Kvalita nášho života závisí od mnohých nuánov stavu tela. Jedna z nich je práca nášho mozgu. Zdravé plavidlá a dodávka "čistej a vysokokvalitnej" krvi prispievajú k jej vynikajúcemu fungovaniu.

Ak dôjde k poruche, je potrebné vyšetriť príčinu. Jednou z metód identifikácie príčin mozgovej cievnej choroby je REG (reoencefalografia).

Tento článok pomôže pochopiť a pochopiť podstatu tejto metódy.

Všeobecné informácie o štúdii

REG mozgových ciev alebo dešifrovaná reoencefalografia, metóda modernej medicíny pri štúdiu pohybu krvi v ľudskom mozgu bez prenikania do vnútra lebky.

Štúdium, ak je to potrebné, určitej časti mozgu, stav nádob v ňom, ich steny (tón), ako sú (rýchlo alebo nie) naplnené krvou, čo do nich vstupuje krv (viskózna alebo nie), rýchlosť jej príjmu, čas tečenia a reakcie, správania sa nádob.

Podstata metódy

Podstata metódy spočíva v tom, že prúd prechádza ľudským mozgom, je to frekvenčná frekvencia a elektrický odpor mozgu, alebo skôr jej tkanív, je okamžite zobrazený na obrazovke monitora.

Napriek týmto výhodám mnohí lekári súhlasia, že táto metóda sa stala zastaralou (aj keď sa stále používa v mnohých zdravotníckych zariadeniach) a nahrádza sa magnetickou rezonanciou a počítačovou tomografiou alebo Dopplerovským ultrazvukom.

Zariadenia, pomocou ktorých sa vykonáva reoencefalografia mozgových ciev, sa nazývajú reteografie, majú niekoľko kanálov od 2 do 6, čo vám umožňuje získať výsledky (reoencefalogramy) niekoľkých oblastí mozgu naraz.

Najčastejšie sa používajú okrúhle kovové elektródy, ktoré sú upevnené na hlave človeka s pásikmi z gumy v miestach potrebných na výskum (chrámy, nosový most, obočie, krk) a špeciálne pasty sa používajú na zvýšenie ich kontaktu so skalpom.

Pacient na žiadosť lekára prijíma rôzne polohy hlavy (ohyby vpravo, vľavo, späť, dopredu) a zaznamenávajú sa všetky výsledky, ktoré sa potom dešifrujú na čítanie cerebrálnych mozgových ciev. Každý vek má svoj vlastný štandard svedectva.

Čo zobrazuje a vyšetruje REG

Budeme sa definovať tým, čo ukazuje REG na mozog.

Výsledky REG sú objemové informácie o stave ciev mozgu.

Na základe ukazovateľov špecialista skúma cievny tonus, elasticitu svojich stien, rýchlosť vnikania krvi, spôsob, akým sa správajú pri rôznych zaťaženiach (naklápanie a otočenie hlavy) a následne odtok krvi z hlavy.

Výsledkom môže byť identifikácia rastu cholesterolu na stenách krvných ciev alebo hematómov po poškodení lebky, predispozície na tvorbu krvných zrazenín vo vnútri nich, vývoj intrakraniálneho tlaku.

Čo ukazuje USDG mozgových ciev a aké sú náznaky postupu, môžete sa z našej štúdie naučiť.

Existujú určité príznaky mŕtvice u mužov, ktoré sa líšia od symptómov útoku na ženy. Znalosť, ktorá môže zachrániť život pacienta.

Indikácie pre štúdiu

Keď naše telo ako celok pracuje rovnomerne, v štúdiu jeho práce neexistujú žiadne špeciálne pokyny.

Ale vonkajšie faktory (zmeny teploty, kolísanie tlaku v atmosfére, pohyb z jednej klimatickej zóny do druhej) často zasahujú do činnosti nášho tela, a tým ovplyvňujú jeho zložky.

Plavidlá nie sú výnimkou. Oni sa opotrebovávajú, neodolávajú expozície a pri strese alebo úzkosti sa vyskytujú poruchy. REG vám umožňuje identifikovať ich.

Nasledujúce hlavné indikácie pre REG mozgu sú rozlíšené:

 1. Formácie cholesterolu na stenách krvných ciev porušujú ich elasticitu, pacient vyvinie aterosklerotický proces, ktorý vo väčšine prípadov vedie k infarktu myokardu alebo mŕtvici. (REG je predpísaný pre mŕtvicu alebo srdcový záchvat.) Ak je pacient hypertenzívny alebo má ochorenie - vegetatívno-cievna dystónia).
 2. Predispozícia alebo tvorba krvných zrazenín s ich ďalšou separáciou a zablokovaním cievy vedie k ischemickej mozgovej príhode (s cerebrálnou ischémiou alebo ak existujú príznaky jej vývoja).
 3. Prenosové poranenia hlavy bez zjavného dôvodu (bolesť, závrat) vedú k vzniku intrakraniálneho tlaku alebo krvácaniu v mozgových tkanivách (s otrasom alebo kontúziou mozgu).
 4. Bolesti hlavy, migrény, sú výsledkom nesprávneho prietoku krvi v cievach hlavy (s bolesťami hlavy, hlukom v ušiach, porušením vestibulárneho aparátu).
 5. S nespavosťou, zníženým zrakom, mdlobou.

kontraindikácie

Najčastejšie sa nemá používať u novorodencov.

V tomto prípade nie sú presné údaje o mozgu reg, v prípade detí amplitúda vlny je malá a dĺžka anakrotu je naopak veľká, nie je incisura.

Výhody výskumu v porovnaní s inými metódami

Mnohí lekári na zdravotníckych fórach spochybňujú ignorovanie REG a jeho nahradenie modernými výskumnými metódami.

Tí, ktorí sú proti, tvrdia, že kosti lebky nie sú schopné niesť dostatočný prúd (odpor je prítomný) a výsledky štúdie vnútorných nádob nie sú presné, všetky ukazovatele ukazujú len stav susedných plavidiel.

Odmietajúc to, články lekárskych vedcov sú uvedené, že kosti lebky nie sú prekážkou, pretože vlastnia hlavne kapacitný odpor.

Výhodou tejto metódy je, že externé faktory (ľudské tkanivo, amplitúda signálu, šírenie vlny) ju nedokážu ovplyvniť, zatiaľ čo iné metódy podliehajú týmto javom.

Výskumný proces

Proces výskumu pomocou cerebrálnej vaskulárnej encefalografie je jednoduchý. Jedinou podmienkou je pokoj.

Pacient leží na chrbte s očami zatvorenými pre med. na pohovke. Doktor odmasťuje skúmané oblasti hlavy s alkoholom a na ne ukladá kovové elektródy, ktoré sú mazané kontaktnou pastou na zlepšenie citlivosti.

Elektródy sú upevnené gumovými pásmi. Pri elektródach prechádza slabý prúd, pomocou ktorého sa zaznamenávajú indexy mozgových ciev. Na obrazovke monitora sa zobrazujú "zakrivené čiary" - ukazovatele práce plavidiel a prietok krvi.

Príprava na postup

Príprava na procedúru trvá asi 5 minút. Špecialista odmasťuje skúmané oblasti pacienta a fixuje na ne kovové elektródy.

Proces sa začal

Táto technika je bezpečná a bezbolestná.

Pretože pred štartom sa odporúča 15-minútová prestávka alebo odpočinok, celková doba trvania pacienta trvá približne 25-30 minút (zahŕňa prípravný proces).

Odporúča sa, aby nefajčili 2-3 hodiny pred začatím zákroku, nezabudnite na jeden deň všetky lieky, ktoré ovplyvňujú krvný obeh v tele. Držte ju v polohe alebo v posedení.

Výsledky a prepis

Výsledok REG, špecialista sa zobrazí na papieri, ktorý zobrazuje zakrivené čiary a pokračuje v ich dekódovaní.

V prvom rade sa venuje pozornosť veku pacienta, každý vek (mladý a starý) má svoje vlastné indikácie REG čítania.

Krivky sú oscilácie vĺn, ktoré sú charakterizované správaním krvných ciev vyplnením krvi a samotným naplnením jednotlivých častí mozgu. Vlny sú reprezentované čiarami smerujúcimi nahor (anakrot) a dole (katakrota).

Na dolnej čiare je diktívny hrot. Rez je umiestnený v strednej tretine pred diktóznym zubom.

Pri dešifrovaní výsledkov cerebrálnej vaskulárnej encefalografie sa pozornosť venuje pravidelnosti vlny, ich vrcholu a jej zaokrúhľovaniu, vzostupným a zostupným líniám, prítomnosti iných línií, umiestneniu incisúry a diktickej zuby.

Hodnotenie pacientov a lekárov

Názory lekárov sa vo svojom veku líšia. Mladí špecialisti predložili svoje názory na používanie nových metód (počítačové, ultrazvukové) výskumy, starší špecialisti dodržiavajú REG.

Ale negatívne recenzie a odvolania nepoužívať túto techniku ​​chýbajú. Pacienti sú spokojní.

Platí to najmä pre matky s malými deťmi, ktoré môžu sedieť na kolenách, kde sa dieťa cíti v bezpečí, alebo dôchodcovia, ktorí sa pri príprave postupu môžu ľahnúť a porozprávať sa s lekárom v procese diagnostiky.

Náklady na postup

Cena REG plavidiel mozgu sa pohybuje od 1 000 do 3 500 rubľov. Kde prechádza štúdia a akú sumu si pacient sám vyberie.

Stojí za zmienku, že je lepšie to robiť v špecializovaných centrách vybavených moderným vybavením as prítomnosťou niekoľkých špecialistov, ktorí dokážu spoločne urobiť presnú diagnózu v náročných prípadoch a predpísať liečbu.

Mnoho kliník ponúka svoje služby na vykonanie tohto postupu v domácnosti pacienta, potom sa náklady zvyšujú na sumu od 10 000 rubľov po 12 000 rubľov.

Lekárske výskumné centrá

Lekárske strediská ponúkajú svoje služby:

 • "Doktor Plus", Moskva. bolezni-spravka.ru;
 • "Univerzitná klinika", Petrohrad;
 • "Univerzitná klinická bolesť hlavy", Moskva. https://es.foursquare.com;
 • "Doktor DoStaLet", Moskva.

REG je veľmi účinná metóda diagnostiky stavu mozgových ciev.

Je to spôsobené dostupnosťou postupu a rozšírením zariadení v krajine.

Takmer úplná absencia kontraindikácií alebo vedľajších účinkov presvedčí mnohých lekárov, aby použili túto konkrétnu metódu diagnostiky.

Video: Echoencefalografia - vyšetrenie mozgových ciev

Existuje aj ďalší spôsob ultrazvukovej diagnostiky patológií v mozgu, ktorý sa vykonáva pomocou osciloskopu. Aké sú výhody a nevýhody postupu.

REG mozgových ciev: najbezpečnejšia a najpresnejšia štúdia

Rheoencephalography je slovo niekoľkých koreňov, od starovekého gréčtina to znamená "ῥεος" - "tok", "ένκεφαλος" - "mozog" a "γράφω" - "písať, imitovať".

To znamená, že cerebrálny vaskulárny systém REG ukazuje výkres celého systému ciev v našej hlave, ich priechodnosť a možné zranenia a problémy.

Čo to je použitie v medicíne

Reg sa vedie (stačí, aby nebol alarmovaný!) Keď sa elektrický prúd nanáša na mozog pomocou elektród. Ak ste niekedy urobili REG - to je takáto "čiapočka" s drôtmi, takmer sledujete elektrický náboj s frekvenciou 16-300 kHz.

Naše tkanivá, ktoré tvoria mozog, krvné cievy a podobne, reagujú určitým spôsobom na prúd. V tomto okamihu počítač zaznamenáva a zaznamenáva všetky zmeny. Na základe toho sa vytvorí mapa práce skúmaného tela, pri dešifrovaní, ktoré určuje prítomnosť alebo absenciu akejkoľvek choroby.

Často je to REG, ktoré poskytuje nielen najpresnejšie údaje o priechodnosti plavidiel, ich zablokovaní alebo rozbití, ale tiež pomáha pri výbere taktiky na ďalšie predchádzanie vážnym zdravotným problémom.

Čo je priradené a čo zobrazuje

Hlavným účelom tohto zariadenia je zistiť, aké procesy prebiehajú momentálne v našej hlave. Priraďte štúdiu po vážnom údere do hlavy, aby ste zabránili krvácaniu.

Druhým priaznivým účinkom REG je to, že určuje tok krvi hlavnými, hlavnými cievami a kolaterálnou cirkuláciou, tj pohybom krvných prúdov obchádzajúcich hlavné cievy, ak sa z nejakého dôvodu nedokážu vyrovnať s ich prácou.

Pred vynálezom reoencefalografie neboli choroby ako neurocirkulačná dystónia a migréna považované za choroby. Dôkazy z lekárskeho hľadiska sú takmer nemožné. Osoba je považovaná za zdravú. Orgány fungujú normálne, čo znamená, že osoba, ktorá sa krčí z bolesti hlavy (muži tiež trpia migrénami!) S najväčšou pravdepodobnosťou simuluje. Koniec koncov, úžasná vec, len tie výrobky, ktoré obsahujú kofeín pomáhajú týmto ľuďom z bolesti hlavy.

A len štúdia REG dala všetko na svoje miesto. Dokázala svoju prítomnosť za niekoľko minút a ľudia, ktorí trpeli najchudobnejšími bolesťami hlavy, už neboli obvinení z predstierania, že našli primerané riešenie svojich problémov.

Čo ukazuje štúdia:

 • všetko, čo sa deje v našej lebke;
 • prívod krvi do mozgu;
 • práce jednotlivých plavidiel;
 • stav tonusu;
 • vaskulárna elasticita;
 • krvný odtok.

Indikácie a kontraindikácie reoencefalografie

REG sa odporúča pre nasledujúce možné diagnózy:

 • cerebrovaskulárne ochorenie,
 • dystónia,
 • stenóza,
 • migréna,
 • akútne a / alebo chronické obehové poruchy,
 • ateroskleróza,
 • zdvih
 • monitorovať účinky jednotlivých liekov a predpísanú liečbu,
 • identifikovať vertebrálne účinky na vertebrálne artérie pri osteochondróze, spondylitíde, dôsledkoch zranení a podobne.

Priame indikácie:

 • zranenia hlavy
 • bolesti hlavy
 • vaskulárna dystónia,
 • chronické bolesti hlavy
 • závraty,
 • rozmazané videnie, sluch, pamäť,
 • migréna,
 • poruchy obehu
 • iné choroby.

Kontraindikácie pri vykonávaní REG:

 • neodporúčame používať novorodenca
 • ak sú rany a odreniny viditeľné v oblastiach, ktoré sa majú preskúmať.

Pravidlá prípravy postupu

 • Nebojte sa. Tento postup je neinvazívny, to znamená, že nepotrebuje penetráciu do vnútra, injekcie alebo rezy (non + lat. Invasio - úvod, penetrácia). Navyše, žiadne poškodenie tela! Je povolené aj pre novorodencov.
 • Vezmite so sebou uterák. Je to užitočné po postupe. Zvláštny gél utrite.
 • Nemyslite na zlú a neplačte sa. Je to hlavne pre ženy. Hoci sa niektorí muži nemôžu upokojiť.

Hlavný pokrok

Najčastejšie v nemocniciach sa nachádza 2-6 kanálový reograf. Čím viac kanálov, tým viac bude oblasť, ktorá je predmetom štúdia. Existuje aj polyureografia.

Krok za krokom, ako sa robí REG:

 1. pacient sedí na pohodlnom kresle;
 2. miesta na pokožke hlavy sú rozmazané so špeciálnym gélom, aby sa zabránilo podráždeniu pokožky;
 3. oni dali klobúk s elektródami na hlavách, to môžu byť samostatné kovové dosky pripevnené gumovým pásom len v skúmaných miestach,
 4. lekár vás požiada o zatvorenie očí tak, aby ste neboli vystavení vonkajším podnetom.

Teraz o konkrétnych miestach a o tom, čo z nich určuje počítačová réoencefalografia.

Čo je reoencefalografia (REG) mozgových ciev?

Choroby a ich symptómy spojené s patológiou mozgových ciev, sú v prvom rade apeluje na neurológov. Mnohí sa strašne bojí "strašidelnými a nepochopiteľnými" názvami štúdií, ktoré lekár odporúča, lebo ľudia, ktorí sú ďaleko od lekárskej starostlivosti, často spájajú s podozrením na dostatočne závažnú diagnózu. Ale to je ďaleko od prípadu, takže stojí za to uklidniť a pochopiť všetko v poriadku.

Jedným z týchto "nezrozumiteľných" štúdií je reoencefalografia (REG) mozgových ciev, ktorá počula názov, ktorý niektorí pacienti vystrašili kvôli neznalosti. Takže aký je tento postup?

Čo je reoencefalografia?

Rheoencefalografia pomáha určiť stav mozgových ciev

Technika reoencefalografie pozostáva z prechodu striedavého elektrického prúdu cez mozgové tkanivo a stanovenia parametrov elektrického odporu, ktorý závisí od objemu a viskozity krvi v cievach mozgu. Sú to indikátory súčasného odporu, ktoré umožňujú vyhodnotiť vyššie uvedené parametre. Keď sú cievy plnokrvné a dilatované, odpor prúdu sa zvyšuje a ak sú zúžené, je pozorovaný opačný vzor.

Výhody a nevýhody cievnej diagnostiky

V súčasnosti sa reoencefalografia nepoužíva tak často ako predtým, pretože existujú presnejšie metódy na diagnostiku stavov mozgu a jeho ciev, ako je elektroencefalografia (EEG), počítačová tomografia (CT) alebo magnetická rezonancia (MRI je najpresnejšia diagnostická metóda ). Vzhľadom na to, že nie každá nemocnica alebo klinika (napríklad v regionálnych centrách) sa môže pochváliť prítomnosťou moderného vybavenia, REG sa stane báječným asistentom v diagnostike.

Ak je v liečebnom a preventívnom systéme nejaký tomograf a lekár sa stále usiluje podstúpiť réoencefalografiu, vzniká otázka: "Prečo je REG, nie magnetická rezonancia alebo počítačová tomografia, pretože druhá a tretia metóda sú oveľa informatívnejšia?".

Mnoho lekárov napriek existencii modernejších diagnostických metód stále vyberá reoencefalografiu rovnako

Po prvé, je to najbezpečnejší spôsob diagnostiky patológie mozgových ciev. Po druhé, nie každý môže odolať hluku a uzavretému priestoru tomografu (to je obzvlášť dôležité pri skúmaní detí, pretože nie všetky deti sú schopné pokoja, najmä v prípade, že neexistuje matka). Po tretie MRI a CT v porovnaní s REG sú nákladnou metódou vyšetrenia. Výhodou reoencefalografie je tiež to, že keď sa používa, skúmajú sa nádoby bez toho, aby sa ovplyvnili "nepotrebné a nepotrebné" oblasti. Magnetická rezonancia a počítačová tomografia ukazujú aj kosti lebky a mäkké tkanivá (najčastejšie sa tieto metódy stávajú relevantnými, ak existuje podozrenie na závažnú diagnózu, napríklad proces nádoru a ďalšie).

Významnou nevýhodou REG je to, že akékoľvek vzrušenie, skúsenosť (a spravidla neexistuje taká osoba, ktorá by takéto emócie zažila predtým, než podstúpila akýkoľvek diagnostický postup), nedodržanie odporúčaní o príprave na postup môže ovplyvniť výsledky vyšetrenia.

Indikácie a kontraindikácie pre reoencefalografiu

Časté bolesti hlavy môžu byť indikátorom prieskumu.

Lekár môže dať pokyn prechádzať reoencefalografiou, ak pacient má nasledujúce patologické stavy:

 • bolesti hlavy s rôznou intenzitou, miestom a trvaním;
 • závraty;
 • cerebrálna ischémia;
 • mŕtvice;
 • tinitus a vzhľad "múch" pred tvojimi očami;
 • otrasy a modriny mozgu;
 • modriny a zlomeniny krčnej chrbtice a kostí lebky;
 • zvýšený intrakraniálny tlak;
 • poruchy obehu mozgu;
 • arteriálna hypertenzia;
 • vaskulárna dystónia;
 • hypotenzia;
 • patológie oblasti hypotalamu - hypofýzy (najmä nádorové formácie);
 • encefalopatia;
 • Parkinsonova choroba;
 • časté mdloby;
 • ateroskleróza;
 • cervikálna osteochondróza;
 • poruchy pamäti a spánku;
 • poruchy videnia a sluchu;
 • meteorologickej závislosti.

Rheoencefalografia sa považuje za úplne bezpečnú metódu funkčnej diagnostiky, môže sa aplikovať na všetky kategórie obyvateľstva (od dojčiat až po starších). Štúdia sa neuskutočňuje v prípadoch, keď má pacient poruchy (rany a odreniny) a infekčné ochorenia pokožky hlavy.

Príprava na prieskum

Ak chcete získať presné výsledky, je potrebné pozorovať emočný pokoj v predvečer a tesne pred štúdiom.

Neexistuje špeciálna príprava na prieskum. Stačí sa pokúsiť dodržiavať nasledujúce odporúčania:

 • v predvečer štúdie neužívajte žiadne lieky, ktoré by mohli ovplyvniť stav krvných ciev;
 • snažte sa vyhnúť stresovým situáciám v predvečer a tesne pred štúdiom;
 • nepili kávu a silný čaj v pracovný deň ráno;
 • v predvečer a pred štúdiom nefajčiť;
 • Okamžite pred štúdiom odpočívajte 15-20 minút;
 • Pripravte si utierky a uteráky vopred, aby ste odstránili prebytočný gél po procedúre.

Takéto opatrenia sú potrebné na upokojenie nervového systému a minimálne cievne zmeny (ako viete, akékoľvek vzrušenie alebo vplyv určitých chemikálií môže zmeniť vaskulárny obraz). Dodržiavanie takýchto jednoduchých pravidiel pomôže špecialistovi čo najpresnejšie zhodnotiť stav mozgových ciev a urobiť správnu diagnózu.

Priamo vo funkčnej diagnostike odborník pripraví pacienta na vyšetrenie odmastením pokožky oblastí, ktoré je potrebné vyšetriť, a aplikáciou rheoentrografných elektród.

Ako je diagnostika?

Diagnóza sa vykonáva pomocou špeciálneho zariadenia reografu (reoenterograph) pripojeného k zariadeniu, ktoré zaznamenáva a vydáva údaje (elektrokardiograf, počítač, elektroencefalograf a iné). Počas štúdie by mal byť pacient v pohodlnej a uvoľnenej polohe. Najčastejšie je umiestnená na špeciálnej stoličke. Zdravotná sestra alebo lekár umiestni na hlavu pacienta elektródy a upevnia ich pomocou špeciálnej elastickej pásky, ktorá ich predtým mazala pastou alebo gélom. Pre pohodlnosť je páska umiestnená tak, aby prechádzala pozdĺž obvodu hlavy: nad oblasťou supercilárnych oblúkov, nad ušami a pozdĺž zadnej časti hlavy.

Eografová páska je umiestnená pozdĺž obvodu hlavy.

Oblasti prekrytia elektród budú vždy odlišné a závisia od toho, ktoré nádoby sa majú skúmať:

 • ak je potrebné vyšetriť vertebrálne tepny, elektródy sa musia aplikovať na oblasť okcipitálnych tuberkulóznych a mastoidných procesov;
 • ak je predmetom štúdia vonkajšia karotidová artéria, elektródy by mali byť umiestnené v časovej oblasti;
 • pri skúmaní vnútorných krčných tepien sú elektródy prekrývajú oblasť mastoidných procesov a mosta nosa.

V podstate preskúmať všetky plavidlá naraz. Prieskum trvá v priemere maximálne dvadsať minút.

Jednou z hlavných podmienok pre réoencefalografiu je pokojný pokoj a relaxácia.

Umiestnenie prekrývajúcich sa elektród reoencelografu závisí od umiestnenia skúmaných nádob

Okrem štandardnej metódy vykonávania REG existuje štúdia využívajúca takzvané funkčné testy. Najbežnejšie sú vzorky s otočnými a náklonmi hlavy v rôznych smeroch, užívanie nitroglycerínu (pod jazykom), držanie dychu, zhlboka nadýchaním a vydychovanie, zmena polohy tela, cvičenie. Všetky čítania sa zaznamenávajú a potom sa porovnávajú s tými, ktoré boli vykonané v pokoji.

Možné dôsledky po REG

Ako už bolo uvedené, reoencefalografia je bezpečná diagnostická metóda používaná na vyšetrenie pacientov akejkoľvek vekovej skupiny. Spravidla neexistujú žiadne následky po vykonaní tohto diagnostického postupu v pokoji.

Pri vykonávaní funkčných testov sa môže vyskytnúť bolesť hlavy (nitroglycerín má taký vedľajší účinok) a závraty (po zákrokoch hlavy alebo pri fyzickej námahe).

Interpretácia výsledkov

Vyhodnotenie parametrov získaných odborníkmi na dekódovanie reoencefalogramov

Vyhodnotenie parametrov štúdie zahŕňalo lekára. Moderná technológia zjednodušila komplexný postup dešifrovania pomocou špecializovaných počítačových programov. Vďaka tomu môže pacient dostať výsledky svojho vyšetrenia do desiatich minút po ukončení procedúry (a nie o niekoľko dní neskôr, ako to bolo v minulosti v mnohých zdravotníckych zariadeniach). Vek pacienta je veľmi dôležitý, pretože pre každú vekovú skupinu sa menia parametre reogramu.

Všetky údaje získané v dôsledku prieskumu sa premenia na grafický obrázok (graf), ktorý vyzerá veľmi podobne ako elektrokardiogram. Zariadenie sa vydá na papier alebo na monitore počítača.

Parametre vyhodnotené reoencefalografom

Obraz podobný vlne (každý zub rheogramu) je rozdelený na špeciálne segmenty, ktoré majú svoje vlastné mená:

 • Anakrot (vzostupná časť grafu);
 • horná časť grafu;
 • kacakrot (na začiatku grafu);
 • incisura (zuby na klesajúcej časti grafu);
 • dikrota alebo dicrotická vlna (klesajúca časť grafu umiestnená po incisure).

Parametre týchto segmentov sú hodnotené ako:

 • zaokrúhlenie alebo ostrosť grafových vrcholov;
 • pravidelnosť vlny;
 • hĺbka dikroty;
 • kde je incisura;
 • vzhľad anakroty a katakrotov;
 • prítomnosť alebo neprítomnosť ďalších vĺn v katastrofe.

Treba poznamenať, že nie menej dôležité sú parametre zubov, ako napríklad amplitúda a sklon. Určujú zhodu získaných hodnôt s vekom pacienta. Napríklad, mladé zuby sú výraznejšie a viac náchylné ako u starších ľudí.

Dôležité ukazovatele reoencefalogramu v tabuľke

Na základe hodnôt týchto ukazovateľov je vytvorený všeobecný obraz stavu ciev mozgu.

Pri predpisovaní reg head a aký je tento postup

Nie každý pacient vie, pre aké účely je vykonávaná funkcia REG, čo to je. Je to jedna z metód vyšetrenia, ktorá pomáha zistiť, ako krvný tok veľkých a malých ciev hlavy a krku zodpovedá norme. Rheoencefalografia sa používa vtedy, keď je potrebné určiť prítomnosť patológií v cievnom lôžku mozgu, posúdiť stav mozgovej cirkulácie po poraneniach, mŕtviciach a chirurgických zákrokoch.

Ako sa údaje čítajú v REG?

Na vykonanie vyšetrenia je potrebný polygraf, ktorý prinesie výsledok na papierovej páske. Ide o špeciálne zariadenie, ktoré dodáva elektrické impulzy senzorom pripojeným k pacientovej hlave.

Spárované elektródy pripojené k reografii sa aplikujú na hlavu objektu. Jedna z elektród prináša signál, ktorý je po prechode mozgovou tkanivou detegovaný opačnou elektródou. Vzhľadom na to, že tkanivá tela a prietok krvi majú odlišnú elektrickú vodivosť, impulzné oscilácie v krvi spôsobujú určité zmeny v údajoch. Údaje sa prenášajú do počítača, ktorý ich nielen zachytáva, ale aj ich posiela do polygrafu.

Grafy sú zaznamenané na papieri, dva výsledky sú uvedené, ak je porovnaná aktivita prietoku krvi v ľavej a pravej hemisfére. Taktiež môže byť zaznamenaný elektrokardiogram paralelne s REG hlavy, aby sa sledoval súlad plnenia cievy a srdcového výstupu.

Kedy má osoba reoencefalografiu?

Pomocou systému REG môžete získať informácie o funkciách vaskulárneho lôžka bez vizualizácie objektu. Lekár nevidí tepny, ale dostáva iba údaje o tom, koľko krvácajú, ako sa zužujú a rozširujú, keď cez ne prechádza krv cez krv. Vyšetrenie je predpísané pacientom, ktorí sa sťažujú na bolesti hlavy, závraty, mdloby, nespavosť, mentálne postihnutie. Taktiež sa reoencefalografia uskutočňuje u pacientov trpiacich nasledujúcimi patologiami:

 • Vegetatívno-vaskulárna dystónia.
 • Hypertenzia.
 • Hypotenzia.
 • Cerebrálna ateroskleróza.
 • Vertero-bazilárna nedostatočnosť.
 • Migréna.
 • Neurocirkulačná dystónia.
 • Diabetes mellitus.
 • Osteochondróza krčnej chrbtice.
 • Encefalopatia.
 • Parkinsonova choroba.
 • Epilepsia.

Vyšetrenie je indikované u pacientov po mŕtvici, ktorí podstúpili cerebrálnu ischémiu alebo krvácanie do hlavnej dutiny. REG je možné vykonať aj po poranení hlavy alebo krku, otrasom mozgu, aby sa zistilo, či došlo k porušeniu prietoku krvi. Rheoencefalografia môže byť predpísaná na monitorovanie účinnosti predpísanej liečby, pretože táto metóda štúdia toku krvi pomáha získať dynamické údaje na porovnanie.

Ak vznikla otázka, o tom, čo sa vykonáva REG pre mozgové cievy, čo to je, môžeme povedať, že je to cielené vyšetrenie, ktoré umožňuje posúdiť stav ciev, ale neurčiť chorobu.

Kontraindikácie REG

Rheoencefalografiu možno vykonať na doslova každú osobu. Postup nevyžaduje špeciálny tréning, nespôsobuje nepríjemné pocity. Vysokofrekvenčný prúd dodávaný do elektród je taký slabý, že sa vôbec necíti. Postup sa môže vykonať aj pre deti v akomkoľvek veku, je to neškodné.

Systém REG môže byť zrušený iba vtedy, ak je pokožka pacienta poškodená v mieste, kde majú byť elektródy pripojené. Skúmanie sa tiež neuskutočňuje u pacientov s kožnými ochoreniami pokožky hlavy: seboroická dermatitída, herpes, purulentný ekzém atď.

Rozdiel REG od MRI, CT, Dopplera

Niektorí odborníci sa domnievajú, že prieskum REG prežil svoju užitočnosť, pretože nedosahuje informatívnu hodnotu magnetickej rezonancie alebo počítačovej tomografie. Ale nie každý vedúci lekár môže na klinike nainštalovať objemný tubusový skener. Táto technika je pomerne drahá a vyžaduje si zvláštnu údržbu.

Ale aj keď je k dispozícii magnetický rezonančný snímač, neurológ nemusí vždy poslať pacienta na tomografické vyšetrenie. V takýchto situáciách, keď má pacient kardiostimulátor, nemôže byť vyšetrený MRI. Tehotné ženy sú kontraindikované na diagnostiku hlavy na CT skene kvôli ožiareniu.

Preto je vhodné používať reoencefalografiu. Tento postup môže pôsobiť nielen ako samostatná metóda vyšetrenia, ale aj ako doplnková dopplerografia u dospelého pacienta, neurosonografia u jednoročného dieťaťa. Komplexné vyšetrenie pomáha presne určiť príčinu vývoja patológie a vybrať si najúčinnejšie lieky na liečbu.

Príprava na prieskum

Predtým ako prejdete postupom, je žiaduce mať dobrý spánok. Dve hodiny pred diagnostickým vyšetrením sa neodporúča piť čaj, kávu, Coca-Cola, je prísne zakázané fajčiť a užívať lieky obsahujúce alkohol. Ak pacient užíva lieky ovplyvňujúce vaskulárne lôžko (napríklad vazodilatačné lieky, antispazmodiká, lieky na znižovanie krvného tlaku), musí koordinovať príjem pred vyšetrením u ošetrujúceho lekára.

Bezprostredne pred procedúrou musí pacient odpočívať. Odporúčame ticho sedieť po dobu 15-20 minút v tichu, nehovorte s nikým, nečítajte, nehrajte hry na vašom mobilnom telefóne alebo tablete a nevstupujte do diskusií.

Ako sa postup vedie?

Zvyčajne pre držanie hlavy REG musí pacient sedieť na špeciálnej stoličke. Niekedy sa pacientovi ponúkne ležať na gauči a vyšetrí sa v polohe na ľavej strane. Prieskum sa uskutočňuje na viackanálovom reografe: od 2 kanálov po 6. Počet kanálov závisí od rozsahu štúdie, čím viac kanálov na zariadení, tým väčšia časť mozgu môže byť študovaná v jednom postupe.

V mieste pripojenia elektród sa pokožka ošetrí alkoholom. Elektródy samotné sú rozmazané so špeciálnym gélom, ktorý zvyšuje vodivosť signálov. Snímače môžu byť namontované v štrbinách širokého pásika alebo umiestnené na špeciálnej "čiapke".

Umiestnenie elektród na hlave pacienta závisí od toho, ktoré oblasti mozgu je potrebné preskúmať:

 • Pri štúdiu bazénu vnútornej krčnej tepny sa snímače pripevňujú cez vnútro obočia a na mastoidný proces (za ucho).
 • Ak sa skúmajú bazálne vertebrálne tepny (praktizuje sa pri osteochondróze krčnej oblasti), snímače sú pripojené k mastoidným a okcipitálnym tuberkulám.
 • Keď je potrebné vyhodnotiť prietok krvi na vonkajšej krčnej tepne, snímače sú pripevnené pred ušným podstavcom a nad vonkajším okrajom obočia.

Ak je potrebné súčasne vykonať EKG, snímače sú tiež pripojené na zápästie pacienta. Preskúmanie hlavy trvá 10-15 minút, zatiaľ čo pacient necíti nič. Údaje z elektród sú dodávané do počítača, existujú staršie zariadenia, ktoré odosielajú výsledok priamo na papier.
"alt =" ">

Funkčné testy v REG

Pacient môže byť požiadaný na samom začiatku procedúry, aby zavrel oči tak, aby mu nič nebolo rozptýlené. Okrem toho, s cieľom objasnenia údajov sa prieskum uskutočňuje pomocou funkčných testov:

 • Testujte s vazodilatanciami. Najčastejšie sa používa nitroglycerín. Avšak v prípade potreby môže byť pacientovi ponúknuté užívanie aminofylínu, kofeínu.
 • Vzorka s vazokonstrikčnými liekmi.
 • Ak chcete zistiť, či v mozgu dochádza k vaskulárnemu spazmu, vykoná sa test glycerínu.
 • Ortostatický test zahŕňa nakláňanie hlavy na stranu, tam a späť. Pacient môže byť vyzvaný, aby ostane stáť, sklonil sa.
 • Test s hyperventiláciou - ak pacient potrebuje často dýchať, na signál, ktorý drží dych, dýchajte teraz s nosom a potom s ústami.

Lekár počas vyšetrenia môže prsty natiahnuť niektoré krvné cievy. To je potrebné na získanie najkompletnejších údajov o prívode krvi do periférnych oblastí mozgu.

Bezpečnostné opatrenia by mali vyšetriť pacienti s epilepsiou na reoenceografe, pretože majú postup, ktorý môže spustiť útok. Funkčné testy, ktoré ovplyvňujú prietok krvi a činnosť neurónov, môžu negatívne ovplyvniť.

Čo ukazujú výsledky prieskumu?

Predtým by mal byť opäť upriamený pozornosť pacienta na to, čo je REG hlavy. Údaje získané z reografu nie sú jednoznačnou diagnózou, len naznačujú, že funkčnosť nádob zodpovedá norme alebo odchýlke od nej.

Pri dešifrovaní výsledkov lekár berie do úvahy nielen všeobecné zdravie pacienta, prítomnosť chronických ochorení, ale aj vek. REG dáta sú rôzne u detí, mladých, zrelých ľudí a starších ľudí.

Na papieri vytvára stroj krivky riadkov, ktoré sú usporiadané v grafoch. Zdravotnícky pracovník poznamenáva:

 • Hlodavci sú vzostupné línie vlny, ostré smerom hore, s mierne zaoblenými vrcholmi.
 • Katakroty sú hladko klesajúce zostupné čiary.
 • Výpočet - umiestnený v strednej tretine vlny.

Pre výsledok záleží na tom, ako pravidelné sú vlny, či majú vrcholy zaokrúhľovanie, výšku, ako sa nachádza innsurr, či existujú ďalšie vlny, zuby. Sadzba pre 14-ročného pacienta je úplne odlišná od rýchlosti toku krvi u 50-ročného pacienta. Ak v prvom prípade sú vlny nerovnomerné a striedajú sa s vysokými vrcholmi, potom v druhom prípade lekár uvidí rovnomernejšiu líniu s rovnomerne rozmiestnenými krídlami.

Pri dešifrovaní výsledkov hlavy REG dostane lekár informácie o:

 • Tón tepien, žíl, kapilár.
 • Stupeň plnenia určitej časti cievnej vrstvy krvou.
 • Rýchlosť prietoku krvi v súlade s pohybom impulznej vlny.
 • Viskozita krvi

Podľa výsledku reohegramu možno identifikovať tri typy funkcií vaskulárneho lôžka, ktoré naznačujú odchýlku od normy:

 • Dystonické. Pri tomto druhu porúch dochádza k neustálemu zmenám vaskulárneho tónu, vzniká hypertonus, striedajúci sa s nízkym pulzným tlakom, čo naznačuje porušenie venózneho odtoku, stagnáciu.
 • Angiodistonichesky. Je charakterizovaný nestabilným tónom, ktorý je spôsobený stagnáciou žilovej krvi v určitej časti hlavy. Pozoruje sa, keď dôjde k defektu stien krvných ciev, čo viedlo k strate pružnosti cievy, zníženiu elasticity a v dôsledku toho k porušeniu prívodu krvi do mozgových tkanív.
 • Hypertenzná. Pri tomto type patológie je odtok žilovej krvi ťažký, existuje stály hypertón cévnej steny.

Pre pacienta výsledky, ktoré vydal reograf, nepredstavujú informačnú hodnotu. Len lekár môže "čítať" reogram, zistiť, či sú patologické zmeny v krvi a predpisovať potrebnú liečbu.

Vykonáva sa reoencefalografia na deťoch?

Keďže diagnóza hlavy pomocou systému REG je absolútne bezpečné, tento postup sa môže vykonať pre deti všetkých vekových skupín. Neonatálne vyšetrenie tohto typu sa nevykonáva, pretože neurosonografia je dostatočná na získanie údajov o prietoku krvi v mozgu dieťaťa.

V niektorých prípadoch je problém s odstránením údajov, pretože je žiaduce vykonať REG, keď je pacient úplne nehybný. Nie každé dieťa bude môcť pokojne sedieť, dokonca aj keď bude trvať len 5 minút. Preto môže byť zvýšená mobilita malého pacienta dôvodom na odmietnutie vykonať skúšku. Keď sa réoencefalogram nevyužíva anestézia, používanie na tak krátky čas je nepraktické.

Dieťa prechádza REG spolu s jedným z rodičov. Aby dieťa cítilo sebavedomie, mohlo sedieť pokojne, môžete ho vziať do náručia. Ak pacient pláči, bojí sa, kričí, postup sa zruší.

Ak nie je možné podstúpiť vyšetrenie MRI alebo CT kvôli kontraindikáciám, ale je potrebné skontrolovať stav prietoku krvi, má zmysel súhlasiť s REG. Preskúmanie hlavy s reoencefalografiou je jednoduchý postup, ktorý je prístupný pre mnohých pacientov a nevyžaduje špeciálny tréning.

Ako sa vykonáva cerebrálna cievna encefalografia?

Rheoencefalografia je metódou neinvazívnej štúdie mozgových ciev, ktorá sa bežne používa v medicíne. Jedná sa o úplne bezbolestnú diagnostickú metódu, ktorá nemá chirurgický zákrok a je úplne bezpečná pre ľudí. Preskúmanie hlavy REG sa uskutočňuje registráciou a skúmaním kmitov a odolnosti mäkkých tkanív hlavy, ktoré vznikajú v dôsledku nárazu a prechodu cez ne vlnami slabého vysokofrekvenčného elektrického prúdu vysielaných pomocou špeciálneho zariadenia pre REG.

Rheoencefalografia mozgových ciev umožňuje merať charakteristiky odtoku a prítoku krvi do mozgu, sledovať kvalitu prívodu krvi určitou oblasťou mäkkých tkanív vnútri hlavy, kontrolovať stupeň viskozity krvi a merať rýchlosť šírenia pulznej vlny cez obehový systém a kvalitu vaskulárnych reakcií. Navyše, mozog REG sa vyrába vo veľmi krátkom čase, aby získal kompletný obraz o stave ciev, ich tóne, elasticite vnútorných stien a reakciách na rôzne patogény a faktoch, ktoré majú priamy vplyv na krvný obeh. To všetko vám umožňuje rýchlo zistiť vývoj patológie a umožňuje predpísať liečbu včas. Taktiež sa predpisuje mozog REG pri príjme rôznych poranení hlavy na vyšetrenie zranení a diagnostiku povahy a polohy lézií, ako aj po liečbe, na vykonanie výskumu zmien a kontrolu kvality lekárskej intervencie.

Čo je mozgová cievna REG?

REG mozgových ciev je všeobecne známa jednoduchá a veľmi účinná metóda na vyšetrenie mäkkých tkanív mozgu. Rheoencefalografia umožňuje promptné vyšetrenie stavu ciev a čo najrýchlejšie určuje diagnózu pacienta, čo umožňuje čo najrýchlejšie predpísať potrebnú liečbu. To zasa pomáha predchádzať nebezpečným komplikáciám, ktoré sa môžu vyskytnúť v prípadoch, keď je diagnostika príliš neskoro.

Rheoencefalografia mozgových ciev spočíva v tom, že cez tkanivá ľudskej hlavy sa spúšťa vysokofrekvenčný elektrický prúd, ktorý nepriaznivo ovplyvňuje vnútorné orgány a spôsobuje ich reakciu na tieto vlny.

Počas procedúry REG lekár skúma nielen stav ciev a tkanív okolo, ale aj to, ako sa správajú pri rôznych vonkajších vplyvoch. Na základe toho, ako plavidlá reagujú pri zmene prietoku krvi, ohybu a otočenie hlavy, môže lekár určiť možné patológie vývoja, prítomnosť plakov cholesterolu vo vnútri ciev a umiestnenie oblastí, ktoré sú náchylné na tvorbu krvných zrazenín. Interpretácia výsledkov prieskumu sa uskutoční ihneď po prieskume a trvá maximálne 10 minút.

Niektorí lekári veria, že takáto štúdia REG je v súčasnosti zastaranou diagnostickou metódou. Vďaka dostupnosti a jednoduchosti prieskumu je však stále veľmi populárny. Rheoencefalografia je omnoho prístupnejšia ako tomografia, Dopplerovská sonografia a iné modernejšie metódy výskumu a kontroverzné body diagnostiky. Takéto vyšetrenie výrazne objasňuje obraz choroby a umožňuje lekárovi včas diagnostikovať a začať potrebnú liečbu.

Výhody plavidiel REG

Preskúmanie ciev prechádzajúcich do mozgu metódou reoencefalografie je veľmi bezpečný spôsob diagnostiky mnohých ochorení, ktoré sa vyskytujú v obehovom systéme. REG nepoškodzuje telo a neovplyvňuje jeho pracovné funkcie. Je to preto, že REG môže byť predpísaný tak pre chorých pacientov, ako aj pre tých, ktorí sú zdraví, aby vykonali preventívnu kontrolu patologických stavov. Tiež sa preukázalo, že takéto vyšetrenie REG nemá negatívny vplyv na tkanivá vnútorných orgánov, ktoré sú v procese rastu a vývoja, preto sa táto metóda bezpečného a bezbolestného výskumu môže použiť na diagnostiku chorôb u detí vrátane novorodencov.

Rheoencefalografia tiež nevyžaduje pred prípravou veľkú prípravu a je úplne jednoduchá. Pre túto metódu vyšetrenia nie sú potrebné drahé zariadenia a ďalšie plne vybavené laboratórium, preto vyšetrenie hlavy REG je oveľa jednoduchšie a prístupnejšie ako iné diagnostické metódy. Platí to najmä pre vykonávanie výskumu u starších ľudí a ľudí v pooperačnom období, ktorí potrebujú tento postup oveľa častejšie než iné kategórie obyvateľstva a ktorí nemajú možnosť neustále kontaktovať nemedzinárodné kliniky za drahšiu počítačovú tomografiu alebo dopplerovské zobrazovanie.

Napriek tomu, že takáto štúdia REG sa používa aj na skúmanie detí v detstve, táto diagnostická metóda nie je optimálna na detekciu patológií u takýchto malých detí. Je to spôsobené tým, že plavidlá majú v prvom roku života veľmi špecifickú činnosť, takže údaje získané z prieskumu je potrebné upraviť a interpretácia výsledkov je zložitejšia a trvá viac času. Takéto vlastnosti sú spôsobené skutočnosťou, že normálna amplitúda vlny u novorodencov je príliš malá, zatiaľ čo krk je dlhý a incisura úplne chýba. V tomto prípade je najlepšie využiť magnetickú rezonanciu a počítačovú tomografiu a Dopplerov.

Ďalšou výhodou REG mozgu je spoľahlivosť tejto metódy. Výsledky reoencefalogramov nie sú ovplyvnené žiadnymi vonkajšími faktormi, preto sú presné a vysoko informatívne, zatiaľ čo iné výskumné metódy závisia od charakteristík mäkkých tkanív pacienta, od amplitúdy signálu, ktorý sa produkuje a prijíma, a od kvality šírenia vlny.

Vo väčšine prípadov sa REG uskutočňuje ako štúdia s cieľom objasniť alebo potvrdiť diagnózu, ako aj potvrdiť alebo poprieť podozrenie na zdravie pacienta. Napríklad reoencefalografia pomáha rýchlo diagnostikovať stav pred mozgovou príhodou.

Často je metóda reoencefalografie zamieňaná s týmto typom vyšetrenia, ako je elektroencefalfia alebo EEG. Obe tieto štúdie skúmajú rovnakú oblasť ľudského tela - hlavu a majú podobný princíp: na hlave sú špeciálne senzory, pomocou ktorých zariadenie číta všetky dostupné informácie o mozgu a mäkkých tkanivách. V skutočnosti obe tieto diagnostické metódy sledujú úplne odlišné ciele a nie sú dokonca zameniteľné ako REG a Doppler, pretože reoencefalografia skúma stav a vlastnosti prietoku krvi a krvných ciev v hlave, zatiaľ čo elektroencefalografia je zameraná na štúdium činnosti neurónov.

Indikácie REG

V mnohých prípadoch je procedúra REG predpísaná ako komplementárna vyšetrenie po tomografii a Dopplerovi, avšak táto diagnostická metóda sa môže použiť aj ako samostatná štúdia. Veľmi častou príčinou reoencefalografie sú časté bolesti hlavy a závrat, ako aj tinitus. Mozog REG v tomto prípade môže odhaliť deformáciu ciev v tejto oblasti, čo vedie k poruchám obehu, čo je príčinou bolesti hlavy. Tiež základom tohto postupu je zníženie sluchu a zraku bez určených príčin, ako aj rýchle zhoršenie pamäte a nespavosti.

Dôvody pre reoencefalografiu:

 • Cerebrálna ischémia a mŕtvica;
 • Intrakraniálna hypertenzia;
 • hypertenzia;
 • Adenóm hypofýzy;
 • Potreba študovať kolaterál;
 • Vegetatívna dystónia;
 • encefalopatia;
 • Vertebrobasilarná nedostatočnosť;
 • Ateroskleróza mozgových ciev;
 • Krvné zrazeniny;
 • krízy;
 • Meteorologická závislosť.

Navyše, držanie REG je vo väčšine prípadov predpísané po kraniocerebrálnych poraneniach, otrasoch a poraneniach hlavy. To je potrebné na identifikáciu a určenie miesta poškodenia. Navyše, cerebrálny vaskulárny systém REG umožňuje získať kompletné informácie o výsledkoch liečby vasotropnými liekmi a monitorovať stav pacienta po operácii.

Pacienti s blízkymi príbuznými s ochoreniami kardiovaskulárneho systému, ako aj starší ľudia sú tiež v rizikovej zóne pre výskyt ochorení mozgových ciev.

Kontraindikácie pre vedenie mozgu REG

Viaceré lekárske štúdie ukázali, že REG vyšetrenie mozgových ciev je bezpečný a úplne bezbolestný postup, ktorý nespôsobuje nepohodlie, preto táto diagnostická metóda nemá prakticky žiadne kontraindikácie. Hlavným faktorom, ktorý bráni výkonu REG, je prítomnosť otvorených rán a iných závažných kožných lézií na mieste, kde by mali byť umiestnené snímače, s ktorými sa vykonáva vyšetrovací postup. Taktiež sa reoencefalografia neodporúča deťom do jedného roka, pretože kvôli malej amplitúde vĺn a iným štrukturálnym znakom tela dojčiat môže interpretácia výsledkov výskumu obsahovať chyby. V tomto prípade je najlepšie použiť iné typy diagnostiky.

Ako je to réoencefalografia postupu

Táto metóda vyšetrenia nevyžaduje špeciálnu prípravu pred procedúrou, takže všetky potrebné prípravky pred diagnózou trvajú asi 5 minút. V tomto čase lekár ošetruje oblasti tela pacienta špeciálnym nástrojom na odmasťovanie povrchu a potom umiestni elektródy potrebné na vyšetrenie na týchto miestach. Snímače sú mazané špeciálnym gélom, ktorý zabezpečuje vysokú vodivosť signálu a sú upevnené v oblasti chráničov, čela a krku pacienta pomocou špeciálnej elastickej pásky.

Po nainštalovaní elektród na hlavu pacienta prechádza slabý prúd. Snímače zaznamenávajú rozdiel v hodnotách zistených medzi vodivosťou mäkkých tkanív a krvou pacienta, ktorá je zobrazená ako krivka, podobná kardiogramu, na ktorej sú označené výsledné vibrácie.

Priamo počas štúdie je pacient v ležiacej alebo sediacej polohe. V takom prípade lekár môže požiadať ho, aby sa trochu pohyboval, pohyboval hlavou hore a dole alebo vpravo doľava, alebo dokonca stlačil karotidovú tepnu vôbec, aby zaznamenal zmeny v indikáciách a určil, ako nádoby reagujú na účinok v určitej polohe. Tiež lekár môže požiadať pacienta, aby krátko zadržal dych, alebo naopak, začať veľmi často dýchať, alebo dokonca robiť nejaké malé fyzické cvičenie. Celý postup spolu s prípravou môže trvať najviac pätnásť minút, po ktorom začína dešifrovanie údajov.

Počas štúdie je veľmi dôležité, aby bol pacient pokojný a nebál sa, pretože kvôli nervovému napätiu spôsobenému stresovou situáciou sa mozgové cievy zužujú, čo robí diagnostické výsledky nie veľmi presné a informatívne.

Vedenie REG u malých detí

Skúmanie malých detí je vždy ťažšie diagnostikovať patológiu u dospelých. Avšak vzhľadom na skutočnosť, že rheoencefalografia je absolútne bezbolestná, je ľahko tolerovaná a nezanecháva žiadne špeciálne negatívne dojmy. Pre niektoré deti však môže byť pobyt v nehybnosti dlhý čas veľmi ťažký, preto v prípade prieskumu nepokojného a nepokojného dieťaťa môže trvať až pol hodiny. Prítomnosť rodičov je veľmi dôležitá. Okrem toho je pre deti vhodná reoencefalografia, na rozdiel od tomografie, v ktorej musí dieťa ležať nehybne v samote vo veľkom a hlučném tomografe.

Detekčný reoencefalogram

Rehoencephalogram je krivka vo forme vlny s opakujúcimi sa segmentmi, ktoré vizualizujú odolnosť mozgového tkaniva voči vysokofrekvenčnému elektrickému prúdu. Dekódovanie výsledkov REG: skúmanie pravidelnosti vĺn, určenie povahy vzostupných a klesajúcich vlnových línií (ostrý nárast a hladký pokles), štúdium charakteru vrcholu vlny a jej stupňa zakrivenia. Taktiež umiestnenie incisúry, ktoré by malo byť normálne v strednej tretine zostupnej vlnovej línie a diktívny zub, ktorý nasleduje. Okrem toho dekódovacia reoencefalografia umožňuje určiť prítomnosť ďalších vln na krivke. Všetky tieto údaje umožňujú vytvoriť úplný obraz o stave ciev a mäkkých tkanív mozgu, ako aj identifikovať možné patológie a odchýlky od normy.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Vegetatívna dystónia

Vegetatívna vaskulárna dystónia je komplex funkčných porúch založených na dysregulácii cievneho tonusu autonómneho nervového systému. Vykazuje paroxysmálny alebo konštantný tep srdca, zvýšené potenie, bolesť hlavy, mravčenie v srdci, sčervenanie alebo bledosť tváre, chilliness, mdloby.

Dýchavičnosť pri srdcovom zlyhaní, ktorej liečba komplikuje základná choroba

Srdcové zlyhanie je sprevádzané dýchavičnosťou. Dokonca aj zdravá osoba po intenzívnej námahe prežíva dýchavičnosť.V týchto prípadoch však rýchlo prechádza, je to fyziologická reakcia a nie patológia.

Čo sú ochorenia krvných ciev nohy

Cievne choroby dolných končatín môžu mať vplyv v každom veku. Ich rozmanitosť je veľmi široká, vyznačujú sa rôznymi príznakmi a majú individuálne vlastnosti liečby. Každá choroba môže viesť k závažným komplikáciám a následkom.

Príčiny poklesu neutrofilov v krvi a spôsoby korekcie

Neutrofily sú formou krvných buniek, ako sú leukocyty. Spolu s lymfocyty a monocyty chránia naše telo pred škodlivými obyvateľmi životného prostredia - mikróbmi.

Stenóza renálnej artérie

Stenóza renálnej artérie je ochorenie spôsobené zúžením alebo blokovaním renálnych artérií. Údaje z epidemiologických štúdií naznačujú, že patológia sa vyskytuje u 6,8% osôb vo veku 65 rokov a viac.

Trombóza mezenterických ciev: príznaky, diagnóza a liečba

Z tohto článku sa dozviete: príčiny a symptómy mezenterickej trombózy, ako je to nebezpečné. Metódy prevencie a liečby.Trombóza mezenterických ciev je blokádou ciev mezenteriou (mesenteriou) trombom.