Arytmie srdca - porušenie frekvencie, rytmu a sekvencie kontrakcií srdca. Môžu sa vyskytnúť pri štrukturálnych zmenách v systéme vodivosti pri ochoreniach srdca a (alebo) pod vplyvom vegetatívnych, endokrinných, elektrolytických a iných metabolických porúch, s intoxikáciou a niektorými liečivými účinkami.

Často alebo dokonca s výraznými štrukturálnymi zmenami myokardu je arytmia spôsobená čiastočne alebo hlavne metabolickými poruchami.

Srdcová arytmia, čo je a ako sa liečiť? Zvyčajne srdce kontraktuje v pravidelných intervaloch s frekvenciou 60-90 úderov za minútu. V súlade s potrebami tela môže buď spomaliť svoju prácu, alebo urýchliť počet kusov za minútu. Podľa definície, WHO, arytmia je akýkoľvek rytmus srdca, ktorý sa líši od obvyklého sínusového rytmu.

dôvody

Prečo sa vyskytuje srdcová arytmia a čo je to? Príčiny arytmií môžu byť funkčné poruchy nervovej regulácie alebo anatomické zmeny. Často sú srdcové arytmie symptómom ochorenia.

Medzi patológie kardiovaskulárneho systému sú tieto ochorenia sprevádzané arytmiami:

 • koronárna srdcová choroba spôsobená zmenami štruktúry myokardu a rozšírením dutín;
 • myokarditída spôsobená poruchou elektrickej stability srdca;
 • srdcové defekty v dôsledku zvýšeného zaťaženia svalových buniek;
 • zranenia a chirurgické zákroky na srdci vedú k priamemu poškodeniu cesty.

Medzi hlavné faktory vyvolávajúce vývoj arytmie sú tieto:

 • závislosť na energetických nápojoch a kofeínu;
 • nadmerná konzumácia alkoholu a fajčenie;
 • stresu a depresie;
 • nadmerné cvičenie;
 • metabolické poruchy;
 • ochorenia srdca, ako sú malformácie, ischemická choroba, myokarditída, hypertenzia a iné stavy;
 • narušenie práce a choroby štítnej žľazy;
 • infekčné procesy a plesňové infekcie;
 • v období menopauzy;
 • choroby mozgu.

Idiopatická arytmia sa vzťahuje na stav, keď po komplexnom vyšetrení pacienta príčiny zostávajú nešpecifikované.

klasifikácia

V závislosti od tepovej frekvencie sa rozlišujú tieto typy arytmií:

 1. Sínusová tachykardia. Olovo v tvorbe elektrických impulzov v myokarde je sínusový uzol. Pri sínusovej tachykardii srdcová frekvencia prekračuje 90 úderov za minútu. Je to pocit človeka ako tlkot srdca.
 2. Sínusová arytmia. Ide o abnormálne striedanie srdcovej frekvencie. Tento typ arytmie sa zvyčajne vyskytuje u detí a dospievajúcich. Môže byť funkčný a súvisí s dýchaním. Keď vdychujete, kontrakcie srdca sa stávajú čoraz častejšie a keď vydychujete, stávajú sa menej častými.
 3. Sinusová bradykardia. Je charakterizovaný poklesom srdcovej frekvencie na 55 úderov za minútu alebo menej. To je možné pozorovať u zdravých, fyzicky vyškolených jedincov v pokoji, vo sne.
 4. Paroxysmatická fibrilácia predsiení. V tomto prípade hovoríme o srdcových palpitáciách s pravým rytmom. Frekvencia kontrakcií počas útoku dosahuje 240 úderov za minútu, spôsobuje slabý stav, zvýšené potenie, bledosť a slabosť. Dôvod tejto podmienky spočíva v objavení sa ďalších impulzov v predsieni, v dôsledku čoho sa výrazne znižujú doby odpočinku srdcového svalu.
 5. Paroxysmálna tachykardia. To je správny, ale častý rytmus srdca. Srdcová frekvencia sa súčasne pohybuje od 140 do 240 úderov za minútu. Začína a náhle zmizne.
 6. Arytmia. Ide o predčasné (mimoriadne) kontrakciu srdcového svalu. Pocit tohto typu arytmií môže byť buď zosilnený impulz v oblasti srdca, alebo blednutie.

V závislosti od závažnosti a závažnosti srdcových arytmií sa stanovuje režim liečby.

Symptómy srdcovej arytmie

V prípade srdcových arytmií môžu byť príznaky veľmi odlišné a sú determinované frekvenciou a rytmom kontrakcií srdca, ich účinok na intrakardiálnu, cerebrálnu, obličkovú hemodynamiku a funkciu ľavej komory myokardu.

Hlavné príznaky arytmie sú tlkot srdca alebo pocit prerušení, ktorý sa stráca počas práce srdca. Priebeh arytmií môže byť sprevádzaný udusením, angínou, závratmi, slabosťou, mdlobou a rozvojom kardiogénneho šoku.

Symptomatológia závisí od formy arytmie:

 1. Pocit častého, nepravidelného srdcového tepu sa zaznamenáva s fibriláciou predsiení.
 2. Srdcové blednutie a nepríjemné pocity v oblasti srdca - so sínusovou arytmiou.
 3. V extrasystoloch sa pacienti sťažujú na pocity vyblednutia, vyrušenia a prerušenia srdcovej činnosti.
 4. Palpitácie sú zvyčajne spojené so sínusovou tachykardiou.
 5. Paroxysmatická tachykardia sa vyznačuje náhlymi a koncovými údermi srdcového tepu až do 140 až 220 úderov. v minútach
 6. Záchvaty závratov a mdloby - so sínusovou bradykardiou alebo syndrómom chorého sínusu.

Existujú takzvané "hlúpe" arytmie, ktoré sa nevykazujú klinicky. Zvyčajne sa zisťujú fyzikálnym vyšetrením alebo elektrokardiografiou.

Arytmia počas tehotenstva

Prognóza tehotenstva a nadchádzajúcej porady závisí od toho, ako srdce ženy reaguje na očakávané udalosti. Nemožno však zabudnúť, že samotné tehotenstvo, ktoré nie je bežným stavom, môže spôsobiť poruchy rytmu a spôsobiť arytmiu. Napríklad výskyt extrasystolickej alebo paroxyzmálnej tachykardie počas tehotenstva spravidla neznamená organickú léziu myokardu a vyskytuje sa u približne 19-20% tehotných žien. A ak sa k tomuto všetkému pripojí neskorá toxikóza, potom nie je potrebné čakať na iného zo srdca, arytmie sa zintenzívnia.

Tento typ arytmie, ako úplný alebo neúplný atrioventrikulárny blok, nepredstavuje osobitné nebezpečenstvo pre zdravie ženy. Navyše, tehotenstvo prispieva k zvýšeniu komorovej frekvencie, takže opatrenia sú vykonávané iba v prípadoch poklesu pulzu na 35 a nižších úderov za minútu (pomôcka pre pôrodu - uloženie pôrodnej kliešte). Ale s organickou chorobou srdca sú ženy liečené zvýšenou pozornosťou, pretože výskyt fibrilácie predsiení v takejto situácii je kontraindikáciou pre zachovanie tehotenstva. Navyše, výber spôsobu doručenia pred termínom si vyžaduje aj osobitnú starostlivosť. Zdá sa, že je to tak benígne, v iných prípadoch cisársky rez u takýchto pacientov môže byť ohrozený tromboembolizmom v systéme pľúcnej tepny (PE).

Samozrejme, nikto nemôže zakázať tehotenstvo nikomu, takže ženy so srdcovým ochorením vedome konajú riskovať svojou drahou túžbou stať sa matkou. Keďže tehotenstvo sa už stalo, musia sa prísne dodržiavať predpisy a odporúčania lekára: dodržiavať plán práce a odpočinku, prijímať potrebné lieky a v prípade potreby byť hospitalizovaný pod dohľadom lekárov. Pôrod týchto žien sa spravidla uskutočňuje na špecializovanej klinike, kde môže žena v prípade nepredvídaných okolností kedykoľvek dostať pohotovostnú lekársku starostlivosť (berúc do úvahy ochorenie srdca).

diagnostika

Ak sa vyskytnú príznaky arytmie, lekár predpíše kompletné vyšetrenie srdca a krvných ciev, aby zistil jeho príčinu. Primárne diagnostické metódy počúvajú srdce a EKG.

Ak patológia nie je trvalého charakteru, používa sa monitorovanie Holtera - denné zaznamenávanie srdcových rytmov pomocou špeciálnych senzorov (vykonávaných v nemocničných oddeleniach). V niektorých prípadoch pasívny výskum nestačí. Potom lekári indukujú arytmiu umelo. Na tento účel bolo vypracovaných niekoľko štandardných testov. Tu sú:

 • fyzická aktivita;
 • mapovanie;
 • elektrofyziologické vyšetrenie;
 • test s naklonenou tabuľkou.

Liečba srdcových arytmií

V prípade diagnostikovanej srdcovej arytmie sa voľba taktickej liečby uskutočňuje s prihliadnutím na príčinu, typ poruchy srdcového rytmu a celkový stav pacienta. Niekedy na obnovenie normálneho fungovania srdca postačí vykonať lekársku korekciu základnej choroby. V iných prípadoch môže pacient vyžadovať lekárske alebo chirurgické ošetrenie, ktoré sa musí vykonať pod systematicky kontrolovaným EKG.

Lieky používané v liečbe arytmií:

 • blokátory kalciového kanála - verapamil / diltiazem;
 • betablokátory - metoprolol / bisoprolol / atenolol;
 • blokátory draslíkových kanálov - cordaron / sohexal;
 • blokátory sodíkového kanála - novokainid / lidokaín.

Chirurgická liečba sa používa v štádiách vážnej degradácie svalového srdcového tkaniva. Môžu byť priradené nasledujúce postupy:

 • srdcová stimulácia;
 • implantácia kardioverterového defibrilátora;
 • ablácia rádiofrekvenčného katétra.

Liečba srdcových arytmií, najmä jej komplexných foriem, sa vykonáva iba kardiológom. Aplikujte uvedené lieky iba podľa prísnych indikácií, v závislosti od typu arytmie. Na začiatku liečby by sa výber lieku mal vykonávať pod dohľadom lekára av ťažkých prípadoch iba v nemocnici. Vzhľadom na diagnózu lekár zvolí farmakoterapiu.

Ľudové opravné prostriedky

Ihneď si všimneme, že pri diagnostike srdcovej arytmie by ľudové lieky mali byť použité len ako doplnok k tradičným liekom, ale v žiadnom prípade by nemali byť nahradené. V skutočnosti bylinky len zrýchľujú proces hojenia, ale nie sú schopní úplne vyliečiť človeka. To je to, čo by sa malo postupovať pri výbere vašich obľúbených receptov.

 1. Nalejte 30 plodov hlohu s pohárom vriacej vody a zmes na malý oheň po dobu 10-15 minút. Odvar je konzumovaný čerstvý v rovnakých dávkach počas dňa.
 2. Zmiešajte jednu fľašu liehovinovej tinktúry s valeriánom, hlohom a matkou. Zmes dobre pretrepte a umiestnite do chladničky 1-2 dni. Liek sa užíva 30 minút pred jedlom, 1 čajová lyžička.
 3. Varenie pohára vody do smaltovej panvice a potom pridajte 4 gramy byliniek Adonis. Varte zmes za 4-5 minút na nízkej teplote, potom ju ochlaďte a panvicu umiestnite na teplé, suché miesto po dobu 20-30 minút. Napklenený vývar sa uchováva v chladničke, 1 lyžičku 3 krát denne.
 4. Odrežte 0,5 kg citrónov a naplňte ich čerstvým medom, pridajte k zmesi z 20 jadier, odstránených zo semien marhúľ. Dôkladne premiešajte a vezmite 1 polievkovú lyžicu ráno a večer.

účinky

Priebeh akýchkoľvek arytmií môže byť komplikovaný ventrikulárnou fibriláciou a flutterom, čo je ekvivalent zastavenia krvného obehu a vedie k smrti pacienta. Už v prvých sekundách sa objavia závraty, slabosť, potom - strata vedomia, mimovoľné močenie a kŕče. Krvný tlak a pulz nie sú detegované, zastavuje sa dýchanie, žiaci sa dilatujú - dochádza k klinickej smrti.

U pacientov s chronickým zlyhaním obehu (angína pektoris, mitrálna stenóza) sa počas paroxyzmy tachyarytmií vyskytuje dyspnoe a môže sa vyvinúť pľúcny edém.

Pri úplnom atrioventrikulárnom bloku alebo asystole sa môžu objaviť synkopálne stavy (záchvaty Morgagni-Adems-Stokes charakterizované epizódami straty vedomia), spôsobené prudkým poklesom srdcového výkonu a krvného tlaku a poklesom prívodu krvi do mozgu.

Tromboembolické poruchy fibrilácie predsiení v každom šiestom prípade vedú k cerebrálnej mozgovej príhode.

prevencia

Dokonca aj keď viete, čo je táto choroba, akákoľvek rada, ako liečiť arytmiu, bude zbytočná, ak nebudete dodržiavať jednoduché pravidlá prevencie doma:

 1. Ranné cvičenie alebo atletika.
 2. Monitorujte hladinu cukru v krvi a krvný tlak
 3. Prestaňte všetky zlé návyky.
 4. Udržujte svoju váhu v normálnych medziach.
 5. Udržiavať najzdútnejší, rovnomerný spôsob života, minimálne vystavený nadmerným emóciám, stresom a napätiu.
 6. Správna strava, pozostávajúca výlučne z prírodných produktov.

Ak sa objavia prvé príznaky arytmie, potom by ste nemali čakať na pridanie vážnejších symptómov, okamžite kontaktujte svojho lekára, potom riziko komplikácií a váženie celkovej pohody bude oveľa nižšie.

výhľad

Pokiaľ ide o prognózu, arytmie sú veľmi nejednoznačné. Niektoré z nich (supraventrikulárne extrasystoly, vzácne extrasystoly komôr), ktoré nie sú spojené s organickou chorobou srdca, nepredstavujú hrozbu pre zdravie a život. Fibrilácia predsiení môže naopak spôsobiť život ohrozujúce komplikácie: ischemická mŕtvica, závažné srdcové zlyhanie.

Najzávažnejšie arytmie sú flutter a ventrikulárna fibrilácia: predstavujú bezprostrednú hrozbu pre život a vyžadujú resuscitáciu.

Srdcová arytmia - príznaky, liečba

Srdcové ochorenie sa vyskytuje v staršom veku, čo dáva pacientovi nepohodlie, pálenie v hrudníku, bolesť. Príznaky srdcových arytmií môžu rušiť mladých ľudí, hlavnou vecou nie je ignorovať symptóm. Nemusíte byť lekárom, aby ste pochopili: nie je to samostatná choroba, ale "náznak" tela, že kardiovaskulárny systém zlyhá.

Srdcová arytmia - príznaky a liečba

Choroby srdca sa stávajú chronickými, počet záchvatov závisí od životného štýlu pacienta, pravidelnosti preventívnych opatrení. Pre tých, ktorí nevedia, aká je arytmia a jej príznaky, je potrebné objasniť: táto abnormálna zmena spája skupinu patológií myokardu a cievneho systému. Vyjadruje sa zhoršený srdcový rytmus, ktorý je charakteristický pre bradykardiu, tachykardiu, údery a iné ochorenia špecifikovaného orgánu. Kardiológ pomôže presnejšie určiť srdcové choroby.

Fibrilácia predsiení

Keď tlak v hrudníku a pulz dosiahne 600 úderov za minútu, ide to príznaky srdcovej fibrilácie. Choroba sa vyskytuje častejšie ako iné diagnózy z oblasti kardiológie, má niekoľko modifikácií. Závažnosť príznakov arytmie závisí od zdravotného stavu pacienta, ale je potrebné ho v každom prípade liečiť. Celkový klinický obraz je nasledovný:

 • zrýchlený srdcový tep;
 • bolestná bodavosť oblasti myokardu;
 • zvýšené potenie;
 • časté močenie;
 • svalová slabosť;
 • bolesti kĺbov;
 • neprimerané záchvaty paniky, obsedantné nápady;
 • závraty, časté mdloby.

Ako liečiť fibriláciu predsiení

Účinná liečba nie je zameraná na úplné zotavenie, ale na predĺženie obdobia remisie, potlačenie symptómov. Predtým, než sa zbavíte fibrilácie predsiení, je potrebné identifikovať patogénny faktor a odstrániť ho. Takéto manipulácie by sa mali uskutočňovať pod kontrolou EKG, aby sa včas rozpoznala srdcová abnormalita a určili, ktoré procesy tela priamo ovplyvňujú jeho vzhľad. Hlavným účelom užívania liekov je normalizácia rytmu predsiení na kontrolu frekvencie kontrakcií myokardu. Odporúča sa užívať nasledujúce lieky:

 • membrány stabilizujúce liečivá;
 • antagonisty draslíka;
 • antagonisty vápnika;
 • beta-blokátory;
 • inhibítory enzýmu konvertujúceho angiotenzín.

Sínusová arytmia

V modernej medicíne existuje niekoľko diagnóz, ktorých priebeh sprevádza zvýšenie srdcovej frekvencie. Symptómy arytmie sínusovej odrody sú trochu odlišné od predchádzajúcej patológie, môžu mať krátku alebo dlhotrvajúcu povahu. Symptómy arytmií sú reprezentované nasledujúcimi zmenami vo všeobecnom blahu pacienta:

 • skok v krvnom tlaku;
 • zrýchlenie srdcového rytmu pri prenášaní závažia a morálneho preťaženia;
 • časté mdloby;
 • zmätenosť;
 • strata pamäti, neschopnosť sústrediť sa;
 • dlhotrvajúce kŕče;
 • krátkodobá strata bývalej zrakovej ostrosti.

Musí sa chápať, že existuje sínusová arytmia a bradykardia. V prvom prípade sa srdcová frekvencia stráca pod vplyvom provokujúceho faktora a v poslednom prípade srdcová frekvencia spomaľuje až 40 úderov za minútu bez zjavného dôvodu. Pacienti s rizikom by sa mali naučiť, čo je srdcová arytmia - príznaky, liečba, predpovede, objasnenie prítomných kardiológov. V opačnom prípade, pri absencii užívania liekov a pri poskytovaní lekárskej starostlivosti, zástava srdca, smrť nie je vylúčená.

Liečba sínusovej arytmie

Intenzívna liečba začína podrobnou diagnostikou. EKG je najinformatívnejšia neinvazívna metóda, ktorá pomáha identifikovať zameranie patológie a jej hlavnej príčiny. Každá liečba srdca musí byť sprevádzaná prítomnosťou plánovaného vyšetrenia, inak klinický výsledok nemusí spĺňať očakávania pacienta. Ak sa manifestuje srdcová sínusová arytmia, liečba poskytuje pozitívny trend pri výbere nasledujúcich liekov:

 • sedatíva, zriedkavejšie - trankvilizéry;
 • antiarytmické lieky;
 • lieky na zlepšenie vodivosti srdcových impulzov;
 • homeopatické lieky;
 • vazodilatačné liečivá - iba podľa indikácií.

Prvá pomoc

Vzhľadom na to, že arytmia už neprichádza do prvej generácie, ľudia na to zvykli a teraz dokážu zastaviť bolestivý útok doma. Tento prístup pomáha eliminovať chirurgický zásah a v niektorých prípadoch dokonca šetrí život človeka, rýchlo odstraňuje rušivé príznaky. Núdzová starostlivosť o arytmiu je správna činnosť pacienta zameraná na normalizáciu srdcovej frekvencie a zastavenie akútneho záchvatu bolesti. V tomto prípade hovoríme o takýchto manipuláciách:

 1. Ak je pacient vedomý, mal by uzavrieť nos. Zhlboka sa nadýchnite a potom sa pevne utiahnite, snažte sa vytlačiť časť vzduchu z pľúc. Takýmto verejným spôsobom je potrebné vyprovokovať zvracanie. Pri absencii pozitívnej dynamiky je potrebné intravenózne podávanie glykozidov.
 2. Ak je pacient v bezvedomí, musí byť umiestnený na rovnom povrchu a poskytnúť pomoc v núdzových situáciách. Otvorte oči a silne zatlačte na žiaky na 5-10 minút, zatiaľ čo ovládate prítlačnú silu. Tablety by sa nemali podávať, pretože v stave "úplného výpadku" sú niektoré nepodmienené reflexie narušené.
 3. Defibrilácia predsiení je potrebná v prípade paroxyzmálnej arytmie, ktorá je doplnená príznakmi srdcového zlyhania. Keď sa resuscitácia vykonáva doma, je potrebné použiť lieky ako Strofantin, Korglikon s NovoCainamidom.

telocvik

Pri absencii vrodených patologických stavov myokardu sa dýchacie cvičenia môžu použiť na stabilizáciu srdcovej frekvencie. Táto metóda intenzívnej starostlivosti nevyžaduje užívanie piluliek, ale v praxi nie je menej účinná ako konzervatívna liečba. Nie všetci pacienti plne porozumejú tomu, ako liečiť srdcovú arytmiu pomocou dýchacej gymnastiky, preto je komplex dostupný doma uvedený nižšie:

 1. Ako zahrievanie vykonávať rýchle a prerušované dyhy a po 30 sekundách jeden dlhý a dlhší výdych.
 2. Zatvorte päste a vykonajte 6 dychov, stojte stále 15-20 sekúnd, potom urobte jeden hlboký výdych, zatiaľ čo unclench päste.
 3. Počas vdychovania vykonajte dopredu ohyb s predĺženými rukami a počas výdychu sa vráťte do východiskovej polohy.
 4. Na liečbu nadvihněte nad dieťa nadvihnuté zväzky, zhlboka sa nadýchnite a postavte sa na špičky, keď vydychujete, uvoľnite čo najviac, položte ruky do zadku.
 5. Lekári volajú vynikajúcu prevenciu fyzickej terapie srdcových arytmií, ktorú reprezentujú plávanie, cyklistika, tanec a klasický beh.

Ľudové opravné prostriedky

V domácnosti môžete vždy pripraviť liek proti búšenie srdca, hlavnou vecou je poznať recept, nerušiť proporcie antiarytmického zloženia. Liečba srdcových arytmií ľudovými prostriedkami je pomocná, sekundárna, pretože neumožňuje produktívne zmierniť akútnu bolesť, potlačiť recidívu. Nižšie je niekoľko účinných liekov na domáce použitie, ktoré pomáhajú účinne eliminovať príznaky srdcových arytmií u žien a mužov. Toto je:

 1. 20 hawthorn hrášok v pohári vriacej vody, strmé a trvajú na tom. Vezmite niekoľkokrát po jedle, najlepšie v chladenej forme, a nepijte tento účinný liek na srdce.
 2. Nalejte 3 polievkové lyžice. l. sušená tráva Eleutherococcus 500 ml vodky, infúzia po dobu 12 dní s denne miešanou sklenenou miskou. Vezmite si srdce pred jedlom 25 kvapiek, nejedzte jedlo o ďalšiu štvrtinu hodiny. Tento liek na arytmie je lepší ako pilulky.
 3. Rozdrviť kôru horského popola, 2 lyžice. l. surové varte v 500 ml vody. Trvať na tom, vychladnúť, napnúť, užívať perorálne štvrtinu pohára, vždy pred jedlom. Príznaky a záchvat bolesti zmiznú.

Poruchy srdcového rytmu: typy, príčiny, príznaky, liečba

Ľudské srdce v normálnych podmienkach bežia hladko a pravidelne. Srdcová frekvencia za minútu je 60 až 80 úderov. Tento rytmus je daný sínusovým uzlom, ktorý sa tiež nazýva kardiostimulátor. Obsahuje bunky kardiostimulátora, z ktorých je excitácia prenášaná ďalej do iných častí srdca, a to k atrioventrikulárnemu uzlu a k jeho zväzku priamo v tkanive komôr.

Táto anatomická a funkčná separácia je dôležitá z hľadiska typu porušenia, pretože v ktorejkoľvek z týchto oblastí môže dôjsť k bloku na vykonávanie impulzov alebo urýchlenie vedenia impulzov.

Srdcové arytmie a vedenie sú meno a arytmie predstavuje stav, v ktorom srdcovej frekvencie stane menšia, než je obvyklé (menej ako 60 ppm), alebo viac štandardov (viac ako 80 minút). Tiež fibrilácia je stav, kedy sa rytmus je nepravidelný (zlý alebo nesinusovym), tj výnosov z akejkoľvek časti prevodového systému, ale nie z sínusovom uzla.

Rôzne typy porúch rytmu sa vyskytujú v rôznych percentách:

 • Tak, podľa štatistík, leví podiel medzi arytmií s prítomnosťou základného srdcového ochorenia zahŕňajú atriálnej a ventrikulárne extrasystoly, ktoré sa vyskytujú u 85% pacientov s CAD.
 • Druhým z hľadiska frekvencie je paroxyzmálna a trvalá fibrilácia predsiení, ktorá sa vyskytuje v 5% prípadov u ľudí starších ako 60 rokov av 10% prípadov u osôb starších ako 80 rokov.

Avšak ešte častejšie poruchy sínusového uzla, najmä tachykardia a bradykardia, ktoré vznikajú bez patológie srdca. Pravdepodobne každý obyvateľ planéty zažíva rýchly tlkot srdca spôsobený stresom alebo emóciami. Preto tieto typy fyziologických abnormalít nemajú žiadnu štatistickú významnosť.

klasifikácia

Všetky poruchy rytmu a vodivosti sú klasifikované nasledovne:

 1. Poruchy srdcového rytmu.
 2. Vodivé poruchy srdca.

V prvom prípade dochádza spravidla k zrýchleniu srdcovej frekvencie a / alebo k nepravidelnému kontrakcii srdcového svalu. V druhej je zaznamenaná prítomnosť blokád v rôznych stupňoch s alebo bez poklesu rytmu.
Vo všeobecnosti prvá skupina zahŕňa porušenie formácie a vedenie impulzov:

cyklus srdca je normálny

Sínusového uzla, je znázornené sínusová tachykardia, sínusová bradykardia a sínusová arytmia - tachyarytmii alebo existujúcimi bradyarytmiami.

 • Podľa predsieňového tkaniva, ktoré sa prejavuje predsieňovými údermi a paroxyzmálnou predsieňovou tachykardiou,
 • Podľa átrioventrikulárneho spojenie (AV uzol), ktoré samo o sebe prejavuje atrioventrikulárny extrasystola a paroxyzmálna tachykardia,
 • Vláknami komôr srdca, ktoré sa prejavujú komorovými extrasystoly a paroxyzmálnou ventrikulárnou tachykardiou,
 • V sínusovom uzle a predsieňovom alebo ventrikulárnom tkanive, ktoré sa prejavujú flutterom a fibriláciou predsiení a ventrikulárnou fibriláciou.
 • Druhá skupina abnormalít vedenia zahŕňajú bloky (blok) v ceste impulzov, ktoré sa objavujú sínoatriálna blokádu blokáda intraatrial, atrioventrikulárny blok 1, 2 a 3 stupne a ramienka blok.

  Príčiny porúch srdcového rytmu

  Poruchy rytmu môžu byť spôsobené nielen vážnou patológiou srdca, ale aj fyziologickými charakteristikami organizmu. Napríklad, sínusová tachykardia sa môže vyvinúť pri rýchlej chôdzi alebo behu, ako aj po športovaní alebo po silných emóciách. Respiračná bradyarytmia je variantom normy a pozostáva z nárastu kontrakcií počas inhalácie a znižovania srdcového tepu počas výdychu.

  Avšak, tieto arytmie, ktoré sú sprevádzané fibriláciou predsiení (fibrilácia a flutter predsiení), predčasnými sťahy a paroxyzmálna tachykardia druhu, vo väčšine prípadov vytvoriť na pozadí srdcovou chorobou alebo iných orgánov.

  Choroby, pri ktorých dochádza k poruchám rytmu

  Patológia kardiovaskulárneho systému vyskytujúca sa na pozadí:

  • Ischemická choroba srdca, vrátane angíny pectoris, akútny a predchádzajúci infarkt myokardu,
  • Hypertenzia, najmä pri častých krízach a dlhotrvajúcich,
  • Srdcové chyby,
  • Kardiomyopatia (štrukturálne zmeny v normálnej anatómii myokardu) v dôsledku vyššie uvedených ochorení.

  Extracardiačné ochorenia:

  • Žalúdok a črevá, napríklad žalúdočné vredy, chronická cholecystitída atď.
  • Akútne otravy
  • Aktívna patológia štítnej žľazy, najmä hypertyroidizmus (zvýšená sekrécia hormónov štítnej žľazy do krvi),
  • Dehydratácia a poruchy elektrolytického zloženia krvi,
  • Horúčka, ťažká hypotermia,
  • Otrava alkoholom,
  • Feochromocytóm - nádor nadobličiek.

  Okrem toho existujú rizikové faktory, ktoré prispievajú k výskytu porúch rytmu:

  1. obezita,
  2. Zlé návyky
  3. Vek nad 45 rokov
  4. Súbežná endokrinná patológia.

  Sú tiež narušené poruchy srdcového rytmu?

  Všetky poruchy rytmu a vedenia sa klinicky prejavujú rôznymi spôsobmi u rôznych pacientov. Niektorí pacienti necítia žiadne príznaky a vedia o patológii až po plánovanom EKG. Táto časť pacientov je zanedbateľná, pretože pacienti vo väčšine prípadov zaznamenajú zjavné príznaky.

  Tak porúch rytmu doprovodu palpitácie (100 až 200 m), a to najmä paroxyzmálna formy, vyznačujúci sa tým, náhly nástup a rýchle narušenie srdce, dýchavičnosť, bolesť v oblasti hrudnej kosti.

  Niektoré poruchy vedenia, ako ramienka bloku nezobrazí a len rozpoznaný na EKG. Sinoatriálnej a atrioventrikulárna blokáda prvý napájací prúd sa zanedbateľným spomalenie srdcovej (50-55 min), z dôvodu, ktorý môže byť klinicky prejavuje len nepatrný slabosť a únava.

  Zablokuje závažnú bradykardiu (menej ako 30-40 za minútu) s 2 a 3 stupňami a charakterizuje krátkodobé záchvaty straty vedomia nazývané záchvaty MEA.

  Okrem toho, niektoré z týchto podmienok môžu byť sprevádzané závažné stav prechladnutie potom, s intenzívnou bolesťou v ľavej strane hrudníka, zníženie krvného tlaku, celkovou slabosťou a strata vedomia. Tieto príznaky sú spôsobené porušením srdcové hemodynamiky a vyžadujú pozornosť od núdzového lekára alebo na klinike.

  Ako diagnostikovať patológiu?

  Stanovenie diagnózy porúch rytmu nie je ťažké, ak pacient robí typické sťažnosti. Pred počiatočným vyšetrením lekára môže pacient nezávisle vypočítať pulz a vyhodnotiť tieto alebo iné príznaky.

  Avšak typ porúch rytmu je stanovený len lekárom po EKG, pretože každý typ má svoje vlastné znaky na elektrokardiograme.
  Napríklad, extrasystoly prejavujú zmenené komorovej komplexy záchvatu tachykardie - krátke intervaly medzi komplexy, fibrilácia predsiení - nepravidelného rytmu a srdcovej frekvencie o viac než 100 za minútu, sinoatriálny blok - predĺženie P vlna odráža drží impulz siení, atrioventrikulárny blok - predĺženie intervalu medzi atriálnej a komorové komplexy atď.

  V každom prípade iba kardiológ alebo terapeut môže správne interpretovať zmeny EKG. Preto keď sa objavia prvé príznaky poruchy rytmu, pacient by mal čo najskôr vyhľadať lekársku pomoc.

  Okrem EKG, čo môže byť vykonané už pri príchode brigády lekárskej pohotovosti doma u pacienta môže vyžadovať ďalšie vyšetrovacie metódy. Tie sú priradené na kliniku, ak pacient nebol hospitalizovaný nemocnici alebo v kardiológii (arytmologii) nemocničné oddelenie, v prípade, že pacient má označenie pre hospitalizáciu. Vo väčšine prípadov sú pacienti hospitalizovaní, pretože aj mierne poruchy srdcového rytmu môže byť predzvesťou vážnejšieho, život ohrozujúcich arytmií. Výnimkou je sínusová tachykardia, pretože je často zmiernená za použitia tabletových formulácií aj v prednemocničnej fáze a ohrozenia života ako celok nemôže byť držaná.

  Z ďalších diagnostických metód sú zvyčajne uvedené nasledujúce:

  1. Monitorovanie krvného tlaku a EKG počas dňa (Holter),
  2. Vzorky s fyzickou aktivitou (chodenie po schodoch, chôdza na bežiacom páse - testovanie bežeckého pásu, jazda na bicykli - bicyklová ergometria)
  3. Extrasofageálne EKG na objasnenie polohy porúch rytmu,
  4. Transezofageální elektrofyziologické vyšetrenie (CHPEFI), pokiaľ arytmie nie sú schopní zaregistrovať u štandardného EKG, a máte stimulovať srdcový tep a spôsobiť poruchy srdcového rytmu, určiť presný typ.

  V niektorých prípadoch môže vyžadovať MRI srdca, napríklad, ak je pacient podozrenie na srdcovú nádor, myokardu, alebo jazvy po infarkte myokardu, neodráža na kardiogram. Spôsob, ako je ultrazvuk srdca, alebo echocardioscopy je povinné výskum štandard pre pacientov s poruchami srdcového rytmu akéhokoľvek pôvodu.

  Liečba porúch rytmu

  Liečba porúch a vedenia rytmu sa líši v závislosti od druhu a príčiny.

  Napríklad, v prípade pacienta, ischemickej choroby srdca dostáva nitroglycerín, krvných doštičiek (tromboAss aspirín kardio) a prostriedky k normalizácii zvýšenej hladiny cholesterolu v krvi (atorvastatínu, rosuvastatínu). Hypertenzia zaručené označenie antihypertenzíva (enalapril, losartan, atď.). V prítomnosti diuretík (Lasix, Diacarbum, diuver, veroshpiron) a srdcových glykozidov (digoxín), sú priradené chronického srdcového zlyhania. Ak má pacient ochorenie srdca, to môže byť označená chirurgickú korekciu vrások.

  Bez ohľadu na príčinu, núdzová starostlivosť za prítomnosti porúch rytmu vo forme fibrilácie predsiení alebo paroxyzmálnej tachykardie spočíva v podávaní liekov znižujúcich rytmus (antiarytmikum) a znižujúcich rytmus pacienta. Prvá skupina zahŕňa lieky ako panangín, aspartam, prokainamid, cordaron, strofantín na intravenózne podanie.

  Pri ventrikulárnej tachykardii sa intravenózne injekčne aplikuje lidokaín a extrasystoly - betalok ako roztok.

  Sínusová tachykardia sa môže zastaviť užívaním anaprilínu pod jazykom alebo egilok (concor, coronal, atď.) Vo forme piluliek.

  Bradykardia a blokáda vyžadujú úplne inú liečbu. Najmä prednizón, aminofylín a atropín sa podáva intravenózne pacientovi a mezatón a dopamín spolu s adrenalínom sa podávajú pri nízkom krvnom tlaku. Tieto lieky "urýchľujú" srdcový rytmus a zhoršujú srdce.

  Existujú nejaké komplikácie porúch srdcového rytmu?

  Poruchy srdcového rytmu sú nebezpečné nielen preto, že krvný obeh v tele je narušený kvôli abnormálnej funkcii srdca a zníženiu srdcového výdaja, ale aj vývoju niekedy strašných komplikácií.

  Najčastejšie sa objavujú pacienti na pozadí poruchy rytmu:

  • Zrútiť. To sa prejavuje prudkým poklesom hladiny krvného tlaku (pod 100 mm Hg), celkovou ostrou slabosťou a bledosťou, slabosťou alebo mdlobou. Môže sa vyvinúť ako dôsledok priameho poruchy rytmu (napríklad počas záchvatu MES) a ako dôsledok zavedenia antiarytmických liekov, napríklad prokaínamidu s fibriláciou predsiení. V druhom prípade sa takýto stav považuje za lekársku hypotenziu.
  • Arytmogénny šok - dochádza v dôsledku prudkého poklesu prietoku krvi vo vnútorných orgánoch, v mozgu a arteriolách kože. Je charakterizovaný všeobecným vážnym stavom pacienta, nedostatkom vedomia, bledosťou alebo cyanózou kože, tlakom pod 60 mm Hg a zriedkavým srdcovým tepom. Bez včasnej pomoci pacient môže zomrieť.
  • Ischemická mŕtvica vzniká v dôsledku zvýšenej trombózy v srdcovej dutine, rovnako ako pri paroxyzmálnych tachykardiach, krv v srdci je "šľahaná" ako v mixéri. Výsledné krvné zrazeniny sa môžu usadiť na vnútornom povrchu srdca (parietálnym trombom) alebo prechádzať krvnými cievami do mozgu, blokovať ich lúmen a viesť k ťažkej ischémii mozgovej látky. Vykazuje to prudké poruchy reči, nestabilita chôdze, úplná alebo čiastočná paralýza končatín.
  • Pľúcna embólia (pľúcna embólia) sa vyskytuje z rovnakého dôvodu ako mŕtvica len v dôsledku zablokovania pľúcnej artérie krvnými zrazeninami. Klinicky sa prejavuje dýchavičnosť a udusenie, ako aj modrá koža tváre, krku a hrudnej kože nad úrovňou bradaviek. Pri úplnej obštrukcii pľúcnej cievy má pacient náhlu smrť.
  • Akútny infarkt myokardu je spôsobený tým, že počas ataku tachyarytmie srdce bije s veľmi vysokou frekvenciou a koronárne artérie jednoducho nie sú schopné zabezpečiť potrebný prietok krvi do samotného srdcového svalu. V srdcových tkanivách je nedostatok kyslíka a vzniká miesto nekrózy alebo smrti buniek myokardu. To sa prejavuje ostrými bolesťami za hrudnou kosťou alebo v hrudníku vľavo.
  • Komorová fibrilácia, asystóla (zástava srdca) a klinická smrť. Najčastejšie sa s paroxyzmou vyvíja ventrikulárna tachykardia, ktorá sa mení na ventrikulárnu fibriláciu. Súčasne je úplne stratená kontraktilita myokardu a adekvátne množstvo krvi nevstúpi do ciev. Niekoľko minút po fibrilácii sa srdce zastaví a rozvinie sa klinická smrť, ktorá bez včasnej pomoci prenikne na biologickú smrť.

  V malom počte prípadov má pacient poruchu rytmu s rýchlosťou blesku, akoukoľvek komplikáciou a smrťou. Táto podmienka je zahrnutá do konceptu náhlej srdcovej smrti.

  výhľad

  Prognóza porúch rytmu v neprítomnosti komplikácií a pri absencii organickej choroby srdca je priaznivá. V opačnom prípade je prognóza určená stupňom a závažnosťou základnej patológie a typu komplikácií.

  Porucha srdcového rytmu

  Porucha srdcového rytmu je klinický prejav, ktorý vo väčšine prípadov indikuje výskyt ochorenia v tele. Tvárou v tvár podobným prejavom môžu dospelí aj deti. Pohlavie tiež nezáleží na tom. Veľké množstvo faktorov, ktoré nie sú vždy spojené s patologickými stavmi srdca, môže viesť k vzniku takéhoto príznaku. Okrem toho existuje skupina úplne neškodných dôvodov.

  Klinický obraz bude určený stavom, ktorý viedol k zmene rytmu, zvýšeniu alebo spomaleniu tepovej frekvencie. Medzi hlavné príznaky sa považujú dýchavičnosť, závrat, kolísanie krvného tlaku, slabosť a bolesť v oblasti srdca.

  Identifikujte príčiny srdcových arytmií pomocou laboratórnych a inštrumentálnych metód vyšetrenia. Terapia bude individuálna, ale základom je liečba a liečba ľudovými prostriedkami.

  Porucha srdcového rytmu v medzinárodnej klasifikácii chorôb je kódovaná niekoľkými hodnotami. Kód ICD-10 je I49.0-I49.8.

  etiológie

  Lekári identifikujú obrovský počet príčin srdcových abnormalít, patologických aj fyziologických.

  Kardiovaskulárne patológie, ktoré majú za následok vznik hlavného symptómu:

  Druhá kategória príčin patologickej povahy zahŕňa ochorenia postihujúce nervový systém. Medzi tieto ochorenia stojí za to zdôrazniť:

  • VVD;
  • neuróza a neurasténia;
  • mŕtvica a ďalšie stavy, ktoré sú charakterizované poškodením cerebrálneho obehu;
  • neoplazmy akéhokoľvek pôvodu v mozgu;
  • traumatické poranenie mozgu.

  Príčiny porúch srdcového rytmu spojené s inými vnútornými orgánmi:

  • diabetes mellitus;
  • nízky alebo vysoký obsah hormónov štítnej žľazy;
  • adrenálne lézie;
  • kýla pažerákovej membrány;
  • široká škála chorôb dýchacieho systému;
  • ulcerózna lézia duodena alebo žalúdka.

  Fyziologické zdroje tohto príznaku:

  • predmenštruačný syndróm je najčastejšou príčinou arytmií u adolescentných dievčat;
  • menopauza;
  • dlhotrvajúci vplyv stresových situácií alebo nervového prepätia;
  • obdobie tehotenstva - keď je tehotenstvo veľmi často nárastom srdcovej frekvencie;
  • zneužívanie zlých návykov;
  • slabá výživa, najmä použitie veľkého množstva kávy;
  • nedostatok spánku;
  • predĺžená hypotermia alebo prehriatie tela.

  Navyše nekontrolovaný príjem určitých skupín liekov môže spôsobiť poruchy srdcového rytmu, napríklad:

  • diuretiká;
  • hormonálne látky;
  • antidepresíva;
  • antibiotiká;
  • lieky obsahujúce kofeín.

  Porušenie srdcového rytmu u detí a v niektorých prípadoch u adolescentov môže byť spôsobené:

  • vrodené ochorenie srdca;
  • genetická predispozícia;
  • ťažká otravou potravou;
  • predávkovanie liekmi;
  • narušenie fungovania centrálneho nervového systému;
  • tok infekčných chorôb;
  • patológií iných vnútorných orgánov uvedených vyššie.

  Stojí za zmienku, že hlavnou rizikovou skupinou sú ľudia vystavení obezite a osoby vo vekovej skupine viac ako štyridsaťpäť rokov.

  V niektorých prípadoch nie je možné určiť príčiny vzniku takého symptómu.

  klasifikácia

  V medicíne je obvyklé rozlišovať nasledujúce typy srdcových arytmií:

  • sínusová tachykardia je stav, v ktorom srdcová frekvencia dosahuje sto päťdesiatkrát a je vyššia za minútu. U zdravého človeka sa môže vyskytnúť na pozadí stresu alebo ťažkej fyzickej námahy;
  • sínusová bradykardia - v takýchto prípadoch je úplne opačná situácia v porovnaní s predchádzajúcou. Srdcová frekvencia klesne pod šesťdesiat úderov za minútu. Podobná porucha u zdravých dospelých sa vyskytuje počas spánku;
  • paroxysmálna tachykardia - srdcová frekvencia sa pohybuje od sto štyridsať až dvadsať úderov za minútu za predpokladu, že osoba je v pokoji. Táto podmienka vyžaduje naliehavú prvú pomoc;
  • extrasystólia - porucha charakterizovaná skutočnosťou, že niektoré časti srdca kontrahujú po uplynutí času. Vzniká pri akýchkoľvek problémoch so srdcom v prípadoch predávkovania s liekmi, drogami alebo alkoholom. Treba poznamenať, že extravaskulárne deti môžu byť smrteľné;
  • atriálna fibrilácia - sa líši od úderov v tom, že zníženie určitých skupín srdcových svalov sa vyskytuje chaoticky. Frekvencia komorových kontrakcií môže dosiahnuť sto päťdesiat úderov za minútu a atria v tomto čase nemôže byť vo všeobecnosti znížená;
  • idioventrikulárny srdcový rytmus, ktorý má opačný smer impulzu - od komôr k predsieniam;
  • nodulárna forma rytmu - je pomerne zriedkavým typom poruchy srdcového rytmu, ale vo väčšine prípadov sa pozoruje u detí.

  symptomatológie

  Nebezpečenstvo arytmií spočíva v tom, že sa vo všeobecnosti nemôže prejaviť, prečo človek nemusí dokonca ani podozrievať, že existuje takéto porušenie. Práve z tohto dôvodu sa pri preventívnych vyšetreniach veľmi často vyskytuje narušenie srdcového rytmu.

  Avšak v niektorých prípadoch sú poruchy rytmu srdcových kontrakcií sprevádzané nasledujúcimi príznakmi:

  • dýchavičnosť, ktorá sa prejavuje buď s miernou fyzickou námahou alebo v kľude;
  • pocit "úderov" v hrudi;
  • intenzívny závraty;
  • znížená zraková ostrosť alebo tmavnutie očí;
  • neprimeraná slabosť a únava;
  • dieťa nevykazuje zvyčajnú aktivitu a záujem o veci alebo ľudí;
  • bolesť v oblasti srdca. Takýto prejav môže mať iný charakter, napríklad bodnutie alebo drvenie;
  • ožarovanie bolesti v ľavej ruke a oblasti lopatky;
  • zmena správania pacienta;
  • pocit nedostatku dychu;
  • slabý stav.

  Treba poznamenať, že tieto sú ďaleko od všetkých príznakov poruchy srdcového rytmu, ich prítomnosť a intenzita prejavu sa budú líšiť od pacienta k pacientovi.

  V prípadoch jedného alebo viacerých symptómov musí byť obeti poskytnutá prvá pomoc. Najprv je potrebné zavolať záchrannú službu a počas čakania dodržiavať pravidlá prvej pomoci:

  • ubezpečte pacienta a dajte ho tak, aby horná časť tela bola vyššia ako dolné končatiny - s rýchlou srdcovou frekvenciou, so zriedkavým pulzom, postavenie osoby by malo byť opačné;
  • poskytovať čerstvý vzduch v miestnosti;
  • uvoľniť pacienta z úzkych a stiesnených odevov;
  • každých pätnásť minút na meranie krvného tlaku a ukazovateľov srdcovej frekvencie, zaznamenajte ich na neskoršiu prezentáciu hosťujúcim lekárom;
  • dať pacientovi sedatívnu medikáciu. Ak sa útok prvýkrát nevyvinie, potom uveďte tie lieky, ktoré majú normalizovať stav, ale pod podmienkou, že sú predpísané ošetrujúcim lekárom.

  diagnostika

  Ak chcete zistiť príčiny výskytu a typu poruchy srdcového rytmu, lekár by mal:

  • študovať históriu ochorenia a históriu života pacienta - niekedy bude schopný poukázať na faktory, ktoré vedú k poruchám srdcového rytmu
  • vykonať objektívne vyšetrenie - určiť zvýšenie alebo spomalenie srdcovej frekvencie, ako aj merať krvný tlak;
  • starostlivo rozhovor s pacientom, ak je vedomý, frekvencie výskytu záchvatov arytmií, prítomnosti a stupňa intenzity príznakov.

  Medzi inštrumentálne metódy vyšetrenia v rozpore so srdcovým rytmom je zdôrazniť:

  • EKG vrátane denného monitorovania;
  • testovanie bežeckého pásu a ergometria na bicykli;
  • transesofageálny EKG;
  • Doppler;
  • US.

  Medzi laboratórnymi testami majú špecifické krvné testy diagnostickú hodnotu, ktorá môže byť použitá na určenie zápalového poškodenia srdca.

  liečba

  Čo robiť a ako liečiť pacientov so zhoršenou srdcovou frekvenciou pozná kardiológ. Po prvé, je potrebné zbaviť sa príčiny vzniku hlavného symptómu, pretože je predpísaný individuálny režim liečby. Zvlášť opatrne zvolená liečba pre deti a ženy počas tehotenstva.

  Predpísaná je korekcia porušenia srdcovej frekvencie, ktorá sa vykonáva pomocou:

  • antiarytmické lieky;
  • komplexy vitamínov;
  • inštalácia kardiostimulátorov;
  • fyzioterapeutických postupov, medzi ktoré patrí vplyv nízkofrekvenčného magnetického poľa, oxidu uhličitého a radónových kúpeľov.

  V niektorých prípadoch môžu pacienti odhaliť túžbu po liečbe ľudovými liekmi, ale to môže byť vykonané až po konzultácii so svojím lekárom. Najúčinnejšie z nich sú:

  • kvety nealkoholové;
  • kôra horského popola;
  • modré kvetinky medveďa;
  • rašelina a fenykl;
  • valerian koreň;
  • listy divokej jahody;
  • mätový a citrónový balzam;
  • jablká a med;
  • cibuľa a zeler;
  • poľná prasnica a hloh;
  • divoká ruža a reďkovka;
  • čakanka a orechy.

  komplikácie

  Mnoho pacientov si neuvedomuje nebezpečenstvo porúch srdcového rytmu. Ignorovanie príznakov a neochota hľadať kvalifikovanú pomoc môže viesť k nasledujúcim komplikáciám:

  prevencia

  Aby ste predišli problémom s výskytom poruchy srdcového rytmu, musíte:

  • úplne opustiť závislosť;
  • viesť aktívny životný štýl;
  • jesť správne a vyvážené;
  • užívajte iba lieky predpísané klinikom a prísne dodržiavať dávkovanie;
  • udržiavať normálnu telesnú hmotnosť;
  • ak je to možné, vyhnúť sa stresu;
  • znížiť vplyv príliš vysokých alebo nízkych teplôt na telo;
  • absolvovať pravidelnú lekársku prehliadku.

  Prognóza poruchy srdcového rytmu priamo závisí od typu poruchy, príčiny, ktorá viedla k takej poruche, včasnom prístupe k kardiológovi, komplexnej terapii a vekovej kategórii pacienta.

  "Porušenie srdcového rytmu" sa pozoruje u chorôb:

  Amyloidóza je postihnutie, ktoré môže postihnúť všetky orgány v tele. Hlavným dôvodom jeho vývoja je akumulácia amyloidového proteínu v tkanivách, ktoré by normálne nemali byť v tele. Spravidla toto porušenie produkcie bielkovín ovplyvňuje telo ľudí od 60 rokov a starších. Najnebezpečnejšou vecou je, že amyloidóza AA a A1 sa môže stať "katalyzátorom" takých ochorení, ako je skleróza, nedostatočnosť vnútorných orgánov a dokonca aj atrofia končatín.

  Aneuryzma srdca je mimoriadne zložitý patologický stav, ktorý môže kedykoľvek spôsobiť masívnu krvnú stratu a viesť k smrti pacienta. Aneuryzma vzniká zriedením a vypuknutím časti myokardu a pri každom následnom srdcovom impulse sa jej steny stávajú len tenšou, a preto sú len nejakým časom, kedy sa bez liečby roztrhne srdcová aneuryzma.

  Ebsteinova anomália (synchrónna Ebsteinova anomálie, Epsteinova anomália) je srdcová chyba, ktorá sa vyskytla v štádiu vývoja plodu. Toto ochorenie spočíva v znížení objemu dutiny pravej komory na pozadí nárastu dutiny pravého predsieňa.

  Antifosfolipidový syndróm je ochorenie zahŕňajúce celý komplex symptómov súvisiaci so zhoršeným metabolizmom fosfolipidov. Podstata patológie spočíva v tom, že ľudské telo prijíma fosfolipidy pre cudzie telesá, proti ktorým vytvára špecifické protilátky.

  Aortálna nedostatočnosť je patologický proces v srdci, ktorý je charakterizovaný neúplným prekrytím aortálneho otvoru s letáckymi mitrálnymi chlopňami. To znamená, že medzi nimi vzniká medzera, ktorá zase vedie k pretečeniu krvi v ľavej komore. To sa tiahne, čo zhoršuje výkon jeho funkcií. Toto ochorenie je druhou najčastejším ochorením srdca a často je sprevádzané zúžením aorty. Nedostatok aortálnej chlopne je častejšie diagnostikovaný u mužov ako u žien. V závislosti od faktorov výskytu môže byť táto porucha primárna a sekundárna. Preto vývojové faktory sú vrodené patológie alebo choroby.

  Arytmia zahŕňa všetky podmienky, v ktorých sa môže meniť postupnosť srdcových tepien, ich frekvencia a silu, ako aj rytmus. Arytmia, ktorej symptómy sa objavujú v dôsledku porušenia hlavných funkcií charakteristických pre srdce (vedenie, excitabilita, automatizmus), je v jednom pomenovaní všeobecná verzia patológie, čo znamená akékoľvek zmeny v srdcovom rytme, ktoré sa líšia od štandardného sínusového rytmu.

  Arytmogénna dysplázia (syntetická arytmogénna pravokomorová kardiomyopatia, Fontanova choroba, ARVD) je ochorenie, pri ktorom dochádza k progresívnej výmene normálneho svalového tkaniva myokardu spojivovým alebo tukovým tkanivom. Často je ovplyvnená pravá komora a poškodenie ľavej komory sa vyskytuje v ojedinelých prípadoch a len s progresiou ochorenia.

  Friedreichova ataxia je genetická patológia, pri ktorej nielen poškodzuje nervový systém, ale aj vývoj extraneurálnych porúch. Táto choroba sa považuje za pomerne bežnú - s touto diagnózou žije na 100 tisíc obyvateľov 2-7 ľudí.

  Aerofagia (synoptická pneumatóza žalúdka) je funkčný žalúdočný rozruch, ktorý je charakterizovaný požitím veľkého množstva vzduchu, ktorý po chvíli spôsobuje jeho regurgitáciu. Toto sa môže vyskytnúť počas používania jedla aj mimo neho. Podobný stav sa môže vyskytnúť u dospelých aj u dieťaťa.

  Blokáda zväzku His (BNPG) lúča je kardiologická patológia, ktorá je vyjadrená v porušení intracardiického vedenia, spomalenie alebo úplné zastavenie vedenia pozdĺž vetiev jeho zväzku. Znaky neúplnej blokády pravého zväzku Jeho zväzku zvyčajne chýbajú v počiatočnom štádiu vývoja. Keď sa ochorenie zhorší, prejaví sa klinický obraz, ktorý sa vyznačuje slabosťou, závratmi a symptómami narušenia kardiovaskulárneho systému.

  Pompeho choroba (syn, glykogenéza typu 2, deficiencia kyseliny alfa-glukozidázy, generalizovaná glykogenóza) je zriedkavé ochorenie s dedičnou povahou, ktorá spôsobuje poškodenie svalov a nervových buniek v tele. Je pozoruhodné, že neskôr sa ochorenie rozvinie, tým lepšia bude prognóza.

  Vegetovaskulárna dystónia (VVD) je ochorenie, ktoré zahŕňa celé telo v patologickom procese. Najčastejšie periférne nervy ako aj kardiovaskulárny systém majú negatívny vplyv na vegetatívny nervový systém. Je nevyhnutné liečiť ochorenie bez zbytočného odkladu, pretože v zanedbanej forme to bude mať vážne dôsledky pre všetky orgány. Okrem toho lekárska pomoc pomôže pacientovi zbaviť sa nepríjemných prejavov ochorenia. V medzinárodnej klasifikácii chorôb ICD-10 má IRR kód G24.

  Zápal vaječníkov je akútny alebo chronický patologický proces, ktorý postihuje ženské pohlavné žľazy a spôsobuje narušenie ich normálneho fungovania. Často je patológia sprevádzaná poškodením vajíčkovodov - v takýchto situáciách sa choroba nazýva salpingo-ooforitída alebo adnexitída.

  Spinálny hemangióm je ochorenie charakterizované prítomnosťou pomaly sa vyvíjajúceho benígneho nádoru. Predložená choroba sa môže vyskytnúť s bolesťou alebo bezbolestným. Jeho tvorba sa vyskytuje vo všetkých kostných tkanivách. Hemangióm je jeden z najčastejších diagnostikovaných primárnych nádorov chrbtice.

  Hyperkalemia je porucha, pri ktorej sa koncentrácia draslíka v krvnej plazme zvyšuje a je vyššia ako 5 mmol / l. Choroba sa vyskytuje v dôsledku zníženej produkcie draslíka z tela alebo používania ľudskej potravy alebo liekov s vysokým obsahom.

  Hyperkalcémia je definovaná ako ochorenie charakterizované vysokou koncentráciou vápnika v krvi, v ktorej ukazovatele presahujú známku 2,6 mmol / l. Hyperkalcémia, ktorej symptómy môžu často byť úplne chýba u pacienta, sa zisťuje pomocou krvných testov. Pokiaľ ide o hlavnú príčinu jeho výskytu, zvyčajne sa určuje na základe dotazov pacienta o liekoch a potravinách, ktoré používajú. Medzitým určenie príčin hyperkalcémie prebieha hlavne pri vykonávaní röntgenových vyšetrení a laboratórnych testov.

  Hyperkinéza je v bezvedomí, spontánny pohyb svalov. Patológia má inú lokalizáciu, ktorá vzniká v dôsledku porúch v práci centrálneho a somatického nervového systému. Choroba nemá jasné obmedzenia týkajúce sa veku a pohlavia. Hyperkinezia je diagnostikovaná aj u detí.

  Hypersomnia je porucha spánku charakterizovaná zvýšením doby odpočinku a prejavom dennej ospalosti. V tomto prípade trvanie spánku je viac ako desať hodín. Zriedkavo sa vyskytuje ako nezávislá porucha - často komplikácia niektorých ochorení. Po dlhom spánku nedochádza k zlepšeniu celkového stavu, k neustálemu ospalosti a problémom pri prebudení.

  Hypertrofická kardiomyopatia je patológia charakterizovaná zhrubnutím steny ľavej komory. Steny pravej komory trpia touto chorobou oveľa menej často. Okrem toho sa začína rozvíjať srdcové zlyhanie a takmer vždy diastolické.

  Hypertrofia ľavej komory (kardiomyopatia) je typická srdcová choroba u pacientov s diagnózou hypertenzie. Hypertrofia ľavej komory, ktorej príznaky umožňujú považovať túto patológiu za proces zahŕňajúci štrukturálnu adaptáciu srdca vzhľadom na metabolické potreby relevantné pre myokard, ako aj zmeny vyskytujúce sa v hemodynamických parametroch, je pomerne nebezpečné, pretože často vedie k smrteľnému výsledku.

  Hypokaliémia je patológia, ktorá sa vyskytuje na pozadí zníženia množstva takého stopového prvku ako draslíka v ľudskom tele. To sa deje z rôznych dôvodov, vnútorných alebo vonkajších, a môže viesť k rozvoju vážnych patológií. Preto ak hladina draslíka v moči klesne pod 3,5 mmol / l, lekári vydávajú poplach a hovoria o hypokaliéme, ktorá si vyžaduje urgentnú liečbu.

  Hypokalciémia je patologický stav, ktorý sa vyvíja v dôsledku narušeného elektrofyziologického procesu a vyznačuje sa znížením hladiny vápnika v tele. Táto patológia môže byť akútna aj chronická. Je dôležité včas určiť príčinu progresie ochorenia a začať s primeranou liečbou, aby sa predišlo vývoju nebezpečných účinkov na zdravie. Hypokalciémia sa môže vyskytnúť u ľudí z rôznych vekových skupín, vrátane malých detí.

  Hypoproteinémia je ochorenie, ktoré spôsobuje zníženie koncentrácie proteínu v krvnej plazme, čo vedie k vývoju ďalších patologických procesov v tele. Ochorenie je obzvlášť nebezpečné počas neskorého tehotenstva, pretože vyvoláva vznik závažnej toxikózy.

  Hypothermia je patologický pokles telesnej teploty u mužov alebo u žien (vrátane novorodenca) na úroveň pod 35 stupňov. Podmienka je extrémne nebezpečná pre život človeka (už to nie je otázka komplikácií): ak neposkytnete osobe lekársku starostlivosť, smrť nastane.

  Glukozúria je často vrodená porucha, ale môže sa vyskytnúť pod vplyvom iných faktorov. Charakterizovaná skutočnosťou, že sa glukóza vylučuje z tela spolu s močom, ale hladina cukru v krvi zostáva v normálnom rozmedzí. Takýto proces vzniká, pretože obličky absorbujú glukózu, ktorá vstupuje do krvi. Toto ochorenie zvyčajne nie je sprevádzané žiadnymi príznakmi. Diagnóza sa potvrdí na základe testov moču, pri ktorých sa zistí vysoká koncentrácia cukru. Niekedy s cukrovkou alebo počas tehotenstva môže takéto porušenie pokročiť.

  Dextrokardia je vrodená patológia, keď je narušená prirodzená poloha srdca a pridružených ciev (orgán nie je umiestnený na ľavej strane hrudníka, ale na pravej strane). Jednoduchá forma takejto anomálie si nevyžaduje špecifickú liečbu a neovplyvňuje kvalitu života človeka.

  Porucha predsieňového septa je kardiologická patológia vrodenej prírody, pri ktorej sa vytvára otvorená komunikácia medzi ľavým a pravým predsieňom. S touto patológiou v septe sa vytvorí jeden alebo niekoľko otvorov, ktoré oddeľujú ľavú a pravú dutinu. To vedie k patologickému vylučovaniu krvi, zhoršeniu srdcovej a systémovej hemodynamiky.

  Diabetická neuropatia je dôsledkom ignorovania symptómov alebo nedostatku terapie na kontrolu diabetu. Existuje niekoľko predisponujúcich faktorov na výskyt takejto poruchy na pozadí základnej choroby. Hlavné sú závislosť od zlých návykov a vysokého krvného tlaku.

  Dilatovaná kardiomyopatia je patológia hlavného svalu srdca, čo vedie k výraznému zvýšeniu jej komôr. To vedie k porušeniu fungovania srdcových komôr. Choroba môže byť primárna aj sekundárna. V prvom prípade faktory výskytu v súčasnosti zostávajú neznáme av druhej jeho vývoju predchádza výskyt iných ochorení.

  Rozptýlená tuberkulóza je špecifická patológia bakteriálnej povahy, ktorá sa vyskytuje pri tvorbe veľkého počtu ložísk tuberkulózneho zápalového procesu s lokalizáciou v tkanivách pľúc. Považuje sa za pomerne bežné ochorenie, ktoré je diagnostikované v 15% prípadov lézií orgánov dýchacieho systému.

  Strana 1 z 4

  S cvičením a temperamentom môže väčšina ľudí robiť bez medicíny.

  Okrem Toho Čítal O Plavidlách

  Úplná kontrola esenciálnej hypertenzie

  Z tohto článku sa dozviete o najbežnejšej forme hypertenzie - esenciálnej hypertenzie: čo to je, jej príčiny, zásady liečby a prevencie.Všetci pacienti počuli o chorobe, ako je hypertenzia - pretrvávajúce zvýšenie krvného tlaku nad 140/90 mm Hg.

  Náhle skoky krvného tlaku

  Ostré skoky akýchkoľvek indikátorov v tele sú plné prechodných porúch alebo naznačujú skrytú patológiu. Krvný tlak u ľudí je udržiavaný a regulovaný komplexnými mechanizmami. Jeho zmena smerom k zvýšeniu alebo poklesu vážne ovplyvňuje krvný obeh.

  Žila na ruke je zlomená.

  Často počujem ľudí, ktorých poznám - žila na mojom ramene, nevyžadovali zranenie. Čo je to, ako sa liečiť a iné problémy roll v vlnách. Niektorí aj po spánku nájsť bolestivé tuberkulózy pod kožou alebo modra na paži.

  Symptómy a liečba hypoplázie mozgových artérií

  Hypoplázia, ktorá sa nachádza v oblasti ľavej tepny mozgu, je nedokonalosť s porušením štruktúry mozgových artérií, a to aj v štádiu ich vzniku. Podobná podmienka sa prejavuje vo forme nedostatku hmotnosti alebo zníženia veľkosti plavidla.

  Oko zaplavené krvou - čo robiť, liečba

  Oko sa naplní krvou najčastejšie v prípade, že sa poškodí malá krvná cieva pod spojivkou a dochádza k vyliatu krvi. Najčastejšie tento typ krvácania ovplyvňujú ľudia s pokročilým vekom.

  Príčiny dyspnoe: Poradenstvo praktického lekára

  Jednou z hlavných sťažností, ktoré pacienti najčastejšie vyjadrujú, je dýchavičnosť. Tento subjektívny pocit núti pacienta ísť na kliniku, zavolať na ambulanciu a môže dokonca byť indikáciou pre pohotovostnú hospitalizáciu.