Ochorenie ako je prolaps mitrálnej chlopne, ktorého liečba môže byť buď konzervatívna alebo chirurgická, alebo nie je predpísaná vôbec (v závislosti od formy úniku) je najbežnejšou abnormalitou srdcových chlopní. Často nie je nebezpečný a je náhodne odhalený počas prechodu echokardiografie srdca (ultra-zvukové vyšetrenie). Táto diagnostická metóda je najúčinnejšia, pretože umožňuje určiť stupeň ochorenia a objem návratu krvi (regurgitácia).

Aby ste pochopili obraz, je dôležité vedieť, čo je srdcová chlopňa. Práca srdca pôsobí v tele na funkciu čerpadla, čím zabezpečuje prechod krvi cez ne. To je spôsobené udržaním potrebného tlaku v komorách srdca. K dispozícii sú celkom štyri komory - 2 predsiene a 2 komory. Ventily sú špeciálne ventily umiestnené medzi komorami. Regulujú tlak a nastavujú tok krvi správnym smerom. K dispozícii sú štyri takéto ventily.

Prolaps mitrálnej chlopne je abnormálne vydutie ventilových letákov počas ich uzavretia počas kontrakcie srdca. V dôsledku toho sa krídlo pevne uzavrie a časť krvi sa vráti späť - z komory do átria alebo z tepien do komôr.

príčiny

Prolaps mitrálnej chlopne sa môže vyskytnúť z dvoch hlavných dôvodov, v závislosti od toho, či môže byť primárny alebo sekundárny. V prvom prípade ide o nekódujúcu vrodenú patológiu, v druhej sa vyvinula na pozadí iných ochorení alebo spôsobila poranenie hrudníka. Výskyt prolapsu je spravidla dôsledkom vrodeného štrukturálneho poškodenia a oslabenia spojivového tkaniva srdcových chlopní. Ide o geneticky určenú anomáliu, ktorá sa zrodí pri narodení. Slabé spojivové tkanivo ventilov ventilov je napnuté a akordy, ktoré ich drží, sú predĺžené. Z tohto dôvodu pod tlakom krvi v okamihu zatvárania ventilu jeho chlopne vyčnievajú a voľne sa zatvárajú.

Prolaps mozgovej chlopne vrodenej genetiky je väčšinou asymptomatický a špeciálna liečba sa nevyžaduje. V tomto prípade táto anomália nie je ochorením, ale znakom organizmu.

U detí sa prolaps mitrálnej chlopne najčastejšie vyskytuje na pozadí reumatizmu srdca (reumatická karditída) v dôsledku zápalu spojivového tkaniva chlopní a chordov. Krátko pred detekciou prelapsu sa dieťa zvyčajne rozvinie bolesť v krku alebo šarlach a po 2 týždňoch nastane záchvat reumatizmu so všetkými sprievodnými symptómami vo forme zápalu veľkého kĺbu, bolesti a stuhnutia.

Získaný prolaps mitrálnej chlopne, vyvolaný ischemickou chorobou srdca alebo infarktom myokardu, sa pozoruje u starších pacientov v dôsledku prerušenia srdcových svalov a následného prívodu krvi alebo kvôli prasknutiu akordov zodpovedných za funkciu ventilu. V tomto prípade je pri vyšetrení zistená patológia na určenie príčiny intenzívnej bolesti srdca, slabosti a nedostatku dychu.

Ak nie je liečený prolaps mitrálnej chlopne spôsobený traumou hrudníka s prasknutím akordov, dôsledky môžu byť ťažké.

príznaky

Prolaps mitrálnej chlopne je vo svojich prejavoch veľmi rozmanitý. Väčšina pacientov si nič nestrápi a vyšetrenie nesmie odhaliť žiadne abnormality. Ale spolu s touto často patológiou sprevádzané určitými príznakmi. Najprv - psycho-vegetatívny charakter (narušenie autonómneho nervového systému). Zároveň sa pozorovalo:

 • slabosť,
 • zvýšená psychomotorická podráždenosť,
 • neprimerané úzkosti a obavy.

Môže sa vyskytnúť periodická bolesť v srdci (po emocionálnom strese alebo nadmernom namáhaní a niekedy v pokoji). Bolesť môže byť bolesť alebo brnenie a trvá niekoľko sekúnd až niekoľko dní. Počas fyzickej námahy sa bolesť nezvyšuje a nemá dýchavičnosť, mdloby alebo závraty. Ak je bolesť v hrudníku sprevádzaná týmito príznakmi, môže to znamenať poruchu srdca v dôsledku vážnych ochorení.

Existujú útoky palpitácie (tachykardia), pacient si sťažuje pocit "zlyhania" srdca alebo jeho "vyblednutia". Takéto pocity sú spôsobené zvýšenou excitabilitou nervového systému a nie sú spojené s prácou srdca. Útoky rýchleho srdcového tepu, sprevádzané prolapsom mitrálnej chlopne, náhle prídu a ísť, nie je sprevádzaný závratmi a mdlobami.

Strata vedomia počas prelapsu je zriedkavá a je spojená s emóciami alebo zotrvávanie v upchatom pokoji. V takomto prípade sa človek prebudí, keď mu dáva čerstvý vzduch, alebo mu plácne tvár.

Ďalšie príznaky zahŕňajú príznaky ako:

 1. horúčka nízkeho stupňa (keď telesná teplota zostáva dlhú dobu zvýšená);
 2. bolesti hlavy
 3. úzkosť,
 4. nespavosť,
 5. bolesť brucha atď.

Zaujímavé je, že ľudia s diagnózou prolapsu mitrálnej chlopne sú často často podobné konštitúcii. Poznamenali:

 • vysoký,
 • dlhé končatiny
 • tváre predĺženého tvaru
 • zvýšená pohyblivosť v kĺboch ​​atď.

Porucha spojivového tkaniva, ktorá je chorobou, sa pozoruje vo svaloch, šliach a koži, čo môže často viesť k komplikáciám, ako je znížená ostrosť zraku alebo strabizmus.

Konzervatívna liečba

Spravidla sa pri vrodenom prolase nevyžaduje špeciálne ošetrenie. Liečte chorobu, ak existuje:

 1. srdcové palpitácie
 2. porucha srdcového rytmu (arytmia),
 3. časté autonómne poruchy (bolesť na hrudníku, strata vedomia, závrat, atď.),
 4. závažná nedostatočnosť mitrálnej chlopne.

Lekár zvolí spôsob liečby individuálne, v závislosti od symptómov, miery zanedbávania ochorenia a pri zohľadnení zvláštností pacienta.

Prolaps mitrálnej chlopne zahŕňa užívanie takých skupín liekov, ako sú: beta-blokátory, dezagregantné a antikoagulačné lieky.

Beta-blokátory znižujú srdcový tep a znižujú ich silu, čo zabraňuje výskytu poruchy srdcového rytmu. Tiež znižujú krvný tlak a uvoľňujú krvné cievy, čím znižujú svoju odolnosť voči prietoku krvi.

Rozlišujúce lieky na báze aspirínu sú predpísané tak na prevenciu, ako aj na mozgovú príhodu ako prevenciu trombózy.

Antikoagulačné lieky sú predpísané v závislosti od dôkazov. Zabraňujú tvorbe krvných zrazenín a tiež zabraňujú tvorbe krvných zrazenín. Najčastejšie používanou liečbou v tejto skupine je warfarín. Antikoagulačná liečba sa používa na predsieňovú fibriláciu, srdcové zlyhanie, ako aj po mŕtvici. Ich príjem by mal byť vykonávaný striktne v súlade s predpismi ošetrujúceho lekára, v prípade ich porušenia to môže mať za následok nebezpečné komplikácie.

Ak je prolaps mitrálnej chlopne vrodený, môžu byť predpisované také lieky skupiny adrenoblokátorov (Propranolol, Atenolol atď.). Sú indikované na použitie pri záchvatoch tachykardie a na prevenciu arytmií. Lieky obsahujúce horčík sú široko používané, napríklad Magnerot. Zlepšujú zdravie chorých a zápasia s príznakmi vegetatívne-vaskulárnej dystónie. Liečba určite zahŕňa aj užívanie vitamínov, ako sú: riboflavín (vitamín B2), nikotínamid (vitamín PP) a tiamín (vitamín B1).

Vrodený prolaps mitrálnej chlopne vyžaduje starostlivú ústnu hygienu. Odporúča sa vám čistiť zuby dvakrát denne, používať zubnú niť a ísť dvakrát ročne do zubnej ordinácie. Tým sa zníži riziko vzniku takéhoto závažného komplikácie prolapsu ako infekčnej endokarditídy. Mali by ste tiež obmedziť používanie a ešte lepšie - úplne opustiť alkohol, kávu, cigarety, pretože obsahujú látky, ktoré prispievajú k prerušeniu srdca.

Drvivá väčšina ľudí s prolapsom môže vykonávať fyzické každodenné zaťaženie domácností, ale mali by byť mierne. Fyzikálne cvičenia v patológii bez komplikácií sú vítané. Pokiaľ ide o profesionálne športy, táto otázka sa rieši individuálne.

Cieľom liečby je zabrániť progresii patológie.

V mnohých ohľadoch to uľahčujú prechádzky s niekoľkými kilometrami, pomalý beh so zastávkami. Takéto cvičenia, spojené s dodržiavaním spôsobu práce a odpočinku, bez emocionálneho preťaženia a preťaženia z duševnej práce, posilňujú srdce.

Avšak pacienti s ťažkým ochorením potrebujú dlhodobú liečbu s periodickým monitorovaním srdcového výkonu, pretože v tomto prípade sa patológia stane nebezpečnou, s nepredvídateľnými dôsledkami. Kedykoľvek budete musieť využiť operáciu.

Chirurgická liečba

Ťažká prolaps mitrálnej chlopne znamená iba operatívnu liečbu jedným z dvoch hlavných spôsobov - plastov mitrálnej chlopne alebo protetiky mitrálnej chlopne. Prvá a druhá metóda sú veľmi závažným zásahom, ktorý si vyžaduje dlhé pooperačné obdobie rehabilitácie pacienta.

Účelom plastiky mitrálnej chlopne je zachovať prirodzený ventil. Táto operácia je najvýhodnejšia.

Komponenty mitrálnej chlopne sú dve tenké chlopne spojené so srdcovými svalmi takzvaným vláknitým krúžkom. Počas operácie je ventil korigovaný, aby sa zabránilo spätnému prietoku krvi do ľavej predsiene. Toto sa vykonáva opätovným pripojením chlopne chlopne alebo odstránením prebytočného tkaniva chlopne, aby sa zabezpečilo tesné uzavretie. Niekedy je operácia posilnením kruhovej štruktúry okolo nej alebo jej nahradením. Táto metóda sa nazýva anuloplastika.

Umelé protetiky mitrálnej chlopne srdca sa robia len vtedy, ak nie je možné udržať si vlastný ventil.


Protézy sú dva typy: mechanické a biologické.

Prevádzka mechanických ventilov je dlhodobo koncipovaná. Zároveň musí pacient užívať antikoagulačné lieky po zvyšok svojho života, z ktorých jeden je warfarín, aby sa zabránilo tvorbe krvných zrazenín na protézu, ktorých oddelenie môže viesť k mŕtvici.

Biologické protézy sú tkanivá živočíšneho pôvodu. Napríklad, môže to byť ventil srdca ošípanej. Po určitom čase sa implantát vyčerpá a existuje potreba re-protetiky. Ale biologická protéza má aj výhodu - na implantáciu nie je nutné dlhodobo používať antikoagulačné lieky.

Prolaps mitrálnej chlopne: príznaky, liečba a prognóza

Prolaps mitrálnej chlopne (PMK) je prehnutie mitrálnej chlopne smerom k ľavej predsieň počas kontrakcie ľavej komory. Toto ochorenie srdca vedie k tomu, že počas znižovania ľavej komory krvi je hodený do ľavej predsiene. PMK je bežnejšia u žien a vyvíja sa vo veku 14 až 30 rokov. Vo väčšine prípadov je takáto abnormalita srdca asymptomatická a nie je ľahké ju diagnostikovať, avšak v niektorých prípadoch je objem odliatej krvi príliš veľký a vyžaduje liečbu, niekedy aj chirurgickú korekciu.

O tejto patológii budeme hovoriť v tomto článku: na základe toho, čo je PMH diagnostikované, je potrebné liečiť ju a tiež to, čo je prognóza pre ľudí trpiacich chorobou.

dôvody

Dôvody rozvoja prolapsu mitrálnej chlopne nie sú úplne pochopené, ale moderná medicína si uvedomuje, že tvorba ventilových úsekov je spôsobená patologickými stavmi spojivového tkaniva (s nedokonalou osteogenézou, elastickým pseudoxantómom, Marfanom, Ehlers-Danlosovým syndrómom atď.).

Toto srdcové ochorenie môže byť:

 • primárne (vrodené): vyvíja sa v dôsledku myxomatóznej degenerácie (vrodená patológia spojivového tkaniva) alebo toxických účinkov na srdce plodu počas tehotenstva;
 • sekundárny (získaný): vyvíja sa na pozadí súvisiacich chorôb (reumatizmus, ischemická choroba srdca, endokarditída, poranenia hrudníka atď.).

Príznaky kongenitálneho MVP

Pri vrodených MVP sú príznaky spôsobené zhoršenou hemodynamikou extrémne zriedkavé. Toto srdcové ochorenie sa častejšie vyskytuje u tenkých ľudí s vysokým vzrastom, dlhými končatinami, zvýšenej elasticite kože a hyper kĺbov. Súčasná patológia vrodeného prolapsu mitrálnej chlopne je často vegetatívno-vaskulárna dystónia, ktorá spôsobuje množstvo symptómov, ktoré sa často mylne "pripísali" chorobám srdca.

Takíto pacienti sa často sťažujú na bolesť v oblasti hrudníka a srdca, ktorá je vo väčšine prípadov vyvolaná poruchami fungovania nervového systému a nie je spojená s hemodynamickými poruchami. Vyskytuje sa na pozadí stresovej situácie alebo emocionálneho nadmerného tlaku, bolesti alebo bolesti v prírode a nie je sprevádzané dýchavičnosťou, predbleskom, závratmi a zvýšenou intenzitou bolesti počas fyzickej námahy. Trvanie bolesti sa môže pohybovať od niekoľkých sekúnd do niekoľkých dní. Tento príznak vyžaduje návštevu lekára iba vtedy, keď sú k nemu pripevnené viaceré príznaky: dýchavičnosť, závrat, zvýšené bolestivé pocity počas cvičenia a predmätený stav.

So zvýšenou nervovou dráždivosťou môžu pacienti s PMK cítiť tlkot srdca a "prerušenia práce srdca". Spravidla nie sú spôsobené poruchami fungovania srdca, trvajú krátky čas, nie sú sprevádzané náhle slabými a rýchlo zmiznú samy.

Aj u pacientov s MVP môžu existovať ďalšie príznaky vegetatívne-vaskulárnej dystónie:

 • bolesť brucha;
 • bolesti hlavy;
 • "Neopodstatnená" subfebrilná podmienka (zvýšenie telesnej teploty v rozmedzí 37-37,9 ° C);
 • pocit hrudky v krku a pocity nedostatku vzduchu;
 • časté močenie;
 • zvýšená únava;
 • nízka odolnosť voči fyzickej námahe;
 • citlivosť na zmeny počasia.

V zriedkavých prípadoch má pacient s vrodeným MVP mdloby. Spravidla sú spôsobené ťažkými stresovými situáciami alebo sa objavujú v upchatom a zle vetranom priestore. Aby sme ich odstránili, stačí eliminovať ich príčinu: poskytnúť čerstvý vzduch, normalizovať teplotné podmienky, upokojiť pacienta atď.

U pacientov s vrodeným ochorením mitrálnej chlopne na pozadí vegetatívno-vaskulárnej dystónie sa pri absencii korekcie patologického psychoemotionálneho stavu môžu pozorovať záchvaty paniky, depresia, prevaha hypochondrie a asténia. Niekedy tieto poruchy spôsobujú vznik hysterii alebo psychopatie.

Pacienti s vrodeným MVP majú často aj iné ochorenia spojené s patológiou spojivového tkaniva (strabizmus, krátkozrakosť, poruchy tela, plochá noha atď.).

Závažnosť príznakov MVP závisí vo veľkej miere od stupňa prehĺbenia chlopňových chlopní v ľavej predsieni:

 • Stupeň I - až 5 mm;
 • Stupeň II - o 6 - 9 mm;
 • Trieda III - do 10 mm.

Vo väčšine prípadov, ak I-II stupeň, táto anomália štruktúry mitrálnej chlopne nevedie k významnému porušovaniu hemodynamiky a nespôsobuje vážne príznaky.

Symptómy získanej PMK

Závažnosť klinických prejavov získaných MVP závisí vo veľkej miere od provokačnej príčiny:

 1. Pri PMK, ktorá bola spôsobená infekčnými ochoreniami (angína, reumatizmus, šarlach), pacient vykazuje známky zápalu endokardu: zníženú toleranciu voči fyzickému, mentálnemu a emočnému stresu, slabosť, dýchavičnosť, palpitácie, "prerušenie srdca" atď.
 2. Pri PMK, ktorá bola vyvolaná infarktom myokardu, sa u pacienta na pozadí príznakov infarktu objavila silná kardiálna gagová reakcia, pocity "prerušenia srdca", dýchavičnosť, kašeľ (ružová penu je možná) a tachykardia.
 3. Keď je MVP spôsobená poranením hrudníka, dochádza k pretrhnutiu akordov, ktoré regulujú normálnu funkciu ventilových letákov. Pacientom sa objaví tachykardia, dýchavičnosť a kašeľ s uvoľnením ružovej peny.

diagnostika

PMK sa vo väčšine prípadov deteguje náhodou: pri počúvaní srdcových zvukov, EKG (môže nepriamo indikovať prítomnosť tejto choroby srdca), Echo-KG a Doppler-Echo-KG. Hlavné diagnostické metódy pre PMV sú:

 • Echo-KG a Doppler-Echo-KG: umožňujú nastaviť stupeň prolapsu a objem regurgitácie krvi v ľavej predsieni;
 • Holterové EKG a EKG: umožňujú zistiť prítomnosť arytmií, extrasystolov, syndrómu chorého sínusu atď.

liečba

Vo väčšine prípadov nie je MVP sprevádzané výraznými poruchami srdcovej činnosti a nevyžaduje špeciálnu liečbu. Takíto pacienti by mali byť monitorovaní kardiológa a mali by sa riadiť jeho odporúčaním udržiavať zdravý životný štýl. Pacienti sa odporúčajú:

 • raz za 1-2 roky vykonať Echo-KG na určenie dynamiky PMK;
 • starostlivo monitorovať ústnu hygienu a návštevu zubára každé šesť mesiacov;
 • prestať fajčiť;
 • obmedziť spotrebu potravín obsahujúcich kofeín a alkoholických nápojov;
 • dajte si adekvátne cvičenie.

Potreba menovania liekov pre PMK sa určuje individuálne. Po vyhodnotení výsledkov diagnostických štúdií môže lekár predpísať:

 • liečivá na báze horčíka: Magvit, Magnelis, Magnerot, Kormagensin atď.;
 • vitamíny: tiamín, nikotínamid, riboflavín atď.;
 • blokátory: propranolol, atenolol, metoprolol, celiprolol;
 • kardioprotektory: karnitín, panangín, koenzým Q-10.

V niektorých prípadoch môžu pacienti s PMH potrebovať konzultovať s psychoterapeutom, aby vytvorili primeraný postoj k liečbe a stavu. Pacient môže byť odporúčaný:

 • trankvilizátory: Amitriptylín, Azafen, Seduxen, Uksepam, Grandaxin;
 • neuroleptiká: sonapaky, triftazín.

Pri rozvoji ťažkej mitrálnej nedostatočnosti môže byť pacientovi odporúčaná operácia na výmenu ventilu.

predpovede

Vo väčšine prípadov je PMH bez problémov a neovplyvňuje fyzickú a sociálnu aktivitu. Tehotenstvo a pôrod nie sú kontraindikované a pokračujú bez komplikácií.

Komplikácie tohto srdcového ochorenia sa vyskytujú u pacientov s ťažkou regurgitáciou, predĺženými a zahustenými chlopňami alebo zväčšenou ľavou komorou a átriom. Medzi hlavné komplikácie PMH patria:

Prolaps mitrálnej chlopne a mitrálna regurgitácia. Lekárska animácia (eng.).

Ako liečiť prolaps mitrálnej chlopne

Prolaps mitrálnej chlopne: príznaky a liečba

Ochorenie ako je prolaps mitrálnej chlopne, ktorého liečba môže byť buď konzervatívna alebo chirurgická, alebo nie je predpísaná vôbec (v závislosti od formy úniku) je najbežnejšou abnormalitou srdcových chlopní. Často nie je nebezpečný a je náhodne odhalený počas prechodu echokardiografie srdca (ultra-zvukové vyšetrenie). Táto diagnostická metóda je najúčinnejšia, pretože umožňuje určiť stupeň ochorenia a objem návratu krvi (regurgitácia).

Aby ste pochopili obraz, je dôležité vedieť, čo je srdcová chlopňa. Práca srdca pôsobí v tele na funkciu čerpadla, čím zabezpečuje prechod krvi cez ne. To je spôsobené udržaním potrebného tlaku v komorách srdca. K dispozícii sú celkom štyri komory - 2 predsiene a 2 komory. Ventily sú špeciálne ventily umiestnené medzi komorami. Regulujú tlak a nastavujú tok krvi správnym smerom. K dispozícii sú štyri takéto ventily.

Prolaps mitrálnej chlopne je abnormálne vydutie ventilových letákov počas ich uzavretia počas kontrakcie srdca. V dôsledku toho sa krídlo pevne uzavrie a časť krvi sa vráti späť - z komory do átria alebo z tepien do komôr.

príčiny

Prolaps mitrálnej chlopne sa môže vyskytnúť z dvoch hlavných dôvodov, v závislosti od toho, či môže byť primárny alebo sekundárny. V prvom prípade ide o nekódujúcu vrodenú patológiu, v druhej sa vyvinula na pozadí iných ochorení alebo spôsobila poranenie hrudníka. Výskyt prolapsu je spravidla dôsledkom vrodeného štrukturálneho poškodenia a oslabenia spojivového tkaniva srdcových chlopní. Ide o geneticky určenú anomáliu, ktorá sa zrodí pri narodení. Slabé spojivové tkanivo ventilov ventilov je napnuté a akordy, ktoré ich drží, sú predĺžené. Z tohto dôvodu pod tlakom krvi v okamihu zatvárania ventilu jeho chlopne vyčnievajú a voľne sa zatvárajú.

Prolaps mozgovej chlopne vrodenej genetiky je väčšinou asymptomatický a špeciálna liečba sa nevyžaduje. V tomto prípade táto anomália nie je ochorením, ale znakom organizmu.

U detí sa prolaps mitrálnej chlopne najčastejšie vyskytuje na pozadí reumatizmu srdca (reumatická karditída) v dôsledku zápalu spojivového tkaniva chlopní a chordov. Krátko pred detekciou prelapsu sa dieťa zvyčajne rozvinie bolesť v krku alebo šarlach a po 2 týždňoch nastane záchvat reumatizmu so všetkými sprievodnými symptómami vo forme zápalu veľkého kĺbu, bolesti a stuhnutia.

Súvisiace materiály: Extrasystólia komôr

Získaný prolaps mitrálnej chlopne, vyvolaný ischemickou chorobou srdca alebo infarktom myokardu, sa pozoruje u starších pacientov v dôsledku prerušenia srdcových svalov a následného prívodu krvi alebo kvôli prasknutiu akordov zodpovedných za funkciu ventilu. V tomto prípade je pri vyšetrení zistená patológia na určenie príčiny intenzívnej bolesti srdca, slabosti a nedostatku dychu.

Ak nie je liečený prolaps mitrálnej chlopne spôsobený traumou hrudníka s prasknutím akordov, dôsledky môžu byť ťažké.

Prolaps mitrálnej chlopne je vo svojich prejavoch veľmi rozmanitý. Väčšina pacientov si nič nestrápi a vyšetrenie nesmie odhaliť žiadne abnormality. Ale spolu s touto často patológiou sprevádzané určitými príznakmi. Najprv - psycho-vegetatívny charakter (narušenie autonómneho nervového systému). Zároveň sa pozorovalo:

 • slabosť,
 • zvýšená psychomotorická podráždenosť,
 • neprimerané úzkosti a obavy.

Môže sa vyskytnúť periodická bolesť v srdci (po emocionálnom strese alebo nadmernom namáhaní a niekedy v pokoji). Bolesť môže byť bolesť alebo brnenie a trvá niekoľko sekúnd až niekoľko dní. Počas fyzickej námahy sa bolesť nezvyšuje a nemá dýchavičnosť, mdloby alebo závraty. Ak je bolesť v hrudníku sprevádzaná týmito príznakmi, môže to znamenať poruchu srdca v dôsledku vážnych ochorení.

Existujú útoky palpitácie (tachykardia), pacient si sťažuje pocit "zlyhania" srdca alebo jeho "vyblednutia". Takéto pocity sú spôsobené zvýšenou excitabilitou nervového systému a nie sú spojené s prácou srdca. Útoky rýchleho srdcového tepu, sprevádzané prolapsom mitrálnej chlopne, náhle prídu a ísť, nie je sprevádzaný závratmi a mdlobami.

Strata vedomia počas prelapsu je zriedkavá a je spojená s emóciami alebo zotrvávanie v upchatom pokoji. V takomto prípade sa človek prebudí, keď mu dáva čerstvý vzduch, alebo mu plácne tvár.

Ďalšie príznaky zahŕňajú príznaky ako:

 1. horúčka nízkeho stupňa (keď telesná teplota zostáva dlhú dobu zvýšená);
 2. bolesti hlavy
 3. úzkosť,
 4. nespavosť,
 5. bolesť brucha atď.

Zaujímavé je, že ľudia s diagnózou prolapsu mitrálnej chlopne sú často často podobné konštitúcii. Poznamenali:

 • vysoký,
 • dlhé končatiny
 • tváre predĺženého tvaru
 • zvýšená pohyblivosť v kĺboch ​​atď.

Porucha spojivového tkaniva, ktorá je chorobou, sa pozoruje vo svaloch, šliach a koži, čo môže často viesť k komplikáciám, ako je znížená ostrosť zraku alebo strabizmus.

Súvisiace materiály: Ako sa prejavuje hypertrofia ľavej komory

Konzervatívna liečba

Spravidla sa pri vrodenom prolase nevyžaduje špeciálne ošetrenie. Liečte chorobu, ak existuje:

 1. srdcové palpitácie
 2. porucha srdcového rytmu (arytmia),
 3. časté autonómne poruchy (bolesť na hrudníku, strata vedomia, závrat, atď.),
 4. závažná nedostatočnosť mitrálnej chlopne.

Lekár zvolí spôsob liečby individuálne, v závislosti od symptómov, miery zanedbávania ochorenia a pri zohľadnení zvláštností pacienta.

Prolaps mitrálnej chlopne zahŕňa užívanie takých skupín liekov, ako sú: beta-blokátory, dezagregantné a antikoagulačné lieky.

Beta-blokátory znižujú srdcový tep a znižujú ich silu, čo zabraňuje výskytu poruchy srdcového rytmu. Tiež znižujú krvný tlak a uvoľňujú krvné cievy, čím znižujú svoju odolnosť voči prietoku krvi.

Rozlišujúce lieky. na základe aspirínu, sú predpísané ako na prevenciu trombózy, tak na prevenciu a mozgovú príhodu.

Antikoagulačné lieky sú predpísané v závislosti od dôkazov. Zabraňujú tvorbe krvných zrazenín a tiež zabraňujú tvorbe krvných zrazenín. Najčastejšie používanou liečbou v tejto skupine je warfarín. Antikoagulačná liečba sa používa na predsieňovú fibriláciu, srdcové zlyhanie, ako aj po mŕtvici. Ich príjem by mal byť vykonávaný striktne v súlade s predpismi ošetrujúceho lekára, v prípade ich porušenia to môže mať za následok nebezpečné komplikácie.

Ak je prolaps mitrálnej chlopne vrodený, môžu byť predpisované také lieky skupiny adrenoblokátorov (Propranolol, Atenolol atď.). Sú indikované na použitie pri záchvatoch tachykardie a na prevenciu arytmií. Lieky obsahujúce horčík sú široko používané, napríklad Magnerot. Zlepšujú zdravie chorých a zápasia s príznakmi vegetatívne-vaskulárnej dystónie. Liečba určite zahŕňa aj užívanie vitamínov, ako sú: riboflavín (vitamín B2), nikotínamid (vitamín PP) a tiamín (vitamín B1).

Vrodený prolaps mitrálnej chlopne vyžaduje starostlivú ústnu hygienu. Odporúča sa vám čistiť zuby dvakrát denne, používať zubnú niť a ísť dvakrát ročne do zubnej ordinácie. Tým sa zníži riziko vzniku takéhoto závažného komplikácie prolapsu ako infekčnej endokarditídy. Mali by ste tiež obmedziť používanie a ešte lepšie - úplne opustiť alkohol, kávu, cigarety, pretože obsahujú látky, ktoré prispievajú k prerušeniu srdca.

Drvivá väčšina ľudí s prolapsom môže vykonávať fyzické každodenné zaťaženie domácností, ale mali by byť mierne. Fyzikálne cvičenia v patológii bez komplikácií sú vítané. Pokiaľ ide o profesionálne športy, táto otázka sa rieši individuálne.

Súvisiace materiály: Príznaky ľudského srdcového srdca

Cieľom liečby je zabrániť progresii patológie.

V mnohých ohľadoch to uľahčujú prechádzky s niekoľkými kilometrami, pomalý beh so zastávkami. Takéto cvičenia, spojené s dodržiavaním spôsobu práce a odpočinku, bez emocionálneho preťaženia a preťaženia z duševnej práce, posilňujú srdce.

Avšak pacienti s ťažkým ochorením potrebujú dlhodobú liečbu s periodickým monitorovaním srdcového výkonu, pretože v tomto prípade sa patológia stane nebezpečnou, s nepredvídateľnými dôsledkami. Kedykoľvek budete musieť využiť operáciu.

Chirurgická liečba

Ťažká prolaps mitrálnej chlopne znamená iba operatívnu liečbu jedným z dvoch hlavných spôsobov - plastov mitrálnej chlopne alebo protetiky mitrálnej chlopne. Prvá a druhá metóda sú veľmi závažným zásahom, ktorý si vyžaduje dlhé pooperačné obdobie rehabilitácie pacienta.

Účelom plastiky mitrálnej chlopne je zachovať prirodzený ventil. Táto operácia je najvýhodnejšia.

Komponenty mitrálnej chlopne sú dve tenké chlopne spojené so srdcovými svalmi takzvaným vláknitým krúžkom. Počas operácie je ventil korigovaný, aby sa zabránilo spätnému prietoku krvi do ľavej predsiene. Toto sa vykonáva opätovným pripojením chlopne chlopne alebo odstránením prebytočného tkaniva chlopne, aby sa zabezpečilo tesné uzavretie. Niekedy je operácia posilnením kruhovej štruktúry okolo nej alebo jej nahradením. Táto metóda sa nazýva anuloplastika.

Umelé protetiky mitrálnej chlopne srdca sa robia len vtedy, ak nie je možné udržať si vlastný ventil.

Protézy sú dva typy: mechanické a biologické.

Prevádzka mechanických ventilov je dlhodobo koncipovaná. Zároveň musí pacient užívať antikoagulačné lieky po zvyšok svojho života, z ktorých jeden je warfarín, aby sa zabránilo tvorbe krvných zrazenín na protézu, ktorých oddelenie môže viesť k mŕtvici.

Biologické protézy sú tkanivá živočíšneho pôvodu. Napríklad, môže to byť ventil srdca ošípanej. Po určitom čase sa implantát vyčerpá a existuje potreba re-protetiky. Ale biologická protéza má aj výhodu - na implantáciu nie je nutné dlhodobo používať antikoagulačné lieky.

Ďalšie informácie

 • Zvýšte tlak
 • Tečúca krv z nosa počas tehotenstva
 • Ako rozpoznať mitrálnu regurgitáciu
 • Hypertenzia a tehotenstvo
 • Hypertenzia stupeň II
 • Varikokéla na semenníku

Ako liečiť prolaps mitrálnej chlopne

Prolaps mitrálnej chlopne je anatomická zmena jej chrupu a svalovo-vaginálneho aparátu, ktorá je vyjadrená v redukovanom tóne a pri prehĺbení. V dôsledku toho dochádza k porušeniu funkčného účelu: zlé zatvorenie ľavého atrioventrikulárneho otvoru počas komorového systolu.

Liečba prolapsu mitrálnej chlopne závisí od určených príčin štrukturálnych abnormalít a určuje stupeň vplyvu na prietok krvi. Patológia sa stala dosiahnutým rozšíreným použitím pri diagnostike ultrazvukových zariadení srdcových ochorení. Nedostatok ventilov sa nachádza v 1/5 dokonale zdravých ľudí.

Väčšina pacientov nemá žiadne typické príznaky. V niektorých prípadoch, keď prelapsujú záchvaty arytmií, bolesť v oblasti srdca. Na potvrdenie pripojenia musí pacient identifikovať a vylúčiť rôzne ochorenia postihujúce endokard.

Hodnota štruktúry a funkcie mitrálnej chlopne

Štúdium rôznych variantov prolapsu viedlo k záveru, že by sa mali pripisovať vrodeným vlastnostiam vývoja srdcových komôr. Ventil pozostáva z predných a zadných chlopní. Na stenu srdca sú pomocou papierových svalov pomocou tenkých strihových vlákien. Tieto štruktúry spoločne poskytujú tesné uzatvorenie atrioventrikulárneho otvoru počas systoly ľavej komory. Táto akcia zabraňuje odtoku krvi do ľavej predsiene.

Predná chlopňa často stráca tón a praskne. Pod vysokým krvným tlakom v dutine komory ventily úplne nezatvárajú správu do predsiene. Preto sa časť toku vráti (proces regurgitácie).


Ultrazvukový obraz mitrálnej regurgitácie

Existujúca definícia troch stupňov veľkosti výčnelku ventilov (od 5 mm do 10 alebo viac) v súčasnosti nezáleží na rozhodnutí o liečbe. Kardiológovia sa oveľa viac zaujímajú o objem reverznej časti krvi. Toto je časť, ktorá "nedosiahne" aortu a nezúčastňuje sa na krvnom obehu. Čím je zvyškový objem vyšší, tým výraznejší je prolaps.

Vo väčšine prípadov nedochádza k závažným nebezpečným poruchám obehu.

Čo by sa malo liečiť?

Keďže je dokázané, že samotná mitrálna chlopňa neublíži, liečba sa môže týkať nasledujúcich oblastí:

 • liečba vegetatívnej neurózy, zbavenie sa strachu po odhalení prelapsu;
 • liečba endokarditídy, reumatické ochorenie srdca, čo vedie k podobným zmenám vo ventile;
 • včasná liečba počiatočných javov srdcového zlyhania, arytmií v prípadoch dekompenzácie ochorení;
 • cielená eliminácia hrubého chlopňa sa mení chirurgicky, aby sa zabránilo progresii poruchy obehu.

Mal by sa liečiť vrodený prolaps?

Vrodené zmeny (primárne) sa vyskytujú u dieťaťa počas vyšetrenia. Najčastejšie ide o nebezpečné štrukturálne znaky zdedeného spojivového tkaniva. Nemajú vplyv na následný vývoj dieťaťa.

Pediatri však odporúčajú venovať pozornosť sprievodnej funkčnej patológii nervového systému, ktorá sa prejavuje v cievnej dystónii. To sú príznaky neurologického profilu, ktoré sa vyskytujú na vrchole a zostávajú u dospelých.

V týchto prípadoch je túžba pacienta pokračovať v liečbe prolapsu mitrálnej chlopne chybná, pretože lieky, ktoré postihujú srdce, nie sú v terapii potrebné a dokonca ani škodlivé. Je potrebné objasniť príčinnú súvislosť a vhodnosť použitia činidiel, ktoré ovplyvňujú centrálny nervový systém.

Ľudia s vrodeným prolapsom nemusia obmedzovať fyzickú námahu. Túžba zapojiť sa do profesionálnych športov si vyžiada ďalšie konzultácie s lekárom a vykonanie stresového testovania. Rôzne typy zápasov, dlhý skok a výška (zaťaženie spojené s ostrými trhlinami) sa neodporúčajú.


Deti odporúčajú telesnú výchovu, plávanie, účasť na vonkajších hrách

Čo robiť v prípade zhoršenia zdravia?

V prítomnosti srdca, bolesti v srdci, nespavosti, podráždenosti, ale normálne výsledky EKG a ultrazvuku:

 • je potrebné zorganizovať odpočinok, je lepšie opustiť prácu na nočnej zmene;
 • prestať užívať kávu, alkoholické nápoje, silný čaj, horúce korenie, nakladanie;
 • Odporúča sa liečba ľudovými prostriedkami s ľahkým sedatívnym účinkom (tinktúry a odvar z koreňa valeriána, matka, šalvia, hloh, bylinný čaj s mätou a citrónovým balzamom), môžete použiť hotové lieky z lekárne (Novo Passit, Pustyrnik forte) alebo ich pripraviť sami;
 • excitácia nervového systému sa odstraňuje liečivami obsahujúcimi horčík (Magnerot, vitamín Magnesium B6 ).

Ak vyšetrenie ukáže takéto zmeny na EKG ako zhoršený metabolizmus myokardu, zmeny v repolarizačnom procese, ventrikulárny arytmický stav, predĺženie Q-T intervalu, potom sú pacienti predpisovaní:

 • fyzikálna liečba;
 • kúpele s okysličovaním, odvar z bylín;
 • psychoterapia so špecialistom, rozvoj auto-tréningu;
 • fyzioterapeutické techniky (elektroforéza oblasti krku s brómom);
 • masáž chrbtice a krčnej chrbtice;
 • akupunktúra.


Upokojte nervy i srdce

Liečba sprievodných porúch myokardu

Okrem tonikov a sedatív, podľa svedectva lekára predpisuje lieky na zlepšenie metabolizmu v bunkách myokardu:

Treba poznamenať, že tieto lieky nemajú dostatočný potvrdzujúci základ o výsledkoch ich použitia. Pacienti ich však považujú za účinných. Odporúča sa používať nepretržité kurzy 2-3 mesiace.

Pri arytmiách lekár predpisuje slabé beta-blokátory v malej dávke.

Lekárske postupy sa vykonávajú pod kontrolou štúdií EKG. Uvedená terapia je zameraná na kompenzáciu vegetatívnych a srdcových neurotických porúch, ale nevzťahuje sa na samotnú mitrálnu chlopňu.

Liečba prolapsu spôsobeného zápalovými ochoreniami

Pacienti s prolapsom mitrálnej chlopne sa odporúčajú, aby zabránili prechladnutiu, vždy liečili angínu, sledovali rehabilitáciu chronických ohniskových zápalov (karyózne zuby, sinusitída, adnexitída, ochorenia močových ciest a iné). Faktom je, že akékoľvek ohnisko, ktoré spája pred časom, môže rýchlo spôsobiť endokarditídu. Klapky ventilov sú súčasťou endokardu a súčasne trpia touto chorobou.

Prolaps endokardiálneho pôvodu sa týka sekundárnych lézií, nie je spojený s vrodenými zmenami, je úplne závislý od priebehu hlavného ochorenia. Výskyt prolapsu v ultrazvukovej snímke v takýchto prípadoch indikuje prechod zápalu na letáky, čo je začiatok vzniku srdcových ochorení.

Objem regurgitácie má dynamický význam: jeho nárast potvrdzuje nepovšimnutý útok reumatickej karditídy, pomaly tečúcej septickej endokarditídy. Pri liečbe takýchto prípadov je potrebné:

 • používať antibiotiká (penicilín, bicilín) alebo z rezervných skupín podľa maximálnych režimov;
 • aplikovať protizápalovú liečbu hormonálnymi a nehormonálnymi látkami.

Hlavným cieľom je zastaviť zničenie endokardu.

Liečba prelapsu spôsobeného inými príčinami

Prolaps mitrálnej chlopne sa môže vytvoriť s ťažkou distenziou (dilatáciou) alebo hypertrofiou ľavej komory. Takéto zmeny sa vyskytujú v prípade kardiomyopatie, hypertenzie, s rozsiahlym infarktom myokardu (najmä s výsledkom aneuryzmy steny).

Odporúčame vám, aby ste si prečítali: Liečba mitrálnej stenózy

Príznaky srdcovej dekompenzácie pacienta sa zvyšujú a objavujú sa nasledujúce príznaky:

Môže dôjsť k závažnej arytmii.

Pri liečbe užívaných liekov:

 • dilatačné koronárne artérie;
 • zníženie spotreby kyslíka myokardu;
 • antiarytmické lieky;
 • diuretických a srdcových glykozidov.

Všetky lieky predpisujú lekár v každom jednotlivom prípade.

V prípade poranení hrudníka môže dôjsť k akútnemu prolapsu v spojení s oddelením vlákien, ktoré fixujú ventilové letáky. Pacient má na pozadí silnej bolesti dýchavičnosť a príznaky akútneho zlyhania srdca. Liečba spočíva len v núdzovej operácii s lemovaním ventilov.

Kedy sa používa chirurgická metóda?

Chirurgické prístupy môžu byť dva typy:

 1. fixácia odrezaných hrotov (uzáver závitov, vytvorenie mechanizmu na zadržanie hrotov);
 2. Výmena ventilu na umelých protézach.

Indikácie pre chirurgickú liečbu:

 • neúčinné liečenie endokarditídy antibiotikami a rôznymi protizápalovými liekmi;
 • porucha obehu 2B, neschopnosť používať alebo nedostatok výsledkov z použitia srdcových glykozidov, diuretík;
 • opakované záchvaty fibrilácie predsiení;
 • rozvoj hypertenzie v pľúcnej tepne.


Umelá mitrálna chlopňa je šitá spolu s krúžkom, ktorý zabraňuje zjazveniu otvoru medzi predsieňom a komorou.

Existujú štandardné ukazovatele porúch obehového ústrojenstva, ktoré vedú lekári pri rozhodovaní o tom, či je operácia účelná:

 • regurgitácia viac ako 50%;
 • zvyšková ejekčná frakcia menej ako 40%;
 • zvýšenie tlaku v pľúcnej tepne je väčšie ako 25 mm Hg;
 • zvýšenie objemu dutiny ľavej komory počas diastolickej relaxácie dvakrát alebo viac.

Charakteristiky liečby prelapsu u detí

V detstve môžu byť zmeny v mitrálnej chlopni náhodne zistené, v kombinácii s porušením konštrukcie iných ventilov, vrodenými malformáciami. Tieto zmeny sa najčastejšie vyskytujú priaznivo. Dieťa by malo byť chránené pred akútnymi infekčnými chorobami. Klinický dohľad kardiológa dvakrát do roka ukáže ďalší vývoj patológie a potrebu preventívnej liečby.

Ak sa počas tehotenstva zistí prelaps?

Zmeny v mitrálnej chlopni zistené pri vyšetrení tehotných žien. Zvyčajne boli z detstva, ale neobťažovali sa a nevyžadovali si žiadnu diagnózu.

Budúca matka by mala byť upokojená: prelaps neohrozuje dieťa a priebeh tehotenstva. Ďalšou záležitosťou je, že sú súčasne zistené patológie srdca, reumatizmus alebo závažné ochorenia.

V každom prípade porodnici zvážia tieto zmeny v plánovaní práce, pri preventívnej liečbe tehotnej ženy.

Ľudia s prolapsom mitrálnej chlopne by mali pochopiť, že stupeň opakovanej regurgitácie počas života sa môže meniť. Preto je potrebné absolvovať každoročné vyšetrenie a dodržiavať požiadavky lekára na preventívnu liečbu súvisiacich ochorení.

Všetko o chlopňovom prolase a ich liečbe

Prolaps srdcových chlopní: príčiny, hlavné symptómy, moderné metódy diagnostiky a liečby
Prolaps srdcových chlopní je najčastejšou a často úplne neškodnou anomáliou vo vývoji srdcových chlopní, pri ktorých počas kontrakcie srdca dochádza k abnormálnemu vyčnievaniu ventilových letákov. Prolaps mitrálnej chlopne je bežnejší ako prolaps iných srdcových chlopní.

Hlavnou príčinou prolapsu srdcovej chlopne je vrodená slabosť spojivového tkaniva, ktorá tvorí ventily. Vo väčšine prípadov chlopňový prolaps nevykazuje žiadne príznaky. Menej často sú príznakmi prolapsu bolesť na hrudníku, pocit "srdcového zlyhania", závrat. slabosť atď.

Typicky má chlopňový prolaps priaznivý priebeh a nevyžaduje žiadne špeciálne liečenie, avšak v zriedkavých prípadoch môže byť komplikovaný poruchou srdcového rytmu (arytmiou), rozvojom chlopňovej nedostatočnosti atď.
Drsné formy prolapsu, pri ktorých je činnosť srdca značne narušená, vyžadujú liečbu alebo chirurgický zákrok.

Čo sú srdcové chlopne?
Srdcové ventily sú pohyblivé ventily pozostávajúce z oddelených prvkov (cusps), ktoré blokujú otvory, cez ktoré preteká krv z jednej časti srdca do druhej.
Funkciou ventilov je regulácia prietoku krvi. Jednoducho povedané: srdce môže byť reprezentované ako bežné čerpadlo, ktoré čerpá tekutinu. Rovnako ako v každom inom sedimente, v srdci je systém ventilov, ktoré umožňujú tok kvapaliny (krvi) v smere čerpania a nedovolí to späť. Počas kontrakcie srdcového svalu sa krv pod tlakom uvoľňuje zo srdcových chlopní, ktoré regulujú pohyb krvi týmto smerom v čase kontrakcie srdca. Ihneď po kontrakcii sa srdce uvoľní a tlak v ňom klesne - v tomto okamihu sa ventil zatvára a nedovoľuje, aby krv vracala späť do srdca.

V srdci sú 4 ventily:
1. Mitrálny ventil sa nachádza medzi ľavou komorou a ľavou predsieňou a pozostáva z 2 ventilov (predných a zadných). Listy mitrálnej chlopne sú pripevnené k stene ľavej komory s vláknami šľachy - akordy. Horda je zasa spojená s malými svalovými formáciami - papilárnymi svalmi. Pod podmienkou normálneho fungovania akordov a papilárnych svalov sú v priebehu kontrakcie srdca tesné uzávery mitrálnej chlopne tesne uzatvorené, nehýbajú a nevyčnievajú v smere komory alebo predsiene, takže krv môže prúdiť len z predsiene do komôr, ale nemôže prúdiť opačným smerom. V prípade prolapsu mitrálnej chlopne uniká jeden alebo obidva jeho ventily do dutiny ľavej predsiene a neuzavrie sa veľmi tesne, kvôli ktorej časti krvi sa vracia z komory späť do predsiene. Častejšie je prolaps predného letáku mitrálnej chlopne.

2. Tricuspid (alebo trikuspidálny) ventil je ventil umiestnený medzi pravou komorou a pravou predsieňou. Funguje rovnako ako mitrálna chlopňa.

3. Aortický ventil sa nachádza medzi ľavou komorou a aortou. Aortálna chlopňa zabraňuje návratu krvi z aorty do ľavej komory.

4. Pľúcny ventil sa nachádza medzi pravou srdcovou komorou srdca a pľúcnym kmeňom. Pľúcny ventil zabraňuje návratu krvi z pľúcnych ciev do pravej komory.

Príčiny prelapsu srdcovej chlopne
V závislosti od toho, kedy sa objavil prolaps srdcovej chlopne, rozlišujte medzi primárnym a sekundárnym prolapsom:
1. Prolaps primárnej chlopne je vrodený, často zdedený a je spôsobený genetickou poruchou v štruktúre spojivového tkaniva, ktorá tvorí listy ventilov a akordy šľachy. Takéto porušenie štruktúry spojivového tkaniva sa nazýva myxomatózna degenerácia.

2. Sekundárny (získaný) prepad srdcovej chlopne je výsledkom poranení hrudníka a reumatizmu. infarktu myokardu a iných príčin. V tomto prípade je príčinou prehĺbenia ventilov srdcovej chlopne v predsieňovej dutine zápal alebo prasknutie chordov šľachy.

Symptómy a príznaky prolapsu srdcovej chlopne
Vrodený prepad trikuspidálneho (trikuspidálneho) chlopne, aortálnej chlopne alebo ventilu pľúcneho ventilu spravidla nevykazuje žiadne príznaky a náhodou sa zistí z iných dôvodov. Vzhľadom na skutočnosť, že pri vrodenom prolase krvný obeh nie je obvykle zanedbateľný, nie je potrebná žiadna liečba.
Prolaps mitrálnej chlopne je viac bežný ako prelaps iných srdcových chlopní, takže sa na to pozrieme podrobnejšie.

Prolaps mitrálnej chlopne
Vo väčšine prípadov kongenitálny prolaps mitrálnej chlopne prechádza bez povšimnutia a nespôsobuje žiadne príznaky. V niektorých prípadoch možno pozorovať nasledujúce príznaky a príznaky vrodeného prelapsu mitrálnej chlopne srdca:
1. Pocit "prerušenia srdcovej práce": obdobie "vyblednutia" srdca, zrýchlenie alebo zníženie srdcového tepu, nepravidelné kontrakcie srdca atď.

2. Bolesť v srdci, ktorá môže byť krátka bodavá alebo bolestivá a dlhá (až niekoľko hodín). Bolesť na hrudníku nie je spojená s fyzickou aktivitou, neodchádzajte po užití nitroglycerínu. sa môžu objaviť alebo zosilniť v dôsledku emočného stresu.

3. Príznaky a príznaky vegetatívne-vaskulárnej dystónie (VVD), ktoré zahŕňajú pocit nedostatku vzduchu, horúčku nízkej kvality, bolesť brucha (syndróm dráždivého čreva), závrat, bolesti hlavy atď.

4. mdloby alebo zakalenie vedomia (stav pred prehriatím) vo vyčerpaných miestnostiach, po emočnom strese atď.

5. Záchvaty paniky - útoky nekontrolovateľného strachu.

6. Tendencia modrín, časté krvácanie z nosa. predĺžená a bohatá menštruácia u žien atď. Tieto príznaky sú spôsobené zhoršením koagulácie krvi, ktorá je spôsobená porušením štruktúry vlákien spojivového tkaniva (kolagén).

7. Primárne príznaky prolapsu mitrálnej chlopne často zahŕňajú nasledovné príznaky: vysoké, dlhé ramená a nohy, dlhá tenká tvár, zvýšená elasticita kože, nadmerná pohyblivosť kĺbov (hypermobilita), tenká koža, slabý zrak, strabizmus atď. Tieto príznaky sa spájajú do samostatných syndrómy, ktoré môžu byť zdedené a často spojené s prolapsom mitrálnej chlopne: napríklad Klinefelterov syndróm, Marfanov syndróm atď.

Symptómy a príznaky získaného prolapsu mitrálnej chlopne závisia od príčiny jej vývoja:
1. Ak sa v dôsledku infarktu myokardu objaví sekundárny (získaný) prolaps mitrálnej chlopne, objavia sa náhle príznaky a sú spojené s príznakmi infarktu myokardu: silná bolesť srdca, dýchavičnosť, pocit "narušenia srdca", závrat, strata vedomia. môže vyvolať kašeľ a vzhľad ružovej peny z úst, atď.
Keď sa objavia symptómy opísané vyššie, mali by ste okamžite zavolať sanitku, pretože oneskorenie liečby môže viesť k smrti.

2. Ak dôjde k poškodeniu mitrálnej chlopne v dôsledku poškodenia hrudníka, vysvetlí sa to pretrhnutím vlákien šľachy (akordy), ktoré regulujú činnosť ventilu. Hlavnými príznakmi prolapsu v tomto prípade sú: zvýšená srdcová frekvencia, pocit "prerušenia srdcovej práce", dýchavičnosť. kašeľ s ružovou penovou separáciou. Ak sa objavia tieto príznaky, ihneď vyhľadajte lekársku pomoc.

3. Získaný prolaps mitrálnej chlopne spôsobený reumatizmom (zápal spojivového tkaniva, ktorý tvorí časť ventilu) sa postupne rozvíja a prejavuje sa zvýšenou únavou, výskytom dýchavičnosti po miernom namáhaní, pocitom "prerušení srdcovej práce" atď.

Stupeň prelapsu mitrálnej chlopne srdca
Stupeň prolapsu mitrálnej chlopne sa určuje iba počas ultrazvuku srdca (echokardiografia). V závislosti od toho, ako silne prechádzajú mitrálne chlopne do dutiny ľavej predsiene, sú 3 stupne prolapsu:
1. Vyčnievanie mitrálnej chlopne 1 stupňa znamená, že ventilové listy zasahujú do dutiny ľavej predsiene o menej ako 5 mm.

2. V prípade prolapsu mitrálnej chlopne sa 2 stupne ventilového listu preliatia do dutiny ľavej predsiene o 6 - 9 mm.

3.Preplácanie mitrálnej chlopne o 3 stupňoch znamená, že ventilové listy zasahujú do dutiny ľavej predsiene o viac ako 10 mm.

Táto klasifikácia prolapsu mitrálnej chlopne sa používa hlavne v Rusku av niektorých krajinách SNŠ. Je to spôsobené tým, že stupeň prolapsu nie vždy odráža závažnosť narušeného krvného obehu, ku ktorému vedie. Takže napríklad prelaps mitrálnej chlopne o 1-2 stupne často nevedie k vážnej pohybovej poruche krvi a nevyžaduje špeciálnu liečbu.

Možné komplikácie prolapsu mitrálnej chlopne
Hlavné komplikácie prolapsu mitrálnej chlopne sú:
1. Nedostatok mitrálnej chlopne - nekompletné uzatvorenie mitrálnych chlopní pri kontrakcii srdca, ktoré vedie k krvi z ľavej komory do predsieňovej dutiny (mitrálna regurgitácia). Závažná nedostatočnosť mitrálnej chlopne môže viesť k vzniku srdcového zlyhania.

2. Bakteriálna (infekčná) endokarditída je vážne ochorenie charakterizované zápalom vnútornej výstelky srdca (endokardu) pokrývajúcej ventily. Hlavnými príznakmi bakteriálnej endokarditídy sú: horúčka, závažný celkový stav, bolesť kĺbov, rýchly tep srdca, žltačka. malé bodové krvácanie na koži atď.

3. Arytmie - narušenie srdcového rytmu, ktoré sa prejavuje pocitom zlyhania srdca, závratmi, mdlobou a inými príznakmi.

4. Mŕtvica je náhle akútne narušenie prívodu krvi do mozgu. čo môže viesť k vážnym následkom a dokonca k smrti. Riziko mŕtvice je vyššie u ľudí po 50 rokoch v prítomnosti arytmie, infekčnej endokarditídy atď.

Prolaps mitrálnej chlopne u detí
Zvyčajne sa u detí vyskytuje primárny (vrodený) prolaps mitrálnej chlopne kvôli poruche v štruktúre spojivového tkaniva. Často prelaps u detí nevykazuje žiadne príznaky a je zistený náhodou počas vyšetrení z iných dôvodov. Príznaky a prejavy prolapsu mitrálnej chlopne u detí sa nelíšia od symptómov u dospelých (pozri vyššie).

Prolaps mitrálnej chlopne u dieťaťa sa označuje ako takzvaná malá anomália vývoja srdca (MARS). Okrem prolapsu mitrálnej chlopne sa pripisujú náhodným nálezom počas echokardiografie (ultrazvuk srdca) MARS: prolaps trikuspidálnej chlopne, otvorené oválne okno, prolaps listu aorty alebo pľúcnej chlopne, aortálna bicuspidálna chlopňa, ďalšie papilárne svaly atď.
MARS má spravidla priaznivý priebeh, nemá významný vplyv na zdravie dieťaťa a nevyžaduje osobitné zaobchádzanie.
Vzhľadom na zvýšené riziko porúch srdcového rytmu (arytmií) a iných komplikácií by malo dieťa s prolapsom mitrálnej chlopne podstúpiť pravidelné preventívne vyšetrenia kardiológa.

Tehotenstvo a pôrod s prolapsom mitrálnej chlopne
Pravdepodobnosť, že tehotenstvo a pôrod s prolapsom mitrálnej chlopne prebiehajú bez komplikácií, sa narodí s normálnou telesnou hmotnosťou a časom.
Počas plánovania tehotenstva môže byť odporúčaná echokardiografia žena s prolapsom mitrálnej chlopne, ktorá umožní objasniť objem krvi vrátenia späť (regurgitácia) a následne stupeň nedostatočnosti mitrálnej chlopne.
Komplikácie prolapsu mitrálnej chlopne počas tehotenstva a pôrodu sú veľmi zriedkavé, ale na základe konzultácie s gynekológom alebo kardiológa by ste mali ďalej diskutovať o riziku ich vývoja.

V akých prípadoch by ste mali okamžite konzultovať lekára?
Ak sa objavia nasledujúce príznaky, vyhľadajte lekársku pomoc čo najskôr:
1. Náhle zhoršenie zdravia, slabosť, dýchavičnosť, vydychovanie dýchania alebo pena z úst. Tieto príznaky naznačujú, že významná časť krvi sa vracia z ľavej komory do ľavej predsiene (regurgitácia), čo viedlo k stagnácii krvi v pľúcach (pľúcny edém).

2. Strata vedomia (mdloby) je dôsledkom nedostatočného prietoku krvi do mozgu, ktorý môže byť spôsobený abnormálnym rytmom srdca (arytmia).

3. Zvýšená telesná teplota, bolesť kĺbov, silná slabosť. Tieto symptómy môžu naznačovať vznik infekčnej endokarditídy, jednej z komplikácií prolapsu mitrálnej chlopne.

4. Znížený výkon, únava, slabosť, dýchavičnosť po menšom zaťažení: všetky tieto príznaky naznačujú možný rozvoj srdcového zlyhania.

Diagnóza prolapsu srdcovej chlopne
Ak máte príznaky vyhřeznutí srdcovej chlopne, mali by ste sa poradiť s lekárom, terapeut alebo kardiológom, ktorý sa bude vykonávať prieskum, vypočuť srdce, a ak je to potrebné, vymenovať ďalšie diagnostických metód alebo radu od iných odborníkov (napr neurológa).

Hlavné metódy diagnostiky prolapsu mitrálnej chlopne sú:
1. srdca ultrazvukom (echokardiografia, echokardiografia) a dopplerovským echokardiografie - umožňujú určiť stupeň prolaps mitrálnej chlopne, a prítomnosť a stupeň mitrálnej regurgitácie ventilu prejavuje (hit krvi z átria do komory).

2.Elektrokardiografiya (EKG) odhaľuje niektorých ochorení srdca, ktoré môžu nepriamo označujúci prolaps mitrálnej chlopne: porucha srdcový rytmus (arytmia), vzhľad veľkého počtu prvých srdcových sťahov (extrasystoly) a ďalšie.

3. Holter ECG (holter) je metóda vyšetrenia, ktorá umožňuje lekárovi sledovať prácu srdca počas dňa. Za týmto účelom lekár nainštaluje elektródy na kožu predného povrchu hrudníka, informácie z ktorých budú zaznamenané na prenosnom prijímači. Deň, počas ktorého bude holter vyrábaný, by ste mali viesť normálny zdravý životný štýl.

Liečba prolapsu mitrálnej chlopne
Vo väčšine prípadov vrodený prolaps mitrálnej chlopne nevyžaduje špeciálnu liečbu.
Liečba prolaps mitrálnej v týchto prípadoch: palpitácie (tachykardia), a narušenie srdcového rytmu (arytmia), dochádza k častému výskytu autonómnych porúch (bolesť na hrudníku, závraty, mdloby, atď), za prítomnosti závažného mitrálnej regurgitácie a iné, Potreba liečby prolapsu mitrálnej chlopne je posudzovaná individuálne ošetrujúcim lekárom.

Pri vrodenom prolase mitrálnej chlopne môžu byť predpísané nasledujúce lieky:
1. Adrenergné blokátory (Atenolol, Propranolol atď.) Sú predpísané v prípade častého srdcového tepu (tachykardia) a na prevenciu arytmií.

2. Prípravky obsahujúce horčík (napr Magnerot) zlepšiť stav pacientov s prolaps mitrálnej chlopne a príznaky cievnej dystónia (závraty, mdloby, bolesť srdca, potenie, low-grade telesnej teploty, atď.)

3. Vitamíny: nikotínamid (vitamín PP), tiamín (vitamín B1), riboflavín (Vit.V2) atď.

Chirurgická liečba prolapsu mitrálnej chlopne je predpísaná iba v prípade výskytu závažnej nedostatočnosti mitrálnej chlopne (s ťažkou regurgitáciou) a zahŕňa protetickú náhradu mitrálnej chlopne.
Liečba získaného prolapsu mitrálnej chlopne závisí od príčiny jej vývoja a stupňa regurgitácie krvi. Pri významnej mitrálnej nedostatočnosti (návrat veľkého objemu krvi z komôr do átria) je potrebná chirurgická operácia srdcovej chlopne.

Osobitné odporúčania pre kongenitálny prolaps mitrálnej chlopne
Všetci ľudia s vrodeným prolapsom mitrálnej chlopne sa odporúčajú:
1. Starostlivo dodržiavajte ústnu hygienu: čistite zuby dvakrát denne, používajte zubnú niť a tiež navštívte svojho zubára dvakrát do roka. Tieto opatrenia znížia riziko vzniku jednej z vážnych komplikácií prolapsu mitrálnej chlopne - infekčnej endokarditídy.

2. Vyhnite sa alebo neobmedzujte používanie alkoholu, kávy. fajčenia. pretože tieto látky zvyšujú riziko porúch srdcového rytmu (rozvoj arytmií).

Cvičenie a šport s vrodeným prolapsom mitrálnej chlopne
Takmer všetci ľudia s vrodeným prolapsom mitrálnej chlopne môžu zmierniť výkon, ktorý sa vyskytuje v každodennom živote. Otázka prijímania dieťaťa s prolapsom mitrálnej chlopne k fyzickej aktivite by sa mala rozhodnúť s ošetrujúcim lekárom, ktorý posúdi zdravie dieťaťa a riziko komplikácií. Zvyčajne, s nekomplikovaným prolapsom mitrálnej chlopne sú fyzické cvičenia (rovnako ako plávanie, aerobik) povolené a dokonca užitočné.
Pripustenie osôb s vrodeným prolapsom mitrálnej chlopne na profesionálne športy sa rozhodne individuálne.

Pred použitím by ste mali konzultovať s odborníkom.

Zdieľať s priateľmi

Dmitrij 9. novembra 2016 11:06

Mám osobný počítač, mám 30 rokov.. Pravidelne chodím do telocvične, lekári hovoria, aby znížili zaťaženie v hale! Akú radu máte k tomu, aby ste sa udržali v dobrom stave

Catherine 20. septembra 2016 02:24

U dieťaťa vo veku 8 rokov na záver je ozvena napísaná PMKfiz, NRS, NTK1st, PTK1st, LLVL. Je táto diagnóza nebezpečná? S silným smiechom, modrou pleťou tváre, zatiaľ čo beží, dýchavičnosť často trpí chrípkou v detstve. V minulom roku bol záver mierne zvýšenie komory, lhlzh a všetko, teraz zhoršenie a ako nebezpečné?

Marina 7. júla 2016 12:22

Mám triedy PMC triedy 3. Ponúkajú operáciu Existuje riziko lietadla s takou diagnózou?

Angelica 18. júla 2015 06:46

Dieťa 12 rokov s poruchou mitrálnej a trojcípej ventily kardiológ volá al-karnitín (500).Prochitav svoju činnosť - veľmi prekvapený, naozaj potrebuje tento liek, navyše zaisťuje, že USA potrebovali? Povedz mi, prosím

Elvira 13. marca 2014 12:10

Mám 37 rokov pred rokom, keď som išiel na dve tehotné ženy, ktorých som diagnostikoval ultrazvukový prolaps. často nedostatok dychu, nie je dostatok vzduchu často v dusnej miestnosti Nemôžem zostať v horúcej kúpeli padám do labutia nie dávno prešiel ultrazvukovým ovládaním len pre seba. Záver sa ani nezmenil, všetko jednoducho nevie, či ísť kardiológovi alebo nie.

22. decembra 2013 08:56

Mám prolaps mitrálnej chlopne, mám 15 rokov, útočí ako nedostatok vzduchu. Triedy v lyžovaní a vo všeobecnosti v každom druhu športu neškodia zdraviu.

Lano 29. októbra 2013 11:24

Čo môže urobiť 20-ročná dievčina s vrodeným prolapsom? ako to vyliečiť? Aké sú zdravotné hrozby z tejto diagnózy? Existuje nejaká liečba?

Lusine 21. augusta 2013 02:13

Môžem vziať Valerianu kvapky, alebo Wamelan, alebo Persen Forte? s záchvatmi

Lusine 21. augusta 2013 02:09

Mám prepad a regurgitáciu, je mi 35, útočí ako dýchavičnosť, chladu, palpitácie, mám skoliózu, ostehondrózu, môže to mať vplyv na srdce. môžete ísť plávať

Nechajte spätnú väzbu

Môžete pridať komentáre a spätnú väzbu k tomuto článku v súlade s Pravidlami diskusie.

Späť na začiatok stránky

Informácie na našej webovej stránke sú referenčné alebo populárne a poskytujeme širokému okruhu čitateľov na diskusiu. Lekársky predpis by mal vykonávať len kvalifikovaný odborník na základe zdravotnej anamnézy a diagnostických výsledkov.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Vegetatívna dystónia

Vegetatívna vaskulárna dystónia je komplex funkčných porúch založených na dysregulácii cievneho tonusu autonómneho nervového systému. Vykazuje paroxysmálny alebo konštantný tep srdca, zvýšené potenie, bolesť hlavy, mravčenie v srdci, sčervenanie alebo bledosť tváre, chilliness, mdloby.

Cardialgia: popis príznakov ochorenia a jeho liečba

Je známe, že srdcové ochorenie zaujíma popredné miesto medzi príčinami smrti. To spôsobuje obzvlášť pozorný postoj lekárov a pacientov k kardiovaskulárnym dysfunkciám.

Srdcové stentovanie: popis operácie, jej výhody, rehabilitácia

Z tohto článku sa dozviete, aký druh chirurgie je - stenting srdcových ciev, prečo sa považuje za jednu z najlepších metód liečby rôznych foriem koronárnych ochorení, najmä jej implementácie.

Prečo je hematokrit zvýšený v krvi, čo to znamená?

Počty erytrocytov, leukocytov a krvných doštičiek pre celkový objem krvi v tele sa nazývajú hematokrit.Tento ukazovateľ je obyčajne zobrazený ako percento, menej často - ako zlomkové číslo.

Prečo sa na tele objavujú pomliaždeniny bez toho, čo majú robiť

Z tohto článku sa dozviete: prečo sa na tele objavujú modriny bez príčiny, aké ochorenia môžu spôsobiť tento problém. Čo s tým robiť.Príčiny modrín na tele (obsah článku):

Body tela dieťaťa sú modré

Farba pokožky dieťaťa môže mať inú farbu. Normálne má koža svetlo ružovú farbu. Pri rôznych chorobách a podmienkach u detí môžu nastať zmeny farby kože. Koža môže byť modrá (cyanotická), žltá (ikterická), červená, mramorová alebo biela.