely?

Concor je obchodný názov lieku a bisoprolol je jeho aktívnou zložkou. Nemožno povedať, že bisoprolol je lepší ako Concor alebo naopak, pretože je to jeden a ten istý liek. Lekárne predávajú veľa liekov, v ktorých je aktívna zložka - bisoprolol. Všetky tieto sú analógy pôvodného lieku Concor, ktorý sa považuje za najvyššiu kvalitu. Analógy sú lacnejšie ako Concor, ale cenový rozdiel nie je významný a účinnosť môže byť úplne odlišná. Zoznam prípravkov bisoprololu ruskej a zahraničnej výroby je uvedený vyššie.

Čo je obsadenie Concor od Concor Cor?

Concor je tablety, ktoré obsahujú bisoprolol v dávke 5 alebo 10 mg. Sú predpísané pre hypertenziu, koronárnu chorobu srdca, angínu pectoris a chronické srdcové zlyhanie. Concor Cor je tablety, v ktorých je bisoprolol obsiahnutý v zníženej dávke 2,5 mg. Jedinou indikáciou pre ich použitie je chronické srdcové zlyhanie. Na liečbu hypertenzie a koronárnej choroby srdca sa dávka bisoprololu 2,5 mg denne považuje za príliš nízku. V praxi pomáha mnohým pacientom, ak užívate Concor Cor s inými liekmi na vysoký krvný tlak. Prečítajte si viac informácií o článku "Liečba hypertenzie pomocou kombinovaných liekov".

Je Concor a alkohol kompatibilné?

Concor a iné bisoprololové prípravky nie sú kompatibilné s veľkými dávkami alkoholu. Užívanie týchto liekov alkoholom môže spôsobiť hypotenziu. Jeho príznaky sú bolesť hlavy, závraty, palpitácie alebo pulz, ktorý je príliš nízky. Môže sa vyskytnúť nebezpečná synkopa, ktorú okolní ľudia použijú pri bežnej intoxikácii alkoholu, hoci pacient potrebuje núdzovú lekársku starostlivosť, aby zachránil svoj život.

Avšak rozumná konzumácia alkoholu je povolená, ak môžete udržať mier. Concor je liek, ktorý sa musí užívať dlho, po mnoho rokov. Len málo pacientov by súhlasilo s tým, že sa stane triezvým. Pokúste sa úplne zdržať alkoholu počas prvých dvoch týždňov od začiatku liečby, kým sa telo neupraví. Počas tohto obdobia vedľajšie účinky uvedené vyššie môžu spôsobiť aj malé dávky alkoholu.

Concor zvyšuje alebo znižuje krvný tlak?

Concor znižuje krvný tlak a pulz. Koľko závisí od dávkovania, ako aj od jednotlivých charakteristík vášho tela. V každom prípade tento liek nezvyšuje krvný tlak.

Ovplyvňuje Concorus mužskú potenciu?

Boli vykonané dvojito zaslepené, placebom kontrolované štúdie, ktoré preukázali, že Concor a iné moderné beta-blokátory neoslabujú mužskú potenciu. Dvojito zaslepené, placebom kontrolované štúdie sú, keď muži nevedia, čo užívajú: skutočné lieky alebo pilulku. V takýchto situáciách sa ich potencia nezhoršila. Zníženie účinnosti na pozadí užívania tabliet Concor a iných moderných liekov na hypertenziu je spôsobené psychickými dôvodmi a nie zhoršením metabolizmu.

Hlavným dôvodom oslabenia účinnosti u mužov je ateroskleróza malých priemerov ciev, cez ktoré krv vstupuje do penisu. Často sú aj dôsledky cukrovky, ktorá je nesprávne liečená alebo nie je diagnostikovaná vôbec a nevytvára. Ak prestanete užívať lieky na hypertenziu, účinnosť sa nezvýši a riziko srdcového infarktu a mŕtvice sa výrazne zvýši. Existuje možnosť, že na pozadí užívania tabliet sa zvýši potencia Concor. Pretože nebudete zasahovať do bolesti hlavy a iných príznakov vysokého krvného tlaku. Pozri tiež článok "Hypertenzia a impotencia".

Concor a Lozap: sú tieto lieky kompatibilné? Čo je lepšie?

Concor a Lozap sú kompatibilné. Môžu sa užívať v tom istom čase, ak vám lekár predpísal takúto kombináciu liekov. Nemožno povedať, že Concor je lepší ako Lozap alebo naopak, pretože tieto lieky patria do rôznych skupín, majú iný mechanizmus účinku.

Môžem užívať Concor a Amlodipine súčasne?

Concor a Amlodipine sú kompatibilné. Môžu sa užívať súčasne z vysokého krvného tlaku, ako to predpisuje lekár. Existuje dokonca aj liek Concor AM, ktorý obsahuje bisoprolol a amlodipín v jednej tablete. Jeho jedinou indikáciou na použitie je hypertenzia. Pri srdcovom zlyhaní sa amlodipín zvyčajne nepredpisuje. Užívanie jedného kombinovaného lieku denne je výhodnejšie ako dve samostatné pilulky. Upozorňujeme, že amlodipín často spôsobuje opuch a iné vedľajšie účinky. Prečítajte si podrobný článok o tomto lieku.

Môžem piť Concor a Indapamid dohromady?

Áno, Concor a Indapamid sú kompatibilné, môžu sa vziať dohromady. Indapamid je populárny liek na hypertenziu, ktorá je diuretická, ale v praxi sa používa ako vazodilatátor. Zriedkavo spôsobuje vedľajšie účinky. Pri srdcovom zlyhaní sa indapamid zriedkavo používa, pretože jeho diuretický účinok je slabší ako u iných liekov. Neužívajte bisoprolol ani indapamid bez lekárskeho predpisu.

Concor a Noliprel: Je možné kombinovať tieto lieky?

Concor a Noliprel môžu byť kombinované na liečbu hypertenzie. Noliprel je silný liek na vysoký krvný tlak. Obsahuje dve účinné látky v každej tablete - perindopril a indapamid. Ak k nej pridáte aj bisoprolol, potom liečíte hypertenziu súčasne s tromi liekmi. Noliprel často spôsobuje hypotenziu - príliš nízky krvný tlak. A ak sa doň pridáva Concor, riziko hypotenzie sa zvyšuje. Diskutujte so svojím lekárom, aké dávky liekov budú pre vás optimálne - účinné, ale nie príliš vysoké. Buďte pripravení na skutočnosť, že počas prvých 1-2 týždňov od začiatku liečby prežijete slabosť, únavu. Závraty a bolesť hlavy sú možné. Je potrebné trpieť určitým časom, zatiaľ čo sa telo prispôsobí a tieto symptómy prejdú. V počiatočnom období liečby sa úplne vyhnite alkoholu a snažte sa nehroziť.

Môžem užívať Concor a Cardio Magnetic?

Concor a Cardiomagnyl možno užívať spoločne, ale len podľa pokynov lekára. Nepoužívajte jednu alebo druhú drogu z vlastnej iniciatívy. V posledných rokoch sa frekvencia aspirínu na prevenciu srdcového infarktu a mŕtvice výrazne znížila. Štúdie ukázali, že ľudia s nízkym rizikom, ktorí používajú lieky Cardiomagnyl a iné lieky na prevenciu, nie sú užitočné, ale škodlivé. Uistite sa, že váš lekár pozná výsledky týchto štúdií predtým, ako Vám môže predpísať Cardiomagnyl. Prečítajte si pokyny pre liek Cardiomagnyl, ako aj článok "Aspirín na prevenciu trombózy". Môžete to ukázať svojmu lekárovi.

Concor alebo Atenolol: čo je lepšie?

Concor je lepšia ako atenolol, čo sa týka účinnosti liečby, ako aj vedľajších účinkov. Atenolol zhoršuje výsledky krvných testov na cukor a cholesterol a tiež nepriaznivo ovplyvňuje potenciu mužov. Lieky, ktorých aktívnou zložkou je bisoprolol, nemajú tieto problémy. Od polovice roka 2000 sa šokujúce články objavili v renomovaných lekárskych časopisoch v anglickom jazyku, ktoré Atenolol neznižuje, ale skôr zvyšuje mieru úmrtnosti pacientov s hypertenziou. Na základe údajov z týchto štúdií sa dnes Atenolol môže považovať za zastaralý liek. Ak lekár naďalej predpisuje, znamená to, že dlhé roky nesleduje profesionálne správy. Zmeňte ho na iného špecialistu.

Môžem súčasne užívať Concor a Capotene?

Concor a Capoten sú kompatibilné lieky. Ale stále je lepšie, aby sa Capoten pravidelne nepoužíval na liečbu hypertenzie. Tieto tablety sa majú piť niekoľkokrát denne, čo je pre pacientov nevhodné. Existujú lieky, na mechanizmus účinku podobný ako Kapoten, čo stačí na to, aby sa užíval jedenkrát denne. Diskutujte so svojím lekárom, aký liek môžete nahradiť Kapoten za denný príjem. Kapoten môžete uchovávať v prvej pomoci v prípade hypertenznej krízy.

Aplikácia Concor

Concor je populárny liek na liečbu hypertenzie, koronárnej choroby srdca, angíny pektoris a chronického srdcového zlyhania. Ide o originálne liečivo, ktorého aktívnou zložkou je bisoprolol. Je považovaná za najvyššiu kvalitu medzi všetkými tabletami obsahujúcimi bisoprolol. Concor medicína nemá najnižšiu, ale primeranú cenu, ktorá je dostupná aj pre domácich dôchodcov. Môžete to bezpečne vziať, nevenujte pozornosť analogom, ktoré sú lacnejšie. Ak prejdete na analógy, výrazné úspory peňazí nebudú fungovať a účinnosť liečby sa môže znížiť.

Všetko, čo potrebujete vedieť o tom, ako užívať tieto tablety na krvný tlak, je uvedené nižšie. V prípade ischemickej choroby srdca a stenokardie sa lekár pokúša vybrať dávku lieku Concor, takže pacient má pulz v zvyšku 55-60 úderov za minútu. Pri takejto pulzovej frekvencii sú záchvaty bolesti na hrudníku menej pravdepodobné a riziko srdcového záchvatu je najnižšie. Nie je vždy možné presvedčiť pacientov, aby si vzali dostatočne vysokú dávku bisoprololu, aby udržali optimálny pulz. Pacienti sa často sťažujú na nežiaduce účinky, ktoré tento liek spôsobuje. V skutočnosti vedľajšie účinky sú zvyčajne spôsobené aterosklerózou, ako aj psychologickými príčinami.

Použitie lieku Concor a iných beta-blokátorov pri srdcovom zlyhaní nie je presná veda a v niektorých ohľadoch ani umenie. Lieky, ktoré znižujú frekvenciu pulzu, by nemali byť predpísané pre akútne srdcové zlyhanie ani pre chronické srdcové zlyhanie v štádiu dekompenzácie.

 • Príčiny, príznaky, diagnostika, lieky a ľudové lieky na zlyhanie srdca
 • Diuretiká na edém v CH: podrobné informácie
 • Odpovede na bežné otázky o HF - obmedzenie tekutín a soli, dýchavičnosť, strava, alkohol, postihnutie
 • Srdcové zlyhanie u starších pacientov: vlastnosti liečby

Pozrite si aj video:

Beta-blokátor môže chrániť srdcový sval pred nadmerným namáhaním a ďalším opotrebovaním. Ale ak je dávka príliš vysoká, príznaky srdcového zlyhania sa zintenzívnia. Výber dávky bisoprololu má vykonať skúsený lekár. Ak je liečba správne, vymedzenie beta-blokátorov okrem ACE inhibítorov znižuje úmrtnosť pacientov so srdcovým zlyhaním.

Z vysokého krvného tlaku

Concor sa často predpisuje na hypertenziu. Táto droga má výhody opísané vyššie. Pre účinnú liečbu hypertenzie je lepšie užívať niekoľko liekov naraz v nízkych dávkach ako jeden liek vo vysokej dávke. Príslušný lekár sa pokúsi nepredpisovať dávku tabliet Concor vyššie ako 5 mg denne. Ak je to potrebné, beta-blokátorový doplnok s inhibítormi ACE, kalciovými antagonistami, diuretikami alebo inými liekmi. Možno, že aj keď užívate 2,5 mg bisoprololu denne, stačí udržať tlak pod 135-140 / 90 mm Hg. Art.

 • Najlepší spôsob, ako vyliečiť hypertenziu (rýchle, jednoduché, dobré pre zdravie, bez "chemických" liekov a výživových doplnkov)
 • Hypertenzia - populárny spôsob liečby pre 1. a 2. stupeň
 • Príčiny hypertenzie a ako ich odstrániť. Analýzy hypertenzie
 • Účinná liečba hypertenzie bez liekov

Ak lekár povedie, že musíte užívať Concor a dokonca aj iné lieky na vysoký krvný tlak súčasne, postupujte podľa jeho pokynov. Užívanie niekoľkých tabliet denne nemusí byť vhodné, ale je to lepšie ako srdcový záchvat, mŕtvica alebo zlyhanie obličiek. Bisoprolol je postačujúci na to, aby ste užívali jedenkrát denne. Všetky ostatné moderné lieky na hypertenziu. Nepoužívajte zastarané lieky, ktoré je potrebné užívať 2-4 krát denne. Concor a iné lieky - to nie je hlavné, ale dodatočné prostriedky z vysokého krvného tlaku. Hlavnou liečbou hypertenzie je prechod na zdravý životný štýl.

Môžem užívať Concor na diabetes?

Concor pre diabetes mellitus typu 2 a typ 1 je často predpísaný pre hypertenziu a srdcové problémy. Hlavnými liekmi pre diabetikov sú inhibítory ACE. Ale beta-blokátory tiež pomáhajú znížiť mortalitu, oddialiť nástup infarktu. Bisoprolol má malý účinok na metabolizmus. S najväčšou pravdepodobnosťou si ani nevšimnete, že sa hladina cukru v krvi zmenila. Možno budete musieť mierne zvýšiť dávku inzulínu a cukrovky. Pacienti s cukrovkou 2 a dokonca aj s typom 1 dobre pomáhajú stravou s nízkym obsahom sacharidov. Je to prirodzený spôsob, ako udržať stabilný bežný cukor niekoľkokrát na zníženie dávky inzulínu, cukrovky a vysokého krvného tlaku.

Po infarkte

Conkor po infarkte je často predpísaný na dlhodobé užívanie. Jedným z cieľov liečby je zníženie preťaženia srdcového svalu. Beta blokátory sú hlavnými liekmi. Concor zaujíma medzi sebou jednu z vedúcich pozícií. Napríklad v roku 2012 vydal Circulation publikáciu v angličtine, ktorá dokazuje, že bisoprolol je účinnejší po infarkte ako atenolol. Pri fyzickom a psychickom strese nadobličkové sevary vylučujú adrenalín a ďalšie látky, ktoré spôsobujú, že srdce porazí rýchlejšie a silnejšie. Beta-blokátory znižujú stimulačný účinok adrenalínu na srdcový sval. Z tohto dôvodu sa znižuje riziko opakovaného srdcového infarktu, rozvoj srdcového zlyhania, ako aj úmrtia z iných príčin.


 • Liečba srdcového infarktu

 • Rehabilitácia po infarkte

 • Srdcový záchvat u mužov

 • Srdcový záchvat u žien

Existujú diskusie medzi odborníkmi o tom, ako dlho sa Concor podáva po infarkte. Predtým boli všetkým ľuďom, ktorí utrpeli infarkt myokardu, odporúčané užívať beta-blokátory počas celého života. Od polovice roka 2000 sa začali objavovať články, ktoré dokazujú, že to nie je potrebné pre ľudí, ktorí majú nízke riziko opätovného infarktu. Pacienti s nízkym rizikom opakovaného infarktu sú ľudia, ktorí majú normálnu ejekčnú frakciu, normálny krvný tlak a bolesť na hrudníku. Takíto pacienti pravdepodobne nebudú užívať bisoprolol dlhšie ako 3 roky. Ale v každom prípade, tento alebo iný beta-blokátor sa musí užívať najmenej 1 rok po infarkte. A potom sa porozprávajte so svojím lekárom, či môžete liečbu zrušiť. Ak rizikové faktory pre opakujúci sa infarkt pretrvávajú, nemôžete odmietnuť beta blokátor.

 • Liečba hypertenzie u starších pacientov

Angina pectoris je pretrvávajúca, silná bolesť, ktorú pocíti pacient v hrudníku po fyzickom alebo emočnom strese, ktorý zmizne po zastavení záťaže na kardiovaskulárnom systéme. Angina je dôsledkom CHD.

Nestabilná forma sa považuje za prvé vznikajúce útoky choroby, ako aj progresívnu angínu pectoris v IHD.

Stabilná patológia sa považuje za stálu a silu a frekvenciu útokov podliehajú zákonom o účinkoch rôznych zaťažení na telo.

 • Príčiny patológie
 • Symptómy patologického stavu
 • Diagnóza ochorenia
 • Liečba choroby
 • Predikcia a životný štýl

Vo svete je stabilná angína klasifikovaná podľa cvičenia, ktoré osoba toleruje. Na tento účel existujú 4 funkčné triedy:

 • FC 1. Osoba vykonáva bežné denné zaťaženie domácnosti. Je schopný zastaviť bez zastavenia viac ako 200 m po krokoch bez výskytu záchvatu angíny. Prah výskytu útoku môže byť znížený v chladnej sezóne alebo so zlými návykmi. Útok bolesti nastáva pri silnej fyzickej námahe alebo sprevádza silné emocionálne skúsenosti človeka.
 • FC 2. Zníženie dennej fyzickej aktivity. Zvyčajný fyzický alebo emočný stres spôsobuje útok. Neexistuje však výrazný pokles schopnosti človeka vykonávať bežné domáce zaťaženie.
 • FC 3. Symptómy sa vyskytujú v prípade malej fyzickej námahy, napríklad pokojnej chôdze vo vzdialenosti 100-200 metrov s tichým krokom alebo pri prekonaní jedného schodiska. Akýkoľvek nevýznamný emocionálny stres vedie k záchvatu bolesti na hrudníku. V tejto funkčnej triede ochorenia sa pozoruje prudký pokles kvality ľudského života. Pacient bez riadnej liečby zriedkavo opúšťa svoje bydlisko, nemôže vykonávať základné triedy v každodennom živote.
 • FC 4. Osoba netoleruje ani minimálnu fyzickú aktivitu, príznaky stenokardie sa objavia v pokoji. V anamnéze pacienta je okrem ischemickej choroby srdca často prítomná závažnejšia patológia, ako je infarkt myokardu a chronické srdcové zlyhanie.

Príčiny patológie

Dôvody na vznik bolestivých pocitov v myokarde sú akumulácia metabolitov spôsobená nedostatkom krvného obehu. Ischemické procesy v srdci vznikajú v dôsledku nedostatku prietoku krvi, čo zase vedie k nedostatku kyslíka v myokarde. Tento stav sa nazýva koronárna choroba srdca (CHD).

Hlavné príčiny vzniku stabilného typu angíny sú nasledujúce patológie:

 • Aterosklerotické zmeny koronárnych ciev.
 • Infekčno-alergická lézia koronárnych ciev.
 • Autoimunitné ochorenia.

Všetky tieto patologické procesy vedú k zníženiu lumenu koronárnych ciev. Z tohto dôvodu je nedostatok prietoku krvi a ochorenie koronárnych artérií.

Symptómy patologického stavu

Angina pectoris, ktorá sa prejavuje v stabilnej forme, má nasledujúce príznaky:

 • Nepohodlie v hrudníku, ktoré sprevádza pravidelné fyzické zaťaženie tela.
 • Bolesť môže mať inú povahu (nudná, utlmená, zúžená) a vyžaruje sa do hornej končatiny, lopatky a ramennej oblasti.
 • Záchvat zvyčajne trvá maximálne 20 minút. Dlhší a silnejší záchvat, ktorý pacient označuje za neštandardný, zvyčajne indikuje progresiu ochorenia koronárnych artérií a možný vývoj infarktu myokardu.
 • Zriedkavo môže byť bolesť podaná brušnej oblasti. Takýto bolestivý útok môže byť sprevádzaný nevoľnosťou, vracaním a hnačkou. V tomto prípade môže byť diagnóza ochorenia ťažká.

Diagnóza ochorenia

Diagnóza a diagnóza stabilnej angíny nie je zvyčajne ťažké.

Dokonca aj vo fáze rozhovoru s pacientom a zhromažďovaním histórie ochorenia je zrejmé, že hovoríme o ischemickej chorobe srdca a opakované záchvaty bolesti a symptómov budú tlačiť lekára na myšlienku, že diagnóza je stabilná angína.

Diagnóza príčin vývoja patológie a stanovenie funkčnej triedy ochorenia však vyžaduje inštrumentálne metódy:

EKG a vykonávanie funkčných stresových testov.

Elektrokardiogram často nemá u pacientov žiadne príznaky myokardiálnej ischémie počas období medzi záchvatmi. Pri funkčnom zaťažení, napríklad pri ergometrii na bicykli, je možné zistiť nárast ischémie myokardu až do nástupu dynamiky angíny.

Tiež EKG nevyhnutné pre rýchlu diagnózu pacientov s CAD, kedy je nutné potvrdiť či vyvrátiť infarkt myokardu a akútneho koronárneho syndrómu, ktorý na klinike môže byť podobné príznaky stabilnej anginy pectoris.

Detekcia troponínov v krvi.

Umožňuje rozlíšiť ischémiu a poškodenie a myokard, a tým určiť, či hovoríme o ataku angíny alebo infarktu myokardu.

Ultrazvuk srdca umožňuje posúdiť morfológiu myokardu, dutín srdca, ventilov a koronárny prietok krvi.

Metóda umožňuje presne určiť miesto zúženia koronárnej cievy. Avšak vzhľadom na zložitosť postupu, riziko pre pacienta a vysoké náklady, táto výskumná metóda sa vykonáva len pri plánovaní chirurgickej liečby angíny pectoris.

Liečba choroby

Stabilná angina pectoris vyžaduje liečbu, ktorá spĺňa tieto princípy:

 • Liečba ochorenia, ktoré viedlo k vzniku angíny
 • Výber takej dávky a kombinácie liekov, ktoré by boli schopné stabilne zabrániť úderom
 • Vedenie chirurgickej liečby angíny pectoris pri absencii kontraindikácií pre takúto liečbu

Môžete sa poradiť s kardiológiou a vykonať celý rad potrebnej diagnostiky na týchto klinikách:

Liečba stabilnej angíny sa vykonáva takými skupinami liekov:

 • Dusičnany a dusičnany dlhodobého účinku. Tieto lieky majú antianginálny účinok v dôsledku rozšírenia lumenu koronárnych ciev. Jedným z najznámejších a najpoužívanejších liečiv z tejto faomakologickej skupiny je nitroglycerín.
 • Atiagreganty. Najčastejšie ide o prípravky kyseliny salicylovej. Zabraňujú nadmernej agregácii (lepenie) takýchto buniek, ako sú krvné doštičky v lúmenoch krvných ciev, znižujú viskozitu krvi.
 • Beta-blokátory. Znížte srdcovú frekvenciu, znížte potrebu myokardu v kyslíku, čo umožňuje človeku ľahšie prenášať IHD.
 • Blokátory kalciových kanálov. Tiež majú antianglický účinok vďaka uvoľneniu hladkých svalov koronárnych artérií. To vedie k zvýšeniu lumenu tepien a k zlepšeniu toku krvi v myokarde.

Chirurgická liečba s diagnózou stabilnej formy angíny vám umožňuje úplne zbaviť sa bolesti. Takúto liečbu však nemôžu vykonávať všetci pacienti s touto chorobou z dôvodu nedostatočnej funkcie kardiovaskulárneho systému. Chirurgická liečba zahŕňa nasledujúce metódy:

Operácia bypassu koronárnej artérie. Ide o vytvorenie umelého cievka (skrat) medzi aortou a koronárnou artériou na okraji zúženej časti tepny. Zdrojom takejto skratky je zvyčajne dolná končatina. Táto operácia vyžaduje komplexný, rýchly prístup k srdcu a je veľmi traumatický.

Balóniková angioplastika. Ide o intravenózne rozšírenie koronárnej cievy so špeciálnym balónikom. Zriedkavo sa používa bez stentovania.

Koronárna artériová stentácia. Ide o zavedenie špeciálneho stentu expanznej nádoby v mieste zúženia koronárnej artérie. Tento stent zabraňuje ďalšiemu postupu zúženia v mieste vkladania.

Prevádzka balónikovej angioplastiky a stentovania koronárnych artérií, na rozdiel od koronárneho bypassového bypassu, je minimálne invazívna, pretože stent je zavedený špeciálnymi cievnymi endoskopami cez femorálnu artériu.

Predikcia a životný štýl

Prítomnosť angíny pectoris u osoby naznačuje nepriaznivú prognózu priebehu IHD. Bez náležitej terapie pacient s ICHS vyvíja infarkt myokardu v priebehu času. Na rozdiel od nestabilnej formy ochorenia má stabilná forma patológie priaznivejšiu prognózu, pretože je možné udržiavať normálny prietok krvi v myokarde pomocou liekov.

Chirurgická liečba a liečba aterosklerózy a iných patologických stavov vedúcich k tvorbe stenokardie umožňuje človeku žiť plne zdravý život a eliminovať všetky príznaky choroby.

 • Často máte v srdci nepríjemné pocity (bolesť, mravčenie, stláčanie)?
 • Zrazu sa môžete cítiť slabý a unavený...
 • Zvýšený tlak je stále cítiť...
 • O dýchavičnosti po najmenšom fyzickom namáhaní a ničom čo povedať...
 • A už dlhé roky užívate veľa drog, diéty a sledovanie hmotnosti...

Súdiac však tým, že ste si prečítali tieto riadky - víťazstvo nie je na vašej strane. Preto odporúčame čítať príbeh Olgy Markovičovej, ktorý našiel účinný prostriedok na liečbu kardiovaskulárnych ochorení. Čítajte viac >>>

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Posilňovanie gymnastiky pre srdce

Srdce potrebuje pravidelné cvičenie na posilnenie srdcového svalu. Dokonca aj vtedy, ak už máte akékoľvek ochorenia srdca, odborníci odporúčajú zaťaženie vášho srdca primeraným cvičením.

Dešifrovanie krvného testu na zrážanie

Vďaka krvi je veľké množstvo vitálnych procesov v tele. Prepravuje živiny, zlúčeniny kyslíka, udržuje telesnú teplotu, zabraňuje krvácaniu a vykonáva ďalšie dôležité funkcie.

Kŕčové žily pažeráka

Kŕčové žily v pažeráku - termín pre venóznu dilatáciu v dolnej časti pažeráka, ktorý je dôsledkom zhoršenia prietoku krvi v portálnej žilke a následne gastroezofageálneho plexu s nadmerným množstvom tečúcej krvi, ktorý sa snaží vylievať zo srdca.

Čo robiť, ak sa plameň v oku praskne, príčiny patológie

Z tohto článku sa dozviete: príčiny, prečo máte v oku vypuknuté plavidlo, ktoré môže mať vplyv na to. Potrebujem liečbu? čo sa stane s vami.Plná funkcia očnej sietnice je zabezpečená choroidom vo forme kapilárno-venóznej siete.

Čo znamená ESR 15 pre ženy a mužov?

obsah

Na určenie diagnózy je jednou z hlavných charakteristík krvi sedimentácia erytrocytov - ESR, 15 - pre ženy - je to horná hranica normálu (v mm / h) pre dámu mladšiu ako 30 rokov, staršiu ako 31 rokov, je povolený indikátor až 20 milimetrov za hodinu a po 60-ročnej značke - nie viac ako 30 mm / h.

Nepriama lineárnosť vertebrálnych artérií

Nelineárnosť priebehu vertebrálnych artérií je choroba vyplývajúca z takých patológií krčnej chrbtice ako zakrivenie, osteochondróza, skolióza atď. Fyziologicky, vertebrálne tepny prechádzajú v chránenej oblasti krčnej chrbtice.