Nebezpečenstvo vysokého cholesterolu je jeho tajomstvo. Minimálne usadeniny cholesterolu sa nachádzajú po 20 rokoch. A keď sa objavia príznaky - vo veku 40, 50, 60 rokov - tieto plaky sú staršie ako desať rokov. Ale človek, ktorý objavil v sebe problémy - ischemickú chorobu srdca alebo plaky v krčnom krúžku, je skutočne prekvapený - predtým, než ho nič nebráni! Netušil, že dlho má vysoké hodnoty cholesterolu.

Jedným z najúčinnejších liekov na zníženie cholesterolu - statíny. Ich použitie, okrem vynikajúcich výsledkov, je sprevádzané niektorými vedľajšími účinkami, takže je dôležité vedieť, ako statiny správne užívať.

Ako fungujú statíny

Vo farmakológii sa tieto lieky nazývajú inhibítory enzýmu HMG-Co-A reduktázy. To znamená, že molekula statínu inhibuje prácu enzýmu. Tento účinok vedie k zníženiu obsahu cholesterolu vo vnútri bunky ak urýchlenejšiemu spracovaniu cholesterolu s nízkou hustotou (najnebezpečnejší). Výsledok: zníženie hladiny cholesterolu v krvi. Liečte statíny priamo v pečeni.

Okrem toho majú statíny protizápalový a antioxidačný účinok - to znamená, že už vytvorená plaketa bude stabilnejšia a nepravdepodobne spôsobí trombózu (ktorá je príčinou srdcového infarktu alebo mozgovej príhody).

Predpísať statínové lieky by mal iba ošetrujúci lekár: niektoré vedľajšie účinky statínov sú smrteľné. Pred ich odporúčaním lekár vyhodnotí všetky indikátory krvných testov a existujúcich ochorení.

Statínové lieky

V Rusku nájdete niekoľko druhov liekov na cholesterol:

 • atorvastatín
 • simvastatín
 • Rozuvostatin
 • lovastatín
 • fluvastatín

Najčastejšie sa používajú prvé tri statinové lieky: sú najviac študované.

Dávkovanie a príklady piluliek

 • Simvastatín je najslabší liek. Má zmysel ho používať len u tých ľudí, ktorých cholesterol je mierne zvýšený. Sú to také tablety ako Zokor, Vasilip, Simvakard, Sivageksal, Simvastol. Existujú v dávkach 10, 20 a 40 mg.
 • Atorvastatín je už silnejší. Môže sa použiť, ak je hladina cholesterolu veľmi vysoká. Sú to prášky na cholesterol z Liprimar, Atoris, Torvakard, Novostat, Liptonorm. Dávkovanie môže byť 10, 20, 30, 40 a 80 mg.
 • Rosuvostatín je najsilnejší. Lekári ju predpisujú na veľmi vysoký cholesterol, keď ho musíte rýchlo znížiť. Jedná sa o tablety Crestor, Roxera, Mertenil, Rosulip, Tevastor. Rozukard. Má nasledujúce dávky: 5, 10, 20 a 40 mg.
 • Lovastatín sa nachádza v kardiostatíne, Choletare, Mevacore. Toto liečivo je len v dávke 20 mg na tabletu.
 • Fluvastatín má len jeden typ pilulky - to je Leskor (20 alebo 40 mg každá)

Ako je zrejmé, dávky liekov sú podobné. Ale kvôli rozdielom v účinnosti 10 mg rosuvostatínu znižuje hladinu cholesterolu rýchlejšie ako 10 mg atorvastatínu. A 10 mg lieku Atoris je účinnejšia ako 10 mg Vasilipu. Preto môže predpísať len statín, hodnotiť všetky faktory, kontraindikácie a pravdepodobnosť vedľajších účinkov.

Ako užívať statíny?

Na zníženie hladiny cholesterolu sa statíny užívajú jedenkrát denne. Je lepšie, ak je večer - ako lipidy sa aktívne formujú vo večerných hodinách. Ale pre atorvastatín a rosuvostatín to nie je tak dôležité: fungujú rovnako po celý deň.

Nemôžete si myslieť, že ak človek užíva lieky na zníženie hladiny cholesterolu, potom nie je potrebná strava. Ak sa nič v životnom štýle osoby nezmení, liečba statínmi je zbytočná. Diéta by mala zahŕňať ukončenie fajčenia a alkoholu, čo znižuje množstvo soli v potravinách. Potraviny by sa mali meniť, obsahovať aspoň tri dávky rýb týždenne a 400 g zeleniny alebo plodov denne. Predpokladá sa, že na zníženie obsahu kalórií v potravinách nie je zmysluplné, ak nie je nadbytočná váha.

Veľmi užitočné mierne cvičenie na čerstvom vzduchu: zlepšujú stav krvných ciev. Za 30 až 45 minút bude stačiť 3-4 krát týždenne.

Dávka statínov je individuálna, lekár by mal predpísať len lekár. Závisí to nielen na úrovni cholesterolu, ale aj na ľudských chorobách.

Napríklad vám lekár predpísal 20 mg Atorisu a suseda s rovnakou hladinou cholesterolu - 10 mg. To neznamená, že špecialista na negramotnosť. To znamená, že máte rôzne ochorenia, takže dávka statínov je iná.

Môžem užívať statíny?

Hore bolo povedané, že cholesterolové pilulky pracujú v pečeni. Preto by liečba mala brať do úvahy ochorenie tohto tela.

kontraindikácie

Nepijte statíny s:

 • Choroby pečene v aktívnej fáze: akútna hepatitída, exacerbácia.
 • Zvýšenie enzýmov AlT a AST viac ako 3-krát.
 • Zvýšenie úrovne CPK viac ako päťkrát.
 • Tehotenstvo, laktácia.

Je nežiaduce používať statiny z cholesterolu u žien v plodnom veku, ktoré sú slabo chránené a umožňujú vysokú pravdepodobnosť tehotenstva.

Relatívne kontraindikácie

Statíny sa používajú s opatrnosťou:

 • S ochoreniami pečene, ktoré boli kedysi.
 • Pri tukovej hepatóze s miernym zvýšením hladiny enzýmov.
 • V prípade diabetes mellitus typu 2 - dekompenzovaný, keď hladina cukru nie je udržiavaná.
 • Tenké ženy staršie ako 65 rokov, ktoré už užívajú veľa liekov.

Avšak s opatrnosťou - neznamená, že nebude menovať.

Koniec koncov, použitie statínov z cholesterolu spočíva v tom, že ochraňujú osobu pred takými ochoreniami, ako je infarkt myokardu, poruchy rytmu (ktoré môžu zapríčiniť zástavu srdca), mozgová mŕtvica, trombóza. Tieto patológie denne vedú k smrti tisícov ľudí a sú považované za jednu z hlavných príčin smrti. Ale riziko úmrtia na tukovú hepatózu - je minimálne.

Preto sa nebojte, ak ste kedy mali ochorenie pečene a teraz sú predpísané statíny. Lekár vám poradí, aby ste urobili krvný test skôr, ako začnete užívať statíty z cholesterolu a mesiac neskôr. Ak je hladina pečeňových enzýmov v poriadku, potom sa vyrovná s náplňou a cholesterol sa zníži.

Vedľajšie účinky statínov

 • Gastrointestinálny systém: hnačka, nevoľnosť, nepríjemné pocity v pečeni, zápcha.
 • Z nervového systému: nespavosť, bolesti hlavy.

Avšak tieto vedľajšie účinky sú dočasné a podľa posúdenia ľudí zmiznú po 2-3 týždňoch neustáleho užívania statínov.

Nebezpečnou, ale extrémne zriedkavou komplikáciou je rabdomyolýza. Toto je zničenie vlastných svalov. Vykazuje silná bolesť svalov, opuch, tmavnutie moču. Podľa štúdií nie sú prípady rabdomyolýzy časté: z 900 000 ľudí, ktorí užívali statíny, iba 42 ľudí malo svalové lézie. Ale kvôli akémukoľvek podozreniu z tejto komplikácie by ste mali kontaktovať špecialistu čo najskôr.

Kombinácia s inými liekmi

Škody spôsobené statínmi sa zvyšujú, ak sa užívajú súčasne s inými liekmi: tiazidové diarrhy (hypotíazid), makrolidy (azitromycín), antagonisty vápnika (amlodipín). Je potrebné vyhnúť sa samočinnému predpisovaniu cholesterolovej statitídy - lekár by mal vyhodnotiť všetky lieky, ktoré človek užíva. Rozhodne, či je takáto kombinácia kontraindikovaná.

Ako dlho potrebujem statíny

Často nastáva situácia, keď človek pije balík Krestora a myslí si, že je teraz zdravý. Toto je nesprávny názor. Zvýšený cholesterol (ateroskleróza) je chronické ochorenie, nie je možné ho vyliečiť jedným balením piluliek.

Je však reálne udržiavať hladinu cholesterolu tak, aby sa nové plaky netvorili a staré sa rozpustia. Aby ste to dosiahli, je dôležité, aby ste dodržiavali stravu a statiny dlho.

Lekári odporúčajú celoživotný príjem statínov - pretože ak prestanete, plaky sa opäť aktívne usadia na stenách krvných ciev a poškodia ich.

Ale dávka, ktorá bola pôvodne - v priebehu času, môže byť znížená niekoľkokrát.

Čo potrebujete na kontrolu, ak pijete statíny

Počas liečby a pred začiatkom liečby sa meria hladina lipidov: celkový cholesterol, triglyceridy a lipidy s vysokou hustotou a nízkou hustotou. Ak sa hladina cholesterolu nezníži, je možné, že dávka je príliš nízka. Lekár môže odporučiť jeho zvýšenie alebo počkať.

Keďže lieky znižujúce hladinu cholesterolu ovplyvňujú pečeň, na stanovenie hladiny enzýmov sa musí pravidelne vykonávať biochemický krvný test. Toto bude monitorovať ošetrujúci lekár.

 • Pred predpisovaním statínov: AST, ALT, KFK.
 • 4-6 týždňov od začiatku recepcie: AST, ALT.

Pri zvýšení sadzieb AST a ALT o viac ako trikrát sa krvný test opakuje. Ak sa tie isté výsledky dosiahnu pri opakovaných krvných testoch, statíny sú zrušené, až kým úroveň nie je rovnaká. Možno lekár rozhodne, že statíny môžu byť nahradené inými liekmi na cholesterol.

Cholesterol je nevyhnutnou látkou v tele. Ale keď stúpa, vzniknú nebezpečné choroby. Nemal by byť frivolny na krvné testy na celkový cholesterol. Ak podľa jeho výsledkov lekár odporúča užívať statíny, potom sú skutočne potrebné. Tieto lieky na cholesterol majú vynikajúci účinok, ale veľa vedľajších účinkov. Preto je absolútne nemožné ich vypiť bez odporúčania lekára.

5 dôvodov, prečo by ste nemali užívať statíny

Kardiovaskulárne choroby sú hlavným problémom medicíny. Práve oni najčastejšie vedú osobu k smrti a je to od nich, že vedci z celého sveta neustále hľadajú drogy.

V súčasnosti je známe, že hlavnou príčinou infarktu je priľnavosť cholesterolu na steny krvných ciev a tvorbu krvných zrazenín z rovnakého cholesterolu. Na boj proti lipoproteínom s nízkou hustotou (cholesterol) sa v 70. rokoch minulého storočia vyvinul špeciálny liek japonský vedec Akiro Endo. Je pravda, že nedostal peniaze na jeho objav, ale farmaceutické spoločnosti, ktoré na základe vynálezu vedcov začali vyrábať syntetické statíny, boli obohatené.

K dnešnému dňu vieme o 6 typoch statínov. Sú to atorvastatín a rosuvastatín, pravastatín a fluvastatín, simvastatín, ako aj kombinácia simvastatínu a ezetimibu. Vďaka rozsiahlej reklame sa tieto neuveriteľne populárne lieky považujú za najlepšie lieky na cievne problémy a vývoj infarktu. Niet divu, že dnes ich prijali každý štvrtý človek na svete, ktorý dosiahol vek 45 rokov!

Tu sú len štatistiky, že zvýšenie príjmu statínu neviedlo k zníženiu infarktu a mŕtvice. Naopak, počet ľudí, ktorí čelia komplikáciám kardiovaskulárnych ochorení, sa neustále zvyšuje. To všetko vedie k myšlienke, že statíny nie sú schopné vydržať poškodenie ciev a dokonca zhoršujú existujúcu situáciu. A dnes existuje veľa predpokladov na odmietnutie užívania statínov. Pozrime sa na ne.

Prečo neužívať statíny

1. Nebavte sa zbaviť kardiovaskulárnych ochorení
Hlavným účelom statínov je zníženie cholesterolu, čo je vážny faktor vo vývoji kardiovaskulárnych ochorení. Avšak zvýšený cholesterol, aj keď je dôležitý, nie je v žiadnom prípade jedinou príčinou srdcových ochorení. Tieto ochorenia sú spôsobené vývojom cukrovky, pretrvávajúcim stresom, nedostatkom fyzickej aktivity, hypertenziou, fajčením a mnohými ďalšími závažnými faktormi. Je to preto, že užívanie statínov nezlepšuje štatistiku o znížení ochorení srdca a krvných ciev?

Zdravotní experti dospeli k záveru, že užívanie statínov prináša prospech len 1% pacientov. To znamená, že zo 100 pacientov, ktorí pravidelne užívajú tieto lieky, riziko srdcového infarktu alebo mozgovej príhody je vážne znížené iba u jednej osoby! Faktom je, že pri reklame týchto farmakologických látok sa výrobcovia odvolávajú na ukazovatele tzv. "Relatívneho rizika", ktoré nehovoria absolútne nič o skutočnom nebezpečenstve.

2. Znížte hladinu koenzýmu Q10
Ukazuje sa, že dlhodobé užívanie liekov, ktoré znižujú hladinu cholesterolu, vedie k vyčerpaniu koenzýmu Q10. Tento enzým sa však nazýva prvkom zdravia a mládeže, pretože vďaka koenzýmu Q10 sa udržuje hladina energie v tele a uskutočňuje sa bunkové dýchanie. Ale s vyčerpaním rezervy tohto enzýmu dochádza v tele k vážnym zmenám: svaly sa strácajú, koža sa postupne stráca, vlasy sa vysušia a nechty sa rozpadajú.

Ale to nie je najnebezpečnejšia. Len málo ľudí vie, že takzvaný "zlý" cholesterol v prírode neexistuje! Oxidovaná verzia lipoproteínov s nízkou hustotou vytvára problémy pre telo a oxidácia cholesterolu sa vyskytuje iba vtedy, keď hladina silného antioxidantu nazývaného koenzým Q10 klesá v tele. To znamená, že užívame statíny, nielenže predlžujeme svoj život, ale dokonca naopak, vyvolávame nebezpečné stavy, ktoré ohrozujú smrť! Môže sa tomu zabrániť? Samozrejme, je to možné, ale na tento účel spolu so statínmi je potrebné užívať výživové doplnky obsahujúce koenzým Q10. A tí, ktorí prekročili 40-ročnú známku, by mali nahradiť koenzým Q10 s Ubiquinolom.

3. Znížte hladinu vitamínu K2
Výsledky štúdií publikovaných v časopise Klinická farmakológia prekvapili a zmätili vedeckú komunitu. Ak už predtým neexistovala pochybnosť o tom, že statíny odstraňujú z tela "škodlivý" cholesterol a znižujú pravdepodobnosť aterosklerózy, štúdia švédskych vedcov ukázala, že to tak nie je. Okrem toho existujú fakty, že statíny vyvolávajú rozvoj srdcového zlyhania! A hlavným fyziologickým mechanizmom vedúcim k takýmto následkom je zníženie hladiny vitamínu K2 v tele.

Ukázalo sa, že vitamín K2 je hlavným regulátorom vápnika. Nielen dodáva vápnik do našich kostí a zubov, ale tiež odstraňuje prebytok tohto stopového prvku z tepien a mäkkých tkanív. Zníženie hladiny tohto vitamínu môže spôsobiť vážne problémy pre telo, čo spôsobí vznik kalcifikácie - stav, v ktorom sa tekuté vápenaté soli stávajú pevnými. Nedostatok vitamínu K2 vedie k vzniku obličkových kameňov, osteoporózy, kardiovaskulárnych ochorení, infarktu a mŕtvice. Tento problém by sa mal riešiť doplnením liečby statínmi prijímať multivitamínové komplexy obsahujúce vitamín K2.

4. Znížiť produkciu ketónových telies
Znižovanie statínov cholesterolu sa vykonáva inhibíciou produkcie určitých enzýmov v pečeni. Tento proces má však reverznú, extrémne negatívnu stránku. Z týchto enzýmov sa vyrába koenzým Q10, čo je veľmi potrebná látka, ako aj ketónové telieska, ktoré vyživujú zložky buniek tela, mitochondriá. Tieto rovnaké mitochondrie sú skutočné energetické spížky, ktoré podporujú našu vitalitu. So znížením počtu metabolických procesov sa výrazne spomalí, čo vedie k vážnym zdravotným problémom a postupnému zániku tela. A ak doplníte koenzým Q10 v liečbe statínmi, postačí, aby sa s týmto enzýmom podali doplnky, a potom doplňte rezervy ketónových telies, ktoré budete musieť ísť na špeciálnu ketogénnu diétu.

5. Zvýšte riziko patológií.
Vzhľadom na to, že užívanie statínov vážne znižuje zásobovanie živinami v tele, čo minimalizuje hladiny koenzýmu Q10, vitamínu K2 a ketónových telies v priebehu času, tento proces vedie k vzniku vážnych ochorení. Uvádzame niektoré z nich.

rakovina
Štúdia izraelských vedcov ukázala, že užívanie liekov tejto skupiny počas 10 alebo viac rokov zdvojnásobuje riziko onkológie prsníka a karcinómu. Navyše s nárastom nahromadenej dávky lieku sa významne zvyšuje pravdepodobnosť rakoviny prostaty.

diabetes mellitus
Ak užívate statíny dlhší čas, zvyšuje sa pravdepodobnosť vzniku cukrovky 10-násobne. Navyše tieto lieky spustia niekoľko chorobných mechanizmov, ktoré vedú k tejto nebezpečnej chorobe. Najmä zvyšujú hladinu glukózy, pretože v dôsledku inhibície produkcie enzýmov v pečeni je tento orgán nútený posielať cukor späť do tela. Navyše, odstránením vitamínu D z tela zvyšujú statíny zvyšujú inzulínovú rezistenciu.

Neurodegeneratívna patológia
Náš mozog je približne 25% cholesterolu a je potrebné neustále doplňovať tento lipoproteín na udržanie spojenia medzi neurónmi. A ak pri dlhodobom používaní statínov klesá množstvo cholesterolu v tele, osoba začína mať problémy s pamäťou. To však nie je všetko. Doteraz sa ukázalo, že ketónové telieska chránia telo pred závažnými neurodegeneratívnymi ochoreniami (Alzheimerovou chorobou alebo Parkinsonovou chorobou). Preto používanie statínov, ktoré znižuje produkciu týchto telies, významne zvyšuje riziko každej z týchto ochorení.

Choroby pohybového aparátu
Systematický príjem týchto liekov zvyšuje pravdepodobnosť výskytu myalgie, kŕčov alebo dokonca autoimunitných svalových ochorení. Podľa vedcov príčinou takýchto patológií môže byť porušenie metabolizmu proteínov, ktoré zabraňujú oxidačným procesom v svalových tkanivách.

Existuje alternatíva k statínom?

Musíte pochopiť, že užívanie statínov nie je jediný spôsob, ako znížiť hladinu cholesterolu a posilniť kardiovaskulárny systém. Existuje niekoľko užitočných odporúčaní, ktoré vás ochránia pred cholesterolémiou a aterosklerózou. Tu sú niektoré z nich:

 • úplne opustiť výrobky obsahujúce fruktózu, podľa možnosti odmietnuť cukor a ľahké sacharidy a minimalizovať používanie obilnín obsahujúcich lepok;
 • pokúste sa jesť väčšinou surové jedlo;
 • odstráňte rastlinné oleje a škodlivé trans mastné kyseliny a nahraďte ich užitočným olivovým a kokosovým olejom. V tomto prípade si pamätajte, že olivový olej sa konzumuje výhradne za studena;
 • Pokúste sa denne jesť kvasené potraviny, ako sú kyslá kapusta, kyslé uhorky, kefír, srvátka alebo jogurt. Týmto sa zlepší celková imunita a zlepší sa tráviaci proces a tým sa prispeje k zdraviu srdca;
 • byť vonku častejšie za slnečného počasia na udržanie úrovne vitamínu D. Tento vitamín hrá dôležitú úlohu pri prevencii tvorby cholesterolu;
 • Pravidelne konzumujú morské ryby, krevety, krill olej a ďalšie potraviny bohaté na omega-3 polynenasýtené kyseliny. Štúdie ukazujú, že 500 mg omega-3 na deň môže znížiť hladinu "škodlivého" cholesterolu v krvi a zvýšiť hladinu užitočného HDL;
 • starať sa o správny odpočinok, aby váš spánok trvá asi 8 hodín denne;
 • prestať fajčiť a piť alkohol;
 • cvičiť pravidelne a zaradiť vysoko intenzívne cvičenia do programu tried, vykonávaných v intervaloch;
 • techniky stresového manažmentu.

Tieto jednoduché pravidlá vám umožnia zabrániť zvýšeniu úrovne škodlivého cholesterolu bez užívania statínov, čo sa v skutočnosti ukázalo byť nie tak bezpečným liekom.
Zdravie pre vaše srdce!

Tieto informácie sú uvedené len na informačné účely a nepredstavujú základ pre rozhodovanie bez konzultácie so svojím lekárom.

Indikácie pre vymenovanie statínov

V niektorých prípadoch, keď je pacient diagnostikovaný s progresívnou hypercholesterolémiou, znižuje hladinu cholesterolu v krvi a následne znižuje riziko vzniku srdcových ochorení a krvných ciev, špeciálne zvolená strava, používanie prírodných lipidom znižujúcich potravín a zdravý životný štýl. Prirodzená korekcia lipoproteínov v krvi môže tento počet znížiť v priemere o 15%, ale niektorí pacienti so správnym prístupom zvyšujú toto percento na 30.

Ale ani také dobré výsledky nemôžu vždy pomôcť v prípade pokročilej hypercholesterolémie alebo keď sú srdcové patológie.

Použitie liekov - statínov pomáha zlepšovať kvalitu života a výrazne zvyšuje trvanie aterosklerózy.

Čo sú statíny

Statíny sú skupinou liekov znižujúcich hladinu lipidov, ktoré inhibujú syntézu určitých enzýmov potrebných na produkciu cholesterolu v pečeňových bunkách. Tak nepriamo môžu statíny významne znížiť celkový cholesterol v krvi a LDL. Okrem toho najnovšia generácia statínov môže zvýšiť koncentráciu lipoproteínov s vysokou hustotou, čo je dôležité pri normalizácii metabolizmu lipidov.

Účinok tejto skupiny liekov má tieto účinky:

 • zlepšenie funkcie vnútornej vrstvy krvných ciev;
 • zníženie veľkosti aterosklerotických plátov;
 • potlačenie fibrotických procesov a hypertrofie srdcového svalu;
 • eliminácia zápalového procesu v cievach;
 • zníženie viskozity krvi;
 • zlepšená systolická funkcia ľavej komory;
 • Inhibícia odmietnutia štepu.

Z týchto dôvodov je indikácia na predpisovanie statínov pomerne veľkým zoznamom chorôb a patologických stavov, ktoré nemusia byť spojené s vysokým cholesterolom v krvi. Tieto hodnoty sa dajú rozdeliť na absolútne, keď ich použitie je nevyhnutné na normalizáciu stavu pacienta a relatívny, keď je možné nahradiť menovanie statínov dietnou terapiou alebo inými skupinami liekov.

Absolútne čítania

Existujú skupiny pacientov, ktorí potrebujú užívať statíny bez zbytočného odkladu, pretože bez ďalšej podpory liekov výrazne rastie riziko ťažkých komplikácií a dokonca úmrtnosti. Pre absolútne svedectvo, keď potrebujete priradiť statíny, uveďte:

 1. Dedičná heterozygotná hypercholesterolémia typu IIa, ak je hladina celkového cholesterolu vyššia ako 10 mmol / l.
 2. Dysfunkcia LDL receptora hepatocytov.
 3. Primárna hypercholesterolémia IIa a IIb, ak počas 3 mesiacov diétnej terapie nedošlo k žiadnym pozitívnym výsledkom.
 4. Kombinovaná familiárna hypercholesterolémia.
 5. Poruchy metabolizmu lipidov pri vzniku jedla.
 6. Výrazný prejav aterosklerózy.
 7. Závažná koronárna choroba srdca, keď je riziko vzniku mŕtvice alebo srdcového infarktu príliš veľké.
 8. Aneuryzma brušnej aorty.
 9. Porážka koronárnych artérií v akomkoľvek mieste so stenózou je viac ako 50 percent.
 10. Prípravné alebo rehabilitačné obdobia spojené s vykonávaním rekonštrukčných operácií koronárnych ciev alebo srdca: aorto-koronárne posunovanie, organizovanie veľkého stánku atď.
 11. Diabetes mellitus s diagnostikovanou srdcovou ischémiou.
 12. Nedávno utrpel infarkt alebo mŕtvicu.
 13. Akútny koronárny syndróm.
 14. Prítomnosť arteriálnej hypertenzie, keď je pravdepodobnosť výskytu kardiovaskulárnych katastrof hodnotená na stupnici SCORE nad 5%.

Ak vezmeme do úvahy absolútne náznaky stanovenia statínov v súvislosti s cholesterolom v krvi, môžeme rozlíšiť nasledujúce body, keď potrebujete tieto lieky:

 • celkový cholesterol je väčší ako 6 mmol / l;
 • celkový cholesterol u pacientov s ochoreniami srdca a krvných ciev vyšším ako 5 mmol / l;
 • obsah lipoproteínov s nízkou hustotou v krvi je vyšší ako 3 mmol / l.

Preto sa odpoveď na otázku, aké sú statíny cholesterolu predpísané, bude čisto individuálne vyšetrenie každého pacienta a popis existujúcich chronických patológií. Takže niekedy musíte užívať statíny s nižšou hladinou lipidov v krvi, ak existuje jeden alebo viacero rizikových faktorov ischemickej choroby srdca: hypertenzia, pohlavie mužov, staroba, obezita, dedičná predispozícia atď.

Pred uskutočnením takýchto stretnutí lekár musí vykonať 3 biochemické krvné testy:

 1. Pri prvom ošetrení pacienta so sťažnosťami.
 2. Druhá - týždeň po obdržaní prvých výsledkov pre konečnú diagnózu dyslipidémie.
 3. Tretia - 3 mesiace po diétnej terapii.

Relatívne indikácie

Okrem absolútnych, t.j. povinných indikácií na predpisovanie statínov existujú aj relatívne, keď je žiadúce užívať tieto liečivá, ale môžu sa tiež vyhnúť ďalším terapeutickým metódam alebo skupinám liečiv. Tieto indikácie zahŕňajú:

 1. Prípady náhlej smrti srdca u príbuzných pacientov, ktorých vek nedosiahol 50 rokov.
 2. Nestabilná angína v histórii.
 3. Nízke riziko srdcového infarktu.
 4. Diabetes mellitus typu 1 alebo 2 bez diagnostikovanej koronárnej choroby srdca.
 5. Obezita.
 6. Vek nad 40 rokov s nízkym rizikom kardiovaskulárnych ochorení.

V každom prípade by mala vhodnosť užívania tejto skupiny liekov posúdiť ošetrujúci lekár pri zohľadnení individuálnych charakteristík pacienta a jeho chronických a dedičných ochorení.

Množstvo cholesterolu, ktoré je potrebné na užívanie statínov

Mnohí pacienti sa zaujímajú o otázku, na akú hladinu cholesterolu majú byť predpísané statíny. Koniec koncov, rôzni pacienti s rovnakou hladinou lipoproteínov v krvi môžu dostať rôzne odporúčania pre ich normalizáciu: jedna bude predpísaná diéta a druhá - lieky.

Lekári majú na to svoj názor. Najprv musíte spomenúť, akú úroveň tukových frakcií v krvi považujú za normálne:

 • OH: menej ako 5,2 mmol / l;
 • LDL: menej ako 3-3,5 mmol / l;
 • HDL: viac ako 1 mmol / l;
 • TG: menej ako 2 mmol / l.

Práve na takéto hodnoty by sa malo usilovať, ale nie všetci ľudia, kvôli svojim individuálnym charakteristikám a chorobám, dokážu udržať tieto ukazovatele na optimálnej úrovni.

Rozhodujúcim faktorom pri predpisovaní statínov nie je zvýšenie určitého indexu lipidov, ale úroveň rizika vzniku komplikácií. Na výpočet tohto rizika boli v súčasnosti vyvinuté rôzne tabuľky a kalkulačky (napríklad škála SCORE).

Podľa tohto princípu je povinným predpisovaním statínov klinický obraz, keď sú súčasne prítomné dva z nasledujúcich bodov:

 1. Hladiny lipoproteínu presahujú bežné hladiny.
 2. Riziko vzniku kardiovaskulárnych ochorení je za 10 rokov nad 5%.

Mala by tiež brať do úvahy niektoré systémové ochorenia, ktoré robia ich úpravy normálnej činnosti metabolizmu lipidov. Ak sú teda pacienti s diabetes mellitus alebo aterosklerózou, celkový cholesterol je vyšší ako 4,5 mmol / l a lipoproteíny s nízkou hustotou sú vyššie ako 2,5 mmol / l, potom musia užívať statíny.

U niektorých pacientov s normálnou hladinou frakcií krvných lipidov sa stále predpíše celoživotný príjem statínov. Táto prax sa vzťahuje na pacientov, u ktorých sa pri absencii zmien hladiny cholesterolu v krvi diagnostikuje vysoké riziko vzniku aterosklerózy. Medzi takéto rizikové faktory patrí vek, prítomnosť zlých návykov, genetická predispozícia a mnohé ďalšie.

Čo sú statíny predpísané na zníženie hladiny cholesterolu

K dnešnému dňu existujú štyri generácie statínov, ktoré majú rôzne účinky na tukovú frakciu. Zvážte, ako ovplyvňujú hladinu aterogénnych lipoproteínov s nízkou hustotou, berúc do úvahy prijatie najvyššej dennej dávky:

Statíny pre cholesterol: prínosy a škody, ako vziať

V súčasnosti sa na liečbu stavov, ktoré sprevádzajú nahromadenie a ukladanie cholesterolu (cholesterol), používajú 5 hlavných tried liečiv. Medzi nimi statiny z cholesterolu si zaslúžia osobitnú pozornosť, ktorej prínosy a škody boli predmetom diskusie od 50. rokov minulého storočia. Vášeň okolo nich neprestáva v súčasnosti a história tvorby drog sa podobá vzrušujúcemu dobrodružnému románu.

Statíny na zníženie cholesterolu - charakteristika lieku

Skutočnosť, že lieky zabraňujúce syntéze cholesterolu prinesú väčšiemu poškodeniu tela než dobrému, začali hovoriť späť v polovici minulého storočia. Koniec koncov, cholesterol je plastová zložka - je súčasťou bunkovej membrány, zúčastňuje sa syntézy pohlavných hormónov a hormónov nadobličiek a cholických kyselín. Skeptici pochybovali, že je možné vytvoriť také lieky, ktoré by boli prísne kontrolované, schopné odstrániť len prebytok cholesterolu bez toho, aby zasahovali do metabolizmu lipidov.

Všeobecné informácie

Statíny na zníženie hladiny cholesterolu vo svojich účinkoch sú blokátory HMG-CoA reduktázy - "bioaktivátora" počiatočných štádií reakcie syntézy cholesterolu z prekurzorových látok. Skupina vedcov z Japonska, vedená Akiou Endovou, ktorá uskutočnila experimenty na zlepšenie penicilínu, si v roku 1971 všimla, že niektoré typy mikroskopických húb produkujú nielen antibiotiká, ale aj látky, ktoré zabraňujú tvorbe bunkových membrán v baktériách a narúšajú metabolizmus lipidov potrebných pre ich rast a živobytie. Takže z formy, ktorá produkuje antibiotiká, bola získaná zložka bioaktívnych látok nazývaná Compactin. Trvalo viac ako 15 rokov pred prvým komerčným statínom, Lovastatin (Mevacor), ktorý bol špecifickým inhibítorom HMG-CoA reduktázy, sa objavil na globálnom farmaceutickom trhu. Takmer súčasne s liekom Akira Endo boli statíny získané vo výskumnej laboratóriu britskej farmaceutickej spoločnosti Beecham, ktorá sa preslávila svojou prácou na zlepšení penicilínu.

V roku 1980 však japonská farmaceutická spoločnosť Sankyo So zastavila celý výskum bez vysvetlenia dôvodov. V stredu sa hovorilo o vedcoch, že v dôsledku testov vykonaných so statinovou terapiou sa na pokusných zvieratách zistila rakovina čreva. Možný karcinogénny účinok statínov spôsobil konzervatívnu japonskú spoločnosť obmedziť vývoj.

Rozhodnutie spoločnosti zastaviť zavedenie statínu do klinickej praxe by mohlo stáť život pacientov s rodinnou hypercholesterolémiou, najbežnejšou dedičnou chorobou na svete. Bez liečby ochorenia u pacientov je zaznamenaný skorý a rýchly rozvoj aterosklerózy, infarktu, mŕtvice, stenózy (zúženie) aorty a náhlej smrti.

Podľa profesora Johna J.P. Kastelejna (Holandsko), ktorý sa zaoberá problémom liečby familiárnej hypercholesterolémie už veľa rokov, je výsledok ochorenia rovnako zlý ako u pacientov s AIDS.

Iba vďaka podpore praktických klinikov, ktorí osobne videli účinnosť pôsobenia statínov a výskum firmy Merck dokázal brániť statíny.

Vedecky dokázané, že statíny:

 • nevykazujú bočné a navyše karcinogénne vlastnosti pri zachovaní terapeutickej dávky liečiva;
 • zníženie hladiny cholesterolu na cieľové hodnoty oveľa rýchlejšie ako diétna terapia a liečebná terapia s inými typmi liekov znižujúcich hladinu lipidov;
 • znížená úmrtnosť na srdcové zlyhanie o 42%;
 • dokonca aj agresívna liečba statínmi nezhoršuje lipidovú rovnováhu tela;
 • pomáha zastaviť progresiu aterosklerózy;
 • znížiť absorpciu exogénneho cholesterolu;
 • ovplyvňujú zápal a imunitnú aktiváciu a sú zodpovedné za progresiu chronického srdcového zlyhania.

Dlhodobé štúdie ukázali potrebu včasného užívania statínov, používanie vysokých dávok liekov a dlhodobej liečby.

Indikácie pre menovanie

Statíny sú predpísané pre dedičnú alebo získanú vysokú hladinu cholesterolu.

Hypolipidémie sú predpísané pre:

 • prevencia chronického srdcového zlyhania a mozgovej príhody u rizikových skupín;
 • rehabilitácia po infarkte myokardu;
 • rehabilitácia v pooperačnom období (bypass, stenting, angioplastika);
 • liečba a prevencia koronárnych artérií;
 • znížiť mieru aterosklerózy;
 • liečba nealkoholických tukových pečeňových ochorení;
 • metabolické poruchy (obezita, diabetes);
 • liečba hypercholesterolémie - vysoká dedičná alebo heterozygotná.

V modernej terapii chronického srdcového zlyhania a familiárnej hypocholesterolémie sú statíny zahrnuté do komplexného liečebného režimu.

Ako užívať?

Dávkovanie a trvanie užívania statínov rôznych generácií sa líšia. V priemere je odporúčaná denná dávka liekov 20-40 mg. Zvýšte množstvo (

80 mg) sa ukáže pri znížení vysokých hladín cholesterolu. V tabuľke sú uvedené denné dávky pre moderné statíny:

Ako užívať statíny z vysokého cholesterolu?

O tom, ako správne užívať statíny, si myslia ľudia, ktorí sú konfrontovaní s problémom vysokého cholesterolu. Statíny sú triedy liekov používaných na zníženie hladiny tejto látky v krvi. Tieto prostriedky majú schopnosť zastaviť produkciu enzýmu, ktorý produkuje cholesterol v pečeni. Ľudské telo produkuje nízku hustotu cholesterolu (LDL) a vysokú (HDL). Každý typ látky vykonáva svoje funkcie v tele, ale molekuly LDL majú tendenciu k oxidácii, vyvolávajú zápal tepnového tkaniva, usadzujú sa na stenách krvných ciev a spôsobujú riziko aterosklerotických plakov.

Zvýšený cholesterol v krvi predurčuje výskyt aterosklerotických vaskulárnych lézií. Výsledkom je, že prívod krvi do mozgu, obličiek, môže vyvolať ischémiu srdca. Kardiovaskulárne ochorenia vedú v celkovej štruktúre morbidity. Statíny v ich vlastnostiach znižujúcich hladiny lipidov a ďalšie pozitívne účinky sú lepšie ako iné lieky, ktoré znižujú hladinu cholesterolu.

Klasifikácia statínov

 1. Prvé - nazývané prírodné, boli získané z penicilínových húb. Lieky často vyvolávajú vedľajšie účinky a majú malý vplyv na molekuly cholesterolu.
 2. Po druhé - málo pôsobí na telo, ich účinok je účinnejší ako prirodzený.
 3. Po tretie, okrem hlavného účinku stimulujú tvorbu cholesterolu s vysokou hustotou, pomáhajú znižovať hladinu triglyceridov, ktoré vyvolávajú rozvoj aterosklerózy.
 4. Po štvrté - sú uznávané ako najefektívnejšie a najbezpečnejšie, ľahko sa hromadia v tele a výrazne znižujú hladinu cholesterolu.

Tieto lieky sa nesmú užívať bez lekárskeho predpisu: lieky majú množstvo vedľajších účinkov. Ako užívať statíny a kedykoľvek by to malo byť vysvetlené odborníkom po laboratórnych testoch a histórii ochorenia. Pri užívaní statínov si treba uvedomiť interakciu s inými liekmi. Pri rozštiepení môžu byť blokované inými látkami a nemajú terapeutický účinok. Užívaním statínov z cholesterolu by mal pacient starostlivo sledovať svoj zdravotný stav a pri zhoršovaní sa vyhľadať lekársku pomoc.

Kedy sa predpisujú statiny

Liečba statínom je predpísaná na profylaktické a terapeutické účely. Hlavným znakom používania liekov je prevencia kardiovaskulárnych ochorení. Pri vymenovaní lekára je potrebné zohľadniť pohlavie, vek a hmotnosť osoby, existujúce ochorenia, prítomnosť cukrovky a zlé návyky. Je lepšie užívať statíny nie ráno, ale večer.

Kto sú užitočné lieky v tejto skupine:

 1. Na profylaktické účely na prevenciu infarktu u ľudí s kardiovaskulárnymi problémami.
 2. Statíny na zníženie hladiny cholesterolu sú predpísané v prípade, že osoba utrpela infarkt. Je potrebné ich vypiť od prvých dní a vo vysokých dávkach.
 3. Pri ateroskleróze tieto lieky pomáhajú spomaliť vývoj patológie.
 4. Môžu byť predpísané ako prevencia mŕtvice.
 5. Odporúča sa pacientom, ktorí podstúpili operáciu srdcových ciev.

Ako užívať lieky na zníženie hladiny lipidov a ako dlho užívajú statíny? Kardiológovia sa domnievajú, že tieto lieky by sa mali neustále piť, pretože počas dlhodobého užívania sú dobre znášané a vedľajšie účinky sa javia menej. Predtým, keď predpisovali, vybrali taktiku postupného zvyšovania dávky liekov. Štúdie však ukázali, že zvýšenie objemu nezlepšuje stav pacienta a počiatočné zvolené dávkovanie sa má užívať nepretržite. Taktiež sa neodporúča prestať užívať statíny napriek zlepšeniu výkonnosti. Prerušený priebeh môže zvýšiť a dokonca prekročiť počiatočnú hladinu cholesterolu v krvi.

Pacienti by mali pravidelne konzultovať s lekárom a sledovať stav metabolizmu lipidov. Sérový cholesterol by nemal prekročiť 4,0 mmol / l. Výhody statínov sú nepopierateľné, znižujú úmrtnosť na srdcové choroby, riziko srdcového infarktu a mozgovej príhody. Prípravky z poslednej generácie nemajú významný toxický účinok na ľudské telo.

Spory o výhodách a škodách prebiehajú už mnoho rokov. Či je potrebné piť statíny, rozhodne sa sám pacient. Ako dlho užívať statíny závisí od diagnózy. Takže pri chronickej ateroskleróze sa odporúča dlhodobá liečba.

Môžu statiny užívať dieťa so srdcovými problémami? Lekári neodporúčajú liečiť deti týmito liekmi a ponúkajú im nahradenie inými liekmi.

Liečba statínom by mala byť podložená špecifickou výživou predpísanou lekárom. Je potrebné vylúčiť jedlo obsahujúce vysoké kalórie, veľké množstvo tuku z výživy pacienta. Je lepšie konzumovať rastlinné a nízkotučné mliečne výrobky, obilniny. Namiesto mäsa je lepšie jesť ryby a hydinu.

Odporúča sa doplniť priebeh liečby fyzickou námahou, čo pomôže zvýšiť metabolizmus, posilní imunitný systém a stratí ďalšie kilogramy. Ak nie sú žiadne kontraindikácie, môžete navštíviť posilňovňu, bazén, športovú časť. Pravidelné cvičenie pomáha vyčistiť krvné cievy z plakov, čím sa znižuje hladina cholesterolu v krvi.

Možné kontraindikácie

Neodporúča sa užívať liek s grapefruitovou šťavou kvôli látke, ktorú obsahuje, čo spomaľuje metabolizmus účinnej látky. Jeho zvýšená koncentrácia v krvi môže vyvolať toxické reakcie. Tieto lieky nemožno kombinovať s alkoholom a niektorými antibiotikami. Alkohol zvyšuje zaťaženie pečene a zhoršuje stav pacienta.

Kontraindikácie používania statínov sú: patológia pečene v aktívnej forme, prítomnosť akútnej hepatitídy. Pred začatím liečby by sa mala vykonať séria biochemických analýz na stanovenie koncentrácie enzýmov v pečeni. Úroveň enzýmov AlT a AST, zvýšená viac ako 3 krát, je tiež dôvodom na zastavenie užívania.

Statíny nie sú priradené tehotným a dojčiacim ženám. Tieto lieky by ste nemali užívať v plánovacom období dieťaťa. Recepcia je tiež kontraindikovaná pre ľudí s chorobnými obličkami.

 1. Užívanie týchto liekov môže byť spojené s poruchami trávenia a spôsobovať problémy s stoličkou.
 2. Možná alergická reakcia, prejavujúca sa vo forme vyrážky, svrbenia kože.
 3. Užívanie drog môže spôsobiť bolesť hlavy, nespavosť. Psychoemotický stav sa často zhoršuje.
 4. Môžu sa vyskytnúť bolesti svalov a kŕče.
 5. Niektorým pacientom sa vyvinie opuchy, prírastok hmotnosti.
 6. Dlhodobé užívanie liekov môže narušiť obličky.
 7. Lieky pomáhajú zvyšovať hladinu aktivity pečeňových enzýmov.

Medzi najnovšou generáciou statínov sa Rosuvastin uvoľňuje, čo znižuje hladinu cholesterolu o 55%. Obsahujúce pri príprave účinných látok môže dlhodobo pretrvávať v tele, čím sa zvyšuje pozitívny účinok.

Liečivo Atorvastatín mierne znižuje hladinu zlého cholesterolu, ale zároveň zvyšuje tvorbu látok s vysokou hustotou. Simvastatín je vyvážený liek s najmenej vedľajšími účinkami.

Ako dlho statiny užívajú na zníženie hladiny cholesterolu

Používanie statínov na zníženie hladiny cholesterolu a ich náhradné možnosti

V posledných rokoch sa veľa hovorilo o nebezpečenstve vysokého cholesterolu v každom veku. Spravidla, ako znížiť hladinu cholesterolu, lekár predpisuje statíny. Sú to drogy, ktoré môžu znížiť hladinu tejto látky, ale ovplyvňujú zdravotný stav všeobecne. Ak existuje taká možnosť, potom musíte najprv vyskúšať, ako je realistické normalizovať cholesterol jednoduchším spôsobom: cvičenie, správna výživa. Zvýšený cholesterol, ak sa nesnažíte zlepšiť svoj stav v žiadnom prípade, môže nakoniec viesť k vzniku aterosklerózy, infarktu alebo mozgovej príhody. Toto všetko je vážne a musíte bojovať s vysokým cholesterolom. Na zníženie výkonu v krvi sú predpísané špeciálne statíny, sú však tieto lieky vždy nevyhnutné?

Je to dôležité! Spravidla sú statíny v lekárskej literatúre chválené. Musíte však pochopiť, že ide o tabletky, ktoré paralelne môžu poškodiť telo, napríklad ak existujú kontraindikácie alebo na pozadí užívania iných liekov.

O nebezpečenstvách cholesterolu

Aj keby bolo možné úspešne použiť tieto metódy, ako je možné nahradiť statíny na zníženie hladiny cholesterolu, to vôbec neznamená, že bolo možné vyhnúť sa vzniku aterosklerózy a iných problémov. Musíte pochopiť, že nie všetok cholesterol je škodlivý. To znamená, že obsah tejto látky v krvi je normálny a nevyhnutný, ale ak tvorí plaketu a usadzuje sa na stenách krvných ciev, je to už nebezpečenstvo. Najmä ak je na pozadí tohto lipidového metabolizmu narušený, hustota komplexných zlúčenín sa zvyšuje.

Nekontrolovaný príjem statínov nepomáha presne k znižovaniu hladiny cholesterolu, tento prístup iba zhoršuje zdravie. Ale pri zvýšenej hladine cholesterolu je potrebné ho znížiť, ale nemali by ste ihneď spěchať na pitie liekov, pretože môžu existovať alternatívne riešenia. Ako ukazuje prax, často sa tento problém dá vyriešiť jednoducho vyváženou stravou a dodržiavaním správnej stravy.

Typy cholesterolu:

 1. Zlý cholesterol je látka, ktorá má nízku hustotu. Vytvára mastné proteínové komplexy, ktoré majú zvyk usadzovať sa na stenách krvných ciev vo forme plátov. Poškodenie ľudského tela prináša iba taký cholesterol a jeho koncentrácia v krvi je v rozmedzí najmenej 4 mmol / l (alebo 160 mg / dl). Keď sa tento indikátor poruší a toto potvrdili testy, musíte preskúmať jedlo a porozprávať sa so svojím lekárom, ak je možné odložiť užívanie statínov na chvíľu.
 2. Možné možnosti - je prítomnosť dobrého cholesterolu v krvi, produkuje samotné telo a je to proti tvorbe plakov. Husté tukové zložky, ako je cholesterol, dodávajú do pečene, kde sa rozkladajú a odstraňujú z tela. To znamená, že príčinou aterosklerózy môže byť aj vysoký zlý cholesterol, ale nedostatočné množstvo dobrého cholesterolu.

Lekári a vedci už dlho hovorili a argumentovali o prínosoch a škodách tejto látky. Po prvýkrát sa táto otázka začala neustále skúmať zo sedemdesiatych rokov minulého storočia v Japonsku. To bolo potom, čo japonskí vedci náhodne objavil enzým statín.

O statínoch

Zníženie hladiny cholesterolu bez umelých statínov je možné, ale stále musíte hľadať tento enzým nie vo forme liekov. Liečivé statíny sa dnes aktívne používajú na zníženie hladiny cholesterolu v krvi, pôsobia na bunkovej úrovni. Pečeň syntetizuje kyselinu mevalónovú, čo je prvý krok tvorby cholesterolu.

Enzým opísaný priamo pôsobí na túto kyselinu, inhibuje uvoľňovanie prebytku cholesterolu do krvnej plazmy. Výsledkom je, že enzým vstupuje do krvných ciev a artérií a interaguje s bunkami spojivového tkaniva na intercelulárnej úrovni. Vnútri ciev sa v dôsledku tejto interakcie vytvorí spoľahlivá ochranná vrstva, ktorá odoláva tvorbe krvných zrazenín a rozvoju zápalového procesu.

To znamená, že statín je v podstate liek na liečenie a prevenciu takýchto vážnych a nebezpečných srdcových a cievnych ochorení, ako je ateroskleróza, mŕtvica alebo srdcový záchvat. Áno, tento enzým znižuje hladinu cholesterolu, ale môže poškodiť iné orgány a systémy, najmä v starobe. Takže je nevyhnutné, aby si s týmto enzýmom užívali lieky iba tak, ako to predpísal lekár, a ak je to možné, ak situácia stále umožňuje, použite prírodné statíny na zlepšenie Vášho stavu.

O liekoch a potravinových doplnkoch so statínom

Zníženie hladiny látky s ohľadom na liek s týmto enzýmom neexistuje. Ak predpísaný lekár predpísal dávkovanie, potom sa taký liek môže bezpečne užívať samostatne doma. Ale najskôr je možno lepšie vyskúšať prírodné statíny, ktoré pre telo nie sú také nebezpečné.

Syntetické prípravky so statínovým enzýmom s najmenšími vedľajšími účinkami:

 • V zložení prípravkov "Simvastin", "Pravastin" a ďalšie podobné obsahuje tento enzým, ktorý je vyrobený z húb.
 • V mnohých iných liečivách sa napríklad Atoris, Roxera, statín pridáva do syntetickej látky. To znamená, že sa enzým získava pri syntéze chemických prvkov, nie je prirodzený, nie je prirodzený.

Kde hľadať prírodné statíny

O tom, čo nahradiť syntetické statíny, bude v tejto časti materiálu diskutovaná. Po prvé, ak upravíte vašu diétu trochu, obzvlášť do tuku, potom telo dostane potrebný enzým. Všetky tuky vstupujúce do tela interagujú s pečeňou a môžu byť transformované týmto orgánom do rôznych typov cholesterolu.

Zdravé tuky, ktoré sa premenia na dobrý cholesterol, sú vždy stravovacie. Sú súčasťou bylinných produktov vrátane mandlí a iných orechov, zeleného čaju a citrusovej zeleniny. Čučoriedky a mrkvy pomôžu rýchlo znížiť hladinu cholesterolu a cesnaku.

Je to dôležité! Bez liekov môžete normalizovať hladinu cholesterolu, ak obsahujete morské ryby, morskú kôru, malé červené suché víno, čerstvé šťavy v bežnom menu. Zanechajte vajcia, cukor a mastné mäso.

Jediným efektívnym liekom na pocit znižujúceho sa účinku znižovania hladiny cholesterolu v domácnosti je normalizácia výživy. Musíte neustále sledovať váhu, viesť aktívny životný štýl, prestať fajčiť a nadmerne piť. Okrem toho, na to, aby ste mali skúsenosti s redukčným účinkom, môžete na základe odporučenie lekára piť niektoré doplnky stravy.

Ako dlho trváte

Ak nie je možné vyrovnať sa s tým, ako znížiť hladinu cholesterolu bez statínov, potom sa budú musieť užívať drogy, vybrané a predpísané lekárom prísne podľa výsledkov testov a indikácií.

Spravidla sú kurzy správne vybraných liekov tohto typu predpísané po dobu 1-2 mesiacov, kombinované metódy liečby sa používajú na zabránenie tomu, aby sa telo zvyklo a neustále motivovalo to, aby pracovalo lepšie a kvalitnejšie. Presný priebeh liečby a liečebný režim môžu byť predpísané len lekárom, je potrebné vykonať krvný test niekoľkokrát do roka a presne vedieť o svojej hladine cholesterolu, ktorá všeobecne indikuje stav krvných ciev.

Potrebujem piť cholesterolové pilulky: poškodzovať alebo užívať statíny? | Medprays

Jednou z najdôležitejších organických zlúčenín produkovaných našim telom je cholesterol. Tento uhľovodík je potrebný pre takmer všetky tkanivá. Bez tejto zlúčeniny nie je normálna existencia jednej žijúcej bunky možná. A čo je najdôležitejšie, cholesterol je hlavnou surovinou pre produkciu pohlavných hormónov. Jeho nedostatok vedie k sexuálnej dysfunkcii u mužov a amenoree u žien.

Ale molekuly cholesterolu sú heterogénne, cholesterol s vysokou hustotou (zdravý cholesterol) je užitočný a potrebný. A molekuly s nízkou hustotou (zlý cholesterol) majú aterogénny účinok a stávajú sa hlavnou príčinou chorôb, ako sú:

Keď sa zistia vysoké hladiny zlého cholesterolu v krvných testoch, lekár rozhodne odporúča liečbu liekom, ktoré znižujú hladinu cholesterolu a zabraňujú vzniku kardiovaskulárnych ochorení. Hlavnými skupinami liekov na zníženie hladiny cholesterolu sú fibráty a statíny.

Pri predpisovaní statínov lekár upozorní pacienta na to, že tento liek sa stane neoddeliteľnou súčasťou jeho každodennej stravy po zvyšok svojho života. A tiež, že takmer všetky drogy v tejto skupine majú veľa vedľajších účinkov. Osoba sa bude musieť rozhodnúť, ako znížiť hladinu cholesterolu. Vezmite lieky a postupujte, alebo zmeňte svoj bežný spôsob života.

Okrem fibrátov a statínov sú predpísané lieky obsahujúce mastné kyseliny, to sú Omega 3 (rybí olej) a kyselina lipoová. Rozhodnutie o vhodnosti užívania statínov alebo ich zamietnutie nemožno prijať samostatne. Toto môže vykonať iba lekár. Ak máte pochybnosti, poraďte sa s niekoľkými lekármi. Pomôže to nájsť správne rozhodnutie o tom, koľko prínosov ich účinkov na vaše telo presiahne riziko nežiaducich patológií.

Statíny - lieky znižujúce hladinu cholesterolu

Vo farmakológii sú statíny lieky, ktorých hlavná činnosť je zameraná na zníženie produkcie enzýmov zodpovedných za produkciu cholesterolu v pečeňových bunkách a nadobličkách. Pokyny na používanie statínov hovoria o takých schopnostiach, ako sú:

 • Inhibícia HMG-CoA reduktázy, čím sa zníži množstvo syntézy cholesterolu v pečeni a zníži sa jeho koncentrácia v krvnej plazme.
 • Účinne redukuje cholesterol s nízkou molekulovou hmotnosťou, ktorý nereaguje na účinok hypolipidemických liekov používaných na liečbu zvýšených hladín cholesterolu pri hemozygotnej hypercholesterolémii dedičnej povahy.
 • Nižší celkový cholesterol o 40% a zlý cholesterol o 60%.
 • Výrazne zvyšuje hladinu užitočného (vysokomolekulárneho) cholesterolu, ako aj apolipoproteínu A.
 • Účinne znižuje riziko vzniku ischemických ochorení, v priemere o 15%, riziko vzniku infarktu a angíny pectoris je znížené o 25%.
 • Nemajú karcinogénne a mutagénne účinky.

Možné vedľajšie účinky pri užívaní statínov

Pravidelný príjem statínov počas liečby vysokého cholesterolu často spôsobuje vývoj takýchto vedľajších účinkov, ako sú:

Často sa pacienti, ktorí užívajú statiku, sťažujú na takéto typy ochorení, ako sú:
 • myalgia (bolesť svalov),
 • plynatosť,
 • bolesť brucha (brucha)
 • hnačka, zápcha,
 • nevoľnosť na zvracanie
 • pretrvávajúce bolesti hlavy
 • stav chronickej únavy.
Poruchy nervového systému:
 • amnézia (strata pamäti),
 • všeobecná nevoľnosť,
 • časté závraty,
 • záchvaty hypertenzie,
 • parestézia (pocit znecitlivenia, brnenie a pretekanie husích),
 • neuropatia periférnych nervových zakončení (zhoršenie vedenia impulzov končatín).
Porušenie tráviaceho traktu:
 • zápal pankreasu,
 • cholestatická žltačka,
 • anorexia (ostrý, patologický úbytok hmotnosti),
 • hepatitída,
 • hnačka,
 • zvracanie.
Poruchy v muskuloskeletálnom systéme:
 • artritída kĺbov
 • myopatia (dystrofia kostrového svalstva),
 • kŕče v lýtkových svaloch,
 • ostrú bolesť chrbta
 • myositída (poškodenie zápalových kostrových svalov).
Poruchy imunitného systému (alergické prejavy):
 • exudatívny erytém (alergický zápal postihujúci kožu a sliznice),
 • Lyellov syndróm (ťažká forma alergickej dermatitídy sprevádzaná poškodením vnútorných orgánov),
 • anafylaktický šok,
 • žihľavka,
 • početné kožné vyrážky.
Poruchy v krvnom systéme:
 • trombocytopénia (patologické zníženie tvorby krvných doštičiek).
Endokrinné poruchy:
 • diabetes typu 1,
 • hypoglykémia (nízky sérový cukor),
 • obezita
 • opuch končatín
 • sexuálnej dysfunkcie.

Absolútne indikácie pre užívanie statínov ako prostriedku predĺženia života

Pokyny vydané na propagačné účely liekov znižujúcich hladinu cholesterolu zo skupiny statínov presvedčivo dokazujú, že tieto lieky účinne znižujú možnosť srdcového infarktu alebo cievnej mozgovej príhody a tiež prispievajú k zlepšeniu kvality života.

Okrem toho sa hovorí, že statíny majú takmer žiadne vedľajšie účinky a nemôžu poškodiť telo, ale sú skvelým spôsobom, ako zabrániť kardiovaskulárnym patologiám. Najčastejším sloganom reklamných kampaní je: "Vezmite statínové lieky po celý čas a budete cítiť, ako zlý cholesterol zmizne a zdravé zvyšuje vašu úroveň." Nikdy nemôžete tieto reklamné tvrdenia dôverovať. Väčšina týchto tvrdení tvrdí, že sú iba reklamné návnady na nákup drahých drog.

V praxi situácia vyzerá oveľa zložitejšie. Napríklad statíny so zníženou hladinou cholesterolu sú predpísané starými osobami s veľkou starostlivosťou. Vo všeobecnosti je postoj lekárov k užívaniu statínov dosť kontroverzný a nejednoznačný.

 • Podľa jedného zdroja špeciálnej literatúry je užívanie statínov povinné pre všetky osoby s vysokým počtom cholesterolu, čo zaručuje zníženie rizika kardiovaskulárnych ochorení.
 • Iné, menej kompetentné vedecké publikácie tvrdia, že v prvom rade by sa mal zohľadniť pomer možnej ujmy k zamýšľanému prínosu. A u starších ľudí vo väčšine prípadov potenciálna ujma ďaleko prevyšuje terapeutický účinok.

Štandardné metódy liečby srdcových patológií zahŕňajú zaradenie skupiny statínov do terapeutického režimu. To zvyšuje účinnosť liečby a významne znižuje úmrtnosť. Ale odborníci sa domnievajú, že cholesterolové pilulky, konkrétne statíny, by sa nemali podávať pacientom s hypertenziou alebo ischemickým syndrómom. A je tiež nemožné predpísať statíny všetkým starším pacientom so zvýšenými hladinami cholesterolu bez predchádzajúceho vyšetrenia.

Absolútnou indikáciou na vymenovanie statínov sú takéto stavy, ako sú:

 • Na profylaxiu po nedávnej mŕtvici alebo infarkte.
 • Počas prípravného obdobia a pooperačné zotavenie počas rekonštrukčných chirurgických zákrokov na srdci a centrálnych cievach. Napríklad výstavy veľkého stánku s aneuryzmou brušnej aorty alebo koronárnym aorto-bypassom.
 • Infarkt myokardu alebo akútny koronárny syndróm.
 • Závažná ischemická choroba srdca so zvýšeným rizikom srdcového infarktu alebo mozgovej príhody.

Relatívne indikácie na predpisovanie statínov, pri ktorých sú prínosy ich užívania veľmi pochybné, sa pozorujú u pacientov s takými stavmi, ako sú:

 • mierne riziko srdcového infarktu;
 • ženy pred menopauzou;
 • pacientov s diabetom 2. typu a diabetom 1. typu v anamnéze.

V dnešnej sieti maloobchodných lekární sú statíny zastúpené liečivami s rôznou aktivitou znižovania cholesterolu, a to:

 • Lovastatín - znižuje zlé cholesterol na 25%;
 • Fluvastatín - klesá na 29%;
 • Simvastatín - až 38%;
 • Atorvastatín - až 47;
 • Rosuvastatín - až 55%.

Lieky založené na statíne

Zásady výberu liekov

Rozhodnutie o prijatí liekov osobou by sa malo zvážiť na základe odporúčaní a predpisov ošetrujúceho lekára. V prípade, že pacient súhlasí s argumentmi špecialistu a je pripravený užívať lieky po celý čas, voľba vhodného lieku, dávkovanie a priebeh liečby sú ponechané na lekára. Lekár opiera svoje rozhodnutie o zdravotný stav pacienta, prítomnosť a povahu chronických ochorení a tiež zohľadňuje individuálnu toleranciu organizmu.

Je prísne zakázané užívať si samo-predpisovanie a nekontrolovaný príjem liekov, ktoré znižujú hladinu cholesterolu. Faktom je, že namiesto toho, aby ste zlepšili stav, môžete spôsobiť nenapraviteľnú ujmu. V prípade, že podľa výsledkov testov existujú odchýlky v metabolizme lipidov alebo významná odchýlka od normálnych hodnôt, mali by ste okamžite kontaktovať svojho kardiológa alebo terapeuta.

Lekár zhodnotí situáciu a možné riziko vedľajších účinkov, pričom zohľadní také ukazovatele, ako sú:

 • hmotnosť pacienta vo vzťahu k výške, pohlavia a vekovej kategórie;
 • prítomnosť zlých návykov;
 • chronické ochorenia srdca alebo krvných ciev, ako aj patológie pečene a endokrinného systému.

Po predpísaní statínu sa má prísne dodržiavať odporúčané dávkovanie a konštantné sledovanie krvných testov pre biochémiu. V prípade, že predpísaný liek nie je možné kúpiť kvôli vysokým nákladom, jeho náhrada je dohodnutá so svojím lekárom. Prax ukazuje, že je lepšie pokúsiť sa získať pôvodné lieky. Generiká vstupujúce na ruské lekárne sú výrazne nižšie v kvalite a pôsobení nielen na originály, ale aj na dovážané generiká.

Pri predpisovaní liekov zo skupiny statínov starším pacientom lekár berie do úvahy taký okamih, že riziko vzniku myopatie pri užívaní týchto liekov spolu s liekmi na tieto ochorenia, ktoré sa zvyšujú dvakrát:

Prítomnosť chronického ochorenia pečene u pacienta skloní lekára k výberu liekov Ruvastatínu v znížených dávkach. Je tiež možné zastaviť výber takých liekov, ako je Pravaxol alebo pravastatín. Tieto lieky nemajú negatívny vplyv na pečeň, ale sú úplne nezlučiteľné s alkoholom alebo antibiotikami.

U pacientov s pretrvávajúcou svalovou bolesťou alebo so zvýšeným rizikom poranenia je predpísaný aj pravastatín. Ovplyvňuje nielen pečeň, ale nemá aj toxicitu proti svalovému tkanivu.

Prítomnosť chronického ochorenia obličiek podlieha zákazu menovania Fluvastina - Leskol a Atorvastatín - Lipitor. Tieto lieky majú zvýšenú toxicitu na obličky.

V prípade, že je potrebné zníženie hladiny cholesterolu s nízkou molekulovou hmotnosťou a neexistujú žiadne súvisiace ochorenia, statíny nemôžu spôsobiť poškodenie. Preto lekár môže v tejto skupine predpisovať akékoľvek liečivo, napríklad ruvastatín alebo atorvastatín.

Nie sú k dispozícii presné údaje o možnosti súčasného používania statínov a kyseliny nikotínovej. Hoci existujú dôkazy o tom, že kyselina nikotínová spolu so statínmi vyvoláva prudký pokles hladiny cukru v krvi, náhle krvácanie do gastrointestinálneho traktu, exacerbáciu dny a vznik myopatie.

Štúdie o škodlivosti vedľajších účinkov statínov

Pred nejakým časom bola liečba statínmi takmer všetkých kardiologických ochorení na zníženie hladiny cholesterolu vykonávaná a poškodenie liekov nebolo úplne pochopené. Statíny boli predpísané vo všetkých štádiách ischémie, hypertenzie a dokonca s nízkym rizikom vzniku kardiovaskulárnej patológie. Tento postoj bol založený na odporúčaniach amerických vedcov, ktorí tiež odporúčali predpisovanie zvýšenej koncentrácie liekov, dosahujúcej až 80 mg.

Po zverejnení výsledkov štúdie britskej lekárskej publikácie, ktorá ukázala, že v 20% prípadov sa u pacientov liečených statínmi vyvinuli nepriaznivé príznaky. A nezávislá komisia tieto údaje potvrdila, prax predpisovania statínov bola revidovaná.

Pri spravodlivosti treba poznamenať, že na území Ruskej federácie nebola vykonaná žiadna samostatná štúdia o vedľajších účinkoch statínov. A mnoho kardiológov až do súčasnosti aktívne predpisuje statíny napriek riziku poškodenia zdravia pacientov so sprievodnými ochoreniami. Podobne v Spojených štátoch lekári často a často predpisujú statíny na zníženie hladiny cholesterolu, vedené iba ekonomickým ziskom, a nie rizikom poškodenia zdravia. Iba v roku 2007 predaj statínov priniesol zisky vo výške viac ako 40 miliárd dolárov.

Nedávne štúdie kanadských vedcov ukázali, že užívanie statínov u pacientov zvyšuje o 57% riziko rýchleho rozvoja katarakty (symptómy, liečba) a ak má pacient diabetes, riziko stúpa na 82%. To znamená, že u starších ľudí s diabetes v anamnéze sa katarakta vyvíja 5,6 krát rýchlejšie.

Analýza štrnástich štúdií ukázala, že statíny skutočne znižujú riziko kardiovaskulárnych ochorení a konkrétne srdcový infarkt alebo mozgovú príhodu. Avšak prítomnosť obrovského množstva vedľajších účinkov neodporúča predpisovať tieto lieky pacientom, ktorí nemali srdcové abnormality v anamnéze a nikdy nemali srdcový infarkt alebo mozgovú príhodu. Je tiež potrebné poznamenať, že ľudia, ktorí neustále užívajú statíny, majú abnormality v pečeni, zlyhanie obličiek, šedý zákal, svalovú myopatiu. Rovnako ako u týchto pacientov trpí depresiou, náladou nálad a krátkodobou pamäťou.

Neukázateľné fakty o hodnote cholesterolu v živote organizmu ao znížení jeho hladiny statínov

Nemeckí vedci po vykonaní série štúdií dospeli k nasledujúcemu záveru: zníženie hladiny cholesterolu je pre človeka omnoho nebezpečnejšie ako vysoké indikátory alebo statíny, ktoré sú tiež schopné znížiť hladinu cholesterolu na kritické hodnoty.

Nemeckí špecialisti ukázali, že nízky cholesterol prispieva k rozvoju takých patológií, ako sú:

 • onkologické nádory
 • ochorenie pečene,
 • nervové ochorenia,
 • mŕtvice
 • anémia,
 • samovražedná tendencia
 • predčasná smrť.

Po sérii štúdií americkí vedci s plnou zodpovednosťou tvrdia, že: vývoj infarktu a mŕtvice nezávisí od hladiny cholesterolu, ale od nízkeho obsahu horčíka v krvnom sére. Jeho nedostatok spôsobuje zvýšenie cholesterolu, čo vedie k takým ochoreniam, ako sú:

 • diabetes mellitus
 • hypertenzia,
 • arytmia,
 • angína pectoris

Známy vedecký fakt hovorí: statíny môžu potlačiť hlavnú funkciu cholesterolu - obnovenie poškodených tkanív.

Všetky tkanivá tela a hlavne vaskulárne tkanivo obsahujú veľké množstvo molekúl cholesterolu. Pri poškodení stien krvných ciev z akumulácie proteínov alebo pri pôsobení aminokyselín, cholesterolové bunky okamžite začnú eliminovať toto poškodenie. Navyše pre normálny rast svalov a životne dôležitú aktivitu organizmu ako celku sú nevyhnutne potrebné nízkomolekulové tukové bunky zlého cholesterolu. Nedostatok tohto prvku ovplyvňuje bolesť svalov, opuch a všeobecnú slabosť až po vznik svalovej dystrofie.

Je dobré pre telo neustále znižovať hladinu cholesterolu?

Potlačenie produkcie statínov cholesterolu je spôsobené inhibíciou produkcie mevalonátu - derivátu cholesterolu. Ako jeho nedostatok ovplyvňuje telo? Mevalonat nie je len zdrojom produkcie cholesterolu, je nevyhnutné, aby telo vytvorilo oveľa viac užitočných a dôležitých komponentov, pomocou ktorých sa vykonávajú dôležité funkcie. Ak sa tak nestane kvôli nedostatku pôvodnej látky, rozvinú sa mnohé vážne ochorenia.

Statíny môžu prispieť k rozvoju endokrinných ochorení, konkrétne diabetes mellitus, ktorých prejavy prispievajú k zvýšeniu zlého cholesterolu. Užívanie statínov zvyšuje riziko vzniku cukrovky u pacientov s rôznymi patológiami z 10% na 79%. Bolo tiež zistené, že diabetici zvyšujú riziko vzniku rôznych patologických ochorení srdca 4 krát, napríklad:

 • ischemickej choroby
 • zdvih
 • srdcové zlyhanie
 • angína pectoris

Statíny znižujú koncentráciu glutamínu 4 na bunkovej úrovni. Táto zložka zodpovedá za množstvo glukózy v krvnom riečisku. V Británii bolo vyšetrených viac ako 10 000 žien vo veku 60 rokov. Bola pridelená dve skupiny. Prvá skupina žien užívala statíny, druhá bez nich. Výsledok ukázal, že v skupine so statínmi sa riziko vzniku cukrovky zvýšilo o 70%. Vedci preto dospeli k záveru, že používanie statínov ženami počas menopauzy zvyšuje riziko diabetu až na 70%.

Nebezpečenstvo vedľajších účinkov statínov je ich pomalý vývoj, takmer neviditeľný pre pacienta, dlhé obdobie užívania týchto liekov. Zistilo sa tiež, že statíny ovplyvňujú mentálne schopnosti pacientov, ktorí ich dlho užívajú.

Ľudské telo je jediný koordinovaný systém. Práca všetkých orgánov je spojená s fyziologickými a biochemickými faktormi. Neustály zásah do procesu prirodzeného fungovania vedie k úplne neočakávaným výsledkom. Inhibíciou enzýmov procesu metabolizmu cholesterolu statíny negatívne ovplyvňujú funkciu pečene. Toto môže byť vyjadrené pre ľudí trpiacich na obezitu, dočasné zlepšenie stavu plavidiel. Alebo u pacientov s normálnou hmotnosťou - vývoj anorexie. A neustále nútené prispôsobenie vnútorných systémov vedie k závažnejším porušeniam. Konkrétne dochádza k mentálnej retardácii u starších ľudí.

Mnohí vedci dospeli k záveru, že zvýšený cholesterol nemožno považovať za príčinu ochorenia. Je to skôr ukazovateľ prítomnosti porúch v zažívacom systéme a metabolizme uhľohydrátov. Vysoký cholesterol je indikátorom stavu tela. Označuje, že práve prebieha práca na obnovenie vnútorných orgánov, nie na ich zničenie. Navyše hypotéza o účinku vysokého cholesterolu na tvorbu aterosklerózy ešte nebola potvrdená.

V mnohých rozvinutých krajinách boli zavedené programy na zníženie úrovne zlého cholesterolu, ktorý zahŕňal také oblasti ako:

 • nastavenie režimu napájania;
 • vyhýbanie sa alkoholu a fajčeniu;
 • telesná výchova a lekárska gymnastika;

Výsledky prekonali všetky očakávania. Počas obdobia tohto programu sa úmrtnosť na srdcové ochorenia v Európe a USA znížila o 50%. Lekári vedeli o tom, že udržiavanie zdravého životného štýlu, odstránenie alkoholu a tabaku, prechod na potraviny s nižšou hladinou cholesterolu a pravidelné cvičenie je účinnejším a bezpečnejším spôsobom, ako normalizovať cholesterol a predĺžiť život. Na rozdiel od konštantného príjmu liekov so závažnými vedľajšími účinkami, ktorých účinky neboli úplne študované.

Fibráty na zníženie hladiny cholesterolu

Ďalšou skupinou liekov na zníženie hladiny cholesterolu sú fibráty. Sú odvodené z kyseliny fibrónovej. Tieto látky sa viažu na žlč a znižujú aktívnu produkciu cholesterolu v pečeňových bunkách. Navyše znižujú obsah lipidov, čo vedie k poklesu zlého cholesterolu.

Klinické štúdie ukázali, že fenofibráty môžu znížiť cholesterol o 25%, triglyceridy o 45% a zvýšiť vysokomolekulárny cholesterol až o 30%. Fenofibráty zabraňujú tvorbe extravaskulárnych usadenín, znižujú množstvo triglyceridov a cholesterolu u ľudí s hypercholesterolémiou.

Avšak, rovnako ako statíny, nemajú menej vedľajších účinkov. Vo väčšine prípadov, ktoré sa prejavujú ako poruchy trávenia:

 • plynatosť (nadúvanie),
 • dyspepsia,
 • hnačka,
 • nevoľnosť a zvracanie.
Lieky skupina fibráty
 • Taykolor
 • Lipantil
 • Ekslip
 • ciprofibrát
 • gemfibrozil
Vedľajšie účinky fenofibrátov:
 • Poruchy tráviaceho traktu:
  • zápal pankreasu,
  • hepatitída,
  • hnačka,
  • tvorba kameňov v žlčníku.
 • Poruchy v muskuloskeletálnom systéme:
  • slabosť svalového tkaniva
  • svalov,
  • myositis,
  • svalový kŕč.
 • Poruchy kardiovaskulárnej aktivity:
  • pľúcna embólia
  • venózny tromboembolizmus.
 • Alergické prejavy:
  • svetloplachosť,
  • kožné vyrážky,
  • svrbenie a pálenie,
  • žihľavka.

Ďalšie lieky na zníženie hladiny cholesterolu

V nekomplikovaných prípadoch alebo s miernym zvýšením cholesterolu sa odporúča užívať bezpečnejšie lieky. Môžu to byť doplnky stravy, ktoré nespôsobujú nebezpečné vedľajšie účinky a pomôžu mierne znížiť hladinu zlého cholesterolu. Sú to nástroje ako:

 • Omega 3 (Doppelgerz),
 • Omega Forte Evalar;
 • SievePren (BAA),
 • Kyselina lipoová
 • Tykveol.

Tieto lieky chránia pred srdcovými abnormalitami a vaskulárnymi patológiami. A tiež vynikajúca prevencia depresie a artritídy.

Článok "Potrebujete piť cholesterolové pilulky: ublížiť alebo ťažiť zo užívania statínov?" Môžete si tiež prečítať v ukrajinskom jazyku: "Je nutné užívať pilulky po celom cholesterolu: Škoda alebo fit?

Statíny pre cholesterol - výhody a škodlivosť liekov na zníženie cholesterolu

obsah

Lieky sa používajú častejšie ako iné na liečbu chorôb. Napríklad statíny sa používajú na cholesterol a prínosy a poškodenia týchto liekov sa dlhodobo skúmajú. Čo prevažuje? Cholesterol, alebo skôr jeho nadbytok, môže spôsobiť veľa vážnych ochorení. Mám použiť statíny na zníženie množstva v krvi? Aké vedľajšie účinky majú tieto lieky a ako najlepšie tieto lieky používať?

Ako fungujú lieky?

Ľudská krv obsahuje cholesterol. Podieľa sa na produkcii mnohých hormónov, ktoré sú pre telo dôležité. Taktiež cholesterol napomáha tvorbe vitamínu D, bez ktorého by ľudské zdravie mohlo byť veľmi otriasané. Ale to všetko je pravda, ak množstvo látky nepresahuje normu. Akonáhle je pravidlo porušené, cholesterol začne poškodzovať. Je to príčina vzniku tukových plátov v krvných cievach, ktoré vedú k infarktu a iným závažným ochoreniam.

Ak sa cholesterol stane vysoký, mali by ste ho ihneď spustiť. Za týmto účelom môžete použiť ľudové prostriedky alebo diétu. V niektorých prípadoch je však potrebné začať užívať lieky. Napríklad, lekár môže predpisovať liek zo skupiny "statínov" na zníženie hladiny cholesterolu. A aký je princíp činnosti týchto fondov?

Na zníženie hladiny cholesterolu fungujú statíny nasledovne. Vstupom do tela pacienta zabraňujú aktivite niektorých enzýmov. Tieto látky sú zodpovedné za produkciu cholesterolu v pečeni. Ako je známe, skoro 80 percent cholesterolu sa "vyrába" týmto telom. Okrem toho lieky z tejto skupiny môžu pomôcť s odstránením LDL ("zlého" cholesterolu) z tela.

Lieky zo skupiny "statíny" majú tieto vlastnosti:

 • po prvé, znižujú aktivitu enzýmov, ktoré sú zodpovedné za produkciu cholesterolu pečeňou;
 • po druhé, pomáhajú znížiť (o 60 percent alebo viac) hladinu "zlého" cholesterolu alebo LDL;
 • zvýšiť hladinu "dobrého" cholesterolu alebo HDL;
 • nemajú mutagénne a karcinogénne vlastnosti.

V dôsledku užívania statínov môže proces tvorby tukových plakov v krvných cievach výrazne znížiť alebo úplne zastaviť. Výsledkom takýchto úkonov je zníženie rizika prejavov ochorení, ako je ischémia a srdcový záchvat.

Akékoľvek lieky sa musia užívať len podľa pokynov lekára, to platí aj pre dané lieky, aj keď pacient dôkladne pochopil, aké sú statíny a aký je ich vplyv na telo. Na základe účinkov týchto látok sa musia užívať s vysokým obsahom cholesterolu. Ale okamžite nebehajte do lekárne. Najprv sa musíte oboznámiť s existujúcou praxou, kedy a ako sa používajú prostriedky statínu.

Zvyčajne sú lieky na znižovanie hladiny cholesterolu v krvi zo skupiny "statíny" predpísané v nasledujúcich prípadoch:

 • ak existuje vysoké riziko srdcového infarktu alebo mozgovej príhody počas koronárnej choroby;
 • s infarktom myokardu a akútnymi koronárnymi syndrómami;
 • po utrpení cievnej mozgovej príhody alebo infarktu ako profylaktického činidla;
 • pri prevencii a liečbe vaskulárnej aterosklerózy;
 • po a pred chirurgickým zákrokom bypassu a iných operáciách na veľkých cievach alebo v srdci rekonštrukčnej povahy.

V súčasnej praxi sa najčastejšie odporúčajú pitie statínov na akúkoľvek srdcovú patológiu. V dôsledku toho dochádza v niektorých prípadoch k výraznému zníženiu úmrtnosti. Jeden jednoznačný prístup k týmto drogám medzi špecialistami sa ešte nevyvinul. Napríklad statíny cholesterolu sú takmer nikdy predpísané pacientom, ktorých vek je menej ako 45 rokov.

Navyše mnohí lekári nepraktizujú používanie takýchto liekov:

 1. Ak pacient nemá vážne ochorenia kardiovaskulárneho systému, ale jednoducho je zvýšená hladina cholesterolu v krvi. V tomto prípade je lepšie použiť špeciálnu diétu v kombinácii s cvičením.
 2. Keď je pacient mimo rizikovej skupiny.
 3. Ak má klient ochorenie, ako je diabetes.
 4. Lieky zo skupiny "statínov" sa snažia nepredpisovať pacientom, kým nemajú menopauzu.

Stojí za zmienku, že táto skupina liekov, ktoré znižujú hladinu cholesterolu v krvi, vydáva na dlhú dobu.

Odborníci preto rozlišujú niekoľko generácií statínov. Čím novšia je droga, tým efektívnejšia je jej činnosť. Napríklad, prvé statíny mali nižšiu schopnosť znižovať hladinu cholesterolu a zároveň mali veľa vedľajších účinkov. Prípravy zo štvrtej generácie (posledná pre dnešok) sú schopné znížiť LDL a súčasne zvýšiť HDL. Napriek tomu sa však mnohí odborníci domnievajú, že sú tiež nebezpečné pre ľudské zdravie.

Vedľajšie účinky

Cholesterolové pilulky zo skupiny statínov sa vyrábajú dlho, takže väčšina ich vedľajších účinkov je dobre študovaná. Či už je potrebné piť tieto lieky alebo nie, závisí od samotných pacientov v súlade s odporúčaniami lekárov. Pacient, ktorý užíva statíny, sa však musí vopred oboznámiť so všetkými vedľajšími účinkami.

Ak ste sa museli uchýliť k týmto prostriedkom, musíte pochopiť nasledovné. Statíny, alebo skôr ich hlavné pôsobenie vedú k zníženiu produkcie enzýmu HMG-CoA reduktázy. Táto látka je zodpovedná za produkciu HDL pečeňou. Súčasne však statíny znižujúce hladinu cholesterolu môžu znížiť hladinu koenzýmu Q10. A čo to môže viesť?

Koenzým Q10 je látka dôležitá pre telo. Poskytuje produkciu energie v bunkách, najmä v svalovom tkanive. Ako viete, srdce človeka je sval.

Tu je koncentrácia koenzýmu Q10 takmer štyrikrát vyššia ako v iných tkanivách ľudského tela. Ak táto látka nestačí, potom bude energia malá. To znamená, že práca srdca môže byť prerušená. Výsledkom toho je, že akceptovaný statín môže dokonca poškodiť zdravie. Preto je jeho použitie bez odporúčania a pozorovania lekára nebezpečné. Okrem možných problémov s prácou srdca majú tieto lieky iné vedľajšie účinky.

Medzi nimi odborníci rozlišujú:

 1. Bolesť ako aj zápal svalov. Pacient má rovnaké pocity ako u chrípky. V obzvlášť závažných prípadoch môže začať zničenie časti svalových buniek. V dôsledku tohto procesu vstupuje myoglobín do krvného obehu, čo poškodzuje obličky.
 2. Zhoršené myslenie a / alebo pamäť. Pacient niekoľko minút alebo dokonca hodiny nemusí pamätať, kto je a kde je. Takáto amnézia prechádza rýchlo.
 3. Problémy s prácou pečene. Enzýmy tohto orgánu sa začínajú hromadiť v krvi. Ak sa po niekoľkých testoch zistí zhoršenie situácie, liek sa musí okamžite zastaviť.
 4. Množstvo vedľajších účinkov, ktoré sú charakteristické pre mnohé lieky. Patria sem najmä nevoľnosť a zvracanie, bolesti hlavy a nespavosť, plynatosť a bolesť brucha a tak ďalej.

Mnohé z uvedených vedľajších účinkov nie sú okamžite zjavné. Nebezpečné procesy sa postupne hromadia a potom môžu viesť k vážnym komplikáciám.

Preto sa má podávať drogy z tejto skupiny pod prísnym dohľadom lekára. Okrem toho musíte neustále robiť krvný test na biochémiu, aby ste včas zaznamenali možné negatívne účinky a prestali užívať liek.

Na akej hladine cholesterolu a ako dlho sa užíva statín - táto úloha by mala riešiť iba špecialista.

Keďže drogy majú niekoľko závažných vedľajších účinkov, z ktorých niektoré môžu byť nebezpečné pre zdravie, toto rozhodnutie by sa malo zvážiť.

Pri rovnakých indikátoroch užívanie lieku nie je prísne odporúčané, ak má pacient:

 • ochorenie obličiek alebo štítnej žľazy;
 • patológie v endokrinnom systéme;
 • ak žena nesie dieťa alebo dokonca plánuje túto udalosť čoskoro. Rovnako ako počas dojčenia novorodenca;
 • idiosynkáza a alergická reakcia;
 • v prítomnosti katarakty alebo zvýšeného rizika jej vzniku;
 • závažné poruchy pečene.

Keďže statíny majú závažný vplyv na fungovanie pečene, ďalšie zaťaženie môže významne poškodiť tento orgán. Počas liečby by ste nemali piť alkoholické nápoje. Musíte tiež sledovať určitú stravu, ktorá nezakladá pečeň.

Mám užívať statíny?

Statíny pre cholesterol: prínosy a poškodenie týchto liekov. Čo viac? Mnohí pacienti čelili tejto problematike. Najprv musíte zistiť, čo je lepšie: ak je cholesterol viac ako normálny alebo naopak - bude to viac škodlivé? A ako správne užívať statíny, ak stále užívate.

So zvýšeným hladinom cholesterolu to nestojí za to vyhodiť veci. Ako už bolo uvedené, táto látka sa môže zhromažďovať v cievach vo forme tukových plátov. Samotné telo môže nájsť riešenie tohto problému. Veľmi často dochádza k rozšíreniu žíl, alebo krv hľadá iné spôsoby jeho pohybu. Ale tučné pláty sami môžu byť dosť nebezpečné. Ak sa prelomia, tvorí sa trombus, ktorý môže za niekoľko hodín zabiť. Preto je boj proti nadmernému cholesterolu dôležitou úlohou. Ale stojí za to robiť so statínmi?

Faktom je, že látky obsiahnuté v prípravkoch pomáhajú znížiť produkciu mevalonátu. Táto látka je stavebným materiálom pre množstvo užitočných a dôležitých komponentov, bez ktorých je narušená práca mnohých funkcií tela.

Štúdie sa uskutočnili v mnohých krajinách. Odhalili dôležité negatívne účinky užívania týchto liekov. Napríklad osoba, ktorá užívala statíny, bola viac ohrozená cukrovkou.

Látky obsiahnuté v prípravkoch pomáhajú znížiť hladinu glutamínu 4. Táto zlúčenina funguje v mechanizme kontroly množstva cukru v krvi. Takéto postupy majú väčší vplyv na pacientov vo veku nad 60 rokov. To je dôvod, prečo v zahraničných a domácich zdravotníckych zariadeniach ľudia z tejto rizikovej skupiny nepredpisujú statíny.

Ako je známe, u pacientov s diabetes mellitus je riziko vzniku takých ochorení, ako sú:

 • ischémia;
 • mŕtvica a srdcový záchvat;
 • angína pectoris;
 • srdcové zlyhanie.

Ale je to práve v boji proti týmto chorobám, lekári a odporúčame znížiť hladinu cholesterolu v krvi.

Preto sa čoraz viac špecialistov zameriava na iné metódy znižovania LDL. Ak chcete napríklad znížiť hladinu cholesterolu, je lepšie použiť komplexnú liečbu. Zahŕňa správnu výživu, cvičenie a odmietanie zlých návykov (fajčenie a alkohol).

Stojí za zmienku, že nízka hladina cholesterolu v krvi môže byť ešte nebezpečnejšia ako prekročenie normy.

Táto látka sa podieľa na mnohých dôležitých procesoch pre telo a jeho nedostatok môže len poškodiť. Napríklad štúdie v Nemecku ukázali, že nízky cholesterol môže viesť k ochoreniam pečene, nervovým poruchám a dokonca k vyvolaniu vzniku rakoviny.

Ak chcete normalizovať situáciu, je lepšie používať komplex stravy a cvičenia.

Existuje mnoho prírodných látok, ktoré pomáhajú znížiť hladinu cholesterolu:

 • Kyselina askorbová (dogrose, rovnako ako horúce a sladké papriky, rakytník, a tak ďalej).
 • Mastné kyseliny (rastlinné oleje, mastné ryby).
 • Polikosanol (vyrába sa vo forme kapsúl obsahujúcich cukorný extrakt z cukrovej trstiny).
 • Resveratrol (červené víno, hrozno).
 • Diétne vlákno (otrubový chlieb a obilniny, ako aj fazuľa, mrkva atď.).

Samozrejme, v niektorých prípadoch, ktoré sú uvedené v predchádzajúcich kapitolách, účinok užívania statínov bude vyšší ako riziko komplikácií. Všetko bude závisieť od názorov a vedomostí ošetrujúceho lekára.

Je to ten, kto má určiť, ako statín užívať, ako dlho by liečba mala trvať a tak ďalej.

Veľa vedľajších účinkov, ktoré sú nebezpečné pre zdravie, sa postupne vyskytujú bez výrazných prejavov a prejavov. Ak proces užívania lieku prebehne bez riadnej kontroly, následky môžu byť veľmi závažné.

Statíny - lieky na zníženie cholesterolu

Statíny sú skupina liekov, ktoré môžu významne znížiť koncentráciu LDL-cholesterolu (lipoproteín s nízkou hustotou alebo "škodlivého" cholesterolu) v krvi človeka. Mechanizmus účinku týchto liekov je nasledujúci: drogy vyvolávajú výrazné zníženie produkcie špeciálnych enzýmov zodpovedných za produkciu cholesterolu v tele pacienta. Statíny znižujú celkovú produkciu cholesterolu v tele o 40-45%, čím sa znižuje riziko srdcového infarktu, ischémie a angíny.

Vedľajšie účinky

Napriek nepopierateľným výhodám zdravia môžu finančné prostriedky spôsobiť mnohé nepríjemné vedľajšie účinky:

 • poruchy spánku;
 • slabosť;
 • zápcha;
 • hnačka;
 • migréna;
 • nevoľnosť a vracanie;
 • bolesť svalov;
 • bolesti brucha;
 • nadúvanie;
 • trombocytopénia;
 • neuropatia;
 • závraty;
 • slabosť;
 • ťažká strata hmotnosti, obezita;
 • hepatitída a žltačka;
 • zápal pankreasu;
 • artritída, myozitída;
 • bolesť kĺbov;
 • svalové kŕče;
 • vyrážka a žihľavka;
 • Eritrea;
 • svrbenie;
 • impotencia;
 • opuch;
 • diabetes mellitus.

Kto potrebuje piť statíny?

Absolútne indikácie užívania liekov statínovej skupiny sú:

 • hypercholesterolémia, necitlivá na radikálnu zmenu stravovania a diétu trvajúcu viac ako 3 mesiace;

 • vysoké koronárne riziko spojené s prechodnou hypercholesterolémiou;
 • akútny koronárny syndróm;
 • arteriálna hypertenzia;
 • mŕtvica, stav po mŕtvici s kardiálnou sklerózou;
 • ateroskleróza artérií;
 • post-infarktová kardioskleróza;
 • vykonala operáciu na veľkých tepnách a cievach, na srdci.
 • Pacienti s diabetes mellitus a ženy v reprodukčnom veku nepotrebujú statiny, ale predtým konzultujte s kvalifikovaným odborníkom.

  kontraindikácie

  Užívanie statínov je zakázané:

  • počas tehotenstva;
  • ľudia s alergiami;
  • počas laktácie;
  • s ochoreniami pečene (cirhóza, hepatitída).

  Zoznam liečiv pre cholesterol

  Lieky na zníženie koncentrácie cholesterolu v krvi - veľké množstvo nižšie je príkladom zoznamu lekární.

  Okrem Toho Čítal O Plavidlách

  Vlastnosti obehového systému: akú krv preteká pľúcnymi tepnami?

  Aká krv preteká pľúcnymi tepnami? Majú arterie vždy arteriálnu krv? Ak spomínam na školskú anatómiu, môžeme ľahko prejsť na princíp kardiovaskulárneho systému.

  Konsolidácia aorty srdca: čo je to a čo s tým robiť?

  Z tohto článku sa dozviete: čo je aortálna indurácia, je to nebezpečné. Je možné tento problém zbaviť a čo treba urobiť.Ak dôjde k zhutneniu aortálnej zhrubnutie, zvýšenie hustoty, zníženie elasticity stien veľkých krvných ciev v ľudskom tele (aorta).

  Sinusová tachykardia srdca: čo to je, príčiny a liečba

  Z tohto článku sa naučíte: podstatu ochorenia sínusovej tachykardie, príčiny a typy patológie. Symptómy, spôsoby liečby.Pri sínusovej tachykardii je frekvencia sínusového rytmu srdca viac ako 100 úderov za minútu.

  Porušenie venózneho odtoku mozgu

  Pri probléme s prívodom krvi do mozgu sa viac pozornosti venuje tepnám. Prinášajú kyslík, plastové materiály, ktoré vytvárajú energiu a vykonávajú neuróny svojich funkcií.

  Je glióza nebezpečná biela látka mozgu?

  Choroby mozgu sú najnebezpečnejšie, pretože môžu poškodiť všetky orgány a systémy tela, zakázať mnohé z funkcií nervového systému a robiť osobu postihnutú. Glyóza bielej hmoty mozgu - choroba je veľmi závažná a vyžaduje okamžitú liečbu.

  Ateroskleróza aorty koronárnych artérií: príčiny, príznaky a liečba tejto choroby

  Mnohí ľudia, ktorí počuli o takejto diagnóze ako ateroskleróza, nedokážu dostatočne posúdiť vážnosť tohto patologického procesu.