Ischemická mozgová príhoda je infarkt mozgu, vyvíja sa s výrazným poklesom cerebrálneho prietoku krvi.

Medzi chorobami, ktoré vedú k vzniku mozgového infarktu, je prvé miesto obsadené aterosklerózou, ktorá postihuje veľké mozgové cievy v krčnom alebo intrakraniálnych cievach alebo oboje.

Často existuje kombinácia aterosklerózy s hypertenziou alebo arteriálnou hypertenziou. Akútna ischemická cievna mozgová príhoda je stav, ktorý si vyžaduje okamžitú hospitalizáciu pacienta a primerané lekárske opatrenia.

Ischemická mŕtvica: čo to je?

Ischemická mozgová príhoda nastáva v dôsledku obštrukcie krvných ciev, ktoré dodávajú krv do mozgu. Hlavným predpokladom pre tento typ prekážky je vývoj tukových usadenín obklopujúcich steny ciev. Toto sa nazýva ateroskleróza.

Ischemická mŕtvica spôsobuje krvnú zrazeninu, ktorá sa môže tvoriť v krvnej cieve (trombóza) alebo niekde inde v krvnom systéme (embólia).

Definícia nosologickej formy ochorenia je založená na troch nezávislých patológiách charakterizujúcich lokálnu poruchu obehového systému, označovanú výrazmi "ischémia", "srdcový záchvat", "mŕtvica":

 • ischémia je nedostatok prívodu krvi v miestnej časti orgánu, tkanivo.
 • mŕtvica je porušenie prietoku krvi v mozgu počas ruptúry / ischémie jednej z ciev spolu s úmrtím mozgového tkaniva.

Pri ischemickej mozgovej príhode symptómy závisia od typu ochorenia:

 1. Aterotrombotický záchvat - vyskytuje sa v dôsledku aterosklerózy veľkej alebo strednej tepny, sa rozvíja postupne, najčastejšie sa vyskytuje v spánku;
 2. Lacunar - diabetes mellitus alebo hypertenzia môže spôsobiť porušenie krvného obehu v tepnách s malým priemerom.
 3. Kardioembolická forma - vyvíja sa ako výsledok čiastočnej alebo úplnej oklúzie strednej tepny mozgu s embolom, prichádza náhle počas bdelosti a embolie v iných orgánoch sa môže objaviť neskôr;
 4. Ischemické, spojené so zriedkavými príčinami - oddelenie arteriálnej steny, nadmerné zrážanie krvi, vaskulárna patológia (ne-aterosklerotická), hematologické ochorenia.
 5. Neznámy pôvod - charakterizovaný nemožnosťou určiť presné príčiny výskytu alebo prítomnosť viacerých príčin;

Z vyššie uvedeného možno konštatovať, že odpoveď na otázku "čo je ischemická mozgová príhoda" je jednoduchá - porušenie krvného obehu v jednej z oblastí mozgu v dôsledku zablokovania trombom alebo cholesterolovým povlakom.

Existuje päť hlavných období úplnej ischemickej mozgovej príhody:

 1. Najsilnejšie obdobie je prvé tri dni;
 2. Akútne obdobie je až 28 dní;
 3. Skoré obdobie zotavenia je až šesť mesiacov.
 4. Neskoré obdobie zotavenia - do dvoch rokov;
 5. Obdobie zostatkových účinkov je po dvoch rokoch.

Väčšina ischemických mozgových príhod začne náhle, rýchlo sa rozvíja a má za následok smrť mozgového tkaniva v priebehu niekoľkých minút až niekoľkých hodín.

Podľa postihnutej oblasti je mozgový infarkt rozdelený na:

 1. Ischemická pravostranná mŕtvica - dôsledky majú hlavne vplyv na motorické funkcie, ktoré sa neskôr neobnovia, psycho-emocionálne indikátory môžu byť blízke normálu;
 2. Mozgová ischemická ľavá strana - psycho-emotívna sféra a reč predovšetkým pôsobia ako dôsledky, motorické funkcie sú obnovené takmer úplne;
 3. Cerebellar - zhoršená koordinácia pohybov;
 4. Rozsiahle - vyskytuje sa v úplnej absencii krvného obehu vo veľkej oblasti mozgu, spôsobuje edém, najčastejšie vedie k úplnej paralýze s neschopnosťou zotaviť sa.

Patológia sa najčastejšie vyskytuje u starších ľudí, ale môže sa to stať aj v iných. Prognóza života je v každom prípade individuálna.

Pravá ischemická mozgová príhoda

Ischemická mŕtvica na pravej strane ovplyvňuje oblasti zodpovedné za motorickú aktivitu ľavej strany tela. Dôsledkom je paralýza celej ľavej strany.

Naopak, ak je ľavá hemisféra poškodená, pravá polovica tela zlyhá. Ischemická mŕtvica, pri ktorej je pravá strana postihnutá, môže tiež spôsobiť poškodenie reči.

Ľavostranné ischemické cievne mozgové príhody

Pri ischemickej mŕtvici na ľavej strane sú vážne narušené funkcie reči a schopnosť vnímať slová. Možné dôsledky - napríklad, ak je Brockovo centrum poškodené, pacient nemá možnosť urobiť a vnímať zložité vety, sú k dispozícii iba jednotlivé slová a jednoduché frázy.

stonka

Takýto typ mŕtvice ako ischémická mozgová príhoda je najnebezpečnejší. V mozgovom kmeni sú centrá, ktoré regulujú prácu najdôležitejších z hľadiska systémov podpory života - srdcového a respiračného. Leví podiel úmrtí sa vyskytuje v dôsledku infarktu mozgového kmeňa.

Symptómy ischemickej cievnej mozgovej príhody - nemožnosť navigácie v priestore, znížená koordinácia pohybu, závrat, nevoľnosť.

mozočka

Ischemická mozgová mozgová príhoda v počiatočnom štádiu je charakterizovaná zmenou koordinácie, nevoľnosťou, záchvatmi závratov, vracaním. Po dni začne mozoček tlačiť na mozog.

Svaly tváre môžu byť znecitlivené a človek sa dostane do kómy. Kóma s ischemickou cerebellar mŕtvicou je veľmi častá, vo väčšine prípadov sa takáto mŕtvica injektuje so smrťou pacienta.

Kód mkb 10

Podľa ICD-10 je mozgový infarkt kódovaný pod bodom I 63 s pridaním bodu a čísla po ňom na objasnenie typu mŕtvice. Okrem toho sa pri kódovaní takýchto chorôb pridáva písmeno "A" alebo "B" (latinčina), čo znamená:

 1. Mozgový infarkt na pozadí arteriálnej hypertenzie;
 2. Mozgový infarkt bez arteriálnej hypertenzie.

Symptómy ischemickej mozgovej príhody

V 80% prípadov sa pozorovali mŕtvosti v systéme strednej cerebrálnej artérie av 20% v iných mozgových cievach. Pri ischemickej mŕtvici sa príznaky zvyčajne objavujú náhle, v sekundách alebo minútach. Zriedkavo príznaky prídu postupne a zhoršujú sa počas niekoľkých hodín až dvoch dní.

Symptómy ischemickej cievnej mozgovej príhody závisia od toho, koľko mozgu je poškodené. Sú podobné príznakom pri prechodných ischemických záchvatoch, avšak zhoršená funkcia mozgu je ťažšia, prejavuje sa pre väčší počet funkcií, pre väčšiu oblasť tela a je zvyčajne charakterizovaná vytrvalosťou. Môže to byť sprevádzané kómou alebo ľahšou depresiou vedomia.

Napríklad, ak je nádoba, ktorá nesie krv do mozgu pozdĺž prednej časti krku, zablokovaná, dochádza k nasledujúcim poruchám:

 1. Slepota v jednom oku;
 2. Jedna z rúk alebo nôh jednej strany tela bude paralyzovaná alebo výrazne oslabená;
 3. Problémy v pochopení toho, čo hovoria ostatní, alebo neschopnosť nájsť slová v rozhovore.

A ak je plavidlo, ktoré prenáša krv do mozgu pozdĺž zadnej časti krku, zablokované, takéto porušenia môžu nastať:

 1. Dvojité oči;
 2. Slabosť na oboch stranách tela;
 3. Závrat a priestorová dezorientácia.

Ak spozorujete niektorý z týchto príznakov, nezabudnite zavolať sanitku. Čím skôr sa prijmú opatrenia, tým lepšia prognóza pre život a žalostné dôsledky.

Symptómy prechodných ischemických záchvatov (TIA)

Často predchádza ischemická mozgová príhoda a niekedy TIA je pokračovaním mozgovej príhody. Príznaky TIA sú podobné ohniskovým príznakom malého mŕtvice.

Hlavné rozdiely v TIA od mŕtvice sú zistené CT / MRI vyšetrením pomocou klinických metód:

 1. Neexistuje (nie je vizualizované) centrum infarktu mozgového tkaniva;
 2. Trvanie neurologických ohniskových príznakov nie je dlhšie ako 24 hodín.

Príznaky TIA sú potvrdené laboratórnymi, inštrumentálnymi štúdiami.

 1. Krv na určenie jeho reologických vlastností;
 2. Elektrokardiogram (EKG);
 3. Ultrazvuk - doppler ciev hlavy a krku;
 4. Echokardiografia (EchoCG) srdca - identifikácia reologických vlastností krvi v srdci a okolitých tkanivách.

Diagnóza ochorenia

Hlavné metódy diagnostiky ischemickej cievnej mozgovej príhody:

 1. Anamnéza, neurologické vyšetrenie, fyzické vyšetrenie pacienta. Identifikácia komorbidít, ktoré sú dôležité a ovplyvňujú vývoj ischemickej cievnej mozgovej príhody.
 2. Laboratórne testy - biochemická analýza krvi, lipidové spektrum, koagulogram.
 3. Meranie krvného tlaku.
 4. EKG.
 5. MRI alebo CT mozgu môže určiť polohu lézie, jeho veľkosť a trvanie jej vzniku. V prípade potreby sa vykoná CT angiografia na identifikáciu presného miesta oklúzie cievy.

Diferenciácia ischemickej cievnej mozgovej príhody je nevyhnutná z iných chorôb mozgu s podobnými klinickými príznakmi, z ktorých najčastejšie patrí nádor, infekčná lézia membrán, epilepsia, krvácanie.

Následky ischemickej mozgovej príhody

V prípade ischemickej cievnej mozgovej príhody môžu byť účinky veľmi rozdielne - od veľmi závažných, s rozsiahlou ischemickou mozgovou príhodou až po menej závažné, s mikroútokmi. Všetko závisí od umiestnenia a objemu krbu.

Pravdepodobné následky ischemickej cievnej mozgovej príhody:

 1. Duševné poruchy - mnoho pacientov, ktorí prežili mozgovú príhodu, sa rozvinú po depresii po mozgovej príhode Je to spôsobené tým, že človek už nemôže byť rovnaký ako predtým, obáva sa, že sa stane bremenom pre svoju rodinu, má strach z toho, že zostane zdravotne postihnutý. Môže sa objaviť aj zmena správania pacienta, môže sa stať agresívnym, strašným, neorganizovaným, môže byť bez námahy vystavený častým výkyvom nálady.
 2. Zhoršený pocit v končatinách a na tvári. Citlivosť je vždy obnovená dlhšia svalová sila v končatinách. Je to spôsobené tým, že nervové vlákna zodpovedné za citlivosť a vedenie zodpovedajúcich nervových impulzov sa obnovia oveľa pomalšie ako vlákna zodpovedné za pohyb.
 3. Zhoršená funkcia motora - silu v končatinách sa nemusí úplne zotaviť. Slabosť v nohe spôsobí, že pacient použije trstinu, slabosť v ruke spôsobí, že je ťažké vykonať nejaké domáce akcie, dokonca aj obliekanie a držanie lyžice.
 4. Dôsledky sa môžu prejaviť vo forme kognitívnych porúch - človek môže zabudnúť na veľa vecí, ktoré sú mu známe, telefónne čísla, meno, meno príbuzných, adresa, môže sa správať ako malé dieťa, podceňovať ťažkosti situácie, môže zamieňať čas a miesto, je umiestnený.
 5. Poruchy reči - nemusí byť u všetkých pacientov, ktorí mali ischemickú mozgovú príhodu. Je ťažké, aby pacient komunikoval so svojou rodinou, niekedy môže pacient hovoriť absolútne nekoherentnými slovami a vetami, niekedy môže byť len ťažké povedať niečo. Zriedkavo sa takéto porušenia vyskytujú pri pravostrannej ischemickej mozgovej príhode.
 6. Poruchy prehĺtania - pacient sa môže uškrtiť na tekutých aj pevných potravinách, čo môže viesť k aspiračnej pneumónii a potom k smrti.
 7. Koordinačné poruchy sa prejavujú v ohromení, keď chôdza, závraty, pád pri náhlych pohyboch a závrtoch.
 8. Epilepsia - až 10% pacientov po ischemickej mozgovej príhode môže trpieť epileptickými záchvatmi.

Prognóza života s ischemickou cievnou mozgovou príhodou

Prognóza výsledku ischemickej cievnej mozgovej príhody v starobe závisí od stupňa poškodenia mozgu a od včasnosti a systematického charakteru terapeutických opatrení. Čím bola poskytnutá skôr kvalifikovaná lekárska pomoc a vhodná motorická rehabilitácia, tým lepšie bude výsledok ochorenia.

Časový faktor zohráva obrovskú úlohu, na tom závisí šanca na zotavenie. Počas prvých 30 dní zomrie 15 až 25% pacientov. Úmrtnosť je vyššia u aterotrombotických a kardioembolických mŕtv a je len 2% v lacunar. Závažnosť a progresia cievnej mozgovej príhody sa často vyhodnocuje s použitím štandardizovaných meradiel, ako je mŕtvica v National Institute of Health (NIH).

Príčinou úmrtia v polovici prípadov je edém mozgu a dislokácia mozgových štruktúr spôsobená týmto ochorením, v iných prípadoch pneumónia, srdcové choroby, pľúcna embólia, zlyhanie obličiek alebo septikémia. Značný podiel (40%) úmrtí sa vyskytuje v prvých dvoch dňoch ochorenia a je spojený s rozsiahlym infarktom a edémom mozgu.

Z tých, ktorí prežili, má do konca mesiaca asi 60-70% pacientov s neurologickými poruchami. Šesť mesiacov po cievnej mozgovej príhode zostávajú invalidné neurologické poruchy u 40% pacientov, ktorí prežili, do konca roka - 30%. Čím významnejší je neurologický deficit na konci prvého mesiaca ochorenia, tým menej je pravdepodobné úplné zotavenie.

Obnova motorických funkcií je najvýznamnejšia v prvých troch mesiacoch po zdvihu, zatiaľ čo funkcia nohy je často obnovená lepšie ako funkcia ramena. Úplná absencia ručných pohybov do konca prvého mesiaca choroby je zlé prognostické znamenie. Rok po mŕtvici je nepravdepodobné ďalšie zotavenie neurologických funkcií. Pacienti s lakunárnou mozgovou príhodou majú lepšie zotavenie ako iné typy ischemickej cievnej mozgovej príhody.

Miera prežitia pacientov po ischemickej mozgovej príhode je približne 60-70% do konca prvého roku ochorenia, 50% - 5 rokov po mŕtvici, 25 - 10 rokov.

Zlé prognostické znaky prežitia počas prvých 5 rokov po mŕtvici zahŕňajú pokročilý vek pacienta, infarkt myokardu, fibriláciu predsiení a kongestívne srdcové zlyhanie pred mozgom. Opakovaná ischemická mozgová príhoda sa vyskytuje u približne 30% pacientov v období 5 rokov po prvej mŕtvici.

Rehabilitácia po ischemickej mozgovej príhode

Všetci pacienti po cievnej mozgovej príhode absolvujú nasledujúce štádia rehabilitácie: neurologické oddelenie, oddelenie neurorehabilitácie, liečba sanatórium a ambulantná dispenzarizácia.

Hlavné ciele rehabilitácie:

 1. Obnova porúch funkcií;
 2. Duševná a sociálna rehabilitácia;
 3. Prevencia komplikácií po mozgovej príhode.

V súlade s charakteristikami priebehu ochorenia sa postupne používajú nasledujúce režimy liečby u pacientov:

 1. Prísne odpočívanie lôžka - všetky aktívne pohyby sú vylúčené, všetky pohyby postele vykonávajú lekári. Ale už v tomto režime začína rehabilitácia - obracia sa, rubbingy - prevencia trofických porúch - záchvaty, dýchacie cvičenia.
 2. Mierne rozšírený lôžko - postupné rozširovanie schopností pacienta - nezávislé preradenie v posteli, aktívne a pasívne pohyby, presun do sediacej polohy. Postupne umožňovať jesť v sedacej polohe 1 denne, potom 2 a tak ďalej.
 3. Ward režim - s pomocou zdravotníckeho personálu alebo s podporou (berle, chodítka, palica...) sa môžete pohybovať v komore, vykonávať dostupné typy samoobslužných služieb (jedlo, umývanie, výmena oblečenia...).
 4. Voľný režim.

Trvanie režimov závisí od závažnosti mŕtvice a veľkosti neurologickej poruchy.

liečba

Základná liečba ischemickej cievnej mozgovej cievy je zameraná na udržanie vitálnych funkcií pacienta. Prijímajú sa opatrenia na normalizáciu respiračných a kardiovaskulárnych systémov.

V prítomnosti ischemickej choroby srdca sú pacientovi predpísané antianginózne lieky, ako aj činidlá zlepšujúce čerpaciu funkciu srdcových srdcových glykozidov, antioxidantov, liekov, ktoré normalizujú metabolizmus tkaniva. Špeciálne udalosti sa tiež konajú na ochranu mozgu pred štrukturálnymi zmenami a opuchom mozgu.

Špecifická liečba ischemickej cievnej mozgovej cievy má dva hlavné ciele: obnovenie krvného obehu v postihnutej oblasti, ako aj udržanie metabolizmu mozgového tkaniva a jeho ochrany pred štrukturálnym poškodením. Špecifická liečba ischemickej cievnej mozgovej príhody prináša lekárske, neliečivé, ako aj chirurgické liečebné metódy.

V prvých hodinách po nástupe choroby je zmysluplné uskutočňovať trombolytickú terapiu, ktorej podstata sa znižuje na lýzu krvnej zrazeniny a obnovenie prietoku krvi v postihnutej časti mozgu.

jedlo

Strava zahŕňa obmedzenia týkajúce sa konzumácie soli a cukru, tučných jedál, múky, údeného mäsa, nakladanej a konzervovanej zeleniny, vajec, kečupu a majonézy. Lekári odporúčajú pridať do stravy viac zeleniny a ovocia, bohatých na vlákninu, konzumovať polievky, varené podľa vegetariánskych receptov, mliečne výrobky. Obzvlášť výhodné sú tie z nich, ktoré majú draslík v ich zložení. Patria sem sušené marhule alebo marhule, citrusové plody, banány.

Jedlo by malo byť zlomkové, používané v malých dávkach päťkrát denne. Súčasne sa jedná o stravu po zdvihnutí s objemom kvapaliny nepresahujúcim jeden liter. Nezabúdajte však, že všetky kroky, ktoré ste vykonali, musia byť dohodnuté so svojím lekárom. Len odborníci v silách pomáhajú pacientovi zotaviť sa rýchlejšie a zotaviť sa z vážneho ochorenia.

prevencia

Prevencia ischemickej cievnej mozgovej cievy je zameraná na prevenciu výskytu mŕtvice a prevenciu komplikácií a reischemického záchvatu.

Je potrebné liečiť arteriálnu hypertenziu včas, vykonať vyšetrenie bolesti srdca, aby sa predišlo náhlemu zvýšeniu tlaku. Správna a úplná výživa, odvykanie od fajčenia a konzumácie alkoholu, zdravý životný štýl - hlavný faktor prevencie mozgového infarktu.

Ischemická mŕtvica - liečebná liečba

Ischemická mozgová príhoda sa nepovažuje za nezávislú chorobu. Táto podmienka je dôsledkom iných patologických stavov.

Často príčiny môžu byť hypertenzia, ateroskleróza alebo patológia srdcového svalu.

Riziková skupina zahŕňa pacientov s rôznymi krvnými ochoreniami.

Pri ischemickej mŕtvici dochádza k narušeniu prívodu krvi do mozgu. Zároveň niektoré bunky zomrú kvôli nedostatku kyslíka a tkanivová časť nekrotizuje postupne.

Ak je osoba diagnostikovaná ischemická cievna mozgová príhoda, liečba by mala začať čo najskôr. To zvyšuje šance pacienta na úspešnú rehabilitáciu.

Použité lieky

Liečba akéhokoľvek typu mozgovej mŕtvice je dlhý a zložitý proces. Prvá pomoc by sa mala poskytovať v predhospitálnom štádiu. Výber liekov závisí od stavu pacienta. Okrem toho môže byť potrebná nepriama masáž srdca a mechanické vetranie pľúc.

Ľudia, ktorí mali ischemickú mŕtvicu, sú predpísané lieky s rôznymi účinkami.

Hlavné ciele liečby ischemickej cievnej mozgovej príhody sú:

 • dýchanie;
 • normalizácia rovnováhy elektrolytov;
 • podporovať prácu srdcového svalu;
 • obnovenie krvného obehu;
 • prevencia zápalu pľúc a iných chorôb.

Tieto funkcie sa vykonávajú základnou terapiou. Po stabilizácii sú pacientovi predpísané ďalšie lieky. Cieľom liečby je prispieť k obnoveniu mozgového tkaniva. Základom terapie je schopnosť buniek regenerovať. Fondy sú vymenované selektívne. Výber lieku sa uskutočňuje s prihliadnutím na stav pacienta.

Ischemická mozgová príhoda zvyčajne postihuje nervový systém. Najčastejšou komplikáciou je paralýza. Niektoré lieky budú zamerané na obnovenie normálneho pohybu nervových impulzov, iné na zlepšenie stavu ciev.

Obdobie zotavenia je sprevádzané aj príjmom drog. Prostriedky sú určené na urýchlenie tvorby nových neurónových spojení v mozgu. Časť liekov je predpísaná na prevenciu opakovaných záchvatov.

Základná terapia

Ischemická mozgová príhoda je pre telo vážnym šokom. Základná terapia zahŕňa použitie liekov pre všetkých pacientov. Tieto lieky sa aplikujú ihneď po brainstormingu. V skutočnosti prispievajú k zachovaniu života pacienta.

Bežnou príčinou zhoršenia prívodu krvi do mozgového tkaniva je krvná zrazenina vytvorená v jednej z artérií.

V tomto prípade sa pacientovi podajú lieky na rozpustenie alebo rozpustenie krvnej zrazeniny. Na tento účel použite liek Aktilize.

Ide o injekčný prášok, ktorý musí byť predriedený. Aktívna zložka lieku je alteplaza.

Látka je glykoproteín, ktorý úspešne eliminuje zrazeniny v krvnom riečisku.

Okrem toho je dôležité zabrániť vzniku opuchy. Lieky sú potrebné na zníženie krvného tlaku. To platí pre ľudí náchylných na hypertenziu.

Všetky lieky sú predpísané až po úplnej diagnóze. Na detekciu ischemickej cievnej mozgovej príhody sa vykonáva magnetická rezonancia alebo počítačová tomografia. Je dôležité odlíšiť patológiu od cerebrálneho krvácania. V takýchto prípadoch lieky, ktoré absorbujú krvné zrazeniny, nie sú predpísané.

Diferencovaná terapia v akútnom období

Čo je liečba ischemickej cievnej mozgovej príhody v akútnom období? Špecifické lieky sú určené na odstránenie príčiny mŕtvice. Prostriedky sú rozdelené do niekoľkých skupín v závislosti od ich účinku na telo.

 1. Riedidlá krvi. Tieto prostriedky sú potrebné na zabránenie tvorby krvných zrazenín. Najjednoduchším a najrozšírenejším liekom z tejto skupiny je kyselina acetylsalicylová. Toto riešenie je možné nahradiť Cardiomagnylom. Je antiagregačným činidlom. Základom lieku je komplex hydroxidu horečnatého a kyseliny acetylsalicylovej.
 2. Anticoagulants. Tieto lieky neumožňujú tvorbu krvných zrazenín. V skutočnosti inhibujú koagulačné procesy. Do tejto skupiny patria Fragmin a Heparin. Obe lieky sú dostupné vo forme injekčného roztoku.
 3. Trombolytiká. Tieto lieky zničí fibrínové vlákna, pomáhajú očistiť krvný obeh z krvných zrazenín. Pri liečbe ischemickej mozgovej príhody je predpísaný dipyridamol, tiklopidín, klopidogrel.
 4. Nootropiká. Dôležitým prvkom terapie po mŕtvici. Tieto lieky ovplyvňujú mozgové tkanivo. Aktivujú mechanizmy pozornosti a pamäte. Nootropické lieky chránia bunky pred hypoxiou. Zvyčajne lekári odporúčajú užívať také lieky ako Piracetam, Cerebrolysin, Aminalon, Picamilon.
 5. Antagonisty vápnika. Tieto lieky sú obvykle predpísané pre tendenciu k hypertenzii. Ich pravidelné používanie normalizuje krvný tlak. Aminofilín, Nitsergolin, Vasobral sú považované za populárne lieky.
 6. Vasoaktívne látky. Tieto lieky sú určené aj na normalizáciu krvného tlaku. Najčastejšie predpisované sú Sermion, Vinpocetine, Pentoxifylline.
 7. Antioxidanty. Takéto lieky sú predpísané v prípade potreby na ochranu tela pred voľnými radikálmi. Mildronát, Mexidol, Emoxipín majú takéto vlastnosti. Podobné funkcie v množstve vitamínov. Zvyčajne lekári odporúčajú vitamíny E, C.

Komplexná liečba urýchli proces obnovy. Ischemická mozgová príhoda sa môže pozorovať v akejkoľvek hemisfére mozgu. Liečebné režimy budú podobné. Presné dávkovanie a dĺžka trvania liečby určuje ošetrujúci lekár.

Výsledkom ischemickej mŕtvice je poškodenie nervového tkaniva, čo vedie k smrti neurónov. Ischemická mŕtvica - účinky a zvyšky, podrobne si prečítajte.

O dôsledkoch hemoragickej mozgovej príhody a životnej prognózy si prečítajte tu.

Paralýza končatín je jednou z najčastejších komplikácií mŕtvice. Ak chcete obnoviť aktivitu motora, predpíšte masáž. Odkaz http://neuro-logia.ru/zabolevaniya/insult/lechenie/massazh-posle-insulta-v-domashnix-usloviyax.html poskytuje príklady masážnych techník.

Riadenie pacientov počas obdobia zotavenia

Rehabilitácia po ischemickej mŕtvici trvá veľa času a úsilia. Tento proces sa uskutočňuje s povinnou účasťou príbuzných pacientov. V období obnovy je dôležité stanoviť fungovanie všetkých postihnutých orgánových systémov.

Na tento účel pokračujte v užívaní liekov. Povinné sú prostriedky, ktoré stimulujú obnovenie nervových spojení. Pozitívny účinok sa pozoruje pri použití vazoaktívnych liekov. V období zotavenia lekári odporúčajú Vinpocetín. Nástroj je dostupný vo forme injekčného roztoku alebo infúzneho koncentrátu. Najvhodnejšou formou podávania sú pilulky. Zložky lieku zvyšujú intenzitu krvného obehu a prispievajú k zníženiu tlaku.

U pacientov, ktorí mali ischemickú mozgovú príhodu, sa odporúča užívať Piracetam. Toto je nootropné liečivo. Užíva sa vo forme tabliet ústami, ale je možné podať intramuskulárne.

Látka je zahrnutá do metabolických procesov, ktoré sa vyskytujú v mozgových bunkách. Na úkor príjmu sa zvyšuje duševná a fyzická aktivita.

Všetkým pacientom je pridelené prijímanie aminokyselinových liekov. Najčastejšie ide o glycín.

Liečivo je dostupné vo forme tabliet, ktoré sa rozpúšťajú pod jazykom. Je to lacný a účinný liek na zotavenie z ischemickej cievnej mozgovej príhody.

V prípade vážnych nedostatkov v dôsledku dlhotrvajúceho hladovania kyslíkom je potrebné prispôsobenie sa novým podmienkam existencie.

Sekundárna prevencia opakujúcich sa úderov

Dôležitá úloha liečby hrá pri prevencii recidívy patológie. Dôsledky sekundárnej ischemickej cievnej mozgovej príhody môžu byť závažné. Rehabilitácia je veľmi pomalá. Riziko úmrtia sa zvyšuje.

Aby sa zabránilo rozvoju spätného mŕtvice, lekári odporúčajú užívať niekoľko liekov.

 • protidoštičkové činidlá;
 • antikoagulyarny;
 • lieky na zníženie lipidov.

Všetky tieto lieky sú zamerané na zlepšenie krvného obehu, prevenciu trombózy a zníženie krvného tlaku. Dobré recenzie liekov Cardiomagnyl, Simvatin, Torvakard.

Prevencia sekundárnych ťahov nie je možná bez špeciálnej výživy. Je dôležité znížiť množstvo spotrebovaného cholesterolu. Z tohto dôvodu je znížený príjem potravín obsahujúcich tuky živočíšneho pôvodu. Toto opatrenie pomôže udržať zdravie tepien v tele.

Ischemická mozgová príhoda je nebezpečný stav, ale prognóza tejto formy patológie je priaznivá. Včasná liečba liekom pomôže vyhnúť sa závažným následkom, ako aj znížiť riziko recidívy. Obnova bude úspešná s diétou, rovnako ako vykonanie špeciálnej sady cvičení. Pomôže pri rehabilitačných a fyzioterapeutických procedúrach navrhnutých lekárom.

Ak chcete pochopiť, aké sú dôsledky mozgovej príhody, musíte poznať faktory ovplyvňujúce prognózu tejto choroby. Ischemická mozgová príhoda je prognóza života a možné komplikácie, pozorne si prečítajte.

Príčiny cerebrálnej ischémie sú podrobne popísané v tomto článku.

Ako liečiť cievnu mozgovú príhodu: prvá pomoc, nemocničná liečba, obdobie obnovy

Z tohto článku sa dozviete: ako liečiť cievnu mozgovú príhodu (ischemická a hemoragická). Ako poskytnúť prvú pomoc osobe, ktorá utrpela mozgovú príhodu, ako aj pre seba.

Liečba mŕtvice akéhokoľvek druhu pozostáva z troch fáz:

 1. prvá pomoc;
 2. núdzová liečebná terapia (zameraná na zachovanie životných funkcií);
 3. liečba neurologických účinkov v období obnovy.

Mŕtvica sama osebe nie je možné vyliečiť priamo, avšak včasná pomoc a dodržiavanie lekárskych predpisov môže výrazne zlepšiť kvalitu života v období po mozgovej príhode a vyhnúť sa opakovaniu poruchy.

Mŕtvica sa zaoberá neurológom. Lekári iných špecialít sa často zúčastňujú na riešení následkov mozgovej príhody: neurochirurg, chirurg, rečový terapeut, psychológ, fyzikálny terapeut.

Fyzioterapeut sa zaoberá regeneráciou pacienta s mozgovou príhodou.

Pred začiatkom liečby cievnej mozgovej príhody lekár určí svoj typ - ischemický alebo hemoragický - keďže každý z nich potrebuje svoj vlastný prístup. Iba špecialista môže poskytnúť kvalifikovanú pomoc a iba ak je pacient v nemocnici. Po prepustení z nemocnice sa liečba nezastaví, ale pokračuje v podmienkach rehabilitačného centra a doma.

Účinnosť liečby závisí od toho, ako rýchlo osoba, ktorá utrpela cievnu mozgovú príhodu, ide do nemocnice. Maximálny čas, ktorý môžete čakať na uloženie možnosti opravy buniek, je dva až tri hodiny. Ak je pomoc poskytnutá neskôr, v mozgu sa vyskytujú nezvratné zmeny, ktoré nemožno odstrániť. Preto ak máte podozrenie na mozgovú príhodu, je dôležité ihneď zavolať na ambulanciu a nečakať na to, že príznaky cievnej mozgovej príhody prekonávajú samostatne.

Prvá pomoc pri mŕtvici pred príchodom lekárov

Ak sa stane mŕtvica cudzincovi

Najskôr potrebujete zavolať ambulanciu a potom nasledujúce akcie:

 • aby sa zabránilo opuchu mozgu, položte osobu takým spôsobom, že horná časť tela je zvýšená o 30-45 stupňov;
 • poskytnite mu pokoj a ticho, nesnažte sa nič spýtať alebo zistiť;
 • poskytnúť čerstvý vzduch; ak je to možné, zapnite klimatizačnú jednotku alebo ventilátor;
 • uvoľniť alebo uvoľniť oblečenie (viazanie, opasok, tlačidlá);
 • hlava musí byť otočená na jej boku, v prípade potreby musí byť ústa očistená od hlienu;
 • zložený kus tkaniva by mal byť vložený medzi zuby (v prípade kŕčov);
 • Na čele, na chrániče, na zadnej strane hlavy, môžete vložiť ľadový kompres.

Môže sa vyskytnúť stav srdcového zlyhania. Potom bude potrebné vykonať resuscitačné opatrenia: vdychovať osobu, aby dýchala vzduch do úst, zatiaľ čo nosné priechody sú upnuté a potom urobiť niekoľko tlakov na hrudník v oblasti srdca. Ak je k dispozícii zariadenie na meranie tlaku, pred príchodom lekárov sanitky je potrebné merať a zaznamenať jeho čítanie, ako aj jeho pulznú frekvenciu. Tieto údaje budú musieť byť poskytnuté po príchode brigády.

Ak máte mŕtvicu sami

Ak máte osobne cievnu mozgovú príhodu, potom pokiaľ možno (ak je vaše vedomie uložené), mali by ste sa pokúsiť zavolať lekára alebo požiadať niekoho, aby to urobil. V prípade, že reč zmizne alebo sa strana tela stane znecitlivená, mali by ste sa snažiť upútať pozornosť na seba akýmkoľvek spôsobom.

Ambulantné činnosti posádky

Na ceste do nemocnice lekári sanitnej brigády:

 • pacient je umiestnený v polohe na chrbte so zdvihnutým horným trupom;
 • na udržanie aktivity srdca a pľúc používajte inhaláciu kyslíka (v prípade potreby použite umelé dýchanie);
 • poskytnúť pacientovi lieky, ktoré obnovujú krvný tlak (dibazol a ďalšie);
 • Intravenózne podávané špeciálne lieky - osmotické diuretiká - na prevenciu vzniku mozgového edému;
 • aplikujte antikonvulzíva.

V závislosti od stavu pacienta je určený na jednotke intenzívnej starostlivosti alebo na jednotke intenzívnej starostlivosti neurologického oddelenia.

Liečba ischemickej cievnej mozgovej príhody (v nemocnici - po hospitalizácii)

Liečba, ktorú dostane osoba v nemocnici, je zameraná najmä na:

 • prevencia recidivujúcej mŕtvice;
 • resorpcia krvnej zrazeniny, ktorá spôsobila upchanie tepny;
 • prevencia komplikácií (nekróza mozgových oblastí).

Na tento účel intravenózne a intramuskulárne podávanie liekov, tabliet.

Vykonávať aj činnosti, ktoré prispievajú k odstráneniu zablokovania plavidla:

 1. Reperfúzna terapia. Umožňuje prevenciu poškodenia mozgu alebo zníženie poškodenia, ako aj minimalizáciu závažnosti neurologických porúch. Na jej uskutočnenie sa používa liečivá látka pod názvom "rekombinantný tkanivový aktivátor plazminogénu".
 2. Zavedenie látky, ktorá rozpúšťa zrazeninu. Vykonáva sa pod kontrolou röntgenovej angiografie zavedením katétra a kontrastného činidla do obehového systému. Po detekcii miesta oklúzie cievy sa vstrekuje fibrinolytické liečivo - liek, ktorý rozpúšťa zrazeninu.

Stáva sa, že pri príchode ambulančnej brigády príznaky mŕtvice zmiznú. Toto je možné, keď sa zrazenina sama rozpustí; toto sa nazýva mikroúraz (ischemický záchvat). Avšak ani v tomto prípade nie je možné odmietnuť hospitalizáciu, pretože v blízkej budúcnosti (približne dva dni) zostáva možnosť opakovanej mozgovej príhody s vyššou intenzitou. Z tohto dôvodu sú potrebné preventívne opatrenia vo forme osobitnej liečby.

Trombus sa môže rozpustiť nielen mikroskopom, ale aj v prípade silnejšej artériovej blokády, ale to sa stane až po niekoľkých dňoch. V tomto čase sa poškodenie mozgového tkaniva stane nezvratným.

Lieky na ischemickú mŕtvicu

Hlavným liekom používaným pri ischemickej mozgovej príhode je aktivátor tkanivového plazminogénu alebo trombolytikum, ktoré rozpúšťa krvnú zrazeninu. Táto skupina zahŕňa: streptokinázu, urokinázu, anestrist, alteplázu. Trombolytiká sú účinné v prvých hodinách po zablokovaní cievy. Majú veľa vedľajších účinkov vrátane hemoragickej mŕtvice a kontraindikácie, takže sa používajú v nasledujúcich prípadoch:

 • ak prejavy mŕtvice pretrvávajú v čase prijatia do nemocnice;
 • diagnóza ischemickej cievnej mozgovej príhody bola potvrdená CT alebo MRI;
 • menej ako tri hodiny;
 • ak k tomuto bodu nenastali žiadne takéto podmienky;
 • počas predchádzajúcich dvoch týždňov nedošlo k žiadnym chirurgickým zásahom;
 • ak je horný a nižší tlak menší ako 185/110;
 • s normálnymi hladinami cukru a zrážaním krvi.
Trombolytiká sa používajú na rozpustenie krvnej zrazeniny pri ischemickej mŕtvici.

Ak nie je možné použiť trombolytiká alebo ak nie sú dostupné v inštitúcii, používajú sa iné lieky: antiagregačné činidlá a antikoagulanciá.

Liečba hemoragickej cievnej mozgovej príhody (po hospitalizácii)

Hemoragická mŕtvica je prasknutie krvnej cievy a krvácanie z mozgu. Úloha lekárov súčasne - zastaviť krvácanie. K tomu použite množstvo liekov:

 • Ak chcete normalizovať krvný tlak, používanie znamená zníženie (enalapril) alebo zvýšenie krvného tlaku (dopamín) - v závislosti od situácie.
 • Aby sa zabránilo výskytu arytmií, pacientovi sa podáva atenolol a iné betablokátory.
 • V prípade zvýšenia telesnej teploty je indikovaný paracetamol.
 • Antibiotická terapia sa vykonáva na prevenciu vzniku infekčných ochorení pľúc a iných.
 • Soľné roztoky sa používajú na udržanie rovnováhy solí v tele.
 • Na zníženie poškodenia mozgu a odstránenie nedostatku kyslíka sa podáva albumín (krvné proteíny) a ďalšie opatrenia.
 • Ak je to potrebné, predpisujte sedatíva, antikonvulzíva a antiemetiká.

Okrem týchto opatrení konzervatívna liečba hemoragickej mozgovej príhody zahŕňa aj predpisovanie liekov - neuroprotektorov. Tieto lieky:

 • zlepšiť tok krvi;
 • normalizovať metabolické procesy v mozgu;
 • prispievajú k obnoveniu poškodených oblastí nervového tkaniva;
 • poskytnúť výživu štruktúram mozgu.

Chirurgická liečba hemoragickej mŕtvice

V prípade rozsiahleho krvácania v cerebrálnych hemisférách alebo v komorách, ktoré sprevádzajú edém mozgu a vedú k významnej hypoxii, je indikovaný chirurgický zákrok. Spravidla sa predpisuje po predbežnom vyšetrení, pričom sa zohľadňujú klinické prejavy a závažnosť ochorenia. Núdzovo, na záchranu života pacienta, je činnosť indikovaná stratou veľmi veľkého objemu krvi a rýchlym zvýšením intrakraniálneho tlaku.

Liečba zdvihu počas obdobia zotavenia

Po obnovení vitálnych funkcií tela a ohrození života prebiehajú na korekciu neurologických porúch. Táto etapa sa môže uskutočniť v podmienkach rehabilitačného centra aj doma.

Najčastejšie sú ovplyvnené funkcie zdvihu, reči, motora a citlivosti. Môžu byť problémy s pamäťou, koordináciou pohybu, myslením. V závislosti od stupňa poškodenia nervových buniek môže liečba počas tohto obdobia viesť k úplnej obnove stratených funkcií alebo vôbec k výsledku.

V období obnovy použite:

 1. fyzikálna terapia - elektroforéza, UHF, magnetická terapia, darsonvalization a iné metódy;

 • masáž (všeobecná a (alebo) miestna - závisí od stupňa porušenia);
 • akupunktúra (výber postihnutých bodov závisí od neurologických porúch);

 • fyzikálna terapia (súbor cvičení sa vyberá individuálne v každom prípade a závisí od závažnosti poškodenia mozgu);
 • dýchacie cvičenia (podporuje ventiláciu pľúc a okysličovanie tkanív);
 • kurzy logopedie - reštaurovanie reči pomocou špeciálnych cvičení, individuálne v každom konkrétnom prípade;

 • Práca s psychológa - vytváranie pozitívneho postoja (v závislosti od psychického stavu pacienta).
 • Pri plnom posteľovom oddychu sa vykonáva denná profylaxia stagnácie v pľúcach, nohách a opatrenia na zabránenie tvorby tlakových vredov. Lieky, ktoré stimulujú imunitný systém, angioprotektory (ochrana a posilnenie krvných ciev), ako aj flebotoniká (lieky, ktoré zvyšujú tón žíl) sú preukázané z liečiv.

  Liečba ľudovej mŕtvice

  Ľudské lieky môžu byť zahrnuté do komplexu terapeutických opatrení pre mŕtvicu. Nasledujúce rastlinné prípravky a zmesi prispievajú k posilňovaniu krvných ciev a srdca, zlepšujú imunity a obnovujú nervové vedenie.

  Integrovaný prístup pomáha rýchlo obnoviť poškodenie a poškodenie nervového tkaniva po mŕtvici. Je potrebné sa pripraviť na to, že liečba neurologických porúch môže trvať roky. Nesmie sa však zastaviť: vytrvalosť a viera v oživenie určite pomôže vstať a žiť celý život. Ťa žehnaj!

  Ako liečiť ischemickú mozgovú príhodu

  Ischemická forma mŕtvice je zhoršený prietok krvi v špecifickej oblasti mozgu, čo vedie k regresívnej neurologickej poruche. Liečba ischemickej cievnej mozgovej príhody zahŕňa dlhý priebeh liekov a špecializované postupy v závislosti od typu, povahy, polohy a závažnosti ochorenia.

  Zásady terapeutickej liečby

  Ischemická cievna mozgová príhoda predstavuje približne 80% všetkých porúch cerebrovaskulárneho cerebrálneho prietoku. Starší ľudia a dospelí sú vystavení zvýšenému riziku. Aby bolo možné účinne eliminovať negatívne dôsledky infarktu a mozgovej príhody, je potrebné vziať do úvahy príčinu a hlavný mechanizmus ich vývoja. Je tiež dôležité zabrániť opätovnému výskytu záchvatov.

  Celý priebeh terapie ischemickej cievnej mozgovej príhody pozostáva z hlavných fáz:

  1. Prednemocničnej.
  2. Hospital.
  3. Rekondičná (zahŕňa masáž, vybrané lieky, účinnú elektrostimuláciu svalového tkaniva).
  4. Rehabilitácia (zahŕňa terapeutickú masáž, reflexológiu, cvičovú terapiu).

  Rýchlosť a presnosť vybraných postupov znamená v tejto situácii veľa. Percento smrteľných prípadov je veľké a ak osoba prežije, potom smrť - s vážnymi komplikáciami, ktoré ju predpovedajú - zvyčajne nastáva v priebehu 1-2 rokov po mŕtvici. Rehabilitačné aktivity sú zamerané na obnovenie funkcií neurónov a zabránenie výskytu relapsov. Koniec koncov, po 40 až 50 rokoch je dôležité zachovať schopnosť pracovať, aby pokračovala v práci bez toho, aby stratila základné zručnosti a schopnosti.

  Prvá pomoc pri mŕtvici

  V najmenšom podozrení na vznik akútnej ischemickej infarktu alebo srdcového infarktu sa nazýva ambulancia.

  Hlavnými príznakmi sú silná bolesť hlavy, neprimerané zvracanie, strata vedomia, porucha vizuálnej funkcie, paréza a paralýza a konvulzívne záchvaty.

  Ale až do času pomoci nemôže prísť o čas:

  1. Normalizovať dýchanie: poskytnúť prúd čerstvého vzduchu, odstrániť nahromadený hlien z nosa a úst, zvracať, odstrániť zubné protézy, lisovať oblečenie;
  2. Položte hlavu a ramená na vankúš alebo na malý kopec, aby ste sa vyhli možnému opuchu mozgu;
  3. V prítomnosti záchvatov eliminujte pravdepodobnosť zasiahnutia hlavy, kousnutia jazyka, pádu pacienta;
  4. Ak sa srdce zastavilo, vykonajte okamžitú resuscitáciu (umelé dýchanie a / alebo nepriamu masáž srdca).

  1 stupeň liečby: prehospital

  Vývin lézie alebo nekrózy a výskyt významných zmien v mozgu sa vyskytuje medzi 3 a 6 hodinami, kedy sa objavia prvé príznaky. Ak včas pomôže a obnoví prívod krvi do postihnutej oblasti, proces vzniku výskytu sa zastaví. Z tohto dôvodu je nevyhnutná hospitalizácia pacienta v jednotke intenzívnej starostlivosti alebo intenzívnej starostlivosti.

  Skúsený špecialista poskytuje potrebnú lekársku starostlivosť, ktorá znižuje riziko vzniku nebezpečných porúch funkcie dýchania a kardiovaskulárneho systému. Používajú sa rôzne vzduchové kanály (môžu sa vkladať do úst a do nosa), vykonáva sa tracheálna inkubácia, nepriama masáž srdca atď.

  Etapa 2: nemocnica

  Liečba ischemickej cievnej mozgovej príhody je vedená špecializovaným liečebným postupom. Jeho cieľom je obnovenie dostatočného dýchania, udržiavanie srdcovej činnosti, zlepšenie krvného obehu, náprava vodných elektrolytických reakcií, odstránenie opuchov mozgu a prevencia vzniku zápalu pľúc a iných pľúcnych ochorení.

  Pochopenie základných mechanizmov srdcového záchvatu zvyšuje účinnosť liečby s minimálnym percentom mozgových defektov a úmrtí.

  Základný kurz

  Zahŕňa terapeutické manipulácie na odstránenie akútneho poškodenia krvného obehu v mozgu.

  Zahŕňa:

  • regulácia zmenených funkcií (monitorovanie dýchania, kontrola krvného tlaku, normalizácia srdcovej aktivity);
  • osmototerapia (odstránenie opuchov mozgu);
  • meranie telesnej teploty;
  • obnovenie rovnováhy vody a soli;
  • prevenciu rôznych komplikácií a výskytu záchvatov.

  Špecifická liečba

  Medzi hlavné metódy patrí trombolytická liečba a použitie špecifických liekov na zotavenie sa z akútneho ischemického typu cerebrovaskulárnej príhody (antikoagulanciá, neuroprotektory, defibrinacný enzým a iné).

  Trombolytické metódy sú najefektívnejšou metódou, ale ukazujú jej výsledky iba vtedy, keď sa použijú v počiatočnom období útoku.

  Stimulujú rozpustenie krvných zrazenín s následným obnovením prietoku krvi do mozgu. Ak uplynulo viac ako 6 hodín, tieto lieky a manipulácie nemajú zmysel.

  Špecializované reperfúzne lieky by sa nemali užívať doma, sú prísne predpisované v štádiu hospitalizácie v období od prvých minút po infarkte s potvrdeným akútnym narušením cerebrálnej cirkulácie.

  Antikoagulanciá zabraňujú ďalším krvným zrazeninám. Tiež aktivujú fibrinolýzu a slúžia ako prevencia rôznych komplikácií.

  Takéto lieky majú kontraindikácie:

  • zdvihy veľkej lokalizačnej oblasti;
  • nekontrolovaná arteriálna hypertenzia;
  • závažné poškodenie obličiek a pečene;
  • žalúdočný vred;
  • trombocytopénia a iné.

  Kurz terapie ischemickej cievnej mozgovej príhody vylučuje súbežné používanie určitých liekov (nesteroidy, protizápalové lieky, reopolyglukín, krvné náhrady). V opačnom prípade sa môže vyvinúť hemoragický syndróm.

  Neuroprotektory sú účinné aj počas "terapeutického okna" na liečbu ischemickej cievnej mozgovej príhody (prvé 3-6 hodiny). Sú potrebné na ochranu neurónov a na inhibíciu negatívnych neurochemických reakcií. Pre pozitívnu dynamiku sa používajú vazoaktívne lieky (vinpocetín, instenón, rôzne blokátory kalciových kanálov) a lieky so zvýšenou antioxidačnou charakteristikou (piracetam, glycín, cerebrolyzín).

  Trombolytická terapia je účinná v kombinácii s cvičeniami na obnovenie motorickej funkcie a na zlepšenie citlivosti nervových zakončení: špeciálna masáž končatín, elektrická stimulácia postihnutých svalov, terapeutická fyzická kultúra (cvičebná terapia).

  Liečba v 3. etape: zotavenie

  Po ukončení hospitalizácie ischemickej cievnej mozgovej príhody sa symptómy musia stabilizovať a riziko opakovaného výskytu záchvatu sa musí minimalizovať. Na aktívny život po infarkte a mozgovej príhode by mali byť zdravé neuróny "rekvalifikované", ktoré prevezmú funkcie postihnutých buniek.

  Bežné lieky, ktoré vám umožnia aktivovať stratené procesy tela po infarkte mozgu: aminokyseliny, deriváty pyrolidínu, neurotransmitery, nootropické látky, vazoaktívne lieky. Ako pasívna rehabilitácia sa vykonáva cvičenie a masáž. Tým sa znižuje riziko tvorby tlakových vredov, venóznej trombózy, vývoj kontrakcií, urýchľuje proces obnovy pacienta po akútnom ataku.

  Štádium 4: Rehabilitácia

  Počas obdobia rozširovania motorového režimu, berúc do úvahy stav pacienta, je potrebné zaviesť postupy pre skorú rehabilitáciu po ischemickej mozgovej príhode. Toto nie je len masáž a cvičenie terapia, ale aj elektrická stimulácia v individuálnej sadzbe. Zmierňuje svalový kŕč, bolesť v kĺboch, obnovuje citlivosť a aktivuje nervové spojenia. Prvé zasadnutia masáže sú ľahké ťahy, plytké hnetenie a trenie.

  Rehabilitačné obdobie po mozgu môže byť oneskorené niekoľko rokov. Odporúčame navštíviť neurologické sanatórium v ​​domácom alebo susednom regióne. Tým sa zabráni klimatickým zmenám v tele, ktoré by mohli spôsobiť exacerbáciu príznakov a súvisiacich ochorení (arytmia, diabetes mellitus, hypertenzia a iné). Sanatóriá individuálne vyberajú súbor procedúr: reflexológia, profesionálna bahenná terapia, masáž, fyzioterapia, cvičebná terapia.

  Prevencia zdvihu

  Aby sa muselo znova liečiť ischemická cievna mozgová príhoda, je dôležité dodržiavať jednoduché preventívne opatrenia. Keďže srdcové záchvaty a mŕtvica sú spojené s poškodením krvného obehu, je potrebné zabrániť vaskulárnej trombóze:

  • udržiavať optimálnu hmotnosť;
  • vedie zdravý životný štýl;
  • vzdať sa zlých návykov (fajčenie, alkohol, drogy);
  • vykonávať pravidelne;
  • vyber si vyváženú stravu;
  • včas liečiť choroby kardiovaskulárnych a nervových systémov (arytmia, hypertenzia, ateroskleróza, migréna, dystónia).

  A nezabudnite sa podrobiť vyšetreniu a liečbe lekárom!

  Ischemická mozgová mŕtvica - čo to je, príznaky, účinky, liečba a prognóza života

  Ischemická cievna mozgová príhoda je patologický proces, ktorý sa prejavuje ako blokáda (kŕče, krvné zrazeniny, embolizácia atď.) Mozgových ciev a vedie k porušeniu jeho plnej krvi. Plavidlá zostávajú nedotknuté.

  Ide o závažnú patológiu, ktorej miera úmrtí dosahuje 20% všetkých prípadov, približne 50-60% po mŕtvici má vážne postihujúce následky a len niekoľko z nich dokáže prežiť mozgový infarkt bez zvyškových účinkov.

  Čo je ischemická mozgová príhoda?

  Ischemická mozgová príhoda je akútne porušenie cerebrálnej cirkulácie, čo je dôsledok nedostatku krvného zásobenia, sprevádzaného nekrózou mozgu. Ďalším názvom pre ischemickú mozgovú príhodu - "mozgový infarkt", taktiež odráža podstatu patogenézy v mozgu.

  Slovo ischémia znamená nedostatok prívodu krvi v špecifickej, lokalizovanej oblasti ľudského tkaniva alebo orgánu. Zdvih je definovaný ako nedostatočný krvný obeh v mozgu. Ak sa v jednej z ciev vyskytne prasknutie cievy alebo ischémia, mozgové bunky umierajú.

  Zničenie tkanív sa postupne objavuje vo vlnách a proces sa nezastaví ani po obnovení normálneho prietoku krvi. Preto je veľmi dôležité poskytnúť obeti lekársku pomoc včas a rehabilitovať pacienta. Jedným z aspektov terapie je zabrániť vzniku komplikácií po cerebrálnom ischemickom infarkte.

  Vlastnosti vývoja v rôznych vekových kategóriách:

  • Pomalý vývoj ochorenia je typický pre starších ľudí s ťažkou sklerózou. Majú príznaky, ktoré sa objavia, a potom zmiznú do týždňa. Prerušenie cerebrálneho krvného obehu sa môže objaviť náhle alebo má krátke obdobie prekurzorov.
  • Náhly vývoj je charakteristický pre mladých ľudí kvôli cievnej embólii. Symptómy sa objavujú na pozadí fyzickej námahy, silného kašľa pri operáciách na pľúcach počas dekompresných operácií pod vodou.

  klasifikácia

  Mozgové artérie sú rozdelené do dvoch cievnych bazénov: vertebrobasilar a karotid. Údery vertebrobasilárneho povodia zahŕňajú lézie v zadných cerebrálnych a bazilárnych artériách. Keď je prietok krvi narušený v systéme prednej alebo strednej mozgovej tepny, hovorí o mŕtvici karotidového bazénu.

  Na strane lézie môže byť ischemická porážka ľavá alebo pravostranná.

  Existuje klasifikácia podľa lézie:

  • Prechodný ischemický záchvat (TIA). Malá oblasť mozgu je ovplyvnená. Príznaky zmiznú do 24 hodín.
  • Malé obnovenie funkcií sa uskutoční do 21 dní.
  • Ischemická mozgová príhoda je progresívna - charakterizuje ju postupný vývoj súčasných ohniskových a mozgových príznakov, ku ktorým môže dôjsť v priebehu niekoľkých hodín alebo dní. Obnovenie funkcií po tom, ako k tomu dôjde v neúplnom objeme - pacient spravidla má niektoré neurologické príznaky minimálneho prejavu;
  • Celková (t.j. dokončená) ischemická mŕtvica implikuje mozgový infarkt s skutočným neúplným alebo stabilne regresujúcim deficitom.

  Klasifikácia ischemickej cievnej mozgovej príhody má nasledujúce typy patológie:

  1. Aterotrombotiká sa zvyčajne vyskytujú počas nočného spánku. Môže sa vyvinúť pomaly a ovplyvňuje veľké a stredné cievy tým, že blokuje pohyb krvi s cholesterolovými plakmi.
  2. Kardioembolická forma. Začína to náhle. Najčastejšie sa vyskytuje v oblasti prívodu krvi do strednej tepny mozgu. Veľkosť lézie môže byť stredná alebo veľká.
  3. Lacunárna forma ischemickej cievnej mozgovej príhody. Malé perforované tepny sú ovplyvnené. Zdvih mozgu nie je okamžite vyvinutý. Rozmery lézií nepresahujú 15 mm.
  4. Ischemický typ spôsobený vzácnymi poruchami je ťažšie diagnostikovať. Príčinou mozgového infarktu môže byť zvýšené zrážanie krvi, patologické zmeny v stenách krvných ciev atď.
  5. Ischemické poškodenie mozgu nemusí mať príčiny. Táto podmienka sa vyznačuje buď prítomnosťou niekoľkých dôvodov vývoja ischemického poškodenia mozgu alebo nedostatočnou príležitosťou na určenie príčiny patológie.

  Existuje tiež niekoľko období ischemickej cievnej mozgovej príhody:

  • najakútnejším obdobím sú prvé 3 dni. Z týchto prvých troch hodín sa podala definícia "terapeutického okienka", keď existuje možnosť použitia trombolytických liekov na systémové podávanie. V prípade regresie symptómov sa počas prvého dňa diagnostikuje prechodný ischemický záchvat;
  • akútne obdobie - až 4 týždne;
  • skoršie obdobie zotavenia - až šesť mesiacov;
  • oneskorené obdobie zotavenia - do 2 rokov;
  • doba zostatkových účinkov - po 2 rokoch.

  dôvody

  Východiskovým faktorom vzniku ischemickej cievnej mozgovej príhody je zastavenie prietoku krvi do určitej oblasti mozgu v dôsledku zhoršených prítokových artérií alebo zmien hemodynamiky, čo je jej zásadný rozdiel od hemoragickej cievnej mozgovej príhody pri pretrhnutí cievy a krvácaniu.

  Tieto zdravotné štatistiky sú alarmujúce: tretina pacientov zomiera na ischemickú mozgovú príhodu v akútnom období, 40% objaví rozsiahly mozgový infarkt, 8 z desiatich ľudí zostáva hlboko postihnutých.

  Problémom môže byť aj:

  • Srdcové chyby a krvné cievy;
  • Aneuryzma aorty;
  • koronárne arteriálne ochorenia;
  • Pokročilý vek;
  • Hormonálna antikoncepcia;
  • Jednostranné bolesti hlavy (migréna);
  • Zlé návyky;
  • Diabetes mellitus;
  • Zvýšená viskozita krvi;
  • Použitie trans-tukov.

  Ak sa súčasne skombinuje niekoľko faktorov, je to vážny dôvod, prečo sa obávať svojho zdravia, byť mimoriadne pozorný a poznať najmenšie príznaky patológie.

  U žien do 30 rokov a po 80 rokoch je riziko ischemickej cievnej mozgovej príhody významne vyššie ako u mužov rovnakého veku a od 30 do 80 rokov majú muži viac príčin vzniku mŕtvice. Toto tvrdenie sa týka rôznych vekových skupín, rodových skupín, ktoré nemajú chronické ochorenia v minulosti, bolo preukázané, že ovplyvňujú krvný obeh mozgu. Viacerí vedci preukázali vysokú rodinnú predispozíciu na infarkty mozgu.

  Symptómy ischemickej mozgovej mŕtvice

  Známky akútneho porušenia cerebrálneho obehu sú dôvodom pre to, aby osoba vyhľadala lekársku pomoc.

  Určte príbuzných pacienta podľa jeho vzhľadu, správania, reakcie na podráždenie:

  • poruchy vedomia (od miernej retardácie až po kómu);
  • zníženie / strata citlivosti častí tela na bolesť;
  • zníženie / stratu motora, funkcie hlasu;
  • bolesť hlavy, vracanie.

  Cholesterolový plak a trombus blokujú artériu pri ischemickej mŕtvici

  Všeobecné mozgové symptómy ischemickej mozgovej príhody, ktoré môžu byť prezentované nasledovne, pomôžu podozriviť sa z akútnej vaskulárnej patológie a budú samozrejme závisieť od postihnutej oblasti a závažnosti ochorenia:

  • Často dochádza k strate vedomia, niekedy s krátkodobými kŕčmi;
  • Bolesť hlavy, bolesť v očiach a najmä pri pohybe očných lôpt;
  • Ohromený a dezorientovaný priestor;
  • Nevoľnosť a zvracanie.

  Pri rozsiahlej ischemickej mozgovej príhode na pravej hemisfére mozgu sa pozoruje nasledujúci obraz:

  • čiastočné poškodenie pamäte. V tejto reči, ktorú spravuje ľavá hemisféra, môže byť normálna. Z tohto dôvodu môže byť diagnostika problému veľmi ťažké;
  • necitlivosť a paralýza tela sa dotýka výlučne ľavej strany;
  • tvárové svaly tváre budú paralyzované a na ľavej strane by nemali citlivosť;
  • duševný stav pacienta bude sprevádzaný letargiou a depresiou.

  Nasledujúce príznaky sú charakteristické pre ľavostranný zdvih:

  • paralýza pravej strany tela rôznej závažnosti;
  • porušenie citlivosti na pravej strane tela;
  • poškodenie zraku, sluch, vôňu, až do úplnej straty schopnosti vnímať zodpovedajúce podnety. Pri ťažkých léziách môže porucha zablokovať obe strany;
  • nerovnováha a rovnováha pohybu;
  • poruchy reči.

  V závislosti od stupňa porušenia cerebrálneho krvného obehu sú možné nasledujúce možnosti pre manifestáciu cievnej mozgovej príhody:

  • akútny nástup: rýchly výskyt neurologických symptómov a nedostatku, pacient môže jasne indikovať čas nástupu ochorenia. Takýto priebeh je charakteristický pre embolický variant mŕtvice (prítomnosť pacienta s fibriláciou predsiení);
  • zvlnený princíp: príznaky lézie blikajú, postupne sa zvyšujú v čase;
  • nádorový nástup: ischémia sa dlhodobo zvyšuje, čo ovplyvňuje veľké cievy mozgu, čo v konečnom dôsledku vedie k vyvinutému mŕtvolu s veľkým zameraním poškodenia mozgového tkaniva.

  Znepokojujúce príznaky ischemickej cievnej mozgovej príhody:

  • náhlá necitlivosť končatín alebo akejkoľvek inej časti tela;
  • strata kontroly nad jeho telom - človek nedokáže pochopiť, čo sa s ním deje, kde je;
  • poruchy reči (nekoherentné slová, obeť nechápe reč, ktorá mu bola adresovaná);
  • rozmazané videnie, dvojité videnie, strata zraku;
  • skrútená tvár, klesanie rohov v ústach, ak sa žiada, aby sa obeť usmievala - zlyhá;
  • paralýza akejkoľvek končatiny - nie je možné zdvihnúť ani presunúť jednu ruku alebo nohu;
  • keď jazyk vyčnieva z úst, odchyľuje sa od stredu k boku;
  • mozgové poruchy - strata vedomia, kŕče, nevoľnosť, vracanie, bolesť hlavy.

  Pre pacientov je prognóza ochorenia veľmi dôležitá, pretože následky mŕtvice nevyhnutne ovplyvňujú životnú úroveň a výkonnosť človeka. Vo väčšine prípadov majú pacienti pretrvávajúce neurologické poruchy, ako sú vestibulárne poruchy, zmeny v reči a paralýza.

  Dôsledky pre chelvovec

  Dôsledky ischemickej mŕtvice sú priamo závislé od veľkosti postihnutej oblasti mozgu a včasnosti starostlivosti. Ak je pomoc poskytovaná včas a predpísaná primeraná liečba, je možné obnoviť funkciu alebo aspoň čiastočne. Niekedy sa napriek predpísanej liečbe príznaky zvyšujú, čo môže viesť k vážnym následkom.

  Rozlišujeme nasledujúce typy komplikácií:

  • infekčné komplikácie (vyskytujú sa v dôsledku dlhšieho pobytu v polohe lebky v komplexe pridaním infekcie, čo vedie k infekciám močového systému, zápalu pľúc, spánkom atď.);
  • hlboká žilová trombóza dolnej končatiny;
  • pľúcny tromboembolizmus;
  • opuch mozgu;
  • kognitívne poruchy;
  • porušenie defekácie, močenie;
  • epilepsia (vyvíja sa približne v 20% prípadov);
  • porucha motora (jednostranná, bilaterálna), silná slabosť a ochrnutie;
  • duševné poruchy (zmena nálady, podráždenosť, depresia atď.);
  • syndróm bolesti.

  Dôsledky s rôznym poškodením mozgu: pravá a ľavá strana

  Ľavá a pravá hemisféra ľudského mozgu

  Dôsledky ischemickej cievnej mozgovej príhody na pravej strane mozgu. Okrem obvyklých porúch mozgovej príhody, asymetrie tváre, hypertonu na ľavej strane (zvrátený kútik pery), splošteného nasolabiálneho záhybu vpravo, paralýzy a parézy ľavej časti tela, existujú aj ďalšie znaky.

  • Strata pamäti pri nedávnych udalostiach, so zachovanými spomienkami na vzdialenú minulosť (napríklad z detstva).
  • Znepokojená koncentrácia pozornosti.
  • Zníženie reči.

  Dôsledky ischemickej mozgovej príhody ľavej strany:

  • Vyjadrené mentálne abnormality - pacient nie je orientovaný v čase a priestore, nerozpozná milované osoby, funkcia je postavená ako zdravá osoba.

  Najčastejšie príčiny smrti ischemickej cievnej mozgovej príhody počas prvého týždňa sú:

  • cerebrálny edém a dislokácia centra nekrózy mozgového kmeňa s poškodením dýchacích a kardiovaskulárnych centier, rozvoj kómy;
  • hemoragická transformácia mozgového infarktu s tvorbou sekundárneho krvácania;
  • sekundárna ischémia mozgového kmeňa s tvorbou infekčných ohniskov.

  diagnostika

  Včasná a presná diagnóza tejto choroby nám umožňuje poskytnúť náležitú pomoc v najakútnejšom období, začať primeranú liečbu a predchádzať závažným komplikáciám vrátane smrti.

  Základné diagnostické metódy:

  1. Pri zhromažďovaní anamnézy je potrebné rozhodnúť o nástupe porúch cerebrálnej cirkulácie, určiť postupnosť a rýchlosť progresie týchto alebo iných symptómov. Náhly nástup neurologických príznakov je typický pre ischemickú mozgovú príhodu.
  2. Okrem toho by sa mala venovať pozornosť možným rizikovým faktorom pri ischemickej mozgovej príhode (diabetes mellitus, arteriálna hypertenzia, atriálna fibrilácia, ateroskleróza, hypercholesterolémia atď.),
  3. Laboratórne testy - biochemická analýza krvi, lipidové spektrum, koagulogram.
  4. Meranie krvného tlaku. EKG. MRI alebo CT mozgu môže určiť polohu lézie, jeho veľkosť a trvanie jej vzniku.
  5. V prípade potreby sa vykoná CT angiografia na identifikáciu presného miesta oklúzie cievy.

  liečba

  Ak je podozrenie na ischemickú cievnu mozgovú príhodu, pacient by mal byť hospitalizovaný v špecializovaných jednotkách. V prípade, že trvanie ochorenia je kratšie ako 6 hodín - na jednotke intenzívnej starostlivosti v tých istých oddeleniach. Doprava by sa mala vykonávať len vtedy, keď je hlavica pacienta zvýšená na 30 stupňov.

  Veľmi dôležitým aspektom pri výbere metódy liečby je diferenciácia ischemickej a hemoragickej mŕtvice.

  CT scan alebo MRI môže najlepšie pomôcť, iba tieto výskumné metódy poskytujú presné údaje o type mŕtvice. Pri absencii v nemocnici doktor vyhodnotí množstvo klinických syndrómov, vývoj ochorenia a množstvo ďalších diagnostických metód, napríklad lumbálnej punkcie, sa môže použiť na stanovenie presnej diagnózy.

  Ak má pacient šťastie a lekár dokáže diagnostikovať mŕtvicu v prvých 60 minútach vývoja symptómov, potom bude predpísaná trombolytická liečba na rozpustenie krvnej zrazeniny, ktorá spôsobila cievnu mozgovú príhodu a obnovenie normálneho prietoku krvi v postihnutej cieve.

  V tomto prípade budú účinky ischemickej cievnej mozgovej príhody pre pacienta minimálne a začne sa rýchlo zotavovať, jeho telesné funkcie sa začnú vrátiť do normálu.

  Základná liečba zahŕňa činnosti, ktoré zabezpečujú udržanie vitálnych funkcií a prevenciu somatických ochorení, a to:

  1. Normalizácia vonkajšej respiračnej funkcie;
  2. Udržiavanie kardiovaskulárneho systému s korekciou krvného tlaku;
  3. Regulácia homeostázy (bilancia voda-sol, acidobázická rovnováha, hladina glukózy);
  4. Udržiavanie telesnej teploty pacienta, ktorá by nemala prekročiť 37,5 stupňov;
  5. Zníženie opuchov mozgu;
  6. Symptomatická liečba v závislosti od klinických prejavov;
  7. Prevencia pneumónie, uroinfekcie, vredy, trombóza dolných končatín a pľúcna embólia (pľúcna embólia), zlomeniny končatín a peptické vredy žalúdka a čriev.

  V priebehu 3-6 hodín od začiatku cievnej mozgovej príhody je možná lekárska trombolýza. S úspešným vylúčením krvnej zrazeniny je možné obnoviť fungovanie životaschopných buniek nachádzajúcich sa v zóne tzv. Štýlu mŕtvice. Najbežnejšie trombolytické liečivo je Aktilize.

  Riedenie trombu vyvolané liekmi má veľa kontraindikácií a je spojené s rizikom krvácania vrátane krvácania z mozgu a vývoja hemoragickej mozgovej príhody.

  Hlavné lieky na liečbu ischemickej cievnej mozgovej príhody sú:

  • Antikoagulanciá - heparín, fragmín, nadroparín.
  • Riedidlá krvi - aspirín, kardiomagnyl.
  • Vasoaktívne lieky - pentoxifylín, vinpocetín, trental, sermion.
  • Antidoštičkové látky - Plavix, tiklid.
  • Angioprotektory - etamzilát, predajc.
  • Neurotrofia - piracetam, cerebrolyzín, nootropín, glycín.
  • Antioxidanty - vitamín E, vitamín C, mildronát.

  Liečba ischemickej cievnej mozgovej príhody na pravej strane sa nelíši od liečby ľavej strany, ale v terapii by mal existovať individuálny prístup a rôzne kombinácie liekov, ktoré predpisuje len lekár.

  rehabilitácia

  Rehabilitácia po ischemickej mozgovej príhode zahŕňa súbor opatrení zameraných na návrat pacienta do bežného života. Na tento účel platí:

  • špeciálne prípravky
  • pacienti sú predpísaní strava jedlo,
  • Cvičenie,
  • masáže,
  • liečba bahnom
  • rôzne fyzioterapia.

  Speechoví terapeuti a neurologickí odborníci, ktorí pomáhajú obnoviť funkciu reči pacienta pracujú s ľuďmi, ktorí mali ischemický záchvat.

  Doba trvania, ako aj typy opatrení na obnovu, určuje lekár.

  Prognóza života po ischemickej mŕtvici

  Hlavnými faktormi ovplyvňujúcimi prognózu sú vek pacienta, poloha lézie, príčiny trombózy, forma patológie a počiatočná závažnosť poruchy. Výsledok situácie bude ovplyvnený včasnosťou lekárskej starostlivosti v nemocnici, primeranosťou predpisov, prítomnosťou chronických ochorení, duševnými poruchami, doplnením komplikácií neurologického typu, oneskorenou rehabilitáciou a recidivujúcou mozgovou príhodou.

  Prognóza týkajúca sa stupňa obnovy poškodených funkcií sa zhoršuje:

  • s rozsiahlymi kmeňovými a hemisferickými infarktmi s pretrvávajúcou parézou a paralýzou, zhoršenou koordináciou pohybu, prehĺtaním a rečou;
  • v ťažkom stave všeobecnej hemodynamiky pri kardiovaskulárnych ochoreniach v štádiu dekompenzácie;
  • s obmedzenými možnosťami kolaterálneho obehu v dôsledku porážky oboch cievnych bazénov.

  Prognóza obnovy sa zlepšuje:

  • s obmedzeným infarktom mozgu;
  • u mladých pacientov;
  • v uspokojivom stave srdca a krvných ciev;
  • s porážkou jednej extrakraniálnej nádoby.

  Charakteristické predpovede pre ischemickú mŕtvicu

  1. Priaznivý výhľad. Po porážke stratí niektoré funkcie. Ale vďaka dobre definovanej rehabilitácii a včasnosti primárnej starostlivosti sa stratené funkcie postupne obnovujú.
  2. Priemer. Nie úplne priaznivá predpoveď môže byť spojená s ďalšími sprievodnými ochoreniami (diabetes, gastrointestinálna dysfunkcia, pneumónia). Preto je možné pozorovať, potom zlepšiť, potom zhoršiť stav človeka.
  3. Nepriaznivá prognóza života. Poškodenie mozgu sa vyskytuje vo veľkej oblasti. Nevylučuje možnosť recidívy, ktorá končí smrťou.

  Nemalo by sa zabúdať, že prognóza rozsiahlej ischemickej cievnej mozgovej príhody v pravej hemisfére mozgu môže byť v každom jednotlivom prípade odlišná. Je potrebné vziať do úvahy viacero faktorov: rozsah rozsahu poškodenia tkaniva, prítomnosť alebo neprítomnosť iných ochorení a celková odolnosť tela voči chorobám.

  Úmrtnosť z ischemickej mŕtvice je 1,23 prípadov na 1000 ľudí ročne. Približne 25% pacientov zomrie v prvom mesiaci. Treba poznamenať, že čím výraznejší je neurologický deficit v prvom mesiaci choroby, tým menšia je šanca na obnovu kvality života. V priebehu 5 rokov sa pozoruje relaps z ischemickej mozgovej príhody u tretiny pacientov.

  Okrem Toho Čítal O Plavidlách

  Dôvody zvýšenia ESR v krvi dieťaťa a spôsobu nápravy indikátora

  ESR je jedným z ukazovateľov klinickej krvnej analýzy, ktorá zobrazuje rýchlosť agregácie erytrocytov pod vplyvom špeciálneho laboratórneho katalyzátora a ich sedimentáciu na dne trubice.

  Liečba porúch cerebrálnej cirkulácie

  Podmienka nazývaná akútne porušenie cerebrálneho obehu je jednou z hlavných príčin smrti v rozvinutých krajinách. Podľa štatistík trpí každoročne viac ako 6 miliónov ľudí, z ktorých jedna tretina zomrie v dôsledku choroby.

  Na žile sa objavila modrina a bolesť na jeho paži.

  Prečo sa modriny objavujú na mojich rukách bez dôvodu?Zvratky na rukách bez príčiny u žien, je to tak? How to say... Ženské ruky riešia veľa každodenných problémov.

  Angina pectoris

  Angina pectoris je forma ochorenia koronárnych artérií charakterizovaných paroxysmálnymi bolesťami v oblasti srdca v dôsledku akútnej nedostatočnosti zásobovania krvou myokardu. Existuje záťažová angína, ktorá sa vyskytuje počas fyzického alebo emočného stresu, a spočíva v angíne, ktorá sa vyskytuje mimo fyzickej námahy, často v noci.

  Čo to je - krvný test PTI: hodnota, norma a nebezpečie odchýlky od normy

  Niektoré dysfunkcie ľudského tela vyžadujú biochemické analýzy, z ktorých jeden je krvný test PTI (protrombínový index). Vykonáva sa pred chirurgickým zákrokom av pooperačnom období pri chorobách charakterizovaných zhoršenou funkciou plazmatickej koagulácie v krvi.

  Kŕče ciev krku

  Spazmus ciev krku (zúženie tepien a ciev v krčnej oblasti) je často sa vyskytujúci fenomén, ktorý vedie k narušeniu prívodu krvi do mozgu.dôvodyDôvodmi zúženia krčných ciev môžu byť rôzne poruchy v tele - lokálne aj všeobecné.